loader

Hlavná

Späť

„Vytiahnutie krku vpred je veľmi škodlivé.“ Blokáda, bazén, operácia: to pomôže s bolesťou chrbta?

Na čitateľské otázky odpovedal Vitaliy Zabarovsky, vedecký pracovník v neurologickom oddelení Republikánskeho vedeckého praktického centra pre neurológiu a neurochirurgiu, hlavný odborník na voľnej nohe v manuálnej terapii na ministerstve zdravotníctva, Iosif Michnevič, vedúci neurologického oddelenia č. 1 5. mestskej klinickej nemocnice v Minsku, Alexander Baranovsky, vedúci neurochirurgického oddelenia 5- klinická nemocnica, hlavná nezávislá neurochirurgka Výboru pre zdravie Výkonného výboru mesta Minsk. Tu môžete začať online konferenciu.

Joseph Mikhnevič a Alexander Baranovsky, Foto: Eugene Kretsch, portál Zdraví ľudia

Keď chiropraktik pomôže?

- Po spinálnej anestézii bolí bedrová chrbtica. Lieky a fyzioterapia prinášajú dočasnú úľavu. Výsledky MRI: existujú príznaky spondylartrózy, v segmentoch L3 - S1 sú kruhové výčnelky discovertebrálnych komplexov vyčnievajúcich 3 až 5 mm do lúmenu miechového kanála s miernym stlačením duralového vaku. Miechový kanál nie je zúžený. Záver MRI: degeneratívne zmeny v bedrovej chrbtici. Ako sa zbaviť syndrómu bolesti? Pomôže chiropraktik?

Vitaliy Zabarovsky: Je extrémne nepravdepodobné, že by bolesť v bedrovej chrbtici bola spojená s spinálnou anestéziou (súčasne je potrebné vedieť, v súvislosti s ktorým ochorením sa to stalo). Avšak zmeny odhalené počas vašej MR - spondylartróza a vyčnievanie medzistavcových platničiek spravidla spôsobujú bolesť bedrovej chrbtice. Pretože neexistujú žiadne kontraindikácie pre použitie manuálnej terapie podľa popisu MRI, je vysoko pravdepodobné, že vám lekár manuálnej liečby pomôže.

- Angiotrophoneuróza rúk, odhalená asymetria krvného zásobenia v predlaktí a rúk. Zároveň MRI vykazuje známky miernych degeneratívnych zmien v krčnej chrbtici. Veľmi mučený pocitmi mravčenia, necitlivosti, „plazivej plazivosti“ na dlaniach. V segmente L5-S1 bola detegovaná hernia (až do 7 mm). Bolesť vľavo v lumbosakrálnej, je ťažké sedieť na dlhú dobu, bolesť dáva do slabinovej oblasti. Liečba a odporúčané činnosti boli vykonané, ale bezvýsledne. Pomôže chiropraktik?

Vitaliy Zabarovsky: Angiotrophoneuróza (choroba, Raynaudov syndróm) nie je indikáciou pre vymenovanie manuálnej terapie. K druhej otázke: prietrž s prierezom 7 mm môže byť kontraindikáciou pri použití manuálnej terapie, ak ide o predsieňovú prietrž - vyčnievajúca časť disku je nasmerovaná do medzistavcovej priehlbiny a komprimuje koreň, ktorý ňou prechádza alebo ak je prietrž nasmerovaná do miechového kanála (medián, paramedián) a znižuje sa jeho predná veľkosť do 14 mm alebo menej. Bolesť teľaťa nie je spojená s touto prietržou, pretože táto oblasť je inervovaná koreňom L1, ktorý nie je spojený so segmentom L5-S1, v ktorom máte prietrž. Na objasnenie diagnózy budete možno potrebovať vyšetrenie panvy, konzultáciu s gynekológom a urológom. Bolesť v tejto oblasti môže často vyvolať artrózu bedrových kĺbov..

- Problém s chrbtom existuje 7 rokov. Všetko to začalo malými kŕčmi v krku. V priebehu rokov sa kríza zintenzívnila. Svaly sú teraz stiesnené, došlo k výrazným nepríjemným pocitom v krku, tesnosť golierovej zóny, dolná časť chrbta napravo je znepokojujúca. Nedávno nájdené videá s vertebroológom, viscerálnym terapeutom. Upravuje prvý krčný stavca atlasu a chrbát je rehabilitovaný. Môže táto metóda byť dôveryhodná?

Vitaliy Zabarovsky: Predtým, ako sa sami seba spýtate, či začať liečbu alebo nezačať nejakú „modernú“ metódu, musíte sa poradiť s klasickým neurológom alebo manuálnym terapeutom, ktorý vás určite diagnostikuje na röntgenové vyšetrenie alebo na MRI a predpíše účinnú liečbu..

- Je možné použiť chirurgickú liečbu po operácii na odstránenie prietrže chrbtice?

Vitaliy Zabarovsky: V prípade poškodenia disku (dôvod nie je taký dôležitý) trvá jeho fibrotizácia (uzdravenie) 9 až 16 mesiacov - v priemere jeden rok. Takéto pomalé hojenie je spôsobené skutočnosťou, že medzistavcové platničky sú najväčšou nevaskulárnou formáciou ľudského tela. Preto je počas tohto časového obdobia nežiaduce príliš aktívne mechanické (manuálne) pôsobenie na poškodenú oblasť. Odporúča sa používať techniky mäkkých tkanív pri manuálnej terapii, ako aj pri tréningovej terapii, aby sa v záujmovej oblasti vytvoril dostatočný svalový korzet, ako aj na obnovu narušeného motorického stereotypu pomocou špeciálnych cvičení. V každom prípade lekár manuálnej terapie individuálne rozhodne o možnosti použitia určitých manuálnych techník..

- Kolegovia hovoria, že som často sklonený a krčil mi krk vpred. Čo odporúčate na korekciu polohy administratívneho pracovníka? Mal by som použiť korektor držania tela?

Vitaliy Zabarovsky: Ťahanie krku vpred je veľmi škodlivé. Dôvodom je skutočnosť, že keď sa hlava nakláňa vpred len 2,5 cm od správnej polohy, zaťaženie chrbtice sa zvyšuje o 0,5 kg. Preto je vhodné nainštalovať špeciálne programy do smartfónu alebo počítača alebo jednoducho naprogramovať signály, ktoré znejú po určitom čase, čo vám pripomenie potrebu zaujať správnu polohu: externý zvukový masus a bedrový kĺb by mali byť prakticky na zvislej čiare. Je lepšie použiť korektor držania tela vo forme špeciálneho zariadenia - „master držania tela“, zariadenie vo forme veľkej tablety, pripevnené k oblečeniu. Ak sa časť tela odchýli od správnej polohy, zaznie zvukový signál alebo zariadenie vibruje, až kým osoba nezíska správnu polohu. Po určitej dobe sa vyvinie návyk na dodržiavanie správneho držania tela a potreba nosiť zariadenie zmizne.

Ktorý šport nebolí?

- Aký druh športu je možné praktizovať, ak existuje medzistavcová prietrž, ale neobťažuje sa to?

Alexander Baranovsky a Joseph Mikhnevich: Môžete sa zapojiť do akéhokoľvek športu, ktorý vylučuje veľké axiálne zaťaženie chrbtice (činka, powerlifting atď.). Obzvlášť dobré: terapeutické cvičenia, chôdza, vrátane škandinávskych, plávanie.

- Je tu Schmorlova kýla, L4-L5. S exacerbáciami bolesti odstránenými liekmi proti bolesti, kvapkadlami. V určitom okamihu však tieto činy prestali prinášať úľavu a začalo sa aj panvové skreslenie. S akými cvičeniami na získanie plného pohybu (bez liekov a chirurgického zákroku)?

Joseph Mikhnevich a Alexander Baranovsky: Liečebné cvičenia odporúčame pri ležaní, plávaní. Potrebné cvičenia na trakciu chrbtice: podvodná trakcia a suché - na švédskej stene.

- Je možné takým spôsobom, aby silový zdvihák Andrei Aramnov odporučil vyliečenie kýly? (Športovec leží na dvoch laviciach po dobu 5 minút: ramená na jednom, lýtka a nohy na druhom, a telo tak visí nad prázdnym priestorom. - pribl. Vyd.)

Joseph Mikhnevich: Toto cvičenie posilňuje svalový korzet, čo môže ďalej viesť k zlepšeniu prítomnosti kýly. Preto sú takéto cvičenia užitočné..

Prečo sú blokády nebezpečné??

- V bedrovej oblasti som mal kýlu, došlo k exacerbácii, dlho to neodišlo, urobil som štyri blokády. Viem, že niektorí lekári sú proti blokádam. Prečo? Ako môžu byť nebezpečné??

Joseph Mikhnevich: Počas blokády musíte vlastniť určité vybavenie. Existuje riziko infekčných komplikácií a poškodenia susedných štruktúr.

- Prečo rastie výskyt pohybového aparátu a muskuloskeletálnej dystrofie, problémy sa už vyskytujú na prvých pozíciách v rozsahu relapsov. Ekológia? Chcel by som počuť stanovisko k samoregulácii a obnove tela vrátane reprodukcie tkanív a buniek až do vymiznutia kýly a obnovenia medzistavcových platničiek v dôsledku zmien životného štýlu. Je to možné?

Joseph Mikhnevich: Existuje skutočne viac chorôb pohybového ústrojenstva. Dôvodov je veľa, vrátane ekológie. Zdravý životný štýl jednoznačne prispieva k samoregulácii a regenerácii tela. Kýlové prietrže podliehajú evolúcii a miznú s časom pri správnych pracovných a motorických podmienkach pri dodržaní pravidiel ergonómie..

- Ľavicová paramediánska zostupná hernia disku L5_S1, vyčnievajúca do lúmenu miechového kanála do 7 mm (šírka základne 8 mm kranio kauzálna 12 mm), ktorá tlačí dozadu nervový koreň. L 4_L5 výstupok do 3 mm. Silná bolesť. Liečba trvala 4 mesiace. Teraz sa cítim znecitlivený, rýchlo ma unavuje. Povedz mi svoje ošetrenie.

Joseph Mikhnevich: Odporúčam liečebné cvičenia pri ležaní, plávaní, podvodnej masáži.

Alexander Baranovsky: Vo vašom prípade je najvhodnejšou chirurgickou liečbou odstránenie herniovaného disku.

Môže chudnutie spôsobiť bolesť chrbta?

- Môže medzistavcová prietrž vrátiť bolesti a kŕče v dolnej časti brucha?

Alexander Baranovsky: Bolesť v dolnej časti brucha nie je charakteristická pre medzistavcovú prietrž. Aby ste vylúčili (potvrdili) medzistavcovú prietrž, musíte vykonať vyšetrenie: MRI lumbosakrálnej chrbtice.

- Čo spôsobilo krízu v chrbtici? Je to soľ? A čo robiť?

Joseph Mikhnevich: Kríza v chrbtici spôsobená zmenami medzistavcových kĺbov. Vyžaduje sa konzultácia s reumatológom.

- Prietrž bedrovej časti L3-L2 sa príliš neobťažoval, kým sa nerozhodol schudnúť. Za 2 týždne stratil 8 kg (z 92 kg). Zároveň aktívne vykonával cvičenia bez sily (všeobecná telesná výchova), o mesiac neskôr bolesť chrbta, ktorá prešla do kĺbov dolných končatín (bedra, kolena, prstov na nohách, rúk a ramenného kĺbu). Bolesť progreduje každý deň, nesteroidné lieky nedávajú silný účinok. Je možné, že môj súčasný stav, bolesť chrbta, je spôsobená prudkou zmenou stravy a chudnutím?

