loader

Hlavná

Žalúdok

Aké sú metódy liečby kýly chrbtice bez chirurgického zákroku?

Liečba kýly chrbtice bez chirurgického zákroku je možná, ale stále by pacient nemal dúfať, že sa choroba vylieči a vo svojom živote ho nikdy nebude rušiť. Z času na čas si bude prietrž medziobratlového disku pripomínať seba.

Kýla je v našej dobe pomerne časté ochorenie. Odstránia sa prietrž raz a navždy, spravidla až po operácii. Súčasne žiadna konzervatívna liečba neodstráni takúto formáciu ako takú, ale iba obmedzí zápal koreňa. Takáto liečba môže trvať niekoľko dní alebo mesiacov - všetko závisí od stupňa zanedbania choroby.

Čo je nechirurgická liečba?

Takmer všetky poruchy liečby stavcov a chrbtice vo všeobecnosti naznačujú približne to isté. Medicína nestojí a odborníci v posledných niekoľkých desaťročiach vyvinuli také terapeutické metódy, ktoré nezahŕňajú chirurgický zákrok. Mnoho lekárov však stále nevie, ako sa zbaviť tohto typu choroby bez chirurgického zákroku, a verí, že nové metódy sú účinné len na chvíľu. Skôr alebo neskôr sa kýla stavca pripomína.

Odborníci, ktorí vyvinuli nechirurgické metódy na kontrolu prietrže, tvrdia, že takáto liečba bude účinná iba vtedy, ak bude mať pacient počas prvých dní po zistení choroby možnosť ľahnúť si a minimalizovať zaťaženie chrbtice. Až po správnom odpočinku sa pacient zotaví a môže sa vrátiť do svojho obvyklého aktívneho stavu.

Pasívny odpočinok samozrejme nestačí ani na dočasné odstránenie bolestivých symptómov. Ošetrujúci lekár je preto povinný predpísať potrebné lieky, ako aj uviesť také nechirurgické spôsoby liečby, ako sú:

 1. Rádiofrekvenčná denervácia.
 2. Hydroplastics.
 3. Nukleoplastika studenej plazmy.
 4. Laserová medziobratlová hernia.
 5. Endoskopická transforaminálna hernia disku.

Všetky vyššie uvedené metódy sú relatívne nové, ale pomocou ich pomoci môžete odstrániť všetky nepríjemné pocity, ktoré sa vyskytujú v prítomnosti medzistavcovej prietrže.

Vlastnosti rádiofrekvenčnej denervácie

Na otázku, ako vyliečiť kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku, takmer všetci lekári odpovedajú, že musíte použiť techniku ​​rádiofrekvenčnej denervácie. Jedná sa o miniinvazívne liečenie nepohodlia lokalizovaného v rôznych oblastiach chrbtice.

Tento spôsob spočíva v zavedení kanyly (trubice z mäkkého materiálu, ktorá je vložená do tela) v mieste lézie chrbtice. Je veľmi dôležité, aby bol inovujúci kĺb fazety v blízkosti. Potom je ihla vložená cez už nainštalovanú kanylu, ktorá vykonáva funkciu vodiča vysokofrekvenčného prúdového náboja. Tento náboj tiež blokuje nervy. Odborníci tak „vypínajú“ nervovú povinnosť vnímať bolesť. Účinok trvá najmenej 1,5 roka.

Počet použitých postupov nie je obmedzený. Hlavnou výhodou tejto techniky je to, že nerv sa nekolabuje, ale jednoducho zastaví svoju prácu na určité obdobie.

Tento spôsob však má svoje nevýhody. Ani najmenšie poškodenie vláknitého prstenca neumožňuje postup rádiofrekvenčnej denervácie. Týmto spôsobom sa lieči iba vtedy, ak neexistuje rastúca neurologická symptomatológia. Hlavnou kontraindikáciou je prítomnosť akýchkoľvek novotvarov, vrátane benígnych.

Aké lieky eliminujú nepríjemné príznaky prietrže?

Požadovaného účinku zmiernenia bolesti môžete dosiahnuť pomocou špeciálnych liekov. Predovšetkým nesteroidné protizápalové lieky miestneho určenia môžu človeka zachrániť pred početnými bolesťami medzistavcovej prietrže. Vďaka takýmto prostriedkom sa človek zbaví nielen nepríjemných pocitov, ale aj opuchov v oblasti kýly.

V dôsledku správnej liečby liekmi je kompresia nervových zakončení výrazne znížená a syndróm bolesti je prakticky vylúčený. Takéto liečivá sú dostupné v tabletách a kapsulách, ktoré sa podávajú orálne, a vo forme intramuskulárnych injekcií..

Kýla sa zvyčajne lieči injekciami iba vtedy, keď sa bolesti stanú tak neznesiteľnými, že sa človek nemôže samostatne pohybovať. V takýchto prípadoch sa často predpisujú špeciálne lieky proti bolesti vo forme blokád. Pri takýchto nepriaznivých príznakoch je použitie tejto liečebnej techniky nevyhnutné. Vďaka nej pacientka necíti bolesť dostatočne dlho. V tomto prípade sa prietrž chrbtice bez chirurgického zákroku injekciami lieči iba v extrémnych prípadoch.

Takáto technika má samozrejme svoje nevýhody. S jeho pomocou môžete chrbticu „vyliečiť“ iba na chvíľu, ale zároveň poškodiť činnosť gastrointestinálneho traktu - tento vedľajší účinok sa prejavuje vo väčšine prípadov. Preto lekári pri predpisovaní nesteroidných protizápalových liekov predpisujú také lieky, ktoré normalizujú črevnú mikroflóru a pomáhajú gastrointestinálnemu traktu pri poruchách práce..

Nechirurgická liečba kýly ľudovými prostriedkami

Chirurgická liečba miechy tradičnými medicínskymi metódami sa mnoho rokov nezmenila. Dokonca aj naši predkovia vyvinuli veľa spôsobov, ktoré uľahčujú priebeh tejto choroby. Zvyčajne sú zamerané na zahrievanie oblasti chrbta postihnutej prietržou. Po týchto procedúrach sa v niektorých častiach chrbtice zlepšuje krvný obeh, v dôsledku čoho syndróm bolesti zmizne. Takéto liečenie prietrže medzistavcovej platničky bez chirurgického zákroku má súčasne niekoľko negatívnych stránok..

Najprv musíte zvážiť štatistiku. Odborníci s herniou krčnej a bedrovej chrbtice sa zvyčajne obracajú na odborníkov. Riešenie týchto problémov je najťažšie. Všetky ľudové metódy riešenia nepríjemných pocitov prietrže sa dajú použiť iba v bedrovej oblasti. V prípade krčných stavcov nie sú tieto metódy iba neúčinné, ale dokonca aj deštruktívne.

Krčka chrbtice nie je vhodná na úplné otepľovanie, ktoré vyžaduje prietrž, takže táto technika je prakticky nepresvedčivá. Ďalším problémom je to, že samoliečba chrbtice bez chirurgického zákroku pomocou alternatívnych metód je dočasným javom. Kýla po určitom čase prestane vnímať podobný účinok a medzitým sa bude edém iba zvyšovať. Tieto problémy najčastejšie sprevádzajú pacientov, ktorí dúfali, že sa problému odstránia naparovaním vo vani alebo saune.

Preto skôr, ako sa pustíte do konkrétneho spôsobu odstránenia bolesti v chrbtici, mali by ste sa spojiť s odborníkom, ktorý s istotou povie, či je možné vo vašom prípade uplatniť inú alternatívnu liečbu..

