loader

Hlavná

Liečba

Ako sa vykonáva blokáda drog pri hernii bedrovej chrbtice: drogy, technika

Hlavným príznakom hernie umiestnenej v oblasti bedrových medzistavcových platničiek je akútna bolesť. Je tak silný, že ho nemožno vylúčiť ani intramuskulárnymi injekciami nesteroidných protizápalových liekov. Preto sa na zmiernenie bolesti s prietržom bedrovej chrbtice vykonávajú blokády liečiv glukokortikosteroidmi v kombinácii s anestetikami..

Aký je účel blokovania prietrže

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Bedrové posunutie medzistavcovej platničky je vždy sprevádzané „bolesťou chrbta“ alebo bedrovej kosti. Toto je názov typu bolesti, ktorá sa vyskytuje na pozadí deštruktívnych-degeneratívnych zmien stavcov. Lumbago sa stáva príčinou vážnych motorových obmedzení. Človek sa snaží nevykonávať pohyby, ktoré môžu vyvolať bolesť chrbta. Aj keď „lumbago“ je iba príznakom, pri absencii lekárskeho zákroku to vedie k rozvoju komplikácií - radikulárne syndrómy (radiculitis). Aby sa zabránilo zhoršeniu kvality života osoby av závažných prípadoch - zdravotné postihnutie, dochádza k blokáde liekov.

Procedúra liečby spočíva v zavedení roztokov do určitých častí tela s analgetickou účinnosťou. Častejšie sa injekcie podávajú priamo do oblasti bolesti. Tento spôsob podania vám umožňuje rýchlo odstrániť všetky nepríjemné pocity v dôsledku „vypnutia“ niektorých častí reflexného oblúka. Analgetický účinok liekov sa môže objaviť v priebehu niekoľkých dní..

Blokovanie liekov sa niekedy vykonáva na diagnostické účely. To platí pre bedrovú prietrž komplikovanú neurologickými príznakmi so stratou funkcie. Ak sa vyskytnú ťažkosti s diagnostikou, lekár injekčne podá injekčný roztok, aby sa zistilo jasné spojenie medzi lokalizáciou zdroja bolesti a špecifickými klinickými prejavmi..

odrody

Pri výbere techniky na vykonanie drogovej blokády s bedrovou prietržou berie lekár do úvahy niekoľko faktorov. Toto je veľkosť a typ vytvoreného výčnelku, počet komplikácií, ktoré sa vyskytli, intenzita syndrómu bolesti, vek pacienta.

Typy blokády s herniou bedrovej chrbticecharakteristika
Transforaminálne selektívneLiek sa vstrekuje do oblasti, v ktorej nervy miechy vystupujú z medzistavcových otvorov. Injikované lieky prenikajú do oblasti herniálneho výčnelku, zmierňujú bolesť pacienta, zastavujú zápalový edém, uvoľňujú kostrové svaly
Epidurálny intralamínInjekčné roztoky sa zavádzajú pozdĺž stredovej čiary medzi procesmi stavcov. Postup je šetrný, má výraznejší analgetický a dekongestívny účinok, zriedka spôsobuje systémové vedľajšie účinky.

Novokainín a Lidokainín

Toto sú najbežnejšie typy blokád drog. Anestetiká vykazujú analgetickú aktivitu okamžite po ich zavedení do oblasti herniálneho bedrového výčnelku. Maximálna koncentrácia účinných látok sa nachádza v oblasti posunu disku. Určité množstvo lidokaínu a novokaínu však preniká do krvného obehu, takže sa pozoruje systémový analgetický účinok. Anestetiká sa často kombinujú s hormonálnymi drogami:

Je to potrebné na zabezpečenie dlhého analgetického účinku - počas dňa alebo viac. Bez hormónov sa analgetická aktivita anestetík prejaví v priebehu 1 až 3 hodín.

Blokády s novokainom a lidokaínom sú tiež indikované na výčnelok - stavy predchádzajúce vzniku herniálnej výčnelky. Sú účinné vo fáze sekvestrácie, keď spadnuté vláknité jadro visí ako kvapka mimo medzistavcovej trhliny.

paravertebrálne

Paravertebrálna blokáda je liečebný postup určený na zníženie závažnosti bolesti lokalizovanej v blízkosti chrbtice. Injekčný roztok sa injektuje do výstupnej oblasti jedného z miechových nervov. Keď je paravertebrálna zóna blokovaná, reflex bolesti sa „vypne“, zníži sa opuch mäkkých tkanív, ktorý spôsobuje poškodenie nervového zakončenia. Výsledkom je zrýchlenie krvného obehu, trofizmus je normalizovaný v oblasti posunu medzistavcových platničiek..

Paravertebrálne blokády sú jednozložkové a viaczložkové, ak sa používajú 2 alebo viac druhov farmakologických liekov. Na vykonávanie anestézie sa najčastejšie používajú tieto nástroje:

 • anestetiká Novokain, Lidokaín, Markaín;
 • Kortikosteroidy Hydrokortizón, Diprospan, Kenalog.

Lekár vyberie všetky prostriedky na blokádu individuálne pre pacienta. Ak je potrebné zmierniť aseptický zápalový proces, potom nie je možné upustiť od hormonálnych látok. Na odstránenie akútnej bolesti postačuje jednoduché podanie anestetík. Lieky s analgetickou aktivitou sa často kombinujú s vitamínmi B, antispasmodikami, sedatívami alebo regenerujú poškodené tkanivá..

Epidurálna (epidurálna)

Epidurálne blokády sa používajú iba na zmiernenie akútnych piercingových bolestí, ktoré nemožno odstrániť inými metódami. Lieky sa injikujú priamo do zdroja bolesti (epidurálny priestor), aby úplne „vypli“ citlivosť v tejto oblasti. Analgetický účinok postupu pri lumbálnej prietrži je založený na kombinácii niekoľkých faktorov súčasne:

 • silný analgetický účinok použitých liekov;
 • rýchle vytvorenie maximálnej koncentrácie aktívnych zložiek v vyčnievajúcej prietrži;
 • reflexný účinok takmer na všetkých úrovniach nervového systému.

Metóda regionálnej anestézie sa považuje za jednu z najúčinnejších pri zastavení bedrového kĺbu. Epidemickú blokádu by však mal vykonávať iba skúsený lekár. V blízkosti epidurálneho priestoru sa nachádza veľa citlivých nervových zakončení, ktoré inervujú nielen vertebrálne segmenty, ale aj panvové orgány. Ak sú poškodené, môžu sa vyskytnúť závažné neurologické poruchy - paréza s atrofiou svalov, zaniknutie šľachových reflexov, trofické poruchy..

Výhody a nevýhody

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Len s pomocou lekárskej blokády je vo väčšine prípadov možné zastaviť akútny atak bedrového kĺbu. Ani steroidné protizápalové liečivá, ani narkotické analgetiká nedokážu zvládnuť akútnu bolesť dolnej časti chrbta. Výhodou tohto postupu je rýchly terapeutický účinok, ktorý sa prejavuje niekoľko minút po injekcii injekčných roztokov. Medzi klady všetkých typov blokád patrí aj:

 • minimálne invazívne alebo menšie poškodenie kože, podkožného tkaniva a mäkkých tkanív nachádzajúcich sa v oblasti herniálneho výčnelku;
 • dlhodobý analgetický účinok s kombináciou liekov niekoľkých klinických a farmakologických skupín;
 • možnosť zavedenia spolu s anestetikami a glukokortikosteroidmi na etiotropickú liečbu.

