loader

Hlavná

Späť

Berú do armády s herniou v roku 2020?

Na úvod by som chcel upriamiť pozornosť používateľov na skutočnosť, že každý druh kýly má svoje vlastné osobitné vlastnosti, takže to môže zistiť len kvalifikovaný odborník. Pokúsime sa dostať odpoveď na otázku, berú do armády prietrž? Predtým, ako bude branec poslaný do armády, musí sa podrobiť lekárskej prehliadke. Pri prehliadke na vojenskej registračnej a prijímacej kancelárii ani lekári neodkĺznu ani najmenšie podrobnosti spojené so zdravím budúceho vojaka. Preto, ak sa zistia vážne zdravotné problémy, vrátane prítomnosti prietrže, môže byť branec v ozbrojených silách úplne odstránený zo služby..

Na tento účel musí mladý muž poskytnúť vojenskej komisii všetky potrebné dokumenty, výsledky testov, ktoré by potvrdili liečbu prietrže, osteochondrózy, bolesti chrbta atď. Po preskúmaní poskytnutých materiálov lekár vydá rozhodnutie, či sa na spravodajcu vzťahuje konkrétny prípad alebo nie. Ak majú lekári podozrenie, neodvedie sa odvedenec na kliniku v mieste registrácie.

Berú v armáde prietrž miechy??

Dnes sú stavovce rýchlo mladšie, a to z dôvodu mnohých faktorov: nesprávny životný štýl, veľká fyzická námaha, niektoré choroby pohybového ústrojenstva sa dajú dediť. Podľa štatistík malo zo všetkých rekrutov 37% mladých mužov problémy s pohybovým ústrojenstvom (pozri článok, choroby, s ktorými nie sú braní do armády)..

Možno každý vie, že armáda je predovšetkým zvýšenou fyzickou aktivitou. Z tohto dôvodu majú rekruti a ich rodičia veľmi aktuálnu otázku: sú povolaní do služby s kýlou v chrbtici alebo nie? Najprv musíte pochopiť, že samotná prítomnosť choroby nie je dôvodom neslúži v armáde. Návrh výboru zohľadní typ kýly a stupeň jej prejavu. V takom prípade sa vezmú do úvahy záznamy v zdravotnej dokumentácii o nábore, výsledky testov a vyšetrenie mladého muža na plný úväzok. Po vydaní rozsudku sa každému brancovi pridelí kategória spôsobilosti:

 • "A" - branec je vhodný na vojenskú službu v akýchkoľvek jednotkách
 • „B“ - platné s malými obmedzeniami
 • „B“ - táto kategória zabezpečuje vojenskú službu výlučne počas vojny
 • „G“ - odvedenec dostane dočasný odpočinok, ak počas lekárskeho vyšetrenia bola zistená choroba, je stanovený čas na ošetrenie
 • "D" - bolo objavené vážne ochorenie, ktoré neumožňuje slúžiť v armáde

Odvod a prietrž chrbtice

Je potrebné zdôrazniť, že nie vždy je možné okamžite určiť, či je mladý muž spôsobilý na vojenskú službu. Predpokladajme, že ak je diagnostikovaná hôrka Schmorl, v niektorých prípadoch je branec považovaný za spôsobilého, niekedy v súlade s obmedzeniami (môžete slúžiť v akejkoľvek armáde okrem elitných a špeciálnych síl). Existujú situácie, keď sa pri rovnakej diagnóze do rezervy pošle branca. Mladí ľudia niekedy nedostanú prepustenie, ale odplatu. Najčastejšie sa to stáva, keď sa má odložiť operácia s ďalšou rehabilitáciou. Spravodajca môže počítať s oneskorením. Konkrétne termíny určujú lekári.

Berú v armáde slabinovú prietrž??

Niekoľko slov o tom, čo predstavuje toto ochorenie, je výstup herniálneho vaku cez zväčšený trieslový kruh. Tento typ prietrže môže byť opraviteľný a nezmeniteľný. Čo je tiež dôležité, táto patológia môže byť vrodená a získaná v dôsledku nadmernej fyzickej námahy. Toto ochorenie najčastejšie prebieha úplne bezbolestne, zatiaľ čo výstupok je viditeľný dokonca aj voľným okom. Nebezpečenstvo a zákernosť choroby spočíva v tom, že môže dôjsť k inguinálnemu porušeniu svalov črevného fragmentu, potom sa jednoducho nemôžete obísť bez núdzového chirurgického zákroku..

Otázka, či vstúpia do armády s inguinálnou kýlou, samozrejme neexistuje. Ide o to, že v súčasnosti je toto ochorenie vďaka chirurgickému zákroku veľmi efektívne liečené. Preto sa vo väčšine prípadov povoľujúcim pracovníkom s takouto patológiou odloží čas na dokončenie celého postupu liečby a regenerácie. Po úspešnom ošetrení sa uskutoční druhá komisia a ak sa zaznamená úplné uzdravenie bez komplikácií, spravodajca spolu so zvyškom vojakov zažije všetky ťažkosti a radostné chvíle vojenskej služby. Podľa všetkých rovnakých štatistík v 77% zo 100 verbári majú pocit, že sa im darí po výkone operácií a že slúžia bezpečne v armáde..

Ak sú však relapsy, prietrž je príliš veľká alebo chirurgický zákrok z nejakého dôvodu nie je možné, branca sa považuje za nespôsobilého a je úplne vyňatý z vojenskej služby. Pamätajte si, že v ruskom práve je taká choroba, ako je trieslovinová prietrž, upravená v článku 60, ktorý je v armádnom dokumente „Plány chorôb“ a ktorý je vyňatý z povinnosti vydať sa. Je dôležité pochopiť, že kategóriu platnosti určuje výlučne odborník v závislosti od konkrétnej diagnózy..

Chcel by som poznamenať zaujímavý fakt, že branec má právo samostatne rozhodnúť, či sa obrátiť na špecialistov o pomoc alebo nie. Hlavným poslaním lekárskej komisie je zhodnotiť pripravenosť mladého muža na vojenskú službu v ruských ozbrojených silách. Nie sú tu diagnostikované, algoritmy liečby nie sú predpísané. Pri identifikácii chronických chorôb, vrátane všetkých druhov kýly, lekári pracujú s poskytnutými lekárskymi dokumentmi. Ak bola diagnóza ingvinálnej prietrže stanovená pred telefonátom, lekári môžu pochybovať o výskyte tejto choroby a poslať brancu na ďalšie lekárske vyšetrenie, takže nebuďte príliš leniví na to, aby ste si prečítali, ako sa odloženie z armády robí na štúdium - nepochybne bude užitočné pre všetkých mladých mužov..

Pamätať! Zdravie je to najcennejšie, čo človek má! Preto s týmto problémom pristupujte s úplnou vážnosťou a zodpovednosťou.!

Schmorlova kýla bola objavená - vstupujú do armády?

Pred prijatím mladých ľudí na vojenskú službu musia branci podstúpiť dôkladné lekárske vyšetrenie. Počas tejto udalosti z lekárov neunikne ani jeden detail týkajúci sa zdravia induktora.

Ak dôjde k vážnym odchýlkam, potom môže mladý muž napísať osvedčenie o tom, že nie je vhodný na vojenskú službu.

Schmorlova kýla je iba jednou z chorôb, pri ktorých sa možnosť vojenskej služby vážne spochybňuje.

Nebezpečenstvá a možné následky choroby ↑

Schmorlova hernia sa vyznačuje závažnými dystrofickými zmenami v chrupavkovom tkanive, ktoré sa zo svojho normálneho umiestnenia v medzistavcovej platničke pohybujú priamo do tela chrbtice.

Táto odchýlka sa môže vyskytnúť na pozadí iných chorôb spojených s chrbticou. Schmorlova hernia sa často objavuje aj v dôsledku pokročilého štádia kyfózy, osteoporózy, Scheuermann-Mauovej choroby..

Príčiny choroby ↑

V súčasnosti je Schmorlova kýla pozorovaná v rekordnom počte mladých ľudí.

Ide o to, že väčšina tínedžerov uprednostňuje trávenie voľného času pred počítačom alebo TV.

To nielen nepriaznivo ovplyvňuje držanie tela, ale následne môže viesť k vážnym ochoreniam spojeným s chrbticou..

Okrem neaktívneho spôsobu života môže nadmerná fyzická aktivita viesť k objaveniu Schmorlovej kýly.

