loader

Hlavná

Liečba

Bisfosfonáty: riziko osteonekrózy čeľuste

Úrad FDA varuje, že je potrebné pridať nové informácie do časti „Bezpečnostné opatrenia a upozornenia“ v pokynoch pre tieto lieky:

Osteonekróza čeľuste
Pri použití bisfosfonátov na liečenie osteoporózy sa vyskytli prípady čeľustnej osteonekrózy, ktoré sú zvyčajne spojené s extrakciou zubov a / alebo lokálnou infekciou. Medzi známe rizikové faktory rozvoja osteonekrózy čeľuste patria invazívne zubné postupy (napr. Extrakcia zubov, umiestnenie zubných implantátov), ​​stanovená diagnóza rakoviny, sprievodná terapia (chemoterapia, kortikosteroidy) a ďalšie poruchy (anémia, koagulopatia, infekcie, ochorenie ďasien)..

Nové dôkazy naznačujú, že pri súčasnom používaní bisfosfonátov a inhibítorov angiogenézy sa zvyšuje riziko osteonekrózy čeľuste. Lieky s antiangiogénnou aktivitou sú napríklad bevacizumab, ranibizumab.

Zdroje informácií
www.fda.gov
www.rxlist.com

Oficiálna webová stránka spoločnosti RLS ®. Home Encyklopédia liekov a farmaceutického sortimentu tovaru z ruského internetu. Katalóg liekov Rlsnet.ru poskytuje používateľom prístup k inštrukciám, cenám a popisom liekov, doplnkov výživy, zdravotníckym pomôckam, zdravotníckym pomôckam a iným výrobkom. Farmakologická príručka obsahuje informácie o zložení a forme uvoľňovania, farmakologickom pôsobení, indikáciách na použitie, kontraindikáciách, vedľajších účinkoch, liekových interakciách, spôsobe použitia liekov, farmaceutických spoločnostiach. Zoznam liekov obsahuje ceny liekov a farmaceutických výrobkov v Moskve a ďalších ruských mestách.

Je zakázané prenášať, kopírovať a šíriť informácie bez súhlasu LLC RLS-Patent.
Pri citovaní informačných materiálov zverejnených na stránkach lokality www.rlsnet.ru sa vyžaduje odkaz na zdroj informácií.

Mnoho ďalších zaujímavých vecí

© REGISTRÁCIA LIEKOV RUSSIA ® RLS ®, 2000-2020.

Všetky práva vyhradené.

Komerčné použitie materiálov nie je povolené..

Informácie sú určené lekárskym odborníkom..

Názvy liekov na bisfosfonáty vápenaté

Bisfosfonáty sú lieky, ktoré regulujú metabolizmus kostí a zvyšujú pevnosť kostí. Nazývajú sa tiež difosfonáty, pretože zloženie týchto liekov obsahuje dve kyseliny fosfónové (organické zlúčeniny obsahujúce fosfor). Hlavnou indikáciou na vymenovanie bisfosfonátov je osteoporóza, ochorenie kostného tkaniva spôsobené metabolickými poruchami a nedostatkom vápnika a prejavujúce sa zvýšenou krehkosťou kostí. Nižšie je uvedený zoznam liekov zo skupiny bisfosfonátov, ich farmakologické vlastnosti, obchodné názvy a vlastnosti aplikácie.

Biofosfáty, čo to je

Bisfosfonáty (niekedy nesprávne nazývané biofosfáty) sa v súčasnosti používajú na liečenie patológií pohybového aparátu. Rozsiahle štúdie o farmakologických vlastnostiach tejto skupiny liečiv sa uskutočnili až v polovici dvadsiateho storočia a prvé liečivo obsahujúce difosfonáty a schopné zastaviť deštrukciu kostí bolo vydané v roku 1990 (liek Fosamax)..

Hlavným mechanizmom účinku bisfosfonátov je takzvané „metabolické zmrazenie“. Kostné tkanivo v ľudskom tele tvoria osteocyty - bunky, ktoré sa vyskytujú počas vývoja kostí v dôsledku uvoľňovania medzibunkovej látky. Táto látka sa nazýva matica. Matrica je syntetizovaná osteoblastami - takzvanými „mladými“ kostnými bunkami, ktoré sa následne utesnia v medzibunkovej látke a tvoria zrelé osteocyty..

Kostný metabolizmus sa uskutočňuje nielen osteoblastami, ale aj osteoklastami. Jedná sa o obrovské bunky, ktoré obsahujú približne 20 jadier, ktoré sú tesne rozmiestnené a ktorých hlavnou funkciou je rozpúšťanie minerálov a ničenie kolagénu. Výsledkom zvýšenej aktivity osteoklastov je zníženie a zoslabenie kostného tkaniva, ktoré je hlavným patogénnym faktorom pri vývoji osteoporózy..

Zdravý stav kostí priamo závisí od metabolických procesov, ktoré sa v nich vyskytujú. Kostné tkanivo je neustále aktualizované pomocou buniek tvoriacich osteoblasty a ich antagonistov - osteoklastov, ktoré pôsobia ako utilizátory. V zdravom tele je počet týchto a ďalších buniek približne na rovnakej úrovni. Porušenie tejto rovnováhy má vážne následky - osteoporózu.

  Farmakologický účinok bisfosfonátov je určený týmito vlastnosťami:
 1. väzba na vápnik a inkorporácia do kostného tkaniva;
 2. znížená citlivosť kostí na osteoklasty;
 3. spomalenie procesu vylúhovania vápnika z kostného tkaniva.

Indikácie pre použitie

  Hlavné indikácie pre vymenovanie tejto skupiny liekov sú:
 • osteoporóza;
 • deformujúca osteóza (osteitída);
 • primárne patológie paratyroidných žliaz, pri ktorých stúpa hladina vápnika v krvi a stimuluje sa produkcia hormónov, ktoré regulujú metabolizmus vápnik-fosfor;
 • nedostatok kolagénu, ktorý spôsobuje zvýšenú krehkosť a krehkosť kostí (nedokonalá osteogenéza);
 • iné choroby sprevádzané rýchlou stratou kostí (vrátane pacientov s vysokým rizikom osteoporózy).

Použitie bisfosfonátov môže byť opodstatnené pri liečbe postmenopauzálnej osteoporózy v prípadoch, keď je tradičná liečba estrogénmi kontraindikovaná. Napriek tomu, že štruktúra ženských pohlavných hormónov a bisfosfonátov je veľmi odlišná, majú podobný vplyv na kostné tkanivo: spomaľujú proces odvápňovania (vylúhovanie vápnika)..

Bisfosfonáty sa môžu tiež používať v onkológii. V 70% prípadov sú lieky tejto skupiny zahrnuté do liečebného režimu pre pacientov s mnohopočetným myelómom, ktoré sú výsledkom abnormalít vo fungovaní buniek kostnej drene plazmy (rakovina plazmy). V niektorých prípadoch je použitie týchto liekov v kostných metastázach opodstatnené, ale pri výbere účinnej dávky treba mať na pamäti, že u týchto pacientov existuje zvýšené riziko osteonekrózy čeľuste..

Výhody a poškodenie bisfosfonátov

Liečba bisfosfonátmi je stále predmetom výskumu, debaty a rôznych štúdií..

  Medzi jasné výhody týchto liekov možno identifikovať:
 1. zvýšená hustota kostí;
 2. zníženie rizika zlomenín (pozorované u 30 - 50% pacientov);
 3. dobrá tolerancia;
 4. strata funkcie resorpcie kostí.

Napriek tomu majú drogy mnoho nevýhod. Najvýraznejšou z nich je priemerná účinnosť (iba tretine pacientov sa podarí dosiahnuť pozitívnu dynamiku), pretože tieto lieky majú nízku biologickú dostupnosť - nie viac ako 25%. Pri dlhodobom používaní sa zvyšuje pravdepodobnosť vedľajších účinkov, takže po 3 až 5 rokoch liečby musíte hľadať alternatívu.

Pravidlá prijímania

Ďalšou dôležitou nevýhodou bisfosfonátov je nepohodlie pri používaní. Aby sa zabránilo poškodeniu horného pažeráka, pacient by nemal po užití tabliet zaujať sklonenú a vodorovnú polohu počas 40 minút. Nemôžete jesť a piť toľko. Ráno musíte bisfosfonáty užívať prísne na lačný žalúdok.

