loader

Hlavná

Pažerák

Známky a liečba kýly bielej línie brucha u mužov a žien

Kýla bielej línie brucha je vydutý fragment orgánu brušnej dutiny. Navonok to vyzerá ako nádor s hladkými okrajmi a bez poškodenia kože. Ochorenie je sprevádzané silnými bolesťami a poruchami trávenia..

Foto 1. Muži s nadváhou sú v ohrození kýlou bielej línie brucha. Zdroj: Flickr (gokhan duman).

Čo je kýla bielej línie brucha

Biela čiara, inak - aponeuróza, sa nachádza v strede brucha a vertikálne prechádza pupkom. Pod ním sú blokované svalové šľachy.

Je to zaujímavé! Biela línia brucha dostala názov podľa farby šľachy - belavá alebo svetlo šedá.

Vyčnievanie vnútorných orgánov a tukového tkaniva cez šľachy brucha sa nazýva kýla bielej línie brucha. Iné názvy - preperitoneálny lipóm, epigastrická hernia.

Toto ochorenie je častejšie u mužov, najmä u ľudí s nadváhou, ale vyskytuje sa aj u žien a detí, aj keď oveľa menej často..

Príčiny a mechanizmus rozvoja patológie

Biela čiara je oblasť kĺbov brušných svalov. Normálne je maximálna šírka 3 cm Keď sa prietrž vytvára pod vplyvom jedného alebo viacerých faktorov, biela čiara sa začína rozširovať. V spojivovom tkanive sa tvoria štrbiny, cez ktoré tukové tkanivo alebo akékoľvek fragmenty vnútorných orgánov začínajú vyčnievať.

Vypučenie sa časom zvyšuje, vytvára sa herniálny vak, ktorý sa skladá zo vzdialeného pobrušnice a segmentov tenkého čreva a omentum.

Je to zaujímavé! Pri postupujúcom kýle bielej línie brucha sa v spojivovom tkanive objavujú diery až do šírky 10 cm, čo zvyšuje riziko vyčnievania veľkých fragmentov vnútorných orgánov a ich zovretie..

Hlavnou príčinou epigastrickej hernie je slabosť bielej línie, ktorá sa tvorí:

 • kvôli genetickej predispozícii,
 • v dôsledku nadmernej hmotnosti alebo náhleho chudnutia,
 • v dôsledku jaziev po operácii,
 • zranenia bielej línie,
 • po nosení dieťaťa v dôsledku svalovej námahy.

K rozvoju prietrže okrem toho prispievajú faktory vyvolávajúce zvýšenie tlaku v brušnej dutine:

 • ťažké narodenie, keď sa narodí veľké dieťa,
 • fyzická práca spojená so zdvíhaním a prenášaním závaží,
 • chronická zápcha,
 • ťažkosti s močením pri ochoreniach močovej trubice a prostaty,
 • pretrvávajúci nahnevaný kašeľ v kombinácii s ochorením brucha,
 • u detí - dlhý plač.

Príznaky a príznaky prietrže

V počiatočnej fáze ochorenia môže byť nepohodlie obmedzené iba vydutím, čo je viditeľné pri svalovom napätí. S typom hernie, ktorý sa nazýva korigovateľný, sa vyčnievajúca tuberkulóza ľahko opraví a ukrýva sa v brušnej dutine. Ak pacient ľahne na zem, vydutie zmizne alebo sa stane ťažko viditeľným. Neredukovateľná prietrž sa pri stlačení neodstráni a nezmení svoju polohu a tvar, bez ohľadu na to, akú pozíciu zaujme.

 • viditeľné nadúvanie,
 • pocit brnenia v mieste vzniku prietrže,
 • bolesť vyžaruje do lopatky, do brušnej dutiny, pod rebrá alebo dolnú časť chrbta,
 • pálenie záhy a grganie v kombinácii s neustávajúcou nevoľnosťou sa niekedy vyskytuje zvracanie,
 • bolesť zosilnie, ak pacient jedol alebo pil veľa tekutiny,
 • kašeľ, kýchanie, pohyby čriev a fyzická námaha vedú k zvýšenej bolesti,
 • upchatá stolica, plynatosť.

Poznámka! Pri hernii sa pozoruje široká škála bolesti: od tupých a ťažných až po ostré a ostré, vo forme záchvatov alebo dlho v čase..

Ako sa patologický stav vyvíja, pacient sa cíti horšie a horšie. Bolesť sa ťažko toleruje, zvracanie sa stáva konštantným, výkaly sa vyskytujú s krvou alebo stolica úplne chýba. Tento súbor príznakov je indikáciou rýchlej operácie..

Foto 2. Bolesť vyžarujúca do spodnej časti chrbta je jedným z príznakov patologického stavu prietrže. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

diagnostika

Diagnóza „hernie bielej línie brucha“ sa zisťuje po tom, ako chirurg vyšetrí a prehmatá vyčnievajúci novotvar. V nejasných prípadoch sa praktizuje počúvanie kýly pomocou stetoskopu, pretože na jej mieste je počuť zvláštny dunivý zvuk..

Aj keď je prítomnosť prietrže zrejmá, často sa vyžadujú iné diagnostické metódy. To pomáha objasniť, v akom štádiu je ochorenie, ktoré vnútorné orgány sú postihnuté..

Dodatočné vyšetrenia:

 • Ultrazvuk brucha,
 • gastroskopia,
 • Ultrazvuk bielej línie a priamo herniálny vak,
 • herniografia s použitím kontrastného činidla,
 • multispirálna tomografia.

Liečba kýly bielej línie brucha

Pre takúto patológiu existuje iba jeden spôsob liečby - prietrž by sa mal vykonávať. Konzervatívne zaobchádzanie v tomto prípade neprináša výsledky.

Počas liečby musí byť herniálny vak otvorený. Vyčnievajúce časti orgánov sa opatrne vkladajú do brušnej dutiny. Ak redukcia nie je možná, výstupok sa odstráni. Tiež podlieha odstráneniu tkaniva z porušenia. Táto operácia sa vykonáva naliehavo z dôvodu vysokého rizika pre život pacienta v súvislosti s nekrotizáciou poškodených tkanív a orgánov..

V poslednej fáze operácie sa obnoví predná brušná stena.

Operácia na odstránenie prietrže sa nazýva hernioplastika. Otvor v mieste vyčnievania je uzavretý použitím sieťovej protézy alebo materiálu z tela pacienta. Chirurgická sieť je vyrobená z polymérnych materiálov, ktoré v tele úspešne zakorenia bez konfliktu s imunitným systémom. V skutočnosti je to endoprotéza, ktorá nahrádza fasciu brušnej oblasti a zabraňuje recidíve hernie. Špeciálne tkanie siete následne pomáha predchádzať nepríjemnostiam pri pohyboch spojených so svalovým napätím prednej steny brucha..

Laparoskopická operácia

Táto metóda je veľmi populárna. To vám umožní obísť malé otvory namiesto rezu. Kýla sa odstráni otvormi a na posilnenie slabých šliach sa umiestni špeciálna sieť. Výhodou tejto operácie je nízka chorobnosť, zriedkavé relapsy a skrátenie doby zotavenia na jeden a pol týždňa.

Laparoskopická operácia nie je vhodná pre pacientov so srdcovým ochorením. Kontraindikácie sú spojené so skutočnosťou, že arytmia, pokles telesnej teploty pod normálne, ťažkosti s odstraňovaním oxidu uhličitého z tela môžu byť reakciou na anestéziu..

