loader

Hlavná

Liečba

Lyamusik

Blog o tehotenstve a rodičovstve

Bolesť chrbta počas tehotenstva. osteochondróza

Osteochondróza počas tehotenstva môže nastať nielen v dôsledku deformácie medzistavcových platničiek a chrupavky. Rýchly prírastok na váhe počas tehotenstva môže byť častou príčinou bolesti chrbta. Toto ochorenie sa zriedkavo zhoršuje rastom plodu, ktorý narúša korene nervov a žena cíti bolesť..

Patológia osteochondrózy bedrovej kosti počas tehotenstva

Chrbát je najviac náchylný na stres najmä počas tehotenstva. Niet divu, že bedrová oblasť má najväčšie stavce a medzistavcové platničky sú silné. V prvom trimestri tehotenstva si žena nemusí všimnúť problém so zadami. S rastom plodu sa vyskytuje bolesť dolnej časti chrbta.

Je dôležité poznamenať, že výsledná bolesť dolnej časti chrbta počas tehotenstva môže naznačovať ďalšie choroby. Najprv musíte skontrolovať obličky, pretože záchvaty bolesti sú podobné.

Dôvody bolesti chrbta počas tehotenstva.

So zvýšeným tehotenstvom je spodná časť chrbta stále viac zdôrazňovaná. Ťažisko sa mení, záťaž je nerovnomerne rozdelená na chrbticu. Dieťa čoraz viac absorbuje výživné látky z matky.

Ďalšími príčinami bolesti chrbta počas tehotenstva sú ploché nohy alebo zakrivenie chrbtice. Hlavnými dôvodmi rozvoja osteochondrózy sú nasledujúce faktory:

 • Chôdza v nepohodlnej obuvi alebo vysokých podpätkoch.
 • Patológia medzistavcových platničiek
 • Sedavý životný štýl, sedavá práca.
 • Hormonálna nerovnováha.
 • Infekčné choroby.
 • hypotermia.

Diagnóza bolesti chrbta u tehotných žien.

Ak máte bolesti chrbta, nastávajúca matka sa musí vždy poradiť s lekárom. Hlavnou diagnostickou metódou pre tehotné ženy je vyšetrenie. Lekár skúma symetriu stavcov v stoji a prítomnosť zakrivenia sviatočného kosočtverca Michaela.

Vyšetrenie CT a MRI počas tehotenstva je prísne zakázané. Pri stanovovaní diagnózy lekár vypracuje odporúčanie na vyšetrenie krvi a moču.

Liečba osteochondrózy počas tehotenstva

Nezabudnite, že u tehotných žien je väčšina druhov liečby a liekov kontraindikovaná. Každá liečba by mala byť predpísaná lekárom. Pokúsili sme sa vybrať niektoré z najbezpečnejších možností liečby, ktoré by vyhovovali premenným..

Lieky na bolesti chrbta u tehotných žien

Diklofenakový gél - umožňuje použitie na bolesť v pohybovom ústrojenstve a na úrazy. Tehotenstvo nie je na zozname kontraindikácií. Nie sú k dispozícii ani dostatočné údaje o použití diklofenaku u gravidných žien.

Finalgon - používa sa na zranenia, modriny a poškodenie väzivového aparátu. V zriedkavých prípadoch sa finalgon predpisuje tehotným ženám v minimálnych dávkach.

Capsicam - používa sa na radikulitídu, osteochondrózu a rôzne bolesti kĺbov a chrbta. Použitie Capsicum počas tehotenstva nie je zakázané, odporúča sa však jeho minimálne dávkovanie a konzultácia s lekárom.

Je potrebné poznamenať, že všetky vyššie uvedené gély sú extrémne opatrenia a používajú sa iba podľa pokynov lekára. Počas tehotenstva sa s ťažkými príznakmi bolesti chrbta používajú Paracetamol a Traumeel. Účinkom týchto liekov je odstránenie bolesti, ale nie liečenie.

Ortéza bolesti chrbta

V prípade bedrovej choroby počas tehotenstva sa odporúča nosiť podporný korzet. Vďaka výstuži môžete uvoľniť napätie v bedrovej časti a znížiť stres. Korzet noste iba pri chôdzi a fyzickej aktivite.
Pamätajte, že obväz by mal byť zakúpený iba podľa pokynov lekára. Korzety pre tehotné ženy majú širokú škálu a účel.

Ľudové lieky na osteochondrózu

Pri osteochondróze sa odporúča drviť a aplikovať obklady na miesto bolesti chrbta. Vybrali sme ľudové lieky, ktoré nemajú prakticky žiadne kontraindikácie a sú vynikajúce pre tehotné ženy. Pozorne si prečítajte komponenty, je možná individuálna alergická reakcia.

Tinktúra púpavy na alkohole. Posypte kvetenstvo púpavy do tmavej fľaše a naplňte ju alkoholom. Nechajte variť 2 týždne, potom rozomelte.

Zelenú petržlenovú varu varíme 3 minúty. Nechajte vývar variť pol hodiny. Použite ho ako komprimáciu.

Nezabudnite, že v prípade ochorení chrbta počas tehotenstva nie sú otepľovacie látky zakázané.!

Najlepšie je liečiť osteochondrózu pred tehotenstvom. Naplánujte počatie dieťaťa, prejdite vyšetrením a potom vám tehotenstvo neprinesie problémy. Pamätajte, že zdravá mama je zdravé dieťa.

Osteochondróza počas tehotenstva

Tehotenstvo je ťažký proces nielen pre plod, ale aj pre ženu, ktorej telo podstúpilo bezprecedentnú skúšku sily. Osteochondróza počas tehotenstva je pomerne častá a vyskytuje sa u tých pacientov, ktorí predtým nemali problémy s chrbticou. Existuje logické vysvetlenie vývoja tejto choroby. Počas tehotenstva sa váha plodu nachádzajúceho sa v brušnej dutine, mliečnych žľazách, maternici zvyšuje, čo zasa prispieva k rozvoju nadmerného zaťaženia chrbtice a deformácii stavcových diskov..

Etiológia choroby

V prípade, že žena pred počatím dieťaťa trpela osteochondrózou, je potrebné vopred sa porozprávať s ošetrujúcim stavovcom. Plán prevencie liečby alebo relapsu pomôže udržať zdravie a pohodu matiek počas tehotenstva.
Medzi hlavné príčiny vývoja choroby patrí:

 • zvýšenie telesnej hmotnosti a podľa toho aj zaťaženie chrbtice;
 • zvýšený objem maternice na okolité orgány;
 • zmena koncentrácie hormónov v tele;
 • zníženie fyzickej aktivity (hlavne v poslednom trimestri);
 • vývoj intoxikácie tela matky;
 • nedostatok živín a vitamínov;
 • rôzne infekčné choroby.

