loader

Hlavná

Späť

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika. Príčinou hernie je atrofia peritoneálnych svalov. Vyčnievanie orgánov za brušnú stenu je vyvolané faktormi, ktoré zvyšujú tlak vo vnútri pobrušnice. Ide o nadváhu, vzpieranie alebo úplný nedostatok fyzickej aktivity, chronický kašeľ, zápchu. U detí sa liečba ingínovej prietrže niekedy uskutočňuje konzervatívnymi metódami alebo sa postihnutá oblasť upravuje ručne. Ak však má dospelý hernioplastiku, je jedinou účinnou liečbou operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže. Iné metódy neprinášajú požadovaný výsledok u dospelých a môžu iba komplikovať situáciu..

diagnostika

Tvorba slabinovej prietrže u mužov je indikovaná nádorom alebo zhutnením v dolnom bruchu, ktorého rozmery sa môžu meniť v závislosti od toho, či pacient prijíma vertikálnu alebo horizontálnu polohu. Priemerná veľkosť prietrže v interinguinálnom priestore je od 1 do 5 cm, ale pri dlhodobej absencii liečby rastie na 10 alebo viac centimetrov. Výstupok môže byť ľavostranný alebo pravostranný, vyskytuje sa tiež bilaterálna prietrž..

Je pociťovaná kompresia orgánov v okolí - napríklad pri vystavení močovému mechúru je možné pozorovať časté močenie. Človek pociťuje nepohodlie, bolesť, pocit ťažkosti pri chôdzi, fyzickú námahu, kašeľ a iné činnosti spojené s napätím v pobrušnici. Bolesť môže byť spôsobená inými časťami tela. Inguinálna kýla spôsobuje poruchy čriev - plynatosť, zápchu, zlé trávenie potravy. V dôsledku kompresie spermatického vlákna sa niekedy pozoruje oslabenie sexuálnych funkcií až do straty mužskej sily a neplodnosti..

Skutočnosť, že inguinálna hernia sa vyskytuje častejšie ako u žien, je spôsobená štrukturálnymi vlastnosťami ingvinálneho kanála. Toto je dutina v dolnom bruchu medzi širokými svalmi, kde muži prechádzajú spermatickou šnúrou.

Inguinálny kanál má tvar trojuholníka a keď tkanivá a svaly peritoneum oslabia, ľahko sa stáva „bránou“ pre časť čreva, aby opustil brušnú stenu. Môže sa vyskytnúť aj výčnelok omentum, močového mechúra. Podľa umiestnenia brány môže prietrž byť rovná (keď je zadná stena slabinového kanálika oslabená) a šikmá (brána je na prednej stene). Niekedy sa vyskytuje kombinovaná prietrž.

Na presnejšie posúdenie veľkosti a umiestnenia prietrže sa vykonávajú vyšetrenia - ultrazvuk a irigoskopia. Počas irrigoskopie sa do konečníka injikuje špeciálny roztok. Vstupuje do čreva a pod vplyvom röntgenových lúčov ukazuje obsah herniálneho vaku, veľkosť výhřezu. Ultrazvuk tiež pomáha vidieť vnútorné umiestnenie prietrže a prietržnej brány vo vzťahu k pobrušnici - konečná diagnóza "ingvinálnej prietrže" sa zvyčajne robí na základe ultrazvuku..

Laboratórne testy (krv a moč) s inguinálnou prietržou budú normálne, ak nebudú sprievodné choroby. Odchýlky sa môžu vyskytnúť iba pri porušení prietrže sprevádzanej zápalovým procesom, zhoršením trávenia.

Príprava na operáciu a predoperačné diéty

Pred operáciou na odstránenie prietrže sa uskutoční diagnóza sprievodných chorôb. Ak je ktorýkoľvek z nich v akútnom štádiu, je potrebné ich pred operáciou vyliečiť. Je potrebné venovať pozornosť, ak pacient nedávno utrpel infarkt alebo mozgovú príhodu - postup je v tomto prípade odložený až do stabilného zdravotného stavu. Exacerbácia infekčného ochorenia je tiež kontraindikáciou chirurgického zákroku. Výber typu operácie a anestézie závisí od veku pacienta a prítomnosti chronických chorôb. Oprava prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch (v prípade ohrozenia života) u pacientov so závažnými chorobami:

 • diabetes;
 • zlyhanie srdca, pľúc alebo pečene;
 • krvné choroby;
 • onkologické choroby;
 • vysoká obezita.

Príprava na operáciu trvá asi týždeň. Na čistenie čriev je predpísaná ľahká strava. Deň pred zákrokom musíte jedlo odmietnuť, je dovolené piť iba vodu. Tesne pred chirurgickým zákrokom sa umiestni očistná klyzma. Niekoľko dní pred nadchádzajúcou operáciou musíte prestať fajčiť a piť alkohol. Niekedy sa ako prípravok predpisuje malá dávka sedatíva.

Potrebné analýzy a štúdie

Pred operáciou sa vykonáva vyšetrenie tela, ktoré nám umožňuje vyvodiť závery o zdravotnom stave a pripravenosti na chirurgický zákrok. Ako príprava sa vykonávajú tieto postupy:

 • všeobecná analýza krvi;
 • Analýza moču;
 • coagulogram;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvuk brucha.

V závislosti od získaného obrázka sa vyberie druh operácie a použitá anestézia.

Pri vykonávaní hernioplastiky môže lekár dať pacientovi jeden z troch hlavných typov anestézie:

 • celková anestézia - používa sa na laparoskopiu, veľkú prietrž, u pacientov s precitlivenosťou bez kontraindikácií;
 • spinálna anestézia - nižšia telesná anestézia vstreknutím anestetika do miechy;
 • lokálna anestézia - používa sa v otvorenej chirurgii, u starších pacientov s kontraindikáciami na celkovú anestéziu, s malými kýlami.

Chirurgická hernia

Je veľmi dôležité včas vyhľadať lekársku pomoc a vykonať nevyhnutný chirurgický zákrok na odstránenie takého druhu, ako je prietrž v slabinách. Pokiaľ sa nelieči, môže slabinová prietrž viesť k nepríjemným komplikáciám. Gernioplastika je jedným z najbežnejších typov chirurgických zákrokov v dôsledku častého výskytu prietrží, najmä u mužov..

Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi, v závislosti od umiestnenia herniálneho portálu, veľkosti výčnelku. Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopie. Pri spôsobe uzatvárania brány prietrže sa rozlišuje hernioplastika (pomocou vlastných tkanív pacienta) a nenapínanie pomocou oka, ktoré zosilňuje brušnú stenu..

Podstatou každej hernioplastiky - otvorenej aj vykonanej laparoskopickou metódou - je vložiť hernálny vak dovnútra, ak je to potrebné, odrezať odumreté tkanivo. Potom sa hernia brána uzavrie pomocou bioimplantátu (oka) alebo jeho vlastného peritoneálneho tkaniva.

S dvojstranným herniálnym výstupkom sa vykonávajú dve samostatné operácie. Medzi nimi by mala uplynúť lehota na zotavenie..

Otvorená metóda

Hernioplastika sa najčastejšie vykonáva otvorenou metódou počas núdzovej operácie alebo ak existujú kontraindikácie na celkovú anestéziu (môže sa vykonať v lokálnej anestézii). Ak dôjde k porušeniu prietrže, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Na to, aby sa k nemu dostal prístup, je urobený rez niekoľko centimetrov dlhý priamo v mieste výstupku, takže po zákroku zostáva pomerne veľký šev. Nevýhodou chirurgie brucha v porovnaní s laparoskopiou je dlhšie obdobie zotavenia, najmä ak sa vykonalo v celkovej anestézii..

Laparoskopická metóda

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov týmto spôsobom nevyžaduje otvorenie brucha. Nástroje a kamera sú do nej zavádzané pomocou malých vpichov, lekár vidí všetko, čo sa deje na monitore vo forme fotografií a videa. Je to šetrnejší spôsob hernioplastiky ako otvorená operácia - laparoskopia sa častejšie vykonáva podľa plánu. Potom je riziko zrastov menšie, hojenie prebieha rýchlejšie a malé jazvy zostávajú.

Nevýhodou laparoskopickej chirurgie je potreba celkovej anestézie. Táto operačná technika sa neuplatňuje, ak je prietrž príliš veľká..

Ťahová hernioplastika

Operácia sa môže vykonať pomocou otvorenej alebo laparoskopickej metódy. Natiahnutá hernioplastika sa vyznačuje tým, že na uzavretie kýlovej brány sa používajú vlastné tkanivá pacienta. Ale kvôli tkanivovému napätiu je riziko recidívy prietrže v dôsledku opakovaného riedenia brušnej steny vysoké. Tento spôsob chirurgického zákroku sa zvyčajne používa pri kýlach malej veľkosti a dostatočného množstva vlastného tkaniva pacienta. Predtým bola hernioplastika s otvoreným napätím považovaná za klasický spôsob vykonania operácie na odstránenie prietrže, ale teraz, ak existuje alternatíva, lekári uprednostňujú metódu bez napätia..

Nenapnutá hernioplastika so sieťkou

Brušná stena je zosilnená sieťou, ktorá uzatvára hernálnu bránu. Preto sa implantát používa z biokompatibilného materiálu, ktorý u pacientov nespôsobuje alergie ani odmietnutie. Na rozdiel od trakčnej hernioplastiky nedochádza k napínaniu vlastných tkanív - v dôsledku toho existuje menšie riziko komplikácií a recidívy prietrže. Sieť slúži ako kostra, ktorá je postupne zarastená spojivovým tkanivom. Metóda spevňovania pobrušnice pomocou oka sa používa čoraz častejšie, a to aj v prípade opakovaného výskytu prietrže po napínaní hernioplastiky..

Laserová prevádzka

Laserová chirurgia je najpokročilejší chirurgický zákrok. Použitie lasera v medicíne sa stáva čoraz rozšírenejším. Odstránenie slabinovej prietrže laserom sa uskutočňuje takmer bez krvi a s minimálnymi vedľajšími účinkami. Počas operácie sa používa lokálna anestézia, po zákroku zostáva minimálny počet jaziev. Už po 40 - 60 minútach po zákroku sa pacient môže vrátiť do normálneho života s miernym obmedzením fyzickej aktivity. Po operácii nie je potrebné odpočívať. Laseroví špecialisti s vysokou kvalifikáciou. Nevýhody laserovej chirurgie - jej vyššie náklady a nedostupnosť na mnohých klinikách.

Ako dlho trvá operácia

Trvanie operácie závisí od jej zložitosti. Operácia môže trvať od 30 minút do 2 hodín, vykonáva sa podľa špecifického algoritmu:

 • rez v prietrži (alebo niekoľko malých rezov počas laparotómie);
 • excízia herniálneho vaku;
 • odstránenie postihnutého tkaniva;
 • návrat zdravých orgánov a tkanív do pobrušnice;
 • šitie tkanív brušnej steny alebo použitie sieťky na uzavretie herniálneho portálu;
 • šitie.

Rehabilitácia po operácii

V pooperačnom období je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - v nemocnici aj po prepustení. V prvých dňoch sa zvyčajne odporúča pozorovať odpočinok na lôžku, neumývať sa v sprche, ležať viac, potom postupne zvyšovať úroveň fyzickej aktivity. Úplný návrat k obvyklej úrovni aktivity nastane niekoľko mesiacov po operácii.

Dĺžka zotavenia závisí od veku pacienta, jeho postavy a celkového zdravotného stavu, zložitosti operácie.

Pooperačné zotavovacie obdobie

Ak sa počas chirurgického zákroku použila lokálna anestézia, pobyt v nemocnici obvykle trvá 2 až 3 dni. Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšiu rehabilitáciu. Po prepustení je potrebné navštíviť lekára po 7 až 10 dňoch, aby ste mohli odstrániť stehy (ak nie sú neabsorbovateľní - v tomto prípade sa nemusí odstraňovať) a po operácii posúdiť celkový stav. Špecialista dá odporúčania týkajúce sa výživy, fyzickej aktivity, hygienických postupov. Počas obdobia zotavenia je pacientovi poskytnutá nemocenská dovolenka.

Strava a výživa po odstránení trieslovej prietrže

Prvý deň po operácii sa odporúča obmedziť vývar na mäso. V nasledujúcich dňoch sú zemiaková kaša, tekuté obilniny, dusená zelenina. Po niekoľkých dňoch môžete prejsť na bežné jedlo, ktoré nevytvára zbytočné zaťaženie tráviaceho systému. Po operácii musíte zabrániť zápche a tvorbe plynu a odmietnuť jedlo, ktoré k tomu prispieva. Je lepšie jesť často av malých porciách. Na zlepšenie regenerácie tkanív sa odporúča do ponuky zahrnúť veľké množstvo bielkovinovej stravy. Strava by mala pozostávať z:

 • chudé ľahké mäso (kuracie, morčacie);
 • kaša na vode (pohánka, ovsená múka);
 • ryby s nízkym obsahom tuku;
 • vajíčka
 • ovocie a zelenina, ktoré nespôsobujú tvorbu plynu;
 • tvaroh;
 • rastlinné oleje.

