loader

Vezmú do armády kýlu chrbtice, v takom prípade prepustia?

Vojenská služba zahŕňa vykonanie série záťaží, ktoré môžu spôsobiť závažné komplikácie v mnohých patológiách. O spôsobilosti mládeže na služby rozhodujú členovia osobitnej vojenskej komisie.

Pri rôznych patológiách môžu muži dostať úľavu alebo úplné prepustenie. Mnoho mladých mužov sa zaujíma o otázku, či berú s medzistavcovou prietržou do armády, a ak áno, do ktorej jednotky. O tejto otázke rozhodujú zástupcovia komisie individuálne pre každého muža.

Stručne o chorobe

Kýla medzistavcovej platničky je porušením integrity vláknitého prstenca chrbtice sprevádzaného vyčnievaním chrupavky mimo stavcov. V tomto prípade je medzistavcová platnička zničená, vytvára tlak na nervové zakončenie a miechu. Veľké kýly majú vážne komplikácie, sprevádzané závažnými neurologickými poruchami, ochrnutie. Hernálnemu výčnelku predchádza mierne vydutie vláknitého prstenca mimo stavca, ktoré sa nazýva výčnelok. Nie je zmysluplné vykonať operáciu vybratia disku, takže choroba môže zostať nepovšimnutá.

Armáda môže vo svojich radoch prijať konvoja s výčnelkom bedrového kotúča, dokonca aj v bedrovej oblasti, na úrovni medzistavcových platničiek L4-L5..

Táto choroba sa môže stať základom úplného alebo čiastočného prepustenia branného z vojenskej služby. Rozhodnutie sa prijíma na individuálnom základe po preskúmaní mladého muža a preskúmaní histórie jeho choroby.

Úloha vojenskej komisie

Hlavným cieľom komisie vojenského volebného úradu je posúdiť schopnosť brancu vykonávať vojenskú službu. Zamestnanci komisie nezavádzajú samostatne diagnózu, nevykonávajú liečbu. Členovia komisie pracujú s dostupnými dokumentmi, ktoré dostal odvedenec v nemocnici.

Vhodnosť na vojenskú službu sa určuje s prihliadnutím na prítomnosť chorôb predpísaných v anamnéze mladého človeka. Na získanie kategórie musí branec prejsť nasledujúcimi krokmi:

 1. Obráťte sa na svojho lekára a získajte potrebné dokumenty potvrdzujúce diagnózu choroby.
 2. Zhromaždené osvedčenia sa poskytujú členom lekárskej rady.
 3. Ak je to potrebné, mladý muž musí podstúpiť ďalšie vyšetrenie.
 4. Po potvrdení diagnózy dostane branec jednu z kategórií alebo úplnú výnimku zo služby.

Ak sa nedávno stanoví diagnóza medzistavcovej prietrže, lekári vojenskej komisie skúmajú históriu choroby pomerne starostlivo. Mladý muž bude musieť podstúpiť sériu dodatočných vyšetrení. Na to nestačia výsledky röntgenového snímania a magnetickej rezonancie, vyžaduje sa posudok ošetrujúceho lekára..

Po potvrdení diagnózy sa mladému mužovi predpíše vhodná liečba. Po ukončení liečby je menovaný opakovaný prechod komisie.

Dôvody na vyňatie zo služby

Niektoré znaky medzistavcových prietrží môžu byť priamym kontraindikáciou vojenskej služby. Za prítomnosti jednej alebo viacerých podmienok v brancovi vydáva komisia prepustenie z armády.

Porážka troch alebo viacerých stavcov

Porušenie integrity niekoľkých diskov naraz a na rôznych oddeleniach (napríklad krčnom a bedrovom) je vážnym ochorením, pri ktorom mladý muž nebude schopný vykonávať telesnú výchovu poskytovanú vojenskou službou. Ochorenie je sprevádzané výrazne obmedzenou pohyblivosťou chrbtice, a preto väčšina fyzických cvičení spôsobuje silnú bolesť..

Intenzívna bolesť

Syndróm bolesti je základom na dosiahnutie prepustenia, iba ak pacient predtým podal takéto sťažnosti lekárovi, čo je zaznamenané v lekárskom zázname..

Deformácia chrbtice

S rozvojom kýly Schmorlovej, sprevádzanej chorobami ako je skolióza, kyfóza, lordóza, je vojenská služba kontraindikovaná.

Prítomnosť artritídy a osteochondrózy

Progresia prietrže je často sprevádzaná takými kĺbovými patológiami, ako je osteochondróza, artritída. Tieto stavy významne znižujú kvalitu života pacienta. Cvičenie nie je možné, pretože je sprevádzané silnou bolesťou a rozvojom komplikácií.

Špecialisti rozhodujú o prepustení človeka zo služby, ak fyzická aktivita na chrbtici môže spôsobiť jeho ďalšiu deformáciu.

Ak zmeny v štruktúre chrbtice nie sú sprevádzané bolesťou a inými príznakmi, nevyžadujú liečbu, je mladý muž úplne pripravený na vojenskú službu..

Aké môže byť rozhodnutie komisie

V závislosti od charakteristík patológie rozhodnú členovia navrhovaného výboru, ktorý je určený jednou z kategórií:

 1. „A“ - pridelené úplne zdravému mladému človeku, ktorý nemá obmedzenia na vykonávanie fyzických cvičení. Kategória „A2“ znamená, že mladý muž predtým trpel vážnymi chorobami, a preto by mala byť určitá fyzická aktivita obmedzená.
 2. „B“ - znamená, že branec môže vykonávať vojenské služby s určitými obmedzeniami, keďže zistil určité zdravotné problémy.
 3. „B“ - určený mladým ľuďom s obmedzenou spôsobilosťou na vojenskú službu. V období mieru mladí muži neslúžia, ale pri vyhlásení stanného práva môžu byť povolaní do radov zamestnancov..
 4. „G“ - táto skupina zahŕňa mladých mužov, ktorí majú určité zdravotné problémy, ktoré sú prístupné konzervatívnej liečbe. Mladí ľudia v kategórii „G“ sú prijatí na konci liečby.
 5. „D“ - označuje úplnú nevhodnosť pre servis. Muž sa nemôže zúčastniť vojenskej služby ani počas vojny.

Po prijatí kategórie s obmedzeniami na vojenskú službu môže mladý muž zastávať také pozície, ako je staviteľ, vodič, programátor, signalizátor. Takéto špeciality nevyžadujú vážne zaťaženie chrbtice a sú dobre tolerované mužmi s chorobami chrbtice..

Ak chce branec slúžiť v armáde, bez ohľadu na pridelenú kategóriu, treba pamätať na riziko vzniku vážnych následkov na zdravie.

Ak sa necítite dobre, je možné skoré uvedenie do prevádzky

V prípade zhoršenia zdravotného stavu vojaka počas služby možno zvážiť otázku jeho skorého uvedenia do prevádzky. Za týmto účelom, s nástupom bolesti a iných príznakov choroby, ide mladý muž do vojenskej nemocnice.

Na potvrdenie komplikácií prietrže je potrebné druhé vyšetrenie mladého muža pomocou ultrazvuku a magnetickej rezonancie. O predčasnom prepustení sa rozhoduje po ukončení vojenskej lekárskej prehliadky.

Pri odpovedi na otázku, či sú zaradení do armády s medzistavcovou prietržou, je potrebné uviesť, že medzistavcová prietrž nie je priamym kontraindikáciou vojenskej služby. Pri menších formáciách, ktoré nepredstavujú nebezpečenstvo pre zdravie mládeže, sa vojenská služba vykonáva všeobecne. Výnimkou sú prípady závažnej patológie s rizikom závažných komplikácií a paralýzy.

Kýla a vojenská služba: vezmite si to alebo nie

Medzistavcová kýla je ochorenie chrbtice, pri ktorom je narušená integrita vláknitého kruhu medzistavcových platničiek a jej jadro buničiny vyčnieva do priestoru miechového kanála. Kýla je veľmi zákerná - vyvíja sa nepostrehnuteľne, iba niekedy si to pripomína bolesti hlavy v chrbte. Táto choroba sa považuje za jednu z najbežnejších patológií chrbtice - v samotných Spojených štátoch sa v roku 2020 vykonalo asi 200 000 operácií s herniou. V Rusku tento problém nie je o nič akútnejší.

A hoci sa to považuje za „chorobu súvisiacu s vekom“, v posledných desaťročiach ju stále viac trpia mladí muži v ťažnom veku. V dôsledku toho sa otázka stáva relevantnou: berú v armáde kýlu? Nemožno na ňu odpovedať monosyllabicky, pretože existuje niekoľko typov tohto ochorenia, môže ovplyvniť rôzne časti chrbtice, môžu sa líšiť v závažnosti. Až po preštudovaní všetkých vyššie uvedených nuancií rozhodne vojenský lekársky výbor o tom, či sa mladý muž môže pripojiť k armáde s medzistavcovou prietržou.

Prečo sa v chrbtici vyskytuje prietrž?

Chrbtica je jednou z hlavných častí ľudskej kostry. Skladá sa z 33 alebo 34 stavcov a 24 medzistavcových platničiek. Úlohou tohto zariadenia je zaistiť flexibilitu chrbtice a tlmenie nárazov počas behu, skákania, chôdze. Disky rôznych častí chrbtice sa líšia veľkosťou, ale majú podobnú štruktúru: všetky pozostávajú z hustého vláknitého vonkajšieho prstenca a gélového jadra..

V medicíne sa prietrže nazývajú patológie, pri ktorých orgán opúšťa dutinu v normálnom stave. Je to možné v priestore medzi svalmi, pod kožou, v dutine alebo vreckách tela. Je známych veľa typov tohto ochorenia, najbežnejšie sú brušné alebo brušné prietrže.

V normálnom stave je disk umiestnený prísne medzi telom dvoch susedných stavcov a nepresahuje tieto hranice. Jej výstupok dovnútra alebo von z chrbtice sa nazýva medziobratlová hernia. Hlavnou príčinou tejto patológie je osteochondróza, degeneratívna deštrukcia chrupavkového tkaniva vláknitej chrupavky. Patologický proces začína sušením vnútorného jadra, po ktorom disk stráca svoje elastické vlastnosti a vonkajší vláknitý kruh začína praskať a delaminovať. Potom sa v ňom objavia medzery, do ktorých sa vytlačí obsah disku. Zoviera nervové zakončenie, ktoré reguluje činnosť rôznych vnútorných orgánov. Porušenie inervácie môže viesť k strate motorickej funkcie alebo citlivosti oblasti kože, atrofii svalov alebo k nesprávnemu fungovaniu vnútorných orgánov..

Prečo to tak nie je úplne jasné. V takýchto procesoch bezpochyby zohrávajú dôležitú úlohu dedičné faktory. Okrem toho zvýšená fyzická aktivita, nadváha, zakrivenie chrbtice alebo práca v nepohodlnej polohe prispievajú k tvorbe medzistavcových kýly. Ochorenie sa často vyvíja u ľudí s abnormalitami pohybového ústrojenstva, poraneniami miechy, metabolickými poruchami (diabetes mellitus)..

Kýly sa môžu objaviť v rôznych častiach chrbtice, ale bedrová oblasť trpí častejšie ako ostatné - zažívajú najväčší stres. Patológie krčnej chrbtice sa pozorujú menej často a ešte menej hrudníka.

