loader

Hlavná

Späť

Je možné bežať s herniou bedrovej chrbtice: tipy, technika, foto + video

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Článok poskytuje podrobnú odpoveď na otázku, či je možné bežať s kýlou chrbtice bedrovej chrbtice, a ak v iných oddeleniach existuje herniálny výčnelok. Medzistavcová hernia sa považuje za pomerne časté ochorenie u pacientov so sťažnosťami na bolesti chrbta. U približne 20% pacientov s týmito príznakmi lekár diagnostikuje prítomnosť herniovaného disku v rôznej miere.

Pacienti sa často pýtajú, aká fyzická aktivita je pri tejto chorobe povolená (šport, cvičenie, beh, nordic walking). Najdôležitejšou výhodou fyzických cvičení je posilnenie svalov chrbta a čím sú silnejšie, tým častejšie exacerbácie rušia pacienta až do úplného odmietnutia lekárskeho ošetrenia. A ďalšie výhody joggingu a inej fyzickej aktivity pomôžu napnúť chrbticu, uvoľniť napäté svaly a tým znížiť silu prejavov bolesti..

Silný svalový korzet - záruka zdravého chrbta

S kýlou chrbtice sa môžete tiež zapojiť do zaťaženia energiou, hlavná vec je, že ošetrujúci lekár vám umožňuje.

Beh s kýlou chrbtice pomôže zastaviť priebeh vývoja medzistavcovej prietrže, hlavnou vecou je poznať pravidlá a techniku. Toto bude prediskutované v tomto článku..

Čo je kýla?

Poviem vám niečo o bedrovej kýle chrbtice. Sú to choroby pohybového ústrojenstva, ktoré sa vyznačujú vyčnievaním pulpózneho jadra disku vydutím membrány (vláknitý kruh). Tieto kýly môžu byť malé aj veľké. Predchodcom prietrže je výčnelok (mierne vydutie jadra bez prasknutia obalu disku)..

V niektorých prípadoch človek nemusí mať ani podozrenie, že má pri dolnej časti chrbta kýlu, čo sa deteguje náhodne na röntgenovom snímaní alebo na MR..

Pokiaľ kýla nestlačí nervové zakončenie a krvné cievy, nemusí sa dať preč. Kýla sa objaví, keď sú nervy zovreté, s ostrými streleckými bolesťami alebo len ak bolia spodná časť chrbta. Zároveň sa človek začína pýtať, prečo to má, a chodí na schôdzku s neurológom alebo stavcom..

V zanedbávaných prípadoch sa u pacienta môže vyskytnúť zvieranie najväčšieho sedacieho nervu av budúcnosti môže dôjsť k narušeniu fungovania genitourinárneho systému a paralýze dolných končatín. V náročných podmienkach je cvičenie alebo cvičenie potrebné iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Poskytne vám presné údaje o tom, aké zaťaženie je povolené, aby sa stav nezhoršoval..

Liečba tohto ochorenia sa uskutočňuje pomocou liekov, fyzioterapie, masáže a iných metód liečby. V 70% všetkých prípadov dochádza k zlepšeniu v priebehu niekoľkých mesiacov po takejto liečbe. Operácia je zriedkavo predpísaná, len so závažnými dôsledkami a nedostatkom výsledkov pri komplexnej liečbe.

Výhody behu

Aké je využitie behu?

 1. Zlepšenie metabolických procesov a krvného obehu v tele.
 2. Normalizácia práce vnútorných orgánov.
 3. Zlepšenie mnohých telesných systémov: nervových, imunitných, atď..
 4. Stres je znížený.
 5. Hmotnosť skáče späť.
 6. Práca srdca a krvných ciev je normalizovaná.
 7. Svaly sa zlepšujú, najmä v dolných končatinách a chrbte..
 8. Zlepšuje sa výživa medzistavcových platničiek.

Po spustení musíte vykonať sériu cvičení na roztiahnutie chrbtice, môžete si urobiť kontrastnú sprchu. Hlavné pravidlo - po joggingu by nemalo dôjsť k zhoršeniu kvality, najmä v oblasti nôh a dolnej časti chrbta. Ak máte nepríjemné pocity, musíte zastaviť školenie a poradiť sa s neurológom.

Povolená fyzická aktivita s herniou

Pacient s diagnózou medziobratlovej kýly bedrovej chrbtice by sa mal pravidelne vyšetrovať (dvakrát ročne), aby sa predišlo zhoršeniu jeho stavu. Bez konzultácie s lekárom je nežiaduce predpisovať cvičenia a joggingové cvičenia sami.

Aké športy sú relatívne neškodné s herniou v dolnej časti chrbta??

 1. Plávanie. Zaťaženie chrbtice je tu malé a svalový korzet sa stáva silnejším, čo zníži exacerbáciu choroby. Odporúča sa plávať iba na chrbte.
 2. Vodný aerobik.
 3. Jazda na bicykli.
 4. Jóga. Určite varujte trénera o svojej diagnóze, aby vás naučil iba neškodné ásany. Tu je zakázané rôzne krútenie.
 5. Pilates. Tu sa musíte zamerať na cvičenia na všetky štyri alebo ležiace.
 6. fyzioterapia.
 7. Vis na vodorovnej lište. Pomôže to znížiť akútnu bolesť chrbta..
 8. tanec.
 9. Pokojné lyžovanie.
 10. Všetky druhy chôdze.

Ak máte radi silové cvičenia, neberte si vysokú váhu, najmä cvičenia s axiálnym zaťažením (trakcia, výpady, drepy) sa neodporúčajú. Také cvičenia môžete vykonávať, ale iba s pôvodnou formou choroby as nízkou hmotnosťou.

Beh s kýlou chrbtice

Poviem vám o hlavných pravidlách, kedy môžete a nemôžete bežať s kýlou chrbtice.

 1. Nemôžete bežať v akútnom štádiu choroby. Bežecký tréning môže spôsobiť zovretie nervových zakončení, zvýšiť bolesť a opuch. S exacerbáciou prietrže je potrebné znížiť aktivitu, klamať viac.
 2. Ak pocítite bolesť pri behu, musíte okamžite zastaviť cvičenie. Ak bolesť pretrváva, musíte sa bezodkladne poradiť so svojím lekárom. Je zakázané behať „bolesťou“..
 3. V prípade zápalu sedacieho nervu alebo zápalu sedacieho nervu.
 4. Ak je prietrž veľká.
 5. S komplikovaným štádiom choroby.
 6. Ak po exacerbácii choroby do 2 týždňov sa bolesť nevráti, je možné pokračovať v bežiacom tréningu.

Existujú dva názory lekárov na to, či je možné bežať s kýlou chrbtice.