Výhodou blokád sa niekedy mylne považuje absencia systémových vedľajších účinkov v dôsledku selektívneho účinku liekov na zdroj bolesti. Toto nie je úplne pravda. Časť liekov stále preniká do krvného obehu a následne do vnútorných orgánov. Preto je použitie glukokortikosteroidov, toxické účinky na mäkké, chrupavkové a kostné tkanivo, obmedzené. Existujú ďalšie nevýhody liečivých blokád:

 • bolesť pri zavádzaní ihly, ak sa nepoužívajú lokálne anestetiká;
 • pravdepodobnosť poranenia koreňov miechy, svalov, väzov, krvných ciev;
 • krátke trvanie analgetických účinkov pri použití iba anestetík.

Blokáda sa vykonáva iba na odstránenie príznakov a nie na zmenšenie veľkosti herniálneho výčnelku v bedrovej oblasti. Ďalšou nevýhodou týchto postupov je riziko prieniku patogénnych mikroorganizmov cez punkciu kože. Pri tkanivovej infekcii je priebeh ochorenia značne komplikovaný.

Nevyhnutné preskúmanie pred konaním

Predbežné testovanie je povinné na zistenie individuálnej neznášanlivosti zložiek liečiva. Pacient má často precitlivenosť nie na aktívne zložky, ale na konzervačné látky alebo stabilizátory. V takýchto prípadoch sa vykonáva náhrada liečiva. Môžu sa použiť aj iné metódy manažmentu akútnej bolesti..

Počas procedúry lekár monitoruje svoju činnosť pomocou špeciálneho vybavenia. Potrebné je však aj predbežné vyšetrenie pacienta. Najviac informatívne magnetické rezonancie. Výsledné obrázky jasne vizualizovali herniálny výstupok, jeho tvar, veľkosť. Dôležitý je aj druh posunu medzistavcových platničiek - dorzálny, laterálny, foraminálny, laterálny. Pomocou MRI môžete posúdiť stav krvných ciev, svalov, koreňov miechy, aby ste mohli správne vypočítať dávku liekov av prípade potreby doplniť terapeutický režim..

Príprava na blokádu

Pred blokádou lekár vyhodnocuje stav kože a podkožného tkaniva na prítomnosť neusov, zápalových lézií, tukového tkaniva a lipómov. Dôkladné vyšetrenie palpácie umožňuje miesto na vpichnutie ihly. Pacientovi je vysvetlený princíp postupu, jeho fázy a očakávaný výsledok..

Lekárska blokáda sa vykonáva v vybavenej liečebni. Dodržiavanie aseptických pravidiel pomáha predchádzať rozvoju komplikácií. Príprava prebieha v liečebnej miestnosti, v niektorých prípadoch v šatni.

Ak je pacient príliš emotívny, cíti strach alebo má príznaky vegetatívno-vaskulárnej lability, potom sa na zmiernenie nervového napätia používajú sedatíva: Elenium, fenazepam, Seduxen. Na prevenciu alergických reakcií sa používajú antihistaminiká, napríklad Pipolfen.

Ako je blokáda na spodnej časti chrbta

Pacient je požiadaný, aby si ľahol na brucho a uvoľnil sa. Pokožka v bedrovej oblasti sa ošetruje antiseptickými roztokmi, v prípade potreby sa používajú lokálne anestetiká. Po objavení sa slabo vyjadrenej „citrónovej kôry“ koža prepichne a lekár začne ihlu posunúť ďalej od spinálnych procesov. Pri prehĺbení ihly sa zavedie časť liečiva. Po dotknutí sa odstredivého procesu sa ihla po zavedení zvyšného injekčného roztoku mierne posunie dozadu.

V záverečnej fáze lekárskej blokády lekár odstráni ihlu, lieči kožu antiseptikami obsahujúcimi alkohol. Pacient zostáva niekoľko hodín pod dohľadom zdravotných sestier a potom môže ísť domov.

Trvanie blokády

Trvanie analgetického účinku závisí od typu blokády liečiva. Najdlhší analgetický účinok sa pozoruje počas epidurálneho postupu v dôsledku priamej injekcie liečiva do tkaniva poškodeného patológiou, aby sa zablokoval prenos impulzov. Anestetiká sa líšia v trvaní analgetického účinku:

 • Novokain - 1 - 2 hodiny;
 • Lidokaín - 3 hodiny;
 • Bupivakaín - do 5 hodín.

Na predĺženie analgetického účinku sa používajú špeciálne lieky. Na tento účel sa však častejšie používajú glukokortikoidy, čím sa predlžuje trvanie analgetického účinku až na 2 až 3 týždne..

kontraindikácie

Lekárska blokáda prietrže v bedrovej oblasti sa nevykonáva, ak sa v tele vyskytne infekčný zápalový proces. Kontraindikácie tohto postupu sú závažné patológie kardiovaskulárneho systému, akútne alebo chronické zlyhanie obličiek a pečene. Terapeutické opatrenia sú zakázané v prípade porúch krvácania, nízkeho krvného tlaku, epilepsie, horúčky, tehotenstva.

Možné komplikácie

Riziko komplikácií existuje aj počas blokády kvalifikovanými lekármi v súlade so všetkými aseptickými pravidlami. Aké nežiaduce následky sa môžu vyskytnúť počas anestézie alebo po nej:

 • infekcia mäkkých tkanív v mieste vpichu, v niektorých prípadoch, miechové membrány;
 • poškodenie spojivových tkanív ihlou - väzov, svalov, citlivých nervových zakončení, krvných ciev;
 • krvácajúci
 • rozvoj miestnych alebo systémových alergických reakcií.

Možné komplikácie v dôsledku užívaných liekov, zvyčajne glukokortikosteroidov. Hormonálne lieky vyvolávajú poškodenie chrupavky medzistavcových platničiek, ktoré už boli zničené.

Náklady na intervenciu

Na súkromných klinikách v Moskve sú náklady na epidurálnu blokádu od 3 000 do 5 000 rubľov na zákrok. Cena paravertebrálnej anestézie je 1500 - 2 000 rubľov.

9 komplikácií blokády s herniou chrbtice, vrátane kvôli chybám lekára

Prietrž chrbtice je sprevádzaný silným syndrómom bolesti, ktorý nie je vždy možné zastaviť liekmi. Napriek tomu sa chirurgický zákrok nevykonáva tak často. Na odstránenie bolesti lekári uprednostňujú terapeutickú blokádu pred operáciou..

Blokáda herniou chrbtice je postup podania liečiva injekciou do nervových plexov. To vám umožní zbaviť sa bolesti a zmierniť svalové kŕče. Akákoľvek chyba v priebehu konania však vedie k nenapraviteľným následkom. Podrobnejšie preskúmame, čo je blokáda prietrže chrbtice.

Príčiny a príznaky kýly

Celá škála dôvodov, prečo sa vyvíja prietrž miechy, ešte nebola stanovená. Hlavným katalyzátorom rozvoja patológie, odborníci považujú osteochondrózu.

Spolu s touto chorobou, faktory, ako sú:

 • nadmerné zaťaženie chrbtice.
 • Mechanické poškodenie tejto oblasti predchádzajúce rozvoju osteochondrózy.
 • Nesprávne držanie tela, zakrivenie chrbtice.
 • nadváha.
 • Metabolické zlyhanie.
 • História infekčných chorôb.
 • genetika.

Nie je možné diagnostikovať chorobu sami.

Je však potrebné venovať pozornosť niektorým znakom kýly chrbtice. Tu sú:

 • svalový tonus na jednej strane a slabosť na druhej strane.
 • Necitlivosť v chrbte.
 • Bolestivosť v dolnej časti chrbta alebo krku.
 • Ťažkosti s pohybom, sklon.

Ktorýkoľvek z týchto príznakov je dôvodom na obavy. Dôkladné vyšetrenie špecialistom pomôže eliminovať ochorenie chrbtice..

Kto môže blokovať

Blokovacie postupy pri mieche sa vykonávajú na zmiernenie bolesti a zmiernenie stavu pacienta.

