loader

Hlavná

Žalúdok

Bisfosfonáty na liečbu osteoporózy: klasifikácia, úplný opis prípravkov

Bisfosfonáty sú farmakologické prípravky, ktorých chemické zloženie obsahuje estery fosfónových kyselín. Hlavným terapeutickým účinkom liekov je prevencia úbytku kostnej hmoty pozorovaná pri osteoporóze. Bisfosfonáty znižujú riziko spontánnych zlomenín charakteristických pre túto patológiu muskuloskeletálneho systému. Drogy sa používajú ako na patogénnu terapiu, tak aj na prevenciu.

Akýkoľvek bisfosfonát je charakterizovaný širokou škálou kontraindikácií. V rozpore s dávkovacím režimom alebo v dôsledku dlhodobého používania sa často vyskytujú systémové a miestne vedľajšie účinky. Až po sérii inštrumentálnych štúdií lekár dospel k záveru, že je vhodné zahrnúť bisfosfonáty do liečebných režimov..

Trocha histórie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Spočiatku neboli bisfosfonáty syntetizované pre potreby farmaceutického priemyslu. Okrem toho sa táto oblasť ich uplatňovania nezohľadňuje takmer 100 rokov. Estery kyseliny fosfónovej sa vyrábali pre poľnohospodárstvo. Na ich základe boli vytvorené minerálne hnojivá, voda na zavlažovanie pod povrchom bola zmäkčená. Textilný a ropný rafinérsky priemysel sa neobišiel bez bisfosfonátov a stále ich aktívne používa..

Zároveň sa lekári a lekárnici snažili nájsť spôsoby, ako posilniť kostnú hmotu. Prelom v tejto oblasti je objav spoločnosti Astley Cooper. V roku 1824 tento anglický lekár a súdny lekár kráľovského súdu predložili hypotézu o vzťahu medzi zvýšenou krehkosťou kostí u starších ľudí a určitou patológiou vyvíjajúcou sa v ich tele. Choroba bola objavená, systematizovaná a dostala vedecký názov začiatkom dvadsiateho storočia. Ale odstrániť osteoporózu, zabrániť jej nebezpečným komplikáciám v tom čase nebolo možné.

Švajčiarsky Herbert Fleisch dlho experimentoval s chemickými zlúčeninami. V roku 1968 objavil, že keď anorganický pyrofosfát príde do kontaktu s biologickou tekutinou, vyzráža sa podstatne menšie množstvo vápnika. Aby enzýmy agresívne neovplyvňovali pyrofosfát, bol atóm fosforu v jeho molekule nahradený atómom uhlíka. Tiež významne zvýšila biologickú aktivitu chemickej zlúčeniny..

Pred syntézou prvého farmakologického prípravku založeného na bisfosfonátoch však stále existovalo 30 dlhých rokov. V roku 1995 sa po dlhých klinických skúškach začala rozsiahla výroba látok na liečenie osteoporózy..

Mechanizmus akcie

Bisfosfonáty sa stále aktívne používajú na liečenie osteoporózy, a to aj napriek mnohým zisteným nedostatkom. Napríklad sa zistilo, že lieky zvyšujú kostnú denzitu, ale nezvyšujú ich pevnosť. Štruktúra kostného tkaniva sa podobá niektorým kovovým zliatinám - s určitým fyzickým dopadom sa rozpadajú na malé kúsky. Preto sú v terapeutických schémach okrem bisfosfonátov zahrnuté aj prípravky na posilnenie kostí.

Bisfosfonát alebo difosfonát je umelo syntetizovaná chemická zlúčenina, ktorá má štruktúru podobnú pyrofosfonátu. Táto látka je zodpovedná za adhéziu vápnika na kostné tkanivo. Ale na rozdiel od prírodných biologických pyrofosfonátov majú syntetické bisfosfonáty vyššiu klinickú aktivitu. Majú širší rozsah farmakologických účinkov..

V zdravých kostných tkanivách metabolické procesy prebiehajú hladko av prípade akejkoľvek poruchy sa okamžite zapnú kompenzačné mechanizmy na aktualizáciu a regeneráciu poškodených oblastí. Hlavné štruktúrne jednotky kostného tkaniva:

 • osteoblasty - mladé kostné bunky s priemerom 15 - 20 mikrónov, syntetizujúce medzibunkovú látku. Keď sa matrica hromadí, sú v nej murované a stávajú sa osteocytmi;
 • osteoklasty - obrovské viacjadrové bunky, ktoré odstraňujú kostné tkanivo rozpustením minerálnej zložky a deštrukciou kolagénu.

V ľudskom tele je približne rovnaký počet látok využívajúcich osteoklasty a tvorcov osteoblastov. Ak sa počet torpédoborcov začne zvyšovať, nastane apoptóza - regulovaný proces programovanej bunkovej smrti. V opačnom prípade bude nerovnováha spôsobovať vážne následky, z ktorých jedným je osteoporóza. Bisfosfonáty stimulujú samodeštrukciu osteoklastov a obnovujú prirodzenú rovnováhu kostných buniek. Po preniknutí do tela viažu molekuly vápnika, ktoré sa akumulujú v kostnom tkanive. Chemické zlúčeniny spoľahlivo držia mikroelement, sú vystavené neustálym útokom množených osteoklastov. Pred búraním sa však bisfosfonáty úplne vyrovnajú so svojou úlohou - zvyšujú hustotu kostí.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

klasifikácia

V medzinárodnej klasifikácii sú bisfosfonáty rozdelené do dvoch veľkých skupín v závislosti od molekulárnej štruktúry alebo skôr od obsahu molekuly dusíka v chemickej štruktúre. Na liečbu osteoporózy sa používa osem hlavných zlúčenín, ktoré sú aktívnymi zložkami domácich liekov a ich dovážanými štruktúrnymi analógmi:

 • bez dusíka - klodronát, tiludronát, etidronát;
 • dusík obsahujúci - Pamidronát, Risedronát, Alendronát;
 • amino-obsahujúce - Zoledronate, Ibandronate.

Lieky bez dusíka sú lieky prvej generácie, ktoré slúžili ako základ pre ďalší progresívny vývoj. Ale ich použitie je stále relevantné pri liečbe osteoporózy. Bisfosfonáty bez obsahu dusíka sa v kostnom tkanive premieňajú na zlúčeniny - analógy ATP. Akumulujú sa vo vysokých koncentráciách v osteoklastoch a významne znižujú ich deštrukčnú aktivitu. Predtým, ako dôjde k konečnému zničeniu lieku, dokáže čiastočne obnoviť nerovnováhu v dôsledku zničenia osteoklastov.

Drogy obsahujúce dusík sa vyznačujú väčšou rezistenciou na agresívne bunky. Vytrvalo vydržia deštruktívne útoky osteoklastov, čo vysvetľuje ich predĺžený farmakologický účinok. Bisfosfonáty obsahujúce aminoskupiny sú lieky tretej generácie s menej toxickými účinkami na vnútorné orgány.