Na základe vyššie uvedených dôvodov rozvoja osteochondrózy počas tehotenstva by ženy mali čo najviac monitorovať svoje zdravie a znižovať vplyv rizikových faktorov na telo..

Existujú tiež dôvody, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na chrbticu pred počatím dieťaťa, a iba počas tehotenstva majú najväčší negatívny účinok. Napríklad:

 • nesprávne držanie tela;
 • nosiť pevné a nepohodlné topánky;
 • nadváhou;
 • genetická predispozícia;
 • sprievodné ochorenia chrbtice;
 • pasívny životný štýl;
 • stály emocionálny stres;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • nedostatok odpočinku.

Ak je uvedených niekoľko rizikových faktorov, tehotná žena by mala okamžite vyhľadať pomoc špecialistu na prevenciu chorôb chrbtice. Ak túto radu ignorujete, počínajúc od druhej polovice druhého trimestra, môže u pacienta nastať charakteristická bolesť, ktorá naznačuje porušenie konfigurácie stavcov..

príznaky

Každá forma osteochondrózy počas tehotenstva má svoje charakteristické prejavy. Táto patológia má, samozrejme, aj všeobecnú symptomatológiu, ktorá sa spravidla zmenšuje iba na syndróm bolesti..

Klinický obraz troch foriem osteochondrózy počas tehotenstva je nasledujúci:

krčnej

Táto forma choroby predstavuje obrovské nebezpečenstvo pre ľudský život a môže prispieť k rozvoju zdravotného postihnutia. Po premiestnení a deformácii medzistavcových platničiek a stavcov sa môžu po pracovnom dni vyskytnúť bolesti a únava z ťahu. Zaťaženie tejto časti chrbtice je pomerne veľké z dôvodu malej veľkosti stavcov a počtu rotačných pohybov, ktoré krčné stavce a kĺby robia počas dňa. Potenciálne nebezpečenstvo spočíva v tom, že krvné cievy zásobujúce mozog sa nachádzajú v blízkosti postihnutých oblastí a ich systematická kompresia môže prispievať k rozvoju cerebrálnej hypoxie a straty vedomia, čo negatívne ovplyvňuje zdravotný stav plodu. U tehotných žien je táto forma pomerne zriedkavá..

Cervikálna osteochondróza počas tehotenstva sa vyznačuje bolesťou v ramennom pletenici:

Pacienti tiež trpia:

 • systematické bolesti hlavy;
 • závrat
 • hučanie v ušiach;
 • narušené zaostrenie vizuálneho prístroja;
 • zníženie hmatovej citlivosti v oblastiach inervovaných zodpovedajúcimi nervovými vláknami.

Cervikálna forma sa niekedy môže vyznačovať prerušením činnosti srdca a migrénou..

Hrudné oddelenie

Táto forma je súkromnou príčinou rozvoja medzirezortnej neuralgie, zníženia podporných vlastností tela, zhoršených dýchacích pohybov a fungovania orgánov nachádzajúcich sa v hrudníku. Hrudná osteochondróza sa vyvíja pomerne zriedka, pretože táto časť chrbtice je pevne chránená svalovými vláknami a vydrží veľa záťaže..

Pri osteochondróze prsníka u tehotných žien sú príznaky mierne. Hlavným znakom je rozvoj paroxyzmálnej alebo tupej bolesti na hrudi alebo medzi lopatkami. Môže tiež spôsobiť problémy s dýchaním a napnutie hrudníka..

bedrový

Bedrová forma osteochondrózy sa najčastejšie vyskytuje u tehotných žien. Je charakterizovaná deformáciou stavcov a medzistavcových platničiek umiestnených v oblasti posledných bedrových kĺbov. Súčasne sa vyvíja kompresia nervového vlákna, svalové vlákna, väzivový aparát je podráždený a dochádza k ďalšiemu rozvoju hlásenia. Vyznačuje sa ostrými streleckými bolesťami v sakrálnom kĺbe, ktoré sťažujú vykonávanie obvyklých pohybov. Bolesť môže vyžarovať na stehno alebo slabiny.

V tomto prípade si pacienti niekedy sťažujú na prítomnosť:

 • paresthesia;
 • pocit pálenia;
 • znecitlivenie;
 • kŕče v dolných končatinách;
 • neustála slabosť;
 • nespavosť
 • Podráždenosť.

Mnohé prejavy choroby sa vyznačujú nešpecifickosťou, a preto sa osteochondróza dá ľahko zamieňať s iným ochorením. Preto je potrebné včas vykonať potrebnú diagnostiku na potvrdenie údajnej diagnózy..

V niektorých situáciách existuje spolupráca dvoch alebo troch foriem osteochondrózy, čo si vyžaduje určenie naliehavej a individuálnej taktiky liečby..

Čo liečiť?

Vymenovanie liečby osteochondrózy má veľa ťažkostí a najvýznamnejšie je, že väčšina liekov a diagnostické metódy sú kontraindikované u tehotných žien..

Doteraz sa drogová liečba prakticky nepoužíva. Výnimky z pravidiel možno považovať za nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac), pokyny na zníženie intenzity zápalovej reakcie a bolesti (použité v prvých dvoch trimestroch) počas exacerbácie. Špecialisti sa spravidla snažia pristupovať k liečbe tohto ochorenia s vyhodnotením pomeru prínosu alebo poškodenia, aby sa predišlo nežiaducim následkom. Preto sa terapia často obmedzuje na používanie tradičnej medicíny a terapeutických cvičení.


Liečby zahŕňajú:

 1. S osteochondrózou bedrového kĺbu počas tehotenstva sa pacientom odporúča používať podporný obväz, ktorý pomáha zmierniť postihnutú oblasť chrbtice. V prvom trimestri (vzhľadom na veľkosť plodu) môžete vykonať ľahkú masáž chrbta. Pozitívny účinok je možný aj pri systematickej implementácii terapeutických cvičení.
 2. Ako prostriedok na liečenie cervikálnej osteochondrózy sa používajú odvare z petržlenu a koreňa púpavy. Po uvarení sa výsledný vývar aplikuje vo forme obkladu alebo sa použije ako drvina. Po tomto postupe môžete masážou postihnuté miesto normalizovať prietok krvi a tkanivový trofizmus..
 3. Na liečbu cervikálnej osteochondrózy sa používajú špeciálne korzety zamerané na úpravu pohybov kĺbov počas cvičenia. Systematické by sa mali vykonávať aj terapeutické cvičenia predpísané lekárom..

Môžem otehotnieť s osteochondrózou?

Osteochondróza je ochorenie kostrového-chrupavkového systému, ktoré sa vyznačuje zmenou konfigurácie, tvaru a hrúbky medzistavcových platničiek. Toto ochorenie nemá nepriaznivý vplyv na plod, ale postupom času môže postupovať a komplikovať pôrod. Žena, ktorá počas dňa zažije neznesiteľné bolestivé pocity, nemôže viesť aktívny životný štýl, a preto je potrebné včas liečiť osteochondrózu..

