loader

Hlavná

Hlava

Rubrika „Kýla bielej línie brucha u detí“

Kýla bielej línie u detí je mimoriadne zriedkavá. Tento patologický stav sa vyznačuje vyčnievaním herniálneho vaku cez štrbiny aponeurózy v prednej brušnej stene. Tento typ prietrže je spojený s vysokým rizikom komplikácií, preto si vyžaduje včasnú diagnostiku a komplexnú liečbu. V medzinárodnej klasifikácii chorôb je toto porušenie uvedené pod kódom ICD 10 - K43.

Kýla bielej línie brucha sa vyznačuje vyčnievaním herniového vaku cez praskliny aponeurózy v prednej stene brucha..

príčiny

Všetky faktory prispievajúce k výskytu prietrže sa dajú rozdeliť na vrodené a získané. Patológia je často kombinovanej povahy, t. J. Podmienky vzniku defektu sú stanovené v období vnútromaternicového vývoja, ale súčasne je pozorované zvýšenie vaku pod vplyvom rôznych vonkajších a vnútorných nepriaznivých faktorov..

vrodený

Niektorí ľudia majú výraznú dedičnú predispozíciu k výskytu kýly. Príčina patológie spočíva v porušení embryogenézy, čo vedie k nedostatočnému rozvoju zväzkov šliach..

Kýla sa často vyskytujú u predčasne narodených detí, ktoré sa narodili 1,5 až 2 mesiace pred plánovaným termínom.

Porušenie tvorby väzivového aparátu prednej brušnej steny počas vývoja plodu môže byť dôsledkom nesprávnej funkcie pri produkcii kolagénových vlákien. Hernie sa okrem toho často vyskytujú u predčasne narodených detí, ktoré sa narodili 1,5 až 2 mesiace pred plánovaným termínom.

akvizícia

Získané kýly v detstve sa vyvíjajú veľmi zriedka. K vzniku defektu môže prispieť mnoho vonkajších a vnútorných faktorov ovplyvňujúcich zvýšenie vnútrobrušného tlaku, vrátane:

 • obezita;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • zdvíhať závažia;
 • častá zápcha;
 • podvýživa;
 • intenzívny kašeľ;
 • silné plač;
 • zlyhanie pečene;
 • fyzický tlak.

Častá zápcha môže prispieť k hernii.

Pediatr E.O. Komarovsky poznamenáva, že existuje vysoká pravdepodobnosť poruchy u dojčiat, ktoré prežili operáciu na prednej brušnej stene. Okrem toho môžu tupé poranenia brucha prispieť k rozvoju patologického stavu..

U detí s vrodenou slabosťou väzivového aparátu môže vplyv rôznych nepriaznivých faktorov, ktoré zvyšujú vnútromaternicový tlak, vyvolať rýchly nárast herniálneho výčnelku..

príznaky

Hlavným znakom vývoja kýly bielej línie brucha je vzhľad charakteristickej hrče. Umiestnenie chyby sa môže líšiť. Epigastrické defekty sa vyznačujú vydutím nad pupkom. Toto je najbežnejší typ tejto patológie. Paraumbilické defekty sú sprevádzané výskytom hrudky v oblasti blízko pupku, ale nie v nej. Iba lokalizácia odlišuje tento druh od pupočnej kýly. Pupočníkové defekty sa vyznačujú výskytom vyčnievania v oblasti pod pupkom.

Kýla je zreteľne viditeľná, keď je dieťa v stoji. Defekt je na dotyk hladký a elastický. U detí trpiacich týmto patologickým stavom periodicky príznaky, ako sú:

 • nepohodlie v bruchu;
 • bolesť
 • nevoľnosť;
 • pálenie záhy;
 • zvracanie
 • zápcha.
 • pocit ťažkosti.

Keď dôjde k porušeniu orgánov, ktoré idú do vaku, objavia sa akútne príznaky. Okrem zhoršenia už existujúcich symptómov patológie sa pozoruje zhoršenie celkového stavu dieťaťa. Známky intoxikácie rastú. Bolesti hlavy a zvýšenie telesnej teploty. Porucha sa stane nenapraviteľnou. Vo výkaloch sa môžu vyskytovať krvné škvrny. Poranenie prietrže predstavuje nebezpečenstvo pre život dieťaťa.

Peritonitída je nebezpečná komplikácia pozorovaná na pozadí poškodenia pri stlačení obsahu herniálneho vaku.

V dôsledku porúch obehového systému v črevných slučkách vystavených stlačeniu môže byť tkanivo poškodené ischemickým procesom. Keď sa objavia ložiská nekrózy, zvyšuje sa riziko prasknutia črevnej steny a rozvoja peritonitídy..

Ďalšou nebezpečnou komplikáciou pozorovanou na pozadí poškodenia obsahu herniového vaku tlakom je gangréna. U dojčiat spôsobuje bolesť, ktorá sa vyskytuje pri zhoršenom výčnelku, nepokojné správanie. Dieťa ťažko plače a trhne mu nohy a ruky. Kýla získava hustú textúru a stáva sa nenapraviteľnou.

diagnostika

Výskyt charakteristických symptómov prietrže bielej línie u dieťaťa sa považuje za dôvod na obavy a vyhľadajte radu pediatra a chirurga. Najprv sa urobí anamnéza, prehmatanie postihnutej oblasti a auskultácia. Ďalej sú predpísané nasledujúce inštrumentálne a laboratórne štúdie:

 • všeobecné a biochemické krvné testy;
 • rádiografiu
 • ultrazvuk
 • gastroskopia.

Na komplexné vyšetrenie sa vykonávajú všeobecné a biochemické krvné testy.

Vo vážnom stave dieťaťa možno predpísať vyšetrenie MRI alebo CT. Kýla sa musí odlišovať od patológií, ako je pankreatitída, cholecystitída, peptická vredová choroba atď..

Fázy choroby

U detí sa postupne objavujú príznaky brušnej prietrže. Miera nárastu defektu veľkosti závisí od stupňa slabosti väzivového aparátu a vplyvu vonkajších a vnútorných faktorov, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak. Kýly v bielej línii brucha sú 3 štádiá vývoja.

Preperitoneálny lipóm

Toto je počiatočná fáza vývoja defektu, ktorá sa vyznačuje miernymi prejavmi. Preperitoneálny lipóm sa vytvára, keď dôjde k zväčšeniu medzery medzi väzmi. Herniový vak sa teprve začína vytvárať, takže iba časť tukového tkaniva sa vytlačí cez existujúcu dieru. Takáto chyba je pri pohmate mierna a bezbolestná. Počas tohto obdobia je takmer nemožné identifikovať patológiu, pretože pod pokožkou nie sú žiadne charakteristické hrče.

V počiatočnom štádiu choroby je prietrž dobre pociťovaná, keď je dieťa v stoji.

počiatočné štádium

V tomto štádiu patologického procesu sa vytvorí herniálny vak. Časť omentum do neho začína vyčnievať. Kýla je dobre pociťovaná, keď je dieťa v stoji. Porucha je už viditeľná. Pri palpácii sa orgány obsiahnuté v herniálnom vaku ľahko vložia späť do brušnej dutiny.

Vytvorená prietrž

V tomto štádiu patologického procesu sa pozoruje výskyt výrazného defektu v aponeuróze, prostredníctvom ktorého dochádza k výčnelku herniálneho vaku a vnútorných orgánov. V tomto období rozvoja patológie často vznikajú komplikácie.

Chirurgické ošetrenie

Jedinou účinnou metódou na opravu prietrže je operácia - hernioplastika. Tento zásah sa vykonáva v celkovej anestézii. Procedúra trvá 30 až 60 minút.

Jedinou účinnou metódou na opravu prietrže je operácia - hernioplastika.

Chirurg urobí kožný rez priamo nad defektom. Potom sa pitva hernia a orgány, ktoré do nej vstúpili, sa zredukujú.

Brány kýly môžu byť uzavreté metódami napínania aj napínania. V prvom prípade sa uskutoční zošívanie vlastných tkanív pacienta. V prípade nepriepustnej hernioplastiky sa uzatvorenie chybnej brány uskutoční pomocou špeciálnej sieťky.

výcvik

Ak sa objavia príznaky porušenia, vykoná sa núdzový chirurgický zákrok, pri ktorom sa nevykonáva predbežná príprava dieťaťa.

