loader

Hlavná

Späť

Bisfosfonáty na liečenie osteoporózy a iné skupiny liekov na osteoporózu

Osteoporóza je pokles hustoty kostí, ktorý vedie k fragilite a zlomeninám kostí, čo vedie ku sklonu k zlomeninám. Po 35 rokoch sa kostná hmota (kostná denzita) postupne znižuje, po vstupe žien do menopauzy sa proces výrazne urýchľuje. Tento stav si vyžaduje farmakologickú korekciu pomocou liekov na liečenie osteoporózy, bez ktorých sa kvalita života významne zníži a vyvíja sa zdravotné postihnutie..

Závažnosť a miera progresie ochorenia závisí od:

 • genetické faktory
 • stupeň fyzickej aktivity
 • nedostatok alebo nadbytok vápnika a ergokalciferolu
 • história jednotlivých zlomenín počas celého života
 • fajčenie tabaku
 • Zneužívanie alkoholu
 • prítomnosť reumatoidnej artritídy
 • tiež nízka telesná hmotnosť.

Osteoporóza sa často neprejavuje a pacient o nej ani neuhádne, kým sa nevyskytne zlomenina kostí (pozri príznaky a príčiny osteoporózy). Ochorenie možno diagnostikovať na základe denzitometrie (kostná minerálna hustota), ktorá sa meria pomocou magnetickej rezonancie, röntgenového žiarenia, ultrazvuku, CT a MSCT (multispirálna počítačová tomografia)..

Čo je to osteoporóza a prečo je také dôležité ju liečiť?

Osteoporóza je postupné znižovanie hustoty kostí v dôsledku vylúhovania minerálov, čo vedie k zníženiu jej sily a zvýšeniu krehkosti. Spočiatku sa vyvíja mierny pokles hustoty kostí (osteopénia) a potom sa stáva abnormálne pórovitou a stlačiteľnou ako špongia. Takéto narušenie štruktúry kostry vedie k častým zlomeninám.

Kosť pozostáva z bielkovín, kolagénu a vápnika - látok, ktoré zabezpečujú jej silu (pozri výrobky obsahujúce vápnik). V prípade nerovnováhy uvedených komponentov dochádza k zraneniam vo forme prasklín (zlomenina krčka stehennej kosti) alebo zlomeniny (kompresná zlomenina stavca chrbtice). Niektorí pacienti po dobu niekoľkých rokov ani netušia poškodenie.
O vývoji choroby možno predpokladať nasledujúce príznaky:

 • chronická bolesť lokalizovaná v mieste zlomeniny;
 • znížený rast, zakrivenie chrbtice, sklon;
 • zlomeniny s minimálnou fyzickou aktivitou padajúce z výšky ich rastu, ktoré sú lokalizované hlavne v oblasti rebier, stehien, chrbtice, chodidiel a zápästí.
 • pomalé spájanie kostí.

Osteoporóza nie je len lekársky, ale aj sociálno-ekonomický problém, ktorý postihuje všetky segmenty obyvateľstva na celom svete..

 • Fraktúra femorálneho krku sa častejšie vyskytuje u ľudí vo veku 75 - 80 rokov; iné typy zlomenín sú charakteristické pre 50-59-ročných a s vekom klesajú.
 • Strata 10% kostnej denzity zvyšuje riziko zlomenín miechy 2-krát, stehennej kosti krku 2,5-krát.
 • Do roku 2050 budú zlomeniny bedier u mužov 310% au žien o 240% viac ako teraz.
 • Každé 3 sekundy na svete sa diagnostikuje zlomenina vyvolaná osteoporózou; kompresná zlomenina chrbtice - každých 22 sekúnd.
 • Drvivá väčšina pacientov s vysokým rizikom zranení spojených so zvýšenou krehkosťou kostí (približne 80%), vrátane tých, ktorí už mali aspoň jednu zlomeninu, si nie je vedomá svojej choroby a neužíva tablety na osteoporózu..
 • Úmrtnosť po zlomenine krku stehnovej kosti u oboch pohlaví stúpa s vekom a je najpravdepodobnejšia počas roka po zranení a je asi 20%..
  Hlavným cieľom liečby osteoporózy je prevencia zlomenín znižovaním úbytku kostnej hmoty, zvyšovaním jej hustoty a obnovovaním pevnosti kostí. Včasné odhalenie a včasné začatie špecifickej liečby významne znižuje riziko zranení a iných komplikácií ochorenia.

Toto ochorenie postihuje asi 200 miliónov žien na celom svete;

 • jedna z desiatich žien vo veku 60 rokov
 • piaty vo veku 70 rokov
 • dva z piatich po 80
 • dva z troch po 90.

Moderné lieky na liečenie osteoporózy

V súčasnosti sa na prevenciu a liečbu osteoporózy bežne používajú lieky, ktoré majú antiresorpčný účinok a znižujú vylučovanie vápnika z kostí (pozri tiež liečbu osteoporózy ľudovými prostriedkami). Kosť je živá, neustále aktualizovaná štruktúra. Keď rýchlosť resorpcie (deštrukcie) kostného tkaniva prevláda nad rýchlosťou jeho regenerácie (rekonštrukcie), objavia sa javy osteoporózy. Zvážte lieky, ktoré bránia narušeniu tejto rovnováhy.

bisfosfonáty

Použitie bisfosfonátov na liečenie osteoporózy je založené na ich schopnosti inhibovať aktivitu osteoklastov a spomaliť stratu kostí, čo umožňuje osteoblastom pracovať efektívnejšie. To všetko vedie k posilneniu kostí a prevencii zlomenín (vrátane krku stehennej kosti, zápästia, chrbtice) u ľudí s osteoporózou:

 • Užívanie liekov je indikované 30 minút až 2 hodiny pred jedlom alebo dve hodiny po ňom.
 • Vypite celú pohár vody.
 • Zároveň sa neabsorbuje najviac 10 percent liečiva, čo je dostatočné na rýchle potlačenie patologickej resorpcie kosti.
 • Väčšina liečiva sa ukladá ako depozit v kosti. Čím je pacient starší, tým horšia je absorpcia bisfosfonátov.

Táto skupina zahŕňa lieky založené na nasledujúcich účinných látkach:

alendronát

Kyselina alendrónová inhibuje resorpciu kostí väzbou hydroxyapatitu, je obzvlášť účinná pri postmenopauzálnej osteoporóze. Používajú sa iba podľa pokynov lekára. Je účinný pri všetkých typoch osteoporózy a tiež pri prevencii primárnej osteoporózy..

