loader

Hlavná

Hlava

Je možné bežať s kýlou bedrovej chrbtice?

Atletika je kráľovnou športu. Bude však priateľstvo s touto kráľovnou ubližovať pacientom s dystrofickými léziami medzistavcových chrupavkových diskov chrbtice? Atletika pre atletiku a atletiku zahŕňa chôdzu, skákanie, všade okolo, vrátane obľúbených bežeckých športov. Toto je závod sprintu, bariérový beh, štafetový závod, dokonca vytrvalostný závod pre maratón a polmaratón. Koľko sú joggingové cvičenia, ak nie atletické, ale aj rekreačné, ukázané pacientom s výčnelkami a kýlami? Je možné bežať s kýlou chrbtice, napríklad s kýlou bedrovej platničky? Na túto otázku odpovedáme čo najjednoduchšie a najpodrobnejšie..

Výhody behu

Zvážte výhody behu bez toho, aby ste sa dotkli profesionálnych problémov týkajúcich sa technológie a športu. Bude to o joggingu a predovšetkým o jeho odrodách, ako napríklad jogging, napríklad jogging ráno. Beh na špeciálnom bežiacom páse patrí do tej istej kategórie, stále však nemá ďalšie stimuly, ktoré diverzifikujú behový proces a ďalej zlepšujú funkciu vonkajšieho dýchania a kardiovaskulárneho systému. Hovoríme o zmene okolitej krajiny, o vzostupoch, poklesoch ao vplyve čistého vzduchu, ak sa v zalesnenej oblasti konajú kurzy..

Beh pomáha zvyšovať vytrvalosť, trénuje kardiovaskulárny systém, zlepšuje prekrvenie svalov, odtok žíl z nich. Táto skutočnosť je veľmi dôležitá, a to aj pre svaly chrbtice, ktoré trpia chronickou hypoxiou v podmienkach fyzickej nečinnosti a nízkej fyzickej aktivity..

Beh je jedným z najlepších spôsobov spaľovania nadbytočných kalórií, prispôsobenie telesnej hmotnosti s ideálnou hodnotou pre vašu výšku, pohlavie, vek. Beh má antidepresívnu vlastnosť, pretože umožňuje človeku byť sám so sebou, ale zároveň mu dáva fyzickú aktivitu, odvracajúc sa od príliš pochmúrnych myšlienok. Monotónny, „únavný“ proces vedie dokonca k špecifickej eufórii, pokiaľ ide o veľké vzdialenosti v dôsledku prudkého nárastu výroby endorfínov..

Pravidelným školením sa ľudia začínajú pripájať k zdravým sebavedomým ľuďom, ktorí majú moc vôle, môžu dosiahnuť svoj cieľ. Výsledkom je, že jogging zvyšuje sebavedomie a prevádza bežca na určitú triedu „nadľudských“ nad obyčajnými mešťanmi, ktorí fajčia a pijú pivo.

Akýkoľvek beh, dokonca aj na bežiacom páse, pomáha zintenzívniť metabolizmus, zlepšiť funkciu vonkajšieho dýchania, a ak človek beží v prírode, prispieva k lepšej saturácii mozgového tkaniva kyslíkom. Je dokázané, že pravidelný, dokonca aj ranný beh pomáha zlepšovať spánok. V štúdii využívajúcej štatistiku populácie sa zistilo, že pravidelné behanie v každom veku nielen zlepšuje kvalitu života, ale zvyšuje aj jeho trvanie. Aj keď hovoríme o pacientoch so zvýšenými kardiovaskulárnymi rizikovými faktormi. Ak môžu byť upravené zmenami životného štýlu, potom beh pomôže zlepšiť zdravie..

Indikácie a kontraindikácie pre beh

Rovnako ako akýkoľvek druh telesnej kultúry, jogging je pre mnohé stavy neliečivom. Najprv je ukázané:

 • S nadváhou, nízky stupeň obezity (1 - 2);
 • V prítomnosti hypercholesterolémie alebo vysokej hladiny „zlého cholesterolu“;
 • Na zlepšenie funkcie obličiek. Počas behu sa potenie skutočne zlepšuje, čo uvoľňuje filtračné renálne mechanizmy;
 • S množstvom chronických pľúcnych ochorení, pretože zlepšuje nielen ventiláciu, ale aj krvný obeh v pľúcnom tkanive;
 • S úzkosťou, stresom, chronickou nespavosťou.

Nakoniec jogging zlepšuje celkové fungovanie kardiovaskulárneho systému, môže byť použitý ako prostriedok prevencie infarktu a mozgovej príhody.

Z analýzy údajov o zdravotnom priebehu je možné urobiť jeden záver. Svedectvo nehovorí, že beh zlepšuje stav pacientov s osteochondrózou, výčnelkami a medzistavcovými kýlami. Zostáva určiť, či choroby pohybového ústrojenstva sú pri joggingu kontraindikované, a ak sú, tak prečo a čo potom môže nahradiť beh?

 • vyčerpanie, kachexia;
 • epilepsia s kŕčovými záchvatmi, epizindróm;
 • horúčka, t.j. horúčka, akútne infekcie;
 • vysoký krvný tlak a najmä hypertenzná kríza;
 • závažné narušenie srdcového rytmu sprevádzané mdloby, zlyhanie srdca, najmä pri výskyte periférneho edému;
 • angina pectoris, najmä angina pectoris.

Wellness beh sa neodporúča pri ťažkom poškodení zraku, v neskorých štádiách kŕčových žíl alebo pri chronických poruchách žilového obehu dolných končatín. Beh počas prechodných ischemických záchvatov, trofických vredov dolných končatín, tromboflebitída, diabetická noha atď. Je kontraindikovaný..

Všetky tieto kontraindikácie nesúvisia s muskuloskeletálnym systémom. Je skutočne možné zabehať s chorobami kostí a kĺbov? Ukazuje sa, že nie, artróza kolenných kĺbov sa bude považovať za jednu z vyjadrených kontraindikácií, pretože mnohí začiatočníci, dokonca aj pri racionálnej záťaži, začnú pociťovať, že ich kolená začínajú bolieť..

Aké je zaťaženie chrupavky kolenných kĺbov? Dá sa ľahko vypočítať. Ak človek váži 100 kg, beží pomaly pre svoje potešenie 30 minút rýchlosťou 2,5 krokov za sekundu, potom:

 • v dôsledku toho sa každá chrupavka počas celého obdobia výcviku stretne s 4 500-krát z letovej fázy hmotnosťou celého pristávacieho tela (s výnimkou hmotnosti dolnej časti nohy a chodidla podpornej nohy);
 • dostane celkové zaťaženie vyše 420 ton.

Mimochodom, 420 ton je hmotnosť siedmich železničných vozidiel naložených uhlím. A zároveň, každé jednorazové zaťaženie chrupavky, ktorá sa vyvíja v tomto obrovskom množstve, bude šokované, keď človek beží, čím zníži celé telo na podpornú nohu. Je to nebezpečné? Áno, so zlyhaním kompenzačných mechanizmov.

Existuje dokonca špecifické zranenie. Každý rok je zranených 40 až 55% všetkých ľudí, ktorí sa pravidelne venujú bežeckým športom. Po prvé, trpia kolenné kĺby, existuje dokonca aj zvláštne ochorenie - „bežecké koleno“ alebo syndróm patellofemorálnej bolesti.

Druhou najbežnejšou patológiou sú rôzne poranenia chodidla, zápal plantárnej fascie (plantárna fasciitída), chronický zápal členkového kĺbu, podviazanie jeho väzov. Na treťom mieste - porážka bedrových kĺbov, dolnej časti chrbta, iných šliach, svalov a kĺbových povrchov. Teda aj u zdravých ľudí, ktorí netrpia výčnelkami a prietržami v dôsledku pravidelného chodu, môžu vzniknúť komplikácie spojené s patológiou lumbosakrálnej chrbtice, hlbokých chrbtových svalov. Teraz zvážte, či je možné bežať s kýlami bedrovej chrbtice.

Je možné bežať s medzistavcovou prietržou?

Je známe, že prietrž disku je porušením integrity chrupavky, elastickej výstelky medzi stavcami a prietrže pri vystavení iba jednému rozhodujúcemu faktoru - tlaku, ktorý presahuje určitú kritickú hodnotu..

Mnohé faktory, ktoré sa nazývajú príčinné, môžu viesť k vyčnievaniu a prietrži. to:

 • vek pacienta. Čím starší človek, tým menej vody v tele a čím menej vody, tým menšia elasticita chrupavky;
 • nadváhou. Ak to nemá vplyv na hernie krčnej chrbtice, potom trpí najhoršie dolná časť chrbta u obéznych ľudí, pretože má najväčšiu záťaž;
 • nesprávne držanie tela;
 • skolióza;
 • zápalové lézie stavcov;

Je to však nadmerný tlak, ktorý sa vyvíja na určitú oblasť medzistavcových platničiek a vedie k jeho zničeniu. Ak tento tlak nie je postupný, ale má nárazový mechanizmus (ako pri behu), potom je to buď:

 • urýchliť premenu výčnelku na prietrž;
 • zväčšiť herniálny výčnelok;
 • presunie štádium remisie v prítomnosti kýly do štádia prudkého exacerbácie.

Je možné namietať, že disky majú menšiu váhu ako kolená, pretože v prípade bedrovej chrbtice by sa malo pamätať iba na prekrývajúcu časť tela. Tu však prichádzajú do úvahy nasledujúce anatomické a fyziologické faktory. Ak je osoba, ktorá vedie,:

 • ploché nohy alebo nesprávne zvolená obuv, zvyšuje sa tým riziko nerovnomerného zaťaženia medzistavcových platničiek;
 • vrodené anatomické skrátenie jednej končatiny najmenej o 5 mm, čo extrémne synchronizuje zaťaženie počas behu a spôsobí výčnelok a prietrž;
 • spondylolistéza, to znamená skĺznutie posledného bedrového stavca relatívne k sakrálnej kosti, potom sa počas behu môže zvýšiť nestabilita a amplitúda skĺznutia, čo povedie k kritickému tlaku a prietrži.

Nakoniec, ak má pacient vrodenú príchuť (Marfan, Ehlers-Danlos syndrómy) alebo ak má slabosť väzivového aparátu chrbtice a dolnej časti chrbta, môže to tiež viesť k fatálnej deštrukcii tela medzistavcových platničiek počas behu, čo spôsobí charakteristické príznaky exacerbácie prietrže.

Čo robiť pre pacientov s herniou?

Po prvé, aby si pacient udržal zdravie a predchádzal exacerbáciám, musí si zvoliť iné typy fyzickej aktivity. Beh, vzpieranie, silové športy, napríklad bojové umenia, parašutizmus, zjazdové lyžovanie, majú veľmi škodlivý vplyv na priebeh výčnelkov a herniovaných diskov..

Ideálnym športovým zaťažením, ktoré neimplikuje nárazový tlak na chrbticu, sú všetky typy plávania a cyklistiky. Uprednostňuje sa plávanie, pretože umožňuje zahrnúť do práce aj iné časti hlbokých chrbtových svalov, ktoré sa nepoužívajú na aktiváciu v podmienkach gravitácie, pri statickom a dynamickom zaťažení. Koniec koncov, telo neváži nič vo vode a môžete sa pohybovať v akejkoľvek polohe. Preto sú všetky typy freestyle plavania v bazéne veľmi užitočné, zlepšujú troficitu medzistavcových platničiek a dokonca v niektorých prípadoch zväčšujú svoju hrúbku vďaka jednoduchému odstráneniu záťaže. Tento mechanizmus je podobný rozšíreniu chrupavky vo sne. Ak si zmeráte svoju výšku ráno, bude to, najmä u mladých ľudí s elastickou chrupavkou, o 1 až 2 cm vyššie ako vo večerných hodinách, keď tkanivo pre chrupavku medzi stavcami „ustupuje“.

