loader

Hlavná

Hlava

Je možné bežať s herniou bedrovej chrbtice: pravidlá a odporúčania

Kýla bedrovej chrbtice je degeneratívno-dystrofická porucha, ktorá je sprevádzaná vyčnievaním medzistavcovej platničky. V patológii sa venujte určitým športom. Preto sa pacienti pýtajú: je možné bežať s bedrovou prietržou? Špecialisti povoľujú beh, podľa určitých pravidiel.

Funkcie behu

V prípade chorôb pohybového ústrojenstva majú pacienti aktívne športy. Ak je postihnutý medziobratlový disk, potom sa pri fyzickej námahe pozoruje stimulácia pozitívnych procesov, čo vedie k zlepšeniu krvného obehu v postihnutej oblasti. Lumbálna oblasť prijíma živiny vo veľkých množstvách a začína sa aj proces regenerácie.

Lekári však tvrdia, že pred použitím chodu sa odporúča sledovať patogenetické vlastnosti tvorby kýly. V priebehu patologického procesu je buničinové jadro charakterizované neprítomnosťou špeciálnej vláknitej membrány. Preto je ľahko zraniteľné. To spôsobuje zranenia v okolitých tkanivách..

Dôvodom tohto javu sú ostré pohyby, ktorým sa mnohí pacienti pri behu nemôžu vyhnúť. Jazda s kýlou chrbtice je povolená, iba ak je dávka podaná. Nadmerná fyzická aktivita je prísne zakázaná, pretože chorá chrbtica nemôže odolať nadmernému zaťaženiu..

Základné pravidlá

Prevádzka s herniou sa smie používať iba za určitých pravidiel:

 • Ak má pacient pri určitých pohyboch nepohodlie, osoba by ich mala odmietnuť vykonať. Ak sa vyskytne bolesť, dá sa usúdiť, že chorá chrbtica nemôže tolerovať zaťaženie tejto intenzity.
 • Prvé hodiny by mal riadiť tréner. Špecialista monitoruje správnosť cvikov a podľa potreby upravuje pohyby pacienta.
 • Počas behu je prísne zakázané vykonávať cvičenia zamerané na krútenie chrbtice, pretože to môže viesť k zhoršeniu stavu pacienta..
 • Ak je osoba zapojená do bežiaceho pásu, potom by mala byť na prvých hodinách jej rýchlosť minimálna. Tempo a amplitúda cvičenia by sa mali postupne zvyšovať.
 • Počas behu sa pacientovi odporúča, aby opustil akúkoľvek fyzickú aktivitu.
 • Pri hernii bedrovej chrbtice sa odporúča pacientovi rozdeliť cestu na niekoľko krátkych vzdialeností, medzi ktorými sa odporúča prestávka..
 • Ak je pacientovi predpísaný liek s analgetickým účinkom, potom sa beh behom tohto obdobia nepoužíva. Je to preto, že lieky obmedzujú citlivosť postihnutej oblasti a pacient nepociťuje bolesť, ktorá môže poškodiť jeho zdravie.

kontraindikácie

Bedra je časťou chrbtice, ktorá je vystavená rôznym fyzickým činnostiam. Pri hernii sú v medzistavcovej hre výčnelky. Pri nadmernej fyzickej aktivite sa pozoruje ich zovretie, čo vedie k zhoršeniu priebehu ochorenia.

Zraniteľnosť chrbtice sa zvyšuje s vystavením rôznym nepriaznivým faktorom. Ak sú v pacientovom živote, bude musieť odmietnuť beh. Ak sa telesná teplota osoby zvýši, neodporúča sa behať.

Výskyt infekčných chorôb v tele je kontraindikáciou manipulácie. Odborníci neodporúčajú používať techniku ​​vírusových chorôb, ktoré majú aktívny priebeh.

Ak je vertebrálna hernia v akútnom štádiu, je pacientovi prísne zakázané behať. Pri nádorových procesoch malígnej povahy sa neodporúča pacientom bežať. Zakazuje sa pri závažných ochoreniach srdca, tráviaceho systému, mozgu, bronchopulmonálneho systému.

Bežecká taktika

Pacienti môžu behať až po dosiahnutí stabilnej remisie medzistavcovej prietrže. Je to aktívna fyzická aktivita, ktorá si vyžaduje, aby pacient absolvoval príslušné prípravné obdobie. Predtým, ako pacient začne bežať, má sa poradiť s lekárom. Odborník osobu preskúma a určí kontraindikácie.

Pred spustením musí pacient vykonať gymnastické cvičenia, pomocou ktorých sa telo zahreje. Na tento účel sa odporúča používať jogínske ásany. Ak má osoba príležitosť, potom vedie výcvik v oblasti Pilates. Vďaka zahrievaniu sú svaly a kosti pripravené na budúci stres. Pomocou zahrievania je možné skonsolidovať výsledky, ktoré pacient dosahuje počas behu.

Ak nevykonáte predbežné školenie, potom beh môže viesť k nežiaducim následkom. Najťažšie z nich je prasknutie buničitého jadra, ktoré neznesie nadmerné zaťaženie. Počas vyučovania je potrebné vylúčiť silné trasenie tela. Aby ste to eliminovali, odporúča sa pri pohybe nohy inštalovať paralelne. Pri behu musíte sledovať uhol nôh, ktorý by mal byť minimálny.

Aby sa zabezpečilo minimálne zaťaženie, pacient by mal podniknúť kroky, aby pristátie dopadlo na špičku alebo pätu. Ak osoba úplne stúpa na nohu, spôsobí to zvýšenie záťaže. Určenie rýchlosti, amplitúdy a trvania pokusu vykonáva odborník s prihliadnutím na individuálne charakteristiky pacienta. Dlhé a rýchle jazdy sú prísne zakázané.

Je možné bežať s herniou bedrovej chrbtice: tipy, technika, foto + video

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Článok poskytuje podrobnú odpoveď na otázku, či je možné bežať s kýlou chrbtice bedrovej chrbtice, a ak v iných oddeleniach existuje herniálny výčnelok. Medzistavcová hernia sa považuje za pomerne časté ochorenie u pacientov so sťažnosťami na bolesti chrbta. U približne 20% pacientov s týmito príznakmi lekár diagnostikuje prítomnosť herniovaného disku v rôznej miere.

