loader

Hlavná

Pažerák

Bisfosfonáty - čo to je? Názvy liečiv

Bisfosfonáty sú kategóriou liekov, ktoré sa všeobecne považujú za účinné riešenie na pozadí vývoja osteoporózy. Používajú sa tiež na prevenciu zlomenín u žien po menopauze a okrem toho aj za iných okolností a chorôb, ktoré sú sprevádzané deštrukciou kostného tkaniva..

Čo sú to bisfosfonáty??

Táto definícia sa uvádza ako generický názov pre skupinu liekov, ktoré znižujú progresívne úbytky kostnej hmoty. Tieto lieky sa používajú na liečbu osteoporózy a iných podobných ochorení..

Účelom účinných zložiek v týchto prípravkoch je znižovať odvápňovanie pacientov trpiacich osteoporózou a krehkých kostí. Sú prirodzene považované za analógy prírodných medzibunkových zložiek kostného tkaniva, ale sú syntetizované synteticky. Stále častejšie sa používajú bisfosfonáty na liečbu osteoporózy.

Je zaujímavé poznamenať, že v dávnej minulosti sa používali v oleji a okrem toho v textilnom priemysle ako detergenty, ako aj v poľnohospodárstve ako hnojivá. V devätnástom storočí sa tieto chemické prvky použili v oblasti strojárstva ako inhibítory koróznych procesov. Vďaka tejto funkcii si získali veľkú popularitu v medicíne. Ale dnes je ich hlavným účelom spomaliť proces úpadku kostného tkaniva v ľudskom tele, a nie korózne poškodenie častí mechanizmov a strojov. Čo to je?

Bisfosfonáty alebo tiež nazývané difosfonáty sú založené na dvoch kyselinách, ktoré tvoria základ všetkých kombinácií fosforu a organických látok. Dajú sa rozdeliť do dvoch tried: dusík (jednoduchý) a dusík. Obe tieto skupiny liekov dokázali svoju účinnosť viac ako raz, vďaka čomu sa v medicíne často používajú.

Názvy bisfosfonátov sa budú posudzovať nižšie..

Použitie pri liečbe

Hlavným farmakologickým účinkom je vytváranie prekážok prirodzenej deštrukcie kostného tkaniva v prítomnosti určitých chorôb. Okrem toho môžu tieto lieky spôsobiť protinádorový a analgetický účinok..

Doteraz sa bisfosfonáty úspešne používajú na liečenie rozsiahleho zoznamu všetkých druhov chorôb vrátane nasledujúcich ochorení:

 • Prítomnosť osteoporózy a nádorov.
 • Prítomnosť metastáz v kostnom tkanive.
 • Hyperkalcémia spolu s deformujúcou sa osteodystrofiou.
 • Myelóm a osteogenéza.
 • Prítomnosť hyperparatyreózy
 • Patológia pri tvorbe kostného tkaniva.

Mechanizmus akcie

Súčasťou komplexu ich vplyvu na ľudské telo je mechanizmus inhibície osteoblastov. Sú to mladé bunky, ktoré s nadmerným rastom významne oslabujú stabilitu kostného tkaniva. Z tohto dôvodu je pri liečbe osteoporózy potrebné inhibovať ich aktívnu tvorbu. Čo to je - bisfosfonáty, teraz je to jasné.

Lieky sa podieľajú na procese syntézy bielkovín a spomaľujú rozklad kostného tkaniva. Výsledkom je, že kosti si zachovávajú pevnosť a pravdepodobnosť zlomenín sa znižuje. V rámci komplexnej liečby je najväčší terapeutický účinok spôsobený bisfosfonátmi na liečenie osteoporózy. Názvy zdravotníckych výrobkov nenaznačujú prítomnosť dusíka v nich. Okrem toho sú schopné uplatňovať anestetický účinok, znižovať nádory, a tým významne zlepšovať stav pacientov. Také liečivá sa používajú aj pri liečení onkológie, pretože sa môžu úspešne vyrovnať s dôsledkami výskytu rakovinových buniek, ktoré inhibujú ich rast..

Názvy liečiv

Jednoduché dusičné bisfosfonáty zahŕňajú liečivo tiludronát. Jeho ďalšie meno je Skelid. Tento liek sa používa na liečbu Pagetovej choroby. Účinnou látkou v tomto lieku je kyselina tiludrónová. Užívajte liek jednu tabletu denne, najmenej pár hodín pred jedlom. Alebo sa môže konzumovať tri hodiny po jedle. „Tiludronát“ je potrebný na pitie veľkého množstva vody. Cena lieku sa pohybuje od 400 do 8 000 rubľov.

etidronat

Toto je ďalší liek z kategórie dusíkatých bisfosfonátov. Je tiež uznávaný pod názvami „Xidiphon“ a „Pleostat“. Aplikujte tento liek na pozadí paraneoplastickej hyperkalcémie. Liečivo je založené na kyseline etidónovej.

Etidronát sa vyrába vo forme tabliet a okrem toho vo forme infúzneho roztoku, ako aj koncentrovanej bázy na samo-prípravu orálnych roztokov. Cena je od štyristo do päťsto rubľov.

klodronát

Bisfosfonát dusíka, ktorý je tiež známy pod názvami „Bonefos“ a „Lodronate“. Tento liek je založený na kyseline klodrónovej. Predložený nástroj je schopný spomaliť resorpciu, to znamená proces resorpcie kostného tkaniva. Tento liek ovplyvňuje osteoklasty, čo sú viacjadrové bunky, ktoré zase absorbujú minerály z kostného tkaniva. Klodronát sa uvoľňuje vo forme kapsúl a tiež vo forme roztokov. Roztoky sa používajú na orálne použitie. Jeho cena sa pohybuje od jedného do jedného a pol tisíc rubľov. Názvy bisfosfonátov sú predmetom mnohých.

zoledronát

Pôsobí ako liek obsahujúci dusík na báze kyseliny zoledrónovej. Tento liek inhibuje a spomaľuje resorpciu kostí. Používa sa na osteoporózu vrátane metastáz na pozadí mnohopočetného myelómu. Uvoľnite liek vo forme kapsúl alebo roztokov. Cena tejto drogy je okolo päťsto rubľov.

"Ibandronat"

Toto je ďalší bisfosfonát obsahujúci dusík, s osteoporózou sa často predpisuje. Droga je založená na kyseline ibandrónovej. Používa sa na zníženie rizika zlomenín kostí. Cena tohto lieku závisí od jeho výrobcu a pohybuje sa od jedného do štyroch tisíc rubľov.

"Forosa"

Pôsobí tiež ako liek obsahujúci dusík, ktorý je dostupný pod názvami „Londromax“ a „Alendronát“. Tento liek je schopný potlačiť procesy ničenia tkanív v kostiach. "Forosa" môže preniknúť hlboko do oblasti resorpcie, čo tento proces brzdí. V prípade osteoporózy sa jedna tableta používa raz za sedem dní. Produkt umyte čistou vodou a veľkým množstvom. Jeho cena sa pohybuje od tristo do tisíc rubľov.

Ako užívať bisfosfonáty pri liečbe osteoporózy?

Drogy, bez ohľadu na ich názov a zloženie, majú v tráviacom trakte mimoriadne ťažkú ​​stráviteľnosť, preto sa musia užívať striktne na lačný žalúdok.

Akékoľvek odrody týchto zdravotníckych pomôcok musia byť umyté dostatočným množstvom bežnej vody. Použitie minerálnej vody, štiav, mlieka a iných nápojov môže oslabiť prospešné vlastnosti vyššie uvedených liekov.

Po užití liekov založených na bisfosfonátoch je zakázané ľahnúť si v horizontálnej polohe na desať až pätnásť minút, pretože to môže narúšať rýchly postup lieku cez pažerák. Pomalý pohyb liečiva môže časom spôsobiť mikroskopické vredy.

