loader

Hlavná

Pažerák

Biela línia prietrže

Ako liečiť kýlu bielej línie

Kýla bielej línie brucha je patologický proces, počas ktorého sa vytvára vydutie brušných orgánov medzi prasklinami vlákien výstuže svalov strednej línie (biela čiara). Iným spôsobom sa takéto ochorenie nazýva epigastrická hernia a vyskytuje sa v 10% všetkých prípadov, častejšie u mužov..

K vydutiu orgánov dochádza kdekoľvek pozdĺž stredovej čiary brucha v mieste otvoru. Biela čiara slúži ako prepletanie zväzkov šľachy širokých svalov brucha vo forme doštičky. Čiara pozdĺž stredovej osi od xiphoidného procesu po ochlpenie je lokalizovaná, jej hrúbka je asi tri centimetre.

Čo to je?

Kýla bielej línie je výčnelok podkožného tuku a vnútorných orgánov cez veľké medzery medzi plexom šliach bielej línie brucha..

Ako ukazuje prax, patológia je častejšia u mužov mladších ako 30 rokov o 3-10%. Pri tejto forme ochorenia sa začnú objavovať časti vnútorných orgánov a tuku cez otvory medzi svalmi. Typickým lokalizačným miestom je epigastrická oblasť.

Nasledujúce typy hernií sa rozlišujú v závislosti od lokalizácie vzhľadom na pupočnú dutinu:

 1. Nadledvina (nachádza sa nad pupkom);
 2. Takmer pupočníková (nachádza sa v blízkosti pupočnej dutiny);
 3. Pupočník (lokalizovaný pod pupočnou dutinou).

Poloha kýly bielej línie v blízkosti pupku a pod ňou je zriedkavé.

Moderné metódy liečby uľahčujú odstránenie choroby, avšak pri jej identifikácii v počiatočnej fáze sa musíte oboznámiť s príčinami rozvoja patológie a jej sprievodnými príznakmi. Kýla, rovnako ako akékoľvek iné ochorenie, sa ľahšie lieči v počiatočnej fáze vývoja.

Na prvý pohľad vzdelanie nespôsobuje značné nepohodlie, ale choroba je stále plná nebezpečenstva. Hlavnou hrozbou je štiepenie orgánov, ktoré sú uväznené vo vnútri herniálneho vaku. V niektorých prípadoch dochádza k kompresii nervov..

príčiny

Faktory vyvolávajúce vývoj choroby sú rozdelené do 2 kategórií: príčiny vyplývajúce zo slabosti bielej čiary a faktory spôsobené zvýšeným tlakom vo vnútri pobrušnice.

Dôvody týkajúce sa prvej skupiny slúžia ako predpoklad pre výskyt prietrže. to:

 1. Genetická predispozícia V prítomnosti príbuzných s touto diagnózou sa zvyšuje riziko ochorenia.
 2. Nadváha Vďaka hrubej vrstve podkožného tuku sa predná brušná stena slabne a biela čiara sa začína napínať.
 3. Jazvy, ktoré sú výsledkom chirurgických zákrokov, a každý z nich je slabým miestom, kde sa môže prietržovať hernia..
 4. Zranenia Každé poškodenie brucha oslabuje prednú brušnú stenu..
 5. Tehotenstvo Počas tohto obdobia sú brušné svaly oslabené a brušná stena je napnutá..

Faktory v druhej skupine sú priami provokatéri nástupu choroby. Tie obsahujú:

 • silné a dlhšie plačúce deti;
 • silné narodenie, veľké dieťa;
 • choroby, ktoré sa vyskytujú v dôsledku problémov s močením;
 • veľká fyzická námaha;
 • zápcha
 • choroby brušnej dutiny, vyskytujúce sa na pozadí silného kašľa.

Príznaky kýly bielej línie brucha, foto

Príznaky kýly bielej línie brucha (pozri fotografiu) sú rovnaké pre mužov aj pre ženy, patológia nezávisí od sexuálnych charakteristík. V niektorých prípadoch sa prietrž môže prejaviť iba výbežkom, ktorý je charakteristický pre počiatočné štádium patológie.

Kýla sa v priebehu času začína prejavovať bolesťami, ktoré sa počas intenzívneho pohybu a namáhania výrazne zosilňujú. Bolesť môže mať v každom prípade odlišnú povahu. Môžu byť ostré, nudné, ťahajúce, dlhé alebo paroxyzmálne, ostré alebo dokonca „dýky“..

Ochorenie u mužov a žien je sprevádzané aj týmito príznakmi:

 • nevoľnosť, po ktorej nasleduje zvracanie;
 • bolesti inej povahy - s ohnutím, ohybmi a inými pohybmi;
 • napínanie svalov v stredovej línii brucha;
 • bolesť po jedle;
 • grganie, pálenie záhy, škytavka.

S progresiou choroby sa zosilňujú príznaky patológie:

 • bolesť zosilňuje a stáva sa pre pacienta neznesiteľnou;
 • vracanie neustále mučí pacienta;
 • v stolici sa dá zistiť krv;
 • správna prietrž sa stáva nemožnou.

V prípade zvieracej prietrže by pomoc pacientom mala byť naliehavá. V prípade akýchkoľvek prejavov by ste mali okamžite kontaktovať kliniku.

etapy

Bežne je biela čiara od hrudnej kosti po pupok široká 10–25 mm a zužuje sa dole až na niekoľko milimetrov pod ňou. V mieste vzniku prietrže bielej línie brucha sa vlákna šľachy môžu líšiť o 100 až 120 mm, čím sa vytvoria herniálne brány rôznych tvarov (oválne, kosoštvorcové, okrúhle)..

Široké herniové brány sa neobjavia okamžite - herniálny výstupok prechádza niekoľkými fázami vývoja:

 1. Prvým stupňom je preperitoneálny lipóm. Vyskytuje sa, keď sa objaví jeden alebo viac provokujúcich faktorov, ktoré sme spomenuli vyššie. V tomto prípade cez ešte malé diery v rozbiehavej šľache vyčnieva tuk pod kožu.
 2. Počiatočné štádium. Pobrušnice vstupuje do brány prietrže, ktorá začína tvoriť membránu pre vnútorné orgány, ktoré vystupujú pod kožu. Peritoneum je tenká membrána pokrývajúca vnútorné steny brušnej dutiny a povrch vnútorných orgánov.

Kýla bielej línie brucha vo fáze konečnej formácie obsahuje všetky potrebné prvky:

 • hernial gates - diera v bielej línii, odkiaľ pochádzajú orgány;
 • hernial sac - peritoneum;
 • obsah vaku: omentum, črevá, steny žalúdka, niektoré väzy.

Zložitosť operácie závisí od toho, kedy sa choroba objavila..

Pruh

Porušenie kýly bielej línie brucha predstavuje kompresiu orgánov a tkanív umiestnených v herniálnom vaku. V závislosti od mechanizmu vývoja dochádza k hernii pružným, fekálnym a retrográdnym porušením.

