loader

Hlavná

Liečba

Medzistavcová kýla a tehotenstvo

Medzistavcová prietrž je stav, pri ktorom dochádza k posunutiu jadra medzistavcového disku. Kýla medzistavcového priestoru môže byť vážnou prekážkou normálneho priebehu tehotenstva a úspešného výsledku pôrodu..

Príčiny patológie

Medzistavcová prietrž sa nevyskytuje náhle. Ochorenie sa vyvíja po mnoho rokov a žena zostáva pre ženu úplne neviditeľná. Spomedzi všetkých možných príčin rozvoja prietrže medzistavcovej platničky si zasluhujú osobitnú pozornosť tieto podmienky:

 • fyzická nečinnosť;
 • metabolické poruchy;
 • neprimerané zaťaženie chrbtice.

Medzistavcová hernia je jednou z vážnych komplikácií osteochondrózy. Ochorenie sa vyskytuje hlavne u žien stredného a staršieho veku. V posledných rokoch bola tendencia omladzovať chorobu. U mladých dievčat a dokonca adolescentov je čoraz častejšie diagnostikovaná osteochondróza a jej komplikácie.

Progresívna osteochondróza vedie k rozvoju dystrofických procesov v chrupavke chrbtice. Krvný prísun medzistavcových platničiek je narušený, ich výživa sa zhoršuje. Poškodené stavce strácajú svoju vlastnú pevnosť a flexibilitu, čo znamená, že už nemôže úplne fungovať. Vyvíja sa deformácia a výčnelok (výčnelok) medzistavcových platničiek, čo nevyhnutne vedie k vzniku prietrže.

Príznaky choroby

Výčnelok medzistavcových platničiek vedie ku stlačeniu nervových koreňov a objaveniu sa všetkých symptómov choroby. V závislosti od lokalizácie procesu sa rozlišuje niekoľko foriem medzistavcových prietrží:

Cervikálna kýla

 • bolesť v paži (zvyčajne na jednej strane);
 • bolesť v krku;
 • bolesti hlavy;
 • závraty;
 • zhoršená pamäť a pozornosť;
 • skoky v krvnom tlaku;
 • znecitlivenie prstov.

Kýla hrudnej chrbtice

 • bolesť na hrudníku, v medzirebrovej oblasti;
 • bolesť v paži;
 • hrbiť.

Porušenie nervových koreňov v hrudnej chrbtici môže viesť k bolesti v srdci. Takéto príznaky sa často mýlia s prvými príznakmi infarktu myokardu alebo angíny pectoris, čo vedie k nesprávnej diagnóze. Je pomerne ťažké rozlíšiť jednu chorobu od druhej bez EKG (elektrokardiografia)..

Bedrová hernia

 • bolesť v bedrovej oblasti;
 • ožarovanie bolesti v gluteálnej oblasti, stehne, kolene;
 • slabosť nôh;
 • pocit znecitlivenia a brnenie kože;
 • paréza a ochrnutie nôh;
 • porušenie močenia a vyprázdnenia.

Priebeh choroby počas tehotenstva

Tehotenstvo a medzistavcová prietrž sú zlým tandemom. V očakávaní dieťaťa sa zvyšuje zaťaženie všetkých vnútorných orgánov a chrbtica nie je výnimkou. Rastúca maternica pritláča čoraz častejšie každý týždeň, čo vedie k progresii ochorenia. Čím dlhšie je tehotenstvo, tým jasnejšie sú príznaky choroby a tým ťažšie bude pre ženu, aby sa vysporiadala s následkami tejto patológie..

Najťažšie je to pre nastávajúce matky trpiace prietržom bedrovej chrbtice. Je to práve táto oblasť, ktorá počas tehotenstva zažije maximálnu záťaž. S rastom dieťaťa sa bolesti v bedrovej oblasti zosilňujú. Mnoho žien je nútených viesť sedavý životný štýl až do samého narodenia, ktoré nie sú schopné zvládnuť prejavy tak nepríjemnej patológie..

Progresia ochorenia začína už v prvom trimestri tehotenstva. Reorganizácia hormonálneho pozadia a zvýšená produkcia progesterónu vedú k zvýšenému prietoku krvi v malých cievach chrbtice. Rachot krvi spôsobuje opuchy tkanív a spôsobuje kompresiu nervových koreňov. Neskôr sa situácia neustále zhoršuje neustále rastúcou maternicou a štiepením nervových vlákien.

Pred samotným narodením sa stav ženy nezlepší. V treťom trimestri gravidity telo nastávajúcej matky začína zvyšovať produkciu relaxínu. Tento hormón uvoľňuje väzivo chrbtice a panvy, čo zvyšuje vystupovanie disku a vedie k progresii patológie..

Exacerbácia tohto ochorenia sa najčastejšie vyskytuje v druhej polovici tehotenstva. Pri prenášaní dvojčiat je možné zosilniť bolestivé pocity už 14 až 16 týždňov. Samoliečebná prietrž počas tehotenstva nie je možná. Keď sa objavia prvé príznaky choroby, vyhľadajte lekára.

Komplikácie počas tehotenstva

Samotná medzistavcová prietrž nie je pre plod nebezpečná. S touto chorobou trpí žena, zatiaľ čo dieťa je v relatívnej bezpečnosti. Ďalšia vec je, že neustále bolesti v bedrovej oblasti môžu vyvolať zvýšenie maternicového tonusu. Pri závažnom priebehu ochorenia sa zvyšuje pravdepodobnosť potratu a predčasného pôrodu.

O otázke spôsobu doručenia sa v každom prípade rozhoduje individuálne. Nezávislý pôrod je možný s miernym priebehom choroby a bez závažných príznakov. S rozvojom závažnej patológie s komplikáciami sa vykonáva cisársky rez.

diagnostika

Magnetická rezonancia (MRI) je najlepším spôsobom diagnostikovania medzistavcovej prietrže. Táto technika vám umožňuje presne určiť lokalizáciu patologického procesu a posúdiť mieru poškodenia medzistavcových platničiek. Po potvrdení diagnózy si bude môcť lekár zvoliť optimálny liečebný režim a zbaviť ženu nepríjemných symptómov choroby..

MRI sa považuje za pomerne bezpečný postup. Štúdia nemá nepriaznivý vplyv na vývoj plodu a nezasahuje do normálneho priebehu tehotenstva. Napriek tomu mnohí odborníci odporúčajú vyšetrenie MRI po 12 týždňoch. V prvom trimestri je skúška predpísaná iba pre prísne indikácie..

Liečba medzistavcovej prietrže

Liečba herniovaného disku počas tehotenstva nie je ľahká úloha. Použitie liekov proti bolesti počas tohto kritického obdobia je veľmi obmedzené. Väčšina známych protizápalových liekov je počas tehotenstva zakázaná, najmä v skorých štádiách a pred pôrodom. Použitie akýchkoľvek analgetík je možné iba po konzultácii s lekárom.

Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže u nastávajúcich matiek je mimoriadne zriedkavá. Lekári sa snažia robiť bez takýchto drastických opatrení počas tehotenstva. Vo väčšine prípadov sa chirurgická korekcia vyrieši po narodení dieťaťa.

Pri liečení medzistavcových prietrží si nefarmakologické metódy zaslúžia pozornosť. Nasledujúce tipy pomôžu zmierniť stav a zmierniť bolesť:

 1. Noste prenatálny obväz, ktorý zmierňuje stres na chrbtici a panvových kostiach.
 2. Pohybujte sa viac. Prínosom bude kúpanie, liečebné cvičenia, joga.
 3. Chodte častejšie.
 4. Pre sedavé práce robte prestávky každú hodinu. Zmeňte polohu svojho tela zakaždým, keď sa budete cítiť nepríjemne.
 5. Zabráňte preťaženiu miechy.
 6. Noste pohodlné a stabilné topánky s nízkym podpätkom.
 7. Sledujte svoju pozíciu.

Medzistavcová kýla nie je kontraindikáciou pri narodení a narodení. Ak sú dodržané všetky odporúčania lekára a správne rozloženie záťaže na chrbticu, je možné úspešne ukončiť tehotenstvo a narodiť zdravé dieťa..

Miechová kýla a tehotenstvo

Aby tehotenstvo ženy pokračovalo bez nepríjemných okamihov, musí byť jej telo na toto dôležité obdobie úplne pripravené. Akékoľvek (aj tie najmiernejšie) choroby môžu dramaticky zmeniť svoj priebeh počas nosenia dieťaťa. Preto lekári myslia vážne o zdravotnom stave budúcej matky, pretože od toho závisí rast a vývoj budúceho dieťaťa. Zároveň sa pozornosť venuje najmä chorobám kardiovaskulárneho a reprodukčného systému u nastávajúcej matky.

Patológia muskuloskeletálneho systému sa často obchádza a verí, že choroby kostí a kĺbov neovplyvňujú priebeh tehotenstva. Nezabudnite však, že táto skupina zahŕňa choroby chrbtice. Osteochondróza nie je samostatný proces, preto s dlhou dobou spôsobuje zoznam komplikácií. A dokážu ovplyvniť cievy a nervy, ktorých normálna činnosť sa vyžaduje počas tehotenstva.

Najnepríjemnejšou komplikáciou je medziobratlová hernia, ktorá je výsledkom osteochondrózy bedrovej chrbtice. Jeho prítomnosť alebo výskyt počas tehotenstva dramaticky zhoršuje prognózu pre ďalšie narodenie. Jeho diagnóza je tiež ťažká - bez exacerbácie toto ochorenie pokračuje bez povšimnutia. Nastávajúca matka by preto mala vedieť, ako zabrániť výskytu prietrže chrbtice.

Čo je medzistavcová prietrž?