Nenápadný, prudký nárast hmotnosti zvyčajne spôsobuje veľké zaťaženie medzistavcovej chrupavky, čo vedie k poškodeniu ich tkaniva..

Ďalším faktorom vyvolávajúcim výskyt prietrže je vážne povolanie v atletickom športe..

Intenzívna fyzická aktivita niekedy narušuje štruktúru medzistavcových platničiek, ktoré sa následne presunú na chrbticu. Preto je vhodné zabezpečiť, aby fyzická aktivita bola mierna..

Lekári poznamenávajú, že niektorí pacienti majú genetickú predispozíciu na výskyt prietrže.

Je to kvôli zlému metabolizmu - keďže dostatočné množstvo mikroživín nevnikne do medzistavcových platničiek, nemôže sa normálne vyvíjať, v dôsledku čoho môže pohybový aparát zostať horší..

V tomto prípade sa dystrofické zmeny v chrupavke stavcov objavujú s vysokou pravdepodobnosťou.

Klinické prejavy choroby ↑

Aby ste pochopili celé nebezpečenstvo Schmorlovej kýly, mali by ste sa oboznámiť s príznakmi, ku ktorým vedie.

Nebezpečenstvo choroby spočíva v prvom rade v tom, že Schmorlova kýla sa ako také znaky neprejavujú..

To znamená, že pre človeka, ktorý mal toto poranenie chrbtice relatívne nedávno, bude ťažké rozpoznať jeho vzhľad.

Asymptomatický priebeh choroby môže viesť k zanedbávaniu choroby. To zasa spôsobuje nezvratné zmeny vo forme medzistavcových platničiek..

Schmorlova kýla môže byť niekedy charakterizovaná výskytom miernej bolesti v bedrovej oblasti, to znamená, že je tu viac lokálnej bolesti..

Lekári však napriek tomu poznamenávajú, že Schmorlova kýla sa v žiadnom prípade nemôže prejaviť. Na rozdiel od iných chorôb spojených s chrbticou táto kýla nevyvoláva tlak na nervové zakončenie, a preto je svalová slabosť mimoriadne zriedkavá..

Okrem toho výskyt zápalového procesu v ohnisku choroby je nepravdepodobný.

Schmorlova hernia sa najčastejšie zisťuje iba pri podrobnom lekárskom vyšetrení.

Diagnóza choroby zahŕňa röntgen, na ktorom sa najčastejšie prejavuje prietrž.

Na základe výsledkov röntgenového žiarenia lekár dokáže nielen predpovedať prognózu choroby, ale tiež určiť, či je v tomto štádiu choroby možná vojenská služba so Schmorlovou kýlou.

Možné následky ↑

Vzhľadom na skutočnosť, že toto ochorenie nemá výrazné príznaky, si človek nemusí všimnúť, ako sa vyvíja prietrž.

Je to preto, že prietrž nespôsobuje pacientovi nepríjemný život. Preto je vo väčšine prípadov Schmorlova kýla odhalená až po lekárskom vyšetrení.

Ako už bolo spomenuté vyššie, na detekciu röntgenového žiarenia je často potrebné urobiť len röntgen.

Niekedy sa Schmorlova kýla nemôže nijakým spôsobom rozvíjať a v takom prípade nepredstavuje pre človeka veľké nebezpečenstvo..

V prípade, že sa začne vyvíjať, je však možné mať niekoľko negatívnych dôsledkov, ktoré ovplyvnia ľudské zdravie:

 • Rozvíjajú sa choroby kĺbov. V prípade Schmorlovej kýly majú ďalšiu záťaž. U niektorých pacientov sa vyvinula kĺbová artróza.
 • Možno, že začiatkom patologického procesu je vytvorenie medzistavcovej prietrže. Je to spôsobené skutočnosťou, že v priebehu času Schernlova kýla dosahuje pomerne veľkú veľkosť, čo zvyšuje tlak na medzistavcové platničky. Na rozdiel od Schmorlovej hernie môže medziobratlová hernia priniesť viac problémov, pretože jej výskyt vo väčšine prípadov vyžaduje rýchly chirurgický zákrok.
 • Pokiaľ ide o držanie tela osoby, sú zreteľné zmeny. Dôvodom je skutočnosť, že pri Schmorlovej kýle často dochádza k intenzívnemu zakriveniu chrbtice. Na pozadí vývoja choroby sa môžu objaviť rôzne formy zakrivenia chrbtice, ako napríklad lordóza, kyfóza a ďalšie formy..
 • Chrbtica pacienta sa stáva mimoriadne citlivou na rôzne druhy zranení, zlomenín a podobné mechanické poškodenie. Preto aj menšie fyzické namáhanie môže spôsobiť značné poškodenie chrbtice..

Schmorlova kýla sa nemusí prejaviť po dlhú dobu, ale postupom času je nevyhnutný výskyt rôznych symptómov..

Následne, keď sa veľkosť prietrže stane pôsobivou, môže spôsobiť pacientovi značné nepohodlie - ak je prítomný, nie je možné normálne cvičenie, pretože nadmerná fyzická aktivita môže spôsobiť výrazný progres ochorenia.

Podlieha vojna Schmorlovho prietrhu spravodajcovi? ↑

Toto je nejednoznačná otázka, na ktorú lekári nemôžu dať úplnú odpoveď..

Koniec koncov, Schmorlova kýla sa často objavuje na pozadí iných chorôb chrbtice, v závislosti od stupňa, v akom je odvedenec buď vojenskou službou, alebo nie.

Je potrebné povedať, že na poskytnutie presnej odpovede na túto otázku by mal byť braný podrobený dôkladnej lekárskej prehliadke, počas ktorej budú odhalené všetky odchýlky, pri ktorých je vojenská služba neprijateľná..

Pre diagnostiku je potrebné podstúpiť také vyšetrenia, ako sú:

 • magnetická rezonancia chrbtice;
 • röntgenový.

Po určení stupňa choroby bude lekár schopný urobiť kompetentný záver.

Pozrime sa na prípady, keď sa človek nemôže vyhnúť armáde so Schmorlovou kýlou a kedy je služba kontraindikovaná zo zdravotných dôvodov.

Kedy sa choroba stane prekážkou vo vojenskej službe? ↑

 • Ovplyvnené sú viac ako tri stavce. Pri takomto porušovaní často človek jednoducho nebude schopný normálne vykonávať intenzívne fyzické cvičenie, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou vojenskej služby. Koniec koncov, pri takomto porušení je dodržaná minimálna pohyblivosť chrbtice, ktorá bráni vysokokvalitnému výkonu všetkých druhov fyzickej námahy, ktorá zahŕňa vojenskú službu.
 • Výrazné príznaky bolesti v bedrovej oblasti a chrbtici. Aby sa Schmorlova kýla stala prekážkou vo vojenskej službe, musí sa zaznamenať aspoň jedno odvolanie na miestneho lekára, ktorý sa sťažuje na bolesť, ktorá sa objaví v dôsledku Schmorlovej kýly. V tomto prípade musí lekár v tomto prípade diagnostikovať začiatok patologického procesu, ktorý je predchodcom tvorby kýly.
 • Zmena štruktúry a tvaru chrbtice. Napríklad, ak je Schmorlova hernia pozorovaná na pozadí kyphosis, lordózy alebo inej formy zakrivenia chrbtice, potom je vojenská služba kontraindikovaná.
 • Prítomnosť artritídy alebo osteochondrózy. Lekári poznamenávajú, že tieto choroby sa často pozorujú v kombinácii s progresiou kýly. Narúšajú normálny život a všetky fyzické cvičenia, ktoré je potrebné urobiť v armáde.

Vidíme, že človek nemôže slúžiť v armáde so zjavným nepohodlím v prítomnosti Schmorlovej kýly.

Pred konečným rozhodnutím lekári vykonajú lekársku konzultáciu, počas ktorej zvážia všetky klady a zápory vojenskej služby tejto osoby..

Dôkladné fyzické vyšetrenie je, samozrejme, neoddeliteľnou súčasťou pred konzultáciou.

Kedy kýla nezasahuje do vojenskej služby? ↑

Ak mladý muž nepociťuje bolesť chrbta, to znamená, že prietrže ho neobťažuje, je povolená vojenská služba..

Neprítomnosť symptómov naznačuje, že prietrž sa nepostupuje, čo znamená, že potreba jej liečby sama od seba zmizne.