Ďalšie metódy na boj proti nepríjemným symptómom prietrže

Ak ste neodstránili svoju prietrž a uvažujete o tom len ako o poslednej možnosti, mali by ste použiť niektoré metódy na zníženie nepohodlia v postihnutej oblasti chrbtice. Liečba sa môže vykonávať napríklad v špecializovanom sanatóriu. Spravidla sú v takýchto zdravotníckych centrách špecialisti, ktorí sa zaoberajú vývojom v tomto odvetví už mnoho rokov a môžu pomôcť každému pacientovi. Okrem toho sa v takýchto zdravotníckych zariadeniach používajú iba inovatívne metódy liečby, ktoré sú účinné v 90% prípadov. Jedinou nevýhodou tejto metódy sú často vysoké náklady. Nie každý priemerný občan bude môcť takúto dovolenku platiť raz ročne..

Pre bohatých ľudí je akupunktúra, ktorá sa správne praktizuje výlučne v Číne. Účinnosť tejto metódy bohužiaľ ešte nebola dokázaná, ale väčšina pacientov stále tvrdí, že takáto liečba skutočne prináša očakávaný výsledok. Aj keď by ste nemali zabúdať, že odstránenie bolesti nie je úplný úspech. Okrem toho musíte byť opatrní pri metódach, ktorých účinnosť nebola vedecky dokázaná. V každom prípade, pred prijatím konečného rozhodnutia vyskúšať na svojom tele akúkoľvek liečbu bez chirurgického zákroku (najmä nového), musíte sa o tomto probléme poradiť so svojím lekárom. Iba odborník povie, ako liečiť kýlu.

Medzistavcová prietrž

metóda vlastnej liečby

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma?

(Na základe skúseností zo skutočného života)

Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!

Uplynulo veľa rokov, chrbát nebolí, preto som sa na informačné účely rozhodol zdieľať túto metódu liečby so všetkými, ktorí majú toto nepríjemné ochorenie.

A ak sa rozhodnete pre liečbu tejto možnosti, nezabudnite sa najskôr poradiť so svojím lekárom o výhodách tu uvedených cvičení.!

Ďalej som zhrnul príčinu bolesti chrbta s kýlou chrbtice. Kto už to pozná, preskočte túto časť.

Príčiny medzistavcovej prietrže

Medziobratlová hernia disku je najbežnejším typom všetkých hernií vyskytujúcich sa v chrbtici.

Podľa lekárskych štatistík sa u posledných dvoch medzistavcových platničiek, ktoré majú najvyššiu záťaž, pravdepodobne vyvinie hernia - jedná sa o platničky medzi stavcami L4-L5 a L5-S1..

Prvá vec, ktorá spôsobuje, že sa človek začína obávať o svoje zdravie, je bolesť v dolnej časti chrbta. Je to bolesť, ktorá nás núti prekonať lenivosť a začať sa zaoberať zdravím!

Ak ignorujete prvé príznaky bolesti a začnete so samoliečbou - aby ste utlmili bolesť liekmi proti bolesti, postupne sa objavia prvé príznaky závažných neurologických komplikácií..

V dôsledku metabolických porúch sa v tkanivách medzistavcových platničiek objavujú dystrofické zmeny, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou disku a výrazným poklesom elasticity - disk postupne stráca svoje odpisové funkcie, splošťuje sa a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami.

Pri zvýšenom zaťažení tejto časti chrbtice sa do miechového kanálu vytesní degeneratívne zmenený disk, čo spôsobuje dráždivý účinok na miechové nervy, ktoré tam prechádzajú. Tento posun disku sa nazýva „výstupok“.

V prípade nadmerného fyzického namáhania alebo svahov sa na disku objavia slzy, z ktorých sa vytlačí obsah disku, podobne ako krém z komprimovanej šišky - želé podobná látka, čo je medziobratlová kýla.

Výsledná prietrž pritlačí na blízky nerv a pritlačí ju na kosť stavca. Menej krvi vstupuje do zúženého nervu, dochádza k opuchom, sťahuje sa svaly v okolí a v dolnej časti chrbta sa objavuje silná bolesť - jedná sa o ochrannú reakciu nášho tela.

Preto neuškodí samotná prietrž, ale susedné svaly zodpovedajúcej poškodenej časti chrbtice - krčka, hrudník alebo lumbosakrál..

Predpokladá sa, že zlepšením prísunu krvi do okolitých tkanív sa výsledná kýla disku neskôr vyrieši.

Prejavy prietrže môžu byť nebezpečné, ak z nej látka vytečie a vstúpi do miechového kanála. Tento prípad sa nazýva „herniačná sekvestrácia“ a oddelená časť - „sekvestrácia“..

Kýla sama o sebe neohrozuje život, ale ak sa nezačne včasné liečenie, môžu to mať následky: strata funkcií na vedenie nervových impulzov, znecitlivenie určitých častí tela, strata citlivosti v končatinách a dokonca možné postihnutie.

Ak je v chrbtici bolesť, neočakávajte, že kýla prechádza sama od seba, ale okamžite vyhľadajte radu lekára - terapeuta, neurológa, vertebroológa alebo neurochirurga. Lekár diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu na základe stupňa ochorenia..

Bedrová hernia je dočasné nepríjemné ochorenie, ktoré sa lieči komplexne!

Pomocou diagnostických výskumných metód sa identifikuje presná príčina bolesti chrbta. Prítomnosť prietrže v chrbtici sa stanoví pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovej tomografie (CT)..

MRI určuje výčnelok a veľkosť hernie, šírku miechy, degeneratívne stavce stavov a prítomnosť zápalových javov v mäkkých tkanivách a CT ukazuje jasné vrstvené obrazy stavu chrbtice: abnormality stavcov, zúženie miechy, zápaly, neoplazmy v kostnom tkanive..

Video: čo robiť, ak sa na medzistavcovom disku objaví prietrž?

Moja história liečby medzistavcových prietrží

Neskúšajte, ale vždy sa vyskytnú problémy s chrbtom: sediaci pri počítači - bremeno ide do bedrovej oblasti, pracujú v chate alebo nesprávne zdvíhajú bremeno - „trhajú“ chrbát alebo stlačujú sedací nerv.

Prvé problémy s mojou spodnou časťou chrbta sa objavili po niekoľkých rokoch šokujúcich pracovných dní. Pracoval v sklade hotových výrobkov a tam musel každý týždeň nakladať a vykladať rôzne výrobky. To bolo vtedy, keď sa stalo prvé "bedrové" - neúspešne zdvihol box a bedrové svaly sa pritiahli tak, že sa sotva ohli.

Záchranná masť „Diclofenac“ ao týždeň neskôr bola rovnako dobrá ako nová. Ale po niekoľkých rokoch sa objavil ďalší problém - tupá bolesť v bedrovej oblasti, ktorá bola pripísaná únave svalov. A nejako nepostrehnuteľne sa bolesť zosilnila a spôsobila nejaké nepohodlie. Masť kategoricky odmietla pomôcť a potom sa použili injekcie proti bolesti a tabletky NICE.

Chémia vykonala svoju prácu a bolesť ustupovala šesť mesiacov. Pýtate sa: „Prečo ste nešli k lekárom?“ - Navštívil, išiel na rôzne súkromné ​​kliniky a kliniky, predpísal hory liekov, pil a injektoval, ale účinok bol dočasný, ale medzitým sa bolesť zosilnila.

Výsledok tohto „ošetrenia“ bol nečakaný - jedného rána som sa nemohol pri pohybe z postele dostať z prudkej bolesti. Bedra sa zohýbala do oblúka - a pohybovala sa po byte. Spal iba na svojej strane, bez pohybu a nohy prekrížené.