Použitie anestézie u pacientov s ochoreniami priedušiek a pľúc je tiež komplikované: vyžaduje sa špeciálne monitorovanie ventilácie pacienta a hladiny oxidu uhličitého v tele..

Prevádzka expanzného balónu

Tento typ intervencie sa nazýva paraperitoneálny. Špecifickosť operácie spočíva v tom, že manipulácie sa vykonávajú v priestore medzi pobrušnicou a tkanivami okolo nej. Rozšírenie priestoru sa vykonáva pomocou špeciálneho balóna. V nafúknutom stave vám toto zariadenie umožňuje dostať sa do herniálneho vaku a vykonať operáciu. Výhody tejto metódy sú rovnaké ako pri laparoskopickej intervencii. Manipulácia s použitím valca je však zložitejšia - najmä v dôsledku zvláštností pri upevňovaní umelého pletiva, ktoré posilňuje ovládanú plochu..

Otvorený zásah strečovým plastom

Po odstránení postihnutej oblasti sa biela línia brucha pritiahne spolu so stehmi. Tento postup ho posilňuje, pomáha vydržať následné napätie. Výhodou tejto operácie je jej jednoduchosť a často sa vyskytujúci nedostatok recidív. Estetická mínus je dlhá jazva, ktorá zostane po reze.

Otvorený zásah pomocou netahového štepenia

Táto metóda je najvýhodnejšia a percento relapsov po nej je malé. Problémová oblasť - biela čiara brucha - je zosilnená sieťovou protézou, aby sa dosiahla zvýšená pevnosť. V závislosti od charakteristík odstránenej prietrže a jej veľkosti sa určuje, ako sa bude implantát oka umiestňovať. Pre jeho polohu existujú štyri možnosti: nad bielou čiarou brucha, pod ňou, medzi jej vrstvami alebo na vnútornej strane brušnej dutiny..

Foto 3. Chirurgia je jediný spoľahlivý spôsob liečby kýly. Zdroj: Flickr (Sonika Verma).

Rehabilitačné obdobie

Chirurgia bez komplikácií umožňuje pacientovi zotaviť sa rýchlo, ak kýla nebola zranená. Obdobie zotavenia trvá niekoľko týždňov, po ktorých sa pacient môže vrátiť do obvyklej životnej rutiny.

Úspešné obnovenie zahŕňa nasledujúce:

 • Starostlivosť o rany: antiseptické ošetrenie, pravidelné obväzy, včasný prístup k lekárovi kvôli komplikáciám hojenia.
 • Strava s dôrazom na plnohodnotnú harmonickú výživu, okrem výrobkov, pri ktorých dochádza k zvýšenej tvorbe plynov alebo podráždeniu gastrointestinálneho traktu.
 • Užívanie preháňadla podľa predpisu lekára.
 • Hladké obnovenie aktivity vrátane dlhých prechádzok po ulici a špeciálne vybranej skupiny cvičení fyzioterapeutických cvičení na posilnenie svalov.
 • Vylúčenie traumatických faktorov a fyzického stresu v domácnosti a v práci (počas nasledujúcich 3 mesiacov nezdvíhajte viac ako 5 kg).

diéta

Špecifická strava pomáha zmierňovať príznaky počas choroby a znižuje pravdepodobnosť poranenia. Toto je dôležité, ak nie je možné operovať pacienta bezprostredne po diagnostikovaní kýly bielej línie brucha a operácia je odložená. Po operácii sa odporúča dodržiavať aj diétu.

Pacient musí denne vypiť veľa tekutín.

Je potrebné obmedziť všetky výrobky, z ktorých môže žalúdok napučať: orechy, strukoviny, nakladaná zelenina, ako aj paradajky, špargľa, čokoláda, maslo, korenené, vyprážané jedlá, nakladaná zelenina a údené mäso, hranolky, polotovary, hotové jedlá, konzervy.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické cvičenia sú tradičným profylaktickým postupom pri patológii prietrže. Umožňuje vám predchádzať možným komplikáciám a posilňovať stenu brucha. Cvičenie je indikované ako v období rehabilitácie, tak aj v období remisie ochorenia. Triedy zahŕňajú iba cvičenia odporúčané lekárom a vykonávajú sa v podpornom obväze.

Kontraindikácie pre cvičebnú terapiu sú spojené s exacerbáciou choroby (ťažký výčnelok, akútna bolesť, horúčka, kŕče, vracanie, poruchy trávenia)..

Nosiť obväz

Bandáž znižuje riziko recidívy a zabraňuje napínaniu bielej línie brucha, kým sa počas zaťaženia neobjavia nové trhliny. Hlavnou indikáciou nosenia obväzu je pokles tlaku na peritoneálnej stene. Mal by sa nosiť až po vykonaní plastovej steny a odstránení hernálnych otvorov. Trvanie nosenia v priemere od 3 do 6 mesiacov. Ak je to však uvedené, lekár môže odporúčať toto zariadenie nosiť na celý život..

Možné komplikácie a dôsledky

Iba včasná diagnostika prietrže kýly bielej línie brucha a jej správna liečba umožňujú obnoviť celý život. Pri tejto patológii je nebezpečné nie také oslabenie brušných svalov ako komplikácie a odmietnutie včas vyhľadať pomoc..

 1. Zápal prietrže alebo vydutého orgánu: zápalový proces končí zjazvením, tvorbou zrastov, ktoré zabraňujú zafixovaniu prietrže a stáva sa nenapraviteľným.
 2. Poranenie prietrže: v dôsledku veľkého zaťaženia svalov brušnej steny šľachy sa viac odkloní, časť vnútorného orgánu spadne do tejto diery. Tento fragment sa potom zovrie. Môže dôjsť k poraneniu pri náhlom kýchaní alebo kašľaní, zápche.
 3. Črevná obštrukcia, stagnácia výkalov: stlačené slučky čreva nemôžu prejsť potravou a plynmi. Pacient trpí pretrvávajúcou zápchou. Kýla vyčnieva a stáva sa hustejšou. Príznaky tejto komplikácie sú nevoľnosť, zvracanie a plynatosť..
 4. Peritonitída: tkanivá spekaného čreva sa veľmi rýchlo rozpadajú. V brušnej dutine začína septický zápal, tvorba veľkých hnisov. Vyžaduje sa urgentná operácia, inak pacient môže zomrieť do 24 hodín.

Prevencia prietrže a komplikácií

Pri preventívnych opatreniach sa kladie dôraz na posilnenie celkového tonusu, zdravého životného štýlu a zabránenie naťahovaniu bielej línie brucha. Mali by ste sa vyhnúť situáciám, keď je pravdepodobné poranenie brucha, starostlivo normalizovať záťaž a starostlivo dodržiavať odporúčania lekára:

 • Dodržujte diétu, jedzte úplne.
 • Hmotnosť koľaje.
 • Vzdajte sa alkoholu a nikotínu.
 • Pravidelne posilujte prednú brušnú stenu, pozorujte zmiernenie stresu a postupujte podľa odporúčaní lekára.
 • Liečte choroby kašľa v čase.
 • Pri zdvíhaní závaží buďte opatrní..
 • Na odporúčanie lekára použite špeciálny obväz.
 • Sledujte včasné pohyby čriev.
 • Správny životný štýl, striedajte sedavé činnosti s aktivitou.

Biela línia prietrže

Kýla bielej línie brucha je patologický proces, pri ktorom k výčnelku vnútorných orgánov brušnej dutiny dochádza pozdĺž stredovej čiary brucha. Šírka bielej čiary v normálnom stave je 1,5–2 cm a pod pupkom sa výrazne zužuje - do 0,2–0,3 cm. Rozdiel vo vláknitých vláknach pri tejto forme ochorenia môže dosiahnuť 10–12 cm.

