loader

Hlavná

Späť

Bisfosfonáty: riziko osteonekrózy čeľuste

Úrad FDA varuje, že je potrebné pridať nové informácie do časti „Bezpečnostné opatrenia a upozornenia“ v pokynoch pre tieto lieky:

Osteonekróza čeľuste
Pri použití bisfosfonátov na liečenie osteoporózy sa vyskytli prípady čeľustnej osteonekrózy, ktoré sú zvyčajne spojené s extrakciou zubov a / alebo lokálnou infekciou. Medzi známe rizikové faktory rozvoja osteonekrózy čeľuste patria invazívne zubné postupy (napr. Extrakcia zubov, umiestnenie zubných implantátov), ​​stanovená diagnóza rakoviny, sprievodná terapia (chemoterapia, kortikosteroidy) a ďalšie poruchy (anémia, koagulopatia, infekcie, ochorenie ďasien)..

Nové dôkazy naznačujú, že pri súčasnom používaní bisfosfonátov a inhibítorov angiogenézy sa zvyšuje riziko osteonekrózy čeľuste. Lieky s antiangiogénnou aktivitou sú napríklad bevacizumab, ranibizumab.

Zdroje informácií
www.fda.gov
www.rxlist.com

Oficiálna webová stránka spoločnosti RLS ®. Home Encyklopédia liekov a farmaceutického sortimentu tovaru z ruského internetu. Katalóg liekov Rlsnet.ru poskytuje používateľom prístup k inštrukciám, cenám a popisom liekov, doplnkov výživy, zdravotníckym pomôckam, zdravotníckym pomôckam a iným výrobkom. Farmakologická príručka obsahuje informácie o zložení a forme uvoľňovania, farmakologickom pôsobení, indikáciách na použitie, kontraindikáciách, vedľajších účinkoch, liekových interakciách, spôsobe použitia liekov, farmaceutických spoločnostiach. Zoznam liekov obsahuje ceny liekov a farmaceutických výrobkov v Moskve a ďalších ruských mestách.

Je zakázané prenášať, kopírovať a šíriť informácie bez súhlasu LLC RLS-Patent.
Pri citovaní informačných materiálov zverejnených na stránkach lokality www.rlsnet.ru sa vyžaduje odkaz na zdroj informácií.

Mnoho ďalších zaujímavých vecí

© REGISTRÁCIA LIEKOV RUSSIA ® RLS ®, 2000-2020.

Všetky práva vyhradené.

Komerčné použitie materiálov nie je povolené..

Informácie sú určené lekárskym odborníkom..

Bisfosfonáty na liečbu osteoporózy: klasifikácia, úplný opis prípravkov

Bisfosfonáty sú farmakologické prípravky, ktorých chemické zloženie obsahuje estery fosfónových kyselín. Hlavným terapeutickým účinkom liekov je prevencia úbytku kostnej hmoty pozorovaná pri osteoporóze. Bisfosfonáty znižujú riziko spontánnych zlomenín charakteristických pre túto patológiu muskuloskeletálneho systému. Drogy sa používajú ako na patogénnu terapiu, tak aj na prevenciu.

Akýkoľvek bisfosfonát je charakterizovaný širokou škálou kontraindikácií. V rozpore s dávkovacím režimom alebo v dôsledku dlhodobého používania sa často vyskytujú systémové a miestne vedľajšie účinky. Až po sérii inštrumentálnych štúdií lekár dospel k záveru, že je vhodné zahrnúť bisfosfonáty do liečebných režimov..

Trocha histórie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Spočiatku neboli bisfosfonáty syntetizované pre potreby farmaceutického priemyslu. Okrem toho sa táto oblasť ich uplatňovania nezohľadňuje takmer 100 rokov. Estery kyseliny fosfónovej sa vyrábali pre poľnohospodárstvo. Na ich základe boli vytvorené minerálne hnojivá, voda na zavlažovanie pod povrchom bola zmäkčená. Textilný a ropný rafinérsky priemysel sa neobišiel bez bisfosfonátov a stále ich aktívne používa..

Zároveň sa lekári a lekárnici snažili nájsť spôsoby, ako posilniť kostnú hmotu. Prelom v tejto oblasti je objav spoločnosti Astley Cooper. V roku 1824 tento anglický lekár a súdny lekár kráľovského súdu predložili hypotézu o vzťahu medzi zvýšenou krehkosťou kostí u starších ľudí a určitou patológiou vyvíjajúcou sa v ich tele. Choroba bola objavená, systematizovaná a dostala vedecký názov začiatkom dvadsiateho storočia. Ale odstrániť osteoporózu, zabrániť jej nebezpečným komplikáciám v tom čase nebolo možné.

Švajčiarsky Herbert Fleisch dlho experimentoval s chemickými zlúčeninami. V roku 1968 objavil, že keď anorganický pyrofosfát príde do kontaktu s biologickou tekutinou, vyzráža sa podstatne menšie množstvo vápnika. Aby enzýmy agresívne neovplyvňovali pyrofosfát, bol atóm fosforu v jeho molekule nahradený atómom uhlíka. Tiež významne zvýšila biologickú aktivitu chemickej zlúčeniny..

Pred syntézou prvého farmakologického prípravku založeného na bisfosfonátoch však stále existovalo 30 dlhých rokov. V roku 1995 sa po dlhých klinických skúškach začala rozsiahla výroba látok na liečenie osteoporózy..

Mechanizmus akcie

Bisfosfonáty sa stále aktívne používajú na liečenie osteoporózy, a to aj napriek mnohým zisteným nedostatkom. Napríklad sa zistilo, že lieky zvyšujú kostnú denzitu, ale nezvyšujú ich pevnosť. Štruktúra kostného tkaniva sa podobá niektorým kovovým zliatinám - s určitým fyzickým dopadom sa rozpadajú na malé kúsky. Preto sú v terapeutických schémach okrem bisfosfonátov zahrnuté aj prípravky na posilnenie kostí.

Bisfosfonát alebo difosfonát je umelo syntetizovaná chemická zlúčenina, ktorá má štruktúru podobnú pyrofosfonátu. Táto látka je zodpovedná za adhéziu vápnika na kostné tkanivo. Ale na rozdiel od prírodných biologických pyrofosfonátov majú syntetické bisfosfonáty vyššiu klinickú aktivitu. Majú širší rozsah farmakologických účinkov..

V zdravých kostných tkanivách metabolické procesy prebiehajú hladko av prípade akejkoľvek poruchy sa okamžite zapnú kompenzačné mechanizmy na aktualizáciu a regeneráciu poškodených oblastí. Hlavné štruktúrne jednotky kostného tkaniva:

 • osteoblasty - mladé kostné bunky s priemerom 15 - 20 mikrónov, syntetizujúce medzibunkovú látku. Keď sa matrica hromadí, sú v nej murované a stávajú sa osteocytmi;
 • osteoklasty - obrovské viacjadrové bunky, ktoré odstraňujú kostné tkanivo rozpustením minerálnej zložky a deštrukciou kolagénu.

V ľudskom tele je približne rovnaký počet látok využívajúcich osteoklasty a tvorcov osteoblastov. Ak sa počet torpédoborcov začne zvyšovať, nastane apoptóza - regulovaný proces programovanej bunkovej smrti. V opačnom prípade bude nerovnováha spôsobovať vážne následky, z ktorých jedným je osteoporóza. Bisfosfonáty stimulujú samodeštrukciu osteoklastov a obnovujú prirodzenú rovnováhu kostných buniek. Po preniknutí do tela viažu molekuly vápnika, ktoré sa akumulujú v kostnom tkanive. Chemické zlúčeniny spoľahlivo držia mikroelement, sú vystavené neustálym útokom množených osteoklastov. Pred búraním sa však bisfosfonáty úplne vyrovnajú so svojou úlohou - zvyšujú hustotu kostí.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

klasifikácia

V medzinárodnej klasifikácii sú bisfosfonáty rozdelené do dvoch veľkých skupín v závislosti od molekulárnej štruktúry alebo skôr od obsahu molekuly dusíka v chemickej štruktúre. Na liečbu osteoporózy sa používa osem hlavných zlúčenín, ktoré sú aktívnymi zložkami domácich liekov a ich dovážanými štruktúrnymi analógmi:

 • bez dusíka - klodronát, tiludronát, etidronát;
 • dusík obsahujúci - Pamidronát, Risedronát, Alendronát;
 • amino-obsahujúce - Zoledronate, Ibandronate.