Ak je operácia plánovaná, dieťa asi 3 dni pred zákrokom musí prestať podávať akékoľvek lieky obsahujúce látky, ktoré majú antikoagulačný účinok..

Dieťa potrebuje šetrnú výživu. Pred operáciou sú deti vyšetrené kardiológom a terapeutom. Deň pred zákrokom je pacientovi jedlo obmedzené, ale môžete piť vodu. Pred zákrokom sa vyčistia črevá dieťaťa a zavedie sa špeciálny intravenózny katéter.

Deň pred zákrokom je pacientovi jedlo obmedzené, ale môžete piť vodu.

Rehabilitácia

Počas rehabilitačného obdobia sú deťom často predpisované preháňadlá, ktoré normalizujú črevá a znižujú riziko zápchy. Ak je pacient nervózny, môžu byť do liečebného režimu zavedené sedatíva a lieky na bolesť. Na rýchle uzdravenie potrebuje dieťa šetrnú stravu. Odporúča sa zaviesť do stravy:

 • sliznica;
 • šťouchané polievky;
 • varené ryby a chudé mäso;
 • varená zelenina;
 • ovocie;
 • mliečne výrobky.

Na rýchle zotavenie potrebuje dieťa šetrnú stravu, preto sa odporúča do stravy zahrnúť fermentované mliečne výrobky.

V pooperačnom období by sa mali úplne vylúčiť muffiny, sýtené nápoje, strukoviny, kapusta, ľahké jedlá a rýchle občerstvenie. Musíte jesť jedlo v malých porciách, aby ste nepreťažili črevá. Po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže je potrebné dieťa chrániť pred fyzickým a emocionálnym nadmerným zaťažením.

Komplikácie a dôsledky

Počas chirurgického zákroku na odstránenie prietrže sa komplikácie zriedka vyskytujú. Niekedy je možné pozorovať infekciu otvorenej rany patogénnou mikroflórou. Táto komplikácia môže spôsobiť zápal brušnej steny, tvorbu abscesov a sepsu..

Počas zákroku sa môže poškodiť črevná stena. V tomto prípade je možný rozvoj peritonitídy. Okrem toho je recidíva patológie častým dôsledkom nedostatkov pri chirurgickom zákroku alebo nedodržania odporúčaní lekára týkajúcich sa obdobia zotavenia..

prevencia

Vzhľadom na to, že pri deťoch je prietrž vo väčšine prípadov vrodená, odporúča sa tehotným ženám, aby počas tehotenstva starostlivo sledovali svoje zdravie, podrobili sa rutinným vyšetreniam a dodržiavali odporúčania lekára týkajúce sa výživy, odpočinku a fyzickej aktivity atď..

Aby sa zabránilo objaveniu prietrže, malo by sa dieťaťu poskytnúť kompletná strava. Malo by sa zvážiť zabránenie zápchy. Na posilnenie svalov brucha je potrebné vykonať gymnastiku. Je potrebné chrániť dieťa pred zdvíhaním závaží a zraneniami.

Brušná stena sa skladá z tukových predperitoneálnych vlákien,.

Chirurgia na odstránenie bielej línie prietrže u detí.

Epigastrická hernia je patológia brucha alebo brucha.

Kýla bielej línie brucha u detí: operovať alebo nestojí za to?

Existujú čisto detské choroby a existujú choroby, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u dospelých. Medzi ne patrí kýla bielej línie brucha, ale napriek tomu sa málokedy vyskytuje, ale stále sa vyskytuje u detí..

Ako potvrdiť diagnózu a začať liečiť prietrž

  Prevádzka a obnova
Ako zabrániť vzniku prietrže
  Náučné video o tom, kde sa môže objaviť prietrž

Dôvody rozvoja

Aby ste pochopili, čo je kýla bielej línie brucha, musíte dôkladne preštudovať faktory, ktoré vyvolávajú vývoj patológie. V oblasti šľachy sa vytvára výčnelok, ktorý sa rozprestiera, počínajúc xiphoidným procesom a končiaci pubickou fúziou. Riziko vzniku prietrže v dolnej časti brucha je oveľa vyššie, pretože tu sa zužuje biela čiara.

Hlavným dôvodom vzniku patologického výčnelku je zlyhanie aponeurózy. Medzi predispozičné faktory možno nájsť:

 • Dedičná predispozícia.
 • Zvýšený tlak v bruchu (zápcha, vzpieranie, predĺžený plač alebo kašeľ).
 • Oslabenie prednej brušnej steny (trauma, chudnutie, chirurgický zákrok).

Formačný mechanizmus

Ako už bolo spomenuté, pri neúplnom vývoji aponeurózy sa objaví prietrž bielo-bielej línie brucha u dieťaťa - široká šľachovitá doska tvorená hustými elastickými a kolagénovými vláknami. V tejto oblasti prechodu nervových štruktúr a krvných ciev sú malé trhliny podobné defekty. Prostredníctvom nich sa v hypogastrickej alebo pupočníkovej oblasti vyskytuje výčnelok predabdominálneho tukového tkaniva (lipóm). Ak je stlačená, dieťa pociťuje akútnu bolesť.

Výsledné príznaky sa často mýlia so zápalom žlčníka alebo pankreasu, peptickým vredom alebo peritonitídou. Až po nejakej dobe dôjde k vytvoreniu herniálneho vaku, ktorý obsahuje časti vnútorných orgánov.

Na základe vyššie uvedených údajov je možné rozlíšiť niekoľko hlavných štádií prietrže kýly bielej línie brucha:

 • Preperitoneálna forma - vyznačujúca sa vyčnievaním subperitoneálneho tuku. V tejto fáze sa vývoj patológie často zastavuje a ďalej nepokračuje.
 • Počiatočná fáza výčnelku - je sprevádzaná tvorbou herniálneho vaku naplneného vnútornými orgánmi.
 • Vytvorená kýla - je prolaps cez svaly rectus abdominis do herniálneho vaku jednotlivých častí tenkého čreva, omentum alebo stien žalúdka..

Kýla bielej línie brucha je spravidla vytvorená lokálne. Niekedy existuje niekoľko výbežkov umiestnených nad sebou.

Ako sa tvorí prietrž?

Akákoľvek kýla je anomália, pri ktorej vnútorné orgány „pozorujú“ a zanechávajú svoju fyziologickú polohu. Orgány alebo ich časti prechádzajú otvorom, medzerou, ktorá je normálna alebo chybná a neporušuje sa integrita kože alebo iných membrán. Vydutie je možné v priestore medzi svalmi, ak sa vytvorilo pod vplyvom určitých faktorov, pod kožou (s vonkajšou prietržou) alebo vo vnútornej dutine (s vnútornou prietržovou chorobou).
Táto tvorba sa objaví, keď je zamýšľaná rovnováha medzi vnútorným tlakom a odporom obalu narušená prírodou. Štruktúra akejkoľvek hernie je približne rovnaká, zahŕňa herniálny vak (napnutý plášť), herniálnu bránu - otvor, cez ktorý bol výstup a herniálny obsah (čo je vo vrecku)..

Kýla nehrozí ani tým, že by sa objavila a musí mať svoje miesto, ale že môže byť kedykoľvek porušená pod vplyvom určitých faktorov alebo bez zrejmých dôvodov. Tento stav nastáva, keď je prietržová brána úzka a obsah vaku má tendenciu meniť sa v objeme (napríklad slučka čreva, keďže obsah pupočníkovej alebo ingvinálnej prietrže môže byť vyplnený výkaly).

Biela čiara brucha je nahromadením šliach prúžkov, ktoré pochádzajú z xiphoidného procesu a dostávajú sa do ohanbí. Je širšia v hornej časti brucha a postupne sa zužuje. Biela čiara sa skladá z kolagénových vlákien a spojivového tkaniva, ktoré spájajú pravý svaly konečníka vľavo. Tvorí sa ako výsledok fúzie aponeurózy (šľachy) svalov na prednej stene pobrušnice..

Prietrž sa vytvára kvôli rozdielnosti šliach na bielej línii brucha. So zvýšeným vnútrobrušným tlakom vystupuje obsah dutiny spolu so seróznou membránou pobrušnice otvorom vytvoreným pod kožou, čím sa zachováva integrita tkanív..

