loader

Hlavná

Pažerák

Lumbálna prietrž a tehotenstvo

Chrbtica počas tehotenstva môže číhať choroby, ako je napríklad miechová prietrž. Najčastejšie sa prejavuje v poslednom trimestri. Miechová kýla a tehotenstvo sú dva nezlučiteľné pojmy. Počas tehotenstva môže prietrž spôsobiť problém s nosením. Odborníci tvrdia, že pri náležitej pozornosti na pravidlá týkajúce sa nosenia dieťaťa s kýlou môžete porodiť.

príznaky

Zlepšený proces krvného obehu vedie k zvýšeniu množstva progesterónu. Následkom toho korene medzistavcových platničiek v postihnutej časti chrbtice napučiavajú. V dôsledku prírastku na váhe dochádza k zmenám držania tela nastávajúcej matky, čo ovplyvňuje stavec a súčasne znižuje bolesť chrbta..

Počas tehotenstva sa celá záťaž bedrovej časti zvyšuje v dôsledku zväčšenia maternice. S vývojom plodu sa maternica odchyľuje od ťažiska. Pri zmene polohy maternica stláča korene miechy v oblasti postihnutého disku. V poslednom trimestri produkuje telo matky relaxín. Umožňuje relaxáciu svalov chrbtice. Relaxin pracuje ako pôrodný asistent. Pri kýle chrbtice sa však situácia stáva ťažšou. Relaxin situáciu ešte zhorší a zvýši riziko stresu v problémovom segmente.

Pre ženy, ktoré majú rovnakú dĺžku nohy, nedochádza k žiadnym odchýlkam v chrbtici a panvových kostiach, majú dobrú fyzickú prípravu - záťaž bude rovnomerne rozdelená do celého tela. U takýchto matiek nenastane koncept kýly bedrovej chrbtice a tehotenstva. Ak sa náhle vyskytnú problémy s chrbticou, môže sa v druhom trimestri zhoršiť medzistavcová prietrž a mali by ste tomu venovať pozornosť..

Príznaky hernie počas tehotenstva:

 • Pocit znecitlivenia nôh;
 • Náhle husacie hrbole;
 • Poruchy panvových orgánov;
 • Bolesť v bedrovej oblasti;
 • Preukázanie krivosti.

diagnostika

Medzistavcová kýla si vyžaduje osobitný prístup tak pri diagnostike, ako aj pri liečbe. Najpresnejšou a najbežnejšou metódou je MRI. MRI - magnetická rezonancia, pomocou ktorej lekár môže vidieť a určiť miesto, v ktorom je vylisovaný koreň. Keď lekár určí miesto ochorenia, bude jej predpísané správne a správne ošetrenie. Lieky pre tehotné ženy sú predpísané na zníženie bolesti, zápalu alebo opuchu. Fyzické procedúry pomáhajú posilňovať vaše svaly..

Ženy, ktoré sú v pozícii, sú v MRI kontraindikované. Tento postup môže poškodiť plodovú vodu a ovplyvniť ju. Preto, aby sa bojovalo proti prietrži, tehotné ženy musia navštíviť ultrazvukové vyšetrenie a vykonať potrebné testy.

V predvečer pôrodu môžu lekári poslať MRI, ak je koreň vážne poškodený. Až po MRI bude lekár schopný vyhodnotiť celý obraz choroby a rozhodnúť o pôrode. Medzistavcové prietrže a gravidita sú nezlučiteľné. Preto ihneď, ako sa objavia podozrivé príznaky, vyhľadajte lekára. Pokročilá forma prietrže môže viesť k vážnym komplikáciám. Napríklad na postihnutie. Mať takúto chorobu je veľmi nebezpečné, pre vaše zdravie, ako aj pre zdravie dieťaťa..

Po vyšetrení, úplnej anamnéze a ultrazvuku predpíše terapeut potrebné lieky. Tehotné ženy nemajú dovolené cvičiť alebo masírovať. Na pomoc s rozložením hmotnosti vám lekári odporúčajú, aby ste dostali chrbtovú ortézu. Pomáha rovnomerne rozdeľovať váhu po chrbtici a zmierňovať bolesť..

Lekárska rada

Pri plánovaní tehotenstva musíte diagnostikovať bedrovú kĺb. Ak je bedrová oblasť zdravá, prinesie vám tehotenstvo iba radosť z predchádzajúceho materstva. Ale ak diagnóza odhalila počiatočnú fázu prietrže, potom naliehavo pokračujte v liečbe.

Takže na liečbu prietrže potrebujete:

 • Navštívte neurochirurga s vynikajúcou povesťou a rozsiahlymi skúsenosťami;
 • Vykonajte diagnostiku zobrazovania magnetickou rezonanciou. MRI poskytne jasný obraz a ukáže úroveň vývoja „klíčkov“;
 • Navštívte ortopeda. Lekár vám pomôže vypočítať nerovnomernosť dĺžky nôh a dá odporúčania, ako predchádzať budúcim problémom a patológiám;
 • Príprava tela na budúce napätia. Jednoduché cvičenia ako Pilates, joga a ďalšie pomôžu upratať telo..
 • Prevencia prietrže chrbtice u nastávajúcich matiek.

Ak sa prietrž vyskytla počas tehotenstva, potom to stojí:

 • Pri chôdzi alebo cvičení noste obväz.
 • Neboj sa a nebojte sa;
 • Plný spánok a zdravá výživa;
 • Cvičebné a outdoorové aktivity.

Ak je tehotenstvo stále len v plánoch, mali by ste sa varovať alebo sa zbaviť kýly. Ako však viete, kýla sa nedá úplne zbaviť. Ale sú tu zlaté pravidlá, ktoré musíte dodržiavať, aby vás bolesť znova nenavštívila:

 • Ak sa vaša práca odohráva na stoličke, potom stojí za to urobiť ľahké cvičenie. Ak máte málo času alebo nemáte žiadny priestor na zahriatie, potom stačí na prechádzku len prechádzka.
 • Zdravá strava pomôže obnoviť všetky potrebné látky, ktoré mu chýbajú počas celého pracovného dňa..
 • Denné cvičenia, ktoré boli navrhnuté špeciálne pre vás. Lekár by mal vyvinúť súbor cvičení, ktoré po vykonaní nespôsobia bolesť alebo nepohodlie.
 • Vylúčte vzpieranie a náhly pohyb z každodenných činností.
 • Obuv bude mať aj svoje vlastné zmeny. Päta by nemala byť vyššia ako 3 pocity. Ak chcete dosiahnuť najlepší účinok, zakúpte si ortopedickú obuv.
 • Držanie tela, hlavné pravidlo. Chrbát by mal byť plochý. Ak nemôžete neustále kontrolovať svoju polohu, pri chôdzi držte hlavu iba v úrovni hlavy. Samotný chrbát sa udržiava v správnej polohe. Ak sedíte, oprite sa rukami o stôl, chrbát zaujme rovnaké postavenie.

Musia sa dodržiavať všetky odporúčania a slová lekára, ktorých sa to týka.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Medzistavcová kýla a tehotenstvo

Medzistavcová prietrž je stav, pri ktorom dochádza k posunutiu jadra medzistavcového disku. Kýla medzistavcového priestoru môže byť vážnou prekážkou normálneho priebehu tehotenstva a úspešného výsledku pôrodu..

