loader

Liečba miechy

Podľa štatistík je v Rusku diagnostikovaná herniovaná platnička u každých 1000 ľudí. Každý pacient dúfa, že sa čo najskôr zbaví bolesti chrbta a zotaví sa bez chirurgického zákroku. Ale je to možné?

Budeme analyzovať, čo je kýla chrbtice, z dôvodu jej vzniku, aké sú metódy diagnostikovania a liečby tejto choroby. Nakoniec odpovieme na hlavnú otázku: „Je možné zbaviť sa prietrže bez chirurgického zákroku?“

Čo je kýla chrbtice

Vertebrálny stĺp podporuje rovnováhu celého tela pri chôdzi, preto musí byť silný, ale zároveň flexibilný a pohyblivý. Na pohybe sa zúčastňuje 24 stavcov, medzi nimi 23 chrupavkových vrstiev - medzistavcové platničky. Medzistavcové platničky sú druhom airbagov pre stavce. Je potrebné navzájom sa dotiahnuť stavce, aby sa zabezpečila ich pohyblivosť a amortizácia (zmiernenie úderov, tlmenie vibrácií). Medzistavcový disk môže byť predstavovaný ako plochá kapsula s obsahom gélu. Pozostáva z niekoľkých prvkov..

 1. Vláknité jadro želatínovej konzistencie pozostávajúce z molekúl glykozaminoglykánu (ľahko dodávajú a prijímajú vodu). Zodpovedný za odpisy.
 2. Vláknitý prsteň okolo jadra drží gél vo vnútri a pevne drží priľahlé stavce.
 3. Hyalínové platne pokrývajú disk nad a pod, podieľajú sa na difúznom prenose vody, živín a vylučovaní metabolických produktov.
 4. Spojovacie platne sú pevne spojené s telom susedných stavcov.
Keď človek zdvíha závažia, buničité jadro absorbuje vodu a rozširuje sa, čím vyrovnáva záťaž a chráni stavce. Pri chôdzi je voda vytlačená z jadra a je sploštená. Ale z mnohých dôvodov sa môže vláknitý kruh okolo jadra rozkladať: stáva sa vláknitým, uvoľneným, s medzerami a slzami v štruktúre. V tomto prípade je obsah jadra posunutý za medzistavcové platničky. Takže existuje kýla.

Herniovaný disk je vyčnievanie buničitého jadra za medzistavcové miesto na disku. Vyskytuje sa, keď je zničený vláknitý kruh okolo jadra.

Organizmus je integrálny systém, nič sa v ňom nedeje samo o sebe. Medzistavcová kýla sa vyskytuje z niekoľkých závažných dôvodov:

 1. Prerušenie výživy diskových tkanív (dystrofia). Pretože výživa disku je rozptýlená, hrá dôležitú úlohu v tomto procese motorická aktivita osoby. Ak nie, jednotka trpí.
 2. Vrodená chyba disku (dysplázia).
 3. Traumatický účinok.
 4. Veková degenerácia (starnutie).
 5. Svalová nerovnováha.
Zdravý medzistavcový disk a herniovaný disk

Príznaky medzistavcovej prietrže

Hlavným príznakom prietrže chrbtice je bolesť chrbta. Lekár pri stanovení diagnózy a výbere liečby berie do úvahy lokalizáciu a šírenie bolesti, aby ste ju nemohli nekontrolovateľne utopiť pomocou liekov proti bolesti. Bolesť môže byť spôsobená:

 1. Predĺžené vylisovanie (stlačenie) koreňov miechy. Lekári nazývajú tento radiálny syndróm (radikulopatia).
 2. Zápal a opuch mäkkých tkanív.
 3. Myofasciálny syndróm vyplývajúci z narušenia svalovej rovnováhy s dlhou chorobou.
Pacienti s medzistavcovou prietržou nie vždy pociťujú bolesť. V počiatočných štádiách choroby to nemusí byť, pretože chrupavka, kostné tkanivo a nervové vlákna nemajú svoje vlastné receptory bolesti..
Prietrž chrbtice môže okrem bolesti chrbta spôsobiť:
 • znížená citlivosť plôch kože;
 • svalová slabosť;
 • narušenie panvových orgánov - herniou bedrovej chrbtice;
 • závraty - s herniou v krčnej chrbtici.

Zriedkavejší, ale najnebezpečnejší komplex symptómov je syndróm cauda equina - zovretý zväzok miechových nervov siahajúci na úroveň prvého bedrového stavca. Vyznačuje sa všetkými vyššie uvedenými príznakmi, ako aj zníženou citlivosťou a zníženou citlivosťou na dolných končatinách a perineu (ako „nohavičky“). Toto je indikácia pre urgentnú neurochirurgickú liečbu..

Klasifikácia herniovaného disku je založená na anatomickom umiestnení. Používa skrátené latinské názvy oddelení chrbtice a poradové číslo stavca v tomto oddelení:

 1. Krčka maternice (Pars cervicalis): stavce CI - CVII. Častou príčinou bolesti v krku, ramenách, horných končatinách.
 2. Hrudná oblasť (Pars thoracalis): stavce TI - TXII. Hernia disku v tejto lokalizácii je pomerne zriedkavá, čo je spojené s menšou pohyblivosťou, a teda s menším opotrebením medzistavcových platničiek..
 3. Bedrá (Pars lumbalis): stavce LI - LV. Bedra je najviac preťažená časť z polohy nielen celkového vertikálneho zaťaženia, ale aj sklonených pohybov. Tu je najbežnejšia hernia disku.
 4. Sacral (Os sacrum): stavce SI - SV. Najbežnejšia hernia na hranici bedrovej a sakrálnej chrbtice.

Lokalizácia herniovaných diskov. Najčastejšie sa vyskytujú v stavcoch LI - LV

Diagnostické metódy pre medziobratlové kýly

Na vizualizáciu patologických tkanív v prípade miechy sa používajú dve hlavné metódy - počítačová tomografia a magnetická rezonancia. Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). Táto metóda tiež využíva princíp rádiografie, ale pomocou počítačového spracovania môžete získať rad obrázkov pozdĺžnych a priečnych rezov, na ktorých môžete vidieť tkanivo kostí a chrupavky. Nie je možné rozoznať nervové vlákna a mäkké tkanivá.

myelografia Na zvýšenie informačného obsahu CT sa do miechového kanála zavedie kontrastná látka. Umožňuje vidieť na plátkoch to, čo sa nedá odlíšiť od klasickej počítačovej tomografie.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Dnes je to „zlatý štandard“ v diagnostike patológií vrátane mäkkých tkanív.

Kontrastná diskografia. Kontrastný materiál sa na rozdiel od myelografie vstrekuje priamo do medzistavcových platničiek.

Electroneuromyography. Túto štúdiu možno predpísať ako ďalšiu štúdiu na meranie vodivosti impulzov v nervových vláknach..

Všetky diagnostické metódy nemajú význam bez toho, aby ich vyšetril špecialista. Dôležitý je nielen obraz, ale aj výsluch pacienta, pretože prietrž môže byť značnej veľkosti a nespôsobuje nepohodlie. Alebo naopak, veľmi malá prietrž medzistavcových platničiek spôsobuje silnú bolesť.

Lekári na klinike Tkachev-Epifanov vedú individuálne konzultácie a konzultácie na diaľku. Hodnotia obrazy MRI a vedú rozhovor s pacientom. Predbežné konzultácie - zadarmo.Nechirurgické metódy na liečbu miechy

Liečba miechy je zložitý a zdĺhavý proces. Patológia vyvinutá na dlhú dobu je nemožné zvrátiť všetko pri jednej návšteve lekára. Všetky možnosti liečby medzistavcových prietrží môžu byť obmedzené na dve: nechirurgické a chirurgické. Začnime nechirurgickým. Vedci si už dlho všimli, že pri mnohých prípadoch sa prietrž chrbtice časom zmenšuje, až kým úplne nezmizne. Tento proces sa nazýva spontánna resorpcia, to znamená resorpcia prietrže medziobratlovej platničky. Kýlová resorpcia nastáva v dôsledku zápalu. Makrofágy imunitných buniek absorbujú postihnuté oblasti medzistavcového disku a potom pokračujú v eliminácii zamerania zápalu. Proces resorpcie ešte nebol úplne preskúmaný. Lekári však vedia, ako vytvoriť priaznivé podmienky pre samoliečenie tkaniva miechy. To umožňuje liečbu bez chirurgického zákroku..


