loader

Hlavná

Hlava

Kýla bielej línie - príznaky a liečba

Čo je kýla bielej línie? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Hitaryan A.G., fleboológovi so skúsenosťou 30 rokov..

Definícia choroby. Príčiny choroby

Kýla bielej línie brucha je jedným z typov brušných hernií, ktoré sa vyznačujú vznikom vnútorných orgánov v dôsledku poruchy fúzie aponeuróz (šliachových platní) svalov prednej brušnej steny..

Táto patológia sa nenájde tak často ako trieslovinová a pupočná kýla. Jeho prevalencia sa pohybuje od 2 do 4% z celkovej dospelej populácie. [1] [2] [3] V takmer 90 - 92% prípadov sa vyskytuje u žien.

Tvorba kýly bielej línie je ovplyvnená určitými faktormi, ktoré vedú k oslabeniu väzivovo-svalovej kostry prednej brušnej steny:

 • vrodená dysplázia (vývojové abnormality) spojivového tkaniva;
 • nadváha, rýchle chudnutie, viacnásobné tehotenstvo, ako aj chirurgické zákroky a poranenia brušnej steny (vrátane tých, ktoré narúšajú jej inerváciu);
 • zníženie motorickej aktivity na dlhú dobu a niektoré neurologické poruchy;
 • športovanie na profesionálnej úrovni, ďalšie systematické ťažké fyzické namáhanie alebo jednoduché zdvíhanie ťažkých váh;
 • tvrdá fyzická práca.

Príčinou divergencie bielej línie brucha a tvorby herniálneho výčnelku sú tiež chronické choroby, pri ktorých dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Medzi ne patrí pretrvávajúca zápcha, poruchy močenia, ťažké kašeľ. [6] V dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku a nadmerného natiahnutia prednej steny brucha sa vytvára zóna „slabého spojivového tkaniva“ (spravidla ide o pupočnú oblasť)..

V rôznych vekových skupinách je výskyt choroby významne odlišný. Kýla bielej línie sa často vyskytuje u detí ako vrodená vada v prednej brušnej stene alebo u žien starších ako 40 rokov. U mužov prevalencia takýchto hernií nezávisí od veku. [4]

Príznaky hernie bielej línie brucha

Výčnelok v pupočnej oblasti je hlavným príznakom, ktorý si pacient môže všimnúť sám. Ak však pacient významne exprimuje podkožný tuk, výbežok malých rozmerov často zostáva bez povšimnutia. Výstupok má rôzne veľkosti a tvary, je umiestnený vo vnútri pupočného otvoru a od neho.

Pain. Tento príznak sa vždy nevyskytuje v menej ako 20% prípadov. Bolesť je často spojená so zvýšením veľkosti herniovej chyby a periodickým kompresiou herniálneho obsahu v tomto mieste. Tento príznak je veľmi alarmujúci, pretože orgán, ktorý sa dostal do hernálnej brány, je stlačený a existuje riziko zranenia. V prípade postupného zvyšovania bolesti je nutná operácia čo najskôr.

Nepohodlie. Tento príznak sa pozoruje ešte častejšie ako bolesť. Nepohodlie prietrže je rovnakého pôvodu, ale menej výrazné.

Porušenie motorickej evakuačnej funkcie čreva. Nájdenie časti tenkého alebo hrubého čreva v herniálnom vaku môže viesť k narušeniu prechodu obsahu, ktorý sa prejavuje zápchou, nadúvaním, ťažkosťami stolice a plynu a bolesťou v rôznych častiach brucha. Najnápadnejším prejavom tohto príznaku je rozvoj akútnej obštrukcie čreva, ktorá môže viesť k smrti, a preto si vyžaduje neodkladnú chirurgickú starostlivosť..

Patogenéza kýly bielej línie brucha

V súčasnosti patogenéza tvorby prietrže nie je úplne objasnená. Je známe, že hlavným faktorom pri tvorbe hernií sú poruchy spojivového tkaniva vo forme nerovnováhy v množstve zrelého (typ I) a nezrelého (typ III) kolagénu. Je to zrelý kolagén, ktorý je základom sily všetkých formácií spojivového tkaniva nášho tela, konkrétne väzov, aponeuróz a šliach. [5] [6] [7]

Zmeny začínajú v štádiu dozrievania kolagénu: tvorba tohto proteínu sa spomaľuje a zvyšuje sa jeho rýchlosť rozkladu. To vedie k tomu, že v spojovacích štruktúrach typu III sa kolagén stáva omnoho viac. Pretože je to jemnejšia štruktúra, sila a odpor prednej brušnej steny sa znižuje, čo je hlavným predispozičným faktorom pre vývoj prietrže. [8]

Pri vývoji kýly u detí má prvoradý význam nedostatočná (neúplná) fúzia aponeurózy svalov prednej brušnej steny. To vedie k tomu, že v tejto oblasti sa vytvára slabá oblasť, v ktorej sa následne tvorí kýla. Okrem toho ovplyvňujú vznik prietrže rôzne choroby, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku - čierny kašeľ, ochorenie pľúc (zápal pľúc), fimóza, úplavica, zápcha atď. Okrem toho v „slabej zóne“ dochádza k postupnému rozširovaniu a po herniálnom vaku sa vytvára výčnelok, ktorý u detí častejšie obsahuje omentum a tenké črevo. [9] [10] [11]

Kýly u dospelých sa vyskytujú v súvislosti s vrodenými chybami vo vývoji spojivového tkaniva. Obezita, opakované tehotenstvo, ktoré sa vyskytuje bez toho, aby sa dodržiaval nevyhnutný režim a nedostatok riadneho fyzického namáhania, zase predisponujú k progresívnemu zvýšeniu herniového výčnelku, najmä u obéznych ľudí. [10]

Klasifikácia a štádiá vývoja prietrže bielej línie brucha

Existujú tri hlavné fázy vývoja kýly bielej línie: [13] [14]

 • stupeň tvorby preperitoneálneho lipómu - cez malý štrbinovitý defekt vlákien šľachy sa objavuje preperitoneálna vláknina;
 • počiatočné štádium formovania - dochádza k tvorbe herniálneho vaku, ktorého obsah je najčastejšie oblasťou omentum alebo tenkého čreva;
 • konečná fáza formovania - sú prítomné všetky komponenty, ktoré sú charakteristické prietrži - herniové brány, vrece a obsah.

Všetky kýly sa dajú rozdeliť do dvoch hlavných skupín:

 • vrodené - hernie zistené u detí v ranom veku;
 • získané - všetky hernie, ktoré sa objavujú u ľudí v procese života.

Všetky kýly sa tiež delia na:

 • opraviteľný - obsah herniálneho vaku sa dá vložiť do brušnej dutiny;
 • ireducibilný - obsah herniálneho vaku je pevne spájkovaný k jeho stenám a okolitým tkanivám, čo bráni voľnému premiestneniu do brušnej dutiny;
 • obmedzený - obsah hernálneho vaku je stlačený v oblasti hernálnej brány. Prudké zvýšenie tlaku v bruchu a rozšírenie hernálneho portálu vedie k vzniku vnútorných orgánov v herniálnom vaku. Po určitom čase poklesne tlak, prietržová brána sa zmenšuje - dochádza k stlačeniu herniálneho obsahu, čo spôsobuje narušenie zásobovania krvi. Pri tomto type kýly je potrebná núdzová pomoc..

Kýly bielej línie sa okrem toho klasifikujú podľa polohy vzhľadom k pupku: [15]

 • supra umbilical - prietrž nad pupočníkovým krúžkom;
 • pupočník - prietrž pri pupočnom kruhu;
 • sub-umbilical - prietrž pod pupočným kruhom.

Komplikácie kýly bielej línie brucha

Jedným z najčastejších komplikácií je poranenie prietrže pri bielej línii brucha. Vyskytuje sa, keď vnútorné orgány vstúpia do herniálneho vaku a podrobia sa silnej kompresii. Zvyčajne sa kompresia vyskytuje v oblasti herniovej brány, menej často v krku herniálneho vaku a v samotnom vaku..