K elastickému porušeniu prietrže dochádza s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku (napríklad počas pohybov čriev, kašľa, kýchania atď.), Keď sa prietržná brána kýly prudko rozširuje, vyčnieva z nich väčšina brušných orgánov. Potom sa prietržová brána vráti do pôvodného stavu, pretože tkanivá sú elastické a spadnuté orgány nemajú čas na návrat späť do brušnej dutiny..

S fekálnym porušením sa slučka čreva, ktorá sa objavuje v herniálnom vaku, výkaly a plyny postupne vypĺňajú. Výsledkom je, že črevná slučka sa rozťahuje a rastie, čoho dôsledkom je jej porušovanie.

Pri retrográdnom porušení sa vytlačí časť črevnej slučky alebo iného orgánu, ktorý nie je v herniálnom vaku, ale v brušnej dutine. Pri tomto type porušenia sa veľmi rýchlo vyvíja peritonitída a nekróza čreva a závažnosť klinických symptómov rýchlo rastie..

diagnostika

Počiatočná diagnóza sa môže vykonať na základe externého vyšetrenia pacienta, na presné určenie stavu sú potrebné ďalšie vyšetrenia.

 1. Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Kontroluje stav vnútorných orgánov.
 2. X-ray vyšetrenie hernial vak. Pred vyšetrením sa pacientovi pripraví bárium na zvýšenie kontrastu obrazu.
 3. Multispirálna tomografia. Používa sa v najťažších prípadoch a umožňuje vám úplne odstrániť chyby pri diagnostike a hodnotení súčasného stavu.

liečba

Pri liečení choroby sa často robia chyby, ktoré negatívne ovplyvňujú patológiu:

 1. Liečba liekmi proti bolesti alebo antispasmodickými liekmi bude iba odstraňovať bolesť.
 2. Neustále nosí obväz. Zariadenie sa nedá dlho používať. Pás nenahrádza plnú funkčnosť svalov. Pri častom používaní zariadenia môžu svalové vlákna strácať svoj tón, čo vedie k ich atrofii..
 3. Ľudové liečivá (výťažky z listov kôstok, nesmrteľka, palina), brané ústne, môžu znižovať tvorbu plynov a zlepšovať funkciu čriev. Tým sa zníži stupeň vystupovania čriev, ale defekt v šľachách sa v dôsledku vlastností tohto tkaniva neprevýši..
 4. Užívanie liekov na zvýšenie žalúdočnej motility. Tento typ liečby nejakú dobu skutočne prináša úľavu, ale problém nevyrieši. Odporúča sa liečiť patológiu pomocou chirurgického zákroku..
 5. Cvičenie je dobré na prevenciu prietrže, ale nie na liečenie.

Odmietnutie samoliečby, včasná diagnostika patológie a jej správna liečba je jediným spôsobom, ako sa vyhnúť komplikáciám a vrátiť sa k plnohodnotnému životnému štýlu..

Príprava na operáciu

Vlastná príprava pacienta zahŕňa nasledujúce položky:

 • odmietnutie alkoholu najneskôr tri dni pred plánovanou operáciou;
 • vylúčenie liekov, ktoré zhoršujú zrážanie krvi a zvyšujú riziko krvácania (musíte informovať lekára o všetkých užívaných liekoch a uvedie zoznam zakázaných liekov);
 • 14 dní pred operáciou zabezpečte vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné stopové prvky a vitamíny (pomôže to ľahšie preniesť postup a anestéziu a zlepší sa aj rehabilitácia);
 • úplné odmietnutie jedla po 20:00 deň pred operáciou.

Nemocnica musí vykonať potrebné laboratórne testy na kontrolu hladiny cukru, vylúčenie HIV, hepatitídy a iných pohlavne prenosných chorôb, presné stanovenie krvného typu a faktor Rh. Vykoná sa aj EKG na kontrolu činnosti srdca, aby sa zabezpečilo, že pacient podstúpi anestéziu.

Prietrž hernie bielej línie brucha

Chirurgický zákrok sa vykonáva podľa plánu. Lekár vyšetrí pacienta, stanoví diagnózu, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie v nemocnici.

Typy operácií na prietrž bielo-bielej línie brucha:

 1. Otvorená chirurgia s nezatiahnuteľným štepením. Na posilnenie bielej čiary brucha chirurg používa špeciálne protetické sieťky. Táto metóda sa dnes najčastejšie používa, pretože po nej je relaps najmenej pravdepodobný..
 2. Otvorená chirurgia s pružným plastom. Po odstránení kýly chirurg uťahuje bielu čiaru brucha švami, čím ju posilňuje - odtiaľ v názve slovo „stretch“. Tento typ operácie je jednoduchý, ale má nevýhody: musíte urobiť pomerne dlhý rez (zostáva veľká jazva), riziko recidívy je vysoké.
 3. Paraperitoneálna chirurgia. Vyrábajú sa tiež tri vpichy, ale na rozdiel od laparoskopickej chirurgie sa nástroje nezasúvajú do brucha a neprenikajú ani do pobrušnice. Medzi ňu a okolité tkanivá sa vloží špeciálny balónik a nafúkne sa - vytvorí sa priestor, z ktorého budete mať prístup k herniálnemu vaku a vykonávať chirurgický zákrok. Výhody takejto operácie sú rovnaké ako pri laparoskopickej operácii. Jeho implementácia je však technicky zložitejšia, nie je možné bezpečne opraviť protézu oka.
 4. Laparoskopická operácia. S príchodom high-tech zariadení na moderných klinikách sa tento typ operácie prietrže kýly bielej línie brucha stáva stále populárnejším. Namiesto narezania chirurg urobí tri diery, cez ktoré odstráni prietrž a vytvorí protézu oka. Laparoskopická operácia poskytuje nízke riziko relapsu a môže skrátiť dobu rehabilitácie na 10 dní - potom môže pacient znova robiť obvyklé veci. Túto operáciu však nie je možné vykonať pri ochoreniach pľúc a srdca. Je tiež nemožné, ak klinika nemá vhodné vybavenie a odborníkov..

Pri obmedzenej prietrži bielej línie brucha by sa mal chirurgický zákrok vykonať v naliehavom prípade. Chirurg otvára herniálny vak a skúma časť čreva, ktorá sa v ňom nachádza. Ak zomrela - musí sa odstrániť. Niekedy sa ukáže, že veľká časť čreva má čas odumrieť - musíte zvýšiť incíziu a odstrániť všetky odumreté tkanivá..

Rehabilitačné obdobie

Po plánovanej operácii, tj keď kýla nebola porušená, je obnova dostatočne rýchla. Pacient je držaný v nemocnici najviac tri dni. Počas tohto obdobia sestra pravidelne robí obväzy a lekár monitoruje stav stehov a blaho pacienta, aby sa vylúčila možnosť infekcie. Na rovnaké účely sa predpisuje preventívny priebeh antibiotík.