Resorpcia je prirodzená resorpcia prietrže medzistavcovej platničky, ku ktorej dochádza v dôsledku zápalového procesu. Jedným zo spôsobov, ako začať resorpciu, je metóda Tkachev-Epifanov.

Získajte ďalšie informácie o metóde

Konzervatívny liečebný komplex je zameraný na zbavenie pacienta bolesti a spustenie resorpcie prietrže. Tento komplex zahŕňa niekoľko prístupov a techník. Lekári predpisujú lieky na kontrolu bolesti (vrátane injekcií do epidurálneho priestoru, takzvanej „blokády“), zmiernenia opuchu (nesteroidné a steroidné protizápalové lieky) a uvoľnenie svalov (svalové relaxanciá).

Fyzioterapia je všeobecný koncept. Liečba je založená na prírodných a umelo obnovených fyzikálnych faktoroch (chlad, teplo, elektrický prúd, magnetické žiarenie, laser atď.). Takúto liečbu vykonávajú lekári a pomocný zdravotnícky personál rôznych odborov: manuálny terapeut, osteopat, masážny terapeut, akupunkturista, inštruktor fyzioterapie, atď. Vo fyzioterapii sa môžu používať špeciálne fyzioterapie, prístroje a manuálne techniky..

Kinezoterapia (pohybová terapia): aktívna (cvičebná terapia) a pasívna (masáž, trakcia). Pohybová terapia sa vyberá s prihliadnutím na individuálne charakteristiky pacienta a je určená na posilnenie svalového rámu chrbta. Natiahnutie pomáha zmierniť bolesť a svalové napätie.

Manuálna terapia a masáž - metódy ovplyvňujúce mäkké tkanivá, kĺby s cieľom obnoviť rovnováhu v tele a synchronizovať procesy. Obnovte mobilitu a eliminujte bolesť.

Tapovanie, kinesitaping je metóda vytvárania špeciálnych náplastí na koži v miestach, kde je potrebné pôsobiť na receptory svalového napätia a kompresie. Spôsob, ako uvoľniť alebo zvýšiť svalový tonus.

Laserová terapia (ošetrenie svetlom) - biologická aktivácia regeneračných procesov.

Plazmová terapia (PRP terapia) - injekcie vlastnej čistenej plazmy, bohaté na krvné doštičky, rastové faktory, hormóny. Zvyšuje sa lokálna imunita, začínajú regeneračné procesy.

Reflexoterapia, Akupunktúra, akupunktúra (biologická energetická liečba) - stimulácia špeciálnymi ihlami nervových zakončení. Týmto spôsobom je možné zaviesť mikrodózy liekov. Metabolizmus postihnutých oblastí sa zlepšuje, pacient sa zbavuje bolesti.

Liečba rázovými vlnami využíva extrémne vysokofrekvenčné vlny, ktoré spôsobujú rezonanciu. Umožňuje spustiť procesy samoliečenia.

Používajú sa tiež ortopedické pomôcky: vložky, ortézy. Sú schopní čiastočne kompenzovať zaťaženie chrbtice..

Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže

Na klinike Tkachev-Epifanov bude vybraná individuálna liečba

Pri akejkoľvek liečbe má špecialista zásadný význam. Skúsenosti a intuícia sú dôležité, pretože každý prípad je individuálny: prístup k liečbe jedného pacienta nemusí byť vhodný alebo dokonca môže poškodiť druhého. Jednou z kliník, kde lekári s rozsiahlymi skúsenosťami s liečbou medzistavcových kýly pracujú, je klinika Tkacheva-Epifanova, ktorá využíva jedinečnú metódu liečby kýly. Jedná sa o zložený kurz, ktorý stimuluje vstrebávanie prietrže a vedie k úplnému odstráneniu bolesti a nepohodlia. Klinika liečila viac ako 1200 pacientov. Výsledky sú uvedené v častiach Klinické prípady a Recenzie pacientov. Tu je prehľad praktického lekára Filippa Kuzmenka, popredných populárnych zdravotníckych skupín na sociálnych sieťach.

„Ak sa vyskytnú problémy, odporúčam kontaktovať kliniku Tkachev-Epifanov. Tam sa ľudia špecializujú na konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu. Ich prístupy sú overené a preverené. Nemusia na vás pracovať (verte mi, majú veľmi veľký tok). Budú bojovať až do posledného o zdravie chrbta. Vysoko odporucany".

Nechirurgická liečba miechovej prietrže

Miechová kýla nevyžaduje vždy chirurgické ošetrenie, vo väčšine klinických prípadov je vhodná konzervatívna terapia pomocou liekov a hardvérových techník. Nechirurgické odstránenie prietrže chrbtice trvá od 14 dní do 2 mesiacov, ale počas života je potrebné udržiavať stav chrbta a opakovať priebeh počas relapsov. Pri výbere terapeutickej alebo chirurgickej techniky je potrebné absolvovať niekoľko štúdií a až potom lekár môže uplatniť optimálnu možnosť liečby. Existujú skupiny pacientov, ktorí sú v liečení liekov kontraindikovaní kvôli neznášanlivosti na lieky, gastrointestinálnym ochoreniam, takže jedinou možnosťou je chirurgický zákrok. Neexistuje univerzálna metóda pre všetkých pacientov, pretože prietrže sa objavujú z rôznych dôvodov, každý pacient má svoje vlastné vlastnosti.

Metódy konzervatívnej liečby miechy

 • laserové ošetrenie;
 • nucleoplasty;
 • rehabilitácia;
 • lekársky kurz;
 • domáce ošetrenie.

Všetky navrhované metódy majú vekové obmedzenia a absolútne kontraindikácie.

Indikácie pre nechirurgickú liečbu

Liečba hernie stavcov bez chirurgického zákroku je prijateľná, ak neexistujú komplikácie, keď nehrozí riziko poranenia miechy..

Všeobecné indikácie pre nechirurgickú liečbu:

 1. Výčnelok a počiatočné vytvorenie prietrže medziobratlového disku;
 2. Lokalizovaná bolesť v chrbtici, radiálny syndróm;
 3. Neprítomnosť traumatického poškodenia chrbtice;
 4. Kapacita pacienta.

Pred liečbou chrbtice sa musí pacient podrobiť viacerým diagnostikáciám. Hlavnou metódou je MRI. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie ukazuje stupeň vyčnievania a závažnosť patologického procesu v konkrétnej časti chrbtice. Po identifikácii prietrže je potrebné urobiť krvný a močový test na zistenie zápalového alebo infekčného procesu, aby ste vedeli, ktoré lieky je potrebné predpísať v prvom rade, aby ste vyliečili sprievodné spinálne patológie.

kontraindikácie

Nechirurgická liečba prietrže chrbtice nebude možná v prípade vážneho poškodenia vláknitého prstenca, výraznej straty výšky disku alebo v prípade zhubných nádorov v mieche..

Absolútne kontraindikácie hardvéru a konzervatívne metódy liečby:

 • lokálny alebo generalizovaný zápalový proces s infekciou;
 • progresívne neurologické príznaky;
 • veľká kýla;
 • sekvestrovaná medzistavcová prietrž.

