loader

Hlavná

Späť

Použitie blokády pri cervikálnej, bedrovej alebo hrudnej osteochondróze

Blokáda je injekcia anestetika, ktorá sa injikuje priamo do miesta lokalizácie bolesti. Akútnu bolesť je potrebné čo najskôr odstrániť - na tento účel je blokáda injekciou optimálna pre osteochondrózu bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice. Zvláštnosťou tejto metódy je okamžitá anestézia požadovanej oblasti.

Podstata a princíp fungovania blokád

Priebeh osteochondrózy chrbtice je často sprevádzaný bolesťou rôzneho druhu. Injekcia okamžite prináša úľavu pre pacienta. K tomu dochádza v spojitosti s blokovaním iónového kanála nervových zakončení, ktorého štiepenie sa prejavuje akútnou bolesťou. Na zmiernenie bolesti injekciou sa používa jedno alebo viac liekov s lokálnymi anestetikami a / alebo antispazmodickými vlastnosťami. Tento spôsob liečby sa používa u pacientov trpiacich akútnou bolesťou počas exacerbácie osteochondrózy bedrovej, sakrálnej, krčnej alebo hrudnej chrbtice..

Procedúru vykonávajú traumatológovia, ortopédovia alebo neurochirurgovia. Pred zákrokom lekár oboznámi pacienta so všetkými jeho pravidlami, možnými komplikáciami. Všetky tieto dokumenty musia byť podpísané oboma stranami. Blokáda s cervikálnou osteochondrózou, ako aj s jej inými typmi, sa uskutočňuje v kurzoch, ktorých frekvenciu a trvanie určuje ošetrujúci lekár. Priemerný priebeh liečby je 2-15 procedúr s prestávkou približne 5 dní medzi jednotlivými z nich. Priebeh postupov sa môže vykonávať raz za tri mesiace..

Blokáda s osteochondrózou sa často používa na odstránenie silnej bolesti podľa pokynov lekára.

Blokáda pri osteochondróze sa môže použiť ako ďalšia diagnostická metóda. Príčinu bolesti je často ťažké určiť, v takom prípade sa používajú lieky proti bolesti. Blokáda osteochondrózy bedrového alebo iného oddelenia, ktorá neprináša pacientovi úľavu, signalizuje priebeh iného ochorenia, ktoré je zdrojom bolesti. V tomto prípade je na určenie príčiny bolesti potrebná ďalšia diagnóza..

Výhody metódy: komu je ukázaná

Použitie tohto postupu je možné pri mnohých chorobách sprevádzaných akútnou bolesťou. Hlavné indikácie pre túto metódu úpravy:

 • Osteochondróza bedrovej, krčka maternice alebo hrudníka.
 • Výčnelok alebo prietrž medzistavcových platničiek.
 • lumbalgie.
 • Neuralgia a neuritída rôzneho pôvodu.
 • myozitída.
 • radikulitida.
 • Spondylartróza chrbtice.
 • Chronická bolesť.

Indikáciami na použitie blokád môžu byť osteochondróza, prietrž a výčnelok.

Najčastejšie sa blokády novokainu alebo lidokaínu používajú na osteochondrózu a iné choroby, ktoré si vyžadujú rýchlu úľavu od bolesti. Použitie tejto liečebnej metódy má niekoľko výhod:

 • Rýchla úľava od bolesti.
 • Odstránenie kŕčov, opuchov a zápalov.
 • Zníženie rizika rýchleho návratu bolesti.
 • Minimálne riziko komplikácií.
 • Možnosť opakovať postup s novým zhoršením.

Klasifikácia blokády: zoznam použitých liekov

Najčastejšie používanou blokádou osteochondrózy je novokain, ktorého hlavnou účinnou látkou je prokaín. Tento liek má nízku toxicitu, je takmer úplne absorbovaný v tele a je z neho vylúčený do 8 hodín. Účinok tohto lieku sa objaví do 2 až 3 minút po jeho podaní a trvá približne tri hodiny. Počas tejto doby sa stav pacienta stabilizuje, kŕče a svalové napätie sa zmierňujú. Novokain sa najčastejšie používa na anestéziu bedrovej chrbtice. Lidokaín sa používa menej často ako novokain kvôli veľkému počtu vedľajších účinkov, má však silnejší účinok na bolesť. Trvanie účinku trvá až tri hodiny.

Novokain sa najčastejšie používa na blokády..

V kombinácii s týmito lokálnymi anestetikami sa môžu navyše použiť kortikosteroidy - hydrokortizón, dexametazón, diprospán a iné. Miešajú sa spolu s vybraným prostriedkom proti bolesti v injekčnej striekačke, majú protizápalové, dekongesčné a antialergické vlastnosti.

Jednozložková blokáda pri osteochondróze krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice (pri použití jedného liečiva) je bezpečnejšia ako dvojzložková a trojzložková. Je to kvôli menšiemu počtu kontraindikácií, ktoré je potrebné brať do úvahy iba u jedného lieku, s nízkou pravdepodobnosťou, že lekári urobia chyby, keď zmiešajú dva a tri lieky a vyberajú si svoje dávkovanie. Okrem toho sú náklady na jednozložkovú blokádu osteochondrózy nižšie.

Bez ohľadu na vybrané lieky na osteochondrózu existuje niekoľko typov blokád:

 • Receptor - injekcie sú v tomto prípade umiestnené do aktívnych miest svalov, väzov a šliach.
 • Tkanivo (paravertebrálne) - injekcia do oblasti mäkkých tkanív priliehajúcich k postihnutej oblasti chrbtice.
 • Ganglionické - injekcie do plexu nervových zakončení a uzlov.
 • Vedenie - injekcia, ktorá blokuje nervové vlákna.

Možné komplikácie a kontraindikácie

Existuje niekoľko kontraindikácií na použitie blokády pri osteochondróze:

 • Poruchy zrážania krvi.
 • Dlhodobé užívanie liekov, ktoré znižujú zrážanie krvi.
 • Ochorenia kardiovaskulárneho systému.
 • Poruchy krvného tlaku.
 • Priebeh infekčnej choroby rôzneho pôvodu.
 • Individuálna intolerancia, alergické reakcie.
 • epilepsie.
 • detstvo.
 • Ochorenie pečene.
 • Tehotenstvo a laktácia.

Znalecký posudok: Liečba osteochondrózy metódou blokády je symptomatická. Výskyt novej exacerbácie neznamená neúčinnosť metódy: nastane exacerbácia choroby, čo sa považuje za normálne, pretože osteochondróza je chronické ochorenie. Použitie blokády umožňuje okamžité zmiernenie bolesti a zníženie frekvencie ich výskytu, nič viac.

V dôsledku anestézie pomocou blokády osteochondrózy sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, aj keď sú pozorované všetky kontraindikácie. U pacienta sa môžu vyskytnúť špecifické komplikácie v dôsledku pôsobenia vybraných liekov, prejavov alergickej reakcie, zvýšeného krvácania. V dôsledku nesprávnej injekcie môže byť miesto vpichu infikované, je možné poškodenie mäkkých tkanív, krvných ciev, nervových vlákien a svalov. Výber kompetentného špecialistu s dobrými posudkami od iných pacientov pomôže vyhnúť sa komplikáciám blokády dolnej časti chrbta, hrudnej alebo krčnej chrbtice..

záver

Blokáda pri osteochondróze je často nevyhnutnosťou. Správny postup skúseného odborníka rýchlo zbaví syndróm bolesti. Absolvovanie celého postupu pri osteochondróze zníži pravdepodobnosť skorej exacerbácie novej choroby.

Indikácie blokády pri osteochondróze, jej účinnosť, technika

Z tohto článku sa dozviete, ako blokovať osteochondrózu krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice, keď je to predpísané. Druhy blokádových metód, ktoré sa pri tomto postupe používajú: Novocain, Lidocaine, Diprospan a ďalšie.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Blokáda pri osteochondróze - injekcia do mäkkých tkanív, nervových uzlín, do miechy proti bolesti a iných liekov. Tento postup je určený na odstránenie silnej bolesti, obnovenie pohyblivosti chrbtice a citlivosti tkanív..

Blokáda vám umožňuje zastaviť bolesť chrbtice a rýchlo zmierniť stav pacienta

„Vypnite“ reflexný prenos bolesti pozdĺž nervových zakončení

Látka ide priamo do oblasti lokalizácie bolesti a iných príznakov, čím sa zvyšuje jej biologická dostupnosť a koncentrácia v tkanivách

Zmiernite zápal a opuch

Jedna z najrýchlejších a najúčinnejších metód symptomatickej liečby - syndróm ťažkej bolesti ustupuje v priebehu 5 až 10 minút, terapeutický účinok môže trvať až šesť mesiacov

Uvoľnite svalové kŕče

Zlepšite prísun krvi do okolitých tkanív

Blokády sa rovnako úspešne používajú pri osteochondróze krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice. Medzi postupmi nie sú zásadné rozdiely v závislosti od miesta osteochondrózy. Lieky proti bolesti blokujú lumbosakrálnu chrbticu najčastejšie (lumbosakrálna osteochondróza je najbežnejšou formou choroby, ktorej trpí 50 až 70% pacientov s osteochondrózou).

Procedúru vykonávajú neurochirurgovia alebo neurológovia.

Indikácie blokády

Blokáda je predpísaná, ak má osteochondróza nasledujúce prejavy:

 • syndróm ťažkej a dlhodobej bolesti;
 • neuralgia a neuritída (poškodenie nervových zakončení medzistavcovými prietržami);
 • svalové a vaskulárne kŕče v postihnutej oblasti;
 • znížená citlivosť a pohyblivosť (vrátane končatín);
 • tuhosť chrbtice (v krku, spodnej časti chrbta).
Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Blokáda krčnej osteochondrózy, ako aj poškodenie hrudnej a lumbosakrálnej chrbtice umožňuje:

 • rýchlo (do 5 - 10 minút) na odstránenie bolesti;
 • zmierniť svalové napätie;
 • normalizovať mikrocirkuláciu, výživu a citlivosť tkanív;
 • stimulovať regeneráciu nervových zakončení;
 • zmierniť opuchy a zápaly;
 • obnoviť pohyblivosť chrbtice.

