loader

Hlavná

Pažerák

Rubrika „Kýla bielej línie brucha u detí“

Kýla bielej línie u detí je mimoriadne zriedkavá. Tento patologický stav sa vyznačuje vyčnievaním herniálneho vaku cez štrbiny aponeurózy v prednej brušnej stene. Tento typ prietrže je spojený s vysokým rizikom komplikácií, preto si vyžaduje včasnú diagnostiku a komplexnú liečbu. V medzinárodnej klasifikácii chorôb je toto porušenie uvedené pod kódom ICD 10 - K43.

Kýla bielej línie brucha sa vyznačuje vyčnievaním herniového vaku cez praskliny aponeurózy v prednej stene brucha..

príčiny

Všetky faktory prispievajúce k výskytu prietrže sa dajú rozdeliť na vrodené a získané. Patológia je často kombinovanej povahy, t. J. Podmienky vzniku defektu sú stanovené v období vnútromaternicového vývoja, ale súčasne je pozorované zvýšenie vaku pod vplyvom rôznych vonkajších a vnútorných nepriaznivých faktorov..

vrodený

Niektorí ľudia majú výraznú dedičnú predispozíciu k výskytu kýly. Príčina patológie spočíva v porušení embryogenézy, čo vedie k nedostatočnému rozvoju zväzkov šliach..

Kýla sa často vyskytujú u predčasne narodených detí, ktoré sa narodili 1,5 až 2 mesiace pred plánovaným termínom.

Porušenie tvorby väzivového aparátu prednej brušnej steny počas vývoja plodu môže byť dôsledkom nesprávnej funkcie pri produkcii kolagénových vlákien. Hernie sa okrem toho často vyskytujú u predčasne narodených detí, ktoré sa narodili 1,5 až 2 mesiace pred plánovaným termínom.

akvizícia

Získané kýly v detstve sa vyvíjajú veľmi zriedka. K vzniku defektu môže prispieť mnoho vonkajších a vnútorných faktorov ovplyvňujúcich zvýšenie vnútrobrušného tlaku, vrátane:

 • obezita;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • zdvíhať závažia;
 • častá zápcha;
 • podvýživa;
 • intenzívny kašeľ;
 • silné plač;
 • zlyhanie pečene;
 • fyzický tlak.

Častá zápcha môže prispieť k hernii.

Pediatr E.O. Komarovsky poznamenáva, že existuje vysoká pravdepodobnosť poruchy u dojčiat, ktoré prežili operáciu na prednej brušnej stene. Okrem toho môžu tupé poranenia brucha prispieť k rozvoju patologického stavu..

U detí s vrodenou slabosťou väzivového aparátu môže vplyv rôznych nepriaznivých faktorov, ktoré zvyšujú vnútromaternicový tlak, vyvolať rýchly nárast herniálneho výčnelku..

príznaky

Hlavným znakom vývoja kýly bielej línie brucha je vzhľad charakteristickej hrče. Umiestnenie chyby sa môže líšiť. Epigastrické defekty sa vyznačujú vydutím nad pupkom. Toto je najbežnejší typ tejto patológie. Paraumbilické defekty sú sprevádzané výskytom hrudky v oblasti blízko pupku, ale nie v nej. Iba lokalizácia odlišuje tento druh od pupočnej kýly. Pupočníkové defekty sa vyznačujú výskytom vyčnievania v oblasti pod pupkom.

Kýla je zreteľne viditeľná, keď je dieťa v stoji. Defekt je na dotyk hladký a elastický. U detí trpiacich týmto patologickým stavom periodicky príznaky, ako sú:

 • nepohodlie v bruchu;
 • bolesť
 • nevoľnosť;
 • pálenie záhy;
 • zvracanie
 • zápcha.
 • pocit ťažkosti.

Keď dôjde k porušeniu orgánov, ktoré idú do vaku, objavia sa akútne príznaky. Okrem zhoršenia už existujúcich symptómov patológie sa pozoruje zhoršenie celkového stavu dieťaťa. Známky intoxikácie rastú. Bolesti hlavy a zvýšenie telesnej teploty. Porucha sa stane nenapraviteľnou. Vo výkaloch sa môžu vyskytovať krvné škvrny. Poranenie prietrže predstavuje nebezpečenstvo pre život dieťaťa.

Peritonitída je nebezpečná komplikácia pozorovaná na pozadí poškodenia pri stlačení obsahu herniálneho vaku.

V dôsledku porúch obehového systému v črevných slučkách vystavených stlačeniu môže byť tkanivo poškodené ischemickým procesom. Keď sa objavia ložiská nekrózy, zvyšuje sa riziko prasknutia črevnej steny a rozvoja peritonitídy..

Ďalšou nebezpečnou komplikáciou pozorovanou na pozadí poškodenia obsahu herniového vaku tlakom je gangréna. U dojčiat spôsobuje bolesť, ktorá sa vyskytuje pri zhoršenom výčnelku, nepokojné správanie. Dieťa ťažko plače a trhne mu nohy a ruky. Kýla získava hustú textúru a stáva sa nenapraviteľnou.

diagnostika

Výskyt charakteristických symptómov prietrže bielej línie u dieťaťa sa považuje za dôvod na obavy a vyhľadajte radu pediatra a chirurga. Najprv sa urobí anamnéza, prehmatanie postihnutej oblasti a auskultácia. Ďalej sú predpísané nasledujúce inštrumentálne a laboratórne štúdie:

 • všeobecné a biochemické krvné testy;
 • rádiografiu
 • ultrazvuk
 • gastroskopia.

Na komplexné vyšetrenie sa vykonávajú všeobecné a biochemické krvné testy.

Vo vážnom stave dieťaťa možno predpísať vyšetrenie MRI alebo CT. Kýla sa musí odlišovať od patológií, ako je pankreatitída, cholecystitída, peptická vredová choroba atď..

Fázy choroby

U detí sa postupne objavujú príznaky brušnej prietrže. Miera nárastu defektu veľkosti závisí od stupňa slabosti väzivového aparátu a vplyvu vonkajších a vnútorných faktorov, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak. Kýly v bielej línii brucha sú 3 štádiá vývoja.

Preperitoneálny lipóm

Toto je počiatočná fáza vývoja defektu, ktorá sa vyznačuje miernymi prejavmi. Preperitoneálny lipóm sa vytvára, keď dôjde k zväčšeniu medzery medzi väzmi. Herniový vak sa teprve začína vytvárať, takže iba časť tukového tkaniva sa vytlačí cez existujúcu dieru. Takáto chyba je pri pohmate mierna a bezbolestná. Počas tohto obdobia je takmer nemožné identifikovať patológiu, pretože pod pokožkou nie sú žiadne charakteristické hrče.

V počiatočnom štádiu choroby je prietrž dobre pociťovaná, keď je dieťa v stoji.

počiatočné štádium

V tomto štádiu patologického procesu sa vytvorí herniálny vak. Časť omentum do neho začína vyčnievať. Kýla je dobre pociťovaná, keď je dieťa v stoji. Porucha je už viditeľná. Pri palpácii sa orgány obsiahnuté v herniálnom vaku ľahko vložia späť do brušnej dutiny.

Vytvorená prietrž

V tomto štádiu patologického procesu sa pozoruje výskyt výrazného defektu v aponeuróze, prostredníctvom ktorého dochádza k výčnelku herniálneho vaku a vnútorných orgánov. V tomto období rozvoja patológie často vznikajú komplikácie.

Chirurgické ošetrenie

Jedinou účinnou metódou na opravu prietrže je operácia - hernioplastika. Tento zásah sa vykonáva v celkovej anestézii. Procedúra trvá 30 až 60 minút.

Jedinou účinnou metódou na opravu prietrže je operácia - hernioplastika.

Chirurg urobí kožný rez priamo nad defektom. Potom sa pitva hernia a orgány, ktoré do nej vstúpili, sa zredukujú.

Brány kýly môžu byť uzavreté metódami napínania aj napínania. V prvom prípade sa uskutoční zošívanie vlastných tkanív pacienta. V prípade nepriepustnej hernioplastiky sa uzatvorenie chybnej brány uskutoční pomocou špeciálnej sieťky.

výcvik

Ak sa objavia príznaky porušenia, vykoná sa núdzový chirurgický zákrok, pri ktorom sa nevykonáva predbežná príprava dieťaťa.

Ak je operácia plánovaná, dieťa asi 3 dni pred zákrokom musí prestať podávať akékoľvek lieky obsahujúce látky, ktoré majú antikoagulačný účinok..

Dieťa potrebuje šetrnú výživu. Pred operáciou sú deti vyšetrené kardiológom a terapeutom. Deň pred zákrokom je pacientovi jedlo obmedzené, ale môžete piť vodu. Pred zákrokom sa vyčistia črevá dieťaťa a zavedie sa špeciálny intravenózny katéter.

Deň pred zákrokom je pacientovi jedlo obmedzené, ale môžete piť vodu.

Rehabilitácia

Počas rehabilitačného obdobia sú deťom často predpisované preháňadlá, ktoré normalizujú črevá a znižujú riziko zápchy. Ak je pacient nervózny, môžu byť do liečebného režimu zavedené sedatíva a lieky na bolesť. Na rýchle uzdravenie potrebuje dieťa šetrnú stravu. Odporúča sa zaviesť do stravy:

 • sliznica;
 • šťouchané polievky;
 • varené ryby a chudé mäso;
 • varená zelenina;
 • ovocie;
 • mliečne výrobky.

Na rýchle zotavenie potrebuje dieťa šetrnú stravu, preto sa odporúča do stravy zahrnúť fermentované mliečne výrobky.

