loader

Hlavná

Žalúdok

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika. Príčinou hernie je atrofia peritoneálnych svalov. Vyčnievanie orgánov za brušnú stenu je vyvolané faktormi, ktoré zvyšujú tlak vo vnútri pobrušnice. Ide o nadváhu, vzpieranie alebo úplný nedostatok fyzickej aktivity, chronický kašeľ, zápchu. U detí sa liečba ingínovej prietrže niekedy uskutočňuje konzervatívnymi metódami alebo sa postihnutá oblasť upravuje ručne. Ak však má dospelý hernioplastiku, je jedinou účinnou liečbou operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže. Iné metódy neprinášajú požadovaný výsledok u dospelých a môžu iba komplikovať situáciu..

diagnostika

Tvorba slabinovej prietrže u mužov je indikovaná nádorom alebo zhutnením v dolnom bruchu, ktorého rozmery sa môžu meniť v závislosti od toho, či pacient prijíma vertikálnu alebo horizontálnu polohu. Priemerná veľkosť prietrže v interinguinálnom priestore je od 1 do 5 cm, ale pri dlhodobej absencii liečby rastie na 10 alebo viac centimetrov. Výstupok môže byť ľavostranný alebo pravostranný, vyskytuje sa tiež bilaterálna prietrž..

Je pociťovaná kompresia orgánov v okolí - napríklad pri vystavení močovému mechúru je možné pozorovať časté močenie. Človek pociťuje nepohodlie, bolesť, pocit ťažkosti pri chôdzi, fyzickú námahu, kašeľ a iné činnosti spojené s napätím v pobrušnici. Bolesť môže byť spôsobená inými časťami tela. Inguinálna kýla spôsobuje poruchy čriev - plynatosť, zápchu, zlé trávenie potravy. V dôsledku kompresie spermatického vlákna sa niekedy pozoruje oslabenie sexuálnych funkcií až do straty mužskej sily a neplodnosti..

Skutočnosť, že inguinálna hernia sa vyskytuje častejšie ako u žien, je spôsobená štrukturálnymi vlastnosťami ingvinálneho kanála. Toto je dutina v dolnom bruchu medzi širokými svalmi, kde muži prechádzajú spermatickou šnúrou.

Inguinálny kanál má tvar trojuholníka a keď tkanivá a svaly peritoneum oslabia, ľahko sa stáva „bránou“ pre časť čreva, aby opustil brušnú stenu. Môže sa vyskytnúť aj výčnelok omentum, močového mechúra. Podľa umiestnenia brány môže prietrž byť rovná (keď je zadná stena slabinového kanálika oslabená) a šikmá (brána je na prednej stene). Niekedy sa vyskytuje kombinovaná prietrž.

Na presnejšie posúdenie veľkosti a umiestnenia prietrže sa vykonávajú vyšetrenia - ultrazvuk a irigoskopia. Počas irrigoskopie sa do konečníka injikuje špeciálny roztok. Vstupuje do čreva a pod vplyvom röntgenových lúčov ukazuje obsah herniálneho vaku, veľkosť výhřezu. Ultrazvuk tiež pomáha vidieť vnútorné umiestnenie prietrže a prietržnej brány vo vzťahu k pobrušnici - konečná diagnóza "ingvinálnej prietrže" sa zvyčajne robí na základe ultrazvuku..

Laboratórne testy (krv a moč) s inguinálnou prietržou budú normálne, ak nebudú sprievodné choroby. Odchýlky sa môžu vyskytnúť iba pri porušení prietrže sprevádzanej zápalovým procesom, zhoršením trávenia.

Príprava na operáciu a predoperačné diéty

Pred operáciou na odstránenie prietrže sa uskutoční diagnóza sprievodných chorôb. Ak je ktorýkoľvek z nich v akútnom štádiu, je potrebné ich pred operáciou vyliečiť. Je potrebné venovať pozornosť, ak pacient nedávno utrpel infarkt alebo mozgovú príhodu - postup je v tomto prípade odložený až do stabilného zdravotného stavu. Exacerbácia infekčného ochorenia je tiež kontraindikáciou chirurgického zákroku. Výber typu operácie a anestézie závisí od veku pacienta a prítomnosti chronických chorôb. Oprava prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch (v prípade ohrozenia života) u pacientov so závažnými chorobami:

 • diabetes;
 • zlyhanie srdca, pľúc alebo pečene;
 • krvné choroby;
 • onkologické choroby;
 • vysoká obezita.

Príprava na operáciu trvá asi týždeň. Na čistenie čriev je predpísaná ľahká strava. Deň pred zákrokom musíte jedlo odmietnuť, je dovolené piť iba vodu. Tesne pred chirurgickým zákrokom sa umiestni očistná klyzma. Niekoľko dní pred nadchádzajúcou operáciou musíte prestať fajčiť a piť alkohol. Niekedy sa ako prípravok predpisuje malá dávka sedatíva.

Potrebné analýzy a štúdie

Pred operáciou sa vykonáva vyšetrenie tela, ktoré nám umožňuje vyvodiť závery o zdravotnom stave a pripravenosti na chirurgický zákrok. Ako príprava sa vykonávajú tieto postupy:

 • všeobecná analýza krvi;
 • Analýza moču;
 • coagulogram;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvuk brucha.

V závislosti od získaného obrázka sa vyberie druh operácie a použitá anestézia.

Pri vykonávaní hernioplastiky môže lekár dať pacientovi jeden z troch hlavných typov anestézie:

 • celková anestézia - používa sa na laparoskopiu, veľkú prietrž, u pacientov s precitlivenosťou bez kontraindikácií;
 • spinálna anestézia - nižšia telesná anestézia vstreknutím anestetika do miechy;
 • lokálna anestézia - používa sa v otvorenej chirurgii, u starších pacientov s kontraindikáciami na celkovú anestéziu, s malými kýlami.

Chirurgická hernia

Je veľmi dôležité včas vyhľadať lekársku pomoc a vykonať nevyhnutný chirurgický zákrok na odstránenie takého druhu, ako je prietrž v slabinách. Pokiaľ sa nelieči, môže slabinová prietrž viesť k nepríjemným komplikáciám. Gernioplastika je jedným z najbežnejších typov chirurgických zákrokov v dôsledku častého výskytu prietrží, najmä u mužov..

Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi, v závislosti od umiestnenia herniálneho portálu, veľkosti výčnelku. Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopie. Pri spôsobe uzatvárania brány prietrže sa rozlišuje hernioplastika (pomocou vlastných tkanív pacienta) a nenapínanie pomocou oka, ktoré zosilňuje brušnú stenu..

Podstatou každej hernioplastiky - otvorenej aj vykonanej laparoskopickou metódou - je vložiť hernálny vak dovnútra, ak je to potrebné, odrezať odumreté tkanivo. Potom sa hernia brána uzavrie pomocou bioimplantátu (oka) alebo jeho vlastného peritoneálneho tkaniva.

S dvojstranným herniálnym výstupkom sa vykonávajú dve samostatné operácie. Medzi nimi by mala uplynúť lehota na zotavenie..