Hlavné je mať na pamäti, že včasná diagnóza a určenie potrebnej liečby pomôžu normalizovať zdravie ženy a nepoškodí nenarodené dieťa. Poskytnuté informácie slúžia iba na informačné účely. Ak potrebujete ďalšie informácie, kontaktujte odborníka..

Ako liečiť osteochondrózu počas tehotenstva

Tehotenstvo je nádherné a vzrušujúce obdobie v živote každej ženy. Často sa však vyskytujú prípady, keď môže mať toto obdobie okrem radostných pocitov aj zdravotné problémy. Časté choroby, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, lekári zaznamenávajú problémy s chrbticou - osteochondrózu krčka a bedrovej kosti. Aj pri plánovaní tehotenstva sa dôrazne odporúča podstúpiť lekársku prehliadku. Ak je takáto choroba zistená alebo má vysoký stupeň náchylnosti na ňu, je potrebné vykonať terapiu a prijať preventívne opatrenia..

úvod

Pred tehotenstvom, na posilnenie chrbtice, chrbtových svalov a zabránenie vzniku komplikácií, môžete podstúpiť lekárske a fyzioterapeutické kurzy liečby, zlepšiť svoje zdravie v špecializovaných sanatóriách. Je poľutovaniahodné, že v našej krajine nie je obvyklé plánovať narodenie dieťaťa vopred, a mnoho žien sa o ňom v skutočnosti dozvie, preto často existujú problémy s chrbticou, najmä osteochondróza..

Hlavné príčiny choroby

Dôvodom rozvoja osteochondrózy počas tehotenstva je sedavý životný štýl žien a nadváha. Ďalšími faktormi vývoja môžu byť metabolické problémy, zlé držanie tela, nevyvážená výživa a dedičnosť. Počas tohto obdobia sa hmotnosť rýchlo zvyšuje, s každým ďalším mesiacom je ťažšie a ťažšie sa pohybovať, zatiaľ čo chrbtica je vystavená silnému stresu. A ak ste predtým nemali žiadne problémy s chrbticou, potom v treťom trimestri sa objavia nepríjemné pocity v dolnej časti chrbta, a to je obzvlášť ťažké, keď je chrbtica chorá. A počas tehotenstva je lieková terapia neprijateľná, pretože takmer všetky lieky spôsobujú dieťaťu škodu. Nezáleží na tom, kde sa zhoršila osteochondróza - v krčnej alebo bedrovej chrbtici.

Počas tehotenstva je potrebné kontrolovať ženské telo, upravovať jeho funkcie a začína zvyčajná príprava na proces narodenia. Ako plod rastie, začína vyvíjať tlak na všetky orgány umiestnené v malej panve a potom je bolesť v bedrovej oblasti úplne prirodzená..

Hlavné príznaky

Príznaky osteochondrózy počas tehotenstva sú zrejmé. V podstate ide o bolesť chrbtice v oblasti pásu. Osteochondróza, ktorá sa prejavuje počas tehotenstva, často zostáva u ženy po narodení, zhoršuje sa a ustupuje. Počas tehotenstva je žena najviac postihnutá osteochondrózou krčka maternice. Na pozadí osteochondrózy krku dochádza k narušeniu krvného obehu v mozgu, ktorý sa vyznačuje bolesťami hlavy, nespavosťou, hučaním v ušiach a závratmi. S výskytom cervikálnej osteochondrózy sú bolesti hlavy bolestivé, v niektorých prípadoch sú ruky znecitlivené, na ramenách a predlaktích sa vyskytuje bolesť, ktorá sa prejavuje na lopatkách. Počas tehotenstva je ťažké stanoviť diagnózu, pretože tehotné ženy nemôžu robiť röntgen. A osteochondróza medzitým postupuje a prechádza do zložitejších štádií..

Osteochondróza v bedrovej oblasti počas tehotenstva by sa mala brať veľmi vážne, pretože jej vývoj môže viesť k problémom v genitourinárnom systéme a dokonca k potratu. Medzi príznaky osteochondrózy v dolnej časti chrbta u žien počas tehotenstva patria akútna bolesť, siahajúca po bedrá a slabiny, ako aj bolesť a bolesť pri ťahaní..

Liečebné metódy

Neurológ môže diagnostikovať toto ochorenie a tiež predpísať špecifickú liečbu, ktorá je možná počas tehotenstva. Je problematické zvoliť si správnu liečbu osteochondrózy počas tehotenstva, pretože počas tohto obdobia majú takmer všetky lieky a bežne používané fyzioterapeutické metódy liečby závažné kontraindikácie, ako napríklad: laserová terapia, manuálna terapia, akupunktúra, magnetoterapia a iné.

Hlavným cieľom liečby je absencia poškodenia nenarodeného dieťaťa. Na aké typy liečby sa možno spoľahnúť v tomto vzrušujúcom období života každej ženy?

Z liekov predpísaných lekárom môžu existovať lieky, ktorých hlavnou zložkou je diklofenaknatria. V prvom trimestri gravidity sa môže užiť v malých dávkach. Naneste masti, ktoré sa môžu používať počas tehotenstva, ale ich výber nie je veľký.

Efektívne techniky

Na pomoc pri liečbe osteochondrózy krčka maternice u tehotnej ženy prídu terapeutická gymnastika, masáže a obklady v oblasti krčka maternice. Prstami masírujú krčnú golier, týlnú whisky. To zlepšuje krvný obeh, zmierňuje bolesť, únavu. Na výrobu obkladov sa používajú dekorácie listov lopúcha, petržlen. Vyrobí sa teplý obklad a vloží sa do krku a zahrieva sa 15 minút. Tento typ liečby sa môže používať v prvých mesiacoch tehotenstva..

 • Cvičenie 1. Posaďte sa na stoličku, rovno a nakloňte hlavu dozadu, pričom chrbát držte rovno. Je potrebné dosiahnuť ľavého ramena k ľavému ramenu. Potom sprava doprava. Cvičenie by sa malo vykonávať pomaly, zatiaľ čo svaly by mali zostať uvoľnené. Opakujte obe strany 5-krát.
 • Cvičenie 2. Posaďte sa na stoličku, tešte sa, mierne zdvihnite bradu. Jemne otočte hlavu doprava, kým sa nezastaví, potom doľava. V takom prípade by svaly mali zostať v uvoľnenom stave, opakujte 5-krát v každom smere.

Pri liečbe osteochondrózy bedrovej časti nie je možné použiť masáže a obklady na liečbu: existuje riziko vzniku nežiaducich následkov, môže sa zvýšiť tón a môže dôjsť k potratu. Na liečenie osteochondrózy v bedrovej oblasti sa pri všetkých metódach častejšie používajú terapeutické cvičenia..

