loader

Hlavná

Pažerák

Ak sa pri bedrovej chrbtici nájde kýla, je možné utiecť?

Už dlhú dobu je známe, že problémy s chrbticou nie je možné liečiť iba pri niektorých liekoch. Dôležitú úlohu v liečebnom procese zohráva fyzická aktivita a cvičenie, ale pri výbere kýly bedrovej chrbtice by ste sa mali s lekárom porozprávať o úrovni stresu a stupni aktivity tried. Počas akútneho obdobia choroby sú akékoľvek aktívne činnosti zakázané, chrbát potrebuje mier, aby nevyvolával zovretie nervových zakončení vytlačeným diskom..

Bežnosť behu

Pokiaľ ide o výhody alebo nebezpečenstvo joggingu, odborníci sa stále nedohodli jednoznačne. Väčšina zástupcov úradného lekárstva kategoricky zakazuje cvičenie, ktoré zahŕňa aj beh. Je považovaný za silný stres pre telo..

Okrem toho krok behu obsahuje fázu letu, počas ktorej nohy po tom, čo sú vo vzduchu, pristávajú striedavo a pri styku chodidla so zemou spôsobujú obrovské zaťaženie. To vedie k napínaniu chrbtice, svalov a šliach, k ťažkým zaťaženiam v oblasti kolenných kĺbov. Preto lekári po období exacerbácie radia minimalizovať fyzickú aktivitu a namiesto behu chodiť na turistiku.

Navrhovateľom miernej námahy, aj keď sa medzi stavcami nachádza hernia, sa odporúča, aby uprednostňovali jogging. Pomalé rýchlosti a ľahké pohyby sú užitočné na udržanie telesného tónu, ktorý prinesie okamih uzdravenia bližšie. Pre triedy budete musieť získať obuv s podrážkou absorbujúcou otrasy a podporným korzetom, aby ste ochránili spodnú časť chrbta pred hrozbou následkov vychyľovania a zákruty tela. Prejdite po ceste nečistôt, aby ste zabránili zovretiu nervových zakončení v dôsledku posunutia chodidla.

Ako sa pripraviť na beh?

Ak je diagnostikovaná medziobratlová hernia, je dôležité opustiť aktívne fyzické pôsobenie, najmä s exacerbáciou patológie, aby nedošlo k vytesneniu alebo prolapsu disku. Odporúča sa behať v období stabilnej remisie, mať zabezpečenú podporu lekára a diskutovať s ním o nuanciách procesu.

Pretože telo počas aktívnej fázy ochorenia oslabuje, musí sa pred tréningom pripraviť, aby netrpelo dolnú časť chrbta. Na čo si vybrať:

 • ľahké cvičenia lekárskej gymnastiky
 • jednoduché jogínske ásany
 • Kurzy pilates

Takéto zahriatie pripraví chrbtové svaly na ľahké zaťaženie ľahkým chodom alebo intenzívnym chôdzou po štádiu exacerbácie choroby. Kýla je koniec koncov degeneratívnym procesom, ktorý je sprevádzaný deformáciou medzistavcových štruktúr počas deštrukcie tkaniva chrupavky. Strata pôvodných foriem vláknitým kruhom v dôsledku rastu tkaniva ohrozuje integritu želatínového jadra, čo zvyšuje riziko jeho mechanického ničenia..

Je beh na chrbticu dobrý??

Počas obdobia zotavenia po chorobe mierne cvičenie pomáha normalizovať metabolické procesy, čo vedie k posilneniu svalového korzetu. V dôsledku zvýšeného krvného obehu dochádza k zahrievaniu svalov a poškodené oblasti stavcov dostávajú prísun živín.

Nezabudnite, že aj pri normálnej chôdzi po spodnej časti chrbta sa zaťaženie v dôsledku pohybu nôh zvyšuje, pričom jeho časti striedajú hmotnosť celého tela. Ak sa pri dolnej časti chrbta tvorí prietrž, je ťažké, aby sa zranená oblasť mohla vyrovnať s úlohou udržiavať si hmotnosť. Preto by ste sa mali vyhnúť kritickým zaťaženiam, aby nedošlo k zhoršeniu situácie pri nesprávnom zaťažení počas prevádzky..

Lekári odporúčajú, aby si ľudia, ktorí sa pred chorobou nezúčastňovali na aktívnom športovom procese, vybrali chôdzu. Beh, ktorý patrí k cyklickým športom, pozostáva z niekoľkých fáz pohybu, z ktorých najnebezpečnejšou je pristávacia fáza. V tomto bode je jazdná plocha vystavená tlaku päťnásobku hmotnosti bežiacej osoby. Napriek krátkemu trvaniu fázy je chrbtica pod obrovským tlakom. Ak účinok nie je jednorazový, ale systematický, poškodí chrbticu, ktorá už bola zranená prietržom v bedrovej oblasti..

Napriek kontroverznému problému je väčšina odborníkov presvedčená, že beh alebo chôdza nie sú zakázané, ak sa dodrží určité pravidlá správania.

Ako správne behať?

Príčinou vzniku medzistavcovej prietrže sú vysoké zaťaženie chrbtice, ktoré je výsledkom tvrdej práce alebo nejakého športu. Po zistení problému lekári odporúčajú vzdať sa tvrdej práce, znížiť počet cvičení a nevykonávať pohyby celého tela.

Nestojí za to úplne opustiť šport, musíte si zvoliť taký druh, ktorý nepoškodí vaše zdravie. Ak uplynula doba zhoršenia choroby, prevádzka nie je zakázaná. Mali by ste začať praktizovať po konzultácii s lekárom a pri dodržiavaní správnej stratégie.

Odporúčania pre beh?

 • Bude potrebné opustiť bolestivé pohyby a nahradiť ich jemnejšími. Výskyt bolesti informuje o nesprávnom účinku v mieste problémovej zóny. Je nebezpečné tolerovať bolesť, môže to spôsobiť zhoršenie choroby
 • Ak chcete začať triedy by mala byť v prítomnosti špecialistu. Inštruktor bude sledovať správne vykonávanie pohybov a povie vám, ktorá technika sa má spustiť. Triedy by nemali vyvolávať nepríjemné pocity, ak zostanú, je to signál pokroku choroby alebo iných zdravotných problémov.
 • Pri patológiách chrbtice, najmä v bedrovej časti, sú zakázané ostré pohyby krútiaceho sa znaku s veľkou amplitúdou. Mali by ste sa pohybovať plynule, cvičenia, ktoré obnovujú správne držanie tela, vykonávať postupne, bez zrýchlenia priebehu
 • Akékoľvek prejavy osteochondrózy ukladajú obmedzenia v trvaní tried, predĺžené behy sú nebezpečným preťažením tela. Z tohto dôvodu sa odporúča rozdeliť oblasť, pozdĺž ktorej sa plánovaná jazda uskutoční, na malé intervaly, aby sa zabezpečilo uvoľnenie chrbtice
 • Ak máte prijať lieky proti bolesti, je zakázané zahájiť školenie. V dôsledku ich činnosti nebude možné rozpoznať možný syndróm bolesti spôsobený záťažou. Pri patologickom zakrivení chrbtice je zakázaný aj chod, čo je fakt dodatočného zaťaženia

Pri komplikovanej forme kýly sa odporúča počas liečby odmietať pravidelné bežecké a atletické chôdze. Bezpečnejšie je zvoliť terapeutické masážne techniky a pravidelnú gymnastiku pomocou jednoduchých cvičení, najmä po štyridsiatich rokoch. Dôvodom je skutočnosť, že väčšina ľudí nebeží správne, čo poskytuje ďalšiu záťaž dolnej časti chrbta.

Správna taktika behu

 1. Počas behu by sa telo nemalo kývať a triasť. Aby ste tomu zabránili, musíte dodržiavať pravidlo - chodidlá by mali byť umiestnené paralelne (vnútorné okraje). Medzi nohami ponožiek je povolený malý uhol, takže pri tlačení vyvíjajú maximálne namáhanie
 2. Z dôvodu bezpečnosti chrbtice by sa malo pristávať na celej ploche chodidla. Táto technika vám umožní správne rozdeliť záťaž v momente, keď sa dotknete nôh zeme. Pohybujú sa plynulo počas jazdy a vyberajú si vhodný rozsah krokov pre rovnomerné zaťaženie
 3. Dôležitou vlastnosťou behu je správne nastavenie hornej časti tela. Mal by byť prísne vertikálny a nehybný, čo zabraňuje zraneniam kĺbov, ako aj celej chrbtice. Okrem toho sa nemôžete ohýbať vpred ani nakláňať dozadu, musíte udržiavať správne držanie tela

Výber úrovne stresu pri patológiách chrbta by mal určiť lekár, pričom by sa mal riadiť stupňom komplexnosti choroby. Dokonca aj minimálne zaťaženie chrbtice by sa malo začať veľmi opatrne, podľa vyššie uvedených pravidiel. Nezávislé zaobchádzanie a nekontrolované triedy sú preto neprijateľné.