Ochorenie má niekoľko štádií:

 • Posun disku je spočiatku nevýznamný, je 2 až 3 mm. Toto sa nazýva prolaps disku;
 • Miešanie pri asi 4 mm sa nazýva vyčnievanie disku. Jadro však stále zostáva vo vonkajšom krúžku;
 • Ďalší vývoj patologického procesu vedie k prasknutiu vláknitej kapsuly a vytláčaniu jadra za ňu. Táto fáza choroby sa nazýva extrúzia disku. Vyznačuje sa drvením prietrže miechy, čo vedie k vzniku tzv. Radiulárneho syndrómu;
 • Štvrtá fáza vývoja sa nazýva sekvestrácia disku. Vyznačuje sa úplným odtokom jadra z vláknitej kapsuly, čo často vedie ku kompresii miechy..

Malo by byť zrejmé, že prejavy medzistavcovej prietrže do značnej miery závisia od jej umiestnenia. Ak disk vyčnieva dozadu (dorzálna prietrž), zužuje miechový kanál a tlačí na obsah miechy. Pri laterálnom bočnom výčnelku trpia korene miechových nervov. Hernie však niekedy vôbec neovplyvňujú miechu alebo korene nervov - potom patológia prebieha prakticky bez klinických prejavov. Existuje tiež difúzna prietrž, ktorá je sprevádzaná úplným zničením vláknitého prstenca.

Klinický obraz choroby

Príznaky tohto ochorenia do značnej miery závisia od jeho lokalizácie. Kýla v bedrovej alebo sakrálnej oblasti spôsobuje bolesť v stehne, slabosť štvorhlavého svalu, pokles Achillovho reflexu a nedostatok adekvátnej liečby môže viesť k narušeniu funkcií panvových orgánov. Kýla v krčnej chrbtici môže spôsobiť atrofiu lichobežníkových a deltových svalov, silnú bolesť v ramene, rukách a prstoch a na hrudi, čo môže viesť k črevnej dyskinézii, pankreatickej nedostatočnosti a ťažkostiam s prehĺtaním..

V počiatočných fázach jej vzniku má prietrž obvykle latentný priebeh. Potom začína bolesť v oblasti chrbtice, kde je lokalizovaná patológia. Okrem toho sa na začiatku vyskytujú pri fyzickej námahe, ale prechádzajú v pokoji. Keď sa prietrž zväčšuje, bolesť sa stáva permanentnou, dochádza k svalovo-tonickému napätiu v paravertebrálnej oblasti.

Pri neprítomnosti adekvátnej liečby môže choroba viesť k mnohým komplikáciám:

 • Radikálny syndróm. Vyskytuje sa pri kompresii miechových nervov. V počiatočnom štádiu je syndróm charakterizovaný intenzívnou bolesťou („bolesti chrbta“), potom sú narušené funkcie orgánov alebo sa stráca citlivosť v oblasti radikálovej inervácie;
 • Diskogénna myelopatia. Táto patológia sa vyskytuje pri stláčaní miechy. Po prvé, motorická funkcia trpí pri lumbálnej prietrži, sú možné abnormality brušnej dutiny a panvy;
 • Syndróm stavcov. Prejavuje sa pri stláčaní stavcov, zvyčajne sa vyskytuje v krčnej chrbtici. Charakteristické príznaky syndrómu sú časté bolesti hlavy, zhoršená koordinácia pohybov, hučanie v ušiach, mdloby.

Je potrebné poznamenať, že vyššie uvedené komplikácie sú dosť nebezpečné a bez vhodného ošetrenia sa veľmi rýchlo stanú nezvratnými.

Berú do armády medzistavcovú prietrž

Medzistavcová kýla je veľmi závažné a nebezpečné ochorenie, ktoré nielenže výrazne zhoršuje život pacienta, ale tiež ukladá vážne obmedzenia na mobilitu a fyzickú aktivitu. Medzistavcové prietrže a armáda sú preto zle kompatibilné koncepcie. Existujú však dôležité nuansy: samotná diagnóza nie je vyňatá z vojenskej služby, ale všeobecný stav mladého muža. Inými slovami, odborníci lekárskej komisie rozhodujú o vhodnosti armády na základe prejavov a závažnosti choroby. Aby sa nevstúpil do armády s kýlou chrbtice, musí mladý lekár lekárom dokázať, že má závažné poruchy spôsobené patológiou - napríklad dysfunkcia vnútorných orgánov..

Medzistavcová kýla sa vykonáva podľa článku 66 rozvrhu chorôb. Prax ukazuje, že toto ochorenie vám umožňuje získať nasledujúce kategórie fitness:

 • "B". Mladý človek môže získať túto kategóriu, ak je klinický obraz choroby úplne zlý alebo úplne chýba. V tomto prípade bude vzatý do armády, ale výber druhu vojakov bude značne obmedzený;
 • "AT". Táto kategória sa zaraďuje, ak choroba viedla k významnému zhoršeniu pohybových funkcií alebo ak ovplyvnila fungovanie vnútorných orgánov, ako aj v prítomnosti viacerých patológií. Podáva sa po neúčinnej operácii alebo pri vedomom opustení;
 • "G". Túto kategóriu zvyčajne získavajú osoby zodpovedné za vojenskú službu po operácii alebo v prípade zhoršenia choroby. Majú nárok na odklad a opätovné preskúmanie po termíne stanovenom IHC.

Mladý muž musí byť pripravený udržať svoju diagnózu. Musí poskytnúť lekárskej komisii údaje z röntgenového vyšetrenia a zdokumentovať opakované žiadosti o pomoc. Obvykle sa rekruti s diagnózou „medziobratlovej hernie“ posielajú na ďalšie vyšetrenie, ktoré okrem konvenčného röntgenového žiarenia môže zahŕňať zobrazovanie magnetickou rezonanciou a počítačovú tomografiu, myelografiu, neurologické vyšetrenie, vaskulárne vyšetrenie..

Armáda a kýla Schmorl: berte alebo nie

Ďalším ochorením spojeným s patológiou diskov miechy je Schmorlova kýla. Pri tejto patológii disk nevyčnieva zo strany chrbtice, ale je vytlačený priamo do tela horného alebo dolného stavca, priamo do jeho kostnatého hubovitého tkaniva. Spravidla je toto ochorenie vrodené, menej často sa vytvára v ranom detstve. Ochorenie zvyčajne postihuje bedrovú alebo hrudnú chrbticu. Niekedy existuje viac hernií Schmorla. Spravidla sú malé. Výskyt niekoľkých malých prietrží naraz je charakteristický pre vrodené patologické stavy kostného tkaniva..

Dôvody rozvoja Schmorlovej kýly ešte nie sú úplne objasnené. Dedičný faktor samozrejme hrá rozhodujúcu úlohu v patogenéze choroby. Získaná forma choroby môže byť výsledkom poranení chrbtice - zlomeniny, dislokácie, ťažké modriny - alebo jej zakrivenie (kyphosis, skolióza). Ďalším dôvodom je degeneratívne ochorenie kostí - osteoartróza a osteoporóza. Získaná Schmorlova kýla sa zvyčajne vyvíja už v starobe.

Toto ochorenie je spravidla asymptomatické. Niekedy sa pacienti sťažujú na nepohodlie alebo bolesti chrbta, svalové napätie, znecitlivenie končatín. Ešte väčším problémom je oslabenie chrbtice - pri ťažkej záťaži sa môže stavca postihnutá prietržou jednoducho zlomiť. Ľudia, ktorí majú Schmorlovu prietrž, o tom často ani nevedia, prítomnosť patológie sa dá určiť pomocou počítačovej tomografie alebo MR..

Armáda so Schmorlovou prietržou sa zvyčajne prijíma, kategória sa zaraďuje v závislosti od stupňa vývoja a závažnosti patológie. Toto ochorenie sa spravidla nepovažuje za vážne ochorenie. Výnimku z armády možno získať, iba ak je choroba sprevádzaná závažnými funkčnými poruchami chrbtice:

 • Patológia postupuje rýchlo a jej klinický obraz sa rýchlo mení;
 • Ak sa zistia porušenia v štruktúre troch alebo viacerých stavcov;
 • S významnými dysfunkciami chrbtice, ktoré majú za následok znecitlivenie končatín alebo silnú periodickú bolesť, sa zvyšuje zakaždým.

Mladí muži s podobnou diagnózou zvyčajne dostanú kategóriu „B“ a idú hájiť svoju vlasť, ale výber miesta výkonu služby je obmedzený..

Pupočná prietrž: vezmite si ju alebo nie pre pohotovostnú službu

Umbilikálna prietrž je výčnelok omentum a časti čreva v pupočnom kruhu. Táto choroba sa spravidla vyvíja u detí v počiatočnom období života, ale trpia ju dospelí. Príčinou choroby môže byť nadmerná fyzická námaha, nadváha, dlhodobý kašeľ, zápcha, zlý vývoj brušných svalov, zranenia alebo operácie.

Toto ochorenie je sprevádzané neustálym pocitom nevoľnosti a bolesti v strednom bruchu. Najviditeľnejším symptómom pupočnej kýly je však výskyt charakteristického výčnelku v pupku. Hlavným spôsobom liečby choroby je chirurgický zákrok..

Či vstúpi do armády mladý muž s pupočnou kýlou, závisí predovšetkým od jeho veľkosti. Ak je malý, bude pravdepodobne vyzvaný, aby mu pridelil „obmedzenú“ kategóriu „B“. V prípade veľkej a dobre definovanej patológie sa na vojenského dôstojníka vzťahuje článok 60 Bieloruskej republiky. Výnimku zo služby možno získať pri veľkej a opakujúcej sa prietrži, ktorá sa prejavuje po fyzickej námahe. Po operácii hernie má spravodajca nárok na oneskorené zotavenie.

Je možné slúžiť pri slabinovej prietrži

Inguinálna hernia je patologický proces prenikania brušných orgánov do trieslového kanálika. Toto je jedna z najbežnejších druhov tejto choroby. Najčastejšie ho postihujú muži - predstavujú viac ako 90% prípadov.

Príznaky slabinovej prietrže sa môžu vyvíjať po dlhú dobu alebo sa môžu objaviť neočakávane. Najcharakteristickejšie z nich sú:

 • pretrvávajúca bolesť v oblasti brucha a slabín;
 • zápcha a nadúvanie;
 • bolesť pri močení;
 • škytavka, nevoľnosť a zvracanie;
 • bolesť čriev.

Najdôležitejším prejavom choroby je prítomnosť prietrže samotnej - nádorový výčnelok v oblasti trieslovín. Malo by sa poznamenať, že malé kýly nesmú spôsobiť majiteľovi bolesť alebo nepohodlie. Nedostatok včasnej liečby môže viesť k závažným komplikáciám: porušenie prietrže, črevná obštrukcia, zápal pobrušnice a peritonitída. V tomto prípade je nevyhnutná neodkladná operácia..

Vývoj inguinálnej hernie je uľahčený poklesom svalov a väzov brušnej steny, nadváhou, zápchou, predĺženým kašľom a ťažkou fyzickou námahou spojenou so zdvíhaním veľkej hmotnosti. Dedičná predispozícia bezpochyby zohráva dôležitú úlohu pri rozvoji patológie - ak už bola v rodine postihnutá ingvinická kýla, pravdepodobnosť ochorenia sa niekoľkokrát zvyšuje..

Na otázku, či berú armádu s inguinálnou herniou, nie monosyllabickou odpoveďou - sa rozhoduje od prípadu k prípadu. Prehľad spravodajcov s touto patológiou sa vykonáva podľa článku 60 RB. Medicína sa naučila vyrovnať sa s touto chorobou pomerne efektívne, takže vo väčšine prípadov sú rekruti jednoducho liečení a následným zotavením jednoducho oddialení. Obvyklou liečbou je chirurgický zákrok. Potom nasleduje druhý prieskum, po ktorom mladý muž ide dať svoj dlh vlasti. Samozrejme, ak sa v komisii zistí, že jeho zdravie je uspokojivé. Podľa štatistík takmer 80% mladých ľudí po absolvovaní cyklu invazívnej kýly prichádza do armády.