Je lepšie odmietnuť múku (cestoviny, biely chlieb), mastné potraviny, strukoviny, nepiť alkohol.

Fyzická aktivita a šport v pooperačnom období

Ťažká fyzická aktivita po operácii (od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov) sa neodporúča. Aby sa predišlo švom, je lepšie vyhnúť sa kašľu, náhlym pohybom. V prípade chronických ochorení sprevádzaných kašľom sa oplatí venovať pozornosť odstráneniu príznakov. V prvých týždňoch po operácii nie je dovolené zdvíhať závažia nad 5 kg. Zaťaženie sa potom môže postupne zvyšovať, aby sa obnovila telesná výchova a šport. Po celkovej anestézii sa tiež neodporúča viesť vozidlo niekoľko dní, pretože koncentrácia pozornosti sa môže znížiť.

Niekedy po operácii lekár predpíše pacientovi, aby nosil lekársku bandáž, ktorá podporuje pobrušnicu. Zvyčajne sa ortéza odporúča pre starších pacientov, ktorí trpia nadváhou a oslabenou slabinou slabín po natiahnutej hernioplastike. Je potrebné starostlivo zvoliť lekársky obväz, pretože nadmerné stlačenie môže mať tiež nepriaznivé následky.

Čo potrebujú pacienti vedieť a robiť po operácii

Je veľmi dôležité dodržiavať hygienické predpisy, aby sa zabránilo zápalom a hnisavým stehom. V prvých dňoch sa nemôžete osprchovať, kúpať sa v bazéne, plávať vo vode alebo zostať v parnej miestnosti. Môžete ich umyť vlhkou špongiou a jemne umyť pohlavné orgány a oblasť slabín prúdom vody. Švy sa pravidelne utierajú antiseptickým prostriedkom a po umytí sa môžu posypať detským práškom, aby sa zabránilo podráždeniu. Noste iba čistú bavlnenú bielizeň, ktorá ju vymieňa každý deň.

Veľkosť švu po operácii závisí od spôsobu jeho uskutočnenia. Pri otvorenej chirurgii môže dosahovať 5 až 10 cm, pri laparoskopii zostáva niekoľko úzkych jaziev s dĺžkou 1 až 2 cm. Pri laserovej operácii zostávajú na koži sotva viditeľné stopy..

Regeneračné cvičenia

Na rýchle zotavenie po odstránení prietrže sa odporúča postupné začatie ľahkého cvičenia. Lekári odporúčajú vykonávať cvičenia, ktoré pomáhajú tónovať svaly v oblasti slabín. Gymnastika by sa mala robiť denne, ak nie je žiadna bolesť.

Aby sa posilnili slabiny, odporúča sa nasledujúca sada cvičení..

 1. Ľahnite si na podlahu, mierne zdvihnite nohy, striedavo ich šírte a prechádzate. Najprv urobte 3-4 prístupy pre každú nohu a postupne ich počet zvyšujte.
 2. Cvičný bicykel.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená, ponožky a lakte. Striedavo zdvíhajte jednu nohu alebo druhú, počínajúc 5 sadami.
 4. Ležiac ​​na pravej strane s narovnanými nohami, zdvihnite ľavú nohu. Potom vymeňte stranu.
 5. Krčiaci sa spočívajúci na jednej nohe, druhú natiahnite dopredu. Položte ruky na koleno a otočte si rovnú nohu. Potom si vymieňajte nohy.
 6. Ramenné drepy.
 7. Push up.

Tréning s pravidelnou chôdzou tiež pomáha pri zotavovaní sa z operácie, ale je lepšie začať na krátke vzdialenosti. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Prevádzkové náklady

V prípade urgentnej hospitalizácie a ohrozenia života je operácia odstránenia kýly pri ktorejkoľvek z mestských klinických úradov Ruska bezplatná. Ak pôjdete na platenú kliniku s plánovanou liečbou, náklady na hernioplastiku sa môžu pohybovať od 10 000 do 90 000 rubľov. Je ťažké presne odpovedať na otázku, koľko stojí odstránenie kýly. Cena zahŕňa vyšetrenie pred operáciou, miestnou anestéziou alebo celkovou anestéziou, starostlivosť počas pobytu v nemocnici. Náklady budú tiež závisieť od:

 • spôsob prevádzky;
 • potreba použitia protéz z pletiva;
 • úroveň a povesť kliniky;
 • kvalifikácia lekárov.

Viac informácií o nákladoch na operáciu nájdete tu.

Možné komplikácie a bolesť po operácii

Bolesť v stehu po hernioplastike môže byť prítomná niekoľko dní. Lekári v tomto okamihu odporúčajú používať ľad a hygienu, aby sa zabránilo zápalu. Ak bola vykonaná hernioplastika napätia, bolesť a pocit tesnosti v oblasti slabín a pupočníkovej oblasti v prvých dňoch sú normálne. Stehy niekedy napučiavajú mierne.

Kvapalina sa môže uvoľňovať v malom množstve z rany, môže sa vyskytnúť znížená citlivosť alebo sa môže vyskytnúť zvýšená citlivosť v oblasti stehu, tvorba modrín a hematóm. Tieto nepríjemné javy zmiznú po 7 až 10 dňoch.

Čas hojenia pre každý organizmus je individuálny, ale zvyčajne 10. deň po operácii sa syndróm bolesti pozoruje iba pri pohmatoch stehov. V zriedkavých prípadoch sa rany môžu hojiť až 1 mesiac. V takom prípade môže lekár odporučiť fyzioterapeutickú liečbu, aby sa proces hojenia urýchlil..

Pri oslabenej imunite sa môže vyskytnúť infekčný zápal rany. Je užitočné navštíviť lekára, ak príznaky, ako sú:

 • nezrovnalosť švíkov;
 • hnisanie v oblasti prevádzky;
 • dlhodobo sa vyskytujúce hematómy;
 • zvýšenie teploty;
 • opuch semenníkov alebo oblasti mieška;
 • opakovanie prietrže.

V týchto prípadoch je potrebné okamžite prijať opatrenia, v prípade potreby vykonať druhú operáciu. K recidíve prietrže dochádza často, keď sa po hernioplastike nedodržiavajú odporúčania lekára - skorý nástup fyzickej aktivity, nesprávna strava a v prípade potreby odmietnutie obväzu. Kvapka semenníka (zväčšenie veľkosti kvôli akumulácii tekutiny medzi membránami) sa objavuje v dôsledku narušeného odtoku lymfy. Na fórach nájdete sťažnosti pacientov, ktoré pri príliš hrubom šití pri napínaní hernioplastiky spôsobujú poškodenie bedra.

Muži sa často boja chirurgického zákroku v oblasti slabín, pretože v niektorých prípadoch to vedie k narušeniu urogenitálneho systému, sexuálnej dysfunkcii a dokonca k neplodnosti. V skutočnosti môže byť spermatická šnúra umiestnená vo trieslovom kanáliku poškodená alebo zbytočne stlačená, čo narúša správanie semena. Takáto komplikácia je však pomerne zriedkavá, hlavne po otvorenej operácii alebo po stlačení obväzom.

Dôsledky operácie však nie sú také nebezpečné v porovnaní s komplikáciami, ktoré môžu vzniknúť, ak sa nelieči trieslová kýla.

predpoveď

Ak je operácia odstránenia ingínovej prietrže správna a sú dodržané všetky odporúčania lekára, prognóza je zvyčajne priaznivá. Existujú však prípady relapsu spôsobené opätovným vytvorením „medzery“ v brušnej stene. V tomto prípade sa prevádzka a zosilnenie pobrušnice uskutočňuje znova.

Pri neprítomnosti liečby môže byť prietrž narušená, čo hrozí narušením čriev, obštrukciou, peritonitídou. Stlačenie močového mechúra niekedy vedie k zadržiavaniu moču. Môže dôjsť k nekróze tej časti orgánu, ktorá presahuje kýlový kruh. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom včas, keď sa objavia príznaky slabinovej prietrže, a neodkladať operáciu, ak neexistujú kontraindikácie..

Aj keď je tesnenie v slabinách malé a neobťažuje sa, neodkladajte ošetrenie. Vykonanie núdzovej operácie so životným ohrozením často vedie k rôznym komplikáciám, ako je plánovaná operácia.

Recenzie pacientov po operácii

ivan Pred 3 rokmi som podstúpil operáciu na odstránenie kýly pomocou oka. Zdá sa, že chirurg urobil všetko správne, pretože neexistujú žiadne komplikácie a relapsy. Po troch mesiacoch sa vrátil k svojmu obvyklému životnému štýlu, predtým nosil obväz a obmedzoval sa nákladom.

Oleg Ivanovič. Dlho sa ťahal a nevykonával operáciu, obával sa. V dôsledku toho som bol v sanitke v nemocnici s akútnou bolesťou, o niečo viac by sa nezachránilo. Teraz je všetko v poriadku, zostáva len slušná jazva.

Rehabilitácia po odstránení slabinovej prietrže

Pretože inguinálna prietrž sa najčastejšie objavuje v dôsledku slabosti svalov, v pooperačnom období sa preventívne opatrenia zamerané na posilnenie svalovej steny brucha a slabín stávajú dôležitým bodom..

Čo určuje dĺžku rehabilitačného obdobia?

Doba zotavenia mužského alebo ženského tela je priamo úmerná použitej metóde opravy prietrže a typu anestézie..

Doba trvania ambulantnej liečby po operácii je od 8 do 10 dní. V tomto okamihu sa odporúča, aby pacienti sledovali najmä pokoj na lôžku, šetrili energiu a vyhýbali sa fyzickej aktivite. Je im pridelená špeciálna strava.

Predpokladom je pravidelná návšteva lekára. Lekárske pozorovanie vám umožňuje rýchlo reagovať na zmeny, ak je to potrebné, prijať opatrenia na kontrolu intenzity bolesti a zmenu taktiky zameranej na rýchle zotavenie po chirurgickom zákroku na trieslovine.

Počas ambulantnej fázy je fyzická aktivita (vrátane vykonávania ľahkých cvičení) zakázaná. Trvanie abstinencie z fyzickej aktivity určuje ošetrujúci lekár. Ale v budúcnosti sú mimoriadne potrebné, pretože pomocou špeciálneho komplexu je možné výrazne posilniť svalové vlákna, zvýšiť ich tón, aby sa zabránilo opätovnému objaveniu prietrže.

Ciele rehabilitácie k neskoršiemu dátumu

Po určitom čase po operácii je hlavným cieľom odstránenie provokačných faktorov, ktoré sú potenciálne schopné vyvolať recidívu choroby. Vykonávajú sa tieto činnosti:

 • posilnenie svalového korzetu v oblasti brucha;
 • rovnomerné rozdelenie fyzickej aktivity;
 • opatrenia na prevenciu a liečbu predisponujúcich patológií, ktoré sú sprevádzané chronickou zápchou alebo dlhodobým kašľom;
 • zbavenie sa nadváhy, ktorej prítomnosť výrazne zvyšuje zaťaženie brušnej steny, čo vedie k jej oslabeniu;
 • zbaviť sa zlých návykov - týka sa to najmä fajčenia, ktoré prispieva k rýchlemu zhoršovaniu svalového tkaniva, k predčasným prejavom príznakov starnutia svalov a vyvoláva záchvaty proti kašľu (všetky tieto faktory môžu spôsobiť recidívu prietrže)

Príčiny bolesti

Už bolo povedané, že spôsob rehabilitácie po vyrezaní trieslovej kýly závisí od vybranej anestézie..

V podstate sa pacienti môžu pohybovať nezávisle po štyroch hodinách. V tomto prípade je možný výskyt boľavých alebo rezných bolestí s lokalizáciou v oblasti rezu.

Pôvod syndrómu bolesti je odlišný.

 1. Jeho vzhľad môže byť dôkazom procesu hojenia rán, opravy a hojenia tkanív, pretože malé časti nervových vlákien sú poškodené počas chirurgického rezu mäkkých tkanív, čo vedie k zvýšeniu citlivosti operovanej oblasti..
 2. Ďalšou príčinou bolesti po operácii trieslovej prietrže je opuch tkaniva..
 3. Pravdepodobnosť bolesti je do značnej miery spôsobená dôslednosťou chirurgického zákroku. Nedostatočná kvalifikácia lekára spôsobuje nesprávnu manipuláciu s tkanivami a vedie k zbytočnému zraneniu.
 4. Bolesť nie je vždy dôkazom problémov s hojením jaziev. Môže byť svalového alebo neurologického pôvodu..
 5. Značná záťaž v pooperačnom období niekedy vyvoláva relaps ochorenia, pri ktorom existuje silná bolesť. V tomto prípade je potrebná druhá operácia.
 6. Bolesť môže naznačovať vonkajšiu alebo vnútornú nezrovnalosť chirurgických švov.

Obdobie vymáhania

Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva ráno.

