loader

Hlavná

Pažerák

Je možné bežať s prietržovou kýlou

Medzistavcová hernia je choroba, ktorá si vyžaduje integrovaný prístup k liečbe. Úlohu zohrávajú všetky prostriedky a metódy: lieková terapia, fyzioterapia, masáž atď. Beh s kýlou bedrovej chrbtice si zaslúži osobitnú pozornosť, ktorá pomáha mnohým pacientom rýchlejšie zotaviť sa po hlavnej liečbe..

Pre každého pacienta by sa mal zostaviť individuálny terapeutický režim. Lekár sa zameriava na klinické prejavy choroby, celkovú pohodu, štádium patologického procesu, vek a ďalšie faktory. Cieľom terapeutických opatrení je posilnenie svalov a normalizácia držania tela. Je možné bežať s herniou, závisí od charakteristík priebehu choroby u konkrétneho pacienta. Preto pred akýmkoľvek fyzickým námahou musíte podstúpiť dôkladné vyšetrenie.

O čom to hovoríme?

V posledných rokoch je choroba diagnostikovaná aj medzi mladou populáciou. Možno je to kvôli rastúcej nečinnosti - životnému štýlu s nízkou aktivitou. Mnoho ľudí vedie autá a namiesto zastávky niekoľko zastávok využíva verejnú dopravu. Riziková skupina zahŕňa ľudí pracujúcich v kancelárii alebo pracujúcich s ťažkou fyzickou prácou.

Medzi etiologické faktory tvorby hernie patria:

 • zranenia Pacient si nemusí pamätať, že raz spadol alebo zasiahol chrbát. Aj tak sa však na prvý pohľad „nepodstatný“ incident môže stať spúšťačom vývoja choroby. Kýla sa vyvíja po krátkej dobe alebo po niekoľkých rokoch. Dodatočné zaťaženia chrbta, ktoré osoba po celý čas zažila, prispievajú k deformácii, premiestneniu diskov a tvorbe herniálnych výčnelkov..
 • Zmena charakteru činnosti. Kýla sa môže objaviť v dôsledku skutočnosti, že osoba predtým vykonala sedavú prácu, potom sa z nejakého dôvodu náhle zmenila na fyzickú prácu. Preto je dôležité cvičiť stále, cvičiť gymnastiku, aby nedošlo k náhlym preťaženiam.
 • Vrodená patológia. Degeneratívne-dystrofické zmeny v kostnom tkanive najčastejšie vedú k hernii. Osoby s vrodenými patológiami pohybového ústrojenstva by mali neustále prijímať preventívne opatrenia zamerané na zníženie rizika vzniku prietrže.
 • Prudké kolísanie telesnej hmotnosti v dôsledku chudnutia, tehotenstva. V druhom prípade sa odporúča nosiť oporný obväz, aby sa vám nenamáhalo chrbát.
 • Chyby v strave. Nedostatok vitamínov, vylúčenie z ponuky mäsa prispieva k rozvoju deštrukčných procesov v chrbtici. Aminokyseliny potrebné pre chrbticu a niektoré ďalšie cenné látky sa nachádzajú iba v živočíšnych bielkovinách. Okrem toho telo potrebuje veľa vitamínov a minerálov, ktoré podporujú normálny funkčný stav všetkých orgánov a systémov. Potrebuje ich a chrbticu.

Beží s bedrovou kýlou

Liečba medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta zahŕňa drogové a nedrogové metódy. Tieto zahŕňajú cvičebnú terapiu, plávanie, gymnastiku, jogging atď. Je možné bežať s kýlou chrbtice, lekár rozhodne. Absolútnou kontraindikáciou pre šport je exacerbácia choroby, pretože je nebezpečná s prolapsom disku a porušením koreňa.

Počas výšky klinických prejavov by mala byť akákoľvek aktivita obmedzená, odpočinok by mal byť poskytnutý na spodnej časti chrbta a odpočívať sa čo najviac. Je dôležité zvoliť správny matrac: nemal by byť mäkký, ale tiež príliš tvrdý. Pacienti často nútia polohu, aby zmiernili bolesť: ležia na chrbte alebo na boku a vystavujú svoje nohy.

Beh s herniovými formáciami stavcov, rovnako ako akékoľvek iné zaťaženie, môže predpísať iba lekár. Predtým, ako začnete trénovať, musíte sa pripraviť. Ako „warm up“ sú vhodné kurzy fyzickej terapie, gymnastika, joga pre začiatočníkov a ďalšie techniky, ktoré posilňujú svaly. Na triedy by mal prísne dozerať inštruktor!

Počas rehabilitácie môžete začať nie behom, ale športovou chôdzou. Najskôr zvoľte malé vzdialenosti, ale časom sa zväčšujú. Je dôležité načúvať telu a tým určiť individuálny čas a dĺžku trasy. Beh s kýlami by mal byť iba v špeciálnej obuvi. Existujú špeciálne obchody, ktoré predávajú ortopedický tovar vrátane obuvi absorbujúcej otrasy..

Bežecký pás musí byť zakrytý nečistotami, pretože posuny chodidiel môžu spôsobiť poškodenie nervov. Pokiaľ ide o techniku, jogging je najvýhodnejší. Takéto výbehy pomáhajú znižovať herniálne výčnelky a zabraňujú tvorbe nových výbežkov..

Pravidlá behu s patológiou

Technika behu musí byť dohodnutá s lekárom. Odborník posudzuje celkový stav, objasňuje lokalizáciu vzdelávania, identifikuje sprievodné patologické procesy. Ďalej súbor cvičení za účasti rehabilitológa.

Školenie sa vykonáva v súlade s niekoľkými pravidlami:

 • Žiadny pohyb by nemal byť sprevádzaný bolesťou. V žiadnom prípade nemôžete vydržať nepohodlie, nemusíte sa s tým vysporiadať silou. Ak sa takéto pocity objavia, je potrebné poradiť sa so špecialistom a vypracovať novú schému odbornej prípravy.
 • Prvé školenie sa najlepšie uskutoční v spojení s inštruktorom. Povie vám, ako sa pohybovať, označte chyby.
 • Nemôžete nadmerne namáhať chrbát, intenzívne behať, vykonávať náhle pohyby.
 • Ak beh s medzistavcovou prietržou bedrovej oblasti naďalej spôsobuje nepohodlie, musíte zastaviť tréning, pretože je možné zhoršenie alebo progresie patologického procesu..

Úspešnosť vyučovania závisí od pravidelnosti školenia. Je lepšie urobiť trochu, ale v pravidelných intervaloch (napríklad po 1-2 dňoch). Pred joggingom by ste nemali užívať lieky proti bolesti, pretože môžu „namazať“ klinický obraz. Pred spustením sa odporúča urobiť mierny ohrev na zahriatie svalov (sklony, krúživé pohyby rúk, atď.).

Ak má pacient patologické zakrivenie, je potrebné opustiť akékoľvek zaťaženie. Prevádzka v tomto prípade nie je povolená. Medzistavcová prietrž sa dá vyliečiť iba integrovaným prístupom k problému. V tomto pomôže lekár, inštruktor fyzioterapie a ďalší odborníci. Určia, či je možné bežať s kýlou bedrovej chrbtice, a vyberú si vhodný systém odbornej prípravy..

Je možné bežať s herniou bedrovej chrbtice: tipy, technika, foto + video

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Článok poskytuje podrobnú odpoveď na otázku, či je možné bežať s kýlou chrbtice bedrovej chrbtice, a ak v iných oddeleniach existuje herniálny výčnelok. Medzistavcová hernia sa považuje za pomerne časté ochorenie u pacientov so sťažnosťami na bolesti chrbta. U približne 20% pacientov s týmito príznakmi lekár diagnostikuje prítomnosť herniovaného disku v rôznej miere.

Pacienti sa často pýtajú, aká fyzická aktivita je pri tejto chorobe povolená (šport, cvičenie, beh, nordic walking). Najdôležitejšou výhodou fyzických cvičení je posilnenie svalov chrbta a čím sú silnejšie, tým častejšie exacerbácie rušia pacienta až do úplného odmietnutia lekárskeho ošetrenia. A ďalšie výhody joggingu a inej fyzickej aktivity pomôžu napnúť chrbticu, uvoľniť napäté svaly a tým znížiť silu prejavov bolesti..

Silný svalový korzet - záruka zdravého chrbta

S kýlou chrbtice sa môžete tiež zapojiť do zaťaženia energiou, hlavná vec je, že ošetrujúci lekár vám umožňuje.

Beh s kýlou chrbtice pomôže zastaviť priebeh vývoja medzistavcovej prietrže, hlavnou vecou je poznať pravidlá a techniku. Toto bude prediskutované v tomto článku..

Čo je kýla?

Poviem vám niečo o bedrovej kýle chrbtice. Sú to choroby pohybového ústrojenstva, ktoré sa vyznačujú vyčnievaním pulpózneho jadra disku vydutím membrány (vláknitý kruh). Tieto kýly môžu byť malé aj veľké. Predchodcom prietrže je výčnelok (mierne vydutie jadra bez prasknutia obalu disku)..

V niektorých prípadoch človek nemusí mať ani podozrenie, že má pri dolnej časti chrbta kýlu, čo sa deteguje náhodne na röntgenovom snímaní alebo na MR..

Pokiaľ kýla nestlačí nervové zakončenie a krvné cievy, nemusí sa dať preč. Kýla sa objaví, keď sú nervy zovreté, s ostrými streleckými bolesťami alebo len ak bolia spodná časť chrbta. Zároveň sa človek začína pýtať, prečo to má, a chodí na schôdzku s neurológom alebo stavcom..

V zanedbávaných prípadoch sa u pacienta môže vyskytnúť zvieranie najväčšieho sedacieho nervu av budúcnosti môže dôjsť k narušeniu fungovania genitourinárneho systému a paralýze dolných končatín. V náročných podmienkach je cvičenie alebo cvičenie potrebné iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Poskytne vám presné údaje o tom, aké zaťaženie je povolené, aby sa stav nezhoršoval..

Liečba tohto ochorenia sa uskutočňuje pomocou liekov, fyzioterapie, masáže a iných metód liečby. V 70% všetkých prípadov dochádza k zlepšeniu v priebehu niekoľkých mesiacov po takejto liečbe. Operácia je zriedkavo predpísaná, len so závažnými dôsledkami a nedostatkom výsledkov pri komplexnej liečbe.

Výhody behu

Aké je využitie behu?