Štatistiky ukazujú, že práve tieto požiadavky na prijatie spôsobujú, že mnohí porušujú predpísaný liečebný režim alebo prestávajú piť liek. Pacienti, ktorí potrebujú liečbu bisfosfonátmi, by si mali byť vedomí, že nedodržanie pokynov zvyšuje pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov niekoľkokrát..

Bisfosfonáty prvej, druhej a tretej generácie

  Rozlišujeme niekoľko generácií drogy:
 1. Lieky prvej generácie - jednoduché bisfosfonáty alebo bez dusíka (klodronát, tiludronát, etidronát). Spektrum účinku týchto liekov je o niečo užšie ako dusík, ale napriek tomu je účinnosť liečby a prevencie týchto bisfosfonátov veľmi vysoká..
 2. Lieky druhej generácie - bisfosfonáty alebo difosfonáty obsahujúce dusík (alendronát, risedronát, pamidronát). Vyznačujú sa širším spektrom činnosti a vysokou účinnosťou..
 3. Lieky tretej generácie - bisfosfonáty obsahujúce amín (zoledronát, ibandronát).

Zoznam liekov

Pri výbere bisfosfonátov na liečbu osteoporózy musíte poznať nielen ich názvy, ale aj niektoré vlastnosti, ktoré môžu ovplyvniť účinnosť liečby..

Kyselina clodronová

Prvá generácia kyseliny klodrónovej (dvojsodný klodronát) sa týka korektorov metabolizmu chrupavky a kostí a sú analógmi prírodného pyrofosfátu. Potlačuje aktivitu osteoklastov, znižuje koncentráciu vápnika v krvnom sére a vylučovanie vápnika močom. Náklady na riešenie sú asi 5 000 rubľov. Cena tabliet a kapsúl, ktoré obsahujú kyselinu klodrónovú, sa pohybuje od 9 000 do 11 000 rubľov.

  Bisfosfonáty kyseliny klodrónovej:
 • BONEFOS;
 • Clodron;
 • Clobier;
 • Loron;
 • Sindronate.

Kyselina alendrónová

Najobľúbenejšie a cenovo dostupné lieky na liečbu postmenopauzálnej a nešpecifikovanej osteoporózy. Náklady na balenie 4 tabliet po 70 mg sú asi 500 rubľov.

  Bisfosfonáty kyseliny alendrónovej:
 • alendronát;
 • Alenthal;
 • Alendrokern;
 • Ostalon;
 • Osterepar;
 • Tevanat;
 • Forosa;
 • FOSAMAX.

Kyselina zoledrónová

Liek je zo skupiny inhibítorov kostnej resorpcie. Odkazuje na vysoko účinné bisfosfonáty pôsobiace na kostné tkanivo. Prípravky založené na kyseline zoledrónovej neovplyvňujú nepriaznivo mineralizačný proces a mechanické vlastnosti kostí. Náklady na lyofilizát na prípravu infúzneho roztoku sú od 5800 do 9100 rubľov.

  Prípravky na báze kyseliny zoledrónovej:
 • zoledronát;
 • Aklast;
 • resorbovať;
 • Resoclastin;
 • Blaster.

Kyselina ibandrónová

Vzťahuje sa na bisfosfonáty tretej generácie. Prípravky kyseliny ibandrónovej (ibandronát sodný) sú účinné pri osteoporóze, ktorá sa vyvíja na pozadí zhubných chorôb. Cena je od 4200 do 14000 rubľov.

  Prípravky na báze kyseliny ibandrónovej:
 • Bondronate;
 • Bandron;
 • Bonviva;
 • boniva;
 • Vivanate;
 • Rompharm.

Pri výbere lieku zo skupiny bisfosfonátov je potrebné zohľadniť nielen pôvodnú diagnózu, ale aj sprievodné ochorenia, pretože to ovplyvňuje hodnotenie rizika vedľajších účinkov. Vo väčšine prípadov sú tieto lieky dobre tolerované, ale u niektorých pacientov sa zaznamenala bolesť brucha, vyrážky, bolesti svalov a kĺbov..

Tiež je potrebné pamätať na to, že bisfosfonáty zvyšujú riziko zápalu a erózneho poškodenia žalúdka a pažeráka, preto tieto lieky môžete užívať iba pod lekárskym dohľadom..

Autor článku: Sergey Vladimirovich, prívrženec racionálneho biohackingu a oponent modernej stravy a rýchleho chudnutia. Poviem vám, ako mužovi vo veku 50 a viac rokov zostať v móde, krásnom a zdravom, ako sa cítiť 30 vo veku 50 rokov. Viac o autorovi.

Najúčinnejšie bisfosfonáty na liečbu osteoporózy

Bisfosfonáty sa používajú na zvýšenie hustoty kostí pri liečbe osteoporózy. Mechanizmus účinku je spojený s inhibíciou ich deštrukcie osteoklastami a ochranou osteoblastov tvoriacich nové kostné tkanivo. Lekár ich predpisuje iba po úplnom vyšetrení. Účinne predchádzať zlomeninám u žien s menopauzou, v starobe a počas liečby glukokortikoidovými liekmi.

Priebeh liečby obvykle trvá najmenej 3 roky, denzitometria a krvné testy by sa mali vykonať najmenej raz ročne, aby sa vyhodnotili jej výsledky..

Najlepšie na liečbu osteoporózy sú známe bisfosfonáty obsahujúce dusík v molekule, medzi ktoré patria: zoledronát (Aklast, Zometa), alendronát (Alendra, Fosamax), ibandronát a risedronát (Bonviva, kyselina ibandrónová). Tablety sa vylisujú raz týždenne alebo mesačne a intravenózna injekcia sa môže podať raz ročne alebo štvrťrok (za rok - Aklast, za štvrťrok - Bonviva).

Prečo sú bisfosfonáty predpísané na liečbu osteoporózy

Na liečbu osteoporózy sa predpisujú lieky zo skupiny bisfosfonátov, pretože majú tieto schopnosti:

 • selektívne sa hromadí v kostiach hlavne v oblasti ich ničenia;
 • sú absorbované osteoklastami a inhibujú ich aktivitu zvnútra - narušujú metabolizmus, priľnavosť k kostnému tkanivu, urýchľujú smrť, zabraňujú tvorbe a dozrievaniu nových;
 • chrániť osteoblasty pred zničením kortizolom a glukokortikoidmi (hydrokortizón, dexametazón, prednizolón a analógy);
 • zostávajú v kostiach aj na konci liečby.

Hlavným mechanizmom úbytku kostnej hmoty v minerálnej denzite je zvýšená resorpcia (deštrukcia) bunkami nazývanými osteoklasty. V tomto prípade je narušený reverzný proces osteosyntézy (tvorba novej kostnej matrice) osteoblastami. Výsledkom je, že kosti sú krehké, ľahko sa zlomia, keď sú vystavené strednej alebo slabej intenzite. Bisfosfonáty môžu inhibovať všetky tieto procesy..

A tu je viac o injekciách do osteoporózy.

Indikácie na použitie bisfosfonátov na liečbu osteoporózy

Hlavným príznakom osteoporózy je zníženie T indexu denzitometriou na -2,5 a nižšie. Medzi skupiny pacientov, ktorým sa odporúča predpisovať bisfosfonáty na liečbu a prevenciu osteoporózy, patrí:

 • ženy po menopauze (uplynul rok alebo viac od poslednej menštruácie), muži starší ako 50 rokov, pokiaľ sa vylúči druhotný proces;
 • pacientov so zlomeninou bedra alebo stavcov;
 • pacientov, ak je ich T index v rozmedzí od -1 do -2,5, ale v minulosti existujú znaky typických zlomenín alebo vysoké riziko ich výskytu (napríklad prestávka na lôžko alebo hormóny).

Endokrinologický expert

Očakávané výsledky liekovej terapie bisfosfonátmi pri liečbe osteoporózy

Uskutočnili sa štúdie účinnosti bisfosfonátov v rôznych formách osteoporózy, v dôsledku čoho sa preukázalo, že liečba vedie k prevencii deštrukcie kostí, zvýšeniu ich hustoty a zníženiu pravdepodobnosti zlomenín..

menopauze

Kvôli nedostatku estrogénu po menopauze v kosti sa proces deštrukcie môže urýchliť a / alebo sa môže spomaliť výstavba novej. Husté kostné tkanivo sa riedi, steny hubovitej látky sa absorbujú.