Nevýhody bisfosfonátov v liečbe osteoporózycharakteristika
Agresívny účinok na tráviaci systémPri dlhodobom užívaní liekov sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku peptického vredu a gastritídy v dôsledku ulcerácie slizníc.
Dlhý terapeutický kurzNa zvýšenie hustoty kostí alebo zabránenie ich resorpcie je potrebné bisfosfonáty užívať 3 až 5 rokov a po ich zrušení sa pozoruje zhoršenie terapeutického výsledku.
Možnosť iba patogénnej liečbyLieky odstraňujú účinky osteoporózy, ale nedokážu sa zbaviť príčiny - metabolické poruchy, znižujú rýchlosť tvorby osteoblastov.
Nízka absorpcia aktívnych zložiekPo preniknutí do tela sa absorbuje 10% bisfosfonátov. Neadsorbovaná časť je obličkami rýchlo evakuovaná
Potreba iných liekovV terapeutických režimoch sa bisfosfonáty zvyčajne kombinujú s glukokortikosteroidmi a vápnikovými prípravkami. To vážne zvyšuje farmakologické zaťaženie tela pacienta.

Druhy bisfosfonátov

Pri výbere lieku na liečbu osteoporózy sa lekár spolieha na výsledky inštrumentálnych štúdií, všeobecných krvných a močových testov. Zohľadňuje štádium choroby, stupeň poškodenia tkaniva, históriu a vek pacienta a príčinu resorpcie kostí. Uprednostňujú sa lieky s jemnejším účinkom. Niekedy sú však potrebné agresívnejšie prostriedky na rýchle potlačenie útokov na osteoklasty.

Pri liečbe osteoporózy sa používajú tieto lieky:

 • Klodronát. Inhibuje osteoklasty, znižuje závažnosť bolesti v neskorých štádiách osteoporózy, zachováva vápnik v kostiach a znižuje jeho koncentráciu v systémovom obehu. Klodronát sa tiež predpisuje na prevenciu rozvoja hyperkalcémie a demineralizácie, ktorá vyvoláva rozpúšťanie kostného tkaniva;
 • Tiludronát. Aktívne stimuluje mineralizáciu, zvyšuje hustotu kostí. Pacientom je predpísaný na rýchle zotavenie po zložitých zlomeninách, liečbe Pagetovej choroby alebo osteodystrofii s charakteristickou krehkosťou kostí v dôsledku narušenia metabolických procesov;
 • Etidronat. Difosfonát neobsahujúci dusík je prekurzorom moderných liekov na liečbu osteoporózy. Používa sa tiež na liečbu reumatoidnej artritídy, zhubných a benígnych novotvarov, niektorých obličkových patológií. Pomáha eliminovať účinky intoxikácie ťažkými kovmi;
 • Alendronátu. Stabilizuje metabolické procesy v kostných a chrupavkových tkanivách Užívanie liekov s Alendronátom nespôsobuje demineralizáciu kostí, ktorá sa aktívne používa pri liečbe žien, ktoré vstúpili do obdobia prirodzenej menopauzy;
 • pamidronát Zabraňuje množeniu osteoklastov, znižuje rýchlosť katabolických procesov a stimuluje regeneračné biochemické reakcie;
 • Risendronate Bisfosfonát sa vyznačuje vysokou klinickou aktivitou bez výrazného toxického účinku na organizmus. Risendronát sa často stáva prvou voľbou pri liečbe osteoporózy vyvolanej dlhodobým používaním glukokortikosteroidov;
 • ibandronát Účinná profylaxia proti spontánnym zlomeninám stavcov. Spomaluje reprodukciu osteoklastov, bráni resorpcii kostí a zachováva vápnik v kostných štruktúrach.

Zoledronát inhibuje resorpciu kostí a vyvoláva apoptózu osteoklastov. Preto je tento liek predpísaný na progresívnu osteoporózu, keď primárnym cieľom liečby je spomalenie a zastavenie deštrukčných procesov..

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Každý liek sa vyznačuje určitými vedľajšími účinkami a kontraindikáciami na použitie. Podobnosť farmakologických vlastností nám však umožňuje kombinovať patologické stavy, pri ktorých nie sú bisfosfonáty predpísané:

 • akútne a chronické zlyhanie obličiek;
 • opakujúce sa ulcerózne lézie žalúdka a dvanástnika;
 • hypokalciémia alebo nedostatok vápnika v tele.

Kontraindikácie pri liečbe týmito liekmi sú tehotenstvo, dojčenie a individuálna intolerancia účinných a pomocných látok. V prípade porušenia dávkovacieho režimu alebo ukladania bisfosfonátov sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie. Z tráviaceho ústrojenstva sú možné dyspeptické poruchy: nevoľnosť, vracanie, nadmerná tvorba plynu, hnačka alebo zápcha, bolesť v epigastriu. Neurologické poruchy sa prejavujú znížením zrakovej ostrosti, bolesti hlavy, závratmi. Opisujú sa prípady srdcovej arytmie, fibrilácie predsiení a rozvoja osteonekrózy čeľustných kĺbov. Niekedy sa objaví horúčka, komplikovaná zimnicami, slabosť, apatia, artralgia, bolesť svalov. Charakteristické príznaky lokálnej alergickej reakcie sú opuch a sčervenanie kože, výskyt svrbenia a vyrážky.

Názvy liekov na bisfosfonáty vápenaté

Bisfosfonáty sú lieky, ktoré regulujú metabolizmus kostí a zvyšujú pevnosť kostí. Nazývajú sa tiež difosfonáty, pretože zloženie týchto liekov obsahuje dve kyseliny fosfónové (organické zlúčeniny obsahujúce fosfor). Hlavnou indikáciou na vymenovanie bisfosfonátov je osteoporóza, ochorenie kostného tkaniva spôsobené metabolickými poruchami a nedostatkom vápnika a prejavujúce sa zvýšenou krehkosťou kostí. Nižšie je uvedený zoznam liekov zo skupiny bisfosfonátov, ich farmakologické vlastnosti, obchodné názvy a vlastnosti aplikácie.

Biofosfáty, čo to je

Bisfosfonáty (niekedy nesprávne nazývané biofosfáty) sa v súčasnosti používajú na liečenie patológií pohybového aparátu. Rozsiahle štúdie o farmakologických vlastnostiach tejto skupiny liečiv sa uskutočnili až v polovici dvadsiateho storočia a prvé liečivo obsahujúce difosfonáty a schopné zastaviť deštrukciu kostí bolo vydané v roku 1990 (liek Fosamax)..