 1. Niektorí lekári tvrdia, že beh je veľmi užitočný pre prietrž, pretože tu je zapojená celá chrbtica, čo vedie k pozitívnym výsledkom. Najlepšie je však začať s pohybom jednoduchšie športy: plávanie, jazda na bicykli, chôdza. V budúcnosti môžete začať so školením. Pomôže to chrániť medzistavcové platničky pred starnutím a zničením..
 2. Iní odborníci sa domnievajú, že pri nepretržitom chode sa môže výčnelok premieňať na plnohodnotnú prietrž chrbtice alebo existujúca prietrž môže začať stlačiť nervové zakončenie. Je tiež pravdepodobné, že veľkosť prietrže sa zväčší a môže stláčať miechu, čo je veľmi nebezpečné. Kýla sa však v každom prípade zvyšuje s časom a beh len urýchli tento proces. Preto môže v niektorých prípadoch viesť bežecký tréning k zdravotnému postihnutiu v dôsledku skutočnosti, že chrbtica sa bude neustále ohýbať (aby sa znížilo zaťaženie počas behu). Poznamenáva sa, že pri cervikálnych a hrudných kýlach má beh oveľa menej negatívny vplyv na vývoj patológie.

Ako vidíme, lekári tu nemôžu dospieť k spoločnému stanovisku. Preto bude posudok iba vášho lekára najsprávnejší.

Iba váš lekár môže určiť, či môžete bežať s herniou chrbtice.

Diaľková prevádzka, rýchlostná prevádzka sa neodporúča. Počas týchto techník sú chrbtové svaly veľmi namáhané a v dôsledku toho sa objavujú ich mikrotraumy. Pri rýchlom behu zasiahnu nohy bežiaci pás tvrdšie a medzistavcové platničky nemôžu absorbovať vibrácie. To vedie k tomu, že platničky chrbtice sú vo vzájomnom kontakte, môžu sa v nich objaviť malé praskliny a stav okolitých tkanív sa môže významne zhoršiť..

S malým zaťažením a na krátke vzdialenosti (veľmi ľahké jogging) môžete prevádzkovať iba určité typy bežeckých techník. A iba v prípade, že vám lekár dovolí bežať, je dôležité neprekročiť záťaž na spodnej časti chrbta. Hlavnou podmienkou je neprítomnosť bežiacej bolesti (v dolnej alebo dolnej časti chrbta) a dodržiavanie správnej techniky.

Pri hernii bedrovej chrbtice je možné behanie, ale pri absencii kontraindikácií a mimo obdobia exacerbácie choroby..

Je tiež potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že beh môže niekomu prospieť a niekomu ublížiť. Počas tréningu je potrebné monitorovať vašu pohodu av žiadnom prípade nesmie byť vystavený silnej bolesti.

Hlavné kontraindikácie

Napriek tomu, že fyzická aktivita je prospešná pre zdravie chrbtice, existuje množstvo kontraindikácií, pri ktorých nemôžete jogging robiť:

 • ostrá a ostrá bolesť dolnej časti chrbta;
 • chronická bolesť
 • pokročilá forma prietrže;
 • je nežiaduce jazdiť s nadváhou. V takom prípade by sa školenie malo začať rýchlou chôdzou;
 • príznaky narušenia nervových koreňov;
 • porušenie močových a reprodukčných systémov;
 • bolesť vyžaruje do dolnej končatiny, je prítomná necitlivosť dolných končatín;
 • zhoršenie chronických chorôb;
 • necítiť sa dobre;
 • prítomnosť zvýšenej telesnej teploty alebo nádorov v tele.

Nespúšťajte pri bolestiach dolnej časti chrbta

Tiež nemá zmysel behať v zlých poveternostných podmienkach. Dážď a vlhkosť môžu spôsobiť zhoršenie choroby.

Aj keď sa človek počas joggingu cíti skvele, zaťaženie sa nemôže zvýšiť. To môže spôsobiť príznaky choroby, ktoré sú silnejšie ako predtým. Platí to nielen prietrž v dolnej časti chrbta, ale aj v iných častiach chrbtice.

Príprava a zahrievanie

Pred spustením je potrebné sa zahriať. Pripraví telo na ďalší stres, zníži riziko zranení a podvrtnutí, aktivuje prietok krvi a metabolické procesy..

Aby sa zabránilo rozťahovaniu a zraneniu, je potrebné postupne zvyšovať zaťaženie. Ak ste ešte nebežali, môžete začať s 5-7 minútami, v budúcnosti tento čas predĺžte o minútu za deň.

Jednoduché zahriatie pred spustením zahŕňa:

 • rotácia chodidiel;
 • hojdačky nohy vľavo-vpravo, dozadu;
 • drepy
 • kruhové pohyby panvy zľava doprava (akoby otáčate obručou);
 • otáčanie ramien dopredu a dozadu;
 • predné výpady.

Neodporúča sa vykonávať tréning nalačno, potom ihneď po jedle alebo pití veľkého množstva tekutín. Pred spustením po dobu 2 hodín sa odporúča jesť.

A prvé hodiny sa najlepšie pod dohľadom trénera, ktorý ukáže správnu techniku ​​a povie vám, čo robíte zle.

Video: zahrievanie pred spustením

Prevádzkové pravidlá

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

Ak máte prietrž, musíte prísne dodržiavať pravidlá, aby táto jazda bola prospešná a neškodná..

 1. Nezabudnite sa zahriať bez náročných cvičení.
 2. Ak pociťujete počas tréningu silnú bolesť alebo nepríjemné nepohodlie, potom buď spomalte alebo úplne zastavte. Ak sa bolesť vráti v nasledujúcom sedení, musíte sa poradiť s odborníkom.
 3. Prvé jazdy by mali byť jednoduché, záťaž by mala byť postupná od hodiny do hodiny. Pocit, že si telo dokáže poradiť so zvýšenou záťažou, potom ju opatrne zvýši. Rozdeľte vzdialenosť na segmenty a pravidelne odpočívajte.
 4. Náhle pohyby, skoky, krútenie, jazda s rýchlym zrýchlením sú zakázané.
 5. Neužívajte lieky proti bolesti pred tréningom, inak nebudete rozumieť tomu, že máte bolesť a zhoršujete svoj stav.
 6. Prevádzka je povolená naštartovanie až po dlhšej remisii.
 7. Prevádzková doba by nemala prekročiť 30 - 40 minút pri rýchlosti jazdy, ktorá nepresahuje 10 km za hodinu.
 8. Najlepšie je jazdiť na mäkkom povrchu vozovky ako na asfalte alebo v drsnom teréne a na kopcoch..
 9. Dávajte si pozor na členok, aby ste nevystavili chodidlo.
 10. Používajte iba pohodlné a ľahké bežecké topánky..
 11. Nezabudnite zvládnuť dychové cvičenia, aby ste počas behu správne dýchali..
 12. Vyvarujte sa podchladeniu v bedrovej oblasti, aby ste nevyvolali zhoršenie choroby.

Video: mojich 10 pravidiel prevádzky. 12 rokov praxe v behu

Okrem behu sa odporúča vykonávať aj ďalšie terapeutické cvičenia na napínanie a posilnenie svalového korzetu.

Môžete jogovať na čerstvom vzduchu aj na bežiacom páse. Všimol som si, že môžete bežať na elektrickom bežiacom páse, nie mechanickom, kde je potrebné urýchliť.