Pacienti sa často pýtajú, aká fyzická aktivita je pri tejto chorobe povolená (šport, cvičenie, beh, nordic walking). Najdôležitejšou výhodou fyzických cvičení je posilnenie svalov chrbta a čím sú silnejšie, tým častejšie exacerbácie rušia pacienta až do úplného odmietnutia lekárskeho ošetrenia. A ďalšie výhody joggingu a inej fyzickej aktivity pomôžu napnúť chrbticu, uvoľniť napäté svaly a tým znížiť silu prejavov bolesti..

Silný svalový korzet - záruka zdravého chrbta

S kýlou chrbtice sa môžete tiež zapojiť do zaťaženia energiou, hlavná vec je, že ošetrujúci lekár vám umožňuje.

Beh s kýlou chrbtice pomôže zastaviť priebeh vývoja medzistavcovej prietrže, hlavnou vecou je poznať pravidlá a techniku. Toto bude prediskutované v tomto článku..

Čo je kýla?

Poviem vám niečo o bedrovej kýle chrbtice. Sú to choroby pohybového ústrojenstva, ktoré sa vyznačujú vyčnievaním pulpózneho jadra disku vydutím membrány (vláknitý kruh). Tieto kýly môžu byť malé aj veľké. Predchodcom prietrže je výčnelok (mierne vydutie jadra bez prasknutia obalu disku)..

V niektorých prípadoch človek nemusí mať ani podozrenie, že má pri dolnej časti chrbta kýlu, čo sa deteguje náhodne na röntgenovom snímaní alebo na MR..

Pokiaľ kýla nestlačí nervové zakončenie a krvné cievy, nemusí sa dať preč. Kýla sa objaví, keď sú nervy zovreté, s ostrými streleckými bolesťami alebo len ak bolia spodná časť chrbta. Zároveň sa človek začína pýtať, prečo to má, a chodí na schôdzku s neurológom alebo stavcom..

V zanedbávaných prípadoch sa u pacienta môže vyskytnúť zvieranie najväčšieho sedacieho nervu av budúcnosti môže dôjsť k narušeniu fungovania genitourinárneho systému a paralýze dolných končatín. V náročných podmienkach je cvičenie alebo cvičenie potrebné iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Poskytne vám presné údaje o tom, aké zaťaženie je povolené, aby sa stav nezhoršoval..

Liečba tohto ochorenia sa uskutočňuje pomocou liekov, fyzioterapie, masáže a iných metód liečby. V 70% všetkých prípadov dochádza k zlepšeniu v priebehu niekoľkých mesiacov po takejto liečbe. Operácia je zriedkavo predpísaná, len so závažnými dôsledkami a nedostatkom výsledkov pri komplexnej liečbe.

Výhody behu

Aké je využitie behu?

 1. Zlepšenie metabolických procesov a krvného obehu v tele.
 2. Normalizácia práce vnútorných orgánov.
 3. Zlepšenie mnohých telesných systémov: nervových, imunitných, atď..
 4. Stres je znížený.
 5. Hmotnosť skáče späť.
 6. Práca srdca a krvných ciev je normalizovaná.
 7. Svaly sa zlepšujú, najmä v dolných končatinách a chrbte..
 8. Zlepšuje sa výživa medzistavcových platničiek.

Po spustení musíte vykonať sériu cvičení na roztiahnutie chrbtice, môžete si urobiť kontrastnú sprchu. Hlavné pravidlo - po joggingu by nemalo dôjsť k zhoršeniu kvality, najmä v oblasti nôh a dolnej časti chrbta. Ak máte nepríjemné pocity, musíte zastaviť školenie a poradiť sa s neurológom.

Povolená fyzická aktivita s herniou

Pacient s diagnózou medziobratlovej kýly bedrovej chrbtice by sa mal pravidelne vyšetrovať (dvakrát ročne), aby sa predišlo zhoršeniu jeho stavu. Bez konzultácie s lekárom je nežiaduce predpisovať cvičenia a joggingové cvičenia sami.

Aké športy sú relatívne neškodné s herniou v dolnej časti chrbta??

 1. Plávanie. Zaťaženie chrbtice je tu malé a svalový korzet sa stáva silnejším, čo zníži exacerbáciu choroby. Odporúča sa plávať iba na chrbte.
 2. Vodný aerobik.
 3. Jazda na bicykli.
 4. Jóga. Určite varujte trénera o svojej diagnóze, aby vás naučil iba neškodné ásany. Tu je zakázané rôzne krútenie.
 5. Pilates. Tu sa musíte zamerať na cvičenia na všetky štyri alebo ležiace.
 6. fyzioterapia.
 7. Vis na vodorovnej lište. Pomôže to znížiť akútnu bolesť chrbta..
 8. tanec.
 9. Pokojné lyžovanie.
 10. Všetky druhy chôdze.

Ak máte radi silové cvičenia, neberte si vysokú váhu, najmä cvičenia s axiálnym zaťažením (trakcia, výpady, drepy) sa neodporúčajú. Také cvičenia môžete vykonávať, ale iba s pôvodnou formou choroby as nízkou hmotnosťou.

Beh s kýlou chrbtice

Poviem vám o hlavných pravidlách, kedy môžete a nemôžete bežať s kýlou chrbtice.

 1. Nemôžete bežať v akútnom štádiu choroby. Bežecký tréning môže spôsobiť zovretie nervových zakončení, zvýšiť bolesť a opuch. S exacerbáciou prietrže je potrebné znížiť aktivitu, klamať viac.
 2. Ak pocítite bolesť pri behu, musíte okamžite zastaviť cvičenie. Ak bolesť pretrváva, musíte sa bezodkladne poradiť so svojím lekárom. Je zakázané behať „bolesťou“..
 3. V prípade zápalu sedacieho nervu alebo zápalu sedacieho nervu.
 4. Ak je prietrž veľká.
 5. S komplikovaným štádiom choroby.
 6. Ak po exacerbácii choroby do 2 týždňov sa bolesť nevráti, je možné pokračovať v bežiacom tréningu.

Existujú dva názory lekárov na to, či je možné bežať s kýlou chrbtice.

 1. Niektorí lekári tvrdia, že beh je veľmi užitočný pre prietrž, pretože tu je zapojená celá chrbtica, čo vedie k pozitívnym výsledkom. Najlepšie je však začať s pohybom jednoduchšie športy: plávanie, jazda na bicykli, chôdza. V budúcnosti môžete začať so školením. Pomôže to chrániť medzistavcové platničky pred starnutím a zničením..
 2. Iní odborníci sa domnievajú, že pri nepretržitom chode sa môže výčnelok premieňať na plnohodnotnú prietrž chrbtice alebo existujúca prietrž môže začať stlačiť nervové zakončenie. Je tiež pravdepodobné, že veľkosť prietrže sa zväčší a môže stláčať miechu, čo je veľmi nebezpečné. Kýla sa však v každom prípade zvyšuje s časom a beh len urýchli tento proces. Preto môže v niektorých prípadoch viesť bežecký tréning k zdravotnému postihnutiu v dôsledku skutočnosti, že chrbtica sa bude neustále ohýbať (aby sa znížilo zaťaženie počas behu). Poznamenáva sa, že pri cervikálnych a hrudných kýlach má beh oveľa menej negatívny vplyv na vývoj patológie.