Hlavným mechanizmom účinku bisfosfonátov je takzvané „metabolické zmrazenie“. Kostné tkanivo v ľudskom tele tvoria osteocyty - bunky, ktoré sa vyskytujú počas vývoja kostí v dôsledku uvoľňovania medzibunkovej látky. Táto látka sa nazýva matica. Matrica je syntetizovaná osteoblastami - takzvanými „mladými“ kostnými bunkami, ktoré sa následne utesnia v medzibunkovej látke a tvoria zrelé osteocyty..

Kostný metabolizmus sa uskutočňuje nielen osteoblastami, ale aj osteoklastami. Jedná sa o obrovské bunky, ktoré obsahujú približne 20 jadier, ktoré sú tesne rozmiestnené a ktorých hlavnou funkciou je rozpúšťanie minerálov a ničenie kolagénu. Výsledkom zvýšenej aktivity osteoklastov je zníženie a zoslabenie kostného tkaniva, ktoré je hlavným patogénnym faktorom pri vývoji osteoporózy..

Zdravý stav kostí priamo závisí od metabolických procesov, ktoré sa v nich vyskytujú. Kostné tkanivo je neustále aktualizované pomocou buniek tvoriacich osteoblasty a ich antagonistov - osteoklastov, ktoré pôsobia ako utilizátory. V zdravom tele je počet týchto a ďalších buniek približne na rovnakej úrovni. Porušenie tejto rovnováhy má vážne následky - osteoporózu.

  Farmakologický účinok bisfosfonátov je určený týmito vlastnosťami:
 1. väzba na vápnik a inkorporácia do kostného tkaniva;
 2. znížená citlivosť kostí na osteoklasty;
 3. spomalenie procesu vylúhovania vápnika z kostného tkaniva.

Indikácie pre použitie

  Hlavné indikácie pre vymenovanie tejto skupiny liekov sú:
 • osteoporóza;
 • deformujúca osteóza (osteitída);
 • primárne patológie paratyroidných žliaz, pri ktorých stúpa hladina vápnika v krvi a stimuluje sa produkcia hormónov, ktoré regulujú metabolizmus vápnik-fosfor;
 • nedostatok kolagénu, ktorý spôsobuje zvýšenú krehkosť a krehkosť kostí (nedokonalá osteogenéza);
 • iné choroby sprevádzané rýchlou stratou kostí (vrátane pacientov s vysokým rizikom osteoporózy).

Použitie bisfosfonátov môže byť opodstatnené pri liečbe postmenopauzálnej osteoporózy v prípadoch, keď je tradičná liečba estrogénmi kontraindikovaná. Napriek tomu, že štruktúra ženských pohlavných hormónov a bisfosfonátov je veľmi odlišná, majú podobný vplyv na kostné tkanivo: spomaľujú proces odvápňovania (vylúhovanie vápnika)..

Bisfosfonáty sa môžu tiež používať v onkológii. V 70% prípadov sú lieky tejto skupiny zahrnuté do liečebného režimu pre pacientov s mnohopočetným myelómom, ktoré sú výsledkom abnormalít vo fungovaní buniek kostnej drene plazmy (rakovina plazmy). V niektorých prípadoch je použitie týchto liekov v kostných metastázach opodstatnené, ale pri výbere účinnej dávky treba mať na pamäti, že u týchto pacientov existuje zvýšené riziko osteonekrózy čeľuste..

Výhody a poškodenie bisfosfonátov

Liečba bisfosfonátmi je stále predmetom výskumu, debaty a rôznych štúdií..

  Medzi jasné výhody týchto liekov možno identifikovať:
 1. zvýšená hustota kostí;
 2. zníženie rizika zlomenín (pozorované u 30 - 50% pacientov);
 3. dobrá tolerancia;
 4. strata funkcie resorpcie kostí.

Napriek tomu majú drogy mnoho nevýhod. Najvýraznejšou z nich je priemerná účinnosť (iba tretine pacientov sa podarí dosiahnuť pozitívnu dynamiku), pretože tieto lieky majú nízku biologickú dostupnosť - nie viac ako 25%. Pri dlhodobom používaní sa zvyšuje pravdepodobnosť vedľajších účinkov, takže po 3 až 5 rokoch liečby musíte hľadať alternatívu.

Pravidlá prijímania

Ďalšou dôležitou nevýhodou bisfosfonátov je nepohodlie pri používaní. Aby sa zabránilo poškodeniu horného pažeráka, pacient by nemal po užití tabliet zaujať sklonenú a vodorovnú polohu počas 40 minút. Nemôžete jesť a piť toľko. Ráno musíte bisfosfonáty užívať prísne na lačný žalúdok.

Štatistiky ukazujú, že práve tieto požiadavky na prijatie spôsobujú, že mnohí porušujú predpísaný liečebný režim alebo prestávajú piť liek. Pacienti, ktorí potrebujú liečbu bisfosfonátmi, by si mali byť vedomí, že nedodržanie pokynov zvyšuje pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov niekoľkokrát..

Bisfosfonáty prvej, druhej a tretej generácie

  Rozlišujeme niekoľko generácií drogy:
 1. Lieky prvej generácie - jednoduché bisfosfonáty alebo bez dusíka (klodronát, tiludronát, etidronát). Spektrum účinku týchto liekov je o niečo užšie ako dusík, ale napriek tomu je účinnosť liečby a prevencie týchto bisfosfonátov veľmi vysoká..
 2. Lieky druhej generácie - bisfosfonáty alebo difosfonáty obsahujúce dusík (alendronát, risedronát, pamidronát). Vyznačujú sa širším spektrom činnosti a vysokou účinnosťou..
 3. Lieky tretej generácie - bisfosfonáty obsahujúce amín (zoledronát, ibandronát).

Zoznam liekov

Pri výbere bisfosfonátov na liečbu osteoporózy musíte poznať nielen ich názvy, ale aj niektoré vlastnosti, ktoré môžu ovplyvniť účinnosť liečby..

Kyselina clodronová

Prvá generácia kyseliny klodrónovej (dvojsodný klodronát) sa týka korektorov metabolizmu chrupavky a kostí a sú analógmi prírodného pyrofosfátu. Potlačuje aktivitu osteoklastov, znižuje koncentráciu vápnika v krvnom sére a vylučovanie vápnika močom. Náklady na riešenie sú asi 5 000 rubľov. Cena tabliet a kapsúl, ktoré obsahujú kyselinu klodrónovú, sa pohybuje od 9 000 do 11 000 rubľov.

  Bisfosfonáty kyseliny klodrónovej:
 • BONEFOS;
 • Clodron;
 • Clobier;
 • Loron;
 • Sindronate.

Kyselina alendrónová

Najobľúbenejšie a cenovo dostupné lieky na liečbu postmenopauzálnej a nešpecifikovanej osteoporózy. Náklady na balenie 4 tabliet po 70 mg sú asi 500 rubľov.

  Bisfosfonáty kyseliny alendrónovej:
 • alendronát;
 • Alenthal;
 • Alendrokern;
 • Ostalon;
 • Osterepar;
 • Tevanat;
 • Forosa;
 • FOSAMAX.

