loader

Hlavná

Pažerák

Bisfosfonáty na liečbu osteoporózy: klasifikácia, úplný opis prípravkov

Bisfosfonáty sú farmakologické prípravky, ktorých chemické zloženie obsahuje estery fosfónových kyselín. Hlavným terapeutickým účinkom liekov je prevencia úbytku kostnej hmoty pozorovaná pri osteoporóze. Bisfosfonáty znižujú riziko spontánnych zlomenín charakteristických pre túto patológiu muskuloskeletálneho systému. Drogy sa používajú ako na patogénnu terapiu, tak aj na prevenciu.

Akýkoľvek bisfosfonát je charakterizovaný širokou škálou kontraindikácií. V rozpore s dávkovacím režimom alebo v dôsledku dlhodobého používania sa často vyskytujú systémové a miestne vedľajšie účinky. Až po sérii inštrumentálnych štúdií lekár dospel k záveru, že je vhodné zahrnúť bisfosfonáty do liečebných režimov..

Trocha histórie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Spočiatku neboli bisfosfonáty syntetizované pre potreby farmaceutického priemyslu. Okrem toho sa táto oblasť ich uplatňovania nezohľadňuje takmer 100 rokov. Estery kyseliny fosfónovej sa vyrábali pre poľnohospodárstvo. Na ich základe boli vytvorené minerálne hnojivá, voda na zavlažovanie pod povrchom bola zmäkčená. Textilný a ropný rafinérsky priemysel sa neobišiel bez bisfosfonátov a stále ich aktívne používa..

Zároveň sa lekári a lekárnici snažili nájsť spôsoby, ako posilniť kostnú hmotu. Prelom v tejto oblasti je objav spoločnosti Astley Cooper. V roku 1824 tento anglický lekár a súdny lekár kráľovského súdu predložili hypotézu o vzťahu medzi zvýšenou krehkosťou kostí u starších ľudí a určitou patológiou vyvíjajúcou sa v ich tele. Choroba bola objavená, systematizovaná a dostala vedecký názov začiatkom dvadsiateho storočia. Ale odstrániť osteoporózu, zabrániť jej nebezpečným komplikáciám v tom čase nebolo možné.

Švajčiarsky Herbert Fleisch dlho experimentoval s chemickými zlúčeninami. V roku 1968 objavil, že keď anorganický pyrofosfát príde do kontaktu s biologickou tekutinou, vyzráža sa podstatne menšie množstvo vápnika. Aby enzýmy agresívne neovplyvňovali pyrofosfát, bol atóm fosforu v jeho molekule nahradený atómom uhlíka. Tiež významne zvýšila biologickú aktivitu chemickej zlúčeniny..

Pred syntézou prvého farmakologického prípravku založeného na bisfosfonátoch však stále existovalo 30 dlhých rokov. V roku 1995 sa po dlhých klinických skúškach začala rozsiahla výroba látok na liečenie osteoporózy..

Mechanizmus akcie

Bisfosfonáty sa stále aktívne používajú na liečenie osteoporózy, a to aj napriek mnohým zisteným nedostatkom. Napríklad sa zistilo, že lieky zvyšujú kostnú denzitu, ale nezvyšujú ich pevnosť. Štruktúra kostného tkaniva sa podobá niektorým kovovým zliatinám - s určitým fyzickým dopadom sa rozpadajú na malé kúsky. Preto sú v terapeutických schémach okrem bisfosfonátov zahrnuté aj prípravky na posilnenie kostí.

Bisfosfonát alebo difosfonát je umelo syntetizovaná chemická zlúčenina, ktorá má štruktúru podobnú pyrofosfonátu. Táto látka je zodpovedná za adhéziu vápnika na kostné tkanivo. Ale na rozdiel od prírodných biologických pyrofosfonátov majú syntetické bisfosfonáty vyššiu klinickú aktivitu. Majú širší rozsah farmakologických účinkov..

V zdravých kostných tkanivách metabolické procesy prebiehajú hladko av prípade akejkoľvek poruchy sa okamžite zapnú kompenzačné mechanizmy na aktualizáciu a regeneráciu poškodených oblastí. Hlavné štruktúrne jednotky kostného tkaniva:

 • osteoblasty - mladé kostné bunky s priemerom 15 - 20 mikrónov, syntetizujúce medzibunkovú látku. Keď sa matrica hromadí, sú v nej murované a stávajú sa osteocytmi;
 • osteoklasty - obrovské viacjadrové bunky, ktoré odstraňujú kostné tkanivo rozpustením minerálnej zložky a deštrukciou kolagénu.

V ľudskom tele je približne rovnaký počet látok využívajúcich osteoklasty a tvorcov osteoblastov. Ak sa počet torpédoborcov začne zvyšovať, nastane apoptóza - regulovaný proces programovanej bunkovej smrti. V opačnom prípade bude nerovnováha spôsobovať vážne následky, z ktorých jedným je osteoporóza. Bisfosfonáty stimulujú samodeštrukciu osteoklastov a obnovujú prirodzenú rovnováhu kostných buniek. Po preniknutí do tela viažu molekuly vápnika, ktoré sa akumulujú v kostnom tkanive. Chemické zlúčeniny spoľahlivo držia mikroelement, sú vystavené neustálym útokom množených osteoklastov. Pred búraním sa však bisfosfonáty úplne vyrovnajú so svojou úlohou - zvyšujú hustotu kostí.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

klasifikácia

V medzinárodnej klasifikácii sú bisfosfonáty rozdelené do dvoch veľkých skupín v závislosti od molekulárnej štruktúry alebo skôr od obsahu molekuly dusíka v chemickej štruktúre. Na liečbu osteoporózy sa používa osem hlavných zlúčenín, ktoré sú aktívnymi zložkami domácich liekov a ich dovážanými štruktúrnymi analógmi:

 • bez dusíka - klodronát, tiludronát, etidronát;
 • dusík obsahujúci - Pamidronát, Risedronát, Alendronát;
 • amino-obsahujúce - Zoledronate, Ibandronate.

Lieky bez dusíka sú lieky prvej generácie, ktoré slúžili ako základ pre ďalší progresívny vývoj. Ale ich použitie je stále relevantné pri liečbe osteoporózy. Bisfosfonáty bez obsahu dusíka sa v kostnom tkanive premieňajú na zlúčeniny - analógy ATP. Akumulujú sa vo vysokých koncentráciách v osteoklastoch a významne znižujú ich deštrukčnú aktivitu. Predtým, ako dôjde k konečnému zničeniu lieku, dokáže čiastočne obnoviť nerovnováhu v dôsledku zničenia osteoklastov.

Drogy obsahujúce dusík sa vyznačujú väčšou rezistenciou na agresívne bunky. Vytrvalo vydržia deštruktívne útoky osteoklastov, čo vysvetľuje ich predĺžený farmakologický účinok. Bisfosfonáty obsahujúce aminoskupiny sú lieky tretej generácie s menej toxickými účinkami na vnútorné orgány.

