loader

Hlavná

Hlava

Bilirubín na cirhózu

hepatológ

Súvisiace špeciality: gastroenterológ, terapeut.

Adresa: Petrohrad, akademik Lebedev, 4/2.

Z hľadiska diagnostiky je biochemický krvný test najpriaznivejší pre podozrenie na cirhózu pečene (CP). Podľa výsledkov klinických štúdií je možné určiť fázu cirhotického procesu a možné príčiny jeho výskytu. Hladina bilirubínu s cirhózou významne stúpa, v dôsledku čoho získa pokožka, skléra očí a slizníc žltkastý odtieň..

Bilirubín je pigment žlče, ktorý sa vyskytuje v dôsledku rozkladu bielkovinových látok. V krvi je obsiahnutá vo forme dvoch hlavných frakcií: konjugovaná a nekonjugovaná. Bilirubín sa inaktivuje v tráviacej žľaze (pečeni) a jeho rozpadové produkty sa vylučujú z tela spolu so stolicami. Zvýšenie koncentrácie najčastejšie indikuje obštrukciu (zablokovanie) žlčových ciest, zrýchlené ničenie červených krviniek alebo dysfunkciu pečene..

Bilirubin - čo to je?

Bilirubín je pigmentovaná látka, ktorá je jednou z hlavných zložiek žlče. Tvorí sa ako výsledok rozpadu proteínov, ktoré obsahujú hem, t.j. komplexné zlúčeniny železného železa s porfyrínmi (deriváty organického pigmentu). Inými slovami, bilirubín sa vyskytuje počas rozkladu hemoglobínu, ktorý je obsiahnutý v červených krvinkách, a myoglobínu, proteínu obsahujúceho kyslík vo svaloch..

V krvi cirkulujú dve frakcie žlčového pigmentu: voľný (nekonjugovaný) a viazaný (konjugovaný). Ak sa hladina bilirubínu zvyšuje, vo väčšine prípadov to signalizuje narušenie funkcie pečene, pri ktorej je neutralizovaný a rozkladá sa na netoxické zložky. Zvýšenie koncentrácie pigmentu v krvi niekedy naznačuje upchatie žlčových ciest a nadmerné štiepenie červených krviniek..

Žltnutie kože a neznesiteľné svrbenie v CP sú výsledkom zvýšenia koncentrácie žlčového bilirubínu v tele..

Približne 96% žlčového pigmentu v tele je v nekonjugovanej (voľnej) forme. Látka je vysoko toxická, a preto sa jej množstvo v bunkách zvyšuje, redoxné procesy sú narušené. To má negatívny vplyv na fungovanie vnútorných orgánov a nervového systému..

ukazovatele

Aký je indikátor bilirubínu u pacientov s cirhózou pečene? Koncentrácia pigmentu v krvi je do značnej miery určená stupňom poškodenia tráviacej žľazy. Pri kompenzovanej cirhóze zostávajú biochemické parametre krvi takmer normálne, avšak pri nekrotizácii väčšiny pečeňových buniek toxický pigment nemá čas inaktivovať. V tejto súvislosti sa zvyšuje obsah nepriameho bilirubínu v krvnom riečisku.

V laboratórnych testoch sa stanoví hladina celkového, konjugovaného a nekonjugovaného pigmentu:

 • všeobecne - kombinácia priamych a nepriamych frakcií žlčového pigmentu; normálne hodnoty bilirubínu sú v rozsahu od 8 do 20,5 μmol / l;
 • konjugovaný - pigment rozpustný vo vode, ktorého koncentrácia sa zvyšuje s vývojom žltačky; normálna hodnota naviazaného bilirubínu je v rozsahu od 0 do 7,9 μmol / l;
 • nekonjugovaný - hydrofóbna (vo vode nerozpustná) látka, ktorej zvýšenie hladiny sa pozoruje pri dysfunkcii pečene a zvýšené odbúravanie červených krviniek; normálne ukazovatele hydrofóbneho pigmentu v krvi by nemali prekročiť 19 μmol / l.

S progresiou cirhotických procesov odumiera väčšina hepatocytov v pečeni. V tomto ohľade dochádza v tele k neúplnej väzbe nekonjugovaného pigmentu. Pri vyšetrovaní pacientov s CP môže hladina bilirubínu niekoľkokrát prekročiť normálne hodnoty. So zvýšeným zlyhaním pečene sa môžu biochemické parametre zmeniť nahor.

Prečo sa zvyšuje koncentrácia??

Pri absencii patologických procesov v hepatobiliárnom systéme nepriamy bilirubín prakticky neprenikne do krvi. Prúdom žlče sa transportuje do čreva, kde sa čiastočne rozpadá a absorbuje. Zvyšok pigmentu vstupuje do tráviacej žľazy, kde sa mení na sterkobilín. Netoxická látka sa vylučuje z tela spolu s výkaly. Je to stercobilín, ktorý dodáva stolici hnedú farbu. Zafarbenie odpadových produktov naznačuje, že pečeň sa už nedokáže vyrovnať s inaktiváciou toxínov v tele.

Zmena farby moču a výkalov, žltnutie očí a pokožky je nepriamym potvrdením zvýšenia hladiny bilirubínu v tele..

Žlčový pigment s cirhóznymi zmenami v tráviacej žľaze sa vyznačuje tendenciou zvyšovať sa. V dôsledku degenerácie parenchýmového tkaniva je proces inaktivácie toxínov prerušený. So znížením počtu hepatocytov v pečeni sa zvyšuje hladina priameho a nepríjemného bilirubínu.

Množstvo bilirubínu s cirhózou sa niekoľkokrát zvyšuje, takže pokožka a sliznice získavajú žltkastý odtieň. Hydrofóbny pigment cirkuluje v krvi a potom preniká do obličiek. Z tohto dôvodu sa farba moču stáva nasýtenejšou a stolička naopak získava béžový odtieň.

účinky

Zvýšenie bilirubínu v systémovej cirkulácii vedie k mnohým nepríjemným následkom. Toxický pigment sa rozpúšťa v lipidoch, takže ľahko preniká cez bunkové membrány. Keďže je toxín lokalizovaný v mitochondriách, disociuje oxidatívnu fosforyláciu v bunkách a tiež negatívne ovplyvňuje rýchlosť syntézy proteínov. Následne to vedie k poškodeniu nervových vlákien a mozgového tkaniva..

Zvýšenie hladiny bilirubínu v tele vedie k nasledujúcim následkom:

 • urýchlenie procesu nekrotizácie (smrti) hepatocytov sprevádzané zjazvením pečene;
 • zhoršená funkcia obličiek, ktorá má za následok vývoj zlyhania obličiek;
 • porušenie koncentrácie videnia spojené s poškodením zrakového nervu;
 • vývoj hyperbilirubinemickej toxickej encefalopatie charakterizovanej poruchou vedomia.

Podľa výsledkov klinických štúdií je už v štádiu subkompenzácie pozorovaná zmena biochemických parametrov krvi. Ako ochorenie postupuje, koncentrácia toxických látok v tele sa iba zvyšuje a tento proces pokračuje až do smrti pacienta.

Zásady liečby

Hladinu toxickej látky v krvi je možné znížiť iba účinnou liečbou základného ochorenia. Na obnovenie normálnej koncentrácie žlčového pigmentu sa používajú fyzioterapeutické a lekárske metódy liečby. Na zníženie zaťaženia pečene a čiastočné obnovenie jej funkcií sa vyvíja terapeutický nutričný program. Sodné nápoje, korenené a vyprážané jedlá, ako aj údené mäso a konzervované potraviny sú zo stravy úplne vylúčené.

Iracionálna liečba cirhózy diuretikami vedie k dehydratácii a v dôsledku toho k zvýšeniu koncentrácie bilirubínu v krvi a tkanivách..

Na zlepšenie funkcie pečene sa používajú tieto typy pomocných liečebných metód:

 1. Nútená diuréza. Intravenózne podávanie liekov, ktoré viažu žlčový pigment, pomáha inaktivovať toxíny a zmierňuje stav pacienta. Na urýchlenie procesu odstraňovania tekutiny z tela sú do liečebného režimu zahrnuté diuretiká;
 2. Prípravky kyseliny ursodeoxycholovej. Hepatoprotektonický liek znižuje hladinu cholesterolu v tele a zabraňuje tvorbe žlčových kameňov. Liečba prípravkami s kyselinou ursodeoxycholovou v priebehu liečby pomáha stabilizovať hepatocyty a v dôsledku toho znižuje hladiny bilirubínu;
 3. Lieky viažuce Bilirubín. Tabletové formulácie premieňajú hydrofóbny žlčový pigment na látku rozpustnú vo vode. Inými slovami, premieňajú nekonjugovaný bilirubín na viazaný, ktorý sa ľahko vylučuje močom.