Kýla bielej línie u detí je diagnostikovaná veľmi zriedka. Najčastejšie je tento typ patologického procesu diagnostikovaný u mladých mužov - vo veku 20 - 30 rokov.

Klinický obraz tohto ochorenia je dosť jednoznačný a dobre vyjadrený - v prednej stene brušnej dutiny sa tvorí bolestivý výčnelok, bolesti brucha, dyspeptické poruchy.

Diagnostická kýla bielej línie brucha sa určuje fyzikálnym vyšetrením, laboratórnymi a inštrumentálnymi vyšetrovacími metódami. Liečba takýchto patológií je vo väčšine prípadov iba radikálna - vykonáva sa operácia na odstránenie prietrže. Konzervatívne terapeutické opatrenia sú v tomto prípade neúčinné, rovnako ako pri iných typoch prietrží.

Ďalšia prognóza bude mať výlučne individuálny charakter, pretože všetko závisí od včasnosti začiatku terapeutických opatrení, závažnosti patologického procesu a celkového zdravotného stavu pacienta..

etiológie

Kýla bielej línie brucha sa môže vyvinúť na pozadí nasledujúcich etiologických faktorov:

 • dedičného porušenia štruktúry šliach;
 • pooperačné jazvy v bielej línii brucha;
 • poranenia brucha;
 • obezita;
 • chronický kašeľ, ktorý vyvoláva silné a neustále napätie v brušnej dutine;
 • chronická zápcha;
 • ťažké narodenie, ťažké tehotenstvo;
 • patologické procesy, pri ktorých sa vyskytujú ťažkosti s močením;
 • ascites;
 • fyzický stres;
 • nadmerné cvičenie.

Rovnako ako ďalšie formy tohto patologického procesu sa v tých prípadoch, keď dôjde k nadmernému zaťaženiu brušnej steny, vytvára aj hernia bielej línie brucha dospelých..

U detí sa takéto ochorenie môže vyvinúť uprostred silného a dlhodobého plaču..

klasifikácia

Podľa klinických a morfologických príznakov a povahy priebehu choroby sa rozlišujú tieto formy:

 • nekomplikovaný;
 • uškriabaná prietrž bielej línie brucha.

Podľa charakteru vývoja sa rozlišujú tieto fázy:

 • prvý stupeň - preperitoneálny lipóm, diery v rozbiehajúcej sa šľache sú malé;
 • druhá etapa - peritoneum vstupuje do brány prietrže a začína sa vytvárať membrána pre vnútorné orgány;
 • tretia etapa - konečne vytvorená prietrž, ktorá obsahuje bránu prietrže, herniálny vak s obsahom (omentum, črevá, väzivo).

Podľa úrovne umiestnenia sa rozlišujú tieto formy patologického procesu:

 • supra umbilical kýla - vytvorená nad pupkom;
 • pupočník - nachádza sa blízko pupku;
 • hypogastrický alebo pupočníkový - sú umiestnené pod pupkom (táto forma je najmenej pravdepodobná).

Spravidla sú také útvary jednoduché, ale vyskytujú sa aj viaceré tvary, zatiaľ čo výčnelky sú umiestnené jeden po druhom.

Iba lekár môže určiť štádium vývoja patologického procesu vykonaním fyzikálneho vyšetrenia a laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrovacích metód.

symptomatológie

Kýlu bielej línie brucha je možné diagnostikovať už v počiatočnom štádiu.

Vo zvislej polohe bude v stredovej čiare prítomný mierny výčnelok, ktorý bude charakterizovaný nasledujúcim klinickým obrazom:

 • bolestivé vzdelávanie;
 • mäkký na dotyk;
 • ak osoba zaujme horizontálnu pozíciu, vzdelanie zmizne;
 • pri fyzickej aktivite sa môže bolest zosilniť.

Symptómy u mužov, rovnako ako u žien, sa budú všeobecne charakterizovať takto:

 • elastický útvar je umiestnený v stredovej oblasti;
 • pri náraste namáhania;
 • dunenie v bruchu, ak je črevo zapojené do patologického procesu;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • oneskorené uvoľňovanie plynov a stolice;
 • celkové zhoršenie pohody;
 • slabosť, rastúca nevoľnosť;
 • pri fyzickej aktivite a zdvíhaní hmotnosti je bolesť výrazne zvýšená.

Pri obmedzenej prietrži sa celkový klinický obraz doplní o tieto príznaky:

 • pretrvávajúca nevoľnosť a opakované vracanie;
 • krv môže byť prítomná v stolici;
 • nadúvanie, pocit plnosti;
 • pálenie záhy, grganie;
 • bolesť môže byť daná oblasti lopatky a dokonca aj spodnej časti chrbta.

S týmto klinickým obrazom musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc a nie samoliečiť.

diagnostika

Dôkladný diagnostický program umožňuje rýchlu a presnú diagnostiku.

Predovšetkým sa vykonáva fyzické vyšetrenie pacienta, počas ktorého lekár vykonáva palpačné vyšetrenie brušnej dutiny, zisťuje povahu klinického obrazu, študuje anamnézu a zbiera osobnú anamnézu.

Napriek tomu, že kýla bielej línie brucha má špecifické príznaky, vykonávajú sa určité diagnostické opatrenia na určenie povahy priebehu patologického procesu:

 • rádiografia žalúdka báriom;
 • Ezofagogastroduodenoskopie;
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • MSCT brušných orgánov;
 • Röntgenové štúdie s kontrastným činidlom;
 • diagnostická laparoskopia prietrže bielej čiary.

Ďalej sú predpísané štandardné laboratórne testy.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku nasledujúcich patologických procesov:

Na základe výsledkov klinických skúšok sa stanoví presná diagnóza, na základe ktorej sa určujú taktiky liečby.

liečba

Liečba bez chirurgického zákroku v tomto prípade nebude vhodná, pretože konzervatívnymi opatreniami na odstránenie patologického procesu nie je možné. Vo výnimočných prípadoch, ak operácia nie je možná, sa predpíše podporná liečba - pre pacienta sa vyberie obväz na prietrž. Malo by sa však chápať, že takúto metódu nemožno považovať za plnohodnotnú liečbu a pri dlhodobom používaní vedie len k zhoršeniu stavu..

Kýla bielej čiary sa spravidla odstráni. Plast sa dá natiahnuť pomocou miestnych tkanív alebo voľne (pomocou syntetických protéz)..

Pri takýchto patologických procesoch sa hernioplastika vykonáva:

 • defekt je zošitý pomocou šnúrky na šnúrky a kontinuálnych štep zo štepu;
 • plastická chirurgia aponeurózy.

Je potrebné poznamenať, že pri použití miestnych tkanív sa často pozoruje recidíva prietrže.

Môže sa použiť jedna z nasledujúcich hernioplastických metód:

 • mriežka je umiestnená nad aponeurózou;
 • mriežka je inštalovaná medzi listami aponeurózy;
 • oko je umiestnené vo vnútri brušnej dutiny.

V pooperačnom období je pacientovi predpísaná lieková terapia, ktorá prispieva k rýchlemu uzdraveniu po operácii. Je tiež predpísaná strava. Fyzická aktivita je v tomto prípade kontraindikovaná.

Malo by byť zrejmé, že v tomto prípade je liečba ľudovými liekmi kontraindikovaná. V niektorých zdrojoch nájdete metódu, ako je bankové ošetrenie, ale jej použitie sa dôrazne neodporúča.