V pooperačnom období by sa mali úplne vylúčiť muffiny, sýtené nápoje, strukoviny, kapusta, ľahké jedlá a rýchle občerstvenie. Musíte jesť jedlo v malých porciách, aby ste nepreťažili črevá. Po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže je potrebné dieťa chrániť pred fyzickým a emocionálnym nadmerným zaťažením.

Komplikácie a dôsledky

Počas chirurgického zákroku na odstránenie prietrže sa komplikácie zriedka vyskytujú. Niekedy je možné pozorovať infekciu otvorenej rany patogénnou mikroflórou. Táto komplikácia môže spôsobiť zápal brušnej steny, tvorbu abscesov a sepsu..

Počas zákroku sa môže poškodiť črevná stena. V tomto prípade je možný rozvoj peritonitídy. Okrem toho je recidíva patológie častým dôsledkom nedostatkov pri chirurgickom zákroku alebo nedodržania odporúčaní lekára týkajúcich sa obdobia zotavenia..

prevencia

Vzhľadom na to, že pri deťoch je prietrž vo väčšine prípadov vrodená, odporúča sa tehotným ženám, aby počas tehotenstva starostlivo sledovali svoje zdravie, podrobili sa rutinným vyšetreniam a dodržiavali odporúčania lekára týkajúce sa výživy, odpočinku a fyzickej aktivity atď..

Aby sa zabránilo objaveniu prietrže, malo by sa dieťaťu poskytnúť kompletná strava. Malo by sa zvážiť zabránenie zápchy. Na posilnenie svalov brucha je potrebné vykonať gymnastiku. Je potrebné chrániť dieťa pred zdvíhaním závaží a zraneniami.

Brušná stena sa skladá z tukových predperitoneálnych vlákien,.

Chirurgia na odstránenie bielej línie prietrže u detí.

Epigastrická hernia je patológia brucha alebo brucha.

Čo je kýla bielej línie brucha a ako ju liečiť

Čo to je

Biela línia brucha sa nazýva doska spojivového tkaniva (aponeuróza), ku ktorej sú svaly pripojené. Kýly tejto lokalizácie sú výčnelky vnútorných štruktúr cez praskliny v spojivovom tkanive.

Takéto formácie sa líšia v:

 • množstvo: jedno a viacnásobné;
 • lokalizácia: suprabilikálna, pupočná a pupočná;
 • veľkosť: malá alebo veľká;
 • štruktúra a obsah herniálneho výčnelku.

Najbežnejšie sú pupočníky, pretože na tomto mieste sú doštičky spojivového tkaniva menej odolné. Umbilická hernia nepatrí do tejto skupiny chorôb, pretože výstupok nevystupuje cez štrbiny aponeurózy, ale pupočníkovým krúžkom..

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja vrodenej patológie je nedostatočný rozvoj aponeurózy a divergencia svalu rekta abdominis (diastáza). Získaná hernia sa vyskytuje v dôsledku:

 • pravidelná zápcha;
 • silný kašeľ akéhokoľvek pôvodu;
 • časté výkriky a plačúce dieťa;
 • dedičná predispozícia.

Pod vplyvom týchto faktorov sa doska spojivového tkaniva stáva tenšou a v jej štruktúre sa objavujú medzery, ktoré prispievajú k výskytu prietrží..

príznaky

Kýla sa tvorí v niekoľkých fázach. Najprv sa objaví mierny výčnelok. Táto formácia sa nazýva preperitoneálny lipóm. Ako progresívne formy sa tvorí herniálny vak, ktorého obsahom môže byť omentum alebo iné orgány gastrointestinálneho traktu. V záverečnej fáze je vak zreteľne viditeľný pri vyšetrení alebo skúšaní brucha.

U detí mladších ako 5 - 6 rokov sa najčastejšie diagnostikujú výčnelky zodpovedajúce štádiu 1. V budúcnosti existuje riziko závažných komplikácií, ktoré si vyžadujú pohotovostný chirurgický zákrok. Tie obsahujú:

 • úplná alebo čiastočná obštrukcia čreva;
 • narušenie vnútorných orgánov;
 • bolesť, šok atď..

V detstve najčastejšie chýbajú negatívne príznaky. V zriedkavých prípadoch dochádza k bolesti. Medzi príznaky porušenia prietrže patrí:

 • silná bolesť;
 • zhoršenie celkového zdravia;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • krv v stolici alebo nedostatok pohybu čriev.

Staršie deti sa môžu rozvíjať psychologické komplexy, ak kýla nemôže byť skrytá pod oblečením.

prehľad

Typicky sa takéto kýly detegujú počas fyzického vyšetrenia chirurga. V oblasti bielej čiary brucha je cítiť jeden alebo viac herniálnych výčnelkov s priemerom 1 až 12 cm, ktoré sú okrúhle alebo oválne. Ak sú štruktúry spojivového tkaniva napnuté, takéto útvary sa cítia jasnejšie, lekár preto môže požiadať dieťa, aby sa oprie o telo..

Z inštrumentálnych diagnostických metód sa používa ultrazvuk herniálneho výčnelku; potreba iných zobrazovacích nástrojov (CT alebo MRI) zvyčajne chýba. Štúdia pomáha potvrdiť diagnózu a pochopiť, ktoré anatomické štruktúry sa podieľajú na patologickom procese. Účelnosť inštrumentálnej diagnostiky sa posudzuje individuálne. Pri jasnom klinickom obraze to zvyčajne nie je potrebné.

Chirurgický zákrok

Liečba kýly bielej línie brucha sa vykonáva okamžite, do veku 5 až 6 rokov sa ich však snaží nedotknúť. Očakávaná taktika lekárov sa vysvetľuje pomerne jednoducho:

 • v tomto veku je riziko komplikácií takmer nulové;
 • chirurgický zákrok spočíva v použití anestézie, ktorá poškodzuje telo dieťaťa.

Ako liečiť patológiu, závisí od situácie. Na odstránenie prietrže sa uchýlili k nasledujúcim technikám:

 • plastická hmota s vlastnými tkanivami, ktorú lekári nazývajú úsek;
 • protetika so syntetickými materiálmi (netahací plast).

Ako konzervatívna liečba sa dieťaťu od prvého mesiaca života ponúka masáž a gymnastika, ktoré pomáhajú posilňovať prednú brušnú stenu. Plávanie sa odporúča v staršom veku..

Niektorí lekári tvrdia, že v detstve takéto kýly samy vymiznú. V praxi sa tak vždy nestane..

Ďalšie odporúčania pre rodičov

Nestojí za to dúfať, že u detí dôjde k samostatnému vymiznutiu kýly bielej línie brucha, pretože k tomu dochádza len zriedka. Malé deti musia byť chirurgovi ukázané raz za šesť mesiacov. Po 5 - 6 rokoch sa výstupok odstráni podľa plánu..

Aby sa predišlo komplikáciám alebo relapsom po operácii, rodičom sa odporúča:

 • uistite sa, že dieťa nemá zápchu;
 • liečte kašeľ včas;
 • porozprávajte sa so svojím lekárom o cvičení, ktoré vám zaškolí brušné svaly;
 • zakázať dieťaťu zdvíhať závažia.

Pri správnom prístupe k liečbe je prognóza priaznivá, existuje však pravdepodobnosť recidívy. Pri použití nezatiahnutých chirurgických techník sa to stáva oveľa menej často..

Ak sa dieťa neobáva, ponáhľajte sa s chirurgickým zákrokom. U dojčiat sa biela kýla brucha odstraňuje podľa svedectva alebo želania rodičov. Silná bolesť, slabá stolica, nevoľnosť a vracanie môžu naznačovať zhoršenie. V takýchto prípadoch je chirurgický zákrok vykonaný okamžite..

Všetko o kýlu bielej línie brucha u detí

Počas embryogenézy, v rôznych štádiách vývoja plodu, nie sú niektoré prvky, vrstvy tkaniva bielej línie brucha správne a konečne formované. Medzi tieto defekty patrí aplázia prednej brušnej steny, hernie rôznej lokalizácie (trieslovina, pupočníková, embryonálna, bránica). Kýla bielej línie brucha sa vyskytuje hlavne u dospelých detí (častejšie u detí vo veku 5 - 7 rokov). Zriedkavo porušené, nevykazuje sklon k sebavedomiu.

príčiny

K vzniku a dokonca k progresii tohto patologického stavu prispieva mnoho faktorov. Dedičná tendencia vedie k výskytu prietrže, v skutočnosti je najbežnejšou príčinou všetkých ochorení. Biela čiara brucha, ktorá prechádza od xiphoidného procesu po pubis, je čiarou priesečníka aponeuróz svalu rectus abdominis. Tu sa môžu tvoriť kýly.

Existujú faktory, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak a okolnosti, ktoré oslabujú prednú brušnú stenu. Medzi ne patrí úbytok hmotnosti, trauma brucha, chirurgia brucha a choroby, ktoré vyčerpávajú deti.

Faktory, ktoré zvyšujú tlak v brušnej dutine:

 • Pooperačné jazvy na bruchu;
 • Dedičská závislosť;
 • Obezita;
 • Pretrvávajúca zápcha;
 • Predĺžený nahnevaný kašeľ alebo krik;
 • Fyzický stres;
 • ascites.

Dlhodobé účinky príčin na malé telo dieťaťa vedú k oslabeniu aponeurózy a svalov brušnej steny..

