loader

Hlavná

Žalúdok

Ak sa pri bedrovej chrbtici nájde kýla, je možné utiecť?

Už dlhú dobu je známe, že problémy s chrbticou nie je možné liečiť iba pri niektorých liekoch. Dôležitú úlohu v liečebnom procese zohráva fyzická aktivita a cvičenie, ale pri výbere kýly bedrovej chrbtice by ste sa mali s lekárom porozprávať o úrovni stresu a stupni aktivity tried. Počas akútneho obdobia choroby sú akékoľvek aktívne činnosti zakázané, chrbát potrebuje mier, aby nevyvolával zovretie nervových zakončení vytlačeným diskom..

Bežnosť behu

Pokiaľ ide o výhody alebo nebezpečenstvo joggingu, odborníci sa stále nedohodli jednoznačne. Väčšina zástupcov úradného lekárstva kategoricky zakazuje cvičenie, ktoré zahŕňa aj beh. Je považovaný za silný stres pre telo..

Okrem toho krok behu obsahuje fázu letu, počas ktorej nohy po tom, čo sú vo vzduchu, pristávajú striedavo a pri styku chodidla so zemou spôsobujú obrovské zaťaženie. To vedie k napínaniu chrbtice, svalov a šliach, k ťažkým zaťaženiam v oblasti kolenných kĺbov. Preto lekári po období exacerbácie radia minimalizovať fyzickú aktivitu a namiesto behu chodiť na turistiku.

Navrhovateľom miernej námahy, aj keď sa medzi stavcami nachádza hernia, sa odporúča, aby uprednostňovali jogging. Pomalé rýchlosti a ľahké pohyby sú užitočné na udržanie telesného tónu, ktorý prinesie okamih uzdravenia bližšie. Pre triedy budete musieť získať obuv s podrážkou absorbujúcou otrasy a podporným korzetom, aby ste ochránili spodnú časť chrbta pred hrozbou následkov vychyľovania a zákruty tela. Prejdite po ceste nečistôt, aby ste zabránili zovretiu nervových zakončení v dôsledku posunutia chodidla.

Ako sa pripraviť na beh?

Ak je diagnostikovaná medziobratlová hernia, je dôležité opustiť aktívne fyzické pôsobenie, najmä s exacerbáciou patológie, aby nedošlo k vytesneniu alebo prolapsu disku. Odporúča sa behať v období stabilnej remisie, mať zabezpečenú podporu lekára a diskutovať s ním o nuanciách procesu.

Pretože telo počas aktívnej fázy ochorenia oslabuje, musí sa pred tréningom pripraviť, aby netrpelo dolnú časť chrbta. Na čo si vybrať:

 • ľahké cvičenia lekárskej gymnastiky
 • jednoduché jogínske ásany
 • Kurzy pilates

Takéto zahriatie pripraví chrbtové svaly na ľahké zaťaženie ľahkým chodom alebo intenzívnym chôdzou po štádiu exacerbácie choroby. Kýla je koniec koncov degeneratívnym procesom, ktorý je sprevádzaný deformáciou medzistavcových štruktúr počas deštrukcie tkaniva chrupavky. Strata pôvodných foriem vláknitým kruhom v dôsledku rastu tkaniva ohrozuje integritu želatínového jadra, čo zvyšuje riziko jeho mechanického ničenia..

Je beh na chrbticu dobrý??

Počas obdobia zotavenia po chorobe mierne cvičenie pomáha normalizovať metabolické procesy, čo vedie k posilneniu svalového korzetu. V dôsledku zvýšeného krvného obehu dochádza k zahrievaniu svalov a poškodené oblasti stavcov dostávajú prísun živín.

Nezabudnite, že aj pri normálnej chôdzi po spodnej časti chrbta sa zaťaženie v dôsledku pohybu nôh zvyšuje, pričom jeho časti striedajú hmotnosť celého tela. Ak sa pri dolnej časti chrbta tvorí prietrž, je ťažké, aby sa zranená oblasť mohla vyrovnať s úlohou udržiavať si hmotnosť. Preto by ste sa mali vyhnúť kritickým zaťaženiam, aby nedošlo k zhoršeniu situácie pri nesprávnom zaťažení počas prevádzky..

Lekári odporúčajú, aby si ľudia, ktorí sa pred chorobou nezúčastňovali na aktívnom športovom procese, vybrali chôdzu. Beh, ktorý patrí k cyklickým športom, pozostáva z niekoľkých fáz pohybu, z ktorých najnebezpečnejšou je pristávacia fáza. V tomto bode je jazdná plocha vystavená tlaku päťnásobku hmotnosti bežiacej osoby. Napriek krátkemu trvaniu fázy je chrbtica pod obrovským tlakom. Ak účinok nie je jednorazový, ale systematický, poškodí chrbticu, ktorá už bola zranená prietržom v bedrovej oblasti..

Napriek kontroverznému problému je väčšina odborníkov presvedčená, že beh alebo chôdza nie sú zakázané, ak sa dodrží určité pravidlá správania.

Ako správne behať?

Príčinou vzniku medzistavcovej prietrže sú vysoké zaťaženie chrbtice, ktoré je výsledkom tvrdej práce alebo nejakého športu. Po zistení problému lekári odporúčajú vzdať sa tvrdej práce, znížiť počet cvičení a nevykonávať pohyby celého tela.

Nestojí za to úplne opustiť šport, musíte si zvoliť taký druh, ktorý nepoškodí vaše zdravie. Ak uplynula doba zhoršenia choroby, prevádzka nie je zakázaná. Mali by ste začať praktizovať po konzultácii s lekárom a pri dodržiavaní správnej stratégie.

Odporúčania pre beh?

 • Bude potrebné opustiť bolestivé pohyby a nahradiť ich jemnejšími. Výskyt bolesti informuje o nesprávnom účinku v mieste problémovej zóny. Je nebezpečné tolerovať bolesť, môže to spôsobiť zhoršenie choroby
 • Ak chcete začať triedy by mala byť v prítomnosti špecialistu. Inštruktor bude sledovať správne vykonávanie pohybov a povie vám, ktorá technika sa má spustiť. Triedy by nemali vyvolávať nepríjemné pocity, ak zostanú, je to signál pokroku choroby alebo iných zdravotných problémov.
 • Pri patológiách chrbtice, najmä v bedrovej časti, sú zakázané ostré pohyby krútiaceho sa znaku s veľkou amplitúdou. Mali by ste sa pohybovať plynule, cvičenia, ktoré obnovujú správne držanie tela, vykonávať postupne, bez zrýchlenia priebehu
 • Akékoľvek prejavy osteochondrózy ukladajú obmedzenia v trvaní tried, predĺžené behy sú nebezpečným preťažením tela. Z tohto dôvodu sa odporúča rozdeliť oblasť, pozdĺž ktorej sa plánovaná jazda uskutoční, na malé intervaly, aby sa zabezpečilo uvoľnenie chrbtice
 • Ak máte prijať lieky proti bolesti, je zakázané zahájiť školenie. V dôsledku ich činnosti nebude možné rozpoznať možný syndróm bolesti spôsobený záťažou. Pri patologickom zakrivení chrbtice je zakázaný aj chod, čo je fakt dodatočného zaťaženia

Pri komplikovanej forme kýly sa odporúča počas liečby odmietať pravidelné bežecké a atletické chôdze. Bezpečnejšie je zvoliť terapeutické masážne techniky a pravidelnú gymnastiku pomocou jednoduchých cvičení, najmä po štyridsiatich rokoch. Dôvodom je skutočnosť, že väčšina ľudí nebeží správne, čo poskytuje ďalšiu záťaž dolnej časti chrbta.

Správna taktika behu

 1. Počas behu by sa telo nemalo kývať a triasť. Aby ste tomu zabránili, musíte dodržiavať pravidlo - chodidlá by mali byť umiestnené paralelne (vnútorné okraje). Medzi nohami ponožiek je povolený malý uhol, takže pri tlačení vyvíjajú maximálne namáhanie
 2. Z dôvodu bezpečnosti chrbtice by sa malo pristávať na celej ploche chodidla. Táto technika vám umožní správne rozdeliť záťaž v momente, keď sa dotknete nôh zeme. Pohybujú sa plynulo počas jazdy a vyberajú si vhodný rozsah krokov pre rovnomerné zaťaženie
 3. Dôležitou vlastnosťou behu je správne nastavenie hornej časti tela. Mal by byť prísne vertikálny a nehybný, čo zabraňuje zraneniam kĺbov, ako aj celej chrbtice. Okrem toho sa nemôžete ohýbať vpred ani nakláňať dozadu, musíte udržiavať správne držanie tela

Výber úrovne stresu pri patológiách chrbta by mal určiť lekár, pričom by sa mal riadiť stupňom komplexnosti choroby. Dokonca aj minimálne zaťaženie chrbtice by sa malo začať veľmi opatrne, podľa vyššie uvedených pravidiel. Nezávislé zaobchádzanie a nekontrolované triedy sú preto neprijateľné.

Beh s medziobratlovou bedrovou prietržou

Otázka schopnosti bežať s kýlou bedrovej chrbtice sa stala predmetom vedeckej diskusie, pretože bola diagnostikovaná u mladých ľudí, ktorí nechcú prísť o svoje miesto kvôli objavenej chorobe..

Priaznivci fyzickej aktivity tvrdia, že môžete bežať, ale trochu, v špeciálnej obuvi a na stopách s nestabilným povrchom, pričom primerane dávkujete zaťaženie. Ich oponenti sú si istí, že to obmedzuje niektoré športy, beh sa ich týka..

Beh s kýlou bedrovej chrbtice, ktorú pokračujú ľudia s progresívnou chorobou a sú presvedčení, že takéto cvičenia v akomkoľvek stave tela prinášajú nepopierateľné výhody, zostáva výlučne v ich zodpovednosti. Oficiálne hľadisko modernej medicíny hovorí, že hranie športov s kýlou je nevyhnutné, ale môžu to byť len určité druhy fyzickej aktivity, ktoré nepoškodzujú chrbticu..

Prevádzkové pravidlá

Ľudia, ktorí sú presvedčení, že pravidelné a dlhé obdobie je užitočné v každej situácii, pokračujú v štúdiách a nechcú sa tejto choroby vzdať..

Pri zhoršení ochorenia je fyzická aktivita kontraindikovaná z dôvodu silnej bolesti. Bolesť nastáva v dôsledku skutočnosti, že posunuté stavcové segmenty tlačia na nervové zakončenie stlačené v dôsledku posunu a svaly sú pravidelne spazmodické v snahe zabrániť tomuto procesu. Nervové zakončenie pod vplyvom kompresie a svalového tkaniva v neprirodzenej polohe a vedie k bolesti. Kompresia a svalové kŕče sú však výsledkom presunu stavcov v dôsledku atrofie medzistavcových platničiek a herniálny výčnelok je produktom rovnakých degeneratívnych-dystrofických procesov..

