loader

Bisfosfonáty - čo to je? Názvy liečiv

Bisfosfonáty sú kategóriou liekov, ktoré sa všeobecne považujú za účinné riešenie na pozadí vývoja osteoporózy. Používajú sa tiež na prevenciu zlomenín u žien po menopauze a okrem toho aj za iných okolností a chorôb, ktoré sú sprevádzané deštrukciou kostného tkaniva..

Čo sú to bisfosfonáty??

Táto definícia sa uvádza ako generický názov pre skupinu liekov, ktoré znižujú progresívne úbytky kostnej hmoty. Tieto lieky sa používajú na liečbu osteoporózy a iných podobných ochorení..

Účelom účinných zložiek v týchto prípravkoch je znižovať odvápňovanie pacientov trpiacich osteoporózou a krehkých kostí. Sú prirodzene považované za analógy prírodných medzibunkových zložiek kostného tkaniva, ale sú syntetizované synteticky. Stále častejšie sa používajú bisfosfonáty na liečbu osteoporózy.

Je zaujímavé poznamenať, že v dávnej minulosti sa používali v oleji a okrem toho v textilnom priemysle ako detergenty, ako aj v poľnohospodárstve ako hnojivá. V devätnástom storočí sa tieto chemické prvky použili v oblasti strojárstva ako inhibítory koróznych procesov. Vďaka tejto funkcii si získali veľkú popularitu v medicíne. Ale dnes je ich hlavným účelom spomaliť proces úpadku kostného tkaniva v ľudskom tele, a nie korózne poškodenie častí mechanizmov a strojov. Čo to je?

Bisfosfonáty alebo tiež nazývané difosfonáty sú založené na dvoch kyselinách, ktoré tvoria základ všetkých kombinácií fosforu a organických látok. Dajú sa rozdeliť do dvoch tried: dusík (jednoduchý) a dusík. Obe tieto skupiny liekov dokázali svoju účinnosť viac ako raz, vďaka čomu sa v medicíne často používajú.

Názvy bisfosfonátov sa budú posudzovať nižšie..

Použitie pri liečbe

Hlavným farmakologickým účinkom je vytváranie prekážok prirodzenej deštrukcie kostného tkaniva v prítomnosti určitých chorôb. Okrem toho môžu tieto lieky spôsobiť protinádorový a analgetický účinok..

Doteraz sa bisfosfonáty úspešne používajú na liečenie rozsiahleho zoznamu všetkých druhov chorôb vrátane nasledujúcich ochorení:

 • Prítomnosť osteoporózy a nádorov.
 • Prítomnosť metastáz v kostnom tkanive.
 • Hyperkalcémia spolu s deformujúcou sa osteodystrofiou.
 • Myelóm a osteogenéza.
 • Prítomnosť hyperparatyreózy
 • Patológia pri tvorbe kostného tkaniva.

Mechanizmus akcie

Súčasťou komplexu ich vplyvu na ľudské telo je mechanizmus inhibície osteoblastov. Sú to mladé bunky, ktoré s nadmerným rastom významne oslabujú stabilitu kostného tkaniva. Z tohto dôvodu je pri liečbe osteoporózy potrebné inhibovať ich aktívnu tvorbu. Čo to je - bisfosfonáty, teraz je to jasné.

Lieky sa podieľajú na procese syntézy bielkovín a spomaľujú rozklad kostného tkaniva. Výsledkom je, že kosti si zachovávajú pevnosť a pravdepodobnosť zlomenín sa znižuje. V rámci komplexnej liečby je najväčší terapeutický účinok spôsobený bisfosfonátmi na liečenie osteoporózy. Názvy zdravotníckych výrobkov nenaznačujú prítomnosť dusíka v nich. Okrem toho sú schopné uplatňovať anestetický účinok, znižovať nádory, a tým významne zlepšovať stav pacientov. Také liečivá sa používajú aj pri liečení onkológie, pretože sa môžu úspešne vyrovnať s dôsledkami výskytu rakovinových buniek, ktoré inhibujú ich rast..

Názvy liečiv

Jednoduché dusičné bisfosfonáty zahŕňajú liečivo tiludronát. Jeho ďalšie meno je Skelid. Tento liek sa používa na liečbu Pagetovej choroby. Účinnou látkou v tomto lieku je kyselina tiludrónová. Užívajte liek jednu tabletu denne, najmenej pár hodín pred jedlom. Alebo sa môže konzumovať tri hodiny po jedle. „Tiludronát“ je potrebný na pitie veľkého množstva vody. Cena lieku sa pohybuje od 400 do 8 000 rubľov.

etidronat

Toto je ďalší liek z kategórie dusíkatých bisfosfonátov. Je tiež uznávaný pod názvami „Xidiphon“ a „Pleostat“. Aplikujte tento liek na pozadí paraneoplastickej hyperkalcémie. Liečivo je založené na kyseline etidónovej.

Etidronát sa vyrába vo forme tabliet a okrem toho vo forme infúzneho roztoku, ako aj koncentrovanej bázy na samo-prípravu orálnych roztokov. Cena je od štyristo do päťsto rubľov.

klodronát

Bisfosfonát dusíka, ktorý je tiež známy pod názvami „Bonefos“ a „Lodronate“. Tento liek je založený na kyseline klodrónovej. Predložený nástroj je schopný spomaliť resorpciu, to znamená proces resorpcie kostného tkaniva. Tento liek ovplyvňuje osteoklasty, čo sú viacjadrové bunky, ktoré zase absorbujú minerály z kostného tkaniva. Klodronát sa uvoľňuje vo forme kapsúl a tiež vo forme roztokov. Roztoky sa používajú na orálne použitie. Jeho cena sa pohybuje od jedného do jedného a pol tisíc rubľov. Názvy bisfosfonátov sú predmetom mnohých.

zoledronát

Pôsobí ako liek obsahujúci dusík na báze kyseliny zoledrónovej. Tento liek inhibuje a spomaľuje resorpciu kostí. Používa sa na osteoporózu vrátane metastáz na pozadí mnohopočetného myelómu. Uvoľnite liek vo forme kapsúl alebo roztokov. Cena tejto drogy je okolo päťsto rubľov.

"Ibandronat"

Toto je ďalší bisfosfonát obsahujúci dusík, s osteoporózou sa často predpisuje. Droga je založená na kyseline ibandrónovej. Používa sa na zníženie rizika zlomenín kostí. Cena tohto lieku závisí od jeho výrobcu a pohybuje sa od jedného do štyroch tisíc rubľov.

"Forosa"

Pôsobí tiež ako liek obsahujúci dusík, ktorý je dostupný pod názvami „Londromax“ a „Alendronát“. Tento liek je schopný potlačiť procesy ničenia tkanív v kostiach. "Forosa" môže preniknúť hlboko do oblasti resorpcie, čo tento proces brzdí. V prípade osteoporózy sa jedna tableta používa raz za sedem dní. Produkt umyte čistou vodou a veľkým množstvom. Jeho cena sa pohybuje od tristo do tisíc rubľov.

Ako užívať bisfosfonáty pri liečbe osteoporózy?

Drogy, bez ohľadu na ich názov a zloženie, majú v tráviacom trakte mimoriadne ťažkú ​​stráviteľnosť, preto sa musia užívať striktne na lačný žalúdok.

Akékoľvek odrody týchto zdravotníckych pomôcok musia byť umyté dostatočným množstvom bežnej vody. Použitie minerálnej vody, štiav, mlieka a iných nápojov môže oslabiť prospešné vlastnosti vyššie uvedených liekov.

Po užití liekov založených na bisfosfonátoch je zakázané ľahnúť si v horizontálnej polohe na desať až pätnásť minút, pretože to môže narúšať rýchly postup lieku cez pažerák. Pomalý pohyb liečiva môže časom spôsobiť mikroskopické vredy.

Malo by sa poznamenať, že na zvýšenie účinku bisfosfonátov sa odporúča užívať vápnik a vitamíny skupiny D. Použitie týchto pomocných látok by sa malo vykonať dve až tri hodiny po užití bisfosfonátov..

Liečba postmenopauzálnej osteoporózy v dôsledku týchto látok sa stáva veľmi účinnou.

Možné komplikácie

Deštrukcia kostného tkaniva môže byť významne spomalená, na ktorú sa používajú bisfosfonáty. Názvy týchto liekov však často nedávajú predstavu o ich vplyve na telo, takže ich použitie sa musí nevyhnutne dohodnúť s ošetrujúcim lekárom. Liečba osteoporózy je proces, ktorý môže trvať roky. V tomto ohľade takmer všetky typy bisfosfonátov spôsobujú vážne komplikácie v dôsledku dlhodobého používania.

Najčastejšie sa môžu pozorovať nasledujúce vedľajšie účinky:

 • nevoľnosť.
 • Svalová slabosť a bolesť.
 • Výskyt horúčky.
 • Zrakové postihnutie.
 • Výskyt erózie v pažeráku.
 • Kožná vyrážka.
 • Výskyt erytému a dysfágie.
 • Epigastrická zápcha a bolesť, ako aj hnačka.
 • Výskyt fibrilácie predsiení.
 • Blokovanie procesov regenerácie kostného tkaniva v dôsledku prítomnosti rakovinových nádorov.
 • Výskyt osteonekrózy čeľuste.
 • Hypokalcémia spolu s toxickým poškodením obličiek.

Takýto pôsobivý zoznam vedľajších účinkov si vyžaduje prísne dodržiavanie lekárskych predpisov. Je tiež mimoriadne dôležité nenarušiť poradie užívania drog a ich dávkovania. Malo by sa preto pamätať na to, že takmer všetky typy bisfosfonátov môžu v dôsledku dlhodobého používania spôsobiť veľké komplikácie. V prípade výskytu vedľajších účinkov by ste mali okamžite vyhľadať pomoc svojho lekára, pretože akákoľvek samoliečba môže viesť k najzávažnejším následkom..

Názvy liečiv bisfosfonátu vápenatého sú teraz dobre známe.

kontraindikácie

Lieky určené na liečbu osteoporózy sú veľmi silné lieky, ktoré patria do kategórie liekov so širokými účinkami na organizmus. Bez ohľadu na svoje meno by sa bisfosfonáty mali konzumovať iba pod pravidelným lekárskym dohľadom. Vo vzťahu k týmto liekom sa spravidla uvádzajú tieto kontraindikácie:

 • Choroby tráviaceho ústrojenstva, ktoré sú vo fáze exacerbácie.
 • Tehotenstvo a laktácia.
 • Vek pacientov do osemnástich rokov.
 • Prítomnosť chronického zlyhania obličiek.

V niektorých situáciách je použitie bisfosfonátov predpísané tiež opatrne a pod osobitným dohľadom odborníkov:

 • zápal žalúdka.
 • Prítomnosť syndrómu duodenitídy.
 • Žalúdočný vred a dysfágia.
 • Prítomnosť zúženia alebo achalázie pažeráka.
 • Hypokalciémia, ako aj nedostatok vitamínov skupiny D.

konečne

Na liečenie osteoporózy sa bisfosfonáty už dlhšiu dobu používajú. Pravidelne sa syntetizuje veľké množstvo nových liečiv a účinnosť liečby sa iba zvyšuje. V lekárňach sa objavuje čoraz viac nových produktov, ale napriek tomu je pre mnohých pacientov používanie týchto liekov stále vážnym nebezpečenstvom. Pacienti by mali pochopiť, že samoliečba je mimoriadne nebezpečná, preto by ste sa mali najskôr poradiť so svojím lekárom. Musíte tiež vziať do úvahy, že osteoporózu nemožno liečiť. Ale prostredníctvom nich existuje príležitosť na zvýšenie pohodlia života, na zmiernenie stavu pacienta.

Preskúmali sme, čo to je - bisfosfonáty.

Biofosfáty: návod na použitie

Postupom času sa telo každej osoby opotrebuje, čo ovplyvňuje nielen vnútorné orgány, ale aj kosti - stávajú sa krehkejší a krehkejší. Táto patológia sa môže niekoľkokrát zvýšiť, ak osoba trpí určitými chorobami..

Na zlepšenie kvality života, na ochranu pred bolesťou kĺbov, zlomeninami kostí a zníženou citlivosťou končatín je potrebné brať špeciálne lieky..

Definícia biofosfátov

Biofosfáty sú moderné lieky syntetického pôvodu, ktoré pomáhajú blokovať bunky, ktoré ničia kostné tkanivo tela. Navyše tieto lieky môžu postupom času obnoviť štruktúru kostí..

Dnes sa aktívne používajú na liečbu osteoporózy a iných patológií, ktoré spôsobujú krehkosť kostí. Mnoho odborníkov tiež tvrdí, že biofosfáty sú schopné blahodárne pôsobiť na organizmus s rakovinovými komplikáciami, ktoré vyvolávajú nádory v kostiach, pretože inhibujú šírenie metostáz a znižujú bolesť..

klasifikácia

Obvykle sa tieto lieky delia na dve úplne odlišné skupiny: lieky s dusíkom alebo bez dusíka.

