loader

Hlavná

Späť

Biela línia prietrže

Ako liečiť kýlu bielej línie

Kýla bielej línie brucha je patologický proces, počas ktorého sa vytvára vydutie brušných orgánov medzi prasklinami vlákien výstuže svalov strednej línie (biela čiara). Iným spôsobom sa takéto ochorenie nazýva epigastrická hernia a vyskytuje sa v 10% všetkých prípadov, častejšie u mužov..

K vydutiu orgánov dochádza kdekoľvek pozdĺž stredovej čiary brucha v mieste otvoru. Biela čiara slúži ako prepletanie zväzkov šľachy širokých svalov brucha vo forme doštičky. Čiara pozdĺž stredovej osi od xiphoidného procesu po ochlpenie je lokalizovaná, jej hrúbka je asi tri centimetre.

Čo to je?

Kýla bielej línie je výčnelok podkožného tuku a vnútorných orgánov cez veľké medzery medzi plexom šliach bielej línie brucha..

Ako ukazuje prax, patológia je častejšia u mužov mladších ako 30 rokov o 3-10%. Pri tejto forme ochorenia sa začnú objavovať časti vnútorných orgánov a tuku cez otvory medzi svalmi. Typickým lokalizačným miestom je epigastrická oblasť.

Nasledujúce typy hernií sa rozlišujú v závislosti od lokalizácie vzhľadom na pupočnú dutinu:

 1. Nadledvina (nachádza sa nad pupkom);
 2. Takmer pupočníková (nachádza sa v blízkosti pupočnej dutiny);
 3. Pupočník (lokalizovaný pod pupočnou dutinou).

Poloha kýly bielej línie v blízkosti pupku a pod ňou je zriedkavé.

Moderné metódy liečby uľahčujú odstránenie choroby, avšak pri jej identifikácii v počiatočnej fáze sa musíte oboznámiť s príčinami rozvoja patológie a jej sprievodnými príznakmi. Kýla, rovnako ako akékoľvek iné ochorenie, sa ľahšie lieči v počiatočnej fáze vývoja.

Na prvý pohľad vzdelanie nespôsobuje značné nepohodlie, ale choroba je stále plná nebezpečenstva. Hlavnou hrozbou je štiepenie orgánov, ktoré sú uväznené vo vnútri herniálneho vaku. V niektorých prípadoch dochádza k kompresii nervov..

príčiny

Faktory vyvolávajúce vývoj choroby sú rozdelené do 2 kategórií: príčiny vyplývajúce zo slabosti bielej čiary a faktory spôsobené zvýšeným tlakom vo vnútri pobrušnice.

Dôvody týkajúce sa prvej skupiny slúžia ako predpoklad pre výskyt prietrže. to:

 1. Genetická predispozícia V prítomnosti príbuzných s touto diagnózou sa zvyšuje riziko ochorenia.
 2. Nadváha Vďaka hrubej vrstve podkožného tuku sa predná brušná stena slabne a biela čiara sa začína napínať.
 3. Jazvy, ktoré sú výsledkom chirurgických zákrokov, a každý z nich je slabým miestom, kde sa môže prietržovať hernia..
 4. Zranenia Každé poškodenie brucha oslabuje prednú brušnú stenu..
 5. Tehotenstvo Počas tohto obdobia sú brušné svaly oslabené a brušná stena je napnutá..

Faktory v druhej skupine sú priami provokatéri nástupu choroby. Tie obsahujú:

 • silné a dlhšie plačúce deti;
 • silné narodenie, veľké dieťa;
 • choroby, ktoré sa vyskytujú v dôsledku problémov s močením;
 • veľká fyzická námaha;
 • zápcha
 • choroby brušnej dutiny, vyskytujúce sa na pozadí silného kašľa.

Príznaky kýly bielej línie brucha, foto

Príznaky kýly bielej línie brucha (pozri fotografiu) sú rovnaké pre mužov aj pre ženy, patológia nezávisí od sexuálnych charakteristík. V niektorých prípadoch sa prietrž môže prejaviť iba výbežkom, ktorý je charakteristický pre počiatočné štádium patológie.

Kýla sa v priebehu času začína prejavovať bolesťami, ktoré sa počas intenzívneho pohybu a namáhania výrazne zosilňujú. Bolesť môže mať v každom prípade odlišnú povahu. Môžu byť ostré, nudné, ťahajúce, dlhé alebo paroxyzmálne, ostré alebo dokonca „dýky“..

Ochorenie u mužov a žien je sprevádzané aj týmito príznakmi:

 • nevoľnosť, po ktorej nasleduje zvracanie;
 • bolesti inej povahy - s ohnutím, ohybmi a inými pohybmi;
 • napínanie svalov v stredovej línii brucha;
 • bolesť po jedle;
 • grganie, pálenie záhy, škytavka.

S progresiou choroby sa zosilňujú príznaky patológie:

 • bolesť zosilňuje a stáva sa pre pacienta neznesiteľnou;
 • vracanie neustále mučí pacienta;
 • v stolici sa dá zistiť krv;
 • správna prietrž sa stáva nemožnou.

V prípade zvieracej prietrže by pomoc pacientom mala byť naliehavá. V prípade akýchkoľvek prejavov by ste mali okamžite kontaktovať kliniku.

etapy

Bežne je biela čiara od hrudnej kosti po pupok široká 10–25 mm a zužuje sa dole až na niekoľko milimetrov pod ňou. V mieste vzniku prietrže bielej línie brucha sa vlákna šľachy môžu líšiť o 100 až 120 mm, čím sa vytvoria herniálne brány rôznych tvarov (oválne, kosoštvorcové, okrúhle)..

Široké herniové brány sa neobjavia okamžite - herniálny výstupok prechádza niekoľkými fázami vývoja:

 1. Prvým stupňom je preperitoneálny lipóm. Vyskytuje sa, keď sa objaví jeden alebo viac provokujúcich faktorov, ktoré sme spomenuli vyššie. V tomto prípade cez ešte malé diery v rozbiehavej šľache vyčnieva tuk pod kožu.
 2. Počiatočné štádium. Pobrušnice vstupuje do brány prietrže, ktorá začína tvoriť membránu pre vnútorné orgány, ktoré vystupujú pod kožu. Peritoneum je tenká membrána pokrývajúca vnútorné steny brušnej dutiny a povrch vnútorných orgánov.

Kýla bielej línie brucha vo fáze konečnej formácie obsahuje všetky potrebné prvky:

 • hernial gates - diera v bielej línii, odkiaľ pochádzajú orgány;
 • hernial sac - peritoneum;
 • obsah vaku: omentum, črevá, steny žalúdka, niektoré väzy.

Zložitosť operácie závisí od toho, kedy sa choroba objavila..

Pruh

Porušenie kýly bielej línie brucha predstavuje kompresiu orgánov a tkanív umiestnených v herniálnom vaku. V závislosti od mechanizmu vývoja dochádza k hernii pružným, fekálnym a retrográdnym porušením.

K elastickému porušeniu prietrže dochádza s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku (napríklad počas pohybov čriev, kašľa, kýchania atď.), Keď sa prietržná brána kýly prudko rozširuje, vyčnieva z nich väčšina brušných orgánov. Potom sa prietržová brána vráti do pôvodného stavu, pretože tkanivá sú elastické a spadnuté orgány nemajú čas na návrat späť do brušnej dutiny..

S fekálnym porušením sa slučka čreva, ktorá sa objavuje v herniálnom vaku, výkaly a plyny postupne vypĺňajú. Výsledkom je, že črevná slučka sa rozťahuje a rastie, čoho dôsledkom je jej porušovanie.

Pri retrográdnom porušení sa vytlačí časť črevnej slučky alebo iného orgánu, ktorý nie je v herniálnom vaku, ale v brušnej dutine. Pri tomto type porušenia sa veľmi rýchlo vyvíja peritonitída a nekróza čreva a závažnosť klinických symptómov rýchlo rastie..

diagnostika

Počiatočná diagnóza sa môže vykonať na základe externého vyšetrenia pacienta, na presné určenie stavu sú potrebné ďalšie vyšetrenia.