Je možné bežať s prietržovou kýlou

Medzistavcová hernia je choroba, ktorá si vyžaduje integrovaný prístup k liečbe. Úlohu zohrávajú všetky prostriedky a metódy: lieková terapia, fyzioterapia, masáž atď. Beh s kýlou bedrovej chrbtice si zaslúži osobitnú pozornosť, ktorá pomáha mnohým pacientom rýchlejšie zotaviť sa po hlavnej liečbe..

Pre každého pacienta by sa mal zostaviť individuálny terapeutický režim. Lekár sa zameriava na klinické prejavy choroby, celkovú pohodu, štádium patologického procesu, vek a ďalšie faktory. Cieľom terapeutických opatrení je posilnenie svalov a normalizácia držania tela. Je možné bežať s herniou, závisí od charakteristík priebehu choroby u konkrétneho pacienta. Preto pred akýmkoľvek fyzickým námahou musíte podstúpiť dôkladné vyšetrenie.

O čom to hovoríme?

V posledných rokoch je choroba diagnostikovaná aj medzi mladou populáciou. Možno je to kvôli rastúcej nečinnosti - životnému štýlu s nízkou aktivitou. Mnoho ľudí vedie autá a namiesto zastávky niekoľko zastávok využíva verejnú dopravu. Riziková skupina zahŕňa ľudí pracujúcich v kancelárii alebo pracujúcich s ťažkou fyzickou prácou.

Medzi etiologické faktory tvorby hernie patria:

 • zranenia Pacient si nemusí pamätať, že raz spadol alebo zasiahol chrbát. Aj tak sa však na prvý pohľad „nepodstatný“ incident môže stať spúšťačom vývoja choroby. Kýla sa vyvíja po krátkej dobe alebo po niekoľkých rokoch. Dodatočné zaťaženia chrbta, ktoré osoba po celý čas zažila, prispievajú k deformácii, premiestneniu diskov a tvorbe herniálnych výčnelkov..
 • Zmena charakteru činnosti. Kýla sa môže objaviť v dôsledku skutočnosti, že osoba predtým vykonala sedavú prácu, potom sa z nejakého dôvodu náhle zmenila na fyzickú prácu. Preto je dôležité cvičiť stále, cvičiť gymnastiku, aby nedošlo k náhlym preťaženiam.
 • Vrodená patológia. Degeneratívne-dystrofické zmeny v kostnom tkanive najčastejšie vedú k hernii. Osoby s vrodenými patológiami pohybového ústrojenstva by mali neustále prijímať preventívne opatrenia zamerané na zníženie rizika vzniku prietrže.
 • Prudké kolísanie telesnej hmotnosti v dôsledku chudnutia, tehotenstva. V druhom prípade sa odporúča nosiť oporný obväz, aby sa vám nenamáhalo chrbát.
 • Chyby v strave. Nedostatok vitamínov, vylúčenie z ponuky mäsa prispieva k rozvoju deštrukčných procesov v chrbtici. Aminokyseliny potrebné pre chrbticu a niektoré ďalšie cenné látky sa nachádzajú iba v živočíšnych bielkovinách. Okrem toho telo potrebuje veľa vitamínov a minerálov, ktoré podporujú normálny funkčný stav všetkých orgánov a systémov. Potrebuje ich a chrbticu.

Beží s bedrovou kýlou

Liečba medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta zahŕňa drogové a nedrogové metódy. Tieto zahŕňajú cvičebnú terapiu, plávanie, gymnastiku, jogging atď. Je možné bežať s kýlou chrbtice, lekár rozhodne. Absolútnou kontraindikáciou pre šport je exacerbácia choroby, pretože je nebezpečná s prolapsom disku a porušením koreňa.

Počas výšky klinických prejavov by mala byť akákoľvek aktivita obmedzená, odpočinok by mal byť poskytnutý na spodnej časti chrbta a odpočívať sa čo najviac. Je dôležité zvoliť správny matrac: nemal by byť mäkký, ale tiež príliš tvrdý. Pacienti často nútia polohu, aby zmiernili bolesť: ležia na chrbte alebo na boku a vystavujú svoje nohy.

Beh s herniovými formáciami stavcov, rovnako ako akékoľvek iné zaťaženie, môže predpísať iba lekár. Predtým, ako začnete trénovať, musíte sa pripraviť. Ako „warm up“ sú vhodné kurzy fyzickej terapie, gymnastika, joga pre začiatočníkov a ďalšie techniky, ktoré posilňujú svaly. Na triedy by mal prísne dozerať inštruktor!

Počas rehabilitácie môžete začať nie behom, ale športovou chôdzou. Najskôr zvoľte malé vzdialenosti, ale časom sa zväčšujú. Je dôležité načúvať telu a tým určiť individuálny čas a dĺžku trasy. Beh s kýlami by mal byť iba v špeciálnej obuvi. Existujú špeciálne obchody, ktoré predávajú ortopedický tovar vrátane obuvi absorbujúcej otrasy..

Bežecký pás musí byť zakrytý nečistotami, pretože posuny chodidiel môžu spôsobiť poškodenie nervov. Pokiaľ ide o techniku, jogging je najvýhodnejší. Takéto výbehy pomáhajú znižovať herniálne výčnelky a zabraňujú tvorbe nových výbežkov..

Pravidlá behu s patológiou

Technika behu musí byť dohodnutá s lekárom. Odborník posudzuje celkový stav, objasňuje lokalizáciu vzdelávania, identifikuje sprievodné patologické procesy. Ďalej súbor cvičení za účasti rehabilitológa.

Školenie sa vykonáva v súlade s niekoľkými pravidlami:

 • Žiadny pohyb by nemal byť sprevádzaný bolesťou. V žiadnom prípade nemôžete vydržať nepohodlie, nemusíte sa s tým vysporiadať silou. Ak sa takéto pocity objavia, je potrebné poradiť sa so špecialistom a vypracovať novú schému odbornej prípravy.
 • Prvé školenie sa najlepšie uskutoční v spojení s inštruktorom. Povie vám, ako sa pohybovať, označte chyby.
 • Nemôžete nadmerne namáhať chrbát, intenzívne behať, vykonávať náhle pohyby.
 • Ak beh s medzistavcovou prietržou bedrovej oblasti naďalej spôsobuje nepohodlie, musíte zastaviť tréning, pretože je možné zhoršenie alebo progresie patologického procesu..

Úspešnosť vyučovania závisí od pravidelnosti školenia. Je lepšie urobiť trochu, ale v pravidelných intervaloch (napríklad po 1-2 dňoch). Pred joggingom by ste nemali užívať lieky proti bolesti, pretože môžu „namazať“ klinický obraz. Pred spustením sa odporúča urobiť mierny ohrev na zahriatie svalov (sklony, krúživé pohyby rúk, atď.).

Ak má pacient patologické zakrivenie, je potrebné opustiť akékoľvek zaťaženie. Prevádzka v tomto prípade nie je povolená. Medzistavcová prietrž sa dá vyliečiť iba integrovaným prístupom k problému. V tomto pomôže lekár, inštruktor fyzioterapie a ďalší odborníci. Určia, či je možné bežať s kýlou bedrovej chrbtice, a vyberú si vhodný systém odbornej prípravy..

Je možné bežať dlho alebo rýchlo s prietržmi bedrovej chrbtice, výhodami aeróbneho tréningu, poškodením a kontraindikáciami?

Beh je jednou z variantov lokomócie u zvierat. U niektorých chorôb chrbtice sa neodporúča spustiť. V článku sa zameriame na to, či je možné bežať s herniou bedrovej chrbtice.

Pozor! V medzinárodnej klasifikácii chorôb je 10 revízií (ICD-10) MG (medziobratlová hernia) označená kódom M51.2..

Čo je kýla?

Kýla medzistavcových platničiek je ochorenie chrbtice, pri ktorom časť želatínového jadra opúšťa membránu medzistavcových platničiek (vláknitý kruh). V dôsledku toho sa disk deformuje a tlačí na okolité nervy alebo miechu.

Medzistavcové platničky spájajú stavce navzájom. Vnútri obsahuje želatínové jadro. Jadro je obklopené chrupavkovým vláknitým krúžkom so susednými pozdĺžnymi pruhmi (predný a zadný pozdĺžny pruh).

S vekom pružnosť chrbtice klesá. Pri dlhodobom zaťažovaní (napríklad pri zdvíhaní závaží) alebo pri jednostrannom namáhaní v dôsledku nesprávneho držania tela sa želatínové jadro vtlačí do disku do prasklín - disk sa zdeformuje..

Ak vláknitý prsteň zostane neporušený, dôjde k vyčnievaniu medzistavcových platničiek - je to predchodca prietrže. Výstupok aj prietrž môžu spôsobiť bolesť.