Joseph Mikhnevich: Máte kliniku poškodenia kĺbov. Potrebujete konzultáciu s reumatológom.

- MRI lumbosakrálnej oblasti odhalilo posun stavcov. Lokalizácia bolesti - pravá slabina stehna, potom vnútorná strana pravého stehna, potom pravý kolenný kĺb, potom potulujúce sa bolesťami ťahané z vnútra lýtka a potom tupá bolesť v oblasti kosti na členku. Niekedy bolesť „zasahuje“ k prstom pravej nohy. Bolesť ustupuje. Čo to môže byť a čo radí?

Joseph Mikhnevich: Máte kliniku na porážku koreňa L4. Vyžaduje sa konzultácia s neurológom a výber liečby.

Alexander Baranovsky: Údaje o MR by mal konzultovať ortopedický traumatológ a potom konzultovať neurológ a neurochirurg.

- Znepokojená silnou bolesťou bedrovej a sakrálnej chrbtice, silnou stuhnutosťou pohybov počas exacerbácie. Aký výskum odporúčate a s ktorým konkrétnym odborníkom by ste sa mali poradiť (traumatológ, chirurg, neuropatológ)?

Joseph Mikhnevich a Alexander Baranovsky: Je potrebné zložiť všeobecný krvný test a MRI lumbosakrálnej chrbtice. V závislosti od výsledkov bude zrejmé, na koho špecialistu sa treba obrátiť. Najprv však určite potrebujete neurológa.

- Mám medzistavcovú prietrž L4 - L5 s rozmermi 9 mm. Bol v nemocnici v decembri 2018, ale jeho pravá noha stále bolí. Aké odporúčania dáte?

Alexander Baranovsky: Na neurologickom oddelení je potrebné znova podstúpiť liečbu. Potom nezabudnite zopakovať MRI lumbosakrálnej chrbtice a poraďte sa s neurochirurgom.

- Povedzte mi, ako obnoviť panvové orgány po chirurgickom zákroku na sekvestrovanú prietrž, operácia bola vykonaná na disku L5S1 v marci tohto roku, naliehavo, znecitlivenie pravej nohy, zadku a perinea, problém pretrvával, nemôžem ísť na toaletu prirodzene, sú tu neustále zápchy, žiadne nutkania. Čo sa dá urobiť?

Alexander Baranovsky: Tieto zmeny si vyžadujú druhú liečbu v neurologickom oddelení nemocnice.

- 3-4 mesiace pociťujem pravidelnú bolesť v bedrovej chrbtici. Ak urobíte MRI tejto časti chrbta, pomôže to pochopiť, o čo ide? Ak áno, kde sa to dá urobiť?

Joseph Mikhnevich: MRI lumbosakrálnej chrbtice pomôže určiť príčinu. Tento druh vyšetrenia je možné vykonať v lekárskych centrách v Minsku alebo v nemocniciach v meste, kde sú k dispozícii zariadenia MRI.

Blokáda chrbtice

Blok chrbtice - injekcia anestetika v presne definovaných bodoch umiestnených pozdĺž chrbtice. Často to nie je spôsob liečby existujúceho ochorenia a nemá žiadny terapeutický účinok, ale môže rýchlo zmierniť bolesť, ktorú spôsobuje. Aj keď existujú terapeutické blokády zahŕňajúce podávanie kortikosteroidov.

Procedúra sa vykonáva výhradne v zdravotníckych zariadeniach neurochirurgického alebo traumatologického profilu kvalifikovaným zdravotníckym personálom. Ani jedna zdravotná sestra alebo lekár, ktorý absolvoval špeciálne školenie, nemá právo blokovať chrbticu, pretože je to spojené so závažnými komplikáciami a stratou schopnosti pohybovať sa..

S SL Clinic už nemusíte hľadať miesto, kam chcete zablokovať chrbát. Pokiaľ ide o nás, nemusíte čakať dlho, kým linka zastaví silný útok bolesti. Vysoko kvalifikovaní odborníci SL Clinic okamžite vykonajú všetky potrebné manipulácie s presným dodržaním všetkých jemností techniky injekcie blokády. Cena spinálnej blokády je uvedená v cenníku a stabilne zostáva dostupná pre širokú škálu ľudí.

Mechanizmus akcie

Ak dôjde k patologickým zmenám v chrbtici, sú stlačené nervy miechy, čo vyvoláva silnú bolesť. Podľa toho, ktorý nerv je zovretý, môže bolesť vyžarovať až po krk, ramená, zadok, boky atď. Ak sa to stane neznesiteľným, jediným spôsobom, ako pomôcť človeku, je zablokovanie.

V dôsledku cieleného podávania anestetika dochádza k dočasnému zablokovaniu vedenia impulzov nervovými vláknami. To vedie k eliminácii alebo aspoň k významnému zníženiu intenzity bolesti v priebehu niekoľkých minút. Preto sa pacient môže takmer okamžite vrátiť do opusteného podniku a plne sa pohybovať.

Pri správnom vykonaní manipulácie neexistujú žiadne negatívne následky, ktoré vám umožňujú opakovať toľkokrát, koľkokrát je to potrebné. Ďalšou výhodou je prítomnosť anestetických protizápalových látok v injikovanom roztoku. Prispievajú k rýchlej eliminácii zápalového procesu v postihnutom segmente chrbtice a zvyšujú účinnosť konzervatívnej liečby..

Procedúra sa vykonáva výlučne v podmienkach úplnej sterility (zvyčajne v operačnej sále alebo šatni). Je to mimoriadne dôležité, pretože pri vniknutí vírusov alebo baktérií do miechy sa môžu vyskytnúť život ohrozujúce komplikácie: meningitída, encefalitída, myelitída..

V prvých dňoch po manipulácii sa môžu vyskytnúť nežiaduce následky vo forme znecitlivenia časti tela. Nevyžaduje opravu a o pár dní sa odovzdá sám.

indikácia

Lekársky výskum dokazuje, že akútna bolesť chrbta, najmä dolná časť chrbta a krížová kosť, by sa mali rýchlo zastaviť. Inak môžu vyvolať rozvoj psychických porúch, ktoré zhoršia účinnosť liečby..

Tiež s predĺženým priebehom choroby sa v mozgovej kôre môže tvoriť trvalé zameranie excitácie. Akékoľvek ďalšie podráždenie môže spôsobiť jeho aktiváciu a rozvoj nového útoku. V takýchto situáciách je veľmi ťažké dosiahnuť zlepšenie stavu pacienta pomocou konzervatívnych metód. Preto je omnoho lepšie zabrániť vzniku fokusu excitácie v mozgovej kôre. Ak obvyklé liečivá nepomáhajú eliminovať syndróm bolesti, používa sa blokáda miechy.

Táto metóda je určená na zmiernenie bolesti vyvolanej:

 • medziobratlová kýla;
 • vyčnievanie medzistavcových platničiek;
 • myositis;
 • ischias
 • neuritis;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • osteochondrosis;
 • spondylarthrosis;
 • intercostal neuralgia;
 • trigeminálna neuralgia;
 • neuralgia miechy.

Injekcia blokády nie je viac ako 4-krát ročne. Aj keď v niektorých prípadoch sú pacientom predpísané také injekcie, ktoré pozostávajú z 10 alebo viacerých procedúr. Medzi nimi si urobte prestávku 2-3 dni.

Táto metóda sa tiež často používa na diagnostikovanie mnohých chorôb. Účinnosť blokády bolesti naznačuje neurologické príčiny jej výskytu. Inak by ste mali hľadať iný zdroj bolesti..

Existuje veľa druhov blokád. V závislosti od povahy pozorovaného klinického obrazu môžu byť roztoky liekov vstrekované do mäkkých tkanív, určitých biologicky aktívnych miest, šliach, do oblasti priechodu nervových vlákien alebo ich plexov. Môžu byť vykonané v ktorejkoľvek časti chrbta, ale iba lekár si môže zvoliť ten správny typ úľavy od bolesti. Napríklad bodové injekcie do stavca C1-C7 krčnej chrbtice môžu eliminovať bolesť v celom chrbte..

 1. Krčka maternice. Liek sa podáva v oblasti stavcov krčnej chrbtice. Umožňuje úplne eliminovať bolesť v krku, pažiach a hlave, ako aj v celej chrbtici.
 2. Prsník. Znamená to injekciu roztoku liekov na úrovni hrudnej chrbtice, ktorý pomáha anestetizovať ruky, hrudník a svaly trupu, ako aj vnútorné orgány..
 3. Torakoabdominální-bedrovej. Pomáha odstraňovať bolesť v dolnej časti chrbta, nôh a odstraňuje črevné ťažkosti.
 4. Bedrovej - anestetizuje bedrovej oblasti. Môže byť predpísaný neurológom alebo vertebroológom na diagnostické účely.
 5. Coccygeal - určený na odstránenie bolesti v lumbosakrálnej chrbtici.

Existujú terapeutické blokády, lidokaín a novokain. Prvý spočíva v zavedení okrem anestetík aj kortikosteroidov s výraznými protizápalovými vlastnosťami. Považujú sa za pomerne účinný spôsob liečby bolesti a iných prejavov neurologických porúch, pretože ovplyvňujú aj príčiny bolesti - zápalový proces..

Lekárske blokády poskytujú nízke riziko rozvoja nežiaducich účinkov injekčne podávaných liekov, pretože ich účinné látky okamžite prenikajú do lézie a až potom sa v malých dávkach absorbujú do krvného obehu..

Novokainické a lidokaínové blokády sú zavedením anestetika do zóny maximálnej bolesti, tzv. Spúšťacie body. Sú účinné pri bolestiach spôsobených zvýšeným svalovým tonom chrbta, kongesciou kĺbov, radikulárnym syndrómom. Blokády lidokaínu je možné súčasne použiť iba na zmiernenie bolesti, zatiaľ čo novokain sa predpisuje aj na diagnostické účely..

Existujú tiež rôzne spôsoby podania liečiva. Existujú epidurálne, medzirebrové a paravertebrálne blokády.

Epidurálna blokáda bedrovej chrbtice

Pri bolesti v dolnej časti chrbta a potrebe chirurgického zákroku na dolnej časti tela je najúčinnejšie zavedenie anestetík do epidurálneho priestoru driekovej chrbtice na hranici s krížovkou. Práve v tejto oblasti je bolesť zvyčajne lokalizovaná v léziách nervových koreňov bedrovej bedrovej kosti.

Podstata postupu je nasledovná:

 • pacient leží na bruchu alebo na boku;
 • koža je ošetrená antiseptickým roztokom;
 • lokálna anestézia sa vykonáva v oblasti stavcov L1 - L5;
 • určia sa anatomické pamiatky a ihla sa presne vloží medzi stavce L3 - L4 alebo L4 - L5 (zatiaľ čo prechádza kožou, podkožným tukom, supraspinatívom, interspinóznymi a žltými väzmi);
 • odolnosť hranice epidurálneho priestoru je starostlivo prekonaná;
 • roztok sa pomaly zavádza;
 • ihla sa odstráni a aplikuje sa sterilný obväz.