 1. Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Kontroluje stav vnútorných orgánov.
 2. X-ray vyšetrenie hernial vak. Pred vyšetrením sa pacientovi pripraví bárium na zvýšenie kontrastu obrazu.
 3. Multispirálna tomografia. Používa sa v najťažších prípadoch a umožňuje vám úplne odstrániť chyby pri diagnostike a hodnotení súčasného stavu.

liečba

Pri liečení choroby sa často robia chyby, ktoré negatívne ovplyvňujú patológiu:

 1. Liečba liekmi proti bolesti alebo antispasmodickými liekmi bude iba odstraňovať bolesť.
 2. Neustále nosí obväz. Zariadenie sa nedá dlho používať. Pás nenahrádza plnú funkčnosť svalov. Pri častom používaní zariadenia môžu svalové vlákna strácať svoj tón, čo vedie k ich atrofii..
 3. Ľudové liečivá (výťažky z listov kôstok, nesmrteľka, palina), brané ústne, môžu znižovať tvorbu plynov a zlepšovať funkciu čriev. Tým sa zníži stupeň vystupovania čriev, ale defekt v šľachách sa v dôsledku vlastností tohto tkaniva neprevýši..
 4. Užívanie liekov na zvýšenie žalúdočnej motility. Tento typ liečby nejakú dobu skutočne prináša úľavu, ale problém nevyrieši. Odporúča sa liečiť patológiu pomocou chirurgického zákroku..
 5. Cvičenie je dobré na prevenciu prietrže, ale nie na liečenie.

Odmietnutie samoliečby, včasná diagnostika patológie a jej správna liečba je jediným spôsobom, ako sa vyhnúť komplikáciám a vrátiť sa k plnohodnotnému životnému štýlu..

Príprava na operáciu

Vlastná príprava pacienta zahŕňa nasledujúce položky:

 • odmietnutie alkoholu najneskôr tri dni pred plánovanou operáciou;
 • vylúčenie liekov, ktoré zhoršujú zrážanie krvi a zvyšujú riziko krvácania (musíte informovať lekára o všetkých užívaných liekoch a uvedie zoznam zakázaných liekov);
 • 14 dní pred operáciou zabezpečte vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné stopové prvky a vitamíny (pomôže to ľahšie preniesť postup a anestéziu a zlepší sa aj rehabilitácia);
 • úplné odmietnutie jedla po 20:00 deň pred operáciou.

Nemocnica musí vykonať potrebné laboratórne testy na kontrolu hladiny cukru, vylúčenie HIV, hepatitídy a iných pohlavne prenosných chorôb, presné stanovenie krvného typu a faktor Rh. Vykoná sa aj EKG na kontrolu činnosti srdca, aby sa zabezpečilo, že pacient podstúpi anestéziu.

Prietrž hernie bielej línie brucha

Chirurgický zákrok sa vykonáva podľa plánu. Lekár vyšetrí pacienta, stanoví diagnózu, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie v nemocnici.

Typy operácií na prietrž bielo-bielej línie brucha:

 1. Otvorená chirurgia s nezatiahnuteľným štepením. Na posilnenie bielej čiary brucha chirurg používa špeciálne protetické sieťky. Táto metóda sa dnes najčastejšie používa, pretože po nej je relaps najmenej pravdepodobný..
 2. Otvorená chirurgia s pružným plastom. Po odstránení kýly chirurg uťahuje bielu čiaru brucha švami, čím ju posilňuje - odtiaľ v názve slovo „stretch“. Tento typ operácie je jednoduchý, ale má nevýhody: musíte urobiť pomerne dlhý rez (zostáva veľká jazva), riziko recidívy je vysoké.
 3. Paraperitoneálna chirurgia. Vyrábajú sa tiež tri vpichy, ale na rozdiel od laparoskopickej chirurgie sa nástroje nezasúvajú do brucha a neprenikajú ani do pobrušnice. Medzi ňu a okolité tkanivá sa vloží špeciálny balónik a nafúkne sa - vytvorí sa priestor, z ktorého budete mať prístup k herniálnemu vaku a vykonávať chirurgický zákrok. Výhody takejto operácie sú rovnaké ako pri laparoskopickej operácii. Jeho implementácia je však technicky zložitejšia, nie je možné bezpečne opraviť protézu oka.
 4. Laparoskopická operácia. S príchodom high-tech zariadení na moderných klinikách sa tento typ operácie prietrže kýly bielej línie brucha stáva stále populárnejším. Namiesto narezania chirurg urobí tri diery, cez ktoré odstráni prietrž a vytvorí protézu oka. Laparoskopická operácia poskytuje nízke riziko relapsu a môže skrátiť dobu rehabilitácie na 10 dní - potom môže pacient znova robiť obvyklé veci. Túto operáciu však nie je možné vykonať pri ochoreniach pľúc a srdca. Je tiež nemožné, ak klinika nemá vhodné vybavenie a odborníkov..

Pri obmedzenej prietrži bielej línie brucha by sa mal chirurgický zákrok vykonať v naliehavom prípade. Chirurg otvára herniálny vak a skúma časť čreva, ktorá sa v ňom nachádza. Ak zomrela - musí sa odstrániť. Niekedy sa ukáže, že veľká časť čreva má čas odumrieť - musíte zvýšiť incíziu a odstrániť všetky odumreté tkanivá..

Rehabilitačné obdobie

Po plánovanej operácii, tj keď kýla nebola porušená, je obnova dostatočne rýchla. Pacient je držaný v nemocnici najviac tri dni. Počas tohto obdobia sestra pravidelne robí obväzy a lekár monitoruje stav stehov a blaho pacienta, aby sa vylúčila možnosť infekcie. Na rovnaké účely sa predpisuje preventívny priebeh antibiotík.

Obdobie rehabilitácie zahŕňa dodržiavanie určitých pravidiel:

 • Je zakázané zdvíhať závažie nad 5 kg (obmedzenie platí najmenej 3 mesiace od dátumu uvedenia do prevádzky)
 • zákruty vpred, náhle pohyby a príliš intenzívny tréning sú zakázané;
 • prejavuje sa mierna fyzická aktivita, najmä chôdza;
 • je potrebné brať laxatíva predpísané lekárom (zápcha môže spôsobiť odchýlku švíkov);
 • mali by ste prehodnotiť svoju stravu a prejsť na vyváženú stravu.

Ľudia, ktorých povolanie súvisí s ťažkou fyzickou prácou, sa presunú na ľahkú prácu až na 6 mesiacov.

diéta

Niekedy nastanú situácie, keď z rôznych dôvodov nie je možné vykonať okamžitú chirurgickú liečbu, musíte ju na určitý čas odložiť. Dodržiavanie diéty môže zmierniť priebeh choroby a minimalizovať riziko porušenia.

 • Odporúča sa do stravy pridať viac ryžových obilnín, rýb, vajec a mliečnych výrobkov. Uistite sa, že pijete fyziologickú normu kvapaliny. Všetky výrobky musia byť rýchlo stráviteľné minimálnym množstvom plynu..
 • Neodporúča sa používať výrobky, ktoré spôsobujú nadúvanie: strukoviny, vyprážané a údené jedlá, čokoláda, orechy, maslo, nakladaná zelenina..

Ak sa vyskytnú počiatočné tráviace problémy, mali by sa odstrániť akýmkoľvek spôsobom, od liekov po ľudové metódy. Podmienkou pre výber správnej stravy je konečná diagnóza vykonaná v zdravotníckom zariadení..

prevencia

Prevencia hernia bielej línie zahŕňa tieto opatrenia:

 • identifikácia príčin ďalších libier a normalizácia telesnej hmotnosti;
 • včasné liečenie chorôb sprevádzaných kašľom;
 • vyhýbanie sa vzpieraniu;
 • dodržiavanie zásad vyváženej zdravej výživy, ktorá by uľahčovala pravidelné pohyby čriev;
 • zabránenie poraneniam prednej brušnej steny;
 • pravidelná telesná výchova na posilnenie brušných svalov (ranné cvičenia, cvičenia v telocvični);
 • dávkovanie fyzickej námahy, do ktorej je zapojená brušná tlač, v pomere k jej vlastnej fyzickej príprave;
 • implementácia všetkých odporúčaní lekárov (vrátane nosenia brušného obväzu) počas tehotenstva a pooperačného obdobia.

Pamätajte, že obväz nelieči prietrž. Naopak, pri dlhodobom nosení môže naopak prispievať k jeho výskytu, pretože začína vykonávať funkciu brušných svalov, ktoré v dôsledku nečinnosti oslabujú, odkloní sa ešte viac, čo prispieva k výskytu prietrže.