Lieky bez dusíka sú lieky prvej generácie, ktoré slúžili ako základ pre ďalší progresívny vývoj. Ale ich použitie je stále relevantné pri liečbe osteoporózy. Bisfosfonáty bez obsahu dusíka sa v kostnom tkanive premieňajú na zlúčeniny - analógy ATP. Akumulujú sa vo vysokých koncentráciách v osteoklastoch a významne znižujú ich deštrukčnú aktivitu. Predtým, ako dôjde k konečnému zničeniu lieku, dokáže čiastočne obnoviť nerovnováhu v dôsledku zničenia osteoklastov.

Drogy obsahujúce dusík sa vyznačujú väčšou rezistenciou na agresívne bunky. Vytrvalo vydržia deštruktívne útoky osteoklastov, čo vysvetľuje ich predĺžený farmakologický účinok. Bisfosfonáty obsahujúce aminoskupiny sú lieky tretej generácie s menej toxickými účinkami na vnútorné orgány.

Nevýhody bisfosfonátov v liečbe osteoporózycharakteristika
Agresívny účinok na tráviaci systémPri dlhodobom užívaní liekov sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku peptického vredu a gastritídy v dôsledku ulcerácie slizníc.
Dlhý terapeutický kurzNa zvýšenie hustoty kostí alebo zabránenie ich resorpcie je potrebné bisfosfonáty užívať 3 až 5 rokov a po ich zrušení sa pozoruje zhoršenie terapeutického výsledku.
Možnosť iba patogénnej liečbyLieky odstraňujú účinky osteoporózy, ale nedokážu sa zbaviť príčiny - metabolické poruchy, znižujú rýchlosť tvorby osteoblastov.
Nízka absorpcia aktívnych zložiekPo preniknutí do tela sa absorbuje 10% bisfosfonátov. Neadsorbovaná časť je obličkami rýchlo evakuovaná
Potreba iných liekovV terapeutických režimoch sa bisfosfonáty zvyčajne kombinujú s glukokortikosteroidmi a vápnikovými prípravkami. To vážne zvyšuje farmakologické zaťaženie tela pacienta.

Druhy bisfosfonátov

Pri výbere lieku na liečbu osteoporózy sa lekár spolieha na výsledky inštrumentálnych štúdií, všeobecných krvných a močových testov. Zohľadňuje štádium choroby, stupeň poškodenia tkaniva, históriu a vek pacienta a príčinu resorpcie kostí. Uprednostňujú sa lieky s jemnejším účinkom. Niekedy sú však potrebné agresívnejšie prostriedky na rýchle potlačenie útokov na osteoklasty.

Pri liečbe osteoporózy sa používajú tieto lieky:

 • Klodronát. Inhibuje osteoklasty, znižuje závažnosť bolesti v neskorých štádiách osteoporózy, zachováva vápnik v kostiach a znižuje jeho koncentráciu v systémovom obehu. Klodronát sa tiež predpisuje na prevenciu rozvoja hyperkalcémie a demineralizácie, ktorá vyvoláva rozpúšťanie kostného tkaniva;
 • Tiludronát. Aktívne stimuluje mineralizáciu, zvyšuje hustotu kostí. Pacientom je predpísaný na rýchle zotavenie po zložitých zlomeninách, liečbe Pagetovej choroby alebo osteodystrofii s charakteristickou krehkosťou kostí v dôsledku narušenia metabolických procesov;
 • Etidronat. Difosfonát neobsahujúci dusík je prekurzorom moderných liekov na liečbu osteoporózy. Používa sa tiež na liečbu reumatoidnej artritídy, zhubných a benígnych novotvarov, niektorých obličkových patológií. Pomáha eliminovať účinky intoxikácie ťažkými kovmi;
 • Alendronátu. Stabilizuje metabolické procesy v kostných a chrupavkových tkanivách Užívanie liekov s Alendronátom nespôsobuje demineralizáciu kostí, ktorá sa aktívne používa pri liečbe žien, ktoré vstúpili do obdobia prirodzenej menopauzy;
 • pamidronát Zabraňuje množeniu osteoklastov, znižuje rýchlosť katabolických procesov a stimuluje regeneračné biochemické reakcie;
 • Risendronate Bisfosfonát sa vyznačuje vysokou klinickou aktivitou bez výrazného toxického účinku na organizmus. Risendronát sa často stáva prvou voľbou pri liečbe osteoporózy vyvolanej dlhodobým používaním glukokortikosteroidov;
 • ibandronát Účinná profylaxia proti spontánnym zlomeninám stavcov. Spomaluje reprodukciu osteoklastov, bráni resorpcii kostí a zachováva vápnik v kostných štruktúrach.

Zoledronát inhibuje resorpciu kostí a vyvoláva apoptózu osteoklastov. Preto je tento liek predpísaný na progresívnu osteoporózu, keď primárnym cieľom liečby je spomalenie a zastavenie deštrukčných procesov..

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Každý liek sa vyznačuje určitými vedľajšími účinkami a kontraindikáciami na použitie. Podobnosť farmakologických vlastností nám však umožňuje kombinovať patologické stavy, pri ktorých nie sú bisfosfonáty predpísané:

 • akútne a chronické zlyhanie obličiek;
 • opakujúce sa ulcerózne lézie žalúdka a dvanástnika;
 • hypokalciémia alebo nedostatok vápnika v tele.

Kontraindikácie pri liečbe týmito liekmi sú tehotenstvo, dojčenie a individuálna intolerancia účinných a pomocných látok. V prípade porušenia dávkovacieho režimu alebo ukladania bisfosfonátov sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie. Z tráviaceho ústrojenstva sú možné dyspeptické poruchy: nevoľnosť, vracanie, nadmerná tvorba plynu, hnačka alebo zápcha, bolesť v epigastriu. Neurologické poruchy sa prejavujú znížením zrakovej ostrosti, bolesti hlavy, závratmi. Opisujú sa prípady srdcovej arytmie, fibrilácie predsiení a rozvoja osteonekrózy čeľustných kĺbov. Niekedy sa objaví horúčka, komplikovaná zimnicami, slabosť, apatia, artralgia, bolesť svalov. Charakteristické príznaky lokálnej alergickej reakcie sú opuch a sčervenanie kože, výskyt svrbenia a vyrážky.

Bisfosfonáty - liečba osteoporózy

Existuje veľa liekov, ktoré pomáhajú zbaviť sa ochorení kĺbov. Niektoré z nich ovplyvňujú iba kosti. Iné lieky ovplyvňujú celé telo. Pomáhajú človeku rýchlo sa zbaviť choroby. Nazývajú sa „bisfosfonáty“. Hovoríme o tom, čo sú bisfosfonáty a ako pomáhajú pacientovi rýchlejšie sa zotaviť..

p, blokuj citáciu 1,0,0,0,0 ->

Čo sú to bisfosfonáty

Jedná sa o lieky, ktoré bránia riedeniu kostí. Taktiež znižujú riziko komplikácií..

p, blokuj citáciu 2,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 3,0,0,0,0,0 ->

Mechanizmus účinku bisfosfonátov alebo prínosy liečby

Bisfosfonáty určené na ošetrenie pozostávajú z dvoch organických zlúčenín, ktoré zahŕňajú fosfor. Sú to dôležité prvky, ktoré sa ľahko kombinujú s vápnikom a prenikajú do štruktúry kosti. Zhromažďujú sa v kosti a pôsobia na ňu pozitívne zvnútra..

p, blokuj citáciu 4,0,0,0,0,0 ->

Mechanizmus účinku týchto látok spočíva v tom, že znižujú riziko deštrukcie kostí škodlivými látkami..

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

Napríklad znižujú aktivitu osteoklastov, ale zvyšujú aktivitu osteoblastov. Sú to posledné bunky, ktoré zvyšujú proces tvorby nového kostného tkaniva. Vďaka nim sa kosti stanú pružnejšími, silnejšími a rýchlejšie sa zotavujú po chorobe..

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

Druhy a klasifikácia

Bežne sa bisfosfonáty na liečenie osteoporózy (OP) lekári delia na dve hlavné skupiny.

p, blokuj citáciu 7,0,0,0,0 ->

Sú to lieky, ktoré:

p, blokuj citáciu 8,0,0,0,0 ->

 • obsahujú dusík. Lieky obsahujúce dusík sa nazývajú lieky druhej a tretej generácie. Sú to moderné a veľmi účinné lieky. Sú oveľa lepšie ako jednoduché bisfosfonáty;
 • neobsahujú dusík. Typicky sa tieto lieky nazývajú jednoduché bisfosfonáty. Napríklad takýmto liekom je tiludronát..