Nevýhody bisfosfonátov v liečbe osteoporózycharakteristika
Agresívny účinok na tráviaci systémPri dlhodobom užívaní liekov sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku peptického vredu a gastritídy v dôsledku ulcerácie slizníc.
Dlhý terapeutický kurzNa zvýšenie hustoty kostí alebo zabránenie ich resorpcie je potrebné bisfosfonáty užívať 3 až 5 rokov a po ich zrušení sa pozoruje zhoršenie terapeutického výsledku.
Možnosť iba patogénnej liečbyLieky odstraňujú účinky osteoporózy, ale nedokážu sa zbaviť príčiny - metabolické poruchy, znižujú rýchlosť tvorby osteoblastov.
Nízka absorpcia aktívnych zložiekPo preniknutí do tela sa absorbuje 10% bisfosfonátov. Neadsorbovaná časť je obličkami rýchlo evakuovaná
Potreba iných liekovV terapeutických režimoch sa bisfosfonáty zvyčajne kombinujú s glukokortikosteroidmi a vápnikovými prípravkami. To vážne zvyšuje farmakologické zaťaženie tela pacienta.

Druhy bisfosfonátov

Pri výbere lieku na liečbu osteoporózy sa lekár spolieha na výsledky inštrumentálnych štúdií, všeobecných krvných a močových testov. Zohľadňuje štádium choroby, stupeň poškodenia tkaniva, históriu a vek pacienta a príčinu resorpcie kostí. Uprednostňujú sa lieky s jemnejším účinkom. Niekedy sú však potrebné agresívnejšie prostriedky na rýchle potlačenie útokov na osteoklasty.

Pri liečbe osteoporózy sa používajú tieto lieky:

 • Klodronát. Inhibuje osteoklasty, znižuje závažnosť bolesti v neskorých štádiách osteoporózy, zachováva vápnik v kostiach a znižuje jeho koncentráciu v systémovom obehu. Klodronát sa tiež predpisuje na prevenciu rozvoja hyperkalcémie a demineralizácie, ktorá vyvoláva rozpúšťanie kostného tkaniva;
 • Tiludronát. Aktívne stimuluje mineralizáciu, zvyšuje hustotu kostí. Pacientom je predpísaný na rýchle zotavenie po zložitých zlomeninách, liečbe Pagetovej choroby alebo osteodystrofii s charakteristickou krehkosťou kostí v dôsledku narušenia metabolických procesov;
 • Etidronat. Difosfonát neobsahujúci dusík je prekurzorom moderných liekov na liečbu osteoporózy. Používa sa tiež na liečbu reumatoidnej artritídy, zhubných a benígnych novotvarov, niektorých obličkových patológií. Pomáha eliminovať účinky intoxikácie ťažkými kovmi;
 • Alendronátu. Stabilizuje metabolické procesy v kostných a chrupavkových tkanivách Užívanie liekov s Alendronátom nespôsobuje demineralizáciu kostí, ktorá sa aktívne používa pri liečbe žien, ktoré vstúpili do obdobia prirodzenej menopauzy;
 • pamidronát Zabraňuje množeniu osteoklastov, znižuje rýchlosť katabolických procesov a stimuluje regeneračné biochemické reakcie;
 • Risendronate Bisfosfonát sa vyznačuje vysokou klinickou aktivitou bez výrazného toxického účinku na organizmus. Risendronát sa často stáva prvou voľbou pri liečbe osteoporózy vyvolanej dlhodobým používaním glukokortikosteroidov;
 • ibandronát Účinná profylaxia proti spontánnym zlomeninám stavcov. Spomaluje reprodukciu osteoklastov, bráni resorpcii kostí a zachováva vápnik v kostných štruktúrach.

Zoledronát inhibuje resorpciu kostí a vyvoláva apoptózu osteoklastov. Preto je tento liek predpísaný na progresívnu osteoporózu, keď primárnym cieľom liečby je spomalenie a zastavenie deštrukčných procesov..

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Každý liek sa vyznačuje určitými vedľajšími účinkami a kontraindikáciami na použitie. Podobnosť farmakologických vlastností nám však umožňuje kombinovať patologické stavy, pri ktorých nie sú bisfosfonáty predpísané:

 • akútne a chronické zlyhanie obličiek;
 • opakujúce sa ulcerózne lézie žalúdka a dvanástnika;
 • hypokalciémia alebo nedostatok vápnika v tele.

Kontraindikácie pri liečbe týmito liekmi sú tehotenstvo, dojčenie a individuálna intolerancia účinných a pomocných látok. V prípade porušenia dávkovacieho režimu alebo ukladania bisfosfonátov sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie. Z tráviaceho ústrojenstva sú možné dyspeptické poruchy: nevoľnosť, vracanie, nadmerná tvorba plynu, hnačka alebo zápcha, bolesť v epigastriu. Neurologické poruchy sa prejavujú znížením zrakovej ostrosti, bolesti hlavy, závratmi. Opisujú sa prípady srdcovej arytmie, fibrilácie predsiení a rozvoja osteonekrózy čeľustných kĺbov. Niekedy sa objaví horúčka, komplikovaná zimnicami, slabosť, apatia, artralgia, bolesť svalov. Charakteristické príznaky lokálnej alergickej reakcie sú opuch a sčervenanie kože, výskyt svrbenia a vyrážky.

Pomáhajú bisfosfonáty pri liečbe osteoporózy?

Osteoporóza je heterogénne ochorenie charakterizované zmenou hustoty kostí v porovnaní s normálnym stavom. Kostná hmota je určená interakciou osteoblastov (tvoriace bunky) a osteoklastov (ničenie buniek).

Väčšina spôsobov liečby tohto ochorenia je zameraná na obnovenie alebo udržanie rovnováhy kostného obratu: deštrukcia a obnova buniek.

Prečo sa uchýliť k bisfosfonátom

Príjem bisfosfonátov pri osteoporóze je založený na mnohých faktoroch: pohlavie, závažnosť, klasifikácia súčasného stavu, príčina zlyhania, sprievodné choroby. V závislosti od týchto faktorov a mechanizmu účinku sú lieky rozdelené do dvoch skupín:

 • urýchlenie rastu kostí;
 • zastavenie zvýšenej resorpcie, t. zničenie.

Prvá skupina zahŕňa hormonálnu substitučnú terapiu a druhá - lieky, ktoré dopĺňajú koncentráciu vápnika, ako aj bisfosfonátov. Zavedenie tohto protokolu do protokolu na liečbu osteoporózy ukázalo dobré výsledky, podporené štúdiami, po ktorých nasledovalo zaradenie liekov na báze bisfosfonátov do zoznamu liekov prvej línie..