Rehabilitácia trvá najmenej mesiac, počas ktorého sa pacient podrobuje komplexnej liekovej liečbe. Ambulantná liečba sa predpisuje iba vtedy, ak je hladina bilirubínu dostatočne nízka a neohrozuje rozvoj encefalopatie..

Prehľad liekov

Pri vývoji liečebného režimu sa berie do úvahy nielen koncentrácia žlčového pigmentu v krvi, ale aj jeho ďalšie zložky - albumín, alkalická fosfatáza, alanínaminotransferáza atď. Ak je zvýšenie hladiny toxínov spojené s cirhóznymi zmenami v pečeni, vykonáva sa symptomatická terapia. Zameriava sa na inaktiváciu žlčových látok a ich vylučovanie z tela močom.

Hepatoprotektory

Hepatoprotektory sú lieky, ktoré majú priaznivý vplyv na fungovanie pečene a chránia jej bunky pred vystavením toxickým látkam. Na obnovenie zdravia organizmu sa predpisujú tieto typy liekov:

 • homeopatické lieky;
 • Výživové doplnky;
 • fosfolipidov;
 • deriváty aminokyselín;
 • bylinné doplnky.

Nedodržanie diéty a závislostí znižuje účinnosť liečby drogami.

Zložky, ktoré sú obsiahnuté v hepatoprotektoroch, sa podieľajú na produkcii proteínov a fosfolipidov. Zrýchlenie biochemických reakcií prispieva k regenerácii hepatocytov ak obnoveniu detoxikačnej funkcie pečene. Medzi najúčinnejšie hepatoprotektory patria:

Pri ťažkej intoxikácii tela sú hepatoprotektory predpísané ako intravenózne injekcie. Na rozdiel od tabliet sa roztoky rýchlo absorbujú do tkanív a nevytvárajú nadmerné zaťaženie tráviacej žľazy..

žlčopudne

Prípravky Cholagogue stimulujú tvorbu žlče a urýchľujú jej vylučovanie do dvanástnika 12. Sú zahrnuté v liečebnom režime pre patológie pečene a žlčníka. Lieky zabraňujú stagnácii žlče v pečeňových tubuloch, čím sa čiastočne obnovia funkcie tráviacej žľazy. Najlepšie choleretické lieky zahŕňajú:

Zlepšenie odtoku žlče prispieva k rýchlej inaktivácii bilirubínu hepatocytmi. Včasné užívanie liekov vedie k zníženiu hladiny žlčového pigmentu v krvi a v dôsledku toho k zmierneniu príznakov choroby..

antioxidanty

Antioxidanty - látky, ktoré odstraňujú voľné radikály a tým spomaľujú oxidačné procesy v tele. Princíp účinku liečiv je založený na ukončení reakčných reťazcov, počas ktorých sa tvoria voľné radikály a produkty rozkladu. Cirhózna pečeň nie je schopná inaktivovať toxíny, takže prenikajú krvou do tkanív a orgánov. Antioxidanty čiastočne preberajú funkciu zažívacieho traktu, vďaka čomu klesá miera nekrotizácie hepatocytov.

Na zníženie koncentrácie toxických látok v tele sa zvyčajne používajú:

Antioxidanty - látky, ktoré chránia bunky pečene a celého tela pred toxickými účinkami bilirubínu a produktov rozpadu.

Okrem liekov sa odporúča, aby sa do stravy pridávali potraviny bohaté na antioxidanty. Patria sem ríbezle, paprika, naklíčená pšenica, sušené marhule, špenát, ľanový olej atď..

záver

Bilirubín je pigmentová látka, ktorá sa vyskytuje počas rozkladu červených krviniek a proteínov obsahujúcich kyslík. Žlčový pigment sa musí spracovať v pečeni, ale ak sú jeho funkcie narušené, jeho koncentrácia v krvi sa postupom času zvyšuje. Obzvlášť nebezpečné pre zdravie pacientov je voľný bilirubín, ktorý má toxický účinok na nervový systém.

Pri absencii patologických procesov v žlčníku a pečeni nepresahujú ukazovatele voľného bilirubínu v tele 19 μmol / L. Ale s tráviacou dysfunkciou sa jej koncentrácia zvyšuje. Aby sa zabránilo vzniku vedľajších chorôb (zlyhanie obličiek, encefalopatia), sú pacientom predpísané nútené diurézy, prípravky s kyselinou ursodeoxycholovou, hepatoprotektory, choleretické lieky a antioxidanty..

Krvný test na cirhózu pečene: indikátory, bilirubín, ALT, AST

AST na cirhózu

Enzým AST je zložkou pečeňových, nervových, obličkových, srdcových tkanív. Zvýšenie hladiny aspartátaminotransferázy v analýze sa zistí, keď:

 • infarkt myokardu (zatiaľ čo ALT je takmer normálny);
 • s malígnymi nádormi;
 • traumatické účinky;
 • silné popáleniny;
 • cirhóza.

Zvýšený indikátor signalizuje fibrózu, toxickú otravu. Výrazný prebytok v analýze (normálny u mužov do 41 IU / l, u žien do 35 IU / L, u detí do 50 IU / L) sa vyskytuje so súčasným zničením hepatocytov.

Keď krvný test zachytí indikátory mimo mierky, môžeme hovoriť o nekróze orgánov (smrť jeho tkaniva).

prevencia

Aby sa zabránilo zvýšeniu koncentrácie bilirubínu u ľudí v krvnom riečisku, sú potrebné preventívne opatrenia, ktoré musí ošetrujúci lekár nevyhnutne stanoviť po stanovení diagnózy cirhózy pečene. Držať sa nich je pomerne jednoduché a výsledok je zrejmý takmer okamžite - vo forme zlepšených pohody a tráviacich procesov..

Hlavné spôsoby, ako zabrániť vysokému bilirubínu:

 • racionálna vyvážená výživa - ponuka by mala obsahovať jedlá, ktoré súčasne znižujú záťaž tráviacej štruktúry a napĺňajú potreby živín a energie v tele;
 • prevencia zápchy a opuchov - s hromadením toxínov z toxínov, tkanív vnútorných orgánov, ktoré už trpia účinkami toxického bilirubínu, zažívajú hladovanie kyslíkom, pôsobia oveľa horšie;
 • vyhýbanie sa stresom a konfliktom - na ich prekonanie je potrebné posilnenie činnosti nervových buniek, ale kvôli hepatálnej encefalopatii sa to javí ako ťažké, depresívne formy;
 • oprava režimu práce a odpočinku - telo potrebuje viac času na zotavenie, takže nočný spánok by mal byť najmenej 8-9 hodín a je lepšie zabezpečiť si malé prestávky počas pracovného dňa;
 • mierna fyzická aktivita - návšteva posilňovne alebo bazéna dodáva človeku mimoriadnu vitalitu, zlepšuje náladu a pohodu prostredníctvom syntézy „hormónu radosti“, ktorý pomáha posilňovať imunitný systém.

Použitie preventívnych opatrení na zvýšenie koncentrácie celkového a voľného bilirubínu u človeka tak bráni progresii cirhózy pečene a tiež pomáha predĺžiť dĺžku života. Lekári tiež vítajú kúpeľnú liečbu, rozvoj jogy, aromaterapiu.

https://www.youtube.com/watch?v=9M72NYBrnS4Video sa nedá načítať, pretože JavaScript je zakázaný: Zvýšený bilirubín ako príznak problémov s pečeňou. (Https://www.youtube.com/watch?v=9M72NYBrnS4)

Aké hodnoty naznačujú závažnosť ochorenia

Závažnosť tohto ochorenia určuje Child-Pugh. Podstatou metódy je bodovanie podľa nasledujúcej tabuľky. V závislosti od výsledku sa stanoví závažnosť patológie.

bodyBilirubín, μmol / lAlbumín, g / lINRascitesHepatálna encefalopatia
1Menej ako 34Viac ako 35Menej ako 1,7--
234 až 5130 až 351,7 až 2,3Terapia je možná1-2
3Viac ako 51 rokovMenej ako 30Viac ako 2,3Terapia je možná, ale náročná3-4

Dešifrovanie výsledkov na základe údajov v tabuľke bude takéto:

 • 5-6 bodov - kompenzovaná cirhóza. V tomto prípade je miera prežitia pacientov počas roka 100%. Druhý rok patológie ponecháva šancu na prežitie iba 85%. Pri včasnej a kvalifikovanej liečbe je predpokladaná dĺžka života pacienta 20 rokov. Pri absencii náležitej liečby lekári urobia nepriaznivú prognózu.
 • 7-9 bodov - subkompenzovaná patológia. Miera prežitia pacientov počas roka je 81%. Druhý rok ponecháva šancu na prežitie iba 57%. Priemerná dĺžka života v tejto fáze je len rok so správnym zaobchádzaním..
 • 10-15 bodov - dekompenzovaná choroba. Miera prežitia pacientov počas roka je iba 45%. Druhý rok ponecháva šancu na prežitie iba 35%. Terapia týmto stupňom ochorenia nie je zameraná na zotavenie, ale na udržanie života pacienta.