Indikáciami na jeho implementáciu je množstvo chorôb spojených s chrbticou. Tu sú:

 1. osteochondróza ktoréhokoľvek z oddelení (krčka maternice, hrudníka, bedra).
 2. Výčnelok, medziobratlová kýla.
 3. Zápal nervov opúšťajúcich kanál.
 4. Herpes Zoster.
 5. Intercostal neuralgia (bolesť lokalizovaná v oblasti intercostal nervov).
 6. Spondylartróza chrbtice (obmedzená pohyblivosť fazetových kĺbov).
 7. Myozitída (zápal kostrového svalu).

Za vymenovanie terapeutickej blokády je zodpovedný výlučne lekár. Súčasne by sa mala najprv vyskúšať konzervatívna liečba..

Na zastavenie bolesti často stačí jedna injekcia. Niektorým pacientom možno predpísať priebeh, počas ktorého sa podáva 2 až 15 injekcií. Po každom je potrebná prestávka niekoľko dní (zvyčajne 3-5).

Ako často môže byť blokáda spôsobená stavom pacienta. Moderná medicína však tiež ukladá obmedzenie tohto postupu - nie viac ako jedenkrát za štvrťrok.

Možné kontraindikácie

Blokáda s medzistavcovou prietržou v bedrovej oblasti má množstvo kontraindikácií. Tu sú hlavné:

 • zlá koagulácia krvi, užívanie antikoagulancií atď..
 • Infekcie kože v mieste údajnej injekcie, celková infekcia.
 • Pacient v bezvedomí.
 • Precitlivenosť na lieky ako súčasť injekcie.
 • Prítomnosť kontraindikácií pri užívaní kortikosteroidných liekov.
 • Srdcová patológia. Táto položka sa vysvetľuje účinkom miestnych liekov proti bolesti na srdcový rytmus..
 • Myasthenia gravis (únava svalov v dôsledku autoimunitného ochorenia).
 • Arteriálna hypotenzia (zníženie krvného tlaku na kriticky nízke úrovne).
 • Prítomnosť anamnézy epilepsických záchvatov.
 • Nestabilný duševný stav pacienta.
 • detstvo.
 • Patológia pečene.
 • A pr.

Gestačné obdobie, ako aj obdobie laktácie sa tiež považujú za závažnú kontraindikáciu postupu..

Druhy terapeutických blokád

Klasifikácia terapeutickej blokády miechy je pomerne rozsiahla. Hlavný rozdiel medzi injekciami je podľa technológie podávania liečiva.

Rozlišujeme dva typy postupov:

 • Intralaminárny blok medzistavcovej prietrže. Tento typ je najbežnejší kvôli dobrým výsledkom. Terapeutická kompozícia sa zavádza medzi stavcami v stredovej línii. Zapálený nerv sa stáva menej stresovaným, opuchá a bolesť ustupuje.
 • Transforaminálna bloková kýla bedrovej chrbtice. Jeho implementácia si vyžaduje väčšiu presnosť a koncentráciu. Liek sa vstrekuje do medzistavcových foramen, kde nervové zakončenie miechy vystupuje.

Trvanie procedúry nie je dlhšie ako 30 minút. Potom by mal byť pacient sledovaný niekoľko hodín, čo mu umožní kontrolovať jeho stav a reakciu tela na podávaný liek..

špecialista sa zaoberá výberom blokády v patológii chrbtice. Zohľadňuje sa všeobecný klinický obraz choroby, ako aj ciele, ktoré sa musia dosiahnuť injekciou.

Blokovanie novokainu

Na zmiernenie stavu vertebrálnej kýly sa najčastejšie používa tento typ blokády. Táto voľba sa vysvetľuje skutočnosťou, že novokain sa hromadí v postihnutej oblasti a pôsobí čo najrýchlejšie a najúčinnejšie na patológiu..

Ďalšou nepopierateľnou výhodou novokainu je jeho kompatibilita s mnohými inými drogami. Je to dôležité, pretože injekcia je viaczložková a jej zloženie sa líši od klinického obrazu a stavu pacienta.

Droga pôsobí ako anestetikum (má lokálny analgetický účinok), čo umožňuje špecialistovi pokračovať v injekcii napriek bolestivosti postupu. Účinok blokády pretrváva 3 týždne.

Epidurálna blokáda

Výrazne účinnejšie ako novokain, pretože pôsobí na hlbšej úrovni. Pri kýle chrbtice je ťažšie vykonať epidurálnu blokádu, preto je jej použitie opodstatnené silnou a agresívnou bolesťou..

Lieková látka sa vstrekuje do miesta lokalizácie bolesti, pričom sa riadi jej ďalšia distribúcia v stavcoch. Pozorovanie vykonáva lekár pomocou fluoroskopu. Trvanie zákroku nie je dlhšie ako hodina, pacient by však mal byť istý čas v liečebnej miestnosti. Zabráni sa tým negatívnym dôsledkom..

video

Blokáda s prietržovou kýlou.

Vlastnosti

Procedúru je možné klasifikovať podľa miesta podania liečiva. Ak má pacient prietrž bedrovej chrbtice, blokáda rýchlo zmierni bolesť a nepohodlie. Okrem toho táto manipulácia prakticky nemá žiadne vedľajšie účinky.

Poznámka: pri vykonávaní blokády sa berie do úvahy lokalizácia patológie..

Zvyčajný prípad zahŕňa náchylné postavenie. Lekár určí polohu bolesti palpáciou a potom urobí z pacienta správnu injekciu. Niekedy sa posledná uvedená uskutočňuje bodovo pomocou dlhej ihly.

Ak má pacient bedrovú prietrž, liek sa vstrekne do epidurálneho priestoru. Po zákroku by mal pacient ohnúť nohy na kolená a stlačiť ich pod ním, zatiaľ čo je v polohe na chrbte. Potom špecialista urobí vpich v sakrálnom kanáli.

Pri hernii krčnej chrbtice sa liek vstrekne do dolnej časti predného svalu z scalenu. Správne prepichnutie znamená pohyb presne kolmý, hĺbka prepichnutia je do 5 mm. To vám umožní znížiť napätie krčných svalov, čím sa zníži tlak na stavce v určenej oblasti.

Účinok postupu

Nepovažujte blokádu miechy za príležitosť na vyliečenie patológie. Účelom tohto postupu je iba zastaviť bolesť počas zhoršovania choroby. Je ťažké dať konkrétnu odpoveď na otázku, ako dlho je blokáda..

Účinnosť priamo súvisí s faktormi, ako sú:

 • prítomnosť sprievodných chorôb.
 • Celkový stav pacienta.
 • Klinický obraz patológie.
 • A pr.

Ak sa liek na injekciu vyberie a podáva bez chýb, zápalový proces ustupuje po dlhú dobu (asi 3 až 4 týždne).

Ďalšia terapia umožňuje opakovať zákrok (nie viac ako 3-4 krát).

Zároveň je potrebné vykonať ďalšie terapeutické opatrenia:

 • masáž.
 • fyzioterapia.
 • Fyzioterapeutické postupy.

Kombinácia týchto metód pomôže zmierniť zápal a zmierniť stav pacienta.

Možné komplikácie

Nasledujúce znaky označujú nesprávny priebeh blokády:

 • krvácajúci.
 • Alergická reakcia.
 • Výrazné zvýšenie bolesti.

Je nebezpečné vykonávať blokádu chrbtice prietrž? Áno, pretože lekárske manipulácie vždy nesú určité riziko.