Príjem bisfosfonátov obnovuje rovnováhu medzi resorpciou a tvorbou kostí a znižuje pravdepodobnosť nebezpečných zlomenín chrbtice a stehennej kosti takmer o polovicu. Tento účinok sa dá dosiahnuť po 3 rokoch používania. Preukázaná bezpečnosť pri používaní liekov po dobu 10 rokov.

Absolútne riziká zlomenín stavcov v skupine s placebom a liečba v štúdiách rôznych liekov na liečbu osteoporózy

Osteoporóza u mužov

Najčastejšie dochádza k poklesu hustoty kostí po 50 rokoch alebo na pozadí chorôb obličiek, pľúc, čriev, endokrinného systému. Pred začatím liečby je dôležité vylúčiť ochorenia na pozadí alebo vykonať ich komplexnú liečbu..

Z dôvodu nedostatočného počtu štúdií sa odporúčajú iba tri účinné látky - zoledronát, alendronát a risedronát. Preukázali svoju účinnosť pri prevencii primárnych a opakujúcich sa zlomenín bedra a pri rozvoji postihnutia po nich..

glukokortikoidy

Vyskytuje sa u pacientov, ktorí potrebujú užívať hormóny dlhšiu dobu (zvyčajne od 2,5 mesiaca). Ich kostné tkanivo stráca svoju silu ešte predtým, ako sa zníži množstvo minerálov. Glukokortikoidy znižujú životnosť stavebných buniek a zvyšujú aktivitu prostriedkov na ničenie kostí.

Bisfosfonáty majú profylaktický aj terapeutický účinok. Je dôležité, aby sa mohli podávať intravenózne a aby sa zabránilo tvorbe erózie a vredov žalúdka, pažeráka, ktoré môžu súvisieť s príjmom hormónov. Odporúča sa používať tieto lieky počas liečby glukokortikoidmi.

Čo treba zvážiť pred predpísaním lieku

Bisfosfonáty majú kontraindikácie, preto je potrebné pacientov vyšetriť na prítomnosť týchto chorôb:

 • znížená rýchlosť filtrácie v obličkách pod 35 ml za minútu;
 • individuálna intolerancia;
 • peptický vred (môžu sa použiť intravenózne formy);
 • nedostatok vápnika a vitamínu D v krvi (až do obnovenia normálnych hodnôt) - prípravky s obsahom sú predpísané najmenej 2 týždne pred bisfosfonátmi;
 • tehotenstvo (povinný test pred použitím a antikoncepcia počas liečby);
 • akútny zápal v ústach alebo čeľusti.
Akútny zápal v oblasti čeľuste

Liečebné vlastnosti

Jedným z problémov pri používaní liekov na liečbu osteoporózy je dlhý priebeh liečby. Ak je potrebné lieky užívať roky a pacient nepociťuje príznaky zmien, pretože neexistujú žiadne zjavné príznaky choroby, veľa ľudí zastaví liečbu sami..

Na tento účel sa vytvorili intravenózne lieky so zavedením 1-krát ročne (Aklast), za štvrťrok (Bonviva).

Celková doba používania je najviac 3 až 5 rokov, po ktorých pacienti naďalej užívajú iba vápnik a vitamín D3 po dobu šiestich mesiacov. V priebehu a na konci tohto obdobia sa každých 9 až 12 mesiacov vykonáva denzitometria a krvné testy na markery osteoporózy. Podľa výsledkov ortopedický chirurg dospel k záveru, že je potrebné predĺženie liečby..

Postup kostnej denzitometrie

Najlepšie bisfosfonáty pre osteoporózu na trhu

Najúčinnejšie na liečenie osteoporózy sú známe bisfosfonáty obsahujúce dusík v molekule, medzi ktoré patria: zoledronát, alendronát, ibandronát a risedronát. Kyselina clondrónová (Bonefos) a pamidrónová (Pamirid) sú lieky bez dusíka, používajú sa pri nádorových procesoch.

Zoledronát (Aklast, Zometa)

Má vysokú terapeutickú aktivitu pri osteoporóze. Má výrazný inhibičný účinok na resorpciu kosti, zabraňuje zlomeninám. Pri dlhodobom používaní nenarúša tvorbu nového kostného tkaniva a jeho mineralizáciu, čo ho odlišuje od alendronátu a risedronátu. Podáva sa iba intravenózne, nie viac ako 1krát ročne.

Určite dodržiavajte diétu s dostatočným množstvom vápnika a vitamínu D alebo ich užívajte vo forme tabliet, kým sa nedosiahne normálna hladina v krvi. Takýto prípravok je predpísaný mesiac pred injekciou a pokračuje v budúcnosti nepretržite.

Alendronát (Alendra, Fosamax)

Zlepšuje metabolizmus vápnika, zabraňuje deštrukcii spongióznej kosti, stimuluje tvorbu kostného tkaniva. Odporúča sa na senilnú a postmenopauzálnu osteoporózu, aby sa znížilo riziko zlomenín chrbtice a stehennej kosti.

Pri používaní alendronátu sa odporúča:

 • vypite celú tabletu s 200 ml pitnej (minerálnej) vody;
 • nekombinujte s inými liekmi (interval najmenej jednej hodiny);
 • vyberte si jeden deň v týždni a počas liečby ho nemeňte;
 • po užití nejedzte, nepite a nezavierajte vodorovnú polohu pol hodiny.

Ibandronát (Bonviva, kyselina ibandrónová)

Má selektívny účinok na osteoklasty a nemení proces tvorby nového kostného tkaniva. Používa sa na osteoporózu a nádorové metastázy v kosti. Účinné na primárne zníženie hustoty minerálov u starších pacientov a sekundárne poškodenie spojené s hormonálnou nerovnováhou.

Tableta 150 mg sa predpisuje raz mesačne. Príjem by sa mal naplánovať na konkrétny dátum. Optimálny čas je ráno, hneď po nočnom spánku. Predpokladom je, že posledné jedlo by malo byť najneskôr 6 hodín pred použitím a potom nemôžete jesť hodinu a piť (je povolená čistá voda). Intravenózna injekcia sa podáva raz za tri mesiace.

Možné komplikácie počas a po podaní

Drogy sa používajú iba na odporúčanie lekára a pod jeho kontrolou, najmä pri intravenóznom podaní. Pacienti majú prísne dodržiavať dávkovanie a čas podania, nemali by sa porušovať intervaly medzi použitím tabliet a jedla. Iba v tomto prípade je možné riziko komplikácií liečby znížiť.

Možné následky zahŕňajú:

 • poškodenie obličiek - pred intravenóznym podaním musíte jesť 3 hodiny a mať pri sebe 0,5 ml pitnej vody. Toto množstvo sa opije pomaly hodinu pred injekciou;
 • zrýchlené odstraňovanie vápnika - vyžaduje sa sledovanie obsahu krvi v krvi najmenej 1-krát mesačne;
 • Fibrilácia predsiene - pred začiatkom liečby by sa mal konzultovať kardiológ, EKG v prítomnosti kardiovaskulárnych chorôb a u starších pacientov;
 • chrípkový syndróm pri intravenóznom podaní, menej často u tabliet. Najčastejšie sa prejavuje pri prvom použití, paracetamol je predpísaný na prevenciu alebo liečbu.

Takéto nežiaduce reakcie sú menej časté:

 • zníženie počtu červených krviniek, krvných doštičiek, bielych krviniek v krvi;
 • bolesť hlavy;
 • znižujú alebo zvyšujú citlivosť na bolesť, dráždivé teplo;
 • závraty;
 • chvenie rúk;
 • poruchy spánku;
 • úzkosť;
 • znížená ostrosť zraku;
 • bolesť brucha, nevoľnosť;
 • sucho v ústach, stomatitída;
 • nedostatok chuti do jedla, nepríjemná dochuť v ústach, zmena chuti;
 • dýchavičnosť, kašeľ;
 • kožné vyrážky, svrbenie, potenie;
 • zmena krvného tlaku - hypotenzia alebo hypertenzia;
 • pomalý srdcový rytmus;
 • bolesť kostí a kĺbov, stuhnutosť pohybov, svalové kŕče;
 • celková slabosť;
 • výskyt bielkovín a krvi v moči, zvýšenie močoviny a kreatinínu v krvi.