Prognóza bude priaznivá, iba ak sa liečba začne včas a správne. Obmedzená prietrž bielej línie sa vyznačuje negatívnejšími prognózami, pretože do patologického procesu sú zapojené aj iné orgány..

Ako prevencia je potrebné dodržiavať všeobecné pravidlá zdravého životného štýlu: sledovať svoje zdravie a prijať opatrenia na prevenciu patologických procesov, ktoré sú na etiologickom zozname. Samoliečba je v tomto prípade nepraktická, pretože to môže viesť nielen ku komplikáciám, ale aj k smrti.

Kýla bielej línie: ako identifikovať a liečiť patológiu

Kýla bielej línie brucha je strata tukového tkaniva a tesne umiestnené vnútorné orgány do medzery oslabenej aponeurózy. Prítomnosť defektu brucha vedie k abdominálnej deformite, bolestivosti a dyspeptickým poruchám. Chirurg diagnostikuje ochorenie, na liečbu je potrebná chirurgická liečba.

Popis patológie

Kýla bielej línie patrí do kategórie brucha. Kýla nie je častá, najmä u mladých ľudí vo veku 20 - 40 rokov, u detí sa prakticky nevyskytuje defekt pozdĺž bielej čiary brucha. Je to kvôli anatomickým vlastnostiam štruktúry prednej brušnej steny v rôznom veku..

Brucho sa skladá z podkožného tuku, svalovej vrstvy a kože. Rôzne lokalizované svalové vlákna sa delia na pravé a ľavé pruhy spojivového tkaniva. Prechádza uprostred prednej steny a nazýva sa aponeuróza alebo biela čiara brucha..

Šľachové tkanivo je dosť silné, ale z rôznych dôvodov sa môže roztiahnuť a riediť. Výsledkom je, že sa v ňom vytvárajú diery, ktoré sa pod vplyvom príčinných faktorov pohybujú od seba a prechádzajú vnútornou peritoneálnou membránou s vnútornými orgánmi, ktoré do nej zapadli..

Tento stav sa týka chirurgických ochorení a nazýva sa prietrž bielo-bielej línie brucha. Môže sa objaviť v celej vertikálnej aponeuróze, od dolného voľného okraja hrudnej kosti po ochlpenie na hrudníku. Kýla je však častejšie lokalizovaná nad pupkom, kde je biela čiara slabšia a pružná.

Anatómia brušnej hernie bielej línie

Z vonkajšej strany sa prietrž podobá nádoru pozdĺž bielej línie prednej brušnej steny. Na rozdiel od novotvarov však môže zmeniť veľkosť alebo zmiznúť. Zvýšenie alebo zníženie je pozorované počas zmeny vnútrobrušného tlaku, ktorý tlačí herniálny vak do stratifikovanej časti aponeurózy. Častejšie sa to stáva pri kašli, kýchaní, intenzívnej chôdzi, svalovom napätí.

Patologický otvor sa nazýva kýlová brána. U rôznych pacientov sa líšia tvarom a veľkosťou. Najčastejšie pri kýle bielej čiary brucha u dospelého dosahuje dĺžka defektu 10 - 12 cm, v prípade 6 - 7 cm sa zvyšuje riziko zovretia výčnelku a spojenia so syndrómom bolesti. Obrysy brány prietrže môžu byť podobné ako kruh, podlhovastý ovál alebo obdĺžnik.

Časť pobrušnice a podkožného tuku potiahnutá kožou tvorí dutinu, do ktorej spadajú časti orgánov. Takáto formácia sa nazýva herniálny vak a vnútro sa nazýva obsah kýly bielej línie brucha. Pri herniálnej chybe môže dôjsť k pádu:

 • hrubé slučky (tenké a silné);
 • časť maternice, vajcovod;
 • upchávka;
 • stena žalúdka;
 • pečeňový väz.

Príznaky a prognóza choroby závisia od toho, ktorý orgán sa podieľa na tvorbe kýly bielej línie brucha..

Dôvody vzhľadu

Patologický výčnelok na žalúdku sa vytvára pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 • zvýšenie brušného tlaku počas ťažkej fyzickej námahy;
 • prítomnosť pôsobivej tukovej vrstvy na bruchu s obezitou;
 • traumatické poškodenie prednej brušnej steny;
 • pooperačné stehy v oblasti bielej čiary;
 • tehotenstvo po pôrode (často závažné);
 • choroby dýchacích ciest, ktoré sú sprevádzané nepríjemným kašľom;
 • porušenie črevných pohybov - zápcha;
 • ťažkosti s močením
 • patológie, pri ktorých sa v bruchu hromadí exsudát.

Príčinou vývoja prietrže pri narodení je abnormalita vo vývoji aponeurózy počas vývoja plodu. Získaný stav spôsobuje dlhé intenzívne plač dieťaťa, kričanie, zápchu.

U dospelých dedičné vláknité tkanivo predisponuje k hernii. Riziko vyčnievania brušnej steny sa objavuje pri diastáze svalov rekta brucha. Pri výskyte tohto ochorenia môže byť tvorba prietržových brán podporená nesprávnymi fyzickými cvičeniami, ktoré spôsobujú dodatočný stres pre deformovanú aponeurózu.

Pred vznikom prietrže môžu predchádzať metabolické choroby. Podľa štúdií publikovaných vo vedeckých článkoch aponeuróza atrofuje so znížením syntézy kolagénu. Náhle chudnutie neprejde bez stopy po zdraví, skoky na váhe sa zvyšujú a znižujú.

Prietrž sa najčastejšie objavuje postupne a pomaly postupuje. Náhla tvorba nápadného výčnelku je spôsobená prudkým nárastom veľmi ťažkého objektu alebo súčasným napätím vysokej intenzity všetkých svalových skupín tela..

klasifikácia

V praxi lekári zažívajú rôzne formy prietrže. Porucha sa klasifikuje lokalizáciou. Šľachový kĺb širokých brušných svalov sa rozprestiera po celej dĺžke brucha, takže teoreticky sa môže vytvoriť kýla na ľubovoľnej úrovni.

Počet zobrazení podľa umiestnenia:

nadpispopis
Adrenálna (epigastrická) herniaPorušenie integrity aponeurózy nad pupkom. Najbežnejšia forma sa vyskytuje u 8 z 10 pacientov.
pupočnejLokalizácia defektu sa takmer zhoduje s pupočníkovou jazvou. Zriedkavo - u 1 z 10 pacientov.
PupočníkaOrgány vyčnievajú pozdĺž bielej línie brucha v dolnej časti.

Ak sa patologický proces vyvíja vo fáze embryonálneho vývoja, choroba sa považuje za vrodenú. Kýla bielej línie brucha, ktorá sa objavila v procese života, sa nazýva získaná.

Podľa morfologických znakov je herniálny výčnelok korigovateľný, ak je možné formáciu spojivového tkaniva ľahko odstrániť miernym tlakom na dlani. Ale od času, pod vplyvom zápalových procesov a iných faktorov, medzi bránami prietrže a povrchom jej vaku sa začína proces adhézie. Výsledkom je, že obsah herniálneho vaku a samotného puzdra zostávajú neustále na povrchu. Taká kýla bielej línie brucha sa nazýva neredukovateľná.

Neschopnosť vrátiť výstupok „na miesto“ môže byť spojená so komplikáciou patológie. V prípade náhleho záchvatu sa okraje hernálneho otvoru uzatvoria, pričom predtým sa vak nechal „prepustiť“ spolu s jeho obsahom na povrch. Pri priestupkoch hovoria o komplikovanej prietrži.