Aby sa zabránilo skoku krvného tlaku pred blokádou, môže sa pacientovi podávať kofeín a efedrín sa môže podávať ľuďom trpiacim hypotenziou. Terapeutický účinok sa vyvíja okamžite po injekcii a trvá dlho. To však často úplne postačuje na prerušenie reťazca bolestivých impulzov, na zabránenie vzniku fokusu excitácie v mozgovej kôre a normalizáciu stavu pacienta..

paravertebrálne

V poslednej dobe sa paravertebrálna blokáda lumbosakrálnej sekcie najčastejšie vykonáva na odstránenie syndrómu bolesti. S tým sa zavedenie liekov uskutočňuje v samostatnej nervovej vetve v oblasti paravertebrálnej línie, ktorá prechádza na úrovni priečnych stavcov bez ovplyvnenia miechy. To vedie k analgézii pre konkrétnu časť tela alebo vnútorného orgánu, čo zvyčajne stačí na odstránenie úzko lokalizovanej bolesti alebo na diagnostikovanie.

Paravertebrálne blokády sa ďalej delia na 4 typy na základe hĺbky expozície:

 • tkanivo - liek sa vstrekuje do mäkkých tkanív v blízkosti postihnutého segmentu chrbtice;
 • receptor - anestetikum sa zavádza v mieste receptorov zodpovedných za impulzy bolesti;
 • vodivý - injekcia sa vykonáva v blízkosti nervového koreňa zodpovedného za vedenie impulzov bolesti;
 • ganglionické - nervové uzly sa stanú blokádou.

Paravertebrálna blokáda sa robí z polohy pacienta ležiaceho na bruchu. Palpáciou lekár určí miesto najvýraznejšej bolestivosti, ktorá sa často nachádza v projekcii postihnutého nervu. Koža sa utrie roztokom antiseptika a injekčne sa do nej aplikuje tenká ihla intradermálne novocaine, až kým nevznikne efekt „citrónovej kôry“..

Ďalšia ihla sa vkladá vo vzdialenosti 3 až 4 cm od línie spinálnych procesov na úrovni požadovaného medzistavcového priestoru. Keď sa pohybuje hlbšie do malých častí, vstrekuje sa roztok novokainu, až kým nedosiahne priečny proces. Potom sa zmení smer pohybu ihly tak, aby obchádzal stavce nahor alebo nadol. Ponorte ho teda ďalšie 2 cm a predstavte plánované množstvo roztoku. Celková hĺbka vpichu ihly je teda asi 5–6 cm.

Ak sú akútne bolesti v lumbosakrálnej oblasti bez jasnej lokalizácie, uchyľujú sa k jednostrannej alebo obojstrannej blokáde pomocou zmesi novokainu a kortikosteroidu (obvykle hydrokortizónu) do miechy cez 3 alebo 6 paravertebrálnych bodov. Dávka hydrokortizónu sa vypočíta individuálne na základe stavu pacienta, závažnosti a miesta bolesti.

Po blokáde sa odporúča pacientovi zostať v polohe na chrbte a odporúča sa, aby sa nepohyboval aktívne najmenej 2 hodiny. Ležanie je na zdravej strane. V súčasnosti môžete používať miniaplikácie alebo inú zábavu..

Blokáda v medzirebálnej neuralgii

Účelom tohto postupu je dodávanie liečiv do medzirezortného priestoru v oblasti priechodu postihnutého nervu. rozlišovať:

Úroveň podávania liečiva sa určuje na základe miesta poranenia alebo zamerania choroby.

Pri vykonávaní postupu by mal pacient ležať na zdravej strane. Po antiseptickom ošetrení kože sa vykoná intrakutánna infiltrácia tenkou ihlou. Silnejšia ihla sa vloží na to isté miesto presne kolmo na spodný okraj rebra a potom pod uhlom ponorí do mäkkého tkaniva pod ňu. Pri manipulácii na chrbte rebier sa pravidelne monitoruje integrita ciev uskutočňovaním kontrolnej aspirácie..

Prípravy na vykonanie blokády miechy

Často sa používajú viaczložkové formulácie, na základe ktorých sú stále známe anestetiká - lidokaín a novokaín. Blokujú prenos nervových impulzov inhibíciou sodíkových kanálikov.

Tiež v zložení roztokov pre blokádové injekcie môže zahŕňať:

 • kortikosteroidy sú silné protizápalové lieky, ktorých podávanie priamo do zamerania zápalu prispieva k rýchlemu odstráneniu opuchy a výraznému zápalovému procesu;
 • Vitamíny B - prispievajú k normalizácii prenosu nervových impulzov;
 • chondroprotektory - potrebné na aktívne nasýtenie chrupavkového tkaniva, obnovenie jeho pružnosti a sily.

Technológia blokovania krčnej chrbtice

Ak je to potrebné, odstráňte bolesť krčnej chrbtice pacienta, sadnite si a požiadajte o sklonenie hlavy dopredu. Zdravotnícky pracovník dezinfikuje pokožku a lekár, ktorý zákrok vykonáva, nájde zapálené stavce a vloží ihlu dva centimetre hlboko do hĺbky 3 - 3,5 cm do jednej a druhej strany chrbtice..

Technológia na vykonávanie blokády hrudnej chrbtice

Procedúra sa vykonáva pri ležaní na bruchu. V centrálnej časti hrudnej časti nájde lekár rozdelený sval a proces stavcov. Po dezinfekcii kože sa ihla vloží 2 cm od osi chrbtice do hĺbky 3,5 cm.

Technológia blokády bedrovej a lumbosakrálnej chrbtice

Pacient leží na bruchu. Koža je ošetrená antiseptickým roztokom. Lekár nájde proces stavcov v oblasti lokalizácie bolesti a vloží ihlu 2 - 3 cm od osi chrbtice nevyhnutne v pravom uhle. Liečivo sa podáva po ponorení ihly do 3 až 4 cm, obvykle sa injekcie podávajú na obidve strany chrbtice.

Ak je to potrebné, anestetizujte sakrálnu časť, pacient musí ležať na boku a kolená si priťahovať k hrudi. Toto poskytuje zväčšenie intervalov medzi procesmi stavcov a zvyšuje pohodlie pri manipulácii.

Kontraindikácie postupu

Blokáda chrbta, a to aj pri silnej bolesti, sa nedá dosiahnuť:

 • poruchy krvácania, najmä pri hemofílii alebo u pacientov užívajúcich antikoagulanciá;
 • infekčná choroba;
 • myasthenia gravis;
 • syndróm chorého sínusu;
 • závažné kardiovaskulárne ochorenie;
 • ťažká bradykardia, arteriálna hypotenzia;
 • porušenie procesov tvorby krvi;
 • alergie na novokain alebo lidokaín;
 • epilepsie;
 • zvýšený cievny tonus;
 • tehotenstva a laktácie;
 • závažné ochorenie obličiek;
 • zlyhanie pečene;
 • mentálne poruchy.

Procedúru nevykonávajú ani pacienti, ktorí sú v bezvedomí. Aj keď pacient predtým nemal alergickú reakciu na použité lieky, bezprostredne pred blokádou sa vykonávajú testy alergie, aby sa stanovila ich citlivosť na tieto lieky. Na tento účel je pokožka mierne poškriabaná rozrývačom a na túto oblasť sa aplikuje kvapka liečiva. Pri absencii sčervenania, opuchu a iných príznakov alergie sú povolené blokácie injekcií.

Možné komplikácie

Prevažná väčšina komplikácií blokády chrbta je spôsobená porušením techniky jej vykonávania. Preto sa im dá ľahko vyhnúť kontaktovaním vysokokvalifikovaných odborníkov, ktorí majú dôkladnú znalosť postupu. Blokáda injekcie predstavuje nasledujúce riziká:

 • punkcia tvrdej škrupiny miechy, ktorá je plná prenikaniu roztoku liečiv do pavučiny, zníženiu intrakraniálneho tlaku a objaveniu sa silných bolestí hlavy;
 • poškodenie krvných ciev a zavedenie anestetika do nej, čo môže viesť k znecitliveniu časti tela, k vytvoreniu hematómu;
 • infekcia sa môže pripočítať, ak sa počas postupu nepozoruje sterilita, ktorá je sprevádzaná začervenaním, bolestivosťou postihnutej oblasti mäkkých tkanív a niekedy aj hnisaním;
 • sú pozorované dočasné neurologické poruchy s poškodením nervového vlákna, riziko 0,1%.

Blokáda chrbtice v SL Clinic

Na klinike SL blokujú blokády plne vyškolení zdravotnícki pracovníci, čo zaručuje absolútne presné dodržiavanie manipulačnej techniky a neprítomnosť komplikácií. U nás môžete vykonať akúkoľvek blokádu. Lekár individuálne vyberie najúčinnejšiu metódu na odstránenie syndrómu bolesti. každý postup je uvedený v cenníku.

Náklady na blokádu sa pohybujú od 1 000 do 5 000 rubľov a závisí od:
- náklady na lieky, ktoré uvádzame;
- Kliniky, kde sa bude blokáda konať.
- Počet blokád.
- typ blokády (paravertebrálny, epidurálny atď.)
Cena zahŕňa:
- liek;
- Injekčné striekačky s ihlou.
- klinika, na ktorej sa blokáda bude konať;
- druh blokády (paravertebrálne, epidurálne atď.)
- počet zasadnutí blokád;
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.

Navrhujeme tiež, aby ste sa nezaoberali iba prejavmi existujúcej choroby, ale aj sami sebou. Kvalifikovaní chirurgovia stavovcov a lekári iných špecialít budú schopní dôkladne porozumieť príčinám bolesti a zvoliť optimálnu taktiku liečby.

Diagnostika na SL Clinic sa vykonáva pomocou moderného vybavenia najnovších generácií, čo umožňuje zistiť najmenšie odchýlky od normy a efektívne ich ovplyvniť pomocou konzervatívnej terapie. Ak je to neúčinné alebo v pokročilých prípadoch, môžeme vám ponúknuť rýchlu chirurgickú liečbu existujúcich chorôb pomocou najmodernejších metód, ktoré sa vyznačujú nízkou invazívnosťou a vysokou úrovňou bezpečnosti. U nás nenájdete fronty, nedbanlivú a nepozornú liečbu pacientov. Úprimne sa staráme o vaše zdravie a sme pripravení ísť s vami na dlhú cestu k zdraviu chrbtice. Urobte si stretnutie so správnym špecialistom, zavolajte.

Recenzie na spinálnej blokáde

Recenzie miest, kde sa vykonáva blokáda miechy

1. mája 2020

MRI skenuje 3 časti chrbtice a konzultuje neurológa MDRT Dubrovka

Ahoj Ravil!
Ďakujeme vám za rozhodnutie podeliť sa o svoje skúsenosti. V skutočnosti je možná úspešná liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku. Malo by sa však pamätať na to, že ak sa vyskytnú prvé príznaky (akútna bolesť), musíte vyhľadať lekársku pomoc a prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára..

Pozdravy a priania,
Špecialisti "Kliniky Dr. Grigorenka".

Ahoj, Konstantin! Ďakujeme, že ste si vybrali našu kliniku. Sme radi, že sme vám mohli pomôcť.

S pozdravom, Tibet Clinic

Štátna nemocnica mi nemohla pomôcť, a tak som išiel do nemocnice Bormental s diagnózou cervikálnej osteochondrózy. Takmer celý týždeň sa cítim zle, prenasleduje záchvaty slabosti a závratov. To všetko je odplata za sedavý životný štýl..

Prišiel som sem dúfajúc v pomoc, vedome som sa k veci priblížil. Bol som pripravený dať nejaké peniaze, len aby som pomohol. Tu mi poskytli celú škálu služieb: zónové masy, manuálna terapia, keseno-terapia, laserová blokáda, individuálny fyzický tréning... - zobraziť

prehliadka, kapucňa a platforma Hubert. Izba má TV, ja sa nenudím. Personál je spoločenský a ochotný.