Kýla je zložitá formácia, v ktorej sú:

 • Hernial gate - otvor medzi šľachami bielej línie brucha (inými slovami medzera nepravidelného tvaru), cez ktorú vystupuje obsah brušnej dutiny..
 • Hernálny vak je predstavovaný seróznou membránou, ktorá lemuje vnútro brušnej dutiny. Vytvára akési vrecká v otvoroch aponeurózy. Táto formácia sa postupne zvyšuje s kašľom alebo napätím brušnej steny..
 • Herniálny obsah - omentum, črevné slučky, niekedy aj ďalšie brušné orgány: močový mechúr, pankreas. Ako vyzerá suprabilikálna prietrž, môžete vidieť na fotografii.

Príznaky patológie

Kýla bielej línie brucha u novorodencov a starších detí nie je patológia, ktorá sa skrýva roky. Pouhým okom je možné vidieť príznaky patologických porúch tela. Prvým a najzreteľnejším symptómom je bolestivý výčnelok, ktorý sa nachádza pozdĺž bielej čiary.

V počiatočnom štádiu vývoja prietrže bielej línie brucha môže dieťa zaznamenať tieto príznaky:

 • Bolesť po jedle, pohybe čriev a športe.
 • Trvalé silné nepohodlie (indikuje štipnutie).
 • Bolesť v dolnej časti chrbta, lopatke alebo hypochondrii.

V prípade silného priestupku dieťa zažije ostré bolesti v pobrušnici a nevoľnosti. Nie je vylúčená možnosť zvracania. V dôsledku hromadenia plynov a stagnácie výkalov sa stav dieťaťa zhoršuje.

Príznaky a príčiny

U detí sa patológia zvyčajne vyskytuje vo veku 5 rokov, ale vyskytuje sa aj u novorodencov. Predpoklady na vznik prietrže sú:

 • jazvy po operáciách na bruchu;
 • dedičnosť;
 • obezita;
 • častá zápcha;
 • nahnevaný kašeľ a krik;
 • ascites;
 • vrodená porucha brušných svalov;
 • nedostatočné rozvinutie šliach;
 • prejedanie.

Symptomatológia choroby nie je jasná, preto ju lekár stanoví po vyšetrení. Za určitých podmienok je viditeľný výčnelok na bruchu, ktorý sa zvyšuje so vzpieraním alebo po jedle. Pri stlačení rukami sa vyskytujú bolestivé pocity v hornej časti brucha. V polohe na chrbte je prietrž sotva badateľná, pri stlačení sa tiež znižuje.

Niektoré príznaky by mali upozorniť mamičky a oteckov na deti. Patria sem bolesti brucha po jedle, pálenie záhy a pocit ťažkosti v bruchu, prípadne zažívacie ťažkosti a znížená chuť do jedla alebo ich nedostatok. U dojčiat môže byť patológia výsledkom neustáleho silného plaču alebo kašľa, ktorý zvyšuje tlak v brušnej dutine..


U dojčiat môže byť prietrž nepretržitým plačom.

Pri kýloch značnej veľkosti je bolesť lokalizovaná v hrudnej kosti a na chrbte a môže tiež bolieť pod lopatkami. Počas kýchania a dlhého kašľa sa prietrž zväčšuje. Ak sa blahobyt dieťaťa prudko zhoršil a bolesť sa zhoršila, potom je možná komplikácia choroby vo forme zranenia herniálneho vaku..

Stanovenie diagnózy

Na detekciu kýly bielej línie brucha u dieťaťa je potrebná komplexná diagnóza. Vyšetrenie sa vykonáva na niekoľkých projekciách: ležiace, stojace, s uvoľnenými a napnutými brušnými svalmi.

Diagnóza sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

 • Palpácia a anamnéza.
 • Auskultácia a röntgenové vyšetrenie žalúdočnej oblasti.
 • Ultrazvuk obsahu prietrže.
 • OAM a UAC.
 • Gastroskopia, MRI a CT.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva pri chorobách ako je cholecystitída, žalúdočné vredy, pankreatitída a metastázy do omentu..

Terapeutické opatrenia

Ak existuje podozrenie na vývoj prietrže bielej línie brucha u dieťaťa, mali by ste sa okamžite poradiť s chirurgom. Je to potrebné kvôli existencii pravdepodobnosti porušenia obsahu herniálneho vaku.

Liečba patológie sa uskutočňuje výlučne chirurgicky.

Korekcia výčnelku sa vykonáva pomocou operácie, ako je hernioplastika. Intervencia sa vykonáva podľa plánu a nepredstavuje pre odborníkov veľké ťažkosti. Chirurgické výkony sa vykonávajú v celkovej anestézii. V súčasnosti sa pre deti používajú bezpečné prostriedky, ktoré im umožňujú dobre znášať chirurgický zákrok..

Čo sa nedá urobiť?

Ak má dieťa prietrž, mali by ste zostať pokojní a schopní situáciu náležite posúdiť. Väčšina kýly, s výnimkou miechy, sa úspešne lieči a niektoré z detí prvého roku života prechádzajú nezávisle jeden a pol roka..

Ak hovoríme o bežných brušných herniach (trieslovinách, pupočníkoch, stredných líniách, stehnách), je dôležité zabezpečiť, aby dieťa dlho plakalo, pretože to vyvoláva zväčšenie prietrže. Je dôležité vyhnúť sa respiračným ochoreniam, ktoré sa vyskytujú pri ťažkom kašli. Pravidelná masáž, ľahká gymnastika, nosenie špeciálnej ortopedickej bandáže bude dieťaťu určite prospešné. Kojenie dieťaťa s herniou však nie je potrebné, aby v ňom nespôsobovalo trávenie alebo zápchu..

Je potrebné čo najlepšie pamätať na znaky porušenia prietrže, pretože k tomu môže dôjsť kedykoľvek:

 • silná bolesť;
 • zvracanie, nevoľnosť;
 • blanšírovanie kože;
 • kýla vyzerá nafúknutá, napätá, prestáva sa usadzovať.

Nemôžete sa pokúsiť korigovať prietrž kôry sami o sebe a namiesto návštevy chirurga s ňou zaobchádzať s ľudovými liekmi. To môže viesť k porušeniu s vývojom veľmi negatívnych dôsledkov..

 1. Hnačka tráva pre deti
 2. Zápcha u dieťaťa: príznaky, príčiny, čo robiť a ako liečiť zápchu u dieťaťa
 3. Liečba hnačky u jednoročného dieťaťa
 4. Dieťa je choré so žltým hlienom

Prevádzkové funkcie

Metódy chirurgickej korekcie prietrže pri bielej línii brucha sa vyberajú na základe štádia, v ktorom sa patologický proces nachádza. Závisí to od toho, ktorý materiál sa použije: miestne alebo umelé.

Účelom operácie je eliminácia diastázy - nezrovnalosti v priamych svalových štruktúrach brucha. Chirurgické výkony sa vykonávajú nasledovne:

 • Lekár zistí existujúce nezrovnalosti pomocou špeciálnej syntetickej nite. V tomto prípade existuje riziko opätovného výskytu výčnelku, ktorý je spojený s veľkým zaťažením švov..
 • Chirurg používa syntetické protézy alebo sieťové rámy, ktoré pokrývajú aponeurózu a rozdeľujú záťaž na stehy. V tomto prípade je pravdepodobnosť recidívy znížená na nulu..

Trvanie chirurgického zákroku je 25 - 40 minút, čo závisí od typu operácie a jej zložitosti. Niekoľko dní po korekcii výčnelku môže dieťa so svojimi rodičmi ísť domov. Ak hovoríme o starších deťoch, potom stačí niekoľko hodín pod dohľadom odborníkov. Operácia sa nepovažuje za komplikovanú a nespôsobuje žiadne komplikácie, preto nie je potrebná dlhodobá hospitalizácia. Švy sa odstránia po 1-1,5 týždňoch.

Diagnostika a liečba

Hneď ako má dieťa príznaky tvorby kýly, musí sa okamžite ukázať chirurgovi. Primárna diagnóza sa vykonáva improvizovanými prostriedkami: vizuálna prehliadka, pohmat a počúvanie brucha. Tieto úkony zvyčajne stačia na stanovenie diagnózy, ale v niektorých prípadoch môže lekár použiť aj iné metódy. Dieťa dostane odporúčanie na vyšetrenie krvi a moču, potom sa vykoná ultrazvuková diagnostika, röntgen alebo MRI..