Nepretržité cvičenie vám umožňuje zlepšiť krvný obeh v dolnej časti chrbta a zmierniť bolesť. Účinným spôsobom liečby osteochondrózy bedrovej chrbtice je aj použitie ortopedických liekov. Používajú sa obväzy, topánky. Mnohé z nich sú voči obväzu skeptické, ale v skutočnosti je ich použitie nevyhnutné, najmä pri problémoch s chrbticou. Posúďte sami - v priebehu tehotenstva žena rýchlo pribúda na váhe, záťaž bedrovej oblasti sa zvyšuje, zatiaľ čo hormonálne zmeny prispievajú k zjemneniu kostí, šliach a väzov. Použitie obväzov a korzetov významne zníži zaťaženie chrbtice a zabráni rozvoju možných patológií.

fyzioterapia

Správne zvolený súbor gymnastických cvičení je najúčinnejšou metódou na liečbu osteochondrózy bedrovej chrbtice počas tehotenstva. Cvičenia sú založené na princípoch jogy, sú jednoduché a nevyžadujú vážne fyzické úsilie. Pri vykonávaní cvičení, metabolizme a krvnom obehu sa z chrbtice odstráni napätie. Všetky cvičenia sa musia vykonávať pomaly a hladko..

 1. "Kitty". Na vykonanie tohto cvičenia musíte zaujať pozíciu vo všetkých štyroch. Striedavo sa ohýba a prekrýva chrbát. Môžete otočiť krkom.
 2. "Krútenie". Takéto cvičenie sa vykonáva pri státí. Chrbát by mal byť rovný, hlava by mala byť rovná, brada by mala byť rovnobežná s podlahou. Nohy sú od seba vzdialené od seba. Puzdro je potrebné otočiť do strán, zatiaľ čo ruky sa musia ťahať v smere otáčania. Vykonajte tieto pohyby musia byť pokojné.
 3. Ramená otáčame. Toto cvičenie sa vykonáva pri sedení alebo státí, ruky sú spustené pozdĺž trupu. Zdvihnite plecia tak vysoko, ako je to možné, zatiaľ čo sa snažíte znížiť lopatky a začnite sa otáčať dozadu, potom dopredu. Nie sme v zhone, aby sme nepoškodili chrbticu.

Preto by sa pri plánovaní pôrodu dieťaťa mali ženy s problémami so chrbtom podrobiť vyšetreniu lekárom a nezabudnite navštíviť ortopédku..

Osteochondróza a tehotenstvo: príčiny, príznaky, liečba

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Dátum uverejnenia článku: 07/12/2019

Dátum aktualizácie článku: 16/01/2020

Počas tehotenstva prežíva ženské telo veľkú fyzickú námahu na kostru a tiež produkuje hormóny, vďaka ktorým je chrupavka a väzivo mäkšie..

Tieto faktory zvyšujú riziko osteochondrózy - poškodenia, rednutia, deštrukcie a dysfunkcie medzistavcových platničiek..

Zmena medzistavcových platničiek pri osteochondróze. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Prevažná časť zaťaženia pripadá na bedrovú chrbticu, takže sa v tejto oblasti najčastejšie rozvíja osteochondróza. V priebehu tehotenstva sa však môže vyskytnúť (alebo zhoršiť) hrudná a krčná osteochondróza.

U zdravých žien sa toto ochorenie zvyčajne vyskytuje v 3. trimestri gravidity v dôsledku významného zvýšenia veľkosti plodu. Ak už žena trpela osteochondrózou, pravdepodobnosť exacerbácie je vysoká už na začiatku tehotenstva..

Aby sa predišlo osteochondróze, je dôležité veľa sa pohybovať, pretože chrupavka nemá krvné cievy a metabolické procesy v nich sa vyskytujú iba vďaka okolitej tekutine..


Štruktúra kĺbu a chrbtice, vplyv zaťaženia. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Pravdepodobnosť ochorenia sa zvyšuje, ak žena počas tehotenstva vedie sedavý spôsob života.

Ohrozené sú:

 • tehotné ženy nad 35 rokov - s vekom sa elasticita chrupavky znižuje;
 • ženy s nadváhou - chrbtica je pod silným stresom.

Osteochondróza je liečená neurológom alebo stavcom (špecialista na problémy s chrbticou). Ochorenie nie je úplne vyliečené, je však možné zmierniť exacerbáciu a zabrániť nástupu nových útokov..

Príčiny osteochondrózy, najmä príčiny ochorenia počas tehotenstva

S osteochondrózou sa medzistavcové platničky stávajú menej elastickými, stávajú sa tenšími. Z tohto dôvodu je vzdialenosť medzi stavcami znížená, nervové korene sú zovreté, čo vyvoláva bolesť, zhoršuje pohyblivosť chrbtice a ďalšie poruchy..

Taktiež v dôsledku kompresie koreňov nervov dochádza k reflexnému svalovému kŕču, ktorý ďalej zvyšuje bolesť a komplikuje krvný obeh. S riedením medzistavcových platničiek na stavcoch sa osteofyty začínajú tvoriť ako ochranná reakcia - rast kostí vo forme hrotov.


Osteofyty pri osteochondróze. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Hlavné príčiny patológie:

 • dedičná predispozícia;
 • zvýšené zaťaženie chrbtice;
 • podvýživa;
 • nízka fyzická aktivita.

Tieto faktory, s výnimkou dedičnosti, môžu priamo súvisieť s tehotenstvom..

 1. V dôsledku prítomnosti plodu v bedrovej chrbtici trpí veľa stresu. Preto sa počas tehotenstva objavuje bedrová osteochondróza obzvlášť často.
 2. Ak má žena aj nadváhu, existuje dvojnásobné riziko vzniku alebo zhoršenia nepríjemného ochorenia.
 3. Príliš veľa ľudí sa pri nosení dieťaťa necíti dobre, čo ich vedie k menšiemu pohybu. To zvyšuje riziko rozvoja alebo zhoršenia osteochondrózy v ktorejkoľvek oblasti stavovcov. Platí to najmä pre ženy, ktoré boli pred tehotenstvom zapojené do športu. Prudká zmena životného štýlu nemá najlepší vplyv na celkový stav pohybového aparátu.
 4. Telo počas tohto obdobia vyžaduje viac vitamínov a minerálov ako obvykle. Ak nie je dostatok živín, zhoršuje sa stav nechtov, vlasov, pokožky, zubov a zvyšuje sa aj riziko osteochondrózy..

Ak ste geneticky náchylní na takúto chorobu pohybového ústrojenstva, podniknite potrebné preventívne opatrenia..