Chodím na zasadnutia dva mesiace. Nauzea prešla, bolesť sa zmiernila. Počas procedúr mi vysvetľujú, čo sa deje s mojimi svalmi a chrbticami naraz. Všeobecne sa cítim svetlo v celom tele, som veľmi pohodlný!

S klinikou som veľmi spokojný!

Obratle sú posunuté a musia byť opravené! A moje nohy viseli.
V akútnom období sa manuálna terapia nevykonáva opuchom postihnutého segmentu..
Toto je chiropraktik.
Lekárska konzultácia s EKG a testy na zápal ako príčina bolesti - 1 500 rubľov.

Liečba: program akútnej bolesti 3200—3400 rubľov, pravdepodobne 3200 rubľov.
Program, ak je v štandarde, obsahuje:
- intravenózna infúzia a lokálna pri blokádovej protizápalovej a protiprúdovej terapii
- fyzioterapia - magnetický laser a úľava od bolesti.
- IRT
- masáž... - show

prípravná a lymfatická drenáž

Manuálna terapia iba po odstránení akútneho obdobia, spravidla je to 2-3, v prítomnosti röntgenového žiarenia alebo MRI

Zlepšenie po protizápalovej a dekongestantnej terapii v prvej relácii priamo naznačuje príčinu nie „vytesnenia“, konkrétne edému a zápalu. Naznačuje to aj návrat bolesti pri odmietnutí ďalšej liečby.
Cena takejto relácie bude ďalších 3 000 - 3400 rubľov.

Neponáhľajte, odstránime zápal, budete mať MRI, potom začneme manuálnu liečbu ako hlavnú liečbu, ale v žiadnom prípade sa manuálna terapia neuskutočňuje namiesto postihnutého segmentu..

Cieľom manuálnej terapie je obnoviť mobilitu vo funkčne obmedzených segmentoch a nie v vysídlených stavcoch a pri práci s chorými svalmi..

Pamätajte, že príčinou bolesti nie je „vytesnenie“, ale zápal.

Odsadené?
A aké funkčné alebo patologické?
Vratné alebo nie?
S kýlou alebo bez kýly?
S spondylartrózou alebo nie?

Dnes, dievča z Lipetsk, ako manuálna terapia nie je diferencovaná, tak exacerbácie. Prišiel som s otázkou, prečo manuálna terapia nepomáha? Nemalo by to však robiť diferencovane.

Dnes pacient, v troch reláciách zlepšenia a dnes ležiaci na bruchu na procedúrach, sa svaly uvoľnili a postihnutý segment sa pohol - a zhoršenie z jednoduchého ležania... - ukázať

A vy, odstráňte zaujatosť a všetko prejde. Neprejde.
Existuje zápal.
Odstráňte zápal, ale tu ho vyriešime.
Neponáhľaj sa.

Blokáda kýly chrbtice

Dobré popoludnie, dievčatá! Chcem sa podeliť o svoj príbeh a opýtať sa, možno, Bože, chcem čeliť rovnakému problému ako ja, naozaj to chcem vedieť. V krátkosti: Výčnelok medzistavcových platničiek je patologický proces v chrbtici, pri ktorom medzistavcové platničky napučiavajú do miechového kanála bez prasknutia vláknitého prstenca. Nejde o nezávislé ochorenie, ale o jedno z etáp osteochondrózy, po ktorom nasleduje hernia. Najčastejšie je lokalizovaná v bedrovej oblasti a menej často v krčnej chrbtici. Všetko to začalo bolesťou chrbta (späť vo februári). Prečítajte si viac →

Dva kusy po 0,8 cm, ktorá bola diagnostikovaná včera po MRI. Prečítajte si viac →

Dievčatá, môže niekto naraziť? Alebo počuť - čo robiť? Mám medzistavcovú prietrž. Pred štyrmi rokmi došlo k vážnemu útoku - nemohla sedieť ani klamať ani stáť. Vo všeobecnosti som si nenašiel miesto pre seba. Bolesť bola hrozná. Potom ultrazvuk, X-ray, MRI vykazoval prietrž v dolnej časti chrbta 9 mm. Bola tu otázka o operácii. Dokonca vykonala blokádu (injekcia do chrbtice). A v otázke ďalšieho rozvoja prietrže medzi lopatkami - neviem, čo sa volá. Všetkým podobným Dikuli a ostatným sa ich páči - všetko prešlo. PREVÁDZKA. Prečítajte si viac →

Všetky choroby, ktoré existujú, sa vždy spájajú s niektorými zvláštnymi znakmi. Keď máme zlý pohľad na život, spočiatku máme zlý vplyv na myseľ a myseľ, v dôsledku toho je telesné zdravie vždy vážne ovplyvnené. Toto je klasifikácia vzťahu osobnostných čŕt osoby s chorobami: Prečítajte si viac →

Detský ortopedicko-traumatologický poradca pre dospelých, chiropraktik, chirurg s artroskopom, špecialista na ortosu. Ignatov Boris Igorevich, doktor. Vzdelanie Absolvoval v roku 2007 na Moskovskej lekárskej akadémii. I.M.Sechenova. Od roku 2007 do roku 2009 prešiel do trvalého pobytu na Ústrednom výskumnom ústave protetiky a protetiky na oddelení poranenia miechy. V roku 2010 ukončil výcvik v artroskopickej chirurgii na základe 31 klinickej nemocnice v Moskve. Pracovné skúsenosti a odborná príprava: - Od roku 2007 do roku 2009 - klinická stáž v odbore Traumatologicko-ortopédia na základe Výskumného ústavu protetiky a protetiky. - Od roku 2009. Prečítajte si viac →

Zdravotne postihnutá druhá svetová vojna „Už teraz potrebujeme deti, dobrovoľne a nevedomky sme proti tomu; nehanbime sa z Ruska, ale položme kosti, mŕtvi nie sú hanbou imámu, ak zomrieme, hanbou imámu. Idem pred vami, inak moja hlava zahynie, potom myslite na seba. ““ „Boh nám udeľuj, aby sme položili hlavy roľníkom a ruskej krajine.“ Svyatoslav Igorevič pred bitkou s Grékmi v roku 971 (Laurentian Chronicle) sa ruskí vojaci postavili na ruskú Zem od nepamäti. A položili kosti a dali jej život. Prečítajte si viac →

Zdravotne postihnutá druhá svetová vojna „Už teraz potrebujeme deti, dobrovoľne a nevedomky sme proti tomu; nehanbime sa z Ruska, ale položme kosti, mŕtvi nie sú hanbou imámu, ak zomrieme, hanbou imámu. Idem pred vami, inak moja hlava zahynie, potom myslite na seba. ““ „Boh nám udeľuj, aby sme položili hlavy roľníkom a ruskej krajine.“ Svyatoslav Igorevič pred bitkou s Grékmi v roku 971 (Laurentianova kronika) Prečítajte si viac →

Môj manžel má v chrbtici niekoľko kýly, ktoré si pravidelne pripomínajú. Skôr je tu vždy bolesť chrbta, ale častejšie - tolerantná. Včera bol šikmý, takže ani neviem, čo si mám myslieť. Nemôže sedieť ani stáť, ani klamať normálne. Sotva sa pohybuje. Snažím sa s ním plakať, pretože on sa bojí. Ak to nebude lepšie, až v pondelok, potom pôjde spať v nemocnici Irkutsk. Ak to chcete urobiť, napíšte správu o stiahnutí z dovolenky a zozbierajte veľa kúskov papiera. bojím sa Prečítajte si viac →

Blokáda recenzií lumbosakrálnej chrbtice

Recenzia blokáda prietrže lumbálnej chrbtice

Celkovo som dostal päť epidurálnych blokád. Po každom zákroku bola chrbtica starostlivo vyšetrená a sondovaná. Necíti takmer žiadnu bolesť, len mierne nepohodlie.

Po epiduráli som ležal ešte hodinu, zotavený. Po druhej blokáde boli všetky lieky proti bolesti zrušené. Po piatom zákroku som strávil 1 deň v nemocnici a potom som bol prepustený z domu.

Mám prietrž 10 až 12 mm. Z liekov som bral iba Movalis, Catadolon Forte a fonoforézu s hydrokortizónom. Nič nepomohlo. Neurológ vymenoval blokádu.

Blokáda bola s Diprospanom. Pomohlo to. Potom som zmenil svoj životný štýl, začal sa viac a menej fyzicky pohybovať po chrbtici. Teraz sa niekedy zatiahne za chrbát, ale bolesť sa nevráti, čo som veľmi rád.

Väčšina recenzií blokády miechy je pozitívna

Veronika, 39 rokov

Moja prietrž sa znížila z 12 mm na 6 mm. Snažil som sa to veľmi ťažko dosiahnuť. Ale po tom, čo presný moment toho, čo sa zmenší, nemôžem povedať s istotou.

Dostal som epidurálne blokády s Diprospanom. Po odstránení exacerbácie som šiel do bazéna 5-krát týždenne, každý štvrťrok som absolvoval fyzioterapeutické procedúry, vykonal som celý chondroprotektor, nosil ortopedický korzet.

Zaťaženie chrbta sa nezmenšilo. Dvakrát do roka idem na relaxáciu. Keby to nebolo pre blokádu, pravdepodobne by som sa zohol.

možno zotavenie po dobu šiestich mesiacov, a potom po zaťažení ešte raz, dva, tri môžu dostať von

Ak je prietrž malá a keď bolí, nikdy sa nesnažte liečiť prvé.

Tu, kde žijem, sa verí, že stačí 6 týždňov práceneschopnosti a pár kurzov 10 lekcií fyzioterapie. O stavbe „odsťahovania“ - preklad do ruštiny zdarma.

Diagnóza v ruštine z poslednej MRI, ak je správne preložená, znie „deformujúca spondylóza bedrovej spondylartrózy, stav po operácii vL5 / S1, retrolistéza vL5“..

14. marca odchádzam do špeciálneho sanatória po neúspešných pokusoch o cvičebnú terapiu na klinike.

Dobré zdravie pre vás, priatelia! Bolesť chrbta je niečo, čo pozná takmer každý človek. Mnohí z nás zažili tento druh choroby a vedia, aké nepríjemné je. Stáva sa však tiež, že útok je mimoriadne akútny, a preto je neúnosné vydržať nepohodlie. Zbavuje nielen schopnosť normálneho života, ale tiež zabraňuje spánku. Nie je možné ani len nájsť pohodlnú polohu.

Konvenčné analgetiká alebo lieky proti bolesti majú v tomto prípade krátkodobý účinok alebo nefungujú. V takýchto prípadoch boli vyvinuté silnejšie lieky, ktoré sa môžu podávať rôznymi spôsobmi: subkutánne aj intramuskulárne. Existujú aj iné spôsoby..

Všeobecne platí, že dnes s vami hovoríme o tom, čo je blokáda bedrového regiónu: drogy a ako dať takéto prostriedky na zastavenie útoku proti bolesti.

Vertebroológovia sa domnievajú, že akútnu bolesť na úrovni chrbtice nemožno tolerovať a je potrebné ju naliehavo riešiť. Je zrejmé, že odstránením záchvatu bolesti problém nevyriešite. Je to iba pomocné opatrenie, ktoré je však prioritným cieľom každého lekára. Možnosti modernej medicíny navyše už dávno mali prostriedky na to, aby sa to dalo urobiť rýchlo a efektívne..

Bol som veľmi naštvaný, keď som na webe nevidel recenzie o lekárskych blokádach, rád by som ich prečítal, pretože som chcel od pacientov vedieť, aké to bude a čo by som mal očakávať. Už som absolvoval kurz blokády a teraz zdieľam svoje dojmy.

