loader

Hlavná

Hlava

Prejavy a liečba pupočnej kýly počas tehotenstva

Bežne sa vyskytuje pupočná kýla počas tehotenstva. Ochorenie je spojené s mnohými faktormi, ktoré sa vyskytujú pri narodení dieťaťa. Kýly sa častejšie vyskytujú v druhej polovici citlivého obdobia, sú tiež spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku v dôsledku zvýšenia veľkosti maternice. Aby sa predišlo porušeniu a iným nežiadúcim dôsledkom patológie, je dôležité poznať priebeh choroby a metódy jej liečby počas tehotenstva..

Čo je pupočná kýla a aké je jej nebezpečenstvo

Umbilická hernia je výstup z omentum peritoneu a časť tenkého čreva cez pupočníkový kruh. K jeho oslabeniu dochádza v dôsledku napínania spojivového tkaniva. Kýla sa preto môže objaviť aj u žien, ktoré pred tehotenstvom vykonali brušné cvičenia..

Brucho môže vyzerať krásne v tvarovanom svale a šľachový prsteň v mieste pripojenia pupočnej šnúry zostane uvoľnený. V dôsledku toho sa v pupku objaví charakteristický zaoblený výčnelok. Pupková kýla počas nosenia dieťaťa môže mať primárny charakter a môže sa znova objaviť po chirurgickom zákroku alebo konzervatívnej liečbe, vrátane ľudových liekov v detstve.

Hlavným nebezpečenstvom choroby je porušenie vnútorných orgánov. Vstup do kýlovej brány, časti omentum alebo tenkého čreva, je vystavený tlaku, nemôže sa nezávisle vrátiť do brušnej dutiny. Začína sa akútny zápalový proces, ktorý vedie k nekróze, črevnej obštrukcii, ktorá je mimoriadne nebezpečná pre zdravie matky a plodu. S týmto priebehom choroby musí chirurg naliehavo podstúpiť operáciu, bez ohľadu na to, v ktorom týždni tehotenstva bude prietrž poškodená. Preto pri diagnostike herniálneho výčnelku pred a počas tehotenstva je dôležité prijať potrebné opatrenia na jeho liečenie a prevenciu..

Čo spôsobuje chorobu

Umbilická hernia sa u tehotných žien vyskytuje v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku v dôsledku rastu maternice. Nasledujúce podmienky zvyšujú pravdepodobnosť rozvoja herniálnych formácií:

 1. Nadváha, rýchle priberanie na váhe.
 2. Veľký plod, viacnásobné tehotenstvo.
 3. Opakované tehotenstvo.
 4. Prítomnosť ascitu.
 5. Pitie, fajčenie.
 6. Kašeľové poruchy.
 7. Genetická predispozícia.
 8. Vrodená svalová slabosť pupočného krúžku.

Toto ochorenie je často vrodené, ale pokračuje bez výrazných symptómov, zhoršuje sa počas tehotenstva..

Ako sa prejavuje patológia?

Pupočná prietrž počas tehotenstva sa určuje vizuálne. Patológia je pupočníková trubica, s tlakom, na ktorý je počuť charakteristická bavlna. Výstupok je mierne opuchnutý, ale pri nekomplikovaných formách nie je bolestivý. S napätím brušných svalov sa priemer zvyšuje. Keď formácia dosiahne významný priemer, zaznamená sa zvýšenie symptómov. Žena cíti pálivý pocit. Pacient sa dotkne pupka, keď sa ho dotkne. Nepríjemné pocity zhoršuje kýchanie, kašeľ, defekácia. Pokožka v výstupku sa zmení na namodralú alebo červenú..

Z tráviaceho systému sa tieto prejavy vyskytujú:

 • poruchy stolice;
 • nevoľnosť;
 • nadúvanie;
 • grganie;
 • strata chuti do jedla.

V počiatočných štádiách ochorenia je výčnelok ľahko nastaviteľný a mizne v náchylnej polohe. Pri náraste brucha nedochádza k korekcii formácie ani v polohe na chrbte, pretože maternica neustále vyvíja tlak na prednú stenu brucha..

Príznaky porušenia

Pupočná prietrž počas tehotenstva je často komplikovaná porušením. Každá žena by mala poznať príznaky tejto nebezpečnej komplikácie:

 • po bruchu sa šíri ostrá pretrvávajúca bolesť;
 • zvýšenie teploty;
 • zvracanie sprevádzané nevoľnosťou a nevoľnosťou;
 • nedostatok vyčerpania plynov - plynatosť;
 • nadúvanie;
 • nemožnosť nastavenia výčnelku;
 • začervenanie a opuch formácie.

Aj pri slabej závažnosti vyššie uvedených príznakov by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc, pretože s každou minútou sa môže intenzita príznakov zvýšiť.

Diagnóza choroby

Vyšetrenie chirurgom často stačí na identifikáciu patológií u tehotných žien. Palpáciou lekár určí veľkosť výčnelku, určí mieru rizika komplikácií a rozhodne, čo robiť a ako porodiť ženu. Pri absencii rastu vzdelania je liečba obmedzená na obvaz, správnu výživu, odmietnutie fyzickej aktivity.

Ak choroba postupuje, na hodnotenie stavu vnútorných orgánov sa používajú inštrumentálne výskumné metódy. Na tento účel sa používa ultrazvuk a gastroskopia. Po diagnostikovaní je žena pod prísnym dohľadom lekára, ktorý monitoruje rastovú dynamiku výčnelku. Chirurg spolu s gynekológom a pôrodníkom určuje plán pôrodnosti - ak sa potvrdí diagnóza pupočnej kýly, je dôležité, aby tehotné ženy s patológiou určili, ako pôrod, podľa plánovaného cisárskeho rezu alebo možného pôrodu cez prirodzený pôrodný kanál..

Röntgenové vyšetrenie pupočnej kýly u tehotných žien sa nepoužíva, pretože ožarovanie má negatívny vplyv na plod..

Pupočná prietrž po pôrode

Bežnou formou tohto ochorenia je pupočná kýla po tehotenstve. K výčnelku dochádza kvôli silnému tlaku na pupočníkový prstenec počas pôrodu matky. Pri neskorom narodení je možný dokonca vývoj diastázy (divergencie) bielej línie brucha, čo môže v starobe spôsobiť vznik prietrže. Príčiny popôrodnej kýly zahŕňajú:

 1. Hromadenie tekutiny v pobrušnici.
 2. nadváha.
 3. Viacnásobné krátkodobé tehotenstva.

Príznaky choroby sú podobné prejavom hernie počas tehotenstva, riziko porušenia a ďalšie komplikácie pretrvávajú.

Taktika liečby v závislosti od typu kýly

Väčšina útvarov v oblasti pupka nevyžaduje ošetrenie. Taktika riadenia tehotenstva a pôrodu závisí od typu pupočnej kýly.