Etiológia choroby

V prípade, že žena pred počatím dieťaťa trpela osteochondrózou, je potrebné vopred sa porozprávať s ošetrujúcim stavovcom. Plán prevencie liečby alebo relapsu pomôže udržať zdravie a pohodu matky počas tehotenstva. Medzi hlavné príčiny vývoja choroby patrí:

 • zvýšenie telesnej hmotnosti a podľa toho aj zaťaženie chrbtice;
 • zvýšený objem maternice na okolité orgány;
 • zmena koncentrácie hormónov v tele;
 • zníženie fyzickej aktivity (hlavne v poslednom trimestri);
 • vývoj intoxikácie tela matky;
 • nedostatok živín a vitamínov;
 • rôzne infekčné choroby.

Odrody a príznaky choroby

Osteochondróza počas tehotenstva má rovnaké prejavy ako mimo tohto obdobia..

Príznaky rôznych typov osteochondrózy:

odrodaCharakteristické znaky
krčnejBolesť v krku, ktorá môže „dať“ plecia

Závraty, bolesti hlavy

„Muchy“ blikajú pred vašimi očami

stuhnutosť

PrsníkBolesť v hrudi

Bolesť môže „dať“ oblasti srdca

bedrovýBolestivosť v dolnej časti chrbta, ktorá môže ísť do krížovej kosti a nôh


Chrbtica a nervy stavcov. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Funkcie liečby počas tehotenstva

Liečba osteochondrózy počas tehotenstva je komplikovaná skutočnosťou, že v súčasnosti je zakázaných veľa liekov. Napríklad sa neodporúča brať také prostriedky:

 • nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, ibuprofén, meloxikam), najmä v 1. a 3. trimestri gravidity;
 • svalové relaxanciá (Midokalm, Tizalud);
 • chondroprotektory (Teraflex, Chondroxide, Arthra).

Väčšina ľudových liekov na orálne podanie je tiež kontraindikovaná..

Samotná choroba sa nedá úplne vyliečiť..

Metódy liečby osteochondrózy počas tehotenstva:

 • triedy fyzickej terapie;
 • na sebe ortopedické topánky;
 • masáže;
 • vyvážená strava;
 • lokálne lieky na bolesť stavcov (masť sa však ťažko zachytáva, pretože pri mnohých liekoch sa nevykonalo testovanie bezpečnosti počas tehotenstva).

V prípade cervikálnej osteochondrózy sa môžu použiť obklady s ľudovými liečivami. V bedrovej oblasti sú zakázané, pretože môžu poškodiť dieťa, ako aj prsník, pretože v budúcnosti môžu nepriaznivo ovplyvniť produkciu mlieka..

Pri sedení sa odporúča umiestniť pod spodnú časť chrbta špeciálny vankúš určený pre tehotné ženy.


Materský vankúš

fyzioterapia

Komplex na odstránenie problémov s bedrovou chrbticou (bedrové bedrá, ktoré najčastejšie začínajú trpieť počas tehotenstva):

 1. Chôdza na mieste - 30 sekúnd.
 2. Nohy širšie ako šírka ramien. Plytké kŕče, kolená od seba a predloktia. 10 opakovaní.
 3. Pravou nohou vykročte vpred a vráťte ju na svoje miesto. S ľavou nohou urob to isté. 7-10 opakovaní.
 4. Východisková poloha - rovné, nohy sú od seba vzdialené od seba. Otočte telo doľava, vezmite ruku späť. Rovnaký pohyb urobte opačným smerom. 7-10 opakovaní na každú stranu.
 5. Východisková poloha - leží na chrbte. Ohni kolená. Zdvihnite umývadlo nad podlahu. Znížte to. Pohybujte sa 5-krát.
 6. Pritiahnite ruky pred seba, natiahnite sa, sprava, doľava.
 7. Ruky zatiahnite za zámok zozadu, natiahnite ich nahor, roztiahnite a roztiahnite chrbát.


Ilustrácia cvičení z vyššie uvedeného zoznamu (bod po bode)

Ortopedické topánky

Správne vybraná obuv vďaka vysokým tlmiacim vlastnostiam:

 • priaznivý účinok na chrbticu;
 • je schopný od neho odľahčiť nadmerný stres, najmä z bedrovej oblasti.


Možnosti ortopedickej obuvi pre tehotné ženy. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

masáž

Keď je žena na svojom mieste, môže sa použiť špeciálna masáž chrbta pre tehotné ženy. Vykonáva ju kvalifikovaný odborník v zdravotníckom zariadení.

V žiadnom prípade sa neobracajte na pochybných masérov, pretože môžu len ublížiť.

Vyvážená strava

Na prevenciu a liečbu osteochondrózy sú užitočné:

 • Vitamín A - je zapojený do procesu vstrebávania vápnika a fosforu;
 • Vitamíny B - zlepšujú činnosť nervového systému, budú užitočné pri zmierňovaní príznakov osteochondrózy spojenej so zvieraním nervových koreňov;
 • Vitamín C - zúčastňuje sa syntézy kolagénu - látky, ktorá je zodpovedná za elasticitu medzistavcových platničiek;
 • Vitamín D - je štrukturálna zložka kostného tkaniva;
 • meď - chráni chrupavkové tkanivo, ktoré vytvára medzistavcové platničky pred voľnými radikálmi (aktívne molekuly, ktoré ľahko vstupujú do chemických reakcií; ich nadbytok narušuje metabolizmus v tkanivách), stimuluje saturáciu buniek kyslíkom a zlepšuje metabolizmus v nich, zúčastňuje sa na procese výroby kolagénové telo;
 • selén - zabraňuje deštrukcii kostného tkaniva, ktoré tvorí medzistavcové platničky;
 • vápnik - zvyšuje hustotu minerálov v kostiach.

Pretože plod, ktorý sa tvorí v lone, potrebuje aj tieto vitamíny a minerály - telo matky nemusí mať dostatok.

Zvýšte počet výrobkov obsahujúcich tieto užitočné látky, požiadajte svojho pôrodníka-gynekológa, aby vám vybral komplex vitamín-minerál.

Výrobky bohaté na látky užitočné pre chrbticu:

Vitamín AHovädzia pečeň, maslo, vaječné žĺtky

Mali by ste byť opatrní pri jedlách bohatých na vitamín A, pretože predávkovanie touto látkou nemôže byť menej nebezpečné ako jej nedostatok.

Najlepšie je konzultovať s odborníkom na výživu množstvo potravín, ktoré túto látku obsahujú.

Vitamíny B.Mlieko, chlieb, obilniny, ryby, hydinaVitamín CŠípky, ríbezle, kivi, greeny, paprikaVitamín DMliečne výrobky, hovädzia pečeň, vaječné žĺtky, mastné ryby, treska pečeňmeďMorské plody, orechy, slnečnicové semienka, obilninyselénMäso a morské plody, para orechyvápnikMliečne výrobky, špenát


Obsah vitamínu C v potravinách. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie


Obsah vitamínu D v potravinách. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie


Obsah medi vo výrobkoch. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie


Obsah selénu vo výrobkoch. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Masť na bolesť

Mnoho z nich sa neodporúča počas tehotenstva kvôli chýbajúcim údajom o ich bezpečnosti pre plod..