Klinické prejavy

Príznaky prietrže sa zriedka objavujú náhle. Zmeny prebiehajú pomalým tempom, rýchlosť dynamiky choroby závisí od stupňa vplyvu provokujúcich faktorov. V prvej fáze sa vytvorí preperitoneálny lipóm. Jedná sa o mäkkú tvorbu tukového tkaniva, bezbolestnú na dotyk, mierne stúpajúcu nad povrch pokožky. V počiatočnom štádiu choroba nespôsobuje veľké obavy a nepohodlie.

Postupne sa zvyšuje výčnelok a človek začína mať problémy so stolicou, trávením a tiež s výberom oblečenia. Veľká defekt sa začína obťažovať, najmä po fyzickej námahe, čo spôsobuje napätie v brušnej stene.

 • nepríjemné a bolestivé pocity po jedle;
 • grganie, pálenie záhy, nevoľnosť;
 • zvýšené nadúvanie;
 • črevná dysfunkcia.

Hlavným nebezpečným príznakom prietrže je ale bolesť. Môže mať rôzne vlastnosti - pichľavé, tupé, boľavé, ale so stále sa zvyšujúcou intenzitou s napätím brušnej tlače a poklesom v pokojnej horizontálnej polohe. Bolestový impulz je lokalizovaný s návratom do spodnej časti chrbta, pravého hypochondriu a dokonca aj do kľúčnej kosti.

Klinický obraz je doplnený „nárazom“ do žalúdka, ktorý spôsobuje estetické nepohodlie. Vzhľadom na malý vek pacientov sa môžu objaviť psychologické problémy. Pacient musí selektívne vybrať šatník a prispôsobiť sa chorobe. Ľudia s veľkou kýlou sú často v rozpakoch, keď idú do bazéna a vyzliekajú si šaty na pláži.

Diagnóza choroby

Diagnóza chirurga je priama. Typickým príznakom tejto choroby je patologické vydutie v strede brucha. Pochybnosti môžu vzniknúť, ak sa pri pupku vytvorí herniálny výčnelok. V tomto prípade lekár rozlišuje s pupočníkovou prietržou a metastázami v pupočníkovom priestore. Ak je pacientkou žena, vykonáva sa ďalšie vyšetrenie na gynekologické choroby. Endometrium z maternicovej dutiny môže dorásť do pupka.

Algoritmus klasickej diagnostiky začína vyšetrením. V tesnej pozornosti je biela čiara brucha. Lekár odhalí odhalený opuch a skontroluje, či nedochádza k redukcii.

Pre objektivitu vykonajte:

 • ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) na preskúmanie obsahu herniálneho vaku;
 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka báriom;
 • endoskopické vyšetrenie horného gastrointestinálneho traktu (gastroskopia);
 • pri ťažkej obezite sa môže vyžadovať MR.

Kýla bielej línie brucha sa potvrdzuje pri počúvaní vydutia cez fonendoskop. Časť čreva často vstupuje do herniálneho vaku, takže v ňom sú často počuť zvuky kontrakčného čreva..

Ako vyliečiť kýlu

Výskyt patologickej diery vytvára podmienky neistoty vnútorných orgánov, ktoré môžu voľne meniť polohu a sú vystavené riziku zovretia a nekrózy. Z tohto dôvodu sa má prietrž kýly bielej línie brucha vykonať okamžite. Život s patológiou je nebezpečný!

Existuje iba jeden spôsob, ako sa zbaviť výčnelku - excitáciou výsledného herniálneho vaku a odstránením herniálneho otvoru počas operácie. Prášky, masti, liečivé rastliny nemôžu problém vyriešiť, štruktúra deformovaného tkaniva sa neobnoví a „medzera“ v bruchu nebude rásť spolu..

Keď hovoria o liečbe kýly bez chirurgického zákroku, znamená to, že majú na sebe špeciálny obväz. Produkt je určený na zníženie tlaku zvnútra brušnej steny a na zabránenie prietrže pri opustení aponeurózy..

Chirurgické ošetrenie

Odstránenie herniovej poruchy sa nazýva hernioplastika. Chirurgický zákrok sa vykonáva za účelom izolácie herniálneho vaku, jeho pitvy, návratu padlých orgánov do brušnej dutiny a uzavretia herniálnej brány. Manipulácia trvá 50 minút až 2 hodiny, trvanie chirurgického zákroku môže mať inú hodnotu v závislosti od spôsobu liečby kýly bielej línie brucha, výskytu komplikácií a sprievodných ochorení..

Otvorená hernioplastika

Klasická prevádzka s prístupom cez veľký rez na bruchu. Metóda sa používa v pokročilých formách, keď sa spájajú sekundárne patológie (komplikácie), ako aj v prítomnosti kontraindikácií na menej traumatické chirurgické postupy. Vykonáva sa operácia nazývaná strečing, ktorá zahŕňa zatvorenie brány prietrže tkanivami vášho tela.

Na tento účel použite bielu čiaru brucha, ak je jej štruktúra vo vhodnom stave. Tkaniny sú pritiahnuté k sebe a šité. Takáto taktika na ošetrenie kýly je vhodná pre deti a veľmi mladých ľudí, ktorých aponeuróza umožňuje šitie bez rizika opakovaného výskytu choroby..

Ťahová operácia brucha

Dnes sa resekcia herniového výčnelku vo väčšine prípadov vykonáva pomocou implantátu zo sieťoviny. Je to lekárska sieť vyrobená z propylénu, ktorá je uzavretá prietržovou bránou a lemuje odolnú endoprotézu. Protéza z pletiva zaručuje spoľahlivú ochranu a takmer stopercentnú prevenciu recidívy. Operácia sa uskutočňuje tradičným spôsobom. Znak operácie pri použití chirurgickej siete. Táto odroda sa používa na odstránenie hernií akejkoľvek veľkosti bez ohľadu na stav tkaniva aponeurózy.

laparoskopia

Chirurgovia sa aktívne využívajú minimálne invazívne technológie. Minimálne zranenie poskytuje schopnosť vykonávať hernioplastiku vo vnútri brucha pomocou malých rezov. Pri laparoskopii postačujú 3 - 4 punkcie na čerpanie teplého oxidu uhličitého, aby sa zabezpečili voľné pohyby v chirurgickom poli, zavedenie laparoskopu a chirurgických nástrojov.

Počas operácie odstraňovania endoskopickej hernie sa na monitore zariadenia zobrazujú lekárove akcie, čo pomáha udržiavať proces liečby pod kontrolou. Na konci operácie sa nástroje odstránia, na rezy sa položia stehy, ktoré sa nakoniec premenia na jemné body.

Gernioplastika sa vykonáva v celkovej anestézii. Paralelne s resekciou kýly sa šije napnutá biela čiara. Diastáza najčastejšie sprevádza prietrž a je s ňou liečená.

Použitie obväzu

Keď sa objavia príznaky prietrže, lekári neodporúčajú oneskorenie operácie. Ak je čas a príležitosť na kvalitnú predoperačnú prípravu, je vhodné ju vykonávať plánovaným spôsobom. Pred odstránením výčnelku sa však používa bandáž, aby sa vylúčila možnosť priškrtenia prietrže. Ak chcete používať ortopedický výrobok, musíte odstrániť hernálnu vadu. Ak nie je možné korigovať vzdelanie, je to absolútna kontraindikácia pre použitie bandáže.