Hlavným klinickým prejavom je náhla ostrá bolesť v oblasti herniálneho otvoru. Tento stav si vyžaduje neodkladnú chirurgickú liečbu..

Koprostáza je narušenie priechodu obsahu hrubého čreva alebo tenkého čreva v dôsledku zníženia peristaltiky (kontrakcie) tej časti čreva, ktorá sa vymačkáva v herniálnom vaku. Zvyčajne sa to stáva u starších pacientov (najmä u tých, ktorí trpia zápchou). Predispozičnými faktormi tejto komplikácie sú fyzická nečinnosť (sedavý spôsob života), obezita a prejedanie.

Pacienti s koprostázou sa sťažujú na zadržiavanie stolice, nevoľnosť, miernu bolesť v rôznych častiach brucha, nevoľnosť a niekedy zvracanie. V tomto prípade sa vykonáva konzervatívna liečba: ľahká masáž herniálneho výčnelku, rovnako ako klystír s glycerínom a parafínovým olejom. Vymenovanie preháňadiel je prísne kontraindikované, pretože v dôsledku preplnenia olovenej slučky koprostáza prechádza do fekálnej formy porušenia - potom sa podľa núdzových indikácií odporúča chirurgická liečba..

Neodvolateľnosť ventrálnej prietrže je komplikácia, ktorá sa vyskytuje v dôsledku tvorby adhézií spojivového tkaniva (adhézie) medzi vnútornými stenami hernálneho vaku a orgánmi, ktoré vstupujú do jeho lúmenu. Neredukovateľná prietrž, na rozdiel od uškriabanej, je bezbolestná a iba periodicky spôsobuje nepohodlie pri pohyboch, kašle a svalovom napätí prednej brušnej steny. Nezvratný výčnelok počas namáhania sa môže mierne zväčšiť, ale pri relaxácii nedochádza k úplnému zmenšeniu do brušnej dutiny. Najčastejšie je neredukovateľná prietrž viackomorová, t.j. v dutine herniálneho vaku je niekoľko dutín (komôr). Chirurgické ošetrenie týchto hernií sa zvyčajne vykonáva plánovaným spôsobom, ale v prípade podozrenia z porušenia je nevyhnutný neodkladný zásah..

Kýla je infekcia herniálneho vaku spolu s jeho obsahom. Je to hlavne v dôsledku prenikania infekcie z obsahu herniálneho vaku, menej často z brušnej dutiny a z kože. Zápal herniálneho vaku prebieha v akútnom štádiu, môže byť serózny, serózne-fibrinózny, hnisavý alebo hnisavý. Ak je príčinou herniálny obsah, vykonáva sa urgentná chirurgická liečba zápalu prietrže bielej línie s odstránením zdroja infekcie. V prípade zápalu kože sa vykonáva konzervatívna liečba..

Hernia tuberkulóza bielej línie je v chirurgickej praxi zriedkavou komplikáciou. Najčastejšie má sekundárny charakter výskytu. Vyjadruje sa v lokálnej lézii stien herniálneho vaku a vnútorných orgánov, ktoré sú v herniálnom vaku. Pri ďalšom vyšetrení je potrebné venovať pozornosť stavu lymfatických uzlín mezentérie a oblasti ileu a konečníka..

Ak sa počas chirurgickej liečby prietrže zistí tuberkulózny proces, potom sa intervencia uskutoční podľa plánu s ďalšou antibiotickou liečbou..

Diagnóza kýly bielej línie brucha

Na diagnostiku kýly bielej línie sa používajú základné a doplnkové metódy. [16] [17]

Medzi hlavné metódy patrí:

 • anamnéza (anamnéza);
 • fyzikálne vyšetrenie prietrže;
 • palpácia (palpácia) herniového výčnelku a hernia; brána
 • náraz (poklepaním) herniálneho výčnelku;
 • auskultácia (počúvanie) prietrže.

Na presnejšiu diagnostiku sa používajú ďalšie metódy:

 1. Ultrazvuková prietrž - používa sa na objasnenie obsahu herniového vaku, jeho objemu a veľkosti brány prietrže.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie prednej brušnej steny je hlavný, spoľahlivý a cenovo dostupný spôsob diagnostikovania prednej brušnej steny. Umožňuje vám identifikovať chybu v bielej línii brucha v skorých štádiách, určiť obsah herniálneho vaku, najmä v prítomnosti veľkej vrstvy podkožného tuku..
 3. RTG brucha.
 4. Magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia s Valsalvovým rozpadom sa v každom prípade nevykonávajú. Indikácia výkonnosti:
 5. index telesnej hmotnosti pacienta> 35;
 6. opakujúca sa a pooperačná prietrž;
 7. bolesť v brušnej stene pri absencii klinického potvrdenia prietrže.
 8. Röntgenová kontrastná herniografia.
 9. Irrigoscopy.

Liečba kýly bielej línie brucha

K dnešnému dňu je možná iba chirurgická liečba prietrže. Výnimkou sú deti do 5 rokov s malými kýlami. V tomto prípade sa používajú rôzne typy konzervatívnej liečby, napríklad nosenie obväzov a použitie špeciálnych lepiacich pások. [18] Chirurgická liečba sa používa u všetkých ostatných pacientov as neúčinnosťou konzervatívnych metód u detí.

Existujú dva hlavné typy plastov - napínacia a napínacia hernioplastika. [19] [20] [21] [22]

Tenzná hernioplastika (trakčná hernioplastika) je druh chirurgickej pomoci, pri ktorej chirurg maximálne napne okraje aponeurózy s maximálnym obnovením anatómie prednej brušnej steny. Doteraz sa tento spôsob plastov používal všade na ktorejkoľvek klinike. Teraz, s príchodom dostatočne pokročilých a dostupných syntetických protetických materiálov, sa hernioplastika napätia používa veľmi zriedka. Je to spôsobené skutočnosťou, že pri tomto type plastu sú okraje defektu vystavené silnému napätiu, zmenšeniu objemu brušnej dutiny, čo vedie k ťažkostiam s dýchaním. V pooperačnom období si väčšina pacientov často všimne výraznú bolesť v oblasti pooperačnej rany, najmä s veľkým poškodením prietrže. A percento recidív pri tomto spôsobe liečby je 10 - 20% operovaných pacientov..

Túto metódu používajú v modernej praxi pediatrickí chirurgovia. Je to možné kvôli malej veľkosti prietrže u detí..

Hernioplastika bez napätia je typ plastu, v ktorom sa používajú ďalšie materiály, ktoré uzatvárajú prietržnú bránu bez napínania okrajov aponeurózy. Pre túto operáciu existuje veľké množstvo rôznych metód. Líšia sa vlastnosťami umiestnenia endoprotézy a metódami jej fixácie..

Hlavné typy beznapäťovej hernioplastiky:

 1. fixácia protézy na muskuloskeletálny skelet (operácia „onlay“) - herniálny defekt v oblasti bielej línie brucha sa uzatvára od okraja k okraju, potom sa subkutánny tuk odlupuje 4 až 6 cm v rôznych smeroch a endoprotéza sa položí na stehu bielej línie a zošije sa. Jej;
 2. umiestnenie protézy pod muskulo aponeurotickým skeletom (operácia „sublay“) - po otvorení vagíny rekta abdominis sa listy aponeurózy zošijú od okraja k okraju a protéza sa pripevní k pobrušnici v tvarovanom lôžku;
 3. fixácia endoprotézy bez jej zakrytia tkanivom aponeurózy (operácia „inlay“) - je použiteľná v prípadoch nemožnosti alebo nebezpečenstva spojenia kýlovej brány z dôvodu rizika vzniku kompartmentového syndrómu (vysoký brušný tlak).