Čo je obsiahnuté v aminobiofosfátoch (s obsahom dusíka):

 • Alendronát sodný. Nehormonálny liek, ktorý reguluje metabolické procesy medzi kosťami a mäkkými tkanivami. Podporuje obnovu prirodzenej štruktúry kostného tkaniva. Môže sa vzťahovať na ženy aj mužov;
 • Kyselina ibandronátová. Je to vynikajúca liečba osteoporózy spôsobenej menopauzou. Táto zlúčenina sa tiež používa na nadmerné množstvo vápnika v krvi. Muži sú dôrazne odrádzaní od užívania tohto lieku;
 • Kyselina zolodrónová. Má účinok iba na kostné tkanivo, pretože jeho zloženie je veľmi podobné kostnej mriežke. Má výrazný decongestant a protinádorový účinok. Práve táto kyselina je základom pre vznik mnohých moderných biofosfátov. Dokáže sa vyrovnať aj s osteochondrózou, ktorá je v progresívnom štádiu;
 • Ibandronát sodný. Aktívne bojuje s deštrukciou kostí, ktorá sa najčastejšie používa ako profylaktika zlomenín kostí.

Pokiaľ ide o jednoduché biofosfáty, ktoré neobsahujú dusík, do svojho zloženia patria:

 • Kyselina Tulundurová. Prispieva k akumulácii fosfátov a vápnika v kostných tkanivách a tiež ich saturuje minerálmi a živinami. Aktívne predpísané na odstránenie nadmernej mäkkosti kostí;
 • Kyselina etindrónová. Používa sa na liečbu osteoporózy sprevádzanej onkologickými patológiami a chorobami obličiek..

Mechanizmus akcie

Pretože tieto prípravky majú veľmi podobnú štruktúru ako prírodné minerály, prirodzene ovplyvňujú metabolizmus kostí..

Biofosfáty nedovoľujú, aby nové tkanivá rástli na kostiach, a tiež aktívne zápasia s resorpciou (prirodzená deštrukcia)..

Zložky prípravku sú absorbované do kostného tkaniva a sú menej citlivé na odstraňovanie vápnika z kostí. Po takomto dopade je proces deštrukcie kostí inhibovaný.

Napriek skutočnosti, že v priebehu liečby budú zvyšky biofosfátov vylučované z tela obličkami, určitá časť z nich prenikne hlboko do kostného tkaniva a zostane tam navždy..

Indikácie pre použitie

Pomerne často sa dnes kladie otázka, prečo sa používajú biofosfáty a aké choroby sa s nimi dajú eliminovať..

Väčšina odborníkov tvrdí, že sú veľmi účinní v boji proti týmto patológiám:

 • osteoporóza;
 • problémy s tvorbou kostí;
 • myelóm;
 • Pagetova choroba;
 • primárna hyperparatyreóza:
 • výskyt kostných metastáz alebo nádorov;
 • nadbytok vápnika v kostiach.

Názvy liečiv

Dnes v lekárňach nájdete veľké množstvo takýchto liekov, ktoré sa líšia nielen cenou, ale aj ich účinkami na organizmus..

Najpopulárnejšie a najžiadanejšie sú tieto lieky:

 • Klodronát. Aktívne bojuje proti osteolýze a neumožňuje rozvoj hyperkalcémie. Zložky obsiahnuté v kompozícii menia štruktúru kostných tkanív a bránia oddeleniu molekúl vápnika od fosfátov.
  Klondronát sa často predpisuje pre metastázy v kostiach, pretože spomaľuje ich vývoj a bráni ďalšiemu šíreniu;
 • Tiludronát sodný. Nasýti kosti minerálmi a posilňuje ich. Najčastejšie predpisované na Pagetovu chorobu a deformujúcu osteodystrofiu;
 • Ethidronát sodný. Obnovuje kosti s osteoporózou, môžu ju používať iba ženy.

Inštrukcie na používanie

Biofosfáty je potrebné užívať striktne v súlade s odporúčaniami ošetrujúceho lekára. Droga sa zvyčajne užíva raz denne, približne 1,5 hodiny pred jedlom.

Tablety sa odporúčajú užívať nalačno. Pretože biofosfáty sú veľmi tvrdé a zle rozpustné, musia sa zmyť teplou vodou.

Po užití biofosfátov sa odporúča pohybovať sa (chodiť pešo) alebo aspoň zostať vo vzpriamenej polohe počas nasledujúcich dvoch hodín. Vyhnete sa tým vedľajším účinkom, ako sú pálenie záhy a pocit ťažkosti..

efektívnosť

Ak sa liek používa správne a pravidelne (do 6 mesiacov), pozitívny účinok nebude v nasledujúcich rokoch trvať a bude trvať 1 - 2 roky.

Ako tieto lieky ovplyvňujú telo:

 • obnoviť kostnú štruktúru;
 • posilňujú kostné tkanivo a zvyšujú jeho trvanlivosť;
 • zápasí so vzrastom kostí;
 • vynikajúca prevencia zlomenín.

Vedľajšie účinky

Pri nesprávnom a nekontrolovanom použití môže použitie týchto liekov spôsobiť vážne poškodenie tela..

Tu sú niektoré komplikácie, ktoré môžu vyplynúť z nesprávneho podania:

 • dysfunkcia obličiek;
 • zrakové postihnutie;
 • vývoj chorôb gastrointestinálneho traktu, napríklad žalúdočných vredov, gastritídy a rôznych zápalov;
 • pretrvávajúca nevoľnosť;
 • únava a celková slabosť;
 • rozvoj kostnej nekrózy dolnej čeľuste.

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že bez ohľadu na to, ako efektívne a efektívne sú biofosfáty, stále ich musíte brať s mimoriadnou opatrnosťou a pod dohľadom odborníka..

Liek by sa mal vybrať od individuálnych charakteristík tela a choroby samotnej. Iba v tomto prípade je možné zlepšiť svoje zdravie a nepoškodiť telo.

Chemoterapia bisfosfonáty

Metastatické poškodenie kostí je jedným z bežných prejavov nádorových ochorení..

Kostné metastázy často komplikujú priebeh rakoviny prsníka (BC), rakoviny prostaty, pľúc, obličiek a štítnej žľazy..

Nádory gastrointestinálneho traktu (GIT), rakovina vaječníkov, melanóm, lymfóm, aj keď menej často, môžu tiež metastázovať do kosti.

V myelóme sú viacpočetné nádorové lézie kostí jedným z hlavných prejavov choroby. Kostné metastázy významne zhoršujú stav pacientov, spôsobujú bolesť, patologické zlomeniny. Ak je postihnutá chrbtica, objavujú sa príznaky kompresie miechy s parézou alebo paralýzou končatín a panvových porúch..

Medzi poruchy výmeny v kostných metastázach patrí potenciálne život ohrozujúca komplikácia, ako je hyperkalciémia.

Medián prežívania pacientov s kostnými metastázami sa pohybuje od 6 do 48 mesiacov. v závislosti od typu nádoru a pri použití moderných metód liečby môže byť oveľa väčšia, a preto je kvalita ich života mimoriadne dôležitá.

Moderná terapia vrátane žiarenia, chirurgického zákroku, chemoterapie a hormonálnej terapie zlepšuje výsledky liečby pacientov s kostnými metastázami, najmä pacientov s rakovinou prsníka a rakovinou prostaty, ako aj s myelómom. Pri liečbe pacientov s kostnými metastázami je obzvlášť dôležité použitie liekov, ktoré môžu špecificky ovplyvniť kostné tkanivo - bisfosfonáty..

Je známe, že tvorba kostí, ktorá sa vyskytuje počas života človeka, je spôsobená aktiváciou osteoklastov resorbujúcich kosť a osteoblastov, ktoré tvoria nové kostné tkanivo.

Nádorové bunky produkujú množstvo rastových faktorov a cytokínov, ako aj proteín spojený s paratyroidným hormónom (PTHrP - proteín súvisiaci s paratyreoidnými hormónmi), ktorý získava prekurzory osteoklastov a aktivuje zrelé osteoklasty..

Jedným z hlavných mechanizmov stimulácie aktivity osteoklastov je aktivácia receptora jadrového faktora kappa B (RANK) jeho prirodzeným ligandom, RANK-L. RANK a osteoprotegerín súťažia o väzbu s RANK-L, ktorá za fyziologických podmienok moduluje aktivitu osteoklastov a zaisťuje normálnu tvorbu kostí. Pri nadmernej aktivite osteoklastov bez vhodnej aktivácie osteoblastov dochádza k nadmernej resorpcii kosti a tvorbe kostných metastáz..

V tomto ohľade sa výskum zameraný na liečbu kostných metastáz stal hlavným cieľom pokusov o ovplyvnenie osteoklastov, ktoré bránili ich aktivácii, dozrievaniu a náboru ich predchodcov..

Z liekov, ktoré inhibujú aktivitu osteoklastov (kalcitonín, dusičnan gálnatý, bisfosfonáty), boli najaktívnejšie bisfosfonáty..

Bisfosfonáty obsahujúce dusík sú účinnejšími inhibítormi kostnej resorpcie ako bisfosfonáty I. generácie. V predklinických štúdiách sa ukázalo, že bisfosfonáty obsahujúce dusík, najmä pamidronát, sú 10 - 100-krát účinnejšie ako klodronát, ibandronát je 10-krát aktívnejší ako pamidronát a kyselina zoledrónová obsahujúca dva atómy dusíka v molekule je 30-850krát účinnejšia ako pamidronát.

Výraznejšia aktivita bisfosfonátov obsahujúcich dusík umožnila skrátiť čas ich zavedenia. Pamidronát (Aredia) v dávke 90 mg sa podáva počas 4 hodín, ibandronát (Bondronát) v dávke 6 mg - 1 - 2 hodiny, kyselina zoledrónová (Zometa) v dávke 4 mg - po dobu 15 minút.

Dávka a čas intravenózneho podávania bisfosfonátov je obmedzený možným zlyhaním obličiek, preto sa odporúča stanoviť kreatinín v sére pred začatím používania, ako aj pred každým podaním lieku. V prípade zvýšeného kreatinínu sa ďalšia infúzia oneskorí, až kým sa hladiny kreatinínu neznížia na počiatočnú hladinu alebo na hodnoty, ktoré sú len o 10% vyššie ako pôvodná hladina..

Podľa kritérií pre výber pacientov a sledovanie kreatinínu počas liečby je možné dlhodobé používanie moderných bisfosfonátov možné bez výrazných prejavov nefrotoxicity..

Ďalšie vedľajšie účinky pri použití bisfosfonátov sú mierne a spravidla nevyžadujú prerušenie liečby. V úvode alebo v úvode môže byť sprevádzaný chrípkový syndróm, ktorý sa často vyskytuje po prvej injekcii. Prejavuje sa to horúčkou, únavou, bolesťou kostí.

Retrospektívna analýza 10 000 pacientov liečených bisfosfonátmi odhalila zriedkavú, ale závažnú komplikáciu, ktorá je u menej ako 1% pacientov - osteonekróza čeľuste. Povaha tejto komplikácie zostáva nejasná, preto sa odporúča starostlivo sledovať stav ústnej dutiny u pacientov, ktorí dostávajú bisfosfonáty, a počas liečby sa vyhnúť invazívnym stomatologickým výkonom..

Klinické štúdie ukázali, že iv podávanie bisfosfonátov je liečba voľby pre hyperkalcémiu spôsobenú nádorovými léziami kostí. Klodronát, ibandronát, pamidronát a kyselina zoledrónová v randomizovaných štúdiách preukázali schopnosť znížiť počet kostných komplikácií, vrátane zlomenín, bolesti, hyperkalcémie a kompresie miechy..

Klinické štúdie odhalili zvýšenie času do prvej kostrovej komplikácie (udalosti), t.j. predĺženie obdobia bez udalostí, zníženie potreby radiačnej terapie a ortopedických výhod a zlepšenie kvality života pacientov s kostnými metastázami zhubných nádorov s použitím bisfosfonátov.

U pacientov s kostnými metastázami pri rakovine prsníka znižuje použitie bisfosfonátov okrem hormónov a chemoterapie riziko vzniku kostných komplikácií. Použitie bisfosfonátov u pacientov s rakovinou prsníka bez kostných metastáz je nepraktické.

Vzhľadom na skutočnosť, že bisfosfonáty sa používajú na liečbu osteopénie a osteoporózy, je v súčasnosti študovaná uskutočniteľnosť použitia týchto liekov u pacientov s menopauzálnou rakovinou prsníka, ktorí dostávajú inhibítory aromatázy ako adjuvantnú liečbu..

Prvé výsledky štúdie Z-FAST (Zometa-Femara Adjuvant Synergy Trial) naznačujú, že použitie kyseliny zoledrónovej v dávke 4 mg iv každých 6 mesiacov. môže zabrániť osteopénii u pacientov, ktorí dostávajú adjuvantný letrozol (Femara).

