loader

Hlavná

Žalúdok

Medzistavcová prietrž

Vertebrálna hernia sa lieči dvoma spôsobmi: 1) pomocou chirurgického zákroku a 2) konzervatívnym spôsobom.

Na rozdiel od prevládajúceho názoru pacientov nie je chirurgický zákrok pri hernii disku povinný a je indikovaný iba pri vývoji príznakov kompresie koreňov miechových nervov (strata citlivosti, zhoršený pohyb v končatinách, nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie atď.). Vo všetkých ostatných prípadoch je vhodnejšie použiť konzervatívnu terapiu: ide o lieky, gymnastiku, masáže, manuálnu terapiu, fyzioterapiu.

Jedenásť hlavných metód liečby medzistavcovej prietrže (odkazy v zozname nižšie sú klikateľné - toto je krátky článok):

Optimálny liečebný režim je v každom prípade zvolený neurológom po podrobnom vyšetrení a v prípade zhoršenej funkcie končatín a (alebo) panvových orgánov je nevyhnutná aj konzultácia s neurochirurgom. Liečba vertebrálnej hernie nie je ľahká úloha a jej vyriešenie si bude vyžadovať nielen kvalifikovaného odborníka, ale aj aktívnu účasť samotného pacienta..

Je to pravidelné a komplexné ošetrenie, ktoré poskytuje dlhodobo stabilný pozitívny účinok, a nie izolované alebo jednorazové použitie jednotlivých smerov liečby. Takže aj po operácii odstránenia prietrže, aby sa zabránilo návratu choroby do iných častí chrbtice a rozvoju pooperačných komplikácií, musí pacient dodržiavať odporúčania týkajúce sa fyzickej aktivity, nosiť fixačný korzet, vykonávať špeciálne cvičenia, absolvovať kurzy fyzioterapie..

Ak neexistujú indikácie pre chirurgický zákrok, liečba kýly chrbtice môže byť úspešne vykonaná doma: dodržujte denný režim, stravu, každý deň vykonávajte terapeutické cvičenia, berte lieky. Liečbu doma je možné doplniť alternatívnymi metódami, ale fyzioterapia, masáže, manuálna terapia a orientálna medicína sú najlepšie zverené špecializovaným lekárom v tejto oblasti, ktorí vedú svoje kurzy..

V nemocnici sa konzervatívna liečba prietrže uskutočňuje iba v závažných prípadoch ochorenia: s akútnou neznesiteľnou bolesťou alebo s rozvojom neurologických príznakov (poškodenie panvových orgánov, poruchy motoriky a zmyslových orgánov). V druhom prípade je ústavné ošetrenie prípravnou fázou pre ďalšiu operáciu.

Spôsoby liečby kýly chrbtice pri zhoršovaní stavu

1. Terapeutická gymnastika

Liečba vertebrálnej hernie je nemysliteľná bez gymnastiky. Špeciálne denné cvičenia dávajú úžasný výsledok: zmierňujú bolesť, obnovujú pohyblivosť chrbtice a schopnosť silných, aktívnych pohybov, zlepšujú celkovú pohodu a náladu.

 • Najúčinnejšie cvičenia sú trakcia: zavesenie na priečniky, plynulé ohýbanie, strečing z polohy na chrbte a ďalšie techniky tzv. „Trakčnej gymnastiky“..
 • Vykonajte ďalšie cvičenia na posilnenie svalov chrbta a hrudníka.
 • Triedy v bazéne majú veľký liečivý účinok..
 • Vykonávanie gymnastiky sa odporúča pod dohľadom fyzioterapeuta alebo trénera. Ak to nie je možné, prejdite aspoň jednu konzultáciu so špecialistom na fyzickú terapiu, ktorý vám poskytne podrobné odporúčania týkajúce sa techniky vykonávania gymnastiky a odporučí najužitočnejšie cvičenia..

2. Lieky

Pri liečení spinálnej prietrže sa používa týchto 8 skupín liekov:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Na zmiernenie silnej bolesti je predpísané intramuskulárne podávanie liekov proti bolesti (ketorol, baralgin, analgin) alebo novokainovej blokády (v nemocničnom prostredí)..

2. nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) injekciou alebo ústami. Umožňuje zmierniť opuchy a zmierniť bolesť.

Dobrým účinkom sú diklofenak, xefokam, movalis, ibuprofén, nimesulidové prípravky. Majú však veľa nežiaducich vedľajších účinkov, takže sú predpisované v krátkych kurzoch (asi týždeň).

Na dlhodobé použitie sa používajú gély, masti a krémy NSAID.

3. Svalové relaxanty znižujú zvýšený svalový tonus.

Diazepam, midokalm, sirdalud.

4. Lieky, ktoré obnovujú mikrocirkuláciu krvi a lymfy.

Pentoxifylín, berlín, Actovegin.

5. Vitamíny skupiny B obnovujú poškodené alebo poškodené nervové vlákna.

Vitamíny B sa používajú samostatne alebo v kombinácii (prípravky "Neuromultivit", "Milgamma")..

6. Chondroprotektory obnovujú štruktúru chrupavky.

7. Prípravky vitamínu D a vápnika.

Alfa D3-teva, vápnik-D3 Nycomed.

8. Antidepresíva sa používajú na chronickú bolesť, neurologické poruchy, depresiu na pozadí obmedzeného pohybu a neschopnosť vykonávať rutinné činnosti..

Paroxetín, fluoxetín, remerón.

3. Masáž

Masáž je tiež nevyhnutnou súčasťou komplexnej liečby medzistavcových prietrží. Je predpísaná v akomkoľvek období ochorenia (exacerbácia alebo remisia), ale v závislosti od stavu pacienta bude masážny terapeut používať rôzne masážne techniky a techniky.

Profesionálne masážne kurzy trvajúce 10 dní každé 2 až 3 mesiace môžu výrazne zlepšiť pohodu pacienta.

Existujúce typy masáží. V závislosti od stavu pacienta sa používa jeden alebo druhý z jeho typov. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

4. Manuálna terapia

Pokiaľ ide o vhodnosť použitia ručnej terapie prietrzi chrbtice, názory lekárov sa líšia: niektorí sú presvedčení o jej účinnosti (a v počiatočných štádiách sa niektorým pacientom podarilo zbaviť prietrže bez chirurgického zákroku pomocou ručnej terapie), iní sú kategoricky proti manuálnej terapii a považujú ju za nebezpečnú.

Rozhodne by sa nemala používať manuálna terapia pre pacientov, u ktorých sa vyvinuli neurologické poruchy.

V iných prípadoch sa poraďte so svojím lekárom o možnosti vykonať manuálnu terapiu a obráťte sa iba na skutočne skúsených odborníkov, najlepšie neurológov s ďalšou špecializáciou na manuálnu terapiu. Môže byť ťažké nájsť takého lekára, ale iba kvalifikovaný odborník vám môže zveriť komplexné manipulácie chrbticou.

5. Fyzioterapia

Pri medziobratlových herniách sa používajú rôzne metódy fyzioterapeutických účinkov: elektroforéza liečiv, magnetické pole, laser, diadynamické prúdy, terapeutické blaty, sprchy, kúpele, atď. Každá metóda má svoje vlastné indikácie a obmedzenia na použitie, a preto si neurologológ zvolí špecifickú fyzioterapeutickú schému. individuálne, v závislosti od štádia a fázy ochorenia.

Laserová terapia sa stáva čoraz obľúbenejšou pri liečbe stavcovej hernie

Aké sú metódy liečby kýly chrbtice bez chirurgického zákroku?

Liečba kýly chrbtice bez chirurgického zákroku je možná, ale stále by pacient nemal dúfať, že sa choroba vylieči a vo svojom živote ho nikdy nebude rušiť. Z času na čas si bude prietrž medziobratlového disku pripomínať seba.

Kýla je v našej dobe pomerne časté ochorenie. Odstránia sa prietrž raz a navždy, spravidla až po operácii. Súčasne žiadna konzervatívna liečba neodstráni takúto formáciu ako takú, ale iba obmedzí zápal koreňa. Takáto liečba môže trvať niekoľko dní alebo mesiacov - všetko závisí od stupňa zanedbania choroby.

Čo je nechirurgická liečba?

Takmer všetky poruchy liečby stavcov a chrbtice vo všeobecnosti naznačujú približne to isté. Medicína nestojí a odborníci v posledných niekoľkých desaťročiach vyvinuli také terapeutické metódy, ktoré nezahŕňajú chirurgický zákrok. Mnoho lekárov však stále nevie, ako sa zbaviť tohto typu choroby bez chirurgického zákroku, a verí, že nové metódy sú účinné len na chvíľu. Skôr alebo neskôr sa kýla stavca pripomína.

Odborníci, ktorí vyvinuli nechirurgické metódy na kontrolu prietrže, tvrdia, že takáto liečba bude účinná iba vtedy, ak bude mať pacient počas prvých dní po zistení choroby možnosť ľahnúť si a minimalizovať zaťaženie chrbtice. Až po správnom odpočinku sa pacient zotaví a môže sa vrátiť do svojho obvyklého aktívneho stavu.

Pasívny odpočinok samozrejme nestačí ani na dočasné odstránenie bolestivých symptómov. Ošetrujúci lekár je preto povinný predpísať potrebné lieky, ako aj uviesť také nechirurgické spôsoby liečby, ako sú:

 1. Rádiofrekvenčná denervácia.
 2. Hydroplastics.
 3. Nukleoplastika studenej plazmy.
 4. Laserová medziobratlová hernia.
 5. Endoskopická transforaminálna hernia disku.

Všetky vyššie uvedené metódy sú relatívne nové, ale pomocou ich pomoci môžete odstrániť všetky nepríjemné pocity, ktoré sa vyskytujú v prítomnosti medzistavcovej prietrže.

Vlastnosti rádiofrekvenčnej denervácie

Na otázku, ako vyliečiť kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku, takmer všetci lekári odpovedajú, že musíte použiť techniku ​​rádiofrekvenčnej denervácie. Jedná sa o miniinvazívne liečenie nepohodlia lokalizovaného v rôznych oblastiach chrbtice.

Tento spôsob spočíva v zavedení kanyly (trubice z mäkkého materiálu, ktorá je vložená do tela) v mieste lézie chrbtice. Je veľmi dôležité, aby bol inovujúci kĺb fazety v blízkosti. Potom je ihla vložená cez už nainštalovanú kanylu, ktorá vykonáva funkciu vodiča vysokofrekvenčného prúdového náboja. Tento náboj tiež blokuje nervy. Odborníci tak „vypínajú“ nervovú povinnosť vnímať bolesť. Účinok trvá najmenej 1,5 roka.

Počet použitých postupov nie je obmedzený. Hlavnou výhodou tejto techniky je to, že nerv sa nekolabuje, ale jednoducho zastaví svoju prácu na určité obdobie.

Tento spôsob však má svoje nevýhody. Ani najmenšie poškodenie vláknitého prstenca neumožňuje postup rádiofrekvenčnej denervácie. Týmto spôsobom sa lieči iba vtedy, ak neexistuje rastúca neurologická symptomatológia. Hlavnou kontraindikáciou je prítomnosť akýchkoľvek novotvarov, vrátane benígnych.