Mechanizmus tvorby prietrže

Výskyt prietrže je spojený s neúplným vývojom aponeurózy, pri ktorej zostávajú defekty podobné štiepeniu. Tieto nedostatky existujú pre priechod nervov, krvných ciev, ktoré spájajú preperitoneálne tukové tkanivo so subkutánnym tkanivom. Typickým a charakteristickým miestom výskytu patologického stavu nazývaného hernia je horná časť bielej línie, pupočníková (paraumbilická) a hypogastrická lokalizácia je veľmi zriedkavo viditeľná..

Počas zvýšeného vnútrobrušného tlaku vypadáva preabdominálne tukové tkanivo, ktoré sa následne nazýva preperitoneálny lipóm. Pri stlačení tohto lipómu sa objaví akútna bolesť.

Tento syndróm bolesti sa môže zamieňať s podobnými príznakmi v takých stavoch, ako je zápal podžalúdkovej žľazy, žlčníka, peptický vred, peritonitída alebo iné patologické stavy brucha. Neskôr vypadne peritoneum a vytvorí sa herniálny vak, do ktorého vystupujú vnútorné orgány. Tento okamih predstavuje vytvorenie skutočnej kýly. V súlade s tým existujú tri fázy vývoja prietrže bielej línie brucha:

 • preperitoneálny lipóm;
 • počiatočné štádium;
 • vytvorená prietrž.

O.P. Krymov rozlišuje typy kýly bielej línie brucha v závislosti od jej umiestnenia:

 • supraoperačný (hernia epigastrica);
 • sub-umbilical (hernia paraumbilicalis);
 • pupočníkový (hernia hypogastrica).

Posledne menovaný druh je veľmi zriedkavý, pretože je podporovaný anatomickými vlastnosťami samotnej bielej línie, ktorá sa zužuje a sťahuje pod pupkom, takže sa tu budú menej pravdepodobne vytvárať defekty. Dieťa sa veľmi zriedka môže vyvinúť nie jedno, ale niekoľko kýly bielej línie brucha. V tomto prípade sa patológia nazýva viac prietrží..

Ak je prietrž veľká, najčastejšie jej obsahom bude omentum, slučky tenkého čreva, niekedy stena priečnej hrubého čreva..

príznaky

Kýla je najčastejšie asymptomatická a jej rodičia alebo lekári ju našli pri bežnom vyšetrení.

V stredovej čiare bude zreteľne zaoblený výčnelok, hladký a elastický na dotyk, ktorý počas kýchania, kašľa, zdvíhania sa zvyšuje, ak naň kliknete, môže sa zmenšiť. Tiež môže byť výstupok znížený v polohe na chrbte. Pokiaľ ide o bolesť, je lokalizovaná hlavne v hornej časti brucha a zosilňuje sa tlakom, namáhaním a po jedle. Rodičia by si mali dávať pozor na poruchy trávenia. Patria sem sťažnosti na nevoľnosť, zvracanie, pálenie záhy, zápcha.

Výskumné metódy

 • vyšetrenie a anamnéza malého pacienta;
 • auskultácia (počúvanie), prehmatanie (prehmatanie) prietrže;
 • všeobecná analýza krvi a moču;
 • Ultrazvuk obsahu herniového vaku;
 • gastroskopia;
 • rádiografické vyšetrenie brušných orgánov;
 • herniography;
 • CT alebo MRI v ťažkých situáciách.

Ultrazvuk bielej línie brucha sa považuje za veľmi bezpečnú a informačnú metódu výskumu. Používa sa na objasnenie povahy, umiestnenia herniovej vady, objasnenie obsahu herniového vaku..

Palpácia brucha na zistenie prietrže bielej línie brucha

Symptomatické choroby

Pri týchto chorobách by sa mala robiť diferenciálna diagnostika:

 • Peptický vred žalúdka / dvanástnika;
 • gastritídu;
 • zápal slepého čreva;
 • cholecystitída;
 • zápal pankreasu
 • Nádorové metastázy v omentu.

Na to potrebujeme podrobnú inštrumentálnu a laboratórnu diagnostiku tráviaceho systému.

Možné komplikácie

 • Poranenie prietrže. Problémom je narušenie krvného obehu v orgánoch, ktoré sú v herniálnom vaku. Dôsledkom je črevná gangréna. Okrem toho sa zápalový proces zosilňuje a rýchlo sa šíri do susedných orgánov. A to už bude znamenať difúznu peritonitídu.
 • Nevhodnosť prietrže. Vyznačuje sa tým, že nie je možné opraviť herniálny obsah. Toto je vysvetlené fúziou orgánov hernálneho vaku medzi sebou..
 • Poranenie formácie je nebezpečné s následným poškodením a zápalom brušných orgánov.

Ako liečiť?

Každá matka by sa mala okamžite spojiť s chirurgom. Urobí všetko potrebné pre ďalšie diagnostikovanie a liečbu vášho dieťaťa.

Poznámka lekára: Aj pri malých prietržoch je potrebné, aby ich lekár sledoval, pretože existuje vysoké riziko priškrtenia prietrže.

Liečba kýly bielej línie brucha iba chirurgickým zákrokom. Táto operácia sa nazýva hernioplastika. Je plánované a nie príliš zložité. Všetky chirurgické zákroky sa vykonávajú iba v celkovej anestézii. Lekári dnes používajú moderné a bezpečné pre deti, čo znamená, že drobní pacienti dobre znášajú operácie.

Lekárska poznámka: Alternatívne metódy liečby kýly u detí sa týkajú iba pupočníkovej kýly v skorých štádiách choroby. Brušná bandáž nelieči prietrž, ak sa už objavila.

Chirurgia ako metóda liečby kýly bielej línie

V závislosti od štádia choroby sa používa miestny alebo umelý materiál. Chirurg musí eliminovať diastázu (divergenciu svalu rekta abdominis). Ak používate miestne tkaniny, vada sa odstráni syntetickým vláknom. Táto metóda často vedie k opätovnému objaveniu prietrže, pretože záťaž na stehy je dosť veľká. Preto sa pri operácii častejšie používajú rámy alebo protézy zo syntetických sietí, ktoré pokrývajú aponeurózu a zaťaženie kĺbov sa stáva jednotným. Pravdepodobnosť recidívy pri použití týchto lešení je prakticky nulová.

Procedúra trvá v priemere 25-40 minút, záleží to na zložitosti a objeme chirurgickej manipulácie.

Niekoľko hodín po operácii majú deti so svojimi rodičmi možnosť vrátiť sa domov. Stehy sa odstránia o týždeň a pol..

Pooperačné obdobie

Po chirurgickom zákroku sa musí dodržiavať reštriktívny režim počas troch dní a fyzická aktivita je obmedzená na 20 dní.

Je potrebné dodržiavať stravu:

 • Nejedzte mastné, vyprážané, korenené;
 • tekuté potraviny, ako sú obilniny, polievky, zeleninové alebo kuracie vývary, zemiaková kaša, fermentované mliečne výrobky uľahčujú trávenie dieťaťa;
 • na obnovenie sily a zlepšenie peristaltiky by sa do stravy mali pridávať džúsy, ovocné a zeleninové pyré;
 • Nadmerný príjem vlákniny môže spôsobiť nadúvanie a koliku.

prevencia

Prevenciou u dojčiat je zabrániť zápche. Dieťa by sa nemalo prejedať a kričať. Dospelí sa odporúča športovať, čo pomáha utesniť aponeurózu.

Aby ste zabránili recidíve a znížili tlak na brušnú stenu, môžete použiť obväz.

Pri kýle bielej línie brucha sa včasná diagnóza a liečba považuje za veľmi dôležitý a potrebný moment, inak sú nevyhnutné komplikácie. Chirurgický zákrok úplne zbaví choroby.

Slabosť bielej línie brucha u detí. Kýla u novorodencov a dojčiat

Existuje veľa typicky „dospelých“ chorôb, ktoré, žiaľ, postihujú deti. Kýla bielej línie brucha je práve taká choroba. Vyskytuje sa najmä u mladých mužov vo veku 18 - 35 rokov, vyskytujú sa však ojedinelé prípady, keď sa z predškolských detí stanú pacientmi. Počet posledne menovaných pacientov nepresahuje 1% všetkých pacientov.

anatómia:

Aby ste pochopili reťaz patologického procesu, musíte vedieť, ako sú usporiadané jeho prepojenia. Biela línia brucha je strednou čiarou spájajúcou xiphoidný proces na hrudnej kosti s ochlpením panvových kostí. Zdieľa svaly rectus abdominis. Jedná sa o fúzované aponeurózy, ktoré vytvorili určitý prechod, bez zloženia ciev a nervových zakončení.
Účinok nepriaznivých faktorov na plod počas embryogenézy sa stáva spúšťačom porušujúcim štrukturálnu integritu bielej línie brucha, v štruktúre ktorej sú zistené defekty (praskliny). Lokalizáciou sú tieto defekty: supraurikulárne, parakbilické a umbilikálne.

príčiny:

Kýla bielej línie je zriedkavé ochorenie u detí. Zvyčajne sa vyskytuje na pozadí zaťaženej dedičnosti. Pre výskyt prietrže sú potrebné nielen príčiny, ale aj predispozičné faktory. Patria sem: dieťa s nadváhou, častá zápcha, nahnevaný plač, predĺžený kašeľ. To sú podmienky, za ktorých je biela čiara brucha napnutá a nariedená. Pre dospelých hrá dôležitú úlohu vzpieranie, trauma, chirurgický zákrok a tehotenstvo. Rovnako ako prudký úbytok hmotnosti a ascit, ako komplikácia chronickej patológie.