Podobné výsledky sa získali v štúdii ARIBON s použitím dávky ibandronátu 150 mg perorálne 1krát mesačne u pacientov s rakovinou prsníka liečených adjuvantným anastrozolom (Arimidex)..

Použitie bisfosfonátov hlavne vo forme mesačných iv injekcií sa považuje za medzinárodný štandard pre liečbu pacientov s kostnými metastázami, a to nezávisle a súčasne s inou terapiou (chemo-, hormonálna, radiačná terapia)..

Použitie bisfosfonátov by sa malo začať ihneď po zistení kostných metastáz a malo by pokračovať neurčito, v závislosti od znášanlivosti, s pravidelným monitorovaním funkcie obličiek (stanovenie hladiny kreatinínu pred ďalším podaním lieku)..

Obzvlášť zaujímavé je štúdium priameho protinádorového účinku bisfosfonátov. Experimenty ukázali možnosť účinku kyseliny zoledrónovej na rast nádoru v oitro a in vivo priamym účinkom na adhéziu a inváziu nádorových buniek a nepriamym účinkom na angiogenézu a imunomoduláciu, ako aj možnosť synergizmu kyseliny zoledrónovej a klasických protinádorových liekov, ako sú taxány a antracyklíny.

Jedna randomizovaná klinická štúdia preukázala zlepšenie u pacientov s rakovinou prsníka, ktorí dostávali adjuvantnú liečbu v kombinácii s kyselinou zoledrónovou.

Zavedenie bisfosfonátov do klinickej praxe významne zlepšilo možnosti liečby pacientov s kostnými metastázami zhubných nádorov. Toto sa týka predovšetkým pacientov s kostnými metastázami karcinómu prsníka, pri liečbe ktorých bola účinnosť bisfosfonátov presvedčivo dokázaná v metaanalýze niekoľkých tisíc pacientov liečených v moderných multicentrických randomizovaných štúdiách..

Bola odhalená možnosť zníženia počtu komplikácií spojených s poškodením kostí, takzvaných skeletálnych komplikácií, ako aj možnosť zníženia bolesti a zlepšenia kvality života pacientov užívajúcich bisfosfonáty. Uskutočniteľnosť liečby bisfosfonátmi u pacientov s kostnými metastázami rakoviny prostaty a inými solídnymi nádormi (rakovina pľúc, obličky) bola presvedčivo dokázaná..

Najaktívnejšími liekmi medzi bisfosfonátmi sú moderné bisfosfonáty obsahujúce dusík najnovšej generácie: kyselina zoledrónová, pamidronát, ibandronát.

Použitie bisfosfonátov v kostných metastázach zhubných nádorov súbežne s chemoterapiou, hormonálnymi a ožarovacími terapiami sa stalo moderným medzinárodným štandardom liečby pacientov s kostnými metastázami zhubných nádorov, ako aj pacientov s myelómom..

Prípravky bisfosfonátovej skupiny

Kyselina zoledrónová (kyselina zoledrónová)

Synonymá: Zometa (Zometa), Resorba.

Indikácie: kostné metastázy zhubných nádorov (rakovina prsníka, prostaty, rakovina obličiek a iné zhubné nádory) a myelóm (mnohopočetný myelóm); malígna hyperkalcémia.

Dávky a režimy: iv odkvapkávanie po dobu 15 minút v dávke 4 mg, každé 3-4 týždne.

Vedľajšie účinky: hypertermia, chrípkový syndróm, bolesť hlavy, konjunktivitída, nevoľnosť, vracanie, anorexia, zhoršená funkcia obličiek, reakcie z precitlivenosti, hypofosfatémia, hypokalciémia, zvýšená hladina kreatinínu v sére a močovina..

Uvoľňovacia forma: lyofilizovaný prášok v 4 mg injekčných liekovkách.

Kyselina ibandrónová (kyselina ibandrónová)

Synonymá: Bondronat, Ibandronate.

Indikácie: rovnaké ako kyselina zoledrónová.

Dávky a režimy: iv odkvapkávanie počas 2 hodín v dávke 2-4 mg (v závislosti od stupňa hyperkalcémie). Pred podaním je potrebná primeraná rehydratácia. V prípade metastatického poškodenia kostí je možné každé 3 - 4 týždne podať kvapkanie 6 mg iv počas 1 - 2 hodín (pri normálnej funkcii obličiek je možné iv kvapkanie počas najmenej 15 minút). alebo 50 mg orálne denne.

Vedľajší účinok: hypertermia, chrípkový syndróm, reakcie z precitlivenosti.

Uvoľňovacia forma: infúzny koncentrát vo fľašiach s obsahom 2 mg / 2 ml alebo 6 mg / 6 ml; potiahnuté tablety, 50 mg.

Klodronová kyselina (Klodronová kyselina)

Synonymá: Bonefos, Clodronate, Clobir, Syndronate, dichlorometylélene bisfosfonate.

Prírodný analóg pyrofosfátu.

Indikácie: rovnaké ako kyselina zoledrónová.

Dávky a režimy: aplikované perorálne s hyperkalcémiou v dávke 3 200 - 2400 mg / deň, rozdelené do 3 - 4 dávok. Pri normálnom sérovom vápniku je denná dávka 2400 - 1600 mg, rozdelená na 2 - 3 dávky. I / O sa používa v dávke 3 až 5 mg / kg. Zriedi sa soľným roztokom a injikuje sa 3 hodiny denne počas 3 až 7 dní. Po normalizácii vápnika v krvi sú pacienti prevedení na perorálnu liečbu.

Vedľajší účinok: bolesť brucha, hnačka; zriedka - závraty, pocit únavy, prejavujúce sa na začiatku liečby a potom, s pokračovaním, sa zastavia. Je opísané zvýšenie aktivity laktátdehydrogenázy (LDH). Pri použití / použití vyššie ako odporúčanej dávky sú opísané prípady zlyhania obličiek. Je potrebné monitorovanie funkcie obličiek a pečene.

Uvoľňovacia forma: tablety 400 a 800 mg; 400 mg kapsuly; 300 mg / 5 ml infúzny koncentrát.

Kyselina pamidrónová (kyselina pamicironová)

Synonymá: Aredia, Pomegara, pamidronát disodný.

Indikácie: rovnaké ako kyselina zoledrónová.

Dávky a režimy: 90 mg v 250 ml infúzneho roztoku vo forme 2-hodinovej intravenóznej infúzie (rýchlosť nie vyššia ako 60 mg / h) raz alebo 15-30 mg počas 2-4 dní. Celková dávka lieku závisí od obsahu vápnika v krvnom sére a nemala by prekročiť 90 mg. Pri myelóme a hyperkalcémii sa liek podáva 4 alebo viac hodín v 500 ml infúzneho roztoku. Pred podaním alebo počas liečby sa odporúča rehydratovať 0,9% roztokom chloridu sodného. Opakované kurzy sa uskutočňujú za 3-4 týždne..

Vedľajší účinok: asymptomatická hypokalciémia, hypertermia, príznaky podobné chrípke; niekedy - nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy; zriedka - svalové kŕče, parestézia, hematúria, akútne zlyhanie obličiek.

Forma uvoľnenia: roztok v ampulkách po 15 mg / 5 ml alebo lyofilizát vo fľašiach po 15,30, 60 a 90 mg s naneseným rozpúšťadlom.

Liečba bisfosfonátmi v Izraeli metastázami a osteoporózou

Kosti sú tvorené živým tkanivom a sú neustále aktualizované. Na zaistenie rekonštrukcie fungujú rôzne typy buniek. Osteoblasty vytvárajú novú kosť, osteoklasty sa zlomia a odstránia staré. Tento proces sa nazýva prestavba a je prísne kontrolovaný. Existuje rovnováha medzi rýchlosťou úpadku kostného tkaniva a jeho rastom, takže kosti zostávajú silné a zdravé..

Tlv.Hospital špecialisti ponúkajú na predaj jedinečné imunostimulačné liečivo na korekciu patologických stavov rakoviny.

 • Pôvodný produkt poskytuje vysokú úroveň liečby pri dosahovaní plánovaných výsledkov..
 • Spolupracujeme priamo s výrobcami a dodávateľmi liekov.

Vysoká kvalita, žiadny podvod, primerané ceny - tieto podmienky sú pri kontakte s našou zdravotníckou službou splnené 100%.

Ak sa nechcete falošne kontaktovať, kontaktujte spoločnosť Tlv.Hospital!

Použitie bisfosfonátov v Izraeli

Tieto lieky zastavujú ničenie kostí. Prispievajú k ich posilneniu. Tieto lieky sa tiež používajú na ochranu kostí pred vystavením určitým typom rakoviny a na liečbu iných chorôb. Niektoré metódy - hormón a chemoterapia - sú tiež schopné tento orgán oslabiť..

Najbežnejšie typy onkológií ovplyvňujúcich kosti:

Pretože bisfosfonáty spomaľujú deštrukciu kostného tkaniva, môžu sa použiť:

 • Zmierniť bolesť kostí spôsobenú mnohopočetným myelómom alebo metastázami.
 • Znížte vysoký obsah vápnika v krvi (hyperkalcémia).
 • Posilnite kosti a znížte riziko zlomenín spôsobených rakovinou, metastázami alebo osteoporózou.

Toto liečenie môže v niektorých prípadoch zastaviť šírenie určitých typov onkológie do kosti. Podľa výskumu bisfosfonáty niekedy s myelómom, sekundárne karcinóm prsníka a prostaty zvyšujú prežitie.

Tieto lieky sa zvyčajne používajú v spojení s inými onkologickými liečbami..

Bisfosfonáty pre kostné metastázy

Mnohopočetný myelóm a niektoré sekundárne typy zhubných nádorov, ako je rakovina prsníka alebo prostaty, môžu preniknúť do kostí a vytvárať metastázy. Rakovinové bunky, ktoré ovplyvnili kost, syntetizujú proteíny, ktoré interferujú s procesom remodelácie. Nazývajú sa cytokíny alebo rastové faktory..

Proteíny stimulujú bunky - osteoklasty, ktoré ničia kosť a transformujú ich na hyperaktívne. Kosť je tak zničená rýchlejšie ako obnovená. Výsledkom bude, že budú slabšie a slabšie a vyvolávajú nasledujúce príznaky:

 • Bolesť v postihnutej kosti.
 • Vysoký vápnik.
 • Zvýšené riziko zlomenín.

Metastázy aj mnohopočetný myelóm môžu spôsobiť bolesť kostí. Bisfosfonáty spomaľujú rozklad tkaniva a zmierňujú príznaky. Často sa predpisujú spolu s inými liekmi - nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).

Bisfosfonáty cieľové oblasti, kde je zvýšená miera remodelácie. Osteoklasty absorbujú liečivo, ktoré spomaľuje ich aktivitu a znižuje riziko zlomenín..

hyperkalcémie

Keď sa rakovina šíri do kostí alebo spôsobuje ich ničenie, vápnik prechádza do krvného obehu. Tým sa zvyšuje jej obsah v krvi. Tento stav sa nazýva hyperkalcémia, jej príznaky:

 • smädný.
 • zápcha.
 • nevoľnosť.
 • ospalosť.
 • Slabosť a krehkosť kostí.

Bisfosfonáty liečia hyperkalcémiu spomaľovaním úbytku kostnej hmoty.

Bisfosfonáty pri osteoporóze

Strata kostného tkaniva (alebo hustoty) sa nazýva osteoporóza, ktorá spôsobuje slabosť orgánov a spôsobuje zvýšené riziko zlomenín. Existuje mnoho pravdepodobných faktorov rozvoja tohto ochorenia, vrátane niektorých metód liečby onkológie, napríklad dlhodobého užívania kortikosteroidov, hormonálnej terapie a niektorých cytostatických liekov. Osteoporóza môže byť tiež spôsobená vekom a inými faktormi nesúvisiacimi s onkológiou..

Bisfosfonáty sa používajú na prevenciu a liečbu osteoporózy.

Klasifikácia bisfosfonátov

Rôzne typy týchto liekov sa používajú na liečbu kostných metastáz a každý z nich má v práci svoje vlastné charakteristiky. Lekári študujú mechanizmus účinku bisfosfonátov. Je presne známe, že:

 • Bisfosfonáty interferujú s procesom tvorby osteoklastov.
 • Naprogramujte osteoklasty na sebazničenie alebo skorú smrť.
 • Zmeniť signály medzi osteoklastami a osteoblastami.
 • Vytvorte bariéru medzi kosťou a osteoklastami.

Vedci zistili, že bisfosfonáty môžu u niektorých ľudí zabrániť alebo spomaliť rozvoj myelómu a sekundárnej rakoviny kostí. Zdá sa, že rakovinové bunky priťahujú oblasti, kde sú zlomené kosti. Vedci dúfajú, že zastavenie tohto procesu môže spomaliť vývoj choroby a pomôcť ľuďom žiť dlhšie, ako aj znížiť poškodenie kostí..