Malo by sa poznamenať, že na zvýšenie účinku bisfosfonátov sa odporúča užívať vápnik a vitamíny skupiny D. Použitie týchto pomocných látok by sa malo vykonať dve až tri hodiny po užití bisfosfonátov..

Liečba postmenopauzálnej osteoporózy v dôsledku týchto látok sa stáva veľmi účinnou.

Možné komplikácie

Deštrukcia kostného tkaniva môže byť významne spomalená, na ktorú sa používajú bisfosfonáty. Názvy týchto liekov však často nedávajú predstavu o ich vplyve na telo, takže ich použitie sa musí nevyhnutne dohodnúť s ošetrujúcim lekárom. Liečba osteoporózy je proces, ktorý môže trvať roky. V tomto ohľade takmer všetky typy bisfosfonátov spôsobujú vážne komplikácie v dôsledku dlhodobého používania.

Najčastejšie sa môžu pozorovať nasledujúce vedľajšie účinky:

 • nevoľnosť.
 • Svalová slabosť a bolesť.
 • Výskyt horúčky.
 • Zrakové postihnutie.
 • Výskyt erózie v pažeráku.
 • Kožná vyrážka.
 • Výskyt erytému a dysfágie.
 • Epigastrická zápcha a bolesť, ako aj hnačka.
 • Výskyt fibrilácie predsiení.
 • Blokovanie procesov regenerácie kostného tkaniva v dôsledku prítomnosti rakovinových nádorov.
 • Výskyt osteonekrózy čeľuste.
 • Hypokalcémia spolu s toxickým poškodením obličiek.

Takýto pôsobivý zoznam vedľajších účinkov si vyžaduje prísne dodržiavanie lekárskych predpisov. Je tiež mimoriadne dôležité nenarušiť poradie užívania drog a ich dávkovania. Malo by sa preto pamätať na to, že takmer všetky typy bisfosfonátov môžu v dôsledku dlhodobého používania spôsobiť veľké komplikácie. V prípade výskytu vedľajších účinkov by ste mali okamžite vyhľadať pomoc svojho lekára, pretože akákoľvek samoliečba môže viesť k najzávažnejším následkom..

Názvy liečiv bisfosfonátu vápenatého sú teraz dobre známe.

kontraindikácie

Lieky určené na liečbu osteoporózy sú veľmi silné lieky, ktoré patria do kategórie liekov so širokými účinkami na organizmus. Bez ohľadu na svoje meno by sa bisfosfonáty mali konzumovať iba pod pravidelným lekárskym dohľadom. Vo vzťahu k týmto liekom sa spravidla uvádzajú tieto kontraindikácie:

 • Choroby tráviaceho ústrojenstva, ktoré sú vo fáze exacerbácie.
 • Tehotenstvo a laktácia.
 • Vek pacientov do osemnástich rokov.
 • Prítomnosť chronického zlyhania obličiek.

V niektorých situáciách je použitie bisfosfonátov predpísané tiež opatrne a pod osobitným dohľadom odborníkov:

 • zápal žalúdka.
 • Prítomnosť syndrómu duodenitídy.
 • Žalúdočný vred a dysfágia.
 • Prítomnosť zúženia alebo achalázie pažeráka.
 • Hypokalciémia, ako aj nedostatok vitamínov skupiny D.

konečne

Na liečenie osteoporózy sa bisfosfonáty už dlhšiu dobu používajú. Pravidelne sa syntetizuje veľké množstvo nových liečiv a účinnosť liečby sa iba zvyšuje. V lekárňach sa objavuje čoraz viac nových produktov, ale napriek tomu je pre mnohých pacientov používanie týchto liekov stále vážnym nebezpečenstvom. Pacienti by mali pochopiť, že samoliečba je mimoriadne nebezpečná, preto by ste sa mali najskôr poradiť so svojím lekárom. Musíte tiež vziať do úvahy, že osteoporózu nemožno liečiť. Ale prostredníctvom nich existuje príležitosť na zvýšenie pohodlia života, na zmiernenie stavu pacienta.

Preskúmali sme, čo to je - bisfosfonáty.

bisfosfonáty

Zhubné nádory často vedú k poškodeniu kostí. Spravidla hovoríme o metastázach - o eliminácii nádorových buniek z miesta primárnej lokalizácie a ich šírení v tele s výskytom nových ohnísk..

Rakovina kostí najčastejšie metastázuje rakovinu prsníka a prostaty. Kostné metastázy môžu byť tiež s rakovinou obličiek, štítnej žľazy a zhubnými nádormi pľúc. Najväčšia deštrukcia sa pozoruje pri myelóme. Aby sme pochopili, ako metastázy pôsobia na kosti, hovoríme najskôr o zdravom kostnom tkanive.

Kostné tkanivo je typ spojivového tkaniva. Počas celého života prechádza cyklickými zmenami - tvorba kostí je nahradená resorpciou (deštrukciou kostného tkaniva). Tento proces sa nazýva prestavba. Uskutočňuje sa v niekoľkých fázach:

 • Vstrebávanie. V kostnom tkanive sa nachádzajú špeciálne bunky nazývané osteoklasty. Ich hlavnou úlohou je vylučovať látky, ktoré ničia minerálny skelet kosti, čo vedie k erózii. Za normálnych okolností sú tieto bunky v „spiacom“ stave, ale vo fáze resorpcie sú aktivované špeciálnymi molekulami produkovanými prekurzormi osteoblastov a začínajú vykonávať svoju prácu.
 • Inverzie. Počas tejto fázy mononukleárne bunky odstránia všetky zničené tkanivo a pripravia miesto na rekonštrukciu.
 • Recovery. K regenerácii kostnej minerálnej matrice dochádza pôsobením iných buniek - osteoblastov, ktoré syntetizujú organické látky, ktoré tvoria kostnú matricu.
 • Stav odpočinku. V pokoji kostné tkanivo nevykazuje bunkovú aktivitu alebo ju vykazuje minimálne. Základné biochemické procesy „čakajú“ na nové kolo remodelácie.

Hlavným bodom pri tvorbe kostných metastáz je narušenie procesu remodelácie. Rakovinové bunky vylučujú látky, ktoré stimulujú osteoklasty aj osteoblasty. Dochádza teda k resorpcii a súčasne k abnormálnemu rastu kostí..
Hlavné prejavy kostných metastáz sú:

 • bolesť.
 • Patologické zlomeniny, ktoré sa vyskytujú bez vážneho mechanického namáhania.
 • Kompresia miechy, ktorá môže byť spôsobená kompresiou nervových koreňov hmotami tumoru alebo fragmentmi kosti, ktoré sú výsledkom patologického zlomenia.
 • Hyperkalcémia je zvýšenie hladiny vápnika v krvi, pri ktorom sa vyvíja komplex patologických symptómov, napríklad intoxikácia alebo narušenie systému zrážania krvi. V niektorých prípadoch môže byť hyperkalcémia fatálna..

Na liečbu kostných metastáz sa používa integrovaný prístup vrátane protinádorových metód expozície, napríklad chemoterapie, cielenej liečby, ožarovania, paliatívneho chirurgického zákroku. Ako súčasť patogenetickej liečby sa používajú bisfosfonáty..

Bisfosfonáty na poškodenie kostí

Bisfosfonáty sú lieky, ktoré ovplyvňujú metabolizmus kostí. V chemickej štruktúre sú podobné prírodným anorganickým fosfátom. Majú vysokú afinitu k iónom vápnika, vďaka čomu prenikajú hlboko do kostného tkaniva.