Mechanizmus výskytu:

V dôsledku zvýšeného intraperitoneálneho tlaku sa preperitoneálne tukové tkanivo tlačí do štrbinovitých defektov aponeurózy a následne do slučiek tenkého čreva, omentum atď. Na koži brucha je viditeľne vidieť nádorovitý útvar, elastický, bezbolestný. Rôzne príznaky sa veľmi líšia. Napodobňujú akútnu cholecystitídu, pankreatitídu, peptickú vredovú chorobu alebo iné choroby.
Kýla bielej línie u detí má pomaly progresívny rast. Veľkosť výčnelku je maximálne 1 až 2 cm, znakom je, že keď sú vodorovné, nezmiznú, pretože vada je veľmi malá. Také kýly tiež nie sú náchylné na spontánne uzavretie defektu. Jedinou metódou liečby je preto chirurgická (hernioplastika).

etapa:

Ďalší názov pre túto prietrž je preperitoneálny lipóm. Nie je náhoda, že ide o prvú z troch existujúcich fáz vývoja. Vyznačuje sa vyčnievaním tukového tkaniva v herniálnom vaku, s ďalším nárazom spolu s nervovými zakončeniami, čo spôsobuje bolesť. Druhá - počiatočná prietrž sa objaví, keď slučky tenkého čreva alebo časti omentum upadnú do lúmene herniálneho výčnelku. V tejto fáze sa často vyskytuje viac hernií. Poslednou fázou je vytvorená prietrž.

Prejavy kýly bielej línie brucha:

Klasický priebeh kýly u detí je asymptomatický. Ich identifikácia je náhodná. Lekár môže počas vyšetrenia zistiť malý, okrúhly, hladký výčnelok, ktorý sa zvyšuje s kašľom, kýchaním, namáhaním. Bolesť sa môže objaviť počas búšenia srdca, po jedle, častejšie v prípade kýly nadobličiek. & Nbsp & nbsp

diagnostika:

Na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy lekári predpíšu nasledujúci zoznam opatrení:
Vyšetrenie detským chirurgom.
Všeobecná klinická analýza krvi a moču.
Herniografia - špecifická kontrastná štúdia kýly.
X-ray digescie.
Ultrazvuk prietrže a jeho obsah.
CT - počítačová diagnostika, ktorá sa používa v ťažko diagnostikovateľných prípadoch.

Liečba kýly bielej línie brucha:

Na hernioplastiku stačí dôkladné vyšetrenie s následnou diagnózou, ako aj pacient, ktorý dosiahne vek šiestich rokov. Táto operácia sa považuje za nekomplikovanú. Deti zvyčajne používajú vlastné tkanivo na odstránenie poruchy. Tento prístup je možný pri malej chybe..
Stále častejšie používajú aloštep - syntetickú hypoalergénnu sieťku, ktorá eliminuje diastázu svalu rekta abdominis. Jeho výhodou je, že v dôsledku zväčšenia oblasti uzavretej chyby je tlak na ňu menší. Riziko recidívy je preto minimálne..

Druhy operácií:

V závislosti od situácie chirurg individuálne určí, ktorý chirurgický prístup je optimálny. Hlavné odrody:

Otvorený prístup do brušnej dutiny sa dosiahne vertikálnym rezom kože cez herniálny výstupok a uvoľnením tých orgánov, ktoré v nej boli. Slúži ako metóda voľby pre veľké prietrže pri ich porušovaní, pretože takýto prístup minimalizuje riziko zranenia herniového obsahu. & Nbsp & nbsp
Priebeh operácie spočíva v jemnom odstránení orgánu z herniálneho vaku, jeho položení späť do brušnej dutiny a ponorení oka, ktoré je týmto prístupom pevnejšie fixované. Po hernioplastike s otvoreným prístupom je menej relapsov.
Nevýhodou je veľká jazva na koži a bolestivé obdobie rehabilitácie.

Laparoskopia - pomocou troch vpichov do brucha s veľkosťou od 0,5 do 1 cm sa vkladá špeciálny prístroj s optickým systémom (laparoskop). Operácia vyžaduje špeciálne vybavenie a zručnosti lekára, ako aj celkovú anestéziu. Medzi klady patrí absencia jazvy na bruchu, ľahšie tolerované pooperačné obdobie. Žiaľ, sieťovina po takejto operácii je však náchylná na posunutie alebo skrútenie kvôli svojej relatívne slabej fixácii. & Nbsp & nbsp

Predperitoneálny prístup, podobne ako laparoskopia, sa vykonáva pomocou niekoľkých malých vpichov v bruchu, a to vďaka špeciálnemu balónu, ktorý odlupuje peritoneum. Výhody: menšie trauma, ľahšie pooperačné obdobie. Nevýhody: slabá fixácia ôk, dlhá a technicky náročná prevádzka. V každom prípade iba chirurg určuje, ktorá metóda je pre tohto alebo toho malého pacienta najlepšia.

Rehabilitácia po operácii:

V pooperačnom období je potrebné prísne dodržiavať odporúčania lekárov. Konkrétne - odpočinok na lôžku a šetrná strava. Po dobu 3 mesiacov obmedziť fyzickú aktivitu na brušných svaloch. Aby sa zabránilo nadúvaniu a zápche.
Pokiaľ ide o dojčatá, je veľmi dôležité kontrolovať prácu čriev. Je potrebné vyhnúť sa zápche, dlhodobému kašľu, silnému plaču u dieťaťa. V prípade starších detí sa v budúcnosti odporúča športovať - ​​posilní sa tým svalstvo tlače, resp. Zúženie a kondenzácia aponeurózy.

komplikácie:

Hlavným nebezpečenstvom akejkoľvek hernie je jej porušenie. Stlačenie orgánu, ktorý bol v hernálnej „pasci“, narušuje krvný obeh v ňom a hrozí jeho smrťou. Toto je život ohrozujúci stav. V prípade neposkytnutia pomoci takému pacientovi sa vyvinie peritonitída s možným fatálnym následkom. Našťastie sú také prípady zriedkavé, najmä u detí..
Zúženie sprevádzajú príznaky črevnej obštrukcie: zosilňujúca bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie, plynatosť, zápcha, čerstvá krv vo výkaloch. V kombinácii s neschopnosťou opraviť herniálny výčnelok, to sú alarmujúce zvončeky. Ich prítomnosť je znakom okamžitej hospitalizácie dieťaťa na chirurgickom oddelení urgentnej laparoskopie.
S kýlou bielej čiary u vášho dieťaťa vás určite znepokojuje. Je však dôležité pochopiť, že iba jeho včasné odhalenie prispieva k správnemu zaobchádzaniu, ktoré tento problém navždy odstráni a zabráni vzniku nebezpečných komplikácií! Dávajte pozor na zdravie vašich detí a potom budú určite zdravé!

Niektoré časti alebo vrstvy bielej línie brucha sa počas embryogenézy nemusia tvoriť správne alebo úplne.

To môže spôsobiť zápal prietrže alebo prietrž..

Epigastrická hernia sa najčastejšie vyskytuje u dospelých detí vo veku 5-7 rokov.

 • Všetky informácie na tejto stránke slúžia iba na usmernenie a NIE SÚ vodítkom.!
 • EXOCIÁLNA DIAGNÓZA vám môže doručiť iba lekár!
 • Dovoľujeme si vás, aby ste sa neliečili, ale aby ste sa prihlásili k špecialistovi !
 • Zdravie pre vás a vašich blízkych!

Mechanizmus vývoja choroby

Prietrž sa objavuje kvôli nedostatočnému rozvoju aponeurózy. V tejto doštičkovej platni sú medzery. Nervové vlákna a krvné cievy, ktoré nimi prechádzajú, spájajú podkožné a tukové tkanivá..

Najčastejšie sa patológia vyskytuje v hornej časti bielej čiary. Oveľa menej obyčajná hypogastrická alebo pupočná kýla.

V dôsledku zvýšeného tlaku vo vnútri brucha začne prebrušné tukové tkanivo vypadávať. Nazýva sa tiež lipóm (benígny nádor).

Keď naň kliknete, deti cítia ostrú bolesť. Niekedy sa jeho prítomnosť mylne považuje za prejav vredov, peritonitídy, zápalu žlčníka a iných chorôb brucha..

Neskôr sa začne vypadávať membrána brušnej dutiny a vytvára herniálny vak. Vnútorné orgány potom opúšťajú. Táto fáza sa tiež považuje za čas, keď sa vytvorí skutočná kýla..

Ochorenie má kód 10 mikróbov - K43. Kýla prednej brušnej steny.

Sovietsky lekár A. Krymov vo svojich spisoch načrtol techniku ​​oddelenia hernií. Rozoznal tri typy vyčnievania orgánov, z ktorých každý závisí od miesta.

Epigastrická hernia sa dá rozdeliť do nasledujúcich kategórií:

Najmenej zo všetkých je tretia odroda. Umbilická kýla bielej línie brucha u detí sa neobjavuje tak často, pretože anatomická štruktúra prednej brušnej steny umiestnenej v strede ľudského tela znižuje riziko defektu. Pod pupkom je biela línia brucha užšia a hustejšia.

Ešte zriedkavejším fenoménom u detí je vývoj niekoľkých epigastrických hernií naraz. Táto odchýlka sa nazýva viac prietrží.

Vo veľkých kýloch zvyčajne padajú: tukové záhyby pobrušnice, slučky tenkého čreva. O niečo menej často obsahujú steny priečneho hrubého čreva.

príčiny

Existuje mnoho dôvodov na objavenie sa epigastrických hernií a ich vývoja. Dedičný faktor má veľmi silný vplyv. Tendencia k objaveniu sa choroby často vyvoláva výskyt prietrže.

Biela čiara brucha je čiara, pozdĺž ktorej sa pretínajú aponeurózy rekta abdominis. Nachádza sa na segmente od xiphoidného procesu po pubis. V tejto oblasti brucha sa často vyskytujú prietrže.