Indikácie pre vymenovanie

Osteoporóza bisfosfonáty sú veľmi vážne lieky.

p, blokuj citáciu 9,0,0,0,0 ->

Okrem toho sú osteoporóza predpísaná na:

p, blokuj citáciu 10,0,0,0,0 ->

 • osteopénie;
 • Pagetova choroba;
 • časté zlomeniny;
 • výskyt metastáz v kostnom tkanive. Tieto lieky sa okrem toho predpisujú tak počas liečby, ako aj počas prevencie;
 • poškodenie kostí zhubným novotvarom;
 • liečba rakoviny;
 • hypogonadizmus, ktorý najčastejšie ovplyvňuje spravodlivejšie sex.

Takýto liek, ako sú bisfosfonáty, je súčasťou komplexnej terapie pri liečení nielen osteoporózy, ale aj iných závažných chorôb. Niekoľkokrát urýchľujú proces hojenia pacienta.

p, blokuj citáciu 11,0,1,0,0 ->

p, blokuj citáciu 12,0,0,0,0 ->

Komu sú pridelení

Bisfosfonáty sa predpisujú pacientom so zníženým T indexom na -25 a menej.

p, blokuj citáciu 13,0,0,0,0 ->

Okrem toho sú predpísané osobám s:

p, blokuj citáciu 14,0,0,0,0 ->

 • zlomenina krčka stehennej kosti, niekoľko stavcov, ktoré sú identifikované klinickými alebo morfologickými prostriedkami;
 • typické zlomeniny pre osteoporózu. Veľmi často sa vyskytujú u ľudí so zníženou kostnou hmotou pri -1;
 • znížené T-indexy na 2,5 a nižšie, s výhradou sekundárneho OP;
 • osteopénia, ktorá je ohrozená. Takíto pacienti sú pacienti na lôžku, osoby podstupujúce hormonálnu liečbu.

Teraz, keď sme študovali otázku, čo sú bisfosfonáty, stojí za to zistiť, o čo ide.

p, blokuj citáciu 15,0,0,0,0 ->

Kyselina zoledrónová

Sú to lieky používané pri závažných progresívnych formách osteoporózy. Majú tiež protinádorové účinky, majú malý vplyv na kostné tkanivo. Z hľadiska zloženia sú tieto lieky veľmi podobné kostnej mriežke..

p, blokuj citáciu 16,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 17,0,0,0,0,0 ->

Prípravky obsahujúce zoledronát zahŕňajú:

Kyselina ibandrónová

Tieto lieky, ktoré obsahujú ibandronát, sa zvyčajne predpisujú ženám počas menopauzy. Takáto bisfosfonátová terapia eliminuje postmenopauzálnu osteoporózu, znižuje riziko normálnej osteoporózy, patologických fraktúr..

p, blokuj citáciu 19,0,0,0,0 ->

Pomáhajú tiež zbaviť sa metastáz, pretože obsahujú bondronát.

p, blokuj citáciu 20,0,0,0,0 ->

Do liečby používanej pri postmenopauzálnej osteoporóze sú zvyčajne zahrnuté nasledujúce bisfosfonáty, ktoré pomáhajú zbaviť sa postmenopauzálnej osteoporózy. Pacienti sú predpisovaní:

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

 • "Ibandronat".
 • Bonviva.
 • Bondronat.

p, blokuj citáciu 22,0,0,0,0 ->

Kyselina alendrónová

Sú to lieky, ktoré obsahujú kyselinu alendrónovú. Pomáhajú obnoviť kostné tkanivo, normalizovať metabolické procesy v tele. Lieky sa predpisujú pacientom mužského a ženského pohlavia. V zásade pomáhajú zbaviť sa senilnej osteoporózy, Pagetovej choroby, malígnej hyperkalcémie.

p, blockquote 23,1,0,0,0 ->

Takéto bisfosfonáty používané počas liečby osteoporózy zahŕňajú lieky, ktoré majú nasledujúce názvy:

Pacientovi sú často predpisované lieky obsahujúce kyselinu klodrónovú. Toto je Clodron, Bonefos.

p, blokuj citáciu 25,0,0,0,0 ->

Lieky obsahujúce klondronát znižujú riziko zlomenín u človeka a zmierňujú bolesť.

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

p, blockquote 27,0,0,0,0 ->

Čo potrebujete vedieť pri liečbe bisfosfonátmi

Bisfosfonáty sú veľmi účinné. Aby však pacient dosiahol požadovaný účinok, musí sa riadiť nasledujúcimi jednoduchými pravidlami.

p, blokuj citáciu 28,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 29,0,0,0,0 ->

 • tento liek užívajte na osteoporózu vápnikom. Takže je lepšie byť absorbovaný telom. Preto sa okrem pacienta predpisuje aj xidifón;
 • užívajte prípravky obsahujúce vápnik 2 - 3 hodiny po užití bisfosfonátov;
 • keď beriete liek prvýkrát, venujte pozornosť svojmu všeobecnému zdravotnému stavu. Ak má horúčku, silnú bolesť svalov, závraty, nevoľnosť, nemali by ste sa báť. Toto je normálne. Po 2 až 3 dňoch tieto znaky pominú a prestanú sa objavovať vôbec;
 • v prípade nepríjemných príznakov pokračujte v užívaní drogy.

p, blokuj citáciu 30,0,0,0,0 ->

Funkcie príjmu

Pred užitím bisfosfonátu si musí pacient prečítať pokyny.

p, blokuj citáciu 31,0,0,0,0 ->

A musí vziať do úvahy toto:

p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

 1. Pacient s osteoporózou môže liek užívať iba na lačný žalúdok. To sa deje pol hodiny pred jedlom.
 2. Pred užitím pilulky by nemali byť žuť. Prehltla sa celá. Žuvanie tejto tablety môže spôsobiť, že pacient bude mať vredy v ústnej dutine.
 3. Po užití tablety by mal pacient zaujať zvislú polohu a ležať najmenej 1 hodinu. Takýto postup zníži negatívny účinok, ktorý môže mať tableta na gastrointestinálny trakt (GIT), a zabráni pacientovi vo vývoji vredov..
 4. 1,5 hodiny pred a po jedle sa pacientovi neodporúča piť mliečne výrobky a jesť potraviny obsahujúce vápnik. A nemali by ste brať drogy s horčíkom a železom..

Pamätajte: jednoduché bisfosfonáty sa užívajú s prípravkami vápnika a vitamínu d..

Tieto lieky nemôžete kombinovať s alkoholickými nápojmi. A pri užívaní týchto liekov by mal pacient vypiť veľa vody. Nápojové tablety tiež potrebujú veľké množstvo tekutiny: od 200 do 400 ml. Je dôležité, aby pacient počas užívania liekov sledoval činnosť obličiek. A musí monitorovať množstvo vápnika v krvi.

p, blockquote 34,0,0,1,0 ->

Priebeh a dávkovanie tohto lieku môže vypočítať iba lekár. Pacient ho nemôže nezávisle zvýšiť.

Vedľajšie účinky

Bisfosfonáty sú lieky, ktoré pomáhajú zbaviť sa osteoporózy. V niektorých prípadoch však u pacienta vedú k nasledujúcim komplikáciám.

p, blockquote 36,0,0,0,0 ->

Keď ich vezme pacient, môžu:

p, blockquote 37,0,0,0,0 ->

 • existuje alergia vo forme žihľavky, kožných vyrážok;
 • vyvinúť anafylaktický šok;
 • silná slabosť, ospalosť;
 • vizuálna aktivita prudko klesá;
 • objavia sa bolesti očí;
 • konjunktivitída sa vyvinie, akútna respiračná vírusová infekcia (ARVI);
 • výrazne zvýšiť telesnú teplotu;
 • zimnica;
 • objavujú sa silné bolesti brucha, nevoľnosť, zápcha, hnačka;
 • zlomenina krčka stehennej kosti;
 • rozvíjať hypokalciémiu. Najčastejšie sa vyskytuje u pacientov, ktorým sa liek podáva intravenózne;
 • dochádza k osteonekróze čeľuste. Zvyčajne sa vyskytuje u pacientov liečených drogami obsahujúcimi dusík. V týchto prípravkoch je ibandronát sodný, ktorý tiež nemá najlepší účinok na ľudské telo.

Pamätajte, že ak má pacient pri užívaní liekov niektorý z vyššie uvedených príznakov, mal by sa okamžite poradiť s lekárom.

Video s vedľajšími účinkami

p, blockquote 39,0,0,0,0 ->

kontraindikácie

Tieto lieky skutočne pomáhajú zbaviť sa choroby, ale nie každý ich môže použiť..

p, blockquote 40,0,0,0,0 ->

Napríklad sú zakázané:

p, blokuj citáciu 41,0,0,0,0 ->

 • tehotné a dojčiace ženy;
 • pacienti mladší ako 18 rokov;
 • osoby s gastrointestinálnymi problémami;
 • ľudia so zlyhaním obličiek;
 • osoby trpiace individuálnou neznášanlivosťou na látky tvoriace tento liek.