Oslobodenie od ťažkostí a pozbavení vojenskej služby s trieslovinovou kýlou môžete získať iba v dvoch prípadoch:

 • S veľkým množstvom patológie a jej pravidelnými relapsmi. V tomto prípade dostane mladý muž kategóriu „D“;
 • Pri miernej veľkosti prietrže a častých relapsoch choroby, ktorá sa vyskytuje vo zvislej polohe tela počas fyzickej námahy alebo kašľa. S týmto priebehom choroby je brancovi pridelená kategória „B“ a v mierovom období je vyňatá zo služby;
 • Je potrebné poznamenať, že pre získanie „neprekonateľných“ kategórií je dôležitá prítomnosť recidív choroby. Ale aj v tomto prípade mladý muž zvyčajne dostane odplatu a potom sa podrobí druhému vyšetreniu.

Môžete tiež dodať, že lekári uvedení v komisii nevykonávajú diagnózu a nepredpisujú liečbu. Ich úloha je iná: určiť, do akej miery je armáda spôsobilá na odvod. Preto sa mladý muž, ktorý má „neprístupnú“ chorobu, sa musí vopred pripraviť na lekárske vyšetrenie: zhromaždí potrebné dokumenty, výpisy a podrobí sa ďalším vyšetreniam. V takom prípade bude schopný získať vojenskú kartu oveľa rýchlejšie, vyhýbajúc sa zbytočnej byrokracii a problémom.

Berú v armáde prietrž miechy??

Medzi našimi stavcami sú medzistavcové platničky.

Vďaka diskom má naša chrbtica pohyblivosť.

Disk pozostáva z vláknitého prstenca, vo vnútri ktorého je jadro. Má konzistenciu podobnú želé..

Ak je chrbtica poškodená, vláknitý prstenec sa pretrhne, jadro sa vytlačí.

Obratle strácajú svoju schopnosť tlmiť, disky sa vyrovnávajú, obsah sa vydúva.

V tomto prípade sa nervové zakončenie stlačí a miecha sa stlačí.

Čo je medzistavcová prietrž?

Miechová kýla je rozdelená na dva hlavné typy: medzistavcové a Schmorl.

Faktory vyvolávajúce výskyt medzistavcových prietrží:

 • Ťažké bremená pri športe, zdvíhaní závaží.
 • Výsledok pádu na chrbát, ťažké modriny, poškodenie miechy, kompresné zlomeniny.
 • Dysfunkcia hlbokých svalov chrbta, zlý prísun krvi do chrbtice, ťažká hypotermia, sedavý obraz.

Druhy a príznaky

lumbosakrálníTuhosť a bolesť v bedrovej oblasti, náhla ostrá bolesť - bolesti chrbta, neschopnosť urobiť zákruty a zákruty. Bolesť sa prenáša do gluteálnej oblasti pozdĺž chodidla na chodidlo. Možno znecitlivenie nôh, plytvanie svalov av pokročilých prípadoch ochrnutie.
krčnejBolesť na bolesť v krku a ramennom páse. Tuhé pohyby krku. Bolesť hlavy, tinitus, závraty. Prudká zmena tlaku. Necitlivosť v končatinách rúk.
PrsníkBolesť v lopatkách a opasku, tlak na hrudi. Chybne považovaná za srdcovú.

Lumbosakrálna prietrž, najbežnejšia. Vyskytuje sa v dôsledku prasknutia disku bedrovej chrbtice. Bedrová hernia vedie k zakriveniu chrbtice a rozvoju skoliózy.

Ovplyvňuje kolenný kĺb a chodidlo pri kompresii nervových zakončení, čo má následky krívania a zhoršenej citlivosti končatín. Existuje obmedzený pohyb od neznesiteľnej bolesti, ktorá dlho nezmizne. Poruchy obehu v panvových orgánoch vedú k problémom s močením.

Kýla krčnej chrbtice, ďalšia najbežnejšia. Nervové vlákna prechádzajú cervikálnou oblasťou, ktoré ovplyvňujú fungovanie celého organizmu. Poškodenie nervových zakončení vedie k poruche vnútorných orgánov, svalového tkaniva, poruchám obehového systému. Poškodenie sluchu, pamäte a vestibulárneho aparátu.

Hrudná prietrž je zriedkavá. Medzistavcové platničky sú silne vyklenuté a poškodené nervové zakončenie. Diagnóza je možná iba v neskorom štádiu vývoja. Bolesť prietrže hrudnej oblasti je porovnateľná s bolesťou srdca, príznakmi angíny pectoris. Dýchavičnosť a medzirebrová neuralgia.

Schmorlova kýla

Alebo „Schmorl uzlík“ - má vrodenú patológiu, ktorá sa získava menej často. Asymptomatické ochorenie. Chrupavka chrbtice pritláča medzistavcové platničky a preniká do samotného tela stavcov. Tvorba uzliny Schmorl v detstve je možná s rýchlym rastom dieťaťa, keď sa mäkké a kostné tkanivá vyvíjajú rôznou rýchlosťou..

Možným dôvodom vzhľadu je nasmerovaný vertikálny náraz. Zmena v štruktúre stavcov nemá vplyv na nervové zakončenie, nespôsobuje bolesť a nepohodlie. Schmorlova uzlina sa stanoví pomocou röntgenového alebo magnetického rezonancie. Schmorlova kýla je menej nebezpečná ako medziobratlová kýla.

Armáda: hernia call

Telesná príprava kreslíka nemôže byť absolútne dokonalá pre akýkoľvek problém s chrbticou. Asymptomatický priebeh hernií medzistavcov a Schmorl nie je dôvodom na oslobodenie od vojenskej služby.

Kritériá na vyšetrenie dysfunkcie miechy:

 • umiestnenia;
 • veľkosť;
 • oblasť opustenia;
 • stav svalovej hmoty;
 • šľachový reflex;
 • deformácia chrbtice;
 • množstvo.

Lekár vydá dokument s výsledkami testov a diagnózou. V prípade, že prietrž má veľkosť viac ako 8 mm, má vážne patológie, vývoj, zhoršené funkcie pohybového aparátu, obmedzenie pohybu - odklad, prijatie do rezervy alebo úplná výnimka z výzvy.

Príznaky miernej povahy, bez narušenia funkcie chrbtice, dávajú právo zvoliť si jednotky pre službu.

Pri výskyte viacerých spinálnych porúch s akoukoľvek kýlou sa odporúča liečebný cyklus s opakovaným lekárskym vyšetrením.

Ak je chirurgický zákrok nemožný, zbytočne nevyužitý a funkcie pohybového aparátu sú narušené, branca je zo služby úplne oslobodený.

Pri odporučení chirurgického zákroku sa odvedenec osobne rozhodne a má právo operáciu odmietnuť. Dostane však kategóriu, ktorá dáva právo na odklad.

Lekárska rada hodnotí použiteľnosť, ktorá zaraďuje jednu z piatich kategórií.

Priradená kategória určuje, či mladý muž bude slúžiť, dostane odklad, vojenský preukaz alebo jeho províziu.

Typy kategórií, odporúčané jednotky, nábor

kategórieStanovenie typu vojakovStanovenie vhodnosti
"AND"Akékoľvek jednotkyAbsolútna kondícia
"B" podkategórie: "B-1"Obmedzte výber vojakov v súlade s podkategóriami. - pohraničné a vzdušné jednotky;Vhodné na použitie, s výhradou odvolania
B-2-flotila, delostrelectvo, tankové jednotky;
B-3-údržba odpaľovacích zariadení v raketových silách, obrnených transportéroch a pechotných vozidlách, stráži, protilietadlových raketových a chemických jednotkách;
B-4-bezpečnosť vojenských komplexov
"AT"V mierovom období bol prepustený z vojenskej službyVojenský lístok je označený ako „obmedzený.“ Zápis s vydaním vojenského preukazu totožnosti.
"G"Odloženie odvolania o šesť mesiacov alebo rokDočasne nevhodné na vojenskú službu. Opätovné prepustenie provízie z liečby.
"D"Úplné oslobodenie od vojenskej služby s vydaním vojenského preukazu totožnostiOdvedenec nie je vhodný na vojenskú službu

Problémy s chrbticou podľa kategórií použiteľnosti:

 • kategória „B“ a jej podkategórie zahŕňajú zakrivenie chrbtice. Osteochondróza s poškodením menej ako troch stavcových platničiek. Spondylitída, s prejavmi deformácie a poškodenia nie viac ako 3 stavce. Prítomnosť Schmorlovej kýly bez patológií.
 • Kategória „B“ sa zaraďuje, keď je chrbtica ohnutá deformáciou, osteochondrózou a spondylitídou s poškodením viac ako 3 platní a stavcov.
 • „G“ je zjavná deformita chrbtice, posun stavcov s bolesťou, kompresné zlomeniny chrbtice, pooperačné podmienky v dôsledku odstránenia prietrže, ischias..
 • Kategória „D“ sa vydáva na reumatoidnú artritídu, ankylozujúcu spondylitídu, infekčnú spondylitídu s akútnymi exacerbáciami, najmenej tri ročne..

Pred podstúpením vojenskej lekárskej komisie sa musí branec poradiť s lekárom, aby získal dokumenty potvrdzujúce diagnózu.

Balík dokumentov by mal obsahovať:

 • názor ošetrujúceho lekára;
 • záver neurológa;
 • výpisy z pobytu v nemocnici;
 • výsledky röntgenového, počítačového alebo magnetického rezonancie.

Komisia starostlivo skúma predložené dokumenty. Ak sa osvedčenia, výpisy, výsledky röntgenového žiarenia urobia pred prijatím provízie, vyvolávajú pochybnosti. Je žiaduce sledovanie ošetrujúcim lekárom počas dlhšieho časového obdobia..

Činnosti brancu za účelom získania meškania alebo získania vojenského lístka v prípade problémov s chrbticou:

 1. V deň určený vojenským registračným a vojenským úradom je potrebné dostaviť sa a vyplniť žiadosť o lekárske vyšetrenie. Odporúča sa neodkladať vzhľad na návrhovej doske. Ak sa nenaplní návrh plánu plnenia brancov vojenskými jednotkami, komisia môže „zavrieť oči“ pred výskytom chorôb a vydať verdikt „zdravý“..
 2. Pri lekárskej prehliadke predložte zhromaždené lekárske doklady potvrdzujúce problémy s chrbticou.
 3. Dohodnite sa na ďalších skúškach navrhnutých komisiou.

Pri odporučení chirurgického zákroku sa odvedenec osobne rozhodne a má právo operáciu odmietnuť. Dostane však kategóriu, ktorá dáva právo na odklad.

Lekársku prehliadku vykonáva terapeut, chirurg, neurológ, psychiater, oftalmológ, otolaryngológ, zubár a urológ. Celkové zdravotné hodnotenie.

Ak jeden z lekárov zistí abnormality v oblasti stavcov, stačí vymenovať ďalšie vyšetrenie v nemocnici. Potom lekárska rada vojenského úradu registrácie a zaradenia rozhodne o vhodnosti pre vojenskú službu a pridelí kategóriu.

Video: "Berú Shmorlovu prietrž do armády?"

Vojenské ID s herniou

Vojenský preukaz sa vydáva, keď vojenská lekárska komisia vydá stanovisko k nemožnosti vojenskej služby. Odvedenec patrí do kategórie „B“ alebo „D“. Ak chcete získať vojenskú kartu, ak máte jednu z týchto kategórií, musíte potvrdiť diagnózu, ktorá je zahrnutá v zozname „Plány chorôb“. Diagnózu potvrdí nezávislá lekárska komisia, po ktorej nasleduje vyšetrenie lekárskej rady vojenského komisára.

Kýla a armáda

Aký typ kýly,

zaručuje oslobodenie od armády?

