loader

Hlavná

Žalúdok

Typy herniovaných diskov

Kýly sa vyznačujú lokalizáciou, veľkosťou, vekom výskytu, úrovňou chrbtice, pri ktorej sa vytvorila prietrž.

Schmorlova kýla je rádiologický fenomén prázdnoty na stavovcoch, pričom základňa je obrátená k disku. Popisuje nemecký lekár začiatkom 20. storočia. Takéto zmeny v stavcoch nezohrávajú žiadnu úlohu v podpornej a dynamickej funkcii chrbtice a nevyžadujú špeciálne ošetrenie. Moderní lekári to hovoria - „niečo ako krtek na stavci“

Hernia predného disku je priaznivý, ale zriedkavý typ prietrže. Prolaps kýly prednej časti stavovca je často zistený náhodou, nevyžaduje špeciálne zaobchádzanie.

Hernia zadného disku je všeobecný názov pre hernie disku, ktorý sa dá liečiť chirurgicky, inými slovami, je to prietrž, ktorá spadla späť do lúmenu miechového kanála. Najbežnejší variant prietrže medzistavcovej platničky. S neúčinnosťou konzervatívnej liečby trvajúcej 4 až 8 týždňov je indikovaná chirurgia chrbtice.

Stredná kýla medzistavcového disku je zriedkavým miestom herniálneho výčnelku, takmer vždy na úrovni L5-S1. Pri veľkej hernii disku je nutný chirurgický zákrok - aby sa zabránilo dysfunkcii panvových orgánov.
Kardiová hernia disku je najbežnejším typom hernie disku u pacientov, ktorí idú k chirurgovi, keď herniálny vak vyčnieva v projekcii koreňovej manžety (najbolestivejšie miesto na nerve) a tiež spôsobuje kompresiu duralského vaku a niekoľkých nervových koreňov, ktoré v ňom prechádzajú, čo maže klasický neurologický obraz choroby. Pacienti s takými kýlami môžu byť liečení neurológom s rôznym stupňom úspechu po dlhý čas - niekedy až šesť mesiacov - až kým sa nedostanú k konzultácii s neurochirurgom a po dlhom období neustálej bolesti dospejú k záveru, že chirurgický zákrok je nevyhnutný. Zároveň v pooperačnom období mnohí ľutujú, že trpeli tak dlho a nevedeli, že operácia chrbtice je ľahký a rýchly spôsob, ako žiť bez bolesti.
Bočná hernácia medzistavcového disku je druhým najčastejším variantom umiestnenia prietrže disku, keď chrupavka prerazí všetky väzivo chrbtice a zaujme polohu v bočnom vrecku, najužšom bode pri vstupe nervového koreňa do lúmenu miechového kanála. Bežné lieky proti bolesti spravidla nikdy úplne zmiernia bolesť v nohe pri takom usporiadaní kýly disku. Pacienti, ktorí si rýchlo vyskúšali rôzne možnosti liečby, hneď ako zistia skutočnú príčinu bolesti, rýchlo súhlasia s operáciou chrbtice..
Kĺbová hernia je zriedkavý typ kýlovej prietrže, ktorú je možné kombinovať s isthmickou spondylolýzou, ktorá je následne diagnostikovaná špirálovou počítačovou tomografiou. Je ťažké diagnostikovať, pretože prietrž sa nenachádza v lúmene miechového kanála, ale bolesť je veľmi silná. V tomto prípade sa na najužšom mieste - prednej diere, kde veľmi malý kúsok chrupavky môže silne upnúť nervový koreň, nachádza malá hernia disku s priemerom 3 - 4 mm. Výhradne chirurgické ošetrenie.

Extraforaminálna prietrž disku je tiež vzácnym a ťažko diagnostikovaným kýlom, dá sa tiež nazvať posterolaterálna kýla disku - v tomto prípade sa veľká sekvestrácia prerazí vláknitým prstencom pozdĺž posterolaterálneho povrchu, rozšíri nervy a cievy a zo všetkých strán obaluje nervový koreň. V tomto prípade bolesť jednoznačne zodpovedá jednému chorému koreňu, je konštantná, nezávisí od polohy tela. Chirurgická liečba vždy vedie k rýchlej úľave od príznakov bolesti..

Sekvestrovaná hernia medzistavcového disku je hernia disku so priviazaným kúskom jadra buničiny. 100% indikácia pre chirurgický zákrok.

Čo je stredná kýla chrbtice

Počas celého života väčšina ľudí pociťuje bolesť chrbta a dolnej končatiny. Bolestivé pocity sú akútne alebo boľavé v prírode. Niekedy sa takéto príznaky vyvinú po náročnom pracovnom dni v dôsledku silného zaťaženia chrbta a svalovej slabosti. Ak ale bolesť po odpočinku nezmizne a stav osoby sa zhorší, naznačuje to vývoj závažných patologických procesov chrbtice..

Jednou z najbežnejších chorôb pohybového aparátu je paramediánska hernia. Pretože bedrová oblasť je najcitlivejšia na stres, častejšie sa v bedrovej oblasti tvorí prietrž s léziami medzistavcových platničiek l5 s1 alebo l4 l5. Bez včasnej diagnostiky a liečby môže viesť ku kompresii miechy ak rozvoju závažných symptómov, ako sú pretrvávajúce poruchy motorickej funkcie, narušené štruktúry trofických tkanív a inkontinencia moču..

Čo to je

Paramediálna kýla (paramedián) sa týka degeneratívnych procesov miechy a vyznačuje sa prasknutím vláknitého prstenca medzistavcových platní s následným uvoľnením buničitého jadra..

Vertebrálny stĺp pozostáva z 33 stavcov, medzi ktorými sú fibrokartilaginózne doštičky s želatínovým jadrom v strede. Medzistavcový disk plní nasledujúce funkcie: pôsobí ako tlmič nárazov, zúčastňuje sa na pohyblivosti chrbtice, zvyšuje odolnosť chrbtice proti stresu. Bedrová oblasť je vystavená najväčšiemu tlaku, s vekom, chrupavkovou vrstvou a opotrebovaním stavcov, ich výkonnosť klesá. V priebehu času to vedie k prasknutiu vláknitej membrány a výstupu z želatínového jadra.

Výsledný výčnelok vedie ku kompresii miechy a koreňov nervov, čo vyvoláva vývoj neurologických symptómov a silnú neúnosnú bolesť. S progresiou choroby pacient čiastočne alebo úplne stráca pracovnú kapacitu, vážne následky môžu viesť k invalidite.

Druhy paramediánskej kýly

Existujú rôzne typy paramediálnych hernií, ktorých klasifikácia závisí od toho, ktorým smerom sa disk posunul. Kýla sa vyskytuje častejšie medzi stavcami l5 s1, l4 l5 u mládeže u športovcov aj u starších ľudí. Je to kvôli zvýšenému zaťaženiu dolnej časti chrbta, v dôsledku čoho sa chrupavková vrstva a samotné stavce stávajú zraniteľnejšie voči rozvoju degeneratívnych procesov..