Biela línia prietrže

Akákoľvek prietrž, ako anatomická formácia, vždy predstavuje zlyhanie ochrany svalov na určitom mieste, keď je možné, aby sa vnútornosti dostali pod kožu. Pri kýle bielej línie brucha je takou slabou zónou spojenie rekta a šikmých svalov brušnej steny..

Častejšie pozorované u mladých mužov vo veku 20 - 35 rokov. Predstavujú 60% prípadov. Ale sú tu ženy, deti, starší ľudia. Najtypickejšia lokalizácia v epigastrickej oblasti (5% všetkých možných brušných hernií). Ochorenie sa dá liečiť iba chirurgicky. Iné metódy dávajú dočasnú úľavu, nie sú však schopné odstrániť prietrž.

Anatomické funkcie zóny

Biela čiara brucha je silnou fúziou svalových šliach, ktorá vedie od dolného konca hrudnej kosti po ochlpenie kostí. Na povrchu brucha nie je viditeľná. Premietnuté v stredovej línii. Bilaterálne šikmé svaly nesú konštantné zaťaženie, zabezpečujú polohu a pohyby tela. Ich šľachy sa zbiehajú spredu a predstavujú pomerne tenkú formáciu (1 - 2 mm), zle zásobenú krvou a nervovými zakončeniami..

Šírka fúzie je individuálna, pohybuje sa od 20 do 30 mm. Vlákna aponeurózy (hustá membrána svalu) sa môžu krútiť a tvoriť praskliny vo forme kosoštvorcov. Z hľadiska množstva sú maximálne umiestnené v hornej a strednej časti linky. Normálne vyplnené tukovým tkanivom z prednej vlákniny peritoneum (preperitoneálne), schopným napnúť sa.

Čo sa stane, keď sa vyvinie prietrž??

Hernálny kanál v bielej línii sa tvorí postupne. Vláknové vlákna sa líšia do vzdialenosti 12 cm. Boli vytvorené brány prietrže, ktoré sa podobajú kruhu, oválu alebo kosoštvorcu. Existujú etapy vývoja. Kýla začína napínaním trhlín vo vláknach aponeurózy a uvoľňovaním tukového tkaniva pod kožu. Tvorí preperitoneálne lipómy. Otvory sú stále malé.

S ďalšou expanziou vznikajú anatomické herniové brány, kde vyčnievajú, s výnimkou vlákna pobrušnice. Obvykle je úlohou pobrušnice pokryť a chrániť vnútro brušnej steny a vonkajšiu stranu brucha. Tu vytvára hernálnu vakovú membránu.

V štádiu konečnej formácie má choroba všetky klasické príznaky:

 • herniálne brány - predstavované otvorom, kde vyčnievajú orgány;
 • vrece pobrušnice;
 • zložka herniálneho vaku - črevná slučka, omentum, stena žalúdka, väzivá vnútorných orgánov.

Poranenie obsahu vaku spôsobuje opuch. Herniové brány sa zužujú kvôli samoregulácii padlých omentum, štiepenie nastáva so všetkými negatívnymi dôsledkami.

Prečo je kýla vytvorená??

Expanzia bielej línie u mužov je častejšie určená nesúladom vo vývoji svalového tkaniva a jeho aponeurózy. Abdominálna hernia u žien vzniká v súvislosti s oslabením brušnej steny pri častých opakovaných tehotenstvách. Príčiny patológie sú podmienečne rozdelené podľa povahy: na faktory rastu vnútrobrušného tlaku, ktoré prispievajú k oslabeniu šliach brušných svalov..

Medzi prvé patria:

 • ťažká fyzická práca, vzpieranie medzi vzpieračmi;
 • vášeň pre dospievajúcich, mladých mužov a dievčatá s kulturistikou, túžba „napumpovať tlač“;
 • zvýšenie brucha v dôsledku brušného tuku pri obezite, ascites v dôsledku akumulácie tekutín spôsobenej retenciou krvi v žilách (portálna hypertenzia s cirhózou pečene, obehové zlyhanie);
 • choroby vedúce k predĺženej zápche;
 • komplikované tehotenstvo a pôrod;
 • choroby, ktoré spôsobujú dlhodobé ťažké kašeľ, zvracanie;
 • patológia urogenitálneho systému, ktorá podporuje retenciu moču (prostatitída, zhubné a benígne nádory prostaty, močový mechúr, urolitiáza);
 • u detí - plač z rôznych dôvodov.

Pooperačné jazvy v oblasti bielej línie vedú k oslabeniu šľachy. Takéto kýly sa nazývajú ventrálne. Mnoho chirurgických zákrokov na bruchu vyžaduje rez pozdĺž bielej línie (laparotómia). To zlepšuje prístup k požadovanej oblasti, poskytuje viac príležitostí na preskúmanie celej brušnej dutiny, bandážovanie ciev a odstránenie krvácania v období zotavenia. Existuje však zvýšené riziko pooperačnej prietrže..

Traumatické zranenia brucha sa vyskytujú najčastejšie u športovcov: uzavreté a otvorené druhy vznikajú z modrín, pádov z výšky, pri dopravných nehodách, strelných poraneniach a zraneniach nožov. Možná dedičná predispozícia spôsobená narušenou syntézou kolagénu spojivového tkaniva.

Príčiny sú najčastejšie zmiešané. Avšak objasnenie hlavných faktorov je dôležité na vyriešenie problému liečby konkrétnej osoby a na zabránenie recidívy. Z tohto článku sa môžete dozvedieť viac o príčinách hernie bielej línie u novorodencov..

Chirurgická klasifikácia

Pri chirurgii sa prietrže bielo-bielej línie brucha odlišujú umiestnením a vzťahom k pupku:

 • hore - epigastrický (supra umbilikálny);
 • v oblasti pupku - paraumbilikálne;
 • zdola.

Horná lokalizácia je najčastejšia. Vďaka najlepšej štruktúre. Pod pupkom fúzie aponeurózy je oveľa silnejšia, hustejšia, v nich je málo medzier, preto sa tu málokedy vyskytujú prietrže.

Charakteristické znaky

Príznaky hernie bielej línie brucha si môže pacient všimnúť už vo fáze lipómu pozdĺž útvaru, ktorý vyčnieva pozdĺž stredovej čiary vo vertikálnej polohe tela. Niektorí ľudia sú okamžite presvedčení, že majú nádor. Na rozdiel od novotvaru je však bezbolestný, mäkký, „leží“ dovnútra, zatiaľ čo leží. Koža v oblasti herniálneho vaku sa nemení.

Keď sa prietrže tvorí, je zrejmé, že:

 • vzdelávanie má jasnú lokalizáciu pozdĺž stredovej čiary, nikde sa nerozširuje;
 • na dotyk elastická, bezbolestná;
 • priemer sa pohybuje od 1 do 12 cm;
 • ak slučka čreva vstúpi do herniálneho vaku, potom je cítiť dunenie;
 • pokožka sa nelíši od ostatných oblastí;
 • charakterizované zvýšením namáhania.

Iní pacienti sa pri fyzickej námahe sťažujú na miernu bolesť. Menej často, grganie, pálenie záhy, nevoľnosť, pocit ťažkosti v hornej časti brucha. Takéto prípady vyžadujú ďalšie vyšetrenie, aby sa vylúčili choroby žalúdka, žlčových ciest, pečene a iných tráviacich orgánov.

Aké sú znaky porušenia predpisov??

Pred porušením sa zvyčajne stáva osobe, ktorá dramaticky zvyšuje vnútro-brušný tlak (napríklad vzpieranie, silné kašeľ) a svalové napätie. K obmedzenej prietrži bielej línie brucha sú sprevádzané tieto príznaky:

 • výčnelok sa stáva bolestivým, bolesť sa zosilňuje pri pohmate, ak požiadate pacienta, aby dýchal v žalúdku;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • nadúvanie spôsobené oneskoreným flatusom;
 • zápcha;
 • zhoršujúci sa stav (slabosť, búšenie srdca, kolísanie tlaku).

Zvláštnosťou priebehu kýly bielej línie je možné dlhé obdobie bez bolesti. Ale človek zvyčajne vie o svojej chorobe a bez ohľadu na to, ako veľmi sa snaží chrániť, môže vyprovokovať situáciu pre porušenie. Chirurgovia preto trvajú na včasnom šití kýlovej brány, až kým nebude potrebná veľká plastická chirurgia, aby sa uzavrela veľká plocha otvoru a riešili následky porušenia..