Kyselina zoledrónová

Liek je zo skupiny inhibítorov kostnej resorpcie. Odkazuje na vysoko účinné bisfosfonáty pôsobiace na kostné tkanivo. Prípravky založené na kyseline zoledrónovej neovplyvňujú nepriaznivo mineralizačný proces a mechanické vlastnosti kostí. Náklady na lyofilizát na prípravu infúzneho roztoku sú od 5800 do 9100 rubľov.

  Prípravky na báze kyseliny zoledrónovej:
 • zoledronát;
 • Aklast;
 • resorbovať;
 • Resoclastin;
 • Blaster.

Kyselina ibandrónová

Vzťahuje sa na bisfosfonáty tretej generácie. Prípravky kyseliny ibandrónovej (ibandronát sodný) sú účinné pri osteoporóze, ktorá sa vyvíja na pozadí zhubných chorôb. Cena je od 4200 do 14000 rubľov.

  Prípravky na báze kyseliny ibandrónovej:
 • Bondronate;
 • Bandron;
 • Bonviva;
 • boniva;
 • Vivanate;
 • Rompharm.

Pri výbere lieku zo skupiny bisfosfonátov je potrebné zohľadniť nielen pôvodnú diagnózu, ale aj sprievodné ochorenia, pretože to ovplyvňuje hodnotenie rizika vedľajších účinkov. Vo väčšine prípadov sú tieto lieky dobre tolerované, ale u niektorých pacientov sa zaznamenala bolesť brucha, vyrážky, bolesti svalov a kĺbov..

Tiež je potrebné pamätať na to, že bisfosfonáty zvyšujú riziko zápalu a erózneho poškodenia žalúdka a pažeráka, preto tieto lieky môžete užívať iba pod lekárskym dohľadom..

Autor článku: Sergey Vladimirovich, prívrženec racionálneho biohackingu a oponent modernej stravy a rýchleho chudnutia. Poviem vám, ako mužovi vo veku 50 a viac rokov zostať v móde, krásnom a zdravom, ako sa cítiť 30 vo veku 50 rokov. Viac o autorovi.

Bisfosfonáty na liečenie osteoporózy, kĺbov, kostí. Čo je to, dobré, poškodenie

V súčasnosti sa bisfosfonáty bežne používajú v klinickej praxi na liečenie osteoporózy. Táto skupina výrobkov sa vyznačuje vysokou účinnosťou a ľahkým použitím. Pred začatím používania je potrebný prieskum a konzultácia s odborníkom.

Čo sú to bisfosfonáty?

Bisfosfonáty sú jednou zo skupín liekov, ktoré sa syntetizujú umelo. Obsahujú 2 fosfonáty, ktoré majú štruktúru podobnú pyrofosfonátom (látky, ktoré sa podieľajú na ľudskom tele na zadržiavaní iónov vápnika v kostnom tkanive)..

V porovnaní s prírodnými analógmi sa umelo syntetizované analógy vyznačujú vysokou biologickou aktivitou, ktorá poskytuje širší rozsah aplikácií. Bisfosfonáty na liečenie osteoporózy sa používajú z toho dôvodu, že prispievajú k začatiu procesu apoptózy osteoklastov. To sa dosiahne spomalením deštrukcie kostného tkaniva..

Po požití sa tieto látky viažu na vápenaté ióny koncentrované v kostiach. Keďže sú vystavené negatívnym účinkom osteoklastov, sú zničené, ale súčasne sa zachováva vápnik a spomaľuje sa proces ničenia kostného tkaniva..

Je potrebné mať na pamäti, že bisfosfonáty nie sú schopné obnoviť kostné tkanivo, môžu spomaliť proces jeho deštrukcie a zastaviť progresiu osteoporózy..

Zloženie a forma uvoľnenia

Zloženie bisfosfonátov sa líši a závisí od skupiny, do ktorej liek patrí:

stručný opis

Účinné látky
Zloženie liekov obsahujúcich dusík zahrnuje:
Alendronát sodnýCieľom tejto látky je obnoviť metabolické procesy v kostiach..
Kyselina zolendrónováPri požití sa podieľa na prevencii procesov, ktoré prispievajú k deštrukcii kostí. Okrem toho sa látka používa na liečbu patologických procesov onkologického charakteru..
Kyselina ibandrónováNástroj reguluje metabolizmus vápnika, čím bráni nadmernej akumulácii makronutrientov, ako je vápnik, v krvnom sére.
Ibandronát sodnýJeho mechanizmus účinku je založený na prevencii deštrukcie kostného tkaniva..
Zloženie liekov neobsahujúcich dusík zahrnuje:
klodronátLátka sa používa v onkológii s hyperkalcémiou, ktorá sa vyvíja na pozadí metastatického poškodenia kostného tkaniva. V dôsledku jeho používania sa hladiny vápnika udržiavajú v rámci normálnych limitov..
etidronatTáto zložka sa používa na liečbu Pagetovej choroby, ako aj iných nádorových procesov malígneho pôvodu..
Tiludronát sodnýLátka sa podieľa na mineralizácii kostného tkaniva a zvyšuje jeho hustotu.

Prípravky sú k dispozícii v rôznych formách. Medzi nimi sú tablety a injekcie. Perorálna forma je najvhodnejšia na použitie, preto sa najčastejšie používa v klinickej praxi.

Druhy a klasifikácia

V klinickej praxi sa používajú 3 generácie bisfosfonátov. Ich rozdiely sú v mechanizme pôsobenia na osteoklasty.

Medzi týmito skupinami drog sú:

 • Dusíkaté zlúčeniny vzťahujúce sa na prvú generáciu. Medzi najbežnejšie lieky, ktoré sa používajú v medicíne, patria Etidronát a Klodronát. Deštruktívny účinok na osteoklasty sa dosiahne asimiláciou danej látky druhou látkou. V klinickej praxi je ich použitie určené na boj proti onkologickému procesu..
 • Aminobisfosfonáty patriace do druhej generácie. Obsahujú dusík. Medzi výhody týchto fondov patrí dlhšia akcia, ktorá znižuje frekvenciu využívania, ako aj selektívny mechanizmus účinku. Posledný uvedený je spôsobený nedostatočnou absorpciou osteoklastami. Štruktúra tejto skupiny zahŕňa Pamidronate, Ostalon a Binosto. Aminobisfosfonáty sú indikované pre ženy s osteoporózou na začiatku menopauzy a rakovinou, ktoré sú sprevádzané metastatickým poškodením kostí..
 • Prípravky obsahujúce dusík tretej generácie. Ako hlavné účinné látky v kompozícii sa izolujú ibandronát a kyselina zolendronová. Na rozdiel od prostriedkov predchádzajúcej generácie sa v dôsledku skutočnosti, že kompozícia obsahuje 2 atómy dusíka, zaznamenáva vysoká aktivita prípravkov. Najobľúbenejšie z nich sú Zometa a Bonviva..