Výber liečiv je určený typom nádoru. Používajú sa:

 • Klodronát (Bonefos)
 • Pamidronate (Aredia)
 • Kyselina zoledrónová (Zometa)
 • Ibandronate (Boniva).

Zoznam liekov na bisfosfonáty v onkológii

Pamidronate (Aredia)

Lekári v Izraeli predpisujú Aredii na liečbu rakoviny, ktorá ničí kostné bunky alebo na liečbu kostných metastáz:

 • s myelómom;
 • so sekundárnou rakovinou prsníka;
 • so sekundárnou rakovinou prostaty.

Liek sa používa aj na hyperkalcémiu spôsobenú nádorom..

Pamidronát sa podáva intravenózne pomocou kanyly, centrálneho venózneho katétra, pentacatu alebo systému PICC. Procedúra trvá jednu až niekoľko hodín, trvanie je určené dávkou.

Aby sa znížila hladina vápnika v krvi, liečba sa vykonáva každé 3 až 4 týždne, aby sa zabránilo alebo znížilo poškodenie kostí..

Počas liečby sa pravidelne vykonávajú krvné testy na kontrolu množstva vápnika v krvi, ako aj močové testy na vyšetrenie činnosti srdca a obličiek..

Časté možné vedľajšie účinky:

 • Príznaky chrípky.
 • hypokalciémia.
 • Ospalosť a závraty.

Zriedkavejšie potenciálne nežiaduce účinky:

 • nevoľnosť.
 • Bolesť brucha.
 • Bolesť svalov a kĺbov.
 • nespavosť.
 • Kožná vyrážka.
 • Problémy s obličkami.
 • bolesti hlavy.
 • Redukcia doštičiek, anémia.
 • Zápal a začervenanie očí.
 • Strata chuti do jedla.
 • Bolesti kostí.
 • Zápcha alebo hnačka.
 • Krvný tlak.
 • osteonekróza.
 • arytmie.

Prípravky bisfosfonáty: Ibandronát (Boniva)

Používa sa na prevenciu kostných problémov, keď ich stav je oslabený rakovinou. Najčastejšou indikáciou je sekundárna rakovina prsníka, predpísaná aj pre hyperkalciémiu.

Liek vstupuje do tela vo forme tabliet a intravenózne. Ibandronát sa užíva s plným pohárom vody na lačný žalúdok 6 hodín po jedle. Je veľmi dôležité, aby ste tieto pokyny jasne dodržiavali..

Kyselina ibandrónová sa môže tiež podávať intravenózne pomocou kanyly, katétra, portového systému alebo systému PICC. Ak je indikáciou zníženie hladiny vápnika - procedúra trvá od 1 hodiny do 2. Keď je cieľom zabrániť alebo znížiť poškodenie kostí - 15 minút každé tri až štyri týždne.

Pri liečbe týmito liekmi by telo malo mať normálnu hladinu vitamínu D a vápnika. Ak sa vyskytne nedostatok, predpisujú sa doplnky.

Pred začiatkom liečby a v jej procese sa pravidelne vykonávajú krvné testy, aby sa stanovilo množstvo vápnika v krvi, študovala sa práca pečene a obličiek..

Medzi bežné možné vedľajšie účinky patrí:

 • horúčka
 • hypokalciémia;
 • podráždenie pažeráka;
 • znížená citlivosť kože;
  bolesti hlavy alebo závraty;
 • bolesť kostí na začiatku liečby.

Medzi zriedkavé potenciálne nežiaduce účinky patria:

 • leukopénia;
 • drozd v ústnej dutine;
 • nevoľnosť
 • bolesti brucha;
 • podráždenie žalúdka;
 • zmeny chuti;
 • šedý zákal
 • zmena hladiny hormónov prištítnych teliesok;
 • poruchy činnosti srdca;
 • podliatiny
 • hnačka
 • zápal močového mechúra alebo vagíny;
 • príznaky chrípky atď.

Bisfosfonáty: klodronát (Bonefos)

Izraelskí lekári ju používajú na liečbu príznakov rakoviny, ktoré ovplyvňujú kosti, najčastejšie s myelómom a sekundárnou rakovinou prsníka. Cieľom tejto drogy je eliminácia:

 • hyperkalciémia;
 • osteolytické lézie;
 • bolesť kostí.

Užíva sa v tabletách alebo kapsulách.

Bežné možné nežiaduce účinky liečby zahŕňajú:

 • hnačka
 • nevoľnosť
 • podráždenie žalúdka;
 • hypokalciémia;
 • abnormality v pečeni.

Medzi zriedkavé potenciálne vedľajšie účinky patrí:

 • zhoršená funkcia obličiek;
 • dýchavičnosť a kašeľ;
 • osteonekróza;
 • sčervenanie a odlupovanie kože;
 • zlomeniny stehnov atď..

Prípravky bisfosfonáty: Zometa (kyselina zoledrónová)

Kyselina zoledrónová znižuje riziko zlomenín pri myelóme, sekundárnom karcinóme prsníka a prostaty, eliminuje hyperkalciémiu.

Liek sa viaže na kostné bunky a spomaľuje rýchlosť zmeny kostného tkaniva.

Kyselina zoledrónová sa podáva intravenózne. Ak je hlavnou úlohou zabrániť poškodeniu kostí, liek sa podáva každé 3 až 4 dni. Môže byť potrebný vápnik a vitamín D. Ak je liečba zameraná na odstránenie hyperkalciémie, liek je predpísaný ako jediná liečba..

V priebehu liečby sa pravidelne vykonávajú krvné testy, aby sa skontroloval počet krviniek a ďalších látok v krvi, aby sa študovala práca pečene a obličiek..

Medzi možné nežiaduce následky patrí:

 • príznaky chrípky
 • hypokalciémia;
 • nevoľnosť
 • strata chuti do jedla;
 • anémia
 • zápal spojiviek.

Zriedkavejšie potenciálne vedľajšie účinky zahŕňajú:

 • bolesť kostí
 • bolesť žalúdka;
 • ťažkosti so spánkom;
 • zmeny nálady;
 • zhoršená funkcia obličiek;
 • zmena krvného tlaku;
 • zápcha alebo hnačka;
 • alergické reakcie;
 • závraty, ospalosť, únava atď..

Bisfosfonáty na osteoporózu

Lieky, ktoré sa používajú na prevenciu a liečbu osteoporózy:

 • alendronát (Fosamax);
 • risedronát (Actonel);
 • etidronát (Didrocal, Didronel).

Ako sa lieči v Izraeli??

Bisfosfonáty vstupujú do tela dvoma spôsobmi. Môžu sa užívať perorálne alebo intravenózne.

Príjem sa vykonáva raz alebo dvakrát denne na lačný žalúdok. Pred konzumáciou jedla, nápojov alebo akýchkoľvek liekov vrátane vitamínov a minerálnych doplnkov musíte počkať aspoň 30 minút. Tablety a kapsuly bisfosfonátu sa zle absorbujú, ak sa užívajú napríklad s jedlom alebo mliekom.

Koľko by malo byť liečených bisfosfonátmi?

Intravenózna liečba sa obvykle vykonáva každé 3 až 4 týždne. Procedúra trvá od 15 minút do 4 hodín, v závislosti od typu bisfosfonátu. Môže sa vykonať v nemocnici alebo doma pomocou zdravotnej sestry..

Nasleduj

V prípade predpísania liekov na úľavu od bolesti kostí spôsobenej metastázami lekár posúdi, ako sa znížila a či je pod kontrolou. Bisfosfonáty môžu ovplyvniť obličky, preto sa ich práca pravidelne kontroluje..

Ak sa na liečbu hyperkalcémie používajú lieky, lekár stanoví hladinu vápnika v krvi, aby zistil, či sa znížila, a tiež určí, ako pacient na liečbu reaguje. Štúdia obličiek.

Pri použití bisfosfonátov na prevenciu a liečbu osteoporózy sa vykonáva test na stanovenie minerálnej hustoty kostného tkaniva s cieľom skontrolovať reakciu tela na lieky. Lekár hodnotí úroveň bolesti a slabosti kostí. Funkcia obličiek sa skúma..

Možné vedľajšie účinky bisfosfonátov

Nežiaduce následky sú charakteristické pre akýkoľvek typ liečby, nevyskytujú sa však u každého pacienta, okrem toho sú skúsenosti individuálne. Pacienti reagujú na lieky odlišne, takže môže existovať jeden alebo viac nižšie opísaných príznakov..

Bisfosfonáty spravidla nespôsobujú veľké množstvo negatívnych účinkov liečby. Ak vzniknú, sú primerane umiernené.

Vedľajšie účinky bisfosfonátov sú spôsobené najmä:

 • špecifický liek;
 • jeho dávka;
 • trvanie terapie;
 • cesta podania do tela - orálne alebo intravenózne;
 • celkový stav ľudského zdravia.

Je dôležité informovať lekárov o výskyte akýchkoľvek príznakov. Ak sú tieto účinky závažné, dávky sa upravujú..

Nasledujú najbežnejšie nepriaznivé účinky. U pacientov sa môžu vyskytnúť všetky tieto účinky, niektoré z nich alebo žiadne..

Zvýšená bolesť kostí

Na začiatku užívania bisfosfonátov sa niekedy prechodná bolesť zosilnie. Pacientovi sú predpísané silnejšie analgetiká..

U niektorých typov bisfosfonátov sa môže vyskytnúť slabosť, zvyčajne však v miernej forme.

Problémy s trávením

Poruchy tráviaceho traktu sa vyskytujú častejšie pri perorálnom podaní:

 • nevoľnosť;
 • pálenie záhy;
 • zvracanie
 • kŕče alebo bolesť brucha;
 • hnačka alebo zápcha.

Tieto vedľajšie účinky sa často prejavujú skôr miernou formou, sú pod kontrolou liekov. Je dôležité piť veľa tekutín (6 až 8 pohárov denne). Bisfosfonáty sa predpisujú v dvoch dávkach - ráno a večer. Odporúča sa tiež ľahnúť si do 1-2 hodín po užití. V zriedkavých prípadoch lekári znižujú dávku liekov, aby zmiernili tráviace problémy.

Bisfosfonáty môžu interagovať s inými liekmi vrátane niektorých analgetík - nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) a antibiotík. Pred užitím iných liekov je dôležité poradiť sa so svojím lekárom..

Chrípkové príznaky sa môžu objaviť krátko po podaní lieku:

 • horúčka;
 • bolesť svalov a kĺbov;
 • bolesť hlavy.

Tieto nežiaduce účinky sú zriedkavé. Spravidla sa vyskytujú počas prvých 24 až 48 hodín po intravenóznom podaní bisfosfonátov. Lekár môže predpísať tylenol na zmiernenie týchto príznakov..

Nízky vápnik (hypokalciémia)

Bisfosfonáty sú schopné mať v krvi nižšie ako normálne hladiny vápnika. Toto je veľmi zriedkavý vedľajší účinok, väčšinou dočasný. Lekári predpisujú testy na kontrolu jeho hladiny počas tejto liečby, ako aj iných minerálov - draslíka a horčíka.

Zmeny funkcie obličiek

Bisfosfonáty môžu ovplyvniť fungovanie tohto orgánu. Toto sa vyskytuje v zriedkavých prípadoch a často v miernej forme. Vo väčšine prípadov tento stav nespôsobuje žiadne príznaky. Lekári predpisujú krvné testy, aby skontrolovali stav orgánu počas liečby.

Je dôležité piť veľa tekutín, pretože to pomáha chrániť obličky. Lekár Vám odporučí, koľko denne užívať..

Stáva sa, že niektoré bisfosfonáty spôsobujú kožné vyrážky. O tomto príznake by ste mali informovať svojho lekára, najmä ak sa vyskytne dýchavičnosť..

Bisfosfonáty pri osteonekróze čeľuste

Osteonekróza znamená smrť kostí spôsobenú zlým prísunom krvi do určitej oblasti. Osteonekróza čeľuste je vedľajším účinkom určitých bisfosfonátov. Vyskytuje sa u veľmi malého počtu ľudí, ktorí boli liečení intravenóznym podaním kyseliny zoledrónovej (Zometa) alebo pamidronátu (Aredia). Táto komplikácia sa zriedkavo vyskytuje u tých, ktorí užívajú lieky ústne..

Osteonekróza môže spôsobiť:

 • uvoľnenie zubov;
 • bolesť v čeľusti;
 • problémy so žuvaním;
 • ťažkosti čeľuste.

Existuje veľa faktorov, ktoré zvyšujú riziko osteonekrózy. V súčasnosti je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, ako bisfosfonáty prispievajú k tomuto vedľajšiemu účinku a ako tomu možno zabrániť. Osteonekróza sa vyvíja častejšie s použitím kyseliny zoledrónovej alebo pamidronátu po mnoho mesiacov - dlhšie ako rok.

Ak pacient potrebuje bisfosfonáty brať dlhšiu dobu, mali by ste sa pred začatím liečby stretnúť so svojím zubným lekárom. Potom pravidelne navštevujte tohto lekára, napríklad každé 3 mesiace, aby ste skontrolovali tieto problémy..