Čo je potrebné pre diagnostiku?

Diagnostika začína objasnením sťažností, predpísaním choroby, vyšetrením lekára. Je potrebné stanoviť stupeň divergencie svalov, ktoré orgány vstupujú do herniálneho vaku. Použite na to tieto metódy:

 • ultrazvuková diagnostika - štúdia sa vykonáva v stojacej polohe pacienta, umožňuje identifikovať zrasty;
 • fluoroskopia žalúdka a čriev s predbežným príjmom kontrastnej suspenzie bária;
 • multispirálna počítačová tomografia.

Pacienti by si mali uvedomiť, že výskyt akejkoľvek, dokonca aj bezbolestnej, formácie na tele je vážnym dôvodom na konzultáciu s lekárom. Prietrž sa musí odlíšiť od diastázy (rozšírenia) centrálneho spojenia svalu rekta abdominis. Tvorí sa po pôrode u žien v druhom alebo treťom mesiaci. Dôvodom je špeciálna fyziologická drobivosť spojivového tkaniva, ktorá poskytuje normálne kontrakcie.

V prípade skorého tréningu na nápravu brucha sa objaví diastáza. U mužov sa tento jav môže vyskytnúť s ťažkými bremenami, obezitou. Vzhľad sa diastáza líši od herniálneho vaku pomocou pruhu v tvare valca pozdĺž bielej línie, ktorý sa prejavuje napätím svalov. Príznaky sa nelíšia od hernie.

Je liečba možná bez chirurgického zákroku?

Nemôžete počúvať rady cudzincov a pokúsiť sa samostatne vyliečiť prietrž pomocou ľudových prostriedkov. Existuje iba jeden spôsob radikálneho zaobchádzania - operatívny. Iné možnosti liečby dočasne zmierňujú nepríjemné príznaky (bolesť, zvýšená tvorba plynu), ale nezastavujú proces, ktorý sa začal, dokonca ešte viac roztiahnite hernálny otvor..

Inzerované cvičenia na odstránenie kýly vedú k zvýšenému rastu herniového vaku. Sú vhodné na prevenciu, ale nie vo fáze už vytvorenej kýly. Konzervatívna terapia je indikovaná na obdobie prípravy pacienta na plánovanú chirurgickú liečbu pacientov so závažnými všeobecnými chorobami..

Dočasné opatrenia zahŕňajú:

 • Odporúčanie nosiť špeciálny bandážový pás. Malo by byť zrejmé, že svalový rám nemôže nahradiť žiadny obväz. Jeho účelom je znížiť riziko straty a porušenia hernálneho vaku, poškodenia vnútorných orgánov. Lekári sa domnievajú, že dlhodobé používanie obväzu znižuje svalový tonus, podporuje proces atrofie a znižuje silu a elasticitu..
 • Lieky s antispasmodickými a analgetickými účinkami. Správne analgetiká a antispasmodiká sú skutočne schopné zmierniť bolesť. Zároveň je však pacientovi zablokovaná všetka citlivosť na bolesť. Znaky porušenia možno odstrániť, je ťažké ich diagnostikovať. To bráni lekárom vyhodnotiť príznaky a urobiť správne rozhodnutie o liečbe..
 • Laxatíva, ktoré znižujú plyn a zápchu. Ak črevo začne intenzívne pôsobiť, na jednej strane to znižuje vnútrobrušný tlak a vyčnievanie herniového vaku, na druhej strane motorická aktivita pomáha črevnej stene vstúpiť do útvaru. A, samozrejme, na liekoch nezáleží na zatváraní bránkovej brány.

Liečitelia, odporúčaní liečiteľmi, sa vyberajú podľa princípu účinku opísaných liekov. Používa sa dekorácia z rastlín (harmanček, nesmrteľka, alexandrijský list, palina, senna). Nie sú schopní spôsobiť, že prietrž hernie sa pri infekcii nakazí herniou, ale uľahčujú prácu čriev, zmierňujú nadúvanie.

Ak má pacient asymptomatický preperitoneálny lipóm, je informovaný o počiatočnom štádiu tvorby hernie a ponúka pozorovanie. Liečba v takýchto prípadoch nie je indikovaná..

Potrebujem špeciálnu stravu?

Cieľom stravy pre pacientov s herniou bielej línie brucha je zabrániť nadúvaniu črevných slučiek a stagnácii stolice (koprostáza). Oba procesy môžu spomaliť tvorbu herniálneho vaku. Nutričné ​​odporúčania platia pred aj po operácii až do úplného obnovenia brušnej steny..

Z vylúčených potravín:

 • orechy
 • strukoviny;
 • biela kapusta, špargľa;
 • paradajky
 • živočíšne tuky a maslo;
 • všetky vyprážané potraviny;
 • konzervy;
 • čerstvé pečivo a kulinárske výrobky;
 • rýchle občerstvenie;
 • čokoláda;
 • káva;
 • Sýtené nápoje;
 • Horúce omáčky a koreniny;
 • čerstvé jablká.
 • obilniny;
 • mlieko s dobrou toleranciou;
 • nízkotučné jedlá z mäsa a rýb;
 • Čerstvé ovocné šťavy
 • mrkva, repa, uhorky;
 • kefír;
 • syr;
 • nízkotučné tvarohové syry;
 • varená klobása;
 • vajcia nie viac ako dva za týždeň;
 • brokolica;
 • citrusové ovocie;
 • marhule, sušené marhule, sušené slivky;
 • sušený biely chlieb.

Metódy chirurgickej liečby

Všeobecný názor lekárov je, že liečba prietrže bielo-bielej línie brucha bez chirurgického zákroku je nemožná. Po vyšetrení je pacient pripravený na plánovaný chirurgický zákrok. Rozsah operácie súvisí s veľkosťou herniálneho vaku, silou aponeurózy v intervenčnej zóne, kombináciou s diastázou svalov rekta, sprievodnou patológiou, vekom pacienta.

Nekomplikovaný chirurgický zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii. Anestézia sa poskytuje na celé obdobie, ako dlho trvá operácia. Brušná dutina sa otvára rezmi. Skontrolujte obsah herniálneho vaku. Poškodenie spôsobené čiastočným alebo úplným porušením musí byť vylúčené..

Ak nedôjde k zraneniam, potom sa do brušnej dutiny umiestni omentum a črevná slučka. Pri detekcii zmenených tkanív sa tieto tkanivá odstránia. Prietržová brána je odstránená prišitím. Pri stredných a veľkých veľkostiach hernií v kombinácii s významnou diastázou (do 5–7 cm) sa používajú rôzne metódy hernioplastiky. Nazýva sa to uzavretie a posilnenie defektu v brušnej stene.

Medzi vyvinuté metódy patrí posilnenie aponeurózy dvoma radmi sutúr s vlastnými tkanivami, použitie polypropylénovej sieťoviny. Pri zvyčajnom sťahovaní okrajov otvoru u pacientov sa pozorujú relapsy s frekvenciou 20–40% podľa rôznych autorov. Použitie výstužnej sieťky eliminuje napätie tkaniva, počet relapsov je omnoho nižší (asi 7%)..

Sľubným spôsobom je kombinácia zošitia otvorenia hernálneho vaku pomocou malého rezu a inštalácie oka pomocou modernej laparoskopickej techniky.

Funkcie pooperačného obdobia

Po operácii je pacient sledovaný, zabráni sa infekcii rán (antibiotický priebeh, obväzy s dezinfekčnými prostriedkami). Muži často majú problémy s močením. Chôdza je povolená na druhý deň. Odporúča sa nosiť obväz.

Vypúšťajú sa z domovov v dňoch 8 až 10, ihneď po odstránení stehu, ale úplná obnova tkanív a rán sa objaví až po niekoľkých mesiacoch. Doma sa odporúča ošetriť ranu žiarivo zelenou farbou. Dodržiavanie diéty. Kúpanie v sprche je povolené po dvoch týždňoch. Lekár môže predpísať fyzioterapiu.

Na čo sa zamerať počas rehabilitácie?

Na zabezpečenie dostatočne silnej priľnavosti počas rehabilitačného obdobia sú stanovené obmedzenia. Vzťahujú sa na:

 • možnosť nosenia závaží - 2 mesiace, nie viac ako dva kg;
 • športovanie a tréning - iba od tretieho mesiaca so súhlasom lekára;
 • výživa - jedlá iba varené, ľahké, mliečna kaša, džúsy, nízkotučné polievky, kefír, tvaroh (zvyšok v súlade s uvedenými stravovacími požiadavkami).

