loader

Hlavná

Žalúdok

Medzistavcová kýla a tehotenstvo

Medzistavcová prietrž je stav, pri ktorom dochádza k posunutiu jadra medzistavcového disku. Kýla medzistavcového priestoru môže byť vážnou prekážkou normálneho priebehu tehotenstva a úspešného výsledku pôrodu..

Príčiny patológie

Medzistavcová prietrž sa nevyskytuje náhle. Ochorenie sa vyvíja po mnoho rokov a žena zostáva pre ženu úplne neviditeľná. Spomedzi všetkých možných príčin rozvoja prietrže medzistavcovej platničky si zasluhujú osobitnú pozornosť tieto podmienky:

 • fyzická nečinnosť;
 • metabolické poruchy;
 • neprimerané zaťaženie chrbtice.

Medzistavcová hernia je jednou z vážnych komplikácií osteochondrózy. Ochorenie sa vyskytuje hlavne u žien stredného a staršieho veku. V posledných rokoch bola tendencia omladzovať chorobu. U mladých dievčat a dokonca adolescentov je čoraz častejšie diagnostikovaná osteochondróza a jej komplikácie.

Progresívna osteochondróza vedie k rozvoju dystrofických procesov v chrupavke chrbtice. Krvný prísun medzistavcových platničiek je narušený, ich výživa sa zhoršuje. Poškodené stavce strácajú svoju vlastnú pevnosť a flexibilitu, čo znamená, že už nemôže úplne fungovať. Vyvíja sa deformácia a výčnelok (výčnelok) medzistavcových platničiek, čo nevyhnutne vedie k vzniku prietrže.

Príznaky choroby

Výčnelok medzistavcových platničiek vedie ku stlačeniu nervových koreňov a objaveniu sa všetkých symptómov choroby. V závislosti od lokalizácie procesu sa rozlišuje niekoľko foriem medzistavcových prietrží:

Cervikálna kýla

 • bolesť v paži (zvyčajne na jednej strane);
 • bolesť v krku;
 • bolesti hlavy;
 • závraty;
 • zhoršená pamäť a pozornosť;
 • skoky v krvnom tlaku;
 • znecitlivenie prstov.

Kýla hrudnej chrbtice

 • bolesť na hrudníku, v medzirebrovej oblasti;
 • bolesť v paži;
 • hrbiť.

Porušenie nervových koreňov v hrudnej chrbtici môže viesť k bolesti v srdci. Takéto príznaky sa často mýlia s prvými príznakmi infarktu myokardu alebo angíny pectoris, čo vedie k nesprávnej diagnóze. Je pomerne ťažké rozlíšiť jednu chorobu od druhej bez EKG (elektrokardiografia)..

Bedrová hernia

 • bolesť v bedrovej oblasti;
 • ožarovanie bolesti v gluteálnej oblasti, stehne, kolene;
 • slabosť nôh;
 • pocit znecitlivenia a brnenie kože;
 • paréza a ochrnutie nôh;
 • porušenie močenia a vyprázdnenia.

Priebeh choroby počas tehotenstva

Tehotenstvo a medzistavcová prietrž sú zlým tandemom. V očakávaní dieťaťa sa zvyšuje zaťaženie všetkých vnútorných orgánov a chrbtica nie je výnimkou. Rastúca maternica pritláča čoraz častejšie každý týždeň, čo vedie k progresii ochorenia. Čím dlhšie je tehotenstvo, tým jasnejšie sú príznaky choroby a tým ťažšie bude pre ženu, aby sa vysporiadala s následkami tejto patológie..

Najťažšie je to pre nastávajúce matky trpiace prietržom bedrovej chrbtice. Je to práve táto oblasť, ktorá počas tehotenstva zažije maximálnu záťaž. S rastom dieťaťa sa bolesti v bedrovej oblasti zosilňujú. Mnoho žien je nútených viesť sedavý životný štýl až do samého narodenia, ktoré nie sú schopné zvládnuť prejavy tak nepríjemnej patológie..

Progresia ochorenia začína už v prvom trimestri tehotenstva. Reorganizácia hormonálneho pozadia a zvýšená produkcia progesterónu vedú k zvýšenému prietoku krvi v malých cievach chrbtice. Rachot krvi spôsobuje opuchy tkanív a spôsobuje kompresiu nervových koreňov. Neskôr sa situácia neustále zhoršuje neustále rastúcou maternicou a štiepením nervových vlákien.

Pred samotným narodením sa stav ženy nezlepší. V treťom trimestri gravidity telo nastávajúcej matky začína zvyšovať produkciu relaxínu. Tento hormón uvoľňuje väzivo chrbtice a panvy, čo zvyšuje vystupovanie disku a vedie k progresii patológie..

Exacerbácia tohto ochorenia sa najčastejšie vyskytuje v druhej polovici tehotenstva. Pri prenášaní dvojčiat je možné zosilniť bolestivé pocity už 14 až 16 týždňov. Samoliečebná prietrž počas tehotenstva nie je možná. Keď sa objavia prvé príznaky choroby, vyhľadajte lekára.

Komplikácie počas tehotenstva

Samotná medzistavcová prietrž nie je pre plod nebezpečná. S touto chorobou trpí žena, zatiaľ čo dieťa je v relatívnej bezpečnosti. Ďalšia vec je, že neustále bolesti v bedrovej oblasti môžu vyvolať zvýšenie maternicového tonusu. Pri závažnom priebehu ochorenia sa zvyšuje pravdepodobnosť potratu a predčasného pôrodu.

O otázke spôsobu doručenia sa v každom prípade rozhoduje individuálne. Nezávislý pôrod je možný s miernym priebehom choroby a bez závažných príznakov. S rozvojom závažnej patológie s komplikáciami sa vykonáva cisársky rez.

diagnostika

Magnetická rezonancia (MRI) je najlepším spôsobom diagnostikovania medzistavcovej prietrže. Táto technika vám umožňuje presne určiť lokalizáciu patologického procesu a posúdiť mieru poškodenia medzistavcových platničiek. Po potvrdení diagnózy si bude môcť lekár zvoliť optimálny liečebný režim a zbaviť ženu nepríjemných symptómov choroby..

MRI sa považuje za pomerne bezpečný postup. Štúdia nemá nepriaznivý vplyv na vývoj plodu a nezasahuje do normálneho priebehu tehotenstva. Napriek tomu mnohí odborníci odporúčajú vyšetrenie MRI po 12 týždňoch. V prvom trimestri je skúška predpísaná iba pre prísne indikácie..

Liečba medzistavcovej prietrže

Liečba herniovaného disku počas tehotenstva nie je ľahká úloha. Použitie liekov proti bolesti počas tohto kritického obdobia je veľmi obmedzené. Väčšina známych protizápalových liekov je počas tehotenstva zakázaná, najmä v skorých štádiách a pred pôrodom. Použitie akýchkoľvek analgetík je možné iba po konzultácii s lekárom.

Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže u nastávajúcich matiek je mimoriadne zriedkavá. Lekári sa snažia robiť bez takýchto drastických opatrení počas tehotenstva. Vo väčšine prípadov sa chirurgická korekcia vyrieši po narodení dieťaťa.

Pri liečení medzistavcových prietrží si nefarmakologické metódy zaslúžia pozornosť. Nasledujúce tipy pomôžu zmierniť stav a zmierniť bolesť:

 1. Noste prenatálny obväz, ktorý zmierňuje stres na chrbtici a panvových kostiach.
 2. Pohybujte sa viac. Prínosom bude kúpanie, liečebné cvičenia, joga.
 3. Chodte častejšie.
 4. Pre sedavé práce robte prestávky každú hodinu. Zmeňte polohu svojho tela zakaždým, keď sa budete cítiť nepríjemne.
 5. Zabráňte preťaženiu miechy.
 6. Noste pohodlné a stabilné topánky s nízkym podpätkom.
 7. Sledujte svoju pozíciu.

Medzistavcová kýla nie je kontraindikáciou pri narodení a narodení. Ak sú dodržané všetky odporúčania lekára a správne rozloženie záťaže na chrbticu, je možné úspešne ukončiť tehotenstvo a narodiť zdravé dieťa..

POMOC. Pôrod s kýlami v chrbtici ((((((

Aké bolo narodenie? Porodili ste alebo policajt? Existujú nejaké znaky takéhoto narodenia? Na čo musíte byť pripravení?

Komentáre používateľov

Mal som EKS, ale nie kvôli herniám, mám ich dve, jeden na krku je vážny, druhý bližšie k labke bol taký prípad, že rameno bolo stiahnuté, ale nemal som žiadne náznaky pre Caesara, hovoria, že by som mohol rodiť sám.

s CS robiť spinálnu, nie epidurálnu. to sú trochu odlišné veci. Mal som spinálnu anestéziu - všetko je v poriadku

môj neurológ povedal, že epidurál s herniou nebol vôbec kontraindikovaný... Narodil som EP s touto anestéziou, pretože dodávací tlak bol 180 až 120

Ach, „nešťastní priatelia“, tiež kvôli bedrovej kýle, ktorú odložila B. Sedací nerv bol veľmi chorý. 4 mesiace od bolesti, ktorá spočíva pri narodení dieťaťa. Vďaka Bohu, liečba mi pomohla a ja rýchlo B))))) stále neviem, čo Kamarát mal tiež niekoľko kýly, išla do policajta a porodila sa za 40 minút. Úspešný pôrod! Aktuality)))

Ahoj, ako sa cítiš, ako priateľ, ktorý porodil prietrž? veci sú dobré?

Áno, hovorí: „Sama za 40 minút.“))) Jej syn bude mať už 1. júna už dva roky. Má hernie, cvičí doma v Evminovovej lekárni, podrobuje sa (pravidelne) elektroforéze s Karipainom, leží na aplikátore Lyapko "Ďakujem Bohu, cítim sa dobre. Moja prietrž je 5 mm, ale niekedy, keď sedím v nepohodlnej polohe, v ischiatických bolestiach, ľahnem si hneď na zem a cvičím.

Yulichka, mám veľkú váhu, sú to len gigantické... útoky sa začali v prvom trimestri, ale išiel som k svojmu neurológovi k svojmu lekárovi, urobil malú blokádu a miernu muníciu, takže nemôžete urobiť nič vážne, môže to vyvolať potrat... a to je... chrbát je jednoducho úžasný cítim... tu v pondelok musia Caesar...

Keď som sa liečil s neurológom, prvou otázkou bolo „môžem porodiť?“ Povedal: „uzdrav sa a choď do poriadku.“ Hneď ako som skončil liečbu, okamžite som začal tehotenstvo, ďakujem Bohu, všetko sa vypracovalo. Nehovoria nič o EP alebo CS, ale len pre prípad, že sa vopred dohodnem s vedúcim oddelenia pôrodnice, pôrodí a praktickým chirurgom. Bože, zakážte, že niečo nie je v poriadku, CS to môže urobiť. Zaregistroval som sa s hmotnosťou 61 kg, začínam zotaviť, späť viac-menej normálne, dúfam, že to tak bude.

Elena, pozri sa pozorne, nekonzultuj sa s gynekológom - pretože sa sračia na chrbte, pretože môžeš pokojne porodiť zdravé dieťa a zostaneš nažive - ale iba s najlepším neurológom... len dokáže predpovedať, či sa prietrž po po pôrode... porodila som svoju dcéru s herniou 0,6 mm... po prirodzenom narodení sa zdvojnásobila a objavila sa druhá... je peklo, keď zlyhajú nohy, a ani sa nemôžeš plaziť k dieťaťu.