V nádeji, že sa náhle „pustí“, uplynuli ďalšie dva dni. Ale ani injekcie, ani pilulky nemali žiadny vplyv na moje telo naplnené chémiou a vďaka svojej manželke som trval na tom, aby som išiel do nemocnice. Bolo to v roku 2012.

Lekári rýchlo vyšetrili a vydali na oddelení, okamžite dali kvapkadlo zo zmesi liekov na narovnanie a urobili MRI. Pri pohľade na obrázok vertebroológ oznámil výsledok: „Medián kýly je 8 mm disk L5-S1 a dva vyčnievajúce disky L3-L4 a L4-L5.“ Desať dní bolo ošetrených kvapkadlami a tabletami a po troch dňoch urobili prvú „blokádu“ - injekciu do bedrovej oblasti, kde sa objavila prietrž.

Neskôr urobili ďalšiu, ale on sám tretiu odmietol - akákoľvek chémia je pre telo škodlivá. Tiež som sa prihlásil na akupunktúru a fyzioterapiu, ale necítil som žiaden účinok. Pomáhali iba kvapkadlá a „blokády“. Bolesť v bedrovej oblasti bola vyriešená a Rada neurochirurgov rozhodla, že neodstránia prietrž!

Bol som nesmierne rád, že som sa vyhnúť operácii! Ukázalo sa však, že to nie je také ružové - desiaty deň, keď som dokončoval doklady o prepustení, na pravej strane stehna sa náhle objavila bolestivá bolesť - od pásu k nohe. Naozaj som zostúpil a opýtal som sa ošetrujúceho lekára: „Prečo sa noha začala ťahať?“ Ticho dal leták s cvičeniami, napísal zoznam liekov a sľubne povedal: „Bude to horšie - poď, poznáš cestu!“

Doma sa bolesť v nohe iba zosilnila - bolo ťažké chodiť bez liekov proti bolesti. Pravá noha postupne slabla a klesla a ja som kráčal a búchal som nohou ako hus.

Môžete vidieť, či sa noha prehýbala alebo nie, a to nasledovne: stali sa kolenami na stoličke a otočili sa späť, pozeráme sa na polohu postihnutej nohy relatívne zdravú.

Po nejakej dobe sa na ľavej nohe objavila bolesť - prietrž sa zväčšila a stlačila druhý nerv. Z tohto stavu mysle začala panika - čo robiť, ako a ako sa má liečiť? Pochopil som, že lieky proti bolesti by sa nezachránili - nie je to dlho a je potrebné nejaké vážne ošetrenie. Hlava mi prebila myšlienka - pozvanie chirurga na návrat, ale strach z operácie a možné následky sa ukázali byť silnejšie.

A potom som sa pevne rozhodol - urobím všetko, ale vyliečim kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku! Najprv som išiel na kliniku Dr. Bubnovského. Na týždeň a pol som napínal chrbticu na simulátory, ale účinok bol krátkodobý - chodíte von a lovíte mušky a večer sa bolesť vracia. 10 dní samozrejme nestačilo, ale kvôli nedostatku konštantného príjmu sa liečba musela zastaviť.

Potom som sa rozhodol hľadať iné spôsoby, ako sa zbaviť vertebrálnej prietrže L5 - S1. Inšpirovaná touto myšlienkou sa prehrabávala cez množstvo informácií v časopisoch, knihách, na internete. Študoval som zoznam cvičení, ktoré lekár dal pri prepustení, a ako som neskôr zistil - toto boli cvičenia z jogy na krútenie chrbtice „Krokodíl“..

Spomenul si, ako v centre Dr. Bubnovského natiahol chrbticu a v záujme tejto záležitosti sa začal natahovať aj doma. Okrem krútenia som pridal cvičenia, ktoré sa mi páčili z „VIDEO“, a ako výsledok som dostal úžasný komplex liečivých pohybov.

Keď som v literatúre hľadal spôsoby liečby vertebrálnej hernie, narazil som na oči a recepty ĽUDSKÉHO MEDICÍNA. Vybral som si overené recepty z recenzií ľudí a pridal sa k liečbe. Večer si manželka podala injekciu vitamínov B a Aloe a Alflutop v ampulkách - tieto lieky som si vybrala sama pre seba.

Mimochodom, ak nezačnete okamžite vykonávať cvičenia, miechový nerv sa pritiahne prietržou dlhšie a vedenie nervových impulzov v zovretom nerve sa zhorší. Výsledkom bude pocit znecitlivenia na stehne alebo 2-3 prstoch na nohách.

Z dôvodu veľkej veľkosti prietrže to trvalo dlho liečiť a boli dni, ktoré dokonca stratili túžbu to urobiť - bolesť nezmizla, ale naopak, často sa zhoršovali časté a ťažké exacerbácie. V takýchto chvíľach beznádeje sa objavili myšlienky ukončenia liečby a chirurgického zákroku. A ráno, keď užíval lieky proti bolesti, vytrvalo pokračoval vo cvičeniach, niekedy dokonca aj pri silnej bolesti, s hnevom.

A to až po piatich mesiacoch! denné hodiny nečakane prišli dlho očakávané liečenie - bolesť zmizla! Strach sedel v mojich myšlienkach nejaký čas - zrazu vstávam zajtra a znova sa objavia bolestivé pocity v dolnej časti chrbta. Uplynul však týždeň, mesiac, rok a na chrbte stále nie sú žiadne problémy!

A teraz pevne viem, že medzistavcová prietrž sa lieči bez chirurgického zákroku, dokonca aj doma!

A pre úspešnú liečbu bolesti je potrebná iba túžba, sebadisciplína a viera v uzdravenie! A ako ďalší stimul pri liečbe kýly chrbtice - môj príklad!

Aby chrbát viac neuškodil a prietrž sa opäť neobjavil v chrbtici - cvičenia na krútenie týždenne, chrbtica povie len vďaka!

Mimochodom, MRI to už neurobila - prečo míňať peniaze so zdravím!

Aký je princíp liečby spinálnej prietrže?

Každý, kto číta túto stránku, sa zaujíma o jednu otázku: „Ako sa čo najskôr zbaviť bolesti a kýly?“

Týmto spôsobom odpoviem na túto otázku: Pomohli mi špirálové cvičenia z krokodílej jogy, ktorej zoznam mi dal neurochirurg po prepustení z rúk, za možnosť straty mojej kýly a denného trakčného traktu plus odreniny ľudových mastí. Pokiaľ ide o ľudové recepty, myslím si, že sa bez nich bolo možné obísť, ale nebolo by to horšie.

Na internete som stretol veľa informácií, kde píšu, že je absolútne nemožné točiť! Ak to nemôžete urobiť, nie! Tieto cvičenia z jogy mi pomohli zotaviť sa osobne.!

Doma som sa pokojne natahoval a krútil, bez toho, aby som sa ponáhľal, počúval som vnútorné pocity v dolnej časti chrbta a natiahol som ruky a nohy čo najviac, ako na obrázku (päty od seba, prsty k sebe).

Preto iba cvičenia a rozťahovanie chrbtice môžu zbaviť bolesti a kýly. A ak chcete urýchliť proces hojenia - musíte urobiť celý komplex 2-3 krát denne a je vhodné urobiť jeden komplex tesne pred spaním. Vykonali cviky a okamžite išli spať, je nežiaduce chodiť, inak sa natiahnuté stavce znovu zbiehajú.

Dôležité: Natiahnutie chrbtice by sa malo vykonávať tak často, ako je to možné, najmä po každom zákrute!

Ak má prietrž veľký rozmer - od 6 mm alebo viac, nemali by ste počítať s rýchlym liečením. Tu musíte mať trpezlivosť, vytrvalosť a robiť terapeutické cvičenia denne. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov - výsledok stojí za to, verte mi!