Výhody a nevýhody

Bisfosfonáty prichádzali do medicíny z neočakávaných oblastí, ropy a priemyslu. Zistenie ich účinnosti pri predchádzaní nielen korózii kovových štruktúr, ale aj „korózii“ kostného tkaniva, je dôležitým míľnikom pri vývoji metód liečby osteoporózy..

Z lekárskeho hľadiska sú prípravky skupiny BF (bisfosfonáty) nehormonálne inhibítory procesov ničenia kostnej hmoty, regulujú výmenu fosforu a vápnika, postupne stabilizujú proces vstrebávania - obnovovanie kostí spomaľovaním deštrukcie.

Bisfosfonáty pôsobia ako syntetické náhrady za prírodné pyrofosfáty, ale sú odolnejšie voči pôsobeniu enzýmov v tele. Pomáhajú vytvoriť alebo udržiavať krehkú rovnováhu kostí, úspešne zvládnuť zrýchlený úbytok kostnej hmoty..

Pros:

 • jednoduchosť nákupu - lieky sa predávajú v lekárni, hoci na to je potrebný lekársky predpis, ale nemusíte si ich zvlášť objednávať;
 • relatívne nízke náklady;
 • efektívnosť.

mínusy:

 • špecifiká použitia - niektoré podmienky použitia sú pre pacientov nepohodlné a zároveň si vyžadujú prísnu kontrolu;
 • nízka biologická dostupnosť - absorbuje sa iba malá časť celkového akceptovaného objemu, väčšina sa vylučuje z tela;
 • závažné vedľajšie účinky liekov, zatiaľ čo použitie nezaručuje úplné zotavenie ani v počiatočnej fáze osteoporózy;
 • bránia nielen deštrukcii kostného tkaniva, ale aj obnove, takáto bilaterálna stabilizácia nie je pri liečbe vždy žiaduca.

Indikácie pre vymenovanie

Farmakologický účinok bisfosfonátov nie je zameraný iba na spomalenie deštrukčných procesov v kostnej hmote, ale má aj anestetické a protinádorové vlastnosti - preto sa v onkológii úspešne používajú na boj proti rozvoju rakovinových buniek, na zabránenie vzniku metastáz a na zastavenie hyperkalciémie..

Zoznam označení na použitie je teda dosť pôsobivý:

 • osteoporóza;
 • nádory rôzneho pôvodu;
 • osteodystrofia;
 • myelóm;
 • hyperparatyroidizmus;
 • osteogenesis;
 • hyperkalcémie.

Prečítajte si o štruktúre ľudského kolena.

Kontraindikácie pri používaní bisfosfonátov

Lieky skupiny BF sú vážne liekové formy, pred použitím musíte dôkladne preštudovať históriu pacienta. Preto je dôležitý stav obličiek a správne posúdenie prevahy výsledku nad možnými komplikáciami.

Existujú jemnosti pri braní liekov, ktoré by mali brať do úvahy ošetrujúci lekár, aby sa znížilo riziko zlyhania obličiek, napríklad pamidronát sa môže predpísať so súčasným znížením dávky a pred použitím Zomety musíte študovať stav obličiek pred každým (!) Podaním lieku.

Preto je dôležité brať lieky opatrne a študovať kontraindikácie:

 • hypokalciémia;
 • ochorenie obličiek s klírensom kreatinínu menej ako 35 ml za minútu;
 • hypoparathyreoidismus;
 • poruchy spojené s laktózou, laktázou a glukózo-galaktózou;
 • tehotenstva a laktácie;
 • detstva;
 • malabsorpcia vápnika;
 • choroby pažeráka, ktoré brzdia vývoj potravy
 • neschopnosť pacienta byť vo vzpriamenej polohe najmenej pol hodiny po užití lieku.

Upozorňujeme, že exacerbácia gastrointestinálnych chorôb, hoci nie je priamou kontraindikáciou, je signálom na použitie opatrne..

Odrody bisfosfonátov

Lieky na báze bisfosfonátov sa delia do dvoch skupín:

 1. Drogy neobsahujúce dusík - lieky prvej generácie, ktoré neobsahujú dusík (N), iné meno sú „jednoduché bisfosfonáty“..
 2. Dusík obsahujúce - prípravky druhej generácie obsahujúce dusík, iný názov pre „aminobisfosfáty“.

Poznamenávame tiež klasifikáciu modifikácií liekov:

 1. Monokomponent - obsahujú iba aledronát.
 2. dvojzložková:
 • alendronát + vápnik;
 • alendronát + vitamín D alebo predchádzajúce zlúčeniny.

Bisfosfonáty obsahujúce dusík

Tu je krátky zoznam najpopulárnejších bisfosfonátov obsahujúcich dusík:

 1. Zoledronát - selektívne ovplyvňuje kostné tkanivo, potláča aktivitu osteoklastov, je predpísaný pri liečbe rôznych typov osteoporózy a Pagetovej choroby. Jeho zvláštnosťou je inhibícia resorpcie prostredníctvom vystavenia osteoklastom: kyselina zolendronová preniká do kosti a pôsobí na bunky kostnej drene a obmedzuje sa rast patologických a endotelových buniek. Dostupné vo forme kapsúl alebo roztokov..
 2. Bondronát - účinná látka kyselina ibandrónová, také bisfosfonáty, sú predpísané na liečbu postmenopauzálnej osteoporózy u žien, a to aj na pozadí hormonálnej substitučnej liečby. U mužov sa podávanie odporúča len pri vykonávaní výskumu.
 3. Alendronát - upravuje metabolizmus kostí, odkazuje na nehormonálne inhibítory pozostávajúce z kyseliny alendrónovej. Nástroj stimuluje osteogenézu, reguluje rovnováhu resorpcie a regenerácie. Používa sa pri postmenopauzálnej a senilnej osteoporóze, s deformujúcou osteitídou, malígnou hyperkalcémiou. Je tiež dostupný vo forme dvojzložkových prípravkov: alendronát + vápnik a alendronát + vitamín D.
 4. Ibandronát sodný - týka sa liekov tretej generácie, je predpísaný na rozvoj postmenopauzálnej osteoporózy, prípadne kombinovanej s hormonálnou substitučnou terapiou.
 5. Pamidronate Medak - inhibuje resorpciu kostí interakciou s vápnikom a spomaľuje jeho vylučovanie z tela. Lokalita súvisí so vzťahom kyseliny pamidrónovej s minerálnym zložením kostí. Liečivo je tiež predpísané na intoleranciu na orálne dávkové formy, používa sa intravenózne.

