loader

Hlavná

Liečba

Biela línia brucha

Biela čiara brucha, linea alba, má vzhľad šľachového prúžku, ktorý sa tiahne od procesu xiphoidov po ochlpenie. Šírka v hornej časti brušnej steny je až 1 - 2 cm, zdola sa výrazne zužuje, ale stáva sa silnejšou. Biela čiara je tvorená prepletenými zväzkami aponeurózy všetkých troch párov širokých svalov brušnej steny..

V hornej časti, kde je biela čiara tenšia a širšia, medzi prepletenými zväzkami aponeurózy sú viac alebo menej výrazné medzery, ktoré môžu byť miestom vzniku kýly bielej línie brucha. Približne uprostred bielej čiary je pupočníkový prstenec, anulus umbilicalis, vyrobený zo voľných tkanív jaziev alebo pupok, umbilicus, s. umbo, na mieste ktorého bolo v prenatálnom období vývoja zaoblený otvor, ktorý prešiel pupočníkovými cievami (v. et aa. umbilicalest.). Na tomto mieste sa často vyskytuje kýla.

Atlas ľudskej anatómie. Akademik.ru. 2011.

Zistite, čo je „White Belly Line“ v iných slovníkoch:

Biela línia brucha - Aponeuróza prednej brušnej steny (označená modrou farbou) a biela línia brucha... Wikipedia

biela čiara brucha - (linea alba abdominis) stredný prúžok šľachy umiestnený medzi strednými okrajmi oboch brušných svalov rectus abdominis. Tvorí ju prepletené zväzky aponeuróz z troch párov širokých svalov brušnej steny. Medzi zväzkami šliach sú medzery... Slovník pojmov a pojmov o anatómii človeka

biela línia brucha - (linea alba, PNA, BNA, JNA) šľachová šnúra vytvorená priesečníkom zväzkov šľachy aponeurózy ľavých a pravých širokých svalov brucha, prechádzajúcich od xiphoidného procesu hrudnej kosti po prednú strednú líniu... Veľký lekársky slovník

BIELA ​​LINKA - (Linea alba), stredná čiara na ventrálnej časti brušnej steny zvierat, ktorá je prekladaním šliach šikmej vonkajšej brušnej, šikmej vnútornej strany brucha a priečnych svalov na pravej a ľavej strane brucha... Veterinárny encyklopedický slovník

Čiara (Linea, Multip. Lineae) - (v anatómii) čiara, úzky pruh. Biela línia brucha (linea alba); tvorené pretínajúcimi sa vláknami aponeurózy vonkajších a vnútorných šikmých svalov brucha; je šľachová šnúra siahajúca od xiphoidného procesu po ochlpenie...... Lekárske pojmy

LINE - (linea, množné číslo. Lineae) (v anatómii) línia, úzky pásik. Biela línia brucha (linea alba); tvorené pretínajúcimi sa vláknami aponeurózy vonkajších a vnútorných šikmých svalov brucha; je šľacha, ktorá vychádza z xiphoidu...... vysvetľujúci slovník medicíny

Brušné svaly - V mieste brušných svalov (mm. Abdominis) sa delia na svalové skupiny prednej, bočnej a zadnej steny brucha. Svaly prednej brušnej steny Svaly bočnej brušnej steny Svaly zadnej brušnej steny Fascia brucha... Atlas ľudskej anatómie

Svaly hrudníka a brucha -... Atlas ľudskej anatómie

Vagíny svalu rectus abdominis (vaginae mm. Recti abdominis) na priečnej časti prednej brušnej steny v rôznych úrovniach - časť nad oblúkovou čiarou (nad pupočným kruhom). Rez B pod oblúkovou čiarou (uprostred medzi pupočným kruhom a pubickou symfýzou). A: biela čiara brucha; svaly rekta abdominis; predná doska vagíny svalu brucha konečníka;...... Atlas ľudskej anatómie

Hluboké svaly hrudníka a brucha - vnútorné medzirebrové svaly; vonkajšie medzirebrové svaly; svaly rekta abdominis (čiastočne odstránené); biela čiara brucha; plášť z rekta (zadná doska); mesačná šnúra; priečny brušný sval; rovná vaginálna predná doska... Atlas ľudskej anatómie

Biela línia brucha, čo to je

Na zadnom povrchu svalu konečníka prechádzajú dve hlavné tepny, ktoré ho živia. Vynikajúca epigastrická artéria, a. epigastnca superior, - jedna z koncových vetiev a. thoracica interna, pri bočnom oblúku preniká do vagíny svalu rekta v chrbte, kde v úrovni pupka anastomuje vetvami dolnej epigastrickej tepny.

A. epigastrica inferior, branch a. iliaca externa, zapadá zdola k bočnému okraju svalu rekta 5-7 cm nad ochlpenie a tiež leží na zadnej stene.

Biela línia brucha. Topografia bielej línie brucha.

Biela čiara brucha, linea alba, je šľachovitá doska vytvorená spojením vlákien šľachy aponeurózy všetkých troch párov širokých svalov brucha a oddeľujúcich obidva svaly konečníka..

Biela čiara brucha prechádza od xiphoidného procesu po ochlpenie v bedrách presne pozdĺž stredovej čiary tela. Dĺžka bielej línie brucha u dospelých sa pohybuje od 30 do 40 cm, jeho šírka v rôznych úrovniach je rôzna a nad pupkom má tvar pruhu, ktorého šírka sa zväčšuje smerom k pupku: v prípade xiphoidov je to 0,4 - 0,5 cm, trochu nižšie - 1 cm, pri pupku - 2-3 cm.

Pod pupkom sa zužuje biela línia brucha, ale stáva sa silnejšou a vedie vo forme úzkej šnúry umiestnenej medzi svaly rekta. Hrúbka bielej čiary nad pupkom je 1 - 2 mm, pod pupkom je 3 - 4 mm. V blízkosti krčmy je úplne umiestnená pred svaly rectus abdominis, takže obidva svaly v tomto mieste sú v kontakte a sú oddelené tenkým fasciálnym mostom..

Biela čiara brucha nie je blokovaná žiadnymi svalmi, preto je jednou z „slabých stránok“ prednej steny brucha. Vplyvom zvýšeného vnútrobrušného tlaku sa môžu pretiahnuť vlákna šľachy bielej línie, čo vedie k vzniku prietrže bielej línie, prietrže prietrže. Ak je biela čiara tenká a široká, tj nad pupkom, vyskytuje sa prietrž oveľa častejšie.

Biela línia prietrže

Ako liečiť kýlu bielej línie

Kýla bielej línie brucha je patologický proces, počas ktorého sa vytvára vydutie brušných orgánov medzi prasklinami vlákien výstuže svalov strednej línie (biela čiara). Iným spôsobom sa takéto ochorenie nazýva epigastrická hernia a vyskytuje sa v 10% všetkých prípadov, častejšie u mužov..

K vydutiu orgánov dochádza kdekoľvek pozdĺž stredovej čiary brucha v mieste otvoru. Biela čiara slúži ako prepletanie zväzkov šľachy širokých svalov brucha vo forme doštičky. Čiara pozdĺž stredovej osi od xiphoidného procesu po ochlpenie je lokalizovaná, jej hrúbka je asi tri centimetre.

Čo to je?

Kýla bielej línie je výčnelok podkožného tuku a vnútorných orgánov cez veľké medzery medzi plexom šliach bielej línie brucha..

Ako ukazuje prax, patológia je častejšia u mužov mladších ako 30 rokov o 3-10%. Pri tejto forme ochorenia sa začnú objavovať časti vnútorných orgánov a tuku cez otvory medzi svalmi. Typickým lokalizačným miestom je epigastrická oblasť.

Nasledujúce typy hernií sa rozlišujú v závislosti od lokalizácie vzhľadom na pupočnú dutinu:

 1. Nadledvina (nachádza sa nad pupkom);
 2. Takmer pupočníková (nachádza sa v blízkosti pupočnej dutiny);
 3. Pupočník (lokalizovaný pod pupočnou dutinou).

Poloha kýly bielej línie v blízkosti pupku a pod ňou je zriedkavé.

Moderné metódy liečby uľahčujú odstránenie choroby, avšak pri jej identifikácii v počiatočnej fáze sa musíte oboznámiť s príčinami rozvoja patológie a jej sprievodnými príznakmi. Kýla, rovnako ako akékoľvek iné ochorenie, sa ľahšie lieči v počiatočnej fáze vývoja.