Hederiované disky Paramedian sú:

 1. Dorsal, tiež nazývaný zadný medián: patologická formácia je nasmerovaná do lúmenu miechového kanála a je umiestnená v strede vláknitého prstenca. Tento typ prietrže zahŕňa hederiaciu paramediánskej hernie disku 14 l5: ľavostranná a pravostranná. Dorsálna hernia tiež zahrnuje stredne-paramediánsku herníciu disku 15 s1, v ktorej sa výstupok vyskytuje v oblasti medzistavcového kanála, ďaleko od stredovej čiary chrbtice alebo v strede. Klinické príznaky sa mierne líšia, takže pri ľavostranných a pravostranných léziách môžu príznaky choroby chýbať alebo sa môžu javiť letargicky. V iných prípadoch je pacient mučený silnou bolesťou, ktorú nemožno tolerovať..
 2. Bočná prietrž - výstup jadra nastáva blízko stredovej línie vláknitého prstenca. Odsadenie je umiestnené smerom k foraminálnej diere. Závažnosť symptomatických prejavov závisí od intenzity kompresie nervových koreňov.
 3. Sekvestrovaná forma - označuje zadnú prietrž, ktorá sa vyznačuje úplným prienikom uvoľneného jadra do miechového kanála. Prvé príznaky chýbajú, s rozšírením patologického procesu sú príznaky, ktorých závažnosť závisí od veľkosti vyčnievania a stlačenia nervov..
 4. Foraminálna kýla - zahŕňa tvorbu výčnelku v oblasti výstupu nervových koreňov z miechového kanála. Záchranca-foraminálna kýla dáva osobe veľa nepohodlia, najmä silnej bolesti. Pri diagnostike foraminálnych druhov sa vykonáva chirurgická liečba, konzervatívne metódy neprinášajú pozitívny účinok.

príčiny

Hernia disku záchranca je detekovaná takmer u 75% pacientov s patológiou chrbtice a predstavuje najväčšie riziko pre zdravie a život pacienta v dôsledku kompresie nervových koreňov a možného poškodenia miechy..

Hlavné príčiny patológie sú:

 • osteochondróza (degeneratívne zmeny v chrupavke);
 • systémové ochorenia spojivového tkaniva postihujúce hlavne malé kĺby (ankylozujúca spondylitída, reumatoidná artritída);
 • poranenia chrbta;
 • zakrivenie chrbtice;
 • vrodené anomálie chrbtice;
 • nadváha;
 • ťažké športy s konštantnou hmotnosťou;
 • nedostatok fosforu a vápnika v tele;
 • zníženie výšky diskov v prípade porušenia ich výživy a dehydratácie
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • genetická predispozícia.

príznaky

Symptomatické prejavy sa môžu líšiť v závislosti od umiestnenia útvaru, jeho veľkosti a stupňa tlaku na miechový kanál. Na začiatku vývoja patologických procesov sa paramediánska kýla disku prejavuje slabo prejavenými pocitmi bolesti v postihnutej časti chrbta. S rozvojom choroby sa symptómy zosilňujú, vážnejšie poruchy ďalších orgánov a systémov sa spájajú.

Výčnelok medzistavcovej platničky sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • bolestivé pocity sa vyvíjajú v postihnutom chrbte, spočiatku mierne, ale s progresiou patológie sa bolesť zosilňuje a neprestáva sama o sebe, až po užití protizápalových liekov proti bolesti;
  citlivosť kože na vonkajšie dráždivé látky klesá;
 • vyvíja sa svalová slabosť;
 • kŕče na nohách z prietrže;
 • u mužov s dlhodobým sedením sa vyskytuje necitlivosť mieška;
 • spontánne močenie;
 • fekálna inkontinencia;
 • s progresiou degeneratívnych procesov sa bolesť šíri do dolných končatín až po prsty a chodidlá;
 • čiastočné zníženie reflexov šľachy;
 • znížená mužská potencia.

diagnostika

Dôležitým krokom pri výbere terapeutických opatrení je diagnostika patológie. Vyšetrenie vám umožňuje stanoviť konečnú diagnózu, zistiť presnú polohu prietrže, jej veľkosť a stupeň kompresie miechového kanála.

 • výsluch pacienta (lekár zistí, za akých okolností sa vyskytli príznaky, aké sú súvisiace patológie atď.);
 • vyšetrenie a pocit pacienta;
 • ultrazvuk
 • Röntgenová metóda výskumu;
 • CT alebo MRI.

Pomocou inštrumentálnych diagnostických metód je možné určiť stupeň rozvoja choroby a určiť, aký typ kýly patrí. Vykonáva sa aj diferenciálna diagnostika, aby sa vylúčili iné choroby chrbta a chrbtice, najmä rakovinové nádory..

Ako liečiť

Vývoj paramediálnej kýly vyvoláva výskyt netolerovateľných bolestí. Preto je prvá pomoc zameraná na zastavenie syndrómu bolesti a na zmiernenie stavu pacienta. V počiatočnom štádiu sa s miernym výstupkom používajú konzervatívne metódy liečby, ktoré pozostávajú z užívania liekov a fyzioterapeutických metód..

Akútne a subakútne formy choroby si vyžadujú hospitalizáciu na lôžkovej jednotke a vymenovanie trojdňového lôžka. Pacienti s chorobami chrbtice musia na spánok a odpočinok používať špeciálne ortopedické matrace alebo tvrdé povrchy. Tým sa významne zníži zaťaženie stavcov a zlepší sa pohodu. Na odstránenie syndrómu bolesti sa používajú aj studené a teplé obklady..

Na liečenie patológie je predpísaná lieková terapia:

 • na zmiernenie akútnej bolesti, ktorú nemožno odstrániť pomocou liekov proti bolesti, sa blokáda postihnutej chrbtice vykonáva pomocou analgetík v kombinácii s hormonálnymi liekmi (najčastejšie sa používa kombinácia lidokaínu s dexametazónom);
 • protizápalové lieky (Ibuprofen, Diclofenac);
 • diuretiká na zmiernenie opuchov (Furosemid, Hypothiazid);
 • svalové relaxanciá na zmiernenie svalového kŕče (Midokalm);
 • komplexy vitamínov a minerálov so zvýšeným obsahom vitamínu B;
 • narkotiká (Baralgin, Dicloberl) a narkotiká (kodeín, Tramadol) analgetiká.

Na zníženie zaťaženia postihnutej časti chrbta sa používajú špeciálne metódy:

 • na zmiernenie bedrovej bolesti pomocou hernie disku l5 s1, l4 l5 sa používa trakcia chrbtice;
 • na zmiernenie napätia z krčnej chrbtice sa používa špeciálny fixačný golier na znehybnenie krku.