Môj zdravotný stav pred blokádami.

Môj chrbát bolí bolesť už dlhšiu dobu, najmä dolnú časť chrbta. Navyše, dolná časť chrbta vždy bolí, niekedy preto, že neviete, ako vstať alebo ako si sadnúť a kam sa umiestniť. Vždy som si myslel, že potrebujem manuálnu terapiu, ale túto chvíľu som odložil, pretože toto je drahé „potešenie“ (keď som sa zaujímal o cenu okolo 1500 rubľov).

Ako mi bola táto manipulácia priradená?.

Pred časom sme s manželom premýšľali o plánovaní tehotenstva a vzal som si na seba zdravie, zvlášť tie chvíle, ktoré som predtým odložil. S problémami so chrbtom som sa obrátil na Regionálne diagnostické centrum Nižného Novgorodu na vertebroológa, chiropraktika..

Rozhovor a skúmal ma a tiež ma nasmeroval na MRI lumbosakrálnej chrbtice. Bol to už môj druhý výlet do MR, hoci prvýkrát bola oblasťou vyšetrovania mozog. Výsledok MRI ukázal prítomnosť niektorých výčnelkov. Ako mi lekár vysvetlil, znamenajú to výskyt opuchov a adhézií. Lekár mi odporučil 6 sedení terapeutických blokád, päť sedení manuálnej a cvičebnej terapie.

Bol som už pripravený na manuálnu terapiu, ale v kurze neboli žiadne prekážky. Veľmi som sa bál, ale súhlasil som s tým, že nie je na výber, ak sa s výstupkom nebude zaobchádzať, môžu sa zmeniť na kýly.

Doktor mi dával epidurálne blokády. Cena jednej manipulácie rubľov. Celkom za môj kurz.

Všetko sa začalo, keď som podstúpil test na alergiu. Podali mu injekciu do ruky a pozreli sa na reakciu. Lekár povedal, že to dokážete, ale je lepšie, ak je reakcia menej.

Lekár sa spýtal, ktorá strana bolí viac. Zdalo sa mi, že vľavo, hoci bolesť bola rovnaká. Na druhú stranu, a začal. Musíte ležať na gauči na bruchu. Počas prvej injekcie som sa triasol strachom, potom to už bolo známe, ale stále desivé. Lekár najskôr ošetrí miesto vpichu antiseptikom, potom vytiahne miesto, kam blokovať blokádu, a potom znova vyhľadá antiseptikum..

Ďalej sa začína zavádzanie prvej injekcie (sú iba dve). Ihla je zasunutá dosť hlboko, pre mňa to bolo nepríjemné, dokonca bolestivé a tiež zovretá, ale pravdepodobne je to z vrcholu antiseptika. Potom druhú injekciu na rovnaké miesto. Cítim sa rovnako ako prvý. Potom miesto vpichu nalepte.

Tieto pocity sa mi zdali ako bodnutie včely, a potom sa zdalo, akoby v chrbte bola strela. Tento pocit prechádza nasledujúci deň. Nechcel som jesť po prvých troch injekciách. Piť len kefír a / alebo jesť banán. Nasledujúce tri injekcie boli pre mňa ľahšie: po nich som mohol jesť a pocity neboli také jasné.

A tu je moja spodná časť chrbta po priebehu terapeutických blokád.

Bedra neubližuje, a to je veľmi prekvapujúce. Som tak zvyknutý preniknúť bolesťou, že z nej nedokážem odstaviť. Je pre mňa ľahšie narovnať sa. Predtým, keď som sa narovnal, veľa ma to bolelo. Práve naopak, chcem byť neustále v priamom chrbte. Lekár povedal, že účinok bude trvať roky.

Čo sa nedá robiť po blokádach.

Lekár uviedol, že je potrebné vylúčiť ťažkú ​​fyzickú námahu, nechodiť do kúpeľne po dobu 2 mesiacov a tiež je nežiaduce piť alkohol po dobu 2 týždňov..

Zrátané a podčiarknuté: ak vaša situácia vyžaduje lekárske blokády, nebojte sa a urobte to. To je spôsob, ako sa zbaviť bolesti.

Blokáda chrbtice - lekárska manipulácia, ktorá je určená na analgéziu (úľavu od bolesti) v blízkosti chrbtice. Týmto postupom sa do paravertebrálnej zóny v oblasti výstupu z miechového nervu uskutoční injekcia anestetika, aby sa „vypol“ reflex bolesti. Ďalšie látky spolu s anestetikom pomáhajú znižovať opuch okolo nervu, zlepšujú jeho výživu.

Paravertebrálne blokády sa v medicíne používajú na prevenciu sprievodných chorôb (predĺžená bolesť chrbta vedie k kŕčom chrbtových svalov, narušeniu držania tela, ktoré môžu následne ovplyvniť zdravie vnútorných orgánov).

Existuje veľké množstvo metód na zmiernenie bolesti, ale nie všetky dávajú požadovaný účinok pri liečbe a niektoré majú vážne komplikácie..

Paravertebrálna blokáda má v porovnaní s inými metódami niekoľko výhod:

 • Maximálna blízkosť injekcie k miestu nervu, čo poskytuje rýchly prístup k postihnutej oblasti.
 • Schopnosť opakovane používať túto metódu.
 • Menej komplikácií ako iné typy anestézie.
 • Rýchly analgetický účinok, pretože zameranie bolesti a nervov je v tesnej blízkosti miesta vpichu.
 • Miera úľavy od bolesti po blokáde je výrazne vyššia ako po spinálnej alebo epidurálnej anestézii..

Ošetrujúci lekár určí spôsob liečby, pričom bude venovať pozornosť individuálnym charakteristikám pacienta a dostupnosti príslušných indikácií.

indikácia

Blokáda chrbtice je dnes jednou z najúčinnejších metód liečby bolesti chrbta a dolnej časti chrbta. Táto liečba sa vykonáva výlučne podľa lekárskeho predpisu, pričom sa berie do úvahy celkový stav a údaje po vyšetrení.

Paravertebrálna blokáda sa môže stať účinnou v nasledujúcich procesoch, ktoré sú sprevádzané silnou bolesťou:

 1. S osteochondrózou, herniovaným diskom, výčnelkami a inými ochoreniami chrbtice.
 2. S zlomeninami rebier a zraneniami chrbtice.
 3. S patológiami periférneho nervového systému (narušenie nervov, neuralgia, radikulitída).
 4. Počas obličiek alebo pečene.
 5. S výraznou bolesťou v dolnej časti chrbta, sakrálnej oblasti chrbta, myalgii.
 6. Pri operáciách na srdci, obličkách, brušných orgánoch, cholecystektómii (ako doplnok k anestézii).

V závislosti od príčin bolesti chrbta a bolesti chrbta môže lekár predpísať blokádu lidokaínu alebo novokainu..

Hlavným dôvodom výskytu bolesti v našej dobe je osteochondróza, ktorá môže spočiatku ovplyvniť iba krčnú, hrudnú, bedrovú, sakrálnu chrbticu a po určitom čase sa proces rozšíri na niekoľko oddelení naraz..

Blokovanie liečiv je relatívne nový spôsob liečby prejavov bolesti a mnohých ďalších klinických príznakov choroby. Aby sa zmiernili prejavy bolesti u pacienta, vstrekuje sa liečivo alebo zmes liečiv na jeho bezprostredné miesto výskytu.

Metóda liečebnej alebo terapeutickej blokády má zásadné odlišnosti od iných metód úľavy od bolesti, história používania tejto metódy sa začala až pred sto rokmi. Integrované použitie všetkých metód liečby však má väčší účinok na liečenie pacienta.

Ako príklad môžete uviesť bolesť kĺbov. Môžete sledovať účinky blokády. Po injekcii liečivej látky do chorého kĺbu sa syndróm bolesti postupne znižuje, až kým úplne nezmizne.

Kde je možné vykonať blokádu chrbtice??

Každý pacient, ktorého lekár bude informovať o blokáde pri liečbe, sa opýta: „Aké poškodenie mi môže spôsobiť blokáda liekov?“ V prípade nesprávneho výpočtu dávky liečiva alebo ak liek vstúpi do cievy, dôjde k porušeniu techniky manipulácie, všeobecnej intoxikácie tela..

Úroveň intenzity nežiaducich reakcií závisí od množstva liečiva v plazmatickej časti krvi:

 • Známky miernej toxickej reakcie: hrdlo a jazyk sú znecitlivené, sú to závraty, poruchy srdcového rytmu, tmavé oči.
 • Známky stredne toxickej reakcie: nedobrovoľná svalová kontrakcia, až kŕče, vzrušený stav, pacient sa môže cítiť zle alebo zvracať.
 • Znaky závažnej toxickej reakcie: kóma, závažné dýchacie ťažkosti a srdcové funkcie.

Trvanie intoxikácie závisí od dávky použitého anestetika. Po vstreknutí veľkej dávky lieku do svalu sa po desiatich minútach objavili príznaky reakcie. Príznaky sa postupne zvyšujú, od príznakov vzrušenia a končia kŕčmi a kómou.

Aby sa predišlo takým závažným dôsledkom, postup by sa mal vykonávať v nemocnici kvalifikovanej lekárom s kompletnou sadou resuscitačného zariadenia. Doteraz sa takým závažným nežiaducim reakciám úspešne predchádzalo správnym vykonaním všetkých resuscitačných krokov, aby sa zabránilo smrti pacienta..

Zavedenie lieku s ozónom a kyslíkom pomáha účinne zmierniť bolesť v chrbtici a zápal, používa sa tiež na obmedzenie mobility v kĺbových zónach, na zlepšenie kvality intraartikulárnej tekutiny a jej celkového objemu..

Podľa niektorých lekárov tiež ozónová terapia pomáha obnoviť chrupavku s dystrofickými kĺbmi, posilňuje a posilňuje väzivo, šľachy. Liečba ozónom rieši naraz niekoľko problémov, najmä ak sa používa na osteochondrózu chrbtice, bedrovej kôry a ischémie, radikulitídu.

Dávky na použitie ozónu vo forme injekcií vypočítava ozónový terapeut, závisí od diagnózy pacienta a stupňa poškodenia kĺbov. Zavádzanie ozónu sa zvyčajne odporúča 2 - 3-krát týždenne, liečebný režim zahŕňa iba 8 - 10 injekcií.

Vykonávanie blokády chrbtice ozónom

Na blokádu s medzistavcovou prietržou, osteochondrózou a vyčnievaním disku sa zvyčajne používajú novokainové blokády a paravertebrálne podávanie:

 • Injekcia lieku sa vstrekne do svalového tkaniva priamo vedľa stavcov.
 • Novokain sa najčastejšie používa ako základné anestetikum. Účinok novokainu je v tomto prípade pomerne krátky, pretože liek sa nepodáva hlboko.

Liečivá blokáda prietrže

Epidurálna možnosť má silnejší účinok na blokádu bolesti prietrže, pretože liek sa vstrekuje hlbšie do svalov:

 • Liek alebo niekoľko liekov sa vstrekuje priamo do membrány chrbtice. Zároveň existuje vysoké riziko komplikácií, a preto má tento postup právo vykonať výhradne kvalifikovaný neurochirurg.
 • Pod kontrolou fluoroskopu lekár vloží ihlu do bezprostrednej oblasti bolesti.
 • Časový postup netrvá dlhšie ako jednu hodinu. Po pacientovi lekári sledujú ďalšie dve hodiny.