Aké lieky eliminujú nepríjemné príznaky prietrže?

Požadovaného účinku zmiernenia bolesti môžete dosiahnuť pomocou špeciálnych liekov. Predovšetkým nesteroidné protizápalové lieky miestneho určenia môžu človeka zachrániť pred početnými bolesťami medzistavcovej prietrže. Vďaka takýmto prostriedkom sa človek zbaví nielen nepríjemných pocitov, ale aj opuchov v oblasti kýly.

V dôsledku správnej liečby liekmi je kompresia nervových zakončení výrazne znížená a syndróm bolesti je prakticky vylúčený. Takéto liečivá sú dostupné v tabletách a kapsulách, ktoré sa podávajú orálne, a vo forme intramuskulárnych injekcií..

Kýla sa zvyčajne lieči injekciami iba vtedy, keď sa bolesti stanú tak neznesiteľnými, že sa človek nemôže samostatne pohybovať. V takýchto prípadoch sa často predpisujú špeciálne lieky proti bolesti vo forme blokád. Pri takýchto nepriaznivých príznakoch je použitie tejto liečebnej techniky nevyhnutné. Vďaka nej pacientka necíti bolesť dostatočne dlho. V tomto prípade sa prietrž chrbtice bez chirurgického zákroku injekciami lieči iba v extrémnych prípadoch.

Takáto technika má samozrejme svoje nevýhody. S jeho pomocou môžete chrbticu „vyliečiť“ iba na chvíľu, ale zároveň poškodiť činnosť gastrointestinálneho traktu - tento vedľajší účinok sa prejavuje vo väčšine prípadov. Preto lekári pri predpisovaní nesteroidných protizápalových liekov predpisujú také lieky, ktoré normalizujú črevnú mikroflóru a pomáhajú gastrointestinálnemu traktu pri poruchách práce..

Nechirurgická liečba kýly ľudovými prostriedkami

Chirurgická liečba miechy tradičnými medicínskymi metódami sa mnoho rokov nezmenila. Dokonca aj naši predkovia vyvinuli veľa spôsobov, ktoré uľahčujú priebeh tejto choroby. Zvyčajne sú zamerané na zahrievanie oblasti chrbta postihnutej prietržou. Po týchto procedúrach sa v niektorých častiach chrbtice zlepšuje krvný obeh, v dôsledku čoho syndróm bolesti zmizne. Takéto liečenie prietrže medzistavcovej platničky bez chirurgického zákroku má súčasne niekoľko negatívnych stránok..

Najprv musíte zvážiť štatistiku. Odborníci s herniou krčnej a bedrovej chrbtice sa zvyčajne obracajú na odborníkov. Riešenie týchto problémov je najťažšie. Všetky ľudové metódy riešenia nepríjemných pocitov prietrže sa dajú použiť iba v bedrovej oblasti. V prípade krčných stavcov nie sú tieto metódy iba neúčinné, ale dokonca aj deštruktívne.

Krčka chrbtice nie je vhodná na úplné otepľovanie, ktoré vyžaduje prietrž, takže táto technika je prakticky nepresvedčivá. Ďalším problémom je to, že samoliečba chrbtice bez chirurgického zákroku pomocou alternatívnych metód je dočasným javom. Kýla po určitom čase prestane vnímať podobný účinok a medzitým sa bude edém iba zvyšovať. Tieto problémy najčastejšie sprevádzajú pacientov, ktorí dúfali, že sa problému odstránia naparovaním vo vani alebo saune.

Preto skôr, ako sa pustíte do konkrétneho spôsobu odstránenia bolesti v chrbtici, mali by ste sa spojiť s odborníkom, ktorý s istotou povie, či je možné vo vašom prípade uplatniť inú alternatívnu liečbu..

Ďalšie metódy na boj proti nepríjemným symptómom prietrže

Ak ste neodstránili svoju prietrž a uvažujete o tom len ako o poslednej možnosti, mali by ste použiť niektoré metódy na zníženie nepohodlia v postihnutej oblasti chrbtice. Liečba sa môže vykonávať napríklad v špecializovanom sanatóriu. Spravidla sú v takýchto zdravotníckych centrách špecialisti, ktorí sa zaoberajú vývojom v tomto odvetví už mnoho rokov a môžu pomôcť každému pacientovi. Okrem toho sa v takýchto zdravotníckych zariadeniach používajú iba inovatívne metódy liečby, ktoré sú účinné v 90% prípadov. Jedinou nevýhodou tejto metódy sú často vysoké náklady. Nie každý priemerný občan bude môcť takúto dovolenku platiť raz ročne..

Pre bohatých ľudí je akupunktúra, ktorá sa správne praktizuje výlučne v Číne. Účinnosť tejto metódy bohužiaľ ešte nebola dokázaná, ale väčšina pacientov stále tvrdí, že takáto liečba skutočne prináša očakávaný výsledok. Aj keď by ste nemali zabúdať, že odstránenie bolesti nie je úplný úspech. Okrem toho musíte byť opatrní pri metódach, ktorých účinnosť nebola vedecky dokázaná. V každom prípade, pred prijatím konečného rozhodnutia vyskúšať na svojom tele akúkoľvek liečbu bez chirurgického zákroku (najmä nového), musíte sa o tomto probléme poradiť so svojím lekárom. Iba odborník povie, ako liečiť kýlu.

Nechirurgická liečba miechy: kedy a ako je?

Medzistavcová kýla - choroba, ktorá sa vyznačuje jej náhlym účinkom.

Môže sa vyvíjať na pozadí iných patológií (skolióza, osteochondróza, nadmerná lordóza alebo kyfóza), poranení miechy, ako aj poruchy príjmu potravy na diskoch..

S včasným prístupom k lekárovi sa môžete zbaviť patológie pomocou konzervatívnej liečby, t. bez chirurgického zákroku.

Predtým, ako sa budete zaoberať nechirurgickými metódami na liečbu prietrže, je potrebné porozumieť tomu, čo je toto ochorenie.

Čo je medzistavcová prietrž krčka, hrudníka a bedier?

Odpoveď na otázku „Čo je medziobratlová kýla?“ je potrebné obrátiť sa na anatómiu. Medzistavcové platničky sú takzvané tesnenia, ktoré sa nachádzajú medzi stavcami, čím poskytujú chrbtici pružnosť a pevnosť..

Každý disk sa skladá z vláknitého prstenca (tvrdého obalu) a buničitého jadra (polotekutej látky). Niekedy stačí jeden neopatrný pohyb, aby prerušil vláknitý prsteň. V takýchto prípadoch prúdi tekutina z jadra, čo vedie k zovretiu nervových zakončení miechy a k vyčnievaniu disku v rôznych smeroch. Takto sa vyskytuje medzistavcová prietrž..

Existujú tri typy kýly chrbtice:

Skupina drog, akcia fondovPríklady liečiv
lumbosacralnajbežnejší typ medzistavcovej prietrže, zistený v 80% prípadov
hrudnýzriedkavá forma choroby, ktorá predstavuje asi 1% prípadov
krčnejvyskytuje sa menej často ako lumbosakrálna kýla, ale častejšie ako hrudná kýla (v 19% prípadov)

V akom štádiu kýly chrbtice sa dá urobiť bez chirurgického zákroku?

Nechirurgická liečba prietrže môže byť účinná za predpokladu, že pacient konzultoval s lekárom v skorom štádiu ochorenia (prvé alebo druhé). V tomto prípade lekár vykoná množstvo diagnostických opatrení a predpíše konzervatívnu liečbu. Ak táto terapia neprináša pozitívne výsledky, jedinou cestou zo situácie je chirurgický zákrok.

Video: „Tvorba medzistavcových prietrží“

Konzervatívna liečba miechy v akútnom období

Akútne obdobie ochorenia je sprevádzané silnou bolesťou v mieste lokalizácie prietrže, zápalom, opuchom, obmedzenými motorickými funkciami, svalovým kŕčom.

V niektorých prípadoch sa bolesť šíri na končatiny (s prietržom krčka segmentu - na ramennom páse; prietrž bedrovej kosti - na chrbte nôh, zadku a krížovej kosti). Ak formácia komprimuje krvné cievy alebo nervy, môže sa vyskytnúť brnenie alebo necitlivosť, strata citlivosti alebo pocit chladu..

Lieky

Nasledujúce lieky pomáhajú zbaviť sa bolesti počas exacerbácie choroby:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Odstraňuje sa opuch mäkkých tkanív a zápal, čo vedie k zlepšeniu krvného obehu a toku lymfy v postihnutej oblasti.
 • Lokálne anestetiká (blokáda lidokaínu alebo novokainu). Prispievajú k odstráneniu nielen bolesti, ale aj svalových kŕčov.
 • Všeobecné anestetiká.
 • Svalové relaxanciá. Uvoľnite a zjemnite svalové vlákna, neutralizujte kŕče, zmierňujte bolesť (najmä spastickú povahu).
 • Chondroprotection. Prispieť k obnove poškodených kĺbov. Často zohrávajú podpornú úlohu pri zmierňovaní bolesti. Použitie chondroprotektorov môže znížiť dávkovanie iných liekov.

Ak je to potrebné, predpisujú sa ľudia s medziobratlovou herniou antidepresíva, vitamíny B, minerálne a vitamínové komplexy. Tieto lieky môžu zlepšiť celkový a psychický stav pacientov.

Poznámka! Lieky proti bolesti a protizápalové lieky v tabletách majú negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt, preto by ste sa nemali touto liečbou unášať..

ethnoscience

Na zmiernenie jeho stavu počas exacerbácie sa môže pacient obrátiť na tradičnú medicínu:

varenieprihláška
Mleté listy a cibuľu indickej cibule pridajte rovnaké množstvo čerstvého tekutého medu.Výslednú zmes votrite do postihnutej oblasti, na ňu pripevnite vlnený šál alebo šatku.
Nasekaný cesnak (300 mg) sa zmieša s 500 ml vodky. Trvajte na tom na 10 dní.Po uplynutí tejto doby dajte zmes na gázu a zahrejte ju.
Vezmite 100 g čerstvého tuku bez koňa, jemne nasekajte. Zmiešajte s 1 žĺtkom a 1 lyžičkou. jód.Naneste masť na tenkú vrstvu, pripevnite ju k boľavej oblasti chrbta. Prikryte celofánom zhora, zabalte ho do teplého šálu. Táto kompresia sa vykonáva celý deň, takže ju musíte pred spaním odstrániť. Tento postup sa musí vykonať 10 dní.
Čerstvé lístky zo žihľavy sa pomelú tak, aby sa získala krémová hmota.Zabalte mletú žihľavu do listov kapusty alebo lopúcha a pripevnite na boľavé miesto.
Rozdrvte propolis, zmiešajte s ohriatym maslom.Výsledná zmes trie poškodenú oblasť.

Ak je výskyt bolesti spôsobený štipnutým nervom, urobte odrezky z chmeľových šištičiek, lístkov brusnice a tymiánu vo vnútri..