Ako vidíme, lekári tu nemôžu dospieť k spoločnému stanovisku. Preto bude posudok iba vášho lekára najsprávnejší.

Iba váš lekár môže určiť, či môžete bežať s herniou chrbtice.

Diaľková prevádzka, rýchlostná prevádzka sa neodporúča. Počas týchto techník sú chrbtové svaly veľmi namáhané a v dôsledku toho sa objavujú ich mikrotraumy. Pri rýchlom behu zasiahnu nohy bežiaci pás tvrdšie a medzistavcové platničky nemôžu absorbovať vibrácie. To vedie k tomu, že platničky chrbtice sú vo vzájomnom kontakte, môžu sa v nich objaviť malé praskliny a stav okolitých tkanív sa môže významne zhoršiť..

S malým zaťažením a na krátke vzdialenosti (veľmi ľahké jogging) môžete prevádzkovať iba určité typy bežeckých techník. A iba v prípade, že vám lekár dovolí bežať, je dôležité neprekročiť záťaž na spodnej časti chrbta. Hlavnou podmienkou je neprítomnosť bežiacej bolesti (v dolnej alebo dolnej časti chrbta) a dodržiavanie správnej techniky.

Pri hernii bedrovej chrbtice je možné behanie, ale pri absencii kontraindikácií a mimo obdobia exacerbácie choroby..

Je tiež potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že beh môže niekomu prospieť a niekomu ublížiť. Počas tréningu je potrebné monitorovať vašu pohodu av žiadnom prípade nesmie byť vystavený silnej bolesti.

Hlavné kontraindikácie

Napriek tomu, že fyzická aktivita je prospešná pre zdravie chrbtice, existuje množstvo kontraindikácií, pri ktorých nemôžete jogging robiť:

 • ostrá a ostrá bolesť dolnej časti chrbta;
 • chronická bolesť
 • pokročilá forma prietrže;
 • je nežiaduce jazdiť s nadváhou. V takom prípade by sa školenie malo začať rýchlou chôdzou;
 • príznaky narušenia nervových koreňov;
 • porušenie močových a reprodukčných systémov;
 • bolesť vyžaruje do dolnej končatiny, je prítomná necitlivosť dolných končatín;
 • zhoršenie chronických chorôb;
 • necítiť sa dobre;
 • prítomnosť zvýšenej telesnej teploty alebo nádorov v tele.

Nespúšťajte pri bolestiach dolnej časti chrbta

Tiež nemá zmysel behať v zlých poveternostných podmienkach. Dážď a vlhkosť môžu spôsobiť zhoršenie choroby.

Aj keď sa človek počas joggingu cíti skvele, zaťaženie sa nemôže zvýšiť. To môže spôsobiť príznaky choroby, ktoré sú silnejšie ako predtým. Platí to nielen prietrž v dolnej časti chrbta, ale aj v iných častiach chrbtice.

Príprava a zahrievanie

Pred spustením je potrebné sa zahriať. Pripraví telo na ďalší stres, zníži riziko zranení a podvrtnutí, aktivuje prietok krvi a metabolické procesy..

Aby sa zabránilo rozťahovaniu a zraneniu, je potrebné postupne zvyšovať zaťaženie. Ak ste ešte nebežali, môžete začať s 5-7 minútami, v budúcnosti tento čas predĺžte o minútu za deň.

Jednoduché zahriatie pred spustením zahŕňa:

 • rotácia chodidiel;
 • hojdačky nohy vľavo-vpravo, dozadu;
 • drepy
 • kruhové pohyby panvy zľava doprava (akoby otáčate obručou);
 • otáčanie ramien dopredu a dozadu;
 • predné výpady.

Neodporúča sa vykonávať tréning nalačno, potom ihneď po jedle alebo pití veľkého množstva tekutín. Pred spustením po dobu 2 hodín sa odporúča jesť.

A prvé hodiny sa najlepšie pod dohľadom trénera, ktorý ukáže správnu techniku ​​a povie vám, čo robíte zle.

Video: zahrievanie pred spustením

Prevádzkové pravidlá

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

Ak máte prietrž, musíte prísne dodržiavať pravidlá, aby táto jazda bola prospešná a neškodná..

 1. Nezabudnite sa zahriať bez náročných cvičení.
 2. Ak pociťujete počas tréningu silnú bolesť alebo nepríjemné nepohodlie, potom buď spomalte alebo úplne zastavte. Ak sa bolesť vráti v nasledujúcom sedení, musíte sa poradiť s odborníkom.
 3. Prvé jazdy by mali byť jednoduché, záťaž by mala byť postupná od hodiny do hodiny. Pocit, že si telo dokáže poradiť so zvýšenou záťažou, potom ju opatrne zvýši. Rozdeľte vzdialenosť na segmenty a pravidelne odpočívajte.
 4. Náhle pohyby, skoky, krútenie, jazda s rýchlym zrýchlením sú zakázané.
 5. Neužívajte lieky proti bolesti pred tréningom, inak nebudete rozumieť tomu, že máte bolesť a zhoršujete svoj stav.
 6. Prevádzka je povolená naštartovanie až po dlhšej remisii.
 7. Prevádzková doba by nemala prekročiť 30 - 40 minút pri rýchlosti jazdy, ktorá nepresahuje 10 km za hodinu.
 8. Najlepšie je jazdiť na mäkkom povrchu vozovky ako na asfalte alebo v drsnom teréne a na kopcoch..
 9. Dávajte si pozor na členok, aby ste nevystavili chodidlo.
 10. Používajte iba pohodlné a ľahké bežecké topánky..
 11. Nezabudnite zvládnuť dychové cvičenia, aby ste počas behu správne dýchali..
 12. Vyvarujte sa podchladeniu v bedrovej oblasti, aby ste nevyvolali zhoršenie choroby.

Video: mojich 10 pravidiel prevádzky. 12 rokov praxe v behu

Okrem behu sa odporúča vykonávať aj ďalšie terapeutické cvičenia na napínanie a posilnenie svalového korzetu.