Náklady na lieky

Bisfosfonáty sú vysoko účinné, ale niektoré z nich majú pomerne vysoké náklady..

Účinná látka

Droga a cena

Analógové a cena

Zoledronát rr (1krát ročne)

Aklast 17 000 rub., 8300 UAH.

Kyselina zoledrónová 2600 rub., 680 UAH.

Alendronát 70 mg (1krát týždenne) 4 TB.

Fosamax 490 rub., Ostemax 250 UAH.

Alendronat 250 rub., Alendra 130 UAH.

Roztok ibandronátu raz za 3 mesiace

Bonviva 3100 rub., 2200 UAH.

Kyselina ibandrónová 1100 UAH.

Ibandronát tb. 1 krát mesačne 3 tb.

Bonviva 1100 rub., 1200 UAH.

Kyselina ibandrónová 850 UAH.

Risedronát raz týždenne 4 TB.

Risendros 960 rub., 330 UAH.

Rizostin 420 rub., 170 UAH.

Vysoká cena sťažuje pacientom dlhodobú liečbu, najmä v starobe, čo predstavuje hlavnú kategóriu pacientov. Ak teda nie je možné kúpiť pôvodný liek, lekár môže odporučiť jeho všeobecný lacnejší analóg.

A tu je viac o Prólii pri osteoporóze.

Bisfosfonáty na liečenie osteoporózy sú jednoducho potrebné, pretože iba s nimi je možné brzdiť a dokonca liečiť osteoporózu. Je nesmierne dôležité nielen zvoliť optimálny liek, ale tiež podstúpiť dlhú liečbu - často najmenej tri roky. Je tiež dôležité postupovať podľa odporúčaní na použitie, aby ste sa vyhli vedľajším účinkom..

Užitočné video

Pozrite si video o nádoroch hypofýzy:

Ako Prolia pomáha pri osteoporóze. Indikácie pre lieky a kontraindikácie. Ako sa lieči osteoporóza Prolia. Koľkokrát podať injekciu a ako podať Prolia pri osteoporóze.

Mnoho pacientov má predpísané injekcie na osteoporózu. Pomáha to spomaľovať ochorenie a kontrolovať proces liečby u lekára. V nemocnici sa podávajú injekcie na ošetrenie chrbtice a iných postihnutých kostí u žien.

U žien a mužov sa môže vyskytnúť bedrová osteoporóza. Jeho príznaky sa prejavujú bolesťou. Stáva sa to rozptýlené a uzlové. Existujú stupne progresie ochorenia. Liečba zahŕňa gymnastiku, stravu, drogy a v prípade ich márnosti nahradenie kĺbu endoprotetikou..

Čo je osteoporóza čeľuste. Aké nebezpečné je riedenie čeľuste. Príznaky čeľustnej osteoporózy. Ako je deštrukcia kostí stanovená v zubnom lekárstve. Pomôže zubná implantácia s osteoporózou?.

Medzi osteopéniou a osteoporózou je spoločná jedna vec - deštrukcia kosti. Počiatočná fáza je iba osteopénia. Aký je medzi nimi rozdiel? Aké sú rozdiely v liečbe?

Chemoterapia bisfosfonáty

Metastatické poškodenie kostí je jedným z bežných prejavov nádorových ochorení..

Kostné metastázy často komplikujú priebeh rakoviny prsníka (BC), rakoviny prostaty, pľúc, obličiek a štítnej žľazy..

Nádory gastrointestinálneho traktu (GIT), rakovina vaječníkov, melanóm, lymfóm, aj keď menej často, môžu tiež metastázovať do kosti.

V myelóme sú viacpočetné nádorové lézie kostí jedným z hlavných prejavov choroby. Kostné metastázy významne zhoršujú stav pacientov, spôsobujú bolesť, patologické zlomeniny. Ak je postihnutá chrbtica, objavujú sa príznaky kompresie miechy s parézou alebo paralýzou končatín a panvových porúch..

Medzi poruchy výmeny v kostných metastázach patrí potenciálne život ohrozujúca komplikácia, ako je hyperkalciémia.

Medián prežívania pacientov s kostnými metastázami sa pohybuje od 6 do 48 mesiacov. v závislosti od typu nádoru a pri použití moderných metód liečby môže byť oveľa väčšia, a preto je kvalita ich života mimoriadne dôležitá.

Moderná terapia vrátane žiarenia, chirurgického zákroku, chemoterapie a hormonálnej terapie zlepšuje výsledky liečby pacientov s kostnými metastázami, najmä pacientov s rakovinou prsníka a rakovinou prostaty, ako aj s myelómom. Pri liečbe pacientov s kostnými metastázami je obzvlášť dôležité použitie liekov, ktoré môžu špecificky ovplyvniť kostné tkanivo - bisfosfonáty..

Je známe, že tvorba kostí, ktorá sa vyskytuje počas života človeka, je spôsobená aktiváciou osteoklastov resorbujúcich kosť a osteoblastov, ktoré tvoria nové kostné tkanivo.

Nádorové bunky produkujú množstvo rastových faktorov a cytokínov, ako aj proteín spojený s paratyroidným hormónom (PTHrP - proteín súvisiaci s paratyreoidnými hormónmi), ktorý získava prekurzory osteoklastov a aktivuje zrelé osteoklasty..

Jedným z hlavných mechanizmov stimulácie aktivity osteoklastov je aktivácia receptora jadrového faktora kappa B (RANK) jeho prirodzeným ligandom, RANK-L. RANK a osteoprotegerín súťažia o väzbu s RANK-L, ktorá za fyziologických podmienok moduluje aktivitu osteoklastov a zaisťuje normálnu tvorbu kostí. Pri nadmernej aktivite osteoklastov bez vhodnej aktivácie osteoblastov dochádza k nadmernej resorpcii kosti a tvorbe kostných metastáz..

V tomto ohľade sa výskum zameraný na liečbu kostných metastáz stal hlavným cieľom pokusov o ovplyvnenie osteoklastov, ktoré bránili ich aktivácii, dozrievaniu a náboru ich predchodcov..

Z liekov, ktoré inhibujú aktivitu osteoklastov (kalcitonín, dusičnan gálnatý, bisfosfonáty), boli najaktívnejšie bisfosfonáty..

Bisfosfonáty obsahujúce dusík sú účinnejšími inhibítormi kostnej resorpcie ako bisfosfonáty I. generácie. V predklinických štúdiách sa ukázalo, že bisfosfonáty obsahujúce dusík, najmä pamidronát, sú 10 - 100-krát účinnejšie ako klodronát, ibandronát je 10-krát aktívnejší ako pamidronát a kyselina zoledrónová obsahujúca dva atómy dusíka v molekule je 30-850krát účinnejšia ako pamidronát.

Výraznejšia aktivita bisfosfonátov obsahujúcich dusík umožnila skrátiť čas ich zavedenia. Pamidronát (Aredia) v dávke 90 mg sa podáva počas 4 hodín, ibandronát (Bondronát) v dávke 6 mg - 1 - 2 hodiny, kyselina zoledrónová (Zometa) v dávke 4 mg - po dobu 15 minút.

Dávka a čas intravenózneho podávania bisfosfonátov je obmedzený možným zlyhaním obličiek, preto sa odporúča stanoviť kreatinín v sére pred začatím používania, ako aj pred každým podaním lieku. V prípade zvýšeného kreatinínu sa ďalšia infúzia oneskorí, až kým sa hladiny kreatinínu neznížia na počiatočnú hladinu alebo na hodnoty, ktoré sú len o 10% vyššie ako pôvodná hladina..

Podľa kritérií pre výber pacientov a sledovanie kreatinínu počas liečby je možné dlhodobé používanie moderných bisfosfonátov možné bez výrazných prejavov nefrotoxicity..

Ďalšie vedľajšie účinky pri použití bisfosfonátov sú mierne a spravidla nevyžadujú prerušenie liečby. V úvode alebo v úvode môže byť sprevádzaný chrípkový syndróm, ktorý sa často vyskytuje po prvej injekcii. Prejavuje sa to horúčkou, únavou, bolesťou kostí.