Kompatibilita s liekmi

Bisfosfonáty používané na liečbu osteoporózy sú ťažké lieky, preto sa neodporúča kombinovať s inými liekmi, ktoré sa dobre nekombinujú s bisfosfonátmi. Spoločné užívanie liekov patriacich do rôznych farmakologických skupín môže viesť k zhoršeniu nepríjemných symptómov, vzniku nebezpečných komplikácií.

p, blokuj citáciu 42,0,0,0,0 ->

Ako brať drogy

Ak však človek stále potrebuje užiť niekoľko liekov vrátane bisfosfonátov, musí pri užívaní všetkých týchto liekov vziať do úvahy nasledujúce jednoduché pravidlá.

p, blockquote 43,0,0,0,0 ->

Súčasné podávanie bisfosfonátov s:

p, blokuj citáciu 44,0,0,0,0 ->

 • protizápalové nesteroidné lieky dráždia žalúdočnú sliznicu a celý gastrointestinálny trakt;
 • slučkové diuretiká zvyšujú pravdepodobnosť, že sa u človeka vyvinie hypokalciémia, hypomagneziémia. Bisfosfonáty znižujú množstvo vápnika a horčíka v tele pacienta, čo môže byť pre neho nebezpečné;
 • antibakteriálne lieky patriace do skupiny aminoglykozidov, zvyšujú účinok toxínov na obličky. Tento jav si však vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť..

Video, ako si vziať

p, blokuj citáciu 45,0,0,0,0 ->

záver

bisfosfonáty sú vážne lieky, ktoré môže predpísať iba lekár. Pacient by sa nemal pokúsiť liečiť sa nimi nezávisle. To môže viesť k zhoršeniu príznakov, zlému zdravotnému stavu pacienta. A v niektorých prípadoch môže ich prijatie dokonca viesť k smrti pacienta.

Názvy liekov na bisfosfonáty vápenaté

Bisfosfonáty sú lieky, ktoré regulujú metabolizmus kostí a zvyšujú pevnosť kostí. Nazývajú sa tiež difosfonáty, pretože zloženie týchto liekov obsahuje dve kyseliny fosfónové (organické zlúčeniny obsahujúce fosfor). Hlavnou indikáciou na vymenovanie bisfosfonátov je osteoporóza, ochorenie kostného tkaniva spôsobené metabolickými poruchami a nedostatkom vápnika a prejavujúce sa zvýšenou krehkosťou kostí. Nižšie je uvedený zoznam liekov zo skupiny bisfosfonátov, ich farmakologické vlastnosti, obchodné názvy a vlastnosti aplikácie.

Biofosfáty, čo to je

Bisfosfonáty (niekedy nesprávne nazývané biofosfáty) sa v súčasnosti používajú na liečenie patológií pohybového aparátu. Rozsiahle štúdie o farmakologických vlastnostiach tejto skupiny liečiv sa uskutočnili až v polovici dvadsiateho storočia a prvé liečivo obsahujúce difosfonáty a schopné zastaviť deštrukciu kostí bolo vydané v roku 1990 (liek Fosamax)..

Hlavným mechanizmom účinku bisfosfonátov je takzvané „metabolické zmrazenie“. Kostné tkanivo v ľudskom tele tvoria osteocyty - bunky, ktoré sa vyskytujú počas vývoja kostí v dôsledku uvoľňovania medzibunkovej látky. Táto látka sa nazýva matica. Matrica je syntetizovaná osteoblastami - takzvanými „mladými“ kostnými bunkami, ktoré sa následne utesnia v medzibunkovej látke a tvoria zrelé osteocyty..

Kostný metabolizmus sa uskutočňuje nielen osteoblastami, ale aj osteoklastami. Jedná sa o obrovské bunky, ktoré obsahujú približne 20 jadier, ktoré sú tesne rozmiestnené a ktorých hlavnou funkciou je rozpúšťanie minerálov a ničenie kolagénu. Výsledkom zvýšenej aktivity osteoklastov je zníženie a zoslabenie kostného tkaniva, ktoré je hlavným patogénnym faktorom pri vývoji osteoporózy..

Zdravý stav kostí priamo závisí od metabolických procesov, ktoré sa v nich vyskytujú. Kostné tkanivo je neustále aktualizované pomocou buniek tvoriacich osteoblasty a ich antagonistov - osteoklastov, ktoré pôsobia ako utilizátory. V zdravom tele je počet týchto a ďalších buniek približne na rovnakej úrovni. Porušenie tejto rovnováhy má vážne následky - osteoporózu.

  Farmakologický účinok bisfosfonátov je určený týmito vlastnosťami:
 1. väzba na vápnik a inkorporácia do kostného tkaniva;
 2. znížená citlivosť kostí na osteoklasty;
 3. spomalenie procesu vylúhovania vápnika z kostného tkaniva.

Indikácie pre použitie

  Hlavné indikácie pre vymenovanie tejto skupiny liekov sú:
 • osteoporóza;
 • deformujúca osteóza (osteitída);
 • primárne patológie paratyroidných žliaz, pri ktorých stúpa hladina vápnika v krvi a stimuluje sa produkcia hormónov, ktoré regulujú metabolizmus vápnik-fosfor;
 • nedostatok kolagénu, ktorý spôsobuje zvýšenú krehkosť a krehkosť kostí (nedokonalá osteogenéza);
 • iné choroby sprevádzané rýchlou stratou kostí (vrátane pacientov s vysokým rizikom osteoporózy).

Použitie bisfosfonátov môže byť opodstatnené pri liečbe postmenopauzálnej osteoporózy v prípadoch, keď je tradičná liečba estrogénmi kontraindikovaná. Napriek tomu, že štruktúra ženských pohlavných hormónov a bisfosfonátov je veľmi odlišná, majú podobný vplyv na kostné tkanivo: spomaľujú proces odvápňovania (vylúhovanie vápnika)..

Bisfosfonáty sa môžu tiež používať v onkológii. V 70% prípadov sú lieky tejto skupiny zahrnuté do liečebného režimu pre pacientov s mnohopočetným myelómom, ktoré sú výsledkom abnormalít vo fungovaní buniek kostnej drene plazmy (rakovina plazmy). V niektorých prípadoch je použitie týchto liekov v kostných metastázach opodstatnené, ale pri výbere účinnej dávky treba mať na pamäti, že u týchto pacientov existuje zvýšené riziko osteonekrózy čeľuste..

Výhody a poškodenie bisfosfonátov

Liečba bisfosfonátmi je stále predmetom výskumu, debaty a rôznych štúdií..

  Medzi jasné výhody týchto liekov možno identifikovať:
 1. zvýšená hustota kostí;
 2. zníženie rizika zlomenín (pozorované u 30 - 50% pacientov);
 3. dobrá tolerancia;
 4. strata funkcie resorpcie kostí.

Napriek tomu majú drogy mnoho nevýhod. Najvýraznejšou z nich je priemerná účinnosť (iba tretine pacientov sa podarí dosiahnuť pozitívnu dynamiku), pretože tieto lieky majú nízku biologickú dostupnosť - nie viac ako 25%. Pri dlhodobom používaní sa zvyšuje pravdepodobnosť vedľajších účinkov, takže po 3 až 5 rokoch liečby musíte hľadať alternatívu.

Pravidlá prijímania

Ďalšou dôležitou nevýhodou bisfosfonátov je nepohodlie pri používaní. Aby sa zabránilo poškodeniu horného pažeráka, pacient by nemal po užití tabliet zaujať sklonenú a vodorovnú polohu počas 40 minút. Nemôžete jesť a piť toľko. Ráno musíte bisfosfonáty užívať prísne na lačný žalúdok.

Štatistiky ukazujú, že práve tieto požiadavky na prijatie spôsobujú, že mnohí porušujú predpísaný liečebný režim alebo prestávajú piť liek. Pacienti, ktorí potrebujú liečbu bisfosfonátmi, by si mali byť vedomí, že nedodržanie pokynov zvyšuje pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov niekoľkokrát..

Bisfosfonáty prvej, druhej a tretej generácie

  Rozlišujeme niekoľko generácií drogy:
 1. Lieky prvej generácie - jednoduché bisfosfonáty alebo bez dusíka (klodronát, tiludronát, etidronát). Spektrum účinku týchto liekov je o niečo užšie ako dusík, ale napriek tomu je účinnosť liečby a prevencie týchto bisfosfonátov veľmi vysoká..
 2. Lieky druhej generácie - bisfosfonáty alebo difosfonáty obsahujúce dusík (alendronát, risedronát, pamidronát). Vyznačujú sa širším spektrom činnosti a vysokou účinnosťou..
 3. Lieky tretej generácie - bisfosfonáty obsahujúce amín (zoledronát, ibandronát).