Ďakujem, Vikulya! Moja giny je super-duper, koľko priateľov som už k nej pritiahol, ale samozrejme, pred pôrodom budem konzultovať s lekármi, pretože moje deti potrebujú zdravú mamu a prajem vám bezpečné stretnutie s Lyalechkou.

Mám tiež skvelého gynekológa... ale nie je to ich jurisdikcia - nemusia liečiť vaše pokrivené chrbát... koho som nešiel za gynekológom - všetci hovoria, že prietrž nie je pre nich cisárskym znamením... a dokument, v ktorom môže napísať iba neurológ alebo chirurg preberá zodpovednosť za povolenie EP alebo usmernenie do Kesareva... a ak máte skutočnú prietrž v chrbtici a prekračuje ukazovateľ mm - kde sa panva rozbieha... Určite vám žiadny slušný lekár nenapíše odporúčanie pre EP.

Dievčatá... práve keď dôjde k útoku na prietrž, je to taká bolesť... že jednoducho chcete zmiznúť zo svetla... zdá sa, že ste nažive rezavou tupou pílkou.

je jasné, že v bedrovej oblasti mám 5 mm a súhlasím s COP, keby s nami bolo všetko v poriadku.

kýla sama o sebe ma neublížila, ale ischiadický nerv. Porodila som dvakrát, nelúpala a potom som kričala bolesťou

s dieťaťom bude všetko v poriadku... ja naozaj nechcem cisársky rez... ale ako predkladám útoky... a tentokrát mi doktori sľúbia, že existuje príležitosť nikdy vstať po pôrode... nejako musíte prekonať túžbu po EP.

Ako ste nakoniec porodili sami alebo s policajtom? chrbát nebolí?

v dôsledku toho si dcéra sama vybrala COP - bola to naliehavá situácia. chrbát sa nedosiahol)))) mnohí sa sťažujú, že po spinálnej anestézii ma bolia chrbát - mám všetko v poriadku))) po pôrode som nosil dcéru v praku (šál, potom batoh), vôbec neexistovali kolísky, teda „radosť“ z ťahania ťažkých kočíkov. chrbát tiež nezažil)))

Mal som prietrž, ale nevenoval som to pozornosti a ani som to nepovedal lekárom, porodil som sa sám... je to ťažké, ale 2 mesiace po pôrode mi nohy odmietli a teraz každých pol roka odmietajú, doktor to povedal kvôli EP... a zakázal mi porodiť sa sám, ale obávam sa cisárskeho rezu... a nebojím sa už ani vstať.

Som rád, že COP bol u konca - nie je vôbec strašidelný a bez bolesti))))) bol miecha, bol som pri vedomí, trochu som si ho dal na hruď, a potom som ju po operácii okamžite vzal do svojej izby a 4. deň sme boli prepustení. aj teraz, ak vôbec niečo, COP pre mňa jednoducho svieti - potom, čo som to odrezal, mal som vnútorné kŕčové žily a vôbec ma trápil, a doktor to povedal v budúcnosti iba COP. a som z toho rád - páčilo sa mi to)))))), takže sa nebojte COP, najmä preto, že deti potrebujú zdravú matku!

Victoria, a aká je veľkosť vašej hernie, mám herniu (0,9), môj neurochirurg hovorí, že je lepšie neriskovať a urobiť C a G je nejako desivý

a okrem spinálnej anestézie všeobecne?

Áno, bohužiaľ, gynekológ, do riti, ako potom pôjdeme... Mám jeden 10 mm, druhý 6 mm... Máte tiež veľkú váhu? Budem platiť za pôrod a konkrétne komunikujem s lekárom, ktorý sa narodí

Áno, mohlo by to byť všeobecné, práve som mal núdzový stav a doslova hodinu pred operáciou som jedol dobre, takže som nemal žiadne možnosti - iba chrbticu)))))))))

Mám váhu 67 rokov, chrbát nebolí, ale niekedy je nervy v zadku stlačené, niekedy som liečil chrbát 3 týždne pred tehotenstvom v nemocničnej rehabilitačnej liečbe, pravdepodobne to stále pomáha

Máte veľkú prietrž? Mám len ten istý problém

Druh som ti napísal... jeden 10 mm, druhý 6 mm... ako sa cítiš?

Neskôr som videl, že som už hovoril v tomto príspevku))

Kýla a výčnelok počas tehotenstva: hodnotenie rizika

Bohužiaľ, v našej dobe sa málokto môže pochváliť úplne zdravou chrbticou. Často sa dokonca aj mladí ľudia sťažujú na bolesti chrbta. Stáva sa tiež, že ženy už v tehotenstve majú výčnelky alebo kýly a v tomto prípade si samozrejme nemôžeme robiť starosti s tým, ako sa budú chovať chrbty pri čakaní na dieťa..

Ekaterina Svirskaya
Pôrodnícky gynekológ, Minsk

Po celý život sa v chrbtici človeka vyskytuje silný stres. Poranenia, statické preťaženie (napr. Preprava ťažkých vriec), sedavý spôsob života v priebehu rokov môžu spôsobiť choroby chrbtice.

Chrbtica sa dá porovnávať s vlakom, v ktorom sú jednotlivé vozne (stavce) prepojené kĺbmi. Medzi stavcami sú pružné vankúšiky (medzistavcové platničky), ktoré pôsobia ako tlmiče nárazov, ktoré bránia treniu stavcov proti sebe. Vo vnútri každého takého disku je gélové centrum (buničité jadro) obklopené vláknitým vonkajším plášťom (vláknitý krúžok). Pri zaťažení chrbtice dochádza k posunu a kompresii medzistavcových platničiek. Ak sa zároveň zachová integrita disku a nepresiahne chrbticu, nevedie to k rozvoju choroby..

Výčnelok a prietrž: aký je rozdiel?

Medzistavcový disk nemá svoje vlastné krvné cievy, ale je napájaný prienikom živín z okolitých tkanív chrbtice. Základom rozvoja osteochondrózy je narušenie výživy diskov. Keď je metabolizmus vnútri disku narušený, vysychá, výška disku klesá, vláknitá kapsula exfoliuje, a preto stráca svoju silu. Pri nadmernom zaťažení sa telá susedných stavcov spájajú a vyvíjajú veľký tlak na poškodený disk, čo vedie k „vytlačeniu“ jeho obsahu za miechu. Ak si vláknitý prstenec zároveň zachováva integritu, potom sa taký výčnelok disku nazýva výčnelok. Toto je prvá fáza tvorby medzistavcových prietrží. Táto fáza je reverzibilná, so správnym ošetrením a zmenami životného štýlu dochádza k úplnému obnoveniu zdravia.

Pokiaľ patologický účinok na medzistavcové platničky pretrváva, potom to v určitom okamihu vedie k prasknutiu zmeneného vláknitého prstenca a extrúzii časti buničitého jadra za medzistavcové platničky. To vytvára prietrž disku. Keď je v miechovom kanáli, buničité jadro komprimuje nervy umiestnené blízko disku, čo vedie k vzhľadu bolesti. Po prvé, tie medzistavcové platničky, ktoré zažívajú najväčšie zaťaženie, sú náchylné na tvorbu kýly. Spravidla sa jedná o disky krčných a bedrových stavcov. Hrudná chrbtica je najmenej postihnutá..

Ako je vyčnievanie a prietrž disku?

Hlavným príznakom medzistavcovej prietrže je silná bolesť chrbta alebo krku pri akomkoľvek pohybe. Znakmi choroby môžu byť aj strata citlivosti (znecitlivenia) kože na krku, ramien, nôh, výskyt „husacích hrboliek“ v prstoch rúk alebo rúk, bolesť v kĺboch ​​končatín..

V prípade poškodenia bedrovej chrbtice sa tiež obávajú bolesti v dolnej časti brucha (ženy často liečia neexistujúci „zápal v doplnkoch“ po dlhú dobu), poruchy močenia, pohyby čriev.

Kýla na hrudníku môže byť sprevádzaná pocitom ztuhlosti na hrudi, bolesťou v srdci, dýchavičnosťou.

Kýla v krčnej oblasti sa prejavuje bolesťou v krku, bolesti hlavy, závratmi, kolísaním krvného tlaku.

V závažných prípadoch môže herniácia disku dokonca viesť k tvorbe opuchov, menštruačných nepravidelností a neplodnosti..

Vyčnievanie diskov v počiatočných fázach formácie sa však nemôže nijako prejaviť. Po intenzívnej fyzickej námahe je človek niekedy postihnutý bolesťou chrbtice..

Zhoršenie stavu sa pozoruje s výraznou fyzickou námahou, a to aj počas tehotenstva, keď je na chrbticu nastávajúcej matky obrovský tlak. Mimochodom, často ženy pred tehotenstvom nevedia, že majú choroby medzistavcových platničiek, problémy sa objavujú už v období očakávania dieťaťa..

Prečo sa vytvárajú výčnelky a kýly?

Dôvody vzniku výčnelkov a prietrží medzistavcových platničiek sú:

 • osteocondritída chrbtice;
 • obezita;
 • anatomicky nepravidelný tvar chrbtice (skolióza, dysplázia kĺbov);
 • sedavý životný štýl, sedavá práca;
 • šport „náhle“ - náhle, nezvyčajné vysoké zaťaženie, nesprávna technika vykonávania pohybov, ktorá vedie k zraneniam chrbtice;
 • nevhodná strava a pitie.

Chrbtica a tehotenstvo

Bolesť chrbta sa počas tehotenstva často nazýva „normálna“. Aby sa však objavujúce sa choroby chrbtice počas tehotenstva nespôsobovali vážnym zdravotným problémom, nemožno ignorovať bolestivé prejavy v chrbte..

Neustále rastúca maternica spôsobuje odchýlku ťažiska, ktorá mení vzájomné umiestnenie stavcov, „ťahá“ muskulo-väzivový aparát a zvyšuje zaťaženie chrbtice. Okrem toho v tehotenstve tehotná matka v priemere získa 10 až 15 kg. Ak je žena zdravá, nemá ochorenie chrbtice, panvových kostí a kĺbov, má silné svaly, nedochádza k nadmernej hmotnosti, potom je záťaž pri narodení dieťaťa rovnomerne rozložená a nie sú problémy. Inak sa už od druhého trimestra tehotenstva pociťujú existujúce choroby diskov.

S nástupom tehotenstva sa hormonálne pozadie dramaticky mení. Hladina hlavného hormónu na udržanie tehotenstva - progesterónu - sa teda zvyšuje viac ako 100-krát. Progesterón uvoľňuje cievnu stenu, zvyšuje sa priepustnosť cievnej steny, čo prispieva k edému nervových koreňov v miestach kompresie ich kýly. Počas tehotenstva novovznikajúci plod aktívne konzumuje vápnik, aby si vybudoval svoj vlastný kostru. Ak žena nedostane dostatočné množstvo tohto prvku spolu s jedlom, vyplaví sa z kostí vrátane stavcov. V neskorých štádiách tehotenstva začína aktívna tvorba hormonálneho relaxínu, uvoľňuje svaly a väzivo panvy a chrbtice, čo vedie k zvýšenému oslabeniu chrbtice..