Chyba lekára alebo individuálna vlastnosť môžu spôsobiť komplikácie, ako napríklad:

 • bolesti hlavy, ťažkosti s dýchaním. Objaví sa, ak liek vstúpi do dutiny naplnenej mozgomiechovým mechom.
 • Problémy v neurológii. Rozvíja sa, ak v čase, keď je ihla zasunutá, pôsobí na miechu.
 • Anafylaktická reakcia. Vyskytuje sa v rozpore s celistvosťou krvných ciev v dôsledku vniknutia lieku.
 • Infekčné procesy. Prejavuje sa, keď nie je dodržaná hygiena v čase podania injekcie.
 • Patológia močového mechúra. Ich výskyt je podporený zavedením lokálneho anestetika, ktorého účinok je príliš dlhý.
 • Zmäkčenie miesta vpichu naznačuje nedbanlivý postoj lekára, ktorý vykonal zákrok.

Ak boli dodržané všetky pravidlá, nežiaduce účinky po podaní lieku sa prakticky neprejavujú..

Podobne ako pri každom inom lekárskom zákroku, aj blokáda chrbtice nemá vždy požadovaný účinok. Riziko vzniku komplikácií a nežiaducich reakcií bude výrazne nižšie, ak sú dôveryhodné injekcie do chrbtice zverené kompetentnému lekárovi..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Blokáda chrbtice s herniou

Blokovanie chrbtice prietrži je postup, ktorý sa vykonáva na odstránenie bolesti svaloviny a odkazuje na možnosť paliatívnej liečby, to znamená, že neodstraňuje samotné ochorenie, ale iba zmierňuje príznak. Procedúra je tiež zameraná na zlepšenie emocionálneho stavu na pozadí základného ochorenia, pretože dlhodobá bolesť môže spôsobiť depresiu, v dôsledku čoho sa reakcia tela na terapeutické opatrenia výrazne zhoršuje.

Používajú sa dva typy blokád:

 • lekársky - používa sa, napriek možným komplikáciám, často;
 • selektívne - používa sa ako metóda diferenciálnej diagnostiky podobných chorôb pomocou neinformatívnych inštrumentálnych a laboratórnych štúdií.

Klasifikácia podľa miesta injekcie a metódy vystavenia tkanivu:

 • intersticiálna - vstrekovanie priamo do dystroficky zmenenej časti disku;
 • účinky na receptorové polia (intrakutánne, intramuskulárne, periartikulárne, subperiostálne, intraosózne, perivaskulárne);
 • dirigent (epidurálny, epidurálny, radiálny, plexus, perineurálny);
 • ganglionický - do medzistavcových uzlov.

Všeobecné zásady

 1. Je to semi-chirurgická liečebná technika a vykonáva sa prísne v šatni. Vyžaduje sa povinný písomný súhlas pacienta.
 2. Predpokladom je nedostatok alergických reakcií na liek v anamnéze.
 3. Liek sa podáva s prihliadnutím na anatomické a topografické znaky..
 4. Zloženie liekovej zmesi je vybrané s prihliadnutím na charakteristiky choroby a jej trvanie, ako aj na inštrumentálne údaje v každom prípade.
 5. Trvanie a frekvencia postupu závisí od reakcie na liečivo (vyžaduje sa inštrumentálna kontrola v priebehu kýly a úprava liečby, ak je to potrebné). Ak nie sú viditeľné účinky 2-3 blokád, indikuje sa zmena liečby.

Indikácie a kontraindikácie

Blokovanie medzistavcovej prietrže slúži ako prvý krok v liečebnom režime, herniálny výčnelok sa eliminuje po účinnom odstránení bolesti..

Táto liečebná metóda sa používa v prítomnosti mnohých symptómov, ktoré spôsobujú výrazné postihnutie.

 • silná bolesť a syndróm radikálov;
 • predĺžený svalový spazmus;
 • závažné narušenie pohyblivosti chrbtice;
 • spondylarthralgia;
 • neurodystrofické zmeny svalov, väzov, osteoartikulárneho aparátu;
 • vegetatívno-vaskulárna kompresia a reflexné neurodystrofické poruchy;
 • vertebro-viscerálne a viscero-vertebrálne syndrómy.
 • alergická reakcia na liečivo;
 • hnisavé procesy priamo v oblasti správania;
 • zápalové a infekčné procesy všeobecného pôvodu;
 • Lézie CNS rôzneho pôvodu;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • akékoľvek chronické procesy v štádiu dekompenzácie;
 • tehotenstva;
 • poruchy kardiovaskulárneho systému (bradykardia, hypotenzia);
 • epileptický stav.

prípravy

Existuje celý zoznam liekov, ktoré sa používajú na vykonávanie blokád (líšia sa v mechanizme účinku):

 • lieky proti bolesti - analgetiká a antipsychotiká rôznych skupín;
 • svalové relaxanciá - centrálne svalové relaxanciá, trankvilizéry, botulizmus toxín;
 • skleróza - alkohol, kyselina karbolová;
 • vstrebateľné a predĺžené - proteolytické enzýmy, kortikosteroidy;
 • stimulácia metabolických procesov - vitamíny, aminokyseliny, biogénne stimulanty;
 • vazodilatátor - vazodilatanciá, venotonika, blokátory ganglií, adrenergné blokátory, stimulanty adrenoreceptora.

Podľa počtu súčasne podaných liekov:

V závislosti od frekvencie podávania:

 • single;
 • viacnásobný (denný, týždenný, kurz).

Podľa rýchlosti zavádzania:

 • úplnú dávku lieku súčasne vstreknutú do miechového kanála alebo do inej nevyhnutnej oblasti;
 • liečivo sa podáva po častiach katétrom niekoľko hodín alebo dní.

Konkrétnu možnosť liečby volí lekár (neurochirurg, chirurg, neurológ). Napríklad blokáda prietrže lumbálnej chrbtice sa vykonáva pomocou dvoch skupín liekov - anestetiká a glukokortikosteroidy, zvyšné lieky sa pridávajú jednotlivo..

Lokálne anestetiká zahŕňajú:

Novokainická blokáda sa používa vo forme roztokov 0,25%, 0,5%, 1% a 2%. Trvanie účinku je 1-3 hodiny. Osoba začne pociťovať účinok po 2-5 minútach po podaní.

Na infiltračnú anestéziu sa používa 0,125%, 0,25% a 0,5% (maximálna dávka je 60 ml 0,5% roztoku). Na vodivú anestéziu sa používajú 1% a 2% roztoky (maximálna dávka je do 40 ml 1% roztoku alebo 20 ml 2% roztoku lidokaínu). Na blokádu nervových plexov 10–20 ml 1% roztoku alebo 5–10 ml 2% roztoku. Rýchlejšie ako novokaín (1 - 2 minúty).

Je to silné lokálne anestetikum s dobou pôsobenia 3 až 6 hodín. Líši sa od predchádzajúcich možností s dlhým začiatkom úľavy od bolesti (10 - 20 minút).

Rokovací poriadok

Drogy sa majú podávať v súlade s pravidlami asepsie a antiseptiky.

Ihla by mala ísť hlboko do tkaniva a vstreknúť priamo do nervových zakončení alebo do priľahlej oblasti (injekcia do podkožného tuku je neprijateľná, pretože sa vytvára nekróza tkaniva)..

účinky

Blokády sú potenciálne nebezpečnou a traumatickou liečebnou možnosťou, ale pri dodržaní metódy vykonávania sú najúčinnejšie konzervatívne metódy liečby..

Intravenózne alebo intraarteriálne podávanie liečiva

Intoxikácia miernej alebo strednej závažnosti. Prejavuje sa psycho-emocionálnym vzrušením, sú zahrnuté symptómy intoxikácie, sú možné kŕče.

Aby sa tomuto stavu predišlo, zobrazuje sa pri pohybe ihly v tkanivách konštantná aspirácia (ak sa počas aspirácie získa krv, ihla sa odstráni)..