Je dôležité, aby ste bisfosfonáty užívali presne podľa pokynov lekára. Tieto lieky môžu poškodiť vyvíjajúce sa dieťa. Preto je potrebné počas tohto obdobia zabrániť nástupu tehotenstva. Ak je to potrebné, mali by ste sa pred začiatkom liečby porozprávať so svojím lekárom o antikoncepcii..

Aké otázky môžem položiť lekárovi na izraelskej klinike?

 • Ako mi pomôžu bisfosfonáty?
 • V mojom prípade existujú iné možnosti liečby?
 • V akej forme sa budú bisfosfonáty predpisovať - ​​vo forme tabliet, kapsúl alebo intravenózne?
 • Sú tieto lieky bezpečné??
 • Aké sú výhody tejto liečby??
 • Ako dlho bude terapia trvať??
 • Aké sú možné vedľajšie účinky??
 • Ako dlho môžu pretrvávať nežiaduce účinky liečby??
 • Bisfosfonáty môžu mať dlhodobé vedľajšie účinky?
 • Existujú nejaké opatrenia, ktoré znižujú výskyt negatívnych účinkov liečby?
 • S kým môžem hovoriť s vedľajšími účinkami??

Názvy liečiv na báze bisfosfonátov vápenatých

Čo je to osteoporóza a prečo je také dôležité ju liečiť?

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci inštitútu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečenie kĺbov tým, že každý deň budete mať nápravu na 147 rubľov..

Osteoporóza je postupné znižovanie hustoty kostí v dôsledku vylúhovania minerálov, čo vedie k zníženiu jej sily a zvýšeniu krehkosti. Spočiatku sa vyvíja mierny pokles hustoty kostí (osteopénia) a potom sa stáva abnormálne pórovitou a stlačiteľnou ako špongia. Takéto narušenie štruktúry kostry vedie k častým zlomeninám.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalaif. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Kosť pozostáva z bielkovín, kolagénu a vápnika - látok, ktoré zabezpečujú jej silu (pozri výrobky obsahujúce vápnik). V prípade nerovnováhy uvedených komponentov dochádza k zraneniam vo forme prasklín (zlomenina krčka stehennej kosti) alebo zlomeniny (kompresná zlomenina stavca chrbtice). Niektorí pacienti po dobu niekoľkých rokov ani netušia poškodenie.
O vývoji choroby možno predpokladať nasledujúce príznaky:

 • chronická bolesť lokalizovaná v mieste zlomeniny;
 • znížený rast, zakrivenie chrbtice, sklon;
 • zlomeniny s minimálnou fyzickou aktivitou padajúce z výšky ich rastu, ktoré sú lokalizované hlavne v oblasti rebier, stehien, chrbtice, chodidiel a zápästí.
 • pomalé spájanie kostí.

Osteoporóza nie je len lekársky, ale aj sociálno-ekonomický problém, ktorý postihuje všetky segmenty obyvateľstva na celom svete..

Štatistické údaje

 • Fraktúra femorálneho krku sa častejšie vyskytuje u ľudí vo veku 75 - 80 rokov; iné typy zlomenín sú charakteristické pre 50-59-ročných a s vekom klesajú.
 • Strata 10% kostnej denzity zvyšuje riziko zlomenín miechy 2-krát, stehennej kosti krku 2,5-krát.
 • Do roku 2050 budú zlomeniny bedier u mužov 310% au žien o 240% viac ako teraz.
 • Každé 3 sekundy na svete sa diagnostikuje zlomenina vyvolaná osteoporózou; kompresná zlomenina chrbtice - každých 22 sekúnd.
 • Drvivá väčšina pacientov s vysokým rizikom zranení spojených so zvýšenou krehkosťou kostí (približne 80%), vrátane tých, ktorí už mali aspoň jednu zlomeninu, si nie je vedomá svojej choroby a neužíva tablety na osteoporózu..
 • Úmrtnosť po zlomenine krku stehnovej kosti u oboch pohlaví stúpa s vekom a je najpravdepodobnejšia počas roka po zranení a je asi 20%..
  Hlavným cieľom liečby osteoporózy je prevencia zlomenín znižovaním úbytku kostnej hmoty, zvyšovaním jej hustoty a obnovovaním pevnosti kostí. Včasné odhalenie a včasné začatie špecifickej liečby významne znižuje riziko zranení a iných komplikácií ochorenia.

Toto ochorenie postihuje asi 200 miliónov žien na celom svete;

 • jedna z desiatich žien vo veku 60 rokov
 • piaty vo veku 70 rokov
 • dva z piatich po 80
 • dva z troch po 90.

Biofosfáty, čo to je

Bisfosfonáty (niekedy nesprávne nazývané biofosfáty) sa v súčasnosti používajú na liečenie patológií pohybového aparátu. Rozsiahle štúdie o farmakologických vlastnostiach tejto skupiny liečiv sa uskutočnili až v polovici dvadsiateho storočia a prvé liečivo obsahujúce difosfonáty a schopné zastaviť deštrukciu kostí bolo vydané v roku 1990 (liek Fosamax)..

Hlavným mechanizmom účinku bisfosfonátov je takzvané „metabolické zmrazenie“. Kostné tkanivo v ľudskom tele tvoria osteocyty - bunky, ktoré sa vyskytujú počas vývoja kostí v dôsledku uvoľňovania medzibunkovej látky. Táto látka sa nazýva matica. Matrica je syntetizovaná osteoblastami - takzvanými „mladými“ kostnými bunkami, ktoré sa následne utesnia v medzibunkovej látke a tvoria zrelé osteocyty..

Kostný metabolizmus sa uskutočňuje nielen osteoblastami, ale aj osteoklastami. Jedná sa o obrovské bunky, ktoré obsahujú približne 20 jadier, ktoré sú tesne rozmiestnené a ktorých hlavnou funkciou je rozpúšťanie minerálov a ničenie kolagénu. Výsledkom zvýšenej aktivity osteoklastov je zníženie a zoslabenie kostného tkaniva, ktoré je hlavným patogénnym faktorom pri vývoji osteoporózy..

Zdravý stav kostí priamo závisí od metabolických procesov, ktoré sa v nich vyskytujú. Kostné tkanivo je neustále aktualizované pomocou buniek tvoriacich osteoblasty a ich antagonistov - osteoklastov, ktoré pôsobia ako utilizátory. V zdravom tele je počet týchto a ďalších buniek približne na rovnakej úrovni. Porušenie tejto rovnováhy má vážne následky - osteoporózu.

  Farmakologický účinok bisfosfonátov je určený týmito vlastnosťami:

 • väzba na vápnik a inkorporácia do kostného tkaniva;
 • znížená citlivosť kostí na osteoklasty;
 • spomalenie procesu vylúhovania vápnika z kostného tkaniva.
 • Čo sú to bisfosfonáty?

  Bisfosfonáty sú skupinou liekov, ktorých pôsobenie je zamerané na zníženie progresie úbytku kostnej hmoty a kostnej hmoty. Vo svojej štruktúre sa podobajú prírodným minerálom podieľajúcim sa na metabolizme kostí. Pri použití bisfosfonátov je deštrukcia kostí znížená..

  Skupina týchto liekov je vhodná nielen na liečenie osteoporózy, ale aj na jej prevenciu. Ďalej sa liečivá používajú pri liečbe iných patologických procesov v kostnom tkanive. Bisfosfonáty sa delia na 2 kategórie: dusík a dusík.

  Zloženie a forma uvoľnenia

  Zloženie liekov závisí od ich triedy. Obsahujúce dusík zahŕňajú tieto zložky:

  • Alendronát sodný. Jeho cieľom je korekcia metabolizmu v kostnom tkanive.
  • Kyselina zoledrónová. Používa sa pri liečbe onkologických procesov a tiež zabraňuje deštrukcii kostí.
  • Kyselina ibandrónová. Zabraňuje rozvoju hyperkalciémie.
  • Ibandronát sodný. Zameriava sa na prevenciu deštruktívnych procesov v kostnom tkanive.

  Bisfosfonáty neobsahujúce dusík obsahujú tieto látky:

  • Klodronát. Používa sa pri liečbe kostných metastáz a tiež zabraňuje hyperkalcémii.
  • Etidronat. Používa sa na liečbu malígnych novotvarov a Pagetovej choroby.
  • Tiludronát sodný. Zameriava sa na mineralizáciu a posilnenie kostí.

  Bisfosfonáty sa vyrábajú vo forme tabliet na orálne podávanie a injekciu.

  Farmakologické vlastnosti

  Bisfosfonáty sú zamerané na stabilizáciu stavu kostry v patologických procesoch, ktoré sú sprevádzané znížením pevnosti kostí.

  Lieky pomáhajú udržiavať vápnik a fosfor v kostiach a tiež bránia riedeniu. Mechanizmus účinku je určený účinkom na osteoklasty. Bisfosfonáty inhibujú ich rast a začínajú proces seba-deštrukcie.

  Bisfosfonáty sa používajú na liečenie rakoviny. Inhibujú rast metastáz a tiež stabilizujú stav pacienta. Pri pravidelnom používaní majú tieto účinky:

  • Prispieť k odstráneniu bolesti.
  • Zabráňte šíreniu metastáz.
  • Odstrániť Calcemia.

  Indikácie pre použitie

  Bisfosfonáty sa používajú pri mnohých patologických stavoch. Tie obsahujú:

  • osteoporóza.
  • Osteopénia akéhokoľvek typu.
  • Pagetova choroba.
  • Na profylaktické účely s pravdepodobnosťou zlomenín.
  • Liečba a prevencia kostných metastáz.
  • Znížené príznaky v počiatočných štádiách poškodenia kostí pri rakovine.
  • Liečba samotných zhubných nádorov.
  • Hypogonadizmus u žien.

  Biofosfonáty sa vo väčšine prípadov používajú ako súčasť komplexnej liečby. To vám umožní dosiahnuť najlepšie výsledky v krátkom čase..

  Kontraindikácie a obmedzenia

  Prítomnosť kontraindikácií závisí od konkrétneho užívaného lieku, takže pred začatím liečby si musíte pozorne prečítať návod na použitie. Medzi bežné kontraindikácie patrí:

  • Zvýšené hladiny vápnika v tele.
  • Precitlivenosť alebo individuálna intolerancia na látky, ktoré tvoria.
  • Tehotenstvo v akomkoľvek čase a období dojčenia.
  • Ťažká dysfunkcia pečene.
  • Žalúdočný alebo dvanástnikový vred v akútnom štádiu.
  • Patológie v mliečnej žľaze.
  • Choroby hematopoetického systému spojené s rizikom krvných zrazenín.
  • Deti do 14 rokov.

  Pri ochoreniach obličiek je používanie liekov povolené, ale iba opatrne. V prípade akýchkoľvek chronických ochorení, ako aj v starobe, musíte pravidelne navštevovať lekára a starostlivo sledovať svoj stav.

  Vedľajšie účinky

  Pri používaní týchto liekov sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

  • Alergické reakcie.
  • Depresívne stavy, poruchy spánku.
  • Zníženie krvného tlaku.
  • Poruchy srdcovej frekvencie.
  • Bolesť brucha.
  • Nevoľnosť, vracanie.
  • Svalové kŕče.
  • Kostná nekróza.
  • Horúčka, zimnica (hlavne s injekciou).

  Liekové a alkoholové interakcie

  Interakcia s inými liekmi a alkoholom jednotlivo pre každý liek. Bežné sú nasledujúce:

  • Nekompatibilné s inými injekčnými liečivami, ktoré obsahujú vápnik..
  • NSAIDs pri súčasnom použití zhoršujú podráždenie žalúdka.
  • Ranitidín zvyšuje absorpciu bisfosfonátov.
  • Alkohol zvyšuje toxické účinky na organizmus..

  Pred začatím liečby je potrebné informovať ošetrujúceho lekára o užívaní akýchkoľvek ďalších liekov.

  predávkovať

  Pri používaní vysokých dávok sa môžu objaviť nasledujúce príznaky:

  • Nevoľnosť, vracanie.
  • Gastrointestinálne poruchy s hnačkami.
  • Bolesť v žalúdku.
  • Bolesť hlavy a závraty.

  Ak sa objavia príznaky predávkovania, musíte vziať aktívne uhlie a liek prestať užívať.

  Čo sú to bisfosfonáty

  Liečivé vlastnosti predstaviteľov skupiny antiresorpčných liekov sú založené na ich fyzikálno-chemickom účinku. Lieky ovplyvňujú distribúciu minerálov v kortikálnej kostnej vrstve. Lieky inhibujú aktivitu osteoklastov.

  Na liečbu osteoporózy sa používajú lieky zo skupiny bisfosfonátov:

  • alendronát;
  • ibandronát
  • Kyselina zolendrónová;
  • rizedronát.