Beh môže viesť k ešte väčšiemu posunu stavcov v dôsledku skutočnosti, že päta bežca zasiahne tvrdý povrch bežiaceho pásu. To môže viesť k deformácii zvyšných medzistavcových platničiek v miestach, kde majú najväčšie zaťaženie. Bežiaci fanúšikovia stanovia potrebné podmienky, za ktorých nedôjde k takémuto zraneniu, a to:

 • mäkký poťah na bežiaci pás;
 • prísne dávkovaný čas v triede;
 • špecializovaná obuv;
 • možné použitie fixačného korzetu.

V každom prípade sa za všetkých vhodných podmienok pre jogging odporúča koordinovať s ošetrujúcim lekárom dávku v malých častiach joggingu, v žiadnom prípade začať s bolesťou a nepokračovať, ak sa objavili počas joggingu..

Pre človeka s chorou chrbticou a prietržou medzi stavcami, čo môže v niektorých prípadoch viesť k nenapraviteľným následkom a zdravotnému postihnutiu, sa pravidelný beh môže stať časovanou bombou a bežecký pás môže viesť k ešte väčšiemu poškodeniu..

Rozhodnutie o výhodách alebo nebezpečenstvách behu v každom prípade sa prijíma v závislosti od povahy herniového výčnelku, umiestnenia jeho lokalizácie, štádia, v ktorom sa nachádza, a celkového stavu tela pacienta..

Aké športy odporúčajú lekári?

Existujú určité športy, ktoré sú klasifikované ako odporúčané pre túto chorobu. Podstatou odporúčaní je rozumné využívanie určitých fyzických aktivít, ktoré môžu pomôcť pri riešení problému. Vo fáze objavenia sa medzistavcových prietrží sa považujú:

Zákaz určitých športov nie je výsledkom neznalosti jeho nepochybných výhod pre zdravého človeka, ale výsledkom pozorovaní, ktoré diktujú vylúčenie akejkoľvek fyzickej námahy, ktorá by mohla ďalej poškodiť už poškodenú chrbticu..

Ak sú tímové hry a lyžovanie bezpodmienečne vylúčené ako faktory prispievajúce k veľkému percentu zranení, mali by ste sa tiež poradiť s lekárom o otázke behu a obmedziť alebo vylúčiť aktivity pre šport, ktoré by mohli poškodiť pacienta..

záver

Priebeh choroby u každého človeka je individuálny a všeobecné odporúčania nemusia v niektorých prípadoch fungovať. Kýla chrbtice však nie je chorobou, ktorú je možné ignorovať. Čím väčšie je riziko poranenia chrbtice, tým väčšia je pravdepodobnosť vážnych následkov..

Pri kýle chrbtice je možné trénovať na bežiacom páse

Prípustné zaťaženia počas vyčnievania medzistavcového kotúča

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci inštitútu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečenie kĺbov tým, že každý deň budete mať nápravu na 147 rubľov..

Pri vyčnievaní medzistavcových platní je prípustné použitie niekoľkých druhov športových aktivít. Pacientom s diagnózou „hernie chrbtice“ sa odporúča zapájať sa do plávania. Plávanie sa považuje za užitočné, pretože pri cvičení vo vode pacient nerobí náhle pohyby, zaťaženie chrbtice je minimálne, v medzistavcovej oblasti nie je žiadny tlak, a to v dôsledku zníženia telesnej hmotnosti pod vodou. Odporúča sa jazdiť na bicykli, hlavný dôraz je kladený na dolné končatiny, chrbtica netrpí. Je užitočné robiť jogu, Pilates. Tieto športové upokojujú, napínajú, posilňujú svaly chrbta..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalaif. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Lekári odporúčajú začať chodiť. Chôdza výrazne posilňuje miechy, zlepšuje krvný tlak. Chôdza pomáha schudnúť. Pacienti sa zaujímajú o nasledujúcu otázku: „Je možné bežať s herniou?“. Atletické osobnosti nemôžu túto lekciu odmietnuť. Ako byť v tejto situácii? Je možné obnoviť fyzickú aktivitu spustením?

Bohužiaľ, beh nie je všeliekom na miechu. Tento šport zvyšuje krvný obeh, posilňuje svalový korzet. Jogging je veľmi užitočný pre pacientov s herniou, napriek diskusii o výhodách a poškodeniach joggingu ako liečby protrúzie medzistavcovej platničky..

Je normálne chôdza škodlivá?

Áno, chôdza s kýlou bedrovej chrbtice je v niektorých prípadoch škodlivá. Predpokladá sa, že choroby chrbtice sa môžu vyskytnúť kvôli chôdzi. Tento jav sa vysvetľuje jednou z najbežnejších hypotéz: ľudské telo nie je prispôsobené tomuto životnému štýlu. Ľudia majú chodiť naboso na mäkkej pôde, ale chodíme po tvrdých povrchoch av tvrdých topánkach. Za týchto podmienok sa „údery“ získavajú v medzistavcovom priestore v každom kroku.

Šokové vlny sa rozptýlia po celom tele, vrátane medzistavcových platničiek, čo môže viesť k patológiám. Toto nie je iba predpoklad, bolo to zdôvodnené mnohými štúdiami. Do ľudských kostí boli implantované špeciálne akcelerometrické senzory. Vedci tak zistili, že pri rýchlej chôdzi po modernom tvrdom povrchu je obrovské zaťaženie celého tela, predovšetkým päty. Úrazy dosahujú na hlavu a chrbticu, čo po desaťročia vedie k prietrži miechy, najmä v bedrovej oblasti..

Funkcie choroby

Herniový výstupok sa vytvára ako výsledok poškodenia vláknitej membrány disku. V závislosti od veľkosti takéhoto poškodenia môže byť prietrž veľmi malá alebo veľká, čo ovplyvňuje závažnosť príznakov. Niekedy si osoba nemusí byť vedomá prítomnosti prietrže, kým ju nezistí náhoda, napríklad pri röntgenovom vyšetrení z iného dôvodu. Zatiaľ čo prietrž netlačí cievy a nervové vlákna prechádzajúce cez miechový kanál, pacient sa necíti príliš nepohodlne. Situácia sa zmení, ak dôjde ku kompresii koreňov - v chrbte sú silné bolesti ťahania alebo streľby, ktoré už nemožno ignorovať.

V bedrovej oblasti sú príznaky zvyčajne výrazné, pretože práve táto oblasť je najzraniteľnejšia. Prítomnosť medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta hrozí zovretie sedacieho nervu alebo ischias, v najťažších prípadoch paréza a ochrnutie končatín. Okrem toho môže dôjsť k narušeniu činnosti čriev a urogenitálnych orgánov. Aj malá bedrová hernia spôsobuje ťažkosti, nepríjemné bolesti chrbta, parestéziu nôh.

Dôležité! V tomto stave môže akýkoľvek neopatrný pohyb viesť ku komplikáciám, a preto sú zakázané športy, ktoré spôsobujú intenzívne zaťaženie chrbtice. To sa týka predovšetkým silových športov, tímových hier, skokov, krátkych a dlhých pretekov, akrobacie. Ostré trhavé pohyby a zákruty tela, ako aj vibrácie spôsobené nárazmi chodidiel na zem pri behu spôsobujú mikrotraumu mäkkých vlákien, premiestnenie stavcov, zvýšené opuchy a zápalové procesy..

1 Je možné chodiť s kýlou chrbtice a aký to má účinok??

Normálne dlhé alebo atletické chôdze s vertebrálnymi kýlami nie sú kontraindikované. V niektorých prípadoch sa to jednoducho neodporúča, ale zvyčajne to lekári radia svojim pacientom. Prečo? Na túto otázku existuje niekoľko odpovedí..

 1. Ak chcete zastaviť medzistavcovú prietrž, musíte znížiť celkové zaťaženie chrbtice. To sa dá dosiahnuť nosením ortopedických korzetov alebo tréningom vlastného svalového chrbtového korzetu. Druhá možnosť je výhodnejšia a chôdza len cvičí svaly chrbta.
 2. Výhody chôdze po krvnom obehu sú veľmi významné. A zlepšenie krvného obehu je mimoriadne užitočné pre vertebrálne kýly, pretože najlepší krvný obeh je najlepšou regeneráciou poškodených tkanív chrbtice..

Otázka, či je chôdza s kýlami užitočná, preto za to vôbec nestojí: vo väčšine prípadov áno, je to užitočné. Obzvlášť užitočné pri lokalizácii patológie hrudnej a bedrovej chrbtice. S porážkou krčných stavcov je všetko trochu komplikovanejšie: tu je vhodnejšia gymnastika, ale chôdza je neúčinná.

Pozitívny efekt je možné dosiahnuť iba pri miernej chôdzi: dosť 2 - 3 kilometre za deň. Nadmerná fyzická aktivita u pacientov s herniou je nebezpečná nepríjemná komplikácia. Aj pri nadmernej fyzickej aktivite sú možné časté excesy prietrže alebo výčnelku.
do menu ↑

1.1 O výhodách nordickej chôdze s herniou

Normálna chôdza je užitočná, existuje však špeciálny štýl, ktorý sa zameriava špecificky na liečbu rôznych chorôb. Hovoríme o nordic walking, čo je tiež indikované pre väčšinu pacientov s medzistavcovými kýlami..

Prvýkrát túto techniku ​​vyskúšali v tridsiatych rokoch minulého storočia fínski lyžiari. Vycvičili sa teda v tom ročnom období, keď sneh nestačí na „normálne“ činnosti. Výsledky boli úžasné - mnohí športovci, ktorí praktizovali tento štýl, dostali veľa úspechov v profesionálnom športe.

O niečo neskôr sa vedci, ktorí potvrdili, že je to skutočne užitočné pre celé telo, pripojili k štúdiu tohto štýlu chôdze. Nordická chôdza je teraz súčasťou programu väčšiny rehabilitačných zdravotníckych zariadení.

Ako je to užitočné vo všeobecnosti a zvlášť pri kýle:

 1. Normalizuje telesnú hmotnosť, čo znamená, že znižuje zaťaženie chrbtice.
 2. Posilňuje svalnatý korzet chrbta, vďaka čomu je záťaž opäť odstránená z chrbtice.
 3. Zvyšuje metabolické, regeneračné a imunitné procesy v tele, takže prietrž alebo výčnelok spomaľujú jej vývoj.