Bisfosfonáty neobsahujúce dusík

Najčastejšie sa používajú bez dusíka:

 1. Etidronát - používa sa na osteoporózu, Pagetovu chorobu, hyperkalcémiu na pozadí onkológie. Tiež sa nachádzajú také názvy liekov - Pleostat, Xidiphon. Používa sa často s vápnikom, obvyklý priebeh kombinovanej liečby trvá 3 mesiace: najprv pacient berie iba etidronát a až potom sa pridá k príjmu vápnika, po vyhodnotení výsledkov sa priebeh opakuje. Droga sa ľahko toleruje, má však pomalú absorpciu, preto si vyžaduje dodržiavanie všetkých pravidiel pre prijatie. K dispozícii vo forme tabliet, koncentrát na rekonštitúciu perorálneho roztoku a vo forme infúzneho roztoku.
 2. Klodronát - tento bisfosfonát zabraňuje deštrukcii vápnika a osteolýze, je predpísaný pre nádorové metastázy, leukémiu, lymfómy, ako aj osteoporózu, aby sa zabránilo fraktúram a poskytol analgetický účinok. Kyselina clodronová pôsobí priamo na osteoklasty a inhibuje ich aktivitu. Je potrebné poznamenať, že liek sa používa v experimentálnej medicíne, má mnoho vedľajších účinkov a je zakázaný v mnohých štátoch. K dispozícii vo forme kapsúl a perorálnych roztokov.
 3. Tiludronát - zvyšuje hustotu kostí, je predpísaný pri liečbe Pagetovej choroby a osteopénie, pri ktorej sú kosti zmäkčovaním deformované. Účinnou látkou v kompozícii je kyselina tiludrónová, dostupná vo forme tabliet.

Mechanizmus akcie

Princíp účinku prípravkov bisfosfonátovej skupiny je založený na imitácii štruktúry pyrofosfátov a účinku na osteoklasty, ktoré spomaľujú ich aktivitu, proces deštrukcie je znížený. Osteoklasty absorbujú bisfosfonáty presne v oblastiach kosti, ktoré podliehajú procesu reštrukturalizácie, a preto sa týkajú liekov so selektívnym mechanizmom účinku.

Špecifickosť mechanizmu účinku sa tiež prejavuje v skutočnosti, že prípravky sú založené na dvoch fosfonátových molekulách, ktoré sa viažu na vápnik a akumulujú sa. Preto treba pamätať na to, že aj keď sa vylučujú aj lieky, niektoré z liekov, ktorým sa podarilo preniknúť do kosti, sa tu veľmi dobre viažu s minerálmi a niekedy zostávajú na celý život.

A časť kosti spojená s bisfosfonátmi sa stáva necitlivou na osteoklasty, ktorých funkciou je kontrola množstva kostného tkaniva..

Po preskúmaní hlavného mechanizmu práce si všimnite ďalšie, ktoré sa líšia pre jednotlivé lieky:

 • vytvorenie chemickej bariéry medzi osteoklastami a kosťou;
 • transformácia osteoklastov na seba-deštruktívne formy;
 • zníženie tvorby nových osteoblastov;
 • signálna obštrukcia medzi osteoklastami a osteoblastami.

Vedľajšie účinky pri užívaní bisfosfonátov

Pri dlhodobom používaní alebo pri vysokých dávkach liekov, individuálnych vlastnostiach tela alebo súvisiacich bolestivých stavoch sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, príznaky sa objavia na začiatku liečby a môžu s časom vymiznúť alebo oslabiť..

Pozor! V prípade akýchkoľvek vedľajších účinkov alebo príznakov okamžite vyhľadajte lekára. Nedodržanie stavu, prispôsobenie liečby alebo dokonca úplné prerušenie liečby - môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie tela..

Musíte poznať príznaky a venovať pozornosť týmto možným vedľajším účinkom:

Gastrointestinálny trakt:

 • dysfágia, dyspepsia;
 • bolesť brucha;
 • pálenie záhy, nevoľnosť, zvracanie;
 • zápcha, hnačka, plynatosť;
 • ulcerózne lézie v ústach a krku;
 • Perforácia a erózia pažeráka.

Kostný systém:

 • bolesť kostí a kĺbov;
 • osteonekróza čeľuste.

Pozor! Osteonekróza čeľuste je veľmi závažné a nebezpečné ochorenie, ktoré sa vyskytuje na pozadí nedostatočného prísunu krvi do horných, dolných alebo obidvoch čeľustí. Kostné tkanivo zároveň odumiera. V zásade sa tento vedľajší účinok vyskytuje u pacientov s rakovinou pri liečbe protinádorových liekov vrátane bisfosfonátov..

Medzi rizikové faktory osteonekrózy patria: rakovina, ožarovanie a chemoterapia, výskyt infekčného alebo zápalového procesu.

Nervový systém:

 • bolesti hlavy;
 • znížená chuť do jedla;
 • slabosť a ospalosť.

Vision:

búšenie srdca.

Alergické reakcie:

 • žihľavka;
 • ojedinelé prípady Stevensovho-Johnsonovho a Lyellovho syndrómu;
 • vyrážka, svrbenie, fotodermatitída;
 • anafylaktické reakcie, Quinckeho edém.

Chemické reakcie v tele:

 • hypokalciémia;
 • hypofosfatémia;
 • hyperkalcémie.

Porucha funkcie obličiek.

Pravidlá pre bisfosfonáty

Farmakologické vlastnosti bisfosfonátov určujú dôležité jemnosti použitia:

 • striktne na prázdny žalúdok - lieky sa absorbujú obmedzene a biologická dostupnosť sa zníži o ďalších 40%, ak je v žalúdku alebo gastrointestinálnom trakte jedlo;
 • lieky musíte piť iba s vodou a vo veľkých množstvách - požadovaný objem je 300 - 400 ml, iné nápoje výrazne znižujú vstrebávanie liekov, dokonca aj minerálnej vody;
 • po užití bisfosfonátov musíte byť vo vzpriamenej polohe po dobu 30 až 40 minút - horizontálna poloha tela narúša postup lieku v pažeráku a pomalšia progresia v priebehu času spôsobuje mikroelceranty v tráviacom trakte;
 • akékoľvek alkoholické nápoje sú zakázané - pri súčasnom použití môžu spôsobiť vážne poškodenie pečene a obličiek;
 • v prípade hypokalciémie alebo metabolických porúch je potrebné vykonať korekciu skôr, ako začnete bisfosfonáty;
 • pacient by sa mal vyhnúť invazívnym zubným zákrokom, aby sa znížilo riziko osteonekrózy;
 • pri liečbe osteoporózy by sa lieky s bisfosfonátmi mali používať v kurzoch a s občasnými taktikami, pričom je potrebné prísne dodržiavať dávkovanie a protokol podávania.

Iná kompatibilita s liekmi

 • pri slučkových diuretikách - môže sa vyvinúť hypokalciémia;
 • pri nesteroidných protizápalových liekoch - zvyšuje sa riziko následkov pre gastrointestinálny trakt;
 • s aminoglykozidmi - zvýšené toxické účinky na obličky a pečeň;
 • medzi užívaním bisfosfonátov a iných liekov na tabletky by mala uplynúť najmenej jedna a pol hodiny;
 • miešanie niekoľkých injekčných liekov v jednej injekčnej striekačke nie je povolené.

záver

Bisfosfonáty na liečenie osteoporózy sú účinné aj kontroverzné lieky. Pamätajte, že ide o vážne liečivé látky, ktoré zasahujú do jemných procesov v tele..