Retrospektívna analýza 10 000 pacientov liečených bisfosfonátmi odhalila zriedkavú, ale závažnú komplikáciu, ktorá je u menej ako 1% pacientov - osteonekróza čeľuste. Povaha tejto komplikácie zostáva nejasná, preto sa odporúča starostlivo sledovať stav ústnej dutiny u pacientov, ktorí dostávajú bisfosfonáty, a počas liečby sa vyhnúť invazívnym stomatologickým výkonom..

Klinické štúdie ukázali, že iv podávanie bisfosfonátov je liečba voľby pre hyperkalcémiu spôsobenú nádorovými léziami kostí. Klodronát, ibandronát, pamidronát a kyselina zoledrónová v randomizovaných štúdiách preukázali schopnosť znížiť počet kostných komplikácií, vrátane zlomenín, bolesti, hyperkalcémie a kompresie miechy..

Klinické štúdie odhalili zvýšenie času do prvej kostrovej komplikácie (udalosti), t.j. predĺženie obdobia bez udalostí, zníženie potreby radiačnej terapie a ortopedických výhod a zlepšenie kvality života pacientov s kostnými metastázami zhubných nádorov s použitím bisfosfonátov.

U pacientov s kostnými metastázami pri rakovine prsníka znižuje použitie bisfosfonátov okrem hormónov a chemoterapie riziko vzniku kostných komplikácií. Použitie bisfosfonátov u pacientov s rakovinou prsníka bez kostných metastáz je nepraktické.

Vzhľadom na skutočnosť, že bisfosfonáty sa používajú na liečbu osteopénie a osteoporózy, je v súčasnosti študovaná uskutočniteľnosť použitia týchto liekov u pacientov s menopauzálnou rakovinou prsníka, ktorí dostávajú inhibítory aromatázy ako adjuvantnú liečbu..

Prvé výsledky štúdie Z-FAST (Zometa-Femara Adjuvant Synergy Trial) naznačujú, že použitie kyseliny zoledrónovej v dávke 4 mg iv každých 6 mesiacov. môže zabrániť osteopénii u pacientov, ktorí dostávajú adjuvantný letrozol (Femara).

Podobné výsledky sa získali v štúdii ARIBON s použitím dávky ibandronátu 150 mg perorálne 1krát mesačne u pacientov s rakovinou prsníka liečených adjuvantným anastrozolom (Arimidex)..

Použitie bisfosfonátov hlavne vo forme mesačných iv injekcií sa považuje za medzinárodný štandard pre liečbu pacientov s kostnými metastázami, a to nezávisle a súčasne s inou terapiou (chemo-, hormonálna, radiačná terapia)..

Použitie bisfosfonátov by sa malo začať ihneď po zistení kostných metastáz a malo by pokračovať neurčito, v závislosti od znášanlivosti, s pravidelným monitorovaním funkcie obličiek (stanovenie hladiny kreatinínu pred ďalším podaním lieku)..

Obzvlášť zaujímavé je štúdium priameho protinádorového účinku bisfosfonátov. Experimenty ukázali možnosť účinku kyseliny zoledrónovej na rast nádoru v oitro a in vivo priamym účinkom na adhéziu a inváziu nádorových buniek a nepriamym účinkom na angiogenézu a imunomoduláciu, ako aj možnosť synergizmu kyseliny zoledrónovej a klasických protinádorových liekov, ako sú taxány a antracyklíny.

Jedna randomizovaná klinická štúdia preukázala zlepšenie u pacientov s rakovinou prsníka, ktorí dostávali adjuvantnú liečbu v kombinácii s kyselinou zoledrónovou.

Zavedenie bisfosfonátov do klinickej praxe významne zlepšilo možnosti liečby pacientov s kostnými metastázami zhubných nádorov. Toto sa týka predovšetkým pacientov s kostnými metastázami karcinómu prsníka, pri liečbe ktorých bola účinnosť bisfosfonátov presvedčivo dokázaná v metaanalýze niekoľkých tisíc pacientov liečených v moderných multicentrických randomizovaných štúdiách..

Bola odhalená možnosť zníženia počtu komplikácií spojených s poškodením kostí, takzvaných skeletálnych komplikácií, ako aj možnosť zníženia bolesti a zlepšenia kvality života pacientov užívajúcich bisfosfonáty. Uskutočniteľnosť liečby bisfosfonátmi u pacientov s kostnými metastázami rakoviny prostaty a inými solídnymi nádormi (rakovina pľúc, obličky) bola presvedčivo dokázaná..

Najaktívnejšími liekmi medzi bisfosfonátmi sú moderné bisfosfonáty obsahujúce dusík najnovšej generácie: kyselina zoledrónová, pamidronát, ibandronát.

Použitie bisfosfonátov na kostné metastázy zhubných nádorov súbežne s chemoterapiou, hormonálnymi a ožarovacími terapiami sa stalo moderným medzinárodným štandardom liečby pacientov s kostnými metastázami zhubných nádorov, ako aj pacientov s myelómom..

Prípravky bisfosfonátovej skupiny

Kyselina zoledrónová (kyselina zoledrónová)

Synonymá: Zometa (Zometa), Resorba.

Indikácie: kostné metastázy zhubných nádorov (rakovina prsníka, prostaty, rakovina obličiek a iné zhubné nádory) a myelóm (mnohopočetný myelóm); malígna hyperkalcémia.

Dávky a režimy: iv odkvapkávanie po dobu 15 minút v dávke 4 mg, každé 3-4 týždne.

Vedľajšie účinky: hypertermia, chrípkový syndróm, bolesť hlavy, konjunktivitída, nevoľnosť, vracanie, anorexia, zhoršená funkcia obličiek, reakcie z precitlivenosti, hypofosfatémia, hypokalciémia, zvýšená hladina kreatinínu v sére a močovina..

Uvoľňovacia forma: lyofilizovaný prášok v 4 mg injekčných liekovkách.

Kyselina ibandrónová (kyselina ibandrónová)

Synonymá: Bondronat, Ibandronate.

Indikácie: rovnaké ako kyselina zoledrónová.

Dávky a režimy: iv odkvapkávanie počas 2 hodín v dávke 2-4 mg (v závislosti od stupňa hyperkalcémie). Pred podaním je potrebná primeraná rehydratácia. V prípade metastatického poškodenia kostí je možné každé 3 - 4 týždne podať kvapkanie 6 mg iv počas 1 - 2 hodín (pri normálnej funkcii obličiek je možné iv kvapkanie počas najmenej 15 minút). alebo 50 mg orálne denne.

Vedľajší účinok: hypertermia, chrípkový syndróm, reakcie z precitlivenosti.

Uvoľňovacia forma: infúzny koncentrát vo fľašiach s obsahom 2 mg / 2 ml alebo 6 mg / 6 ml; potiahnuté tablety, 50 mg.

Klodronová kyselina (Klodronová kyselina)

Synonymá: Bonefos, Clodronate, Clobir, Syndronate, dichlorometylélene bisfosfonate.

Prírodný analóg pyrofosfátu.

Indikácie: rovnaké ako kyselina zoledrónová.

Dávky a režimy: aplikované perorálne s hyperkalcémiou v dávke 3 200 - 2400 mg / deň, rozdelené do 3 - 4 dávok. Pri normálnom sérovom vápniku je denná dávka 2400 - 1600 mg, rozdelená na 2 - 3 dávky. I / O sa používa v dávke 3 až 5 mg / kg. Zriedi sa soľným roztokom a injikuje sa 3 hodiny denne počas 3 až 7 dní. Po normalizácii vápnika v krvi sú pacienti prevedení na perorálnu liečbu.

Vedľajší účinok: bolesť brucha, hnačka; zriedka - závraty, pocit únavy, prejavujúce sa na začiatku liečby a potom, s pokračovaním, sa zastavia. Je opísané zvýšenie aktivity laktátdehydrogenázy (LDH). Pri použití / použití vyššie ako odporúčanej dávky sú opísané prípady zlyhania obličiek. Je potrebné monitorovanie funkcie obličiek a pečene.

Uvoľňovacia forma: tablety 400 a 800 mg; 400 mg kapsuly; 300 mg / 5 ml infúzny koncentrát.

Kyselina pamidrónová (kyselina pamicironová)

Synonymá: Aredia, Pomegara, pamidronát disodný.

Indikácie: rovnaké ako kyselina zoledrónová.