Najlepšie je kúpanie..

Cyklistika je ukázaná v drsnom teréne, pozdĺž chodníkov, pokojným tempom. Je vhodné odpojiť z bicykla každých 15 minút a chodiť pešo po dobu 5 až 10 minút. To vám umožní zmeniť krvný obeh vo svaloch perineum, zmeniť rýchlosť dýchania a činnosť kardiovaskulárneho systému. Nakoniec mení postoj cyklistu a vyhýba sa skĺzavaniu.

Mimochodom, ak si vyberiete bicykel na chôdzu s cieľom zlepšiť svoje zdravie, potom si nekúpte cestné bicykle, ale horské bicykle alebo horské bicykle. Aký je medzi nimi rozdiel? Bez toho, aby sme sa dostali do technických jemností, povieme iba polohu tela. Na cestnom bicykli sedí človek vo zvislej polohe s vertikálnym chrbtom, približne rovnako ako na stoličke v kancelárii. Tento bicykel je vhodný na pokojné výlety napríklad do obchodu s potravinami v krajine.

Horský bicykel predisponuje k nižšiemu pristátiu, telo je naklonené a záťaž je rovnomerne rozdelená medzi ramená a nohy. Štýl jazdy je agresívnejší. To znamená, že bedrová chrbtica a zadok budú menej zaťažené. Cyklista bude mať možnosť preniesť telesnú hmotnosť na svoje ruky alebo nohy, ktoré stoja v pedáloch. Takáto pravidelná zmena postoja bude prospešná iba. Ak je na hrboľoch potrebné odpisovanie, malý stojan na pedále (s nohami ohnutými na kolenách) alebo so zaťažením rúk bude oveľa bezpečnejší pre vyčnievanie a prietrž než pri jazde na cestnom bicykli s priamym chrbtom, keď sú všetky hrče vydávané citlivými údermi do dolnej časti chrbta..

Pre milovníkov cyklistiky je tu ďalšia možnosť - kúpiť tzv. Tukové koleso, teda koleso s veľmi hustými pneumatikami. Jeho tlmiace schopnosti sú mimoriadne vysoké, a dokonca aj ľudia s výčnelkami a kýlami, s primeraným jazdným štýlom, budú mať pohodlie.

Beh s kýlou bedrovej chrbtice: je škodlivý a ako správne bežať?

Choroby chrbtice sa často stávajú neprekonateľnou stenou na ceste k zdravému životnému štýlu a športu. Odborníci však tvrdia, že žiadne ochorenie, okrem úplnej ochrnutia tela, by sa nemalo považovať za dôvod odmietnutia fyzickej aktivity..

Je možné bežať s herniou bedrovej chrbtice? Beh s herniou medzistavcových platničiek alebo gymnastikou, ak je správne usporiadaná, pomôže zlepšiť stav pacienta.

Ak je však gymnastikou všetko viac alebo menej jasné, väčšina pacientov s diagnostikovanou bedrovou kýlou sa úprimne bojí behu a márne. Tento šport so správnym prístupom k odbornej príprave je veľmi užitočný..

Je aktívny šport povolený a ktoré

Kýla medzistavcovej platničky v bedrovej chrbtici je závažné ochorenie, pri ktorom sú kontraindikované náhly pohyb a nadmerné zaťaženie chrbtice..

Silná deformácia dozadu alebo dopredu môže viesť k zovretiu nervov alebo úplnému prolapsu disku. Je to spôsobené skutočnosťou, že výčnelok medzistavcovej platničky počas nárazov a ohybov prudko stúpa.

Preto majú pacienti s touto diagnózou opodstatnenú otázku - je možné alebo nemá bežať s herniou bedrovej chrbtice??

Odborníci tvrdia, že v klasickej podobe, beh nie je kontraindikáciou prietrže dolnej časti chrbta. Okrem toho má, rovnako ako iné fyzické aktivity, pozitívny vplyv na stav chrbtice:

 • zvýšiť miestny a všeobecný prietok krvi, v dôsledku čoho sa zvyšuje zásobovanie tkanív kyslíkom a živinami;
 • posilňujú svaly tak, aby bola chrbtica lepšie držaná v anatomicky správnej polohe;
 • stimulovať produkciu hormónov a enzýmov, ktoré znižujú bolesť;
 • posilniť imunitu.

Špecialisti tvrdia, že okrem behu sú užitočné aj ďalšie športy, čo znamená mierne zaťaženie chrbta: jazda na bicykli, plávanie (to je obzvlášť užitočné), joga, pilates. Je to s nimi, že stojí za to začať pre tých, ktorí nešli na šport pred nástupom patologických procesov v chrbtici..

Dôležité! Pred začatím školenia sa oplatí konzultovať so svojím lekárom ich uskutočniteľnosť a výhody..

video

Povinné pravidlá pre beh

Dodržiavanie základných bezpečnostných pravidiel zefektívni a zabezpečí bezpečnosť pacientov so spinálnou kýlou.

Rovnako ako akýkoľvek šport, jogging by nemal vyčerpávať alebo spôsobovať nadmerné namáhanie chrbta, preto:

 • pri objavení sa nepohodlia a bolesti v bedrovej časti chrbta by ste nemali začať alebo pokračovať v tréningu;
 • je potrebné zvoliť si tempo, techniku, frekvenciu a trvanie tratí s trénerom a prvé hodiny by sa mali konať pod jeho dohľadom;
 • by mal začať s malými vzdialenosťami a miernym tempom, ak telo normálne prijíma bremeno, je možné ich zvýšiť;
 • zrýchlenie, trhanie, skákanie, beh po drsnom teréne nebude užitočné, naopak, môžu spôsobiť zvýšenie pokroku v chorobe;
 • nezačínajte s užívaním analgetík - môžu maskovať bolesť, ktorá vznikla na pozadí zvýšeného stresu a viesť k zraneniu.

Poradenstvo! Nepokúšajte sa cvičiť počas zhoršovania choroby. Najlepší čas na beh je obdobie pretrvávajúcej remisie, keď nie je prítomná bolesť a stuhnutosť.

Viac informácií o správaní sa počas joggingu sa môžete dozvedieť počas predbežnej konzultácie so svojím lekárom a školiteľom. Výhody tried budú pozorované, ak pacient dodržiava bežiacu techniku, vyberie kvalitné vybavenie a kvalifikovane sa pripraví na beh.

zariadenie

Dokonca aj ľahký jogging vedie k zvýšeniu znehodnotenia chrbtice, takže degeneratívna patológia, ako je prietrž medzistavcových platničiek, si vyžaduje obzvlášť starostlivé vykonávanie techniky behu..

Dôrazne sa odporúča prediskutovať každý pohyb s trénerom: ako to urobiť z hľadiska techniky a mechanizmu chodu, aby ste predišli zraneniam a komplikáciám.

Pacientom s herniou chrbtice sa zvyčajne odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Usporiadanie nôh by malo byť zarovnané tak, aby počas behu boli ich vnútorné okraje počas behu na rovnakej línii. To minimalizuje tras a zabráni kývaniu tela späť..
 2. Pristátie by malo padať rovnomerne na celú nohu alebo na pätu s hladkým stočením prstov.
 3. Krok je stredne dlhý alebo krátky. Je dôležité, aby pri pristátí nedošlo k pristátiu na priamej nohe (k tomu dôjde pri jazde v širokých krokoch). Príliš krátky krok, keď bežec začne „mlet '“, je neúčinný a vedie k preťaženiu chodidiel.
 4. Chrbát, hlava a boky by mali byť na rovnakej zvislej čiare, brada je mierne zdvihnutá, pohľad je nasmerovaný striktne smerom k obzoru. Pomôže to predísť nechcenému ohnutiu chrbtice smerom dozadu..

Napriek tomu, že sa ruky v skutočnosti nezúčastňujú na procese pohybu tela, počas tréningu by sa mala venovať osobitná pozornosť ich polohe. Lokty by sa mali pohybovať pri minimálnej amplitúde, umiestnenie predlaktia by malo byť rovnobežné s pôdou.

Dôležité! Variabilná sprintácia a rýchle zabíjanie s patológiami chrbtice sú prísne kontraindikované, pretože chrbtica je preťažená..

Odporúčania pre topánky

Pri joggingu pacientov s herniou bedrovej chrbtice lekári odporúčajú starostlivo zvoliť vybavenie. Osobitná pozornosť sa venuje obuvi. Je zodpovedná za pohodlie a znižovanie rizika poranenia nôh a chrbta vďaka špeciálnemu strihu a používaniu špeciálnych materiálov..

Niekoľko tipov na výber obuvi vzhľadom na podmienky chrbtice:

 • malo by byť čo najpohodlnejšie a najľahšie - hmotnosť dvojice tenisiek alebo tenisiek by nemala presiahnuť 400 g;
 • pre lepšiu fixáciu chodidla a jeho udržiavanie na správnom mieste v čase pristátia by ste mali zvoliť modely s asymetrickým šnurovaním bližšie k vnútornej strane chodidla;
 • horná časť tenisky by mala byť mäkká a priedušná, aby sa vaše prsty mohli pri behu ohýbať a ohýbať.

Prednosť by sa mala venovať športovej obuvi s podrážkami absorbujúcimi otrasy, čo znamená prítomnosť vložiek z mäkkej gumy pod pätou a na vonkajšej strane špičky. Tieto modely vám umožňujú znížiť otrasy pri behu.

Veľkým plusom bude prítomnosť ortopedickej vložky.

výcvik

Ďalším bodom, na ktorý by sa mali ľudia s diagnostikovanou kýlou bedrovej chrbtice zamerať, je príprava na beh. Predhriate telo reaguje lepšie na zaťaženie a riziko zranení je znížené v dôsledku aktívnejšej saturácie svalových tkanív krvou a kyslíkom..

Vyhnite sa týmto problémom a postupnému zvyšovaniu zaťaženia. Ak ste predtým nevycvičili jogging na čerstvom vzduchu alebo na bežiacom páse, mali by ste začať krátkym cvičením, ktoré nesmie trvať dlhšie ako 20 minút. Keď si zvyknete na záťaž, môžete si predĺžiť tréning o 5-10 minút denne.

Lekári a atletickí tréneri pred začiatkom jazdy odporúčajú nasledujúce povinné kroky:

 • otáčanie rúk;
 • vykyvujte nohy dozadu a dopredu a do strán;
 • ohýbanie a predlžovanie nôh na kolenách;
 • rotácia chodidiel;
 • výpady vpred (držte chrbát rovno).

Poradenstvo! Nestojí to za to jesť a piť tesne pred začiatkom behu, ako aj začatie cvičenia na lačný žalúdok.

Je vhodné jesť pevne hodinu a pol pred pretekmi.

kontraindikácie

Napriek pozitívnemu účinku športu na telo ľudí s patológiou muskuloskeletálneho systému, existuje súbor kategorických kontraindikácií pre beh s kýlou chrbtice v dolnej časti chrbta..

Tie obsahujú:

 • akútna bolesť chrbta, ktorá označuje progresiu alebo exacerbáciu choroby;
 • prítomnosť príznakov závažného narušenia nervov a krvných ciev - narušenie citlivosti končatín, dysfunkcie močového systému a čriev;
 • prítomnosť zhubných nádorov v chrbtici.