Tento štýl chôdze je nepochybne oveľa lepší ako klasický (škandinávsky štýl zahŕňa viac kostrových svalov)..
do menu ↑

1.2 Ako chodiť s herniou tak, aby bol maximálny úžitok?

Samotné vstávanie a chodenie je zvyčajne dobré, ale je lepšie rozvíjať správne návyky a dodržiavať určité pravidlá. Ak sa všetko urobí bez znalosti teoretického základu, výsledok bude menej silný.

Začnime najdôležitejšou vecou: mali by ste pravidelne chodiť, takáto technika liečby neodpúšťa žiadne oneskorenie. Jediné dni, keď môžete preskočiť triedy - choroba alebo núdzové situácie. Nesystematické činnosti nedávajú zmysel: z nich nebude mať žiadny úžitok.

Toto je základné pravidlo, existuje však niekoľko pomocných pravidiel:

 1. Počas chôdze sa pokúste čo najviac obmedziť vertikálne pohyby tela. To znamená, že odtrhnite pätu odpudzujúcej nohy zo zeme v okamihu, keď sa voľná noha dostane čo najďalej od odpudzovania..
 2. Nesledujte výsledky rýchlosti. Kráčajte pomaly, odmerne. Po zotavení sa z choroby sa môžu zlepšiť výsledky rýchlosti..
 3. Prejdite sa po nerovnom teréne, vyvarujte sa asfaltu. Môžete tiež použiť špeciálne nátery (na diaľku sa podobajú asfaltu), ale asfalt je pre terapeutickú chôdzu zle vhodný: kolenné kĺby sa rýchlejšie opotrebujú..
 4. Štart malý: v prvom týždni tried stačí kráčať zakaždým nie viac ako kilometer. Potom bude možné dosiahnuť značku 3, 5 a dokonca 10 kilometrov na jednom tréningu.

1.3 Všeobecné výhody chôdze (video)

1.4 Ako zvoliť správnu obuv?

Je veľmi dôležité zvoliť si tú správnu obuv, do ktorej by ste mohli vstúpiť. Mnohí okamžite premýšľajú o nákupe tenisiek, a to je veľmi dobré rozhodnutie, musíte však pochopiť ich výber.

Nesprávny výber obuvi vyvolá kaskádu rôznych problémov, ktoré vás nevyhnutne dovedú k novým chorobám alebo k neochote pokračovať v triedach. Napríklad, často kvôli nesprávne zvolenej obuvi, pacienti pociťujú slušnú silu bolesti nôh..

Ako si vybrať správnu obuv? Každý deň okamžite zametajte, zvlášť na plochej podrážke. Potrebujete topánky, ktoré sa zmestia na vašu nohu. Nemal by byť príliš voľný, ale nemal by byť príliš obmedzujúci, aby nespôsoboval nadmernú kompresiu. Všeobecne by topánky mali fixovať členok, ale zároveň by mali ponechať malý priestor pre svoju mobilitu.

Tiež sa obávajte o odpruženie obuvi. Tenisky si môžete kúpiť už so zabudovaným mechanizmom tlmenia nárazov. Do topánok môžete vložiť vložky z penovej gumy, ktoré si môžete kúpiť v ktoromkoľvek športovom obchode.

Tiež sa uistite, že topánky, ktoré ste si kúpili, sa môžu dobre ohýbať v oblasti podrážky. Týmto spôsobom môžete chrániť svoje kĺby a svaly pred nadmerným stresom..
do menu ↑

Funkcie školenia

Po úplnom vyšetrení, berúc do úvahy všeobecný stav, lekár dá odporúčanie jednému z dvoch typov simulátorov, na ktorých bude musieť byť zapojený pacient trpiaci chorobou bedrovej oblasti:

 • Podľa zaťaženia. Táto kategória zahŕňa tyče a vodorovné tyče, triedy, pri ktorých je zaťaženie spôsobené vlastnou hmotnosťou pacienta;
 • Podľa funkčnosti. Zaťaženie sa vytvorí pomocou blokov tretích strán. Môže to byť ako univerzálny simulátor s vytvoreným tlakom na kĺby stavcov a špecifický pre konkrétnu časť chrbta..

Počas tried na simulátore sú rehabilitovaní pacienti s rôznymi patológiami chrbtice vrátane bedrovej kýly. Počas intenzívneho tréningu môžete so zväčšením amplitúdy svalových kontrakcií a pohybov kĺbov upraviť vzdialenosť medzi stavcami a zmierniť bolesť..

Čo je kýla?

Poviem vám niečo o bedrovej kýle chrbtice. Sú to choroby pohybového ústrojenstva, ktoré sa vyznačujú vyčnievaním pulpózneho jadra disku vydutím membrány (vláknitý kruh). Tieto kýly môžu byť malé aj veľké. Predchodcom prietrže je výčnelok (mierne vydutie jadra bez prasknutia obalu disku)..

V niektorých prípadoch človek nemusí mať ani podozrenie, že má pri dolnej časti chrbta kýlu, čo sa deteguje náhodne na röntgenovom snímaní alebo na MR..

Pokiaľ kýla nestlačí nervové zakončenie a krvné cievy, nemusí sa dať preč. Kýla sa objaví, keď sú nervy zovreté, s ostrými streleckými bolesťami alebo len ak bolia spodná časť chrbta. Zároveň sa človek začína pýtať, prečo to má, a chodí na schôdzku s neurológom alebo stavcom..

V zanedbávaných prípadoch sa u pacienta môže vyskytnúť zvieranie najväčšieho sedacieho nervu av budúcnosti môže dôjsť k narušeniu fungovania genitourinárneho systému a paralýze dolných končatín. V náročných podmienkach je cvičenie alebo cvičenie potrebné iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Poskytne vám presné údaje o tom, aké zaťaženie je povolené, aby sa stav nezhoršoval..

Liečba tohto ochorenia sa uskutočňuje pomocou liekov, fyzioterapie, masáže a iných metód liečby. V 70% všetkých prípadov dochádza k zlepšeniu v priebehu niekoľkých mesiacov po takejto liečbe. Operácia je zriedkavo predpísaná, len so závažnými dôsledkami a nedostatkom výsledkov pri komplexnej liečbe.

Ostrá otázka: je možné bežať s herniou

Bežci majú často otázku: je možné bežať s herniou medzistavcových platničiek? Na túto otázku neexistuje jednoduchá a jednoznačná odpoveď, pretože táto možnosť závisí od veľkého počtu faktorov. Pokúsme sa spolu so športovým lekárom Vladimírom Demchenkom prísť na to, čo presne by malo ovplyvniť rozhodovanie a výstavbu tréningového procesu.

Poloha prietrže

Po prvé, umiestnenie herniálneho výčnelku disku a priebeh choroby je veľmi dôležité. Ak ste nikdy nemali akútnu bolesť chrbta a bolesti pri ťahaní v dolnej končatine a herniovaný disk je len nález na MRI, potom sa limity jazdy môžu vzťahovať iba na prehnané zaťaženia spojené najmä s horským behom, najmä s zjazdovkami.

Štádium choroby

Ak sa kýla disku prejavuje klinicky, je veľmi dôležité, v akom štádiu je proces. V akútnom a subakútnom štádiu (keď je prítomná bolesť) nie je beh indikovaný, ale ak sa bolesť neprejavuje po dva alebo viac týždňov, je možné pokračovať v tréningu.

Prítomnosť zápalu sedacieho nervu

Ak syndróm bolesti klesne pod kolenný kĺb, dochádza k pocitu zníženej citlivosti kože na dolných končatinách a chodidlách, ako aj svalovej sily prstov a lýtkových svalov. Pri ohýbaní na nohy tiež dochádza k pálčivej bolesti pozdĺž dolnej končatiny. S podobnými príznakmi nie je indikovaný chod..

odporúčania

Ak sa nachádzate v stave pretrvávajúcej remisie, nemáte príznaky zápalu sedacieho nervu (ischias) alebo sa prietrž nikdy klinicky neprejavil, potom môžete začať so školením, berúc do úvahy nasledujúce odporúčania:

50 vývojových cvičení pre výcvik doma
Stiahnite si komplex zadarmo

1. Znížte nárazové zaťaženie chrbtice:

 • obuv s vysokým stupňom odpisovania;
 • mäkká dráha;
 • nedostatok výbušných zrýchlení;
 • počas jazdy na horách je možný stúpanie, ale pri zostupe prechod na schod;
 • pristátie na prednú časť chodidla alebo celú nohu;
 • chudnutie (výhodne pod 80 kg);
 • zníženie šírky kroku, zvýšenie kadencie.

2. Posilniť OFP a SBU:

 • aktívne posilňovanie svalov jadra (lis, extenzory chrbta);
 • beh s najrovnomernejšou polohou tela;
 • ľahké pristátie.

3. Pred školením odmietnite používanie liekov proti bolesti.

4. Počas behu nezachytávajte spodnú časť chrbta a chodidlá.

Ak pociťujete počas tréningu nepríjemné pocity v bedrovej oblasti, musíte ísť na krok. Ak sa na konci tréningu cítite unavení a napätie dolnej časti chrbta, musíte natiahnuť extenzory dolnej časti chrbta a použiť otepľovaciu masť. Znižuje pravdepodobnosť komplikácií v bedrovej oblasti po nasledujúcom zahriatí pred joggingom: vykonávajte kruhové pohyby dolnej časti chrbta, akoby otáčaním obruče, počas 40 sekúnd.

Ak po zákroku stále pretrváva bolesť v bedrovej oblasti, je potrebné do dvoch hodín po tréningu aplikovať otepľovaciu masť a NSAID (diklofenak, nise, mavalis atď.), Aby sa predišlo zvýšenému opuchu a zápalu prietrže, pretože počas tohto obdobia je možné počiatočnú exacerbáciu ľahko prerušiť.

Často s takýmito príznakmi je užitočné natiahnuť chrbticu na vodorovnej lište na 3-5 minút alebo sa oprieť o okraj stola. Je veľmi dôležité, aby ste kapotu plynulo dokončili a ľahli si po zákroku najmenej 30 minút.

Je možné bežať s kýlou bedrovej chrbtice

Fyzikálna aktivita je jedným z hlavných stavov pri liečení chorôb chrbtice, vrátane medzistavcových prietrží. Ak však niet pochýb o výhodách plávania alebo špeciálnych cvičení, potom nie je názor expertov na beh taký jasný. Zvážte, či je možné bežať s herniou chrbtice bedrového kĺbu a ako táto záťaž ovplyvňuje postihnuté tkanivo..