Keď bolesť zmizla, potom som sa v budúcnosti pokúsil nepreťažiť chrbticu, a ak by som musel dlho zdvíhať závažia alebo sedieť pri počítači, nosil by som ortopedický korzet.

Počas prestávok som to zastrelil, inak môžu zadné svaly oslabiť ešte viac. Postupne zmizla potreba korzetu - hernia disku buď vyschla alebo bola absorbovaná samotným telom.

Niekoľkokrát týždenne určite robím celý komplex cvičení, ale už na prevenciu a udržiavanie chrbtice v dobrej kondícii. Účinok týchto cvikov je pozoruhodný - chrbtica sa stáva mobilnou a flexibilnou.

Okrem toho robím cvičenie „doska“, posilňujem chrbtové svaly a tlač - môj „svalový korzet“.

Prečo posilňovať „svalový korzet“?

Svalnatý korzet (často nazývaný „jadro“) - sú to svaly chrbta a lisu, svaly zadku a bokov, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu chrbtice a správne umiestnenie vnútorných orgánov..

Silné svaly obklopujúce chrbticu zlepšujú držanie tela a koordináciu pohybov, vertikálne podopierajú chrbát, pri dlhodobom sedení znižujú bolesť chrbta.

Cvičenie svalov trupu nelieči prietrž, ale je užitočné iba pri prevencii problémov s chrbticou. Ale na predchádzanie týmto problémom a zlepšenie fyzickej zdatnosti je nevyhnutné iba posilnenie svalov kôry!

Najlepšia voľba pre začatie cvičenia je začať cvičiť po 2 alebo 3 rokoch, keď už bude existovať stabilná remisia po vymiznutí bolesti a prietrže.

Dovtedy je potrebné vykonávať cvičenia na krútenie a napínanie chrbtice každý týždeň tak, aby sa prietrž konečne alebo čo najviac znižovala.

Cvičenie jogy krokodíla by sa malo stať zvykom, potom si budete udržiavať svoju chrbticu flexibilnú a mobilnú do veľmi vysokého veku, ako napríklad indickí jogíni.!

Lekári tvrdia, že ktokoľvek na rozdiel od rokov, môže výrazne spomaliť proces starnutia chrbtice vykonaním špeciálnych cvičení a racionálnym stravovaním..

Nechirurgická liečba prietrže lumbálnej chrbtice

Medzistavcová prietrž je patológiou moderného sveta, keď sa každý rok začína mladiť. Bedrová hernia je najbežnejšou formou choroby. Liečba kýly sa vykonáva konzervatívnym spôsobom, ak sa situácia nedá liečiť, pacientovi je predpísaný chirurgický zákrok - veľmi zriedka.

Mesiac intenzívnej starostlivosti pomáha pacientovi zbaviť sa nepríjemných príznakov choroby a po šiestich mesiacoch takmer všetci pacienti na túto patológiu zabudnú. Od pacienta sa vyžaduje, aby sa včas poradil so špecialistom a začal liečbu.

Čo je kýla bedrovej chrbtice?

Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice sa objavuje v dôsledku posunutia jadra disku, ktoré je sprevádzané prasknutím vláknitého prstenca. Vyskytuje sa v dôsledku intenzívneho zaťaženia medzistavcových platničiek. Disky v tejto časti sú veľmi vysoké, a preto sa tento jav vyskytuje.

Medzistavcová prietrž bedrovej oblasti môže byť tiež spôsobená skutočnosťou, že pozdĺžne väzy sú príliš úzke a slabé, nemôžu vydržať určité zaťaženie..

Táto patológia je sprevádzaná závažnými symptómami. V ťažkých prípadoch môže prietrž chrbtice vyvolať poruchu panvových orgánov, a preto môže byť pacientovi predpísaný chirurgický zákrok.

Príznaky prietrže lumbálnej chrbtice

Táto patológia vzniká v dôsledku sedavého alebo príliš aktívneho životného štýlu. V každej situácii by mala byť lokomotorická aktivita mierna, ak je záťaž nedostatočná, je narušená výživa diskov, kvôli ktorej sa znižuje ich sila a vyskytujú sa patológie chrbtice inej povahy..

Medzistavcová prietrž bedrového kĺbu sa prejavuje vo forme týchto príznakov:

 1. Pocity bolesti, ktoré sú lokalizované v postihnutej oblasti a môžu sa zosilniť s malými pohybmi.
 2. Bolesť, ktorá spôsobuje zadok a vonkajšiu stranu stehna.
 3. V oblasti lézie dochádza k inervácii.
 4. Citlivosť dolných končatín je znížená.
 5. Výkonnosť panvových orgánov je narušená.

prevencia

Aby sa táto patológia neobťažovala, je potrebné pravidelne monitorovať zdravie chrbtice. Odporúča sa vykonávať ohyb a extenzorové pohyby, zatiaľ čo napínajú glutálne svaly, napínajú žalúdok a okolo chrbta..

Keď osoba sedí, je potrebné sa oprieť o operadlo stoličky a udržať chrbát rovno, nohy by mali dosiahnuť na podlahu. Ak je posteľ mäkká, odporúča sa spať na bruchu. Ako profylaxia prietrže však odborníci radia spať na tvrdej povrchovej bolesti.

Za týmto účelom si môžete kúpiť špeciálnu ortopedickú matraci, ktorá sa prispôsobí osi chrbtice a zníži riziko prolapsu medzistavcovej platničky..

Súčasťou prevencie medzistavcovej prietrže je aj správna a vyvážená výživa, ktorá vylučuje mastné potraviny z stravy pacienta. Musíte jesť v malých porciách niekoľkokrát denne. Jedlo by malo obsahovať správne množstvo stopových prvkov, vitamínov, bielkovín a uhľohydrátov.

Stabilný metabolizmus v tele vám umožňuje udržiavať pohyblivosť stavcov. Optimálne množstvo vápnika a vitamínu C by sa malo do tela dostať spolu s jedlom. V tejto situácii musíte prestať používať konzervačné látky. Nepite kávu, je lepšie ju nahradiť čajom. Je potrebné opustiť zlé návyky, nadmerné sladkosti v strave a používanie korenia a korenia.

Odborníci tiež odporúčajú:

 1. Prestaň fajčiť.
 2. Navštívte bazén.
 3. Zapojte sa do terapeutickej masáže a telesnej výchovy.
 4. Monitorujte pečeň.
 5. Posilnite imunitu.
 6. Eliminujte stresové situácie.
 7. Umožnite preventívne opatrenia pri skolióze miechy.

Ak v potrave nie je dostatok vitamínov, musíte ako doplnok výživy brať multivitamínové komplexy. Nezabudnite nosiť správnu, stabilnú, pohodlnú a pohodlnú obuv. Je tiež potrebné venovať pozornosť spánku, ktorý je najmenej osem hodín. Stav medzistavcových platničiek sa v tomto čase zlepšuje, disk sa vracia do svojej predchádzajúcej výšky..

Liečba bez chirurgického zákroku

Liečba tejto patológie chrbtice sa vo väčšine prípadov uskutočňuje konzervatívne, niekedy stačí odstrániť herniu. Hlavným cieľom konzervatívnej liečby je zmierniť bolesť pacienta v akútnom období choroby a potom zabrániť jej opakovanému výskytu..

V akútnom období priebehu ochorenia sa odporúča dodržiavať lôžko, užívať analgetiká a protizápalové lieky. Vo väčšine prípadov sa pacientovi predpisujú aj terapeutické blokády. Je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že lieky sa vyberajú individuálne pre každého pacienta individuálne, berúc do úvahy všetky indikácie a kontraindikácie.

