loader

Čo je to blokáda v medicíne? Prečo blokáda? Aké lieky sa používajú na blokádu

Čo je to blokáda v medicíne? V tejto veci sa budeme podrobnejšie zaoberať. Tento postup je terapeutická technika, pri ktorej sa podáva špeciálna medikácia osobe v určitej časti tela. Podávajú sa hlavne do nervových bodov, ako aj do tkanív zapojených do inervácie postihnutých orgánov. Blokáda jednej alebo druhej zóny tela umožňuje uľahčiť celkovú pohodu pacienta a má priaznivý účinok na chorobu. Jedným z hlavných cieľov, ktoré blokáda sleduje, a okrem toho akékoľvek injekcie, je eliminácia bolesti a jej zdroja. Zistite, aké sú blokády v medicíne. A tiež zistite, ktoré lieky sa na ich vykonávanie používajú najčastejšie..

Čo je blokáda v medicíne?

Jedným z najdôležitejších odtieňov blokády je, že boj proti poškodeniu časti tela by sa mal vykonávať čo najrýchlejšie s minimálnym počtom pravdepodobných negatívnych následkov. Okrem toho je dôležité, aby počas blokády nebol čas navyše.

Blokáda je udalosť, ktorá funguje čo najefektívnejšie. Nie je prekvapujúce, že moderná medicína používa tento konkrétny spôsob liečby. Blokády sa používajú v traumatológii, chirurgii, ortopédii, neurológii, urológii, gynekológii, pôrodníctve atď. Teraz zistíme, aké typy blokád sú v medicíne rozdelené. Existuje ich niekoľko.

Existuje aj niečo ako blokáda nôh jeho zväzku. Čo to je?

Zväzok Jeho sa nazýva časť srdcového svalu, ktorý je tvorený atypickými svalovými vláknami. Má trup a dve nohy - ľavú a pravú. Funkcia týchto štruktúr je nasledovná - prenos elektrických impulzov vznikajúcich v pravej predsieni do komorového myokardu. To spôsobuje, že sa sťahujú v rytme, ktorý zodpovedá rytmu predsiení. V prípade impulzného vedenia sa blokáda nôh jeho zväzku vyvíja čiastočne alebo úplne.

Môže byť úplný alebo neúplný, trvalý, prerušovaný, prechodný alebo striedavý..

Pacienti s takouto blokádou v neprítomnosti základného ochorenia nepotrebujú terapiu.

Druhy blokády v medicíne

Blokády v medicíne sa delia na miestne a segmentálne:

 • Miestne vedie priamo na miesto lézie. Pestujú sa aj okolo postihnutých oblastí alebo pod nimi. Lokálne blokády sa delia na periartikulárny typ, v ktorom je účinok na periartikulárne tkanivá, ako aj na perineurál. Posledným podtypom je implementácia blokády v kanáloch, ktorými nervy prechádzajú..
 • Segmentálne blokády majú nepriamy účinok cez tkanivo krížového nervu. Prečo blokáda? O tom ďalej.

Paravertebrálny a stavcový blok

Segmentový typ lekárskej blokády je zase rozdelený na paravertebrálne a vertebrálne:

 • Paravertebrálna blokáda je kvalifikovaný postup, ktorý sa vykonáva na zastavenie alebo utíšenie bolesti. Aplikujte ho hlavne na pozadí bolesti chrbta. Blokáda chrbtice z technickej stránky predstavuje zavedenie špeciálnej zmesi lekárom v postihnutej oblasti. Jednoducho povedané - jedná sa predovšetkým o bežnú injekciu, ktorá sa vykonáva v blízkosti chrbtice. S jeho pomocou je možné na chvíľu vypnúť reflexy, čím sa výrazne zníži opuch a zlepší sa výživa nervových koreňov. Paravertebrálna blokáda je teda nevyhnutná na zmiernenie bolesti spolu s preventívnymi opatreniami na detekciu sprievodných patológií. V situáciách výskytu syndrómu chronickej bolesti nie sú vylúčené svalové kŕče, ktoré môžu v konečnom dôsledku spôsobiť ich chybné fungovanie..
 • Vertebrálny blok chrbtice je jednou z možností liečby chorôb chrbta. V rámci terapie vám umožňuje zbaviť sa nepríjemných a navyše bolestivých pocitov, najmä v bedrovej oblasti, a ako diagnostická metóda umožňuje podrobnejšie zvážiť obraz chorôb spojených s chrbticou..

Lekárska blokáda. Princíp použitia

Podľa princípu použitia blokády v medicíne sa delia na lekárske a diagnostické. V čom je rozdiel?

 • Terapeutická blokáda je bezpečná technika, ktorá je potrebná na liečbu syndrómov a patológií, ktoré sú sprevádzané silnou bolesťou, nesú neurologické, reumatoidné a pooperačné problémy..
 • Diagnostické blokády dávajú lekárovi možnosť rýchlo a presne určiť určité príčiny bolesti, aby sa mohla diagnostikovať. V niektorých situáciách môžu pociťovať nepríjemné pocity akékoľvek zápaly alebo podráždenie štruktúr receptormi bolesti. Po zavedení lieku do generátora bolesti na chvíľu zmiznú všetky nepríjemné pocity, čo lekárom dáva možnosť určiť presnejšiu diagnózu. Účinnosť, ako aj priebeh liečby, priamo závisia od kompetentnej diagnózy. Čo je blokáda v medicíne, nie každý vie.

Blokády od Višnevského

Základy blokády v medicíne boli vyvinuté a navrhnuté Vishnevským. Hlavným cieľom v tomto prípade bolo prerušiť impulzy v situáciách pleuropulmonálneho šoku, ktorý sa objavuje v dôsledku rán v oblasti hrudníka. Autor blokády tak dospel k niektorým záverom, na základe ktorých boli vyvinuté rôzne kategórie blokád:

 • Zápalové procesy, ktoré sa líšia svojou etiológiou, podliehajú rovnakým zákonom, najmä vo vývojovej fáze.
 • Tvorba zápalu môže byť spomalená alebo zastavená, ak sa nachádzajú v stave závažnej impregnácie nervového tkaniva..
 • Abscesujúce typy zápalu sa začínajú hnisať a objavujú sa latentné typy.
 • K obnove cievnej steny dochádza, ak bola narušená jej fyziológia v dôsledku patologického procesu spojeného so zhoršeným tonom a okrem toho priepustnosť malých ciev..

Podľa Vishnevského sa vyvinuli rôzne blokády, vďaka ktorým liek urobil významný krok vpred. Je dôležité poznamenať, že postup by mali vykonávať iba vysokokvalifikovaní lekári, pretože pri chybách sa vyskytujú komplikácie u pacientov.

Je dôležité poznamenať, že je viac ako len blokáda chrbta. Injekcie liekov sa podávajú aj do iných častí tela..

Vedci navrhli tieto typy:

 • Cervikálna blokáda. Indikáciami na uskutočnenie tohto typu blokády sú poranenia hrudníka a hlavy. Aplikujte pleuropulmonálnym šokom. Ako súčasť komplikácií sa uvádza, že v jednom prípade zo stovky, v situáciách nespôsobilosti lekára alebo v dôsledku zvláštností postupu, sa ihla môže dostať do krčnej tepny..
 • Krátka blokáda. Indikácie pre túto blokádu sú prítomnosť procesov zápalu vlákniny alebo kože v počiatočných fázach. Medzi príklady patrí výskyt karbunklov, varov a mastitídy. Tento typ blokády nespôsobuje žiadne komplikácie.
 • Perinefrálna blokáda. Uskutočňuje sa s črevnou obštrukciou v akútnych štádiách, ako aj s infiltráciou, črevnou parézou, šokom a kolikami obličiek. Hlavnými komplikáciami sú vpichy obličiek alebo čriev.
 • Presacrálna blokáda. Táto blokáda sa vykonáva ako súčasť chirurgických zákrokov v čreve. Vykonáva sa tiež v prítomnosti zápalu v oblasti panvy, ako aj pri porušení hemoroidov. Tento typ blokády nespôsobuje žiadne komplikácie.
 • Blokovanie prípadov. Indikácia je prítomnosť zápalových procesov spolu s hadím uhryznutím, omrznutím alebo popálením na končatinách. Toto zablokovanie nespôsobuje komplikácie.
 • Vnútorná panvová blokáda. Vykonáva sa v prítomnosti zlomenín alebo poškodenia panvovej kosti. V prípade, že sa postup vykonáva správne, nespôsobuje to žiadne komplikácie.
 • Medzikomorová blokáda. Intercostal typ blokády sa najčastejšie používa v neurológii alebo traumatológii. Okrem toho je vhodný na neuralgiu, zlomeninu rebier alebo torakotomiu. V rámci možných komplikácií nie sú vylúčené rany tepien a pleurálne punkcie.
 • Lokálna intravenózna blokáda. Používa sa na artrózu, tenozynovitídu, hnisavé ochorenie, ktoré sa rozširuje až na končatiny. Toto zablokovanie nespôsobuje komplikácie.
 • Paravertebrálny blok. Používa sa pri poraneniach hrudníka a navyše pri zlomeninách rebier. Táto blokáda tiež nespôsobuje komplikácie.

Takže teraz zisťujeme, ktoré lieky v medicíne sa v rámci blokády považujú za najobľúbenejšie. Čo presne používať?

Aké lieky sa používajú na blokádu?

Blokády sa okrem iného vyznačujú vlastnou kvalifikáciou. Takto priraďte:

 • Monokomponentná blokáda, pri ktorej sa používa iba jeden konkrétny liek.
 • Dekomponent, v tomto prípade sa používajú dva prostriedky.
 • Používajú sa viaczložkové, viac ako dve lieky.

"Novocaine"

Vykonávanie blokády novokainu je populárne. V rámci implementácie blokád v medicíne sa tento liek často používa. Tento nástroj funguje ako éterické anestetikum. Novokain sa vyrába a vyrába vo forme roztoku, ktorý je určený na injekciu. Tento nástroj sa líši v percentách. Napríklad sa to deje od 0,2 do 2%. Bolesť po použití blokády na báze novokainu zmizne približne päť minút po injekcii. Výsledný účinok spravidla trvá asi dve hodiny. V drvivej väčšine situácií tento čas zvyčajne stačí na odstránenie bolestivých impulzov a na zlepšenie pohody pacientov. Nevýhodou použitia tohto nástroja sú časté vaskulárne reakcie spolu s alergiami.

lidokaín

„Lidokaín“ je anestetikom amidových vlastností a dnes je druhým najobľúbenejším liekom. Je pravda, že táto droga stále viac tvrdí, že má vedúce postavenie a prakticky predbieha novokain. Vzhľadom na to, že injekcie s lidokaínom sa vyznačujú dobrou priepustnosťou a okrem toho nízkou toxicitou a absolútnou absenciou negatívnych reakcií, môžeme povedať, že tento liek je tiež najlepším spôsobom dokončenia blokády. Okrem iného má ľudokain zvýšený terapeutický index. Účinok blokády lidokaínu môže trvať až niekoľko hodín..

bupivakaín

Bupivakaín je jedným z anestetík amidovej kategórie. Účinok tohto lieku sa vyznačuje oneskoreným začiatkom práce desať až dvadsať minút po podaní. Je pravda, že trvanie jeho vplyvu môže byť od troch do piatich hodín. Používa sa na vykonávanie epidurálnej blokády a navyše kaudálnej blokády periférnych nervov. V prípade použitia však existuje riziko vedľajších účinkov. V tomto prípade je hlavným nebezpečenstvom vplyv toxínov na srdce a obličky.

hydrokortizon

„Hydrokortizón“ je ďalším nástrojom blokády, ktorým je steroidný hormón. Vyrobte a uvoľnite ho vo forme suspenzií. Toto uvoľnenie je spôsobené skutočnosťou, že táto látka nie je rozpustná vo vode. Z tohto dôvodu sa musí hydrokortizón pred vstupom do tela zmiešať s anestetikom. Použite predložený nástroj na intraartikulárnu blokádu.

dexametazón

„Dexametazón“ je tiež hormonálny liek, ktorého aktivita je tridsaťkrát vyššia v porovnaní s „hydrokortizónom“. Tento liek nemá takmer žiadny vplyv na metabolizmus elektrolytov. Tento liek účinkuje veľmi rýchlo, účinok jeho použitia však netrvá dlho. Najčastejšie sa tento liek používa na blokovanie mäkkých tkanív. Je dôležité poznamenať, že v rámci jeho používania neexistuje nekróza..

Aké ďalšie lieky sa používajú na blokádu??

Depomedrol

„Depomedrol“ je jednou z foriem „metylprednizolónu“, ktorá má dlhodobý účinok na organizmus. Najčastejšie sa liek používa na intraartikulárne a intrabursálne blokády. Používa sa tiež na injekciu do mäkkých tkanív. V rámci organizácie epidurálnych blokád sa liek používa so zvláštnou opatrnosťou, pretože môže slúžiť ako jedna z hlavných príčin arachnoidu..

Diprophos

"Diprospan" slúži ako steroidné liečivo. Predložený nástroj je vhodný, ak je potrebné odstrániť bolestivé pocity alebo pocity, ako aj patológiu v oblasti kĺbov. „Diprospan“ je tiež vhodný na kalkanálnu ostrohu a okrem toho na odstránenie bolesti v chrbtici. Liek začne účinkovať po niekoľkých hodinách, pričom účinok zostane zachovaný až tri týždne. "Diprospan" sa používa na vstup do nervovej blokády. Tento liek sa okrem toho používa na mäkkých tkanivách, vrátane periartikúl. Vystupujte cez "Diprospana" a blokujte v taške na kĺby. Je to veľmi efektívne..

Preskúmali sme, čo je blokáda v medicíne. Buďte opatrní a buďte zdraví!

Blokáda pri osteochondróze: indikácie pre metódu liečby

80% svetovej populácie trpí takým bežným ochorením miechy, ako je osteochondróza, pri ktorej sa degeneratívne-dystrofické zmeny vyskytujú na medzistavcových platničkách av pokročilých prípadoch aj v tkanivách stavcov. Blokáda osteochondrózy sa používa na zmiernenie bolesti u pacientov, ktorým nepomáhajú iné typy liečby. Recenzie odborníkov naznačujú vysokú účinnosť tejto metódy.

Čo je blokáda pri osteochondróze

Veľké množstvo nervových zakončení sa odchyľuje od chrbtice k hlave, končatinám a vnútorným orgánom; okrem toho miecha prechádza cez miechu a posiela nervové vlákna do mozgovej kôry. Ak je v časti chrbtice prítomný zápalový proces, nervový impulz pozdĺž cesty „zapne“ receptory bolesti, v dôsledku toho sa u pacienta vyskytne syndróm ťažkej bolesti..