Základom mechanizmu ich pôsobenia je inhibícia vývoja a aktivity osteoklastov, ktorá sa realizuje niekoľkými spôsobmi naraz:

 • Priamy účinok na osteoklasty, takže strácajú schopnosť vstrebávať kostné tkanivo alebo dokonca zomierajú.
 • Pôsobí na prekurzorové bunky osteoklastov, inhibuje ich vývoj a diferenciáciu.
 • Majú účinok na osteoblasty, vďaka čomu sa znižuje produkcia faktoru stimulujúceho osteoklasty.

Okrem toho existujú dôkazy, že bisfosfonáty znižujú objem nádoru. Prečo to tak nie je úplne jasné. Predpokladá sa, že v dôsledku zníženia resorpcie nádor nedostáva dostatok rastových faktorov a cytokínov, ktoré sú obsiahnuté v kostnom tkanive..

Klasifikácia bisfosfonátov

V lekárskej praxi sa používa 8 bisfosfonátových zlúčenín, ktoré sa v závislosti od chemickej štruktúry delia do troch skupín:

 • Bisfosfonáty neobsahujúce dusík. Sú to lieky prvej generácie. Patria sem klodronát, tiludronát a etidronát.
 • Bisfosfonáty obsahujúce dusík. Sú to lieky druhej generácie. To zahŕňa pamidronát, risedronát a alendronát.
 • A nakoniec, lieky poslednej, tretej generácie. Sú to bisfosfonáty obsahujúce aminoskupinu. Patria sem kyselina zoledrónová a ibandronát..

klodronát

Klodronát sa vzťahuje na bisfosfonáty prvej generácie. Je dostupný v perorálnej aj intravenóznej infúzii. Nevýhodou orálneho podávania je zlá absorpcia zo žalúdka.

pamidronát

Pamidronát je liečivo druhej generácie bisfosfonátov. Od prvého sa líši tým, že má vo vzorci jeden atóm dusíka. Z tohto dôvodu môže potlačiť proces proteínovej prestavby v osteoklastoch, čo nakoniec vedie k ich smrti apoptózou. Tento liek sa používa na liečbu osteolytických metastáz, ktoré sú charakteristické pre mnohopočetný myelóm a rakovinu prsníka..

Problém jeho použitia je v tom, že maximálna účinnosť pri liečení hyperkalciémie vyžaduje vymenovanie vysokých dávok lieku. Sprevádza to však vysoké riziko toxických účinkov na tráviaci systém. Okrem toho je účinnosť pamindronátu znížená u pacientov s cirkuláciou PTHrP v krvi (proteín, ktorý sa tvorí pri osteolýze).

Pamidronát sa podáva intravenóznou infúziou. Jedna dávka je 60 - 90 mg. Trvanie infúzie je 4 hodiny. Droga sa používa každé tri týždne..

ibandronát

Ibandronát patrí do tretej generácie bisfosfonátov a už obsahuje 2 molekuly dusíka. Je účinnejší u pacientov s vysokým obsahom PTHrP, spôsobuje menej komplikácií a má nefrotoxicitu. Používa sa 1krát za 4 týždne vo forme 15 minútových intravenóznych infúzií.

Kyselina zoledrónová

Kyselina zoledrónová je liečivo tretej generácie. Obsahuje 2 atómy dusíka umiestnené v opačných polohách. Táto štruktúrna vlastnosť mu umožňuje pôsobiť nielen proti osteolytickému účinku, ale tiež negatívne ovplyvňuje samotný malígny nádor. Kyselina zoledrónová má najmä antiangiogénny účinok, ktorý inhibuje rast endotelových buniek, čím narušuje prísun krvi do novotvaru, ktorý inhibuje jej rast..

Liečivo sa podáva intravenózne v dávke 4 mg. Infúzia trvá 15 minút. Mnohonásobnosť aplikácie - raz za 3-4 týždne. Počas liečebného obdobia by sa mal užívať vitamín D a vápnik vzhľadom na riziko prechodnej hypokalciémie.

Použitie bisfosfonátov v kostných metastázach

Použitie bisfosfonátov v kostných metastázach sa stalo zlatým štandardom v liečbe. Tieto lieky sú účinné asi 2 až 3 roky a po vývoji rezistencie sa menia na cielenú terapiu denosumabom.

Liečba sa začína po stanovení kostných metastáz pomocou rôntgenových štúdií. Scintigrafia na detekciu osteolytických metastáz nie je vhodná.

Použitie bisfosfonátov pri osteoporóze

Osteoporóza je chronické ochorenie charakterizované znížením kostnej hmoty. V dôsledku toho sa hustota kostí znižuje a zvyšuje sa riziko patologických fraktúr. Táto patológia je častejšia u žien počas menopauzy, vyskytuje sa však aj u starších mužov..

Na liečbu choroby sa používa integrovaný prístup vrátane špeciálnej diéty a fyzioterapeutických cvičení. Farmakoterapia sa používa aj u jedincov s vysokým rizikom vzniku patologických zlomenín. Lieky zabraňujú úbytku kostnej hmoty, čo bolo v klinických skúškach. V tomto ohľade sú najúčinnejšie alendronát, kyselina zoledrónová a kyselina risedrónová.

Hyperkalcémia a bisfosfonáty

Nedávno bola hyperkalcémia (zvýšená hladina vápnika v krvi) jednou z najbežnejších život ohrozujúcich komplikácií kostných metastáz. Na konci dvadsiateho storočia sa tento stav podobalo približne 20% pacientov s metastatickým karcinómom prsníka. V dôsledku používania bisfosfonátov sa však frekvencia týchto komplikácií výrazne znížila.

Existujú dva mechanizmy rozvoja hyperkalcémie:

 1. Prvý je založený na skutočnosti, že kostné metastázy vedú k osteolýze, pri ktorej vápnik zo zničeného kostného tkaniva vstupuje do krvného obehu. Táto cesta je realizovaná pomocou metastáz myelómu a rakoviny prsníka..
 2. Druhý mechanizmus nie je spojený s kostnými metastázami, ale je realizovaný vďaka stimulácii vstrebávania vápnika účinkom proteínov podobných paratyroidným hormónom, ktoré sa môžu vylučovať ložiskami extra-kostného nádoru.

Hyperkalcémia vedie k zhoršenej funkcii obličiek, ktorá spôsobuje, že veľa moču sa uvoľňuje močom. V dôsledku toho dochádza k dehydratácii, zhoršuje sa funkcia obličiek, vápnik sa nevylučuje a situácia sa začína v začarovanom cykle..

Na klinickom obraze sú zaznamenané nasledujúce príznaky:

 • Poruchy kardiovaskulárneho systému - znížený tlak, arytmie a ďalšie poruchy srdca.
 • Porušenie gastrointestinálneho traktu - nevoľnosť a vracanie, strata chuti do jedla, pankreatitída.
 • Poškodené vedomie, letargia, stupor a dokonca kóma.

Hlavnými bodmi pri liečbe hyperkalcémie sú doplňovanie tekutín, zvýšené vylučovanie vápnika a blokovanie resorpcie kosti nádorom. Účinok bisfosfonátov je zameraný na poslednú chvíľu. V súčasnosti sa odporúča predpísať všetkým pacientom s identifikovanými kostnými metastázami..

Vedľajšie účinky pri používaní bisfosfonátov

Pri liečbe bisfosfonátmi sa môžu vyskytnúť tieto nežiaduce účinky:

 • Dyspeptické príznaky - nevoľnosť, bolesť brucha, plynatosť.
 • Zvýšenie telesnej teploty sprevádzané svalovými bolesťami.
 • Prechodná hypokalciémia - zníženie hladiny vápnika v krvi.
 • bolesti hlavy.
 • Svrbivá pokožka.
 • vyrážka.
 • Výskyt krvi v moči.