Môžete jogovať na čerstvom vzduchu aj na bežiacom páse. Všimol som si, že môžete bežať na elektrickom bežiacom páse, nie mechanickom, kde je potrebné urýchliť.

Ak máte napätie v lumbosakrálnej oblasti, vykonajte cvičenia, aby ste natiahli dolnú časť chrbta a potom si otrite chrbát s otepľovacou masťou. Ak sa vyskytne bolesť, potom do dvoch hodín po spustení naneste masť nesteroidnou protizápalovou látkou (Ketoprofen, Voltaren), vypite 1-2 tablety Ketorolacu alebo Diclofenaku..

Technika: ako správne fungovať?

Ako bežať s kýlou chrbtice?

 1. Utečte od päty k päte.
 2. Pri behu tela neotvárajte. Udržujte spodnú časť chrbta pevnú.
 3. Nohy by mali byť navzájom rovnobežné. Uhol medzi nimi by mal byť malý.
 4. Pri behu pristúpte na celú nohu alebo na predok. Neodporúča sa jazdiť iba na prstoch na nohách alebo na pätách. Pri behu by celá noha mala fungovať úplne.
 5. Krok by nemal byť dlhý alebo krátky. Krok by mal byť stredný, pristátie na priamej nohe sa neodporúča.
 6. Pri behu by ste mali mať chrbát rovný, telo by sa nemalo nakláňať dopredu. Pomôže to znížiť riziko zranenia..
 7. Hlava, chrbát a boky by mali byť v jednej línii, musíte sa tešiť. Pomôže to predchádzať odchýlke chrbtice..
 8. Ako sa držať za ruky? Mali by byť ohnuté v lakťoch, nie je potrebné ich posúvať.

Pri behu nemôžete prudko zrýchliť a spomaliť, pretože to negatívne ovplyvňuje stavce, najmä v bedrovej oblasti..

Video: ako bežať a dýchať počas behu?

Túto techniku ​​môžete ovládať na bežiacom páse a potom prejsť na vonkajšie aktivity.

Nezastavujte sa náhle po behu. Trochu sa obíďte, aby ste opäť získali dych. Ak je telo stále horúce, beh by mal byť ukončený sériou napínacích cvikov. Nepreháňajte to, ale aby ste predišli zraneniam, nevykonávajte náhle pohyby. Ako dýchať pri joggingu?

Nadýchnite sa nosom a vydýchnite ústami (každých pár krokov). Ak máte pocit, že sa vám stratil dych alebo nemáte dostatok vzduchu, urobte si prestávku a zhlboka sa nadýchnite.

Aby ste si zvykli na rýchlejší beh, merali by sa rýchlosť, mala by byť rovnaká. Odporúčaná srdcová frekvencia počas cvičení 125 - 130 úderov za minútu, nie viac ako 140.

Bežecká obuv na spinálnu prietrž

Osobitnú pozornosť venujte výberu bežeckej obuvi, aby ste znížili nárazové zaťaženie chrbtice a predišli zraneniam. Aká by mala byť obuv?

 • Hmotnosť tenisky by mali byť ľahké, nie viac ako 400 gramov.
 • Model by mal mať asymetrické šnurovanie, ktoré je umiestnené na vnútornej strane chodidla. Toto vám pomôže lepšie spravovať nohy pri pristávaní..
 • Venujte pozornosť hornej časti topánky. Malo by byť mäkké a priedušné. Prsty by sa mali počas tréningu ľahko ohýbať a ohýbať..
 • Podrážka by mala tlmiť náraz s vložkami v päte a na vonkajšej strane špičky. Pomôže to znížiť silu otrasov..
 • Nemôžete bežať v obyčajných alebo zjavne lacných čínskych plochých topánkach.
 • Tenisky by mali opraviť chodidlo, ale s prítomnosťou voľného priestoru. Podrážka by mala byť hrubá a elastická..
 • Do topánok môžete vložiť špeciálne ortopedické vložky, ktoré dokonale rozložia zaťaženie chrbtice.

V niektorých prípadoch môžu byť nesprávne vybrané topánky dôvodom odmietnutia bežeckého tréningu. Je to kvôli výskytu bolesti v nohách..

Okrem toho môžete nosiť korzet na spodnej časti chrbta. Pomôže udržať chrbticu v správnej polohe a odstrániť zbytočné napätie z bedrových stavcov..

Druhy cezhraničných aktivít

Aké typy výcviku v teréne existujú a ktoré sú vhodné pre kýlu?

Ideálnou technikou cvičenia je jogging.

Okrem toho existujú aj ďalšie formy behu. Poviem vám viac o nich.

Klasický beh. Priemerná energia a rýchlosť, pristátie by tu malo byť na špičke. Vhodné pre tých, ktorí zriedka majú prietrž.

Variabilný chod. Toto je striedanie pomalého a rýchleho chodu. Takýto beh je zameraný na rozvoj vytrvalosti a zlepšenie pľúcnych funkcií. Na dlhé vzdialenosti môže nepriaznivo ovplyvniť chrbticu, takže takýto chod nie je vhodný pre ľudí s kýlou.

Rýchly beh. Takýto priebeh spravidla neodporúča lekár s diagnózou kýly, ale v niektorých prípadoch môže byť povolený. V takom prípade musíte nosiť správnu obuv a vyhnúť sa tvrdým akciám.

Spustenie sprintu. Veľmi dynamický beh so silným napätím v tele. Túto techniku ​​praktizujú profesionálni športovci. Táto forma behu je zakázaná pre chorú chrbticu a kĺby..

Preventívne spustenie. Jedná sa o pomalý, plynulý chod s pristátím na hornej časti chodidla s prechodom na pätu. Znižuje to nárazové zaťaženie chrbta. Preventívne behanie sa najlepšie vykonáva na mäkkých povrchoch vozoviek..

Čo je lepšie: chôdza alebo beh s kýlou chrbtice

Normálna dlhá prechádzka sa neodporúča iba v niektorých prípadoch. Lekári spravidla radia iba pri takejto fyzickej aktivite. Pokiaľ však ide o cvičenia s herniou, neexistuje jednoznačný názor. Preto, ak máte pochybnosti, potom namiesto behu chodte.

Pri chôdzi je znížená pravdepodobnosť nárazových záťaží, nízkeho napätia svalov brucha a svalového korzetu v porovnaní s behom..

Pri chôdzi dochádza k tréningu svalového korzetu, zlepšuje krvný obeh, čo vedie k obnove medzistavcových platničiek.

