loader

Hlavná

Žalúdok

Bilirubín na cirhózu

hepatológ

Súvisiace špeciality: gastroenterológ, terapeut.

Adresa: Petrohrad, akademik Lebedev, 4/2.

Z hľadiska diagnostiky je biochemický krvný test najpriaznivejší pre podozrenie na cirhózu pečene (CP). Podľa výsledkov klinických štúdií je možné určiť fázu cirhotického procesu a možné príčiny jeho výskytu. Hladina bilirubínu s cirhózou významne stúpa, v dôsledku čoho získa pokožka, skléra očí a slizníc žltkastý odtieň..

Bilirubín je pigment žlče, ktorý sa vyskytuje v dôsledku rozkladu bielkovinových látok. V krvi je obsiahnutá vo forme dvoch hlavných frakcií: konjugovaná a nekonjugovaná. Bilirubín sa inaktivuje v tráviacej žľaze (pečeni) a jeho rozpadové produkty sa vylučujú z tela spolu so stolicami. Zvýšenie koncentrácie najčastejšie indikuje obštrukciu (zablokovanie) žlčových ciest, zrýchlené ničenie červených krviniek alebo dysfunkciu pečene..

Bilirubin - čo to je?

Bilirubín je pigmentovaná látka, ktorá je jednou z hlavných zložiek žlče. Tvorí sa ako výsledok rozpadu proteínov, ktoré obsahujú hem, t.j. komplexné zlúčeniny železného železa s porfyrínmi (deriváty organického pigmentu). Inými slovami, bilirubín sa vyskytuje počas rozkladu hemoglobínu, ktorý je obsiahnutý v červených krvinkách, a myoglobínu, proteínu obsahujúceho kyslík vo svaloch..

V krvi cirkulujú dve frakcie žlčového pigmentu: voľný (nekonjugovaný) a viazaný (konjugovaný). Ak sa hladina bilirubínu zvyšuje, vo väčšine prípadov to signalizuje narušenie funkcie pečene, pri ktorej je neutralizovaný a rozkladá sa na netoxické zložky. Zvýšenie koncentrácie pigmentu v krvi niekedy naznačuje upchatie žlčových ciest a nadmerné štiepenie červených krviniek..

Žltnutie kože a neznesiteľné svrbenie v CP sú výsledkom zvýšenia koncentrácie žlčového bilirubínu v tele..

Približne 96% žlčového pigmentu v tele je v nekonjugovanej (voľnej) forme. Látka je vysoko toxická, a preto sa jej množstvo v bunkách zvyšuje, redoxné procesy sú narušené. To má negatívny vplyv na fungovanie vnútorných orgánov a nervového systému..

ukazovatele

Aký je indikátor bilirubínu u pacientov s cirhózou pečene? Koncentrácia pigmentu v krvi je do značnej miery určená stupňom poškodenia tráviacej žľazy. Pri kompenzovanej cirhóze zostávajú biochemické parametre krvi takmer normálne, avšak pri nekrotizácii väčšiny pečeňových buniek toxický pigment nemá čas inaktivovať. V tejto súvislosti sa zvyšuje obsah nepriameho bilirubínu v krvnom riečisku.

V laboratórnych testoch sa stanoví hladina celkového, konjugovaného a nekonjugovaného pigmentu:

 • všeobecne - kombinácia priamych a nepriamych frakcií žlčového pigmentu; normálne hodnoty bilirubínu sú v rozsahu od 8 do 20,5 μmol / l;
 • konjugovaný - pigment rozpustný vo vode, ktorého koncentrácia sa zvyšuje s vývojom žltačky; normálna hodnota naviazaného bilirubínu je v rozsahu od 0 do 7,9 μmol / l;
 • nekonjugovaný - hydrofóbna (vo vode nerozpustná) látka, ktorej zvýšenie hladiny sa pozoruje pri dysfunkcii pečene a zvýšené odbúravanie červených krviniek; normálne ukazovatele hydrofóbneho pigmentu v krvi by nemali prekročiť 19 μmol / l.

S progresiou cirhotických procesov odumiera väčšina hepatocytov v pečeni. V tomto ohľade dochádza v tele k neúplnej väzbe nekonjugovaného pigmentu. Pri vyšetrovaní pacientov s CP môže hladina bilirubínu niekoľkokrát prekročiť normálne hodnoty. So zvýšeným zlyhaním pečene sa môžu biochemické parametre zmeniť nahor.

Prečo sa zvyšuje koncentrácia??

Pri absencii patologických procesov v hepatobiliárnom systéme nepriamy bilirubín prakticky neprenikne do krvi. Prúdom žlče sa transportuje do čreva, kde sa čiastočne rozpadá a absorbuje. Zvyšok pigmentu vstupuje do tráviacej žľazy, kde sa mení na sterkobilín. Netoxická látka sa vylučuje z tela spolu s výkaly. Je to stercobilín, ktorý dodáva stolici hnedú farbu. Zafarbenie odpadových produktov naznačuje, že pečeň sa už nedokáže vyrovnať s inaktiváciou toxínov v tele.

Zmena farby moču a výkalov, žltnutie očí a pokožky je nepriamym potvrdením zvýšenia hladiny bilirubínu v tele..

Žlčový pigment s cirhóznymi zmenami v tráviacej žľaze sa vyznačuje tendenciou zvyšovať sa. V dôsledku degenerácie parenchýmového tkaniva je proces inaktivácie toxínov prerušený. So znížením počtu hepatocytov v pečeni sa zvyšuje hladina priameho a nepríjemného bilirubínu.

Množstvo bilirubínu s cirhózou sa niekoľkokrát zvyšuje, takže pokožka a sliznice získavajú žltkastý odtieň. Hydrofóbny pigment cirkuluje v krvi a potom preniká do obličiek. Z tohto dôvodu sa farba moču stáva nasýtenejšou a stolička naopak získava béžový odtieň.

účinky

Zvýšenie bilirubínu v systémovej cirkulácii vedie k mnohým nepríjemným následkom. Toxický pigment sa rozpúšťa v lipidoch, takže ľahko preniká cez bunkové membrány. Keďže je toxín lokalizovaný v mitochondriách, disociuje oxidatívnu fosforyláciu v bunkách a tiež negatívne ovplyvňuje rýchlosť syntézy proteínov. Následne to vedie k poškodeniu nervových vlákien a mozgového tkaniva..

Zvýšenie hladiny bilirubínu v tele vedie k nasledujúcim následkom:

 • urýchlenie procesu nekrotizácie (smrti) hepatocytov sprevádzané zjazvením pečene;
 • zhoršená funkcia obličiek, ktorá má za následok vývoj zlyhania obličiek;
 • porušenie koncentrácie videnia spojené s poškodením zrakového nervu;
 • vývoj hyperbilirubinemickej toxickej encefalopatie charakterizovanej poruchou vedomia.

Podľa výsledkov klinických štúdií je už v štádiu subkompenzácie pozorovaná zmena biochemických parametrov krvi. Ako ochorenie postupuje, koncentrácia toxických látok v tele sa iba zvyšuje a tento proces pokračuje až do smrti pacienta.

Zásady liečby

Hladinu toxickej látky v krvi je možné znížiť iba účinnou liečbou základného ochorenia. Na obnovenie normálnej koncentrácie žlčového pigmentu sa používajú fyzioterapeutické a lekárske metódy liečby. Na zníženie zaťaženia pečene a čiastočné obnovenie jej funkcií sa vyvíja terapeutický nutričný program. Sodné nápoje, korenené a vyprážané jedlá, ako aj údené mäso a konzervované potraviny sú zo stravy úplne vylúčené.

Iracionálna liečba cirhózy diuretikami vedie k dehydratácii a v dôsledku toho k zvýšeniu koncentrácie bilirubínu v krvi a tkanivách..

Na zlepšenie funkcie pečene sa používajú tieto typy pomocných liečebných metód:

 1. Nútená diuréza. Intravenózne podávanie liekov, ktoré viažu žlčový pigment, pomáha inaktivovať toxíny a zmierňuje stav pacienta. Na urýchlenie procesu odstraňovania tekutiny z tela sú do liečebného režimu zahrnuté diuretiká;
 2. Prípravky kyseliny ursodeoxycholovej. Hepatoprotektonický liek znižuje hladinu cholesterolu v tele a zabraňuje tvorbe žlčových kameňov. Liečba prípravkami s kyselinou ursodeoxycholovou v priebehu liečby pomáha stabilizovať hepatocyty a v dôsledku toho znižuje hladiny bilirubínu;
 3. Lieky viažuce Bilirubín. Tabletové formulácie premieňajú hydrofóbny žlčový pigment na látku rozpustnú vo vode. Inými slovami, premieňajú nekonjugovaný bilirubín na viazaný, ktorý sa ľahko vylučuje močom.

Rehabilitácia trvá najmenej mesiac, počas ktorého sa pacient podrobuje komplexnej liekovej liečbe. Ambulantná liečba sa predpisuje iba vtedy, ak je hladina bilirubínu dostatočne nízka a neohrozuje rozvoj encefalopatie..

Prehľad liekov

Pri vývoji liečebného režimu sa berie do úvahy nielen koncentrácia žlčového pigmentu v krvi, ale aj jeho ďalšie zložky - albumín, alkalická fosfatáza, alanínaminotransferáza atď. Ak je zvýšenie hladiny toxínov spojené s cirhóznymi zmenami v pečeni, vykonáva sa symptomatická terapia. Zameriava sa na inaktiváciu žlčových látok a ich vylučovanie z tela močom.

Hepatoprotektory

Hepatoprotektory sú lieky, ktoré majú priaznivý vplyv na fungovanie pečene a chránia jej bunky pred vystavením toxickým látkam. Na obnovenie zdravia organizmu sa predpisujú tieto typy liekov:

 • homeopatické lieky;
 • Výživové doplnky;
 • fosfolipidov;
 • deriváty aminokyselín;
 • bylinné doplnky.

Nedodržanie diéty a závislostí znižuje účinnosť liečby drogami.

Zložky, ktoré sú obsiahnuté v hepatoprotektoroch, sa podieľajú na produkcii proteínov a fosfolipidov. Zrýchlenie biochemických reakcií prispieva k regenerácii hepatocytov ak obnoveniu detoxikačnej funkcie pečene. Medzi najúčinnejšie hepatoprotektory patria:

Pri ťažkej intoxikácii tela sú hepatoprotektory predpísané ako intravenózne injekcie. Na rozdiel od tabliet sa roztoky rýchlo absorbujú do tkanív a nevytvárajú nadmerné zaťaženie tráviacej žľazy..

žlčopudne

Prípravky Cholagogue stimulujú tvorbu žlče a urýchľujú jej vylučovanie do dvanástnika 12. Sú zahrnuté v liečebnom režime pre patológie pečene a žlčníka. Lieky zabraňujú stagnácii žlče v pečeňových tubuloch, čím sa čiastočne obnovia funkcie tráviacej žľazy. Najlepšie choleretické lieky zahŕňajú:

Zlepšenie odtoku žlče prispieva k rýchlej inaktivácii bilirubínu hepatocytmi. Včasné užívanie liekov vedie k zníženiu hladiny žlčového pigmentu v krvi a v dôsledku toho k zmierneniu príznakov choroby..

antioxidanty

Antioxidanty - látky, ktoré odstraňujú voľné radikály a tým spomaľujú oxidačné procesy v tele. Princíp účinku liečiv je založený na ukončení reakčných reťazcov, počas ktorých sa tvoria voľné radikály a produkty rozkladu. Cirhózna pečeň nie je schopná inaktivovať toxíny, takže prenikajú krvou do tkanív a orgánov. Antioxidanty čiastočne preberajú funkciu zažívacieho traktu, vďaka čomu klesá miera nekrotizácie hepatocytov.

Na zníženie koncentrácie toxických látok v tele sa zvyčajne používajú:

Antioxidanty - látky, ktoré chránia bunky pečene a celého tela pred toxickými účinkami bilirubínu a produktov rozpadu.

Okrem liekov sa odporúča, aby sa do stravy pridávali potraviny bohaté na antioxidanty. Patria sem ríbezle, paprika, naklíčená pšenica, sušené marhule, špenát, ľanový olej atď..

záver

Bilirubín je pigmentová látka, ktorá sa vyskytuje počas rozkladu červených krviniek a proteínov obsahujúcich kyslík. Žlčový pigment sa musí spracovať v pečeni, ale ak sú jeho funkcie narušené, jeho koncentrácia v krvi sa postupom času zvyšuje. Obzvlášť nebezpečné pre zdravie pacientov je voľný bilirubín, ktorý má toxický účinok na nervový systém.