Metóda je účinná v 99% prípadov. Jeho jedinou nevýhodou je, že to nie je hlavný spôsob liečby osteochondrózy. Jeho úlohou je rýchlo zmierniť stav pacienta (niekedy na dlhú dobu).

Aké sú blokády s osteochondrózou

Ciele blokovaniaVýhody injekcie v porovnaní s tabletami, masti

Jednozložkové (zvyčajne lieky proti bolesti)

Viaczložkové (2 alebo 3 lieky s rôznymi vlastnosťami, ktoré zvyšujú účinok ostatných)

Podľa spôsobu podania

Paravertebral (subkutánne alebo mäkké tkanivo okolo stavcov)

Vedenie (injekcia do nervových uzlov alebo zväzkov nervových zakončení)

Epidurál (liek sa vstrekuje do miechového kanála)

Lekárske (urgentne zmierňujú akútne príznaky, postupne vylučujú menej výrazné)

Preventívne (používa sa na prevenciu rozvoja možných pooperačných, posttraumatických komplikácií)

Diagnostické (predpísané na objasnenie diagnózy)

Lokalizáciou miesta vpichu

Chrbtica (krčná, hrudná, lumbosakrálna)

Nervy (ischiatický, holenný, supraskapulárny, týlový)

Kĺby (sakroiliakálne, sakrococcygeal, fazetové kĺby procesov chrbtice)

Svaly (piriform, predná scalene, piriform)

Podľa hĺbky predstavenia

Perineurálne (v oblasti okolo nervu)

Radikálne zavedenie (do nervových zväzkov)

Kĺbový (k spoločnému)

Postup techniky

Procedúra sa vykonáva za sterilných podmienok v operačnej sále, manipulačnej miestnosti alebo miestnosti s procedúrami..

Najčastejšou blokádou osteochondrózy krčnej chrbtice - paravertebrálne - je liek vstreknutý do mäkkého tkaniva okolo stavcov. Pred implementáciou je pacient položený na rovnú plochu (na žalúdok, so chrbtom hore). Potom sa palpáciou určí najbolestivejšia oblasť a začne sa postup:

 1. Koža v oblasti podania injekcie je ošetrená alkoholovým roztokom jódu a 70% alkoholu.
 2. Anestetika sa podáva intradermálne (novokain), 3–4 cm vľavo a vpravo od miechy (vyčnievajúce spinálne procesy)..
 3. Dlhá ihla (9–10 cm) prepichuje kožu v mieste vpichu (v pravom uhle dozadu)..
 4. Zatlačte ho hlboko do mäkkých tkanív, až kým sa nedotkne priečneho procesu.
 5. Malé množstvo anestetika sa podáva ihlou (Novocain, Lidocaine).
 6. Po kontakte s odstredivým procesom stavca je ihla mierne stiahnutá smerom k sebe a potom je otočená v uhle 30 °, prechádzajúca procesom (môžete pod ňou, v tomto prípade je ihla posunutá trochu hlbšie), 2 cm k chrbtici..
 7. Podávajú sa lieky proti bolesti (alebo iné lieky).
 8. Ihla sa odstráni, miesto vpichu sa ošetrí antiseptikami a aplikuje sa sterilný obväz..

Zavádzaniu liekov môže predchádzať diagnostická punkcia (extrakcia kvapaliny na výskum). Potom nie je ihla odstránená, ale striekačka je vymenená.

Blokovania vodivosti sa vykonávajú v miestach, kde prechádzajú zväzky nervových zakončení, kmene veľkých nervov alebo ganglií (uzly nervového tkaniva). Tento postup umožňuje „vypnúť“ oblasti reflexného prenosu bolesti..

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Epidurálne podávanie anestetika vyžaduje presnosť od lekára, ktorý postup vykonáva: ihla sa vloží do medzery medzi periosteom miechového kanálika a tvrdou (epidurálnou) membránou miechy, nesprávna vpich môže poškodiť nervové tkanivo miechy. Týmto spôsobom sa vykonáva iba blokáda pre osteochondrózu bedrovej chrbtice - epidurálne injekcie do krčnej a hrudnej chrbtice sa nevykonávajú..

Pri injekciách epidurálneho steroidu sa kortikosteroid používa v kombinácii s lokálnym anestetikom. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Aké lieky sa používajú na blokádu?

Pre blokádu platí:

 • lieky proti bolesti (lidokaín, bupivakaín, novokaín);
 • hormonálne a nehormonálne protizápalové lieky, ktoré zmierňujú akútny zápal, opuchy (diklofenak, meloxikam, kenalog, diprospan, dexametazón);
 • svalové relaxanciá, ktoré oslabujú svalové kŕče (tolperison, baklofén);
 • chondroprotektory, ktoré obnovujú chrupavku (Rumalon, Alflutop); Rumalon stimuluje procesy obnovy chrupavky
 • Vitamíny B, ktoré urýchľujú regeneráciu tkanív (pyridoxín (B6), kyanokobalamín (B12), tiamín (B1);
 • antispasmodiká, vazodilatácia, obnova mikrocirkulácie (Drotaverin, Platifillin, Papaverin);
 • antihistaminiká, ktoré znižujú intoxikáciu tkanív produktmi nekrózy a zápalu (difenhydramín, suprastín);
 • enzymatické látky, absorbovateľné hematómy, zmäkčenie tkanivových kontraktúr, jazvy (Ronidase, Lidase).

Drogy sa kombinujú v závislosti od účinku, ktorý sa má dosiahnuť blokádou..

Účinok blokády závisí od stupňa osteochondrózy. Niekedy stačí niekoľko postupov na zmiernenie príznakov a úplné obnovenie funkcií nervových zakončení, v iných (zvyčajne pokročilých štádiách) sa injekcie musia robiť pravidelne, aby sa pacientovi nejako zmiernilo utrpenie..

Glukokortikosteroidy: Diprospan, Dexamethasone, Kenalog

Injekčné glukokortikoidy - Diprospan, Dexametazón, Kenalog - v kombinácii s anestetikami začínajú pôsobiť 5-10 minút po podaní. Ich pôsobenie pokračuje aj po skončení účinku anestetík (Diprospan pokračuje v „práci“ 21 dní)..

Klasifikácia blokádyNázory

Majú výrazný protizápalový účinok.

Môže spôsobiť oslabenie miestnej imunity

Anestetizujú, zmierňujú opuchy

Rast kostného tkaniva alebo výskyt osteoporózy je možný (preto sa neodporúča používať často - viac ako 3-krát ročne).

Urýchlite opravu poškodeného tkaniva

Ak sa veľké postele dostanú do postele, môžu spôsobiť arytmiu a srdcové zastavenie

Zabráňte rozvoju možných alergických reakcií

Antispasmodiká: Midokalm, Platifillin

Svalové relaxanciá, antispasmodiká - Midokalm, Platifillin - začínajú pôsobiť 10-15 minút po podaní. Trvanie akcie - do 12 hodín.

Výhody blokovaných glukokortikosteroidovmínusy

Blokujte nervové reflexy

Môže spôsobiť individuálnu reakciu, takže test citlivosti sa vykonáva pred blokádou

Uvoľnite svalové kŕče

Zlepšiť výživu, mikrocirkuláciu a regeneráciu tkanív

Anestetiká: Novokain, Lidokaín, Bupivakin

So zavedením anestetík - novokain, lidokaín, bupivakaín - dochádza k úľave za 5 až 7 minút. Netrvajú však dlho (novokain - 2 hodiny).

Termíny sa môžu zvýšiť, ak sa anestetiká kombinujú so zložkami, ktoré predlžujú analgetický účinok až na 2 dni:

 • s želatínom (jedná sa o liečivo, vysokomolekulárny želatínový roztok, ktorý sa používa na zvýšenie objemu cirkulujúcej plazmy);
 • s dextránmi (polysacharidové látky v roztokoch používaných na zvýšenie objemu cirkulujúcej krvi);
 • s autobloodom (vlastná krv pacienta odobratá z žily).
kladymínusy

Rýchla anestézia (do 5–7 minút)

Nevýhodou blokády novokainu pri osteochondróze sú jeho krátke trvanie a intoxikácia v prípade predávkovania (skoky krvného tlaku, nevoľnosť, zvracanie, búšenie srdca).

Vitamíny B: tiamín, kyanokobalamín

Vitamíny typu B sa používajú ako súčasť viaczložkovej blokády. Zvyšujú účinok protizápalových liekov a anestetík..

kladymínusy

Pozitívny vplyv na metabolizmus a regeneráciu nervových zakončení

Používajte iba ako pomôcky

Majú mierny analgetický účinok.

V prípade predávkovania sa môže vyvinúť intoxikácia - skoky v krvnom tlaku, nevoľnosť, vracanie, búšenie srdca.

kontraindikácie

Kontraindikácie postupu:

 1. Proces lokálnej infekcie.
 2. Všeobecný septický zápal.
 3. Poruchy zrážania krvi (hemofília, trombocytopenická purpura).
 4. Stav dekompenzácie (strata vedomia, kóma, šok).
 5. Neznášanlivosť na liečivé zložky.
 6. Duševné a nervové choroby (epilepsia, neuróza).
 7. Závažné zlyhanie obličiek a pečene.
 8. Kardiovaskulárne patológie (malígna arytmia, hypotenzia).

Blokáda sa neodporúča deťom mladším ako 12 rokov, tehotným a dojčiacim ženám.

Možné komplikácie

Aké komplikácie sú možné po blokáde chrbtice:

 • Intoxikácia pri predávkovaní - najmä zavedením anestetík, ako je novokain a podobné lieky (dýchavičnosť, nevoľnosť, skoky v krvnom tlaku, srdcový rytmus, strata vedomia, kŕče)..
 • Vývoj infekcie po blokáde s osteochondrózou chrbtice - pri nesúlade s režimom sterility (periostitída, absces).
 • Alergické reakcie (od menších po Quinckeho edém a anafylaktický šok).
 • Mechanické poškodenie cievnych, nervových, svalových tkanív, miechy (hematómy, zhoršené pocity, pohyblivosť, vývoj neurologických reakcií, mozgová porážka).
 • Komplikácie počas postupu (odlomenie špičky ihly).

Stav po zákroku, odporúčania

Po zákroku je pacient v nemocnici 1-2 hodiny. Počas tejto doby sa obnoví citlivosť a reakcie, lekár má možnosť zabrániť možným komplikáciám (alergie).