Endovurgické metódy hernioplastiky

Nová a pokročilá technika v liečbe kýly bielej línie brucha - plastu s endoprotézou Ventralex ST. [21] Chirurgický zákrok pomocou tejto technológie je možný, ak herniálna vada nebola predtým vykonaná a jej veľkosť nepresahuje 6 cm 2..

Operácia sa vykonáva herniotomickým rezom nie väčším ako 2 cm v endotracheálnej anestézii. Okrem toho sa na ľavý bok inštaluje 5 mm trokár pre laparoskop, pomocou ktorého sa monitoruje inštalácia sieťovej protézy..

Po vykonaní rezu herniotomiou, revízii a ponorení herniálneho obsahu sa odstráni herniový vak a nainštaluje sa samoliečiteľná protéza Ventralex. Skladá sa z upevňovacieho a ochranného povrchu..

Na konci umiestnenia endoprotézy sa uskutoční následná laparoskopia na kontrolu kvality jej inštalácie. Potom sa zafixuje protéza a na kožu sa aplikuje kozmetický šev. [22]

Výhody tohto spôsobu liečby kýly bielej línie:

 • minimálne poškodenie prednej brušnej steny;
 • skrátenie trvania operácie na 15 - 20 minút;
 • takmer úplná absencia bolesti v pooperačnom období;
 • krátke rehabilitačné obdobia (pacient je prepustený z nemocnice po 24-48 hodinách po operácii);
 • maximálny kozmetický efekt.

Frekvencia komplikácií a relapsov po laparoskopickej hernioplastike sa pohybuje od 0 do 15%.

Prognóza. prevencia

Ak sa operácia vykonáva správne a včas, prognóza ochorenia bude relatívne priaznivá. Po chirurgickom zákroku sa pacienti rýchlo zotavia a vrátia do normálneho života bez výrazných obmedzení. [22]

Celkovo sú relapsy po chirurgickom zákroku 5-10% a závisia od zvoleného spôsobu liečby. Pri hernioplastike s miestnymi tkanivami je teda percento relapsov oveľa vyššie ako pri plastickej chirurgii s použitím pletiva. Je to kvôli nevyhnutnému napätiu tkanív počas prvého typu operácie. Tkanivá pod silným napätím, atrofiou a stávajú sa „slabým miestom“ prednej brušnej steny. [23]

Ďalším dôvodom rozvoja relapsov je neurodystrofický syndróm, ktorý sa vyvíja v dôsledku poškodenia nervových kmeňov počas predchádzajúcej operácie. V oblasti, kde došlo k denervácii, sa vyvíja dystrofický proces a brušná stena stráca svoju silu. Je to hlavne kvôli infekcii rán, ktorá prispieva k tvorbe neúplnej jazvy. Pri liečbe pacientov s kýlou je preto dôležité dodržiavať zákony o asepsii a antiseptikách. [21]

Nevyhnutné podmienky na zníženie rizika relapsu:

 • povinné nosenie obväzov;
 • obmedzenie fyzickej aktivity až na 2-3 mesiace;
 • normalizácia indexu telesnej hmotnosti (vylúčenie prírastku hmotnosti na začiatku pooperačného obdobia);
 • normalizácia funkcie čriev (vylúčenie zápchy) atď..

Ak je operácia ukončená, prognóza ochorenia sa výrazne zhoršuje: vo väčšine prípadov sa výčnelok zväčšuje a prestáva sa prispôsobovať, a preto sa zvyšuje riziko vzniku život ohrozujúcich komplikácií. [24]

Metódy prevencie chorôb:

 • vykonávanie činností, ktoré posilňujú rám svalov a aponeurózy prednej brušnej steny (vykonávanie mierne intenzívnych fyzických cvičení, ale bez zdvíhania závaží a traumatizovania brušnej steny);
 • udržiavanie vnútrobrušného tlaku je normálne (liečba kašľa, prevencia zápchy, odstránenie nadúvania, liečba porúch močenia);
 • prestať fajčiť, piť alkohol.

Prevencia impozantných komplikácií zahŕňa včasnú chirurgickú liečbu.

Biela línia prietrže

Kýla bielej línie brucha je patologický proces, pri ktorom k výčnelku vnútorných orgánov brušnej dutiny dochádza pozdĺž stredovej čiary brucha. Šírka bielej čiary v normálnom stave je 1,5–2 cm a pod pupkom sa výrazne zužuje - do 0,2–0,3 cm. Rozdiel vo vláknitých vláknach pri tejto forme ochorenia môže dosiahnuť 10–12 cm.

Kýla bielej línie u detí je diagnostikovaná veľmi zriedka. Najčastejšie je tento typ patologického procesu diagnostikovaný u mladých mužov - vo veku 20 - 30 rokov.

Klinický obraz tohto ochorenia je dosť jednoznačný a dobre vyjadrený - v prednej stene brušnej dutiny sa tvorí bolestivý výčnelok, bolesti brucha, dyspeptické poruchy.

Diagnostická kýla bielej línie brucha sa určuje fyzikálnym vyšetrením, laboratórnymi a inštrumentálnymi vyšetrovacími metódami. Liečba takýchto patológií je vo väčšine prípadov iba radikálna - vykonáva sa operácia na odstránenie prietrže. Konzervatívne terapeutické opatrenia sú v tomto prípade neúčinné, rovnako ako pri iných typoch prietrží.

Ďalšia prognóza bude mať výlučne individuálny charakter, pretože všetko závisí od včasnosti začiatku terapeutických opatrení, závažnosti patologického procesu a celkového zdravotného stavu pacienta..

etiológie

Kýla bielej línie brucha sa môže vyvinúť na pozadí nasledujúcich etiologických faktorov:

 • dedičného porušenia štruktúry šliach;
 • pooperačné jazvy v bielej línii brucha;
 • poranenia brucha;
 • obezita;
 • chronický kašeľ, ktorý vyvoláva silné a neustále napätie v brušnej dutine;
 • chronická zápcha;
 • ťažké narodenie, ťažké tehotenstvo;
 • patologické procesy, pri ktorých sa vyskytujú ťažkosti s močením;
 • ascites;
 • fyzický stres;
 • nadmerné cvičenie.

Rovnako ako ďalšie formy tohto patologického procesu sa v tých prípadoch, keď dôjde k nadmernému zaťaženiu brušnej steny, vytvára aj hernia bielej línie brucha dospelých..

U detí sa takéto ochorenie môže vyvinúť uprostred silného a dlhodobého plaču..

klasifikácia

Podľa klinických a morfologických príznakov a povahy priebehu choroby sa rozlišujú tieto formy:

 • nekomplikovaný;
 • uškriabaná prietrž bielej línie brucha.

Podľa charakteru vývoja sa rozlišujú tieto fázy:

 • prvý stupeň - preperitoneálny lipóm, diery v rozbiehajúcej sa šľache sú malé;
 • druhá etapa - peritoneum vstupuje do brány prietrže a začína sa vytvárať membrána pre vnútorné orgány;
 • tretia etapa - konečne vytvorená prietrž, ktorá obsahuje bránu prietrže, herniálny vak s obsahom (omentum, črevá, väzivo).

Podľa úrovne umiestnenia sa rozlišujú tieto formy patologického procesu:

 • supra umbilical kýla - vytvorená nad pupkom;
 • pupočník - nachádza sa blízko pupku;
 • hypogastrický alebo pupočníkový - sú umiestnené pod pupkom (táto forma je najmenej pravdepodobná).

Spravidla sú také útvary jednoduché, ale vyskytujú sa aj viaceré tvary, zatiaľ čo výčnelky sú umiestnené jeden po druhom.

Iba lekár môže určiť štádium vývoja patologického procesu vykonaním fyzikálneho vyšetrenia a laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrovacích metód.

symptomatológie

Kýlu bielej línie brucha je možné diagnostikovať už v počiatočnom štádiu.