Zriedkavo, ale zároveň závažnou komplikáciou, je aseptická osteonekróza čeľuste. Najčastejšie sa vyskytuje po stomatologických výkonoch. Z tohto hľadiska sa odporúča odložiť začatie liečby bisfosfonátmi až do sanitácie ústnej dutiny a uzdravenia jej sliznice..

Bisfosfonáty - liečba osteoporózy

Existuje veľa liekov, ktoré pomáhajú zbaviť sa ochorení kĺbov. Niektoré z nich ovplyvňujú iba kosti. Iné lieky ovplyvňujú celé telo. Pomáhajú človeku rýchlo sa zbaviť choroby. Nazývajú sa „bisfosfonáty“. Hovoríme o tom, čo sú bisfosfonáty a ako pomáhajú pacientovi rýchlejšie sa zotaviť..

p, blokuj citáciu 1,0,0,0,0 ->

Čo sú to bisfosfonáty

Jedná sa o lieky, ktoré bránia riedeniu kostí. Taktiež znižujú riziko komplikácií..

p, blokuj citáciu 2,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 3,0,0,0,0,0 ->

Mechanizmus účinku bisfosfonátov alebo prínosy liečby

Bisfosfonáty určené na ošetrenie pozostávajú z dvoch organických zlúčenín, ktoré zahŕňajú fosfor. Sú to dôležité prvky, ktoré sa ľahko kombinujú s vápnikom a prenikajú do štruktúry kosti. Zhromažďujú sa v kosti a pôsobia na ňu pozitívne zvnútra..

p, blokuj citáciu 4,0,0,0,0,0 ->

Mechanizmus účinku týchto látok spočíva v tom, že znižujú riziko deštrukcie kostí škodlivými látkami..

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

Napríklad znižujú aktivitu osteoklastov, ale zvyšujú aktivitu osteoblastov. Sú to posledné bunky, ktoré zvyšujú proces tvorby nového kostného tkaniva. Vďaka nim sa kosti stanú pružnejšími, silnejšími a rýchlejšie sa zotavujú po chorobe..

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

Druhy a klasifikácia

Bežne sa bisfosfonáty na liečenie osteoporózy (OP) lekári delia na dve hlavné skupiny.

p, blokuj citáciu 7,0,0,0,0 ->

Sú to lieky, ktoré:

p, blokuj citáciu 8,0,0,0,0 ->

 • obsahujú dusík. Lieky obsahujúce dusík sa nazývajú lieky druhej a tretej generácie. Sú to moderné a veľmi účinné lieky. Sú oveľa lepšie ako jednoduché bisfosfonáty;
 • neobsahujú dusík. Typicky sa tieto lieky nazývajú jednoduché bisfosfonáty. Napríklad takýmto liekom je tiludronát..

Indikácie pre vymenovanie

Osteoporóza bisfosfonáty sú veľmi vážne lieky.

p, blokuj citáciu 9,0,0,0,0 ->

Okrem toho sú osteoporóza predpísaná na:

p, blokuj citáciu 10,0,0,0,0 ->

 • osteopénie;
 • Pagetova choroba;
 • časté zlomeniny;
 • výskyt metastáz v kostnom tkanive. Tieto lieky sa okrem toho predpisujú tak počas liečby, ako aj počas prevencie;
 • poškodenie kostí zhubným novotvarom;
 • liečba rakoviny;
 • hypogonadizmus, ktorý najčastejšie ovplyvňuje spravodlivejšie sex.

Takýto liek, ako sú bisfosfonáty, je súčasťou komplexnej terapie pri liečení nielen osteoporózy, ale aj iných závažných chorôb. Niekoľkokrát urýchľujú proces hojenia pacienta.

p, blokuj citáciu 11,0,1,0,0 ->

p, blokuj citáciu 12,0,0,0,0 ->

Komu sú pridelení

Bisfosfonáty sa predpisujú pacientom so zníženým T indexom na -25 a menej.

p, blokuj citáciu 13,0,0,0,0 ->

Okrem toho sú predpísané osobám s:

p, blokuj citáciu 14,0,0,0,0 ->

 • zlomenina krčka stehennej kosti, niekoľko stavcov, ktoré sú identifikované klinickými alebo morfologickými prostriedkami;
 • typické zlomeniny pre osteoporózu. Veľmi často sa vyskytujú u ľudí so zníženou kostnou hmotou pri -1;
 • znížené T-indexy na 2,5 a nižšie, s výhradou sekundárneho OP;
 • osteopénia, ktorá je ohrozená. Takíto pacienti sú pacienti na lôžku, osoby podstupujúce hormonálnu liečbu.

Teraz, keď sme študovali otázku, čo sú bisfosfonáty, stojí za to zistiť, o čo ide.

p, blokuj citáciu 15,0,0,0,0 ->

Kyselina zoledrónová

Sú to lieky používané pri závažných progresívnych formách osteoporózy. Majú tiež protinádorové účinky, majú malý vplyv na kostné tkanivo. Z hľadiska zloženia sú tieto lieky veľmi podobné kostnej mriežke..

p, blokuj citáciu 16,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 17,0,0,0,0,0 ->

Prípravky obsahujúce zoledronát zahŕňajú:

Kyselina ibandrónová

Tieto lieky, ktoré obsahujú ibandronát, sa zvyčajne predpisujú ženám počas menopauzy. Takáto bisfosfonátová terapia eliminuje postmenopauzálnu osteoporózu, znižuje riziko normálnej osteoporózy, patologických fraktúr..

p, blokuj citáciu 19,0,0,0,0 ->

Pomáhajú tiež zbaviť sa metastáz, pretože obsahujú bondronát.

p, blokuj citáciu 20,0,0,0,0 ->

Do liečby používanej pri postmenopauzálnej osteoporóze sú zvyčajne zahrnuté nasledujúce bisfosfonáty, ktoré pomáhajú zbaviť sa postmenopauzálnej osteoporózy. Pacienti sú predpisovaní:

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

 • "Ibandronat".
 • Bonviva.
 • Bondronat.

p, blokuj citáciu 22,0,0,0,0 ->

Kyselina alendrónová

Sú to lieky, ktoré obsahujú kyselinu alendrónovú. Pomáhajú obnoviť kostné tkanivo, normalizovať metabolické procesy v tele. Lieky sa predpisujú pacientom mužského a ženského pohlavia. V zásade pomáhajú zbaviť sa senilnej osteoporózy, Pagetovej choroby, malígnej hyperkalcémie.

p, blockquote 23,1,0,0,0 ->

Takéto bisfosfonáty používané počas liečby osteoporózy zahŕňajú lieky, ktoré majú nasledujúce názvy:

Pacientovi sú často predpisované lieky obsahujúce kyselinu klodrónovú. Toto je Clodron, Bonefos.

p, blokuj citáciu 25,0,0,0,0 ->

Lieky obsahujúce klondronát znižujú riziko zlomenín u človeka a zmierňujú bolesť.