Príčiny oslabenia prednej brušnej steny sú:

 • strata váhy;
 • poranenia brucha;
 • rôzne operácie vykonávané na brušných orgánoch;
 • vrodená slabosť spojivového tkaniva;
 • choroby, v dôsledku ktorých je dieťa slabé, vyčerpané.

Pri dlhodobom vystavení týmto príčinám na tele aponeuróza oslabuje, rovnako ako svaly brušnej steny..

Existujú faktory, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku:

 • prítomnosť jaziev po operáciách vykonaných na bruchu;
 • dedičná predispozícia;
 • nadváhou;
 • veľká fyzická námaha;
 • pretrvávajúca zápcha;
 • dlhý plač;
 • kašeľ;
 • brušná kvapka.

etapy

V súčasnej medicíne sa rozlišujú nasledujúce štádiá vývoja epigastrickej hernie:

 1. Tvorba benígneho nádoru (lipóm). Toto štádium zahŕňa obdobie, keď preperitoneálne tukové tkanivo opúšťa pukliny aponeurózy, ktoré sa objavili v dôsledku oslabenia svalov v prednej časti brucha..
 2. Vzhľad herniálneho vaku.
 3. Vypuklý orgán. V tomto prípade dieťa cíti nepohodlie, bolesť.
 4. Poranenie prietrže. V tejto fáze potrebuje pacient okamžitú hospitalizáciu a chirurgický zákrok.

Príznaky hernie bielej línie brucha u detí

Obvykle si rodičia nevšimnú žiadne zmeny u detí, pretože epigastrická hernia nemá takmer žiadne príznaky. Lekári to objavia pri rutinnom vyšetrení. Všimli si zaoblený výčnelok. Keď sa cítite, cíti sa hladko a pružne.

Pri kýchaní alebo kašľaní u detí, ako aj pri zdvíhaní ťažkých predmetov sa pozoruje zväčšenie ich veľkosti. Ak stlačíte prietrž, môže sa zmenšiť. Keď dieťa leží, výstupok sa zmenšuje.

Deti zažívajú bolesť v hornej časti brucha. Zvyšuje sa, ak dieťa práve zjedlo alebo sa nedávno vytlačilo. Pri stlačení brušnej dutiny sa bolesť stáva ostrejšou.

Nebezpečným signálom pre rodičov bude:

diagnostika

Na stanovenie správnej diagnózy sa vykonávajú tieto postupy:

 1. inšpekcia.
 2. Zostavenie anamnézy vrátane zhromažďovania potrebných informácií.
 3. Fyzikálna diagnostika pomocou auskultácie.
 4. Palpácia výčnelkov.
 5. Odber krvi a moču, analýza.
 6. Ultrazvuk hernial vaku na preskúmanie obsahu.
 7. endoskopia.
 8. X-ray brucha.
 9. RTG vyšetrenie prietrže (herniografia).
 10. V závažných prípadoch CT alebo MRI.

Ultrazvuk bielej línie brucha nepoškodzuje dieťa a poskytuje komplexné informácie. Táto výskumná metóda sa používa na presnejšie určenie miesta prietrže a na rednutie obsahu vaku.

Aby sa znížila pravdepodobnosť iných chorôb, je potrebné podrobné vyšetrenie pacienta a v laboratóriách vybavených na tento účel je diagnostikovaný tráviaci systém..

Prietrž sa najčastejšie používa pri ochoreniach, ako sú vredy, apendicitída, pankreatitída, gastritída, cholecystitída alebo prenikanie nádorových metastáz do tukového tkaniva brucha..

komplikácie

Existuje množstvo komplikácií choroby. Jedným z najzávažnejších je porušenie prietrže. Zasahuje do normálneho krvného obehu v orgánoch nachádzajúcich sa v herniálnom vaku..

Táto situácia vyvoláva výskyt črevnej gangrény. Potom telo začne zápalový proces, ktorý negatívne ovplyvňuje orgány v okolí. Toto je nevyhnutne spojené s výskytom difúznej peritonitídy..

Ďalšou vážnou komplikáciou je neredukovateľnosť prietrže. Táto situácia nastáva v dôsledku fúzie vyčnievajúcich orgánov. V takom prípade nie je možné opraviť obsah herniového vaku..

Poranenia prietrže často vedú k zápalu brušných orgánov a ich poškodeniu.

liečba

Ak je podozrenie na kýlu, matka dieťaťa by ju mala okamžite priviesť k schôdzke s chirurgom. Lekár vykoná diagnózu av prípade potreby predpíše liečbu. Podľa samotných odborníkov by sa mali sledovať deti s malými kýlami. Táto potreba súvisí s možným porušením prietrže.

Liečba bez chirurgického zákroku u detí s epigastrickou prietržou nie je možná. Chirurgický zákrok sa v tomto prípade nazýva hernioplastika..

Pre chirurgov je to jednoduchá a jednoduchá operácia. V tomto prípade je pacient v celkovej anestézii. Deti dnes operáciu veľmi dobre tolerujú. To sa umožnilo pomocou špičkových a bezpečných nástrojov..

Použitie alternatívnych metód je možné iba pri liečbe pupočnej kýly v prvých štádiách. Bandáž brucha nemôže vyliečiť už objavenú prietrž.

Počas operácie chirurgovia používajú na odstránenie diastázy tieto materiály:

Trvanie operácie je 25 - 40 minút. Presný čas závisí od zložitosti prípadu a od požadovanej výšky zásahu..

Pár hodín po operácii sú deti prepustené so svojimi rodičmi domov. Po 1-1,5 týždne musíte znova navštíviť chirurga, ktorý odstráni stehy.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Deti sa odporúčajú chirurgický zákrok ihneď po objavení sa epigastrickej hernie. Základom pre laparoskopiu je:

 • kýla alebo jej porušenie;
 • zvýšená bolesť;
 • rýchly rast lipómov a ďalších.

Potom, čo lekár dá svojmu pacientovi odporúčanie na operáciu, rodičia musia vziať dieťa do nemocnice a zabezpečiť hospitalizáciu.

V prípade porušenia prietrže alebo jej prechodu do závažných štádií choroby je dieťa hospitalizované v pohotovosti a okamžite pripravené na operáciu.

laparoskopia

Pred laparoskopiou absolvujú pacienti špeciálny výcvik. Po prvé, dieťa je vyšetrené odborníkmi s úzkym profilom, najmä:

Pacient daruje krv a moč na analýzu, vytvára koagulogram. Pacient je často odoslaný na vykonanie dodatočného vyšetrenia hardvéru. Deje sa tak pre zvýšenie úspechu budúcej operácie. Na základe týchto údajov chirurg vyvinie laparoskopickú stratégiu.

V súčasnosti sú pacienti obalení elastickými obväzmi na kolená. Ide o povinný postup, ktorý sa vykonáva pred laparoskopiou. Vyvarujte sa tak možnej trombóze po operácii.

K tomu je potrebné priniesť 2 obväzy s dĺžkou 2,5 metra. Pre obéznych ľudí je lepšie trvať dlhšie. Po laparoskopii ich nemožno najskôr odstrániť, najmä keď stojíte vzpriamene.

Obväzy môžu byť odstránené počas spánku. 3 dni po operácii sa úplne odstránia.

Pacient nemôže jesť deň pred začiatkom laparoskopie. Je povolená iba tekutina. Zároveň pacient berie špeciálny liek (zvyčajne dáva fortrany), ktorý pomáha zastaviť črevá. Potom je zbavený výkalov.

V noci pred operáciou sa dieťaťu podá injekcia, ktorá pomáha upokojiť, dobre spať a získať silu. Po zdvihnutí sa pacient umyje. Potom vložil katétry do žily a močového mechúra.

Intravenózne sa neodstráni, kým pacient nedostane kvapkadlá, to znamená do 2 až 3 pooperačných dní. Akonáhle sa dieťa presunie z anestézie a môže vstať z postele, močový katéter sa odstráni.

Na samom začiatku laparoskopie lekár robí vyšetrenie brušnej dutiny pomocou laparoskopickej trubice zvnútra. Je to možné vďaka nainštalovanému optickému zariadeniu, z ktorého sa obraz prenáša, zväčšuje a zobrazuje vo vysokej kvalite na monitore.

Počas operácie sa brušná dutina prepichne laparoskopickou ihlou. Cez túto dieru je zavedené špeciálne zariadenie..

Technika laparoskopie sa objavila v 90. rokoch minulého storočia. Mnoho zdravotníckych zariadení vykonávajúcich operácie má dnes laparoskopy..

Tento spôsob chirurgického zákroku môže významne znížiť stratu krvi, pretože sa nevykonávajú žiadne brušné rezy..

Úspešnosť operácie závisí od kvality použitého zariadenia, ako aj od skúseností a kvalifikácie lekára.

Laparoskopia zahŕňa opravu prietrže. Ďalej chirurg robí plastové defekty, ktoré boli zistené pomocou laparoskopickej trubice. V tomto prípade sa používajú syntetické vlákna alebo rámy..

Laparoskopia epigastrickej hernie sa vykonáva asi hodinu. Toto obdobie znižuje riziko negatívnych účinkov celkovej anestézie na mozog pacienta.

náklady

Náklady na laparoskopiu v Moskve sa veľmi líšia v závislosti od toho, kde presne sa operácia vykonáva. Na Moskovskej lekárskej klinike je cena 20 000 rubľov, v lekárskom stredisku Medica Ment - 28 000 rubľov a v Centrálnej klinickej nemocnici Ruských železníc č. 6 - 40,6 tisíc rubľov.