Otvorená metóda

Hernioplastika sa najčastejšie vykonáva otvorenou metódou počas núdzovej operácie alebo ak existujú kontraindikácie na celkovú anestéziu (môže sa vykonať v lokálnej anestézii). Ak dôjde k porušeniu prietrže, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Na to, aby sa k nemu dostal prístup, je urobený rez niekoľko centimetrov dlhý priamo v mieste výstupku, takže po zákroku zostáva pomerne veľký šev. Nevýhodou chirurgie brucha v porovnaní s laparoskopiou je dlhšie obdobie zotavenia, najmä ak sa vykonalo v celkovej anestézii..

Laparoskopická metóda

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov týmto spôsobom nevyžaduje otvorenie brucha. Nástroje a kamera sú do nej zavádzané pomocou malých vpichov, lekár vidí všetko, čo sa deje na monitore vo forme fotografií a videa. Je to šetrnejší spôsob hernioplastiky ako otvorená operácia - laparoskopia sa častejšie vykonáva podľa plánu. Potom je riziko zrastov menšie, hojenie prebieha rýchlejšie a malé jazvy zostávajú.

Nevýhodou laparoskopickej chirurgie je potreba celkovej anestézie. Táto operačná technika sa neuplatňuje, ak je prietrž príliš veľká..

Ťahová hernioplastika

Operácia sa môže vykonať pomocou otvorenej alebo laparoskopickej metódy. Natiahnutá hernioplastika sa vyznačuje tým, že na uzavretie kýlovej brány sa používajú vlastné tkanivá pacienta. Ale kvôli tkanivovému napätiu je riziko recidívy prietrže v dôsledku opakovaného riedenia brušnej steny vysoké. Tento spôsob chirurgického zákroku sa zvyčajne používa pri kýlach malej veľkosti a dostatočného množstva vlastného tkaniva pacienta. Predtým bola hernioplastika s otvoreným napätím považovaná za klasický spôsob vykonania operácie na odstránenie prietrže, ale teraz, ak existuje alternatíva, lekári uprednostňujú metódu bez napätia..

Nenapnutá hernioplastika so sieťkou

Brušná stena je zosilnená sieťou, ktorá uzatvára hernálnu bránu. Preto sa implantát používa z biokompatibilného materiálu, ktorý u pacientov nespôsobuje alergie ani odmietnutie. Na rozdiel od trakčnej hernioplastiky nedochádza k napínaniu vlastných tkanív - v dôsledku toho existuje menšie riziko komplikácií a recidívy prietrže. Sieť slúži ako kostra, ktorá je postupne zarastená spojivovým tkanivom. Metóda spevňovania pobrušnice pomocou oka sa používa čoraz častejšie, a to aj v prípade opakovaného výskytu prietrže po napínaní hernioplastiky..

Laserová prevádzka

Laserová chirurgia je najpokročilejší chirurgický zákrok. Použitie lasera v medicíne sa stáva čoraz rozšírenejším. Odstránenie slabinovej prietrže laserom sa uskutočňuje takmer bez krvi a s minimálnymi vedľajšími účinkami. Počas operácie sa používa lokálna anestézia, po zákroku zostáva minimálny počet jaziev. Už po 40 - 60 minútach po zákroku sa pacient môže vrátiť do normálneho života s miernym obmedzením fyzickej aktivity. Po operácii nie je potrebné odpočívať. Laseroví špecialisti s vysokou kvalifikáciou. Nevýhody laserovej chirurgie - jej vyššie náklady a nedostupnosť na mnohých klinikách.

Ako dlho trvá operácia

Trvanie operácie závisí od jej zložitosti. Operácia môže trvať od 30 minút do 2 hodín, vykonáva sa podľa špecifického algoritmu:

 • rez v prietrži (alebo niekoľko malých rezov počas laparotómie);
 • excízia herniálneho vaku;
 • odstránenie postihnutého tkaniva;
 • návrat zdravých orgánov a tkanív do pobrušnice;
 • šitie tkanív brušnej steny alebo použitie sieťky na uzavretie herniálneho portálu;
 • šitie.

Rehabilitácia po operácii

V pooperačnom období je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - v nemocnici aj po prepustení. V prvých dňoch sa zvyčajne odporúča pozorovať odpočinok na lôžku, neumývať sa v sprche, ležať viac, potom postupne zvyšovať úroveň fyzickej aktivity. Úplný návrat k obvyklej úrovni aktivity nastane niekoľko mesiacov po operácii.

Dĺžka zotavenia závisí od veku pacienta, jeho postavy a celkového zdravotného stavu, zložitosti operácie.

Pooperačné zotavovacie obdobie

Ak sa počas chirurgického zákroku použila lokálna anestézia, pobyt v nemocnici obvykle trvá 2 až 3 dni. Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšiu rehabilitáciu. Po prepustení je potrebné navštíviť lekára po 7 až 10 dňoch, aby ste mohli odstrániť stehy (ak nie sú neabsorbovateľní - v tomto prípade sa nemusí odstraňovať) a po operácii posúdiť celkový stav. Špecialista dá odporúčania týkajúce sa výživy, fyzickej aktivity, hygienických postupov. Počas obdobia zotavenia je pacientovi poskytnutá nemocenská dovolenka.

Strava a výživa po odstránení trieslovej prietrže

Prvý deň po operácii sa odporúča obmedziť vývar na mäso. V nasledujúcich dňoch sú zemiaková kaša, tekuté obilniny, dusená zelenina. Po niekoľkých dňoch môžete prejsť na bežné jedlo, ktoré nevytvára zbytočné zaťaženie tráviaceho systému. Po operácii musíte zabrániť zápche a tvorbe plynu a odmietnuť jedlo, ktoré k tomu prispieva. Je lepšie jesť často av malých porciách. Na zlepšenie regenerácie tkanív sa odporúča do ponuky zahrnúť veľké množstvo bielkovinovej stravy. Strava by mala pozostávať z:

 • chudé ľahké mäso (kuracie, morčacie);
 • kaša na vode (pohánka, ovsená múka);
 • ryby s nízkym obsahom tuku;
 • vajíčka
 • ovocie a zelenina, ktoré nespôsobujú tvorbu plynu;
 • tvaroh;
 • rastlinné oleje.

Je lepšie odmietnuť múku (cestoviny, biely chlieb), mastné potraviny, strukoviny, nepiť alkohol.

Fyzická aktivita a šport v pooperačnom období

Ťažká fyzická aktivita po operácii (od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov) sa neodporúča. Aby sa predišlo švom, je lepšie vyhnúť sa kašľu, náhlym pohybom. V prípade chronických ochorení sprevádzaných kašľom sa oplatí venovať pozornosť odstráneniu príznakov. V prvých týždňoch po operácii nie je dovolené zdvíhať závažia nad 5 kg. Zaťaženie sa potom môže postupne zvyšovať, aby sa obnovila telesná výchova a šport. Po celkovej anestézii sa tiež neodporúča viesť vozidlo niekoľko dní, pretože koncentrácia pozornosti sa môže znížiť.

Niekedy po operácii lekár predpíše pacientovi, aby nosil lekársku bandáž, ktorá podporuje pobrušnicu. Zvyčajne sa ortéza odporúča pre starších pacientov, ktorí trpia nadváhou a oslabenou slabinou slabín po natiahnutej hernioplastike. Je potrebné starostlivo zvoliť lekársky obväz, pretože nadmerné stlačenie môže mať tiež nepriaznivé následky.