Konzervatívna liečba miechy pri remisii

Niektorí pacienti sa domnievajú, že na konci akútneho obdobia (keď bolesť zmizne a obnoví sa pohyblivosť kĺbov), môžete sa vrátiť k svojmu obvyklému životu a zastaviť liečbu. Nie je to však tak, pretože dôvod, ktorý vyvolal výskyt bolesti, nezmizol. Aj keď sa zdravotný stav výrazne zlepší, ak sa nelieči, choroba sa skôr alebo neskôr vráti..

Lieky

Počas remisie sa zvyčajne predpisujú tieto lieky:

Nechirurgická liečba medzistavcovej prietrže: hardvérové ​​metódy, lieky

Nechirurgická liečba medzistavcových prietrží

Viac ako polovica svetovej populácie trpí chorobami kĺbov a miechy a každý rok sa ich počet len ​​zvyšuje. Lekári poznamenávajú, že tieto choroby stále viac ovplyvňujú mladšiu generáciu, čo naznačuje nepriaznivú prognózu šírenia týchto chorôb v budúcnosti. Najprv pochopíme, čo je medziobratlová hernia a aké sú hlavné metódy jej liečby, a potom sa podrobne zaoberáme tým, ako sa zbaviť choroby bez chirurgického zákroku..

Medzistavcová hernia je defekt medziobratlového disku, ktorý sa vyvíja v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca a vyčnievania časti jadra umiestneného v strede medzistavcového disku. Tento výstupok môže stlačiť nervové korene a, v závislosti od veľkosti defektu, môže mať vážne zdravotné následky..

Existuje mnoho dôvodov pre rozvoj choroby, môžu to byť pokročilé formy osteochondrózy, traumy a špecifické choroby spojivového tkaniva, ktoré prispievajú k rozvoju prietrže. Vzhľadom na to, že najväčšia záťaž je na bedrovej chrbtici, najčastejšie sa v tomto oddelení nachádza medzistavcová prietrž. Zároveň sú rovnako ohrození muži aj ženy vo veku 30 až 55 rokov. U detí sa veľmi zriedka vyskytujú medziobratlové kýly, zvyčajne vrodená patológia. U starších ľudí riziko rozvoja choroby s vekom klesá v dôsledku straty elasticity medzistavcových platničiek, čo prirodzene vedie k poklesu motorickej funkcie v mieche..

Je možné nechirurgické ošetrenie medzistavcovej prietrže?

Ako ukazuje lekárska prax, chirurgická liečba medzistavcových hernií sa prejavuje iba v 5% prípadov, v ostatných prípadoch sa dokonale lieči konzervatívnymi metódami, budeme sa o nich podrobne zaoberať. Ako každá iná choroba, herniovaný disk obsahuje obdobie exacerbácie a obdobie remisie. V akútnej fáze sa pozoruje intenzívna bolesť spôsobená závažným opuchom nervov, pri ktorých dochádza k herniálnej defekcii, a preto je liečba zameraná predovšetkým na odstránenie lokálneho syndrómu bolesti a zápalového procesu..

Odporúčané lieky v tomto prípade sú nesteroidné protizápalové lieky a svalové relaxanciá, ktoré zmierňujú lokálne svalové kŕče, čím znižujú lokálnu bolesť a opuchy. Blokáda novokainu pomáha zmierňovať bolesť, ich jedinou negatívou je to, že nemajú dlhodobý účinok (bolesť zmizne iba na 30 až 45 minút). Vo zvlášť závažných prípadoch sa predpisujú steroidné lieky. Vitamíny sa odporúčajú najmä na použitie, najmä v skupine B. Vzhľadom na špecifiká vývoja prietrže hernie sa odporúča predpísať chondroprotektory, ktoré pomáhajú eliminovať degeneratívne procesy v tkanivách. Pozitívny účinok majú lieky zo skupiny antioxidantov, ktoré zlepšujú stav nervových vlákien v zóne štipnutia..

Nechirurgické metódy liečby

Je potrebné mať na pamäti, že akýkoľvek druh liečby by sa mal začať okamžite po fáze exacerbácie choroby, keď je syndróm bolesti úplne odstránený. Pre komplexné vyšetrenie a presnú diagnostiku vždy kontaktujte kvalifikovaného lekára. Akékoľvek nekompetentné opatrenia môžu viesť k komplikáciám choroby. Negramotná liečba môže spôsobiť chirurgický zákrok ako jedinú možnosť.

akupunktúra

Akupunktúra sa týka tradičných metód čínskej medicíny, pri ktorých sa na ovplyvňovanie ľudského tela používajú špeciálne ihly. Akupunktúra je považovaná za jeden z účinných spôsobov liečby vertebrálnej hernie. Princíp činnosti spočíva v urýchlení procesu regenerácie bodovou stimuláciou ihlami určitých zón tela. Táto technika sa aktívne používa už niekoľko tisícročí, ale je dôležité pristupovať k aktivácii vnútorných rezerv tela veľmi opatrne. Moderné techniky akupunktúry sú veľmi rozmanité, preto by ich mal vyberať výlučne špecialista. Akupunktúra sa doteraz úspešne používa v kombinácii s podávaním farmakologických liekov. Ďalšou osvedčenou metódou je laserová akupunktúra, ktorá vďaka použitiu laserového lúča umožňuje vystavenie biologickým bodom tela bez poškodenia kože..

Ultrazvukové ošetrenie

Táto technika má jedinečné vlastnosti, ktoré vám umožňujú zvyšovať telesnú teplotu v oblasti aplikácie, čo pomáha znižovať opuchy v tkanivách a účinok silných ultrazvukových vĺn na svalové tkanivo urýchľuje metabolické procesy. To všetko spolu poskytuje vynikajúci pozitívny výsledok v neprítomnosti akútnej fázy ochorenia.

Manuálna terapia

Manuálna terapia v našej krajine získava čoraz väčšiu obľubu, nie je to však všetkým. Môže sa vykonať iba po komplexnom preskúmaní a zvážení všetkých možných rizík a komplikácií. Na základe výsledkov môže kvalifikovaný chiropraktik zbaviť pacienta pravidelnej bolesti, opraviť čiastočné premiestnenie stavcov a znížiť tlak mozgomiechového moku (mozgomiechového moku)..

masáž

Priebeh masážnych procedúr je zobrazený výlučne mimo fázy exacerbácie, aby sa zlepšil miestny krvný obeh a zlepšil sa metabolizmus v tkanivách, čo pomáha uvoľňovať svaly v oblasti nervových koreňov, výrazne znižuje zápal a zmierňuje bolesť. Dnes existuje niekoľko účinných druhov masáží: klasická, akupresúrna, plechovka, reflexná a ďalšie odrody. O vhodnosti použitia akéhokoľvek druhu rozhoduje lekár.

Trakcia chrbtice

Trakcia chrbtice sa považuje za pomerne starú metódu. Po mnoho rokov svojho úspešného používania však nestratil svoj význam. Podstatou tejto techniky je umelé vytvorenie trakcie v chrbtici, čím sa eliminuje svalové kŕče, premiestňovanie diskov a bolesť. Najjemnejšou a najúčinnejšou metódou je podvodná verzia trakcie, voda prispieva k ďalšiemu uvoľneniu svalov, čo dáva výraznejší účinok. Procedúra sa vykonáva nielen s použitím bežnej vody, ale niekedy sa používajú kúpele s minerálnou vodou. Maximálny terapeutický účinok, ktorý môže mať táto metóda na bedrovú chrbticu.

fyzioterapia

Nechirurgická liečba chrbtice nie je možná bez komplexu fyzioterapeutických cvičení, ktoré si pacient vyberie individuálne, berúc do úvahy charakteristiky priebehu choroby a výlučne počas obdobia remisie choroby. Plávanie je na tieto účely optimálne, nemá žiadne vekové obmedzenia a dokonale odstraňuje svalové kŕče zo chrbtice, uvoľňuje nervové štruktúry a vylučuje lokálny zápalový proces. Na určenie osobného súboru cvičení je najlepšie ísť do rehabilitačných stredísk. Špecializujú sa na tieto problémy, čo znamená, že majú rôzne moderné vybavenie a vysokokvalifikovaných špecialistov, ktorí si nielen môžu zvoliť osobný výcvikový kurz, ale aj správne ukázať, ako ich splniť..

Hirudotherapy

Liečebný priebeh lekárskych pijavice eliminuje akútny zápalový symptóm. Hirudín obsiahnutý v slinách pijavice prispieva k prirodzenému antikoagulačnému účinku. Takýto priebeh terapie môže zvýšiť lokálnu regeneráciu tkanív, zvýšiť imunitu a zmierniť zápalový a bolestivý syndróm. Hirudín podporuje aktívnu saturáciu krvi kyslíkom, čo zvyšuje metabolizmus v tkanivách a znižuje ich opuch..

Ľudové lieky

Tradičná medicína nedáva rýchly účinok, najmä ak sa používa ako nezávislá metóda liečby, avšak v kombinácii s rôznymi metódami môže byť zázrakom. Väčšinou sa ľudové liečivá aplikujú lokálne, vo forme pleťových vôd, mastí a obkladov.

 1. Kalanchoe Degremona má vynikajúce liečivé vlastnosti. Rastlina sa vyznačuje schopnosťou zmierniť zápal tkaniva v mieste lokalizácie prietrže. Na použitie zoberte jeden leták, vyberte z neho horný film a položte na oblasť chrbtice, kde sa nachádza prietrž. Na vrchole rastliny je potrebné pokryť celofánom a upevniť pomocou pásovej pomôcky, optimálne to v noci.
 2. Jedlový olej v kombinácii s medom zmiešaným s mumijom pomôže eliminovať príznaky choroby. Spočiatku by ste mali urobiť malú masáž s jedľovým olejom, čo lokálne zlepší krvný obeh. Ďalej musíte do postihnutej oblasti chrbtice votrieť zmes medu a mumiyo, v prípade potreby môžete do zmesi pridať trochu vody..
 3. Dobrým terapeutickým účinkom je použitie konského tuku. Najprv musíte tuk starostlivo zbrúsiť. Potom ju aplikujte na postihnuté miesto, prikryte lepiacou fóliou alebo celofánom, potom ju zafixujte náplasťou a podľa potreby ju bandážujte. Udržujte stlačené dva dni.

V období zhoršenia choroby sa prísny odpočinok stane účinným prostriedkom, na tento účel je lepšie kúpiť špeciálnu ortopedickú matraci. Okrem toho sa odporúča nosiť korzet alebo obväz, ktorý fixuje chrbticu v správnej polohe, čím odstraňuje svalové napätie a tým aj syndróm bolesti. Ak je exacerbácia úspešne prekonaná, mala by sa použiť komplexná liečba vrátane kombinácie rôznych metód, iba tak sa dá zabrániť chirurgickému zákroku..

Liečba vertebrálnej hernie: 11 účinných metód

Vertebrálna hernia sa lieči dvoma spôsobmi: 1) pomocou chirurgického zákroku a 2) konzervatívnym spôsobom.

Na rozdiel od prevládajúceho názoru pacientov nie je chirurgický zákrok pri hernii disku povinný a je indikovaný iba pri vývoji príznakov kompresie koreňov miechových nervov (strata citlivosti, zhoršený pohyb v končatinách, nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie atď.). Vo všetkých ostatných prípadoch je vhodnejšie použiť konzervatívnu terapiu: ide o lieky, gymnastiku, masáže, manuálnu terapiu, fyzioterapiu.