  Lieky sú predpísané na liečbu primárnej a senilnej osteoporózy, prevenciu postmenopauzálnej liečby, deštrukciu steroidov v kostnom tkanive, hyperkalcémie. Na terapiu sa používajú jednozložkové a dvojzložkové lieky.

  Bisfosfonáty slúžia ako prvá pomoc v prípade, že sa u pacienta diagnostikujú zmeny v kostnom tkanive. Bolo vytvorených niekoľko generácií bisfosfonátov, ktoré sa líšia štruktúrou..

  Mechanizmus akcie

  Zloženie bisfosfonátov obsahuje 2 fosfonáty (organické zlúčeniny, ktoré obsahujú fosfor). Viažu sa na vápnik a prenikajú do kostí. Majú tendenciu hromadiť sa v kostnom tkanive.

  Dôležitou črtou týchto fondov je, že bránia deštrukcii deštruktívnych látok v kosti, čo bráni jej poškodeniu. Inhibujú deštrukčný účinok osteoklastov a podporujú rast osteoblastov, ktoré sa podieľajú na tvorbe nového kostného tkaniva. Výsledkom je, že kosti sú silnejšie, rýchlejšie sa zotavujú.

  Čo sú to bisfosfonáty?

  Podľa štatistík je dnes problém s kostným tkanivom najbežnejším problémom. Najpopulárnejšia choroba moderného sveta - zhubné nádory, ochorenie kostí za nimi.

  To nie je prekvapujúce vzhľadom na to, ako sa zmenila ekologická situácia, režim dňa moderného človeka, vplyv závislostí atď. Z tohto dôvodu každý piaty čelí nepríjemným chorobám, ktoré znižujú kvalitu života a niekedy vedú k smutným následkom.

  Našťastie dnes môžete bezpečne súvisieť s niektorými chorobami, pretože sa vyvíja moderná farmakológia a hľadá spôsoby, ako problém vyriešiť. Jeden taký je najmä bisfosfonáty.

  Účinné je tiež ich použitie ako profylaxie pri ničení kostného tkaniva a iných ochorení spojených s kosťami..

  Predpíšte liek s cieľom zmierniť účinky ireverzibilných procesov pri vývoji zhubného nádoru, s poruchou procesov regenerácie kostného tkaniva, ako aj pri prevencii.

  Po prvé, lieky tejto skupiny sú vhodné pre ľudí, ktorí sú najviac náchylní na osteoporózu, ako aj pre tých, ktorí trpia rýchlym procesom úbytku kostného tkaniva..

  Čo je bisfosfonát

  Toto sú generické názvy skupín liekov, ktoré znižujú progresívne úbytky kostnej hmoty. Tieto lieky sa používajú na liečbu osteoporózy a iných podobných chorôb..

  Účinné látky v prípravkoch sú navrhnuté tak, aby znižovali odvápňovanie ľudí s osteoporózou a krehkými kosťami..

  Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
  Viac tu...

  Bisfosfonáty sú vo svojej podstate úplné analógy prírodných medzibunkových látok kostného tkaniva, ktoré sa syntetizujú iba umelo.

  Je to zaujímavé! V dávnej minulosti sa bisfosfonáty používali v ropnom a textilnom priemysle ako detergenty, ako aj v poľnohospodárstve ako hnojivá..

  V 19. storočí sa tieto chemikálie používali v strojárstve ako inhibítory koróznych procesov. Vďaka tejto vlastnosti sa v medicíne rozšírili, až teraz ich hlavným účelom je spomaliť proces rozpadu kostného tkaniva v ľudskom tele, a nie ničenie korózie častí strojov a mechanizmov..

  Bisfosfonáty sú vo svojej podstate úplné analógy prírodných medzibunkových látok kostného tkaniva, ktoré sa syntetizujú iba umelo.

  Bisfosfonáty alebo tiež nazývané „difosfonáty“ obsahujú dve fosfónové kyseliny, ktoré tvoria základ všetkých organických zlúčenín fosforu.

  Všetky moderné bisfosfonáty sú rozdelené do dvoch tried:

  Obe triedy liekov už preukázali svoju účinnosť a sú široko používané v medicíne..

  Ako fungujú bisfosfonáty??

  Chemická štruktúra týchto liekov je veľmi podobná prírodným minerálom, ktoré narúšajú metabolizmus kostí. Pozostáva z dvoch opačných procesov: tvorby tkaniva a tzv. Resorpcie (prirodzená deštrukcia). Častice bisfosfonátov sú zabudované do kostného tkaniva, čo ho robí necitlivým na pôsobenie osteoklastov zodpovedných za vylúhovanie vápnika z kostí (resorpcia). V dôsledku pôsobenia bisfosfonátov sa kosť prepožičiava „metabolickému zmrazeniu“..

  Metabolická stabilizácia kostí pri osteoporóze nie je vždy považovaná za žiaduci účinok. Pretože tento proces zabráni nielen deštrukcii, ale aj obnove stratenej kostnej hmoty. Aj keď samotné prípravky obvykle odkazujú iba na resorpciu v pokynoch.

  Preto sa bisfosfonáty najlepšie používajú iba v odôvodnených prípadoch na liečbu ľudí so zvýšeným rizikom vzniku osteoporózy alebo tých, ktorí zažili veľmi rýchly proces úbytku kostnej hmoty v porovnaní so vzdelávaním..

  Po požití sa liek rýchlo vylučuje obličkami. Avšak časť, ktorá dokáže preniknúť do kostí, je pevne spojená s minerálnymi prvkami a má dobrú šancu zostať tam až do konca života. Kostný priestor spojený s časticami bisfosfonátu nie je citlivý na pôsobenie osteoklastov (odstránenie buniek kostného tkaniva, aby sa zabezpečila kontrola nad ich počtom)..

  Bisfosfonáty na liečbu osteoporózy: klasifikácia, úplný opis prípravkov

  Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.?

  Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.

  Bisfosfonáty sú farmakologické prípravky, ktorých chemické zloženie obsahuje estery fosfónových kyselín. Hlavným terapeutickým účinkom liekov je prevencia úbytku kostnej hmoty pozorovaná pri osteoporóze. Bisfosfonáty znižujú riziko spontánnych zlomenín charakteristických pre túto patológiu muskuloskeletálneho systému. Drogy sa používajú ako na patogénnu terapiu, tak aj na prevenciu.

  Akýkoľvek bisfosfonát je charakterizovaný širokou škálou kontraindikácií. V rozpore s dávkovacím režimom alebo v dôsledku dlhodobého používania sa často vyskytujú systémové a miestne vedľajšie účinky. Až po sérii inštrumentálnych štúdií lekár dospel k záveru, že je vhodné zahrnúť bisfosfonáty do liečebných režimov..

  Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
  Viac tu...

  Trocha histórie

  Spočiatku neboli bisfosfonáty syntetizované pre potreby farmaceutického priemyslu. Okrem toho sa táto oblasť ich uplatňovania nezohľadňuje takmer 100 rokov. Estery kyseliny fosfónovej sa vyrábali pre poľnohospodárstvo. Na ich základe boli vytvorené minerálne hnojivá, voda na zavlažovanie pod povrchom bola zmäkčená. Textilný a ropný rafinérsky priemysel sa neobišiel bez bisfosfonátov a stále ich aktívne používa..

  Zároveň sa lekári a lekárnici snažili nájsť spôsoby, ako posilniť kostnú hmotu. Prelom v tejto oblasti je objav spoločnosti Astley Cooper. V roku 1824 tento anglický lekár a súdny lekár kráľovského súdu predložili hypotézu o vzťahu medzi zvýšenou krehkosťou kostí u starších ľudí a určitou patológiou vyvíjajúcou sa v ich tele. Choroba bola objavená, systematizovaná a dostala vedecký názov začiatkom dvadsiateho storočia. Ale odstrániť osteoporózu, zabrániť jej nebezpečným komplikáciám v tom čase nebolo možné.

  Švajčiarsky Herbert Fleisch dlho experimentoval s chemickými zlúčeninami. V roku 1968 objavil, že keď anorganický pyrofosfát príde do kontaktu s biologickou tekutinou, vyzráža sa podstatne menšie množstvo vápnika. Aby enzýmy agresívne neovplyvňovali pyrofosfát, bol atóm fosforu v jeho molekule nahradený atómom uhlíka. Tiež významne zvýšila biologickú aktivitu chemickej zlúčeniny..

  Pred syntézou prvého farmakologického prípravku založeného na bisfosfonátoch však stále existovalo 30 dlhých rokov. V roku 1995 sa po dlhých klinických skúškach začala rozsiahla výroba látok na liečenie osteoporózy..

  Mechanizmus akcie

  Bisfosfonáty sa stále aktívne používajú na liečenie osteoporózy, a to aj napriek mnohým zisteným nedostatkom. Napríklad sa zistilo, že lieky zvyšujú kostnú denzitu, ale nezvyšujú ich pevnosť. Štruktúra kostného tkaniva sa podobá niektorým kovovým zliatinám - s určitým fyzickým dopadom sa rozpadajú na malé kúsky. Preto sú v terapeutických schémach okrem bisfosfonátov zahrnuté aj prípravky na posilnenie kostí.

  Bisfosfonát alebo difosfonát je umelo syntetizovaná chemická zlúčenina, ktorá má štruktúru podobnú pyrofosfonátu. Táto látka je zodpovedná za adhéziu vápnika na kostné tkanivo. Ale na rozdiel od prírodných biologických pyrofosfonátov majú syntetické bisfosfonáty vyššiu klinickú aktivitu. Majú širší rozsah farmakologických účinkov..

  V zdravých kostných tkanivách metabolické procesy prebiehajú hladko av prípade akejkoľvek poruchy sa okamžite zapnú kompenzačné mechanizmy na aktualizáciu a regeneráciu poškodených oblastí. Hlavné štruktúrne jednotky kostného tkaniva:

  • osteoblasty - mladé kostné bunky s priemerom 15 - 20 mikrónov, syntetizujúce medzibunkovú látku. Keď sa matrica hromadí, sú v nej murované a stávajú sa osteocytmi;
  • osteoklasty - obrovské viacjadrové bunky, ktoré odstraňujú kostné tkanivo rozpustením minerálnej zložky a deštrukciou kolagénu.

  V ľudskom tele je približne rovnaký počet látok využívajúcich osteoklasty a tvorcov osteoblastov. Ak sa počet torpédoborcov začne zvyšovať, nastane apoptóza - regulovaný proces programovanej bunkovej smrti. V opačnom prípade bude nerovnováha spôsobovať vážne následky, z ktorých jedným je osteoporóza. Bisfosfonáty stimulujú samodeštrukciu osteoklastov a obnovujú prirodzenú rovnováhu kostných buniek. Po preniknutí do tela viažu molekuly vápnika, ktoré sa akumulujú v kostnom tkanive. Chemické zlúčeniny spoľahlivo držia mikroelement, sú vystavené neustálym útokom množených osteoklastov. Pred búraním sa však bisfosfonáty úplne vyrovnajú so svojou úlohou - zvyšujú hustotu kostí.

  klasifikácia

  V medzinárodnej klasifikácii sú bisfosfonáty rozdelené do dvoch veľkých skupín v závislosti od molekulárnej štruktúry alebo skôr od obsahu molekuly dusíka v chemickej štruktúre. Na liečbu osteoporózy sa používa osem hlavných zlúčenín, ktoré sú aktívnymi zložkami domácich liekov a ich dovážanými štruktúrnymi analógmi:

  • bez dusíka - klodronát, tiludronát, etidronát;
  • dusík obsahujúci - Pamidronát, Risedronát, Alendronát;
  • amino-obsahujúce - Zoledronate, Ibandronate.

  Lieky bez dusíka sú lieky prvej generácie, ktoré slúžili ako základ pre ďalší progresívny vývoj. Ale ich použitie je stále relevantné pri liečbe osteoporózy. Bisfosfonáty bez obsahu dusíka sa v kostnom tkanive premieňajú na zlúčeniny - analógy ATP. Akumulujú sa vo vysokých koncentráciách v osteoklastoch a významne znižujú ich deštrukčnú aktivitu. Predtým, ako dôjde k konečnému zničeniu lieku, dokáže čiastočne obnoviť nerovnováhu v dôsledku zničenia osteoklastov.

  Drogy obsahujúce dusík sa vyznačujú väčšou rezistenciou na agresívne bunky. Vytrvalo vydržia deštruktívne útoky osteoklastov, čo vysvetľuje ich predĺžený farmakologický účinok. Bisfosfonáty obsahujúce aminoskupiny sú lieky tretej generácie s menej toxickými účinkami na vnútorné orgány.