Predpokladá sa, že pri ukazovateli nad 6 bodov pacient potrebuje transplantáciu pečene. Takáto manipulácia sa však vykonáva v jednotkách. Ťažkosti spočívajú v nedostatku darcov. Musíte čakať v rade niekoľko rokov.

V tomto ohľade pacient niekedy jednoducho nežije pri transplantácii. Okrem toho je ťažké vykonať túto operáciu. Z tohto dôvodu niektorí pacienti odmietajú podstúpiť manipuláciu, uprednostňujú liekovú terapiu alebo alternatívne liečebné metódy..

Včasná diagnóza pomáha zachrániť život pacienta na niekoľko rokov, ak je súčasne zvolená správna liečba. Na tento účel sa odporúča pravidelne brať biomateriál na analýzu, aj keď neexistujú príznaky choroby. Lekári odporúčajú testovanie raz ročne..

2018 - 2019, MedPechen.ru. Všetky práva vyhradené.

Výskum biochemických ukazovateľov

Pečeň vytvára rôzne látky potrebné pre normálne fungovanie tela. Z tohto dôvodu vedie patológia tohto vnútorného orgánu k zmene biochemických parametrov.

bilirubín

Pri likvidácii hemoglobínu a myoglobínu vzniká ďalšia látka nazývaná bilirubín. Jedná sa o toxickú zlúčeninu, takže pečeň zhromažďuje látku, absorbuje, po ktorej sa látka vylučuje z tela spolu so žlčou. Látka je neustále prítomná v krvi..

Referenčné hodnoty - 8,5 - 20,5 μmol / L. Ak sa koncentrácia bilirubínu zvyšuje, naznačuje to stagnujúce procesy a rozklad hepatocytov. Zvýšené hladiny látky sú jedným z jasných dôkazov cirhózy..

Aminotransfares

Sú to enzýmy, ktoré sú prítomné vo všetkých tkanivách. Existuje niekoľko podobných látok, ale pri diagnostike choroby sa zameriavajú na ukazovatele, ako je alanínaminotransferáza, ktorá je uvedená v dekódovaní výsledkov ALT, a aspartátaminotransferáza, označenie v dekódovaní je ACT.

Prvý enzým je prítomný v hepatocytoch, druhý - v tkanivách srdca a pečene. Referenčné hodnoty Alt sú 7–40 IU / L, AcT je 10–30 IU / L. Pri cirhóze sa spravidla hladina týchto látok zvyšuje 1,5-krát. Významná zmena koncentrácie naznačuje hepatitídu.

Gammaglutamyltranspeptidase

Toto je bunkový enzým. Referenčné hodnoty látky sú 10-71 U / l pre mužov a 6-42 U / L pre ženy. Zvýšenie koncentrácie enzýmu naznačuje intoxikáciu vnútorného orgánu.

Je dôležité vyhodnotiť nielen hladinu tejto látky, ale aj koncentráciu cholesterolu v krvi a bilirubínu. Zvýšenie všetkých týchto ukazovateľov naznačuje rôzne choroby tohto vnútorného orgánu

bielkovina

Sú to proteíny, ktoré produkuje pečeň. Referenčné hodnoty - 35 - 50 g / l. Zvýšenie koncentrácie látok naznačuje, že práca tohto vnútorného orgánu.

K dysfunkcii dochádza z niekoľkých dôvodov.

Jednou z nich je cirhóza, preto sa pri diagnostike patológie venuje pozornosť aj koncentrácii albumínu

Gama globulíny

Sú komplexom imunoglobulínov. Norma týchto látok je v rozmedzí 12 - 22%. Zvýšenie koncentrácie látok naznačuje veľa patológií vnútorného orgánu.

Čas tvorby protrombínovej zrazeniny

Toto je doba, počas ktorej sa tvorí krvná zrazenina protrombínu. Tento indikátor označuje stav kolapsu systému..

Pri cirhóze dochádza k porušeniu produkcie hepatocytov, ktoré produkujú bunky zodpovedné za zrážanie krvi. Z tohto dôvodu naznačuje zmena trombózneho času patológiu orgánov..

Srvátkové železo

Referenčné hodnoty tejto látky v krvi sú 11-28 μmol / l pre ženy a 66-26 μmol / l. Zmena koncentrácie železa v sére naznačuje ochorenie spôsobené genetickou predispozíciou.

Ostatné ukazovatele

Pri určovaní diagnózy sa lekári riadia ďalšími ukazovateľmi:

Pri takejto patológii je dôležitý pomer mužských a ženských hormónov. Pri ochoreniach pečene sa množstvo testosterónu v krvi znižuje a hladina estrogénu sa zvyšuje

Iba tento ukazovateľ však nemožno považovať za hlavný výskum diagnostiky. Lekár často zisťuje hladinu hormónov, aby určil príčinu choroby..
Hladina inzulínu. Patológia je nepriamo naznačená zvýšením koncentrácie tejto látky v krvi.
Močovina. Táto látka sa syntetizuje v pečeni. Pri cirhóze dochádza k poklesu koncentrácie močoviny v krvi na hladinu 2,5 mmol / l a nižšiu.
Cholesterol. Pri chorobe sa hladina tejto látky znižuje.

Čo je bilirubín: norma a odchýlka

Čo je bilirubín?

Bilirubín je žlčový pigment, ktorý je jedným z medziproduktov rozpadu hemoglobínu. Molekulová hmotnosť bilirubínu je 584,68. Bilirubín je nerozpustný vo vode, v čistej forme sú hnedé kryštály. V ľudskom tele je bilirubín prítomný v dvoch formách - priamy (viazaný) a nepriamy (voľný). Z nich asi 96% bilirubínu v ľudskej krvi predstavuje nepriamy bilirubín, ktorý tvorí komplexy s albumínom. A 4% bilirubínu v ľudskej krvi je priamy bilirubín, ktorý je spojený s rôznymi polárnymi molekulami. Priamy bilirubín je rozpustný vo vode. Celkový bilirubín sa zisťuje priamym a nepriamym súčtom, v čistej forme celkový bilirubín neexistuje.

Metabolizmus Bilirubínu

Poškodené a staré červené krvinky sa ničia makrofágmi v retikuloendoteliálnom systéme sleziny alebo v kostnej dreni alebo v pečeni. Po deštrukcii sa hemoglobín uvoľňuje z červených krviniek, ktoré sa rozkladajú na molekulu hemu a globinové reťazce. Pod vplyvom enzýmov sa heme premení na voľný (nepriamy) bilirubín. Pri kontakte s krvnými proteínmi sa transportuje do pečene. Nepriamy bilirubín je pre telo veľmi toxický, takže sa v pečeni viaže na kyselinu glukurónovú a vytvára sa priamy (viazaný) bilirubín. Priamy bilirubín je rozpustný vo vode a vylučuje sa žlčou. Potom spolu so žlčou vstupuje do tenkého čreva, kde sa z nej oddeľuje kyselina glukurónová a redukuje sa na urobilinogén. Časť vytvoreného urobilinogénu prechádza cez portálnu žilu do pečene a časť vedie do hrubého čreva, kde sa mení na stercobilinogén. Časť stercobilinogénu sa oxiduje v čreve na stercobilín, ktorý sa vylučuje stolicou a dodáva stolici charakteristickú hnedú farbu. Malá časť stercobilinogénu sa vstrebáva do krvného obehu a vylučuje sa močom.

Obsah bilirubínu

Na stanovenie hladiny bilirubínu sa vykonáva biochemický krvný test (krvný test na bilirubín). Odporúča sa urobiť krvný test ráno a na lačný žalúdok (to znamená, že nič nebudete jesť pred vykonaním krvného testu na bilirubín po dobu približne 8 hodín). Krv sa odoberie z žily na analýzu..

Norma celkového bilirubínu (priamych a nepriamych frakcií) obsiahnutého v krvnom sére je od 8,5 do 20,5 μmol / L. Nepriama rýchlosť bilirubínu v krvnom sére nie je vyššia ako 17,1 μmol / l. Norma priameho bilirubínu je až 4,3 μmol / l.

Zvýšený Bilirubín

Zvýšený obsah bilirubínu v krvi sa nazýva hyperbilirubinémia. Tento stav nastáva, keď je narušená prirodzená funkcia pečene, je spomalený odtok žlče alebo je zničený erytrocyt. Funkcia pečene môže byť narušená pri ochoreniach, ako je hepatitída, cirhóza a zhubný nádor pečene. Výtok žlče je narušený žlčníkovou chorobou, nádormi hlavy pankreasu, Gilbertovým syndrómom. Červené krvinky sa ničia hemolytickou anémiou.