Chrbtica pozostáva z:

 • 7 krčných stavcov (C1 - C7);
 • 12 hrudných stavcov (T1 - T12);
 • 5 bedrových stavcov (L1 - L5);
 • 5 fúzovaných sakrálnych stavcov (S1-S5);
 • kostrč.

Medzi jednotlivými stavcami je 23 medzistavcových platničiek. Iba spoj medzi prvým a druhým krčným stavcom (C1 / C2) nemá disk.

Kýla je najbežnejšia:

 • medzi 4 a 5 bedrových stavcov (L4 a L5);
 • medzi 5 bedrovými stavcami a 1 sakrálnymi stavcami (L5 a S1).

S vekom sa zvyšuje riziko vzniku prietrže. Chrbtica v starobe je menej elastická ako u mladých. Riziko pretrhnutia vláknitého kruhu medzistavcových platničiek je dosť veľké. Ľudia stredného veku sú obzvlášť postihnutí problémami s diskmi a kýlami..

Existujú ďalšie rizikové faktory:

 • nadváhou;
 • Málo cvičenia;
 • Nesprávne držanie tela;
 • Tvrdá fyzická práca.

Svaly brucha a chrbta zvyčajne podporujú a stabilizujú chrbticu. Ak tieto svaly nie sú dobre vyvinuté, zvyšuje sa tým riziko HMD. Aj jedno nesprávne zdvíhanie ťažkého bremena môže mať vážne následky..

diagnostika

Na diagnostiku HMD je potrebné dôkladné neurologické vyšetrenie. Neurologická diagnóza poskytuje informácie o postihnutých nervoch a pomáha správne zostaviť liečebný režim.

Neurológ určí, či sú nervy poškodené. Kontroluje reflexy, citlivosť, pohyblivosť a prípadne aj rýchlosť nervového vedenia. V závislosti od toho, či postihnutá oblasť bolí, lekár vyvodí závery o tom, ktoré nervové korene sú ovplyvnené prietržou.

Lekár tiež kontroluje pulz na nohách, aby vylúčil poruchy obehu v tejto oblasti - okluzívne ochorenie periférnych tepien alebo intermitentnú klaudikáciu. Tento stav môže spôsobiť bolesť, ktorá sa podobá bolesti spôsobenej chorobami chrbtice..

Ak existuje podozrenie na GMD, na objasnenie diagnózy sa vyžaduje röntgenové vyšetrenie..

Röntgenové lúče zobrazujú chrbticu v rôznych pozíciách. Obrázky pomáhajú vidieť zakrivenie a rozšírenie, takže lekár môže posúdiť pohyblivosť chrbtice. Röntgenové lúče však môžu poškodiť iba kosti (stavce), ale nie mäkké tkanivá..

Počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MRI) alebo myelografia môžu vizualizovať korene miechy a nervov. Iba počítačová tomografia a MRI pomáhajú presne vizualizovať SM a nervové vlákna. Pridanie kontrastu uľahčuje diferenciálnu diagnostiku prietrže zo zápalového tkaniva alebo nádoru..

V myelografe lekár používa rádioaktívne látky. Výsledkom je, že môže nepriamo detegovať miechu a nervové korene v röntgenovom obraze. Na rozdiel od moderných zobrazovacích metód sa však myelografia v klinickej praxi zriedka používa..

Ochorenie

Mnoho ľudí sa pýta, či je možné angažovať sa v dlhodobom nordickom chôdzi s osteochondrózou. Vo väčšine prípadov sa GMD lieči pomocou konzervatívnych techník. V akútnom období by mala byť chrbtica imobilizovaná a zbavená stresu. Na tento účel lekár predpisuje odpočinok (menej ako 48 hodín) v kombinácii s analgetikami a prípadne svalovými relaxanciami (svalovými relaxanciami)..

 • termoterapia;
 • Mierna chôdza;
 • Izometrické cvičenia pre svaly krku a chrbta (napätie svalov bez zmeny ich dĺžky).

Po približne 1 až 2 týždňoch, keď bolesť ustúpi, by sa pacienti mali podrobiť fyzioterapii, aby si posilnili chrbtové svaly a v dlhodobom horizonte prešli na mobilný životný štýl..

Mimo akútneho obdobia sa odporúča jogging a nórska chôdza s ťažkou kýlou. Odporúča sa, aby pacient behal po rovnej ceste. Lekári odporúčajú jogging nahradiť svižnú chôdzu, pretože výhody týchto športových udalostí sú rovnocenné, ale jogging je traumatickejšia aktivita. Odporúča sa kráčať rýchlosťou 5 - 7 km / h.

Poradenstvo! Predtým, ako pôjdete na beh na stavce, musíte sa poradiť s lekárom. Neodporúča sa trénovať bezdôvodne s herniou. Efektívne cvičenie v telocvični je možné len na odporúčanie lekára a podľa relevantných indikácií. Nesprávny tréning prispieva k zhoršeniu stavu pacienta a preťaženiu bedrovej chrbtice (dolná časť chrbta)..

Je možné bežať s kýlou bedrovej chrbtice

Kýla bedrovej chrbtice je pomerne nepríjemné a nebezpečné ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhú a komplexnú liečbu. Mnoho pacientov mylne verí, že pri tejto diagnóze je akákoľvek fyzická aktivita prísne zakázaná. Pri kýle chrbtice však môže byť nedostatok pohybu menej nebezpečný ako tréning.

Prípustná fyzická aktivita je nevyhnutne súčasťou liečby, ale je vybraná individuálne na základe stavu a veku pacienta. Beží s kýlou bedrovej chrbtice užitočné, aké druhy športov môžete trénovať as akou intenzitou.

Funkcie choroby

Herniový výstupok sa vytvára ako výsledok poškodenia vláknitej membrány disku. V závislosti od veľkosti takéhoto poškodenia môže byť prietrž veľmi malá alebo veľká, čo ovplyvňuje závažnosť príznakov. Niekedy si osoba nemusí byť vedomá prítomnosti prietrže, kým ju nezistí náhoda, napríklad pri röntgenovom vyšetrení z iného dôvodu. Zatiaľ čo prietrž netlačí cievy a nervové vlákna prechádzajúce cez miechový kanál, pacient sa necíti príliš nepohodlne. Situácia sa zmení, ak dôjde ku kompresii koreňov - v chrbte sú silné bolesti ťahania alebo streľby, ktoré už nemožno ignorovať.


Keď kýla začne stlačiť nervové korene, objaví sa silná bolesť chrbta

V bedrovej oblasti sú príznaky zvyčajne výrazné, pretože práve táto oblasť je najzraniteľnejšia. Prítomnosť medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta hrozí zovretie sedacieho nervu alebo ischias, v najťažších prípadoch paréza a ochrnutie končatín. Okrem toho môže dôjsť k narušeniu činnosti čriev a urogenitálnych orgánov. Aj malá bedrová hernia spôsobuje ťažkosti, nepríjemné bolesti chrbta, parestéziu nôh.


Výskyt prietrže v bedrovej oblasti je veľmi často príčinou ischias - zápalu sedacieho nervu.

Dôležité! V tomto stave môže akýkoľvek neopatrný pohyb viesť ku komplikáciám, a preto sú zakázané športy, ktoré spôsobujú intenzívne zaťaženie chrbtice. To platí predovšetkým o silových športoch, tímových hrách, skákaniach, závodoch na krátke a veľké vzdialenosti, akrobacii. Ostré trhavé pohyby a zákruty tela, ako aj vibrácie spôsobené nárazmi chodidiel na zem pri behu, spôsobujú mikrotraumu mäkkých vlákien, premiestnenie stavcov, zintenzívnenie edému a zápalové procesy..

Výhody behu

Prirodzene, beh je užitočný a aj pri kýle chrbtice môžete bežať, ale s určitými obmedzeniami. Aby sa nepoškodila chrbtica, je potrebné vychádzať z charakteristík patológie, závažnosti patológie a celkového fyzického stavu..

Kĺby zažívajú počas behu tisíce hrbolkov. Preto by ľudia s herniou chrbtice nemali byť týmto športom zvlášť unášaní. Aby nedošlo k komplikáciám, lekári odporúčajú ľahký beh.

Výhody takýchto behov:

 • Tepová frekvencia sa normalizuje.
 • Priaznivý účinok na pohybový aparát.
 • Pozitívne ovplyvňuje endokrinný systém aj nervový systém.
 • Stres zmierňuje.

Mali by ste sa zamerať na svoje pocity. Po spustení by nemali byť žiadne nepríjemné pocity. Normálny beh má viac výhod, ale na svoju chorobu by ste nemali zabudnúť.

Počas behu sa stane:

 • Dobre vetrané pľúca.
 • Imunitný systém je posilnený.
 • Telo je nasýtené kyslíkom.
 • Psycho-emocionálny stav sa zlepšuje.
 • Krvný obeh sa zvyšuje.
 • Je aktivovaná črevná motilita..