Príčiny patológie

Medzistavcová prietrž sa nevyskytuje náhle. Ochorenie sa vyvíja po mnoho rokov a žena zostáva pre ženu úplne neviditeľná. Spomedzi všetkých možných príčin rozvoja prietrže medzistavcovej platničky si zasluhujú osobitnú pozornosť tieto podmienky:

 • fyzická nečinnosť;
 • metabolické poruchy;
 • neprimerané zaťaženie chrbtice.

Medzistavcová hernia je jednou z vážnych komplikácií osteochondrózy. Ochorenie sa vyskytuje hlavne u žien stredného a staršieho veku. V posledných rokoch bola tendencia omladzovať chorobu. U mladých dievčat a dokonca adolescentov je čoraz častejšie diagnostikovaná osteochondróza a jej komplikácie.

Progresívna osteochondróza vedie k rozvoju dystrofických procesov v chrupavke chrbtice. Krvný prísun medzistavcových platničiek je narušený, ich výživa sa zhoršuje. Poškodené stavce strácajú svoju vlastnú pevnosť a flexibilitu, čo znamená, že už nemôže úplne fungovať. Vyvíja sa deformácia a výčnelok (výčnelok) medzistavcových platničiek, čo nevyhnutne vedie k vzniku prietrže.

Príznaky choroby

Výčnelok medzistavcových platničiek vedie ku stlačeniu nervových koreňov a objaveniu sa všetkých symptómov choroby. V závislosti od lokalizácie procesu sa rozlišuje niekoľko foriem medzistavcových prietrží:

Cervikálna kýla

 • bolesť v paži (zvyčajne na jednej strane);
 • bolesť v krku;
 • bolesti hlavy;
 • závraty;
 • zhoršená pamäť a pozornosť;
 • skoky v krvnom tlaku;
 • znecitlivenie prstov.

Kýla hrudnej chrbtice

 • bolesť na hrudníku, v medzirebrovej oblasti;
 • bolesť v paži;
 • hrbiť.

Porušenie nervových koreňov v hrudnej chrbtici môže viesť k bolesti v srdci. Takéto príznaky sa často mýlia s prvými príznakmi infarktu myokardu alebo angíny pectoris, čo vedie k nesprávnej diagnóze. Je pomerne ťažké rozlíšiť jednu chorobu od druhej bez EKG (elektrokardiografia)..

Bedrová hernia

 • bolesť v bedrovej oblasti;
 • ožarovanie bolesti v gluteálnej oblasti, stehne, kolene;
 • slabosť nôh;
 • pocit znecitlivenia a brnenie kože;
 • paréza a ochrnutie nôh;
 • porušenie močenia a vyprázdnenia.

Priebeh choroby počas tehotenstva

Tehotenstvo a medzistavcová prietrž sú zlým tandemom. V očakávaní dieťaťa sa zvyšuje zaťaženie všetkých vnútorných orgánov a chrbtica nie je výnimkou. Rastúca maternica pritláča čoraz častejšie každý týždeň, čo vedie k progresii ochorenia. Čím dlhšie je tehotenstvo, tým jasnejšie sú príznaky choroby a tým ťažšie bude pre ženu, aby sa vysporiadala s následkami tejto patológie..

Najťažšie je to pre nastávajúce matky trpiace prietržom bedrovej chrbtice. Je to práve táto oblasť, ktorá počas tehotenstva zažije maximálnu záťaž. S rastom dieťaťa sa bolesti v bedrovej oblasti zosilňujú. Mnoho žien je nútených viesť sedavý životný štýl až do samého narodenia, ktoré nie sú schopné zvládnuť prejavy tak nepríjemnej patológie..

Progresia ochorenia začína už v prvom trimestri tehotenstva. Reorganizácia hormonálneho pozadia a zvýšená produkcia progesterónu vedú k zvýšenému prietoku krvi v malých cievach chrbtice. Rachot krvi spôsobuje opuchy tkanív a spôsobuje kompresiu nervových koreňov. Neskôr sa situácia neustále zhoršuje neustále rastúcou maternicou a štiepením nervových vlákien.

Pred samotným narodením sa stav ženy nezlepší. V treťom trimestri gravidity telo nastávajúcej matky začína zvyšovať produkciu relaxínu. Tento hormón uvoľňuje väzivo chrbtice a panvy, čo zvyšuje vystupovanie disku a vedie k progresii patológie..

Exacerbácia tohto ochorenia sa najčastejšie vyskytuje v druhej polovici tehotenstva. Pri prenášaní dvojčiat je možné zosilniť bolestivé pocity už 14 až 16 týždňov. Samoliečebná prietrž počas tehotenstva nie je možná. Keď sa objavia prvé príznaky choroby, vyhľadajte lekára.

Komplikácie počas tehotenstva

Samotná medzistavcová prietrž nie je pre plod nebezpečná. S touto chorobou trpí žena, zatiaľ čo dieťa je v relatívnej bezpečnosti. Ďalšia vec je, že neustále bolesti v bedrovej oblasti môžu vyvolať zvýšenie maternicového tonusu. Pri závažnom priebehu ochorenia sa zvyšuje pravdepodobnosť potratu a predčasného pôrodu.

O otázke spôsobu doručenia sa v každom prípade rozhoduje individuálne. Nezávislý pôrod je možný s miernym priebehom choroby a bez závažných príznakov. S rozvojom závažnej patológie s komplikáciami sa vykonáva cisársky rez.

diagnostika

Magnetická rezonancia (MRI) je najlepším spôsobom diagnostikovania medzistavcovej prietrže. Táto technika vám umožňuje presne určiť lokalizáciu patologického procesu a posúdiť mieru poškodenia medzistavcových platničiek. Po potvrdení diagnózy si bude môcť lekár zvoliť optimálny liečebný režim a zbaviť ženu nepríjemných symptómov choroby..

MRI sa považuje za pomerne bezpečný postup. Štúdia nemá nepriaznivý vplyv na vývoj plodu a nezasahuje do normálneho priebehu tehotenstva. Napriek tomu mnohí odborníci odporúčajú vyšetrenie MRI po 12 týždňoch. V prvom trimestri je skúška predpísaná iba pre prísne indikácie..

Liečba medzistavcovej prietrže

Liečba herniovaného disku počas tehotenstva nie je ľahká úloha. Použitie liekov proti bolesti počas tohto kritického obdobia je veľmi obmedzené. Väčšina známych protizápalových liekov je počas tehotenstva zakázaná, najmä v skorých štádiách a pred pôrodom. Použitie akýchkoľvek analgetík je možné iba po konzultácii s lekárom.

Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže u nastávajúcich matiek je mimoriadne zriedkavá. Lekári sa snažia robiť bez takýchto drastických opatrení počas tehotenstva. Vo väčšine prípadov sa chirurgická korekcia vyrieši po narodení dieťaťa.

Pri liečení medzistavcových prietrží si nefarmakologické metódy zaslúžia pozornosť. Nasledujúce tipy pomôžu zmierniť stav a zmierniť bolesť:

 1. Noste prenatálny obväz, ktorý zmierňuje stres na chrbtici a panvových kostiach.
 2. Pohybujte sa viac. Prínosom bude kúpanie, liečebné cvičenia, joga.
 3. Chodte častejšie.
 4. Pre sedavé práce robte prestávky každú hodinu. Zmeňte polohu svojho tela zakaždým, keď sa budete cítiť nepríjemne.
 5. Zabráňte preťaženiu miechy.
 6. Noste pohodlné a stabilné topánky s nízkym podpätkom.
 7. Sledujte svoju pozíciu.