Na prvý pohľad vzdelanie nespôsobuje značné nepohodlie, ale choroba je stále plná nebezpečenstva. Hlavnou hrozbou je štiepenie orgánov, ktoré sú uväznené vo vnútri herniálneho vaku. V niektorých prípadoch dochádza k kompresii nervov..

príčiny

Faktory vyvolávajúce vývoj choroby sú rozdelené do 2 kategórií: príčiny vyplývajúce zo slabosti bielej čiary a faktory spôsobené zvýšeným tlakom vo vnútri pobrušnice.

Dôvody týkajúce sa prvej skupiny slúžia ako predpoklad pre výskyt prietrže. to:

 1. Genetická predispozícia V prítomnosti príbuzných s touto diagnózou sa zvyšuje riziko ochorenia.
 2. Nadváha Vďaka hrubej vrstve podkožného tuku sa predná brušná stena slabne a biela čiara sa začína napínať.
 3. Jazvy, ktoré sú výsledkom chirurgických zákrokov, a každý z nich je slabým miestom, kde sa môže prietržovať hernia..
 4. Zranenia Každé poškodenie brucha oslabuje prednú brušnú stenu..
 5. Tehotenstvo Počas tohto obdobia sú brušné svaly oslabené a brušná stena je napnutá..

Faktory v druhej skupine sú priami provokatéri nástupu choroby. Tie obsahujú:

 • silné a dlhšie plačúce deti;
 • silné narodenie, veľké dieťa;
 • choroby, ktoré sa vyskytujú v dôsledku problémov s močením;
 • veľká fyzická námaha;
 • zápcha
 • choroby brušnej dutiny, vyskytujúce sa na pozadí silného kašľa.

Príznaky kýly bielej línie brucha, foto

Príznaky kýly bielej línie brucha (pozri fotografiu) sú rovnaké pre mužov aj pre ženy, patológia nezávisí od sexuálnych charakteristík. V niektorých prípadoch sa prietrž môže prejaviť iba výbežkom, ktorý je charakteristický pre počiatočné štádium patológie.

Kýla sa v priebehu času začína prejavovať bolesťami, ktoré sa počas intenzívneho pohybu a namáhania výrazne zosilňujú. Bolesť môže mať v každom prípade odlišnú povahu. Môžu byť ostré, nudné, ťahajúce, dlhé alebo paroxyzmálne, ostré alebo dokonca „dýky“..

Ochorenie u mužov a žien je sprevádzané aj týmito príznakmi:

 • nevoľnosť, po ktorej nasleduje zvracanie;
 • bolesti inej povahy - s ohnutím, ohybmi a inými pohybmi;
 • napínanie svalov v stredovej línii brucha;
 • bolesť po jedle;
 • grganie, pálenie záhy, škytavka.

S progresiou choroby sa zosilňujú príznaky patológie:

 • bolesť zosilňuje a stáva sa pre pacienta neznesiteľnou;
 • vracanie neustále mučí pacienta;
 • v stolici sa dá zistiť krv;
 • správna prietrž sa stáva nemožnou.

V prípade zvieracej prietrže by pomoc pacientom mala byť naliehavá. V prípade akýchkoľvek prejavov by ste mali okamžite kontaktovať kliniku.

etapy

Bežne je biela čiara od hrudnej kosti po pupok široká 10–25 mm a zužuje sa dole až na niekoľko milimetrov pod ňou. V mieste vzniku prietrže bielej línie brucha sa vlákna šľachy môžu líšiť o 100 až 120 mm, čím sa vytvoria herniálne brány rôznych tvarov (oválne, kosoštvorcové, okrúhle)..

Široké herniové brány sa neobjavia okamžite - herniálny výstupok prechádza niekoľkými fázami vývoja:

 1. Prvým stupňom je preperitoneálny lipóm. Vyskytuje sa, keď sa objaví jeden alebo viac provokujúcich faktorov, ktoré sme spomenuli vyššie. V tomto prípade cez ešte malé diery v rozbiehavej šľache vyčnieva tuk pod kožu.
 2. Počiatočné štádium. Pobrušnice vstupuje do brány prietrže, ktorá začína tvoriť membránu pre vnútorné orgány, ktoré vystupujú pod kožu. Peritoneum je tenká membrána pokrývajúca vnútorné steny brušnej dutiny a povrch vnútorných orgánov.

Kýla bielej línie brucha vo fáze konečnej formácie obsahuje všetky potrebné prvky:

 • hernial gates - diera v bielej línii, odkiaľ pochádzajú orgány;
 • hernial sac - peritoneum;
 • obsah vaku: omentum, črevá, steny žalúdka, niektoré väzy.

Zložitosť operácie závisí od toho, kedy sa choroba objavila..

Pruh

Porušenie kýly bielej línie brucha predstavuje kompresiu orgánov a tkanív umiestnených v herniálnom vaku. V závislosti od mechanizmu vývoja dochádza k hernii pružným, fekálnym a retrográdnym porušením.

K elastickému porušeniu prietrže dochádza s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku (napríklad počas pohybov čriev, kašľa, kýchania atď.), Keď sa prietržná brána kýly prudko rozširuje, vyčnieva z nich väčšina brušných orgánov. Potom sa prietržová brána vráti do pôvodného stavu, pretože tkanivá sú elastické a spadnuté orgány nemajú čas na návrat späť do brušnej dutiny..

S fekálnym porušením sa slučka čreva, ktorá sa objavuje v herniálnom vaku, výkaly a plyny postupne vypĺňajú. Výsledkom je, že črevná slučka sa rozťahuje a rastie, čoho dôsledkom je jej porušovanie.

Pri retrográdnom porušení sa vytlačí časť črevnej slučky alebo iného orgánu, ktorý nie je v herniálnom vaku, ale v brušnej dutine. Pri tomto type porušenia sa veľmi rýchlo vyvíja peritonitída a nekróza čreva a závažnosť klinických symptómov rýchlo rastie..

diagnostika

Počiatočná diagnóza sa môže vykonať na základe externého vyšetrenia pacienta, na presné určenie stavu sú potrebné ďalšie vyšetrenia.

 1. Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Kontroluje stav vnútorných orgánov.
 2. X-ray vyšetrenie hernial vak. Pred vyšetrením sa pacientovi pripraví bárium na zvýšenie kontrastu obrazu.
 3. Multispirálna tomografia. Používa sa v najťažších prípadoch a umožňuje vám úplne odstrániť chyby pri diagnostike a hodnotení súčasného stavu.

liečba

Pri liečení choroby sa často robia chyby, ktoré negatívne ovplyvňujú patológiu:

 1. Liečba liekmi proti bolesti alebo antispasmodickými liekmi bude iba odstraňovať bolesť.
 2. Neustále nosí obväz. Zariadenie sa nedá dlho používať. Pás nenahrádza plnú funkčnosť svalov. Pri častom používaní zariadenia môžu svalové vlákna strácať svoj tón, čo vedie k ich atrofii..
 3. Ľudové liečivá (výťažky z listov kôstok, nesmrteľka, palina), brané ústne, môžu znižovať tvorbu plynov a zlepšovať funkciu čriev. Tým sa zníži stupeň vystupovania čriev, ale defekt v šľachách sa v dôsledku vlastností tohto tkaniva neprevýši..
 4. Užívanie liekov na zvýšenie žalúdočnej motility. Tento typ liečby nejakú dobu skutočne prináša úľavu, ale problém nevyrieši. Odporúča sa liečiť patológiu pomocou chirurgického zákroku..
 5. Cvičenie je dobré na prevenciu prietrže, ale nie na liečenie.

Odmietnutie samoliečby, včasná diagnostika patológie a jej správna liečba je jediným spôsobom, ako sa vyhnúť komplikáciám a vrátiť sa k plnohodnotnému životnému štýlu..

Príprava na operáciu

Vlastná príprava pacienta zahŕňa nasledujúce položky:

 • odmietnutie alkoholu najneskôr tri dni pred plánovanou operáciou;
 • vylúčenie liekov, ktoré zhoršujú zrážanie krvi a zvyšujú riziko krvácania (musíte informovať lekára o všetkých užívaných liekoch a uvedie zoznam zakázaných liekov);
 • 14 dní pred operáciou zabezpečte vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné stopové prvky a vitamíny (pomôže to ľahšie preniesť postup a anestéziu a zlepší sa aj rehabilitácia);
 • úplné odmietnutie jedla po 20:00 deň pred operáciou.