Obdobie rehabilitácie zahŕňa dodržiavanie určitých pravidiel:

 • Je zakázané zdvíhať závažie nad 5 kg (obmedzenie platí najmenej 3 mesiace od dátumu uvedenia do prevádzky)
 • zákruty vpred, náhle pohyby a príliš intenzívny tréning sú zakázané;
 • prejavuje sa mierna fyzická aktivita, najmä chôdza;
 • je potrebné brať laxatíva predpísané lekárom (zápcha môže spôsobiť odchýlku švíkov);
 • mali by ste prehodnotiť svoju stravu a prejsť na vyváženú stravu.

Ľudia, ktorých povolanie súvisí s ťažkou fyzickou prácou, sa presunú na ľahkú prácu až na 6 mesiacov.

diéta

Niekedy nastanú situácie, keď z rôznych dôvodov nie je možné vykonať okamžitú chirurgickú liečbu, musíte ju na určitý čas odložiť. Dodržiavanie diéty môže zmierniť priebeh choroby a minimalizovať riziko porušenia.

 • Odporúča sa do stravy pridať viac ryžových obilnín, rýb, vajec a mliečnych výrobkov. Uistite sa, že pijete fyziologickú normu kvapaliny. Všetky výrobky musia byť rýchlo stráviteľné minimálnym množstvom plynu..
 • Neodporúča sa používať výrobky, ktoré spôsobujú nadúvanie: strukoviny, vyprážané a údené jedlá, čokoláda, orechy, maslo, nakladaná zelenina..

Ak sa vyskytnú počiatočné tráviace problémy, mali by sa odstrániť akýmkoľvek spôsobom, od liekov po ľudové metódy. Podmienkou pre výber správnej stravy je konečná diagnóza vykonaná v zdravotníckom zariadení..

prevencia

Prevencia hernia bielej línie zahŕňa tieto opatrenia:

 • identifikácia príčin ďalších libier a normalizácia telesnej hmotnosti;
 • včasné liečenie chorôb sprevádzaných kašľom;
 • vyhýbanie sa vzpieraniu;
 • dodržiavanie zásad vyváženej zdravej výživy, ktorá by uľahčovala pravidelné pohyby čriev;
 • zabránenie poraneniam prednej brušnej steny;
 • pravidelná telesná výchova na posilnenie brušných svalov (ranné cvičenia, cvičenia v telocvični);
 • dávkovanie fyzickej námahy, do ktorej je zapojená brušná tlač, v pomere k jej vlastnej fyzickej príprave;
 • implementácia všetkých odporúčaní lekárov (vrátane nosenia brušného obväzu) počas tehotenstva a pooperačného obdobia.

Pamätajte, že obväz nelieči prietrž. Naopak, pri dlhodobom nosení môže naopak prispievať k jeho výskytu, pretože začína vykonávať funkciu brušných svalov, ktoré v dôsledku nečinnosti oslabujú, odkloní sa ešte viac, čo prispieva k výskytu prietrže.

Biela línia prietrže

Akákoľvek prietrž, ako anatomická formácia, vždy predstavuje zlyhanie ochrany svalov na určitom mieste, keď je možné, aby sa vnútornosti dostali pod kožu. Pri kýle bielej línie brucha je takou slabou zónou spojenie rekta a šikmých svalov brušnej steny..

Častejšie pozorované u mladých mužov vo veku 20 - 35 rokov. Predstavujú 60% prípadov. Ale sú tu ženy, deti, starší ľudia. Najtypickejšia lokalizácia v epigastrickej oblasti (5% všetkých možných brušných hernií). Ochorenie sa dá liečiť iba chirurgicky. Iné metódy dávajú dočasnú úľavu, nie sú však schopné odstrániť prietrž.

Anatomické funkcie zóny

Biela čiara brucha je silnou fúziou svalových šliach, ktorá vedie od dolného konca hrudnej kosti po ochlpenie kostí. Na povrchu brucha nie je viditeľná. Premietnuté v stredovej línii. Bilaterálne šikmé svaly nesú konštantné zaťaženie, zabezpečujú polohu a pohyby tela. Ich šľachy sa zbiehajú spredu a predstavujú pomerne tenkú formáciu (1 - 2 mm), zle zásobenú krvou a nervovými zakončeniami..

Šírka fúzie je individuálna, pohybuje sa od 20 do 30 mm. Vlákna aponeurózy (hustá membrána svalu) sa môžu krútiť a tvoriť praskliny vo forme kosoštvorcov. Z hľadiska množstva sú maximálne umiestnené v hornej a strednej časti linky. Normálne vyplnené tukovým tkanivom z prednej vlákniny peritoneum (preperitoneálne), schopným napnúť sa.

Čo sa stane, keď sa vyvinie prietrž??

Hernálny kanál v bielej línii sa tvorí postupne. Vláknové vlákna sa líšia do vzdialenosti 12 cm. Boli vytvorené brány prietrže, ktoré sa podobajú kruhu, oválu alebo kosoštvorcu. Existujú etapy vývoja. Kýla začína napínaním trhlín vo vláknach aponeurózy a uvoľňovaním tukového tkaniva pod kožu. Tvorí preperitoneálne lipómy. Otvory sú stále malé.

S ďalšou expanziou vznikajú anatomické herniové brány, kde vyčnievajú, s výnimkou vlákna pobrušnice. Obvykle je úlohou pobrušnice pokryť a chrániť vnútro brušnej steny a vonkajšiu stranu brucha. Tu vytvára hernálnu vakovú membránu.

V štádiu konečnej formácie má choroba všetky klasické príznaky:

 • herniálne brány - predstavované otvorom, kde vyčnievajú orgány;
 • vrece pobrušnice;
 • zložka herniálneho vaku - črevná slučka, omentum, stena žalúdka, väzivá vnútorných orgánov.

Poranenie obsahu vaku spôsobuje opuch. Herniové brány sa zužujú kvôli samoregulácii padlých omentum, štiepenie nastáva so všetkými negatívnymi dôsledkami.

Prečo je kýla vytvorená??

Expanzia bielej línie u mužov je častejšie určená nesúladom vo vývoji svalového tkaniva a jeho aponeurózy. Abdominálna hernia u žien vzniká v súvislosti s oslabením brušnej steny pri častých opakovaných tehotenstvách. Príčiny patológie sú podmienečne rozdelené podľa povahy: na faktory rastu vnútrobrušného tlaku, ktoré prispievajú k oslabeniu šliach brušných svalov..

Medzi prvé patria:

 • ťažká fyzická práca, vzpieranie medzi vzpieračmi;
 • vášeň pre dospievajúcich, mladých mužov a dievčatá s kulturistikou, túžba „napumpovať tlač“;
 • zvýšenie brucha v dôsledku brušného tuku pri obezite, ascites v dôsledku akumulácie tekutín spôsobenej retenciou krvi v žilách (portálna hypertenzia s cirhózou pečene, obehové zlyhanie);
 • choroby vedúce k predĺženej zápche;
 • komplikované tehotenstvo a pôrod;
 • choroby, ktoré spôsobujú dlhodobé ťažké kašeľ, zvracanie;
 • patológia urogenitálneho systému, ktorá podporuje retenciu moču (prostatitída, zhubné a benígne nádory prostaty, močový mechúr, urolitiáza);
 • u detí - plač z rôznych dôvodov.