Medzistavcová kýla nie je kontraindikáciou pri narodení a narodení. Ak sú dodržané všetky odporúčania lekára a správne rozloženie záťaže na chrbticu, je možné úspešne ukončiť tehotenstvo a narodiť zdravé dieťa..

Kýla a výčnelok počas tehotenstva: hodnotenie rizika

Bohužiaľ, v našej dobe sa málokto môže pochváliť úplne zdravou chrbticou. Často sa dokonca aj mladí ľudia sťažujú na bolesti chrbta. Stáva sa tiež, že ženy už v tehotenstve majú výčnelky alebo kýly a v tomto prípade si samozrejme nemôžeme robiť starosti s tým, ako sa budú chovať chrbty pri čakaní na dieťa..

Ekaterina Svirskaya
Pôrodnícky gynekológ, Minsk

Po celý život sa v chrbtici človeka vyskytuje silný stres. Poranenia, statické preťaženie (napr. Preprava ťažkých vriec), sedavý spôsob života v priebehu rokov môžu spôsobiť choroby chrbtice.

Chrbtica sa dá porovnávať s vlakom, v ktorom sú jednotlivé vozne (stavce) prepojené kĺbmi. Medzi stavcami sú pružné vankúšiky (medzistavcové platničky), ktoré pôsobia ako tlmiče nárazov, ktoré bránia treniu stavcov proti sebe. Vo vnútri každého takého disku je gélové centrum (buničité jadro) obklopené vláknitým vonkajším plášťom (vláknitý krúžok). Pri zaťažení chrbtice dochádza k posunu a kompresii medzistavcových platničiek. Ak sa zároveň zachová integrita disku a nepresiahne chrbticu, nevedie to k rozvoju choroby..

Výčnelok a prietrž: aký je rozdiel?

Medzistavcový disk nemá svoje vlastné krvné cievy, ale je napájaný prienikom živín z okolitých tkanív chrbtice. Základom rozvoja osteochondrózy je narušenie výživy diskov. Keď je metabolizmus vnútri disku narušený, vysychá, výška disku klesá, vláknitá kapsula exfoliuje, a preto stráca svoju silu. Pri nadmernom zaťažení sa telá susedných stavcov spájajú a vyvíjajú veľký tlak na poškodený disk, čo vedie k „vytlačeniu“ jeho obsahu za miechu. Ak si vláknitý prstenec zároveň zachováva integritu, potom sa taký výčnelok disku nazýva výčnelok. Toto je prvá fáza tvorby medzistavcových prietrží. Táto fáza je reverzibilná, so správnym ošetrením a zmenami životného štýlu dochádza k úplnému obnoveniu zdravia.

Pokiaľ patologický účinok na medzistavcové platničky pretrváva, potom to v určitom okamihu vedie k prasknutiu zmeneného vláknitého prstenca a extrúzii časti buničitého jadra za medzistavcové platničky. To vytvára prietrž disku. Keď je v miechovom kanáli, buničité jadro komprimuje nervy umiestnené blízko disku, čo vedie k vzhľadu bolesti. Po prvé, tie medzistavcové platničky, ktoré zažívajú najväčšie zaťaženie, sú náchylné na tvorbu kýly. Spravidla sa jedná o disky krčných a bedrových stavcov. Hrudná chrbtica je najmenej postihnutá..

Ako je vyčnievanie a prietrž disku?

Hlavným príznakom medzistavcovej prietrže je silná bolesť chrbta alebo krku pri akomkoľvek pohybe. Znakmi choroby môžu byť aj strata citlivosti (znecitlivenia) kože na krku, ramien, nôh, výskyt „husacích hrboliek“ v prstoch rúk alebo rúk, bolesť v kĺboch ​​končatín..

V prípade poškodenia bedrovej chrbtice sa tiež obávajú bolesti v dolnej časti brucha (ženy často liečia neexistujúci „zápal v doplnkoch“ po dlhú dobu), poruchy močenia, pohyby čriev.

Kýla na hrudníku môže byť sprevádzaná pocitom ztuhlosti na hrudi, bolesťou v srdci, dýchavičnosťou.

Kýla v krčnej oblasti sa prejavuje bolesťou v krku, bolesti hlavy, závratmi, kolísaním krvného tlaku.

V závažných prípadoch môže herniácia disku dokonca viesť k tvorbe opuchov, menštruačných nepravidelností a neplodnosti..

Vyčnievanie diskov v počiatočných fázach formácie sa však nemôže nijako prejaviť. Po intenzívnej fyzickej námahe je človek niekedy postihnutý bolesťou chrbtice..

Zhoršenie stavu sa pozoruje s výraznou fyzickou námahou, a to aj počas tehotenstva, keď je na chrbticu nastávajúcej matky obrovský tlak. Mimochodom, často ženy pred tehotenstvom nevedia, že majú choroby medzistavcových platničiek, problémy sa objavujú už v období očakávania dieťaťa..

Prečo sa vytvárajú výčnelky a kýly?

Dôvody vzniku výčnelkov a prietrží medzistavcových platničiek sú:

 • osteocondritída chrbtice;
 • obezita;
 • anatomicky nepravidelný tvar chrbtice (skolióza, dysplázia kĺbov);
 • sedavý životný štýl, sedavá práca;
 • šport „náhle“ - náhle, nezvyčajné vysoké zaťaženie, nesprávna technika vykonávania pohybov, ktorá vedie k zraneniam chrbtice;
 • nevhodná strava a pitie.

Chrbtica a tehotenstvo

Bolesť chrbta sa počas tehotenstva často nazýva „normálna“. Aby sa však objavujúce sa choroby chrbtice počas tehotenstva nespôsobovali vážnym zdravotným problémom, nemožno ignorovať bolestivé prejavy v chrbte..

Neustále rastúca maternica spôsobuje odchýlku ťažiska, ktorá mení vzájomné umiestnenie stavcov, „ťahá“ muskulo-väzivový aparát a zvyšuje zaťaženie chrbtice. Okrem toho v tehotenstve tehotná matka v priemere získa 10 až 15 kg. Ak je žena zdravá, nemá ochorenie chrbtice, panvových kostí a kĺbov, má silné svaly, nedochádza k nadmernej hmotnosti, potom je záťaž pri narodení dieťaťa rovnomerne rozložená a nie sú problémy. Inak sa už od druhého trimestra tehotenstva pociťujú existujúce choroby diskov.

S nástupom tehotenstva sa hormonálne pozadie dramaticky mení. Hladina hlavného hormónu na udržanie tehotenstva - progesterónu - sa teda zvyšuje viac ako 100-krát. Progesterón uvoľňuje cievnu stenu, zvyšuje sa priepustnosť cievnej steny, čo prispieva k edému nervových koreňov v miestach kompresie ich kýly. Počas tehotenstva novovznikajúci plod aktívne konzumuje vápnik, aby si vybudoval svoj vlastný kostru. Ak žena nedostane dostatočné množstvo tohto prvku spolu s jedlom, vyplaví sa z kostí vrátane stavcov. V neskorých štádiách tehotenstva začína aktívna tvorba hormonálneho relaxínu, uvoľňuje svaly a väzivo panvy a chrbtice, čo vedie k zvýšenému oslabeniu chrbtice..