Okrem toho, ak na pozadí objavenia prietrže neexistujú žiadne ďalšie choroby chrbtice, potom pre brancu neexistujú kontraindikácie pre vojenskú službu..

Berú v armáde prietrž miechy??

Medzi našimi stavcami sú medzistavcové platničky.

Vďaka diskom má naša chrbtica pohyblivosť.

Disk pozostáva z vláknitého prstenca, vo vnútri ktorého je jadro. Má konzistenciu podobnú želé..

Ak je chrbtica poškodená, vláknitý prstenec sa pretrhne, jadro sa vytlačí.

Obratle strácajú svoju schopnosť tlmiť, disky sa vyrovnávajú, obsah sa vydúva.

V tomto prípade sa nervové zakončenie stlačí a miecha sa stlačí.

Čo je medzistavcová prietrž?

Miechová kýla je rozdelená na dva hlavné typy: medzistavcové a Schmorl.

Faktory vyvolávajúce výskyt medzistavcových prietrží:

 • Ťažké bremená pri športe, zdvíhaní závaží.
 • Výsledok pádu na chrbát, ťažké modriny, poškodenie miechy, kompresné zlomeniny.
 • Dysfunkcia hlbokých svalov chrbta, zlý prísun krvi do chrbtice, ťažká hypotermia, sedavý obraz.

Druhy a príznaky

lumbosakrálníTuhosť a bolesť v bedrovej oblasti, náhla ostrá bolesť - bolesti chrbta, neschopnosť urobiť zákruty a zákruty. Bolesť sa prenáša do gluteálnej oblasti pozdĺž chodidla na chodidlo. Možno znecitlivenie nôh, plytvanie svalov av pokročilých prípadoch ochrnutie.
krčnejBolesť na bolesť v krku a ramennom páse. Tuhé pohyby krku. Bolesť hlavy, tinitus, závraty. Prudká zmena tlaku. Necitlivosť v končatinách rúk.
PrsníkBolesť v lopatkách a opasku, tlak na hrudi. Chybne považovaná za srdcovú.

Lumbosakrálna prietrž, najbežnejšia. Vyskytuje sa v dôsledku prasknutia disku bedrovej chrbtice. Bedrová hernia vedie k zakriveniu chrbtice a rozvoju skoliózy.

Ovplyvňuje kolenný kĺb a chodidlo pri kompresii nervových zakončení, čo má následky krívania a zhoršenej citlivosti končatín. Existuje obmedzený pohyb od neznesiteľnej bolesti, ktorá dlho nezmizne. Poruchy obehu v panvových orgánoch vedú k problémom s močením.

Kýla krčnej chrbtice, ďalšia najbežnejšia. Nervové vlákna prechádzajú cervikálnou oblasťou, ktoré ovplyvňujú fungovanie celého organizmu. Poškodenie nervových zakončení vedie k poruche vnútorných orgánov, svalového tkaniva, poruchám obehového systému. Poškodenie sluchu, pamäte a vestibulárneho aparátu.

Hrudná prietrž je zriedkavá. Medzistavcové platničky sú silne vyklenuté a poškodené nervové zakončenie. Diagnóza je možná iba v neskorom štádiu vývoja. Bolesť prietrže hrudnej oblasti je porovnateľná s bolesťou srdca, príznakmi angíny pectoris. Dýchavičnosť a medzirebrová neuralgia.

Schmorlova kýla

Alebo „Schmorl uzlík“ - má vrodenú patológiu, ktorá sa získava menej často. Asymptomatické ochorenie. Chrupavka chrbtice pritláča medzistavcové platničky a preniká do samotného tela stavcov. Tvorba uzliny Schmorl v detstve je možná s rýchlym rastom dieťaťa, keď sa mäkké a kostné tkanivá vyvíjajú rôznou rýchlosťou..

Možným dôvodom vzhľadu je nasmerovaný vertikálny náraz. Zmena v štruktúre stavcov nemá vplyv na nervové zakončenie, nespôsobuje bolesť a nepohodlie. Schmorlova uzlina sa stanoví pomocou röntgenového alebo magnetického rezonancie. Schmorlova kýla je menej nebezpečná ako medziobratlová kýla.

Armáda: hernia call

Telesná príprava kreslíka nemôže byť absolútne dokonalá pre akýkoľvek problém s chrbticou. Asymptomatický priebeh hernií medzistavcov a Schmorl nie je dôvodom na oslobodenie od vojenskej služby.

Kritériá na vyšetrenie dysfunkcie miechy:

 • umiestnenia;
 • veľkosť;
 • oblasť opustenia;
 • stav svalovej hmoty;
 • šľachový reflex;
 • deformácia chrbtice;
 • množstvo.

Lekár vydá dokument s výsledkami testov a diagnózou. V prípade, že prietrž má veľkosť viac ako 8 mm, má vážne patológie, vývoj, zhoršené funkcie pohybového aparátu, obmedzenie pohybu - odklad, prijatie do rezervy alebo úplná výnimka z výzvy.

Príznaky miernej povahy, bez narušenia funkcie chrbtice, dávajú právo zvoliť si jednotky pre službu.

Pri výskyte viacerých spinálnych porúch s akoukoľvek kýlou sa odporúča liečebný cyklus s opakovaným lekárskym vyšetrením.

Ak je chirurgický zákrok nemožný, zbytočne nevyužitý a funkcie pohybového aparátu sú narušené, branca je zo služby úplne oslobodený.

Pri odporučení chirurgického zákroku sa odvedenec osobne rozhodne a má právo operáciu odmietnuť. Dostane však kategóriu, ktorá dáva právo na odklad.

Lekárska rada hodnotí použiteľnosť, ktorá zaraďuje jednu z piatich kategórií.

Priradená kategória určuje, či mladý muž bude slúžiť, dostane odklad, vojenský preukaz alebo jeho províziu.

Typy kategórií, odporúčané jednotky, nábor

kategórieStanovenie typu vojakovStanovenie vhodnosti
"AND"Akékoľvek jednotkyAbsolútna kondícia
"B" podkategórie: "B-1"Obmedzte výber vojakov v súlade s podkategóriami. - pohraničné a vzdušné jednotky;Vhodné na použitie, s výhradou odvolania
B-2-flotila, delostrelectvo, tankové jednotky;
B-3-údržba odpaľovacích zariadení v raketových silách, obrnených transportéroch a pechotných vozidlách, stráži, protilietadlových raketových a chemických jednotkách;
B-4-bezpečnosť vojenských komplexov
"AT"V mierovom období bol prepustený z vojenskej službyVojenský lístok je označený ako „obmedzený.“ Zápis s vydaním vojenského preukazu totožnosti.
"G"Odloženie odvolania o šesť mesiacov alebo rokDočasne nevhodné na vojenskú službu. Opätovné prepustenie provízie z liečby.
"D"Úplné oslobodenie od vojenskej služby s vydaním vojenského preukazu totožnostiOdvedenec nie je vhodný na vojenskú službu

Problémy s chrbticou podľa kategórií použiteľnosti:

 • kategória „B“ a jej podkategórie zahŕňajú zakrivenie chrbtice. Osteochondróza s poškodením menej ako troch stavcových platničiek. Spondylitída, s prejavmi deformácie a poškodenia nie viac ako 3 stavce. Prítomnosť Schmorlovej kýly bez patológií.
 • Kategória „B“ sa zaraďuje, keď je chrbtica ohnutá deformáciou, osteochondrózou a spondylitídou s poškodením viac ako 3 platní a stavcov.
 • „G“ je zjavná deformita chrbtice, posun stavcov s bolesťou, kompresné zlomeniny chrbtice, pooperačné podmienky v dôsledku odstránenia prietrže, ischias..
 • Kategória „D“ sa vydáva na reumatoidnú artritídu, ankylozujúcu spondylitídu, infekčnú spondylitídu s akútnymi exacerbáciami, najmenej tri ročne..

Pred podstúpením vojenskej lekárskej komisie sa musí branec poradiť s lekárom, aby získal dokumenty potvrdzujúce diagnózu.

Balík dokumentov by mal obsahovať:

 • názor ošetrujúceho lekára;
 • záver neurológa;
 • výpisy z pobytu v nemocnici;
 • výsledky röntgenového, počítačového alebo magnetického rezonancie.