 1. Zlepšenie metabolických procesov a krvného obehu v tele.
 2. Normalizácia práce vnútorných orgánov.
 3. Zlepšenie mnohých telesných systémov: nervových, imunitných, atď..
 4. Stres je znížený.
 5. Hmotnosť skáče späť.
 6. Práca srdca a krvných ciev je normalizovaná.
 7. Svaly sa zlepšujú, najmä v dolných končatinách a chrbte..
 8. Zlepšuje sa výživa medzistavcových platničiek.

Po spustení musíte vykonať sériu cvičení na roztiahnutie chrbtice, môžete si urobiť kontrastnú sprchu. Hlavné pravidlo - po joggingu by nemalo dôjsť k zhoršeniu kvality, najmä v oblasti nôh a dolnej časti chrbta. Ak máte nepríjemné pocity, musíte zastaviť školenie a poradiť sa s neurológom.

Povolená fyzická aktivita s herniou

Pacient s diagnózou medziobratlovej kýly bedrovej chrbtice by sa mal pravidelne vyšetrovať (dvakrát ročne), aby sa predišlo zhoršeniu jeho stavu. Bez konzultácie s lekárom je nežiaduce predpisovať cvičenia a joggingové cvičenia sami.

Aké športy sú relatívne neškodné s herniou v dolnej časti chrbta??

 1. Plávanie. Zaťaženie chrbtice je tu malé a svalový korzet sa stáva silnejším, čo zníži exacerbáciu choroby. Odporúča sa plávať iba na chrbte.
 2. Vodný aerobik.
 3. Jazda na bicykli.
 4. Jóga. Určite varujte trénera o svojej diagnóze, aby vás naučil iba neškodné ásany. Tu je zakázané rôzne krútenie.
 5. Pilates. Tu sa musíte zamerať na cvičenia na všetky štyri alebo ležiace.
 6. fyzioterapia.
 7. Vis na vodorovnej lište. Pomôže to znížiť akútnu bolesť chrbta..
 8. tanec.
 9. Pokojné lyžovanie.
 10. Všetky druhy chôdze.

Ak máte radi silové cvičenia, neberte si vysokú váhu, najmä cvičenia s axiálnym zaťažením (trakcia, výpady, drepy) sa neodporúčajú. Také cvičenia môžete vykonávať, ale iba s pôvodnou formou choroby as nízkou hmotnosťou.

Beh s kýlou chrbtice

Poviem vám o hlavných pravidlách, kedy môžete a nemôžete bežať s kýlou chrbtice.

 1. Nemôžete bežať v akútnom štádiu choroby. Bežecký tréning môže spôsobiť zovretie nervových zakončení, zvýšiť bolesť a opuch. S exacerbáciou prietrže je potrebné znížiť aktivitu, klamať viac.
 2. Ak pocítite bolesť pri behu, musíte okamžite zastaviť cvičenie. Ak bolesť pretrváva, musíte sa bezodkladne poradiť so svojím lekárom. Je zakázané behať „bolesťou“..
 3. V prípade zápalu sedacieho nervu alebo zápalu sedacieho nervu.
 4. Ak je prietrž veľká.
 5. S komplikovaným štádiom choroby.
 6. Ak po exacerbácii choroby do 2 týždňov sa bolesť nevráti, je možné pokračovať v bežiacom tréningu.

Existujú dva názory lekárov na to, či je možné bežať s kýlou chrbtice.

 1. Niektorí lekári tvrdia, že beh je veľmi užitočný pre prietrž, pretože tu je zapojená celá chrbtica, čo vedie k pozitívnym výsledkom. Najlepšie je však začať s pohybom jednoduchšie športy: plávanie, jazda na bicykli, chôdza. V budúcnosti môžete začať so školením. Pomôže to chrániť medzistavcové platničky pred starnutím a zničením..
 2. Iní odborníci sa domnievajú, že pri nepretržitom chode sa môže výčnelok premieňať na plnohodnotnú prietrž chrbtice alebo existujúca prietrž môže začať stlačiť nervové zakončenie. Je tiež pravdepodobné, že veľkosť prietrže sa zväčší a môže stláčať miechu, čo je veľmi nebezpečné. Kýla sa však v každom prípade zvyšuje s časom a beh len urýchli tento proces. Preto môže v niektorých prípadoch viesť bežecký tréning k zdravotnému postihnutiu v dôsledku skutočnosti, že chrbtica sa bude neustále ohýbať (aby sa znížilo zaťaženie počas behu). Poznamenáva sa, že pri cervikálnych a hrudných kýlach má beh oveľa menej negatívny vplyv na vývoj patológie.

Ako vidíme, lekári tu nemôžu dospieť k spoločnému stanovisku. Preto bude posudok iba vášho lekára najsprávnejší.

Iba váš lekár môže určiť, či môžete bežať s herniou chrbtice.

Diaľková prevádzka, rýchlostná prevádzka sa neodporúča. Počas týchto techník sú chrbtové svaly veľmi namáhané a v dôsledku toho sa objavujú ich mikrotraumy. Pri rýchlom behu zasiahnu nohy bežiaci pás tvrdšie a medzistavcové platničky nemôžu absorbovať vibrácie. To vedie k tomu, že platničky chrbtice sú vo vzájomnom kontakte, môžu sa v nich objaviť malé praskliny a stav okolitých tkanív sa môže významne zhoršiť..

S malým zaťažením a na krátke vzdialenosti (veľmi ľahké jogging) môžete prevádzkovať iba určité typy bežeckých techník. A iba v prípade, že vám lekár dovolí bežať, je dôležité neprekročiť záťaž na spodnej časti chrbta. Hlavnou podmienkou je neprítomnosť bežiacej bolesti (v dolnej alebo dolnej časti chrbta) a dodržiavanie správnej techniky.

Pri hernii bedrovej chrbtice je možné behanie, ale pri absencii kontraindikácií a mimo obdobia exacerbácie choroby..

Je tiež potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že beh môže niekomu prospieť a niekomu ublížiť. Počas tréningu je potrebné monitorovať vašu pohodu av žiadnom prípade nesmie byť vystavený silnej bolesti.

Hlavné kontraindikácie

Napriek tomu, že fyzická aktivita je prospešná pre zdravie chrbtice, existuje množstvo kontraindikácií, pri ktorých nemôžete jogging robiť:

 • ostrá a ostrá bolesť dolnej časti chrbta;
 • chronická bolesť
 • pokročilá forma prietrže;
 • je nežiaduce jazdiť s nadváhou. V takom prípade by sa školenie malo začať rýchlou chôdzou;
 • príznaky narušenia nervových koreňov;
 • porušenie močových a reprodukčných systémov;
 • bolesť vyžaruje do dolnej končatiny, je prítomná necitlivosť dolných končatín;
 • zhoršenie chronických chorôb;
 • necítiť sa dobre;
 • prítomnosť zvýšenej telesnej teploty alebo nádorov v tele.

Nespúšťajte pri bolestiach dolnej časti chrbta

Tiež nemá zmysel behať v zlých poveternostných podmienkach. Dážď a vlhkosť môžu spôsobiť zhoršenie choroby.

Aj keď sa človek počas joggingu cíti skvele, zaťaženie sa nemôže zvýšiť. To môže spôsobiť príznaky choroby, ktoré sú silnejšie ako predtým. Platí to nielen prietrž v dolnej časti chrbta, ale aj v iných častiach chrbtice.

Príprava a zahrievanie

Pred spustením je potrebné sa zahriať. Pripraví telo na ďalší stres, zníži riziko zranení a podvrtnutí, aktivuje prietok krvi a metabolické procesy..

Aby sa zabránilo rozťahovaniu a zraneniu, je potrebné postupne zvyšovať zaťaženie. Ak ste ešte nebežali, môžete začať s 5-7 minútami, v budúcnosti tento čas predĺžte o minútu za deň.

Jednoduché zahriatie pred spustením zahŕňa:

 • rotácia chodidiel;
 • hojdačky nohy vľavo-vpravo, dozadu;
 • drepy
 • kruhové pohyby panvy zľava doprava (akoby otáčate obručou);
 • otáčanie ramien dopredu a dozadu;
 • predné výpady.

Neodporúča sa vykonávať tréning nalačno, potom ihneď po jedle alebo pití veľkého množstva tekutín. Pred spustením po dobu 2 hodín sa odporúča jesť.

A prvé hodiny sa najlepšie pod dohľadom trénera, ktorý ukáže správnu techniku ​​a povie vám, čo robíte zle.

Video: zahrievanie pred spustením

Prevádzkové pravidlá

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

Ak máte prietrž, musíte prísne dodržiavať pravidlá, aby táto jazda bola prospešná a neškodná..

 1. Nezabudnite sa zahriať bez náročných cvičení.
 2. Ak pociťujete počas tréningu silnú bolesť alebo nepríjemné nepohodlie, potom buď spomalte alebo úplne zastavte. Ak sa bolesť vráti v nasledujúcom sedení, musíte sa poradiť s odborníkom.
 3. Prvé jazdy by mali byť jednoduché, záťaž by mala byť postupná od hodiny do hodiny. Pocit, že si telo dokáže poradiť so zvýšenou záťažou, potom ju opatrne zvýši. Rozdeľte vzdialenosť na segmenty a pravidelne odpočívajte.
 4. Náhle pohyby, skoky, krútenie, jazda s rýchlym zrýchlením sú zakázané.
 5. Neužívajte lieky proti bolesti pred tréningom, inak nebudete rozumieť tomu, že máte bolesť a zhoršujete svoj stav.
 6. Prevádzka je povolená naštartovanie až po dlhšej remisii.
 7. Prevádzková doba by nemala prekročiť 30 - 40 minút pri rýchlosti jazdy, ktorá nepresahuje 10 km za hodinu.
 8. Najlepšie je jazdiť na mäkkom povrchu vozovky ako na asfalte alebo v drsnom teréne a na kopcoch..
 9. Dávajte si pozor na členok, aby ste nevystavili chodidlo.
 10. Používajte iba pohodlné a ľahké bežecké topánky..
 11. Nezabudnite zvládnuť dychové cvičenia, aby ste počas behu správne dýchali..
 12. Vyvarujte sa podchladeniu v bedrovej oblasti, aby ste nevyvolali zhoršenie choroby.

Video: mojich 10 pravidiel prevádzky. 12 rokov praxe v behu

Okrem behu sa odporúča vykonávať aj ďalšie terapeutické cvičenia na napínanie a posilnenie svalového korzetu.