Večer prvé obliekanie. Väčšinou sa vypúšťa z rany, čo je normou.

Počas ambulantného obdobia by sa obväzy mali vykonávať denne. Môžu trvať dlhšie v prípade hnisania stehu a zvýšenej bolesti..

V prípade použitia hodvábneho šijacieho materiálu sa odstránenie švov prejaví od piateho do siedmeho dňa. V poslednej dobe stále viac a viac lekárov uprednostňuje použitie absorbčných švov Catgut, vďaka ktorým je možné dosiahnuť maximálnu neviditeľnosť jazvy..

Lieky v pooperačnom období po odstránení slabinovej prietrže závisia od prítomnosti niektorých príznakov.

Pri silnej bolesti bezprostredne po zákroku a na začiatku liečby sa používajú lieky proti bolesti.

Pre komplikácie sú predpísané:

 • antibiotická terapia;
 • lieky na zlepšenie tkanivového trofizmu;
 • vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú spevniť steny krvných ciev;
 • imunomodulátory (lieky na posilnenie imunity).

Pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, je potrebné prvých 10 - 20 dní vylúčiť. Potom sa môžete postupne vrátiť do normálneho režimu, vyhýbajte sa intenzívnym cvičeniam a zdvíhacím závažiam s hmotnosťou nad 5 kg.

Potrebujem obväz?

Terapeutické obväzy sú navrhnuté tak, aby zabránili rozvoju hernií, a ak existujú, zabránili zvýšeniu výčnelkov, aby zabránili štiepeniu.

V období po chirurgickom zákroku tieto výrobky pomáhajú predchádzať námahe svalov, znižujú záťaž brušnej tlače, čím sa výrazne znižuje pravdepodobnosť relapsu a komplikácií..

Nosenie inguinálnej ortézy poskytuje rovnomerné rozdelenie vonkajšej záťaže a vnútrobrušného tlaku na operovanú oblasť, znižuje kompresiu na jazvovej oblasti, čo prispieva k jej rýchlemu uzdraveniu.

Dĺžku používania obväzu určuje lekár v závislosti od počiatočnej veľkosti herniálneho výčnelku, obsahu vrecka, trvania operácie a jej zložitosti..

Takéto preventívne opatrenie však nie je potrebné: použitie najnovších chirurgických metód zaisťuje spoľahlivé fixovanie oblastí výskytu trieslovej kýly pomocou implantátov zo sieťoviny..

Takéto obväzy budú užitočné počas počiatočného obdobia po operácii, keď je bolesť stále prítomná, a pri obnovení fyzickej aktivity.

Diéta po excízii pri slabej hernii

Po operácii trieslovej kýly sú pacientom predpísaná špeciálna výživa. Strava je navrhnutá tak, aby sa znížila pravdepodobnosť črevných porúch (hnačka, zápcha, zvýšená tvorba plynov) na minimum, aby sa vytvoril tráviaci systém..

Správna výživa zabraňuje komplikáciám a znižuje riziko recidívy trieslovej kýly..

 • V období regenerácie by sa mal klásť dôraz na tekuté potraviny.
 • Porcie by mali byť malé.
 • Mali by ste jesť bez zhonu, starostlivo žuť jedlo.
 • Optimálne sú štyri jedlá denne.
 • Osobitná pozornosť by sa mala venovať proteínovým výrobkom: ich prítomnosť v dostatočnom množstve je nevyhnutnou podmienkou rýchlej obnovy svalového tkaniva. Strava by mala obsahovať: kuracie prsia, morčacie mäso, ryby, tvaroh (najlepšie s nízkym obsahom tuku), vajcia, mlieko. Mlieko nie je určené na individuálnu intoleranciu: v tomto prípade môže jeho použitie spôsobiť problémy s fungovaním gastrointestinálneho traktu a zvýšenú tvorbu plynov..
 • Je potrebné vylúčiť iné potraviny, ktoré vedú k nadúvaniu: droždie, strukoviny, čokoláda, sladkosti, pečivo, mliečne výrobky, ovocie, jogurt..
 • Je lepšie odmietnuť kávu.
 • Malo by sa vyhnúť pikantným, pikantným kyslým potravinám (vrátane zeleniny a ovocia s kyslou chuťou)..
 • Z nápojov by nemali byť vylúčené všetky sódy a alkohol..
 • Pozornosť sa musí venovať kompatibilite súčasne konzumovaných výrobkov. Neúspešná kombinácia tiež spôsobuje črevné ťažkosti, preťaženie plynu a v dôsledku toho zvýšený tlak vo vnútri brušnej dutiny. To vedie k významnému riziku relapsu..

Možné komplikácie

Akýkoľvek chirurgický zásah do určitej miery vedie k deštrukcii integrity spojivového tkaniva a je umelým prienikom do ľudského tela, na ktoré telo môže reagovať dosť nepredvídateľným spôsobom..

Platí to aj pri odstraňovaní ingínovej prietrže. Potom môže nasledovať pomerne krátka rehabilitácia, keď je zotavenie veľmi rýchle. Je však možný iný scenár, v ktorom sa vyskytne množstvo komplikácií. Ich príčiny môžu byť veľmi odlišné: nedodržiavanie pravidiel pooperačného obdobia, prienik infekcie atď..

Najčastejšie následky po operácii trieslovej prietrže sú:

1. Hnisanie švu - vyskytuje sa po mnohých chirurgických zákrokoch, vedie k výskytu bolesti a horúčky v postihnutej oblasti..

2. Recidíva ochorenia je často výsledkom ignorovania odporúčaní lekára lekára. Riziko opätovného výskytu prietrže sa výrazne zvyšuje:

 • v rozpore so stravou;
 • v dôsledku zvýšenej fyzickej námahy;
 • v dôsledku fajčenia (vyvoláva záchvaty proti kašľu, ktoré spôsobujú návrat výbežku);
 • kvôli odmietnutiu nosiť obväz;
 • príčinou recidívy prietrže môže byť nesprávne vykonaná operácia alebo nesprávny výber metódy chirurgického zákroku;
 • opätovný vývoj patológie je možný aj v prípade oslabenia stien trieslového kanálika alebo nedostatočného posilnenia zadnej steny počas operácie.

3. Tvorba hematómov. Malé formácie sa eliminujú použitím kompresívnych obväzov a studených obkladov. Pri veľkých hematómoch sa na ich odstránenie používa punkcia..

4. Poškodenie krvných ciev, nervov, prvkov spermatickej šnúry. Takéto komplikácie sú výsledkom chýb chirurga. Primeraná kvalifikácia lekára minimalizuje pravdepodobnosť ich výskytu.

 • Ak sú nervy poškodené, v pooperačnom období dôjde k zníženiu alebo strate citlivosti kože v miešku a na vnútornej strane stehien..
 • Pri poškodení časti spermatického vlákna trpí sexuálna funkcia až do rozvoja neplodnosti.
 • Poškodenie cievneho systému spermatickej šnúry môže spôsobiť atrofiu semenníkov.

5. Hydrocele (kvapka semenníka) je jednou z najbežnejších komplikácií po hernioplastike..

Pri jednostrannom poklese sa polovica šourku zvyšuje.

Často sa tiež vyvíja bilaterálny edém, v dôsledku ktorého dochádza k dvojstrannému zvýšeniu šourku a niekedy dosahuje taký rozsah, ktorý vedie k ťažkostiam a obmedzeniu motorickej aktivity pacienta. Výskyt hydrocelu vyžaduje chirurgický zákrok: konzervatívna liečba tohto ochorenia nie je indikovaná.

6. Trombóza hlbokých žíl nôh. Najčastejšie sa táto komplikácia prejavuje u starších a oslabených pacientov. Ochorenie sa prejavuje prítomnosťou bolesti v lýtkových svaloch. Vzhľad nôh nepodlieha zmenám, teplota sa udržiava v normálnych medziach.

Hlavným spôsobom liečby tohto typu trombózy je farmakoterapia. Obsahuje:

 • antikoagulanciá;
 • trombolytiká;
 • fibrínolytiká;
 • disaggregants.

Správny výber liekov na konzervatívnu liečbu poskytuje predovšetkým pozitívne výsledky, zabraňuje ďalšiemu rozvoju trombózy a pomáha obnoviť priechodnosť postihnutých ciev..

7. Narušenie čriev. Táto komplikácia je spôsobená nesprávnym spracovaním herniálneho vaku. Najčastejšie sa to stáva, keď dôjde k vyrezaniu klznej hernie.

8. Poškodenie femorálneho kĺbu - je dôsledkom uloženia príliš hrubých stehov na incíziu v oblasti trieslovín..

9. Infekčné komplikácie patria medzi zriedkavé, ale najnebezpečnejšie následky odstránenia slabinovej prietrže. Ak je to potrebné, predpisuje sa pacientom širokospektrálne antibiotiká.

cvičenie

Potom postupne musíte prejsť na vykonávanie fyzických cvičení. V počiatočnom období sú povolené iba ľahké pohyby zamerané na posilnenie svalových vlákien v bruchu a slabinách, čo prispieva k obnove ich tónov. Nezabudnite sa poradiť o cvičení s lekárom!

Odporúčajú sa nasledujúce cvičenia:

 1. Ľahnite si na podlahu, ruky natiahnite pozdĺž tela. Zdvihnite rovné nohy v uhle 45 stupňov k podlahe a prekrížte ich. Toto slávne cvičenie sa nazýva „Nožnice“. Vykonáva sa na zvýšenie. Môžete začať s 3 až 3 opakovaniami pre každú nohu a vždy pridať jednu.
 2. Ležiace na chrbte, zdvihnite nohy a začnite napodobňovať cyklistiku. Prvý deň stačí urobiť 5 opakovaní.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená a lakte. Pomaly zdvihnite pravú ohnutú nohu. Po piatich opakovaniach vykonajte rovnaké pohyby s ľavou nohou.
 4. Ľahnite si na ľavú stranu, natiahnite ruku vpred, narovnajte nohy. Zdvihnite pravú nohu. Opakujte 5 krát. Otočte sa na pravú stranu a vykonajte rovnaký pohyb.
 5. S dôrazom sedieť, dať nohu vpred. Ohnite koleno, oprite sa o svoje ruky, začnite pomaly kývať. Vymeňte nohu a opakujte celý cyklus pohybov.
 6. Na vykonávanie neúplných drepov (nohy sú od seba vzdialené od seba). Hĺbka drepov je určená pohodu. V každom prípade by sa malo dodržať umiernenie..
 7. Dôraz kladieme. Vykoná sa úplné zatlačenie nahor. Na uľahčenie cvičenia sa oprite o kolená..

Opísaný komplex je vhodný na každodenné vykonávanie. Počas tréningu sa musíte zamerať na svoje pocity. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit alebo bolesť, okamžite zastavte nabíjanie..

Zaťaženia by sa mali postupne zvyšovať. Počet opakovaní sa zvyšuje alebo znižuje v závislosti od priebehu rehabilitácie. Ak máte slabosť, je lepšie dočasne odmietnuť.

Vykonávanie komplexu liečebných cvičení je povolené iba po konzultácii s lekárom.

Pooperačné pohlavie

Pohlavie v počiatočných štádiách po operácii trieslovej prietrže môže vyvolať množstvo nežiaducich následkov:

 • zvýšená bolesť;
 • zvýšené opuchy;
 • hematómový vývoj;
 • krvácajúci;
 • výskyt infekcie rany;
 • švy na ozubenie;
 • posun implantátu.

V normálnom priebehu rehabilitačného obdobia je možné neprítomnosť edému, bolesť, nepohodlie, intímne vzťahy obnoviť 14 dní po operácii prietrže, čím sa predíde tlaku na operovanú oblasť a nadmernému stresu..

Komplikácie po odstránení slabinovej prietrže u mužov

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Inguinalna kýla: pooperačné obdobie, rehabilitácia

 • Pravidlá rehabilitácie po liečbe trieslovej prietrže
 • Neskoré obdobie na zotavenie
 • Syndróm bolesti a jeho liečba
 • Pooperačné komplikácie

Po operácii na odstránenie ingvinálnej prietrže sa hlavný dôraz kladie na odstránenie príčinného faktora choroby - slabých svalov, cez ktoré brušné orgány prenikajú do trieslovinového kanálika ženy alebo muža. Trvanie rehabilitácie priamo závisí od zvolenej metódy radikálnej liečby a od charakteristík tela pacienta.

Na ambulantnej báze pacient ostáva až 10 dní po operácii, počas ktorej lekár vyšetrí brušnú dutinu a trieslovinový kanál, predpíše lieky, vyberie optimálnu výživu a terapeutické cvičenia. Pacient sleduje lôžko po dobu 5 až 10 dní, vyhýba sa ani malej fyzickej námahe a zje hlavne tekuté jedlo.

Nevyhnutným predpokladom pooperačnej rehabilitácie je pravidelná návšteva u lekára na posúdenie stavu, zmena režimu prevencie a kontrola bolesti. Prvýkrát (do 21 dní) pacient vylučuje fyzickú aktivitu, nosí podporný obväz, potom postupne zvyšuje záťaž a začína sa venovať liečebným cvičeniam.