Tréning odmietnutia má zmysel s exacerbáciou iných chronických chorôb, ako aj s prechladnutím. Jogging by sa mal odložiť kvôli nepriaznivému počasiu: vlhkosť a zima neprináša šancu na uzdravenie, ale naopak povedie k zhoršeniu bolesti..

Beh je vynikajúci spôsob, ako zlepšiť pohodu pacientov s herniovanými diskami. Pri správnom prístupe k organizovaniu tréningov môže tento šport trvalo odstrániť nepríjemné príznaky a pomôcť obnoviť funkciu chrbtice.

Akýkoľvek dohľad môže viesť k zdravotným problémom, preto sa odporúča dohodnúť sa na výučbe po odsúhlasení programu odbornej prípravy s lekárom.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Problémy s behom a miechou

V súčasnosti neexistuje jednoznačný názor odborníkov na to, či je fungovanie chrbtice užitočné alebo škodlivé. Väčšina lekárov verí, že pre zdravého človeka je beh prospešnejší, zatiaľ čo pri ochoreniach chrbtice to môže byť

Bezbolestná, jedinečná technika Dr. Bobyr

PRACUJEME VŠETKY DOVOLENÉ

Urobte si stretnutie hneď teraz!

Získajte priechod a príďte k nám!

Iba od 10. mája do 20. mája! Prihlásiť sa teraz!

V súčasnosti neexistuje jednoznačný názor odborníkov na to, či je fungovanie chrbtice užitočné alebo škodlivé. Väčšina lekárov verí, že pre zdravého človeka je beh prospešnejší, zatiaľ čo pri ochoreniach chrbtice to môže byť

Zástancovia joggingu argumentujú svojou pozíciou nasledujúcim argumentom: dospelý nemá žiadne krvné cievy v medzistavcových platničkách, takže môže dostávať „výživu“ iba v dôsledku difúzie z iných tkanív, a tento proces veľmi dobre stimuluje jogging alebo dlhé chôdze. Je to pravda, s obmedzenou „výživou“ medzistavcových platničiek starnú a kolabujú oveľa rýchlejšie, takže môžeme dospieť k záveru, že pre zdravého človeka, ktorý nemá ochorenie chrbtice, môže beh pomôcť zabrániť osteochondróze a iným poruchám. Zároveň je dôležité riadne kontrolovať záťaž a monitorovať zdravie všeobecne a najmä stav chrbtice (s cieľom identifikovať akékoľvek choroby v skorom štádiu a zastaviť tréning).

Pri osteochondróze a iných ochoreniach chrbtice je beh pomerne kontraindikovaný. Ako viete, beh je cyklický šport, behový pohyb pozostáva z niekoľkých fáz. Počas pristávacej fázy sa hmotnosť osoby zvyšuje päťkrát, to znamená, že ak napríklad hmotnosť bežca je 80 kilogramov, pri pristátí váži 400 kilogramov. V súlade s tým sa zvyšuje zaťaženie chrbtice a ak už osoba má osteochondrózu, takáto otras mozgu situáciu zhoršuje a môže prispieť k komplikáciám..

Niektorí odborníci odporúčajú, aby ľudia, ktorí behajú po tridsiatich rokoch (vo veku, keď sa zvyšuje riziko osteochondrózy), dodržiavali niekoľko pravidiel: bežať čo najjemnejšie (pôda, tráva), vyhýbať sa tvrdým povrchom (asfalt, betón), používať vankúšové topánky (zjemniť) ), skombinujte beh so špeciálnymi cvičeniami na posilnenie svalov chrbtice.

Z toho všetkého je možné vyvodiť nasledujúce závery: beh je určite užitočný pre mladé a zdravé telo, po tridsiatich behoch si vyžaduje viac pozornosti na vašu chrbticu a pre ľudí s chorobami chrbtice by sa mal beh zastaviť a nahradiť ich terapeutickými cvičeniami..

Beh bezpochyby zlepšuje fyzickú formu zdravého tela, ale je možné spustiť, ak existujú určité problémy s chrbticou, jedná sa o priekopu.

Z hľadiska chrbtového stĺpca je chôdza oveľa užitočnejšia ako beh, pretože beh môže spôsobiť vážny stres pre telo. V každom bežiacom kroku prebieha tzv. Fáza letu, keď sú dve nohy vo vzduchu a nedotýkajú sa zeme. Keď jedna noha pristane, je potrebné zaťaženie niekoľkokrát vyššie ako telesná hmotnosť. Napríklad, ak je telesná hmotnosť osoby 90 kg, zaťaženie chodidla pri kontakte so zemou bude 450 kg. Ukazuje sa, že pri každom kroku sa natiahne chrbtica, svaly, šľachy sa napnú a kolenné kĺby majú tiež veľkú záťaž..

Zdravým ľuďom po 30 rokoch, keď sa zvyšuje riziko osteochondrózy, sa odporúča dodržiavať správnu techniku ​​behu:

 1. Pre chrbticu má veľký význam zastavenie hojdania tela. K tomu dôjde, keď sú chodidlá nesprávne umiestnené: ich vnútorné okraje by mali byť na rovnakej línii. Počas behu je povolený malý uhol medzi prstami na nohách, takže palec tlačí počas ťahu najväčšie napätie.
 2. Rovnako dôležité pre chrbticu je správne nastavenie nôh, keď sa dotknú zeme. Pre rovnomerné rozloženie záťaže je vhodné pristáť na celej nohe.
 3. Pri behu musíte správne zvoliť dĺžku kroku. Pri širokom kroku existuje možnosť „zakopnutia do rovnej nohy“ a pri úzkej nohe sa zaťaží navyše a nie je dostatok svalového tonusu. Dĺžka kroku je zvolená na základe pohodlia behu a plynulých pohybov.
 4. Jedným z najdôležitejších pravidiel chodu je nepohyblivosť hornej časti tela voči vertikálnej osi. Tým sa ochráni pred poranením kĺbov a chrbtice. Je potrebné sledovať polohu tela: telo nemôžete nakloniť dozadu ani dopredu.

Lekári tiež neodporúčajú chodiť na tvrdých povrchoch (betón, asfalt), je lepšie uprednostniť mäkké (tráva, pôda), ak je to možné. Musíte bežať v špeciálnych zmäkčovacích teniskách a kombinovať beh s gymnastikou, čo pomôže posilniť svaly.

Z toho môžeme vyvodiť záver, že beh pre zdravého človeka je užitočný, po 30 rokoch môžete pokračovať v behu, ale dodržiavajte vyššie uvedené pravidlá, a pre ľudí s chorobami miechy je lepšie nahradiť behanie chôdzou alebo lekárskou gymnastikou..

Je možné bežať dlho alebo rýchlo s prietržmi bedrovej chrbtice, výhodami aeróbneho tréningu, poškodením a kontraindikáciami?

Zdá sa, že pohodlné životné podmienky, ktoré nám modernosť dala, by mali mať pozitívny vplyv na telo. V skutočnosti sa však len málokto môže pochváliť výnimočným zdravím, zatiaľ čo väčšina populácie má čo ublížiť. Najmä "mladšie" choroby miechy. Je to spôsobené sedavým životným štýlom, posedením pri obrazovkách PC, nevyváženým výkonom a mnohými ďalšími faktormi. Takmer každý má osteochondrózu v rôznych formách, najmä v takej fáze, ako je vyčnievanie disku. Čo je to a je možné zabehnúť s výčnelkom? Poďme to pochopiť.

Prečo dochádza k výčnelku?

Niektorí ľudia sa rodia so slabou chrbticou a, ako sa hovorí, z plienok majú problémy s späť. Zdraví ľudia dostanú tieto problémy do života. Prečo však najsilnejšie vláknité krúžky náhle strácajú svoju elasticitu? Existuje mnoho dôvodov:

 • vekový faktor;
 • genetická predispozícia;
 • zakrivenie chrbtice;
 • slabý svalový rámec;
 • vážne poranenia chrbtice, ako aj časté mikrotraumy;
 • nevyvážená výživa;
 • nedostatok stopových prvkov;
 • Nezdravý životný štýl;
 • nadváhou;
 • nedostatok pohybovej aktivity;
 • dlhodobo sedieť v jednej polohe;
 • fyzické a psychické preťaženie;
 • nervové napätie, nadmerná práca;
 • závažné infekcie;
 • zdvíhať závažia.

Ako vidíte, zoznam je dlhý. Človek sa jednoducho nedokáže poistiť pred všetkými problémami, a preto je pravdepodobnosť výskytu patológií pomerne vysoká.

Ako sa prejavuje vyčnievanie disku??

Miechový výčnelok sa prejavuje rôznymi signálmi. Všetko bude závisieť od toho, na ktorom oddelení bolo vytvorené..

 1. Krčka maternice. Migrény, závraty, akútna alebo chronická bolesť v krčnej oblasti, bolesti chrbta, stuhnutosť, nepohodlie v náručí, znížená citlivosť, slabosť alebo brnenie v končatinách.
 2. Hrudné oddelenie. Bolesť pod lopatkami, pocit nedostatku vzduchu, bolesti chrbta, nepohodlie alebo narušenie citlivosti v oblasti hrudníka, akútna alebo chronická bolesť v hrudníku, stuhnutosť, medzirestálna neuralgia, narušenie orgánov hrudníka a brušnej dutiny.
 3. bedrový Bolesť v bedrovej oblasti, nepríjemné pocity v oblasti gluteálnej oblasti a končatín, stuhnutosť, slabosť alebo strata citlivosti na nohách, porucha panvových orgánov, lumbosakrálna ischias.

Klasifikácia výčnelkov

Okrem lokalizácie sa výčnelky klasifikujú podľa typu a typu výčnelku vláknitého prstenca a veľkosti výhřezu. Ak je výstupok rovnomerný, potom je to kruhový výstupok, ak je nerovnomerný - difúzny. V obidvoch prípadoch môže ignorovanie choroby viesť k zdravotnému postihnutiu. V závislosti od smeru, ktorý vláknitý prstenec vyčnieva vzhľadom na chrbticu, sú výčnelky rozdelené na bočný (ľavý / pravý), stredný, posterolaterálny (zadný a bočný), späť. Každý typ výčnelku takým spôsobom pôsobí na miechové korene a ďalšie štruktúry miechy. Čím silnejší je účinok a čím je väčší výčnelok, tým sú príznaky ostrejšie.

Výhody plávania

Plávanie je nepochybne prospešné pri výčnelkoch a akýchkoľvek ďalších problémoch s chrbticou..

 • Dokonale uvoľňuje bedrovú vrstvu, posilňuje svaly a zlepšuje prísun krvi do postihnutých častí chrbtice..
 • V priebehu plávania sa zvyšuje amplitúda pohybu a prirodzene sa uvoľňujú zovreté nervové korene. Bolesť teda ustupuje.
 • Pôsobí tiež na chrbticu. Stlačenie vertebrálnych diskov klesá as tým aj bolesť.
 • Zväčšuje sa objem pľúc, okysličená krv prispieva k rýchlemu hojeniu postihnutých svalových tkanív a nervových vlákien. Výrazne zlepšuje psycho-emocionálny stav pacienta.

Pri lumbálnej prietrži zaujíma rekreačné miesto dôležité miesto medzi prostriedkami na korekciu funkčných porúch chrbtice. V kombinácii s biomedicínskymi, farmakopsychologickými metódami je možné dosiahnuť pozitívny výsledok v závislosti od lokalizácie herniálnej formácie..