Pooperačné jazvy v oblasti bielej línie vedú k oslabeniu šľachy. Takéto kýly sa nazývajú ventrálne. Mnoho chirurgických zákrokov na bruchu vyžaduje rez pozdĺž bielej línie (laparotómia). To zlepšuje prístup k požadovanej oblasti, poskytuje viac príležitostí na preskúmanie celej brušnej dutiny, bandážovanie ciev a odstránenie krvácania v období zotavenia. Existuje však zvýšené riziko pooperačnej prietrže..

Traumatické zranenia brucha sa vyskytujú najčastejšie u športovcov: uzavreté a otvorené druhy vznikajú z modrín, pádov z výšky, pri dopravných nehodách, strelných poraneniach a zraneniach nožov. Možná dedičná predispozícia spôsobená narušenou syntézou kolagénu spojivového tkaniva.

Príčiny sú najčastejšie zmiešané. Avšak objasnenie hlavných faktorov je dôležité na vyriešenie problému liečby konkrétnej osoby a na zabránenie recidívy. Z tohto článku sa môžete dozvedieť viac o príčinách hernie bielej línie u novorodencov..

Chirurgická klasifikácia

Pri chirurgii sa prietrže bielo-bielej línie brucha odlišujú umiestnením a vzťahom k pupku:

 • hore - epigastrický (supra umbilikálny);
 • v oblasti pupku - paraumbilikálne;
 • zdola.

Horná lokalizácia je najčastejšia. Vďaka najlepšej štruktúre. Pod pupkom fúzie aponeurózy je oveľa silnejšia, hustejšia, v nich je málo medzier, preto sa tu málokedy vyskytujú prietrže.

Charakteristické znaky

Príznaky hernie bielej línie brucha si môže pacient všimnúť už vo fáze lipómu pozdĺž útvaru, ktorý vyčnieva pozdĺž stredovej čiary vo vertikálnej polohe tela. Niektorí ľudia sú okamžite presvedčení, že majú nádor. Na rozdiel od novotvaru je však bezbolestný, mäkký, „leží“ dovnútra, zatiaľ čo leží. Koža v oblasti herniálneho vaku sa nemení.

Keď sa prietrže tvorí, je zrejmé, že:

 • vzdelávanie má jasnú lokalizáciu pozdĺž stredovej čiary, nikde sa nerozširuje;
 • na dotyk elastická, bezbolestná;
 • priemer sa pohybuje od 1 do 12 cm;
 • ak slučka čreva vstúpi do herniálneho vaku, potom je cítiť dunenie;
 • pokožka sa nelíši od ostatných oblastí;
 • charakterizované zvýšením namáhania.

Iní pacienti sa pri fyzickej námahe sťažujú na miernu bolesť. Menej často, grganie, pálenie záhy, nevoľnosť, pocit ťažkosti v hornej časti brucha. Takéto prípady vyžadujú ďalšie vyšetrenie, aby sa vylúčili choroby žalúdka, žlčových ciest, pečene a iných tráviacich orgánov.

Aké sú znaky porušenia predpisov??

Pred porušením sa zvyčajne stáva osobe, ktorá dramaticky zvyšuje vnútro-brušný tlak (napríklad vzpieranie, silné kašeľ) a svalové napätie. K obmedzenej prietrži bielej línie brucha sú sprevádzané tieto príznaky:

 • výčnelok sa stáva bolestivým, bolesť sa zosilňuje pri pohmate, ak požiadate pacienta, aby dýchal v žalúdku;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • nadúvanie spôsobené oneskoreným flatusom;
 • zápcha;
 • zhoršujúci sa stav (slabosť, búšenie srdca, kolísanie tlaku).

Zvláštnosťou priebehu kýly bielej línie je možné dlhé obdobie bez bolesti. Ale človek zvyčajne vie o svojej chorobe a bez ohľadu na to, ako veľmi sa snaží chrániť, môže vyprovokovať situáciu pre porušenie. Chirurgovia preto trvajú na včasnom šití kýlovej brány, až kým nebude potrebná veľká plastická chirurgia, aby sa uzavrela veľká plocha otvoru a riešili následky porušenia..

Čo je potrebné pre diagnostiku?

Diagnostika začína objasnením sťažností, predpísaním choroby, vyšetrením lekára. Je potrebné stanoviť stupeň divergencie svalov, ktoré orgány vstupujú do herniálneho vaku. Použite na to tieto metódy:

 • ultrazvuková diagnostika - štúdia sa vykonáva v stojacej polohe pacienta, umožňuje identifikovať zrasty;
 • fluoroskopia žalúdka a čriev s predbežným príjmom kontrastnej suspenzie bária;
 • multispirálna počítačová tomografia.

Pacienti by si mali uvedomiť, že výskyt akejkoľvek, dokonca aj bezbolestnej, formácie na tele je vážnym dôvodom na konzultáciu s lekárom. Prietrž sa musí odlíšiť od diastázy (rozšírenia) centrálneho spojenia svalu rekta abdominis. Tvorí sa po pôrode u žien v druhom alebo treťom mesiaci. Dôvodom je špeciálna fyziologická drobivosť spojivového tkaniva, ktorá poskytuje normálne kontrakcie.

V prípade skorého tréningu na nápravu brucha sa objaví diastáza. U mužov sa tento jav môže vyskytnúť s ťažkými bremenami, obezitou. Vzhľad sa diastáza líši od herniálneho vaku pomocou pruhu v tvare valca pozdĺž bielej línie, ktorý sa prejavuje napätím svalov. Príznaky sa nelíšia od hernie.

Je liečba možná bez chirurgického zákroku?

Nemôžete počúvať rady cudzincov a pokúsiť sa samostatne vyliečiť prietrž pomocou ľudových prostriedkov. Existuje iba jeden spôsob radikálneho zaobchádzania - operatívny. Iné možnosti liečby dočasne zmierňujú nepríjemné príznaky (bolesť, zvýšená tvorba plynu), ale nezastavujú proces, ktorý sa začal, dokonca ešte viac roztiahnite hernálny otvor..

Inzerované cvičenia na odstránenie kýly vedú k zvýšenému rastu herniového vaku. Sú vhodné na prevenciu, ale nie vo fáze už vytvorenej kýly. Konzervatívna terapia je indikovaná na obdobie prípravy pacienta na plánovanú chirurgickú liečbu pacientov so závažnými všeobecnými chorobami..