"Je vojenská služba s herniou nebezpečná?"

„Ktoré metódy zaručujú správnu diagnózu?“

„Existuje šanca nepristúpiť k hernii k armáde?“

Existujú rôzne typy kýly a každá z nich má svoje vlastné vlastnosti. V medicíne sa kýla nazýva patológia, ktorá podporuje uvoľňovanie akéhokoľvek orgánu z dutiny, kde musí byť v zdravom stave. Súčasne zostáva celistvosť membrán orgánov nezmenená..

Pomerne častým ochorením je vertebrálna kýla, ktorá v posledných rokoch začala ubližovať mladým ľuďom. Existujú dva hlavné typy vertebrálnej kýly: medzistavcová prietrž a prietrž.

Medzistavcová hernia je pomerne závažné ochorenie, pretože počas komplikácií je možné pozorovať tlak na miechu. Jednou z najbežnejších príčin objavenia sa medzistavcových prietrží je pokročilá osteochondróza. Samotná prítomnosť medzistavcových prietrží nie je dôvodom na oddialenie vojenskej služby, ale tu to všetko závisí od závažnosti choroby..

Prietržná kýla môže byť často vrodeným ochorením, ktoré je asymptomatické. Pri zdvíhaní závaží sa v chrbtici môžu vyskytnúť len zriedka bolesti. Toto ochorenie môže tiež viesť k zakriveniu chrbtice alebo k poraneniu. Ak choroba neprináša mladému mužovi viditeľné nepohodlie, nie je vyňatý z vojenskej služby.

Pupočná kýla je ďalším typom patológie, ktorá môže byť vrodená alebo získaná. Môže to byť spôsobené nadmernou fyzickou námahou, traumou v bruchu alebo náhlym prírastkom na váhe alebo znížením hmotnosti. Pri malej prietrži, ktorá nespôsobuje vážne nepohodlie, nie je branec oslobodený od vojenskej služby.

Ďalší typ kýly je slabý, môže byť vrodený alebo získaný v dôsledku vážnej fyzickej námahy. Toto ochorenie je dosť zákerné, pretože kedykoľvek môže dôjsť k rozdrveniu črevného fragmentu inguinálnymi svalmi a tento problém môže byť vyriešený iba núdzovým chirurgickým zákrokom. Pri tejto diagnóze sa väčšine rekrétov odloží výkon služby na celé obdobie liečby a rehabilitácie..

Medzistavcová prietrž môže spôsobiť priradenie nasledujúcich kategórií fitness:

 • „B“ - ak choroba nemá žiadne príznaky alebo je extrémne mierna.
 • "B" - ak dôjde k narušeniu motorickej funkcie končatín, operácia je nemožná alebo nepriniesla výsledok, a ak sa nájdu viac ako dve kýly.
 • „G“ - ak je pozorovaná exacerbácia choroby alebo ak je pacient v pooperačnom období.

Pri hernii Schmorl je brancovi zvyčajne pridelená kategória spôsobilosti „B“, čo znamená, že je vhodný na službu, ale pri výbere jednotiek môžu existovať obmedzenia. Iba v niektorých prípadoch môže byť branca zbavený služby v prípade zjavného funkčného poškodenia miechovej mobility.

V prípade pupočnej kýly, ak je malá, sú brancom najčastejšie priradené kategórie fitness „B“. Mladí ľudia s veľkými pupočnými kýlami, ktoré sa môžu vyskytnúť pri fyzickej námahe vo zvislej polohe, sú však úplne oslobodení od vojenskej služby..

Inguinálna hernia umožňuje odvedcovi získať odklad služby počas trvania operácie a zotavenia. A iba v niektorých prípadoch môžu byť mladí ľudia z hovoru úplne oslobodení:

 • keď existujú závažné poruchy pohybového aparátu
 • citlivosť dolných končatín sa výrazne znížila,
 • ak operácia nie je možná.

Ak sa operácia uskutočnila, ale bola neúčinná, pacient je tiež zbavený služby.

Pochybujete o svojej diagnóze alebo rozhodnutí IHC? Vojenskí právnici sú pripravení chrániť vaše záujmy na súde a poskytovať potrebné rady zadarmo. Kontaktujte nás!

Berú do armády s herniou, zvažujú rôzne typy chorôb

Mnoho ľudí sa pýta, či miecha môže byť prekážkou vojenskej služby. Existuje niekoľko druhov miechy. Preto, aby sme pochopili, či je do armády zavedená miecha, musíme zistiť rozdiely a ako môžu brániť vojenskej službe..

Neuropatológ je zodpovedný za kontrolu rastu, je to on, kto robí diagnózu.

Čo môže spôsobiť prietrž??

Existuje niekoľko dôvodov pre ich vzhľad:

 • Osteochondróza alebo iné choroby chrbta;
 • Zmeny súvisiace s vekom, v dôsledku ktorých sa mení štruktúra tkanív;
 • Vrodené problémy s chrbticou;
 • Nadmerné zaťaženie chrbtice;
 • zranenia
 • Sedavá práca. Sedavý spôsob života.

Hlavné typy patológie

Existujú dva hlavné typy kýly chrbtice:

 1. Zmena v štruktúre medzistavcových platničiek. Môže sa posúvať a vypadávať a vláknitý krúžok sa zlomí;
 2. Schmorlova kýla. Zmena miechy. Najčastejšie sa prejavuje ako nahromadenie na disku.

Na kontrolu prítomnosti chrbtice použite:

 • Počítačová tomografia;
 • Magnetická rezonancia;
 • röntgenový.
 • Schmorlova kýla

Berú Shmorlovu prietrž do armády? Najčastejšie sa človek narodí už s touto patológiou. Môže sa však objaviť aj to, že bola poškodená chrbtica alebo došlo ku skolióze 2 až 3 stupňa. Patológia je asymptomatická. Ale niekedy sa môžu vyskytnúť bolesti v chrbtici (najčastejšie, ak osoba mala na sebe ťažké veci).

Pri Schmorlovej kýle sa berú do armády, ak závažnosť choroby nie je maximálna. Najčastejšie tento typ patológie nezasahuje do služby, pretože odvedenec dostane kategóriu spôsobilosti B. To znamená, že osoba je prijatá, ale výber typu vojakov bude obmedzený..

Stáva sa, že choroba obmedzuje pohyblivosť chrbtice alebo po fyzickej námahe človek začne bolieť chrbát. S takýmito komplikáciami nebudú prijaté do armády.

Odrody Schmorlovej kýly

Existuje niekoľko odrôd:

 1. Multiple. Chrupavka preniká do kostnej časti chrbtice. Mnoho malých prietrží môže tvoriť veľký rast, ktorý blokuje voľný pohyb. Táto choroba sa veľmi často stáva prekážkou vojenskej služby;
 2. Malá kýla. Môže sa objaviť pri narodení a nezvyšovať sa. S takou patológiou môžu vziať do armády;
 3. Intrakorporální. Koncová doska je zničená a je vytvorená osteoskleróza. S takouto chorobou nebudú prijatí do armády;
 4. Central. Tvorí sa v kĺboch. Nie je príčinou uvoľnenia, pretože patológia je asymptomatická a dá sa liečiť bez chirurgického zákroku;
 5. predné Tvaruje sa pred chrbticu. Ľudia s takouto patológiou veľmi často trpia bolesťou, pretože to môže byť príčinou uvoľnenia;
 6. hlboký Vyskytuje sa u pacientov, ktorí trpia chronickou formou choroby. Tesnenia chrupavky môžu spôsobiť neznesiteľnú bolesť a pomalú reakciu. Táto patológia sa stane vážnou prekážkou, keď bude slúžiť v armáde;
 7. Zadná časť. Objaví sa v zadnej časti chrbtice. Všetko záleží na konkrétnom prípade;
 8. Chrupavkovitého. Rast pozostáva výlučne z chrupavky. Najčastejšie neexistujú žiadne príznaky as takou patológiou prichádzajú do služby;
 9. Single. Najbežnejší variant choroby. Ak choroba progreduje, osoba je prepustená zo služby;
 10. Kaudálna doska prietrž. Rast sa pritlačí do miechy. Táto patológia sa považuje za závažný základ pre vyňatie zo služby, pretože rast neustále rastie..

Odpoveď na otázku je, či berú do armády prietržnú kýlu - áno, berú ju, ak neblokujú pohyby.

Medzistavcová prietrž

Považuje sa za vážne ochorenie, pretože na miechu je tlak. Počas fyzickej námahy sa stáva silnejšou. Táto patológia sa môže vyskytnúť, ak má človek osteochondrózu a on odložil liečbu. Odpoveď na otázku, či vstúpia do armády s medzistavcovou prietržou, je áno, ale veľmi zriedka..

krčnej

Tieto hernie môžu mať nasledujúce príznaky:

 • bolesti hlavy;
 • Necitlivosť končatín;
 • vysoký tlak
 • Bolesť v krku, ktorá siaha až po lopatky a ramená..

Hrudné oddelenie

Príznaky môžu zahrnovať nasledovné:

 1. bolesť chrbta;
 2. Bolesť v srdci. Niekedy sa zdá, akoby niečo tlačilo na srdce;
 3. Bolesť v hrudi. V zriedkavých prípadoch je ťažké dýchať.

bedrový

Takáto patológia môže mať nasledujúce príznaky:

 • Bolesť dolnej časti chrbta, ktorá siaha až po zadok a boky;
 • Necitlivosť alebo kŕče na nohách;
 • Problémy s močením;
 • zápcha.

Liečia patológie rôznymi spôsobmi v závislosti od charakteristík ľudského tela..

tanínová

Táto diagnóza znamená, že rast uniká cez trieslovinový prsteň. Patológia môže byť odstrániteľná alebo opraviteľná.

Odpoveď na otázku, či sú zaradení do armády s inguinálnou prietržou, je takáto: táto choroba sa považuje za vážnu, a preto je branca zbavený povinnosti.

Ochorenie sa však dá vyliečiť chirurgickým zákrokom, pretože človek dostane jednoducho čas na liečbu. V závislosti od výsledku operácie sa spravodajca môže stať opäť spôsobilým alebo nevhodným na servis..

Ale aj keď je to vhodné, kategória platnosti nebude vyššia ako B..

pupočnej

Mnoho ľudí sa pýta, či prichádzajú do armády s pupočnou kýlou? Takáto patológia môže byť tiež dôvodom na prepustenie, ak sa stane príčinou bolesti brucha..

Ezofágová prietrž

Berú sa do armády s herniou diagramy pažeráka? Nie, pretože z tohto dôvodu sú tráviace orgány premiestnené, čo sa môže stať problémom pri fyzickej námahe.

Kategórie platnosti

Pri zložení šeku na vojenskom úrade sa osobe pridelí jedna z týchto kategórií:

 • A. Znamená, že branec je spôsobilý a schopný slúžiť v plnom rozsahu;
 • B. Spravodajca je v poriadku, ale pri výbere typu vojakov budú určité obmedzenia;
 • B. Odvedenec bude slúžiť v armáde iba počas vojny;
 • D. Táto choroba obmedzuje schopnosť osoby slúžiť. Má dostatočný čas na zotavenie;
 • D. Táto choroba úplne bráni možnosti vstupu do armády a ani čas ju nebude schopný napraviť.

Berú v armáde prietrž miechy??

Stupeň choroby nie je najdôležitejším faktorom. Všetko záleží na dôsledkoch a obmedzeniach, ku ktorým vedie. Napríklad osoba s vážnym stupňom sa môže cítiť pohodlnejšie ako s miernym stupňom. Každý prípad je jedinečný. A pri rovnakom stupni choroby môžu byť následky a obmedzenia odlišné..