Osteochondróza je časté ochorenie postihujúce nielen starších ľudí, ale aj mladých ľudí vo veku 20 - 25 rokov. Táto patológia sa vyvíja z niekoľkých dôvodov: ťažká fyzická námaha, sedavý spôsob života, nesprávne nosenie závaží, zranenia, ploché nohy. Špecialisti rozlišujú osteochondrózu v závislosti od miesta: krčka maternice (25%), hrudníka (25%) a lumbosakrylu (50%). Prevencia osteochondrózy zahŕňa správnu organizáciu pracoviska (napríklad pri počítači), fyzickú aktivitu, racionálnu výživu.

Na liečbu osteochondrózy existujú konzervatívne metódy: použitie perorálnych liekov (Analgin, Paracetamol), intravenóznych injekcií, použitia protizápalových a analgetických masťov (Salvisar), fyzioterapeutických cvičení, masáží. Blokáda sa používa v prípadoch, keď iné lekárske a fyzioterapeutické metódy nepomáhajú. Počas procedúry sa do ohniska zápalu vstrekuje roztok s určitými liečivými látkami. Eliminácia bolesti a spazmu nastáva okamžite po podaní liekov.

indikácia

Terapeutická blokáda bolesti chrbta sa vykonáva s cieľom zmierniť stav pacienta, zmierniť opuchy a svalové kŕče s týmito patológiami:

 • osteochondróza krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice;
 • myozitída, charakterizovaná zápalom kostrového svalu;
 • interkstálna neuralgia, pri ktorej silná bolesť bráni pacientovi úplne dýchať;
 • výstupok a prietrž medziobratlového disku;
 • pásový opar, ktorého pôvodca ovplyvňuje nervový systém;
 • artróza medzistavcových kĺbov;
 • neuralgia a neuritída v dôsledku patológií chrbtice.

Pri správnom a profesionálnom prístupe k manipulácii sa minimalizuje riziko komplikácií a pozoruje sa rýchly a uspokojivý výsledok. Procedúra má analgetický a protizápalový účinok, nemá však špecifický terapeutický účinok. V prípade naliehavej potreby sa môže s určitými obmedzeniami opakovať niekoľkokrát do roka.

Ako to funguje

Nervová bunka prenáša hybnosť podľa princípu potenciálneho rozdielu priamo vo vnútri a v okolitom priestore. V pokojnom stave je záporne nabitá, ale po excitácii (alebo porušení) sa sodíkové kanály otvoria, čo „pripúšťa“ pozitívne nabité molekuly sodíka, vďaka čomu sa bunkový náboj zmení na pozitívny. Ďalej pozdĺž reťazca nerv prenáša náboj na ďalšie bunky.

S osteochondrózou sa na stavcoch vytvárajú osteofyty - výrastky, ktoré tlačia na šnúry a korene miechových nervov a vyvolávajú bolesť. Počas procedúry sa lieky proti bolesti injikujú do určitých bodov, ktoré blokujú sodíkové kanály, čím bránia šíreniu bolesti cez nervy. Ako tieto látky sa používajú novokain, lidokaín, markaín, ako aj pomocné zložky a niektoré vitamíny..

Účelom tohto postupu je vytvoriť okolo vreca zapáleného nervu liek, ktorý postupne ovplyvňuje zameranie bolesti, zmierňuje citlivosť a kŕče. Liek pôsobí okamžite, sval sa uvoľňuje, bolesť prechádza. Injekcia netrvá dlho, ale to stačí na zmiernenie základného zápalu a zlepšenie stavu pacienta.

Pred manipuláciou pacient podpíše súhlas s vykonaním. Je to veľmi zodpovedný postup, ak sa nedodržiavajú pravidlá, sú možné vážne komplikácie, úplná alebo čiastočná ochrnutie tela až do smrti. Pred manipuláciou sú uvedené ľahké raňajky, aby sa zabránilo slabosti, odpočinku po lôžku a obmedzeniu fyzickej aktivity.

Druhy blokády

Existuje mnoho druhov procedúr, špecialista, ktorý vyberie ten správny (vertebroológ, neurológ, ortopéd, neurochirurg), ktorý bude vykonávať manipuláciu. Napríklad podkožné, intramuskulárne, radiálne atď. Sa líšia hĺbkou podania. Okrem toho existuje klasifikácia v mieste vpichu:

 • Paravertebrálny (paravertebrálny) blok, počas ktorého lekár aplikuje injekciu do miest, ktoré boli predtým natiahnuté markerom okolo spinálnych procesov stavcov..
 • Epidurálna (epidurálna) blokáda, pri ktorej sa liek vstrekuje do krížovej kosti 5 až 6 cm nad chvostovou kosťou. Sakrál - jeden z typov epidurálnych - je umiestnený v tej istej oblasti, ale skrze sakrálny väz.
 • Blokovanie vodivosti sa vykonáva v priestore okolo nervových zakončení blokovaním.
 • Intraosseous - umiestnený v hubovitej kosti stavcov.

Blokovacie prípravky

V závislosti od počtu komponentov sa rozlišujú jedno-, dvoj- a viaczložkové blokády. Najbezpečnejší typ je prvý, v ktorom sa používa jedna účinná látka. Ak sa do anestetika pridajú nové zložky, zvyšuje sa riziko vedľajších účinkov, najmä pri alergických reakciách. Drogy z niekoľkých prvkov sa používajú v závažných patologických stavoch.

Lokálne anestetiká

Hlavnými zložkami liekov na vykonávanie manipulácií sú lokálne anestetiká. Pôsobia priamo na zapálené nervové zakončenie a blokujú receptory bolesti. Tieto látky zahŕňajú:

 • Novokain je najbežnejším anestetikom. Telo je takmer úplne absorbované (80%), rýchlo (za 8 hodín) sa vylučuje. K úľave dochádza 2-3 minúty po podaní, trvanie účinku je až dve hodiny. Použite 0,25%, 0,5%, 1% a 2% roztoky.
 • Lidokaín má silnejší analgetický účinok, ale má tiež väčší vedľajší účinok, začína pomáhať po 3 až 5 minútach, akcia trvá až tri hodiny. Na druhom mieste v prevalencii po novokainu.
 • Markain je menej populárny kvôli vysokému riziku vedľajších účinkov. Líši sa oneskoreným nástupom účinku (15 - 20 minút), ale účinok injekcie trvá až päť hodín.

Je pozoruhodné, že pri použití zmesi novokainu a lidokaínu sa pozoruje dlhší analgetický účinok, pretože tieto látky sa vzájomne posilňujú. Pred použitím lokálnych anestetík lekár vykoná test citlivosti na vylúčenie alergickej reakcie, čo nie je nezvyčajné pri používaní týchto liekov..

kortikosteroidy

Ako hormonálne zložky užívania drog:

 • Hydrokortizón je hormonálne liečivo, ktoré sa používa iba s anestetikami na osteochondrózu.
 • Dexametazón - umelý kortikosteroid s okamžitým, ale krátkodobým účinkom sa používa na zavedenie do mäkkých tkanív a kĺbov..
 • Diprospan je hormonálne liečivo s predĺženým účinkom (t.j. liečivá látka sa uvoľňuje pomaly, čo poskytuje dlhodobý účinok). Diprospan sa používa iba na zmiernenie bolesti..
 • Kenalog je dlhodobo pôsobiaci kortikosteroid používaný na liečbu kĺbov a chrbtice. Interval medzi opakovanými injekciami by mal byť najmenej 14 dní.
 • Depot-medrol, derivát metylprednizolónu, sa používa na mäkké tkanivá a kĺby, používa sa opatrne pri epidurálnej blokáde, pretože môže spôsobiť zápal miechy..

Systémové hormóny nazývané tiež glukokortikoidy sa vo väčšine prípadov používajú na blokovanie chrbtice spolu s anestetikami, aby sa dosiahol lepší terapeutický účinok. Kortikosteroidy samotné majú nielen analgetické a protizápalové účinky, ale môžu tiež znížiť alergickú reakciu tela na anestetiká. Hormonálne lieky sa prakticky nepoužívajú pri jednozložkových blokádach, ktoré sú svojou povahou vhodnejšie na liečbu kĺbov..

Iné lieky

Sprievodné látky v liekoch na postup sa pridávajú na dosiahnutie maximálneho účinku, takéto látky sa nepoužívajú samostatne. Pozitívne účinky týchto zlúčenín sa okrem toho nepreukázali, takže sa používajú veľmi zriedka kvôli vysokému riziku komplikácií. Ako ďalšie zložky v liekoch na blokády sa používajú:

 • nesteroidné protizápalové lieky (Voltaren, Diclofenac, Ketonal), ktoré môžu rýchlo zmierniť opuchy a bolesti;
 • Vitamíny B;
 • chondroprotektory so schopnosťou čiastočne obnoviť tkanivo chrupavky postihnutých oblastí;
 • antispasmodiká (trombolyzín), ktoré môžu eliminovať alebo oslabiť svalové kŕče;
 • Lidase, ktorá účinne zmierňuje opuchy a zvyšuje pohyblivosť kĺbov.

Ako blokovať

Existuje mnoho typov miechovej blokády. Lekár vyberie techniku ​​potrebnú pre postup na základe celkového klinického obrazu. Manažér manipulácie musí byť schopný ovládať potrebné zručnosti, aby sa znížilo riziko vedľajších účinkov, ktoré sa často vyskytujú, aj keď sa vykonávajú dokonale. Všetky lieky sa podávajú pacientom za sterilných podmienok, aby sa zabránilo infekcii.

Každá technika vykonávania postupu má svoje vlastné charakteristiky. Napríklad epidurálny blok sa umiestni na pacienta, ktorý leží na jeho boku a zaujme postoj „embrya“ (pritlačí si hlavu, ruky a nohy na hruď); počas paravertebrálnej blokády sa podáva injekcia pacientovi ležiacemu na bruchu. V každom prípade je postoj zvolený pre maximálny prístup k ohnisku zápalu. Ihla na vykonanie manipulácie by mala byť najmenej 5-6 cm dlhá, s krátkym rezom, aby sa zabránilo poškodeniu žilových ciev.

Blokáda bedrovej chrbtice pomocou novokainu sa považuje za najbezpečnejšiu pre život pacienta, používa sa na lézie lumbosakrálneho-kostrčového plexu. Tento postup sa vykonáva v póze ležiacom na jeho žalúdku. Lekár zistí palpáciou pacienta miesto osobitnej vzrušivosti a bolesti, potom po liečbe antiseptickým roztokom vstrekne liek tenkou ihlou do vybraných a predtým označených bodov na koži..

Blokáda v cervikálnej osteochondróze v dôsledku blízkosti mozgu je menej bezpečná. Pri jeho realizácii sa pacient pripája k pásu, sedí na gauči a pritlačí si bradu čo najviac k hrudi. Lekár zavádza ihlu s injekčnou striekačkou na jedno použitie na úrovni šiesteho krčného stavca do požadovanej hĺbky. Dávka podávaného liečiva sa vypočíta na základe intenzity bolesti a telesnej hmotnosti pacienta. Po manipulácii môže pacient pociťovať nepríjemný pocit v krku, preto musí byť zdravotnícky personál na niekoľko hodín sledovaný.

Anestézia hrudnej chrbtice sa vykonáva v prípade bolestivej medzirestálnej neuralgie a štípania nervov. Podáva sa jedna alebo dve injekcie v závislosti od kvality patológie. Tento typ manipulácie nespôsobuje kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom ťažkosti, napr hrudná oblasť paravertebrálneho priestoru pozostáva z priečnych stavcov a rebier.

Novokainický blok: bedrová chrbtica, kĺby, nervy, ucho

Zdravotnícke odborné články

Na odstránenie akútnej a chronickej bolesti v klinickej medicíne sa používajú lokálne cielené injekcie novokainu (aminoester pre lokálnu anestéziu) - blokáda novokainu.

Po zavedení novokainu do oblasti bezprostredne susediacej s miestom bolesti sa jeho periférna inervácia - v dôsledku blokovania niekoľkých receptorov umiestnených v membráne nervových buniek periférnych nervov - vypne. A tak sa prenos signálu aferentnej bolesti sympatického nervového systému na centrálny zastaví na určitý čas..

Analgetický postup môže byť v prípade núdze súčasťou protiopatrenia. A pre tých, ktorí trpia silnou, dlhotrvajúcou bolesťou, je súčasťou liečby novokainový nervový blok, pretože k roztoku novokainu sa môžu pridávať antibiotiká a ďalšie potrebné lieky..

indikácia

Blokovanie novokainu sa používa na terapeutické, diagnostické alebo profylaktické účely. Najčastejšie údaje o tomto postupe:

 • na zmiernenie bolesti po rôznych zraneniach;
 • pri syndróme akútnej viscerálnej bolesti spojenom s patológiou vnútorných orgánov;
 • s čiastočným poškodením veľkých nervov sprevádzaným pálivou bolesťou (kausalgia);
 • s neurogénnou bolesťou s obmedzenou pohyblivosťou kĺbov;
 • v prípade bolestí svalov a väzov (syndróm myofasciálnej bolesti);
 • ako vpich regionálnej anestézie, ak je to potrebné, použitie invazívnych diagnostických metód (v urológii a gynekológii).

Blokovanie novokainu sa vykonáva v prípade zlomenín kostí, najmä v prípade zlomenín rebier, pri anestézii pri premiestňovaní zložitých dislokácií kĺbov..

Novokainická blokáda je predpísaná pre neuralgiu (neuropatie, neuritídu) - lézie periférnych nervov alebo nervové plexy ANS rôzneho pôvodu. A na znecitlivenie zranení ušnice, ich popálenín alebo omrzlín je možné vykonať novokainovú blokádu ucha.

V neurológii, ortopédii a traumatológii sa používajú periartikulárne bloky - novokainová blokáda kĺbov. Novokainová blokáda kolenného kĺbu teda úplne zmierňuje bolesť z traumatických poranení jej väzov a ruptúry menisku, s reumatoidnou artritídou, gonartrózou alebo zápalom periartikulárnych tkanív (periartritída)..

Pri akútnej bolesti u pacientov s artrózou, periartritídou ramenného kĺbu alebo jeho zranením (napríklad zlomenina kondyla) sa predpisuje novokainová blokáda ramena.

Intercostálna novokainová blokáda sa nevykonáva len so zlomeninou rebier, ale aj so závažnou interkstálnou neuralgiou (ktorá sa vyvíja v dôsledku medziobratlová kýla, osteochondróza, kyfóza hrudnej chrbtice alebo neuritída s herpes zoster).