Po stanovení diagnózy lekár rozhodne o spôsobe liečby. V niektorých prípadoch je prietrž diagnostikovaná vo veľmi ranom štádiu, potom ju možno liečiť špeciálnym masážnym kurzom, ako aj obväzom. Ale najčastejšie je jediným spoľahlivým spôsobom, ako sa zbaviť prietrže, chirurgia.

Existuje len niekoľko kontraindikácií pre takúto liečbu:

 • vážne choroby;
 • infekčné choroby;
 • imunita prietrže.

Ak sú na operáciu kontraindikácie, je predpísané nosenie obväzov alebo špeciálnych náplastí. Tieto metódy sú však zvyčajne schopné zastaviť rast prietrže a nie ho liečiť..

Chirurgický zákrok

Slovo „prevádzka“ často desí mladých rodičov. Postup na odstránenie prietrže je však jednoduchý. Takýto chirurgický zákrok môže byť nebezpečný iba vtedy, ak prietrž dosiahne štádium komplikácií, ale ani potom sa bez neho nemôžete obísť. Aby ste minimalizovali možnosť nepríjemných následkov, musíte dieťa vopred na operáciu starostlivo pripraviť a upraviť jeho stravu.

 1. Musíte dieťa kŕmiť často, každé 2 až 3 hodiny, ale postupne.
 2. Mali by sa vylúčiť akékoľvek dobroty, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov a zvyšujú črevnú motilitu: štiepky, sóda, pomaranče a iné citrusové plody, čokoláda a sušienky, akékoľvek polotovary - to všetko by sa malo odložiť na lepšiu dobu. Je tiež potrebné odmietnuť mastné a vyprážané potraviny.
 3. Namiesto škodlivých produktov musíte do stravy zaviesť viac hnedej ryže, čerstvých uhoriek a mrkvy, špargle, karfiolu, ovsenej vločky a pohánky. Pri varení nemôžete použiť korenie.

Aká je rehabilitácia?

Po chirurgickom zákroku trvajúcom 3 dni je potrebné dodržiavať špeciálny režim. Cvičenie by malo byť prerušené na 20-25 dní.

Nezabudnite dodržiavať nasledujúce výživové odporúčania:

 • Korenené, vyprážané a korenené jedlá by sa mali vylúčiť zo stravy..
 • Odporúča sa jesť iba tekuté potraviny, ktoré uľahčujú trávenie..
 • Denné menu by malo obsahovať ovocné a zeleninové šťavy a šťouchané zemiaky.
 • Nemali by ste jesť veľa potravín, ktoré obsahujú vlákninu, aby ste vylúčili možnosť koliky a nadúvania.

Kýla bielej línie u detí

Kýla bielej línie brucha u detí je aplázia, ktorá sa vytvára v oblasti prednej brušnej steny. Táto patológia sa najčastejšie vyskytuje u dojčiat a detí vo veku 5 až 7 rokov. Výčnelok tohto typu je porušený veľmi zriedka a samovoľne sa nezatvára. Bez liečby môže prietrž vyvolať vznik závažných komplikácií. Ako zistiť herniu bielej línie brucha v čase a čo by sa malo urobiť?

Dôvody rozvoja

Aby ste pochopili, čo je kýla bielej línie brucha, musíte dôkladne preštudovať faktory, ktoré vyvolávajú vývoj patológie. V oblasti šľachy sa vytvára výčnelok, ktorý sa rozprestiera, počínajúc xiphoidným procesom a končiaci pubickou fúziou. Riziko vzniku prietrže v dolnej časti brucha je oveľa vyššie, pretože tu sa zužuje biela čiara.

Hlavným dôvodom vzniku patologického výčnelku je zlyhanie aponeurózy. Medzi predispozičné faktory možno nájsť:

 • Dedičná predispozícia.
 • Zvýšený tlak v bruchu (zápcha, vzpieranie, predĺžený plač alebo kašeľ).
 • Oslabenie prednej brušnej steny (trauma, chudnutie, chirurgický zákrok).

Formačný mechanizmus

Ako už bolo spomenuté, pri neúplnom vývoji aponeurózy sa objaví prietrž bielo-bielej línie brucha u dieťaťa - široká šľachovitá doska tvorená hustými elastickými a kolagénovými vláknami. V tejto oblasti prechodu nervových štruktúr a krvných ciev sú malé trhliny podobné defekty. Prostredníctvom nich sa v hypogastrickej alebo pupočníkovej oblasti vyskytuje výčnelok predabdominálneho tukového tkaniva (lipóm). Ak je stlačená, dieťa pociťuje akútnu bolesť.

Výsledné príznaky sa často mýlia so zápalom žlčníka alebo pankreasu, peptickým vredom alebo peritonitídou. Až po nejakej dobe dôjde k vytvoreniu herniálneho vaku, ktorý obsahuje časti vnútorných orgánov.

Na základe vyššie uvedených údajov je možné rozlíšiť niekoľko hlavných štádií prietrže kýly bielej línie brucha:

 • Preperitoneálna forma - vyznačujúca sa vyčnievaním subperitoneálneho tuku. V tejto fáze sa vývoj patológie často zastavuje a ďalej nepokračuje.
 • Počiatočná fáza výčnelku - je sprevádzaná tvorbou herniálneho vaku naplneného vnútornými orgánmi.
 • Vytvorená kýla - je prolaps cez svaly rectus abdominis do herniálneho vaku jednotlivých častí tenkého čreva, omentum alebo stien žalúdka..

Príznaky patológie

Kýla bielej línie brucha u novorodencov a starších detí nie je patológia, ktorá sa skrýva roky. Pouhým okom je možné vidieť príznaky patologických porúch tela. Prvým a najzreteľnejším symptómom je bolestivý výčnelok, ktorý sa nachádza pozdĺž bielej čiary.

V počiatočnom štádiu vývoja prietrže bielej línie brucha môže dieťa zaznamenať tieto príznaky:

 • Bolesť po jedle, pohybe čriev a športe.
 • Trvalé silné nepohodlie (indikuje štipnutie).
 • Bolesť v dolnej časti chrbta, lopatke alebo hypochondrii.

V prípade silného priestupku dieťa zažije ostré bolesti v pobrušnici a nevoľnosti. Nie je vylúčená možnosť zvracania. V dôsledku hromadenia plynov a stagnácie výkalov sa stav dieťaťa zhoršuje.

Stanovenie diagnózy

Na detekciu kýly bielej línie brucha u dieťaťa je potrebná komplexná diagnóza. Vyšetrenie sa vykonáva na niekoľkých projekciách: ležiace, stojace, s uvoľnenými a napnutými brušnými svalmi.

Diagnóza sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

 • Palpácia a anamnéza.
 • Auskultácia a röntgenové vyšetrenie žalúdočnej oblasti.
 • Ultrazvuk obsahu prietrže.
 • OAM a UAC.
 • Gastroskopia, MRI a CT.

Terapeutické opatrenia

Ak existuje podozrenie na vývoj prietrže bielej línie brucha u dieťaťa, mali by ste sa okamžite poradiť s chirurgom. Je to potrebné kvôli existencii pravdepodobnosti porušenia obsahu herniálneho vaku.

Prevádzkové funkcie

Metódy chirurgickej korekcie prietrže pri bielej línii brucha sa vyberajú na základe štádia, v ktorom sa patologický proces nachádza. Závisí to od toho, ktorý materiál sa použije: miestne alebo umelé.

Účelom operácie je eliminácia diastázy - nezrovnalosti v priamych svalových štruktúrach brucha. Chirurgické výkony sa vykonávajú nasledovne:

 • Lekár zistí existujúce nezrovnalosti pomocou špeciálnej syntetickej nite. V tomto prípade existuje riziko opätovného výskytu výčnelku, ktorý je spojený s veľkým zaťažením švov..
 • Chirurg používa syntetické protézy alebo sieťové rámy, ktoré pokrývajú aponeurózu a rozdeľujú záťaž na stehy. V tomto prípade je pravdepodobnosť recidívy znížená na nulu..

Trvanie chirurgického zákroku je 25 - 40 minút, čo závisí od typu operácie a jej zložitosti. Niekoľko dní po korekcii výčnelku môže dieťa so svojimi rodičmi ísť domov. Ak hovoríme o starších deťoch, potom stačí niekoľko hodín pod dohľadom odborníkov. Operácia sa nepovažuje za komplikovanú a nespôsobuje žiadne komplikácie, preto nie je potrebná dlhodobá hospitalizácia. Švy sa odstránia po 1-1,5 týždňoch.