Pooperačné obdobie

Po laparoskopii musí pacient dodržať reštriktívny režim 3 dni. Fyzická aktivita by mala byť počas prvých 20 dní malá. Počas tohto obdobia je dieťaťu zakázané jesť:

Normalizovať trávenie pomôže:

 • obilniny;
 • polievky;
 • vývar s kuracím mäsom alebo zeleninou;
 • zemiaková kaša;
 • mliečne výrobky.

Džúsy a šťava zo zeleniny alebo ovocia pomôžu obnoviť silu a normalizovať peristaltiku. Aby ste zabránili plynatosti a kolike, musíte obmedziť množstvo vlákniny v strave.

prevencia

U novorodencov sa často vytvára prietrž bielo-bielej línie brucha. Preto je potrebné včas zabrániť vzniku zápchy u dojčiat. Dieťa by nemalo jesť príliš veľa alebo veľa kričať.

Staršie deti môžu kondenzáciou aponeurózy pri športovaní. Tým sa zníži pravdepodobnosť hernie. Na zabránenie opakovaného vyčnievania orgánov použite obväz.

Pri kýle bielej línie brucha je dôležité a potrebné vykonať včasnú diagnostiku a liečbu. Pomôže to predchádzať komplikáciám..

Počas embryogenézy, v rôznych štádiách vývoja plodu, nie sú niektoré prvky, vrstvy tkaniva bielej línie brucha správne a konečne formované. Medzi tieto defekty patrí aplázia prednej brušnej steny, hernie rôznej lokalizácie (trieslovina, pupočníková, embryonálna, bránica). Kýla bielej línie brucha sa vyskytuje hlavne u dospelých detí (častejšie u detí vo veku 5 - 7 rokov). Zriedkavo porušené, nevykazuje sklon k sebavedomiu.

príčiny

K vzniku a dokonca k progresii tohto patologického stavu prispieva mnoho faktorov. Dedičná tendencia vedie k výskytu prietrže, v skutočnosti je najbežnejšou príčinou všetkých ochorení. Biela čiara brucha, ktorá prechádza od xiphoidného procesu po pubis, je čiarou priesečníka aponeuróz svalu rectus abdominis. Tu sa môžu tvoriť kýly.

Existujú faktory, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak a okolnosti, ktoré oslabujú prednú brušnú stenu. Medzi ne patrí úbytok hmotnosti, trauma brucha, chirurgia brucha a choroby, ktoré vyčerpávajú deti.

Faktory, ktoré zvyšujú tlak v brušnej dutine:

 • Pooperačné jazvy na bruchu;
 • Dedičská závislosť;
 • Obezita;
 • Pretrvávajúca zápcha;
 • Predĺžený nahnevaný kašeľ alebo krik;
 • Fyzický stres;
 • ascites.

Dlhodobé účinky príčin na malé telo dieťaťa vedú k oslabeniu aponeurózy a svalov brušnej steny..

Mechanizmus tvorby prietrže

Výskyt prietrže je spojený s neúplným vývojom aponeurózy, pri ktorej zostávajú defekty podobné štiepeniu. Tieto nedostatky existujú pre priechod nervov, krvných ciev, ktoré spájajú preperitoneálne tukové tkanivo so subkutánnym tkanivom. Typickým a charakteristickým miestom výskytu patologického stavu nazývaného hernia je horná časť bielej línie, pupočníková (paraumbilická) a hypogastrická lokalizácia je veľmi zriedkavo viditeľná..

Počas zvýšeného vnútrobrušného tlaku vypadáva preabdominálne tukové tkanivo, ktoré sa následne nazýva preperitoneálny lipóm. Pri stlačení tohto lipómu sa objaví akútna bolesť.

Tento syndróm bolesti sa môže zamieňať s podobnými príznakmi v takých stavoch, ako je zápal podžalúdkovej žľazy, žlčníka, peptický vred, peritonitída alebo iné patologické stavy brucha. Neskôr vypadne peritoneum a vytvorí sa herniálny vak, do ktorého vystupujú vnútorné orgány. Tento okamih predstavuje vytvorenie skutočnej kýly. V súlade s tým existujú tri fázy vývoja prietrže bielej línie brucha:

 • preperitoneálny lipóm;
 • počiatočné štádium;
 • vytvorená prietrž.

O.P. Krymov rozlišuje typy kýly bielej línie brucha v závislosti od jej umiestnenia:

 • supraoperačný (hernia epigastrica);
 • sub-umbilical (hernia paraumbilicalis);
 • pupočníkový (hernia hypogastrica).

Posledne menovaný druh je veľmi zriedkavý, pretože je podporovaný anatomickými vlastnosťami samotnej bielej línie, ktorá sa zužuje a sťahuje pod pupkom, takže sa tu budú menej pravdepodobne vytvárať defekty. Dieťa sa veľmi zriedka môže vyvinúť nie jedno, ale niekoľko kýly bielej línie brucha. V tomto prípade sa patológia nazýva viac prietrží..

Ak je prietrž veľká, najčastejšie jej obsahom bude omentum, slučky tenkého čreva, niekedy stena priečnej hrubého čreva..

príznaky

Kýla je najčastejšie asymptomatická a jej rodičia alebo lekári ju našli pri bežnom vyšetrení.

V stredovej čiare bude zreteľne zaoblený výčnelok, hladký a elastický na dotyk, ktorý počas kýchania, kašľa, zdvíhania sa zvyšuje, ak naň kliknete, môže sa zmenšiť. Tiež môže byť výstupok znížený v polohe na chrbte. Pokiaľ ide o bolesť, je lokalizovaná hlavne v hornej časti brucha a zosilňuje sa tlakom, namáhaním a po jedle. Rodičia by si mali dávať pozor na poruchy trávenia. Patria sem sťažnosti na nevoľnosť, zvracanie, pálenie záhy, zápcha.

Výskumné metódy

 • vyšetrenie a anamnéza malého pacienta;
 • auskultácia (počúvanie), prehmatanie (prehmatanie) prietrže;
 • všeobecná analýza krvi a moču;
 • Ultrazvuk obsahu herniového vaku;
 • gastroskopia;
 • rádiografické vyšetrenie brušných orgánov;
 • herniography;
 • CT alebo MRI v ťažkých situáciách.

Ultrazvuk bielej línie brucha sa považuje za veľmi bezpečnú a informačnú metódu výskumu. Používa sa na objasnenie povahy, umiestnenia herniovej vady, objasnenie obsahu herniového vaku..

Palpácia brucha na zistenie prietrže bielej línie brucha

Pri týchto chorobách by sa mala robiť diferenciálna diagnostika:

 • Peptický vred žalúdka / dvanástnika;
 • gastritídu;
 • zápal slepého čreva;
 • cholecystitída;
 • zápal pankreasu
 • Nádorové metastázy v omentu.

Na to potrebujeme podrobnú inštrumentálnu a laboratórnu diagnostiku tráviaceho systému.

Možné komplikácie

 • Poranenie prietrže. Problémom je narušenie krvného obehu v orgánoch, ktoré sú v herniálnom vaku. Dôsledkom je črevná gangréna. Okrem toho sa zápalový proces zosilňuje a rýchlo sa šíri do susedných orgánov. A to už bude znamenať difúznu peritonitídu.
 • Nevhodnosť prietrže. Vyznačuje sa tým, že nie je možné opraviť herniálny obsah. Toto je vysvetlené fúziou orgánov hernálneho vaku medzi sebou..
 • Poranenie formácie je nebezpečné s následným poškodením a zápalom brušných orgánov.

Ako liečiť?

Každá matka by sa mala okamžite spojiť s chirurgom. Urobí všetko potrebné pre ďalšie diagnostikovanie a liečbu vášho dieťaťa.

Poznámka lekára: Aj pri malých prietržoch je potrebné, aby ich lekár sledoval, pretože existuje vysoké riziko priškrtenia prietrže.

Liečba kýly bielej línie brucha iba chirurgickým zákrokom. Táto operácia sa nazýva hernioplastika. Je plánované a nie príliš zložité. Všetky chirurgické zákroky sa vykonávajú iba v celkovej anestézii. Lekári dnes používajú moderné a bezpečné pre deti, čo znamená, že drobní pacienti dobre znášajú operácie.

Lekárska poznámka: Alternatívne metódy liečby kýly u detí sa týkajú iba pupočníkovej kýly v skorých štádiách choroby. Brušná bandáž nelieči prietrž, ak sa už objavila.

Chirurgia ako metóda liečby kýly bielej línie

V závislosti od štádia choroby sa používa miestny alebo umelý materiál. Chirurg musí eliminovať diastázu (divergenciu svalu rekta abdominis). Ak používate miestne tkaniny, vada sa odstráni syntetickým vláknom. Táto metóda často vedie k opätovnému objaveniu prietrže, pretože záťaž na stehy je dosť veľká. Preto sa pri operácii častejšie používajú rámy alebo protézy zo syntetických sietí, ktoré pokrývajú aponeurózu a zaťaženie kĺbov sa stáva jednotným. Pravdepodobnosť recidívy pri použití týchto lešení je prakticky nulová.

Procedúra trvá v priemere 25-40 minút, záleží to na zložitosti a objeme chirurgickej manipulácie.

Niekoľko hodín po operácii majú deti so svojimi rodičmi možnosť vrátiť sa domov. Stehy sa odstránia o týždeň a pol..

Pooperačné obdobie

Po chirurgickom zákroku sa musí dodržiavať reštriktívny režim počas troch dní a fyzická aktivita je obmedzená na 20 dní.