Regenerácia zahŕňa opatrenia zamerané na odstránenie recidívy choroby a posilnenie svalov brušnej steny.

Úspešná rehabilitácia po oprave prietrže pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Kontrola hmotnosti: odchýlka vedie k zvýšeniu vnútromaternicového tlaku a zvýšeniu zaťaženia svalov a za týchto podmienok je ťažké udržať ich tón a posilniť;
 2. Vylúčenie zlých návykov: Tento stav nemôžu všetci pacienti pozorovať, pretože väčšina prípadov prestane fajčiť. Je to nebezpečné, pretože fajčenie prispieva k starnutiu svalov, zhoršenému krvnému obehu a vzniku kašľa. Všetky tieto faktory negatívne vplývajú na osobu so slabinou prietrže a môžu viesť k relapsu;
 3. Liečba sprievodných ochorení gastrointestinálneho traktu a genitourinárneho systému počas obdobia zotavovania je kľúčom k úspešnému zmierneniu bolesti a skráteniu času rehabilitácie;
 4. Posilnenie svalov a správna výživa: lekári uvádzajú tieto faktory predovšetkým preto, že ovplyvňujú nielen závažnosť patológie, ale pôsobia aj ako príčiny slabinovej prietrže.

Pooperačná doba v prípade laparoskopie je skrátená, pretože sa používa malý šev. Rana sa rýchlo uzdraví, pacient sa okamžite prepustí z domu. Trvá to len týždeň, siedmy deň, keď sa chirurgická chirurgia odstráni, na nejakú dobu môže byť osoba narušená bolesťou a nepohodlím, ale toto sú normálne podmienky v období po oprave kýly.

Operácia odstránenia trieslovej prietrže nie je jednoduchá, kvôli štrukturálnym vlastnostiam ingvinálneho kanála. Preto je po operácii potrebné absolvovať regeneračný kurz. Jeho trvanie závisí od druhu anestézie, ktorú lekár použil..

Pokiaľ to bolo lokálne, pacient opustí kliniku o niekoľko hodín za predpokladu, že nemá žiadne komplikácie. Pacienta bude musieť pravidelne dostávať lekárovi, aby skontroloval ranu a zmenil obväz. Ak sa použila celková anestézia, zotavovacie obdobie bude trvať niekoľko dní.

Po operáciách kýly u mužov je nevyhnutná aj ambulantná rehabilitácia, ktorá sa vykonáva doma. Netrvá dlhšie ako dva týždne. V tomto okamihu potrebuje ovládaný človek pokoj, aby mohol znovu získať svoju silu. Správna výživa je samozrejme dôležitá..

Možno bude človek potrebovať ďalšie lieky. Je žiaduce vylúčiť akúkoľvek fyzickú aktivitu počas ambulantného obdobia. Dĺžka obdobia zotavenia do značnej miery závisí od toho, ako rýchlo lekári pracovali a ako rýchlo muž vyhľadal lekársku pomoc..

Okrem toho tí pacienti, ktorí sa pred operáciou zapojili do športu, mali silnejšie telo. Rehabilitačné obdobie je pre nich skrátené. Aj keď takí muži majú zriedka prietrž.

Doba zotavenia závisí od anestézie.

 • Ak bola zvolená lokálna anestézia, človek môže ísť domov za 3-4 hodiny.
 • Ak sa operácia uskutočnila v celkovej anestézii, pacient získal silu až po 1-2 dňoch. V tomto prípade je muž prepustený na tretí deň.

Doba zotavenia mužského alebo ženského tela je priamo úmerná použitej metóde opravy prietrže a typu anestézie..

Doba trvania ambulantnej liečby po operácii je od 8 do 10 dní. V tomto okamihu sa odporúča, aby pacienti sledovali najmä pokoj na lôžku, šetrili energiu a vyhýbali sa fyzickej aktivite. Je im pridelená špeciálna strava.

Predpokladom je pravidelná návšteva lekára. Lekárske pozorovanie vám umožňuje rýchlo reagovať na zmeny, ak je to potrebné, prijať opatrenia na kontrolu intenzity bolesti a zmenu taktiky zameranej na rýchle zotavenie po chirurgickom zákroku na trieslovine.

Počas ambulantnej fázy je fyzická aktivita (vrátane vykonávania ľahkých cvičení) zakázaná. Trvanie abstinencie z fyzickej aktivity určuje ošetrujúci lekár. Ale v budúcnosti sú mimoriadne potrebné, pretože pomocou špeciálneho komplexu je možné výrazne posilniť svalové vlákna, zvýšiť ich tón, aby sa zabránilo opätovnému objaveniu prietrže.

Funkcie výživy po operácii

Inguinálna hernia sa prejavuje vystupovaním z trieslovej oblasti. Brušné orgány môžu byť prvkami herniálneho vaku: inklúzie väčšieho omentum, črevnej slučky, pobrušnice. Vzhľadom na znaky anatomickej štruktúry sa takáto lézia vyskytuje najčastejšie u mužov.

Inguinálny kanál u mužov je štrbinovitý otvor medzi svaly brucha. V normálnom stave sú v nej umiestnené spermatické šnúry a nervové vlákna. Keď sa objavia patologické abnormality, inguinálny kanál sa začne výrazne rozširovať, zatiaľ čo sa vytvára šikmá alebo priama ingvinálna prietrž.

Existuje veľké množstvo metód na liečenie slabinovej prietrže. To zahŕňa konzervatívnu liečbu, ako aj chirurgický zákrok. Táto operácia však zostáva najúčinnejšou a najkvalitnejšou metódou.

Kýla sa odstraňuje v lokálnej alebo celkovej anestézii. Počas chirurgického zákroku odborník odstráni herniálny vak a posilní trieslový kanálik. Plastická chirurgia sa tiež vykonáva pomocou svalov alebo umelého polypropylénového štepu (inými slovami pletivo)..

Po ukončení operácie pacient začína rehabilitačné obdobie, počas ktorého je povinný dodržiavať všetky základné odporúčania lekára, aby sa predišlo možným komplikáciám a ďalším problémom.

Dodržiavajte správnu stravu. Menu by malo byť vyvážené, je zakázané privádzať vaše telo do stavu zápchy alebo hnačky. Najlepšie je jesť jedlo v malom množstve a frakčne (4-5 krát denne). Potraviny s vysokým obsahom bielkovín by mali mať vysokú výživu..

Ak bol počas operácie použitý implantát z polypropylénovej siete, nemali by ste nosiť obväz, pretože to neprináša žiadny pozitívny účinok..

Dodržiavanie odporúčanej diéty pomáha skrátiť čas potrebný na rehabilitáciu. Počas obdobia regenerácie sa odporúča mužovi pripraviť si z ponuky tekutých jedál s vysokým obsahom bielkovín.

Počas obdobia regenerácie sa odporúča mužovi pripraviť si z ponuky tekutých jedál s vysokým obsahom bielkovín.

Odporúčané potraviny zahŕňajú tvaroh..

Na zachovanie užitočných stopových prvkov sa potraviny dusia.

Stojí za to vzdať sa konzumácie čerstvej zeleniny a ovocia..

Po operácii by človek nemal piť alkohol ani kávu..

Pre odstránenie zvýšeného zaťaženia tela umožňuje šesť jedál denne v malých porciách. Medzi odporúčané jedlá patrí tvaroh, mlieko, vajcia, obilniny, ryby a chudé mäso. Na zachovanie užitočných mikroživín sa výrobky naparujú alebo pečú.

Zápcha, plynatosť môže spôsobiť zvýšený tlak na brušnú stenu, vyvolať recidívu choroby, takže v období obnovy je prísne zakázané používať cukrovinky, čerstvú zeleninu a ovocie, jogurty, mliečne výrobky a nápoje sýtené oxidom uhličitým..

Aby ste sa počas rehabilitačného obdobia vyhli rôznym komplikáciám, musíte jesť správne. Pacient musí najskôr vziať iba tekuté jedlo. Súčasne by mala byť porcia malá, musíte jesť pomaly.

Strava by mala byť obohatená o bielkoviny, ktoré umožnia človeku rýchlejšie sa zotaviť. Tento prvok je obsiahnutý v tvarohu a mlieku, rybách, pohári, kuracích vajciach a mäse. Pretože niektoré výrobky môžu spôsobiť tvorbu plynu, čo narúša funkčnosť zažívacieho traktu, musia sa vylúčiť zo stravy.

Človek by nemal jesť sladkosti, kyslé mlieko, jogurty a nejaké ovocie, čo povie lekár. Je nevyhnutné vzdať sa fajčenia, alkoholu a kávy.

Takže základné pravidlá stravovania:

 1. Čiastočné a časté stravovanie každé 3-4 hodiny.
 2. Kvapalná konzistencia.
 3. Piť dostatok vody (2-3 litre).
 4. Žuvajte jedlo opatrne.

Po vykonaní operácie na človeku sa v oblasti, v ktorej sa nachádza prietrž, aplikujú stehy. Pred ich opravou sa rana nemôže namočiť. To znamená, že je nežiaduce navštíviť bazén, vykúpať sa.

Ak sa muž rozhodol odstrániť obväz, mala by byť koža okolo rany ošetrená jódom alebo brilantnou zelenou. Okrem toho sa postup vykonáva denne. Spodná bielizeň by sa mala vymieňať každý deň, aby sa rana udržiavala čistá..

Počas regenerácie je nežiaduce navštíviť horúce miestnosti, pretože pokožka sa potí a môže sa na nej objaviť podráždenie. Musí byť ošetrený zinkovou pastou alebo iným antiseptikom.

Kýla však nie je ľahký problém, môže to značne skomplikovať život človeka. Úroveň modernej medicíny vám umožňuje zbaviť sa ju v priebehu niekoľkých hodín. Správne dodržiavanie obdobia rehabilitácie umožňuje zabrániť vzniku prietrže v budúcnosti. byť zdravý!

Ciele rehabilitácie k neskoršiemu dátumu

Rehabilitácia po prepustení zahŕňa tieto činnosti:

 1. V prvých dňoch nezdvíhajte viac ako 2 kg, postupne zvyšujte zaťaženie, gymnastiku začnite až po menovaní lekárom;
 2. Nákup a nosenie podporného obväzu počas domácich prác, chôdze, keď sa vyskytne bolesť;
 3. Pite veľa tekutín, ale nenechajte sa unášať kávou a energetickými nápojmi;
 4. Ak je to potrebné, vymieňajte obväz každý deň a dvakrát denne, aby bol vždy čistý;
 5. Jedzte najmenej 4 krát denne v malých dávkach a vylučujte ťažké potraviny, ktoré spôsobujú zápchu a plyn.

Dovolenka v nemocnici trvá do 2 mesiacov, ale po 30 dňoch môže lekár predpísať fyzickú terapiu.

Po určitom čase po operácii je hlavným cieľom odstránenie provokačných faktorov, ktoré sú potenciálne schopné vyvolať recidívu choroby. Vykonávajú sa tieto činnosti:

 • posilnenie svalového korzetu v oblasti brucha;
 • rovnomerné rozdelenie fyzickej aktivity;
 • opatrenia na prevenciu a liečbu predisponujúcich patológií, ktoré sú sprevádzané chronickou zápchou alebo dlhodobým kašľom;
 • zbavenie sa nadváhy, ktorej prítomnosť výrazne zvyšuje zaťaženie brušnej steny, čo vedie k jej oslabeniu;
 • zbaviť sa zlých návykov - týka sa to najmä fajčenia, ktoré prispieva k rýchlemu zhoršovaniu svalového tkaniva, k predčasným prejavom príznakov starnutia svalov a vyvoláva záchvaty proti kašľu (všetky tieto faktory môžu spôsobiť recidívu prietrže)

Čas zotavenia tela

Čas na pokračovanie v pooperačnom období po inguinálnej hernii bude priamo závisieť od mnohých faktorov, z ktorých hlavným je typ anestézie. Pri lokálnej anestézii je regenerácia rýchlejšia a ak neexistujú žiadne riziká a komplikácie, v niektorých nemocniciach môže byť pacient po niekoľkých hodinách od operácie okamžite prepustený z domu.

Po obnovení stavu pacienta sa uskutoční ambulantne. Pacient musí navštíviť lekára na vyšetrenie a obliekanie. Špecialista starostlivo monitoruje celé pooperačné obdobie po slabej prietrži, v prípade akýchkoľvek komplikácií predpisuje špecifickú liečbu.

Ak sa operácia z nejakého dôvodu nevykonala v lokálnej anestézii, rehabilitačné obdobie sa predĺži. V takom prípade bude pacient v nemocnici 3-5 dní. V pooperačnom období kĺbovej hernie musí lekár vyšetriť opuch tela tela, opýtať sa na stav pacienta a zistiť možné komplikácie. Ak sa rana v zošitej oblasti bolí a spôsobuje pacientovi vážne nepohodlie, lekár predpisuje lieky proti bolesti.