Vo zvislej polohe bude v stredovej čiare prítomný mierny výčnelok, ktorý bude charakterizovaný nasledujúcim klinickým obrazom:

 • bolestivé vzdelávanie;
 • mäkký na dotyk;
 • ak osoba zaujme horizontálnu pozíciu, vzdelanie zmizne;
 • pri fyzickej aktivite sa môže bolest zosilniť.

Symptómy u mužov, rovnako ako u žien, sa budú všeobecne charakterizovať takto:

 • elastický útvar je umiestnený v stredovej oblasti;
 • pri náraste namáhania;
 • dunenie v bruchu, ak je črevo zapojené do patologického procesu;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • oneskorené uvoľňovanie plynov a stolice;
 • celkové zhoršenie pohody;
 • slabosť, rastúca nevoľnosť;
 • pri fyzickej aktivite a zdvíhaní hmotnosti je bolesť výrazne zvýšená.

Pri obmedzenej prietrži sa celkový klinický obraz doplní o tieto príznaky:

 • pretrvávajúca nevoľnosť a opakované vracanie;
 • krv môže byť prítomná v stolici;
 • nadúvanie, pocit plnosti;
 • pálenie záhy, grganie;
 • bolesť môže byť daná oblasti lopatky a dokonca aj spodnej časti chrbta.

S týmto klinickým obrazom musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc a nie samoliečiť.

diagnostika

Dôkladný diagnostický program umožňuje rýchlu a presnú diagnostiku.

Predovšetkým sa vykonáva fyzické vyšetrenie pacienta, počas ktorého lekár vykonáva palpačné vyšetrenie brušnej dutiny, zisťuje povahu klinického obrazu, študuje anamnézu a zbiera osobnú anamnézu.

Napriek tomu, že kýla bielej línie brucha má špecifické príznaky, vykonávajú sa určité diagnostické opatrenia na určenie povahy priebehu patologického procesu:

 • rádiografia žalúdka báriom;
 • Ezofagogastroduodenoskopie;
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • MSCT brušných orgánov;
 • Röntgenové štúdie s kontrastným činidlom;
 • diagnostická laparoskopia prietrže bielej čiary.

Ďalej sú predpísané štandardné laboratórne testy.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku nasledujúcich patologických procesov:

Na základe výsledkov klinických skúšok sa stanoví presná diagnóza, na základe ktorej sa určujú taktiky liečby.

liečba

Liečba bez chirurgického zákroku v tomto prípade nebude vhodná, pretože konzervatívnymi opatreniami na odstránenie patologického procesu nie je možné. Vo výnimočných prípadoch, ak operácia nie je možná, sa predpíše podporná liečba - pre pacienta sa vyberie obväz na prietrž. Malo by sa však chápať, že takúto metódu nemožno považovať za plnohodnotnú liečbu a pri dlhodobom používaní vedie len k zhoršeniu stavu..

Kýla bielej čiary sa spravidla odstráni. Plast sa dá natiahnuť pomocou miestnych tkanív alebo voľne (pomocou syntetických protéz)..

Pri takýchto patologických procesoch sa hernioplastika vykonáva:

 • defekt je zošitý pomocou šnúrky na šnúrky a kontinuálnych štep zo štepu;
 • plastická chirurgia aponeurózy.

Je potrebné poznamenať, že pri použití miestnych tkanív sa často pozoruje recidíva prietrže.

Môže sa použiť jedna z nasledujúcich hernioplastických metód:

 • mriežka je umiestnená nad aponeurózou;
 • mriežka je inštalovaná medzi listami aponeurózy;
 • oko je umiestnené vo vnútri brušnej dutiny.

V pooperačnom období je pacientovi predpísaná lieková terapia, ktorá prispieva k rýchlemu uzdraveniu po operácii. Je tiež predpísaná strava. Fyzická aktivita je v tomto prípade kontraindikovaná.

Malo by byť zrejmé, že v tomto prípade je liečba ľudovými liekmi kontraindikovaná. V niektorých zdrojoch nájdete metódu, ako je bankové ošetrenie, ale jej použitie sa dôrazne neodporúča.

Prognóza bude priaznivá, iba ak sa liečba začne včas a správne. Obmedzená prietrž bielej línie sa vyznačuje negatívnejšími prognózami, pretože do patologického procesu sú zapojené aj iné orgány..

Ako prevencia je potrebné dodržiavať všeobecné pravidlá zdravého životného štýlu: sledovať svoje zdravie a prijať opatrenia na prevenciu patologických procesov, ktoré sú na etiologickom zozname. Samoliečba je v tomto prípade nepraktická, pretože to môže viesť nielen ku komplikáciám, ale aj k smrti.

Biela línia prietrže

Ako liečiť kýlu bielej línie

Kýla bielej línie brucha je patologický proces, počas ktorého sa vytvára vydutie brušných orgánov medzi prasklinami vlákien výstuže svalov strednej línie (biela čiara). Iným spôsobom sa takéto ochorenie nazýva epigastrická hernia a vyskytuje sa v 10% všetkých prípadov, častejšie u mužov..

K vydutiu orgánov dochádza kdekoľvek pozdĺž stredovej čiary brucha v mieste otvoru. Biela čiara slúži ako prepletanie zväzkov šľachy širokých svalov brucha vo forme doštičky. Čiara pozdĺž stredovej osi od xiphoidného procesu po ochlpenie je lokalizovaná, jej hrúbka je asi tri centimetre.

Čo to je?

Kýla bielej línie je výčnelok podkožného tuku a vnútorných orgánov cez veľké medzery medzi plexom šliach bielej línie brucha..

Ako ukazuje prax, patológia je častejšia u mužov mladších ako 30 rokov o 3-10%. Pri tejto forme ochorenia sa začnú objavovať časti vnútorných orgánov a tuku cez otvory medzi svalmi. Typickým lokalizačným miestom je epigastrická oblasť.

Nasledujúce typy hernií sa rozlišujú v závislosti od lokalizácie vzhľadom na pupočnú dutinu:

 1. Nadledvina (nachádza sa nad pupkom);
 2. Takmer pupočníková (nachádza sa v blízkosti pupočnej dutiny);
 3. Pupočník (lokalizovaný pod pupočnou dutinou).

Poloha kýly bielej línie v blízkosti pupku a pod ňou je zriedkavé.

Moderné metódy liečby uľahčujú odstránenie choroby, avšak pri jej identifikácii v počiatočnej fáze sa musíte oboznámiť s príčinami rozvoja patológie a jej sprievodnými príznakmi. Kýla, rovnako ako akékoľvek iné ochorenie, sa ľahšie lieči v počiatočnej fáze vývoja.

Na prvý pohľad vzdelanie nespôsobuje značné nepohodlie, ale choroba je stále plná nebezpečenstva. Hlavnou hrozbou je štiepenie orgánov, ktoré sú uväznené vo vnútri herniálneho vaku. V niektorých prípadoch dochádza k kompresii nervov..

príčiny

Faktory vyvolávajúce vývoj choroby sú rozdelené do 2 kategórií: príčiny vyplývajúce zo slabosti bielej čiary a faktory spôsobené zvýšeným tlakom vo vnútri pobrušnice.

Dôvody týkajúce sa prvej skupiny slúžia ako predpoklad pre výskyt prietrže. to:

 1. Genetická predispozícia V prítomnosti príbuzných s touto diagnózou sa zvyšuje riziko ochorenia.
 2. Nadváha Vďaka hrubej vrstve podkožného tuku sa predná brušná stena slabne a biela čiara sa začína napínať.
 3. Jazvy, ktoré sú výsledkom chirurgických zákrokov, a každý z nich je slabým miestom, kde sa môže prietržovať hernia..
 4. Zranenia Každé poškodenie brucha oslabuje prednú brušnú stenu..
 5. Tehotenstvo Počas tohto obdobia sú brušné svaly oslabené a brušná stena je napnutá..