Operácia má pre pacienta veľké riziká, vrátane možnosti relapsu alebo poškodenia nervov, ale v prípade ohrozenia života sa chirurgické odstránenie uskutoční s následnou konzervatívnou údržbou chrbtice..

Liečebné metódy

Ľudské telo má schopnosť samoliečiť sa, čo dokazuje možnosť čiastočného obnovenia miechy, ale iba vtedy, ak je regenerácia urýchlená účinnými metódami. Prietrž je potrebné liečiť berúc do úvahy hlavný symptomatický komplex, ktorý je individuálny pre každého pacienta.

Aké príznaky je potrebné odstrániť, aby sa vyliečila prietrž?

 1. Tuhosť a obmedzenie pohybu;
 2. Syndróm bolesti;
 3. Zápalové procesy;
 4. Stlačenie koreňov miechy;
 5. Ožarovanie bolesti dolných končatín;
 6. Spastická bolesť, miestny opuch a necitlivosť.

Dnes sa pacientovi ponúkne niekoľko možností liečby symptomatickej liečby. Na prvom mieste sú manuálne techniky, masáže a gymnastika, napriek tomu, že sa objavili mnohé moderné možnosti liečby pacientov. Je nemožné liečiť chrbticu, keď je oslabená alebo sú zakrivenia, pretože každá technika hardvéru je sprevádzaná úsilím pacienta, ktorý musí dodržiavať diétu, robiť gymnastiku a zmeniť svoj životný štýl. Podľa recenzií je bolesť chrbta lepšie zvládnutá masážou, kompresiou alebo ľahkým cvičením, zatiaľ čo po operácii budete musieť bolesť po určitú dobu vydržať..

Pred predpísaním nechirurgickej liečby v prípade silnej bolesti je potrebné vylúčiť onkologické procesy a osteoporózu, ktorá sa častejšie pozoruje u starších ľudí..

Drogová terapia

Priebeh liečby liekmi začína od okamihu diagnostiky prietrže, terapia zahŕňa menovanie analgetík, nesteroidné protizápalové lieky, svalové relaxanciá, lieky zlepšujúce mikrocirkuláciu a podporujú regeneráciu chrupavkového tkaniva (Chondroprotektory)..

Včasné zmiernenie bolesti vylučuje psycho-emocionálne poruchy pacienta, umožňuje vám začať liečbu motorickou terapiou. V akútnom období prietrže je pacient vybavený pohodlnými podmienkami s výnimkou fyzickej aktivity, pohyb je obmedzený v dôsledku podporného korzetu, odpočinku v posteli. Musí sa zabrániť ostrým pohybom, zákrutám, zákrutám tela, pádom a nárazom. Zvyšok postele je pozorovaný niekoľko dní, pacient by mal ležať na tvrdom povrchu. Počas tohto obdobia sa vykonáva analgetická a protizápalová terapia.

Analgetiká a NSAID

Nesteroidné protizápalové a analgetické lieky:

 1. NSAID sa najčastejšie používajú pri liečbe spinálnej hernie, sú účinné vďaka komplexnému účinku: analgetický, antipyretický a protizápalový účinok. Takéto lieky blokujú enzýmy, ktoré sa podieľajú na tvorbe zápalového procesu, ale dlhodobá liečba NSAID má svoje vlastné riziká. Dlhý priebeh vedie k tráveniu, objaveniu sa ulceratívnych defektov alebo prasklín v žalúdočnej sliznici. Reprezentatívnym je liek Diclofenac, ktorý sa môže používať na liečbu bolesti dva týždne. Názory pacientov na liek sú nejednoznačné, má mnoho nepriaznivých reakcií. Alternatívou je Ibuprofen, Piroxicam;
 2. NSAID zo skupiny oxycam (Lornoxicam) majú výrazný analgetický účinok. Liek stimuluje produkciu endorfínu a pokiaľ ide o stupeň analgetického účinku, pristupuje k silnej skupine ópiových látok;
 3. V prípade gastrointestinálnych ochorení sa používa bezpečné analgetikum Meloxicam. Analgetický účinok sa objaví po 45 minútach a maximálny účinok sa pozoruje po 3 až 5 dňoch liečby.

Analgetiká a NSAID sa tiež používajú vo forme miestnych činidiel: masti, gély, obklady.

Vzhľad bolesti sa uľahčí kompresiou nervových koreňov, ku ktorým dochádza pri svalových kontrakciách. Na odstránenie bolesti sa používajú lieky zo skupiny svalových relaxancií..

Schéma liečby stavcovej prietrže:

 1. Svalové relaxanciá sa používajú v kombinácii s NSAID, znižujú svalovo-tonický syndróm;
 2. Po liečbe svalovými relaxantmi v kombinácii s gymnastikami a analgetikami sa zvyšuje miechová mobilita, čo potvrdzujú hodnotenia pacientov;
 3. Priebeh liečby trvá až 4 týždne;
 4. Zástupcovia: Tetrazepam, Midokalm, Tizanidin, Diazepam.

Droga tizanidín sa najčastejšie používa v kombinácii s NSAID, pretože má mierny gastroprotektívny účinok, ktorý vylučuje komplikácie na žalúdku..

Pri medziobratlovej hernii sa vyskytujú mikrocirkulačné poruchy, takže pacient musí podstúpiť liečbu liekmi, ktoré ovplyvňujú väzbu ciev a krvných doštičiek patologického procesu..

Poruchy krvného obehu je potrebné liečiť nasledujúcimi liekmi:

 1. Pentoxifyllín sa predpisuje jednu tabletu 3-krát denne po dobu jedného mesiaca;
 2. Berlition sa používa na obnovenie bunkovej štruktúry, zlepšuje krvný obeh, má antiischemickú aktivitu;
 3. Actovegin má antioxidačný, antihypoxický účinok, obsahuje stopové prvky, ktoré zlepšujú metabolické procesy.

V období exacerbácie sa prietrž musí ošetrovať miestnymi látkami, ktoré zlepšujú trofizmus v kombinácii s akupunktúrou, elektroforézou a inými fyzioterapeutickými postupmi..

Hardvérové ​​techniky na liečenie medzistavcovej prietrže zahŕňajú magnetoterapiu, elektroforézu, elektroneurostimuláciu, laserovú terapiu, hardvérovú masáž, spinálnu trakciu.

 1. Je predpísaný počas obdobia poklesu symptomatického komplexu;
 2. Pomáha zmierňovať bolesť, odstraňuje kŕče;
 3. Má protizápalové a sedatívne účinky;
 4. Stimuluje procesy obnovy.

Ako ukazuje prehľad, magnetoterapia je účinná pri bolesti v skorom štádiu vzniku patologického procesu..

 1. Dávka ultrazvuku anestetizuje patologické miesto;
 2. Podporuje biostimuláciu;
 3. Má protizápalové a vstrebateľné účinky;
 4. Používa sa spolu s liekmi.

Hodnotenie pacientov pozitívne na ošetrenie ultrazvukom v kombinácii s liekmi proti bolesti.

 1. Uplatňuje sa v stacionárnych alebo ambulantných podmienkach;
 2. Môže sa vykonávať doma;
 3. Priradené k 2 reláciám denne na pol hodiny;
 4. Perkutánny elektroneurostimulátor zlepšuje lokálny obeh krvi, zlepšuje metabolické procesy.

Lekár môže predpísať minimálne invazívne metódy liečby, medzi ktorými je nukleoplastika najobľúbenejšia..

Zníženie tlaku na disku sa uskutočňuje nukleoplastikou studenej plazmy. Táto technika spočíva v zavedení ihly do medzistavcových platničiek, ktorá prechádza studenou plazmou do postihnutého disku. Po manipulácii disk klesá, kompresia nervových koreňov sa zastaví, bolesť zmizne.

Kedy sa prietrže dá liečiť nukleoplastikou??