Je potrebné dodržiavať stravu:

 • Nejedzte mastné, vyprážané, korenené;
 • tekuté potraviny, ako sú obilniny, polievky, zeleninové alebo kuracie vývary, zemiaková kaša, fermentované mliečne výrobky uľahčujú trávenie dieťaťa;
 • na obnovenie sily a zlepšenie peristaltiky by sa do stravy mali pridávať džúsy, ovocné a zeleninové pyré;
 • Nadmerný príjem vlákniny môže spôsobiť nadúvanie a koliku.

prevencia

Prevenciou u dojčiat je zabrániť zápche. Dieťa by sa nemalo prejedať a kričať. Dospelí sa odporúča športovať, čo pomáha utesniť aponeurózu.

Aby ste zabránili recidíve a znížili tlak na brušnú stenu, môžete použiť obväz.

Pri kýle bielej línie brucha sa včasná diagnóza a liečba považuje za veľmi dôležitý a potrebný moment, inak sú nevyhnutné komplikácie. Chirurgický zákrok úplne zbaví choroby.

U novorodencov sa často diagnostikuje kýla nachádzajúca sa v bielej línii brucha. Ak sa s nimi nebude náležite zaobchádzať, môžu v budúcnosti vzniknúť vážne problémy..

Na začiatku sa u detí objaví malý tuberkulóza, v oblasti bielej línie brucha, ktorá sa po čase môže významne zväčšiť (existujú situácie, keď taká prietrž dosahuje priemer 5 až 10 cm)..

Ak kýla neobťažuje dieťa, jeho rodičia by stále nemali byť nedbalí a poradiť sa s odborníkom. Prorastanie môže viesť k uškrteniu prietrže a pohotovostnej operácii.

príčiny

Počas početných štúdií odborníci určili hlavnú príčinu výskytu kýly bielej línie brucha u dojčiat..

Toto ochorenie sa vyvíja na pozadí zlého vývoja spojivových tkanív nachádzajúcich sa v bielej línii brucha. U pacientov sa toto tkanivo riedi veľmi rýchlo a ako výsledok sa v aponeuróze objavujú diery.

Dôvodom rozvoja prietrže je vrodená anomália vo vývoji bielej línie brucha (u niektorých novorodencov sa medzi vláknami línie vyskytujú príliš veľké medzery)..

Ochorenie môže postupovať v tejto kategórii mladých pacientov, ktorí majú fyziologický nedostatočný vývoj aponeurózy.

Oslabenie spojivového tkaniva v oblasti bielej línie brucha sa môže vyskytnúť v týchto prípadoch:

 • s akoukoľvek traumou do brušnej dutiny;
 • s rastom tukového tkaniva;
 • so zlým dedičstvom;
 • s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku;
 • kvôli črevným problémom
 • s dlhým plačom;
 • s detským plačom atď..

príznaky

Kýla bielej línie u novorodencov je vo väčšine prípadov sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • opuch sa vyskytuje v mieste lokalizácie prietrže;
 • opuch s akýmkoľvek napätím v brušnej dutine môže zmeniť veľkosť;
 • po jedle sa dieťa začne správať neisto;
 • objaví sa bolesť (dieťa môže pociťovať bolesť v bedrovej oblasti, v oblasti lopatiek v hypochondrii);
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • grganie, najmä po jedle;
 • pálenie záhy;
 • držanie kresla;
 • výskyt krvných zrazenín v stolici atď..

známky

Vďaka výčnelku prietrže bielej línie brucha môžu byť hrče u novorodencov umiestnené na rôznych miestach. Sú klasifikované takto:

 • pupočná prietrž (umiestnená pod pupočníkovým krúžkom);
 • supra umbilical kýla (umiestnenie tejto hrče je umiestnené nad pupkom dieťaťa);
 • pupočná kýla (nachádza sa v pupočnej oblasti).

V počiatočnej fáze vývoja je diagnostika tohto typu prietrže dosť problematická, pretože rodičia novorodencov venujú pozornosť chorobe iba vtedy, keď sa objaví výčnelok..

S progresiou choroby môžu prvky priľahlých orgánov: omentum, tenké črevo preniknúť do oblasti kýly. U niektorých mladých pacientov lekári okamžite nájdu niekoľko hernií v oblasti bielej línie brucha. Pri viacnásobnej lokalizácii sa hernie môžu nachádzať jedna na druhej.

Kýla bielej línie brucha má niekoľko stupňov vývoja:

Doteraz medicína pozná veľké množstvo prípadov, keď prietrž bielo-bielej línie brucha zastavil svoj ďalší vývoj v prvej fáze..

diagnostika

Rodičia novorodencov, ktorí nezávisle objavili bradelnú prietrž bábätiek u svojich detí, by sa mali okamžite poradiť s lekárom. Odborník predpíše niekoľko opatrení, ktoré potvrdia predbežnú diagnózu a predpíšu správnu liečbu..

Lekári (v závislosti od situácie) môžu predpísať:

 • röntgenová snímka brušnej dutiny;
 • ultrazvukový postup;
 • multispirálna počítačová tomografia brušných orgánov;
 • herniography;
 • Ezofagogastroduodenoskopie.

liečba

V prípade, že sa u novorodencov objaví malá kýla bielej línie brucha, chirurg ju manuálne nastaví a potom ju v tejto polohe pomocou náplasti pevne zafixuje. Masážne a fyzioterapeutické cvičenia sa predpisujú aj novorodencom ako terapia malej prietrže.

Ak prietrž počas dlhodobej liečby nezmizne, lekári vykonajú chirurgickú liečbu tohto ochorenia. Počas chirurgického zákroku chirurg vyreže časť omentum.

Za týmto účelom opatrne otvorte obsah prietrže. Vo väčšine prípadov chirurgovia počas chirurgického zákroku odstránia diastázu svalov rekta, ktoré sa nachádzajú v brušnej dutine (blízko prietrže).

Pri vykonávaní urgentnej chirurgickej liečby môžu lekári použiť rôzne metódy:

 • trakčná hernioplastika. Pri tejto technike sú zapojené lokálne tkanivá brucha;
 • nepretiahnite hernioplastiku. Táto chirurgická technika spočíva v protézach z oka..

Pri včasnej chirurgickej liečbe u pacientov sa relaps takmer nikdy nevyskytuje.

Aby sa predišlo komplikáciám po operácii, rodičia novonarodených detí musia sledovať svoju výživu a zabrániť zápche, pri ktorej sa svaly brušnej dutiny sprísnia..

komplikácie

Pri silnom svalovom napätí (napríklad so zápchou) brušnej dutiny u pacientov s diagnózou hernie bielej línie brucha sa môžu vyskytnúť rôzne komplikácie:

 • porušenie obsahu prietrže;
 • obštrukcia čriev sprevádzaná silnou bolesťou
 • výskyt krvných zrazenín počas pohybov čriev;
 • vývoj zápalových procesov v prietrži a priľahlých orgánoch;
 • v dôsledku silného tlaku na susedné orgány môže dôjsť k ich zraneniu atď..

Náklady na chirurgickú liečbu

Každé lekárske stredisko, ktoré sa špecializuje na chirurgickú liečbu hernie bielej línie u dojčiat, si za tieto operácie stanovuje vlastné ceny. Cenová politika chirurgickej liečby prietrže priamo závisí od veľkosti hrče, jeho umiestnenia a štádia vývoja.

prevencia

Aby sa predišlo výskytu kýly bielej línie brucha u malého dieťaťa, musia jeho rodičia prijať preventívne opatrenia. Dieťa musí byť zvyknutí na fyzickú aktivitu už od útleho veku, malo by sa to však robiť postupne.

Je dôležité, aby ste nevynechali preventívne vyšetrenia u miestnych detských lekárov, pri ktorých lekár okamžite zistí akékoľvek abnormality pri pohmate. Mnoho odborníkov odporúča temperovať deti, a to by sa malo robiť takmer od prvých dní ich života.

Aby sa zabránilo kýly bielej línie brucha u novorodencov, odporúča sa, aby tehotné ženy nosili špeciálne obväzy. Dodržiavanie režimu, udržiavanie zdravého životného štýlu a dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu budú mať pozitívny vplyv na zdravie vyvíjajúceho sa plodu..

Aby sa predišlo rozvoju prietrže u kojenca, mali by jeho rodičia zabezpečiť, aby dlho plakala, pretože počas výkriku veľmi zaťaží brušnú dutinu..

Je tiež dôležité, aby matky, najmä dojčiace deti, starostlivo sledovali svoju stravu. Mnoho potravín, ktoré vstupujú do tela dieťaťa s materským mliekom, môže spôsobiť zápchu, ktorá môže spôsobiť kýlu bielej čiary..

ZDIEĽAJTE S OSTATNÝMI, AK SA MÁTE TENTO ČLÁNOK

Existujú čisto detské choroby a existujú choroby, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u dospelých. Medzi ne patrí kýla bielej línie brucha, ale napriek tomu sa málokedy vyskytuje, ale stále sa vyskytuje u detí..

Definícia a patogenéza

U dospelých sa toto ochorenie prejavuje vo veku od 20 do 30 rokov. Priemerne je 10 hernií jedna na úrovni bielej línie brucha. Na rozdiel od triesloviny a pupočníka sa takáto prietrž vyskytuje u detí menej ako v 1% prípadov.

Biela čiara brucha je zvislý pruh svalov, ktorý začína pri xiphoidnom procese hrudnej kosti a končí pri ochlpení. Stred tejto šľachy prechádza pupkom a má na svojej úrovni šírku 10 - 25 mm a zužuje sa dole na 2-3 mm o niečo nižšie.