Faktory v druhej skupine sú priami provokatéri nástupu choroby. Tie obsahujú:

 • silné a dlhšie plačúce deti;
 • silné narodenie, veľké dieťa;
 • choroby, ktoré sa vyskytujú v dôsledku problémov s močením;
 • veľká fyzická námaha;
 • zápcha
 • choroby brušnej dutiny, vyskytujúce sa na pozadí silného kašľa.

Príznaky kýly bielej línie brucha, foto

Príznaky kýly bielej línie brucha (pozri fotografiu) sú rovnaké pre mužov aj pre ženy, patológia nezávisí od sexuálnych charakteristík. V niektorých prípadoch sa prietrž môže prejaviť iba výbežkom, ktorý je charakteristický pre počiatočné štádium patológie.

Kýla sa v priebehu času začína prejavovať bolesťami, ktoré sa počas intenzívneho pohybu a namáhania výrazne zosilňujú. Bolesť môže mať v každom prípade odlišnú povahu. Môžu byť ostré, nudné, ťahajúce, dlhé alebo paroxyzmálne, ostré alebo dokonca „dýky“..

Ochorenie u mužov a žien je sprevádzané aj týmito príznakmi:

 • nevoľnosť, po ktorej nasleduje zvracanie;
 • bolesti inej povahy - s ohnutím, ohybmi a inými pohybmi;
 • napínanie svalov v stredovej línii brucha;
 • bolesť po jedle;
 • grganie, pálenie záhy, škytavka.

S progresiou choroby sa zosilňujú príznaky patológie:

 • bolesť zosilňuje a stáva sa pre pacienta neznesiteľnou;
 • vracanie neustále mučí pacienta;
 • v stolici sa dá zistiť krv;
 • správna prietrž sa stáva nemožnou.

V prípade zvieracej prietrže by pomoc pacientom mala byť naliehavá. V prípade akýchkoľvek prejavov by ste mali okamžite kontaktovať kliniku.

etapy

Bežne je biela čiara od hrudnej kosti po pupok široká 10–25 mm a zužuje sa dole až na niekoľko milimetrov pod ňou. V mieste vzniku prietrže bielej línie brucha sa vlákna šľachy môžu líšiť o 100 až 120 mm, čím sa vytvoria herniálne brány rôznych tvarov (oválne, kosoštvorcové, okrúhle)..

Široké herniové brány sa neobjavia okamžite - herniálny výstupok prechádza niekoľkými fázami vývoja:

 1. Prvým stupňom je preperitoneálny lipóm. Vyskytuje sa, keď sa objaví jeden alebo viac provokujúcich faktorov, ktoré sme spomenuli vyššie. V tomto prípade cez ešte malé diery v rozbiehavej šľache vyčnieva tuk pod kožu.
 2. Počiatočné štádium. Pobrušnice vstupuje do brány prietrže, ktorá začína tvoriť membránu pre vnútorné orgány, ktoré vystupujú pod kožu. Peritoneum je tenká membrána pokrývajúca vnútorné steny brušnej dutiny a povrch vnútorných orgánov.

Kýla bielej línie brucha vo fáze konečnej formácie obsahuje všetky potrebné prvky:

 • hernial gates - diera v bielej línii, odkiaľ pochádzajú orgány;
 • hernial sac - peritoneum;
 • obsah vaku: omentum, črevá, steny žalúdka, niektoré väzy.

Zložitosť operácie závisí od toho, kedy sa choroba objavila..

Pruh

Porušenie kýly bielej línie brucha predstavuje kompresiu orgánov a tkanív umiestnených v herniálnom vaku. V závislosti od mechanizmu vývoja dochádza k hernii pružným, fekálnym a retrográdnym porušením.

K elastickému porušeniu prietrže dochádza s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku (napríklad počas pohybov čriev, kašľa, kýchania atď.), Keď sa prietržná brána kýly prudko rozširuje, vyčnieva z nich väčšina brušných orgánov. Potom sa prietržová brána vráti do pôvodného stavu, pretože tkanivá sú elastické a spadnuté orgány nemajú čas na návrat späť do brušnej dutiny..

S fekálnym porušením sa slučka čreva, ktorá sa objavuje v herniálnom vaku, výkaly a plyny postupne vypĺňajú. Výsledkom je, že črevná slučka sa rozťahuje a rastie, čoho dôsledkom je jej porušovanie.

Pri retrográdnom porušení sa vytlačí časť črevnej slučky alebo iného orgánu, ktorý nie je v herniálnom vaku, ale v brušnej dutine. Pri tomto type porušenia sa veľmi rýchlo vyvíja peritonitída a nekróza čreva a závažnosť klinických symptómov rýchlo rastie..

diagnostika

Počiatočná diagnóza sa môže vykonať na základe externého vyšetrenia pacienta, na presné určenie stavu sú potrebné ďalšie vyšetrenia.

 1. Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Kontroluje stav vnútorných orgánov.
 2. X-ray vyšetrenie hernial vak. Pred vyšetrením sa pacientovi pripraví bárium na zvýšenie kontrastu obrazu.
 3. Multispirálna tomografia. Používa sa v najťažších prípadoch a umožňuje vám úplne odstrániť chyby pri diagnostike a hodnotení súčasného stavu.

liečba

Pri liečení choroby sa často robia chyby, ktoré negatívne ovplyvňujú patológiu:

 1. Liečba liekmi proti bolesti alebo antispasmodickými liekmi bude iba odstraňovať bolesť.
 2. Neustále nosí obväz. Zariadenie sa nedá dlho používať. Pás nenahrádza plnú funkčnosť svalov. Pri častom používaní zariadenia môžu svalové vlákna strácať svoj tón, čo vedie k ich atrofii..
 3. Ľudové liečivá (výťažky z listov kôstok, nesmrteľka, palina), brané ústne, môžu znižovať tvorbu plynov a zlepšovať funkciu čriev. Tým sa zníži stupeň vystupovania čriev, ale defekt v šľachách sa v dôsledku vlastností tohto tkaniva neprevýši..
 4. Užívanie liekov na zvýšenie žalúdočnej motility. Tento typ liečby nejakú dobu skutočne prináša úľavu, ale problém nevyrieši. Odporúča sa liečiť patológiu pomocou chirurgického zákroku..
 5. Cvičenie je dobré na prevenciu prietrže, ale nie na liečenie.

Odmietnutie samoliečby, včasná diagnostika patológie a jej správna liečba je jediným spôsobom, ako sa vyhnúť komplikáciám a vrátiť sa k plnohodnotnému životnému štýlu..

Príprava na operáciu

Vlastná príprava pacienta zahŕňa nasledujúce položky:

 • odmietnutie alkoholu najneskôr tri dni pred plánovanou operáciou;
 • vylúčenie liekov, ktoré zhoršujú zrážanie krvi a zvyšujú riziko krvácania (musíte informovať lekára o všetkých užívaných liekoch a uvedie zoznam zakázaných liekov);
 • 14 dní pred operáciou zabezpečte vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné stopové prvky a vitamíny (pomôže to ľahšie preniesť postup a anestéziu a zlepší sa aj rehabilitácia);
 • úplné odmietnutie jedla po 20:00 deň pred operáciou.

Nemocnica musí vykonať potrebné laboratórne testy na kontrolu hladiny cukru, vylúčenie HIV, hepatitídy a iných pohlavne prenosných chorôb, presné stanovenie krvného typu a faktor Rh. Vykoná sa aj EKG na kontrolu činnosti srdca, aby sa zabezpečilo, že pacient podstúpi anestéziu.

Prietrž hernie bielej línie brucha

Chirurgický zákrok sa vykonáva podľa plánu. Lekár vyšetrí pacienta, stanoví diagnózu, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie v nemocnici.