Herniacia paramediánskeho disku v raných štádiách sa dobre darí fyzioterapeutickej liečbe. Na tento účel sú predpísané terapeutické masáže, gymnastické cvičenia, manuálna terapia, ultrazvuk, elektroforéza, magnetoterapia. V štádiu remisie sa dosahujú vysoké pozitívne výsledky kúpeľnou liečbou.

V prípade absencie pozitívnej dynamiky do 4 mesiacov od liečby, zhoršenia stavu pacienta a pridania výrazných neurologických príznakov sa používa chirurgický zákrok. Počas operácie sa vykonáva čiastočné alebo úplné odstránenie medzistavcových platničiek a výmena za implantáty.

Chirurgická liečba je celkom účinná, akékoľvek chirurgické zákroky na chrbtici však môžu narušiť jej normálne fungovanie a spôsobiť vážne následky..

Pooperačná rehabilitácia

Po operácii potrebuje pacient úplný odpočinok. Je potrebné obmedziť akékoľvek náhle pohyby, najskôr znížiť fyzickú aktivitu, zabezpečiť nosenie podporného korzetu. Pacient musí tráviť viac času v polohe na chrbte pomocou ortopedickej matrace. Odporúča sa, aby sa ľudia, ktorých profesionálne činnosti sú spojené s dlhodobým sedením pri počítači, vrátili do práce najskôr mesiac po operácii. Obdobie regenerácie spočíva v použití terapeutických masáží a telesnej výchovy, fyzioterapie a plávania. Viac o rehabilitácii po operácii si môžete prečítať tu..

Osobitná pozornosť sa venuje aj správnej výžive s dostatočným množstvom vitamínov a minerálov (čerstvá zelenina, ovocie, bobule, tvaroh, mlieko, tvrdé syry), ako aj zvýšeniu pitného režimu na 2 litre. voda za deň.

Vývoj prietrže je často spájaný so vzpieraním alebo sedavým životným štýlom, čo vedie k zvýšenému zaťaženiu stavcov a oslabeniu chrbtových svalov. Keď sa objavia prvé príznaky, je načase kontaktovať kvalifikovaného odborníka s úzkym profilom - vertebroológa a neuropatológa. Po konečnej diagnóze môže lekár predpísať najúčinnejšiu liečbu individuálne v každom jednotlivom prípade..

Kruhový herniovaný disk

Kruhová hernia je komplikácia degeneratívnej degeneratívnej choroby chrupavky miechy. Najčastejšie sa kruhové prietrže diskov vytvárajú v bedrovej a bedrovej oblasti a spôsobujú výrazné syndrómy bedrovej a bedrovej ischialgie. Pomoc môže poskytnúť iba kvalifikovaný neurológ alebo vertebroológ. Lokálny terapeut v mestskej nemocnici pre tento stav môže predpísať výlučne maskujúcu liečbu príznakov..

Kruhová hernia medzistavcového disku je najbežnejším a najbezpečnejším typom poškodenia chrupavky miechy. S ňou dochádza k takmer rovnomernému zväčšeniu oblasti disku s hrčkami na všetkých stranách stavcov. Jedná sa o kruhový výčnelok s vydutím mimo stavcov. Roztrhnutie vláknitého prstenca vo väčšine prípadov vývoja kruhovej prietrže disku sa nepozoruje.

Minimálna veľkosť tohto typu lézie je 1 mm, maximum, ktoré je možné diagnostikovať pomocou moderného vybavenia - 6 mm. Tento typ herniového výčnelku nie je nikdy maskovaný. Je prístupný konzervatívnej liečbe a nevyžaduje vážne obmedzenia fyzickej aktivity.

Liečba kruhovej prietrže lumbálnej chrbtice by sa mala vykonávať iba na špecializovaných klinikách. Ako je uvedené vyššie, lekári v poliklinike v meste majú záujem presne dodržať všetky termíny a odporúčania lekárskych a ekonomických noriem. A sú predpísané, aby rýchlo zastavili bolesť, nevenovali pozornosť deštrukcii tkaniva chrupavky a čo najskôr poslali pacienta späť.

Bohužiaľ, toto je presne to, čo vedie pacientov k chirurgickému operačnému stolu. Počas "liečby" úplne eliminujú všetky ochranné reakcie tela, ktoré sa snažia zachovať integritu chrupavkového tkaniva a bránia kompresii radiálnych nervov. Pomocou nesteroidných protizápalových liekov sa zmierňuje bolesť a tým aj zápal, ktorý má za cieľ zlepšiť mikrocirkuláciu krvi v lézii a začať regeneráciu tkaniva. Svalové relaxanty zbavujú svalovú kostru spodnej časti chrbta schopnosti chrániť disky a radikálne nervy. S tým všetkým sa však pacient po určitom čase liečby pociťuje bolesť a nemá podozrenie, že jeho stav chrbtice sa každý deň zhoršuje..

Na klinikách manuálnej terapie sa praktizuje úplne odlišný prístup k liečbe tohto ochorenia. Je založená na princípe eliminácie príčin osteochondrózy. Potom lekár nasmeruje svoje úsilie nie na maskovanie bolesti, ale na úplné obnovenie integrity chrupavkového tkaniva. Výsledkom je, že chrbtica získava stratené zdravie a pacient úplne zabudne na bolesť a ďalšie príznaky prietrže.

Príčiny rozvoja kruhovej prietrže

Jediným skutočným dôvodom objavenia sa kruhovej prietrže je osteochondróza v pokročilom štádiu, proti ktorej sa neprijímajú žiadne liečebné opatrenia. Ale v skutočnosti sú patologické zmeny ešte hlbšie. Musíte pochopiť, že samotná osteochondróza sa nevyvíja a má svoje vlastné vývojové aspekty. Toto sú zvláštne rizikové faktory, ktoré narúšajú prirodzený proces difúznej výživy chrupavkových tkanív medzistavcových platničiek. Nemajú vlastnú obehovú sieť a môžu prijímať tekutinu, kyslík a živiny iba v procese difúznej výmeny s paravertebrálnymi svalmi, ktoré ich obklopujú. Približne 35 - 40% tekutiny a živín dostáva vláknitý kruh disku kvôli difúznej výmene s blokovacími doskami, ktoré ich oddeľujú od tela stavcov..

Difúzna výživa je skutočným dôvodom rozvoja osteochondrózy (degeneratívne degeneratívne ochorenie chrupavkových tkanív medzistavcových platničiek). Aké rizikové faktory môžu spôsobiť poruchu difúznej výživy:

 • udržiavanie sedavého sedavého životného štýlu, v ktorom je statické nadmerné zaťaženie neustále pozorované v určitej svalovej skupine, kde je narušená difúzna výmena tekutín;
 • fajčenie - vyvoláva ostrý kŕč svalovej steny malých krvných ciev, v dôsledku čoho svalové tkanivo nedostáva výživu pri dodávke a stráca schopnosť zabezpečiť úplnú difúznu výmenu;
 • konzumácia alkoholických nápojov nepriaznivo ovplyvňuje proces inervácie vaskulárneho lôžka a tiež spôsobuje narušenie trofického tkaniva;
 • nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity na svalovom tele tela;
 • ťažká fyzická práca;
 • nesprávne nastavenie chodidla;
 • nadváha a obezita.