Pacienti zvyčajne tolerujú tento variant postupu. Niektorí pacienti niekedy hlásia

znecitlivenie rúk alebo nôh

a slabosť. Po krátkom čase príznaky a bolesť zmiznú. Po niekoľkých hodinách môže pacient už jesť a piť.

Táto blokáda sa používa na silné bolesti v bedrovej alebo sakrálnej oblasti:

 • Vstrekovanie sa vykonáva vedľa procesov na úrovni postihnutého segmentu. Striekačka sa vkladá hlboko do priečneho procesu. Roztok sa zavedie v množstve 10 až 20 ml.
 • Zvyčajne sa používa paravertebrálny blok, indikáciou je silná bolesť v chrbte. Kožná vrstva sa prepichne a vstrekne sa liek Novocaine a každá ďalšia injekcia sa aplikuje na okraj infiltrovanej oblasti..

Blokovanie krčnej chrbtice sa vykonáva na zmiernenie bolesti v tejto oblasti. Na úrovni bolestivého segmentu sa vstrekuje svalové tkanivo až po kĺbové procesy. Roztok novokainu sa zvyčajne používa v objeme 2 až 5 ml.

Blokáda krčnej chrbtice

Aby sa vylúčilo riziko nežiaducich reakcií a negatívnych dôsledkov do troch hodín po injekcii, pacientovi sa odporúča ľahnúť si, nemôžete sa aktívne hýbať a bežať. Splnenie tejto požiadavky má veľký význam pre zdravie pacienta..

Lekár môže niekedy odporučiť nosenie špeciálnej ortézy, obväzu alebo Shantsovho obojku, aby sa obmedzila pohyblivosť v kĺbe. V niektorých prípadoch môže byť potrebné zachovať odpočinok na posteli..

Kliniky v Moskve:

 • Centrum zdravia „Nouvel Clinics“, 2. ul. Vladimirskaya, 15, budova 4
 • Sieť kliník "Med Service Center", st. Preobrazhenskaya ulica, 4.
 • Klinika „Paramita“, pasáž Shmitovského, d. 16, s. 2.
 • Klinika "ABIA", pr. Koroleva, dom 48, budova. 7.
 • „SM Clinic“, pr. Udarnikov, 19. deň.
 • Klinika "Aurora", st. Krylenko, 43 rokov, budova. 2.

Blokády pomocou liekov sú účinné a sú určené na použitie v prípadoch, keď užívanie tabliet vo forme protizápalových alebo analgetických liekov nedáva požadovaný účinok na zmiernenie bolesti..

Liečebný postup by mal v zdravotníckom zariadení vykonávať iba vysoko odborný špecialista. V niektorých prípadoch je analgetická blokáda jediným spôsobom, ako zmierniť silnú prietržovú bolesť..

Pacient leží na gauči v polohe, ktorú povie lekár (v závislosti od chrbtice, kde bude blok vyrobený). Tento postup sa vykonáva pod kontrolou zariadenia, pomocou ktorého sa na monitore zobrazujú informácie o vstupe ihly

Blokáda sa vykonáva pod kontrolou špeciálneho vybavenia

Pred zákrokom môže lekár vykonať testovaciu injekciu so slabým roztokom liečiva na kontrolu alergií.

Nemôžete sa pokúsiť blokovať doma - to môže viesť k komplikáciám, ako je zdravotné postihnutie.

Ak počas prvých 1 až 2 hodín po zákroku môžu nohy alebo paže pacienta znecitliviť - je to normálne. Okrem toho sa môže objaviť slabina, ktorá prejde sama o sebe.

Technika postupu úpravy:

 1. Pacient leží na bruchu v ľahu.
 2. Koža je dôkladne ošetrená lekárskym alkoholom..
 3. Miesto vpichu je anestetizované anestetikami. Po pôsobení lieku lekár uchopí rukami za oblasť, kde to najviac škodí (procesy stavcov, medzi ktorými bude injekcia injikovaná).
 4. Hrubá ihla sa vkladá do hĺbky 5 cm a dosahuje oblúk stavcov. Liek sa úplne vstrekne do postihnutej oblasti.

V dôsledku podaného anestetika pacientka necíti počas pacienta bolesť.

Po 1-2 hodinách sa človek môže vrátiť k svojmu predchádzajúcemu životnému štýlu. Neveďte vozidlo jeden deň po injekcii.

Toto je najbežnejší typ prietrže v chrbtici..

Najprv sa musíte pripraviť na postup. Musíte mať so sebou všeobecný krvný test (mal by mať počet a čas zrážania krvných doštičiek, ako aj hladinu glukózy)..

Ak sa blokáda uskutoční ráno, nemôžete mať raňajky. Môžete vypiť iba pohárik číreho nápoja. Ak je zákrok popoludní, môžete si dať ľahké raňajky (3 hodiny pred zákrokom). Ak pacient užíva lieky, ich príjem by mal byť prediskutovaný s lekárom.

Epidurálna blokáda sa vykonáva iba v lekárskom zariadení. Musíte navštíviť kliniku 1 hodinu pred zákrokom. Pacient sa zmení na jednorazové spodné prádlo a katéter na intravenóznu injekciu.

Technika epidurálnej blokády

Technika pre epidurálnu blokádu:

 1. Pacient je položený na brucho alebo na bok. Pod brucho je umiestnený nízky vankúš..
 2. Lekár, ktorý používa C-oblúk (röntgenový systém), označí oblasť vpichu, dezinfikuje pokožku.
 3. Miesto vpichu sa anestetizuje lidokaínom.
 4. Ihla sa vkladá do chrbta pacienta, ktorého poloha je prísne kontrolovaná pomocou C-oblúka. Po inštalácii ihly sa do epidurálneho priestoru zavedie kontrastná látka. Proces sa monitoruje rôntgenovým žiarením. Ak nie sú zaznamenané žiadne problémy, potom sa liek proti bolesti vstrekne do epidurálnej oblasti. Môžu tiež nasávať tekutiny. Ak sa objaví krv, musíte zmeniť smer ihly. A keď sa v striekačke objaví miecha, postup sa odloží na 2-3 dni.
 5. Po zavedení liekov môže pacient pociťovať praskavý pocit v chrbte, miernu bolesť a upchatie uší. Po injekcii všetky tieto javy okamžite zmiznú. Po 20 minútach bolesť úplne zmizne.
 6. Po zákroku je pacient odvedený na oddelenie. Osoba do 1-2 hodín môže pocítiť slabosť a teplo v nohách, zadku a dolnej časti chrbta. Po zlepšení sa pacient môže vrátiť domov s príbuznými.

Po epidurálnej blokáde nemôžete jazdiť 24 hodín.

Ak pacient nemá kontraindikácie pre epidurálnu blokádu miechy, môžu ju lekári okrem komplexnej liečby predpísať.

Ako často sa môže vykonávať epidurálna blokáda? Liečba kurzu sa môže vykonať maximálne 3 - 4 krát do 12 mesiacov. Bohužiaľ, veľa pacientov s medzistavcovými prietržami častejšie trpí silnou bolesťou..

Blokovanie chrbtice medzistavcovou prietržou by sa malo vykonávať v kurzoch

Po 1 blokáde sa pacientka spravidla úplne zbaví bolesti. V zriedkavých prípadoch sa podáva 2 až 15 injekcií. Po každom zákroku je potrebná prestávka 3 až 5 dní.

Na rozdiel od epidurálnej paravertebrálnej blokády môžete vykonávať toľkokrát, koľko potrebujete.

Komplikácie a vedľajšie účinky sú minimálne, ak blokádu vykonáva skúsený odborník. Nemajte strach z vykonania tohto postupu, ak ste si istí lekárom a neprítomnosť kontraindikácií.

Obsah:

 • Na odstránenie bolesti týmto spôsobom je najčastejšie potrebné u pacientov s akoukoľvek formou osteochondrózy (pozri článok, čo je osteochondróza), v našom prípade to bude lumbálna oblasť;
 • Tento zoznam obsahuje výčnelok (článok o tom, čo je výčnelok) alebo hernia disku;
 • Neuralgia alebo neuritída na úrovni nervov, ako aj medzirebálna;
 • Herpes Zoster;
 • myozitída;
 • Spondylarthrosis;
 • Najbežnejšími prípadmi, keď je potrebná blokáda bedrovej chrbtice, sú choroby degeneratívne-dystrofického spektra..

Ako blokáda funguje??

Hlavnou úlohou drogovej blokády je zmiernenie bolesti. Hľadanie okamžitého zamerania bolesti je však tiež dôležité z hľadiska účinnosti liečby. A čím menej času a peňazí je vynaložených, tým menej nežiaducich reakcií je, tým efektívnejšia je liečba. Metóda blokovania drog je schopná takéto problémy len vyriešiť.

Blokáda pomocou liekov narušuje nervový reťazec a bráni impulzu bolesti dosiahnuť bod bolesti do mozgu. Nervové vedenie v centrálnom nervovom systéme sa tak vracia k normálu.

Účinok blokády liekov

Hlavným mechanizmom terapeutického účinku blokády liečiv je hlavná schopnosť anestetika dočasne potlačiť nervový impulz v receptore a viesť tento impulz ďalej do mozgovej kôry..

Trvanie účinnosti podávania lieku vždy závisí od typu lexarvy, ako aj od špecifík patológie pacienta..

Podmienky vystavenia bolesti:

 • Účinok anestetika zvyčajne trvá 2-5 hodín, po ktorých sa môže opäť objaviť bolesť, avšak intenzita by sa mala znížiť.
 • Druhýkrát je možné zaviesť kortikosteroidy do štyroch dní.
 • Na kurz sú predpísané maximálne 3 blokády s intervalom 2 až 4 dni. V priemere tento kurz stačí na zastavenie syndrómu bolesti na 4-6 mesiacov.

Podľa štatistík sa okamžite objaví analgetický účinok blokády chrbtice s herniou chrbtice. Trvanie 1 injekcie je 3 až 4 týždne, po ktorých sa opakuje. V niektorých prípadoch je možné dosiahnuť analgéziu na dlhú dobu (do 2 mesiacov). Liečba sa vykonáva v priemere v kurzoch (až 4 procedúry).

Ak príznak bolesti pretrváva alebo sa mierne oslabí, blokáda sa opakuje niekoľko dní. Bezpečným dávkovaním liekov nepoškodzuje telo.

Náklady na blokádu na klinikách v Rusku

Priemerné náklady na rôzne typy postupov sú uvedené v nasledujúcej tabuľke..

Typ blokádyCena v MoskveCena v PetrohradeCena v Rusku (regióny)
Blokovanie liekov (injekcia do jedného centra bolesti)1100 - 1500 rub.1100 rub.500 - 1 000 rub.
Paravertebrálny blok (injekcia do jedného centra bolesti)1500 - 3000 rub.1500 rub.900 - 1500 rub.
Intercostal blockade (injekcia do jedného centra bolesti)1500 rub.1300 rub.700 - 1200 rub.