Syndróm bolesti a jeho liečba

Po zákroku sa u človeka môže vyvinúť bolesťový syndróm, ktorý je prirodzenou reakciou tkanív na poškodenie alebo pôsobí ako príznak pooperačnej komplikácie..

Nežiaduce zmeny po operácii sa môžu vyskytnúť v dôsledku pôsobenia chirurga. Táto skupina zahŕňa poškodenie femorálneho kĺbu, ileo-celiakálny nerv, spermatickú šnúru. Riziko výskytu podobných následkov chirurgického zákroku je vyššie u pacientov, ktorí už podstúpili operáciu odstránenia prietrže alebo ktorí skryjú informácie o sprievodných ochoreniach.

Prvýkrát po operácii trieslovej prietrže môžete po jedle pozorovať bolesť a nepríjemné pocity s kašľom. Prvýkrát sa bolesti objavia po prvom pokuse o nezávislý pohyb a sú lokalizované v oblasti spoja.

Príčiny bolesti a závažnosti po oprave prietrže:

 1. V dôsledku hojenia rán a zvýšenej citlivosti tkaniva po reze;
 2. Pooperačný edém, liečenie problémov;
 3. Zápal, nadmerné poškodenie tkaniva počas operácie;
 4. Divergencia švíkov;
 5. Znova objavenie prietrže.

V pooperačnom období pacient berie lieky proti bolesti, ale nezaručuje vylúčenie bolesti. Ak rehabilitácia pacienta trvá dlhšie, objavia sa špecifické príznaky vrátane bolesti, čo naznačuje vývoj komplikácií. V tomto prípade sa predpisujú antibiotiká, vitamíny, imunomodulátory, protizápalové lieky a lieky, ktoré zlepšujú regeneráciu..

Už bolo povedané, že spôsob rehabilitácie po vyrezaní trieslovej kýly závisí od vybranej anestézie..

V podstate sa pacienti môžu pohybovať nezávisle po štyroch hodinách. V tomto prípade je možný výskyt boľavých alebo rezných bolestí s lokalizáciou v oblasti rezu.

Pôvod syndrómu bolesti je odlišný.

 1. Jeho vzhľad môže byť dôkazom procesu hojenia rán, opravy a hojenia tkanív, pretože malé časti nervových vlákien sú poškodené počas chirurgického rezu mäkkých tkanív, čo vedie k zvýšeniu citlivosti operovanej oblasti..
 2. Ďalšou príčinou bolesti po operácii trieslovej prietrže je opuch tkaniva..
 3. Pravdepodobnosť bolesti je do značnej miery spôsobená dôslednosťou chirurgického zákroku. Nedostatočná kvalifikácia lekára spôsobuje nesprávnu manipuláciu s tkanivami a vedie k zbytočnému zraneniu.
 4. Bolesť nie je vždy dôkazom problémov s hojením jaziev. Môže byť svalového alebo neurologického pôvodu..
 5. Značná záťaž v pooperačnom období niekedy vyvoláva relaps ochorenia, pri ktorom existuje silná bolesť. V tomto prípade je potrebná druhá operácia.
 6. Bolesť môže naznačovať vonkajšiu alebo vnútornú nezrovnalosť chirurgických švov.

Ambulantné obdobie

Ambulancia po operácii na odstránenie prietrže trvá u človeka niekoľko týždňov. V tejto chvíli pacient odpočíva a získava silu. Lekári v nemocnici starostlivo monitorujú stravu pacienta, dennú rutinu a postupom času sledujú fyzickú aktivitu pacienta.

Pooperačné obdobie slabinovej prietrže u žien a mužov spravidla prechádza bez akýchkoľvek zvláštnych komplikácií. Aby sa nepoškodilo jeho zdravie, mal by sa pacient včas dohodnúť na stretnutí s odborníkom a riadiť sa všetkými jeho požiadavkami. Lekár tiež kontroluje celé pooperačné obdobie po odstránení brušnej prietrže, poskytuje poradenstvo, v prípade komplikácií, hospitalizuje pacienta alebo predpisuje ďalšiu liečbu.

cvičenie

Do 14 dní po odstránení prietrže potrebuje človek úplný fyzický odpočinok, aby sa vylúčilo riziko opätovného rozvoja patológie alebo divergencie sutúr. Po tomto období musí pacient vykonať sériu cvičení na posilnenie svalov:

 • Cvičenie „Nožnice“. Východisková poloha - leží na chrbte. Je potrebné zdvihnúť nohy nad podlahu, roztiahnuť ich od seba a potom ich prekrížiť. Vykonajte 5-10 krát, potom sa vráťte do pôvodnej polohy.
 • Cvičenie „Bicykel“. Východisková poloha - leží na chrbte. Nohy sa zdvihnú nad podlahu, potom sa nohy striedavo ohýbajú / narovnávajú, čo simuluje jazdu na bicykli.
 • Squat cvičenie. Pre jeden prístup musí človek urobiť 3-5 drepov a 2-3 kliky z podlahy. V prvej fáze tréningu môžu neúplné drepy zabrániť nadmernému zaťaženiu slabín.

Po operácii musí pacient vykonať cvičenie „Bicykel“.

Váš lekár musí schváliť úplný zoznam nevyhnutných cvičení. Triedy začínajú minimálnym programom, ktorý postupne zvyšuje zaťaženie. Po lekárskej gymnastike by mal zostať pocit príjemnej únavy vo svaloch, výskyt akútnej bolesti, silné nepohodlie vo trieslovej zóne vyžaduje okamžité zastavenie cvičenia a vyhľadať lekársku pomoc.

Po odstránení prietrže môže dôjsť k poškodeniu kĺbu stehennej kosti. Stáva sa to, keď sa na pacienta aplikujú hrubšie stehy, ako by mali byť. To platí najmä pre tie stehy, ktoré budú umiestnené v ingvinálnom väze. Aby ste tomu zabránili, musíte pred vykonaním operácie a vytvorením švov na konci prehmatať celú oblasť, kde sa operácia vykonáva. Po operácii môže mať pacient na tomto mieste bolesť..

V niektorých prípadoch, keď lekár prešíva rez, môže začať krvácanie. Najčastejšie, ak vytiahnete ihlu, krvácanie sa zastaví. Ďalej musíte stlačiť postihnutú nádobu pomocou špeciálneho zariadenia. Ak to nie je k dispozícii, stačí ho stlačiť prstami. V zriedkavých prípadoch táto akcia nepomôže..

Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva ráno.

Večer prvé obliekanie. Väčšinou sa vypúšťa z rany, čo je normou.

Počas ambulantného obdobia by sa obväzy mali vykonávať denne. Môžu trvať dlhšie v prípade hnisania stehu a zvýšenej bolesti..

V prípade použitia hodvábneho šijacieho materiálu sa odstránenie švov prejaví od piateho do siedmeho dňa. V poslednej dobe stále viac a viac lekárov uprednostňuje použitie absorbčných švov Catgut, vďaka ktorým je možné dosiahnuť maximálnu neviditeľnosť jazvy..

Lieky v pooperačnom období po odstránení slabinovej prietrže závisia od prítomnosti niektorých príznakov.

Pri silnej bolesti bezprostredne po zákroku a na začiatku liečby sa používajú lieky proti bolesti.

Pre komplikácie sú predpísané:

 • antibiotická terapia;
 • lieky na zlepšenie tkanivového trofizmu;
 • vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú spevniť steny krvných ciev;
 • imunomodulátory (lieky na posilnenie imunity).

Pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, je potrebné prvých 10 - 20 dní vylúčiť. Potom sa môžete postupne vrátiť do normálneho režimu, vyhýbajte sa intenzívnym cvičeniam a zdvíhacím závažiam s hmotnosťou nad 5 kg.

V prvých týždňoch po operácii sa pacientom odporúča odpočinok.

Potom postupne musíte prejsť na vykonávanie fyzických cvičení. V počiatočnom období sú povolené iba ľahké pohyby zamerané na posilnenie svalových vlákien v bruchu a slabinách, čo prispieva k obnove ich tónov. Nezabudnite sa poradiť o cvičení s lekárom!

Odporúčajú sa nasledujúce cvičenia:

 1. Ľahnite si na podlahu, ruky natiahnite pozdĺž tela. Zdvihnite rovné nohy v uhle 45 stupňov k podlahe a prekrížte ich. Toto slávne cvičenie sa nazýva „Nožnice“. Vykonáva sa na zvýšenie. Môžete začať s 3 až 3 opakovaniami pre každú nohu a vždy pridať jednu.
 2. Ležiace na chrbte, zdvihnite nohy a začnite napodobňovať cyklistiku. Prvý deň stačí urobiť 5 opakovaní.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená a lakte. Pomaly zdvihnite pravú ohnutú nohu. Po piatich opakovaniach vykonajte rovnaké pohyby s ľavou nohou.
 4. Ľahnite si na ľavú stranu, natiahnite ruku vpred, narovnajte nohy. Zdvihnite pravú nohu. Opakujte 5 krát. Otočte sa na pravú stranu a vykonajte rovnaký pohyb.
 5. S dôrazom sedieť, dať nohu vpred. Ohnite koleno, oprite sa o svoje ruky, začnite pomaly kývať. Vymeňte nohu a opakujte celý cyklus pohybov.
 6. Na vykonávanie neúplných drepov (nohy sú od seba vzdialené od seba). Hĺbka drepov je určená pohodu. V každom prípade by sa malo dodržať umiernenie..
 7. Dôraz kladieme. Vykoná sa úplné zatlačenie nahor. Na uľahčenie cvičenia sa oprite o kolená..

Opísaný komplex je vhodný na každodenné vykonávanie. Počas tréningu sa musíte zamerať na svoje pocity. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit alebo bolesť, okamžite zastavte nabíjanie..

Zaťaženia by sa mali postupne zvyšovať. Počet opakovaní sa zvyšuje alebo znižuje v závislosti od priebehu rehabilitácie. Ak máte slabosť, je lepšie dočasne odmietnuť.

Vykonávanie komplexu liečebných cvičení je povolené iba po konzultácii s lekárom.

Čo je zakázané robiť po operácii?

Po prvých 7 dňoch po operácii bude pooperačná sutúra veľmi bolestivá a spôsobí nepohodlie. Tento stav je však celkom normálny. V tomto prípade pacient používa na zníženie bolesti a citlivosti špeciálne lieky proti bolesti predpísané lekárom. Pacient si musí pamätať na nasledujúce zákazy a pravidlá:

  Je zakázané zdvíhať závažie nad 5 kilogramov. Akákoľvek fyzická aktivita po operácii sa môže začať iba po 5 až 7 dňoch a iba s minimálnym úsilím..

Indikácie na nosenie obväzov

Terapeutické obväzy sú navrhnuté tak, aby zabránili rozvoju hernií, a ak existujú, zabránili zvýšeniu výčnelkov, aby zabránili štiepeniu.

V období po chirurgickom zákroku tieto výrobky pomáhajú predchádzať námahe svalov, znižujú záťaž brušnej tlače, čím sa výrazne znižuje pravdepodobnosť relapsu a komplikácií..

Nosenie inguinálnej ortézy poskytuje rovnomerné rozdelenie vonkajšej záťaže a vnútrobrušného tlaku na operovanú oblasť, znižuje kompresiu na jazvovej oblasti, čo prispieva k jej rýchlemu uzdraveniu.

Dĺžku používania obväzu určuje lekár v závislosti od počiatočnej veľkosti herniálneho výčnelku, obsahu vrecka, trvania operácie a jej zložitosti..

Takéto preventívne opatrenie však nie je potrebné: použitie najnovších chirurgických metód zaisťuje spoľahlivé fixovanie oblastí výskytu trieslovej kýly pomocou implantátov zo sieťoviny..

Takéto obväzy budú užitočné počas počiatočného obdobia po operácii, keď je bolesť stále prítomná, a pri obnovení fyzickej aktivity.

Lekári preto môžu odporučiť použitie špeciálneho ortopedického zariadenia - obväzu, aby žiadne následky po operácii nekomplikovali zotavenie. Je potrebné znížiť zaťaženie brušných svalov. Osobitne dôležité je nosiť osoby s nadváhou..

Používajú sa špeciálne zariadenia - pravostranné, ľavostranné a dvojstranné. Bandáž by sa mala vyberať individuálne, berúc do úvahy odporúčania lekárov. Odporúča sa nosiť zariadenie skôr, ako sa muž chystá vstať z postele. Trvanie používania obväzu je tiež určené lekárom.

Avšak v niektorých prípadoch môže byť obväz škodlivý. Napríklad stláča svaly, ktoré narúšajú krvný obeh v trieslovej oblasti. Tento stav vyvoláva svalovú atrofiu a znovuobjavenie sa prietrže.

Prístroj poskytuje podporu svalov po odstránení slabinovej prietrže u mužov.

Počas rehabilitačných cvičení sa odporúča používať ortézu, aby sa zabránilo opätovnému rozvoju prietrže.