Neužívajte ich bez dozoru lekára a tiež počas liečby udržiavajte zdravotný stav pod kontrolou.

Najúčinnejšie bisfosfonáty na liečbu osteoporózy

Bisfosfonáty sa používajú na zvýšenie hustoty kostí pri liečbe osteoporózy. Mechanizmus účinku je spojený s inhibíciou ich deštrukcie osteoklastami a ochranou osteoblastov tvoriacich nové kostné tkanivo. Lekár ich predpisuje iba po úplnom vyšetrení. Účinne predchádzať zlomeninám u žien s menopauzou, v starobe a počas liečby glukokortikoidovými liekmi.

Priebeh liečby obvykle trvá najmenej 3 roky, denzitometria a krvné testy by sa mali vykonať najmenej raz ročne, aby sa vyhodnotili jej výsledky..

Najlepšie na liečbu osteoporózy sú známe bisfosfonáty obsahujúce dusík v molekule, medzi ktoré patria: zoledronát (Aklast, Zometa), alendronát (Alendra, Fosamax), ibandronát a risedronát (Bonviva, kyselina ibandrónová). Tablety sa vylisujú raz týždenne alebo mesačne a intravenózna injekcia sa môže podať raz ročne alebo štvrťrok (za rok - Aklast, za štvrťrok - Bonviva).

Prečo sú bisfosfonáty predpísané na liečbu osteoporózy

Na liečbu osteoporózy sa predpisujú lieky zo skupiny bisfosfonátov, pretože majú tieto schopnosti:

 • selektívne sa hromadí v kostiach hlavne v oblasti ich ničenia;
 • sú absorbované osteoklastami a inhibujú ich aktivitu zvnútra - narušujú metabolizmus, priľnavosť k kostnému tkanivu, urýchľujú smrť, zabraňujú tvorbe a dozrievaniu nových;
 • chrániť osteoblasty pred zničením kortizolom a glukokortikoidmi (hydrokortizón, dexametazón, prednizolón a analógy);
 • zostávajú v kostiach aj na konci liečby.

Hlavným mechanizmom úbytku kostnej hmoty v minerálnej denzite je zvýšená resorpcia (deštrukcia) bunkami nazývanými osteoklasty. V tomto prípade je narušený reverzný proces osteosyntézy (tvorba novej kostnej matrice) osteoblastami. Výsledkom je, že kosti sú krehké, ľahko sa zlomia, keď sú vystavené strednej alebo slabej intenzite. Bisfosfonáty môžu inhibovať všetky tieto procesy..

A tu je viac o injekciách do osteoporózy.

Indikácie na použitie bisfosfonátov na liečbu osteoporózy

Hlavným príznakom osteoporózy je zníženie T indexu denzitometriou na -2,5 a nižšie. Medzi skupiny pacientov, ktorým sa odporúča predpisovať bisfosfonáty na liečbu a prevenciu osteoporózy, patrí:

 • ženy po menopauze (uplynul rok alebo viac od poslednej menštruácie), muži starší ako 50 rokov, pokiaľ sa vylúči druhotný proces;
 • pacientov so zlomeninou bedra alebo stavcov;
 • pacientov, ak je ich T index v rozmedzí od -1 do -2,5, ale v minulosti existujú znaky typických zlomenín alebo vysoké riziko ich výskytu (napríklad prestávka na lôžko alebo hormóny).

Endokrinologický expert

Očakávané výsledky liekovej terapie bisfosfonátmi pri liečbe osteoporózy

Uskutočnili sa štúdie účinnosti bisfosfonátov v rôznych formách osteoporózy, v dôsledku čoho sa preukázalo, že liečba vedie k prevencii deštrukcie kostí, zvýšeniu ich hustoty a zníženiu pravdepodobnosti zlomenín..

menopauze

Kvôli nedostatku estrogénu po menopauze v kosti sa proces deštrukcie môže urýchliť a / alebo sa môže spomaliť výstavba novej. Husté kostné tkanivo sa riedi, steny hubovitej látky sa absorbujú.

Príjem bisfosfonátov obnovuje rovnováhu medzi resorpciou a tvorbou kostí a znižuje pravdepodobnosť nebezpečných zlomenín chrbtice a stehennej kosti takmer o polovicu. Tento účinok sa dá dosiahnuť po 3 rokoch používania. Preukázaná bezpečnosť pri používaní liekov po dobu 10 rokov.

Absolútne riziká zlomenín stavcov v skupine s placebom a liečba v štúdiách rôznych liekov na liečbu osteoporózy

Osteoporóza u mužov

Najčastejšie dochádza k poklesu hustoty kostí po 50 rokoch alebo na pozadí chorôb obličiek, pľúc, čriev, endokrinného systému. Pred začatím liečby je dôležité vylúčiť ochorenia na pozadí alebo vykonať ich komplexnú liečbu..

Z dôvodu nedostatočného počtu štúdií sa odporúčajú iba tri účinné látky - zoledronát, alendronát a risedronát. Preukázali svoju účinnosť pri prevencii primárnych a opakujúcich sa zlomenín bedra a pri rozvoji postihnutia po nich..

glukokortikoidy

Vyskytuje sa u pacientov, ktorí potrebujú užívať hormóny dlhšiu dobu (zvyčajne od 2,5 mesiaca). Ich kostné tkanivo stráca svoju silu ešte predtým, ako sa zníži množstvo minerálov. Glukokortikoidy znižujú životnosť stavebných buniek a zvyšujú aktivitu prostriedkov na ničenie kostí.

Bisfosfonáty majú profylaktický aj terapeutický účinok. Je dôležité, aby sa mohli podávať intravenózne a aby sa zabránilo tvorbe erózie a vredov žalúdka, pažeráka, ktoré môžu súvisieť s príjmom hormónov. Odporúča sa používať tieto lieky počas liečby glukokortikoidmi.

Čo treba zvážiť pred predpísaním lieku

Bisfosfonáty majú kontraindikácie, preto je potrebné pacientov vyšetriť na prítomnosť týchto chorôb:

 • znížená rýchlosť filtrácie v obličkách pod 35 ml za minútu;
 • individuálna intolerancia;
 • peptický vred (môžu sa použiť intravenózne formy);
 • nedostatok vápnika a vitamínu D v krvi (až do obnovenia normálnych hodnôt) - prípravky s obsahom sú predpísané najmenej 2 týždne pred bisfosfonátmi;
 • tehotenstvo (povinný test pred použitím a antikoncepcia počas liečby);
 • akútny zápal v ústach alebo čeľusti.
Akútny zápal v oblasti čeľuste

Liečebné vlastnosti

Jedným z problémov pri používaní liekov na liečbu osteoporózy je dlhý priebeh liečby. Ak je potrebné lieky užívať roky a pacient nepociťuje príznaky zmien, pretože neexistujú žiadne zjavné príznaky choroby, veľa ľudí zastaví liečbu sami..