Dočasné opatrenia zahŕňajú:

 • Odporúčanie nosiť špeciálny bandážový pás. Malo by byť zrejmé, že svalový rám nemôže nahradiť žiadny obväz. Jeho účelom je znížiť riziko straty a porušenia hernálneho vaku, poškodenia vnútorných orgánov. Lekári sa domnievajú, že dlhodobé používanie obväzu znižuje svalový tonus, podporuje proces atrofie a znižuje silu a elasticitu..
 • Lieky s antispasmodickými a analgetickými účinkami. Správne analgetiká a antispasmodiká sú skutočne schopné zmierniť bolesť. Zároveň je však pacientovi zablokovaná všetka citlivosť na bolesť. Znaky porušenia možno odstrániť, je ťažké ich diagnostikovať. To bráni lekárom vyhodnotiť príznaky a urobiť správne rozhodnutie o liečbe..
 • Laxatíva, ktoré znižujú plyn a zápchu. Ak črevo začne intenzívne pôsobiť, na jednej strane to znižuje vnútrobrušný tlak a vyčnievanie herniového vaku, na druhej strane motorická aktivita pomáha črevnej stene vstúpiť do útvaru. A, samozrejme, na liekoch nezáleží na zatváraní bránkovej brány.

Liečitelia, odporúčaní liečiteľmi, sa vyberajú podľa princípu účinku opísaných liekov. Používa sa dekorácia z rastlín (harmanček, nesmrteľka, alexandrijský list, palina, senna). Nie sú schopní spôsobiť, že prietrž hernie sa pri infekcii nakazí herniou, ale uľahčujú prácu čriev, zmierňujú nadúvanie.

Ak má pacient asymptomatický preperitoneálny lipóm, je informovaný o počiatočnom štádiu tvorby hernie a ponúka pozorovanie. Liečba v takýchto prípadoch nie je indikovaná..

Potrebujem špeciálnu stravu?

Cieľom stravy pre pacientov s herniou bielej línie brucha je zabrániť nadúvaniu črevných slučiek a stagnácii stolice (koprostáza). Oba procesy môžu spomaliť tvorbu herniálneho vaku. Nutričné ​​odporúčania platia pred aj po operácii až do úplného obnovenia brušnej steny..

Z vylúčených potravín:

 • orechy
 • strukoviny;
 • biela kapusta, špargľa;
 • paradajky
 • živočíšne tuky a maslo;
 • všetky vyprážané potraviny;
 • konzervy;
 • čerstvé pečivo a kulinárske výrobky;
 • rýchle občerstvenie;
 • čokoláda;
 • káva;
 • Sýtené nápoje;
 • Horúce omáčky a koreniny;
 • čerstvé jablká.
 • obilniny;
 • mlieko s dobrou toleranciou;
 • nízkotučné jedlá z mäsa a rýb;
 • Čerstvé ovocné šťavy
 • mrkva, repa, uhorky;
 • kefír;
 • syr;
 • nízkotučné tvarohové syry;
 • varená klobása;
 • vajcia nie viac ako dva za týždeň;
 • brokolica;
 • citrusové ovocie;
 • marhule, sušené marhule, sušené slivky;
 • sušený biely chlieb.

Metódy chirurgickej liečby

Všeobecný názor lekárov je, že liečba prietrže bielo-bielej línie brucha bez chirurgického zákroku je nemožná. Po vyšetrení je pacient pripravený na plánovaný chirurgický zákrok. Rozsah operácie súvisí s veľkosťou herniálneho vaku, silou aponeurózy v intervenčnej zóne, kombináciou s diastázou svalov rekta, sprievodnou patológiou, vekom pacienta.

Nekomplikovaný chirurgický zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii. Anestézia sa poskytuje na celé obdobie, ako dlho trvá operácia. Brušná dutina sa otvára rezmi. Skontrolujte obsah herniálneho vaku. Poškodenie spôsobené čiastočným alebo úplným porušením musí byť vylúčené..

Ak nedôjde k zraneniam, potom sa do brušnej dutiny umiestni omentum a črevná slučka. Pri detekcii zmenených tkanív sa tieto tkanivá odstránia. Prietržová brána je odstránená prišitím. Pri stredných a veľkých veľkostiach hernií v kombinácii s významnou diastázou (do 5–7 cm) sa používajú rôzne metódy hernioplastiky. Nazýva sa to uzavretie a posilnenie defektu v brušnej stene.

Medzi vyvinuté metódy patrí posilnenie aponeurózy dvoma radmi sutúr s vlastnými tkanivami, použitie polypropylénovej sieťoviny. Pri zvyčajnom sťahovaní okrajov otvoru u pacientov sa pozorujú relapsy s frekvenciou 20–40% podľa rôznych autorov. Použitie výstužnej sieťky eliminuje napätie tkaniva, počet relapsov je omnoho nižší (asi 7%)..

Sľubným spôsobom je kombinácia zošitia otvorenia hernálneho vaku pomocou malého rezu a inštalácie oka pomocou modernej laparoskopickej techniky.

Funkcie pooperačného obdobia

Po operácii je pacient sledovaný, zabráni sa infekcii rán (antibiotický priebeh, obväzy s dezinfekčnými prostriedkami). Muži často majú problémy s močením. Chôdza je povolená na druhý deň. Odporúča sa nosiť obväz.

Vypúšťajú sa z domovov v dňoch 8 až 10, ihneď po odstránení stehu, ale úplná obnova tkanív a rán sa objaví až po niekoľkých mesiacoch. Doma sa odporúča ošetriť ranu žiarivo zelenou farbou. Dodržiavanie diéty. Kúpanie v sprche je povolené po dvoch týždňoch. Lekár môže predpísať fyzioterapiu.

Na čo sa zamerať počas rehabilitácie?

Na zabezpečenie dostatočne silnej priľnavosti počas rehabilitačného obdobia sú stanovené obmedzenia. Vzťahujú sa na:

 • možnosť nosenia závaží - 2 mesiace, nie viac ako dva kg;
 • športovanie a tréning - iba od tretieho mesiaca so súhlasom lekára;
 • výživa - jedlá iba varené, ľahké, mliečna kaša, džúsy, nízkotučné polievky, kefír, tvaroh (zvyšok v súlade s uvedenými stravovacími požiadavkami).

Ako zabrániť rozvoju prietrže?

Aby sa kýla bielej línie nevytvorila u zdravého človeka, ktorý nemá vrodené abnormality, je potrebné:

 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • viac sa pohybovať, športovať, chodiť, plávať;
 • monitorovať vyváženú stravu;
 • odstránenie zápchy;
 • prestať fajčiť.

Výskyt prietrže na bruchu v oblasti bielej čiary vyžaduje konzultáciu s chirurgom a seriózny prístup k odporúčanej liečbe..

Ako sa lieči kýla bielej línie bez operácie?

Kýla bielej línie brucha sa nazýva vyčnievanie predperitoneálneho tuku, potom peritoneum a podľa vývoja patológie a vnútorných orgánov. K vyčnievaniu dochádza cez štrbinovité priestory umiestnené zvisle v strede brucha..

Ak chcete mať predstavu o tom, kde je presne lokalizovaný patologický proces, musíte vedieť, kde je táto biela čiara. Biela línia brucha je teda umiestnená presne v strede prednej brušnej steny a je plexom šliach. Biela čiara oddeľuje široké brušné svaly od seba a tvorí takzvanú sieť.

Táto patológia sa vo väčšine prípadov vyskytuje u mužov s nadváhou.