Alendronát 4 ks. 300 rub.
Alental 20 ks. 300 rub
Osterepar 4 ks 330 rubForosa 4 ks. 650 rub.
Alendrokern 4 ks. 470 rubOstalon 4 ks. 480 rub.Tevanat 4 ks. 760 rub

Aplikácia: Obvykle sa odporúča užívať 10 mg liečiva denne. Toto by sa malo urobiť najneskôr pol hodiny pred vypitím tekutiny, jedla alebo iného lieku. Tableta sa má zapiť plným pohárom vody (najlepšie destilovanou), potom nie je možné zaujať horizontálnu polohu počas 30 minút. To všetko je potrebné pre normálnu asimiláciu alendronátu..
Kontraindikácie: Liek sa nepredpisuje ľuďom trpiacim zúžením alebo zníženou peristaltikou pažeráka, s nedostatkom vápnika v krvi, alergiami na účinnú látku, tým, ktorí nie sú schopní stáť, ako aj tehotným a dojčiacim ženám..
Vedľajšie účinky: Alendronát môže spôsobiť dyspeptické poruchy, epigastrickú bolesť, pálenie záhy, poškodenie sliznice pažeráka, nadúvanie, zhoršený reflex pri prehĺtaní, podráždenie stolice, bolesti hlavy a svalov, alergické vyrážky, zníženie hladiny vápnika a fosfátu v krvi..

rizedronát

 • Kyselina risedronová (Actonel, Risendros 4 ks. 880 rub.)

Prípravky založené na tejto účinnej látke sú najlepším liekom na osteoporózu spôsobeným užívaním kortikosteroidov, úspešne sa používajú aj pri menopauze. Lieky založené na kyseline risedrónovej menej agresívne pôsobia na sliznicu pažeráka a majú výraznejší antiresorpčný účinok na kostné tkanivo ako alendronáty..

ibandronát

 • Bonviva 1 tableta 150 mg 1800 rub., 1 striekačka 5500 rub..
 • Boldronát 50 mg. 28 ks. 13500 rub.

Kyselina ibandrónová je bisfosfonát obsahujúci dusík, vysoko inhibuje deštrukciu kostí a aktivuje osteoklasty. Selektívne ovplyvňuje kostné tkanivo vďaka svojej vysokej afinite k minerálnym zložkám. Výrazne znižuje pravdepodobnosť komplikácií kostry pri zhubných nádoroch. Zabraňuje uvoľňovaniu rakovinových rastových faktorov spojených s fungovaním osteoklastov, inhibuje delenie a šírenie rakovinových buniek. Je to droga voľby pre postmenopauzálnu osteoporózu.

Pri použití rádioaktívneho tetracyklínu ibandronát podporuje jeho vylučovanie z kostného tkaniva. Nevyperuje minerály z kostí av prípade hyperkalcémie pomáha normalizovať koncentráciu vápnika v krvi aj v moči. Zabraňuje deštruktívnym zmenám v kostnom tkanive spôsobeným rôznymi dôvodmi.

Indikácie: Liečivo je predpísané na prevenciu zlomenín v kostných metastázach zhubného nádoru prsníka, hypokalciémiu, zníženie závažnosti bolesti, zníženie dávky rádioterapie; na prevenciu hyperkalcémie pri rôznych formách rakoviny.
Použitie: Vlastnosti použitia ibandronátov vo forme tabliet sú rovnaké ako pri alendronátoch. Odporúčaná denná dávka je 50 mg. Tableta sa má prehltnúť celá, aby sa zabránilo ulcerácii sliznicového povrchu ústnej dutiny a pažeráka..
Kyselina ibandrónová vo forme roztoku sa podáva intravenózne kvapkaním raz mesačne. Infúzia 6 mg liečiva nariedená v 100 ml fyzikálneho roztoku. roztok by mal trvať najmenej 15 minút.
Kontraindikácie: Tento liek nie je predpísaný deťom, osobám alergickým na jeho zložky, ako aj tehotným a dojčiacim matkám..

zoledronát

Kyselina zoledrónová je bisfosfonát s výraznými anti-resorpčnými vlastnosťami, ktorý inhibuje aktivitu osteoklastov. Mechanizmus tohto procesu nie je úplne známy. Zistilo sa, že liečivo nespôsobuje demineralizáciu kostného tkaniva, neovplyvňuje jeho tvorbu a neporušuje mechanickú funkčnosť kostí. Potláča delenie buniek zhubných novotvarov prsníka a myelómu, bráni množeniu patologických tkanív a indukcii apoptózy (bunková smrť). Má antimetastatické vlastnosti.

Blaster 3800 rub.Aklast 18900rub.Zometa 9800 rub.Resorb 7000 rub.Rezoklastín 4300 rub.

Indikácie: Zoledronát je predpísaný na liečbu osteoporózy rôznych etiológií, Pagetovej choroby, prevencie opakovaných zlomenín a poškodenia kostí u pacientov s pokročilou rakovinou. Označuje sa ako skoré vymenovanie (v prvých 3 mesiacoch po zlomenine bedra) a po výmene kĺbov..
Aplikácia: 4 mg zolendronátu zriedeného v 100 ml fyzikálnej látky. roztok, podávaný raz za 3 až 4 týždne vo forme zahriatej na izbovú teplotu. Manipulácia by mala trvať najmenej 15 minút. Liečba drogami vyžaduje úpravu hladín vitamínu D a vápnika diétou alebo doplnkom výživy..
Kontraindikácie: neodporúča sa podávať liek pacientom s hyperkalcémiou, alergickou reakciou na jeho zložky, ako aj počas tehotenstva a počas dojčenia..
Vedľajšie účinky: použitie kyseliny zolendrónovej môže byť sprevádzané:

 • pancytopénia (pokles počtu bielych krviniek, krvných doštičiek a červených krviniek), zníženie hladiny fosfátov, vápnika, horčíka a zvýšenie hladiny kreatinínu, močoviny, draslíka a sodíka v krvi;
 • porucha chuti;
 • bolesti hlavy a brucha;
 • porušenie hmatovej citlivosti, tras, závraty;
 • zvýšená úzkosť, poruchy spánku;
 • dyspepsia, zhoršená chuť do jedla a stolica;
 • respiračná tieseň, kašeľ;
 • zápal episklerálneho tkaniva, spojoviek a krvných ciev oka, zakalenie sklovca;
 • nadmerné potenie, svrbenie kože a vyrážky, Quinckeho edém;
 • bolesť svalov, kĺbov, kostí, kŕčov, stuhnutých kĺbov;
 • poruchy srdcového rytmu, hypertenzia;
 • akútne zlyhanie obličiek;
 • prítomnosť krvi a bielkovín v moči;
 • lokálna zápalová reakcia lokalizovaná v oblasti injekcie.

Antiresorpčný (zabraňujúci riedeniu kostí), zastaralý

kalcitonín

Kalcitonín (Miacalcic 5 amp. 1100 rubľov) je hormón štítnej žľazy a používa sa na liečbu osteoporózy. Rekombinantný ľudský kalcitonín, ako aj kalcitonín z ošípaných a lososov, sa syntetizuje vo farmaceutickom priemysle.

Vedľajšie účinky: Pri nazálnom podaní sa môžu vyskytnúť nosové krvácanie, výtok z nosa, podráždenie slizníc, nevoľnosť alebo zvracanie. Pri použití injekčnej formy kalcitonínu sa v mieste vpichu môže objaviť zápal.

Droga bola použitá skôr ako antiresorpčná látka (zabraňujúca resorpcii kosti). Mal dosť skromnú dôkazovú základňu, trochu znížil frekvenciu zlomenín stavcov a zmiernil akútnu bolesť spojenú s osteoporetickými zlomeninami. V posledných rokoch sa zhromaždili informácie o zvýšení frekvencie novo zaregistrovaných onkopatológií u pacientov užívajúcich myokalcik. Droga je odstránená z odporúčaní na liečbu osteoporózy a zostáva na trhu ako prostriedok. Zmiernenie bolesti pri zlomeninách stavcov s osteoporózou a pri liečení Pagetovej choroby.