Zoznam liekov

Pri výbere bisfosfonátov na liečbu osteoporózy musíte poznať nielen ich názvy, ale aj niektoré vlastnosti, ktoré môžu ovplyvniť účinnosť liečby..

Kyselina clodronová

Prvá generácia kyseliny klodrónovej (dvojsodný klodronát) sa týka korektorov metabolizmu chrupavky a kostí a sú analógmi prírodného pyrofosfátu. Potlačuje aktivitu osteoklastov, znižuje koncentráciu vápnika v krvnom sére a vylučovanie vápnika močom. Náklady na riešenie sú asi 5 000 rubľov. Cena tabliet a kapsúl, ktoré obsahujú kyselinu klodrónovú, sa pohybuje od 9 000 do 11 000 rubľov.

  Bisfosfonáty kyseliny klodrónovej:
 • BONEFOS;
 • Clodron;
 • Clobier;
 • Loron;
 • Sindronate.

Kyselina alendrónová

Najobľúbenejšie a cenovo dostupné lieky na liečbu postmenopauzálnej a nešpecifikovanej osteoporózy. Náklady na balenie 4 tabliet po 70 mg sú asi 500 rubľov.

  Bisfosfonáty kyseliny alendrónovej:
 • alendronát;
 • Alenthal;
 • Alendrokern;
 • Ostalon;
 • Osterepar;
 • Tevanat;
 • Forosa;
 • FOSAMAX.

Kyselina zoledrónová

Liek je zo skupiny inhibítorov kostnej resorpcie. Odkazuje na vysoko účinné bisfosfonáty pôsobiace na kostné tkanivo. Prípravky založené na kyseline zoledrónovej neovplyvňujú nepriaznivo mineralizačný proces a mechanické vlastnosti kostí. Náklady na lyofilizát na prípravu infúzneho roztoku sú od 5800 do 9100 rubľov.

  Prípravky na báze kyseliny zoledrónovej:
 • zoledronát;
 • Aklast;
 • resorbovať;
 • Resoclastin;
 • Blaster.

Kyselina ibandrónová

Vzťahuje sa na bisfosfonáty tretej generácie. Prípravky kyseliny ibandrónovej (ibandronát sodný) sú účinné pri osteoporóze, ktorá sa vyvíja na pozadí zhubných chorôb. Cena je od 4200 do 14000 rubľov.

  Prípravky na báze kyseliny ibandrónovej:
 • Bondronate;
 • Bandron;
 • Bonviva;
 • boniva;
 • Vivanate;
 • Rompharm.

Pri výbere lieku zo skupiny bisfosfonátov je potrebné zohľadniť nielen pôvodnú diagnózu, ale aj sprievodné ochorenia, pretože to ovplyvňuje hodnotenie rizika vedľajších účinkov. Vo väčšine prípadov sú tieto lieky dobre tolerované, ale u niektorých pacientov sa zaznamenala bolesť brucha, vyrážky, bolesti svalov a kĺbov..

Tiež je potrebné pamätať na to, že bisfosfonáty zvyšujú riziko zápalu a erózneho poškodenia žalúdka a pažeráka, preto tieto lieky môžete užívať iba pod lekárskym dohľadom..

Autor článku: Sergey Vladimirovich, prívrženec racionálneho biohackingu a oponent modernej stravy a rýchleho chudnutia. Poviem vám, ako mužovi vo veku 50 a viac rokov zostať v móde, krásnom a zdravom, ako sa cítiť 30 vo veku 50 rokov. Viac o autorovi.

bisfosfonáty

Bisfosfonáty sú chemicky stabilné analógy pyrofosfátov, ktoré sa používajú v medicíne na inhibíciu deštrukcie štruktúr kostí počas liečby osteoporózy a iných ochorení pohybového aparátu [1]. Tieto látky boli objavené už v 19. storočí, hoci na lekárske účely sa začali aktívne používať až v 90. rokoch 20. storočia [2]. Napriek tomu, že ide o relatívne nové lieky, sú prvou pomocou pri ochoreniach, ako je osteoporóza, Pagetova choroba, mnohopočetný myelóm a hyperkalcémia, a tiež sa používajú pri tvorbe malígnych metastáz v kostnom tkanive [3]. Bisfosfonáty majú afinitu k minerálom v kostnom tkanive, čo umožňuje ich ľahké ukladanie na celú plochu kostry..

Dnes už existuje niekoľko generácií bisfosfonátov, ktoré sa navzájom líšia tým, že v bisfosfonátoch druhej a tretej generácie sa nachádza bočný reťazec obsahujúci dusík [2]. Bisfosfonáty prvej generácie zahŕňajú: etidronát, klodronát disodný a tiludronát. Bisfosfonáty druhej a tretej generácie zahŕňajú: alendronát, risedronát, ibandronát, pamidronát a zoledronát. Prítomnosť alebo neprítomnosť postranného reťazca obsahujúceho dusík určuje mechanizmus účinku látky na apoptózu osteoblastov [4], [5], [6]. Ale nie v závislosti od mechanizmu účinku, všetky bránia resorpcii kosti [1], [7], [8]. Výsledok môže byť dosiahnutý za 3 mesiace liečby bisfosfonátmi, ale napriek tomu, že ich polčas môže dosiahnuť 10 rokov [9], neodporúča sa okamžite zastaviť liečbu [10], [11], preto zvyčajne trvá dlhšie, že injekčné lieky sa vylučujú rýchlejšie [3].

Avšak kvôli ťažkostiam s užívaním bisfosfonátov sa často používajú injekčné lieky [12]. Orálnu formu bisfosfonátov je potrebné užívať 2 hodiny po jedle a najmenej 30 minút pred ich prijatím, avšak po ich užití musíte zostať vo zvislej polohe najmenej 30 minút. V tomto ohľade lieky, ktoré sa museli užívať denne, spôsobovali ťažkosti, ale objavenie sa liekov, ktoré sa môžu užívať raz týždenne alebo dokonca mesiac, umožnilo oveľa väčšiemu počtu tých, ktorí sa potrebujú zapojiť do liečby bisfosfonátmi [13], [14]. A práve v súvislosti s ich širokou dostupnosťou je potrebné pochopiť, komu môžu pomôcť a čo je potrebné urobiť, aby bolo ich používanie efektívne a bezpečné..

Použitie bisfosfonátov

Drogy: štúdie ukazujú, že užívanie bisfosfonátov je dlhodobo najúčinnejšie a najbezpečnejšie [15], [16], preto je potrebné vybrať lieky, ktoré u pacienta nespôsobia nepohodlie. Optimálny čas na užívanie bisfosfonátov sa tiahne roky. Napríklad sa uskutočnila štúdia, v ktorej pacienti užívali alendronát počas 5 rokov, potom ďalšia časť užívala alendronát počas ďalších 5 rokov a ďalšia skupina s placebom a alendronátom dosiahla lepšie výsledky [17], [18]. Aj keď výhody používania bisfosfonátov zďaleka nie sú lepšie ako riziká vedľajších účinkov, po 3 až 5 rokoch podávania by sa mala prehodnotiť potreba ďalšej liečby [19]..

Jedným z najobľúbenejších a najdostupnejších bisfosfonátov je alendronát [3]. On a risedronát preukázali niektoré z najvyšších výsledkov medzi perorálne podanými bisfosfonátmi, pokiaľ ide o prevenciu poškodenia chrbtice [20], [21] a bedrového kĺbu [22]. Tieto lieky boli tiež účinné pri prevencii straty rastu u žien počas postmenopauzálneho obdobia a progresie stavoveckých deformít [23]. Bezpečné dávky alendronátu sú 10 mg denne počas 10 rokov [17]. Pred ich použitím by ste sa však mali poradiť s lekárom, a ak sa táto osoba nelieči na súkromnej klinike elity, potom sa neodporúča konzultovať s lekárom. V každom prípade však účinnosť liečby nezávisí iba od bisfosfonátov!