Môžete jogovať na čerstvom vzduchu aj na bežiacom páse. Všimol som si, že môžete bežať na elektrickom bežiacom páse, nie mechanickom, kde je potrebné urýchliť.

Ak máte napätie v lumbosakrálnej oblasti, vykonajte cvičenia, aby ste natiahli dolnú časť chrbta a potom si otrite chrbát s otepľovacou masťou. Ak sa vyskytne bolesť, potom do dvoch hodín po spustení naneste masť nesteroidnou protizápalovou látkou (Ketoprofen, Voltaren), vypite 1-2 tablety Ketorolacu alebo Diclofenaku..

Technika: ako správne fungovať?

Ako bežať s kýlou chrbtice?

 1. Utečte od päty k päte.
 2. Pri behu tela neotvárajte. Udržujte spodnú časť chrbta pevnú.
 3. Nohy by mali byť navzájom rovnobežné. Uhol medzi nimi by mal byť malý.
 4. Pri behu pristúpte na celú nohu alebo na predok. Neodporúča sa jazdiť iba na prstoch na nohách alebo na pätách. Pri behu by celá noha mala fungovať úplne.
 5. Krok by nemal byť dlhý alebo krátky. Krok by mal byť stredný, pristátie na priamej nohe sa neodporúča.
 6. Pri behu by ste mali mať chrbát rovný, telo by sa nemalo nakláňať dopredu. Pomôže to znížiť riziko zranenia..
 7. Hlava, chrbát a boky by mali byť v jednej línii, musíte sa tešiť. Pomôže to predchádzať odchýlke chrbtice..
 8. Ako sa držať za ruky? Mali by byť ohnuté v lakťoch, nie je potrebné ich posúvať.

Pri behu nemôžete prudko zrýchliť a spomaliť, pretože to negatívne ovplyvňuje stavce, najmä v bedrovej oblasti..

Video: ako bežať a dýchať počas behu?

Túto techniku ​​môžete ovládať na bežiacom páse a potom prejsť na vonkajšie aktivity.

Nezastavujte sa náhle po behu. Trochu sa obíďte, aby ste opäť získali dych. Ak je telo stále horúce, beh by mal byť ukončený sériou napínacích cvikov. Nepreháňajte to, ale aby ste predišli zraneniam, nevykonávajte náhle pohyby. Ako dýchať pri joggingu?

Nadýchnite sa nosom a vydýchnite ústami (každých pár krokov). Ak máte pocit, že sa vám stratil dych alebo nemáte dostatok vzduchu, urobte si prestávku a zhlboka sa nadýchnite.

Aby ste si zvykli na rýchlejší beh, merali by sa rýchlosť, mala by byť rovnaká. Odporúčaná srdcová frekvencia počas cvičení 125 - 130 úderov za minútu, nie viac ako 140.

Bežecká obuv na spinálnu prietrž

Osobitnú pozornosť venujte výberu bežeckej obuvi, aby ste znížili nárazové zaťaženie chrbtice a predišli zraneniam. Aká by mala byť obuv?

 • Hmotnosť tenisky by mali byť ľahké, nie viac ako 400 gramov.
 • Model by mal mať asymetrické šnurovanie, ktoré je umiestnené na vnútornej strane chodidla. Toto vám pomôže lepšie spravovať nohy pri pristávaní..
 • Venujte pozornosť hornej časti topánky. Malo by byť mäkké a priedušné. Prsty by sa mali počas tréningu ľahko ohýbať a ohýbať..
 • Podrážka by mala tlmiť náraz s vložkami v päte a na vonkajšej strane špičky. Pomôže to znížiť silu otrasov..
 • Nemôžete bežať v obyčajných alebo zjavne lacných čínskych plochých topánkach.
 • Tenisky by mali opraviť chodidlo, ale s prítomnosťou voľného priestoru. Podrážka by mala byť hrubá a elastická..
 • Do topánok môžete vložiť špeciálne ortopedické vložky, ktoré dokonale rozložia zaťaženie chrbtice.

V niektorých prípadoch môžu byť nesprávne vybrané topánky dôvodom odmietnutia bežeckého tréningu. Je to kvôli výskytu bolesti v nohách..

Okrem toho môžete nosiť korzet na spodnej časti chrbta. Pomôže udržať chrbticu v správnej polohe a odstrániť zbytočné napätie z bedrových stavcov..

Druhy cezhraničných aktivít

Aké typy výcviku v teréne existujú a ktoré sú vhodné pre kýlu?

Ideálnou technikou cvičenia je jogging.

Okrem toho existujú aj ďalšie formy behu. Poviem vám viac o nich.

Klasický beh. Priemerná energia a rýchlosť, pristátie by tu malo byť na špičke. Vhodné pre tých, ktorí zriedka majú prietrž.

Variabilný chod. Toto je striedanie pomalého a rýchleho chodu. Takýto beh je zameraný na rozvoj vytrvalosti a zlepšenie pľúcnych funkcií. Na dlhé vzdialenosti môže nepriaznivo ovplyvniť chrbticu, takže takýto chod nie je vhodný pre ľudí s kýlou.

Rýchly beh. Takýto priebeh spravidla neodporúča lekár s diagnózou kýly, ale v niektorých prípadoch môže byť povolený. V takom prípade musíte nosiť správnu obuv a vyhnúť sa tvrdým akciám.

Spustenie sprintu. Veľmi dynamický beh so silným napätím v tele. Túto techniku ​​praktizujú profesionálni športovci. Táto forma behu je zakázaná pre chorú chrbticu a kĺby..

Preventívne spustenie. Jedná sa o pomalý, plynulý chod s pristátím na hornej časti chodidla s prechodom na pätu. Znižuje to nárazové zaťaženie chrbta. Preventívne behanie sa najlepšie vykonáva na mäkkých povrchoch vozoviek..

Čo je lepšie: chôdza alebo beh s kýlou chrbtice

Normálna dlhá prechádzka sa neodporúča iba v niektorých prípadoch. Lekári spravidla radia iba pri takejto fyzickej aktivite. Pokiaľ však ide o cvičenia s herniou, neexistuje jednoznačný názor. Preto, ak máte pochybnosti, potom namiesto behu chodte.

Pri chôdzi je znížená pravdepodobnosť nárazových záťaží, nízkeho napätia svalov brucha a svalového korzetu v porovnaní s behom..

Pri chôdzi dochádza k tréningu svalového korzetu, zlepšuje krvný obeh, čo vedie k obnove medzistavcových platničiek.

Prechádzka s kýlou chrbtice je preto veľkým prínosom. Prechádzka by mala byť v priemere 3 km za deň (1 hodinu), aby sa nepreťažila chrbtica.

Je tu tiež nordic walking, čo je obzvlášť cenné pre zdravie. Na mnohých klinikách je dokonca súčasťou rehabilitačného programu. Nordická chôdza redukuje váhu (o 40% viac ako pri bežnej chôdzi), posilňuje svaly chrbta, zlepšuje tráviace ústrojenstvo a srdce, normalizuje krvný tlak a normalizuje metabolizmus v tele. To všetko vedie k zníženiu zaťaženia chrbtice a zastaveniu rozvoja prietrže. Lekári navyše umožňujú chôdzu pod vodou.

Chôdza sa musí robiť pravidelne, aby sa dosiahli viditeľné výsledky..

Lekárska rada

Aký životný štýl sa má správať pre pacientov s bedrovou kýlou?

 1. Nezdvíhajte závažia, ak je to možné, znížte zaťaženie spodnej časti chrbta.
 2. Eliminujte skrútenie tela a hlboké vyklápanie.
 3. Pri sedení robte kancelársku gymnastiku každú hodinu a pol.
 4. Pri masážach a ručnej terapii sa röntgenové lúče musia ukázať špecialistovi.
 5. Vyvarujte sa podchladeniu dolnej časti chrbta. Chráňte ho pred prievanom.
 6. Počas jari a jesene nezabudnite užívať vitamíny skupiny B a D.
 7. Jedzte viac mliečnych výrobkov, čerstvej zeleniny a ovocia, rýb, nízkotučné mäso a želatínové jedlá. Znížte sladké, mastné, korenené jedlá, sódy a pečivo..
 8. Nevykonávajte axiálne zaťaženie s vysokou hmotnosťou alebo kolektívne športy (kvôli možným zraneniam).
 9. Vykonajte všetky cvičenia s ortopedickým pásom. Zahrievanie je nevyhnutne potrebné.!

Video: spustenie medzistavcovej prietrže je možné alebo nie

Môžem bežať s kýlou bedrovej chrbtice? Áno, ale ak to povolí kompetentný lekár. Ale ak sú tieto cvičenia pre vás ťažké, v dolnej časti chrbta je napätie a svalové kŕče, bolesť chrbta a dolnej končatiny, cvičenie by sa malo okamžite zastaviť a vyhľadať lekára..

Dobrou alternatívou k behu je chôdza, ktorá na rozdiel od joggingu mierne zaťažuje chrbticu a medzistavcové platničky. Okrem behu alebo chôdze zahŕňajú aj športy, ako je plávanie, joga alebo terapeutické cvičenia. A pamätajte - s zhoršením ochorenia alebo počas aktívnej liečby je beh kontraindikovaný.

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

Je možné bežať s herniou bedrovej chrbtice: pravidlá a odporúčania

Kýla bedrovej chrbtice je degeneratívno-dystrofická porucha, ktorá je sprevádzaná vyčnievaním medzistavcovej platničky. V patológii sa venujte určitým športom. Preto sa pacienti pýtajú: je možné bežať s bedrovou prietržou? Špecialisti povoľujú beh, podľa určitých pravidiel.

Funkcie behu

V prípade chorôb pohybového ústrojenstva majú pacienti aktívne športy. Ak je postihnutý medziobratlový disk, potom sa pri fyzickej námahe pozoruje stimulácia pozitívnych procesov, čo vedie k zlepšeniu krvného obehu v postihnutej oblasti. Lumbálna oblasť prijíma živiny vo veľkých množstvách a začína sa aj proces regenerácie.

Lekári však tvrdia, že pred použitím chodu sa odporúča sledovať patogenetické vlastnosti tvorby kýly. V priebehu patologického procesu je buničinové jadro charakterizované neprítomnosťou špeciálnej vláknitej membrány. Preto je ľahko zraniteľné. To spôsobuje zranenia v okolitých tkanivách..

Dôvodom tohto javu sú ostré pohyby, ktorým sa mnohí pacienti pri behu nemôžu vyhnúť. Jazda s kýlou chrbtice je povolená, iba ak je dávka podaná. Nadmerná fyzická aktivita je prísne zakázaná, pretože chorá chrbtica nemôže odolať nadmernému zaťaženiu..