Pri absencii patologických procesov v žlčníku a pečeni nepresahujú ukazovatele voľného bilirubínu v tele 19 μmol / L. Ale s tráviacou dysfunkciou sa jej koncentrácia zvyšuje. Aby sa zabránilo vzniku vedľajších chorôb (zlyhanie obličiek, encefalopatia), sú pacientom predpísané nútené diurézy, prípravky s kyselinou ursodeoxycholovou, hepatoprotektory, choleretické lieky a antioxidanty..

Krvný test na cirhózu pečene: indikátory, bilirubín, ALT, AST

AST na cirhózu

Enzým AST je zložkou pečeňových, nervových, obličkových, srdcových tkanív. Zvýšenie hladiny aspartátaminotransferázy v analýze sa zistí, keď:

 • infarkt myokardu (zatiaľ čo ALT je takmer normálny);
 • s malígnymi nádormi;
 • traumatické účinky;
 • silné popáleniny;
 • cirhóza.

Zvýšený indikátor signalizuje fibrózu, toxickú otravu. Výrazný prebytok v analýze (normálny u mužov do 41 IU / l, u žien do 35 IU / L, u detí do 50 IU / L) sa vyskytuje so súčasným zničením hepatocytov.

Keď krvný test zachytí indikátory mimo mierky, môžeme hovoriť o nekróze orgánov (smrť jeho tkaniva).

prevencia

Aby sa zabránilo zvýšeniu koncentrácie bilirubínu u ľudí v krvnom riečisku, sú potrebné preventívne opatrenia, ktoré musí ošetrujúci lekár nevyhnutne stanoviť po stanovení diagnózy cirhózy pečene. Držať sa nich je pomerne jednoduché a výsledok je zrejmý takmer okamžite - vo forme zlepšených pohody a tráviacich procesov..

Hlavné spôsoby, ako zabrániť vysokému bilirubínu:

 • racionálna vyvážená výživa - ponuka by mala obsahovať jedlá, ktoré súčasne znižujú záťaž tráviacej štruktúry a napĺňajú potreby živín a energie v tele;
 • prevencia zápchy a opuchov - s hromadením toxínov z toxínov, tkanív vnútorných orgánov, ktoré už trpia účinkami toxického bilirubínu, zažívajú hladovanie kyslíkom, pôsobia oveľa horšie;
 • vyhýbanie sa stresom a konfliktom - na ich prekonanie je potrebné posilnenie činnosti nervových buniek, ale kvôli hepatálnej encefalopatii sa to javí ako ťažké, depresívne formy;
 • oprava režimu práce a odpočinku - telo potrebuje viac času na zotavenie, takže nočný spánok by mal byť najmenej 8-9 hodín a je lepšie zabezpečiť si malé prestávky počas pracovného dňa;
 • mierna fyzická aktivita - návšteva posilňovne alebo bazéna dodáva človeku mimoriadnu vitalitu, zlepšuje náladu a pohodu prostredníctvom syntézy „hormónu radosti“, ktorý pomáha posilňovať imunitný systém.

Použitie preventívnych opatrení na zvýšenie koncentrácie celkového a voľného bilirubínu u človeka tak bráni progresii cirhózy pečene a tiež pomáha predĺžiť dĺžku života. Lekári tiež vítajú kúpeľnú liečbu, rozvoj jogy, aromaterapiu.

https://www.youtube.com/watch?v=9M72NYBrnS4Video sa nedá načítať, pretože JavaScript je zakázaný: Zvýšený bilirubín ako príznak problémov s pečeňou. (Https://www.youtube.com/watch?v=9M72NYBrnS4)

Aké hodnoty naznačujú závažnosť ochorenia

Závažnosť tohto ochorenia určuje Child-Pugh. Podstatou metódy je bodovanie podľa nasledujúcej tabuľky. V závislosti od výsledku sa stanoví závažnosť patológie.

bodyBilirubín, μmol / lAlbumín, g / lINRascitesHepatálna encefalopatia
1Menej ako 34Viac ako 35Menej ako 1,7--
234 až 5130 až 351,7 až 2,3Terapia je možná1-2
3Viac ako 51 rokovMenej ako 30Viac ako 2,3Terapia je možná, ale náročná3-4

Dešifrovanie výsledkov na základe údajov v tabuľke bude takéto:

 • 5-6 bodov - kompenzovaná cirhóza. V tomto prípade je miera prežitia pacientov počas roka 100%. Druhý rok patológie ponecháva šancu na prežitie iba 85%. Pri včasnej a kvalifikovanej liečbe je predpokladaná dĺžka života pacienta 20 rokov. Pri absencii náležitej liečby lekári urobia nepriaznivú prognózu.
 • 7-9 bodov - subkompenzovaná patológia. Miera prežitia pacientov počas roka je 81%. Druhý rok ponecháva šancu na prežitie iba 57%. Priemerná dĺžka života v tejto fáze je len rok so správnym zaobchádzaním..
 • 10-15 bodov - dekompenzovaná choroba. Miera prežitia pacientov počas roka je iba 45%. Druhý rok ponecháva šancu na prežitie iba 35%. Terapia týmto stupňom ochorenia nie je zameraná na zotavenie, ale na udržanie života pacienta.

Predpokladá sa, že pri ukazovateli nad 6 bodov pacient potrebuje transplantáciu pečene. Takáto manipulácia sa však vykonáva v jednotkách. Ťažkosti spočívajú v nedostatku darcov. Musíte čakať v rade niekoľko rokov.

V tomto ohľade pacient niekedy jednoducho nežije pri transplantácii. Okrem toho je ťažké vykonať túto operáciu. Z tohto dôvodu niektorí pacienti odmietajú podstúpiť manipuláciu, uprednostňujú liekovú terapiu alebo alternatívne liečebné metódy..

Včasná diagnóza pomáha zachrániť život pacienta na niekoľko rokov, ak je súčasne zvolená správna liečba. Na tento účel sa odporúča pravidelne brať biomateriál na analýzu, aj keď neexistujú príznaky choroby. Lekári odporúčajú testovanie raz ročne..

2018 - 2019, MedPechen.ru. Všetky práva vyhradené.

Výskum biochemických ukazovateľov

Pečeň vytvára rôzne látky potrebné pre normálne fungovanie tela. Z tohto dôvodu vedie patológia tohto vnútorného orgánu k zmene biochemických parametrov.

bilirubín

Pri likvidácii hemoglobínu a myoglobínu vzniká ďalšia látka nazývaná bilirubín. Jedná sa o toxickú zlúčeninu, takže pečeň zhromažďuje látku, absorbuje, po ktorej sa látka vylučuje z tela spolu so žlčou. Látka je neustále prítomná v krvi..

Referenčné hodnoty - 8,5 - 20,5 μmol / L. Ak sa koncentrácia bilirubínu zvyšuje, naznačuje to stagnujúce procesy a rozklad hepatocytov. Zvýšené hladiny látky sú jedným z jasných dôkazov cirhózy..

Aminotransfares

Sú to enzýmy, ktoré sú prítomné vo všetkých tkanivách. Existuje niekoľko podobných látok, ale pri diagnostike choroby sa zameriavajú na ukazovatele, ako je alanínaminotransferáza, ktorá je uvedená v dekódovaní výsledkov ALT, a aspartátaminotransferáza, označenie v dekódovaní je ACT.

Prvý enzým je prítomný v hepatocytoch, druhý - v tkanivách srdca a pečene. Referenčné hodnoty Alt sú 7–40 IU / L, AcT je 10–30 IU / L. Pri cirhóze sa spravidla hladina týchto látok zvyšuje 1,5-krát. Významná zmena koncentrácie naznačuje hepatitídu.

Gammaglutamyltranspeptidase

Toto je bunkový enzým. Referenčné hodnoty látky sú 10-71 U / l pre mužov a 6-42 U / L pre ženy. Zvýšenie koncentrácie enzýmu naznačuje intoxikáciu vnútorného orgánu.

Je dôležité vyhodnotiť nielen hladinu tejto látky, ale aj koncentráciu cholesterolu v krvi a bilirubínu. Zvýšenie všetkých týchto ukazovateľov naznačuje rôzne choroby tohto vnútorného orgánu

bielkovina

Sú to proteíny, ktoré produkuje pečeň. Referenčné hodnoty - 35 - 50 g / l. Zvýšenie koncentrácie látok naznačuje, že práca tohto vnútorného orgánu.

K dysfunkcii dochádza z niekoľkých dôvodov.

Jednou z nich je cirhóza, preto sa pri diagnostike patológie venuje pozornosť aj koncentrácii albumínu

Gama globulíny

Sú komplexom imunoglobulínov. Norma týchto látok je v rozmedzí 12 - 22%. Zvýšenie koncentrácie látok naznačuje veľa patológií vnútorného orgánu.

Čas tvorby protrombínovej zrazeniny

Toto je doba, počas ktorej sa tvorí krvná zrazenina protrombínu. Tento indikátor označuje stav kolapsu systému..

Pri cirhóze dochádza k porušeniu produkcie hepatocytov, ktoré produkujú bunky zodpovedné za zrážanie krvi. Z tohto dôvodu naznačuje zmena trombózneho času patológiu orgánov..

Srvátkové železo

Referenčné hodnoty tejto látky v krvi sú 11-28 μmol / l pre ženy a 66-26 μmol / l. Zmena koncentrácie železa v sére naznačuje ochorenie spôsobené genetickou predispozíciou.

Ostatné ukazovatele

Pri určovaní diagnózy sa lekári riadia ďalšími ukazovateľmi:

Pri takejto patológii je dôležitý pomer mužských a ženských hormónov. Pri ochoreniach pečene sa množstvo testosterónu v krvi znižuje a hladina estrogénu sa zvyšuje

Iba tento ukazovateľ však nemožno považovať za hlavný výskum diagnostiky. Lekár často zisťuje hladinu hormónov, aby určil príčinu choroby..
Hladina inzulínu. Patológia je nepriamo naznačená zvýšením koncentrácie tejto látky v krvi.
Močovina. Táto látka sa syntetizuje v pečeni. Pri cirhóze dochádza k poklesu koncentrácie močoviny v krvi na hladinu 2,5 mmol / l a nižšiu.
Cholesterol. Pri chorobe sa hladina tejto látky znižuje.

Čo je bilirubín: norma a odchýlka

Čo je bilirubín?

Bilirubín je žlčový pigment, ktorý je jedným z medziproduktov rozpadu hemoglobínu. Molekulová hmotnosť bilirubínu je 584,68. Bilirubín je nerozpustný vo vode, v čistej forme sú hnedé kryštály. V ľudskom tele je bilirubín prítomný v dvoch formách - priamy (viazaný) a nepriamy (voľný). Z nich asi 96% bilirubínu v ľudskej krvi predstavuje nepriamy bilirubín, ktorý tvorí komplexy s albumínom. A 4% bilirubínu v ľudskej krvi je priamy bilirubín, ktorý je spojený s rôznymi polárnymi molekulami. Priamy bilirubín je rozpustný vo vode. Celkový bilirubín sa zisťuje priamym a nepriamym súčtom, v čistej forme celkový bilirubín neexistuje.

Metabolizmus Bilirubínu

Poškodené a staré červené krvinky sa ničia makrofágmi v retikuloendoteliálnom systéme sleziny alebo v kostnej dreni alebo v pečeni. Po deštrukcii sa hemoglobín uvoľňuje z červených krviniek, ktoré sa rozkladajú na molekulu hemu a globinové reťazce. Pod vplyvom enzýmov sa heme premení na voľný (nepriamy) bilirubín. Pri kontakte s krvnými proteínmi sa transportuje do pečene. Nepriamy bilirubín je pre telo veľmi toxický, takže sa v pečeni viaže na kyselinu glukurónovú a vytvára sa priamy (viazaný) bilirubín. Priamy bilirubín je rozpustný vo vode a vylučuje sa žlčou. Potom spolu so žlčou vstupuje do tenkého čreva, kde sa z nej oddeľuje kyselina glukurónová a redukuje sa na urobilinogén. Časť vytvoreného urobilinogénu prechádza cez portálnu žilu do pečene a časť vedie do hrubého čreva, kde sa mení na stercobilinogén. Časť stercobilinogénu sa oxiduje v čreve na stercobilín, ktorý sa vylučuje stolicou a dodáva stolici charakteristickú hnedú farbu. Malá časť stercobilinogénu sa vstrebáva do krvného obehu a vylučuje sa močom.

Obsah bilirubínu

Na stanovenie hladiny bilirubínu sa vykonáva biochemický krvný test (krvný test na bilirubín). Odporúča sa urobiť krvný test ráno a na lačný žalúdok (to znamená, že nič nebudete jesť pred vykonaním krvného testu na bilirubín po dobu približne 8 hodín). Krv sa odoberie z žily na analýzu..

Norma celkového bilirubínu (priamych a nepriamych frakcií) obsiahnutého v krvnom sére je od 8,5 do 20,5 μmol / L. Nepriama rýchlosť bilirubínu v krvnom sére nie je vyššia ako 17,1 μmol / l. Norma priameho bilirubínu je až 4,3 μmol / l.