Množstvo liečiva sa zníži po tom, ako sa bolesť postupne ustupuje. Potom sa dôraz kladie na lekársku gymnastiku, masáže, fyzioterapeutické procedúry. Pomáhajú zlepšovať stav svalov a väzov. Tu sme písali o gymnastike s herniou lumbosakrálnej chrbtice.

Liečba drogami

Lieky na medziobratlovú prietrž bedrovej chrbtice plnia tieto úlohy:

 1. Zmierniť bolesť a zápal v tejto oblasti chrbtice.
 2. Uvoľnite opuchy z uškrtených koreňov miechy.
 3. Obnovte nervové tkanivo.

Na zmiernenie bolesti a zmiernenie zápalu sú pacientovi predpísané protizápalové lieky a glukokortikosteroidy:

 1. Diclofenac, Meloxicam, Ketorolac, Ibuprofen, Nimesulide. Najpopulárnejšie lieky, ktoré sa považujú za najúčinnejšie a najbezpečnejšie. Pomáhajú zbaviť sa bolesti a znižujú zápal, obnovujú normálne fungovanie chrbtice. Majú svoje vedľajšie účinky a kontraindikácie, ktoré sa musia pri menovaní zohľadniť.
 2. Prednizolón, metylprednizolón, triamcinolón, dexametazón. Majú silnú úľavu od bolesti. Tiež majú vedľajšie účinky a kontraindikácie..

Paralelne sa môžu masti a gély predpisovať na vonkajšie použitie, na intramuskulárne a intravenózne podanie - injekciu a blokádu..

Aby ste sa zbavili opuchov obmedzených koreňov miechy, je potrebné používať diuretiká, ktoré sa odporúčajú užívať na krátku dobu a iba so zhoršujúcou sa chorobou. Neužívajte bez lekárskeho predpisu, pretože to môže spôsobiť vážne komplikácie..

Ak chcete obnoviť nervové tkanivo, musíte vziať:

 1. Lieky, ktoré zlepšujú vaskulárnu mikrocirkuláciu.
 2. Lieky, ktoré zlepšujú stav tohto tkaniva.

Alternatívne metódy liečby

Tradičná medicína je bohatá na svoje tipy a recepty, ale pokiaľ ide o medzistavcovú prietrž bedrovej chrbtice, odporúča sa iba zahriatie postihnutej oblasti tela. Tento postup pomôže pacientovi zmierniť bolesť v dôsledku zlepšeného prietoku krvi, ale iba na chvíľu..

Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že táto metóda alternatívnej liečby nie vždy pomáha a môže spôsobiť zhoršenie situácie, pretože dochádza k nárastu edematózneho tkaniva..

Cvičenie, masáž, fyzioterapia, reflexológia

Základom liečby nie sú len správne drogy, ale aj gymnastika, cvičenia a masáže. Pokiaľ ide o masáže, je možné ich vykonávať samostatne aj na odborných stretnutiach. Tento postup sa vykonáva s určitou opatrnosťou a presnosťou..

Ak sa bolesti pri masáži začnú zosilňovať, postup sa zastaví. Najprv sa musíte poradiť so špecialistom o správnej taktike postupu sami, aby ste nepoškodili telo.

Reflexológia pomáha pacientovi relaxovať, regenerovať svaly a väzivo, zmierňovať napätie a tónovať ich. Vedené spolu so špecialistom a neskôr doma.

Fyzioterapia sa používa ako liečba aj ako spôsob rehabilitácie po konzervatívnej alebo chirurgickej liečbe.

Pacientovi môžu byť predpísané postupy, ako napríklad:

 • Tepelné postupy;
 • akupunktúra;
 • elektroforéza.

Elektroforéza je bežný spôsob liečby tejto patológie, pomáha určitým prúdom ovplyvňovať zapálené oblasti. Výsledkom je pozitívny účinok. Pomáha zbaviť sa bolesti, opraviť funkčné poškodenie. Elektroforéza tiež prispieva k dodaniu liečiva priamo do postihnutej oblasti chrbtice. Potom sa formácia stane mäkkou, bolesť zmizne, disky sa stanú mladými. Tu sme písali podrobne o ampulkách Karipazimu: elektroforetická liečba miechy.

Fyzikálna terapia pomáha posilňovať svaly a podporuje chrbticu v bedrovej oblasti. Gymnastika - skupina cvičení, ktoré sa vykonávajú pomalým meraným tempom, bez akýchkoľvek náhlych pohybov. Ak má pacient štádium exacerbácie choroby, potom sa cvičenia uskutočňujú v klamstve.

Trakcia chrbtice

Trakciu alebo trakciu chrbtice vykonáva lekár alebo používa špeciálne trakčné zariadenie. Má pozitívny výsledok po prvom použití na herniu krčnej chrbtice. Pri liečbe lumbálnej prietrže je táto metóda menej účinná..

Trakcia tiež nemá pozitívny účinok, ak je pacientovi diagnostikovaná prolaps pulpózneho jadra. Je potrebné zvážiť skutočnosť, že chrbtová trakcia sa odporúča iba v počiatočnej fáze ochorenia - v prvých mesiacoch prejavu. Zohľadňuje sa tiež, že ak sa po niekoľkých postupoch nedosiahne požadovaný výsledok, potom je ďalšie natiahnutie nepraktické.

Manuálna terapia

Manuálna terapia je pre túto patológiu účinná iba vtedy, ak je prietrž kombinovaná s posunom medzistavcových kĺbov. V takejto situácii má pozitívny účinok. Niekedy to môže vyžadovať dve až sedem sedení spolu s relaxáciou. Mnoho pacientov uvádza zlepšenie po prvej alebo druhej návšteve. Zvyšok postupu pomôže posilniť a zlepšiť dosiahnutý stav..

kinezioterapia

Kinesitherapy umožňuje pracovať s pacientmi akéhokoľvek stupňa patológie, fyzickej zdatnosti, vekovej skupiny. Pomáha pri správnom držaní tela, zlepšuje stav svalov.

Pre medzistavcové prietrhy lumbálnej chrbtice sa odporúča použiť silovú kinezoterapiu:

 1. Zlepšuje prietok krvi v tele a na postihnutej oblasti.
 2. Pomáha pri produkcii endorfínu, ktorý má analgetický účinok.
 3. Zlepšuje fyzický a psychický stav.
 4. Bez chýb.
 5. Pomáha telu prispôsobiť sa stresu.
 6. Stimuluje činnosť telových systémov.
 7. Eliminácia účinkov medzistavcovej prietrže.

Štádiá a úlohy kinezoterapie:

 1. Prvá etapa liečby medzistavcovej prietrže. Pomáha zbaviť sa bolesti, eliminuje kŕče, svalovú hypertonicitu, obnovuje korzet miechy, zlepšuje prietok krvi miechou a korene nervov.
 2. Druhá fáza liečby medzistavcovej prietrže. Pomáha posilňovať chrbtové svaly, zvyšuje vytrvalosť svalov, správne držanie tela, obnovuje pohyblivosť všetkých častí chrbtice.

Laserová terapia

Laserová terapia pomáha pacientom s medzistavcovou prietržou takmer v každej situácii. Laserová terapia aktivuje lokálny prietok krvi a zlepšuje „vstrebateľné“ procesy. Táto metóda sa považuje za absolútne bezpečnú..

záver

Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice je patológia, ktorá človeka vyraďuje z obvyklého rytmu života, spôsobuje nepohodlie a bolesť. Vyžaduje si starostlivý výber komplexnej liečby. Súbežne je potrebné brať lieky, ktoré predpisuje špecialista.

