loader

Hlavná

Hlava

Beh s osteochondrózou

Beh s osteochondrózou spôsobuje kontroverziu: je to užitočné alebo nie? Ak sú prítomné komplikácie, osteochondróza je v pokročilom štádiu, začala sa exacerbácia - beh je jednoznačne škodlivý. Ak je však patologický proces v plienkach, beh bude vynikajúcim integrovaným tréningom. Hlavnou vecou je konzultácia s lekárom vopred, beh so správnou technikou a nie prenasledovanie športových záznamov.

Čo sa stane s diskami s osteochondrózou?

Tkanivá chrupavky medzistavcových platničiek nemajú svoj vlastný obehový systém. Živiny v nich pochádzajú z okolitých mäkkých tkanív. Okrem toho tu krvný obeh predstavuje množstvo malých kapilár. Roky plynú, zaťaženie pomaly deformuje medzistavcové platničky. Musíte si však uvedomiť, že chrupavka v ľudskom tele nemá regeneračný mechanizmus. Tvoria iba desatinu buniek, leví podiel je medzibunková tekutina. Preto všetky záruky, že sa našla jedinečná technika reštaurovania kĺbov, sú lož.

Súčasne sa zhoršuje krvný obeh v okolitých tkanivách. Najčastejšie sa to deje z dvoch dôvodov: príliš veľa fyzickej námahy alebo naopak, je neustále v statickom postoji. Jedna takáto poloha tela sedí..

Veľká časť obyvateľstva v posledných desaťročiach trávi všetok svoj pracovný čas sedením na stoličke pred počítačom. To je však pre chrbát dosť nebezpečná póza. Po prvé, spôsobuje vážne zaťaženie miechových diskov. Po druhé, krvný obeh súčasne stagnuje. Po tretie, svaly sa oslabujú, normálne podporujú stavce a bránia im v poranení diskov. Po štvrté, prebytočné kilogramy sa pomaly získavajú a záťaž sa podľa toho zvyšuje.

Ako vidíte, rizikovými faktormi pre včasný rozvoj osteochondrózy sú predovšetkým nedostatok aktivity, neustále sedenie, kancelárska práca, nadváha. Nie je prekvapujúce, že vyvstáva otázka - je možné spustiť tak, aby sa minimalizovalo riziko vzniku choroby?

Argumenty proti spusteniu

Pacienti, ktorí sa rozhodnú pre liečbu osteochondrózy, riskujú zvýšenie záťaže na svojich medzistavcových platničkách. V skutočnosti je proces behu neustálym skokom a pádom na zem a zasiahne vaše kĺby. A hlavná váha pri aplikácii týchto zranení je na chrupavke dolných končatín a chrbtice.

Medzistavcové platničky zdeformované v dôsledku osteochondrózy získavajú pri behu stále viac mikrotraum. Ak pacient nedodrží správnu techniku, prevádzka s osteochondrózou môže spôsobiť iba silnejšie záchvaty bolesti, celkové zhoršenie.

 • Pozri tiež: Prečo po úteku bolí

Možno konštatovať, že jogging je zlá forma motorickej aktivity pri osteochondróze. Mnoho lekárov tvrdí, že pri degeneratívnych-dystrofických procesoch, najmä pri osteochondróze krčnej chrbtice, je oveľa výhodnejšie plávať v bazéne, najmä vzadu, pretože voda rovnomerne rozdeľuje záťaž. Existujú však argumenty, ktoré hovoria o výhodách behu a zavádzajú ho do zoznamu povolených fyzických aktivít.

Vzťahujú sa však iba na počiatočné štádium vývoja patologického procesu. Ak už existujú komplikácie, nemali by ste bežať. Aj beh s komplikovanou cervikálnou osteochondrózou môže zhoršiť negatívne symptómy..

Prečo je beh stále užitočný??

Počas exacerbácie je beh s osteochondrózou skutočne škodlivý. Tento typ fyzickej aktivity však pomáha poraziť veľké množstvo negatívnych faktorov, ktoré urýchľujú degeneratívne-dystrofické procesy a vedú k novým exacerbáciám. Opäť je dôležitý okamih správnej techniky chodu. A nezabudnite na potrebu konzultovať so svojím lekárom.

Takmer všetci lekári súhlasia s tým, že chod je úplne prijateľný v prípade pacientov, ktorých patológia sa práve začala vyvíjať. Hlavnou vecou nie je to preháňať, behať. Predtým, ako pôjdete priamo na beh, musíte chodiť, pretiahnuť nohy. Vykonajte výkyvy a zákruty tela, otáčanie ramien a členkov. Ak sa rozhodnete skúsiť bežať s osteochondrózou krčnej chrbtice, napnite si naťahovacie svaly..

Musíte bežať na mäkkom povrchu, gumová dráha je ideálna. Mäkká a rovnomerná pôda bude tiež dobrou voľbou, ale tvrdý asfalt je prísne zakázaný v oblasti prípravy osteochondrózy. Tento povlak vedie k ešte vážnejšiemu zraneniu medzistavcových platničiek. Venujte pozornosť tomu, ako bežíte. Nohy by sa mali najprv dotýkať povrchu špičky a až potom oblasti päty. Takže znížite zaťaženie od pádu, zjemnite ho. Chrbát by mal byť pri behu rovný, neprijateľne sa zohnúť.

Obuv by mala byť vankúšová, mala by byť o niečo väčšia ako vaša noha - približne šírka palca. Ak počas cvičenia dôjde k záchvatu bolesti, okamžite ho zastavte, choďte domov, uvoľnite sa a pravidelne užívajte lieky proti bolesti.

Ak sú pozorované všetky tieto faktory, beh bude užitočný ako preventívne alebo terapeutické opatrenie v ranom štádiu vývoja degeneratívnych-dystrofických procesov. Zlepší sa krvný obeh a metabolické procesy v postihnutých tkanivách. Telesná hmotnosť sa zníži as ňou aj zaťaženie kĺbových chrupaviek chrbtice. Stanú sa silnejšími chrbtovými svalmi a opäť začnú dobre podporovať stavce, aby nepoškodili medzistavcové platničky..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Ako liečiť osteochondrózu bedrovej chrbtice?

Ako liečiť osteofyty bedrovej chrbtice?

Pásový pás pre osteochondrózu

Exacerbácia osteochondrózy krčka, hrudníka a bedier

Je možné behať s osteochondrózou a ako správne trénovať

Ak sa človek pred diagnostikovaním osteochondrózy aktívne podieľa na behu, je pre neho ťažké vzdať sa obvyklých cvičení. Ale s touto degeneratívno-deštruktívnou patológiou je veľa športov kontraindikovaných kvôli vysokej pravdepodobnosti ďalšieho zničenia medzistavcových platničiek a stavcov. Je možné, aby pacient bežal s osteochondrózou, lekár rozhodne až po preštudovaní výsledkov inštrumentálnych štúdií.

Je možné bežať s osteochondrózou

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na OSTEOCHONDROZA.“ Prečítajte si viac.

Osteochondróza akejkoľvek lokalizácie je závažnou progresívnou patológiou, ktorá sa zatiaľ nedá vyliečiť. Klinicky sa prejavuje ako neustála alebo epizodická bolesť chrbta, ktorá sa zhoršuje pohybom. Po liečbe sa dosiahne stabilná remisia, ktorá sa vyznačuje neprítomnosťou závažných symptómov.

Pacient sa cíti dobre, preto chce viesť zvyčajný aktívny životný štýl, napríklad robiť ranné behy. Ale vo väčšine prípadov ho neurológ alebo stavovec dôrazne odrádza od tohto konania..