Po pôsobení liekov sa bolesť niekedy vracia, ale nie v rovnakom rozsahu ako pred zákrokom. V takých prípadoch môže ošetrujúci lekár odporučiť priebeh liečby bolesti alebo terapeutických injekcií, interval medzi postupmi závisí od predpísaných liekov. Novokainická blokáda sa v prípade potreby vykonáva v priebehu niekoľkých zákrokov, každých 4-5 dní. Hormóny sa snažia injekčne aplikovať viac ako 3-krát ročne.

Na podporu terapeutického (terapeutického) účinku injekcií sa odporúča nezaťažovať chrbticu ťažkou a sedavou prácou, aby sa zabránilo náhlym pohybom, podchladeniu..

Blokády sú veľmi efektívny, ale naliehavý spôsob odstránenia závažných symptómov. Musí sa kombinovať s komplexnou liečbou osteochondrózy.

Čo je to spinálna blokáda?

Miechová blokáda je bežná technika, ktorá sa používa v chirurgickej a terapeutickej praxi na odstránenie bolesti chrbta. Takéto prejavy, ako je silná bolesť a bolesť chrbta, naznačujú prítomnosť chorôb v chrbtici.

Môže to byť degeneratívna patológia miechy a získané choroby spojené so sedavým životným štýlom a zlými návykmi. Blokujte chrbticu injekciou. V niektorých bodoch tela sa uskutočňujú injekcie špeciálnych liekov, ktorých účinok je zameraný na anestetický účinok. Po zákroku by sa mal objaviť okamžitý výsledok..

indikácia

Po príchode k lekárovi môže byť pacientovi predpísaný jeden z druhov procedúr. Samotný postup nepoškodzuje telo, ale neprináša zvláštne výhody. Dôvodom je skutočnosť, že pomocou liekov sa zastaví iba syndróm bolesti. V tomto prípade nástroj neovplyvňuje vývoj a povahu patológie.

Blokovanie chrbtice sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • Degeneratívne ochorenia kostného tkaniva. Osteochondróza je považovaná za najbežnejšie ochorenie, ktoré sa vyznačuje stratou elasticity medzistavcových platničiek v dôsledku zhoršeného metabolizmu..
 • Výstupok medzistavcových platničiek. Ochorenie sa prejavuje vyčnievaním stien disku bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Patológia sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice: krčnej, hrudnej a bedrovej.
 • Herniatický disk. Na rozdiel od výčnelku sa prietrže vyznačujú prasknutím vláknitého prstenca a posunutím želatínového jadra. Patológia je spôsobená veľkým zaťažením stavcov alebo mechanickým poškodením..
 • Thoracalgia. Pri kompresii alebo mechanickom podráždení medzirebrových nervov má pacient periodické bolestivé pocity.
 • Myozitída. Pri zápalových procesoch v kostrových svaloch sa začínajú tvoriť malé uzlové tesnenia, ktorých vzhľad je sprevádzaný bolesťou a ťahaním za bolesť..
 • Spondylartróza jednej z chrbtice. Patológia sa môže prejaviť ako v krčku maternice, tak v bedrovej oblasti, takže blokáda sa vykonáva v mieste lézie. Degeneratívne ochorenie postihuje predovšetkým kĺby.

Konečným dôsledkom blokády je odstránenie bolesti, opuchu a zápalu. U pacientov sa však môžu vyskytnúť komplikácie niekoľko dní. Je to spôsobené miestom vpichu a zložkami liečiva..

Druhy blokády

Pacient sa zaujíma o to, čo je blokáda chrbtice a ako často sa môže vykonávať. Aby ste tomu porozumeli, musíte sa naučiť o typoch blokád a ich rozdieloch. Vo väčšine prípadov sa vykonávajú paravertebrálne blokády, ktoré sa vykonávajú priamo v blízkosti chrbtice.

Rozlišujú sa tieto typy paravertebrálnej blokády:

 • Tkanivo - zvolí sa špecifická oblasť, kde dôjde k zápalu alebo degenerácii a lekár vykoná injekciu do mäkkých tkanív, ktoré obklopujú segment..
 • Receptor - v blízkosti postihnutej oblasti existujú špecifické receptory zodpovedné za impulzy bolesti. Špecialista vstrekuje presne do týchto bodov na tele pacienta.
 • Vedenie - liek sa podáva do nervových koreňov, ktoré sú zodpovedné za vodivosť bolesti.
 • Ganglionické uzly predstavujú cieľ v gangliových blokádach.

Okrem týchto odrôd sa v terapeutickej praxi rozlišujú rôzne typy postupov v závislosti od miesta vpichu. Môže to byť rôzna časť chrbtice a svalové tkanivo určitých orgánov.

Lieky na blokádu

Všetky lieky na blokádu miechy sú rozdelené do niekoľkých poddruhov. Ak vezmete do úvahy počet zložiek v zložení lieku, rozlišujú sa nasledujúce lieky:

 • jednozložkové - lieky, ktoré obsahujú jednu účinnú látku;
 • dvojzložkové - lieky, ktoré kombinujú niekoľko látok;
 • viaczložkové lieky, v ktorých sú kombinované tri alebo viac účinných látok.

anestetiká

Najbežnejšie lieky, ktoré sa používajú vo všetkých blokádach chrbtice. Interakciou s nervovými zakončeniami zabezpečujú vedenie impulzov bolesti pozdĺž nervových zakončení, čím účinne odstraňujú bolesť a vysokú citlivosť na mechanické podráždenie. Hlavnými predstaviteľmi lokálnych anestetík sú nasledujúce lieky.

novokaín

Najbežnejšou je novokainová blokáda, ktorá trvá dve hodiny. Prvý výsledok sa pozoruje už v druhej minúte po zavedení látky. Existujú rôzne formy uvoľňovania liečiva, preto lekár v závislosti od závažnosti a patológie určí koncentráciu novokainu a počet mililitrov. Jedna injekcia stačí na zabránenie silnému ataku bolesti a zastavenie impulzu bolesti.

lidokaín

Po novokainu je obvyklé používať lidokaín. Anestetika sa efektívne vyrovnáva s bolesťou dolnej časti chrbta a medzistavcovou prietržou, bez toho, aby poškodila telo. Dlhodobý účinok lieku umožňuje pacientovi pokojne sa pohybovať a pôsobiť rôznymi spôsobmi na mieste. Prvý efekt prichádza tak rýchlo ako z novokainu.

Bupivakaín alebo markaín

Pri silnej bolesti chrbta sa táto účinná látka najúčinnejšie vyrovná. Znakom lieku je pomalý nástup účinku, ale predĺžený terapeutický účinok. U ľudí s kardiovaskulárnymi patológiami je potrebné pichnúť opatrne, pretože liek má malý toxický účinok. Absolútne všetky dávky a počet roztokov určí lekár pred zákrokom.

kortikosteroidy

Kortikosteroidy sú silné protizápalové látky, ktoré dlhodobo pomáhajú odstraňovať nepríjemné príznaky. Pôsobia priamo na zameranie zápalu a odstraňujú všetky súvisiace príznaky: bolesť, opuchy a zápalové procesy. Pôsobia tiež ako antihistamíny kvôli svojim farmakologickým vlastnostiam..

Na zvýšenie terapeutického účinku môže špecialista používať lokálne anestetiká spolu s kortikosteroidmi, pretože tieto sa účinne vyrovnávajú s patológiami kĺbov, stavcov a chrupaviek. Hlavné kortikosteroidy, ktoré sa v medicíne používajú na blokádu bolesti chrbta, sú:

 • Hydrokortizón acetát. Vďaka svojej nerozpustnosti vo vode sa látka vyrába vo forme suspenzie. Pred použitím sa musí dôkladne premiešať s lokálnym anestetikom. Látka sa podáva na neurologické ochorenia chrbtice.
 • Dexametazón. Liek sa používa na miernu bolesť, v prípade zápalu kĺbov a mäkkých tkanív chrbta. Relatívne rýchle pôsobenie a krátkodobý účinok spôsobuje, že liek nie je relevantný pre chronické ochorenia chrbta, ktoré sú sprevádzané silnou bolesťou.
 • Diprophos. Tento nástroj sa týka kortikosteroidov na systémové použitie, ktoré sú určené na reumatické choroby a alergické stavy. Najčastejšie sa liek podáva intramuskulárne na zmiernenie bolesti svalov a kĺbov..
 • Kenalog. Kortikosteroid predĺžený účinok vzhľadom na farmakologické vlastnosti látky. Odporúča sa na silné a bolestivé bolesti chrbtice, medzistavcové prietrže a reumatizmus. Trvanie injekčného účinku je viac ako 10 dní.

kontraindikácie

Existujú kontraindikácie, pri ktorých nie je možné vykonať blokádu stavcov. Tie obsahujú:

 • Zvýšené krvácanie z dôvodu chorôb, patológií alebo iných príčin. Preto, ak máte napríklad hemofíliu alebo trombocytopéniu, musíte sa vzdať blokády.
 • Ak sa na mieste, kde sa má podať injekcia, vyskytne infekčná kožná lézia. Nemôžete tiež blokovať bežné infekčné choroby, existuje veľké riziko šírenia patologických mikroorganizmov..
 • Blokovanie nemôžete urobiť, ak je osoba vo vážnom stave, v bezvedomí.
 • Blokáda je kontraindikovaná v prípade precitlivenosti na lieky, ktoré sa zavedú do tela pacienta.
 • Kontraindikácia pri použití kortikosteroidov.
 • Problémy a srdcové choroby. Arytmie by sa mali zvýrazňovať osobitne, pretože lieky majú vplyv na srdcový rytmus.
 • Nemôžete blokovať myasténiu gravis, arteriálnu hypotenziu.
 • Vykonávanie zákroku u detí, tehotných a dojčiacich žien je kontraindikované.
 • Psychická porucha pacienta.
 • Závažné ochorenie pečene.
 • Blokáda nie je možná s epileptickými záchvatmi v anamnéze.

Možné komplikácie

Bez ohľadu na to, o akú blokádu došlo, komplikácie môžu vzniknúť kedykoľvek. Ale ak ste išli k vysokokvalifikovanému lekárovi, blokáda bola vykonaná iba za sterilných podmienok a vy ste boli dobre pripravení na zákrok, potom to všetko môže výrazne znížiť riziko nežiaducich následkov..