Indikácia nosenia obväzov je:

 • Pacient s nadváhou.
 • Starší vek.
 • Slabá imunita.
 • Pri šití brány prietrže používajte svoje vlastné tkanivá, nie pletivo.

U niektorých pacientov sa odporúča použitie ortézy počas vykonávania súboru rehabilitačných cvičení, aby sa zabránilo opätovnému rozvoju prienovej kýly..

Diéta po excízii pri slabej hernii

Správna strava urýchli rehabilitáciu. Prvých pár dní je lepšie jesť iba malé množstvo tekutej a šťouchanej potravy. V deň 4-5 môžete ísť na normálnu výživu.

Musíte jesť čo najviac potravín bohatých na bielkoviny a vlákninu. V potrave by mali byť:

 • varené mäso s nízkym obsahom tuku (kuracie, hovädzie);
 • sezónna zelenina (surová alebo dusená);
 • Mliečne výrobky, najmä tvaroh;
 • ovocie a bobule;
 • rôzne obilniny (pohánka, proso, ovos, jačmeň perlový);
 • Ryby a morské plody;
 • orechy a sušené ovocie.

Je lepšie vylúčiť alkohol a kávu, ako aj fajčenie zo stravy..

Inguinal bandáž je povinné opatrenie pred a po operácii. Je potrebné zafixovať prietrž v brušnej dutine a rovnomerne rozdeliť záťaž na svaly, čo zabráni poklesu tlaku. Ten môže viesť k zvieraniu orgánov.

Potravinové obmedzenia sú potrebné na vylúčenie podmienok, ktoré zvyšujú tlak na prietrž. Hovoríme o zápche, nadúvaní, nahromadení výkalov v hrubom čreve, pretečení žalúdka. Kýlová diéta nie je striktná, ale vyžaduje časté stravovanie v malých porciách, ktoré mnohí z dôvodu zamestnania ignorujú..

Terapeutická gymnastika - fyzická aktivita je povolená, ale dávkovaná. Je povolené vykonávať ľahké cvičenia, ale iba pri slabej zátvorke, keď je kýla nasadená. Po operácii je predpísaná cvičebná terapia a potom terapeutické cvičenia budú dôležitým opatrením na zabránenie opakovania patológie.

Lieky - lieky sa predpisujú iba vtedy, keď sa pacient obáva bolestivosti, zápchy, tráviacich problémov a močenia. Váš lekár vám môže predpísať NSAID, svalové relaxanciá, antispasmodiká, diuretiká a preháňadlá..

Počas rehabilitačného obdobia je dôležité dodržiavať správnu výživu a starostlivo vyberať produkty. Výživa po operácii by mala byť vyvážená, mala by obsahovať všetky potrebné zložky pre ľudské telo a stopové prvky. Mali by sa jesť často, ale v malom množstve..

Diéta sa používa na obnovu stavu čriev a žalúdka. Je zakázané jesť jedlo, ktoré môže spôsobiť hnačku alebo dlhodobú zápchu. Odborníci najprv predpíšu tieto jedlá: ľahké obilniny, nízkotučné polievky, zemiaková kaša, varené mäso alebo ryby.

Z potravín je dôležité vylúčiť tieto potraviny:

 • ovocie;
 • cukrovinky;
 • výrobky z fazule;
 • sladkosti, pečivo;
 • údené, korenené a mastné jedlá;
 • mliečne výrobky, jogurty.

Je dôležité si uvedomiť, že počas regenerácie je zakázané a nebezpečné piť alkohol a dym. Pite kávu a ďalšie kávové nápoje opatrne. Sladké nápoje a sóda sa neodporúčajú..

Po operácii trieslovej kýly sú pacientom predpísaná špeciálna výživa. Strava je navrhnutá tak, aby sa znížila pravdepodobnosť črevných porúch (hnačka, zápcha, zvýšená tvorba plynov) na minimum, aby sa vytvoril tráviaci systém..

Správna výživa zabraňuje komplikáciám a znižuje riziko recidívy trieslovej kýly..

 • V období regenerácie by sa mal klásť dôraz na tekuté potraviny.
 • Porcie by mali byť malé.
 • Mali by ste jesť bez zhonu, starostlivo žuť jedlo.
 • Optimálne sú štyri jedlá denne.
 • Osobitná pozornosť by sa mala venovať proteínovým výrobkom: ich prítomnosť v dostatočnom množstve je nevyhnutnou podmienkou rýchlej obnovy svalového tkaniva. Strava by mala obsahovať: kuracie prsia, morčacie mäso, ryby, tvaroh (najlepšie s nízkym obsahom tuku), vajcia, mlieko. Mlieko nie je určené na individuálnu intoleranciu: v tomto prípade môže jeho použitie spôsobiť problémy s fungovaním gastrointestinálneho traktu a zvýšenú tvorbu plynov..
 • Je potrebné vylúčiť iné potraviny, ktoré vedú k nadúvaniu: droždie, strukoviny, čokoláda, sladkosti, pečivo, mliečne výrobky, ovocie, jogurt..
 • Je lepšie odmietnuť kávu.
 • Malo by sa vyhnúť pikantným, pikantným kyslým potravinám (vrátane zeleniny a ovocia s kyslou chuťou)..
 • Z nápojov by nemali byť vylúčené všetky sódy a alkohol..
 • Pozornosť sa musí venovať kompatibilite súčasne konzumovaných výrobkov. Neúspešná kombinácia tiež spôsobuje črevné ťažkosti, preťaženie plynu a v dôsledku toho zvýšený tlak vo vnútri brušnej dutiny. To vedie k významnému riziku relapsu..

Možné komplikácie

 • Porušenie spermatickej šnúry. Pri odstraňovaní herniového vaku môže byť šnúra poškodená, ak operáciu vykonáva neskúsený chirurg. Šnúra musí byť zbavená jazvového tkaniva čo najpresnejšie. Táto komplikácia sa vyskytuje aj pri opakovanom odstránení prietrže. Je to jedno z najnebezpečnejších, pretože narúša hormonálne a spermatogénne pozadie, ktoré ohrozuje neplodnosť. Okrem toho môže viesť k atrofii semenníkov..
 • Poškodenie femuru. Vyskytuje sa to v dôsledku uloženia hrubých stehov na trieslovinu. Aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné prehmatať všetky oblasti možného rizika. Stáva sa, že pri šití nastáva krvácanie, ktoré sa zastaví odstránením ihly a stlačením špeciálnym zariadením alebo prstom na mieste rany. Niektoré zložité prípady sa ošetrujú vystavením cievy, ďalším upnutím a zošitím..
 • Poškodenie čriev. Táto komplikácia sa vytvára zlým zaobchádzaním s herniovým vakom. Aby sa tomu zabránilo, chirurg pohmatá steny hernie. Pri disekcii herniálneho vaku existuje riziko poškodenia močového mechúra, ak sa operácia vykonáva pomocou plastov z ich vlastných tkanív..
 • Trombóza členkov hlbokých žíl. Často sa vyskytuje u pacientov s nízkou motorickou aktivitou a u starších pacientov. Hlavnými príznakmi komplikácie sú neustála bolesť teliat. Na odstránenie bolesti lekár predpisuje antikoagulanciá. To pomáha vyrovnať sa s hrozbou trombózy..
 • Dropsy je najbežnejšou komplikáciou. Stáva sa to jednostranne a obojstranne. Detekuje sa vonkajšími príznakmi zväčšenia šourku z jednej alebo dvoch strán. Liečba je iba opakovaným chirurgickým zákrokom.
 • Sekundárny opuch trieslovej prietrže. Vyskytuje sa to výlučne zavinením pacienta, ktorý porušuje pooperačný režim a nedodržiava odporúčania ošetrujúceho lekára.
 • Výskyt infekcie v mieste vpichu. Jedna z najnebezpečnejších komplikácií, ktorá sa vyskytuje v dôsledku neopatrnej prevádzky a neopatrnej práce s ranou. Liečba antibiotikami.
 • Tvorba hematómov. Aby sa predišlo hematómom, je potrebné ihneď po operácii na poškodenom mieste naniesť ľad a nechať ho niekoľko hodín.
 • K opätovnému výskytu slabinovej prietrže dochádza v dôsledku nesprávneho obdobia rehabilitácie..

Môžete vidieť, že príčiny komplikácií po chirurgickom zákroku na odstránenie trieslovej prietrže sú celkom odlišné. Vznikajú ako vinou chirurga, tak vinou pacienta. Nemôžeme tiež ignorovať faktor individuálnych charakteristík tela.

Po operácii je pacient povinný splniť všetky povinnosti a odporúčania svojho lekára, ako aj dodržať rehabilitačné obdobie. Prvých pár dní po odstránení slabinovej prietrže by človek mal sledovať odpočinok na lôžku, môžete vstať iba v prípade núdze. Zrozumiteľná túžba vstať z postele a začať aktívny životný štýl často vyvoláva výskyt vnútrobrušného tlaku. Tlak môže zase viesť k divergencii švov a iným komplikáciám..

Obdobie rehabilitácie zahŕňa aj dodržiavanie určitej stravy. Z stravy pacientov je potrebné vylúčiť výrobky, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynu. Patria sem kapusta, chlieb a mlieko.

Komplikácie po operácii trieslovej kýly sú často dosť zložité a spôsobujú pacientovi veľké nepohodlie. Aby ste minimalizovali riziko komplikácií, musíte vážne zvážiť výber chirurga, ktorý operáciu vykonáva. Operáciu bude môcť vykonať kvalifikovaný a skúsený lekár, aby pacient nepociťoval žiadne zvláštne ťažkosti. Nikto, samozrejme, nie je chránený pred lekárskymi chybami, ale výrazne sa znižuje možnosť komplikácií.

Inguinálna hernia po operácii
Po odstránení slabiny prietrže
Rehabilitácia po slabinovej prietrži
Medzistavcová hernia po operácii

Intuitívna prietrž v pooperačnom období u detí a dospelých môže viesť k niektorým komplikáciám. Najčastejšie sa to deje s individuálnymi charakteristikami tela pacienta, ktoré sa neriadia odporúčaniami lekára, v zriedkavých prípadoch v dôsledku chyby lekára, ktorý vykonal zákrok (iatrogénne komplikácie)..

Medzi jatrogénne faktory patria:

 1. Deformácia spermatickej šnúry. Vyskytuje sa to kvôli nedbanlivosti lekára, keď sa semenníkov dotknete počas excízie prietrže alebo pri odstraňovaní herniálneho vaku. To môže vyvolať problémy s potenciou u mužov, zhoršujúcich sa hormónov a spermatogenézy, čo v dôsledku toho zvyšuje riziko atrofie a neplodnosti semenníkov..
 2. Infekcia rán. Pomerne nebezpečná komplikácia, pretože môže vyvolať sepsu. V takom prípade lekár predpisuje antibiotiká.
 3. Krvácanie je nebezpečná komplikácia.

Ak rehabilitácia pokračuje bez komplikácií a vy prísne dodržiavate všetky odporúčania lekára, intimita je možná za 2 až 3 týždne. Sexuálny kontakt by mal byť čo najjemnejší, tlak na ranu by nemal byť povolený.

Akýkoľvek chirurgický zásah do určitej miery vedie k deštrukcii integrity spojivového tkaniva a je umelým prienikom do ľudského tela, na ktoré telo môže reagovať dosť nepredvídateľným spôsobom..

Platí to aj pri odstraňovaní ingínovej prietrže. Potom môže nasledovať pomerne krátka rehabilitácia, keď je zotavenie veľmi rýchle. Je však možný iný scenár, v ktorom sa vyskytne množstvo komplikácií. Ich príčiny môžu byť veľmi odlišné: nedodržiavanie pravidiel pooperačného obdobia, prienik infekcie atď..

1. Hnisanie švu - vyskytuje sa po mnohých chirurgických zákrokoch, vedie k výskytu bolesti a horúčky v postihnutej oblasti..

2. Recidíva ochorenia je často výsledkom ignorovania odporúčaní lekára lekára. Riziko opätovného výskytu prietrže sa výrazne zvyšuje:

 • v rozpore so stravou;
 • v dôsledku zvýšenej fyzickej námahy;
 • v dôsledku fajčenia (vyvoláva záchvaty proti kašľu, ktoré spôsobujú návrat výbežku);
 • kvôli odmietnutiu nosiť obväz;
 • príčinou recidívy prietrže môže byť nesprávne vykonaná operácia alebo nesprávny výber metódy chirurgického zákroku;
 • opätovný vývoj patológie je možný aj v prípade oslabenia stien trieslového kanálika alebo nedostatočného posilnenia zadnej steny počas operácie.

3. Tvorba hematómov. Malé formácie sa eliminujú použitím kompresívnych obväzov a studených obkladov. Pri veľkých hematómoch sa na ich odstránenie používa punkcia..

4. Poškodenie krvných ciev, nervov, prvkov spermatickej šnúry. Takéto komplikácie sú výsledkom chýb chirurga. Primeraná kvalifikácia lekára minimalizuje pravdepodobnosť ich výskytu.