Ak máte napätie v lumbosakrálnej oblasti, vykonajte cvičenia, aby ste natiahli dolnú časť chrbta a potom si otrite chrbát s otepľovacou masťou. Ak sa vyskytne bolesť, potom do dvoch hodín po spustení naneste masť nesteroidnou protizápalovou látkou (Ketoprofen, Voltaren), vypite 1-2 tablety Ketorolacu alebo Diclofenaku..

Technika: ako správne fungovať?

Ako bežať s kýlou chrbtice?

 1. Utečte od päty k päte.
 2. Pri behu tela neotvárajte. Udržujte spodnú časť chrbta pevnú.
 3. Nohy by mali byť navzájom rovnobežné. Uhol medzi nimi by mal byť malý.
 4. Pri behu pristúpte na celú nohu alebo na predok. Neodporúča sa jazdiť iba na prstoch na nohách alebo na pätách. Pri behu by celá noha mala fungovať úplne.
 5. Krok by nemal byť dlhý alebo krátky. Krok by mal byť stredný, pristátie na priamej nohe sa neodporúča.
 6. Pri behu by ste mali mať chrbát rovný, telo by sa nemalo nakláňať dopredu. Pomôže to znížiť riziko zranenia..
 7. Hlava, chrbát a boky by mali byť v jednej línii, musíte sa tešiť. Pomôže to predchádzať odchýlke chrbtice..
 8. Ako sa držať za ruky? Mali by byť ohnuté v lakťoch, nie je potrebné ich posúvať.

Pri behu nemôžete prudko zrýchliť a spomaliť, pretože to negatívne ovplyvňuje stavce, najmä v bedrovej oblasti..

Video: ako bežať a dýchať počas behu?

Túto techniku ​​môžete ovládať na bežiacom páse a potom prejsť na vonkajšie aktivity.

Nezastavujte sa náhle po behu. Trochu sa obíďte, aby ste opäť získali dych. Ak je telo stále horúce, beh by mal byť ukončený sériou napínacích cvikov. Nepreháňajte to, ale aby ste predišli zraneniam, nevykonávajte náhle pohyby. Ako dýchať pri joggingu?

Nadýchnite sa nosom a vydýchnite ústami (každých pár krokov). Ak máte pocit, že sa vám stratil dych alebo nemáte dostatok vzduchu, urobte si prestávku a zhlboka sa nadýchnite.

Aby ste si zvykli na rýchlejší beh, merali by sa rýchlosť, mala by byť rovnaká. Odporúčaná srdcová frekvencia počas cvičení 125 - 130 úderov za minútu, nie viac ako 140.

Bežecká obuv na spinálnu prietrž

Osobitnú pozornosť venujte výberu bežeckej obuvi, aby ste znížili nárazové zaťaženie chrbtice a predišli zraneniam. Aká by mala byť obuv?

 • Hmotnosť tenisky by mali byť ľahké, nie viac ako 400 gramov.
 • Model by mal mať asymetrické šnurovanie, ktoré je umiestnené na vnútornej strane chodidla. Toto vám pomôže lepšie spravovať nohy pri pristávaní..
 • Venujte pozornosť hornej časti topánky. Malo by byť mäkké a priedušné. Prsty by sa mali počas tréningu ľahko ohýbať a ohýbať..
 • Podrážka by mala tlmiť náraz s vložkami v päte a na vonkajšej strane špičky. Pomôže to znížiť silu otrasov..
 • Nemôžete bežať v obyčajných alebo zjavne lacných čínskych plochých topánkach.
 • Tenisky by mali opraviť chodidlo, ale s prítomnosťou voľného priestoru. Podrážka by mala byť hrubá a elastická..
 • Do topánok môžete vložiť špeciálne ortopedické vložky, ktoré dokonale rozložia zaťaženie chrbtice.

V niektorých prípadoch môžu byť nesprávne vybrané topánky dôvodom odmietnutia bežeckého tréningu. Je to kvôli výskytu bolesti v nohách..

Okrem toho môžete nosiť korzet na spodnej časti chrbta. Pomôže udržať chrbticu v správnej polohe a odstrániť zbytočné napätie z bedrových stavcov..

Druhy cezhraničných aktivít

Aké typy výcviku v teréne existujú a ktoré sú vhodné pre kýlu?

Ideálnou technikou cvičenia je jogging.

Okrem toho existujú aj ďalšie formy behu. Poviem vám viac o nich.

Klasický beh. Priemerná energia a rýchlosť, pristátie by tu malo byť na špičke. Vhodné pre tých, ktorí zriedka majú prietrž.

Variabilný chod. Toto je striedanie pomalého a rýchleho chodu. Takýto beh je zameraný na rozvoj vytrvalosti a zlepšenie pľúcnych funkcií. Na dlhé vzdialenosti môže nepriaznivo ovplyvniť chrbticu, takže takýto chod nie je vhodný pre ľudí s kýlou.

Rýchly beh. Takýto priebeh spravidla neodporúča lekár s diagnózou kýly, ale v niektorých prípadoch môže byť povolený. V takom prípade musíte nosiť správnu obuv a vyhnúť sa tvrdým akciám.

Spustenie sprintu. Veľmi dynamický beh so silným napätím v tele. Túto techniku ​​praktizujú profesionálni športovci. Táto forma behu je zakázaná pre chorú chrbticu a kĺby..

Preventívne spustenie. Jedná sa o pomalý, plynulý chod s pristátím na hornej časti chodidla s prechodom na pätu. Znižuje to nárazové zaťaženie chrbta. Preventívne behanie sa najlepšie vykonáva na mäkkých povrchoch vozoviek..

Čo je lepšie: chôdza alebo beh s kýlou chrbtice

Normálna dlhá prechádzka sa neodporúča iba v niektorých prípadoch. Lekári spravidla radia iba pri takejto fyzickej aktivite. Pokiaľ však ide o cvičenia s herniou, neexistuje jednoznačný názor. Preto, ak máte pochybnosti, potom namiesto behu chodte.

Pri chôdzi je znížená pravdepodobnosť nárazových záťaží, nízkeho napätia svalov brucha a svalového korzetu v porovnaní s behom..

Pri chôdzi dochádza k tréningu svalového korzetu, zlepšuje krvný obeh, čo vedie k obnove medzistavcových platničiek.

Prechádzka s kýlou chrbtice je preto veľkým prínosom. Prechádzka by mala byť v priemere 3 km za deň (1 hodinu), aby sa nepreťažila chrbtica.

Je tu tiež nordic walking, čo je obzvlášť cenné pre zdravie. Na mnohých klinikách je dokonca súčasťou rehabilitačného programu. Nordická chôdza redukuje váhu (o 40% viac ako pri bežnej chôdzi), posilňuje svaly chrbta, zlepšuje tráviace ústrojenstvo a srdce, normalizuje krvný tlak a normalizuje metabolizmus v tele. To všetko vedie k zníženiu zaťaženia chrbtice a zastaveniu rozvoja prietrže. Lekári navyše umožňujú chôdzu pod vodou.