Príznaky choroby

V počiatočných štádiách môže byť priebeh choroby asymptomatický, nedochádza k zhoršeniu pohody, zjavné príznaky sa nezistia vizuálne, kvalita života sa nezníži. V nasledujúcich štádiách vývoja sa môže vyskytnúť menšia bolesť v hornej časti brucha, ktorá je dôsledkom silného svalového napätia alebo silného naklonenia.

Výskyt periodickej bolesti je spôsobený niekoľkými faktormi.

 1. Počas svalového napätia sú nervy paritálneho pobrušnice stlačené.
 2. Poranenie prietrže. Táto situácia ohrozuje život a vyžaduje si okamžitý zásah. V vyzrážaných orgánoch je narušená krvná zásoba, rozvíja sa peritonitída, môžu začať zomrieť.
 3. Žalúdok je silne ťahaný omentom, ktorý sa ho snaží premiestniť z miesta. V bruchu sú nepochopiteľné pocity, okamžite po jedle sa môžu objaviť menšie príznaky bolesti.

Niekedy pacient pociťuje nevoľnosť a zvracanie, objaví sa zápcha, chuť do jedla zmizne. Počas konečnej diagnózy by sa prietrž mala zreteľne odlišovať od rôznych chorôb tráviaceho traktu. Okrem toho sa epigastrická hernia často porušuje dokonca aj v malom rozsahu a jej príznaky sa podobajú klinike priebehu črevných chorôb..

Prietrž hernie bielej línie brucha

Hlavnou možnosťou chirurgického odstránenia výčnelku je hernioplastika. Existujú dva typy operácií:

 1. Gernioplastika s použitím lokálneho tkaniva. Táto technika spočíva v šití kýly pomocou spojovacích tkanív samotného pacienta. Toto nie je najspoľahlivejší spôsob, pretože existuje možnosť rozdielov vo švíkoch. Podľa štatistík je v 20 - 40% prípadov zaznamenaný relaps.
 2. Gernioplastika pomocou syntetických protéz. Počas operácie sa aplikuje špeciálna sieť, ktorá chybu uzavrie. Táto možnosť sa považuje za spoľahlivejšiu, existuje len veľmi málo prípadov recidívy.

Ďalšou možnosťou chirurgického ošetrenia je laparoskopia. Toto je najpokročilejší spôsob liečby choroby. Aby sa problém vyriešil, lekár vykoná niekoľko vpichov, rezy tkanív sú asi 1 cm (prakticky neexistujú žiadne jazvy). Ďalej sa uskutoční odstránenie a redukcia obsahu herniového vaku. Mimoriadne nízka pravdepodobnosť recidívy po laparoskopii a minimálne zranenia na povrchu kože prepichnutím.

Pooperačné zotavenie

Po operácii je nevyhnutná rehabilitácia, ktorá vyžaduje určité obmedzenia a vyžaduje si určitý režim. Pacient má užívať lieky proti bolesti a postupovať podľa týchto odporúčaní:

 • so súhlasom lekára vykonávať ľahké fyzické cvičenia;
 • dlhé a časté prechádzky po ulici;
 • fajčenie je zakázané.

Pooperačná rana musí byť ošetrená antiseptickými činidlami, vykonať obväzovanie. Jednou z hlavných podmienok tohto obdobia je strava. Pomôže to chrániť pred reštartom gastrointestinálneho traktu, vyhnúť sa zápche a obnoviť normálne pohyby čriev. Pacient bude potrebovať špeciálne spodné prádlo, ktoré znižuje riziko recidívy. Ak človek získal prietrž pri ťažkej produkcii, potom ju bude musieť zmeniť na ľahšiu. Celý proces regenerácie trvá 2 až 3 týždne.

diéta

Nejde o metódu liečby herniálneho výčnelku, preto je potrebná špeciálna strava na zníženie rýchlosti rozvoja patológie, zníženie pravdepodobnosti štípania v pooperačnom období. Musíte jesť často, ale v malých porciách. Posledná dávka by mala byť 3 hodiny pred spaním. Je potrebné vylúčiť alebo minimalizovať spotrebu týchto výrobkov:

 • paradajky
 • špargľa;
 • orechy
 • hrach;
 • fazuľa;
 • korenené vyprážané jedlá;
 • čokoláda;
 • maslo;
 • polotovary, konzervované potraviny, hranolky;
 • nadúvanie potravín.

Ako zistiť informácie o prítomnosti prietrže

Mali by ste si položiť ruky na brušnú dutinu a trochu zakašľať. Výskum sa musí robiť v stoji. Ak počas takéhoto testu pocítite výčnelok, mali by ste sa poradiť s lekárom. Okrem toho musíte včas venovať pozornosť príznakom primárnej bolesti. Ak sa objaví prietrž, nie je možné ju odstrániť sami.

Ako skontrolovať prietrž

Príčiny prietrže

Hlavným dôvodom je patologické oslabenie spojivového tkaniva, v dôsledku čoho je výrazne tenší a neznesie mechanické ťahové sily. Vytvárajú sa drážky rôznych veľkostí, do ktorých spadajú vnútorné orgány brušnej dutiny.

Faktory ovplyvňujúce pevnosť spojivového tkaniva

faktoryvysvetlenie
ObezitaMá komplexný negatívny účinok. Po prvé, objem a hmotnosť tráviaceho systému sa výrazne zvyšuje, tlačí na spojovacie tkanivo s veľkou námahou. Po druhé, obezita je vždy spojená s obmedzením funkcií motora. Výsledkom je, že tkanivá v dôsledku ich nedostatočnej pohyblivosti, samy o sebe pomaly atrofia, zníženie hrúbky a zníženie ich mechanickej výdrže..
Operácia bruchaKomplikácie sú vo väčšine prípadov spôsobené nedostatkom profesionality lekárov. Ak sú rezy urobené v nesprávnej oblasti a chirurgické švy nespĺňajú požiadavky lekárskych štandardov, potom chirurgické miesto stráca svoje počiatočné fyziologické vlastnosti. Vplyv aj normálnych záťaží môže spôsobiť narušenie ich integrity. Druhým dôvodom je nedodržiavanie odporúčaného správania pacienta v pooperačnom období, príliš skorý výkon fyzickej práce.
zraneniaV dôsledku nárazu alebo iného mechanického poškodenia sa môžu vyskytnúť trhliny tkaniva bielej čiary. Poškodenie sa zvyčajne vyskytuje po zložitých dopravných nehodách..
Veľmi veľká fyzická námahaNadmerné napätie v brušných svaloch môže spôsobiť ich prasknutie. Platí to nielen pre fyzicky slabých ľudí, ale aj pre vyškolených profesionálnych športovcov.
Tehotenstvo a pôrodKomplikácie vznikajú, ak žena už má abnormality vo vývoji spojivového tkaniva bielej línie brucha..
dedičnosťJe to veľmi zriedkavé, zatiaľ čo nemá presné vedecké potvrdenie. Dedičné faktory je možné minimalizovať aktívnym životným štýlom, športom a správnou výživou..