Aká je rehabilitácia?

Po chirurgickom zákroku trvajúcom 3 dni je potrebné dodržiavať špeciálny režim. Cvičenie by malo byť prerušené na 20-25 dní.

Nezabudnite dodržiavať nasledujúce výživové odporúčania:

 • Korenené, vyprážané a korenené jedlá by sa mali vylúčiť zo stravy..
 • Odporúča sa jesť iba tekuté potraviny, ktoré uľahčujú trávenie..
 • Denné menu by malo obsahovať ovocné a zeleninové šťavy a šťouchané zemiaky.
 • Nemali by ste jesť veľa potravín, ktoré obsahujú vlákninu, aby ste vylúčili možnosť koliky a nadúvania.

Preventívne opatrenia

Aby sa vylúčila pravdepodobnosť rozvoja bielej brucha u dieťaťa, mali by sa prijať opatrenia na pravidelné vyprázdňovanie čriev. Deti by sa nemali prejedať a ich črevá by mali pracovať spoľahlivo.

Deti staršie ako 5 rokov potrebujú pravidelné cvičenie. Mali by byť umiernení. Stačí ráno vykonávať ranné cvičenia.

Ako preventívne opatrenie slúži aj pravidelná návšteva chirurga. Špecialista vykonáva vizuálne a palpačné vyšetrenia av prípade potreby vydáva niekoľko odporúčaní.

Ak sa vzniku kýly nedalo zabrániť, odporúča sa:

 • Zaistite, aby dieťa nezdvíhalo závažie..
 • Eliminujte pravdepodobnosť zápchy.
 • Zabráňte kričaniu, plaču a kašľu.

Kýla bielej línie - popis, príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Aká je biela čiara brucha - definícia a anatomická charakteristika

Na jasné pochopenie toho, čo je kýla bielej línie brucha, je potrebné poznať vlastnosti anatómie prednej brušnej steny..

Predná brušná stena je tvorená dvoma vrstvami svalov, ktoré sú umiestnené vpravo a vľavo od stredovej čiary brucha. Tieto svaly sú pripevnené k dolným rebrám, bedrovým hrebeňom a chrbtici. A v strednej časti brucha sú svaly pravej a ľavej polovice navzájom spojené pretkaním šliach. Toto šľachové spojenie brušných svalov môže byť obrazne predstavené ako šev, ktorý spája voľné konce pleteného produktu v jednej štruktúre, napríklad krku sveteru. Je to šľachová väzba voľných koncov brušných svalov na pravej a ľavej strane, ktorá tvorí takzvanú bielu líniu brucha, čo je druh „zváraného“ švu, ktorý spája mäkké tkanivá prednej brušnej steny do jedinej a hustej štruktúry..

To znamená, že biela línia brucha je tesným plexom svalových šliach, ktorý ich drží na prednej brušnej stene a pomáha im vytvárať vonkajší skelet, ktorý chráni brušné orgány pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi..

Biela čiara je umiestnená presne uprostred brucha a prechádza od konca hrudnej kosti k hornej časti pubickej symfýzy pupkom. To znamená, že ak mentálne nakreslíte pozdĺžnu čiaru z hrudnej kosti do krčmy, prechádzate pupkom a rozdelíte žalúdok na dve rovnaké polovice, bude to pod anatomickou štruktúrou, ktorá sa nazýva biela čiara, čo je plexus svalových šliach. Šírka bielej čiary brucha je malá a normálna je 1 - 2,5 cm nad pupkom a v oblasti pod pupkom klesá na 0,2 - 0,3 cm..

Názov „biela čiara brucha“ dostal túto anatomickú štruktúru kvôli charakteristickej svetlo šedej, belavej farbe jej šliach. Biela línia brucha sa nazýva aj aponeuróza..

Kýla bielej línie brucha - fotografia a definícia

Kýla bielej línie je výčnelok podkožného tuku a vnútorných orgánov cez veľké medzery medzi plexom šliach bielej línie brucha. Faktom je, že šľachy bielej línie sú vzájomne prepletené tak, že medzi nimi sú malé medzery. Normálne sú príliš malé na to, aby do nich spadol dostatočne veľký kúsok podkožného tuku alebo slučka čreva a začali sa napučiavať smerom von a napínali pokožku. S rozširovaním medzier medzi plexom šliach bielej línie sa však do nich stáva celkom možné prenikanie črevných slučiek, podkožného tuku, žalúdka alebo iných brušných orgánov. A keď časť ktoréhokoľvek orgánu vstúpi do takej medzery v bielej línii, začne vyčnievať smerom von v podobe malého zaobleného útvaru, pretože koža nie je taká hustá, aby ich udržala vo vnútri brušnej dutiny. A práve taký výčnelok brušných orgánov cez širokú medzeru medzi šliach je prietrž bielou čiarou brucha (pozri obrázok 1)..

Obrázok 1 - Možné umiestnenie kýly bielej čiary brucha.

Brušná hernia bielej línie sa najčastejšie vyskytujú u mužov a žien vo veku 20 - 40 rokov a tvoria 3–5% z celkového počtu vonkajších hernií. U detí je hernie bielej línie brucha pomerne zriedkavá a spravidla je pupočníková..

Klasifikácia, umiestnenie a všeobecná charakteristika kýly bielej línie brucha

Pretože vyčnievanie vnútorných orgánov a podkožného tuku sa vyskytuje smerom von, kýly bielej línie brucha patria vonkajšej strane. V závislosti od umiestnenia sú všetky kýly bielej línie rozdelené do troch typov:
1. Epigastrická alebo suprabilikálna hernia (hernia epigastrica) - sa nachádza v mieste bielej línie brucha a vedie od dolného konca hrudnej kosti k pupku. Hernie nadobličiek tvoria 70 - 85% všetkých kýly bielej línie brucha;
2. Blížiace sa kýly (paraumbilické, hernia paraumbilicalis) - sa nachádzajú v pupku a sú v rozsahu od 0,3 do 1%;
3. Hypogastrická alebo pupočná kýla (hernia hypogastrica) - nachádza sa v mieste bielej línie brucha a vedie od pupka po ochlpenie na ohanbí. Podľa rôznych zdrojov predstavuje pupočná kýla od 2% do 9% z celkového počtu hernií bielej línie.

Súčasne môže mať rovnaká osoba jednu alebo viac hernií na bielej línii brucha. Ak existuje jedna kýla, potom sa nazýva jedna, a ak sú dve alebo viac, potom je viac. Viac hernií bielej línie brucha je veľmi zriedkavých, spravidla ide o jednotlivé útvary.

Podľa klinického priebehu sa všetky kýly bielej línie delia na opraviteľné, ireducibilné a poškodené. Vystužené kýly sú také výčnelky štruktúr brušnej dutiny, ktoré sa dajú ľahko zasunúť späť bez poškodenia orgánov alebo tkanív. S napätím v brušných svaloch (napríklad pri kašľaní, kýchaní, vyprázdňovaní, zdvíhaní závaží atď.) Však upravené štruktúry opäť vypadnú, ak sa nevykonalo chirurgické šitie šliach bielej línie. Nevratné prietrže sú výčnelky štruktúr brušnej dutiny, ktoré sa nedajú znovu naplniť. Neúmyselné hernie sa vydúvajú neustále, iba mierne narastajú pri napínaní brušných svalov.

Nezničiteľná kýla sa zvyčajne vyvíja v dôsledku zápalu opraviteľného a tvorby ireverzibilných zmien v štruktúre šliach a mäkkých tkanív brušnej dutiny, ktoré napučiavajú v medzere bielej čiary. Po zápale sa šľachy stanú tvrdými a lumen medzery sa môže zúžiť, v dôsledku čoho sú vyduté orgány pevne zabalené do kruhu zosilnených štruktúr bielej línie brucha, čo im neumožňuje návrat späť do brušnej dutiny. Zápal prietrže sa môže vyvinúť na pozadí jej porušenia obväzom, pokusom o hrubé zníženie alebo vystavením iným mechanickým poškodzujúcim faktorom. Okrem toho zápal prietrže môže byť výsledkom zápalového procesu, ktorý sa vyskytuje v častiach orgánu a tkaniva (napríklad apendicitída, adnexitída atď.), Ktorý sa zväčšuje do medzery medzi šľachami bielej línie..