Synergisti: môžu sa líšiť v závislosti od toho, ktoré ochorenie a kto lieči, ale vo všetkých prípadoch je potrebné získať dostatok vitamínu D a vápnika [3]. Norma hladiny vitamínu D v krvi sa považuje za 75 - 374 ng / ml [24], avšak nezabúdajte, že nadbytok vitamínu D nemá menšie vedľajšie účinky ako jeho nedostatok. Vápnik sa odporúča konzumovať denne u mužov a žien vo veku do 50 rokov v dávke 1000 mg a starších ako 50 rokov v dávke 1 000 mg, zatiaľ čo ženám, ktoré užívajú hormonálnu liečbu, sa odporúča konzumovať 1 000 mg v každom veku [25]. Všetky ďalšie lieky závisia od typu užívaného bisfosfonátu a od choroby, ktorú sa snažia eliminovať..

Ak sa použijú bisfosfonáty

Osteoporóza je ochorenie, ktoré najčastejšie spôsobuje bisfosfonáty [3]. Je to spôsobené skutočnosťou, že osteoporóza narušuje rovnováhu aktivity osteoblastov a osteoklastov, čo vedie k deštrukcii kostných štruktúr, a bisfosfonáty inhibujú aktivitu osteoklastov a spomaľujú resorpciu kosti. Existuje niekoľko dôvodov pre rozvoj osteoporózy a hlavné príčiny sú: hormonálne, iatrogénne, fyzikálne a genetické. Aj keď sa po postmenopauze u žien uskutočňovali hlavne štúdie o účinku bisfosfonátov na „hormonálnu osteoporózu“, výsledky štúdií na mužoch poskytli podobný výsledok [26], [27]. Synergistami počas liečby môže byť paratyroidný ľudský hormón alebo jeho fragment teriparatidu [28], [29] a ženy môžu kombinovať bisfosfonáty s hormonálnou substitučnou terapiou estrogénmi [30], [31]..

Osteoporózu môže spôsobiť aj dlhodobá liečba glukokortikoidovými hormónmi [32] a početné štúdie ukazujú, že bisfosfonáty tomu môžu zabrániť [3]. Napríklad denné podávanie alendronátu v dávkach 7,5 mg [33], ako aj pamidronátu alebo inbandronátu [34], [35] sa ukázalo ako veľmi účinné. Príčinou úbytku kostnej hmoty môže byť aj odpočinok na lôžku alebo sedavý spôsob života a v tomto prípade môže byť účinný aj alendronát [36] alebo pamidronát [37]. Ďalšou fyzickou príčinou úbytku kostnej hmoty môžu byť protetiká, vďaka ktorým nie je zovšeobecnená lokalizovaná strata kosti, ale v tomto prípade sú účinné lokálne úbytky kostí, ale v tomto prípade sú účinné bisfosfonáty [38], [39]..

Pagetova choroba je chronické ochorenie, ktoré sa vyznačuje lokalizovaným porušením štruktúry jednej alebo viacerých kostí, pri ktorých je resorpcia tkaniva urýchlená vďaka aktivite osteoklastov [40]. A použitie bisfosfonátov na liečbu Pagetovej choroby schvaľuje Úrad pre potraviny a liečivá USA, a to vo forme alendronátu [41] alebo pamidronátu [42], ako aj vo forme injekcie pamidronátu [43] alebo kyseliny zoledrónovej [44]..

Onkologické ochorenia: kostra je najbežnejším miestom metastázovania, ktoré často vedie k hyperkalcémii, silnej bolesti kostí, deštrukcii kostry a patologickým zlomeninám [3]. A použitie bisfosfonátov môže spomaliť deštrukciu kostného tkaniva pri rakovine prsníka [45], [46], [47], [48], rakovine prostaty [49], [50], [51], [52], ako aj pri mnohopočetnom myelóme. [53], [54]. Malo by sa však poznamenať, že použitie bisfosfonátov pri onkologických ochoreniach má zmysel iba v prípade poškodenia kostného tkaniva, alebo v žiadnom prípade sme nemohli nájsť klinické skúšky, v ktorých by bolo možné dokázať opak..

Vedľajšie účinky bisfosfonátov

Jedným z najbežnejších vedľajších účinkov bisfosfonátov je nekróza čeľuste [3], ktorej pravdepodobnosť je možné znížiť užívaním perorálnych liekov [55], a práve tento vedľajší účinok je základom zákazu extrakcie zubov alebo iných chirurgických zákrokov v ústnej dutine počas liečby bisfosfonátmi., Ďalším častým vedľajším účinkom je hypokalciémia [56], [57], preto je dôležité optimalizovať príjem vitamínu D a vápnika. Asi 10 - 30% pacientov, ktorí dostávajú bisfosfonáty, môže spočiatku trpieť akútnymi zápalovými reakciami vrátane zápalu očí, ale našťastie s časom vymiznú [3]. Existujú ďalšie zriedkavé vedľajšie účinky, ako sú bolesť svalov, podráždenie gastrointestinálneho traktu, zhoršená funkcia obličiek a iné, takže pred užitím bisfosfonátov sa poraďte so svojím lekárom..

Záver: Bisfosfonáty sú účinným a bezpečným prostriedkom boja proti deštrukcii kostných štruktúr. Droga môže mať vedľajšie účinky, ale výhody jej použitia presahujú možné riziká. V každom prípade, ak neexistujú individuálne kontraindikácie, v súčasnosti neexistuje spoľahlivejší prostriedok nápravy [58], [59].

Liečba bisfosfonátmi v Izraeli metastázami a osteoporózou

Kosti sú tvorené živým tkanivom a sú neustále aktualizované. Na zaistenie rekonštrukcie fungujú rôzne typy buniek. Osteoblasty vytvárajú novú kosť, osteoklasty sa zlomia a odstránia staré. Tento proces sa nazýva prestavba a je prísne kontrolovaný. Existuje rovnováha medzi rýchlosťou úpadku kostného tkaniva a jeho rastom, takže kosti zostávajú silné a zdravé..

Tlv.Hospital špecialisti ponúkajú na predaj jedinečné imunostimulačné liečivo na korekciu patologických stavov rakoviny.

 • Pôvodný produkt poskytuje vysokú úroveň liečby pri dosahovaní plánovaných výsledkov..
 • Spolupracujeme priamo s výrobcami a dodávateľmi liekov.

Vysoká kvalita, žiadny podvod, primerané ceny - tieto podmienky sú pri kontakte s našou zdravotníckou službou splnené 100%.

Ak sa nechcete falošne kontaktovať, kontaktujte spoločnosť Tlv.Hospital!

Použitie bisfosfonátov v Izraeli

Tieto lieky zastavujú ničenie kostí. Prispievajú k ich posilneniu. Tieto lieky sa tiež používajú na ochranu kostí pred vystavením určitým typom rakoviny a na liečbu iných chorôb. Niektoré metódy - hormón a chemoterapia - sú tiež schopné tento orgán oslabiť..

Najbežnejšie typy onkológií ovplyvňujúcich kosti:

Pretože bisfosfonáty spomaľujú deštrukciu kostného tkaniva, môžu sa použiť:

 • Zmierniť bolesť kostí spôsobenú mnohopočetným myelómom alebo metastázami.
 • Znížte vysoký obsah vápnika v krvi (hyperkalcémia).
 • Posilnite kosti a znížte riziko zlomenín spôsobených rakovinou, metastázami alebo osteoporózou.

Toto liečenie môže v niektorých prípadoch zastaviť šírenie určitých typov onkológie do kosti. Podľa výskumu bisfosfonáty niekedy s myelómom, sekundárne karcinóm prsníka a prostaty zvyšujú prežitie.

Tieto lieky sa zvyčajne používajú v spojení s inými onkologickými liečbami..

Bisfosfonáty pre kostné metastázy

Mnohopočetný myelóm a niektoré sekundárne typy zhubných nádorov, ako je rakovina prsníka alebo prostaty, môžu preniknúť do kostí a vytvárať metastázy. Rakovinové bunky, ktoré ovplyvnili kost, syntetizujú proteíny, ktoré interferujú s procesom remodelácie. Nazývajú sa cytokíny alebo rastové faktory..

Proteíny stimulujú bunky - osteoklasty, ktoré ničia kosť a transformujú ich na hyperaktívne. Kosť je tak zničená rýchlejšie ako obnovená. Výsledkom bude, že budú slabšie a slabšie a vyvolávajú nasledujúce príznaky:

 • Bolesť v postihnutej kosti.
 • Vysoký vápnik.
 • Zvýšené riziko zlomenín.

Metastázy aj mnohopočetný myelóm môžu spôsobiť bolesť kostí. Bisfosfonáty spomaľujú rozklad tkaniva a zmierňujú príznaky. Často sa predpisujú spolu s inými liekmi - nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).