Ako zabrániť rozvoju prietrže?

Aby sa kýla bielej línie nevytvorila u zdravého človeka, ktorý nemá vrodené abnormality, je potrebné:

 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • viac sa pohybovať, športovať, chodiť, plávať;
 • monitorovať vyváženú stravu;
 • odstránenie zápchy;
 • prestať fajčiť.

Výskyt prietrže na bruchu v oblasti bielej čiary vyžaduje konzultáciu s chirurgom a seriózny prístup k odporúčanej liečbe..

Kýla bielej línie: ako identifikovať a liečiť patológiu

Kýla bielej línie brucha je strata tukového tkaniva a tesne umiestnené vnútorné orgány do medzery oslabenej aponeurózy. Prítomnosť defektu brucha vedie k abdominálnej deformite, bolestivosti a dyspeptickým poruchám. Chirurg diagnostikuje ochorenie, na liečbu je potrebná chirurgická liečba.

Popis patológie

Kýla bielej línie patrí do kategórie brucha. Kýla nie je častá, najmä u mladých ľudí vo veku 20 - 40 rokov, u detí sa prakticky nevyskytuje defekt pozdĺž bielej čiary brucha. Je to kvôli anatomickým vlastnostiam štruktúry prednej brušnej steny v rôznom veku..

Brucho sa skladá z podkožného tuku, svalovej vrstvy a kože. Rôzne lokalizované svalové vlákna sa delia na pravé a ľavé pruhy spojivového tkaniva. Prechádza uprostred prednej steny a nazýva sa aponeuróza alebo biela čiara brucha..

Šľachové tkanivo je dosť silné, ale z rôznych dôvodov sa môže roztiahnuť a riediť. Výsledkom je, že sa v ňom vytvárajú diery, ktoré sa pod vplyvom príčinných faktorov pohybujú od seba a prechádzajú vnútornou peritoneálnou membránou s vnútornými orgánmi, ktoré do nej zapadli..

Tento stav sa týka chirurgických ochorení a nazýva sa prietrž bielo-bielej línie brucha. Môže sa objaviť v celej vertikálnej aponeuróze, od dolného voľného okraja hrudnej kosti po ochlpenie na hrudníku. Kýla je však častejšie lokalizovaná nad pupkom, kde je biela čiara slabšia a pružná.

Anatómia brušnej hernie bielej línie

Z vonkajšej strany sa prietrž podobá nádoru pozdĺž bielej línie prednej brušnej steny. Na rozdiel od novotvarov však môže zmeniť veľkosť alebo zmiznúť. Zvýšenie alebo zníženie je pozorované počas zmeny vnútrobrušného tlaku, ktorý tlačí herniálny vak do stratifikovanej časti aponeurózy. Častejšie sa to stáva pri kašli, kýchaní, intenzívnej chôdzi, svalovom napätí.

Patologický otvor sa nazýva kýlová brána. U rôznych pacientov sa líšia tvarom a veľkosťou. Najčastejšie pri kýle bielej čiary brucha u dospelého dosahuje dĺžka defektu 10 - 12 cm, v prípade 6 - 7 cm sa zvyšuje riziko zovretia výčnelku a spojenia so syndrómom bolesti. Obrysy brány prietrže môžu byť podobné ako kruh, podlhovastý ovál alebo obdĺžnik.

Časť pobrušnice a podkožného tuku potiahnutá kožou tvorí dutinu, do ktorej spadajú časti orgánov. Takáto formácia sa nazýva herniálny vak a vnútro sa nazýva obsah kýly bielej línie brucha. Pri herniálnej chybe môže dôjsť k pádu:

 • hrubé slučky (tenké a silné);
 • časť maternice, vajcovod;
 • upchávka;
 • stena žalúdka;
 • pečeňový väz.

Príznaky a prognóza choroby závisia od toho, ktorý orgán sa podieľa na tvorbe kýly bielej línie brucha..

Dôvody vzhľadu

Patologický výčnelok na žalúdku sa vytvára pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 • zvýšenie brušného tlaku počas ťažkej fyzickej námahy;
 • prítomnosť pôsobivej tukovej vrstvy na bruchu s obezitou;
 • traumatické poškodenie prednej brušnej steny;
 • pooperačné stehy v oblasti bielej čiary;
 • tehotenstvo po pôrode (často závažné);
 • choroby dýchacích ciest, ktoré sú sprevádzané nepríjemným kašľom;
 • porušenie črevných pohybov - zápcha;
 • ťažkosti s močením
 • patológie, pri ktorých sa v bruchu hromadí exsudát.

Príčinou vývoja prietrže pri narodení je abnormalita vo vývoji aponeurózy počas vývoja plodu. Získaný stav spôsobuje dlhé intenzívne plač dieťaťa, kričanie, zápchu.

U dospelých dedičné vláknité tkanivo predisponuje k hernii. Riziko vyčnievania brušnej steny sa objavuje pri diastáze svalov rekta brucha. Pri výskyte tohto ochorenia môže byť tvorba prietržových brán podporená nesprávnymi fyzickými cvičeniami, ktoré spôsobujú dodatočný stres pre deformovanú aponeurózu.

Pred vznikom prietrže môžu predchádzať metabolické choroby. Podľa štúdií publikovaných vo vedeckých článkoch aponeuróza atrofuje so znížením syntézy kolagénu. Náhle chudnutie neprejde bez stopy po zdraví, skoky na váhe sa zvyšujú a znižujú.

Prietrž sa najčastejšie objavuje postupne a pomaly postupuje. Náhla tvorba nápadného výčnelku je spôsobená prudkým nárastom veľmi ťažkého objektu alebo súčasným napätím vysokej intenzity všetkých svalových skupín tela..

klasifikácia

V praxi lekári zažívajú rôzne formy prietrže. Porucha sa klasifikuje lokalizáciou. Šľachový kĺb širokých brušných svalov sa rozprestiera po celej dĺžke brucha, takže teoreticky sa môže vytvoriť kýla na ľubovoľnej úrovni.

Počet zobrazení podľa umiestnenia:

nadpispopis
Adrenálna (epigastrická) herniaPorušenie integrity aponeurózy nad pupkom. Najbežnejšia forma sa vyskytuje u 8 z 10 pacientov.
pupočnejLokalizácia defektu sa takmer zhoduje s pupočníkovou jazvou. Zriedkavo - u 1 z 10 pacientov.
PupočníkaOrgány vyčnievajú pozdĺž bielej línie brucha v dolnej časti.

Ak sa patologický proces vyvíja vo fáze embryonálneho vývoja, choroba sa považuje za vrodenú. Kýla bielej línie brucha, ktorá sa objavila v procese života, sa nazýva získaná.

Podľa morfologických znakov je herniálny výčnelok korigovateľný, ak je možné formáciu spojivového tkaniva ľahko odstrániť miernym tlakom na dlani. Ale od času, pod vplyvom zápalových procesov a iných faktorov, medzi bránami prietrže a povrchom jej vaku sa začína proces adhézie. Výsledkom je, že obsah herniálneho vaku a samotného puzdra zostávajú neustále na povrchu. Taká kýla bielej línie brucha sa nazýva neredukovateľná.

Neschopnosť vrátiť výstupok „na miesto“ môže byť spojená so komplikáciou patológie. V prípade náhleho záchvatu sa okraje hernálneho otvoru uzatvoria, pričom predtým sa vak nechal „prepustiť“ spolu s jeho obsahom na povrch. Pri priestupkoch hovoria o komplikovanej prietrži.

Klinické prejavy

Príznaky prietrže sa zriedka objavujú náhle. Zmeny prebiehajú pomalým tempom, rýchlosť dynamiky choroby závisí od stupňa vplyvu provokujúcich faktorov. V prvej fáze sa vytvorí preperitoneálny lipóm. Jedná sa o mäkkú tvorbu tukového tkaniva, bezbolestnú na dotyk, mierne stúpajúcu nad povrch pokožky. V počiatočnom štádiu choroba nespôsobuje veľké obavy a nepohodlie.

Postupne sa zvyšuje výčnelok a človek začína mať problémy so stolicou, trávením a tiež s výberom oblečenia. Veľká defekt sa začína obťažovať, najmä po fyzickej námahe, čo spôsobuje napätie v brušnej stene.