Základné pravidlá

Prevádzka s herniou sa smie používať iba za určitých pravidiel:

 • Ak má pacient pri určitých pohyboch nepohodlie, osoba by ich mala odmietnuť vykonať. Ak sa vyskytne bolesť, dá sa usúdiť, že chorá chrbtica nemôže tolerovať zaťaženie tejto intenzity.
 • Prvé hodiny by mal riadiť tréner. Špecialista monitoruje správnosť cvikov a podľa potreby upravuje pohyby pacienta.
 • Počas behu je prísne zakázané vykonávať cvičenia zamerané na krútenie chrbtice, pretože to môže viesť k zhoršeniu stavu pacienta..
 • Ak je osoba zapojená do bežiaceho pásu, potom by mala byť na prvých hodinách jej rýchlosť minimálna. Tempo a amplitúda cvičenia by sa mali postupne zvyšovať.
 • Počas behu sa pacientovi odporúča, aby opustil akúkoľvek fyzickú aktivitu.
 • Pri hernii bedrovej chrbtice sa odporúča pacientovi rozdeliť cestu na niekoľko krátkych vzdialeností, medzi ktorými sa odporúča prestávka..
 • Ak je pacientovi predpísaný liek s analgetickým účinkom, potom sa beh behom tohto obdobia nepoužíva. Je to preto, že lieky obmedzujú citlivosť postihnutej oblasti a pacient nepociťuje bolesť, ktorá môže poškodiť jeho zdravie.

kontraindikácie

Bedra je časťou chrbtice, ktorá je vystavená rôznym fyzickým činnostiam. Pri hernii sú v medzistavcovej hre výčnelky. Pri nadmernej fyzickej aktivite sa pozoruje ich zovretie, čo vedie k zhoršeniu priebehu ochorenia.

Zraniteľnosť chrbtice sa zvyšuje s vystavením rôznym nepriaznivým faktorom. Ak sú v pacientovom živote, bude musieť odmietnuť beh. Ak sa telesná teplota osoby zvýši, neodporúča sa behať.

Výskyt infekčných chorôb v tele je kontraindikáciou manipulácie. Odborníci neodporúčajú používať techniku ​​vírusových chorôb, ktoré majú aktívny priebeh.

Ak je vertebrálna hernia v akútnom štádiu, je pacientovi prísne zakázané behať. Pri nádorových procesoch malígnej povahy sa neodporúča pacientom bežať. Zakazuje sa pri závažných ochoreniach srdca, tráviaceho systému, mozgu, bronchopulmonálneho systému.

Bežecká taktika

Pacienti môžu behať až po dosiahnutí stabilnej remisie medzistavcovej prietrže. Je to aktívna fyzická aktivita, ktorá si vyžaduje, aby pacient absolvoval príslušné prípravné obdobie. Predtým, ako pacient začne bežať, má sa poradiť s lekárom. Odborník osobu preskúma a určí kontraindikácie.

Pred spustením musí pacient vykonať gymnastické cvičenia, pomocou ktorých sa telo zahreje. Na tento účel sa odporúča používať jogínske ásany. Ak má osoba príležitosť, potom vedie výcvik v oblasti Pilates. Vďaka zahrievaniu sú svaly a kosti pripravené na budúci stres. Pomocou zahrievania je možné skonsolidovať výsledky, ktoré pacient dosahuje počas behu.

Ak nevykonáte predbežné školenie, potom beh môže viesť k nežiaducim následkom. Najťažšie z nich je prasknutie buničitého jadra, ktoré neznesie nadmerné zaťaženie. Počas vyučovania je potrebné vylúčiť silné trasenie tela. Aby ste to eliminovali, odporúča sa pri pohybe nohy inštalovať paralelne. Pri behu musíte sledovať uhol nôh, ktorý by mal byť minimálny.

Aby sa zabezpečilo minimálne zaťaženie, pacient by mal podniknúť kroky, aby pristátie dopadlo na špičku alebo pätu. Ak osoba úplne stúpa na nohu, spôsobí to zvýšenie záťaže. Určenie rýchlosti, amplitúdy a trvania pokusu vykonáva odborník s prihliadnutím na individuálne charakteristiky pacienta. Dlhé a rýchle jazdy sú prísne zakázané.

Je možné bežať s kýlou bedrovej chrbtice

Kýla bedrovej chrbtice je pomerne nepríjemné a nebezpečné ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhú a komplexnú liečbu. Mnoho pacientov mylne verí, že pri tejto diagnóze je akákoľvek fyzická aktivita prísne zakázaná. Pri kýle chrbtice však môže byť nedostatok pohybu menej nebezpečný ako tréning.

Prípustná fyzická aktivita je nevyhnutne súčasťou liečby, ale je vybraná individuálne na základe stavu a veku pacienta. Beží s kýlou bedrovej chrbtice užitočné, aké druhy športov môžete trénovať as akou intenzitou.

Funkcie choroby

Herniový výstupok sa vytvára ako výsledok poškodenia vláknitej membrány disku. V závislosti od veľkosti takéhoto poškodenia môže byť prietrž veľmi malá alebo veľká, čo ovplyvňuje závažnosť príznakov. Niekedy si osoba nemusí byť vedomá prítomnosti prietrže, kým ju nezistí náhoda, napríklad pri röntgenovom vyšetrení z iného dôvodu. Zatiaľ čo prietrž netlačí cievy a nervové vlákna prechádzajúce cez miechový kanál, pacient sa necíti príliš nepohodlne. Situácia sa zmení, ak dôjde ku kompresii koreňov - v chrbte sú silné bolesti ťahania alebo streľby, ktoré už nemožno ignorovať.


Keď kýla začne stlačiť nervové korene, objaví sa silná bolesť chrbta

V bedrovej oblasti sú príznaky zvyčajne výrazné, pretože práve táto oblasť je najzraniteľnejšia. Prítomnosť medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta hrozí zovretie sedacieho nervu alebo ischias, v najťažších prípadoch paréza a ochrnutie končatín. Okrem toho môže dôjsť k narušeniu činnosti čriev a urogenitálnych orgánov. Aj malá bedrová hernia spôsobuje ťažkosti, nepríjemné bolesti chrbta, parestéziu nôh.


Výskyt prietrže v bedrovej oblasti je veľmi často príčinou ischias - zápalu sedacieho nervu.

Dôležité! V tomto stave môže akýkoľvek neopatrný pohyb viesť ku komplikáciám, a preto sú zakázané športy, ktoré spôsobujú intenzívne zaťaženie chrbtice. To platí predovšetkým o silových športoch, tímových hrách, skákaniach, závodoch na krátke a veľké vzdialenosti, akrobacii. Ostré trhavé pohyby a zákruty tela, ako aj vibrácie spôsobené nárazmi chodidiel na zem pri behu, spôsobujú mikrotraumu mäkkých vlákien, premiestnenie stavcov, zintenzívnenie edému a zápalové procesy..

Výhody behu

Prirodzene, beh je užitočný a aj pri kýle chrbtice môžete bežať, ale s určitými obmedzeniami. Aby sa nepoškodila chrbtica, je potrebné vychádzať z charakteristík patológie, závažnosti patológie a celkového fyzického stavu..

Kĺby zažívajú počas behu tisíce hrbolkov. Preto by ľudia s herniou chrbtice nemali byť týmto športom zvlášť unášaní. Aby nedošlo k komplikáciám, lekári odporúčajú ľahký beh.

Výhody takýchto behov:

 • Tepová frekvencia sa normalizuje.
 • Priaznivý účinok na pohybový aparát.
 • Pozitívne ovplyvňuje endokrinný systém aj nervový systém.
 • Stres zmierňuje.

Mali by ste sa zamerať na svoje pocity. Po spustení by nemali byť žiadne nepríjemné pocity. Normálny beh má viac výhod, ale na svoju chorobu by ste nemali zabudnúť.

Počas behu sa stane:

 • Dobre vetrané pľúca.
 • Imunitný systém je posilnený.
 • Telo je nasýtené kyslíkom.
 • Psycho-emocionálny stav sa zlepšuje.
 • Krvný obeh sa zvyšuje.
 • Je aktivovaná črevná motilita..

V závislosti od závažnosti prietrže a jej umiestnenia sa vyberie typ a trvanie cyklu. Na tréning musíte kúpiť obuv s podrážkou absorbujúcou otrasy a korzetom na podporu chrbtice.

Beží s bedrovou kýlou

Z uvedeného vyplýva, že pri medziobratlovej kýle nie sú zakázané všetky typy behu, ale iba tie, ktoré si vyžadujú veľké úsilie, to znamená vysokorýchlostné behy a beh na veľké vzdialenosti. Počas tohto behu zažívajú zadné svaly maximálne napätie, ktoré vedie k mikrotraumatizácii svalových vlákien. Okrem toho, čím rýchlejšie človek beží, tým silnejšie jeho nohy narážajú na zem a poškodené disky nedokážu takéto vibrácie splatiť. Výsledkom je, že sa stavce zasiahnu, v kostnom tkanive sa tvoria mikrotrhliny, mäkké tkanivá okolo stavcov sú poškodené..


Sprinting s medzistavcovými prietržami je úplne kontraindikovaný

Svetlo však behá na krátke vzdialenosti, jogging nespôsobuje veľa stresu, čo znamená, že môžu pôsobiť ako terapeutická terapia prietrže, aj keď s určitými obmedzeniami. Beh je možný iba so súhlasom ošetrujúceho lekára, ktorý stanoví povolený stupeň zaťaženia chrbtice, berúc do úvahy veľkosť a umiestnenie prietrže, stav mäkkých tkanív a prítomnosť sprievodných komplikácií. Okrem toho musíte správne fungovať, inak namiesto výhody tieto činnosti poškodia iba telo.