Zdržanlivé prietrže sú také útvary, v ktorých sú orgány a tkanivá, ktoré napučiavajú v štrbine aponeurózy, silne stlačené. V dôsledku kompresie prietrže je narušený krvný obeh, čo vyvoláva rýchly progres zápalového procesu so smrťou tkanív a jeho šírenie do okolitých orgánov v brušnej dutine. Poranenie prietrže môže vyvolať rozsiahlu difúznu peritonitídu alebo gangrénu.

Kýla bielej línie u detí

Kýly bielej línie u detí sú mimoriadne zriedkavé a spravidla sú vrodené. Sú tvorené porušením tvorby šľachy tkania brušných svalov brucha v lone. Najčastejšie sa takéto hernie vyskytujú u detí vo veku 2 až 5 rokov, keď jasne vidíte na svojich očiach mierny výčnelok v bielej línii brucha. Veľkosť prietrže závisí od veľkosti medzery medzi šľachami.

U detí starších ako 5 - 7 rokov je možné získať prietrž bielo-bielej línie brucha, to znamená podobnú formu ako u dospelých..

Druhy, klinický priebeh a liečebné metódy získaných a vrodených kýly bielej línie brucha u detí sú úplne rovnaké ako u dospelých. Preto tieto útvary spravidla nemajú žiadne charakteristické znaky, ktoré by ich nútili posudzovať ich samostatne..

Pupočná kýla bielej línie brucha

K pupočnej hernii dochádza priamo v pupku, v dôsledku čoho dostala svoje meno. Stručne povedané, pupočná kýla sa nevzťahuje na prietrže bielej línie brucha, pretože má určité rozdiely v štruktúre a charakteristikách klinického priebehu. Preto nie je správne hovoriť „pupočná kýla bielej línie brucha“, čím sa kombinujú dva typy rovnakého typu patológie..

U dospelých detí a dospievajúcich sa veľmi často vyvinú pupenné kýly, čo súvisí so štrukturálnymi vlastnosťami tkanív tejto časti prednej brušnej steny. Teda pupok je zvonku pokrytý kožou a pod ním nie sú úplne žiadne svaly a je iba pobrušnice. Za normálnych okolností sa v tejto oblasti nevyskytuje výčnelok vnútorných orgánov, pretože pupok je hustá jazva bez zvyšných medzier po tom, ako umrie pupočníková šnúra a pupočníkový otvor je zarastený. Normálne sa pupočníkový otvor uzdravuje v detstve, ale niekedy zostáva a vytvára tvar kužeľa, obrátený k širokej časti vnútra, do brušnej dutiny. A cez tento kužeľ sa môže tkanivo brušnej dutiny vydýchnuť, a tým aj kýla.

U dospelých sa pupočníkový otvor môže znovu objaviť po pretrhnutí jazvy v dôsledku silnej fyzickej aktivity alebo rozťahovania tkanív brucha. V súlade s tým sa po otvorení otvoru u dospelých môže vytvoriť pupočná prietrž. Najčastejšie sa vyskytuje u žien, ktoré podstúpili tehotenstvo a pôrod, ako aj u ľudí s nadváhou..

Pupočná prietrž sa lieči a vykonáva podľa vlastných metód, ktoré sa líšia od metód pri hernii bielej línie.

Z dôvodu uvedených anatomických znakov, príčinných faktorov a liečebných metód sa pupočné kýly považujú za samostatný druh a posudzujú sa bez ohľadu na kýly bielej línie brucha..

Štruktúra kýly bielej línie brucha

Vonku hernia vyzerá ako malý zaoblený výčnelok v oblasti bielej línie brucha. Výstupok sa môže znižovať v polohe na chrbte a môže sa zvyšovať pri namáhaní brušných svalov, napríklad pri kašľaní, kýchaní, zdvíhaní závaží atď. Avšak pod kožou v tomto výčnelku sú orgány a tkanivá, ktoré spadli z brušnej dutiny a tvoria samotnú prietrž.

Kýla bielej línie brucha pozostáva z troch hlavných anatomických prvkov:

 • Hernial vak;
 • Obsah herniálneho vaku;
 • Brána kýly.

Hernálny vak je výčnelok tvorený podkožným tukom a pobrušnicami v medzere bielej čiary brucha. Výstupok má tvar vrecka, a preto dostal príslušný názov.

V takom hernálnom vaku v priebehu času tkanivá a orgány brušnej dutiny padajú a vydúvajú sa. Obsah týchto hernálnych vakov tvoria tieto orgány a tkanivá. Obsah herniálneho vaku však nie je vždy prítomný. Ak teda do vaku ešte nevstúpili nejaké orgány alebo tkanivá, potom je prázdny, to znamená, že nemá žiadny obsah.

Kýlová brána je hranicou priepasti, ktorú tvoria rozbiehavé šľachy brušných svalov.

Okrem týchto štruktúr zostáva prietrž na vrchnej časti pokrytá kožou a seróznou membránou, ktorá sa neroztrhne, ale jednoducho natiahne.

Do hrudného vaku môžu vstúpiť nasledujúce orgány a tkanivá brušnej dutiny, ktoré tvoria jeho obsah:

 • Plniaci box;
 • Slučky tenkého čreva;
 • Priečne časti hrubého čreva;
 • Pupočníkový a pečeňový väz;
 • Stena žalúdka;
 • vajcovodu.

Slučky tenkého čreva, stena žalúdka a omentum sa najčastejšie dostávajú do herniálneho vaku.

Biela línia prietrže - príčiny

Tvorba akejkoľvek hernie, vrátane bielej línie, je zložitý patologický proces, ktorý je založený na kauzálnych faktoroch spojených s nedostatočnou funkčnou užitočnosťou šliach a spojivového tkaniva. To znamená, že anatomická slabosť vlákien šľachy, ktoré sa dajú získať alebo sú vrodené, sa považuje za hlavný dôvod rozvoja kýly bielej línie brucha. V dôsledku objavenej slabosti šliach sa stenšia, medzi spojivovými plexmi sa objavujú veľké medzery a vyvíja sa diastáza (divergencia svalu rekta abdominis). Pri vytvorených prasknutiach medzi šliach sa začne zväčšovať subkutánne tukové tkanivo a potom sa začnú zväčšovať brušné orgány. Keď časť ktoréhokoľvek orgánu vstúpi do medzery, kýla sa považuje za úplne vytvorenú.

Rozvoj funkčnej nedostatočnosti spojivového tkaniva (slabosť šľachy) sa však objavuje postupne pod vplyvom tzv. Predispozičných faktorov, ktoré sa v zásade dajú považovať aj za nepriame príčiny kýly bielej línie brucha. Predispozičné faktory pre vývoj šľachy a slabosti spojivového tkaniva brucha sú rozdelené do dvoch veľkých skupín:
1. Faktory spôsobujúce zvýšenie vnútrobrušného tlaku;
2. Faktory oslabujúce brušnú stenu.

Medzi faktory, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak patria:

 • Ťažká fyzická práca;
 • Obtiažny pôrod;
 • Opakovaný pôrod;
 • Chronická zápcha
 • Ťažký kašeľ;
 • tehotenstva;
 • ascites;
 • Ťažkosti s močením pri striktúre močovej trubice alebo adenómu prostaty;
 • Dlhý plač a plač u detí.

Medzi faktory, ktoré oslabujú brušnú stenu, patria:
 • Závažné a dlhodobé choroby, ktoré poškodzujú človeka;
 • Chudnutie;
 • Operácia brucha
 • Obezita;
 • Poranenia brucha.

Na rozvoj prietrže je najskôr potrebná dlhodobá expozícia predispozičným faktorom (zvýšenie brušného tlaku a oslabenie brušnej steny), ktoré povedú k oslabeniu šliach a svalov prednej brušnej steny ak tvorbe medzier a medzier medzi ich vláknami. Potom sa v už vytvorených trhlinách pod vplyvom všetkých rovnakých predispozičných faktorov začnú pretláčať orgány a tkanivá brušnej dutiny, čím sa vytvára skutočná prietrž.

Obvykle je proces vytvárania kýly bielej línie brucha dlhý. V ojedinelých prípadoch je však možná súčasná rýchla tvorba prietrže, napríklad pri zdvíhaní veľmi ťažkých predmetov alebo silnom napätí celého tela..