Funkcie choroby

Herniový výstupok sa vytvára ako výsledok poškodenia vláknitej membrány disku. V závislosti od veľkosti takéhoto poškodenia môže byť prietrž veľmi malá alebo veľká, čo ovplyvňuje závažnosť príznakov. Niekedy si osoba nemusí byť vedomá prítomnosti prietrže, kým ju nezistí náhoda, napríklad pri röntgenovom vyšetrení z iného dôvodu. Zatiaľ čo prietrž netlačí cievy a nervové vlákna prechádzajúce cez miechový kanál, pacient sa necíti príliš nepohodlne. Situácia sa zmení, ak dôjde ku kompresii koreňov - v chrbte sú silné bolesti ťahania alebo streľby, ktoré už nemožno ignorovať.

V bedrovej oblasti sú príznaky zvyčajne výrazné, pretože práve táto oblasť je najzraniteľnejšia. Prítomnosť medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta hrozí zovretie sedacieho nervu alebo ischias, v najťažších prípadoch paréza a ochrnutie končatín. Okrem toho môže dôjsť k narušeniu činnosti čriev a urogenitálnych orgánov. Aj malá bedrová hernia spôsobuje ťažkosti, nepríjemné bolesti chrbta, parestéziu nôh.

Dôležité! V tomto stave môže akýkoľvek neopatrný pohyb viesť ku komplikáciám, a preto sú zakázané športy, ktoré spôsobujú intenzívne zaťaženie chrbtice. To sa týka predovšetkým silových športov, tímových hier, skokov, krátkych a dlhých pretekov, akrobacie. Ostré trhavé pohyby a zákruty tela, ako aj vibrácie spôsobené nárazmi chodidiel na zem pri behu spôsobujú mikrotraumu mäkkých vlákien, premiestnenie stavcov, zvýšené opuchy a zápalové procesy..

Beží s bedrovou kýlou

Z uvedeného vyplýva, že pri medziobratlovej kýle nie sú zakázané všetky typy behu, ale iba tie, ktoré si vyžadujú veľké úsilie, to znamená vysokorýchlostné behy a beh na veľké vzdialenosti. Počas tohto behu zažívajú zadné svaly maximálne napätie, ktoré vedie k mikrotraumatizácii svalových vlákien. Okrem toho, čím rýchlejšie človek beží, tým silnejšie jeho nohy narážajú na zem a poškodené disky nedokážu takéto vibrácie splatiť. Výsledkom je, že sa stavce zasiahnu, v kostnom tkanive sa tvoria mikrotrhliny, mäkké tkanivá okolo stavcov sú poškodené..

Svetlo však behá na krátke vzdialenosti, jogging nespôsobuje veľa stresu, čo znamená, že môžu pôsobiť ako terapeutická terapia prietrže, aj keď s určitými obmedzeniami. Beh je možný iba so súhlasom ošetrujúceho lekára, ktorý stanoví povolený stupeň zaťaženia chrbtice, berúc do úvahy veľkosť a umiestnenie prietrže, stav mäkkých tkanív a prítomnosť sprievodných komplikácií. Okrem toho musíte správne fungovať, inak namiesto výhody tieto činnosti poškodia iba telo.

Ako bežať s bedrovou kýlou

Najskôr musíte pripraviť svaly na prácu. Ak pred diagnózou človek viedol sedavý spôsob života, nemal by začať so spustením, ale so základnými liečebnými cvičeniami zameranými na vypracovanie bedrových svalov. Je potrebné robiť najmenej 20-30 minút denne po dobu jedného týždňa, aby sa svaly postupne zvykli na zaťaženie. Lekár vyberie súbor cvičení podľa výsledkov vyšetrenia. Ďalej sa odporúčajú dychové cvičenia, ktoré pomôžu kontrolovať dýchanie počas behu..

Od priameho spustenia musíte dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • prvých pár dní je vhodné jazdiť s inštruktorom, ktorý vám pomôže vyvinúť správnu techniku ​​behu;
 • obuv má veľký význam - mala by byť ľahká, pohodlná, na jarnej podrážke;

Vyplatí sa premyslieť si trasu vopred: je vhodné podmienečne rozdeliť plánovanú časť na malé úseky s dĺžkou 100 - 200 metrov a po každej krátkej prestávke znížiť napätie miechy a obnoviť dýchanie. V prvých dňoch by mala byť vzdialenosť minimálna a potom ju môžete postupne zvyšovať. Ak sa náhle objavia bolesti v dolnej časti chrbta, závraty alebo iné príznaky malátnosti, beh by mal byť okamžite zastavený a mala by sa chrbtica dobre odpočívať. Ak sa to opakuje na každom tréningovom stretnutí, musíte sa poradiť s lekárom a zvoliť iný druh liečby. Pri absencii nepríjemných príznakov môžete bežať každý deň, hlavnou vecou nie je prepracovať.

Dôležité! Po užití liekov proti bolesti nemôžete robiť jogging, pretože ich účinok narúša objektívne posudzovanie pocitov počas námahy. To môže viesť k nebezpečným komplikáciám až do úplnej imobilizácie pacienta.

Bežecká technika

Správna technika behu umožňuje znížiť zaťaženie chrbtice a zabraňuje svalovej námahe. Hlavnou podmienkou je sloboda pohybu, to znamená, že nemusíte tlačiť rukami na svoje telo ani sa snažiť ovládať šírku vašich krokov. Čím uvoľnenejší beh, tým väčšie zdravotné prínosy. Telo sa odporúča nakloniť mierne dopredu, ale chrbát a krk musia vždy zostať rovné. Nemôžete skloniť ramená, bradu spustiť na hrudník alebo naopak zvrátiť hlavu dozadu, pretože táto poloha tela vedie k nesprávnemu rozdeleniu zaťaženia a sťažuje beh.

Ako dýchať: vdychujte nosom, vydýchnite ústami približne v 2 až 3 krokoch. Ak dôjde k strate dýchania alebo nedostatku vzduchu, musíte prestať, zhlboka sa nadýchnuť a len tak chodiť. Aby ste si ľahšie zvykli, musíte bežať pomaly, odmerane a konštantnou rýchlosťou. Optimálna srdcová frekvencia je 120 - 130 úderov za minútu, maximum by nemalo prekročiť 140 úderov.

Tip. Po joggingu sa neodporúča náhle zastaviť - odborníci radia trochu pešo, robia niekoľko zahrievacích cvičení, obnovujú dýchanie.

Môžete bežať nielen na čerstvom vzduchu. Triedy na bežiacom páse dávajú takmer rovnaký výsledok ako behanie v parku, ale odporúča sa zvoliť elektrický simulátor, nie mechanický. Mechanická dráha vyžaduje ďalšie fyzické úsilie na urýchlenie pásu, čo je kontraindikované v lumbálnej prietrži. Ak je trať poháňaná elektrinou, telo prijíma mierne zaťaženie, ktoré sa ľahko ovláda..

kontraindikácie

Hlavnou kontraindikáciou pre beh je pretrvávajúca bolesť. Vyskytuje sa, keď prietrž stlačí nervové vlákna alebo miechu a mäkké tkanivá napučia a zapália sa. V tomto stave nie je možné nielen behať, ale aj vykonávať základné cviky, takže nervy nie sú zaseknuté ešte viac. Po zastavení bolesti musíte počkať niekoľko dní, kým začnete cvičiť.

Beh je tiež kontraindikovaný, ak:

 • fyzická aktivita spôsobuje znecitlivenie nôh, pocit brnenia, pálenia;
 • stav je komplikovaný stavcovou nestabilitou;
 • v tele je prítomná vírusová alebo bakteriálna infekcia;
 • onkologické nádory odhalené v chrbtici;
 • respiračné problémy a srdcové abnormality.

Nemali by ste bežať, keď sa vaše zdravie zhoršuje, aj keď je to mierne malátnosť. Jogging je možný iba vtedy, ak je to zábava.

Iné typy fyzickej aktivity

Okrem behu sa na liečenie osteochondrózy používajú aj iné typy fyzickej aktivity, ktoré sú šetrnejšie k chrbtici, ale majú oveľa lepší terapeutický účinok..

Tabuľka. Druhy fyzickej aktivity pri osteochondróze

Druh povolaniapopis
Chôdza s palicami je skvelou alternatívou k behu. Má menej kontraindikácií a nevyžaduje predchádzajúcu prípravu. Schopnosť opierať sa o paličky pri chôdzi vám umožňuje minimalizovať napätie na chrbtových svaloch a zároveň udržiavať chrbticu v správnej polohe. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité zvoliť palice primeranej dĺžky, inak bude namiesto pozitívneho účinku opačný výsledok.
Užitočné pre akúkoľvek patológiu chrbtice, zvlášť účinnú pre medziobratlové kýly. Dávkované zaťaženie pod dohľadom inštruktora pomáha rýchlo posilňovať svaly dolnej časti chrbta a eliminovať prejavy choroby. Môžete obchodovať iba v obdobiach remisie a bez sprievodných ochorení, ale počas akútnej fázy je používanie simulátorov kontraindikované..
Je to najúčinnejší a najbezpečnejší druh fyzickej aktivity s vertebrálnou kýlou. Keď je telo vo vode, je odstránené zaťaženie chrbtice, zväčšuje sa medzistavcový priestor a uvoľňujú sa nervové zakončenie zaseknuté prietržou. Súbor cvičení na precvičenie vo vode pomáha efektívne vypracovať miechové svaly, zlepšiť fungovanie obehového systému a súčasne posilniť imunitu..

Pri výbere určitého typu činnosti sa musíte bezpodmienečne poradiť so svojím lekárom, aby sa stav nezhoršil.

Video - Je možné bežať s herniou bedrovej chrbtice

Terapeutická terapia bedrovej prietrže zahŕňa okrem fyzickej aktivity aj niekoľko ďalších metód, pretože s týmto ochorením je možné sa vyrovnať iba pomocou komplexného účinku. Na našej webovej stránke sa môžete dozvedieť, aké sú metódy, ako efektívne a správne..

Telesná výchova - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Vplyv kardiovaskulárneho zariadenia na chrbticu

Kardiovaskulárne vybavenie je rozsiahla skupina športového vybavenia, ktoré je populárne medzi ľuďmi s aktívnym životným štýlom. Okrem priamych účinkov na kardiovaskulárny systém a udržiavanie normálnej hmotnosti majú tieto cvičebné stroje významný vplyv na

Bezbolestná, jedinečná technika Dr. Bobyr

PRACUJEME VŠETKY DOVOLENÉ

Urobte si stretnutie hneď teraz!

Získajte priechod a príďte k nám!