Podľa mechanizmu vystavenia a účinnosti prietrži lumbosakrálnej chrbtice pri hernii patria medzi optimálne spôsoby rekreačného plávania:

 • nápravné cvičenia;
 • izotonické cvičenia pri plávaní prsia na boku;
 • relaxačné cvičenia (pomalé plávanie s doskou);
 • napínanie vo vode;
 • dychové cvičenia v blízkosti bazéna vo vode alebo pri pohybe.

Účinnosť tried závisí od stanovenia konečnej diagnózy a primeraného výberu vybavenia na plávanie. Vo vode je telo v stave beztiaže. Všetky zaťaženia MTD v tlaku sú úplne odstránené.

Plávanie podporuje posilnenie kostného tkaniva, pozitívne ovplyvňuje kĺby. Vo vode nastáva mechanická trakcia chrbtice. To vedie k dekompresii nervových štruktúr, zlepšeniu krvného obehu, zníženiu opuchov, eliminácii subluxácií medzistavcových kĺbov..

Liečba protúziou

Drogová terapia umožňuje zastaviť syndróm bolesti a zabraňuje progresii ochorenia. Na tento účel sa používajú aj látky, ktoré znižujú zápalový proces, zmierňujú svalové kŕče, zlepšujú krvný obeh, obnovujú chrupavku atď. Cvičenie, joga alebo strečing pod prísnym dohľadom inštruktora. Ak sa zapojíte nesprávne a príliš intenzívne, môžete situáciu zhoršiť..

Telesná výchova pomáha zlepšovať krvný obeh v poškodených oblastiach a spúšťa opravu buniek. Fyzioterapia, masáže, manuálna a alternatívna liečba tiež prispievajú k zlepšeniu prietoku krvi a stimulácii imunitných procesov v tkanivách. Používa sa tiež chirurgický zákrok. Je indikovaná iba v najextrémnejších prípadoch, keď trpia vnútorné orgány alebo keď pacient trpí neznesiteľnou bolesťou spôsobenou kompresiou nervových zakončení a liečba nepomáha..

Bedrový výčnelok

Výčnelok sa najčastejšie vyskytuje presne v bedrovej chrbtici, pretože táto oblasť je najviac mobilná a na ňu padá hlavné zaťaženie. Mimochodom, zaujímavý fakt: v polohe na sedenie je v chrbtici väčší tlak ako v stoji. Preto vedie sedavý spôsob života k negatívnym následkom. Bedrová oblasť pozostáva z 5 stavcov a, ako by ste mohli hádať, posledný medzistavcový disk spájajúci bedrové a sakrálne časti..

Aký štýl si vybrať

Pri herniách musí MTD zahrňovať telo vo vode a musí byť starostlivo. V hodinách sa používajú komplexy všeobecných vývojových cvičení s fragmentami športového plávania. Keďže je plávanie nevyhnutné, aby sa stav nezhoršoval, pri kýloch lumbálnej chrbtice s použitím akéhokoľvek štýlu by mali nohy fungovať „od bedra“. To znamená, že celá noha je uvedená do pohybu a nie od kolena dole.

Štýl plávania sa vyberá osobitne, berúc do úvahy motorické schopnosti. V prípade chorôb chrbta sa odporúča plávať štýlom plazenia po chrbte. Hlava a telo by mali byť na rovnakej úrovni ako voda. Vďaka zdvihovým pohybom horných končatín dochádza v bedrovej oblasti v prednom a zadnom smere k rotačným pohybom, čo zvyšuje pohyblivosť chrbtice..

Prsia zbytočne namáhajú zadné svaly, takže je lepšie ich nepoužívať v počiatočných fázach. Je lepšie zvoliť si prsník s predĺženou formou kĺzania, plávajúci na chrbte s nohami prsníka. Náhle pohyby, zákruty sú vylúčené. Odporúča sa používať ochranné okuliare a trubicu..

V závislosti od stavu pacienta sú prijateľné všetky štýly okrem motýľovej mozgovej príhody. Je zvlášť kontraindikovaný pri vyčnievaní krčnej chrbtice.

Pri plávaní týmto štýlom pripadá hlavná záťaž na ramenný opasok a krk. Akékoľvek nadmerné zaťaženie skôr spôsobí škodu ako úžitok..

Všetky ostatné štýly - prsia, plazenie sa na chrbte - sú veľmi žiaduce a sú veľmi užitočné pri všetkých problémoch s chrbticou..

Okrem plávania je veľmi užitočná aj gymnastika vykonávaná vo vode. Súbor cvičení by mal byť dohodnutý s lekárom cvičebnej terapie. Trvanie tried s vyčnievaním medzistavcových platničiek je od 30 do 50 minút. Musíte sa zamerať na pohodu.

Rovnakým princípom by sa mala zvýšiť amplitúda pohybu a počet prístupov. Hlavnou vecou pri vykonávaní cvikov nie je vykonávanie náhlych pohybov a zvyšovanie záťaže veľmi opatrne, postupne.

Pri návšteve bazéna nemôžete robiť žiadne kroky, takže buďte pasívni. Po prvé, povedie to k podchladeniu a po druhé, z hodiny bude mať malý zmysel.

Je tu ďalší dôležitý princíp - to je stálosť. Je nepravdepodobné, že aj pri 10 návštevách budete mať hmatateľný liečivý účinok. Začínajúce hodiny v bazéne pripravte sa na dlhodobé priateľstvo s vodou a pohybom. Výsledky sa potom nespomalia.

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel a zdieľate tento materiál so svojimi priateľmi

Vyčnievanie beží

Fyzická aktivita je jednou z najúčinnejších metód liečby a prevencie výčnelkov. Počas aktivity sa zvyšuje krvný obeh v postihnutých oblastiach, čo znamená, že začnú dostávať prvky potrebné na regeneráciu. Ale je možné bežať s výčnelkom? Táto otázka nie je márna pre milovníkov zdravého životného štýlu, pretože beh vytvára silné zaťaženie chrbtice. Väčšina lekárov má pozitívny postoj k joggingu 2 - 3-krát týždenne počas 20 - 30 minút. Na aktívnu jazdu s akceleráciami na veľké vzdialenosti sa bude musieť zabudnúť, pretože situáciu môžete prehĺbiť.

Jogging je tiež potrebný múdro: po prvé, môžete behať počas obdobia remisie a po druhé, počúvať svoje telo. Ak po fyzickej aktivite pociťujete bolesť alebo nepohodlie, choďte na iný, jemnejší šport. Musíte tiež vziať do úvahy váhu: beh s vyčnievajúcim driekom (a akýmkoľvek iným) je extrémne nežiaduci pre ľudí s obezitou, dokonca aj pre svetlo. Extra libra niekoľkokrát zvyšuje zaťaženie chrbtice, preto sú poškodené disky zničené ešte viac. Je lepšie zvoliť iný typ činnosti..

Všeobecné usmernenia pre činnosti združenia

Pre problematické spoje môže byť potrebné predchádzajúce lepenie.

Zapojte sa do bazéna s diagnostikou medzistavcových prietrží pri dodržaní nasledujúcich pravidiel:

 1. Pri kúpe predplatného si prosím uvedomte, že teplota vody v bazéne nebola nižšia ako 24 ° С a v priestoroch sa nenachádzali žiadne prievary..
 2. Kurzy by sa mali konať 2 a najlepšie 3-krát týždenne.
 3. Optimálne trvanie hodiny je 45 minút..
 4. Ak pocítite bolesť alebo nepohodlie v prietrži - okamžite zastavte plávanie a vystúpte z vody.
 5. Pri akejkoľvek kýle je prísne zakázané skákať do vody. Môžete vstúpiť a vystúpiť (!) Z bazénovej zábradlia iba po schodových zábradliach.
 6. Pred triedou, osprchovaním, telo príliš neparte a nakoniec ho opláchnite studenou vodou (20-24 ° C). Keď opúšťate sprchu, hodte na svoje plecia alebo pás suchý (!) Uterák a vyberte ho iba pred vstupom do vody..
 7. Používajte špeciálne okuliare. Pomôžu vám nezatvoriť oči, čo znamená, že vám nedovolia zrážať sa s iným plavcom na pruhu alebo s okrajom bazéna, čo je veľmi traumatické, a to aj bez prietrže v chrbtici..
 8. Pri záverečnej sprche ju doplňte kontrastnými procedúrami..
 9. Po hodine vlasy nesušte a neprehrievajte hlavu pod fénom, ale venujte osobitnú pozornosť úplnému suchiu zvukovodu..

kontraindikácie


Uistite sa, že váš tréner aerobiku má diplom inštruktora telesnej výchovy

Napriek všetkým výhodám nie je k dispozícii terapeutické plávanie s medziobratlovými kýlami, ak:

 • vyskytlo sa zhoršenie patológie a vrátil sa syndróm bolesti - musíme počkať na obnovenie pretrvávajúcej remisie bez bolesti;
 • existujú závažné vrodené srdcové chyby;
 • existujú patológie, pri ktorých existuje možnosť kŕčových alebo epileptických záchvatov;
 • vyvolávajú sa choroby kože, vrátane vyrážok alergických na vyrážky.


Ak je kýla, vstup do „recesie“ zboku je tiež kontraindikovaný - iba schody

Každý lekár určite odporučí pacientovi s medziobratlovou kýlou navštíviť bazén, ale nie každý špecialista - ortopéd alebo neurológ, bude schopný urobiť praktické odporúčania týkajúce sa obsahu hodiny plávania..

Plávanie je ideálny šport na regeneráciu miechových diskov počas liečby. Vo vode nie je gravitácia, takže pohyby sú plynulé, čím sa eliminuje riziko zranenia.

Všeobecné pravidlá plávania s prietržovou kýlou:

 • Pred začatím vyučovania je povinná konzultácia s lekárom, ktorá vyberie súbor cvičení na základe všeobecného klinického obrazu;
 • plávanie je uvedené iba v období odpustenia;
 • zahrievanie na zemi je povinné (dychové cvičenia, zahrievanie svalov);
 • mal by sa cvičiť 2-3 krát týždenne v krytom bazéne;
 • dávky by sa mali prísne dávkovať, postupne zvyšovať;
 • čas výcviku v počiatočnej fáze nie viac ako 30 - 40 minút;
 • teplota vody pre triedy od 25 ° do 28 ° C.

Nesprávna poloha hlavy preťažuje svaly chrbtice, krku a chrbta.

Prevádzkové požiadavky

Beh s výčnelkom musí spĺňať niekoľko podmienok:

 • mali by sa vytvárať dobré odpisy: iba špeciálna športová obuv a mäkký poťah (terén, špeciálne mäkké stopy);
 • správna príprava: pred triedou je potrebné zahriať sa 10-15 minút;
 • správna technika behu na vyčnievanie: aby sa minimalizovalo zaťaženie chrbtice, noha sa pri pohybe na prednú časť chodidla znižuje;
 • udržiavanie tela: telo by malo byť mierne naklonené dopredu, musíte sa pozerať priamo vpred, ramená by mali byť ploché a uvoľnené, ruky by sa mali ohýbať v lakťoch pod uhlom 90 stupňov, pristátie je mäkké s ohnutým kolenom.

Najúčinnejšie cvičenia na predĺženie chrbta

Súbor cvičení určených špeciálne na obnovenie bedrovej oblasti chrbta je zameraný na rozvoj svalového korzetu, ktorý zmierňuje stres z medzistavcových platničiek (MTD)..

Odborníci tvrdia, že s vyčnievaním sakro-bedrového kĺbu je efektívne kráčať po všetkých štyroch stranách (po kolenách / dlaniach). V takom prípade je vhodné trochu ohnúť chrbát. Trvanie tohto cvičenia je od 3 do 5 minút.