Nemocnica musí vykonať potrebné laboratórne testy na kontrolu hladiny cukru, vylúčenie HIV, hepatitídy a iných pohlavne prenosných chorôb, presné stanovenie krvného typu a faktor Rh. Vykoná sa aj EKG na kontrolu činnosti srdca, aby sa zabezpečilo, že pacient podstúpi anestéziu.

Prietrž hernie bielej línie brucha

Chirurgický zákrok sa vykonáva podľa plánu. Lekár vyšetrí pacienta, stanoví diagnózu, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie v nemocnici.

Typy operácií na prietrž bielo-bielej línie brucha:

 1. Otvorená chirurgia s nezatiahnuteľným štepením. Na posilnenie bielej čiary brucha chirurg používa špeciálne protetické sieťky. Táto metóda sa dnes najčastejšie používa, pretože po nej je relaps najmenej pravdepodobný..
 2. Otvorená chirurgia s pružným plastom. Po odstránení kýly chirurg uťahuje bielu čiaru brucha švami, čím ju posilňuje - odtiaľ v názve slovo „stretch“. Tento typ operácie je jednoduchý, ale má nevýhody: musíte urobiť pomerne dlhý rez (zostáva veľká jazva), riziko recidívy je vysoké.
 3. Paraperitoneálna chirurgia. Vyrábajú sa tiež tri vpichy, ale na rozdiel od laparoskopickej chirurgie sa nástroje nezasúvajú do brucha a neprenikajú ani do pobrušnice. Medzi ňu a okolité tkanivá sa vloží špeciálny balónik a nafúkne sa - vytvorí sa priestor, z ktorého budete mať prístup k herniálnemu vaku a vykonávať chirurgický zákrok. Výhody takejto operácie sú rovnaké ako pri laparoskopickej operácii. Jeho implementácia je však technicky zložitejšia, nie je možné bezpečne opraviť protézu oka.
 4. Laparoskopická operácia. S príchodom high-tech zariadení na moderných klinikách sa tento typ operácie prietrže kýly bielej línie brucha stáva stále populárnejším. Namiesto narezania chirurg urobí tri diery, cez ktoré odstráni prietrž a vytvorí protézu oka. Laparoskopická operácia poskytuje nízke riziko relapsu a môže skrátiť dobu rehabilitácie na 10 dní - potom môže pacient znova robiť obvyklé veci. Túto operáciu však nie je možné vykonať pri ochoreniach pľúc a srdca. Je tiež nemožné, ak klinika nemá vhodné vybavenie a odborníkov..

Pri obmedzenej prietrži bielej línie brucha by sa mal chirurgický zákrok vykonať v naliehavom prípade. Chirurg otvára herniálny vak a skúma časť čreva, ktorá sa v ňom nachádza. Ak zomrela - musí sa odstrániť. Niekedy sa ukáže, že veľká časť čreva má čas odumrieť - musíte zvýšiť incíziu a odstrániť všetky odumreté tkanivá..

Rehabilitačné obdobie

Po plánovanej operácii, tj keď kýla nebola porušená, je obnova dostatočne rýchla. Pacient je držaný v nemocnici najviac tri dni. Počas tohto obdobia sestra pravidelne robí obväzy a lekár monitoruje stav stehov a blaho pacienta, aby sa vylúčila možnosť infekcie. Na rovnaké účely sa predpisuje preventívny priebeh antibiotík.

Obdobie rehabilitácie zahŕňa dodržiavanie určitých pravidiel:

 • Je zakázané zdvíhať závažie nad 5 kg (obmedzenie platí najmenej 3 mesiace od dátumu uvedenia do prevádzky)
 • zákruty vpred, náhle pohyby a príliš intenzívny tréning sú zakázané;
 • prejavuje sa mierna fyzická aktivita, najmä chôdza;
 • je potrebné brať laxatíva predpísané lekárom (zápcha môže spôsobiť odchýlku švíkov);
 • mali by ste prehodnotiť svoju stravu a prejsť na vyváženú stravu.

Ľudia, ktorých povolanie súvisí s ťažkou fyzickou prácou, sa presunú na ľahkú prácu až na 6 mesiacov.

diéta

Niekedy nastanú situácie, keď z rôznych dôvodov nie je možné vykonať okamžitú chirurgickú liečbu, musíte ju na určitý čas odložiť. Dodržiavanie diéty môže zmierniť priebeh choroby a minimalizovať riziko porušenia.

 • Odporúča sa do stravy pridať viac ryžových obilnín, rýb, vajec a mliečnych výrobkov. Uistite sa, že pijete fyziologickú normu kvapaliny. Všetky výrobky musia byť rýchlo stráviteľné minimálnym množstvom plynu..
 • Neodporúča sa používať výrobky, ktoré spôsobujú nadúvanie: strukoviny, vyprážané a údené jedlá, čokoláda, orechy, maslo, nakladaná zelenina..

Ak sa vyskytnú počiatočné tráviace problémy, mali by sa odstrániť akýmkoľvek spôsobom, od liekov po ľudové metódy. Podmienkou pre výber správnej stravy je konečná diagnóza vykonaná v zdravotníckom zariadení..

prevencia

Prevencia hernia bielej línie zahŕňa tieto opatrenia:

 • identifikácia príčin ďalších libier a normalizácia telesnej hmotnosti;
 • včasné liečenie chorôb sprevádzaných kašľom;
 • vyhýbanie sa vzpieraniu;
 • dodržiavanie zásad vyváženej zdravej výživy, ktorá by uľahčovala pravidelné pohyby čriev;
 • zabránenie poraneniam prednej brušnej steny;
 • pravidelná telesná výchova na posilnenie brušných svalov (ranné cvičenia, cvičenia v telocvični);
 • dávkovanie fyzickej námahy, do ktorej je zapojená brušná tlač, v pomere k jej vlastnej fyzickej príprave;
 • implementácia všetkých odporúčaní lekárov (vrátane nosenia brušného obväzu) počas tehotenstva a pooperačného obdobia.

Pamätajte, že obväz nelieči prietrž. Naopak, pri dlhodobom nosení môže naopak prispievať k jeho výskytu, pretože začína vykonávať funkciu brušných svalov, ktoré v dôsledku nečinnosti oslabujú, odkloní sa ešte viac, čo prispieva k výskytu prietrže.

Známky a liečba kýly bielej línie brucha u mužov a žien

Kýla bielej línie brucha je vydutý fragment orgánu brušnej dutiny. Navonok to vyzerá ako nádor s hladkými okrajmi a bez poškodenia kože. Ochorenie je sprevádzané silnými bolesťami a poruchami trávenia..

Foto 1. Muži s nadváhou sú v ohrození kýlou bielej línie brucha. Zdroj: Flickr (gokhan duman).

Čo je kýla bielej línie brucha

Biela čiara, inak - aponeuróza, sa nachádza v strede brucha a vertikálne prechádza pupkom. Pod ním sú blokované svalové šľachy.

Je to zaujímavé! Biela línia brucha dostala názov podľa farby šľachy - belavá alebo svetlo šedá.

Vyčnievanie vnútorných orgánov a tukového tkaniva cez šľachy brucha sa nazýva kýla bielej línie brucha. Iné názvy - preperitoneálny lipóm, epigastrická hernia.

Toto ochorenie je častejšie u mužov, najmä u ľudí s nadváhou, ale vyskytuje sa aj u žien a detí, aj keď oveľa menej často..

Príčiny a mechanizmus rozvoja patológie

Biela čiara je oblasť kĺbov brušných svalov. Normálne je maximálna šírka 3 cm Keď sa prietrž vytvára pod vplyvom jedného alebo viacerých faktorov, biela čiara sa začína rozširovať. V spojivovom tkanive sa tvoria štrbiny, cez ktoré tukové tkanivo alebo akékoľvek fragmenty vnútorných orgánov začínajú vyčnievať.

Vypučenie sa časom zvyšuje, vytvára sa herniálny vak, ktorý sa skladá zo vzdialeného pobrušnice a segmentov tenkého čreva a omentum.

Je to zaujímavé! Pri postupujúcom kýle bielej línie brucha sa v spojivovom tkanive objavujú diery až do šírky 10 cm, čo zvyšuje riziko vyčnievania veľkých fragmentov vnútorných orgánov a ich zovretie..

Hlavnou príčinou epigastrickej hernie je slabosť bielej línie, ktorá sa tvorí:

 • kvôli genetickej predispozícii,
 • v dôsledku nadmernej hmotnosti alebo náhleho chudnutia,
 • v dôsledku jaziev po operácii,
 • zranenia bielej línie,
 • po nosení dieťaťa v dôsledku svalovej námahy.