Čo potrebujú pacienti vedieť a robiť po operácii

Je veľmi dôležité dodržiavať hygienické predpisy, aby sa zabránilo zápalom a hnisavým stehom. V prvých dňoch sa nemôžete osprchovať, kúpať sa v bazéne, plávať vo vode alebo zostať v parnej miestnosti. Môžete ich umyť vlhkou špongiou a jemne umyť pohlavné orgány a oblasť slabín prúdom vody. Švy sa pravidelne utierajú antiseptickým prostriedkom a po umytí sa môžu posypať detským práškom, aby sa zabránilo podráždeniu. Noste iba čistú bavlnenú bielizeň, ktorá ju vymieňa každý deň.

Veľkosť švu po operácii závisí od spôsobu jeho uskutočnenia. Pri otvorenej chirurgii môže dosahovať 5 až 10 cm, pri laparoskopii zostáva niekoľko úzkych jaziev s dĺžkou 1 až 2 cm. Pri laserovej operácii zostávajú na koži sotva viditeľné stopy..

Regeneračné cvičenia

Na rýchle zotavenie po odstránení prietrže sa odporúča postupné začatie ľahkého cvičenia. Lekári odporúčajú vykonávať cvičenia, ktoré pomáhajú tónovať svaly v oblasti slabín. Gymnastika by sa mala robiť denne, ak nie je žiadna bolesť.

Aby sa posilnili slabiny, odporúča sa nasledujúca sada cvičení..

 1. Ľahnite si na podlahu, mierne zdvihnite nohy, striedavo ich šírte a prechádzate. Najprv urobte 3-4 prístupy pre každú nohu a postupne ich počet zvyšujte.
 2. Cvičný bicykel.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená, ponožky a lakte. Striedavo zdvíhajte jednu nohu alebo druhú, počínajúc 5 sadami.
 4. Ležiac ​​na pravej strane s narovnanými nohami, zdvihnite ľavú nohu. Potom vymeňte stranu.
 5. Krčiaci sa spočívajúci na jednej nohe, druhú natiahnite dopredu. Položte ruky na koleno a otočte si rovnú nohu. Potom si vymieňajte nohy.
 6. Ramenné drepy.
 7. Push up.

Tréning s pravidelnou chôdzou tiež pomáha pri zotavovaní sa z operácie, ale je lepšie začať na krátke vzdialenosti. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Prevádzkové náklady

V prípade urgentnej hospitalizácie a ohrozenia života je operácia odstránenia kýly pri ktorejkoľvek z mestských klinických úradov Ruska bezplatná. Ak pôjdete na platenú kliniku s plánovanou liečbou, náklady na hernioplastiku sa môžu pohybovať od 10 000 do 90 000 rubľov. Je ťažké presne odpovedať na otázku, koľko stojí odstránenie kýly. Cena zahŕňa vyšetrenie pred operáciou, miestnou anestéziou alebo celkovou anestéziou, starostlivosť počas pobytu v nemocnici. Náklady budú tiež závisieť od:

 • spôsob prevádzky;
 • potreba použitia protéz z pletiva;
 • úroveň a povesť kliniky;
 • kvalifikácia lekárov.

Viac informácií o nákladoch na operáciu nájdete tu.

Možné komplikácie a bolesť po operácii

Bolesť v stehu po hernioplastike môže byť prítomná niekoľko dní. Lekári v tomto okamihu odporúčajú používať ľad a hygienu, aby sa zabránilo zápalu. Ak bola vykonaná hernioplastika napätia, bolesť a pocit tesnosti v oblasti slabín a pupočníkovej oblasti v prvých dňoch sú normálne. Stehy niekedy napučiavajú mierne.

Kvapalina sa môže uvoľňovať v malom množstve z rany, môže sa vyskytnúť znížená citlivosť alebo sa môže vyskytnúť zvýšená citlivosť v oblasti stehu, tvorba modrín a hematóm. Tieto nepríjemné javy zmiznú po 7 až 10 dňoch.

Čas hojenia pre každý organizmus je individuálny, ale zvyčajne 10. deň po operácii sa syndróm bolesti pozoruje iba pri pohmatoch stehov. V zriedkavých prípadoch sa rany môžu hojiť až 1 mesiac. V takom prípade môže lekár odporučiť fyzioterapeutickú liečbu, aby sa proces hojenia urýchlil..

Pri oslabenej imunite sa môže vyskytnúť infekčný zápal rany. Je užitočné navštíviť lekára, ak príznaky, ako sú:

 • nezrovnalosť švíkov;
 • hnisanie v oblasti prevádzky;
 • dlhodobo sa vyskytujúce hematómy;
 • zvýšenie teploty;
 • opuch semenníkov alebo oblasti mieška;
 • opakovanie prietrže.

V týchto prípadoch je potrebné okamžite prijať opatrenia, v prípade potreby vykonať druhú operáciu. K recidíve prietrže dochádza často, keď sa po hernioplastike nedodržiavajú odporúčania lekára - skorý nástup fyzickej aktivity, nesprávna strava a v prípade potreby odmietnutie obväzu. Kvapka semenníka (zväčšenie veľkosti kvôli akumulácii tekutiny medzi membránami) sa objavuje v dôsledku narušeného odtoku lymfy. Na fórach nájdete sťažnosti pacientov, ktoré pri príliš hrubom šití pri napínaní hernioplastiky spôsobujú poškodenie bedra.

Muži sa často boja chirurgického zákroku v oblasti slabín, pretože v niektorých prípadoch to vedie k narušeniu urogenitálneho systému, sexuálnej dysfunkcii a dokonca k neplodnosti. V skutočnosti môže byť spermatická šnúra umiestnená vo trieslovom kanáliku poškodená alebo zbytočne stlačená, čo narúša správanie semena. Takáto komplikácia je však pomerne zriedkavá, hlavne po otvorenej operácii alebo po stlačení obväzom.

Dôsledky operácie však nie sú také nebezpečné v porovnaní s komplikáciami, ktoré môžu vzniknúť, ak sa nelieči trieslová kýla.

predpoveď

Ak je operácia odstránenia ingínovej prietrže správna a sú dodržané všetky odporúčania lekára, prognóza je zvyčajne priaznivá. Existujú však prípady relapsu spôsobené opätovným vytvorením „medzery“ v brušnej stene. V tomto prípade sa prevádzka a zosilnenie pobrušnice uskutočňuje znova.

Pri neprítomnosti liečby môže byť prietrž narušená, čo hrozí narušením čriev, obštrukciou, peritonitídou. Stlačenie močového mechúra niekedy vedie k zadržiavaniu moču. Môže dôjsť k nekróze tej časti orgánu, ktorá presahuje kýlový kruh. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom včas, keď sa objavia príznaky slabinovej prietrže, a neodkladať operáciu, ak neexistujú kontraindikácie..

Aj keď je tesnenie v slabinách malé a neobťažuje sa, neodkladajte ošetrenie. Vykonanie núdzovej operácie so životným ohrozením často vedie k rôznym komplikáciám, ako je plánovaná operácia.

Recenzie pacientov po operácii

ivan Pred 3 rokmi som podstúpil operáciu na odstránenie kýly pomocou oka. Zdá sa, že chirurg urobil všetko správne, pretože neexistujú žiadne komplikácie a relapsy. Po troch mesiacoch sa vrátil k svojmu obvyklému životnému štýlu, predtým nosil obväz a obmedzoval sa nákladom.