Čo spôsobuje kýlu (hlavné príčiny kýly) - video

Príznaky hernie bielej línie brucha

V počiatočných fázach je prietrž bielej línie asymptomatická. Na bielej línii brucha môže človek pocítiť iba mierny výstupok, ktorý sa vytvára alebo zvyšuje s napätím v brušných svaloch a v pokoji alebo pri pohybe tela do vodorovnej polohy úplne zmizne alebo sa zmenší jeho veľkosť. Vystužená prietrž obvykle klesá v polohe na chrbte a nezmeniteľná prietrž sa prakticky nemení. Opatrným tlakom na korigovateľný herniálny výčnelok prechádza do brušnej dutiny. A nezredukovateľná prietrž, ani pri silnom tlaku, nejde do brušnej dutiny, nezmení svoju veľkosť a konfiguráciu.

Postupne sa vydutie stáva bolestivým a zreteľnejším. Bolesť s prietržom bielej línie brucha je zvyčajne lokalizovaná v epigastrii (oblasti žalúdka), môže však vyžarovať v hypochondriu, v lopatke, v spodnej časti chrbta, v hĺbke brušnej dutiny. Pocit bolesti môže mať odlišný charakter - bolesť, šitie, ťahanie, rezanie atď..

Bolestivosť sa zvyšuje po jedle alebo pití veľkého množstva tekutiny, ako aj počas fyzickej námahy, kašľa, kýchania, pohybov čriev a ďalších účinkov spojených so zvýšením vnútrobrušného tlaku. Okrem bolestivosti prietrže je možné cítiť aj mierny pocit brnenia. Po zmiernení napätia v brušnej stene zvyčajne bolesti klesajú alebo úplne vymiznú..

Okrem bolesti prietrže, ktorá sa šíri do rôznych častí tela, môže byť človek narušený dyspeptickými symptómami, ako sú nevoľnosť, opakované vracanie, pálenie záhy, belenie, ťažkosť v epigastrickej oblasti atď. Pri pohmataní bielej čiary prstami môžete pociťovať bolestivý výčnelok.

V závislosti od toho, ktorý orgán sa dostal do herniálneho vaku, môže mať osoba klinický obraz peptického vredu žalúdka alebo dvanástnika, cholecystitídy, gastritídy alebo pankreatitídy.

Ak dôjde k porušeniu prietrže, človek pociťuje prudkú silnú bolesť, ktorá sa postupom času zintenzívňuje a rozširuje hlbšie do brušnej dutiny, čím sa stáva stále viac rozliatym. Môžu sa vyskytnúť opakované vracanie a pohyby čriev, ktoré neprinášajú úľavu. Brucho sa zväčšuje, objavuje sa bolestivá peristaltika, výfukové plyny, ktoré neprinášajú úľavu. Objavuje sa klinický obraz obštrukcie čreva, perforácie vredu alebo akútnej pankreatitídy. V prípade porušenia prietrže je potrebné čo najskôr konzultovať s lekárom.

Diagnóza kýly bielej línie brucha

Diagnóza kýly bielej línie brucha sa vykonáva na základe všeobecného vyšetrenia v horizontálnej a vertikálnej polohe tela, ultrazvuku bielej línie, gastroskopii, herniografii alebo röntgenovému vyšetreniu brucha..

Dôkladné vyšetrenie povrchu brucha vám umožní vidieť herniálny výčnelok, ktorý sa môže zväčšiť pri namáhaní a vo zvislej polohe tela. Ak je podozrenie na kýlu bielej línie brucha, vyzve sa osoba, aby si ľahla na chrbát a pomaly zdvihla svoje hornej časti tela kvôli brušným svalom. Existujúca prietrž s napätím brušných svalov sa prejaví ako jasné vyklenutie. Okrem toho môžete požiadať človeka, aby sa oprel o telo späť, pretože v tejto polohe sa prietrž stáva viditeľnou aj pri napätí v bielej línii brucha. Ak je prietrž viditeľná bez napätia v brušných svaloch, jednoducho sa starostlivo vyšetrí.

Ak kýla ešte nie je viditeľná, to znamená, že na bruchu nie je zreteľne viditeľný a dobre tvarovaný výčnelok, lekár opatrne sníma celý povrch bielej línie od začiatku do konca. Ak je pri prstoch hernia, dochádza k rozdielom v brušných svaloch a hustej, bolestivej formácii. V pochybných prípadoch lekár počúva podozrenie na herniu pomocou stetoskopu. Za herniovým vakom sa zvyčajne počuje dunenie. Ak toto vzdelanie nie je kýla, potom sa kňučanie nad ním nepočuje.

Na presné objasnenie, ktoré orgány a tkanivá sa podieľali na herniálnom vaku, sa v prípade potreby vykonávajú tieto štúdie:

 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka báriom (látka nepriepustná pre žiarenie);
 • Ezofagogastroduodenoskopie;
 • Ultrazvuk bielej línie a herniálny výstupok;
 • Abdominálna tomografia
 • Herniografia (röntgen hernie s kontrastnou látkou).

Uvedené inštrumentálne vyšetrenia sa nie vždy vykonávajú, ale iba v prípade potreby..

Kýla bielej línie brucha sa musí odlíšiť od peptického vredu žalúdka a dvanástnika, pankreatitídy, cholecystitídy, lipómov, fibromov, neurofibrómov alebo metastáz v omentu..

Ultrazvuková hernia bielej línie brucha

Komplikácie kýly bielej línie brucha

Medzi nasledujúce patologické procesy patria komplikácie prietrže bielo-bielej línie brucha:

 • Zápal herniového vaku a jeho obsahu;
 • Zranená prietrž;
 • Mezenterické uškrtenie;
 • zápal pobrušnice;
 • Koprostáza prietrže;
 • extrasystola.

Najbežnejšou a najrozšírenejšou komplikáciou prietrže je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje herniálny vak a jeho obsah. Zápal je zvyčajne vyvolaný jeho vlastnou mikroflórou, ktorá stagnuje v stlačenej oblasti orgánu, ktorý sa objavuje v herniálnom vaku. Zápal sa môže objaviť pomaly alebo rýchlo, na konci tohto procesu však dochádza k zjazveniu a zhrubnutiu hernálneho portálneho tkaniva, ako aj k tvorbe adhézií. Výsledkom je, že obsah hernálnej vaku prestane zapadať do brušnej dutiny a nastaviteľná prietrž sa stane nenapraviteľnou..

Druhou veľmi častou komplikáciou je porušenie prietrže, ktoré sa vyvíja takto: pri prudkom napätí svalov brušnej steny sa herniálne brány rozširujú, v dôsledku čoho do nich vstupuje väčšina orgánov. Potom sa zväčšená brána prudko zužuje a vyzrážaný orgán alebo jeho časť nemá čas sa usadiť späť do brušnej dutiny. A keďže diera, cez ktorú sa objavil výčnelok orgánov alebo tkanív, sa prudko zúžila, štiepi obsah herniálneho vaku. Zvyčajne sa porušenie kýly vyvíja s prudkým a náhlym zvýšením vnútrobrušného tlaku, napríklad kašeľ, kýchanie, defekácia so zápchou atď..

Ak sa však slučka tenkého čreva nachádzala v herniálnom vaku, jeho porušenie sa môže vyvinúť iným mechanizmom. Takže v dôsledku stlačenia slučky čreva ním prechádzajú plyny a pohybujú sa zhluky jedla, v dôsledku čoho obsah stagnuje, oblasť čreva sa natiahne a prestane vytvárať peristaltické kontrakcie. V bráne prietrže je stlačená výrazne zväčšená slučka čreva.

Prietržená prietrž môže spôsobiť poruchu srdca, najmä výskyt extrasystolov na kardiograme. Arytmia spôsobená extrasystolom môže spôsobiť vážne poruchy obehového systému, ktoré zase maskujú príznaky štipky prietrže.

Uškrtenie mezentérie čreva nie je nič iné ako jeho stlačenie. A keďže nervy, krvné a lymfatické cievy prechádzajú, poskytujú potrebám živín a kyslíka črevnú slučku, ako aj odstraňovanie toxických látok a inerváciu, jej kompresia sa prakticky rovná odpojeniu črevnej oblasti od podpory života. Pri stlačení mezentérie čreva je najprv narušený odtok žilovej krvi a dochádza k tvorbe serózne krvavého exsudátu, ktorý sa hromadí v herniálnom vaku. Ak sa kompresia mezentérie nezastaví, dôjde k porušeniu prietoku a arteriálnej krvi, v dôsledku čoho časť čreva zomrie..