 • nepríjemné a bolestivé pocity po jedle;
 • grganie, pálenie záhy, nevoľnosť;
 • zvýšené nadúvanie;
 • črevná dysfunkcia.

Hlavným nebezpečným príznakom prietrže je ale bolesť. Môže mať rôzne vlastnosti - pichľavé, tupé, boľavé, ale so stále sa zvyšujúcou intenzitou s napätím brušnej tlače a poklesom v pokojnej horizontálnej polohe. Bolestový impulz je lokalizovaný s návratom do spodnej časti chrbta, pravého hypochondriu a dokonca aj do kľúčnej kosti.

Klinický obraz je doplnený „nárazom“ do žalúdka, ktorý spôsobuje estetické nepohodlie. Vzhľadom na malý vek pacientov sa môžu objaviť psychologické problémy. Pacient musí selektívne vybrať šatník a prispôsobiť sa chorobe. Ľudia s veľkou kýlou sú často v rozpakoch, keď idú do bazéna a vyzliekajú si šaty na pláži.

Diagnóza choroby

Diagnóza chirurga je priama. Typickým príznakom tejto choroby je patologické vydutie v strede brucha. Pochybnosti môžu vzniknúť, ak sa pri pupku vytvorí herniálny výčnelok. V tomto prípade lekár rozlišuje s pupočníkovou prietržou a metastázami v pupočníkovom priestore. Ak je pacientkou žena, vykonáva sa ďalšie vyšetrenie na gynekologické choroby. Endometrium z maternicovej dutiny môže dorásť do pupka.

Algoritmus klasickej diagnostiky začína vyšetrením. V tesnej pozornosti je biela čiara brucha. Lekár odhalí odhalený opuch a skontroluje, či nedochádza k redukcii.

Pre objektivitu vykonajte:

 • ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) na preskúmanie obsahu herniálneho vaku;
 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka báriom;
 • endoskopické vyšetrenie horného gastrointestinálneho traktu (gastroskopia);
 • pri ťažkej obezite sa môže vyžadovať MR.

Kýla bielej línie brucha sa potvrdzuje pri počúvaní vydutia cez fonendoskop. Časť čreva často vstupuje do herniálneho vaku, takže v ňom sú často počuť zvuky kontrakčného čreva..

Ako vyliečiť kýlu

Výskyt patologickej diery vytvára podmienky neistoty vnútorných orgánov, ktoré môžu voľne meniť polohu a sú vystavené riziku zovretia a nekrózy. Z tohto dôvodu sa má prietrž kýly bielej línie brucha vykonať okamžite. Život s patológiou je nebezpečný!

Existuje iba jeden spôsob, ako sa zbaviť výčnelku - excitáciou výsledného herniálneho vaku a odstránením herniálneho otvoru počas operácie. Prášky, masti, liečivé rastliny nemôžu problém vyriešiť, štruktúra deformovaného tkaniva sa neobnoví a „medzera“ v bruchu nebude rásť spolu..

Keď hovoria o liečbe kýly bez chirurgického zákroku, znamená to, že majú na sebe špeciálny obväz. Produkt je určený na zníženie tlaku zvnútra brušnej steny a na zabránenie prietrže pri opustení aponeurózy..

Chirurgické ošetrenie

Odstránenie herniovej poruchy sa nazýva hernioplastika. Chirurgický zákrok sa vykonáva za účelom izolácie herniálneho vaku, jeho pitvy, návratu padlých orgánov do brušnej dutiny a uzavretia herniálnej brány. Manipulácia trvá 50 minút až 2 hodiny, trvanie chirurgického zákroku môže mať inú hodnotu v závislosti od spôsobu liečby kýly bielej línie brucha, výskytu komplikácií a sprievodných ochorení..

Otvorená hernioplastika

Klasická prevádzka s prístupom cez veľký rez na bruchu. Metóda sa používa v pokročilých formách, keď sa spájajú sekundárne patológie (komplikácie), ako aj v prítomnosti kontraindikácií na menej traumatické chirurgické postupy. Vykonáva sa operácia nazývaná strečing, ktorá zahŕňa zatvorenie brány prietrže tkanivami vášho tela.

Na tento účel použite bielu čiaru brucha, ak je jej štruktúra vo vhodnom stave. Tkaniny sú pritiahnuté k sebe a šité. Takáto taktika na ošetrenie kýly je vhodná pre deti a veľmi mladých ľudí, ktorých aponeuróza umožňuje šitie bez rizika opakovaného výskytu choroby..

Ťahová operácia brucha

Dnes sa resekcia herniového výčnelku vo väčšine prípadov vykonáva pomocou implantátu zo sieťoviny. Je to lekárska sieť vyrobená z propylénu, ktorá je uzavretá prietržovou bránou a lemuje odolnú endoprotézu. Protéza z pletiva zaručuje spoľahlivú ochranu a takmer stopercentnú prevenciu recidívy. Operácia sa uskutočňuje tradičným spôsobom. Znak operácie pri použití chirurgickej siete. Táto odroda sa používa na odstránenie hernií akejkoľvek veľkosti bez ohľadu na stav tkaniva aponeurózy.

laparoskopia

Chirurgovia sa aktívne využívajú minimálne invazívne technológie. Minimálne zranenie poskytuje schopnosť vykonávať hernioplastiku vo vnútri brucha pomocou malých rezov. Pri laparoskopii postačujú 3 - 4 punkcie na čerpanie teplého oxidu uhličitého, aby sa zabezpečili voľné pohyby v chirurgickom poli, zavedenie laparoskopu a chirurgických nástrojov.

Počas operácie odstraňovania endoskopickej hernie sa na monitore zariadenia zobrazujú lekárove akcie, čo pomáha udržiavať proces liečby pod kontrolou. Na konci operácie sa nástroje odstránia, na rezy sa položia stehy, ktoré sa nakoniec premenia na jemné body.

Gernioplastika sa vykonáva v celkovej anestézii. Paralelne s resekciou kýly sa šije napnutá biela čiara. Diastáza najčastejšie sprevádza prietrž a je s ňou liečená.

Použitie obväzu

Keď sa objavia príznaky prietrže, lekári neodporúčajú oneskorenie operácie. Ak je čas a príležitosť na kvalitnú predoperačnú prípravu, je vhodné ju vykonávať plánovaným spôsobom. Pred odstránením výčnelku sa však používa bandáž, aby sa vylúčila možnosť priškrtenia prietrže. Ak chcete používať ortopedický výrobok, musíte odstrániť hernálnu vadu. Ak nie je možné korigovať vzdelanie, je to absolútna kontraindikácia pre použitie bandáže.

Pre prietrž existujú 2 typy ortéz:

 • Špeciálne potlačenie hernie - okrem pásu z elastického materiálu má výrobok aj malý oválny vankúš (pelot). Je navrhnutý tak, aby lepšie držal herniálny vak za aponeurózou. Pri darovaní je pelot fixovaný nad upravenou chybou.
 • Abdominálne (pooperačné) - základom obväzu je široká páska na suchých zipsoch, neexistujú žiadne ďalšie zariadenia. Takáto ortéza je dobrá pre pacientov s malými kýlami a po hernioplastike..

Korzet musíte kúpiť v špecializovaných salónoch alebo lekárňach, kde pracujú vyškolení konzultanti, ktorí si budú môcť vybrať najvhodnejší a najpohodlnejší produkt. Veľkosť ortézy je určená obvodom pásu, ale zmerajte ju správne v polohe na chrbte s predtým upravenou prietržou. Neustále sa odporúča nosiť obväz ľuďom s herniou, najmä ak sa predpokladá napätie brušných svalov..

Po odstránení prietrže sa elastický pás naďalej nosí najmenej 6 mesiacov po operácii. Niektorí lekári odporúčajú obvaz, kým šev neprešiel všetkými štádiami hojenia (asi 3 roky)..

Čo sa stane, ak operáciu nevykonáte

Kýla bielej línie brucha predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a život, aj keď je malá a nepoškodená. Najčastejšie sa zápal vyvíja v herniálnom vaku, v dôsledku čoho sa vyvíja adhézny proces a kýla sa prestane usadzovať. Príčinou patologického procesu sú mikroorganizmy, ktoré žijú v čreve.