U vyššie uvedených chorôb dochádza k zníženiu intenzity farbenia stolice. Močové hmoty v tomto prípade môžu byť takmer biele. V tomto prípade moč stmavne, niekedy hnedne.

Nízky obsah bilirubínu

Znížený obsah bilirubínu je zriedkavý. Môže byť u pacientov s ischemickou chorobou srdca. Nízka hladina bilirubínu môže byť tiež spojená s porušením pravidiel pri biochemickej analýze.

Mrazivý reštart: ako sa vyhnúť nedostatku zimného vitamínu bez ovplyvnenia rozpočtu

Imunitné systémy tela vysychajú príchodom prechladnutia. Dôvodom je skutočnosť, že zásoby letných vitamínov.

Diagnóza cirhózy pečene zahŕňa komplexné vyšetrenie funkcie pečene: všeobecný krvný test, biochemické, imunologické krvné testy, stanovenie markerov vírusovej infekcie, hardvérové ​​diagnostické metódy. Čo je cirhóza pečene? Toto je ochorenie dystrofickej povahy, ktoré vedie k smrti pečeňových buniek. V dôsledku štrukturálnych zmien v pečeňovom tkanive dochádza k hlbokému porušeniu jeho funkcií. Bez diagnózy a adekvátnej liečby môže byť cirhóza pečene fatálna.

Stanovenie závažnosti krvou

Rozdelenie výsledkov štúdie biologickej tekutiny umožňuje lekárovi zistiť závažnosť patológie. Na tento účel sú lekárski odborníci overovaní klasifikáciou Child-Pugh:

Hodnota (v bodoch)Koncentrácia BilirubínuObsah albumínuMedzinárodný normalizovaný pomerHromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutinePečeňová forma encefalopatie
1Až 34Od 35Až 1,7--
2Variabilita 34-5130-351,7-2,3Je možné kompenzovať a spomaliť chorobu1-2
3Od 51Do 30Od 2,3Terapia neprináša dobré výsledky.3-4

Počas dešifrovania vypočíta lekár na základe klasifikácie počet bodov pre pacienta, aby ste mohli určiť závažnosť ochorenia. Ak je výsledok podľa tabuľky 5 až 6 bodov, potom hovoria o kompenzovanej forme cirhózy, je predpísané vhodné ošetrenie. Ak sú dodržané všetky odporúčania lekára, pečeňové indexy začnú klesať a cirhotické procesy sa spomalia.

Ak je výsledok 10 - 15 bodov, diagnóza je „dekompenzovaná forma cirhózy“. Liečba liekmi zvyčajne vedie iba k slabému výsledku, pretože liečba sa začína neskoro. Pacient má najčastejšie už mnoho komplikácií a porúch z iných orgánov, čo zhoršuje klinický obraz. Prognóza je v tomto prípade nepriaznivá, dĺžka života pacientov je do 3 - 4 rokov.

Včasné vykonanie laboratórnych testov vám teda umožňuje určiť samotnú patológiu a zvoliť si primeranú terapeutickú stratégiu.

Krvný test na hladinu bilirubínu je povinný krvný test na cirhózu pečene, ktorý je jedným z kľúčových bodov na diagnostikovanie a pochopenie príčiny choroby..

Tento ukazovateľ funkcie pečene je veľmi dôležitý, pretože hladina bilirubínu môže hovoriť o stupni poškodenia pečene, stave tela a štádiu cirhózy. Hodnotenie 1 bodu sa poskytuje, ak je koncentrácia celkového bilirubínu do 34 mmoll, 2 body - na úrovni 34 - 51 mmoll a 3 body - na úrovni bilirubínu nad 51 mmoll.

Hodnotenie 1 bodu sa poskytuje, ak je koncentrácia celkového bilirubínu do 34 mmoll, 2 body - na úrovni 34 - 51 mmoll a 3 body - na úrovni bilirubínu nad 51 mmoll..

Spolu s krvným bilirubínom indikátory ochorenia pečene, ako napríklad:

 • prítomnosť alebo neprítomnosť ascitu;
 • etapa encefalopatie;
 • koncentrácia albumínu;
 • protrombínový index.

Tieto kritériá celkového skóre môžu určovať závažnosť cirhózy.

O tejto chorobe

Ochorenie, pri ktorom dochádza k zmene tkaniva pečene, čo vedie v čase k zlyhaniu pečene, zvýšenému tlaku v prítokoch portálnej žily a samo osebe, sa nazýva cirhóza. Ide o chronické ochorenie, ktoré postupom času progreduje..

Príčiny cirhózy sú rôzne, hlavne:

 • alkoholizmus;
 • vírusová hepatitída;
 • kamene žlčníka;
 • otrava toxickými látkami;
 • infekcia hlístami;
 • autoimunitné ochorenia.

Príznaky choroby sú nasledujúce:

 • človek sa cíti slabý, unavený rýchlo;
 • poruchy spánku;
 • dochádza k chudnutiu;
 • zmeny farby moču;
 • vzhľad svrbenia v koži;
 • trávenie je narušené;
 • osoba sa stáva podráždenou, letargickou a ľahko vzrušujúcou;
 • môže dôjsť k zvýšeniu teploty.

V neskorších štádiách choroby sclera kože a očí zožltne, objaví sa bolesť v pečeni, osoba sa cíti chorá a zvracia.

Diagnóza cirhózy pečene je založená na nasledujúcom: ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva, tkanivová biopsia sa vykonáva, krvné testy na cirhózu pečene.

Všeobecné informácie o cirhóze

Cirhóza je ochorenie postupujúce v priebehu času, ktoré vedie k zlyhaniu orgánov a je vyvolané zmenou normálnych tkanív na vláknité šnúry. Príčiny vývoja sú spravidla: alkoholizmus, hepatitída, infekcia červami, intoxikácia, cholelitiáza..

Medzi hlavné symptomatické prejavy patria:

 • slabosť a únava;
 • strata váhy
 • poruchy spánku;
 • odfarbenie moču;
 • svrbenie povrchu pokožky;
 • podráždenosť, letargia;
 • zažívacie ťažkosti a hypertermia.

V pokročilých štádiách sa vyvíja žltnutie epidermy a očných proteínov.

Diagnóza je založená na ultrazvuku, biopsii a biochémii krvi..

Hladina Bilirubínu - normálna a odchýlka

Koncentrácia bilirubínu v krvi závisí od stupňa poškodenia. S kompenzovanou patológiou a remisiou ukazovatele takmer zodpovedajú norme, ale so neutralizáciou významného podielu buniek významne rastú. Pri laboratórnej diagnostike sa určujú rôzne frakcie (odhadované v mikromol / l):

 • Všeobecne sa pohybuje medzi 8-20.
 • Konjugovaný (viazaný), zvyšuje sa s vývojom žltačky, norma je 0-7,8.
 • Bez konjugácie (bez) je zvýšenie sprevádzané poruchami pečene a nadmerným rozkladom červených krviniek. Platí do 19.

Zvýšenie počtu nekrotických procesov vedie k tomu, že väčšina buniek odumiera a nie všetky pigmenty sú rozdelené.

Ak sa v pečeni vytvára spojivové tkanivo, s postupným vývojom uzlín sa bez toxický pigment nepremení na viazaný pigment. Zhromažďuje sa veľa, čo vedie k žltej koži, tmavému moču. Posledný uvedený je spôsobený skutočnosťou, že značná časť látky je filtrovaná obličkami..

Biochémia a smrť hepatocytov

Biochemický skríning cirhóznych procesov je v porovnaní s OAC informatívnejší. S presnosťou 95% pomáha potvrdiť alebo vyvrátiť predbežnú diagnózu lekára, určiť stupeň poškodenia žľazy.

Krv sa odoberá z žily, je potrebné ju venovať ráno, na lačný žalúdok. Analýza sa vykonáva na príkaz lekára na verejnej klinike alebo v súkromnom laboratóriu za poplatok. Cena minimálneho biochemického profilu je do 3500 a cena rozšíreného je okolo 5500 rubľov.

Pri cirhóze pečene sa určujú nasledujúce ukazovatele - hladina bilirubínu, GGT, alkalická fosfatáza, albumín, globulíny, protrombínový index, močovina, celkový cholesterol, pečeňové enzýmy atď. Hodnota sa pripisuje zmenám v koncentrácii bilirubínu, proteínových látok a ukazovateľov pečene.

bilirubín

Dominantný ukazovateľ, ktorý označuje funkčnosť orgánu. Bilirubín sa zvyšuje s cirhózou, čo naznačuje zápalovú reakciu v žľaze a žlčovodoch. Existuje priama a nepriama frakcia látky, ako aj celkový bilirubín - je to súčet dvoch frakcií.