Manіpulyatsіyna: blokáda chrbtice naozaj pomáha

od 1 do 50 z 60

 • CommentAutor expert
 • CommentTime 09/24/2011
 • [Citácia]
 • KomentárAutor riko
 • CommentTime 09/24/2011
 • [Citácia]
 • KomentárAutor vroslav
 • CommentTime 10/10/2011
 • [Citácia]
 • KomentárAssument doss
 • CommentTime 10/10/2011
 • [Citácia]
 • KomentárAir lirika
 • CommentTime 10/10/2011
 • [Citácia]
 • KomentárAutor raskin
 • CommentTime 10/13/2011
 • [Citácia]
 • CommentAutor sto
 • CommentTime 10. 10. 2011
 • [Citácia]
 • CommentAuthor veraz
 • CommentTime 10. 10. 2011
 • [Citácia]
 • CommentAuthor sema
 • CommentTime 10/10/2011
 • [Citácia]
 • KomentárAutor baza
 • CommentTime 10/24/2011
 • [Citácia]
 • CommentAutor ľad
 • CommentTime 10/26/2011
 • [Citácia]
 • Oprava autorských komentárov
 • CommentTime 11/11/2011
 • [Citácia]
 • KomentárAutorský konzul
 • CommentTime 11/11/2011
 • [Citácia]
 • CommentAutor lotos
 • CommentTime 11/11/2011
 • [Citácia]
 • CommentAutor lira
 • CommentTime 11/11/2011
 • [Citácia]
 • CommentAutor onisim
 • CommentTime 11/11/2011
 • [Citácia]
 • CommentAuthor klo
 • CommentTime 11/14/2011
 • [Citácia]
 • KomentárAutor yurko
 • CommentTime 11. 11. 2011
 • [Citácia]
 • CommentAuthor tol
 • CommentTime 11/22/2011
 • [Citácia]
 • CommentAuthor swit
 • CommentTime 11/24/2011
 • [Citácia]
 • KomentárAutor portu
 • CommentTime 11/26/2011
 • [Citácia]
 • KomentárAutor kuzya
 • CommentTime 11/30/2011
 • [Citácia]
 • CommentAuthor č
 • CommentTime 12/12/2011
 • [Citácia]
 • CommentAuthor hanna
 • CommentTime 12/13/2011
 • [Citácia]
 • CommentAutor vint
 • CommentTime 12/15/2011
 • [Citácia]
 • CommentAutorská opera
 • CommentTime 12/24/2011
 • [Citácia]
 • CommentAuthor nelya
 • CommentTime 12/27/2011
 • [Citácia]
 • CommentAuthor uma
 • CommentTime 01/13/2012
 • [Citácia]
 • CommentAutor sólo
 • CommentTime 01/24/2012
 • [Citácia]
 • CommentAuthor lg
 • CommentTime 02/24/2012
 • [Citácia]
 • KomentárAutor gorb
 • CommentTime 02/27/2012
 • [Citácia]
 • KomentárAssument doss
 • CommentTime 03/03/2012
 • [Citácia]
 • CommentAuthor tv
 • CommentTime 03/30/2012
 • [Citácia]
 • KomentárAutor piavka
 • CommentTime 04/04/2012
 • [Citácia]
 • KomentárAutor yacyuk
 • CommentTime 04/09/2012
 • [Citácia]
 • CommentAuthor sereda
 • CommentTime 05/25/2012
 • [Citácia]
 • CommentAuthor vc
 • CommentTime 05/30/2012
 • [Citácia]
 • KomentárAutor mulyar
 • CommentTime 07/13/2012
 • [Citácia]
 • CommentAutor buril
 • CommentTime 01/23/2013
 • [Citácia]
 • CommentAuthor annaS
 • CommentTime 04/04/2014
 • [Citácia]
 • KomentárAutor nusk
 • CommentTime 04/04/2014
 • [Citácia]
 • CommentAuthor annaS
 • CommentTime 04/10/2014
 • [Citácia]
 • KomentárAutor nusk
 • CommentTime 04/12/2014
 • [Citácia]

Stále existuje taký spôsob liečby, ako je PROLOTERAPIA! Niekto to skúsil?

Na čo je blokáda drog??

Indikáciami na užívanie drogových blokád bude bolesť spôsobená chorobami:

 • bolesť po chirurgickom zákroku a amputácii končatín;
 • osteochondróza chrbtice, bolesť hlavy, artritída, artróza, gonartróza, neurologické syndrómy;
 • vertebro-visceralgia, plexopatia, komplexný syndróm regionálnej bolesti.

Blokády tiež pomáhajú lekárovi určiť presnú diagnózu identifikáciou zamerania bolesti, celkového obrazu choroby a príčin syndrómu..

Účinok postupu

 1. Rýchla úľava od bolesti vďaka priamemu účinku na nervové zakončenie.
 2. Terapeutická injekcia znižuje opuch tkanív, zápalový proces, zlepšuje metabolizmus v bolestivej oblasti a tiež uvoľňuje kŕče.
 3. Malý počet vedľajších účinkov. Väčšina lieku spadá do oblasti zápalu. Droga vstupuje do všeobecného obehového systému oveľa neskôr.
 4. Žiadne poškodenie zažívacieho traktu.
 5. Nie je návykový, takže postup vždy zmierni silné bolesti.
  Procedúra sa môže opakovať, až kým bolesť úplne nezmizne
 6. Blokáda sa môže vykonávať pravidelne (2-15 krát).
 1. Procedúra sa môže vykonať po úplnej diagnóze s pasážou počítačového a magnetického rezonancie.
 2. Blokáda nemá vplyv na príčinu medzistavcovej prietrže. Procedúra iba dočasne zmierňuje stav pacienta..
 3. Presné trvanie injekcie sa nedá povedať..
 4. Pri tejto liečebnej metóde je potrebné použiť iné liečebné metódy (cvičebná terapia, masáž, fyzioterapia)..

Pri intraartikulárnom podaní liečiva na úľavu od bolesti dochádza k reakcii častejšie ako pri periartikulárnom podaní, niekedy však nie je vždy možné injekčne aplikovať liek do kĺbu..

Opis procesu usadzovania blokády kolena:

 • Obvykle sa injekcia liečiva uskutočňuje z vonkajšej strany kolena, zatiaľ čo má menej následkov a nepriaznivých reakcií. Niekedy sa podľa indikácií injekcie podávajú aj zvnútra a injekcie z oboch strán kolenného kĺbu sa používajú na zmiernenie závažnej pooperačnej bolesti..
 • Pod koleno sa umiestni uterák, aby sa koleno zdvihol, zatiaľ čo pacient leží na chrbte.
 • Liek sa injikuje ihlou kolmo na nohu pacienta a pomaly sa vstrekuje do kĺbu.
 • Ak sa vyvinie synovitída, prebytočná tekutina zo kĺbu sa pred začatím liečby odsaje injekčnou striekačkou. Iba pole tejto blokády.
 • Pred zavedením lieku odborníci vždy určia štruktúru kĺbov pacienta pomocou röntgenovej snímky alebo ultrazvuku, aby sa mohli dostať do kĺbu s väčšou presnosťou..
 • Na kontrolu presnosti zavedenia ihly sa odoberie niekoľko kvapiek intraartikulárnej tekutiny a potom sa striekačka nahradí inou. Lekár vykoná injekciu tak, že v mieste vpichu je najmenší počet nervových zakončení a krvných ciev.

Proces umiestnenia blokády do chrbtice

Väčšina pacientov pociťuje počas podávania bolesť. Až po nástupe účinku lieku bolesť zmizne, opuchy pominú a normalizujú sa pri plnom pohybe v kĺbe.

Niekedy nie je možné úplne vylúčiť bolesť, dokonca ani pri opakovanej blokáde, tak či onak, po odstránení ataku akútnych bolestí je potrebné zabezpečiť použitie celej škály metód vrátane použitia chondroprotektívnych liekov, fyzioterapie a fyzioterapie..

Blokovacie prípravky

Analgetická blokáda liekov:

 • Používa sa na zmiernenie ťažkej a chronickej bolesti, ak má diagnóza ďalšie vaskulárne alebo nervové ochorenie. Takéto postupy sa zvyčajne delia na receptorové, vedúce alebo gangliové.
 • Novokain, ktorý má neurotropné vlastnosti, pomáha zlepšovať priepustnosť membrán nervových buniek, obnovuje funkcie miechových nervov a súčasne neprerušuje vedenie nervových dráh. Obvykle sa používa ako hlavné lokálne anestetikum..
 • Lidokaín sa používa aj ako anestetikum, má výrazný anestetický účinok, je však toxickejší.

Blokády na zmiernenie zápalu v zóne bolesti pomocou glukokortikosteroidných liekov sú hlavnými liekmi s hormonálnymi liekmi glukokortikosteroidmi:

 • Hormonálne lieky pôsobia antihypoxicky a zmierňujú alergické reakcie v mieste vpichu. Takéto lieky zmierňujú zápal, opuch, bolesť.
 • V prípade zavedenia kortikosteroidov do riedeného a chorého tkaniva bránia tvorbe spojivového tkaniva a tvorbe nových buniek, urýchľujú rozklad stráveného proteínu.
 • Použité: Diprospan, Kenalog (často spôsobuje nežiaduce účinky), Dexametazón, Hydrokortizón.

Pri deformácii artrózy kĺbov sa prejavuje dobrý účinok pri kombinovanom užívaní kortikosteroidných liekov s chondroprotektormi (Arthra, Dona, Chondrolone)..

Blokáda svalovými relaxantmi:

 • Pridelené na zmiernenie chronického vysokého svalového tonusu počas spastickej parézy (s následkami mŕtvice, poranenia mozgu alebo miechy, mozgovou obrnou, roztrúsenou sklerózou).
 • V mieste použitia to môže byť blokáda predčasného alebo vodivého vedenia, k účinku expozície dochádza v dôsledku prerušenia toku nervového vedenia k zameraniu bolesti vo svalových vláknach..
 • Základnými látkami na podávanie sú zmesi alkoholu a novokaínu, ako aj prípravky na báze butulínu.

Pred použitím tohto alebo tohto lieku by ste mali skontrolovať reakciu pacienta na prítomnosť alergie na liek, pretože tento jav je celkom bežný.

V závislosti od použitého množstva liekov existujú nasledujúce typy blokád:

 1. Jedna zložka. Používa sa iba 1 liek. Kompozícia obsahuje iba anestetický alebo hormonálny kortikosteroid.
 2. Dvojzložková. Zavádzajú sa 2 lieky. Kompozícia obsahuje anestetikum a steroidné liečivo. Ich kombinácia je účinná na potlačenie silnej bolesti..
 3. Viaczložkové. Používajú sa 3 alebo viac rôznych liekov. Takáto blokáda zahŕňa anestetikum, steroidné liečivo, vitamíny B, NSAID atď.

anestetiká

Tieto fondy majú lokálny analgetický účinok. Zdá sa, že „zamrznú“ oblasť vpichu, pacient sa cíti znecitlivený a úplne necitlivý na vystavenie.

 1. Novocaine. Na prípravu blokád sa tento nástroj používa najčastejšie. Novokain sa hromadí v bolestivej oblasti a má analgetický účinok. Tento liek je kompatibilný s mnohými liekmi. Novokainická blokáda znižuje bolesť počas injekcie. Liečivo je účinné po 5 minútach, doba účinku je až 2 hodiny.
  Novokain - populárne anestetikum pre túto procedúru
 2. Lidokaín. Používa sa zriedka. Účinok lieku je 2-4 hodiny.
 3. Markain. Používa sa veľmi zriedka. Nástroj pôsobí po 15 až 20 minútach a účinok trvá 4 až 5 hodín. Má veľa vedľajších účinkov (bolesť srdca, nevoľnosť, znížený krvný tlak, alergie)..

Steroidné lieky majú silný protizápalový účinok, rýchlo zmierňujú bolesť, opuchy a alergie.