 1. Výstupok disku a prietrž do 5 mm;
 2. Syndróm ťažkej bolesti;
 3. Neefektívnosť liekovej anestézie.

Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii, trvanie jednej relácie nie je dlhšie ako 20 minút. Prístup na disk je cez malú punkciu, obnova je rýchla a komplikácie, ako ukazujú recenzie, sa nepozorujú. Pacient sa môže vrátiť do normálneho života v deň nukleoplastiky.

Komplexná liečba prietrže pomocou nukleoplastiky je možná v štádiu vyčnievania, pri absencii komplikácií a dobrej odolnosti tela..

Nechirurgický spôsob ošetrovania disku laserovým odparovaním znižuje tlak disku, zmierňuje bolesť. Postup ošetrenia laserom sa môže opakovať niekoľkokrát, počas spracovania sa kvapalina odparuje a disk sa zmenšuje. K regenerácii disku dochádza niekoľko týždňov po zákroku, po ktorom sa môže opakovať.

Indikácie pre laserové odparovanie medzistavcových platničiek:

 • závažné príznaky bolesti s lokalizáciou prietrže v krčnej chrbtici;
 • narušenie citlivosti chrbtice v inervačnej zóne poškodeného nervu;
 • pálivé bolesti, brnenie a necitlivosť;
 • neschopnosť eliminovať bolesť pomocou liekov a fyzioterapie.

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii, pacient 10 hodín pred operáciou prestane jesť jedlo a vodu. Chirurg urobí vpich, ktorým vloží ihlu a ukazuje na poškodený disk. Vizuálna kontrola sa vykonáva pomocou röntgenového prístroja. Ihlou prechádza svetlovod, ktorý zahreje defekt na odparenie kvapaliny.

Po operácii dochádza k poklesu bolesti, čo potvrdzujú aj recenzie. Po týždni sa záchvaty bolesti zastavia a najväčší účinok sa dosiahne po 2-4 mesiacoch.

Počas obdobia remisie môžete doma liečiť medzistavcovú prietrž, brať predpísané lieky, robiť fyzickú terapiu a pripravovať ľudové recepty na zvýšenie ochranného mechanizmu, aby ste naplnili potrebu stopových prvkov a vitamínov v tele..

Lekári odporúčajú dodržiavať zásady domácej liečby:

 1. Znížte zaťaženie chrbtice, použite chrbtový korzet;
 2. Postupujte podľa stravy, vylúčte alkohol;
 3. Spať na ortopedickej matraci a vankúši;
 4. Zapojte sa do plávania, cvičte každý deň;
 5. Neodchyľujte sa od predpísaného priebehu liečby.

Nechirurgickú liečbu by mal monitorovať lekár v akútnom období. Musíte pravidelne navštevovať špecialistu, aby ste zmenili priebeh a diagnostikovali.

Pomohol vám článok??

(Zatiaľ žiadne hodnotenie)

Každý, kto má diagnostikovanú „medzistavcovú prietrž“, sa pýta sám seba: je možné urobiť bez operácie? Našťastie existuje veľké množstvo nechirurgických metód na opravu kýly..

Každá z týchto metód má svoje kontraindikácie, preto je pred liečbou potrebné poradiť sa s lekárom.

Obsah článku:

Drogová terapia Fyzioterapeutické metódy liečby choroby

Masáž pre medziobratlovú prietrž

Jógový komplex na ošetrenie herniovaných diskov Liečba miechy metódami manuálnej terapie

Výhody osteopatie a kontraindikácie pri jej použití

Liečba drogami

Medzistavcová prietrž často spôsobuje štiepenie koreňov, v tomto prípade pacient vykazuje známky zápalu a silnej bolesti. Lekári zvyčajne predpisujú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID):

Okrem protizápalových účinkov tieto lieky tiež znižujú bolesť. Tieto lieky sa vyrábajú vo forme injekčných roztokov, mastí, rektálnych čapíkov. Lekár na základe výsledkov vyšetrenia rozhodne, čo pacientovi predpíše. Nepoužívajte samoliečba a neužívajte tieto lieky sami.

Použitie tabletových prípravkov môže vyvolať exacerbáciu chronickej gastritídy a žalúdočných vredov. Na ochranu žalúdočnej sliznice pred účinkami NSAID sa môžu použiť tieto lieky:

Tieto lieky pokrývajú žalúdok filmom, ktorý ho chráni pred vystavením agresívnym médiám..

V prípadoch, keď sa pacient sťažuje na neznesiteľnú bolesť, mu sú predpísané silnejšie lieky, napríklad morfín alebo kodeín. Tieto lieky je možné získať iba na lekársky predpis v špecializovaných lekárňach..

Ak sú všetky tieto metódy neúčinné a pacient naďalej trpí bolesťou, je mu predpísaná epidurálna injekcia, t.j. injekcia priamo do lézie. Steroidné prípravky sa podávajú pacientovi, od ktorého úľava prichádza takmer okamžite. Použitie tejto metódy je však obmedzené. Epidurálne injekcie sa môžu používať iba trikrát ročne..

Na prevenciu a liečbu chorôb JOINTS a SPINE naši čitatelia používajú novú neoperačnú liečbu založenú na prírodných extraktoch, ktorá..

Ďalšou skupinou liekov používaných pri liečení medzistavcovej prietrže sú chondroprotektory. Obnovujú chrupavku v medzistavcovom priestore, zastavujú progresiu choroby a bránia deštrukcii medzistavcových platničiek. Chondroprotektory zahŕňajú:

Na dosiahnutie terapeutického účinku by sa lieky mali používať najmenej 3 mesiace. Priebeh liečby je predpísaný lekárom.

Lekári potvrdili pozitívny účinok použitia Rumalonu - ide o výťažok z chrupavky a kostnej drene zvierat. Zloženie liečiva obsahuje štrukturálne zložky, ktoré sú potrebné pre normálne fungovanie chrupavky..

Svalové relaxanciá sú predpísané pacientom na uvoľnenie svalov a zníženie bolesti. Táto skupina zahŕňa Midokalm.

Pacienti tiež potrebujú lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh v postihnutej oblasti. Na tento účel použite:

Ak bolesť neumožňuje pacientovi zaspať, predpíše sa mu antidepresívum. Upokojujú nervový systém. Existujú dôkazy, že tieto lieky dokážu tiež zmierniť bolesť. Antidepresíva sú dostupné iba na lekársky predpis a používajú sa striktne v určitej dávke. Tie obsahujú:

Okrem hlavnej liečby je pacientovi ukázané aj použitie vitamínov. Vitamíny typu B obnovujú citlivosť tkanív, znižujú bolesť. Vitamín D obnovuje kostné tkanivo, posilňuje väzivo, predpisuje sa spolu s vápnikom. Vitamíny A, E a C sú antioxidanty a pomáhajú opravovať poškodené tkanivo medzistavcovej chrupavky..

Fyzioterapeutická liečba

Fyzioterapia sa už dlho osvedčila pri liečbe chorôb chrbta. Po výkone sa svalové napätie zníži, obnovia sa napäté tkanivá..

elektroforéza

Počas procedúry sa lieková látka vstrekuje do tela pacienta a nedochádza k žiadnemu poškodeniu tkaniva. Liek vstupuje do kože pod vplyvom elektrického prúdu..

 • koncentrovanejší liek, ktorý priamo vstupuje do telesných tkanív a obchádza pečeň;
 • predĺžená retencia liečiva v tkanivách;
 • účinok prúdu na telo má tiež pozitívny účinok: zlepšuje sa krvný obeh, opuchy a zápaly;
 • liečba je bezbolestná;
 • zriedka spôsobuje alergickú reakciu.

Bahenná terapia

Spoločné problémy - priama cesta k postihnutiu!
Prestaňte trpieť touto bolesťou kĺbov! Zaznamenajte osvedčený predpis skúseného lekára...