Typickým príznakom nezdravého stavu medzistavcových platničiek počas tehotenstva je coccyalgia - bolesť panvových kostí a chvostovej kosti, ktoré sa podávajú do konečníka, perinea a brucha..

Ako zistiť, či existujú prietrže a výčnelky?

Ak chcete zistiť, či máte výčnelok alebo prietrž medziobratlového disku, musíte urobiť skenovanie pomocou magnetickej rezonancie - magnetickej rezonancie. Bez MRI je možné iba špekulovať o existencii vyčnievania alebo hernie disku pomocou symptómov, ale nie je možné určiť jeho veľkosť, umiestnenie a prítomnosť prasknutia vláknitého prstenca. Táto metóda je však kontraindikovaná počas prvého a druhého trimestra gravidity. Preto sú v tomto okamihu obmedzené iba ultrazvukové a krvné testy (aby sa vylúčila zápalová povaha bolesti). V treťom trimestri sa MRI predpisuje v prípade silnej bolesti, prejavov kompresie nervového koreňa a obmedzenia pohyblivosti. Táto štúdia poskytuje komplexné informácie na určenie taktiky riadenia tehotenstva a postupov pri pôrode..

Okrem MRI sa na diagnostikovanie choroby používajú aj röntgenové vyšetrenia - počítačová tomografia (CT) a CT myelografia (pri použití kontrastného média), sú však kontraindikované aj v tehotenstve.

Komplexné školenie

Ak už viete o problémoch pred tehotenstvom, musíte sa pripraviť na nadchádzajúce dávky vopred. Navštívte neurológa alebo neurochirurga, urobte MRI a získajte informácie o závažnosti ochorenia. Aspoň šesť mesiacov pracujte na posilňovaní svalového korzetu chrbtice. Existuje mnoho rôznych metód a programov: joga, pilates, kinezoterapia, bazén, masáž. To všetko výrazne oneskorí výskyt komplikácií počas tehotenstva a po pôrode a pomôže to udržať zdravie.

Pravidlá správania pri ochoreniach chrbtice

Liečba vyčnievajúcich a herniovaných diskov je špecializácia neurológov a neurochirurgov. Ale v prípade tehotenstva, keď všetky lieky, ktoré vstupujú do tela matky, priamo ovplyvňujú jej nenarodené dieťa, by sa liečba mala koordinovať s pôrodníkom-gynekológom. Malo by sa pamätať na to, že tehotné ženy nemôžu používať takmer všetky lieky proti bolesti v tabletách a väčšina mastí proti bolesti. Mnohé fyzioterapeutické postupy sú tiež kontraindikované..

Preto, ak žena mala problémy s chrbticou pred tehotenstvom, je potrebné začať s prevenciou exacerbácií choroby čo najskôr..

Hlavným miestom v prevencii exacerbácií tohto ochorenia je fyzická terapia s inštruktorom cvičebnej terapie. Je dôležité si uvedomiť, že časté vykonávanie pravidelných fitness aktivít môže spôsobiť zvýšenie symptómov. Inštruktor fyzioterapie pre vás vyberie individuálny súbor denných cvičení, ktoré vám pomôžu obnoviť pružnosť svalov, posilniť ich, zmierniť kŕče a bolesti, obnoviť krvný obeh a lymfodrenáž, zlepšiť pohyblivosť chrbtice. Aby mali triedy pozitívny účinok, musia byť pravidelné, lepšie denne a konajú sa v prísnom súlade s odporúčaniami lekára..

Ak máte sedavú prácu, každú hodinu si urobte malú prestávku, vstaňte, natiahnite nohy, vykonajte pár cvičení alebo sa choďte na prechádzku.

Chodte vonku častejšie.

Noste iba pohodlné topánky s podpätkom nie väčším ako 3 cm.

Vyhnite sa ostrým zákrutám a neprenášajte ťažké bremená. Pri čistení domu sa neohýbajte silne, umyte podlahy, pre vysávač použite dlhú dýzu.

Musíte sedieť a spať na tvrdých povrchoch, získať ortopedické vankúše (to vám umožní rovnomerne rozdeliť záťaž).

Od druhého trimestra tehotenstva môže lekár nariadiť nosenie bandáže alebo špeciálneho korzetu, ktorý fixuje chrbticu v mieste, kde je problém. Úľava od bolesti poskytuje ľahký suchý záber vlastnej váhy v rovine pod uhlom 30 °. Vykonáva sa na špeciálnej naklonenej doske s držiakmi pre ramennú časť. Musíte ležať na doske, dať si ruky do pásov do podpazuší, relaxovať a ľahnúť si 10-15 minút. Takéto zariadenia sa zvyčajne nachádzajú v špeciálnych ortopedických miestnostiach, je lepšie s nimi zaobchádzať pod dohľadom lekára. Pomôže tiež trakcia vody v bazéne. Vykonáva sa iba pod dohľadom odborníka. Pacient je ponorený do teplej vody, ktorá upevňuje ramenný opasok. Na nohy sa pripevní bremeno s hmotnosťou od jedného do niekoľkých kilogramov. Trvanie procedúry je stanovené pre každého pacienta individuálne a môže sa meniť od niekoľkých minút do hodiny..

Jedzte správne, nedovoľte priberanie na váhe. Medzi požadované výrobky patria mlieko, ryby, zelenina, bylinky a orechy. Obsahujú vápnik, horčík, mangán a vitamíny potrebné pre kostrový systém. A naopak, káva odstraňuje vápnik z tela a môže tiež ovplyvňovať jeho vstrebávanie. Ak nemôžete odmietnuť kávu, vypite ju s mliekom: pomôže to udržať rovnováhu vápnika. Vypite dostatok tekutín na udržanie rovnováhy elektrolytov a odstránenie toxických látok z tela. Soľ v potrave musí byť obmedzená.

Pri zhoršení ochorenia je predpísaný odpočinok a mierne suché teplo (zahrievanie na telesnú teplotu, maximálne 40 ° C). Ako anestéziu sa môžu použiť masti, ktoré rozptyľujú rastliny. V niektorých prípadoch sú predpísané špecializované masáže a akupunktúra..

Ako pôjde pôrod s chorobami chrbtice??

Pôrod vyžaduje od ženy značné fyzické úsilie. Nanešťastie, rovnako ako každá iná závažná fyzická aktivita, môžu vyvolať zhoršenie chorôb chrbtice. V nútenom období pôrodu sa zaťaženie medzistavcových platní zvyšuje natoľko, že môže dôjsť k nervovému porušeniu prietrže kýly. Nervová kompresia sa prejavuje silnou bolesťou, zníženou citlivosťou nôh, pocitom plazenia, krívaním, narušením panvových orgánov..

Ak je riziko komplikácií veľké, odporúča sa žene naplánovať cisársky rez. Preto je výhodný cisársky rez:

 • s veľkými kýlami;
 • zlá poloha prietrže, ak existuje vysoké riziko jej porušenia;
 • so silnou bolesťou počas tehotenstva;
 • s kombináciou spinálnych problémov s pôrodnými komplikáciami (nesprávne umiestnenie plodu, placenta, úzka panva, veľký plod) a ďalšie choroby (hypertenzia, gestóza).

V miernejších prípadoch môžete rodiť sami. O tom, ako anestetizovať prácu a cisársky rez, sa rozhoduje individuálne. Mierne výnimkou nie sú medziobratlové kýly hornej časti chrbtice kontraindikáciou spinálnej (epidurálnej) anestézie počas pôrodu a cisárskeho rezu. Ak sa v lumbálnej a sakrálnej časti vyskytuje prietrž, môže mať vykonanie epidurálnej anestézie technické ťažkosti. O otázke možnosti použitia tohto typu anestézie rozhoduje anestéziológ individuálne.

Tehotenstvo a prietrž bedrovej chrbtice

Tehotenstvo je pre ženu ťažké obdobie, pretože chrbtica musí odolať obrovskému zaťaženiu. Na začiatku funkčného obdobia nemusia byť žiadne osobitné problémy. S vývojom plodu môže mať tehotná žena nepríjemné pocity v rôznych častiach chrbtice. Najohrozenejšie sú krčné a bedrové oblasti. Často sa tu vyskytuje medzistavcová prietrž.

Tehotenstvo a prietrž chrbtice

Ak sa choroba vyskytla pred tehotenstvom, je možné, že prietrž bedrovej oblasti sa zhorší. Pozor, aby boli ženy v neskorých fázach. Podľa lekárov, aj keď kýla a tehotenstvo nie sú zlučiteľné, správny prístup zabezpečí normálne znášanie dieťaťa a pôrod bez komplikácií..

Ako tehotné ženy dostávajú túto chorobu??

V skorých štádiách je charakteristické zvýšenie množstva hormónu progesterónu. Krvný tok v malých cievach sa zvyšuje. V dôsledku toho sa zväčšia nervové korene postihnuté prietržou chrbtice. Bedrová oblasť je nútená prevziať veľkú záťaž. Nervové korene sa postupne viac komprimujú.

Relaxín (hormón), ktorý sa aktívne vyvíjal v poslednom trimestri, vyvoláva relaxáciu panvových a stavcových svalov a väzov. Svalový korzet je oslabený. Tlak na disky a stavce sa teda výrazne zvyšuje.

Stav chrbtice je napätý, keď sa poloha tela ženy, ktorá očakáva, že dieťa nevedomky, stane vertikálnou. Medzistavcová hernia sa nevyskytne pri absencii patológií chrbtice a panvových kostí. Kosti nôh by mali byť rovnako dlhé a svaly by mali byť dobre vyvinuté. Inak by sa malo očakávať zhoršenie osteochondrózy a prietrže lumbálnej chrbtice..

Ako je choroba?

Ako sa prejavuje prietrž?

S rozvojom patológie sa tehotná žena sťažuje na silné bolesti chrbta, ktoré sú akútne alebo boľavé a často sa prenášajú na nohy. Kýla je často diagnostikovaná posterolaterálna, zatiaľ čo vláknitý kruh chrbtice je poškodený. Ďalej stredná časť jadra vypadne z medzistavcového disku.

Bolesť sa môže v prírode líšiť. V jednom prípade sa objaví nepríjemný pocit, pretože sa väzy a kĺby panvy sa začínajú rozťahovať. Takto funguje relaxín..

Ak hovoríme o hernii, bolesť ovplyvňuje ochlpenie a ziskovú oblasť. Existuje pocit, že kosti panvy sú „voľné“. Syndróm bolesti sa zosilňuje, ak:

 • póza bude nepohodlná;
 • tehotná žena sedí, chodí;
 • tlak na panvové kosti, krížovú kosť a mäkké tkanivá.

Ako sa hernia objavuje u tehotných žien

Metódy diagnostiky kýly chrbtice

Počas prvých šiestich mesiacov nemôžete vykonávať zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI), čo dokonale pomáha určiť taktiku tehotenstva, ak dôjde k medzistavcovej prietrži. Preto je tehotná žena v skorých štádiách podrobená ultrazvuku a daruje krv na analýzu.

S nástupom siedmeho mesiaca je možné predpísať MRI, najmä ak ťažká bolesť ustupuje, objavujú sa príznaky kompresie nervových koreňov a problémy s pohyblivosťou chrbta..

Pamätajte, že MRI môžete predpísať až po 7 mesiacoch tehotenstva

Aká by mala byť liečba prietrže lumbálnej chrbtice?