Norma žlčového pigmentu:

 1. Súčet týchto dvoch frakcií je 8,5 - 20 umol / l.
 2. Priama frakcia - do 4,3 μmol / l.
 3. Nepriama frakcia - do 17,1 μmol / l.

Bilirubín sa v ľudskom tele vytvára po zničení červených krviniek a proteínu obsahujúceho železo a pečeň je zodpovedná za proces rozkladu..

Voľná ​​frakcia vstupuje do krvného riečišťa osoby, ale nie je tam dlho, pretože sa čoskoro objavuje kvôli svojej toxicite v pečeni, kde je neutralizovaná. Keď je pečeň plne funkčná, prakticky neexistuje žiadny voľný bilirubín v krvi a stopové množstvo, ktoré je prítomné, nemá nepriaznivý vplyv na.

Na pozadí cirhózy v krvi sa určuje nepriamy bilirubín, normálne by nemal byť prítomný v obehovom systéme alebo by mal byť prítomný iba v skromných koncentráciách..

Enzýmy špecifického a nešpecifického typu

Pri cirhóze pečene sa zvyšuje aktivita pečeňových enzýmov špecifického a nešpecifického typu.

Ak sa však u ostatných ochorení vyvinie zvýšenie druhého druhu, potom sa prvý výskyt zvyšuje len s poškodením parenchymálnych tkanív..

Nešpecifické enzýmy zahŕňajú:

 • ALS - číslica normálnej hodnoty - 40 IU.
 • AST - do 40 IU.
 • GGT - pre ženy 36 IU na liter a mužov do 61 rokov.
 • Alkalická fosfatáza - do 140 IU na liter.

Pečeňové transaminázy - AST a ALT sa priamo a aktívne podieľajú na syntéze aminokyselín. Tvoria sa na bunkovej úrovni, preto sú v krvi ľudí obsiahnuté iba v stopových množstvách.

Pri cirhóze žľazy sa pečeňové bunky ničia, transaminázy sa aktívne uvoľňujú, vstupujú do obehového systému, sú stanovené biochemickým výskumom.

GGT je ďalší enzým, ktorý sa vyžaduje pre normálny metabolizmus aminokyselín v tele. Hromadí sa v tkanivách pankreasu, pečene a obličiek. S deštrukciou hepatocytov sa niekoľkokrát zvyšuje.

Alkalická fosfatáza má funkciu - látka oddeľuje fosfáty od molekúl. ALP sa hromadí v pečeňových bunkách a na pozadí cirhózy, sprevádzané narušením integrity bunkových štruktúr, sa objavuje v krvnom riečisku. Indikátor sa niekoľkokrát zvyšuje.

Argináza, nukleotidáza - špecifické pečeňové enzýmy, ktoré sa určujú pomocou biochemických štúdií. Pri dekódovaní lekár upozorňuje na ich zvýšenie, závažnosť odchýlky od normy je spôsobená stupňom choroby.

Koncentrácia proteínu

Je detekovaná nízka hodnota. Postihnutý orgán sa nemôže úplne zúčastniť metabolizmu.

Miesto vzniku albumínu - parenchymálneho tkaniva.

Keď pečeň nezvláda produkciu proteínu, zistí sa pokles.

Norma pre dospelých sa pohybuje od 40 do 50 g / l. Pri cirhóze sa deteguje nielen hladina albumínu, ale aj koncentrácia celkového proteínu - 65 - 85 g / l..

Dodatočné ukazovatele

Cirhóza je sprevádzaná nielen poškodením pečene, ale aj narušením fungovania vnútorných orgánov a systémov, pretože žľaza sa nezaoberá jej funkciami.

Okrem uvedených testov na cirhózu majú lekári záujem aj o ďalšie ukazovatele:

 1. Testosterón (nízky) a estrogén (vysoký).
 2. Inzulín (rastúci).
 3. Močovina - začína klesať v počiatočných štádiách cirhózy na 2,5 mmol / l a ešte menej.
 4. Haptoglobín - pestovanie.
 5. Nízky cholesterol.

Prehľad liekov

Pri vývoji liečebného režimu sa berie do úvahy nielen koncentrácia žlčového pigmentu v krvi, ale aj jeho ďalšie zložky - albumín, alkalická fosfatáza, alanínaminotransferáza atď. Ak je zvýšenie hladiny toxínov spojené s cirhóznymi zmenami v pečeni, vykonáva sa symptomatická terapia. Zameriava sa na inaktiváciu žlčových látok a ich vylučovanie z tela močom.

Hepatoprotektory

Hepatoprotektory sú lieky, ktoré majú priaznivý vplyv na fungovanie pečene a chránia jej bunky pred vystavením toxickým látkam. Na obnovenie zdravia organizmu sa predpisujú tieto typy liekov:

 • homeopatické lieky;
 • Výživové doplnky;
 • fosfolipidov;
 • deriváty aminokyselín;
 • bylinné doplnky.

Nedodržanie diéty a závislostí znižuje účinnosť liečby drogami.

Zložky, ktoré sú obsiahnuté v hepatoprotektoroch, sa podieľajú na produkcii proteínov a fosfolipidov. Zrýchlenie biochemických reakcií prispieva k regenerácii hepatocytov ak obnoveniu detoxikačnej funkcie pečene. Medzi najúčinnejšie hepatoprotektory patria:

Pri ťažkej intoxikácii tela sú hepatoprotektory predpísané ako intravenózne injekcie. Na rozdiel od tabliet sa roztoky rýchlo absorbujú do tkanív a nevytvárajú nadmerné zaťaženie tráviacej žľazy..

žlčopudne

Prípravky Cholagogue stimulujú tvorbu žlče a urýchľujú jej vylučovanie do dvanástnika 12. Sú zahrnuté v liečebnom režime pre patológie pečene a žlčníka. Lieky zabraňujú stagnácii žlče v pečeňových tubuloch, čím sa čiastočne obnovia funkcie tráviacej žľazy. Najlepšie choleretické lieky zahŕňajú:

Zlepšenie odtoku žlče prispieva k rýchlej inaktivácii bilirubínu hepatocytmi. Včasné užívanie liekov vedie k zníženiu hladiny žlčového pigmentu v krvi a v dôsledku toho k zmierneniu príznakov choroby..

antioxidanty

Antioxidanty - látky, ktoré odstraňujú voľné radikály a tým spomaľujú oxidačné procesy v tele. Princíp účinku liečiv je založený na ukončení reakčných reťazcov, počas ktorých sa tvoria voľné radikály a produkty rozkladu. Cirhózna pečeň nie je schopná inaktivovať toxíny, takže prenikajú krvou do tkanív a orgánov. Antioxidanty čiastočne preberajú funkciu zažívacieho traktu, vďaka čomu klesá miera nekrotizácie hepatocytov.

Na zníženie koncentrácie toxických látok v tele sa zvyčajne používajú:

Antioxidanty - látky, ktoré chránia bunky pečene a celého tela pred toxickými účinkami bilirubínu a produktov rozpadu.

Okrem liekov sa odporúča, aby sa do stravy pridávali potraviny bohaté na antioxidanty. Patria sem ríbezle, paprika, naklíčená pšenica, sušené marhule, špenát, ľanový olej atď..

Bilirubín na cirhózu

Pri cirhóze umožňujú údaje z biochemickej analýzy posúdiť stav pacienta a štádium patológie. Jeden z najdôležitejších ukazovateľov sa považuje za bilirubín - enzým, ktorý s narastajúcou chorobou ovplyvňuje žltkastú farbu kože..

Všeobecné informácie o cirhóze

Cirhóza je ochorenie postupujúce v priebehu času, ktoré vedie k zlyhaniu orgánov a je vyvolané zmenou normálnych tkanív na vláknité šnúry. Príčiny vývoja sú spravidla: alkoholizmus, hepatitída, infekcia červami, intoxikácia, cholelitiáza..

Medzi hlavné symptomatické prejavy patria:

 • slabosť a únava;
 • strata váhy
 • poruchy spánku;
 • odfarbenie moču;
 • svrbenie povrchu pokožky;
 • podráždenosť, letargia;
 • zažívacie ťažkosti a hypertermia.

V pokročilých štádiách sa vyvíja žltnutie epidermy a očných proteínov.

Diagnóza je založená na ultrazvuku, biopsii a biochémii krvi..

Význam biochemickej analýzy v diagnostike cirhózy

Základnou diagnózou na určenie stupňa patológie je biochémia krvi. Pri významných zmenách ukazovateľov tejto analýzy je možné predpokladať vážne poruchy funkcie pečene. Ovplyvňujú aj ďalšiu predpoveď vývoja choroby..