Spravodajca bude preto môcť hodnotiť iba podľa svojho stavu. Existuje niekoľko korelácií kategórie fitnes a stupňa choroby:

 1. Príznaky choroby prakticky chýbajú. Človek sa takmer necíti nepohodlne alebo je vyjadrený slabou formou. V takýchto prípadoch bude fitness kategória B (možnosť vstupu do armády je zachovaná, ale armáda bude obmedzená);
 2. Človek má veľa kýly. V takom prípade sa zaradí kategória B (v čase mieru bude prepustený z funkcie mladík, ale v armáde bude slúžiť);
 3. Operácia je z nejakého dôvodu nemožná alebo táto operácia nepriniesla výsledok. Kategória B;
 4. Kýla spôsobila porušenie motorických funkcií tela. Kategória B;
 5. Muž mal operáciu kýly. Zaradí sa kategória G. (v okamihu, keď osoba nie je vhodná. Po určitom čase sa vykoná druhé lekárske vyšetrenie s cieľom skontrolovať patológiu);
 6. Ochorenie pokračuje vo veľmi komplexnej forme. Stav osoby sa môže kedykoľvek zhoršiť alebo pri fyzickej námahe pociťuje silnú bolesť. Kategória D.

Berie sa v armáde kýlová prietrž? Áno, ak to neporušuje funkčnosť a je asymptomatické. S cieľom pochopiť, či je osoba spôsobilá na službu, komisia kontroluje dva typy porušení:

 • Porušenia, ktoré obmedzujú pohyb osoby;
 • Bolesť, ktorá by mohla byť prekážkou v službe.

Príznaky prietrže

Existuje niekoľko príznakov choroby, ktoré spochybňujú možnosť vojenskej služby:

 1. Svaly začínajú atrofovať;
 2. Reflexná šľacha chýba;
 3. Citlivosť je výrazne znížená;
 4. Problémy s nervovými impulzmi;
 5. Ochorenie neustále pokračuje;
 6. Vrodená patológia;
 7. Ochorenie prechádza závažnou formou a obmedzuje činnosť vnútorných orgánov;
 8. Veľkosť prietrže je viac ako 8 milimetrov;
 9. Odvedcovi je pridelená operácia, ktorú odmietne alebo bola vykonaná, ale nedochádza k žiadnemu výsledku;
 10. Chirurgický zákrok nie je z akéhokoľvek dôvodu možný..

Liečba prietrže

Počas lekárskeho vyšetrenia lekár preskúma prietrž. Kontroluje:

 • Veľkosť rastu;
 • Jeho umiestnenie;
 • Ako to porovnáva s ostatnými časťami chrbtice;
 • Môže sa objaviť prolaps alebo dislokácia medzistavcového disku.

Mierne až stredne závažné ochorenie možno liečiť:

 1. masáž
 2. rehabilitácia;
 3. korzet;
 4. Iné terapie, ktoré nesúvisia s operáciami.

Ak má osoba závažnú formu choroby alebo nenavštívila lekára včas a to viedlo ku komplikáciám, operácii nemožno vynechať..

Lekárska komisia

Vo vojenskom registračnom a vojenskom úrade sa odvedenec podrobuje lekárskej prehliadke u rôznych odborníkov. Cieľom lekárov je otestovať schopnosť mládeže slúžiť v armáde. Nebudú predpisovať liečbu ani diagnostikovať..

Komisia kontroluje iba dokumenty o výskyte chronického ochorenia. Kategória choroby sa stanoví v závislosti od príznakov a závažnosti choroby..

Preto, aby ste dostali kategóriu, musíte:

 • Zhromaždite pomoc. Ak to chcete urobiť, musíte navštíviť lekára, u ktorého ste registrovaní. Napíše presnú diagnózu;
 • Vykonajte ďalšie vyšetrenie. Ak ste snímali röntgenové lúče, musíte ich aktualizovať.
 • Príďte na návrhovú dosku so zhromaždenou dokumentáciou;
 • Možno vám bude povedané, aby ste prešli ďalším testom;
 • Získajte kategóriu vypršania platnosti, ktorá bude odkazovať na výsledky testov..

Vojenský registračný a vojenský úrad veľmi starostlivo kontroluje všetky dokumenty. Ak bola diagnóza urobená nedávno, je pravdepodobné, že odborníci o tom pochybujú a vyžadujú ďalšie vyšetrenie..

Ak nemáte lekárske osvedčenie, výsledky röntgenového snímania a tomografie nie sú dostatočné. Preto, ak sa patológia objavila už dávno, poskytnite lekársku anamnézu. Zaznamenáva sa na lekársky záznam, ktorý sa skontroluje..

Získanie vydania je dosť ťažké. Potrebujete dlhú históriu a kontroly naznačujú, že ste narušili funkciu motora. V takýchto prípadoch dostanete oneskorenie potrebné na obnovenie. Po chvíli dostanete znova predvolanie a budete musieť znova podstúpiť lekárske vyšetrenie.

Komisia má v rukách dokument, ktorý opisuje všetky patológie, ktoré sa môžu stať prekážkou vojenskej služby. Medzi nimi je prietrž na chrbte.

Ak bola prietrž úspešne odstránená, a preto sa znovu objavila, bude branec prepustený z armády.

Ale aj pri miernom stupni choroby je možné dosiahnuť odloženie služby. Môže to byť potrebné, aby sa vývoj choroby nezhoršoval..

Je nemožné dať presnú odpoveď na otázku, či budú prijatí do armády s herniou. Všetko záleží na konkrétnom prípade a dôsledkoch patológie..

Berú do armády prietrž, je choroba kompatibilná so službou

Kýla je dnes jednou z najbežnejších chorôb, ktoré môžu z akéhokoľvek dôvodu prekonať v akomkoľvek veku. Existuje mnoho druhov tohto ochorenia, z ktorých každá sa vyznačuje svojimi vlastnými charakteristikami. Mnohí sa pýtajú, či berú v armáde kýlu..

Predtým, ako bude mladý muž poslaný do služby, je potrebné podstúpiť dôkladnú lekársku komisiu. Pracovníci vykonajú úplné preskúmanie, pričom zohľadnia všetky podrobnosti a nuansy. V prípade vážnych zdravotných problémov môže byť človek úplne vylúčený z vojenskej služby alebo môže byť odložený na určitý čas..

Dôležité! Na dosiahnutie takejto výnimky je potrebné poskytnúť úplný zoznam dokumentov, výsledky testov, ktoré potvrdia diagnózu. Po starostlivom prečítaní materiálov komisia vydá svoj výrok. V prípade pochybností sa odvedenec odošle na opätovné preskúmanie.

Prijmú službu s medzistavcovou prietržou

 • sedavý spôsob života;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • genetická predispozícia;
 • nepriaznivé podmienky prostredia.

Štatistiky ukazujú, že medzi mužmi v ťažnom veku malo problém s pohybovým aparátom asi tridsaťsedem percent.

Pre armádu je charakteristická zvýšená fyzická námaha, ktorá môže byť pre mnohých neúnosná. Preto sa mnohí zaujímajú o to, či vstúpia do armády s medziobratlovou kýlou.

Je dôležité pochopiť, že samotná diagnóza nie je ospravedlnením prepustenia z vojenskej služby. Komisia zohľadňuje formu, ako aj to, ako silne sa prejavuje..

V tomto prípade sa berú do úvahy všetky testy, lekárske záznamy.

Otázka, či sa dostanú do armády s herniou disku, je diskutabilnou otázkou. V niektorých prípadoch je muž uznaný za spôsobilého, v iných - nie. Niekedy s takouto diagnózou je človek poslaný do rezervy.

V niektorých situáciách nepíšu výnimku, ale poskytujú úľavu. Toto sa zvyčajne stáva, keď je osobe predpísaná operácia nasledovaná rehabilitačným obdobím..

Lehotu odkladu určujú výlučne vysokokvalifikovaní odborníci.

Armádna a trieslová kýla

Otázka, či sú zaradení do armády so slabinou prietrže, tiež nemá konkrétnu odpoveď. Všetko individuálne. Dnes sa takéto ochorenie zvyčajne lieči chirurgicky. Preto sa mužom s podobnou diagnózou poskytuje predĺženie liečby a rehabilitácie. Potom sa vymenuje druhá skúška, na základe ktorej sa určí, či existujú komplikácie alebo či sa dá poslať do služby. Sedemdesiat sedem zo sto rekrutantov sa po operácii cíti skvelo a môže byť poslané do armády.

Dôležité! Avšak v niektorých situáciách je chirurgický zákrok neúčinný, napríklad prietrž je príliš veľká, potom je branca nevhodný a je mu udelená výnimka..

Armáda pažeráka a kýla

Kýla pažeráka je dnes celkom bežná. Ide o chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k posunu vnútorných orgánov v oblasti hrudníka.

Prejavuje sa tak výraznými príznakmi, ako je bolesť v epigastrickej oblasti, chrbtová a lopatková, bedrová. Pálenie záhy je často pozorované. Či je pažerák pustený do armády s herniou, je vecou veľkého počtu brancov..

Na preukázanie ich nespôsobilosti je potrebné poskytnúť dokumenty na úplné preskúmanie vrátane výsledkov analýz.

Pre všetky vyššie uvedené je veľmi dôležitým diagnostickým kritériom fluoroskopia vnútorných orgánov, ktorá umožní presne určiť stupeň progresie ochorenia..

Liečba kýly a armáda

Jednou z najúčinnejších metód je špeciálna fyzioterapia, ktorej pravidelná implementácia vám umožní zbaviť sa nebezpečného ochorenia, výrazne posilniť svaly chrbta, hrudníka a brucha. Dobré výsledky sú dané cvičenia vykonávané vo vode. Výrazne znižujú zaťaženie chrbtice, ale súčasne umožňujú svalom pracovať v plnej sile.

Či už vstúpia do armády pomocou vertebrálnej kýly, je celkom bežná otázka. Vyžaduje sa úplné vyšetrenie a vo väčšine prípadov - podrobenie tela chirurgickému zákroku.

Preto je mladému mužovi poskytnutá lehota na vykonanie operácie a rehabilitačný kurz.

Komisia, ktorú tvoria vysokokvalifikovaní odborníci, v každom prípade určuje dĺžku obdobia zotavenia.

Bohužiaľ, mnoho druhov v poslednej dobe obťažovalo veľké množstvo ľudí. Mnoho mladých mužov trpí touto chorobou a zaujíma sa, či vezmú Shmorlovu prietrž do armády. Dnes je možné objasniť akékoľvek podrobnosti o tejto otázke, ale stojí za to urobiť všetko včas..

Odporúča sa nechať všetky osvedčenia, dokumenty z vyšetrení, aby ste mohli preukázať svoje ochorenie a získať požadované prepustenie alebo odloženie..

Ak máte všetky otázky, môžete sa obrátiť na špeciálne fóra, zistiť informácie od ľudí, ktorí majú skúsenosti v tejto oblasti, sledovať najnovšie údaje na oficiálnych webových stránkach..

Berú do armády prietrž

Kýla môžu byť rôznych typov. Každý z nich má svoje vlastné vlastnosti a ovplyvňuje ľudské telo rôznymi spôsobmi. Ak chcete odpovedať na žiadosť o to, či budú privezení do armády s herniou, musíte skutočne porozumieť charakteristikám rôznych druhov tejto choroby a ich prejavom..

Druhy chorôb

V medicíne sa prietrž nazýva patológia, ktorá sa prejavuje výstupom alebo vyčnievaním orgánu z dutiny, v ktorej musí byť v normálnom stave, pri zachovaní integrity membrán orgánov. Príčiny a príznaky všetkých druhov kýly sú rôzne.