Hlavným dôvodom je vysoké riziko relapsu, vážne zhoršenie pohody. Pri takomto tréningu je chrbtica vystavená značnému stresu. Keď je telo odtrhnuté od zeme a potom spustené na svoj povrch, zdeformované stavce silno porušujú medzistavcové platničky umiestnené medzi nimi. Tieto štruktúry už stratili svoju pevnosť, elasticitu a pod vplyvom dynamického zaťaženia sú ešte viac sploštené a zničené..

Prínos a ujma

Silné chvenie tela počas behu má negatívny vplyv na stav chrupavky a kostných štruktúr chrbtice. A s komplikáciami osteochondrózy (hernie, výčnelky) môže byť jogging nebezpečný. Akýkoľvek ostrý, nepríjemný pohyb spôsobí:

Aj keď po pristátí leží hlavná záťaž na dolnej časti nohy, zostávajúce množstvo je dostatočné na mikrotrauma tkanív.

Za normálnych zdravotných podmienok sú výhody behu zrejmé. Počas tréningu sa zlepšuje krvný obeh, do buniek sa dodáva dostatočné množstvo výživných látok a kyslíka, posilňujú sa svaly, väzivo a posilňujú sa šľachy. To všetko sa deje pri behu s osteochondrózou. Miera regenerácie poškodených tkanív je však výrazne nižšia ako miera deštrukcie.

indikácia

Po sérii laboratórnych a inštrumentálnych štúdií je pacient s osteochondrózou odkázaný na lekára fyzikálnej terapie. Je to on, kto sa venuje rehabilitácii pacienta, zostavuje individuálny harmonogram fyzickej terapie a gymnastiky. LFK lekár rozhodne o schopnosti pacienta bežať.

Akákoľvek fáza, forma, lokalizácia osteochondrózy nie je znakom tohto typu športového tréningu. Lekár môže urobiť výnimku pre nekomplikovaný priebeh patológie. Vždy však pacienta upozorňuje, že jogging nie je metódou komplexnej terapie, na rozdiel od plávania, jogy, pilates, vodného aerobiku..

Ktoré štádium choroby umožňuje behanie

Lekári umožňujú jogging pacientov s osteochondrózou prvého stupňa závažnosti. V tomto štádiu sú rádiografické príznaky patológie pomerne slabo vyjadrené, preto počas liečby je prognóza na zotavenie priaznivá..

Keď osteochondróza 2 (stredná) a vysoká závažnosť nemôže bežať. U medzistavcových platničiek a stavcov sa vyskytli ireverzibilné deštruktívne degeneratívne zmeny. Dokonca aj malá mikrotrauma stavcov bude vyvolávať:

 • progresia choroby;
 • šírenie do zdravého tkaniva.

S cervikálnou osteochondrózou akéhokoľvek stupňa je beh prísne zakázaný. Táto časť chrbtice nie je vybavená silným svalovo-väzivovým aparátom a narušenie stability segmentov môže viesť ku kompresii stavcovej artérie ak rozvoju hladovania kyslíka v mozgu..

Ako bežať

Ak lekár pre záťažovú terapiu povolil krátkodobé pokusy, musia sa dodržiavať určité pravidlá, aby sa znížilo riziko exacerbácie osteochondrózy. Jedným z nich je ukončenie výcviku, keď sa objaví aj nepokoj. Na behanie potrebujete tenisky s podrážkou absorbujúcou otrasy a pohodlnou podperou oblúka, ktorá zníži dynamické zaťaženie pri kontakte chodidiel s povrchom..

Dokonca aj „zanedbaná“ OSTEOCHONDROSIS sa dá vyliečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Nohy počas joggingu by mali byť rovnobežné, aby sa zabránilo hojeniu tela. Lekári cvičebnej terapie odporúčajú nohy úplne položiť na povrch. Prispieva to k správnemu a rovnomernému rozloženiu záťaže na všetky časti chrbtice. Dĺžka kroku závisí od techniky zamestnania a pohodlia osoby. Horná časť by však mala vždy zostať nehybná vzhľadom na vertikálnu os.

Základné pravidlá

Pred joggingom by ste mali pripraviť svaly, väzy, šľachy na nadchádzajúce záťaže. Pri osteochondróze si na natiahnutie musíte zvoliť protahovacie cvičenia - nakláňanie tela dozadu a dopredu, do strán. Takéto pohyby predisponujú k zväčšeniu vzdialenosti medzi stavcami a diskami, stimulujú zlepšenie krvného obehu. Po zahriatí nemôžete okamžite začať bežať - musíte sa najskôr prejsť.

Odporúča sa používať ortopedické pomôcky. Môžu to byť mäkké obväzy alebo korzety s vložkami z tvrdého kovu alebo plastu. Stabilizujú disky a stavce, zmäkčujú zaťaženie zbytočne ostrými pohybmi.

Základné pravidlá chovania s osteochondrózoucharakteristika
Výber miesta na joggingNajlepším riešením pre bežecké pokrytie je tesná gumová dráha. Je odolný, silný, odolný, pri dotyku s povrchom dobre zmäkčuje nárazy. Na čerstvom vzduchu je vhodné jazdiť na tráve alebo pôde, nie na asfalte
koordináciaPočas joggingu musíte počúvať pocity, ktoré sa objavia. Ak sa po 1 až 2 km nepretržitého chodu objavia ťažkosti v stavbách postihnutých patológiou, táto vzdialenosť by sa mala vždy obmedziť na
rýchlosťOdporúčaná rýchlosť joggingu s osteochondrózou nie je vyššia ako 20 km za hodinu. Ak si telo zvykne na toto tempo, nezrýchľujte sa. Hlavná vec - zlepšenie pohody, nie športové záznamy

Bežecké techniky

Odporúča pacientovi špecifickú techniku ​​behu, lekár cvičebnej terapie berie do úvahy jeho fyzickú zdatnosť, vek a prítomnosť iných chronických patológií v anamnéze. Lokalizácia osteochondrózy a závažnosť klinických prejavov sú dôležité.

Rýchla chôdza

Je to jeden z najšetrnejších druhov športového tréningu, ktorý sa používa aj na liečbu krčnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy. Škandinávska chôdza so špeciálnymi palicami je obzvlášť terapeuticky účinná. Podporuje svalový tonus súčasne s hornou a dolnou časťou tela, preto je užitočný pri všetkých patologických stavoch pohybového aparátu..

jogging

Napriek väčšej intenzite joggingu ako chôdze sa tiež považuje za jednu z metód liečby osteochondrózy, ale iba v počiatočnom štádiu vývoja patológie. Protahovacie cvičenia by sa mali robiť pred a po tréningu. Zabráni sa tým svalovým kŕčom a zlepší sa klinický účinok..

Joggingová klasika

Počas tréningu nemôžete zrýchliť, nakloniť telo do strán, dopredu ani dozadu. Klasický beh je indikovaný s minimálnymi deštruktívnymi zmenami medzistavcových platničiek, ktoré sa neprejavujú žiadnymi príznakmi. Pri joggingu sa musíte najskôr dotknúť povrchu špičkou a až potom dole k päte.

Rýchly beh

Takáto technika behu sa dá vyriešiť pri osteochondróze vo výnimočných prípadoch, zvyčajne pri absencii príznakov progresie osteochondrózy. Aby sa predišlo zraneniu a zhoršilo priebeh choroby, je potrebné behať v suchom a teplom počasí..

Variabilný chod

Striedanie rýchlych a pomalých fáz pohybu s premenlivým chodom vám umožňuje mierne znížiť riziko mikrotraumy na chrupavku a kostné tkanivo. Počas tohto tréningu sa zlepšuje stav dýchacích a kardiovaskulárnych systémov, posilňujú sa svaly, väzivo-šľacha.