Farmakologické vlastnosti

Bisfosfonáty na liečenie osteoporózy alebo iných patológií sa predpisujú spočiatku, aby sa kostra stabilizovala na pozadí patologických procesov. Toto je ich hlavný mechanizmus účinku.

Účinky, ktoré sa objavia pri užívaní drog, sú:

 • Zachovanie hustoty kostí v dôsledku oneskorenia fosforu a vápnika. Výsledkom je, že sa začína proces samodeštrukcie osteoklastov, znižuje sa ich rýchlosť rastu, čím sa eliminuje rednutie..
 • Zníženie rýchlosti rastu metastatických ohnísk, čo je nevyhnutné v boji proti onkologickým procesom. Výsledkom je, že pohoda pacienta sa na určitý čas stabilizuje..
 • Prevencia hyperkalcémie.
 • Zníženie závažnosti bolesti.

Užívanie liekov v terapeutických dávkach neovplyvňuje fungovanie kardiovaskulárneho systému, preto sa vyznačujú dobrou toleranciou a nízkou frekvenciou nežiaducich účinkov..

Indikácie pre použitie

Pred stanovením indikácií pre použitie lieku je potrebné vykonať vyšetrenie pacienta, potvrdiť diagnózu a vylúčiť kontraindikácie.

Najbežnejšie indikácie na použitie bisfosfonátov zahŕňajú:

 • Zníženie hustoty kostného tkaniva spôsobené rôznymi faktormi. Medzi nimi najčastejšie patria postmenopauzálne poruchy hustoty tkaniva, ktoré sú spojené s jej skorým nástupom, chirurgickými zákrokmi alebo hormonálnymi poruchami, ako aj poruchy spôsobené dlhodobým užívaním glukokortikosteroidov. Menej často to môžu byť idiopatické stavy vedúce k úbytku kostí..
 • Prevencia patologických zlomenín na pozadí zvýšenej krehkosti kostného tkaniva.
 • Znížený alebo zvýšený obsah vápnika v sére.
 • Nádorové procesy alebo metastatické kostné lézie.
 • Myelóm rôznej závažnosti. Najväčší pozitívny účinok sa prejavuje na začiatku užívania bisfosfonátov v prípade včasného zistenia choroby.
 • Pagetova choroba.
 • Stavy sprevádzané tvorbou kostných nádorov mimo ich typickej lokalizácie, napríklad v mäkkých tkanivách. Tieto zmeny sú častejšie pri hyperkalcémii..
 • Zníženie závažnosti bolesti pri poškodení kostí.

Bisfosfonáty sa používajú na liečbu osteoporózy

Na vylúčenie komplikácií alebo patologických reakcií vznikajúcich počas používania bisfosfonátov je potrebné liečbu vykonávať iba pod dohľadom odborníka..

Kontraindikácie, vedľajšie účinky a poškodenie

Okrem všeobecných kontraindikácií na jednotlivé lieky sa rozlišujú, preto je pred použitím lieku potrebné dôkladne preštudovať informácie uvedené v pokynoch..

Medzi hlavné kontraindikácie, ktoré sa vzťahujú na všetky lieky patriace do skupiny bisfosfonátov, patria:

 • Zvýšené hladiny makronutrientov, napríklad vápnika v tele.
 • Prítomnosť hyperreaktivity tela alebo individuálnej intolerancie u pacienta na akýkoľvek liek v tejto skupine.
 • Prítomnosť tehotenstva v ktoromkoľvek tehotenstve, ako aj v období laktácie.
 • Závažné ochorenie pečene sprevádzané narušením jeho funkčnej aktivity.
 • Peptický vred postihujúci žalúdok a dvanástnik v akútnej forme kurzu, ako aj peptické vredové ochorenia v iných častiach gastrointestinálneho traktu.
 • Patologické zmeny v prsnom tkanive.
 • Ochorenia obehového systému sprevádzané zvýšenou zrážanlivosťou krvi.
 • Vek pacientov mladších ako 14 rokov.

Osobitná pozornosť sa musí venovať a dynamicky posudzovať pohodu pacienta v prípade zlyhania obličiek, akýchkoľvek chronických patológií. U starších pacientov sú potrebné pravidelné návštevy u lekára..

Vedľajšie účinky spôsobené užívaním bisfosfonátov môžu byť spojené s individuálnou precitlivenosťou tela, ako aj s porušením dávkovacieho režimu..

Medzi najbežnejšie vedľajšie účinky patrí:

 • Vývoj alergických reakcií vo forme vyrážok polymorfnej povahy a kompartmentu slizníc.
 • Sklon k depresívnym stavom, zhoršovanie nálady, zvýšená podráždenosť a poruchy spánku.
 • Vývoj arteriálnej hypotenzie.
 • Porucha srdcového rytmu.
 • Vývoj bolesti brucha.
 • Nevoľnosť a zvracanie.
 • Konvulzívny syndróm.
 • Tvorba nekrotických ložísk v kostnom tkanive.
 • Vzhľad horúčky a zimnice po injekcii lieku.

Ak sa vyskytnú nežiaduce reakcie, pacient musí prestať používať alebo podávať liek a vyhľadať lekársku pomoc.

Aby sa znížilo riziko nežiaducich reakcií, odporúča sa, aby sa pacient liečil súčasne s antacidami, pretože znižujú dráždivý účinok na sliznicu gastrointestinálneho traktu, čím bránia vzniku zápalového procesu alebo peptického vredu. Okrem toho táto skupina liekov znižuje riziko podráždenia pažeráka v dôsledku zvracania alebo refluxu.

Výhody a nevýhody

Bisfosfonáty používané na liečbu osteoporózy majú svoje výhody a nevýhody, ktoré sa musia pri výbere lieku brať do úvahy.

Medzi hlavné výhody tejto skupiny fondov patria:

 • Prítomnosť kompozície, ktorá nemá hormonálny základ a neovplyvňuje hormonálne pozadie pacienta.
 • Žiadne vedľajšie účinky na kardiovaskulárny systém.
 • Vývoj pozitívneho terapeutického účinku pri liečbe pacientov s rakovinou.

Hlavné nevýhody, ktoré sa vyskytujú u pacientov s bisfosfonátmi, sú:

 • Zvýšená citlivosť na výskyt erozívnych alebo peptických vredových ochorení v gastrointestinálnom trakte v dôsledku charakteristík zloženia fondov. Sú to agresívne kyseliny, ktoré môžu v tele korodovať sliznice..
 • Zvýšené riziko nežiaducich účinkov z pečene a obličiek vylučujúcich metabolické produkty bisfosfonátov. U pacientov sa môže vyskytnúť zhoršená produkcia transamináz a kreatinínu.
 • Výskyt maximálneho terapeutického účinku v prvých 5 rokoch získavania finančných prostriedkov. V budúcnosti sa ich účinnosť napriek výberu liekov novej generácie znižuje.
 • Žiadny účinok na príčinu choroby. Bisfosfonáty sú schopné eliminovať iba účinky osteoporózy bez zmeny metabolizmu.
 • Nízke percento asimilácie hlavných účinných látok v tele. V priemere bisfosfonáty absorbujú najviac 10% z celkového množstva a u starších pacientov je tento ukazovateľ nižší.
 • Zvýšené riziko nežiaducich reakcií pri používaní vápnikových alebo kortikosteroidových prípravkov počas liečby bisfosfonátmi.