Raloxifén (Evista)

Raloxifén je selektívny modulátor estrogénových receptorov druhej generácie, skrátene SMER. Liek má estrogénový účinok v kostnom tkanive, ale v endometriu sa správa ako antiestrogén. To vám umožní zabrániť jeho možným vedľajším účinkom vrátane rizika rakoviny.

Vedľajšie účinky: Pri používaní raloxifénu je možné zvýšiť závažnosť návaly tepla; riziko trombózy, vrátane hlbokej žilovej trombózy a pľúcnej embólie. Riziko nežiaducich reakcií je pravdepodobnejšie počas prvých štyroch mesiacov používania.

Doposiaľ sa účinnosť lieku nepreukázala a nepreukázalo sa ani zníženie rizika fraktúr extravertebrálneho pôvodu..

Účinný antiresorpčný

Denosumab (Prolia)

Denosumab (60 mg, 22 000 rubľov) je ľudská protilátka (IgG2), ktorá blokuje tvorbu a aktivitu osteoklastov, ktoré sú zodpovedné za resorpciu kostí. Prolya posilňuje kosti, zvyšuje ich minerálnu hustotu a zabraňuje zlomeninám. Liek sa podáva dvakrát ročne pod kožu do stehna alebo brucha. Na odstránenie osteoporózy sa predpisuje:

 • u žien po menopauze sa mení so sklonom k ​​rôznym lokalizáciám;
 • u mužov so zníženou hustotou kostí a rizikom zlomenín stavcov počas hormonálnej supresívnej liečby.

Denosumab je liekom voľby v prípade vysokého multifaktoriálneho rizika zlomenín, ako aj pri neznášanlivosti iných metód liečby osteoporózy..

Droga sa podáva raz za šesť mesiacov. Študuje sa v klinických skúškach od roku 2004. Súbežne s osteoporózou sa skúmala liečba metastatických nádorových lézií kostí. Na rozdiel od bisfosfonátov nie je kontraindikovaný u pacientov so zlyhaním obličiek.

Lieky na kostnú augmentáciu

Teriparatid (Forteo)

Droga je jediným účinným anabolikom, ktorý stimuluje rast kostí. Je indikovaný na postmenopauzálnu, primárnu, senilnú osteoporózu a idiopatické formy u mužov. Liečebný cyklus trvá 12 až 18 mesiacov. Je to liečivo voľby pre neúčinnosť bisfosfonátov. V Rusku prepustený pod názvom Forsteo.

Forteo (250 mcg. 26000 rubľov). je syntetický analóg ľudského paratyroidného hormónu, ktorý sa podieľa na regulácii metabolizmu vápnika. Na rozdiel od iných liekov proti osteoporóze, ktoré znižujú resorpciu kostí, teriparatid podporuje nový rast kostí..

Tento liek sa používa na liečbu prípadov závažnej osteoporózy u žien a mužov rôznych etiológií. Liek stimuluje aktivitu osteoblastov, podporuje tvorbu nového kostného tkaniva, posilňuje kosti a zabraňuje zlomeninám.

Spôsob aplikácie: odporúčaná dávka je 20 mcg denne. Teriparatid sa podáva subkutánne do stehna alebo brucha.

Použitie Forteo sa musí zlikvidovať:

 • s alergiou na jeho zložky;
 • deti a dospievajúci;
 • tehotná alebo dojčiaca;
 • s malígnymi novotvarmi kostí;
 • počas alebo po ožarovaní;
 • s hyperkalcémiou;
 • s hyperparatyreózou a Pagetovou chorobou;
 • závažné ochorenie obličiek.

Všetky lieky uvedené v tomto článku sú určené na lekársky predpis a nie sú určené na samoliečbu. Z dôvodu možného vážneho poškodenia zdravia je potrebné pred použitím týchto liekov konzultovať s lekárom.

Bisfosfonáty na liečbu osteoporózy: klasifikácia, úplný opis prípravkov

Bisfosfonáty sú farmakologické prípravky, ktorých chemické zloženie obsahuje estery fosfónových kyselín. Hlavným terapeutickým účinkom liekov je prevencia úbytku kostnej hmoty pozorovaná pri osteoporóze. Bisfosfonáty znižujú riziko spontánnych zlomenín charakteristických pre túto patológiu muskuloskeletálneho systému. Drogy sa používajú ako na patogénnu terapiu, tak aj na prevenciu.

Akýkoľvek bisfosfonát je charakterizovaný širokou škálou kontraindikácií. V rozpore s dávkovacím režimom alebo v dôsledku dlhodobého používania sa často vyskytujú systémové a miestne vedľajšie účinky. Až po sérii inštrumentálnych štúdií lekár dospel k záveru, že je vhodné zahrnúť bisfosfonáty do liečebných režimov..

Trocha histórie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Spočiatku neboli bisfosfonáty syntetizované pre potreby farmaceutického priemyslu. Okrem toho sa táto oblasť ich uplatňovania nezohľadňuje takmer 100 rokov. Estery kyseliny fosfónovej sa vyrábali pre poľnohospodárstvo. Na ich základe boli vytvorené minerálne hnojivá, voda na zavlažovanie pod povrchom bola zmäkčená. Textilný a ropný rafinérsky priemysel sa neobišiel bez bisfosfonátov a stále ich aktívne používa..

Zároveň sa lekári a lekárnici snažili nájsť spôsoby, ako posilniť kostnú hmotu. Prelom v tejto oblasti je objav spoločnosti Astley Cooper. V roku 1824 tento anglický lekár a súdny lekár kráľovského súdu predložili hypotézu o vzťahu medzi zvýšenou krehkosťou kostí u starších ľudí a určitou patológiou vyvíjajúcou sa v ich tele. Choroba bola objavená, systematizovaná a dostala vedecký názov začiatkom dvadsiateho storočia. Ale odstrániť osteoporózu, zabrániť jej nebezpečným komplikáciám v tom čase nebolo možné.

Švajčiarsky Herbert Fleisch dlho experimentoval s chemickými zlúčeninami. V roku 1968 objavil, že keď anorganický pyrofosfát príde do kontaktu s biologickou tekutinou, vyzráža sa podstatne menšie množstvo vápnika. Aby enzýmy agresívne neovplyvňovali pyrofosfát, bol atóm fosforu v jeho molekule nahradený atómom uhlíka. Tiež významne zvýšila biologickú aktivitu chemickej zlúčeniny..

Pred syntézou prvého farmakologického prípravku založeného na bisfosfonátoch však stále existovalo 30 dlhých rokov. V roku 1995 sa po dlhých klinických skúškach začala rozsiahla výroba látok na liečenie osteoporózy..

Mechanizmus akcie

Bisfosfonáty sa stále aktívne používajú na liečenie osteoporózy, a to aj napriek mnohým zisteným nedostatkom. Napríklad sa zistilo, že lieky zvyšujú kostnú denzitu, ale nezvyšujú ich pevnosť. Štruktúra kostného tkaniva sa podobá niektorým kovovým zliatinám - s určitým fyzickým dopadom sa rozpadajú na malé kúsky. Preto sú v terapeutických schémach okrem bisfosfonátov zahrnuté aj prípravky na posilnenie kostí.