Jedenásť hlavných metód liečby medzistavcovej prietrže (odkazy v zozname nižšie sú klikateľné - toto je krátky článok):

Optimálny liečebný režim je v každom prípade zvolený neurológom po podrobnom vyšetrení a v prípade zhoršenej funkcie končatín a (alebo) panvových orgánov je nevyhnutná aj konzultácia s neurochirurgom. Liečba vertebrálnej hernie nie je ľahká úloha a jej vyriešenie si bude vyžadovať nielen kvalifikovaného odborníka, ale aj aktívnu účasť samotného pacienta..

Je to pravidelné a komplexné ošetrenie, ktoré poskytuje dlhodobo stabilný pozitívny účinok, a nie izolované alebo jednorazové použitie jednotlivých smerov liečby. Takže aj po operácii odstránenia prietrže, aby sa zabránilo návratu choroby do iných častí chrbtice a rozvoju pooperačných komplikácií, musí pacient dodržiavať odporúčania týkajúce sa fyzickej aktivity, nosiť fixačný korzet, vykonávať špeciálne cvičenia, absolvovať kurzy fyzioterapie..

Ak neexistujú indikácie pre chirurgický zákrok, liečba kýly chrbtice môže byť úspešne vykonaná doma: dodržujte denný režim, stravu, každý deň vykonávajte terapeutické cvičenia, berte lieky. Liečbu doma je možné doplniť alternatívnymi metódami, ale fyzioterapia, masáže, manuálna terapia a orientálna medicína sú najlepšie zverené špecializovaným lekárom v tejto oblasti, ktorí vedú svoje kurzy..

V nemocnici sa konzervatívna liečba prietrže uskutočňuje iba v závažných prípadoch ochorenia: s akútnou neznesiteľnou bolesťou alebo s rozvojom neurologických príznakov (poškodenie panvových orgánov, poruchy motoriky a zmyslových orgánov). V druhom prípade je ústavné ošetrenie prípravnou fázou pre ďalšiu operáciu.

Spôsoby liečby kýly chrbtice pri zhoršovaní stavu

1. Terapeutická gymnastika

Liečba vertebrálnej hernie je nemysliteľná bez gymnastiky. Špeciálne denné cvičenia dávajú úžasný výsledok: zmierňujú bolesť, obnovujú pohyblivosť chrbtice a schopnosť silných, aktívnych pohybov, zlepšujú celkovú pohodu a náladu.

 • Najúčinnejšie cvičenia sú trakcia: zavesenie na priečniky, plynulé ohýbanie, strečing z polohy na chrbte a ďalšie techniky tzv. „Trakčnej gymnastiky“..
 • Vykonajte ďalšie cvičenia na posilnenie svalov chrbta a hrudníka.
 • Triedy v bazéne majú veľký liečivý účinok..
 • Vykonávanie gymnastiky sa odporúča pod dohľadom fyzioterapeuta alebo trénera. Ak to nie je možné, prejdite aspoň jednu konzultáciu so špecialistom na fyzickú terapiu, ktorý vám poskytne podrobné odporúčania týkajúce sa techniky vykonávania gymnastiky a odporučí najužitočnejšie cvičenia..

2. Lieky

Pri liečení spinálnej prietrže sa používa týchto 8 skupín liekov:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Na zmiernenie silnej bolesti je predpísané intramuskulárne podávanie liekov proti bolesti (ketorol, baralgin, analgin) alebo novokainovej blokády (v nemocničnom prostredí)..

2. nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) injekciou alebo ústami. Umožňuje zmierniť opuchy a zmierniť bolesť.

Dobrým účinkom sú diklofenak, xefokam, movalis, ibuprofén, nimesulidové prípravky. Majú však veľa nežiaducich vedľajších účinkov, takže sú predpisované v krátkych kurzoch (asi týždeň).

Na dlhodobé použitie sa používajú gély, masti a krémy NSAID.

3. Svalové relaxanty znižujú zvýšený svalový tonus.

Diazepam, midokalm, sirdalud.

4. Lieky, ktoré obnovujú mikrocirkuláciu krvi a lymfy.

Pentoxifylín, berlín, Actovegin.

5. Vitamíny skupiny B obnovujú poškodené alebo poškodené nervové vlákna.

Vitamíny B sa používajú samostatne alebo v kombinácii (prípravky „Neuromultivit“, „Milgamma“)..

6. Chondroprotektory obnovujú štruktúru chrupavky.

7. Prípravky vitamínu D a vápnika.

Alfa D3-teva, vápnik-D3 Nycomed.

8. Antidepresíva sa používajú na chronickú bolesť, neurologické poruchy, depresiu na pozadí obmedzeného pohybu a neschopnosť vykonávať rutinné činnosti..

Paroxetín, fluoxetín, remerón.

3. Masáž

Masáž je tiež nevyhnutnou súčasťou komplexnej liečby medzistavcových prietrží. Je predpísaná v akomkoľvek období ochorenia (exacerbácia alebo remisia), ale v závislosti od stavu pacienta bude masážny terapeut používať rôzne masážne techniky a techniky.

Profesionálne masážne kurzy trvajúce 10 dní každé 2 až 3 mesiace môžu výrazne zlepšiť pohodu pacienta.

Existujúce typy masáží. V závislosti od stavu pacienta sa používa jeden alebo druhý z jeho typov. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

4. Manuálna terapia

Pokiaľ ide o vhodnosť použitia ručnej terapie prietrzi chrbtice, názory lekárov sa líšia: niektorí sú presvedčení o jej účinnosti (a v počiatočných štádiách sa niektorým pacientom podarilo zbaviť prietrže bez chirurgického zákroku pomocou ručnej terapie), iní sú kategoricky proti manuálnej terapii a považujú ju za nebezpečnú.

Rozhodne by sa nemala používať manuálna terapia pre pacientov, u ktorých sa vyvinuli neurologické poruchy.

V iných prípadoch sa poraďte so svojím lekárom o možnosti vykonať manuálnu terapiu a obráťte sa iba na skutočne skúsených odborníkov, najlepšie neurológov s ďalšou špecializáciou na manuálnu terapiu. Môže byť ťažké nájsť takého lekára, ale iba kvalifikovaný odborník vám môže zveriť komplexné manipulácie chrbticou.

5. Fyzioterapia

Pri medziobratlových herniách sa používajú rôzne metódy fyzioterapeutických účinkov: elektroforéza liečiv, magnetické pole, laser, diadynamické prúdy, terapeutické blaty, sprchy, kúpele, atď. Každá metóda má svoje vlastné indikácie a obmedzenia na použitie, a preto si neurologológ zvolí špecifickú fyzioterapeutickú schému. individuálne, v závislosti od štádia a fázy ochorenia.

Laserová terapia sa stáva čoraz obľúbenejšou pri liečbe stavcovej hernie

6. Režim fyzickej aktivity a odpočinku

Režim fyzickej aktivity a odpočinku je dôležitou súčasťou úspešného liečenia stavovcových kýly.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Skupina drog, akcia fondovPríklady liečiv

Vylúčenie stresu v chrbtici

Je prísne zakázané zdvíhať a prenášať závažia; ale silový tréning je povolený zdvíhaním bremena z náchylnej polohy v telocvični (po konzultácii s lekárom a pod dohľadom trénera).

Dlhé a vysoké skoky sú zakázané..

Tréning pacientov pre starostlivosť o chrbticu

Pacient by sa mal pohybovať správne: vyvarujte sa ostrých alebo silných ohybov a nadbytkov, krútenia chrbtice, dlhodobej práci nepohodlne a škodlivo pre chrbátové polohy (napoly ohnuté, sedenie).

Chôdza by mala byť pokojná a plynulá..

Pacient musí správne zariadiť miesto na spanie

Stav matraca alebo povrchu, na ktorom spíte, má veľký význam pre uvoľnenie chrbtice a zmiernenie bolesti chrbta.

V žiadnom prípade by ste nemali spať na mäkkých, nerovnomerne padajúcich matracoch, pernatých perách, nemôžete používať veľké vankúše..

Na špeciálnych ortopedických matracoch, ktoré ležia na chrbte, sa odporúčajú drevené štíty s tenkými matracmi položenými na vrchu, ak sú neprítomné, môžete spať na podlahe najmenej po dobu exacerbácie (ak v dome nie sú žiadne prievany a je teplo) položením tenkej matrace alebo bez plne nafúknutý nafukovací matrac.

Vankúše je lepšie nahradiť hustými valčekmi a umiestniť ich pod spodnú časť chrbta a pod hlavu - aby sa zaistila maximálna trakcia chrbtice a správne patologické ohyby..

7. Nosenie zadného korzetu

Nosenie korzetu s pružnou, ale hustou základňou je vynikajúcim preventívnym a terapeutickým opatrením pri medziobratlových kýlach. Ľudia, ktorí nie sú zvyknutí monitorovať svoju polohu, sú po celý deň „zabudnutí“, sklopia sa a nesprávne ohýbajú chrbát. Korzet tiež fixuje chrbticu v správnej polohe, pričom si zachováva dostatočnú slobodu pohybu.

A po chirurgickej liečbe vertebrálnej hernie je nevyhnutné mať korzet - na urýchlenie zotavenia a zabránenie relapsu.

Korzet si môžete kúpiť v špecializovanom ortopedickom obchode.

8. Diéta

Pri diéte je pri liečbe vertebrálnej hernie dôležité, ak má pacient nadváhu. Obezita je jedným z hlavných faktorov, ktoré vyvolávajú výskyt prietrže a zhoršujú jej priebeh. Takíto pacienti by mali pochopiť, že bez normalizácie hmotnosti je úspešná liečba nemožná..

Na chudnutie je predpísaná diéta so zníženým obsahom kalórií, frakčne, s obmedzením ľahko stráviteľných uhľohydrátov (cukor, cukrovinky, pečenie, cestoviny) a obohatením stravy o potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ktorá pri nízkej výžive dáva pocit plnosti, absorbuje cholesterol a stimuluje črevá (otruby), celozrnné obilniny, čerstvá zelenina).

A pri normálnej a nadváhe by sa soľ (zvyšuje opuchy), údená, nakladaná, pikantná strava a jedlá, alkohol (zvýšenie bolesti, opuch) mali v strave obmedziť alebo úplne odstrániť..

9. Východná medicína

Orientálna medicína je pre Rusko relatívne novým smerom, o účinnosti ktorého mnohí predstavitelia klasickej tradičnej medicíny pochybujú, vrátane neurológov.

Mnoho pacientov však podáva dobré prehľady o akupunktúre, terapii su-jok, zhen-jiu a ďalších metódach, pričom poukazuje na vynikajúce lieky proti bolesti a terapeutické účinky..

10. Ľudové cesty

Liečba chrbtovej prietrže ľudovými receptami je ďalším liekom. Dobrým výsledkom sú tinktúry na trenie liečivými bylinami (zlatý fúzy atď.), Terpentínové kúpele..

11. Prevádzka

Existuje niekoľko druhov operácií pre medziobratlové kýly.