Táto patológia je pôvodom a priebehom zranenie, pri ktorom sa jedná o medzistavcové platničky. Jeho výskyt je charakteristický pre lumbálnu oblasť, na ktorej spočíva hlavné zaťaženie chrbtice. Normálne pokojne udržuje telesnú hmotnosť osoby a počas pohybov zmäkčuje všetky tras. Ale v rozpore s jeho zotavením, ku ktorému dochádza pri nadmernom zaťažení, sa začne postupne zrútiť:

 • U dospelých nemá medzistavcová chrupavka krvné cievy, preto dostáva výživu iba z okolitých tkanív.
 • Silný tlak na tento proces tento proces naruší a tiež vedie k jeho kompresii. Zvyčajne sa to stáva pri zdvíhaní s ohnutým chrbtom - z polohy naklonenej.
 • V tomto prípade je silný tlak na prednú časť chrbtice. Mäkké jadro chrupavkového disku sa začne pohybovať dozadu a napínať membránu.
 • Ak sa tento účinok opakuje dlhšiu dobu, potom sa na okrajoch medzistavcového disku objavia malé praskliny. S ďalšou epizódou tvrdej práce sa zväčšujú.
 • Výsledkom procesu je strata mäkkého jadra pri najväčšom poškodení - častejšie sa vyskytuje v posterolaterálnych sekciách. V tejto oblasti disk chrupavky bedrovej chrbtice nepokrýva väzy.
 • Výsledná prietrž začína vyvíjať tlak na nervové korene a narúša fungovanie tých orgánov a systémov, do ktorých prenášajú signály..

U tehotných žien je výskyt prietrže nebezpečný v tom, že môže vyvíjať tlak na nervy smerujúce do maternice..

Príčiny bedrovej prietrže u žien

V súčasnosti sa u mladých ľudí zvyšuje frekvencia spinálnej osteochondrózy. U žien je menej pravdepodobné, že dôjde k zmenám v bedrovej oblasti v dôsledku zvláštností ich práce. Monotónna práca, práca v domácnosti - to všetko musí byť na dlhom mieste chrbta v jednej polohe. A keď to predstavuje „straší“ dievča každý deň, potom po niekoľkých rokoch je narušená pohyblivosť medzistavcových kĺbov..

Ženy často vykonávajú určité činnosti, ktoré zvyšujú riziko poškodenia medzistavcovej chrupavky. Patria sem denné aktivity moderných dievčat a osobitosť práce a voľného času:

 1. Niektoré dievčatá sa zaoberajú tvrdou prácou, v ktorej musia zdvíhať a nosiť akékoľvek veci. Chrbát ženy nie je vždy pripravený na také zaťaženie, ktoré môže viesť k rozvoju prietrže za pár rokov. Preto by sa pri plánovaní dieťaťa malo takéto pracovné podmienky vzdať.
 2. Vedenie vozidla tiež zvyšuje riziko tohto ochorenia, pretože niektoré ženy sa samy snažia auto opraviť. Aj zdvíhanie rezervnej pneumatiky je nebezpečné pre slabé a nepripravené chrbty. Tehotná žena by sa mala úplne vzdať jazdy, aby sa zbavila mnohých nebezpečenstiev, ktoré ju čakajú za volantom.
 3. Šport by mal byť tiež mierny a mal by zodpovedať schopnostiam tela. Ľahká gymnastika a telesná výchova budú užitočné aj pre plánované tehotenstvo a pôrod. Ale na aktívny tréning v telocvični by sa malo zabúdať.
 4. Pri práci okolo domu by ste sa mali vyhnúť ťažkým bremenám - počas tehotenstva vám môže muž pomôcť. Z obchodu priveďte ťažké vrecia, zoberte vodu na čistenie podlahy v vedre - tejto činnosti by ste sa mali vyhnúť. Zvyšok práce však bude užitočný, pretože odvráti pozornosť od zlých myšlienok.

Tehotenstvo je zriedka komplikované exacerbáciou prietrže, ale ak sa vyskytne, nastávajúca matka bude musieť znášať nepríjemné príznaky až do pôrodu..

Medzistavcová kýla a tehotenstvo

Toto poškodenie sa zriedka vyskytuje u žien „v polohe“, ale jeho výskyt môže výrazne ovplyvniť budúce narodenie. Samotný okamih narodenia dieťaťa do značnej miery závisí od stavu nervového systému ženy. Ak bude v priebehu tehotenstva dievča sprevádzať takúto chorobu chrbtice, ako je prietrž, možno očakávať problémy s jeho výsledkom. Existujú mechanizmy hernie, ktoré sa realizujú pri narodení dieťaťa:

 • Poškodenie disku chrupavky samo o sebe začne pôsobiť na okolité tkanivo a spôsobiť ich podráždenie. Počas tohto obdobia má žena zadnú stenu maternice priľahlú k chrbtici, ktorá tiež dostáva časť nárazu.
 • Tlak na nervové korene vedie k prerušeniu vedenia impulzov pozdĺž nich. Niektoré ich vlákna idú do svalov panvy, ako aj do genitálií. Podráždenie vedie k zúženiu krvných ciev, čo má vplyv na výživu nenarodeného dieťaťa.
 • Neustála bolesť počas pohybov spôsobuje, že dievča obmedzuje svoju každodennú činnosť. To vedie k zníženiu tónu všetkých orgánov a systémov, čo ovplyvňuje procesy rastu a vývoja dieťaťa.
 • Pocity bolesti sa pre ženu stanú neznesiteľnými, najmä ak vydrží dlho. Tehotné ženy sú častejšie depresívne a nepríjemné symptómy môžu stav len zhoršiť. Náladu matky cíti dobre dieťa, ktoré bude tiež „nervózne“..
 • Dlhodobé zhoršenie môže zhoršiť dokonca aj pôrod, pretože to obmedzí úsilie matky. Vyvinuté komplikácie u dieťaťa si môžu vyžadovať časť cisárskeho rezu.

Preto je dôležité, aby lekár poznal pôvod choroby, pretože pred začiatkom počatia je možné zabrániť nástupu exacerbácie..

Ak sa prietrž vyskytuje pred tehotenstvom

V takom prípade je výsledok vždy priaznivý, ak žena vie o svojej patológii. Bude o nej môcť informovať ošetrujúceho lekára, aby ju poslal na vyšetrenie a konzultáciu s iným odborníkom. Pri príprave na počatie sa musí postupovať podľa postupu pri liečbe hernie:

 1. Musíte sa obrátiť na prenatálnu kliniku, ktorá má úrad pre plánovanie rodičovstva. Lekár v tomto centre vám pomôže s plánom vyšetrenia s odkazom na potrebného špecialistu.
 2. Ďalej na základe vašich sťažností a objektívneho vyšetrenia vás lekár pošle na vyšetrenie chrbtice. Zvyčajne sa používajú metódy žiarenia - magnetická rezonancia je najvhodnejšia na detekciu prietrže. Plne odráža stav mäkkých tkanív miechy..
 3. Po získaní výsledkov bude výsledok závisieť od rozsahu poškodenia medzistavcovej platničky - veľkosti a umiestnenia prietrže. Ak je defekt na strane a je sprevádzaný závažnými príznakmi, bude indikovaná chirurgická liečba. Operácie sa teraz vykonávajú pomocou špeciálneho mini-zariadenia, ktoré zrýchľuje čas obnovy.
 4. K nastávajúcim matkám sa častejšie pristupuje konzervatívnymi metódami, pretože ich prietrž je malá. Ak vylúčite provokujúce faktory (vzpieranie), potom pred otehotnením môžete dosiahnuť hojenie defektu. Počas celého tehotenstva by sme však nemali strácať ostražitosť - porušenie režimu spôsobí zhoršenie stavu..

Počas tehotenstva sú títo pacienti úplne monitorovaní, aby sa zabránilo návratu nepríjemných symptómov.

Ak sa počas tehotenstva vyskytuje prietrž

Takéto situácie nie sú v praxi nezvyčajné, čo je spôsobené zvýšením telesnej hmotnosti ženy „v polohe“. Ťažisko sa posúva vpred, čo súvisí s rastom dieťaťa v žalúdku matky. To vedie k zvýšeniu zaťaženia predných medzistavcových platničiek. Ak tehotná žena mala počiatočné príznaky hernie (poruchy chrupavky), potom akýkoľvek gravitačný účinok spôsobí začiatok choroby.

Zároveň existuje „slepá ulička“ pre ženu aj pre ošetrujúceho lekára - v tomto období je mnoho druhov liečby kontraindikovaných pre nastávajúce matky. Vzniká dvojaká situácia - medziobratlová kýla a terapia sú pre dieťa rovnako nebezpečné. Preto by ste mali dodržiavať určité pravidlá, ak ste v tomto období prekonali bolesť dolných častí chrbta:

 1. Po výskyte bolesti by sa mala akákoľvek aktivita zastaviť a mala by sa zaujať ležiaca poloha. Musíte sa usadiť na tvrdom a rovnom povrchu bez vankúša. V neskorších fázach je takmer nemožné ľahnúť si na chrbát, takže sa musíte otočiť na tú stranu, na ktorej je bolesť slabšia..
 2. Pred návštevou lekára musíte vytvoriť podporu dolnej časti chrbta pomocou mäkkého korzetu. Môže byť vyrobený z improvizovaných prostriedkov pomocou dlhého uteráka. Hlavnou vecou nie je zvierať brucho týmto pásom, ale upevňovať ho v slabinách.
 3. Radiačné diagnostické metódy počas tehotenstva sú kontraindikované (zvlášť zamerané na žalúdok). Preto sa lekár spolieha iba na objektívne vyšetrenie pacienta.
 4. Liečba je zvyčajne symptomatická - používajú sa lieky proti bolesti a otepľovacie masti, ako aj fyzioterapeutické metódy..
 5. Nakoniec je otázkou, ako žena porodí. Ťažká exacerbácia sprevádzaná závažnými symptómami môže vyžadovať cisársky rez.

Po ukončení pôrodu a zotavení po ňom dôjde k úplnému vyšetreniu a liečbe prietrže - tehotenstvo výrazne obmedzuje výber metód lekára..