Bisfosfonát alebo difosfonát je umelo syntetizovaná chemická zlúčenina, ktorá má štruktúru podobnú pyrofosfonátu. Táto látka je zodpovedná za adhéziu vápnika na kostné tkanivo. Ale na rozdiel od prírodných biologických pyrofosfonátov majú syntetické bisfosfonáty vyššiu klinickú aktivitu. Majú širší rozsah farmakologických účinkov..

V zdravých kostných tkanivách metabolické procesy prebiehajú hladko av prípade akejkoľvek poruchy sa okamžite zapnú kompenzačné mechanizmy na aktualizáciu a regeneráciu poškodených oblastí. Hlavné štruktúrne jednotky kostného tkaniva:

 • osteoblasty - mladé kostné bunky s priemerom 15 - 20 mikrónov, syntetizujúce medzibunkovú látku. Keď sa matrica hromadí, sú v nej murované a stávajú sa osteocytmi;
 • osteoklasty - obrovské viacjadrové bunky, ktoré odstraňujú kostné tkanivo rozpustením minerálnej zložky a deštrukciou kolagénu.

V ľudskom tele je približne rovnaký počet látok využívajúcich osteoklasty a tvorcov osteoblastov. Ak sa počet torpédoborcov začne zvyšovať, nastane apoptóza - regulovaný proces programovanej bunkovej smrti. V opačnom prípade bude nerovnováha spôsobovať vážne následky, z ktorých jedným je osteoporóza. Bisfosfonáty stimulujú samodeštrukciu osteoklastov a obnovujú prirodzenú rovnováhu kostných buniek. Po preniknutí do tela viažu molekuly vápnika, ktoré sa akumulujú v kostnom tkanive. Chemické zlúčeniny spoľahlivo držia mikroelement, sú vystavené neustálym útokom množených osteoklastov. Pred búraním sa však bisfosfonáty úplne vyrovnajú so svojou úlohou - zvyšujú hustotu kostí.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

klasifikácia

V medzinárodnej klasifikácii sú bisfosfonáty rozdelené do dvoch veľkých skupín v závislosti od molekulárnej štruktúry alebo skôr od obsahu molekuly dusíka v chemickej štruktúre. Na liečbu osteoporózy sa používa osem hlavných zlúčenín, ktoré sú aktívnymi zložkami domácich liekov a ich dovážanými štruktúrnymi analógmi:

 • bez dusíka - klodronát, tiludronát, etidronát;
 • dusík obsahujúci - Pamidronát, Risedronát, Alendronát;
 • amino-obsahujúce - Zoledronate, Ibandronate.

Lieky bez dusíka sú lieky prvej generácie, ktoré slúžili ako základ pre ďalší progresívny vývoj. Ale ich použitie je stále relevantné pri liečbe osteoporózy. Bisfosfonáty bez obsahu dusíka sa v kostnom tkanive premieňajú na zlúčeniny - analógy ATP. Akumulujú sa vo vysokých koncentráciách v osteoklastoch a významne znižujú ich deštrukčnú aktivitu. Predtým, ako dôjde k konečnému zničeniu lieku, dokáže čiastočne obnoviť nerovnováhu v dôsledku zničenia osteoklastov.

Drogy obsahujúce dusík sa vyznačujú väčšou rezistenciou na agresívne bunky. Vytrvalo vydržia deštruktívne útoky osteoklastov, čo vysvetľuje ich predĺžený farmakologický účinok. Bisfosfonáty obsahujúce aminoskupiny sú lieky tretej generácie s menej toxickými účinkami na vnútorné orgány.

Nevýhody bisfosfonátov v liečbe osteoporózycharakteristika
Agresívny účinok na tráviaci systémPri dlhodobom užívaní liekov sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku peptického vredu a gastritídy v dôsledku ulcerácie slizníc.
Dlhý terapeutický kurzNa zvýšenie hustoty kostí alebo zabránenie ich resorpcie je potrebné bisfosfonáty užívať 3 až 5 rokov a po ich zrušení sa pozoruje zhoršenie terapeutického výsledku.
Možnosť iba patogénnej liečbyLieky odstraňujú účinky osteoporózy, ale nedokážu sa zbaviť príčiny - metabolické poruchy, znižujú rýchlosť tvorby osteoblastov.
Nízka absorpcia aktívnych zložiekPo preniknutí do tela sa absorbuje 10% bisfosfonátov. Neadsorbovaná časť je obličkami rýchlo evakuovaná
Potreba iných liekovV terapeutických režimoch sa bisfosfonáty zvyčajne kombinujú s glukokortikosteroidmi a vápnikovými prípravkami. To vážne zvyšuje farmakologické zaťaženie tela pacienta.

Druhy bisfosfonátov

Pri výbere lieku na liečbu osteoporózy sa lekár spolieha na výsledky inštrumentálnych štúdií, všeobecných krvných a močových testov. Zohľadňuje štádium choroby, stupeň poškodenia tkaniva, históriu a vek pacienta a príčinu resorpcie kostí. Uprednostňujú sa lieky s jemnejším účinkom. Niekedy sú však potrebné agresívnejšie prostriedky na rýchle potlačenie útokov na osteoklasty.

Pri liečbe osteoporózy sa používajú tieto lieky:

 • Klodronát. Inhibuje osteoklasty, znižuje závažnosť bolesti v neskorých štádiách osteoporózy, zachováva vápnik v kostiach a znižuje jeho koncentráciu v systémovom obehu. Klodronát sa tiež predpisuje na prevenciu rozvoja hyperkalcémie a demineralizácie, ktorá vyvoláva rozpúšťanie kostného tkaniva;
 • Tiludronát. Aktívne stimuluje mineralizáciu, zvyšuje hustotu kostí. Pacientom je predpísaný na rýchle zotavenie po zložitých zlomeninách, liečbe Pagetovej choroby alebo osteodystrofii s charakteristickou krehkosťou kostí v dôsledku narušenia metabolických procesov;
 • Etidronat. Difosfonát neobsahujúci dusík je prekurzorom moderných liekov na liečbu osteoporózy. Používa sa tiež na liečbu reumatoidnej artritídy, zhubných a benígnych novotvarov, niektorých obličkových patológií. Pomáha eliminovať účinky intoxikácie ťažkými kovmi;
 • Alendronátu. Stabilizuje metabolické procesy v kostných a chrupavkových tkanivách Užívanie liekov s Alendronátom nespôsobuje demineralizáciu kostí, ktorá sa aktívne používa pri liečbe žien, ktoré vstúpili do obdobia prirodzenej menopauzy;
 • pamidronát Zabraňuje množeniu osteoklastov, znižuje rýchlosť katabolických procesov a stimuluje regeneračné biochemické reakcie;
 • Risendronate Bisfosfonát sa vyznačuje vysokou klinickou aktivitou bez výrazného toxického účinku na organizmus. Risendronát sa často stáva prvou voľbou pri liečbe osteoporózy vyvolanej dlhodobým používaním glukokortikosteroidov;
 • ibandronát Účinná profylaxia proti spontánnym zlomeninám stavcov. Spomaluje reprodukciu osteoklastov, bráni resorpcii kostí a zachováva vápnik v kostných štruktúrach.