K rozvoju prietrže okrem toho prispievajú faktory vyvolávajúce zvýšenie tlaku v brušnej dutine:

 • ťažké narodenie, keď sa narodí veľké dieťa,
 • fyzická práca spojená so zdvíhaním a prenášaním závaží,
 • chronická zápcha,
 • ťažkosti s močením pri ochoreniach močovej trubice a prostaty,
 • pretrvávajúci nahnevaný kašeľ v kombinácii s ochorením brucha,
 • u detí - dlhý plač.

Príznaky a príznaky prietrže

V počiatočnej fáze ochorenia môže byť nepohodlie obmedzené iba vydutím, čo je viditeľné pri svalovom napätí. S typom hernie, ktorý sa nazýva korigovateľný, sa vyčnievajúca tuberkulóza ľahko opraví a ukrýva sa v brušnej dutine. Ak pacient ľahne na zem, vydutie zmizne alebo sa stane ťažko viditeľným. Neredukovateľná prietrž sa pri stlačení neodstráni a nezmení svoju polohu a tvar, bez ohľadu na to, akú pozíciu zaujme.

 • viditeľné nadúvanie,
 • pocit brnenia v mieste vzniku prietrže,
 • bolesť vyžaruje do lopatky, do brušnej dutiny, pod rebrá alebo dolnú časť chrbta,
 • pálenie záhy a grganie v kombinácii s neustávajúcou nevoľnosťou sa niekedy vyskytuje zvracanie,
 • bolesť zosilnie, ak pacient jedol alebo pil veľa tekutiny,
 • kašeľ, kýchanie, pohyby čriev a fyzická námaha vedú k zvýšenej bolesti,
 • upchatá stolica, plynatosť.

Poznámka! Pri hernii sa pozoruje široká škála bolesti: od tupých a ťažných až po ostré a ostré, vo forme záchvatov alebo dlho v čase..

Ako sa patologický stav vyvíja, pacient sa cíti horšie a horšie. Bolesť sa ťažko toleruje, zvracanie sa stáva konštantným, výkaly sa vyskytujú s krvou alebo stolica úplne chýba. Tento súbor príznakov je indikáciou rýchlej operácie..

Foto 2. Bolesť vyžarujúca do spodnej časti chrbta je jedným z príznakov patologického stavu prietrže. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

diagnostika

Diagnóza „hernie bielej línie brucha“ sa zisťuje po tom, ako chirurg vyšetrí a prehmatá vyčnievajúci novotvar. V nejasných prípadoch sa praktizuje počúvanie kýly pomocou stetoskopu, pretože na jej mieste je počuť zvláštny dunivý zvuk..

Aj keď je prítomnosť prietrže zrejmá, často sa vyžadujú iné diagnostické metódy. To pomáha objasniť, v akom štádiu je ochorenie, ktoré vnútorné orgány sú postihnuté..

Dodatočné vyšetrenia:

 • Ultrazvuk brucha,
 • gastroskopia,
 • Ultrazvuk bielej línie a priamo herniálny vak,
 • herniografia s použitím kontrastného činidla,
 • multispirálna tomografia.

Liečba kýly bielej línie brucha

Pre takúto patológiu existuje iba jeden spôsob liečby - prietrž by sa mal vykonávať. Konzervatívne zaobchádzanie v tomto prípade neprináša výsledky.

Počas liečby musí byť herniálny vak otvorený. Vyčnievajúce časti orgánov sa opatrne vkladajú do brušnej dutiny. Ak redukcia nie je možná, výstupok sa odstráni. Tiež podlieha odstráneniu tkaniva z porušenia. Táto operácia sa vykonáva naliehavo z dôvodu vysokého rizika pre život pacienta v súvislosti s nekrotizáciou poškodených tkanív a orgánov..

V poslednej fáze operácie sa obnoví predná brušná stena.

Operácia na odstránenie prietrže sa nazýva hernioplastika. Otvor v mieste vyčnievania je uzavretý použitím sieťovej protézy alebo materiálu z tela pacienta. Chirurgická sieť je vyrobená z polymérnych materiálov, ktoré v tele úspešne zakorenia bez konfliktu s imunitným systémom. V skutočnosti je to endoprotéza, ktorá nahrádza fasciu brušnej oblasti a zabraňuje recidíve hernie. Špeciálne tkanie siete následne pomáha predchádzať nepríjemnostiam pri pohyboch spojených so svalovým napätím prednej steny brucha..

Laparoskopická operácia

Táto metóda je veľmi populárna. To vám umožní obísť malé otvory namiesto rezu. Kýla sa odstráni otvormi a na posilnenie slabých šliach sa umiestni špeciálna sieť. Výhodou tejto operácie je nízka chorobnosť, zriedkavé relapsy a skrátenie doby zotavenia na jeden a pol týždňa.

Laparoskopická operácia nie je vhodná pre pacientov so srdcovým ochorením. Kontraindikácie sú spojené so skutočnosťou, že arytmia, pokles telesnej teploty pod normálne, ťažkosti s odstraňovaním oxidu uhličitého z tela môžu byť reakciou na anestéziu..

Použitie anestézie u pacientov s ochoreniami priedušiek a pľúc je tiež komplikované: vyžaduje sa špeciálne monitorovanie ventilácie pacienta a hladiny oxidu uhličitého v tele..

Prevádzka expanzného balónu

Tento typ intervencie sa nazýva paraperitoneálny. Špecifickosť operácie spočíva v tom, že manipulácie sa vykonávajú v priestore medzi pobrušnicou a tkanivami okolo nej. Rozšírenie priestoru sa vykonáva pomocou špeciálneho balóna. V nafúknutom stave vám toto zariadenie umožňuje dostať sa do herniálneho vaku a vykonať operáciu. Výhody tejto metódy sú rovnaké ako pri laparoskopickej intervencii. Manipulácia s použitím valca je však zložitejšia - najmä v dôsledku zvláštností pri upevňovaní umelého pletiva, ktoré posilňuje ovládanú plochu..

Otvorený zásah strečovým plastom

Po odstránení postihnutej oblasti sa biela línia brucha pritiahne spolu so stehmi. Tento postup ho posilňuje, pomáha vydržať následné napätie. Výhodou tejto operácie je jej jednoduchosť a často sa vyskytujúci nedostatok recidív. Estetická mínus je dlhá jazva, ktorá zostane po reze.

Otvorený zásah pomocou netahového štepenia

Táto metóda je najvýhodnejšia a percento relapsov po nej je malé. Problémová oblasť - biela čiara brucha - je zosilnená sieťovou protézou, aby sa dosiahla zvýšená pevnosť. V závislosti od charakteristík odstránenej prietrže a jej veľkosti sa určuje, ako sa bude implantát oka umiestňovať. Pre jeho polohu existujú štyri možnosti: nad bielou čiarou brucha, pod ňou, medzi jej vrstvami alebo na vnútornej strane brušnej dutiny..

Foto 3. Chirurgia je jediný spoľahlivý spôsob liečby kýly. Zdroj: Flickr (Sonika Verma).

Rehabilitačné obdobie

Chirurgia bez komplikácií umožňuje pacientovi zotaviť sa rýchlo, ak kýla nebola zranená. Obdobie zotavenia trvá niekoľko týždňov, po ktorých sa pacient môže vrátiť do obvyklej životnej rutiny.

Úspešné obnovenie zahŕňa nasledujúce:

 • Starostlivosť o rany: antiseptické ošetrenie, pravidelné obväzy, včasný prístup k lekárovi kvôli komplikáciám hojenia.
 • Strava s dôrazom na plnohodnotnú harmonickú výživu, okrem výrobkov, pri ktorých dochádza k zvýšenej tvorbe plynov alebo podráždeniu gastrointestinálneho traktu.
 • Užívanie preháňadla podľa predpisu lekára.
 • Hladké obnovenie aktivity vrátane dlhých prechádzok po ulici a špeciálne vybranej skupiny cvičení fyzioterapeutických cvičení na posilnenie svalov.
 • Vylúčenie traumatických faktorov a fyzického stresu v domácnosti a v práci (počas nasledujúcich 3 mesiacov nezdvíhajte viac ako 5 kg).

diéta

Špecifická strava pomáha zmierňovať príznaky počas choroby a znižuje pravdepodobnosť poranenia. Toto je dôležité, ak nie je možné operovať pacienta bezprostredne po diagnostikovaní kýly bielej línie brucha a operácia je odložená. Po operácii sa odporúča dodržiavať aj diétu.