Beh s prekážkami

Lekári neodporúčajú pacientom s počiatočnou fázou osteochondrózy, aby bežali s prekážkami. Počas tréningu sú nevyhnutné náhlé pohyby, ktoré zhoršujú stav stavcov. Keď sa chodidlo dotkne povrchu, medzistavcové platničky nie sú zaťažené menej ako dolné končatiny.

šprint

Táto technika sa vyznačuje vysokou dynamikou a nadmerným zaťažením celého muskuloskeletálneho systému. Je to jeden z profesionálnych športov, ktoré často spôsobujú osteochondrózu a choroby kĺbov..

profylaktický

Beh nie je najlepšou prevenciou krčnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy. Bude to prospešné iba pri tréningoch 1-3 krát týždenne v súlade so všetkými lekárskymi odporúčaniami. Pre prevenciu osteochondrózy sú oveľa užitočnejšie prechádzky na čerstvom vzduchu a nordic walking..

kontraindikácie

Absolútnou kontraindikáciou pre beh sú myopia, glaukóm, bronchiálna astma, zlyhanie pľúc. Takýto športový tréning sa neodporúča pacientom po 50 rokoch alebo s chorobami kĺbov (artritída, artróza). Fungovanie je zakázané u mnohých kardiovaskulárnych patológií kvôli vážnym stresom vznikajúcim v cievach, artériách, myokarde.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a osteochondrózu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že pre OSTEOCHONDROZA existuje skutočne účinný prostriedok nápravy! Prečítajte si viac >>>

Výhody a poškodenie vykonávania školení o osteochondróze

Dobrý deň moji drahí čitatelia!

Či je beh s osteochondrózou prospešný, ošetrujúci lekár by mal byť prvým, kto odpovie na túto otázku. Až po konzultácii s ním môžete začať fyzickú aktivitu, najmä - beh. V žiadnom štádiu choroby sa nemôže zapojiť do tréningového joggingu. Hovorme o tom podrobnejšie..

Osteochondróza sa vyznačuje poškodením miechy, pri ktorej dochádza k postupnému ničeniu štruktúry chrupavky. Toto ochorenie sa získava, vyvíja sa pomaly a neobjavuje sa dlho. V počiatočnom štádiu sa prísun krvi do tkanív znižuje a disky dostávajú menej živín, ako je potrebné..

To vedie k zhutneniu chrupavkového tkaniva, k zníženiu jeho pružnosti, disky sa stenčia a strácajú svoje vlastnosti absorbujúce nárazy. Obratle ešte viac oslabujú svaly, vyvíjajú tlak na disky, poškodzujú ich, stimulujú tvorbu kýly.

Osteochondróza sa vyznačuje degeneratívnymi zmenami medzistavcových platničiek, ktoré vedú k zovretiu koreňov nervov..

V tomto stave, bez ohľadu na typ záťaže, je možné urýchliť deštrukciu chrupavky, pri výkone chrbtice dochádza k silnému účinku. Hnajte ho pri behu, čo spôsobuje vibrácie v celom tele - stavce na ne dobre reagujú. Je pravda, že časť vibrácií je oslabená svalmi členkového kĺbu, kolien a panvy, ale negatívny účinok môže byť menší.

Dôležité! Je potrebné pripomenúť, že čím sú disky silnejšie, tým zraniteľnejšia je chrbtica, pretože intenzitu fyzickej aktivity môže určiť ošetrujúci lekár len na základe výsledkov vyšetrenia..

Pomáha beh s osteochondrózou?

Mnoho ľudí si kladie otázku, či je škodlivé behať s osteochondrózou. Všetko záleží na tom, aký druh osteochondrózy a ako sú postihnuté kĺby. V tomto prípade hrá dôležitú úlohu štádium ochorenia, pretože sa vyznačuje jeho prejavmi. Navyše všetci ľudia bežia inak.

Ak je pacient aktívny v športe, musí sa najskôr poradiť s lekárom, aby sa situácia nezhoršila a nespôsobila vznik vedľajších účinkov. Iba profesionálny lekár si môže zvoliť ten správny školiaci program, ktorý prinesie pozitívny výsledok..

Lekár zakazuje bežať s osteochondrózou a lekár vychádza zo skutočnosti, že niektoré športové cvičenia výrazne zvyšujú záťaž, ktorá postihuje telo niekoľkokrát silnejšie ako obvykle. Pri joggingu nie je zaťaženie pôsobiace na telo rovnomerne rozdelené a podstatná časť z toho je na kosti a kĺby..

Ale napriek všetkým kontraindikáciám je beh s osteochondrózou užitočný, pretože odstraňuje stagnáciu, krv začína cirkulovať rýchlejšie, čo má ďalší účinok proti starnutiu organizmu..

Počas behu sú takmer všetky väzivá predlžované, všetky svalové skupiny sú intenzívne trénované a telo začína produkovať nové aktívne bunky, čo pomáha udržiavať ich v dobrom stave. Beh je fantastický nástroj, ktorý má pozitívny účinok bez toho, aby pôsobil škodlivo na organizmus..

Za zmienku stojí, že počas behu telo dostáva značné zaťaženie, ktoré pozitívne ovplyvňuje chrbticu. Pod vplyvom takéhoto zaťaženia sa zvyšuje mobilita všetkých stavcov, zatiaľ čo dostávajú obrovské množstvo potrebných komponentov a stávajú sa silnými..

Ľudia sa pýtajú, či je možné behať s prejavmi osteochondrózy a ako to ovplyvňuje vývoj a priebeh choroby. Ak je diagnostikovaná osoba v prvom štádiu choroby a nepociťuje žiadne nepohodlie, z toho budú mať prospech iba malé jazdy. V neskorších štádiách ochorenia sa oplatí obmedziť pohybovú aktivitu na chôdzu..

Osteochondróza môže prispievať k tvorbe ďalších chorôb, najmä:

 • impotencia;
 • neplodnosť;
 • poruchy genitourinárneho systému.

Riziko rýchleho nástupu týchto chorôb je oveľa vyššie v dôsledku vystavenia nervovému systému.

Osteochondróza a šport sú úplne kompatibilné pojmy, ale existujú určité obmedzenia. Po rozhodnutí sa zúčastniť fyzického cvičenia na liečbu osteochondrózy musíte najskôr konzultovať s lekárom, ktorý vám poradí, ktorý šport si vyberie a akú intenzitu má zvoliť. Aj pri ľahkej počiatočnej fáze osteochondrózy musíte bežať veľmi opatrne, ale na začiatku je lepšie chodiť pešo.

Pri osteochondróze, ktorá je výraznejšia ako v 2. a ďalších ťažkých stupňoch, by ste nemali vôbec bežať, pretože to môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zranených stavcov a prispieť k rozvoju choroby. Okrem toho by ste sa nemali biť s exacerbáciou choroby. Každý, kto sa rozhodne ísť zabehnúť, by sa mal poradiť s lekárom. Pamätajte, že nie je dobré jazdiť na tvrdých povrchoch, je lepšie zvoliť miesta s mäkkým náterom.

Šport s osteochondrózou by mal byť mierny a je dôležité, aby ste sa najskôr poradili s lekárom, ktorý určí vhodnú mieru fyzickej aktivity. Počas behu osoba trhá telo z povrchu zeme, a preto je v kontakte s pevným povrchom.

Existuje názor, že beh nie je škodlivý pre chrbticu. Faktom je, že vzniknuté trasenie je mierne ovplyvnené nárazom na bedrové kĺby.

To znamená, že športy s osteochondrózou sú užitočné, ale je potrebné obmedziť zaťaženie a poradiť sa s lekárom.

Začnú bežať až po zahriatí, pri ktorom pracujú všetky svalové skupiny. Cvičenia by sa mali začať krčnou chrbticou a rovnomerne prechádzať cez spodnú časť tela. Všetky pohyby sú pomerne pomalé a hladké na zahriatie všetkých častí tela, ale nepoškodzujú intenzívne cvičenie..