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

p, blockquote 27,0,0,0,0 ->

Čo potrebujete vedieť pri liečbe bisfosfonátmi

Bisfosfonáty sú veľmi účinné. Aby však pacient dosiahol požadovaný účinok, musí sa riadiť nasledujúcimi jednoduchými pravidlami.

p, blokuj citáciu 28,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 29,0,0,0,0 ->

 • tento liek užívajte na osteoporózu vápnikom. Takže je lepšie byť absorbovaný telom. Preto sa okrem pacienta predpisuje aj xidifón;
 • užívajte prípravky obsahujúce vápnik 2 - 3 hodiny po užití bisfosfonátov;
 • keď beriete liek prvýkrát, venujte pozornosť svojmu všeobecnému zdravotnému stavu. Ak má horúčku, silnú bolesť svalov, závraty, nevoľnosť, nemali by ste sa báť. Toto je normálne. Po 2 až 3 dňoch tieto znaky pominú a prestanú sa objavovať vôbec;
 • v prípade nepríjemných príznakov pokračujte v užívaní drogy.

p, blokuj citáciu 30,0,0,0,0 ->

Funkcie príjmu

Pred užitím bisfosfonátu si musí pacient prečítať pokyny.

p, blokuj citáciu 31,0,0,0,0 ->

A musí vziať do úvahy toto:

p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

 1. Pacient s osteoporózou môže liek užívať iba na lačný žalúdok. To sa deje pol hodiny pred jedlom.
 2. Pred užitím pilulky by nemali byť žuť. Prehltla sa celá. Žuvanie tejto tablety môže spôsobiť, že pacient bude mať vredy v ústnej dutine.
 3. Po užití tablety by mal pacient zaujať zvislú polohu a ležať najmenej 1 hodinu. Takýto postup zníži negatívny účinok, ktorý môže mať tableta na gastrointestinálny trakt (GIT), a zabráni pacientovi vo vývoji vredov..
 4. 1,5 hodiny pred a po jedle sa pacientovi neodporúča piť mliečne výrobky a jesť potraviny obsahujúce vápnik. A nemali by ste brať drogy s horčíkom a železom..

Pamätajte: jednoduché bisfosfonáty sa užívajú s prípravkami vápnika a vitamínu d..

Tieto lieky nemôžete kombinovať s alkoholickými nápojmi. A pri užívaní týchto liekov by mal pacient vypiť veľa vody. Nápojové tablety tiež potrebujú veľké množstvo tekutiny: od 200 do 400 ml. Je dôležité, aby pacient počas užívania liekov sledoval činnosť obličiek. A musí monitorovať množstvo vápnika v krvi.

p, blockquote 34,0,0,1,0 ->

Priebeh a dávkovanie tohto lieku môže vypočítať iba lekár. Pacient ho nemôže nezávisle zvýšiť.

Vedľajšie účinky

Bisfosfonáty sú lieky, ktoré pomáhajú zbaviť sa osteoporózy. V niektorých prípadoch však u pacienta vedú k nasledujúcim komplikáciám.

p, blockquote 36,0,0,0,0 ->

Keď ich vezme pacient, môžu:

p, blockquote 37,0,0,0,0 ->

 • existuje alergia vo forme žihľavky, kožných vyrážok;
 • vyvinúť anafylaktický šok;
 • silná slabosť, ospalosť;
 • vizuálna aktivita prudko klesá;
 • objavia sa bolesti očí;
 • konjunktivitída sa vyvinie, akútna respiračná vírusová infekcia (ARVI);
 • výrazne zvýšiť telesnú teplotu;
 • zimnica;
 • objavujú sa silné bolesti brucha, nevoľnosť, zápcha, hnačka;
 • zlomenina krčka stehennej kosti;
 • rozvíjať hypokalciémiu. Najčastejšie sa vyskytuje u pacientov, ktorým sa liek podáva intravenózne;
 • dochádza k osteonekróze čeľuste. Zvyčajne sa vyskytuje u pacientov liečených drogami obsahujúcimi dusík. V týchto prípravkoch je ibandronát sodný, ktorý tiež nemá najlepší účinok na ľudské telo.

Pamätajte, že ak má pacient pri užívaní liekov niektorý z vyššie uvedených príznakov, mal by sa okamžite poradiť s lekárom.

Video s vedľajšími účinkami

p, blockquote 39,0,0,0,0 ->

kontraindikácie

Tieto lieky skutočne pomáhajú zbaviť sa choroby, ale nie každý ich môže použiť..

p, blockquote 40,0,0,0,0 ->

Napríklad sú zakázané:

p, blokuj citáciu 41,0,0,0,0 ->

 • tehotné a dojčiace ženy;
 • pacienti mladší ako 18 rokov;
 • osoby s gastrointestinálnymi problémami;
 • ľudia so zlyhaním obličiek;
 • osoby trpiace individuálnou neznášanlivosťou na látky tvoriace tento liek.

Kompatibilita s liekmi

Bisfosfonáty používané na liečbu osteoporózy sú ťažké lieky, preto sa neodporúča kombinovať s inými liekmi, ktoré sa dobre nekombinujú s bisfosfonátmi. Spoločné užívanie liekov patriacich do rôznych farmakologických skupín môže viesť k zhoršeniu nepríjemných symptómov, vzniku nebezpečných komplikácií.

p, blokuj citáciu 42,0,0,0,0 ->

Ako brať drogy

Ak však človek stále potrebuje užiť niekoľko liekov vrátane bisfosfonátov, musí pri užívaní všetkých týchto liekov vziať do úvahy nasledujúce jednoduché pravidlá.

p, blockquote 43,0,0,0,0 ->

Súčasné podávanie bisfosfonátov s:

p, blokuj citáciu 44,0,0,0,0 ->

 • protizápalové nesteroidné lieky dráždia žalúdočnú sliznicu a celý gastrointestinálny trakt;
 • slučkové diuretiká zvyšujú pravdepodobnosť, že sa u človeka vyvinie hypokalciémia, hypomagneziémia. Bisfosfonáty znižujú množstvo vápnika a horčíka v tele pacienta, čo môže byť pre neho nebezpečné;
 • antibakteriálne lieky patriace do skupiny aminoglykozidov, zvyšujú účinok toxínov na obličky. Tento jav si však vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť..

Video, ako si vziať

p, blokuj citáciu 45,0,0,0,0 ->

záver

bisfosfonáty sú vážne lieky, ktoré môže predpísať iba lekár. Pacient by sa nemal pokúsiť liečiť sa nimi nezávisle. To môže viesť k zhoršeniu príznakov, zlému zdravotnému stavu pacienta. A v niektorých prípadoch môže ich prijatie dokonca viesť k smrti pacienta.

Najúčinnejšie bisfosfonáty na liečbu osteoporózy

Bisfosfonáty sa používajú na zvýšenie hustoty kostí pri liečbe osteoporózy. Mechanizmus účinku je spojený s inhibíciou ich deštrukcie osteoklastami a ochranou osteoblastov tvoriacich nové kostné tkanivo. Lekár ich predpisuje iba po úplnom vyšetrení. Účinne predchádzať zlomeninám u žien s menopauzou, v starobe a počas liečby glukokortikoidovými liekmi.

Priebeh liečby obvykle trvá najmenej 3 roky, denzitometria a krvné testy by sa mali vykonať najmenej raz ročne, aby sa vyhodnotili jej výsledky..

Najlepšie na liečbu osteoporózy sú známe bisfosfonáty obsahujúce dusík v molekule, medzi ktoré patria: zoledronát (Aklast, Zometa), alendronát (Alendra, Fosamax), ibandronát a risedronát (Bonviva, kyselina ibandrónová). Tablety sa vylisujú raz týždenne alebo mesačne a intravenózna injekcia sa môže podať raz ročne alebo štvrťrok (za rok - Aklast, za štvrťrok - Bonviva).

Prečo sú bisfosfonáty predpísané na liečbu osteoporózy

Na liečbu osteoporózy sa predpisujú lieky zo skupiny bisfosfonátov, pretože majú tieto schopnosti:

 • selektívne sa hromadí v kostiach hlavne v oblasti ich ničenia;
 • sú absorbované osteoklastami a inhibujú ich aktivitu zvnútra - narušujú metabolizmus, priľnavosť k kostnému tkanivu, urýchľujú smrť, zabraňujú tvorbe a dozrievaniu nových;
 • chrániť osteoblasty pred zničením kortizolom a glukokortikoidmi (hydrokortizón, dexametazón, prednizolón a analógy);
 • zostávajú v kostiach aj na konci liečby.