Oleg Ivanovič. Dlho sa ťahal a nevykonával operáciu, obával sa. V dôsledku toho som bol v sanitke v nemocnici s akútnou bolesťou, o niečo viac by sa nezachránilo. Teraz je všetko v poriadku, zostáva len slušná jazva.

Beh s inguinálnou kýlou

Kedy je u mužov predpísaná operácia brušnej prietrže: recenzie a odporúčania

Inguinálna hernia je ochorenie, keď časť vnútorných orgánov pobrušnice spadne do oblasti slabín, v dôsledku čoho vzniká tzv. Herniálny vak. Vonku sa pri chôdzi objaví malý alebo veľký výčnelok, bolesť, nepohodlie. Počas námahy sa môže bolest zosilniť, defekácia je narušená.

Intuálna hernia u mužov je prolaps časti vnútorných tkanív vo forme slučky tenkého čreva alebo tukového tkaniva do podkožnej tukovej vrstvy ingvinálnej oblasti prostredníctvom slabostí v svalovom páse alebo prostredníctvom vrodených otvorov, ktoré u dieťaťa nie sú zarastené. Prolaps močového mechúra je menej častý, niekedy sa pozoruje výčnelok, keď prietrž spadne do mieška.

Inguinálna hernia sa vyskytuje približne u 2% mužskej populácie, u žien je táto patológia mimoriadne zriedkavá. Lekári poskytujú takéto štatistiky: na 1 000 mužov je približne 970 prípadov spôsobených slabinovými kýlami, ale femorálnych - iba 20 prípadov, 10 - pupočníkových. U žien je tento pomer rozdielny, hoci počet normálov je stále vyšší ako u iných typov. Kýla samotná môže byť rovná a šikmá, príčiny jej vzniku sú rôzne. Zvyčajne sa jedná o vrodenú prietrž, ale môže dôjsť aj k jej vypadnutiu v dôsledku slabosti svalov pobrušnice..

Ak sa diagnostikuje „ingínová prietrž“, odporúča sa zvoliť chirurgickú liečbu, pretože iné metódy sú neúčinné, môžu viesť ku komplikáciám..

Príčiny prietrže

Dôvodom vzniku kýly je fyzický stres. Existuje však aj vrodená patológia, keď tzv. Brány zostávajú v pobrušnici, cez ktorú časť vnútorných orgánov jednoducho spadne do oblasti slabín. Po chirurgickom zákroku je v tomto prípade potrebné posilnenie tejto oblasti, preto je možné použiť špeciálnu syntetickú sieťku.

Intuálna hernia u mužov má nasledujúce príznaky:

 1. V brušnej oblasti brucha sa objavuje nadúvanie, jeho veľkosť sa môže líšiť. V polohe na chrbte opuch zmizne alebo sa zmenší, vo zvislej polohe je väčší, zreteľne viditeľný. Jeho rozmery obyčajne tvoria objem vlašských orechov, ale môžu tu byť aj významnejšie..
 2. V slabinách sa začína cítiť pálivý pocit, objavujú sa bolesti. Ich sila a trvanie závisí od štádia ochorenia, celkového stavu pacienta. Najčastejšie sa mierny diskomfort v oblasti slabín rozvíja do neustálej bolesti, čo je dosť nepríjemné. Ak však dôjde k porušeniu, bolesti sa stanú ostrými, takmer neznesiteľnými, potom je nevyhnutná naliehavá operácia.
 3. Pri chôdzi je veľa nepríjemností, ale to platí len pre veľkú prietrž.

Diagnostické a liečebné metódy

Diagnóza slabiny prietrže sa vykonáva vyšetrením pacienta v stojacej a ležiacej polohe. Lekár žiada o namáhanie, zatiaľ čo pozoruje vyčnievanie prietrže. Odborník určí, či existuje možnosť čiastočného alebo úplného nastavenia. Palpácia vám umožňuje určiť konzistenciu vaku. Vyžaduje sa povinné vyšetrenie, aby sa zistilo, či existujú nejaké vedľajšie choroby, napríklad femorálna prietrž, kvapka semenníkov. V niektorých prípadoch lekár navrhuje ultrazvukové vyšetrenie, ak má nejaké pochybnosti.

Po stanovení diagnózy pacient nasmeruje pacienta k chirurgovi, ktorý vykoná chirurgický zákrok. Spätná väzba na tieto operácie je vo väčšine prípadov pozitívna, ak sa prísne dodržiava obdobie po operácii. Komplikácie sú zriedkavé, ale sú možné..

Chirurgia: Kroky procesu

Okamžitá operácia na odstránenie ingínovej prietrže by sa mala vykonať ihneď po rozhodnutí ošetrujúceho lekára. Tento proces nemôžete odložiť, pretože následky môžu byť smutné. Samotný chirurgický zákrok zahrnuje nasledujúce kroky:

 1. Najprv sa na koži urobí rez, ktorý by mal prebiehať rovnobežne s lokalizáciou väzivového väzu, ale o niečo vyšší ako je.
 2. Lekár odhaľuje ingvinálny kanál, hľadá herniálny vak. Prietrž nie je vždy ľahké nájsť. Ak sa operácia vykonáva v lokálnej anestézii, lekár požiada pacienta, aby sa namáhal. Z tohto dôvodu sa v lokálnej anestézii vykonávajú takmer všetky typy operácií na odstránenie ingínovej prietrže. Recenzia samotných pacientov naznačuje, že zákrok sa vykonáva bez bolesti, nemali by ste sa tu báť.
 3. Po nájdení herniálneho vaku je potrebné ho rozrezať, aby sa vyhodnotil celkový stav všetkých tu umiestnených orgánov. Ak je všetko v poriadku, kýla sa vyreže, celé orgány sa umiestnia späť do brušnej dutiny.
 4. Hrudný vak musí byť obväzovaný, prešívaný, po ktorom ho chirurg opatrne odreže.
 5. Ďalej sa uskutoční plastický inguinálny kanál. Toto je rozhodujúce štádium, existuje veľa podobných metód, ale všetky sú založené na vytvorení duplikátu, t.j. dvojnásobnom aponeuróze pri zošívaní fascie a svalov. Možno však použiť aj inú metódu. Napríklad špeciálna syntetická sieť sa prišíva na trieslovinový kanál na správnom mieste. Je inertný, má najvyššiu pevnosť, slúži na spevnenie ovládanej oblasti. Tkanivá tela rastú do tejto siete, ale nereagujú na ňu žiadnym spôsobom, nevyskytujú sa žiadne alergické alebo odmietajúce reakcie..
 6. Týmto sa ukončí zásah, rana sa zošije.

Trvanie operácie prietrže hernie je od 30 minút do 1,5 hodiny. Trvanie operácie závisí od stavu, v ktorom je prietrž, aký je jej objem, ako hladko prebieha intervencia. Ak nie je kýla 1, ale 2 prietrže, v žiadnom prípade ich nemožno odstrániť súčasne, interval medzi 2 operáciami by mal byť niekoľko mesiacov. Trvanie závisí od toho, ako pokračuje doba zotavenia, či po prvej operácii existujú nejaké komplikácie.

Obdobie vymáhania

Po operácii slabinovej prietrže nasleduje doba zotavenia. Zvyčajne po samotnej operácii sú potrebné 1-2 dni, počas ktorých je pozorovaný prísny odpočinok na lôžku, fyzická aktivita je neprijateľná. Je dovolené vstávať asi 2-3 dni.