Prechádzka s kýlou chrbtice je preto veľkým prínosom. Prechádzka by mala byť v priemere 3 km za deň (1 hodinu), aby sa nepreťažila chrbtica.

Je tu tiež nordic walking, čo je obzvlášť cenné pre zdravie. Na mnohých klinikách je dokonca súčasťou rehabilitačného programu. Nordická chôdza redukuje váhu (o 40% viac ako pri bežnej chôdzi), posilňuje svaly chrbta, zlepšuje tráviace ústrojenstvo a srdce, normalizuje krvný tlak a normalizuje metabolizmus v tele. To všetko vedie k zníženiu zaťaženia chrbtice a zastaveniu rozvoja prietrže. Lekári navyše umožňujú chôdzu pod vodou.

Chôdza sa musí robiť pravidelne, aby sa dosiahli viditeľné výsledky..

Lekárska rada

Aký životný štýl sa má správať pre pacientov s bedrovou kýlou?

 1. Nezdvíhajte závažia, ak je to možné, znížte zaťaženie spodnej časti chrbta.
 2. Eliminujte skrútenie tela a hlboké vyklápanie.
 3. Pri sedení robte kancelársku gymnastiku každú hodinu a pol.
 4. Pri masážach a ručnej terapii sa röntgenové lúče musia ukázať špecialistovi.
 5. Vyvarujte sa podchladeniu dolnej časti chrbta. Chráňte ho pred prievanom.
 6. Počas jari a jesene nezabudnite užívať vitamíny skupiny B a D.
 7. Jedzte viac mliečnych výrobkov, čerstvej zeleniny a ovocia, rýb, nízkotučné mäso a želatínové jedlá. Znížte sladké, mastné, korenené jedlá, sódy a pečivo..
 8. Nevykonávajte axiálne zaťaženie s vysokou hmotnosťou alebo kolektívne športy (kvôli možným zraneniam).
 9. Vykonajte všetky cvičenia s ortopedickým pásom. Zahrievanie je nevyhnutne potrebné.!

Video: spustenie medzistavcovej prietrže je možné alebo nie

Môžem bežať s kýlou bedrovej chrbtice? Áno, ale ak to povolí kompetentný lekár. Ale ak sú tieto cvičenia pre vás ťažké, v dolnej časti chrbta je napätie a svalové kŕče, bolesť chrbta a dolnej končatiny, cvičenie by sa malo okamžite zastaviť a vyhľadať lekára..

Dobrou alternatívou k behu je chôdza, ktorá na rozdiel od joggingu mierne zaťažuje chrbticu a medzistavcové platničky. Okrem behu alebo chôdze zahŕňajú aj športy, ako je plávanie, joga alebo terapeutické cvičenia. A pamätajte - s zhoršením ochorenia alebo počas aktívnej liečby je beh kontraindikovaný.

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

Ak sa pri bedrovej chrbtici nájde kýla, je možné utiecť?

Už dlhú dobu je známe, že problémy s chrbticou nie je možné liečiť iba pri niektorých liekoch. Dôležitú úlohu v liečebnom procese zohráva fyzická aktivita a cvičenie, ale pri výbere kýly bedrovej chrbtice by ste sa mali s lekárom porozprávať o úrovni stresu a stupni aktivity tried. Počas akútneho obdobia choroby sú akékoľvek aktívne činnosti zakázané, chrbát potrebuje mier, aby nevyvolával zovretie nervových zakončení vytlačeným diskom..

Bežnosť behu

Pokiaľ ide o výhody alebo nebezpečenstvo joggingu, odborníci sa stále nedohodli jednoznačne. Väčšina zástupcov úradného lekárstva kategoricky zakazuje cvičenie, ktoré zahŕňa aj beh. Je považovaný za silný stres pre telo..

Okrem toho krok behu obsahuje fázu letu, počas ktorej nohy po tom, čo sú vo vzduchu, pristávajú striedavo a pri styku chodidla so zemou spôsobujú obrovské zaťaženie. To vedie k napínaniu chrbtice, svalov a šliach, k ťažkým zaťaženiam v oblasti kolenných kĺbov. Preto lekári po období exacerbácie radia minimalizovať fyzickú aktivitu a namiesto behu chodiť na turistiku.

Navrhovateľom miernej námahy, aj keď sa medzi stavcami nachádza hernia, sa odporúča, aby uprednostňovali jogging. Pomalé rýchlosti a ľahké pohyby sú užitočné na udržanie telesného tónu, ktorý prinesie okamih uzdravenia bližšie. Pre triedy budete musieť získať obuv s podrážkou absorbujúcou otrasy a podporným korzetom, aby ste ochránili spodnú časť chrbta pred hrozbou následkov vychyľovania a zákruty tela. Prejdite po ceste nečistôt, aby ste zabránili zovretiu nervových zakončení v dôsledku posunutia chodidla.

Ako sa pripraviť na beh?

Ak je diagnostikovaná medziobratlová hernia, je dôležité opustiť aktívne fyzické pôsobenie, najmä s exacerbáciou patológie, aby nedošlo k vytesneniu alebo prolapsu disku. Odporúča sa behať v období stabilnej remisie, mať zabezpečenú podporu lekára a diskutovať s ním o nuanciách procesu.

Pretože telo počas aktívnej fázy ochorenia oslabuje, musí sa pred tréningom pripraviť, aby netrpelo dolnú časť chrbta. Na čo si vybrať:

 • ľahké cvičenia lekárskej gymnastiky
 • jednoduché jogínske ásany
 • Kurzy pilates

Takéto zahriatie pripraví chrbtové svaly na ľahké zaťaženie ľahkým chodom alebo intenzívnym chôdzou po štádiu exacerbácie choroby. Kýla je koniec koncov degeneratívnym procesom, ktorý je sprevádzaný deformáciou medzistavcových štruktúr počas deštrukcie tkaniva chrupavky. Strata pôvodných foriem vláknitým kruhom v dôsledku rastu tkaniva ohrozuje integritu želatínového jadra, čo zvyšuje riziko jeho mechanického ničenia..

Je beh na chrbticu dobrý??

Počas obdobia zotavenia po chorobe mierne cvičenie pomáha normalizovať metabolické procesy, čo vedie k posilneniu svalového korzetu. V dôsledku zvýšeného krvného obehu dochádza k zahrievaniu svalov a poškodené oblasti stavcov dostávajú prísun živín.