Osteochondróza môže stimulovať rozvoj ďalších chorôb, takže sa nemusíte zabíjať, ak existuje kýla chrbtice a výtlak stavcov alebo kolenných kĺbov..

Okrem toho je jogging kontraindikovaný pri očných chorobách a kardiovaskulárnych chorobách. Nie je potrebné viesť triedy ani počas exacerbácie iných chorôb.

Ak chcete zistiť, ako sa zabehnúť s osteochondrózou, mali by ste navštíviť lekára, ktorý po vyšetrení určí, aké druhy záťaže môžu byť vykonávané na chrbticu..

Ak chce žena športovať s ťažkou osteochondrózou, je lepšie navštíviť telocvičňu a potom po konzultácii s lekárom, ktorý môže určiť intenzitu záťaže.

Výhody a poškodenie chodu s osteochondrózou

Triaška tela počas behu negatívne ovplyvňuje stav chrupavky a kostných štruktúr chrbtice. A pri sprievodných ochoreniach na osteochondrózu (prietrž) môže byť beh nebezpečný. Náhle pohyby spôsobia aspoň:

 • odsadenie disku;
 • porušenie koreňa chrbtice;
 • kompresia stavcov.

Hlavná záťaž padá na dolnú časť nohy, čo je dosť pre mikrotraumu tkaniva.

Výhody za normálnych podmienok sú zrejmé. Počas cvičenia sa zlepšuje krvný obeh, dostatočné množstvo výživných látok a kyslíka preniká do buniek, svalov, väzov a šliach. To všetko sa deje pri behu. Rýchlosť regenerácie deformovaných tkanív je však oveľa nižšia ako rýchlosť deštrukcie.

V ktorej fáze môžem bežať

Ak sa zistí 1. etapa ochorenia a nejestvujú žiadne príznaky bolesti, svetlo nebude škodiť telu. Ak je tvar väčší, môžete chodiť iba po zemi.

Osteochondróza často stimuluje ďalšie patológie, vrátane neplodnosti, obštrukcie močového a pohlavného systému..

Ochorenie je kompatibilné s liečebnými cvičeniami, ale skôr ako začnete, musíte sa poradiť s odborníkom. Pomôže vám zvoliť správnu intenzitu zaťaženia a dať tipy na cvičenia. Presnosť je potrebná dokonca aj v miernej fáze osteochondrózy.

Prvýkrát by mal byť beh nahradený chôdzou. To dáva telu schopnosť zvyknúť si na stres. S rozvojom choroby sa budete musieť vzdať chodu. V opačnom prípade budú stavce vážne zranené. Ochorenie sa bude vyvíjať silnejšie, zhoršuje sa zdravie. Ak cvičíte počas exacerbácií, negatívny vplyv budete mať aj pri športe.

Pacienti, ktorí chcú liečiť osteochondrózu joggingom, by sa mali poradiť s lekárom.

Kedy nemôžete bežať

Bežecké cvičenia zahŕňajú neustále skákanie a zasiahnutie tvrdého povrchu, pričom hlavné bremená padajú na dolné končatiny a chrbticu. Medzistavcové platničky počas joggingu dostávajú veľa mikrotraumas, a ak nebudete postupovať podľa správnej techniky chodu a postupujte podľa pokynov, nepohodlie sa zintenzívni, útoky sa predĺžia.

Niektorí lekári odporúčajú kúpanie v bazéne s osteochondrózou, pretože záťaž je mierne distribuovaná vo vode.

Existujú však lekári, ktorí tvrdia, že beh je dobrý na osteochondrózu, ale iba v počiatočnej fáze je bolestivý.

Pravidlá odbornej prípravy

Osoba s diagnózou osteochondrózy by mala mať na pamäti, že športové cvičenia sa vyberajú osobne, berúc do úvahy priebeh choroby. Existuje však niekoľko všeobecných pokynov, podľa ktorých bude mať fyzická aktivita úžitok.

pamätať:

 • s osteochondrózou krku sú športové cvičenia povolené iba vtedy, ak je choroba na začiatku;
 • ak ho utrpí silná bolesť, potom zostane bez fyzickej námahy;
 • beh s osteochondrózou nie je kontraindikovaný, ale dokonca užitočný;
 • v zime lyžovať av lete cykloturistiku;
 • je užitočné vytiahnuť sa na vodorovné pruhy, ale iba pri niektorých formách choroby sa o tom poraďte so svojím lekárom.

Z hľadiska pohľadu, aké cvičenia si žena vyberie, bude závisieť nielen od osobných preferencií, ale aj od pokynov lekára. Cvičenia z osteochondrózy by mali byť mierne, bez preťaženia krčka, ramena a bedrovej kosti.

Po zabehnutí je potrebné odstrániť záťaž z chrbtice plávaním.

 • povrch by mal byť zaťažený pružinou, takže je lepšie zvoliť kroky;
 • v telocvični musíte používať elektronický bežiaci pás;
 • vynikajúca rýchlosť pre beh - 15-20 km / h;
 • pohodlné topánky s elastickými podrážkami;
 • po behu by ste sa mali zaplávať;
 • musí pristáť úplne;
 • netreba robiť rozsiahle kroky;
 • pri behu je potrebné udržiavať polohu tela.

Hrudná alebo bedrová osteochondróza v skorých štádiách vám umožňuje bežať pomaly alebo chodiť. Ak je choroba v krčnej chrbtici, nezapojte sa do tohto športu. Aby ste predišli komplikáciám, musíte pri behu zvážiť pravidlá..

Pred školením sa poraďte s lekárom.

Počas cvičenia sa vyhýbajte poškodeniu chrbta. Dodržiavajte základné pravidlá..

 1. Vykonajte cvičenie. Ak sa rozhodnete pre beh s cervikálnou osteochondrózou, pred začatím miesenia túto oblasť miesite, čo zlepší krvný obeh, cirkuláciu kyslíka a napne vaše svaly.
 2. Cvičte iba na bežiacom páse. Je zakrytá mäkkou gumovou základňou, zaťaženie postihnutej oblasti a kĺbov je znížené.
 3. Nepoužívajte behanie. Náhle pohyby sú pri týchto príznakoch kontraindikované. Beh môže viesť k prolapsu miechy a zhoršeniu choroby.
 4. Používajte špeciálnu obuv so silnou podrážkou tlmiacou nárazy. Pomôže tiež zmierniť účinky na pohybový aparát..
 5. Ukončite svoju jazdu príjemným tempom. Potom normalizujte dýchanie a tón svalov, chrupavky a kĺbov. Nemôžete náhle dokončiť beh.
 6. Nakoniec vykonajte cvičenia na napínanie väzov, svalov a chrupaviek. Pohyby by sa mali vykonávať opatrne a dodržiavať všetky rady lekára.

Optimálny chod s osteochondrózou

Pri akejkoľvek forme osteochondrózy je najlepšie spustiť elektronický simulátor behu. Stroj posúva plátno, nie je potrebné sa ním snažiť pohybovať. Zaťaženie kĺbov, medzistavcových platničiek a stavcov sa zníži.

Pri osteochondróze je prísne zakázané jazdiť na mechanickom simulátore chodu - bude potrebné vyvinúť ďalšie úsilie, ktoré nevyhnutne povedie k zraneniam..

Lekári odporúčajú nebežať, ale kráčať dobrým tempom. Počas tréningu je potrebné kontrolovať srdcový rytmus a prispôsobiť rytmus srdca rytmu srdca. Je zakázané stúpať po trati.