Chôdza sa musí robiť pravidelne, aby sa dosiahli viditeľné výsledky..

Lekárska rada

Aký životný štýl sa má správať pre pacientov s bedrovou kýlou?

 1. Nezdvíhajte závažia, ak je to možné, znížte zaťaženie spodnej časti chrbta.
 2. Eliminujte skrútenie tela a hlboké vyklápanie.
 3. Pri sedení robte kancelársku gymnastiku každú hodinu a pol.
 4. Pri masážach a ručnej terapii sa röntgenové lúče musia ukázať špecialistovi.
 5. Vyvarujte sa podchladeniu dolnej časti chrbta. Chráňte ho pred prievanom.
 6. Počas jari a jesene nezabudnite užívať vitamíny skupiny B a D.
 7. Jedzte viac mliečnych výrobkov, čerstvej zeleniny a ovocia, rýb, nízkotučné mäso a želatínové jedlá. Znížte sladké, mastné, korenené jedlá, sódy a pečivo..
 8. Nevykonávajte axiálne zaťaženie s vysokou hmotnosťou alebo kolektívne športy (kvôli možným zraneniam).
 9. Vykonajte všetky cvičenia s ortopedickým pásom. Zahrievanie je nevyhnutne potrebné.!

Video: spustenie medzistavcovej prietrže je možné alebo nie

Môžem bežať s kýlou bedrovej chrbtice? Áno, ale ak to povolí kompetentný lekár. Ale ak sú tieto cvičenia pre vás ťažké, v dolnej časti chrbta je napätie a svalové kŕče, bolesť chrbta a dolnej končatiny, cvičenie by sa malo okamžite zastaviť a vyhľadať lekára..

Dobrou alternatívou k behu je chôdza, ktorá na rozdiel od joggingu mierne zaťažuje chrbticu a medzistavcové platničky. Okrem behu alebo chôdze zahŕňajú aj športy, ako je plávanie, joga alebo terapeutické cvičenia. A pamätajte - s zhoršením ochorenia alebo počas aktívnej liečby je beh kontraindikovaný.

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

Je možné bežať s kýlou hrudnej chrbtice

Je možné behať s osteochondrózou a ako správne trénovať

Ak sa človek pred diagnostikovaním osteochondrózy aktívne podieľa na behu, je pre neho ťažké vzdať sa obvyklých cvičení. Ale s touto degeneratívno-deštruktívnou patológiou je veľa športov kontraindikovaných kvôli vysokej pravdepodobnosti ďalšieho zničenia medzistavcových platničiek a stavcov. Je možné, aby pacient bežal s osteochondrózou, lekár rozhodne až po preštudovaní výsledkov inštrumentálnych štúdií.

Je možné bežať s osteochondrózou

Osteochondróza akejkoľvek lokalizácie je závažnou progresívnou patológiou, ktorá sa zatiaľ nedá vyliečiť. Klinicky sa prejavuje ako neustála alebo epizodická bolesť chrbta, ktorá sa zhoršuje pohybom. Po liečbe sa dosiahne stabilná remisia, ktorá sa vyznačuje neprítomnosťou závažných symptómov.

Pacient sa cíti dobre, preto chce viesť zvyčajný aktívny životný štýl, napríklad robiť ranné behy. Ale vo väčšine prípadov ho neurológ alebo stavovec dôrazne odrádza od tohto konania..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Hlavným dôvodom je vysoké riziko relapsu, vážne zhoršenie pohody. Pri takomto tréningu je chrbtica vystavená značnému stresu. Keď je telo odtrhnuté od zeme a potom spustené na svoj povrch, zdeformované stavce silno porušujú medzistavcové platničky umiestnené medzi nimi. Tieto štruktúry už stratili svoju pevnosť, elasticitu a pod vplyvom dynamického zaťaženia sú ešte viac sploštené a zničené..

Prínos a ujma

Silné chvenie tela počas behu má negatívny vplyv na stav chrupavky a kostných štruktúr chrbtice. A s komplikáciami osteochondrózy (hernie, výčnelky) môže byť jogging nebezpečný. Akýkoľvek ostrý, nepríjemný pohyb spôsobí:

 • diskové posuny;
 • porušenie koreňa miechy;
 • kompresia stavcov.

Aj keď po pristátí leží hlavná záťaž na dolnej časti nohy, zostávajúce množstvo je dostatočné na mikrotrauma tkanív.

Za normálnych zdravotných podmienok sú výhody behu zrejmé. Počas tréningu sa zlepšuje krvný obeh, do buniek sa dodáva dostatočné množstvo výživných látok a kyslíka, posilňujú sa svaly, väzivo a posilňujú sa šľachy. To všetko sa deje pri behu s osteochondrózou. Miera regenerácie poškodených tkanív je však výrazne nižšia ako miera deštrukcie.

indikácia

Po sérii laboratórnych a inštrumentálnych štúdií je pacient s osteochondrózou odkázaný na lekára fyzikálnej terapie. Je to on, kto sa venuje rehabilitácii pacienta, zostavuje individuálny harmonogram fyzickej terapie a gymnastiky. LFK lekár rozhodne o schopnosti pacienta bežať.

Akákoľvek fáza, forma, lokalizácia osteochondrózy nie je znakom tohto typu športového tréningu. Lekár môže urobiť výnimku pre nekomplikovaný priebeh patológie. Vždy však pacienta upozorňuje, že jogging nie je metódou komplexnej terapie, na rozdiel od plávania, jogy, pilates, vodného aerobiku..

Ktoré štádium choroby umožňuje behanie

Lekári umožňujú jogging pacientov s osteochondrózou prvého stupňa závažnosti. V tomto štádiu sú rádiografické príznaky patológie pomerne slabo vyjadrené, preto počas liečby je prognóza na zotavenie priaznivá..

Keď osteochondróza 2 (stredná) a vysoká závažnosť nemôže bežať. U medzistavcových platničiek a stavcov sa vyskytli ireverzibilné deštruktívne degeneratívne zmeny. Dokonca aj malá mikrotrauma stavcov bude vyvolávať:

 • progresia choroby;
 • šírenie do zdravého tkaniva.

S cervikálnou osteochondrózou akéhokoľvek stupňa je beh prísne zakázaný. Táto časť chrbtice nie je vybavená silným svalovo-väzivovým aparátom a narušenie stability segmentov môže viesť ku kompresii stavcovej artérie ak rozvoju hladovania kyslíka v mozgu..

Ako bežať

Ak lekár pre záťažovú terapiu povolil krátkodobé pokusy, musia sa dodržiavať určité pravidlá, aby sa znížilo riziko exacerbácie osteochondrózy. Jedným z nich je ukončenie výcviku, keď sa objaví aj nepokoj. Na behanie potrebujete tenisky s podrážkou absorbujúcou otrasy a pohodlnou podperou oblúka, ktorá zníži dynamické zaťaženie pri kontakte chodidiel s povrchom..