Typy operácií na prietrž bielo-bielej línie brucha:

 1. Otvorená chirurgia s nezatiahnuteľným štepením. Na posilnenie bielej čiary brucha chirurg používa špeciálne protetické sieťky. Táto metóda sa dnes najčastejšie používa, pretože po nej je relaps najmenej pravdepodobný..
 2. Otvorená chirurgia s pružným plastom. Po odstránení kýly chirurg uťahuje bielu čiaru brucha švami, čím ju posilňuje - odtiaľ v názve slovo „stretch“. Tento typ operácie je jednoduchý, ale má nevýhody: musíte urobiť pomerne dlhý rez (zostáva veľká jazva), riziko recidívy je vysoké.
 3. Paraperitoneálna chirurgia. Vyrábajú sa tiež tri vpichy, ale na rozdiel od laparoskopickej chirurgie sa nástroje nezasúvajú do brucha a neprenikajú ani do pobrušnice. Medzi ňu a okolité tkanivá sa vloží špeciálny balónik a nafúkne sa - vytvorí sa priestor, z ktorého budete mať prístup k herniálnemu vaku a vykonávať chirurgický zákrok. Výhody takejto operácie sú rovnaké ako pri laparoskopickej operácii. Jeho implementácia je však technicky zložitejšia, nie je možné bezpečne opraviť protézu oka.
 4. Laparoskopická operácia. S príchodom high-tech zariadení na moderných klinikách sa tento typ operácie prietrže kýly bielej línie brucha stáva stále populárnejším. Namiesto narezania chirurg urobí tri diery, cez ktoré odstráni prietrž a vytvorí protézu oka. Laparoskopická operácia poskytuje nízke riziko relapsu a môže skrátiť dobu rehabilitácie na 10 dní - potom môže pacient znova robiť obvyklé veci. Túto operáciu však nie je možné vykonať pri ochoreniach pľúc a srdca. Je tiež nemožné, ak klinika nemá vhodné vybavenie a odborníkov..

Pri obmedzenej prietrži bielej línie brucha by sa mal chirurgický zákrok vykonať v naliehavom prípade. Chirurg otvára herniálny vak a skúma časť čreva, ktorá sa v ňom nachádza. Ak zomrela - musí sa odstrániť. Niekedy sa ukáže, že veľká časť čreva má čas odumrieť - musíte zvýšiť incíziu a odstrániť všetky odumreté tkanivá..

Rehabilitačné obdobie

Po plánovanej operácii, tj keď kýla nebola porušená, je obnova dostatočne rýchla. Pacient je držaný v nemocnici najviac tri dni. Počas tohto obdobia sestra pravidelne robí obväzy a lekár monitoruje stav stehov a blaho pacienta, aby sa vylúčila možnosť infekcie. Na rovnaké účely sa predpisuje preventívny priebeh antibiotík.

Obdobie rehabilitácie zahŕňa dodržiavanie určitých pravidiel:

 • Je zakázané zdvíhať závažie nad 5 kg (obmedzenie platí najmenej 3 mesiace od dátumu uvedenia do prevádzky)
 • zákruty vpred, náhle pohyby a príliš intenzívny tréning sú zakázané;
 • prejavuje sa mierna fyzická aktivita, najmä chôdza;
 • je potrebné brať laxatíva predpísané lekárom (zápcha môže spôsobiť odchýlku švíkov);
 • mali by ste prehodnotiť svoju stravu a prejsť na vyváženú stravu.

Ľudia, ktorých povolanie súvisí s ťažkou fyzickou prácou, sa presunú na ľahkú prácu až na 6 mesiacov.

diéta

Niekedy nastanú situácie, keď z rôznych dôvodov nie je možné vykonať okamžitú chirurgickú liečbu, musíte ju na určitý čas odložiť. Dodržiavanie diéty môže zmierniť priebeh choroby a minimalizovať riziko porušenia.

 • Odporúča sa do stravy pridať viac ryžových obilnín, rýb, vajec a mliečnych výrobkov. Uistite sa, že pijete fyziologickú normu kvapaliny. Všetky výrobky musia byť rýchlo stráviteľné minimálnym množstvom plynu..
 • Neodporúča sa používať výrobky, ktoré spôsobujú nadúvanie: strukoviny, vyprážané a údené jedlá, čokoláda, orechy, maslo, nakladaná zelenina..

Ak sa vyskytnú počiatočné tráviace problémy, mali by sa odstrániť akýmkoľvek spôsobom, od liekov po ľudové metódy. Podmienkou pre výber správnej stravy je konečná diagnóza vykonaná v zdravotníckom zariadení..

prevencia

Prevencia hernia bielej línie zahŕňa tieto opatrenia:

 • identifikácia príčin ďalších libier a normalizácia telesnej hmotnosti;
 • včasné liečenie chorôb sprevádzaných kašľom;
 • vyhýbanie sa vzpieraniu;
 • dodržiavanie zásad vyváženej zdravej výživy, ktorá by uľahčovala pravidelné pohyby čriev;
 • zabránenie poraneniam prednej brušnej steny;
 • pravidelná telesná výchova na posilnenie brušných svalov (ranné cvičenia, cvičenia v telocvični);
 • dávkovanie fyzickej námahy, do ktorej je zapojená brušná tlač, v pomere k jej vlastnej fyzickej príprave;
 • implementácia všetkých odporúčaní lekárov (vrátane nosenia brušného obväzu) počas tehotenstva a pooperačného obdobia.

Pamätajte, že obväz nelieči prietrž. Naopak, pri dlhodobom nosení môže naopak prispievať k jeho výskytu, pretože začína vykonávať funkciu brušných svalov, ktoré v dôsledku nečinnosti oslabujú, odkloní sa ešte viac, čo prispieva k výskytu prietrže.

Biela línia prietrže

Akákoľvek prietrž, ako anatomická formácia, vždy predstavuje zlyhanie ochrany svalov na určitom mieste, keď je možné, aby sa vnútornosti dostali pod kožu. Pri kýle bielej línie brucha je takou slabou zónou spojenie rekta a šikmých svalov brušnej steny..

Častejšie pozorované u mladých mužov vo veku 20 - 35 rokov. Predstavujú 60% prípadov. Ale sú tu ženy, deti, starší ľudia. Najtypickejšia lokalizácia v epigastrickej oblasti (5% všetkých možných brušných hernií). Ochorenie sa dá liečiť iba chirurgicky. Iné metódy dávajú dočasnú úľavu, nie sú však schopné odstrániť prietrž.

Anatomické funkcie zóny

Biela čiara brucha je silnou fúziou svalových šliach, ktorá vedie od dolného konca hrudnej kosti po ochlpenie kostí. Na povrchu brucha nie je viditeľná. Premietnuté v stredovej línii. Bilaterálne šikmé svaly nesú konštantné zaťaženie, zabezpečujú polohu a pohyby tela. Ich šľachy sa zbiehajú spredu a predstavujú pomerne tenkú formáciu (1 - 2 mm), zle zásobenú krvou a nervovými zakončeniami..

Šírka fúzie je individuálna, pohybuje sa od 20 do 30 mm. Vlákna aponeurózy (hustá membrána svalu) sa môžu krútiť a tvoriť praskliny vo forme kosoštvorcov. Z hľadiska množstva sú maximálne umiestnené v hornej a strednej časti linky. Normálne vyplnené tukovým tkanivom z prednej vlákniny peritoneum (preperitoneálne), schopným napnúť sa.

Čo sa stane, keď sa vyvinie prietrž??

Hernálny kanál v bielej línii sa tvorí postupne. Vláknové vlákna sa líšia do vzdialenosti 12 cm. Boli vytvorené brány prietrže, ktoré sa podobajú kruhu, oválu alebo kosoštvorcu. Existujú etapy vývoja. Kýla začína napínaním trhlín vo vláknach aponeurózy a uvoľňovaním tukového tkaniva pod kožu. Tvorí preperitoneálne lipómy. Otvory sú stále malé.

S ďalšou expanziou vznikajú anatomické herniové brány, kde vyčnievajú, s výnimkou vlákna pobrušnice. Obvykle je úlohou pobrušnice pokryť a chrániť vnútro brušnej steny a vonkajšiu stranu brucha. Tu vytvára hernálnu vakovú membránu.