Najbezpečnejšou masťou je Menovazin. Má ochladzujúci a mierny analgetický účinok..

Masť sa pri lokálnej aplikácii takmer neabsorbuje do krvi, takže nepoškodí plod. Pred použitím sa však vždy poraďte so svojím lekárom..

Ľudové lieky na miestne použitie

Používajú sa iba na rozvoj cervikálnej osteochondrózy, pretože počas tehotenstva je nežiaduce aplikovať obklady na hrudník a dolnú časť chrbta..

Recepty tradičnej medicíny na cervikálnu osteochondrózu:

nadpisvareniePoužitím
Koreňový vývar lopúcha2 lyžice. l ku koreňom pridajte 200 ml vriacej vody

Trvajte na tom, 2 hodiny, potom napätie

Vlhkú gázu s odvarom

Oblečte si boľavý krk

Nechajte pôsobiť 15 - 20 minút

Petržlenový vývar (korene a zelenina)1 polievková lyžica. l rastliny nalejú 0,75 litra vriacej vody

Trvajte na 30-60 minútach, namáhajte.

Púpava koreňový vývar1,5 lyžičky zalejeme 1 polievková lyžica koreňov vriaca voda

Varte 10 minút


Vľavo je koreň lopúcha, v strede je koreň petržlenu, napravo koreň púpavy. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Čo liečiť?

Vymenovanie liečby osteochondrózy má veľa ťažkostí a najvýznamnejšie je, že väčšina liekov a diagnostické metódy sú kontraindikované u tehotných žien..

Doteraz sa drogová liečba prakticky nepoužíva. Výnimky z pravidiel možno považovať za nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac), pokyny na zníženie intenzity zápalovej reakcie a bolesti (použité v prvých dvoch trimestroch) počas exacerbácie. Špecialisti sa spravidla snažia pristupovať k liečbe tohto ochorenia s vyhodnotením pomeru prínosu alebo poškodenia, aby sa predišlo nežiaducim následkom. Preto sa terapia často obmedzuje na používanie tradičnej medicíny a terapeutických cvičení.


Liečby zahŕňajú:

 1. S osteochondrózou bedrového kĺbu počas tehotenstva sa pacientom odporúča používať podporný obväz, ktorý pomáha zmierniť postihnutú oblasť chrbtice. V prvom trimestri (vzhľadom na veľkosť plodu) môžete vykonať ľahkú masáž chrbta. Pozitívny účinok je možný aj pri systematickej implementácii terapeutických cvičení.
 2. Ako prostriedok na liečenie cervikálnej osteochondrózy sa používajú odvare z petržlenu a koreňa púpavy. Po uvarení sa výsledný vývar aplikuje vo forme obkladu alebo sa použije ako drvina. Po tomto postupe môžete masážou postihnuté miesto normalizovať prietok krvi a tkanivový trofizmus..
 3. Na liečbu cervikálnej osteochondrózy sa používajú špeciálne korzety zamerané na úpravu pohybov kĺbov počas cvičenia. Systematické by sa mali vykonávať aj terapeutické cvičenia predpísané lekárom..

prevencia

Je lepšie predchádzať preventívne pred liečbou osteochondrózy počas tehotenstva. Postupujte podľa jednoduchých pravidiel:

 1. Jedzte vyvážene. Jedzte viac zeleniny, bylín a ovocia, mliečnych výrobkov, rôznych druhov mäsa, rýb. Ak je to potrebné, požiadajte svojho gynekológa pôrodníka, ktorý vedie tehotenstvo, aby vám predpísal komplex vitamín-minerál, ktorý je užitočný pre ženy v správnej polohe.
 2. Pokúste sa aktívne pohybovať. Kráčajte viac vonku. Prihláste sa na gymnastiku alebo jogu pre tehotné ženy (so súhlasom lekára).
 3. Používajte správnu ortopedickú obuv. Pomôže to mierne zmierniť nadmerné zaťaženie spodnej časti chrbta..
 4. Pri dlhšom sedení dajte tehotným ženám špeciálny vankúš.

Odborníci tvrdia, že pri liečbe osteochondrózy počas tehotenstva nehrozí žiadne nebezpečenstvo

Bolesť v chrbtici počas tehotenstva môže byť veľmi závažná, ak žena pred týmto zaujímavým postavením trpěla osteochondrózou. Čo robiť v tomto prípade, pretože veľa liekov je kontraindikovaných pri narodení dieťaťa? Ako liečiť osteochondrózu počas tehotenstva? Dnes vám odpoviem na túto otázku.

Prečo sa bolesť zosilňuje

V prvom rade by som vám chcel pripomenúť, čo je osteochondróza. Sú to poruchy činnosti chrbtice, ktoré vedú k poškodeniu nervových zakončení, atrofii medzistavcových platničiek. Predstavte si, ako sa tento problém zhoršuje počas tehotenstva, keď dieťa v lone rastie, zvyšuje sa hmotnosť matky.

A s tým všetkým sa musí chrbtica vyrovnať. Pre zdravý organizmus sú tieto faktory niekedy ťažké a čo môžeme povedať, ak sa vyskytnú poruchy v chrbtici. Je dôležité pochopiť, prečo je osteochondróza pre vaše dieťa nebezpečná..

Okrem toho nezabudnite na zmenu hormonálnej rovnováhy, ktorá sa neustále pozoruje u nastávajúcej matky. Telo skutočne nemá dostatok vitamínov, minerálov a ďalších prvkov potrebných na efektívne fungovanie tela.

Ale cervikálna osteochondróza sa môže, podobne ako iné, zosilniť z iných dôvodov, ktoré sú pre ženu vždy individuálne:

 • dedičnosť;
 • predchádzajúce zranenia;
 • nečinnosť počas tehotenstva.

Je prísne zakázané nosiť podpätky. Mnoho žien počas tehotenstva túto požiadavku zanedbáva. A ďalší bod - ak sa žena rozhodne stať sa matkou po 40 rokoch, potom sa významne zvyšuje riziko problémov s chrbticou.

Čo je choroba nebezpečná?

Problémy s chrbticou okamžite položili budúcej matke otázku, či je existujúca osteochondróza počas tehotenstva nebezpečná. Odborníci tvrdia, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Mali by sa však zohľadniť tieto faktory:

 • exacerbácia osteochondrózy vedie k zvýšeniu tonusu maternice a k narušeniu dodávky krvi plodu;
 • závraty sú možné, čo vedie k mdlobu, v tomto stave je najlepšie ľahnúť.