Nohy počas joggingu by mali byť rovnobežné, aby sa zabránilo hojeniu tela. Lekári cvičebnej terapie odporúčajú nohy úplne položiť na povrch. Prispieva to k správnemu a rovnomernému rozloženiu záťaže na všetky časti chrbtice. Dĺžka kroku závisí od techniky zamestnania a pohodlia osoby. Horná časť by však mala vždy zostať nehybná vzhľadom na vertikálnu os.

Základné pravidlá

Pred joggingom by ste mali pripraviť svaly, väzy, šľachy na nadchádzajúce záťaže. Pri osteochondróze si na natiahnutie musíte zvoliť protahovacie cvičenia - nakláňanie tela dozadu a dopredu, do strán. Takéto pohyby predisponujú k zväčšeniu vzdialenosti medzi stavcami a diskami, stimulujú zlepšenie krvného obehu. Po zahriatí nemôžete okamžite začať bežať - musíte sa najskôr prejsť.

Odporúča sa používať ortopedické pomôcky. Môžu to byť mäkké obväzy alebo korzety s vložkami z tvrdého kovu alebo plastu. Stabilizujú disky a stavce, zmäkčujú zaťaženie zbytočne ostrými pohybmi.

Základné pravidlá chovania s osteochondrózoucharakteristika
Výber miesta na joggingNajlepším riešením pre bežecké pokrytie je tesná gumová dráha. Je odolný, silný, odolný, pri dotyku s povrchom dobre zmäkčuje nárazy. Na čerstvom vzduchu je vhodné jazdiť na tráve alebo pôde, nie na asfalte
koordináciaPočas joggingu musíte počúvať pocity, ktoré sa objavia. Ak sa po 1 až 2 km nepretržitého chodu objavia ťažkosti v stavbách postihnutých patológiou, táto vzdialenosť by sa mala vždy obmedziť na
rýchlosťOdporúčaná rýchlosť joggingu s osteochondrózou nie je vyššia ako 20 km za hodinu. Ak si telo zvykne na toto tempo, nezrýchľujte sa. Hlavná vec - zlepšenie pohody, nie športové záznamy

Bežecké techniky

Odporúča pacientovi špecifickú techniku ​​behu, lekár cvičebnej terapie berie do úvahy jeho fyzickú zdatnosť, vek a prítomnosť iných chronických patológií v anamnéze. Lokalizácia osteochondrózy a závažnosť klinických prejavov sú dôležité.

Rýchla chôdza

Je to jeden z najšetrnejších druhov športového tréningu, ktorý sa používa aj na liečbu krčnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy. Škandinávska chôdza so špeciálnymi palicami je obzvlášť terapeuticky účinná. Podporuje svalový tonus súčasne s hornou a dolnou časťou tela, preto je užitočný pri všetkých patologických stavoch pohybového aparátu..

jogging

Napriek väčšej intenzite joggingu ako chôdze sa tiež považuje za jednu z metód liečby osteochondrózy, ale iba v počiatočnom štádiu vývoja patológie. Protahovacie cvičenia by sa mali robiť pred a po tréningu. Zabráni sa tým svalovým kŕčom a zlepší sa klinický účinok..

Joggingová klasika

Počas tréningu nemôžete zrýchliť, nakloniť telo do strán, dopredu ani dozadu. Klasický beh je indikovaný s minimálnymi deštruktívnymi zmenami medzistavcových platničiek, ktoré sa neprejavujú žiadnymi príznakmi. Pri joggingu sa musíte najskôr dotknúť povrchu špičkou a až potom dole k päte.

Rýchly beh

Takáto technika behu sa dá vyriešiť pri osteochondróze vo výnimočných prípadoch, zvyčajne pri absencii príznakov progresie osteochondrózy. Aby sa predišlo zraneniu a zhoršilo priebeh choroby, je potrebné behať v suchom a teplom počasí..

Variabilný chod

Striedanie rýchlych a pomalých fáz pohybu s premenlivým chodom vám umožňuje mierne znížiť riziko mikrotraumy na chrupavku a kostné tkanivo. Počas tohto tréningu sa zlepšuje stav dýchacích a kardiovaskulárnych systémov, posilňujú sa svaly, väzivo-šľacha.

Beh s prekážkami

Lekári neodporúčajú pacientom s počiatočnou fázou osteochondrózy, aby bežali s prekážkami. Počas tréningu sú nevyhnutné náhlé pohyby, ktoré zhoršujú stav stavcov. Keď sa chodidlo dotkne povrchu, medzistavcové platničky nie sú zaťažené menej ako dolné končatiny.

šprint

Táto technika sa vyznačuje vysokou dynamikou a nadmerným zaťažením celého muskuloskeletálneho systému. Je to jeden z profesionálnych športov, ktoré často spôsobujú osteochondrózu a choroby kĺbov..

profylaktický

Beh nie je najlepšou prevenciou krčnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy. Bude to prospešné iba pri tréningoch 1-3 krát týždenne v súlade so všetkými lekárskymi odporúčaniami. Pre prevenciu osteochondrózy sú oveľa užitočnejšie prechádzky na čerstvom vzduchu a nordic walking..

kontraindikácie

Absolútnou kontraindikáciou pre beh sú myopia, glaukóm, bronchiálna astma, zlyhanie pľúc. Takýto športový tréning sa neodporúča pacientom po 50 rokoch alebo s chorobami kĺbov (artritída, artróza). Fungovanie je zakázané u mnohých kardiovaskulárnych patológií kvôli vážnym stresom vznikajúcim v cievach, artériách, myokarde.

Čo je kýla v bedrovej chrbtici?

Ako sme povedali, tento typ prietrže sa vyskytuje najčastejšie. Základnou príčinou tohto ochorenia je špecifická funkčnosť tejto časti chrbtice - práve tu je najväčšie zaťaženie medzistavcových platničiek..

Disky v tomto oddelení sú pomerne veľké (v porovnaní s inými oddeleniami) na výšku. Fenomén prolapsu medzistavcových platničiek sa stáva častým javom tohto faktoru. Je tu ďalší faktor - úzkosť a slabosť pozdĺžneho väzu, ktorá nemôže zabrániť vytvoreniu kýly jednoducho kvôli anatomickým znakom..

Takáto nepríjemná diagnóza, ako je prietrž bedrovej chrbtice, sa prejavuje objavením sa príznakov, ako je silná bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa môže šíriť do gluteálnej oblasti, bolesť, ktorá sa šíri pozdĺž bočného alebo zadného povrchu nôh a vyžaruje do prstov, zmenšuje alebo mizne. Achillove a kolenné reflexy. Vo zvlášť závažných prípadoch sa môže vyskytnúť porucha panvových orgánov. Pri tomto priebehu ochorenia je chirurgický zákrok takmer vždy potrebný.

Príčiny a prejavy choroby

Príčiny vzniku kýly bedrovej chrbtice môžu byť buď príliš pasívne (sedavý spôsob života, nízka pohyblivosť osoby), alebo príliš aktívny životný štýl (profesionálni športovci, ľudia, ktorých práca si vyžaduje veľkú fyzickú námahu).