Medzistavcová kýla a pôrod

Táto choroba môže mať najnebezpečnejšie následky v čase, keď je žena pripravená porodiť. Pretože prietrž priamo ovplyvňuje nervové korene, môže narušiť fungovanie svalov maternice a perinea. To môže viesť k rôznym komplikáciám, ktoré často vedú k problémom so zdravím dieťaťa:

 • Hlavnou väčšinou je slabosť práce, ktorá je spôsobená dráždivým účinkom prietrže na nervové korene. Dostatočné množstvo impulzov neprichádza do svalov maternice a hrádze, čo oslabuje ich silu. Svalové vlákna sa nesťahujú symetricky, čo sa týka pokusov, ale robia to náhodne. To ženám nedovolí rodiť normálne - tlačí silou, ale nedosahuje správny výsledok.
 • Zadržanie dieťaťa v pôrodnom kanáliku prispieva k vstupu plodovej vody a hlienu do jeho dýchacích ciest. A jeho výmena s matkou je v tomto okamihu minimálna, čo mu spôsobuje akútne hladovanie kyslíkom. Aj keď dieťa prežije, pretrváva vážne poškodenie mozgu..
 • Intenzívne bolesti chrbta a bolesti chrbta nedovolia dievčaťu zamerať sa na akt pri narodení dieťaťa. Bude ťažké pre ňu zaujať normálnu pozíciu v gynekologickom kresle, pretože jej chrbát sa tam zohne. A počas pokusov ju zvýšená bolesť chrbta odvráti od správnych krokov.
 • Po narodení dieťaťa majú títo pacienti zvýšené riziko krvácania z maternice spojeného s nízkym svalovým tonom. Dôvodom je narušenie nervových vlákien podráždených prietržou. Maternica po pôrode sa sťahuje pomalšie, čo prispieva k toku krvi z rozšírených ciev.

Preto sa lekári pri všetkých chorobách, s ktorými žena „prichádza“ do konca tehotenstva, snažia venovať osobitnú pozornosť procesu narodenia. Je to kvôli nebezpečenstvu pre dieťa, ako aj pre matku - nedbalosť môže zabiť dva životy naraz s komplikáciami..

Čo robiť s herniou počas tehotenstva

U ľudí sa v mieche vyskytuje veľa stresu. Obzvlášť výrazný tlak na medzistavcové platničky sa vyskytuje počas tehotenstva. Existuje možnosť, že tehotenstvo a prietrž bedrovej chrbtice pri koexistencii môžu mať negatívny vplyv na organizmus, môžu vyvolať množstvo komplikácií a exacerbáciu chronických patológií..

To však neznamená, že výčnelok disku je nezlučiteľný s koncepciou a zameraním plodu. Musíte pochopiť zložitosť situácie a možné riziká. Preto pri plánovaní tehotenstva je pre priaznivý výsledok dôležité posilniť svalovú vrstvu tela, zvýšiť výdrž chrbtice.

Funkcie priebehu ochorenia počas tehotenstva

Stĺpec pre dospelých sa skladá z 24 diskov: 7 krčných, 12 hrudných a 5 bedrových stavcov. Ich funkciou je zaistiť stabilitu chrbtice voči zvislému zaťaženiu, jej pohyblivosť a flexibilitu, tlmenie pri behu, chôdzi, skákaní.

Medzistavcové platničky všetkých oddelení majú rovnakú štruktúru: želatínové jadro obklopené vláknitým prstencom, ktorý je pripevnený k množstvu susediacich stavcov a medzistavcových väzov. Pod vplyvom určitých faktorov (zaťaženie presahujúce potenciálne možnosti) vláknitý kruh rozbije vláknité jadro a vytvorí sa medzistavcová prietrž.

Častejšie sa výčnelok disku vyskytuje v lumbosakrálnej chrbtici. Zriedkavé prípady prietrže v oblasti hrudníka a krčka maternice. V dôsledku vyčnievania diskov do miechy dochádza ku kompresii miechy alebo nervového koreňa. Pacienti prejavujú radiulárny syndróm - bolesť dolnej časti chrbta, narušená citlivosť, rozvíja sa paréza alebo paralýza dolných končatín.

Zhoršenie degeneratívnych-dystrofických procesov môže vyvolať stav tehotenstva. V štádiu vývoja plodu v ženskom tele sa vyskytujú hormonálne zmeny - hladina progesterónu sa postupne zvyšuje. Tento hormón znižuje frekvenciu a intenzitu kontrakcií maternice, poskytuje sekrečné zmeny v maternicovom endometriu, blokuje imunitnú odpoveď, ktorá zabraňuje odmietnutiu plodu.

Je zrejmé, že pozitívny účinok progesterónu na maternicu. Okrem toho účinok na iné orgány nie je najpriaznivejší. Pod vplyvom hormónu sa znižuje vaskulárny tonus, tekutina v tele je zadržiavaná, dochádza k opuchom, čo zvyšuje tlak na nervové korene..

V neskorom tehotenstve dochádza k zvýšeniu hladiny hormonálneho relaxínu. Pripravuje ženské telo na dodávku, uvoľňuje svaly chrbta a panvy. Zároveň svalový korzet oslabuje a zvyšuje sa zaťaženie chrbtice, choroba postupuje. Žena sa sťažuje, že panva bolí počas tehotenstva v neskorých štádiách.

Referenčné! Exacerbácia patológie disku sa častejšie pozoruje v polovici druhého trimestra tehotenstva, ale pri prenášaní dvojčiat sa podmienky posunú na 14 - 16 týždňov..

Je možné porodiť prietrž chrbtice? Áno, a dokonca aj prirodzený proces doručenia je možný.

Indikácie pre cisársky rez sú nasledujúce okolnosti:

 • lokalizácia prietrže v dolnej časti chrbtice alebo s posunom do strany;
 • vysoké riziko vytlačenia herniového vaku do herniálneho portálu;
 • veľké vzdelávanie;
 • rýchly progres choroby;
 • iné patologické stavy, ktoré môžu komplikovať pôrod pri prietrži chrbtice.

Pri absencii abnormalít vo vývoji chrbtice, ochorení pohybového aparátu neexistuje riziko medzistavcových prietrží.

diagnostika

Je dôležité správne diagnostikovať patológiu disku. Počiatočné prejavy choroby nie sú príliš špecifické a majú podobnú kliniku s nekomplikovanou formou osteochondrózy. Neurológ musí odlíšiť vyčnievanie disku od spondylartrózy, nádoru alebo hematómu chrbtice, plexopatie, myozitídy..

Najinformatívnejšou metódou výskumu je magnetická rezonancia. MRI poskytuje vysoko presnú vizualizáciu štruktúr mäkkých tkanív, umiestnenie a stupeň progresie patológie, priemer zúženia medziobratlového kanála.

Referenčné! Lekár dokáže na základe výsledkov ultrazvuku a klinického krvného testu zistiť herniu u tehotných žien v skorých štádiách.

MRI je kontraindikovaná v období od 1 do 20 týždňov. Tomografia mení teplotu anatomickej tekutiny vo vnútri membrán, čo môže nepriaznivo ovplyvniť stav dieťaťa. MRI je povolené v 3 trimestroch. V počiatočných fázach si implementácia vyžaduje prísne indikácie.

Liečebné vlastnosti

Ak je u pacientov v obvyklom stave hlavný dôraz kladený na liečebné metódy vystavenia, potom je počas tehotenstva väčšina liečiv kontraindikovaná. Výber analgetických liekov by ste mali individuálne prediskutovať so svojím lekárom. Na zníženie intenzity syndrómu bolesti je možné predpísať Nurofen, Ibuprofen a Paracetamol.

V procese liečby sa používajú prostriedky miestnej terapie - masti, gély, krémy s anestetickým účinkom. Z hľadiska závažnosti a trvania terapeutického účinku sú horšie ako orálne formy, ale nespôsobujú systémové vedľajšie účinky, umožňujú podávanie účinnej látky priamo do patologickej zóny..

V 1. a 2. trimestri gravidity sú na miestnej úrovni predpísané Voltaren Emulgel, Finalgon a Fastum Gel. Z homeopatických výrobkov sa široko používal krém Traumeel S. Jedná sa o viaczložkový rastlinný produkt, ktorý účinne zvláda bolesť a zápal bez toho, aby spôsobil alergickú reakciu. Po prvom dni použitia sa stav pacienta zlepší.

Referenčné! Masť na bolesť kĺbov počas tehotenstva sa predpisuje 3 - 4 krát za 24 hodín. Trvanie kurzu by nemalo prekročiť 10 - 14 dní.

V období exacerbácie choroby je hlavnou úlohou dosiahnuť maximálne vyloženie bedrového telesa chrbtice, čo je možné za týchto okolností:

 1. Polpenzia.
 2. Systematická zmena polohy tela.
 3. Obmedzte dynamické a štatistické zaťaženie.
 4. Nosiť korzet.
 5. Výber správnej ortopedickej obuvi s výškou podpätku nie viac ako 3 cm.

V období remisie po zastavení bolesti je indikovaná dávková chôdza, chôdza na čerstvý vzduch, cvičebná terapia. Je dôležité správne zariadiť posteľ: posteľ by mala byť plochá a mierne tuhá, najlepšou možnosťou je ortopedická matraca..

Sľubným smerom v liečbe protrúzie disku u tehotných žien je farmaceutická akupunktúra. Podstatou tejto techniky je zavádzanie liekov do subkutánnych vrstiev nad biologicky aktívne body.

Priame dodanie aktívnych zložiek do zóny fokálnych lézií poskytuje okamžitý protizápalový a analgetický účinok.

Jedným zo spôsobov, ako opraviť medzistavcovú prietrž, je voda alebo suchá trakcia..

Pomocou ťažnej sily sa uvoľnia hladké svaly tela, eliminuje sa posun a rotácia osteokardiliálnych prvkov axiálneho skeletu, predlžuje sa chrbtový stĺp, jeho fixácia v správnej polohe..

Medzistavcová kýla a gravidita: dôsledky

Stav výbežku medzistavcových platničiek zhoršuje zdravie matky, v menšej miere predstavuje riziko pre plod.

Na pozadí kompresie koreňov miechových nervov dochádza k vazokonstrikcii, zhoršuje sa krvný obeh, dieťa nedostáva potrebné množstvo výživných látok a kyslíka, ktoré zabezpečujú jeho rast, tvorbu životne dôležitých orgánov..

Pre ženu môže byť prítomnosť medzistavcovej prietrže pri narodení dieťaťa komplikovaná bolestivými prejavmi, ktoré znižujú pohybovú aktivitu, destabilizujú duševný stav.

Medzi nepriaznivé účinky patrí fungovanie umelého pôrodu, pretože pokusy a nadmerný stres môžu vyvolať stláčanie herniálneho vaku s nasledujúcimi komplikáciami: strata citlivosti a flexibility nôh, dysfunkcia panvových orgánov, exacerbácia chronických patológií.