Zabíjanie kýly chrbtice nie je zakázané, ale iba pri absencii kontraindikácií

Ako bežať s kýlou chrbtice

 1. Pohyby, ktoré spôsobujú bolesť, sú prísne zakázané. Akékoľvek nepohodlie naznačuje, že chrbtica sa nedokáže vyrovnať so stresom a tento šport nielenže nie je prínosom, ale dokonca poškodzuje..
 2. Prvé jazdy sa najlepšie uskutočňujú pod dohľadom lekára alebo školiteľa so špeciálnym vzdelaním. Musí oznámiť akékoľvek ťažkosti, aby mohol včas upraviť tréningový proces..
 3. Akékoľvek pohyby, ktoré spôsobujú krútenie chrbtice na cestách, sú prísne zakázané, pretože zákruty a sklony môžu spôsobiť silnú bolesť..
 4. Na bežiacom páse musíte začať s tréningom s minimálnym zaťažením a minimálnou rýchlosťou. Školenie by malo byť krátke.
 5. Zápas je zakázaný, ak pacient užíva lieky na bolesť alebo má závažné poruchy chrbtice v anamnéze.
 6. Akékoľvek školenie je počas obdobia exacerbácie zakázané. Jogging môžete začať až po konzultácii s lekárom..

Ako sa pripraviť na beh

Akékoľvek jogging zahŕňa intenzívnu záťaž, takže telo nezažije vážny stres, musíte sa pripraviť pred tréningom - natiahnuť všetky svalové skupiny. Stačí urobiť jednoduchý súbor cvičení, vhodné sú aj ásany z jogy a Pilates.

To sa pripraví na zaťaženie a prax bez následkov. Ak spustíte cyklus bez zahrievania, na jadro buničiny pôsobí silné mechanické zaťaženie, ktoré môže spôsobiť jeho deformáciu. Preto sa musíte zahriať pred každým tréningom v škandinávskej alebo športovej chôdzi..

kontraindikácie

Hlavnou kontraindikáciou pre beh je pretrvávajúca bolesť. Vyskytuje sa, keď prietrž stlačí nervové vlákna alebo miechu a mäkké tkanivá napučia a zapália sa. V tomto stave nie je možné nielen behať, ale aj vykonávať základné cviky, takže nervy nie sú zaseknuté ešte viac. Po zastavení bolesti musíte počkať niekoľko dní, kým začnete cvičiť.


Ak je v dolnej časti chrbta bolesť, je beh prísne kontraindikovaný

Beh je tiež kontraindikovaný, ak:

 • fyzická aktivita spôsobuje znecitlivenie nôh, pocit brnenia, pálenia;
 • stav je komplikovaný stavcovou nestabilitou;
 • v tele je prítomná vírusová alebo bakteriálna infekcia;
 • onkologické nádory odhalené v chrbtici;
 • respiračné problémy a srdcové abnormality.


Bolesť srdca a srdcové abnormality sú tiež vážnou kontraindikáciou pre beh

Nemali by ste bežať, keď sa vaše zdravie zhoršuje, aj keď je to mierne malátnosť. Jogging je možný iba vtedy, ak je to zábava.

Prečo sa vyskytuje medzistavcová prietrž?

Ak sa choroba skôr považovala za prejav zmien v tele súvisiacich s vekom, dnes sú jej príznaky diagnostikované aj u mladých pacientov z dôvodu nedostatočnej motorickej aktivity. Bohužiaľ, denné cvičenie je obmedzené na päť minút chôdze k najbližšej zastávke. Lekári však okrem fyzickej nečinnosti identifikujú aj iné príčiny medzistavcovej prietrže.

 1. Poranenie. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že prietrž sa nemusí objaviť okamžite, ale po niekoľkých rokoch, keď je chrbtica oslabená konštantným zaťažením.
 2. Prudká zmena životného štýlu. Ak sa človek po sedavom životnom štýle náhle aktívne zapája do športu a nevypočítal záťaž, môže to spôsobiť kýlu. Aby šport nespôsoboval patologické procesy, je potrebné postupne zvyšovať intenzitu tréningu.
 3. Vrodené patologické procesy. Ak má pacient v anamnéze akékoľvek problémy so svalmi alebo kostným tkanivom, potrebuje neustále preventívne postupy, ktoré bránia tvorbe prietrže. Medzi nimi je aj povinná terapeutická gymnastika.
 4. Prudká zmena hmotnosti. Po prvé, hovoríme o zmenách hmotnosti počas tehotenstva, keď sa telo nemôže rýchlo prispôsobiť rastúcim zaťaženiam. Na rovnomerné rozloženie hmotnosti odborníci odporúčajú nosiť špeciálny korzet alebo obväz.
 5. Nesprávny systém napájania. Podľa štatistík sa spinálna hernia najčastejšie prejavuje u ľudí, ktorí nejedia mäso. Faktom je, že iba v živočíšnych proteínoch sú esenciálne aminokyseliny a proteíny, ktoré živia chrbticu.
 6. Nedostatok vitamínu. Na udržanie chrbtice potrebuje telo celý komplex vitamínov. Na medzistavcových platničkách nie sú žiadne krvné cievy, preto je dôležité, aby okolité tkanivá mali dostatok užitočných látok na výživu chrbtice..

To je dôležité! Správnou liečbou a dodržiavaním všetkých odporúčaní lekára môžete výrazne spomaliť degeneratívne procesy v chrbtici.

Iné typy fyzickej aktivity

Okrem behu sa na liečenie osteochondrózy používajú aj iné typy fyzickej aktivity, ktoré sú šetrnejšie k chrbtici, ale majú oveľa lepší terapeutický účinok..

Tabuľka. Druhy fyzickej aktivity pri osteochondróze

Druh povolaniapopis
Chôdza s palicami je skvelou alternatívou k behu. Má menej kontraindikácií a nevyžaduje predchádzajúcu prípravu. Schopnosť opierať sa o paličky pri chôdzi vám umožňuje minimalizovať napätie na chrbtových svaloch a zároveň udržiavať chrbticu v správnej polohe. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité zvoliť palice primeranej dĺžky, inak bude namiesto pozitívneho účinku opačný výsledok.
ŠkoleniaUžitočné pre akúkoľvek patológiu chrbtice, zvlášť účinnú pre medziobratlové kýly. Dávkované zaťaženie pod dohľadom inštruktora pomáha rýchlo posilňovať svaly dolnej časti chrbta a eliminovať prejavy choroby. Môžete obchodovať iba v obdobiach remisie a bez sprievodných ochorení, ale počas akútnej fázy je používanie simulátorov kontraindikované..
Je to najúčinnejší a najbezpečnejší druh fyzickej aktivity s vertebrálnou kýlou. Keď je telo vo vode, je odstránené zaťaženie chrbtice, zväčšuje sa medzistavcový priestor a uvoľňujú sa nervové zakončenie zaseknuté prietržou. Súbor cvičení na precvičenie vo vode pomáha efektívne vypracovať miechové svaly, zlepšiť fungovanie obehového systému a súčasne posilniť imunitu..

Pri výbere určitého typu činnosti sa musíte bezpodmienečne poradiť so svojím lekárom, aby sa stav nezhoršil.

Video - Je možné bežať s herniou bedrovej chrbtice

Terapeutická terapia bedrovej prietrže zahŕňa okrem fyzickej aktivity aj niekoľko ďalších metód, pretože s týmto ochorením je možné sa vyrovnať iba pomocou komplexného účinku. Na našej webovej stránke sa môžete dozvedieť, aké sú metódy, ako efektívne a správne..

zhrnutie

Beh je užitočná forma fyzickej aktivity, ale s určitou opatrnosťou. Pri plánovaní vzdelávacieho procesu musíte uviesť nasledujúce nuansy:

 • Najprv sa musíte poradiť s lekárom a uistiť sa, že neexistujú kontraindikácie pre behanie;
 • Vyberte si pohodlné oblečenie a obuv;
 • Vypracovať plán odbornej prípravy;
 • Dodržiavajte správnu techniku ​​behu.

Podľa všetkých odporúčaní bude chod nepochybne prospešný a významne zlepší stav pacienta..

Telesná výchova - kliniky v

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
rodina

lekársky

Moskva, ul. Arbat, d. 28/1 s. 1
Smolenská

 • Recepcia od 700
 • Neurológia od 700
 • Fyzioterapia od 155

10 Napíšte vlastnú recenziu

lekársky

Moskva, Maroseyka, 10/1, s. 3
Čínska štvrť

 • Recepcia od 7500
 • Manuálna terapia od roku 2000
 • Masáž od roku 2000

9 Napíšte recenziu

lekársky

Moskva, diaľnica Kurkinskoye, 30
klzák

 • Recepcia od roku 1300
 • Manuálna terapia od 3000
 • Kinezioterapia od roku 1800

10 Napíšte vlastnú recenziu

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

Odporúčania pre fyziku. príprava prietrže

Posilnenie svalov chrbta a brucha pomôže vyhnúť sa zraneniam počas behu a zhoršovaniu prietrže. Mnohé cvičenia pomôžu zlepšiť fyzickú zdatnosť a aktivovať prísun krvi do chrbtice. Vytvorenie silného svalového korzetu pomôže:

 • Plávanie je ideálnym zaťažením prietrže. Je lepšie uprednostniť králika na chrbte. Plávanie má relaxačný a posilňujúci účinok na svalovú a nervovú sústavu a pomáha udržiavať chrbticu v správnej polohe;
 • Vis na vodorovnej lište. Pomáha znižovať tlak na nervové tkanivo chrbtice;
 • Cvičenia Bubnovsky. Takýto komplex pomáha zmierňovať kŕče, udržuje chrbticu v prirodzenej polohe; Pozri si video:
 • Komplex Dikul; Pozri si video:


Pred vykonaním záťažovej terapie je potrebné poradiť sa s odborníkom. V každom prípade by sa malo zaťaženie počas exacerbácie choroby opustiť..

Telesná výchova - odborníci v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
masér

Zakrevskaja Natalya Alekseevna

Moskva, 1. Lyusinovský pruh, 3 B (lekárske)
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

Avtandilyan Arsen Alikovich

Moskva, Landyshevaya St., 14, bldg. 1 (lekárske)
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

Prípravok na behanie


Dobré cvičenie pomôže znížiť riziko zranenia pri behu.
Pred začatím cvičenia je potrebné napnúť svaly, cvičiť. Prevádzka je povolená iba v období stabilnej remisie. Aktívna fyzická aktivita môže byť škodlivá, mali by ste počúvať svojho lekára s podporou lekára a diskutovať o aspektoch liečby, ktoré sú predmetom záujmu. Počas prestávok vykonávajte cvičenia, ktoré uvoľňujú a napínajú chrbticu. Nasledujúce cvičenia z jogy vám pomôžu:

 • Urhdvottanasana;
 • Chaturanga dandasana;
 • Urdhva mukha svanasana;
 • Shavasana.

Lekári odporúčajú vykonávať ľahké terapeutické strečingové cviky, posilňujúce chrbticu. Je užitočné stráviť 15 až 20 minút v telocvični Pilates. Takýto náboj pred joggingom pripraví väzivový a svalový aparát chrbta na vážne zaťaženie.