Zvýšený Bilirubín

Zvýšený obsah bilirubínu v krvi sa nazýva hyperbilirubinémia. Tento stav nastáva, keď je narušená prirodzená funkcia pečene, je spomalený odtok žlče alebo je zničený erytrocyt. Funkcia pečene môže byť narušená pri ochoreniach, ako je hepatitída, cirhóza a zhubný nádor pečene. Výtok žlče je narušený žlčníkovou chorobou, nádormi hlavy pankreasu, Gilbertovým syndrómom. Červené krvinky sa ničia hemolytickou anémiou.

U vyššie uvedených chorôb dochádza k zníženiu intenzity farbenia stolice. Močové hmoty v tomto prípade môžu byť takmer biele. V tomto prípade moč stmavne, niekedy hnedne.

Nízky obsah bilirubínu

Znížený obsah bilirubínu je zriedkavý. Môže byť u pacientov s ischemickou chorobou srdca. Nízka hladina bilirubínu môže byť tiež spojená s porušením pravidiel pri biochemickej analýze.

Mrazivý reštart: ako sa vyhnúť nedostatku zimného vitamínu bez ovplyvnenia rozpočtu

Imunitné systémy tela vysychajú príchodom prechladnutia. Dôvodom je skutočnosť, že zásoby letných vitamínov.

Diagnóza cirhózy pečene zahŕňa komplexné vyšetrenie funkcie pečene: všeobecný krvný test, biochemické, imunologické krvné testy, stanovenie markerov vírusovej infekcie, hardvérové ​​diagnostické metódy. Čo je cirhóza pečene? Toto je ochorenie dystrofickej povahy, ktoré vedie k smrti pečeňových buniek. V dôsledku štrukturálnych zmien v pečeňovom tkanive dochádza k hlbokému porušeniu jeho funkcií. Bez diagnózy a adekvátnej liečby môže byť cirhóza pečene fatálna.

Stanovenie závažnosti krvou

Rozdelenie výsledkov štúdie biologickej tekutiny umožňuje lekárovi zistiť závažnosť patológie. Na tento účel sú lekárski odborníci overovaní klasifikáciou Child-Pugh:

Hodnota (v bodoch)Koncentrácia BilirubínuObsah albumínuMedzinárodný normalizovaný pomerHromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutinePečeňová forma encefalopatie
1Až 34Od 35Až 1,7--
2Variabilita 34-5130-351,7-2,3Je možné kompenzovať a spomaliť chorobu1-2
3Od 51Do 30Od 2,3Terapia neprináša dobré výsledky.3-4

Počas dešifrovania vypočíta lekár na základe klasifikácie počet bodov pre pacienta, aby ste mohli určiť závažnosť ochorenia. Ak je výsledok podľa tabuľky 5 až 6 bodov, potom hovoria o kompenzovanej forme cirhózy, je predpísané vhodné ošetrenie. Ak sú dodržané všetky odporúčania lekára, pečeňové indexy začnú klesať a cirhotické procesy sa spomalia.

Ak je výsledok 10 - 15 bodov, diagnóza je „dekompenzovaná forma cirhózy“. Liečba liekmi zvyčajne vedie iba k slabému výsledku, pretože liečba sa začína neskoro. Pacient má najčastejšie už mnoho komplikácií a porúch z iných orgánov, čo zhoršuje klinický obraz. Prognóza je v tomto prípade nepriaznivá, dĺžka života pacientov je do 3 - 4 rokov.

Včasné vykonanie laboratórnych testov vám teda umožňuje určiť samotnú patológiu a zvoliť si primeranú terapeutickú stratégiu.

Krvný test na hladinu bilirubínu je povinný krvný test na cirhózu pečene, ktorý je jedným z kľúčových bodov na diagnostikovanie a pochopenie príčiny choroby..

Tento ukazovateľ funkcie pečene je veľmi dôležitý, pretože hladina bilirubínu môže hovoriť o stupni poškodenia pečene, stave tela a štádiu cirhózy. Hodnotenie 1 bodu sa poskytuje, ak je koncentrácia celkového bilirubínu do 34 mmoll, 2 body - na úrovni 34 - 51 mmoll a 3 body - na úrovni bilirubínu nad 51 mmoll.

Hodnotenie 1 bodu sa poskytuje, ak je koncentrácia celkového bilirubínu do 34 mmoll, 2 body - na úrovni 34 - 51 mmoll a 3 body - na úrovni bilirubínu nad 51 mmoll..

Spolu s krvným bilirubínom indikátory ochorenia pečene, ako napríklad:

 • prítomnosť alebo neprítomnosť ascitu;
 • etapa encefalopatie;
 • koncentrácia albumínu;
 • protrombínový index.

Tieto kritériá celkového skóre môžu určovať závažnosť cirhózy.

O tejto chorobe

Ochorenie, pri ktorom dochádza k zmene tkaniva pečene, čo vedie v čase k zlyhaniu pečene, zvýšenému tlaku v prítokoch portálnej žily a samo osebe, sa nazýva cirhóza. Ide o chronické ochorenie, ktoré postupom času progreduje..

Príčiny cirhózy sú rôzne, hlavne:

 • alkoholizmus;
 • vírusová hepatitída;
 • kamene žlčníka;
 • otrava toxickými látkami;
 • infekcia hlístami;
 • autoimunitné ochorenia.

Príznaky choroby sú nasledujúce:

 • človek sa cíti slabý, unavený rýchlo;
 • poruchy spánku;
 • dochádza k chudnutiu;
 • zmeny farby moču;
 • vzhľad svrbenia v koži;
 • trávenie je narušené;
 • osoba sa stáva podráždenou, letargickou a ľahko vzrušujúcou;
 • môže dôjsť k zvýšeniu teploty.

V neskorších štádiách choroby sclera kože a očí zožltne, objaví sa bolesť v pečeni, osoba sa cíti chorá a zvracia.

Diagnóza cirhózy pečene je založená na nasledujúcom: ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva, tkanivová biopsia sa vykonáva, krvné testy na cirhózu pečene.

Všeobecné informácie o cirhóze

Cirhóza je ochorenie postupujúce v priebehu času, ktoré vedie k zlyhaniu orgánov a je vyvolané zmenou normálnych tkanív na vláknité šnúry. Príčiny vývoja sú spravidla: alkoholizmus, hepatitída, infekcia červami, intoxikácia, cholelitiáza..

Medzi hlavné symptomatické prejavy patria:

 • slabosť a únava;
 • strata váhy
 • poruchy spánku;
 • odfarbenie moču;
 • svrbenie povrchu pokožky;
 • podráždenosť, letargia;
 • zažívacie ťažkosti a hypertermia.

V pokročilých štádiách sa vyvíja žltnutie epidermy a očných proteínov.

Diagnóza je založená na ultrazvuku, biopsii a biochémii krvi..

Hladina Bilirubínu - normálna a odchýlka

Koncentrácia bilirubínu v krvi závisí od stupňa poškodenia. S kompenzovanou patológiou a remisiou ukazovatele takmer zodpovedajú norme, ale so neutralizáciou významného podielu buniek významne rastú. Pri laboratórnej diagnostike sa určujú rôzne frakcie (odhadované v mikromol / l):

 • Všeobecne sa pohybuje medzi 8-20.
 • Konjugovaný (viazaný), zvyšuje sa s vývojom žltačky, norma je 0-7,8.
 • Bez konjugácie (bez) je zvýšenie sprevádzané poruchami pečene a nadmerným rozkladom červených krviniek. Platí do 19.

Zvýšenie počtu nekrotických procesov vedie k tomu, že väčšina buniek odumiera a nie všetky pigmenty sú rozdelené.

Ak sa v pečeni vytvára spojivové tkanivo, s postupným vývojom uzlín sa bez toxický pigment nepremení na viazaný pigment. Zhromažďuje sa veľa, čo vedie k žltej koži, tmavému moču. Posledný uvedený je spôsobený skutočnosťou, že značná časť látky je filtrovaná obličkami..

Biochémia a smrť hepatocytov

Biochemický skríning cirhóznych procesov je v porovnaní s OAC informatívnejší. S presnosťou 95% pomáha potvrdiť alebo vyvrátiť predbežnú diagnózu lekára, určiť stupeň poškodenia žľazy.

Krv sa odoberá z žily, je potrebné ju venovať ráno, na lačný žalúdok. Analýza sa vykonáva na príkaz lekára na verejnej klinike alebo v súkromnom laboratóriu za poplatok. Cena minimálneho biochemického profilu je do 3500 a cena rozšíreného je okolo 5500 rubľov.

Pri cirhóze pečene sa určujú nasledujúce ukazovatele - hladina bilirubínu, GGT, alkalická fosfatáza, albumín, globulíny, protrombínový index, močovina, celkový cholesterol, pečeňové enzýmy atď. Hodnota sa pripisuje zmenám v koncentrácii bilirubínu, proteínových látok a ukazovateľov pečene.

bilirubín

Dominantný ukazovateľ, ktorý označuje funkčnosť orgánu. Bilirubín sa zvyšuje s cirhózou, čo naznačuje zápalovú reakciu v žľaze a žlčovodoch. Existuje priama a nepriama frakcia látky, ako aj celkový bilirubín - je to súčet dvoch frakcií.

Norma žlčového pigmentu:

 1. Súčet týchto dvoch frakcií je 8,5 - 20 umol / l.
 2. Priama frakcia - do 4,3 μmol / l.
 3. Nepriama frakcia - do 17,1 μmol / l.

Bilirubín sa v ľudskom tele vytvára po zničení červených krviniek a proteínu obsahujúceho železo a pečeň je zodpovedná za proces rozkladu..

Voľná ​​frakcia vstupuje do krvného riečišťa osoby, ale nie je tam dlho, pretože sa čoskoro objavuje kvôli svojej toxicite v pečeni, kde je neutralizovaná. Keď je pečeň plne funkčná, prakticky neexistuje žiadny voľný bilirubín v krvi a stopové množstvo, ktoré je prítomné, nemá nepriaznivý vplyv na.

Na pozadí cirhózy v krvi sa určuje nepriamy bilirubín, normálne by nemal byť prítomný v obehovom systéme alebo by mal byť prítomný iba v skromných koncentráciách..

Enzýmy špecifického a nešpecifického typu

Pri cirhóze pečene sa zvyšuje aktivita pečeňových enzýmov špecifického a nešpecifického typu.

Ak sa však u ostatných ochorení vyvinie zvýšenie druhého druhu, potom sa prvý výskyt zvyšuje len s poškodením parenchymálnych tkanív..

Nešpecifické enzýmy zahŕňajú:

 • ALS - číslica normálnej hodnoty - 40 IU.
 • AST - do 40 IU.
 • GGT - pre ženy 36 IU na liter a mužov do 61 rokov.
 • Alkalická fosfatáza - do 140 IU na liter.

Pečeňové transaminázy - AST a ALT sa priamo a aktívne podieľajú na syntéze aminokyselín. Tvoria sa na bunkovej úrovni, preto sú v krvi ľudí obsiahnuté iba v stopových množstvách.

Pri cirhóze žľazy sa pečeňové bunky ničia, transaminázy sa aktívne uvoľňujú, vstupujú do obehového systému, sú stanovené biochemickým výskumom.

GGT je ďalší enzým, ktorý sa vyžaduje pre normálny metabolizmus aminokyselín v tele. Hromadí sa v tkanivách pankreasu, pečene a obličiek. S deštrukciou hepatocytov sa niekoľkokrát zvyšuje.

Alkalická fosfatáza má funkciu - látka oddeľuje fosfáty od molekúl. ALP sa hromadí v pečeňových bunkách a na pozadí cirhózy, sprevádzané narušením integrity bunkových štruktúr, sa objavuje v krvnom riečisku. Indikátor sa niekoľkokrát zvyšuje.

Argináza, nukleotidáza - špecifické pečeňové enzýmy, ktoré sa určujú pomocou biochemických štúdií. Pri dekódovaní lekár upozorňuje na ich zvýšenie, závažnosť odchýlky od normy je spôsobená stupňom choroby.

Koncentrácia proteínu

Je detekovaná nízka hodnota. Postihnutý orgán sa nemôže úplne zúčastniť metabolizmu.

Miesto vzniku albumínu - parenchymálneho tkaniva.

Keď pečeň nezvláda produkciu proteínu, zistí sa pokles.

Norma pre dospelých sa pohybuje od 40 do 50 g / l. Pri cirhóze sa deteguje nielen hladina albumínu, ale aj koncentrácia celkového proteínu - 65 - 85 g / l..

Dodatočné ukazovatele

Cirhóza je sprevádzaná nielen poškodením pečene, ale aj narušením fungovania vnútorných orgánov a systémov, pretože žľaza sa nezaoberá jej funkciami.