Bežnou komplikáciou je porušenie prietrže. Prudký kŕč brány prietrže vedie k uzavretiu medzery a stlačeniu obsahu. Ak sa neprijmú včasné opatrenia, po 3 hodinách sa začne nekróza tkaniva. Smrť častí vnútorných orgánov hrozí rozvojom:

 • peritonitída - infekcia brušnej dutiny;
 • ak je časť hrubého čreva stlačená, koprostáza sa vyvíja so stagnáciou výkalov;
 • s porušením mezentérie - znefunkčnenie črevnej motility.

Niekedy je uškrtená kýla maskovaná ako infarkt. Osoba má arytmiu, tachykardiu, čo sťažuje stanovenie správnej diagnózy. Keď je prietrž stlačená, stáva sa bolestivou a napätou, napučiava, koža mení zdravú farbu na cyanotickú. Medzi ďalšie príznaky porušenia patria:

 • intenzívna bolesť;
 • ťažká dyspepsia - nevoľnosť, vracanie;
 • zvýšená tvorba plynu, narušenie vypúšťania plynu.

Ako postupuje nekrotický proces, stav pacienta sa prudko zhoršuje a vyvíja sa silná intoxikácia. Výskyt komplikácií vyžaduje neodkladnú chirurgickú starostlivosť a intenzívnu starostlivosť v nemocnici.

Prognóza a prevencia

Priaznivý výsledok je zaručený iba pri časovej operácii. Čím dlhšie osoba odloží liečbu, tým väčšie je riziko nepriaznivých účinkov na zdravie. Po plánovanej laparoskopickej hernioplastike bude obnova trvať dlhšie ako mesiac.

Či sa prietrž vracia znova, závisí iba od správania pacienta. Riziko relapsu je zanedbateľné, ak sa prísne dodržiavajú lekárske odporúčania:

 • jesť potraviny, ktoré nevyvolávajú zápchu a zvýšenú tvorbu plynov;
 • viesť mobilný životný štýl;
 • Nezdvíhajte závažia, vyhnite sa ťažkým bremenám;
 • nosiť pooperačné obväzy.

Ak sa na bruchu vyskytuje necharakterická hrboľa, je dôležité okamžite kontaktovať lekára. Iba lekár môže identifikovať a vysvetliť, čo je kýla bielej línie a predpísať správnu liečbu.

Biela línia prietrže

Tento výraz sa vzťahuje na strednú časť brucha, v ktorej sa môže vytvárať medzera medzi svalmi a cez ňu sa vydúvajú orgány. Kýla bielej línie brucha je diagnostikovaná u mužov aj u žien a má lekársky názov preperitoneálny lipóm, ktorý sa vyznačuje vyčnievaním cez brušné svaly orgánov a vyžaduje odstránenie. Tvorba medzier vo svaly konečníka v lise je spojená s anatomickými vlastnosťami ľudského tela.

Čo je kýla bielej línie brucha

Toto je proces vyčnievania herniálneho vaku, predperitoneálneho tkaniva cez štrbinový priestor, ktorý vytvoril divergenciu bielej línie brucha. Podľa ICD-10 je toto ochorenie klasifikované v časti ako „K43 - Kýla prednej brušnej steny“. Pri tejto forme ochorenia osoba trpí nádorovým výbežkom, ktorý je lokalizovaný na prednej brušnej stene. Ochorenie je sprevádzané dyspeptickými poruchami, bolesťou a nasledujúcimi príznakmi:

príznaky

V prvých štádiách vývoja choroby nemusia byť žiadne zjavné príznaky, nedochádza k zhoršovaniu zdravotných alebo vizuálnych prejavov, kvalita života zostáva na rovnakej úrovni. V nasledujúcich fázach sa prejavujú menšie bolesti, ktoré sú lokalizované v hornej časti brucha, vyskytujú sa spravidla so silným sklonom a svalovým napätím. Pravidelné bolesti sa objavujú v dôsledku niekoľkých faktorov:

 1. Keď nastane svalové napätie, nastane kompresia nervov parietálneho pobrušnice.
 2. Tráviace orgány sa dostali do medzery, ktorá sa vytvorila, a dochádza k ich porušovaniu. Tento faktor predstavuje hrozbu pre ľudský život a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť. V vyzrážaných orgánoch dochádza k narušeniu krvného zásobovania, rozvíja sa peritonitída a môže sa prejaviť nekróza..
 3. Žalúdok je napnutý omentom, ktoré ho môže premiestniť z miesta. Z tohto dôvodu sa v bruchu vytvárajú nepochopiteľné pocity, po jedle sa zaznamenávajú menšie príznaky bolesti.

Kýla je často sprevádzaná zvracaním, nevoľnosťou, nedostatkom chuti do jedla a zápchou. Pri stanovovaní diagnózy by mal lekár vylúčiť choroby tráviaceho traktu a potvrdiť prietrž. Epigastrické formy choroby sú zovreté dokonca, majú malú veľkosť, často sa mýlia kvôli symptómom črevnej choroby. Je dôležité začať liečiť výčnelok v počiatočných fázach, aby sa minimalizovali možné komplikácie..

Medzi ženami

Medzi príznakmi u mužov a dievčat nie sú žiadne jasné rodové rozdiely. V niektorých prípadoch sa choroba prejavuje iba vo forme výčnelku, ktorý je charakteristický pre prvé štádiá vývoja patológie. Potom sa objavia bolestivé pocity, ktoré sa počas námahy, počas aktívnych pohybov zosilňujú. Povaha bolesti sa môže meniť: ostrá, ťažná, nudná, predĺžená alebo paroxyzmálna. U žien a mužov je toto ochorenie sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • napínanie svalov v stredovej línii brucha;
 • bolesť inej povahy;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • škytavka, pálenie záhy, grganie;
 • bolesť po jedle.

Keď kýla postupuje, zaznamenávajú sa tieto príznaky:

 • bolesť je pre pacienta silnejšia a neznesiteľná;
 • pretrvávajúce zvracanie
 • krv sa objaví v stolici;
 • narovnať výčnelok je nemožné.

Príčiny vyčnievania brucha

Hlavným dôvodom vzniku preperitoneálnych lipómov je slabosť spojivových tkanív. K ich zoslabeniu dochádza pozdĺž stredovej línie brucha, pričom sa svaly rozchádzajú a vytvára sa otvor (medzera), cez ktorý dochádza k vyčnievaniu. Pacientovi v tejto situácii je diagnostikovaná diastáza svalov rekta abdominis. Expanzia predperitoneálneho vlákna môže dosiahnuť šírku 10 cm. Medzi ďalšie faktory patria nasledujúce faktory:

 • silná fyzická námaha;
 • častá zápcha;
 • obezita;
 • tehotenstva;
 • pooperačné jazvy;
 • svalová slabosť súvisiaca s vekom;
 • ascit (peritoneálna kvapka);
 • pretrvávajúci alebo dlhotrvajúci kašeľ;
 • vrodená predispozícia.

Defekt aponeurózy vedie k vzniku 2 hlavných typov patológie, ktoré závisia od lokalizácie. Toto ochorenie je rozdelené na priamo prietrže bielej línie a pupočníka. Posledne menované sú vytvorené v blízkosti pupočného prstenca, môžu byť umiestnené nižšie, vyššie, vľavo alebo vpravo od pupku. Kýla bielej línie je vždy vyššia. Malo by sa rozlíšiť v samostatnej skupine možnosti ventrálnej patológie.

Vyskytuje sa po operácii v mieste jazvy. Tento typ prietrže sa vyznačuje výstupkom počas napínania a vo vodorovnej polohe nie je viditeľný. Rozlišujú sa tieto typy ventrálnej prietrže:

 • malý - nemení štruktúru brucha, je viditeľný iba pri napätí;
 • uprostred - vypĺňa jednu z častí brušnej steny;
 • rozsiahle - umiestnené po celej prednej stene;
 • obr - nachádza sa hneď na niekoľkých miestach brušnej steny.

Etapy vývoja choroby

Existujú 3 hlavné stupne rastu výčnelkov: preperitoneálny lipóm, počiatočné štádium, konečná tvorba. Takmer vždy sú patológie veľké a obzvlášť veľké. Niekedy sa proces môže zastaviť na vytvorenom lipóme bez ďalšieho progresu. V medicíne sa rozlišujú tieto štádiá patologického rastu:

 1. V prvom stupni preperitoneálne vlákno prechádza štrbinovým defektom v šľachových vláknach. Herniový vak sa začína tvoriť, keď časť tenkého čreva alebo omentum preniká.
 2. Keď sa prietrž už vytvorila v druhej fáze, zaznamenajú sa všetky klasické prejavy patológie: zvracanie, vak s obsahom prietrže.
 3. V konečnom štádiu sa patológia stanoví vizuálne a pri pohmate. Presmerovanie už nie je možné, pretože je nebezpečné.