Nízkotraumatické a vysoko účinné - mikrochirurgické zákroky (s prístupom cez malú incíziu a odstránenie iba poškodených tkanív) a endoskopické operácie, keď sa vykonáva hernia disku pomocou endoskopu (špeciálny prístroj, ktorý poskytuje chirurgovi prehľad a schopnosť manipulovať s chirurgickými nástrojmi) vloženým malým rezom.

Aj dnes sa operácie vykonávajú s inštaláciou implantátov, ktoré vykonávajú funkcie vzdialeného disku.

Chirurgické ošetrenie vertebrálnej hernie umožňuje úplne odstrániť prietrž, ale nezabráni jej výskytu na iných oddeleniach patologicky zmenenej chrbtice. Preto aj po operácii je potrebné dodržiavať režim, nosiť korzet, vykonávať cvičenia.

zhrnutie

Nezabúdajte, že samoliečba a liečba výlučne ľudovými metódami s medziobratlovou prietržou sú neprijateľné - je to spojené so zhoršovaním závažnosti stavu pacienta a výskytom závažných komplikácií, ktoré sa nedajú bez chirurgického zákroku vylúčiť..

Liečebný režim prietrže je uskutočňovaný neurológom prísne individuálne, v závislosti od závažnosti príznakov, prítomnosti alebo neprítomnosti neurologických príznakov, veľkosti prietrže a ďalších faktorov..

Zbohom návštevník!

Ďakujeme, že ste nás navštívili!

Nechirurgická liečba medzistavcovej prietrže: hardvérové ​​metódy, lieky

Miechová kýla nevyžaduje vždy chirurgické ošetrenie, vo väčšine klinických prípadov je vhodná konzervatívna terapia pomocou liekov a hardvérových techník. Nechirurgické odstránenie prietrže chrbtice trvá od 14 dní do 2 mesiacov, ale počas života je potrebné udržiavať stav chrbta a opakovať priebeh počas relapsov. Pri výbere terapeutickej alebo chirurgickej techniky je potrebné absolvovať niekoľko štúdií a až potom lekár môže uplatniť optimálnu možnosť liečby. Existujú skupiny pacientov, ktorí sú v liečení liekov kontraindikovaní kvôli neznášanlivosti na lieky, gastrointestinálnym ochoreniam, takže jedinou možnosťou je chirurgický zákrok. Neexistuje univerzálna metóda pre všetkých pacientov, pretože prietrže sa objavujú z rôznych dôvodov, každý pacient má svoje vlastné vlastnosti.

Metódy konzervatívnej liečby miechy

 • laserové ošetrenie;
 • nucleoplasty;
 • rehabilitácia;
 • lekársky kurz;
 • domáce ošetrenie.

Všetky navrhované metódy majú vekové obmedzenia a absolútne kontraindikácie.

Indikácie pre nechirurgickú liečbu

Liečba hernie stavcov bez chirurgického zákroku je prijateľná, ak neexistujú komplikácie, keď nehrozí riziko poranenia miechy..

Všeobecné indikácie pre nechirurgickú liečbu:

 1. Výčnelok a počiatočné vytvorenie prietrže medziobratlového disku;
 2. Lokalizovaná bolesť v chrbtici, radiálny syndróm;
 3. Neprítomnosť traumatického poškodenia chrbtice;
 4. Kapacita pacienta.

Pred liečbou chrbtice sa musí pacient podrobiť viacerým diagnostikáciám. Hlavnou metódou je MRI. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie ukazuje stupeň vyčnievania a závažnosť patologického procesu v konkrétnej časti chrbtice. Po identifikácii prietrže je potrebné urobiť krvný a močový test na zistenie zápalového alebo infekčného procesu, aby ste vedeli, ktoré lieky je potrebné predpísať v prvom rade, aby ste vyliečili sprievodné spinálne patológie.

kontraindikácie

Nechirurgická liečba prietrže chrbtice nebude možná v prípade vážneho poškodenia vláknitého prstenca, výraznej straty výšky disku alebo v prípade zhubných nádorov v mieche..

Absolútne kontraindikácie hardvéru a konzervatívne metódy liečby:

 • lokálny alebo generalizovaný zápalový proces s infekciou;
 • progresívne neurologické príznaky;
 • veľká kýla;
 • sekvestrovaná medzistavcová prietrž.

Operácia má pre pacienta veľké riziká, vrátane možnosti relapsu alebo poškodenia nervov, ale v prípade ohrozenia života sa chirurgické odstránenie uskutoční s následnou konzervatívnou údržbou chrbtice..

Liečebné metódy

Ľudské telo má schopnosť samoliečiť sa, čo dokazuje možnosť čiastočného obnovenia miechy, ale iba vtedy, ak je regenerácia urýchlená účinnými metódami. Prietrž je potrebné liečiť berúc do úvahy hlavný symptomatický komplex, ktorý je individuálny pre každého pacienta.

Aké príznaky je potrebné odstrániť, aby sa vyliečila prietrž?

 1. Tuhosť a obmedzenie pohybu;
 2. Syndróm bolesti;
 3. Zápalové procesy;
 4. Stlačenie koreňov miechy;
 5. Ožarovanie bolesti dolných končatín;
 6. Spastická bolesť, miestny opuch a necitlivosť.

Dnes sa pacientovi ponúkne niekoľko možností liečby symptomatickej liečby. Na prvom mieste sú manuálne techniky, masáže a gymnastika, napriek tomu, že sa objavili mnohé moderné možnosti liečby pacientov. Je nemožné liečiť chrbticu, keď je oslabená alebo sú zakrivenia, pretože každá technika hardvéru je sprevádzaná úsilím pacienta, ktorý musí dodržiavať diétu, robiť gymnastiku a zmeniť svoj životný štýl. Podľa recenzií je bolesť chrbta lepšie zvládnutá masážou, kompresiou alebo ľahkým cvičením, zatiaľ čo po operácii budete musieť bolesť po určitú dobu vydržať..

Pred predpísaním nechirurgickej liečby v prípade silnej bolesti je potrebné vylúčiť onkologické procesy a osteoporózu, ktorá sa častejšie pozoruje u starších ľudí..

Drogová terapia

Priebeh liečby liekmi začína od okamihu diagnostiky prietrže, terapia zahŕňa menovanie analgetík, nesteroidné protizápalové lieky, svalové relaxanciá, lieky zlepšujúce mikrocirkuláciu a podporujú regeneráciu chrupavkového tkaniva (Chondroprotektory)..

Včasné zmiernenie bolesti vylučuje psycho-emocionálne poruchy pacienta, umožňuje vám začať liečbu motorickou terapiou. V akútnom období prietrže je pacient vybavený pohodlnými podmienkami s výnimkou fyzickej aktivity, pohyb je obmedzený v dôsledku podporného korzetu, odpočinku v posteli. Musí sa zabrániť ostrým pohybom, zákrutám, zákrutám tela, pádom a nárazom. Zvyšok postele je pozorovaný niekoľko dní, pacient by mal ležať na tvrdom povrchu. Počas tohto obdobia sa vykonáva analgetická a protizápalová terapia.

Analgetiká a NSAID

Nesteroidné protizápalové a analgetické lieky:

 1. NSAID sa najčastejšie používajú pri liečbe spinálnej hernie, sú účinné vďaka komplexnému účinku: analgetický, antipyretický a protizápalový účinok. Takéto lieky blokujú enzýmy, ktoré sa podieľajú na tvorbe zápalového procesu, ale dlhodobá liečba NSAID má svoje vlastné riziká. Dlhý priebeh vedie k tráveniu, objaveniu sa ulceratívnych defektov alebo prasklín v žalúdočnej sliznici. Reprezentatívnym je liek Diclofenac, ktorý sa môže používať na liečbu bolesti dva týždne. Názory pacientov na liek sú nejednoznačné, má mnoho nepriaznivých reakcií. Alternatívou je Ibuprofen, Piroxicam;
 2. NSAID zo skupiny oxycam (Lornoxicam) majú výrazný analgetický účinok. Liek stimuluje produkciu endorfínu a pokiaľ ide o stupeň analgetického účinku, pristupuje k silnej skupine ópiových látok;
 3. V prípade gastrointestinálnych ochorení sa používa bezpečné analgetikum Meloxicam. Analgetický účinok sa objaví po 45 minútach a maximálny účinok sa pozoruje po 3 až 5 dňoch liečby.

Analgetiká a NSAID sa tiež používajú vo forme miestnych činidiel: masti, gély, obklady.

Svalové relaxanciá

Vzhľad bolesti sa uľahčí kompresiou nervových koreňov, ku ktorým dochádza pri svalových kontrakciách. Na odstránenie bolesti sa používajú lieky zo skupiny svalových relaxancií..

Schéma liečby stavcovej prietrže:

 1. Svalové relaxanciá sa používajú v kombinácii s NSAID, znižujú svalovo-tonický syndróm;
 2. Po liečbe svalovými relaxantmi v kombinácii s gymnastikami a analgetikami sa zvyšuje miechová mobilita, čo potvrdzujú hodnotenia pacientov;
 3. Priebeh liečby trvá až 4 týždne;
 4. Zástupcovia: Tetrazepam, Midokalm, Tizanidin, Diazepam.

Droga tizanidín sa najčastejšie používa v kombinácii s NSAID, pretože má mierny gastroprotektívny účinok, ktorý vylučuje komplikácie na žalúdku..

Normalizácia mikrocirkulácie

Pri medziobratlovej hernii sa vyskytujú mikrocirkulačné poruchy, takže pacient musí podstúpiť liečbu liekmi, ktoré ovplyvňujú väzbu ciev a krvných doštičiek patologického procesu..

Poruchy krvného obehu je potrebné liečiť nasledujúcimi liekmi:

 1. Pentoxifyllín sa predpisuje jednu tabletu 3-krát denne po dobu jedného mesiaca;
 2. Berlition sa používa na obnovenie bunkovej štruktúry, zlepšuje krvný obeh, má antiischemickú aktivitu;
 3. Actovegin má antioxidačný, antihypoxický účinok, obsahuje stopové prvky, ktoré zlepšujú metabolické procesy.

V období exacerbácie sa prietrž musí ošetrovať miestnymi látkami, ktoré zlepšujú trofizmus v kombinácii s akupunktúrou, elektroforézou a inými fyzioterapeutickými postupmi..

Hardvérové ​​ošetrenie

Hardvérové ​​techniky na liečenie medzistavcovej prietrže zahŕňajú magnetoterapiu, elektroforézu, elektroneurostimuláciu, laserovú terapiu, hardvérovú masáž, spinálnu trakciu.

 1. Je predpísaný počas obdobia poklesu symptomatického komplexu;
 2. Pomáha zmierňovať bolesť, odstraňuje kŕče;
 3. Má protizápalové a sedatívne účinky;
 4. Stimuluje procesy obnovy.

Ako ukazuje prehľad, magnetoterapia je účinná pri bolesti v skorom štádiu vzniku patologického procesu..

 1. Dávka ultrazvuku anestetizuje patologické miesto;
 2. Podporuje biostimuláciu;
 3. Má protizápalové a vstrebateľné účinky;
 4. Používa sa spolu s liekmi.

Hodnotenie pacientov pozitívne na ošetrenie ultrazvukom v kombinácii s liekmi proti bolesti.