Správna taktika behu

 1. Počas behu by sa telo nemalo kývať a triasť. Aby ste tomu zabránili, musíte dodržiavať pravidlo - chodidlá by mali byť umiestnené paralelne (vnútorné okraje). Medzi nohami ponožiek je povolený malý uhol, takže pri tlačení vyvíjajú maximálne namáhanie
 2. Z dôvodu bezpečnosti chrbtice by sa malo pristávať na celej ploche chodidla. Táto technika vám umožní správne rozdeliť záťaž v momente, keď sa dotknete nôh zeme. Pohybujú sa plynulo počas jazdy a vyberajú si vhodný rozsah krokov pre rovnomerné zaťaženie
 3. Dôležitou vlastnosťou behu je správne nastavenie hornej časti tela. Mal by byť prísne vertikálny a nehybný, čo zabraňuje zraneniam kĺbov, ako aj celej chrbtice. Okrem toho sa nemôžete ohýbať vpred ani nakláňať dozadu, musíte udržiavať správne držanie tela

Výber úrovne stresu pri patológiách chrbta by mal určiť lekár, pričom by sa mal riadiť stupňom komplexnosti choroby. Dokonca aj minimálne zaťaženie chrbtice by sa malo začať veľmi opatrne, podľa vyššie uvedených pravidiel. Nezávislé zaobchádzanie a nekontrolované triedy sú preto neprijateľné.

Odporúčania pre beh?

 • Bude potrebné opustiť bolestivé pohyby a nahradiť ich jemnejšími. Výskyt bolesti informuje o nesprávnom účinku v mieste problémovej zóny. Je nebezpečné tolerovať bolesť, môže to spôsobiť zhoršenie choroby
 • Ak chcete začať triedy by mala byť v prítomnosti špecialistu. Inštruktor bude sledovať správne vykonávanie pohybov a povie vám, ktorá technika sa má spustiť. Triedy by nemali vyvolávať nepríjemné pocity, ak zostanú, je to signál pokroku choroby alebo iných zdravotných problémov.
 • Pri patológiách chrbtice, najmä v bedrovej časti, sú zakázané ostré pohyby krútiaceho sa znaku s veľkou amplitúdou. Mali by ste sa pohybovať plynule, cvičenia, ktoré obnovujú správne držanie tela, vykonávať postupne, bez zrýchlenia priebehu
 • Akékoľvek prejavy osteochondrózy ukladajú obmedzenia v trvaní tried, predĺžené behy sú nebezpečným preťažením tela. Z tohto dôvodu sa odporúča rozdeliť oblasť, pozdĺž ktorej sa plánovaná jazda uskutoční, na malé intervaly, aby sa zabezpečilo uvoľnenie chrbtice
 • Ak máte prijať lieky proti bolesti, je zakázané zahájiť školenie. V dôsledku ich činnosti nebude možné rozpoznať možný syndróm bolesti spôsobený záťažou. Pri patologickom zakrivení chrbtice je zakázaný aj chod, čo je fakt dodatočného zaťaženia

Pri komplikovanej forme kýly sa odporúča počas liečby odmietať pravidelné bežecké a atletické chôdze. Bezpečnejšie je zvoliť terapeutické masážne techniky a pravidelnú gymnastiku pomocou jednoduchých cvičení, najmä po štyridsiatich rokoch. Dôvodom je skutočnosť, že väčšina ľudí nebeží správne, čo poskytuje ďalšiu záťaž dolnej časti chrbta.

Základné pravidlá

Cvičenia vyberie špecialista a nastaví ich podľa stupňa obtiažnosti. Prvé hodiny by sa mali vykonávať pod dohľadom inštruktora, aby mal pacient k dispozícii správnu techniku ​​na ich implementáciu, po ktorej bude možné vykonávať cvičenia samostatne doma.

Aby sa znížilo zaťaženie dolnej časti chrbta, je najlepšie rozdeliť skupinu cvičení alebo jazdnú vzdialenosť do niekoľkých prístupov. Pri joggingu sa môžete vyšplhať do kopca a pri zostupe môžete ísť o krok ďalej. Počas prestávok je vhodné robiť cvičenia na uvoľnenie a roztiahnutie chrbtice - vhodné sú Urdhva hastasana, Shavasana a ďalšie, ktoré sa získali z jogy..

Komplexy po zvládnutí bolesti nemôžete zvládnuť - neumožňujú vám primerane posúdiť vašu pohodu. Ak počas tréningu existuje napätie a nepohodlie v bedrovej oblasti, musíte použiť masť s protizápalovými a analgetickými účinkami počas 2 hodín, aby sa choroba nezhoršovala..

Komplexy po zvládnutí bolesti nemôžete zvládnuť - neumožňujú vám primerane posúdiť vašu pohodu.

Čo môžete robiť v podoblasti?

Toto obdobie sa vyznačuje tým, že už viac nemáte bolesti. Toto sú však prvé tri týždne po exacerbácii, takže musíte byť veľmi opatrní. Ako v tomto prípade prečerpať lis herniou chrbtice? Tu je arzenál povolených nákladov oveľa širší, ale treba brať do úvahy postihnutú oblasť.

Ak máte prietrž krčnej chrbtice, potom sa nejedná o žalúdok, robíme iba nejaké možné zaťaženie.

 • Sedí pri stole a položí lakte na svoj povrch, potriasa sa štetcom.
 • Zostaňte v tejto polohe, vaše ruky sú uzamknuté v zámku a teraz pomaly otáčajte palcami.
 • Posaďte sa rukami nadol po tele a začnite ich zdvíhať veľmi pomaly. Všetky ostatné povolené cvičenia budú s približne rovnakou úrovňou zaťaženia..


Na vypracovanie oddelenia hrudníka špeciálnych cvičení neexistuje, existuje iba zoznam povolených.

 • Urobte napríklad hojdačky s rovnými alebo ohnutými nohami. V tomto prípade budú tiež zahrnuté vaše abs svaly..
 • Táto svalová skupina sa tiež pripravuje počas drepov..
 • Dobrým cvičením pre vás je bicykel alebo nožnice, keď ležíte na chrbte, položte ruky na zem a vykonávajte charakteristické pohyby, ktoré napodobňujú činnosť nožníc alebo pedálov..

Vezmite prosím na vedomie, že pri každom zaťažení nebudete mať dovolené používať závažia. Počas odpustenia sa zoznam takýchto cvičení rozširuje..

Ako pumpovať lis herniou v dolnej časti chrbta? Začneme s jednoduchšími a postupne sa komplikujeme.

 • Najprv ležíme na chrbte, položíme malý koliesko pod kolená. Teraz sa musíte striedať, aby ste vymenili ruku, ktorá je umiestnená na vrchu.
 • Potom natiahnite hlavu k hrudníku a pritlačte si bradu.
 • Odstráňte valec a začnite šmyknúť nohy po povrchu gymnastickej rohože hore a dole: uvoľňovanie a ohýbanie na kolenách.
 • Držte operadlo stabilnej stoličky a sklopte nohy: hore a dole a tiež do strán. Končatiny sa narovnali.

Opravujeme telo na chôdzu

Ak je zrejmá iná dĺžka kroku, potom je na strane „skracovania“ zovretý sedací nerv. Môže sa vyskytnúť na úrovni dolného bedrového alebo podvrhového priestoru uprostred zadku. Musíte vykonať niekoľko akcií:

 1. Porovnajte vzdialenosť medzi panvovou kosťou a posledným rebrom vzadu. Ak je panva nižšia, masírujte body uchytenia štvorcového svalu dolnej časti chrbta. Natiahnite opačnú stranu.
 2. Odhadnite šírku panvy na úrovni zadku. Ak je väčší, masírujte hornú 2/3 krížovej kosti a zadnú časť trochanteru stehennej kosti, kde je pripojený piriformis sval..
 3. Správna biomechanika: začnite sa sústrediť na pätu, otáčajte sa pozdĺž vonkajšej strany chodidla a tlačte palec zo zeme.
 4. Odstráňte zvlnenie a otočenie panvových kostí. Naučiť sa urobiť krok bez deformácie v dolnej časti chrbta a tlačiť nohou bez prevrátenia tela dozadu. Predstavte si, že telo na úrovni brucha je valec, ktorý sa otáča iba.

Dôležité! Ženy musia opustiť topánky s vysokými podpätkami, aspoň s konštantnou bolesťou chrbta, aby sa zaistila podpora päty a normálna funkcia chodidla. Päty preťažujú lýtkové svaly, nakláňajú panvové kosti vpred a uvoľňujú glutálne svaly.

Nordická chôdza s herniovaným diskom: pravidlá praxe

Vedeli ste, že...

Aby boli triedy prospešné, musíte dodržiavať všetky pravidlá. Samotný typ aktivity je intenzívny chôdza pomocou špeciálnych paličiek, ktoré vám umožňujú rozdeliť záťaž na všetky svalové skupiny..

Do procesu chôdze sú zapojené svaly krku, pliec, ramien a nôh. Súčasne človek nebeží, ale chodí konkrétne a tlačí sa zo zeme palicami. To vám umožní znížiť zaťaženie dolnej časti tela, čo je dôležité v prípade kýly.

Normálna chôdza zahŕňa asi 40% svalov, zatiaľ čo škandinávska - 90%. Vďaka rytmickej záťaži je telo nasýtené kyslíkom, zlepšuje výživu v tele poškodených tkanív.

Napriek tomu, že tento typ chôdze je veľmi jednoduchý, existuje niekoľko odporúčaní, ktoré je potrebné dodržať, aby sa dosiahol iba prínos.

Najprv zvážte nasledujúce skutočnosti:

 • Oblečenie a obuv by mali byť pohodlné. Na zimné prechádzky sa odporúča používať lyžiarsky oblek a termoprádlo.
 • Vyberte si pohodlnú obuv so stredne tvrdými podrážkami. Je dôležité, aby tenisky upevnili chodidlo a poskytovali maximálne pohodlie pri chôdzi po drsných a skalnatých cestách..
 • Uši a krk by mali byť teplé..
 • V teplejších obdobiach používajte priedušné oblečenie, ktoré vám pomôže predchádzať úpalom..