Okrem uvedených testov na cirhózu majú lekári záujem aj o ďalšie ukazovatele:

 1. Testosterón (nízky) a estrogén (vysoký).
 2. Inzulín (rastúci).
 3. Močovina - začína klesať v počiatočných štádiách cirhózy na 2,5 mmol / l a ešte menej.
 4. Haptoglobín - pestovanie.
 5. Nízky cholesterol.

Prehľad liekov

Pri vývoji liečebného režimu sa berie do úvahy nielen koncentrácia žlčového pigmentu v krvi, ale aj jeho ďalšie zložky - albumín, alkalická fosfatáza, alanínaminotransferáza atď. Ak je zvýšenie hladiny toxínov spojené s cirhóznymi zmenami v pečeni, vykonáva sa symptomatická terapia. Zameriava sa na inaktiváciu žlčových látok a ich vylučovanie z tela močom.

Hepatoprotektory

Hepatoprotektory sú lieky, ktoré majú priaznivý vplyv na fungovanie pečene a chránia jej bunky pred vystavením toxickým látkam. Na obnovenie zdravia organizmu sa predpisujú tieto typy liekov:

 • homeopatické lieky;
 • Výživové doplnky;
 • fosfolipidov;
 • deriváty aminokyselín;
 • bylinné doplnky.

Nedodržanie diéty a závislostí znižuje účinnosť liečby drogami.

Zložky, ktoré sú obsiahnuté v hepatoprotektoroch, sa podieľajú na produkcii proteínov a fosfolipidov. Zrýchlenie biochemických reakcií prispieva k regenerácii hepatocytov ak obnoveniu detoxikačnej funkcie pečene. Medzi najúčinnejšie hepatoprotektory patria:

Pri ťažkej intoxikácii tela sú hepatoprotektory predpísané ako intravenózne injekcie. Na rozdiel od tabliet sa roztoky rýchlo absorbujú do tkanív a nevytvárajú nadmerné zaťaženie tráviacej žľazy..

žlčopudne

Prípravky Cholagogue stimulujú tvorbu žlče a urýchľujú jej vylučovanie do dvanástnika 12. Sú zahrnuté v liečebnom režime pre patológie pečene a žlčníka. Lieky zabraňujú stagnácii žlče v pečeňových tubuloch, čím sa čiastočne obnovia funkcie tráviacej žľazy. Najlepšie choleretické lieky zahŕňajú:

Zlepšenie odtoku žlče prispieva k rýchlej inaktivácii bilirubínu hepatocytmi. Včasné užívanie liekov vedie k zníženiu hladiny žlčového pigmentu v krvi a v dôsledku toho k zmierneniu príznakov choroby..

antioxidanty

Antioxidanty - látky, ktoré odstraňujú voľné radikály a tým spomaľujú oxidačné procesy v tele. Princíp účinku liečiv je založený na ukončení reakčných reťazcov, počas ktorých sa tvoria voľné radikály a produkty rozkladu. Cirhózna pečeň nie je schopná inaktivovať toxíny, takže prenikajú krvou do tkanív a orgánov. Antioxidanty čiastočne preberajú funkciu zažívacieho traktu, vďaka čomu klesá miera nekrotizácie hepatocytov.

Na zníženie koncentrácie toxických látok v tele sa zvyčajne používajú:

Antioxidanty - látky, ktoré chránia bunky pečene a celého tela pred toxickými účinkami bilirubínu a produktov rozpadu.

Okrem liekov sa odporúča, aby sa do stravy pridávali potraviny bohaté na antioxidanty. Patria sem ríbezle, paprika, naklíčená pšenica, sušené marhule, špenát, ľanový olej atď..

Bilirubín s cirhózou pečeňových ukazovateľov a príčin odchýlok

Indikátory bilirubínu pri cirhóze pečene

Dôležitým kritériom, podľa ktorého sa lekári učia o poškodení biliárneho systému, je bilirubín s cirhózou. Pigment žlče je nevyhnutne prítomný v krvi tak u zdravých ľudí, ako aj u ľudí s chorobami tráviacej sústavy. Jeho koncentrácia je informačným ukazovateľom na pochopenie príčiny porúch pečene, ako aj účinnosti priebehu liečby chorôb, napríklad cirhózy..

Čo je bilirubín

Ako bilirubín, ktorý je v skutočnosti jedným z produktov metabolizmu pigmentov, ktoré sa objavujú v dôsledku životného cyklu krvných buniek, je potrebné, aby telo správne fungovalo nielen hepatocytmi, ale aj väčšinou brušných orgánov. Získava sa z myoglobínu, ako aj hemoglobínu - zo zničených zložiek červenej krvi.

Odborníci spravidla hodnotia niekoľko frakcií žlčového pigmentu:

 • celkový bilirubín - je prítomný priamo v krvnej plazme;
 • priama konjugovaná forma, rozpustná vo vode;
 • nepriama - nekonjugovaná frakcia bilirubínu, ktorá je veľmi toxická.

Parameter sa určuje pri analýze žilovej krvi pomocou špeciálne navrhnutých tabuliek. Podľa stupňa kolísania bilirubínu v cirhóze odborníci posudzujú štádium choroby - podľa kritérií Child-Pugh. Zároveň sa zvažujú aj ďalšie ukazovatele funkcie pečene, sprievodné príznaky a komplikácie ochorenia..

Podiel bilirubínu pre dospelých

Samotná žlčová látka - bilirubín, ako biologická jednotka, je produktom metabolizmu červených krviniek. Oni, prechádzajúci životným kruhom, sú čiastočne zničení. Ich konečné rozdelenie sa uskutočňuje v pečeni, kde sa hemoglobín transformuje na jednoduché komponenty.

Pri zdravom stave pečene sú jej bunky schopné takmer úplne odstrániť metabolické produkty vo forme voľného bilirubínu - až 96%. Jeho parametre dosahujú 12-16,5 mmol / l. Ak vstúpi do iných orgánov, bude mať toxický účinok, otrávi telo a vyvolá vážne ochorenie.

Malá časť bilirubínu vstupuje do vzťahu, preto sa nazýva jeho priama frakcia - pre človeka nie je toxická. Optimálna koncentrácia je asi 3,5 až 4%. U zdravých ľudí - 1,7 - 5,1 mmol / l. Následne vstupuje do vody a vylučuje sa ako stercobilín počas defekácie, ako aj stercobilinogén v moči..

Mierne kolísanie množstva bilirubínu je celkom možné z rôznych prírodných dôvodov - napríklad pre ženy, v období vnútromaternicového tehotenstva a pre mužov - s chybami vo výžive. Lekár však určite odporučí ďalšie diagnostické postupy, aby včas určil správnu diagnózu..

Všeobecná myšlienka cirhózy

Pretože pečeň je v tele prirodzeným filtrom - krv ňou preteká, aby vyčistila od rôznych toxínov, a ak sa náhle otrávi, tak jej bude zaťažená. V dôsledku toxických účinkov odumrú orgánové bunky - hepatocyty vo veľkom počte, nemajú čas na úplné a rýchle zotavenie.

Okrem filtrácie vykonávajú hepatocyty ďalšie úlohy - podieľajú sa na metabolických procesoch, upravujú reologické vlastnosti krvi - v dôsledku vývoja koagulačných faktorov, ako aj vo fungovaní imunitného systému..

Keď sa objavia príznaky cirhózy, ľudia začínajú trpieť častými infekčnými patológiami, rôznymi miestami krvácania a zažívacími ťažkosťami. Preto je dôležité včas vidieť skok v bilirubíne v biochemickom krvnom teste. Kombinovaná terapia zvyšuje šance ľudí na regeneráciu a návrat pečeňových buniek do veku normálnej hodnoty..

Príčiny hyperbilirubinémie

Vývoj medicíny umožnil odborníkom pochopiť, prečo sa bilirubín s cirhózou pečene nevyhnutne mení - ako jeho voľný, tak s ním spojené frakcie. Základná príčina takéhoto zlyhania pri transformácii žlčového pigmentu spočíva v tom, že parenchým orgánu je zmenený patologickým procesom - zdravé bunky sa ničia, na ich mieste sa tvoria jazvy a uzly..

Pečeň jednoducho nedokáže úplne plniť svoje funkčné povinnosti - prepúšťať krv bunkami a čistiť ju od toxínov. V tomto prípade deformované červené krvinky zostávajú v krvnom riečišti a akumuluje sa v nich toxická frakcia. Klinické prejavy tohto stavu budú:

 • sfarbenie pokožky - získajú žltý odtieň rôznej závažnosti;
 • výskyt žltej skléry;
 • výkaly sú svetlejšie, takmer biele s cirhózou;
 • moč získava bohatú hnedú farbu.

Klasifikácia cirhózy

V priamom pomere k rozšíreniu patologického procesu v pečeňovom parenchýme - oblasti mŕtvych hepatocytov a zníženiu funkčnej schopnosti orgánu, lekári zvažujú závažnosť cirhózy. Všeobecne sa akceptuje rozlíšenie 3 hlavných tried choroby. Zohľadňujú sa nasledujúce kritériá - parametre bilirubínu a albumínu s transaminázami, index protrombínu a prítomnosť komplikácií, napríklad ascitu..

Lekári hodnotia zmeny v pečeňových bunkách a príznaky vyvolané cirhózou v bodoch - každej skupine chorôb je pridelená vlastná stupnica:

 • A - oblasť poškodenia pečene je minimálna, počiatočné štádium cirhózy, pri ktorej je bilirubín prekročený na 30 - 34 mmol / l, neexistuje účinná konzervatívna liečba a nie je potrebná transplantácia orgánov, a ľudský život je až 15 - 20 rokov;
 • B - priemerný stupeň poškodenia pečene pri už začatej funkčnej nedostatočnosti, bilirubín dosahuje 35 - 51 mmol / l, dĺžka života nepresahuje 8 - 10 rokov a na predĺženie je potrebný chirurgický zákrok;
 • C - ťažký priebeh cirhózy, pri ktorom sú takmer úplne zničené hepatocyty, koncentrácia bilirubínu je vyššia ako 55 - 65 mmol / l, smrť nastáva 3 až 5 rokov od stanovenia diagnózy.

Orientácia na danú klasifikáciu umožňuje lekárom lepšiu navigáciu pri cirhóze pečene - a to nielen podľa parametrov bilirubínu, ale aj prítomnosťou komplikácií, ako sú ascites alebo kŕčové žily pažeráka so žalúdkom. To uľahčuje výber liečebných režimov..

Príprava štúdia

Presnosť informácií z krvného testu o parametroch bilirubínu do značnej miery závisí od prípravnej fázy. Výsledok môže skresliť nielen vonkajšie faktory - fyzická aktivita alebo zlá výživa, ale aj vnútorné príčiny - napríklad priebeh akútneho infekčného procesu, ktorý utrpel krvácanie..

Základné pravidlá prípravy na vykonanie biochemického krvného testu:

 • týždeň pred navrhovanou štúdiou zmeňte stravu - odmietajte mastné, ťažké, vyprážané jedlá, ako aj omáčky s marinádami, do ponuky zadajte viac zeleniny s ovocím;
 • úplne opustiť alkoholické a kávové nápoje, používanie tabakových výrobkov - ak je to možné;
 • vyhnúť sa nadmernému fyzickému a psycho-emocionálnemu stresu - 2 - 3 dni pred návštevou laboratória;
 • spotrebujte viac čistej vody - najmenej 1,5 - 2 litre za deň;
 • dobrý odpočinok v noci - spánok najmenej 8-9 hodín;
 • v deň štúdie dorazte do laboratória ráno ráno na lačný žalúdok, nefajčite asi 40-60 minút.

Ak je osoba nútená užívať lieky každý deň kvôli svojmu zdravotnému stavu, je nevyhnutné to oznámiť ošetrujúcemu lekárovi a laboratórnemu asistentovi..

Účinky vysokého bilirubínu

Významný nadbytok koncentrácie bilirubínu v krvnom riečisku a jeho prienik do ďalších tkanív a orgánov ako nevyhnutný dôsledok cirhózy prispeje k vzniku rôznych komplikácií. Žltý pigment má koniec koncov vysoký stupeň toxicity - rozdeľuje oxidačnú fosforyláciu, vedie k nesprávnej funkcii syntézy proteínov.

Vlastné pečeňové bunky - hepatocyty tiež trpia prebytkom voľného bilirubínu. Zomierajú vysokou rýchlosťou, jednoducho nemajú čas na regeneráciu. Z toho vyplýva potreba ich nahradiť vláknitým tkanivom, ktoré sa vyznačuje nedostatočnou schopnosťou vykonávať filtrovanie a čistenie krvi od toxínov..

Pretože funkcia vylučovania je priradená obličkám, ich tkanivo bude tiež trpieť toxickým bilirubínom. Zlyhanie obličiek sa vyskytuje so zodpovedajúcimi príznakmi - edém, vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne komplikácie.