Typickým príznakom nezdravého stavu medzistavcových platničiek počas tehotenstva je coccyalgia - bolesť panvových kostí a chvostovej kosti, ktoré sa podávajú do konečníka, perinea a brucha..

Ako zistiť, či existujú prietrže a výčnelky?

Ak chcete zistiť, či máte výčnelok alebo prietrž medziobratlového disku, musíte urobiť skenovanie pomocou magnetickej rezonancie - magnetickej rezonancie. Bez MRI je možné iba špekulovať o existencii vyčnievania alebo hernie disku pomocou symptómov, ale nie je možné určiť jeho veľkosť, umiestnenie a prítomnosť prasknutia vláknitého prstenca. Táto metóda je však kontraindikovaná počas prvého a druhého trimestra gravidity. Preto sú v tomto okamihu obmedzené iba ultrazvukové a krvné testy (aby sa vylúčila zápalová povaha bolesti). V treťom trimestri sa MRI predpisuje v prípade silnej bolesti, prejavov kompresie nervového koreňa a obmedzenia pohyblivosti. Táto štúdia poskytuje komplexné informácie na určenie taktiky riadenia tehotenstva a postupov pri pôrode..

Okrem MRI sa na diagnostikovanie choroby používajú aj röntgenové vyšetrenia - počítačová tomografia (CT) a CT myelografia (pri použití kontrastného média), sú však kontraindikované aj v tehotenstve.

Komplexné školenie

Ak už viete o problémoch pred tehotenstvom, musíte sa pripraviť na nadchádzajúce dávky vopred. Navštívte neurológa alebo neurochirurga, urobte MRI a získajte informácie o závažnosti ochorenia. Aspoň šesť mesiacov pracujte na posilňovaní svalového korzetu chrbtice. Existuje mnoho rôznych metód a programov: joga, pilates, kinezoterapia, bazén, masáž. To všetko výrazne oneskorí výskyt komplikácií počas tehotenstva a po pôrode a pomôže to udržať zdravie.

Pravidlá správania pri ochoreniach chrbtice

Liečba vyčnievajúcich a herniovaných diskov je špecializácia neurológov a neurochirurgov. Ale v prípade tehotenstva, keď všetky lieky, ktoré vstupujú do tela matky, priamo ovplyvňujú jej nenarodené dieťa, by sa liečba mala koordinovať s pôrodníkom-gynekológom. Malo by sa pamätať na to, že tehotné ženy nemôžu používať takmer všetky lieky proti bolesti v tabletách a väčšina mastí proti bolesti. Mnohé fyzioterapeutické postupy sú tiež kontraindikované..

Preto, ak žena mala problémy s chrbticou pred tehotenstvom, je potrebné začať s prevenciou exacerbácií choroby čo najskôr..

Hlavným miestom v prevencii exacerbácií tohto ochorenia je fyzická terapia s inštruktorom cvičebnej terapie. Je dôležité si uvedomiť, že časté vykonávanie pravidelných fitness aktivít môže spôsobiť zvýšenie symptómov. Inštruktor fyzioterapie pre vás vyberie individuálny súbor denných cvičení, ktoré vám pomôžu obnoviť pružnosť svalov, posilniť ich, zmierniť kŕče a bolesti, obnoviť krvný obeh a lymfodrenáž, zlepšiť pohyblivosť chrbtice. Aby mali triedy pozitívny účinok, musia byť pravidelné, lepšie denne a konajú sa v prísnom súlade s odporúčaniami lekára..

Ak máte sedavú prácu, každú hodinu si urobte malú prestávku, vstaňte, natiahnite nohy, vykonajte pár cvičení alebo sa choďte na prechádzku.

Chodte vonku častejšie.

Noste iba pohodlné topánky s podpätkom nie väčším ako 3 cm.

Vyhnite sa ostrým zákrutám a neprenášajte ťažké bremená. Pri čistení domu sa neohýbajte silne, umyte podlahy, pre vysávač použite dlhú dýzu.

Musíte sedieť a spať na tvrdých povrchoch, získať ortopedické vankúše (to vám umožní rovnomerne rozdeliť záťaž).

Od druhého trimestra tehotenstva môže lekár nariadiť nosenie bandáže alebo špeciálneho korzetu, ktorý fixuje chrbticu v mieste, kde je problém. Úľava od bolesti poskytuje ľahký suchý záber vlastnej váhy v rovine pod uhlom 30 °. Vykonáva sa na špeciálnej naklonenej doske s držiakmi pre ramennú časť. Musíte ležať na doske, dať si ruky do pásov do podpazuší, relaxovať a ľahnúť si 10-15 minút. Takéto zariadenia sa zvyčajne nachádzajú v špeciálnych ortopedických miestnostiach, je lepšie s nimi zaobchádzať pod dohľadom lekára. Pomôže tiež trakcia vody v bazéne. Vykonáva sa iba pod dohľadom odborníka. Pacient je ponorený do teplej vody, ktorá upevňuje ramenný opasok. Na nohy sa pripevní bremeno s hmotnosťou od jedného do niekoľkých kilogramov. Trvanie procedúry je stanovené pre každého pacienta individuálne a môže sa meniť od niekoľkých minút do hodiny..

Jedzte správne, nedovoľte priberanie na váhe. Medzi požadované výrobky patria mlieko, ryby, zelenina, bylinky a orechy. Obsahujú vápnik, horčík, mangán a vitamíny potrebné pre kostrový systém. A naopak, káva odstraňuje vápnik z tela a môže tiež ovplyvňovať jeho vstrebávanie. Ak nemôžete odmietnuť kávu, vypite ju s mliekom: pomôže to udržať rovnováhu vápnika. Vypite dostatok tekutín na udržanie rovnováhy elektrolytov a odstránenie toxických látok z tela. Soľ v potrave musí byť obmedzená.

Pri zhoršení ochorenia je predpísaný odpočinok a mierne suché teplo (zahrievanie na telesnú teplotu, maximálne 40 ° C). Ako anestéziu sa môžu použiť masti, ktoré rozptyľujú rastliny. V niektorých prípadoch sú predpísané špecializované masáže a akupunktúra..

Ako pôjde pôrod s chorobami chrbtice??

Pôrod vyžaduje od ženy značné fyzické úsilie. Nanešťastie, rovnako ako každá iná závažná fyzická aktivita, môžu vyvolať zhoršenie chorôb chrbtice. V nútenom období pôrodu sa zaťaženie medzistavcových platní zvyšuje natoľko, že môže dôjsť k nervovému porušeniu prietrže kýly. Nervová kompresia sa prejavuje silnou bolesťou, zníženou citlivosťou nôh, pocitom plazenia, krívaním, narušením panvových orgánov..

Ak je riziko komplikácií veľké, odporúča sa žene naplánovať cisársky rez. Preto je výhodný cisársky rez:

 • s veľkými kýlami;
 • zlá poloha prietrže, ak existuje vysoké riziko jej porušenia;
 • so silnou bolesťou počas tehotenstva;
 • s kombináciou spinálnych problémov s pôrodnými komplikáciami (nesprávne umiestnenie plodu, placenta, úzka panva, veľký plod) a ďalšie choroby (hypertenzia, gestóza).