Hlavným mechanizmom úbytku kostnej hmoty v minerálnej denzite je zvýšená resorpcia (deštrukcia) bunkami nazývanými osteoklasty. V tomto prípade je narušený reverzný proces osteosyntézy (tvorba novej kostnej matrice) osteoblastami. Výsledkom je, že kosti sú krehké, ľahko sa zlomia, keď sú vystavené strednej alebo slabej intenzite. Bisfosfonáty môžu inhibovať všetky tieto procesy..

A tu je viac o injekciách do osteoporózy.

Indikácie na použitie bisfosfonátov na liečbu osteoporózy

Hlavným príznakom osteoporózy je zníženie T indexu denzitometriou na -2,5 a nižšie. Medzi skupiny pacientov, ktorým sa odporúča predpisovať bisfosfonáty na liečbu a prevenciu osteoporózy, patrí:

 • ženy po menopauze (uplynul rok alebo viac od poslednej menštruácie), muži starší ako 50 rokov, pokiaľ sa vylúči druhotný proces;
 • pacientov so zlomeninou bedra alebo stavcov;
 • pacientov, ak je ich T index v rozmedzí od -1 do -2,5, ale v minulosti existujú znaky typických zlomenín alebo vysoké riziko ich výskytu (napríklad prestávka na lôžko alebo hormóny).

Endokrinologický expert

Očakávané výsledky liekovej terapie bisfosfonátmi pri liečbe osteoporózy

Uskutočnili sa štúdie účinnosti bisfosfonátov v rôznych formách osteoporózy, v dôsledku čoho sa preukázalo, že liečba vedie k prevencii deštrukcie kostí, zvýšeniu ich hustoty a zníženiu pravdepodobnosti zlomenín..

menopauze

Kvôli nedostatku estrogénu po menopauze v kosti sa proces deštrukcie môže urýchliť a / alebo sa môže spomaliť výstavba novej. Husté kostné tkanivo sa riedi, steny hubovitej látky sa absorbujú.

Príjem bisfosfonátov obnovuje rovnováhu medzi resorpciou a tvorbou kostí a znižuje pravdepodobnosť nebezpečných zlomenín chrbtice a stehennej kosti takmer o polovicu. Tento účinok sa dá dosiahnuť po 3 rokoch používania. Preukázaná bezpečnosť pri používaní liekov po dobu 10 rokov.

Absolútne riziká zlomenín stavcov v skupine s placebom a liečba v štúdiách rôznych liekov na liečbu osteoporózy

Osteoporóza u mužov

Najčastejšie dochádza k poklesu hustoty kostí po 50 rokoch alebo na pozadí chorôb obličiek, pľúc, čriev, endokrinného systému. Pred začatím liečby je dôležité vylúčiť ochorenia na pozadí alebo vykonať ich komplexnú liečbu..

Z dôvodu nedostatočného počtu štúdií sa odporúčajú iba tri účinné látky - zoledronát, alendronát a risedronát. Preukázali svoju účinnosť pri prevencii primárnych a opakujúcich sa zlomenín bedra a pri rozvoji postihnutia po nich..

glukokortikoidy

Vyskytuje sa u pacientov, ktorí potrebujú užívať hormóny dlhšiu dobu (zvyčajne od 2,5 mesiaca). Ich kostné tkanivo stráca svoju silu ešte predtým, ako sa zníži množstvo minerálov. Glukokortikoidy znižujú životnosť stavebných buniek a zvyšujú aktivitu prostriedkov na ničenie kostí.

Bisfosfonáty majú profylaktický aj terapeutický účinok. Je dôležité, aby sa mohli podávať intravenózne a aby sa zabránilo tvorbe erózie a vredov žalúdka, pažeráka, ktoré môžu súvisieť s príjmom hormónov. Odporúča sa používať tieto lieky počas liečby glukokortikoidmi.

Čo treba zvážiť pred predpísaním lieku

Bisfosfonáty majú kontraindikácie, preto je potrebné pacientov vyšetriť na prítomnosť týchto chorôb:

 • znížená rýchlosť filtrácie v obličkách pod 35 ml za minútu;
 • individuálna intolerancia;
 • peptický vred (môžu sa použiť intravenózne formy);
 • nedostatok vápnika a vitamínu D v krvi (až do obnovenia normálnych hodnôt) - prípravky s obsahom sú predpísané najmenej 2 týždne pred bisfosfonátmi;
 • tehotenstvo (povinný test pred použitím a antikoncepcia počas liečby);
 • akútny zápal v ústach alebo čeľusti.
Akútny zápal v oblasti čeľuste

Liečebné vlastnosti

Jedným z problémov pri používaní liekov na liečbu osteoporózy je dlhý priebeh liečby. Ak je potrebné lieky užívať roky a pacient nepociťuje príznaky zmien, pretože neexistujú žiadne zjavné príznaky choroby, veľa ľudí zastaví liečbu sami..

Na tento účel sa vytvorili intravenózne lieky so zavedením 1-krát ročne (Aklast), za štvrťrok (Bonviva).

Celková doba používania je najviac 3 až 5 rokov, po ktorých pacienti naďalej užívajú iba vápnik a vitamín D3 po dobu šiestich mesiacov. V priebehu a na konci tohto obdobia sa každých 9 až 12 mesiacov vykonáva denzitometria a krvné testy na markery osteoporózy. Podľa výsledkov ortopedický chirurg dospel k záveru, že je potrebné predĺženie liečby..

Postup kostnej denzitometrie

Najlepšie bisfosfonáty pre osteoporózu na trhu

Najúčinnejšie na liečenie osteoporózy sú známe bisfosfonáty obsahujúce dusík v molekule, medzi ktoré patria: zoledronát, alendronát, ibandronát a risedronát. Kyselina clondrónová (Bonefos) a pamidrónová (Pamirid) sú lieky bez dusíka, používajú sa pri nádorových procesoch.

Zoledronát (Aklast, Zometa)

Má vysokú terapeutickú aktivitu pri osteoporóze. Má výrazný inhibičný účinok na resorpciu kosti, zabraňuje zlomeninám. Pri dlhodobom používaní nenarúša tvorbu nového kostného tkaniva a jeho mineralizáciu, čo ho odlišuje od alendronátu a risedronátu. Podáva sa iba intravenózne, nie viac ako 1krát ročne.

Určite dodržiavajte diétu s dostatočným množstvom vápnika a vitamínu D alebo ich užívajte vo forme tabliet, kým sa nedosiahne normálna hladina v krvi. Takýto prípravok je predpísaný mesiac pred injekciou a pokračuje v budúcnosti nepretržite.

Alendronát (Alendra, Fosamax)

Zlepšuje metabolizmus vápnika, zabraňuje deštrukcii spongióznej kosti, stimuluje tvorbu kostného tkaniva. Odporúča sa na senilnú a postmenopauzálnu osteoporózu, aby sa znížilo riziko zlomenín chrbtice a stehennej kosti.

Pri používaní alendronátu sa odporúča:

 • vypite celú tabletu s 200 ml pitnej (minerálnej) vody;
 • nekombinujte s inými liekmi (interval najmenej jednej hodiny);
 • vyberte si jeden deň v týždni a počas liečby ho nemeňte;
 • po užití nejedzte, nepite a nezavierajte vodorovnú polohu pol hodiny.

Ibandronát (Bonviva, kyselina ibandrónová)

Má selektívny účinok na osteoklasty a nemení proces tvorby nového kostného tkaniva. Používa sa na osteoporózu a nádorové metastázy v kosti. Účinné na primárne zníženie hustoty minerálov u starších pacientov a sekundárne poškodenie spojené s hormonálnou nerovnováhou.

Tableta 150 mg sa predpisuje raz mesačne. Príjem by sa mal naplánovať na konkrétny dátum. Optimálny čas je ráno, hneď po nočnom spánku. Predpokladom je, že posledné jedlo by malo byť najneskôr 6 hodín pred použitím a potom nemôžete jesť hodinu a piť (je povolená čistá voda). Intravenózna injekcia sa podáva raz za tri mesiace.