Na elimináciu spravidla nie sú potrebné žiadne opatrenia, stačí poskytnúť pacientovi prístup k kyslíku. Ak je to potrebné, používajú sa sedatíva, napríklad Relanium (5 ml 20% roztoku)..

Závažné komplikácie, ktoré môžu spôsobiť zastavenie dýchania a srdcovú činnosť. Pri kýloch na hrudi sa vyskytuje menej často ako pri iných patológiách.

Aby sa zabránilo trvalej aspirácii a pomalému pohybu ihly, ak existuje pocit zlyhania, je potrebné ihlu odstrániť..

Pacient leží na chrbte so zdvihnutým hlavovým koncom. Pri zvýšených respiračných alebo kardiovaskulárnych príznakoch je indikovaná resuscitácia. V prípade absencie účinku je pacient prevedený na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Alergické reakcie (erytém, Quinckeho edém, Arthusov jav)

Na prevenciu sú indikované kožné testy (do predlaktia sa injikuje zmes na blokovanie, aby sa vyhodnotila reakcia tela). Pri pozitívnom kožnom teste sa vybrané lieky nahradia.

Je znázornené zavedenie roztoku adrenalínu (0,5 - 1 ml 0,18% m / m), vopred zriedeného v 20 ml 0,9% chloridu sodného. Infúzna terapia soľným roztokom, Ringerov roztok. Podľa svedectva sa podáva dopamín (10 ml 4% roztoku) nariedený v 0,9% roztoku chloridu sodného. Prednison sa podáva pri závažných alergických reakciách v dávke 30 mg / kg.

Tento postup by sa mal vykonávať striktne v súlade s pravidlami antiseptík, pretože pri pripojení sekundárnej infekcie sa môžu v mieste vpichu objaviť abscesy, flegmon, infiltráty..

Je ukázaná pitva a drenáž abscesu, antibiotická terapia.

Traumatické poškodenie nervových kmeňov

Zriedkavé komplikácie vedú k poruchám v senzorickej a motorickej sfére, ktoré sa môžu vyskytnúť nielen v injekčnej zóne, ale aj v oblastiach, ktoré sú týmto nervovým kmeňom inervované (noha, paže atď.). Ako profylaxia sa používa správna technika, ktorá zohľadňuje topografiu tkanív..

Na liečbu sa používa dočasná imobilizácia, ako aj analgetiká alebo antipsychotiká.

Je ukázaný priebeh fyzioterapie a cvičenia na obnovenie pohybovej aktivity..

Zriedkavé komplikácie, často nezávisle ustupujúce po niekoľkých dňoch.

Pri ťažkých formách sa vyskytuje cyanóza, dýchavičnosť, tachykardia.

Ako profylaxia sa odporúča používať pomerne krátke ihly a sledovať topografiu..

Vyžaduje sa hospitalizácia a rádiografia. Odtokom sú vystavené iba rozsiahle zranenia s výraznou klinikou. Vo väčšine prípadov sa zobrazuje iba pozorovanie (rieši sa samostatne).

Hematómy v dôsledku veľkého poškodenia artérií

Obzvlášť nebezpečné pre pacientov s poruchami krvácania. Vyvíja sa hematómová kompresia susedných tkanív (ischémia nervových kmeňov s vývojom neurologických symptómov)..

Ako profylaxia je na mieste vpichu indikovaná kompresia prsta po dobu 5 až 10 minút.

Lokálne nanášajte za studena. Intramuskulárne injekcia Vikasolu (1 ml 1% roztoku) alebo Etamsylátu (2 ml 12,5% roztoku).

Zriedkavo sa vyžaduje chirurgické ošetrenie..

Reflexná parasympatická reakcia

Komplikácia je spojená s reflexným podráždením nervových kmeňov. Vyznačuje sa bielením kože, potením, nevoľnosťou, bradykardiou, synkopou.

Bežnejšie pri upchávaní krčnej chrbtice.

Pacient je v striktne vodorovnej polohe (hlava je dole). Amoniak sa podáva na inhaláciu nosom. Zriedkavo môže byť potrebný roztok atropínu (0,5–1 ml 0,1%)..

Komplikácie vznikajú najmä v dôsledku porušenia techniky manipulácie.

Je to nebezpečné

Podobne ako každá invazívna manipulácia má blokáda určité riziko: komplikácie sa objavujú v 10 - 20% prípadov. Je optimálne vykonať postup v nemocničnom prostredí na kontrolu pacienta počas nasledujúcich 24 hodín.

Tento typ liečby má viac ako 80% pozitívnej spätnej väzby od pacientov, a to kvôli:

 • rýchlosť analgetického účinku;
 • prípustnosť opakovaného použitia;
 • relatívne zriedkavé komplikácie;
 • jednoduchosť prevedenia (nevyžaduje sa žiadne špeciálne vybavenie).

S kýlami - jediná, s výnimkou chirurgickej liečby, účinná metóda liečby.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Podľa štatistík v pondelok sa riziko zranení chrbta zvyšuje o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

Podľa štúdií ženy, ktoré pijú niekoľko pohárov piva alebo vína týždenne, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka.

V snahe dostať pacienta von, lekári často zachádzajú príliš ďaleko. Napríklad napríklad určitý Charles Jensen v období od roku 1954 do roku 1994. prežil viac ako 900 operácií odstránenia nádoru.

Prvý vibrátor bol vynájdený v 19. storočí. Pracoval na parnom stroji a bol určený na liečbu ženskej hystérie..

Počas prevádzky trávi náš mozog množstvo energie rovnajúce sa 10-wattovej žiarovke. Takže obraz žiarovky nad hlavou v čase objavenia sa zaujímavej myšlienky nie je tak ďaleko od pravdy.

Pri pravidelnej návšteve solária sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože o 60%.

V našom čreve sa rodia, žijú a umierajú milióny baktérií. Vidia sa iba pri veľkom zväčšení, ale ak sa spoja, zapadnú do bežného šálky kávy.

Vedci z Oxfordskej univerzity uskutočnili sériu štúdií, počas ktorých dospeli k záveru, že vegetariánstvo môže byť škodlivé pre ľudský mozog, pretože vedie k zníženiu jeho hmotnosti. Vedci preto odporúčajú, aby ryby a mäso neboli úplne vylúčené zo svojej stravy..

Známy liek „Viagra“ bol pôvodne vyvinutý na liečbu arteriálnej hypertenzie.

Ak spadnete z osla, s väčšou pravdepodobnosťou prevrátite krk, ako keď spadnete z koňa. Len sa nesnažte vyvrátiť toto tvrdenie..

Existujú veľmi zaujímavé lekárske syndrómy, napríklad obsedantné požitie predmetov. V žalúdku jedného pacienta trpiaceho touto mániou bolo nájdených 2 500 cudzích predmetov.

Najzriedkavejšou chorobou je Kuruova choroba. Ochorení sú len predstavitelia kmeňa Fore v Novej Guinei. Pacient umrie smiechom. Predpokladá sa, že príčinou choroby je ľudský mozog..

Väčšina žien je schopná získať viac potešenia z rozjímania o svojom krásnom tele v zrkadle ako zo sexu. Ženy sa preto usilujú o harmóniu.

Osoba užívajúca antidepresíva bude vo väčšine prípadov opäť trpieť depresiou. Ak sa človek vyrovná s depresiou sám, má šancu na tento stav navždy zabudnúť..

Bolo to tak, že zívanie obohatilo telo kyslíkom. Toto stanovisko však bolo zamietnuté. Vedci dokázali, že zívanie človek ochladzuje mozog a zlepšuje jeho výkon.

Čiastočný nedostatok zubov alebo dokonca úplná adentia môže byť výsledkom zranení, kazu alebo ochorenia ďasien. Stratené zuby však možno nahradiť zubnými protézami..