Tento spôsob sa označuje ako tepelné spracovanie s použitím bahna rôznych zložení. Bahno sa zahreje na 50 stupňov, potom sa zmieša so studenou vodou a aplikuje sa vo forme aplikácií na boľavé miesta alebo na celé telo s výnimkou oblasti hlavy a srdca. Terapeutické blato zlepšuje metabolizmus v postihnutej oblasti, zmierňuje zápaly a opuchy.

Liečba bahnom sa môže aplikovať až po skončení akútneho obdobia, to znamená po odznení bolesti.

ultrazvuk

Ultrazvuková terapia je metóda použitia vibrácií zvukových vĺn. Nie sú vnímané ľudským uchom. Vnikajú však do tela do hĺbky 6 cm.

Pod vplyvom ultrazvukových vĺn sa metabolizmus v tkanivách zrýchľuje, zlepšuje sa krvný obeh, uvoľňuje sa svalový spazmus. Ultrazvuk zmierňuje zápaly a bolesti.

masáž

Má pozitívny účinok v kombinácii s inými metódami liečby. Môže sa to uskutočniť až po odznení bolesti. Masáž by mala vykonávať špeciálne školená zdravotná sestra..

Existuje špeciálna masážna technika, ktorú je možné vykonávať doma, ale iba po konzultácii s lekárom. Najprv musíte rozdrviť zapálené stavce jedľovým olejom. Potom naneste na pokožku med, po tom, ako naň pridáte niekoľko tabliet s múmami. Vykonajte poklepávanie pohybov po chrbte. V tomto okamihu by mala pokožka priľnúť na dlaniach. Počas tejto masáže by sa mala vydržať bolesť. Med odstraňuje staré toxíny a bojuje s herniou. Po medovej masáži musíte utrieť chrbát teplou handrou a naniesť na ňu masku Finalgon. Potom musíte zabaliť chrbát a ísť do postele. Zlepšenie je možné pocítiť už ráno, ale na dosiahnutie trvalého účinku je potrebné absolvovať priebeh 2-4 týždňov.

Gymnastika s medziobratlovou kýlou

 • Vydajte sa na všetky štyri. Zdvihnite protiľahlú ruku a nohu. Podržte niekoľko sekúnd, potom spustite a opakujte cvičenie s druhou rukou a nohou..
 • Ľahnite si na chrbát. Povrch musí byť pevný. Nohy by mali byť ohnuté v kolenách, ruky po stranách. Panvu zdvihnite a spustite na 1-2 minúty.
 • Ľahnite si na brucho na podlahu. Dajte ruky pozdĺž tela a zároveň sa snažte zdvíhať hornú časť tela čo najviac. Zablokujte túto polohu na niekoľko sekúnd, potom nižšie. Cvičenie opakujte 7-10 krát. Môže byť tiež komplikovaná a zdvihnutá súčasne s hrudníkom a nohami („loď“)..

Existuje obľúbená múdrosť: musíte stráviť toľko času na gymnastike, ako kýla, ako na jej získanie.

Hlavné pravidlo - nemôžete vykonávať cvičenia v posteli. Získajte špeciálnu podložku na jogu. Cvičenie by nemalo byť nepríjemné. Ak sa vyskytne bolesť, prestaňte cvičiť.

 • Ľahnite si na chrbát a ťahajte kolená k brade. V tejto polohe musíte rolovať po podlahe. Cvičenie napína chrbtové svaly a väzivo.
 • Ležiaci na chrbte, ohýbajte kolená. Uchopte nohy rukami. V tejto polohe sa snažte čo najviac narovnať chrbticu..
 • Ležiaci na chrbte, ohnite nohu na koleno a pokúste sa ju dosiahnuť čelom. Potom zmeňte chodidlo.
 • Vydajte sa na všetky štyri. Ohnite chrbát ako mačka. V takom prípade by ste mali hľadieť najprv na podlahu, potom na strop.

Manuálna terapia

Liečba rukami sa nazýva manuálna terapia. Vykonáva sa pri mnohých ochoreniach chrbtice, kĺbov, svalov a vnútorných orgánov..

Liečbu vykonáva špeciálne vyškolený lekár - manuálny terapeut. Najskôr zmierňuje bolesť a potom vykoná techniky zamerané na obnovenie medzistavcových platničiek. Po priebehu manuálnej terapie sa svalový tonus normalizuje, tlak na poškodený disk sa zníži, krvný obeh sa zlepší. Normalizácia krvného obehu zlepšuje metabolizmus, čím zmierňuje zápal a bolesť.

Je veľmi dôležité zvoliť si kvalifikovaného lekára, pretože jeden nesprávny krok môže viesť k zdravotnému postihnutiu pacienta.

osteopatia

Komplex diagnostických a terapeutických účinkov na tkanivá pacienta pomocou prstov. S touto liečebnou metódou je účinok na ľudské telo veľmi mierny, a preto sa môže použiť pre ľudí všetkých vekových skupín.

S pomocou rúk dokáže osteopatický lekár dokonca zistiť, či nedošlo k veľkým odchýlkam v polohe orgánov, chrbtice a iných telesných tkanív. Ruky pomáhajú lekárovi nielen diagnostikovať, ale aj liečiť.

 • účinná diagnostika a liečba ochorení chrbtice;
 • bezpečnosť liečby;
 • úľava od bolesti po prvom sedení;
 • možné použitie na zabránenie exacerbácie.

Pri medzistavcovej prietrži zlepšuje pôsobenie na postihnutú oblasť krvný obeh a metabolizmus. Po ukončení liečby v 7 až 10 sedeniach sa svalové kŕče odstránia a bolesť zmizne.

Zistite viac o liekoch, ktoré nie sú k dispozícii v lekárňach, ale vďaka ktorým sa mnohí Rusi už zotavili z bolesti kĺbov a chrbtice.!

Slávny lekár hovorí

 • duševná choroba;
 • trombóza;
 • nádorov;
 • infekčné choroby.

Pri kýle existuje veľké množstvo nechirurgickej liečby. Hlavnou vecou je nasledovať všetky odporúčania lekára a nie samoliečiť. Pretože prietrž je klasifikovaná ako chronické ochorenie, je dôležité pamätať na prevenciu exacerbácie tohto ochorenia.

 • Jedzte správne. Viac ovocia a zeleniny, dodržiavajte pitný režim. Eliminujte mastné, korenené, údené a nakladané jedlá.
 • Cvičte každý deň. Pomôžu udržať vaše svaly tónované a chránia vašu chrbticu pred poškodením..
 • Ísť plávať. Taktiež trénuje svaly chrbtice, posilňuje ich a tým bráni zhoršeniu choroby.
 • Nezdvíhajte závažia.
 • Včasné preventívne ošetrenie: fyzioterapia, farmakoterapia. Frekvenciu takejto liečby predpisuje lekár. Závisí to od stupňa poškodenia chrbtice..

Je potrebné si uvedomiť, že v závažných prípadoch môže takáto liečba nepomôcť a nemôže sa vykonať bez operácie. Poslúchajte svojho lekára a potom sa môžete vyhnúť chirurgickej liečbe.

Medzistavcová hernia je extrémnym prejavom osteochondrózy.

Základom prietrže je „dotvarovanie“ vláknitého jadra za diskom.

Medzistavcová prietrž sa najčastejšie vyskytuje v lumbosakrálnej chrbtici.

Výčnelok prietrže smerom k mieche, koreňom a membránam miechy vedie k zápalu okolitých tkanív - lanovky,

radikulitída alebo epiduritída,

a preto na silnú dlhodobú bolesť chrbta.

Príčiny a faktory prispievajúce k výskytu prietrže

Časté poranenia chrbta.

Nesprávne zdvíhanie.

Slabosť svalového korzetu (postupné „opotrebovanie“ disku).

Profesionálne preťaženie chrbtice.

Cievne choroby vnútorných orgánov.