Ako nosiť dieťa s kýlou chrbtice a vyhnúť sa komplikáciám

Najlepším spôsobom, ako zabrániť komplikáciám z vyčnievania disku, je dodržiavanie preventívnych opatrení. Ak sa v chrbtici vyskytnú patologické nálezy spojené s degeneratívno-dystrofickými zmenami, je potrebné o tom informovať lekára. Lekár určí pomocou MRI závažnosť a stupeň vyčnievania diskov..

Referenčné! V prípade potreby je do diagnostického procesu zapojený ortopéd, ktorého kompetentnosťou je identifikovať prítomnosť sprievodných patológií..

Aby sa minimalizovalo riziko vzniku nežiaducich účinkov, posilnil sa svalový korzet, lekár môže predpísať priebeh liečby liekmi alebo inými liekmi. Pre prevenciu medzistavcových prietrží, jej relapsov, jogových kurzov, vodného aerobiku, plávania, pilatesov, bude užitočný súbor cvičení od Bubnovského..

Ak bola patológia disku overená v čase tehotenstva, systematické pozorovanie stavovcom pomôže predchádzať negatívnym následkom. Pravidelné kontroly môžu odhaliť zmeny v počiatočnom štádiu a prijať vhodné opatrenia..

Je dôležité, aby ženy, ktorým bola diagnostikovaná medziobratlová kýla, prehodnotili svoju stravu a stravu, aby sa vyhli ďalším librám..

Množstvo jedla by malo byť dostatočné, ale nie nadmerné. Odporúča sa vylúčiť mastné potraviny, konzervačné látky, cukor, soľ a ďalšie výrobky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú stav kostí a chrupavky..

Základom stravy by malo byť bielkovinové jedlo. Zdrojom bielkovín je hovädzie mäso, bravčové mäso, hydina, morské plody, vajcia, tvaroh, orechy, lieskové orechy, strukoviny, pohánka, ryža.

Na posilnenie kostí je potrebné konzumovať dostatočné množstvo vápnika (zelenina, zelenina a ovocie, syry rôznych odrôd, kefír, kyslá smotana, tvaroh).

Na udržanie rovnováhy voda-soľ sa odporúča piť viac tekutín. Užitočné sú aj bylinné odvariny, zeleninové a ovocné šťavy, ovocné nápoje..

Tip: nikotín nepriaznivo ovplyvňuje stav tkaniva kostnej chrupavky, narušuje metabolické procesy, takže je dôležité prestať fajčiť.

Osobitná pozornosť sa musí venovať organizácii pracoviska (výška stoličky, stôl). Ak si práca vyžaduje dlhodobý pobyt v pevnej polohe, odporúča sa urobiť krátke prestávky na zahriatie chrbtice, krku. A čo je najdôležitejšie - postupujte podľa odporúčaní lekára, neliečte sa sami.

záver

Tehotenstvo s vertebrálnou prietržou má určité riziko, že sa ukáže riziko ohrozenia zdravia matky a dieťaťa. Je ťažké predpovedať výsledok práce a komplikácií. Všetko záleží na individuálnych vlastnostiach tela, štádiu vyčnievania diskov, prítomnosti sprievodných patológií, kvalite lekárskej starostlivosti a odbornej kvalifikácii..

Medzistavcová kýla a gravidita: znaky prejavu a pôrodu

Predtým sa verilo, že prietrž chrbtice a tehotenstvo sú nezlučiteľné pojmy. Ženy, ktorým bola diagnostikovaná táto skutočnosť, boli ponúknuté ukončenie tehotenstva. Moderná medicína neustále využíva pokroky, takže dnes nosenie dieťaťa ani za takých priťažujúcich okolností nie je problém. Mnoho dievčat sa učí radosti z materstva.

V priebehu mnohých štúdií sa dokázalo, že niektoré hormóny ovplyvňujú proces tvorby medzistavcových prietrží. Hernia sa často po pôrode často výrazne zmenšujú alebo dokonca vymiznú. Ak dodržiavate niektoré odporúčania lekára, potom sa už neobjavia.

Takéto tehotenstvo sa považuje za ťažké, nie každý pôrodník-gynekológ bude vykonávať jeho riadenie, ale v súčasnosti je stále viac lekárov, ktorí sa takýchto ťažkostí neboja.

Používajú svoje vlastné algoritmy tehotenstva a pôrodu, takže ani nastávajúca matka ani dieťa nebudú trpieť.

Ak sa obrátite na takého špecialistu, získate dôveru v priaznivý výsledok, ktorý je potrebný pre nastávajúce matky v prvých mesiacoch tehotenstva..

Ktorá prietrž je počas tehotenstva najnebezpečnejšia

Tehotenstvo a medzistavcová prietrž sú úplne kompatibilné. Mnoho neurológov, gynekológov a stavcov je si toho istých. Riziká spojené s poškodením rôznych častí chrbtice sa však tiež líšia. Pri cervikálnej alebo hrudnej kýle je nebezpečenstvo pre matku a plod minimálne. Ak je u ženy diagnostikovaná lumbosakrálna prietrž, bude sa musieť postarať o celé tehotenstvo..

Dôležité sú aj ďalšie kritériá:

Umiestnenie prietrže;

 • Veľkosť;
 • Funkcie výčnelku;
 • Prítomnosť výčnelkov na susedných diskoch;
 • Prítomnosť zovretých nervových zakončení, zápalové procesy, ďalšie komplikácie.

Pri registrácii na prenatálnej klinike je nevyhnutné nahlásiť sprievodné ochorenie. Títo pacienti vyžadujú osobitnú pozornosť nielen od gynekológa, ale aj od neurológa. Tento špecialista bude musieť navštíviť pomerne často..

Okrem tradičného ultrazvuku plodu budete pravidelne podstupovať MRI na vyhodnotenie stavu poškodenia spinálnych tkanív v dynamike. Tento typ vyšetrenia neohrozuje plod, je bezpečný, nemá takmer žiadne kontraindikácie.

Spojivové tkanivo sa stáva elastickejším pre rýchly a ľahký prechod plodu cez pôrodný kanál. Obnovuje sa aj tkanivo chrupavky.

Pri závažnom dlhodobom prirodzenom pôrode existuje riziko prietrže. Existuje mnoho dôvodov:

 • Nesprávne umiestnenie plodu v pôrodnom kanáli;
 • Chyby zdravotníckeho personálu;
 • Chyby ženy pri pôrode.

Táto pravdepodobnosť je minimálna. Aby sa pri chrbtici vyvinula kýla, musí sa v nej už nachádzať zanedbaná osteochondróza.

Preto má proces plánovania rodiny a prípravy na počatie taký veľký význam.

Ešte pred tehotenstvom je vhodné podstúpiť úplné vyšetrenie tela, aby sa zistili faktory, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť priebeh tehotenstva a pôrodu..

Je medzistavcová prietrž indikáciou potratu

Bohužiaľ, extrémisti dnes pracujú na prenatálnych klinikách, ktorí sú si istí, že prítomnosť medzistavcovej prietrže, najmä v lumbosakrálnej oblasti, je priamou indikáciou naliehavého potratu. Odmieta prijať takého pacienta, poskytnúť neľudské odporúčania. Mali by ste si jasne uvedomiť, že nadchádzajúce tehotenstvo nebude ľahké, že budete musieť čeliť mnohým ťažkostiam nielen v procese nosenia, ale aj po pôrode. To všetko však nenaznačuje prerušenie. Tisíce žien na celom svete pokojne a bez problémov majú zdravé bábätká, aj keď samy trpia medzistavcovou prietržou. Na Západe je takáto sprievodná diagnóza omnoho jednoduchšia..

Nepočúvajte lekárov, ktorí neakceptujú alternatívnu metódu, nenájdete špecialistu, ktorá potvrdí pozitívnu prognózu, bude sa môcť stať vašou oporou počas celého tehotenstva..

Vo veľkých mestách sa na to zúčastňujú gynekológovia pôrodníctva a gynekológovia. Získajte ich rady, aby ste pochopili svoj ďalší plán..

Ako udržiavať tehotenstvo s medzistavcovou prietržou

Pri medzistavcovej prietrži nemôžete zdvíhať závažia - to je jediný argument, ktorý sa pri tejto diagnóze používa na podporu potratov. Zaťaženie chrbtice sa však v tomto prípade neobjaví okamžite, postupne sa zvyšuje. Kostra sa dokáže prispôsobiť zmenám.

Pri zápalových procesoch, štiepení nervových zakončení, je položená posteľ. Nastávajúcu matku možno uložiť na oddelenie patológie tehotenstva na zachovanie. Takto často ležia niekoľko mesiacov. Ale nakoniec získate nevýslovnú radosť z materstva.

Ak neexistujú žiadne závažné komplikácie, žena môže viesť svoj obvyklý životný štýl. Malo by sa to trochu viac zmerať. Dajte si viac času na oddych, pokúste sa presunúť štandardné povinnosti v domácnosti na príbuzných.

Ak počas tehotenstva môžete odmietnuť čistenie, varenie, žehlenie, zvýši sa tým pravdepodobnosť úspechu. Ak sa všetky domáce práce musia vykonávať samostatne, nie je potrebné nastavovať záznamy.

Ak nebudete umývať riad včas, nikoho neurazí.

Odmítanie motorickej činnosti tiež nestojí za to. Dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu majú priaznivý vplyv na všetky systémy a funkcie tela. Nadmerná fyzická aktivita, beh, vzpieranie sú zakázané. Inak neexistujú žiadne významné obmedzenia..

Funkcie doručovania

V prípade medziobratlovej kýly v lumbosakrálnej pôde sa rozhoduje o pôrode cisárskym rezom. V zriedkavých prípadoch môže žena vstúpiť do prirodzeného procesu, ale predtým sa musí vyšetriť, aby sa zabezpečilo, že nedochádza k negatívnej dynamike..

Plánovaná sekcia cisárskeho rezu nemá žiadne negatívne dôsledky. Šev na bruchu má minimálnu veľkosť, rýchlo sa uzdravuje a neobťažuje. Deň po narodení sa žena môže úplne postarať o svoje dieťa.

Počas obdobia zotavenia sa odporúča použiť špeciálny korzet. Všetky tkaniny sú teraz mäkké, elastické. Existuje možnosť zmeny veľkosti a umiestnenia prietrže. Korzet umožňuje držať chrbticu v anatomicky správnej polohe.