Bilirubín môže pri dlhodobej expozícii koncentráciám prekračujúcim normu spôsobiť nielen žltnutie. Je to toxín a vysoké dávky môžu negatívne ovplyvniť centrálny nervový systém. Toto je jedno z pravdepodobných vysvetlení vzniku hepatálnej encefalopatie, preto včasná diagnostika hrá dôležitú úlohu pri liečbe patológie..

Čo je bilirubín a jeho dôležitosť v činnosti pečene a tela

Bilirubín je pigmentová látka, jedna zo zložiek žlče. Tvorí sa počas rozpadu hemoglobínu a myoglobínu..

Ak sa jeho koncentrácia zvýši, naznačuje to poruchu fungovania pečene, pretože za jej rozklad na netoxické zložky je zodpovedný. Vysoká hladina pigmentu často znamená porušenie priechodnosti žlčovodov alebo rozpad veľkého počtu červených krviniek..

Látka je dosť toxická, so zvýšeným počtom sa vyskytujú poruchy redoxných reakcií, ktoré negatívne ovplyvňujú iné orgány..

Hladina Bilirubínu - normálna a odchýlka

Koncentrácia bilirubínu v krvi závisí od stupňa poškodenia. S kompenzovanou patológiou a remisiou ukazovatele takmer zodpovedajú norme, ale so neutralizáciou významného podielu buniek významne rastú. Pri laboratórnej diagnostike sa určujú rôzne frakcie (odhadované v mikromol / l):

 • Všeobecne sa pohybuje medzi 8-20.
 • Konjugovaný (viazaný), zvyšuje sa s vývojom žltačky, norma je 0-7,8.
 • Bez konjugácie (bez) je zvýšenie sprevádzané poruchami pečene a nadmerným rozkladom červených krviniek. Platí do 19.

Zvýšenie počtu nekrotických procesov vedie k tomu, že väčšina buniek odumiera a nie všetky pigmenty sú rozdelené.

Je dôležité to vedieť! Bilirubín s cirhózou je niekedy vyšší ako v prípade zdravých ľudí.

Ak sa v pečeni vytvára spojivové tkanivo, s postupným vývojom uzlín sa bez toxický pigment nepremení na viazaný pigment. Zhromažďuje sa veľa, čo vedie k žltej koži, tmavému moču. Posledný uvedený je spôsobený skutočnosťou, že značná časť látky je filtrovaná obličkami..

Aký indikátor bilirubínu hovorí o cirhóze

Rast oboch frakcií je indikáciou pre diagnózu, aby sa vylúčila patológia. To neznamená, aká je hladina bilirubínu pri cirhóze. Zvýšená koncentrácia jasne nenaznačuje prítomnosť choroby, existujú aj ďalšie stavy, ktoré vedú k zvýšeniu množstva pigmentu, napríklad anémia, vírusová hepatitída, Gilbertov syndróm, dedičné rysy, poruchy pankreasu..

Na diagnostikovanie choroby a jej závažnosti sa používa veľa štúdií. Tento stav sa odhaduje klasifikáciou podľa Childa-Pugha. Stanoví sa súbor parametrov: koncentrácia bilirubínu a albumínu, ascites, encefalopatia a INR.

V závislosti od stupňa porušenia sa každému parametru priradí skóre 0 až 3. Vypočítajú sa všeobecné ukazovatele a vykoná sa diagnóza:

 • Hodnoty 5-6 zodpovedajú kompenzovanej cirhóze, ktorá môže ísť o remisiu.
 • Pri 10-15 sa diagnostikuje dekompenzovaná forma, ktorá sa dá ťažko odstrániť a má veľmi vysokú úmrtnosť..

Dôsledok zvýšenia

Ak sa hladiny cirhózy bilirubínu zvýšia, vedie to k vážnym následkom. Rozpúšťa sa v tuku, ľahko presakuje cez bunkové membrány, má negatívny vplyv na rýchlosť tvorby bielkovín a vedie k poškodeniu mozgu. Vyvíjajú sa tieto patológie:

 • zrýchlenie bunkovej smrti, zjazvenie tkanív;
 • porušenie funkcie tela;
 • patológia videnia;
 • rozvoj hyperbilirubinémie, encefalopatia.

Metódy korekcie stavu

Zníženie hladiny bilirubínu s cirhózou je možné len pri správnej liečbe tohto ochorenia. Na obnovenie indexov pigmentov sa používajú lekárske metódy a fyzioterapia. Upravuje sa aj výživa, zakazuje korenené jedlá, údené mäso, konzervy, nápoje sýtené oxidom uhličitým.

Na zlepšenie funkcie pečene sa vykonávajú tieto typy opatrení:

 • Nútená diuréza. Zavádzanie pigmentových spojív.
 • Prípravky kyseliny ursodeoxycholovej. Vzťahujú sa na hepatoprotektory, znižujú hladinu lipidov v tele a bránia tvorbe kameňa, pomáhajú posilňovať bunkové membrány.
 • Lieky viažuce Bilirubín na cirhózu. Premena na frakciu rozpustnú vo vode..

Rehabilitácia na cirhózu trvá niekoľko mesiacov, počas tohto obdobia sa pacient podrobuje množstvu fyzioterapie (UHF, elektroforéza, cvičenie).

Prevencia zvýšenej hladiny pečeňových enzýmov sa považuje za liečbu patológií orgánov a za stravu, ktorá prispieva k jej lepšiemu fungovaniu. Liečebné a rehabilitačné obdobie v lekárskom zariadení sa používa iba v prípade, že je vysoká a ohrozuje zdravie.

Krvný obraz na cirhózu je hlavným spôsobom diagnostikovania choroby; pomocou tejto techniky je možné nielen identifikovať cirrhotické procesy pri absencii vonkajších príznakov, ale tiež vykonať primeranú liečbu v závislosti od stavu pacienta.

Aké laboratórne testy naznačujú patologické procesy v pečeni, obsah priamych a nepriamych frakcií bilirubínu, alkalickej fosfatázy, AST, ALT, GGT atď. S cirhózou rôznych štádií - podrobne sa budeme zaoberať.

Aké analýzy sa vykonávajú?

Cirhóza je vážna choroba a následkom zničenia orgánu vedie k smrti. Medzi hlavné príčiny hepatálnej patológie patrí závislosť od alkoholu, vírusová forma hepatitídy, parazitárne choroby, autoimunitné poruchy, užívanie drog a látok s hepatotoxickými vlastnosťami..

Ak existuje podozrenie, lekár predpíše testy, stanovenie krvného obrazu je dôležité najmä vtedy, keď sa pacient sťažuje na bolesť alebo nepohodlie na pravej strane, zmenu farby stolice, tmavý moč, zvýšenie príčinnej teploty na úroveň subfebrilného stavu.

Krvné testy na cirhózu pečene sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • Biochemický skríning. Je dôležité určiť hodnotu AST, ALT, bilirubínu. Odchyľujú sa od normy aj na pozadí počiatočného štádia cirhóznych procesov.
 • Enzymatický výskum. Pomáha detekovať zápalové reakcie v žľaze..
 • Dodatočné vyšetrenia (fibroscanovanie, ultrazvuk atď.).

Diagnóza cirhózy je založená na kombinácii výsledkov testov a inštrumentálnych diagnostických metód. Je dôležité stanoviť stupeň poškodenia pečene, štádium choroby (počiatočné alebo oneskorené), rozlíšiť typ patológie - primárne biliárne, alkoholické, vírusové atď..

Jabs a cirhóza

Pre akékoľvek sťažnosti pacientov sa vždy odporúča všeobecný klinický krvný test. Takéto testovanie vám umožní potvrdiť alebo vyvrátiť patologický proces. Krv sa odoberá z prstu. Príprava na plot nie je nutná, jediné je, že nemôžete jesť, odovzdajú ho iba na lačný žalúdok. V prípadoch zhoršenej funkcie pečene, ktoré sú spojené s vývojom cirhózy, sa zloženie ľudskej krvi premení.

KLA pomáha určiť hemoglobín. Pri cirhóze hladina klesá. Normálna hodnota pre mužov je od 130 g / l, pre ženy od 120 g / l. Koncentrácia leukocytov rastie, norma pre zdravého človeka je 4-9 * 10⁹ / l.

Pri poškodení pečene sa zvyšuje ESR (rýchlosť sedimentácie erytrocytov). Zvýšenie ESR naznačuje zápalovú reakciu. Normálny výkon závisí od pohlavia. Takže pre ženy je norma 15 mm / h a pre mužov 10 mm / h. V počiatočnom štádiu cirhózy dochádza k zmenám v zložení bielkovín - je zistený pokles obsahu albumínu (bielkovín)..

Všetky tieto ukazovatele, ktoré sa dajú určiť pomocou všeobecného klinického krvného testu, umožňujú podozrenie na cirhózu. Pre podrobnejšiu štúdiu je predpísaná biochémia.