Niekedy iba tento postup pomáha pri syndróme spastickej bolesti čriev, obličiek alebo žlčovodov. Napríklad, keď antispasmodiká nepomáhajú pri silnej bolesti v močovode spôsobenej uvoľňovaním zubného kameňa, je nevyhnutná novokainová blokáda pri urolitiáze.

Liečba bolesti novokainom v kombinácii s kortikosteroidmi, ktoré zmierňujú zápaly a opuchy tkanív, poskytuje zaručený terapeutický účinok, a preto sa pri rôznych chronických zápaloch s bolesťou vykonáva blokáda novokainu dexametazónom, betametazónom alebo prednizolonom..

Ak sa počas vývoja infekcií v subkutánnych mäkkých tkanivách (flegmon, karbunkly, hydradenitída, fasciitída atď.) Vyskytne silná bolesť, používa sa tzv. Krátka blokáda novokainu s antibiotikami: roztok sa vstrekuje do kože okolo miesta zápalu..

Dlhší analgetický účinok pri intenzívnej bolesti je zabezpečený blokádou alkoholu a kokaínu (roztok novokainu s lekárskym alkoholom). Touto cestou sa blokuje fraktúra hrudnej kosti alebo rebier; Novokainická blokáda trigeminálneho nervu (a jeho vetiev) - s trigeminálnou neuralgiou (sprevádzanou ostrými streleckými bolesťou) alebo neuritídou (s konštantnou bolesťou matnej povahy); novokainová blokáda kostrče (s osteochondrózou alebo zápalom sedacieho nervu), ako aj s takou chorobou ženských pohlavných orgánov, ako je vulvárna krauróza.

Na koho sa obrátiť?

Technika blokády novokainu

Majte na pamäti, že blokáda novokainu sa nevykonáva doma: je to sterilný zákrok, ktorý obvykle vykonáva ambulantne kvalifikovaný odborník - traumatológ, ortopéd, neurológ s dodatočnou kvalifikáciou v oblasti anestéziológie (a nie manipulačná sestra, ktorá podáva pravidelné injekcie)..

Technika uskutočňovania blokády novokainu akoukoľvek metódou bola vyvinutá na úrovni krok za krokom - na základe chirurgickej anatómie a topografie periférnej inervácie ľudského tela a zón nervového plexu: priebeh ihly sa neustále sleduje a upravuje podľa anatomických orientačných bodov. Takéto manipulácie môže vykonávať iba lekár, ktorý vlastní tieto techniky a má dostatočné skúsenosti.

Takže podľa opisov, ktoré poskytujú mnohé internetové zdroje lekárskych subjektov, nepomôžu pacientovi zvládnuť techniku ​​blokády novokainu...

Príprava na postup spočíva v predbežnom (deň alebo dva pred blokádou) stanovenia citlivosti pacienta na novokain - zavedením malej dávky pod kožu.

Sada na blokádu novokainu obsahuje: roztok novokainu (0,25 - 0,5%), sterilné injekčné striekačky (20 ml), špeciálne dlhé a krátke ihly. Podľa typu manipulácie môže byť ihla rôznych veľkostí (18 - 26 G) - s menej ostrým koncom alebo so zmeneným tvarom rezu..

Vzhľadom na to, že sa blokáda vykonáva v prípade bolesti, vyvoláva dojem pôsobivej veľkosti ihly u pacientov logickú otázku: je bolestivé robiť blokádu novokainu? Pri nízkom prahu bolesti sa zdá byť akákoľvek manipulácia veľmi bolestivá, ale analgetická blokáda môže byť skutočne sprevádzaná dočasnou intenzifikáciou syndrómu bolesti. Aj keď na zníženie bolesti pri tomto postupe sa pred zavedením novokainu s dlhou ihlou vstrekne do kože v mieste vpichu injekciou tenká ihla malá dávka menej koncentrovaného roztoku novokainu, až do zóny necitlivosti na bolesť..

Hlavné typy blokády novokainu

Doteraz typy blokád novokainu nemajú prísnu klasifikáciu založenú na spoločných zásadách, preto je zaznamenaná synonymia definícií - v závislosti od lokalizácie zamerania bolesti a topografie anatomickej oblasti podávania novokainu. Okrem toho prítomnosť mnohých autorských techník, ktoré sa odrážajú v názvoch, vedie tiež k terminologickej duplikácii.

Novokain sa môže podávať intradermálne (intradermálne), subkutánne, intramuskulárne a intraosseózne. Perineurálne podávanie novokainu (do perineurálnej vláknitej membrány nervového trupu) alebo paraneurálnej (do tkanív obklopujúcich nerv) je v skutočnosti novokainová blokáda nervu alebo vodivá novokainová blokáda, ktorej podstatou je zastavenie vedenia nervových impulzov. A ak sa vykonáva novokainová blokáda kĺbov, potom sa injekcie podávajú buď periartikulárne (blízko kíbu) alebo intraperiartikulárne (vo vnútri kĺbu a do tkanív, ktoré ho obklopujú)..

Existuje tiež prípad perivaskulárnej alebo prípadovej blokády novokainu podľa Vishnevského, ktorá sa vykonáva zavedením anestetického roztoku do membrán spojovacích tkanív (puzdier) svalov. Robí sa to zlomeninou stehna a iných tubulárnych kostí, ako aj pacientmi s trofickými vredmi dolných končatín. V takmer rovnakých prípadoch sa používa prierezová blokáda alebo kruhová blokáda novokaínu - keď sa vytvorenie analgetického bloku dosiahne niekoľkými intradermálnymi injekciami v rovnakej rovine po obvode končatiny..

Táto manipulácia je tiež rozdelená na druhy v mieste vpichu a anatomické oblasti, ktoré spadajú pod pôsobenie novokainu. Paravertebrálna - paravertebrálna novokainová blokáda - sa vyznačuje zavedením anestetika do svalov v blízkosti chrbtice, to znamená v blízkosti paravertebrálnych ganglií sympatického nervového kmeňa chrbtice. V niektorých lekárskych zdrojoch sa rozlišuje radikálna (lanová) novokainová blokáda chrbtice. V každom prípade je však indikáciou pre jeho použitie bolesť v chrbtici, keď je novocaínová blokáda predpísaná na kýlu alebo vyčnievanie medzistavcových platničiek, novokainová blokáda na radikulitídu, poranenie miechy, bedrovú osteochondrózu atď..

Zavedenie novokainu do tukového tkaniva v blízkosti obličiek - perinefrálna novokainová blokáda podľa Vishnevského (s pridaním glukózy) alebo lumbálna novokainová blokáda (podľa Romana) - má vplyv na celý priestor za peritoneum a pomáha zastaviť intenzívnu spastickú bolesť u pacientov s obličkovou kolikou, akútnym zápalom. žlčníka alebo pankreasu, upchatie čriev.

Ak sa anestetický roztok vstrekne do oblasti anterolaterálneho povrchu krku (bližšie k chrbtici), tj tam, kde je umiestnená krčná oblasť vagosympatického kmeňa (a vagová nervová a karotidová blokáda prechádza v blízkosti), potom sa uskutoční vagosympatická blokáda novokainu - cervikálna vagosympatická blokáda alebo cervikálny blok, V tomto prípade je vagový nerv a hviezdicový ganglion zablokovaný v krku. Používa sa na cervikálnu osteochondrózu, syndróm zadného cervikálneho sympatiku, ako aj na zranenia lokalizované v oblasti hrudníka..

Syndróm bolesti pri akútnych formách cholecystitídy a pankreatitídy je možné odstrániť preperitoneálnou blokádou novokainu alebo inak - novokainovou blokádou okrúhlych väzov pečene, pozdĺžne prechádzajúcich pozdĺž ľavej drážky v dolnej časti povrchu pečene (vľavo od pupku) a obsahujúcich nervové vlákna.

V traumatológii je pre všetky zlomeniny panvových kostí, ktoré spôsobujú neznesiteľnú bolesť, povinná procedúra jednosmerná alebo obojsmerná intra-panvická novokainová blokáda podľa Shkolnikov-Selivanov - so zavedením liekov proti bolesti (spredu tela) hlboko (až do 12 cm) do ilium, v blízkosti prednej hornej kosti. výčnelok. Pretože sa močovod nachádza tiež v zóne pôsobenia novokainu, tento typ novokainovej blokády sa môže použiť na obličkové koliky spojené s nefrolitiázou..

Blokáda presakrálneho novokainu sa vykonáva v oblasti plexus sacralis - plexu sakrálneho nervu alebo prostredníctvom sokrococcygálneho ligamentu v spodnej časti krížovej kosti (v perineu medzi krížovou čiarou a konečníkom); má vplyv na femorálno-genitálny nerv a na kostrčový plexus. Proctológovia sa môžu uchýliť k tejto metóde zmiernenia akútnej a chronickej análna bolesť, s porušením hemoroidov, proktitída. Táto blokáda uľahčuje stav pacientov s ohýbaním maternice, patológie uterosakrálnych väzov, ulceratívnu kolitídu, po chirurgických zákrokoch na perineu, konečníku a genitáliách..

S intenzívnou bolesťou spôsobenou ischiasou - zápal sedacieho nervu, siahajúc od spodnej časti chrbta k nohám, alebo v prípade stláčania, je predpísaná novokainová blokáda sedacieho nervu (často s kortikosteroidmi): paraneválne k sedaciemu nervu s tromi možnými prístupmi - zadným, bočným alebo predným.

Neurológovia poznamenávajú, že ischias môže byť spôsobená stláčaním sedacieho nervu zapáleným svedomím piriformis (umiestneným pod gluteus a poskytujúcim pohyblivosť sakroiliakálneho kĺbu). Okrem toho bolesť v zadku so spätným rázom v slabine stehna a dokonca aj v dolnej končatine sú jasnými príznakmi bolesti tunela svaly piriformis, ktorá sa často vyskytuje pri lumbosakrálnej radikulitíde pri stlačení koreňov miechy. V takýchto prípadoch je predpísaná novokainová blokáda svalu piriformis - v sedacieho nervu alebo paravertebrálnou blokádou v bedrovej oblasti (ako je tomu u radikalulitídy)..

Povinná blokáda novokainu v inguinálnej oblasti (v oblasti inguinálneho ligamentu) v prípade poškodenia mieška, semenníkov a ich tubulov, ktoré môžu viesť k bolestivému šoku, ako aj v prípade torzia semenníka.

Novokainická blokáda spermatickej šnúry, ktorá sa nachádza vo trieslovom kanáli u mužov a cez ktorú prechádzajú nervové vlákna, je rovnaká ako blokáda novokainu podľa Lorina-Epsteina. Takáto manipulácia sa vykonáva iba u mužov - s akútnym zápalom epididymis (epididymitis) alebo spermatickej šnúry (lanovka), ako aj s akútnou formou orchitídy (zápal semenníkov)..

Blokáciu retrobulbarovej novokainu so zavedením liečiva do tkanivovej vrstvy umiestnenej na obežnej dráhe vykonávajú oftalmológovia na očnú neuritídu, keratitídu a poškodenie rohovky..

A v otolaryngológii príležitostne - s ťažkou presakujúcou vazomotorickou rinitídou alebo sínusitídou - sa môžu novokainové blokády v nose (presnejšie v stene nosovej conchy) použiť s pridaním kortikosteroidov, ktoré rýchlo zmierňujú opuchy nosných kanálikov a paranazálnych dutín..

Okrem toho sa pri brušnej chirurgii v prípade akútnej obštrukcie čreva používa laparotómia pri laparotómii pri blokáde koreňa tenkého čreva novokainu. A revízii brušnej dutiny počas operácií na poškodenie jej orgánov predchádzajú injekcie novokainu do koreňov mezentérie malého priečneho a sigmoidného hrubého čreva..

Blokovanie vetou vo veterinárnom lekárstve

Táto analgeticko-terapeutická manipulácia našla vďaka svojej účinnosti uplatnenie pri liečbe zvierat, pre ktoré boli existujúce metódy modifikované alebo vyvinuté vo veterinárnej medicíne..

Napríklad suprapleurálna blokáda novokainu podľa Mosina sa používa na anestéziu orgánov umiestnených v brušnej dutine a panvovej oblasti a podľa techniky Shakurova na pohrudnicu a zápal pľúc..

Pri zápale alebo abscese vemena, kravy a kozy podstupujú novokainovú blokádu podľa Logvinova, rovnaký postup sa robí pre psa s mastitídou..

Fateevova novokainová blokáda blokuje plexy panvového nervu u kráv, a to tak v prípade akútnej mastitídy, ako aj v prípade problémov s maternicou počas a po otelení. A pri zápaloch a zraneniach rohovky vykonávajú veterinárni lekári blokádu retrobulbaru používanú u ľudí.

kontraindikácie

Pokiaľ ide o blokádu prokaínu, existujú také kontraindikácie, ako sú:

 • individuálna precitlivenosť na novokain alebo jeho neznášanlivosť;
 • terminálny stav pacienta;
 • abscesy, peritonitída, septikémia;
 • krvácajúci;
 • zvýšené krvácanie, hemoragický a hypo-koagulačný syndróm;
 • horúčka a horúčka;
 • pretrvávajúca arteriálna hypotenzia;
 • myelitída akejkoľvek etiológie;
 • prítomnosť roztrúsenej sklerózy a iných demyelinizačných chorôb;
 • nefunkčné zhubné nádory;
 • závažné kardiovaskulárne zlyhanie s komorovou arytmiou;
 • mentálne poruchy;
 • vek do 12 rokov.

Blokovanie novokainu počas gravidity a laktácie je zahrnuté do zoznamu kontraindikácií.

Komplikácie po zákroku

Každý pacient reaguje na tento postup vlastným spôsobom: u niektorých je analgetický účinok blokády novokainu okamžite zrejmý, u iných je dočasne bolestivý, u niektorých úľava od bolesti po druhej alebo tretej blokáde, pretože lokálna anestézia trvá relatívne krátko.

Sťažnosti pacientov týkajúce sa dočasnej necitlivosti po blokáde novokainu, prechádzajúcej v priebehu prvých 18 - 20 hodín, ako aj vnútorného tepla v mieste vpichu a pocitu prasknutia, súvisia so špecifickými účinkami novokainu na axóny nervových buniek a tiež rýchlo prechádzajú..

Musia sa však vziať do úvahy možné komplikácie po zákroku. Po prvé, môžu sa objaviť vedľajšie účinky novokainu - vo forme celkovej slabosti, závratov, zníženého krvného tlaku alebo kožných vyrážok alergickej povahy..

Po druhé, negatívne dôsledky po postupe sú spojené s:

 • nesúlad s technikou jeho vykonávania, ktorá vedie k narušeniu integrity krvných ciev, nervov a ich vetiev, nervových plexov, parenchýmu viscerálnych orgánov, stien čriev;
 • infekcia kvôli nedostatočnej aseptickej úrovni;
 • vysoká dávka lieku.