Komisia starostlivo skúma predložené dokumenty. Ak sa osvedčenia, výpisy, výsledky röntgenového žiarenia urobia pred prijatím provízie, vyvolávajú pochybnosti. Je žiaduce sledovanie ošetrujúcim lekárom počas dlhšieho časového obdobia..

Činnosti brancu za účelom získania meškania alebo získania vojenského lístka v prípade problémov s chrbticou:

 1. V deň určený vojenským registračným a vojenským úradom je potrebné dostaviť sa a vyplniť žiadosť o lekárske vyšetrenie. Odporúča sa neodkladať vzhľad na návrhovej doske. Ak sa nenaplní návrh plánu plnenia brancov vojenskými jednotkami, komisia môže „zavrieť oči“ pred výskytom chorôb a vydať verdikt „zdravý“..
 2. Pri lekárskej prehliadke predložte zhromaždené lekárske doklady potvrdzujúce problémy s chrbticou.
 3. Dohodnite sa na ďalších skúškach navrhnutých komisiou.

Pri odporučení chirurgického zákroku sa odvedenec osobne rozhodne a má právo operáciu odmietnuť. Dostane však kategóriu, ktorá dáva právo na odklad.

Lekársku prehliadku vykonáva terapeut, chirurg, neurológ, psychiater, oftalmológ, otolaryngológ, zubár a urológ. Celkové zdravotné hodnotenie.

Ak jeden z lekárov zistí abnormality v oblasti stavcov, stačí vymenovať ďalšie vyšetrenie v nemocnici. Potom lekárska rada vojenského úradu registrácie a zaradenia rozhodne o vhodnosti pre vojenskú službu a pridelí kategóriu.

Video: "Berú Shmorlovu prietrž do armády?"

Vojenské ID s herniou

Vojenský preukaz sa vydáva, keď vojenská lekárska komisia vydá stanovisko k nemožnosti vojenskej služby. Odvedenec patrí do kategórie „B“ alebo „D“. Ak chcete získať vojenskú kartu, ak máte jednu z týchto kategórií, musíte potvrdiť diagnózu, ktorá je zahrnutá v zozname „Plány chorôb“. Diagnózu potvrdí nezávislá lekárska komisia, po ktorej nasleduje vyšetrenie lekárskej rady vojenského komisára.

Berú spinálnu prietrž v armáde: rady lekárov

Počas vojenskej služby je telo vystavené mnohým fyzickým námahám, ktoré môžu spôsobiť komplikácie, ak sa vyskytnú choroby. Vojenská lekárska rada určuje, či je branec spôsobilý na vojenskú službu. Nasleduje informácia o tom, či sa do armády vezme kýlová prietrž. Rôzne patologické procesy môžu oddialiť alebo spôsobiť prepustenie..

Stručne o chorobe

Kýla v medzistavcových platničkách je deštrukcia vláknitého prstenca, fragment chrupavkového tkaniva presahuje stavce. V tomto prípade medzistavcové platničky podliehajú deštrukcii, tlačia na nervové tkanivo a miechu. Veľké kýly spôsobujú komplikácie, ktoré sú sprevádzané komplexnými neurologickými defektmi, paralýzou.

Pred objavením sa vyčnievania presahuje vláknitý krúžok za stavce. Tento proces sa nazýva výstupok. Nemá zmysel vykonávať operáciu odstránenia disku, takže sa porucha môže vyvinúť bez zásahu do zložitejšej formy.

Odvedenci s výčnelkom v ktorejkoľvek časti chrbtice sa berú do armády. Táto choroba môže byť základom úplného alebo dočasného prepustenia zo služby brancov. Rozhodnutie sa prijíma osobne po externom vyšetrení pacienta a štúdiu anamnézy.

Príznaky medzistavcovej prietrže

Väčšina mastí, tabliet, injekcií sa používa na prekonanie bolesti spôsobenej osteochondrózou. Uvádzame zoznam príznakov tejto poruchy:

 • Atrofia svalov v oblasti poškodenia.
 • Chrbát, dolná časť chrbta, bolesť hlavy.
 • Poruchy črevnej mikroflóry, problémy s vylučovacím systémom.
 • Ťažkosti s močením, ísť na toaletu je veľmi ťažké alebo nemožné.
 • Opuchy v oblasti kýly.
 • Hypoxia v mieche.
 • Obtiažne chôdze, oslabené končatiny.
 • Kreslenie bolesti v oblasti prietrže.
 • Prsty začínajú znecitlivieť, citlivosť nôh sa stráca, v prstoch sa pozoruje brnenie.
 • Bolestivý príznak pri kašľaní, otáčaní hlavy a tela.
 • Akútna bolesť pri pohybe, ktorú je ťažké zvládnuť.

S takými príznakmi z armády v každom prípade dajte oddych.

Na ktorých miestach dochádza k výčnelku?

Znaky prietrže sa líšia v závislosti od miesta ich lokalizácie. Ak sa porucha vyskytuje v krčnej oblasti, pacient má tieto príznaky:

 • Bolesť v krku, ramená, ruky.
 • Mobilita sa zhoršuje.
 • Počas kašľa alebo kýchania sa príznak zhoršuje.
 • Neustále bolesti hlavy, závraty.
 • Necitlivosť predlaktia, prstov. Handshake pacient.
 • Končatiny oslabujú.
 • Problémy s krvným tlakom.
 • Problémy s pamäťou a spánkom.

Kýla v dolnej časti chrbta sa považuje za bežný typ patológie. Známky herniation disku:

 • Pretrvávajúca bolesť dolnej časti chrbta.
 • Príznaky pretrvávajú na zadku.
 • Svalová slabosť.
 • Nohy sú znecitlivené.
 • Problémy s citlivosťou, bolesť slabín.
 • Príznaky sa prenášajú dozadu, často do bokov.
 • skolióza.
 • Pohyblivosť v problémovej oblasti chrbtice sa zhoršuje.

Pri lumbálnej prietrži existuje možnosť dočasnej ochrnutia, citlivosť nohy u pacienta sa zhoršuje. Je potrebné, aby ste v blízkej budúcnosti navštívili lekára.

Kýla na tomto mieste je nebezpečná, pretože sa vyvíja sama. Často sa môže vyskytnúť ochrnutie nôh. Medzistavcová prietrž si vyžaduje povinné ošetrenie bez ohľadu na miesto. Správna terapia pomôže predchádzať zdravotnému postihnutiu, schopnosti samostatne sa pohybovať..

Čo robí vojenská komisia?

Hlavnou úlohou komisie je určiť schopnosť brancu pôsobiť v radoch ruských ozbrojených síl. Zamestnanci komisie sami neurčujú diagnózu, nezaoberajú sa liečbou. Zástupcovia komunikujú s predloženými dokumentmi ošetrujúcich lekárov vydanými v nemocnici.

Vhodnosť pre vojenskú službu sa určuje s prihliadnutím na patológie uvedené v anamnéze. Na získanie kategórie musí odvedenec podstúpiť tieto postupy:

 • Požiadajte špecialistu o dokumentáciu so špecifikovanou diagnózou.
 • Dotazy musia byť predložené členom komisie.
 • V prípade potreby sa odvedenec odošle na ďalšie preskúmanie.
 • Po potvrdení diagnózy sa odvedenému podarí získať jednu z kategórií alebo úplné oslobodenie od vojenskej služby.

Keď sa nedávno stanoví diagnóza medzistavcovej prietrže, odborníci vojenskej komisie sú pozorní na zoznámenie sa s anamnézou. Pacient musí podstúpiť niekoľko ďalších vyšetrení. Preto údaje získané po röntgenovom snímaní alebo MRI nebudú stačiť, budete potrebovať odborný názor.

Po stanovení diagnózy je brancom predpísaný priebeh liečby. Akonáhle je terapia ukončená, musíte podstúpiť druhú lekársku prehliadku na vojenskej registračnej a prijímacej kancelárii.

Klasifikácia chorôb

Kýla chrbtice a armády sa často navzájom nezasahujú, keď sa pacientom presne diagnostikuje a terapia sa vykonáva včas. Nekomplikované formy choroby, ktoré je možné riešiť klasickými metódami, sa nepovažujú za kontraindikáciu vojenskej služby..

Ak sa vyskytne Schmorlova kýla, neprichádzajú k lekárovi tak často, ako pri vyčnievaní medzi stavcami. Pri prvom type prietrže je časť chrupavky vtlačená do hubovitej štruktúry stavca. Táto oblasť nie je zásobovaná krvnými cievami, nervovými vláknami, takže výstupok sa nemusí dlho cítiť.