Existujú komplikácie, ako je výskyt neustáleho krvácania, infekcie v mieste, kde bol prepichnutý. Infekcia sa niekedy môže dostať aj do sliznice miechy. Ligamenty, svaly a iné mäkké tkanivá sa môžu pri nedbalých injekciách vážne poškodiť. Alergie, špeciálne komplikácie, ktoré vznikajú v dôsledku používania lokálnych anestetík, sú možné komplikácie spôsobené používaním kortikosteroidov..

Stručne povedané, môžeme povedať, že blokáda chrbtice je rýchly a efektívny spôsob, ako zbaviť osoby bolesti, ktorá je priamo spojená s patológiami chrbtice. Blokáda sa však nemôže brať vážne, pretože aj tie najmenšie porušenia alebo neopatrné hnutia môžu viesť k vážnym, vážnym následkom a niekedy dokonca k smrti..

Blokáda bedrovej a lumbosakrálnej chrbtice

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Vertebrálny stĺpec hrá rozhodujúcu úlohu pri fungovaní pohybového aparátu ľudského tela. Skladá sa z stavcov a medzistavcových platničiek, ktoré ich oddeľujú. Homo erectus spôsobuje nadmerné mechanické a statické zaťaženie medzistavcových platničiek. Skladajú sa z chrupavky a rýchlo sa opotrebujú. Fyziologické ohyby chrbtice a svalový rám chrbta sú určené na čiastočné zníženie tlmiaceho zaťaženia..

Paradoxom však je, že moderný človek nemonitoruje svoju polohu a fyzickú podobu. Nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity na svalovom ráme chrbta a záhybu vedie k rýchlemu zničeniu medzistavcových platničiek. Vyvíja sa osteochondróza. A v tomto prípade najsilnejší syndróm bolesti možno odstrániť iba pomocou techniky, ako je blokáda.

Najčastejšie sa vyžaduje zablokovanie driekovej chrbtice a bedrovej chrbtice, pretože majú maximálne zaťaženie pri sedení a chôdzi, behu a zdvíhaní závaží. Iba kvalifikovaný zdravotnícky pracovník je oprávnený vykonávať tieto postupy. Môže to byť zdravotná sestra, zdravotník alebo lekár.

V tomto článku je opísané, ako funguje blokáda bedrovej chrbtice a prečo je nebezpečné spoliehať sa na jej terapeutický účinok..

Ak sa nachádzate teritoriálne v Moskve a máte akútnu bolesť dolnej časti chrbta, pozývame vás na úvodnú bezplatnú konzultáciu. Na našej klinike manuálnej terapie skúsení lekári vedia, ako zastaviť akútny záchvat bolesti na pozadí osteochondrózy, vyčnievajúcich a herniovaných diskov bez použitia kontroverzných a nebezpečných farmakologických liekov..

Čo je blokáda lumbosakrálnej chrbtice?

Na úvod je potrebné pochopiť otázku, čo je blokáda lumbosakrálnej chrbtice a ako pomáha odstraňovať bolesť. Pre všetkých pacientov uvádzame niekoľko skutočností, o ktorých by ste mali myslieť vopred

Je dôležité pochopiť, že blokáda lumbosakrálnej chrbtice je:

 • zavedenie liečivej látky priamo do oblasti, kde je stlačený radikálový nerv;
 • vysoké riziko poškodenia nervových vlákien;
 • potenciálne nebezpečenstvo nekrózy (nekrózy) radiálneho nervu;
 • pravdepodobnosť parézy alebo ochrnutia dolnej končatiny;
 • potenciálne nebezpečenstvo anafylaktického šoku, ktorý bez neodkladnej lekárskej starostlivosti vedie k smrti pacienta.

Blokáda sa zvyčajne vykonáva pomocou liekov, ako je novokain, lidokaín a iné anestetiká. Majú výrazný alergický účinok. Asi 35% modernej dospelej populácie ich nemôže tolerovať. Preto musí lekár pred vykonaním blokády vykonať kožný test a ubezpečiť sa, že pacient nemá alergickú reakciu.

Počiatočný test však nezaručuje absenciu okamžitej alergickej reakcie v budúcnosti. Napríklad počas prvej blokády novokainu u pacienta neexistuje alergická bdelosť imunitného systému proti tomuto lieku. S každou nasledujúcou blokádou však rastie. V určitom okamihu to môže viesť k rozvoju anafylaktického šoku..

Princíp fungovania blokády bedrovej a lumbosakrálnej chrbtice je jednoduchý - ide o dočasnú anestéziu spôsobenú „zamrznutím“ nervových zakončení v oblasti poškodenia medzistavcových platničiek. Podobný princíp pôsobenia infiltračnej anestézie sa pozoruje pri umiestnení výstrelu do ďasna na schôdzku zubného lekára. Môžeme teda bezpečne povedať, že blokáda dolnej časti chrbta nemá terapeutický účinok. Používajú sa iba na dočasné zmiernenie bolesti. Blokáda trvá v priemere 18 až 26 hodín. Potom je potrebný druhý postup.

Okrem nebezpečenstva vzniku alergickej reakcie existuje aj možnosť, že sa lekár pri zavádzaní blokádovej injekcie dostane do nervového alebo biologicky aktívneho bodu. To môže spôsobiť ochrnutie dolnej končatiny..

Stojí za to riskovať svoje zdravie pomocou týchto zastaraných metód liečby? Koniec koncov, existuje účinnejší a absolútne bezpečný spôsob odstránenia syndrómu bolesti pri osteochondróze chrbtice. Toto je trakčná trakcia chrbtice. Procedúra sa vykonáva pod dohľadom lekára. Vo svojom priebehu sa účinok prirodzene eliminujúceho tlaku na radiálne nervy dosiahne zväčšením medzier medzi stavcami.

Kedy sa robí blokáda novokainu na bedrovej chrbtici?

Existujú situácie, keď dôjde k novokainovej blokáde lumbálnej chrbtice, preto musia existovať špeciálne lekárske indikácie. Vo väčšine prípadov je tento postup indikovaný na osteochondrózu a jej komplikácie, ako je kýla a vyčnievanie medzistavcových platničiek.

Nasledovné podmienky sú indikáciami pre novokainovú blokádu bedrovej chrbtice:

 1. syndróm akútnej bolesti, ktorý nemožno zastaviť podávaním intramuskulárnych a intravenóznych injekcií nesteroidných protizápalových liekov;
 2. závažný syndróm napätia svalových vlákien v oblasti poškodenia medzistavcovej platničky a existuje riziko narušenia prirodzeného držania tela v dôsledku vývoja sekundárnej patogénnej kyfózy alebo lordózy;
 3. prítomnosť príznakov poškodenia radikálového nervu (neurologické prejavy vo forme parestézie, znecitlivenia dolných končatín, zmien citlivosti kože, pocitov plazenia);
 4. nedostatok schopnosti voľne sa ohýbať a pohybovať sa bez pomoci.

Novokainická blokáda v driekovej chrbtici pôsobí takto:

 • blokuje nervové zakončenie v epidermálnej vrstve;
 • v dôsledku toho je zápalová reťazová reakcia prerušená;
 • v postihnutej oblasti dochádza k postupnému uvoľňovaniu svalov;
 • v dôsledku toho začína odtok lymfatickej tekutiny a stojatej kapilárnej krvi z ohniska zápalovej reakcie;
 • to všetko vedie k eliminácii sekundárnej kompresie radiálneho nervu.

Pacient pociťuje dočasné zmiernenie bolesti. Ale po dni sa všetky nepríjemné pocity vrátia, niekedy so zvýšenou silou. Dôvodom je skutočnosť, že po blokáde majú pacienti mylný pocit pohody. A na rozdiel od odporúčaní ošetrujúceho lekára začnú prejavovať fyzickú aktivitu.

Pamätajte, že svalové napätie, bolesť a zápal dolnej časti chrbta sú ochrannými reakciami tela, ktoré sú navrhnuté tak, aby zabránili ešte väčšej deštrukcii medzistavcovej chrupavky. Ak sa po zablokovaní zastavia všetky tieto ochranné mechanizmy, nemali by ste dokonca ani poraniť svoju chrbticu. Ihneď po blokáde je potrebné ľahnúť si na tvrdý povrch a vylúčiť akúkoľvek fyzickú aktivitu na nasledujúci deň. Ďalej vykonávajte liečbu podľa schémy odporúčanej lekárom.

Nebezpečenstvo blokády pri osteochondróze, vyčnievaní a prietrži lumbálnej chrbtice

Anestetická blokáda pri osteochondróze lumbálnej chrbtice nemá absolútne žiadny terapeutický účinok. Tento postup je určený iba na krátky čas na zmiernenie utrpenia pacienta. Preto, aby ste prežili zvyšok svojho života, pravidelne vykonávajte podobné lekárske manipulácie, ktoré pravdepodobne nebudete mať úspech.

Je dôležité pochopiť, že nepretržitým blokovaním kýly bedrovej chrbtice sa nezúčastňujete na liečbe tohto ochorenia, ale iba dočasne zmierňujete bolesť. V tomto prípade sa medzistavcová platnička naďalej zrúti. Skôr alebo neskôr nastane okamih, keď už je nejaká konzervatívna liečba oneskorená a lekár vás môže odporučiť iba na operáciu. Počas jeho implementácie bude zničený disk odstránený. A to spustí reťazovú reakciu deštrukcie celej chrbtice.

Nebezpečenstvo, že dôjde k zablokovaniu výčnelku bedrovej chrbtice, spočíva v tom, že pacienti, ktorí majú falošný dojem z pohody, vždy tlačia späť v okamihu, keď už stojí za to začať účinnú a bezpečnú liečbu osteochondrózy. Pacienti strácajú drahocenný čas a stav zhoršujú. Bohužiaľ, už nedokážeme pomôcť mnohým z týchto pacientov, ktorí neustále blokujú dolnú časť chrbta.

Ak vám bude ponúknutá procedúra blokovania prokaínu alebo kortikosteroidov chrbtice, neponáhľajte s tým súhlasiť. Najprv bezplatne navštívte špecialistov našej kliniky manuálnej terapie. Skúsení neurológovia vám povedia, ako sa zbaviť bolesti a liečiť osteochondrózu chrbtice, a to aj v štádiu vyčnievania a herniovanej platničky, bez poškodenia zdravia. Až potom, čo sa dozviete všetky vyhliadky a možnosti liečby, môžete urobiť vyvážené a správne rozhodnutie..