Iba od 10. mája do 20. mája! Prihlásiť sa teraz!

Kardiovaskulárne vybavenie je rozsiahla skupina športového vybavenia, ktoré je populárne medzi ľuďmi s aktívnym životným štýlom. Okrem priamych účinkov na kardiovaskulárny systém a udržiavanie normálnej hmotnosti majú tieto cvičebné stroje významný vplyv na

Vybavenie kardio je jednou z najpopulárnejších skupín športového vybavenia v akejkoľvek telocvični a doma. Patria sem bežecké pásy, steppery a orbitracky, rotopedy a simulátory veslovania atď. Spoločné pre toto zariadenie sú hlavné účinky, ktoré majú na ľudské telo:

 • Posilnenie a zaškolenie kardiovaskulárneho systému.
 • Pribrať.
 • Aktívne chudnutie.
 • Svalová príprava.

Pred začatím tréningu na kardiovaskulárnych strojoch je však potrebné študovať ich účinok na chrbticu, poradiť sa s profesionálnym trénerom alebo športovým lekárom.

Faktom je, že niektoré z týchto škrupín majú pozitívny vykladací účinok na svaly korzetu chrbtice, zmierňujú záťaž zo stavcov a posilňujú miestnu výživu, zatiaľ čo iné vedú k vzniku bolestivých pocitov alebo komplikácií pri rôznych chorobách pohybového aparátu..

bežecké pásy

Aktívne chôdza a beh sú najužitočnejším, najprirodzenejším a najuniverzálnejším športovým zaťažením ľudského tela, do ktorého sa aktívne zapájajú takmer všetky svalové skupiny vrátane chrbtových a lisovacích svalov. Zároveň sú pacienti s bolesťou chrbta a dolnej časti chrbta kontraindikovaní v šokovom zaťažení charakteristickom pre beh.

Z tohto dôvodu sa neodporúča robiť jogging v prírodných podmienkach pacientom s radikulitídou, osteochondrózou, medzistavcových prietržami, v období rehabilitácie po chirurgických zákrokoch, v prítomnosti akýchkoľvek chorôb pohybového ústrojenstva a sprevádzaných výrazným syndrómom bolesti..

V mnohých prípadoch sa však pri liečení, rehabilitácii a prevencii chorôb chrbtice výnimka týka osobitne pre bežecké pásy z niekoľkých dôvodov:

 • Pokojný beh alebo atletická chôdza majú výrazný pozitívny vplyv na stav tela ako celku, najmä na chrbticu..
 • Plátno kvalitného bežiaceho pásu má dobré tlmiace vlastnosti, vďaka čomu sa výrazne znižuje rázové zaťaženie chrbtice..

Na bežeckých pásoch môžu byť pacienti s problémami so chrbtom liečení s nasledujúcimi stavmi:

 • Elektrický pohon, ktorý znižuje zaťaženie chrbtice na rozdiel od mechanického, pri ktorom je plátno poháňané nohami bežiacej osoby.
 • Nízke jazdné rýchlosti (čím vyššia je rýchlosť, tým vyššie je nárazové zaťaženie).
 • Výnimočne vodorovná poloha pásu počas pohybu. Niekoľkonásobné nastavenie stopy pri každom stúpaní zvyšuje zaťaženie chrbtice.

Špeciálnym typom bežiaceho pásu je podvodná prevádzka, pri ktorej je pod vodou nastavená mechanicky poháňaná dráha, takže časť tela pacienta je vo vode. V takom prípade je lekcia pod dohľadom kvalifikovaného odborníka. Pohyb vo vode vytvára minimálne zaťaženie chrbtice a prináša všetky výhody vodných procedúr a zdravého chodu.

Orbitre a stepery

Orbitrek (eliptický trenažér, elipsoid) je športové vybavenie simulujúce beh na lyžiach. Počas tréningu sú trénované prakticky všetky svalové skupiny a charakteristické pohyby nôh pozdĺž elipsy majú menšie zaťaženie kolenných kĺbov. Podľa zložitosti zaťaženia chrbtice orbitreck zaujíma strednú polohu medzi bežeckými trenažérmi a rotopedmi - poskytujú nižšie rázové zaťaženie ako prvé, ale viac ako druhé.

Triedy na elipsoidoch sú povolené pre pacientov s ochoreniami pohybového aparátu, najmä s patológiami kolenných kĺbov..

Stepper je simulátor simulujúci stúpanie schodov, ktoré má najsilnejší účinok na chrbticu. Z tohto dôvodu sú triedy na tomto kardio simulátore kontraindikované na všetky choroby chrbtice a kolenného kĺbu..

Cvičte bicykle

Jeden z najpopulárnejších typov kardiovaskulárneho zariadenia, ktoré simuluje cyklistiku. Najčastejšie sa odporúčajú na športové aktivity pre ľudí, ktorí sú kontraindikovaní na bežeckých pásoch kvôli chorobám chrbta, najmä osobám s nadváhou..

Je vhodný pre všetkých ľudí vrátane pacientov podstupujúcich liečbu alebo rehabilitáciu po vážnych ochoreniach alebo chirurgických zákrokoch v chrbtici. Okrem zdravého zaťaženia tela môže cvičenie na stacionárnom bicykli účinne spaľovať kalórie a schudnúť.

Okrem toho boli vyvinuté špeciálne modely cyklistických simulátorov - takzvané horizontálne rotopedy, ktoré sú namiesto štandardného sedla vybavené pohodlným kreslom, pre pacientov s ochorením miechy. Pri takomto pristátí na chrbte je minimálne zaťaženie, pretože osoba je umiestnená na stoličke v polohe ležiacej alebo ležiacej..

Veslovacie stroje

Športový prístroj, ktorý plne napodobňuje kanoistiku, čo vám umožňuje používať niekoľko veľkých svalových skupín naraz, vrátane ramenného pletenca, abs a svalu svalu. Ak správne vykonávate cvičenia a rozdeľujete záťaž, chrbtové svaly budú hrať iba pomocnú úlohu, a preto bude účinok na chrbticu zanedbateľný..

Z ďalších pozitívnych účinkov veslárskeho stroja sa zaznamenalo posilnenie svalov chrbta, roztiahnutie chrbtice a aktívne spaľovanie kalórií..

Je možné lyžovať s kýlou bedrovej chrbtice

Stanoviská k výhodám behu

Je možné bežať alebo nie s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice? Táto otázka je predmetom záujmu takmer všetkých športovcov, ktorí sa stretli s touto chorobou. Jediná odpoveď môže poskytnúť iba ošetrujúci lekár. Každému pacientovi je napokon pridelený individuálny cvičebný program, ktorý zohľadňuje klinické príznaky, štádium choroby a celkový fyzický stav tela..

Moderní lekári sa stále nemôžu dohodnúť na tom, či je beh s bedrovou kýlou nebezpečný. Zároveň sú však mnohí náchylní k tomu, že ľahký jogging je pre telo užitočný a môže výrazne posilňovať svaly, ako aj normalizovať prácu všetkých telesných systémov..

Stúpenci teórie o výhodách behu s kýlou odporúčajú cvičiť v špeciálnom bedrovom korzete, topánky s podrážkou absorbujúcimi otrasy a vyhnúť sa dlhodobému stresu.

Ak lekár dovolil jazdu, je potrebné vziať do úvahy, že je dôležité odmietnuť aktívne zaťaženie. Medzistavcové platničky sú schopné postupovať ešte viac a spôsobiť zranenia nervových zakončení dolnej časti chrbta.

V takom prípade bude škoda spôsobená triedami oveľa väčšia ako výhody.

Beh s medziobratlovou kýlou

Ak sa choroba skôr považovala za prejav zmien v tele súvisiacich s vekom, dnes sú jej príznaky diagnostikované aj u mladých pacientov z dôvodu nedostatočnej motorickej aktivity. Bohužiaľ, denné cvičenie je obmedzené na päť minút chôdze k najbližšej zastávke. Lekári však okrem fyzickej nečinnosti identifikujú aj iné príčiny medzistavcovej prietrže.

Poranenie. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že prietrž sa nemusí objaviť okamžite, ale po niekoľkých rokoch, keď je chrbtica oslabená konštantným zaťažením.
Prudká zmena životného štýlu. Ak sa človek po sedavom životnom štýle náhle aktívne zapája do športu a nevypočítal záťaž, môže to spôsobiť kýlu. Aby šport nespôsoboval patologické procesy, je potrebné postupne zvyšovať intenzitu tréningu.
Vrodené patologické procesy. Ak má pacient v anamnéze akékoľvek problémy so svalmi alebo kostným tkanivom, potrebuje neustále preventívne postupy, ktoré bránia tvorbe prietrže. Medzi nimi je aj povinná terapeutická gymnastika.
Prudká zmena hmotnosti. Po prvé, hovoríme o zmenách hmotnosti počas tehotenstva, keď sa telo nemôže rýchlo prispôsobiť rastúcim zaťaženiam. Na rovnomerné rozloženie hmotnosti odborníci odporúčajú nosiť špeciálny korzet alebo obväz.
Nesprávny systém napájania. Podľa štatistík sa spinálna hernia najčastejšie prejavuje u ľudí, ktorí nejedia mäso. Faktom je, že iba v živočíšnych proteínoch sú esenciálne aminokyseliny a proteíny, ktoré živia chrbticu.
Nedostatok vitamínu. Na udržanie chrbtice potrebuje telo celý komplex vitamínov

Na medzistavcových platničkách nie sú žiadne krvné cievy, preto je dôležité, aby okolité tkanivá mali dostatok užitočných látok na výživu chrbtice..

To je dôležité! Správnou liečbou a dodržiavaním všetkých odporúčaní lekára môžete výrazne spomaliť degeneratívne procesy v chrbtici. Fyzická aktivita s medziobratlovou kýlou je samozrejme povolená, je však dôležité správne určiť šport a záťaž

Pred začatím joggingu sa musíte poradiť s lekárom a ubezpečiť sa, že stav pacienta mu umožňuje behať. Musíte pochopiť, že v niektorých prípadoch môže beh spôsobiť komplikácie a viesť k zdravotnému postihnutiu.

Fyzická aktivita s medziobratlovou kýlou je samozrejme povolená, je však dôležité správne určiť šport a záťaž. Pred začatím joggingu je potrebné poradiť sa s lekárom a ubezpečiť sa, že stav pacienta mu umožňuje behať

Musíte pochopiť, že v niektorých prípadoch môže beh spôsobiť komplikácie a viesť k zdravotnému postihnutiu..

