loader

Hlavná

Pažerák

Je možné bežať s herniou bedrovej chrbtice: tipy, technika, foto + video

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Článok poskytuje podrobnú odpoveď na otázku, či je možné bežať s kýlou chrbtice bedrovej chrbtice, a ak v iných oddeleniach existuje herniálny výčnelok. Medzistavcová hernia sa považuje za pomerne časté ochorenie u pacientov so sťažnosťami na bolesti chrbta. U približne 20% pacientov s týmito príznakmi lekár diagnostikuje prítomnosť herniovaného disku v rôznej miere.

Pacienti sa často pýtajú, aká fyzická aktivita je pri tejto chorobe povolená (šport, cvičenie, beh, nordic walking). Najdôležitejšou výhodou fyzických cvičení je posilnenie svalov chrbta a čím sú silnejšie, tým častejšie exacerbácie rušia pacienta až do úplného odmietnutia lekárskeho ošetrenia. A ďalšie výhody joggingu a inej fyzickej aktivity pomôžu napnúť chrbticu, uvoľniť napäté svaly a tým znížiť silu prejavov bolesti..

Silný svalový korzet - záruka zdravého chrbta

S kýlou chrbtice sa môžete tiež zapojiť do zaťaženia energiou, hlavná vec je, že ošetrujúci lekár vám umožňuje.

Beh s kýlou chrbtice pomôže zastaviť priebeh vývoja medzistavcovej prietrže, hlavnou vecou je poznať pravidlá a techniku. Toto bude prediskutované v tomto článku..

Čo je kýla?

Poviem vám niečo o bedrovej kýle chrbtice. Sú to choroby pohybového ústrojenstva, ktoré sa vyznačujú vyčnievaním pulpózneho jadra disku vydutím membrány (vláknitý kruh). Tieto kýly môžu byť malé aj veľké. Predchodcom prietrže je výčnelok (mierne vydutie jadra bez prasknutia obalu disku)..

V niektorých prípadoch človek nemusí mať ani podozrenie, že má pri dolnej časti chrbta kýlu, čo sa deteguje náhodne na röntgenovom snímaní alebo na MR..

Pokiaľ kýla nestlačí nervové zakončenie a krvné cievy, nemusí sa dať preč. Kýla sa objaví, keď sú nervy zovreté, s ostrými streleckými bolesťami alebo len ak bolia spodná časť chrbta. Zároveň sa človek začína pýtať, prečo to má, a chodí na schôdzku s neurológom alebo stavcom..

V zanedbávaných prípadoch sa u pacienta môže vyskytnúť zvieranie najväčšieho sedacieho nervu av budúcnosti môže dôjsť k narušeniu fungovania genitourinárneho systému a paralýze dolných končatín. V náročných podmienkach je cvičenie alebo cvičenie potrebné iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Poskytne vám presné údaje o tom, aké zaťaženie je povolené, aby sa stav nezhoršoval..

Liečba tohto ochorenia sa uskutočňuje pomocou liekov, fyzioterapie, masáže a iných metód liečby. V 70% všetkých prípadov dochádza k zlepšeniu v priebehu niekoľkých mesiacov po takejto liečbe. Operácia je zriedkavo predpísaná, len so závažnými dôsledkami a nedostatkom výsledkov pri komplexnej liečbe.

Výhody behu

Aké je využitie behu?

 1. Zlepšenie metabolických procesov a krvného obehu v tele.
 2. Normalizácia práce vnútorných orgánov.
 3. Zlepšenie mnohých telesných systémov: nervových, imunitných, atď..
 4. Stres je znížený.
 5. Hmotnosť skáče späť.
 6. Práca srdca a krvných ciev je normalizovaná.
 7. Svaly sa zlepšujú, najmä v dolných končatinách a chrbte..
 8. Zlepšuje sa výživa medzistavcových platničiek.

Po spustení musíte vykonať sériu cvičení na roztiahnutie chrbtice, môžete si urobiť kontrastnú sprchu. Hlavné pravidlo - po joggingu by nemalo dôjsť k zhoršeniu kvality, najmä v oblasti nôh a dolnej časti chrbta. Ak máte nepríjemné pocity, musíte zastaviť školenie a poradiť sa s neurológom.

Povolená fyzická aktivita s herniou

Pacient s diagnózou medziobratlovej kýly bedrovej chrbtice by sa mal pravidelne vyšetrovať (dvakrát ročne), aby sa predišlo zhoršeniu jeho stavu. Bez konzultácie s lekárom je nežiaduce predpisovať cvičenia a joggingové cvičenia sami.

Aké športy sú relatívne neškodné s herniou v dolnej časti chrbta??

 1. Plávanie. Zaťaženie chrbtice je tu malé a svalový korzet sa stáva silnejším, čo zníži exacerbáciu choroby. Odporúča sa plávať iba na chrbte.
 2. Vodný aerobik.
 3. Jazda na bicykli.
 4. Jóga. Určite varujte trénera o svojej diagnóze, aby vás naučil iba neškodné ásany. Tu je zakázané rôzne krútenie.
 5. Pilates. Tu sa musíte zamerať na cvičenia na všetky štyri alebo ležiace.
 6. fyzioterapia.
 7. Vis na vodorovnej lište. Pomôže to znížiť akútnu bolesť chrbta..
 8. tanec.
 9. Pokojné lyžovanie.
 10. Všetky druhy chôdze.

Ak máte radi silové cvičenia, neberte si vysokú váhu, najmä cvičenia s axiálnym zaťažením (trakcia, výpady, drepy) sa neodporúčajú. Také cvičenia môžete vykonávať, ale iba s pôvodnou formou choroby as nízkou hmotnosťou.

Beh s kýlou chrbtice

Poviem vám o hlavných pravidlách, kedy môžete a nemôžete bežať s kýlou chrbtice.

 1. Nemôžete bežať v akútnom štádiu choroby. Bežecký tréning môže spôsobiť zovretie nervových zakončení, zvýšiť bolesť a opuch. S exacerbáciou prietrže je potrebné znížiť aktivitu, klamať viac.
 2. Ak pocítite bolesť pri behu, musíte okamžite zastaviť cvičenie. Ak bolesť pretrváva, musíte sa bezodkladne poradiť so svojím lekárom. Je zakázané behať „bolesťou“..
 3. V prípade zápalu sedacieho nervu alebo zápalu sedacieho nervu.
 4. Ak je prietrž veľká.
 5. S komplikovaným štádiom choroby.
 6. Ak po exacerbácii choroby do 2 týždňov sa bolesť nevráti, je možné pokračovať v bežiacom tréningu.

Existujú dva názory lekárov na to, či je možné bežať s kýlou chrbtice.

 1. Niektorí lekári tvrdia, že beh je veľmi užitočný pre prietrž, pretože tu je zapojená celá chrbtica, čo vedie k pozitívnym výsledkom. Najlepšie je však začať s pohybom jednoduchšie športy: plávanie, jazda na bicykli, chôdza. V budúcnosti môžete začať so školením. Pomôže to chrániť medzistavcové platničky pred starnutím a zničením..
 2. Iní odborníci sa domnievajú, že pri nepretržitom chode sa môže výčnelok premieňať na plnohodnotnú prietrž chrbtice alebo existujúca prietrž môže začať stlačiť nervové zakončenie. Je tiež pravdepodobné, že veľkosť prietrže sa zväčší a môže stláčať miechu, čo je veľmi nebezpečné. Kýla sa však v každom prípade zvyšuje s časom a beh len urýchli tento proces. Preto môže v niektorých prípadoch viesť bežecký tréning k zdravotnému postihnutiu v dôsledku skutočnosti, že chrbtica sa bude neustále ohýbať (aby sa znížilo zaťaženie počas behu). Poznamenáva sa, že pri cervikálnych a hrudných kýlach má beh oveľa menej negatívny vplyv na vývoj patológie.

Ako vidíme, lekári tu nemôžu dospieť k spoločnému stanovisku. Preto bude posudok iba vášho lekára najsprávnejší.

Iba váš lekár môže určiť, či môžete bežať s herniou chrbtice.

Diaľková prevádzka, rýchlostná prevádzka sa neodporúča. Počas týchto techník sú chrbtové svaly veľmi namáhané a v dôsledku toho sa objavujú ich mikrotraumy. Pri rýchlom behu zasiahnu nohy bežiaci pás tvrdšie a medzistavcové platničky nemôžu absorbovať vibrácie. To vedie k tomu, že platničky chrbtice sú vo vzájomnom kontakte, môžu sa v nich objaviť malé praskliny a stav okolitých tkanív sa môže významne zhoršiť..

S malým zaťažením a na krátke vzdialenosti (veľmi ľahké jogging) môžete prevádzkovať iba určité typy bežeckých techník. A iba v prípade, že vám lekár dovolí bežať, je dôležité neprekročiť záťaž na spodnej časti chrbta. Hlavnou podmienkou je neprítomnosť bežiacej bolesti (v dolnej alebo dolnej časti chrbta) a dodržiavanie správnej techniky.

Pri hernii bedrovej chrbtice je možné behanie, ale pri absencii kontraindikácií a mimo obdobia exacerbácie choroby..

Je tiež potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že beh môže niekomu prospieť a niekomu ublížiť. Počas tréningu je potrebné monitorovať vašu pohodu av žiadnom prípade nesmie byť vystavený silnej bolesti.