Na tento účel sa vytvorili intravenózne lieky so zavedením 1-krát ročne (Aklast), za štvrťrok (Bonviva).

Celková doba používania je najviac 3 až 5 rokov, po ktorých pacienti naďalej užívajú iba vápnik a vitamín D3 po dobu šiestich mesiacov. V priebehu a na konci tohto obdobia sa každých 9 až 12 mesiacov vykonáva denzitometria a krvné testy na markery osteoporózy. Podľa výsledkov ortopedický chirurg dospel k záveru, že je potrebné predĺženie liečby..

Postup kostnej denzitometrie

Najlepšie bisfosfonáty pre osteoporózu na trhu

Najúčinnejšie na liečenie osteoporózy sú známe bisfosfonáty obsahujúce dusík v molekule, medzi ktoré patria: zoledronát, alendronát, ibandronát a risedronát. Kyselina clondrónová (Bonefos) a pamidrónová (Pamirid) sú lieky bez dusíka, používajú sa pri nádorových procesoch.

Zoledronát (Aklast, Zometa)

Má vysokú terapeutickú aktivitu pri osteoporóze. Má výrazný inhibičný účinok na resorpciu kosti, zabraňuje zlomeninám. Pri dlhodobom používaní nenarúša tvorbu nového kostného tkaniva a jeho mineralizáciu, čo ho odlišuje od alendronátu a risedronátu. Podáva sa iba intravenózne, nie viac ako 1krát ročne.

Určite dodržiavajte diétu s dostatočným množstvom vápnika a vitamínu D alebo ich užívajte vo forme tabliet, kým sa nedosiahne normálna hladina v krvi. Takýto prípravok je predpísaný mesiac pred injekciou a pokračuje v budúcnosti nepretržite.

Alendronát (Alendra, Fosamax)

Zlepšuje metabolizmus vápnika, zabraňuje deštrukcii spongióznej kosti, stimuluje tvorbu kostného tkaniva. Odporúča sa na senilnú a postmenopauzálnu osteoporózu, aby sa znížilo riziko zlomenín chrbtice a stehennej kosti.

Pri používaní alendronátu sa odporúča:

 • vypite celú tabletu s 200 ml pitnej (minerálnej) vody;
 • nekombinujte s inými liekmi (interval najmenej jednej hodiny);
 • vyberte si jeden deň v týždni a počas liečby ho nemeňte;
 • po užití nejedzte, nepite a nezavierajte vodorovnú polohu pol hodiny.

Ibandronát (Bonviva, kyselina ibandrónová)

Má selektívny účinok na osteoklasty a nemení proces tvorby nového kostného tkaniva. Používa sa na osteoporózu a nádorové metastázy v kosti. Účinné na primárne zníženie hustoty minerálov u starších pacientov a sekundárne poškodenie spojené s hormonálnou nerovnováhou.

Tableta 150 mg sa predpisuje raz mesačne. Príjem by sa mal naplánovať na konkrétny dátum. Optimálny čas je ráno, hneď po nočnom spánku. Predpokladom je, že posledné jedlo by malo byť najneskôr 6 hodín pred použitím a potom nemôžete jesť hodinu a piť (je povolená čistá voda). Intravenózna injekcia sa podáva raz za tri mesiace.

Možné komplikácie počas a po podaní

Drogy sa používajú iba na odporúčanie lekára a pod jeho kontrolou, najmä pri intravenóznom podaní. Pacienti majú prísne dodržiavať dávkovanie a čas podania, nemali by sa porušovať intervaly medzi použitím tabliet a jedla. Iba v tomto prípade je možné riziko komplikácií liečby znížiť.

Možné následky zahŕňajú:

 • poškodenie obličiek - pred intravenóznym podaním musíte jesť 3 hodiny a mať pri sebe 0,5 ml pitnej vody. Toto množstvo sa opije pomaly hodinu pred injekciou;
 • zrýchlené odstraňovanie vápnika - vyžaduje sa sledovanie obsahu krvi v krvi najmenej 1-krát mesačne;
 • Fibrilácia predsiene - pred začiatkom liečby by sa mal konzultovať kardiológ, EKG v prítomnosti kardiovaskulárnych chorôb a u starších pacientov;
 • chrípkový syndróm pri intravenóznom podaní, menej často u tabliet. Najčastejšie sa prejavuje pri prvom použití, paracetamol je predpísaný na prevenciu alebo liečbu.

Takéto nežiaduce reakcie sú menej časté:

 • zníženie počtu červených krviniek, krvných doštičiek, bielych krviniek v krvi;
 • bolesť hlavy;
 • znižujú alebo zvyšujú citlivosť na bolesť, dráždivé teplo;
 • závraty;
 • chvenie rúk;
 • poruchy spánku;
 • úzkosť;
 • znížená ostrosť zraku;
 • bolesť brucha, nevoľnosť;
 • sucho v ústach, stomatitída;
 • nedostatok chuti do jedla, nepríjemná dochuť v ústach, zmena chuti;
 • dýchavičnosť, kašeľ;
 • kožné vyrážky, svrbenie, potenie;
 • zmena krvného tlaku - hypotenzia alebo hypertenzia;
 • pomalý srdcový rytmus;
 • bolesť kostí a kĺbov, stuhnutosť pohybov, svalové kŕče;
 • celková slabosť;
 • výskyt bielkovín a krvi v moči, zvýšenie močoviny a kreatinínu v krvi.

Náklady na lieky

Bisfosfonáty sú vysoko účinné, ale niektoré z nich majú pomerne vysoké náklady..

Účinná látka

Droga a cena

Analógové a cena

Zoledronát rr (1krát ročne)

Aklast 17 000 rub., 8300 UAH.

Kyselina zoledrónová 2600 rub., 680 UAH.

Alendronát 70 mg (1krát týždenne) 4 TB.

Fosamax 490 rub., Ostemax 250 UAH.

Alendronat 250 rub., Alendra 130 UAH.

Roztok ibandronátu raz za 3 mesiace

Bonviva 3100 rub., 2200 UAH.

Kyselina ibandrónová 1100 UAH.

Ibandronát tb. 1 krát mesačne 3 tb.

Bonviva 1100 rub., 1200 UAH.

Kyselina ibandrónová 850 UAH.

Risedronát raz týždenne 4 TB.

Risendros 960 rub., 330 UAH.

Rizostin 420 rub., 170 UAH.