O behoch s medzistavcovou prietržou neexistuje jednomyseľný názor. Nasledujúce argumenty hovoria v prospech vedenia školenia:

 • Aktivujú sa metabolické procesy v chrbtici;
 • Tok krvi je normalizovaný;
 • Proces regenerácie sa začína;
 • Miecha dostáva požadované množstvo živín.

To je dôležité! Lekári odporúčajú športovanie, ktoré nepreťažuje chrbticu. Je možné bežať s medzistavcovou prietržou, ale iba za podmienky, že pacient dodržiava odporúčania

Táto otázka sa často obáva ľudí trpiacich chronickou patológiou pohybového aparátu. Kýla chrbtice sa často zhoršuje so zvýšeným tlmením, čo znamená intenzívny chod. Preto musí pacient skôr, ako začne bežať, zistiť klady a zápory, ako aj poradiť sa so svojím lekárom a školiteľom.

Jogging je najvhodnejším typom cvičenia pre podmienky chrbtice..

Optimálnym športovým zaťažením pre stavcovú patológiu je behanie meraným tempom alebo lyžovaním. Takéto cvičenia urýchľujú prietok krvi a metabolické procesy v tele, zmierňujú zápaly a zlepšujú pohyblivosť kĺbov. Triedy pomôžu výrazne predĺžiť proces remisie, avšak pri najmenšom nepohodlí sú akékoľvek zaťaženia kontraindikované. Ak pacient pokračuje v tréningu, v postihnutých oblastiach sú možné posturálne zakrivenie a poruchy dodávky krvi..

Správna technika

Prirodzene, beh je užitočný a aj pri kýle chrbtice môžete bežať, ale s určitými obmedzeniami. Aby sa nepoškodila chrbtica, je potrebné vychádzať z charakteristík patológie, závažnosti patológie a celkového fyzického stavu..

Kĺby zažívajú počas behu tisíce hrbolkov. Preto by ľudia s herniou chrbtice nemali byť týmto športom zvlášť unášaní. Aby nedošlo k komplikáciám, lekári odporúčajú ľahký beh.

Výhody takýchto behov:

 • Tepová frekvencia sa normalizuje.
 • Priaznivý účinok na pohybový aparát.
 • Pozitívne ovplyvňuje endokrinný systém aj nervový systém.
 • Stres zmierňuje.

Mali by ste sa zamerať na svoje pocity. Po spustení by nemali byť žiadne nepríjemné pocity. Normálny beh má viac výhod, ale na svoju chorobu by ste nemali zabudnúť.

Počas behu sa stane:

 • Dobre vetrané pľúca.
 • Imunitný systém je posilnený.
 • Telo je nasýtené kyslíkom.
 • Psycho-emocionálny stav sa zlepšuje.
 • Krvný obeh sa zvyšuje.
 • Je aktivovaná črevná motilita..

V závislosti od závažnosti prietrže a jej umiestnenia sa vyberie typ a trvanie cyklu. Na tréning musíte kúpiť obuv s podrážkou absorbujúcou otrasy a korzetom na podporu chrbtice.

Technika behu by sa mala uprednostniť

Technike by sa mala venovať osobitná pozornosť, vopred sa o ňu postarajte. Jogging je povolený na ulici, v telocvični na bežiacom páse.

Bežecký pás je oveľa pohodlnejší, najskôr by mal pacient použiť simulátor. Tieto zariadenia majú nastaviteľnú rýchlosť. Beh na bežiacom páse pomôže vyvinúť určitú rýchlosť, ktorá nespôsobí bolesť, nepohodlie. Správna tréningová technika bez ohľadu na miesto je nasledujúca:

 • nemôžete otočiť chrbticu, upevniť ju v spodnej časti chrbta, počas tréningu sledovať polohu chrbtice;
 • správne umiestnite nohy, zaťaženie nárazmi padá na oblasť palcov - uhol medzi nohami je malý, udržiavajte vnútro chodidiel v línii;
 • pohyb začína od päty k päte.

Pri behu neskláňajte chrbát, snažte sa držať chrbát rovno, snažte sa uvoľniť. Pohybujte sa prirodzene, vyberte si vhodný rozsah krokov pre rovnomerné zaťaženie nôh. Udržiavaním chrbta vo zvislej polohe bez pohybu sa riziko zranenia znižuje, snažte sa svoje telo nenaklápať dopredu, nakláňať späť, udržiavať správne držanie tela..

Túto otázku položia takmer všetci športovci. S kýlou chrbtice môžete bežať, avšak pre niektorých pacientov budú triedy škodlivé. Beh je predpísaný na základe klinických znakov, stupňa patológie, celkového fyziologického stavu obete. „Nezamieňajte si liečbu a prevenciu s vykorisťovaním,“ tvrdia oficiálni lekári. Beh je dobrý, ak nezneužívate liečbu.

Beh je tisíc kĺbov. Pacienti s podobnou diagnózou by nemali tento druh športovej aktivity využívať príliš často, inak by mali mať u detí mladších ako 50 rokov artrózu, osteochondrózu. Lekári odporúčajú jogging. Tento typ behu nespôsobuje také komplikácie. Výhody joggingu:

 • pozitívny účinok na nervový a endokrinný systém;
 • pulz je normalizovaný;
 • umožňuje vyrovnať sa so stresom;
 • má priaznivý vplyv na pohybový aparát.

Ochorenie

Mnoho ľudí sa pýta, či je možné angažovať sa v dlhodobom nordickom chôdzi s osteochondrózou. Vo väčšine prípadov sa GMD lieči pomocou konzervatívnych techník. V akútnom období by mala byť chrbtica imobilizovaná a zbavená stresu. Na tento účel lekár predpisuje odpočinok (menej ako 48 hodín) v kombinácii s analgetikami a prípadne svalovými relaxanciami (svalovými relaxanciami)..

 • termoterapia;
 • Mierna chôdza;
 • Izometrické cvičenia pre svaly krku a chrbta (napätie svalov bez zmeny ich dĺžky).

Mimo akútneho obdobia sa odporúča jogging a nórska chôdza s ťažkou kýlou. Odporúča sa, aby pacient behal po rovnej ceste. Lekári odporúčajú jogging nahradiť svižnú chôdzu, pretože výhody týchto športových udalostí sú rovnocenné, ale jogging je traumatickejšia aktivita. Odporúča sa kráčať rýchlosťou 5 - 7 km / h.

Herniový výstupok sa vytvára ako výsledok poškodenia vláknitej membrány disku. V závislosti od veľkosti takéhoto poškodenia môže byť prietrž veľmi malá alebo veľká, čo ovplyvňuje závažnosť príznakov. Niekedy si osoba nemusí byť vedomá prítomnosti prietrže, kým ju nezistí náhoda, napríklad pri röntgenovom vyšetrení z iného dôvodu..

V bedrovej oblasti sú príznaky zvyčajne výrazné, pretože práve táto oblasť je najzraniteľnejšia. Prítomnosť medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta hrozí zovretie sedacieho nervu alebo ischias, v najťažších prípadoch paréza a ochrnutie končatín. Okrem toho môže dôjsť k narušeniu činnosti čriev a urogenitálnych orgánov. Aj malá bedrová hernia spôsobuje ťažkosti, nepríjemné bolesti chrbta, parestéziu nôh.

Dôležité! V tomto stave môže akýkoľvek neopatrný pohyb viesť ku komplikáciám, a preto sú zakázané športy, ktoré spôsobujú intenzívne zaťaženie chrbtice. To platí predovšetkým o silových športoch, tímových hrách, skákaniach, závodoch na krátke a dlhé vzdialenosti, akrobacii

Telesná výchova s ​​chorou chrbticou

Ak zistíte v sebe príznaky charakteristické pre osteochondrózu, môžete bezpečne začať vykonávať cvičenia fyzioterapie

Sú rozmanité, čo umožňuje ich použitie v každom veku - to je obzvlášť dôležité pre starších pacientov. Ich schopnosti sú často obmedzené, čo si vyžaduje, aby lekár vypracoval individuálny vzdelávací program

Cvičenia môžete robiť nasledovne:

 1. Domáce cvičenia sú prijateľné pre pacientov v posledných štádiách rehabilitácie po bedrovej prietrži. Na vykonávanie jednoduchej telesnej výchovy nemusia tráviť viac času a peňazí. Stačí im udržiavať tón chrbta a robiť denné cvičenie..
 2. Skupinový a individuálny tréning v telocvični je vhodný pre ľudí s počiatočnými štádiami osteochondrózy. Program cvičenia a pozorovanie trénera v priebehu niekoľkých mesiacov vrátia flexibilitu a silu späť.
 3. Triedy fyzickej terapie (LFK) sa konajú v rôznych zdravotníckych zariadeniach. Môžu mať formu kurzu predpísaného lekárom, ktorý sa vykonáva iba v nemocničnom prostredí. Teraz existujú súkromné ​​kliniky, na ktorých môže pacient absolvovať kurz osobných prostriedkov.
 4. U starších pacientov a hernie bedrovej chrbtice sa odporúča liečba v sanatóriu. Tam odborníci monitorujú správnosť a správnosť dodržiavania všetkých udalostí.

Odporúčania pre výber typu zaťaženia

Napriek veľkému objemu pohybov, ktoré človek denne vykonáva, jeho svaly fungujú iba v niekoľkých režimoch. Ich kombinácia závisí od výsledku, ktorý sa vyžaduje od svalov - od sily alebo rýchlosti. Preto na chrbticu pôsobia dva hlavné typy zaťaženia:

 • S izometrickým zaťažením sa svaly obklopujúce chrbtový stĺp sťahujú v stave maximálneho skrátenia. Toto je pozorované, keď človek zdvíha váhu so zohnutým chrbtom - taký mechanizmus je veľmi škodlivý pre kĺby. Preto by sa pri obnove chrbtice nemalo toto bremeno vyvarovať bez zdvíhania viac ako desať kilogramov..
 • Izotonické zaťaženie sa vykonáva so svalmi čo najťažšie napnutými, keď počas pohybu menia svoju dĺžku. Na tomto princípe sa snažia stavať všetky cvičenia fyzioterapeutických cvičení - natiahnutie chrbtice zmierňuje bolesť a stuhnutosť pri pohyboch.
 • Na správne zotavenie po lumbálnej prietrži je však potrebná kombinácia dvoch druhov záťaže. To zabraňuje odumieraniu svalových vlákien počas obdobia, keď pacient nosí náplasť alebo tvrdý korzet. Ak boli cvičenia vybrané správne, pacient sa rýchlo vráti do každodennej práce.