Pre prietrž existujú 2 typy ortéz:

 • Špeciálne potlačenie hernie - okrem pásu z elastického materiálu má výrobok aj malý oválny vankúš (pelot). Je navrhnutý tak, aby lepšie držal herniálny vak za aponeurózou. Pri darovaní je pelot fixovaný nad upravenou chybou.
 • Abdominálne (pooperačné) - základom obväzu je široká páska na suchých zipsoch, neexistujú žiadne ďalšie zariadenia. Takáto ortéza je dobrá pre pacientov s malými kýlami a po hernioplastike..

Korzet musíte kúpiť v špecializovaných salónoch alebo lekárňach, kde pracujú vyškolení konzultanti, ktorí si budú môcť vybrať najvhodnejší a najpohodlnejší produkt. Veľkosť ortézy je určená obvodom pásu, ale zmerajte ju správne v polohe na chrbte s predtým upravenou prietržou. Neustále sa odporúča nosiť obväz ľuďom s herniou, najmä ak sa predpokladá napätie brušných svalov..

Po odstránení prietrže sa elastický pás naďalej nosí najmenej 6 mesiacov po operácii. Niektorí lekári odporúčajú obvaz, kým šev neprešiel všetkými štádiami hojenia (asi 3 roky)..

Čo sa stane, ak operáciu nevykonáte

Kýla bielej línie brucha predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a život, aj keď je malá a nepoškodená. Najčastejšie sa zápal vyvíja v herniálnom vaku, v dôsledku čoho sa vyvíja adhézny proces a kýla sa prestane usadzovať. Príčinou patologického procesu sú mikroorganizmy, ktoré žijú v čreve.

Bežnou komplikáciou je porušenie prietrže. Prudký kŕč brány prietrže vedie k uzavretiu medzery a stlačeniu obsahu. Ak sa neprijmú včasné opatrenia, po 3 hodinách sa začne nekróza tkaniva. Smrť častí vnútorných orgánov hrozí rozvojom:

 • peritonitída - infekcia brušnej dutiny;
 • ak je časť hrubého čreva stlačená, koprostáza sa vyvíja so stagnáciou výkalov;
 • s porušením mezentérie - znefunkčnenie črevnej motility.

Niekedy je uškrtená kýla maskovaná ako infarkt. Osoba má arytmiu, tachykardiu, čo sťažuje stanovenie správnej diagnózy. Keď je prietrž stlačená, stáva sa bolestivou a napätou, napučiava, koža mení zdravú farbu na cyanotickú. Medzi ďalšie príznaky porušenia patria:

 • intenzívna bolesť;
 • ťažká dyspepsia - nevoľnosť, vracanie;
 • zvýšená tvorba plynu, narušenie vypúšťania plynu.

Ako postupuje nekrotický proces, stav pacienta sa prudko zhoršuje a vyvíja sa silná intoxikácia. Výskyt komplikácií vyžaduje neodkladnú chirurgickú starostlivosť a intenzívnu starostlivosť v nemocnici.

Prognóza a prevencia

Priaznivý výsledok je zaručený iba pri časovej operácii. Čím dlhšie osoba odloží liečbu, tým väčšie je riziko nepriaznivých účinkov na zdravie. Po plánovanej laparoskopickej hernioplastike bude obnova trvať dlhšie ako mesiac.

Či sa prietrž vracia znova, závisí iba od správania pacienta. Riziko relapsu je zanedbateľné, ak sa prísne dodržiavajú lekárske odporúčania:

 • jesť potraviny, ktoré nevyvolávajú zápchu a zvýšenú tvorbu plynov;
 • viesť mobilný životný štýl;
 • Nezdvíhajte závažia, vyhnite sa ťažkým bremenám;
 • nosiť pooperačné obväzy.

Ak sa na bruchu vyskytuje necharakterická hrboľa, je dôležité okamžite kontaktovať lekára. Iba lekár môže identifikovať a vysvetliť, čo je kýla bielej línie a predpísať správnu liečbu.

Kýla bielej línie. Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Často kladené otázky

Kýla bielej línie brucha je prietrž hernia na prednej brušnej stene umiestnenej v stredovej línii. Môže pozostávať z tukového tkaniva alebo herniálneho vaku (ktorého steny sú tvorené pobrušnicou - tenký film spojivového tkaniva), v ktorých sú črevné slučky alebo časť iného vnútorného orgánu..

Fakty o hernii bielej čiary:

 • 3 - 12% chirurgických zákrokov v gastroenterológii sa vykonáva pri hernii bielej línie brucha;
 • choroba je najbežnejšia u mužov vo veku 20 - 30 rokov;
 • do 40 rokov hernie bielej línie brucha trpia hlavne mužmi, v staršom veku ženy;
 • u detí je toto ochorenie zriedkavé - v 0,8% prípadov.

Rysy anatómie prednej brušnej steny

Prednú brušnú stenu u ľudí predstavujú hlavne brušné svaly.

Vrstvy prednej brušnej steny:

 • Peritoneum je súčasný film spojivového tkaniva, ktorý lemuje brušnú dutinu zvnútra. Zahŕňa všetky orgány brucha..
 • Vonku je vrstva tuku - je to predperitoneálna vláknina.
 • Nasleduje priečna fascia - hustá časť spojivového tkaniva, ktorá posilňuje prednú brušnú stenu..
 • Brušné svaly pokrývajú takmer celú prednú časť brucha. Sú umiestnené vpravo a vľavo, na vonkajšej strane pokryté fasciou - škrupinou spojivového tkaniva.
 • Nad svalmi sa nachádza podkožný tuk a pokožka..

V strede pozdĺž brucha prechádza úzka zóna, v ktorej chýbajú svaly. V tomto bode je spojená fascia pravých a ľavých svalových skupín brušných svalov. Táto anatomická formácia sa nazýva biela línia brucha..

Biela čiara má nerovnomernú šírku. V hornej časti je širšia (1-3 cm), v dolnej (pod pupkom) - užšia. Najpravdepodobnejšie je výskyt herniového výčnelku v hornej časti. Prietrž sa často nachádza priamo pod hrudnou kosťou..

Príčiny kýly bielej línie brucha

Príčiny choroby možno rozdeliť do dvoch skupín: príčiny spojené so oslabením samotnej bielej línie a zvýšením vnútrobrušného tlaku..

Príčiny vedúce k oslabeniu bielej čiary, objaveniu sa medzier v nej a divergencii brušných svalov (náchylné na výskyt prietrže)Príčiny spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku (vyvolávajú výskyt prietrže)
 • Dedičnosť. Pravdepodobnosť kýly bielej línie brucha sa zvyšuje u ľudí, ktorých bezprostrední príbuzní touto chorobou trpeli / trpia..
 • Obezita. U ľudí s nadmernou telesnou hmotnosťou a veľkým množstvom podkožného tuku je predná brušná stena napnutá, oslabená, brušné svaly sa rozchádzajú viac do strán a šírka bielej čiary sa zväčšuje..
 • Jazvy po operácii. Každá pooperačná jazva na brušnej stene je slabým miestom, v ktorom je zvýšené riziko herniového výčnelku..
 • Poranenia brucha. Rany, podvrtnutie a pretrhnutie svalov a fascie, modriny prispievajú k oslabeniu prednej steny brucha..
 • Tehotenstvo. U tehotnej ženy je predná stena brucha natiahnutá, pupok, brušné svaly sa po stranách značne líšia.
 • Nadmerné cvičenie, vzpieranie.
 • zápcha Počas pohybu čriev sa človek musí viac namáhať, v dôsledku toho sa zvyšuje tlak vo vnútri brucha.
 • Ťažká, predĺžená práca, veľká veľkosť plodu.
 • Choroby nachádzajúce sa vo vnútri brucha, sprevádzané ťažkým dlhodobým kašľom.
 • Choroby sprevádzané ťažkosťami s močením. Napríklad zápal prostaty u mužov. Aby ste močili, musíte sa navyše namáhať.
 • Silné predĺžené plačanie u malého dieťaťa.