Nezabudnite, že aj pri normálnej chôdzi po spodnej časti chrbta sa zaťaženie v dôsledku pohybu nôh zvyšuje, pričom jeho časti striedajú hmotnosť celého tela. Ak sa pri dolnej časti chrbta tvorí prietrž, je ťažké, aby sa zranená oblasť mohla vyrovnať s úlohou udržiavať si hmotnosť. Preto by ste sa mali vyhnúť kritickým zaťaženiam, aby nedošlo k zhoršeniu situácie pri nesprávnom zaťažení počas prevádzky..

Lekári odporúčajú, aby si ľudia, ktorí sa pred chorobou nezúčastňovali na aktívnom športovom procese, vybrali chôdzu. Beh, ktorý patrí k cyklickým športom, pozostáva z niekoľkých fáz pohybu, z ktorých najnebezpečnejšou je pristávacia fáza. V tomto bode je jazdná plocha vystavená tlaku päťnásobku hmotnosti bežiacej osoby. Napriek krátkemu trvaniu fázy je chrbtica pod obrovským tlakom. Ak účinok nie je jednorazový, ale systematický, poškodí chrbticu, ktorá už bola zranená prietržom v bedrovej oblasti..

Napriek kontroverznému problému je väčšina odborníkov presvedčená, že beh alebo chôdza nie sú zakázané, ak sa dodrží určité pravidlá správania.

Ako správne behať?

Príčinou vzniku medzistavcovej prietrže sú vysoké zaťaženie chrbtice, ktoré je výsledkom tvrdej práce alebo nejakého športu. Po zistení problému lekári odporúčajú vzdať sa tvrdej práce, znížiť počet cvičení a nevykonávať pohyby celého tela.

Nestojí za to úplne opustiť šport, musíte si zvoliť taký druh, ktorý nepoškodí vaše zdravie. Ak uplynula doba zhoršenia choroby, prevádzka nie je zakázaná. Mali by ste začať praktizovať po konzultácii s lekárom a pri dodržiavaní správnej stratégie.

Odporúčania pre beh?

 • Bude potrebné opustiť bolestivé pohyby a nahradiť ich jemnejšími. Výskyt bolesti informuje o nesprávnom účinku v mieste problémovej zóny. Je nebezpečné tolerovať bolesť, môže to spôsobiť zhoršenie choroby
 • Ak chcete začať triedy by mala byť v prítomnosti špecialistu. Inštruktor bude sledovať správne vykonávanie pohybov a povie vám, ktorá technika sa má spustiť. Triedy by nemali vyvolávať nepríjemné pocity, ak zostanú, je to signál pokroku choroby alebo iných zdravotných problémov.
 • Pri patológiách chrbtice, najmä v bedrovej časti, sú zakázané ostré pohyby krútiaceho sa znaku s veľkou amplitúdou. Mali by ste sa pohybovať plynule, cvičenia, ktoré obnovujú správne držanie tela, vykonávať postupne, bez zrýchlenia priebehu
 • Akékoľvek prejavy osteochondrózy ukladajú obmedzenia v trvaní tried, predĺžené behy sú nebezpečným preťažením tela. Z tohto dôvodu sa odporúča rozdeliť oblasť, pozdĺž ktorej sa plánovaná jazda uskutoční, na malé intervaly, aby sa zabezpečilo uvoľnenie chrbtice
 • Ak máte prijať lieky proti bolesti, je zakázané zahájiť školenie. V dôsledku ich činnosti nebude možné rozpoznať možný syndróm bolesti spôsobený záťažou. Pri patologickom zakrivení chrbtice je zakázaný aj chod, čo je fakt dodatočného zaťaženia

Pri komplikovanej forme kýly sa odporúča počas liečby odmietať pravidelné bežecké a atletické chôdze. Bezpečnejšie je zvoliť terapeutické masážne techniky a pravidelnú gymnastiku pomocou jednoduchých cvičení, najmä po štyridsiatich rokoch. Dôvodom je skutočnosť, že väčšina ľudí nebeží správne, čo poskytuje ďalšiu záťaž dolnej časti chrbta.

Správna taktika behu

 1. Počas behu by sa telo nemalo kývať a triasť. Aby ste tomu zabránili, musíte dodržiavať pravidlo - chodidlá by mali byť umiestnené paralelne (vnútorné okraje). Medzi nohami ponožiek je povolený malý uhol, takže pri tlačení vyvíjajú maximálne namáhanie
 2. Z dôvodu bezpečnosti chrbtice by sa malo pristávať na celej ploche chodidla. Táto technika vám umožní správne rozdeliť záťaž v momente, keď sa dotknete nôh zeme. Pohybujú sa plynulo počas jazdy a vyberajú si vhodný rozsah krokov pre rovnomerné zaťaženie
 3. Dôležitou vlastnosťou behu je správne nastavenie hornej časti tela. Mal by byť prísne vertikálny a nehybný, čo zabraňuje zraneniam kĺbov, ako aj celej chrbtice. Okrem toho sa nemôžete ohýbať vpred ani nakláňať dozadu, musíte udržiavať správne držanie tela

Výber úrovne stresu pri patológiách chrbta by mal určiť lekár, pričom by sa mal riadiť stupňom komplexnosti choroby. Dokonca aj minimálne zaťaženie chrbtice by sa malo začať veľmi opatrne, podľa vyššie uvedených pravidiel. Nezávislé zaobchádzanie a nekontrolované triedy sú preto neprijateľné.

Je možné bežať dlho alebo rýchlo s prietržmi bedrovej chrbtice, výhodami aeróbneho tréningu, poškodením a kontraindikáciami?

Beh je jednou z variantov lokomócie u zvierat. U niektorých chorôb chrbtice sa neodporúča spustiť. V článku sa zameriame na to, či je možné bežať s herniou bedrovej chrbtice.

Pozor! V medzinárodnej klasifikácii chorôb je 10 revízií (ICD-10) MG (medziobratlová hernia) označená kódom M51.2..

Čo je kýla?

Kýla medzistavcových platničiek je ochorenie chrbtice, pri ktorom časť želatínového jadra opúšťa membránu medzistavcových platničiek (vláknitý kruh). V dôsledku toho sa disk deformuje a tlačí na okolité nervy alebo miechu.

Medzistavcové platničky spájajú stavce navzájom. Vnútri obsahuje želatínové jadro. Jadro je obklopené chrupavkovým vláknitým krúžkom so susednými pozdĺžnymi pruhmi (predný a zadný pozdĺžny pruh).