Liečba diétou s vysokým počtom bilirubínov

Po diagnostikovaní cirhózy pečene a následkom toho zvýšenia bilirubínu v krvnom riečisku sa lekári zameriavajú na úpravu výživy pacienta. V takom prípade musíte dodržať tabuľkové menu číslo 5. Jeho základné pravidlá:

 • fragmentácia - jesť každé 3-4 hodiny;
 • malé porcie - misky by nemali prekročiť 180-200 g;
 • mierny obsah kalórií - približne 2300 - 2500 kalórií vstupuje do tela pacienta s jedlom denne;
 • dodržiavanie vodného režimu - aby sa zabránilo opuchom vnútorných orgánov, umožňuje príjem 1-1,5 l / deň;
 • minimalizovanie soli - dodržiavanie cirhózy je lepšie ako diéta bez solí;
 • tepelné spracovanie je veľmi dôležité - všetky výrobky sú varené, menej často pečené;
 • mechanické konzervovanie tráviaceho traktu - tuhé výrobky sa musia vopred rozdrviť.

V ponuke by mali dominovať sliznicová kaša, zeleninové polievky, zemiaková kaša, chudé mäso / ryby v pare, ako aj cestovinové prílohy, proteínové omelety. Z cukroviniek je povolená prírodná marmeláda a marshmallow, pena a želé. Keďže budete musieť úplne opustiť čerstvé pečivo, kávu a alkoholické nápoje, vyprážané vajcia a mäso, strukoviny a huby, orechy.

Drogová terapia

Moderné lieky sa nazývajú na zníženie hladiny toxického bilirubínu pri cirhóze a na zlepšenie funkcie pečene. Lieková terapia na korekciu parametrov žlčových pigmentov lekárom sa vyberie s prihliadnutím na závažnosť ochorenia, ako aj na toleranciu liekov voči pacientom..

Lieky sa predpisujú z týchto podskupín:

 • diuretiká - prispievajú k odstraňovaniu prebytočnej tekutiny nahromadenej v tkanivách;
 • lieky s kyselinou ursodeoxycholovou - znižujú koncentráciu cholesterolu v žlči, čo uľahčuje činnosť pečene, napríklad Ursodez, Ursofalk;
 • hepatoprotektory na rastlinnej báze s extraktmi liečivých rastlín, napríklad Silimar alebo Carsil;
 • hepatoprotektory so syntetickými látkami - Essentiale, Hepamerz, LIV52, Phosphogliv;
 • hormonálne lieky - na zvýšenie obranyschopnosti tela, napríklad prednizónu, dexametazónu;
 • vitamínovo-minerálne komplexy - na obnovenie a zlepšenie metabolických procesov v tkanivách.

V prípade komplikácií s cirhózou bude komplexná liečba zahŕňať antibakteriálne lieky, lieky na zastavenie príznakov hepatálnej encefalopatie alebo hemoragického syndrómu..

prevencia

Aby sa zabránilo zvýšeniu koncentrácie bilirubínu u ľudí v krvnom riečisku, sú potrebné preventívne opatrenia, ktoré musí ošetrujúci lekár nevyhnutne stanoviť po stanovení diagnózy cirhózy pečene. Držať sa nich je pomerne jednoduché a výsledok je zrejmý takmer okamžite - vo forme zlepšených pohody a tráviacich procesov..

Hlavné spôsoby, ako zabrániť vysokému bilirubínu:

 • racionálna vyvážená výživa - ponuka by mala obsahovať jedlá, ktoré súčasne znižujú záťaž tráviacej štruktúry a napĺňajú potreby živín a energie v tele;
 • prevencia zápchy a opuchov - s hromadením toxínov z toxínov, tkanív vnútorných orgánov, ktoré už trpia účinkami toxického bilirubínu, zažívajú hladovanie kyslíkom, pôsobia oveľa horšie;
 • vyhýbanie sa stresom a konfliktom - na ich prekonanie je potrebné posilnenie činnosti nervových buniek, ale kvôli hepatálnej encefalopatii sa to javí ako ťažké, depresívne formy;
 • oprava režimu práce a odpočinku - telo potrebuje viac času na zotavenie, takže nočný spánok by mal byť najmenej 8-9 hodín a je lepšie zabezpečiť si malé prestávky počas pracovného dňa;
 • mierna fyzická aktivita - návšteva posilňovne alebo bazéna dodáva človeku mimoriadnu vitalitu, zlepšuje náladu a pohodu prostredníctvom syntézy „hormónu radosti“, ktorý pomáha posilňovať imunitný systém.

Použitie preventívnych opatrení na zvýšenie koncentrácie celkového a voľného bilirubínu u človeka tak bráni progresii cirhózy pečene a tiež pomáha predĺžiť dĺžku života. Lekári tiež vítajú kúpeľnú liečbu, rozvoj jogy, aromaterapiu.

Bilirubín s cirhózou: typy bilirubínu, príčiny zvýšenia krvi a moču

Biochemický krvný test je jednou zo spoľahlivých metód na diagnostiku ochorení pečene. V prítomnosti patológie sa ukazovatele vo vzorkách krvi líšia od normy, čo nám umožňuje dospieť k záveru o povahe procesu. Jedným z ukazovateľov je hladina bilirubínu, jednej z najdôležitejších látok vylučovaných pečeňou. Preto je potrebné zvážiť, ktorý bilirubín na cirhózu pečene s cieľom stanoviť spoľahlivú diagnózu..

Čo sa dozviem? Obsah článku.

Druhy bilirubínu

Bilirubín je pigment produkovaný v pečeni, ktorý je hlavnou zložkou žlče. K sekrécii dochádza rozdelením hemoglobínových zlúčenín železom. Predpokladá sa, že hlavnou funkciou látky je detoxikácia krvi.

 • Nepriame. Je to látka vo voľnej, neviazanej forme. Nerozpúšťa sa vo vode, krvou sa pohybuje v tele. Tento typ pigmentu je toxický. Žiadne toxické účinky sa nepozorujú iba pri nízkych koncentráciách..
 • Straight. V pečeňovom tkanive pokračuje proces konjugácie - väzba voľného bilirubínu s kyselinou glukurónovou. V dôsledku toho sa vytvorí viazaný, nesvobodný typ látky, ktorá sa vyznačuje schopnosťou rozpúšťať sa. Nie je charakterizovaný toxickými vlastnosťami, vylučuje sa do žlče. Vylučovanie pokračuje výkalmi.
 • Common. Odráža objem priameho a nepriameho pigmentu. V skorých štádiách diagnózy naznačuje odchýlka všeobecného ukazovateľa od normy cirhózu.

Priamy a nepriamy bilirubín pri cirhóze je dôležitým diagnostickým kritériom, ktoré naznačuje prítomnosť patologického procesu.

Norma bilirubínu v krvi a moči

Normálne indikátory závisia od individuálnych charakteristík pacienta, intenzity klinického obrazu, prítomnosti sprievodných ochorení.

Všeobecne akceptovanými indikátormi normy sú:

 • Voľný bilirubín - do 17 μmol / l
 • Pridružený bilirubín - do 2,5 μmol / l

Celkový objem preto nie je vyšší ako 20 μmol / L. Účinnosť analýzy bilirubínu s cirhózou závisí od povahy stravovania, zlých návykov, veku pacienta. U novorodencov sa zaznamenáva zvýšená hladina látky. Dosahuje 250 μmol / la to sa považuje za fyziologickú normu.

Okrem krvi sa pri diagnóze cirhózy vyšetrujú aj vzorky moču. Normálne bilirubín v telesnej tekutine úplne chýba. Žlčový pigment v moči naznačuje patológiu pečene vrátane cirhózy.

Príčiny zvýšeného bilirubínu v krvi

V neprítomnosti patológie sa žlčový pigment koncentruje v krvi v nepatrnom množstve, neprenikne do tkaniva, nespôsobuje intoxikáciu. Vstúpi do čriev, kde sa štiepi, čiastočne sa vylučuje stolicou. Zostávajúca látka sa ukladá v zažívacom trakte, kde sa neskôr transformuje na stercobilín.

Pri cirhóze sa zvyšuje objem žlčového pigmentu. Je to spôsobené smrťou pečeňového tkaniva, pri ktorej dochádza k neutralizácii látky. Preto sa koncentrácia mnohokrát zvyšuje. Z vonkajšej strany sa patológia prejavuje vo forme žltkastosti kože, žltnutia očných proteínov.

Príčiny zvýšeného bilirubínu v moči

Krvná filtrácia sa uskutočňuje obličkami. Výsledkom tohto procesu je moč, z ktorého sa vylučujú produkty rozkladu látok. Pečeňový pigment normálne opúšťa telo cez črevá. Ale s cirhózou koncentrácia stúpa, látka preniká cez krvné riečisko do obličiek.

Priamym dôkazom patológie pečene je zvýšenie hladiny pigmentu v moči. U zdravého človeka sa tento jav považuje za nemožný. Malo by sa pamätať na to, že hyperbilirubinémia môže naznačovať cirhózu a množstvo ďalších patologických ochorení pečene.

Čo je nebezpečné bilirubín sa zvyšuje?

Hyperbilirubinémia nie je nezávislá patológia, ale sprievodný proces, ku ktorému dochádza pri cirhóze. Zvýšenie koncentrácie žlčových pigmentov v krvi je priamou príčinou objavenia sa symptómov charakteristických pre ochorenia pečene.

Látka má toxické vlastnosti. Prienikom cez bunkové membrány môže poškodiť nervové tkanivá a vyvolať vývoj encefalopatie. Prezentovaná patológia sa považuje za najzávažnejšiu komplikáciu cirhózy, ktorá môže spôsobiť smrť pacienta, upadnutie do kómy, zdravotné postihnutie.

Hyperbilirubinémia spôsobuje zrýchlenie nekrotických procesov pri cirhóze. Z tohto dôvodu patológia rýchlo postupuje. Zdravé pečeňové bunky odumierajú a namiesto nich sa tvoria spojivové tkanivá. To prispieva k rozvoju zlyhania pečene..

Zvýšenie hladiny bilirubínu 200 a vyššie vedie k zvýšeniu záťaže obličiek. Môže to spôsobiť zlyhanie obličiek, čo výrazne zhoršuje priebeh cirhózy..

Liečba hyperbilirubinémie

Korekcia hladiny bilirubínu je takmer nemožná. Množstvo pigmentovej látky je možné znížiť iba liečením hlavného provokatívneho ochorenia - cirhózy. Je známe, že toto ochorenie sa nelieči. Preto sa na terapeutické účely odporúča znížiť zaťaženie orgánu, aby sa zlepšili jeho funkcie. Na tento účel predpíšte stravu, vylepšený pitný režim.

žlčopudne

Pri liečení sa táto skupina liekov aktívne používa. Účelom tejto akcie je stimulovať vylučovanie žlče, jej vylučovanie do čreva. Z tohto dôvodu prebytočný bilirubín nevstupuje do krvného obehu, ale je vylučovaný stolicou. Zabráni sa stagnácii, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje funkciu orgánov počas cirhózy..

Skupina choleretík zahŕňa:

Lieky sa odporúčajú na použitie v skorých a neskorých štádiách ochorenia. Správny príjem môže znížiť množstvo pigmentovej látky, znížiť prejavy intoxikácie, odstrániť žltačku.

Hepatoprotektory

Táto skupina liekov zahŕňa lieky, ktoré chránia pečeňové bunky pred toxickými účinkami. Lieky zvyšujú funkčnosť hepatocytov a pomáhajú znižovať koncentráciu žlčových pigmentov.

Pacientovi môžu byť predpísané lieky:

 • Karsil
 • Heptor
 • Essentiale®
 • Phosphogliv
 • Essliver Forte
 • Heptral

Niektoré hepatoprotektory majú výlučne bylinné zloženie, neobsahujú syntetické zložky. Lieky sú bezpečné pre pečeň, ale ich účinok nie je vždy výrazný. V neskorších štádiách cirhózy sa podávanie nepovažuje za vhodné..

antioxidanty

Táto skupina liekov je zodpovedná za spomalenie oxidačných procesov, odstránenie voľných radikálov, ktoré urýchľujú vláknitý proces, a zvyšuje riziko rozvoja onkológie. Lieky neovplyvňujú priamo koncentráciu bilirubínu, ale prispievajú k celkovej detoxikácii organizmu, znižujú rýchlosť smrti pečeňových buniek.

Na terapeutické účely sú predpísané:

 • Synergine
 • Resveralgin
 • Selenium Forte
 • Kyselina chlorovodíková
 • Dihydroquercytin

Prijímanie akýchkoľvek liekov je povolené len podľa pokynov lekára. Samoliečba je zakázaná.