Vysoká cena sťažuje pacientom dlhodobú liečbu, najmä v starobe, čo predstavuje hlavnú kategóriu pacientov. Ak teda nie je možné kúpiť pôvodný liek, lekár môže odporučiť jeho všeobecný lacnejší analóg.

A tu je viac o Prólii pri osteoporóze.

Bisfosfonáty na liečenie osteoporózy sú jednoducho potrebné, pretože iba s nimi je možné brzdiť a dokonca liečiť osteoporózu. Je nesmierne dôležité nielen zvoliť optimálny liek, ale tiež podstúpiť dlhú liečbu - často najmenej tri roky. Je tiež dôležité postupovať podľa odporúčaní na použitie, aby ste sa vyhli vedľajším účinkom..

Užitočné video

Pozrite si video o nádoroch hypofýzy:

Ako Prolia pomáha pri osteoporóze. Indikácie pre lieky a kontraindikácie. Ako sa lieči osteoporóza Prolia. Koľkokrát podať injekciu a ako podať Prolia pri osteoporóze.

Mnoho pacientov má predpísané injekcie na osteoporózu. Pomáha to spomaľovať ochorenie a kontrolovať proces liečby u lekára. V nemocnici sa podávajú injekcie na ošetrenie chrbtice a iných postihnutých kostí u žien.

U žien a mužov sa môže vyskytnúť bedrová osteoporóza. Jeho príznaky sa prejavujú bolesťou. Stáva sa to rozptýlené a uzlové. Existujú stupne progresie ochorenia. Liečba zahŕňa gymnastiku, stravu, drogy a v prípade ich márnosti nahradenie kĺbu endoprotetikou..

Čo je osteoporóza čeľuste. Aké nebezpečné je riedenie čeľuste. Príznaky čeľustnej osteoporózy. Ako je deštrukcia kostí stanovená v zubnom lekárstve. Pomôže zubná implantácia s osteoporózou?.

Medzi osteopéniou a osteoporózou je spoločná jedna vec - deštrukcia kosti. Počiatočná fáza je iba osteopénia. Aký je medzi nimi rozdiel? Aké sú rozdiely v liečbe?

Výhody a poškodenia bisfosfonátov pri komplexnej liečbe osteoporózy


Jedným z mimoriadne bolestivých a nepríjemných ochorení je osteoporóza - patologická krehkosť kostí, ktorá vedie k častým zlomeninám a ťažkostiam pri ich zotavovaní. Riziková skupina - osoby po 50 rokoch a ženy ochorejú častejšie ako muži. Od konca minulého storočia lekári z celého sveta aktívne používajú bisfosfonáty na liečbu osteoporózy. Môžu však priniesť nielen výhody, ale môžu spôsobiť aj vážne škody..

Farmakologické pôsobenie bisfosfonátov

Bisfosfonáty (difosfonáty) sa nazývajú tak, pretože molekuly týchto látok obsahujú dva fosfonáty (PO3) Tieto chemické zlúčeniny sú analógy najbližšie k prírodným pyrofosfátom, ktoré sa štiepia enzýmami v ľudskom tele..

Hlavným účelom farmaceutických prípravkov bisfosfonátov je stabilizovať kostru pri chorobách sprevádzaných rýchlou stratou kostí..

Zistíme, ako sa to deje. Normálne telo produkuje dva typy buniek s rôznymi funkciami:

 1. Osteoklasty - prispievajú k resorpcii (deštrukcii) starých kostrových buniek.
 2. Osteoblasty - podieľajú sa na procese tvorby nových tkanív.

Pri osteoporóze si títo nemôžu jednoducho splniť svoju úlohu, zatiaľ čo osteoklasty sa pravidelne zbavujú starých buniek..

Prevencia rozvoja osteoporózy a liečby je založená na účinku bisfosfonátov na osteoklasty, ktorý spočíva v inhibícii ich rastu a začatí procesu ich samodeštrukcie, v dôsledku čoho sa zastaví riedenie kostí. Ďalší dôležitý bod: drogy si v kostiach uchovávajú vápnik a fosfor, ktoré tak veľmi potrebujú..

Okrem toho sa bisfosfonáty používajú na liečenie pacientov s rakovinou pri liečbe a na prevenciu výskytu metastáz, ktoré ovplyvňujú kost pri rakovine prsníka, pľúc, prostaty, obličiek, štítnej žľazy..
Drogy vstupujú do tela a hromadia sa:

 • znižujú vysoký obsah vápnika v krvi - hyperkalciémiu, ktorá je sprievodným príznakom metastatického poškodenia kostí;
 • zabrániť tvorbe nových ohnísk choroby - metastázy;
 • majú účinok proti bolesti.

Nepochybnou výhodou je, že tieto lieky nie sú hormonálne a nepreťažujú kardiovaskulárny systém. Významnou nevýhodou je zlá rozpustnosť, ktorá sťažuje telu vstrebávanie.

Skupiny produktov a názvy

Existujú dva hlavné typy bisfosfonátov, ktoré sa líšia spôsobom, akým ovplyvňujú osteoklasty:

 • Výrobky neobsahujúce dusík alebo výrobky prvej generácie.
  Z tejto skupiny sa v skutočnosti používajú také lieky, ako sú etidronát, klodronát, tiludronát. Majú deštruktívny účinok na osteoklasty v dôsledku ich asimilácie. Pri komplexnej liečbe onkológie sa úspešne používajú etidronát a klodronát.
 • Aminobisfosfonáty s obsahom dusíka, lieky druhej generácie.
  Účinnejšie vďaka svojej selektivite pri pôsobení na osteoklasty a dlhodobom pôsobení, ktoré môžu mať, pretože neabsorbované osteoklastami, na rozdiel od tých bez dusíka. Sú to lieky ako Pamidronate, Alendronate, Binosto, Ostalon. Účinný pri menopauzálnej osteoporóze u žien pri liečení pacientov s rakovinou kostnými metastázami.

V súčasnosti už boli zavedené činidlá obsahujúce dusík, ktoré odborníci poukazujú na tretiu generáciu bisfosfonátov. Ich účinnými látkami sú ibandronát a kyselina zolendrónová. Najčastejšie sa jedná o lieky s názvami: Bonviva, Bondronate, Zometa.

Zometa (zoledronát) má špeciálnu molekulárnu štruktúru (prítomnosť dvoch atómov dusíka v bočnom reťazci), ktorá určuje vyšší potenciál kyseliny zoledrónovej a spôsobuje výrazné zvýšenie aktivity lieku v porovnaní s predchádzajúcou generáciou liekov..

Čo potrebujete vedieť pri liečbe bisfosfonátmi

Ako viete, všetko, čo liek predstavuje v lyžičke, sa môže stať jedom v šálke. Preto je pri používaní bisfosfonátov dôležité dodržiavať pokyny na dávkovanie a pozorne si prečítať zoznam kontraindikácií a ďalšie potrebné informácie uvedené v poznámke. Z týchto dôvodov je samoliečba nebezpečná..