Aká je alternatíva k blokáde chrbtice??

Stručne hovoríme o tom, ako existuje alternatíva k blokáde chrbtice pomocou anestetík a kortikosteroidov. Najprv by ste mali pochopiť mechanizmus rozvoja bolesti pri ochoreniach chrbtice.

Medzi jeho funkcie patrí vedenie inervácie celého tela. Za týmto účelom sa miecha nachádza vo vnútri chrbtice, z ktorej sa párové radiálne nervy odchyľujú. Rozvetvujú sa do menších formácií. Akýkoľvek zovretý nerv na úrovni chrbtice vedie k rozvoju akútneho záchvatu bolesti.

Druhým faktorom pri vývoji bolesti je kompresia okolitých mäkkých tkanív v dôsledku výskytu opuchov. Existuje ochranný mechanizmus zápalovej reakcie. ak je medzistavcový disk zničený, stráca svoju tlmiacu schopnosť. Za účelom kompenzácie telo tiahne spolu faktory rozvoja zápalovej reakcie do postihnutej oblasti..

Z tohto dôvodu sa v oblasti poškodenia disku začína zvyšovať kapilárna prísun krvi, mäkké tkanivá napučiavajú a sú naplnené lymfatickou tekutinou. V tomto prípade existuje silný tlak na malé nervové zakončenie. Spôsobuje bolesť.

V obidvoch prípadoch je na odstránenie bolesti potrebné obnoviť medzistavcové platničky. Toto je možné dosiahnuť pomocou nasledujúcich metód manuálnej terapie:

 • trakcia trakcia umožňuje uvoľniť tlak z poškodeného disku;
 • reflexológia začína proces jeho prirodzenej regenerácie pomocou skrytých rezerv tela;
 • masáž a osteopatia obnovujú difúznu výživu vláknitého prstenca;
 • kinezioterapia a terapeutické cvičenia posilňujú svalovú kostru chrbta.

Každý pacient si môže zvoliť spôsob liečby. Zvážte mieru rizika a potenciálne vyhliadky. manuálna terapia vám umožní zabudnúť na osteochondrózu a jej komplikácie po mnoho rokov. A keď sa budú riadiť všetkými odporúčaniami lekára, recidíva tohto ochorenia sa nestane už mnoho desaťročí.

Prečo sa blokáda vykonáva pri osteochondróze a ako sa vykonáva postup

Osteochondróza je prakticky najbežnejším ochorením miechy na svete. V súčasnosti je diagnostikovaná osteochondróza tej istej formy takmer každému druhému obyvateľovi našej planéty po 35 rokoch. Dnes budeme hovoriť o tom, prečo je potrebná blokáda pre osteochondrózu, ako sa postup vykonáva správne.

Je potrebné poznamenať, že každoročne sa ochorenie, ako je osteochondróza, neustále rozrastá - u mladých ľudí mladších ako 25 rokov sa diagnostikujú závažné formy tohto ochorenia. Prevalencia choroby je spôsobená skutočnosťou, že moderní ľudia vedú prevažne sedavý životný štýl a pracujú v sedavom zamestnaní..

Ochorenie je dosť nebezpečné, je mimoriadne dôležité rozpoznať problém podľa prvých zvonov a byť schopný ho vyriešiť.

Prečo dochádza k osteochondróze?

Osteochondróza je jednou z mála chorôb, ktorá je diagnostikovaná iba u ľudí kvôli štrukturálnym vlastnostiam chrbtice a vzpriamenej polohe. Vzhľadom na to, že chrbtica je vo zvislej polohe, stavce sa neustále tlačia proti sebe. V priebehu času je tkanivo medzi kosťou a chrupavkou vyčerpané a zdeformované..

Chrbtica začína v hornej časti trupu v krčnej oblasti. Existuje sedem krčných stavcov, ktoré sú oddelené medzistavcovými platničkami. Je to krčná chrbtica, ktorá je často náchylná na osteochondrózu kvôli veľkej mobilite stavcov.

Osteochondróza sa môže vyvinúť v dôsledku slabých svalov a veľkých stavcov, ďalším faktorom je nedostatočné prísun krvi do chrupavky krčnej chrbtice..

Degeneratívne zmeny v tkanive kostnej chrupavky je nevyhnutný proces, ktorý je spojený so starnutím tela. V tomto prípade sa osteochondróza môže objaviť nielen u starších ľudí, problém je spôsobený rôznymi vonkajšími a vnútornými faktormi:

 • Nesprávne držanie tela;
 • Problémy so zakrivením chrbtice;
 • Nadváha;
 • Poranenie chrbta alebo krku;
 • Sedavý životný štýl a sedavá práca;
 • Nadmerná fyzická námaha;
 • Nesprávne držanie tela počas spánku;
 • Porušenie metabolických procesov v tele;
 • podchladenie;
 • Infekčné choroby a zápalové procesy;
 • Jednotlivé znaky v štruktúre tela (príliš dlhý alebo krátky krk).
 • Závažná bolesť v oblasti krčka maternice siahajúca až po ramenný opasok;
 • Svalová slabosť;
 • Zvýšené potenie;
 • Znecitlivenie horných končatín;
 • Útoky závraty s možnou stratou vedomia;
 • Zvýšený krvný tlak;
 • Ťažká bolesť hlavy.

Tieto príznaky sú typické pre každé štádium choroby a možno ich pozorovať v ktoromkoľvek štádiu choroby..

U pacientov je v zásade zafixovaných iba niekoľko príznakov. Niekedy ľudia, ktorí sa prvýkrát stretávajú s problémom osteochondrózy, dokonca ani netušia prítomnosť choroby a snažia sa bojovať proti symptómom, čím zhoršujú celkový stav tela..

Blokáda pri osteochondróze

Blokáda - injekcia podaná lekárom priamo v mieste bolesti. Tento postup vám umožňuje „vypnúť“ jeden z mechanizmov rozvoja bolesti a zlepšiť celkový stav pacienta. V zásade je postup indikovaný pri ochoreniach chrbta a chrbtice. Blokáda pri osteochondróze má nielen terapeutický účel, ale aj diagnostický účel. Ide teda o injekciu, ktorá vám umožní zistiť, s ktorým ochorením je pacientova bolesť spojená.

Injekciu môžu vykonať len vysokokvalifikovaní lekári - lekári alebo neurológovia, špeciálne vybavenie a na určenom mieste. Blokáda pri osteochondróze má niekoľko cieľov - umožňuje vám eliminovať ostrú a neznesiteľnú bolesť v chrbtici, zmierňuje opuchy a normalizuje krvný obeh. Správna implementácia blokády eliminuje niekoľko mechanizmov choroby.

Medzi kontraindikácie postupu možno rozlišovať:

 • Všeobecne: individuálna neznášanlivosť na zložky lieku, ktorá sa podáva pacientovi (môže sa vyvinúť epileptický záchvat, môže byť narušená normálna funkcia pečene);
 • Lokálne: výskyt alergických reakcií na pokožku, zápal a tesnenie.

Ako sa blokáda vykonáva?

Účinnosť blokády miechy pri osteochondróze bude priamo závisieť od správnosti postupu. Ako je uvedené vyššie, injekciu môže vykonať iba lekár, neskúšajte si injekcie sami doma (nedodržanie implementačnej techniky môže mať za následok vážne zdravotné problémy).

Na vykonávanie blokády existujú dva mechanizmy:

 • Vagosympatická blokáda. Pacient leží na gauči na chrbte, pod krk sa pripína špeciálny valček. V závislosti od miesta bolesti bude rameno pacienta stlačené nadol. V tomto prípade sa hlava otočí opačným smerom. Injekcia sa vykonáva do sternocleidomastoidného svalu, ihla musí presne spadnúť do oblasti priesečníka svalu s žilou..
 • Paravertebrálny blok. Pacient leží na bruchu, hlava sa otáča opačným smerom od blokády. Ihla sa vkladá kolmo na kožu. Zložitosť druhej metódy spočíva v tom, že sa ihla musí priamo dotknúť poškodeného stavca.

Lieky NSAID, hormóny alebo novokain sa v zásade vyberajú ako liek na blokádu osteochondrózy. Novokain sa vstrekuje do tela s cieľom dočasne zmraziť nervové vlákna a zmierniť bolesť.

Ak bolesť v chrbtici počas blokády prešla, uistite sa, že ste kontaktovali lekára, aby ste zistili konečnú diagnózu a predpísali správnu liečbu..

Blokáda pri osteochondróze sa vyznačuje nasledujúcimi výhodami:

 • Okamžitý účinok v dôsledku skutočnosti, že lieky sa injikujú priamo do krvi (pilulky proti bolesti pôsobia s určitým oneskorením, na vyriešenie lieku je potrebný čas);
 • Injekcia sa podáva priamo do miesta zápalu: aj keď má pacient závažné štádium ochorenia a existuje niekoľko problémových oblastí, liek pôsobí cielene a neovplyvňuje celé telo..

Po zákroku nemôžete príliš prudko otočiť hlavu. Odporúča sa nosiť špeciálny golier, ktorý pomôže upevniť krk na mieste.

Pamätajte, že osteochondróza je ochorenie, ktoré môže mať za následok vážne komplikácie. Je dôležité, aby ste sa včas poradili s lekárom a aby sa sami neliečili.

Použitie blokády pri cervikálnej, bedrovej alebo hrudnej osteochondróze

Blokáda na osteochondrózu sa praktizuje v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Používajú sa na osteochondrózu krčnej aj bedrovej oblasti hrudníka. Procedúra je injekciou anestetík alebo iných liekov do oblasti patologického procesu.

V Európe je takáto liečba pomerne zriedkavá, a to aj preto, že ide o symptomatickú liečbu, ktorá neovplyvňuje priebeh choroby. Preto je na pozadí blokád pri osteochondróze nevyhnutné vykonať celú liečbu pomocou konzervatívnej terapie..