Priebeh choroby

Od primárnych príznakov po najťažšie, štvrtá fáza zvyčajne trvá asi 10 rokov,

hoci pri zraneniach, dokonca aj menších, sa choroba môže rozvíjať rýchlejšie.

Ak prevádzkujete medzistavcovú prietrž, môže to viesť k:

paréza a parastézia svalov nôh alebo ramien (zhoršená motorická funkcia a znížená citlivosť

závraty, vaskulárne poruchy v mozgu;

silné bolesti hlavy;

bolesť v srdci, dýchavičnosť;

poruchy funkcie panvových orgánov (narušenie močenia, porucha menštruačného cyklu, problémy v oblasti genitálií).

diagnostika

Ak máte bolesti na spodnej časti chrbta, krku a tiež na rukách alebo nohách, môžete mať podozrenie na kýlu v sebe:

pri dlhšom pobyte v nepohodlnej polohe;

v dôsledku fyzickej námahy;

so silným emocionálnym stresom.

Bolesť chrbta je prvý príznak, pri ktorom musíte čo najskôr navštíviť neurológa.

Lekár po úvodnom vyšetrení nasmeruje pacienta s podozrením na prietrž na maximum

vyšetrenie chrbtice a systémov súvisiacich s chorobou.

Na našej klinike bol vyvinutý celý diagnostický komplex - program Sofia VERTEBRA.

diagnostika

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI).

Dopplerovský ultrazvuk ciev krku a hlavy.

MRI vo vaskulárnom režime miechy.

Trojrozmerný skener skenerov.

Skúmanie stavu biologicky aktívnych bodov 12 klasických meridiánov Nakatanim metódou pomocou systému Ryodaraku.

Všetky typy ANALÝZY, vrátane nádorových markerov a protilátok.

liečba

Pacient s ťažkým ochorením, ako je medziobratlová kýla, vyžaduje komplexný zákrok,

opatrné, individuálne zaobchádzanie. Je dôležité zamerať úsilie nielen na liečenie samotnej choroby, ale aj na liečenie a posilnenie

všetky systémy ľudského tela.

Naša metóda je založená na pokročilých nechirurgických komplexných liečebných postupoch-

preventívne opatrenia, ktoré sa stále častejšie používajú vo svetovej lekárskej praxi namiesto tradičných chirurgických zákrokov

intervencie. Pri hľadaní spôsobov, ako eliminovať koreňovú kompresiu, vedci identifikovali schopnosť proteolytického enzýmu

„Rozpusťte“ chrupavku medzistavcových platničiek.

Požadované zavedenie lieku priamo na disk alebo do epidurálu

vlákno bolo v porovnaní s chirurgickým zákrokom relatívne ľahký postup.

Spolu s touto metódou používame jedinečnú patentovanú technológiu IMOS-Koss..

Jeho podstatou je použitie injekcií, ktoré zlepšujú možnosti regenerácie

pohon v kombinácii s priamou pulznou optickou expozíciou, čo umožňuje

stimulujú reparatívne procesy v disku a okolitých tkanivách.

V dôsledku liečby, keď zápal a opuch mäkkých tkanív zmiznú, sa uskutoční štúdia MRI

zníženie objemu medzistavcovej prietrže 1,5 - 2-krát as absorbovateľnosťou

injekciami sa môže dosiahnuť úplné rozpustenie látky prietrže.

Viac informácií o metóde:

Zavedenie protizápalovej zmesi na miesto kompresie (od 2 do 11 injekcií, závisí od veľkosti a umiestnenia prietrže) - lieky

Zavedenie enzymatickej („vstrebateľnej“) zmesi Dr. Kossa do epidurálneho priestoru (od 3 do 5 injekcií za cyklus).

Obnova disku a okolitých tkanív.

a. Pulzne-optická rekonštrukcia disku (technológia IMOS-Koss). Po resorpcii prietrže počas druhej fázy liečby

regenerácia medzistavcových platničiek chrupavky.

b. Dekompresia chrbtice - dosiahnutá pomocou mäkkých techník manuálnej terapie a ťažkosti chrbtice kvôli jej gravitácii

subjekty (napríklad na tzv. „Evminovskej rade“).

c. Fyzioterapia (elektroforéza liekov, myostimulácia).

d. Akupunktúra, elektroterapia (prístroj "Cosmos-1" - autor).

Prevencia exacerbácií, rozvoj správneho stereotypu pohybov a pozícií,

tvorba svalového korzetu.

a. Biofeedback je proces, ktorým sa človek učí

ovplyvniť ich fyziologické reakcie. Umožňuje rýchle a efektívne

obnoviť psychosomatické funkcie tela narušeného chorobou.

b. Fyzioterapeutické cvičenia, plávanie. Kombinácia fyzického cvičenia a plávania

fyzická aktivita bedrových svalov s napínaním. Účinok sa dosahuje nielen vďaka fyzickému stresu, ale aj vďaka

zahŕňajúci maximálny počet

sval, t.j. optimálna konštrukcia pohybov.

Prevencia - vylúčenie traumatických momentov:

Nesprávne zdvíhanie.

Mikrotrauma v aute s dodatočným dynamickým zaťažením vo forme nárazov a nárazov. Toto je obzvlášť dôležité pre ľudí so zvýšeným počtom

Dlhodobé statické zaťaženie (nepohodlné, nesprávne držanie tela, a to aj medzi školákmi). Odporúča sa prerušiť najmenej raz za hodinu

vaše aktivity, chôdza, strečing atď..

V súčasnosti existuje mnoho spôsobov a metód liečby medzistavcových prietrží (IPH), vrátane chirurgických. O nich musím povedať

zvlášť. IPY je extrémnym prejavom osteochondrózy, ktorý je zase dôsledkom evolúcie človeka. nastaviť

evolúcia skalpelom je podľa nášho názoru beznádejná a neľudská. Vyššie uvedené sa samozrejme nevzťahuje na moderné technológie

Presne povedané, je potrebné liečiť nie chorobu, ale pacienta. V našej praxi sa prísne riadime touto zásadou. Pre IPY to

znamená, že okrem odstránenia prietrže samotnej prikladáme veľký význam fázovej rehabilitačnej liečbe. Metódy a nástroje

rehabilitačná liečba môže byť iná, vyberá ich lekár v závislosti od individuálnych charakteristík pacienta, hlavná vec je liečba

Musí byť rýchly, efektívny a trvalý. Správne vykonaná rehabilitačná liečba sa stáva prevenciou súčasne.

výskyt medzistavcových hernií v iných segmentoch chrbtice.

Ľudia by mali všeobecne uznať dôležitosť prevencie osteochondrózy (ako aj iných chorôb) už skôr.

Medzistavcová prietrž

metóda vlastnej liečby

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma?

(Na základe skúseností zo skutočného života)

Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!

Uplynulo veľa rokov, chrbát nebolí, preto som sa na informačné účely rozhodol zdieľať túto metódu liečby so všetkými, ktorí majú toto nepríjemné ochorenie.

A ak sa rozhodnete pre liečbu tejto možnosti, nezabudnite sa najskôr poradiť so svojím lekárom o výhodách tu uvedených cvičení.!

Ďalej som zhrnul príčinu bolesti chrbta s kýlou chrbtice. Kto už to pozná, preskočte túto časť.

Príčiny medzistavcovej prietrže

Medziobratlová hernia disku je najbežnejším typom všetkých hernií vyskytujúcich sa v chrbtici.

Podľa lekárskych štatistík sa u posledných dvoch medzistavcových platničiek, ktoré majú najvyššiu záťaž, pravdepodobne vyvinie hernia - jedná sa o platničky medzi stavcami L4-L5 a L5-S1..

Prvá vec, ktorá spôsobuje, že sa človek začína obávať o svoje zdravie, je bolesť v dolnej časti chrbta. Je to bolesť, ktorá nás núti prekonať lenivosť a začať sa zaoberať zdravím!