Malo by byť zrejmé, že črevo sa veľmi rýchlo rozpadá a rozkladá, pretože vo vnútri sú baktérie normálnej mikroflóry. Preto, ak sa neodkladná chirurgická operácia nevykonáva v skorých štádiách po začiatku uškrtenia mezentérie, potom toxické látky, ktoré sa tvoria v dôsledku rozpadu črevných tkanív a baktérií, začnú prenikať do brušnej dutiny a spôsobujú septický zápal. Výsledkom je vznik hnisu a difúzna peritonitída. Keď sa objavia príznaky peritonitídy, je nevyhnutná urgentná operácia, pretože bez liečby osoba zomrie v priebehu nasledujúceho dňa.

Ak je prietrž bielej línie pod pupkom, môže sa ako komplikácia vyvinúť koprostáza alebo stagnácia výkalov. Koprostáza sa tvorí pomaly s hromadením výkalov, ktoré nie sú odstránené zo slučky hrubého čreva v herniálnom vaku. V priebehu času sa hromadí veľké množstvo trusu, ktoré podobne ako korok úplne zakrýva črevný lúmen a spôsobuje prekážku. V počiatočných fázach koprostázy človeka je znepokojujúca neustála zápcha a herniálny výčnelok. Ako koprostáza postupuje, objavuje sa plynatosť, nevoľnosť a zvracanie.

Porušenie kýly bielej línie brucha

Porušenie kýly bielej línie brucha predstavuje kompresiu orgánov a tkanív umiestnených v herniálnom vaku. V závislosti od mechanizmu vývoja dochádza k hernii pružným, fekálnym a retrográdnym porušením.

K elastickému porušeniu prietrže dochádza s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku (napríklad počas pohybov čriev, kašľa, kýchania atď.), Keď sa prietržná brána kýly prudko rozširuje, vyčnieva z nich väčšina brušných orgánov. Potom sa prietržová brána vráti do pôvodného stavu, pretože tkanivá sú elastické a spadnuté orgány nemajú čas na návrat späť do brušnej dutiny..

S fekálnym porušením sa slučka čreva, ktorá sa objavuje v herniálnom vaku, výkaly a plyny postupne vypĺňajú. Výsledkom je, že črevná slučka sa rozťahuje a rastie, čoho dôsledkom je jej porušovanie.

Pri retrográdnom porušení sa vytlačí časť črevnej slučky alebo iného orgánu, ktorý nie je v herniálnom vaku, ale v brušnej dutine. Pri tomto type porušenia sa veľmi rýchlo vyvíja peritonitída a nekróza čreva a závažnosť klinických symptómov rýchlo rastie..

Kýla bielej línie - liečba

operácie

Liečba kýly bielej línie brucha je funkčná, pretože akékoľvek konzervatívne metódy tohto ochorenia nie sú účinné. Podstatou chirurgického ošetrenia je otvorenie herniálneho vaku s následným odstránením alebo znížením padlých častí orgánov a tkanív späť do brušnej dutiny a dôkladné obnovenie integrity prednej brušnej steny. Po otvorení je hernálny vak dezinfikovaný a starostlivo vyšetrený. Ak sú v ňom príznaky zápalového procesu, tkanivá sa vyrezajú a odstránia bez toho, aby sa tlačili späť do brušnej dutiny. Potom sa dutina pokryje vrstvou pobrušnice a cez ňu sa prekrývajú pláty šliach, z ktorých sa vytvorí dvojitá hustá vrstva (duplikát)..

Na posilnenie tvarovaného spojenia šliach bielej línie brucha sa často používajú rôzne plastové možnosti. Plastická chirurgia je aplikácia ďalšej vrstvy materiálu, ktorá zvýši pevnosť šľachového kĺbu bielej línie brucha. Na plastickú chirurgiu môžu použiť svoje vlastné tkanivá odobraté z iných častí tela, darcovské materiály získané od iných ľudí alebo rôzne syntetické siete. Sieťové protézy, ktoré sa tiahnu v oblasti so slabými šľachami a udržiavajú svoju silu, bránia im v tom, aby sa rozchádzali a tvorili veľké medzery, v ktorých sa môže prietrž opäť vytvárať, sú najúčinnejšie z hľadiska prevencie relapsu brušnej prietrže bielej línie..

Nosiť obväz, diétu a cvičenie

Bandáž sa odporúča nosiť až po chirurgickom ošetrení kýly bielej línie brucha, aby sa znížil tlak na prednú brušnú stenu a zabránilo sa recidíve. Bez chirurgického zákroku je nosenie kýly obväzom zbytočný. Odporúča sa nosiť obväz najmenej 3 až 6 mesiacov po chirurgickom ošetrení kýly bielej línie brucha a ideálne by sa to malo robiť celý môj život..

Pred, počas a po chirurgickom odstránení prietrže je potrebné dodržiavať stravu, ktorá nespôsobuje zápchu. To znamená, že do stravy musí byť denne zahrnutá zelenina, ovocie, celozrnný chlieb, mäso, ryby a mliečne výrobky. Malo by sa vyhnúť pekárskym výrobkom, cestovinám, údeným, vyprážaným, nakladaným, mastným a iným škodlivým potravinám s nízkym obsahom vlákniny, ktoré môžu spôsobiť zápchu. Malo by sa tiež vyhnúť strukovinám, pretože spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov, ktoré môžu pretiahnuť črevo a vyvíjať silný tlak na prednú brušnú stenu..

V prípade kýly bielej línie brucha nie je možné vykonávať fyzické cvičenie, pretože akékoľvek napätie vo svaloch tlače môže spôsobiť jeho porušenie. Je možné začať špeciálne cvičenia zamerané na posilnenie prednej brušnej steny iba 2 až 3 mesiace po chirurgickom odstránení prietrže. Lekár by mal vykonať súbor cvičení s prihliadnutím na individuálne charakteristiky tejto konkrétnej osoby. Pamätajte, že pri kýle bielej čiary brucha by sa všetky cvičenia mali vykonávať bez váženia (závažia, činky atď.)..

Odstránenie prietrže brušnej bielej línie

Gernioplasty

Hernioplastika prietrže pri bielej línii brucha predstavuje obnovenie integrity úseku šľachového kĺbu, v ktorom bola kýla. Okrem toho sa obnovenie integrity uskutočňuje nielen porovnaním okrajov tkanív, ale aj vytvorením umelej, hustej a silnej štruktúry na prednej stene brucha, ktorá by mala zvýšiť pevnosť tkanív a zabrániť v budúcnosti prietrži prietrže..

Vytvorenie silnej štruktúry v oblasti bielej línie brucha, kde bola prietrž, sa uskutočňuje zošívaním prekrývajúcich sa svalov, fascie a šliach. Takýto plast sa používa pomerne široko, ale poskytuje vysoké percento relapsov..

Pri hernioplastike s použitím biologických alebo syntetických štepov dochádza k oveľa menšiemu počtu relapsov. Podstata týchto hernioplastických techník spočíva v zošívaní tkanív a aplikácii špeciálnych štepov na ne. Transplantáty sú buď častice ich vlastných tkanív alebo špeciálne siete zo syntetických vlákien. V súčasnosti sa najčastejšie používa hernioplastika s použitím syntetických sietí, pretože táto metóda je spoľahlivá, účinná a poskytuje malé percento relapsov..

Biela línia prietrže

laparoskopia

Kýla bielej línie: príznaky, diagnostika a liečba - video

Autor: Nasedkina A.K. Špecialista biomedicínskeho výskumu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ezofágová hernia sa objavuje ako výsledok premiestnenia určitého orgánu do hrudnej dutiny otvorením bránice. Podobný jav sa často vyskytuje aj pri žalúdku.
Kýla je choroba, ktorá ovplyvňuje bedrovú chrbticu. S patológiou je medzistavcový disk poškodený, čo vedie k jeho vyčnievaniu smerom von. Patologický proces vedie k silnej bolesti a strnulosti pohybov.
Akákoľvek choroba pohybového ústrojenstva, ktorá je sprevádzaná výrazným syndrómom bolesti, zhoršuje kvalitu života. Kýla chrbtice je vážna patológia, existuje rozšírený názor, že ju možno liečiť iba chirurgicky, ale operácia je zložitá, vyžaduje zdĺhavú rehabilitáciu a často končí komplikáciami.