Najlepšie bisfosfonáty na liečbu osteoporózy, kĺbov

Medzi najobľúbenejšie a najúčinnejšie lieky v skupine bisfosfonátov patria:

 • Zolendronate. Tento nástroj sa vyznačuje vysokou selektívnosťou pôsobenia, ktorá vykazuje maximálnu účinnosť v tých oblastiach, v ktorých sú zaznamenané deštruktívne zmeny. Výsledkom je, že kostná resorpcia sa zaznamenala ovplyvnením fungovania osteoklastov. Liek nemá nepriaznivý vplyv na proces mineralizácie. Zolendronát je dostupný vo forme koncentrovaného roztoku určeného na intravenózne podanie. Priemerné náklady sú 3000 rubľov.
 • Bondronate Kyselina ibandrónová, ktorá je súčasťou lieku, je schopná pozitívne ovplyvniť kostné tkanivo pri osteoporóze. Najväčší terapeutický účinok sa prejavuje pri použití profylaktického činidla u pacientov so skorou menopauzou. Môže sa kombinovať s hormonálnymi liekmi vo forme tabliet. Indikácie na použitie zahŕňajú zvýšenie hladiny vápnika v krvi počas biochemickej analýzy. Jeho náklady sú v priemere od 12 000 do 12 500 rubľov.
 • Kyselina clodronová. Jedno z liekov poslednej generácie, ktoré ovplyvňuje aktivitu makrofágov, vedie k selektívnej redukcii. Výsledkom je inhibícia resorpcie kostí. Najčastejšie sa používa na zníženie závažnosti bolesti, ako aj na zníženie pravdepodobnosti fraktúry spojenej s osteoporózou. Cena je medzi 10 000 - 11 000 rubľov.
 • Kyselina alendrónová Nehormonálne liečivo koriguje metabolizmus v kostnom tkanive. Na pozadí pravidelného používania je aktivovaná osteogenéza. Kyselina alendrónová je dostupná vo forme tabliet. Jednou z jeho hlavných výhod je ľahké použitie, pretože na dosiahnutie terapeutického účinku je postačujúce používať jednu tabletu týždenne. Dĺžku liečby určuje ošetrujúci lekár individuálne podľa závažnosti ochorenia. Jeho cena je v priemere 250 - 300 rubľov.

Liečebné vlastnosti

Bisfosfonáty určené na liečbu osteoporózy predpísané odborníkom sa musia užívať v súlade s určitými charakteristikami. Pomôže to znížiť riziko nežiaducich reakcií, zabrániť komplikáciám a tiež dosiahnuť maximálny terapeutický účinok..

Medzi základné pravidlá používania bisfosfonátov patria:

 • Pitie na lačný žalúdok ráno ihneď po prebudení alebo pred spaním. V takomto prípade by posledné jedlo malo byť najneskôr do 2 hodín, jedlo môžete jesť až po 30 minútach. po liečbe.
 • Používanie tabliet ako celku. Nemôžu sa žuť alebo zlomiť, pretože dôjde k zníženiu ich terapeutického účinku a zvýši sa dráždivý účinok na sliznicu. Zároveň by sa malo vypiť dostatočné množstvo tekutiny, v priemere je to 200 ml čistej vody.
 • Udržujte zvislú polohu 30 minút. po užití tablety. Vďaka zvislej polohe je dráždivý účinok na pažerák znížený a závažnosť nevoľnosti je znížená.
 • Dodržiavanie dvojhodinového intervalu medzi užívaním bisfosfonátov a činidiel založených na vápniku alebo vitamíne D. Je to kvôli skutočnosti, že ich súčasné použitie je neprijateľné..

Použitie pri nádorových ochoreniach

S tvorbou metastatických ložísk sa začínajú recipročné zmeny, pri ktorých dochádza k interakcii nádorových buniek a metabolických procesov v bunkách kostrového systému..

Na pozadí dynamického vývoja metastatických ohnísk sa tiež pozorujú adhezívne procesy buniek malígnej povahy na rôzne časti kostí s následným vývojom invázie, proliferácie a neoangiogenézy..

Podľa výsledkov početných štúdií sa preukázalo, že látky patriace do skupiny bisfosfonátov vedú k postupnej inhibícii každého z vyššie uvedených krokov..

Tieto nástroje pomáhajú znižovať frekvenciu tvorby a zastaviť rast už vytvorených metastatických lézií. Okrem toho pri spinocelulárnom karcinóme, mnohopočetnom myelóme, rakovine prsníka, niektorých typoch lymfómov, ako aj pri karcinóme obličkových buniek sa pozoruje rýchla strata vápnika v dôsledku aktivácie osteoklastov a znižuje sa funkcia obličiek..

Najaktívnejšie sú bisfosfonáty, ktoré sa podávajú intravenózne. Medzi nimi sú izolované pamidronát a kyselina zolendrónová. Normalizácia hladín vápnika je zaznamenaná po niekoľkých procedúrach infúzie liečiva. Terapeutický účinok je pomerne dlhý, pretože môže pretrvávať 1 alebo 2 týždne.

Liekové a alkoholové interakcie

Bisfosfonáty na liečbu osteoporózy alebo iných chorôb sa musia predpisovať s ohľadom na kompatibilitu s liekmi.

Medzi tieto vlastnosti patrí:

 • Maximálne obmedzenie súčasného použitia bisfosfonátov a nesteroidných protizápalových liekov, čo sa vysvetľuje zvýšením ich dráždivého účinku na sliznicu so zvýšeným rizikom peptického vredu..
 • Kombinácia so slučkovými diuretikami vedie k zvýšeniu hladiny vápnika v krvi ak súčasnému zníženiu obsahu horčíka.
 • Súbežné použitie s aminoglykozidmi zvyšuje toxické účinky na obličky, čo môže spôsobiť rozvoj ich funkčného deficitu..

Kombinácia bisfosfonátov s alkoholickými nápojmi rôznej sily sa neodporúča. Je to kvôli zvýšenej pravdepodobnosti vzniku nežiaducich reakcií, vrátane objavenia sa zápalového procesu, ako aj erózie na sliznici žalúdka alebo dvanástnika. Počas liečby týmito liekmi by sa mal príjem alkoholu zrušiť.

predávkovať

Vývoj predávkovania je spojený s nadbytkom prípustnej terapeutickej dávky lieku, s iracionálnym užívaním liekov, ako aj s nezávislým podávaním liekov bez predchádzajúceho vyšetrenia..