Dávky a režimy: 90 mg v 250 ml infúzneho roztoku vo forme 2-hodinovej intravenóznej infúzie (rýchlosť nie vyššia ako 60 mg / h) raz alebo 15-30 mg počas 2-4 dní. Celková dávka lieku závisí od obsahu vápnika v krvnom sére a nemala by prekročiť 90 mg. Pri myelóme a hyperkalcémii sa liek podáva 4 alebo viac hodín v 500 ml infúzneho roztoku. Pred podaním alebo počas liečby sa odporúča rehydratovať 0,9% roztokom chloridu sodného. Opakované kurzy sa uskutočňujú za 3-4 týždne..

Vedľajší účinok: asymptomatická hypokalciémia, hypertermia, príznaky podobné chrípke; niekedy - nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy; zriedka - svalové kŕče, parestézia, hematúria, akútne zlyhanie obličiek.

Forma uvoľnenia: roztok v ampulkách po 15 mg / 5 ml alebo lyofilizát vo fľašiach po 15,30, 60 a 90 mg s naneseným rozpúšťadlom.

Bisfosfonáty - liečba osteoporózy

Existuje veľa liekov, ktoré pomáhajú zbaviť sa ochorení kĺbov. Niektoré z nich ovplyvňujú iba kosti. Iné lieky ovplyvňujú celé telo. Pomáhajú človeku rýchlo sa zbaviť choroby. Nazývajú sa „bisfosfonáty“. Hovoríme o tom, čo sú bisfosfonáty a ako pomáhajú pacientovi rýchlejšie sa zotaviť..

p, blokuj citáciu 1,0,0,0,0 ->

Čo sú to bisfosfonáty

Jedná sa o lieky, ktoré bránia riedeniu kostí. Taktiež znižujú riziko komplikácií..

p, blokuj citáciu 2,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 3,0,0,0,0,0 ->

Mechanizmus účinku bisfosfonátov alebo prínosy liečby

Bisfosfonáty určené na ošetrenie pozostávajú z dvoch organických zlúčenín, ktoré zahŕňajú fosfor. Sú to dôležité prvky, ktoré sa ľahko kombinujú s vápnikom a prenikajú do štruktúry kosti. Zhromažďujú sa v kosti a pôsobia na ňu pozitívne zvnútra..

p, blokuj citáciu 4,0,0,0,0,0 ->

Mechanizmus účinku týchto látok spočíva v tom, že znižujú riziko deštrukcie kostí škodlivými látkami..

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

Napríklad znižujú aktivitu osteoklastov, ale zvyšujú aktivitu osteoblastov. Sú to posledné bunky, ktoré zvyšujú proces tvorby nového kostného tkaniva. Vďaka nim sa kosti stanú pružnejšími, silnejšími a rýchlejšie sa zotavujú po chorobe..

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

Druhy a klasifikácia

Bežne sa bisfosfonáty na liečenie osteoporózy (OP) lekári delia na dve hlavné skupiny.

p, blokuj citáciu 7,0,0,0,0 ->

Sú to lieky, ktoré:

p, blokuj citáciu 8,0,0,0,0 ->

 • obsahujú dusík. Lieky obsahujúce dusík sa nazývajú lieky druhej a tretej generácie. Sú to moderné a veľmi účinné lieky. Sú oveľa lepšie ako jednoduché bisfosfonáty;
 • neobsahujú dusík. Typicky sa tieto lieky nazývajú jednoduché bisfosfonáty. Napríklad takýmto liekom je tiludronát..

Indikácie pre vymenovanie

Osteoporóza bisfosfonáty sú veľmi vážne lieky.

p, blokuj citáciu 9,0,0,0,0 ->

Okrem toho sú osteoporóza predpísaná na:

p, blokuj citáciu 10,0,0,0,0 ->

 • osteopénie;
 • Pagetova choroba;
 • časté zlomeniny;
 • výskyt metastáz v kostnom tkanive. Tieto lieky sa okrem toho predpisujú tak počas liečby, ako aj počas prevencie;
 • poškodenie kostí zhubným novotvarom;
 • liečba rakoviny;
 • hypogonadizmus, ktorý najčastejšie ovplyvňuje spravodlivejšie sex.

Takýto liek, ako sú bisfosfonáty, je súčasťou komplexnej terapie pri liečení nielen osteoporózy, ale aj iných závažných chorôb. Niekoľkokrát urýchľujú proces hojenia pacienta.

p, blokuj citáciu 11,0,1,0,0 ->

p, blokuj citáciu 12,0,0,0,0 ->

Komu sú pridelení

Bisfosfonáty sa predpisujú pacientom so zníženým T indexom na -25 a menej.

p, blokuj citáciu 13,0,0,0,0 ->

Okrem toho sú predpísané osobám s:

p, blokuj citáciu 14,0,0,0,0 ->

 • zlomenina krčka stehennej kosti, niekoľko stavcov, ktoré sú identifikované klinickými alebo morfologickými prostriedkami;
 • typické zlomeniny pre osteoporózu. Veľmi často sa vyskytujú u ľudí so zníženou kostnou hmotou pri -1;
 • znížené T-indexy na 2,5 a nižšie, s výhradou sekundárneho OP;
 • osteopénia, ktorá je ohrozená. Takíto pacienti sú pacienti na lôžku, osoby podstupujúce hormonálnu liečbu.

Teraz, keď sme študovali otázku, čo sú bisfosfonáty, stojí za to zistiť, o čo ide.

p, blokuj citáciu 15,0,0,0,0 ->

Kyselina zoledrónová

Sú to lieky používané pri závažných progresívnych formách osteoporózy. Majú tiež protinádorové účinky, majú malý vplyv na kostné tkanivo. Z hľadiska zloženia sú tieto lieky veľmi podobné kostnej mriežke..

p, blokuj citáciu 16,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 17,0,0,0,0,0 ->

Prípravky obsahujúce zoledronát zahŕňajú:

Kyselina ibandrónová

Tieto lieky, ktoré obsahujú ibandronát, sa zvyčajne predpisujú ženám počas menopauzy. Takáto bisfosfonátová terapia eliminuje postmenopauzálnu osteoporózu, znižuje riziko normálnej osteoporózy, patologických fraktúr..

p, blokuj citáciu 19,0,0,0,0 ->

Pomáhajú tiež zbaviť sa metastáz, pretože obsahujú bondronát.

p, blokuj citáciu 20,0,0,0,0 ->

Do liečby používanej pri postmenopauzálnej osteoporóze sú zvyčajne zahrnuté nasledujúce bisfosfonáty, ktoré pomáhajú zbaviť sa postmenopauzálnej osteoporózy. Pacienti sú predpisovaní:

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

 • "Ibandronat".
 • Bonviva.
 • Bondronat.

p, blokuj citáciu 22,0,0,0,0 ->

Kyselina alendrónová

Sú to lieky, ktoré obsahujú kyselinu alendrónovú. Pomáhajú obnoviť kostné tkanivo, normalizovať metabolické procesy v tele. Lieky sa predpisujú pacientom mužského a ženského pohlavia. V zásade pomáhajú zbaviť sa senilnej osteoporózy, Pagetovej choroby, malígnej hyperkalcémie.

p, blockquote 23,1,0,0,0 ->

Takéto bisfosfonáty používané počas liečby osteoporózy zahŕňajú lieky, ktoré majú nasledujúce názvy:

Pacientovi sú často predpisované lieky obsahujúce kyselinu klodrónovú. Toto je Clodron, Bonefos.

p, blokuj citáciu 25,0,0,0,0 ->

Lieky obsahujúce klondronát znižujú riziko zlomenín u človeka a zmierňujú bolesť.