Pre začiatočníkov je najlepšie začať kráčať priemerným tempom, rovnomerne sa zvyšujúcou rýchlosťou a predlžujú trvanie hodín. Keď sú vaše svaly dostatočne silné, môžete bežať pomalým tempom.

Existujú kliniky, v ktorých sú bežecké pásy mechanického typu inštalované v bazénoch pod vodou. Voda neutralizuje záťaž na bežiacom páse, ale účinnosť tréningového procesu je zachovaná a srdcový sval je posilnený. Ak máte príležitosť, vyhľadajte kliniku, kde takáto služba existuje..

Ak nemôžete trénovať na bežiacom páse, trénujte vo vzduchu. Vyberte skladby v parku alebo lese. Obuv by mala byť pohodlná so silnými podrážkami, ktoré pôsobia proti vibráciám.

Ako vymeniť beh

Formy zahŕňajú:

 • ranná hygiena;
 • špeciálne komplexy gymnastických cvičení vrátane statického napätia požadovaných svalových skupín a ich postizometrického uvoľnenia na gymnastickej lavici, pripevnené pod uhlom, so symetrickými príveskami na horizontálnej lište;
 • výber jogových ásanov a cvičení Pilates;
 • silová gymnastika s činkami (výber cvičení a poznámku k ich vykonaniu by mal vyplniť Dr. LFK.);
 • plávanie, vodný aerobik;
 • meraná chôdza, zdravotná cesta;
 • večerné cvičenie.

Tip. Ak potrebujete získať kardio, potom nordic walking s palicami je veľmi užitočné pri ochoreniach chrbtice. Beh by mal byť nahradený prácou na rotopede alebo na horizontálnom rotopede.

Súbor cvičení na cervikálnu osteochondrózu - výhody a kontraindikácie

Ako vyčistiť žalúdok a boky joggingom

Účinok jogy s cervikálnou osteochondrózou, indikácie a pravidlá v triede

Liečebný komplex cvičení na osteochondrózu a sedavú prácu

Pôst je účinný spôsob, ako schudnúť alebo poškodiť telo.?

Beh s osteochondrózou

Bežecké techniky

Pri osteochondróze sa odporúča používať jogging. V závislosti od zložitosti ochorenia a pohody môže pacient po konzultácii s lekárom použiť aj iné techniky.

Rýchla chôdza

Toto je najviac šetrný typ tréningu. Je určený starším pacientom, pacientom s ťažkou osteochondrózou alebo trpiacim poruchami iných telesných systémov s nadváhou.

Predtým, ako začnete, mali by ste sa natiahnuť a potom postupovať podľa všetkých vyššie uvedených odporúčaní. Ak robíte značku na bežiacom páse 3-5, môžete nastaviť mierny sklon.

jogging

Nasledujúca technika je vhodná pre ľudí s menej výraznou formou osteochondrózy. Je energickejší ako chôdza, najmenej traumatický pre pohybový aparát. Túto techniku ​​lekári odporúčajú na prejavy osteochondrózy. Pre začiatočníkov by ste si mali natiahnuť nohy a použiť špeciálnu bežeckú obuv. Je lepšie vykonávať cvičenie na špeciálnom simulátore alebo na mäkkom povrchu (poľná cesta)..

Joggingová klasika

Klasický beh je pomerne energický, preto ho možno použiť iba s minimálnou deformáciou chrbtice. Táto technika vyžaduje pristátie počas jazdy nie na päte (ako v predchádzajúcich), ale na špičke. Pre medzistavcové platničky sa tak stáva menej nebezpečným..

Rýchly beh

V prípade tohto ochorenia sa takáto technika neodporúča. V niektorých prípadoch to však môže byť povolené po vyšetrení a konzultácii s ošetrujúcim lekárom. V takom prípade je potrebné striktne dodržiavať odporúčania lekára, používať profesionálnu obuv a snažiť sa vyhnúť náhlym pohybom..

Variabilný chod

Podstatou tejto techniky je striedanie rýchlej a pomalej fázy pohybu. Tento vzhľad pomáha trénovať vytrvalosť a dýchací systém. Pri dlhšom vykonaní však môže mať nepriaznivý vplyv na chrbticu. Po konzultácii s lekárom si zvoľte vzdialenosť, trvanie a rýchlosť jazdy. Je lepšie zvoliť si trvanie až 20 minút pri priemernej rýchlosti.

Beh s prekážkami

Tento druh je dosť nebezpečný pre chorú chrbticu. Neodporúča sa používať, pretože v tomto prípade nie je možné vyhnúť sa ostrým pohybom. Pri prekonávaní prekážky bežec tiež skočí. Keď sa chodidlá dostanú do kontaktu so zemou, získajú väčší návrat ako pri normálnom behu, čo má vplyv na fungovanie pacienta s osteochondrózou. Beh s prekážkami aj s osteochondrózou krčnej chrbtice môže mať negatívne následky. Preto lekári zväčša zakazujú pacientom tento typ chovania.

šprint

Táto technika sa vyznačuje vysokou dynamikou a napätím. Predstavuje jednu z techník profesionálnej atletiky, ktorá je skôr „ostrým“ výrazom. Zahŕňa techniku ​​rýchlej prevádzky. V takom prípade dostáva atlét veľké zaťaženie chrbtice a kĺbov.

profylaktický

A technika preventívneho behu dopĺňa zoznam, ktorý je nielen zakázaný, ale tiež indikovaný pre mnohých pacientov s osteochondrózou. Jedná sa o pomalý beh s minimálnym zaťažením a pristátím na špičke a až potom na päte, čo pomáha zmierniť úder. Dá sa to nazvať kríž medzi svižnou chôdzou a joggingom. Je tiež lepšie vykonať ho na bežiacom páse, ale je to možné aj na poľnej ceste..

kontraindikácie

Pacienti, ktorí sa rozhodnú pre liečbu osteochondrózy, riskujú zvýšenie záťaže na svojich medzistavcových platničkách. V skutočnosti je proces behu neustálym skokom a pádom na zem a zasiahne vaše kĺby.

Medzistavcové platničky zdeformované v dôsledku osteochondrózy získavajú pri behu stále viac mikrotraum. Ak pacient nedodrží správnu techniku, prevádzka s osteochondrózou môže spôsobiť iba silnejšie záchvaty bolesti, celkové zhoršenie.

Možno konštatovať, že jogging je zlá forma motorickej aktivity pri osteochondróze. Mnoho lekárov tvrdí, že pri degeneratívnych procesoch, najmä pri osteochondróze krčnej chrbtice, je oveľa výhodnejšie plávať v bazéne, najmä vzadu, pretože voda rovnomerne rozdeľuje záťaž..

Vzťahujú sa však iba na počiatočné štádium vývoja patologického procesu. Ak už existujú komplikácie, nemali by ste bežať. Aj beh s komplikovanou cervikálnou osteochondrózou môže zhoršiť negatívne symptómy..

Zaťaženie z tried by malo byť mierne, šport, pretože metóda liečby sa používa iba so súhlasom lekára. Počas behu dochádza k miernemu oddeleniu od zeme, potom sa s ňou telo dostane do ostrého kontaktu.

Existuje však názor, že beh nemá nepriaznivý vplyv na chrbticu. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že šok je zmiernený interakciou bedrových kĺbov so zadnými svalmi.

Na pozadí osteochondrózy sa môžu vyvinúť ďalšie patológie chrbtice. Je zakázané behať, ak existuje:

 • pruh;
 • výrazné posunutie stavcov;
 • poškodenie kolenných kĺbov;
 • glaukóm;
 • problémy s kardiovaskulárnym systémom.