Možné komplikácie počas a po podaní

Drogy sa používajú iba na odporúčanie lekára a pod jeho kontrolou, najmä pri intravenóznom podaní. Pacienti majú prísne dodržiavať dávkovanie a čas podania, nemali by sa porušovať intervaly medzi použitím tabliet a jedla. Iba v tomto prípade je možné riziko komplikácií liečby znížiť.

Možné následky zahŕňajú:

 • poškodenie obličiek - pred intravenóznym podaním musíte jesť 3 hodiny a mať pri sebe 0,5 ml pitnej vody. Toto množstvo sa opije pomaly hodinu pred injekciou;
 • zrýchlené odstraňovanie vápnika - vyžaduje sa sledovanie obsahu krvi v krvi najmenej 1-krát mesačne;
 • Fibrilácia predsiene - pred začiatkom liečby by sa mal konzultovať kardiológ, EKG v prítomnosti kardiovaskulárnych chorôb a u starších pacientov;
 • chrípkový syndróm pri intravenóznom podaní, menej často u tabliet. Najčastejšie sa prejavuje pri prvom použití, paracetamol je predpísaný na prevenciu alebo liečbu.

Takéto nežiaduce reakcie sú menej časté:

 • zníženie počtu červených krviniek, krvných doštičiek, bielych krviniek v krvi;
 • bolesť hlavy;
 • znižujú alebo zvyšujú citlivosť na bolesť, dráždivé teplo;
 • závraty;
 • chvenie rúk;
 • poruchy spánku;
 • úzkosť;
 • znížená ostrosť zraku;
 • bolesť brucha, nevoľnosť;
 • sucho v ústach, stomatitída;
 • nedostatok chuti do jedla, nepríjemná dochuť v ústach, zmena chuti;
 • dýchavičnosť, kašeľ;
 • kožné vyrážky, svrbenie, potenie;
 • zmena krvného tlaku - hypotenzia alebo hypertenzia;
 • pomalý srdcový rytmus;
 • bolesť kostí a kĺbov, stuhnutosť pohybov, svalové kŕče;
 • celková slabosť;
 • výskyt bielkovín a krvi v moči, zvýšenie močoviny a kreatinínu v krvi.

Náklady na lieky

Bisfosfonáty sú vysoko účinné, ale niektoré z nich majú pomerne vysoké náklady..

Účinná látka

Droga a cena

Analógové a cena

Zoledronát rr (1krát ročne)

Aklast 17 000 rub., 8300 UAH.

Kyselina zoledrónová 2600 rub., 680 UAH.

Alendronát 70 mg (1krát týždenne) 4 TB.

Fosamax 490 rub., Ostemax 250 UAH.

Alendronat 250 rub., Alendra 130 UAH.

Roztok ibandronátu raz za 3 mesiace

Bonviva 3100 rub., 2200 UAH.

Kyselina ibandrónová 1100 UAH.

Ibandronát tb. 1 krát mesačne 3 tb.

Bonviva 1100 rub., 1200 UAH.

Kyselina ibandrónová 850 UAH.

Risedronát raz týždenne 4 TB.

Risendros 960 rub., 330 UAH.

Rizostin 420 rub., 170 UAH.

Vysoká cena sťažuje pacientom dlhodobú liečbu, najmä v starobe, čo predstavuje hlavnú kategóriu pacientov. Ak teda nie je možné kúpiť pôvodný liek, lekár môže odporučiť jeho všeobecný lacnejší analóg.

A tu je viac o Prólii pri osteoporóze.

Bisfosfonáty na liečenie osteoporózy sú jednoducho potrebné, pretože iba s nimi je možné brzdiť a dokonca liečiť osteoporózu. Je nesmierne dôležité nielen zvoliť optimálny liek, ale tiež podstúpiť dlhú liečbu - často najmenej tri roky. Je tiež dôležité postupovať podľa odporúčaní na použitie, aby ste sa vyhli vedľajším účinkom..

Užitočné video

Pozrite si video o nádoroch hypofýzy:

Ako Prolia pomáha pri osteoporóze. Indikácie pre lieky a kontraindikácie. Ako sa lieči osteoporóza Prolia. Koľkokrát podať injekciu a ako podať Prolia pri osteoporóze.

Mnoho pacientov má predpísané injekcie na osteoporózu. Pomáha to spomaľovať ochorenie a kontrolovať proces liečby u lekára. V nemocnici sa podávajú injekcie na ošetrenie chrbtice a iných postihnutých kostí u žien.

U žien a mužov sa môže vyskytnúť bedrová osteoporóza. Jeho príznaky sa prejavujú bolesťou. Stáva sa to rozptýlené a uzlové. Existujú stupne progresie ochorenia. Liečba zahŕňa gymnastiku, stravu, drogy a v prípade ich márnosti nahradenie kĺbu endoprotetikou..

Čo je osteoporóza čeľuste. Aké nebezpečné je riedenie čeľuste. Príznaky čeľustnej osteoporózy. Ako je deštrukcia kostí stanovená v zubnom lekárstve. Pomôže zubná implantácia s osteoporózou?.

Medzi osteopéniou a osteoporózou je spoločná jedna vec - deštrukcia kosti. Počiatočná fáza je iba osteopénia. Aký je medzi nimi rozdiel? Aké sú rozdiely v liečbe?

Pravidlá používania bisfosfonátov pri liečbe osteoporózy: ako efektívne sú a prečo sú potrebné?

Vo väčšine prípadov nie je účinná liečba osteoporózy možná bez použitia liekov bisfosfonátovej skupiny. Tieto lieky sa používajú na liečbu osteoporózy a jej prevenciu u ohrozených ľudí..

Terapia bisfosfonátmi sa vykonáva perorálne (lieky sa podávajú vo forme tabliet) a injekciou (pri ťažkej osteoporóze). Samostatné podávanie takýchto zdravotníckych pomôcok je zakázané - mali by ich predpisovať iba lekári na základe údajov získaných počas diagnózy (krvný test, MRI, röntgen)..

1 Čo sú bisfosfonáty a ako fungujú s osteoporózou?

Aby ste pochopili, ako bisfosfonáty fungujú, musíte najskôr diskutovať o tom, čo to je. O bisfosfonátoch si môžete prečítať osobitne, nižšie stručne opíšeme túto skupinu liekov.

Názov nie je náhodný - tieto látky obsahujú dva fosfonáty (chemický vzorec PO3). Chemicky sa tieto látky veľmi podobajú prírodným pyrofosforečnanom, ktoré sa nerozkladajú podľa enzýmov v ľudskom tele..

Bisfosfonáty sú určené na stabilizáciu kostného aparátu a na spomalenie / zastavenie progresie úbytku kostnej hmoty. To znamená, že ich použitie je opodstatnené iba s existujúcou osteoporózou alebo s nadchádzajúcim ochorením.

Normálna a osteoporotická kosť

Terapeutický účinok bisfosfonátov sa dosahuje prostredníctvom niekoľkých funkcií:

 1. V dôsledku resorpcie kostí (deštrukcia starých buniek) sú za to zodpovedné osteoklasty obsiahnuté v prípravkoch.
 2. V dôsledku tvorby nového kostného tkaniva sú za to zodpovedné osteoblasty obsiahnuté v prípravkoch.

Tieto látky sú obsiahnuté v ľudskom tele, len v prípade choroby si už nemôžu plniť svoje úlohy. Bisfosfonáty zvyšujú množstvo týchto látok a priamo ich ovplyvňujú a menia ich prácu. Napríklad v prípade osteoklastov bisfosfonáty inhibujú ich vývoj a zrýchľujú proces apoptózy (sebazničovanie)..