Takéto stavy sa musia dodržať, pretože pri pohyboch sa objavuje vnútrobrušný tlak, čo veľmi negatívne ovplyvňuje stav pooperačnej rany a švu. V prvých dňoch po chirurgickom zákroku musíte dodržiavať diétu, nejesť ovocie, sladkosti, rôzne druhy slabostí, jogurty. Všetky prispievajú k tvorbe plynu a to je dosť nebezpečné hneď po takomto zásahu..

Obväzy sa uskutočňujú v priebehu niekoľkých dní a stehy sa dajú odstrániť už v 10. deň. 3 - 4 dni po prepustení pacienta sa treba vyhnúť fyzickej aktivite, aby sa opäť nespôsobila slabá kýla, pretože jej recidíva je pravdepodobne.

Po operácii sú možné komplikácie, ktoré sú spôsobené rôznymi dôvodmi. Toto je nedodržanie režimu, možné poškodenie počas samotnej operácie. Veľa záleží na celkovom zdravotnom stave a vlastnostiach tela pacienta. Medzi týmito komplikáciami, ktoré sa môžu vyskytnúť po operácii ingvinálnej prietrže, je potrebné uviesť:

 1. Infekčné komplikácie, ktoré sa vyskytujú počas hojenia rán. Antibiotiká sú predpísané, ktoré zmierňujú zápalové procesy.
 2. Hematómy. Ihneď po chirurgickom zákroku je potrebné do oblasti rany aplikovať špeciálne balenie ľadu. Zabráni sa tak tvorbe hematómov, zlepší sa proces hojenia..
 3. Poškodenie nervov je zriedkavá komplikácia, ktorá môže súvisieť so samotným chirurgickým zákrokom. V tomto prípade ide o porušenie alebo úplnú neprítomnosť v miešku.
 4. Poškodenie rôznych prvkov spermatickej šnúry. Je možné stlačiť vazelínu, čo veľmi negatívne ovplyvňuje plodnosť mužov.
 5. Po operácii môže dôjsť k poškodeniu ciev, ktoré sú v spermatickej šnúre. Ak to nie je eliminované, potom komplikácia nakoniec vedie k atrofii jedného alebo oboch semenníkov.
 6. Po operácii sa môže vyvinúť tzv. Kvapka semenníka. Táto komplikácia sa najčastejšie pozoruje, pravdepodobnosť výskytu je približne 10%.
 7. Poškodenie bedrového kĺbu.
 8. Hlboká žilová trombóza oblasti nôh. Takáto komplikácia po operácii prietrže sa zvyčajne objavuje u starších mužov, ktorí sú oslabení rôznymi chorobami. Podobný stav je pozorovaný u pacientov, ktorí vedú nútený ležiaci životný štýl.
 9. Recidácia prietrže po operácii často nastáva, keď je narušená doba zotavenia. To znamená, že odpočinok postele bezprostredne po prerušení operácie bol pozorovaný, bola pozorovaná fyzická aktivita..

Dôsledky prietrže

Intuálna hernia u mužov môže mať dosť nepríjemné následky, ktoré si vyžadujú povinné ošetrenie. Najnepríjemnejším momentom je to, že prietrž sa po dlhú dobu nemusí prejavovať vôbec, ani pacient nemá podozrenie na chorobu..

Spravidla ide o lekára, keď je celkový stav považovaný za zanedbaný a postihnutá oblasť je dostatočne veľká. Preto lekári odporúčajú, aby sa každý, bez ohľadu na vek, podrobil pravidelným lekárskym vyšetreniam najmenej raz ročne, najlepšie každých šesť mesiacov. Nezaberie to veľa času, ale choroba sa dá zistiť vopred, vo veľmi skorých štádiách, keď stále existuje možnosť ich rýchlej liečby..

Ak sa u mužov nelieči trieslová prietrž, možno pozorovať takéto účinky na organizmus:

 1. Porušenie je jedným z najnebezpečnejších následkov trieslovej prietrže. Ak nevykonáte operáciu včas alebo negramotne, intenzita bolesti a ďalších príznakov sa zintenzívni. Ak sa nepodniknú ďalšie kroky, môže to mať za následok smrť..
 2. Inžinierska hernia u mužov môže viesť k rozvoju ochorenia, ako je ischemická orchitída, t.j. zápal semenníkov..
 3. Pri hernii sa často pozoruje problém, ako je stolica, čo spôsobuje upchatie čriev.
 4. Zápal najnevinnejšej prietrže u mužov.

Poranenie slabinovej prietrže je najnebezpečnejším následkom tohto ochorenia, má nasledujúce príznaky:

 1. Stopy krvi v stolici.
 2. Pri projekcii herniálneho vaku sa začínajú pozorovať silné a ostré bolesti.
 3. Vzhľad nezdvorilého zvracania, ale vôbec neprináša úľavu, skôr sa naopak všeobecný stav zhoršuje..
 4. Kýla sa neopravuje sama.

Ak sa tieto príznaky objavia, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, v žiadnom prípade ich nemôžete odložiť, pretože to ohrozuje život. Kýla si tiež nemôžete napraviť sami, je to tiež nebezpečné. Podľa potreby je potrebné okamžite zavolať sanitku.

Inguinálna hernia je choroba, keď časť vnútorných orgánov vypadne cez takzvanú dieru a vytvorí herniálny vak. Ochorenie je nebezpečné, odporúča sa iba chirurgický zákrok, neexistujú žiadne iné metódy liečby. Porušenie je obzvlášť nebezpečné, v tomto prípade je nevyhnutná neodkladná prevádzka, pretože existuje nebezpečenstvo pre život.

Liečba hernie husí u mužov bez chirurgického zákroku

Inguinálna hernia je patológia, pri ktorej vnútorné orgány vyčnievajú cez steny ingvinálneho kanála, ktorý sa nachádza v brušnej dutine. Okrem toho môže byť takáto patológia sprevádzaná bolestivými pocitmi. U mužov je táto patológia oveľa častejšia ako u žien. Tento jav je spôsobený fyziologickými vlastnosťami..

 • Faktory a príznaky, ktoré vedú k rozvoju choroby
 • Príčiny slabinovej prietrže
 • klasifikácia
 • Diagnóza slabiny prietrže
 • Ako liečiť slabinovú prietrž u mužov, s výnimkou chirurgického zákroku
 • Prevencia a cvičenie
 • Gymnastické kurzy
  • Kedy robiť gymnastiku
  • Keď nemôžete robiť gymnastiku

Faktory a príznaky, ktoré vedú k rozvoju choroby

Faktory vedúce k rozvoju choroby:

 1. obezita;
 2. časté zdvíhanie ťažkých predmetov;
 3. vysoký tlak v brušnej dutine, ktorý môže byť spôsobený obezitou;
 4. chronická zápcha.

Príznaky slabinovej prietrže

Ochorenie sa môže vyskytnúť aj u dieťaťa. Okrem vyššie uvedených faktorov môže byť toto ochorenie vrodené..

V počiatočných fázach je možné zlepšiť stav pacienta pomocou terapeutických masáží, tradičnej medicíny alebo špeciálnej gymnastiky. Ak začnete s chorobou trochu, potom už bez chirurgického zákroku bude veľmi ťažké zbaviť sa slabinovej prietrže.