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

p, blockquote 27,0,0,0,0 ->

Čo potrebujete vedieť pri liečbe bisfosfonátmi

Bisfosfonáty sú veľmi účinné. Aby však pacient dosiahol požadovaný účinok, musí sa riadiť nasledujúcimi jednoduchými pravidlami.

p, blokuj citáciu 28,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 29,0,0,0,0 ->

 • tento liek užívajte na osteoporózu vápnikom. Takže je lepšie byť absorbovaný telom. Preto sa okrem pacienta predpisuje aj xidifón;
 • užívajte prípravky obsahujúce vápnik 2 - 3 hodiny po užití bisfosfonátov;
 • keď beriete liek prvýkrát, venujte pozornosť svojmu všeobecnému zdravotnému stavu. Ak má horúčku, silnú bolesť svalov, závraty, nevoľnosť, nemali by ste sa báť. Toto je normálne. Po 2 až 3 dňoch tieto znaky pominú a prestanú sa objavovať vôbec;
 • v prípade nepríjemných príznakov pokračujte v užívaní drogy.

p, blokuj citáciu 30,0,0,0,0 ->

Funkcie príjmu

Pred užitím bisfosfonátu si musí pacient prečítať pokyny.

p, blokuj citáciu 31,0,0,0,0 ->

A musí vziať do úvahy toto:

p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

 1. Pacient s osteoporózou môže liek užívať iba na lačný žalúdok. To sa deje pol hodiny pred jedlom.
 2. Pred užitím pilulky by nemali byť žuť. Prehltla sa celá. Žuvanie tejto tablety môže spôsobiť, že pacient bude mať vredy v ústnej dutine.
 3. Po užití tablety by mal pacient zaujať zvislú polohu a ležať najmenej 1 hodinu. Takýto postup zníži negatívny účinok, ktorý môže mať tableta na gastrointestinálny trakt (GIT), a zabráni pacientovi vo vývoji vredov..
 4. 1,5 hodiny pred a po jedle sa pacientovi neodporúča piť mliečne výrobky a jesť potraviny obsahujúce vápnik. A nemali by ste brať drogy s horčíkom a železom..

Pamätajte: jednoduché bisfosfonáty sa užívajú s prípravkami vápnika a vitamínu d..

Tieto lieky nemôžete kombinovať s alkoholickými nápojmi. A pri užívaní týchto liekov by mal pacient vypiť veľa vody. Nápojové tablety tiež potrebujú veľké množstvo tekutiny: od 200 do 400 ml. Je dôležité, aby pacient počas užívania liekov sledoval činnosť obličiek. A musí monitorovať množstvo vápnika v krvi.

p, blockquote 34,0,0,1,0 ->

Priebeh a dávkovanie tohto lieku môže vypočítať iba lekár. Pacient ho nemôže nezávisle zvýšiť.

Vedľajšie účinky

Bisfosfonáty sú lieky, ktoré pomáhajú zbaviť sa osteoporózy. V niektorých prípadoch však u pacienta vedú k nasledujúcim komplikáciám.

p, blockquote 36,0,0,0,0 ->

Keď ich vezme pacient, môžu:

p, blockquote 37,0,0,0,0 ->

 • existuje alergia vo forme žihľavky, kožných vyrážok;
 • vyvinúť anafylaktický šok;
 • silná slabosť, ospalosť;
 • vizuálna aktivita prudko klesá;
 • objavia sa bolesti očí;
 • konjunktivitída sa vyvinie, akútna respiračná vírusová infekcia (ARVI);
 • výrazne zvýšiť telesnú teplotu;
 • zimnica;
 • objavujú sa silné bolesti brucha, nevoľnosť, zápcha, hnačka;
 • zlomenina krčka stehennej kosti;
 • rozvíjať hypokalciémiu. Najčastejšie sa vyskytuje u pacientov, ktorým sa liek podáva intravenózne;
 • dochádza k osteonekróze čeľuste. Zvyčajne sa vyskytuje u pacientov liečených drogami obsahujúcimi dusík. V týchto prípravkoch je ibandronát sodný, ktorý tiež nemá najlepší účinok na ľudské telo.

Pamätajte, že ak má pacient pri užívaní liekov niektorý z vyššie uvedených príznakov, mal by sa okamžite poradiť s lekárom.

Video s vedľajšími účinkami

p, blockquote 39,0,0,0,0 ->

kontraindikácie

Tieto lieky skutočne pomáhajú zbaviť sa choroby, ale nie každý ich môže použiť..

p, blockquote 40,0,0,0,0 ->

Napríklad sú zakázané:

p, blokuj citáciu 41,0,0,0,0 ->

 • tehotné a dojčiace ženy;
 • pacienti mladší ako 18 rokov;
 • osoby s gastrointestinálnymi problémami;
 • ľudia so zlyhaním obličiek;
 • osoby trpiace individuálnou neznášanlivosťou na látky tvoriace tento liek.

Kompatibilita s liekmi

Bisfosfonáty používané na liečbu osteoporózy sú ťažké lieky, preto sa neodporúča kombinovať s inými liekmi, ktoré sa dobre nekombinujú s bisfosfonátmi. Spoločné užívanie liekov patriacich do rôznych farmakologických skupín môže viesť k zhoršeniu nepríjemných symptómov, vzniku nebezpečných komplikácií.

p, blokuj citáciu 42,0,0,0,0 ->

Ako brať drogy

Ak však človek stále potrebuje užiť niekoľko liekov vrátane bisfosfonátov, musí pri užívaní všetkých týchto liekov vziať do úvahy nasledujúce jednoduché pravidlá.

p, blockquote 43,0,0,0,0 ->

Súčasné podávanie bisfosfonátov s:

p, blokuj citáciu 44,0,0,0,0 ->

 • protizápalové nesteroidné lieky dráždia žalúdočnú sliznicu a celý gastrointestinálny trakt;
 • slučkové diuretiká zvyšujú pravdepodobnosť, že sa u človeka vyvinie hypokalciémia, hypomagneziémia. Bisfosfonáty znižujú množstvo vápnika a horčíka v tele pacienta, čo môže byť pre neho nebezpečné;
 • antibakteriálne lieky patriace do skupiny aminoglykozidov, zvyšujú účinok toxínov na obličky. Tento jav si však vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť..

Video, ako si vziať

p, blokuj citáciu 45,0,0,0,0 ->

záver

bisfosfonáty sú vážne lieky, ktoré môže predpísať iba lekár. Pacient by sa nemal pokúsiť liečiť sa nimi nezávisle. To môže viesť k zhoršeniu príznakov, zlému zdravotnému stavu pacienta. A v niektorých prípadoch môže ich prijatie dokonca viesť k smrti pacienta.

bisfosfonáty

Bisfosfonáty sú chemicky stabilné analógy pyrofosfátov, ktoré sa používajú v medicíne na inhibíciu deštrukcie štruktúr kostí počas liečby osteoporózy a iných ochorení pohybového aparátu [1]. Tieto látky boli objavené už v 19. storočí, hoci na lekárske účely sa začali aktívne používať až v 90. rokoch 20. storočia [2]. Napriek tomu, že ide o relatívne nové lieky, sú prvou pomocou pri ochoreniach, ako je osteoporóza, Pagetova choroba, mnohopočetný myelóm a hyperkalcémia, a tiež sa používajú pri tvorbe malígnych metastáz v kostnom tkanive [3]. Bisfosfonáty majú afinitu k minerálom v kostnom tkanive, čo umožňuje ich ľahké ukladanie na celú plochu kostry..

Dnes už existuje niekoľko generácií bisfosfonátov, ktoré sa navzájom líšia tým, že v bisfosfonátoch druhej a tretej generácie sa nachádza bočný reťazec obsahujúci dusík [2]. Bisfosfonáty prvej generácie zahŕňajú: etidronát, klodronát disodný a tiludronát. Bisfosfonáty druhej a tretej generácie zahŕňajú: alendronát, risedronát, ibandronát, pamidronát a zoledronát. Prítomnosť alebo neprítomnosť postranného reťazca obsahujúceho dusík určuje mechanizmus účinku látky na apoptózu osteoblastov [4], [5], [6]. Ale nie v závislosti od mechanizmu účinku, všetky bránia resorpcii kosti [1], [7], [8]. Výsledok môže byť dosiahnutý za 3 mesiace liečby bisfosfonátmi, ale napriek tomu, že ich polčas môže dosiahnuť 10 rokov [9], neodporúča sa okamžite zastaviť liečbu [10], [11], preto zvyčajne trvá dlhšie, že injekčné lieky sa vylučujú rýchlejšie [3].