  Nevýhody bisfosfonátov v liečbe osteoporózycharakteristika
  Agresívny účinok na tráviaci systémPri dlhodobom užívaní liekov sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku peptického vredu a gastritídy v dôsledku ulcerácie slizníc.
  Dlhý terapeutický kurzNa zvýšenie hustoty kostí alebo zabránenie ich resorpcie je potrebné bisfosfonáty užívať 3 až 5 rokov a po ich zrušení sa pozoruje zhoršenie terapeutického výsledku.
  Možnosť iba patogénnej liečbyLieky odstraňujú účinky osteoporózy, ale nedokážu sa zbaviť príčiny - metabolické poruchy, znižujú rýchlosť tvorby osteoblastov.
  Nízka absorpcia aktívnych zložiekPo preniknutí do tela sa absorbuje 10% bisfosfonátov. Neadsorbovaná časť je obličkami rýchlo evakuovaná
  Potreba iných liekovV terapeutických režimoch sa bisfosfonáty zvyčajne kombinujú s glukokortikosteroidmi a vápnikovými prípravkami. To vážne zvyšuje farmakologické zaťaženie tela pacienta.

  Druhy bisfosfonátov

  Pri výbere lieku na liečbu osteoporózy sa lekár spolieha na výsledky inštrumentálnych štúdií, všeobecných krvných a močových testov. Zohľadňuje štádium choroby, stupeň poškodenia tkaniva, históriu a vek pacienta a príčinu resorpcie kostí. Uprednostňujú sa lieky s jemnejším účinkom. Niekedy sú však potrebné agresívnejšie prostriedky na rýchle potlačenie útokov na osteoklasty.

  Pri liečbe osteoporózy sa používajú tieto lieky:

  • Klodronát. Inhibuje osteoklasty, znižuje závažnosť bolesti v neskorých štádiách osteoporózy, zachováva vápnik v kostiach a znižuje jeho koncentráciu v systémovom obehu. Klodronát sa tiež predpisuje na prevenciu rozvoja hyperkalcémie a demineralizácie, ktorá vyvoláva rozpúšťanie kostného tkaniva;
  • Tiludronát. Aktívne stimuluje mineralizáciu, zvyšuje hustotu kostí. Pacientom je predpísaný na rýchle zotavenie po zložitých zlomeninách, liečbe Pagetovej choroby alebo osteodystrofii s charakteristickou krehkosťou kostí v dôsledku narušenia metabolických procesov;
  • Etidronat. Difosfonát neobsahujúci dusík je prekurzorom moderných liekov na liečbu osteoporózy. Používa sa tiež na liečbu reumatoidnej artritídy, zhubných a benígnych novotvarov, niektorých obličkových patológií. Pomáha eliminovať účinky intoxikácie ťažkými kovmi;
  • Alendronátu. Stabilizuje metabolické procesy v kostných a chrupavkových tkanivách Užívanie liekov s Alendronátom nespôsobuje demineralizáciu kostí, ktorá sa aktívne používa pri liečbe žien, ktoré vstúpili do obdobia prirodzenej menopauzy;
  • pamidronát Zabraňuje množeniu osteoklastov, znižuje rýchlosť katabolických procesov a stimuluje regeneračné biochemické reakcie;
  • Risendronate Bisfosfonát sa vyznačuje vysokou klinickou aktivitou bez výrazného toxického účinku na organizmus. Risendronát sa často stáva prvou voľbou pri liečbe osteoporózy vyvolanej dlhodobým používaním glukokortikosteroidov;
  • ibandronát Účinná profylaxia proti spontánnym zlomeninám stavcov. Spomaluje reprodukciu osteoklastov, bráni resorpcii kostí a zachováva vápnik v kostných štruktúrach.

  Zoledronát inhibuje resorpciu kostí a vyvoláva apoptózu osteoklastov. Preto je tento liek predpísaný na progresívnu osteoporózu, keď primárnym cieľom liečby je spomalenie a zastavenie deštrukčných procesov..

  Kontraindikácie a vedľajšie účinky

  Každý liek sa vyznačuje určitými vedľajšími účinkami a kontraindikáciami na použitie. Podobnosť farmakologických vlastností nám však umožňuje kombinovať patologické stavy, pri ktorých nie sú bisfosfonáty predpísané:

  • akútne a chronické zlyhanie obličiek;
  • opakujúce sa ulcerózne lézie žalúdka a dvanástnika;
  • hypokalciémia alebo nedostatok vápnika v tele.

  Kontraindikácie pri liečbe týmito liekmi sú tehotenstvo, dojčenie a individuálna intolerancia účinných a pomocných látok. V prípade porušenia dávkovacieho režimu alebo ukladania bisfosfonátov sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie. Z tráviaceho ústrojenstva sú možné dyspeptické poruchy: nevoľnosť, vracanie, nadmerná tvorba plynu, hnačka alebo zápcha, bolesť v epigastriu. Neurologické poruchy sa prejavujú znížením zrakovej ostrosti, bolesti hlavy, závratmi. Opisujú sa prípady srdcovej arytmie, fibrilácie predsiení a rozvoja osteonekrózy čeľustných kĺbov. Niekedy sa objaví horúčka, komplikovaná zimnicami, slabosť, apatia, artralgia, bolesť svalov. Charakteristické príznaky lokálnej alergickej reakcie sú opuch a sčervenanie kože, výskyt svrbenia a vyrážky.

  Kyselina zoledrónová: návod na použitie, analógy, náklady, recenzie lekárov a pacientov

  Kyselina zoledrónová je liek, ktorý sa týka inhibítorov kostnej resorpcie, bisfosfonátov. Tento liek je dostupný vo forme infúzneho roztoku. Kyselinu zoledrónovú vyrába spoločnosť Novartis Pharma vo Švajčiarsku pod obchodným názvom Aklast. Droga nemá na ruskom farmaceutickom trhu analógy.

  Obsah článku: Účinok lieku Indikácie, pravidlá podávania Analógy a recenzie cien

  Drogový efekt

  Kyselina zoledrónová je bisfosfonát obsahujúci dusík, ktorý pôsobí na aktivitu osteoklastov a inhibuje resorpciu kostí. Po intravenóznom podaní sa liek podrobuje redistribúcii v kostných tkanivách, pričom sa hromadí hlavne v miestach remodelácie kostí..

  Mechanizmus účinku účinnej látky - kyseliny zoledrónovej je spojený s účinkom na enzým PPS nachádzajúci sa v osteoklaste. Nie sú vylúčené iné mechanizmy ovplyvňujúce resorpciu kosti. Liečba postmenopauzálnej osteoporózy znižuje riziko veľkých zlomenín kostí až o 70%.

  Indikácie kyselina zoledrónová

  Hlavné indikácie pre použitie lieku založeného na kyseline zoledrónovej sú:

  • osteoporóza u žien po menopauze (znižuje riziko zlomenín stavcov, stehennej kosti);
  • prevencia a liečba osteoporózy vyplývajúcej z liečby glukokortikoidmi;
  • osteoporóza u mužov;
  • prevencia rozvoja osteoporózy u žien s osteopéniou;
  • Pagetova choroba.

  Správa liečiv

  Liek sa podáva intravenózne pomaly - počas 15 minút pomocou špeciálneho ventilového systému. Zavedeniu liečiva predchádza hodnotenie hydratácie tela. Platí to najmä u ľudí starších ako 65 rokov au pacientov, ktorí neustále užívajú diuretiká..

  Liečba osteoporózy po menopauze u žien a osteoporózy u mužov zahŕňa podávanie kyseliny zoledrónovej jedenkrát ročne. Aby sa predišlo ochoreniu v období po menopauze, podáva sa liek každé dva roky. V iných prípadoch sa liek podáva ročne. Vo väčšine prípadov je pri používaní Aklasty potrebná adekvátna hladina vitamínu D v tele. Je to spôsobené skutočnosťou, že iba s dostatočným množstvom cholekalciferolu je možné úplne absorbovať vápnik.

  Hypovitaminóza D

  Ako zistiť, či je vitamín D v tele dostatočný alebo či existuje hypovitaminóza? Diagnóza nedostatku vitamínu je v tomto prípade založená na klinickom obraze:

  • svalová slabosť;
  • potenie pokožky hlavy;
  • zmena tvaru hrudníka;
  • zmäkčenie a zhrubnutie týlnej kosti;
  • zväčšená pečeň a slezina;
  • búšenie srdca a tlmenie srdcových zvukov;
  • mentálne poruchy;
  • u detí porušenie zubov;
  • únava;
  • konvulzívne zášklby svalov končatín;
  • nervozita;
  • strata váhy;
  • znížená alebo nedostatočná chuť do jedla;
  • poruchy spánku;
  • iné príznaky.

  Vyššie uvedené príznaky sú charakteristické nielen pre hypovitaminózu D. Tieto príznaky sa môžu objaviť aj pri iných chorobách. Na základe klinického obrazu je preto možné predpokladať nedostatok vitamínu. Presná diagnóza pomôže urobiť laboratórne testy. Sprievodné choroby môžu tiež hovoriť v prospech prítomnosti hypovitaminózy..

  V ktorých prípadoch nie je liek predpísaný?

  Kontraindikácie pri použití lieku Kyselina zoledrónová sú:

  • metabolické procesy spojené s nedostatkom minerálov;
  • neznášanlivosť na látku - kyselina zoledrónová a ďalšie zložky liekovej formy;
  • alergické reakcie na zavedenie iných liekov súvisiacich s bisfosfonátmi;
  • obdobie tehotenstva a laktácie;
  • závažné ochorenie obličiek so známkami zlyhania;
  • deti a dospievajúci mladší ako 18 rokov.

  Zákaz používania lieku počas obdobia narodenia dieťaťa a dojčenia je spojený s nedostatkom údajov o možných účinkoch na plod a telo dojčaťa. Pri vykonávaní testov na zvieratách sa odhalil teratogénny účinok lieku na plod.

  Vedľajšie účinky lieku

  Droga kyselina zoledrónová je schopná spôsobiť nežiaduce účinky z rôznych orgánov a systémov:

  1. V prvých troch dňoch po podaní lieku sa môžu objaviť horúčka, bolesti hlavy a kĺbov, bolesti tela, zimnica a iné príznaky podobné chrípke. Závažnosť symptómov je spravidla významná pri prvej injekcii lieku. Pri následných injekciách roztoku sa uvedené reakcie spravidla nevyskytujú alebo majú pomalý priebeh.
  2. Centrálny nervový systém reaguje na podávanie lieku s bolesťou hlavy, nespavosťou alebo ospalosťou, nervozitou, zhoršeným zrakovým vnímaním a chuťou, závratmi, chvením končatín..
  3. Zmysly - zápal spojiviek, bolesť očí, fotofóbia, zápal očných viečok a ďalšie reakcie spojené s orgánom videnia.
  4. Tráviaci systém - nevoľnosť, vracanie, nadúvanie, hnačka, pálenie záhy, bolesť brucha, zápal pažeráka.
  5. Muskuloskeletálny systém - bolesť chrbta, kĺbov, svalov a kostí, svalová slabosť.
  6. Možné porušenie obličiek v podobe zmien laboratórnych parametrov a vývoja akútneho zlyhania obličiek. Vo väčšine prípadov sa renálne reakcie vyskytujú u pacientov s ochorením obličiek v anamnéze.
  7. V ojedinelých prípadoch sa počas liečby liekom pozoroval pokles hladiny vápnika v krvi bez klinických príznakov hypokalciémie..
  8. Osteonekróza čeľuste je zriedkavo možná. Zvyčajne sa táto komplikácia vyskytuje na pozadí rakoviny po extrakcii zuba alebo iných operáciách v ústnej dutine.

  Funkcie aplikácie Aklasts

  Pri použití lieku kyselina zoledrónová je potrebné vziať do úvahy vlastnosti lieku:

  1. Pred začatím liečby bude lekár informovať pacienta o hlavných prejavoch hypokalciémie. Ak sa vyskytnú príznaky nedostatku vápnika, konzultujte s lekárom štúdiu a opravte stav..
  2. Vývoj ochorenia typu chrípky je základom pre vymenovanie paracetamolu, či už liekov obsahujúcich ibuprofén. Terapia týmito liekmi zmierni stav v prvých niekoľkých dňoch po zavedení Aklasty.
  3. Kyselina zoledrónová neznižuje rýchlosť reakcií a pozornosti pri práci s nebezpečnými mechanizmami a vedením vozidla.
  4. Pacienti s hypokalciémiou v anamnéze sú pod neustálym lekárskym dohľadom..
  5. Keďže sa liek vylučuje obličkami, pri jeho používaní spolu s diuretikami alebo aminoglykozidmi je potrebné postupovať opatrne. Dôvodom je skutočnosť, že uvedené lieky môžu ovplyvniť funkciu obličiek..
  6. Aklast sa nepodáva v rovnakom infúznom systéme s prípravkami obsahujúcimi ióny vápnika.

  Použitie Aklastu by mal predpisovať iba lekár. V žiadnom prípade nesmiete predpísať a podať liek sami. Ak liek pomohol jednej osobe, neznamená to, že pomôže druhej. Tento liek má závažné vedľajšie účinky a obmedzenia týkajúce sa použitia..