Toto je len malá časť potenciálnych príčin rozvoja bedrovej osteochondrózy, ktorá by mohla byť potenciálne komplikovaná okrúhlymi kýlami. Tieto rizikové faktory sa však najčastejšie vyskytujú v živote moderného človeka. Ich odstránenie je pred liečbou povinné.

Herniation kruhového disku L3-L4

Najzriedkavejším druhom je kruhová hernia disku L3-L4. V tejto časti je ovplyvnená iba časť tkaniva chrupavky. Vytvorí sa rovnomerný výstupok, ktorý zriedka prechádza do kruhovej prietrže disku.

Medzistavcové platničky L3-L4 sú vystavené zvýšenému odpruženiu iba u jedincov, ktorí trpia bočným zakrivením chrbtice v hrudnej oblasti - skolióza. Majú kompenzačné zakrivenie panvových kostí, krútenie, skosenie. Výsledkom je, že väčšina mechanického a tlmiaceho zaťaženia je na disku medzi krížovou kosti a posledným bedrovým stavcom a na L3-L4..

Klinicky sa prejavuje vo forme syndrómu silnej bolesti, ktorý sa pri pokusoch o akékoľvek pohyby výrazne zosilňuje. Prvé hodiny po rannom prebudení sú strnulé. Neurologické znaky s touto lokalizáciou sa objavujú veľmi zriedka.

Kruhová prietrž medziobratlovej platničky L4-L5

Kruhová hernia L4-L5 je častejšia lokalizácia u pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok, aby sa odstránil disk medzi krížovou kosti a bedrovej časti. Takéto intervencie sú ponúkané v 80% prípadov herniálneho výčnelku medzistavcovej platničky L5-S1, pretože úradné lieky nemajú účinnú liečbu tohto ochorenia konzervatívnymi metódami..

Kruhová hernia disku L4-L5 sa vyvíja v dôsledku skutočnosti, že po chirurgickom zákroku na odstránenie podkladového disku sa naň začne vyvíjať celá tlmiaca záťaž. V dôsledku toho sa pozorujú degeneratívne dystrofické zmeny. Tkanivá chrupavky vláknitého prstenca sú dehydratované, praskajú a úplne strácajú svoju elasticitu.

Najbežnejším typom kruhovej hernie medziobratlového disku L4-L5 je dorzálna chrbtica so stenózou miechového kanála. To veľmi komplikuje diagnózu v počiatočnej fáze a rýchlo vyvoláva vývoj závažných neurologických porúch. U pacientov môže dôjsť k inkontinencii moču, stagnácii žlče v žlčníku, dysfunkcii čriev atď..

Kruhová prietrž medziobratlového disku L5-S1

Kruhová hernia medziobratlového disku L5-S1 sa najčastejšie diagnostikuje v mladom veku. Vyvíja sa postupne. Ohrozené sú jednotlivci s nadváhou. Nadváha má silný nárast tlaku na miechu. Disk, ktorý oddeľuje krížovú kosti a posledný bedrový stavca, sa začne najprv zhroutiť..

Kruhovo-foraminálne degeneratívne zmeny po dlhú dobu nedávajú žiadny klinický prejav. Človek sa cíti úplne zdravý. Výčnelok vyvoláva výčnelok vláknitého prstenca smerom k tvrdým membránam miechy. Radikálne nervy nie sú stlačené.

Jedného dňa sa však so zväčšením zväčšuje kruhová prietrž L5-S1. V nohách je silná bolesť chrbta s pocitmi svalovej slabosti. Na zadnej strane stehna je pocit znecitlivenia. Tuhosť pohybov a nestabilita chôdze sa rýchlo vyvíjajú..

Ak sa týmto spôsobom objaví kruhová prietrž disku L5-S1, musíte ležať na tvrdom a tvrdom povrchu a zavolať sanitku. Ochorenie je nebezpečné, pretože pri závažnej veľkosti tento typ prietrže vyvoláva pošmyknutie posledného bedrového stavca, v dôsledku čoho môže dôjsť k prudkému zúženiu miechy. Ak nie je poskytnutá včasná pomoc, pacient môže byť ochrnutý..

Ak máte podozrenie na herniálny výčnelok, musíte vyhľadať lekársku pomoc od neurológa alebo vertebroológa. Títo lekári vykonajú úplné vyšetrenie a stanovia predbežnú diagnózu počas manuálneho vyšetrenia. Potom sa priradí rádiografický obraz lumbosakrálnej chrbtice s niekoľkými projekciami. To vám umožní zistiť možné zníženie výšky medzistavcových priestorov, posunutie stavcov, posúdenie stavu fazetových kĺbov atď..

Ak rádiografický obraz neumožňuje presnú diagnózu, pacientovi sa odporúča podrobiť sa vyšetreniu MRI. Počas toho si môžete vizualizovať stav chrupavkového tkaniva a identifikovať umiestnenie, veľkosť medzistavcovej prietrže.

Liečba kruhovej bedrovej prietrže

Kruhová hernia chrbtice sa dobre hodí na konzervatívne metódy liečby. Najdôležitejším krokom k obnoveniu zdravia chrbtice je zvýšenie výšky medzistavcovej platničky, ktorá prešla výčnelkom. Na tento účel sa odporúča uchýliť sa k postupu ručného ťahania chrbtice. Počas trakcie obnovuje chiropraktik normálnu polohu stavcov, zvyšuje patologicky redukované medzistavcové priestory a začína proces obnovenia difúznej výživy chrupavkového tkaniva..

Skúsený stavovec potom vyvinie individuálny liečebný postup, ktorý môže zahŕňať nasledujúce typy vystavenia:

 1. laserová terapia - umožňuje rýchlo obnoviť integritu chrupavky vláknitého prstenca;
 2. osteopatia podporuje procesy mikrocirkulácie krvi a lymfatických tekutín v centre pozornosti patologických zmien;
 3. masáž vám umožní normalizovať tón paravertebrálnych svalov, zlepšiť ich pružnosť a schopnosť zabezpečiť úplnú difúznu výživu chrupavkového tkaniva;
 4. reflexológia alebo akupunktúra prispievajú k začatiu procesov regenerácie chrupavkového tkaniva pomocou skrytých rezerv tela;
 5. fyzioterapia zlepšuje metabolické procesy v tkanivách na bunkovej úrovni;
 6. liečená gymnastika a kinezoterapia pomáhajú posilňovať svalový chrbtový rám a zabraňujú opakovaným degeneratívnym procesom v chrbtici.