Biochémia a smrť hepatocytov

Biochemický skríning cirhóznych procesov je v porovnaní s OAC informatívnejší. S presnosťou 95% pomáha potvrdiť alebo vyvrátiť predbežnú diagnózu lekára, určiť stupeň poškodenia žľazy.

Krv sa odoberá z žily, je potrebné ju venovať ráno, na lačný žalúdok. Analýza sa vykonáva na príkaz lekára na verejnej klinike alebo v súkromnom laboratóriu za poplatok. Cena minimálneho biochemického profilu je do 3500 a cena rozšíreného je okolo 5500 rubľov.

Pri cirhóze pečene sa určujú nasledujúce ukazovatele - hladina bilirubínu, GGT, alkalická fosfatáza, albumín, globulíny, protrombínový index, močovina, celkový cholesterol, pečeňové enzýmy atď. Hodnota sa pripisuje zmenám v koncentrácii bilirubínu, proteínových látok a ukazovateľov pečene.

bilirubín

Dominantný ukazovateľ, ktorý označuje funkčnosť orgánu. Bilirubín sa zvyšuje s cirhózou, čo naznačuje zápalovú reakciu v žľaze a žlčovodoch. Existuje priama a nepriama frakcia látky, ako aj celkový bilirubín - je to súčet dvoch frakcií.

Norma žlčového pigmentu:

 1. Súčet týchto dvoch frakcií je 8,5 - 20 umol / l.
 2. Priama frakcia - do 4,3 μmol / l.
 3. Nepriama frakcia - do 17,1 μmol / l.

Bilirubín sa v ľudskom tele vytvára po zničení červených krviniek a proteínu obsahujúceho železo a pečeň je zodpovedná za proces rozkladu..

Voľná ​​frakcia vstupuje do krvného riečišťa osoby, ale nie je tam dlho, pretože sa čoskoro objavuje kvôli svojej toxicite v pečeni, kde je neutralizovaná. Keď je pečeň plne funkčná, prakticky neexistuje žiadny voľný bilirubín v krvi a stopové množstvo, ktoré je prítomné, nemá nepriaznivý vplyv na.

Na pozadí cirhózy v krvi sa určuje nepriamy bilirubín, normálne by nemal byť prítomný v obehovom systéme alebo by mal byť prítomný iba v skromných koncentráciách..

Pri narušení pečene sa nezaoberá neutralizáciou voľného bilirubínu, jeho obsah sa zvyšuje. A čím horšie sú funkcie železa, tým vyššie je množstvo v krvi. Takže v pokročilých prípadoch, keď existujú komplikácie (ascites, portálna hypertenzia), potom môže byť bilirubín 400 μmol / l.

Enzýmy špecifického a nešpecifického typu

Pri cirhóze pečene sa zvyšuje aktivita pečeňových enzýmov špecifického a nešpecifického typu.

Ak sa však u ostatných ochorení vyvinie zvýšenie druhého druhu, potom sa prvý výskyt zvyšuje len s poškodením parenchymálnych tkanív..

Nešpecifické enzýmy zahŕňajú:

 • ALS - číslica normálnej hodnoty - 40 IU.
 • AST - do 40 IU.
 • GGT - pre ženy 36 IU na liter a mužov do 61 rokov.
 • Alkalická fosfatáza - do 140 IU na liter.

Pečeňové transaminázy - AST a ALT sa priamo a aktívne podieľajú na syntéze aminokyselín. Tvoria sa na bunkovej úrovni, preto sú v krvi ľudí obsiahnuté iba v stopových množstvách.

Pri cirhóze žľazy sa pečeňové bunky ničia, transaminázy sa aktívne uvoľňujú, vstupujú do obehového systému, sú stanovené biochemickým výskumom.

GGT je ďalší enzým, ktorý sa vyžaduje pre normálny metabolizmus aminokyselín v tele. Hromadí sa v tkanivách pankreasu, pečene a obličiek. S deštrukciou hepatocytov sa niekoľkokrát zvyšuje.

Alkalická fosfatáza má funkciu - látka oddeľuje fosfáty od molekúl. ALP sa hromadí v pečeňových bunkách a na pozadí cirhózy, sprevádzané narušením integrity bunkových štruktúr, sa objavuje v krvnom riečisku. Indikátor sa niekoľkokrát zvyšuje.

Argináza, nukleotidáza - špecifické pečeňové enzýmy, ktoré sa určujú pomocou biochemických štúdií. Pri dekódovaní lekár upozorňuje na ich zvýšenie, závažnosť odchýlky od normy je spôsobená stupňom choroby.

Koncentrácia proteínu

Je detekovaná nízka hodnota. Postihnutý orgán sa nemôže úplne zúčastniť metabolizmu.

Miesto vzniku albumínu - parenchymálneho tkaniva.

Keď pečeň nezvláda produkciu proteínu, zistí sa pokles.

Norma pre dospelých sa pohybuje od 40 do 50 g / l. Pri cirhóze sa deteguje nielen hladina albumínu, ale aj koncentrácia celkového proteínu - 65 - 85 g / l..

Dodatočné ukazovatele

Cirhóza je sprevádzaná nielen poškodením pečene, ale aj narušením fungovania vnútorných orgánov a systémov, pretože žľaza sa nezaoberá jej funkciami.

Okrem uvedených testov na cirhózu majú lekári záujem aj o ďalšie ukazovatele:

 1. Testosterón (nízky) a estrogén (vysoký).
 2. Inzulín (rastúci).
 3. Močovina - začína klesať v počiatočných štádiách cirhózy na 2,5 mmol / l a ešte menej.
 4. Haptoglobín - pestovanie.
 5. Nízky cholesterol.

Na identifikáciu typu cirhóznej lézie sa uskutočňuje štúdia zameraná na identifikáciu protilátok v krvi. Ak existuje podozrenie na autoimunitné zlyhanie, stanovia sa protilátky proti jadrovému typu; na pozadí biliárneho ochorenia sa vykonáva test na prítomnosť antimitochondriálnych protilátok.

Stanovenie závažnosti krvou

Rozdelenie výsledkov štúdie biologickej tekutiny umožňuje lekárovi zistiť závažnosť patológie. Na tento účel sú lekárski odborníci overovaní klasifikáciou Child-Pugh:

Hodnota (v bodoch)Koncentrácia BilirubínuObsah albumínuMedzinárodný normalizovaný pomerHromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutinePečeňová forma encefalopatie
1Až 34Od 35Až 1,7--
2Variabilita 34-5130-351,7-2,3Je možné kompenzovať a spomaliť chorobu1-2
3Od 51Do 30Od 2,3Terapia neprináša dobré výsledky.3-4

Počas dešifrovania vypočíta lekár na základe klasifikácie počet bodov pre pacienta, aby ste mohli určiť závažnosť ochorenia. Ak je výsledok podľa tabuľky 5 až 6 bodov, potom hovoria o kompenzovanej forme cirhózy, je predpísané vhodné ošetrenie. Ak sú dodržané všetky odporúčania lekára, pečeňové indexy začnú klesať a cirhotické procesy sa spomalia.

Ak je výsledok 10 - 15 bodov, diagnóza je „dekompenzovaná forma cirhózy“. Liečba liekmi zvyčajne vedie iba k slabému výsledku, pretože liečba sa začína neskoro. Pacient má najčastejšie už mnoho komplikácií a porúch z iných orgánov, čo zhoršuje klinický obraz. Prognóza je v tomto prípade nepriaznivá, dĺžka života pacientov je do 3 - 4 rokov.

Včasné vykonanie laboratórnych testov vám teda umožňuje určiť samotnú patológiu a zvoliť si primeranú terapeutickú stratégiu.

Krvný test na hladinu bilirubínu je povinný krvný test na cirhózu pečene, ktorý je jedným z kľúčových bodov na diagnostikovanie a pochopenie príčiny choroby..

Tento ukazovateľ funkcie pečene je veľmi dôležitý na určenie, pretože hladina bilirubínu môže hovoriť o stupni poškodenia pečene, stave tela a štádiu cirhózy..

Hodnotenie 1 bodu sa poskytuje, ak je koncentrácia celkového bilirubínu do 34 mmoll, 2 body - na úrovni 34 - 51 mmoll a 3 body - na úrovni bilirubínu nad 51 mmoll..

Spolu s krvným bilirubínom indikátory ochorenia pečene, ako napríklad:

 • prítomnosť alebo neprítomnosť ascitu;
 • etapa encefalopatie;
 • koncentrácia albumínu;
 • protrombínový index.

Tieto kritériá celkového skóre môžu určovať závažnosť cirhózy.

Bilirubín je normálny

Najskôr si pre úplné pochopenie významu analýzy bilirubínu pri cirhóze musíte normálne oboznámiť s jeho metabolizmom..