 1. Uplatňuje sa v stacionárnych alebo ambulantných podmienkach;
 2. Môže sa vykonávať doma;
 3. Priradené k 2 reláciám denne na pol hodiny;
 4. Perkutánny elektroneurostimulátor zlepšuje lokálny obeh krvi, zlepšuje metabolické procesy.

Lekár môže predpísať minimálne invazívne metódy liečby, medzi ktorými je nukleoplastika najobľúbenejšia..

Nukleoplastika studenej plazmy

Zníženie tlaku na disku sa uskutočňuje nukleoplastikou studenej plazmy. Táto technika spočíva v zavedení ihly do medzistavcových platničiek, ktorá prechádza studenou plazmou do postihnutého disku. Po manipulácii disk klesá, kompresia nervových koreňov sa zastaví, bolesť zmizne.

Kedy sa prietrže dá liečiť nukleoplastikou??

 1. Výstupok disku a prietrž do 5 mm;
 2. Syndróm ťažkej bolesti;
 3. Neefektívnosť liekovej anestézie.

Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii, trvanie jednej relácie nie je dlhšie ako 20 minút. Prístup na disk je cez malú punkciu, obnova je rýchla a komplikácie, ako ukazujú recenzie, sa nepozorujú. Pacient sa môže vrátiť do normálneho života v deň nukleoplastiky.

Komplexná liečba prietrže pomocou nukleoplastiky je možná v štádiu vyčnievania, pri absencii komplikácií a dobrej odolnosti tela..

Laserové odparovanie

Nechirurgický spôsob ošetrovania disku laserovým odparovaním znižuje tlak disku, zmierňuje bolesť. Postup ošetrenia laserom sa môže opakovať niekoľkokrát, počas spracovania sa kvapalina odparuje a disk sa zmenšuje. K regenerácii disku dochádza niekoľko týždňov po zákroku, po ktorom sa môže opakovať.

Indikácie pre laserové odparovanie medzistavcových platničiek:

 • závažné príznaky bolesti s lokalizáciou prietrže v krčnej chrbtici;
 • narušenie citlivosti chrbtice v inervačnej zóne poškodeného nervu;
 • pálivé bolesti, brnenie a necitlivosť;
 • neschopnosť eliminovať bolesť pomocou liekov a fyzioterapie.

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii, pacient 10 hodín pred operáciou prestane jesť jedlo a vodu. Chirurg urobí vpich, ktorým vloží ihlu a ukazuje na poškodený disk. Vizuálna kontrola sa vykonáva pomocou röntgenového prístroja. Ihlou prechádza svetlovod, ktorý zahreje defekt na odparenie kvapaliny.

Po operácii dochádza k poklesu bolesti, čo potvrdzujú aj recenzie. Po týždni sa záchvaty bolesti zastavia a najväčší účinok sa dosiahne po 2-4 mesiacoch.

Domáca liečba

Počas obdobia remisie môžete doma liečiť medzistavcovú prietrž, brať predpísané lieky, robiť fyzickú terapiu a pripravovať ľudové recepty na zvýšenie ochranného mechanizmu, aby ste naplnili potrebu stopových prvkov a vitamínov v tele..

Lekári odporúčajú dodržiavať zásady domácej liečby:

 1. Znížte zaťaženie chrbtice, použite chrbtový korzet;
 2. Postupujte podľa stravy, vylúčte alkohol;
 3. Spať na ortopedickej matraci a vankúši;
 4. Zapojte sa do plávania, cvičte každý deň;
 5. Neodchyľujte sa od predpísaného priebehu liečby.

Nechirurgickú liečbu by mal monitorovať lekár v akútnom období. Musíte pravidelne navštevovať špecialistu, aby ste zmenili priebeh a diagnostikovali.

Medzistavcové prietrže - nechirurgická liečba (Kossova metóda)

Medzistavcová hernia je extrémnym prejavom osteochondrózy.

Základom prietrže je „dotvarovanie“ vláknitého jadra za diskom.

Medzistavcová prietrž sa najčastejšie vyskytuje v lumbosakrálnej chrbtici.

Výčnelok prietrže smerom k mieche, koreňom a membránam miechy vedie k zápalu okolitých tkanív - lanovky,

radikulitída alebo epiduritída,

a preto na silnú dlhodobú bolesť chrbta.

Príčiny a faktory prispievajúce k výskytu prietrže

Časté poranenia chrbta.

Nesprávne zdvíhanie.

Slabosť svalového korzetu (postupné „opotrebovanie“ disku).

Profesionálne preťaženie chrbtice.

Cievne choroby vnútorných orgánov.

Priebeh choroby

Od primárnych príznakov po najťažšie, štvrtá fáza zvyčajne trvá asi 10 rokov,

hoci pri zraneniach, dokonca aj menších, sa choroba môže rozvíjať rýchlejšie.

Ak prevádzkujete medzistavcovú prietrž, môže to viesť k:

paréza a parastézia svalov nôh alebo ramien (zhoršená motorická funkcia a znížená citlivosť

závraty, vaskulárne poruchy v mozgu;

silné bolesti hlavy;

bolesť v srdci, dýchavičnosť;

poruchy funkcie panvových orgánov (narušenie močenia, porucha menštruačného cyklu, problémy v oblasti genitálií).

diagnostika

Ak máte bolesti na spodnej časti chrbta, krku a tiež na rukách alebo nohách, môžete mať podozrenie na kýlu v sebe:

pri dlhšom pobyte v nepohodlnej polohe;

v dôsledku fyzickej námahy;

so silným emocionálnym stresom.

Bolesť chrbta je prvý príznak, pri ktorom musíte čo najskôr navštíviť neurológa.

Lekár po úvodnom vyšetrení nasmeruje pacienta s podozrením na prietrž na maximum

vyšetrenie chrbtice a systémov súvisiacich s chorobou.

Na našej klinike bol vyvinutý celý diagnostický komplex - program Sofia VERTEBRA.

diagnostika

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI).

Dopplerovský ultrazvuk ciev krku a hlavy.

MRI vo vaskulárnom režime miechy.

Trojrozmerný skener skenerov.

Skúmanie stavu biologicky aktívnych bodov 12 klasických meridiánov Nakatanim metódou pomocou systému Ryodaraku.

Všetky typy ANALÝZY, vrátane nádorových markerov a protilátok.

liečba

Pacient s ťažkým ochorením, ako je medziobratlová kýla, vyžaduje komplexný zákrok,

opatrné, individuálne zaobchádzanie. Je dôležité zamerať úsilie nielen na liečenie samotnej choroby, ale aj na liečenie a posilnenie

všetky systémy ľudského tela.

Naša metóda je založená na pokročilých nechirurgických komplexných liečebných postupoch-

preventívne opatrenia, ktoré sa stále častejšie používajú vo svetovej lekárskej praxi namiesto tradičných chirurgických zákrokov

intervencie. Pri hľadaní spôsobov, ako eliminovať koreňovú kompresiu, vedci identifikovali schopnosť proteolytického enzýmu

„Rozpusťte“ chrupavku medzistavcových platničiek.

Požadované zavedenie lieku priamo na disk alebo do epidurálu

vlákno bolo v porovnaní s chirurgickým zákrokom relatívne ľahký postup.

Spolu s touto metódou používame jedinečnú patentovanú technológiu IMOS-Koss..

Jeho podstatou je použitie injekcií, ktoré zlepšujú možnosti regenerácie

pohon v kombinácii s priamou pulznou optickou expozíciou, čo umožňuje

stimulujú reparatívne procesy v disku a okolitých tkanivách.

V dôsledku liečby, keď zápal a opuch mäkkých tkanív zmiznú, sa uskutoční štúdia MRI

zníženie objemu medzistavcovej prietrže 1,5 - 2-krát as absorbovateľnosťou

injekciami sa môže dosiahnuť úplné rozpustenie látky prietrže.

Viac informácií o metóde:

Zavedenie protizápalovej zmesi na miesto kompresie (od 2 do 11 injekcií, závisí od veľkosti a umiestnenia prietrže) - lieky

Zavedenie enzymatickej („vstrebateľnej“) zmesi Dr. Kossa do epidurálneho priestoru (od 3 do 5 injekcií za cyklus).

Obnova disku a okolitých tkanív.

a. Pulzne-optická rekonštrukcia disku (technológia IMOS-Koss). Po resorpcii prietrže počas druhej fázy liečby

regenerácia medzistavcových platničiek chrupavky.

b. Dekompresia chrbtice - dosiahnutá pomocou mäkkých techník manuálnej terapie a ťažkosti chrbtice kvôli jej gravitácii

subjekty (napríklad na tzv. „Evminovskej rade“).

c. Fyzioterapia (elektroforéza liekov, myostimulácia).

d. Akupunktúra, elektroterapia (prístroj "Cosmos-1" - autor).

Prevencia exacerbácií, rozvoj správneho stereotypu pohybov a pozícií,

tvorba svalového korzetu.

a. Biofeedback je proces, ktorým sa človek učí

ovplyvniť ich fyziologické reakcie. Umožňuje rýchle a efektívne

obnoviť psychosomatické funkcie tela narušeného chorobou.

b. Fyzioterapeutické cvičenia, plávanie. Kombinácia fyzického cvičenia a plávania

fyzická aktivita bedrových svalov s napínaním. Účinok sa dosahuje nielen vďaka fyzickému stresu, ale aj vďaka

zahŕňajúci maximálny počet

sval, t.j. optimálna konštrukcia pohybov.

Prevencia a vylúčenie traumatických momentov:

Nesprávne zdvíhanie.

Mikrotrauma v aute s dodatočným dynamickým zaťažením vo forme nárazov a nárazov. Toto je obzvlášť dôležité pre ľudí so zvýšeným počtom

Dlhodobé statické zaťaženie (nepohodlné, nesprávne držanie tela, a to aj medzi školákmi). Odporúča sa prerušiť najmenej raz za hodinu

vaše aktivity, chôdza, strečing atď..

V súčasnosti existuje mnoho spôsobov a metód liečby medzistavcových prietrží (IPH), vrátane chirurgických. O nich musím povedať

zvlášť. IPY je extrémnym prejavom osteochondrózy, ktorý je zase dôsledkom evolúcie človeka. nastaviť

evolúcia skalpelom je podľa nášho názoru beznádejná a neľudská. Vyššie uvedené sa samozrejme nevzťahuje na moderné technológie

Presne povedané, je potrebné liečiť nie chorobu, ale pacienta. V našej praxi sa prísne riadime touto zásadou. Pre IPY to

znamená, že okrem odstránenia prietrže samotnej prikladáme veľký význam fázovej rehabilitačnej liečbe. Metódy a nástroje

rehabilitačná liečba môže byť iná, vyberá ich lekár v závislosti od individuálnych charakteristík pacienta, hlavná vec je liečba

Musí byť rýchly, efektívny a trvalý. Správne vykonaná rehabilitačná liečba sa stáva prevenciou súčasne.

výskyt medzistavcových hernií v iných segmentoch chrbtice.

Ľudia by mali všeobecne uznať dôležitosť prevencie osteochondrózy (ako aj iných chorôb) už skôr.