Porušenie chrbtice komplikuje orientáciu dieťaťa. Ale odložiť liečbu sa oplatí. Ak sa ochorenie začne, situácia sa môže zmeniť na zdravotné postihnutie ženy pri pôrode. Keď nastane čas pôrodu, je veľmi ohrozená tehotná žena s kýlou chrbtice. Pri výbere terapeutických opatrení sa berú do úvahy kontraindikácie. Používanie vysokorýchlostných protizápalových liekov, fyzioterapia a masáž je zakázané. Niekedy je dovolené používať ľudové metódy. Je možné zmierniť stav tehotnej ženy pomocou bandáže, natiahnutím chrbtice - ľahkou alebo suchou, špeciálnymi farmaceutickými postupmi..

Stav môžete zmierniť obväzom

Liečba môže byť komplikovaná identifikáciou alebo rozvojom medzistavcovej prietrže v neskorých štádiách. Tehotná žena sa pripravuje na pôrod a disky sú pod tlakom, neustále narastajú. Na zmiernenie príznakov už takmer nezostáva čas. Preto sa lieky a techniky, ktoré ohrozujú dieťa, nepoužívajú.

Ak má ochorenie mierny stupeň, môžete ho rodiť prirodzeným spôsobom. Ak je to potrebné, použije sa cisársky rez. Takéto opatrenie vylúči výskyt komplikácií. Pokusy a nadmerné napätie často spôsobujú zhoršenie medzistavcovej prietrže. Paracetamol, ibuprofén a iné podobné lieky, ktoré sú pre ňu a jej dieťa bezpečné, sú predpísané na bolestivé nepohodlie budúcej ženy v práci..

Ako by sa mala žena pripraviť na narodenie dieťaťa?

Telo by malo byť pripravené na možné stresy spojené s tehotenstvom. Najmä ak ide o medzistavcovú prietrž. Nezabudnite sa poradiť s neurológom alebo neurochirurgom. Pred tehotenstvom musíte urobiť MR, aby ste vedeli, ako výrazné je toto ochorenie chrbtice.

Podiatr a traumatológ pomôžu zmerať dĺžku nôh. Toto pomôže určiť prítomnosť porúch deformácie a patológií panvových kostí. V prípade potreby sú uvedené odporúčania na riešenie problémov. Žiadna žena, ktorá sa chce stať matkou, nebude mať možnosť robiť jogu alebo pilates. Účinné budú cvičenia na systémoch Bubnovsky alebo Dikul.

Prevencia tehotenstva

Prevencia tehotenstva

Na zabránenie progresie miechy môžete použiť nasledujúce tipy:

 1. Pri sedavej práci musíte vstávať, chodiť, zahrievať každú hodinu. V prípade výživy sa poraďte s odborníkom na výživu..
 2. Každý deň musíte vykonať špeciálny súbor cvičení vyvinutých odborníkom.
 3. Je veľmi užitočné dýchať čerstvý vzduch..
 4. Ostré zákruty nie sú povolené. Nezdvíhajte závažia.
 5. Rovnomerné rozloženie zaťaženia chrbtice je zabezpečené špeciálnym obväzom.
 6. Jóga, pilates, strečing - kurzy, na ktoré sa môže zúčastniť tehotná žena, pretože pomôžu posilniť zdravie.
 7. Topánky by mali byť pohodlné, podpätok by nemal byť väčší ako 3 cm.
 8. Všetci členovia rodiny musia robiť domáce úlohy. Tehotná žena by nemala byť príliš zaťažená.
 9. Pri upratovaní domu by sa človek nemal príliš ohýbať. Vysávač by mal mať dlhú dýzu a podlahy sa umývajú iba mopom. Ručné pranie by sa malo uskutočňovať pomocou stojana alebo stoličky.

Nedostatok správneho držania tela spôsobí zhoršenie medzistavcovej prietrže. Ak sa príznaky choroby počas dojčenia zosilnia, budú účinne odstránené pomocou reflexológie, masážnych procedúr, manuálnej a fyzioterapie..

Kýla bedrovej chrbtice nie je dôvodom na opustenie materstva. Žena sa môže veľmi dobre chrániť pred komplikáciami počas pôrodu vďaka rozšírenému školeniu, pozitívnemu prístupu a podpore skúseného lekára. Ak je liečba správna, vývoj choroby sa zastaví, čo povedie k úľave od stavu.

Musíte mať na pamäti: ak existujú chronické ochorenia, musí sa naplánovať tehotenstvo. Vyžadujú sa predbežné vyšetrenia a liečba. S vážnymi problémami v tele je tehotenstvo oveľa ťažšie..

Prirodzené narodenie s herniou bedrovej chrbtice

Miechová prietrž a tehotenstvo: je možné rodiť?

Medzistavcová kýla a gravidita sú javy, ktoré sa navzájom nevylučujú. Počas tehotenstva prechádza telo ženy nielen rôznymi zmenami v hormonálnom prostredí, ale aj zvýšenou záťažou na všetky systémy a orgány. S rastom a vývojom plodu sa na chrbticu kladie osobitná záťaž.

O tejto chorobe

Pri medzistavcovej prietrži bedrovej kosti predstavuje tehotenstvo významné riziko exacerbácií choroby. A hoci s úspešným tehotenstvom sa všetky problémy dajú prekonať podľa odporúčaní lekára, predtým, ako sa ocitnete v zaujímavej pozícii, musíte starostlivo naplánovať všetko.

Stáva sa, že pri kýze medzistavcových platničiek sa u ženy vyvinie počas tehotenstva, ale vo väčšine prípadov sa tento jav pozoruje, ak tehotná žena už predtým mala osteochondrózu. Zákernosť osteochondrózy je, že po dlhú dobu sa nemusí cítiť a žena sa často dozvie o jej chorobe, keď je tehotná.

Kýla sa najčastejšie začína objavovať v neskorších fázach nosenia dieťaťa, pretože disky dlhodobo vydržia veľmi veľkú záťaž. V dôsledku toho sú zničené av dôsledku toho aj posledná fáza prietrže.

Mechanizmus účinku prietrže počas tehotenstva

Poškodenie medzistavcových platničiek ovplyvňuje okolité tkanivo a dráždi ich. Počas tehotenstva je zadná stena maternice umiestnená v tesnej blízkosti chrbtice a podľa toho tiež dostáva svoj podiel expozície.

Ak sa vyvinie tlak na korene nervov, impulzy, ktoré nimi prechádzajú, sa začnú vykonávať nepravidelne a prerušovane. Niektoré nervové vlákna prenášajú signály do svalov panvových a pohlavných orgánov, v dôsledku čoho sú cievy zúžené a zúžené, t. J. Výživa dieťaťa sa zhoršuje.

Tehotenstvo s kýlou chrbtice komplikuje neustála bolesť, ktorá núti ženu znižovať aktivitu.

V súlade s tým sa tiež zhoršuje tón všetkých systémov a orgánov, čo môže ovplyvniť vývoj a rast plodu..

Okrem toho bolesť vyčerpáva nervový systém tehotnej ženy, ktorá je už v ťažkej situácii v dôsledku rastúcich hormónov a môže sa vyvinúť depresívny stav..

Dieťa sa cíti dobre, v akej nálade je jeho matka, a dlhodobé nervové preťaženie ovplyvní jeho stav. Komplikácie sa môžu vyskytnúť aj pri narodení hernie: choroba zníži počet pokusov a môže sa vyžadovať cisársky rez..

Dôvody rozvoja

K vývoju prietrže počas tehotenstva spravidla prispievajú tieto faktory:

 1. Žena sa veľmi nepohybuje, pretože aktívny pohyb je obzvlášť dôležitý v počiatočných fázach nosenia dieťaťa.
 2. Strava tehotnej ženy pozostáva z nezdravého jedla, ktoré vedie k intoxikačným procesom, ktoré podnecujú vývoj choroby..
 3. Počas tehotenstva je chrbtica vystavená ďalšiemu silnému zaťaženiu, napríklad ak je žena ťažšia alebo sa aktívne zapája do športu.

Tieto faktory ovplyvnia nielen stav nastávajúcej matky, ale aj priebeh tehotenstva a samotný pôrod. Preto sa musia brať do úvahy a odstrániť..

Ak sa prietrže objavila pred tehotenstvom?

Žena, ktorá pozná túto diagnózu, by mala túto chorobu liečiť čo najviac pred počatím. Musíte kontaktovať prenatálnu kliniku a informovať o želaní mať dieťa. Lekár odporučí pacienta špecializovaným odborníkom, aby zhromaždili anamnézu na plánovanie tehotenstva.

Ortopéd predpíše MRI, aby mal presnú predstavu o veľkosti a lokalizácii herniovej hmoty. V prípade potreby sa môže navrhnúť chirurgický zákrok..

Ak má žena malú prietrž, môže sa upustiť od konzervatívnej liečby. Ak je dynamika pozitívna, nebudú existovať kontraindikácie pre tehotenstvo a pôrod, ale počas celého obdobia nosenia dieťaťa bude žena pod lekárskym dohľadom.

Ak sa počas tehotenstva vyskytuje prietrž?

Gravidita a prietrž bedrovej chrbtice, ako už bolo uvedené, nie sú neobvyklé. Okrem toho by sa všetky terapeutické opatrenia mali predpisovať s ohľadom na jeho postavenie. Tehotenstvo je kontraindikáciou pre použitie silných liekov proti bolesti a protizápalových liekov.

Masáže, fyzioterapia a ďalšie účinné techniky môžu poškodiť zdravie matky aj nenarodeného dieťaťa.

Prietrž bedrovej chrbtice, ktorá sa prejavila v posledných štádiách tehotenstva, nie je vôbec čas na liečbu, navyše je záťaž chrbtice už príliš veľká a ďalej sa bude zvyšovať. V takom prípade sú predpísané všetky možné a maximálne bezpečné postupy, ktoré môžu situáciu aspoň čiastočne zmierniť..

Príznaky hernie počas tehotenstva

Vertebrálnu herniu u žien v polohe stanovte pomocou nasledujúcich príznakov:

 • tehotná žena má neustále bolesti chrbta;
 • bolesť nastáva prudko a zosilňuje sa pohybom;
 • pri pohľade na chrbticu nájde lekár ložiská bolesti;
 • niekedy je možné vidieť herniu vizuálne.

Diagnostika u tehotných žien je pomerne náročná, pretože v tomto prípade sú možnosti obmedzené. Ak sa prietrž cítila v prvom trimestri tehotenstva, môžete urobiť ultrazvuk a krvný test. MRI sa používa neskôr, a to iba v prípade, že prietrž predstavuje nebezpečenstvo pre dieťa.

Pôrod s kýlou chrbtice

Je možné rodiť prirodzene prietrž chrbtice? Toto je komplexný a vysoko individuálny problém..

Pôrod je proces, ktorý si vyžaduje obrovské fyzické úsilie ženy. Prirodzený pôrod je pokus, pri ktorom je riziko porušenia prietrže veľmi vysoké. Pri porušení, znecitlivení dolných končatín, poškodení panvových orgánov sa môže vyskytnúť silná bolesť.

Jednoznačné rozhodnutie o cisárskom reze môže urobiť iba gynekológ a bezprostredne pred pôrodom je potrebná ortopedická konzultácia..