Pokyny na cvičenie

Pozdĺž chrbtice sú umiestnené dlhé svaly chrbta, ktoré tvoria jej pevný rám. Ich tréning zahŕňa malé svaly obklopujúce medzistavcové kĺby. Posilňovacie cvičenia sú extenzorové pohyby s pevnými nohami a panvou. Toto je možné na špeciálnych simulátoroch vybavených valčekmi..

Mnoho pacientov verí, že je možné posilniť chrbát iba pohybmi extenzora. Tento názor je však nesprávny - chrbticu treba podporovať zo všetkých strán. Od prírody je vybavený silnými extenzormi, ktoré denne trénujú

Preto je dôležité kombinovať zaťaženie zadných a brušných svalov:

Hlavné cvičenie sa nazýva hyperextenzia - pacient sa ohýba čo najviac, ohýba chrbát a potom ho vracia do priamej polohy

Pohyb je hladký a trhaný - je dôležité nedovoliť silné predĺženie. Keď sa zotavuje z hernie, slúži na prevenciu recidívy choroby.

Na vyloženie bedrovej časti sa vycvičia brušné svaly - v závislosti od stavu to možno urobiť ležaním alebo na vodorovnej lište. Druhá možnosť je vhodnejšia pre ľudí, ktorí ešte nemajú trvalé zmeny chrbtice (prietrže). Brušné svaly v polohe na bruchu sa hladko a pomaly kývajú, ohýbajú a dotýkajú sa kolien rukami. V takom prípade by ste mali maximalizovať svalové napätie, aby ste cítili záťaž. Na vodorovnej lište sa lis zatrasie zdvihnutím nôh, ale ohne sa iba na kolenných kĺboch. Toto opatrenie znižuje zaťaženie chrbtice a zabraňuje vzniku bolesti u pacientov s herniou. Na spevnenie bočných stien brucha sa používajú sklony tela v rôznych smeroch. Všetky zaťaženia začínajú bez závažia, ale postupne sa môžu vykonávať s malými závažiami alebo činkami. Začnite s jedným kilogramom a postupne zvyšte hmotnosť na maximálnu úroveň (10 kg)..

Spíte s boľavou chrbticou

Keď človek leží na rovnom a tvrdom povrchu, zaťaženie chrbtice sa stáva minimálnym. To vám umožní zlepšiť prietok krvi v medzistavcových kĺboch, vďaka čomu sa metabolické produkty nahromadené počas celého dňa odstránia. Ak však posteľ nespĺňa tieto požiadavky, príznaky choroby budú pacienta obťažovať aj v noci:

 • Ak sa chrbát počas spánku nezvoľní, medzistavcová chrupavka sa obnoví horšie.
 • Na začiatku nového dňa prichádza pracovať „unavený“, čo vedie k jeho predčasnému opotrebeniu.
 • Tomu napomáhajú príliš mäkké časti postele, vďaka čomu sa chrbtica ohýba v pohyblivých miestach - krk a spodná časť chrbta..
 • To spôsobuje napätie niektorých svalov a napínanie ostatných, čo porušuje správnosť ohybov chrbta.
 • Deformácie postupne ustupujú, čo sa prejavuje znížením flexibility chrbtice a jej odolnosti voči stresu.
 • Človek začína zle spať, pretože neustále podráždenie nervov a krvných ciev vedie k nepretržitej funkcii mozgu.

Zmeny z nesprávne zvoleného lôžka u zdravého človeka sa môžu vyskytnúť až po desiatkach rokov. A u pacientov s ochorením miechy by sa tento faktor mal okamžite vylúčiť - zruší to všetko úsilie lekárov. Preto by ste mali okamžite dostať odporúčania pre zariadenie vašej spálne, aby ste „potešili“ chrbát.

Ortopedická matraca a vankúš samotné sú prostriedkom prevencie, ktorý vyžaduje seriózny prístup k ich kúpe. Takéto výrobky by sa mali nakupovať od výrobcov, ktorí majú osvedčenie o kvalite výrobkov. Posteľ kúpená „poctivo“ na miestnom trhu nebude dobrým pomocníkom pri liečbe osteochondrózy.

Optimálne polohovanie

Ak na ortopedické lôžko nemáte peniaze navyše, môžete si to urobiť sami. Na to stačí vystužiť spodok obyčajnej postele alebo matrace pevnou vrstvou drevotriesky. To jej nedovolí v budúcnosti sa ohýbať podľa vlastnej váhy. A musíte spať bez vankúša - to vytvára fyziologickú polohu pre krčnú chrbticu.

V lete môžete spať na podlahe s tenkou podložkou alebo prikrývkou. Týmito opatreniami sa dosiahne správna poloha chrbtice počas spánku.

Mali by ste tiež venovať pozornosť svojej polohe, keď zaspávate:

 1. Najpriaznivejšia je poloha na chrbte - chrbtica v nej sa narovnáva a „spočíva“. Pacientom s osteochondrózou a medziobratlovou herniou sa odporúča spať v tejto polohe.
 2. Poloha na boku je kontroverzná, pretože pri prietrži poskytuje zmiernenie bolesti. Ak sa neobávate pretrvávajúcich príznakov, môžete pokojne spať na svojej pohodlnej strane..
 3. Je kontraindikované ležať pri zaspávaní na bruchu, pretože táto poloha spôsobuje nadmerné rozšírenie chrbtice. Pri osteochondróze to vedie k neustálemu napätiu svalov a väzov, čo prispieva k progresii ochorenia..

Optimálny výber postelí a vankúšov

Pri nákupe ortopedického príslušenstva by ste sa mali poradiť so svojím lekárom alebo konzultantom salónu, a nie od vašich priateľov

Pri štúdiu pokynov by ste mali venovať pozornosť materiálu produktu a údajom o jeho použití, a nie jeho vzhľadu:

Nekupujte matrace, ktoré majú kovové pramene ako základ. Rýchlo strácajú flexibilitu a silu, vďaka čomu je produkt nepoužiteľný. Lepšie sa hodia postele alebo matrace, v ktorých sa nachádzajú polymérové ​​rámy z tuhosti alebo z liateho vlákna. Ľahko tolerujú spracovanie a umývanie bez toho, aby sa súčasne zrútili.

Mali by ste venovať pozornosť švom produktu - linka vo forme mriežky je najvhodnejšia. Poskytuje rovnomerné rozloženie telesného zaťaženia matraca a zabraňuje posunu polymérneho plniva

Povlak by mal byť zvolený syntetický, aby sa dal ľahko prať a spracovať. Ortopedický vankúš má vždy špeciálnu štruktúru zodpovedajúcu ohybom hlavy, krku a ramien osoby. Toto ju odlišuje od bežnej podstielky..

Užitočné alebo nebezpečné behanie s kýlou chrbtice

Pre ľudí, ktorí sú zvyknutí viesť aktívny životný štýl, robte silové cvičenia. športy. problémy s chrbticou, najmä prietrž. sa môže stať jednou z najviac depresívnych chorôb.

Ochorenie má nepríjemné príznaky, ktoré dramaticky menia obvyklý spôsob života a vyžadujú osobitnú pozornosť aj pri každodenných pohyboch pacienta.

Pri lumbálnej prietrži je dôležité vykonávať včasnú liečbu, aby nedošlo k chirurgickému zákroku. Významnú úlohu v procese hojenia majú okrem užívania liekov aj terapeutické fyzické cvičenia. Významnú úlohu v procese hojenia majú okrem užívania liekov aj terapeutické fyzické cvičenia

Významnú úlohu v procese hojenia majú okrem užívania liekov aj terapeutické fyzické cvičenia.

Nezabudnite však, že každý pacient má samostatný klinický obraz a ten, z ktorého má úžitok, môže poškodiť druhého.

Potrebný súbor cvičení môže predpísať iba špecialista vedený mnohými faktormi.

Prípustná fyzická aktivita

Aby sa zabránilo rozvoju choroby a jej vyliečeniu, sú prípustné stredné zaťaženia vrátane behu.

V takom prípade by ste sa určite mali poradiť so svojím lekárom, ako aj maximalizovať svalový korzet a obnoviť správne držanie tela.

Ak je bolesť akútna, odporúča sa zaujať horizontálnu polohu a mierne uvoľniť nohu, aby sa zmiernila bolesť..

Je možné bežať s kýlou bedrovej kosti, iba lekár rozhodne. Ale aj keď existuje povolenie, cvičenie nemôžete začať bez prípravy. Pomôžu zladiť oslabené telo hodiny:

Tieto činnosti sú šetrnejšie ako beh, preto by ste mali začať s nimi, aby ste nepoškodili spodnú časť chrbta nadmerným zaťažením.

Bude tiež potrebné pripomenúť, že beh s kýlou lumbosakrálnej chrbtice si vyžaduje nielen tréning chrbta, ale aj prítomnosť správne vybraných topánok..

Hovoríme o bežeckých topánkach s podrážkami absorbujúcimi nárazy. Pomocou nich môžete robiť jogging bez toho, aby ste poškodili váš chrbát - vystupovanie diskov je oveľa menej bežné.

Je tiež dôležité zvoliť si správne miesto na behanie. Mala by byť teda poľná cesta. Je to tento povlak, ktorý bude chrániť pred náhodným posunutím nôh a stlačenými nervovými zakončeniami

Je to tento povlak, ktorý bude chrániť pred náhodným posunutím nôh a stlačenými nervovými zakončeniami.

Asfaltová dlažba na štadióne nebude fungovať. Udržujte nízku rýchlosť a urobte všetky pohyby čo najjemnejšie..

Pamätajte, že beh je v štádiu zhoršovania choroby zakázaný. V takýchto dňoch môžete robiť iba chôdzu.

Ako bežať s chorobami chrbtice

Na to, aby sa výbeh s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice mohol využívať výlučne, je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Žiadne nepohodlie a bolesť počas tréningu. Pri behu cez telo by sa malo príjemné teplo líšiť, nie bolestivé pocity. Ak k tomu dôjde, okamžite prestaňte bežať a choďte k špecialistovi.
 2. Po porade s lekárom nemôžete samostatne viesť prvých pár hodín. Bude správne sa spojiť s inštruktorom, ktorý pomôže vyvinúť techniku ​​behu, ktorá bude prínosom.
 3. Pri ochoreniach chrbtice je potrebné nevykonávať ostré pohyby amplitúdy a krútenie. Z tohto dôvodu by beh s kýlou bedrovej chrbtice nemal byť zrýchlený.
 4. Nepreťažujte telo príliš dlho.
 5. Celá oblasť plánovaná na jogging by sa mala rozdeliť na malé segmenty. Prispeje to k uvoľneniu chrbtice..
 6. Po užití liekov proti bolesti nemôžete vykonávať cvičenia, pretože ich pôsobenie vám nedovolí rozpoznať bolesť spôsobenú stresom.