V druhom prípade má pacient najprv zvýšenú úzkosť a nervové vzrušenie (s výskytom kŕčov, zvýšeným dýchaním), ktoré sa mení na depresiu centrálneho nervového systému, zníženie srdcovej frekvencie a dýchania a stratu vedomia. A dostať značné množstvo novokainu do systémového obehu môže viesť k zástave srdca.

Správne vykonaná blokáda novokainu sa ukázala ako vysoko účinná už desaťročia používania v klinickej praxi a úľava od bolesti má pozitívny vplyv nielen na stav pacientov, ale aj na výsledky liečby inými liekmi a metódami..

Terapeutická blokáda v neurológii

Pretože bolesť je pre pacientov najčastejším dôvodom návštevy lekára, jej úlohou nie je len zistiť príčinu, ale aj odstrániť bolesť, a ak je to možné, čo najrýchlejšie. Existuje mnoho spôsobov, ako liečiť bolesť: lieky, fyzioterapia, masáže, manuálna terapia, akupunktúra atď. Jednou z metód liečby bolesti v praxi neurológa je lekárska blokáda..

Metóda terapeutickej blokády je v porovnaní s ostatnými najmladšia - medicínske, chirurgické, psychoterapeutické a početné fyzikálne metódy liečby, ako sú masáže, akupunktúra, manuálna terapia, trakcia atď..

Anestetické blokády, prerušujúce začarovaný kruh: bolesť - svalové kŕče - bolesť, majú výrazný patogénny účinok na bolesť.

Terapeutická blokáda je moderný spôsob liečby bolesti a iných klinických prejavov chorôb založený na zavedení liekov priamo do patologického zamerania, ktorý je zodpovedný za vznik bolesti. V porovnaní s inými metódami (lieky, fyzioterapia, masáže, manuálna terapia, akupunktúra atď.) Sa terapeutické blokády používajú relatívne nedávno - približne 100 rokov a zásadne sa líšia od iných metód liečby syndrómov bolesti..

Hlavným účelom blokády je čo najviac odstrániť príčinu bolesti. Dôležitým bodom je však boj proti bolesti samotnej. Tento boj by sa mal uskutočňovať dostatočne rýchlo, s najmenšími vedľajšími účinkami, materiálnymi a časovými nákladmi. Inými slovami, rýchlo a efektívne. Bloková metóda spĺňa tieto podmienky..

Existuje niekoľko možností blokády..

Sú to miestne blokády a segmenty.

Lokálne blokády sa vytvárajú priamo v zóne lézií, v zóne zmenenej reakcie tkaniva, pod alebo okolo lézií, kde je zápal, jazva atď. Môžu byť periartikulárne (v periartikulárnych tkanivách) a perineurálne (v kanáloch, kde nervy prechádzajú)..

Paravertebrálna blokáda sa označuje ako segmentová, t.j. do priemetu určitých segmentov chrbtice. Variant takejto segmentovej terapie má vysvetlenie. Každý segment chrbtice a miechy zodpovedá špecifickej oblasti kože, spojivového tkaniva (nazýva sa dermatitída), svalu (myotóm) a určitému „segmentu“ kostrového systému (sklerotóm). V segmente je prepínač nervových vlákien, preto je tiež možný krížový efekt. Prostredníctvom intradermálnej injekcie liečiva do špecifického dermatómu je možné ovplyvniť tak zodpovedajúci segment chrbtice, ako aj stav vnútorných orgánov inervovaných týmto segmentom miechy, čím sa dosiahne terapeutický účinok. A naopak, pri ochoreniach vnútorných orgánov v určitom segmente môže dôjsť k lézii zodpovedajúceho dermatómu alebo myotómu. Rovnakým mechanizmom, s vplyvom na myotóm alebo sklerotus, je možné dosiahnuť terapeutický účinok na vnútorné orgány..

Aké lieky sa používajú na blokády? Väčšinou ide o lokálne anestetiká (novokain, lidokaín atď.) A steroidné lieky (diprospán, kenalog atď.), Je možné používať cievne lieky. Lieky sa navzájom líšia trvaním účinku, toxicitou, účinnosťou a mechanizmom účinku. Iba lekár môže určiť, či je v tomto prípade indikovaná blokáda, ktorý liek a ktorá možnosť blokovania je uprednostňovaná..

Aká je výhoda metódy terapeutickej blokády??

 • Rýchly analgetický účinok

Rýchly analgetický účinok blokády je spôsobený skutočnosťou, že anestetikum priamo znižuje zvýšený impulz hlavne pozdĺž pomalých vodičov nervového systému, cez ktoré sa šíri chronická bolesť. Pri iných metódach (elektroneurostimulácia, akupunktúra a ďalšie fyzikálne faktory) dochádza k stimulácii prevažne rýchlych nervových vodičov, ktoré reflexne a nepriamo tlmia impulz bolesti, takže analgetický účinok sa vyvíja pomalšie..

 • Minimálne vedľajšie účinky

Pri liekovej metóde (užívanie tabliet alebo intramuskulárnych injekcií) lieky najprv vstúpia do krvného obehu (ak nie sú potrebné) a až potom v menšej miere do bolestivého zamerania. V prípade blokády sa liečivé látky dodávajú priamo do patologického zamerania (tam, kde sú najviac potrebné) a až potom vstupujú do všeobecného krvného obehu v menšom množstve..

 • na opakované použitie

Pri blokáde anestetikum samozrejme dočasne preruší bolestivý patologický impulz pri zachovaní iných typov normálnych nervových impulzov. Dočasná, ale opakovaná blokáda impulzu bolesti z patologického zamerania však umožňuje výrazný a trvalý terapeutický účinok. Preto sa terapeutické blokády môžu používať opakovane, s každou exacerbáciou.

 • Komplexné terapeutické účinky

Terapeutické blokády majú okrem hlavných výhod (rýchla analgézia, minimálny toxický účinok) aj množstvo terapeutických účinkov. Na dlhú dobu zmierňujú lokálne patologické svalové napätie a cievny spazmus, zápalové reakcie, opuchy. Obnovujú narušený trofizmus miestnych tkanív. Lekárske blokády, prerušujúce bolestivé impulzy z patologického zamerania, vedú k normalizácii reflexných vzťahov na všetkých úrovniach centrálneho nervového systému..

Terapeutické blokády sú teda patogénnou metódou na liečenie klinických prejavov mnohých chorôb a syndrómov bolesti. Skúsenosti s použitím terapeutických blokád naznačujú, že terapeutické blokády sú jednou z účinných metód liečby bolesti.

Je však potrebné si uvedomiť, že terapeutická blokáda, rovnako ako akýkoľvek iný spôsob liečby, najmä injekcia, je spojená s rizikom niektorých komplikácií, má svoje vlastné indikácie, kontraindikácie a vedľajšie účinky..

Mnohoročné skúsenosti lekárov a rozsiahle skúsenosti iných zdravotníckych zariadení ukazujú, že komplikácie spôsobené blokádami toxickej, alergickej, traumatickej, zápalovej a inej povahy sa nepozorujú častejšie ako pri konvenčných intramuskulárnych a intravenóznych injekciách. Vysoká kvalifikácia lekárov kliniky znižuje pravdepodobnosť komplikácií z lekárskych blokád na minimum.

V každom prípade je však nevyhnutnosť tohto typu liečby určená iba lekárom.

Indikácie pre použitie terapeutických blokád

Hlavnou indikáciou pre použitie terapeutickej blokády je bolesť spôsobená osteochondrózou krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice, artralgia, neuralgia, bolesti tváre a hlavy, vertebro visceralgia, pooperačné a fantómové bolesti, plexopatie, komplexný regionálny bolestivý syndróm atď. používajú sa aj na Minierov syndróm, myotonický syndróm, trofické poruchy končatín, tunelové syndrómy atď..

Anestetické blokády sú tou istou diagnostickou metódou ex juvantibus - hodnotenie účinnosti blokády spravidla poskytuje významnú pomoc lekárovi pri stanovovaní správnej diagnózy, umožňuje vám lepšie si predstaviť, ako sa vytvára syndróm bolesti, a určiť zdroje jeho produkcie..

Pri plánovaní terapeutických opatrení pomocou terapeutických blokád sa skúmajú možné zdroje syndrómu bolesti. Je založená na porušeniach rôznych anatomických štruktúr segmentu stavca:
• medzistavcové platničky
• zadný pozdĺžny väz
• epidurálne cievy
• miechové nervy
• membrány miechy
• klenuté kĺby
• svaly, kosti
• väzov

Inervácia týchto štruktúr sa uskutočňuje v dôsledku recidívy (Lyushkovy nervy) a zadnej vetvy miechového nervu. Vratná aj zadná vetva nesú informáciu, ktorá sa následne šíri pozdĺž citlivej časti nervového koreňa v smere centripetalu..

V súlade s tým je inervácia miechového segmentu schopná určiť úroveň prerušenia patologických impulzov v dôsledku blokády nervových vetiev. Z tohto hľadiska sú blokády rozdelené do niekoľkých skupín:

1. Blokády v inervačnej zóne zadnej vetvy miechového nervu
• paravertebrálna blokáda svalov, väzov, intraartikulárna
• paraartikulárna blokáda kĺbových kĺbov
• paravertebrálna blokáda zadných vetiev miechových nervov
2. Blokády v oblasti návratovej vetvy miechového nervu
• intradiskálna injekcia
• epidurálna blokáda
• selektívna blokáda miechy
3. Samostatnou skupinou je blokáda myotonicky napätých svalov končatín.

Terapeutický účinok blokád je spôsobený niekoľkými mechanizmami:
• farmakologické vlastnosti anestetík a sprievodných liekov
• reflexné pôsobenie na všetkých úrovniach nervového systému
• účinok maximálnej koncentrácie liekov v patologickom zameraní atď..

. Hlavným mechanizmom terapeutického účinku blokád je špecifická vlastnosť anestetika dočasne potlačiť excitabilitu receptorov a vedenie impulzov pozdĺž nervov..

Anestetika preniká cez biologické médium do nervových vlákien, je na svojom povrchu adsorbovaná, vďaka interakcii s polárnymi skupinami fosfolipidov a fosfoproteínov, je fixovaná na membráne receptora a / alebo vodiča. Anestetické molekuly obsiahnuté v štruktúre membránových proteínov a lipidov vstupujú do konkurenčných interakcií s iónmi vápnika a narušujú výmenu sodíka a draslíka, čo inhibuje transport sodíka cez membránu a blokuje výskyt excitácie v receptore a jeho prechod nervovým vláknom..
Stupeň účinku anestetika na nervové vlákno závisí jednak od fyzikálno-chemických vlastností anestetika, jednak od typu nervového vodiča. Anestetikum má dominantný vplyv na tie vodiče, kde sa viaže na veľkú plochu membrány, to znamená, že blokuje najskôr myelínové, pomalé vlákna - bolesť a autonómne vodiče, potom myelín, ktorý spôsobuje epikritickú bolesť a v neposlednom rade motorické vlákna..

Na blokovanie vedenia excitácie pozdĺž myelínových vlákien je potrebný anestetický účinok najmenej pri 3 Ranvierových odpočúvaniach, pretože excitácia nervov sa môže prenášať cez 2 takéto zachytenia..
Selektívny účinok anestetika na pomalé vodiče vytvára podmienky na normalizáciu pomeru aferentácie bolesti pozdĺž pomalých a rýchlych vlákien..

. Podľa modernej teórie „regulácie bolesti portálov“ na segmentovej úrovni dochádza k hlavnej regulácii nociceptívnej aferentácie, ktorej hlavným mechanizmom je to, že podráždenie rýchlych vlákien potlačuje aferenciu pomalými - „zatvára bránu“..

V patologických podmienkach prevláda podráždenie pozdĺž pomalých vlákien, čo uľahčuje aferentáciu - „otvára bránu“ a vytvára sa syndróm bolesti..

Tento proces je možné ovplyvniť dvoma spôsobmi:

1.stimulujte prevažne rýchle vlákna - pomocou perkutánnej elektroneurostimulácie
2. inhibujú prevažne pomaly - použitím lokálneho anestetika.

V patologických podmienkach je druhá metóda fyziologickejšia a výhodnejšia - primárne potlačenie aferentácie pozdĺž pomalých vlákien, čo umožňuje nielen znížiť aferentáciu bolesti, ale aj normalizovať pomer medzi aferentnými tokmi pozdĺž pomalých a rýchlych vodičov na optimálnejšej fyziologickej úrovni..

. Prevládajúci účinok na pomaly vodivé vlákna sa dá dosiahnuť zavedením mierne zníženej koncentrácie anestetika do tkanív.

Anestetiká pôsobia hlavne na pomalé vodiče bez myelínu, blokujú nielen aferenty na bolesť, ale aj efektory bez myelínu - predovšetkým vegetatívne vlákna. Z tohto dôvodu sa počas trvania pôsobenia anestetika a dlhý čas po jeho úplnom odstránení z tela znížia patologické autonómne reakcie vo forme vazospazmu, trofických porúch, opuchov a zápalov. Normalizácia aferentných tokov na segmentovej úrovni vedie k obnoveniu normálnej reflexnej aktivity a na všetkých vyšších úrovniach centrálneho nervového systému..

Pri dosahovaní terapeutického účinku blokády hrajú hlavnú úlohu tieto faktory:
1. správny výber koncentrácie jedného alebo druhého anestetika, dostatočný na blokovanie bezmyelinovye a nedostatočný na blokovanie myelínových vlákien
2. z presnosti zavedenia anestetického roztoku do receptora alebo do nervového vodiča (čím bližšie je anestetikum dodané do vodiča, tým menej bude zriedené intersticiálnou tekutinou, čím nižšia bude počiatočná koncentrácia anestetika na vykonanie kvalitatívnej blokády, tým nižšie je riziko toxických komplikácií).

. Z tohto hľadiska by blokáda mala byť v podstate „ostreľovacou streľbou, to znamená, že lekárska blokáda musí spĺňať zásadu -„ ak to bolí - ak existuje bolesť “..