Bisfosfonáty cieľové oblasti, kde je zvýšená miera remodelácie. Osteoklasty absorbujú liečivo, ktoré spomaľuje ich aktivitu a znižuje riziko zlomenín..

hyperkalcémie

Keď sa rakovina šíri do kostí alebo spôsobuje ich ničenie, vápnik prechádza do krvného obehu. Tým sa zvyšuje jej obsah v krvi. Tento stav sa nazýva hyperkalcémia, jej príznaky:

 • smädný.
 • zápcha.
 • nevoľnosť.
 • ospalosť.
 • Slabosť a krehkosť kostí.

Bisfosfonáty liečia hyperkalcémiu spomaľovaním úbytku kostnej hmoty.

Bisfosfonáty pri osteoporóze

Strata kostného tkaniva (alebo hustoty) sa nazýva osteoporóza, ktorá spôsobuje slabosť orgánov a spôsobuje zvýšené riziko zlomenín. Existuje mnoho pravdepodobných faktorov rozvoja tohto ochorenia, vrátane niektorých metód liečby onkológie, napríklad dlhodobého užívania kortikosteroidov, hormonálnej terapie a niektorých cytostatických liekov. Osteoporóza môže byť tiež spôsobená vekom a inými faktormi nesúvisiacimi s onkológiou..

Bisfosfonáty sa používajú na prevenciu a liečbu osteoporózy.

Klasifikácia bisfosfonátov

Rôzne typy týchto liekov sa používajú na liečbu kostných metastáz a každý z nich má v práci svoje vlastné charakteristiky. Lekári študujú mechanizmus účinku bisfosfonátov. Je presne známe, že:

 • Bisfosfonáty interferujú s procesom tvorby osteoklastov.
 • Naprogramujte osteoklasty na sebazničenie alebo skorú smrť.
 • Zmeniť signály medzi osteoklastami a osteoblastami.
 • Vytvorte bariéru medzi kosťou a osteoklastami.

Vedci zistili, že bisfosfonáty môžu u niektorých ľudí zabrániť alebo spomaliť rozvoj myelómu a sekundárnej rakoviny kostí. Zdá sa, že rakovinové bunky priťahujú oblasti, kde sú zlomené kosti. Vedci dúfajú, že zastavenie tohto procesu môže spomaliť vývoj choroby a pomôcť ľuďom žiť dlhšie, ako aj znížiť poškodenie kostí..

Výber liečiv je určený typom nádoru. Používajú sa:

 • Klodronát (Bonefos)
 • Pamidronate (Aredia)
 • Kyselina zoledrónová (Zometa)
 • Ibandronate (Boniva).

Zoznam liekov na bisfosfonáty v onkológii

Pamidronate (Aredia)

Lekári v Izraeli predpisujú Aredii na liečbu rakoviny, ktorá ničí kostné bunky alebo na liečbu kostných metastáz:

 • s myelómom;
 • so sekundárnou rakovinou prsníka;
 • so sekundárnou rakovinou prostaty.

Liek sa používa aj na hyperkalcémiu spôsobenú nádorom..

Pamidronát sa podáva intravenózne pomocou kanyly, centrálneho venózneho katétra, pentacatu alebo systému PICC. Procedúra trvá jednu až niekoľko hodín, trvanie je určené dávkou.

Aby sa znížila hladina vápnika v krvi, liečba sa vykonáva každé 3 až 4 týždne, aby sa zabránilo alebo znížilo poškodenie kostí..

Počas liečby sa pravidelne vykonávajú krvné testy na kontrolu množstva vápnika v krvi, ako aj močové testy na vyšetrenie činnosti srdca a obličiek..

Časté možné vedľajšie účinky:

 • Príznaky chrípky.
 • hypokalciémia.
 • Ospalosť a závraty.

Zriedkavejšie potenciálne nežiaduce účinky:

 • nevoľnosť.
 • Bolesť brucha.
 • Bolesť svalov a kĺbov.
 • nespavosť.
 • Kožná vyrážka.
 • Problémy s obličkami.
 • bolesti hlavy.
 • Redukcia doštičiek, anémia.
 • Zápal a začervenanie očí.
 • Strata chuti do jedla.
 • Bolesti kostí.
 • Zápcha alebo hnačka.
 • Krvný tlak.
 • osteonekróza.
 • arytmie.

Prípravky bisfosfonáty: Ibandronát (Boniva)

Používa sa na prevenciu kostných problémov, keď ich stav je oslabený rakovinou. Najčastejšou indikáciou je sekundárna rakovina prsníka, predpísaná aj pre hyperkalciémiu.

Liek vstupuje do tela vo forme tabliet a intravenózne. Ibandronát sa užíva s plným pohárom vody na lačný žalúdok 6 hodín po jedle. Je veľmi dôležité, aby ste tieto pokyny jasne dodržiavali..

Kyselina ibandrónová sa môže tiež podávať intravenózne pomocou kanyly, katétra, portového systému alebo systému PICC. Ak je indikáciou zníženie hladiny vápnika - procedúra trvá od 1 hodiny do 2. Keď je cieľom zabrániť alebo znížiť poškodenie kostí - 15 minút každé tri až štyri týždne.

Pri liečbe týmito liekmi by telo malo mať normálnu hladinu vitamínu D a vápnika. Ak sa vyskytne nedostatok, predpisujú sa doplnky.

Pred začiatkom liečby a v jej procese sa pravidelne vykonávajú krvné testy, aby sa stanovilo množstvo vápnika v krvi, študovala sa práca pečene a obličiek..

Medzi bežné možné vedľajšie účinky patrí:

 • horúčka
 • hypokalciémia;
 • podráždenie pažeráka;
 • znížená citlivosť kože;
  bolesti hlavy alebo závraty;
 • bolesť kostí na začiatku liečby.

Medzi zriedkavé potenciálne nežiaduce účinky patria:

 • leukopénia;
 • drozd v ústnej dutine;
 • nevoľnosť
 • bolesti brucha;
 • podráždenie žalúdka;
 • zmeny chuti;
 • šedý zákal
 • zmena hladiny hormónov prištítnych teliesok;
 • poruchy činnosti srdca;
 • podliatiny
 • hnačka
 • zápal močového mechúra alebo vagíny;
 • príznaky chrípky atď.

Bisfosfonáty: klodronát (Bonefos)

Izraelskí lekári ju používajú na liečbu príznakov rakoviny, ktoré ovplyvňujú kosti, najčastejšie s myelómom a sekundárnou rakovinou prsníka. Cieľom tejto drogy je eliminácia:

 • hyperkalciémia;
 • osteolytické lézie;
 • bolesť kostí.

Užíva sa v tabletách alebo kapsulách.

Bežné možné nežiaduce účinky liečby zahŕňajú:

 • hnačka
 • nevoľnosť
 • podráždenie žalúdka;
 • hypokalciémia;
 • abnormality v pečeni.

Medzi zriedkavé potenciálne vedľajšie účinky patrí:

 • zhoršená funkcia obličiek;
 • dýchavičnosť a kašeľ;
 • osteonekróza;
 • sčervenanie a odlupovanie kože;
 • zlomeniny stehnov atď..

Prípravky bisfosfonáty: Zometa (kyselina zoledrónová)

Kyselina zoledrónová znižuje riziko zlomenín pri myelóme, sekundárnom karcinóme prsníka a prostaty, eliminuje hyperkalciémiu.

Liek sa viaže na kostné bunky a spomaľuje rýchlosť zmeny kostného tkaniva.

Kyselina zoledrónová sa podáva intravenózne. Ak je hlavnou úlohou zabrániť poškodeniu kostí, liek sa podáva každé 3 až 4 dni. Môže byť potrebný vápnik a vitamín D. Ak je liečba zameraná na odstránenie hyperkalciémie, liek je predpísaný ako jediná liečba..

V priebehu liečby sa pravidelne vykonávajú krvné testy, aby sa skontroloval počet krviniek a ďalších látok v krvi, aby sa študovala práca pečene a obličiek..

Medzi možné nežiaduce následky patrí:

 • príznaky chrípky
 • hypokalciémia;
 • nevoľnosť
 • strata chuti do jedla;
 • anémia
 • zápal spojiviek.

Zriedkavejšie potenciálne vedľajšie účinky zahŕňajú:

 • bolesť kostí
 • bolesť žalúdka;
 • ťažkosti so spánkom;
 • zmeny nálady;
 • zhoršená funkcia obličiek;
 • zmena krvného tlaku;
 • zápcha alebo hnačka;
 • alergické reakcie;
 • závraty, ospalosť, únava atď..

Bisfosfonáty na osteoporózu

Lieky, ktoré sa používajú na prevenciu a liečbu osteoporózy:

 • alendronát (Fosamax);
 • risedronát (Actonel);
 • etidronát (Didrocal, Didronel).

Ako sa lieči v Izraeli??