Vertebral kýla a armáda

Miechová kýla je časté ochorenie, ktoré sa v posledných rokoch výrazne znížilo. Predtým staršia generácia trpela hlavne týmto ochorením. V roku 2018 si mnoho mladých ľudí sťažuje na problémy s chrbticou.

Dôvody tohto javu môžu byť:

 • Neaktívny sedavý spôsob života.
 • Fyzické zranenie.
 • Dedičná predispozícia.

Existujú dva hlavné typy vertebrálnej kýly: medzistavcové a prietržové kýly.

Schmorlova kýla a armáda

Termín Shmorli hernia sa vzťahuje na takúto zmenu medzistavcových platničiek, keď rastie v tkanive stavcov. V tomto prípade nenastane narušenie zásobovania krvou, pretože samotný stavec nemá krvné cievy a v dôsledku neprítomnosti nervových zakončení je patológia takmer asymptomatická. V zriedkavých prípadoch po zdvíhaní závaží môžu pociťovať bolesť..

Kôra Schmorl je najčastejšie vrodená, niekedy však môže byť dôsledkom zranenia alebo silného zakrivenia chrbtice. Rozhodnutie rady bude samozrejme závisieť od závažnosti prejavu choroby.

V zriedkavých prípadoch môže Schmorlova kýla spôsobiť funkčné poškodenie miechy. Spravidla však nespôsobuje hmatateľné nepohodlie, a preto je brancovi pridelená kategória „B“. To znamená, že je spôsobilý na vojenskú službu, ale obmedzený výber vojakov.

Herniatizovaný disk a armáda

Závažnejším ochorením chrbtice je medzistavcová prietrž.

Toto ochorenie začína zmenou štruktúry medzistavcových platničiek, potom sa vytrháva a vypadáva pri prasknutí vláknitého prstenca..

Nebezpečenstvo tejto patológie spočíva v tom, že vytvára tlak na miechu. Pomerne často je príčinou medzistavcovej prietrže pokročilá forma osteochondrózy.

Samotná prítomnosť medzistavcovej prietrže nie je dôvodom oneskorenia. Posudzuje sa všeobecný stav spravodajcu. V závislosti od závažnosti prejavov choroby komisia pridelí vhodnú kategóriu vhodnosti:

 1. Kategória „B“ sa zaraďuje v prípade, keď je choroba asymptomatická alebo jej prejavy sú slabo vyjadrené.
 2. Kategória „B“ sa môže zaradiť do nasledujúcich situácií: ak je narušená motorická funkcia dolných alebo horných končatín, ak je operácia nemožná alebo sa neuskutočnila, v prípade viacnásobnej (2 alebo viac) tvorby medzistavcových prietrží (vrátane prietrže).
 3. Kategória „G“ bude pridelená brancovi, ktorý má štádium exacerbácie choroby alebo je v pooperačnom období..

Získať oddych od armády s medzistavcovou prietržou nie je príliš ťažké. Je dôležité vopred sa poradiť s lekárom a podrobiť sa potrebným vyšetreniam. Ak sa odvedenec už sťažuje na výskyt kýly v komisii na vojenskom registračnom a zapisovacom úrade, ale v jeho zdravotnej dokumentácii nie je žiadny záznam o tejto otázke, bude ťažké dokázať závažnosť choroby..

Pupočná kýla a armáda

Pri pupočnej hernii u pacienta dochádza k vyčnievaniu vnútorných orgánov cez pupočný kruh mimo brušnej steny. Takáto abnormalita môže byť vrodená alebo získaná..

Príčinou vzniku pupočnej kýly môže byť:

 • Nadmerné cvičenie.
 • Ťažké poranenie brucha.
 • Obezita alebo náhly úbytok na váhe.

To, či sa do armády vezme mladý muž s pupočnou kýlou, závisí od veľkosti patológie. Ak je hernia malá (vo fyziologickom kruhu), nespôsobuje žiadne nepohodlie a nemôže zabrániť poskytovaniu služieb. Takýto branec dostane kategóriu „B“.

Či už berú armádu s kýlou chrbtice alebo s guľovou kýlou?

Kýla (lat. Hernia) - výstup orgánov z dutiny, ktorú bežne používajú, cez normálne existujúcu alebo patologicky vytvorenú dieru v anatomických formáciách, pričom sa zachováva integrita membrán, ktoré ich zakrývajú, alebo prítomnosť podmienok na to. Existujú herniálne výčnelky rôznych typov a každý má svoje vlastné vlastnosti. Preto pred rozhodnutím o vstupe do armády s herniou chrbtice a inými typmi hernií sa poďme zaoberať každou z nich osobitne, aby sme pochopili, ako sa líšia a ako môžu ovplyvniť fungovanie orgánov a systémov tela..

Vertebral kýla a armáda

Rozlišujú sa tieto hlavné typy kýly chrbtice:

 • Schmorlova kýla - vyčnievanie medzistavcových platničiek nad alebo pod stavcami, zatiaľ čo k posunom diskov nedochádza, najčastejšie je to výsledok malformácie kostného tkaniva, pri ktorej je narušená štruktúra a štruktúra stavcovej platne;
 • prietrž lumbosakrálnej alebo hrudnej oblasti - vznikajúci v dôsledku zmeny štruktúry medzistavcových platničiek, v ktorej je premiestnený a progreduje pri prasknutí vláknitého prstenca.

Schmorlova kýla a armáda

Vo veľkej väčšine prípadov je toto ochorenie vrodené, nesprevádzajú ho žiadne bolestivé príznaky a nepovažuje sa za vážnu patológiu..

Diagnostikuje sa spravidla náhodou pri RTG vyšetrení chrbtice alebo hrudníka. Pravdepodobnosť progresie tohto ochorenia je extrémne nízka..

Z tohto dôvodu vojenské úrady evidencie a prijímania takmer vždy priraďujú rekruty kategórie vhodnosti B. To znamená, že do armády berú Schernlovu kýlu, ale s obmedzením výberu vojenských odborov..

Schmorlova kýla a armáda môžu byť nezlučiteľné, ak sa v dôsledku choroby vyskytne obmedzená pohyblivosť chrbtice alebo citlivé poruchy. V takej situácii sa Schmorlova hernia nevezme do armády..

Medzistavcová kýla a vojenská služba

Medzistavcová hernia je vyčnievanie jadra medzistavcovej platničky do miechového kanála v dôsledku porušenia integrity vláknitého prstenca..

Lekári vnímajú túto patológiu ako závažnejšie ochorenie, pretože môžu spôsobiť silnú bolesť a vážne narušenie normálneho fungovania chrbtice v dôsledku kompresie na mieche..

Toto je nebezpečné ochorenie, ktorého jednou z bežných príčin je pokročilá osteochondróza..

Odpoveď na otázku, či sa do armády vezme armáda s medzistavcovou prietržou, sa nehodnotí iba neprítomnosťou alebo prítomnosťou kýly chrbtice. Vhodnosť na služby sa určuje posúdením porúch chrbtice s prietržou podľa článku 66 Choroby chrbtice a ich následkov. Zvyčajne môžeme rozlíšiť taký pomer choroby a kategórie spôsobilosti:

Miechový stavŽivotnosť
Asymptomatické alebo mierne príznakyB (vhodné pre službu s obmedzeným výberom typu vojakov)
Viacnásobná hernia (medzistavcové alebo Schmorl)B (výnimka zo služby a odpis)
Neoperovateľné prietrže alebo po neúčinnej chirurgickej liečbe
Kýla spôsobujúca zhoršenú motorickú a zmyslovú funkciu končatín
Stav po chirurgickej liečbe kýlyD (odklad zdravotného stavu, opätovné preskúmanie na konci odkladu)
Zhoršenie ochorenia so zhoršením

Pri medziobratlových kýlach sa berú do armády, ak je choroba asymptomatická a nespôsobuje dysfunkciu miechy.

Na vyňatie spod brannej povinnosti je potrebné potvrdiť prítomnosť progresie ochorenia, výskyt viacerých útvarov alebo závažné poškodenie funkcií: obmedzenie pohyblivosti chrbtice, pretrvávajúca bolesť, motorické alebo zmyslové poruchy.

Všetky tieto porušenia musia byť potvrdené lekárskymi dokumentmi. Ak je to k dispozícii, musí sa odvedenec podrobiť smeru lekárskej komisie na ďalšie vyšetrenie, aby sa objasnila závažnosť choroby..

Pažeráková hernia a volanie

Kýla pri otvorení bránice pažeráka (HAP) je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k presunu do dutiny hrudníka pažerákom bránice dolného pažeráka, žalúdka alebo vo veľmi zriedkavých prípadoch - črevnými slučkami..

Hlavné ťažkosti s týmto ochorením: bolesť v epigastrickej oblasti, pocit pálenia pozdĺž pažeráka a za hrudnou kosťou, pálenie záhy, zvracanie vzduchom. Táto patológia sa zisťuje pri FGS a dôležitým diagnostickým vyšetrením je fluoroskopia pažeráka a žalúdka s perorálnym kontrastom s báriom, ktoré je predpísané na čo najpresnejšie stanovenie stupňa choroby..

Vyšetrovanie spravodajcov s touto patológiou je upravené v článku 60 rozvrhu chorôb..

Pri hiátovej prietrži sa bránica neberie do armády, ak je jej diagnostikovaná:

 • Stupeň GPOD III (spolu s brušným segmentom pažeráka a kardií časť tela žalúdka padá do hrudnej dutiny);
 • Stupeň GPOD II (predsieň žalúdka a kardia umiestnená nad bránicou).

Ak vyšetrenie odhalí HPOD prvého stupňa (brušný pažerák je vyšší ako bránica a kardia je na jeho úrovni), vyšetrenie sa uskutoční podľa článku 60 ods. 60, podľa ktorého sa zaradí do kategórie fitness B4, ktorá nie je vyňatá z vojenskej služby..

Pupočná prietrž a výzva na servis

Odpoveď na otázku, či berú armádu s pupočníkovou prietržou, závisí od jej veľkosti. To, či sa stane výnimkou z armády, je možné nájsť v článku 60 Zoznamu chorôb.

Budú poslaní slúžiť v armáde s malou pupočníkovou prietržou, ktorá svojou veľkosťou nepresahuje fyziologický pupočníkový prsteň, pretože nespôsobuje nepohodlie a nespôsobuje bolesť..

Pri malej pupočnej kýle bude brancovi pridelená kategória B spôsobilosti a bude uznaná za vhodnú pre vojenskú službu.

Mladí ľudia s veľkými alebo miernymi opakujúcimi sa prietržami prejavujúcimi sa vo fyzickej polohe vo vzpriamenej polohe tela sú z hovoru vylúčení..

Lekári vojenskej lekárskej komisie môžu po tom, čo videli dôvod, poslať branca na operatívnu liečbu a zaradiť do kategórie fitness G - dočasne nevhodné na toto obdobie, ale odvedenec sa rozhodne použiť tento smer, alebo nie, pretože má právo odmietnuť chirurgický zákrok.

Inžinierska hernia a vojenská služba

Diagnóza trieslovej kýly je patologický výčnelok peritoneum do dutiny trieslového kanálika, ktorý má zaoblený tvar. Na otázku, či vstupujú do armády s inguinálnou herniou, neexistuje definitívna odpoveď. Ide o to, že toto ochorenie sa vďaka chirurgickému zákroku veľmi efektívne lieči.

Vo väčšine prípadov sa preto s takouto patológiou oneskoruje chirurgické ošetrenie a zotavenie.

Po úspešnom ošetrení sa uskutoční druhá komisia, na ktorú sa budú musieť vrátiť všetci špecializovaní lekári, a ak dôjde k úplnému uzdraveniu bez komplikácií, je poslaný do služby armáda.