Pri medziobratlovej kýle sa nedajú zdvíhať závažia. Nespracovať dieťa dlho v náručí nebude dlho trvať. Odporúča sa používať špeciálne zariadenia na nosenie, ktoré odstraňujú záťaž z chrbta - popruhu, ortopedického batohu, neskôr hip-sit. Pokúste sa každý rok otestovať chrbticu. Chráni sa tak pred prudkým poškodením.

Pri dojčení nie sú žiadne zákazy, ale je vhodné, aby mladá matka zvládla aplikačnú techniku ​​pri ležaní.

Medzistavcová hernia je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje komplexnú liečbu. Ale ak sa tak stalo, že ste otehotneli touto diagnózou, nezúfajte. Pri správnom prístupe budete schopní vydržať zdravé dieťa bez toho, aby ste poškodili svoje zdravie.

Tehotenstvo a pôrod s prietržom chrbtice

Počas tehotenstva sa zvyšuje zaťaženie chrbtice, pretože telesná hmotnosť je distribuovaná odlišne. S existujúcimi problémami s pohybovým aparátom môže nosenie a narodenie dieťaťa vážne ovplyvniť zdravie ženy, zhoršiť stav a vyvolať nové choroby. Časté ochorenie - prietrž chrbtice počas tehotenstva a pri narodení dieťaťa je spojená s komplikáciami, preto je užitočné zistiť, či existujú kontraindikácie pri narodení dieťaťa a aké riziká sú v konkrétnom prípade možné..
O spôsobe pôrodu s medzistavcovou prietržou rozhoduje lekár na základe klinického obrazu choroby. Po vyhodnotení rizík môžu lekári použiť cisársky rez alebo s priaznivou prognózou uprednostniť prirodzený pôrod..

Prevencia chorôb. Funkcie plánovania tehotenstva a pôrodu so stavovcovou kýlou

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť následkom, je prevencia: správna výživa a aktívny životný štýl.

Pri chronickej forme tohto ochorenia vo fáze plánovania tehotenstva sa oplatí upozorniť ošetrujúceho lekára a podstúpiť potrebný priebeh liečby a fyzioterapie, aby sa predišlo problémom s chrbtom v období tehotenstva, keď je kvôli okolnostiam obmedzená liečba a fyzická aktivita.

Či je medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice zlučiteľná a tehotenstvo v konkrétnom prípade pomôže určiť lekára. Počas plánovacieho obdobia počatia dieťaťa by sa mali prijať tieto opatrenia: 1. Poraďte sa s neurochirurgom.
2. Na určenie závažnosti ochorenia, stupňa výbežku použite diagnostiku MRI.
3.

Nechajte vyšetriť ortopedom, aby ste zistili, či existujú nejaké súvisiace patológie.
4. Pripravte telo na fyzickú aktivitu - urobte to v telocvični podľa špeciálneho programu, navštevujte kurzy jogy, pilates alebo študujte program Bubnovsky..

Ak to nevyjde z mnohých dôvodov alebo ak bol spinálny problém zistený už počas tehotenstva, budete musieť podstúpiť vyšetrenie a byť sledovaný ortopedom po dobu 9 mesiacov. Systematické vyšetrenia pomôžu určiť prítomnosť negatívnych zmien a včas zabrániť následkom..

Riziká pre tehotné ženy s medzistavcovou prietržou

Najbežnejšou polohou vertebrálnej prietrže sú lumbosakrálna a bedrová kosť. Sú to tí, ktorí sú najviac zaťažení zvýšením objemu ženského brucha.

Úlohu zohrávajú aj zmeny v štruktúre panvy: telo, ktoré sa pripravuje na pôrod, sa prestavuje, takže pôrodný kanál je bezpečný pre plod. Z tohto dôvodu sa chôdza mení a váha sa prerozdeľuje inak..

Zaťaženie sa zvyšuje as polyhydramniom, nadmerným prírastkom na váhe alebo zvlášť veľkým dieťaťom - existujú aj priame dôvody.

Riziká tehotenstva u žien s diagnostikovanou medzistavcovou prietržou:

1. Prvý trimester môže byť komplikovaný opuchom nervových zakončení. Hormón progesterón vyvoláva taký vedľajší účinok, ktorého nadbytok spôsobuje aktiváciu krvného obehu v jemnej vaskulárnej sieti (kapilároch), čo ovplyvňuje kompresiu koreňov v mieste prietrže. 2. Rastúci objem maternice a celkový prírastok hmotnosti navyše zaťažujú bedrovú oblasť, stláčajú nervy a vytvárajú priaznivé podmienky pre ďalší vyčnievanie útvaru. 3. Tretí trimester sa vyznačuje výrobou relaxínu, ktorý je zameraný na uvoľňovanie svalových vlákien. Látka znižuje celkový tón systému a navyše zaťažuje medzistavcové platničky. 4. Charakteristický jav - „držanie tela tehotných žien“ - zvyšuje záťaž na spodnej časti chrbta.
Za predpokladu, že pred počatím dieťaťa žena nerešpektovala patológie muskuloskeletálneho systému a zranenia, nehrozí žiadne riziko vzniku kýly chrbtice: hmotnosť sa rozdelí správne a zvýšená záťaž bude možná..
Ak existuje predispozícia k ochoreniam pohybového aparátu, posledné mesiace tehotenstva sú často komplikované osteochondrózou, ktorá po narodení môže spôsobiť rozvoj medzistavcovej prietrže.

Diagnóza a liečba vertebrálnej kýly: metódy stanovenia a terapie

Diagnóza akéhokoľvek ochorenia a jeho liečba počas tehotenstva je náročná úloha kvôli obmedzeným metódam, ktoré neovplyvňujú dieťa. Vo fáze vyšetrenia a pri výbere liečebného postupu je potrebná pomoc kvalifikovaného odborníka.

Najpresnejší spôsob stanovenia patológie chrbtice je rozpoznávaný pomocou magnetickej rezonancie (MRI), ale pre túto ženu je použitie tejto metódy kontraindikované. Tomografia ovplyvňuje teplotu plodovej vody, čo môže nepriaznivo ovplyvniť stav plodu v lone..

V núdzových prípadoch je použitie MR možné v treťom trimestri, ak sa prejaví bolesť a je obmedzený pohyb.
Tehotným ženám sa odporúča potvrdiť diagnózu ultrazvukom a laboratórnymi testami..

Podstata postupu spočíva v presnom určení umiestnenia prietrže a nervového koreňa, ktorý sa z nej vytlačí, táto informácia je hlavná pre ďalší výber terapeutických opatrení. Liečba liekom je navrhnutá tak, aby zastavila opuch v mieste vystupovania, zmiernila zápal a bolesť..

Fyzioterapia funguje odlišne - účinok na identifikované umiestnenie patológie je určený na posilnenie svalového korzetu. Avšak tehotenstvo ponecháva lekárom niekoľko spôsobov, ako bojovať proti hernii chrbtice: svalové relaxanciá, analgetiká a väčšina fyzioterapie sú kontraindikované..

Na liečbu medzistavcovej prietrže sa uplatňuje:

1. Rastlinná medicína pod dohľadom lekára s prísnym dodržiavaním pravidiel prijímania a dávkovania.
2. Bandáž - toto zariadenie pomáha rozložiť hmotnosť na všetky oblasti chrbtice, čím sa znižuje zaťaženie problémovej oblasti.
3. Farmakopunkcia.
4. Vodná alebo suchá trakcia. Po ukončení liečby a procedúr sa vykoná opakované vyšetrenie, ak dôjde k pozitívnym zmenám a nehrozí nebezpečenstvo, lekár odporučí prirodzené narodenie s medziobratlovou kýlou. Ak nedôjde k výsledku po liečbe a keď sa exacerbácia časovo zhoduje s načasovaním pôrodu, pôrodníci majú sklon k cisárskym rezom..

Ako nosiť dieťa s kýlou chrbtice a vyhnúť sa komplikáciám?

Pôrod s prietržom lumbosakrálnej chrbtice s tímom zdravotníckych pracovníkov prejde bez komplikácií, ale obdobie tehotenstva (všetkých 9 mesiacov) nie je o nič menej nebezpečné ako pôrod..

Majúc na pamäti, že pacient by nemal užívať väčšinu liekov odporúčaných na liečbu bedrovej kýly pred pôrodom, mali by ste venovať pozornosť jednoduchým tipom, ktoré vám pomôžu znížiť pravdepodobnosť zhoršenia problému a úspešne dodať plod počas celého obdobia: 1. Nemôžete dlhodobo sedieť, musíte systematicky sedieť. vykonávať zahrievanie - chôdza, strečing;
2. Mali by ste skontrolovať svoju stravu, najmä u tehotných žien, ktoré rýchlo priberajú na váhe - výživa by mala byť vyvážená a pravidelná.
3. Vykonajte skupinu cvičení vyvinutých individuálne pre každý prípad (uistite sa, že nabíjanie nespôsobuje zhoršenie a bolesť)..
4. Vyvarujte sa zdvíhania závaží, náhlym pohybom.
5. Sledujte svoju polohu.
6. Vyberte si správnu obuv (najlepšie ortopedickú). Noste pätu do výšky 3 cm.

Kýla po pôrode: nové dávky

Ak sa vyhnete výskytu choroby počas tehotenstva a bez komplikácií pri narodení dieťaťa, môže sa zdať, že nebezpečenstvo zvýšeného stresu skončilo. V skutočnosti to však tak nie je: starostlivosť o novorodenca a následky znášania plodu spôsobujú zraniteľnosť ženy pri práci, účinok na bedrový región zostáva zvýšený.

Medzistavcová kýla po pôrode sa môže objaviť z týchto dôvodov:

- oslabený svalový korzet;
- depresia a emočná nestabilita;
- fyzická aktivita v každodennom živote a starostlivosť o dieťa;
- nesprávne zaťaženie chrbta pri zdvíhaní závaží. Vyčnievanie medzistavcovej platničky alebo bedrovej prietrže sa prejavuje bolesťou, únavou a stuhnutosťou pohybov. Ak máte tieto príznaky, musíte mať vyšetrenie MRI na potvrdenie diagnózy..