Bisfosfonáty vstupujú do tela dvoma spôsobmi. Môžu sa užívať perorálne alebo intravenózne.

Príjem sa vykonáva raz alebo dvakrát denne na lačný žalúdok. Pred konzumáciou jedla, nápojov alebo akýchkoľvek liekov vrátane vitamínov a minerálnych doplnkov musíte počkať aspoň 30 minút. Tablety a kapsuly bisfosfonátu sa zle absorbujú, ak sa užívajú napríklad s jedlom alebo mliekom.

Koľko by malo byť liečených bisfosfonátmi?

Intravenózna liečba sa obvykle vykonáva každé 3 až 4 týždne. Procedúra trvá od 15 minút do 4 hodín, v závislosti od typu bisfosfonátu. Môže sa vykonať v nemocnici alebo doma pomocou zdravotnej sestry..

Nasleduj

V prípade predpísania liekov na úľavu od bolesti kostí spôsobenej metastázami lekár posúdi, ako sa znížila a či je pod kontrolou. Bisfosfonáty môžu ovplyvniť obličky, preto sa ich práca pravidelne kontroluje..

Ak sa na liečbu hyperkalcémie používajú lieky, lekár stanoví hladinu vápnika v krvi, aby zistil, či sa znížila, a tiež určí, ako pacient na liečbu reaguje. Štúdia obličiek.

Pri použití bisfosfonátov na prevenciu a liečbu osteoporózy sa vykonáva test na stanovenie minerálnej hustoty kostného tkaniva s cieľom skontrolovať reakciu tela na lieky. Lekár hodnotí úroveň bolesti a slabosti kostí. Funkcia obličiek sa skúma..

Možné vedľajšie účinky bisfosfonátov

Nežiaduce následky sú charakteristické pre akýkoľvek typ liečby, nevyskytujú sa však u každého pacienta, okrem toho sú skúsenosti individuálne. Pacienti reagujú na lieky odlišne, takže môže existovať jeden alebo viac nižšie opísaných príznakov..

Bisfosfonáty spravidla nespôsobujú veľké množstvo negatívnych účinkov liečby. Ak vzniknú, sú primerane umiernené.

Vedľajšie účinky bisfosfonátov sú spôsobené najmä:

 • špecifický liek;
 • jeho dávka;
 • trvanie terapie;
 • cesta podania do tela - orálne alebo intravenózne;
 • celkový stav ľudského zdravia.

Je dôležité informovať lekárov o výskyte akýchkoľvek príznakov. Ak sú tieto účinky závažné, dávky sa upravujú..

Nasledujú najbežnejšie nepriaznivé účinky. U pacientov sa môžu vyskytnúť všetky tieto účinky, niektoré z nich alebo žiadne..

Zvýšená bolesť kostí

Na začiatku užívania bisfosfonátov sa niekedy prechodná bolesť zosilnie. Pacientovi sú predpísané silnejšie analgetiká..

U niektorých typov bisfosfonátov sa môže vyskytnúť slabosť, zvyčajne však v miernej forme.

Problémy s trávením

Poruchy tráviaceho traktu sa vyskytujú častejšie pri perorálnom podaní:

 • nevoľnosť;
 • pálenie záhy;
 • zvracanie
 • kŕče alebo bolesť brucha;
 • hnačka alebo zápcha.

Tieto vedľajšie účinky sa často prejavujú skôr miernou formou, sú pod kontrolou liekov. Je dôležité piť veľa tekutín (6 až 8 pohárov denne). Bisfosfonáty sa predpisujú v dvoch dávkach - ráno a večer. Odporúča sa tiež ľahnúť si do 1-2 hodín po užití. V zriedkavých prípadoch lekári znižujú dávku liekov, aby zmiernili tráviace problémy.

Bisfosfonáty môžu interagovať s inými liekmi vrátane niektorých analgetík - nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) a antibiotík. Pred užitím iných liekov je dôležité poradiť sa so svojím lekárom..

Chrípkové príznaky sa môžu objaviť krátko po podaní lieku:

 • horúčka;
 • bolesť svalov a kĺbov;
 • bolesť hlavy.

Tieto nežiaduce účinky sú zriedkavé. Spravidla sa vyskytujú počas prvých 24 až 48 hodín po intravenóznom podaní bisfosfonátov. Lekár môže predpísať tylenol na zmiernenie týchto príznakov..

Nízky vápnik (hypokalciémia)

Bisfosfonáty sú schopné mať v krvi nižšie ako normálne hladiny vápnika. Toto je veľmi zriedkavý vedľajší účinok, väčšinou dočasný. Lekári predpisujú testy na kontrolu jeho hladiny počas tejto liečby, ako aj iných minerálov - draslíka a horčíka.

Zmeny funkcie obličiek

Bisfosfonáty môžu ovplyvniť fungovanie tohto orgánu. Toto sa vyskytuje v zriedkavých prípadoch a často v miernej forme. Vo väčšine prípadov tento stav nespôsobuje žiadne príznaky. Lekári predpisujú krvné testy, aby skontrolovali stav orgánu počas liečby.

Je dôležité piť veľa tekutín, pretože to pomáha chrániť obličky. Lekár Vám odporučí, koľko denne užívať..

Stáva sa, že niektoré bisfosfonáty spôsobujú kožné vyrážky. O tomto príznake by ste mali informovať svojho lekára, najmä ak sa vyskytne dýchavičnosť..

Bisfosfonáty pri osteonekróze čeľuste

Osteonekróza znamená smrť kostí spôsobenú zlým prísunom krvi do určitej oblasti. Osteonekróza čeľuste je vedľajším účinkom určitých bisfosfonátov. Vyskytuje sa u veľmi malého počtu ľudí, ktorí boli liečení intravenóznym podaním kyseliny zoledrónovej (Zometa) alebo pamidronátu (Aredia). Táto komplikácia sa zriedkavo vyskytuje u tých, ktorí užívajú lieky ústne..

Osteonekróza môže spôsobiť:

 • uvoľnenie zubov;
 • bolesť v čeľusti;
 • problémy so žuvaním;
 • ťažkosti čeľuste.

Existuje veľa faktorov, ktoré zvyšujú riziko osteonekrózy. V súčasnosti je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, ako bisfosfonáty prispievajú k tomuto vedľajšiemu účinku a ako tomu možno zabrániť. Osteonekróza sa vyvíja častejšie s použitím kyseliny zoledrónovej alebo pamidronátu po mnoho mesiacov - dlhšie ako rok.

Ak pacient potrebuje bisfosfonáty brať dlhšiu dobu, mali by ste sa pred začatím liečby stretnúť so svojím zubným lekárom. Potom pravidelne navštevujte tohto lekára, napríklad každé 3 mesiace, aby ste skontrolovali tieto problémy..

Je dôležité, aby ste bisfosfonáty užívali presne podľa pokynov lekára. Tieto lieky môžu poškodiť vyvíjajúce sa dieťa. Preto je potrebné počas tohto obdobia zabrániť nástupu tehotenstva. Ak je to potrebné, mali by ste sa pred začiatkom liečby porozprávať so svojím lekárom o antikoncepcii..

Aké otázky môžem položiť lekárovi na izraelskej klinike?

 • Ako mi pomôžu bisfosfonáty?
 • V mojom prípade existujú iné možnosti liečby?
 • V akej forme sa budú bisfosfonáty predpisovať - ​​vo forme tabliet, kapsúl alebo intravenózne?
 • Sú tieto lieky bezpečné??
 • Aké sú výhody tejto liečby??
 • Ako dlho bude terapia trvať??
 • Aké sú možné vedľajšie účinky??
 • Ako dlho môžu pretrvávať nežiaduce účinky liečby??
 • Bisfosfonáty môžu mať dlhodobé vedľajšie účinky?
 • Existujú nejaké opatrenia, ktoré znižujú výskyt negatívnych účinkov liečby?
 • S kým môžem hovoriť s vedľajšími účinkami??

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Liečba miechy

Liečba
Podľa štatistík je v Rusku diagnostikovaná herniovaná platnička u každých 1000 ľudí. Každý pacient dúfa, že sa čo najskôr zbaví bolesti chrbta a zotaví sa bez chirurgického zákroku. Ale je to možné?
Myóm je benígny novotvar, ktorý sa môže vytvoriť u ženy od 30 rokov v maternici, najmä počas menopauzy. Pretože táto patológia môže spôsobiť zlé zdravie a neplodnosť, lekári odporúčajú začať liečbu čo najskôr.
Všeobecné informácieMedzistavcová hernia je stav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku vylúčenia vláknitého jadra cez prerušenie vláknitého prstenca. Medzistavcové platničky rozdeľujú stavce v ľudskej chrbtici.