Pri vykonávaní terapeutickej blokády sa zaznamenáva charakteristická trojfázová zmena syndrómu bolesti:
1) prvá fáza je zhoršenie „rozpoznateľnej bolesti“, ku ktorej dochádza v dôsledku mechanického podráždenia receptorov bolestivej zóny po zavedení prvých častí roztoku (doba trvania fázy zodpovedá latentnej perióde anestetika)
2) druhá fáza - anestézia, keď sa pod vplyvom anestetika znižuje bolesť na minimálnu úroveň - v priemere až 25% počiatočnej úrovne syndrómu bolesti (trvanie tejto fázy zodpovedá trvaniu pôsobenia anestetika v bolestivej oblasti)
3) tretia fáza - terapeutický účinok, keď po ukončení pôsobenia anestetika a jeho odstránení z tela sa bolesť obnoví, ale v priemere až 50% pôvodnej úrovne syndrómu bolesti (trvanie tejto fázy môže byť od niekoľkých hodín do niekoľkých dní)

Nasledujúce otázky budú podrobnejšie rozobrané o použití blokády ako diagnostického nástroja Účelom diagnostiky je identifikácia bolestivých zón, ktorých prehmatanie vedie k provokácii bolesti. Spravidla platí, že pre rôzne syndrómy bolesti existuje niekoľko takýchto zón a často je ťažké určiť hlavné zameranie patologického podráždenia konvenčnými diagnostickými metódami..

V tomto prípade by ste sa mali zamerať na účinnosť terapeutických blokád. V takejto situácii lekár čelí alternatívnej úlohe:
• alebo vykonať infiltráciu niekoľkých bolestivých miest ?
• alebo zablokovať jednu z najbolestivejších ?

V prvom prípade sa s blokádou niekoľkých bolestivých bodov rozdelí terapeutická dávka liekov na niekoľko bodov a ich koncentrácia v najrelevantnejšej oblasti bude nedostatočná, navyše súčasná absorpcia liekov z niekoľkých bodov zvyšuje ich toxický účinok. V tomto prípade je diagnostická hodnota takejto manipulácie znížená, pretože blokovanie niekoľkých bodov bolesti neumožňuje určiť najrelevantnejšie miesto, ktoré sa podieľa na tvorbe špecifického syndrómu bolesti a neumožňuje ďalšie cielené pôsobenie v tejto najrelevantnejšej oblasti..

V druhom prípade blokáda jednej z najbolestivejších zón umožňuje dosiahnuť maximálnu koncentráciu liečiv v tkanivách a minimalizovať možnosť toxickej reakcie. Táto možnosť je, samozrejme, výhodnejšia. S rovnakou bolestivosťou niekoľkých bodov použite ich alternatívne blokovanie. Prvý deň blokujú jeden bod, zvyčajne bližšie a pozorujú zmenu bolesti počas dňa. Ak sa roztok liečiva zavedie do skutočnej bolestivej oblasti, potom pacient spravidla zažije jav „rozpoznateľnej bolesti“ a neskôr syndróm bolesti ustupuje nielen v mieste, kde sa blokáda uskutočnila, ale aj v ďalších bolestivých bodoch. Ak sa po prvej blokáde jav „rozpoznateľnej bolesti“ a terapeutický účinok dostatočne nevyjadrili, musí sa ďalšia blokáda vykonať v inej bolestivej oblasti..

Lokálne anestetiká

Lokálne anestetiká zahŕňajú tie lieky, ktoré dočasne potláčajú excitabilitu receptorov a blokujú vedenie impulzu pozdĺž nervových vlákien. Väčšina lokálnych anestetík sa syntetizuje na základe kokaínu a sú to dusíkaté zlúčeniny dvoch skupín - éter (kokaín, dicaín atď.) A amid (xicaín, trimecaín, bupivakaín, ropivakaín atď.).

Každé anestetikum sa vyznačuje niekoľkými parametrami:
• sila a trvanie účinku
• toxicita
• latentné obdobie a rýchlosť prieniku do nervového tkaniva
• fixačná sila nervového tkaniva
• čas a spôsob inaktivácie
• trasy vylučovania
• odolnosť voči vonkajšiemu prostrediu a sterilizácii

. Pri zvyšujúcej sa koncentrácii sa sila anestetika zvyšuje aritmeticky a toxicita exponenciálne.

Trvanie lokálneho anestetika je menej závislé od jeho koncentrácie..

Koncentrácia anestetika v krvi významne závisí od spôsobu podania anestetika, to znamená, do ktorého tkaniva sa zavádza. Koncentrácia anestetika v krvnej plazme sa dosiahne rýchlejšie, keď sa podáva intravenózne alebo intraosseózne, pomalšie pri subkutánnom podaní. Preto vždy, keď sa vykonáva konkrétna terapeutická blokáda, je potrebné starostlivo zvoliť koncentráciu a dávku anestetika a zabrániť jeho intravaskulárnemu požitiu..

Okrem analgetického účinku sa lokálne anestetiká vyznačujú:
• pretrvávajúca lokálna vazodilatácia viac ako jeden deň, čo zlepšuje mikrocirkuláciu a metabolizmus,
• stimulácia regeneračnej regenerácie
• resorpcia vláknitého a jazvového tkaniva, čo vedie k regresii lokálneho degeneratívneho-degeneratívneho procesu
• uvoľnenie hladkých a priečne pruhovaných svalov, najmä pri intramuskulárnom podaní (odstránenie patologického reflexného napätia svalov, odstránenie patologických postojov a kontraktúr, obnovenie normálneho rozsahu pohybu)

Každé anestetikum má svoje vlastné charakteristiky..

• prokaín (prokaín) - éterové anestetikum. Vyznačuje sa minimálnou toxicitou a dostatočným pôsobením. Je to meradlo pre hodnotenie kvality všetkých ostatných anestetík. Mnoho autorov stále uprednostňuje novokain napríklad počas myofasciálnych blokád. Zdôvodňujú svoj názor tým, že novokain sa ničí hlavne v miestnych tkanivách pseudocholinesterázou, čím pozitívne ovplyvňuje metabolizmus týchto tkanív. Hlavnou nevýhodou novokainu sú časté vaskulárne a alergické reakcie, nedostatočná sila a trvanie účinku.

• Xylokaín (lidokaín) je anestetikum amidového typu, metabolizované hlavne v pečeni a v menšej miere vylučované močom. Xylokaín sa priaznivo porovnáva s inými anestetikami so zriedkavou kombináciou pozitívnych vlastností: zvýšená rezistencia v roztokoch a opakovaná sterilizácia, nízka toxicita, vysoká sila, dobrá permeabilita, krátka latentná doba nástupu účinku, výrazná hĺbka anestézie, prakticky žiadne vaskulárne a alergické reakcie. Z tohto dôvodu je xylokaín v súčasnosti najbežnejšie používaným anestetikom..

• Trimecain (mezokain) je chemickou štruktúrou a účinkom veľmi podobný xylokaínu, používa sa pomerne často. V porovnaní s xylokaínom je vo všetkých ohľadoch nižší o 10 - 15%, má rovnakú nízku toxicitu a prakticky chýbajú vaskulárne a alergické reakcie..

• Prilokaín (cyanest) je jedným z mála anestetík, ktorý má menšiu toxicitu a približne rovnaké trvanie anestézie ako xylokaín, ale je nižší ako jeho anestetikum, pokiaľ ide o prienik do nervového tkaniva. Má úspešnú kombináciu dvoch vlastností: výrazná afinita k nervovému tkanivu, ktorá spôsobuje dlhú a hlbokú lokálnu anestéziu, a rýchly rozklad v pečeni pod vplyvom amidov, čo spôsobuje, že toxické komplikácie sú zanedbateľné a prchavé. Takéto vlastnosti cyanestu umožňujú jeho použitie u tehotných žien a detí..

• Mepivakaín (karbocaín) - nemá nižšiu pevnosť ako xylokaín, ale je toxickejší ako tento. Karbocain nedilatauje krvné cievy, na rozdiel od iných anestetík, ktoré spomaľujú jeho resorpciu a poskytujú dlhšie trvanie účinku ako xylokaín. Karbocain sa v tele pomaly inaktivuje, a preto je pri jeho predávkovaní možné výrazné toxické reakcie, ktoré treba vziať do úvahy pri výbere dávky a koncentrácie lieku a používať opatrne..

• Bupivakaín (marcain) je najtoxickejším, ale zároveň najdlhšie pôsobiacim anestetikom. Trvanie anestézie môže dosiahnuť 16 hodín.

Na predĺženie účinku anestetika v miestnych tkanivách sa používajú predlžovače:

• vazokonstriktory - bezprostredne pred použitím sa do anestetického roztoku pridáva viac adrenalínu, v riedení 1/200 000 - 1/400000, to znamená, že malá kvapka 0,1% adrenalínu v 10 - 20 gramovej injekčnej striekačke anestetického roztoku (adrenalín spôsobuje cievny kŕč okolo periférie infiltrátu). a spomaľuje jeho resorpciu, predlžuje lokálne pôsobenie anestetika, znižuje toxické a vaskulárne reakcie)

• vysokomolekulárne zlúčeniny - dextrany (predlžujú pôsobenie anestetík asi 1,5 - 2-krát), krvné náhrady (4 - 8-krát), želatína (8% roztok - do 2 - 3 dní), proteínové prípravky z krvi, autoblood (4 - 4 dni) 8-krát) - veľké molekuly, ktoré adsorbujú molekuly anestetika a iných liekov na seba, sa dlhodobo zadržiavajú vo vaskulárnom lôžku lokálnych tkanív, čím sa predlžuje lokálny účinok a znižuje sa všeobecný toxický účinok anestetika

. Ideálny predlžovač z tejto skupiny možno považovať za hemolyzovaný autoblood, ktorý predlžuje pôsobenie anestetika až na jeden deň, navyše na rozdiel od iných vysokomolekulárnych prípravkov nespôsobuje alergie, nie je karcinogénny, voľný a dostupný, má imunostimulačný a absorbovateľný účinok a znižuje dráždivý účinok prípravky na miestnych tkanivách. Iné predlžovače sa používajú menej často..

Na zvýšenie a / alebo dosiahnutie špeciálneho terapeutického účinku terapeutickej blokády sa používajú rôzne lieky.

glukokortikoidy

Majú silné protizápalové, desenzibilizujúce, antialergické, imunosupresívne, protišokové a antitoxické účinky. Z hľadiska prevencie rôznych komplikácií spôsobených terapeutickými blokádami sú glukokortikoidy ideálnym liekom.

Pri degeneratívnych degeneratívnych procesoch v muskuloskeletálnom systéme hrá dôležitú úlohu autoimunitné nešpecifické zápalové procesy, ktoré sa vyskytujú na pozadí relatívnej glukokortikoidovej nedostatočnosti v lokálnych ischemických tkanivách. Zavedenie glukokortikoidu priamo do takejto lézie môže v ňom najúčinnejšie potlačiť tieto patologické procesy. Na dosiahnutie pozitívneho účinku je potrebné malé množstvo glukokortikoidu, ktoré sa takmer úplne realizuje v tkanivách degeneratívnej lézie a jeho resorpčný účinok je minimálny, ale dostatočný na odstránenie relatívnej adrenálnej glukokortikoidovej nedostatočnosti, ktorá často sa vyskytuje pri syndrómoch chronickej bolesti Použitie steroidných hormónov v minimálnych dávkach, najmä lokálne, nie je nebezpečné. Avšak u pacientov s hypertenziou, žalúdočnými a duodenálnymi vredmi, diabetes mellitus, hnisavými a septickými procesmi, ako aj u starších pacientov, by sa glukokortikoidy mali používať s mimoriadnou opatrnosťou..

• hydrokortizonacetát alebo jeho mikrokryštalická suspenzia 5 - 125 mg na blokádu - pred použitím sa musí dôkladne pretrepať a podávať iba v roztoku s lokálnym anestetikom, aby sa zabránilo vzniku nekrózy počas periartikulárnej alebo intraartikulárnej injekcie mikrokryštalickej suspenzie hydrokortizónu
• dexametazón - 25-30 krát aktívnejší ako hydrokortizón, má relatívne malý vplyv na metabolizmus elektrolytov, nie sú známe žiadne prípady nekrózy mäkkých tkanív počas jeho používania, 1 - 4 mg dexametazónu sa používa na jednu blokádu
• kenalog (triamcinolón acetonid), v dôsledku pomalej absorpcie, pretrváva po dlhú dobu v lokálnych tkanivách (terapeutická blokáda s kenalogom sa vykonáva hlavne pre chronickú artrózu a artritídu, aby sa vytvoril dlhodobý sklad glukokortikoidov v lokálnych tkanivách, preto je možné ho znova zaviesť až po týždni) na úvod je potrebné mať presnú predstavu o lokalizácii patologického procesu; pri vykonávaní prvých blokád, ktoré nesú veľkú diagnostickú záťaž, je použitie kenalogu nevhodné)

Vitamíny B.

• Používa sa na zvýšenie terapeutickej účinnosti terapeutickej blokády.
• Majú mierny účinok blokovania ganglií.
• Zosilňujte účinky lokálnych anestetík.
• Podieľajte sa na syntéze aminokyselín.
• Majú priaznivý vplyv na metabolizmus uhľohydrátov a lipidov.
• Zlepšiť biochemický metabolizmus nervového systému.
• Zlepšiť trofej tkanív.
• Majte mierne analgetické účinky.

Vitamín B1 sa používa vo forme tiamínchloridu - 1 ml 2,5% alebo 5% roztoku alebo tiamínbromidu - 1 ml 3% alebo 6% roztoku.
Vitamín B6, pyridoxín - 5% 1 ml.
Vitamín B12, kyanokobalamín - 1 ml 0,02% alebo 0,05% roztoku.

. Vitamíny skupiny B by sa mali používať opatrne u pacientov s angínou pectoris, so sklonom k ​​trombóze, s nepriaznivou alergickou anamnézou. Súčasné podávanie vitamínov B1, B6 a B12 v tej istej injekčnej striekačke sa neodporúča. Vitamín B12 prispieva k deštrukcii iných vitamínov, môže zosilniť alergické reakcie spôsobené vitamínom B1. Vitamín B6 sťažuje premenu vitamínu B1 na biologicky aktívnu (fosforylovanú) formu.

antihistaminiká

Znižujú niektoré centrálne a periférne účinky syndrómu bolesti, sú preventívnym opatrením pri vývoji toxických a alergických reakcií a zvyšujú terapeutický účinok terapeutických blokád. Antihistamíny sa pridávajú do anestetika v obvyklej jednorazovej dávke:

• difenhydramín 1% - 1 ml
• alebo diprazín 2,5% - 2 ml
• alebo suprastín 2% - 1 ml

Vasodilatačné lieky

Používa sa tiež na zvýšenie terapeutického účinku terapeutickej blokády.

• papaverín, ktorý je myotropickým antispasmodikom, znižuje tón a znižuje kontraktilitu hladkých svalov, čo je spôsobené jeho antispasmodickým a vazodilatačným účinkom.
• no-shpa má dlhší a výraznejší vazodilatačný účinok.

K anestetickému roztoku sa zvyčajne pridajú 2 ml 2% papaverín hydrochloridu alebo bez shpa.