Odporúča sa tiež venovať pozornosť týmto druhom cvičení:

 1. pronation:
   Dajte ruky pod bradu. Na základe vašich rúk pomaly zdvíhajte hlavu, vytvrdzujte a hrudník nahor a ohnite spodnú časť chrbta. V takom prípade sa žalúdok a spodné časti tela nesmú odtrhávať z povrchu podlahy. Pózujte na 5 až 10 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Počet prístupov - 3-4.
 2. Jemne zdvihnite ruky a nohy nahor a upevnite telo v tejto polohe na 30-60 sekúnd. Počet prístupov - 5.
 3. Zložte jednu nohu alebo druhú jednu po druhej. Celkom pre každú končatinu musíte vykonať 4-6 pohybov.
 • Poloha na chrbte: Na niekoľko sekúnd dotiahnite svaly abs a bočné, opakujte 15 až 20 krát.
 • Zdvihnite nohy pod uhlom 90 stupňov k telu, roztiahnite ich od seba na 3 až 5 sekúnd v rade a nohy priveďte dozadu a prekrížte ich. Toto cvičenie nazývané nožnice je pre mnohých známe. Počet prístupov - 15-20.
 • Trup sa nakláňa do strany. Nohy a panva sú nepohyblivé a trup sa pohybuje v horizontálnej rovine čo najviac doprava, potom doľava. Na každú stranu 10 krát.
 • Zdvihnite panvu tak vysoko, ako je to možné, a polohu zafixujte na 5 sekúnd. Nohy a plecia by sa nemali odtrhávať z podlahy. Počet prístupov - maximálny možný počet.
 • Ohnite pravú nohu na koleno a pritlačte ju na brucho / hrudník. Vezmite nohu na pravú stranu a pomôžte si ľavou rukou. Pózujte na 10 sekúnd. Vezmite východiskovú polohu, opakujte cvičenie ľavou nohou a pravou rukou. Počet prístupov - 5 v každom smere.

  Amplitúda a intenzita pohybov by mali byť také, aby počas cvičenia nespôsobovali nepohodlie. Ak pri výkone nie všetkých vzniknú nepríjemné pocity, ale určité činnosti, potom je lepšie vylúčiť tento typ záťaže z výcvikového komplexu a pokračovať v iných typoch cvičení..

  Keď je vyčnievanie driekovej medzistavcovej platničky užitočné aj na vodný aerobik. V takom prípade sa všetky cvičenia vykonajú vo vode pod dohľadom inštruktora. Výhodou tohto typu tréningu je, že voda bráni výskytu náhodných ostrých pohybov, čo pomáha vylúčiť možnosť poškodenia dolnej časti chrbta. A tiež vo vode s MTD je záťaž odstránená a sú lepšie, rýchlejšie obnovené, zatiaľ čo svalový korzet sa stáva silnejším.

  Čo iného si pamätať?

  Beh s výčnelkom bedrovej chrbtice alebo inými patologickými procesmi je najlepšie koordinovaný s ošetrujúcim lekárom. Vyššie sme písali, že výčnelky sú rôzne, takže predtým, ako sa zapojíte do fyzickej aktivity, bude správne skontrolovať u špecialistov, aký druh záťaže môže byť zaťažený chrbticou. Koniec koncov, ak je patologický proces silný, potom existuje vysoká pravdepodobnosť prasknutia vláknitého prstenca a tvorby hernie. A to už je veľmi vážne.

  Ak pravdepodobne viete, že váš problém s chrbtom súvisí s výčnelkami, ale pred niekoľkými rokmi ste urobili MRI, je lepšie odfotografovať nové obrázky a ísť s nimi k špecialistovi, aby zistil, či sa situácia zhoršila, a dáva svoje odporúčania. Pred spustením môže byť potrebné podstúpiť rehabilitačnú liečbu..

  kontraindikácie

  Plávanie s degeneratívnymi ochoreniami chrbtice by sa malo robiť so súhlasom lekára pod dohľadom inštruktora. Všeobecnými kontraindikáciami plávania s prietržami a prietržami bedrovej oblasti sú najmä:

  • exacerbácia so silnou bolesťou;
  • otvorené rany;
  • kožné vyrážky;
  • črevné poruchy alebo infekcie;
  • vysoká telesná teplota;
  • ťažké prepracovanie;
  • obdobie zotavenia po akútnych zápalových procesoch.

  Pohodlie počas hodín je signálom na ich zastavenie. Ak v bazéne nie sú kontraindikácie, je možné plávanie s kýlou bedrovej chrbtice nahradiť liečebnými cvičeniami: v bazéne a na súši.

  Žiaduce a nežiaduce výstupky

  Cvičenie s výčnelkom bedrovej chrbtice, ako aj s deformáciou krku a hrudníka, je nielen možné, ale aj nevyhnutné. Skvelou alternatívou k behu je plávanie: spotreba energie je rovnaká, ale liečivý účinok je oveľa vyšší, bez zaťaženia chrbtice. Lekári dôrazne odporúčajú plávanie ako pravidelnú fyzickú aktivitu na liečenie a prevenciu mnohých chorôb chrbta. Cvičenie na vodorovnej lište je tiež ideálne..

  Ak naň systematicky visíte, zväčší sa vzdialenosť medzi stavcami, čo zníži tlak na nervy. Môžete trénovať v telocvični po požiadaní trénera, aby vypracoval vhodný priebeh cvičení, ktoré nepoškodzujú vaše chrbát. Rozťahovanie je ideálne. Existuje však niekoľko disciplín kontraindikovaných v oblasti výčnelkov. Jedná sa o vzpieranie, zápas, jazdecký šport. Tiež nemôžete robiť golf a tenis, pretože v dôsledku náhlych pohybov môžete sami sebe ublížiť. Vylúčené sú aj herné športy so zvýšenou pravdepodobnosťou zranenia: futbal, basketbal, hokej.

  Športové bremená

  S počiatočným a miernym stupňom vyčnievania sú však možné športy, pred návštevou štadióna alebo posilňovne je však potrebné poradiť sa s lekárom. Musíte trénovať, vyhýbať sa preťaženiu a nadmernej práci.

  Povolené zobrazenia

  Vďaka vyčnievaniu medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti sú povolené a zakázané športy. Pozitívnou spätnou väzbou od vertebroológov bolo kúpanie, ktoré prispieva k:

  • posilnenie svalového korzetu;
  • aktivácia krvného obehu v chrbtici;
  • zlepšenie výživy chrupavky miechy.

  Odporúča sa plávanie s vyčnievajúcim driekom, pretože gravitácia sa vo vode výrazne znižuje. Keď človek pláva v bazéne alebo v prírodnom tele, uvoľňujú sa svalové kŕče a uvoľňujú sa nervové korene..

  Z toho istého dôvodu je užitočné zavesiť na vodorovnú lištu - tu zohráva gravitácia pozitívnu úlohu. Pod hmotnosťou tela sa chrbtica napína a narovnáva, tlak na medzistavcové platničky sa znižuje.

  Ďalším povoleným športom pre bedrové výčnelky je cyklistika. Existujú však nuansy: po prvé, musí sa striktne dávkovať svalová záťaž pri jazde na bicykli, aby sa zabránilo nadmernej práci; po druhé, ak sa skolióza stala príčinou rozvoja patológie, cyklistika sa vôbec neodporúča.

  Zakázané zobrazenia

  Zakázané vystupovacie cvičenia

  V prvom rade je zakázaný silový tréning:

  • mŕtvom;
  • noha stlačte na plošine;
  • drepy;
  • bench press.

  Keď vyčnievajúce bedrové bedrové, mŕtve ťahy a iné silové cvičenia vytvárajú ďalšie zaťaženie chrbtice, prispievajú k deformácii chrupavkových vrstiev. Všetky typy cvičení, ktoré si vyžadujú krútenie tela, sú tiež kontraindikované..

  Hojenie činky a iných váhových škrupín ľuďom, ktorí majú výčnelok, je jasne kontraindikované. Odčerpávanie brušných svalov je však prípustné. Musíte to urobiť zdvihnutím nôh, zdvihnutím tela z náchylnej polohy atď. Lis je potrebné vykyvovať, zdvíhať iba ramená a hornú časť tela, zatiaľ čo spodná časť chrbta by mala zostať pritlačená k podlahe. Potom svaly brucha pracujú pomerne intenzívne a na bedrovej časti nie je žiadna záťaž.

  • zvýšiť amplitúdu pohybov v bedrovej oblasti;
  • posilniť skupiny miechových svalov, ktoré zabránia ďalšiemu zakriveniu chrbtice, čo sa často vyskytuje pri výčnelkoch;
  • zbaviť sa silných bolestí chrbta;
  • zvýšiť dýchaciu kapacitu pľúc;
  • zlepšiť svoj psycho-emocionálny stav.

  Plávanie je tiež užitočné pri výčnelkoch, pretože po cvičení človek necíti bolesť svalov, ktorá sa bežne nazýva krepatura. Faktom je, že ľudské pohyby vo vode zabezpečujú svaly, ktoré prijímajú energiu aeróbne. Pri cvičení sa obvykle používa anaeróbna energetická cesta, ktorej konečným produktom je laktát alebo kyselina mliečna..

  Plávanie však nie je ani zďaleka jediným športom, ktorý pomáha uzdravovať sa a chrániť pred chorobami pohybového aparátu. Existuje veľa spôsobov, ako udržať svoje svaly chrbta a medzistavcové chrupavky v dobrom stave. Jedným z nich sú horizontálne barové cvičenia. Nie nadarmo sa mladým ľuďom odporučilo, aby zavesili na vodorovnú tyč a predĺžili tak telo.

  Pri pravidelnom cvičení sa vzdialenosť medzi stavcami postupne zvyšuje. Záves na horizontálnej lište sa odporúča pre pacientov, u ktorých je výčnelok sprevádzaný silnou bolesťou, pretože takéto opatrenie uvoľní tlak z obmedzeného nervového vlákna, keď je vyčnievajúci disk..

  Zápas a lyžovanie vám tiež prinesú úžitok. Počas hodín nesmiete zabudnúť na svoju pozíciu: musíte bežať s rovným chrbtom a krkom.

  Ale chôdza s výčnelkom v dolnej časti chrbta k častiam basketbalu, futbalu, vzpierania, wrestlingu, hokeju, tenisu, golfu, jazdectva, je mimoriadne nežiaduce krútiť obruč doma alebo v hale. V športových hrách sa riziko zranenia zvyšuje v dôsledku aktívnej interakcie členov tímu medzi sebou, v niektorých uvedených športoch sa rozumie, že sa vykonávajú ostré pohyby, ohyby a zákruty, čo negatívne ovplyvňuje stav medzistavcových platničiek..

  Môžem športovať s chorobami chrbta? Odpoveď je áno. To sa však dá dosiahnuť len pod dohľadom ošetrujúceho lekára a v šetrnom školiacom režime.

  Príčiny vystupovania

  Výčnelok je dôsledkom progresívnej osteochondrózy chrbtice: predchádza vzniku spinálnej prietrže, ktorá môže viesť k postihnutiu. Hlavným dôvodom vývoja je slabosť svalového korzetu chrbta, keď svaly nie sú schopné správne podoprieť chrbticu. Dôvodom vzniku tejto poruchy sú tiež:

  • poranenia miechy;
  • infekčné choroby kostného aparátu - tuberkulóza, osteomyelitída;
  • výrazná fyzická námaha;
  • metabolické ochorenie;
  • genetická predispozícia;
  • skolióza - zakrivenie chrbtice;
  • nesprávne držanie tela;
  • nadváhou;
  • sedavý spôsob života - nedostatok pohybu;
  • dlhé statické polohy pri práci: sedia pri stole alebo pri monitore počítača, stojaci pri pulte obchodu atď..