 • Ak sú nervy poškodené, v pooperačnom období dôjde k zníženiu alebo strate citlivosti kože v miešku a na vnútornej strane stehien..
 • Pri poškodení časti spermatického vlákna trpí sexuálna funkcia až do rozvoja neplodnosti.
 • Poškodenie cievneho systému spermatickej šnúry môže spôsobiť atrofiu semenníkov.

5. Hydrocele (kvapka semenníka) je jednou z najbežnejších komplikácií po hernioplastike..

Pri jednostrannom poklese sa polovica šourku zvyšuje.

Často sa tiež vyvíja bilaterálny edém, v dôsledku ktorého dochádza k dvojstrannému zvýšeniu šourku a niekedy dosahuje taký rozsah, ktorý vedie k ťažkostiam a obmedzeniu motorickej aktivity pacienta. Výskyt hydrocelu vyžaduje chirurgický zákrok: konzervatívna liečba tohto ochorenia nie je indikovaná.

6. Trombóza hlbokých žíl nôh. Najčastejšie sa táto komplikácia prejavuje u starších a oslabených pacientov. Ochorenie sa prejavuje prítomnosťou bolesti v lýtkových svaloch. Vzhľad nôh nepodlieha zmenám, teplota sa udržiava v normálnych medziach.

Hlavným spôsobom liečby tohto typu trombózy je farmakoterapia. Obsahuje:

 • antikoagulanciá;
 • trombolytiká;
 • fibrínolytiká;
 • disaggregants.

Správny výber liekov na konzervatívnu liečbu poskytuje predovšetkým pozitívne výsledky, zabraňuje ďalšiemu rozvoju trombózy a pomáha obnoviť priechodnosť postihnutých ciev..

7. Narušenie čriev. Táto komplikácia je spôsobená nesprávnym spracovaním herniálneho vaku. Najčastejšie sa to stáva, keď dôjde k vyrezaniu klznej hernie.

8. Poškodenie femorálneho kĺbu - je dôsledkom uloženia príliš hrubých stehov na incíziu v oblasti trieslovín..

9. Infekčné komplikácie patria medzi zriedkavé, ale najnebezpečnejšie následky odstránenia slabinovej prietrže. Ak je to potrebné, predpisuje sa pacientom širokospektrálne antibiotiká.

Ďalšie komplikácie

Ďalšie komplikácie v pooperačnom období po inguinálnej hernii u mužov a žien:

 1. Hlboká žilová trombóza dolných končatín (najčastejšie sa vyskytuje u starých ľudí, ako aj u neaktívnych pacientov). Porážka vyvoláva bolesť lýtkových svalov, rýchlu únavu nôh. Aby sa predišlo takejto komplikácii, predpisujú sa trombolytiká a antikoagulanciá.
 2. Dropsy semenníkov u mužov. Môže byť jednostranný alebo obojstranný. Tento stav je možné detegovať pomerne ľahko, pretože s ním sa významne zvyšuje štrbok zo strany lézie. Komplikácia si vyžaduje opätovné otvorenie.
 3. Testikulárny edém. Najčastejšie sa objavuje po operácii, v niektorých prípadoch prechádza bez pomoci. Sprevádzaná bolesťou semenníkov.
 4. Opakovaná tvorba kýly spôsobená porušením režimu počas rehabilitačného obdobia: silná fyzická námaha na telo, zdvíhanie ťažkých predmetov alebo príliš ostré pohyby.
 5. Vývoj infekčného procesu v stehu.
 6. Vynútenie hematómu. Ak sa chcete vyhnúť tomuto stavu ihneď po operácii, je dôležité, aby ste na bolesť v mieste pôsobenia chladu.

Aby sa predišlo možným komplikáciám, pacient by sa mal riadiť jemným denným režimom a jasne sa riadiť všetkými pokynmi a požiadavkami odborníka.

V prípade narušenej motorickej aktivity, pri športovaní v skorých fázach rehabilitačného obdobia, sa pooperačná šva môže ľahko rozptýliť a v postihnutej oblasti sa môže objaviť hematóm alebo opakovaná prietrž.

Je potrebná pooperačná bandáž?

Pohlavie v počiatočných štádiách po operácii trieslovej prietrže môže vyvolať množstvo nežiaducich následkov:

 • zvýšená bolesť;
 • zvýšené opuchy;
 • hematómový vývoj;
 • krvácajúci;
 • výskyt infekcie rany;
 • švy na ozubenie;
 • posun implantátu.

V normálnom priebehu rehabilitačného obdobia je možné neprítomnosť edému, bolesť, nepohodlie, intímne vzťahy obnoviť 14 dní po operácii prietrže, čím sa predíde tlaku na operovanú oblasť a nadmernému stresu..

Operuje sa veľa pacientov s trieslovými kýlami, ale po operácii sa môžu vyskytnúť komplikácie. Prognóza je priaznivá pre včasné odhalenie patológie a nápravu stavu pacienta.

Zloženie spermatickej šnúry zahrnuje cievy, nervové zväzky a vazelínu, je umiestnená vo trieslovom kanáliku. Počas operácie existuje riziko zranenia. Častejšie sa počas operácie opakujúcej sa prietrže poškodzuje, preto sa chirurgovia snažia starostlivo oddeliť spermatickú šnúru od tkaniva jazvy..

Poškodenie čreva sa vyskytuje pri nepozornej revízii dutiny prietrže. Najbežnejšou komplikáciou je odstránenie klznej hernie. Palpácia stien hernálnej dutiny zabraňuje nežiadúcim dôsledkom operácie. S vysokou ligáciou a použitím plastov pre vlastné tkanivá pacienta je možné poškodenie močového mechúra.

Inguinálna kýla: príčiny, typy, príznaky, následky. Poranenie slabinovej prietrže

Inguinálna kýla ako nebezpečná?

Inguinálna kýla. Aké dôvody? Aké sú príznaky? Ako liečiť?

Ľudia v pokročilom veku a osoby, ktoré vedú sedavý spôsob života, sú náchylné na trombózu. Počas operácie sa aktivujú kompenzačné mechanizmy, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi a bránia krvácaniu. Keď sa vyskytnú komplikácie, pacienti si sťažujú na bolesť lýtkových svalov, pretože krvné zrazeniny sa tvoria hlavne v hlbokých žilách dolných končatín. Terapia spočíva v užívaní antikoagulancií.

Krvácajúci

Krvácanie sa môže vyskytnúť v dôsledku neopatrnosti chirurga alebo anatomických a fyziologických charakteristík tela pacienta. Najbežnejším zdrojom krvácania sú femorálne cievy, ktoré sú poškodené, keď je odstránený hernálny vak a je aplikovaný materiál na šitie. Na zastavenie masívneho krvácania je nádoba exponovaná a zošitá.

Ak sa hrubý šijací materiál aplikuje na trieslovinu, existuje riziko poranenia bedrového kĺbu. To vedie k výskytu degeneratívnych-dystrofických zmien v tkanivách. Vyvíja sa zápalový proces, ktorý vedie k poškodeniu chrupavkového tkaniva. Starostlivá palpácia problémových oblastí zabraňuje pooperačným komplikáciám.

hydrokéla

Kvapka semenníka je častou komplikáciou pooperačného obdobia. Hydrocele je sprevádzaný hromadením tekutiny v miešku, ktorý sa zväčšuje a zväčšuje. Okolo semenníkov sa vytvorí ďalšia škrupina kvapaliny, ktorá brzdí proces prenosu tepla. Prehrievanie vedie k narušeniu reprodukčnej funkcie, zníženiu produkcie hormónov a nevykonáva sa spermatogenéza.

Hydrocele je častou komplikáciou pooperačného obdobia.

Ak sa nelieči, človek môže stratiť príležitosť mať deti. Porucha môže byť odstránená iba pomocou opakovaného chirurgického zákroku.

Opakovaný výskyt prietrže

Bežnou príčinou recidívy je nesúlad s odporúčaniami lekára po operácii. V prípade narušenia režimu a diéty je možné opakované vystupovanie orgánov z dôvodu slabosti stien trieslového kanála..

Opakovaná operácia končí dlhšou dobou zotavenia a často vedie ku komplikáciám..

K infekcii môže dôjsť pri poranení veľkej časti tkaniva počas operácie. To prispieva k hromadeniu tekutín, tvorbe dutín a fistúl. Pri opakovanom výskyte prietrže môžu ložiská infekcie zostať nepovšimnuté. Šírenie patogénnych činiteľov môže spôsobiť septický šok. Pacientovi je ukázaná antibiotická terapia pomocou širokospektrálnych liekov.

Časté komplikácie slabinovej prietrže počas rehabilitácie:

 1. Zmäkčenie rany: sprevádzané bolesťou, horúčkou, hnisavým obsahom;
 2. Opätovný výskyt choroby: zotavenie v neskorom období zahŕňa dodržiavanie diéty a nosenie obväzov, avšak ignorovanie pravidiel má často za následok opätovný výčnelok orgánov po operácii pri trieslovine;
 3. Hematóm a poškodenie ciev: objavujú sa v prípade nesprávneho obväzu, stláčajú ranu a používajú studené obklady. Takéto komplikácie sú odstránené vpichom;
 4. Pri výbere hernioplastiky je obvyklá kvapka semenníkov. Ochorenie je charakterizované zvýšením jedného alebo dvoch semenníkov, výskytom bolesti, závažnosťou pri chôdzi;
 5. Trombóza žíl a poškodenie nervov: komplikácie ovplyvňujú citlivosť bokov a mieška, sú častejšie u starších pacientov. Liečba zahŕňa použitie antikoagulancií, fibrinolytík, trombolytických a protidoštičkových látok;
 6. Porucha funkcie čriev je spojená s neúplným spracovaním herniálneho vaku. Komplikácie trávenia sa vyskytujú predovšetkým pri odstránení klznej prietrže;
 7. Infekcia rán a zápal: zotavenie po liečbe môže byť komplikované nesprávnym ošetrením rán, čo môže mať vážne následky. V tomto prípade sa predpisujú antibiotiká..

Úspešné zotavenie pacienta by malo vylúčiť komplikácie, ktoré sa vyskytujú počas celého života. Toto je poškodenie femorálneho kĺbu v dôsledku hrubého stehu, poranenia spermatickej šnúry, atrofie semenníkov..

Pri odstraňovaní kýly existuje riziko poškodenia nervových zakončení, čriev alebo močového mechúra..

Ak je imunitný systém oslabený a pri hlbokom poškodení tkaniva existuje riziko vzniku zápalového procesu. Infekcia rán sa môže vyskytnúť pri nesprávnej liečbe stehov, neprítomnosti antibiotickej liečby v pooperačnom období. Znakom tohto stavu je zvýšenie teploty, výskyt zvyšujúcej sa pulzujúcej bolesti v problémovej oblasti. Lekárske ošetrenie.

Pri odstraňovaní slabinovej prietrže existuje riziko poškodenia močového mechúra.

Infekcia rán sa môže vyskytnúť pri absencii antibiotickej liečby v pooperačnom období.

Znakom pooperačnej komplikácie je zvýšenie telesnej teploty.

Porucha potencie

Počas operácie opakovaného odstránenia trieslovej kýly môže dôjsť k poškodeniu spermatickej šnúry. Dôsledky patológie môžu byť:

 • strata citlivosti v oblasti slabín;
 • neplodnosť;
 • hormonálna nerovnováha;
 • zmena kvality spermií;
 • atrofia semenníkov.

Chirurgia v trieslovom kanáli môže spustiť vývoj hydrokoze. S kvapkami sa šourk zvyšuje, čím obmedzuje pohyb človeka. Jedinou účinnou liečbou je chirurgický zákrok.

Operácia s inguinálnou herniou sa zvyčajne uskutočňuje v lokálnej anestézii. Považuje sa to za ľahké, pretože nevyžaduje veľké rezy a často sa vykonáva ako laparotómia (pomocou „injekcií“).