Pre terapeutické blokády je možné použiť nasledujúce zloženie:
• lidokaín 1% - 5-10 ml
• dexametazón 1 - 2 mg - 0,25 - 0,5 ml
• podľa uváženia lekára môžete do zmesi liekov pridať vitamín B12 - 0,05% - 1 ml, 2% shpu - 2 ml, autológna krv - 4-5 ml

V 20-gramovej injekčnej striekačke sa tieto liečivá postupne zbierajú, potom sa uskutoční venepunkcia a do injekčnej striekačky sa zhromažďuje autoblood. Obsah striekačky sa mieša 30 sekúnd až do úplnej hemolýzy červených krviniek a potom sa pripravená zmes vstrekne do bolestivej oblasti..

Kontraindikácie pri použití terapeutických blokád

• horúčka
• hemoragický syndróm
• infekčné poškodenie tkaniva v oblasti vybranej na terapeutickú blokádu
• závažné kardiovaskulárne zlyhanie
• zlyhanie pečene a / alebo obličiek
• imunita liekov používaných pri terapeutickej blokáde
• možnosť exacerbácie iného ochorenia z liekov používaných pri terapeutickej blokáde (cukrovka, vredy žalúdka, porfýria atď.)
• závažné ochorenia centrálneho nervového systému

Komplikácie vyplývajúce z terapeutických blokád

Štatistické štúdie ukázali, že v dôsledku použitia terapeutických blokád a lokálnej anestézie sa vyskytujú rôzne komplikácie v menej ako 0,5% prípadov a závisia od typu blokády, kvality jej realizácie a celkového stavu pacienta..

Klasifikácia komplikácií

1. Toxický pre:
• použitie veľkej dávky alebo vysokej koncentrácie anestetika
• náhodná injekcia anestetika do cievy
2. Alergické:
• pomalý typ
• okamžitý typ
3. Rastlinno-cievne:
• podľa sympatického typu
• parasympatický typ
• v prípade náhodnej blokády horného krčka sympatického ganglia
4. Dierovanie dutín:
• pleurálny
• brušné
• mozgovomiechovom priestore
5. Traumatické komplikácie:
• poškodenie plavidla
• poškodenie nervov
6. Zápalové reakcie.
7. Lokálne reakcie.

Komplikácie sa zvyčajne vyznačujú aj závažnosťou:
• svetlo
• priemer
• ťažký

Toxické komplikácie sa vyvíjajú nesprávnym výberom dávky a koncentrácie lokálneho anestetika, náhodným podaním anestetika do vaskulárneho lôžka, porušením techniky blokovania a preventívnymi opatreniami pre komplikácie. Závažnosť intoxikácie závisí od koncentrácie lokálneho anestetika v krvnej plazme.

• Pri miernej intoxikácii anestetikom sa pozorujú nasledujúce príznaky - znížená citlivosť jazyka, závraty, stmavnutie očí, tachykardia.
• Pri silnej intoxikácii - zášklby svalov, nepokoj, kŕče, nevoľnosť, zvracanie.
• Pri ťažkej intoxikácii - stupor, kóma, útlm dýchacích a kardiovaskulárnych aktivít.

Trvanie toxických reakcií závisí od dávky podaného liečiva, jeho absorpcie a rýchlosti eliminácie, ako aj od včasnosti a správnosti liečebných metód. So zavedením veľkej dávky lokálneho anestetika intramuskulárne sa objavia príznaky intoxikácie v priebehu 10 - 15 minút, postupne sa zvyšujúce, začínajúc príznakmi vzrušenia a pokračujúcimi kŕčmi, až po kómu. Keď obvyklá dávka lokálneho anestetika vstúpi do cievy, príznaky intoxikácie sa objavia v priebehu niekoľkých sekúnd a niekedy začínajú okamžite kŕčovitými prejavmi, ako to môže byť v prípade náhodného zavedenia malých dávok anestetika do krčnej tepny..

. Pri vykonávaní blokád ambulantne musíte mať k dispozícii celú škálu resuscitačných opatrení a byť schopní ich používať. Aj tie najzávažnejšie toxické komplikácie sú zastavené včasnými opatreniami na ošetrenie a resuscitáciu a nemali by viesť k smrti.

Alergické reakcie

Alergické reakcie na zložky terapeutickej blokády sa častejšie prejavujú vo forme:
• alergie oneskoreného typu - kožné vyrážky a svrbenie, opuch, ktorý sa vyvíja niekoľko hodín po blokáde.
• anafylaktický šok - vyvíja sa okamžite po podaní lieku a prejavuje sa rýchlym a významným poklesom krvného tlaku, edémom, respiračným zlyhaním a dokonca aj zástavou srdca.

Niekedy sa zavedenie aj najmenších dávok liekovej zmesi prejavuje alergickou reakciou vo forme krátkodobého bronchospazmu sprevádzaného pocitom strachu, nepokoja, poklesu krvného tlaku a príznakmi zlyhania dýchacích ciest. Alergické reakcie sa spravidla vyvíjajú na éterové anestetiká (novokain) a extrémne zriedka na amidové reakcie (lidokaín, trimecaín)..

Vegetatívno-cievne reakcie.

Počas terapeutických blokád sa u niektorých pacientov pozorujú vegetatívne-vaskulárne reakcie. Vyznačujú sa pomerne rýchlym nástupom a krátkym trvaním príznakov narušenia krvného tlaku bez toho, aby ohrozovali známky podráždenia alebo depresie centrálneho nervového systému, dýchacích ciest a srdcovej činnosti..
• Rastlinné a cievne reakcie sympatického typu sa vyvíjajú v sympatotonikách a častejšie pri pridávaní adrenalínu k lokálnym anestetikom. Vyznačujú sa tachykardiou, hypertenziou, bolesťou hlavy, úzkosťou, sčervenaním tváre. Zastavia sa zavedením sedatívnych, hypotenzívnych a vazodilatačných liekov..
• Rastlinno-cievne reakcie parasympatického typu sa vyskytujú u vagotoník, najmä pri udržiavaní terapeutickej blokády vo zvislej polohe alebo pri rýchlom náraste po blokáde. Vyznačujú sa bradykardiou, hypotenziou, bledosťou pokožky. Zastavia sa zavedením kardiotoniky, prijatím horizontálnej polohy.

Prepichnutie dutiny

• Punkcia pleurálnej dutiny je zriedkavá a nebezpečná pri vývoji konvenčného a chlopňového pneumotoraxu. Do 1 - 2 hodín po blokáde bolesť na hrudníku, plytké dýchanie, tachykardia, pokles krvného tlaku, dusenie, dýchavičnosť, podkožný emfyzém, bicie zvuky v krabici, auskultácia - oslabené dýchanie, rádiologické - zníženie veľkosti pľúcneho tkaniva..
• Punkcia brušnej dutiny je spojená s vývojom v dlhodobom horizonte po blokáde hnisavých komplikácií, ktoré môžu vyžadovať chirurgický zákrok..
• Pri prepichnutí divertikla miechy môže dôjsť k vpichu mozgovomiechového priestoru a zavedeniu lokálneho anestetika do neho počas epidurálnej alebo paravertebrálnej blokády na hornej úrovni krčka maternice. V tomto prípade bradykardia, hypotenzia, strata vedomia, útlm dýchania a srdcová aktivita, príznaky totálnej paralýzy miechy.

Traumatické komplikácie

• Poškodenie plavidla predstavuje nebezpečný vývin hematómu.
• Pri blokáde v oblasti tváre, ktorá je bohato vaskularizovanou oblasťou, sú možné podliatiny.
• Poškodenie nervov je sprevádzané bolesťou, citlivými a menej často motorickými poruchami v inervačnej zóne poškodeného nervu.

Zápalové komplikácie

Najnebezpečnejšie infekčné komplikácie sú:
• meningitída
• periostitída alebo osteomyelitída po intraosóznej blokáde

Lokálne reakcie

Podráždenie miestnych tkanív sa vyvíja z nesprávneho vykonania blokády a z nekvalitného alebo nesprávneho zloženia zmesi liečiv..

Nadmerná trauma mäkkých tkanív pomocou ihly alebo veľké množstvo roztoku môže spôsobiť:
• modrina
• opuch
• nešpecifický zápal
• zvýšená bolesť

Zavedenie vypršaného alebo „chybného“ lieku do miestneho tkaniva, koktailu nekompatibilných liekov - môže spôsobiť:
• so zavedením intramuskulárneho chloridu vápenatého do tkaniva až do nekrózy
• podávanie noradrenalínu alebo veľkej častice hydrokortizónu môže tiež spôsobiť nekrózu tkanív

Liečba komplikácií blokády

Keď sa objavia prvé príznaky intoxikácie, je potrebné začať s inhaláciou kyslíka pre pacienta. Ak sa objavia príznaky podráždenia (tras, kŕče), intravenózne sa podáva diazepam, hexenal alebo tiopental sodný, seduxen alebo relanium. S inhibíciou centrálneho nervového systému, kardiovaskulárnymi a respiračnými funkciami je použitie barbiturátov kontraindikované. Aplikujte vazokonstriktory, stimulanty respiračného centra, vykonajte tracheálnu intubáciu, detoxikačnú infúznu terapiu: roztoky glukózy, hemodez, reopoliglyukín; nútená diuréza. S rozvojom kolapsu, zastavením dýchania a srdcovou aktivitou sa uskutočňujú všeobecne akceptované resuscitačné opatrenia: umelá ventilácia pľúc, nepriama masáž srdca atď..

S rozvojom anafylaktického šoku je potrebné prerušiť blokádu roztokom adrenalínu, intravenózne podať dexametazón, suprastín, kardiotoniku a stimulátory respiračného centra; Naliehavo volajte resuscitátory av prípade potreby začnite vykonávať celý komplex resuscitačných opatrení vrátane nepriamej masáže srdca a umelého dýchania. V prípade alergií oneskoreného typu sa používajú antihistaminiká, desenzibilizujúce a steroidné lieky - suprastín a pipolfén, prednizón alebo hydrokortizón i / m, chlorid vápenatý 10% -10,0 i / v, diuretiká - lasix i / m alebo iv. Pri alergickej dermatitíde sa používajú steroidné masti. Pri bronchospazme používajte atropín, adrenalín.

Pri vpichu cerebrospinálneho priestoru a objavení sa impozantných príznakov počas blokády je potrebné, bez odstránenia ihly, pokúsiť sa evakuovať cerebrospinálnu tekutinu anestetikom rozpusteným v nej - do 20 ml. Rýchly vývoj týchto príznakov je indikáciou pre núdzovú resuscitáciu.

Ak sa po ukončení blokovania zistí vyvíjajúci sa hematóm, je potrebné blokádu stlačiť prstom na niekoľko minút, aplikovať tlakový obväz a chlad, rovnako ako odpočívať 1-2 hodiny. Ak sa hematóm vytvoril, musí sa prepichnúť a vyprázdniť, predpísať vstrebateľnú, protizápalovú liečbu, tepelné postupy.

S tvorbou modrín v tvári (hoci ide o kozmetickú komplikáciu a nepredstavuje zdravotné riziko, spôsobuje to však pacientovi veľa nepríjemností, a preto si vyžaduje liečbu), resorpčnú terapiu, fyzioterapiu, heparínovú masť, olovené krémy, okamžite sú predpísané tepelné procedúry.

Liečba poškodenia nervov sa vykonáva rovnako ako pri traumatickej neuropatii: resorpčná terapia - ionoforéza s lidázou alebo chymotrypsínom; protizápalové a analgetikum - indometacín, reopyrín a iné; lieky, ktoré zlepšujú beh excitácie (proserín, ipidakrín) a biochemickú výmenu nervových buniek (nootropiká); perkutánna elektroneuromyostimulácia, akupunktúra, masáže, fyzioterapeutické cvičenia. Je známe, že nervové vlákna sa zotavujú pomaly, asi 1 mm za deň, preto je potrebná dlhodobá liečba, ktorá si vyžaduje vytrvalosť a trpezlivosť od pacienta a lekára. Oneskorenie a pasivita v liečbe zhoršujú výsledky a prognózu.

Zápalové komplikácie vo forme infiltrátov a abscesov si vyžadujú vhodné protizápalové, fyzioterapeutické, antibakteriálne a v prípade potreby chirurgické ošetrenie..
Meningitída, ktorá sa môže vyskytnúť pri epidurálnej alebo paravertebrálnej blokáde, si vyžaduje aktívnu liečbu rehabilitáciou mozgovomiechového moku a endolumbálne podávanie antibakteriálnych liekov..

S rozvojom periostitídy a osteomyelitídy sa vykonáva lokálna (antibiotická štiepka) aj všeobecná antibiotická terapia..
S rozvojom lokálnych reakcií na terapeutickú blokádu je potrebná symptomatická terapia vo všetkých prípadoch: protizápalová, vstrebateľná, fyzikálna.

Prevencia komplikácií

1. Je nevyhnutné jasne pochopiť túto patológiu, topografiu oblasti vybranej pre blokádu, pravidlá a techniky vykonávania špecifickej blokády, farmakológiu terapeutických blokád, znalosť možných komplikácií a ich liečbu..

2. Pri vyšetrení pacienta je potrebné vyhodnotiť jeho celkový stav možných komplikácií: vek, hmotnosť, stav kardiovaskulárneho a autonómneho systému, typ nervovej aktivity, úroveň a labilita krvného tlaku, funkčný stav pečene a obličiek, gastrointestinálny trakt, hladina cukru. krvný obraz, celkový krvný obraz, alergická anamnéza.

3. V štúdii miestneho stavu je potrebné vyhodnotiť stav kože (prítomnosť neus a zápalových javov) a podkožného tkaniva (prítomnosť tukového tkaniva, lipómov, vaskulárnych formácií, kŕčových žíl), určiť ložiská myofibrózy, spúšťacie body, umiestnenie veľkých ciev a nervov. Na základe takejto dôkladnej palpačnej štúdie je potrebné čo najpresnejšie určiť miesto blokády.

4. Pacient musí v prístupnej forme vysvetliť, čo predstavuje terapeutickú blokádu, aké sú hlavné mechanizmy jeho činnosti a aké výsledky možno očakávať, uviesť príklady úspešného použitia týchto blokád..

5. Je potrebné mať k dispozícii primerane vybavenú miestnosť na ošetrenie v súlade so všetkými antiseptickými pravidlami; lieky a nástroje na blokovanie, ktoré sa majú uchovávať na samostatnom mieste, neustále sledovať trvanlivosť liekov. Resuscitačnú súpravu je potrebné uchovávať samostatne a pripravenú. Priama príprava a realizácia blokády sa musí vykonávať v miestnosti na ošetrenie alebo v čistej šatni.