V závislosti od závažnosti prietrže a jej umiestnenia sa vyberie typ a trvanie cyklu. Na tréning musíte kúpiť obuv s podrážkou absorbujúcou otrasy a korzetom na podporu chrbtice.

Beží s bedrovou kýlou

Z uvedeného vyplýva, že pri medziobratlovej kýle nie sú zakázané všetky typy behu, ale iba tie, ktoré si vyžadujú veľké úsilie, to znamená vysokorýchlostné behy a beh na veľké vzdialenosti. Počas tohto behu zažívajú zadné svaly maximálne napätie, ktoré vedie k mikrotraumatizácii svalových vlákien. Okrem toho, čím rýchlejšie človek beží, tým silnejšie jeho nohy narážajú na zem a poškodené disky nedokážu takéto vibrácie splatiť. Výsledkom je, že sa stavce zasiahnu, v kostnom tkanive sa tvoria mikrotrhliny, mäkké tkanivá okolo stavcov sú poškodené..


Sprinting s medzistavcovými prietržami je úplne kontraindikovaný

Svetlo však behá na krátke vzdialenosti, jogging nespôsobuje veľa stresu, čo znamená, že môžu pôsobiť ako terapeutická terapia prietrže, aj keď s určitými obmedzeniami. Beh je možný iba so súhlasom ošetrujúceho lekára, ktorý stanoví povolený stupeň zaťaženia chrbtice, berúc do úvahy veľkosť a umiestnenie prietrže, stav mäkkých tkanív a prítomnosť sprievodných komplikácií. Okrem toho musíte správne fungovať, inak namiesto výhody tieto činnosti poškodia iba telo.


Zabíjanie kýly chrbtice nie je zakázané, ale iba pri absencii kontraindikácií

Ako bežať s kýlou chrbtice

 1. Pohyby, ktoré spôsobujú bolesť, sú prísne zakázané. Akékoľvek nepohodlie naznačuje, že chrbtica sa nedokáže vyrovnať so stresom a tento šport nielenže nie je prínosom, ale dokonca poškodzuje..
 2. Prvé jazdy sa najlepšie uskutočňujú pod dohľadom lekára alebo školiteľa so špeciálnym vzdelaním. Musí oznámiť akékoľvek ťažkosti, aby mohol včas upraviť tréningový proces..
 3. Akékoľvek pohyby, ktoré spôsobujú krútenie chrbtice na cestách, sú prísne zakázané, pretože zákruty a sklony môžu spôsobiť silnú bolesť..
 4. Na bežiacom páse musíte začať s tréningom s minimálnym zaťažením a minimálnou rýchlosťou. Školenie by malo byť krátke.
 5. Zápas je zakázaný, ak pacient užíva lieky na bolesť alebo má závažné poruchy chrbtice v anamnéze.
 6. Akékoľvek školenie je počas obdobia exacerbácie zakázané. Jogging môžete začať až po konzultácii s lekárom..

Ako sa pripraviť na beh

Akékoľvek jogging zahŕňa intenzívnu záťaž, takže telo nezažije vážny stres, musíte sa pripraviť pred tréningom - natiahnuť všetky svalové skupiny. Stačí urobiť jednoduchý súbor cvičení, vhodné sú aj ásany z jogy a Pilates.

To sa pripraví na zaťaženie a prax bez následkov. Ak spustíte cyklus bez zahrievania, na jadro buničiny pôsobí silné mechanické zaťaženie, ktoré môže spôsobiť jeho deformáciu. Preto sa musíte zahriať pred každým tréningom v škandinávskej alebo športovej chôdzi..

kontraindikácie

Hlavnou kontraindikáciou pre beh je pretrvávajúca bolesť. Vyskytuje sa, keď prietrž stlačí nervové vlákna alebo miechu a mäkké tkanivá napučia a zapália sa. V tomto stave nie je možné nielen behať, ale aj vykonávať základné cviky, takže nervy nie sú zaseknuté ešte viac. Po zastavení bolesti musíte počkať niekoľko dní, kým začnete cvičiť.


Ak je v dolnej časti chrbta bolesť, je beh prísne kontraindikovaný

Beh je tiež kontraindikovaný, ak:

 • fyzická aktivita spôsobuje znecitlivenie nôh, pocit brnenia, pálenia;
 • stav je komplikovaný stavcovou nestabilitou;
 • v tele je prítomná vírusová alebo bakteriálna infekcia;
 • onkologické nádory odhalené v chrbtici;
 • respiračné problémy a srdcové abnormality.


Bolesť srdca a srdcové abnormality sú tiež vážnou kontraindikáciou pre beh

Nemali by ste bežať, keď sa vaše zdravie zhoršuje, aj keď je to mierne malátnosť. Jogging je možný iba vtedy, ak je to zábava.

Prečo sa vyskytuje medzistavcová prietrž?

Ak sa choroba skôr považovala za prejav zmien v tele súvisiacich s vekom, dnes sú jej príznaky diagnostikované aj u mladých pacientov z dôvodu nedostatočnej motorickej aktivity. Bohužiaľ, denné cvičenie je obmedzené na päť minút chôdze k najbližšej zastávke. Lekári však okrem fyzickej nečinnosti identifikujú aj iné príčiny medzistavcovej prietrže.

 1. Poranenie. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že prietrž sa nemusí objaviť okamžite, ale po niekoľkých rokoch, keď je chrbtica oslabená konštantným zaťažením.
 2. Prudká zmena životného štýlu. Ak sa človek po sedavom životnom štýle náhle aktívne zapája do športu a nevypočítal záťaž, môže to spôsobiť kýlu. Aby šport nespôsoboval patologické procesy, je potrebné postupne zvyšovať intenzitu tréningu.
 3. Vrodené patologické procesy. Ak má pacient v anamnéze akékoľvek problémy so svalmi alebo kostným tkanivom, potrebuje neustále preventívne postupy, ktoré bránia tvorbe prietrže. Medzi nimi je aj povinná terapeutická gymnastika.
 4. Prudká zmena hmotnosti. Po prvé, hovoríme o zmenách hmotnosti počas tehotenstva, keď sa telo nemôže rýchlo prispôsobiť rastúcim zaťaženiam. Na rovnomerné rozloženie hmotnosti odborníci odporúčajú nosiť špeciálny korzet alebo obväz.
 5. Nesprávny systém napájania. Podľa štatistík sa spinálna hernia najčastejšie prejavuje u ľudí, ktorí nejedia mäso. Faktom je, že iba v živočíšnych proteínoch sú esenciálne aminokyseliny a proteíny, ktoré živia chrbticu.
 6. Nedostatok vitamínu. Na udržanie chrbtice potrebuje telo celý komplex vitamínov. Na medzistavcových platničkách nie sú žiadne krvné cievy, preto je dôležité, aby okolité tkanivá mali dostatok užitočných látok na výživu chrbtice..

To je dôležité! Správnou liečbou a dodržiavaním všetkých odporúčaní lekára môžete výrazne spomaliť degeneratívne procesy v chrbtici.

Iné typy fyzickej aktivity

Okrem behu sa na liečenie osteochondrózy používajú aj iné typy fyzickej aktivity, ktoré sú šetrnejšie k chrbtici, ale majú oveľa lepší terapeutický účinok..

Tabuľka. Druhy fyzickej aktivity pri osteochondróze

Druh povolaniapopis
Chôdza s palicami je skvelou alternatívou k behu. Má menej kontraindikácií a nevyžaduje predchádzajúcu prípravu. Schopnosť opierať sa o paličky pri chôdzi vám umožňuje minimalizovať napätie na chrbtových svaloch a zároveň udržiavať chrbticu v správnej polohe. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité zvoliť palice primeranej dĺžky, inak bude namiesto pozitívneho účinku opačný výsledok.
ŠkoleniaUžitočné pre akúkoľvek patológiu chrbtice, zvlášť účinnú pre medziobratlové kýly. Dávkované zaťaženie pod dohľadom inštruktora pomáha rýchlo posilňovať svaly dolnej časti chrbta a eliminovať prejavy choroby. Môžete obchodovať iba v obdobiach remisie a bez sprievodných ochorení, ale počas akútnej fázy je používanie simulátorov kontraindikované..
Je to najúčinnejší a najbezpečnejší druh fyzickej aktivity s vertebrálnou kýlou. Keď je telo vo vode, je odstránené zaťaženie chrbtice, zväčšuje sa medzistavcový priestor a uvoľňujú sa nervové zakončenie zaseknuté prietržou. Súbor cvičení na precvičenie vo vode pomáha efektívne vypracovať miechové svaly, zlepšiť fungovanie obehového systému a súčasne posilniť imunitu..

Pri výbere určitého typu činnosti sa musíte bezpodmienečne poradiť so svojím lekárom, aby sa stav nezhoršil.