Správna liečba vo väčšine prípadov pomáha dosiahnuť pozitívny výsledok v čo najkratšom čase..

Nechirurgické metódy na liečbu medzistavcovej prietrže

Zvyčajne sa hovorí o prolapsoch (prolapsoch) medzistavcovej prietrže v situáciách, keď časť želatínového jadra presahuje mikrodamáž za hranice vláknitého prstenca. Liečba kýly medzistavcových platničiek môže byť konzervatívna a operatívna, častejšie sa vykonáva komplexná liečba..

Druhy medzistavcových prietrží

Liečba medzistavcovej prietrže sa vždy vykonáva po presnej a úplnej diagnóze..

Sú umiestnené za okrajom predného polkruhu kontúry stavcov s možným poškodením predného pozdĺžneho väzu..

Prekračujte obrys zadného polkruhu. Medzi nimi sa rozlišujú aj podtypy:

 1. Mediálna (stredová čiara).
 2. Záchranár (takmer stredný).
 3. Bočné (bočné).

Kýly s lokalizáciou anterolateru sú veľmi zriedkavé kvôli silnejšiemu pozdĺžnemu väzu a pri ich prítomnosti nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo..

Hrdzie posterolateru sú najznepokojujúcejším v dôsledku pravdepodobného prieniku do miechy..

Mediálne kýly môžu teda spôsobovať ochrnutie končatín a dysfunkciu panvových orgánov počas kompresie miechy a jej častí, ktoré sa v krčnej, hrudnej a bedrovej oblasti nazývajú „konské chvosty“..

Záchranné hernie sa zvyčajne vyskytujú v lumbosakrálnej oblasti s veľkými koreňmi narušujúcimi korene, ktoré siahajú od miechového kanálika periférnych nervov so zodpovedajúcimi príznakmi silnej bolesti.

Bočné prietrže môžu okrem porušenia koreňov periférnych nervov viesť k upnutiu veľkých radiálnych tepien. Podobná situácia môže skončiť u pacienta so srdcovým infarktom (čiastočná smrť nervového tkaniva) miechy.

 • Kruhová prietrž.

V lekárskej literatúre sú ich opisy zriedkavé, ale to nezabráni ich častému výskytu. Vyznačujú sa uniformou, po obvode vláknitého prstenca, vyčnievaním želatínového telesa jadra..

Veľkosť prietrže spravidla nepresahuje 4 mm.

Inak sa nazývajú aj kýly stavcov. Toto je zvláštny prejav degenerácie periosteu. Prostredníctvom mikropórov, ktoré sú v nej vytvorené, želatínová látka jadra impregnuje hubové kostné tkanivo, z ktorého pozostáva stavovce. Podobná celková zmena vo všetkých častiach chrbtice je možná s dedičnými anomáliami (Scheuermann-Mauova choroba). Jediná lézia tohto typu je možná pri poranení miechy alebo osteochondróze.

Prolaps disku o viac ako štvrtinu prednej veľkosti miechového kanála alebo jeho zúženie na 10 mm. v priemere - treba považovať za klinicky dôležitý ukazovateľ, ktorého prekročenie môže viesť k pretrvávajúcim komplikáciám.

Ciele a výhody konzervatívnej liečby herniovaných diskov

Liečba medzistavcovej prietrže sa dá rozdeliť na tri zložky, ktoré by sa právom nazývali po sebe nasledujúce štádiá:

 • Konzervatívne zaobchádzanie.

So všetkými svojimi metódami by sa mal zameriavať na predchádzanie komplikáciám a čo najdlhšie odklad chirurgického zákroku.

 • Chirurgické ošetrenie.

Priame invazívne inštrumentálne účinky na medzistavcovú prietrž s cieľom obnoviť normálnu pracovnú kapacitu panvových orgánov a obnoviť normálny pohyb v končatinách.

 • Pooperačná rehabilitácia s obnovením normálnej pracovnej kapacity.

Cieľom konzervatívnej (terapeutickej) liečby medzistavcových prietrží je prevencia kritickej kompresie (viac ako 25%) lúmenu miechového kanála.

Ale aj pri takýchto takmer kritických ukazovateľoch existujú prípady paradoxného samoliečenia. Toto sa týka predovšetkým staršej kategórie pacientov. V dôsledku straty pružnosti, straty tekutej zložky jadra a sklerotických procesov sa vydutá časť disku zmenšuje a prestáva komprimovať korene miechy alebo miechy..

V každom prípade by sa mal vždy uskutočniť pokus o konzervatívnu liečbu s nekomplikovanými herniovanými diskami.

Akýkoľvek chirurgický zákrok už znamená určité percento intraoperačných a pooperačných komplikácií vopred.

Je dôležité vedieť, že každá operácia je v prvom rade stresom pre telo - aj keď sa vykonáva v súlade s núdzovými indikáciami. A reakcia každého človeka na stres (a vy sami ste o tom boli viackrát presvedčení) môže byť nepredvídateľná.

Okrem toho, po operácii nebude vaša chrbtica nikdy rovnaká ako predtým. Časť fyzickej aktivity vám nebude nikdy k dispozícii tak, ako to bolo predtým - bez ohľadu na to, o čom sa dozviete. A formované tkanivo jazvy vo väzivovom aparáte chrbtice a svalov to bude pravidelne pripomínať.

Preto musí byť súhlas s chirurgickým ošetrením prietrže medzistavcovej platne vyvážený po pokusoch o konzervatívnu liečbu alebo pod hrozbou zdravotného postihnutia. Nielen kvôli lenivosti a neochote urobiť aspoň trochu úsilia na zotavenie. Navyše, ako ukazuje prax, príznaky silnej bolesti pri terapeutickej liečbe vymiznú po mesiaci u polovice pacientov. Do šiestich mesiacov asi 90% pacientov zabudne na problémy so zadami.

Moderné metódy nechirurgickej liečby medzistavcových prietrží

Keď súhlasíte s liečbou medzistavcovej prietrže, musíte pochopiť, že toto je v prvom rade spoločná práca v tandeme s lekárom. Veľa, ak nie všetko, bude v tejto aliancii závisieť od vášho konania a vašej túžby byť zdravým človekom..

Niektoré z uvedených metód komplexnej terapeutickej liečby budú ležať výlučne na vašich pleciach..

Znížte, a ak je to možné, vylúčenie zo stravy: soľ, cukor, výrobky z múky, údené mäso.

 • Nosenie v závislosti od postihnutej oblasti chrbtice, krčka goliera alebo ortopedickej bedrovej ortézy.

Mali by sa používať v prípadoch zhoršenia bolesti. Základom ich činnosti je zníženie zaťaženia zmeneného disku a uvoľnenie svalového napätia.

 • Užívanie nesteroidných protizápalových liekov (diklofenak, ortofén, piroxikam, indometacín, ibuprofén, meloxikam atď.).

Dávkovanie, spôsob aplikácie, trvanie priebehu - závisí od intenzity bolesti a prítomnosti sprievodných chorôb.

 • Lokálna aplikácia rôznych mastí a gélov s protizápalovými a analgetickými účinkami (finalgon, diclofenac, fastum gel).
 • Použitie blokády novokainu.

Znamená to anestetické štiepenie určitých bodov v paravertebrálnych zónach na zmiernenie bolesti. S úľavou od bolesti sa znižuje perifokálne svalové napätie, zlepšuje sa prekrvenie, lokálny opuch je odstránený a kompresia nervových koreňov sa zastaví. Na zlepšenie účinku sa okrem novokainu pridáva aj prednison..