Dôležitým bodom je výber paličiek. Ich dĺžka je určená podľa nasledujúceho vzorca: vynásobte svoj odpočinok koeficientom 0,7. Rozdiel medzi tyčkami je 5 centimetrov. Ak vám dĺžka, ktorú ste dostali, umožňuje vybrať si z dvoch škrupín, môžete sa zamerať na svoj výcvik. Pre začiatočníkov a ľudí, ktorí sú kontraindikovaní vo veľkých nákladoch, je lepšie zvoliť kratšie palice..

Triedy musia začínať zahrievaním a končiť ťažným zariadením. Ak sa vaše svaly zahrejú, predídete zraneniam..

Musíte sa pohybovať nasledovne: ľavá ruka pracuje v tandeme s pravou nohou, pravá - s ľavou. Palica je umiestnená na boku nohy v miernom uhle.

Keď sa dotknete palice Zeme, urobíte krok. Začína sa pätou, potom sa plynulo navinie na špičku. Nedávajte celú nohu na zem. Pri chôdzi sa kolená ohýbajú. Prudký dôraz kladte na palice: čím viac sa nakláňate, tým väčšie je zaťaženie kostry.

Pokúste sa ísť rýchlo, ale nebežajte. Rýchlosť by mala byť taká, aby ste cítili záťaž, ale kolika v boku alebo dýchavičnosť sú neprijateľné.

Je tiež dôležité riadiť sa nasledujúcimi odporúčaniami, ktoré pomôžu zefektívniť a spríjemniť školenie:

 • Zaťaženie sa musí postupne zvyšovať, ako si na to zvyknete..
 • Musíte sa pozerať nie dolu, ale dopredu. Je veľmi dôležité držať hlavu rovno.
 • Ramená by mali byť uvoľnené.
 • Udržujte chrbát rovno, inak sa v bedrovej oblasti získa väčšia časť záťaže, čo spôsobí nepohodlie.
 • Je lepšie chodiť v oblastiach, kde je čistý vzduch, žiadna preprava a veľa zelene. Pokúste sa dýchať odmerne a hlboko..
 • Prechádzka by mala trvať najmenej 40 minút. Ak cítite silu chodiť viac, môžete to urobiť pre vaše potešenie.
 • Psychologický postoj je dôležitý. Pokúste sa tešiť z každého pohybu a prírody okolo vás. Tým sa zabráni stresu, ktorý spôsobuje veľa chorôb..

Ženy v tehotenstve s medzistavcovými prietržami často pociťujú v treťom trimestri nepohodlie dolných častí chrbta. Lekári ich môžu radiť pri nordic walking, aby zabránili a posilnili telo. V každom prípade je však dôležité zamerať sa na vaše blaho. Ak počas chôdze pociťujete slabosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, dýchavičnosť, zvýšené potenie, zastavte tréning a vyhľadajte lekára..

Musíte tiež vziať do úvahy odporúčania v závislosti od postihnutej kýly chrbtice:

 • Ak je postihnutá cervikálna lézia, je dôležité držať chrbát rovno a neskláňať hlavu. Vyvarujte sa bolesti krku.
 • Ak prietrž ovplyvňuje hrudnú oblasť, bude mimoriadne užitočná nordic walking. Je dôležité pamätať na správnu polohu tela. Rolu hrá aj správna voľba výšky palice..
 • Prietrž najčastejšie ovplyvňuje bedier. Nordická chôdza bude v tomto prípade vynikajúcou metódou liečby. Je však dôležité vyhnúť sa ostrým a asymetrickým pohybom, ktoré môžu poškodiť dolnú časť chrbta ešte viac. Dôležité je aj držanie tela..

Video: „Ako správne vykonávať nordic walking?“

Čo sa dá urobiť v akútnom období?

V tomto okamihu, otázka: "Ako čerpať lis prietrže"? - vôbec nie je relevantné. Pretože vám odporúčame iba ležať na chrbte alebo na boku a ohýbať nohy na kolenách. Na opravu poškodenej časti chrbtice nasadia špeciálny obväz alebo golier Shants (v prípade krku).

Ako som povedal: sťahovanie tlače je prísne zakázané, môžete však urobiť nejaké cvičenia.

 • Môžete si ľahnúť na brucho, dať pod neho malý valček a ľahnúť si na 10 minút.
 • Teraz sa prevráťte na chrbát a zhlboka dýchajte, snažte sa namáhať iba brušné svaly.
 • Potom pohybujte nohami hore a dole..
 • Ohnite kolená a nechajte ruky ležať pozdĺž tela. Potom začnite zaťať päste pri vdychovaní..

Ako sa správať pri tejto diagnóze

Pacient musí dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Fyzická aktivita by sa mala minimalizovať..
 2. Akékoľvek cvičenia vyžadujúce ostré alebo asymetrické pohyby tela by mali byť vylúčené..
 3. Pešia turistika by mala byť neoddeliteľnou súčasťou vášho každodenného života..
 4. Športy sú možné, ale musíte si zvoliť najvhodnejší typ výcviku pre danú situáciu a formu choroby..

Optimálnymi druhmi športového zaťaženia s kýlou chrbtice sú plávanie a orientálna gymnastika. Zvláštnu pozornosť si vyžaduje aj nordic walking. Výhodou tohto športu je, že ho možno praktizovať v akomkoľvek veku a pri akomkoľvek fyzickom tréningu, čo je mimoriadne dôležité pre starších pacientov..

Nordic walking je druh aerobiku s miernym zaťažením tela. Jediné úsilie, ktoré sa vyžaduje od osoby: nájsť silu, aby ste nevynechali denný výcvik. A výsledky sa objavia veľmi skoro:

 • významne posilňujú svaly chrbta;
 • nadbytočná tuková vrstva opustí a vytvorí ďalšie zaťaženie chrbtice;
 • krvný tlak sa normalizuje.

Aby nordic walking priniesol očakávaný efekt, je dôležité zvoliť tú správnu uniformu. Oblečenie na chôdzu by malo byť ľahké a pohodlné, aby neobmedzovalo pohyb. Ak hovoríme o hodinách v zime, budete sa musieť starať o rukavice, ktoré by mali mať protisklzový povlak. Okrem toho nordická chôdza zahŕňa prítomnosť podporných tyčiniek, ktoré sa vyberajú na základe rastu školenca. Ideálnym riešením sú palice dosahujúce približne do stredu predlaktia. V tomto prípade bude záťaž rozdelená rovnomerne na ľudské telo a na jeho pohybový aparát.

Nordic walking je jednoduchá aktivita. Najskôr si však vyžaduje výraznú koncentráciu pozornosti. Hneď ako začnete trénovať, nemali by ste sa okamžite snažiť pracovať v plnej sile v rytme skúsených športovcov.

Nordic walking je správny rytmus a technika pohybov, ktoré sa stanú kľúčom k uzdraveniu. Po niekoľkých cvičeniach bude možné cítiť úľavu.

Výhody nordic walking

Nordic walking sa objavil v 30. rokoch minulého storočia vďaka lyžovaniu. Spočiatku ho používali lyžiari a biatlonisti v lete, aby zabránili strate tvaru. Jednoduché behanie sa s touto úlohou nezaoberalo a tréneri boli požiadaní, aby používali palice. Čoskoro sa účinnosť tohto druhu vzdelávania hodnotila na celom svete av roku 1997 sa zrodili špeciálne palice.

V priebehu času sa nordic walking, tiež nazývaný fínsky, nordický alebo nordický, začal používať nielen pre atlétov, ale aj pre bežných ľudí, ktorí si chcú udržiavať telo v dobrom stave, posilniť chrbticu a predchádzať problémom s kĺbmi..

Považuje sa za bezpečnejšie a účinnejšie ako bežné chôdze, pretože časť hmotnosti padá na palice, čo odstraňuje záťaž z tela. Zaťaženie bedrového kĺbu a kĺbov nôh sa zníži na 35%, čo je významná výhoda pri medzistavcovej prietrži.

Nordickú chôdzu možno vidieť v týchto prípadoch:

 • medziobratlová kýla;
 • iné problémy pohybového ústrojenstva;
 • nadváhou;
 • poruchy spánku;
 • mierne formy ochorení dýchacích ciest;
 • choroby srdca a ciev;
 • pooperačná perióda (okrem chirurgie brucha).

Výhody tohto druhu činnosti sú tieto:

 1. Obnovenie spoločného fungovania. Je to spôsobené skutočnosťou, že pohyby v chôdzi aktivujú metabolizmus v cievach.
 2. Zníženie hladiny glukózy v krvi. Fyzická aktivita poskytuje rýchlu asimiláciu tejto choroby, pretože nordická chôdza znižuje riziko cukrovky a môže zabrániť jej ďalšiemu rozvoju v skorých štádiách..
 3. Normalizácia hmotnosti. Fyzická aktivita prispieva k spaľovaniu nadbytočného tuku a vytvára tiež celkový posilňujúci účinok..
 4. Štúdium všetkých svalových skupín. Toto je obzvlášť dôležité, ak človek vedie neaktívny životný štýl..
 5. Prevencia osteoporózy. Kostrový systém dostáva hladké zaťaženie, ktoré postupne posilňuje jeho tkanivá.
 6. Zvyšovanie imunity. Pravidelné vonkajšie prechádzky sú skvelým spôsobom, ako predchádzať chorobám..
 7. Prevencia stresu Triedy vám umožňujú zbaviť sa emocionálneho stresu a reštartovať nervový systém.

To všetko má priaznivý vplyv na stav pacienta s herniou chrbtice. Tento typ činnosti pomáha bezpečne udržiavať fit, pretože úplne spĺňa požiadavky na zaťaženie povolené počas tejto patológie. Aktivita je tak jemná, ako je to možné, čo nevyvoláva komplikácie a umožňuje vám udržať sa v dobrej kondícii.

Video: Výhody nordic walking

Prečo chôdza spôsobuje bolesť?

Chôdza je prirodzený a typický vzorec pohybu človeka, ktorý sa narodil, aby bol vzpriamený a nebol pokrivený. Infekčné choroby, zápaly a zranenia ovplyvňujú organizmus, čo ovplyvňuje výkon svalov, ktoré dostávajú inerváciu spoločnú s postihnutou oblasťou.

Tento krok sa uskutočňuje kvôli svalu iliopsoasu a svalu rekta femoris. Noha sa rozširuje v kolennom kĺbe, podpora na päte vám umožňuje používať chrbtový tibiál a uvoľňovať svaly lýtka a zadný povrch stehna. Druhou nohou sa vďaka gluteus maximus prsty stláčajú zo zeme. Kľúčové svaly sú spojené s nasledujúcimi problémami:

 • stráca podporu na päte, osoba neuvoľňuje svaly na zadnej strane nohy, a tak začína chodiť po ohýbaných kolenách, ktoré odvádzajú rovný sval stehna z pohybu;
 • stráca odpudivosť prstami, človek nepracuje zadok, v tomto ohľade panva stráca stabilitu, bolesť v krížovej kosti a začína sa začína spodná časť chrbta.