Na liečbu kruhovej prietrže lumbálnej chrbtice dôrazne odporúčame, aby ste v mieste bydliska našli kliniku ručnej terapie. Nesúhlasíte s tým, aby ste podstúpili chirurgický zákrok, kým nemáte kompetentný názor neurológa a stavovca. Pamätajte, že operácia prietrže chrbtice je nevyhnutná iba v prípade, že bola zablokovaná.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Aká je foraminálna hernia medzistavcových platničiek: príznaky, diagnostika a liečba

U pacientov s medzistavcovou prietržou je asi v 10% diagnostikovaná foraminálna forma patológie. Toto je názov posunu buničitého jadra vpravo alebo vľavo bez narušenia integrity vláknitého prstenca. Výsledok výčnelku sa stáva porušením koreňov miechy a objavením sa akútne symptomatického javu. Pacient sa sťažuje na pretrvávajúcu alebo epizodickú bolesť, stuhnutosť, zníženú citlivosť. Liečba prednej kýly medziobratlového disku môže byť konzervatívna, ale častejšie sa lekári uchýlia k chirurgickému zákroku..

Opis choroby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Foraminálna hernia sa líši od zvyčajného premiestnenia disku intenzívnymi symptómami, ktoré sa prejavujú už v počiatočnom štádiu patológie. Je to kvôli jeho lokalizácii v oblasti koreňov miechy. Akýkoľvek, najvýznamnejší, nepríjemný pohyb vedie k akútnej bolesti spôsobenej porušením citlivých nervových zakončení.

Herniový výstupok sa vytvára postupne. Najskôr disk presahuje 2 mm za miechový kanál a potom sú rozmery výstupkov už 4 až 6 mm. V tomto štádiu je premiestnené iba vláknité jadro, ale nepresahuje hranice vláknitého prstenca. Taký mierny výstupok už vyvoláva podráždenie susedného koreňa miechy.

V priebehu času pod vplyvom dynamického zaťaženia vláknitá kapsula odlupuje, praskne a buničité jadro klesá za svoje hranice. Foraminálna kýla komprimuje nielen nervové zakončenie, ale aj krvné cievy, ktoré jej dodávajú živiny. Toto je dôvod radiálneho syndrómu, ktorý sa objavuje v tejto fáze - súbor symptómov narušenia neurologických funkcií.

Druhy predsieňovej prietrže

Patologický výčnelok sa najčastejšie pozoruje v tých častiach chrbtice, ktoré sú najviac citlivé na statické a dynamické zaťaženie. Preto sa foraminálna prietrž takmer vždy klinicky prejavuje v krku alebo dolnej časti chrbta. Silná adhézia hrudných stavcov na rebrá, nevýznamné zaťaženie aj počas intenzívneho športového tréningu vysvetľuje zriedkavú detekciu hrudných medzistavcových platničiek u pacientov.

Hematácia foraminálneho disku L5-S1

Tento výčnelok disku sa vyskytuje na hranici piateho bedrového a prvého krížového stavca. Forminálna prietrž tejto lokalizácie sa na prvom mieste nachádza v počte diagnostikovaných posunov medzistavcových platničiek. Dôvodom je záťaž na lumbosakral, aj keď leží. Tvorba prietrže je spôsobená štrukturálnym rysom pozdĺžnych väzov nachádzajúcich sa v tejto oblasti. Na rozdiel od prednej strany dochádza k zúženiu zadného spojivového tkanivového kordu v smere prvého sakrálneho stavca. Zadný ligament vláknitý prsteň neopraví tak spoľahlivo, čo vedie k jeho posunutiu.

Hematácia hrudnej kosti L4-L5

Táto forma herniálneho výčnelku sa deteguje, keď sa buničité jadro disku nachádza medzi 4 a 5 bedrovými stavcami. Segmenty tohto oddelenia sú pomerne veľké, pretože sú navrhnuté tak, aby odolali ťažkým bremenám počas celého dňa. Miechový kanál je úzky, preto sú výrazné neurogénne príznaky charakteristické pre bedrovú prietrž. Situáciu zhoršuje nedostatok podporných štruktúr, ktoré by mohli stabilizovať disky a stavce. Túto funkciu vykonáva iba svalová kostra. Ak je oslabenie spôsobené sedavým životným štýlom alebo trofickým narušením, potom k vyčnievaniu disku dochádza pomerne rýchlo.

Hrudná kosť disku C6-C7

Toto je výčnelok buničitého jadra medzistavcového disku, lokalizovaného medzi 6. a 7. cervikálnymi stavcami. Jeden z typov hernií, ktoré sa často diagnostikujú a je ťažké ich konzervatívne liečiť. Okrem neurogénnych klinických prejavov existuje vysoká pravdepodobnosť výskytu vaskulárnych príznakov. Pacient sa sťažuje na príjem u lekára, nielen na bolesť krku, ale aj na skoky v krvnom tlaku, zhoršenú koordináciu pohybov. Tieto špecifické príznaky vyvolávajú kompresiu vyčnievaním stavcovej tepny, ktorá dodáva mozgu kyslík a živiny..

Možné príčiny

Hlavným dôvodom vzniku foraminálnej hernie je progresívna osteochondróza. Táto degeneratívna-dystrofická patológia prebieha na pozadí postupného ničenia medzistavcových platničiek jedného a niekedy aj niekoľkých stavcov. Disk stráca schopnosť udržať vlhkosť, praskanie, zhutňovanie a riedenie. Preto, pri tlaku na susedné stavce, vyčnieva hľúzovité jadro. Rozvoj osteochondrózy najčastejšie vyvolávajú nasledujúce patologické stavy:

 • abnormality vývoja chrbtice - Klippel-Feilov syndróm, klinovité stavce, lumbarizácia, fúzia stavcov;
 • dysmetabolické choroby - hypotyreóza, dysfunkcia nadobličiek, diabetes mellitus;
 • predchádzajúce poranenia miechy - zlomeniny, kompresia, poranenia miechy.

Vrodené alebo získané abnormality vyvolávajúce nesprávne rozdelenie záťaže na stavce a divé vedú k herniálnemu výčnelku. Sú to dysplázia, kyfóza, skolióza, lordóza, ploché nohy.

U starších ľudí sa dehydratácia chrupavky vyskytuje v dôsledku prirodzeného starnutia tela, čo spomaľuje regeneračné procesy. Sedavý spôsob života, zvýšená fyzická aktivita, veľká telesná hmotnosť, nevyvážená strava a fajčenie tiež pôsobia ako provokujúce faktory..

Charakteristické príznaky

Hlavným nebezpečenstvom foraminálnej prietrže je vznik radiálneho syndrómu. V počiatočnej fáze je pozorovaná iba mierna bolesť a v konečnej fáze je zaznamenaná strata funkcií koreňov miechy. Intenzita a špecifickosť klinických prejavov závisti na mieste prednej kýly.