Kýla sa môže objaviť aj v dôsledku výrazného zvýšenia vnútromaternicového tlaku, ktorý je spôsobený ťažkými kašľami, predĺženou zápchou a ťažkou prácou. Takéto prípady sú však veľmi zriedkavé..

Príčiny vyčnievania brucha

Hlavným dôvodom vzniku preperitoneálnych lipómov je slabosť spojivových tkanív. K ich zoslabeniu dochádza pozdĺž stredovej línie brucha, pričom sa svaly rozchádzajú a vytvára sa otvor (medzera), cez ktorý dochádza k vyčnievaniu. Pacientovi v tejto situácii je diagnostikovaná diastáza svalov rekta abdominis. Expanzia predperitoneálneho vlákna môže dosiahnuť šírku 10 cm. Medzi ďalšie faktory patria nasledujúce faktory:

 • silná fyzická námaha;
 • častá zápcha;
 • obezita;
 • tehotenstva;
 • pooperačné jazvy;
 • svalová slabosť súvisiaca s vekom;
 • ascit (peritoneálna kvapka);
 • pretrvávajúci alebo dlhotrvajúci kašeľ;
 • vrodená predispozícia.

Etapy prietrže

Prvým faktorom naznačujúcim výskyt prietrže je prítomnosť zahĺbení alebo medzier, ktoré vznikli medzi zväzkami vláknitých vlákien. V prvej fáze vývoja choroby sa cez ňu dostane iba tuková vláknina, iné príznaky chýbajú. Patológia je zistená po vyšetrení lekárom a má vzhľad malej hustej zhutnenia (preperitoneálny lipóm)..

V priebehu času sa patológia zväčšuje, svaly sa líšia, čo vedie k tvorbe vrecka, do nej spadajú vnútorné orgány - jednotlivé časti tenkého čreva a omentum. Toto sú príznaky druhého štádia vývoja choroby..

Na fotografii je prietrž brucha

V tretej fáze môže mať veľká prietrž rozmery až do priemeru 10 centimetrov, objaví sa bolesť. Existuje možnosť porušenia, choroba vyžaduje chirurgický zákrok.

Schéma kýly poslednej fázy

Ľudové cesty

Liečba brušnej prietrže doma sa môže doplniť tradičnou medicínou, pričom sa odoberajú odvar a infúzia. Populárne recepty:

 1. V počiatočnom štádiu choroby by sa malo každé ráno vypiť 1 g múmie rozpustenej vo vode.
 2. Vezmite 1 polievkovú lyžicu. l ďatelinové bylinky, zalejeme 250 ml vriacej vody, zabaľte a trvajte 1 hodinu. Pite pol pohára pred jedlom trikrát denne. Liečba - 1 mesiac.
 3. Pre 0,5 l vriacej vody - 1 lyžica. l kukuričné ​​kvety, trvať na tom, pol hodiny, pol pohára trikrát denne pred jedlom.
 4. Účinná kôra mladého smrekovca. Nalejte do termosky 5 lyžíc. l drvené suroviny, zalejeme 1 liter vriacej vody a trvajte na tom. Filtrujte ráno. Vypite infúznu pohár 3-5 krát denne pol hodiny pred jedlom. Každé 2 týždne prijatia - 1 týždňová prestávka. Liečba sa môže vykonávať až do šiestich mesiacov.

Liečba brušnej prietrže doma sa môže doplniť tradičnou medicínou, pričom sa odoberajú odvar a infúzia.

Charakteristické príznaky

Skúsený lekár si ľahko všimne prietrž bielej línie brucha dokonca aj v štádiu lipómu. Hmatateľná formácia (lipóm) nespôsobuje pacientovi bolesť, je na dotyk mäkká, pokožka nad ňou nemení svoj prirodzený odtieň. V horizontálnej polohe lipóm zmizne.

Palpácia brucha na diagnostikovanie prietrže

Klinika počiatočného štádia vývoja sa takmer nelíši od symptómov lipómu, zvyšuje sa iba veľkosť formácií. V počiatočnej fáze výčnelok tiež zmizne sám v náchylnej polohe;.

V treťom stupni sa formácia výrazne zväčšuje, zvonka je viditeľná, koža okolo nej sa natiahne. Ak slučka čreva vstúpi do diery, zaznie rachotiaca charakteristika tráviacich orgánov. Pri namáhaní brušnej dutiny sa zväčšuje objem a veľkosť prietrže.

Náklady na laparoskopiu vykonávané ruskými klinikami

Názov ruského zdravotníckeho strediskaNáklady na laparoskopiu (v rubľoch)
Chirurgická nemocnica jedného dňa (CSOD) Medical Moscow Regionod 32 000,00
Klinika "Maca-med" sa nachádza pri stanici metra "Voikovskaya"do 30 000,00
American Medical Clinic St. Petersburgod 25 000,00
 • Laparoskopia kýly bielej línie brucha 0
 • Liečba kýly bielej línie brucha bez chirurgického zákroku 0
 • Kýla bielej línie u dospelých 0
 • Kýla bielej línie u novorodencov 0
 • Biela línia prietrže počas tehotenstva 0

ZDIEĽAJTE S OSTATNÝMI, AK SA MÁTE TENTO ČLÁNOK

Známky porušenia

Najnebezpečnejší stav, ktorý môže spôsobiť smrť, vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Zúženie sa objavuje ako výsledok výrazného zvýšenia vnútromaternicového tlaku alebo silného napätia brušných svalov.

Po porušení sa objavia tieto znaky:

 • herniálny výčnelok začína bolieť. Bolesť sa objavuje ako dôsledok porušenia nervových zakončení vnútorných orgánov, ktoré upadli do dier, a porušenia normálneho prísunu krvi v nich;
 • pri dotyku rúk sa bolesti výrazne zvyšujú;
 • oneskorená stolica a plyn;
 • pri ťažkých podmienkach sa pozoruje nevoľnosť a zvracanie, objavuje sa všeobecná slabosť, v pokročilých prípadoch sa začína zápal tkaniva (peritonitída).

Vlastnosti

Pre jasnejší obraz je potrebné podrobnejšie pochopiť vlastnosti tejto patológie. Počas chirurgického zákroku sa urobí rez vo svaloch brušnej dutiny. Z nejakého dôvodu sa tento sval nelieči, takže sa medzera otvára, pretože svaly sa počas cvičenia napínajú a uvoľňujú. Namiesto plochého a silného svalu si človek vyvinie svaly s malou medzerou.

Po určitom čase si tkanivá pod nimi „uvedomia“, že cez svaly existuje úniková cesta a začnú prenikať cez otvor. Pooperačná prietrž je spravidla dosť malá na to, aby sa dostala iba do pobrušnice alebo výstelky brušnej dutiny. V ťažkých prípadoch sa môžu časti orgánov pohybovať cez otvor vo svaloch, ale to je oveľa menej bežné..

diagnostika

Počiatočná diagnóza sa môže vykonať na základe externého vyšetrenia pacienta, na presné určenie stavu sú potrebné ďalšie vyšetrenia.

  Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Kontroluje stav vnútorných orgánov.

Ultrazvuk brucha

 • X-ray vyšetrenie hernial vak. Pred vyšetrením sa pacientovi pripraví bárium na zvýšenie kontrastu obrazu.
 • Multispirálna tomografia. Používa sa v najťažších prípadoch a umožňuje vám úplne odstrániť chyby pri diagnostike a hodnotení súčasného stavu.

  diéta

  Niekedy nastanú situácie, keď z rôznych dôvodov nie je možné vykonať okamžitú chirurgickú liečbu, musíte ju na určitý čas odložiť. Dodržiavanie diéty môže zmierniť priebeh choroby a minimalizovať riziko porušenia.

  Odporúča sa do stravy pridať viac ryžových obilnín, rýb, vajec a mliečnych výrobkov. Uistite sa, že pijete fyziologickú normu kvapaliny. Všetky výrobky musia byť rýchlo stráviteľné minimálnym množstvom plynu..

  Ryby s ryžou pre správnu výživu.

  Neodporúča sa používať výrobky, ktoré spôsobujú nadúvanie: strukoviny, vyprážané a údené jedlá, čokoláda, orechy, maslo, nakladaná zelenina..

  Nafukovacie výrobky

  Ak sa vyskytnú počiatočné tráviace problémy, mali by sa odstrániť akýmkoľvek spôsobom, od liekov po ľudové metódy. Podmienkou pre výber správnej stravy je konečná diagnóza vykonaná v zdravotníckom zariadení..

  prevencia

  V rizikovej skupine pre rozvoj kýly ľudia s nadváhou trpia chronickou zápchou a vedú sedavý spôsob života. Aby sa zabránilo rozvoju tejto choroby, je potrebné dodržiavať jednoduché odporúčania:

  • Jedzte úplne a vyvážene - pri vhodne navrhnutej strave neexistuje prakticky žiadne riziko vzniku problémov s pohybmi čriev.
  • Sledujte pravidelné pohyby čriev - aby ste predišli zápche, pridajte do stravy viac čerstvej zeleniny, varenú repu, pite viac čistej vody, vykonávajte jednoduché fyzické cvičenia.
  • Cvičte svaly prednej brušnej steny - cvičenie pomáha posilňovať svaly a zabraňuje tvorbe prietrže.
  • Nezdvíhajte závažia.
  • Veďte aktívny životný štýl, viac sa pohybujte.
  • Počas tehotenstva noste podporný obväz pre ženy - najmä ak nastávajúca matka rodí niekoľko plodov naraz.

  Moderné chirurgické metódy liečby

  Nie je potrebné sa báť a vyhnúť sa chirurgickej liečbe prietrže, nemali by ste ju odkladať až neskôr, nemusíte strácať čas hľadaním liečebných metód bez chirurgického zákroku. Najmodernejšou metódou protetickej opravy brušnej steny je protetika využívajúca minimálne invazívne metódy. Predtým boli diery šité vlastnými textíliami. Z rôznych dôvodov sú už značne atrofované a oslabené. Dodatočné napätie počas šitia významne zvýšilo riziko opätovného vytvorenia prietrže v priľahlých oblastiach bielej čiary brucha..

  Chirurgia pri hernii bielej línie brucha

  Namiesto napínania a prešívania v blízkosti svalového tkaniva sa používajú špeciálne protézy vo forme pletiva. Pozdĺž obvodu sa tiahnu viac v jednom smere a menej v druhom. To je veľmi dôležité na zaistenie normálnej motorickej aktivity pacienta po liečbe. Protéza z oka sa môže zošiť na zadnú alebo prednú časť svalového tkaniva. V priebehu toho svaly rastú, čím sa úplne eliminuje opakovanie choroby. Ako znížiť tlak bez tabliet rýchlo prečítať na našich webových stránkach.

  Plastová prietržová sieť

  Sieťová protéza po nasadení pokrýva všetky slabé stránky, pri ktorých existuje pravdepodobnosť opakovaného výskytu prietrže

  Terapeutické metódy

  Niektorí lekári sa domnievajú, že je možná konzervatívna liečba brušnej hernie. Potreba chirurgického zákroku vzniká iba v 10 zo 100 prípadov. Iní lekári sú presvedčení, že nechirurgická terapia je neúčinná. Radikálnu prietrž možno odstrániť iba pri operácii.

  Vhodnosť konzervatívnej liečby je opodstatnená, ak nie je možné uplatniť chirurgické metódy, napríklad počas tehotenstva, rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb, senilného veku..

  Komplex nechirurgickej liečby zahŕňa:

  • nosiť obväz;
  • liečba drogami;
  • diétne jedlo;
  • masáž brušnej steny;
  • rehabilitácia;
  • dychové cvičenia;
  • akupunktúra.

  Tieto terapeutické opatrenia môžu zmierniť stav pacienta a zabrániť vzniku nebezpečných komplikácií.

  Lieky sa používajú na odstránenie bolesti a pálenia záhy, ktoré po jedle klesajú. Praktická liečba liekmi rôznych skupín. to:

  • antispasmodiká a lieky proti bolesti: No-shpa, Spazgan;
  • antacidá - lieky, ktoré viažu kyselinu chlorovodíkovú žalúdočnej šťavy: Almagel, Maalox, Gastal, Rennie;
  • inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú jeho produkciu: omeprazol, pantoprazol, esomeprazol;
  • blokátory receptorov histamínu, ktoré tiež potláčajú vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej: liečba Ranitidínom, Cimetidínom, Famotidínom je účinná;
  • prokinetika, ktorá normalizuje pohyblivosť gastrointestinálneho traktu: Motilium, Cerucal, Coordinax.

  Malo by sa pamätať na to, že analgetiká, ktoré zmierňujú bolesť, majú iba dočasný účinok. Vytvárajú ilúziu uzdravenia.

  V skutočnosti liečba samotnými drogami nemôže viesť k odstráneniu prietrže..

  Okrem toho je v prípade porušenia nevyhnutná pohotovostná chirurgická pomoc..

  Liečba samotnými liekmi nemôže viesť k oprave prietrže.

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Benígne novotvary sú odstránené konzervatívnymi metódami a ich liečba prebieha pod lekárskym dohľadom.
  Problémom, ktorým denne čelia jednotlivci, je bolesť chrbta. Ak obvyklé prostriedky vonkajšieho a vnútorného použitia neprinášajú úľavu, lekári odporúčajú intramuskulárne injekcie alebo špeciálne injekcie.

  HERBOTERAPIA SPINE

  Pažerák
  Rôzne choroby chrbtice v modernom svete postihujú viac ako 90% pracujúcej populácie. Dôvodom je sedavý spôsob života, zlá strava, poruchy metabolizmu a mnoho ďalších faktorov. Hirudoterapia je účinný prírodný prostriedok, ktorý pomáha liečiť väčšinu najbežnejších chorôb chrbtice a rýchlo sa zbaviť bolesti..