Pacient musí denne vypiť veľa tekutín.

Je potrebné obmedziť všetky výrobky, z ktorých môže žalúdok napučať: orechy, strukoviny, nakladaná zelenina, ako aj paradajky, špargľa, čokoláda, maslo, korenené, vyprážané jedlá, nakladaná zelenina a údené mäso, hranolky, polotovary, hotové jedlá, konzervy.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické cvičenia sú tradičným profylaktickým postupom pri patológii prietrže. Umožňuje vám predchádzať možným komplikáciám a posilňovať stenu brucha. Cvičenie je indikované ako v období rehabilitácie, tak aj v období remisie ochorenia. Triedy zahŕňajú iba cvičenia odporúčané lekárom a vykonávajú sa v podpornom obväze.

Kontraindikácie pre cvičebnú terapiu sú spojené s exacerbáciou choroby (ťažký výčnelok, akútna bolesť, horúčka, kŕče, vracanie, poruchy trávenia)..

Nosiť obväz

Bandáž znižuje riziko recidívy a zabraňuje napínaniu bielej línie brucha, kým sa počas zaťaženia neobjavia nové trhliny. Hlavnou indikáciou nosenia obväzu je pokles tlaku na peritoneálnej stene. Mal by sa nosiť až po vykonaní plastovej steny a odstránení hernálnych otvorov. Trvanie nosenia v priemere od 3 do 6 mesiacov. Ak je to však uvedené, lekár môže odporúčať toto zariadenie nosiť na celý život..

Možné komplikácie a dôsledky

Iba včasná diagnostika prietrže kýly bielej línie brucha a jej správna liečba umožňujú obnoviť celý život. Pri tejto patológii je nebezpečné nie také oslabenie brušných svalov ako komplikácie a odmietnutie včas vyhľadať pomoc..

 1. Zápal prietrže alebo vydutého orgánu: zápalový proces končí zjazvením, tvorbou zrastov, ktoré zabraňujú zafixovaniu prietrže a stáva sa nenapraviteľným.
 2. Poranenie prietrže: v dôsledku veľkého zaťaženia svalov brušnej steny šľachy sa viac odkloní, časť vnútorného orgánu spadne do tejto diery. Tento fragment sa potom zovrie. Môže dôjsť k poraneniu pri náhlom kýchaní alebo kašľaní, zápche.
 3. Črevná obštrukcia, stagnácia výkalov: stlačené slučky čreva nemôžu prejsť potravou a plynmi. Pacient trpí pretrvávajúcou zápchou. Kýla vyčnieva a stáva sa hustejšou. Príznaky tejto komplikácie sú nevoľnosť, zvracanie a plynatosť..
 4. Peritonitída: tkanivá spekaného čreva sa veľmi rýchlo rozpadajú. V brušnej dutine začína septický zápal, tvorba veľkých hnisov. Vyžaduje sa urgentná operácia, inak pacient môže zomrieť do 24 hodín.

Prevencia prietrže a komplikácií

Pri preventívnych opatreniach sa kladie dôraz na posilnenie celkového tonusu, zdravého životného štýlu a zabránenie naťahovaniu bielej línie brucha. Mali by ste sa vyhnúť situáciám, keď je pravdepodobné poranenie brucha, starostlivo normalizovať záťaž a starostlivo dodržiavať odporúčania lekára:

 • Dodržujte diétu, jedzte úplne.
 • Hmotnosť koľaje.
 • Vzdajte sa alkoholu a nikotínu.
 • Pravidelne posilujte prednú brušnú stenu, pozorujte zmiernenie stresu a postupujte podľa odporúčaní lekára.
 • Liečte choroby kašľa v čase.
 • Pri zdvíhaní závaží buďte opatrní..
 • Na odporúčanie lekára použite špeciálny obväz.
 • Sledujte včasné pohyby čriev.
 • Správny životný štýl, striedajte sedavé činnosti s aktivitou.

Biela línia brucha

Biela čiara brucha je miestom fúzie aponeurózy so svaly pravého a ľavého brucha konečníka, tiahne sa od epigastria do stredu ochlpenia..

príčiny

V závislosti od umiestnenia pupku existujú rôzne typy. Medzi nimi:

 • supra umbilikálna prietrž - vyskytuje sa nad pupočníkovým krúžkom;
 • para umbilical - nachádza sa v blízkosti pupočného kruhu;
 • sub-umbilical - nachádza sa pod pupkom.

V chirurgii existujú tri hlavné fázy:

 • preperitoneálny lipóm;
 • počiatočná prietrž;
 • vytvorená prietrž.

príznaky

Komplex symptómov zahŕňa: bolestivé, nádorové výčnelky (zvyčajne v horných častiach), bolesť pri športových aktivitách a náhle pohyby, divergencia svalov (diastáza) pozdĺž stredovej línie, nevoľnosť, zvracanie..

diagnostika

Medzi metódy výskumu patrí konzultácia s chirurgom, rádiografia žalúdka a dvanástnika, gastroskopia (ezofagogastroduodenskopia), herniografia, ultrazvuková diagnostika protrúzie, počítačová tomografia (CT) brušnej dutiny..

Diferenciálna diagnóza sa uskutočňuje s lipómom a fibromom..

liečba

Liečba by mala byť rýchla. Existuje niekoľko podtypov:

 • lokálne opravy tkanív - poruchy pri šití s ​​odstránením pravdepodobnej diastázy svalu konečníka. Existuje jedna nevýhoda - v pooperačnom období sa recidíva vyskytuje v 40% prípadov po operácii.
 • plast s použitím syntetických protéz - vytvorenie pletiva na pokrytie patológie aponeurózy po odstránení diastázy svalu konečníka.

Špecifickosť chirurgickej liečby spočíva v tom, že nestačí len odstrániť vzniknutý defekt, je potrebné odstrániť diastázu.

Pri dlhodobom procese sú možné komplikácie: štípanie, obštrukcia čreva, zápal, trauma vnútornému orgánu v herniálnom vaku. Naliehavá operácia môže zachrániť zovretú časť črevnej slučky v prvých šiestich hodinách, potom sa objaví jej nekróza, začne sa peritonitída, ktorá môže viesť k smrti. Niekedy je potrebná ďalšia laparotómia, aby sa otvoril prístup do vnútorných orgánov pacienta..

prevencia

Medzi preventívne opatrenia patrí nosenie obväzov počas tehotenstva; vyvážená strava; fyzické cvičenia; normalizácia a korekcia telesnej hmotnosti; použitie správnej techniky zdvíhania závaží, zákaz zdvíhania nadmerne ťažkých predmetov.

Príznaky a liečba kýly bielej línie brucha (bez chirurgického zákroku a u lekára)

Biela čiara brucha je šľachová stavba od hrudnej kosti po krčmu, umiestnená presne v strednej čiare. Na tomto mieste sú spojené šľachy umiestnené na oboch stranách šikmých svalov brucha. Štruktúra je pomerne tenká, obsahuje málo nervových zakončení a krvných ciev.

Kýla bielej línie brucha je vyčnievanie časti orgánov brušnej dutiny pod kožou (respektíve v oblasti bielej línie)..

V počiatočných fázach vývoja je prietrž bezbolestná a nijako zvlášť neobťažuje človeka. Ale v priebehu času choroba postupuje a prietrž môže byť zranená - kompresia orgánov hernálneho vaku pomocou nestlačiteľného šľachového prstenca, cez ktorý vychádzajú. Toto je život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok..

Účinná liečba patológie je iba chirurgická. Bez chirurgického zákroku môže človek iba tak či onak znížiť stupeň vyčnievania prietrže, čím „pomáha“ jeho šľachám. Toto „ošetrenie“ však problém nevyrieši, ale skôr zmierňuje tón šliach, čo umožňuje, aby sa diera (cez ktorú črevá alebo omentum opúšťajú kožu) natiahla ešte viac.

Nekomplikovaná hernia sa účinne lieči plánovaným chirurgickým zákrokom, ktorý je vždy úspešný..

Ďalej urobíme podrobný prehľad choroby, hovoríme o málo známych nuanciách patológie a pacientom poskytneme užitočné rady..

Tri druhy kýly bielej línie

Kýla bielej línie môže byť umiestnená:

nad pupočným otvorom (nad pupočnou alebo epigastrickou prietržou),

pri pupku (paraumbilikálne),

pod pupkom v stredovej línii.