Zvýšené hladiny bilirubínu sú javom charakteristickým pre cirhózu a iné hepatálne lézie. Prekročenie normy pigmentovej látky vedie k závažnej otrave, zožltnutiu pokožky, zhoršuje priebeh ochorenia. Liečba zahŕňa nutričné ​​korekcie, pitný režim, lieky.

Ako určiť cirhózu pečene krvnými testami?

Krvný obraz na cirhózu je hlavným spôsobom diagnostikovania choroby; pomocou tejto techniky je možné nielen identifikovať cirrhotické procesy pri absencii vonkajších príznakov, ale tiež vykonať primeranú liečbu v závislosti od stavu pacienta.

Aké laboratórne testy naznačujú patologické procesy v pečeni, obsah priamych a nepriamych frakcií bilirubínu, alkalickej fosfatázy, AST, ALT, GGT atď. S cirhózou rôznych štádií - podrobne sa budeme zaoberať.

Aké analýzy sa vykonávajú?

Cirhóza je vážna choroba a následkom zničenia orgánu vedie k smrti. Medzi hlavné príčiny hepatálnej patológie patrí závislosť od alkoholu, vírusová forma hepatitídy, parazitárne choroby, autoimunitné poruchy, užívanie drog a látok s hepatotoxickými vlastnosťami..

Ak existuje podozrenie, lekár predpíše testy, stanovenie krvného obrazu je dôležité najmä vtedy, keď sa pacient sťažuje na bolesť alebo nepohodlie na pravej strane, zmenu farby stolice, tmavý moč, zvýšenie príčinnej teploty na úroveň subfebrilného stavu.

Krvné testy na cirhózu pečene sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • Biochemický skríning. Je dôležité určiť hodnotu AST, ALT, bilirubínu. Odchyľujú sa od normy aj na pozadí počiatočného štádia cirhóznych procesov.
 • Enzymatický výskum. Pomáha detekovať zápalové reakcie v žľaze..
 • Dodatočné vyšetrenia (fibroscanovanie, ultrazvuk atď.).

Diagnóza cirhózy je založená na kombinácii výsledkov testov a inštrumentálnych diagnostických metód. Je dôležité stanoviť stupeň poškodenia pečene, štádium choroby (počiatočné alebo oneskorené), rozlíšiť typ patológie - primárne biliárne, alkoholické, vírusové atď..

Jabs a cirhóza

Pre akékoľvek sťažnosti pacientov sa vždy odporúča všeobecný klinický krvný test. Takéto testovanie vám umožní potvrdiť alebo vyvrátiť patologický proces. Krv sa odoberá z prstu. Príprava na plot nie je nutná, jediné je, že nemôžete jesť, odovzdajú ho iba na lačný žalúdok. V prípadoch zhoršenej funkcie pečene, ktoré sú spojené s vývojom cirhózy, sa zloženie ľudskej krvi premení.

KLA pomáha určiť hemoglobín. Pri cirhóze hladina klesá. Normálna hodnota pre mužov je od 130 g / l, pre ženy od 120 g / l. Koncentrácia leukocytov rastie, norma pre zdravého človeka je 4-9 * 10⁹ / l.

Pri poškodení pečene sa zvyšuje ESR (rýchlosť sedimentácie erytrocytov). Zvýšenie ESR naznačuje zápalovú reakciu. Normálny výkon závisí od pohlavia. Takže pre ženy je norma 15 mm / h a pre mužov 10 mm / h. V počiatočnom štádiu cirhózy dochádza k zmenám v zložení bielkovín - je zistený pokles obsahu albumínu (bielkovín)..

Všetky tieto ukazovatele, ktoré sa dajú určiť pomocou všeobecného klinického krvného testu, umožňujú podozrenie na cirhózu. Pre podrobnejšiu štúdiu je predpísaná biochémia.

Biochémia a smrť hepatocytov

Biochemický skríning cirhóznych procesov je v porovnaní s OAC informatívnejší. S presnosťou 95% pomáha potvrdiť alebo vyvrátiť predbežnú diagnózu lekára, určiť stupeň poškodenia žľazy.

Krv sa odoberá z žily, je potrebné ju venovať ráno, na lačný žalúdok. Analýza sa vykonáva na príkaz lekára na verejnej klinike alebo v súkromnom laboratóriu za poplatok. Cena minimálneho biochemického profilu je do 3500 a cena rozšíreného je okolo 5500 rubľov.

Pri cirhóze pečene sa určujú nasledujúce ukazovatele - hladina bilirubínu, GGT, alkalická fosfatáza, albumín, globulíny, protrombínový index, močovina, celkový cholesterol, pečeňové enzýmy atď. Hodnota sa pripisuje zmenám v koncentrácii bilirubínu, proteínových látok a ukazovateľov pečene.

bilirubín

Dominantný ukazovateľ, ktorý označuje funkčnosť orgánu. Bilirubín sa zvyšuje s cirhózou, čo naznačuje zápalovú reakciu v žľaze a žlčovodoch. Existuje priama a nepriama frakcia látky, ako aj celkový bilirubín - je to súčet dvoch frakcií.

Norma žlčového pigmentu:

 1. Súčet týchto dvoch frakcií je 8,5 - 20 umol / l.
 2. Priama frakcia - do 4,3 μmol / l.
 3. Nepriama frakcia - do 17,1 μmol / l.

Bilirubín sa v ľudskom tele vytvára po zničení červených krviniek a proteínu obsahujúceho železo a pečeň je zodpovedná za proces rozkladu..

Voľná ​​frakcia vstupuje do krvného riečišťa osoby, ale nie je tam dlho, pretože sa čoskoro objavuje kvôli svojej toxicite v pečeni, kde je neutralizovaná. Keď je pečeň plne funkčná, prakticky neexistuje žiadny voľný bilirubín v krvi a stopové množstvo, ktoré je prítomné, nemá nepriaznivý vplyv na.

Na pozadí cirhózy v krvi sa určuje nepriamy bilirubín, normálne by nemal byť prítomný v obehovom systéme alebo by mal byť prítomný iba v skromných koncentráciách..

Pri narušení pečene sa nezaoberá neutralizáciou voľného bilirubínu, jeho obsah sa zvyšuje. A čím horšie sú funkcie železa, tým vyššie je množstvo v krvi. Takže v pokročilých prípadoch, keď existujú komplikácie (ascites, portálna hypertenzia), potom môže byť bilirubín 400 μmol / l.

Enzýmy špecifického a nešpecifického typu

Pri cirhóze pečene sa zvyšuje aktivita pečeňových enzýmov špecifického a nešpecifického typu.

Ak sa však u ostatných ochorení vyvinie zvýšenie druhého druhu, potom sa prvý výskyt zvyšuje len s poškodením parenchymálnych tkanív..

Nešpecifické enzýmy zahŕňajú:

 • ALS - číslica normálnej hodnoty - 40 IU.
 • AST - do 40 IU.
 • GGT - pre ženy 36 IU na liter a mužov do 61 rokov.
 • Alkalická fosfatáza - do 140 IU na liter.

Pečeňové transaminázy - AST a ALT sa priamo a aktívne podieľajú na syntéze aminokyselín. Tvoria sa na bunkovej úrovni, preto sú v krvi ľudí obsiahnuté iba v stopových množstvách.

Pri cirhóze žľazy sa pečeňové bunky ničia, transaminázy sa aktívne uvoľňujú, vstupujú do obehového systému, sú stanovené biochemickým výskumom.

GGT je ďalší enzým, ktorý sa vyžaduje pre normálny metabolizmus aminokyselín v tele. Hromadí sa v tkanivách pankreasu, pečene a obličiek. S deštrukciou hepatocytov sa niekoľkokrát zvyšuje.

Alkalická fosfatáza má funkciu - látka oddeľuje fosfáty od molekúl. ALP sa hromadí v pečeňových bunkách a na pozadí cirhózy, sprevádzané narušením integrity bunkových štruktúr, sa objavuje v krvnom riečisku. Indikátor sa niekoľkokrát zvyšuje.

Argináza, nukleotidáza - špecifické pečeňové enzýmy, ktoré sa určujú pomocou biochemických štúdií. Pri dekódovaní lekár upozorňuje na ich zvýšenie, závažnosť odchýlky od normy je spôsobená stupňom choroby.

Koncentrácia proteínu

Je detekovaná nízka hodnota. Postihnutý orgán sa nemôže úplne zúčastniť metabolizmu.

Miesto vzniku albumínu - parenchymálneho tkaniva.

Keď pečeň nezvláda produkciu proteínu, zistí sa pokles.

Norma pre dospelých sa pohybuje od 40 do 50 g / l. Pri cirhóze sa deteguje nielen hladina albumínu, ale aj koncentrácia celkového proteínu - 65 - 85 g / l..

Dodatočné ukazovatele

Cirhóza je sprevádzaná nielen poškodením pečene, ale aj narušením fungovania vnútorných orgánov a systémov, pretože žľaza sa nezaoberá jej funkciami.

Okrem uvedených testov na cirhózu majú lekári záujem aj o ďalšie ukazovatele:

 1. Testosterón (nízky) a estrogén (vysoký).
 2. Inzulín (rastúci).
 3. Močovina - začína klesať v počiatočných štádiách cirhózy na 2,5 mmol / l a ešte menej.
 4. Haptoglobín - pestovanie.
 5. Nízky cholesterol.

Na identifikáciu typu cirhóznej lézie sa uskutočňuje štúdia zameraná na identifikáciu protilátok v krvi. Ak existuje podozrenie na autoimunitné zlyhanie, stanovia sa protilátky proti jadrovému typu; na pozadí biliárneho ochorenia sa vykonáva test na prítomnosť antimitochondriálnych protilátok.

Stanovenie závažnosti krvou

Rozdelenie výsledkov štúdie biologickej tekutiny umožňuje lekárovi zistiť závažnosť patológie. Na tento účel sú lekárski odborníci overovaní klasifikáciou Child-Pugh:

Hodnota (v bodoch)Koncentrácia BilirubínuObsah albumínuMedzinárodný normalizovaný pomerHromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutinePečeňová forma encefalopatie
1Až 34Od 35Až 1,7--
2Variabilita 34-5130-351,7-2,3Je možné kompenzovať a spomaliť chorobu1-2
3Od 51Do 30Od 2,3Terapia neprináša dobré výsledky.3-4

Počas dešifrovania vypočíta lekár na základe klasifikácie počet bodov pre pacienta, aby ste mohli určiť závažnosť ochorenia. Ak je výsledok podľa tabuľky 5 až 6 bodov, potom hovoria o kompenzovanej forme cirhózy, je predpísané vhodné ošetrenie. Ak sú dodržané všetky odporúčania lekára, pečeňové indexy začnú klesať a cirhotické procesy sa spomalia.

Ak je výsledok 10 - 15 bodov, diagnóza je „dekompenzovaná forma cirhózy“. Liečba liekmi zvyčajne vedie iba k slabému výsledku, pretože liečba sa začína neskoro. Pacient má najčastejšie už mnoho komplikácií a porúch z iných orgánov, čo zhoršuje klinický obraz. Prognóza je v tomto prípade nepriaznivá, dĺžka života pacientov je do 3 - 4 rokov.

Včasné vykonanie laboratórnych testov vám teda umožňuje určiť samotnú patológiu a zvoliť si primeranú terapeutickú stratégiu.

Krvný test na cirhózu

Krvný test na cirhózu pečene zostáva hlavnou metódou diagnostiky choroby. Údaje z laboratórnej štúdie umožňujú lekárovi nielen potvrdiť prítomnosť lézie (aj bez vonkajších príznakov), ale aj predpísať primeranú liečbu pacientovi..

Cirhóza pečene je závažná patológia, ktorá môže spôsobiť predčasnú smrť osoby. Ak hovoríme o tom, aké typy krvných testov sa vykonávajú na účely stanovenia diagnózy, ide o všeobecnú a biochemickú analýzu. Ak je to potrebné, môžu sa predpísať špecifické testy..

Všeobecná analýza krvi

S cieľom diagnostikovať cirhózu pečene - s výskytom typických príznakov - lekár predpíše pacientovi, aby sa podrobil všeobecnému krvnému testu. Tento test identifikuje alebo potvrdí prítomnosť patológie. Pri KLA sa z prsta odoberá krv. Plot sa koná ráno, na lačný žalúdok..

Pri cirhóze pečene v ľudskej krvi nastávajú určité zmeny, ktoré lekárovi umožňujú vyvodiť konkrétne závery:

 • Hladina hemoglobínu v krvi je znížená. Norma pre ženy je najmenej 120 g / l, pre mužov - najmenej 130 g / l.
 • Zaznamenáva sa zvýšenie hladiny leukocytov. Norma pre biele krvinky u zdravého človeka je 4–9 * 10⁹ / l.
 • Na pozadí poškodenia pečene sa zaznamenáva zvýšenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov: vysoké hodnoty ESR sú znakom zápalového procesu v tele. U mužov miera ESR presahuje 10 mm / h, v ženskej populácii - 15 mm / h.
 • Zisťujú sa aj zmeny v zložení krvi v krvi - pozoruje sa zníženie hladiny albumínu..