V štádiu konečnej formácie má choroba všetky klasické príznaky:

 • herniálne brány - predstavované otvorom, kde vyčnievajú orgány;
 • vrece pobrušnice;
 • zložka herniálneho vaku - črevná slučka, omentum, stena žalúdka, väzivá vnútorných orgánov.

Poranenie obsahu vaku spôsobuje opuch. Herniové brány sa zužujú kvôli samoregulácii padlých omentum, štiepenie nastáva so všetkými negatívnymi dôsledkami.

Prečo je kýla vytvorená??

Expanzia bielej línie u mužov je častejšie určená nesúladom vo vývoji svalového tkaniva a jeho aponeurózy. Abdominálna hernia u žien vzniká v súvislosti s oslabením brušnej steny pri častých opakovaných tehotenstvách. Príčiny patológie sú podmienečne rozdelené podľa povahy: na faktory rastu vnútrobrušného tlaku, ktoré prispievajú k oslabeniu šliach brušných svalov..

Medzi prvé patria:

 • ťažká fyzická práca, vzpieranie medzi vzpieračmi;
 • vášeň pre dospievajúcich, mladých mužov a dievčatá s kulturistikou, túžba „napumpovať tlač“;
 • zvýšenie brucha v dôsledku brušného tuku pri obezite, ascites v dôsledku akumulácie tekutín spôsobenej retenciou krvi v žilách (portálna hypertenzia s cirhózou pečene, obehové zlyhanie);
 • choroby vedúce k predĺženej zápche;
 • komplikované tehotenstvo a pôrod;
 • choroby, ktoré spôsobujú dlhodobé ťažké kašeľ, zvracanie;
 • patológia urogenitálneho systému, ktorá podporuje retenciu moču (prostatitída, zhubné a benígne nádory prostaty, močový mechúr, urolitiáza);
 • u detí - plač z rôznych dôvodov.

Pooperačné jazvy v oblasti bielej línie vedú k oslabeniu šľachy. Takéto kýly sa nazývajú ventrálne. Mnoho chirurgických zákrokov na bruchu vyžaduje rez pozdĺž bielej línie (laparotómia). To zlepšuje prístup k požadovanej oblasti, poskytuje viac príležitostí na preskúmanie celej brušnej dutiny, bandážovanie ciev a odstránenie krvácania v období zotavenia. Existuje však zvýšené riziko pooperačnej prietrže..

Traumatické zranenia brucha sa vyskytujú najčastejšie u športovcov: uzavreté a otvorené druhy vznikajú z modrín, pádov z výšky, pri dopravných nehodách, strelných poraneniach a zraneniach nožov. Možná dedičná predispozícia spôsobená narušenou syntézou kolagénu spojivového tkaniva.

Príčiny sú najčastejšie zmiešané. Avšak objasnenie hlavných faktorov je dôležité na vyriešenie problému liečby konkrétnej osoby a na zabránenie recidívy. Z tohto článku sa môžete dozvedieť viac o príčinách hernie bielej línie u novorodencov..

Chirurgická klasifikácia

Pri chirurgii sa prietrže bielo-bielej línie brucha odlišujú umiestnením a vzťahom k pupku:

 • hore - epigastrický (supra umbilikálny);
 • v oblasti pupku - paraumbilikálne;
 • zdola.

Horná lokalizácia je najčastejšia. Vďaka najlepšej štruktúre. Pod pupkom fúzie aponeurózy je oveľa silnejšia, hustejšia, v nich je málo medzier, preto sa tu málokedy vyskytujú prietrže.

Charakteristické znaky

Príznaky hernie bielej línie brucha si môže pacient všimnúť už vo fáze lipómu pozdĺž útvaru, ktorý vyčnieva pozdĺž stredovej čiary vo vertikálnej polohe tela. Niektorí ľudia sú okamžite presvedčení, že majú nádor. Na rozdiel od novotvaru je však bezbolestný, mäkký, „leží“ dovnútra, zatiaľ čo leží. Koža v oblasti herniálneho vaku sa nemení.

Keď sa prietrže tvorí, je zrejmé, že:

 • vzdelávanie má jasnú lokalizáciu pozdĺž stredovej čiary, nikde sa nerozširuje;
 • na dotyk elastická, bezbolestná;
 • priemer sa pohybuje od 1 do 12 cm;
 • ak slučka čreva vstúpi do herniálneho vaku, potom je cítiť dunenie;
 • pokožka sa nelíši od ostatných oblastí;
 • charakterizované zvýšením namáhania.

Iní pacienti sa pri fyzickej námahe sťažujú na miernu bolesť. Menej často, grganie, pálenie záhy, nevoľnosť, pocit ťažkosti v hornej časti brucha. Takéto prípady vyžadujú ďalšie vyšetrenie, aby sa vylúčili choroby žalúdka, žlčových ciest, pečene a iných tráviacich orgánov.

Aké sú znaky porušenia predpisov??

Pred porušením sa zvyčajne stáva osobe, ktorá dramaticky zvyšuje vnútro-brušný tlak (napríklad vzpieranie, silné kašeľ) a svalové napätie. K obmedzenej prietrži bielej línie brucha sú sprevádzané tieto príznaky:

 • výčnelok sa stáva bolestivým, bolesť sa zosilňuje pri pohmate, ak požiadate pacienta, aby dýchal v žalúdku;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • nadúvanie spôsobené oneskoreným flatusom;
 • zápcha;
 • zhoršujúci sa stav (slabosť, búšenie srdca, kolísanie tlaku).

Zvláštnosťou priebehu kýly bielej línie je možné dlhé obdobie bez bolesti. Ale človek zvyčajne vie o svojej chorobe a bez ohľadu na to, ako veľmi sa snaží chrániť, môže vyprovokovať situáciu pre porušenie. Chirurgovia preto trvajú na včasnom šití kýlovej brány, až kým nebude potrebná veľká plastická chirurgia, aby sa uzavrela veľká plocha otvoru a riešili následky porušenia..

Čo je potrebné pre diagnostiku?

Diagnostika začína objasnením sťažností, predpísaním choroby, vyšetrením lekára. Je potrebné stanoviť stupeň divergencie svalov, ktoré orgány vstupujú do herniálneho vaku. Použite na to tieto metódy:

 • ultrazvuková diagnostika - štúdia sa vykonáva v stojacej polohe pacienta, umožňuje identifikovať zrasty;
 • fluoroskopia žalúdka a čriev s predbežným príjmom kontrastnej suspenzie bária;
 • multispirálna počítačová tomografia.

Pacienti by si mali uvedomiť, že výskyt akejkoľvek, dokonca aj bezbolestnej, formácie na tele je vážnym dôvodom na konzultáciu s lekárom. Prietrž sa musí odlíšiť od diastázy (rozšírenia) centrálneho spojenia svalu rekta abdominis. Tvorí sa po pôrode u žien v druhom alebo treťom mesiaci. Dôvodom je špeciálna fyziologická drobivosť spojivového tkaniva, ktorá poskytuje normálne kontrakcie.

V prípade skorého tréningu na nápravu brucha sa objaví diastáza. U mužov sa tento jav môže vyskytnúť s ťažkými bremenami, obezitou. Vzhľad sa diastáza líši od herniálneho vaku pomocou pruhu v tvare valca pozdĺž bielej línie, ktorý sa prejavuje napätím svalov. Príznaky sa nelíšia od hernie.

Je liečba možná bez chirurgického zákroku?

Nemôžete počúvať rady cudzincov a pokúsiť sa samostatne vyliečiť prietrž pomocou ľudových prostriedkov. Existuje iba jeden spôsob radikálneho zaobchádzania - operatívny. Iné možnosti liečby dočasne zmierňujú nepríjemné príznaky (bolesť, zvýšená tvorba plynu), ale nezastavujú proces, ktorý sa začal, dokonca ešte viac roztiahnite hernálny otvor..