Zoledronát inhibuje resorpciu kostí a vyvoláva apoptózu osteoklastov. Preto je tento liek predpísaný na progresívnu osteoporózu, keď primárnym cieľom liečby je spomalenie a zastavenie deštrukčných procesov..

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Každý liek sa vyznačuje určitými vedľajšími účinkami a kontraindikáciami na použitie. Podobnosť farmakologických vlastností nám však umožňuje kombinovať patologické stavy, pri ktorých nie sú bisfosfonáty predpísané:

 • akútne a chronické zlyhanie obličiek;
 • opakujúce sa ulcerózne lézie žalúdka a dvanástnika;
 • hypokalciémia alebo nedostatok vápnika v tele.

Kontraindikácie pri liečbe týmito liekmi sú tehotenstvo, dojčenie a individuálna intolerancia účinných a pomocných látok. V prípade porušenia dávkovacieho režimu alebo ukladania bisfosfonátov sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie. Z tráviaceho ústrojenstva sú možné dyspeptické poruchy: nevoľnosť, vracanie, nadmerná tvorba plynu, hnačka alebo zápcha, bolesť v epigastriu. Neurologické poruchy sa prejavujú znížením zrakovej ostrosti, bolesti hlavy, závratmi. Opisujú sa prípady srdcovej arytmie, fibrilácie predsiení a rozvoja osteonekrózy čeľustných kĺbov. Niekedy sa objaví horúčka, komplikovaná zimnicami, slabosť, apatia, artralgia, bolesť svalov. Charakteristické príznaky lokálnej alergickej reakcie sú opuch a sčervenanie kože, výskyt svrbenia a vyrážky.

Liečba osteoporózy bisfosfonátmi: ako užívať, kontraindikácie

Bisfosfonáty sú skupinou liekov používaných na liečbu chorôb s deštrukciou kostí. Bisfosfonáty na liečbu osteoporózy sa tiež používajú na prevenciu zlomenín u ľudí so slabými kosťami. Drogy fungujú 6 až 12 mesiacov. Spravidla sa berú do piatich rokov (niektorí ľudia sú nútení podrobiť sa liečbe oveľa dlhšie)..

Užívanie liekov

Bisfosfonáty sa vždy užívajú s plným pohárom vody na lačný žalúdok, pacient by mal po podaní stáť alebo sedieť v zvislej polohe 30 minút. Pred jedlom alebo nápojmi musíte počkať 30 minút až 2 hodiny.

Ak máte problémy s gastrointestinálnym traktom, ako je napríklad reflux, alebo ak nemôžete sedieť alebo stáť 30 až 60 minút po užití perorálneho bisfosfonátu, lekár vám môže nariadiť injekciu..

Spolu s bisfosfonátmi pri osteoporóze dostávajú pacienti aj vápnik (s nedostatkom potravy) a vitamín D.

Ak sa použijú bisfosfonáty?

Príkladmi chorôb na liečbu týmito liekmi sú osteoporóza, Pagetova choroba, endokrinná patológia a rakovina, ktorá sa rozšírila do kostí (metastázami do kostného tkaniva). Bisfosfonáty sa tiež používajú na úpravu veľkého množstva vápnika v krvi pacientov s rakovinou..

Čo je to osteoporóza??

Naše kosti sú vyrobené z tvrdých elastických vlákien, vápnika a ďalších prvkov. Kosť je živé tkanivo a mení sa po celý život. Stará kosť je zničená špeciálnymi bunkami - osteoklastami (tzv. Kostné makrofágy). Neustále nahrádzajú staré osteocyty novými bunkami, osteoblastami, ktoré tvoria kost.

Spočiatku, ako rastie, tvorba kostí sa objavuje rýchlejšie ako strata.

Ale čím starší sa človek stáva, tým viac procesov ničenia prevláda nad procesmi obnovy kostí. Okolo 35 rokov sa začína strácať určité množstvo kostného materiálu..

Kosti sú menej husté a menej silné. Množstvo úbytku kostnej hmoty sa môže meniť. Výrazná strata kosti sa nazýva osteoporóza. Ak má človek osteoporózu, kosti sa ľahšie zlomia, najmä pri zraneniach alebo pádoch. Zlomeniny sú najpravdepodobnejšie na stehne, chrbtici alebo zápästí.

diagnostika

Váš lekár určí, či máte osteoporózu zmeraním hustoty kostí - zvyčajne na stehne a chrbtici - pomocou dvojitej röntgenovej absorpčnej spektrometrie (DEXA). Výsledok, vyjadrený ako číslo nazývané T-skóre, porovnáva hustotu kostí so zdravým človekom vo veku 30 rokov.

Váš lekár s najväčšou pravdepodobnosťou ponúkne liečbu, ak máte:

 • T-body -2,5 alebo nižšie - to naznačuje prítomnosť osteoprózy;
 • Odložená zlomenina bedra alebo stavca (chrbtice) spôsobená pádom v nízkej výške (na rozdiel od pádu z výšky);
 • T-skóre medzi -1,0 a -2,5 (nazývané osteopénia) a vysoké riziko zlomenín spojené s ďalším rozvojom osteoporózy.

Ako bisfosfonáty účinkujú?

Lieky tejto skupiny pri osteoporóze „spomaľujú“ bunky, ktoré ničia kosť (osteoklasty). Preto spomaľujú stratu kostí, čo umožňuje bunkám obnovujúcim kosti (osteoblasty) pracovať efektívnejšie. Môžu pomôcť posilniť kosti a zabrániť strate kostí. Ľudia, ktorí užívajú bisfosfonáty, sú menej náchylní na zlomeniny..

Kto by mal liek užívať?

Váš lekár Vám môže predpísať bisfosfonáty, ak:

 • Trpíte osteoporózou a vyskytla sa už zlomenina kostí. Bisfosfonáty pomáhajú predchádzať ďalším zlomeninám.
 • Máte nízku hustotu kostí a lekár sa domnieva, že ste vystavení riziku zlomenín kosti.

Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko zlomeniny:

 • Pohlavie žien a postmenopauza;
 • Prítomnosť osteoporózy v rodinnej anamnéze alebo rodičia, ktorí mali zlomeninu bedra;
 • Znížená hmotnosť;
 • Reumatoidná artritída;
 • Prítomnosť cukrovky typu 1;
 • Hypertyreóza alebo hyperparatyreóza;
 • Poruchy, pri ktorých črevá nie sú správne absorbované živinami, ako sú: celiakia, Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída;
 • Dlhé cykly (viac ako tri mesiace) steroidy (kortikosteroidy) - napríklad prednizolón. Častým vedľajším účinkom steroidov je osteoporóza.

Ako rýchlo sú lieky?

Začiatok liečby trvá niekoľko mesiacov. Spravidla dochádza k zvýšeniu hustoty kostí 6 až 12 mesiacov po začiatku podávania. Pomáha to predchádzať zlomeninám chrbtice, stehna a iných kostí, napríklad zápästia..