Každá operácia môže viesť k komplikáciám. Ak sa im chcete vyhnúť, musíte v pooperačnom období starostlivo dodržiavať odporúčania lekára:

 • užívať predpísané lieky;
 • pozor na lôžko;
 • jemne pokračujte v fyzickej aktivite;
 • jesť správne.
 1. Hematóm. Po plastickej ingvinálnej prietrži u mužov sa dá zistiť hematóm penisu a semenníkov. Vyskytuje sa v dôsledku neúplného alebo nesprávneho hojenia obsluhovaných ciev. Pokiaľ sa formácia nezvýši, hematóm po chvíli ustúpi.
  V opačnom prípade vyhľadajte lekára! Zastavenie krvácania bude trvať ďalšiu operáciu. Odstránenie zrážanej krvi bude buď vpichom (jednoduchá injekcia), alebo úplnou operáciou, ak bude potrebné zastaviť krvácanie z veľkej cievy..
 2. Recidácia prietrže - opakovaný výčnelok pobrušnice. Takýto dôsledok operácie slabinovej prietrže u mužov je možný pri nesprávnej rehabilitácii. A tiež v prípade porušení počas prevádzkového procesu.
 1. K poškodeniu črevnej slučky dochádza, keď nie sú správne nastavené steny čriev.
  Takáto komplikácia je charakteristická pre pohotovostnú hospitalizáciu s obmedzenou prietržou. Chirurg môže nesprávne vyhodnotiť životaschopnosť čreva a potom umiestniť nekrotický orgán do brušnej dutiny. Výsledkom je peritonitída..
 2. Poškodenie femorálneho kĺbu je spôsobené narušením integrity veľkých ciev počas opravy prietrže (femorálna artéria a žila, veľká saphenous žila). Znižuje riziko zdravého životného štýlu.
 3. Hlboká žilová trombóza dolných končatín sa vyskytuje, ak bola podporná terapia nesprávne vykonaná v pooperačnom období alebo ak pacient nemal na sebe kompresné pančuchy. Trombóza postihuje starších pacientov. Pri liečení choroby sa používajú antikoagulanciá:
  injekcieProducentská krajinacena
  heparínRF237 r.
  FraxiparinFrancúzsko2574 r.
  streptokinázaRF, Bielorusko6020 r.
  AktilizeNemecko27 364 r.
 4. Lymphostasis Vyskytuje sa, ak je počas operácie poškodená lymfatická uzlina alebo lymfatická cieva. Prejavuje sa opuchom šourku a napätím kože.

Gernioplasty

Pri operácii kýly u mužov je potrebné zabezpečiť prístup cez brušnú dutinu, izolovať hernálny vak a odstrániť ho tak, že sa orgány vrátia na svoje miesto. Uskutočňuje sa to otvorenou alebo laparoskopickou opravou trieslového kanálu..

Prvá možnosť je predpísaná, ak existuje naliehavá potreba chirurgického zákroku. Indikáciami sú zápal, obštrukcia čreva, náraz.

Laparoskopická operácia je menej traumatickou možnosťou odstránenia prietrže. Zahŕňa prístup k defektu prostredníctvom malých vpichov na brušnej stene. Po takejto operácii nezostane už žiadna jazva, zotavenie je rýchlejšie a riziko recidívy je oveľa nižšie.

Kýla môže byť tiež odstránená pomocou Marcyho metódy pri zúžení kanálika, t. Táto technika je určená pre šikmé formy patológie. Metóda Marcy vám umožňuje obnoviť anatómiu prsteňa s minimálnym poškodením tkaniva.

Bassini chirurgia môže byť vykonaná s šikmými a priamymi kýlami. Táto operácia spočíva v posilnení inguinálneho kruhu a Hesselbachovho trojuholníka prišitím svalu rekta k inguinálnemu ligamentu..

Gernioplastika s umiestnením ôk je u žien a mužov uprednostňovanou možnosťou na opravu prietrže. Protetika eliminuje účinok tkanivového napätia, ktoré poskytuje najlepší výsledok. Tento typ chirurgického zákroku pomocou stálych protéz je indikáciou na odstránenie veľkých a veľkých opakujúcich sa prietrží. V prípade primárneho ochorenia sa za optimálnu metódu liečby považuje laparoskopická hernioplastika so sieťovým implantátom..

Mnoho komplikácií sa dá vyhnúť jednoduchým dodržiavaním pravidiel prevencie inguinálnej kýly (podľa Lichtenštajnska) v pooperačnom období. Po plastickej chirurgii (v celkovej anestézii) počiatočné zotavenie trvá niekoľko dní, potom čo je pacient prepustený z domu, ale jeho stav je starostlivo sledovaný ošetrujúcim lekárom dva týždne..

Pacient by mal odmietnuť telesnú výchovu v prvých týždňoch po zákroku a pravidelne používať ingvinálny obväz v každodennom živote.

Inštalácia herniovej siete

Pooperačné obdobie slabinovej prietrže počas chirurgického zákroku s okami bude zahŕňať splnenie všetkých lekárskych predpisov. Po otvorenej operácii by mal byť pacient na klinike po dobu 5-7 dní pod dohľadom špecialistu. V tomto okamihu je dôležité pravidelne vymieňať obväzy a dobre zaobchádzať so švami..

V pooperačnom období s okami s ingvinálnou prietržou v prítomnosti zápalu lekár predpisuje antibiotiká. Ak si pacient sťažuje na bolesť, lekár predpisuje lieky proti bolesti. Po návrate pacienta z domu sa musia dodržiavať základné pravidlá pooperačnej starostlivosti..

Sexuálny život po operácii

Pohlavie v počiatočných fázach obdobia zotavenia môže viesť k mnohým nepríjemným komplikáciám, konkrétne:

 • silná bolesť;
 • silné opuchy;
 • výskyt hematómov;
 • silné krvácanie;
 • infekcia infekciou;
 • švy na ozubenie;
 • zmeny polohy implantátu.

V normálnom priebehu rehabilitácie po operácii na odstránenie ingvinálnej prietrže, neprítomnosti opuchov, bolesti, nepohodlia, sa môžete začať zaoberať intimitou po niekoľkých týždňoch. Je však dôležité vyhnúť sa tlaku na postihnuté miesto a silnému prepätiu.

Mali by ste tiež začať vykonávať špeciálne cvičenia, ktoré pomôžu obnoviť stav pacienta. Pri tréningu je dôležité sledovať svoje pocity. Ak pociťujete bolesť alebo nepohodlie, je dôležité okamžite zastaviť cvičenie..

Zaťaženie tela je dôležité postupne zvyšovať. Počet opakovaní sa zvýši alebo zníži v závislosti od priebehu obdobia obnovy. Použitie akýchkoľvek cvičení je povolené iba po konzultácii s lekárom.

Ak je intimita možná po oprave kýly?

Možné komplikácie po chirurgickom odstránení prietrže:

 1. Porucha spermatickej šnúry - vyskytuje sa počas izolácie alebo odstránenia herniálneho vaku. Dôvodom je neskúsenosť alebo nedbanlivosť chirurga. Dôsledky - hormonálne poruchy, neplodnosť.
 2. Gematóm - komplikuje normálne zotavenie po operácii. Prevencia - za studena obkladajte 1-2 hodiny ihneď po prišití.
 3. P črevné poškodenie - nastáva pri neopatrnom spracovaní herniálneho vaku.
 4. A infekcia rán je vážnou komplikáciou operácie, infekcia sa dostane do procesu alebo po oprave kýly. Liečba - antibakteriálna terapia.
 5. Pri učeníkovi - najbežnejšom následku odstránenia trieslovej prietrže, liečba vyžaduje opakovaný chirurgický zákrok. Patológia môže ovplyvniť súčasne dve semenníky.
 6. Poškodenie kĺbu je výsledkom hrubého zošívania, ktoré môže ovplyvniť femorálny kĺb. Aby sa predišlo takejto komplikácii, je dôležitá starostlivá príprava na chirurgický zákrok s vyšetrením všetkých rizikových oblastí..

Na prevenciu lekár predpisuje špeciálny režim. V prvom mesiaci budú potrebné prísne diétne obmedzenia a všeobecné kontraindikácie. V neskorom rehabilitačnom období prevencia spočíva v posilňovaní svalov prednej brušnej steny a prevencii stavov vedúcich k poklesu tlaku vo vnútri brušnej dutiny..

Pri absencii pooperačných komplikácií je pohlavie povolené 2 až 3 týždne po operácii. Neodporúča sa ponáhľať sa k návratu do intímneho života, ak si ošetrujúci lekár nie je istý bezpečnosťou takejto fyzickej námahy. Vývoj komplikácií vrátane hematómov predlžuje dobu abstinencie.

Prognóza ochorenia a prevencia relapsu

Ak počas chirurgického zákroku lekár nespracoval vak dostatočne prietrže, môže dôjsť k narušeniu činnosti čriev. V tomto prípade pacient po operácii pociťuje bolesť. Aby sa predišlo takýmto vedľajším účinkom, musí lekár úplne prehmatať celý vak a jeho steny a až potom vykonať ďalšie činnosti.

Existuje riziko, že sa lekár dotkne močového mechúra a poškodí ho, keď disekuje vak s kýlou. Toto je možné v prípadoch, keď sa operácia vykonáva pomocou plastového tkaniva ľudského tela..

Rovnako ako pri každom chirurgickom zákroku, môže byť operácia odstránenia prietrže v slabinách spojená s rizikom vzniku infekčného ochorenia. V tomto prípade si môžete všimnúť opuchy v mieste chirurgického zákroku. Nesprávna starostlivosť o miesto poškodenia tkaniva, nedodržanie hygienických noriem môže viesť k infekcii..

Okrem toho môže byť spôsobený oslabeným imunitným systémom. Najčastejšie je tento problém spôsobený nedbanlivosťou počas postupu. Infekcia vstupuje do tela cez miesto vpichu. Zdravotnícky personál môže mať na mieste vpichu nedbanlivosť a prišívať ranu, zle čistiť všetky predmety. To vedie k zavedeniu baktérií na miesto, kde sa postup vykonáva..

Následne sa zvyšuje telesná teplota pacienta. Začervenanie sa objaví na boľavom mieste. Na liečbu tejto komplikácie je potrebné podstúpiť kurz antibiotík. Potom bakteriálna infekcia zmizne. Okrem toho je veľmi dôležité posilniť imunitný systém. Na to potrebujete lieky, ktoré obsahujú vitamíny.

V závažnejších prípadoch sa infekcia môže rozvinúť v celom tele a hnisavé formácie budú zreteľné v mieste šitia. Chirurg musí vykonať ďalšiu operáciu a odstrániť absces, kým nevyrastie v iné orgány a tkanivá..

Nekomplikovaná hernia má typické klinické prejavy:

 1. Abdominálne ťažkosti a ťažkosti.
 2. Vypuknutie hrudiek.
 3. Smer vzdelávania v náchylnej polohe a po stlačení.
 4. Nedostatok bolesti.
 5. Pohodlie pri chôdzi.
 6. Zvýšené vystupovanie počas svalového napätia počas fyzickej práce.
 7. Menej časté pozorované zápchy, nevoľnosť, zvracanie.

Kýla u mužov sa objaví náhle a je veľmi zriedka formovaná postupne. Malé chyby nespôsobujú žiadne nepohodlie, nie je žiadna bolesť a jej vzhľad už bude hovoriť o komplikáciách. Veľké kýly majú výraznejšie príznaky, muži majú problémy s močením, defekáciou, môže sa vyskytnúť erektilná dysfunkcia.

Keď močový mechúr vstúpi do herniálneho vaku, zadržiavanie moču alebo časté močenie, kŕče pozdĺž močovej trubice, bolesti v oblasti ochlpenia sa spoja. Takéto prejavy sa oslabujú pri oprave prietrže. U starších mužov je ingvinická prietrž takmer vždy sprevádzaná zadržiavaním moču.

Aby sa predišlo chorobe, je potrebné predovšetkým zabrániť zvýšeniu vnútrobrušného tlaku:

 1. Posilnite brušné svaly. Odporúča sa zapojiť sa do fyzioterapie a gymnastiky.
 2. Zabráňte zápche diétnou terapiou a preháňadlami.
 3. Pri silnom paroxyzmálnom kašľaní užívajte antitusiká.
 4. Vyhnite sa nadmernému cvičeniu.

Každej patológii je ľahšie predchádzať ako jej liečiť. Zdravý životný štýl vám umožňuje udržiavať normálne fungovanie vnútorných orgánov.

Prognóza po operácii je priaznivá. Intuálna hernia u mužov je závažné ochorenie, ktorého príznaky a následky často narúšajú normálny rytmus života..

Inguinálna hernia je patologická formácia, ktorá je častejšia u mužov. Ochorenie je nebezpečné, môže spôsobiť vážne komplikácie. Liečba prietrže by sa preto nemala odďaľovať. Môžete sa ho zbaviť pomocou operácie, ktorá sa vykonáva v celkovej alebo lokálnej anestézii. Po operácii je dôležité prísne dodržiavať všetky pravidlá rehabilitačného obdobia..

Eliminácia opätovného rozvoja patológie umožňuje dodržiavanie režimu úplného fyzického odpočinku po dobu 2-3 dní po operácii, správnej výživy.

Počas nasledujúcich 6 mesiacov musí muž odmietnuť zdvíhať závažia a udržiavať sedavý spôsob života, mal by sa vzdať fajčenia, zneužívania alkoholu a podvýživy..

Po operácii trieslovej kýly

Dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára môže znížiť riziko pooperačných porúch, urýchliť zotavenie pacienta.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Miechová kýla je bežná patológia, ktorá sa vyskytuje u približne 50 - 60% populácie vo veku nad 30 rokov s vývojom dystrofických zmien v mieche. Lumbosakrálny región je postihnutý častejšie ako ostatné.
Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekárSlávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC!
Naši predkovia liečili pupočnú kýlu u dojčiat pomocou meďou umiestnených na pupku, špeciálnych infúzií a pozemkov. V súčasnosti sa v medicíne používajú moderné metódy, medzi ktoré patrí bandáž pupočnej kýly pre novorodencov.