V miernejších prípadoch môžete rodiť sami. O tom, ako anestetizovať prácu a cisársky rez, sa rozhoduje individuálne. Mierne výnimkou nie sú medziobratlové kýly hornej časti chrbtice kontraindikáciou spinálnej (epidurálnej) anestézie počas pôrodu a cisárskeho rezu. Ak sa v lumbálnej a sakrálnej časti vyskytuje prietrž, môže mať vykonanie epidurálnej anestézie technické ťažkosti. O otázke možnosti použitia tohto typu anestézie rozhoduje anestéziológ individuálne.

Miechová kýla a tehotenstvo

Počas nosenia dieťaťa sa zvyšuje zaťaženie chrbtice, čo vedie k rozvoju alebo zhoršeniu chorôb orgánov pohybového aparátu. Miechy a tehotenstvo sú častým javom, patológia spôsobuje vážne nepohodlie. Ale pri správnom zaobchádzaní problém nezasahuje do normálneho priebehu tehotenstva, väčšina žien rodí prirodzene.

Čo to je

Medzistavcový herniálny výčnelok je degeneratívna patológia, pri ktorej sa medzistavcové platničky zapália, deformujú a premiestnia a vláknitý kruh sa zničí. Tento problém postihuje hlavne bedrovú chrbticu, menej často hrudnú a krčnú.

Medzistavcová kýla a tehotenstvo priamo nesúvisia, ale ak bola choroba diagnostikovaná pred počatím, potom sa bolesť a ďalšie nepríjemné pocity určite objavia v akomkoľvek tehotenstve alebo po narodení dieťaťa..

Prečo vzniká

U tehotných žien sa v tele vyskytujú významné fyziologické zmeny, ktoré vedú k rozvoju problémov v pohybovom aparáte..

 1. Posun ťažiska. Z dôvodu rastu plodu sa zaťaženie rôznych oblastí bedrovej oblasti postupne zvyšuje..
 2. Maternica sa zväčšuje, komprimuje nielen vnútorné orgány, ale tiež zvnútra vytvára tlak na chrbát.
 3. Sedavý spôsob života.
 4. Vášeň pre nezdravé jedlo.
 5. V neskorších fázach stúpa hladina hormónu relaxínu, ktorý uvoľňuje svaly a väzivo. V dôsledku oslabenia svalového rámu sa stavce a disky stávajú mobilnejšími, čo vyvoláva rozvoj degeneratívnych procesov..

Vyvolávať rozvoj stavcov patológie môže vážne fyzické námahy, predĺžený pobyt na nohách.

Čo je nebezpečné

S deformáciou medzistavcových platničiek u tehotných žien sú takmer vždy rôzne komplikácie, ktoré ovplyvňujú nielen chrbticu, ale aj iné orgány a časti tela..

účinky

trimesterMožné komplikácie
jaV dôsledku vysokej hladiny progesterónu sa nervové zakončenia zväčšia a zapália.
IIŤažký bedrový stres nepriaznivo ovplyvňuje citlivosť a pohyblivosť nôh.
IIIIntegrita chrbtice je narušená, čo vedie k rozvoju závažných chorôb v orgánoch pohybového aparátu..

Samotný herniálny výčnelok nie je pre plod nebezpečný, ale v dôsledku neustálej silnej bolesti sa zvyšuje tonus maternice, čo môže spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod..

príznaky

V prvom trimestri je patológia zriedka sprevádzaná bolesťou a inými nepríjemnými pocitmi, ale súčasne sa v stavovcoch aktívne rozkladá. Iba včasná diagnóza môže vyhodnotiť stav chrbtice.

 • silná bolesť v postihnutej oblasti, zhoršená zmenou polohy tela, sklony, zákruty;
 • znecitlivenie dolných končatín, prsty;
 • pri poškodení krčnej chrbtice sa pozorujú bolesti hlavy, závraty, zmeny krvného tlaku, nepohodlie v krku a ramene;
 • končeky prstov, koža v stehennej a ingvinálnej zóne je chladná, často sa obávajú pocitu plazivej husacej kože;
 • krívanie;
 • niekedy môže byť cítiť alebo vidieť vydutie;
 • zriedka - problémy s močením a stolicami.

Väčšina príznakov je obzvlášť intenzívna pred pôrodom..

diagnostika

Identifikácia patológií chrbtice sa začína vyšetrením a históriou. Na diagnostike a liečbe sa podieľa niekoľko odborníkov - chirurg, vertebroológ, neuropatológ, osteopat.

Hlavná diagnostická metóda - MRI, vám umožňuje vidieť problémové oblasti, posúdiť veľkosť výstupku a stupeň deštrukcie diskov. Tomografia sa však môže vykonať až po 12 týždňoch, pretože teplota plodovej vody sa počas procedúry zvyšuje.

Tehotným ženám je predpísaný ultrazvuk a všeobecný a biochemický krvný test na potvrdenie diagnózy, určenie polohy hrče a identifikáciu neurologických príznakov. Ak je bolesť lokalizovaná v hrudníku, urobí sa EKG, aby sa vylúčilo ochorenie srdca.

Ako liečiť

Na odstránenie herniálneho výčnelku, spomalenie deštruktívneho procesu v diskoch, tehotným ženám je predpísaná lieková terapia, ľudové liečivá.

Liečba kýly chrbtice počas tehotenstva sa obmedzuje na používanie vonkajších liekov s anestetickým účinkom - Malavit, Nurofen gél, Fastum gél. V závažných prípadoch sa predpisuje paracetamol, ibuprofén vo forme tabliet alebo čapíkov.

Od ľudových liekov, tinktúra založená na borievke alebo propolisu, oleji z koreňovej kosti, komprimácii medu a aloe šťavy.

Účinnou domácou masťou na zmiernenie bolesti je zmiešanie 100 g tekutého medu a 1 lyžička. múmia, mix. Pred použitím namažte postihnuté miesto jedľovým olejom, naneste masti s hladkými pohybmi, chrbte omotajte teplým šálom.

Ako sa vyhnúť komplikáciám

Aby sa zabránilo komplikáciám, musí tehotná žena mierne zmeniť svoj obvyklý životný štýl.

Tehotenstvo s medzistavcovou prietržou - užitočné odporúčania:

 1. Nosenie mäkkého fixačného korzetu - pomôže znížiť záťaž na chrbte, zlepšiť krvný obeh v postihnutých oblastiach, znížiť intenzitu syndrómu bolesti.
 2. Spite na tvrdej posteli s ortopedickými matracmi a nízkym vankúšom.
 3. Poškodením bedrovej chrbtice môžete ležať iba na svojej strane.
 4. Jedzte viac potravín vápnikom, vezmite špeciálne vitamínové komplexy.
 5. Vypite najmenej 2 litre čistej vody denne, minimalizujte príjem soli.
 6. Robiť špeciálnu gymnastiku, jogu pre tehotné ženy, plávanie, ale iba pod dohľadom inštruktora a so súhlasom lekára.
 7. Denne chodte na dlhé prechádzky.