  Ak došlo k skoršiemu výčnelku hlavne u starších ľudí kvôli prirodzeným vekom podmieneným deformitám miechy, v súčasnosti sa to často diagnostikuje u ľudí vo veku 30 - 45 rokov..

  Pre pacientov v produktívnom veku, pre ktorých lekári robia podobnú diagnózu, je dôležité, aby bolo možné športovať s vyčnievajúcim driekom..

  Ako sa správať s výčnelkom

  Musíte byť pozornejší na signály vášho tela týkajúce sa porúch. Ľudia často príliš dlho nevenujú pozornosť pravidelne sa vyskytujúcim bolestiam chrbta a považujú ich za znak bežnej únavy. Mnohí hľadajú lekársku pomoc, keď sa syndróm bolesti ustáli a získajú značnú mieru závažnosti. Bohužiaľ, v tomto prípade je nemožné úplne sa zbaviť výčnelkov. Avšak s včasnou diagnostikou a dodržiavaním určitých pravidiel správania je možné významne spomaliť vývoj patologického procesu, ktorý pomôže udržať zdravú aktivitu po mnoho rokov..
  Pacient sa musí správať tak, aby životný štýl neprispel k progresii choroby. Musia byť dodržané nasledujúce pravidlá:

  • Vyvarujte sa dlhodobému zachovaniu statického postoja, počas práce ho pravidelne upravujte, uvoľňujte svaly.
  • Vyvarujte sa fyzickému preťaženiu, najmä spojeniu so svahmi a ťažkým zdvíhaním. Ak musíte niečo zdvihnúť, nemusíte sa ohýbať, ale ohýbať kolená as priamym chrbtom zdvíhať bremeno, pritláčať ho na telo, aby sa rovnomerne rozdelilo zaťaženie chrbtice..
  • Snažte sa udržiavať správnu polohu pri sedení, státí, chôdzi.
  • Nerobte príliš ostré pohyby, ohyby a zákruty tela, čo vedie k nadmernému ohybu chrbtice.
  • Kontrola hmotnosti zabránením prejedaniu.
  • Nepodstupujte ťažkú ​​podchladenie.
  • Vyhnite sa vírusovým infekčným chorobám.
  • Spať na plochej, nie príliš mäkkej posteli.

  Pri pohybe sa nemôžete príliš obmedzovať - ​​nečinnosť vedie k oslabeniu svalového tonusu, čo ďalej zhoršuje stav. Na udržanie svalového korzetu v správnom funkčnom stave je potrebné pravidelne absolvovať masážne kurzy a vykonávať cvičenia komplexu fyzioterapeutických cvičení odporúčaných cvičebným fyziologom..

  Populárne chyby pri tréningu s osteochondrózou

  Technológia kondičného tréningu je navrhnutá tak, aby zlepšovala organizmus a predchádzala rôznym chorobám a súčasne riešila rôzne ciele zúčastnených. Z tohto dôvodu príslušné triedy fitnes zlepšujú situáciu ako celok. S osteochondrózou rôznych štádií a rôznych segmentov sú v telocvični zvláštnosti práce.

  Zvážte všeobecné odporúčania týkajúce sa technológie odbornej prípravy.

  1. Technika cvičení by mala byť správna bez ohľadu na úroveň výcviku a prítomnosť / neprítomnosť osteochondrózy. V prípade výčnelkov a PGM cvičenia so zlou technikou zväčšujú svoju veľkosť, keď dochádza k stlačeniu stavcov pod uhlom. Cvičenie by malo byť čo najprirodzenejšie, aby sa znížilo riziko zranenia..

  2. Tréning by sa mal zameriavať na nápravu porušenia postoja a skoliózy bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť osteochondrózy. Existuje veľa porúch držania tela v sagitálnej rovine aj v prednej a pri skolióze, porúch v prednej a horizontálnej rovine. V závislosti od týchto porúch sa vyberajú cvičenia a ich dávkovanie podľa objemu a intenzity.

  3. Zaťaženie by malo byť na svalových antagonistoch vyvážené (rovnaký počet prístupov a odpor voči hlavným opačným skupinám svalov) bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť osteochondrózy, pričom by sa malo brať do úvahy narušenie držania tela. Vďaka nevyváženému zaťaženiu spôsobujú pohodlné cvičenia čoraz väčšiu nerovnováhu vo svaloch, čím zvyšujú zaťaženie kĺbov a svalov, ktoré sa snažia prispôsobiť novej polohe kostí..

  4. Nadváha s obezitou zvyšuje riziko problémov s pohybovým ústrojenstvom vrátane narušenia držania tela a neprideleného zaťaženia chrbtice. Je potrebné udržiavať normálne percento telesného tuku.

  5. Slabý alebo nefunkčný svalový korzet obmedzuje schopnosť vykonávať cvičenia správnou technikou. Často - nejde o funkčný korzet chrbtice alebo o funkčnú lopatku. Je potrebné rozvíjať určité fyzické funkcie svalov, a nie ich pumpovať.

  6. Nedostatočná pohyblivosť kĺbov môže viesť k nadmernej pohyblivosti kĺbov chrbtice, ktorá je plná prejavov a progresie osteochondrózy. Je dôležité zistiť nedostatočnú pohyblivosť kĺbov a zvýšiť ju.

  7. Prílišná intenzita cvičenia vedie k podceneniu pohybového aparátu. Hromadené nedostatočné zotavenie po dlhú dobu vedie k opotrebovaniu kĺbov, čo zvyšuje riziko osteochondrózy. Zaťaženie by malo mať periodizáciu, aby sa umožnilo zotavenie všetkých systémov tela.

  K dnešnému dňu existuje celá škála informácií o všetkých 7 bodoch, až do vzájomného konfliktu. Tu vzniká problém dezinformácií a správne informácie sú také zriedkavé, že sa takmer nikdy nepoužívajú. Vzhľadom na zásadu individuálnych rozdielov nemôže žiadny článok odhaliť konkrétne účinky práce s osteochondrózou - existuje príliš veľa premenlivých faktorov od držania tela a mobility po segmentálne svalové poruchy a MTD. A ak nebudete postupovať podľa týchto odporúčaní, obmedzíte rozvoj fyzických kvalít a výsledky tréningu.

  1. Posúdenie polohy a pohyblivosti kĺbov. Korekcia porúch držania tela, zlepšenie pohyblivosti kĺbov, kde je obmedzenie, zníženie nadváhy pri obezite.

  Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s: Hrudná ischias: príznaky a liečba

  2. Je možné zmierniť kŕče, opuchy a bolesti svalov určitými pohybmi (somatická korekcia, PIR), počas ktorých proprioreceptory vysielajú signály do centrálneho nervového systému a uvoľňujú sa spazmodické svaly, zlepšuje sa krvný obeh..

  3. Vývoj neutrálnej polohy chrbtice pri mnohých cvičeniach. Aby som to urobil, používam v počiatočnej fáze gymnastickú palicu a mechanický tonometer na monitorovanie neutrálnej polohy. A v budúcnosti sa presuniem do zložitejších cvičení a do bežného života. Neutrálna poloha je nevyhnutná, aby sa nezvýšil výčnelok a prietrž.

  4. Vývoj silovej vytrvalosti svalov na zlepšenie ich krvného obehu, pružnosti a výživy chrbtice v dôsledku difúzie tekutín. Na tento účel sa používajú niektoré cvičenia z kinezoterapie, ktoré nespôsobujú kompresiu MTD a bolesť. Funkcia svalov spúšťa mechanizmy samoliečenia.

  5. Rozvoj rôznych funkčných vlastností svalov vrátane rytmickej stabilizácie na nestabilných povrchoch, aby sa umožnili hlboké svaly chrbtice..

  6. Terapeutické metódy na zlepšenie výživy tkanív a odstránenie produktov rozpadu - kontrastná sprcha s rozťahovaním určitých svalov, masáž a práca so syndrómami myofasciálnej bolesti.

  7. Zdravá a primeraná výživa.

  Ako vidíte, na prácu s touto chorobou je potrebná celá stratégia, a nie samostatné cvičenia kinezoterapeutov alebo posilňovanie svalov, ktoré môžu poškodiť.

  - Hyperexlongácia so zaokrúhlením chrbta. Táto technika pomáha stlačiť chrbticu a vytlačiť jadro buničiny do miechového kanála. Riešením je buď vylúčiť cvičenie, alebo udržať chrbticu v neutrálnej polohe a starostlivo vypracovať usmerňovače chrbtice na fitball;

  - Zadná injekcia vrátane kinezoterapie. Musíte poznať poruchy v držaní tela a kde musíte posilniť svaly, a nie pumpovať svaly, ktoré môžu stlačiť stavce pod uhlom a narušiť krvný obeh. Riešením je kontaktovať kompetentného trénera;

  - Posilnenie povrchových svalov - nesprávna stratégia boja proti osteochondróze. Riešením je, ako možnosť, rozvoj určitých hlbokých svalov chrbtice na nestabilných oporách, neutrálny tréning;

  - Noha v simulátore odstráni záťaž z chrbtice. Leví podiel na zraneniach chrbtice, ktoré tu dostali! V skutočnosti je zaťaženie chrbtice veľké (v dôsledku stabilizačných svalov), ktoré vytvára kompresiu v bedrovej oblasti, môže spôsobiť roztrhnutie svalov, premiestniť stavce s veľkou záťažou. Riešením je minimalizovať hmotnosť, alebo ak drepy s vlastnou telesnou hmotnosťou nestačia, vymeňte drepy na jednej nohe v TRX krokmi;

  - Predĺženie a ohnutie nôh simulátora eliminuje zaťaženie chrbtice. Pravda, ak je správna cvičebná technika. Často je porušená, keď sa panva ohýba relatívne k chrbtici. Riešením je zníženie hmotnosti a sledovanie panvy;

  - Posun vodorovného bloku v sede. Tu je narušená neutrálna poloha chrbtice, ktorá môže zvýšiť progresiu výčnelkov a hernií. Riešením je udržať chrbticu neutrálnu;

  - Cvičenie je bezpečné bez axiálneho zaťaženia chrbtice. V prípade porušenia neutrality chrbtice a techniky cvičenia sa akékoľvek cvičenie stáva nebezpečným aj bez axiálneho zaťaženia;

  - Pritlačenie horného bloku k hrudníku. Tu je tiež narušená neutrálna poloha chrbtice, stláčajú sa formy hyperlordózy a stlačí sa MTD. Riešením je udržať chrbticu neutrálnu a mierne namáhať brušné svaly;

  - Jóga kobra predstavuje pre napínanie chrbtice a chrbta. V skutočnosti sa chrbtové a chrbtové svaly naopak zbiehajú a stláčajú MTD. Riešením je vylúčiť toto cvičenie a podobne. Na zlepšenie mobility starostlivo používajte mačku a kravu z polohy kolena;

  - Nasaďte nohy simulátora na lis. Jedným z pracovných svalov je sval iliopsoas, ktorý v tomto cvičení komprimuje MTD a posúva stavce tela vpred. Riešenie - v určitej fáze môžete zapnúť striedavé zdvíhanie nôh z polohy na chrbte;