Táto posledná lokalizácia je najmenej pravdepodobná, pretože bližšie k krčme šľachy sú pevnejšie spojené a vytvárajú silnejšiu a menej širokú štruktúru bielej čiary..

Na bielej čiare sa niekedy vyvinie viac prietrží, ktoré sa nachádzajú nad sebou.

Možné umiestnenie brušnej prietrže

Príčiny patológie

Kýla bielej línie je spôsobená dvoma skupinami faktorov:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

1. Faktory oslabujúce šľachy brušných svalov2. Faktory spôsobujúce zvýšený brušný tlak
Dedičná porucha šľachyNejaká fyzická práca
Obezitazápcha
Pooperačné jazvy s bielou čiarouObtiažny pôrod
Poranenia brucha (najmä trvalé u profesionálnych športovcov)tehotenstvo
Časté choroby sprevádzané silným kašľom alebo zvracaním
Ascites - hromadenie nezápalovej tekutiny v bruchu
Choroby, pri ktorých močový mechúr preteká v dôsledku ťažkostí s močením: prostatitída, adenóm prostaty, zúžená močová trubica
Malé deti sa dlho plačú

Z určenia presnej príčiny hernie závisí od toho, či bude patologická liečba účinná (dôjde k recidíve)..

Etapy vývoja choroby

Bežne je biela čiara od hrudnej kosti po pupok široká 10–25 mm a zužuje sa dole až na niekoľko milimetrov pod ňou. V mieste vzniku prietrže bielej línie brucha sa vlákna šľachy môžu líšiť o 100 až 120 mm, čím sa vytvoria herniálne brány rôznych tvarov (oválne, kosoštvorcové, okrúhle)..

Široké herniové brány sa neobjavia okamžite - herniálny výstupok prechádza niekoľkými fázami vývoja:

Prvým stupňom je preperitoneálny lipóm. Vyskytuje sa, keď sa objaví jeden alebo viac provokujúcich faktorov, ktoré sme spomenuli vyššie. V tomto prípade cez ešte malé diery v rozbiehavej šľache vyčnieva tuk pod kožu.

Počiatočné štádium. Pobrušnice vstupuje do brány prietrže, ktorá začína tvoriť membránu pre vnútorné orgány, ktoré vystupujú pod kožu. Peritoneum je tenká membrána pokrývajúca vnútorné steny brušnej dutiny a povrch vnútorných orgánov.

Kýla bielej línie brucha vo fáze konečnej formácie obsahuje všetky potrebné prvky:

 • hernial gates - diera v bielej línii, odkiaľ pochádzajú orgány;
 • hernial sac - peritoneum;
 • obsah vaku: omentum, črevá, steny žalúdka, niektoré väzy.

Zložitosť operácie závisí od toho, kedy sa choroba objavila..

Charakteristické príznaky

Kýla bielej čiary sa dá pozorovať dokonca aj v štádiu lipómu: vo zvislej polohe pozdĺž stredovej čiary na jednom z miest medzi pubou a hrudnou kosťou sa určuje malá formácia. Jeho charakteristika:

 • bezbolestný,
 • mäkké na dotyk,
 • bežná farba kože,
 • v horizontálnej polohe zmizne.

V počiatočnej fáze sú zaznamenané rovnaké príznaky, iba prietrž je už veľká. Keď lipne, ľahne si ako lipóm do dutiny.

Kýla bielej línie brucha sa zreteľne prejavuje počas jej konečnej tvorby. Toto vzdelanie:

 • elastický;
 • umiestnené v stredovej čiare;
 • s priemerom 1-12 cm;
 • bezbolestne;
 • môže rachotiť, ak prietrž obsahuje slučku čreva;
 • pokožka nad ňou má normálnu farbu;
 • zvyšuje sa s namáhaním.

Ak v priebehu existencie kýly došlo k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku alebo silnému napätiu brušných svalov, môže sa prietrž porušiť. To sa prejavuje:

 • bolesť herniálneho výčnelku;
 • zvýšená bolesť, ak sa dotknete prietrže alebo dýchate v žalúdku;
 • zadržiavanie plynu a stolice;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zmena vo všeobecnom stave.

diagnostika

Chirurg diagnostikuje kýlu bielej línie na základe:

Röntgenové vyšetrenie obsahu herniálneho vaku s predchádzajúcim podaním kontrastnej látky (bárium);

počítačová multispirálna tomografia (multispirálna v tomto prípade znamená „veľmi presná“).

Jediný spôsob, ako liečiť prietrž

Chirurgia je jedinou metódou, ktorá dokáže vyliečiť prietrž.

Pri všeobecnej anestézii malými nástrojmi sa herniálny vak odstráni niekoľkými rezmi alebo veľkým rezom. Subjekty, ktoré sú v nej umiestnené, sú skontrolované na možné porušenie. Neporušené sa zasunú do brušnej dutiny a odstránia sa oblasti s patologickými zmenami. Potom sa prišíva kýlová brána.

Potom je prietržová brána vystužená polypropylénovou sieťou - čím sa zabráni opätovnému objaveniu sa výčnelku. Ak sa v priebehu operácie defekt posilnil pomocou vlastných tkanív pacienta, potom sa pri 20–40% prípadov obnoví kýla bielej línie.

Ak je zásah vykonaný v prípade porušenia prietrže, podstata operácie je rovnaká: odstráňte prebytočné pobrušnice, zošite defekt šľachy. Aj v tomto prípade sa osobitná pozornosť venuje tomu, aby sa orgány s najmenšími príznakmi obehovej poruchy nedostali do brušnej dutiny (ku ktorej mohlo dôjsť v dôsledku porušenia predpisov)..

Konzervatívna terapia

Nie je možné vyliečiť kýlu bielej línie bez chirurgického zákroku.

 • Liečba liekmi proti bolesti alebo antispasmodickými liekmi bude iba odstraňovať bolesť.
 • Bandáž pomôže len nahradiť prácu podľa vašich vlastných šliach, ale zároveň nielenže posilní, ale aj oslabí ešte viac..
 • Ľudové liečivá (výťažky z listov kôstok, nesmrteľka, palina), brané ústne, môžu znižovať tvorbu plynov a zlepšovať funkciu čriev. Tým sa zníži stupeň vystupovania čriev, ale defekt v šľachách sa v dôsledku vlastností tohto tkaniva neprevýši..
 • Cvičenie je dobré na prevenciu prietrže, ale nie na liečenie.

diéta

Špeciálna strava nevylúči herniálny výčnelok, ale významne zníži mieru progresie ochorenia a zníži šance na rozvoj porušenia. Pre maximálny účinok kombinujte stravu s cvičením a užívaním ľudových liekov.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Kýla bielej línie. Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Často kladené otázky

Kýla bielej línie brucha je prietrž hernia na prednej brušnej stene umiestnenej v stredovej línii. Môže pozostávať z tukového tkaniva alebo herniálneho vaku (ktorého steny sú tvorené pobrušnicou - tenký film spojivového tkaniva), v ktorých sú črevné slučky alebo časť iného vnútorného orgánu..

Fakty o hernii bielej čiary:

 • 3 - 12% chirurgických zákrokov v gastroenterológii sa vykonáva pri hernii bielej línie brucha;
 • choroba je najbežnejšia u mužov vo veku 20 - 30 rokov;
 • do 40 rokov hernie bielej línie brucha trpia hlavne mužmi, v staršom veku ženy;
 • u detí je toto ochorenie zriedkavé - v 0,8% prípadov.

Rysy anatómie prednej brušnej steny

Prednú brušnú stenu u ľudí predstavujú hlavne brušné svaly.

Vrstvy prednej brušnej steny:

 • Peritoneum je súčasný film spojivového tkaniva, ktorý lemuje brušnú dutinu zvnútra. Zahŕňa všetky orgány brucha..
 • Vonku je vrstva tuku - je to predperitoneálna vláknina.
 • Nasleduje priečna fascia - hustá časť spojivového tkaniva, ktorá posilňuje prednú brušnú stenu..
 • Brušné svaly pokrývajú takmer celú prednú časť brucha. Sú umiestnené vpravo a vľavo, na vonkajšej strane pokryté fasciou - škrupinou spojivového tkaniva.
 • Nad svalmi sa nachádza podkožný tuk a pokožka..

V strede pozdĺž brucha prechádza úzka zóna, v ktorej chýbajú svaly. V tomto bode je spojená fascia pravých a ľavých svalových skupín brušných svalov. Táto anatomická formácia sa nazýva biela línia brucha..