Nastávajúce matky by nemali byť dlho v sede, každú hodinu musíte urobiť trochu cvičenia a neustále sledovať polohu tela. Je zakázané zdvíhať závažia, vykonávať náhle pohyby. Najlepšie topánky - ortopedické, s podpätkami do 3 cm.

V ktorých prípadoch je cisársky rez predpísaný

Je možné porodiť prietrž chrbtice? Odpoveď na túto otázku závisí od mnohých faktorov - závažnosti choroby, hmotnosti a štruktúry panvových kostí u tehotnej ženy, prítomnosti komplikácií a sprievodných chorôb..

Tehotenstvo s herniou chrbtice - indikácie pre cisársky rez:

 • herniálny výčnelok je veľký - pri prirodzenom pôrode je pravdepodobnosť úplného zničenia disku vysoká;
 • vzdelávanie medzi stavcami je nasmerované nabok alebo dopredu;
 • existuje riziko zovretých nervových zakončení;
 • je zaznamenaná rýchla progresia neurologických prejavov choroby;
 • prítomnosť závažných chorôb vnútorných orgánov, ktoré vznikli ako komplikácia.

Ak sú degeneratívne zmeny na diskoch v počiatočnom štádiu vývoja, choroba nepostupuje, žena nemá problémy s nadváhou, pôrod s kýlou chrbtice ide prirodzene.

Pôrodné ošetrenie

Ak sa vám počas tehotenstva podarilo zbaviť prietrže, potom po pôrode sa nepohodlie často prejavuje obnovenou energiou. Príčiny - oslabenie svalového korzetu, emočná nestabilita, zvýšená fyzická aktivita.

Výčnelok disku sa prejavuje vo forme bolesti, stuhnutosti pohybov, zvýšenej únavy. Na vyhodnotenie závažnosti ochorenia sa vykoná MRI sken..

 1. Svalové relaxanty - uvoľňujú upnuté svaly. Najbezpečnejšia je Midokalm. Sirdalud sa vylučuje z tela na 4 hodiny, takže musíte skontrolovať režim kŕmenia alebo dočasne pozastaviť hepatitídu B;
 2. NSAID - paracetamol, ibuprofén, eliminujú bolesť a zápal, iné lieky proti laktácii sú kontraindikované. Ale s neznesiteľnou a dlhotrvajúcou bolesťou môžete dať výstrel Ketorolacu.
 3. Chondroprotektory - Chondroitín, Arthra, obnovuje chrupavku, pomáha pri počiatočných štádiách ochorení kĺbov a chrbtice. Prienik do materského mlieka bude musieť odmietnuť kŕmenie. Po konzultácii s lekárom sa tablety môžu nahradiť balzamom z ropuchu..
 4. Ľahké sedatíva - glycín, Novo-Passit, čaj z harmančeka a mäty, zlepšujú emocionálny stav.
 5. Vitamíny skupiny B, A, C - zlepšujú vedenie nervových impulzov.
 6. Vonkajšie prostriedky - diklofenak, horčica, alkoholové tinktúry s tymiánom alebo červenou paprikou.

Fyzioterapeutické procedúry majú dobrý terapeutický účinok - masáže, akupunktúra, cvičebná terapia. Ak metódy konzervatívnej liečby nepomáhajú, je predpísaná operácia.

Ak chcete prísne dodržiavať odporúčania lekára, môžete porodiť dieťa a udržiavať si zdravie herniovým výčnelkom chrbtice. Samoliečba, ignorovanie nepríjemných symptómov, je spojená s rozvojom závažných komplikácií a následkov.

Lumbálna prietrž a tehotenstvo

Tehotenstvo vyvíja silné napätie na celé ženské telo vrátane chrbtice. V tomto bode dochádza k zhoršovaniu existujúcich chorôb a formovaniu nových chorôb. Ak má tehotná žena medzistavcovú prietrž, potom sa v neskorších fázach začína zhoršovať.

Kýla je veľmi závažné ochorenie, ktoré narúša normálny priebeh dieťaťa. Lekári hovoria, že ak zorganizujete správny prístup k liečbe, môžete porodiť prietrž.

Čo je medziobratlová kýla a prečo je nebezpečná??

Táto patológia má formu zranenia, pri ktorom je prítomný medzistavcový disk, a to nielen vzdelávaním, ale aj kurzom. Bežnou oblasťou poškodenia je bedrová oblasť, pretože väčšina nákladu je umiestnená na tomto oddelení. Keď je chrbtica normálna, bedrá ľahko vydržia váhu osoby, ale pri nadmernom zaťažení sa chrbtica začne zrútiť.

U ľudí chrupavka umiestnená medzi stavcami nemá krvné cievy a dostáva výživu z okolitých tkanív. Pri silnej expozícii je tento proces prerušený a chrupavka sa začína zmenšovať. Veľmi často sa to stáva pri zdvíhaní závaží v ohnutej polohe.

V takom okamihu nastane silný tlak na prednú časť chrbtice, v dôsledku čoho jadro disku začne posunovať a napínať membránu. Pri dlhodobom vystavení tejto oblasti sa na okrajoch disku vytvoria mikrotrhliny.

V dôsledku toho jadro vypadne cez najväčšie poškodenie, najčastejšie v posterolaterálnych sekciách, pretože práve tam nie je chrupavkový disk pokrytý väzmi. Výsledná prietrž začína vyvíjať silný tlak na nervové zakončenie a narúša orgány, do ktorých tieto nervy idú.

Tvorba prietrže u tehotných žien je nebezpečná, pretože na nervy, ktoré sú zodpovedné za prácu maternice, dochádza k tlaku..

Príčiny bedrovej prietrže u žien

U mužov sa osteochondróza objavuje v súčasnosti menej často. U žien domáce práce a monotónna práca umožňujú, aby bola chrbtica na dlhú dobu v rovnakej polohe. Byť v rovnakej polohe každý deň môže viesť k poruchám stavcov.

Dievča veľmi často vytvára akcie, ktoré zvyšujú riziko poškodenia chrupavky medzi chrbticou. Patria sem denné aktivity a funkcie pre voľný čas..

Existujú ženy, ktorých práca spočíva v zdvíhaní a prenášaní závaží, ale ženské telo sa vždy nemôže s takýmito bremenami vyrovnať. V dôsledku toho sa po niekoľkých rokoch takejto práce môže vyskytnúť medzistavcová prietrž. Pri plánovaní tehotenstva sa odporúča túto prácu odmietnuť.

Počas tehotenstva nie je vždy prítomná exacerbácia prietrže, ale ak k nej dôjde, bude musieť žena pred narodením žiť so symptómami..

Vedenie automobilu je tiež príčinou vzniku choroby, najmä ak sa dievča samo zapája do automatických opráv. Zdvíhanie rezervného kolesa môže mať nepriaznivý vplyv na chrbticu, pretože nie je na také zaťaženie pripravené. Žena v tehotenstve by mala prestať viesť vozidlo, aby sa chránila pred faktormi, ktoré sa môžu vyskytnúť počas jazdy..

Môžete robiť domáce práce, ale ak potrebujete robiť tvrdú prácu, napríklad priniesť nákupy z obchodu alebo vyzdvihnúť vedro s vodou na vytieranie, je lepšie sa toho zdržať a opýtať sa na to ostatných členov rodiny..