Lokalizácia predsieňovej prietržeKlinické prejavy
krčnejBolesť krku zosilňuje, keď sa snažíte otočiť, nakloniť alebo nakloniť hlavu. Porušenie miechy vedie k zníženiu citlivosti, objaveniu sa pocitu „plazivých husacích hrčiek“, svalovej slabosti. Keď sa podieľa na patológii krvných ciev, objavuje sa syndróm stavcov. Hladina kyslíka v mozgu sa prejavuje znížením zrakovej ostrosti a sluchu, bolesti hlavy, závratmi
Hrudné oddelenieBolesť je lokalizovaná nielen uprostred chrbta, ale šíri sa aj do susedných častí tela. Kvôli všeobecnosti inervácie sa cíti v oblasti srdca, pečene a gastrointestinálneho traktu, čo vysvetľuje ťažkosti prvého štádia diagnostiky prietrže. Napriek odrazenej povahe syndrómu bolesti existujú znaky narušeného fungovania vnútorných orgánov. Človek má často ťažkosti s prehĺtaním, zvyšuje sa tvorba plynu, znižuje sa produkcia tráviacich enzýmov
bedrovýKeď buničité jadro vyčnieva, chôdza je narušená, keď človek nakloní telo na stranu, aby sa zabránilo vzniku bolesti. Pre bedrovú patológiu sú charakteristické príznaky bedrovej (bedrovej), bedrovej ischalgie. Pri trápnom pohybe je v dolnej časti chrbta taká ostrá prenikavá bolesť, že človek nie je schopný bez pomoci vstať do postele.

Závažnosť bolesti v postihnutom vertebrálnom segmente narastá s rastúcim výstupkom. Stáva sa konštantnou a trápi človeka v noci. Svalový tonus sa zvyšuje ako obranná reakcia tela ako reakcia na bolesť. Napätie kostrového svalstva sa zvyčajne pozoruje zo strany posunu buničitého jadra. Je taká silná, že spôsobuje deformáciu chrbtice. To spôsobuje narušenie rozloženia záťaže a zhoršenie symptómov..

Diagnostické metódy

Počiatočné klinické prejavy foraminálnej hernie sú veľmi podobné symptómom osteochondrózy, ktoré nie sú komplikované vytesnením medzistavcových platničiek. Počiatočná diagnóza sa preto robí na základe syndrómu konštantnej bolesti, ktorého závažnosť sa rýchlo zvyšuje. Neurológ alebo stavovec musí vylúčiť myozitídu, plexitídu, spondylartrózu, zhubné alebo benígne nádory..

Pri diagnostike prietrže nie je röntgenová informácia, pretože výstupok na získaných obrázkoch nie je vizualizovaný. Na druhej strane sú však zreteľne viditeľné príznaky osteochondrózy, ktoré sa stávajú hlavnou príčinou presunu jadra.

Forminálnu prietrž môžete zistiť pomocou skenovania MRI alebo CT. Inštrumentálne štúdie umožňujú zistiť lokalizáciu výčnelku, jeho veľkosť a tvar, stupeň zúženia miechy. Ak má pacient kontraindikácie na CT alebo MRI, predpíše sa myelografia s kontrastom.

Liečebné metódy

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Na rozdiel od iných foriem herniálneho výčnelku, foraminálna patológia nereaguje dobre na konzervatívnu terapiu. Priebeh užívania liekov proti bolesti, cvičebná terapia, fyzioterapeutické postupy sú najúčinnejšie v počiatočnej fáze ochorenia. Ak sa intenzita syndrómu bolesti nezníži do niekoľkých mesiacov od konzervatívnej liečby, vykoná sa operácia. Chirurgický zákrok je indikovaný okamžite pri diagnostikovaní komplikácií..

Drogová terapia

Syndróm závažnej bolesti je zastavený parenterálnym podávaním nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) s účinnými látkami ketoprofén, diklofenak, meloxikam. Ak sú neúčinné, môžu sa použiť glukokortikosteroidy Diprospan, Dexamethason, Triamcinolone s anestetikami vo forme blokád liekov. Mierna bolesť sa eliminuje užívaním NSAID v tabletách - Ibuprofen, Naproxen, Celecoxib.

Ak sú príznaky foraminálnej hernie komplikované svalovými kŕčmi, potom sú do terapeutického režimu zahrnuté svalové relaxanciá Midokalm, Sirdalud a Baklosan. Na zlepšenie inervácie sa predpisujú lieky s vitamínmi B - Combilipen, Neuromultivit, Milgamma.

Systémové chondroprotektory, čiastočne obnovujúce tkanivo chrupavky, sa odporúča aplikovať v počiatočnej fáze tvorby prietrže. Najvyššia klinická účinnosť je charakteristická pre Arthra, Teraflex, Don.

Chirurgický zákrok

Účelom operácie je odstránenie prietrže alebo vylúčenie kompresie miechového kanála, čo vyvoláva akútne príznaky. Na dekompresiu sa uskutoční laminektómia, ktorá spočíva v odstránení časti alebo celého oblúka stavca. Foraminálna hernia môže byť odstránená počas otvorenej alebo endoskopickej dysektómie, mikrodisektómie. Niekedy je potrebné úplné odstránenie poškodených diskov. Potom súčasná inštalácia implantátov stabilizujúcich stavce segmenty.

Boli vyvinuté a úspešne použité nové technológie pre chirurgickú terapiu. Na niektorých klinikách sa vykonáva valorizácia (odstránenie časti jadra buničiny), elektrotermálna liečba v rámci disku.

Cvičenie, cvičenie, masáž

Pri akútnej bolesti vyvolanej porušením koreňov miechy sa u pacientov prejavuje liečba UHF, elektroforéza alebo fonoforéza NSAID, hydrokortizónom, anestetikami. Zrýchlenie krvného obehu, normalizácia mikrocirkulácie, posilnenie oslabeného svalstva umožňuje 5 až 10 relácií elektromyostimulácie, reflexológia. Výsledok z farmakologických prípravkov môžete opraviť pomocou magnetoterapie, laserovej terapie, terapie rázovými vlnami, liečby bahnom..

Trakcia (suchá alebo podvodná trakcia chrbtice) sa často vyhýba chirurgickému zákroku. Po ošetrení sa vzdialenosť medzi stavcami zväčšuje a herniálny výstupok prestáva rásť. Klasická, akupresúrna, vákuová masáž má dobrý účinok..

Lekár vyberie cvičenia individuálne pre pacienta, pričom berie do úvahy lokalizáciu výbežku, štádium patológie. V pravidelných cvičeniach sa posilňujú svaly, čo vám umožňuje spoľahlivo stabilizovať stavce. A vďaka zrýchlenému krvnému obehu sa trofizmus chrupavkových tkanív výrazne zlepšuje..

Domáca liečba

Pri miernej bolesti sú pacienti liečení doma. Sú to predpísané liečivá, odporúčame nosiť ortopedické pomôcky - obväzy, korzety, ortézy. Pacient musí navštíviť nemocničné zariadenie na vykonanie fyzioterapeutických procedúr. Požadovaný denný výcvik, ktorý sa stáva vynikajúcou prevenciou progresie patológie.