Hlavné kontraindikácie

Napriek tomu, že fyzická aktivita je prospešná pre zdravie chrbtice, existuje množstvo kontraindikácií, pri ktorých nemôžete jogging robiť:

 • ostrá a ostrá bolesť dolnej časti chrbta;
 • chronická bolesť
 • pokročilá forma prietrže;
 • je nežiaduce jazdiť s nadváhou. V takom prípade by sa školenie malo začať rýchlou chôdzou;
 • príznaky narušenia nervových koreňov;
 • porušenie močových a reprodukčných systémov;
 • bolesť vyžaruje do dolnej končatiny, je prítomná necitlivosť dolných končatín;
 • zhoršenie chronických chorôb;
 • necítiť sa dobre;
 • prítomnosť zvýšenej telesnej teploty alebo nádorov v tele.

Nespúšťajte pri bolestiach dolnej časti chrbta

Tiež nemá zmysel behať v zlých poveternostných podmienkach. Dážď a vlhkosť môžu spôsobiť zhoršenie choroby.

Aj keď sa človek počas joggingu cíti skvele, zaťaženie sa nemôže zvýšiť. To môže spôsobiť príznaky choroby, ktoré sú silnejšie ako predtým. Platí to nielen prietrž v dolnej časti chrbta, ale aj v iných častiach chrbtice.

Príprava a zahrievanie

Pred spustením je potrebné sa zahriať. Pripraví telo na ďalší stres, zníži riziko zranení a podvrtnutí, aktivuje prietok krvi a metabolické procesy..

Aby sa zabránilo rozťahovaniu a zraneniu, je potrebné postupne zvyšovať zaťaženie. Ak ste ešte nebežali, môžete začať s 5-7 minútami, v budúcnosti tento čas predĺžte o minútu za deň.

Jednoduché zahriatie pred spustením zahŕňa:

 • rotácia chodidiel;
 • hojdačky nohy vľavo-vpravo, dozadu;
 • drepy
 • kruhové pohyby panvy zľava doprava (akoby otáčate obručou);
 • otáčanie ramien dopredu a dozadu;
 • predné výpady.

Neodporúča sa vykonávať tréning nalačno, potom ihneď po jedle alebo pití veľkého množstva tekutín. Pred spustením po dobu 2 hodín sa odporúča jesť.

A prvé hodiny sa najlepšie pod dohľadom trénera, ktorý ukáže správnu techniku ​​a povie vám, čo robíte zle.

Video: zahrievanie pred spustením

Prevádzkové pravidlá

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

Ak máte prietrž, musíte prísne dodržiavať pravidlá, aby táto jazda bola prospešná a neškodná..

 1. Nezabudnite sa zahriať bez náročných cvičení.
 2. Ak pociťujete počas tréningu silnú bolesť alebo nepríjemné nepohodlie, potom buď spomalte alebo úplne zastavte. Ak sa bolesť vráti v nasledujúcom sedení, musíte sa poradiť s odborníkom.
 3. Prvé jazdy by mali byť jednoduché, záťaž by mala byť postupná od hodiny do hodiny. Pocit, že si telo dokáže poradiť so zvýšenou záťažou, potom ju opatrne zvýši. Rozdeľte vzdialenosť na segmenty a pravidelne odpočívajte.
 4. Náhle pohyby, skoky, krútenie, jazda s rýchlym zrýchlením sú zakázané.
 5. Neužívajte lieky proti bolesti pred tréningom, inak nebudete rozumieť tomu, že máte bolesť a zhoršujete svoj stav.
 6. Prevádzka je povolená naštartovanie až po dlhšej remisii.
 7. Prevádzková doba by nemala prekročiť 30 - 40 minút pri rýchlosti jazdy, ktorá nepresahuje 10 km za hodinu.
 8. Najlepšie je jazdiť na mäkkom povrchu vozovky ako na asfalte alebo v drsnom teréne a na kopcoch..
 9. Dávajte si pozor na členok, aby ste nevystavili chodidlo.
 10. Používajte iba pohodlné a ľahké bežecké topánky..
 11. Nezabudnite zvládnuť dychové cvičenia, aby ste počas behu správne dýchali..
 12. Vyvarujte sa podchladeniu v bedrovej oblasti, aby ste nevyvolali zhoršenie choroby.

Video: mojich 10 pravidiel prevádzky. 12 rokov praxe v behu

Okrem behu sa odporúča vykonávať aj ďalšie terapeutické cvičenia na napínanie a posilnenie svalového korzetu.

Môžete jogovať na čerstvom vzduchu aj na bežiacom páse. Všimol som si, že môžete bežať na elektrickom bežiacom páse, nie mechanickom, kde je potrebné urýchliť.

Ak máte napätie v lumbosakrálnej oblasti, vykonajte cvičenia, aby ste natiahli dolnú časť chrbta a potom si otrite chrbát s otepľovacou masťou. Ak sa vyskytne bolesť, potom do dvoch hodín po spustení naneste masť nesteroidnou protizápalovou látkou (Ketoprofen, Voltaren), vypite 1-2 tablety Ketorolacu alebo Diclofenaku..

Technika: ako správne fungovať?

Ako bežať s kýlou chrbtice?

 1. Utečte od päty k päte.
 2. Pri behu tela neotvárajte. Udržujte spodnú časť chrbta pevnú.
 3. Nohy by mali byť navzájom rovnobežné. Uhol medzi nimi by mal byť malý.
 4. Pri behu pristúpte na celú nohu alebo na predok. Neodporúča sa jazdiť iba na prstoch na nohách alebo na pätách. Pri behu by celá noha mala fungovať úplne.
 5. Krok by nemal byť dlhý alebo krátky. Krok by mal byť stredný, pristátie na priamej nohe sa neodporúča.
 6. Pri behu by ste mali mať chrbát rovný, telo by sa nemalo nakláňať dopredu. Pomôže to znížiť riziko zranenia..
 7. Hlava, chrbát a boky by mali byť v jednej línii, musíte sa tešiť. Pomôže to predchádzať odchýlke chrbtice..
 8. Ako sa držať za ruky? Mali by byť ohnuté v lakťoch, nie je potrebné ich posúvať.

Pri behu nemôžete prudko zrýchliť a spomaliť, pretože to negatívne ovplyvňuje stavce, najmä v bedrovej oblasti..

Video: ako bežať a dýchať počas behu?

Túto techniku ​​môžete ovládať na bežiacom páse a potom prejsť na vonkajšie aktivity.

Nezastavujte sa náhle po behu. Trochu sa obíďte, aby ste opäť získali dych. Ak je telo stále horúce, beh by mal byť ukončený sériou napínacích cvikov. Nepreháňajte to, ale aby ste predišli zraneniam, nevykonávajte náhle pohyby. Ako dýchať pri joggingu?

Nadýchnite sa nosom a vydýchnite ústami (každých pár krokov). Ak máte pocit, že sa vám stratil dych alebo nemáte dostatok vzduchu, urobte si prestávku a zhlboka sa nadýchnite.

Aby ste si zvykli na rýchlejší beh, merali by sa rýchlosť, mala by byť rovnaká. Odporúčaná srdcová frekvencia počas cvičení 125 - 130 úderov za minútu, nie viac ako 140.

Bežecká obuv na spinálnu prietrž

Osobitnú pozornosť venujte výberu bežeckej obuvi, aby ste znížili nárazové zaťaženie chrbtice a predišli zraneniam. Aká by mala byť obuv?

 • Hmotnosť tenisky by mali byť ľahké, nie viac ako 400 gramov.
 • Model by mal mať asymetrické šnurovanie, ktoré je umiestnené na vnútornej strane chodidla. Toto vám pomôže lepšie spravovať nohy pri pristávaní..
 • Venujte pozornosť hornej časti topánky. Malo by byť mäkké a priedušné. Prsty by sa mali počas tréningu ľahko ohýbať a ohýbať..
 • Podrážka by mala tlmiť náraz s vložkami v päte a na vonkajšej strane špičky. Pomôže to znížiť silu otrasov..
 • Nemôžete bežať v obyčajných alebo zjavne lacných čínskych plochých topánkach.
 • Tenisky by mali opraviť chodidlo, ale s prítomnosťou voľného priestoru. Podrážka by mala byť hrubá a elastická..
 • Do topánok môžete vložiť špeciálne ortopedické vložky, ktoré dokonale rozložia zaťaženie chrbtice.

V niektorých prípadoch môžu byť nesprávne vybrané topánky dôvodom odmietnutia bežeckého tréningu. Je to kvôli výskytu bolesti v nohách..

Okrem toho môžete nosiť korzet na spodnej časti chrbta. Pomôže udržať chrbticu v správnej polohe a odstrániť zbytočné napätie z bedrových stavcov..

Druhy cezhraničných aktivít

Aké typy výcviku v teréne existujú a ktoré sú vhodné pre kýlu?

Ideálnou technikou cvičenia je jogging.

Okrem toho existujú aj ďalšie formy behu. Poviem vám viac o nich.

Klasický beh. Priemerná energia a rýchlosť, pristátie by tu malo byť na špičke. Vhodné pre tých, ktorí zriedka majú prietrž.

Variabilný chod. Toto je striedanie pomalého a rýchleho chodu. Takýto beh je zameraný na rozvoj vytrvalosti a zlepšenie pľúcnych funkcií. Na dlhé vzdialenosti môže nepriaznivo ovplyvniť chrbticu, takže takýto chod nie je vhodný pre ľudí s kýlou.