Bilirubín je žlčový pigment tvorený hemoglobínom a myoglobínom a hemoglobín sa vytvára počas deštrukcie alebo rozkladu červených krviniek. Tento bilirubín sa nazýva neviazaný (zadarmo).

U zdravého človeka je jeho množstvo v krvi 16,5 mmol, čo je 96% z celkového množstva bilirubínu v tele. Vo veľkých množstvách je voľný bilirubín veľmi toxický, presakuje cez bariéry a vstupuje do nervového systému a mozgu, čo spôsobuje encefalopatiu..

Pri nízkych koncentráciách voľný bilirubín nespôsobuje poškodenie, cirkuluje krvou a je transportovaný do pečene kvôli nosičovým proteínom (albumín) na neutralizáciu..

Nenaviazaný bilirubín sa v pečeni viaže na kyselinu (glukuronín) a stáva sa viazaným bilirubínom, ktorý sa veľmi dobre rozpúšťa vo vodnom prostredí a vylučuje sa do stolice (vo forme stercobilínu) a do moču (vo forme stercobilinogénu)..

Tieto látky dávajú zvláštnu hnedo-žltú farbu výkalov a moču. Množstvo viazaného bilirubínu v krvi v zdravom tele nepresahuje 5,0 mmol, čo je 4% z celkového bilirubínu.

Prečo sa bilirubín zvyšuje s cirhózou?

Pri cirhóze sa bilirubín vyznačuje tendenciou zvyšovať sa a zvyšuje sa viazaný aj voľný bilirubín. U pacientov s cirhózou je cyklus premeny voľného toxického na viazaný netoxický bilirubín postihnutý, pretože pečeňové tkanivo nemôže úplne fungovať v dôsledku jeho zápalu a tvorby vláknitých uzlín..

Výsledkom je, že sa v krvi hromadí veľa toxického voľného bilirubínu. To vedie k tomu, že je tam šafranovo žltá farba kože, skléry. Najskôr sa vymaľujú oči, sliznice, potom dlane a chodidlo a potom celá pokožka.

Moč tmavne hnedý („farba piva“), pretože v krvi je veľa viazaného bilirubínu, ktorý je filtrovaný obličkami a stolica je naopak sfarbená (nie úplne).

Táto skutočnosť naznačuje prítomnosť zápalu v pečeňovom tkanive, menovite parenchymálnu žltačku. A na určenie príčin tohto procesu je potrebné určiť ďalšie ukazovatele pečene.

Ak predpokladaná diagnóza znie ako „cirhóza pečene“, potom nestačí jediný krvný test na množstvo bilirubínu, musíte určiť ďalšie laboratórne parametre a použiť inštrumentálne metódy..

So zvýšením množstva bilirubínu sa vyskytuje veľa chorôb:

 • s anémiou spôsobenou hemolýzou; krvná transfúzia je nekompatibilná so skupinou alebo faktorom Rh: množstvo voľného bilirubínu v krvi sa zvyšuje, koncentrácia celkového a naviazaného bilirubínu sa môže mierne zvýšiť alebo v rámci normálnych limitov. Moč je oranžovo - žltej farby, tmavé výkaly;
 • hepatitída vírusovej etiológie: A, B, C, D, E; alkoholová a drogová hepatitída; autoimunitné poškodenie pečene; rakovina pečene; nealkoholické ochorenie pečene. Pri vyššie uvedených léziách pečene stúpa hladina viazaného a celkového bilirubínu v krvi a je neviazaná - môže byť normálna a zvýšená. Farba moču stmavne a stolica nie je úplne sfarbená;
 • obštrukcia žlčových ciest: s ochorením žlčníka, s cholangitídou a cholecystitídou rôznych etiológií, kompresiou nádoru blízkych orgánov, najčastejšie pankreasu, prítomnosťou adhézií v kanáliku. Tieto choroby sa vyznačujú zvýšením množstva celkového bilirubínu, normálnymi hodnotami nenaviazaného bilirubínu a zvýšením množstva naviazaného bilirubínu. Výkaly sú sfarbené a moč je pivo, peny;
 • Gilbertov syndróm: hladina neviazaného bilirubínu stúpa a je charakterizovaný tmavým odtieňom kože a absenciou zmien v moči.

Zvýšená hladina bilirubínu nie je preto vždy príznakom cirhózy. Ak sa zistí hyperbilirubinémia, na presnú diagnózu sú potrebné ďalšie testy a výskumné metódy..

Aké ďalšie testy je potrebné urobiť, ak máte podozrenie na cirhózu?

Okrem koncentrácie bilirubínu je potrebné stanoviť aj ďalšie krvné parametre v prípade cirhózy pečene, pretože vymenovanie kvalitnej liečby si vyžaduje objasnenie príčiny choroby, štádia choroby a súvisiacich chorôb..

Aké testy by sa mali vykonať na vylúčenie alebo potvrdenie diagnózy cirhózy pečene??

Tu je zoznam požadovaných krvných testov na cirhózu:

 • všeobecný podrobný krvný test: hemoglobín, červené krvinky, farebný indikátor, retikulocyty, biele krvinky, lymfocyty, krvné doštičky, rýchlosť sedimentácie erytrocytov;

Zaujímavé! Pri cirhóze pečene je všeobecný krvný test nasledovný: množstvo hemoglobínu, červených krviniek, doštičiek sa znižuje, zvyšuje sa počet leukocytov, rýchlosť sedimentácie erytrocytov sa zvyšuje.

 • chémia krvi: zvyšuje sa aktivita pečeňových enzýmov: alanínaminotransferáza, aspartátaminotransferáza; aktivita gamaglutamyltransferázy (zvýšenie indikuje alkoholovú alebo mastnú alebo toxickú povahu poškodenia pečene); aktivita alkalickej fosfatázy;
 • proteínová koncentrácia a proteinogram (zvýšenie gama globulínov naznačuje autoimunitnú povahu cirhózy, hepatitídy vírusovej etiológie a hladinu sérového albumínu klesá);
 • zvyšuje sa koncentrácia viazaných a voľných frakcií bilirubínu, ako aj celkový bilirubín;
 • obsah glukózy;
 • množstvá draslíka a sodíka;
 • množstvo močoviny, kreatinínu: zvýšenie s komplikáciami cirhózy - hepatorenálny syndróm;
 • ukazovatele času zrážania krvi - koagulogram;
 • imunoglobulíny: zvýšenie hladiny imunoglobulínu A indikuje alkoholové poškodenie pečene, zvýšenie obsahu imunoglobulínu M naznačuje pravdepodobnú primárnu biliárnu cirhózu a vysoké množstvo imunoglobulínu G v krvi naznačuje autoimunitnú povahu choroby;
 • krvný test na vírusové hepatitídové patogény je povinný: na imunitné protilátky proti hepatitíde B, C a D; fragmenty samotných vírusov - DNA vírusu B, RNA vírusu C a D;
 • analýza moču a močového sedimentu;
 • coprogram.
 • koncentrácia železa, feritínu, celková väzbová kapacita železa v krvi (keď sa musí vylúčiť hemochromatóza), cerulloplasmin (s podozrením na Wilson-Konovalovovu chorobu);
 • stanovenie rýchlosti glomerulárnej filtrácie v prípade pravdepodobnej komplikácie cirhózy pečene - hepatorenálny syndróm;
 • koncentrácia alfa-fetoproteínu vyššia ako 500 ng / ml: naznačuje hepatocelulárny karcinóm;
 • stanovenie fenotypu pre nedostatok alfa-1-antitrypsínu;
 • štúdia prítomnosti protilátok: antimitochonodriálne, antinukleárne protilátky - naznačuje autoimunitné poškodenie pečene.

Tieto testy na cirhózu pečene umožnia diagnostikovať ochorenie s najväčšou spoľahlivosťou a zistiť príčinu tohto komplexného ochorenia, ktoré je základom pre správne určenie liečby a prevenciu komplikácií..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vlastnosti suberózneho fibromyómu
Foto - suberózny myóm
Tento typ hormónu závislého nádoru sa tvorí vo svalovej vrstve maternice. Rastie a vyvíja sa zvonka smerom do brušnej dutiny.
Krása je silná sila. Ale aby ste sa stali štandardom príťažlivosti, musíte pracovať na svojom tele. A hoci veľa z vašej postavy je možné napraviť diétou a pravidelným školením, existujú nedostatky, ktoré možno odstrániť iba pomocou plastického chirurga.
Charakteristické príznaky chorôb močovej a pohlavnej sústavy u žienŽenský genitourinárny systém je zraniteľný z dôvodu anatomického umiestnenia.Ochorenia genitourinárneho systému u žien a ich príznaky sa často nezačínajú objavovať okamžite, takže by ste mali byť opatrní o svoje telo a keď sa objavia prvé príznaky choroby, obráťte sa na lekára.