Typ chorobyLiečba tehotenstvaDodávacia taktika
Prázdna prietrž (keď orgány nespadajú do vaku)Pravidelné návštevy u lekára, použitie obväzuPrirodzené narodenie
Malé formácie do 2 cmPravidelné návštevy u lekára, použitie obväzuPrirodzené narodenie
Vzdelávanie nad 2 cmPlánované operácie sa vykonávajú so súhlasom klienta v bezpečnom období tehotenstvaPrirodzené narodenie, často využívajúce cisársky rez
Zranená kýlaNúdzová prevádzkaCisársky rez

Táto operácia sa vykonáva dvoma spôsobmi:

 1. Hernioplastika - revízia obsahu hernálneho vaku pomocou plastu hernálneho portálu s vlastnými tkanivami pacienta.
 2. Umiestnenie implantátu - použitie špeciálnej sieťky na uzavretie kýlovej brány a zabránenie recidívy.

Kýlová prevencia

Aby ste zabránili tomuto ochoreniu počas tehotenstva, musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • kontrola prírastku hmotnosti;
 • použitie podpery;
 • odmietnutie zdvíhania závaží;
 • správna výživa.

Ženy s kýlami vo fáze plánovania tehotenstva sa odporúča vyrezať výčnelok najmenej šesť mesiacov pred začiatkom počatia. Pomôže to predchádzať vážnym podmienkam pri narodení dieťaťa, porodí zdravé dieťa..

Prečo pupok bolí počas tehotenstva

Počas tehotenstva sa v ženskom tele vyskytuje veľa zmien v dôsledku hormonálnych a fyziologických zmien. Mnohé nastávajúce matky čelia skutočnosti, že pupok bolí v skorých štádiách tehotenstva. Tento symptóm môže spôsobiť úzkosť, úzkosť a nervozitu v priebehu tehotenstva a vývoja plodu..

Musím ísť do nemocnice, ak to počas tehotenstva bolí v oblasti pupka

Je dôležité si uvedomiť, že bolesť v pupku by sa mala rozlišovať podľa intenzity a obdobia ich výskytu. To znamená, že ak to bolí v blízkosti pupku počas tehotenstva v počiatočnom období vývoja, potom môže byť dôvodom jeden, neskôr - úplne iný. Ak sa brucho v pupku počas tehotenstva príliš neubližuje, nemusíte sa obávať, hoci počas plánovaného stretnutia musíte lekárovi povedať. V závislosti od toho, ako pupok bolí počas tehotenstva, ako dlho a od celkového stavu nastávajúcej matky, lekár rozhodne o ďalších štúdiách alebo umiestnení do nemocnice.

U tehotných žien je často pozorovaná bolesť v rôznom čase. Bolesť v pupku a okolo neho počas tehotenstva môže mať prirodzený a patologický charakter. Musíme byť schopní rozlíšiť medzi bezpečnými stavmi a patológiami, ktoré si vyžadujú neodkladný lekársky zásah..

Dôvody, že to bolí v pupku počas tehotenstva, môžu byť rôzne. Dajú sa rozdeliť na:

 • prírodná bolesť, ktorá sa vysvetľuje normálnymi zmenami vo fyziologickom stave ženy;
 • patologické stavy, ktoré si vyžadujú diagnostiku a liečbu.

Sotva je možné určiť zdroj a hlavný faktor, prečo pupok bolí počas tehotenstva. Tu potrebujete konzultáciu a vyšetrenie u popredného pôrodníka-gynekológa. Je však celkom možné rozhodnúť, či vzbudiť paniku a okamžite bežať do nemocnice, keď v priebehu tehotenstva bolí okolo pupka.

Prečo pupok na začiatku tehotenstva môže bolieť

V počiatočnom štádiu počas tehotenstva bolesť žalúdka a brucha často zraniteľná z pochopiteľných dôvodov. K prírodným dôvodom, prečo bolesť žalúdka v oblasti počas tehotenstva v prvom trimestri bolí, odborníci zahŕňajú tieto faktory:

 • Hormonálna reštrukturalizácia tela v počiatočnom štádiu tehotenstva môže vyvolať veľa ochorení. Bolesť v pupku je často spôsobená pôsobením hormónov, ktoré zmäkčujú tkanivá väzov, čo uľahčuje napínanie svalov tlače. Pravdepodobnosť a stupeň bolesti v pupku v skorých štádiách do značnej miery závisí od zloženia ženy a stavu jej svalov..
 • Zmeny maternice vedú k napínaniu kože. Dokonca aj v skorých štádiách môžu počas tehotenstva ochorieť v blízkosti pupka najmä citlivé ženy. Svrbenie a nepohodlie pri napínaní pokožky sa dá odstrániť dennou hydratáciou a výživou. K tomu môžete použiť kozmetické oleje a špeciálne krémy na strih pre tehotné ženy.

Fyziologické vlastnosti a stav brušných svalov môžu počas tehotenstva spôsobiť pupok v druhom a treťom trimestri. Niektoré druhy bolesti, ktoré sa považujú za bezpečné, môžu byť spôsobené pôsobením hormónov a vývojom tehotenstva na orgány susediace s reprodukčným systémom - najmä na črevá..

Bezpečné bolesti pupka v polovici a neskorom tehotenstve

Druhý a tretí trimester gravidity sa líšia od počiatočného štádia aktívnejším rastom plodu a rýchlym zvýšením maternice. Tento proces sa často stáva zdrojom toho, čo bolí pupok počas tehotenstva v druhom trimestri. Ako už bolo uvedené, prítomnosť a intenzita syndrómu hmatateľnej bolesti je určená fyzickou štruktúrou a stupňom rozvoja svalov. V tomto prípade môžu ženy so silnými svalmi brušnej tlače pociťovať bolesť kvôli tomu, že nafúknuté svaly sa ťažko napínajú. Budúce matky so slabým tlakom môžu mať veľmi výraznú bolesť pupka počas tehotenstva v treťom trimestri kvôli tomu, že svaly nedokážu zvládnuť záťaž vo forme veľmi zväčšenej maternice. Týmto ženám so silnou bolesťou sa odporúča nosiť obväz v posledných fázach.

Aktívne pohyby plodu môžu spôsobiť bolesť v poslednom mesiaci tehotenstva. Bolesť sa zaznamená so suboptimálnym množstvom plodovej vody. S oligohydramniom nemá dieťa dostatočný priestor na pohyb, pri polyhydramniách vytvára veľké brucho neprimerane veľkú záťaž na svaly tlače..