Ak ignorujete prvé príznaky bolesti a začnete so samoliečbou - aby ste utlmili bolesť liekmi proti bolesti, postupne sa objavia prvé príznaky závažných neurologických komplikácií..

V dôsledku metabolických porúch sa v tkanivách medzistavcových platničiek objavujú dystrofické zmeny, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou disku a výrazným poklesom elasticity - disk postupne stráca svoje odpisové funkcie, splošťuje sa a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami.

Pri zvýšenom zaťažení tejto časti chrbtice sa do miechového kanálu vytesní degeneratívne zmenený disk, čo spôsobuje dráždivý účinok na miechové nervy, ktoré tam prechádzajú. Tento posun disku sa nazýva „výstupok“.

V prípade nadmerného fyzického namáhania alebo svahov sa na disku objavia slzy, z ktorých sa vytlačí obsah disku, podobne ako krém z komprimovanej šišky - želé podobná látka, čo je medziobratlová kýla.

Výsledná prietrž pritlačí na blízky nerv a pritlačí ju na kosť stavca. Menej krvi vstupuje do zúženého nervu, dochádza k opuchom, sťahuje sa svaly v okolí a v dolnej časti chrbta sa objavuje silná bolesť - jedná sa o ochrannú reakciu nášho tela.

Preto neuškodí samotná prietrž, ale susedné svaly zodpovedajúcej poškodenej časti chrbtice - krčka, hrudník alebo lumbosakrál..

Predpokladá sa, že zlepšením prísunu krvi do okolitých tkanív sa výsledná kýla disku neskôr vyrieši.

Prejavy prietrže môžu byť nebezpečné, ak z nej látka vytečie a vstúpi do miechového kanála. Tento prípad sa nazýva „herniačná sekvestrácia“ a oddelená časť - „sekvestrácia“..

Kýla sama o sebe neohrozuje život, ale ak sa nezačne včasné liečenie, môžu to mať následky: strata funkcií na vedenie nervových impulzov, znecitlivenie určitých častí tela, strata citlivosti v končatinách a dokonca možné postihnutie.

Ak je v chrbtici bolesť, neočakávajte, že kýla prechádza sama od seba, ale okamžite vyhľadajte radu lekára - terapeuta, neurológa, vertebroológa alebo neurochirurga. Lekár diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu na základe stupňa ochorenia..

Bedrová hernia je dočasné nepríjemné ochorenie, ktoré sa lieči komplexne!

Pomocou diagnostických výskumných metód sa identifikuje presná príčina bolesti chrbta. Prítomnosť prietrže v chrbtici sa stanoví pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovej tomografie (CT)..

MRI určuje výčnelok a veľkosť hernie, šírku miechy, degeneratívne stavce stavov a prítomnosť zápalových javov v mäkkých tkanivách a CT ukazuje jasné vrstvené obrazy stavu chrbtice: abnormality stavcov, zúženie miechy, zápaly, neoplazmy v kostnom tkanive..

Video: čo robiť, ak sa na medzistavcovom disku objaví prietrž?

Moja história liečby medzistavcových prietrží

Neskúšajte, ale vždy sa vyskytnú problémy s chrbtom: sediaci pri počítači - bremeno ide do bedrovej oblasti, pracujú v chate alebo nesprávne zdvíhajú bremeno - „trhajú“ chrbát alebo stlačujú sedací nerv.

Prvé problémy s mojou spodnou časťou chrbta sa objavili po niekoľkých rokoch šokujúcich pracovných dní. Pracoval v sklade hotových výrobkov a tam musel každý týždeň nakladať a vykladať rôzne výrobky. To bolo vtedy, keď sa stalo prvé "bedrové" - neúspešne zdvihol box a bedrové svaly sa pritiahli tak, že sa sotva ohli.

Záchranná masť „Diclofenac“ ao týždeň neskôr bola rovnako dobrá ako nová. Ale po niekoľkých rokoch sa objavil ďalší problém - tupá bolesť v bedrovej oblasti, ktorá bola pripísaná únave svalov. A nejako nepostrehnuteľne sa bolesť zosilnila a spôsobila nejaké nepohodlie. Masť kategoricky odmietla pomôcť a potom sa použili injekcie proti bolesti a tabletky NICE.

Chémia vykonala svoju prácu a bolesť ustupovala šesť mesiacov. Pýtate sa: „Prečo ste nešli k lekárom?“ - Navštívil, išiel na rôzne súkromné ​​kliniky a kliniky, predpísal hory liekov, pil a injektoval, ale účinok bol dočasný, ale medzitým sa bolesť zosilnila.

Výsledok tohto „ošetrenia“ bol nečakaný - jedného rána som sa nemohol pri pohybe z postele dostať z prudkej bolesti. Bedra sa zohýbala do oblúka - a pohybovala sa po byte. Spal iba na svojej strane, bez pohybu a nohy prekrížené.

V nádeji, že sa náhle „pustí“, uplynuli ďalšie dva dni. Ale ani injekcie, ani pilulky nemali žiadny vplyv na moje telo naplnené chémiou a vďaka svojej manželke som trval na tom, aby som išiel do nemocnice. Bolo to v roku 2012.

Lekári rýchlo vyšetrili a vydali na oddelení, okamžite dali kvapkadlo zo zmesi liekov na narovnanie a urobili MRI. Pri pohľade na obrázok vertebroológ oznámil výsledok: „Medián kýly je 8 mm disk L5-S1 a dva vyčnievajúce disky L3-L4 a L4-L5.“ Desať dní bolo ošetrených kvapkadlami a tabletami a po troch dňoch urobili prvú „blokádu“ - injekciu do bedrovej oblasti, kde sa objavila prietrž.

Neskôr urobili ďalšiu, ale on sám tretiu odmietol - akákoľvek chémia je pre telo škodlivá. Tiež som sa prihlásil na akupunktúru a fyzioterapiu, ale necítil som žiaden účinok. Pomáhali iba kvapkadlá a „blokády“. Bolesť v bedrovej oblasti bola vyriešená a Rada neurochirurgov rozhodla, že neodstránia prietrž!

Bol som nesmierne rád, že som sa vyhnúť operácii! Ukázalo sa však, že to nie je také ružové - desiaty deň, keď som dokončoval doklady o prepustení, na pravej strane stehna sa náhle objavila bolestivá bolesť - od pásu k nohe. Naozaj som zostúpil a opýtal som sa ošetrujúceho lekára: „Prečo sa noha začala ťahať?“ Ticho dal leták s cvičeniami, napísal zoznam liekov a sľubne povedal: „Bude to horšie - poď, poznáš cestu!“

Doma sa bolesť v nohe iba zosilnila - bolo ťažké chodiť bez liekov proti bolesti. Pravá noha postupne slabla a klesla a ja som kráčal a búchal som nohou ako hus.

Môžete vidieť, či sa noha prehýbala alebo nie, a to nasledovne: stali sa kolenami na stoličke a otočili sa späť, pozeráme sa na polohu postihnutej nohy relatívne zdravú.

Po nejakej dobe sa na ľavej nohe objavila bolesť - prietrž sa zväčšila a stlačila druhý nerv. Z tohto stavu mysle začala panika - čo robiť, ako a ako sa má liečiť? Pochopil som, že lieky proti bolesti by sa nezachránili - nie je to dlho a je potrebné nejaké vážne ošetrenie. Hlava mi prebila myšlienka - pozvanie chirurga na návrat, ale strach z operácie a možné následky sa ukázali byť silnejšie.

A potom som sa pevne rozhodol - urobím všetko, ale vyliečim kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku! Najprv som išiel na kliniku Dr. Bubnovského. Na týždeň a pol som napínal chrbticu na simulátory, ale účinok bol krátkodobý - chodíte von a lovíte mušky a večer sa bolesť vracia. 10 dní samozrejme nestačilo, ale kvôli nedostatku konštantného príjmu sa liečba musela zastaviť.