Čo je kýla bielej línie brucha?

Keď je biela čiara brucha veľmi roztiahnutá a oslabená, vznikajú v nej praskliny. Podľa toho, čo vyčnieva cez jednu z týchto trhlín, existujú tri typy prietrže:

 • Preperitoneálny lipóm (wen). Prostredníctvom medzery sa vydúva iba tuk, ktorý je okolo pobrušnice. Ako taká neexistuje kýla.
 • Začiatok výčnelku pobrušnice. Pobrežie sa vydúva dopredu cez bielu líniu brucha a vytvára druh vrecka - herniálny vak.
 • Vytvorený herniálny vak. Do neho môžu vstúpiť slučky čreva a iných orgánov nachádzajúcich sa vo vnútri brucha.

Príznaky hernie bielej línie brucha

Pri štádiu preperitoneálneho lipómu sa prietrž najčastejšie nedetekuje. Žiadne príznaky.

Príznaky vo fáze vytvorenej prietrže:

 • V strede brucha, najčastejšie v hornej časti, je vydutie, ktoré je zvonka viditeľné a je dobre pociťované. Ak položíte ruku na výstupok a požiadate pacienta, aby namáhal alebo kašľal, môžete cítiť charakteristický tlak.
 • V oblasti vydutia sa prejavuje bolestivosť, ktorá sa zvyšuje pri fyzickej námahe, náhle pohyby, namáhanie, po jedle..
 • Bolesť často rozdáva pod rebrom, pod lopatkou ramena, v dolnej časti chrbta.
 • Nevoľnosť, zvracanie, pálenie záhy, grganie.

Typy kýly bielej línie brucha v závislosti od miesta:

 • Epigastrická (epigastrická, pupočná). Nachádza sa nad pupkom. Toto je najbežnejšia odroda, ktorá sa vyskytuje v 80% prípadov..
 • Paraumbilikálny (para umbilikálny). Nachádza sa vedľa pupku (ale nie v pupku samotnom, na rozdiel od pupočnej kýly). Toto je najvzácnejšia odroda - nájdená u 1% pacientov.
 • Umbilikálne (hypogastrické) - vyskytujú sa v 9% prípadov.

Najčastejšie sa vyskytuje iba jeden herniálny výčnelok. Niekoľko kýiel bielej línie brucha sa nachádza zriedkavo, ktoré sú umiestnené nad sebou.

Komplikácie kýly bielej línie brucha

Hlavnou komplikáciou kýly bielej línie brucha je jej porušenie. V diere, cez ktorú vystupuje, dochádza k náhlemu stlačeniu herniálneho vaku.

Príznaky porušenia prietrže bielej línie brucha:

 • zvýšená bolesť v oblasti herniálneho výčnelku;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • zápcha alebo prímes krvi v stolici;
 • bolesť brucha, ktorá sa časom zvyšuje;
 • prietrž prestala ustupovať (predtým bolo možné pri stlačení výstupku v polohe na chrbte znížiť).
Počas porušenia prietrže sa stlačí časť čreva alebo iného orgánu, ktorý upadol do herniálneho vaku, a v ňom sa narušuje krvný obeh. Postupne zomiera, zatiaľ čo sa stav pacienta zhoršuje. Stane sa bledým, vyskytne sa silná bolesť brucha, brušné svaly sa stávajú tvrdými ako doska.
Obmedzená prietrž je núdzový stav, ktorý predstavuje ohrozenie života.

Diagnóza kýly bielej línie brucha

Ktorého špecialistu treba kontaktovať, keď sa objavia príznaky choroby?

Aké otázky môže lekár položiť pacientovi s herniou bielej čiary?

 • Aké príznaky vás trápia? Ako dlho sa objavili?
 • Pri prvom zistení choroby?
 • Boli vykonané nejaké predchádzajúce operácie? Z akého dôvodu?
 • Sú bolesti v oblasti herniálneho výčnelku?
 • Do zápcha alebo iné tráviace problémy?

Ako lekár vyšetruje pacienta?

Aké vyšetrenie je predpísané na príznaky kýly bielej línie?


Názov štúdiepopisAko je?
X-ray žalúdka so zvýšením kontrastuŽalúdok sa naplní kontrastným médiom a potom sa odoberú röntgenové lúče: na nich sú zreteľne viditeľné kontúry orgánu..
Ciele výskumu:
 • detekcia prolapsu žalúdka v herniálnom vaku;
 • detekcia vredov, nádorov žalúdka, ktoré môžu byť sprevádzané rovnakými príznakmi ako prietrž bielej línie brucha.
Štúdia sa uskutočňuje na lačný žalúdok. Pacientovi sa podá nápoj z roztoku nepriepustnej pre žiarenie - síran bárnatý. Potom urobte fotografie.
gastroduodenofibroskopiiEndoskopické vyšetrenie žalúdka a dvanástnika.
Ciele výskumu:
 • detekcia prolapsu žalúdka v herniálnom vaku;
 • detekcia vredov, nádorov žalúdka alebo dvanástnika, ktoré môžu byť sprevádzané rovnakými príznakmi ako prietrž bielej čiary.
Štúdia sa uskutočňuje na lačný žalúdok..
Lekár položí pacienta na jeho ľavú stranu, anestetizuje hrtan pomocou spreja a zavedie flexibilný endoskop ústami pomocou miniatúrnej videokamery na konci. Vyšetrenie sliznice žalúdka, dvanástnika.
Ultrazvuk herniálneho výčnelkuCiele ultrazvukového vyšetrenia:
 • na rozlíšenie preperitoneálneho lipómu od vytvorenej prietrže;
 • odlíšiť prietrž bielej línie brucha od iných patologických formácií;
 • preskúmať obsah herniálneho vaku.
Ultrazvuk sa vykonáva obvyklým spôsobom. Lekár požiada pacienta, aby sa vyzliekol do pásu, na pokožku nanesie špeciálny gél a vykoná vyšetrenie ultrazvukovou sondou..
Ultrazvuk bruchaŠtúdia umožňuje posúdiť stav a umiestnenie vnútorných orgánov brucha, zistiť rôzne patologické procesy v nich..
Ciele stretnutia:
 • zistiť, ktorý orgán je vo vnútri herniálneho vaku;
 • identifikovať choroby, ktoré môžu spôsobiť príznaky podobné hernii bielej línie: vredy, nádory žalúdka a dvanástnika, cholecystitída, pankreatitída.
Zobrazovanie magnetickou rezonanciou, počítačová tomografia bruchaTieto štúdie umožňujú získať jasné vrstvené časti akejkoľvek oblasti tela, vizualizovať relatívnu polohu vnútorných orgánov, patologické formácie.
MRI a CT sa vykonávajú v pochybných prípadoch, keď si lekár nie je istý diagnózou..
Zobrazovanie magnetickou rezonanciou a počítačová tomografia sa vykonávajú v osobitne vybavených izbách..
GerniographyTáto štúdia sa zriedka vykonáva v prípadoch pochybností o diagnóze. Röntgenové lúče hernie sa odoberajú po zafarbení kontrastným prostriedkom pre rôntgenové žiarenie.Štúdia sa vykonáva v špeciálnej miestnosti, v sterilných podmienkach. Pacient sa položí na gauč, uskutoční sa lokálna anestézia a do brušnej dutiny sa zavedie ihla, cez ktorú sa dodáva rôntgenový kontrastný roztok. Potom je pacient požiadaný, aby sa prevrátil na bruchu, trochu sa namáhal, kašeľ. V tomto prípade prúdi roztok do herniálneho vaku. Kýla je na obrázkoch zreteľne viditeľná.