Medzi hlavné príznaky predávkovania patrí:

 • Prudký pokles hladiny vápnika v krvi a tele ako celku, čo sa môže prejaviť ako narušenie kardiovaskulárneho systému a prenos nervových impulzov do iných svalov..
 • Nekróza v určitých oblastiach kostí spôsobená narušením prietoku krvi v nej.
 • Znížená fyzická výdrž u pacienta.
 • Vývoj nevoľnosti a zvracania.
 • Výskyt vyrážok polymorfnej povahy.
 • Bolesť svalov.
 • Zvýšená telesná teplota, horšia po podaní lieku.
 • Výskyt erózie na pažeráku.

Tieto príznaky sú príležitosťou kontaktovať odborníka a prestať užívať lieky. Pri jednorazovej dávke bisfosfonátov vo veľkých množstvách je potrebné vykonať výplach žalúdka a vziať antacidá, aby sa znížil dráždivý účinok na sliznicu..

Z tohto dôvodu je predpokladom liečby osteoporózy pravidelné sledovanie pohody pacienta s osteoporózou, aby sa dynamicky vyhodnotili laboratórne parametre a upravila terapeutická dávka..

Video bisfosfonáty

Malysheva vám povie, ako správne bisfosfonáty užívať:

Bisfosfonáty - čo to je? Názvy liečiv

Bisfosfonáty sú kategóriou liekov, ktoré sa všeobecne považujú za účinné riešenie na pozadí vývoja osteoporózy. Používajú sa tiež na prevenciu zlomenín u žien po menopauze a okrem toho aj za iných okolností a chorôb, ktoré sú sprevádzané deštrukciou kostného tkaniva..

Čo sú to bisfosfonáty??

Táto definícia sa uvádza ako generický názov pre skupinu liekov, ktoré znižujú progresívne úbytky kostnej hmoty. Tieto lieky sa používajú na liečbu osteoporózy a iných podobných ochorení..

Účelom účinných zložiek v týchto prípravkoch je znižovať odvápňovanie pacientov trpiacich osteoporózou a krehkých kostí. Sú prirodzene považované za analógy prírodných medzibunkových zložiek kostného tkaniva, ale sú syntetizované synteticky. Stále častejšie sa používajú bisfosfonáty na liečbu osteoporózy.

Je zaujímavé poznamenať, že v dávnej minulosti sa používali v oleji a okrem toho v textilnom priemysle ako detergenty, ako aj v poľnohospodárstve ako hnojivá. V devätnástom storočí sa tieto chemické prvky použili v oblasti strojárstva ako inhibítory koróznych procesov. Vďaka tejto funkcii si získali veľkú popularitu v medicíne. Ale dnes je ich hlavným účelom spomaliť proces úpadku kostného tkaniva v ľudskom tele, a nie korózne poškodenie častí mechanizmov a strojov. Čo to je?

Bisfosfonáty alebo tiež nazývané difosfonáty sú založené na dvoch kyselinách, ktoré tvoria základ všetkých kombinácií fosforu a organických látok. Dajú sa rozdeliť do dvoch tried: dusík (jednoduchý) a dusík. Obe tieto skupiny liekov dokázali svoju účinnosť viac ako raz, vďaka čomu sa v medicíne často používajú.

Názvy bisfosfonátov sa budú posudzovať nižšie..

Použitie pri liečbe

Hlavným farmakologickým účinkom je vytváranie prekážok prirodzenej deštrukcie kostného tkaniva v prítomnosti určitých chorôb. Okrem toho môžu tieto lieky spôsobiť protinádorový a analgetický účinok..

Doteraz sa bisfosfonáty úspešne používajú na liečenie rozsiahleho zoznamu všetkých druhov chorôb vrátane nasledujúcich ochorení:

 • Prítomnosť osteoporózy a nádorov.
 • Prítomnosť metastáz v kostnom tkanive.
 • Hyperkalcémia spolu s deformujúcou sa osteodystrofiou.
 • Myelóm a osteogenéza.
 • Prítomnosť hyperparatyreózy
 • Patológia pri tvorbe kostného tkaniva.

Mechanizmus akcie

Súčasťou komplexu ich vplyvu na ľudské telo je mechanizmus inhibície osteoblastov. Sú to mladé bunky, ktoré s nadmerným rastom významne oslabujú stabilitu kostného tkaniva. Z tohto dôvodu je pri liečbe osteoporózy potrebné inhibovať ich aktívnu tvorbu. Čo to je - bisfosfonáty, teraz je to jasné.

Lieky sa podieľajú na procese syntézy bielkovín a spomaľujú rozklad kostného tkaniva. Výsledkom je, že kosti si zachovávajú pevnosť a pravdepodobnosť zlomenín sa znižuje. V rámci komplexnej liečby je najväčší terapeutický účinok spôsobený bisfosfonátmi na liečenie osteoporózy. Názvy zdravotníckych výrobkov nenaznačujú prítomnosť dusíka v nich. Okrem toho sú schopné uplatňovať anestetický účinok, znižovať nádory, a tým významne zlepšovať stav pacientov. Také liečivá sa používajú aj pri liečení onkológie, pretože sa môžu úspešne vyrovnať s dôsledkami výskytu rakovinových buniek, ktoré inhibujú ich rast..

Názvy liečiv

Jednoduché dusičné bisfosfonáty zahŕňajú liečivo tiludronát. Jeho ďalšie meno je Skelid. Tento liek sa používa na liečbu Pagetovej choroby. Účinnou látkou v tomto lieku je kyselina tiludrónová. Užívajte liek jednu tabletu denne, najmenej pár hodín pred jedlom. Alebo sa môže konzumovať tri hodiny po jedle. „Tiludronát“ je potrebný na pitie veľkého množstva vody. Cena lieku sa pohybuje od 400 do 8 000 rubľov.

etidronat

Toto je ďalší liek z kategórie dusíkatých bisfosfonátov. Je tiež uznávaný pod názvami „Xidiphon“ a „Pleostat“. Aplikujte tento liek na pozadí paraneoplastickej hyperkalcémie. Liečivo je založené na kyseline etidónovej.

Etidronát sa vyrába vo forme tabliet a okrem toho vo forme infúzneho roztoku, ako aj koncentrovanej bázy na samo-prípravu orálnych roztokov. Cena je od štyristo do päťsto rubľov.

klodronát

Bisfosfonát dusíka, ktorý je tiež známy pod názvami „Bonefos“ a „Lodronate“. Tento liek je založený na kyseline klodrónovej. Predložený nástroj je schopný spomaliť resorpciu, to znamená proces resorpcie kostného tkaniva. Tento liek ovplyvňuje osteoklasty, čo sú viacjadrové bunky, ktoré zase absorbujú minerály z kostného tkaniva. Klodronát sa uvoľňuje vo forme kapsúl a tiež vo forme roztokov. Roztoky sa používajú na orálne použitie. Jeho cena sa pohybuje od jedného do jedného a pol tisíc rubľov. Názvy bisfosfonátov sú predmetom mnohých.

zoledronát

Pôsobí ako liek obsahujúci dusík na báze kyseliny zoledrónovej. Tento liek inhibuje a spomaľuje resorpciu kostí. Používa sa na osteoporózu vrátane metastáz na pozadí mnohopočetného myelómu. Uvoľnite liek vo forme kapsúl alebo roztokov. Cena tejto drogy je okolo päťsto rubľov.