V dôsledku zvýšeného tlaku na chrupavku sa buničinové jadro vylučuje mimo stavcov prostredníctvom trhlín, ktoré sa objavujú vo vláknitom tkanive. Keď sa prietrž pohybuje do oblasti miechového kanála, na mozog alebo nervové zakončenie sa pôsobí tlakom. To spôsobuje silnú bolesť..

Ak je zdravie ohrozené?

Lekári sa zúčastňujú na lekárskom vyšetrení s prihliadnutím na sťažnosti pacienta, jeho včasné externé vyšetrenie a informácie získané z MRI, CT a ďalších diagnostických opatrení. Posudzuje sa fyzický stav spravodajcu a prijíma sa rozhodnutie o jeho spôsobilosti na vojenskú službu.

Dôvody odloženia z armády zahŕňajú:

 • Medzistavcové prietrže sprevádzané problémami s prácou chrbtice. Nemusí to byť reflex šliach, atrofia svalov, paréza, môže sa objaviť zlá citlivosť kože.
 • Potreba chirurgického zákroku.
 • Vrodené choroby chrbtice.
 • Rýchlo progresívna porucha, pri ktorej je duralový vak deformovaný. Hrúbka prietrže je viac ako 8 až 12 mm. Chirurgia nezaručuje obnovenie zdravia.

Ako sa lieči kýla - video

Vzhľadom na štádium a lokalizáciu patológie existuje mnoho spôsobov, ako liečiť kýlu: blokády liekov, elektroforéza, hirudoterapia, apitherapia, nahrávanie pomocou pásky, použitie Bubnovského techniky, strečing, masáž, akupunktúra, užívanie drog, používanie ortopedických korzetov..

Pri prijatí na vojenskú službu?

Keď sa v prvej fáze vyskytuje prietrž kýly, často sa odvedenému poskytuje odklad asi 6 až 12 mesiacov. Zároveň musí podstúpiť príslušné štádiá poruchy, liečiť sa, snažiť sa zmenšiť objem výčnelku.

Medzi hlavné terapeutické metódy patrí: komplexné používanie liekov, fyzioterapia, akupunktúra, chirurgické odstránenie výčnelkov. Na liečenie sa budúcemu bojovníkovi ponúkajú lieky proti bolesti, nesteroidné a protizápalové lieky, svalové relaxanciá. Priebeh liečby zahŕňa použitie obohatených vitamínových komplexov.

Fyzioterapia vykonávaná počas reprízy zahŕňa návštevu masážneho terapeuta, cvičebnú terapiu, použitie pomocných zariadení na natiahnutie chrbtice..

Potreba chirurgického zákroku sa určuje s nedostatočnou účinnosťou liekovej terapie a ďalších metód. Operácia sa musí vykonať, ak je prietrž príliš veľká alebo existuje niekoľko ohnísk zápalu.

Po ukončení liečebného postupu s ohľadom na dokončenie odkladu bude musieť mladý muž znovu vykonať lekárske vyšetrenie. Vhodnosť brancu môžu určiť iba členovia komisie na základe existujúcej anamnézy a prebiehajúcej liečby.

Berú v armáde prietrž miechy?

Pri zvažovaní, či prijať armádu s kýlou chrbtice, je potrebné získať presnú diagnózu, pretože choroba má odrody, ktoré rôznymi spôsobmi ovplyvňujú celkový stav tela..

Výskyt prietrže a vojenskej služby v roku 2020

V závislosti od poškodenia chrbtice sa rozlišujú 2 hlavné typy vertebrálnej kýly:

 • Schmorlova kýla (degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek, ktoré môžu rásť v stavcoch);
 • zmena štruktúry medzistavcových platničiek, ktorá vedie k jej posunutiu a ďalšej strate z vláknitého prstenca.

Na určenie presnej diagnózy sa najčastejšie používajú metódy ako rádiografia, MRI (magnetická rezonancia), CT (počítačová tomografia)..

Berú v armáde slabinovú prietrž?

Inguinálna hernia je choroba, pri ktorej hernia sac vystupuje cez trieslovinový prsteň. Takáto deformácia môže mať pravidelný a nezmeniteľný tvar. Patológia sa vyskytuje pri narodení alebo sa vytvára v dôsledku vystavenia silnej fyzickej námahe.

Ochorenie nespôsobuje bolestivé príznaky, ale výstupok je zreteľne viditeľný vizuálne. Ak dôjde k črevnému porušeniu čreva, bude v tomto prípade potrebný okamžitý chirurgický zákrok.

Ak existuje taká diagnóza, neexistujú žiadne jednoznačné odpovede týkajúce sa prechodu vojenskej služby, pretože prietrž je dobre liečiteľná. Počas obdobia zotavenia dostane branec odklad a keď sú odstránené všetky negatívne príznaky, je pripravený plniť vojenské povinnosti.

Ak kýla neustále postupuje, zväčšuje sa veľkosť a chirurgický zákrok je kontraindikáciou, takéto príznaky vám umožňujú získať úplnú výnimku z vojenskej služby a udelenia nevyhnutnej kategórie..

Podrobný opis príznakov choroby, ktorá nie je predmetom vojenskej služby, je uvedený v čl. legislatíva Ruskej federácie „Zoznam chorôb“. Zaradenie kategórie vykonávajú odborníci lekárskej komisie, ktorí vydávajú príslušné stanovisko.

Funkcie priebehu pupočnej kýly a priradenie potrebnej kategórie sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Charakteristiky priebehu choroby

Veľká kýla, s konštantnými relapsmi, ktoré si vyžadujú manuálne premiestnenie v horizontálnej polohe.

Mierne napätie s relapsom. Kýla sa objaví, keď stojíte vzpriamene, počas kašľa alebo fyzickej námahy.

Berú do armády medzistavcovú prietrž

Medzistavcová prietrž sa považuje za vážne ochorenie, pretože na mieche sa vytvára tlak. Bežnou príčinou tejto patológie je pokročilé štádium osteochondrózy.

Druhy medzistavcových prietrží a možné následky choroby sú diskutované v nasledujúcej tabuľke..

Druh deformácieMožné komplikácie
krčnejBolesť v krku vyžarujúca do oblasti lopatiek a horných končatín;

Vzhľad bolesti hlavy;

Hrudné oddelenieBolesť chrbta;

Bolestivé bolesti v oblasti srdca, ktoré majú podobné príznaky ako angína pectoris.

bedrovýBolesť v dolnej časti chrbta spôsobujúca zadok, vnútorné, vonkajšie stehno;

Necitlivosť rúk a nôh;

Genitourinary Disorder.

Posúdenie celkového stavu pacienta a ďalšie liečenie sa vykonáva ošetrujúcim lekárom po vykonaní všetkých potrebných štúdií. Mierne a stredne závažné formy ochorenia je možné ľahko odstrániť pomocou konzervatívnej liečby (masáž, fyzioterapia, iné techniky)..

V závažných prípadoch ochorenia a závažných deformácií je potrebný chirurgický zákrok. Schmorlova intervertebrálna hernia sa najčastejšie vyskytuje pri narodení a je asymptomatická po dlhú dobu.

Otázka vojenskej služby s takouto diagnózou závisí od posúdenia individuálneho stavu odvedenca a od vývoja možných dôsledkov progresie choroby. Vo väčšine prípadov sa kategória „B“ udeľuje s vojenskou službou v určitých jednotkách.

Berú do armády s pupočnou kýlou

Pri tvorbe pupočnej kýly dochádza k vyčnievaniu vnútorných orgánov za brušnú stenu cez pupočníkový krúžok. Patológia je vrodená a získaná (silná fyzická námaha, zranenia brucha, obezita alebo nadmerná štíhlosť)..

Znaky prietrže sú zreteľne viditeľné vizuálne alebo pri pohmate. Neviditeľné výčnelky sa zriedka diagnostikujú. Vojenská služba s pupočnou kýlou je možná, ak sú zriadené malé formácie, ktoré nenarúšajú normálne fungovanie osoby.

Prítomnosť veľkej prietrže, ktorá sa prejavuje vo vzpriamenej polohe, a opakovanie stálych relapsov znamená oslobodenie od armády. Príslušné rozhodnutie prijíma lekárska komisia po poskytnutí všetkých výsledkov štúdie.