V súčasnosti lekári obhajujú konzervatívnu liečbu, to znamená, že sa snažia uchýliť k chirurgickému zákroku iba v extrémnych prípadoch, to platí aj pre pôrod. V ktorých prípadoch je nežiaduce rodiť prietrž prirodzeným spôsobom? Cisársky rez sa vykonáva, ak:

 • veľkosť vzdelania je veľká;
 • Lokalizácia prietrže je neúspešná: je umiestnená v dolnej časti a je posunutá dozadu alebo do strán,
 • existuje vysoké riziko porušenia;
 • počas tehotenstva dochádza k rýchlemu progresu neurologických príznakov;
 • žena v práci má ďalšie problémy, ktoré v kombinácii s prietržou sú kontraindikáciou prirodzeného pôrodu.

V iných prípadoch je dovolené rodiť samy..

Preventívne opatrenia

Aj keď tehotenstvo prebieha normálne a neexistujú žiadne nebezpečné a alarmujúce príznaky, počas k tehotenstva nie je možné vylúčiť kýlu. Ako viete, je vždy jednoduchšie predchádzať chorobe ako liečiť. Preto je prevencia prietrže počas tehotenstva nevyhnutná pre všetky ženy:

 1. Je potrebné sa aktívne pohybovať, najmä ak má žena sedavú prácu. Odporúča sa krátke prestávky a prechádzka.
 2. Správna výživa nie je novinkou, avšak počas obdobia nosenia dieťaťa o strave je lepšie to zistiť od špecialistu.
 3. Je užitočné pre všetkých, aby sa zapojili do telesnej výchovy, a ešte viac pre tehotné ženy. Existuje široká škála cvičení zameraných na tehotné ženy. Ak sa žena bojí zapojiť do telesnej výchovy a bojí sa poškodenia dieťaťa, môžete pod jeho vedením nájsť špecialistu a zapojiť sa do individuálneho programu..

Je vhodné chodiť viac, dýchať čerstvý vzduch a pamätať na to, že prietrž chrbtice nie je kontraindikáciou pri narodení dieťaťa. So starostlivou pozornosťou na vaše zdravie a implementáciu všetkých odporúčaní lekára všetko ide dobre.

Tehotenstvo a pôrod s prietržom chrbtice

Počas tehotenstva sa zvyšuje zaťaženie chrbtice, pretože telesná hmotnosť je distribuovaná odlišne. S existujúcimi problémami s pohybovým aparátom môže nosenie a narodenie dieťaťa vážne ovplyvniť zdravie ženy, zhoršiť stav a vyvolať nové choroby. Časté ochorenie - prietrž chrbtice počas tehotenstva a pri narodení dieťaťa je spojená s komplikáciami, preto je užitočné zistiť, či existujú kontraindikácie pri narodení dieťaťa a aké riziká sú v konkrétnom prípade možné..
O spôsobe pôrodu s medzistavcovou prietržou rozhoduje lekár na základe klinického obrazu choroby. Po vyhodnotení rizík môžu lekári použiť cisársky rez alebo s priaznivou prognózou uprednostniť prirodzený pôrod..

Prevencia chorôb. Funkcie plánovania tehotenstva a pôrodu so stavovcovou kýlou

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť následkom, je prevencia: správna výživa a aktívny životný štýl.

Pri chronickej forme tohto ochorenia vo fáze plánovania tehotenstva sa oplatí upozorniť ošetrujúceho lekára a podstúpiť potrebný priebeh liečby a fyzioterapie, aby sa predišlo problémom s chrbtom v období tehotenstva, keď je kvôli okolnostiam obmedzená liečba a fyzická aktivita.

Či je medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice zlučiteľná a tehotenstvo v konkrétnom prípade pomôže určiť lekára. Počas plánovacieho obdobia počatia dieťaťa by sa mali prijať tieto opatrenia: 1. Poraďte sa s neurochirurgom.
2. Na určenie závažnosti ochorenia, stupňa výbežku použite diagnostiku MRI.
3. Vykonajte vyšetrenie s ortopédom, aby ste zistili, či existujú nejaké sprievodné patológie.
4. Pripravte telo na fyzickú aktivitu - urobte to v telocvični podľa špeciálneho programu, navštevujte kurzy jogy, pilates alebo študujte program Bubnovsky..

Ak to nevyjde z mnohých dôvodov alebo ak bol spinálny problém zistený už počas tehotenstva, budete musieť podstúpiť vyšetrenie a byť sledovaný ortopedom po dobu 9 mesiacov. Systematické vyšetrenia pomôžu určiť prítomnosť negatívnych zmien a včas zabrániť následkom..

Riziká pre tehotné ženy s medzistavcovou prietržou

Najbežnejšou polohou vertebrálnej prietrže sú lumbosakrálna a bedrová kosť. Sú to tí, ktorí sú najviac zaťažení zvýšením objemu ženského brucha.

Úlohu zohrávajú aj zmeny v štruktúre panvy: telo, ktoré sa pripravuje na pôrod, sa prestavuje, takže pôrodný kanál je bezpečný pre plod. Z tohto dôvodu sa chôdza mení a váha sa prerozdeľuje inak..

Zaťaženie sa zvyšuje as polyhydramniom, nadmerným prírastkom na váhe alebo zvlášť veľkým dieťaťom - existujú aj priame dôvody.

Riziká tehotenstva u žien s diagnostikovanou medzistavcovou prietržou:

1. Prvý trimester môže byť komplikovaný opuchom nervových zakončení. Hormón progesterón vyvoláva taký vedľajší účinok, ktorého nadbytok spôsobuje aktiváciu krvného obehu v jemnej vaskulárnej sieti (kapilároch), čo ovplyvňuje kompresiu koreňov v mieste prietrže. 2. Rastúci objem maternice a celkový prírastok hmotnosti navyše zaťažujú bedrovú oblasť, stláčajú nervy a vytvárajú priaznivé podmienky pre ďalší vyčnievanie útvaru. 3. Tretí trimester sa vyznačuje výrobou relaxínu, ktorý je zameraný na uvoľňovanie svalových vlákien. Látka znižuje celkový tón systému a navyše zaťažuje medzistavcové platničky. 4. Charakteristický jav - „držanie tela tehotných žien“ - zvyšuje záťaž na spodnej časti chrbta.
Za predpokladu, že pred počatím dieťaťa žena nerešpektovala patológie muskuloskeletálneho systému a zranenia, nehrozí žiadne riziko vzniku kýly chrbtice: hmotnosť sa rozdelí správne a zvýšená záťaž bude možná..
Ak existuje predispozícia k ochoreniam pohybového aparátu, posledné mesiace tehotenstva sú často komplikované osteochondrózou, ktorá po narodení môže spôsobiť rozvoj medzistavcovej prietrže.

Diagnóza a liečba vertebrálnej kýly: metódy stanovenia a terapie

Diagnóza akéhokoľvek ochorenia a jeho liečba počas tehotenstva je náročná úloha kvôli obmedzeným metódam, ktoré neovplyvňujú dieťa. Vo fáze vyšetrenia a pri výbere liečebného postupu je potrebná pomoc kvalifikovaného odborníka.

Najpresnejší spôsob stanovenia patológie chrbtice je rozpoznávaný pomocou magnetickej rezonancie (MRI), ale pre túto ženu je použitie tejto metódy kontraindikované. Tomografia ovplyvňuje teplotu plodovej vody, čo môže nepriaznivo ovplyvniť stav plodu v lone..

V núdzových prípadoch je použitie MR možné v treťom trimestri, ak sa prejaví bolesť a je obmedzený pohyb.
Tehotným ženám sa odporúča potvrdiť diagnózu ultrazvukom a laboratórnymi testami..

Podstata postupu spočíva v presnom určení umiestnenia prietrže a nervového koreňa, ktorý sa z nej vytlačí, táto informácia je hlavná pre ďalší výber terapeutických opatrení. Liečba liekom je navrhnutá tak, aby zastavila opuch v mieste vystupovania, zmiernila zápal a bolesť..

Fyzioterapia funguje odlišne - účinok na identifikované umiestnenie patológie je určený na posilnenie svalového korzetu. Avšak tehotenstvo ponecháva lekárom niekoľko spôsobov, ako bojovať proti hernii chrbtice: svalové relaxanciá, analgetiká a väčšina fyzioterapie sú kontraindikované..

Na liečbu medzistavcovej prietrže sa uplatňuje:

1. Rastlinná medicína pod dohľadom lekára s prísnym dodržiavaním pravidiel prijímania a dávkovania.
2. Bandáž - toto zariadenie pomáha rozložiť hmotnosť na všetky oblasti chrbtice, čím sa znižuje zaťaženie problémovej oblasti.
3. Farmakopunkcia.
4. Vodná alebo suchá trakcia. Po ukončení liečby a procedúr sa vykoná opakované vyšetrenie, ak dôjde k pozitívnym zmenám a nehrozí nebezpečenstvo, lekár odporučí prirodzené narodenie s medziobratlovou kýlou. Ak nedôjde k výsledku po liečbe a keď sa exacerbácia časovo zhoduje s načasovaním pôrodu, pôrodníci majú sklon k cisárskym rezom..

Ako nosiť dieťa s kýlou chrbtice a vyhnúť sa komplikáciám?

Pôrod s prietržom lumbosakrálnej chrbtice s tímom zdravotníckych pracovníkov prejde bez komplikácií, ale obdobie tehotenstva (všetkých 9 mesiacov) nie je o nič menej nebezpečné ako pôrod..

Majúc na pamäti, že pacient by nemal užívať väčšinu liekov odporúčaných na liečbu bedrovej kýly pred pôrodom, mali by ste venovať pozornosť jednoduchým tipom, ktoré vám pomôžu znížiť pravdepodobnosť zhoršenia problému a úspešne dodať plod počas celého obdobia: 1. Nemôžete dlhodobo sedieť, musíte systematicky sedieť. vykonávať zahrievanie - chôdza, strečing;
2. Mali by ste skontrolovať svoju stravu, najmä u tehotných žien, ktoré rýchlo priberajú na váhe - výživa by mala byť vyvážená a pravidelná.
3. Vykonajte skupinu cvičení vyvinutých individuálne pre každý prípad (uistite sa, že nabíjanie nespôsobuje zhoršenie a bolesť)..
4. Vyvarujte sa zdvíhania závaží, náhlym pohybom.
5. Sledujte svoju polohu.
6. Vyberte si správnu obuv (najlepšie ortopedickú). Noste pätu do výšky 3 cm.

Kýla po pôrode: nové dávky

Ak sa vyhnete výskytu choroby počas tehotenstva a bez komplikácií pri narodení dieťaťa, môže sa zdať, že nebezpečenstvo zvýšeného stresu skončilo. V skutočnosti to však tak nie je: starostlivosť o novorodenca a následky znášania plodu spôsobujú zraniteľnosť ženy pri práci, účinok na bedrový región zostáva zvýšený.

Medzistavcová kýla po pôrode sa môže objaviť z týchto dôvodov:

- oslabený svalový korzet;
- depresia a emočná nestabilita;
- fyzická aktivita v každodennom živote a starostlivosť o dieťa;
- nesprávne zaťaženie chrbta pri zdvíhaní závaží. Vyčnievanie medzistavcovej platničky alebo bedrovej prietrže sa prejavuje bolesťou, únavou a stuhnutosťou pohybov. Ak máte tieto príznaky, musíte mať vyšetrenie MRI na potvrdenie diagnózy..