 1. Kenalog. Tento nástroj vydrží dlho. Používa sa na zmiernenie bolesti chrbta a kĺbov. Používajte s prestávkou najmenej 15 dní.
 2. Diprophos. Droga je veľmi účinná pri blokátoroch bolesti. Pri správnom použití má výrobok dlhý analgetický účinok.
  Diprospan - populárny steroidný liek pre túto procedúru
 3. Hydrokortizon. Často sa používa na blokádu chrbtice. Suspenzia s liekom musí byť dobre premiešaná s anestetikom, pretože je nerozpustná vo vode..
 4. Depot-MEDROL â. Liek sa neodporúča na epidurálnu blokádu, pretože môže vyvolať zápal v mieche. Má dlhodobý účinok. Najčastejšie sa používa na zmiernenie bolesti v mäkkých tkanivách chrbta..
 5. Dexametazón. Liek má rýchly, ale krátkodobý účinok (1 - 2 týždne).

Používajú sa vo viaczložkových blokádach. Neodstraňujú bolesť prietrže. V kombinácii s anestetikami a steroidmi zlepšujú ďalšie lieky mikrocirkuláciu krvi, urýchľujú analgetický účinok a opravujú poškodené tkanivá..

 • Rumalon;
 • papaín;
 • Platyphyllin;
 • Fibrinolysin;
 • Combilipen, vitamíny Milgamma - B;
  Milgamma zlepšuje stav nervových vlákien
 • Voltaren je nesteroidné protizápalové liečivo;
 • Lidase;
 • ATP.

Po prvé, liečivá môžu byť jednozložkové, dvojzložkové, a teda viaczložkové. Na tieto odrody sa takmer vždy používajú lokálne anestetiká..

Takéto lieky na blokádu bedrovej chrbtice oneskorujú nervový impulz a tým zastavujú bolesť a akúkoľvek inú citlivosť v oblasti ich podávania..

Najbežnejším anestetikom je novokain. Tento liek sa najčastejšie odporúča na blokády. Toto je roztok, ktorý obsahuje odlišné percento liečiva: od 0,25% do 2%. Po maximálne 5 minútach sa prejaví účinok lieku, ktorý bude trvať až 2 hodiny. To stačí na to, aby sa pacient cítil oveľa lepšie.

Ďalším bežným liekom je lidokaín. Je tiež veľmi dobrá a rýchla. Účinok tohto lieku tiež trvá asi 2 až 3 hodiny..

Posledné bežné anestetikum Merkain začína pracovať trochu pomalšie: minúty po podaní. Anestetizuje však 3 až 5 hodín. Je pravda, že táto látka má vážne vedľajšie účinky..

Pokiaľ ide o dávku a koncentráciu tohto alebo toho roztoku, určuje ich iba ošetrujúci lekár, ktorý je založený na individuálnych charakteristikách tela, histórii a ďalších diagnostických údajoch..

Jedná sa o účinnejšie lieky s protizápalovým účinkom, ktoré pomáhajú zmierniť opuch. Majú jasný antialergický účinok..

Hormonálne kortikosteroidy sa však zriedka používajú na blokádu bedrovej chrbtice, častejšie sa však používajú na liečbu patologických stavov kĺbov. Najčastejšie sa používajú v kombinácii s anestetikami.

Aké sú najbežnejšie kortikosteroidy používané na blokádu?

 • Hydrokortizón sa nachádza iba v suspenzii, pretože táto látka je nerozpustná vo vode. Používa sa na nervovú blokádu v zmesi s anestetikami.
 • Dexametazón slúži ako prvá pomoc pri zmierňovaní bolesti kĺbov a mäkkých tkanív. Účinok je rýchly, ale veľmi krátky..
 • Depotný medrol má rovnakú cieľovú oblasť, v zriedkavých prípadoch môže byť použitý pre epidurálny priestor.
 • Diprospan je predĺžený kortikosteroid. Pomocou tejto pomoci sa anestetizujú mäkké tkanivá a nervové priestory..
 • Kenalog - GCS s predĺženým účinkom sa však môže používať najviac raz za 2 týždne.

Ako už bolo uvedené vyššie: existujú ďalšie lieky, ktoré sa zvyčajne používajú pri komplexnej terapii ako jedna zo zložiek viaczložkových liekov. To môže zahŕňať rôzne vitamíny B, platifilín, lidázu, rumalon, voltarén, papaín atď..

Aké typy blokád existujú?

Paravertebrálna blokáda lumbosakrálnej oblasti je umiestnená v paravertebrálnom priestore.

 1. Môže to byť tkanivo, to znamená, že injekcia sa podáva do mäkkých tkanív v blízkosti patologického segmentu chrbtice.
 2. Pre blokády receptorov sa vyberajú takzvané biologicky aktívne body, ktoré sa nachádzajú tak v koži, ako aj vo svaloch, väzoch alebo šliach..
 3. Dirigovanie sa môže uskutočňovať rôznymi spôsobmi: epidurálne, epidurálne, paravaskulárne, paraneurálne atď..
 4. Ganglionik je umiestnený v nervovom plexe alebo v uzle. Na základe indícií sa miesto podania môže tiež líšiť.

Ako dať blokádu na bedrovú chrbticu? Moderné spôsoby podávania rôznych liekov sa vyznačujú tým, že sú bezbolestné. Injekčné striekačky najnovšej generácie sú bezihlové, takže pacient nepociťuje nepohodlie. Sú založené na pôsobení hydrodynamického šoku, v dôsledku ktorého sa liek vstrekuje do požadovaného segmentu.

Liek je vložený do špeciálnej náplne. Lekár určí najbolestivejšiu oblasť, dezinfikuje ju a podáva samotný liek. Po podaní injekcie nie je prítomná žiadna krv ani známky po injekcii. Lekár obvykle zistí 2 až 3 spúšťacie body (t.j. body bolesti), do ktorých sa má liek vstreknúť.

Samozrejme, existujú klasické spôsoby dodávania liečiva pomocou konvenčnej striekačky. Na epidurálne blokády sa používajú dlhé ihly (asi 6 cm).

Po zmiznutí bolesti bude potrebné zistiť jej príčinu, ktorá sa potom odstráni počas príslušnej liečby.

Prirodzene, pre tento spôsob liečby existujú aj kontraindikácie. Patria sem rôzne ochorenia krvi, závažné infekcie, individuálna intolerancia, patológie srdca a pečene, myasténia gravis, tehotenstvo a niektoré ďalšie..

Medzi komplikácie patria individuálne reakcie na anestetiká alebo kortikosteroidy, krvácanie a infekcie. Najzávažnejšie z nich sú zlyhania srdcového rytmu a nesprávne zavedenie ihly do epidurálneho priestoru, čo môže dokonca spôsobiť paralýzu..

Ak sa vám napriek tomu odporúča blokáda bedrovej chrbtice, recenzie lekárov aj pacientov najčastejšie naznačujú pozitívne výsledky.

To je dnes všetko, priatelia! Dúfam, že ste tu našli veľa zaujímavých informácií a teraz viete takmer všetko o rôznych typoch blokád. Uvidíme sa veľmi skoro! Čakám na vás znova na stránkach tohto blogu, potom to bude ešte zaujímavejšie!

S pozdravom autorka Lyudmila Rodina.

Indikácie a kontraindikácie

Kontraindikácie blokády sú také choroby a stavy:

 • Vírus ľudskej imunodeficiencie a ďalšie podmienky spojené so zníženou imunitou.
 • Zápalové kožné lézie v oblasti injekcie.
 • V štádiu dekompenzácie diabetu.
 • Osobná neznášanlivosť lieku na blokádu.
 • Zvýšená telesná teplota a celkový bolestivý stav tela pacienta.
 • Chronická hypertenzia u pacienta.

Potrebu blokovania chrbtice medziobratlovou prietržou určuje iba ošetrujúci lekár po dôkladnej diagnóze. Hlavné indikácie postupu liečby:

 • Bolesť sa pri lekárskom ošetrení nezmierňuje..
 • Rýchlo sa rozvíjajúci výčnelok medzistavcových platničiek.
 • Závažná pretrvávajúca bolesť.
 • Prítomnosť iných chorôb chrbtice (spondylartróza, osteochondróza, myozitída, radikulitída).
 • Zvieranie a zápal nervových koreňov v mieche.
  Zovreté nervy v chrbtici v dôsledku kýly - priama indikácia blokády
 • Spinálna stenóza

Kontraindikácie blokády miechy:

 • Zápal kože v mieste vpichu.
 • Zhoršený vývoj kostí.
 • Ochorenie pečene a obličiek.
 • Myasthenia gravis - svalová slabosť.
 • Zlý stav krvných ciev.
 • Epilepsia a mentálne poruchy.
 • Poruchy zrážania krvi. Blokáda môže spôsobiť nekontrolované krvácanie a deformáciu miechy.
 • Závažný stav pacienta.
 • Tehotenstvo a laktácia.
 • Individuálna neznášanlivosť na drogy.
 • Nízky krvný tlak.
 • Prítomnosť chorôb srdca a krvných ciev. Injekčné lieky môžu spôsobiť poruchy srdcového rytmu..
 • Akútna forma infekčných chorôb.
 • Horúčka.
 • Príprava na operáciu.
 • Rehabilitačné obdobie po operácii.
 • Poranenia chrbta.

Najčastejšie sa blokáda vykonáva prietrži lumbálnej chrbtice. V tejto časti chrbtice sa najčastejšie vyskytujú medzistavcové prietrže.

Dobrý článok na pokračovanie: Anestetické injekcie z prietrže chrbtice: najlepšie pre bolesť chrbta a dolnej časti chrbta

Blokáda kolenného kĺbu s artrózou

Terapeutická blokáda kolena sa používa na artrózu a artritídu sprevádzanú silnou bolesťou. Liečivo sa typicky podáva periartikulárne v periartikulárnej dutine. Na základe stupňa rozvoja ochorenia sa injekcia podáva tak mimo kolena, ako aj pod koleno.

Po zákroku dochádza k výraznému zníženiu intenzity bolesti na kolene až do jeho vymiznutia. Zníženie zápalu môže normalizovať pohyblivosť kĺbov. Ak liečba zahŕňa injekcie kyseliny hyalurónovej, navyše to chráni povrch chrupavky pred nadmerným trením..

Postup blokovania kolien

Terapeutická blokáda. Veľmi desivé, ale efektívne. Mohol by som sa po blokádach narovnať chrbtom? Poviem vám o tom, ako aj o nákladoch, podrobnostiach manipulácie a mojich dojmoch

Ako pri každej lekárskej operácii, aj po blokáde sú možné nežiaduce účinky:

 • Možný zápal v oblasti podania anestetika a lokálne účinky na pokožku.
 • Alergické reakcie sú tiež možné pre konkrétne liečivo..
 • Môže dôjsť k náhodnému prepichnutiu pleurálnej alebo brušnej oblasti a ihla sa môže dotknúť miechy pacienta..
 • V prípade náhodného požitia anestetika, nie v vetvách miechy, sa môžu vyskytnúť vegetatívne cievne reakcie.
 • Toxické otravy pri omyle pri zavádzaní lieku do žilového kanálika, pri zavedení zvýšenej dávky alebo nesprávnej koncentrácii lieku.
 • Trauma do cievy alebo nervu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie.

Nepohŕňaj!

Hlava
liečba kĺbov a miechyLiečba osteopénie bedrového kĺbuOsteopénia - čo to je a aké sú metódy liečbyJe potrebné podstúpiť denzitometriu kostí kostry. Ak sa zistí osteopénia, liečba by sa mala začať bezodkladne, bez čakania na rozvoj osteoporózy.
Už dlhú dobu je známe, že problémy s chrbticou nie je možné liečiť iba pri niektorých liekoch. Dôležitú úlohu v liečebnom procese zohráva fyzická aktivita a cvičenie, ale pri výbere kýly bedrovej chrbtice by ste sa mali s lekárom porozprávať o úrovni stresu a stupni aktivity tried.