1.1 Typy bisfosfonátov

Existujú dva typy bisfosfonátov:

 1. Bez dusíka (jedná sa o lieky prvej generácie).
 2. Aminobisfosfonáty obsahujúce dusík (sú tiež liekmi druhej generácie).
 3. Lieky tretej generácie založené na ibandronáte a kyseline zolendrónovej (relatívne nové, zatiaľ nedostali širokú distribúciu).

Druhy neobsahujúce dusík majú pri deštrukcii osteoklastov relatívne nízku účinnosť: liečivo druhej generácie je oveľa účinnejšie. Bisfosfonáty bez obsahu dusíka sa tiež úspešne používajú pri liečbe rakoviny.

Bisfosfonáty sa používajú ako tablety a injekcie

Aminobisfosfonáty sú účinnejšie vďaka tomu, že selektívne ničia osteoklasty. Majú tiež dlhšie trvanie. Aminobisfosfonáty sa tiež úspešne používajú pri liečení onkológie (najmä kostných metastáz)..

Tretia generácia bisfosfonátov je ešte účinnejšia (najmä v postmenopauzálnom období) a pri dlhodobom používaní je menej vedľajších účinkov. Nanešťastie sú tiež najdrahšie medzi drogami tejto skupiny..

1.2 Výhody a nevýhody použitia

Rovnako ako v prípade iných druhov liekov, bisfosfonáty majú množstvo nesporných výhod a množstvo výrazných nevýhod. Ale bez ohľadu na nedostatky, faktom zostáva: vo väčšine prípadov bez týchto liekov nie je možné vyliečiť osteoporózu (s jej miernym priebehom)..

Výhody použitia bisfosfonátov pri liečbe osteoporózy:

 1. Dostupnosť. Predáva sa takmer v akomkoľvek lekárni (vydáva sa iba na lekársky predpis).
 2. Sú vysoko účinné pri liečbe osteoporózy a pri liečení sekundárnych malígnych novotvarov.
 3. Majú relatívne nízke náklady (relatívne k ich výhodám a účinnosti).

Bisfosfonát ostalonu (70 mg)

Nevýhody bisfosfonátov pri liečbe osteoporózy:

 • môže spôsobovať vážne vedľajšie účinky, najmä pri použití bisfosfonátov prvej generácie,
 • nie sú všeliekom, nezaručujú úplné uzdravenie ani v tých najmenších prípadoch osteoporózy,
 • teoreticky sú použiteľné na prevenciu osteoporózy, ale v praxi je to vždy riziko vedľajších účinkov (preto by sa mali používať iba pri vysokom riziku).

2 Názvy bisfosfonátov na liečbu osteoporózy

Má zmysel uvažovať o názvoch bisfosfonátov rôznych skupín, pretože nie vždy je možné kúpiť liek ktorejkoľvek konkrétnej skupiny (generácie). Všetky liečebné skupiny sú účinné, ale prednosť by sa mala venovať poslednej (tretej) generácii.

Názvy bisfosfonátov prvej skupiny:

 • Etidronát - cena asi 490 rubľov,
 • Klodronát - cena asi 5100 rubľov,
 • Tiludronát - stojí asi 600 rubľov.

Názvy prípravkov bisfosfonátov

Názvy bisfosfonátov druhej skupiny:

 • Pamidronate - cena je asi 1100 rubľov,
 • Alendronát - cena je asi 890 - 950 rubľov.

Názvy bisfosfonátov tretej skupiny:

 • Zometa (Zolendronat) - cena v oblasti 12 000 rubľov,
 • Bonviva - náklady na asi 5 000 rubľov,
 • Bondronat - cena asi 9 200 rubľov.

Na zakúpenie lieku musíte získať lekársky predpis..

3 Pravidlá prijímania

Konkrétnu dávku liekov a trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár. Vlastná iniciatíva pacienta je plná vážnych porušení a dokonca aj smrti (napríklad pri predávkovaní)..

Chemický vzorec bisfosfonátov

Pravidlá pre bisfosfonáty pri osteoporóze:

 1. Lieky užívajte ráno a výhradne na lačný žalúdok a pite pilulky s veľkým množstvom vody.
 2. Po jedle môžete jesť najskôr o hodinu neskôr.
 3. Tablety musíte piť iba s čistou vodou bez plynu. Akékoľvek iné nápoje (najmä citrusová šťava) vážne znížia účinnosť absorpcie liečiva..
 4. Po užití tabliet sa odporúča zostať vo vzpriamenej polohe po dobu jednej hodiny, vykonávať menej aktívnych pohybov a nevyvolávať črevnú motilitu..
 5. Počas užívania bisfosfonátov sa môžu používať doplnky s vápnikom a / alebo vitamínom D, ale nie skôr ako dve hodiny po užití bisfosfonátov..

Podrobnejšie pokyny na použitie týchto liekov možno získať z informačnej písomnej informácie pre používateľov (je súčasťou balenia s každým liekom) alebo od svojho lekára..

3.1 Vedľajšie účinky

Bisfosfonáty často spôsobujú vedľajšie účinky, najmä pri dlhodobom a vysokom dávkovaní. Avšak vo väčšine prípadov sú vedľajšie účinky dočasné a pokračujú mierne, bez toho, aby bolo potrebné prerušenie liečby.

Bisfosfonát pre osteoporózu Bonefos

Možné vedľajšie účinky bisfosfonátov pri osteoporóze:

 • podráždenie slizníc žalúdka a / alebo dvanástnika,
 • rozvoj gastritídy (vrátane erózie), žalúdočného krvácania, dyspepsie a bolesti v žalúdku,
 • nevoľnosť, záchvaty zvracania, plynatosť (zvýšená tvorba plynu), predĺžená zápcha,
 • bolesť kĺbov (artralgia), svalov a bolestí hlavy (zvyčajne stredne závažných alebo stredne ťažkých),
 • poškodenie obličiek a pečene (v dôsledku akumulácie - akumulácie - toxické látky),
 • vývoj hypokalciémie (patológia, pri ktorej sa v tele vyvíja nedostatok vápnika),
 • alergické reakcie, od miernych (lokálna žihľavka a Quinckeho edém) po smrteľné (kolaps, anafylaktoidné reakcie),
 • pri nekontrolovanej liečbe bisfosfonátmi je možná srdcová fibrilácia, zlomeniny dutých kostí, osteonekróza čeľuste.

3.2 Ako užívať bisfosfonáty? (Video)

3.3 Zlučiteľnosť s inými liekmi

Bisfosfonáty majú pri použití s ​​inými drogami niekoľko nuancií. Zlučiteľnosť je takáto:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) významne zvyšujú riziko krvácania v gastrointestinálnom trakte.
 2. Slučkové diuretiká významne zvyšujú riziko hypomagneziémie (zníženie množstva horčíka v tele) a hypokalciémie (zníženie množstva vápnika v tele)..
 3. Prípravky skupiny aminoglykodizidov zvyšujú akumulačný účinok, vďaka čomu je možné toxické poškodenie obličiek a pečene..
 4. Pitie alkoholu počas užívania bisfosfonátov je prísne zakázané z dôvodu hrozby závažných komplikácií (najmä toxického poškodenia pečene a obličiek, krvácania zo žalúdka)..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.
Bez pohybu nie je pravdepodobné, že by obnova narušeného pohybového aparátu bola úspešná. Nie je zbytočné, že lekári nie sú unavení z opakovania, že hnutie by malo byť významnou súčasťou života ľudí, najmä tých, ktorí žijú vo veľkých mestách a sú zbavení možnosti pravidelne chodiť, nehovoriac o plnohodnotných športoch..
Osteoporóza je ochorenie kostry človeka, vyznačujúce sa znížením hustoty kostného tkaniva, porušením štruktúry mikroarchitektoník a zvýšenou krehkosťou kostí v dôsledku metabolických porúch.