. Podľa potreby (akútna, silná bolesť) sa môže na lôžku pacienta vykonať jednoduchá blokáda. V každom prípade sa však pri vykonávaní lekárskej blokády musia prísne dodržiavať pravidlá asepsie, ako pri menšej operácii: lekár musí dezinfikovať ruky, nasadiť sterilné rukavice a miesto blokády ošetriť 70% alkoholom alebo iným antiseptikom. V procese prípravy a vykonávania blokády, aby ste zabránili zápalovým komplikáciám, nemôžete hovoriť a dýchať na striekačke, nedotýkajte sa ihly prstami, aj keď sú v sterilných rukaviciach..

6. Prísna kontrola zo strany samotného lekára by mala určiť, ktoré liečivo vstrekuje do injekčnej striekačky, ich koncentráciu, dátum exspirácie, priehľadnosť, integritu balenia injekčných striekačiek, ihiel, ampúl a liekoviek s drogami.

7. Na vykonanie jednej alebo druhej blokády musíte mať príslušnú striekačku alebo ihlu. Potreba zvoliť rôzne injekčné striekačky a ihly počas rôznych blokád je daná objemom injikovaného roztoku, hrúbkou a hustotou tkanív, do ktorých je roztok injikovaný, princípom minimálnej traumy mäkkých tkanív pri vykonávaní terapeutickej blokády. Pri postupe blokovania je dôležitý stav špičky ihly. Ak je špička ihly tupá ako „rybí háčik“, potom sa táto ihla nemôže použiť, pretože takáto ihla vedie k traumatu mäkkých tkanív, čo je spojené s rozvojom miestnych reakcií, hematómom a hnisaním..

. Pri výrobe blokády nemôže byť ihla ponorená do mäkkého tkaniva k svojej základni, pretože najslabším bodom ihly je spojenie bázy s kanylou, kde sa najčastejšie zlomí. Ak sa táto zlomenina objaví, keď je ihla úplne ponorená do kanyly, zostane v mäkkých tkanivách. V tomto prípade je dosť ťažké ho extrahovať, dokonca aj chirurgickými prostriedkami..

8. V čase blokády je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel prevencie rôznych komplikácií:

• Ihla musí byť zasunutá jemne, ale určite do tkaniva..
• Injekčná striekačka sa musí udržiavať s konštantným odporom proti progresívnemu pohybu ihly, aby bolo možné kedykoľvek rýchlo zastaviť priebeh ihly a aby nedošlo k prepichnutiu akejkoľvek formácie, ktorá sa vyskytne v mäkkých tkanivách..
• Keď sa ihla pohybuje hlbšie do mäkkých tkanív, je potrebné ich infiltrovať lokálnym anestetickým roztokom, to znamená, že liekový roztok neustále predpisujte progresívnemu pohybu ihly, čo je v podstate hydraulický prípravok tkanív..
• Množstvo predávkovaného roztoku v okamihu, keď sa ihla presunie do hlbokej bolestivej oblasti, obvykle nepresahuje 10 - 20% objemu injekčnej striekačky a je to v podstate biologické rozdelenie na toleranciu injikovaných liekov, po ktorých je potrebné počkať 1-2 minúty, pozorujúc stav pacienta, nie či má známky alergickej, vaskulárnej alebo inej systémovej reakcie.

• Pred zavedením hlavného objemu roztoku je potrebné znova vykonať aspiračný test a ak je negatívny, potom injikujte hlavný obsah injekčnej striekačky do mäkkých tkanív..

• Aspiračný test sa musí vykonať niekoľkokrát, keď sa ihla pohybuje hlbšie do tkaniva a vždy po každom vpichu hustej formácie..

• Počas blokády je potrebné neustále komunikovať s pacientom, hovoriť, udržiavať s ním verbálny kontakt, a tým kontrolovať jeho celkový stav..

. V ideálnom prípade by procedurálna sestra mala neustále monitorovať celkový stav pacienta v čase blokády liečby.

Po ukončení blokády sa odporúča pacientovi odpočívať 1 až 2 hodiny. Je to prevencia komplikácií terapeutickej blokády vegetatívno-vaskulárneho ochorenia a základného ochorenia, pretože v prvých hodinách po blokáde, keď anestetikum pôsobí, prevláda jeho symptomatický účinok nad terapeutickým, to znamená, že bolesti a svalové tonické syndrómy sú výrazne znížené, zatiaľ čo príznaky dystrofie a nešpecifického zápalu v aktívnych motorických štruktúrach (svaly, väzivá, kĺbové vaky, chrupavka atď.) stále pretrvávajú. Pod vplyvom anestetika sa uvoľňuje svalové napätie, čo vedie k zvýšeniu rozsahu pohybov v postihnutej časti pohybového aparátu. Pod vplyvom anestetika sa odstraňuje nielen patologické, ale aj ochranné svalové napätie. V tomto prípade môže byť pod vplyvom anestézie, keď sú aktívne pohyby v postihnutej časti pohybového aparátu vykonávané v plnom rozsahu, exacerbácia neuroortopedického ochorenia, ktorej hlavný prejav je zistený po ukončení pôsobenia anestetika vo forme zvýšených neurologických symptómov vrátane bolesti..

. Preto je potrebné okamžite po blokáde upustiť od vykonávania celého aktívneho pohybu postihnutého kĺbu alebo chrbtice, odpočinku postele alebo použitia ortézy (korzet, držiak hlavy atď.) Pre postihnutú časť pohybového aparátu počas trvania anestetického pôsobenia - 2-3 hodiny..

Pri vykonávaní komplexných blokád je potrebná rôntgenová kontrola, aby sa objasnilo umiestnenie špičky ihly a presnejšia injekcia roztoku lieku, ako aj aby sa získal dokumentačný dôkaz správne vykonanej blokády..

premedikácie

Premedikácia je jedným zo spôsobov, ako zabrániť komplikáciám blokád. Somaticky zdraví pacienti to zvyčajne nepotrebujú. Ak však má pacient znaky autonómnej vaskulárnej lability, nadmernej emotivity, strachu z blokády alebo komplexnej a dlhšej blokády, potom je v týchto prípadoch nevyhnutná premedikácia.

Cieľom premedikácie je:
• znížiť emocionálny stres pacienta
• zlepšiť toleranciu postupu
• zabrániť systémovým reakciám
• znížiť toxický účinok liekov

Najčastejšie na sedáciu 1-2 hodiny pred blokádou:

deriváty benzodiazepínu:
• elén - 5-10 mg,
• alebo seduxen -5-10 mg,
• alebo fenazepam - 0,5 - 1 mg alebo dr.

antihistaminiká (ako aj na prevenciu alergických reakcií):
• suprastín 20-25 mg
• alebo pipolfen 25 mg
• tavegil

Niekedy sa používa dvojstupňová premedikácia..
1) V prvej fáze (v noci) je predpísaná akákoľvek tabletka na spanie v obvyklej dávke.
2) V druhej fáze, 30 - 60 minút pred blokádou, seduxenom a difenhydramínom, sa môže subkutánne podať 0,5 - 1 ml 0,1% atropínu..

V zriedkavých prípadoch sa pred vykonaním komplexných blokád uchyľujú k narkotickým analgetikám (promedol, morfín, fentanyl, moradol)..

Poďme ďalej zvážiť techniku ​​niektorých terapeutických blokád..

Paravertebrálna blokáda

Technika vykonávania. Po ošetrení kože antiseptikami (alkoholový roztok jódu, etylalkohol atď.) Sa koža anestetizuje podľa všeobecne akceptovanej techniky tenkou ihlou v štyroch bodoch napravo a naľavo od ľavého procesu, 1,5 - 2 cm od stredovej čiary. Potom hrubšia ihla (najmenej 10 cm dlhá) s injekčnou striekačkou prepichne kožu v jednom z anestetizovaných bodov a pomaly sa pohybuje ihlou kolmo k prednej rovine tela a vysielajúcim prúd anestetika dosahuje oblúk stavcov. Anestetika (0,5-0,75% roztok lidokaínu) s možným pridaním glukokortikoidového prípravku sa podáva v tvare vejára v kraniálnom, laterálnom a kaudálnom smere. Celkové množstvo anestetika by nemalo prekročiť jeho jedinú maximálnu dávku. Paravertebrálne blokády sa používajú hlavne na terapeutické účely v kombinácii s inými metódami liečby degeneratívnych deštruktívnych chorôb bedrovej chrbtice (manuálna terapia, pod vodou a predĺženie postele, lieky atď.). Spravidla sa pri vykonávaní paravertebrálnych blokád v bedrovej chrbtici injikuje anestetický roztok do oblasti medzi supraspinatóriom a väzmi, čo významne zvyšuje účinnosť liečebného postupu. Najbežnejšou indikáciou použitia paravertebrálnych blokád sú myotonické reakcie paravertebrálnych svalov v rôznych klinických variantoch osteochondrózy..

Kĺbová blokáda klenutých kĺbov

Technika vykonávania. Spôsob punkcie oblúkových procesov lumbálnej chrbtice sa volí v závislosti od orientácie kĺbových faziet. Keď je kĺb orientovaný v prednej rovine na 45 °, prepichne sa nasledujúcim spôsobom. Ihla sa vstrekne 1,5 palca naprieč od línie odstredivých procesov, držte hrot ihly do kostného tkaniva, až kým sa nezastaví, po ktorom je pacient požiadaný, aby otočil uhol zodpovedajúci orientácii spoločného priestoru. V okamihu zhodnosti so smerom ihly sa ihla zatlačí do kĺbovej dutiny o 1 - 2 mm. Malo by sa uviesť niekoľko znakov techniky zavádzania ihly do kĺbu. Zvyčajne sa po vpiche kože a fascie zaznamená reflexné svalové napätie, ktoré vedie k zmene smeru rozvoja ihly. Aby sa to eliminovalo, je potrebné vykonať dôkladnú infiltráciu anestézie kože a svalov pozdĺž ihly až po kĺbovú kapsulu. Pri čelnej orientácii kĺbových faziet viac ako 45 ° sa kĺb prepichne v dolnej inverzii. Punkcia sa vykonáva v polohe pacienta na boku alebo na bruchu s nevyhnutnou inštaláciou flexie v bedrovej chrbtici. Ihla sa zavedie vedená spodným okrajom zvlákňovacieho procesu zodpovedajúcim úrovni prepichnutého kĺbu, postúpi laterálne o 2 až 3 cm a dodatočne kaudálne do vzdialenosti, ktorá sa predtým na spondylogramoch zmenila. Špička ihly sa vykonáva do dolnej inverzie kĺbu, až kým sa nezastaví v chrupavkovom povrchu horného kĺbového procesu. Po intraartikulárnom zavedení ihly sa vykoná odsávací test na evakuáciu synoviálnej tekutiny. Potom sa podá anestetický roztok a kortikosteroidné liečivo s celkovým objemom do 2 až 3 ml. Na blokádu sa používa ihla s dĺžkou najmenej 12 cm, kapacita kĺbov sa pohybuje od 0,3 do 2,0 a dokonca do 2,5 ml, čo je spojené s povahou patologických zmien v nej. Ak je kĺbová kapsula zachovaná, po zavedení 0,5 ml roztoku je cítiť pružinový odpor s amplitúdou 0,1 - 0,4 ml. Pri nestabilite, uvoľnení škáry sa zvyšuje jej kapacita. Pokles kapacity sa spravidla pozoruje pri hrubých deštruktívnych a dystrofických zmenách v kĺboch. Indikácia pre použitie intraartikulárnej blokády kĺbových kĺbov je bedrová spondylartróza, ktorej klinické prejavy vedú alebo zaujímajú významné miesto v ich tvorbe. V priebehu liečby sa obvykle používajú 3 až 4 injekcie v intervale 5 až 7 dní.

Blokáda zadných vetiev miechových nervov

Technika vykonávania. Po ošetrení kože antiseptikami sa anestetizuje, do ktorého sa vstrekne ihla, pričom ustupuje tri prsty priečne od spodného okraja odstredivého procesu a jeden kaudálne naprieč. Po prepichnutí kože sa ihla nakloní kaudálne pod uhlom 15–20 ° v sagitálnej rovine, pričom sa kanyla umiestni laterálne a vykoná sa v tkanivách, až kým sa špička ihly nezastaví na základni priečneho procesu. Do zmesi s 1 ml diprospanu sa vstrekne 3 až 4 ml anestetického roztoku a potom sa do oblasti priečneho ligamentu vstrekne ďalších 5 až 6 ml zmesi pohybom v tvare vejárového ventilátora. Stredné, stredné a bočné vetvy zadnej vetvy miechového nervu, ktoré inervujú kíby, svaly a väzy chrbtového povrchu tela, sú blokované. Blokády zadných vetiev miechy sa používajú na diagnostiku bolestivých syndrómov spôsobených patológiou kĺbovo-svalovo-väzivového komplexu a na svalovú relaxáciu v kombinácii s inými metódami konzervatívnej liečby. Pri nesprávnom výbere injekčných bodov pri vykonávaní tohto typu blokovania môže hrot ihly ísť do oblasti medzistavcovej foramen, čo vedie k parestézii v inervačných zónach zodpovedajúcich miechového nervu..