Inzerované cvičenia na odstránenie kýly vedú k zvýšenému rastu herniového vaku. Sú vhodné na prevenciu, ale nie vo fáze už vytvorenej kýly. Konzervatívna terapia je indikovaná na obdobie prípravy pacienta na plánovanú chirurgickú liečbu pacientov so závažnými všeobecnými chorobami..

Dočasné opatrenia zahŕňajú:

 • Odporúčanie nosiť špeciálny bandážový pás. Malo by byť zrejmé, že svalový rám nemôže nahradiť žiadny obväz. Jeho účelom je znížiť riziko straty a porušenia hernálneho vaku, poškodenia vnútorných orgánov. Lekári sa domnievajú, že dlhodobé používanie obväzu znižuje svalový tonus, podporuje proces atrofie a znižuje silu a elasticitu..
 • Lieky s antispasmodickými a analgetickými účinkami. Správne analgetiká a antispasmodiká sú skutočne schopné zmierniť bolesť. Zároveň je však pacientovi zablokovaná všetka citlivosť na bolesť. Znaky porušenia možno odstrániť, je ťažké ich diagnostikovať. To bráni lekárom vyhodnotiť príznaky a urobiť správne rozhodnutie o liečbe..
 • Laxatíva, ktoré znižujú plyn a zápchu. Ak črevo začne intenzívne pôsobiť, na jednej strane to znižuje vnútrobrušný tlak a vyčnievanie herniového vaku, na druhej strane motorická aktivita pomáha črevnej stene vstúpiť do útvaru. A, samozrejme, na liekoch nezáleží na zatváraní bránkovej brány.

Liečitelia, odporúčaní liečiteľmi, sa vyberajú podľa princípu účinku opísaných liekov. Používa sa dekorácia z rastlín (harmanček, nesmrteľka, alexandrijský list, palina, senna). Nie sú schopní spôsobiť, že prietrž hernie sa pri infekcii nakazí herniou, ale uľahčujú prácu čriev, zmierňujú nadúvanie.

Ak má pacient asymptomatický preperitoneálny lipóm, je informovaný o počiatočnom štádiu tvorby hernie a ponúka pozorovanie. Liečba v takýchto prípadoch nie je indikovaná..

Potrebujem špeciálnu stravu?

Cieľom stravy pre pacientov s herniou bielej línie brucha je zabrániť nadúvaniu črevných slučiek a stagnácii stolice (koprostáza). Oba procesy môžu spomaliť tvorbu herniálneho vaku. Nutričné ​​odporúčania platia pred aj po operácii až do úplného obnovenia brušnej steny..

Z vylúčených potravín:

 • orechy
 • strukoviny;
 • biela kapusta, špargľa;
 • paradajky
 • živočíšne tuky a maslo;
 • všetky vyprážané potraviny;
 • konzervy;
 • čerstvé pečivo a kulinárske výrobky;
 • rýchle občerstvenie;
 • čokoláda;
 • káva;
 • Sýtené nápoje;
 • Horúce omáčky a koreniny;
 • čerstvé jablká.
 • obilniny;
 • mlieko s dobrou toleranciou;
 • nízkotučné jedlá z mäsa a rýb;
 • Čerstvé ovocné šťavy
 • mrkva, repa, uhorky;
 • kefír;
 • syr;
 • nízkotučné tvarohové syry;
 • varená klobása;
 • vajcia nie viac ako dva za týždeň;
 • brokolica;
 • citrusové ovocie;
 • marhule, sušené marhule, sušené slivky;
 • sušený biely chlieb.

Metódy chirurgickej liečby

Všeobecný názor lekárov je, že liečba prietrže bielo-bielej línie brucha bez chirurgického zákroku je nemožná. Po vyšetrení je pacient pripravený na plánovaný chirurgický zákrok. Rozsah operácie súvisí s veľkosťou herniálneho vaku, silou aponeurózy v intervenčnej zóne, kombináciou s diastázou svalov rekta, sprievodnou patológiou, vekom pacienta.

Nekomplikovaný chirurgický zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii. Anestézia sa poskytuje na celé obdobie, ako dlho trvá operácia. Brušná dutina sa otvára rezmi. Skontrolujte obsah herniálneho vaku. Poškodenie spôsobené čiastočným alebo úplným porušením musí byť vylúčené..

Ak nedôjde k zraneniam, potom sa do brušnej dutiny umiestni omentum a črevná slučka. Pri detekcii zmenených tkanív sa tieto tkanivá odstránia. Prietržová brána je odstránená prišitím. Pri stredných a veľkých veľkostiach hernií v kombinácii s významnou diastázou (do 5–7 cm) sa používajú rôzne metódy hernioplastiky. Nazýva sa to uzavretie a posilnenie defektu v brušnej stene.

Medzi vyvinuté metódy patrí posilnenie aponeurózy dvoma radmi sutúr s vlastnými tkanivami, použitie polypropylénovej sieťoviny. Pri zvyčajnom sťahovaní okrajov otvoru u pacientov sa pozorujú relapsy s frekvenciou 20–40% podľa rôznych autorov. Použitie výstužnej sieťky eliminuje napätie tkaniva, počet relapsov je omnoho nižší (asi 7%)..

Sľubným spôsobom je kombinácia zošitia otvorenia hernálneho vaku pomocou malého rezu a inštalácie oka pomocou modernej laparoskopickej techniky.

Funkcie pooperačného obdobia

Po operácii je pacient sledovaný, zabráni sa infekcii rán (antibiotický priebeh, obväzy s dezinfekčnými prostriedkami). Muži často majú problémy s močením. Chôdza je povolená na druhý deň. Odporúča sa nosiť obväz.

Vypúšťajú sa z domovov v dňoch 8 až 10, ihneď po odstránení stehu, ale úplná obnova tkanív a rán sa objaví až po niekoľkých mesiacoch. Doma sa odporúča ošetriť ranu žiarivo zelenou farbou. Dodržiavanie diéty. Kúpanie v sprche je povolené po dvoch týždňoch. Lekár môže predpísať fyzioterapiu.

Na čo sa zamerať počas rehabilitácie?

Na zabezpečenie dostatočne silnej priľnavosti počas rehabilitačného obdobia sú stanovené obmedzenia. Vzťahujú sa na:

 • možnosť nosenia závaží - 2 mesiace, nie viac ako dva kg;
 • športovanie a tréning - iba od tretieho mesiaca so súhlasom lekára;
 • výživa - jedlá iba varené, ľahké, mliečna kaša, džúsy, nízkotučné polievky, kefír, tvaroh (zvyšok v súlade s uvedenými stravovacími požiadavkami).

Ako zabrániť rozvoju prietrže?

Aby sa kýla bielej línie nevytvorila u zdravého človeka, ktorý nemá vrodené abnormality, je potrebné:

 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • viac sa pohybovať, športovať, chodiť, plávať;
 • monitorovať vyváženú stravu;
 • odstránenie zápchy;
 • prestať fajčiť.

Výskyt prietrže na bruchu v oblasti bielej čiary vyžaduje konzultáciu s chirurgom a seriózny prístup k odporúčanej liečbe..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
Bedrový výčnelok je porušením medzistavcových platničiek, ktoré spočíva v vyčnievaní za hrebeň pri súčasnom zachovaní integrity samotného prstenca. Po dlhú dobu sa patológia vyvíja bez charakteristických symptómov a príznaky sa objavia iba pri narušení nervu, s komplikáciami.
Cvičenie hrá obrovskú a v mnohých prípadoch dokonca prvoradú úlohu pri liečbe herniovaných diskov. Lekári odporúčajú pripojiť terapeutickú gymnastiku ihneď po stanovení diagnózy k akejkoľvek fáze ochorenia - ale v závislosti od fázy a závažnosti príznakov sa vyberajú rôzne skupiny cvičení.