  - Rímska stolička pre tlač. Situácia je rovnaká ako pri zdvíhaní nôh, iba kompresia je väčšia. Riešenie je rovnaké ako zdvihnutie nôh;

  - Výkyvné nohy vylučujú zaťaženie chrbtice. Technika v muškách je často nesprávna, keď sa panva ohýba relatívne k chrbtici a vytvára kompresiu MTD. Riešením je vylúčiť cvičenie alebo monitorovať panvu a chrbticu, čo je niekedy veľmi ťažké;

  - Liečba chrbtice zahŕňa vykonávanie cvičení prostredníctvom bolesti. Vyšlo to z kinezoterapie. Cvičenie cez bolesť môže spôsobiť zvýšenie prietrže a výčnelkov, keď je tlak MTD stlačený. Riešením nie je robiť cvičenia, ktoré spôsobujú pretrvávajúcu bolesť a kompresiu MTD;

  - Lavičkový lis alebo činka ležiaca. Bedrová oblasť je často zaťažená mostíkom a nestabilnými podperami v 5 bodoch. Riešením je udržanie 5 bodov otáčania (chodidlá, krížová kosť, lopatky, šije) a neutrálna poloha chrbtice. Nohy môžu byť umiestnené na stepi širšie ako ramená, aby sa znížil most;

  - Absencia bolesti počas cvičenia je ukazovateľom vhodného cvičenia a správnej techniky. Toto je nebezpečný klam. Po stlačení MTD, objavení sa výčnelkov alebo zvýšení PGM nemusí byť žiadna bolesť, pretože v MTD nie sú receptory bolesti a bolesť sa vyskytuje pri podráždení nervových koreňov. Pohodlné cvičenia môžu zvýšiť nerovnováhu vo vývoji svalov, čo vedie k nepridelenému zaťaženiu kĺbu. Riešenie - cvičenia by mali byť prirodzené a so správnou technikou;

  - Aeróbne cvičenie zlepšuje prekrvenie svalov a prispieva k liečbe osteochondrózy. Dá sa povedať, že aeróbne cvičenie zlepšuje celkové zdravie kardiovaskulárneho systému, ale nemôžete povedať o zlepšení krvného obehu hlbokých svalov chrbtice. Riešením je umožniť prácu s miernym alebo ľahkým odporom v telocvični;

  - Diéta na chudnutie a hladovanie. V snahe znížiť telesnú hmotnosť ľudia hľadajú zbytočné a dokonca nezdravé stravovacie návyky, po ktorých sa hmotnosť po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch vracia. Riešenie - integrovaný prístup k spaľovaniu tukov a zdravej výživy;

  - Vis na vodorovnej lište na roztiahnutie chrbtice. Preťahuje vazy chrbtice, zvyšuje nestabilitu a po zavesení sa stavce stlačia v dôsledku kontrakcie hlbokých svalov, čo zhoršuje situáciu ako celok. Riešením je vylúčiť videnie a natiahnuť sa z polohy na chrbte, natiahnutej korunou a rukami.

  Odporúčame vám oboznámiť sa s: Poškodenie stredného menisku kolenného kĺbu: liečba roztrhnutia zadného rohu stredného menisku

  Otepľovacie postupy

  Zahrievanie dolnej časti chrbta a ísť do kúpeľa alebo do sauny v počiatočnom a strednom štádiu výčnelku je celkom prijateľné - takéto postupy zlepšujú krvný obeh a uvoľňujú svaly chrbta a zmierňujú kŕče. Pred návštevou kúpeľných domov je však potrebné poradiť sa s lekárom a podrobiť sa ďalším vyšetreniam, aby sa táto patológia odlíšila od iných chorôb, ktoré majú podobný symptomatický obraz, v ktorých sú prísne zakázané akékoľvek postupy otepľovania. Patria sem predovšetkým patológie rakoviny, ako aj zápalové a infekčné choroby. Neodporúča sa zahrievanie s vysokým krvným tlakom a hypertermiou.

  Liečba na našej klinike:

  • Bezplatná konzultácia s lekárom
  • Rýchle odstránenie bolesti;
  • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
  • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

  Môžeme hovoriť o tom, či je možné zapojiť sa do športu, jogy alebo iných druhov fyzickej aktivity pomocou vyčnievania disku, budeme diskutovať v tomto článku. Hneď povedzme, že s výčnelkom sa dá veľa urobiť, ale pri dodržaní určitých pravidiel. Budeme o nich hovoriť aj neskôr v článku. Dotkneme sa aj otázok o tom, čo by sa malo opustiť v období obnovy zdravia chrbtice..

  Je možné masírovať pomocou vyčnievania chrbtice?

  Najčastejšou otázkou, ktorá znie od našich pacientov, je ich pochybnosť o použití určitých techník manuálnej terapie. Znovu a znovu, niekde v minulosti, boli čítané alebo počuté nepresné alebo nesprávne interpretované informácie. A teraz je tu otázka: je možné masírovať pomocou vyčnievania chrbtice, pretože sa hovorí, že to môže viesť k invalidite so ochrnutím..

  Poďme vyriešiť túto mylnú predstavu.

  Masáž je teda súčasťou povinného liečebného programu pre každý prípad vyčnievania medzistavcovej platničky. Tento postup umožňuje rýchlo a účinne uvoľniť nadmerné napätie svalových vlákien a odstrániť kŕče v hlavných krvných cievach. Na pozadí zlepšeného lokálneho krvného obehu regeneračné procesy začínajú obnovovať poškodené oblasti chrupavkového disku.

  Skúsený masážny terapeut môže pacienta doslova postaviť na nohy.

  Hodnota masáže je tiež vynikajúca ako prípravná fáza pred začatím vyučovania telesnej výchovy a kinezoterapeutických kurzov. Účinnosť terapeutických cvičení závisí od pružnosti svalov a väzov.

  Môžeme teda konštatovať, že keď je možné vyčnievať nielen masáž, ale tiež musíte vyhľadať skúseného špecialistu v tejto oblasti a kontaktovať ho najmenej dvakrát ročne, aby sa zabránilo.

  Existujú samozrejme kontraindikácie.

  Sú to infekčné choroby chrbtice a okolitých mäkkých tkanív, celková nevoľnosť, vysoká telesná teplota, vysoký krvný tlak. Rozhodne nie je možné masírovať chrbticu bez špeciálneho lekárskeho vzdelania s dodatočným školením pre masáž. Pochopte rozdiel? Aj keď má osoba vysokoškolské vzdelanie, ale nie je dokázané, že je trénovaný v oblasti masáže, nemôžete ho na túto procedúru pripustiť..

  Aké sú prínosy fyzickej aktivity pri ochoreniach chrbtice

  Poďme sa trochu ponoriť do anatómie chrbtice a fyziológie s cieľom objasniť obraz všeobecne a v budúcnosti na nich stavať v prípade nedorozumenia.
  Chrbtica pozostáva z stavcov, medzi ktorými sú medzistavcové platničky (MTD), sú podobné cibuľke s vrstvami, pozostávajú z buničitého jadra a vláknitého prstenca. Vláknité jadro je gélovitá tekutina, ktorá sa môže rozprestierať za hranice vláknitého prstenca a vytvára medzistavcové kýly (IPH)..

  Funkciou MTD je znehodnotenie stavcov. Spolu s rôznymi väzmi chrbtice a hlbokých svalov sú stavce relatívne voči sebe stabilizované. Hlboké vrstvy svalov majú krvné cievy a dodávajú chrbtici tekutinu a živiny - to je hlavný spôsob zásobovania MTD po 18-23 rokoch.

  Anatomické ohyby chrbtice majú ochrannú funkciu, ktorá podporuje telo, lokomotorickú funkciu (pohyb) a tlmí spolu s panvou a dolnými končatinami..

  Príčinou výčnelku (výčnelku) a tvorby prietrže je nepridelené zaťaženie chrbtice, konkrétne zvýšený tlak medzi dvoma stavcami na MTD pod uhlom. Poloha chrbtice, ktorá opúšťa svoju prirodzenú neutrálnu polohu, spôsobuje zvieracie segmenty v určitom uhle kompresné zaťaženie..

  Pri dlhodobom udržiavaní tejto kompresie sa pri dehydratácii (dehydratácii) MTD vytvárajú degeneratívne dystrofické poruchy chrupavkového tkaniva a svalov, preto sa stavovce splošťujú (vzdialenosť medzi nimi sa zmenšuje). Paralelne sú niektoré väzivá chrbtice preťažené, môže sa vyskytnúť nestabilita chrbtice a zhrubnutie väzov..

  - sily pôsobiace na MTD vytlačia buničité jadro smerom k miechovému kanálu z polohy flexie chrbtice, kde stavce tvoria uhol.

  - záťaž je rovnomerne rozložená pozdĺž MTD, jadro buničiny je v strede.

  Pokiaľ ide o svalovú sústavu, hlboké svaly chrbtice sa snažia navrátiť chrbticu do neutrálnej polohy, zatiaľ čo sú v napätí. Napätie týchto svalov blokuje cievy, ktoré ich živia, je narušený krvný obeh (ischémia). Svalové vlákna sa postupne atrofujú a menia sa na spojivové tkanivo.

  Dlhodobo sa vyskytuje nepridelené zaťaženie chrbtice v dôsledku funkčného zlyhania niektorých svalov a zhoršeného držania tela, skoliózy. Existuje mnoho dôvodov pre porušenie postoja, jedným z nich je obezita a nevyvážené zaťaženie rôznych svalových skupín pri tréningu..

  Klinické prejavy osteochondrózy sú veľmi rôznorodé. Lokalizáciou sa spinálna osteochondróza delí na krčný, hrudný a bedrový. Existuje mnoho neuralgických syndrómov spinálnej osteochondrózy - radikulárny syndróm, brachiálna artritída, kardiálny syndróm, vertebrálny arteriálny syndróm, radikulitída, bedrová kosť, ischias, intercostálna neuralgia.

  Radikulárny syndróm je najbežnejší. Rôzne príznaky osteochondrózy (bolesti hlavy a svalov, brnenie, prechladnutie, svrbenie, pálenie, kŕče, celková slabosť atď.) Sa môžu vyskytnúť, keď dôjde k podráždeniu alebo narušeniu nervových koreňov miechy. Lokalizácia bolesti závisí od toho, ktoré korene sú podráždené výčnelkami, PGM, rastmi kostí (osteofyty)..

  Z radiálneho syndrómu vo svaloch pod vplyvom mechanického preťaženia a patologických impulzov z postihnutého segmentu stavcov (PDS) dochádza k pretrvávaniu kontraktúr, k narušeniu pohyblivosti stavcov, k narušeniu krvného obehu, k intenzívnemu narušeniu držania tela a k opakovaniu začarovaného kruhu..

  Rôzne fázy tvorby diskovej prietrže (podľa Arseni K. a kol., 1973)

  a - normálny medzistavcový disk; b - vyčnievajúci disk; c - prietrž, ktorá praskla zadný pozdĺžny väz; d - veľká kýla prietrž; e - bez prietrže v miechovom kanáli; e - vaginálna prietrž, ktorá sa posunula na úroveň normálneho disku; (Schmorl).

  Hlavnou úlohou tréningu je zastaviť progresiu osteochondrózy a obnoviť normálne funkcie svalov, ktoré budú kŕmiť MTD, rozdeľovať PGM a stabilizovať chrbticu. Okrem toho zvýšenie funkčných schopností tela pomôže čiastočne kompenzovať rôzne obmedzenia spojené s osteochondrózou.