Je možné bežať s kýlou v dolnej časti chrbta, ošetrujúci lekár to povie, na základe stupňa komplexnosti ochorenia

A ak je tento druh fyzickej aktivity prijateľný, mali by ste s ním postupovať veľmi opatrne.

Podľa vyššie uvedených jednoduchých pravidiel môžete bežať bez poškodenia chrbtice. Hlavná vec je pamätať na to, že všetko by malo byť moderované, vrátane fyzických cvičení.

Všetci odborníci vedia o negatívnych a pozitívnych aspektoch behu s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice. Preto je potrebné, ak je to potrebné, liečbu chrbta počúvať názor lekára a nepredpisovať liečbu sami.

Pamätajte, že beh ako lekársky zákrok nie je užitočný vo všetkých prípadoch a iba skúsený špecialista vám pomôže určiť komplex liekov a cvičení, ktoré sú vhodné pre každý jednotlivý prípad..

Ochorenie

Mnoho ľudí sa pýta, či je možné angažovať sa v dlhodobom nordickom chôdzi s osteochondrózou. Vo väčšine prípadov sa GMD lieči pomocou konzervatívnych techník. V akútnom období by mala byť chrbtica imobilizovaná a zbavená stresu. Na tento účel lekár predpisuje odpočinok (menej ako 48 hodín) v kombinácii s analgetikami a prípadne svalovými relaxanciami (svalovými relaxanciami)..

 • termoterapia;
 • Mierna chôdza;
 • Izometrické cvičenia pre svaly krku a chrbta (napätie svalov bez zmeny ich dĺžky).

Po približne 1 až 2 týždňoch, keď bolesť ustúpi, by sa pacienti mali podrobiť fyzioterapii, aby si posilnili chrbtové svaly a v dlhodobom horizonte prešli na mobilný životný štýl..

Mimo akútneho obdobia sa odporúča jogging a nórska chôdza s ťažkou kýlou. Odporúča sa, aby pacient behal po rovnej ceste. Lekári odporúčajú jogging nahradiť svižnú chôdzu, pretože výhody týchto športových udalostí sú rovnocenné, ale jogging je traumatickejšia aktivita. Odporúča sa kráčať rýchlosťou 5 - 7 km / h.

Silové cvičenia

Po prihlásení sa na hodiny v telocvični je dôležité dôsledne dodržiavať odporúčania zdravotníckych pracovníkov. Takto bude možné výrazne zlepšiť ich fyzický stav a nepoškodiť postihnutý hrebeň

Je užitočné zistiť, aké cvičenia môžete robiť, keď hovoríme o úlohách silového športu..

Napriek obmedzeniam pri posúvaní chrbta existuje pomerne široká škála programov pevnosti. Silový tréning zahŕňa:

Vodorovná lišta a výsuvy na nej. S touto chorobou chrbta je možné sprísniť, umožňuje vám posilniť takmer všetky axiálne svaly hrebeňa..
Mnoho lekárskych zástupcov zakazuje bench press. Ak je pacient na tieto fyzické aktivity zvyknutý, je možné sa k nim uchýliť iba po vyšetrení lekárom a po obdržaní príslušných odporúčaní od neho

Okrem toho si lavičkový lis vyžaduje správny a starostlivý výber hmotnosti. Stlačenie tyčinky pri ležaní je povolené bez odporúčania lekára
Je dôležité iba zabrániť tomu, aby sa spodná časť chrbta odklonila, aby sa zaistilo, že je pevne pritlačená k lavici.
Najbezpečnejšie a najúčinnejšie pri vypuklých diskoch sú výkonové simulátory s napodobňovaním veslovania

Triedy na nich vám umožňujú vybudovať prirodzený svalový korzet na chrbte, zatiaľ čo tlak na disk je minimálny.

Niektorí sa zaujímajú o otázku, či je stlačenie nôh nebezpečné. Mnoho lekárov neodporúča tento typ silového tréningu, pričom upozorňuje na riziko výčnelku. Lisy na nohy môžu navyše vyvolať bolesti hlavy..

Pokiaľ ide o to, či je možné vykonať mŕtve ťahy, neexistuje presná odpoveď. Lekár a školiteľ by mal brať do úvahy niektoré dôležité faktory: vek, pohlavie, stupeň trpezlivosti, vytrvalosti, pozornosti a svedomitosti. Ak je bedrová chrbtica ovplyvnená prietržou, neodporúča sa vykonávať mŕtve ťahy. Každý organizmus je však individuálny a existujú príklady, keď takéto športové úlohy pomohli uvoľniť svaly chrbta.

Je zakázané ťahať tyčinku v naklonení s herniou, preťažuje chrbát. Je ľahké vymeniť taký ťah tyče za spodný ťah bloku v svahu na križovatke.

Kulturistika preto neuškodí, ak odborníci dôkladne pristupujú k otázke výberu bezpečného tréningu.

Pravidlá pre beh s kýlou chrbtice

Po zistení kýly v chrbtici vám lekári zvyčajne odporúčajú opustiť intenzívny tréning. Nezabudnite však na šport, stačí si zvoliť typ, ktorý nezhorší vaše zdravie.

Ak obdobia zhoršovania už nie sú rušivé, môžete spustiť. Okamžite by ste však mali varovať, že v prípade kýly v krčnej chrbtici je prísne zakázaný chod. Patológia je veľmi závažná (zvyčajne nefunkčná) a je povolená iba špeciálna gymnastika.

S herniou v hrudných a bedrových oblastiach môžete bežať, ale postupujte podľa mnohých odporúčaní:

 • Počas behu by nemal byť žiadny nepríjemný pocit ani najmenšia bolesť. Nemusíte tolerovať, mali by ste okamžite prestať bežať, ak sa také príznaky objavia.
 • Odporúča sa spustiť tréning s inštruktorom. Upraví vaše pohyby ovládaním bežeckej techniky..
 • Nepracujte, inak nepoškodzujte chrbticu..
 • Je potrebné vylúčiť náhle pohyby a nerobiť zrýchlenie počas jazdy.
 • Na uvoľnenie dolnej časti chrbta by sa vzdialenosť mala rozdeliť na stupne.
 • Nemôžete bežať s analgetikami. To neumožňuje posúdiť fyzickú kondíciu..

Podľa týchto pravidiel môžete bežať s medziobratlovou kýlou.

výcvik

Pred tréningom musíte vždy natiahnuť nohy. Mali by ste urobiť nejaké cviky, ktoré pripravia kĺby a svaly na fyzickú aktivitu. Môžete si vybrať komplex, ale s minimálnym zaťažením chrbtice. Malo by zahŕňať rôzne zákruty a naklonenia tela, ktoré zlepšia krvný obeh. Nohy by sa mali tiež natahovať, nie však drepy. Po zahriatí môžete začať bežať..

Správna technika behu

Je to mimoriadne dôležité.

Technika musí venovať pozornosť vopred

Je lepšie začať bežať na bežiacom páse, čo je oveľa pohodlnejšie a môžete na ňom nastaviť rýchlosť. Beh na trati simulátora vám umožní vyvinúť potrebnú rýchlosť, ktorá nespôsobí bolesť. Po zvládnutí správnej techniky v hale môžete začať bežať na ulici.

Počas behu by mali byť chodidlá umiestnené paralelne, aby na veľké prsty dopadalo maximálne napätie. Z tohto dôvodu sa telo nebude triasť a húpať. Je vhodné pristáť na celej nohe, bude to chrániť chrbticu. Na rozdelenie zaťaženia je potrebné zvoliť vhodnú dĺžku kroku

Je veľmi dôležité správne držať hornú časť puzdra. Musí byť prísne vertikálna.

Táto poloha zabráni poraneniu miechy. Je nežiaduce nakláňať sa dopredu alebo dozadu, držanie tela musí byť rovnomerné.

Ak táto technika chýba, potom sa na chrbticu položí ďalšia záťaž.

Video: „Výhody a poškodenia behu: ako bežať?“

Druhy bežeckého tréningu

Pre ľudí s medzistavcovou prietržou je jogging najlepší, ale existujú aj iné typy bežeckých tréningov. Nie sú tiež kontraindikované..

Klasický beh. Je dosť energický a používa sa, keď kýla nie je zvlášť rušivá. Technika tohto behu si vyžaduje pristátie na špičke, nie na päte. Tým sa znižuje riziko diskov. Ale aby ste nepoškodili chodidlo, nemali by ste bežať rýchlo.

Rýchly beh. Pri prietrži sa takýto priebeh zvyčajne neodporúča, ale niekedy je po konzultácii s lekárom a po dôkladnom vyšetrení povolený. V takom prípade by ste nemali zabúdať na odporúčania lekára a mať na sebe profesionálnu obuv. A žiadne náhle pohyby!

Variabilný chod. Pohyb v rýchlej a pomalej fáze sa strieda. Táto technika rozvíja vytrvalosť a zlepšuje fungovanie dýchacieho systému, ale pri veľkej vzdialenosti negatívne ovplyvňuje chrbticu. Nemusíte teda trvať dlhšie ako 20 minút.

Šprintovať. Takýto beh je dynamický a veľmi stresujúci. Tak bežajte profesionálnych atlétov, ktorí zažívajú obrovské zaťaženie kĺbov a chrbtice. Prirodzene, ak existuje osteochondróza s herniou, potom musíte na taký tréning zabudnúť.

Profylaktické. Existuje aj určitý druh behu, ktorý sa zobrazuje všetkým ľuďom s medzistavcovou prietržou. Jedná sa o pomalý beh s pristávacími nohami na špičke s prechodom na pätu. To zmierňuje úder a celkové zaťaženie je minimálne. Lepšie trénujte na bežiacom páse alebo na mäkkej poľnej ceste..

absolvovaní

Beh by mal skončiť „závesom“, to znamená jednoduchým fyzickým cvičením s rozťahovaním. Telo sa už zahreje, ale mali by ste byť opatrní, aby ste sa nezranili. To vám umožní obnoviť dýchanie a tón tela..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla krčnej chrbtice je veľmi nebezpečná, s nástupom prvých príznakov by sa liečba mala začať okamžiteKýla v krčnej chrbtici je nebezpečná pre zdravie pacienta, a preto ak sa v tejto chrbtici vytvorí choroba, liečba by sa mala začať okamžite.
Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.
Obratle, ktoré sú označené ako c1-c7, tvoria počiatočnú (krčnú) chrbticu. Výčnelky v tomto oddelení v priebehu a klinické prejavy sa líšia od podobných patológií v iných segmentoch chrbtice.