Potom som sa rozhodol hľadať iné spôsoby, ako sa zbaviť vertebrálnej prietrže L5 - S1. Inšpirovaná touto myšlienkou sa prehrabávala cez množstvo informácií v časopisoch, knihách, na internete. Študoval som zoznam cvičení, ktoré lekár dal pri prepustení, a ako som neskôr zistil - toto boli cvičenia z jogy na krútenie chrbtice „Krokodíl“..

Spomenul si, ako v centre Dr. Bubnovského natiahol chrbticu a v záujme tejto záležitosti sa začal natahovať aj doma. Okrem krútenia som pridal cvičenia, ktoré sa mi páčili z „VIDEO“, a ako výsledok som dostal úžasný komplex liečivých pohybov.

Keď som v literatúre hľadal spôsoby liečby vertebrálnej hernie, narazil som na oči a recepty ĽUDSKÉHO MEDICÍNA. Vybral som si overené recepty z recenzií ľudí a pridal sa k liečbe. Večer si manželka podala injekciu vitamínov B a Aloe a Alflutop v ampulkách - tieto lieky som si vybrala sama pre seba.

Mimochodom, ak nezačnete okamžite vykonávať cvičenia, miechový nerv sa pritiahne prietržou dlhšie a vedenie nervových impulzov v zovretom nerve sa zhorší. Výsledkom bude pocit znecitlivenia na stehne alebo 2-3 prstoch na nohách.

Z dôvodu veľkej veľkosti prietrže to trvalo dlho liečiť a boli dni, ktoré dokonca stratili túžbu to urobiť - bolesť nezmizla, ale naopak, často sa zhoršovali časté a ťažké exacerbácie. V takýchto chvíľach beznádeje sa objavili myšlienky ukončenia liečby a chirurgického zákroku. A ráno, keď užíval lieky proti bolesti, vytrvalo pokračoval vo cvičeniach, niekedy dokonca aj pri silnej bolesti, s hnevom.

A to až po piatich mesiacoch! denné hodiny nečakane prišli dlho očakávané liečenie - bolesť zmizla! Strach sedel v mojich myšlienkach nejaký čas - zrazu vstávam zajtra a znova sa objavia bolestivé pocity v dolnej časti chrbta. Uplynul však týždeň, mesiac, rok a na chrbte stále nie sú žiadne problémy!

A teraz pevne viem, že medzistavcová prietrž sa lieči bez chirurgického zákroku, dokonca aj doma!

A pre úspešnú liečbu bolesti je potrebná iba túžba, sebadisciplína a viera v uzdravenie! A ako ďalší stimul pri liečbe kýly chrbtice - môj príklad!

Aby chrbát viac neuškodil a prietrž sa opäť neobjavil v chrbtici - cvičenia na krútenie týždenne, chrbtica povie len vďaka!

Mimochodom, MRI to už neurobila - prečo míňať peniaze so zdravím!

Aký je princíp liečby spinálnej prietrže?

Každý, kto číta túto stránku, sa zaujíma o jednu otázku: „Ako sa čo najskôr zbaviť bolesti a kýly?“

Týmto spôsobom odpoviem na túto otázku: Pomohli mi špirálové cvičenia z krokodílej jogy, ktorej zoznam mi dal neurochirurg po prepustení z rúk, za možnosť straty mojej kýly a denného trakčného traktu plus odreniny ľudových mastí. Pokiaľ ide o ľudové recepty, myslím si, že sa bez nich bolo možné obísť, ale nebolo by to horšie.

Na internete som stretol veľa informácií, kde píšu, že je absolútne nemožné točiť! Ak to nemôžete urobiť, nie! Tieto cvičenia z jogy mi pomohli zotaviť sa osobne.!

Doma som sa pokojne natahoval a krútil, bez toho, aby som sa ponáhľal, počúval som vnútorné pocity v dolnej časti chrbta a natiahol som ruky a nohy čo najviac, ako na obrázku (päty od seba, prsty k sebe).

Preto iba cvičenia a rozťahovanie chrbtice môžu zbaviť bolesti a kýly. A ak chcete urýchliť proces hojenia - musíte urobiť celý komplex 2-3 krát denne a je vhodné urobiť jeden komplex tesne pred spaním. Vykonali cviky a okamžite išli spať, je nežiaduce chodiť, inak sa natiahnuté stavce znovu zbiehajú.

Dôležité: Natiahnutie chrbtice by sa malo vykonávať tak často, ako je to možné, najmä po každom zákrute!

Ak má prietrž veľký rozmer - od 6 mm alebo viac, nemali by ste počítať s rýchlym liečením. Tu musíte mať trpezlivosť, vytrvalosť a robiť terapeutické cvičenia denne. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov - výsledok stojí za to, verte mi!

Keď bolesť zmizla, potom som sa v budúcnosti pokúsil nepreťažiť chrbticu, a ak by som musel dlho zdvíhať závažia alebo sedieť pri počítači, nosil by som ortopedický korzet.

Počas prestávok som to zastrelil, inak môžu zadné svaly oslabiť ešte viac. Postupne zmizla potreba korzetu - hernia disku buď vyschla alebo bola absorbovaná samotným telom.

Niekoľkokrát týždenne určite robím celý komplex cvičení, ale už na prevenciu a udržiavanie chrbtice v dobrej kondícii. Účinok týchto cvikov je pozoruhodný - chrbtica sa stáva mobilnou a flexibilnou.

Okrem toho robím cvičenie „doska“, posilňujem chrbtové svaly a tlač - môj „svalový korzet“.

Prečo posilňovať „svalový korzet“?

Svalnatý korzet (často nazývaný „jadro“) - sú to svaly chrbta a lisu, svaly zadku a bokov, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu chrbtice a správne umiestnenie vnútorných orgánov..

Silné svaly obklopujúce chrbticu zlepšujú držanie tela a koordináciu pohybov, vertikálne podopierajú chrbát, pri dlhodobom sedení znižujú bolesť chrbta.

Cvičenie svalov trupu nelieči prietrž, ale je užitočné iba pri prevencii problémov s chrbticou. Ale na predchádzanie týmto problémom a zlepšenie fyzickej zdatnosti je nevyhnutné iba posilnenie svalov kôry!

Najlepšia voľba pre začatie cvičenia je začať cvičiť po 2 alebo 3 rokoch, keď už bude existovať stabilná remisia po vymiznutí bolesti a prietrže.

Dovtedy je potrebné vykonávať cvičenia na krútenie a napínanie chrbtice každý týždeň tak, aby sa prietrž konečne alebo čo najviac znižovala.

Cvičenie jogy krokodíla by sa malo stať zvykom, potom si budete udržiavať svoju chrbticu flexibilnú a mobilnú do veľmi vysokého veku, ako napríklad indickí jogíni.!

Lekári tvrdia, že ktokoľvek na rozdiel od rokov, môže výrazne spomaliť proces starnutia chrbtice vykonaním špeciálnych cvičení a racionálnym stravovaním..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Všetky hernie nachádzajúce sa v brušnej dutine sa musia chirurgicky odstrániť. Jedinou výnimkou je pupočná kýla zistená u malých detí. U niektorých pacientov môžu byť eliminované konzervatívnymi metódami..
Mnohí sa domnievajú, že vyčnievanie rôznych vnútorných orgánov alebo inými slovami hernie, najmä malej veľkosti, je pre človeka iba kozmetickým problémom a nepredstavuje žiadne vážne nebezpečenstvo.
Na udržanie zdravia chrbtice je potrebné pravidelné cvičenie. Použitím správnych cvikov môžete zlepšiť držanie tela, posilniť svoje svalové korzety a zvýšiť flexibilitu stavcov.