Lumbálna osteochondróza tiež nemá závažný vplyv na graviditu. Ale tu by ste mali vedieť, že to môže vyvolať zmenu tvaru panvy. A to nie je najlepší spôsob, ako ovplyvňuje nadchádzajúcu prácu - lekári často predpisujú cisársky rez. A to je moja odpoveď na otázku, či je možné porodiť bez problémov s osteochondrózou.

Pár slov o diagnóze. Je nemožné to viesť tak, ako je to u bežných pacientov. Rádiografia, MRI a CT sú kontraindikované pre tehotné ženy, ostáva iba vyšetrenie - vizuálne a hmatové. Ďalší lekár vám predpíše test a návštevu lekárov úzkych špecialít.

Ako zmierniť bolesť

O tom, akú možnosť liečby zvoliť pre problémy s chrbticou, rozhodne lekár, so zameraním na typ choroby. Napríklad, osteochondróza hrudníka sa dá vyrovnať pomocou fyzických cvičení, je potrebné nosiť obväz.

Pri problémoch s krkom je vhodná masáž goliera. Porušenie bedrovej chrbtice sa rieši teplým kúpeľom. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o úľavu od bolesti krku počas tehotenstva, môžem odporučiť akupresúrnu alebo relaxačnú masáž..

Okrem toho je možné tak urobiť samostatne, ako aj na základe poverenia odborníka. Je možné počas tehotenstva robiť masáž v bedrovej časti alebo hrudníku, môže to povedať iba lekár. Jedna vec je však jasná - žiadne náhle pohyby.

Pri pôsobení na krk je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. plynulé pohyby;
 2. Môžete použiť teplý olej a pleťové krémy;
 3. môžete klepnúť na okraj dlane v problémovej oblasti.

Masážna liečba je pomerne účinná, umožňuje uvoľnenie svalov, zlepšuje prietok krvi, zmierňuje bolesť.

Aké lieky sú uvedené

Ako však liečiť silnú bolesť, pri ktorej je masáž bezmocná, pretože mnoho liekov je kontraindikovaných pre tehotné ženy. Recenzie nastávajúcich matiek hovoria, že môžete používať bezpečné terapeutické masti.

Pôsobia lokálne a odstraňujú bolesť počas exacerbácie choroby. Masti v ktorejkoľvek fáze tehotenstva by mal predpisovať lekár, pretože môžu obsahovať prvky, ktoré sú nebezpečné pre budúcu matku.

Čo robiť, ak bolesť pretrváva? Paracetamol a Traumeel pomôžu, ktorých zloženie je bezpečné. Nemali by ste ich však zneužívať, sú to napokon lieky, ktoré dieťaťu môžu do istej miery poškodiť.

Nespornou výhodou týchto liekov sú rôzne prípady použitia. Môžu to byť gély, masti, tablety, injekcie. A chcem vás upozorniť - používajú sa iba na odstránenie bolesti, ale nie na liečbu.

Počas tehotenstva sú možné príznaky osteochondrózy vo forme znecitlivenia končatín, závratov. V tomto prípade lekár môže predpísať lieky na báze diklofenaku sodného. Patria medzi ne Capsicum a Finalgon. Ale v skorých fázach tehotenstva sú zakázané, pretože môžu viesť k maternicovému tónu.

Čo môžete urobiť sami

Často počúvam otázku, aké injekcie sa počas tehotenstva podávajú na úľavu od bolesti. Žiadny! Snažia sa obísť bez nich, ale v najextrémnejšom prípade, keď neexistuje sila na vydržanie bolesti, predpíšu jednu injekciu, zvyčajne diklofenak..

Keď sa osteochondróza vyvinie v prvom trimestri, sú možné rôzne komplikácie. Je tehotná v tomto prípade? Samozrejme! Čo možno odporučiť ženám s bolesťou chrbtice počas tehotenstva?

Liečba známymi ľudovými liekmi! Zatiaľ neprišli s ničím lepším. Na tento účel použite trenie a obklady na miesta, kde sa vyskytuje bolesť. Hlavnou zložkou je často púpava, ktorá sa v iných receptoch používa spolu s prístupnými rastlinami, ako je petržlen a lopúcha..

Ak neviete, ako anestetizovať osteochondrózu, použite tradičnú medicínu. Obklady je potrebné nanášať cez noc na boľavé miesta a trieť - votrieť do problémovej oblasti. Nezabudnite na toto miesto masáž.

Masť pre všetky príležitosti

Ak nemôžete ráno vstať z postele alebo náhle pociťovať bolesť kĺbov? Potom určite potrebujete krém Arthrade. Jedinečné zloženie vám umožňuje dosiahnuť vysokú účinnosť. Sú to prírodné produkty známe tým, že môžu obnoviť chrupavku a zlepšovať prietok krvi..

V dôsledku pôsobenia krému dostane osoba:

 • tkanivá a bunky sú nasýtené výživnými a vitamínovými formuláciami;
 • odstránenie bolesti na lokálnom mieste;
 • zníženie opuchy a zmiernenie zápalového procesu.

Masť sa aplikuje na boľavé miesto, je potrebné ju trieť 10 minút. Ak tento postup zopakujete dvakrát denne počas troch týždňov, zistíte vynikajúci účinok jeho použitia.

Tehotenstvo je úžasný stav, vyžaduje si však vážnu pozornosť. Ako sa osteochondróza porovnáva s očakávaním dieťaťa? Snažil som sa ti to povedať. Možno bude tento článok zaujímavý pre vašich priateľov.?

Potom im povedzte o tomto blogu. Mimochodom, tu nájdete mnoho ďalších užitočných článkov. Po prihlásení na odber aktualizácií budete ako prví dostávať nové informácie, ktoré sa objavia na webe. Vždy radi s vami komunikujem, píšte. Zbohom!

Osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice počas tehotenstva

Osteochondróza lumbosakrálnej oblasti je časté ochorenie chrbtice. S týmto ochorením dochádza k zmenám medzistavcových platničiek. Osteochondróza tejto chrbtice môže spôsobiť určité komplikácie, ktoré spôsobujú neustálu bolesť. Lumbosakrálna chrbtica dostáva najväčšie zaťaženie, pretože je umiestnená v dolnej časti chrbta.

príčiny

Počas tehotenstva zväčšujúca sa maternica spôsobuje veľké zaťaženie chrbtice vrátane lumbosakrálnej oblasti.