Biela čiara má nerovnomernú šírku. V hornej časti je širšia (1-3 cm), v dolnej (pod pupkom) - užšia. Najpravdepodobnejšie je výskyt herniového výčnelku v hornej časti. Prietrž sa často nachádza priamo pod hrudnou kosťou..

Príčiny kýly bielej línie brucha

Príčiny choroby možno rozdeliť do dvoch skupín: príčiny spojené so oslabením samotnej bielej línie a zvýšením vnútrobrušného tlaku..

Príčiny vedúce k oslabeniu bielej čiary, objaveniu sa medzier v nej a divergencii brušných svalov (náchylné na výskyt prietrže)Príčiny spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku (vyvolávajú výskyt prietrže)
 • Dedičnosť. Pravdepodobnosť kýly bielej línie brucha sa zvyšuje u ľudí, ktorých bezprostrední príbuzní touto chorobou trpeli / trpia..
 • Obezita. U ľudí s nadmernou telesnou hmotnosťou a veľkým množstvom podkožného tuku je predná brušná stena napnutá, oslabená, brušné svaly sa rozchádzajú viac do strán a šírka bielej čiary sa zväčšuje..
 • Jazvy po operácii. Každá pooperačná jazva na brušnej stene je slabým miestom, v ktorom je zvýšené riziko herniového výčnelku..
 • Poranenia brucha. Rany, podvrtnutie a pretrhnutie svalov a fascie, modriny prispievajú k oslabeniu prednej steny brucha..
 • Tehotenstvo. U tehotnej ženy je predná stena brucha natiahnutá, pupok, brušné svaly sa po stranách značne líšia.
 • Nadmerné cvičenie, vzpieranie.
 • zápcha Počas pohybu čriev sa človek musí viac namáhať, v dôsledku toho sa zvyšuje tlak vo vnútri brucha.
 • Ťažká, predĺžená práca, veľká veľkosť plodu.
 • Choroby nachádzajúce sa vo vnútri brucha, sprevádzané ťažkým dlhodobým kašľom.
 • Choroby sprevádzané ťažkosťami s močením. Napríklad zápal prostaty u mužov. Aby ste močili, musíte sa navyše namáhať.
 • Silné predĺžené plačanie u malého dieťaťa.

Čo je kýla bielej línie brucha?

Keď je biela čiara brucha veľmi roztiahnutá a oslabená, vznikajú v nej praskliny. Podľa toho, čo vyčnieva cez jednu z týchto trhlín, existujú tri typy prietrže:

 • Preperitoneálny lipóm (wen). Prostredníctvom medzery sa vydúva iba tuk, ktorý je okolo pobrušnice. Ako taká neexistuje kýla.
 • Začiatok výčnelku pobrušnice. Pobrežie sa vydúva dopredu cez bielu líniu brucha a vytvára druh vrecka - herniálny vak.
 • Vytvorený herniálny vak. Do neho môžu vstúpiť slučky čreva a iných orgánov nachádzajúcich sa vo vnútri brucha.

Príznaky hernie bielej línie brucha

Pri štádiu preperitoneálneho lipómu sa prietrž najčastejšie nedetekuje. Žiadne príznaky.

Príznaky vo fáze vytvorenej prietrže:

 • V strede brucha, najčastejšie v hornej časti, je vydutie, ktoré je zvonka viditeľné a je dobre pociťované. Ak položíte ruku na výstupok a požiadate pacienta, aby namáhal alebo kašľal, môžete cítiť charakteristický tlak.
 • V oblasti vydutia sa prejavuje bolestivosť, ktorá sa zvyšuje pri fyzickej námahe, náhle pohyby, namáhanie, po jedle..
 • Bolesť často rozdáva pod rebrom, pod lopatkou ramena, v dolnej časti chrbta.
 • Nevoľnosť, zvracanie, pálenie záhy, grganie.

Typy kýly bielej línie brucha v závislosti od miesta:

 • Epigastrická (epigastrická, pupočná). Nachádza sa nad pupkom. Toto je najbežnejšia odroda, ktorá sa vyskytuje v 80% prípadov..
 • Paraumbilikálny (para umbilikálny). Nachádza sa vedľa pupku (ale nie v pupku samotnom, na rozdiel od pupočnej kýly). Toto je najvzácnejšia odroda - nájdená u 1% pacientov.
 • Umbilikálne (hypogastrické) - vyskytujú sa v 9% prípadov.

Najčastejšie sa vyskytuje iba jeden herniálny výčnelok. Niekoľko kýiel bielej línie brucha sa nachádza zriedkavo, ktoré sú umiestnené nad sebou.

Komplikácie kýly bielej línie brucha

Hlavnou komplikáciou kýly bielej línie brucha je jej porušenie. V diere, cez ktorú vystupuje, dochádza k náhlemu stlačeniu herniálneho vaku.

Príznaky porušenia prietrže bielej línie brucha:

 • zvýšená bolesť v oblasti herniálneho výčnelku;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • zápcha alebo prímes krvi v stolici;
 • bolesť brucha, ktorá sa časom zvyšuje;
 • prietrž prestala ustupovať (predtým bolo možné pri stlačení výstupku v polohe na chrbte znížiť).
Počas porušenia prietrže sa stlačí časť čreva alebo iného orgánu, ktorý upadol do herniálneho vaku, a v ňom sa narušuje krvný obeh. Postupne zomiera, zatiaľ čo sa stav pacienta zhoršuje. Stane sa bledým, vyskytne sa silná bolesť brucha, brušné svaly sa stávajú tvrdými ako doska.
Obmedzená prietrž je núdzový stav, ktorý predstavuje ohrozenie života.

Diagnóza kýly bielej línie brucha

Ktorého špecialistu treba kontaktovať, keď sa objavia príznaky choroby?

Aké otázky môže lekár položiť pacientovi s herniou bielej čiary?

 • Aké príznaky vás trápia? Ako dlho sa objavili?
 • Pri prvom zistení choroby?
 • Boli vykonané nejaké predchádzajúce operácie? Z akého dôvodu?
 • Sú bolesti v oblasti herniálneho výčnelku?
 • Do zápcha alebo iné tráviace problémy?

Ako lekár vyšetruje pacienta?

Aké vyšetrenie je predpísané na príznaky kýly bielej línie?


Názov štúdiepopisAko je?
X-ray žalúdka so zvýšením kontrastuŽalúdok sa naplní kontrastným médiom a potom sa odoberú röntgenové lúče: na nich sú zreteľne viditeľné kontúry orgánu..
Ciele výskumu:
 • detekcia prolapsu žalúdka v herniálnom vaku;
 • detekcia vredov, nádorov žalúdka, ktoré môžu byť sprevádzané rovnakými príznakmi ako prietrž bielej línie brucha.
Štúdia sa uskutočňuje na lačný žalúdok. Pacientovi sa podá nápoj z roztoku nepriepustnej pre žiarenie - síran bárnatý. Potom urobte fotografie.
gastroduodenofibroskopiiEndoskopické vyšetrenie žalúdka a dvanástnika.
Ciele výskumu:
 • detekcia prolapsu žalúdka v herniálnom vaku;
 • detekcia vredov, nádorov žalúdka alebo dvanástnika, ktoré môžu byť sprevádzané rovnakými príznakmi ako prietrž bielej čiary.
Štúdia sa uskutočňuje na lačný žalúdok..
Lekár položí pacienta na jeho ľavú stranu, anestetizuje hrtan pomocou spreja a zavedie flexibilný endoskop ústami pomocou miniatúrnej videokamery na konci. Vyšetrenie sliznice žalúdka, dvanástnika.
Ultrazvuk herniálneho výčnelkuCiele ultrazvukového vyšetrenia:
 • na rozlíšenie preperitoneálneho lipómu od vytvorenej prietrže;
 • odlíšiť prietrž bielej línie brucha od iných patologických formácií;
 • preskúmať obsah herniálneho vaku.
Ultrazvuk sa vykonáva obvyklým spôsobom. Lekár požiada pacienta, aby sa vyzliekol do pásu, na pokožku nanesie špeciálny gél a vykoná vyšetrenie ultrazvukovou sondou..
Ultrazvuk bruchaŠtúdia umožňuje posúdiť stav a umiestnenie vnútorných orgánov brucha, zistiť rôzne patologické procesy v nich..
Ciele stretnutia:
 • zistiť, ktorý orgán je vo vnútri herniálneho vaku;
 • identifikovať choroby, ktoré môžu spôsobiť príznaky podobné hernii bielej línie: vredy, nádory žalúdka a dvanástnika, cholecystitída, pankreatitída.
Zobrazovanie magnetickou rezonanciou, počítačová tomografia bruchaTieto štúdie umožňujú získať jasné vrstvené časti akejkoľvek oblasti tela, vizualizovať relatívnu polohu vnútorných orgánov, patologické formácie.
MRI a CT sa vykonávajú v pochybných prípadoch, keď si lekár nie je istý diagnózou..
Zobrazovanie magnetickou rezonanciou a počítačová tomografia sa vykonávajú v osobitne vybavených izbách..
GerniographyTáto štúdia sa zriedka vykonáva v prípadoch pochybností o diagnóze. Röntgenové lúče hernie sa odoberajú po zafarbení kontrastným prostriedkom pre rôntgenové žiarenie.Štúdia sa vykonáva v špeciálnej miestnosti, v sterilných podmienkach. Pacient sa položí na gauč, uskutoční sa lokálna anestézia a do brušnej dutiny sa zavedie ihla, cez ktorú sa dodáva rôntgenový kontrastný roztok. Potom je pacient požiadaný, aby sa prevrátil na bruchu, trochu sa namáhal, kašeľ. V tomto prípade prúdi roztok do herniálneho vaku. Kýla je na obrázkoch zreteľne viditeľná.