Ak sa však vyskytne problém, ako je relaps, výčnelok je príliš veľký alebo chirurgický zákrok je z nejakého dôvodu nemožný, je nábor považovaný za nespôsobilého a je vyňatý z vojenskej služby..

Inguinálna hernia sa teda do armády nevezme, ak má branca:

 • Opakovane sa opakujúcim veľkým vonkajším prietržiam, ktoré si vyžadujú manuálne výhody alebo vodorovnú polohu tela alebo porušujú funkcie vnútorných orgánov, sa zaraďuje do kategórie fitness D
 • Stredne veľké, opakujúce sa vonkajšie prietrže objavujúce sa vo vertikálnej polohe tela počas fyzickej námahy a kašľa - je zaradená kategória fitness B.

Lekári vojenského úradu evidencie a prijímania môžu navrhovateľovi odložiť chirurgické ošetrenie. Postúpenie na ošetrenie je právom a nie povinnosťou, takže samotný branec sa rozhodne, či vyhľadá lekársku pomoc alebo nie, a vojenský úrad pre jeho zaradenie ho nemôže prinútiť. Odmietnutie vykonať operáciu nebude predstavovať vyhýbanie sa prípadom brannej povinnosti.

Kýla a armáda - pripúšťajú, že slúžia na to, ako získať výnimku, opis, príčiny a typy chorôb: medzistavcové, Schmorl, pupočné, ingvinálne

Medzistavcová hernia je jedným z najbežnejších ochorení pohybového aparátu

Medzistavcová hernia je ochorenie chrbtice, pri ktorom je narušená integrita vláknitého kruhu medzistavcových platničiek a jej jadro buničiny vyčnieva do priestoru miechového kanála..

Kýla je veľmi zákerná - vyvíja sa nepostrehnuteľne, iba niekedy si to pripomína bolesti hlavy v chrbte. Toto ochorenie sa považuje za jednu z najbežnejších patológií chrbtice - v Spojených štátoch amerických bolo v roku 2018 vykonaných 200 000 prípadov..

operácia prietrže. V Rusku tento problém nie je o nič akútnejší.

A hoci sa to považuje za „chorobu súvisiacu s vekom“, v posledných desaťročiach ju stále viac trpia mladí muži v ťažnom veku..

V dôsledku toho sa otázka stáva relevantnou: berú v armáde kýlu? Nemožno naň odpovedať v monosyllable, pretože existuje niekoľko typov tohto ochorenia, môže ovplyvniť rôzne časti chrbtice, môže sa líšiť v závažnosti.

Až po preštudovaní všetkých vyššie uvedených nuancií rozhodne vojenský lekársky výbor o tom, či sa mladý muž môže pripojiť k armáde s medzistavcovou prietržou.

Prečo sa v chrbtici vyskytuje prietrž?

Chrbtica je jednou z hlavných častí ľudskej kostry. Skladá sa z 33 alebo 34 stavcov a 24 medzistavcových platničiek.

Úlohou tohto zariadenia je zaistiť flexibilitu chrbtice a tlmenie nárazov počas behu, skákania, chôdze.

Disky rôznych častí chrbtice sa líšia veľkosťou, ale majú podobnú štruktúru: všetky pozostávajú z hustého vláknitého vonkajšieho prstenca a gélového jadra..

V medicíne sa prietrže nazývajú patológie, pri ktorých orgán opúšťa dutinu v normálnom stave. Je to možné v priestore medzi svalmi, pod kožou, v dutine alebo vreckách tela. Je známych veľa typov tohto ochorenia, najbežnejšie sú brušné alebo brušné prietrže.

V normálnom stave je disk umiestnený prísne medzi telom dvoch susedných stavcov a nepresahuje tieto hranice. Jej výstupok do alebo z chrbtice sa nazýva medziobratlová kýla..

Hlavnou príčinou tejto patológie je osteochondróza - degeneratívna deštrukcia chrupavkového tkaniva vláknitej chrupavky..

Patologický proces začína sušením vnútorného jadra, po ktorom disk stráca svoje elastické vlastnosti a vonkajší vláknitý kruh začína praskať a delaminovať. Potom sa v ňom objavia medzery, do ktorých sa vytlačí obsah disku.

Zoviera nervové zakončenie, ktoré reguluje činnosť rôznych vnútorných orgánov. Porušenie inervácie môže viesť k strate motorickej funkcie alebo citlivosti oblasti kože, atrofii svalov alebo k nesprávnemu fungovaniu vnútorných orgánov..

Porušenie nervového koreňa medzistavcovej prietrže

Prečo to tak nie je úplne jasné. V takýchto procesoch bezpochyby zohrávajú dôležitú úlohu dedičné faktory..

Okrem toho zvýšená fyzická aktivita, nadváha, zakrivenie chrbtice alebo práca v nepohodlnej polohe prispievajú k tvorbe medzistavcových prietrží..

Ochorenie sa často vyvíja u ľudí s abnormalitami pohybového ústrojenstva, poraneniami miechy, metabolickými poruchami (diabetes mellitus)..

Kýly sa môžu objaviť v rôznych častiach chrbtice, ale bedrová oblasť trpí častejšie ako ostatné - zažívajú najväčší stres. Patológie krčnej chrbtice sa pozorujú menej často a ešte menej hrudníka.

Ochorenie má niekoľko štádií:

 • Posun disku je spočiatku nevýznamný, je 2 až 3 mm. Toto sa nazýva prolaps disku;
 • Miešanie pri asi 4 mm sa nazýva vyčnievanie disku. Jadro však stále zostáva vo vonkajšom krúžku;
 • Ďalší vývoj patologického procesu vedie k prasknutiu vláknitej kapsuly a vytláčaniu jadra za ňu. Táto fáza choroby sa nazýva extrúzia disku. Vyznačuje sa drvením prietrže miechy, čo vedie k vzniku tzv. Radiulárneho syndrómu;
 • Štvrtá fáza vývoja sa nazýva sekvestrácia disku. Vyznačuje sa úplným odtokom jadra z vláknitej kapsuly, čo často vedie ku kompresii miechy..

Malo by byť zrejmé, že prejavy medzistavcovej prietrže do značnej miery závisia od jej umiestnenia. Ak disk vyčnieva dozadu (dorzálna prietrž), zužuje miechový kanál a tlačí na obsah miechy.

Pri laterálnom bočnom výčnelku trpia korene miechových nervov. Kýly niekedy neovplyvňujú vôbec miechu alebo nervové korene - potom patológia pokračuje takmer bez klinických prejavov..

Existuje tiež difúzna prietrž, ktorá je sprevádzaná úplným zničením vláknitého prstenca.

Klinický obraz choroby

Príznaky tohto ochorenia do značnej miery závisia od jeho lokalizácie..

Kýla v bedrovej alebo sakrálnej oblasti spôsobuje bolesť v stehne, slabosť štvorhlavého svalu, pokles Achillovho reflexu a nedostatok adekvátnej liečby môže viesť k narušeniu funkcií panvových orgánov..

Kýla v krčnej chrbtici môže spôsobiť atrofiu lichobežníkových a deltových svalov, silnú bolesť v ramene, rukách a prstoch a na hrudi, čo môže viesť k črevnej dyskinézii, pankreatickej nedostatočnosti a ťažkostiam s prehĺtaním..

V počiatočných fázach jej vzniku má prietrž obvykle latentný priebeh. Potom začína bolesť v oblasti chrbtice, kde je lokalizovaná patológia. Okrem toho sa na začiatku vyskytujú pri fyzickej námahe, ale prechádzajú v pokoji. Keď sa prietrž zväčšuje, bolesť sa stáva permanentnou, dochádza k svalovo-tonickému napätiu v paravertebrálnej oblasti.

Pri neprítomnosti adekvátnej liečby môže choroba viesť k mnohým komplikáciám:

 • Radikálny syndróm. Vyskytuje sa pri kompresii miechových nervov. V počiatočnom štádiu je syndróm charakterizovaný intenzívnou bolesťou („bolesti chrbta“), potom sú narušené funkcie orgánov alebo sa stráca citlivosť v oblasti radikálovej inervácie;
 • Diskogénna myelopatia. Táto patológia sa vyskytuje pri stláčaní miechy. Po prvé, motorická funkcia trpí pri lumbálnej prietrži, sú možné abnormality brušnej dutiny a panvy;
 • Syndróm stavcov. Prejavuje sa pri stláčaní stavcov, zvyčajne sa vyskytuje v krčnej chrbtici. Charakteristické príznaky syndrómu sú časté bolesti hlavy, zhoršená koordinácia pohybov, hučanie v ušiach, mdloby.

Je potrebné poznamenať, že vyššie uvedené komplikácie sú dosť nebezpečné a bez vhodného ošetrenia sa veľmi rýchlo stanú nezvratnými.

Berú do armády medzistavcovú prietrž

Medzistavcová kýla je veľmi závažné a nebezpečné ochorenie, ktoré nielenže výrazne zhoršuje život pacienta, ale tiež ukladá vážne obmedzenia na mobilitu a fyzickú aktivitu. Medzistavcové prietrže a armáda sú preto zle kompatibilné koncepcie.

Existujú však dôležité nuansy: samotná diagnóza nie je vyňatá z vojenskej služby, ale všeobecný stav mladého muža. Inými slovami, odborníci lekárskej komisie rozhodujú o vhodnosti armády na základe prejavov a závažnosti choroby..

Aby sa nevstúpil do armády s kýlou chrbtice, musí mladý lekár lekárom dokázať, že má závažné poruchy spôsobené patológiou - napríklad dysfunkcia vnútorných orgánov..

Armáda je ťažkou fyzickou námahou, preto s ťažkými formami kýly vo vojenskej službe neberú

Medzistavcová kýla sa vykonáva podľa článku 66 rozvrhu chorôb. Prax ukazuje, že toto ochorenie vám umožňuje získať nasledujúce kategórie fitness:

 • "B". Mladý človek môže získať túto kategóriu, ak je klinický obraz choroby úplne zlý alebo úplne chýba. V tomto prípade bude vzatý do armády, ale výber druhu vojakov bude značne obmedzený;
 • "AT". Táto kategória sa zaraďuje, ak choroba viedla k významnému zhoršeniu pohybových funkcií alebo ak ovplyvnila fungovanie vnútorných orgánov, ako aj v prítomnosti viacerých patológií. Podáva sa po neúčinnej operácii alebo pri vedomom opustení;
 • "G". Túto kategóriu zvyčajne získavajú osoby zodpovedné za vojenskú službu po operácii alebo v prípade zhoršenia choroby. Majú nárok na odklad a opätovné preskúmanie po termíne stanovenom IHC.

Mladý muž musí byť pripravený udržať svoju diagnózu. Musí poskytnúť lekárskej komisii údaje z röntgenového vyšetrenia a zdokumentovať opakované žiadosti o pomoc..

Obvykle sa rekruti s diagnózou „medziobratlovej hernie“ posielajú na ďalšie vyšetrenie, ktoré okrem konvenčného röntgenového žiarenia môže zahŕňať zobrazovanie magnetickou rezonanciou a počítačovú tomografiu, myelografiu, neurologické vyšetrenie, vaskulárne vyšetrenie..

Armáda a kýla Schmorl: berte alebo nie

Ďalším ochorením spojeným s patológiou diskov miechy je Schmorlova kýla. Pri tejto patológii disk nevyčnieva z chrbtice, ale je "vytlačený" priamo do tela horného alebo dolného stavca, priamo do jeho kostnatého hubovitého tkaniva..

Spravidla je toto ochorenie vrodené, menej často sa vytvára v ranom detstve. Ochorenie zvyčajne postihuje bedrovú alebo hrudnú chrbticu. Niekedy existuje viac hernií Schmorla. Spravidla sú malé..

Výskyt niekoľkých malých prietrží naraz je charakteristický pre vrodené patologické stavy kostného tkaniva..