Liečebné kýly po pôrode:

- svalové relaxanciá na uvoľnenie svalového korzetu;
- nesteroidné protizápalové lieky (analgézia);
- antidepresíva - zvýšené hladiny serotonínu ovplyvňujú pohodu a zmierňujú bolesť. Dobrým výsledkom je fyzioterapia (akupunktúra, masáž). Pri absencii účinku po priebehu konzervatívnej liečby sa používa chirurgický spôsob riešenia problému. Cvičenie (gymnastika, pilates, plávanie) po pôrode sa nielen dobre prejaví na tele a obnoví svalový tonus, ale bude tiež účinnou prevenciou proti ochoreniam chrbtice. Môžete porodiť prietrž a udržiavať si zdravie, podľa odporúčaní lekára. Samoliečba, nesprávne organizovaná medikácia alebo beh fyzioterapie môžu stav zhoršiť..

Zdravé tehotenstvo s medziobratlovou kýlou

Choroby chrbtice zanechávajú stopy po živote ženy, najmä počas tehotenstva. Uskutočniť tehotenstvo s medzistavcovou prietržou a porodiť zdravé dieťa je zodpovednou, ale uskutočniteľnou úlohou..

Uskutočniť tehotenstvo s medzistavcovou prietržou a porodiť zdravé dieťa je zodpovednou, ale uskutočniteľnou úlohou..

príčiny

Ľudská chrbtica každý deň prežíva množstvo rôznej sily a zamerania. Náhle pohyby, statické úsilie (zaťaženie), zranenia, fyzická nečinnosť a dlhé sedenie pred počítačom nepriaznivo ovplyvňujú stav chrbtice a môžu spôsobiť rôzne choroby..

Chrbtica pozostáva zo silných prvkov, medzi ktorými majú medzistavcové platne polotekuté jadro a hustý vláknitý prstenec. Vnútri miechového kanála je miecha, nad každým stavcom je pár nervov zodpovedných za ich časť tela.

Vankúšiky diskov počas pohybu, pociťovanie posunov a stlačení, návrat do správnej polohy.

Ale pri nedostatočnej výžive, ktorá sa vyskytuje difúzne, z okolitých tkanív sa disk začína riediť, vysychať a pri zaťažení vyčnívajú jeho jadrá. Ak vláknitý kruh zostáva neporušený, potom je to prvá fáza vývoja prietrže, ktorá sa nazýva výstupok.

Je reverzibilný, t. J. Môže byť úplne vyliečený primeranou terapiou a zmenami životného štýlu. Roztrhnutie vonkajšieho obalu a oddelenie časti jadra mimo medzistavcových platničiek - to je vytvorená prietrž.

Najčastejšie sú postihnuté krčné a bedrové oblasti, hrudník - oveľa menej často.

Ak vláknitý kruh zostáva neporušený, potom je to prvá fáza vývoja prietrže, ktorá sa nazýva výstupok.

príznaky

Príznaky choroby závisia od miesta prietrže a jej veľkosti. Hlavným príznakom bude jasná bolesť v krku alebo chrbte počas pohybov. V rôznych častiach chrbta sa príznaky budú líšiť:

 • Kýla v cervikálnej oblasti bude reagovať s bolesťou v krku a hlave, závratmi, tlakovými rázmi, zníženou citlivosťou a „goosebumpami“ v krku a horných končatinách, nepríjemnými pocitmi v ramenných kĺboch..
 • Kýla v hrudníku vyvoláva srdcovú činnosť, dýchavičnosť, pocit stuhnutosti.
 • Bedrová oblasť signalizuje prietrž so znížením citlivosti dolných končatín, „husacích hrčiek“ v prstoch na nohách, porúch funkcie panvových orgánov (močového mechúra a čriev), bolesti v dolnej časti brucha..

diagnostika

Intervertebrálnu herniu bude možné identifikovať pomocou moderných diagnostických metód - magnetickej rezonancie (MRI) a počítačového (CT) zobrazovania, ako aj CT myelografie. Vďaka týmto štúdiám môžete vidieť presné umiestnenie prietrže alebo výčnelku, jeho veľkosť, stupeň pretrhnutia krúžku disku. Vykonávanie týchto vyšetrení počas tehotenstva je zakázané.

Jedinou výnimkou: v treťom trimestri je možné mať MRI v prípade akútnej bolesti a štípania nervových koreňov, aby sa zistili ďalšie spôsoby riadenia tehotenstva a spôsoby dodania..

V treťom trimestri je možné mať MRI v prípade akútnej bolesti a štipnutia nervových koreňov.

Zhoršenie počas tehotenstva

Bolesť v dolnej časti chrbta sa považuje za bežnú počas tehotenstva, pretože toto oddelenie je vystavené zvýšenému stresu a zmenám. Ale aby ste nevyvolali zhoršenie zdravotného stavu chrbtice počas tehotenstva, musíte venovať pozornosť týmto bolestivým signálom a podniknúť príslušné opatrenia..

Maternica rastie pomaly, jej hmota sa zvyšuje po vývoji plodu, ťažisko sa posúva späť a stavce sa voči sebe navzájom menia a stav svalovo-väzivového aparátu kmeňov chrbtice. So zdravým pohybovým systémom a normálnou hmotnosťou sa telo s týmito preťaženiami vyrovnáva..

Ak však existujú problémy s medzistavcovými platničkami, od druhého trimestra sa budú cítiť možnou exacerbáciou choroby..

Jedným z najjasnejších príznakov patológie disku je bolesť v kostrči a panvových kostiach, ktorá spôsobuje spodné brucho, perineum a konečník..

Jedným z najjasnejších príznakov patológie disku je bolesť v kostrči a panvových kostiach, ktorá vedie k podbruchu..

liečba

Ak sa prietrž počas tehotenstva zhoršila, musí sa liečiť tak, aby sa nepoškodilo zdravie nenarodeného dieťaťa.

Tehotné ženy sa musia poradiť nielen s neurológom, ale aj s gynekológom a pôrodníkom, pretože v tomto období nemôžete používať takmer žiadne lieky z kategórie liekov proti bolesti, protizápalových tabliet a mastí. Používajú sa rastlinné krémy s rušivým účinkom, špeciálna masáž, suché teplo do 40 ° C a odpočinok..

Aby sa predišlo zhoršeniu ochorenia počas tehotenstva, je potrebné aktívne sa podieľať na prevencii poruchy, pretože na to existuje veľa prostriedkov..

Jedným z nich je terapeutická gymnastika, ktorá pomôže zmierniť bolesti svalov a kŕče, uvoľniť ich, jemne natiahnuť chrbticu, posilniť svalový korzet a zlepšiť výživu diskov..

Výučba by sa mala vykonávať pod vedením inštruktora v záťažovej terapii. Ak sa budete riadiť jeho odporúčaniami, bude prínosom pre špeciálne navrhnuté súpravy cvičení.

Nemôžete sa zaoberať športovými oblasťami, ako je fitnes sám, takéto zaťaženie môže chorobu výrazne zhoršiť.

V neskorších fázach narodenia dieťaťa, približne od polovice druhého trimestra, môže lekár odporučiť špeciálny obväz, ktorého nosenie odstráni časť záťaže z dolnej časti chrbta a podporuje rastúci žalúdok..

Úľavu od bolesti chrbta zabezpečujú postupy ako voda alebo ľahká trakcia na špeciálnej doske. Tieto triedy vedie lekár alebo inštruktor.

Pôrod s kýlou chrbtice

Taktika riadenia práce a spôsob dodania závisia od miesta prietrže, jeho veľkosti a závažnosti choroby. Pôrod je ťažkou prácou pre ženské telo as existujúcou prietržou existuje riziko, že pri pokusoch bude priškrtená kýla nervových zakončení. Porušenie nervov povedie k narušeniu funkcie panvových orgánov, znecitliveniu nôh, bolesti.

Cisársky rez

Lekár zvažuje mieru rizika takýchto komplikácií a môže ponúknuť cisársky rez. Indikácie pre chirurgické dodanie budú:

 • veľká veľkosť herniálneho výčnelku;
 • umiestnenie prietrže, pri ktorej hrozí, že počas rušného obdobia uštipne nervy;
 • silná bolesť počas tehotenstva;
 • komplikovaná pôrodnícka anamnéza: veľký plod, nesprávna prezentácia dieťaťa alebo placenty, úzka panva;
 • vysoký krvný tlak, neskorá gestóza.

Pri miernom ochorení a bez príznakov sa môže odporučiť prirodzené narodenie..

Prirodzené narodenie

V priaznivejšej situácii, s miernym priebehom choroby a bez príznakov, sa môže odporučiť prirodzený pôrod. Vymenovanie epidurálnej anestézie pre ženu by sa malo konzultovať s anestéziológom, pretože tomu môže zabrániť herniám v lumbosakrali. Kýla v krčnej a hrudnej chrbtici nie je kontraindikáciou epidurálnej analgézie.

Gravidita po odstránení medzistavcovej prietrže

Po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže sa odporúča venovať 6-12 mesiacom obnovenie zdravia.

Počas tohto obdobia je potrebné správne jesť, cvičiť fyzicky, posilňovať svalový korzet a normalizovať črevá.

Tieto opatrenia pomôžu vydržať dlho očakávané dieťa a udržať si zdravie. Je žiaduce naplánovať tehotenstvo po porade s neurológom a po dôkladnom vyšetrení, pretože by sa mali vylúčiť možné komplikácie po operácii alebo relapsu choroby..

Po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže sa odporúča venovať 6-12 mesiacom obnovenie zdravia.

prevencia

Prevencia zostáva najlepším opatrením na zabránenie exacerbáciám medzistavcovej prietrže. Počas tehotenstva postupujte podľa odporúčaní lekárov so zvláštnou starostlivosťou, pretože ide o zdravie dvoch ľudí: matky a dieťaťa. Kýla sama o sebe nepoškodzuje zdravie dieťaťa, ale bolesť spôsobuje hypertonicitu maternice, čo zvyšuje riziko potratu alebo predčasného pôrodu..