Rýchly beh. Takýto priebeh spravidla neodporúča lekár s diagnózou kýly, ale v niektorých prípadoch môže byť povolený. V takom prípade musíte nosiť správnu obuv a vyhnúť sa tvrdým akciám.

Spustenie sprintu. Veľmi dynamický beh so silným napätím v tele. Túto techniku ​​praktizujú profesionálni športovci. Táto forma behu je zakázaná pre chorú chrbticu a kĺby..

Preventívne spustenie. Jedná sa o pomalý, plynulý chod s pristátím na hornej časti chodidla s prechodom na pätu. Znižuje to nárazové zaťaženie chrbta. Preventívne behanie sa najlepšie vykonáva na mäkkých povrchoch vozoviek..

Čo je lepšie: chôdza alebo beh s kýlou chrbtice

Normálna dlhá prechádzka sa neodporúča iba v niektorých prípadoch. Lekári spravidla radia iba pri takejto fyzickej aktivite. Pokiaľ však ide o cvičenia s herniou, neexistuje jednoznačný názor. Preto, ak máte pochybnosti, potom namiesto behu chodte.

Pri chôdzi je znížená pravdepodobnosť nárazových záťaží, nízkeho napätia svalov brucha a svalového korzetu v porovnaní s behom..

Pri chôdzi dochádza k tréningu svalového korzetu, zlepšuje krvný obeh, čo vedie k obnove medzistavcových platničiek.

Prechádzka s kýlou chrbtice je preto veľkým prínosom. Prechádzka by mala byť v priemere 3 km za deň (1 hodinu), aby sa nepreťažila chrbtica.

Je tu tiež nordic walking, čo je obzvlášť cenné pre zdravie. Na mnohých klinikách je dokonca súčasťou rehabilitačného programu. Nordická chôdza redukuje váhu (o 40% viac ako pri bežnej chôdzi), posilňuje svaly chrbta, zlepšuje tráviace ústrojenstvo a srdce, normalizuje krvný tlak a normalizuje metabolizmus v tele. To všetko vedie k zníženiu zaťaženia chrbtice a zastaveniu rozvoja prietrže. Lekári navyše umožňujú chôdzu pod vodou.

Chôdza sa musí robiť pravidelne, aby sa dosiahli viditeľné výsledky..

Lekárska rada

Aký životný štýl sa má správať pre pacientov s bedrovou kýlou?

 1. Nezdvíhajte závažia, ak je to možné, znížte zaťaženie spodnej časti chrbta.
 2. Eliminujte skrútenie tela a hlboké vyklápanie.
 3. Pri sedení robte kancelársku gymnastiku každú hodinu a pol.
 4. Pri masážach a ručnej terapii sa röntgenové lúče musia ukázať špecialistovi.
 5. Vyvarujte sa podchladeniu dolnej časti chrbta. Chráňte ho pred prievanom.
 6. Počas jari a jesene nezabudnite užívať vitamíny skupiny B a D.
 7. Jedzte viac mliečnych výrobkov, čerstvej zeleniny a ovocia, rýb, nízkotučné mäso a želatínové jedlá. Znížte sladké, mastné, korenené jedlá, sódy a pečivo..
 8. Nevykonávajte axiálne zaťaženie s vysokou hmotnosťou alebo kolektívne športy (kvôli možným zraneniam).
 9. Vykonajte všetky cvičenia s ortopedickým pásom. Zahrievanie je nevyhnutne potrebné.!

Video: spustenie medzistavcovej prietrže je možné alebo nie

Môžem bežať s kýlou bedrovej chrbtice? Áno, ale ak to povolí kompetentný lekár. Ale ak sú tieto cvičenia pre vás ťažké, v dolnej časti chrbta je napätie a svalové kŕče, bolesť chrbta a dolnej končatiny, cvičenie by sa malo okamžite zastaviť a vyhľadať lekára..

Dobrou alternatívou k behu je chôdza, ktorá na rozdiel od joggingu mierne zaťažuje chrbticu a medzistavcové platničky. Okrem behu alebo chôdze zahŕňajú aj športy, ako je plávanie, joga alebo terapeutické cvičenia. A pamätajte - s zhoršením ochorenia alebo počas aktívnej liečby je beh kontraindikovaný.

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

Je možné bežať s kýlou bedrovej chrbtice

Kýla bedrovej chrbtice je pomerne nepríjemné a nebezpečné ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhú a komplexnú liečbu. Mnoho pacientov mylne verí, že pri tejto diagnóze je akákoľvek fyzická aktivita prísne zakázaná. Pri kýle chrbtice však môže byť nedostatok pohybu menej nebezpečný ako tréning.

Prípustná fyzická aktivita je nevyhnutne súčasťou liečby, ale je vybraná individuálne na základe stavu a veku pacienta. Beží s kýlou bedrovej chrbtice užitočné, aké druhy športov môžete trénovať as akou intenzitou.

Funkcie choroby

Herniový výstupok sa vytvára ako výsledok poškodenia vláknitej membrány disku. V závislosti od veľkosti takéhoto poškodenia môže byť prietrž veľmi malá alebo veľká, čo ovplyvňuje závažnosť príznakov. Niekedy si osoba nemusí byť vedomá prítomnosti prietrže, kým ju nezistí náhoda, napríklad pri röntgenovom vyšetrení z iného dôvodu. Zatiaľ čo prietrž netlačí cievy a nervové vlákna prechádzajúce cez miechový kanál, pacient sa necíti príliš nepohodlne. Situácia sa zmení, ak dôjde ku kompresii koreňov - v chrbte sú silné bolesti ťahania alebo streľby, ktoré už nemožno ignorovať.


Keď kýla začne stlačiť nervové korene, objaví sa silná bolesť chrbta

V bedrovej oblasti sú príznaky zvyčajne výrazné, pretože práve táto oblasť je najzraniteľnejšia. Prítomnosť medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta hrozí zovretie sedacieho nervu alebo ischias, v najťažších prípadoch paréza a ochrnutie končatín. Okrem toho môže dôjsť k narušeniu činnosti čriev a urogenitálnych orgánov. Aj malá bedrová hernia spôsobuje ťažkosti, nepríjemné bolesti chrbta, parestéziu nôh.


Výskyt prietrže v bedrovej oblasti je veľmi často príčinou ischias - zápalu sedacieho nervu.

Dôležité! V tomto stave môže akýkoľvek neopatrný pohyb viesť ku komplikáciám, a preto sú zakázané športy, ktoré spôsobujú intenzívne zaťaženie chrbtice. To platí predovšetkým o silových športoch, tímových hrách, skákaniach, závodoch na krátke a veľké vzdialenosti, akrobacii. Ostré trhavé pohyby a zákruty tela, ako aj vibrácie spôsobené nárazmi chodidiel na zem pri behu, spôsobujú mikrotraumu mäkkých vlákien, premiestnenie stavcov, zintenzívnenie edému a zápalové procesy..

Správna technika

Technika behu by sa mala uprednostniť. Technike by sa mala venovať osobitná pozornosť, vopred sa o ňu postarajte. Jogging je povolený na ulici, v telocvični na bežiacom páse. Bežecký pás je oveľa pohodlnejší, najskôr by mal pacient použiť simulátor. Tieto zariadenia majú nastaviteľnú rýchlosť. Beh na bežiacom páse pomôže vyvinúť určitú rýchlosť, ktorá nespôsobí bolesť, nepohodlie. Správna tréningová technika bez ohľadu na miesto je nasledujúca:

 • nemôžete otočiť chrbticu, upevniť ju v spodnej časti chrbta, počas tréningu sledovať polohu chrbtice;
 • správne umiestnite nohy, zaťaženie nárazmi padá na oblasť palcov - uhol medzi nohami je malý, udržiavajte vnútro chodidiel v línii;
 • pohyb začína od päty k päte.

Pri behu neskláňajte chrbát, snažte sa držať chrbát rovno, snažte sa uvoľniť. Pohybujte sa prirodzene, vyberte si vhodný rozsah krokov pre rovnomerné zaťaženie nôh. Udržiavaním chrbta vo zvislej polohe bez pohybu sa riziko zranenia znižuje, snažte sa svoje telo nenaklápať dopredu, nakláňať späť, udržiavať správne držanie tela..

Beží s bedrovou kýlou

Z uvedeného vyplýva, že pri medziobratlovej kýle nie sú zakázané všetky typy behu, ale iba tie, ktoré si vyžadujú veľké úsilie, to znamená vysokorýchlostné behy a beh na veľké vzdialenosti. Počas tohto behu zažívajú zadné svaly maximálne napätie, ktoré vedie k mikrotraumatizácii svalových vlákien. Okrem toho, čím rýchlejšie človek beží, tým silnejšie jeho nohy narážajú na zem a poškodené disky nedokážu takéto vibrácie splatiť. Výsledkom je, že sa stavce zasiahnu, v kostnom tkanive sa tvoria mikrotrhliny, mäkké tkanivá okolo stavcov sú poškodené..


Sprinting s medzistavcovými prietržami je úplne kontraindikovaný

Svetlo však behá na krátke vzdialenosti, jogging nespôsobuje veľa stresu, čo znamená, že môžu pôsobiť ako terapeutická terapia prietrže, aj keď s určitými obmedzeniami. Beh je možný iba so súhlasom ošetrujúceho lekára, ktorý stanoví povolený stupeň zaťaženia chrbtice, berúc do úvahy veľkosť a umiestnenie prietrže, stav mäkkých tkanív a prítomnosť sprievodných komplikácií. Okrem toho musíte správne fungovať, inak namiesto výhody tieto činnosti poškodia iba telo.