Podstata a princíp fungovania blokád

Priebeh osteochondrózy chrbtice je často sprevádzaný bolesťou rôzneho druhu. Injekcia okamžite prináša úľavu pre pacienta. K tomu dochádza v spojitosti s blokovaním iónového kanála nervových zakončení, ktorého štiepenie sa prejavuje akútnou bolesťou. Na zmiernenie bolesti injekciou sa používa jedno alebo viac liekov s lokálnymi anestetikami a / alebo antispazmodickými vlastnosťami. Tento spôsob liečby sa používa u pacientov trpiacich akútnou bolesťou počas exacerbácie osteochondrózy bedrovej, sakrálnej, krčnej alebo hrudnej chrbtice..

Procedúru vykonávajú traumatológovia, ortopédovia alebo neurochirurgovia. Pred zákrokom lekár oboznámi pacienta so všetkými jeho pravidlami, možnými komplikáciami. Všetky tieto dokumenty musia byť podpísané oboma stranami. Blokáda s cervikálnou osteochondrózou, ako aj s jej inými typmi, sa uskutočňuje v kurzoch, ktorých frekvenciu a trvanie určuje ošetrujúci lekár. Priemerný priebeh liečby je 2-15 procedúr s prestávkou približne 5 dní medzi jednotlivými z nich. Priebeh postupov sa môže vykonávať raz za tri mesiace..


Blokáda s osteochondrózou sa často používa na odstránenie silnej bolesti podľa pokynov lekára.

Blokáda pri osteochondróze sa môže použiť ako ďalšia diagnostická metóda. Príčinu bolesti je často ťažké určiť, v takom prípade sa používajú lieky proti bolesti. Blokáda osteochondrózy bedrového alebo iného oddelenia, ktorá neprináša pacientovi úľavu, signalizuje priebeh iného ochorenia, ktoré je zdrojom bolesti. V tomto prípade je na určenie príčiny bolesti potrebná ďalšia diagnóza..

Opis metódy

Lekárska blokáda pri osteochondróze je predpísaná v prípadoch, keď pacienti pociťujú intenzívnu bolesť, vrátane narušenia spánku. Takéto ošetrenie je použiteľné pre všetky typy a lokalizáciu osteochondrózy chrbtice..

Podobná technika liečby je v krajinách SNŠ bežná, ale v Európe alebo USA sa zriedka používa. Hlavným dôvodom je iba dočasné zníženie závažnosti syndrómu bolesti, ale na konci pôsobenia liekov sa bolesti vrátia.


Blokáda osteochondrózy chrbtice

Existujú tiež terapeutické blokády kortikosteroidmi a protizápalovými liekmi. Používajú sa zriedka a iba pri závažných formách osteochondrózy, ktoré sa často vyskytujú proti iným ochoreniam chrbtice (napríklad skolióza)..

Analgetické blokády sú účinné na rýchlu úľavu od bolesti, ale ako liečba má ich účinnosť sklon k nule.

Načo sa to používa??

Hlavnou indikáciou blokády pri osteochondróze je silná bolesť, ktorú nemožno zastaviť pomocou perorálnych liekov proti bolesti. Indikácia je bolesť v akejkoľvek forme osteochondrózy..

Blokády sa tiež používajú na akékoľvek iné degeneratívne-dystrofické patológie miechy, tak či onak spojené s osteochondrózou. Pri infekčných patológiách pohybového aparátu sa blokády nepoužívajú z dôvodu nebezpečenstva šírenia infekcie..

Za zmienku tiež stojí, že aj pri ťažko sa vyskytujúcej osteochondróze sa blokády vykonávajú iba počas obdobia exacerbácie, keď intenzita bolesti dosiahne vrchol. Je to len tak, že nevykonávajú takéto liečenie a nenahrádzajú ho perorálnymi liekmi proti bolesti (často sa predpisujú napríklad Ketanov alebo Paracetamol)..

Indikácie a kontraindikácie

Blokády sa používajú na rôzne degeneratívne-dystrofické ochorenia chrbtice. Jednoducho povedané, s rôznymi formami osteochondrózy.


Blokáda pri cervikálnej osteochondróze

 1. Osteochondróza hrudníka, krčka maternice a bedrovej kosti.
 2. Medzistavcové vystúpenie disku, medzistavcová prietrž.
 3. Neuritída a neuralgia spôsobená poškodením miechového kanála.
 4. Herpes Zoster.
 5. Intercostal neuralgia.
 6. Spondylartróza chrbtice.
 7. Rôzne formy myozitídy.

Kontraindikácie tohto postupu sú:

 • choroby obehového systému;
 • miestne infekčné procesy v mieste vpichu;
 • individuálna neznášanlivosť zložiek používaných na blokovanie liekov;
 • arteriálna hypotenzia (nízky krvný tlak);
 • choroby kardiovaskulárneho systému;
 • myasthenia gravis;
 • prítomnosť epizód epilepsie v minulosti;
 • tehotenstvo a laktácia (laktácia);
 • zlyhanie obličiek a pečene, cirhóza, hepatitída C.

Možné komplikácie

Pri správnej blokáde pri osteochondróze je výskyt vedľajších účinkov extrémne nízky a predstavuje približne jeden prípad na 10 000 postupov..


Mechanizmus blokády pri osteochondróze

Najčastejšie komplikácie blokády miechy sú:

 1. Rozvoj lokálnych alebo systémových (zriedkavo) alergických reakcií až po anafylaktický šok.
 2. Infekcia mäkkých tkanív v mieste vpichu injekcie (možný je vznik abscesov, flegmon).
 3. Infekcie miechy.
 4. Krvácanie (masívne krvácanie je zriedkavé).
 5. Špecifické reakcie na lokálnu anestéziu.
 6. Špecifické reakcie na podávanie kortikosteroidných liekov.
 7. Prudký pokles krvného tlaku.
 8. Kolaps srdca (zvyčajne pri náhodnom vstreknutí anestetika do krvných ciev).
 9. Celková slabosť, závraty, bolesti hlavy.

Výhody metódy: komu je ukázaná

Použitie tohto postupu je možné pri mnohých chorobách sprevádzaných akútnou bolesťou. Hlavné indikácie pre túto metódu úpravy:

 • Osteochondróza bedrovej, krčka maternice alebo hrudníka.
 • Výčnelok alebo prietrž medzistavcových platničiek.
 • lumbalgie.
 • Neuralgia a neuritída rôzneho pôvodu.
 • myozitída.
 • radikulitida.
 • Spondylartróza chrbtice.
 • Chronická bolesť.


Indikáciami na použitie blokád môžu byť osteochondróza, prietrž a výčnelok.

Najčastejšie sa blokády novokainu alebo lidokaínu používajú na osteochondrózu a iné choroby, ktoré si vyžadujú rýchlu úľavu od bolesti. Použitie tejto liečebnej metódy má niekoľko výhod:

 • Rýchla úľava od bolesti.
 • Odstránenie kŕčov, opuchov a zápalov.
 • Zníženie rizika rýchleho návratu bolesti.
 • Minimálne riziko komplikácií.
 • Možnosť opakovať postup s novým zhoršením.

Čo je to spinálna blokáda??

Blokáda chrbtice je postup vykonávaný podaním anestetík a analgetík do nevyhnutne presne definovaných bodov na tele pacienta. Anestetiká nielen blokujú pôsobenie nervových zakončení anestetizujúcich problémovú oblasť, ale tiež znižujú jej zápal.

Rovnako ako každá liečebná metóda má svoje indikácie a kontraindikácie a možnosť jej použitia určuje iba ošetrujúci lekár. Lekárske blokády sa môžu vykonávať nielen pre stavce, ale aj pre ktorúkoľvek súčasť pohybového aparátu človeka..

Blokáda je dočasné lekárske „vypnutie“ jedného zo spojov mechanizmu bolesti, ktoré sa vykonáva pomocou špeciálnych liekov zavedených do určitých častí tela. Postup môže vykonávať iba špecializovaný stavovec, aby nedošlo k negatívnym dôsledkom. Nebezpečenstvom vykonania takéhoto postupu laika je neznalosť týchto bodov. Neprofesionálne podávanie liekov môže mať nezvratné následky.

Pri chronickej bolesti v krku a hlave prestane byť periférna bolesť a stáva sa v mozgu trvalým patologickým zameraním excitácie. Zbaviť sa tohto syndrómu je ťažké a pacient je často nútený uchýliť sa k pomoci psychoterapeuta. Čo nie vždy vedie k účinnému výsledku, ale vedie k použitiu nových liekov - antidepresív alebo antiepileptík. Blokáda krčka maternice sa v takýchto prípadoch stáva jediným možným spôsobom, ako zachrániť pacienta pred neustálym utrpením.

Okrem nepochybnej účinnosti pri odstraňovaní syndrómu patologickej bolesti má blokáda liekov aj diagnostickú hodnotu: umožňuje presne lokalizovať léziu a určiť ďalšiu taktiku liečebného procesu. Rovnaký postup vám umožňuje spoľahlivo určiť, že príčina bolesti sa skutočne týka patologických stavov chrbtice a nie je spôsobená inými príčinami..

Klasifikácia blokády: zoznam použitých liekov

Najčastejšie používanou blokádou osteochondrózy je novokain, ktorého hlavnou účinnou látkou je prokaín. Tento liek má nízku toxicitu, je takmer úplne absorbovaný v tele a je z neho vylúčený do 8 hodín. Účinok tohto lieku sa objaví do 2 až 3 minút po jeho podaní a trvá približne tri hodiny. Počas tejto doby sa stav pacienta stabilizuje, kŕče a svalové napätie sa zmierňujú. Novokain sa najčastejšie používa na anestéziu bedrovej chrbtice. Lidokaín sa používa menej často ako novokain kvôli veľkému počtu vedľajších účinkov, má však silnejší účinok na bolesť. Trvanie účinku trvá až tri hodiny.


Novokain sa najčastejšie používa na blokády..

V kombinácii s týmito lokálnymi anestetikami sa môžu navyše použiť kortikosteroidy - hydrokortizón, dexametazón, diprospán a iné. Miešajú sa spolu s vybraným prostriedkom proti bolesti v injekčnej striekačke, majú protizápalové, dekongesčné a antialergické vlastnosti.

Jednozložková blokáda pri osteochondróze krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice (pri použití jedného liečiva) je bezpečnejšia ako dvojzložková a trojzložková. Je to kvôli menšiemu počtu kontraindikácií, ktoré je potrebné brať do úvahy iba u jedného lieku, s nízkou pravdepodobnosťou, že lekári urobia chyby, keď zmiešajú dva a tri lieky a vyberajú si svoje dávkovanie. Okrem toho sú náklady na jednozložkovú blokádu osteochondrózy nižšie.