Preventívne opatrenia proti hernii u tehotných žien:

 • Spite na ortopedickej matraci s nízkym vankúšom.
 • Počas sedavej práce robte každú hodinu prestávky, aby ste mohli chodiť, natiahnuť sa a vykonávať ľahké cvičenia.
 • Noste pohodlnú obuv s podpätkami nie väčšími ako 3 cm.
 • Fyzikálna terapia, pravidelné kurzy s inštruktorom v záťažovej terapii, bazén posilňuje svaly chrbta a zlepšuje výživu medzistavcových platničiek, zmierňuje kŕče a bolesti chrbtice. Cvičenia s Kegelom sú užitočné aj na posilnenie svalov maternice a hrádze..
 • Pohyby by mali byť hladké, mäkké a presné, aby nepoškodili stavce.
 • Pri čistení a záhradníctve nenoste ťažké vrecia, príliš sa neohýbajte.
 • Dodržiavajte primeraný pitný režim. Soľ v potrave by mala byť obmedzená tak, aby nespôsobovala opuch.
 • Jedzte vyvážené a zdravé jedlo, aby ste nezískali nadváhu. Strava by mala obsahovať mliečne výrobky, chudé mäso a ryby, bylinky, ovocie, orechy, jedlá so želatínou.

Medzistavcová hernia nie je kontraindikáciou počas tehotenstva, ale vyžaduje si pozornosť lekárov a zodpovedný prístup tehotnej ženy..

Plánovanie a rysy tehotenstva v prítomnosti kýly chrbtice

Kýla chrbtice sa najčastejšie vyskytuje v bedrovej a krížovej bedrovej chrbtici. Tieto oblasti sú vystavené najväčšej záťaži, keď brucho rastie u tehotnej ženy. Situáciu zhoršujú aj ďalšie faktory: polyhydramniá, nadváha, veľké ovocie.

Aj v prípade zdravého ženského tela sú posledné mesiace tehotenstva najťažšie. Počas tohto obdobia je možný rozvoj osteochondrózy chrbtice, táto nepríjemná patológia môže ďalej viesť k rozvoju prietrže.

Zmeny chrbtice počas tehotenstva

3. Odporúčania

Plánovanie tehotenstva s kýlou chrbtice je veľmi zodpovedný proces. Predtým, ako začnete dieťa, musíte túto chorobu určite liečiť. Ak je prietrž malá a neviedla k prasknutiu vláknitého prstenca, potom je možná konzervatívna terapia vrátane použitia nesteroidných protizápalových liekov, fyzioterapie, terapeutických cvičení..

Pacientom so sedavým životným štýlom sa odporúča denné dvojhodinové prechádzky na čerstvom vzduchu, ľahká fyzická námaha. Nemenej dôležitá je strava a strava. Zdravá a vyvážená strava pomôže posilniť telo a tiež pomôže obnoviť chrupavku a kosť..

Ak počas liečby existuje pozitívny trend, potom by nemali byť kontraindikácie pre tehotenstvo a pôrod. Ale všetkých 9 mesiacov by mala byť žena pod pravidelným lekárskym dohľadom - to pomôže zabrániť vzniku komplikácií.

Počas tehotenstva je prísne zakázané užívať silné protizápalové analgetiká.

Fyzické procedúry, masáže, nadmerná fyzická námaha môžu poškodiť matku, ako aj nenarodené dieťa. Bezpečné lieky a alternatívne spôsoby liečby nemajú rýchly účinok, takže bolesť a ďalšie príznaky tak rýchlo nezmiznú.

Ak je hernia zistená v posledných mesiacoch tehotenstva, nie je prakticky čas na liečbu. Zaťaženie chrbtice je v tomto prípade už dosť veľké a bude sa ďalej zvyšovať. Pacientovi je predpísaný odpočinok na lôžku a najbezpečnejšie cykly liečby, ktoré stav mierne zlepšia.

5. Diagnostika

Počas tehotenstva je diagnostika mnohých chorôb, vrátane Schmorlovej prietrže, náročná, pretože zoznam povolených výskumných metód je obmedzený. Najinformatívnejšou metódou na určenie patológie je zobrazovanie magnetickou rezonanciou, ale pre ženy v polohe je tento postup nebezpečný.

MRI ovplyvňuje teplotu plodovej vody, ktorá negatívne ovplyvňuje stav nenarodeného dieťaťa. Túto výskumnú metódu je možné použiť iba v núdzových prípadoch na konci tretieho trimestra..

Pravidelnou bolesťou chrbta môže byť podozrenie aj na výskyt medzistavcovej prietrže. Pri pohybe sa vyskytujú náhle. Lekár dokáže pri palpácii identifikovať ložiskové ložiská, v niektorých prípadoch je možné voľným okom pozorovať výčnelok.

Účelom všetkých štúdií je zistiť umiestnenie prietrže, ako aj komprimovaného nervového koreňa. Diagnózu počas tehotenstva potvrďte ultrazvukom. Informácie získané po štúdii pomáhajú pri výbere správneho postupu terapeutických opatrení..

patológie a pomôcť pokojne niesť dieťa.

 1. Dlhodobý pobyt v sede môže situáciu ešte zhoršiť. Preto na pracovisku alebo doma počas dlhšieho sedenia musíte pravidelne zahrievať alebo len chodiť.
 2. Tehotné ženy, ktoré priberajú na váhe, musia rýchlo skontrolovať svoju stravu. Malo by byť doplnené veľkým množstvom čerstvej zeleniny a ovocia, mliečnych výrobkov, obilnín, dietetického mäsa a rýb.
 3. Mali by ste tiež vykonať špeciálnu súpravu cvičení vyvinutých lekárom, ale musíte sa uistiť, že gymnastika nespôsobuje zhoršenie..
 4. Počas tehotenstva sa treba vyhnúť náhlym pohybom a zdvíhaniu hmotnosti..
 5. Správne vybrané topánky sú rovnako dôležité. Najlepšie je, ak ide o ortopedické modely s výškou podpätku maximálne 3 cm.

Každý pacient má obavy z toho, či je možné takou patológiou chrbtice prirodzene porodiť. Keďže pôrod je pomerne komplikovaný proces, ktorý si vyžaduje obrovskú fyzickú námahu od ženy, v každom prípade bude odpoveď individuálna.

7.1. Možné komplikácie

Miechová kýla sama o sebe nie je nebezpečná pre nenarodené dieťa. Počas prirodzeného pôrodu však existuje vysoké riziko zovretia nervového koreňa, čo vedie k znecitliveniu dolných končatín a k narušeniu panvových orgánov. V takom prípade je porušenie sprevádzané veľmi silnou bolesťou.

Hrudný výčnelok môže mať vplyv na pracovnú činnosť priamo v procese pôrodu. To sa môže prejaviť porušením svalov maternice a perinea..

Svalové vlákna sa sťahujú nesprávne a nemôžu tvoriť bežné pokusy. Žena tlačí násilím, ale neefektívne, v dôsledku čoho sa spomalí pohyb dieťaťa pozdĺž pôrodného kanála..

Táto situácia je pre dieťa nebezpečná a plodová voda sa s oneskorením môže dostať do dýchacích ciest a vyvolať hladovanie kyslíka - hypoxiu. Je veľmi nebezpečný pre mozgový obeh a v budúcnosti môže mať veľmi vážne následky..

Ďalším nebezpečenstvom môže byť krvácanie po pôrode. Kýla vyvoláva poruchu nervových vlákien a narúša normálnu kontrakciu maternice. V tomto prípade sa cievy nezužujú a zvyšuje sa strata krvi.

Záver o spôsobe dodania urobí priamo gynekológ na základe prieskumov a konzultácií špecializovaných odborníkov. Ak je riziko zovretia dostatočne vysoké, vykoná sa cisársky rez. Operácia sa vyžaduje aj v nasledujúcich prípadoch:

 • veľká prietrž;
 • výstupok je umiestnený v dolnej časti chrbtice a je posunutý dozadu alebo do strany;
 • obdobie tehotenstva je sprevádzané neurologickými problémami;
 • iné choroby spojené s herniou.

8. Kýla po pôrode

Mnohí veria, že ak by pôrod bol úspešný, nebezpečenstvo skončilo. V skutočnosti tomu tak nie je. Vzhľad dieťaťa je spojený s vysokými záťažami na spodnej časti chrbta, pretože dieťa sa musí vykúpať, zavaliť, nakŕmiť a na odpočinok nemá absolútne čas. Konštantný protitlak často vedie k zovretiu.

Aby ste sa v tomto období vyhli komplikáciám, musíte sa pokúsiť zdieľať domáce práce medzi členmi rodiny. Ak chcete znížiť zaťaženie chrbtice pri kŕmení dieťaťa, musíte sedieť úplne rovno, snažte sa neohýbať sa dopredu a neohýbať sa nabok..

Pri chôdzi by ste mali nosiť tesný korzet. Pri čistení miestností je najlepšie použiť mop a vysávače s dlhou manipuláciou. Pri žehlení udržujte chrbát rovnomerne. Je žiaduce, aby lôžko a kúpeľ boli umiestnené na úrovni pásu.

Tieto jednoduché odporúčania pomôžu zmierniť stav mladej matky a vyhnúť sa komplikáciám. Na konci obdobia laktácie je však potrebné konzultovať s lekárom vymenovanie potrebného priebehu liečby, ak sa patológia naďalej obťažuje..

Miechová kýla v počiatočných fázach je veľmi konzervatívna. Ak sa táto patológia zistí počas tehotenstva, musia sa dodržiavať všetky lekárske odporúčania, aby sa zastavil ďalší vývoj choroby.

V ťažkých prípadoch je prietrž chirurgický zákrok, ale nevykonáva sa počas tehotenstva.

Tehotenstvo s kýlou chrbtice: je potrebné liečiť a je možné rodiť?

Medzistavcová prietrž počas gravidity je vážnym faktorom výskytu exacerbácií. Aj keď prietrž je vážnym problémom pre normálny priebeh tehotenstva, stále sa dá prekonať podľa odporúčaní vysokokvalifikovanej špecialistky. Lekári vždy radia ženám, ktoré majú akékoľvek chronické ochorenia, aby naplánovali tehotenstvo, aby mohli včas pomôcť svojmu telu. Toto je dôležitá rada a nemala by sa zanedbávať! Ak sa však prítomnosť bedrovej prietrže a tehotenstva časovo zhodovala v čase, mali by ste si byť vedomí nasledujúcich charakteristík priebehu choroby:

 • hormón progesterón počas „zaujímavého postavenia“ ženy rýchlo stúpa a v tejto súvislosti sa zvyšuje prietok krvi, čo vedie k opuchom nervových zakončení v oblasti ich kompresie herniovou formáciou, existuje ťažisko, a tým aj zaťaženie bedrovej chrbtice,
 • zväčšujúca sa maternica, ktorá porušuje silnejšie stlačenie nervových zakončení vyčnievaním medzistavcových platničiek;
 • hormónový relaxín v neskorých fázach „zaujímavého postavenia“ ženy sa v tele začína aktívne tvoriť, čo vedie k uvoľňovaniu svalov a väzov panvovej oblasti a v dôsledku toho k oslabeniu prirodzeného svalového korzetu, čo opäť negatívne ovplyvňuje choré stavce;
 • počas obdobia „zaujímavého postavenia“ je ženské telo väčšinou vo zvislom smere, tiež nazývané „držanie tela tehotných žien“, čo prispieva k výskytu ďalšieho napätia v chrbtici..