Ľudové liečivá sa nepoužívajú pri liečbe herniálneho výčnelku. Ich použitie je neúčinné a v niektorých prípadoch škodlivé. Porušenie koreňov miechy môže spôsobiť aseptický zápal. A použitie obkladov a trení podporuje jeho šírenie do zdravých tkanív.

Možné následky

Popri radiálnom syndróme je herniálny výčnelok často komplikovaný aj diskogénnou myelopatiou. Patológia sa vytvára vtedy, keď je miechový kanálik zúžený výčnelkom pulpózneho jadra. V oblasti prietrže sú narušené motorické funkcie, rozvíja sa periférna paréza. Citlivosť postupne klesá, pozoruje sa citlivá ataxia (porucha zmyslového vnímania tlaku, vibrácií a polohy tela v priestore)..

Rehabilitácia

V rehabilitačnom období po operácii a po ukončení konzervatívnej liečby sa pacientovi odporúča pravidelná fyzioterapia alebo gymnastika, plávanie, joga, masáž. Zaťaženia by sa mali postupne zvyšovať, aby sa vylúčila mikrotrauma stavcov. Lieky môžu byť predpísané na zlepšenie krvného obehu a (alebo) posilnenie obranyschopnosti tela.

Preventívne opatrenia

Prevencia foraminálnej kýly je výnimkou zo zvyku faktorov životného štýlu, ktoré môžu spôsobiť výčnelok buničitého jadra. Je potrebné upraviť stravu, zúčastniť sa fyzioterapeutických cvičení, nie zdvíhať závažia. Všetky tieto činnosti pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, ktoré stabilizujú medzistavcové platničky..

predpoveď

Prognóza úplného zotavenia je priaznivá. Výnimkou je pokročilá myelopatia. Aj po odstránení výčnelku pretrvávajú neurologické poruchy a spôsobujú invaliditu.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Prehľad hernie disku L4 L5: príznaky, formy patológie, všetky liečebné metódy

Viac ako 50% všetkých prípadov tvorby medzistavcových hernií je v bedrovej chrbtici a najčastejšie v jej poslednom segmente, ktoré tvoria stavce L4, L5 a disk medzi nimi. Kýla L4 L5 je 46% z celkového počtu výskytov tejto patológie v lumbosakrálnej chrbtici.

Farba na diagrame označuje oblasť distribúcie bolesti v léziách rôznych medzistavcových platničiek bedrovej chrbtice.

Pri vytváraní výčnelku v tomto segmente existuje nebezpečenstvo kompresie (stlačenia) nervu n5, ktorá sa objaví na tejto úrovni, a v dôsledku toho narušenie inervácie končatiny z postihnutej strany, znížená citlivosť a amplitúda pohybov, rozvoj svalovej atrofie..

Disk herniovaný L4 segmentom L4 je najnebezpečnejší zo všetkých typov medzistavcových hernií. Môže spôsobiť poruchu panvových orgánov, obmedzenie motorickej funkcie, viesť k čiastočnej alebo úplnej paralýze.

Príznaky patológie sa prejavujú takmer od samého začiatku tvorby prietrže: človek je mučený bolesťou a streľbou z bolesti v dolnej časti chrbta a nohy, neustále cíti necitlivosť dolnej časti nohy a nohy, noha sa zle ohýba v kolene a noha pri plnení svojich funkcií nevykonáva úplne svoje funkcie.

Z dobrej správy: vývoj modernej medicíny vám umožňuje zbaviť sa nepríjemných symptómov herniovanej platničky L4 L5 bez toho, aby ste sa museli uchýliť k chirurgickému zákroku. A ďalšie dodržiavanie režimu fyzickej aktivity a výživy vám umožňuje obnoviť poškodené tkanivo o 80%.

Príčiny herniation disku L4 L5

Bedrové stavce sú oveľa väčšie ako iné segmenty chrbtice a majú širší priemer ako výška. Táto vlastnosť sa vysvetľuje veľkou záťažou, ktorú bedrový kôš prechádza nepretržite celý deň. Bez nosných štruktúr iných ako svalová kostra, stavce skupiny L (bedrovej - dolná časť chrbta) preberajú váhu celého tela, pretože majú ťažisko. A zatiaľ čo umožňujú telu otáčať sa rôznymi smermi s veľkou amplitúdou.

Väčšina závažnosti pociťuje posledný segment stavcov, ktorý pozostáva z stavcov L4 L5 a disku medzi nimi. S miernym narušením výživy disku alebo zmenou štruktúry jeho tkanív silný tlak rýchlo dokončí proces tvorby medzistavcovej prietrže. Táto časť chrbtice a konkrétne disk L4 L5 sú preto najzraniteľnejším miestom na vznik patológie.

Formy a príznaky choroby

Hernia disku L4 má niekoľko foriem prejavu a každý má svoje vlastné príznaky.

Existujú tiež príznaky charakteristické pre akýkoľvek typ prietrže:

 • zvýšená bolesť pri pohybe, pohybe čriev, jedení;
 • pokojná bolesť v stojacej polohe;
 • autonómne poruchy (zvýšené potenie, zvýšená suchá koža, opuchy členkov);
 • silná bolesť v dolnej časti chrbta, keď sa snaží ležať na chrbte, aby sa zdvihla rovná noha, a okamžitá útlm bolesti, keď sa ohýba koleno zdvihnutej nohy.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Foraminálna prietrž - pretrhnutie vláknitého prstenca je nasmerované na prednú časť chrbtice.

 • Bolesť iba v mieste prietrže.
 • Mierne brnenie s kontrakciou brušných svalov (kašeľ, kýchanie, smiech).

Záchranná hernia - herniálny výstupok vyčnieva z ľavej alebo pravej strany a vytlačí korene miechy..

 • Ťažká bolesť v postihnutej oblasti, siahajúca až po zadok na postihnutej strane.
 • Bolesť sa rýchlo šíri na dolnú časť nohy a zadnú časť stehna.
 • Pocit znecitlivenia nôh.

Dorsálna prietrž - na zadnej strane dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca. Hernálny výstupok je nasmerovaný späť do miechy.

Toto je najnebezpečnejší typ hernie disku L4 L5 kvôli jeho tesnej blízkosti miechy. Nielenže komprimuje a poškodzuje telo miechy, ale tiež spôsobuje mnoho ťažkostí pri liečbe

 • Bolestivosť nôh.
 • Svalová slabosť.
 • Neschopnosť kontrolovať pohyby čriev a močenie.
 • Sexuálna dysfunkcia.

Medová kýla (Schmorlova kýla) - kýla sa objavuje vo vnútri stavcov.

Metódy liečby prietrže L4 L5

Výber správnej metódy na ošetrenie hernie disku L4 L5 závisí nielen od smeru vyčnievania, ale aj od jeho veľkosti. Preto je dôležité presne stanoviť všetky parametre choroby, ktoré vám umožňujú urobiť CT alebo MRI (konvenčná rádiografia neposkytuje dostatok informácií).