Video - Je možné bežať s herniou bedrovej chrbtice

Terapeutická terapia bedrovej prietrže zahŕňa okrem fyzickej aktivity aj niekoľko ďalších metód, pretože s týmto ochorením je možné sa vyrovnať iba pomocou komplexného účinku. Na našej webovej stránke sa môžete dozvedieť, aké sú metódy, ako efektívne a správne..

zhrnutie

Beh je užitočná forma fyzickej aktivity, ale s určitou opatrnosťou. Pri plánovaní vzdelávacieho procesu musíte uviesť nasledujúce nuansy:

 • Najprv sa musíte poradiť s lekárom a uistiť sa, že neexistujú kontraindikácie pre behanie;
 • Vyberte si pohodlné oblečenie a obuv;
 • Vypracovať plán odbornej prípravy;
 • Dodržiavajte správnu techniku ​​behu.

Podľa všetkých odporúčaní bude chod nepochybne prospešný a významne zlepší stav pacienta..

Telesná výchova - kliniky v

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
rodina

lekársky

Moskva, ul. Arbat, d. 28/1 s. 1
Smolenská

 • Recepcia od 700
 • Neurológia od 700
 • Fyzioterapia od 155

10 Napíšte vlastnú recenziu

lekársky

Moskva, Maroseyka, 10/1, s. 3
Čínska štvrť

 • Recepcia od 7500
 • Manuálna terapia od roku 2000
 • Masáž od roku 2000

9 Napíšte recenziu

lekársky

Moskva, diaľnica Kurkinskoye, 30
klzák

 • Recepcia od roku 1300
 • Manuálna terapia od 3000
 • Kinezioterapia od roku 1800

10 Napíšte vlastnú recenziu

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

Odporúčania pre fyziku. príprava prietrže

Posilnenie svalov chrbta a brucha pomôže vyhnúť sa zraneniam počas behu a zhoršovaniu prietrže. Mnohé cvičenia pomôžu zlepšiť fyzickú zdatnosť a aktivovať prísun krvi do chrbtice. Vytvorenie silného svalového korzetu pomôže:

 • Plávanie je ideálnym zaťažením prietrže. Je lepšie uprednostniť králika na chrbte. Plávanie má relaxačný a posilňujúci účinok na svalovú a nervovú sústavu a pomáha udržiavať chrbticu v správnej polohe;
 • Vis na vodorovnej lište. Pomáha znižovať tlak na nervové tkanivo chrbtice;
 • Cvičenia Bubnovsky. Takýto komplex pomáha zmierňovať kŕče, udržuje chrbticu v prirodzenej polohe; Pozri si video:
 • Komplex Dikul; Pozri si video:


Pred vykonaním záťažovej terapie je potrebné poradiť sa s odborníkom. V každom prípade by sa malo zaťaženie počas exacerbácie choroby opustiť..

Telesná výchova - odborníci v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
masér

Zakrevskaja Natalya Alekseevna

Moskva, 1. Lyusinovský pruh, 3 B (lekárske)
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

Avtandilyan Arsen Alikovich

Moskva, Landyshevaya St., 14, bldg. 1 (lekárske)
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

Prípravok na behanie


Dobré cvičenie pomôže znížiť riziko zranenia pri behu.
Pred začatím cvičenia je potrebné napnúť svaly, cvičiť. Prevádzka je povolená iba v období stabilnej remisie. Aktívna fyzická aktivita môže byť škodlivá, mali by ste počúvať svojho lekára s podporou lekára a diskutovať o aspektoch liečby, ktoré sú predmetom záujmu. Počas prestávok vykonávajte cvičenia, ktoré uvoľňujú a napínajú chrbticu. Nasledujúce cvičenia z jogy vám pomôžu:

 • Urhdvottanasana;
 • Chaturanga dandasana;
 • Urdhva mukha svanasana;
 • Shavasana.

Lekári odporúčajú vykonávať ľahké terapeutické strečingové cviky, posilňujúce chrbticu. Je užitočné stráviť 15 až 20 minút v telocvični Pilates. Takýto náboj pred joggingom pripraví väzivový a svalový aparát chrbta na vážne zaťaženie.

Správna taktika behu

 1. Počas behu by sa telo nemalo kývať a triasť. Aby ste tomu zabránili, musíte dodržiavať pravidlo - chodidlá by mali byť umiestnené paralelne (vnútorné okraje). Medzi nohami ponožiek je povolený malý uhol, takže pri tlačení vyvíjajú maximálne namáhanie
 2. Z dôvodu bezpečnosti chrbtice by sa malo pristávať na celej ploche chodidla. Táto technika vám umožní správne rozdeliť záťaž v momente, keď sa dotknete nôh zeme. Pohybujú sa plynulo počas jazdy a vyberajú si vhodný rozsah krokov pre rovnomerné zaťaženie
 3. Dôležitou vlastnosťou behu je správne nastavenie hornej časti tela. Mal by byť prísne vertikálny a nehybný, čo zabraňuje zraneniam kĺbov, ako aj celej chrbtice. Okrem toho sa nemôžete ohýbať vpred ani nakláňať dozadu, musíte udržiavať správne držanie tela

Výber úrovne stresu pri patológiách chrbta by mal určiť lekár, pričom by sa mal riadiť stupňom komplexnosti choroby. Dokonca aj minimálne zaťaženie chrbtice by sa malo začať veľmi opatrne, podľa vyššie uvedených pravidiel. Nezávislé zaobchádzanie a nekontrolované triedy sú preto neprijateľné.

Odporúčania pre beh?

 • Bude potrebné opustiť bolestivé pohyby a nahradiť ich jemnejšími. Výskyt bolesti informuje o nesprávnom účinku v mieste problémovej zóny. Je nebezpečné tolerovať bolesť, môže to spôsobiť zhoršenie choroby
 • Ak chcete začať triedy by mala byť v prítomnosti špecialistu. Inštruktor bude sledovať správne vykonávanie pohybov a povie vám, ktorá technika sa má spustiť. Triedy by nemali vyvolávať nepríjemné pocity, ak zostanú, je to signál pokroku choroby alebo iných zdravotných problémov.
 • Pri patológiách chrbtice, najmä v bedrovej časti, sú zakázané ostré pohyby krútiaceho sa znaku s veľkou amplitúdou. Mali by ste sa pohybovať plynule, cvičenia, ktoré obnovujú správne držanie tela, vykonávať postupne, bez zrýchlenia priebehu
 • Akékoľvek prejavy osteochondrózy ukladajú obmedzenia v trvaní tried, predĺžené behy sú nebezpečným preťažením tela. Z tohto dôvodu sa odporúča rozdeliť oblasť, pozdĺž ktorej sa plánovaná jazda uskutoční, na malé intervaly, aby sa zabezpečilo uvoľnenie chrbtice
 • Ak máte prijať lieky proti bolesti, je zakázané zahájiť školenie. V dôsledku ich činnosti nebude možné rozpoznať možný syndróm bolesti spôsobený záťažou. Pri patologickom zakrivení chrbtice je zakázaný aj chod, čo je fakt dodatočného zaťaženia

Pri komplikovanej forme kýly sa odporúča počas liečby odmietať pravidelné bežecké a atletické chôdze. Bezpečnejšie je zvoliť terapeutické masážne techniky a pravidelnú gymnastiku pomocou jednoduchých cvičení, najmä po štyridsiatich rokoch. Dôvodom je skutočnosť, že väčšina ľudí nebeží správne, čo poskytuje ďalšiu záťaž dolnej časti chrbta.

Základné pravidlá

Cvičenia vyberie špecialista a nastaví ich podľa stupňa obtiažnosti. Prvé hodiny by sa mali vykonávať pod dohľadom inštruktora, aby mal pacient k dispozícii správnu techniku ​​na ich implementáciu, po ktorej bude možné vykonávať cvičenia samostatne doma.

Aby sa znížilo zaťaženie dolnej časti chrbta, je najlepšie rozdeliť skupinu cvičení alebo jazdnú vzdialenosť do niekoľkých prístupov. Pri joggingu sa môžete vyšplhať do kopca a pri zostupe môžete ísť o krok ďalej. Počas prestávok je vhodné robiť cvičenia na uvoľnenie a roztiahnutie chrbtice - vhodné sú Urdhva hastasana, Shavasana a ďalšie, ktoré sa získali z jogy..

Komplexy po zvládnutí bolesti nemôžete zvládnuť - neumožňujú vám primerane posúdiť vašu pohodu. Ak počas tréningu existuje napätie a nepohodlie v bedrovej oblasti, musíte použiť masť s protizápalovými a analgetickými účinkami počas 2 hodín, aby sa choroba nezhoršovala..

Komplexy po zvládnutí bolesti nemôžete zvládnuť - neumožňujú vám primerane posúdiť vašu pohodu.

Čo môžete robiť v podoblasti?