Patologická diagnostika

Prietrž bedrovej chrbtice je diagnostikovaná s MRI, ale v prvom a druhom trimestri sa takýto postup neodporúča. Počas procedúry môže dôjsť k silnému zahriatiu plodovej vody, v dôsledku čoho môžu nastať nebezpečné následky. Preto sa v týchto termínoch odporúča vykonávať iba ultrazvukové vyšetrenie a krvné testy.

MRI je možné v treťom trimestri, ale iba ak má pacient silnú bolesť, objavia sa príznaky kompresie nervových zakončení a mobilita je obmedzená. Takáto štúdia nám umožňuje riešiť metódy ďalšieho riadenia tehotenských a pracovných povolení..

Liečba tehotenstva

Miechová kýla a gravidita sú navzájom veľmi zle kombinované a pre nastávajúcu matku sú veľmi nepríjemné. Preto je potrebné začať s liečením choroby pred začiatkom pôrodu. Po pôrode dôjde k úplnej štúdii choroby a liečby, pretože v tehotenstve je lekár veľmi obmedzený v metódach diagnostiky a liečby..

Pri športe by ste mali vypočítať svoju silu. Ľahká gymnastika bude veľmi užitočná vo fáze plánovania tehotenstva a pôrodu, ale je lepšie prestať navštevovať telocvičňu.

Na odstránenie prietrže sa používajú bezpečné metódy, ktoré nepoškodzujú nenarodené dieťa. Najčastejšie sa používa tradičná medicína, ale takáto liečba trvá dlho.

Tehotenstvo s prietržom bedrovej chrbtice významne komplikuje výber liečebných metód, najmä liekov, pretože nie všetky lieky sa môžu používať.

Masti a masáže

Keď žena čaká na dieťa, masáž sa neodporúča, pretože v mieste zákroku sa výrazne uvoľňujú všetky tkanivá..

Použitie mastí je možné iba s veľmi silnou bolesťou a potom s veľkou starostlivosťou. Vo väčšine prípadov sa liečba drogami zmení na tradičnú medicínu.

Ľudové lieky

Aj keď medzistavcová prietrž a gravidita nie sú kompatibilné, stále existujú spôsoby jej liečby.

Počas tehotenstva je na odstránenie bolesti predpísaná žena ľudovým masťom a obkladom, ktoré zahŕňajú použitie iba prírodných prísad. Od tejto liečby samozrejme nemôžete očakávať rýchly účinok, ale je možné zmierniť nepohodlie.

operácie

Operácia na odstránenie prietrže počas tehotenstva nie je povolená, pretože existuje riziko poškodenia nielen nastávajúcej matky, ale aj dieťaťa. Chirurgia je možná iba po pôrode.

Medzistavcová kýla a pôrod

Žena, ktorá počas tehotenstva vyvinula alebo zhoršila prietrž, si často kladie otázku, či je možné porodiť medzistavcovú prietrž a aké môžu byť následky..

Kýla môže mať v čase dodávky nebezpečné následky. Ide o to, že choroba komprimuje zakončenie nervov, ktoré sú zodpovedné za prácu svalov maternice a perinea. To má následky, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť zdravie dieťaťa:

 • Kľúčovou komplikáciou v tomto okamihu je silné oslabenie pôrodu, pretože prietrž výrazne podrážduje nervové zakončenie. Výsledkom je, že svaly maternice a perinea nedostávajú potrebný počet impulzov a kontrakcie sa nevyskytujú symetricky, ale náhodne. Tento stav neumožňuje žene získať výsledky počas bojov a pokusov.
 • Po oslabení pôrodu dieťa pretrváva dlhšie v pôrodnom kanáli a plodová voda sa dostáva do jeho dýchacích ciest. V čase narodenia nedostáva náležitú výživu od svojej matky ai keď prežije, dostáva vážne poruchy mozgu..
 • Bolesť spôsobená týmto ochorením značne odvráti ženu od pôrodu, pretože zadná poloha v pôrodnej stoličke je veľmi ohnutá a bolesť chrbta sa často nezhoduje s bolesťou kontrakcie a pre ženu je ťažké sústrediť sa..
 • Toto ochorenie spôsobuje slabý svalový tonus, a preto sa po narodení môže vyskytnúť závažné krvácanie z maternice. Pretože prietrž silno dráždi nervový systém a maternica sa začne sťahovať oveľa slabšie, v dôsledku toho začne krv z dilatovaných ciev intenzívne prúdiť..

Tehotenstvo môže byť komplikované akýmikoľvek chorobami a exacerbáciami, takže ak žena v práci dosiahne koniec obdobia, osobitná pozornosť sa vždy venuje procesu narodenia. Pretože v tomto okamihu sa riziko komplikácií a nebezpečenstva zvyšuje nielen pre dieťa, ale aj pre matku.

Ochorenie, ako je herniovaný disk, je kontrolované počas tehotenstva. A ak existuje riziko komplikácií počas procesu narodenia, potom sa lekári uchýlia k cisárskym rezom. Keďže pri takomto povolení na narodenie je minimálnym rizikom poškodenie zdravia oboch, ako aj komplikovanie samotnej choroby.

Tehotenstvo a medzistavcová prietrž

lastovička

Nováčik

Helen

Nováčik

tehotenstva a medzistavcových prietrží

Závisí to od individuálnych faktorov - stavu, veľkosti prietrže atď., Ale vo všeobecnosti - je to možné.

lastovička

Nováčik

tehotenstva a medzistavcových prietrží

Mám dve kýly v bedrovej oblasti, 5 a 4 stavce, veľkosť 6 mm

Objavil sa po prvom tehotenstve, ale spodná časť chrbta sa pred ňou pravidelne bolela. Posledných šesť mesiacov je stav stabilný, bez bolesti.

A tiež som sa chcel opýtať: v takej situácii môžete prirodzene rodiť alebo lepšie cisársky rez?

Aktívny užívateľ

tehotenstva a medzistavcových prietrží

Prehltnite, toto nie je veľmi špecifický popis, o ktorom vám Helen povedala..
Vyskúšajte ďalšie podrobnosti:
-hernie L5-S1, L5-L4, L4-L3. Aký druh? Veľkosť?
-prvé tehotenstvo bolo, keď?
-IPH je diagnostikovaná, keď?
-klinický obraz pred diagnózou
-liečba bola vykonaná alebo nie

Zdá sa, že pôrod je prirodzeným spôsobom? Čo bolo ďalej so chrbtom?
Všeobecne opíšte čo najviac a budete schopní vám podrobne odpovedať.

lastovička

Nováčik

tehotenstva a medzistavcových prietrží

Viac: MRI tomografia dolnej hrudnej a bedrovej chrbtice v sagitálnej projekcii s rôznymi stupňami tkanivového spoločného triedenia v režimoch T1 a T2 V / I + MR meelografia.

Vizualizované: miecha od úrovne D8 do úrovne L1, kde končí kužeľ miechy, stavce s D8 a spodné medzistavcové platničky.

Miecha s hladkými, jasnými kontúrami, homogénna štruktúra, mierne zvýšená intenzita pri T1 V / I, bez ohniskových zmien.