Liečebné kýly po pôrode:

- svalové relaxanciá na uvoľnenie svalového korzetu;
- nesteroidné protizápalové lieky (analgézia);
- antidepresíva - zvýšené hladiny serotonínu ovplyvňujú pohodu a zmierňujú bolesť. Dobrým výsledkom je fyzioterapia (akupunktúra, masáž). Pri absencii účinku po priebehu konzervatívnej liečby sa používa chirurgický spôsob riešenia problému. Cvičenie (gymnastika, pilates, plávanie) po pôrode sa nielen dobre prejaví na tele a obnoví svalový tonus, ale bude tiež účinnou prevenciou proti ochoreniam chrbtice. Môžete porodiť prietrž a udržiavať si zdravie, podľa odporúčaní lekára. Samoliečba, nesprávne organizovaná medikácia alebo beh fyzioterapie môžu stav zhoršiť..

Prečo môžete otehotnieť a porodiť bedrovou kýlou

Pri čakaní na dieťa sa každá žena šialene obáva o život a zdravie malej hrudky pod srdcom, takže tehotenstvo s kýlou bedrovej chrbtice je plné strachu..

Ak sa k problému priblížite a pripravíte sa na tehotenstvo vopred, môžete sa vyhnúť zbytočným problémom a komplikáciám.

Klinický obraz

Narodenie nového života spôsobuje vážne fyziologické zmeny v tele ženy spojené s nosením dieťaťa. Všetky systémy a orgány podliehajú dodatočnému zaťaženiu, najmä chrbtice.

Často dochádza k exacerbácii chronických chorôb, preto si tehotenstvo s prietržom bedrovej chrbtice vyžaduje lekársku starostlivosť. Porodníci-gynekológovia aj neuropatológovia sa domnievajú, že prietrž a kňazstvo sú kompatibilné. Okrem toho sa počas remisie prejavuje prirodzený pôrod.

Je však potrebné naplánovať počatie a počas tehotenstva dodržiavať určité pravidlá.

Kýla chrbtice bedrovej a tehotenstva si bude vyžadovať konzultáciu s úzkymi odborníkmi: neurológom, neurochirurgom, ortopédom, vertebroológom. Pomôžu žene pripraviť telo na počatie, zmierniť stav počas tehotenstva, poradiť, ako sa vyhnúť exacerbácii a minimalizovať pravdepodobnosť pôrodných komplikácií. Keď má žena chronické choroby, musí si naplánovať tehotenstvo a pripraviť sa na ňu.

Chcel by som sa tiež odvolať na ženy, ktoré kombinujú tehotenstvo a medzistavcové prietrhy lumbálnej chrbtice - na fórach nehľadajte odpovede na svoje otázky..

Ak vás niečo trápi, existujú silné bolesti chrbta alebo sú mučení pochybnosťami, či je možné rodiť prirodzene, poraďte sa s lekárom.

Ochorenie u každého pokračuje individuálne a iba váš lekár bude schopný správne posúdiť váš stav.

Bedrová hernia neovplyvňuje tvorbu a vývoj plodu.

Rast brucha a zmena ťažiska spôsobená charakteristickým držaním tela tehotných žien zvyšujú hmotnostné zaťaženie stavcov av dôsledku toho prechádza existujúca patológia disku. Okrem toho zmena hormonálneho pozadia počas tehotenstva priamo ovplyvňuje prietrž.

V skorých štádiách zvyšuje zvýšená sekrécia progesterónu krvný obeh v malých cievach a môže prispievať k opuchom nervových koreňov. Bližšie k dodaniu, produkcia relaxínu vedie k uvoľneniu svalov a väzov, spôsobuje oslabenie svalového korzetu okolo chrbtice a zvýšenie zaťaženia stavcov..

Tiež po siedmom mesiaci začína aktívny rast maternice, ktorý prilieha k chrbtici so zadnou stenou a jej tlakom na herniálny výčnelok, môže spôsobiť porušenie nervových koreňov..

Kýla bedrovej chrbtice a tehotenstvo spolu úzko súvisia, pretože dieťa má negatívny vplyv na existujúcu patológiu disku a spôsobuje zhoršenie choroby. Ale! Priebeh choroby je prísne individuálny a závisí od veľkosti prietrže, jej umiestnenia, fyzického stavu tehotnej ženy a jej správania..

Keďže kýla a tehotenstvo sú neoddeliteľne spojené, nie je možné vykonať úplné liečenie tohto ochorenia. Fyzioterapia, masáže a veľa liekov sú kontraindikované. Počas obdobia exacerbácie je úsilie lekárov zamerané na zníženie bolesti a zníženie rizika možných komplikácií.

Liečba herniálneho výčnelku počas tehotenstva zahŕňa tieto oblasti:

 1. Užívanie liekov proti bolesti (non-shp, nurofen, riabal), ktoré nie sú škodlivé pre plod.
 2. Užívanie sedatív. Je povolené užívať infúziu hlohu, materskej vody, perzskej, Novopassitu, valeriánu v tabletách.
 3. Nosiť špeciálny korzetový obväz pre tehotné ženy s chorobami chrbtice.
 4. Maximálne zníženie zaťaženia chrbta.
 5. Trakcia chrbtice.
 6. Liečebné cvičenia.

Možné komplikácie počas pôrodu

To má negatívny vplyv na prietrž bedrovej chrbtice tak na priebeh tehotenstva, ako aj na pôrod. Je nebezpečné rodiť nezávisle, keď sa choroba začína a existujú komplikácie. Vďaka svojmu účinku na nervové korene môže herniálny výčnelok priamo ovplyvniť pôrodu a narušiť fungovanie svalov maternice a perinea..

Najčastejšie sa to prejavuje vo forme slabej práce. Svalové vlákna, ktoré sa zle zmenšujú a sú neusporiadané, nemôžu viesť k úplným a produktívnym pokusom.

Žena tlačí násilím, ale nie efektívne, v dôsledku čoho sa dieťa pomaly pohybuje po pôrodnom kanáli. Takéto oneskorenie môže spôsobiť, že plodová voda vstúpi do jeho dýchacích ciest a nedostatok kyslíka.

Je to veľmi nebezpečné pre mozog a môže to mať vážne následky..

Ďalšou komplikáciou počas pokusov môže byť uškrtenie prietrže a výsledné jasné neurologické príznaky, ktoré sa prejavujú znecitlivením nôh a neznesiteľnou bolesťou v dolnej časti chrbta..

Ak je žena v takom stave, nemôže už existovať žiadna pracovná činnosť a dieťa môže uviaznuť v pôrodnom kanáli..

Pre ženu môžu byť krívanie a narušenie panvových orgánov následkami porušenia predpisov.

Keď sa dieťa objaví, ženy, ktoré pracujú s herniálnym výčnelkom, môžu mať maternicové krvácanie. Kýla spôsobuje poruchu nervových vlákien a zlú kontrakciu maternice. Cievky sa nemôžu zúžiť a stúpa strata krvi. Keď žena s chronickými chorobami vstúpi na pôrodnicu, komplikácie pri narodení môžu zabiť dva životy.

O spôsobe narodenia rozhoduje lekár, nie samotná žena, jej príbuzní, priatelia a poradcovia na fórach..

Rozhodnutie je, či je možné rodiť prirodzeným spôsobom, alebo ak potrebujete urobiť cisársky rez, lekár berie na základe stavu ženy..

Absolútna indikácia cisárskeho rezu je jedným z týchto kritérií:

 • veľká prietrž;
 • vysoké riziko porušenia;
 • umiestnenie patológie v dolných častiach chrbtice;
 • rýchlo progresívne neurologické príznaky;
 • kombinácia niekoľkých patológií.

Nevyhnutné podmienky pre prirodzený pôrod:

 • malá bedrová prietrž;
 • výstupok netlačí na nervové korene;
 • žena je úplne vyšetrená;
 • žiadne príznaky exacerbácie;
 • žena prísne monitoruje hmotnosť a pravidelne vykonáva gymnastiku.

Plánovanie tehotenstva

V prípade bolesti chrbta je nepravdepodobná presná diagnóza počas tehotenstva: MRI a röntgenové žiarenie nie je možné vykonať a bez týchto štúdií môžete iba špekulovať o príčinách bolesti..

Preto žena zvyčajne vie o prítomnosti herniálneho výčnelku alebo výčnelkov a je už tehotná alebo plánuje rodiť. Poznanie diagnózy vám umožní pripraviť sa na tehotenstvo, chrániť sa pred zbytočným stresom a prípadne ovplyvní riadenie práce.

Plánovaná koncepcia a príprava na tehotenstvo v prítomnosti prietrže pomôže predchádzať komplikáciám a dať šancu na prirodzené narodenie..

Plánovanie tehotenstva zahŕňa:

 • konzultácie so špecializovanými odborníkmi (neurológ, ortopéd, neurochirurg);
 • MRI
 • pravidelné cvičenia na posilnenie svalov chrbta;
 • vylúčenie silného zaťaženia chrbtice;
 • nosiť obväz, ktorý môže významne znížiť riziko porušenia nervových koreňov;
 • diéta, ak je to potrebné, úprava hmotnosti;
 • prechádzky na čerstvom vzduchu;
 • dobrý odpočinok a vyvážená výživa.

Jóga a plávanie sú optimálnymi športovými aktivitami vo fáze plánovania aj počas tehotenstva..

Mnohí po narodení urobili chybu, keď si mysleli, že všetky riziká sú pozadu - neexistuje brucho, pôrod bol úspešný. V skutočnosti, len s výskytom dieťaťa, začínajú veľké záťaže na spodnej časti chrbta - dieťa musí byť kŕmené, zavalené, kúpané a prakticky nie je čas si ľahnúť.

Je potrebné zdieľať domáce práce s členmi rodiny a žena by sa mala snažiť menej zaťažovať jej chrbát. Aby ste to dosiahli, počas kŕmenia dieťaťa musíte sedieť vzpriamene, nie sa nakláňať dopredu a nie ohýbať, s podporou pod spodnou časťou chrbta. Na prechádzky sa odporúča nosiť polotuhý korzet.

Na čistenie používajte mop a vysávač s dlhou teleskopickou rukoväťou. Potrebujete žehliť oblečenie s rovnou chrbtom, nemôžete sa ohnúť do vane alebo postieľky. Postieľka a kúpeľ by mali byť vysoké.

Medzistavcová prietrž bedrového kĺbu nie je prekážkou pri narodení dieťaťa. S ňou môžete otehotnieť a porodiť, musíte to urobiť iba úmyselne a nie spontánne. Je potrebné si ju vopred preveriť a pripraviť si chrbát na nadchádzajúce náklady.

Počas tehotenstva by ste mali robiť gymnastiku každý deň, plávať, nosiť obväz. Ak sa vyskytne bolesť, choďte k lekárovi a riaďte sa všetkými jeho odporúčaniami, a nie ľahnite si, bojte sa pohybovať a dúfajte, že to prejde..

Je možné porodiť medzistavcovou prietržou??

Degeneratívne choroby chrbtice nie sú neobvyklé ani u mladých žien. Vzhľadom na dostupnosť moderných metód informatívneho výskumu - CT a MRI - sa stále viac stanovuje diagnóza výčnelkov a medzistavcových (medzistavcových) hernií.