Aká je blokáda prietrže chrbtice a stojí to za to

Blokáda kýlou chrbtice je predpísaná na odstránenie silnej bolesti a vo väčšine prípadov prináša okamžitý účinok. Výhodou metódy je zavádzanie liekov do zamerania bolesti a nevýhodou je možnosť vzniku komplikácií kvôli nedostatku profesionality lekára alebo lekárskej chyby. Pred zákrokom by sa malo zvážiť, či má pacient kontraindikácie na blokádu, ako aj vhodnosť takéhoto zákroku..

Blokáda kýlou chrbtice je predpísaná na odstránenie silnej bolesti a vo väčšine prípadov prináša okamžitý účinok.

indikácia

V prípade medzistavcovej prietrže sa blokáda predpisuje, ak boli konzervatívne metódy neúčinné a existujú také náznaky:

 • zúženie miechového kanála (laterálna stenóza);
 • sprievodné ochorenia pohybového aparátu (myozitída, osteochondróza);
 • radikulopatia v prítomnosti prietrže v medzistavcovej časti (sú príznaky zápalu alebo zvierania koreňov miechy);
 • novotvary spôsobené mechanickou traumou stavcov;
 • intercostal neuralgia;
 • neúčinnosť liekov proti bolesti;
 • pretrvávajúca bolesť;
 • spondylarthrosis;
 • vývoj výstupku disku;
 • pásový opar.

S pomocou blokády sa vykonáva lokálna nervová anestézia, ktorá má dlhodobý terapeutický účinok. Procedúru nemožno vykonať doma, ale iba v nemocnici, pretože je potrebné zabezpečiť sterilitu prostredia, aby sa zabránilo infekcii chrbtice alebo miechy..

Blokáda sa nemôže vykonávať doma, ale iba v nemocnici, pretože je potrebné zabezpečiť sterilitu prostredia, aby sa zabránilo infekcii chrbtice alebo miechy..

Mechanizmus akcie

Blokovanie medzistavcovej prietrže sa uskutočňuje nasledovne: do postihnutej oblasti sa podá injekcia a podajú sa anestetiká. V závislosti od množstva použitých liekov sa rozlišujú tieto typy blokád:

 • viaczložkové (3 alebo viac liekov);
 • dvojzložková;
 • jeden komponent.

Anestetický účinok sa dosiahne pri použití týchto skupín liekov:

 1. Lokálne anestetiká - sú obsiahnuté vo všetkých typoch blokád a bránia prenosu impulzov z nervových procesov, aby sa znemožnili rôzne typy citlivosti v mieste, kde bola injekcia podaná. Použite tieto lieky: Markain, Lidocaine, Novocaine.
 2. Kortikosteroidy - majú výrazný protizápalový účinok, eliminujú patologický proces, bolesť a opuchy v krátkom čase. Majú antialergický účinok. Používa sa s lokálnymi anestetikami na prevenciu alergií a dosiahnutie maximálneho terapeutického účinku. Používajú sa tieto kortikosteroidy: kenalog, hydrokortizón, diprospán, dexametazón.
 3. Iné lieky - používajú sa vo viaczložkových blokádach. Tieto lieky nemajú analgetický účinok (ATP, Rumalon, trombolyzín, voltaren, vitamíny B).

Úlohou jednozložkových a viaczložkových formulácií je eliminovať bolesť vylúčením účasti nervu na prenose nepohodlia..

Úlohou jednozložkových a viaczložkových formulácií je eliminovať bolesť vylúčením účasti nervu na prenose nepríjemných pocitov. Účinok podávaných liekov pretrváva istý čas. Je povolené vykonávať najviac 4 postupy ročne.

Koncentráciu a dávku lokálnych anestetík vyberie ošetrujúci lekár. Pred použitím by ste mali určite otestovať citlivosť, pretože alergická reakcia na túto skupinu liekov je častá.

Protizápalové lieky používané na prípravu dvojzložkových injekcií obsahujú hormóny - glukokortikosteroidy. Mali by sa používať iba podľa predpisu lekára av prísnom súlade s dávkovaním. Uvádzame tieto lieky:

 1. Kenalog je dlhodobo pôsobiaci kortikosteroid používaný na anestéziu chrbtice a kĺbov. Odporúčaný interval medzi užívaním lieku je pol mesiaca.
 2. Diprospan - má tiež dlhotrvajúci účinok, najvhodnejší pre blokádu mäkkých tkanív a nervových vlákien.
 3. Hydrokortizón - používa sa na nervovú blokádu a musí sa dôkladne premiešať s anestetikom, pretože je nerozpustný vo vode.
 4. Depot-medrol - neodporúča sa používať na epidurálnu blokádu, pretože môže spôsobiť zápal arachnoidálnej membrány miechy, používa sa na anestéziu mäkkých tkanív a chrbtice a má predĺžený účinok..
 5. Dexametazón - pôsobí rýchlo, ale nie príliš dlho, je indikovaný na blokádu mäkkých tkanív a kĺbov.

Zmiešané formulácie anestetík, glukokortikosteroidov a iných liekov by mal pripraviť skúsený odborník s prihliadnutím na výsledky vyšetrení a celkový stav pacienta..

Zmiešané formulácie anestetík, glukokortikosteroidov a iných liekov by mal pripraviť skúsený odborník s prihliadnutím na výsledky vyšetrení a celkový stav pacienta..

procedúra

Postupnosť akcií je nasledovná:

 1. Pacient zaujíma polohu určenú podľa miesta vpichu (kostrč, krížová kosť, bedrová, hrudná, krčná chrbtica).
 2. Miesto vpichu ihly je ošetrené antiseptikom a vykonáva sa anestézia susediacich tkanív..
 3. Injekcie sa podávajú bodovo medzi stavcami.
 4. Hrubá ihla sa vkladá kolmo na chrbticu.
 5. K ihle je pripojená injekčná striekačka s liekmi vstreknutými do miechy.
 6. Ihla sa odstráni a použije sa aseptický obväz..

Trvanie manipulácie trvá od pol hodiny do 1 - 2 hodín.

paravertebrálne

Paravertebrálna blokáda je injekcia liečiva alebo zmesi liečiv do paravertebrálnej oblasti. Okrem odstránenia bolesti v dôsledku postupu sa zlepšuje výživa nervového koreňa a znižuje sa opuch. Manipulácia sa vykonáva takto:

Paravertebrálna blokáda je injekcia liečiva alebo zmesi liečiv do paravertebrálnej oblasti.

 1. Pacient leží na bruchu a lekár nachádza najbolestivejšie miesto.
 2. Miesto vpichu sa lieči alkoholom.
 3. Lokálna anestézia.
 4. Ihla sa vkladá vo vzdialenosti 5 až 6 cm a injekčne sa podáva liek.

Pri takejto medzistavcovej blokáde trvá expozícia asi hodinu. Tento typ expozície sa tiež nazýva segmentálna alebo miestna blokáda, pretože liek pôsobí na samostatný segment chrbtice vrátane susedných tkanív..

kĺbovej

Artikulárna blokáda znamená zavedenie dlhej zveri do spojovacej oblasti procesov stavcov, pretože tu dochádza k porušeniu nervov. Častejšie sa používa dvojzložková zmes novokainu (10 - 15 ml) a diprospanu (1 ml). Na konci expozície sa pacientom zobrazia jednolôžkové postele, ktoré majú obväz, je zakázané viesť vozidlo počas 3 dní. Týmto postupom je možné poškodiť chrbticu..

epidurálna

Epidurálna blokáda sa vykonáva pomocou špeciálnej ihly so zarážkou. Výsledkom expozície je strata citlivosti v mieste vpichu. Dôležitá vlastnosť - lieky sa zavádzajú do epidurálneho priestoru, čo zvyšuje riziko možných komplikácií.