Aby nedošlo k ešte väčšiemu poškodeniu tela a aby sme pochopili, či je možné zabehnúť s osteochondózou, je potrebné podstúpiť vyšetrenie u špecialistu. Na základe výsledkov vyšetrení bude schopný poskytnúť presnejšie odporúčania týkajúce sa intenzity záťaže, ktorá môže ovplyvniť chrbticu bez negatívnych dôsledkov..

Základom liečby osteochondrózy je fyzická aktivita - gymnastika, plávanie, individuálne cvičenia jogy, liečebné chôdze. Lekári zvyčajne nezahŕňajú beh na tomto zozname, pretože jeho prínosy pre celé telo sú často blokované škodlivými účinkami na samotnú chrbticu..

Medzi kontraindikácie pre beh patrí:

 • pokročilé štádium osteochondrózy s rozsiahlymi léziami chrbtice;
 • prítomnosť medzistavcovej prietrže;
 • syndróm akútnej bolesti;
 • zakončené nervové zakončenie;
 • premiestnenie stavcov;
 • obdobie exacerbácie chronických chorôb;
 • závažné patológie dýchacieho systému a kardiovaskulárneho systému;
 • obdobie zotavenia po operácii chrbtice.

Tip. Aj pri miernych príznakoch sa nemôžete sami rozhodnúť, že začnete behať, pretože neprítomnosť silnej bolesti nezaručuje, že disky vydržia také zaťaženie..

Najlepší šport pre osteochondrózu

Je potrebné si uvedomiť, že výber optimálneho športu pre deformáciu a poškodenie chrbtice je individuálny proces. Je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých kritérií:

 • Vek pacienta;
 • Fyzický tréning;
 • Zdravotný stav;
 • Prítomnosť sprievodných patológií.

Každý organizmus je individuálny a vyžaduje si osobný prístup.

Ochorenie s rovnakým názvom „osteochondróza“ sa u rôznych pacientov objavuje a vyvíja odlišne - príznaky, intenzita bolesti a rýchlosť progresie ochorenia sa líšia. Mali by ste tiež vziať do úvahy pravdepodobnosť komplikácií, ktoré môžu prejavovať sex v dôsledku sprievodných chorôb.

Iba lekár môže určiť, ktorý šport je vhodný pre konkrétnu klinickú situáciu. Podľa jeho výberu je odborník založený na výsledkoch vyšetrenia a analýz pacienta.

Pre väčšinu pacientov lekári odporúčajú plávanie a vodný aerobik. Tieto športy majú regeneračný účinok na celé telo. Okrem toho je vo vode záťaž chrbtice rozložená čo najrovnomernejšie a je znížená. Vodné prostredie dodáva všetkým pohybom hebkosť a hebkosť. To vám umožní rýchlo dosiahnuť efektívne výsledky a pozitívne terapeutické účinky..

Plávanie je tiež prevenciou chorôb chrbtice. Počas tréningu sa hmotnosť normalizuje, svalový korzet sa stáva silnejším, zvyšuje sa tonus tela.

Dôležité pravidlá

Existuje niekoľko konvencií, ktoré by sa mali dodržiavať, aby sa znížilo zaťaženie chrbtice pri behu:

Svižná chôdza je výhodnejšia ako samotná jazda. Počas tréningu musíte kontrolovať frekvenciu pulzových rytmov a postupne zahriať svaly, počnúc pomalými pohybmi a postupne zvyšovať amplitúdu; Rýchlosť by nemala byť vysoká, je tiež žiaduce vylúčiť ostré sklony dopredu alebo dozadu. Postavenie by malo byť čo najrovnomernejšie; Bežecké pásy by sa mali vyhnúť. Je lepšie zvoliť si hlinené chodníky alebo cvičiť v hale na elektrickej trati. Mechanický analóg vyžaduje úsilie od osoby, zatiaľ čo elektrický motor šetrí chrbticu pred ničivými účinkami. V nedávnej dobe sa začala uplatňovať kombinácia mechanických trás a bazénu. Táto technika vykázala pozitívnu tendenciu na vyliečenie, pretože voda odstraňuje záťaž, zatiaľ čo človek trénuje svalový systém a udržuje telo v dobrom stave; Beh s problémami s chrbticou sa odporúča iba tým pacientom, u ktorých je choroba v počiatočnom štádiu a iba po konzultácii s odborníkom; Počas akútnej fázy ochorenia je prísne zakázané cvičiť jogging alebo chôdzu

V takom prípade je potrebné zaujať vodorovnú polohu a poskytnúť telu úplný odpočinok;
Venujte zvýšenú pozornosť bežeckým topánkam. Tenisky alebo tenisky by mali mať mäkkú podrážku.

Ešte lepšie je, ak sú výrobky vybavené ortopedickými vložkami. V tomto prípade obuv prevezme funkcie tlmiča nárazov so znížením zaťaženia na chrbte; Počas športu by pacient nemal mať nepríjemné pocity ani najmenšiu bolesť; Ak sú lieky proti bolesti predpísané ako konzervatívna terapia, je tréning prísne zakázaný, pretože citlivý prah je znížený a pacient jednoducho nemôže cítiť nebezpečenstvo.

Beh s medzistavcovou prietržou môže povoliť ortopéd alebo neuropatológ po vyšetrení a lekárovom závere, že tento druh záťaže je povolený. Hlavnou vecou je dodržiavanie opatrení a nepreťažovanie tela.

Ak chrbtica bolí počas behu, mali by ste o tom informovať odborníka a ukončiť tréning bez ďalšej konzultácie..

Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže byť povolený profesionálny beh s nestabilitou krčnej chrbtice..

Lekári môžu bežať k pacientom, ktorí nedosiahli vek tridsať rokov, pretože v tomto období má telo tendenciu k samoopravám. Odborníci dôrazne odporúčajú starším ľuďom, aby nahradili beh behom alebo liečebným cvičením..

Ak má pacient počas behu patológie od 3 do 5 diskov chrbtice, môžu sa vyskytnúť nenapraviteľné deštruktívne zmeny, takže ktorýkoľvek lekár takéto cvičenia zakáže. V takom prípade je lepšie sa netiahnuť chrbtom, ale robiť mäkšie metódy obnovy poškodenej oblasti.

Beh je užitočný pre zdravého človeka, ale v prípade chorôb degeneratívnej povahy je vhodné vylúčiť akýkoľvek druh behania. Ak sa chcete venovať ľahkému cvičeniu, musíte sa poradiť s lekárom.

Pozývam vás na moje bezplatné online semináre:

Ďalšie užitočné informácie:

Odmietnutie zodpovednosti

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel a zdieľate tento materiál so svojimi priateľmi

Ak existuje nejaká fáza osteochondrózy, môžete spustiť?

Vyššie uvedené skutočnosti, hoci hovoria o vysokom nebezpečenstve pre tých, ktorí sa zaoberajú behom s osteochondrózou, stále existujú určité výnimky, ktoré je potrebné zvážiť.

Napríklad s osteochondrózou môžu byť liečení tí, ktorí majú toto ochorenie v počiatočnom, prvom štádiu. Pred tým je samozrejme potrebná konzultácia s lekárom (ortopédom alebo neuropatológom), pretože sú možné individuálne kontraindikácie

Beh s miernym štádiom osteochondrózy by mal byť veľmi opatrný, na začiatok je lepšie ísť pešo

Pri osteochondróze druhého a nasledujúcich stupňov sa beh vôbec neodporúča, čo môže poškodiť už poškodené medzistavcové platničky a vyvolať zhoršenie choroby. Tiež sa neodporúča bežať so súčasným zhoršením stavu, neustále sa vyskytujúcimi bolesťami v chrbte, krku alebo spodnej časti chrbta.

Ako bežecké topánky musíte zvoliť modely s mäkkou podrážkou a ortopedickou stielkou. Bežecká obuv by mala prameniť z povrchu, čím by sa znížilo zaťaženie chrbta a chrbtice.