Ako získať výnimku z armády s herniou

Mnohí sa zaujímajú o otázku, či je možné získať výnimku z vojenskej služby, ak je diagnostikovaná kýla. Zaradenie vhodnej kategórie do značnej miery závisí od priebehu choroby..

Pri ľahkých príznakoch a neprítomnosti negatívnych účinkov na telo prietrž nie je znakom úplného oslobodenia armády. V takýchto prípadoch sa najčastejšie zaraďuje kategória „B“ (vojenská služba s určitými obmedzeniami).

Ak je diagnostikovaný závažný priebeh choroby, veľký výčnelok veľkej prietrže, ktorý vedie k neustálym relapsom a výraznému zhoršeniu celkového zdravotného stavu, lekárska komisia môže vydať výnimku z plnenia vojenských povinností.

Čo robiť, ak sa počas vojenskej služby vyskytuje prietrž

V niektorých prípadoch sa latentná prietrva môže zhoršiť počas vojenskej služby. V prípade akútnych príznakov je zamestnanec umiestnený v nemocnici, kde sa vykonávajú vhodné liečebné opatrenia..

Po ukončení celého liečebného cyklu a rehabilitácie zamestnanec pokračuje v službe až do konca predpísaného obdobia. Ak sa v tele vyskytnú ďalšie komplikácie, môže sa vydať dočasné alebo konečné prepustenie zo zdravotných dôvodov..

Vykonávanie operácie počas pôsobenia v armáde

V praxi sa vyskytli prípady, keď zamestnanec mal operáciu priamo počas prechodu vojenskej služby. Chirurgický zákrok sa vykonáva iba vtedy, ak existujú jasné indikácie.

Takéto indikácie sú závažné zápaly, ktoré sú spôsobené kompresiou nervových vlákien počas deformácie v oblasti tvorby prietrže. Po operácii je chorý pacient v nemocnici až do úplného zotavenia.

Ak má pacient nejaké komplikácie, môže mu dať oneskorenie 6-12 mesiacov až do úplného uzdravenia. Po zotavení môžu vykonať opakované vyšetrenie a priradiť príslušnú kategóriu spôsobilosti..

Ako kýla ovplyvňuje ľudské telo

Vývoj prietrže v tele má negatívny vplyv na celkový stav tela:

 1. narušenie normálneho fungovania genitourinárneho systému, pretože deformácia môže stlačiť vitálne orgány malej panvy;
 2. porušenie mechanizmu erekcie, ktoré vedie k impotencii;
 3. pri vzniku inguinálnej kýly u pacienta sa prejaví bolesť, ktorá má negatívny vplyv na telo;
 4. porušenie normálneho krvného obehu, ktoré negatívne ovplyvňuje celkový stav tela;
 5. slabá produkcia testosterónu je často diagnostikovaná pri slabinovej prietrži.

Tvorba medzistavcovej prietrže má tiež vážne následky, pretože deformácia ovplyvňuje chrbticu. Identifikácia choroby si vyžaduje určenie správneho liečebného režimu, pretože samoliečba môže mať na telo negatívne následky..

Dôsledky prietrže chrbtice a vojenskej služby

Vývoj vertebrálnej kýly má pre telo nebezpečné následky, o ktorých sa hovorí ďalej v zozname:

 • ireverzibilné poškodenie nervov, ktoré kontrolujú močový mechúr a črevá, čo vedie k inkontinencii moču a nekontrolovaným pohybom čriev;
 • prítomnosť chronickej bolesti ovplyvňuje emocionálny stav. Výsledkom sú neuralgické poruchy, strata spánku. Pri takýchto príznakoch je potrebný stály príjem tabliet, čo má negatívny vplyv na orgány (pečeň, obličky, srdce);
 • atrofia svalov chrbta a nôh, keď človek stráca schopnosť normálneho pohybu;
 • rozvoj ochrnutia, ktoré môže viesť k zdravotnému postihnutiu;
 • narušenie svalového tonusu, čo vedie k nedostatku schopnosti vykonávať fyzickú prácu;
 • výskyt silnej bolesti v zadku.

Ak sa operácia vykonala, u pacienta sa môžu objaviť ďalšie komplikácie:

 • infekcia s infekciou, ktorá preniká počas incízie. V tomto prípade sa odporúča antibiotická liečba;
 • opakovanie a opätovný vznik prietrže (štatistika je asi 10%). Takéto následky sa vysvetľujú zdravotnými chybami a zvýšenou fyzickou námahou so vzpieraním;
 • rozvoj osteochondrózy, ktorá je spôsobená poranením disku a narušením výživy, čo vedie k progresii choroby.

Diagnostika prietrže pri prechode lekárskou komisiou na vojenskom úrade

Hlavným cieľom lekárskej rady je posúdiť všeobecný stav náborového pracovníka a priradiť príslušnú kategóriu v súvislosti s výsledkami. Lekári z vojenského registračného a prijímacieho úradu nezisťujú diagnózu a nepredpisujú liečbu, ale môžu vykonať ďalšie vyšetrenie na potvrdenie prítomnosti choroby..

Ak chcete potvrdiť existujúcu diagnózu, musíte vykonať nasledujúce kroky:

 1. získavanie lekárskych správ, príprava potrebného balíka dokumentov;
 2. absolvovanie lekárskej komisie so všetkými dostupnými dokumentmi;
 3. absolvovanie doplnkovej skúšky (ak takáto potreba nastane);
 4. absolvovanie návrhu rady, KMO;
 5. získanie vhodnej kategórie spôsobilosti.

Zamestnanci asistenčnej služby pre spravodajcov tvrdia, že získanie výnimky z armády s diagnostikovaním kýly je dosť problematické, pretože je potrebné predložiť lekársku anamnézu s progresiou choroby, znateľným zhoršením fungovania pohybového aparátu a slabými testami, čo naznačuje zhoršenie celkového stavu..

Vo väčšine prípadov je odvedenec braný na dočasný odklad až na 6 mesiacov a po druhom preskúmaní sa uznáva za spôsobilého na splnenie vojenských povinností. V prípade potreby a v prípade akýchkoľvek sporov sa môžete poradiť s kvalifikovaným právnikom.

recenzia

Recenzia prítomnosti kýly a simultánnej vojenskej služby má rôzne názory, pretože všetko závisí od diagnózy a celkového stavu tela. S progresiou choroby môžete získať dočasné oneskorenie až 6 mesiacov.

Áno, mal som prietrž. Išiel som k lekárovi a bol som úspešne napravený. Zároveň, keď komisia prešla na vojenskú registračnú a vojenskú kanceláriu, odborníci tomu nevenovali veľkú pozornosť a uznali ju za vhodnú..

Ivan, Simferopol

Aj tu som sa nedávno cítil pre svoju pupočníkovú prietrž. V dôsledku toho prišiel na vyšetrenie, ale povedali mi, že je potrebné ho odstrániť a súčasne predvolanie prišlo z vojenského úradu pre zápis. Teraz neviem, kde bežať rýchlejšie.

Kýla a vojenská služba: vezmite si to alebo nie

Medzistavcová kýla je ochorenie chrbtice, pri ktorom je narušená integrita vláknitého kruhu medzistavcových platničiek a jej jadro buničiny vyčnieva do priestoru miechového kanála. Kýla je veľmi zákerná - vyvíja sa nepostrehnuteľne, iba niekedy si to pripomína bolesti hlavy v chrbte. Táto choroba sa považuje za jednu z najbežnejších patológií chrbtice - v samotných Spojených štátoch sa v roku 2020 vykonalo asi 200 000 operácií s herniou. V Rusku tento problém nie je o nič akútnejší.

A hoci sa to považuje za „chorobu súvisiacu s vekom“, v posledných desaťročiach ju stále viac trpia mladí muži v ťažnom veku. V dôsledku toho sa otázka stáva relevantnou: berú v armáde kýlu? Nemožno na ňu odpovedať monosyllabicky, pretože existuje niekoľko typov tohto ochorenia, môže ovplyvniť rôzne časti chrbtice, môžu sa líšiť v závažnosti. Až po preštudovaní všetkých vyššie uvedených nuancií rozhodne vojenský lekársky výbor o tom, či sa mladý muž môže pripojiť k armáde s medzistavcovou prietržou.

Prečo sa v chrbtici vyskytuje prietrž?