Epidurálna blokáda je indikovaná pre lumbosakrálnu radikulitídu a zápal epidurálneho priestoru reaktívneho pôvodu..

Procedúra je indikovaná pre lumbosakrálnu radikulitídu a zápal epidurálneho priestoru reaktívneho pôvodu. Manipulácia sa vykonáva pod kontrolou fluoroskopu so zavedením kontrastných tekutín a trvá asi tretinu hodiny. Terapeutický účinok môže trvať šesť mesiacov.

prípravy

Hlavnou zložkou blokády sú lokálne anestetiká.

 1. Lidokaín - účinok sa objavuje rýchlo, účinkuje od 2 do 3 hodín.
 2. Novokain - používa sa najčastejšie, anestetický účinok sa objaví najneskôr do 5 minút od začiatku podávania a trvá až 2 hodiny.
 3. Markain - začína pôsobiť 10-20 minút po podaní, účinkuje do 5 hodín, má široké spektrum vedľajších účinkov.

Protizápalové lieky (kortikosteroidy) sa používajú na prípravu dvojzložkových blokád. V kombinácii s anestetikami sú obzvlášť účinné..

Rehabilitácia

Pri blokáde trvá expozícia od pol hodiny do 2 hodín, v závislosti od typu vykonávaného postupu. Po expozícii je pacient najmenej 2 hodiny pod dohľadom lekára v ošetrovacej miestnosti. Pacient sa najskôr sťažuje na nepohodlie: slabosť a znecitlivenie končatín. Takéto príznaky sú spôsobené pôsobením anestetík. Po 3 hodinách čakania tieto prejavy zmiznú, pacient môže piť a jesť.

Pri blokáde driekovej chrbtice nie je povolené riadiť vozidlo 12 hodín od okamihu zákroku.

V závislosti od typu expozície sú pacientovi predpísané určité obmedzenia. S blokádou bedrovej chrbtice nie je dovolené riadiť vozidlo 12 hodín od okamihu zákroku. Pacient je poučený, aby nevyzdvihol závažie, pozoroval spánok a nepreťažoval chrbát. V závislosti od typu nárazu na chrbticu môže byť toto obmedzenie ošetrujúcim lekárom rozšírené, pacientovi môže byť predpísaný odpočinok na deň.

kontraindikácie

Blokáda medzistavcovej prietrže je často kontraindikovaná z týchto dôvodov:

 • lokálny zápalový proces;
 • novotvary chrbtice;
 • akékoľvek infekčné ochorenie;
 • alergická reakcia na injekčné liečivá;
 • zvýšená telesná teplota;
 • tehotenstvo
 • imunita proti použitým liekom;
 • vaskulárne a srdcové patológie;
 • zlyhanie pečene a obličiek, ochorenie obličiek;
 • kŕčový syndróm a epilepsia;
 • závažné patológie centrálneho nervového systému.

Blokáda chrbtice prietrži: ako sa to robí, aké lieky sa používajú, je nebezpečné?

Blokovaná prietrž je účinný spôsob úľavy od bolesti..

Keď sú analgetiká držané, ide priamo k zdroju bolesti a neutralizujú ju..

Mnohí sa boja vykonať tento postup, pretože lekár injekčne podáva liek do chrbtice takmer dotykom.

Tomuto zaobchádzaniu by mal dôverovať iba skúsený odborník.

Pomôže to predchádzať vzniku komplikácií..

Čo je to spinálna blokáda?

Terapeutická blokáda je nevyhnutná na minimalizáciu bolesti pri ochoreniach pohybového aparátu, nervového systému. Blokáda vám umožňuje dočasne odstrániť jednu zo zložiek reťazca vývoja bolesti. Na tento účel sa liečivá látka podáva priamo do bodu bolesti..

Použité lieky môžu rýchlo zmierniť zápal, opuchy a zmierniť bolesť. Pred zákrokom je však potrebné objasniť diagnózu. Na tieto účely sa predpisuje počítač alebo magnetická rezonancia. Vyšetrenia poskytujú príležitosť objasniť veľkosť prietrže a jej umiestnenie.

Na zmiernenie zápalu a zmiernenie bolesti sa používajú anestetiká, glukokortikoidy a vitamín B12. Kombinácia týchto liekov môže zvýšiť vaskulárny lúmen, znížiť vedenie bolesti a obnoviť myelínový obal nervových kmeňov..

Typy blokády miechy

Špecialisti rozlišujú niekoľko typov blokád v závislosti od miesta podania drog a použitých drog. Aký typ postupu pacient vyžaduje, by mal určiť iba kvalifikovaný lekár..

Epidurálne blokády vykonávajú anestéziológovia alebo neurochirurgovia. Injekcie sa podávajú do medzistavcových oblastí súčasne s podávaním kontrastného média. Pomocou fluoroskopu lekár sleduje, ako sa liek šíri po chrbtici..

V závislosti od metódy postupu sa rozlišujú 2 typy blokády:

Pri intralaminárnej blokáde sa vstrekuje pozdĺž stredovej línie, ktorá prebieha medzi procesmi stavcov. Udržanie takejto blokády poskytuje vynikajúce výsledky. Liečivá sa podávajú blízko procesu zapáleného nervu. V dôsledku toho je stres minimalizovaný a opuch je znížený v dôsledku prechodu bolesti.

Počas transforaminálnej blokády sa lieky vstrekujú do oblasti, kde korene miechového nervu opúšťajú medzistavcové foramen. Lekár musí dostať ihlu priamo do diery, čo si vyžaduje značné skúsenosti a maximálnu presnosť. Takéto typy blokád sa vyrábajú relatívne zriedka..

Okrem epidurálu môže lekár urobiť aj paravertebrálnu blokádu. Injekcia sa neuskutočňuje do chrbtice, ale do svalov, ktoré ju obklopujú. Trvanie takejto anestézie je však kratšie v porovnaní s epidurálnymi blokádami..

Najčastejšie s medzistavcovými kýlami blokujú novokain. Tento liek je koncentrovaný v postihnutej oblasti a má takmer okamžitý analgetický účinok..

Blokáda chrbtice s herniou

Pri narušení integrity medzistavcových platničiek sa objavuje silná bolesť. Ak chcete zistiť ich príčiny, vykonajte magnetickú rezonanciu alebo počítačovú tomografiu. Ak sa zistí, že bolesť je spôsobená prietržou chrbtice, lekár môže navrhnúť blokádu.

V závislosti od typu zvoleného postupu sa lieky môžu injikovať do mäkkých tkanív obklopujúcich chrbticu medzi spinálnymi procesmi alebo priamo do medzistavcových priestorov. To vám umožní dosiahnuť maximálnu koncentráciu liekov v oblasti aktívneho zápalu..

Lekár môže podať niekoľko injekcií, aby sa dosiahla maximálna úľava od bolesti. Účinok postupu trvá 3 až 4 týždne. Toto obdobie sa používa na fyzioterapiu, záťažovú terapiu a použitie iných metód zameraných na normalizáciu stavu prietrže.

Ak je to potrebné, blokáda sa opakuje. Takáto anestézia sa môže uskutočňovať opakovane. Na blokádu je možné použiť novokain, lidokaín alebo merkaín.

Merkaínové injekcie sa zriedka uskutočňujú kvôli vysokému riziku komplikácií kardiovaskulárneho systému. Najčastejšie blokády novokainu.

Indikácie pre použitie

Blokáda chrbtice prietržami je predpísaná na zmiernenie bolesti, zníženie zápalového procesu a zmiernenie opuchov.