Toto obdobie sa vyznačuje tým, že už viac nemáte bolesti. Toto sú však prvé tri týždne po exacerbácii, takže musíte byť veľmi opatrní. Ako v tomto prípade prečerpať lis herniou chrbtice? Tu je arzenál povolených nákladov oveľa širší, ale treba brať do úvahy postihnutú oblasť.

Ak máte prietrž krčnej chrbtice, potom sa nejedná o žalúdok, robíme iba nejaké možné zaťaženie.

 • Sedí pri stole a položí lakte na svoj povrch, potriasa sa štetcom.
 • Zostaňte v tejto polohe, vaše ruky sú uzamknuté v zámku a teraz pomaly otáčajte palcami.
 • Posaďte sa rukami nadol po tele a začnite ich zdvíhať veľmi pomaly. Všetky ostatné povolené cvičenia budú s približne rovnakou úrovňou zaťaženia..


Na vypracovanie oddelenia hrudníka špeciálnych cvičení neexistuje, existuje iba zoznam povolených.

 • Urobte napríklad hojdačky s rovnými alebo ohnutými nohami. V tomto prípade budú tiež zahrnuté vaše abs svaly..
 • Táto svalová skupina sa tiež pripravuje počas drepov..
 • Dobrým cvičením pre vás je bicykel alebo nožnice, keď ležíte na chrbte, položte ruky na zem a vykonávajte charakteristické pohyby, ktoré napodobňujú činnosť nožníc alebo pedálov..

Vezmite prosím na vedomie, že pri každom zaťažení nebudete mať dovolené používať závažia. Počas odpustenia sa zoznam takýchto cvičení rozširuje..

Ako pumpovať lis herniou v dolnej časti chrbta? Začneme s jednoduchšími a postupne sa komplikujeme.

 • Najprv ležíme na chrbte, položíme malý koliesko pod kolená. Teraz sa musíte striedať, aby ste vymenili ruku, ktorá je umiestnená na vrchu.
 • Potom natiahnite hlavu k hrudníku a pritlačte si bradu.
 • Odstráňte valec a začnite šmyknúť nohy po povrchu gymnastickej rohože hore a dole: uvoľňovanie a ohýbanie na kolenách.
 • Držte operadlo stabilnej stoličky a sklopte nohy: hore a dole a tiež do strán. Končatiny sa narovnali.

Opravujeme telo na chôdzu

Ak je zrejmá iná dĺžka kroku, potom je na strane „skracovania“ zovretý sedací nerv. Môže sa vyskytnúť na úrovni dolného bedrového alebo podvrhového priestoru uprostred zadku. Musíte vykonať niekoľko akcií:

 1. Porovnajte vzdialenosť medzi panvovou kosťou a posledným rebrom vzadu. Ak je panva nižšia, masírujte body uchytenia štvorcového svalu dolnej časti chrbta. Natiahnite opačnú stranu.
 2. Odhadnite šírku panvy na úrovni zadku. Ak je väčší, masírujte hornú 2/3 krížovej kosti a zadnú časť trochanteru stehennej kosti, kde je pripojený piriformis sval..
 3. Správna biomechanika: začnite sa sústrediť na pätu, otáčajte sa pozdĺž vonkajšej strany chodidla a tlačte palec zo zeme.
 4. Odstráňte zvlnenie a otočenie panvových kostí. Naučiť sa urobiť krok bez deformácie v dolnej časti chrbta a tlačiť nohou bez prevrátenia tela dozadu. Predstavte si, že telo na úrovni brucha je valec, ktorý sa otáča iba.

Dôležité! Ženy musia opustiť topánky s vysokými podpätkami, aspoň s konštantnou bolesťou chrbta, aby sa zaistila podpora päty a normálna funkcia chodidla. Päty preťažujú lýtkové svaly, nakláňajú panvové kosti vpred a uvoľňujú glutálne svaly.

Nordická chôdza s herniovaným diskom: pravidlá praxe

Vedeli ste, že...

Aby boli triedy prospešné, musíte dodržiavať všetky pravidlá. Samotný typ aktivity je intenzívny chôdza pomocou špeciálnych paličiek, ktoré vám umožňujú rozdeliť záťaž na všetky svalové skupiny..

Do procesu chôdze sú zapojené svaly krku, pliec, ramien a nôh. Súčasne človek nebeží, ale chodí konkrétne a tlačí sa zo zeme palicami. To vám umožní znížiť zaťaženie dolnej časti tela, čo je dôležité v prípade kýly.

Normálna chôdza zahŕňa asi 40% svalov, zatiaľ čo škandinávska - 90%. Vďaka rytmickej záťaži je telo nasýtené kyslíkom, zlepšuje výživu v tele poškodených tkanív.

Napriek tomu, že tento typ chôdze je veľmi jednoduchý, existuje niekoľko odporúčaní, ktoré je potrebné dodržať, aby sa dosiahol iba prínos.

Najprv zvážte nasledujúce skutočnosti:

 • Oblečenie a obuv by mali byť pohodlné. Na zimné prechádzky sa odporúča používať lyžiarsky oblek a termoprádlo.
 • Vyberte si pohodlnú obuv so stredne tvrdými podrážkami. Je dôležité, aby tenisky upevnili chodidlo a poskytovali maximálne pohodlie pri chôdzi po drsných a skalnatých cestách..
 • Uši a krk by mali byť teplé..
 • V teplejších obdobiach používajte priedušné oblečenie, ktoré vám pomôže predchádzať úpalom..

Dôležitým bodom je výber paličiek. Ich dĺžka je určená podľa nasledujúceho vzorca: vynásobte svoj odpočinok koeficientom 0,7. Rozdiel medzi tyčkami je 5 centimetrov. Ak vám dĺžka, ktorú ste dostali, umožňuje vybrať si z dvoch škrupín, môžete sa zamerať na svoj výcvik. Pre začiatočníkov a ľudí, ktorí sú kontraindikovaní vo veľkých nákladoch, je lepšie zvoliť kratšie palice..

Triedy musia začínať zahrievaním a končiť ťažným zariadením. Ak sa vaše svaly zahrejú, predídete zraneniam..

Musíte sa pohybovať nasledovne: ľavá ruka pracuje v tandeme s pravou nohou, pravá - s ľavou. Palica je umiestnená na boku nohy v miernom uhle.

Keď sa dotknete palice Zeme, urobíte krok. Začína sa pätou, potom sa plynulo navinie na špičku. Nedávajte celú nohu na zem. Pri chôdzi sa kolená ohýbajú. Prudký dôraz kladte na palice: čím viac sa nakláňate, tým väčšie je zaťaženie kostry.

Pokúste sa ísť rýchlo, ale nebežajte. Rýchlosť by mala byť taká, aby ste cítili záťaž, ale kolika v boku alebo dýchavičnosť sú neprijateľné.

Je tiež dôležité riadiť sa nasledujúcimi odporúčaniami, ktoré pomôžu zefektívniť a spríjemniť školenie:

 • Zaťaženie sa musí postupne zvyšovať, ako si na to zvyknete..
 • Musíte sa pozerať nie dolu, ale dopredu. Je veľmi dôležité držať hlavu rovno.
 • Ramená by mali byť uvoľnené.
 • Udržujte chrbát rovno, inak sa v bedrovej oblasti získa väčšia časť záťaže, čo spôsobí nepohodlie.
 • Je lepšie chodiť v oblastiach, kde je čistý vzduch, žiadna preprava a veľa zelene. Pokúste sa dýchať odmerne a hlboko..
 • Prechádzka by mala trvať najmenej 40 minút. Ak cítite silu chodiť viac, môžete to urobiť pre vaše potešenie.
 • Psychologický postoj je dôležitý. Pokúste sa tešiť z každého pohybu a prírody okolo vás. Tým sa zabráni stresu, ktorý spôsobuje veľa chorôb..

Ženy v tehotenstve s medzistavcovými prietržami často pociťujú v treťom trimestri nepohodlie dolných častí chrbta. Lekári ich môžu radiť pri nordic walking, aby zabránili a posilnili telo. V každom prípade je však dôležité zamerať sa na vaše blaho. Ak počas chôdze pociťujete slabosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, dýchavičnosť, zvýšené potenie, zastavte tréning a vyhľadajte lekára..

Musíte tiež vziať do úvahy odporúčania v závislosti od postihnutej kýly chrbtice:

 • Ak je postihnutá cervikálna lézia, je dôležité držať chrbát rovno a neskláňať hlavu. Vyvarujte sa bolesti krku.
 • Ak prietrž ovplyvňuje hrudnú oblasť, bude mimoriadne užitočná nordic walking. Je dôležité pamätať na správnu polohu tela. Rolu hrá aj správna voľba výšky palice..
 • Prietrž najčastejšie ovplyvňuje bedier. Nordická chôdza bude v tomto prípade vynikajúcou metódou liečby. Je však dôležité vyhnúť sa ostrým a asymetrickým pohybom, ktoré môžu poškodiť dolnú časť chrbta ešte viac. Dôležité je aj držanie tela..