Bez ohľadu na vybrané lieky na osteochondrózu existuje niekoľko typov blokád:

 • Receptor - injekcie sú v tomto prípade umiestnené do aktívnych miest svalov, väzov a šliach.
 • Tkanivo (paravertebrálne) - injekcia do oblasti mäkkých tkanív priliehajúcich k postihnutej oblasti chrbtice.
 • Ganglionické - injekcie do plexu nervových zakončení a uzlov.
 • Vedenie - injekcia, ktorá blokuje nervové vlákna.

Druhy blokády

Body, do ktorých sa bude analgetikum injikovať, sa vyberajú v závislosti od umiestnenia postihnutej oblasti. Injekcia sa môže podať do krčnej, hrudnej, bedrovej alebo sakrálnej chrbtice.


Miesto a spôsob podávania rozlišujú tieto typy blokád:

 • paravertebral - injekcia sa podáva blízko chrbtice na niekoľkých miestach;
 • epidurálny - liek sa vstrekuje do sakrálnej oblasti tesne nad kostrč;
 • sakrálna - injekcia sa podáva cez sviatočný väz;
 • vodič - impulzy pôsobiace na nervové vlákna sú blokované;
 • intraosseous - liek je umiestnený do huby kostného tkaniva chrbtice.

Musím urobiť blokádu? Nedodržanie alebo zanedbanie rokovacieho poriadku môže mať za následok závažné nežiaduce následky. Pred uskutočnením musia pacienti podpísať dohodu o vykonaní manipulácií. Zvyčajne sa človek rozhodne blokovať, keď už nie je schopný vydržať bolesť a iné lieky neprinášajú úľavu. Pred zákrokom musíte mať skus, aby ste sa vyhli slabosti. Po podaní injekcie sa zobrazí odpočinok na lôžku a obmedzenie cvičenia.

Možné komplikácie a kontraindikácie

Existuje niekoľko kontraindikácií na použitie blokády pri osteochondróze:

 • Poruchy zrážania krvi.
 • Dlhodobé užívanie liekov, ktoré znižujú zrážanie krvi.
 • Ochorenia kardiovaskulárneho systému.
 • Poruchy krvného tlaku.
 • Priebeh infekčnej choroby rôzneho pôvodu.
 • Individuálna intolerancia, alergické reakcie.
 • epilepsie.
 • detstvo.
 • Ochorenie pečene.
 • Tehotenstvo a laktácia.

Znalecký posudok: Liečba osteochondrózy metódou blokády je symptomatická. Výskyt novej exacerbácie neznamená neúčinnosť metódy: nastane exacerbácia choroby, čo sa považuje za normálne, pretože osteochondróza je chronické ochorenie. Použitie blokády umožňuje okamžité zmiernenie bolesti a zníženie frekvencie ich výskytu, nič viac.

V dôsledku anestézie pomocou blokády osteochondrózy sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, aj keď sú pozorované všetky kontraindikácie. U pacienta sa môžu vyskytnúť špecifické komplikácie v dôsledku pôsobenia vybraných liekov, prejavov alergickej reakcie, zvýšeného krvácania. V dôsledku nesprávnej injekcie môže byť miesto vpichu infikované, je možné poškodenie mäkkých tkanív, krvných ciev, nervových vlákien a svalov. Výber kompetentného špecialistu s dobrými posudkami od iných pacientov pomôže vyhnúť sa komplikáciám blokády dolnej časti chrbta, hrudnej alebo krčnej chrbtice..

Blokáda liekov

Pacienti sa často pýtajú: z čoho injekcie pozostávajú a ako ovplyvňujú telo? Prípravy na blokádu sa delia na jednozložkové a viaczložkové. Najbezpečnejší prvý vzhľad. S pridaním niekoľkých liekov sa zvyšuje riziko alergických reakcií a vedľajších účinkov.

Lokálne anestetiká sú hlavnými zložkami injekcií. Blokujú receptory bolesti a rýchlo zmierňujú stav pacienta. Tie obsahujú:


Ako dlho anestetiká zmierňujú bolesť? Trvanie analgetického účinku závisí od typu blokády. Najefektívnejší sa považuje za epidurálny a posvätný. Liek vstupuje priamo do lézie, blokuje impulzy nervových koreňov a má okamžitý a trvalý účinok. Paravertebrálne injekcie sa najčastejšie používajú na hrudnú a cervikálnu osteochondrózu. Rýchlo zmierňujú bolesť, ale majú menší anestetický účinok ako epidurálna procedúra..

Najbežnejším je paravertebrálny blok s novokainom. Pôsobí rýchlo a zmierňuje bolesť po dobu 2 hodín. Nepredpisujte lieky na zlyhanie srdca a pečene a na liekovú neznášanlivosť.

Paravertebrálna blokáda ludokainu má dlhší účinok do 3 hodín. Vďaka nízkej cene je liek dostupný pre rôzne segmenty populácie. Kontraindikácie sú hypertenzia, závažné ochorenie pečene, krvácanie.


Bupivakaín je drahší liek, takže pacienti sa obávajú, ako dlho trvá analgetický účinok. Droga má dlhotrvajúci účinok až 5 hodín. Nie je predpísaný na hypotenziu a ochorenia nervového systému..

Na poznámku. Zmes novokainu s lidokaínom má dlhodobý analgetický účinok. Lieky sa navzájom posilňujú.

kortikosteroidy

Hormonálne lieky sa používajú v kombinácii s anestetikami. Zvyšujú liečivý účinok, majú protizápalový účinok a znižujú riziko alergických reakcií..

Najpopulárnejšie drogy:


Anestetikum sa dôkladne premieša s hydrokortizónom a vstrekne sa do chrbta. Alergické reakcie sú možné. Dexametazón účinkuje rýchlo a efektívne, ale na krátky čas. Kenalog sa používa na zastavenie bolesti kĺbov a chrbtice. Kontraindikácie zahŕňajú žalúdočné vredy, infekčné choroby, glaukóm. Diprospan pôsobí dlho a dokonale sa vyrovná s bolesťou. Liek nie je predpísaný na cukrovku, zlyhanie pečene, kožné ochorenia. Všetky hormonálne lieky sú kontraindikované u žien v pozícii a dojčiacich matkách, ako aj u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov..

Dôležité. Iné lieky nemajú analgetický účinok a sú zahrnuté ako zložky na zmiernenie zápalu. Medzi tieto lieky patria vitamíny B, antispasmodiká (Platifillin), chondroprotektory (Alflutop), enzýmy (Lidase)..

kontraindikácie


Blokáda osteochondrózy je zakázaná pri rakovine, arytmii, tehotenstve, zlej koagulácii krvi, myasténii gravis.

 • Zlá zrážanlivosť krvi;
 • onkológia;
 • závažný stav pacienta;
 • individuálna neznášanlivosť na drogy;
 • epilepsie;
 • tehotenstva;
 • myasthenia gravis;
 • arytmie.

V prípade najmenej jednej z kontraindikácií je postup prísne zakázaný. Lekár si môže zvoliť iné spôsoby liečby a lekársky odmietnuť blokovať bolesť, inak sa pacient môže stretnúť s nepredvídanými následkami. Napriek tomu, že terapeutická blokáda je nechirurgickým zákrokom a nespôsobuje žiadne zvláštne ťažkosti, je potrebné s ňou zaobchádzať so zodpovednosťou..

Iné lieky na blokádu

Okrem kortikosteroidov a anestetík môžu blokády zahŕňať vitamínové prípravky, svalové relaxanciá a protizápalové lieky zo skupiny NSAID..

Midokalm označuje látky, ktoré môžu uvoľňovať svalové vlákna a tým zmierňovať kompresiu zo stlačených nervov. Používa sa na zabezpečenie rýchlej úľavy pri kompresii nervov spôsobenej svalovým kŕčom..

Movalis, Ketonal - nesteroidné lieky novej generácie. Pôsobia ako lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Akcia sa objaví rýchlo, bolesť sa odstráni 20 minút po podaní.

Tradične sa používa na vykonávanie blokád Diclofenac alebo Voltaren. Jedná sa o staré overené lieky, ktoré môžu zmierniť opuch, anestetizovať a zmierniť zápal..

Blokády sú prídavnou liečbou chorôb chrbtice a slúžia na symptomatickú liečbu. Zoznam liekov používaných na liečbu osteochondrózy zahrnuje chondroprotektory. Medzi predstaviteľov tejto skupiny patria Rumalon, Alflutop. Prispievajú k obnoveniu poškodeného chrupavkového a kostného tkaniva zlepšením metabolických procesov v nich..

Okrem toho je možné pacientovi predpísať homeopatické prostriedky, ktorých jasným predstaviteľom je Traumeel S. Aktivuje metabolické procesy a telo „funguje“. Jeho terapeutický účinok je spôsobený protizápalovým, regeneračným a dekongestantným účinkom. Liek je k dispozícii vo forme tabliet, ako aj v 2 ml ampulkách na intraartikulárne podanie.

Druhy injekcií na osteochondrózu chrbtice

Pri injekcii na intramuskulárne podanie sa najčastejšie používajú tieto lieky:

Odporúčané na tému:

Vasodilatačné lieky na osteochondrózu krku

 • analgetiká;
 • svalové relaxanciá;
 • NSA;
 • Vitamíny B;
 • kortikosteroidy.


Injekcie pre osteochondrózu krku sa považujú za najúčinnejšiu terapeutickú metódu.

Zo skupiny analgetík je najbežnejším liekom metamizol sodný (Analgin). Používa sa v čistej forme alebo v kombinácii s antispasmodikami, napríklad Spazmalgon a Baralgin. Malo by sa však poznamenať, že tento liek je určený iba na zmiernenie silnej bolesti na krátku dobu. Nepoužívajte dlho, je to prvá pomoc, pokiaľ nie je predpísané hlavné ošetrenie.

Zo skupiny svalových relaxancií je najúčinnejším liekom tolperison hydrochlorid (Midokalm, Midostadkombi, Tolperil). Hlavným účinkom lieku je odstránenie svalového kŕča v oblasti stavcov. Z tohto dôvodu je bolesť pri exacerbácii krčnej osteochondrózy znížená.