Liečba kýly bielej línie brucha

Neexistujú žiadne konzervatívne metódy na ošetrenie kýly bielej línie. Hrudný výčnelok sa dá odstrániť iba pomocou chirurgického zákroku.

Chirurgický zákrok sa vykonáva podľa plánu. Lekár vyšetrí pacienta, stanoví diagnózu, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie v nemocnici.

Predoperačné vyšetrenie:

 • všeobecná analýza krvi;
 • všeobecná analýza moču;
 • elektrokardiogram;
 • krvná chémia;
 • analýza na hepatitídu, HIV, syfilis.

Počas operácie chirurg prideľuje herniálny vak, otvára ho, vyhodnocuje stav orgánov vo vnútri a vrhá ich späť do brucha. Hernálny vak je obviazaný, odrezaný a zošitý jeho základňou. Potom je potrebné posilniť bielu líniu brucha a eliminovať divergenciu brušných svalov..

Typy operácií na prietrž bielo-bielej línie brucha:

 • Otvorená chirurgia s pružným plastom. Po odstránení kýly chirurg uťahuje bielu čiaru brucha švami, čím ju posilňuje - odtiaľ v názve slovo „stretch“. Tento typ operácie je jednoduchý, ale má nevýhody: musíte urobiť pomerne dlhý rez (zostáva veľká jazva), riziko recidívy je vysoké.
 • Otvorená chirurgia s nezatiahnuteľným štepením. Na posilnenie bielej čiary brucha chirurg používa špeciálne protetické sieťky. Táto metóda sa dnes najčastejšie používa, pretože po nej je relaps najmenej pravdepodobný..
 • Laparoskopická operácia. S príchodom high-tech zariadení na moderných klinikách sa tento typ operácie prietrže kýly bielej línie brucha stáva stále populárnejším. Namiesto narezania chirurg urobí tri diery, cez ktoré odstráni prietrž a vytvorí protézu oka. Laparoskopická operácia poskytuje nízke riziko relapsu a môže skrátiť dobu rehabilitácie na 10 dní - potom môže pacient znova robiť obvyklé veci. Túto operáciu však nie je možné vykonať pri ochoreniach pľúc a srdca. Je tiež nemožné, ak klinika nemá vhodné vybavenie a odborníkov..
 • Paraperitoneálna chirurgia. Vyrábajú sa tiež tri vpichy, ale na rozdiel od laparoskopickej chirurgie sa nástroje nezasúvajú do brucha a neprenikajú ani do pobrušnice. Medzi ňu a okolité tkanivá sa vloží špeciálny balónik a nafúkne sa - vytvorí sa priestor, z ktorého budete mať prístup k herniálnemu vaku a vykonávať chirurgický zákrok. Výhody takejto operácie sú rovnaké ako pri laparoskopickej operácii. Jeho implementácia je však technicky zložitejšia, nie je možné bezpečne opraviť protézu oka.

Pri obmedzenej prietrži bielej línie brucha by sa mal chirurgický zákrok vykonať v naliehavom prípade. Chirurg otvára herniálny vak a skúma časť čreva, ktorá sa v ňom nachádza. Ak zomrela - musí sa odstrániť. Niekedy sa ukáže, že veľká časť čreva má čas odumrieť - musíte zvýšiť incíziu a odstrániť všetky odumreté tkanivá..

Diéta po operácii

V prvých dňoch po chirurgickom zákroku sa pacientovi podáva voda, potom tekuté bujóny. V nasledujúcich dňoch môžete postupne prejsť na pevné jedlo. V pooperačnom období musíte vypiť najmenej 10 pohárov vody denne - to pomáha vyrovnať stratu tekutín v tele a zabrániť zápche..

Prognóza po operácii

Všeobecne je prognóza po operácii priaznivá.

K relapsom dochádza pomerne často po otvorených chirurgických zákrokoch s napínaním štepu: u 20% - 40% pacientov sa brušná hernia bielej línie vyskytuje opakovane. Preto sa dnes tento typ chirurgickej liečby prakticky nepoužíva..

Pravdepodobnosť recidívy tiež veľmi závisí od toho, ako svedomito pacient dodržiava odporúčania lekára v pooperačnom období..

Môže obväz pomôcť s prietržom bielej línie brucha?

Existuje špeciálna brušná bandáž, ktorá je páskou z úpletu 20 cm široká, má špeciálny vankúšový pelot, ktorý je umiestnený v oblasti kýly..

S pomocou takého obväzu nie je možné vyliečiť kýlu bielej línie brucha. Jeho nos môže dokonca zhoršiť stav: obväz preberá funkcie brušných svalov, v dôsledku čoho oslabujú a ešte viac sa odkláňajú, zväčšuje sa herniálny výčnelok.

Situácie, keď lekár môže odporučiť nosenie brušného obväzu s kýlou bielej línie brucha:

 • na krátku dobu pred chirurgickým zákrokom, aby sa zabránilo zvýšeniu herniového výčnelku;
 • vo fáze preperitoneálneho lipómu, keď prietrž ešte nie je;
 • ako prostriedok prevencie u ľudí s oslabenou prednou brušnou stenou;
 • po operácii, aby sa zabránilo recidíve, zmierniť bolesť v jazve;
 • u ľudí zapojených do ťažkej fyzickej práce, vzpierania;
 • počas tehotenstva;
 • u starších a oslabených osôb, ktoré majú kontraindikácie pre chirurgický zákrok.

Ako nosiť obväz?

 • ľahnite si na chrbát;
 • jemne zatlačte na výčnelok rukou - vložte ju do žalúdka;
 • umiestniť vankúšový pelot do oblasti herniálneho výčnelku;
 • ovinúť obväz okolo tela, upevniť suchý zips;
 • správne pripevnený obväz by mal tela priliehať dostatočne stlačený a stláčať hernálny výstupok, ale nemal by sa príliš stlačiť, spôsobiť vážne nepohodlie.

Môžu ľudové metódy pomôcť s prietržom bielej línie brucha?

Profylaxia hernie bielej línie

diéta

Ľudia s oslabenou prednou brušnou stenou, ktorí podstúpili operáciu kýly bielej línie brucha, by mali konzumovať dostatok tekutín a potravín bohatých na vlákninu, vyhýbať sa potravinám, ktoré prispievajú k zápche..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia sa vyskytuje hlavne u mužov. Ženy trpia patológiou oveľa menej často. Najčastejšie sa problém rieši operatívne, existujú však prípady, keď je indikovaná liečba ingvinálnej prietrže bez chirurgického zákroku.
Chrbtica je hlavnou osou, na ktorej je postavené naše zdravie a život..
Liečba kýly chrbtice v sanatóriu nie je jedinou, ale najúčinnejšou metódou liečby. Bolesťou chrbtice je osteochondróza chrbtice - degeneratívna zmena medzistavcových platničiek a následkom zanedbávania a zanedbávania zdravia kýly medzistavcových platničiek.
Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je klesanie hrotov mitrálnej chlopne smerom k ľavej predsieni počas kontrakcie ľavej komory. Toto ochorenie srdca vedie k tomu, že pri kontrakcii ľavej komory je časť krvi vrhnutá do ľavej predsiene.