  Aklasta Náklady

  Aklast je pomerne drahá droga. Cena Aklastu za fľašu 100 ml v Moskve je od 14 000 rubľov a viac. Lekárne online, ktoré ponúkajú liek s dodaním, predávajú liek za cenu 17 000 rubľov za fľašu. Vzhľadom na účinnosť kyseliny zoledrónovej a frekvenciu podávania (1krát ročne) bude liečba liekom lacnejšia ako používanie iných liekov s nižšou účinnosťou v dlhých cykloch.

  Analógy drogy

  Aklast nemá na ruskom farmaceutickom trhu absolútne analógy, ale existujú lieky z rovnakej farmakologickej skupiny, ktoré majú podobné indikácie. Skupina bisfosfonátov obsahujúcich dusík zahŕňa prípravky obsahujúce kyselinu ibandrónovú, alendronát sodný, ibandronát sodný.

  1. Prípravky kyseliny ibandrónovej - Bondronát, Bonviva, kyselina ibandrónová - Sandoz. Liečivá sú dostupné v tabletách, intravenóznom podaní a vo forme koncentrátu na prípravu infúzneho roztoku. Lieky sa používajú na liečbu postmenopauzálnej osteoporózy a hyperkalciémie. Použitie kyseliny ibandrónovej na liečbu mužov sa neodporúča. Bisfosfonáty tejto skupiny sa syntetizujú relatívne nedávno a sú zaradené do tretej generácie liekov.
  2. Droga kyselina zolendrónová patrí do druhej generácie liekov. Pridelené mužom aj ženám. Medzi ne patria Tevanat, Binosto, Fosamax, Osterepar, Ostalon, Ostealen, Forosa a ďalšie..

  Vlastnosti bisfosfonátov

  Všetky lieky patriace do skupiny bisfosfonátov majú aplikačné vlastnosti. To platí najmä pre lieky určené na orálne podávanie. Bisfosfonáty, ktoré sa dostanú na sliznicu pažeráka, vyvolávajú tvorbu vredov a eróziu. Preto sa tieto lieky musia užívať s veľkým množstvom vody. Okrem toho po polhodine užitia tablety nemôžete zaujať horizontálnu polohu.

  Ďalším znakom bisfosfonátov je nemožnosť ich súčasného podávania s vápnikovými prípravkami. Vyššie bolo opísané, že aklastu je zakázané vstúpiť spolu s roztokmi obsahujúcimi ióny vápnika v rovnakom systéme. Toto pravidlo sa vzťahuje aj na perorálne podávanie..

  Diéta na pozadí liečby drogami

  Liečba osteoporózy spočíva nielen v predpisovaní liekov, ale aj po špeciálnej diéte. Inak nebude účinok užívania drog dostatočný. Výživa by mala byť vyvážená a obsahovať všetky potrebné živiny, minerály a vitamíny..

  1. Strava by mala obsahovať potraviny bohaté na vápnik, zinok a horčík. Patria sem: chudé mäso (morčacie, králičie, kuracie, teľacie), koreňová zelenina, tekvica, paradajky, všetky druhy kapusty, zelená zelenina (najmä listová), vlašské orechy, kešu sviečky, arašidy, mandle, všetko ovocie a bobule, mliečne výrobky (prírodné jogurty, mlieko, tvaroh, kefír, srvátka), šampiňóny, strukoviny, pohánka, ovos, perličkový jačmeň, proso, ryža, kuracie vajce. Morské plody, morské ryby sú veľmi užitočné pri osteoporóze..
  2. Z potravín, ktoré zasahujú do normálnej absorpcie vápnika v tele, je potrebné vylúčiť: sladkosti, čokoláda, smotanové cukrovinky, sýtené a alkoholické nápoje, káva, silný čaj, mastné mäso, majonéza, omáčky, marinády a konzervy, rýchle občerstvenie, údené klobásy a párky, hranolky, občerstvenie, ochucovadlá a farbivá.
  3. Jedlá by sa mali pripravovať varením alebo pečením. Povolené dusenie rastlinného oleja.
  4. Dodržiavanie pitného režimu je pri každej strave povinné. Preto, ak nie sú kontraindikácie, by sa malo vypiť najmenej 1,5 až 2 litre vody denne. Je užitočné piť ovocné a zeleninové šťavy, minerálnu vodu. Káva a čierny čaj sa môžu piť s mierou.

  Recenzie na liek Kyselina zoledrónová

  Názor odborníkov na liek Kyselina zoledrónová je prevažne pozitívny. Na pozadí liečby drogou, stav kostí, ak sa nevráti k normálu, je oveľa lepšia. Výrazne znížilo riziko zlomenín veľkých kostí a chrbtice. Podľa nežiaducich reakcií je podľa odborníkov účinok najčastejšie výsledkom prvej injekcie vo forme horúčky, bolesti hlavy, bolestí tela. K tomuto syndrómu dochádza až po prvej injekcii lieku. Následne tieto príznaky buď chýbajú alebo sú menej výrazné.

  Názory pacientov liečených Aklastou sú rôzne:

  „Zaobchádzali sme s Aklastou tri roky. Počas tejto doby nedošlo k jedinému zlomeniu alebo prasknutiu. Pred liečbou sa vyskytli tri zlomeniny s intervalom 2 až 3 roky. Liečbu dobre tolerujem, prakticky necítim žiadne vedľajšie účinky. Po zavedení liekov v prvý deň môže nízka teplota stúpať. Pocit ako po očkovaní. Inak sa cítim dobre. “

  Larisa, 54 rokov, Irkutsk

  Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
  Viac tu...

  „Aklast (kyselina zoledrónová) bol podaný pred rokom. Liečba trpela veľmi zle. Počas prvých troch dní teplota stúpla na 40 stupňov, silná nevoľnosť a zvracanie. Do dvoch týždňov bola hlava a všetky svaly veľmi bolestivé. Musel som ísť na nemocenskú dovolenku, pretože v tomto stave nebolo možné pracovať. Teraz znova musím zopakovať úvod, ale nemôžem získať svoju odvahu. Ako to všetko prežiť znova - neviem. Osteoporóza bola diagnostikovaná pred piatimi rokmi - vzala Bonvivu a nasledovala diétu. Počas tejto doby nedošlo k žiadnym zlomeninám. “

  Elena, 55 rokov, Jekaterinburg

  "Pred rokom padla a zlomila si ruku." Po liečbe a vyšetrení lekár diagnostikoval osteoporózu. Vymenoval Aklasta za prevenciu zlomenín. Drogu som predstavil pred štyrmi mesiacmi. Ešte necítim účinok. Dajte si pozor na pády, aby ste sa už nerozbili. Po podaní lieku celý týždeň som sa cítil dobre - zimnica, mierna nevoľnosť, bolesti hlavy, nízka teplota trvala jeden deň. Po týždni príznaky zmizli a neobnovili sa. “.

  Valentina, 49 rokov, Moskva

  Liečte artrózu bez liekov? Je to možné!

  Získajte bezplatnú knihu, Podrobný plán obnovy mobility kolien a bedrových kĺbov na artrózu a začnite sa zotavovať bez nákladnej liečby a chirurgického zákroku!

  Osteoporóza je ochorenie kostí, pri ktorom stenčuje a stráca silu. Považuje sa za chorobu starších ľudí.

  Liečba osteoporózy nie je ľahká. Tu sa pozrieme na najúčinnejšie metódy. Toto ochorenie sa lieči pomocou liekov aj bez nich..

  Liečba bez drog je doplnkom hlavnej liečby a zriedka sa používa samostatne..

  Ako liečiť chorobu bez drog

  • Denná mierna fyzická aktivita. Hmotu kostí môžete zvýšiť tak, že každý deň robíte pol hodiny.
  • Zníženie množstva potravy v potrave bude mať tiež priaznivý vplyv na stav kostí..
  • Masážny kurz. Techniky používané pri masáži stimulujú prietok krvi do svalov a kostí. Dobré zásobovanie krvi bráni rozvoju choroby.
  • Odmietnutie alkoholu a nikotínu. Tieto látky majú škodlivý vplyv na perioste a cievy, ktoré ním prechádzajú..
  • Dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu, opaľovanie. Tým sa prirodzene vytvorí vitamín D v pokožke..

  Liečivé metódy

  1. Vitamín D patrí do prvej skupiny liekov, ktorá vstupuje do tela s jedlom v malom množstve spolu s jedlom, ďalšia časť je produkovaná pokožkou pod vplyvom slnka. Funkcie vitamínu D zahŕňajú reguláciu vstrebávania vápnika v čreve, jeho vylučovanie z tela obličkami..
  2. Ďalšia skupina obsahuje hormón kalcitonín. Medzi jeho funkcie patrí monitorovanie obsahu voľného vápnika v krvi a jeho zvýšenie hormón vracia časť minerálu do kosti.
  3. Jedným z najúčinnejších liekov sú bisfosfonáty. Spočiatku boli známe ako antikorózne činidlá používané v strojárstve a ľahkom priemysle. V roku 1968 sa o túto látku zaujímala skupina vedcov. Uskutočnili sa štúdie, ktoré odhalili, že bisfosfonáty môžu prispievať k obnove kostného tkaniva a udržiavať jeho silu.

  Počas osteoporózy pôsobia bisfosfonáty na osteoklastové bunky, čím zastavujú deštrukciu kostného tkaniva. Jednoducho ich inhibujú a bránia rozpusteniu kostnej hmoty. V tomto prípade sa to deje iba v tých oblastiach, ktoré sú v súčasnosti ničené. Dôvody tohto selektívneho konania ešte nie sú úplne objasnené..

  Táto skupina liekov je rozdelená do dvoch tried: jednoduché bisfosfonáty a aminobisfosfonáty. Posledne menované pôsobia účinnejšie kvôli skutočnosti, že ich dusíkatá časť neumožňuje „tráviť“ liečivo osteoklastami. V dôsledku toho metabolit aminobisfosfonátu opäť pôsobí na osteoklasty a spôsobuje ich urýchlenú smrť..

  Medzi jednoduché bisfosfonáty patria lieky, ako je etidronát, klodronát, tiludronát. Sú účinné dokonca aj pri osteoporóze spôsobenej rakovinou.

  Napríklad etidronát (xidifón) sa užíva s tabletovaným vápnikom. Jeho výhodami sú zriedkavý výskyt nežiaducich reakcií. Počas tehotenstva je však kontraindikovaná.

  Aminobisfosfonáty zahŕňajú široko používané lieky, ako je alendronát, ibandronát, risedronát.

  Alendronát (fosamax) je v liečbe menopauzálnej osteoporózy dobre zavedený. Nepochybnou výhodou je, že dokáže zmierniť bolesť. Často však spôsobuje príznaky, ako je hnačka, zvracanie a bolesť brucha. Nepoužíva sa u tehotných a dojčiacich žien.

  Ibandronát (Bonviva) je liek novej generácie s minimálnymi vedľajšími účinkami. Užívajte s vápnikom a vitamínom D. Existuje injekčná forma. Odporúča sa ako liek na menopauzálnu osteochondrózu. Ibandronát sa predpisuje ako liečba aj ako preventívne opatrenie..

  Risedronát (herec) účinne zvyšuje hustotu kostí. Je tiež predpísaný pacientom, ktorí dlhodobo užívajú glukokortikoidy. Užívané raz týždenne.

  Užívanie tejto skupiny liekov na dosiahnutie výsledkov trvá dlho, často roky. Bisfosfonáty sú predpísané nielen ženám, ale aj mužom.

  Ich štúdium a vývoj však pokračuje, pretože vstupuje iba 20% liečiva, ktoré sa dostáva do kosti. Dlhodobé používanie často nepriaznivo ovplyvňuje fungovanie tráviacich orgánov.

  1. Posledná, štvrtá skupina obsahuje estrogénové prípravky. Sú predpisované ženám počas menopauzy..

  Cvičte, berte vitamíny, podrobte sa preventívnemu vyšetreniu lekárom a buďte zdravý!

  Balzam na vlasy
  Bisfosfonáty na liečenie chorôb pohybového aparátu
  GRANDMOTHER RECIPES SHAMPOO JEDEN SHALOT Z VLASOV VLASOV 250ML
  Kostná náhrada syntetickej kosti

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Kýla je choroba, ktorá ovplyvňuje bedrovú chrbticu. S patológiou je medzistavcový disk poškodený, čo vedie k jeho vyčnievaniu smerom von. Patologický proces vedie k silnej bolesti a strnulosti pohybov.
  ≡ Domovská stránka → Nádorové ochorenia maternice → Myoma →Maternicové myómy sú jednou z najbežnejších chorôb reprodukčnej sféry. Podľa štatistík sa nezhubný nádor myometria zistil u 30% žien po dosiahnutí veku 35 rokov.
  Bedrový výčnelok je porušením medzistavcových platničiek, ktoré spočíva v vyčnievaní za hrebeň pri súčasnom zachovaní integrity samotného prstenca. Po dlhú dobu sa patológia vyvíja bez charakteristických symptómov a príznaky sa objavia iba pri narušení nervu, s komplikáciami.