Ak hovoríme o skupine, ako sú nesteroidné protizápalové lieky, výber je dosť široký. Lekár presne rozhodne, ktoré injekcie z osteochondrózy krčnej chrbtice z tejto skupiny rozhodne lekár na základe závažnosti procesu, závažnosti syndrómu bolesti a prítomnosti kontraindikácií pre použitie pacientom. Najčastejšie sa predpisujú lieky na báze diklofenaku sodného a ketoloraku. Okrem toho sa názvy môžu líšiť a účinná látka je všade rovnaká. Injekcie pre osteochondrózu krčnej chrbtice založené na NSAID majú niekoľko účinkov naraz. Zmierňujú bolesť, zmierňujú príznaky zápalu a eliminujú opuchy..

Povinným prvkom komplexnej liečby cervikálnej osteochondrózy je menovanie fondov, ktoré zahŕňajú vitamíny skupiny B. Sú veľmi populárne pri liečbe neurologických porúch a pri osteochondóze sú vysoko účinné. Najbežnejšou kombináciou je kyselina nikotínová, kyanokobalamín, tiamín a pyridoxín. Lieky, ktoré sa najčastejšie predpisujú, sú Milgama, Neurorubin, Neurobion.

Kortikosteroidy sú známe svojimi silnými protizápalovými účinkami. Preto sú tieto prostriedky často predpisované pri komplexnej liečbe osteochondrózy krčka maternice. V akútnom období sa predpisujú intramuskulárne injekcie kortikosteroidných liekov av budúcnosti sa ako následná starostlivosť používajú na fyzioterapiu..


Zo skupiny svalových relaxancií je najúčinnejším prostriedkom Midokalm

recenzia

Nikolai, 52 rokov, Samara: „Minulý rok som sa prvýkrát dozvedel, čo je to cervikálna osteochondróza. Takú bolesť nechcem ani nepriateľovi. Okamžite som nedostal stretnutie s lekárom, ale okamžite mi bolo predpísané ošetrenie. V prvých piatich dňoch bolo podaných niekoľko druhov injekcií. Injikovali intramuskulárne vitamíny a lieky proti bolesti. Na konci tretieho dňa bolesť začala ustupovať. “

Larisa, 46 rokov, Kirov: „Skutočnosť, že som mal osteochondrózu, som vedel predtým, že existujú náznaky. Zhoršenie sa však vyvinulo len pred niekoľkými mesiacmi. Ráno som jednoducho nemohol vstať z postele. Bolo to veľmi bolestivé, dokonca ani lieky proti bolesti nepomohli. Nejako som sa dostal na kliniku. Lekár predpísal blokádu novokainu. Potom, čo sa to konalo, znova som sa cítil ako človek. “

Svetlana, 56 rokov, Moskva: „Mám chronickú cervikálnu osteochondrózu. Neexistuje žiadna silná bolesť, ale pocity sú veľmi nepríjemné, najmä keď otočím hlavu. Zakaždým, keď ma zachránia injekcie Olfena, Tolperila a Milgammy. Symptómy zmiznú už za týždeň. “

Ako vykonať operáciu


Správna prípravná fáza

Pred začatím postupu sa odporúča vykonať tieto manipulácie:

 • sterilizujte prístroj a miestnosť tak dôkladne, ako je to možné;
 • ošetrujte pokožku v oblasti injekcie antiseptikom;
 • anestetizujte niekoľkými injekciami v anestetickej oblasti operácie.

Zmes novokainu a hydrokortizónu sa používa na liečbu osteochondrózy krčka maternice. Na varenie potrebujete:

 • vstreknite do injekčnej striekačky 60 g kortizónu;
 • pridať roztok novokainu;
 • všetko zmiešajte na sterilnom povrchu;
 • pridá sa 10 až 12 ml novokainu.

Po injekcii nemôžete robiť ostré pohyby hlavy: to vedie k návratu syndrómu bolesti. Na upevnenie krku pomocou špeciálnych golierov.

Blokáda s osteochondrózou bedrovej chrbtice sa vykonáva podobne. Používa sa na poškodenie nervových plexov a objavenie sa patológií..

Vykonávacie techniky

Pri cervikálnej osteochondróze sa používa paraverbálna blokáda. Lekár zavádza liečebné riešenie na miesto, kde sa nachádza choroba. Na tento účel si pacient ľahne na svoju stranu alebo zaujme miesto na sedenie. Procedúra pomáha zbaviť sa bolesti dostatočne rýchlo, ale trvanie účinku sa v každom prípade líši. Ak si pacient sťažuje na chrbát, použije sa podobný postup, injekcia sa uskutoční iba v miestach bolesti na spodnej časti chrbta. Množstvo podanej látky závisí od veku a hmotnosti pacienta.

Alternatívou je intraneurálny typ chirurgického zákroku. V tomto prípade sa injekcia podáva do jednej z častí miechy, ktorá prijíma signály z nervových zakončení. Zvyčajne sa podáva novokain, bupivakaín alebo ropivakaín. Táto operácia umožňuje blokovať nervy v postihnutej oblasti.

Pri epidurálnej blokáde sa liek podáva priamo do epidurálnej zóny, ktorá sa nachádza v ochrannej membráne miechy. Výsledkom je úplná strata citlivosti v mieste vpichu..

Indikácia BFS alebo blokáda fazetových kĺbov:

Chronická recidivujúca lumbalgia, podráždenie fazetových kĺbov, fazetový syndróm, artróza fazetových kĺbov, spondylartróza, stav po operácii medzistavcových platničiek.

Ako sa vykonáva infiltrácia fazetových kĺbov??

Lokálna periartikulárna infiltrácia fazetových kĺbov sa vykonáva pod rôntgenovou kontrolou v polohe na chrbte takto: veľmi tenká ihla, zodpovedajúcim spôsobom naostrená, pod rôntgenovou kontrolou as milimetrovou presnosťou sa nasmeruje na fazetový kĺb a potom sa vloží do kĺbu s milimetrovou presnosťou. Nakoniec sa oblasť okolo fazetového kĺbu infiltruje vrátane kapsuly kĺbu..

Ihneď po ukončení liečby sa môže pacient nezávisle a voľne pohybovať - ​​bez obmedzení. Môžete riadiť vozidlo bez akýchkoľvek obmedzení. Po tomto zákroku nie je potrebný dlhší odpočinok, ale odporúča sa zostať na klinike / ambulancii približne 10 minút po zákroku.

Postup infiltrácie fazetového kĺbu:

Pri uskutočňovaní infiltrácie fazetového kĺbu leží pacient na bruchu, vykonáva sa sterilné ošetrenie a čistenie injikovanej oblasti a potom sa pomocou anatomických orientačných bodov a s podporou konvertora obrazu stanoví injekčný bod. Potom sa pri lokálnej anestézii kože špeciálne ihly nasmerujú na zodpovedajúci fazetový kĺb a vkladajú sa, až kým nedosiahnu kĺb. Aby bolo možné zodpovedajúcim spôsobom infiltrovať takzvaný segment stavovcov, je potrebné infiltrovať najmenej 2 kĺbové fazety. Neskôr bude možné monitorovať úspešnosť liečby, posúdiť potrebu následných liečebných opatrení a v prípade potreby vyhodnotiť úspešnosť metódy následného ošetrenia - napríklad stereotaktickú tepelnú denerváciu.

Možnosti a terapeutický úspech infiltrácie fazetového kĺbu:

Na jednej strane je periartikulárna infiltrácia fazetového kĺbu optimálnou liečbou akútnej bolesti a nepohodlia vo fazetových kĺboch, ako aj úspešnou liečbou zodpovedajúcich dermatómov chrbtice. Použitím tejto infiltračnej techniky je často možné zastaviť akútne bolestivé stavy, čo poskytuje dostatočnú príležitosť na následnú konzervatívnu liečbu. Okamžik dosiahnutia bezbolestného intervalu slúži ako takzvané „terapeutické okno“, počas ktorého je možné úspešne vykonať primeranú fyzioterapeutickú a školiacu liečbu. Okrem toho slúži periartikulárna infiltrácia fazetových kĺbov ako diagnostika, ktorá umožňuje adekvátne vyhodnotiť vyhliadky na úspech ďalších terapeutických opatrení - napríklad zodpovedajúcu stereotaktickú tepelnú denerváciu alebo následný chirurgický zákrok..

komplikácie

Vyvolávajú sa miestne alebo systémové (menej často) alergické reakcie, môže sa vyskytnúť anafylaxia. Miechové membrány sú infikované. Vyskytujú sa krvácania. Telo môže špecificky reagovať na anestetikum, hormonálne liečivo. Prudký pokles krvného tlaku. Keď sa anestetikum vstrekne do cievneho tkaniva, dôjde ku kolapsu. Pacient môže byť oslabený, bude chorý a má závraty.


Mäkké tkanivové štruktúry sa môžu nakaziť v mieste, kde sa bolí.

Náš odborník:

Hanns Harzmann

M.D.
Hanns Harzmann, vedúci lekár nemeckého olympijského futbalového tímu, Bayern Mníchov. Certifikovaný masážny terapeut, fyzioterapeut, osteopat a chirurg sú špecialisti na konzervatívne a minimálne invazívne ošetrenie chrbtice a poranenia muskulo-väzivového aparátu. Predtým vedúci oddelenia chirurgie chrbtice Fakultnej nemocnice v Mníchove. Vlastnosti: jedinečná kombinácia špeciálnych znalostí a skúseností s prácou s muskulo-ligamentóznym aparátom ako praktizujúci masér a osteopat, ako aj dlhoročné skúsenosti s vykonávaním operácií chrbtice ako chirurg.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku vyžaduje integrovaný prístup. Klinická diagnostika lekára sa zameriava na určenie zdroja bolesti pacienta.
Akákoľvek odchýlka od normy spôsobuje u človeka primerané vzrušenie. Neočakávane sa na pokožke môže vytvoriť hrudka, ktorá je často sprevádzaná nepríjemnými pocitmi a bolesťou.
Diagnóza a liečba chorôb, ako je vyčnievanie disku L5 S1, už dlhú dobu priťahujú pozornosť moderných lekárskych organizácií a súkromných lekárov. Je to kvôli rozšíreným ochoreniam pohybového aparátu, ktoré sú spojené s anomáliami jeho rozvoja degeneratívnej povahy..
kladymínusy