Epidurálna blokáda

Technika sakrálnej epidurálnej blokády podľa A.Yu. Paschuku, 1987. Pacient leží na bruchu na „zlomenom“ operačnom stole alebo s valčekom pod ochlpením. Nohy sú mierne roztiahnuté a otáčajú sa dovnútra, aby sa odhalila horná časť análnej pukliny. Za účelom zvýšenia asepticity a ochrany análnych a genitálnych oblastí pred alkoholovým roztokom jódu a alkoholu, ktorý sa používa na ošetrenie chirurgického poľa, sa na konečník aplikuje suchá gáza. Čiara je nakreslená medzi zadnými nadriadenými iliakálnymi chrbticami ilium a druhá čiara (zákazová čiara) je nakreslená rovnobežne s ňou vo vzdialenosti 1 cm od kaudálnej strany. Sakrálne rohy sa nachádzajú palcom a ukazovákom hmatateľnej ruky v lebečnej časti análneho záhybu. Je vhodné ich označiť, pretože po infiltrácii môže byť anestézia kože a podkožného tkaniva nad otvorením sakrálneho kanála ťažká, vizuálna a palpačná orientácia môže byť ťažká. Sakro-coccygeal ligament sa anestetizuje tenkou ihlou, po vpichu, do ktorého sa do sakrálneho kanála vstrekne malé množstvo anestetika (2 až 3 ml). Po odstránení tenkej ihly sa zavedie kaudálna ihla, ktorá sa dá použiť s bežnými Tuffierovými ihlami na spinálnu anestéziu Najskôr sa ihla posunie v uhle asi 30 - 40 ° k čelnej rovine. Ukazováčik a palec hmatateľnej ruky, ktorý sa nachádza na sakrálnych rohoch, bránia náhodnému skĺznutiu ihly do podkožného tuku. Ihla sa pomaly posúva, až kým neprechádza sakrococcygálny väz, ktorý je pociťovaný náhlym zastavením rezistencie. Potom sa uhol posunu ihly zníži na približne 10 až 15 °. Ak koniec ihly dosadne na kosť, pritiahne sa a pri ďalšom lebečnom postupe sa uhol sklonu vzhľadom k čelnej rovine ďalej zmenšuje. Ihla sa nemá vkladať ďalej ako 2 až 3 cm, aby sa zabránilo poškodeniu duralového vaku. Ak sa cerebrospinálna tekutina neuvoľní, ihla sa dvakrát otočí o 90 °, potom sa pripojí striekačka a vykoná sa aspiračný test. Ak sa krv odsaje, zmení sa poloha ihly, až kým sa neurčí jej extravaskulárne umiestnenie. Poloha ihly sa môže považovať za správnu, ak po zavedení 3 ml vzduchu neexistuje rezistencia na jej vstrekovanie a nedochádza k subkutánnemu tečeniu. Po druhom aspiračnom teste sa podáva testovacia dávka (3 - 4 ml) anestetika. Ak po 5 minútach nenastane spinálna anestézia, podáva sa celá dávka liečiva. Objem anestetika s pridaním 1 - 2 ml diprospanu je obvykle 20 - 25 ml. V závislosti na kapacite miechového kanála ho lieková látka plní až na úroveň stavca L1 vrátane. Liečivá látka, injikovaná epidurálne, vyvoláva pozitívny účinok blokovaním receptorov postihnutých stavcových segmentov a tiež pôsobením priamo na zónu diskradikulárneho konfliktu, vedie k zníženiu (niekedy k eliminácii) zápalovej reakcie, ktorá hrá veľmi dôležitú úlohu pri tvorbe bolesti. Pri epidurálnom podaní roztoku v prítomnosti vyčnievania alebo prietrže medzistavcovej platničky pacient spravidla zaznamená prudký nárast bolesti v inervačných zónach postihnutých nervových formácií. Niekedy bolesť dosahuje takú mieru, že ďalšie podávanie liečiva sa stáva nemožným. V takýchto prípadoch musíte do roztoku vstúpiť pomaly, v intervale každé 2–3 ml. Analgetický účinok anestetika nastane po 3 až 5 minútach. po zavedení a rozširuje sa do bedrovej oblasti a dolných končatín. V neprítomnosti disk-radikálového konfliktu sa podávanie lieku uskutoční takmer bezbolestne. Indikátorom správneho podania je pocit ťažkosti v bedrovej chrbtici, ktorý sa postupne šíri v lebečnom smere. Epidurálne blokády sa používajú hlavne v kombinácii s inými metódami liečby degeneratívnych deštrukčných chorôb chrbtice: manuálna terapia, trakcia kmeňa. Epidurálne blokády sú tak rozšírené medzi rôznymi odborníkmi - ortopédmi, traumatológmi, neurochirurgmi, neuropatológmi. Často sa však nepoužívajú iba na prísne indikácie Diagnostický význam epidurálnych blokád je určený charakteristikami reprodukcie syndrómu bolesti so zavedením liečivej látky a výsledkom použitia v blízkej budúcnosti. Podľa našich údajov sa v prípade diskovitikulárneho konfliktu spôsobeného výčnelkom alebo herniovaným diskom intenzita syndrómu bolesti po jednorazovom epidurálnom podaní diprospanu zníži najmenej o 10 - 15%. V závislosti od patogenetickej situácie sa po určitej dobe (1-1,5 dňa) môže bolesť vrátiť, avšak bez predchádzajúcej intenzity. Po podaní lieku si niektorí pacienti všimnú závraty, nevoľnosť, ktorá je s najväčšou pravdepodobnosťou spojená s celkovým účinkom anestetika. Jednou z chýb pri vykonávaní epidurálneho bloku je nadmerný (viac ako 2-4 cm) posun ihly pozdĺž kanála, čo môže viesť k subarachnoidálnemu podaniu lieku. Pri liečbe diprospanom použite 2-3 epidurálnu blokádu v intervaloch 7-10 dní.

Blokáda svalov Pectoralis

Blokáda menšieho svalu pectoralis sa vykonáva v polohe pacienta na chrbte. Lekár zachytí miesta pripojenia menšieho svalu pectoralis (coracoidný proces lopatky a rebier I - V v mieste ich prechodu na chrupavkovú časť do kosti) a na projekciu pacienta pritiahne jód. Miesta pripojenia menšieho svalu pectoralis sú spojené priamkami. Z uhla, ktorý sa nachádza nad kokosovým procesom lopatky, klesá čiara, ktorá je rozdelená na tri časti. Medzi vonkajšou a strednou časťou bisektora sa ihla používa na prepichnutie kože, podkožného tukového tkaniva, predného fasciálneho listu, svalového tkaniva a zadného fasciálneho listu hlavného svalu pectoralis. Potom lekár posúva ihlu o 5 mm vpred a dosahuje svalovú slabosť pectoralis. Objem injikovanej látky 3,0 - 5,0 ml.

Blokáda hlavného svalu pectoralis

Blokáda hlavného svalu pectoralis sa vykonáva v polohe pacienta, ktorý sedí alebo leží. Pri pohmate sa určia najbolestivejšie body a do každého z nich sa vstrekne. Objem injikovanej látky pre každú zónu 0,5 - 1,0 ml.

Blokáda klavikulárno-akromiálneho kĺbu

Blokáda klavikulárno-akromiálneho kĺbu sa vykonáva v polohe pacienta pri sedení oproti lekárovi. Palpácia lekára určí líniu kĺbu a označí ju jódom. Ihla sa vkladá kolmo pred stred kĺbu. Objem injikovanej látky je 0,3 - 0,5 ml. Blokovanie ramenného kĺbu sa vykonáva v polohe sediaceho pacienta. Pri bočnom prístupe je orientačný bod akromion. Lekár nájde svoju najkonvexnejšiu časť a keďže hlava humeru je umiestnená priamo pod ním, ihla je nasmerovaná pod akromion a prechádza medzi ňou a hlavou humeru..
Na začiatku injekcie sa pacientova ruka pritlačí na jeho telo. Keď ihla preniká hlbšie a prechádza deltoidným svalom, ruka je mierne zdvihnutá a trochu sa vráti. Doktor stále tlačí ihlu a cíti, ako prechádza prekážkou pozostávajúcou z hustej kĺbovej kapsuly a preniká do kĺbovej dutiny. Pri blokovaní s prístupom spredu lekár otočí rameno pacienta smerom dovnútra a položí predlaktie ruky na brucho. Lekár pohltí kokosový proces a pokúsi sa určiť líniu kĺbu miernou rotáciou ramena.

Blokáda subklaviálneho svalu

Blokáda subklaviálneho svalu sa vykonáva v polohe pacienta, ktorý sedí alebo leží. Klíčnica je mentálne rozdelená na tri časti. Medzi vonkajšou a strednou časťou pozdĺž dolného okraja kľúčnej kosti je ihla vyrobená kolmo na prednú rovinu s hĺbkou vpichu 0,5 až 1,0 cm (v závislosti od hrúbky vrstvy podkožného tuku), až kým sa špička ihly nedotkne okraja kľúčnej kosti. Potom sa špička ihly otáča smerom nahor pod uhlom 45 ° a ďalej sa posúva smerom dovnútra o ďalších 0,5 cm.
Množstvo vstreknutej látky - do 3,0 ml.

Blokáda sternoartikulárneho kĺbu

Blokáda kĺbu hrudnej končatiny sa vykonáva v polohe pacienta ležiaceho alebo sediaceho. Lekár pohmatá čiaru kĺbu a označí ju jódom, ihla sa vloží kolmo. Objem injikovanej látky 0,2 - 0,3 ml.

Blokáda kĺbového kĺbu hrudnej kosti

Blokovanie sternoclavikulárneho kĺbu sa vykonáva v polohe pacienta, ktorý sedí alebo leží. Ihla je nasmerovaná kolmo na povrch hrudníka do hĺbky maximálne 1 cm Objem injikovanej látky je 0,3 ml.

Blokáda predného svrbenia svalu

Sediaci pacient je požiadaný, aby mierne naklonil hlavu k boľavej strane tak, aby sa uvoľnil sternocleidomastoidný sval, ktorého vonkajší okraj (nad kľúčnou kosťou) lekár tlačí smerom dovnútra ukazovateľom alebo prostredným prstom ľavej ruky, v závislosti od strany blokády. Potom by sa mal pacient zhlboka nadýchnuť, zadržať dych a otočiť hlavu k zdravej strane. V tomto bode chirurg naďalej tlačí sternocleidomastoidný sval smerom dovnútra, prehlbuje index a prostredné prsty nadol a akoby ich zakryl dolným pólom predného scalenového svalu, čo je dobre tvarované, pretože je napäté a bolestivé. Pravou rukou vstreknú tenkú krátku ihlu, nasadia injekčnú striekačku medzi prsty ľavej ruky do hrúbky scalenového svalu do hĺbky 0,5 - 1,0 cm a vstreknú 2 - 3 ml 0,5 - 1% roztoku novocainu..

Blokáda dolného šikmého svalu hlavy

Spodný šikmý sval hlavy je umiestnený v druhej vrstve krčných svalov. Začína točivým procesom druhého krčného stavca, ide hore a von a pripája sa k priečnemu procesu prvého krčného stavca. Predná rezervná slučka stavcovej tepny je umiestnená pred svalom. Fascia, ktorá napína svaly, má úzky kontakt s celým radom nervových útvarov. V strede dĺžky svalu blízko predného povrchu fasciálneho listu je druhý medzistavcový ganglion, z ktorého sa oddeľuje zadná vetva veľkého týlnatého nervu, akoby akoby svaly obtočila. V tomto prípade je týlny nerv medzi svalom a oblúkom druhého krčného stavca a rezervná slučka stavcovej tepny je medzi svalom a kapsulou atlanto-axiálneho kĺbu. cm od zvlákňovacieho procesu pozdĺž tejto línie smerom k mastoidnému procesu je koža prepichnutá ihlou č. 0625. Ihla je vedená v uhle 45 ° k sagitálnej rovine a 20 ° k horizontále, až kým sa nezastaví na základni spinálneho procesu. Špička ihly sa odtiahne späť o 1 až 2 cm a zavedie sa liečivá látka. Objem injikovaného lieku 2,0 ml.

Perivaskulárna terapeutická blokáda stavcov

Vertebrálna artéria spravidla vstupuje do otvorenia priečneho procesu šiesteho krčného stavca a stúpa hore v kanáli toho istého mena, ktorý je tvorený dierami v priečnych procesoch krčných stavcov. Priečne svaly sú umiestnené v prednej časti, krčná tepna prechádza medzi dlhým svalstvom krku a predným svaly šupinatého, pažerák a priedušnica sú umiestnené trochu dovnútra. Technika blokády: Pacient v polohe na chrbte. Pod lopatky je umiestnený malý vankúš. Krk sa narovnal. Hlava sa otáča v opačnom smere ako je blokáda. Ukazováčik medzi priedušnicou, pažerákom, karotídou a predným šupinatým svalom hmatne hrtanový kanálik priečneho procesu šiesteho krčného stavca. Na špičke prsta ihla č. 0840 prepichne kožu a fasciu krku, až kým sa nezastaví v priečnom procese. Potom ihla opatrne postupuje k hornému okraju priečneho procesu. Pred zavedením roztoku sa skontroluje, či je špička ihly v nádobe. Objem injikovaného roztoku je 3,0 ml. Pri správnom fungovaní LMB sa po 15 až 20 minútach týlne bolesti, zníženie hučania v ušiach vylepší..

Blokáda medzirebrových nervov

Používa sa na medzirezortnú neuralgiu, hrudnú radikulopatiu a bolesť pozdĺž medzirebrových nervov s ganglioneuritídou (pásový opar). V polohe pacienta na boku sa vykonáva anestézia kože a zavádzanie ihly, až kým sa nedotkne vonkajšieho povrchu spodného okraja rebra v mieste pripojenia k stavcom. Potom sa ihla mierne vytiahne a jej koniec klesne. Ihla sa posúva z okraja rebra miernym posunom dovnútra a vstúpi do zóny neurovaskulárneho zväzku, do ktorého sa vstrekne 3,0 ml. 0,25-0,5% roztok novokainu. Pri použití tejto metódy by sa malo pamätať na to, že skutočná neuralgia medzirebrových nervov je veľmi zriedkavá.

Liečebná blokáda svalu, ktorá zvyšuje lopatku

Sval, ktorý zdvíha lopatku, leží v druhej vrstve, začína od zadných tuberlov priečnych procesov šiesteho až siedmeho krčného stavca a prichytáva sa k hornému vnútornému rohu lopatky. Dorsálne je uzavreté lichobežníkovým svalstvom. Spúšťacie zóny sa najčastejšie nachádzajú v mieste pripojenia svalov k hornému rohu lopatky alebo v jej hrúbke. Technika blokády: Pacient leží na bruchu. Po ucítení horného vnútorného uhla lopatky lekár pomocou ihly č. 0840 urobí punkciu kože, podkožného tukového tkaniva, lichobežníkového svalu, až kým sa nezastaví v uhle lopatky. Ak sa spúšťacia zóna nachádza v hrúbke svalu, zavádzajú sa do nej lieky. Objem injikovaného roztoku je 5,0 ml.

Terapeutická blokáda supraskapulárneho nervu

Supraskapulárny nerv prechádza pozdĺž zadného okraja dolného brucha svalovo-hyoidného svalu, potom vstúpi do lopatkového zárezu a inervuje supraspinát, potom supraspinatívny sval. Horný priečny väz lopatky je umiestnený nad sviečkovou a supraspinátové a lichobežníkové svaly sú za nervom. Technika blokovania: Lopatka je rozdelená na tri časti. Medzi hornou a strednou treťou ihlou č. 0860 sa vpíchne koža, podkožné tukové tkanivo, lichobežníkové a supraspinátové svaly pod uhlom 45 ° k čelnej rovine. Ihla sa posúva až po okraj zárezu, potom sa pohybuje späť o 0,5 cm Objem injikovanej látky je 1,0 - 2,0 ml.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Schmorlova kýla

Žalúdok
Schmorlova kýla, čo to je a ako s tým zaobchádzať? Fotografie, príznaky a liečba
Schmorlova medziobratlová hernia je zmena medzistavcových platničiek, ktorá sa prejavuje ako „odsadenie“ disku do segmentu horného alebo dolného stavca.
Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sú syndrómom, pri ktorom patológia medzistavcových platničiek vyvoláva výskyt bolesti dolnej časti chrbta..