 • Prietrž do veľkosti 5 mm si nevyžaduje hospitalizáciu. Hlavnou liečebnou metódou je špeciálna gymnastika a trakčná terapia miechy.
 • Herniálny výčnelok do 8 mm je ľahko prístupný konzervatívnej liečbe vrátane liekovej terapie, gymnastiky, masáže a fyzioterapie..
 • Prietrž do 12 mm si vyžaduje hospitalizáciu v akútnom období a prísny odpočinok na lôžku, až kým sa úplne neuvoľní bolesť. Ďalšia liečba sa vykonáva ambulantne..
  Operácia sa vykonáva iba v prípade zjavných príznakov stlačenia miechy alebo príznakov chvosta koňa (jedná sa o komplex veľmi závažných príznakov s pokročilou patológiou, vrátane zhoršenia močenia, funkcie motoriky nôh atď.).
 • Pri hernii väčšej ako 12 mm sa indikuje naliehavá operácia.

Konzervatívna terapia

Pri ošetrovaní herniovaného disku L4 L5 má zásadný význam zníženie zaťaženia tejto oblasti. Preto je v počiatočných dňoch liečby potrebný prísny odpočinok, aby sa zabezpečil zvyšok chrbtice vo vodorovnej polohe.

Ďalšia fáza konzervatívnej liečby zahŕňa liekovú terapiu:

 • analgetiká,
 • nesteroidné protizápalové lieky,
 • svalové relaxanciá,
 • Preparáty pre křupavku,
 • vitamíny,
 • glukokortikoidy.

Po zastavení syndrómu bolesti sa pridajú nasledujúce liečebné metódy:

 • fyzioterapia (ošetrenie krátkymi a dlhými elektrickými vlnami, elektroforéza, ultrafialové žiarenie);
 • triedy v bazéne;
 • masáže;
 • lekárska gymnastika.

Povinnou súčasťou terapie je nosenie pevného podporného korzetu. Prvé mesiace korzetu sa nosia nepretržite a potom sa obliekajú pri výkone práce na vzpieraní.

Funkcie terapeutickej gymnastiky

Vedúcim miestom v liečbe hernie diskov L4 L5 je gymnastika. Špeciálne cvičenia zmierňujú neobvyklé napätie chrbtových svalov, posilňujú ich a pomáhajú udržiavať oslabenú chrbticu.

Zákernosť hernie disku L4 L4 spočíva v nerovnováhe, ktorú spôsobuje v rôznych svalových skupinách: jedna z nich je hustá a napätá a druhá je uvoľnená. Zohľadnite všetky nuansy a správne určte potrebné cvičenia, ktoré môže byť iba fyzioterapeut. Všetky triedy by sa mali konať pod jeho priamou kontrolou. Nezávislé školenie bez dozoru odborníka môže situáciu len zhoršiť a viesť k poškodeniu nervov.

Hlavným pravidlom vykonávania cvičení pri liečbe kýly v tomto oddelení je vylúčenie axiálneho zaťaženia chrbtice: sú to všetky typy cvičení, pri ktorých hlavný tlak padá priamo na chrbticu, tj na os tela (drepy, ohyby, hojdačky a výpady). Všetky triedy sa vykonávajú na náchylnej pozícii alebo na špeciálnych naklonených simulátoroch.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Názov a popispríznaky

Cvičenie brucha

Posilňuje brušné svaly, čím znižuje zaťaženie zadných svalov.

Posilňuje svalstvo chrbta a pomáha obnoviť jeho fyziologickú polohu.

Svahy sediace na stoličke: "hrudník - kolená"

Cvičenie je určené na rozvoj svalov dolnej časti chrbta. Pomáha obnoviť elasticitu a výrazne zmierňuje celkový stav pacienta..

Približný súbor fyzických cvičení pre herniovaný disk L4 L5. Pred pokračovaním sa poraďte s lekárom..
Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Chirurgický zákrok

Hlavným cieľom operácie je uvoľnenie nervových koreňov alebo časti miechy pod tlakom. V súčasnosti sa praktizujú štyri metódy chirurgického zákroku:

Mikrodisektómia - odstránenie herniovaného disku s minimálnymi zásahmi do ľudského tela. Najúčinnejšia metóda.

Odstránenie endoskopickej prietrže. Operácia sa vykonáva bez rezov pomocou malých vpichov pomocou špeciálnych nástrojov. Chirurg sleduje svoju činnosť pomocou monitora.

Implantácia. Počas operácie chirurg úplne odstráni poškodené tkanivo disku a na jeho miesto je nainštalovaný umelý implantát.

Nukleoplastika je priamym účinkom na jadro poškodeného disku pulzmi studenej plazmy. Prostredníctvom malej punkcie v jadre disku L4 L5 vstupuje do elektródy trubice zosilňovača obrazu (elektrónový optický prevodník), cez ktorú sa privádzajú impulzy. V dôsledku toho sa tkanivo jadra vyparuje, herniálny výčnelok sa znižuje a uvoľňuje sa upnutý nervový koreň..

Chirurgická liečba umožňuje rýchlo zmierniť bolesť a obnoviť vedenie nervových impulzov, existuje však vysoké riziko relapsu, pretože príčina tvorby hernie zostáva nevyriešená..

Alternatívne metódy

Úplne sa zbaviť príznakov choroby, ako aj eliminovať hlavnú príčinu tvorby herniovaného disku, je možné iba s integrovaným prístupom k liečbe, ktorý zahŕňa nasledujúce metódy liečby:

 • Hirudoterapia (liečba pijavice);
 • Ozónová terapia (injekcia ozónových prípravkov do postihnutých oblastí);
 • Homeosiniatria (injekcia homeopatických liekov do biologicky aktívnych miest zodpovedných za stav postihnutého tkaniva).

Zabudnite na túto chorobu

Moderný prístup k liečbe hernie disku L4 L5 je osvedčená technika v kombinácii s inovatívnymi metódami liečby. V 90% prípadov je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku, obnoviť poškodené tkanivá a ak sa dodržiavajú jednoduché preventívne opatrenia, choroba sa už nikdy viac nepamätá..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hygróm na prste sa môže objaviť tak na jeho zadnej strane, ako aj na strane dlaní. Je to cysta, ktorá je obklopená hustou škrupinou spojivového tkaniva a vo vnútri je naplnená tekutinou.
Vysoký krvný tlak pri osteochondróze je nebezpečným symptómom, pretože väčšina pacientov s ňou zápasí nesprávne. Namiesto toho, aby liečili príčinu, ľudia liečia prejavy a poškodzujú svoje telo ešte viac..
Rehabilitácia po operácii prietrže lumbálnej chrbtice trvá veľa času. Dôsledky operácie sa prejavia po celý život. Aby ste zabránili vzniku novej prietrže, budete musieť denne vykonávať fyzické cvičenia.
cvičenieúčel