Faktom je, že medzistavcové platničky prijímajú živiny nie z vlastnej siete krvných ciev (disk ich jednoducho nemá), ale prostredníctvom procesu difúzie. Preto by sa malo dávkovať motorické zaťaženie - ak to nie je dostatočné, bude narušená výživa disku, v dôsledku čoho disk začne strácať silu a výsledkom bude vývoj rôznych chorôb chrbtice degeneratívnej dystrofickej povahy, medzi ktorými je medziobratlová hernia najbežnejšia.

Výsledná medzistavcová prietrž sa prejavuje týmito príznakmi:

 • lokálne bolesti, ktoré sa s pohybom prudko zvyšujú;
 • bolesti, ktoré sa môžu šíriť do gluteálnej oblasti, ako aj na vonkajšej a zadnej strane stehna;
 • v „zóne zodpovednosti“ vymačkaného koreňa často dochádza k inervácii;
 • možné narušenie citlivosti (oslabenie alebo posilnenie) nôh;
 • môžu byť poškodené panvové orgány.

Pred liečením kýly bedrovej chrbtice musíte podstúpiť dôkladnú diagnózu, ktorá vám umožní vykonať presnú diagnózu, na základe ktorej sa vyvinú liečebné metódy. Takáto diagnóza je vyšetrenie na zobrazovači magnetickej rezonancie.

Ak uvažujete o možnostiach podrobenia sa MRI bedrovej chrbtice, je vhodné vybrať si z najlepších špecializovaných kliník. V Európskom diagnostickom centre sú pacienti vyšetrení pomocou tomografu Tesla triedy 1.5. Výkon zariadenia vám umožňuje snímať obrázky s vysokou presnosťou. Závery týkajúce sa diagnostiky sa preto budú zakladať na najspoľahlivejšom základe. Skúsení rádiológovia EDC dokážu pomocou počiatočného záznamu zistiť rôzne choroby v počiatočných fázach.

Informácie o službách, ktoré ponúka Európske diagnostické centrum, nájdete na webovej stránke centra. Zdroj tiež umožňuje zaregistrovať sa na MRI - stačí si objednať hovor od zástupcu centra. Zamestnanec ho zaznamená v správny deň, povie určený čas na postup a objasní zoznam potrebných dokumentov. Niekedy, keď používate doplnkové kontrastné médium, musíte sa pripraviť na MRI - to je tiež predmetom výhrady.

Konzervatívna liečba - je účinná?

Liečba kýly bedrovej chrbtice sa zvyčajne uskutočňuje pomocou konzervatívnych metód, vo veľkej väčšine prípadov to stačí. Štúdie ukazujú, že u viac ako 70 percent pacientov v priebehu 12 týždňov liečby dôjde k významnému zlepšeniu stavu a bez chirurgického zákroku. Ak vezmeme do úvahy dlhšie obdobie, zotavenie nastane u viac ako 90 percent pacientov.

Cieľom konzervatívnej liečby je zastavenie syndrómu bolesti v akútnom období ochorenia a na jeho konci - prevencia recidívy choroby..

Takmer vždy v akútnom období priebehu ochorenia je pacientovi predpísaný pokoj na lôžku počas niekoľkých prvých dní, predpisujú sa analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky. V niektorých prípadoch môžu byť predpísané svalové relaxanciá a iné lieky predpísané lekárom. Často sa používajú terapeutické blokády, hoci tento postup nie je schválený všetkými lekármi - predpokladá sa, že injekcie sa vykonávajú v zapálenej oblasti, čo spôsobuje ďalšie podráždenie, takže bránia rýchlemu zotaveniu. V každom prípade lekár predpisuje liečbu a špecifické lieky na základe výsledkov diagnózy a symptómov..

Po ústupe syndrómu bolesti sa zníži množstvo používaných liekov a dôraz sa kladie na lekársku gymnastiku, masáže a fyzioterapeutické procedúry. Hlavným cieľom je zlepšiť stav svalového korzetu a väzivového aparátu. Konzervatívne liečenie samo o sebe naznačuje, že v budúcnosti sa sám človek bude starať o zdravie svojich chrbtov, t. zabráni provokatívnym pohybom, mierne zmení motorický stereotyp a pravidelne vykonáva cvičebné cvičenia.

Chirurgické ošetrenie ako posledná možnosť

Chirurgia sa považuje za poslednú možnosť. Používa sa iba v prípadoch, keď po dlhú dobu nie je možné zvládnuť bolesťový syndróm alebo ak choroba začala nepriaznivo ovplyvňovať činnosť vnútorných orgánov (čo sa často stáva pri hernii bedrovej chrbtice)..

Doteraz sa klasická chirurgia používala na liečenie takej choroby, ktorá zahŕňala vytvorenie pomerne veľkého okna trepana. Kýla bola úspešne odstránená, ale to bolo poškodenie svalov, ktoré viedlo k tomu, že sa nemohli rýchlo zotaviť, čo viedlo k pravidelným relapsom choroby. Preto sa začali vyvíjať chirurgické metódy, ktoré naznačujú čo najväčšie zníženie chirurgickej traumy..

V súčasnosti je „zlatým štandardom“ pre chirurgickú liečbu herniovaného disku mikrodisektómia. V skutočnosti ide o neurochirurgickú operáciu, ktorá sa vykonáva pri veľmi veľkom zväčšení pomocou lupy hlavy alebo operačného mikroskopu. Z tohto dôvodu sa nevyhnutne znižuje incízia (až 3 - 4 cm), riziko recidívy a pooperačných komplikácií je minimálne..

Odstránenie endoskopickej prietrže si v súčasnosti získava veľkú popularitu, hoci tento smer je celkom nový, preto je predmetom vážnej kritiky a porovnávania s inými metódami. Táto metóda má svoje silné a slabé stránky. Na jednej strane je veľkosť rezu v tomto prípade minimálna (do 2,5 cm), riziko relapsu a komplikácií je minimálne, zatiaľ čo pacient môže chodiť deň po operácii a je prepustený z nemocnice po 3-4 dňoch. Na druhej strane má táto metóda určité obmedzenia týkajúce sa umiestnenia a veľkosti hernie disku.