Video: „Ako správne vykonávať nordic walking?“

Čo sa dá urobiť v akútnom období?

V tomto okamihu, otázka: "Ako čerpať lis prietrže"? - vôbec nie je relevantné. Pretože vám odporúčame iba ležať na chrbte alebo na boku a ohýbať nohy na kolenách. Na opravu poškodenej časti chrbtice nasadia špeciálny obväz alebo golier Shants (v prípade krku).

Ako som povedal: sťahovanie tlače je prísne zakázané, môžete však urobiť nejaké cvičenia.

 • Môžete si ľahnúť na brucho, dať pod neho malý valček a ľahnúť si na 10 minút.
 • Teraz sa prevráťte na chrbát a zhlboka dýchajte, snažte sa namáhať iba brušné svaly.
 • Potom pohybujte nohami hore a dole..
 • Ohnite kolená a nechajte ruky ležať pozdĺž tela. Potom začnite zaťať päste pri vdychovaní..

Ako sa správať pri tejto diagnóze

Pacient musí dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Fyzická aktivita by sa mala minimalizovať..
 2. Akékoľvek cvičenia vyžadujúce ostré alebo asymetrické pohyby tela by mali byť vylúčené..
 3. Pešia turistika by mala byť neoddeliteľnou súčasťou vášho každodenného života..
 4. Športy sú možné, ale musíte si zvoliť najvhodnejší typ výcviku pre danú situáciu a formu choroby..

Optimálnymi druhmi športového zaťaženia s kýlou chrbtice sú plávanie a orientálna gymnastika. Zvláštnu pozornosť si vyžaduje aj nordic walking. Výhodou tohto športu je, že ho možno praktizovať v akomkoľvek veku a pri akomkoľvek fyzickom tréningu, čo je mimoriadne dôležité pre starších pacientov..

Nordic walking je druh aerobiku s miernym zaťažením tela. Jediné úsilie, ktoré sa vyžaduje od osoby: nájsť silu, aby ste nevynechali denný výcvik. A výsledky sa objavia veľmi skoro:

 • významne posilňujú svaly chrbta;
 • nadbytočná tuková vrstva opustí a vytvorí ďalšie zaťaženie chrbtice;
 • krvný tlak sa normalizuje.

Aby nordic walking priniesol očakávaný efekt, je dôležité zvoliť tú správnu uniformu. Oblečenie na chôdzu by malo byť ľahké a pohodlné, aby neobmedzovalo pohyb. Ak hovoríme o hodinách v zime, budete sa musieť starať o rukavice, ktoré by mali mať protisklzový povlak. Okrem toho nordická chôdza zahŕňa prítomnosť podporných tyčiniek, ktoré sa vyberajú na základe rastu školenca. Ideálnym riešením sú palice dosahujúce približne do stredu predlaktia. V tomto prípade bude záťaž rozdelená rovnomerne na ľudské telo a na jeho pohybový aparát.

Nordic walking je jednoduchá aktivita. Najskôr si však vyžaduje výraznú koncentráciu pozornosti. Hneď ako začnete trénovať, nemali by ste sa okamžite snažiť pracovať v plnej sile v rytme skúsených športovcov.

Nordic walking je správny rytmus a technika pohybov, ktoré sa stanú kľúčom k uzdraveniu. Po niekoľkých cvičeniach bude možné cítiť úľavu.

Výhody nordic walking

Nordic walking sa objavil v 30. rokoch minulého storočia vďaka lyžovaniu. Spočiatku ho používali lyžiari a biatlonisti v lete, aby zabránili strate tvaru. Jednoduché behanie sa s touto úlohou nezaoberalo a tréneri boli požiadaní, aby používali palice. Čoskoro sa účinnosť tohto druhu vzdelávania hodnotila na celom svete av roku 1997 sa zrodili špeciálne palice.

V priebehu času sa nordic walking, tiež nazývaný fínsky, nordický alebo nordický, začal používať nielen pre atlétov, ale aj pre bežných ľudí, ktorí si chcú udržiavať telo v dobrom stave, posilniť chrbticu a predchádzať problémom s kĺbmi..

Považuje sa za bezpečnejšie a účinnejšie ako bežné chôdze, pretože časť hmotnosti padá na palice, čo odstraňuje záťaž z tela. Zaťaženie bedrového kĺbu a kĺbov nôh sa zníži na 35%, čo je významná výhoda pri medzistavcovej prietrži.

Nordickú chôdzu možno vidieť v týchto prípadoch:

 • medziobratlová kýla;
 • iné problémy pohybového ústrojenstva;
 • nadváhou;
 • poruchy spánku;
 • mierne formy ochorení dýchacích ciest;
 • choroby srdca a ciev;
 • pooperačná perióda (okrem chirurgie brucha).

Výhody tohto druhu činnosti sú tieto:

 1. Obnovenie spoločného fungovania. Je to spôsobené skutočnosťou, že pohyby v chôdzi aktivujú metabolizmus v cievach.
 2. Zníženie hladiny glukózy v krvi. Fyzická aktivita poskytuje rýchlu asimiláciu tejto choroby, pretože nordická chôdza znižuje riziko cukrovky a môže zabrániť jej ďalšiemu rozvoju v skorých štádiách..
 3. Normalizácia hmotnosti. Fyzická aktivita prispieva k spaľovaniu nadbytočného tuku a vytvára tiež celkový posilňujúci účinok..
 4. Štúdium všetkých svalových skupín. Toto je obzvlášť dôležité, ak človek vedie neaktívny životný štýl..
 5. Prevencia osteoporózy. Kostrový systém dostáva hladké zaťaženie, ktoré postupne posilňuje jeho tkanivá.
 6. Zvyšovanie imunity. Pravidelné vonkajšie prechádzky sú skvelým spôsobom, ako predchádzať chorobám..
 7. Prevencia stresu Triedy vám umožňujú zbaviť sa emocionálneho stresu a reštartovať nervový systém.

To všetko má priaznivý vplyv na stav pacienta s herniou chrbtice. Tento typ činnosti pomáha bezpečne udržiavať fit, pretože úplne spĺňa požiadavky na zaťaženie povolené počas tejto patológie. Aktivita je tak jemná, ako je to možné, čo nevyvoláva komplikácie a umožňuje vám udržať sa v dobrej kondícii.

Video: Výhody nordic walking

Prečo chôdza spôsobuje bolesť?

Chôdza je prirodzený a typický vzorec pohybu človeka, ktorý sa narodil, aby bol vzpriamený a nebol pokrivený. Infekčné choroby, zápaly a zranenia ovplyvňujú organizmus, čo ovplyvňuje výkon svalov, ktoré dostávajú inerváciu spoločnú s postihnutou oblasťou.

Tento krok sa uskutočňuje kvôli svalu iliopsoasu a svalu rekta femoris. Noha sa rozširuje v kolennom kĺbe, podpora na päte vám umožňuje používať chrbtový tibiál a uvoľňovať svaly lýtka a zadný povrch stehna. Druhou nohou sa vďaka gluteus maximus prsty stláčajú zo zeme. Kľúčové svaly sú spojené s nasledujúcimi problémami:

 • stráca podporu na päte, osoba neuvoľňuje svaly na zadnej strane nohy, a tak začína chodiť po ohýbaných kolenách, ktoré odvádzajú rovný sval stehna z pohybu;
 • stráca odpudivosť prstami, človek nepracuje zadok, v tomto ohľade panva stráca stabilitu, bolesť v krížovej kosti a začína sa začína spodná časť chrbta.

Pretože takmer 80% ľudí nechodí správne, chôdza tiež vyvoláva nepohodlie s výčnelkami.

Oboznámte sa s konceptom myozitídy chrbtových svalov, prejavmi a následkami patologických zmien.

Dozviete sa o príznakoch dorzopatie hrudnej chrbtice, ktoré liečebné metódy je možné použiť..

Prečítajte si, ako sa prejavuje bedrová deformujúca spondylóza, možné metódy liečby patológie.

Je dôležité vziať do úvahy pohyby hornej časti tela počas pohybu. V každom kroku sa telo mierne otočí smerom k prednej nohe a opačné rameno sa vykyvuje dopredu. Druhý - neviazaný v ramene, sa posúva dozadu. Tento pohyb vám umožňuje vyvážiť telo v dôsledku šikmých svalov brucha, práce chrbtového a ramenného pletenca. Bez vlnenia rúk nedochádza k otáčaniu puzdra a tašky a vrecká v oblečení zasahujú do tohto prirodzeného pohybu. Zlý krok s biomechanickými poruchami môže spôsobiť prietrž bedrovej chrbtice. Bez práce glutálneho svalu bude štvorcový sval dolnej časti chrbta preťažený. Výsledkom bude kŕč, potiahnutie iliálneho hrebeňa k rebrám v chrbte a rozšírenie stavcov. V tomto prípade bude chôdza s kýlou chrbtice nevyhnutne spôsobovať bolesť a napätie v sedacieho nervu.