Riziko zlomeniny pri užívaní bisfosfonátov však stále pretrváva. Musia sa užívať po dlhú dobu, aby sa dosiahol plný účinok liečby..

U väčšiny bisfosfonátov účinok posilnenia kosti klesá niekoľko mesiacov potom, čo ich pacient prestal užívať. Účinok alendronátu však trvá 3 až 5 rokov a po ukončení podávania.

Aké je obvyklé trvanie liečby?

Nie každý súhlasí s tým, ako dlho by sa malo bisfosfonáty užívať. Väčšina expertov sa však zhoduje v tom, že ak majú dosiahnuť plný účinok, musia byť prijatí na niekoľko rokov..

Väčšina lekárov odporúča, aby sa pri ťažkej osteoporóze užívali lieky najmenej päť rokov. Po každom roku liečby sa vykoná jeho kontrola a rozhodne o ďalšom liečení.

Zo štúdií vyplýva, že bisfosfonáty naďalej pôsobia v kosti niekoľko rokov po tom, ako sa liek neužije.

Ktorý liek je lepší?

Všetky bisfosfonáty znižujú pravdepodobnosť zlomenín, ale nie sú k dispozícii žiadne presné údaje o tom, na ktorý bisfosfonát pracuje najlepšie. Predpokladá sa, že alendronát a risedronát účinkujú o niečo efektívnejšie ako etidronát.

Ibandronát je nový liek a užíva sa raz mesačne, čo je výhodou..

Najčastejšie sa predpisuje alendronát a risedronát. Môžu sa užívať raz týždenne, nie každý deň. Mnoho lekárov predpisuje alendronát ako prvý.

Etidronát je menej populárny, pretože je ťažšie ho užívať a jeho účinnosť je slabšia. Tablety sa užívajú v 90-dňovom cykle (14 dní etidronátu a následne 76 dní vápnika)..

Aledronát, risedronát, ibadronát atď. Sú názvy hlavných aktívnych zložiek v liekoch na liečenie osteoporózy. Farmaceutické lieky sa môžu nazývať inak..

Lekár tiež zváži, kde je sústredená najväčšia strata kostnej hmoty. Zistilo sa, že alendronát, risedronát a ibandronát sú účinné pri znižovaní zlomenín miechy. Pre ženy s anamnézou zlomenín bedra sú alendronát a risedronát lepšou voľbou ako ibandronát.

Ako použiť?

Bisfosfonáty sa užívajú jedenkrát denne alebo jedenkrát týždenne (v ten istý deň v týždni) alebo raz mesačne (v ten istý deň v mesiaci), podľa toho, ako je predpísané. Väčšina ľudí ich berie ráno pred jedlom alebo pitím..

Injekčné formy ibandronátu sa podávajú raz za 3 alebo 6 mesiacov podľa predpisu lekára.

Pred jedlom alebo pitím (okrem vody) musíte počkať (od 30 minút do 2 hodín). Pokyny, ktoré sa dodávajú s tabletami, vám presne povedia, ako dlho by ste mali čakať..

Odporúča sa prehltnúť tabletu plným pohárom vody a sedieť vo vzpriamenej polohe 30 minút. Je to preto, že bisfosfonáty môžu dráždiť horný pažerák..

Vápnik a vitamín D

Vápnik a vitamín D sú nevyhnutné pri stavbe kostí. Pri liečbe osteoporózy ich lekári predpisujú spolu s užívaním bisfosfonátov.

Tým sa zabezpečí, aby sa v tele udržiavalo množstvo vápnika a vitamínu D. Existuje pomerne málo prípravkov vápnik a vitamín D v mnohých rôznych formách: žuvacie tablety, šumivé tablety alebo vrecká. Môžu sa predpisovať ako kombinácia dvoch látok, alebo iba vápnika alebo vitamínu D.

Lekár odporučí, ktorý z nich je vhodný. Lekár sa tiež opýta na stravu..

Ak už je v strave dostatok vápnika, pacient nemá užívať doplnky vápnika, pretože príliš veľa vápnika môže byť škodlivých.

Vápnik a vitamín D sa zvyčajne užívajú denne..

Kto by sa nemal brať?

Pri vymenovaní bisfosfonátov sa zohľadňuje niekoľko kontraindikácií:

 • Nízke hladiny vápnika v krvi (hypokalciémia);
 • Nedostatok vitamínu D;
 • Tehotenstvo a dojčenie;
 • Ochorenie obličiek
 • Neschopnosť sedieť vzpriamene alebo stáť 30 minút po užití tablety.
 • Ochorenia pažeráka s narušenou štruktúrou tkaniva (napr. Zúženie pažeráka alebo Barrettov pažerák).

Vedľajšie účinky bisfosfonátov

Riziká spojené s užívaním drog sú zlomeniny stehennej kosti a osteonekróza čeľustných kostí. Tieto problémy sú skutočné, ale častejšie sa vyskytujú u ľudí, ktorí užívajú intravenózne bisfosfonáty na liečbu rakoviny, ktorá sa rozšírila do kostí, alebo u žien, ktoré sú dlhodobo vysokodávkové bisfosfonáty..

Lekári uznávajú, že riziko týchto vedľajších účinkov sa zvyšuje aj pri dlhodobom používaní bisfosfonátov, takže väčšina žien ich užíva približne päť rokov. Dobrou správou je, že ochrana kostných liekov pretrváva aj po ukončení užívania bisfosfonátov.

Užívanie bisfosfonátov je samozrejme možné až po nevyhnutnom vyšetrení a ich vymenovaní lekárom.

Najúčinnejšie bisfosfonáty na liečbu osteoporózy

Bisfosfonáty sa používajú na zvýšenie hustoty kostí pri liečbe osteoporózy. Mechanizmus účinku je spojený s inhibíciou ich deštrukcie osteoklastami a ochranou osteoblastov tvoriacich nové kostné tkanivo. Lekár ich predpisuje iba po úplnom vyšetrení. Účinne predchádzať zlomeninám u žien s menopauzou, v starobe a počas liečby glukokortikoidovými liekmi.

Priebeh liečby obvykle trvá najmenej 3 roky, denzitometria a krvné testy by sa mali vykonať najmenej raz ročne, aby sa vyhodnotili jej výsledky..

Najlepšie na liečbu osteoporózy sú známe bisfosfonáty obsahujúce dusík v molekule, medzi ktoré patria: zoledronát (Aklast, Zometa), alendronát (Alendra, Fosamax), ibandronát a risedronát (Bonviva, kyselina ibandrónová). Tablety sa vylisujú raz týždenne alebo mesačne a intravenózna injekcia sa môže podať raz ročne alebo štvrťrok (za rok - Aklast, za štvrťrok - Bonviva).

Prečo sú bisfosfonáty predpísané na liečbu osteoporózy

Na liečbu osteoporózy sa predpisujú lieky zo skupiny bisfosfonátov, pretože majú tieto schopnosti:

 • selektívne sa hromadí v kostiach hlavne v oblasti ich ničenia;
 • sú absorbované osteoklastami a inhibujú ich aktivitu zvnútra - narušujú metabolizmus, priľnavosť k kostnému tkanivu, urýchľujú smrť, zabraňujú tvorbe a dozrievaniu nových;
 • chrániť osteoblasty pred zničením kortizolom a glukokortikoidmi (hydrokortizón, dexametazón, prednizolón a analógy);
 • zostávajú v kostiach aj na konci liečby.