 • V extrémnych prípadoch je možné pod lekárskym dohľadom použiť svalové relaxanciá (midokalm, sirdalud).
 • Na stimuláciu obnovenia funkcií a metabolických procesov v nervových tkanivách sa k liečbe pridávajú vitamíny B..
 • Manuálna terapia.

Táto technika predpokladá špeciálnu ručnú akciu v určitých anatomických oblastiach, aby sa odstránili zmeny, ktoré sa vyskytli..

Technika vykonávania manuálnej terapie je veľmi účinná, keď ju vykonávajú odborníci. Na rozdiel od masáže sú takéto manipulácie možné, ak ich vykonávajú špeciálne vyškolení lekári.

 • Kinezioterapia. Komplex nezávislých, v určitom poradí, aktívnych a pasívnych pohybov, vedúcich k eliminácii opuchov a nadmerného svalového tonusu, ktoré spôsobujú bolesť. K rýchlej resorpcii štruktúr zničeného disku prispieva aj dávková fyzická aktivita, zlepšujúca miestny krvný obeh v disku..
 • Massotherapy. Má zväčša tonický účinok. vystavenie. Používa sa mechanický náraz povrchu na ľudské telo rukami alebo špeciálnymi zariadeniami. Podporuje regeneráciu v spojení s inými metódami lokálnej expozície.
 • Fyzioterapeutické cvičenia (LFK). Klasická cvičebná terapia je pacient vykonávajúci špeciálny súbor fyzických cvičení, ktorý je založený najmä na vývoji rozsahu pohybu kĺbov. V súčasnosti zahŕňa vykonávanie iných hnutí. Základ zostáva rovnaký - ide o pravidelný nezávislý výcvik pod vedením inštruktora v počiatočných fázach. Hlavnou podmienkou je trvanie a po dosiahnutí účinku súlad tried na udržanie účinku.
 • Akupunktúra. Používa sa hlavne na zmiernenie záchvatov bolesti.
 • Hirudotherapy. Použitie lekárskych pijavíc prispieva k resorpcii prvkov medzistavcovej prietrže, ktoré spadli do miechového kanála.
 • Kryoterapia. Lokálna stimulácia krvného zásobovania tekutým dusíkom. Veľmi účinný pri radiálnych porušeniach.
 • Metódy klasickej fyzioterapie: elektroforéza s liekmi (diklofenak, karipaín), fonoforéza, ultrazvuk, magnetoterapia.
 • Trakcia chrbtice (trakcia). Najvýhodnejšie pre krčnú medzistavcovú prietrž.
 • Osteopatia. Vplyv prstov na špeciálne oblasti určitými spôsobmi na obnovenie normálnej polohy orgánov, tkanív a kĺbov s obnovením potrebnej mobility. Účinkujú osteopatickí lekári.

Terapeutické cvičenie

Aby ste pochopili, že samoliečba medzistavcových prietrží pomocou terapeutických cvičení je skutočná, skúste nasledujúce cvičenia dokončiť o niekoľko dní..

Video zo súboru cvikov na herniu bedrovej chrbtice:

Video zo súboru cvičení na kýlu krčnej chrbtice:

Druhá časť video komplexných cvičení pre kýlu krčnej chrbtice:

Nechirurgická liečba miechy

Liečba spinálnej prietrže bez chirurgického zákroku existuje. Úroveň jeho účinnosti však závisí od mnohých faktorov. Dá sa meziobratlová hernia liečiť bez chirurgického zákroku? Existujú také prípady a je ich mnoho. Preto zameraním na konzervatívne metódy liečby a vynaložením maximálneho úsilia môžete dosiahnuť požadovaný účinok. Ako liečiť kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku dokážete pochopiť len tým, že sa dozviete o procese vývoja choroby. Na zistenie, či máte medziobratlovú prietrž, lekár zhromaždí anamnézu a vykoná neurologické vyšetrenie.

Ako sa vytvára medzistavcová prietrž??

Čo je medziobratlová hernia disku, z čoho pozostáva samotný disk a ako to funguje? Každý vie, že tkanivá v tele sa neustále aktualizujú, a ak by sa tak nestalo, potom by sa akékoľvek telo v krátkom čase jednoducho zmenilo na „podväzky“ a materiály na „stavbu tkanív“ nesú krv, kyslík, vlhkosť, živiny prichádzajú s arteriálnou krvou. a minerálov, atď., venózna krv odoberá už použité alebo jednoducho nepotrebné materiály.

Tento proces sa nazýva metabolizmus, ale v tele existujú miesta, kde krv z nejakého dôvodu nemá prístup k správnemu objemu, metabolizmus sa vyskytuje difúziou z okolitých orgánov alebo svalov, a tento proces je pomerne pomalý.

Ten istý medzistavcový disk jednoducho nemá priamy prístup k krvi (v ňom nie sú žiadne cievy, ktoré by mohli prúdiť krvou) a metabolizmus v ňom nastáva difúziou, tj veľmi pomaly (šesť mesiacov až rok), takže musíte vedieť že ak vám bude sľúbené, že tento liek vylieči prietrž za 2 týždne, musíte pochopiť, že je to nemožné.

Ak sa liek podáva intramuskulárne alebo dokonca intravenózne, účinok bude samozrejme väčší, ale tento liek bude rozptýlený po celom tele a iba chorý orgán dostane takmer nič.

Použitie akýchkoľvek liekov nie je absolútne efektívne, ak sa nevstrekujú priamo do oblasti medzistavcovej platničky samotnej (môžete vstúpiť do lieku cez kostrč, existuje malá diera, ale je to veľmi bolestivá a nepríjemná procedúra).

Medzistavcové platničky

V samom strede je vláknité jadro pozostávajúce z želatínovej hmoty (ako želé) a po stranách toto jadro obklopuje vláknitý prsteň (je to druh mäkkej chrupavky, ktorú prenikajú pretkané vlákna, ktoré dávajú vláknitému kruhu silu). Tento agregát organizmu sa dá prirovnať k kolesu automobilu: komora so vzduchom je vláknitým jadrom a pneumatika je vláknitý prsteň, zatiaľ čo komora je nahustená a je vo vnútri pneumatiky, vydrží obrovské zaťaženie a je dokonale tlmená, ale stojí za to odstrániť alebo zmeniť niektorú súčasť. a všetko sa dramaticky zmení.

Faktom je, že do určitého veku (12 - 18 rokov) rastie ľudská chrbtica, a preto sa cievy a kapiláry približujú k disku, ale po zastavení rastu tieto cievy atrofujú a umierajú, pretože ich už telo nepotrebuje..

Tu začínajú zmeny na disku. Disk začne hladovať. Jadro začína strácať vlhkosť, stráca elasticitu a začína sa fragmentovať (rozdelené na samostatné fragmenty, pamätajte, ako zem v púštnych trhlinách počas sucha) a teraz nefunguje tak, ako by malo.

Predtým, keď bolo jadro plastové a pružné, pri zaťažení rovnomerne pritláčalo na steny vláknitého prstenca as príchodom fragmentácie sa tlak na steny prstenca stal miestnym, to znamená, že každý kus sa lisoval osobitne..

Jedno plastové vrecúško naplňte vodou a druhé naplňte kameňmi. Voda stláča rovnomerne na steny vaku a je natiahnutá, praskne v rôznych smeroch, ale v sáčku s kameňmi sú steny napnuté nerovnomerne: tam, kde kamene spočívajú na stenách vaku, tam sa napína polyetylén, pretože tlak je niekde rozložený. viac a niekde menej.

Takže v našom tele sa teraz buničité jadro pritláča nerovnomerne na steny vláknitého prstenca. Výsledkom je preťaženie..
To znamená, že naše telo pracuje s preťažením, ale to nevieme..