Zabíjanie kýly chrbtice nie je zakázané, ale iba pri absencii kontraindikácií

výhoda

Ľahké a mierne jazdenie nebude mať za následok výrazné poškodenie. Medzi hlavné pozitívne aspekty týchto fyzických aktivít patria okrem iného tieto:

 1. beh normalizuje srdcový rytmus,
 2. zlepšuje endokrinný a nervový systém,
 3. priaznivý vplyv na funkčnosť pohybového aparátu,
 4. pomáha prekonávať následky stresových situácií.

Osobné pocity pomáhajú zistiť, či je všetko v poriadku. Musia sa na ne zamerať. Mali by ste byť opatrní, ak existuje nepríjemný povlak priamo počas alebo po spustení..

Ortopedický chirurg, prax 12 rokov Typ joggingu, jeho trvanie závisí od toho, kde sa nachádza prietrž a v akom štádiu je diagnostikovaná..

Ak má pacient dostatočnú motiváciu a bude s dokonalou presnosťou postupovať podľa lekárskych odporúčaní, získané výhody prevažujú nad všetkými ostatnými problémami. Hlavnými výhodami sú pozitívne zmeny v pohody:

 • posilnenie imunitného systému,
 • zvýšený krvný obeh a ventilácia,
 • aktivácia gastrointestinálnej motility,
 • úplná saturácia tela kyslíkom,
 • zvýšiť vitalitu,
 • zlepšenie psychoemotačného stavu.

Po aeróbnej terapii by mali nasledovať protahovacie cvičenia a kontrastná sprcha.

kontraindikácie

Hlavnou kontraindikáciou pre beh je pretrvávajúca bolesť. Vyskytuje sa, keď prietrž stlačí nervové vlákna alebo miechu a mäkké tkanivá napučia a zapália sa. V tomto stave nie je možné nielen behať, ale aj vykonávať základné cviky, takže nervy nie sú zaseknuté ešte viac. Po zastavení bolesti musíte počkať niekoľko dní, kým začnete cvičiť.


Ak je v dolnej časti chrbta bolesť, je beh prísne kontraindikovaný

Beh je tiež kontraindikovaný, ak:

 • fyzická aktivita spôsobuje znecitlivenie nôh, pocit brnenia, pálenia;
 • stav je komplikovaný stavcovou nestabilitou;
 • v tele je prítomná vírusová alebo bakteriálna infekcia;
 • onkologické nádory odhalené v chrbtici;
 • respiračné problémy a srdcové abnormality.


Bolesť srdca a srdcové abnormality sú tiež vážnou kontraindikáciou pre beh

Nemali by ste bežať, keď sa vaše zdravie zhoršuje, aj keď je to mierne malátnosť. Jogging je možný iba vtedy, ak je to zábava.

Ako sa pripraviť na beh?

Ak je diagnostikovaná medziobratlová hernia, je dôležité opustiť aktívne fyzické pôsobenie, najmä s exacerbáciou patológie, aby nedošlo k vytesneniu alebo prolapsu disku. Odporúča sa behať v období stabilnej remisie, mať zabezpečenú podporu lekára a diskutovať s ním o nuanciách procesu.

Pretože telo počas aktívnej fázy ochorenia oslabuje, musí sa pred tréningom pripraviť, aby netrpelo dolnú časť chrbta. Na čo si vybrať:

 • ľahké cvičenia lekárskej gymnastiky
 • jednoduché jogínske ásany
 • Kurzy pilates

Takéto zahriatie pripraví chrbtové svaly na ľahké zaťaženie ľahkým chodom alebo intenzívnym chôdzou po štádiu exacerbácie choroby. Kýla je koniec koncov degeneratívnym procesom, ktorý je sprevádzaný deformáciou medzistavcových štruktúr počas deštrukcie tkaniva chrupavky. Strata pôvodných foriem vláknitým kruhom v dôsledku rastu tkaniva ohrozuje integritu želatínového jadra, čo zvyšuje riziko jeho mechanického ničenia..

Iné typy fyzickej aktivity

Okrem behu sa na liečenie osteochondrózy používajú aj iné typy fyzickej aktivity, ktoré sú šetrnejšie k chrbtici, ale majú oveľa lepší terapeutický účinok..

Tabuľka. Druhy fyzickej aktivity pri osteochondróze

Druh povolaniapopis
Chôdza s palicami je skvelou alternatívou k behu. Má menej kontraindikácií a nevyžaduje predchádzajúcu prípravu. Schopnosť opierať sa o paličky pri chôdzi vám umožňuje minimalizovať napätie na chrbtových svaloch a zároveň udržiavať chrbticu v správnej polohe. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité zvoliť palice primeranej dĺžky, inak bude namiesto pozitívneho účinku opačný výsledok.
ŠkoleniaUžitočné pre akúkoľvek patológiu chrbtice, zvlášť účinnú pre medziobratlové kýly. Dávkované zaťaženie pod dohľadom inštruktora pomáha rýchlo posilňovať svaly dolnej časti chrbta a eliminovať prejavy choroby. Môžete obchodovať iba v obdobiach remisie a bez sprievodných ochorení, ale počas akútnej fázy je používanie simulátorov kontraindikované..
Je to najúčinnejší a najbezpečnejší druh fyzickej aktivity s vertebrálnou kýlou. Keď je telo vo vode, je odstránené zaťaženie chrbtice, zväčšuje sa medzistavcový priestor a uvoľňujú sa nervové zakončenie zaseknuté prietržou. Súbor cvičení na precvičenie vo vode pomáha efektívne vypracovať miechové svaly, zlepšiť fungovanie obehového systému a súčasne posilniť imunitu..

Pri výbere určitého typu činnosti sa musíte bezpodmienečne poradiť so svojím lekárom, aby sa stav nezhoršil.

Video - Je možné bežať s herniou bedrovej chrbtice

Terapeutická terapia bedrovej prietrže zahŕňa okrem fyzickej aktivity aj niekoľko ďalších metód, pretože s týmto ochorením je možné sa vyrovnať iba pomocou komplexného účinku. Na našej webovej stránke sa môžete dozvedieť, aké sú metódy, ako efektívne a správne..

zhrnutie

Beh je užitočná forma fyzickej aktivity, ale s určitou opatrnosťou. Pri plánovaní vzdelávacieho procesu musíte uviesť nasledujúce nuansy:

 • Najprv sa musíte poradiť s lekárom a uistiť sa, že neexistujú kontraindikácie pre behanie;
 • Vyberte si pohodlné oblečenie a obuv;
 • Vypracovať plán odbornej prípravy;
 • Dodržiavajte správnu techniku ​​behu.

Podľa všetkých odporúčaní bude chod nepochybne prospešný a významne zlepší stav pacienta..

Telesná výchova - kliniky v

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
rodina

lekársky

Moskva, ul. Arbat, d. 28/1 s. 1
Smolenská

 • Recepcia od 700
 • Neurológia od 700
 • Fyzioterapia od 155

10 Napíšte vlastnú recenziu

lekársky

Moskva, Maroseyka, 10/1, s. 3
Čínska štvrť

 • Recepcia od 7500
 • Manuálna terapia od roku 2000
 • Masáž od roku 2000

9 Napíšte recenziu

lekársky

Moskva, diaľnica Kurkinskoye, 30
klzák

 • Recepcia od roku 1300
 • Manuálna terapia od 3000
 • Kinezioterapia od roku 1800

10 Napíšte vlastnú recenziu

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

Môžem športovať?

Predtým, ako odpoviete na túto otázku, musíte pochopiť, čo sa týmto termínom presne myslí. Ak hovoríme o fyzioterapeutických cvičeniach (LFK), ktoré sa používajú ako jedna z metód konzervatívnej liečby medzistavcovej prietrže, neexistujú prakticky žiadne obmedzenia pre triedy (okrem akútneho obdobia ochorenia, silnej bolesti, zápalových a infekčných chorôb chrbtice)..


Cvičebná terapia má minimálny počet kontraindikácií a preukázanú účinnosť

Cvičebná terapia je súbor cvičení zameraných na prevenciu špecifického ochorenia, ako aj na obnovu a rehabilitáciu pacientov po predchádzajúcich patológiách (vrátane chorôb využívajúcich metódy chirurgickej liečby)..


Triedy záťažovej terapie sú indikované pri liečbe prietrží, ako aj v období rehabilitácie po operácii chrbtice

Súčasne s telesnou výchovou sa vyvíjajú psychologické dopadové metódy, ktoré sú potrebné na jasné pochopenie cieľov tried a ich dôležitosti pri formovaní ďalšej prognózy života a zdravia..

Fyzioterapia sa dokonca používa na rehabilitáciu pacientov, ktorí mali závažné patológie, napríklad infarkt myokardu. Všetky komplexy sa vyvíjajú s prihliadnutím na charakteristiky konkrétneho ochorenia a cvičenia v nich obsiahnuté sú plne prispôsobené konkrétnej skupine pacientov, pričom sa zohľadňujú možné riziká a dôsledky. Vo väčšine prípadov sa kurzy konajú v zdravotníckych zariadeniach alebo sanatóriách pod dohľadom lekára..