Hlavným mechanizmom úbytku kostnej hmoty v minerálnej denzite je zvýšená resorpcia (deštrukcia) bunkami nazývanými osteoklasty. V tomto prípade je narušený reverzný proces osteosyntézy (tvorba novej kostnej matrice) osteoblastami. Výsledkom je, že kosti sú krehké, ľahko sa zlomia, keď sú vystavené strednej alebo slabej intenzite. Bisfosfonáty môžu inhibovať všetky tieto procesy..

A tu je viac o injekciách do osteoporózy.

Indikácie na použitie bisfosfonátov na liečbu osteoporózy

Hlavným príznakom osteoporózy je zníženie T indexu denzitometriou na -2,5 a nižšie. Medzi skupiny pacientov, ktorým sa odporúča predpisovať bisfosfonáty na liečbu a prevenciu osteoporózy, patrí:

 • ženy po menopauze (uplynul rok alebo viac od poslednej menštruácie), muži starší ako 50 rokov, pokiaľ sa vylúči druhotný proces;
 • pacientov so zlomeninou bedra alebo stavcov;
 • pacientov, ak je ich T index v rozmedzí od -1 do -2,5, ale v minulosti existujú znaky typických zlomenín alebo vysoké riziko ich výskytu (napríklad prestávka na lôžko alebo hormóny).

Endokrinologický expert

Očakávané výsledky liekovej terapie bisfosfonátmi pri liečbe osteoporózy

Uskutočnili sa štúdie účinnosti bisfosfonátov v rôznych formách osteoporózy, v dôsledku čoho sa preukázalo, že liečba vedie k prevencii deštrukcie kostí, zvýšeniu ich hustoty a zníženiu pravdepodobnosti zlomenín..

menopauze

Kvôli nedostatku estrogénu po menopauze v kosti sa proces deštrukcie môže urýchliť a / alebo sa môže spomaliť výstavba novej. Husté kostné tkanivo sa riedi, steny hubovitej látky sa absorbujú.

Príjem bisfosfonátov obnovuje rovnováhu medzi resorpciou a tvorbou kostí a znižuje pravdepodobnosť nebezpečných zlomenín chrbtice a stehennej kosti takmer o polovicu. Tento účinok sa dá dosiahnuť po 3 rokoch používania. Preukázaná bezpečnosť pri používaní liekov po dobu 10 rokov.

Absolútne riziká zlomenín stavcov v skupine s placebom a liečba v štúdiách rôznych liekov na liečbu osteoporózy

Osteoporóza u mužov

Najčastejšie dochádza k poklesu hustoty kostí po 50 rokoch alebo na pozadí chorôb obličiek, pľúc, čriev, endokrinného systému. Pred začatím liečby je dôležité vylúčiť ochorenia na pozadí alebo vykonať ich komplexnú liečbu..

Z dôvodu nedostatočného počtu štúdií sa odporúčajú iba tri účinné látky - zoledronát, alendronát a risedronát. Preukázali svoju účinnosť pri prevencii primárnych a opakujúcich sa zlomenín bedra a pri rozvoji postihnutia po nich..

glukokortikoidy

Vyskytuje sa u pacientov, ktorí potrebujú užívať hormóny dlhšiu dobu (zvyčajne od 2,5 mesiaca). Ich kostné tkanivo stráca svoju silu ešte predtým, ako sa zníži množstvo minerálov. Glukokortikoidy znižujú životnosť stavebných buniek a zvyšujú aktivitu prostriedkov na ničenie kostí.

Bisfosfonáty majú profylaktický aj terapeutický účinok. Je dôležité, aby sa mohli podávať intravenózne a aby sa zabránilo tvorbe erózie a vredov žalúdka, pažeráka, ktoré môžu súvisieť s príjmom hormónov. Odporúča sa používať tieto lieky počas liečby glukokortikoidmi.

Čo treba zvážiť pred predpísaním lieku

Bisfosfonáty majú kontraindikácie, preto je potrebné pacientov vyšetriť na prítomnosť týchto chorôb:

 • znížená rýchlosť filtrácie v obličkách pod 35 ml za minútu;
 • individuálna intolerancia;
 • peptický vred (môžu sa použiť intravenózne formy);
 • nedostatok vápnika a vitamínu D v krvi (až do obnovenia normálnych hodnôt) - prípravky s obsahom sú predpísané najmenej 2 týždne pred bisfosfonátmi;
 • tehotenstvo (povinný test pred použitím a antikoncepcia počas liečby);
 • akútny zápal v ústach alebo čeľusti.
Akútny zápal v oblasti čeľuste

Liečebné vlastnosti

Jedným z problémov pri používaní liekov na liečbu osteoporózy je dlhý priebeh liečby. Ak je potrebné lieky užívať roky a pacient nepociťuje príznaky zmien, pretože neexistujú žiadne zjavné príznaky choroby, veľa ľudí zastaví liečbu sami..

Na tento účel sa vytvorili intravenózne lieky so zavedením 1-krát ročne (Aklast), za štvrťrok (Bonviva).

Celková doba používania je najviac 3 až 5 rokov, po ktorých pacienti naďalej užívajú iba vápnik a vitamín D3 po dobu šiestich mesiacov. V priebehu a na konci tohto obdobia sa každých 9 až 12 mesiacov vykonáva denzitometria a krvné testy na markery osteoporózy. Podľa výsledkov ortopedický chirurg dospel k záveru, že je potrebné predĺženie liečby..

Postup kostnej denzitometrie

Najlepšie bisfosfonáty pre osteoporózu na trhu

Najúčinnejšie na liečenie osteoporózy sú známe bisfosfonáty obsahujúce dusík v molekule, medzi ktoré patria: zoledronát, alendronát, ibandronát a risedronát. Kyselina clondrónová (Bonefos) a pamidrónová (Pamirid) sú lieky bez dusíka, používajú sa pri nádorových procesoch.

Zoledronát (Aklast, Zometa)

Má vysokú terapeutickú aktivitu pri osteoporóze. Má výrazný inhibičný účinok na resorpciu kosti, zabraňuje zlomeninám. Pri dlhodobom používaní nenarúša tvorbu nového kostného tkaniva a jeho mineralizáciu, čo ho odlišuje od alendronátu a risedronátu. Podáva sa iba intravenózne, nie viac ako 1krát ročne.

Určite dodržiavajte diétu s dostatočným množstvom vápnika a vitamínu D alebo ich užívajte vo forme tabliet, kým sa nedosiahne normálna hladina v krvi. Takýto prípravok je predpísaný mesiac pred injekciou a pokračuje v budúcnosti nepretržite.

Alendronát (Alendra, Fosamax)

Zlepšuje metabolizmus vápnika, zabraňuje deštrukcii spongióznej kosti, stimuluje tvorbu kostného tkaniva. Odporúča sa na senilnú a postmenopauzálnu osteoporózu, aby sa znížilo riziko zlomenín chrbtice a stehennej kosti.