Čo robiť s medzistavcovou prietržou?

Miechová kýla je veľmi častá a najčastejšie sa diagnostikuje u pacientov vo veku 25 až 55 rokov. Trpia tým muži aj ženy. Čo robiť, ak bola stanovená diagnóza?

Prvá vec, na ktorú by som chcel upozorniť, je, že v prípade kýly by ste sa nikdy nemali samoliečiť, mali by vás liečiť iba lekári, ale pod vašou kontrolou, pretože je na vašom tele a je len na vás, aby ste sa rozhodli, ktorá liečba sa bude liečiť a ako sa má liečiť.

Po druhé, je zbytočné liečiť niečo, čo nebolí, inými slovami, nezačať liečbu, kým nebude urobená a potvrdená presná diagnóza..

Tretia a veľmi dôležitá súčasť - ak nechcete byť vyliečení, nikto nemôže vyliečiť!

Po štvrté - toto je možno najdôležitejšie zo všetkého, čo už bolo povedané. Áno, ľudia identifikujú ochorenie, liečia ho s úspechom, ale nejaký čas uplynie a všetko sa vráti do normálu, choroba opäť postupuje a osoba je v liečbe sklamaná..

Pacient začína myslieť, že liečba bola nesprávna, hľadala nejakú alternatívu a keď ďalšia liečba nepomôže, pretože choroba sa znova prejavuje a začína obviňovať kohokoľvek, nie však samého. Ale čo sa skutočne deje? Pacient viedol životný štýl, ktorý ho priviedol k nemocničnému lôžku, a po jeho vyliečení lekári zabudli hovoriť o tom, aké bezpečnostné opatrenia by sa mali dodržať.

Pri silnej bolesti chrbta musíte byť veľmi opatrní. Nemusíte chodiť do kúpeľov alebo používať horúce kúpele. Ako mnohí radia, nemusíte sa zahrievať, v žiadnom prípade sa ani nezdržujte na vodorovnej lište a nepoužívajte iné spôsoby napínania chrbtice. Počas tohto obdobia je to veľmi nebezpečné. Vyvarujte sa krúteniu pohybov tela, hlbokému ohybu.

Je liečba prietrže možná bez chirurgického zákroku?

Diagnóza pacienta by sa nemala báť príznakov akútnej bolesti. Intenzívna bolesť, dočasný prejav svalovej slabosti, vyčnievanie prietrže - všetky tieto príznaky nie sú priamou indikáciou naliehavej potreby chirurgického zákroku..

Mali by ste si byť vedomí, že liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku je možná a úspešne aplikovaná po celom svete. Je však potrebné s tým zaobchádzať. V prípade vážnych problémov s chrbticou by ste mali dôverovať špecialistom a zvoliť si kliniku s akumulovanými skúsenosťami s liečbou pacientov.

Čo môže byť nebezpečný chirurgický zákrok?

Mali by ste si byť vedomí, že chirurgický zákrok sa nepovažuje za liečbu medziobratlovej kýly. Je to iba efektívny spôsob pomoci v núdzi. Operácia sa používa iba v prípadoch, keď iné metódy liečby nedali požadovaný účinok. V lekárskej praxi na liečenie prietrže existujú prípady, keď sú pacienti úplne liečení týmto závažným ochorením konzervatívnymi metódami..

Chrbtica, na ktorej bol chirurgický zákrok vykonaný, nebude nikdy úplne zdravá. Je to preto, že je narušená integrita vláknitého prstenca disku, čo zvyšuje riziko rôznych komplikácií a relapsov..

Aj menšie chirurgické zákroky môžu vyvolať vývoj nepriaznivých účinkov. Ak je diagnostikovaná kýla chrbtice, každý by mal vyskúšať liečbu bez chirurgického zákroku. Koniec koncov, chirurgia je extrémna metóda.

Liečba bez chirurgického zákroku

Na ošetrenie sa používa niekoľko metód, ktoré sú rozšírené po celom svete..

Na liečenie spinálnej prietrže sa používa lieková terapia. S ním môžete obnoviť poškodené tkanivo medzistavcových platničiek. Ošetrujúci lekár by mal predpísať látku na báze cytoplazmy, ktorá sa v súčasnosti považuje za najúčinnejšiu.

Liečba medzistavcovej prietrže sa môže uskutočňovať pomocou liekov, ktoré sú založené na kmeňových bunkách. Stimulujú vnútrobunkové regeneračné procesy, čím pomáhajú zbaviť sa prietrže chrbtice.

Ako sa zbaviť hlavných príznakov prietrže? Kýla bez chirurgického zákroku sa môže liečiť konzervatívnou terapiou. Hlavné metódy liečby sú založené na použití:

 • nesteroidné lieky, ktoré zmierňujú zápal, pomáhajú zbaviť sa bolesti;
 • relaxačné lieky, ktoré normalizujú krvný obeh;
 • Vitamíny B, ktoré pomáhajú obnovovať poškodené nervové tkanivo a zlepšujú tonus tela;
 • lieky založené na novokainu, ktoré pomáhajú rýchlo zmierniť bolesť.

V akútnom období sa používa pomerne účinný spôsob liečby - trakcia miechy. Je to pomerne stará metóda, ktorá sa používala už v staroveku. Pri rozťahovaní dochádza k prudkému poklesu tlaku medzi stavcami a prietržou, ako to bolo, sa začína sťahovať. Na vykonanie tohto postupu je potrebné zvoliť správny smer expozície a potrebnú silu, aby nedošlo k poškodeniu chrbtice a zhoršeniu priebehu choroby..

Medzistavcová prietrž sa dá vyliečiť pomocou ručnej terapie, pri ktorej sa stavca umiestni na miesto. Vďaka reláciám manuálnej terapie sa obnovuje krvný obeh a zmierňuje bolesť. Nemali by ste sa však zbaviť choroby a obrátiť sa na nelegálnych „chiropraktikov“. S ich pomocou môžete byť na celý život zdravotne postihnutí..

Medzistavcová kýla dobre reaguje na liečbu masážou, ale musí sa robiť veľmi opatrne, aby sa zabránilo ostrým a silným masážnym pohybom. V poslednej dobe sa na liečbu medzistavcovej prietrže používa kryoterapia (lokálne chladenie). Pri tomto postupe sa používa tekutý dusík. Pomáha opraviť poškodené tkanivo. Táto metóda pri liečení medzistavcových prietrží sa používa v kombinácii s ostatnými. Bedrový obväz tiež pomáha zvyšovať šance na zbavenie sa medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku.

Nehľadajte ľahké spôsoby. Kýla medzistavcových platničiek sa objavila za viac ako jeden deň. Deň po dni jej výskyt vyvolal mnoho negatívnych faktorov. Preto nie je možné sa zotaviť v krátkom časovom období. Avšak vynaložením maximálneho úsilia na obnovenie zdravia určite získate, čo chcete! Po dlhej ceste k uzdraveniu však nezabudnite vylúčiť príčiny, ktoré túto chorobu spôsobili. Veďte aktívny životný štýl, ale nepreháňajte ho fyzickými aktivitami, vyhýbajte sa zdvíhaniu váhy, jesť správne, pravidelne chodiť na masáže a gymnastiku, nezabudnite sledovať svoju telesnú hmotnosť., Odolajte stresu. Časté nervové záťaže rušia medzistavcové platničky v dôsledku vazokonstrikcie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
Tehotenstvo je obdobím, keď sa často zabudnuté choroby často prejavujú alebo objavujú nové. Je to pochopiteľné, pretože ženské telo sa prestavuje, zvyšuje sa zaťaženie všetkých systémov a orgánov.