Ortopédovia sa domnievajú, že bolesť kĺbov, skolióza a zvrat panvových kostí môžu byť príčinou bolesti chrbta pri chôdzi (pozri Bolesť chrbta so skoliózou). Tieto problémy sa však objavujú v dôsledku svalovej nerovnováhy, proti ktorej je krok narušený dlho pred syndrómom bolesti.

Čo je s kýlou prísne zakázané

Miechová kýla, rovnako ako mnoho iných chorôb, vyžaduje starostlivé sledovanie lekármi. Na rozdiel od všetkých zákazov však veľa pacientov nezávisle predpisuje fyzioterapiu, ktorá zahŕňa beh. Väčšina lekárov sa dôrazne stavia proti takémuto tréningu, pretože beh je konštantné rázové zaťaženie chrbtice.

Existuje však iný zásadne opačný názor. Jeho nasledovníci sa domnievajú, že takzvaný behanie - s nízkou rýchlosťou a extrémne mäkkými pohybmi - dokáže udržiavať telo v dobrom stave a prispieva k rýchlemu uzdraveniu. Ale zapojiť sa do tohto športu s kýlou chrbtice by malo byť výlučne v podpornom korzete a špeciálne vybranej obuvi s tlmiacim účinkom. Ak je choroba v akútnom štádiu, bude potrebné opustiť všetky druhy fyzickej námahy! Jediná vec, ktorú lekári umožňujú, je chôdza, ale nie viac ako hodinu denne.

Ďalšou pomerne kontroverznou metódou ovplyvnenia chrbtice sú horizontálne barové cvičenia. Pomáhajú rýchlemu napínaniu svalov chrbta a zlepšujú jeho pružnosť. Je však potrebné poznamenať, že je potrebné vyhnúť sa silovým cvičeniam, ktoré si vyžadujú dlhé alebo ostré zaťaženie chrbtice..

Pri joggingu alebo cvičení na vodorovnej lište by mal človek zažiť iba príjemné teplo vo všetkých svaloch, ale v žiadnom prípade by nemal mať bolesti..

Správna prevádzka organizácie

Svietidlá lekárskej vedy zatiaľ nevypracovali jediný pravý názor na beh s herniou. Ak ste to preháňali a behali príliš veľa, môžete zhoršiť svoje zdravie. S dobre prispôsobeným prístupom k podnikaniu sa však človek po joggingu cíti oveľa lepšie.

Hlavné rozhodnutie je pre lekára, ktorý pacienta liečil. A je dobré, ak radí s miernym cvičením. Restoratívne kroky môžu byť pomalé, určite však budú prospešné. Súbor fyzických cvičení by sa mal tvoriť individuálne, ale vždy by sa malo brať do úvahy:

 • celkový fyzický stav, v ktorom je pacient;
 • skutočnosť, s akou sa vyskytujú skutočné znaky choroby;
 • etapa, do ktorej už prešla.

Ľahký beh je pre telo výhodnejší. Ako ďalší bonus je normalizácia fungovania vnútorných orgánov.

S herniou nemôžete bežať bez toho, aby ste si predtým zaobstarali špeciálne doplnky. Potrebné na kúpu:

 • odevy vyrobené z prírodných tkanín;
 • podporný korzet pre bedrovú kĺb;
 • vysokokvalitná obuv tlmiaca nárazy.

Malo by sa pamätať na to: predĺžené cvičenie je v každom prípade kontraindikované bez ohľadu na závažnosť ochorenia..

Semenov Arkady Petrovich

Ortopéd, prax 12 rokov

Začiatok bežeckého tréningu je povolený až po začiatku dlhšej remisie. Je potrebné vybrať také cvičenia, pri výkone ktorých neexistujú ani malé bolestivé pocity.

Nie je potrebné aktívne zaťaženie. Nekontrolované a prostredníctvom cvičebnej sily môžu spôsobiť ďalšie rozšírenie medzistavcových platničiek, poškodenie nervových zakončení v bedrovej oblasti.

Ľahké a mierne jazdenie nebude mať za následok výrazné poškodenie. Medzi hlavné pozitívne aspekty týchto fyzických aktivít patria okrem iného tieto:

 1. beh normalizuje srdcový rytmus;
 2. zlepšuje endokrinný a nervový systém;
 3. priaznivý vplyv na funkčnosť pohybového aparátu;
 4. pomáha prekonávať následky stresových situácií.

Osobné pocity pomáhajú zistiť, či je všetko v poriadku. Musia sa na ne zamerať. Mali by ste byť opatrní, ak existuje nepríjemný povlak priamo počas alebo po spustení..

Semenov Arkady Petrovich

Ortopéd, prax 12 rokov

Typ výbehov, ich trvanie závisí od toho, kde presne sa nachádza prietrž a v akom štádiu je diagnostikovaná..

Ak má pacient dostatočnú motiváciu a bude s dokonalou presnosťou postupovať podľa lekárskych odporúčaní, získané výhody prevažujú nad všetkými ostatnými problémami. Hlavnými výhodami sú pozitívne zmeny v pohody:

 • posilnenie imunitného systému;
 • zvýšený krvný obeh a ventilácia;
 • aktivácia peristaltiky gastrointestinálneho traktu;
 • úplná saturácia tela kyslíkom;
 • zvýšiť vitalitu;
 • zlepšenie psychoemotačného stavu.

Po aeróbnej terapii by mali nasledovať protahovacie cvičenia a kontrastná sprcha.

Fyzioterapeutické cvičenia aj aktívne športy sú kontraindikované v nasledujúcich príznakoch:

 • zvýšená teplota;
 • horúčka;
 • kardiovaskulárne problémy;
 • nachladnutie;
 • poruchy v dýchacom systéme;
 • infekčné choroby;
 • poruchy fungovania vnútorných orgánov.

Zosilnené náklady nie sú potrebné pre rast akýchkoľvek novotvarov, výskyt nádorov a onkologické problémy. Okrem toho sú zakázané, ak sa medzistavcová prietrž zhoršuje.

Pravidlá a technika: školenie a pracovné zaťaženie

Prevádzka s lumbálnou prietržou je povolená, ak prísne dodržiavate základné bezpečnostné parametre. Ideálne, keď v ktorejkoľvek fáze:

 1. svaly nie sú nadmerne zaťažené;
 2. nepríjemné pocity sú vylúčené;
 3. začiatok bežeckého výcviku sa koná pod dohľadom inštruktora;
 4. nie sú žiadne náhle pohyby, tempo je počas tréningu rovnaké.

Nemôžete kombinovať beh s užívaním analgetík: s takým susedstvom nie je možné objektívne vyhodnotiť pohodu. Pri dolnej časti chrbta je lepšie, ak je vzdialenosť predtým rozdelená na ekvivalentné kroky.

Semenov Arkady Petrovich

Ortopéd, prax 12 rokov

Hnetenie v predvečer tréningu pripraví svaly a kĺby na nadchádzajúce zaťaženie. Tlak na miechu by sa však mal lepšie udržiavať v čo najmenšom rozsahu..

Dodržiavanie správnej techniky je veľmi dôležité. Pre spustenie je lepšie zvoliť bežiaci pás. Na športovom simulátore je to pohodlnejšie, pokojnejšie a ľahšie sa nastavuje režim rýchlosti. Po zvládnutí v hale je potrebné prejsť na čerstvý vzduch.

Správna technika spočíva v splnení určitých požiadaviek..

 • Paralelné nastavenie chodidiel - rozdelí sa tým maximálne zaťaženie palca. Telo sa bude triasť menej a nebude sa húpať.
 • Pristátie nie je na časti chodidla, ale na celej jeho šírke a dĺžke. Pre chrbticu je to bezpečnejšie.
 • Správny výber dĺžky kroku. Pomôže to správne rozdeliť záťaž..
 • Dať hornej časti tela prísne zvislú polohu.

Mali by ste sa snažiť dodržiavať správnu techniku ​​prevádzky - predovšetkým znížiť zaťaženie chrbtice.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V súčasnosti je lumbálna miecha diagnostikovaná aj u mladých ľudí vo veku 20 až 25 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že mladšia generácia vedie sedavý spôsob života s nedostatkom pravidelnej fyzickej aktivity na bedrových svaloch.
Indikácia chirurgického zákroku pri slabinovej prietrži je prítomnosť samotnej prietrže. Iba chirurgická liečba môže pacienta ochrániť pred ochorením.
Nie je náhoda, že inguinálna medzera je najbežnejším miestom pre vyčnievajúce kýly. Dôvod spočíva v jeho zložitej štruktúre a prirodzenej „slabosti“.