Nebezpečenstvo bolesti pupku počas tehotenstva

Za relatívne nebezpečné stavy pre zdravie matky sa považujú poruchy črevnej motility, ktoré sa často pozorujú v druhom a treťom trimestri. Pri črevných poruchách počas tehotenstva to bolí vpravo od pupka. Takéto porušenia sprevádzajú poruchy nadúvania a stolice, najčastejšie zápcha. Tento problém by sa mal prediskutovať s lekárom vykonávajúcim tehotenstvo a konzultovať s terapeutom vymenovanie bezpečných liekov, ktoré zlepšia motilitu.

Medzi nebezpečné príčiny bolesti v oblasti pupka, ktoré sú možné počas tehotenstva, patria:

 • štipka pupočnej kýly;
 • patológia močového systému;
 • zápal slepého čreva;
 • choroby tráviaceho ústrojenstva;
 • vývojové poruchy alebo oddelenie placenty;
 • otrava.

Všetky tieto patológie sa však vyznačujú ďalšími príznakmi. Ak žena počas tehotenstva, okrem poranenia pupka, keď je stlačená alebo spontánne, prejaví ďalšie nežiaduce príznaky, musíte sa poradiť s lekárom a podrobiť sa vyšetreniu.

Medzi ohrozujúce príznaky patria nasledujúce stavy:

 • horúčka, horúčka, horúčka;
 • akútne alebo pretrvávajúce poruchy trávenia (zvracanie, nevoľnosť, hnačka, zápcha);
 • závraty, silné bolesti hlavy, mdloby;
 • podozrivý vaginálny výtok (najmä krvavý alebo nahnedlý);
 • významné odchýlky od normálneho krvného tlaku;
 • poruchy srdcového rytmu, dýchavičnosť;
 • silná slabosť, silné potenie (studený pot).

Ak je bolesť pupka sprevádzaná jedným alebo viacerými z týchto príznakov, je mimoriadne nebezpečné odložiť návštevu lekára. Ak pupok bolí počas tehotenstva v kombinácii s inými príznakmi, môže to naznačovať takéto patológie:

 • Akútna zápal slepého čreva. Bolesť v tomto stave je lokalizovaná na pravej strane a šíri sa po celej strane. S apendicitídou sú sprievodnými príznakmi: horúčka, zimnica, nevoľnosť, zvracanie.
 • Ochorenie obličiek. Bolesť pupka, ktorá vyžaruje do spodnej časti chrbta, je často sprevádzaná zníženým močením.
 • Mimomaternicové tehotenstvo. Silná bolesť je lokalizovaná v dolnej časti brucha, daná brušnej tlači. Najčastejšie bolí na jednej strane v oblasti skúmavky, kde sa embryo fixuje. Môže byť sprevádzaná špinením s následným rozvojom krvácania z maternice. Prejavuje sa na začiatku tehotenstva.
 • Problémy so žalúdkom. Bolesť je lokalizovaná nad pupkom, sprevádzaná pálením záhy, nevoľnosťou, grganím.
 • Ochorenie žlčníka. Bolesť na pravej strane av strede brucha, zhoršená chôdzou alebo fyzickou námahou, sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním, horkosťou v ústach. Intenzita bolesti závisí od formy a charakteru patológie (tupá, boľavá alebo akútna a silná)..
 • Pupočná prietrž. Syndróm bolesti sa rovnomerne šíri do pupočnej oblasti, sprevádzaný pálením záhy, zvracaním, nadúvaním, zápchou. Keď žena pociťuje brucho, často môže odhaliť pečať.

Tehotná žena by o nich mala informovať aj gynekológa, a to aj pri miernej bolesti v pupku. Ak je bolesť akútna a intenzívna a / alebo sprevádzaná inými patologickými príznakmi, funkčnými poruchami, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Video: Žalúdočná bolesť počas tehotenstva Tehotenstvo Tipy pre tehotné.

Pozor! Tento článok slúži iba na informačné účely a za žiadnych okolností nepredstavuje vedecký materiál alebo lekársku pomoc a nemôže slúžiť ako náhrada osobnej konzultácie s odborným lekárom. Pre diagnostiku, diagnostiku a liečbu kontaktujte kvalifikovaného lekára!

Nebezpečenstvo pupočnej kýly počas tehotenstva

Pri nosení dieťaťa je ženské telo vystavené enormnému zaťaženiu a niekedy sa počas tehotenstva objaví jav, ako je pupočná kýla. Pomerne často sa vyskytuje u nastávajúcich matiek, ktoré majú viacnásobné tehotenstvo, s veľkým dieťaťom a veľkým množstvom plodovej vody, ako aj u žien nad 30 rokov, ktoré sú ohrozené..

S rastom plodu sa zvyšuje zaťaženie predných stien brušného svalu a pupočného krúžku, čím vypadáva hernálny vak. Takáto patológia zriedka predstavuje riziko pre tehotnú ženu a dieťa.

Príznaky a príčiny pupočnej kýly

Pupočníková prietrž a tehotenstvo sú vzájomne prepojené faktory. Ak je žena náchylná alebo trpí patológiou, pravdepodobnosť recidívy počas tehotenstva dosahuje 90%. Naopak, dáma v zaujímavom postavení môže získať chorobu z niekoľkých dôvodov. Zvyčajne sa abnormalita vyskytuje v 2. a 3. trimestri gravidity a je spojená s oslabením svalov brušnej steny. V oblasti pupka sa objaví podlhovastý podkožný výčnelok zaobleného tvaru. Ľahko sa nastavuje v náchylnej polohe, zatiaľ čo je počuť charakteristické kliknutie.

S vývojom plodu sa maternica zväčšuje a zväčšuje orgány brušnej dutiny, takže herniálny vak zostáva prázdny. V neskorších fázach je už nemožné narovnať pupok sami. Ochorenie hrozí častou zápchou, pretože je narušená dodávka krvi. Môže pulzovať pokusmi, kašľom, pohybom plodu. V tomto prípade sa vyskytne bolesť, pálenie záhy, nepohodlie v črevách, zápcha. Ak žena pociťuje nevoľnosť, zvracanie a tiež akútnu bolesť v pupočnej oblasti, je potrebné okamžite zavolať sanitku. Takéto príznaky naznačujú prištiepenú prietrž.

Pupočná prietrž počas tehotenstva zriedka porušuje orgány a je indikáciou prirodzeného pôrodu bez toho, aby sa uchýlil k cisárskym rezom..

Hlavné príčiny vzniku patológie:

 • dedičná predispozícia;
 • silný tlak na vnútorné orgány;
 • nadváhou;
 • oslabený pupočníkový prsteň;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • veľké ovocie;
 • veľké množstvo plodovej vody.