Ošetrujúci lekár vyberie súbor cvičení

Športové aktivity majú niekoľko základných rozdielov od terapeutických metód, takže otázka možnosti pokračovania v aktívnom tréningu je vždy rozhodovaná individuálne. Hlavné rozdiely medzi športovými aktivitami a cvičením:

 • neprítomnosť inštruktora s lekárskym vzdelaním (väčšina trénerov v športových kluboch nemá primerané vzdelanie a potrebné zručnosti);
 • nesúlad zaťaženia s úrovňou individuálnej mobility pacientov;
 • vysoké riziko zranení a poškodení, ktoré môžu viesť k úplnému pretrhnutiu vláknitého prstenca a posunu jadra dužiny do miechového kanála;
 • neupravené metódy, ktoré nezohľadňujú charakteristiky konkrétnej choroby.


Akákoľvek fyzická aktivita by mala zodpovedať stavu pacienta s herniou

Poznámka! Pacientom, ktorí sa zúčastnili športu pred diagnostikovaním vertebrálnej prietrže, sa odporúča pokračovať v tréningu podľa individuálneho programu, ktorý bude brať do úvahy hlavnú diagnózu, súvisiace patológie a stupeň rizika pri vystavení určitému druhu záťaže..

Telesná výchova - odborníci v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
masér

Je možné lyžovať s kýlou bedrovej chrbtice

Stanoviská k výhodám behu

Je možné bežať alebo nie s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice? Táto otázka je predmetom záujmu takmer všetkých športovcov, ktorí sa stretli s touto chorobou. Jediná odpoveď môže poskytnúť iba ošetrujúci lekár. Každému pacientovi je napokon pridelený individuálny cvičebný program, ktorý zohľadňuje klinické príznaky, štádium choroby a celkový fyzický stav tela..

Moderní lekári sa stále nemôžu dohodnúť na tom, či je beh s bedrovou kýlou nebezpečný. Zároveň sú však mnohí náchylní k tomu, že ľahký jogging je pre telo užitočný a môže výrazne posilňovať svaly, ako aj normalizovať prácu všetkých telesných systémov..

Stúpenci teórie o výhodách behu s kýlou odporúčajú cvičiť v špeciálnom bedrovom korzete, topánky s podrážkou absorbujúcimi otrasy a vyhnúť sa dlhodobému stresu.

Ak lekár dovolil jazdu, je potrebné vziať do úvahy, že je dôležité odmietnuť aktívne zaťaženie. Medzistavcové platničky sú schopné postupovať ešte viac a spôsobiť zranenia nervových zakončení dolnej časti chrbta.

V takom prípade bude škoda spôsobená triedami oveľa väčšia ako výhody.

Beh s medziobratlovou kýlou

Ak sa choroba skôr považovala za prejav zmien v tele súvisiacich s vekom, dnes sú jej príznaky diagnostikované aj u mladých pacientov z dôvodu nedostatočnej motorickej aktivity. Bohužiaľ, denné cvičenie je obmedzené na päť minút chôdze k najbližšej zastávke. Lekári však okrem fyzickej nečinnosti identifikujú aj iné príčiny medzistavcovej prietrže.

Poranenie. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že prietrž sa nemusí objaviť okamžite, ale po niekoľkých rokoch, keď je chrbtica oslabená konštantným zaťažením.
Prudká zmena životného štýlu. Ak sa človek po sedavom životnom štýle náhle aktívne zapája do športu a nevypočítal záťaž, môže to spôsobiť kýlu. Aby šport nespôsoboval patologické procesy, je potrebné postupne zvyšovať intenzitu tréningu.
Vrodené patologické procesy. Ak má pacient v anamnéze akékoľvek problémy so svalmi alebo kostným tkanivom, potrebuje neustále preventívne postupy, ktoré bránia tvorbe prietrže. Medzi nimi je aj povinná terapeutická gymnastika.
Prudká zmena hmotnosti. Po prvé, hovoríme o zmenách hmotnosti počas tehotenstva, keď sa telo nemôže rýchlo prispôsobiť rastúcim zaťaženiam. Na rovnomerné rozloženie hmotnosti odborníci odporúčajú nosiť špeciálny korzet alebo obväz.
Nesprávny systém napájania. Podľa štatistík sa spinálna hernia najčastejšie prejavuje u ľudí, ktorí nejedia mäso. Faktom je, že iba v živočíšnych proteínoch sú esenciálne aminokyseliny a proteíny, ktoré živia chrbticu.
Nedostatok vitamínu. Na udržanie chrbtice potrebuje telo celý komplex vitamínov

Na medzistavcových platničkách nie sú žiadne krvné cievy, preto je dôležité, aby okolité tkanivá mali dostatok užitočných látok na výživu chrbtice..

To je dôležité! Správnou liečbou a dodržiavaním všetkých odporúčaní lekára môžete výrazne spomaliť degeneratívne procesy v chrbtici. Fyzická aktivita s medziobratlovou kýlou je samozrejme povolená, je však dôležité správne určiť šport a záťaž

Pred začatím joggingu sa musíte poradiť s lekárom a ubezpečiť sa, že stav pacienta mu umožňuje behať. Musíte pochopiť, že v niektorých prípadoch môže beh spôsobiť komplikácie a viesť k zdravotnému postihnutiu.

Fyzická aktivita s medziobratlovou kýlou je samozrejme povolená, je však dôležité správne určiť šport a záťaž. Pred začatím joggingu je potrebné poradiť sa s lekárom a ubezpečiť sa, že stav pacienta mu umožňuje behať

Musíte pochopiť, že v niektorých prípadoch môže beh spôsobiť komplikácie a viesť k zdravotnému postihnutiu..

O behoch s medzistavcovou prietržou neexistuje jednomyseľný názor. Nasledujúce argumenty hovoria v prospech vedenia školenia:

 • Aktivujú sa metabolické procesy v chrbtici;
 • Tok krvi je normalizovaný;
 • Proces regenerácie sa začína;
 • Miecha dostáva požadované množstvo živín.

To je dôležité! Lekári odporúčajú športovanie, ktoré nepreťažuje chrbticu. Je možné bežať s medzistavcovou prietržou, ale iba za podmienky, že pacient dodržiava odporúčania

Táto otázka sa často obáva ľudí trpiacich chronickou patológiou pohybového aparátu. Kýla chrbtice sa často zhoršuje so zvýšeným tlmením, čo znamená intenzívny chod. Preto musí pacient skôr, ako začne bežať, zistiť klady a zápory, ako aj poradiť sa so svojím lekárom a školiteľom.

Jogging je najvhodnejším typom cvičenia na chrbticu..

Optimálnym športovým zaťažením pre stavcovú patológiu je behanie meraným tempom alebo lyžovaním. Takéto cvičenia urýchľujú prietok krvi a metabolické procesy v tele, zmierňujú zápaly a zlepšujú pohyblivosť kĺbov. Triedy pomôžu výrazne predĺžiť proces remisie, avšak pri najmenšom nepohodlí sú akékoľvek zaťaženia kontraindikované. Ak pacient pokračuje v tréningu, v postihnutých oblastiach sú možné posturálne zakrivenie a poruchy dodávky krvi..

Správna technika

Prirodzene, beh je užitočný a aj pri kýle chrbtice môžete bežať, ale s určitými obmedzeniami. Aby sa nepoškodila chrbtica, je potrebné vychádzať z charakteristík patológie, závažnosti patológie a celkového fyzického stavu..

Kĺby zažívajú počas behu tisíce hrbolkov. Preto by ľudia s herniou chrbtice nemali byť týmto športom zvlášť unášaní. Aby nedošlo k komplikáciám, lekári odporúčajú ľahký beh.

Výhody takýchto behov:

 • Tepová frekvencia sa normalizuje.
 • Priaznivý účinok na pohybový aparát.
 • Pozitívne ovplyvňuje endokrinný systém aj nervový systém.
 • Stres zmierňuje.

Mali by ste sa zamerať na svoje pocity. Po spustení by nemali byť žiadne nepríjemné pocity. Normálny beh má viac výhod, ale na svoju chorobu by ste nemali zabudnúť.

Počas behu sa stane:

 • Dobre vetrané pľúca.
 • Imunitný systém je posilnený.
 • Telo je nasýtené kyslíkom.
 • Psycho-emocionálny stav sa zlepšuje.
 • Krvný obeh sa zvyšuje.
 • Je aktivovaná črevná motilita..

V závislosti od závažnosti prietrže a jej umiestnenia sa vyberie typ a trvanie cyklu. Na tréning musíte kúpiť obuv s podrážkou absorbujúcou otrasy a korzetom na podporu chrbtice.

Technika behu by sa mala uprednostniť

Technike by sa mala venovať osobitná pozornosť, vopred sa o ňu postarajte. Jogging je povolený na ulici, v telocvični na bežiacom páse.

Bežecký pás je oveľa pohodlnejší, najskôr by mal pacient použiť simulátor. Tieto zariadenia majú nastaviteľnú rýchlosť. Beh na bežiacom páse pomôže vyvinúť určitú rýchlosť, ktorá nespôsobí bolesť, nepohodlie. Správna tréningová technika bez ohľadu na miesto je nasledujúca:

 • nemôžete otočiť chrbticu, upevniť ju v spodnej časti chrbta, počas tréningu sledovať polohu chrbtice;
 • správne umiestnite nohy, zaťaženie nárazmi padá na oblasť palcov - uhol medzi nohami je malý, udržiavajte vnútro chodidiel v línii;
 • pohyb začína od päty k päte.

Pri behu neskláňajte chrbát, snažte sa držať chrbát rovno, snažte sa uvoľniť. Pohybujte sa prirodzene, vyberte si vhodný rozsah krokov pre rovnomerné zaťaženie nôh. Udržiavaním chrbta vo zvislej polohe bez pohybu sa riziko zranenia znižuje, snažte sa svoje telo nenaklápať dopredu, nakláňať späť, udržiavať správne držanie tela..

Túto otázku položia takmer všetci športovci. S kýlou chrbtice môžete bežať, avšak pre niektorých pacientov budú triedy škodlivé. Beh je predpísaný na základe klinických znakov, stupňa patológie, celkového fyziologického stavu obete. „Nezamieňajte si liečbu a prevenciu s vykorisťovaním,“ tvrdia oficiálni lekári. Beh je dobrý, ak nezneužívate liečbu.

Beh je tisíc kĺbov. Pacienti s podobnou diagnózou by nemali tento druh športovej aktivity využívať príliš často, inak by mali mať u detí mladších ako 50 rokov artrózu, osteochondrózu. Lekári odporúčajú jogging. Tento typ behu nespôsobuje také komplikácie. Výhody joggingu:

 • pozitívny účinok na nervový a endokrinný systém;
 • pulz je normalizovaný;
 • umožňuje vyrovnať sa so stresom;
 • má priaznivý vplyv na pohybový aparát.

Ochorenie

Mnoho ľudí sa pýta, či je možné angažovať sa v dlhodobom nordickom chôdzi s osteochondrózou. Vo väčšine prípadov sa GMD lieči pomocou konzervatívnych techník. V akútnom období by mala byť chrbtica imobilizovaná a zbavená stresu. Na tento účel lekár predpisuje odpočinok (menej ako 48 hodín) v kombinácii s analgetikami a prípadne svalovými relaxanciami (svalovými relaxanciami)..

 • termoterapia;
 • Mierna chôdza;
 • Izometrické cvičenia pre svaly krku a chrbta (napätie svalov bez zmeny ich dĺžky).

Mimo akútneho obdobia sa odporúča jogging a nórska chôdza s ťažkou kýlou. Odporúča sa, aby pacient behal po rovnej ceste. Lekári odporúčajú jogging nahradiť svižnú chôdzu, pretože výhody týchto športových udalostí sú rovnocenné, ale jogging je traumatickejšia aktivita. Odporúča sa kráčať rýchlosťou 5 - 7 km / h.

Herniový výstupok sa vytvára ako výsledok poškodenia vláknitej membrány disku. V závislosti od veľkosti takéhoto poškodenia môže byť prietrž veľmi malá alebo veľká, čo ovplyvňuje závažnosť príznakov. Niekedy si osoba nemusí byť vedomá prítomnosti prietrže, kým ju nezistí náhoda, napríklad pri röntgenovom vyšetrení z iného dôvodu..

V bedrovej oblasti sú príznaky zvyčajne výrazné, pretože práve táto oblasť je najzraniteľnejšia. Prítomnosť medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta hrozí zovretie sedacieho nervu alebo ischias, v najťažších prípadoch paréza a ochrnutie končatín. Okrem toho môže dôjsť k narušeniu činnosti čriev a urogenitálnych orgánov. Aj malá bedrová hernia spôsobuje ťažkosti, nepríjemné bolesti chrbta, parestéziu nôh.

Dôležité! V tomto stave môže akýkoľvek neopatrný pohyb viesť ku komplikáciám, a preto sú zakázané športy, ktoré spôsobujú intenzívne zaťaženie chrbtice. To platí predovšetkým o silových športoch, tímových hrách, skákaniach, závodoch na krátke a dlhé vzdialenosti, akrobacii

Telesná výchova s ​​chorou chrbticou

Ak zistíte v sebe príznaky charakteristické pre osteochondrózu, môžete bezpečne začať vykonávať cvičenia fyzioterapie

Sú rozmanité, čo umožňuje ich použitie v každom veku - to je obzvlášť dôležité pre starších pacientov. Ich schopnosti sú často obmedzené, čo si vyžaduje, aby lekár vypracoval individuálny vzdelávací program

Cvičenia môžete robiť nasledovne:

 1. Domáce cvičenia sú prijateľné pre pacientov v posledných štádiách rehabilitácie po bedrovej prietrži. Na vykonávanie jednoduchej telesnej výchovy nemusia tráviť viac času a peňazí. Stačí im udržiavať tón chrbta a robiť denné cvičenie..
 2. Skupinový a individuálny tréning v telocvični je vhodný pre ľudí s počiatočnými štádiami osteochondrózy. Program cvičenia a pozorovanie trénera v priebehu niekoľkých mesiacov vrátia flexibilitu a silu späť.
 3. Triedy fyzickej terapie (LFK) sa konajú v rôznych zdravotníckych zariadeniach. Môžu mať formu kurzu predpísaného lekárom, ktorý sa vykonáva iba v nemocničnom prostredí. Teraz existujú súkromné ​​kliniky, na ktorých môže pacient absolvovať kurz osobných prostriedkov.
 4. U starších pacientov a hernie bedrovej chrbtice sa odporúča liečba v sanatóriu. Tam odborníci monitorujú správnosť a správnosť dodržiavania všetkých udalostí.

Odporúčania pre výber typu zaťaženia

Napriek veľkému objemu pohybov, ktoré človek denne vykonáva, jeho svaly fungujú iba v niekoľkých režimoch. Ich kombinácia závisí od výsledku, ktorý sa vyžaduje od svalov - od sily alebo rýchlosti. Preto na chrbticu pôsobia dva hlavné typy zaťaženia:

 • S izometrickým zaťažením sa svaly obklopujúce chrbtový stĺp sťahujú v stave maximálneho skrátenia. Toto je pozorované, keď človek zdvíha váhu so zohnutým chrbtom - taký mechanizmus je veľmi škodlivý pre kĺby. Preto by sa pri obnove chrbtice nemalo toto bremeno vyvarovať bez zdvíhania viac ako desať kilogramov..
 • Izotonické zaťaženie sa vykonáva so svalmi čo najťažšie napnutými, keď počas pohybu menia svoju dĺžku. Na tomto princípe sa snažia stavať všetky cvičenia fyzioterapeutických cvičení - natiahnutie chrbtice zmierňuje bolesť a stuhnutosť pri pohyboch.
 • Na správne zotavenie po lumbálnej prietrži je však potrebná kombinácia dvoch druhov záťaže. To zabraňuje odumieraniu svalových vlákien počas obdobia, keď pacient nosí náplasť alebo tvrdý korzet. Ak boli cvičenia vybrané správne, pacient sa rýchlo vráti do každodennej práce.

Pokyny na cvičenie

Pozdĺž chrbtice sú umiestnené dlhé svaly chrbta, ktoré tvoria jej pevný rám. Ich tréning zahŕňa malé svaly obklopujúce medzistavcové kĺby. Posilňovacie cvičenia sú extenzorové pohyby s pevnými nohami a panvou. Toto je možné na špeciálnych simulátoroch vybavených valčekmi..

Mnoho pacientov verí, že je možné posilniť chrbát iba pohybmi extenzora. Tento názor je však nesprávny - chrbticu treba podporovať zo všetkých strán. Od prírody je vybavený silnými extenzormi, ktoré denne trénujú

Preto je dôležité kombinovať zaťaženie zadných a brušných svalov:

Hlavné cvičenie sa nazýva hyperextenzia - pacient sa ohýba čo najviac, ohýba chrbát a potom ho vracia do priamej polohy

Pohyb je hladký a trhaný - je dôležité nedovoliť silné predĺženie. Keď sa zotavuje z hernie, slúži na prevenciu recidívy choroby.

Na vyloženie bedrovej časti sa vycvičia brušné svaly - v závislosti od stavu to možno urobiť ležaním alebo na vodorovnej lište. Druhá možnosť je vhodnejšia pre ľudí, ktorí ešte nemajú trvalé zmeny chrbtice (prietrže). Brušné svaly v polohe na bruchu sa hladko a pomaly kývajú, ohýbajú a dotýkajú sa kolien rukami. V takom prípade by ste mali maximalizovať svalové napätie, aby ste cítili záťaž. Na vodorovnej lište sa lis zatrasie zdvihnutím nôh, ale ohne sa iba na kolenných kĺboch. Toto opatrenie znižuje zaťaženie chrbtice a zabraňuje vzniku bolesti u pacientov s herniou. Na spevnenie bočných stien brucha sa používajú sklony tela v rôznych smeroch. Všetky zaťaženia začínajú bez závažia, ale postupne sa môžu vykonávať s malými závažiami alebo činkami. Začnite s jedným kilogramom a postupne zvyšte hmotnosť na maximálnu úroveň (10 kg)..

Spíte s boľavou chrbticou

Keď človek leží na rovnom a tvrdom povrchu, zaťaženie chrbtice sa stáva minimálnym. To vám umožní zlepšiť prietok krvi v medzistavcových kĺboch, vďaka čomu sa metabolické produkty nahromadené počas celého dňa odstránia. Ak však posteľ nespĺňa tieto požiadavky, príznaky choroby budú pacienta obťažovať aj v noci:

 • Ak sa chrbát počas spánku nezvoľní, medzistavcová chrupavka sa obnoví horšie.
 • Na začiatku nového dňa prichádza pracovať „unavený“, čo vedie k jeho predčasnému opotrebeniu.
 • Tomu napomáhajú príliš mäkké časti postele, vďaka čomu sa chrbtica ohýba v pohyblivých miestach - krk a spodná časť chrbta..
 • To spôsobuje napätie niektorých svalov a napínanie ostatných, čo porušuje správnosť ohybov chrbta.
 • Deformácie postupne ustupujú, čo sa prejavuje znížením flexibility chrbtice a jej odolnosti voči stresu.
 • Človek začína zle spať, pretože neustále podráždenie nervov a krvných ciev vedie k nepretržitej funkcii mozgu.

Zmeny z nesprávne zvoleného lôžka u zdravého človeka sa môžu vyskytnúť až po desiatkach rokov. A u pacientov s ochorením miechy by sa tento faktor mal okamžite vylúčiť - zruší to všetko úsilie lekárov. Preto by ste mali okamžite dostať odporúčania pre zariadenie vašej spálne, aby ste „potešili“ chrbát.

Ortopedická matraca a vankúš samotné sú prostriedkom prevencie, ktorý vyžaduje seriózny prístup k ich kúpe. Takéto výrobky by sa mali nakupovať od výrobcov, ktorí majú osvedčenie o kvalite výrobkov. Posteľ kúpená „poctivo“ na miestnom trhu nebude dobrým pomocníkom pri liečbe osteochondrózy.

Optimálne polohovanie

Ak na ortopedické lôžko nemáte peniaze navyše, môžete si to urobiť sami. Na to stačí vystužiť spodok obyčajnej postele alebo matrace pevnou vrstvou drevotriesky. To jej nedovolí v budúcnosti sa ohýbať podľa vlastnej váhy. A musíte spať bez vankúša - to vytvára fyziologickú polohu pre krčnú chrbticu.

V lete môžete spať na podlahe s tenkou podložkou alebo prikrývkou. Týmito opatreniami sa dosiahne správna poloha chrbtice počas spánku.

Mali by ste tiež venovať pozornosť svojej polohe, keď zaspávate:

 1. Najpriaznivejšia je poloha na chrbte - chrbtica v nej sa narovnáva a „spočíva“. Pacientom s osteochondrózou a medziobratlovou herniou sa odporúča spať v tejto polohe.
 2. Poloha na boku je kontroverzná, pretože pri prietrži poskytuje zmiernenie bolesti. Ak sa neobávate pretrvávajúcich príznakov, môžete pokojne spať na svojej pohodlnej strane..
 3. Je kontraindikované ležať pri zaspávaní na bruchu, pretože táto poloha spôsobuje nadmerné rozšírenie chrbtice. Pri osteochondróze to vedie k neustálemu napätiu svalov a väzov, čo prispieva k progresii ochorenia..

Optimálny výber postelí a vankúšov

Pri nákupe ortopedického príslušenstva by ste sa mali poradiť so svojím lekárom alebo konzultantom salónu, a nie od vašich priateľov

Pri štúdiu pokynov by ste mali venovať pozornosť materiálu produktu a údajom o jeho použití, a nie jeho vzhľadu:

Nekupujte matrace, ktoré majú kovové pramene ako základ. Rýchlo strácajú flexibilitu a silu, vďaka čomu je produkt nepoužiteľný. Lepšie sa hodia postele alebo matrace, v ktorých sa nachádzajú polymérové ​​rámy z tuhosti alebo z liateho vlákna. Ľahko tolerujú spracovanie a umývanie bez toho, aby sa súčasne zrútili.

Mali by ste venovať pozornosť švom produktu - linka vo forme mriežky je najvhodnejšia. Poskytuje rovnomerné rozloženie telesného zaťaženia matraca a zabraňuje posunu polymérneho plniva

Povlak by mal byť zvolený syntetický, aby sa dal ľahko prať a spracovať. Ortopedický vankúš má vždy špeciálnu štruktúru zodpovedajúcu ohybom hlavy, krku a ramien osoby. Toto ju odlišuje od bežnej podstielky..

Užitočné alebo nebezpečné behanie s kýlou chrbtice

Pre ľudí, ktorí sú zvyknutí viesť aktívny životný štýl, robte silové cvičenia. športy. problémy s chrbticou, najmä prietrž. sa môže stať jednou z najviac depresívnych chorôb.

Ochorenie má nepríjemné príznaky, ktoré dramaticky menia obvyklý spôsob života a vyžadujú osobitnú pozornosť aj pri každodenných pohyboch pacienta.

Pri lumbálnej prietrži je dôležité vykonávať včasnú liečbu, aby nedošlo k chirurgickému zákroku. Významnú úlohu v procese hojenia majú okrem užívania liekov aj terapeutické fyzické cvičenia. Významnú úlohu v procese hojenia majú okrem užívania liekov aj terapeutické fyzické cvičenia

Významnú úlohu v procese hojenia majú okrem užívania liekov aj terapeutické fyzické cvičenia.

Nezabudnite však, že každý pacient má samostatný klinický obraz a ten, z ktorého má úžitok, môže poškodiť druhého.

Potrebný súbor cvičení môže predpísať iba špecialista vedený mnohými faktormi.

Prípustná fyzická aktivita

Aby sa zabránilo rozvoju choroby a jej vyliečeniu, sú prípustné stredné zaťaženia vrátane behu.

V takom prípade by ste sa určite mali poradiť so svojím lekárom, ako aj maximalizovať svalový korzet a obnoviť správne držanie tela.

Ak je bolesť akútna, odporúča sa zaujať horizontálnu polohu a mierne uvoľniť nohu, aby sa zmiernila bolesť..

Je možné bežať s kýlou bedrovej kosti, iba lekár rozhodne. Ale aj keď existuje povolenie, cvičenie nemôžete začať bez prípravy. Pomôžu zladiť oslabené telo hodiny:

Tieto činnosti sú šetrnejšie ako beh, preto by ste mali začať s nimi, aby ste nepoškodili spodnú časť chrbta nadmerným zaťažením.

Bude tiež potrebné pripomenúť, že beh s kýlou lumbosakrálnej chrbtice si vyžaduje nielen tréning chrbta, ale aj prítomnosť správne vybraných topánok..

Hovoríme o bežeckých topánkach s podrážkami absorbujúcimi nárazy. Pomocou nich môžete robiť jogging bez toho, aby ste poškodili váš chrbát - vystupovanie diskov je oveľa menej bežné.

Je tiež dôležité zvoliť si správne miesto na behanie. Mala by byť teda poľná cesta. Je to tento povlak, ktorý bude chrániť pred náhodným posunutím nôh a stlačenými nervovými zakončeniami

Je to tento povlak, ktorý bude chrániť pred náhodným posunutím nôh a stlačenými nervovými zakončeniami.

Asfaltová dlažba na štadióne nebude fungovať. Udržujte nízku rýchlosť a urobte všetky pohyby čo najjemnejšie..

Pamätajte, že beh je v štádiu zhoršovania choroby zakázaný. V takýchto dňoch môžete robiť iba chôdzu.

Ako bežať s chorobami chrbtice

Na to, aby sa výbeh s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice mohol využívať výlučne, je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Žiadne nepohodlie a bolesť počas tréningu. Pri behu cez telo by sa malo príjemné teplo líšiť, nie bolestivé pocity. Ak k tomu dôjde, okamžite prestaňte bežať a choďte k špecialistovi.
 2. Po porade s lekárom nemôžete samostatne viesť prvých pár hodín. Bude správne sa spojiť s inštruktorom, ktorý pomôže vyvinúť techniku ​​behu, ktorá bude prínosom.
 3. Pri ochoreniach chrbtice je potrebné nevykonávať ostré pohyby amplitúdy a krútenie. Z tohto dôvodu by beh s kýlou bedrovej chrbtice nemal byť zrýchlený.
 4. Nepreťažujte telo príliš dlho.
 5. Celá oblasť plánovaná na jogging by sa mala rozdeliť na malé segmenty. Prispeje to k uvoľneniu chrbtice..
 6. Po užití liekov proti bolesti nemôžete vykonávať cvičenia, pretože ich pôsobenie vám nedovolí rozpoznať bolesť spôsobenú stresom.

Je možné bežať s kýlou v dolnej časti chrbta, ošetrujúci lekár to povie, na základe stupňa komplexnosti ochorenia

A ak je tento druh fyzickej aktivity prijateľný, mali by ste s ním postupovať veľmi opatrne.

Podľa vyššie uvedených jednoduchých pravidiel môžete bežať bez poškodenia chrbtice. Hlavná vec je pamätať na to, že všetko by malo byť moderované, vrátane fyzických cvičení.

Všetci odborníci vedia o negatívnych a pozitívnych aspektoch behu s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice. Preto, ak je potrebné liečiť chrbát, oplatí sa počúvať názor lekára a nepredpisovať liečbu sami.

Pamätajte, že beh ako lekársky zákrok nie je užitočný vo všetkých prípadoch a iba skúsený špecialista vám pomôže určiť komplex liekov a cvičení, ktoré sú vhodné pre každý jednotlivý prípad..

Ochorenie

Mnoho ľudí sa pýta, či je možné angažovať sa v dlhodobom nordickom chôdzi s osteochondrózou. Vo väčšine prípadov sa GMD lieči pomocou konzervatívnych techník. V akútnom období by mala byť chrbtica imobilizovaná a zbavená stresu. Na tento účel lekár predpisuje odpočinok (menej ako 48 hodín) v kombinácii s analgetikami a prípadne svalovými relaxanciami (svalovými relaxanciami)..