Čo je nebezpečné prietrž

Skutočnou hrozbou pre človeka sú okrem samotnej patológie aj jej komplikácie. To vedie k veľkému počtu nepríjemných symptómov. V niektorých prípadoch je bolesť taká silná, že pacient dostáva bolesťový šok. Medzi najnebezpečnejšie následky prietrže patria:

 • peritonitídy;
 • obštrukcia čriev;
 • nekróza;
 • porušenie.

Posledný dôsledok sa vyvíja v posledných fázach vývoja divergencie vlákien a tvorby výbežku. K poraneniu prietrže dochádza, keď sú patologické zmeny viditeľné pri normálnom vzhľade. Podľa lekárskych štatistík je 1 z 10 prípadov vývoja choroby sprevádzaná touto komplikáciou. Dokonca aj pri absencii negatívnych príznakov vyčnievania by sme si mali pamätať na možnosť porušenia, ktoré by mohlo spôsobiť zastavenie prívodu krvi do orgánu vytlačeného do prietrže a rozvoj peritonitídy..

diagnostika

Hlavnou metódou diagnostiky je počiatočné vyšetrenie pacienta chirurgom. Špecialista na prehmatanie výčnelku zbiera anamnézu. Na stanovenie diagnózy sa môžu použiť aj inštrumentálne techniky. Potreba týchto účinkov so zjavným vývojom patológie je nevyhnutná na určenie štádia choroby, charakteristických rysov, ktoré orgány spadli do vaku. Okrem inšpekcie možno predpísať aj tieto štúdie:

 • Ultrazvuk tvorby prietrže;
 • gastroskopia;
 • herniografia s kontrastom;
 • röntgenové vyšetrenie duodena a žalúdka;
 • CT vyšetrenie brucha.

liečba

Najúčinnejšou liečebnou technikou je chirurgický zákrok. Iba táto metóda poskytuje 100% výsledok, pri ktorom je najmenšia pravdepodobnosť recidívy. Ak sú patológie identifikované v skoršom štádiu, môžu sa použiť niektoré metódy, ktoré inhibujú rozvoj patológie a pomáhajú predchádzať závažným komplikáciám. Tie obsahujú:

 • prevencia fyzickej námahy;
 • strava;
 • použitie bandáže.

Liečba bez chirurgického zákroku

Tento smer liečby je povolený iba vtedy, ak sú praskliny aponeurózy veľmi malé a lipóm je malý, nedochádza k zovretiu. Lieky nedávajú požadovaný účinok pri viacnásobných prietržoch a silnej divergencii vlákien bielej línie. Existuje možnosť, že lekár ju bude môcť jednoducho opraviť v počiatočnom štádiu lipómu. Potom musíte nosiť obväz, špeciálne spodné prádlo na nejaký čas, budete potrebovať terapeutickú masáž, ktorú by mal vykonať špecialista na odstránenie diastázy.

obväz

Tento liek sa odporúča používať po znížení lipómu, chirurgickom zákroku na zníženie tlaku na peritoneálnu stenu, prevencii recidívy. Bez chirurgického zákroku, plastického chirurgického zákroku na stene, odstránenia herniálnych otvorov, nosenia bandáže nebude mať žiadny terapeutický účinok. Zariadenie je potrebné nosiť najmenej 3 - 6 mesiacov po operácii, ale na prevenciu nezrovnalostí v vláknach šľachy sa odporúča používať obväz na celý život.

Prietrž hernie bielej línie brucha

Hlavnou možnosťou chirurgického odstránenia výčnelku je hernioplastika. Existujú dva typy operácií:

 1. Gernioplastika s použitím lokálneho tkaniva. Táto technika spočíva v šití kýly pomocou spojovacích tkanív samotného pacienta. Toto nie je najspoľahlivejší spôsob, pretože existuje možnosť rozdielov vo švíkoch. Podľa štatistík je v 20 - 40% prípadov zaznamenaný relaps.
 2. Gernioplastika pomocou syntetických protéz. Počas operácie sa aplikuje špeciálna sieť, ktorá chybu uzavrie. Táto možnosť sa považuje za spoľahlivejšiu, existuje len veľmi málo prípadov recidívy.

Ďalšou možnosťou chirurgického ošetrenia je laparoskopia. Toto je najpokročilejší spôsob liečby choroby. Aby sa problém vyriešil, lekár vykoná niekoľko vpichov, rezy tkanív sú asi 1 cm (prakticky neexistujú žiadne jazvy). Ďalej sa uskutoční odstránenie a redukcia obsahu herniového vaku. Mimoriadne nízka pravdepodobnosť recidívy po laparoskopii a minimálne zranenia na povrchu kože prepichnutím.

Pooperačné zotavenie

Po operácii je nevyhnutná rehabilitácia, ktorá vyžaduje určité obmedzenia a vyžaduje si určitý režim. Pacient má užívať lieky proti bolesti a postupovať podľa týchto odporúčaní:

 • so súhlasom lekára vykonávať ľahké fyzické cvičenia;
 • dlhé a časté prechádzky po ulici;
 • fajčenie je zakázané.

Pooperačná rana musí byť ošetrená antiseptickými činidlami, vykonať obväzovanie. Jednou z hlavných podmienok tohto obdobia je strava. Pomôže to chrániť pred reštartom gastrointestinálneho traktu, vyhnúť sa zápche a obnoviť normálne pohyby čriev. Pacient bude potrebovať špeciálne spodné prádlo, ktoré znižuje riziko recidívy. Ak človek získal prietrž pri ťažkej produkcii, potom ju bude musieť zmeniť na ľahšiu. Celý proces regenerácie trvá 2 až 3 týždne.

diéta

Nejde o metódu liečby herniálneho výčnelku, preto je potrebná špeciálna strava na zníženie rýchlosti rozvoja patológie, zníženie pravdepodobnosti štípania v pooperačnom období. Musíte jesť často, ale v malých porciách. Posledná dávka by mala byť 3 hodiny pred spaním. Je potrebné vylúčiť alebo minimalizovať spotrebu týchto výrobkov:

 • paradajky
 • špargľa;
 • orechy
 • hrach;
 • fazuľa;
 • korenené vyprážané jedlá;
 • čokoláda;
 • maslo;
 • polotovary, konzervované potraviny, hranolky;
 • nadúvanie potravín.

predpoveď

Nebezpečenstvom pre ľudský život nie je ani tak prítomnosť diastázy (oslabenie brušných svalov), ale vznik komplikácií pri absencii liečby. Pri racionálnej a včasnej terapii kýly bielej línie je prognóza vždy priaznivá. Recidíva a jej pravdepodobnosť je určená výberom metódy hernioplastiky alebo laparoskopie, spôsobu života osoby, ktorý vedie v pooperačnom období av budúcnosti.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju patológie, je potrebné vykonať kroky, ktoré budú zamerané na posilnenie brušných svalov, treba sa vyhnúť faktorom, ktoré môžu spôsobiť výčnelok. Pravdepodobnosť vzniku choroby môžete znížiť pomocou týchto odporúčaní:

 • pri obezite je potrebné normalizovať telesnú hmotnosť;
 • posilňovaním brušných svalov;
 • počas tehotenstva noste obväz, ktorý zabráni poraneniu šliach, brušných svalov;
 • správna výživa;
 • pri práci s veľkými váhami v telocvični musíte použiť špeciálne pásy.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ak sa u vás vyskytnú prvé príznaky, okamžite vyhľadajte lekáraLen ⅓ pacientov s bolesťou chrbtice vyhľadá lekársku pomoc. Zvyšok obete sa bojí nájsť hroznú diagnózu, ktorá zmení ich život hore nohami, alebo nevedia, ktorý lekár lieči kýlu chrbtice.
Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum.
Príznaky ventrálnej prietržeVýčnelok vytvorený v oblasti pooperačnej rany na prednej stene pobrušnice. Je lokalizovaná pozdĺž existujúcej jazvy..Ak sa prietrž objavila nedávno, potom je možné ju napraviť, u osoby nedochádza k bolesti v skorých štádiách.