Prázdna pupočná kýla, ak je zabavená omentum, neohrozuje zdravie. Oveľa komplikovanejšia situácia je, keď dôjde k stlačeniu spadnutého orgánu. Najčastejšie k tomu dochádza kvôli silnému stresu pri pohybe čriev, výkaly padajú do herniálneho vaku a nemôžu sa vrátiť kvôli kŕčom herniálneho krúžku. Krvné zásobovanie tkanív je narušené a odumiera sa nekróza buniek. V tomto procese sa rozvíja zápal, a tým aj peritonitída. Tento stav je nebezpečný pre matku aj pre nenarodené dieťa. Vnútromaternicový vývoj môže mať za následok hypoxiu plodu, potrat alebo ukončenie tehotenstva. Táto patológia je charakterizovaná chirurgickým zákrokom. Odložený chirurgický zákrok spôsobí na plod menej škody ako jeho oneskorenie pri porušení.

Diagnóza a liečba prietrže počas tehotenstva

Diagnóza sa uskutočňuje vizuálnou metódou, herniálny výčnelok je viditeľný voľným okom. Na presnejšiu diagnostiku vám lekár odporučí vykonať ultrazvuk a fluoroskopiu gastrointestinálneho traktu a dvanástnika. Môže sa predpísať aj gastroskopia a niekoľko ďalších testov..

Umbilická hernia u tehotných žien s malými rozmermi a bez nepohodlia nevyžaduje chirurgický zákrok. Lekár odporučí obväz a elastické spodné prádlo. V tomto prípade pôrod nastane prirodzene.

Ak patológia zostane po pôrode, potom sa operácia vykoná po ukončení dojčenia. Každá anestézia obsahuje toxické látky, ktoré prenikajú krvou do materského mlieka a placenty. Lekári preto čakajú na priaznivý okamih av prípade potreby vykonajú operáciu.

Ak dôjde k porušeniu pri pupočníkovej prietrži, je potrebný urgentný chirurgický zákrok a pôrod sa vyrieši cisárskym rezom..

Operácia sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Hrudný vak je rozrezaný, vnútorné orgány sú umiestnené na rovnakom mieste. Kýlová brána je šitá. Existuje niekoľko techník na obnovu svalovej oblasti:

 1. Napnutie, použitie tkaniva samotného pacienta. K regenerácii svalov dochádza v priebehu roka, počas tehotenstva je možný opakovaný relaps.
 2. Protetika pomocou polypropylénovej sieťoviny. Táto technika je vysoko účinná, pretože eliminuje stratu prietrže.

Nové metódy zahŕňajú chirurgický zákrok bez skalpelu. Pri laparoskopickej chirurgii sa pacientovi urobí niekoľko punkcií s priemerom 2 až 6 cm, do jedného z nich a do ďalších chirurgických nástrojov sa vloží endoskop. Pomocou malého fotoaparátu sa obrázok zobrazí na obrazovke monitora. Po ukončení manipulácie sa nástroje odstránia, defekty sa fixujú špeciálnymi sponami s absorbovateľným účinkom. Výhodou tejto metódy je kratšia doba rehabilitácie pacienta a menšie zranenia. Jazvy po takejto operácii sú prakticky neviditeľné.

Pooperačná rehabilitácia a prevencia

V pooperačnom období musíte telo starostlivo sledovať. Na rýchle hojenie rán sa odporúča nosiť špeciálne spodné prádlo a riadiť sa pokynmi odborníka.

Čo robiť, keď sa objaví pupočná kýla? Je naliehavo potrebné obrátiť sa na špecialistu, ktorý po vyšetrení odporučí najlepšie riešenie problému. Možno nie je potrebné prijať operačné opatrenia, na prevenciu sa odporúča nosiť iba obväz. Toto zariadenie podporuje svalový tonus a zabraňuje oslabeniu pupočného krúžku, zabraňuje vzniku strií. V každodennom živote je obväz jednoducho nevyhnutný pre tehotné ženy..

Pred plánovaním dieťaťa by sa každá žena mala starať o svoje zdravie:

 • normalizovať váhu;
 • držať sa diéty;
 • posilniť svalovú kostru brucha;
 • v prípade predispozície na pupočníkovú prietrž, vykonajte odborné vyšetrenie.

Aj keď počas tehotenstva dôjde k relapsu, nezúfajte. Hlavnou vecou je dodržiavanie diéty, dodržiavanie preventívnych opatrení a návšteva špecialistu. Prevažná väčšina prípadov končí narodením zdravého dieťaťa.

Prečo pupok bolí počas tehotenstva: ako rozpoznať patológiu?

Rysy bolesti pupka

Žena sa začína cítiť nepohodlie v pupku od 8. týždňa tehotenstva. V prvých týždňoch bolesti sú brnenie, nadúvanie často spojené s poruchami trávenia, plynatosťou. Tento stav sa tiež stáva dôsledkom závažnej toxikózy a neustálej nevoľnosti..

Bolesť pupka počas skorého tehotenstva je mierna

S nástupom aktívneho rastu plodu je nepohodlie spojené s napínaním brušných svalov a pupočníka. Žena pociťuje ťažkú ​​bolesť, ktorá sa počas odpočinku zosilňuje. Po 32 až 34 týždňoch sú šitie, vzrušenie, pocit napínania pokožky zvnútra. Príznaky sú ovplyvnené dievčatami po prvom tehotenstve a slabými brušnými svalmi.

Hlavné dôvody

Gynekológovia odporúčajú starostlivo monitorovať ich stav a pri najmenšom nepohodlí sa poradiť s lekárom. Ak je stav spojený s aktívnym rastom dieťaťa od 20 týždňov, môže v počiatočných štádiách patológie signalizovať predčasné oddelenie placenty, hrozba potratu alebo mimomaternicové tehotenstvo..

Hlavné patologické dôvody, prečo bolesť žalúdka:

 • zápalové ochorenia: cystitída, pyelonefritída;
 • gynekologické patológie;
 • pupočná kýla;
 • akútna zápal slepého čreva;
 • choroby žalúdka, pečene alebo žlčníka;
 • črevná infekcia, otrava;
 • predĺžená zápcha a plynatosť.

Na konci tehotenstva sa pupok môže ukázať a vyčnievať von. To je norma a po pôrode sa všetko obnoví. Ak však pupok zafarbí na modro, bolí ho veľmi a pod kožou je cítiť tesnenie, odporúča sa vyšetriť pupočníkovú prietrž.

Bezpečná bolesť v prvom a treťom trimestri

Zvyčajne bolesť pupka bolí počas tehotenstva, počnúc 16-18 týždňami, keď maternica stúpa dosť vysoko a plod sa zvyšuje. Počas tohto obdobia tehotná žena pociťuje pohyby, niektoré z nich môžu spôsobovať nepohodlie. Počas šokov a dúškov plod natiahne pokožku zvnútra.

Ak je žena v uspokojivom stave a neobťažuje nič iné, nie je dôvod na ďalšie vyšetrenie. Dopplerometria je niekedy predpísaná, štúdia overí normálny vývoj plodu.