Pri Schmorlovej kýle sa disk „vtlačí“ priamo do kostného tkaniva stavca. Toto ochorenie je zvyčajne vrodené.

Dôvody rozvoja Schmorlovej kýly ešte nie sú úplne objasnené. Dedičný faktor samozrejme hrá rozhodujúcu úlohu v patogenéze choroby..

Získaná forma choroby môže byť výsledkom poranení chrbtice - zlomeniny, dislokácie, ťažké modriny - alebo jej zakrivenie (kyphosis, skolióza)..

Ďalším dôvodom je degeneratívne ochorenie kostí - osteoartróza a osteoporóza. Získaná Schmorlova kýla sa zvyčajne vyvíja už v starobe.

Toto ochorenie je spravidla asymptomatické. Niekedy sa pacienti sťažujú na nepohodlie alebo bolesti chrbta, svalové napätie, znecitlivenie končatín.

Ešte väčším problémom je oslabenie chrbtice - pri ťažkom zaťažení sa môže stavca postihnutá prietržou jednoducho zlomiť.

Ľudia, ktorí majú Schmorlovu prietrž, o tom často ani nevedia, prítomnosť patológie sa dá určiť pomocou počítačovej tomografie alebo MR..

Armáda so Schmorlovou prietržou sa zvyčajne prijíma, kategória sa zaraďuje v závislosti od stupňa vývoja a závažnosti patológie. Toto ochorenie sa spravidla nepovažuje za vážne ochorenie. Výnimku z armády možno získať, iba ak je choroba sprevádzaná závažnými funkčnými poruchami chrbtice:

 • Patológia postupuje rýchlo a jej klinický obraz sa rýchlo mení;
 • Ak sa zistia porušenia v štruktúre troch alebo viacerých stavcov;
 • S významnými dysfunkciami chrbtice, ktoré majú za následok znecitlivenie končatín alebo silnú periodickú bolesť, sa zvyšuje zakaždým.

Mladí muži s podobnou diagnózou zvyčajne dostanú kategóriu „B“ a idú hájiť svoju vlasť, ale výber miesta výkonu služby je obmedzený..

Pupočná prietrž: vezmite si ju alebo nie pre pohotovostnú službu

Umbilikálna prietrž je výčnelok omentum a časti čreva v pupočnom kruhu. Táto choroba sa spravidla vyvíja u detí v počiatočnom období života, ale trpia ju dospelí. Príčinou choroby môže byť nadmerná fyzická námaha, nadváha, dlhodobý kašeľ, zápcha, zlý vývoj brušných svalov, zranenia alebo operácie.

Toto ochorenie je sprevádzané neustálym pocitom nevoľnosti a bolesti v strednom bruchu. Najviditeľnejším symptómom pupočnej kýly je však výskyt charakteristického výčnelku v pupku. Hlavným spôsobom liečby choroby je chirurgický zákrok..

Charakteristickým príznakom pupočnej kýly je výčnelok v pupku

Či vstúpi do armády mladý muž s pupočnou kýlou, závisí predovšetkým od jeho veľkosti. Ak je malý, bude pravdepodobne vyzvaný, aby mu pridelil „obmedzenú“ kategóriu „B“..

V prípade veľkej a dobre definovanej patológie sa na vojenského dôstojníka vzťahuje článok 60 Bieloruskej republiky. Výnimku zo služby možno získať pri veľkej a opakujúcej sa prietrži, ktorá sa prejavuje po fyzickej námahe.

Po operácii hernie má spravodajca nárok na oneskorené zotavenie.

Je možné slúžiť pri slabinovej prietrži

Inguinálna hernia je patologický proces prenikania brušných orgánov do trieslového kanálika. Toto je jedna z najbežnejších druhov tejto choroby. Najčastejšie ho postihujú muži - predstavujú viac ako 90% prípadov.

Príznaky slabinovej prietrže sa môžu vyvíjať po dlhú dobu alebo sa môžu objaviť neočakávane. Najcharakteristickejšie z nich sú:

 • pretrvávajúca bolesť v oblasti brucha a slabín;
 • zápcha a nadúvanie;
 • bolesť pri močení;
 • škytavka, nevoľnosť a zvracanie;
 • bolesť čriev.

Najdôležitejším prejavom choroby je prítomnosť prietrže samotnej - nádorový výčnelok v trieslovine..

Malo by sa poznamenať, že malé kýly nesmú spôsobiť majiteľovi bolesť alebo nepohodlie.

Nedostatok včasnej liečby môže viesť k závažným komplikáciám: porušenie prietrže, črevná obštrukcia, zápal pobrušnice a peritonitída. V tomto prípade je nevyhnutná neodkladná operácia..

Vývoj inguinálnej hernie je uľahčený poklesom svalov a väzov brušnej steny, nadváhou, zápchou, predĺženým kašľom a ťažkou fyzickou námahou spojenou so zdvíhaním veľkej hmotnosti. Dedičná predispozícia bezpochyby zohráva dôležitú úlohu pri rozvoji patológie - ak už bola v rodine postihnutá ingvinická kýla, pravdepodobnosť ochorenia sa niekoľkokrát zvyšuje..

Na otázku, či berú armádu s inguinálnou herniou, nie monosyllabickou odpoveďou - sa rozhoduje od prípadu k prípadu. Prieskum o náboroch s touto patológiou sa vykonáva podľa článku 60 RB.

Medicína sa naučila vyrovnať sa s touto chorobou pomerne efektívne, takže vo väčšine prípadov sú rekruti jednoducho liečení a následným zotavením jednoducho oddialení. Obvyklou liečbou je chirurgický zákrok. Nasleduje druhý prieskum, po ktorom sa mladý muž vydáva za svoju vlasť.

Samozrejme, ak sa v komisii zistí, že jeho zdravie je uspokojivé. Podľa štatistík takmer 80% mladých ľudí po absolvovaní cyklu invazívnej kýly prichádza do armády.

Oslobodenie od ťažkostí a pozbavení vojenskej služby s trieslovinovou kýlou môžete získať iba v dvoch prípadoch:

 • S veľkým množstvom patológie a jej pravidelnými relapsmi. V tomto prípade dostane mladý muž kategóriu „D“;
 • Pri miernej veľkosti prietrže a častých relapsoch choroby, ktorá sa vyskytuje vo zvislej polohe tela počas fyzickej námahy alebo kašľa. S týmto priebehom choroby je brancovi pridelená kategória „B“ a v mierovom období je vyňatá zo služby;
 • Je potrebné poznamenať, že pre získanie „neprekonateľných“ kategórií je dôležitá prítomnosť recidív choroby. Ale aj v tomto prípade mladý muž zvyčajne dostane odplatu a potom sa podrobí druhému vyšetreniu.

Môžete tiež dodať, že lekári uvedení v komisii nevykonávajú diagnózu a nepredpisujú liečbu. Ich úloha je iná: určiť, do akej miery je armáda vhodná na odvod..

Preto by sa mladý muž, ktorý má „nezvanú“ chorobu, mal pripraviť vopred na lekárske vyšetrenie: zhromaždil potrebné dokumenty, výpisy a podrobil sa ďalším vyšetreniam..

V takom prípade bude schopný získať vojenskú kartu oveľa rýchlejšie, vyhýbajúc sa zbytočnej byrokracii a problémom.

Ak máte nejaké otázky - nechajte ich v článku pod x. My alebo naši návštevníci na ne radi odpovieme.

Pupočná kýla a oslobodenie od armády: charakteristické znaky vyšetrenia ⋆ Ruské spoločenstvo brancov

Výčnelok pupka a pupočného tkaniva je spôsobený slabosťou pupočného prstenca. Kýla sa vyskytuje z rôznych dôvodov. V tomto prípade trpia ďalšie orgány brušnej dutiny. Kýla patrí k mnohým vonkajším chorobám.

Chirurgická liečba je častejšie indikovaná ako intenzívna starostlivosť alebo alternatívne metódy. Medicína zatiaľ nenašla riešenie lepšie ako funkčné. Zvážte, či vstúpia do armády s pupočnou kýlou a ako sa vyšetrí.

Funkcie vojenskej služby

Iba chirurgické metódy v boji proti prietržnej hernii poskytujú vynikajúce výsledky. Po chirurgickom zákroku a rehabilitácii je branný služba spôsobilá na použitie. Mladý muž však nemôže ísť na operáciu a čakať do veku 27 - 30 rokov na vojenský lístok zo zdravotných dôvodov a potom sa zbaviť choroby..

Takéto rozhodnutie je spojené s komplikáciami a neschopnosťou viesť plnohodnotný životný štýl. Hernia pupka je často vrodená vada v peritoneálnej stene, pri ktorej nie je možné hovoriť o žiadnej službe v armáde, a to ani pri chirurgickom zákroku..

Výsledkom objavenia sa prietrže môže byť nadmerná fyzická námaha, nadváha, prítomnosť nádoru, zápcha. Kýla sa lieči podľa čl. 60 Zoznamy chorôb. Aj keď je anomália malá, lekári podrobne zvážia možnosť odloženia alebo prepustenia z služby. Veľké kýly - záruka získania vojenského lístka zo zdravotných dôvodov.

Určenie kategórie platnosti

Najmä čl. 60 s. „A“ charakterizuje veľké novotvary, ktoré narúšajú fungovanie tráviaceho traktu. Ak je odvedenec v kategórii D, nepristúpi k armáde. Proces vyšetrenia spočíva nielen vo vizuálnom hodnotení priebehu choroby, ale aj v poskytovaní stanovísk od ošetrujúcich lekárov spravodajcu, u ktorého bol pozorovaný niekoľko rokov..

Ak je prietrž veľmi veľká (nad 25 cm), vyčnieva, narúša normálny životný štýl, akýkoľvek druh aktivity vrátane fyzickej aktivity je kontraindikovaný. Okrem toho mladý muž s touto patológiou môže mať závažné problémy s používaním toalety.

Najmä niektoré časti čreva sú blokované šírením prietrže a v dôsledku toho dochádza k porušovaniu. Fekálne masy nemajú schopnosť ustupovať podľa potreby a dochádza k chronickej zápche.

V tomto stave je vojenská služba prísne kontraindikovaná.

Definícia kategórie "B"

Nie všetky prípady a typy pupočnej kýly majú náznaky prepustenia z vojenskej služby. Malé vzdelanie nepoškodí službu. Ale ak to bolí, nedá odpočinok, prestávky, komisia rozhodne o odklade.

S malou prietržou sa dostanú do armády kategórie „B“. Ak je vzdelanie rozsiahle, narúša to, kazí životnú úroveň, počas vyšetrenia na vojenskom registračnom a prijímacím úrade sa uskutoční špeciálna prehliadka, pri ktorej lekári posúdia možnosť relapsu, ako aj stav choroby na rôznych pozíciách as potrebnými fyzickými účinkami..

Ako potvrdiť diagnózu

Úrad vojenského zaradenia bude vyžadovať príslušné dokumenty o výskyte choroby. Pupočníkovú herniu možno potvrdiť počas vyšetrenia a pri poskytovaní osvedčení a výpisov zo záverov ošetrujúceho lekára v mieste bydliska na okresnej klinike.

Pred začiatkom volania je vhodné podstúpiť lekársku prehliadku, vyšetriť, dohodnúť si termín a začať s liečbou alebo sa pripraviť na chirurgický zákrok. Iba v tomto prípade nebudú prijatí do armády po poskytnutí vojenského preukazu totožnosti zo zdravotných dôvodov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Môžu sa vyskytnúť včasné a neskoré pooperačné komplikácie. Komplikácie pooperačnej rany (hnisanie, hematóm, seróm a ligatúrna fistula) sú v rozsahu od 1 do 4% (M.
U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla.
metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!