Chrbtica je jednou z hlavných častí ľudskej kostry. Skladá sa z 33 alebo 34 stavcov a 24 medzistavcových platničiek. Úlohou tohto zariadenia je zaistiť flexibilitu chrbtice a tlmenie nárazov počas behu, skákania, chôdze. Disky rôznych častí chrbtice sa líšia veľkosťou, ale majú podobnú štruktúru: všetky pozostávajú z hustého vláknitého vonkajšieho prstenca a gélového jadra..

V medicíne sa prietrže nazývajú patológie, pri ktorých orgán opúšťa dutinu v normálnom stave. Je to možné v priestore medzi svalmi, pod kožou, v dutine alebo vreckách tela. Je známych veľa typov tohto ochorenia, najbežnejšie sú brušné alebo brušné prietrže.

V normálnom stave je disk umiestnený prísne medzi telom dvoch susedných stavcov a nepresahuje tieto hranice. Jej výstupok dovnútra alebo von z chrbtice sa nazýva medziobratlová hernia. Hlavnou príčinou tejto patológie je osteochondróza, degeneratívna deštrukcia chrupavkového tkaniva vláknitej chrupavky. Patologický proces začína sušením vnútorného jadra, po ktorom disk stráca svoje elastické vlastnosti a vonkajší vláknitý kruh začína praskať a delaminovať. Potom sa v ňom objavia medzery, do ktorých sa vytlačí obsah disku. Zoviera nervové zakončenie, ktoré reguluje činnosť rôznych vnútorných orgánov. Porušenie inervácie môže viesť k strate motorickej funkcie alebo citlivosti oblasti kože, atrofii svalov alebo k nesprávnemu fungovaniu vnútorných orgánov..

Prečo to tak nie je úplne jasné. V takýchto procesoch bezpochyby zohrávajú dôležitú úlohu dedičné faktory. Okrem toho zvýšená fyzická aktivita, nadváha, zakrivenie chrbtice alebo práca v nepohodlnej polohe prispievajú k tvorbe medzistavcových kýly. Ochorenie sa často vyvíja u ľudí s abnormalitami pohybového ústrojenstva, poraneniami miechy, metabolickými poruchami (diabetes mellitus)..

Kýly sa môžu objaviť v rôznych častiach chrbtice, ale bedrová oblasť trpí častejšie ako ostatné - zažívajú najväčší stres. Patológie krčnej chrbtice sa pozorujú menej často a ešte menej hrudníka.

Ochorenie má niekoľko štádií:

 • Posun disku je spočiatku nevýznamný, je 2 až 3 mm. Toto sa nazýva prolaps disku;
 • Miešanie pri asi 4 mm sa nazýva vyčnievanie disku. Jadro však stále zostáva vo vonkajšom krúžku;
 • Ďalší vývoj patologického procesu vedie k prasknutiu vláknitej kapsuly a vytláčaniu jadra za ňu. Táto fáza choroby sa nazýva extrúzia disku. Vyznačuje sa drvením prietrže miechy, čo vedie k vzniku tzv. Radiulárneho syndrómu;
 • Štvrtá fáza vývoja sa nazýva sekvestrácia disku. Vyznačuje sa úplným odtokom jadra z vláknitej kapsuly, čo často vedie ku kompresii miechy..

Malo by byť zrejmé, že prejavy medzistavcovej prietrže do značnej miery závisia od jej umiestnenia. Ak disk vyčnieva dozadu (dorzálna prietrž), zužuje miechový kanál a tlačí na obsah miechy. Pri laterálnom bočnom výčnelku trpia korene miechových nervov. Hernie však niekedy vôbec neovplyvňujú miechu alebo korene nervov - potom patológia prebieha prakticky bez klinických prejavov. Existuje tiež difúzna prietrž, ktorá je sprevádzaná úplným zničením vláknitého prstenca.

Klinický obraz choroby

Príznaky tohto ochorenia do značnej miery závisia od jeho lokalizácie. Kýla v bedrovej alebo sakrálnej oblasti spôsobuje bolesť v stehne, slabosť štvorhlavého svalu, pokles Achillovho reflexu a nedostatok adekvátnej liečby môže viesť k narušeniu funkcií panvových orgánov. Kýla v krčnej chrbtici môže spôsobiť atrofiu lichobežníkových a deltových svalov, silnú bolesť v ramene, rukách a prstoch a na hrudi, čo môže viesť k črevnej dyskinézii, pankreatickej nedostatočnosti a ťažkostiam s prehĺtaním..

V počiatočných fázach jej vzniku má prietrž obvykle latentný priebeh. Potom začína bolesť v oblasti chrbtice, kde je lokalizovaná patológia. Okrem toho sa na začiatku vyskytujú pri fyzickej námahe, ale prechádzajú v pokoji. Keď sa prietrž zväčšuje, bolesť sa stáva permanentnou, dochádza k svalovo-tonickému napätiu v paravertebrálnej oblasti.

Pri neprítomnosti adekvátnej liečby môže choroba viesť k mnohým komplikáciám:

 • Radikálny syndróm. Vyskytuje sa pri kompresii miechových nervov. V počiatočnom štádiu je syndróm charakterizovaný intenzívnou bolesťou („bolesti chrbta“), potom sú narušené funkcie orgánov alebo sa stráca citlivosť v oblasti radikálovej inervácie;
 • Diskogénna myelopatia. Táto patológia sa vyskytuje pri stláčaní miechy. Po prvé, motorická funkcia trpí pri lumbálnej prietrži, sú možné abnormality brušnej dutiny a panvy;
 • Syndróm stavcov. Prejavuje sa pri stláčaní stavcov, zvyčajne sa vyskytuje v krčnej chrbtici. Charakteristické príznaky syndrómu sú časté bolesti hlavy, zhoršená koordinácia pohybov, hučanie v ušiach, mdloby.

Je potrebné poznamenať, že vyššie uvedené komplikácie sú dosť nebezpečné a bez vhodného ošetrenia sa veľmi rýchlo stanú nezvratnými.

Berú do armády medzistavcovú prietrž

Medzistavcová kýla je veľmi závažné a nebezpečné ochorenie, ktoré nielenže výrazne zhoršuje život pacienta, ale tiež ukladá vážne obmedzenia na mobilitu a fyzickú aktivitu. Medzistavcové prietrže a armáda sú preto zle kompatibilné koncepcie. Existujú však dôležité nuansy: samotná diagnóza nie je vyňatá z vojenskej služby, ale všeobecný stav mladého muža. Inými slovami, odborníci lekárskej komisie rozhodujú o vhodnosti armády na základe prejavov a závažnosti choroby. Aby sa nevstúpil do armády s kýlou chrbtice, musí mladý lekár lekárom dokázať, že má závažné poruchy spôsobené patológiou - napríklad dysfunkcia vnútorných orgánov..

Medzistavcová kýla sa vykonáva podľa článku 66 rozvrhu chorôb. Prax ukazuje, že toto ochorenie vám umožňuje získať nasledujúce kategórie fitness:

 • "B". Mladý človek môže získať túto kategóriu, ak je klinický obraz choroby úplne zlý alebo úplne chýba. V tomto prípade bude vzatý do armády, ale výber druhu vojakov bude značne obmedzený;
 • "AT". Táto kategória sa zaraďuje, ak choroba viedla k významnému zhoršeniu pohybových funkcií alebo ak ovplyvnila fungovanie vnútorných orgánov, ako aj v prítomnosti viacerých patológií. Podáva sa po neúčinnej operácii alebo pri vedomom opustení;
 • "G". Túto kategóriu zvyčajne získavajú osoby zodpovedné za vojenskú službu po operácii alebo v prípade zhoršenia choroby. Majú nárok na odklad a opätovné preskúmanie po termíne stanovenom IHC.

Mladý muž musí byť pripravený udržať svoju diagnózu. Musí poskytnúť lekárskej komisii údaje z röntgenového vyšetrenia a zdokumentovať opakované žiadosti o pomoc. Obvykle sa rekruti s diagnózou „medziobratlovej hernie“ posielajú na ďalšie vyšetrenie, ktoré okrem konvenčného röntgenového žiarenia môže zahŕňať zobrazovanie magnetickou rezonanciou a počítačovú tomografiu, myelografiu, neurologické vyšetrenie, vaskulárne vyšetrenie..