S vekom pružnosť chrbtice klesá. Pri dlhodobom zaťažovaní (napríklad pri zdvíhaní závaží) alebo pri jednostrannom namáhaní v dôsledku nesprávneho držania tela sa želatínové jadro vtlačí do disku do prasklín - disk sa zdeformuje..

Ak vláknitý prsteň zostane neporušený, dôjde k vyčnievaniu medzistavcových platničiek - je to predchodca prietrže. Výstupok aj prietrž môžu spôsobiť bolesť.

Chrbtica pozostáva z:

 • 7 krčných stavcov (C1 - C7);
 • 12 hrudných stavcov (T1 - T12);
 • 5 bedrových stavcov (L1 - L5);
 • 5 fúzovaných sakrálnych stavcov (S1-S5);
 • kostrč.

Medzi jednotlivými stavcami je 23 medzistavcových platničiek. Iba spoj medzi prvým a druhým krčným stavcom (C1 / C2) nemá disk.

Kýla je najbežnejšia:

 • medzi 4 a 5 bedrových stavcov (L4 a L5);
 • medzi 5 bedrovými stavcami a 1 sakrálnymi stavcami (L5 a S1).

S vekom sa zvyšuje riziko vzniku prietrže. Chrbtica v starobe je menej elastická ako u mladých. Riziko pretrhnutia vláknitého kruhu medzistavcových platničiek je dosť veľké. Ľudia stredného veku sú obzvlášť postihnutí problémami s diskmi a kýlami..

Existujú ďalšie rizikové faktory:

 • nadváhou;
 • Málo cvičenia;
 • Nesprávne držanie tela;
 • Tvrdá fyzická práca.

Svaly brucha a chrbta zvyčajne podporujú a stabilizujú chrbticu. Ak tieto svaly nie sú dobre vyvinuté, zvyšuje sa tým riziko HMD. Aj jedno nesprávne zdvíhanie ťažkého bremena môže mať vážne následky..

diagnostika

Na diagnostiku HMD je potrebné dôkladné neurologické vyšetrenie. Neurologická diagnóza poskytuje informácie o postihnutých nervoch a pomáha správne zostaviť liečebný režim.

Neurológ určí, či sú nervy poškodené. Kontroluje reflexy, citlivosť, pohyblivosť a prípadne aj rýchlosť nervového vedenia. V závislosti od toho, či postihnutá oblasť bolí, lekár vyvodí závery o tom, ktoré nervové korene sú ovplyvnené prietržou.

Lekár tiež kontroluje pulz na nohách, aby vylúčil poruchy obehu v tejto oblasti - okluzívne ochorenie periférnych tepien alebo intermitentnú klaudikáciu. Tento stav môže spôsobiť bolesť, ktorá sa podobá bolesti spôsobenej chorobami chrbtice..

Ak existuje podozrenie na GMD, na objasnenie diagnózy sa vyžaduje röntgenové vyšetrenie..

Röntgenové lúče zobrazujú chrbticu v rôznych pozíciách. Obrázky pomáhajú vidieť zakrivenie a rozšírenie, takže lekár môže posúdiť pohyblivosť chrbtice. Röntgenové lúče však môžu poškodiť iba kosti (stavce), ale nie mäkké tkanivá..

Počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MRI) alebo myelografia môžu vizualizovať korene miechy a nervov. Iba počítačová tomografia a MRI pomáhajú presne vizualizovať SM a nervové vlákna. Pridanie kontrastu uľahčuje diferenciálnu diagnostiku prietrže zo zápalového tkaniva alebo nádoru..

V myelografe lekár používa rádioaktívne látky. Výsledkom je, že môže nepriamo detegovať miechu a nervové korene v röntgenovom obraze. Na rozdiel od moderných zobrazovacích metód sa však myelografia v klinickej praxi zriedka používa..

Ochorenie

Mnoho ľudí sa pýta, či je možné angažovať sa v dlhodobom nordickom chôdzi s osteochondrózou. Vo väčšine prípadov sa GMD lieči pomocou konzervatívnych techník. V akútnom období by mala byť chrbtica imobilizovaná a zbavená stresu. Na tento účel lekár predpisuje odpočinok (menej ako 48 hodín) v kombinácii s analgetikami a prípadne svalovými relaxanciami (svalovými relaxanciami)..

 • termoterapia;
 • Mierna chôdza;
 • Izometrické cvičenia pre svaly krku a chrbta (napätie svalov bez zmeny ich dĺžky).

Po približne 1 až 2 týždňoch, keď bolesť ustúpi, by sa pacienti mali podrobiť fyzioterapii, aby si posilnili chrbtové svaly a v dlhodobom horizonte prešli na mobilný životný štýl..

Mimo akútneho obdobia sa odporúča jogging a nórska chôdza s ťažkou kýlou. Odporúča sa, aby pacient behal po rovnej ceste. Lekári odporúčajú jogging nahradiť svižnú chôdzu, pretože výhody týchto športových udalostí sú rovnocenné, ale jogging je traumatickejšia aktivita. Odporúča sa kráčať rýchlosťou 5 - 7 km / h.

Poradenstvo! Predtým, ako pôjdete na beh na stavce, musíte sa poradiť s lekárom. Neodporúča sa trénovať bezdôvodne s herniou. Efektívne cvičenie v telocvični je možné len na odporúčanie lekára a podľa relevantných indikácií. Nesprávny tréning prispieva k zhoršeniu stavu pacienta a preťaženiu bedrovej chrbtice (dolná časť chrbta)..

Je možné bežať s prietržovou kýlou

Medzistavcová hernia je choroba, ktorá si vyžaduje integrovaný prístup k liečbe. Úlohu zohrávajú všetky prostriedky a metódy: lieková terapia, fyzioterapia, masáž atď. Beh s kýlou bedrovej chrbtice si zaslúži osobitnú pozornosť, ktorá pomáha mnohým pacientom rýchlejšie zotaviť sa po hlavnej liečbe..

Pre každého pacienta by sa mal zostaviť individuálny terapeutický režim. Lekár sa zameriava na klinické prejavy choroby, celkovú pohodu, štádium patologického procesu, vek a ďalšie faktory. Cieľom terapeutických opatrení je posilnenie svalov a normalizácia držania tela. Je možné bežať s herniou, závisí od charakteristík priebehu choroby u konkrétneho pacienta. Preto pred akýmkoľvek fyzickým námahou musíte podstúpiť dôkladné vyšetrenie.

O čom to hovoríme?