Pretože takmer 80% ľudí nechodí správne, chôdza tiež vyvoláva nepohodlie s výčnelkami.

Oboznámte sa s konceptom myozitídy chrbtových svalov, prejavmi a následkami patologických zmien.

Dozviete sa o príznakoch dorzopatie hrudnej chrbtice, ktoré liečebné metódy je možné použiť..

Prečítajte si, ako sa prejavuje bedrová deformujúca spondylóza, možné metódy liečby patológie.

Je dôležité vziať do úvahy pohyby hornej časti tela počas pohybu. V každom kroku sa telo mierne otočí smerom k prednej nohe a opačné rameno sa vykyvuje dopredu. Druhý - neviazaný v ramene, sa posúva dozadu. Tento pohyb vám umožňuje vyvážiť telo v dôsledku šikmých svalov brucha, práce chrbtového a ramenného pletenca. Bez vlnenia rúk nedochádza k otáčaniu puzdra a tašky a vrecká v oblečení zasahujú do tohto prirodzeného pohybu. Zlý krok s biomechanickými poruchami môže spôsobiť prietrž bedrovej chrbtice. Bez práce glutálneho svalu bude štvorcový sval dolnej časti chrbta preťažený. Výsledkom bude kŕč, potiahnutie iliálneho hrebeňa k rebrám v chrbte a rozšírenie stavcov. V tomto prípade bude chôdza s kýlou chrbtice nevyhnutne spôsobovať bolesť a napätie v sedacieho nervu.

Ortopédovia sa domnievajú, že bolesť kĺbov, skolióza a zvrat panvových kostí môžu byť príčinou bolesti chrbta pri chôdzi (pozri Bolesť chrbta so skoliózou). Tieto problémy sa však objavujú v dôsledku svalovej nerovnováhy, proti ktorej je krok narušený dlho pred syndrómom bolesti.

Čo je s kýlou prísne zakázané

Miechová kýla, rovnako ako mnoho iných chorôb, vyžaduje starostlivé sledovanie lekármi. Na rozdiel od všetkých zákazov však veľa pacientov nezávisle predpisuje fyzioterapiu, ktorá zahŕňa beh. Väčšina lekárov sa dôrazne stavia proti takémuto tréningu, pretože beh je konštantné rázové zaťaženie chrbtice.

Existuje však iný zásadne opačný názor. Jeho nasledovníci sa domnievajú, že takzvaný behanie - s nízkou rýchlosťou a extrémne mäkkými pohybmi - dokáže udržiavať telo v dobrom stave a prispieva k rýchlemu uzdraveniu. Ale zapojiť sa do tohto športu s kýlou chrbtice by malo byť výlučne v podpornom korzete a špeciálne vybranej obuvi s tlmiacim účinkom. Ak je choroba v akútnom štádiu, bude potrebné opustiť všetky druhy fyzickej námahy! Jediná vec, ktorú lekári umožňujú, je chôdza, ale nie viac ako hodinu denne.

Ďalšou pomerne kontroverznou metódou ovplyvnenia chrbtice sú horizontálne barové cvičenia. Pomáhajú rýchlemu napínaniu svalov chrbta a zlepšujú jeho pružnosť. Je však potrebné poznamenať, že je potrebné vyhnúť sa silovým cvičeniam, ktoré si vyžadujú dlhé alebo ostré zaťaženie chrbtice..

Pri joggingu alebo cvičení na vodorovnej lište by mal človek zažiť iba príjemné teplo vo všetkých svaloch, ale v žiadnom prípade by nemal mať bolesti..

Správna prevádzka organizácie

Svietidlá lekárskej vedy zatiaľ nevypracovali jediný pravý názor na beh s herniou. Ak ste to preháňali a behali príliš veľa, môžete zhoršiť svoje zdravie. S dobre prispôsobeným prístupom k podnikaniu sa však človek po joggingu cíti oveľa lepšie.

Hlavné rozhodnutie je pre lekára, ktorý pacienta liečil. A je dobré, ak radí s miernym cvičením. Restoratívne kroky môžu byť pomalé, určite však budú prospešné. Súbor fyzických cvičení by sa mal tvoriť individuálne, ale vždy by sa malo brať do úvahy:

 • celkový fyzický stav, v ktorom je pacient;
 • skutočnosť, s akou sa vyskytujú skutočné znaky choroby;
 • etapa, do ktorej už prešla.

Ľahký beh je pre telo výhodnejší. Ako ďalší bonus je normalizácia fungovania vnútorných orgánov.

S herniou nemôžete bežať bez toho, aby ste si predtým zaobstarali špeciálne doplnky. Potrebné na kúpu:

 • odevy vyrobené z prírodných tkanín;
 • podporný korzet pre bedrovú kĺb;
 • vysokokvalitná obuv tlmiaca nárazy.

Malo by sa pamätať na to: predĺžené cvičenie je v každom prípade kontraindikované bez ohľadu na závažnosť ochorenia..

Semenov Arkady Petrovich

Ortopéd, prax 12 rokov

Začiatok bežeckého tréningu je povolený až po začiatku dlhšej remisie. Je potrebné vybrať také cvičenia, pri výkone ktorých neexistujú ani malé bolestivé pocity.

Nie je potrebné aktívne zaťaženie. Nekontrolované a prostredníctvom cvičebnej sily môžu spôsobiť ďalšie rozšírenie medzistavcových platničiek, poškodenie nervových zakončení v bedrovej oblasti.

Ľahké a mierne jazdenie nebude mať za následok výrazné poškodenie. Medzi hlavné pozitívne aspekty týchto fyzických aktivít patria okrem iného tieto:

 1. beh normalizuje srdcový rytmus;
 2. zlepšuje endokrinný a nervový systém;
 3. priaznivý vplyv na funkčnosť pohybového aparátu;
 4. pomáha prekonávať následky stresových situácií.

Osobné pocity pomáhajú zistiť, či je všetko v poriadku. Musia sa na ne zamerať. Mali by ste byť opatrní, ak existuje nepríjemný povlak priamo počas alebo po spustení..

Semenov Arkady Petrovich

Ortopéd, prax 12 rokov

Typ výbehov, ich trvanie závisí od toho, kde presne sa nachádza prietrž a v akom štádiu je diagnostikovaná..

Ak má pacient dostatočnú motiváciu a bude s dokonalou presnosťou postupovať podľa lekárskych odporúčaní, získané výhody prevažujú nad všetkými ostatnými problémami. Hlavnými výhodami sú pozitívne zmeny v pohody:

 • posilnenie imunitného systému;
 • zvýšený krvný obeh a ventilácia;
 • aktivácia peristaltiky gastrointestinálneho traktu;
 • úplná saturácia tela kyslíkom;
 • zvýšiť vitalitu;
 • zlepšenie psychoemotačného stavu.

Po aeróbnej terapii by mali nasledovať protahovacie cvičenia a kontrastná sprcha.

Fyzioterapeutické cvičenia aj aktívne športy sú kontraindikované v nasledujúcich príznakoch:

 • zvýšená teplota;
 • horúčka;
 • kardiovaskulárne problémy;
 • nachladnutie;
 • poruchy v dýchacom systéme;
 • infekčné choroby;
 • poruchy fungovania vnútorných orgánov.

Zosilnené náklady nie sú potrebné pre rast akýchkoľvek novotvarov, výskyt nádorov a onkologické problémy. Okrem toho sú zakázané, ak sa medzistavcová prietrž zhoršuje.

Pravidlá a technika: školenie a pracovné zaťaženie

Prevádzka s lumbálnou prietržou je povolená, ak prísne dodržiavate základné bezpečnostné parametre. Ideálne, keď v ktorejkoľvek fáze:

 1. svaly nie sú nadmerne zaťažené;
 2. nepríjemné pocity sú vylúčené;
 3. začiatok bežeckého výcviku sa koná pod dohľadom inštruktora;
 4. nie sú žiadne náhle pohyby, tempo je počas tréningu rovnaké.

Nemôžete kombinovať beh s užívaním analgetík: s takým susedstvom nie je možné objektívne vyhodnotiť pohodu. Pri dolnej časti chrbta je lepšie, ak je vzdialenosť predtým rozdelená na ekvivalentné kroky.

Semenov Arkady Petrovich

Ortopéd, prax 12 rokov

Hnetenie v predvečer tréningu pripraví svaly a kĺby na nadchádzajúce zaťaženie. Tlak na miechu by sa však mal lepšie udržiavať v čo najmenšom rozsahu..

Dodržiavanie správnej techniky je veľmi dôležité. Pre spustenie je lepšie zvoliť bežiaci pás. Na športovom simulátore je to pohodlnejšie, pokojnejšie a ľahšie sa nastavuje režim rýchlosti. Po zvládnutí v hale je potrebné prejsť na čerstvý vzduch.

Správna technika spočíva v splnení určitých požiadaviek..

 • Paralelné nastavenie chodidiel - rozdelí sa tým maximálne zaťaženie palca. Telo sa bude triasť menej a nebude sa húpať.
 • Pristátie nie je na časti chodidla, ale na celej jeho šírke a dĺžke. Pre chrbticu je to bezpečnejšie.
 • Správny výber dĺžky kroku. Pomôže to správne rozdeliť záťaž..
 • Dať hornej časti tela prísne zvislú polohu.

Mali by ste sa snažiť dodržiavať správnu techniku ​​prevádzky - predovšetkým znížiť zaťaženie chrbtice.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako sa vyvíja kýla chrbtice??Bedrová oblasť pozostáva z piatich stavcov (L1 - L5), medzi dvoma susednými je disk pozostávajúci z dvoch častí. Vonkajšia časť medzistavcových platničiek je tuhý vláknitý prstenec, vo vnútri je želé podobná stredná časť - buničité (želatínové) jadro.
Zvyčajné je zníženie výšky medzistavcových platničiek (medzistavcová osteochondróza). Postihnutých je viac ako 80% svetovej populácie.
Výčnelok je mierna forma prietrže chrbtice. V tomto štádiu vyčnieva herniový výstupok mierne za okraje stavcov. Príčinou výčnelku je zníženie svetlosti medzi stavcami a zovretie disku.