Preto by sa mala venovať osobitná pozornosť prvým príznakom. Sú to tieto:

 1. bolesť počas aktívneho pohybu alebo tréningu. Trvanie a povaha bolesti sa môžu líšiť;
 2. nadúvanie sa pozoruje v blízkosti šikmého svalu v oblasti slabín. Môže byť sotva viditeľný alebo už rozšírený. Možno to pozorovať pri chôdzi alebo v stojacej polohe tela;
 3. ťažkosti a pálenie v blízkosti slabín. Počas námahy môže dôjsť k zhoršeniu bolesti;
 4. zrútenie, slabosť. Nezáleží na tom, aká je denná aktivita, aktivita človeka klesá;
 5. opuch v miešku. Môže byť sprevádzaná horúčkou.

V pokročilom veku nie je možné odstrániť prietrž bez kýly. Ak hovoríme o dieťati, ľudový liek môže dosiahnuť 100% účinok. Do 7 rokov vám masáže a obväzy pomôžu ľahko odstrániť zápal. Toto všetko je spôsobené skutočnosťou, že u dospelých je proces rehabilitácie a zotavenia oveľa pomalší ako u detí.

Príčiny slabinovej prietrže

Medzi hlavné dôvody patria:

 1. Vek. Čím je človek starší, tým väčšia je pravdepodobnosť choroby;
 2. vlastnosti štruktúry tela;
 3. genetika;
 4. hmotnostná stabilita a tuku. Na zvýšenie pravdepodobnosti hernie môže človek rýchlo schudnúť;
 5. nervová obrna, ktorá je zodpovedná za inerváciu svalov na brušnej stene.

klasifikácia

Inguinálne kýly sa v závislosti od charakteru patológie dajú klasifikovať do týchto typov:

 1. rovno. Spermatická šnúra nie je ovplyvnená výstupkom. Môže to byť spôsobené oslabením väzov a svalov. Detekuje sa iba pri obezite alebo v starobe. Dôvodom je pomalý vývoj prietrže;
 2. šikmá. Pelvické orgány vyčnievajú zo spermatickej šnúry. Môže byť získaný alebo vrodený;
 3. kombinovať. Môže tu byť aj priama a šikmá prietrž. Tento typ sa vyznačuje niekoľkými nesúvisiacimi hrčkami.

Existujú tiež jednostranné a obojstranné kýly.

Podľa typu závažnosti rozlišujú:

 1. Počiatočné. V tomto prípade herniálny vak vstúpi do prstencového kruhu;
 2. kanálov. Kýla nespadá ďalej ako do slabinového kanála a zostáva v ňom.
 3. trieslová. Zväčšuje sa veľkosť a presahuje kanál;
 4. slabý a nepatrný. Obsah prietrže sa zníži do mieška. Je posledná etapa.

Diagnóza slabiny prietrže

Diagnóza je určená hlavne pacientovi po vizuálnom vyšetrení. Ak je pacient pripravený na liečbu, bude vyšetrený inými metódami..

Tieto metódy sať:

 1. irrigoscopy. V tomto prípade sa špeciálny roztok naleje do análneho kanála, ktorý je jasne viditeľný v čreve röntgenovými lúčmi. S pomocou takejto štúdie je možné odhadnúť veľkosť brány a obsah v herniálnom vaku;
 2. Ultrazvuk obsahu brušnej dutiny a hernie vaku. Môže sa použiť na určenie počtu kŕmidiel čriev, ich umiestnenia a skutočného obsahu herniálneho vaku.

Ak sa náhle vyskytlo podozrenie na porušenie prietrže, predpisujú tiež diferenciálnu diagnózu prietrže, ktorá nie je obmedzená. S tým existuje štúdia všetkých symptómov, ktoré má pacient, a je urobený konečný záver o stave pacienta.

Ako liečiť slabinovú prietrž u mužov, s výnimkou chirurgického zákroku

Pri liečbe kýly u mužov sa môžete vyhnúť operácii. V tomto prípade sa používa cvičenie a tradičná medicína..

Cvičenie kýly

Doma môžete robiť terapeutické cvičenia. Pomáha posilňovať svaly na bruchu a zároveň znižuje zaťaženie v bolestiach. Vzhľadom na skutočnosť, že takáto liečba je u mnohých mužov kontraindikovaná, je potrebné sa poradiť so svojím lekárom skôr, ako začnete. Cvičenie sa oplatí trikrát za deň, pri dodržaní nasledujúceho poradia:

 1. Posaďte sa na stoličku a roztiahnite nohy od seba. Potom zdvihnite ruku nahor a sklopte ju v tejto polohe na zodpovedajúcu stranu. Vykonajte 10-15 krát v oboch smeroch.
 2. Ľahnite si na chrbát na podlahu a nohami pritlačte loptu. Guľa pomaly zdvíhajte 15 - 20 cm až 12 - 15 krát.
 3. so šírkou ramien od seba ohnite tak, aby sa vaša ruka dotýkala končekov prstov opačnej nohy. Naklonenie 12 až 15 krát.

Liečba tradičnou medicínou

V ľudovom liečiteľstve sa obklady a tinktúry používajú na liečbu slabinovej prietrže. Ak sa chcete vyhnúť vedľajším účinkom, musíte sa poradiť s lekárom o ich použití. Pri správnom používaní tradičnej medicíny môžete zmierniť bolesť a oddialiť čas operácie. Nezabudnite, že zásah chirurgov je najúčinnejším spôsobom. Pri liečbe používajú prívrženci ľudových prostriedkov:

Prevencia a cvičenie

Po liečbe inguinálnej kýly je akákoľvek fyzická aktivita kontraindikovaná. Na posilnenie svalov na brušnej stene je potrebné hneď po odstránení záťaže vykonať niekoľko cvičení. Vykonanie takýchto cvičení pomôže zabrániť opätovnému výskytu choroby. Takéto cvičenia budú užitočné aj pre tých, ktorí majú predispozíciu na slabinovú prietrž.

 1. Ľahnite si na chrbát a ohnite kolená. Položte ruky za hlavu tak, aby vaše dlane držali chrbát hlavy. Potom zdvihnite nohu ohnutú na koleno a dosiahnite opačný lakť. Vráťte sa do východiskovej polohy a cvičte s druhou nohou a pažou.
 2. "bicykel"
 3. "Nožnice"
 4. kruhové pohyby nôh (pri tom držte prietrž)

Pri opakovaní takýchto cvičení dvakrát denne sa dá vyhnúť hernii 50-krát.

Gymnastické kurzy

Kedy robiť gymnastiku

 1. počiatočné štádium obezity alebo oslabenia brušnej steny;
 2. ak sa pozoruje stáza krvi na pozadí hypodynamiky a je narušený krvný obeh;
 3. s odstránenou slabinou prietrže po vyliečení všetkých jaziev;
 4. s vrodenými abnormalitami u detí, ktoré sú spojené so svalovou slabosťou;
 5. ak existuje mierny výčnelok v oblasti slabín a je stanovená diagnóza - prietrž.

Keď nemôžete robiť gymnastiku

 1. s bolesťou počas cvičenia;
 2. komplikácie prietrže, ischémie tkanív a štípania;
 3. poranenia hrudníka a brucha;
 4. infekcia alebo hnisanie pozorované po operácii.