Táto patológia významne ovplyvňuje kvalitu života pacientov a obmedzuje ich fyzickú aktivitu. Ale nielen to sa obáva žien v plodnom veku. Hlavná otázka zostáva: „Je možné otehotnieť a porodiť medzistavcovou prietržou?“

Miechová prietrž

Výčnelky alebo prolaps špeciálnych medzivrstiev medzi stavcami pôsobením zaťaženia, telesnej hmotnosti alebo iných faktorov sa nazývajú výčnelky a prietrže. V prvom prípade ide o reverzibilný proces, v druhom - pretrvávajúci výčnelok vláknitých diskov. Najčastejšie je zdrojom medzistavcových prietrží lumbálna oblasť, pretože má najväčšie zaťaženie.

Ovplyvňujú degeneratívne choroby pohybového ústrojenstva tehotenstvo a pôrod? Je možné počať s takouto patológiou?

Koncepcia

Medzistavcové prietrže obyčajne priamo neovplyvňujú možnosť počatia. Neblokujú ovuláciu a nevedú k odmietnutiu vajíčka. Vysunutie disku však môže spôsobiť nasledujúce prejavy:

 • Ťažká bedrová bolesť.
 • Neschopnosť sa ohnúť a narovnať sa alebo stáť rovno.
 • Ťažkosti s normálnym chôdzou, krívanie.
 • Znížená citlivosť alebo naopak zvýšenie chrbta a nôh.
 • Nezvyčajné pocity - znecitlivenie rúk a nôh, dolná časť chrbta, pocit mravčenia.

Keď sa tieto príznaky prejavia, žena je neustále nepríjemná a je nútená užívať lieky proti bolesti, čo neprispieva k plánovaniu tehotenstva..

Ale ak sa stalo počatie? Ako medziobratlové kýly ovplyvňujú tehotenstvo? Je možné s touto chorobou porodiť dieťa??

tehotenstvo

Počas tehotenstva môžu medziobratlové kýly mať významný účinok, zhoršovať pohodu ženy a viesť k rôznym komplikáciám. Áno, a samotné obdobie tehotenstva môže zhoršiť patológiu chrbtice.

Počas tehotenstva sa v tele vyskytujú nasledujúce fyziologické procesy:

 • Ťažisko sa posúva, čím sa zvyšuje zaťaženie bedrovej chrbtice.
 • Tlak zväčšenej maternice na túto oblasť.
 • Zmäkčenie väzov chrbtice a bedrových kĺbov, v dôsledku čoho klesá stabilita bedrovej oblasti a zvyšuje sa zaťaženie medzistavcových kĺbov..
 • Nárast hmotnosti budúcej matky, niekedy veľmi významný. Z tohto dôvodu sa zvyšuje statické zaťaženie dolnej časti chrbta, zvyšuje sa vydutie.

Aj keď sú všetky tieto zmeny fyziologické, nepriaznivo ovplyvňujú poškodené stavce a degeneratívny proces pokračuje. A čo cíti žena počas obdobia nosenia dieťaťa v prítomnosti medzistavcovej prietrže?

V prvom trimestri sa patológia nemôže prejaviť žiadnym spôsobom. Ale ako sa toto obdobie zvyšuje, bolesti, motorické a zmyslové problémy sa zosilnia.

Najťažšia vec pre budúcu matku s bedrovou prietržou je v predvečer pôrodu. Situáciu zhoršuje nemožnosť predpísať adekvátnu liečbu bolesti, pretože väčšina analgetík počas tehotenstva je kontraindikovaná..

Ako porodiť medzistavcové prietrže a výčnelky? Sú prirodzené pôrody možné, alebo je cisárska časť určená všetkým bez výnimky?

Všeobecný proces

Pôrod je proces, ktorý si vyžaduje nastávajúce fyzické úsilie od nastávajúcej matky. Počas tohto obdobia sa zaťaženie chrbtice všeobecne a najmä bedrovej bedne mnohokrát zvyšuje. Pri prirodzenom pôrode, najmä v štádiu pokusov, sa výrazne zvyšuje riziko porušenia medzistavcovej prietrže. Obmedzený výčnelok sa prejaví neurologickými príznakmi:

 • Necitlivosť nôh.
 • Pocit plazenia.
 • Niekedy porucha panvových orgánov.
 • Ťažká bolesť v bedrovej oblasti.
 • Limp.

Znamená to, že pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice je lepšie uchýliť sa k cisárskym rezom? Gynekológ na túto otázku môže jasne odpovedať. V predvečer pôrodu a po ňom sa vyžaduje ortopedická konzultácia.

Cisársky rez

Moderná medicína dodržiava prioritu konzervatívnej liečby. To znamená, že lekári sa snažia čo najmenej uchýliť k chirurgickému zákroku, vo väčšine prípadov je voľba prirodzeného pôrodu. V akých situáciách bude cisárskym rezom najlepšia voľba?

 • Veľká prietrž.
 • Je zle umiestnený - v dolných častiach chrbtice a je nasmerovaný do strany alebo späť.
 • Existuje vysoké riziko porušenia.
 • Neurologické príznaky počas tehotenstva postupujú rýchlo.
 • Žena má ďalšiu patológiu, ktorá v kombinácii s problémami s chrbticou vyžaduje chirurgický zákrok.

V miernejších prípadoch s medzistavcovými prietržami a výčnelkami môžete rodiť sami.

Prirodzené narodenie

Nie je neobvyklé, že sa žena pri diagnostickom vyšetrení náhodne dozvie o medzistavcovej prietrži bedrovej chrbtice. Dokonca ani pri dosiahnutí veľkých rozmerov sa výčnelky nemusia klinicky prejaviť. Stáva sa to, keď sú nasmerované dopredu a nespôsobujú stlačenie nervových koreňov a miechy alebo zúženie miechového kanála..

Malé výčnelky tiež nemusia počas tehotenstva spôsobovať osobitné nepríjemnosti - najmä ak žena rýchlo nezvyšuje hmotnosť a nerobí gymnastiku..

V takýchto prípadoch nie sú medzistavcové prietrhy lumbálnej chrbtice kontraindikáciou prirodzeného pôrodu. Budúca matka však toto rozhodnutie robí spolu s pôrodníkom, neurológom a ortopédom po vykonaní potrebného vyšetrenia.

Ak sa pred tehotenstvom zistí medziobratlová hernia, je možné nejakým spôsobom znížiť riziká jej rastu a porušenia.?

Zníženie rizika

Ak sa pred tehotenstvom prejavila patológia chrbtice ako syndróm menšej bolesti alebo sa ukázalo, že ide o náhodný nález na MRI, je potrebné prijať určité opatrenia, aby sa predišlo komplikáciám počas obdobia tehotenstva a pôrodu..

 • Jesť počas tehotenstva - predchádzanie obezite.
 • Fyzická aktivita. Nemôžete liečiť tehotenstvo ako chorobu a stráviť celé dni v posteli. Gymnastika, prechádzky - mimoriadne príjemná a užitočná zábava..
 • Športové aktivity. Jóga a fitnes pre tehotné ženy im neubližujú a prínosy týchto cvičení sú nepopierateľné. Vďaka športu ženy posilňujú svalstvo chrbta a chrbtica sa stabilizuje.
 • Vyhnite sa dlhodobému sedeniu alebo státiu. Potrebné sú časté prestávky na cvičenie..
 • Nosiť obväz. To vám umožní odstrániť záťaž z dolnej časti chrbta a zníži sa pravdepodobnosť porušenia výčnelku.

Je možné prirodzené narodenie s medzistavcovou prietržou chrbtice? Áno, ale iba v prípade, ak je nastávajúca matka vyšetrená, nemá žiadne osobitné sťažnosti a je pod dohľadom špecializovaných odborníkov.

Tehotenstvo s herniou chrbtice: porodiť alebo nenarodiť. Tehotenstvo a pôrod s prietržom bedrovej chrbtice

Tehotenstvo a medzistavcová prietrž nie sú nijako spojené počas obdobia počatia a prvých týždňov vývoja plodu, pretože samotný proces neznamená žiadne výrazné zaťaženie chrbta. Príčiny tohto ochorenia majú navyše odlišný pôvod..

Procesy vedúce k vytvoreniu vertebrálnej hernie sa dajú stručne opísať takto:

 1. Samotný chrbtový stĺp pozostáva z 33 - 35 kostí (stavcov), medzi ktorými sú umiestnené disky.
 2. Disky sú zaoblené formácie pozostávajúce z centrálneho buničitého jadra obklopeného vláknitým kruhom.
 3. V dôsledku zranení, posunutia stavcov a iných príčin dochádza k neustálemu tlaku disku a postupne sa zrúti..
 4. Keď hmota jadra pritláča vláknitý kruh, v určitom okamihu sa krúžok môže úplne zhroutiť na jednom alebo druhom segmente. Toto je patologický stav nazývaný miechová prietrž..

Súčasne látka jadra tiež tlačí na nervové vlákna miechy prechádzajúce cez miechový kanál.

Preto pacient pociťuje silnú bolesť:

 • ak prietrž chrbtice súvisí s bedrovou oblasťou, bolesť bude hlavne v tejto časti;
 • počas zmeny polohy tela sa prejavuje malá fyzická aktivita, dlhodobé státie na nohách, zosilnenie pocitov bolesti;
 • existujú aj príznaky z iných častí tela - znecitlivenie rúk, nôh atď..

Tehotenstvo a medzistavcová prietrž v štádiu počatia teda nemajú priamy vzťah. Ak sa však už začala rozvíjať bedrová hernia (alebo patológia v ktorejkoľvek inej časti chrbtice), objavia sa v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva bolestivé pocity a ďalšie príznaky..

Fáza tehotenstva

V tomto štádiu sa v ženskom tele vyskytujú významné fyziologické zmeny, ktoré takmer vždy ovplyvňujú patológiu, ako je kýla chrbtice:

 1. Najdôležitejšou vecou v tomto zmysle je posun ťažiska tela, čo vedie k postupnému zvyšovaniu fyzickej záťaže v rôznych oblastiach bedrovej chrbtice. Hlavný tlak je vyvíjaný plodom a plodovou vodou.
 2. Spolu s tým má tehotenstvo a medzistavcová prietrž ďalší blízky vzťah, pretože rozširujúca sa maternica tiež tlačí na chrbát zvnútra..
 3. Väzy chrbtice a bedrových kĺbov často začínajú zjemňovať, čím sa tiež oslabuje spojenie integrity chrbtice, čo negatívne ovplyvňuje prietrž chrbtice. Dôvodom týchto javov je to, že v neskorších fázach telo začne aktívne vytvárať hormonálny relaxín, ktorý uvoľňuje svaly a väzivo..

Podľa pocitov budúcej matky sa v prvom trimestri nemôžu vyskytnúť žiadne vedľajšie bolesti a iné príznaky. To však neznamená, že deštrukčné procesy neprebiehajú - je lepšie okamžite podstúpiť ďalšie vyšetrenie v nemocnici, aby sa liečba mohla začať.

Stupeň pôrodu

Najťažšia kýla chrbtice na ktoromkoľvek oddelení sa cíti bezprostredne pred pôrodom. Na jednej strane je fyzické zaťaženie chrbta v tejto chvíli maximálne. Na druhej strane je v tomto bode veľmi ťažké brať lieky proti bolesti, pretože to môže mať nepriaznivý vplyv na proces narodenia a zdravie dieťaťa..