Nebezpečná bolesť

Akékoľvek nepohodlie v prvom trimestri, najmä po 6 - 8 týždňoch, je nebezpečným stavom, ktorý ohrozuje život embrya. Ak pupok začne šúpať, sčervenať, sfarbiť na modro alebo sčernieť, ihneď zavolajte svojho lekára. Ak je brucho horúce a pri stlačení sa objaví bolesť, oplatí sa poradiť s gynekológom.

Navelená bolesť počas tehotenstva môže byť signálom nebezpečných zmien.

Symptómy úzkosti, ktoré si vyžadujú neodkladnú lekársku starostlivosť:

 • nevoľnosť, vracanie, pálenie záhy, plynatosť, ťažkosti v žalúdku, bolesť po jedle;
 • pečať okolo pupku alebo na pravej strane brucha;
 • zvýšená teplota a pulz, zvýšené potenie;
 • zhoršená motorická aktivita, dýchavičnosť;
 • slabosť, strata vedomia, stmavnutie očí, bolesti hlavy;
 • porušenie stolice;
 • vaginálny výtok: hnedý, zelený, skrútený.

Ak v druhom trimestri začne brušná dutina počas hmatu stvrdnúť, lekár diagnostikuje zvýšený tón maternice. Tento stav naznačuje predčasný pôrod alebo hrozbu ukončenia tehotenstva.

V závislosti od symptomatológie pošle gynekológ na Dopplerov ultrazvuk panvových alebo brušných orgánov. Pri sčervenaní, odlupovaní, opuchnutí kože sa vyžaduje dermatologické vyšetrenie. Ak sa pupok stane neprirodzene klesnutým, je tehotná žena odkázaná na chirurga.

Ako znížiť nepohodlie

Bolesť pri pupku je žena častejšie vnímaná ako mierne nepohodlie. Tento stav by ste však nemali vydržať, najmä počas prvého tehotenstva. Celý tretí trimester sa odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

 • nosiť obväz, ktorý bude podporovať slabé svaly abs;
 • vylúčiť zo stravy potraviny tvoriace plyn;
 • športovať (plávanie, joga pre tehotné ženy, chôdza);
 • plný spánok na ľavej strane;
 • dobrá výživa; príjem dostatočného množstva vody;
 • odstránenie stresu a nervových porúch.

Lekár vám môže predpísať špeciálne masti, oleje alebo krémy, ktoré zmiernia bolesť, zabránia vzniku strie. Na konci dňa odstraňuje únavu a svalový tonus teplým kúpeľom.

Ak váš pupok bolí, neváhajte o tom povedať špecialistovi. Akékoľvek nepohodlie môže byť alarmujúcim znakom, ktorý naznačuje porušenie vo vývoji plodu, hrozbu potratu alebo progresívnych chorôb. Lekár bude hmatať, vyšetriť na ultrazvuk a vysvetliť, čo to znamená a ako sa vysporiadať s týmto príznakom.

Pupočná prietrž počas tehotenstva

Tehotenstvo je doba, keď sa pociťujú rôzne choroby, novo vzniknuté a dávno zabudnuté. Medzi ďalšie problémy, ktoré čakajú na nastávajúcu matku, si zaslúži osobitnú pozornosť pupočná kýla. Čo to je a čo táto patológia ohrozuje tehotnú ženu?

príčiny

Umbilikálna prietrž je stav, pri ktorom sa brušné orgány vydutia pod kožou v pupočnom kruhu pod kožou. Takáto patológia sa objaví, keď sú svaly brušnej steny oslabené alebo sa zvýši vnútrobrušný tlak. Umbilikálny krúžok sa priamo stáva bránou prietrže. Do vývoja prietrže môže byť zapojených niekoľko faktorov. Po vyšetrení bude lekár schopný zistiť presnú príčinu vzhľadu prietrže.

Rizikové faktory pre vývoj pupočnej kýly:

 • anomálie v štruktúre pupočného kruhu;
 • zranenia
 • chronická zápcha;
 • závažné ochorenia dýchacieho systému s pretrvávajúcim kašľom;
 • nadváha;
 • nadmerné cvičenie.

Samotné tehotenstvo je dôvodom rozvoja pupočnej kýly. Pravdepodobnosť problému sa zvyšuje v druhej polovici tehotenstva. Počas tohto obdobia sa maternica významne zväčší a vytlačí orgány brušnej dutiny. Tón brušných svalov klesá, väzy sú napnuté. Tlak v bruchu stúpa, čo vedie k vzniku prietrže v pupočnom kruhu.

Rizikové faktory rozvoja pupočnej kýly počas tehotenstva:

 • veľké ovocie;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • polyhydramnios;
 • žena staršia ako 30 rokov;
 • sedavý spôsob života.

Pravdepodobnosť pupočnej kýly sa zvyšuje počas druhého a nasledujúcich tehotenstiev. U zdravých primiparous žien s jedným dieťaťom sa pupočníková prietrž vytvára pomerne zriedka.

príznaky

Umbilická hernia je malý okrúhly alebo oválny výčnelok v oblasti pupka. V počiatočnej fáze ochorenia nevznikajú nepríjemné pocity. Bezbolestná formácia je mobilná, nie je spojená s okolitými tkanivami. V skorých štádiách choroby môže byť pupočná prietrž bez problémov vyrovnaná aj bez pomoci lekára.

Bolesť okolo pupočného prstenca sa objavuje, keď sa tvoria adhézie. Kýla sa stane nehybnou, nie je možné ju narovnať späť. Rýchlosť tvorby adhézií sa môže veľmi líšiť. U niektorých žien ostáva kýla po dlhú dobu pohyblivá a bezbolestná, zatiaľ čo u iných sa v priebehu roka tvoria zrasty.

Charakteristickým rysom nastaviteľnej prietrže: výstupok v horizontálnej polohe opúšťa. V stoji sa prietrž stáva opäť hmatateľnou. V budúcnosti, s vývojom adhézií a znížením pohyblivosti, je herniálny vak dobre cítený v akejkoľvek polohe.

Bolestivé pocity v pupočnom kruhu sa vyskytujú aj pri pohyblivej prietrži - so smiechom, kýchaním alebo kašľom. Pri ťažkej fyzickej námahe sa môže vyskytnúť nepríjemný pocit. V neskorších fázach sa objaví nevoľnosť, je možné zvracanie. Typická retencia moču a predĺžená zápcha. Takéto príznaky sú spojené s kompresiou brušných orgánov a naznačujú vývoj komplikácií..

komplikácie

Počas tehotenstva sa toto ochorenie môže vyskytnúť dvoma spôsobmi:

 • Rastúca maternica vytlačí brušné orgány z herniálneho vaku. Kýla sa vyprázdni.
 • Pri zvyšovaní gestačného veku sa prietrž stáva nekontrolovateľnou. Pri kašľaní, kýchaní a aktívnych pohyboch plodu hernálny vak vyčnieva dopredu a pulzuje..

V treťom trimestri III sa riziko porušenia nekontrolovanej kýly výrazne zvyšuje. V tomto stave sú brušné orgány, ktoré padajú do herniálneho vaku, v pasci. Ich prísun krvi je narušený, čo nevyhnutne vedie k nekróze tkaniva. Poranenie prietrže je núdzová situácia, ktorá si vyžaduje lekársku pomoc.

Príznaky obmedzenej pupočnej kýly:

 • silná bolesť okolo pupka;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • držanie kresla;
 • výskyt krvi v stolici;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • prudké zhoršenie stavu.

Keď sa objavia prvé náznaky porušenia pupočnej kýly, je potrebné zavolať sanitku!

Dôsledky pre plod

Samotná pupočná kýla nezasahuje do vývoja plodu. Nekomplikované kýly žiadnym spôsobom neovplyvňujú prísun krvi do placenty a nenarúšajú priebeh tehotenstva. Mnoho žien dokáže vydržať dieťa a včas porodiť dieťa.

Pri nekontrolovanej prietrži vznikajú vážne komplikácie. V tomto prípade je prerušená dodávka krvi do brušných orgánov, ktoré upadli do herniálneho vaku. Tento stav hrozí zápchu, výskyt bolesti brucha, zhoršenie celkového stavu. Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, nastane ohrozenie života ženy a jej dieťaťa. V tomto prípade by sa pomoc mala poskytnúť okamžite..

liečba

Výber liečby bude závisieť od závažnosti stavu ženy a trvania tehotenstva.

Možnosť 1: prázdny herniálny vak

Nevykonáva sa špeciálne ošetrenie. Tehotnej žene sa odporúča nosiť do pôrodu podporný obväz. Prínosy pre triedy v terapeutickej gymnastike. Pôrod prechádza v čase prirodzeným pôrodným kanálom.

Možnosť 2: malá prietrž

Odporúča sa pravidelná návšteva chirurga a monitoruje sa prietrž. Výhodou bude mať elastické spodné prádlo a podpornú ortézu. Vyžaduje sa terapeutická gymnastika. Pôrod je možný cez prirodzený pôrodný kanál bez komplikácií.

Možnosť 3: veľká prietrž

Pri absencii komplikácií je možná konzervatívna liečba. Ak kýla narúša normálne fungovanie čreva, uskutoční sa plánovaná operácia po dobu 22 až 28 týždňov. Pôrod je najčastejšie operatívny (cisársky rez).

Možnosť 4: obmedzená prietrž

Núdzová chirurgia v ktorejkoľvek fáze tehotenstva. Možné predĺženie tehotenstva na obdobie 37 týždňov. Ak je ohrozený život plodu, vykoná sa cisársky rez bez ohľadu na gestačný vek.

Po narodení dieťaťa a po ukončení dojčenia sa odporúča chirurgická liečba nekomplikovanej hernie. Na odstránenie chyby je vybraná jedna z možností:

 • plasty s použitím ich vlastných tkanív;
 • plasty za použitia syntetických materiálov (implantáty).

Počas operácie chirurg obnovuje anatomické umiestnenie tkanív a posilňuje oslabené svaly a väzivo. Pri malej prietrži sa postup vykonáva v lokálnej anestézii. Pri veľkých defektoch sa používajú špeciálne syntetické implantáty na udržanie obsahu brušnej dutiny na mieste.

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, operácia sa vykonáva v naliehavom prípade. Počas operácie lekár uvoľní črevné slučky a vráti ich na svoje miesto. Necrotické tkanivo čreva je vyrezané. Defekt v brušnej stene sa uzatvára vlastnými tkanivami alebo syntetickými implantátmi.

Je možné porodiť pupočníkovú prietrž

U mnohých žien sa vyvinie pupočná prietrž počas tehotenstva, najmä pri nosení druhého a nasledujúcich detí. Tento patologický stav spôsobuje u žien veľké obavy. Lekári však radia: nemali by ste sa báť, kým neprejdete diagnózou a nedostanete radu.

Príčiny hernie u tehotných žien

Umbilická patológia sa formuje z fyziologických dôvodov súvisiacich so stavom ženy počas tehotenstva:

 • veľmi zvýšený vnútrobrušný tlak v dôsledku zvýšenia maternice;
 • tón svalov pupočníka a brucha sa znižuje v dôsledku zvýšeného zaťaženia týchto svalov;
 • pupočníkový prstenec je nadmerne napnutý a napnutý.

Avšak väčšina žien má tieto fyziologické faktory. Iné okolnosti môžu vyvolať výskyt kýly na pozadí:

 • dedičný faktor - blízki príbuzní utrpeli výčnelok;
 • neoperovaná prietrž pred tehotenstvom, a to aj v detskom veku, aj keď sa uľavila sama;
 • zvýšená telesná hmotnosť alebo obezita;
 • druhé, tretie alebo nasledujúce tehotenstvo - svaly pri každom natiahnutí ložiska a zväčšuje sa priemer pupka;
 • veľké ovocie alebo viacnásobné tehotenstvo, ako aj veľké množstvo plodovej vody;
 • žena staršia ako 30 rokov - brušné svaly strácajú s vekom svoj tón;
 • netrénované brušné svaly.

Ani s predispozičnými faktormi si človek nemôže byť istý, že sa objaví patológia.

Existuje dostatok dôvodov vyvolávajúcich pupočníkovú herniu počas tehotenstva. Niektorým z nich však možno zabrániť, ak vediete správny životný štýl, sledujete svoje zdravie a pripravujete sa na tehotenstvo vopred.

Popôrodná kýla

U niektorých žien sa pupočníkový výbežok objaví po narodení dieťaťa, čo môže byť spôsobené náhlym skokom na váhe alebo hromadením tekutiny v brušnej dutine. Kýla po pôrode sa môže vyskytnúť aj na pozadí opakovaného tehotenstva, ktoré sa vyskytlo príliš skoro po prvom narodení dieťaťa..

Príznaky pupočníkovej patológie

Identifikácia porušenia je vizuálnymi symptómami pomerne jednoduchá. Vyzerá to ako pupočníková trubica, ktorá sa po stlačení vráti späť. Opuchy sú možné, ale bez porušenia neexistuje žiadna bolestivosť. Keď sa vzdelávanie zvyšuje, nepohodlie sa prehlbuje. Medzi príznaky pupočnej kýly u tehotných žien patria:

 • pocit pálenia vo vzdelávaní;
 • nepríjemný pocit tlaku;
 • zvýšené príznaky počas pohybov čriev alebo kašľa;
 • sčervenanie kože alebo vzhľad modrého odtieňa;
 • stolica problémy
 • grganie, nadúvanie a plynatosť.

Nemocná žena stráca chuť do jedla a keď dôjde k porušeniu, zažije prietrž ostrú bolesť.

Medzi príznaky porušenia patria okrem bolesti: horúčka, zvracanie, silné nadúvanie, neschopnosť upraviť výčnelok, príznaky črevnej obštrukcie. Neoplazma zčervená a silne napučiava.

Proces pôrodu počas výčnelku

Ak je diagnostikovaná žena s jednoduchou patológiou bez zahrnutia orgánov do vaku, potom nie je zakázaný proces narodenia. Môžete rodiť bez stimulácie prirodzeným spôsobom. Ak časť orgánov vstúpi do herniálneho vaku, hoci je veľmi malá, môžete rodiť aj prirodzene.

Pôrod s veľkou pupočnou kýlou je prirodzene nemožný, žena bude potrebovať cisársky rez. Keď je vak zovretý, predpisujú sa aj núdzové pôrody s paralelným odstránením prietrže.

Tehotenstvo po odstránení kýly

U žien, ktoré sa podrobili chirurgickému zákroku s cieľom odstrániť pupočníkovú patológiu, sa riziko relapsu počas tehotenstva výrazne zvyšuje. Neexistujú však žiadne obmedzenia týkajúce sa nosenia dieťaťa. Je dôležité dodržiavať odporúčania lekára, riadiť sa metódami prevencie a byť istí, že používate predpôrodný obväz. Pri registrácii je potrebné informovať lekára o prítomnosti chirurgického zákroku v minulosti, aby sa pri každom vyšetrení a ultrazvuku najskôr vyhodnotil stav brušnej steny..

Diagnostické metódy pre pupočníkový výčnelok

Pre väčšinu odborníkov je definícia pupočnej kýly u tehotných žien jednoduchým procesom, ktorý nevyžaduje inštrumentálnu diagnostiku a analýzu. Na objasnenie stavu placenty a vnútorných orgánov je však často potrebný ultrazvuk.

Pomocou ultrazvuku je možné overiť neprítomnosť porušenia, študovať stav orgánov zapojených do procesu. Je tiež predpísaná gastroskopia. Röntgenové lúče sa nepoužívajú počas tehotenstva, pretože je nebezpečné pre zdravie dieťaťa.

Metódy liečby pacientov

Typ pupočnej kýly závisí od toho, ako ju lekári odporúčajú liečiť:

 • Vyprázdnite prietrž bez kýly. Počas tehotenstva použite obväz, navštívte lekára, pôrod môže byť prirodzený.
 • Malá patológia so začlenením orgánov. Vyžaduje si tiež obvaz a sledovanie stavu brušnej steny.
 • Prietrž viac ako 2 cm so zahrnutím orgánov. V bezpečnom období tehotenstva je možný chirurgický zákrok. Pôrod - hlavne cisárskym rezom.
 • Strangulovaná prietrž. Núdzová operácia sa vykonáva, ak je táto lehota dostatočná, môžu vykonať cisársky rez.

Počas operácie buď dotiahnu prietržnú bránu pomocou vlastných tkanív pacienta, alebo prišijú sieťku na zatvorenie brány a zabránenie recidívy. Druhá možnosť je výhodnejšia, ale stojí viac a môže mať počas tehotenstva určité kontraindikácie.

Prevencia vyčnievania počas tehotenstva

Aby sa vzdelávanie nezvýšilo a aby orgány neprešli pupočníkovým krúžkom, lekári radia pacientom, aby sa uchýlili k nasledujúcim taktikám spomaľovania choroby:

 • Kýlu neliečite sami a snažte sa ju napraviť;
 • Je zakázané zaťažovať a zdvíhať závažia;
 • je potrebné zabrániť zápche, aby nedošlo k zvýšenému napätiu svalov pobrušnice;
 • Je zakázané vykonávať intenzívne športy;
 • potreba odpočívať častejšie;
 • je dôležité jesť správne, okrem škodlivých a ťažkých potravín.

Maternica, ktorá stúpa, vo väčšine prípadov pomáha odstraňovať vnútorné orgány z postihnutej oblasti. Preto je hernálny vak obyčajne prázdny.

Počas tehotenstva sa zriedka predpisuje liečba pupočníkovej kýly pomocou liekov alebo chirurgického zákroku. V praxi chirurgický zákrok takýchto výčnelkov vyžaduje iba 3-5% prípadov.

Komplikácie a dôsledky pupočnej kýly

Lekári nepovažujú patológiu za vážnu poruchu, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Niekedy však pupočná kýla vedie k nepríjemným komplikáciám počas tehotenstva, ktoré sú spojené so zvýšenou úrovňou stresu a vysokým intrakavitárnym tlakom:

 • obehové poruchy sa vyskytujú v brušnej dutine a maternici;
 • kýla je narušená;
 • objavuje sa chronická zápcha;
 • predčasný pôrod začína porušovaním;
 • potrat alebo hypoxia plodu sa vyskytne, keď dôjde k poškodeniu vaku.

Keď je hrudný vak stlačený, dochádza k obehovej cirkulácii.

Porušenie môže byť podozrivé z intenzívnej, ostrej bolesti, ktorá nezmizne. Ak sa neobťažená prietrž obnoví a zmizne, keď žena leží v ľahu, upnutý vak sa nevráti späť..

Dlhodobé zachovanie porušenia vedie k takým závažným dôsledkom, ako je peritonitída, ak dôjde k akútnej nekrotizácii črevných tkanív. Po pôrode môže prietrž komplikovať koprostáza - obštrukcia čriev.

Prevencia chorôb

Niektoré preventívne opatrenia pomôžu predísť pupočníkovej prietrži počas tehotenstva:

 • pred počatím je potrebné zbaviť sa nadváhy;
 • je dôležité začať posilňovať brušné svaly 1-2 roky pred požadovaným tehotenstvom;
 • strava by mala byť vyvážená a správna;
 • pri fyzickej nečinnosti je potrebné zvýšiť fyzickú aktivitu;
 • počas tehotenstva a po ňom je užitočné nosiť obväz, ktorý podporuje svaly;
 • by nemal zdvíhať závažia.

Prevencia významne znižuje riziko pupočnej kýly, najmä u žien, ktoré sú jej náchylné.

Pupočná prietrž brucha počas tehotenstva je častou patológiou, ktorá môže súvisieť s rôznymi dôvodmi. Nie vo všetkých prípadoch si vyžaduje okamžitú redukciu a chirurgický zákrok. Je dôležité sledovať jej stav a riadiť sa odporúčaniami lekára.

Pupočná prietrž počas tehotenstva: žiadna panika! Pomôžu vám masáže, gymnastika a bandáž.!

Zdravie nastávajúcej matky je dvojnásobne citlivé na rôzne patológie. Šťastné obdobie čakania na dieťa je často zatemnené pupočnou prietržou vytvorenou na rastúcom brušku..

Charakteristický výčnelok v pupku môže vážne vystrašiť tehotnú ženu, najmä ak ide o defekt v brušnej stene, ktorý sa prvýkrát objavil..

Čo je kýla a je možné ju počas tehotenstva zbaviť?

Čo je pupočná kýla?

Kýlová pupok vyzerá ako malá zaoblená tuberkulóza naplnená vzduchom.

V skutočnosti ide o vydutie brušných orgánov, ktoré sa vytvára v dôsledku zlyhania brušných svalov. Ochorenie sa môže prejaviť v detstve aj v dospelosti.

Kýla sa takmer neprejavuje, s výnimkou kozmetickej chyby. Pri stlačení na vydutie sa ozve mäkká bavlna a prietrž sa dočasne nastaví.

Keď je žena v horizontálnej polohe, samotný výčnelok je vyhladený. Pri kašľaní alebo zdvíhaní závaží vyčnieva tubercle ešte viac a vyvoláva dojem zvlnenia.

Nastávajúca matka si všimne bolesť iba v neskorých štádiách tehotenstva, keď sa zvyšuje tlak vo vnútri brucha.

Pri porušení prietrže hrebeň nezmizne ani pri ležaní. Ak do čreva vstúpi fragment čreva, situácia sa stáva nebezpečnou.

Žena má nasledujúce príznaky:

Tento stav vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a chirurgický zákrok, pretože ohrozuje nekrózu čreva.

Našťastie tehotné ženy zriedka majú uškrtenie prietrže, pretože rastúca maternica zdvíha brušné orgány a pupokový prsteň zostáva prázdny.

Pupočná prietrž - program „O najdôležitejšej veci“

príčiny

Prečo je choroba tak vystavená ženám? Existuje niekoľko dôvodov:

 • zvýšený tlak v brušnej dutine;
 • strečing s rastom brucha pupočného kruhu;
 • zvýšené zaťaženie svalov lisu.

Tieto dôvody vysvetľujú, že svaly, ktoré nie sú schopné odolávať vnútornému tlaku, sa líšia a herniálny vak vyčnieva von do pupočného kruhu..

Výskyt podobného defektu v brušnej stene môže byť podporený rôznymi faktormi:

 • dedičnosť;
 • prejav kýly v detstve;
 • nadváha;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • opakované tehotenstvo;
 • slabé abs svaly;
 • tehotný vek nad 30 rokov.

V prípade, že je prítomný aspoň jeden faktor spôsobujúci ochorenie, je potrebné vykonať operáciu pred tehotenstvom, ktorá vám umožní natrvalo sa zbaviť problému v krátkom čase..

Ak už tehotenstvo prebehlo, odporúča sa nosiť obväz, ktorý pomáha svalom odolávať rastúcemu tlaku..

diagnostika

Pri bežnom vyšetrení sa dá ľahko zistiť hernia. Aby sa vylúčili nežiaduce následky, je potrebné poradiť sa s chirurgom a podrobiť sa niektorým vyšetreniam:

 • Ultrazvuk hernial vak;
 • gastroskopia;
 • Počítačová tomografia.

Röntgenové vyšetrenie, zvyčajne predpísané na diagnostiku prietrže, je kontraindikované v prípade tehotenstva kvôli závažným následkom pre dieťa..

Po získaní výsledkov vyšetrenia chirurg určí potrebu chirurgického zákroku a dá odporúčania týkajúce sa výživy a životného štýlu budúcej matky..

Čo je diagnóza nebezpečná??

Pupočná kýla tehotných žien je nebezpečná iba v prípade zvierania. V takejto situácii môže žena trpieť zápchou a grganím, výskyt trombózy ciev nie je vylúčený.

Ženy s diagnózou maternicových fibroidov sú vystavené dvojitému riziku. Ak je časť orgánu zovretá pupočníkovým krúžkom, bude potrebná pohotovostná operácia.

liečba

Pretože prietrž je spôsobená slabosťou brušných svalov, v tejto situácii nemôžu pomôcť žiadne lieky a bylinné odvary. Ako liečiť túto chorobu? Masáž, gymnastika na udržanie svalového tonusu - to je všetko, čo sa dá očakávať matke.

Od dvadsiateho týždňa tehotenstva sa odporúča nosiť obväz podporujúci žalúdok, ktorý významne zníži zaťaženie brušných svalov..

Lekár by mal pomôcť pri výbere ortézy, pretože nesprávna fixácia môže byť škodlivá pre zdravie a zvýšiť bolesť.

Chirurgická liečba u tehotných žien je povolená iba v extrémnych prípadoch, keď nebezpečenstvo života prevyšuje riziko účinkov anestézie a antibiotík na dieťa..

Žena by sa mala vopred opýtať chirurga, aké príznaky by mala okamžite zavolať sanitku..

Operácia obmedzenej prietrže nie je dôvodom na potrat.

Pôrod s pupočnou kýlou

Mnoho matiek, ktoré čelili takejto diagnóze, sa obáva otázky: ako porodiť pupočníkovú prietrž? Odpovedáme: v prípade, že nedôjde k porušeniu, je možné doručenie prírodnými prostriedkami.

V prípade veľkej prietrže a porušenia je indikovaný iba chirurgický zákrok, pretože počas pokusu sa výrazne zvyšuje vnútrobrušný tlak a výrazne sa zvyšuje riziko zastavenia krvného obehu v stlačenom orgáne..

Cisárskym rezom zvyčajne predchádza operácia kýly.

Tehotenstvo po operácii

Chirurgické odstránenie prietrže nie je vôbec kontraindikáciou pre nasledujúce tehotenstvo. Šesť mesiacov po operácii môžete bezpečne naplánovať doplnenie v rodine.

Predchádzajúca operácia samozrejme neovplyvní prirodzený pôrod, ak žena nemá iné kontraindikácie.

prevencia

Ochoreniu je možné včas zabrániť preventívnymi opatreniami:

 • vykonávať cvičenia na posilnenie tlače;
 • zbaviť sa nadváhy;
 • zvýšiť fyzickú aktivitu;
 • jesť vyvážene;
 • vyhnúť sa vzpieraniu;
 • nosiť obväz počas tehotenstva a po ňom.
 • Prevencia zníži riziko prietrže, najmä ak existujú predispozičné faktory u ženy.

  Na záver môžeme povedať, že by ste nemali panikáriť, keď počas tehotenstva uvidíte výčnelok na bruchu. Tento stav je pomerne častý u nastávajúcich matiek..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Osteochondróza je degeneratívne-dystrofické ochorenie chrbtice, ktorého podstatou je porážka medzistavcových platničiek, jej zničenie, po ktorom nasleduje zapojenie do patologického procesu a zničenie susedných stavcov.
  Mnohí sa zaujímajú o spôsoby dusenia kýly pri kojencoch, ako aj o možnosť uskutočniť takýto obrad sami - bez toho, aby sa uchýlili k čarodejníkom a liečiteľom.
  Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.