Liečba kýly bielej línie brucha

Neexistujú žiadne konzervatívne metódy na ošetrenie kýly bielej línie. Hrudný výčnelok sa dá odstrániť iba pomocou chirurgického zákroku.

Chirurgický zákrok sa vykonáva podľa plánu. Lekár vyšetrí pacienta, stanoví diagnózu, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie v nemocnici.

Predoperačné vyšetrenie:

 • všeobecná analýza krvi;
 • všeobecná analýza moču;
 • elektrokardiogram;
 • krvná chémia;
 • analýza na hepatitídu, HIV, syfilis.

Počas operácie chirurg prideľuje herniálny vak, otvára ho, vyhodnocuje stav orgánov vo vnútri a vrhá ich späť do brucha. Hernálny vak je obviazaný, odrezaný a zošitý jeho základňou. Potom je potrebné posilniť bielu líniu brucha a eliminovať divergenciu brušných svalov..

Typy operácií na prietrž bielo-bielej línie brucha:

 • Otvorená chirurgia s pružným plastom. Po odstránení kýly chirurg uťahuje bielu čiaru brucha švami, čím ju posilňuje - odtiaľ v názve slovo „stretch“. Tento typ operácie je jednoduchý, ale má nevýhody: musíte urobiť pomerne dlhý rez (zostáva veľká jazva), riziko recidívy je vysoké.
 • Otvorená chirurgia s nezatiahnuteľným štepením. Na posilnenie bielej čiary brucha chirurg používa špeciálne protetické sieťky. Táto metóda sa dnes najčastejšie používa, pretože po nej je relaps najmenej pravdepodobný..
 • Laparoskopická operácia. S príchodom high-tech zariadení na moderných klinikách sa tento typ operácie prietrže kýly bielej línie brucha stáva stále populárnejším. Namiesto narezania chirurg urobí tri diery, cez ktoré odstráni prietrž a vytvorí protézu oka. Laparoskopická operácia poskytuje nízke riziko relapsu a môže skrátiť dobu rehabilitácie na 10 dní - potom môže pacient znova robiť obvyklé veci. Túto operáciu však nie je možné vykonať pri ochoreniach pľúc a srdca. Je tiež nemožné, ak klinika nemá vhodné vybavenie a odborníkov..
 • Paraperitoneálna chirurgia. Vyrábajú sa tiež tri vpichy, ale na rozdiel od laparoskopickej chirurgie sa nástroje nezasúvajú do brucha a neprenikajú ani do pobrušnice. Medzi ňu a okolité tkanivá sa vloží špeciálny balónik a nafúkne sa - vytvorí sa priestor, z ktorého budete mať prístup k herniálnemu vaku a vykonávať chirurgický zákrok. Výhody takejto operácie sú rovnaké ako pri laparoskopickej operácii. Jeho implementácia je však technicky zložitejšia, nie je možné bezpečne opraviť protézu oka.

Pri obmedzenej prietrži bielej línie brucha by sa mal chirurgický zákrok vykonať v naliehavom prípade. Chirurg otvára herniálny vak a skúma časť čreva, ktorá sa v ňom nachádza. Ak zomrela - musí sa odstrániť. Niekedy sa ukáže, že veľká časť čreva má čas odumrieť - musíte zvýšiť incíziu a odstrániť všetky odumreté tkanivá..

Diéta po operácii

V prvých dňoch po chirurgickom zákroku sa pacientovi podáva voda, potom tekuté bujóny. V nasledujúcich dňoch môžete postupne prejsť na pevné jedlo. V pooperačnom období musíte vypiť najmenej 10 pohárov vody denne - to pomáha vyrovnať stratu tekutín v tele a zabrániť zápche..

Prognóza po operácii

Všeobecne je prognóza po operácii priaznivá.

K relapsom dochádza pomerne často po otvorených chirurgických zákrokoch s napínaním štepu: u 20% - 40% pacientov sa brušná hernia bielej línie vyskytuje opakovane. Preto sa dnes tento typ chirurgickej liečby prakticky nepoužíva..

Pravdepodobnosť recidívy tiež veľmi závisí od toho, ako svedomito pacient dodržiava odporúčania lekára v pooperačnom období..

Môže obväz pomôcť s prietržom bielej línie brucha?

Existuje špeciálna brušná bandáž, ktorá je páskou z úpletu 20 cm široká, má špeciálny vankúšový pelot, ktorý je umiestnený v oblasti kýly..

S pomocou takého obväzu nie je možné vyliečiť kýlu bielej línie brucha. Jeho nos môže dokonca zhoršiť stav: obväz preberá funkcie brušných svalov, v dôsledku čoho oslabujú a ešte viac sa odkláňajú, zväčšuje sa herniálny výčnelok.

Situácie, keď lekár môže odporučiť nosenie brušného obväzu s kýlou bielej línie brucha:

 • na krátku dobu pred chirurgickým zákrokom, aby sa zabránilo zvýšeniu herniového výčnelku;
 • vo fáze preperitoneálneho lipómu, keď prietrž ešte nie je;
 • ako prostriedok prevencie u ľudí s oslabenou prednou brušnou stenou;
 • po operácii, aby sa zabránilo recidíve, zmierniť bolesť v jazve;
 • u ľudí zapojených do ťažkej fyzickej práce, vzpierania;
 • počas tehotenstva;
 • u starších a oslabených osôb, ktoré majú kontraindikácie pre chirurgický zákrok.

Ako nosiť obväz?

 • ľahnite si na chrbát;
 • jemne zatlačte na výčnelok rukou - vložte ju do žalúdka;
 • umiestniť vankúšový pelot do oblasti herniálneho výčnelku;
 • ovinúť obväz okolo tela, upevniť suchý zips;
 • správne pripevnený obväz by mal tela priliehať dostatočne stlačený a stláčať hernálny výstupok, ale nemal by sa príliš stlačiť, spôsobiť vážne nepohodlie.

Môžu ľudové metódy pomôcť s prietržom bielej línie brucha?

Profylaxia hernie bielej línie

diéta

Ľudia s oslabenou prednou brušnou stenou, ktorí podstúpili operáciu kýly bielej línie brucha, by mali konzumovať dostatok tekutín a potravín bohatých na vlákninu, vyhýbať sa potravinám, ktoré prispievajú k zápche..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová prietrž je ochorenie, s ktorým je lepšie žartovať. Je možné a dokonca potrebné s ňou vykonávať určité druhy telesnej výchovy, ale - presne so súhlasom ošetrujúceho lekára.
Chcete vyliečiť krčnú osteochondrózu? Cvičenie je jednoduché a efektívne riešenie..Ak narazíte na problém, ako je cervikálna osteochondróza, je cvičenie jediná vec, ktorá môže zmierniť váš stav.
Ľudská chrbtica sa skladá z mnohých zložitých kĺbov. Medzi stavcami sú medzistavcové platničky - ploché vláknité útvary. V chrbtici sú tiež fazetové kĺby tvorené kĺbovými procesmi stavcov.