Ľudia, ktorí sú odhodlaní zúčastniť sa na kardio tréningu, by sa mali poradiť s lekárom a nezabudnite, že pri osteochondróze sa neodporúča behať na tvrdých povrchoch. Na beh si musíte zvoliť miesta s mäkkou a pružnou vrstvou. Pri behu s osteochondrózou na asfalte alebo na akomkoľvek tvrdom povrchu dochádza u medzistavcových platničiek k stresu, ktorý môže nepriaznivo ovplyvniť priebeh choroby, spôsobiť akútnu bolesť alebo celkové zhoršenie stavu..

Ak sa beh v prítomnosti osteochondrózy neuskutočňuje v prírode, ale v telocvični, nemali by ste si zvoliť mechanický, ale elektrický bežecký pás, pretože sa nepohybuje v dôsledku úsilia bežiacej osoby, ale pomocou elektrického motora. Chrbtica teda nepociťuje nepohodlie a nepodlieha ničivým účinkom..

Je lepšie bežať rýchlosťou až 20 km / h, aby nedošlo k preťaženiu pohybového aparátu.

Pri triedach na bežeckom páse s osteochondrózou je tiež potrebné pamätať na oslabenie, to znamená, že podrážka by tu mala byť mäkká a pružná. Všeobecne platí, že triedy v telocvični s osteochondrózou by mali byť vykonávané šetrne, v počiatočnej fáze by ste nemali zbytočne zaťažovať zadné svaly. Okrem posilňovne sa odporúča navštíviť bazén, pretože kúpanie s osteochondrózou má priaznivý vplyv na celkový stav pacienta, uvoľňuje svalové napätie a pomáha uvoľňovať chrbticu..

Preto pri absencii kontraindikácií as podporou ošetrujúceho lekára môžete bežať s miernou formou osteochondrózy, ale musíte dodržiavať všetky potrebné odporúčania. V takom prípade vám beh nespôsobí zbytočné problémy a bude mať priaznivý vplyv na stav vášho tela..

indikácia

Po sérii laboratórnych a inštrumentálnych štúdií je pacient s osteochondrózou odkázaný na lekára fyzikálnej terapie. Je to on, kto sa venuje rehabilitácii pacienta, zostavuje individuálny harmonogram fyzickej terapie a gymnastiky. LFK lekár rozhodne o schopnosti pacienta bežať.

Cvičte lekára - je to on, kto s osteochondózou vytvorí váš individuálny komplex pre hodiny a školenia.

Akákoľvek fáza, forma, lokalizácia osteochondrózy nie je znakom tohto typu športového tréningu. Lekár môže urobiť výnimku pre nekomplikovaný priebeh patológie. Vždy však pacienta upozorňuje, že jogging nie je metódou komplexnej terapie, na rozdiel od plávania, jogy, pilates, vodného aerobiku..

Plávanie a vodný aerobik - na liečbu a prevenciu osteochondrózy na akomkoľvek mieste.

Ako bežať s osteochondrózou

Beh sa môže líšiť a ak má byť pre telo prínosom, musíte vedieť, ako sa správne pohybovať. Po prvé, pacient musí dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel týkajúcich sa joggingu, inak sa nedá vyhnúť komplikáciám.

Základné pravidlá

Pravidlá sú dostatočne jednoduché a ich dodržiavanie si nebude vyžadovať veľa úsilia..

Tabuľka. Pravidlá pre beh s osteochondrózou

Nemôžete bežať okamžite po jedle, v horúcom prostredí, so zlým zdravotným stavom. Beh by mal byť zábavný a ak sa všetko deje násilím, bude ťažké dosiahnuť pozitívny účinok. Odporúčaná rýchlosť jazdy pre osteochondrózu je asi 20 km za hodinu. Samozrejme by ste mali začať s nižšou rýchlosťou, kým si na to telo nezvykne, ale v budúcnosti sa oplatí držať sa zadaného parametra a pokúsiť sa ho prekročiť. Na posilnenie tela je to dosť, pretože tu nie je hlavná vec, ale rýchlosť, ale pravidelnosť záťaže. Pri behu musíte neustále počúvať svoje pocity av súlade s nimi regulovať rýchlosť a trvanie behov.

Dôležité! Pretože beh je len časťou komplexnej terapie, musí sa kombinovať s liečebnými cvičeniami a masážnymi kurzami. Iba za takých podmienok je možné dosiahnuť výrazné zlepšenie, alebo dokonca úplne zbaviť problémov s chrbtom

Bežecká technika

Najprv je potrebné pripomenúť, že pri osteochondróze je hlavnou úlohou zlepšiť telo a nie dosiahnuť určité úspechy v rýchlosti alebo veľkosti prejdenej vzdialenosti. Tu nemusíte byť rovnocenní s ostatnými, je lepšie zamerať sa na svoje pocity a s istotou ísť na určený cieľ. Najlepší čas na jogging je ráno a pred spaním, ale veľa záleží na konkrétnej situácii, takže každý určí, kedy má bežať. Je vhodné jazdiť každý deň, každý druhý deň a podľa možnosti v rovnakom čase.

Vždy by ste mali začať zahrievaním, aby ste si zohriali svaly.

Osobitná pozornosť sa odporúča venovať problematickej chrbtici. Vykonajte ľahké sklony a zákruty tela, hojdačky, ohýbanie a otáčanie hlavy

Trvanie takého zahrievania je 5-7 minút. Pri behu by chrbát mal zostať rovný, ruky ohnuté v lakťoch by sa mali držať na úrovni tesne pod hrudníkom. Najlepšia voľba pre jogging je jogging. Počas pohybu by sa telo nemalo kývať zo strany na stranu, ani nemusíte robiť príliš široké kroky. Pre rovnomernejšie rozloženie zaťaženia by ste mali chodidlo položiť na stred chodidla a nie iba na predok chodidla..

Je veľmi dôležité udržiavať rovnomerné dýchanie. Pokúšajú sa o inhaláciu a výdych v troch alebo štyroch krokoch, pričom dýchajú nosom a vydýchajú ústami.

Ak tempo zmizlo, mali by ste sa zastaviť, narovnať sa a chvíľu stáť, aby sa obnovilo dýchanie. Nedostatok vzduchu počas chodu zabraňuje normálnej koordinácii pohybov, ktoré negatívne ovplyvňujú rozdelenie záťaže, preto je dôležité naučiť sa najskôr ovládať dýchanie a až potom zvýšiť intenzitu chodu..

Po dosiahnutí posledného bodu vzdialenosti sa človek nemôže náhle zastaviť. Odborníci odporúčajú trochu kráčať, vykonávať niekoľko náklonov a zákrut tela, pričom sa zhlboka nadýchnuť. Po tomto, môžete dať telu trochu odpočinku, a potom pokračovať vo vode postupy.

Video - beh s osteochondrózou

Článok bol napísaný na materiáloch lokalít: pozvonki.com, impotencija.net, vsekosti.ru, pozvonochnik.guru, spina-expert.ru.

Ktoré štádium choroby umožňuje behanie

Povieme vám, v ktorých fázach vývoja ochorenia môžete viesť a ako to v budúcnosti ovplyvní priebeh patológie. Pri diagnostike prvého štádia choroby a neprítomnosti bolesti ľahký jogging nepoškodí telo. Ak existuje pokročilejšia forma, je povolená len chôdza.

Osteochondróza a šport sú úplne kompatibilné. Ale skôr ako začnete cvičiť, musíte sa poradiť s lekárom. Iba on dá správne rady ohľadom športu a intenzity záťaže. Aj v prvom štádiu choroby musíte byť veľmi opatrní.