V počiatočných fázach môže byť slabinová prietrž úplne neviditeľná, s výnimkou mierneho vyčnievania v slabinách. Spravidla sa bolesti nevyskytujú. Inguinálna kýla preto nemusí zasahovať do každodenných aktivít. Po stlačení výčnelok v boku jednoducho zmizne. Preto veľa mužov ignoruje túto patológiu. S progresiou choroby však existuje slabosť v slabinách, ako aj zápcha. To je spôsobené ťažkým pohybom výkalov. Neskôr sa objavia problémy s ejakuláciou a sexuálnymi vzťahmi. Inguinálna kýla nepriaznivo ovplyvňuje potenciu, ak s týmto problémom dlho nekonzultujete lekára. Pretože v mnohých prípadoch herniálny vak preniká do vnútorného prstenca zodpovedajúceho trieslového kanálika a je umiestnený v blízkosti spermatickej šnúry, vyvoláva to jeho systematickú kompresiu. V počiatočnej fáze vývoja ochorenia sa erektilná dysfunkcia prakticky neprejavuje. Postupom času sa však libido znižuje, počet spermií sa znižuje počas ejakulácie, vyvíjajú sa zápalové ochorenia genitourinárneho systému a zvyšuje sa intenzita a závažnosť syndrómu bolesti. To nepriaznivo ovplyvňuje sexuálny život človeka. Preto sa pri prvých príznakoch patológie musíte ponáhľať k lekárovi. Inguinálna kýla priamo súvisí s potenciou. Preto, ignorujúc takúto patológiu, môžete sa stať impotentnými. Inguinálna kýla je vážne porušenie. Žiadne ľudové lieky jej nedovolia zbaviť sa. Samoliečba je v tomto prípade prísne zakázaná. Nasmerovanie kýly samostatne alebo vykonávanie iných manipulácií bez konzultácie s lekárom je neprijateľné. V súčasnosti moderná medicína poskytuje menej traumatické možnosti chirurgického zákroku, čo umožňuje vyriešiť zodpovedajúci problém za pár minút a minimalizovať riziko recidívy. Proces obnovy spravidla netrvá dlhšie ako 10 dní. Aj keď vo väčšine prípadov je muž večer poslaný domov. Predovšetkým s ingvinálnou prietržou - vyhľadajte lekársku pomoc včas.

Na zlepšenie účinnosti naši čitatelia úspešne používajú M-16. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Liečba trieslovej prietrže bez chirurgického zákroku: alternatívne metódy

Otázka liečby slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku spôsobuje veľa kontroverzií. Mnohí si však uvedomujú pozitívne výsledky nechirurgickej liečby. Na začiatku je možné vyliečiť ingvinálnu prietrž bez chirurgického zákroku. Pozrime sa podrobnejšie na metódy a prostriedky takéhoto zaobchádzania..

Ako sa objaví slabá prietrž?

Inguinálna hernia je patológia, pri ktorej je vnútorná časť orgánu umiestnená za brušnou dutinou. Vonku to vyzerá ako hrbol. Kýla sa objavuje kvôli slabosti v spojivových tkanivách, väzoch a svaloch, ktoré udržujú orgán na horšom mieste. Vrodené alebo získané oslabenie môže byť lokálne alebo všeobecné..

 • S extrainguinálnou zónou sú spojené časté príčiny: orgán presahuje hranice, aj keď neexistujú žiadne oslabené väzivá a svaly. Tento stav spôsobuje zvýšená fyzická aktivita, zvýšená hmotnosť a častá zápcha..
 • Miestne príčiny sú spojené s ťažkou svalovou slabosťou, ktorá nedokáže udržať orgán na mieste, keď osoba stojí.

Inguinálna kýla sa vyvíja u dospelých oboch pohlaví, častejšie u mužov. Čím je človek starší, tým vyššie je riziko prietrže, pretože vek a tkanivá tkanív sa zhoršujú. Keď úplne prestanú vykonávať svoju prácu, orgán sa pri malých nákladoch vydýchne. Dochádza tiež k zvýšeniu klírensu v inguinálnom kruhu, ktorý spôsobuje u mužov herniu.

Druhy trieslovínovej hernie

 • Škúlenie. Jeden alebo iný orgán „opúšťa“ spermatickú šnúru. Táto patológia môže byť vrodená aj získaná..
 • Straight. Orgán vyčnieva, spermatická šnúra nie je zapojená. Ligamenty a svaly sú mierne oslabené. K oslabeniu dochádza postupne a môže dôjsť úplne v prípade obezity alebo v starobe.
 • Kombinovať. V tomto prípade existuje niekoľko výčnelkov, ktoré nie sú vzájomne prepojené. Zároveň priama aj šikmá prietrž.

Niektorí z pacientov žili a bývali s herniou, neuvažovali o dôsledkoch. Ak sa však choroba zistí, lekári ju odporúčajú liečiť. Ochorenie môže byť diagnostikované radom charakteristických symptómov..

Ako sa prejavuje inguinálna prietrž: príznaky choroby

 • výstupok vo forme kužeľa, ktorý je umiestnený v dolnej časti brucha;
 • pocit plného brucha (nepravdivý);
 • bolesť vznikajúca v stoji a počas námahy. Dávajú dolnú časť chrbta a genitálie;
 • tachykardia, nevoľnosť, horúčka;
 • horenie v slabinách;
 • nezdravé močenie a stolice;
 • nepohodlie pri chôdzi.

Chirurgia alebo konzervatívna liečba?

Chirurgia vám umožňuje rýchlo nastaviť orgán späť v ktorejkoľvek fáze, ale riziko recidívy sa zvyšuje. Na začiatku, keď nedôjde k porušeniu, je možné predpísať liečbu slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku. Ošetrujúce lekárske ošetrenie by sa malo venovať otázke, aké metódy liečby choroby by sa mali riešiť.

Nechirurgická liečba ingínovej prietrže zahŕňa nasledujúce metódy: použitie lekárskeho obväzu, fyzioterapeutické procedúry a gymnastiku, lieky a tradičná medicína. Lekár vyberie liečebný program pre každého pacienta individuálne. Táto liečba u mužov je veľmi účinná, ak pacient prísne dodržiava všetky požiadavky a jeho prípad sa nezačne..

Pozrime sa podrobnejšie na to, ako vyliečiť slabinovú prietrž bez chirurgického zákroku.

Nosiť obväzový pás

Liečba bez chirurgického zákroku nevyhnutne zahŕňa nosenie obväzového pásu. Pás sám sa nelieči, ale je nevyhnutným pomocným prostriedkom v triedach fyzickej terapie. Nedá sa nosiť neustále, pretože to môže oslabiť chrbtové svaly a abs.

Fyzikálne procedúry a liečebné cvičenia

Ako liečiť slabinovú prietrž fyzikálnymi postupmi? Užitočné chôdze, mierny beh, plávanie a aerobik. Počas týchto cvičení brušná tlač zosilnie, riziko recidívy zmizne. Príčinou vzniku kýly môže byť aj silné fyzické námahy, preto je veľmi dôležité zvoliť si príslušné tempo a úsilie..

Môžete liečiť slabinovú prietrž pomocou gymnastiky. Terapeutická gymnastika je veľmi efektívny spôsob liečenia a regenerácie v prírodnom režime. Špeciálne navrhnuté cvičenia dobre posilňujú predné svaly na bruchu - pretože ich oslabenie je hlavnou príčinou výčnelkov..