Získané údaje nám umožňujú diagnostikovať cirhózu pečene. Na objasnenie súčasného štádia choroby a sily poškodenia orgánov sa vyžaduje biochemický krvný test.

Biochemický krvný test

Informatívne sú ukazovatele biochemického krvného testu na cirhózu. Pomáhajú potvrdiť / vyvrátiť diagnózu, ako aj určiť stupeň poškodenia orgánov. V prípade biochémie sa krv odoberá z kubitálnej žily. Vykonáva sa ráno na lačný žalúdok..

V zložení krvi sa zaznamenávajú veľmi špecifické zmeny. Týkajú sa týchto ukazovateľov:

 • bilirubín - zvyšujú sa obidve jeho frakcie;
 • transaminázy - rast;
 • gama-glutamyltranspeptidázy - rast;
 • alkalická fosfatáza - zvyšuje sa;
 • albumín (bielkoviny) - dochádza k poklesu hladiny;
 • globulíny - nárast;
 • protrombín - dochádza k poklesu;
 • močovina - zníženie ukazovateľa;
 • cholesterol - zníženie;
 • haptoglobín - rast vo vzťahu k norme;
 • pečeňové enzýmy - zvýšenie.

bilirubín

Na základe získaných výsledkov sa lekár pozerá na hladinu bilirubínu. Je uznávaný ako jeden z najdôležitejších ukazovateľov. Jeho nadbytok vo vzťahu k norme naznačuje zápal pečene a žlčových ciest. Je obvyklé izolovať priamy a nepriamy bilirubín, ako aj bežné, čo je kombinovaná hodnota obidvoch frakcií..

Nasledujúce ukazovatele sú normou pre zdravý orgán:

 • celkový bilirubín - 8,5 - 20,5 umol / l;
 • priamy - nie viac ako 4,3 μmol / l;
 • nepriame - nie vyššie ako 17,1 μmol / l.

Čo je bilirubín? Jedná sa o špeciálny žlčový pigment, ktorý sa tvorí po odbúravaní hemoglobínu a červených krviniek. Je to pečeň, ktorá látku spracúva a transformuje.

V tomto prípade priamy (voľný) bilirubín vstupuje do krvného obehu. Ale cirkuluje krvným riečiskom na krátku dobu. Voľný bilirubín, ktorý je toxickou látkou, vstupuje do pečene, kde je neutralizovaný.

V stave normálneho fungovania tela voľného bilirubínu obsahuje krv minimálne množstvo, ktoré nie je schopné mať negatívny vplyv na ľudské telo. Po vstupe do pečene sa viaže, a tým sa neutralizuje.

Objaví sa nepriamy bilirubín, ktorý takmer nevstúpil do krvného obehu. Potom sa látka v zložení žlče transportuje do čreva a spolu s výkaly sa vylučuje prirodzene.

Pri cirhóze pečeň nedokáže neutralizovať všetok priamy bilirubín. Čím silnejšie je poškodenie orgánov, tým väčšie množstvo nepriameho bilirubínu bolo zistené v krvi. Navonok sa to prejavuje žltnutím pokožky a sclera očí. Okrem toho osoba pociťuje silné svrbenie kože..

Špecifické pečeňové enzýmy

S rozvojom cirhózy sa zvyšuje aktivita špecifických aj nešpecifických pečeňových enzýmov. Ak však môže dôjsť k zvýšeniu ich hodnoty aj pri ochoreniach iných orgánov, potom sa špecifické pečeňové biokatalyzátory zvyšujú iba v prípade poškodenia pečeňového tkaniva..

Nešpecifické enzýmy sú:

 • Alt - bežne nepresahuje 40 IU;
 • ACT - nesmie prekročiť 40 IU;
 • gama-GGT - pre skupinu žien nie viac ako 36 IU / l, pre mužov - najviac 61 IU / l;
 • ALP (alkalická fosfatáza) - normálne by nemala prekročiť 140 IU / l.

Aminotransferázy - ALT a AcT - sa priamo podieľajú na produkcii aminokyselín. K produkcii týchto typov obličkových enzýmov dochádza vo vnútri buniek, a preto sú v krvi obsiahnuté v minimálnom množstve.

Ale s cirhózou tkanív orgánov, sprevádzanou rozkladom hepatocytov (pečeňových buniek), dochádza k aktívnemu uvoľňovaniu aminotransferáz. A po vstupe do krvného obehu sa stanovia uskutočnením biochemickej štúdie.

Gama-GGT je ďalší enzým potrebný na úplný metabolizmus aminokyselín. Hromadí sa v tkanivách pankreasu, obličiek a pečene. Pri rozklade hepatocytov sa tiež vylučuje vo významných množstvách do krvného obehu..

Alkalická fosfatáza (ALP) je potrebná na oddelenie fosfátov od molekúl. Enzým sa hromadí v bunkách pečene a pri cirhóze, sprevádzanej narušením integrity buniek orgánu, sa vylučuje krvou. Dochádza k významnému prekročeniu.

Zoznam špecifických pečeňových enzýmov zahŕňa arginázu, nukleotidázu a ďalšie. Abnormality sa tiež vyskytujú v dôsledku aktívneho rozkladu hepatocytov..

Hladina proteínov

Krvný test v prítomnosti cirhózy ukazuje abnormality hladiny krvných bielkovín. Poškodená pečeň sa nemôže plne zúčastňovať metabolizmu proteínov. Miesto vzniku albumínu (proteínu) je pečeňové tkanivo. A keď telo už nie je schopné tento proteín produkovať, štúdia ukazuje jeho pokles.

Norma albumínu je indikátorom 40 až 50 g / l. Pri cirhóze pečene sa však zaznamenáva pokles hladiny albumínu a celkového proteínu. Norma je 65 až 85 g / l.

Dodatočné ukazovatele

Okrem uvažovaných ukazovateľov má lekár záujem aj o niekoľko ďalších hodnôt:

 • Pri cirhóze pečene sa zistí znížené množstvo testosterónu na pozadí zvýšeného hormónu estrogénu..
 • Stanovuje sa zvýšenie inzulínu potrebné na to, aby sa telo rozložilo a konvertovalo glukózu prijatú s jedlom.
 • Pečeň sa stáva miestom syntézy močoviny, preto sa v prípade dysfunkcie orgánov jej indikátor zníži na 2,5 mmol / l alebo menej.
 • Haptoglobín sa zvyšuje. Označuje prítomnosť zápalového procesu..
 • Hladina cholesterolu v krvi je znížená.

Na určenie typu cirhózy sa predpisujú krvné testy na prítomnosť určitých protilátok. Pri autoimunitnej cirhóze sa vykonáva krvný test na antinukleárne protilátky. Na stanovenie biliárnej cirhózy v dôsledku dlhodobej obštrukcie žlčových ciest sa odporúča krvné vyšetrenie na prítomnosť antimitochondriálnych protilátok..

Stanovenie závažnosti choroby

Oddelenie analýzy umožňuje lekárovi určiť závažnosť cirhózy. Na tento účel sa používa klasifikácia Child-Pugh..

bodyHladina BilirubínuHladina albumínuINRPrítomnosť ascituHepatálna encefalopatia
1Menej ako 34Viac ako 35Menej ako 1,70--
234 až 5130-351,70-2,30Terapia je možná1-2
3Viac ako 51Menej ako 30Viac ako 2,30Liečba je možná, ale bude to ťažké3-4

Po obdržaní výsledkov štúdie lekár vypočíta celkový počet bodov. Ich počet určuje závažnosť poškodenia pečene.

 • Súčet 5-6 bodov znamená kompenzovanú cirhózu..
 • Súčet 10-15 bodov - dekompenzovaná cirhóza.

Krvný test na cirhózu pečene je potrebný nielen na potvrdenie diagnózy a identifikáciu príčiny zápalu, ale aj na predpísanie adekvátneho súčasného stavu liečby. Aby sa získali najspoľahlivejšie výsledky štúdie, je nevyhnutné prísne dodržiavať všetky odporúčania na prípravu na dodávku biologického materiálu..

Hladina Bilirubínu pri cirhóze

Bilirubín v cirhóze je dôležitým parametrom. Táto látka je tvorená hemoglobínom a myoglobínom. Určenie jeho obsahu v krvi je kľúčovým ukazovateľom posúdenia závažnosti patológie. Túto štúdiu preto predpisujú všetci lekári počas diagnózy..

Funkcie ukazovateľa

Pri tejto diagnóze sa zvyšuje hladina bilirubínu a zvyšuje sa obsah viazaného a voľného prvku. U ľudí s touto diagnózou je prerušený cyklus premeny voľného škodlivého prvku na viazaný pigment, ktorý nemá toxické vlastnosti. Je to kvôli problémom s fungovaním pečene v dôsledku zápalu a tvorby fibrotických útvarov..

V prípade cirhózy sa v tele hromadí pôsobivé množstvo škodlivej voľnej látky. To vyvoláva vzhľad žltkastej farby dermis a skléry. Spočiatku trpia oči a sliznice. Potom dlane a chodidlá získajú túto farbu. Následne je postihnutá celá koža..

Okrem toho moč získava tmavohnedý odtieň, pretože krv obsahuje veľa viazaného bilirubínu. Prefiltruje sa cez obličky. Naopak stolica je čiastočne sfarbená.

Tieto parametre pomáhajú podozriť na prítomnosť zápalových zmien v pečeňových tkanivách. V medicíne sa nazývajú parenchymálna žltačka. Na stanovenie provokujúcich faktorov tohto procesu je potrebné vyhodnotiť ďalšie parametre fungovania pečene.

Ak existuje podozrenie na cirhózu, nestačí jedno stanovenie obsahu bilirubínu v krvi. V takom prípade je potrebné vypočítať ďalšie laboratórne hodnoty. Povinné sú aj inštrumentálne diagnostické metódy..

V normálnom stave je index bilirubínu u zdravých ľudí 16,5 mmol.

Ak je táto hodnota mierne prekročená, nie je pre telo žiadne nebezpečenstvo. Ak sa ukazovateľ zvýši na 32 mmol, ovplyvňuje to nielen zdravie pečene. V tejto situácii nervový systém a mozog trpia.

Albumin je zodpovedný za pohyb voľného bilirubínu. Po vniknutí do pečene reaguje s kyselinou hyalurónovou. Potom sa látka rozloží v tekutine a ľahko sa vylučuje stolicou a močom..

V prípade cirhózy sa parameter výrazne zvyšuje. Preto sa pri určovaní diagnózy aktívne používa klasifikácia podľa Childa-Pugha. Po vyhodnotení objemu bilirubínu sa pridelia nasledujúce body:

 • Pri koncentrácii látky 17 až 32 mmol sa priradí 1 bod;
 • Ak je obsah látky 34 až 51 mmol, uveďte 2 body;
 • S hodnotou parametra viac ako 51 mmol, 3 body.

Špecialista vykonáva niekoľko štúdií, určuje celkovú pohodu pacienta a dáva skóre pre rôzne skupiny. Potom urobí záver o štádiu vývoja patológie.

Čím viac bodov človek získa, tým zanedbanejšia je cirhóza. Najťažšou možnosťou je posledné štádium vývoja patológie. V tomto prípade sú pečeňové bunky takmer úplne postihnuté a telo nemôže normálne fungovať. V tejto fáze je pravdepodobnosť úmrtia viac ako 60%.

V ďalších prípadoch sa zvyšuje bilirubín

Existuje mnoho patológií, ktoré sa vyznačujú zvýšením objemu bilirubínu. Patria sem:

 1. Anémia, provokujúcim faktorom pri vývoji je hemolýza. V prípade krvnej transfúzie, ktorá nezodpovedá faktoru Rh alebo skupine, sa pozoruje zvýšenie obsahu voľného bilirubínu. Súvisiaci a všeobecný parameter sa môže mierne zvýšiť alebo zostať normálny. Moč má oranžový odtieň a výkaly stmavnú.
 2. Prekážka biliárneho traktu. Objem prvku sa zvyšuje s cholangitídou, tvorbou zubného kameňa v žlčníku, rôznymi typmi cholecystitídy. Faktory vyvolávajúce sú tiež adhézne procesy v potrubí a kompresia susedných orgánov tvorbou nádoru. Tieto patológie sú sprevádzané zvýšením objemu celkového bilirubínu. Nenaviazaná látka zostáva v normálnom rozmedzí, zatiaľ čo viazaný prvok sa zvyšuje. Výkaly sa stávajú bezfarebnými, moč získava penovú konzistenciu a má náznak piva.
 3. Vírusová hepatitída. Príčinou zvýšenia parametra môžu byť aj lieky alebo alkoholické formy choroby. Vyvolávajúcimi faktormi sú zhubné poškodenie pečene alebo nealkoholické ochorenie orgánov. V takýchto situáciách sa pozoruje zvýšenie obsahu pridruženého a všeobecného parametra. Nenaviazaný bilirubín zostáva normálny alebo sa zvyšuje. Moč stmavne a stolica je svetlo.
 4. Gilbertov syndróm. S jeho vývojom sa zvyšuje množstvo neviazaného bilirubínu. Takáto diagnóza sa vyznačuje stmavnutím pleti. Zloženie moču sa nemení.