  Lekári dostatočne tvrdia, že pomocou farmakologických prípravkov je veľmi pravdepodobné, že dokážu eliminovať zápal a bolesť. Nebudú však schopní túto chorobu vyliečiť do konca. Preto je pravdepodobný výskyt prietrže medzistavcových platničiek. To môže byť dôvodom operácie.

  Ak sa zistí výčnelok, je potrebné vyhľadať skúseného špecialistu na manuálnu terapiu. V opačnom prípade existuje veľmi málo šancí na úspešnú obnovu medzistavcových platničiek. Všetky ostatné body toho, čo robiť s vyčnievaním chrbtice, budeme analyzovať v tomto článku.

  Najdôležitejšou vecou, ​​ktorú nie je možné urobiť pomocou vyčnievania, je vytvorenie nadmerného zaťaženia svalového zadného rámu. Vieš čo sa stane? Ihneď po diagnóze lekár vysvetlí pacientovi, že toto všetko sa vyvinulo zo sedavého životného štýlu, nedostatočnej fyzickej aktivity a nadváhy..

  Je veľmi pravdepodobné, že pri pokusoch o výrazné zapojenie sa do športu dostane pacient medziobratlovú prietrž „za odmenu“ a potrebu neodkladne vyhľadať chirurgickú pomoc..

  Existuje zoznam toho, čo nemôžete urobiť s vyčnievaním diskov, a preto vám odporúčame, aby ste si ich opatrne vzali. Je dokázané, že ktorýkoľvek z nasledujúcich úkonov môže viesť k výskytu herniálneho výčnelku a k zvýšeniu stupňa výčnelku medzistavcovej platničky..

  Ak je zistený výčnelok, mali by ste odmietnuť:

  • od návštevy sauny a kúpeľa, aj keď nie je cieľom pary, tieto zariadenia povedú k vážnemu zhoršeniu stavu diskov chrupavky;
  • od zahrievania chrbta, najmä s použitím vyhrievacích doštičiek a iných „mokrých“ metód;
  • pri pravidelnom dennom používaní nesteroidných protizápalových mastí a tabliet - to iba utlmuje bolesť ako symptóm, ale nelieči jej vyčnievanie;
  • z nosenia nepohodlnej obuvi (ženy by mali kategoricky odmietnuť vysoké podpätky bez ohľadu na to, v ktorej časti chrbtice sa nachádza poškodená medzistavcová platnička);
  • z ťažkej fyzickej námahy, ktorá nedokáže rýchlo obnoviť chrbticu a exacerbácia môže vyprovokovať;
  • z fajčenia a konzumácie dokonca aj nápojov s nízkym obsahom alkoholu;
  • z nadmernej konzumácie sladkých, mastných, vyprážaných, slaných;
  • pri dlhšom pobyte v jednej statickej póze (počas sedavej práce sa odporúča vstávať a robiť jednoduchú súpravu gymnastických cvičení každých 45 minút, ktoré normalizujú prietok krvi vo svalovom chrbte).

  Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili: Je možné robiť terapeutické cvičenia na bolesť kĺbov
  S vylúčením týchto faktorov sa stav pacienta výrazne zlepšuje iba v dôsledku normalizácie prietoku krvi v postihnutej oblasti. Ak k tomu však pridáme niekoľko opatrení, bude možné zaručiť neprítomnosť progresie výčnelkov.

  Z tohto dôvodu navrhujeme, aby ste sa dozvedeli, čo robiť s vyčnievaním miechy:

  • nájsť špecialistu na manuálnu terapiu, pretože práve v tejto oblasti sa dosahujú vynikajúce výsledky pri liečbe chorôb pohybového aparátu;
  • prehodnotiť svoju stravu a stravu - opustiť múku, sladké, vyprážané a mastné jedlá a uprednostniť čerstvú zeleninu, nesladené ovocie a morské ryby;
  • zorganizujte si prácu a miesto na spanie s ohľadom na moderné požiadavky ergonómie priestoru pre ľudský život;
  • pravidelne sa zúčastňovať uskutočniteľných fyzických cvičení (je lepšie, ak komplex vyvinie individuálne skúsený inštruktor cvičebnej terapie alebo manuálny terapeut);
  • navštíviť bazén - kúpanie pomáha napínať chrbticu a uvoľňovať tie časti medzistavcových platničiek, ktoré majú v bežnom živote najväčšie mechanické a statické zaťaženie;
  • vyhnúť sa stresu, emocionálnemu stresu.

  Zvyčajne, ak sa zistí výčnelok krčnej chrbtice, nikto nevysvetlí, čo má pacientovi robiť. Lekár predpisuje štandardnú liečbu, ktorá je určená na zastavenie záchvatu bolesti a návrat osoby do práce. Neznalosť však nie je ospravedlnením. Preto nastáva ďalšia deštrukcia medziobratlového chrupavkového disku..

  Podobne pacienti nevedia, čo majú robiť s výčnelkom bedrovej chrbtice a ako chrániť svoju chrbticu pred ďalším zničením..

  Preto poďme zistiť, čo robiť s výčnelkom bedrovej chrbtice, aby sme obnovili jej fyziologickú anatómiu. Ktoré metódy liečby môžu byť účinné a ktoré je lepšie okamžite odmietnuť.

  Takže hlavným degeneratívnym procesom v ľudskom tele je narušenie trofizmu (výživy) tkanív. Pokiaľ ide o medzistavcové platničky, všetko je celkom jednoduché a zložité súčasne..

  Chrupavkové vlákna vláknitého prstenca nemajú svoju vlastnú obehovú sieť. Dostávajú tekutinu a výživné látky v nej rozpustené prostredníctvom difúznej výmeny s okolitými zadnými svalmi.

  Ak je táto výmena narušená, začína sa rozvíjať osteochondróza a potom vyčnievanie.

  Prečo je difúzny metabolizmus narušený? Kvôli nedostatočnej fyzickej aktivite na všetky skupiny zadných svalov bez výnimky. Čo je potrebné urobiť, aby sa začal proces hojenia chrbtice? Aby všetky svalové skupiny pracovali úplne. Ako to môžem spraviť? Použitie metód manuálnej terapie.

  Je možné s výstupkom jazdiť, chodiť a jazdiť na bicykli?

  Dostupnou fyzickou aktivitou pre každú osobu je prechádzka v parku, beh okolo štadióna alebo na špeciálne vybavené miesto. Na tieto aktivity sú potrebné tenisky a teplákové súpravy. Nevyžadujú sa žiadne špeciálne škrupiny a vybavenie. Napriek tomu, ako ukazujú výskumné údaje, pomalý beh alebo chôdza znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych patológií o 80%. Rovnaké cvičenia prispievajú k neustálej a rovnomernej práci všetkých svalov zadného rámu. Vylučujú vývoj osteochondrózy a jej komplikácie vo forme výčnelkov.

  Je možné zavesiť na vodorovnú lištu s výstupkom a otočiť lisom?

  Tieto otázky sú pomerne časté a odpovede na ne môžu byť poskytnuté jednotlivo. Je možné, aby sa výčnel počas výčnelku otáčal, úplne záleží na stave svalov prednej brušnej steny. Ak nie sú vyvinuté alebo atrofované, celá záťaž pri vykonávaní fyzických cvičení bude spočívať na šikmých svaloch chrbta. A to môže viesť k destabilizácii postavenia stavcov v bedrovej oblasti. Riziko vzniku prietrže je prítomné, ak je výčnelok určený v oblasti bedrových a dolných hrudných diskov..

  Všeobecné odporúčanie bude toto: s výstupkom môžete pumpovať tlač, ale iba takým spôsobom, ktorý nevedie k zvýšenému tónu svalovej chrbtovej kosti. V neskorších štádiách liečby sa toto obmedzenie odstráni..

  Keď človek zavesí svoje telo na vodorovnú tyč, nastane spontánne väzné natiahnutie chrbtice. Toto je sprevádzané bolesťou. Preto sa osoba po ukončení cvičenia snaží čo najskôr vrátiť do východiskovej polohy. Tu čaká hlavné nebezpečenstvo. Pri prudkom návrate do stojacej polohy dostávajú medzistavcové platničky obrovskú kompresnú mozgovú príhodu, pretože väzivový aparát u pacientov s osteochondrózou nemá elasticitu a nie je schopný rýchlo fixovať novú polohu stavcov..

  Výsledkom zavesenia na vodorovnej lište môže byť prasknutie disku a vzhľad hrudného výčnelku dosť pôsobivej veľkosti..

  Až do ukončenia liečby výčnelkom dôrazne neodporúčame zapojiť sa do vodorovných pruhov a vykonávať podobné experimenty so zavesením tela..

  Je možné bežať s medzistavcovou prietržou?

  Je známe, že prietrž disku je porušením integrity chrupavky, elastickej výstelky medzi stavcami a prietrže pri vystavení iba jednému rozhodujúcemu faktoru - tlaku, ktorý presahuje určitú kritickú hodnotu..

  Mnohé faktory, ktoré sa nazývajú príčinné, môžu viesť k vyčnievaniu a prietrži. to:

  • vek pacienta. Čím starší človek, tým menej vody v tele a čím menej vody, tým menšia elasticita chrupavky;
  • nadváhou. Ak to nemá vplyv na hernie krčnej chrbtice, potom trpí najhoršie dolná časť chrbta u obéznych ľudí, pretože má najväčšiu záťaž;
  • nesprávne držanie tela;
  • skolióza;
  • zápalové lézie stavcov;

  Je to však nadmerný tlak, ktorý sa vyvíja na určitú oblasť medzistavcových platničiek a vedie k jeho zničeniu. Ak tento tlak nie je postupný, ale má nárazový mechanizmus (ako pri behu), potom je to buď:

  • urýchliť premenu výčnelku na prietrž;
  • zväčšiť herniálny výčnelok;
  • presunie štádium remisie v prítomnosti kýly do štádia prudkého exacerbácie.

  Je možné namietať, že disky majú menšiu váhu ako kolená, pretože v prípade bedrovej chrbtice by sa malo pamätať iba na prekrývajúcu časť tela. Tu však prichádzajú do úvahy nasledujúce anatomické a fyziologické faktory. Ak je osoba, ktorá vedie,:

  • ploché nohy alebo nesprávne zvolená obuv, zvyšuje sa tým riziko nerovnomerného zaťaženia medzistavcových platničiek;
  • vrodené anatomické skrátenie jednej končatiny najmenej o 5 mm, čo extrémne synchronizuje zaťaženie počas behu a spôsobí výčnelok a prietrž;
  • spondylolistéza, to znamená skĺznutie posledného bedrového stavca relatívne k sakrálnej kosti, potom sa počas behu môže zvýšiť nestabilita a amplitúda skĺznutia, čo povedie k kritickému tlaku a prietrži.

  Nakoniec, ak má pacient vrodenú príchuť (Marfan, Ehlers-Danlos syndrómy) alebo ak má slabosť väzivového aparátu chrbtice a dolnej časti chrbta, môže to tiež viesť k fatálnej deštrukcii tela medzistavcových platničiek počas behu, čo spôsobí charakteristické príznaky exacerbácie prietrže.

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Osteochondróza bedrovej oblasti sa nazýva patologické procesy vyskytujúce sa v chrbtici, čo je počiatočné štádium deštrukcie medzistavcových platničiek. Ochorenie postihuje ľudí v mladom a staršom veku.
  metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!
  Výraz "kýla" znamená uvoľnenie orgánu alebo jeho časti za anatomickým umiestnením patologickým alebo fyziologickým otvorom pod kožou, do svalového priestoru alebo do susedných anatomických dutín.