Cvičením sa precvičia všetky svaly tlače, zlepší sa väzba a zvýši sa pohyblivosť bránice. Špecialista ich vyberie individuálne: odporúča sa v budúcnosti vykonávať gymnastiku, aby sa predišlo možným relapsom a komplikáciám..

Terapeutickú gymnastiku je možné vykonávať iba so súhlasom lekára, jedná sa o pomerne účinné metódy liečby. Cvičenia sa vykonávajú trikrát denne: ráno - pol hodiny pred raňajkami, popoludní - 30-40 minút po jedle a večer 50 minút po poslednom jedle. Cvičenie posilňuje brušné svaly, väzy a zvyšuje pohyblivosť bránice.

Súbor cvičení číslo 1

 • Počiatočné držanie tela: ležiace na chrbte, ruky sú umiestnené za hlavou, nohy sú ohnuté na kolenách. V tejto polohe sa musíte striedať a ťahať si navzájom kolená a lakte. Počet opakovaní - 15.
 • „Bicykel“ stredne rýchlym tempom - čo najviac.
 • „Nožnice“ v póze ležiacom na chrbte. Ruky sú umiestnené pozdĺž tela.

Komplex cvičení №2

 • Pacient musí ležať na chrbte a natiahnuť nohy dopredu. Na žalúdku zostáva asi 1 kg. hmotnosť, ktorá sa počas cvičenia môže pohybovať okolo žalúdka. Pri vdýchnutí pacient trčí žalúdok, pri výdychu sa znižuje.
 • Potom si sadnite na stoličku, oprite sa a uchopte sedadlo. Po vdýchnutí nadvihnite panvu pri výdychu - nižšie.
 • Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy a roztiahnite ich doširoka. Panva sa nadýchne a pri výdychu sa spustí. Na podporu môžete použiť chodidlá, ramená alebo lakte.
 • Pacient musí sedieť na stoličke, uvoľniť ruky a nohy a pri inhalácii odtiahnuť nohy na brucho a do oblasti hrudníka, nižšie na výdych..

Pred začatím triedy musíte mať obväz - používa sa ako ochranný prostriedok proti možnému vážnemu stresu u mužov. Musíte začať trénovať s inštruktorom: pre každého pacienta vypracuje individuálny tréningový program a pomôže predchádzať možným komplikáciám.

fyzioterapia

Inguinálna kýla môže viesť k nepríjemným komplikáciám: môže spôsobiť hlien alebo infekciu. Príslušné fyzioterapeutické postupy ich varujú, a preto musia byť zahrnuté do komplexu povinnej liečby.

Ultrafialové žiarenie a laser pomáhajú hojiť tkanivá. V budúcnosti môžete použiť induktotermiu, diadynamik, liečbu parafínom a bahnom.

ethnoscience

Ako vyliečiť chorobu pomocou tradičnej medicíny? Kombinujú sa s terapeutickými cvičeniami a preventívnymi opatreniami. Alternatívnu liečbu by mal sledovať aj odborník. Aktívne používajte obklady, masti, pleťové vody. Postihnuté oblasti nie je možné zahriať. Môžete použiť také ľudové recepty:

 • Soľanka z čerstvo kysnutého kapusta používaná na nočné obklady.
 • Stlačiť z tinktúry na presličke poľa: 3 lyžice. l nalejte vriacu vodu na kvety a nechajte pôsobiť 30-40 minút. Naneste ochladený obklad.
 • Vývar byliny Larkspur. 25 g nalejte malé množstvo vody a povarte 8-12 minút. Pripravený produkt je možné konzumovať dovnútra počas 1 čajovej lyžičky. pred jedlom.
 • Masť na jezdecký tuk a vajcia. 100 ml ocot je potrebné zmiešať s kuracím vajcom. Bravčový tuk (0,5 l.) Sa topí a trvá 5 až 6 dní v tmavej a chladnej miestnosti. Po uplynutí stanoveného času je potrebné do zmesi pridať pár prepeličích vajec a 10 g jazvčieho tuku. Všetci sa zmiešali a poslali do chladničky. Pripravená masť pomôže zbaviť sa príznakov, aplikuje sa na oblasti s prietržou jeden mesiac.
 • Chrípková tinktúra. Do 0,5 litra sa musí naplniť 30 g kvetov chrípky. vriacou vodou a trvajte 1-1,5 hodiny. Vždy pred jedlom sa podáva malé množstvo infúzie.
 • Užitočné sú nasledujúce zložky: jód, cesnak, biela akácia, hnedý chlieb, amoniak.
 • Tinktúra na smrekovci smrekovca. Jeden liter vriacej vody sa naleje do 5 lyžíc. l kôra a trvajú 10-12 hodín. Vezmite 200 ml. 4-5 krát denne a používa sa na obklady.
 • Tinktúra ďateliny: 20 g. Je potrebné naliať 200 ml. vriacou vodou a trvať 1,5 hodiny. Hotová tinktúra sa používa perorálne trikrát denne, 60 - 70 ml.
 • Deň a noc komprimujte z čerstvého agáve.
 • Tinktúra na dubovej kôre. Kôra a žalude sa nalejú do červeného vína a trvajú na nich 20 dní. Tento nástroj sa používa ako kompresia.
 • Domáca masť na základe zlatého fúzy. V nádobe s objemom 0,5 ml musíte vyplniť suchú banán plantážnu, zlatú fúzy a indickú cibuľu. Do zmesi sa pridá bravčový tuk a všetko sa dôkladne premieša..
 • Vývar na báze paliny: 30 g bylín sa naleje vriacou vodou (200 ml) a trvá 2,5 - 4 hodiny. Vývar vypite 3-4 krát denne, 100 ml. v tom čase.
 • Tinktúra listov kostí. 25 g listov by sa malo naplniť vriacou vodou (250 ml) a trvať na tom, aby sa udržiavalo 5 hodín. Potom pridajte do tinktúry 30 g medu. Tinktúra sa používa ako obklad.
 • Kompresia založená na paline a ražnom chlebe. Výrobok sa musí nanášať na pokožku v mieste prietrže.
 • Acetický roztok sa používa na denné pranie. Pomery sú nasledujúce: 2 lyžice. l ocot sa musí nariediť v 200 ml. voda.
 • Požitie infúzií liečivých bylín. Telo posilňujú egreše, chrpy, lúky, smrekovce (kôra), nesmrteľky, presličky.

Vďaka ľudovým receptom sa veľa pacientov úspešne zbavilo príznakov choroby. A predsa je možné liečiť ingvinálnu prietrž bez chirurgického zákroku úplne a efektívne? Pripomíname vám, že všetky tieto metódy sú účinné v kombinácii iba v počiatočnom a ľahkom štádiu choroby. Všeobecne sa jedná o pomocnejšie, liečebné a doplnkové postupy, ktoré pomáhajú eliminovať príznaky choroby.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Problémy s chrbtom sú globálnym problémom našej doby. Dôvodom je nedostatok pohybu a fyzickej aktivity, práca pri počítači a všeobecne nezdravý životný štýl.
Liečba hernie miechy L5 S1 bez chirurgického zákroku Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.? Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.
Očakávaným príznakom je bolesť hlavy s osteochondrózou krčnej chrbtice. Cervikálna osteochondróza a bolesti hlavy sa neoddeliteľne navzájom sledujú. Krk patrí do tenkého a pohyblivého segmentu, v ktorom sú cievy zásobujúce konečný mozog.