Dodatočné diagnostické testy

Okrem ukazovateľov bilirubínu s cirhózou pečene je potrebné vyhodnotiť aj zvyšné prvky krvi. Pri výbere vysokokvalitnej terapie je dôležité určiť príčiny patológie, štádium vývoja choroby a sprievodné anomálie..

Na presnú diagnózu sú predpísané také postupy:

 1. Klinický krvný test. Na detekciu patológie sa hodnotí farebný indikátor, počet červených krviniek, hladina hemoglobínu, ESR. Dôležitú úlohu zohrávajú doštičky, leukocyty, lymfocyty. Patológia je sprevádzaná znížením hladiny hemoglobínu. To isté sa deje s červenými krvinkami a krvnými doštičkami. Objem leukocytov rastie, zvyšuje sa ESR;
 2. Biochémie. Pri cirhóze sa zvyšuje aktivita pečeňových enzýmov - alanínaminotransferáza, aspartátaminotransferáza. Zvýšenie parametra gamaglutamyltransferázy naznačuje mastnú alebo alkoholovú povahu choroby. Zvýšenie tohto parametra tiež naznačuje toxickú povahu choroby. Okrem toho sa zvyšuje aktivita alkalickej fosfatázy;
 3. Úroveň proteínových prvkov a proteinogramu. Zvýšenie gama globulínov naznačuje autoimunitnú cirhózu. Tento stav je tiež charakteristický pre vírusovú hepatitídu. Objem sérového albumínu sa znižuje;
 4. Bilirubín. Pri tejto diagnóze sa zvyšuje objem voľného a viazaného žlčového pigmentu. Okrem toho množstvo celkovej látky rastie;
 5. Hladina glukózy;
 6. Množstvo kreatinínu a močoviny. Tieto parametre sa zvyšujú s výskytom hepatorenálneho syndrómu, čo je komplikácia cirhózy;
 7. Objem sodíka a draslíka;
 8. Coagulogram. Počas jeho priebehu sa hodnotia parametre zrážania krvi;
 9. Indikátory imunoglobulínov. Zvýšenie objemu imunoglobulínu A naznačuje alkoholické ochorenie pečene. So zvýšením hladiny imunoglobulínu M sa dá predpokladať primárna biliárna cirhóza. Nadmerný imunoglobulín G je dôkazom autoimunitnej povahy choroby;
 10. Krvné testy na zistenie vírusovej hepatitídy. Lekári predpíšu analýzu na detekciu imunitných protilátok proti hepatitíde B, C a D. Je možné vyhodnotiť aj prvky týchto vírusov;
 11. Coprogram;
 12. Testy na moč a sediment.

Ďalší výskum by mal zahŕňať:

 • Stanovenie hladín železa a feritínu. Je tiež potrebné vyhodnotiť schopnosť krvi viazať železo - pomôže to eliminovať hemochromatózu. Ak existuje podozrenie na Wilson-Konovalovovu patológiu, vykoná sa hodnotenie ceruloplasmínu;
 • Posúdenie rýchlosti glomerulárnej filtrácie. Tento postup sa vykonáva pri podozrení na hepatorenálny syndróm, ktorý je komplikáciou cirhózy;
 • Koncentrácia alfa-fetoproteínu. Ak táto hodnota prekročí 500 ng / ml, je to hepatocelulárny karcinóm;
 • Hodnotenie fenotypu. V tomto prípade sa hodnotí nedostatok alfa-1-antitrypsínu;
 • Hodnotenie prítomnosti protilátok. Pri detekcii antinukleárnej a antimitochondriálnej autoimunitnej choroby pečene je možné podozrenie.

Rovnako dôležité sú inštrumentálne metódy. Lekári predpisujú ultrazvuk pečene, je možné vyhodnotiť zloženie ascitickej tekutiny. Ak je to potrebné, vykoná sa biopsia s následným vyšetrením materiálu a fibrogastroduodenoskopie. Počítačová tomografia a magnetická rezonancia majú vysokú diagnostickú hodnotu..

Tieto štúdie nám umožňujú identifikovať patológiu a posúdiť príčiny komplexného ochorenia. Vďaka tomu je možné zvoliť správnu terapiu a zabrániť nebezpečným komplikáciám.

Liečebné metódy

Na zníženie bilirubínu pri cirhóze je potrebné zvoliť správnu terapiu pre základnú patológiu. Ak chcete normalizovať objem látky, musíte používať lieky a fyzioterapiu.

Pri iracionálnom použití diuretík existuje riziko dehydratácie. To vyvoláva zvýšenie hladiny bilirubínu v krvi. Na normalizáciu funkcie pečene sa používajú tieto metódy liečby:

 1. Nútená diuréza. V takejto situácii sa lieky, ktoré obsahujú žlčový pigment, podávajú intravenózne. Vďaka tomu je možné deaktivovať toxické látky a zlepšiť stav človeka. Na urýchlenie čistenia tela tekutinou sa používajú diuretiká..
 2. Lieky obsahujúce kyselinu ursodeoxycholovú. Takéto látky majú hepatoprotektívny účinok a znižujú množstvo cholesterolu v tele. S ich pomocou je možné zabrániť tvorbe kameňov v žlčníku. Použitie týchto liekov v kurzoch pomáha stabilizovať hepatocyty a znižuje objem bilirubínu.
 3. Lieky na väzbu bilirubínu. Takéto činidlá sa používajú vo forme tabliet. Prispievajú k premene hydrofóbnej látky na prvok rozpustný vo vode. V dôsledku toho viazaný bilirubín voľne opúšťa telo močom.

Obnova trvá najmenej 1 mesiac. Počas tohto obdobia by sa osoba mala podrobiť komplexnej liekovej terapii. Ambulantná liečba sa odporúča iba s nízkym obsahom bilirubínu, ktorý nepredstavuje hrozbu encefalopatie.

Bilirubín v cirhóze je veľmi dôležitý parameter, ktorý sa musí vyhodnotiť. Podľa tohto ukazovateľa je možné posúdiť závažnosť pacienta a zvoliť vhodnú terapiu. Aby lekár získal presnú hodnotu a stanovil diagnózu, predpíše komplexné vyšetrenie. Zahŕňa prístrojové techniky a laboratórne testy..

Bilirubín na cirhózu

O tejto chorobe

Ochorenie, pri ktorom dochádza k zmene tkaniva pečene, čo vedie v čase k zlyhaniu pečene, zvýšenému tlaku v prítokoch portálnej žily a samo osebe, sa nazýva cirhóza. Ide o chronické ochorenie, ktoré postupom času progreduje..

Príčiny cirhózy sú rôzne, hlavne:

 • alkoholizmus;
 • vírusová hepatitída;
 • kamene žlčníka;
 • otrava toxickými látkami;
 • infekcia hlístami;
 • autoimunitné ochorenia.

Príznaky choroby sú nasledujúce:

 • človek sa cíti slabý, unavený rýchlo;
 • poruchy spánku;
 • dochádza k chudnutiu;
 • zmeny farby moču;
 • vzhľad svrbenia v koži;
 • trávenie je narušené;
 • osoba sa stáva podráždenou, letargickou a ľahko vzrušujúcou;
 • môže dôjsť k zvýšeniu teploty.

V neskorších štádiách choroby sclera kože a očí zožltne, objaví sa bolesť v pečeni, osoba sa cíti chorá a zvracia.

Diagnóza cirhózy pečene je založená na nasledujúcom: ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva, tkanivová biopsia sa vykonáva, krvné testy na cirhózu pečene.

Norma bilirubínu v krvi a moči

Normálne indikátory závisia od individuálnych charakteristík pacienta, intenzity klinického obrazu, prítomnosti sprievodných ochorení.

Všeobecne akceptovanými indikátormi normy sú:

 • Voľný bilirubín - do 17 μmol / l
 • Pridružený bilirubín - do 2,5 μmol / l

Celkový objem preto nie je vyšší ako 20 μmol / L. Účinnosť analýzy bilirubínu s cirhózou závisí od povahy stravovania, zlých návykov, veku pacienta. U novorodencov sa zaznamenáva zvýšená hladina látky. Dosahuje 250 μmol / la to sa považuje za fyziologickú normu.

Okrem krvi sa pri diagnóze cirhózy vyšetrujú aj vzorky moču. Normálne bilirubín v telesnej tekutine úplne chýba. Žlčový pigment v moči naznačuje patológiu pečene vrátane cirhózy.

Aké ďalšie testy je potrebné urobiť, ak máte podozrenie na cirhózu

Okrem koncentrácie bilirubínu je potrebné stanoviť aj ďalšie krvné parametre v prípade cirhózy pečene, pretože vymenovanie kvalitnej liečby si vyžaduje objasnenie príčiny choroby, štádia choroby a súvisiacich chorôb..

Aké testy by sa mali vykonať na vylúčenie alebo potvrdenie diagnózy cirhózy pečene??

Tu je zoznam požadovaných krvných testov na cirhózu:

všeobecný podrobný krvný test: hemoglobín, červené krvinky, farebný indikátor, retikulocyty, biele krvinky, lymfocyty, krvné doštičky, rýchlosť sedimentácie erytrocytov;

Zaujímavé! Pri cirhóze pečene je všeobecný krvný test nasledovný: množstvo hemoglobínu, červených krviniek, doštičiek sa znižuje, zvyšuje sa počet leukocytov, rýchlosť sedimentácie erytrocytov sa zvyšuje.

 • chémia krvi: zvyšuje sa aktivita pečeňových enzýmov: alanínaminotransferáza, aspartátaminotransferáza; aktivita gamaglutamyltransferázy (zvýšenie indikuje alkoholovú alebo mastnú alebo toxickú povahu poškodenia pečene); aktivita alkalickej fosfatázy;
 • proteínová koncentrácia a proteinogram (zvýšenie gama globulínov naznačuje autoimunitnú povahu cirhózy, hepatitídy vírusovej etiológie a hladinu sérového albumínu klesá);
 • zvyšuje sa koncentrácia viazaných a voľných frakcií bilirubínu, ako aj celkový bilirubín;
 • obsah glukózy;
 • množstvá draslíka a sodíka;
 • množstvo močoviny, kreatinínu: zvýšenie s komplikáciami cirhózy - hepatorenálny syndróm;
 • ukazovatele času zrážania krvi - koagulogram;
 • imunoglobulíny: zvýšenie hladiny imunoglobulínu A indikuje alkoholové poškodenie pečene, zvýšenie obsahu imunoglobulínu M naznačuje pravdepodobnú primárnu biliárnu cirhózu a vysoké množstvo imunoglobulínu G v krvi naznačuje autoimunitnú povahu choroby;
 • krvný test na vírusové hepatitídové patogény je povinný: na imunitné protilátky proti hepatitíde B, C a D; fragmenty samotných vírusov - DNA vírusu B, RNA vírusu C a D;
 • analýza moču a močového sedimentu;
 • coprogram.
 • koncentrácia železa, feritínu, celková väzbová kapacita železa v krvi (keď sa musí vylúčiť hemochromatóza), cerulloplasmin (s podozrením na Wilson-Konovalovovu chorobu);
 • stanovenie rýchlosti glomerulárnej filtrácie v prípade pravdepodobnej komplikácie cirhózy pečene - hepatorenálny syndróm;
 • koncentrácia alfa-fetoproteínu vyššia ako 500 ng / ml: naznačuje hepatocelulárny karcinóm;
 • stanovenie fenotypu pre nedostatok alfa-1-antitrypsínu;
 • štúdia prítomnosti protilátok: antimitochonodriálne, antinukleárne protilátky - naznačuje autoimunitné poškodenie pečene.

Povinné inštrumentálne diagnostické metódy zahŕňajú: ultrazvuk pečene, vyšetrenie ascitickej tekutiny, fibrogastroduodenskopiu, biopsiu pečene s biopsickým vyšetrením, magnetickú rezonanciu, počítačovú tomografiu.

Tieto testy na cirhózu pečene umožnia diagnostikovať ochorenie s najväčšou spoľahlivosťou a zistiť príčinu tohto komplexného ochorenia, ktoré je základom pre správne určenie liečby a prevenciu komplikácií..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Výčnelok je patologický stav medzistavcových platničiek, pri ktorom jeho vláknité jadro vyčnieva do lúmenu miechového kanála bez porušenia trhlinou (vláknitý prstenec)..
Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov.
Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).