Ak žena netrpí patológiou chrbtice, potom počas tehotenstva je záťaž tela rovnomerne rozložená a nevyskytujú sa žiadne komplikácie. Ak je patológia stále prítomná, môžu sa v 2. trimestri vyskytnúť vážne komplikácie.

Tip: Ak má žena počas obdobia „zaujímavej situácie“ nepríjemné pocity, mali by ste sa poradiť s odborníkom. Diagnostikuje a predpíše príslušné ošetrenie..

Je možné porodiť v prítomnosti kýly?

Každá žena, ktorá má patológiu chrbtice vo forme kýly a je v stave tehotenstva, bude zmätená dvoma otázkami: je potrebné liečiť chorobu a je možné porodiť v prítomnosti kýly?

Lekári tvrdia, že medziobratlová hernia počas tehotenstva je veľmi vážny a nebezpečný problém. Toto ochorenie sa však musí liečiť, aj keď je v „zaujímavom postavení“..

Proces liečby by sa nemal odložiť skôr, ako sa dieťa narodí, pretože to môže mať vážne následky až do zdravotného postihnutia.

Netreba dúfať, že takáto choroba sama od seba zmizne! Je nebezpečný pre každú osobu, pre mužov aj pre ženy, a ešte viac pre tehotnú ženu.

Dôležité: Ak sa patológia nelieči, získa akútnu formu a spôsobí nezvratné účinky na organizmus, bude potrebný chirurgický zákrok, ktorého výsledok nie je vždy pozitívny.

Okrem toho odborníci poznamenávajú, že samotný proces narodenia s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice je veľmi nebezpečný. Preto by skúsený špecialista mal diagnostikovať a predpísať šetrnú terapiu s minimálnymi účinkami na plod a minimálnymi vedľajšími účinkami..

Liečba herniovaných diskov počas tehotenstva

Spravidla je predpísaná komplexná liečba: užívanie liekov proti bolesti, ľudových prostriedkov, miernej gymnastiky pre tehotné ženy, obvazov (dokonale odstraňuje záťaž), správnej výživy.

Je potrebné si uvedomiť, že chorobe sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť. Varovanie pred touto chorobou sú tieto jednoduché metódy:

 • korekcia výživy;
 • minimalizácia stresu;
 • denné cvičenie ľahkých gymnastických cvičení;
 • denné prechádzky;
 • pravidelné používanie vitamínových komplexov a vápnikových prípravkov.

Vertebrálna kýla a tehotenstvo sú faktory, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť samotnej ženy a špecialistky. Ak sa staráte o telo a prísne dodržiavate všetky odporúčania lekára, môžete dieťa porodiť a zachovať zdravie!

Bedrová medzistavcová prietrž a tehotenstvo

Aby bolo možné otehotnieť a mať dieťa, musí byť ženské telo zdravé. Platí to nielen pre vnútorné choroby, ale predovšetkým pre chrbát a chrbticu.

Pretože práve táto oblasť predstavuje maximálne zaťaženie pri ložisku.

Na pozadí zmeneného krvného obehu dochádza k redistribúcii živín v prospech vyvíjajúceho sa plodu, zvýšenému zaťaženiu, dystrofickým stavcom.

Priebeh kýly počas tehotenstva sa môže vyskytnúť s komplikáciami. Preto je potrebné pripraviť sa na koncepciu vopred. 2-3 mesiace pred počatím musíte:

 • získať konzultácie s úzkymi odborníkmi;
 • vykonávať röntgenové lúče a MRI, pretože počas gravidity sú tieto metódy kontraindikované;
 • liečiť chronickú patológiu;
 • normalizovať denný režim;
 • absolvujte liečebnú masáž;
 • manuálna korekcia;
 • ísť plávať alebo ľahká chôdza;
 • diverzifikovať stravu.

Dôraz sa kladie na cvičenia zamerané na posilnenie pravých svalov chrbta, vytvorenie korzetu, pretože to pomôže zvládnuť testy..

Kýla počas tehotenstva

Tehotenstvo v medzistavcovej prietrži bedrovej chrbtice je nepriaznivý stav, ktorý si vyžaduje osobitný dohľad a špecializovaný dozor stavovcov..

Zvýšené zaťaženie chrbtice, ktoré žena neustále prežíva, zvyšuje riziko vytesnenia buničitého jadra disku..

Ako sa plod vyvíja a veľkosť maternice rastie, prietrž vytvára vážne prekážky fyziologickému pôsobeniu dieťaťa..

Vážny problém, napríklad prietrž, sa dá správne prekonať, ak sa včas riadime odporúčaniami ošetrujúceho lekára. Iba v tomto prípade je možné vyhnúť sa ďalším komplikáciám, ako je sekvestrácia.

Tehotenstvo na pozadí herniového výčnelku má niekoľko funkcií:

 • počas obdobia, keď bude mať budúceho dediča, sa výrazne zvyšuje zaťaženie bedrovej oblasti, ktoré predstavuje hlavné ťažisko. Rastúca maternica tlačí nielen na vnútorné orgány brucha a panvy, ale aj na spodnú časť chrbta. To vedie k častejším záchvatom bolesti, bolesti v dolnej časti chrbta. V dôsledku narušenia nervových zakončení sa vyvíja radikulárny syndróm;
 • Prebieha syntéza hormónu progesterónu, ktorá prispieva k zachovaniu tehotenstva. Z tohto dôvodu prudko stúpa krvný obeh v dolnej časti tela. Namiesto prietrže sa zvyšujú zápalové prejavy, vyvíja sa opuch. Herniová formácia ďalej narúša nervové kmene;
 • ako rastie maternica, tlak v brušnej dutine stúpa. Vyskytuje sa výrazná kompresia koreňov. Príznaky pokračujú. A ak v 1. trimestri tehotná žena pociťuje nepohodlie, potom v 2. a 3. období záchvaty bolesti, lumbago pripojiť;
 • pôsobením hormonálneho relaxínu, ktorý sa v neskorších štádiách intenzívne vytvára, sa svalová a väzivová štruktúra panvy uvoľnia, výsledkom je oslabenie korzetu zo svalov v bedrovej oblasti. To má negatívny vplyv na chrbticu s vadou vo forme hernie;
 • Osobitná situácia nastávajúcich matiek je sprevádzaná vytvorením „držania tela tehotných žien“, ktoré sa vyznačuje ešte väčším vychýlením. Pre zdravý chrbtový stĺpec je to fyziologický stav, ale v prípade prietrže je riziko sekvestrácie a pretrhnutia jadra významne zvýšené;
 • poškodené stavce nedostávajú výživné látky, minerály, pretože všetko sa buduje na tele dieťaťa. Z tohto dôvodu sa deštruktívne procesy zvyšujú, deformácia sa zosilňuje, stav kýly sa nevyhnutne zhoršuje.

Vplyv na proces narodenia

Každý predstaviteľ čestného pohlavia s patológiou chrbtice sa obáva, ako bude prebiehať medzistavcová prietrž a tehotenstvo: čo by sa malo brať počas pôrodu, či je možné rodiť sám alebo bude vyžadovať cisársky rez?.

V počiatočných fázach je povolený prirodzený pôrod. Neurochirurgovia s medziobratlovou kýlou II., III. A IV. Stupňa odporúčajú chirurgickú pôrodníctvo, a to aj pri kompenzovanom a nekomplikovanom procese. Zníži sa tým zaťaženie chrbtice a zabráni sa tým komplikáciám..

Výber práce počas výčnelku závisí od veľkosti a vždy sa rozhoduje individuálne. Na prvých stupňoch výčnelku sa vykonáva vertikálna práca v epidurálnej anestézii..

Ako znížiť riziká

Proces počatia a tehotenstva by sa mal vždy pristupovať s maximálnou zodpovednosťou. To, ako bude tehotenstvo prebiehať normálne alebo nepriaznivo, závisí od ženy a od podmienok, ktoré pre ňu vznikli.

Tehotné ženy s medzistavcovou prietržou by sa mali čo najviac chrániť pred akýmkoľvek zaťažením a vytvárať tak priaznivé prostredie. Preto budú účinné nasledujúce odporúčania:

 1. Ak sa v problémovej oblasti vyskytne nepríjemný pocit, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.
 2. So sedavou prácou prerušte raz za hodinu a trochu choďte. Urobte ľahké cvičenie.
 3. Je potrebné nosiť obväz, rovnomerne rozdelí váhu a pomôže uvoľniť chrbticu.
 4. Do stravy sa zavádza veľa čerstvej zeleniny a ovocia, čerstvo vylisované šťavy, smoothies, sadenice.
 5. Je vhodné nestáť dlho.
 6. Všetky náklady, náhle pohyby a zákruty obmedzujú chrbticu.
 7. V posledných mesiacoch musíte ľahšie ležať na chrbte a viac na svojej strane.
 8. Je lepšie spať na latexe alebo na inteligentných ortopedických matracoch, pomôže to skutočne uvoľniť napätie od svalov a dá chrbtici fyziologický postoj..
 9. Pod dohľadom lekára vykonávajú ľahkú súpravu cvičení na napnutie chrbtice a posilnenie svalového korzetu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bisfosfonáty sú kategóriou liekov, ktoré sa všeobecne považujú za účinné riešenie na pozadí vývoja osteoporózy. Používajú sa tiež na prevenciu zlomenín u žien po menopauze a okrem toho aj za iných okolností a chorôb, ktoré sú sprevádzané deštrukciou kostného tkaniva..
Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom sa brušné orgány začínajú vydutie a tvoria herniálny vak.
Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinikeLaparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..