Lekár môže odporučiť blokádu týchto chorôb:

 • výstupok medzistavcových platničiek - pretláčanie disku, pri ktorom nedochádza k pretrhnutiu vláknitého prstenca;
 • osteochondróza - poškodenie tkanív chrbtice, ktoré je sprevádzané poškodením medzistavcových platničiek, výskyt vyrastania kostí;
 • sciatica, s ochorením, zápalový proces ovplyvňuje zakončenie miechy;
 • myozitída - zápal svalov;
 • spondylartróza - poškodenie medzistavcových kĺbov, tenšie, menej elastické.

Všetky tieto choroby sú sprevádzané výskytom silnej bolesti..

Video: "Epidurálny blok s kýlou chrbtice"

kontraindikácie

Pomocou blokád môže byť stav pacienta významne zmiernený, ale nie všetci pacienti môžu byť liečení.

Kontraindikácie zahŕňajú:

 • kardiovaskulárne zlyhanie;
 • horúčka
 • infekčné poškodenie tkanív, ktoré obklopujú zapálenú oblasť;
 • niektoré choroby nervového systému;
 • generalizované zápalové procesy;
 • pravdepodobnosť zhoršenia iných chorôb po blokáde;
 • hemoragický syndróm;
 • epilepsie
 • myasthenia gravis;
 • zlyhanie obličiek a pečene;
 • patologické abnormality vo vývoji kostných štruktúr;
 • tehotenstvo.

V každom prípade sa otázka možnosti blokády rozhodne individuálne u ošetrujúceho lekára, a to aj pri zjavnej absencii kontraindikácií. Nesmieme zabúdať, že u niektorých pacientov sa vyvinú alergické reakcie na lieky. S neznášanlivosťou na niektoré lieky sa nemôžu používať..

Technika blokovania

Počas blokády lekár pomocou liekov dočasne deaktivuje faktory, ktoré vyvolávajú výskyt bolesti. Tento postup musí vykonať vysoko kvalifikovaný odborník.

Na vykonanie blokády je pacient položený alebo sediaci na gauči. Poloha, v ktorej by sa mal pacient nachádzať, určí lekár v závislosti od oblasti, do ktorej sa má podať injekcia, a od typu blokády..

Výber liekov a množstvo podávania liečiva pri prietrži je založené na závažnosti príznakov. Ak v ležiacej polohe nie je nepohodlie a bolesť sa objaví iba pri zmene polohy tela, neblokujú. Ak sa pacient sťažuje, že ho bolesť sníma v polohe na chrbte alebo takmer po celú dobu, odporúča sa blokáda novokainu.

S kýlou v krčnej chrbtici

Ak sa pri krčnej chrbtici objaví prietrž, často sa vykonáva paravertebrálna blokáda predného svalu.

Pacient sedí na gauči a požiada ho, aby naklonil hlavu v smere, kde nie je žiadna bolesť. To vám umožní čo najviac uvoľniť svaly na krku..

Palpáciou lekár určí, kde je umiestnený okraj scalenového svalu, a vloží ihlu kolmo na ňu. Hĺbka injekcie je 0,5 cm od povrchu kože. Presná dávka lieku sa počíta v závislosti od hmotnosti pacienta, ale v priemere je potrebné zaviesť 2 ml novokainu (vezme sa 2% roztok). Ako anestetikum možno okrem novokainu, bupivakaínu, ropivakaínu použiť.

Je tiež možné zaviesť nesteroidné protizápalové lieky. Použite Dicloberl, Diclofenac, Meloxicam. Ak je to potrebné, predpisuje sa kombinácia s hormonálnymi liekmi, dexametazónom alebo hydrokortizónom.

S kýlou v hrudi

Na anestéziu pacientov, u ktorých bola diagnostikovaná hernia hrudnej chrbtice, sa vykonáva predovšetkým paravertebrálny blok. Lekár položí pacienta na brucho, sonduje chrbticu, aby našiel zapálenú oblasť.

Pri injekcii by ste mali ustúpiť o 1 až 2 cm späť od procesov a vstreknúť 10 až 15 ml novokainu vedľa každého z procesov stavcov na oboch stranách. Na zákrok zoberte 0,5% novokainu.

S herniou v bedrovej oblasti

Ak sa v dôsledku vyšetrenia zistí, že prietrž je v bedrovej chrbtici, je možná paravertebrálna alebo kĺbová blokáda.

Pri paravertebrálnom postupe sa používa novokain alebo lidokaín. Predbežná diagnostika pomocou MRI alebo CT skenovania sa nevyžaduje. Lekár sa počas injekcie sústreďuje na pocity pacienta a liek podáva na miesto, kde je bolesť koncentrovaná.

Ak sa vykoná úplná diagnóza, stanoví sa medziobratlová hernia a presné umiestnenie, potom sa vykoná epidurálny blok. Na jeho vykonanie je pacient položený na bok a požiadaný, aby si dotiahol kolená k hrudníku.

Proces epidurálnej blokády trvá asi hodinu. Lekár najskôr anestetizuje pokožku a potom vloží špeciálnu ihlu kolmú na chrbticu. V sakrálnom kanáli sa urobí punkcia a do epidurálneho priestoru sa vstrekne asi 100 ml 0,5% novokainu..

Pri blokádach sa používa aj Diprosan. Odporúča sa, ak sa začali degeneratívne systémové choroby stavcov alebo spojivového tkaniva. Použitím kombinácie novokainu a Diprosanu je možné zmierniť opuch a zmierniť zápal nervových koreňov. Vďaka tomu bolesť zmizne.

Video: „Technika vykonávania blokády miechy?“

Približné náklady na blokádu v Rusku a na Ukrajine

Pri medziobratlových herniách môže byť pacient anestetizovaný zablokovaním chrbtice. Za paravertebrálnu blokádu bude musieť zaplatiť 1 až 3 000 rubľov. v závislosti od umiestnenia prietrže a liekov používaných na zmiernenie bolesti.

Epidurálna blokáda je oveľa drahšia. Na väčšine kliník budete musieť za implementáciu zaplatiť 9 - 10 tisíc rubľov.

Na Ukrajine sa v prípade paravertebrálnej blokády vyžaduje priemerne 280 UAH. Vzhľadom na náklady na lieky, cena dosiahne 530 UAH.

Cena epidurálnej blokády je asi 720 UAH. V závislosti od použitých liekov a spôsobu podania sa môžu náklady zvýšiť na 1600 UAH.

Recenzie výkonnosti

Lekári a pacienti potvrdzujú, že počas blokády sa účinok prejavuje veľmi rýchlo. Pacienti okamžite zabudnú na bolesť. V niektorých prípadoch je však úplné zmiernenie bolesti ťažké. Vyžaduje sa niekoľko postupov. Recenzie tiež potvrdzujú, že komplikácie po tejto manipulácii sú mimoriadne zriedkavé.

Blokády sú však dočasným postupom. Bolesť sa zvyčajne vracia 3 až 4 týždne po paravertebrálnej blokáde alebo niekoľko mesiacov po epidurálnej.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Povolené športyPredtým, ako začnete s vyučovaním, musíte zistiť, aký druh športu sa môžete zúčastniť a ktorý nie. V každom prípade lekár rozhodne. Avšak vo väčšine prípadov sú pacientovi ukázané cvičenia vo vode, joge, pilatesoch a iných druhoch fyzickej aktivity, ktoré sú diskutované nižšie.
Pečať v pupku môže byť zistená nezávislým vyšetrením tela alebo môže byť zistená vyšetrením lekárom. Oblasť brušnej dutiny umiestnená pod pupkom je obsadená tráviacimi a močovými orgánmi.
"Je to v poriadku, máte iba výčnelok," často sa objavujú diagnózy pacientov, ktorí chodili k neurológovi, ktorý sa sťažoval na bolesti chrbta.Existuje stabilná, ale nesprávna myšlienka, že výstupok nie je desivý, nie nebezpečný, nie je potrebné pracovať a líši sa od prietrže iba svojou veľkosťou.