Zaznamenali sa výrazné degeneratívne zmeny diskov L4-L5, L5-S1: pokles ich výšky, viac v zadných oblastiach, zmena v štruktúre obrazu v dôsledku vymiznutia signálu vysokej intenzity z jadier, hernia zadného disku do 6 mm.

Na susedných povrchoch telies L4 a L5 sa určujú ložiská vysokej intenzity s rozmazanými kontúrami.

V MR myelografii je mozgomiešny tekutinový signál na úrovni disku L4-L5 mierne zdeformovaný.

Záver: Nie sú údaje o ložiskových léziách miechy.
Výrazné degeneratívne zmeny diskov L4-L5, L5-S1 so zadnými kýlami.
Mierne narušenie dynamiky mozgovomiechového moku na úrovni L4-L5.
Fokálna lézia susediacich povrchov stavcov L4 a L5-MRI príznaky spondylitídy.

Aktívny užívateľ

tehotenstva a medzistavcových prietrží

Sláva nebesiam. Bol opísaný výsledok NMR.
A čo sa týka prvého tehotenstva a najrôznejších starostí?

Ste už tehotná alebo pôjdete iba druhýkrát?
Prepáčte, bolo to práve včas, rozhodujúcim faktorom bola otázka toho, čo chcem - dieťa alebo bývanie.

Pokúste sa však odpovedať na prvé tehotenstvo a vašu diagnózu. Interconnect. Ešte lepšie je, ak okamžite napíšete vek, hmotnosť, výšku.

Správne povedané, pri konzultáciách v neprítomnosti bude pre odborníkov ľahšie vyriešiť váš problém.

lastovička

Nováčik

tehotenstva a medzistavcových prietrží

Diagnóza bola stanovená v apríli 2006. A narodenie bolo v októbri 2004, prírodné, lepkavé. Po narodení bola v dolnej časti chrbta stále ťažná bolesť, ale znesiteľná. A po ceste vo vlaku (v apríli) som nemohol robiť pohyby bez silnej bolesti. Môžete ležať iba na chrbte s ohnutými kolenami.

Terapeut mi predpísal liečbu - analgetikum a masti. Po mesiaci akútna bolesť zmizla.

Teraz robím sériu cvičení, žijem bez bolesti, myslím na svoje druhé dieťa.

Vďaka všetkým, ktorí odpovedali, je pre mňa veľmi dôležité!

Stupin

tehotenstva a medzistavcových prietrží

Na túto otázku zvyčajne odpoviem svojim pacientom.

Potreba pôrodu!
Všetko záleží na type a rozsahu problému. Hlavné príčiny bolesti chrbta - osteochondróza, bolesť svalov a hernia medziobratlovej ploténky - nie sú dôvodom na vzdanie sa najväčšej radosti v živote..
Samozrejme, musíte sa pripraviť:
- vykonávať preventívny liečebný postup;
- zvoliť si gymnastické cvičenia pre rôzne obdobia tehotenstva;
- rozhodovať o ortopedických opatreniach na obdobie tehotenstva (obuv, bedrový obväz, korzet hrudníka);
- zabezpečiť možnosť zníženia dodatočného zaťaženia chrbtice (práca, obchody, upratovanie domu).
Prax ukazuje, že by sme si nemali dávať pozor na obdobie tehotenstva, keď sa zaťaženie postupne zvyšuje. A za vyššie uvedených podmienok sa ženské telo dokáže adaptovať na tehotenstvo napriek chronickým ochoreniam. Narodenie spravidla prebieha bez komplikácií, hoci možnosť „cisárskeho rezu“ nie je vylúčená.

K otázke oddielu „cisársky rez“. Existuje viac strachu a módy pre bezbolestný pôrod, hoci to všetko závisí od diagnózy a príčiny choroby. Medzi príčiny skorých komplikácií osteochondrózy patria často vrodené lézie chrbtice a panvových kostí (neporušené oblúky piateho bedrového kĺbu alebo prvý krížový stavec, nedostatočné rozvinutie medzistavcových kĺbov), to všetko v kombinácii s klinickým obrazom (syndróm bolesti) môže slúžiť ako indikácia neprirodzenej pôrodníckej starostlivosti. A predsa väčšina žien rodí správne a bez problémov..

Je potrebné dávať pozor na náklad po pôrode, keď sú po ruke drahé, ale významné kilogramy. A hoci „vaše bremeno sa netiahne“, je tu, že potrebujete pomoc druhého vinníka toho, čo sa stalo, a každého, kto bude šťastný pri narodení dieťaťa..

Naučte sa, ako správne vychovávať a prepravovať dieťa, robiť domáce úlohy, ktoré si ostatní členovia rodiny neberú na seba..

Pri správnom zdvíhaní gravitácie je potrebné ohýbať nohy, nie chrbticu, aby drepali, zatiaľ čo chrbát by mal byť rovný a držať dieťa k hrudníku oboma rukami, zdvíhať ho, uvoľňovať nohy a nie ohýbať chrbát (ako to robia vzpierači)..

Na zníženie zaťaženia chrbtice počas kŕmenia - nevykláňajte sa dopredu a neskláňajte sa príliš dozadu, pevne pritlačte k zadnej časti stoličky a podoprite krk a spodnú časť chrbta..

Keď nosíte dieťa v náručí, musíte ho držať čo najbližšie k sebe, aby ste vylúčili sklon a otočenie tela (krútenie chrbtice). Najlepšie miesto pre chrbticu je, keď je malé dieťa v špeciálnom batohu na hrudi a veľké na chrbte. Na dlhé prechádzky a zdvíhanie kočíkov na podlahe noste polotuhý korzet. Ak sa výťah pokazí, dohodnite sa so susedom z prvého poschodia, aby ste sa postarali o kočík, až kým manžel neprichádza z práce..

Pri čistení použite mop a predlžovacie rukoväte vysávača. Pranie a žehlenie bielizne s priamym chrbtom, bez ohýbania do vane alebo nad nízkym stolom, ale umývadlo položte na vysoký stojan a pomocou žehliacej dosky..

Kúpanie dieťaťa sa tiež lepšie nakláňa do kúpeľa a kúpeľ sa kladie na špeciálny stojan. Ak stále používate pravidelnú kúpeľ, neváhajte si kľačať s mäkkou utierkou pod nimi.

S exacerbáciou bolesti chrbta je použitie liekov obmedzené. Hlavným prostriedkom liečby preto bude fyzioterapia, masáž, manuálna terapia, reflexológia.

Nebojte sa otehotnieť! Neboj sa porodiť! Nebojte sa rásť!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Je to choroba, pri ktorej orgány idú na povrch alebo do brušnej dutiny. Kýla brucha sa považuje za pomerne závažné ochorenie, preto sa operácia odstránenia prietrže brucha považuje za povinnú manipuláciu.
liečba kĺbov a miechyLiečba osteopénie bedrového kĺbuOsteopénia - čo to je a aké sú metódy liečbyJe potrebné podstúpiť denzitometriu kostí kostry. Ak sa zistí osteopénia, liečba by sa mala začať bezodkladne, bez čakania na rozvoj osteoporózy.
Deformácia durálneho vaku bedrovej oblasti sa vyvíja na pozadí kompresie, ktorej príčinou je choroba chrbtice. V 80% prípadov to nastáva s progresiou medzistavcovej prietrže, osteochondrózy, spondylózy, skoliózy alebo lordózy.