V posledných rokoch je choroba diagnostikovaná aj medzi mladou populáciou. Možno je to kvôli rastúcej nečinnosti - životnému štýlu s nízkou aktivitou. Mnoho ľudí vedie autá a namiesto zastávky niekoľko zastávok využíva verejnú dopravu. Riziková skupina zahŕňa ľudí pracujúcich v kancelárii alebo pracujúcich s ťažkou fyzickou prácou.

Medzi etiologické faktory tvorby hernie patria:

 • zranenia Pacient si nemusí pamätať, že raz spadol alebo zasiahol chrbát. Aj tak sa však na prvý pohľad „nepodstatný“ incident môže stať spúšťačom vývoja choroby. Kýla sa vyvíja po krátkej dobe alebo po niekoľkých rokoch. Dodatočné zaťaženia chrbta, ktoré osoba po celý čas zažila, prispievajú k deformácii, premiestneniu diskov a tvorbe herniálnych výčnelkov..
 • Zmena charakteru činnosti. Kýla sa môže objaviť v dôsledku skutočnosti, že osoba predtým vykonala sedavú prácu, potom sa z nejakého dôvodu náhle zmenila na fyzickú prácu. Preto je dôležité cvičiť stále, cvičiť gymnastiku, aby nedošlo k náhlym preťaženiam.
 • Vrodená patológia. Degeneratívne-dystrofické zmeny v kostnom tkanive najčastejšie vedú k hernii. Osoby s vrodenými patológiami pohybového ústrojenstva by mali neustále prijímať preventívne opatrenia zamerané na zníženie rizika vzniku prietrže.
 • Prudké kolísanie telesnej hmotnosti v dôsledku chudnutia, tehotenstva. V druhom prípade sa odporúča nosiť oporný obväz, aby sa vám nenamáhalo chrbát.
 • Chyby v strave. Nedostatok vitamínov, vylúčenie z ponuky mäsa prispieva k rozvoju deštrukčných procesov v chrbtici. Aminokyseliny potrebné pre chrbticu a niektoré ďalšie cenné látky sa nachádzajú iba v živočíšnych bielkovinách. Okrem toho telo potrebuje veľa vitamínov a minerálov, ktoré podporujú normálny funkčný stav všetkých orgánov a systémov. Potrebuje ich a chrbticu.

Beží s bedrovou kýlou

Liečba medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta zahŕňa drogové a nedrogové metódy. Tieto zahŕňajú cvičebnú terapiu, plávanie, gymnastiku, jogging atď. Je možné bežať s kýlou chrbtice, lekár rozhodne. Absolútnou kontraindikáciou pre šport je exacerbácia choroby, pretože je nebezpečná s prolapsom disku a porušením koreňa.

Počas výšky klinických prejavov by mala byť akákoľvek aktivita obmedzená, odpočinok by mal byť poskytnutý na spodnej časti chrbta a odpočívať sa čo najviac. Je dôležité zvoliť správny matrac: nemal by byť mäkký, ale tiež príliš tvrdý. Pacienti často nútia polohu, aby zmiernili bolesť: ležia na chrbte alebo na boku a vystavujú svoje nohy.

Beh s herniovými formáciami stavcov, rovnako ako akékoľvek iné zaťaženie, môže predpísať iba lekár. Predtým, ako začnete trénovať, musíte sa pripraviť. Ako „warm up“ sú vhodné kurzy fyzickej terapie, gymnastika, joga pre začiatočníkov a ďalšie techniky, ktoré posilňujú svaly. Na triedy by mal prísne dozerať inštruktor!

Počas rehabilitácie môžete začať nie behom, ale športovou chôdzou. Najskôr zvoľte malé vzdialenosti, ale časom sa zväčšujú. Je dôležité načúvať telu a tým určiť individuálny čas a dĺžku trasy. Beh s kýlami by mal byť iba v špeciálnej obuvi. Existujú špeciálne obchody, ktoré predávajú ortopedický tovar vrátane obuvi absorbujúcej otrasy..

Bežecký pás musí byť zakrytý nečistotami, pretože posuny chodidiel môžu spôsobiť poškodenie nervov. Pokiaľ ide o techniku, jogging je najvýhodnejší. Takéto výbehy pomáhajú znižovať herniálne výčnelky a zabraňujú tvorbe nových výbežkov..

Pravidlá behu s patológiou

Technika behu musí byť dohodnutá s lekárom. Odborník posudzuje celkový stav, objasňuje lokalizáciu vzdelávania, identifikuje sprievodné patologické procesy. Ďalej súbor cvičení za účasti rehabilitológa.

Školenie sa vykonáva v súlade s niekoľkými pravidlami:

 • Žiadny pohyb by nemal byť sprevádzaný bolesťou. V žiadnom prípade nemôžete vydržať nepohodlie, nemusíte sa s tým vysporiadať silou. Ak sa takéto pocity objavia, je potrebné poradiť sa so špecialistom a vypracovať novú schému odbornej prípravy.
 • Prvé školenie sa najlepšie uskutoční v spojení s inštruktorom. Povie vám, ako sa pohybovať, označte chyby.
 • Nemôžete nadmerne namáhať chrbát, intenzívne behať, vykonávať náhle pohyby.
 • Ak beh s medzistavcovou prietržou bedrovej oblasti naďalej spôsobuje nepohodlie, musíte zastaviť tréning, pretože je možné zhoršenie alebo progresie patologického procesu..

Úspešnosť vyučovania závisí od pravidelnosti školenia. Je lepšie urobiť trochu, ale v pravidelných intervaloch (napríklad po 1-2 dňoch). Pred joggingom by ste nemali užívať lieky proti bolesti, pretože môžu „namazať“ klinický obraz. Pred spustením sa odporúča urobiť mierny ohrev na zahriatie svalov (sklony, krúživé pohyby rúk, atď.).

Ak má pacient patologické zakrivenie, je potrebné opustiť akékoľvek zaťaženie. Prevádzka v tomto prípade nie je povolená. Medzistavcová prietrž sa dá vyliečiť iba integrovaným prístupom k problému. V tomto pomôže lekár, inštruktor fyzioterapie a ďalší odborníci. Určia, či je možné bežať s kýlou bedrovej chrbtice, a vyberú si vhodný systém odbornej prípravy..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Sedavý životný štýl, statická poloha chrbtice, zhoršené držanie tela často vedú k extrúzii medzistavcových platničiek mimo stavcov..
Všetky hernie nachádzajúce sa v brušnej dutine sa musia chirurgicky odstrániť. Jedinou výnimkou je pupočná kýla zistená u malých detí. U niektorých pacientov môžu byť eliminované konzervatívnymi metódami..
Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.