Názory na nechirurgickú liečbu miechových prietrží

Indikácie pre nechirurgickú liečbu

Liečba hernie stavcov bez chirurgického zákroku je prijateľná, ak neexistujú komplikácie, keď nehrozí riziko poranenia miechy..

Všeobecné indikácie pre nechirurgickú liečbu:

 1. Výčnelok a počiatočné vytvorenie prietrže medziobratlového disku;
 2. Lokalizovaná bolesť v chrbtici, radiálny syndróm;
 3. Neprítomnosť traumatického poškodenia chrbtice;
 4. Kapacita pacienta.

Pred liečbou chrbtice sa musí pacient podrobiť viacerým diagnostikáciám. Hlavnou metódou je MRI. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie ukazuje stupeň vyčnievania a závažnosť patologického procesu v konkrétnej časti chrbtice. Po identifikácii prietrže je potrebné urobiť krvný a močový test na zistenie zápalového alebo infekčného procesu, aby ste vedeli, ktoré lieky je potrebné predpísať v prvom rade, aby ste vyliečili sprievodné spinálne patológie.

Nechirurgická liečba prietrže chrbtice nebude možná v prípade vážneho poškodenia vláknitého prstenca, výraznej straty výšky disku alebo v prípade zhubných nádorov v mieche..

Absolútne kontraindikácie hardvéru a konzervatívne metódy liečby:

 • lokálny alebo generalizovaný zápalový proces s infekciou;
 • progresívne neurologické príznaky;
 • veľká kýla;
 • sekvestrovaná medzistavcová prietrž.

Operácia má pre pacienta veľké riziká, vrátane možnosti relapsu alebo poškodenia nervov, ale v prípade ohrozenia života sa chirurgické odstránenie uskutoční s následnou konzervatívnou údržbou chrbtice..

Liečebné metódy

Ľudské telo má schopnosť samoliečiť sa, čo dokazuje možnosť čiastočného obnovenia miechy, ale iba vtedy, ak je regenerácia urýchlená účinnými metódami. Prietrž je potrebné liečiť berúc do úvahy hlavný symptomatický komplex, ktorý je individuálny pre každého pacienta.

Aké príznaky je potrebné odstrániť, aby sa vyliečila prietrž?

 1. Tuhosť a obmedzenie pohybu;
 2. Syndróm bolesti;
 3. Zápalové procesy;
 4. Stlačenie koreňov miechy;
 5. Ožarovanie bolesti dolných končatín;
 6. Spastická bolesť, miestny opuch a necitlivosť.

Dnes sa pacientovi ponúkne niekoľko možností liečby symptomatickej liečby. Na prvom mieste sú manuálne techniky, masáže a gymnastika, napriek tomu, že sa objavili mnohé moderné možnosti liečby pacientov. Je nemožné liečiť chrbticu, keď je oslabená alebo sú zakrivenia, pretože akákoľvek technika hardvéru je sprevádzaná úsilím pacienta, ktorý musí dodržiavať diétu, robiť gymnastiku, meniť životný štýl.

Drogová terapia

Priebeh liečby liekmi začína od okamihu diagnózy prietrže, terapia zahŕňa menovanie analgetík, nesteroidné protizápalové lieky, svalové relaxanciá, lieky zlepšujúce mikrocirkuláciu a podporujúce regeneráciu chrupavkového tkaniva (chondroprotektory). Predchádzajúce zmiernenie bolesti eliminuje psychoemotorické poruchy pacienta, umožňuje liečbu motorickej terapie.

V akútnom období prietrže je pacient vybavený pohodlnými podmienkami s výnimkou fyzickej aktivity, pohyb je obmedzený v dôsledku podporného korzetu, odpočinku v posteli. Musí sa zabrániť ostrým pohybom, zákrutám, zákrutám tela, pádom a nárazom. Zvyšok postele je pozorovaný niekoľko dní, pacient by mal ležať na tvrdom povrchu. Počas tohto obdobia sa vykonáva analgetická a protizápalová terapia.

Analgetiká a NSAID

Nesteroidné protizápalové a analgetické lieky:

 1. NSAID sa najčastejšie používajú pri liečbe spinálnej hernie, sú účinné vďaka komplexnému účinku: analgetický, antipyretický a protizápalový účinok. Takéto lieky blokujú enzýmy, ktoré sa podieľajú na tvorbe zápalového procesu, ale dlhodobá liečba NSAID má svoje vlastné riziká. Dlhý priebeh vedie k tráveniu, objaveniu sa ulceratívnych defektov alebo prasklín v žalúdočnej sliznici. Reprezentatívnym je liek Diclofenac, ktorý sa môže používať na liečbu bolesti dva týždne. Názory pacientov na liek sú nejednoznačné, má mnoho nepriaznivých reakcií. Alternatívou je Ibuprofen, Piroxicam;
 2. NSAID zo skupiny oxycam (Lornoxicam) majú výrazný analgetický účinok. Liek stimuluje produkciu endorfínu a pokiaľ ide o stupeň analgetického účinku, pristupuje k silnej skupine ópiových látok;
 3. V prípade gastrointestinálnych ochorení sa používa bezpečné analgetikum Meloxicam. Analgetický účinok sa objaví po 45 minútach a maximálny účinok sa pozoruje po 3 až 5 dňoch liečby.

Svalové relaxanciá

Vzhľad bolesti sa uľahčí kompresiou nervových koreňov, ku ktorým dochádza pri svalových kontrakciách. Na odstránenie bolesti sa používajú lieky zo skupiny svalových relaxancií..

Schéma liečby stavcovej prietrže:

 1. Svalové relaxanciá sa používajú v kombinácii s NSAID, znižujú svalovo-tonický syndróm;
 2. Po liečbe svalovými relaxantmi v kombinácii s gymnastikami a analgetikami sa zvyšuje miechová mobilita, čo potvrdzujú hodnotenia pacientov;
 3. Priebeh liečby trvá až 4 týždne;
 4. Zástupcovia: Tetrazepam, Midokalm, Tizanidin, Diazepam.

Normalizácia mikrocirkulácie

Pri medziobratlovej hernii sa vyskytujú mikrocirkulačné poruchy, takže pacient musí podstúpiť liečbu liekmi, ktoré ovplyvňujú väzbu ciev a krvných doštičiek patologického procesu..

Poruchy krvného obehu je potrebné liečiť nasledujúcimi liekmi:

 1. Pentoxifyllín sa predpisuje jednu tabletu 3-krát denne po dobu jedného mesiaca;
 2. Berlition sa používa na obnovenie bunkovej štruktúry, zlepšuje krvný obeh, má antiischemickú aktivitu;
 3. Actovegin má antioxidačný, antihypoxický účinok, obsahuje stopové prvky, ktoré zlepšujú metabolické procesy.

V období exacerbácie sa prietrž musí ošetrovať miestnymi látkami, ktoré zlepšujú trofizmus v kombinácii s akupunktúrou, elektroforézou a inými fyzioterapeutickými postupmi..

Hardvérové ​​ošetrenie

Hardvérové ​​techniky na liečenie medzistavcovej prietrže zahŕňajú magnetoterapiu, elektroforézu, elektroneurostimuláciu, laserovú terapiu, hardvérovú masáž, spinálnu trakciu.

 1. Je predpísaný počas obdobia poklesu symptomatického komplexu;
 2. Pomáha zmierňovať bolesť, odstraňuje kŕče;
 3. Má protizápalové a sedatívne účinky;
 4. Stimuluje procesy obnovy.
 1. Dávka ultrazvuku anestetizuje patologické miesto;
 2. Podporuje biostimuláciu;
 3. Má protizápalové a vstrebateľné účinky;
 4. Používa sa spolu s liekmi.
 1. Uplatňuje sa v stacionárnych alebo ambulantných podmienkach;
 2. Môže sa vykonávať doma;
 3. Priradené k 2 reláciám denne na pol hodiny;
 4. Perkutánny elektroneurostimulátor zlepšuje lokálny obeh krvi, zlepšuje metabolické procesy.

Lekár môže predpísať minimálne invazívne metódy liečby, medzi ktorými je nukleoplastika najobľúbenejšia..

Nukleoplastika studenej plazmy

Zníženie tlaku na disku sa uskutočňuje nukleoplastikou studenej plazmy. Táto technika spočíva v zavedení ihly do medzistavcových platničiek, ktorá prechádza studenou plazmou do postihnutého disku. Po manipulácii disk klesá, kompresia nervových koreňov sa zastaví, bolesť zmizne.

Kedy sa prietrže dá liečiť nukleoplastikou??

 1. Výstupok disku a prietrž do 5 mm;
 2. Syndróm ťažkej bolesti;
 3. Neefektívnosť liekovej anestézie.

Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii, trvanie jednej relácie nie je dlhšie ako 20 minút. Prístup na disk je cez malú punkciu, obnova je rýchla a komplikácie, ako ukazujú recenzie, sa nepozorujú. Pacient sa môže vrátiť do normálneho života v deň nukleoplastiky.

Laserové odparovanie

Nechirurgický spôsob ošetrovania disku laserovým odparovaním znižuje tlak disku, zmierňuje bolesť. Postup ošetrenia laserom sa môže opakovať niekoľkokrát, počas spracovania sa kvapalina odparuje a disk sa zmenšuje. K regenerácii disku dochádza niekoľko týždňov po zákroku, po ktorom sa môže opakovať.

Indikácie pre laserové odparovanie medzistavcových platničiek:

 • závažné príznaky bolesti s lokalizáciou prietrže v krčnej chrbtici;
 • narušenie citlivosti chrbtice v inervačnej zóne poškodeného nervu;
 • pálivé bolesti, brnenie a necitlivosť;
 • neschopnosť eliminovať bolesť pomocou liekov a fyzioterapie.

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii, pacient 10 hodín pred operáciou prestane jesť jedlo a vodu. Chirurg urobí vpich, ktorým vloží ihlu a ukazuje na poškodený disk. Vizuálna kontrola sa vykonáva pomocou röntgenového prístroja. Ihlou prechádza svetlovod, ktorý zahreje defekt na odparenie kvapaliny.

Domáca liečba

Počas obdobia remisie môžete doma liečiť medzistavcovú prietrž, brať predpísané lieky, robiť fyzickú terapiu a pripravovať ľudové recepty na zvýšenie ochranného mechanizmu, aby ste naplnili potrebu stopových prvkov a vitamínov v tele..

Lekári odporúčajú dodržiavať zásady domácej liečby:

 1. Znížte zaťaženie chrbtice, použite chrbtový korzet;
 2. Postupujte podľa stravy, vylúčte alkohol;
 3. Spať na ortopedickej matraci a vankúši;
 4. Zapojte sa do plávania, cvičte každý deň;
 5. Neodchyľujte sa od predpísaného priebehu liečby.

Nechirurgickú liečbu by mal monitorovať lekár v akútnom období. Musíte pravidelne navštevovať špecialistu, aby ste zmenili priebeh a diagnostikovali.