 • termoterapia;
 • Mierna chôdza;
 • Izometrické cvičenia pre svaly krku a chrbta (napätie svalov bez zmeny ich dĺžky).

Po približne 1 až 2 týždňoch, keď bolesť ustúpi, by sa pacienti mali podrobiť fyzioterapii, aby si posilnili chrbtové svaly a v dlhodobom horizonte prešli na mobilný životný štýl..

Mimo akútneho obdobia sa odporúča jogging a nórska chôdza s ťažkou kýlou. Odporúča sa, aby pacient behal po rovnej ceste. Lekári odporúčajú jogging nahradiť svižnú chôdzu, pretože výhody týchto športových udalostí sú rovnocenné, ale jogging je traumatickejšia aktivita. Odporúča sa kráčať rýchlosťou 5 - 7 km / h.

Silové cvičenia

Po prihlásení sa na hodiny v telocvični je dôležité dôsledne dodržiavať odporúčania zdravotníckych pracovníkov. Takto bude možné výrazne zlepšiť ich fyzický stav a nepoškodiť postihnutý hrebeň

Je užitočné zistiť, aké cvičenia môžete robiť, keď hovoríme o úlohách silového športu..

Napriek obmedzeniam pri posúvaní chrbta existuje pomerne široká škála programov pevnosti. Silový tréning zahŕňa:

Vodorovná lišta a výsuvy na nej. S touto chorobou chrbta je možné sprísniť, umožňuje vám posilniť takmer všetky axiálne svaly hrebeňa..
Mnoho lekárskych zástupcov zakazuje bench press. Ak je pacient na tieto fyzické aktivity zvyknutý, je možné sa k nim uchýliť iba po vyšetrení lekárom a po obdržaní príslušných odporúčaní od neho

Okrem toho si lavičkový lis vyžaduje správny a starostlivý výber hmotnosti. Stlačenie tyčinky pri ležaní je povolené bez odporúčania lekára
Je dôležité iba zabrániť tomu, aby sa spodná časť chrbta odklonila, aby sa zaistilo, že je pevne pritlačená k lavici.
Najbezpečnejšie a najúčinnejšie pri vypuklých diskoch sú výkonové simulátory s napodobňovaním veslovania

Triedy na nich vám umožňujú vybudovať prirodzený svalový korzet na chrbte, zatiaľ čo tlak na disk je minimálny.

Niektorí sa zaujímajú o otázku, či je stlačenie nôh nebezpečné. Mnoho lekárov neodporúča tento typ silového tréningu, pričom upozorňuje na riziko výčnelku. Lisy na nohy môžu navyše vyvolať bolesti hlavy..

Pokiaľ ide o to, či je možné vykonať mŕtve ťahy, neexistuje presná odpoveď. Lekár a školiteľ by mal brať do úvahy niektoré dôležité faktory: vek, pohlavie, stupeň trpezlivosti, vytrvalosti, pozornosti a svedomitosti. Ak je bedrová chrbtica ovplyvnená prietržou, neodporúča sa vykonávať mŕtve ťahy. Každý organizmus je však individuálny a existujú príklady, keď takéto športové úlohy pomohli uvoľniť svaly chrbta.

Je zakázané ťahať tyčinku v naklonení s herniou, preťažuje chrbát. Je ľahké vymeniť taký ťah tyče za spodný ťah bloku v svahu na križovatke.

Kulturistika preto neuškodí, ak odborníci dôkladne pristupujú k otázke výberu bezpečného tréningu.

Pravidlá pre beh s kýlou chrbtice

Po zistení kýly v chrbtici vám lekári zvyčajne odporúčajú opustiť intenzívny tréning. Nezabudnite však na šport, stačí si zvoliť typ, ktorý nezhorší vaše zdravie.

Ak obdobia zhoršovania už nie sú rušivé, môžete spustiť. Okamžite by ste však mali varovať, že v prípade kýly v krčnej chrbtici je prísne zakázaný chod. Patológia je veľmi závažná (zvyčajne nefunkčná) a je povolená iba špeciálna gymnastika.

S herniou v hrudných a bedrových oblastiach môžete bežať, ale postupujte podľa mnohých odporúčaní:

 • Počas behu by nemal byť žiadny nepríjemný pocit ani najmenšia bolesť. Nemusíte tolerovať, mali by ste okamžite prestať bežať, ak sa také príznaky objavia.
 • Odporúča sa spustiť tréning s inštruktorom. Upraví vaše pohyby ovládaním bežeckej techniky..
 • Nepracujte, inak nepoškodzujte chrbticu..
 • Je potrebné vylúčiť náhle pohyby a nerobiť zrýchlenie počas jazdy.
 • Na uvoľnenie dolnej časti chrbta by sa vzdialenosť mala rozdeliť na stupne.
 • Nemôžete bežať s analgetikami. To neumožňuje posúdiť fyzickú kondíciu..

Podľa týchto pravidiel môžete bežať s medziobratlovou kýlou.

výcvik

Pred tréningom musíte vždy natiahnuť nohy. Mali by ste urobiť nejaké cviky, ktoré pripravia kĺby a svaly na fyzickú aktivitu. Môžete si vybrať komplex, ale s minimálnym zaťažením chrbtice. Malo by zahŕňať rôzne zákruty a naklonenia tela, ktoré zlepšia krvný obeh. Nohy by sa mali tiež natahovať, nie však drepy. Po zahriatí môžete začať bežať..

Správna technika behu

Je to mimoriadne dôležité.

Technika musí venovať pozornosť vopred

Je lepšie začať bežať na bežiacom páse, čo je oveľa pohodlnejšie a môžete na ňom nastaviť rýchlosť. Beh na trati simulátora vám umožní vyvinúť potrebnú rýchlosť, ktorá nespôsobí bolesť. Po zvládnutí správnej techniky v hale môžete začať bežať na ulici.

Počas behu by mali byť chodidlá umiestnené paralelne, aby na veľké prsty dopadalo maximálne napätie. Z tohto dôvodu sa telo nebude triasť a húpať. Je vhodné pristáť na celej nohe, bude to chrániť chrbticu. Na rozdelenie zaťaženia je potrebné zvoliť vhodnú dĺžku kroku

Je veľmi dôležité správne držať hornú časť puzdra. Musí byť prísne vertikálna.

Táto poloha zabráni poraneniu miechy. Je nežiaduce nakláňať sa dopredu alebo dozadu, držanie tela musí byť rovnomerné.

Ak táto technika chýba, potom sa na chrbticu položí ďalšia záťaž.

Video: „Výhody a poškodenia behu: ako bežať?“

Druhy bežeckého tréningu

Pre ľudí s medzistavcovou prietržou je jogging najlepší, ale existujú aj iné typy bežeckých tréningov. Nie sú tiež kontraindikované..

Klasický beh. Je dosť energický a používa sa, keď kýla nie je zvlášť rušivá. Technika tohto behu si vyžaduje pristátie na špičke, nie na päte. Tým sa znižuje riziko diskov. Ale aby ste nepoškodili chodidlo, nemali by ste bežať rýchlo.

Rýchly beh. Pri prietrži sa takýto priebeh zvyčajne neodporúča, ale niekedy je po konzultácii s lekárom a po dôkladnom vyšetrení povolený. V takom prípade by ste nemali zabúdať na odporúčania lekára a mať na sebe profesionálnu obuv. A žiadne náhle pohyby!

Variabilný chod. Pohyb v rýchlej a pomalej fáze sa strieda. Táto technika rozvíja vytrvalosť a zlepšuje fungovanie dýchacieho systému, ale pri veľkej vzdialenosti negatívne ovplyvňuje chrbticu. Nemusíte teda trvať dlhšie ako 20 minút.

Šprintovať. Takýto beh je dynamický a veľmi stresujúci. Tak bežajte profesionálnych atlétov, ktorí zažívajú obrovské zaťaženie kĺbov a chrbtice. Prirodzene, ak existuje osteochondróza s herniou, potom musíte na taký tréning zabudnúť.

Profylaktické. Existuje aj určitý druh behu, ktorý sa zobrazuje všetkým ľuďom s medzistavcovou prietržou. Jedná sa o pomalý beh s pristávacími nohami na špičke s prechodom na pätu. To zmierňuje úder a celkové zaťaženie je minimálne. Lepšie trénujte na bežiacom páse alebo na mäkkej poľnej ceste..

absolvovaní

Beh by mal skončiť „závesom“, to znamená jednoduchým fyzickým cvičením s rozťahovaním. Telo sa už zahreje, ale mali by ste byť opatrní, aby ste sa nezranili. To obnoví dýchanie a tón tela..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa pupočná kýla vyskytuje aj u dospelých, nielen u detí. Komplikácie z tohto ochorenia môžu byť veľmi významné. Preto je potrebné sa liečiť včas, bez toho, aby sa choroba začala.
Ortopedický vankúš na cervikálnu osteochondrózu je jedným z prvkov udržiavacej liečby (odkazuje na pomocné ortopedické výrobky)..Pozitívne aspekty použitia:
Umbilická hernia je kruhová formácia vyčnievajúca z pupka. Tenké črevo, peritoneum, pokryté tukovým záhybom, „padá“ do oslabeného pupočného krúžku v čase kašľa, s napätím brušných svalov, zmenou polohy tela.