Najprv sa odporúča vymeniť beh za chôdzu. To umožní telu postupne si zvyknúť na prijaté bremená..

V prítomnosti druhého alebo komplexnejšieho štádia osteochondrózy je lepšie odmietnuť beh. Môže spôsobiť traumu stavcom, čo situáciu ešte viac prehĺbi a prispeje k progresii patológie..

Ľudia, ktorí sa rozhodnú začať s osteochondrózou, by sa určite mali poradiť so špecialistom.

Osteochondróza sa vyznačuje poškodením miechy, pri ktorej dochádza k postupnému ničeniu štruktúry chrupavky. Toto ochorenie je chronické, vyvíja sa pomaly a po veľmi dlhú dobu sa neprejavuje..

V počiatočnom štádiu sa prísun krvi do tkanív znižuje a disky dostávajú menej živín, ako je potrebné. To vedie k zhutneniu chrupavkového tkaniva, k zníženiu jeho pružnosti, disky sa stenčia a strácajú svoje vlastnosti absorbujúce nárazy.

Bežiaci a dýchací systém

Udržiavanie správneho dýchania pri behu je pre pľúca veľmi dôležité, pretože ich robí objemnejšími a dodáva kyslík do buniek omnoho lepšie, takže pre ženy a mužov prakticky neubližuje. Aby sa prevádzka z dávky nezmenila na ujmu, musíte dodržiavať správne dýchacie techniky

Pri behu potrebuje telo oveľa viac kyslíka, takže sa musíte snažiť zabezpečiť, aby vzduch plnil pľúca s maximálnym návratom. To sa dá dosiahnuť pomocou ústneho dýchania. Týmto spôsobom môžete telu dodať potrebné množstvo kyslíka, ktoré ho naplní energickým energetickým nábojom a významne z toho vyťažíte..

Zároveň musíte dýchať bez akýchkoľvek nepohodlia alebo dusenia.

TipAk ani neprebehnete rýchlo, máte nedostatok dychu, aby ste nepoškodili telo, je lepšie začať s rýchlou chôdzou a precvičiť si dýchacie cvičenia..

Je beh po chrbtici škodlivý??

V zvyčajnom rytme života človek zabudne na motorické zaťaženie, ktoré má významný prínos pre kosti a kĺby. Keď je telo nehybné, krv vo svaloch stagnuje, upchávajú sa kapiláry a v dôsledku toho vedie k atrofii muskuloskeletálneho systému. Predhriatie pred začiatkom behu podporuje obnovu buniek, zabraňuje zraneniam a dodáva telu magickú podporu.

Pokiaľ ide o beh, má pozitívny vplyv na chrbticu vďaka komplexu prvkov, ktoré zvyšujú jeho pohyblivosť a zvyšujú krvný obeh vo svaloch. Podporovatelia behu sa pridržiavajú argumentu, že pri absencii obehovej siete na medzistavcových platničkách sa výživa získava difúziou susedných tkanív. A proces obnovy a tonus kostného tkaniva vám dáva beh alebo svižnú chôdzu.

Preto bude prebiehať preventívne opatrenie na boj proti chorobám chrbtice u zdravého človeka. V takom prípade by ste sa mali riadiť technikou fyzickej aktivity a stavom chrbtice.

Ak sú však problémy s chrbticou: osteochondróza, radikulitída, medziobratlová hernia, je beh kontraindikovaný. Má niekoľko etáp. Počas pristátia sa ľudská hmotnosť niekoľkokrát zvyšuje, takže všetok tlak padá na medzistavcové platničky. Takéto zaťaženie poškodzuje chrbticu a môže mať následky.

Aby beh neprinášal problémy, musíte sa riadiť niektorými pravidlami. Povlak na jogging nemusí byť tvrdý, môže to byť pôda alebo trávnik. V arzenáli každého bežca by mala byť prítomná špeciálna zmäkčovacia obuv.

Takže po 30 rokoch musí človek postupovať podľa techniky behu. Ale najlepším posilňujúcim účinkom na chrbticu je chôdza alebo jogging..

Získajte ďalšie informácie o výhodách plynúcich z tohto videa..

Hovorí sa, že beh je zlý pre chrbát. Je to pravda?

Ako ovplyvňuje beh po chrbtici? Ministerstvo zdravotníctva Ukrajiny uverejnilo článok neurochirurga Vadima Ilyashenka a preložili sme ho za vás.

Kanál Nogibogi na telegrame je lúč svetla v temnej ríši „motivačnej motivácie“, ktorú telegramy o zdravom životnom štýle zvyčajne hrešia. Naopak, príliš často píšeme, nerešpektujeme čas čitateľa a zdieľame iba to, za čo sa nebudeme hanbiť..

Existuje presvedčenie, že beh je škodlivý pre chrbticu, najmä pre medzistavcové platničky. V dôsledku behu sú údajne poškodené stavce a tým vznikajú problémy a bolesti chrbta. Uvidíme, či je to skutočne tak.

Čo sa deje počas cvičenia

Medzistavcové platničky sú elastické chrupavkové vložky medzi stavcami. Jednou z ich hlavných funkcií je tlmenie vertikálnych nárazov, ktoré prechádzajú cez chrbticu. Preto sa navrhuje, že časté vertikálne chvenie diskov počas chodu môže spôsobiť ich predčasné opotrebenie.

Počas cvičenia sú svaly a kosti silnejšie a silnejšie. Až donedávna sa verilo, že medzistavcové platničky nedokážu reagovať na záťaže rovnakým spôsobom. Nedávne štúdie však naznačujú, že je to možné..

Čo sa naučili počas výskumu

Pomocou MRI sa zistilo, že priečne medzistavcové platničky ľudí, ktorí behajú, vyzerajú lepšie: sú vyššie (tzv. Hypertrofia), obsahujú viac vody a glykozaminoglykánov - jednu z hlavných látok v ich štruktúre..

V skoršej štúdii, ktorá tiež používala MRI, sa zistilo, že u bývalých elitných bežcov neboli prirodzené degeneratívne procesy v chrbtici výraznejšie ako priemer populácie. Okrem toho ich bolesť chrbta obťažovala oveľa menej často..

Počas prechodu cez priečne medzistavcové platničky zhasne v priemere asi 20% energie vertikálneho nárazu. Väčšina tejto energie je absorbovaná priečnou lordózou - prirodzeným ohybom hrebeňa v priečnej sekcii..

Nakoniec?

Vedecké dôkazy naznačujú, že beh nepoškodzuje medzistavcové platničky, navyše zlepšuje ich stav. Bežci okrem toho zvyčajne nemajú iné faktory, ktoré vedú k opotrebovaniu diskov a bolesti chrbta, ako je nadváha a fajčenie..

Ak sa rozhodnete spustiť beh, berte to zodpovedne. Poraďte sa s lekárom a vykonajte potrebné vyšetrenia..

Aby behal v prospech zdravia, nie je potrebné behať na veľké vzdialenosti: je dôležitejšie, aby fyzická aktivita bola pravidelná.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

krčnej chrbtice Domov Cervikálna kýla Teraz ste tuCvičenie na liečbu krčnej prietržeAnatomicky sa krčná chrbtica skladá zo siedmich stavcov. Disky medzi krčnými stavcami nie sú také silné ako disky v hrudnej alebo bedrovej oblasti, takže veľkosť prietrže samotnej je menšia.
Cirhóza pečene u žien a mužov má podobné príčiny a klinické prejavy. Toto ochorenie je terminálnym štádiom mnohých patológií infekčného alebo neinfekčného pôvodu, ku ktorým dochádza pri porážke hepatocytov.
Je možné vyliečiť bez operácieJedná sa o nechirurgické techniky, ktoré účinne zvládajú prietrž a vrátia pacienta do normálneho životného štýlu.