Nechirurgická liečba miechy

V súčasnosti existuje mnoho účinných a nie vždy štandardných spôsobov liečby medzistavcových hernií: laser, akupunktúra, elektrické prúdy, pijavice, včely, injekcie kyslíka, oxidu uhličitého alebo homeopatických liekov. Atď

Choroby pohybového ústrojenstva sú medzi populáciou pomerne rozšírené. Dôvodom takejto štatistiky je moderný životný štýl: sedavá práca, nedostatok fyzickej aktivity, zlé návyky, zlá výživa, stres, nervová námaha, nepriaznivé zastavenie životného prostredia. Kýla medziobratlovej platničky je vyčnievanie hustej škrupiny chrupavky za anatomicky prípustné limity alebo prasknutie škrupiny a výstup z želatínovej látky vyplňujúcej disk..

Mnoho kliník ponúka chirurgickú liečbu tejto patológie a mnoho pacientov s takýmito opatreniami súhlasí, pretože si myslia, že sa rýchlo a natrvalo zbavia znepokojujúcich pocitov. Pooperačná rehabilitácia aj nechirurgická liečba sú však založené na dlhotrvajúcom regeneračnom procese, cvičebnej terapii, fyzioterapeutických postupoch, masážach, manuálnej terapii a vyžadujú prehodnotenie a revíziu celého životného štýlu. Tak prečo okamžite choďte pod nôž, ak môžete byť trpezliví a pokúste sa zotaviť klasickými metódami?

Komplexné cykly konzervatívnej terapie sú predpísané individuálne pre každého pacienta po dôkladnom vyšetrení a diagnostike. Zohľadňujú vekové charakteristiky tela, celkový stav, stupeň, povahu a miesto vyčnievania, sprievodné choroby, atď. V súčasnosti medicína ponúka mnoho nových high-tech a niekedy nezvyčajných metód liečby stavovej prietrže..

Počiatočné akútne obdobie

Akútne obdobie ochorenia sa vyskytuje v čase vytvárania kýly (presahujúcej obal obsahu disku). Sprevádzaná silnou bolesťou v mieste lokalizácie, opuchy, zápaly, svalové kŕče, obmedzené motorické funkcie.

Bolesť sa môže šíriť na končatiny (ramenný pletenec - pri zdôvodňovaní procesu v krčnej oblasti; krížová kosť, zadok, zadná časť nohy - s prietržom bedrovej časti). Pri stlačení nervových zakončení alebo krvných ciev formovaním, znížením citlivosti alebo naopak, môže dôjsť k mravenčeniu, pocitu nachladnutia, strate citlivosti kože na prstoch končatín..

V tomto stave je pacientovi poskytnutý kompletný odpočinok a odpočinok s obmedzenou fyzickou aktivitou. Akútne obdobie trvá približne 2-3 dni až týždeň.

Lieky pomôžu vyrovnať sa s bolesťou:

 • Lokálne anestetiká (blokáda novokainu alebo lidokaínu). Okrem anestetických účinkov prispievajú k uvoľňovaniu svalových kŕčov..
 • Všeobecné anestetiká.
 • Nesteroidné protizápalové lieky. Zmierniť zápal, opuch mäkkých tkanív, v dôsledku čoho sa vytvorí krvný obeh a tok lymfy v patologickom mieste..
 • Svalové relaxanciá - lieky, ktoré uvoľňujú a vyhladzujú svalové vlákna, neutralizujú kŕče, zmierňujú bolesť zvlášť spastickej povahy.
 • Ak je to potrebné, predpisujú sa antidepresíva, vitamínové a minerálne komplexy a vitamíny B na zlepšenie celkového stavu pacienta a zlepšenie jeho psychického stavu..

Malo by sa pamätať na to, že protizápalové a analgetické lieky majú negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt, takže sa s takouto liečbou nemusíte uniesť..

Keď bolesť ustupuje, pacientovi je predpísané prísne dávkovanie a postupne sa zvyšuje fyzická aktivita. V prípade potreby noste podporné korzety a goliere.

Liečba medzistavcovej prietrže

Niektorí pacienti sa domnievajú, že po skončení akútneho obdobia, odstránení bolesti a obnovení pohyblivosti kĺbov sa môžete vrátiť do normálneho života a pokračovať v ďalšej liečbe. Bola však neutralizovaná iba bolesť a nie príčina tejto bolesti. Aj keď sa celkový zdravotný stav výrazne zlepšil, choroba sa určite skôr alebo neskôr vráti..

Dlhodobo overené a účinné metódy liečby prietrže: cvičebná terapia, masáže, fyzioterapia (termoterapia a kameň, terapia rázovými vlnami, blato a ozokeritové obklady, laserové, ultrazvukové a elektrické účinky atď.), Plávanie. Po odstránení kŕčov a opuchov svalového tkaniva sa pridá mäkká trakcia (napínanie) chrbtice vo vode, na špecializovaných zariadeniach alebo manuálne. Účel postupu: odstrániť záťaž zo chrbtice, vrátiť medzistavcové platničky na svoje miesto, vylúčiť kompresiu nervov a krvných ciev.

Známe metódy liečby prietrže:

 • Kineziológia a izometrická kinezioterapia. Manuálny vývoj a hnetenie kĺbov, pasívna gymnastika kĺbov eliminuje bolesť, zvyšuje pohyblivosť kĺbov, normalizuje tlak a metabolické procesy v tele.
 • Hirudoterapia (liečba pijavice). Pijavice počas hryzenia pokožky uvoľňujú hirudínový enzým do krvi, ktorý zmierňuje opuchy, zápaly, zlepšuje cirkuláciu tekutín (krv, lymfa) v tele, spevňuje steny krvných ciev.
 • Apitherapia (liečba včiel). Včelí jed, zameraný na aktívne body chrbta, zmierňuje bolesť a zápal, tónuje nervový systém a má antibakteriálny účinok.
 • Reflexoterapia (akupunktúra). Najlepšie ihly sú inštalované na biologicky aktívnych miestach a pomáhajú zmierniť bolesť a zápal, kŕče krvných ciev a mäkkých tkanív, zlepšujú výživu tkanív.
 • Neuroadaptácia tkanív. Nízkofrekvenčné elektrické impulzy sa prenášajú do tela pacienta pomocou najjemnejších ihiel umiestnených v aktívnych bodoch. Zmierniť zápal a opuch, uvoľniť zovreté nervy, obnoviť ich vedenie a do istej miery spomaliť degeneratívne procesy v chrupavke.
 • Vstrekovanie aktívneho kyslíka. Roztok ozónu a kyslíka sa vstrekuje dýzou intravenózne alebo topicky vo forme mikroinjekcií. Má baktericídny, antivírusový, antioxidačný účinok, zlepšuje celkový stav, zvyšuje imunitu.
 • Karbomesoterapia (lokálna injekcia oxidu uhličitého). Lokálne zlepšujú krvný obeh a metabolické procesy tkanív patologického miesta.
 • Terapia elektromagnetickým žiarením v milimetrových vlnách. Stimuluje regeneračné procesy v tkanivách.
 • Kineziologické lepenie (nanášanie špeciálnej náplasti na pokožku). Uvoľňuje svaly, zmierňuje zápaly, pomáha rozvíjať správny stereotyp pohybu a správneho držania tela..
 • Laserová terapia (účinok červených a infračervených tokov na pokožku). Zlepšuje cirkuláciu tekutín v tele, posilňuje chrbticu, odstraňuje toxíny a toxíny, zvyšuje imunitu.
 • Homeosiniatria (injekcie homeopatických liekov). Látky sa podávajú topicky s použitím tenkých ihiel v akupunktúre alebo v spúšťacích bodoch. Zmierňuje boje a zápaly, podporuje regeneráciu diskov a detoxikáciu organizmu, aktivuje imunitný systém.
 • Elektroforéza s Karipazimom. Minimálny priebeh liečby je 20 procedúr. Zmäkčuje a má priaznivé účinky na tkanivá medzistavcových platničiek a chrupavky, zmierňuje napätie a podráždenie z stlačených koreňov nervov, zmierňuje bolesť.

Rehabilitácia

Rehabilitačný proces po ukončení liečby trvá pomerne dlho. Špeciálne cvičenia a masáže umožňujú telu rýchlejšie a efektívnejšie sa prispôsobiť novému rytmu života, vyvinúť nový stereotyp pohybu. Normalizácia symetrie svalového korzetu a väzivového aparátu zabráni tvorbe nových výčnelkov a kýly stavcových diskov..

Okrem toho sa odporúča zbaviť sa zlých návykov, dodržiavať správny denný režim (pomer fyzického a duševného stresu by mal zodpovedať kvalitnému odpočinku), vyváženú a zdravú stravu. Pokúste sa počas pracovného dňa sledovať polohu tela, uvoľniť sa a byť v staticky správnych pózach (pri chôdzi, sedení pri stole, státí si narovnajte chrbát a otočte svoje plecia)..

Je žiaduce používať ortopedické matrace a systémy s preventívnou trakciou chrbtice. Počas období zhoršenia ochorenia, ako je predpísané lekárom, je indikované dočasné nosenie obväzov alebo korzetov. Tréningové programy zamerané na správne správanie pacientov (vstávanie, zdvíhanie závaží, správny pohyb) by sa mali kombinovať s psychologickou korekciou stavu..

Prečítajte si to isté

Ohlasy našich pacientov

Po prázdninách som navštívil kliniku Bobryr na klinike Alekseevskaja. Užil som si to. Napriek diagnóze hernie som bol už po siedmich dňoch „aktívny“ s mocou a hlavným! Z celého srdca ĎAKUJEM!

Nečakal som, že bolesť, ktorá ma trápi viac ako 6 rokov, môže ustúpiť v jednom sedení! Výsledok bude samozrejme potrebné opraviť rôznymi cvičeniami, ale skutočnosť, že sa to po prvom stretnutí stalo ľahším, prekvapivo ma prekvapila! Úprimne ďakujem Bobryrovi M.A. a masér Alexander pre.

Ďakujeme za vynikajúci lekár Zolotarev Evgeny Yuryevich! Ďakujem vám viac za vysokú profesionalitu! Je to úžasný lekár, ktorý vidí rukami. Náhodou prišli na Bobyrovu kliniku na Alekseevskaja, 3,5 roka vyhľadávali lekárov vnučku cez internet. Teraz má 6,5 rokov. o.

Zrážala sa na kliniku so zubami zaťatými v bolesti. Po prvých masážnych stretnutiach s Ruslanom Anatoljevičom Iksanovom a deanoterapii s Dr. Anatoljevičom Toroptsevom som cítil výraznú úľavu. Uplynulo päť sedení a môžem voľne stáť dlhý pracovný deň na nohách bez neho.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cirhóza pečene

Pažerák
ja chronické progresívne ochorenie pečene, vyznačujúce sa porušením jeho lobulárnej štruktúry v dôsledku proliferácie spojivového tkaniva a patologickej regenerácie parenchýmu; prejavuje sa funkčným zlyhaním pečene a portálnou hypertenziou.
Príčinou pupočnej kýly je pretiahnutie spojivového tkaniva prednej steny brucha a svalovej slabosti, čo vedie k zväčšeniu veľkosti a deformácii pupočného kruhu.
Ďakujeme, že ste nás navštívili!Čo robiť s pooperačnou kýlou?V mieste, kde ste nedávno podstúpili chirurgický zákrok, sa vyskytol výčnelok, niekedy sa znížil alebo úplne zmizol, keď ste spali?
Režim „komponent“vysvetlenie