Armáda a kýla Schmorl: berte alebo nie

Ďalším ochorením spojeným s patológiou diskov miechy je Schmorlova kýla. Pri tejto patológii disk nevyčnieva zo strany chrbtice, ale je vytlačený priamo do tela horného alebo dolného stavca, priamo do jeho kostnatého hubovitého tkaniva. Spravidla je toto ochorenie vrodené, menej často sa vytvára v ranom detstve. Ochorenie zvyčajne postihuje bedrovú alebo hrudnú chrbticu. Niekedy existuje viac hernií Schmorla. Spravidla sú malé. Výskyt niekoľkých malých prietrží naraz je charakteristický pre vrodené patologické stavy kostného tkaniva..

Dôvody rozvoja Schmorlovej kýly ešte nie sú úplne objasnené. Dedičný faktor samozrejme hrá rozhodujúcu úlohu v patogenéze choroby. Získaná forma choroby môže byť výsledkom poranení chrbtice - zlomeniny, dislokácie, ťažké modriny - alebo jej zakrivenie (kyphosis, skolióza). Ďalším dôvodom je degeneratívne ochorenie kostí - osteoartróza a osteoporóza. Získaná Schmorlova kýla sa zvyčajne vyvíja už v starobe.

Toto ochorenie je spravidla asymptomatické. Niekedy sa pacienti sťažujú na nepohodlie alebo bolesti chrbta, svalové napätie, znecitlivenie končatín. Ešte väčším problémom je oslabenie chrbtice - pri ťažkej záťaži sa môže stavca postihnutá prietržou jednoducho zlomiť. Ľudia, ktorí majú Schmorlovu prietrž, o tom často ani nevedia, prítomnosť patológie sa dá určiť pomocou počítačovej tomografie alebo MR..

Armáda so Schmorlovou prietržou sa zvyčajne prijíma, kategória sa zaraďuje v závislosti od stupňa vývoja a závažnosti patológie. Toto ochorenie sa spravidla nepovažuje za vážne ochorenie. Výnimku z armády možno získať, iba ak je choroba sprevádzaná závažnými funkčnými poruchami chrbtice:

 • Patológia postupuje rýchlo a jej klinický obraz sa rýchlo mení;
 • Ak sa zistia porušenia v štruktúre troch alebo viacerých stavcov;
 • S významnými dysfunkciami chrbtice, ktoré majú za následok znecitlivenie končatín alebo silnú periodickú bolesť, sa zvyšuje zakaždým.

Mladí muži s podobnou diagnózou zvyčajne dostanú kategóriu „B“ a idú hájiť svoju vlasť, ale výber miesta výkonu služby je obmedzený..

Pupočná prietrž: vezmite si ju alebo nie pre pohotovostnú službu

Umbilikálna prietrž je výčnelok omentum a časti čreva v pupočnom kruhu. Táto choroba sa spravidla vyvíja u detí v počiatočnom období života, ale trpia ju dospelí. Príčinou choroby môže byť nadmerná fyzická námaha, nadváha, dlhodobý kašeľ, zápcha, zlý vývoj brušných svalov, zranenia alebo operácie.

Toto ochorenie je sprevádzané neustálym pocitom nevoľnosti a bolesti v strednom bruchu. Najviditeľnejším symptómom pupočnej kýly je však výskyt charakteristického výčnelku v pupku. Hlavným spôsobom liečby choroby je chirurgický zákrok..

Či vstúpi do armády mladý muž s pupočnou kýlou, závisí predovšetkým od jeho veľkosti. Ak je malý, bude pravdepodobne vyzvaný, aby mu pridelil „obmedzenú“ kategóriu „B“. V prípade veľkej a dobre definovanej patológie sa na vojenského dôstojníka vzťahuje článok 60 Bieloruskej republiky. Výnimku zo služby možno získať pri veľkej a opakujúcej sa prietrži, ktorá sa prejavuje po fyzickej námahe. Po operácii hernie má spravodajca nárok na oneskorené zotavenie.

Je možné slúžiť pri slabinovej prietrži

Inguinálna hernia je patologický proces prenikania brušných orgánov do trieslového kanálika. Toto je jedna z najbežnejších druhov tejto choroby. Najčastejšie ho postihujú muži - predstavujú viac ako 90% prípadov.

Príznaky slabinovej prietrže sa môžu vyvíjať po dlhú dobu alebo sa môžu objaviť neočakávane. Najcharakteristickejšie z nich sú:

 • pretrvávajúca bolesť v oblasti brucha a slabín;
 • zápcha a nadúvanie;
 • bolesť pri močení;
 • škytavka, nevoľnosť a zvracanie;
 • bolesť čriev.

Najdôležitejším prejavom choroby je prítomnosť prietrže samotnej - nádorový výčnelok v oblasti trieslovín. Malo by sa poznamenať, že malé kýly nesmú spôsobiť majiteľovi bolesť alebo nepohodlie. Nedostatok včasnej liečby môže viesť k závažným komplikáciám: porušenie prietrže, črevná obštrukcia, zápal pobrušnice a peritonitída. V tomto prípade je nevyhnutná neodkladná operácia..

Vývoj inguinálnej hernie je uľahčený poklesom svalov a väzov brušnej steny, nadváhou, zápchou, predĺženým kašľom a ťažkou fyzickou námahou spojenou so zdvíhaním veľkej hmotnosti. Dedičná predispozícia bezpochyby zohráva dôležitú úlohu pri rozvoji patológie - ak už bola v rodine postihnutá ingvinická kýla, pravdepodobnosť ochorenia sa niekoľkokrát zvyšuje..

Na otázku, či berú armádu s inguinálnou herniou, nie monosyllabickou odpoveďou - sa rozhoduje od prípadu k prípadu. Prehľad spravodajcov s touto patológiou sa vykonáva podľa článku 60 RB. Medicína sa naučila vyrovnať sa s touto chorobou pomerne efektívne, takže vo väčšine prípadov sú rekruti jednoducho liečení a následným zotavením jednoducho oddialení. Obvyklou liečbou je chirurgický zákrok. Potom nasleduje druhý prieskum, po ktorom mladý muž ide dať svoj dlh vlasti. Samozrejme, ak sa v komisii zistí, že jeho zdravie je uspokojivé. Podľa štatistík takmer 80% mladých ľudí po absolvovaní cyklu invazívnej kýly prichádza do armády.

Oslobodenie od ťažkostí a pozbavení vojenskej služby s trieslovinovou kýlou môžete získať iba v dvoch prípadoch:

 • S veľkým množstvom patológie a jej pravidelnými relapsmi. V tomto prípade dostane mladý muž kategóriu „D“;
 • Pri miernej veľkosti prietrže a častých relapsoch choroby, ktorá sa vyskytuje vo zvislej polohe tela počas fyzickej námahy alebo kašľa. S týmto priebehom choroby je brancovi pridelená kategória „B“ a v mierovom období je vyňatá zo služby;
 • Je potrebné poznamenať, že pre získanie „neprekonateľných“ kategórií je dôležitá prítomnosť recidív choroby. Ale aj v tomto prípade mladý muž zvyčajne dostane odplatu a potom sa podrobí druhému vyšetreniu.

Môžete tiež dodať, že lekári uvedení v komisii nevykonávajú diagnózu a nepredpisujú liečbu. Ich úloha je iná: určiť, do akej miery je armáda spôsobilá na odvod. Preto sa mladý muž, ktorý má „neprístupnú“ chorobu, sa musí vopred pripraviť na lekárske vyšetrenie: zhromaždí potrebné dokumenty, výpisy a podrobí sa ďalším vyšetreniam. V takom prípade bude schopný získať vojenskú kartu oveľa rýchlejšie, vyhýbajúc sa zbytočnej byrokracii a problémom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Plastická chirurgia v pupku sa nazýva umbilicoplastika.Účelom tejto operácie je odstrániť možné defekty tejto časti tela, zmeniť jej veľkosť, tvar, vzhľad.
Myóm je benígna formácia, ktorá sa vyskytuje u žien v maternicovej dutine v dôsledku hormonálnych porúch, potratov, zápalových procesov v genitourinárnom systéme. Existujú rôzne spôsoby liečby choroby.
Cvičenie na brušnú prietrž u mužov je navrhnuté tak, aby posilnilo prednú brušnú stenu a zabránilo vývoju choroby. Aby ste sa nepoškodili, musíte vykonať cvičenia po konzultácii s lekárom a dodržať ním predpísaný gymnastický komplex..