Pri používaní alendronátu sa odporúča:

 • vypite celú tabletu s 200 ml pitnej (minerálnej) vody;
 • nekombinujte s inými liekmi (interval najmenej jednej hodiny);
 • vyberte si jeden deň v týždni a počas liečby ho nemeňte;
 • po užití nejedzte, nepite a nezavierajte vodorovnú polohu pol hodiny.

Ibandronát (Bonviva, kyselina ibandrónová)

Má selektívny účinok na osteoklasty a nemení proces tvorby nového kostného tkaniva. Používa sa na osteoporózu a nádorové metastázy v kosti. Účinné na primárne zníženie hustoty minerálov u starších pacientov a sekundárne poškodenie spojené s hormonálnou nerovnováhou.

Tableta 150 mg sa predpisuje raz mesačne. Príjem by sa mal naplánovať na konkrétny dátum. Optimálny čas je ráno, hneď po nočnom spánku. Predpokladom je, že posledné jedlo by malo byť najneskôr 6 hodín pred použitím a potom nemôžete jesť hodinu a piť (je povolená čistá voda). Intravenózna injekcia sa podáva raz za tri mesiace.

Možné komplikácie počas a po podaní

Drogy sa používajú iba na odporúčanie lekára a pod jeho kontrolou, najmä pri intravenóznom podaní. Pacienti majú prísne dodržiavať dávkovanie a čas podania, nemali by sa porušovať intervaly medzi použitím tabliet a jedla. Iba v tomto prípade je možné riziko komplikácií liečby znížiť.

Možné následky zahŕňajú:

 • poškodenie obličiek - pred intravenóznym podaním musíte jesť 3 hodiny a mať pri sebe 0,5 ml pitnej vody. Toto množstvo sa opije pomaly hodinu pred injekciou;
 • zrýchlené odstraňovanie vápnika - vyžaduje sa sledovanie obsahu krvi v krvi najmenej 1-krát mesačne;
 • Fibrilácia predsiene - pred začiatkom liečby by sa mal konzultovať kardiológ, EKG v prítomnosti kardiovaskulárnych chorôb a u starších pacientov;
 • chrípkový syndróm pri intravenóznom podaní, menej často u tabliet. Najčastejšie sa prejavuje pri prvom použití, paracetamol je predpísaný na prevenciu alebo liečbu.

Takéto nežiaduce reakcie sú menej časté:

 • zníženie počtu červených krviniek, krvných doštičiek, bielych krviniek v krvi;
 • bolesť hlavy;
 • znižujú alebo zvyšujú citlivosť na bolesť, dráždivé teplo;
 • závraty;
 • chvenie rúk;
 • poruchy spánku;
 • úzkosť;
 • znížená ostrosť zraku;
 • bolesť brucha, nevoľnosť;
 • sucho v ústach, stomatitída;
 • nedostatok chuti do jedla, nepríjemná dochuť v ústach, zmena chuti;
 • dýchavičnosť, kašeľ;
 • kožné vyrážky, svrbenie, potenie;
 • zmena krvného tlaku - hypotenzia alebo hypertenzia;
 • pomalý srdcový rytmus;
 • bolesť kostí a kĺbov, stuhnutosť pohybov, svalové kŕče;
 • celková slabosť;
 • výskyt bielkovín a krvi v moči, zvýšenie močoviny a kreatinínu v krvi.

Náklady na lieky

Bisfosfonáty sú vysoko účinné, ale niektoré z nich majú pomerne vysoké náklady..

Účinná látka

Droga a cena

Analógové a cena

Zoledronát rr (1krát ročne)

Aklast 17 000 rub., 8300 UAH.

Kyselina zoledrónová 2600 rub., 680 UAH.

Alendronát 70 mg (1krát týždenne) 4 TB.

Fosamax 490 rub., Ostemax 250 UAH.

Alendronat 250 rub., Alendra 130 UAH.

Roztok ibandronátu raz za 3 mesiace

Bonviva 3100 rub., 2200 UAH.

Kyselina ibandrónová 1100 UAH.

Ibandronát tb. 1 krát mesačne 3 tb.

Bonviva 1100 rub., 1200 UAH.

Kyselina ibandrónová 850 UAH.

Risedronát raz týždenne 4 TB.

Risendros 960 rub., 330 UAH.

Rizostin 420 rub., 170 UAH.

Vysoká cena sťažuje pacientom dlhodobú liečbu, najmä v starobe, čo predstavuje hlavnú kategóriu pacientov. Ak teda nie je možné kúpiť pôvodný liek, lekár môže odporučiť jeho všeobecný lacnejší analóg.

A tu je viac o Prólii pri osteoporóze.

Bisfosfonáty na liečenie osteoporózy sú jednoducho potrebné, pretože iba s nimi je možné brzdiť a dokonca liečiť osteoporózu. Je nesmierne dôležité nielen zvoliť optimálny liek, ale tiež podstúpiť dlhú liečbu - často najmenej tri roky. Je tiež dôležité postupovať podľa odporúčaní na použitie, aby ste sa vyhli vedľajším účinkom..

Užitočné video

Pozrite si video o nádoroch hypofýzy:

Ako Prolia pomáha pri osteoporóze. Indikácie pre lieky a kontraindikácie. Ako sa lieči osteoporóza Prolia. Koľkokrát podať injekciu a ako podať Prolia pri osteoporóze.

Mnoho pacientov má predpísané injekcie na osteoporózu. Pomáha to spomaľovať ochorenie a kontrolovať proces liečby u lekára. V nemocnici sa podávajú injekcie na ošetrenie chrbtice a iných postihnutých kostí u žien.

U žien a mužov sa môže vyskytnúť bedrová osteoporóza. Jeho príznaky sa prejavujú bolesťou. Stáva sa to rozptýlené a uzlové. Existujú stupne progresie ochorenia. Liečba zahŕňa gymnastiku, stravu, drogy a v prípade ich márnosti nahradenie kĺbu endoprotetikou..

Čo je osteoporóza čeľuste. Aké nebezpečné je riedenie čeľuste. Príznaky čeľustnej osteoporózy. Ako je deštrukcia kostí stanovená v zubnom lekárstve. Pomôže zubná implantácia s osteoporózou?.

Medzi osteopéniou a osteoporózou je spoločná jedna vec - deštrukcia kosti. Počiatočná fáza je iba osteopénia. Aký je medzi nimi rozdiel? Aké sú rozdiely v liečbe?

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Čo to jeBiela línia brucha sa nazýva doska spojivového tkaniva (aponeuróza), ku ktorej sú svaly pripojené. Kýly tejto lokalizácie sú výčnelky vnútorných štruktúr cez praskliny v spojivovom tkanive.
Rakovina prostaty je jednou z najbežnejších patológií mužov, ktorá si vyžaduje povinnú liekovú terapiu a často chirurgický zákrok. Liečba rakoviny prostaty je niekedy doplnená ľudovými liekmi, ktoré môžu zvýšiť účinok liečiv.
V neurológii sa bolesť po operácii chrbtice nazýva „syndróm operovanej chrbtice“. Prišiel k nám zo západnej literatúry, kde sa často používa termín syndróm zlyhania chrbta - FBSS (rozsvietený.