 • Čo spôsobuje bolesť hrudnej chrbtice?
 • Zmraziť Alebo päť neuveriteľne jednoduchých statických cvičení
 • Intermitentná hydrartróza - čo je toto ochorenie?
 • Prečo hrudník bolí v strede po spánku?
 • Kde je sedací nerv?
 • Artróza a periartróza
 • bolesť
 • video
 • Miechová prietrž
 • Dorsopathy
 • Iné choroby
 • Choroby miechy
 • Choroby kĺbov
 • kyfóza
 • myozitída
 • neuralgia
 • Miechové nádory
 • osteoartróza
 • osteoporóza
 • osteochondróza
 • výčnelok
 • radikulitida
 • syndrómy
 • skolióza
 • spondylóza
 • spondylolistéza
 • Výrobky na chrbticu
 • Poranenie miechy
 • Cvičenie chrbta
 • Je to zaujímavé
  12. marca 2019
 • Je potrebná operácia, ak po liečbe bolesť zmizla, ale necitlivosť zostáva 12. marca 2019
 • Môže byť príčinou takýchto príznakov osteochondróza? 11. marca 2019
 • Pri užívaní Diaflexu sa objavilo množstvo komplikácií - čo mám robiť? 11. marca 2019
 • Bolesť chrbta na palpácii po spánkoch 10. marca 2019
 • Aké testy je potrebné urobiť pred odchodom k lekárovi?
Katalóg kliník na liečbu chrbtice Zoznam liekov a liekov

© 2013 - 2019 Vashaspina.ru | Mapa stránok Liečba v Izraeli Spätná väzba O stránke | Používateľská dohoda Zásady ochrany osobných údajov Informácie na tejto stránke sa poskytujú výlučne na populárne vzdelávacie účely, nepredstavujú referenčnú hodnotu a lekársku presnosť, nie sú návodom na konanie. Nepoužívajte samoliečbu. Obráťte sa na svojho lekára. Použitie materiálov z týchto stránok je povolené, iba ak existuje hypertextový odkaz na webovú stránku VashaSpina.ru.

Hyperexlongácia v medzistavcových kýlach

Medzistavcové kýly sú zriedkavé, ale ich liečba si vyžaduje integrovaný prístup, ktorý okrem liekovej terapie zahŕňa aj množstvo gymnastických cvičení. Sú klasifikované ako hyperextenzia s herniou bedrovej chrbtice..

Takúto terminológiu možno ľahko vysvetliť: hyperexenzia je priebeh terapeutických cvičení, ktoré sa vykonávajú na špeciálnych simulátoroch určených špeciálne pre pacientov s ochoreniami chrbtice. V mnohých prípadoch sa takéto simulátory vyhýbajú chirurgickej liečbe a vracajú pacienta do normálneho života pri zachovaní funkčnosti všetkých systémov.

Indikácie na použitie simulátora

Použitie hyperexpenzie pri chorobách bedrovej chrbtice umožňuje prirodzený spôsob posilnenia chrbtových svalov, ktoré zažívajú najsilnejšie denné zaťaženie, ktoré je nevyhnutné pri chôdzi, statických pózach, pohybovej aktivite..

Pri nedostatočnej fyzickej zdatnosti, napriek veku človeka, svalový systém oslabuje a nie je schopný plniť svoju anatomickú funkciu. To nevyhnutne vedie k rozvoju patologických procesov stavcov, ako aj k zakriveniu chrbtice..

Triedy na simulátore zahŕňajú tieto svalové skupiny:

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

 • sedacích;
 • dvojhlavý (femorálny);
 • teľa.

V tomto prípade sa dolná časť chrbta aktívne rozvíja a brušné svaly sa posilňujú, čím sa postupne vytvára pevný korzet pre chorú chrbticu..

Druhy simulátorov

Pri výbere liečebných postupov sú veľmi dôležité znalosti hlavných smerov športových simulátorov. Hlavným cieľom športu je posilnenie chrbtových svalov a posilnenie chrbtice. Klasifikácia výberu simulátora závisí od mechanizmu účinku športového vybavenia.

Existuje niekoľko druhov športových simulátorov:

 1. Cvičte stroje, ktoré posilňujú svaly chrbta. Tento druh je rozdelený na „skrútenie“ a veslovanie. Hlavným účelom týchto simulátorov je postupné zvyšovanie zaťaženia, rozvoj svalov, úprava napätia v chrbte a zvýšenie celkového tónu tela..
 2. Cvičebné stroje zapojené do monotónneho tlaku. Patria sem vibračné simulátory, ktoré pomáhajú urýchliť regeneráciu poškodených svalových tkanív a orgánov zapojených do choroby..
 3. Skupina zariadení na silový tréning. Mierna záťaž pri kulturistike môže zmierniť priaznivé účinky na chrbticu, ale takéto cvičenia by sa mali vykonávať mimoriadne starostlivo a starostlivo..
 4. Cvičný bicykel. Cvičenie na stacionárnom bicykli prispieva k aktívnemu zlepšeniu svalov bedra a nohy.
 5. Pohovka „Grevetrin“. Toto zariadenie proti gravitácii vám umožňuje vyriešiť mnoho úloh týkajúcich sa obnovenia chrbtice, vrátane napínania chrbtice v prípade porúch držania tela, obnovenia tela s kýlami, zabránenia bedrovej kosti, osteochondrózy atď..

Očakávaný výkon cvičenia

Chrbtica je zodpovedná za funkčnosť všetkých vnútorných systémov a orgánov vrátane imunitného systému.

Cvičenia na simulátore prispievajú k pozitívnym zmenám, a to:

 • posilnenie väzov šliach a stavov stavcových platní;
 • zlepšenie celkového svalového tonusu;
 • normalizácia držania tela;
 • zrýchlenie krvného obehu, ktoré zvyšuje prietok kyslíka do mozgových buniek.

Súbežne s týmito procesmi sa zaznamenáva pokles telesnej hmotnosti, sprísnenie postavy a zlepšenie celkového zdravotného stavu pacienta. Komplex týchto cvičení je nevyhnutný pre rôzne výčnelky, skoliózu, osteochondrózu atď..

Výcvik prietrže

Vertebrálna hernia sa vytvára v dôsledku rôznych zranení, nedostatku fyzickej aktivity a komplikácií po mnohých ďalších chorobách. Kýly sa vyznačujú deformáciami v oblasti stavcových platní s výčnelkom vnútorného jadra chrbtice. Najčastejšie sú tieto príznaky pozorované v hrudnej a bedrovej chrbtici.

Najbežnejším lekárskym odporúčaním je povinné obmedzenie fyzickej aktivity a náhlych pohybov chrbtice, po ktorých nasleduje nasadenie tvrdého korzetu. Takéto odporúčania vyvolávajú otázky pacientov o vhodnosti školení a pravdepodobnosti, že ďalšie cvičenie nezvýši negatívne účinky..

Hlavným príznakom prietrže, ktorá sa obáva pacienta, je bolesť rôznej intenzity, ktorá je výsledkom kŕčov chrbtových svalov, ako aj kompresia nervového zakončenia s fragmentovaným poškodením disku. Rozvoj svalov s odmeraným zaťažením a zvýšením amplitúdy pohybov svalov umožňuje obnovenie normálneho prísunu krvi a uvoľnenie bolestivej oblasti, čo vedie k významnému zníženiu bolesti..

Podmienky odbornej prípravy

Simulátor pripomína lavicu, na ktorej stranách sú nainštalované špeciálne valčeky s upevňovacou tyčou pre lepšiu oporu nohami. Charakteristickou črtou takého simulátora je schopnosť pacienta napnúť svaly presne v oblasti, kde je to potrebné. Pri správnom a zmeranom hyperextenzii sa spinálna hernia rýchlo ustupuje.