Kýla bielej línie brucha u dieťaťa sa vyskytuje, keď sa zväzky šľachovej platničky rozchádzajú na úrovni pupka a cez ne vyčnievajú slučky čreva a omentum. Čím je rozdiel medzi vláknami väčší (do 10 až 12 cm), tým nižšie je riziko zovretia prietrže. V zásade sa však prietrž hernie pohybuje do 5 až 6 cm.

Kýla bielej línie u dieťaťa sa môže vyskytnúť na pozadí genetickej alebo získanej anatomickej slabosti vláknitých vlákien. V dôsledku toho dochádza k riedeniu, expanzii, tvorbe štrbinovitých otvorov a divergencii brucha v konečníku. Výskyt prietrže môže byť tiež spôsobený nedostatočným vývojom širokej šľachovej dosky, ktorá pozostáva z kolagénu a elastických vlákien.

Obezita, brušná trauma, pooperačné jazvy môžu vyvolať bielu brušnú prietrž. Rovnako ako zvýšenie vnútrobrušného tlaku, ktorý sa vyskytuje pri zápche, dlhšom plaču, chronickej bronchitíde, čiernom kašle atď..

Etapa vývoja prietrže

Kýla bielej línie brucha má tri štádiá vývoja. V prvej fáze dochádza k tvorbe preperitoneálneho lipómu. Niekedy ochorenie tečie do tzv. Počiatočnej fázy a niekedy dosahuje konečnú fázu formácie.

Prvá fáza je charakterizovaná vydutím preperitoneálnych buniek cez štrbinovitú divergenciu vlákien šľachy. Práve tento obraz charakterizuje tvorbu predperitoneálnych lipómov. Ochorenie sa v tomto štádiu veľmi často zastaví a ďalej sa nevyvíja.

Ale niekedy sa lipóm môže transformovať na herniálny vak, naplnený časťou omentum a malou oblasťou tenkého čreva. A konečne vytvorená hernia má herniovú bránu a herniálny vak s obsahom. Vo vnútri herniálneho vaku sa často nachádza priečne hrubé črevo, slučky tenkého čreva a dokonca aj steny žalúdka..

Posledné štádium vývoja prietrže bielej línie brucha je jasne viditeľné voľným okom. Okrem toho je palpáciou veľmi ľahké detegovať..

Kýly bielej línie sa v zásade tvoria lokálne. Niekedy sa však vytvorí niekoľko hernií, ktoré sú umiestnené nad sebou. Kýla sú supraurbilické, para-pupočné a umbilické.

Známky bielej kýly

Kýla bielej línie brucha u dieťaťa nie je ochorenie, ktoré sa môže roky skrývať. Jeho príznaky sú zvyčajne viditeľné voľným okom. Prvým znakom prietrže je bolestivý výčnelok pozdĺž bielej línie.

Ak sa dieťa sťažuje na zvýšenie bolesti po jedle, pri športe, po defekácii atď., Má zmysel to ukázať lekárovi. Ak dieťa neustále pociťuje bolesť, pravdepodobne má dočasné porušenie prietrže.

Zvýšenie bolestivosti prietrže môže byť tiež spôsobené napätím omentum spojeného s herniovým vakom alebo zvýšeným tlakom na nervové zakončenie parietálneho pobrušnice. Kýla bielej línie u dieťaťa je vo väčšine prípadov sprevádzaná bolesťou v hypochondriu, lopatke, dolnej časti chrbta..

Pri závažnom priestupku môže dieťa pociťovať nevoľnosť, ostrú bolesť v pobrušnici. Jeho stav sa tiež môže zhoršiť kvôli oneskoreniu výkalov a plynov.

Ako potvrdiť diagnózu a začať liečiť prietrž

Každá matka by mala byť opatrná, ak má dieťa často bolesti brucha. Ak sa bolesť zosilnie, mali by ste sa okamžite poradiť s chirurgom. Najprv vyšetrí malého pacienta a potom ho odporučí na ďalšie vyšetrenie..

Okrem hmatu sa pri diagnostike hernie bielej línie brucha používa ultrazvuk a počítačová tomografia brušných orgánov. Lekár môže predpísať aj röntgenovú snímku žalúdka a dvanástnika, gastroskopiu alebo hernioraphy. Poslednou metódou vyšetrenia je zavedenie kontrastného média do pobrušnice s cieľom vyšetrenia kýly.

Pri potvrdení diagnózy musíte okamžite nakonfigurovať dieťa na operáciu. Iným spôsobom, kýla bielej línie brucha nemôže byť vyliečená. Pri príprave na chirurgický zákrok musíte z potravy vylúčiť určité potraviny.

V prvom rade ide o korenené a mastné jedlá vrátane korenia. Mama by mala zabezpečiť, aby dieťa, ktorému bola diagnostikovaná kýla bielej čiary, nemalo na jedle maslo, polotovary, rôzne občerstvenie (napr. Hranolky, sušienky), paradajky, citróny a čokoládu. Okrem toho sa odporúča vylúčiť zo stravy zeleninu a strukoviny, ktoré vyvolávajú nadúvanie, koliku a zápchu. A aby sa ďalej znížilo zaťaženie pobrušnice, musí sa dieťa kŕmiť často, ale v malých porciách.

Ako dieťa pripravujete na operáciu, musíte mu nakŕmiť pokrmy z hnedej ryže, obilnín, zeleniny - najmä mrkvy, uhoriek, špargle. Môžete tiež dať ovocie, ryby, nízkotučné syry, vaječnú bielku, karfiol a chudé teľacie mäso. Musíte si však uvedomiť, že takáto strava nie je liekom, ale pred operáciou uvoľňuje iba žalúdok a črevá..

Prevádzka a obnova

Chirurgický zákrok pri kýle bielej línie brucha u dieťaťa sa nazýva hernioplastika a vykonáva sa v celkovej anestézii. V závislosti od stupňa ochorenia sa hernioplastika vykonáva s použitím miestneho (natívneho) alebo umelého materiálu (syntetické protézy)..

Počas operácie je lekár konfrontovaný s úlohou nielen otvoriť herniálny vak a odstrániť jeho obsah, najčastejšie ide o malú časť omentum, ale tiež eliminovať divergenciu svalu rekta abdominis - diastázu. Iba varovanie pred ďalšou diastáziou zaručuje úplnú liečbu kýly bielej línie brucha.

Pri hernioplastike používajúcej lokálne (vlastné) tkanivá sa defekt v aponeuróze (tkanivo so širokou šľachou) odstráni pomocou syntetického neabsorbovateľného stehu. Tento typ chirurgického zákroku často vedie k recidíve prietrže, pretože záťaž na stehy je dosť veľká a môžu vybuchnúť..

Preto sa operácia najčastejšie vykonáva pomocou syntetického sieťového rámu, ktorý pokrýva aponeurózu a rovnomerne rozdeľuje záťaž na švy. Pretože spojivové tkanivo rastie bez problémov pomocou allomateriálu, je pravdepodobnosť recidívy zanedbateľná.

Celá operácia netrvá dlhšie ako hodinu a nasledujúci deň, ak neexistujú žiadne komplikácie, môže byť dieťa prepustené z domu. Lekár ho však môže nechať v nemocnici ďalšie dva dni. Švy sa odstránia až po týždni a pol..

Po operácii sa začína rehabilitačné obdobie, ktoré je sprevádzané špeciálnou diétou a odmietnutím fyzickej aktivity.

Pred aj po operácii nemôžete dieťaťu dať pikantné, mastné a vyprážané mäso. Na uľahčenie trávenia žalúdka je potrebné zamerať sa na tekuté potraviny: obilniny, zemiaková kaša, fermentované mliečne výrobky.

Aby sa mohli črevá pravidelne vyprázdňovať, malo by dieťa po operácii jesť tekuté ovsené vločky, piť ľahkú zeleninu a kuracie vývary, nízkotučný jogurt, kefír alebo jogurt. Môžete tiež dať svojmu dieťaťu mlieko a ovocné želé.

Na zlepšenie peristaltiky je potrebné do stravy malého pacienta pridať ovocné a zeleninové pyré a džúsy. Nezneužívajte vlákno, pretože jeho prebytok môže viesť k nadúvaniu a kolike..

Okrem toho, pre čo najrýchlejšie zotavenie, musia byť deťom po chirurgickom zákroku podávané vitamíny C a B, ako aj vápnik.

Ako zabrániť vzniku prietrže

Prevenciou prietrže bielej línie brucha u dojčiat je pravidelný pohyb čriev a neprítomnosť nadváhy. Keďže zápcha a obezita zvyšujú záťaž v brušnej dutine, je potrebné dbať na to, aby sa dieťa neprežeralo a črevá správne fungovali. Okrem toho nemôžete dovoliť dieťaťu, aby bolo roztrhané kričaním.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ruptúra ​​Bakerovej cysty kolenného kĺbu je zriedka asymptomatická. Vo väčšine prípadov to prechádza s porušením kolenných kĺbov. Najdôležitejšie dôvody, kvôli ktorým dochádza k prasknutiu, sa považujú za negatívne zmeny kolenného kĺbu s traumatickou, zápalovou alebo degeneratívnou povahou..
Osteochondróza chrbta sa vyskytuje nielen u starších pacientov, ale aj u mladých pacientov. Príčiny vývoja choroby sú spojené s veľkou záťažou alebo s vývojom infekcií, ktoré ovplyvňujú rôzne časti tela a vedú k tvorbe patologických zmien.
Vertebrálna prietrž a výčnelok sa vyskytujú v dôsledku sedavého životného štýlu, nadmernej výživy, nedostatku fyzickej aktivity. Vodorovná lišta s prietržou môže nahradiť drahé tabletky aj operácie.