Lieky sa môžu používať iba podľa predpisu lekára!

Funkcie recepcie

Pretože bisfosfonáty sú pomerne vážne lieky a sú spojené s vedľajšími účinkami, odporúča sa pri ich používaní dodržiavať určité pravidlá:

 1. Vezmite si ráno na lačný žalúdok súčasne s veľkým množstvom vody.
  Po tomto jedle je dovolené najskôr o hodinu neskôr.
 2. Pite výlučne s čistou nehybnou vodou. Všetky ostatné nápoje inhibujú účinok lieku..
 3. Pokiaľ je to možné, udržujte vertikálnu polohu, pokiaľ je to možné, do jedného a pol hodiny po prijatí. Počas tejto doby sa liek dostane do čriev, čo minimalizuje jeho dráždivý účinok na steny pažeráka a žalúdka..
 4. Odporúča sa užívať vápnik alebo vitamín D súbežne s priebehom bisfosfonátu, musia sa však konzumovať v súlade s dvojhodinovými časovými intervalmi. Súbežné prijímanie týchto prostriedkov je vylúčené.

Parenterálne bisfosfonáty sa podávajú intravenózne infúznou (kvapkovou) cestou počas 2–3 hodín.

Obmedzenia pre bisfosfonáty sú:

 • tehotenstvo,
 • laktácie,
 • vek do 18 rokov,
 • individuálna intolerancia,
 • zlyhanie obličiek,
 • choroby gastrointestinálneho traktu v akútnej fáze.

Ak prísne dodržiavate tieto tipy, môžete sa počas liečby vyhnúť komplikáciám alebo zmierniť možné vedľajšie účinky liekov.

Pri zmene polohy tela sa často vyskytujú cudzie zvuky v bedrovom kĺbe: drvenie a kliknutie. Niekedy je sprevádzaná bolesťou. Prečítajte si o dôvodoch v článku..

Konvenčné röntgenové vyšetrenie môže odhaliť iba silný stupeň rednutia kostného tkaniva, zatiaľ čo denzitometria poskytuje presné výsledky o stave kostry, a preto je tak dôležitá pri diagnostike osteoporózy..

Vedľajšie účinky a poškodenie

Medzi často sa vyskytujúce negatívne dôsledky užívania bisfosfonátov sú zaznamenané:

 1. v tráviacom trakte - podráždenie sliznice žalúdka a dvanástnika, gastritída, krvácanie, nevoľnosť, bolesť žalúdka, plynatosť a zápcha;
 2. bolesti hlavy a svalov;
 3. bolesti kĺbov;
 4. choroby obličiek a pečene v dôsledku hromadenia toxických látok;
 5. hypokalciémia - nedostatok vápnika v krvi;
 6. alergické príznaky.

Ak sa bisfosfonáty používajú spontánne a nekontrolovateľne, sú možné významné škodlivé následky, ako napríklad fibrilácia - desynchronizácia srdcových kontrakcií, osteonekróza čeľuste, subrochanterické zlomeniny stehennej kosti..

Prejav všetkých týchto nežiaducich symptómov však nie je pozorovaný u všetkých pacientov. Správne vypočítaný priebeh liečby a dodržiavanie režimu podávania pomáha predchádzať vedľajším účinkom a minimalizovať riziko komplikácií.

Ceny liečiv

Bisfosfonáty sú drahé lieky. Ceny závisia od formy uvoľnenia a výrobcu. Tu sú priemerné ceny niektorých liekov v lekárňach v Moskve.

Názov liečivaNáklady na balenie
tablety
alendronát300 - 500 rub.
Binosto840 rub.
Ostalon490 rub.
ibandronát1590 rub.
Bonviva3600 rub.
Bondronate13600-15000 rub.
Fľaše na intravenózny koncentrát
pamidronát9200 rub.
Zometa10600 rub.
Bondronate11500 rub.
Bonviva, injekčná striekačka5200 rub.

Recenzie prínosov bisfosfonátov pri osteoporóze

Od uvedenia bisfosfonátov na farmakologický trh získali tieto fondy veľa pozitívnych spätných väzieb od pacientov aj odborníkov. Tu je ich niekoľko..

Svetlana, 56 rokov:
„Lekár predpísal Bondronat pred šiestimi mesiacmi. Už v prvom mesiaci sa bolesť v kolenách a chrbtici upokojila a spánok sa vrátil do normálu. Som s touto drogou spokojná, nemá žiadne vedľajšie účinky, iba jednu výhodu. “

Alexandra, 60 rokov:
"Počas menopauzy pila kyselinu zoledrónovú, predpísal lekár." Tri dni ma boleli svaly a bolelo ma hlava, symptómy boli podobné chrípke. Uložené pomocou paracetamolu. Podľa režimu som videl tabletky podľa očakávania. Nič iné sa neobťažovalo. “

Margarita, endokrinológ:
„Bisfosfonáty pravidelne predpisujem, a to aj pre ženy, na prevenciu a liečbu osteoporózy v postmenopauzálnom období. Drogy tretej generácie sa osvedčili veľmi dobre. Mali by sa však používať opatrne a prísne podľa odporúčaní lekára, aby sa dosiahla väčšia účinnosť, aby sa nepoškodilo zdravie a aby sa minimalizovalo riziko vedľajších účinkov. ““

Alexey, reumatológ:
„Bisfosfonáty sú vynikajúcim liekom pre pacientov trpiacich osteoporózou. Terapeutický účinok sa prejavuje znížením bolesti, posilnením štruktúry kostí, harmonizáciou regeneračných procesov. "Nie bez vedľajších účinkov, ktoré však vo väčšine prípadov čoskoro zmiznú pri správnom používaní."

Preto sú bisfosfonáty skutočne účinné pri liečbe osteoporózy, ale vyžadujú starostlivé dodržiavanie všetkých odporúčaní odborníkov a sú liekmi na predpis..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bolo napísaných veľa článkov o účinnosti liečby soľnými obväzmi rôznych chorôb. Táto metóda bola úspešne používaná ľudovými liečiteľmi po mnoho storočí. Počas druhej svetovej vojny zachránili soľné obväzy veľa životov zranených vojakov na fronte.
Ascites je patologický stav, pri ktorom sa v brušnej dutine hromadí voľná tekutina, čo vedie k zväčšeniu veľkosti brucha. U ľudí sa to tiež nazýva kvapkavé. Nejde o samostatné ochorenie, ale o prejav adaptačných mechanizmov tela.
Keď hladina ženských hormónov stúpa, môžu sa tvoriť maternicové myómy. Ak sa patológia nelieči, vedie niekedy k neplodnosti, krvácaniu, potratom alebo ťažkým pôrodom. Existuje mnoho rôznych ľudových receptov, pomocou ktorých je ľahké zmenšiť veľkosť fibromyómu alebo zastaviť jeho rast pomocou rôznych bylín..