Avšak kvôli ťažkostiam s užívaním bisfosfonátov sa často používajú injekčné lieky [12]. Orálnu formu bisfosfonátov je potrebné užívať 2 hodiny po jedle a najmenej 30 minút pred ich prijatím, avšak po ich užití musíte zostať vo zvislej polohe najmenej 30 minút. V tomto ohľade lieky, ktoré sa museli užívať denne, spôsobovali ťažkosti, ale objavenie sa liekov, ktoré sa môžu užívať raz týždenne alebo dokonca mesiac, umožnilo oveľa väčšiemu počtu tých, ktorí sa potrebujú zapojiť do liečby bisfosfonátmi [13], [14]. A práve v súvislosti s ich širokou dostupnosťou je potrebné pochopiť, komu môžu pomôcť a čo je potrebné urobiť, aby bolo ich používanie efektívne a bezpečné..

Použitie bisfosfonátov

Drogy: štúdie ukazujú, že užívanie bisfosfonátov je dlhodobo najúčinnejšie a najbezpečnejšie [15], [16], preto je potrebné vybrať lieky, ktoré u pacienta nespôsobia nepohodlie. Optimálny čas na užívanie bisfosfonátov sa tiahne roky. Napríklad sa uskutočnila štúdia, v ktorej pacienti užívali alendronát počas 5 rokov, potom ďalšia časť užívala alendronát počas ďalších 5 rokov a ďalšia skupina s placebom a alendronátom dosiahla lepšie výsledky [17], [18]. Aj keď výhody používania bisfosfonátov zďaleka nie sú lepšie ako riziká vedľajších účinkov, po 3 až 5 rokoch podávania by sa mala prehodnotiť potreba ďalšej liečby [19]..

Jedným z najobľúbenejších a najdostupnejších bisfosfonátov je alendronát [3]. On a risedronát preukázali niektoré z najvyšších výsledkov medzi perorálne podanými bisfosfonátmi, pokiaľ ide o prevenciu poškodenia chrbtice [20], [21] a bedrového kĺbu [22]. Tieto lieky boli tiež účinné pri prevencii straty rastu u žien počas postmenopauzálneho obdobia a progresie stavoveckých deformít [23]. Bezpečné dávky alendronátu sú 10 mg denne počas 10 rokov [17]. Pred ich použitím by ste sa však mali poradiť s lekárom, a ak sa táto osoba nelieči na súkromnej klinike elity, potom sa neodporúča konzultovať s lekárom. V každom prípade však účinnosť liečby nezávisí iba od bisfosfonátov!

Synergisti: môžu sa líšiť v závislosti od toho, ktoré ochorenie a kto lieči, ale vo všetkých prípadoch je potrebné získať dostatok vitamínu D a vápnika [3]. Norma hladiny vitamínu D v krvi sa považuje za 75 - 374 ng / ml [24], avšak nezabúdajte, že nadbytok vitamínu D nemá menšie vedľajšie účinky ako jeho nedostatok. Vápnik sa odporúča konzumovať denne u mužov a žien vo veku do 50 rokov v dávke 1000 mg a starších ako 50 rokov v dávke 1 000 mg, zatiaľ čo ženám, ktoré užívajú hormonálnu liečbu, sa odporúča konzumovať 1 000 mg v každom veku [25]. Všetky ďalšie lieky závisia od typu užívaného bisfosfonátu a od choroby, ktorú sa snažia eliminovať..

Ak sa použijú bisfosfonáty

Osteoporóza je ochorenie, ktoré najčastejšie spôsobuje bisfosfonáty [3]. Je to spôsobené skutočnosťou, že osteoporóza narušuje rovnováhu aktivity osteoblastov a osteoklastov, čo vedie k deštrukcii kostných štruktúr, a bisfosfonáty inhibujú aktivitu osteoklastov a spomaľujú resorpciu kosti. Existuje niekoľko dôvodov pre rozvoj osteoporózy a hlavné príčiny sú: hormonálne, iatrogénne, fyzikálne a genetické. Aj keď sa po postmenopauze u žien uskutočňovali hlavne štúdie o účinku bisfosfonátov na „hormonálnu osteoporózu“, výsledky štúdií na mužoch poskytli podobný výsledok [26], [27]. Synergistami počas liečby môže byť paratyroidný ľudský hormón alebo jeho fragment teriparatidu [28], [29] a ženy môžu kombinovať bisfosfonáty s hormonálnou substitučnou terapiou estrogénmi [30], [31]..

Osteoporózu môže spôsobiť aj dlhodobá liečba glukokortikoidovými hormónmi [32] a početné štúdie ukazujú, že bisfosfonáty tomu môžu zabrániť [3]. Napríklad denné podávanie alendronátu v dávkach 7,5 mg [33], ako aj pamidronátu alebo inbandronátu [34], [35] sa ukázalo ako veľmi účinné. Príčinou úbytku kostnej hmoty môže byť aj odpočinok na lôžku alebo sedavý spôsob života a v tomto prípade môže byť účinný aj alendronát [36] alebo pamidronát [37]. Ďalšou fyzickou príčinou úbytku kostnej hmoty môžu byť protetiká, vďaka ktorým nie je zovšeobecnená lokalizovaná strata kosti, ale v tomto prípade sú účinné lokálne úbytky kostí, ale v tomto prípade sú účinné bisfosfonáty [38], [39]..

Pagetova choroba je chronické ochorenie, ktoré sa vyznačuje lokalizovaným porušením štruktúry jednej alebo viacerých kostí, pri ktorých je resorpcia tkaniva urýchlená vďaka aktivite osteoklastov [40]. A použitie bisfosfonátov na liečbu Pagetovej choroby schvaľuje Úrad pre potraviny a liečivá USA, a to vo forme alendronátu [41] alebo pamidronátu [42], ako aj vo forme injekcie pamidronátu [43] alebo kyseliny zoledrónovej [44]..

Onkologické ochorenia: kostra je najbežnejším miestom metastázovania, ktoré často vedie k hyperkalcémii, silnej bolesti kostí, deštrukcii kostry a patologickým zlomeninám [3]. A použitie bisfosfonátov môže spomaliť deštrukciu kostného tkaniva pri rakovine prsníka [45], [46], [47], [48], rakovine prostaty [49], [50], [51], [52], ako aj pri mnohopočetnom myelóme. [53], [54]. Malo by sa však poznamenať, že použitie bisfosfonátov pri onkologických ochoreniach má zmysel iba v prípade poškodenia kostného tkaniva, alebo v žiadnom prípade sme nemohli nájsť klinické skúšky, v ktorých by bolo možné dokázať opak..

Vedľajšie účinky bisfosfonátov

Jedným z najbežnejších vedľajších účinkov bisfosfonátov je nekróza čeľuste [3], ktorej pravdepodobnosť je možné znížiť užívaním perorálnych liekov [55], a práve tento vedľajší účinok je základom zákazu extrakcie zubov alebo iných chirurgických zákrokov v ústnej dutine počas liečby bisfosfonátmi., Ďalším častým vedľajším účinkom je hypokalciémia [56], [57], preto je dôležité optimalizovať príjem vitamínu D a vápnika. Asi 10 - 30% pacientov, ktorí dostávajú bisfosfonáty, môže spočiatku trpieť akútnymi zápalovými reakciami vrátane zápalu očí, ale našťastie s časom vymiznú [3]. Existujú ďalšie zriedkavé vedľajšie účinky, ako sú bolesť svalov, podráždenie gastrointestinálneho traktu, zhoršená funkcia obličiek a iné, takže pred užitím bisfosfonátov sa poraďte so svojím lekárom..

Záver: Bisfosfonáty sú účinným a bezpečným prostriedkom boja proti deštrukcii kostných štruktúr. Droga môže mať vedľajšie účinky, ale výhody jej použitia presahujú možné riziká. V každom prípade, ak neexistujú individuálne kontraindikácie, v súčasnosti neexistuje spoľahlivejší prostriedok nápravy [58], [59].

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Faktory súvisiace s vekom najčastejšie vysvetľujú osteochondrózu 2. stupňa a ľudia nad 45 rokov sú k tomu náchylnejší. A vrchol choroby spadá do kategórie 60-65-ročných pacientov.
Umbilická hernia je častejšia ako u mužov. Patológia sa často vyvíja po pôrode. Veľký plod, polyhydramniá, viacnásobné tehotenstvo zvyšujú riziko vzniku poruchy.
Osteochondróza bedrovej chrbtice je chronické degeneratívne-dystrofické ochorenie bedrovej chrbtice, ktoré ovplyvňuje štruktúry medzistavcových platničiek a priľahlých bedrových stavcov..