 • Dochádza k posunu ťažiska k chrbtici, vďaka čomu je záťaž rozložená nerovnomerne.
 • Počas tehotenstva, pre úplný vývoj dieťaťa, sú potrebné mikroelementy, vitamíny a minerály, ktoré dostáva z tela budúcej matky. Nedostatok týchto látok môže spôsobiť deštrukciu medzistavcových platničiek lumbosakrálnej chrbtice.
 • Zakrivenie chrbtice, rovnako ako ploché nohy.
 • Nosiť topánky na vysokom podpätku.
 • Sedenie na dlhú dobu.
 • Dedičnosť a vrodené poruchy medzistavcových platničiek a stavcov.
 • nadváha.
 • Zlá výživa.
 • Prerušenie hormonálneho pozadia a metabolizmu v tele budúcej matky.
 • Poranenie chrbta.
 • Zápal kĺbov a kostí.
 • Únava, stres, neadekvátny odpočinok a spánok.
 • Náročné cvičenie a nedostatok jednoduchého nabíjania.
 • Infekčné choroby, podchladenie.

príznaky

Prejav príznakov choroby nastáva postupne. Tento druh osteochondrózy u tehotnej ženy sa zvyčajne dá rozpoznať v druhej fáze. Existujú príznaky, pomocou ktorých môžete určiť chorobu u nastávajúcej matky:

 • V dolnej časti chrbta je bolesť. V prvom štádiu osteochondrózy sa počas pohybov alebo zdvíhania závaží vyskytuje bolesť. Keď sa stav medzistavcových platničiek zhorší, bolesť počas útoku sa stáva neznesiteľnou.
 • Je možné obmedziť pohyb, ktorý je príznakom ochorenia lumbosakrálnej chrbtice. Pri zákrutách, zákrutách alebo dlhom sedení čaká nastávajúca matka ostrú bolesť, ktorá sa prenáša po celej nohe.
 • Poškodením nervových koreňov v lumbosakrálnej oblasti je cítiť necitlivosť nôh.
 • Pálenie alebo brnenie v mieste poranenia miechy.
 • U tehotných žien je pokožka suchá a bledá.
 • Nadmerné potenie.
 • Ťažkosti s močením a sexuálnou dysfunkciou nie sú vylúčené.
 • Pri akútnej forme osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice sa svalové kŕče vyskytujú v ktorejkoľvek oblasti chrbta, ktorá zastavuje akýkoľvek pohyb..
 • Počas kýchania alebo kašľa dochádza k výraznému zvýšeniu bolesti prenášanej na boky, dolné končatiny alebo zadok.

V horizontálnej polohe cíti tehotná žena úľavu. Odborníci odporúčajú zaujať horizontálnu polohu so silnými záchvatmi bolesti a ohnúť bolesť v kolene.

Diagnóza osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice počas tehotenstva

Pri určovaní diagnózy by sa nastávajúca matka mala poradiť s lekárom. Špecialista vykoná vyšetrenie, pričom vezme do úvahy sťažnosti pacienta.

Laboratórne testy moču a krvi sú predpísané na zistenie hladiny stopových prvkov v tele budúcej matky. Röntgen a tomografia sa nevykonávajú počas tehotenstva..

komplikácie

Aké je nebezpečenstvo tohto ochorenia počas tehotenstva? Táto choroba je nebezpečná nielen pre nastávajúcu matku, ale aj pre dieťa.

 • Tehotná žena môže mať silné bolesti chrbta a nôh. Možné obmedzenie pohybu.
 • V chrbte dochádza k narušeniu krvného obehu, čo vedie k venóznemu rozšíreniu žíl nôh.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Redukcia hemoglobínu a anémia.
 • Výskyt kardiovaskulárnych chorôb.
 • Zvyšujúca sa bolesť môže spôsobiť prirodzené ukončenie tehotenstva v dôsledku zvýšeného tonusu maternice.
 • Výskyt kýly chrbtice.
 • Poranenie miechy.

liečba

Čo môžeš urobiť

Počas tehotenstva nie je možné samostatne liečiť osteochondrózu lumbosakrálnej kosti. Vyžaduje sa konzultácia a vymenovanie lekára.

Na zmiernenie bolesti môže nastávajúca matka osprchovať. Môžete nosiť špeciálny prenatálny obväz, ktorý pomáha rovnomerne rozložiť zaťaženie chrbtice.

Na spánok je lepšie používať špeciálne ortopedické vankúše pre tehotné ženy, ktoré vám umožňujú zmierniť napätie od chrbtice..

Čo robí lekár?

Počas tehotenstva je problematické liečiť osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice. Tehotné ženy nemôžu používať veľa liekov. Používanie fyzických zariadení je zakázané. Lekári môžu predpísať budúcej matke používanie miestnych liekov vo forme krémov a mastí. Povolené sú aj vitamínové komplexy. Ale ich dávkovanie určuje lekár.

Fyzikálna terapia pomáha zmierňovať príznaky bolesti u tehotnej ženy. Cvičenia sa však môžu vykonávať iba v druhom trimestri.

Niektorí lekári nasmerujú nastávajúcu matku na masáž. Je to však zakázané v prvom a treťom semestri. Možno použitie špeciálneho korzetu, ktorý pomáha pri obnove lumbosakrálnej chrbtice.

Niekedy je osteochondróza dolnej časti chrbta prirodzenou prekážkou pri narodení dieťaťa, takže sa môže rozhodnúť, že bude mať cisársky rez. A po narodení dieťaťa a po ukončení dojčenia dôjde k úplnému ošetreniu lumbosakrálnej časti.

prevencia

Aby ste zabránili rozvoju osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice u budúcej matky, môžete dodržiavať preventívne opatrenia:

 • Nosenie špeciálnej bandáže pomáha rovnomerne rozložiť záťaž na chrbte.
 • Je potrebné úplne relaxovať, spať najmenej osem hodín denne.
 • Počas tehotenstva by ste mali odmietnuť nosiť podpätky.
 • Pre budúcu matku nemôžete zdvíhať závažia.
 • Ak sa vyskytnú infekčné choroby, mali by sa vyliečiť v krátkom čase a snažte sa byť príliš chladní.
 • Výživa musí byť úplná. Čerstvé ovocie a zelenina sú potrebné pre výživu tehotnej ženy.
 • Počas tehotenstva sa snažte nezískať ďalšie kíl, aby sa nezvýšilo zaťaženie lumbosakrálnej chrbtice.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Keď brušné orgány vyčnievajú smerom von z otvoru svojej steny do vnútorných dutín - jedná sa o prietrž brucha. Postupom času sa anomália zvyšuje, čo môže viesť k zovretiu.
Počas fyzického vyšetrenia osoby je možné zistiť zapečatenú formáciu umiestnenú na pravej strane pupka. Vývoj pečate prebieha úplne bez problémov, čo núti majiteľa premýšľať o zdravotných problémoch.
Kýla sa lieči konzervatívne alebo chirurgicky. Odstránenie prietrže krčnej chrbtice sa uskutoční, keď nie je terapeutická liečba účinná. Najskôr sa však snažia eliminovať príčiny posunutia disku posilnením svalov podporujúcich chrbticu a užívaním liekov, ktoré živia chrupavku.