Tehotenstvo a medzistavcová prietrž pred pôrodom sú spravidla sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • silná bolesť v postihnutej oblasti (najčastejšie prípady prietrže bedrovej oblasti);
 • znecitlivenie nôh, pocit intenzívneho ochladzovania a husacích hrbolkov v bokoch, trieslovej oblasti, končekoch prstov;
 • krívanie;
 • v zriedkavých prípadoch sú možné problémy s močením a stolicami.

Je možné porodiť prietrž

Vzťah javov, ako je tehotenstvo a medziobratlová hernia, výrazne ovplyvňuje ženské telo. Ženy sa preto zaujímajú najmä o otázku, či je možné porodiť prietrž.

Je určite nemožné na ňu odpovedať, pretože v každom prípade existuje veľa dôležitých individuálnych znakov:

 • štádium vývoja choroby (t.j. ako dlho pokračuje kýla chrbtice, do akej miery je disk zničený);
 • individuálne fyziologické vlastnosti pacienta - telesná hmotnosť, štruktúra panvových kostí;
 • Je tehotenstvo a medzistavcová prietrž komplikovaná inými chorobami chrbta, ako aj vnútornými orgánmi?.

Preto by vo všeobecnosti mala žena venovať pozornosť niekoľkým odporúčaniam:

 1. Ak je možné naplánovať dieťa, je najlepšie poradiť sa s lekárom o možných komplikáciách vopred, pretože prirodzený pôrod v prítomnosti zadných patológií je takmer vždy nebezpečný.
 2. Ak už došlo k počatiu, je potrebné mať na pamäti, že kýla a tehotenstvo sú nebezpečnou kombináciou, a preto je potrebné liečiť patológiu aj počas tohto stavu..
 3. Zároveň sa však priebeh liečby takmer vždy mení v porovnaní s terapiou uskutočňovanou pred počatím - t.j. liečba pokračuje, ale v šetrnom režime, berúc do úvahy vývoj plodu.

Prirodzené narodenie

Lekár (alebo niekoľko špecialistov súčasne) rozhodne o spôsobe dodania spravidla v neskorších fázach, keď je jasnejšie, ako súvisí tehotenstvo a medzistavcová prietrž u konkrétneho pacienta. Súčasne sa rodenie s medzistavcovou prietržou nie vždy predpokladá iba umelými prostriedkami..

V tých prípadoch, keď deštrukcia disku práve začala, patológia nepostupuje, žena nezískava priveľa váhy a okrem toho sa neustále venuje gymnastike a je možné prirodzene sa narodiť s herniou. Po vykonaní primeraného vyšetrenia sa však o tom môže rozhodnúť iba lekár..

Cisársky rez

Pomerne často, tehotenstvo a medzistavcové prietrže naznačujú iba jeden scenár vývoja situácie - použitie cisárskeho rezu. Obzvlášť často vzniká podobná potreba pri medziobratlovej prietrži lumbálnej chrbtice.

Najbežnejšie príčiny sú:

 • medziobratlová hernia počas tehotenstva dosiahla pomerne veľkú veľkosť a existujú vážne riziká, že sa disk pri pôrode zničí;
 • umiestnenie postihnutej oblasti je veľmi ovplyvnené, pretože medziobratlová hernia počas tehotenstva je obzvlášť nebezpečná, ak je nasmerovaná dozadu alebo do strany;
 • ak existuje vážne riziko zovretia nervových vlákien chrbtice a môže to mať vážne následky, jediným riešením je cisársky rez;
 • nakoniec medziobratlová kýla a pôrod často nie sú tak úzko spojené, ale žena má inú patológiu, ktorá môže viesť k vážnym komplikáciám aj v prípade prirodzeného pôrodu..

Medzistavcová kýla počas tehotenstva: riziká pre ženy

Hernia medzistavcových platničiek a tehotenstvo majú takmer vždy určité riziká. Patológia môže mať následky v rôznych častiach chrbtice a iných častiach tela. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené hlavné riziká..

1 trimesteropuch a zápal nervových zakončení v dôsledku produkcie progesterónu
2 trimestranižšie zaťaženie chrbta kvôli zväčšeniu maternice
3 trimesterrelaxácia svalových vlákien v dôsledku produkcie relaxínu negatívne ovplyvňuje integritu miechy

Pôrod s kýlou chrbtice

Je možné rodiť prirodzene prietrž chrbtice? Toto je komplexný a vysoko individuálny problém..

Pôrod je proces, ktorý si vyžaduje obrovské fyzické úsilie ženy. Prirodzený pôrod je pokus, pri ktorom je riziko porušenia prietrže veľmi vysoké. Pri porušení, znecitlivení dolných končatín, poškodení panvových orgánov sa môže vyskytnúť silná bolesť.

Jednoznačné rozhodnutie o cisárskom reze môže urobiť iba gynekológ a bezprostredne pred pôrodom je potrebná ortopedická konzultácia..

V súčasnosti lekári obhajujú konzervatívnu liečbu, to znamená, že sa snažia uchýliť k chirurgickému zákroku iba v extrémnych prípadoch, to platí aj pre pôrod. V ktorých prípadoch je nežiaduce rodiť prietrž prirodzeným spôsobom? Cisársky rez sa vykonáva, ak:

 • veľkosť vzdelania je veľká;
 • Lokalizácia prietrže je neúspešná: je umiestnená v dolnej časti a je posunutá dozadu alebo do strán,
 • existuje vysoké riziko porušenia;
 • počas tehotenstva dochádza k rýchlemu progresu neurologických príznakov;
 • žena v práci má ďalšie problémy, ktoré v kombinácii s prietržou sú kontraindikáciou prirodzeného pôrodu.

V iných prípadoch je dovolené rodiť samy..

Odstránenie následkov a príznakov prietrže chrbtice počas tehotenstva: cvičenia, gymnastika, masáž

Pri liečbe kýly počas tehotenstva sa neodporúča lekárske ošetrenie, pretože mnoho liekov môže nepriaznivo ovplyvniť malé telo, ktoré sa vyvíja vo vnútri nastávajúcej matky..

Pozor! Počas tehotenstva nie je vždy možné vyliečiť medzistavcovú prietrž, vždy je však možné zmierniť stav ženy a zmierniť priebeh tehotenstva pod dohľadom kvalifikovaného odborníka..

Hlavné metódy na zmiernenie symptómov sprevádzajúcich prietrž a prispievanie k liečbe tohto ochorenia u tehotných žien sú:

 1. Suchá (niekedy vodná) trakcia - žena je umiestnená na rovine umiestnenej v miernom svahu (obvykle 30 stupňov). Trakcia chrbtice sa vyskytuje pod vlastnou hmotnosťou ženy. Táto metóda umožňuje vrátiť chrbticu a všetky jej komponenty do správnej anatomickej polohy.
 2. Terapeutická gymnastika a telesná výchova - používa sa iba pod dohľadom kompetentného odborníka na cvičebnú terapiu. Všetky cvičenia by nemali mať náhle pohyby, ich vykonávanie by malo byť sprevádzané prerušením. Náhle šklbanie, poskakovanie, šklbanie atď. Nie sú povolené..
 3. Plávanie - pravidelná návšteva bazéna pomáha posilňovať svalový korzet, ktorý podporuje chrbticu. Plávanie tiež pomáha navrátiť medzistavcové platničky a samotné stavce do ich normálnej anatomickej polohy..
 4. Pilates - jemné cvičenia pre tehotné ženy sú navrhnuté tak, aby posilňovali svaly, obnovovali pohybový aparát, prispievali k úplnému uvoľneniu nastávajúcej matky a k výraznému zlepšeniu jej pohody.
 5. Prenatálna bandáž - určite sa odporúča používať ju už od druhého trimestra gravidity, keď sa zvyšuje plod a následne aj maternica, čo vedie k zvýšeniu záťaže na chrbticu.

Nosenie ortézy je hlavným riešením problémov s spinálnymi problémami počas tehotenstva.

Novým matkám možno predpísať aj použitie ortopedického korzetu, ak je to potrebné, goliera. Noste ortopedickú obuv. Použitie týchto metód počas tehotenstva s prietržou tiež pomáha znižovať zaťaženie chrbtice.

Poznámka! Počas tehotenstva sa na liečbu kýly nemôžu použiť všetky fyzioterapeutické postupy, ktoré by mohla predpísať špecialista v normálnej situácii. Tiež tehotné ženy sú kontraindikované masáže zamerané na liečbu medzistavcovej prietrže.

Riziká pre tehotné ženy s medzistavcovou prietržou

Najbežnejšou polohou vertebrálnej prietrže sú lumbosakrálna a bedrová kosť. Sú to tí, ktorí sú najviac zaťažení zvýšením objemu ženského brucha.

Úlohu zohrávajú aj zmeny v štruktúre panvy: telo, ktoré sa pripravuje na pôrod, sa prestavuje, takže pôrodný kanál je bezpečný pre plod. Z tohto dôvodu sa chôdza mení a váha sa prerozdeľuje inak..

Zaťaženie sa zvyšuje as polyhydramniom, nadmerným prírastkom na váhe alebo zvlášť veľkým dieťaťom - existujú aj priame faktory, ktoré to ovplyvňujú.

Riziká tehotenstva u žien s diagnostikovanou medzistavcovou prietržou:

1.
Prvý trimester môže byť komplikovaný opuchom nervových zakončení. Progesterónový hormón spôsobuje taký vedľajší účinok, ktorého nadbytok spôsobuje aktiváciu krvného obehu v jemnej vaskulárnej sieti (kapilároch), čo ovplyvňuje kompresiu koreňov v mieste prietrže.

2.
Zväčšujúci sa objem maternice a celkový prírastok hmotnosti zaťažujú bedrovú oblasť, stláčajú nervy a vytvárajú priaznivé podmienky pre ďalšie vyčnievanie útvaru..

3.
Tretí trimester sa vyznačuje výrobou relaxínu, ktorý je zameraný na uvoľňovanie svalových vlákien. Látka znižuje celkový tón systému a navyše zaťažuje medzistavcové platničky.
Charakteristický jav - „držanie tela tehotných žien“ - zvyšuje záťaž na spodnej časti chrbta.

Za predpokladu, že pred počatím dieťaťa žena nerešpektovala patológie muskuloskeletálneho systému a zranenia, nehrozí žiadne riziko vzniku kýly chrbtice: hmotnosť sa rozdelí správne a zvýšená záťaž bude možná..

Ak existuje predispozícia k ochoreniam pohybového aparátu, posledné mesiace tehotenstva sú často komplikované osteochondrózou, ktorá po narodení môže spôsobiť rozvoj medzistavcovej prietrže.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Diagnóza a liečba chorôb, ako je vyčnievanie disku L5 S1, už dlhú dobu priťahujú pozornosť moderných lekárskych organizácií a súkromných lekárov. Je to kvôli rozšíreným ochoreniam pohybového aparátu, ktoré sú spojené s anomáliami jeho rozvoja degeneratívnej povahy..
Fyzioterapia na osteochondrózu krčnej chrbtice je účinnou metódou remisie choroby. Zmierňujú bedrové a svalové kŕče pri akútnej bolesti chrbtice, dolnej časti chrbta alebo hrudníka.
U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla.