loader

Hlavná

Žalúdok

Bisfosfonáty na liečbu osteoporózy: klasifikácia, úplný opis prípravkov

Bisfosfonáty sú farmakologické prípravky, ktorých chemické zloženie obsahuje estery fosfónových kyselín. Hlavným terapeutickým účinkom liekov je prevencia úbytku kostnej hmoty pozorovaná pri osteoporóze. Bisfosfonáty znižujú riziko spontánnych zlomenín charakteristických pre túto patológiu muskuloskeletálneho systému. Drogy sa používajú ako na patogénnu terapiu, tak aj na prevenciu.

Akýkoľvek bisfosfonát je charakterizovaný širokou škálou kontraindikácií. V rozpore s dávkovacím režimom alebo v dôsledku dlhodobého používania sa často vyskytujú systémové a miestne vedľajšie účinky. Až po sérii inštrumentálnych štúdií lekár dospel k záveru, že je vhodné zahrnúť bisfosfonáty do liečebných režimov..

Trocha histórie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Spočiatku neboli bisfosfonáty syntetizované pre potreby farmaceutického priemyslu. Okrem toho sa táto oblasť ich uplatňovania nezohľadňuje takmer 100 rokov. Estery kyseliny fosfónovej sa vyrábali pre poľnohospodárstvo. Na ich základe boli vytvorené minerálne hnojivá, voda na zavlažovanie pod povrchom bola zmäkčená. Textilný a ropný rafinérsky priemysel sa neobišiel bez bisfosfonátov a stále ich aktívne používa..

Zároveň sa lekári a lekárnici snažili nájsť spôsoby, ako posilniť kostnú hmotu. Prelom v tejto oblasti je objav spoločnosti Astley Cooper. V roku 1824 tento anglický lekár a súdny lekár kráľovského súdu predložili hypotézu o vzťahu medzi zvýšenou krehkosťou kostí u starších ľudí a určitou patológiou vyvíjajúcou sa v ich tele. Choroba bola objavená, systematizovaná a dostala vedecký názov začiatkom dvadsiateho storočia. Ale odstrániť osteoporózu, zabrániť jej nebezpečným komplikáciám v tom čase nebolo možné.

Švajčiarsky Herbert Fleisch dlho experimentoval s chemickými zlúčeninami. V roku 1968 objavil, že keď anorganický pyrofosfát príde do kontaktu s biologickou tekutinou, vyzráža sa podstatne menšie množstvo vápnika. Aby enzýmy agresívne neovplyvňovali pyrofosfát, bol atóm fosforu v jeho molekule nahradený atómom uhlíka. Tiež významne zvýšila biologickú aktivitu chemickej zlúčeniny..

Pred syntézou prvého farmakologického prípravku založeného na bisfosfonátoch však stále existovalo 30 dlhých rokov. V roku 1995 sa po dlhých klinických skúškach začala rozsiahla výroba látok na liečenie osteoporózy..

Mechanizmus akcie

Bisfosfonáty sa stále aktívne používajú na liečenie osteoporózy, a to aj napriek mnohým zisteným nedostatkom. Napríklad sa zistilo, že lieky zvyšujú kostnú denzitu, ale nezvyšujú ich pevnosť. Štruktúra kostného tkaniva sa podobá niektorým kovovým zliatinám - s určitým fyzickým dopadom sa rozpadajú na malé kúsky. Preto sú v terapeutických schémach okrem bisfosfonátov zahrnuté aj prípravky na posilnenie kostí.

Bisfosfonát alebo difosfonát je umelo syntetizovaná chemická zlúčenina, ktorá má štruktúru podobnú pyrofosfonátu. Táto látka je zodpovedná za adhéziu vápnika na kostné tkanivo. Ale na rozdiel od prírodných biologických pyrofosfonátov majú syntetické bisfosfonáty vyššiu klinickú aktivitu. Majú širší rozsah farmakologických účinkov..

V zdravých kostných tkanivách metabolické procesy prebiehajú hladko av prípade akejkoľvek poruchy sa okamžite zapnú kompenzačné mechanizmy na aktualizáciu a regeneráciu poškodených oblastí. Hlavné štruktúrne jednotky kostného tkaniva:

 • osteoblasty - mladé kostné bunky s priemerom 15 - 20 mikrónov, syntetizujúce medzibunkovú látku. Keď sa matrica hromadí, sú v nej murované a stávajú sa osteocytmi;
 • osteoklasty - obrovské viacjadrové bunky, ktoré odstraňujú kostné tkanivo rozpustením minerálnej zložky a deštrukciou kolagénu.

V ľudskom tele je približne rovnaký počet látok využívajúcich osteoklasty a tvorcov osteoblastov. Ak sa počet torpédoborcov začne zvyšovať, nastane apoptóza - regulovaný proces programovanej bunkovej smrti. V opačnom prípade bude nerovnováha spôsobovať vážne následky, z ktorých jedným je osteoporóza. Bisfosfonáty stimulujú samodeštrukciu osteoklastov a obnovujú prirodzenú rovnováhu kostných buniek. Po preniknutí do tela viažu molekuly vápnika, ktoré sa akumulujú v kostnom tkanive. Chemické zlúčeniny spoľahlivo držia mikroelement, sú vystavené neustálym útokom množených osteoklastov. Pred búraním sa však bisfosfonáty úplne vyrovnajú so svojou úlohou - zvyšujú hustotu kostí.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

klasifikácia

V medzinárodnej klasifikácii sú bisfosfonáty rozdelené do dvoch veľkých skupín v závislosti od molekulárnej štruktúry alebo skôr od obsahu molekuly dusíka v chemickej štruktúre. Na liečbu osteoporózy sa používa osem hlavných zlúčenín, ktoré sú aktívnymi zložkami domácich liekov a ich dovážanými štruktúrnymi analógmi:

 • bez dusíka - klodronát, tiludronát, etidronát;
 • dusík obsahujúci - Pamidronát, Risedronát, Alendronát;
 • amino-obsahujúce - Zoledronate, Ibandronate.

Lieky bez dusíka sú lieky prvej generácie, ktoré slúžili ako základ pre ďalší progresívny vývoj. Ale ich použitie je stále relevantné pri liečbe osteoporózy. Bisfosfonáty bez obsahu dusíka sa v kostnom tkanive premieňajú na zlúčeniny - analógy ATP. Akumulujú sa vo vysokých koncentráciách v osteoklastoch a významne znižujú ich deštrukčnú aktivitu. Predtým, ako dôjde k konečnému zničeniu lieku, dokáže čiastočne obnoviť nerovnováhu v dôsledku zničenia osteoklastov.

Drogy obsahujúce dusík sa vyznačujú väčšou rezistenciou na agresívne bunky. Vytrvalo vydržia deštruktívne útoky osteoklastov, čo vysvetľuje ich predĺžený farmakologický účinok. Bisfosfonáty obsahujúce aminoskupiny sú lieky tretej generácie s menej toxickými účinkami na vnútorné orgány.

Nevýhody bisfosfonátov v liečbe osteoporózycharakteristika
Agresívny účinok na tráviaci systémPri dlhodobom užívaní liekov sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku peptického vredu a gastritídy v dôsledku ulcerácie slizníc.
Dlhý terapeutický kurzNa zvýšenie hustoty kostí alebo zabránenie ich resorpcie je potrebné bisfosfonáty užívať 3 až 5 rokov a po ich zrušení sa pozoruje zhoršenie terapeutického výsledku.
Možnosť iba patogénnej liečbyLieky odstraňujú účinky osteoporózy, ale nedokážu sa zbaviť príčiny - metabolické poruchy, znižujú rýchlosť tvorby osteoblastov.
Nízka absorpcia aktívnych zložiekPo preniknutí do tela sa absorbuje 10% bisfosfonátov. Neadsorbovaná časť je obličkami rýchlo evakuovaná
Potreba iných liekovV terapeutických režimoch sa bisfosfonáty zvyčajne kombinujú s glukokortikosteroidmi a vápnikovými prípravkami. To vážne zvyšuje farmakologické zaťaženie tela pacienta.

Druhy bisfosfonátov

Pri výbere lieku na liečbu osteoporózy sa lekár spolieha na výsledky inštrumentálnych štúdií, všeobecných krvných a močových testov. Zohľadňuje štádium choroby, stupeň poškodenia tkaniva, históriu a vek pacienta a príčinu resorpcie kostí. Uprednostňujú sa lieky s jemnejším účinkom. Niekedy sú však potrebné agresívnejšie prostriedky na rýchle potlačenie útokov na osteoklasty.

Pri liečbe osteoporózy sa používajú tieto lieky:

 • Klodronát. Inhibuje osteoklasty, znižuje závažnosť bolesti v neskorých štádiách osteoporózy, zachováva vápnik v kostiach a znižuje jeho koncentráciu v systémovom obehu. Klodronát sa tiež predpisuje na prevenciu rozvoja hyperkalcémie a demineralizácie, ktorá vyvoláva rozpúšťanie kostného tkaniva;
 • Tiludronát. Aktívne stimuluje mineralizáciu, zvyšuje hustotu kostí. Pacientom je predpísaný na rýchle zotavenie po zložitých zlomeninách, liečbe Pagetovej choroby alebo osteodystrofii s charakteristickou krehkosťou kostí v dôsledku narušenia metabolických procesov;
 • Etidronat. Difosfonát neobsahujúci dusík je prekurzorom moderných liekov na liečbu osteoporózy. Používa sa tiež na liečbu reumatoidnej artritídy, zhubných a benígnych novotvarov, niektorých obličkových patológií. Pomáha eliminovať účinky intoxikácie ťažkými kovmi;
 • Alendronátu. Stabilizuje metabolické procesy v kostných a chrupavkových tkanivách Užívanie liekov s Alendronátom nespôsobuje demineralizáciu kostí, ktorá sa aktívne používa pri liečbe žien, ktoré vstúpili do obdobia prirodzenej menopauzy;
 • pamidronát Zabraňuje množeniu osteoklastov, znižuje rýchlosť katabolických procesov a stimuluje regeneračné biochemické reakcie;
 • Risendronate Bisfosfonát sa vyznačuje vysokou klinickou aktivitou bez výrazného toxického účinku na organizmus. Risendronát sa často stáva prvou voľbou pri liečbe osteoporózy vyvolanej dlhodobým používaním glukokortikosteroidov;
 • ibandronát Účinná profylaxia proti spontánnym zlomeninám stavcov. Spomaluje reprodukciu osteoklastov, bráni resorpcii kostí a zachováva vápnik v kostných štruktúrach.

Zoledronát inhibuje resorpciu kostí a vyvoláva apoptózu osteoklastov. Preto je tento liek predpísaný na progresívnu osteoporózu, keď primárnym cieľom liečby je spomalenie a zastavenie deštrukčných procesov..

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Každý liek sa vyznačuje určitými vedľajšími účinkami a kontraindikáciami na použitie. Podobnosť farmakologických vlastností nám však umožňuje kombinovať patologické stavy, pri ktorých nie sú bisfosfonáty predpísané:

 • akútne a chronické zlyhanie obličiek;
 • opakujúce sa ulcerózne lézie žalúdka a dvanástnika;
 • hypokalciémia alebo nedostatok vápnika v tele.

Kontraindikácie pri liečbe týmito liekmi sú tehotenstvo, dojčenie a individuálna intolerancia účinných a pomocných látok. V prípade porušenia dávkovacieho režimu alebo ukladania bisfosfonátov sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie. Z tráviaceho ústrojenstva sú možné dyspeptické poruchy: nevoľnosť, vracanie, nadmerná tvorba plynu, hnačka alebo zápcha, bolesť v epigastriu. Neurologické poruchy sa prejavujú znížením zrakovej ostrosti, bolesti hlavy, závratmi. Opisujú sa prípady srdcovej arytmie, fibrilácie predsiení a rozvoja osteonekrózy čeľustných kĺbov. Niekedy sa objaví horúčka, komplikovaná zimnicami, slabosť, apatia, artralgia, bolesť svalov. Charakteristické príznaky lokálnej alergickej reakcie sú opuch a sčervenanie kože, výskyt svrbenia a vyrážky.

Výhody a poškodenia bisfosfonátov pri komplexnej liečbe osteoporózy


Jedným z mimoriadne bolestivých a nepríjemných ochorení je osteoporóza - patologická krehkosť kostí, ktorá vedie k častým zlomeninám a ťažkostiam pri ich zotavovaní. Riziková skupina - osoby po 50 rokoch a ženy ochorejú častejšie ako muži. Od konca minulého storočia lekári z celého sveta aktívne používajú bisfosfonáty na liečbu osteoporózy. Môžu však priniesť nielen výhody, ale môžu spôsobiť aj vážne škody..

Farmakologické pôsobenie bisfosfonátov

Bisfosfonáty (difosfonáty) sa nazývajú tak, pretože molekuly týchto látok obsahujú dva fosfonáty (PO3) Tieto chemické zlúčeniny sú analógy najbližšie k prírodným pyrofosfátom, ktoré sa štiepia enzýmami v ľudskom tele..

Hlavným účelom farmaceutických prípravkov bisfosfonátov je stabilizovať kostru pri chorobách sprevádzaných rýchlou stratou kostí..

Zistíme, ako sa to deje. Normálne telo produkuje dva typy buniek s rôznymi funkciami:

 1. Osteoklasty - prispievajú k resorpcii (deštrukcii) starých kostrových buniek.
 2. Osteoblasty - podieľajú sa na procese tvorby nových tkanív.

Pri osteoporóze si títo nemôžu jednoducho splniť svoju úlohu, zatiaľ čo osteoklasty sa pravidelne zbavujú starých buniek..

Prevencia rozvoja osteoporózy a liečby je založená na účinku bisfosfonátov na osteoklasty, ktorý spočíva v inhibícii ich rastu a začatí procesu ich samodeštrukcie, v dôsledku čoho sa zastaví riedenie kostí. Ďalší dôležitý bod: drogy si v kostiach uchovávajú vápnik a fosfor, ktoré tak veľmi potrebujú..

Okrem toho sa bisfosfonáty používajú na liečenie pacientov s rakovinou pri liečbe a na prevenciu výskytu metastáz, ktoré ovplyvňujú kost pri rakovine prsníka, pľúc, prostaty, obličiek, štítnej žľazy..
Drogy vstupujú do tela a hromadia sa:

 • znižujú vysoký obsah vápnika v krvi - hyperkalciémiu, ktorá je sprievodným príznakom metastatického poškodenia kostí;
 • zabrániť tvorbe nových ohnísk choroby - metastázy;
 • majú účinok proti bolesti.

Nepochybnou výhodou je, že tieto lieky nie sú hormonálne a nepreťažujú kardiovaskulárny systém. Významnou nevýhodou je zlá rozpustnosť, ktorá sťažuje telu vstrebávanie.

Skupiny produktov a názvy

Existujú dva hlavné typy bisfosfonátov, ktoré sa líšia spôsobom, akým ovplyvňujú osteoklasty:

 • Výrobky neobsahujúce dusík alebo výrobky prvej generácie.
  Z tejto skupiny sa v skutočnosti používajú také lieky, ako sú etidronát, klodronát, tiludronát. Majú deštruktívny účinok na osteoklasty v dôsledku ich asimilácie. Pri komplexnej liečbe onkológie sa úspešne používajú etidronát a klodronát.
 • Aminobisfosfonáty s obsahom dusíka, lieky druhej generácie.
  Účinnejšie vďaka svojej selektivite pri pôsobení na osteoklasty a dlhodobom pôsobení, ktoré môžu mať, pretože neabsorbované osteoklastami, na rozdiel od tých bez dusíka. Sú to lieky ako Pamidronate, Alendronate, Binosto, Ostalon. Účinný pri menopauzálnej osteoporóze u žien pri liečení pacientov s rakovinou kostnými metastázami.

V súčasnosti už boli zavedené činidlá obsahujúce dusík, ktoré odborníci poukazujú na tretiu generáciu bisfosfonátov. Ich účinnými látkami sú ibandronát a kyselina zolendrónová. Najčastejšie sa jedná o lieky s názvami: Bonviva, Bondronate, Zometa.

Zometa (zoledronát) má špeciálnu molekulárnu štruktúru (prítomnosť dvoch atómov dusíka v bočnom reťazci), ktorá určuje vyšší potenciál kyseliny zoledrónovej a spôsobuje výrazné zvýšenie aktivity lieku v porovnaní s predchádzajúcou generáciou liekov..

Čo potrebujete vedieť pri liečbe bisfosfonátmi

Ako viete, všetko, čo liek predstavuje v lyžičke, sa môže stať jedom v šálke. Preto je pri používaní bisfosfonátov dôležité dodržiavať pokyny na dávkovanie a pozorne si prečítať zoznam kontraindikácií a ďalšie potrebné informácie uvedené v poznámke. Z týchto dôvodov je samoliečba nebezpečná..

Lieky sa môžu používať iba podľa predpisu lekára!

Funkcie recepcie

Pretože bisfosfonáty sú pomerne vážne lieky a sú spojené s vedľajšími účinkami, odporúča sa pri ich používaní dodržiavať určité pravidlá:

 1. Vezmite si ráno na lačný žalúdok súčasne s veľkým množstvom vody.
  Po tomto jedle je dovolené najskôr o hodinu neskôr.
 2. Pite výlučne s čistou nehybnou vodou. Všetky ostatné nápoje inhibujú účinok lieku..
 3. Pokiaľ je to možné, udržujte vertikálnu polohu, pokiaľ je to možné, do jedného a pol hodiny po prijatí. Počas tejto doby sa liek dostane do čriev, čo minimalizuje jeho dráždivý účinok na steny pažeráka a žalúdka..
 4. Odporúča sa užívať vápnik alebo vitamín D súbežne s priebehom bisfosfonátu, musia sa však konzumovať v súlade s dvojhodinovými časovými intervalmi. Súbežné prijímanie týchto prostriedkov je vylúčené.

Parenterálne bisfosfonáty sa podávajú intravenózne infúznou (kvapkovou) cestou počas 2–3 hodín.

Obmedzenia pre bisfosfonáty sú:

 • tehotenstvo,
 • laktácie,
 • vek do 18 rokov,
 • individuálna intolerancia,
 • zlyhanie obličiek,
 • choroby gastrointestinálneho traktu v akútnej fáze.

Ak prísne dodržiavate tieto tipy, môžete sa počas liečby vyhnúť komplikáciám alebo zmierniť možné vedľajšie účinky liekov.

Pri zmene polohy tela sa často vyskytujú cudzie zvuky v bedrovom kĺbe: drvenie a kliknutie. Niekedy je sprevádzaná bolesťou. Prečítajte si o dôvodoch v článku..

Konvenčné röntgenové vyšetrenie môže odhaliť iba silný stupeň rednutia kostného tkaniva, zatiaľ čo denzitometria poskytuje presné výsledky o stave kostry, a preto je tak dôležitá pri diagnostike osteoporózy..

Vedľajšie účinky a poškodenie

Medzi často sa vyskytujúce negatívne dôsledky užívania bisfosfonátov sú zaznamenané:

 1. v tráviacom trakte - podráždenie sliznice žalúdka a dvanástnika, gastritída, krvácanie, nevoľnosť, bolesť žalúdka, plynatosť a zápcha;
 2. bolesti hlavy a svalov;
 3. bolesti kĺbov;
 4. choroby obličiek a pečene v dôsledku hromadenia toxických látok;
 5. hypokalciémia - nedostatok vápnika v krvi;
 6. alergické príznaky.

Ak sa bisfosfonáty používajú spontánne a nekontrolovateľne, sú možné významné škodlivé následky, ako napríklad fibrilácia - desynchronizácia srdcových kontrakcií, osteonekróza čeľuste, subrochanterické zlomeniny stehennej kosti..

Prejav všetkých týchto nežiaducich symptómov však nie je pozorovaný u všetkých pacientov. Správne vypočítaný priebeh liečby a dodržiavanie režimu podávania pomáha predchádzať vedľajším účinkom a minimalizovať riziko komplikácií.

Ceny liečiv

Bisfosfonáty sú drahé lieky. Ceny závisia od formy uvoľnenia a výrobcu. Tu sú priemerné ceny niektorých liekov v lekárňach v Moskve.

Názov liečivaNáklady na balenie
tablety
alendronát300 - 500 rub.
Binosto840 rub.
Ostalon490 rub.
ibandronát1590 rub.
Bonviva3600 rub.
Bondronate13600-15000 rub.
Fľaše na intravenózny koncentrát
pamidronát9200 rub.
Zometa10600 rub.
Bondronate11500 rub.
Bonviva, injekčná striekačka5200 rub.

Recenzie prínosov bisfosfonátov pri osteoporóze

Od uvedenia bisfosfonátov na farmakologický trh získali tieto fondy veľa pozitívnych spätných väzieb od pacientov aj odborníkov. Tu je ich niekoľko..

Svetlana, 56 rokov:
„Lekár predpísal Bondronat pred šiestimi mesiacmi. Už v prvom mesiaci sa bolesť v kolenách a chrbtici upokojila a spánok sa vrátil do normálu. Som s touto drogou spokojná, nemá žiadne vedľajšie účinky, iba jednu výhodu. “

Alexandra, 60 rokov:
"Počas menopauzy pila kyselinu zoledrónovú, predpísal lekár." Tri dni ma boleli svaly a bolelo ma hlava, symptómy boli podobné chrípke. Uložené pomocou paracetamolu. Podľa režimu som videl tabletky podľa očakávania. Nič iné sa neobťažovalo. “

Margarita, endokrinológ:
„Bisfosfonáty pravidelne predpisujem, a to aj pre ženy, na prevenciu a liečbu osteoporózy v postmenopauzálnom období. Drogy tretej generácie sa osvedčili veľmi dobre. Mali by sa však používať opatrne a prísne podľa odporúčaní lekára, aby sa dosiahla väčšia účinnosť, aby sa nepoškodilo zdravie a aby sa minimalizovalo riziko vedľajších účinkov. ““

Alexey, reumatológ:
„Bisfosfonáty sú vynikajúcim liekom pre pacientov trpiacich osteoporózou. Terapeutický účinok sa prejavuje znížením bolesti, posilnením štruktúry kostí, harmonizáciou regeneračných procesov. "Nie bez vedľajších účinkov, ktoré však vo väčšine prípadov čoskoro zmiznú pri správnom používaní."

Preto sú bisfosfonáty skutočne účinné pri liečbe osteoporózy, ale vyžadujú starostlivé dodržiavanie všetkých odporúčaní odborníkov a sú liekmi na predpis..

Bisfosfonáty - čo to je? Názvy liečiv

Bisfosfonáty sú kategóriou liekov, ktoré sa všeobecne považujú za účinné riešenie na pozadí vývoja osteoporózy. Používajú sa tiež na prevenciu zlomenín u žien po menopauze a okrem toho aj za iných okolností a chorôb, ktoré sú sprevádzané deštrukciou kostného tkaniva..

Čo sú to bisfosfonáty??

Táto definícia sa uvádza ako generický názov pre skupinu liekov, ktoré znižujú progresívne úbytky kostnej hmoty. Tieto lieky sa používajú na liečbu osteoporózy a iných podobných ochorení..

Účelom účinných zložiek v týchto prípravkoch je znižovať odvápňovanie pacientov trpiacich osteoporózou a krehkých kostí. Sú prirodzene považované za analógy prírodných medzibunkových zložiek kostného tkaniva, ale sú syntetizované synteticky. Stále častejšie sa používajú bisfosfonáty na liečbu osteoporózy.

Je zaujímavé poznamenať, že v dávnej minulosti sa používali v oleji a okrem toho v textilnom priemysle ako detergenty, ako aj v poľnohospodárstve ako hnojivá. V devätnástom storočí sa tieto chemické prvky použili v oblasti strojárstva ako inhibítory koróznych procesov. Vďaka tejto funkcii si získali veľkú popularitu v medicíne. Ale dnes je ich hlavným účelom spomaliť proces úpadku kostného tkaniva v ľudskom tele, a nie korózne poškodenie častí mechanizmov a strojov. Čo to je?

Bisfosfonáty alebo tiež nazývané difosfonáty sú založené na dvoch kyselinách, ktoré tvoria základ všetkých kombinácií fosforu a organických látok. Dajú sa rozdeliť do dvoch tried: dusík (jednoduchý) a dusík. Obe tieto skupiny liekov dokázali svoju účinnosť viac ako raz, vďaka čomu sa v medicíne často používajú.

Názvy bisfosfonátov sa budú posudzovať nižšie..

Použitie pri liečbe

Hlavným farmakologickým účinkom je vytváranie prekážok prirodzenej deštrukcie kostného tkaniva v prítomnosti určitých chorôb. Okrem toho môžu tieto lieky spôsobiť protinádorový a analgetický účinok..

Doteraz sa bisfosfonáty úspešne používajú na liečenie rozsiahleho zoznamu všetkých druhov chorôb vrátane nasledujúcich ochorení:

 • Prítomnosť osteoporózy a nádorov.
 • Prítomnosť metastáz v kostnom tkanive.
 • Hyperkalcémia spolu s deformujúcou sa osteodystrofiou.
 • Myelóm a osteogenéza.
 • Prítomnosť hyperparatyreózy
 • Patológia pri tvorbe kostného tkaniva.

Mechanizmus akcie

Súčasťou komplexu ich vplyvu na ľudské telo je mechanizmus inhibície osteoblastov. Sú to mladé bunky, ktoré s nadmerným rastom významne oslabujú stabilitu kostného tkaniva. Z tohto dôvodu je pri liečbe osteoporózy potrebné inhibovať ich aktívnu tvorbu. Čo to je - bisfosfonáty, teraz je to jasné.

Lieky sa podieľajú na procese syntézy bielkovín a spomaľujú rozklad kostného tkaniva. Výsledkom je, že kosti si zachovávajú pevnosť a pravdepodobnosť zlomenín sa znižuje. V rámci komplexnej liečby je najväčší terapeutický účinok spôsobený bisfosfonátmi na liečenie osteoporózy. Názvy zdravotníckych výrobkov nenaznačujú prítomnosť dusíka v nich. Okrem toho sú schopné uplatňovať anestetický účinok, znižovať nádory, a tým významne zlepšovať stav pacientov. Také liečivá sa používajú aj pri liečení onkológie, pretože sa môžu úspešne vyrovnať s dôsledkami výskytu rakovinových buniek, ktoré inhibujú ich rast..

Názvy liečiv

Jednoduché dusičné bisfosfonáty zahŕňajú liečivo tiludronát. Jeho ďalšie meno je Skelid. Tento liek sa používa na liečbu Pagetovej choroby. Účinnou látkou v tomto lieku je kyselina tiludrónová. Užívajte liek jednu tabletu denne, najmenej pár hodín pred jedlom. Alebo sa môže konzumovať tri hodiny po jedle. „Tiludronát“ je potrebný na pitie veľkého množstva vody. Cena lieku sa pohybuje od 400 do 8 000 rubľov.

etidronat

Toto je ďalší liek z kategórie dusíkatých bisfosfonátov. Je tiež uznávaný pod názvami „Xidiphon“ a „Pleostat“. Aplikujte tento liek na pozadí paraneoplastickej hyperkalcémie. Liečivo je založené na kyseline etidónovej.

Etidronát sa vyrába vo forme tabliet a okrem toho vo forme infúzneho roztoku, ako aj koncentrovanej bázy na samo-prípravu orálnych roztokov. Cena je od štyristo do päťsto rubľov.

klodronát

Bisfosfonát dusíka, ktorý je tiež známy pod názvami „Bonefos“ a „Lodronate“. Tento liek je založený na kyseline klodrónovej. Predložený nástroj je schopný spomaliť resorpciu, to znamená proces resorpcie kostného tkaniva. Tento liek ovplyvňuje osteoklasty, čo sú viacjadrové bunky, ktoré zase absorbujú minerály z kostného tkaniva. Klodronát sa uvoľňuje vo forme kapsúl a tiež vo forme roztokov. Roztoky sa používajú na orálne použitie. Jeho cena sa pohybuje od jedného do jedného a pol tisíc rubľov. Názvy bisfosfonátov sú predmetom mnohých.

zoledronát

Pôsobí ako liek obsahujúci dusík na báze kyseliny zoledrónovej. Tento liek inhibuje a spomaľuje resorpciu kostí. Používa sa na osteoporózu vrátane metastáz na pozadí mnohopočetného myelómu. Uvoľnite liek vo forme kapsúl alebo roztokov. Cena tejto drogy je okolo päťsto rubľov.

"Ibandronat"

Toto je ďalší bisfosfonát obsahujúci dusík, s osteoporózou sa často predpisuje. Droga je založená na kyseline ibandrónovej. Používa sa na zníženie rizika zlomenín kostí. Cena tohto lieku závisí od jeho výrobcu a pohybuje sa od jedného do štyroch tisíc rubľov.

"Forosa"

Pôsobí tiež ako liek obsahujúci dusík, ktorý je dostupný pod názvami „Londromax“ a „Alendronát“. Tento liek je schopný potlačiť procesy ničenia tkanív v kostiach. "Forosa" môže preniknúť hlboko do oblasti resorpcie, čo tento proces brzdí. V prípade osteoporózy sa jedna tableta používa raz za sedem dní. Produkt umyte čistou vodou a veľkým množstvom. Jeho cena sa pohybuje od tristo do tisíc rubľov.

Ako užívať bisfosfonáty pri liečbe osteoporózy?

Drogy, bez ohľadu na ich názov a zloženie, majú v tráviacom trakte mimoriadne ťažkú ​​stráviteľnosť, preto sa musia užívať striktne na lačný žalúdok.

Akékoľvek odrody týchto zdravotníckych pomôcok musia byť umyté dostatočným množstvom bežnej vody. Použitie minerálnej vody, štiav, mlieka a iných nápojov môže oslabiť prospešné vlastnosti vyššie uvedených liekov.

Po užití liekov založených na bisfosfonátoch je zakázané ľahnúť si v horizontálnej polohe na desať až pätnásť minút, pretože to môže narúšať rýchly postup lieku cez pažerák. Pomalý pohyb liečiva môže časom spôsobiť mikroskopické vredy.

Malo by sa poznamenať, že na zvýšenie účinku bisfosfonátov sa odporúča užívať vápnik a vitamíny skupiny D. Použitie týchto pomocných látok by sa malo vykonať dve až tri hodiny po užití bisfosfonátov..

Liečba postmenopauzálnej osteoporózy v dôsledku týchto látok sa stáva veľmi účinnou.

Možné komplikácie

Deštrukcia kostného tkaniva môže byť významne spomalená, na ktorú sa používajú bisfosfonáty. Názvy týchto liekov však často nedávajú predstavu o ich vplyve na telo, takže ich použitie sa musí nevyhnutne dohodnúť s ošetrujúcim lekárom. Liečba osteoporózy je proces, ktorý môže trvať roky. V tomto ohľade takmer všetky typy bisfosfonátov spôsobujú vážne komplikácie v dôsledku dlhodobého používania.

Najčastejšie sa môžu pozorovať nasledujúce vedľajšie účinky:

 • nevoľnosť.
 • Svalová slabosť a bolesť.
 • Výskyt horúčky.
 • Zrakové postihnutie.
 • Výskyt erózie v pažeráku.
 • Kožná vyrážka.
 • Výskyt erytému a dysfágie.
 • Epigastrická zápcha a bolesť, ako aj hnačka.
 • Výskyt fibrilácie predsiení.
 • Blokovanie procesov regenerácie kostného tkaniva v dôsledku prítomnosti rakovinových nádorov.
 • Výskyt osteonekrózy čeľuste.
 • Hypokalcémia spolu s toxickým poškodením obličiek.

Takýto pôsobivý zoznam vedľajších účinkov si vyžaduje prísne dodržiavanie lekárskych predpisov. Je tiež mimoriadne dôležité nenarušiť poradie užívania drog a ich dávkovania. Malo by sa preto pamätať na to, že takmer všetky typy bisfosfonátov môžu v dôsledku dlhodobého používania spôsobiť veľké komplikácie. V prípade výskytu vedľajších účinkov by ste mali okamžite vyhľadať pomoc svojho lekára, pretože akákoľvek samoliečba môže viesť k najzávažnejším následkom..

Názvy liečiv bisfosfonátu vápenatého sú teraz dobre známe.

kontraindikácie

Lieky určené na liečbu osteoporózy sú veľmi silné lieky, ktoré patria do kategórie liekov so širokými účinkami na organizmus. Bez ohľadu na svoje meno by sa bisfosfonáty mali konzumovať iba pod pravidelným lekárskym dohľadom. Vo vzťahu k týmto liekom sa spravidla uvádzajú tieto kontraindikácie:

 • Choroby tráviaceho ústrojenstva, ktoré sú vo fáze exacerbácie.
 • Tehotenstvo a laktácia.
 • Vek pacientov do osemnástich rokov.
 • Prítomnosť chronického zlyhania obličiek.

V niektorých situáciách je použitie bisfosfonátov predpísané tiež opatrne a pod osobitným dohľadom odborníkov:

 • zápal žalúdka.
 • Prítomnosť syndrómu duodenitídy.
 • Žalúdočný vred a dysfágia.
 • Prítomnosť zúženia alebo achalázie pažeráka.
 • Hypokalciémia, ako aj nedostatok vitamínov skupiny D.

konečne

Na liečenie osteoporózy sa bisfosfonáty už dlhšiu dobu používajú. Pravidelne sa syntetizuje veľké množstvo nových liečiv a účinnosť liečby sa iba zvyšuje. V lekárňach sa objavuje čoraz viac nových produktov, ale napriek tomu je pre mnohých pacientov používanie týchto liekov stále vážnym nebezpečenstvom. Pacienti by mali pochopiť, že samoliečba je mimoriadne nebezpečná, preto by ste sa mali najskôr poradiť so svojím lekárom. Musíte tiež vziať do úvahy, že osteoporózu nemožno liečiť. Ale prostredníctvom nich existuje príležitosť na zvýšenie pohodlia života, na zmiernenie stavu pacienta.

Preskúmali sme, čo to je - bisfosfonáty.

Pravidlá používania bisfosfonátov pri liečbe osteoporózy: ako efektívne sú a prečo sú potrebné?

Vo väčšine prípadov nie je účinná liečba osteoporózy možná bez použitia liekov bisfosfonátovej skupiny. Tieto lieky sa používajú na liečbu osteoporózy a jej prevenciu u ohrozených ľudí..

Terapia bisfosfonátmi sa vykonáva perorálne (lieky sa podávajú vo forme tabliet) a injekciou (pri ťažkej osteoporóze). Samostatné podávanie takýchto zdravotníckych pomôcok je zakázané - mali by ich predpisovať iba lekári na základe údajov získaných počas diagnózy (krvný test, MRI, röntgen)..

1 Čo sú bisfosfonáty a ako fungujú s osteoporózou?

Aby ste pochopili, ako bisfosfonáty fungujú, musíte najskôr diskutovať o tom, čo to je. O bisfosfonátoch si môžete prečítať osobitne, nižšie stručne opíšeme túto skupinu liekov.

Názov nie je náhodný - tieto látky obsahujú dva fosfonáty (chemický vzorec PO3). Chemicky sa tieto látky veľmi podobajú prírodným pyrofosforečnanom, ktoré sa nerozkladajú podľa enzýmov v ľudskom tele..

Bisfosfonáty sú určené na stabilizáciu kostného aparátu a na spomalenie / zastavenie progresie úbytku kostnej hmoty. To znamená, že ich použitie je opodstatnené iba s existujúcou osteoporózou alebo s nadchádzajúcim ochorením.

Normálna a osteoporotická kosť

Terapeutický účinok bisfosfonátov sa dosahuje prostredníctvom niekoľkých funkcií:

 1. V dôsledku resorpcie kostí (deštrukcia starých buniek) sú za to zodpovedné osteoklasty obsiahnuté v prípravkoch.
 2. V dôsledku tvorby nového kostného tkaniva sú za to zodpovedné osteoblasty obsiahnuté v prípravkoch.

Tieto látky sú obsiahnuté v ľudskom tele, len v prípade choroby si už nemôžu plniť svoje úlohy. Bisfosfonáty zvyšujú množstvo týchto látok a priamo ich ovplyvňujú a menia ich prácu. Napríklad v prípade osteoklastov bisfosfonáty inhibujú ich vývoj a zrýchľujú proces apoptózy (sebazničovanie)..

1.1 Typy bisfosfonátov

Existujú dva typy bisfosfonátov:

 1. Bez dusíka (jedná sa o lieky prvej generácie).
 2. Aminobisfosfonáty obsahujúce dusík (sú tiež liekmi druhej generácie).
 3. Lieky tretej generácie založené na ibandronáte a kyseline zolendrónovej (relatívne nové, zatiaľ nedostali širokú distribúciu).

Druhy neobsahujúce dusík majú pri deštrukcii osteoklastov relatívne nízku účinnosť: liečivo druhej generácie je oveľa účinnejšie. Bisfosfonáty bez obsahu dusíka sa tiež úspešne používajú pri liečbe rakoviny.

Bisfosfonáty sa používajú ako tablety a injekcie

Aminobisfosfonáty sú účinnejšie vďaka tomu, že selektívne ničia osteoklasty. Majú tiež dlhšie trvanie. Aminobisfosfonáty sa tiež úspešne používajú pri liečení onkológie (najmä kostných metastáz)..

Tretia generácia bisfosfonátov je ešte účinnejšia (najmä v postmenopauzálnom období) a pri dlhodobom používaní je menej vedľajších účinkov. Nanešťastie sú tiež najdrahšie medzi drogami tejto skupiny..

1.2 Výhody a nevýhody použitia

Rovnako ako v prípade iných druhov liekov, bisfosfonáty majú množstvo nesporných výhod a množstvo výrazných nevýhod. Ale bez ohľadu na nedostatky, faktom zostáva: vo väčšine prípadov bez týchto liekov nie je možné vyliečiť osteoporózu (s jej miernym priebehom)..

Výhody použitia bisfosfonátov pri liečbe osteoporózy:

 1. Dostupnosť. Predáva sa takmer v akomkoľvek lekárni (vydáva sa iba na lekársky predpis).
 2. Sú vysoko účinné pri liečbe osteoporózy a pri liečení sekundárnych malígnych novotvarov.
 3. Majú relatívne nízke náklady (relatívne k ich výhodám a účinnosti).

Bisfosfonát ostalonu (70 mg)

Nevýhody bisfosfonátov pri liečbe osteoporózy:

 • môže spôsobovať vážne vedľajšie účinky, najmä pri použití bisfosfonátov prvej generácie,
 • nie sú všeliekom, nezaručujú úplné uzdravenie ani v tých najmenších prípadoch osteoporózy,
 • teoreticky sú použiteľné na prevenciu osteoporózy, ale v praxi je to vždy riziko vedľajších účinkov (preto by sa mali používať iba pri vysokom riziku).

2 Názvy bisfosfonátov na liečbu osteoporózy

Má zmysel uvažovať o názvoch bisfosfonátov rôznych skupín, pretože nie vždy je možné kúpiť liek ktorejkoľvek konkrétnej skupiny (generácie). Všetky liečebné skupiny sú účinné, ale prednosť by sa mala venovať poslednej (tretej) generácii.

Názvy bisfosfonátov prvej skupiny:

 • Etidronát - cena asi 490 rubľov,
 • Klodronát - cena asi 5100 rubľov,
 • Tiludronát - stojí asi 600 rubľov.

Názvy prípravkov bisfosfonátov

Názvy bisfosfonátov druhej skupiny:

 • Pamidronate - cena je asi 1100 rubľov,
 • Alendronát - cena je asi 890 - 950 rubľov.

Názvy bisfosfonátov tretej skupiny:

 • Zometa (Zolendronat) - cena v oblasti 12 000 rubľov,
 • Bonviva - náklady na asi 5 000 rubľov,
 • Bondronat - cena asi 9 200 rubľov.

Na zakúpenie lieku musíte získať lekársky predpis..

3 Pravidlá prijímania

Konkrétnu dávku liekov a trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár. Vlastná iniciatíva pacienta je plná vážnych porušení a dokonca aj smrti (napríklad pri predávkovaní)..

Chemický vzorec bisfosfonátov

Pravidlá pre bisfosfonáty pri osteoporóze:

 1. Lieky užívajte ráno a výhradne na lačný žalúdok a pite pilulky s veľkým množstvom vody.
 2. Po jedle môžete jesť najskôr o hodinu neskôr.
 3. Tablety musíte piť iba s čistou vodou bez plynu. Akékoľvek iné nápoje (najmä citrusová šťava) vážne znížia účinnosť absorpcie liečiva..
 4. Po užití tabliet sa odporúča zostať vo vzpriamenej polohe po dobu jednej hodiny, vykonávať menej aktívnych pohybov a nevyvolávať črevnú motilitu..
 5. Počas užívania bisfosfonátov sa môžu používať doplnky s vápnikom a / alebo vitamínom D, ale nie skôr ako dve hodiny po užití bisfosfonátov..

Podrobnejšie pokyny na použitie týchto liekov možno získať z informačnej písomnej informácie pre používateľov (je súčasťou balenia s každým liekom) alebo od svojho lekára..

3.1 Vedľajšie účinky

Bisfosfonáty často spôsobujú vedľajšie účinky, najmä pri dlhodobom a vysokom dávkovaní. Avšak vo väčšine prípadov sú vedľajšie účinky dočasné a pokračujú mierne, bez toho, aby bolo potrebné prerušenie liečby.

Bisfosfonát pre osteoporózu Bonefos

Možné vedľajšie účinky bisfosfonátov pri osteoporóze:

 • podráždenie slizníc žalúdka a / alebo dvanástnika,
 • rozvoj gastritídy (vrátane erózie), žalúdočného krvácania, dyspepsie a bolesti v žalúdku,
 • nevoľnosť, záchvaty zvracania, plynatosť (zvýšená tvorba plynu), predĺžená zápcha,
 • bolesť kĺbov (artralgia), svalov a bolestí hlavy (zvyčajne stredne závažných alebo stredne ťažkých),
 • poškodenie obličiek a pečene (v dôsledku akumulácie - akumulácie - toxické látky),
 • vývoj hypokalciémie (patológia, pri ktorej sa v tele vyvíja nedostatok vápnika),
 • alergické reakcie, od miernych (lokálna žihľavka a Quinckeho edém) po smrteľné (kolaps, anafylaktoidné reakcie),
 • pri nekontrolovanej liečbe bisfosfonátmi je možná srdcová fibrilácia, zlomeniny dutých kostí, osteonekróza čeľuste.

3.2 Ako užívať bisfosfonáty? (Video)

3.3 Zlučiteľnosť s inými liekmi

Bisfosfonáty majú pri použití s ​​inými drogami niekoľko nuancií. Zlučiteľnosť je takáto:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) významne zvyšujú riziko krvácania v gastrointestinálnom trakte.
 2. Slučkové diuretiká významne zvyšujú riziko hypomagneziémie (zníženie množstva horčíka v tele) a hypokalciémie (zníženie množstva vápnika v tele)..
 3. Prípravky skupiny aminoglykodizidov zvyšujú akumulačný účinok, vďaka čomu je možné toxické poškodenie obličiek a pečene..
 4. Pitie alkoholu počas užívania bisfosfonátov je prísne zakázané z dôvodu hrozby závažných komplikácií (najmä toxického poškodenia pečene a obličiek, krvácania zo žalúdka)..

Bisfosfonáty - liečba osteoporózy

Existuje veľa liekov, ktoré pomáhajú zbaviť sa ochorení kĺbov. Niektoré z nich ovplyvňujú iba kosti. Iné lieky ovplyvňujú celé telo. Pomáhajú človeku rýchlo sa zbaviť choroby. Nazývajú sa „bisfosfonáty“. Hovoríme o tom, čo sú bisfosfonáty a ako pomáhajú pacientovi rýchlejšie sa zotaviť..

p, blokuj citáciu 1,0,0,0,0 ->

Čo sú to bisfosfonáty

Jedná sa o lieky, ktoré bránia riedeniu kostí. Taktiež znižujú riziko komplikácií..

p, blokuj citáciu 2,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 3,0,0,0,0,0 ->

Mechanizmus účinku bisfosfonátov alebo prínosy liečby

Bisfosfonáty určené na ošetrenie pozostávajú z dvoch organických zlúčenín, ktoré zahŕňajú fosfor. Sú to dôležité prvky, ktoré sa ľahko kombinujú s vápnikom a prenikajú do štruktúry kosti. Zhromažďujú sa v kosti a pôsobia na ňu pozitívne zvnútra..

p, blokuj citáciu 4,0,0,0,0,0 ->

Mechanizmus účinku týchto látok spočíva v tom, že znižujú riziko deštrukcie kostí škodlivými látkami..

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

Napríklad znižujú aktivitu osteoklastov, ale zvyšujú aktivitu osteoblastov. Sú to posledné bunky, ktoré zvyšujú proces tvorby nového kostného tkaniva. Vďaka nim sa kosti stanú pružnejšími, silnejšími a rýchlejšie sa zotavujú po chorobe..

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

Druhy a klasifikácia

Bežne sa bisfosfonáty na liečenie osteoporózy (OP) lekári delia na dve hlavné skupiny.

p, blokuj citáciu 7,0,0,0,0 ->

Sú to lieky, ktoré:

p, blokuj citáciu 8,0,0,0,0 ->

 • obsahujú dusík. Lieky obsahujúce dusík sa nazývajú lieky druhej a tretej generácie. Sú to moderné a veľmi účinné lieky. Sú oveľa lepšie ako jednoduché bisfosfonáty;
 • neobsahujú dusík. Typicky sa tieto lieky nazývajú jednoduché bisfosfonáty. Napríklad takýmto liekom je tiludronát..

Indikácie pre vymenovanie

Osteoporóza bisfosfonáty sú veľmi vážne lieky.

p, blokuj citáciu 9,0,0,0,0 ->

Okrem toho sú osteoporóza predpísaná na:

p, blokuj citáciu 10,0,0,0,0 ->

 • osteopénie;
 • Pagetova choroba;
 • časté zlomeniny;
 • výskyt metastáz v kostnom tkanive. Tieto lieky sa okrem toho predpisujú tak počas liečby, ako aj počas prevencie;
 • poškodenie kostí zhubným novotvarom;
 • liečba rakoviny;
 • hypogonadizmus, ktorý najčastejšie ovplyvňuje spravodlivejšie sex.

Takýto liek, ako sú bisfosfonáty, je súčasťou komplexnej terapie pri liečení nielen osteoporózy, ale aj iných závažných chorôb. Niekoľkokrát urýchľujú proces hojenia pacienta.

p, blokuj citáciu 11,0,1,0,0 ->

p, blokuj citáciu 12,0,0,0,0 ->

Komu sú pridelení

Bisfosfonáty sa predpisujú pacientom so zníženým T indexom na -25 a menej.

p, blokuj citáciu 13,0,0,0,0 ->

Okrem toho sú predpísané osobám s:

p, blokuj citáciu 14,0,0,0,0 ->

 • zlomenina krčka stehennej kosti, niekoľko stavcov, ktoré sú identifikované klinickými alebo morfologickými prostriedkami;
 • typické zlomeniny pre osteoporózu. Veľmi často sa vyskytujú u ľudí so zníženou kostnou hmotou pri -1;
 • znížené T-indexy na 2,5 a nižšie, s výhradou sekundárneho OP;
 • osteopénia, ktorá je ohrozená. Takíto pacienti sú pacienti na lôžku, osoby podstupujúce hormonálnu liečbu.

Teraz, keď sme študovali otázku, čo sú bisfosfonáty, stojí za to zistiť, o čo ide.

p, blokuj citáciu 15,0,0,0,0 ->

Kyselina zoledrónová

Sú to lieky používané pri závažných progresívnych formách osteoporózy. Majú tiež protinádorové účinky, majú malý vplyv na kostné tkanivo. Z hľadiska zloženia sú tieto lieky veľmi podobné kostnej mriežke..

p, blokuj citáciu 16,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 17,0,0,0,0,0 ->

Prípravky obsahujúce zoledronát zahŕňajú:

Kyselina ibandrónová

Tieto lieky, ktoré obsahujú ibandronát, sa zvyčajne predpisujú ženám počas menopauzy. Takáto bisfosfonátová terapia eliminuje postmenopauzálnu osteoporózu, znižuje riziko normálnej osteoporózy, patologických fraktúr..

p, blokuj citáciu 19,0,0,0,0 ->

Pomáhajú tiež zbaviť sa metastáz, pretože obsahujú bondronát.

p, blokuj citáciu 20,0,0,0,0 ->

Do liečby používanej pri postmenopauzálnej osteoporóze sú zvyčajne zahrnuté nasledujúce bisfosfonáty, ktoré pomáhajú zbaviť sa postmenopauzálnej osteoporózy. Pacienti sú predpisovaní:

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

 • "Ibandronat".
 • Bonviva.
 • Bondronat.

p, blokuj citáciu 22,0,0,0,0 ->

Kyselina alendrónová

Sú to lieky, ktoré obsahujú kyselinu alendrónovú. Pomáhajú obnoviť kostné tkanivo, normalizovať metabolické procesy v tele. Lieky sa predpisujú pacientom mužského a ženského pohlavia. V zásade pomáhajú zbaviť sa senilnej osteoporózy, Pagetovej choroby, malígnej hyperkalcémie.

p, blockquote 23,1,0,0,0 ->

Takéto bisfosfonáty používané počas liečby osteoporózy zahŕňajú lieky, ktoré majú nasledujúce názvy:

Pacientovi sú často predpisované lieky obsahujúce kyselinu klodrónovú. Toto je Clodron, Bonefos.

p, blokuj citáciu 25,0,0,0,0 ->

Lieky obsahujúce klondronát znižujú riziko zlomenín u človeka a zmierňujú bolesť.

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

p, blockquote 27,0,0,0,0 ->

Čo potrebujete vedieť pri liečbe bisfosfonátmi

Bisfosfonáty sú veľmi účinné. Aby však pacient dosiahol požadovaný účinok, musí sa riadiť nasledujúcimi jednoduchými pravidlami.

p, blokuj citáciu 28,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 29,0,0,0,0 ->

 • tento liek užívajte na osteoporózu vápnikom. Takže je lepšie byť absorbovaný telom. Preto sa okrem pacienta predpisuje aj xidifón;
 • užívajte prípravky obsahujúce vápnik 2 - 3 hodiny po užití bisfosfonátov;
 • keď beriete liek prvýkrát, venujte pozornosť svojmu všeobecnému zdravotnému stavu. Ak má horúčku, silnú bolesť svalov, závraty, nevoľnosť, nemali by ste sa báť. Toto je normálne. Po 2 až 3 dňoch tieto znaky pominú a prestanú sa objavovať vôbec;
 • v prípade nepríjemných príznakov pokračujte v užívaní drogy.

p, blokuj citáciu 30,0,0,0,0 ->

Funkcie príjmu

Pred užitím bisfosfonátu si musí pacient prečítať pokyny.

p, blokuj citáciu 31,0,0,0,0 ->

A musí vziať do úvahy toto:

p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

 1. Pacient s osteoporózou môže liek užívať iba na lačný žalúdok. To sa deje pol hodiny pred jedlom.
 2. Pred užitím pilulky by nemali byť žuť. Prehltla sa celá. Žuvanie tejto tablety môže spôsobiť, že pacient bude mať vredy v ústnej dutine.
 3. Po užití tablety by mal pacient zaujať zvislú polohu a ležať najmenej 1 hodinu. Takýto postup zníži negatívny účinok, ktorý môže mať tableta na gastrointestinálny trakt (GIT), a zabráni pacientovi vo vývoji vredov..
 4. 1,5 hodiny pred a po jedle sa pacientovi neodporúča piť mliečne výrobky a jesť potraviny obsahujúce vápnik. A nemali by ste brať drogy s horčíkom a železom..

Pamätajte: jednoduché bisfosfonáty sa užívajú s prípravkami vápnika a vitamínu d..

Tieto lieky nemôžete kombinovať s alkoholickými nápojmi. A pri užívaní týchto liekov by mal pacient vypiť veľa vody. Nápojové tablety tiež potrebujú veľké množstvo tekutiny: od 200 do 400 ml. Je dôležité, aby pacient počas užívania liekov sledoval činnosť obličiek. A musí monitorovať množstvo vápnika v krvi.

p, blockquote 34,0,0,1,0 ->

Priebeh a dávkovanie tohto lieku môže vypočítať iba lekár. Pacient ho nemôže nezávisle zvýšiť.

Vedľajšie účinky

Bisfosfonáty sú lieky, ktoré pomáhajú zbaviť sa osteoporózy. V niektorých prípadoch však u pacienta vedú k nasledujúcim komplikáciám.

p, blockquote 36,0,0,0,0 ->

Keď ich vezme pacient, môžu:

p, blockquote 37,0,0,0,0 ->

 • existuje alergia vo forme žihľavky, kožných vyrážok;
 • vyvinúť anafylaktický šok;
 • silná slabosť, ospalosť;
 • vizuálna aktivita prudko klesá;
 • objavia sa bolesti očí;
 • konjunktivitída sa vyvinie, akútna respiračná vírusová infekcia (ARVI);
 • výrazne zvýšiť telesnú teplotu;
 • zimnica;
 • objavujú sa silné bolesti brucha, nevoľnosť, zápcha, hnačka;
 • zlomenina krčka stehennej kosti;
 • rozvíjať hypokalciémiu. Najčastejšie sa vyskytuje u pacientov, ktorým sa liek podáva intravenózne;
 • dochádza k osteonekróze čeľuste. Zvyčajne sa vyskytuje u pacientov liečených drogami obsahujúcimi dusík. V týchto prípravkoch je ibandronát sodný, ktorý tiež nemá najlepší účinok na ľudské telo.

Pamätajte, že ak má pacient pri užívaní liekov niektorý z vyššie uvedených príznakov, mal by sa okamžite poradiť s lekárom.

Video s vedľajšími účinkami

p, blockquote 39,0,0,0,0 ->

kontraindikácie

Tieto lieky skutočne pomáhajú zbaviť sa choroby, ale nie každý ich môže použiť..

p, blockquote 40,0,0,0,0 ->

Napríklad sú zakázané:

p, blokuj citáciu 41,0,0,0,0 ->

 • tehotné a dojčiace ženy;
 • pacienti mladší ako 18 rokov;
 • osoby s gastrointestinálnymi problémami;
 • ľudia so zlyhaním obličiek;
 • osoby trpiace individuálnou neznášanlivosťou na látky tvoriace tento liek.

Kompatibilita s liekmi

Bisfosfonáty používané na liečbu osteoporózy sú ťažké lieky, preto sa neodporúča kombinovať s inými liekmi, ktoré sa dobre nekombinujú s bisfosfonátmi. Spoločné užívanie liekov patriacich do rôznych farmakologických skupín môže viesť k zhoršeniu nepríjemných symptómov, vzniku nebezpečných komplikácií.

p, blokuj citáciu 42,0,0,0,0 ->

Ako brať drogy

Ak však človek stále potrebuje užiť niekoľko liekov vrátane bisfosfonátov, musí pri užívaní všetkých týchto liekov vziať do úvahy nasledujúce jednoduché pravidlá.

p, blockquote 43,0,0,0,0 ->

Súčasné podávanie bisfosfonátov s:

p, blokuj citáciu 44,0,0,0,0 ->

 • protizápalové nesteroidné lieky dráždia žalúdočnú sliznicu a celý gastrointestinálny trakt;
 • slučkové diuretiká zvyšujú pravdepodobnosť, že sa u človeka vyvinie hypokalciémia, hypomagneziémia. Bisfosfonáty znižujú množstvo vápnika a horčíka v tele pacienta, čo môže byť pre neho nebezpečné;
 • antibakteriálne lieky patriace do skupiny aminoglykozidov, zvyšujú účinok toxínov na obličky. Tento jav si však vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť..

Video, ako si vziať

p, blokuj citáciu 45,0,0,0,0 ->

záver

bisfosfonáty sú vážne lieky, ktoré môže predpísať iba lekár. Pacient by sa nemal pokúsiť liečiť sa nimi nezávisle. To môže viesť k zhoršeniu príznakov, zlému zdravotnému stavu pacienta. A v niektorých prípadoch môže ich prijatie dokonca viesť k smrti pacienta.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Liečba chrbtovej prietrže ľudovými prostriedkami pomáha zbaviť sa bolesti chrbta a zabrániť vzniku komplikácií. Bez ohľadu na zvolenú metódu by liečba mala trvať dlho (najmenej 1 mesiac) a nezabudnite ju kombinovať s liekmi a postupmi predpísanými lekárom..
Problémy s chrbtom sú metlou modernej spoločnosti. Sedavý životný štýl, nadmerná fyzická aktivita, šport, nedostatok potrebných vedomostí môže viesť k tomu, že bolesť chrbta začne mučiť ľudí už v mladom veku..
Značná časť celkového počtu gynekologických ochorení pripadá na myomatózne lézie v maternici. Údaje o vzdelaní sa nachádzajú u 80% žien v reprodukčnom veku. Maternicové myómy môžu spôsobiť neplodnosť, preto je dôležité, aby žena včas navštívila gynekológa a bola pozorná k svojmu zdraviu..