"Ibandronat"

Toto je ďalší bisfosfonát obsahujúci dusík, s osteoporózou sa často predpisuje. Droga je založená na kyseline ibandrónovej. Používa sa na zníženie rizika zlomenín kostí. Cena tohto lieku závisí od jeho výrobcu a pohybuje sa od jedného do štyroch tisíc rubľov.

"Forosa"

Pôsobí tiež ako liek obsahujúci dusík, ktorý je dostupný pod názvami „Londromax“ a „Alendronát“. Tento liek je schopný potlačiť procesy ničenia tkanív v kostiach. "Forosa" môže preniknúť hlboko do oblasti resorpcie, čo tento proces brzdí. V prípade osteoporózy sa jedna tableta používa raz za sedem dní. Produkt umyte čistou vodou a veľkým množstvom. Jeho cena sa pohybuje od tristo do tisíc rubľov.

Ako užívať bisfosfonáty pri liečbe osteoporózy?

Drogy, bez ohľadu na ich názov a zloženie, majú v tráviacom trakte mimoriadne ťažkú ​​stráviteľnosť, preto sa musia užívať striktne na lačný žalúdok.

Akékoľvek odrody týchto zdravotníckych pomôcok musia byť umyté dostatočným množstvom bežnej vody. Použitie minerálnej vody, štiav, mlieka a iných nápojov môže oslabiť prospešné vlastnosti vyššie uvedených liekov.

Po užití liekov založených na bisfosfonátoch je zakázané ľahnúť si v horizontálnej polohe na desať až pätnásť minút, pretože to môže narúšať rýchly postup lieku cez pažerák. Pomalý pohyb liečiva môže časom spôsobiť mikroskopické vredy.

Malo by sa poznamenať, že na zvýšenie účinku bisfosfonátov sa odporúča užívať vápnik a vitamíny skupiny D. Použitie týchto pomocných látok by sa malo vykonať dve až tri hodiny po užití bisfosfonátov..

Liečba postmenopauzálnej osteoporózy v dôsledku týchto látok sa stáva veľmi účinnou.

Možné komplikácie

Deštrukcia kostného tkaniva môže byť významne spomalená, na ktorú sa používajú bisfosfonáty. Názvy týchto liekov však často nedávajú predstavu o ich vplyve na telo, takže ich použitie sa musí nevyhnutne dohodnúť s ošetrujúcim lekárom. Liečba osteoporózy je proces, ktorý môže trvať roky. V tomto ohľade takmer všetky typy bisfosfonátov spôsobujú vážne komplikácie v dôsledku dlhodobého používania.

Najčastejšie sa môžu pozorovať nasledujúce vedľajšie účinky:

 • nevoľnosť.
 • Svalová slabosť a bolesť.
 • Výskyt horúčky.
 • Zrakové postihnutie.
 • Výskyt erózie v pažeráku.
 • Kožná vyrážka.
 • Výskyt erytému a dysfágie.
 • Epigastrická zápcha a bolesť, ako aj hnačka.
 • Výskyt fibrilácie predsiení.
 • Blokovanie procesov regenerácie kostného tkaniva v dôsledku prítomnosti rakovinových nádorov.
 • Výskyt osteonekrózy čeľuste.
 • Hypokalcémia spolu s toxickým poškodením obličiek.

Takýto pôsobivý zoznam vedľajších účinkov si vyžaduje prísne dodržiavanie lekárskych predpisov. Je tiež mimoriadne dôležité nenarušiť poradie užívania drog a ich dávkovania. Malo by sa preto pamätať na to, že takmer všetky typy bisfosfonátov môžu v dôsledku dlhodobého používania spôsobiť veľké komplikácie. V prípade výskytu vedľajších účinkov by ste mali okamžite vyhľadať pomoc svojho lekára, pretože akákoľvek samoliečba môže viesť k najzávažnejším následkom..

Názvy liečiv bisfosfonátu vápenatého sú teraz dobre známe.

kontraindikácie

Lieky určené na liečbu osteoporózy sú veľmi silné lieky, ktoré patria do kategórie liekov so širokými účinkami na organizmus. Bez ohľadu na svoje meno by sa bisfosfonáty mali konzumovať iba pod pravidelným lekárskym dohľadom. Vo vzťahu k týmto liekom sa spravidla uvádzajú tieto kontraindikácie:

 • Choroby tráviaceho ústrojenstva, ktoré sú vo fáze exacerbácie.
 • Tehotenstvo a laktácia.
 • Vek pacientov do osemnástich rokov.
 • Prítomnosť chronického zlyhania obličiek.

V niektorých situáciách je použitie bisfosfonátov predpísané tiež opatrne a pod osobitným dohľadom odborníkov:

 • zápal žalúdka.
 • Prítomnosť syndrómu duodenitídy.
 • Žalúdočný vred a dysfágia.
 • Prítomnosť zúženia alebo achalázie pažeráka.
 • Hypokalciémia, ako aj nedostatok vitamínov skupiny D.

konečne

Na liečenie osteoporózy sa bisfosfonáty už dlhšiu dobu používajú. Pravidelne sa syntetizuje veľké množstvo nových liečiv a účinnosť liečby sa iba zvyšuje. V lekárňach sa objavuje čoraz viac nových produktov, ale napriek tomu je pre mnohých pacientov používanie týchto liekov stále vážnym nebezpečenstvom. Pacienti by mali pochopiť, že samoliečba je mimoriadne nebezpečná, preto by ste sa mali najskôr poradiť so svojím lekárom. Musíte tiež vziať do úvahy, že osteoporózu nemožno liečiť. Ale prostredníctvom nich existuje príležitosť na zvýšenie pohodlia života, na zmiernenie stavu pacienta.

Preskúmali sme, čo to je - bisfosfonáty.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
Inguinálna hernia je vyčnievanie pobrušnice do trieslového kanálika. Vzhľadom na anatomické vlastnosti tela ochorenie často postihuje mužov. Členovia silnejšieho pohlavia radšej ignorujú zmeny, až kým zmeny v tele nezačnú spôsobovať vážne nepohodlie.
Musíte sa starať o svoju chrbticu, brať vážne liečbuLiečba Schmorlovej kýly by sa mala začať okamžite. Nedostatok liečby je nebezpečný pre zdravie pacienta.