Hlavné podmienky pre výcvik na simulátore sú:

 • zmerané, plynulé a pokojné pohyby;
 • prísny súlad so všetkými požiadavkami inštruktora;
 • minimálny počet opakovaní cvičení a kontrola amplitúdy pohybu.

Hodina na simulátoroch vám umožňuje jemne meniť uhol sklonu pomocou samoregulácie stupňa stresu, ktorý sa postupne zvyšuje, pričom sa berie do úvahy individuálny priebeh choroby a závažnosť príznakov. V prípade exacerbácie choroby sa odporúča vykonať reverznú hyperexenziu, ktorá sa v tomto období považuje za najbezpečnejšiu..

Hyperextension sa najčastejšie používa ako zahrievacie zahrievanie pred začiatkom aktívnejších naťahovacích cvičení. Tento postup vám umožní posilniť dolnú časť chrbta a zabrániť možným ochoreniam chrbtice.

Cvičebný komplex

Nie všetky tréningy sú povolené na kýly v bedrovej oblasti. Pri dávkovaní silového zaťaženia je potrebná osobitná opatrnosť, nemali by sa však úplne opustiť. Takéto triedy sú počas zhoršovania choroby zakázané..

Približný súbor cvičení zahŕňa:

 • Posilnenie brušných svalov.
 • Zhyby.
 • Lavičkový lis Gif barbell s prázdnym gif.
 • Horizontálne ťahanie bloku.
 • Posilnenie ramenného svalu.
 • Činka hojdačky.

Zaťaženie bedrovej oblasti v normálnom stave môže byť od 60 do 75 kg. Tréningové cvičenia ho posilňujú na 200–220 kg. Preto by zložité cvičenia mal predpisovať iba lekár, aby sa vylúčilo preťaženie tela a zabránilo možnému zhoršeniu stavu pacienta vo forme stlačenia nervových zakončení v mieche..

S kýlami chrbtice sú dobré výsledky ukázané aerobikom a plávaním. Účinnosť vodných cvičení je vysvetlená nasledujúcimi faktormi:

 • voda znižuje zaťaženie axiálneho priestoru medzistavcových platničiek;
 • voda pomáha uvoľňovať svalový systém a predovšetkým miechové svaly;
 • voda zmierňuje kŕče a zlepšuje prekrvenie, čo prispieva k aktivácii obranných systémov tela.

Plávanie posilňuje vazy bedrového kĺbu a pomáha posilňovať svalové korzety a miechy v mieste rozvoja zápalového procesu. Okrem toho sa po operácii na odstránenie prietrže často predpisujú vodné postupy.

Technika hyperexpenzie

Technika hyperextenzie je celkom jasná a jednoduchá a spočíva v postupnosti tréningu:

 • Pred začiatkom hodiny sa odporúča zahriať sa
 • potom môžete lekciu spustiť na simulátore bicyklov;
 • Ďalším krokom sú gymnastické cvičenia vykonávané v kĺboch;
 • potom sa prsné svaly vycvičia pomocou lisov na lavice;
 • jedným zo stupňov je tzv. ťahanie T-tyčí (vypracovanie strednej časti chrbta spojením lopatiek, ktoré významne znižuje zaťaženie chrbtice), vykonávané s bruchom spočívajúcim na gymnastickej lavici;
 • pred záverečnou fázou sa odporúča silové cvičenie na deltový sval s lismi na nohy;

Záverečné štádium zahŕňa posilnenie brušných svalov, ako aj ohnutie nôh. Výsledkom je, že hyperexlongácia na chrbte vám umožňuje cvičiť všetky svaly zapojené do hyperextenzie.

Pravdepodobné chyby

Akákoľvek fyzická aktivita, vrátane hyperexenzie, sa musí vykonávať pomocou špeciálnej technológie, o ktorej vopred diskutuje skupina odborníkov, v závislosti od potreby dosiahnuť výsledok, ale aj v týchto prípadoch sú pri vykonávaní súboru cvičení možné určité chyby..

Hlavné porušenia sú:

 • Nízke spúšťanie. Zdravý človek sa môže ohýbať v uhle 60 stupňov, na rozdiel od pacientov, ktorých chrbtica bolí. Silný sklon predstavuje pre túto skupinu pacientov vážne nebezpečenstvo..
 • Hlboké vychýlenie. Silné ohnutie tela na konci cvičenia vedie k napnutiu ramenného pletenca, ktoré znižuje potrebné zaťaženie chrbta, čím bráni požadovanému účinku..
 • Kyvadlový pohyb. Pohyby kyvadla sa musia vykonávať iba vtedy, keď je telo vo zvislej polohe. V opačnom prípade sa môže chrbtica deformovať so zvýšenými negatívnymi symptómami..
 • Nesprávna poloha rúk. Optimálna poloha je priviesť ruky do oblasti hrudníka so súčasným ohnutím v lakťoch. Len v tejto polohe sa telo čo najviac napína a stavca je fixovaná v anatomickej polohe.
 • Prekročenie počiatočnej hmotnosti. Hmotnostný prírastok by sa mal vykonávať postupne (nie viac ako 5 kg na 1 - 2 hodiny). Inak je možné preťaženie svalov a väzov chrbtice..

Po prvé, pacient sa musí zoznámiť s technikou hyperextenzie a potom môžete postupne zvyšovať počet prístupov a zaťaženie chrbta. Športová kýla by sa mala vykonávať v súlade so všetkými podmienkami. Beh a skákanie sú vylúčené, pretože tieto cvičenia zvyšujú zaťaženie na osi chrbtice, čím sa výrazne zhoršuje stav pacienta..

Dôležité! Ak pacient trpí bolesťou, nepokračujte vo výkone, pretože aj ľahká bolesť môže spôsobiť nebezpečné následky!

Hlavným faktorom výskytu medzistavcovej prietrže je fyzická nečinnosť, preto sa na preventívne účely odporúča venovať sa športu, ako je chôdza. Malo by sa však pamätať na to, že vo všetkom je potrebné dodržať toto opatrenie a je lepšie prispôsobiť individuálnu lekciu vysokokvalifikovanému odborníkovi zaoberajúcemu sa problémami s chrbticou..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Výkonové simulátory sú navrhnuté tak, aby ľuďom pomáhali rozvíjať a zlepšovať svoje telo, zvyšovať jeho silu a vytrvalosť. Sú nevyhnutné na cvičenie doma alebo v telocvični.
Osteoporóza bedra je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku metabolických porúch v tele, ktoré vedie k deštrukcii kostného tkaniva. K lokalizácii choroby dochádza na miestach náchylných na veľké zaťaženie.
Táto nevzhľadná formácia s progresiou môže osobe spôsobiť veľké nepohodlie. Hygróm na prste je spravidla lokalizovaný v oblasti distálnych kĺbov medzi falangami alebo v oblasti flexorových svalov, pričom hrbolček spôsobuje bolesť.