loader

Hlavná

Hlava

Čo bolí s kýlami chrbtice

Medzistavcová kýla je vyčnievanie vnútorného buničitého jadra za anatomickým umiestnením. Jadro stavca pozostáva z chrupavkového tkaniva bohatého na kyselinu hyalurónovú, čo mu dodáva želé, ale hustú textúru. Po obvode stavca je buničité jadro chránené vláknitým krúžkom, ktorý tiež pozostáva z chrupavkového tkaniva, ale z hustých kolagénových vlákien. Štruktúra medzistavcového disku zaisťuje hladký pohyb chrbtice.

Kýla je v skutočnosti výčnelkom vnútorného orgánu alebo jeho časti za hranicami anatomickej lokalizácie. Pri tvorbe tejto patológie hrajú rozhodujúcu úlohu dva faktory:

 • Zvýšenie vnútorného tlaku;
 • Zničenie bariéry blokujúcej vnútorné orgány.

Pri dlhotrvajúcom zápalovom procese sa vo vláknitom kruhu vyskytujú dystrofické zmeny. Vzdialenosť medzi vláknami sa zvyšuje, objavujú sa praskliny. Bolesť pri spinálnej hernii sa však nejaví z faktu, že tkanivo chrupavky je zničené, ale z kompresie nervových zakončení a cievnych zväzkov chrbtice padlým tkanivom buničitého jadra, ktorého mäkká a elastická štruktúra mimo anatomického miesta podlieha osifikácii. Výsledné kostné hrebene stláčajú nervové zakončenie a malé cievy.

Mechanizmy vzhľadu bolesti s prietržami chrbtice

Keď časť jadra miechy odchádza v jednom alebo druhom smere, dochádza k stlačeniu nervových zväzkov pochádzajúcich z kmeňa miechy v oblasti každého stavca. Centrálny nervový systém miechy má segmentovú štruktúru. Rozlišujú sa tieto oddelenia inervácie určitých oblastí:

Nervové vlákna vychádzajúce z chrbtice na oboch stranách tela poskytujú motorickú aktivitu a citlivosť pravej alebo ľavej polovice. V súlade s tým sa vyskytuje bolesť pri kýloch chrbtice v tých oddeleniach, kde je lokalizovaná anatomická deštrukcia medzistavcových platničiek.

Čo bolí s kýlou chrbtice, keď je lokalizovaný v rôznych častiach miechy

Bolesť prietrže medzistavcových platničiek sa líši nielen intenzitou, ale aj lokalizáciou.

Kýla prietrže vyvolávajú bolesť v horných končatinách a ramennom páse a vyznačujú sa tiež silnými paroxysmálnymi bolesťami hlavy. S progresiou ochorenia vyvoláva bolesť prietrže krčnej chrbtice svalové kŕče. Výsledkom je, že pacient nemôže otočiť hlavu. Kýly krčnej chrbtice sú často sprevádzané závratmi v dôsledku zmien krvného tlaku. U pacientov sa diagnostikuje vegetatívno-vaskulárna dystónia, ktorá sa lieči symptomaticky. Príčina však nie je vyriešená. Medzitým prebieha herniovaný disk. Bolesť hlavy s touto patológiou má niektoré vlastnosti. Nezobrazuje sa na boku lézie chrbtice, ale má difúzny charakter. Vychádzajúc z týlnej oblasti, bolesti hlavy s kýlami chrbtice sa šírili po lebke. Osoba nemôže zaujať pohodlné miesto na spanie. Pri vysokom vankúši, bolesti hlavy, nízkej intenzite bolesti. Nespavosť sa vyvíja. Hypnotiká nemajú žiadny účinok, pretože inhibícia centrálneho nervového systému nevylučuje mechanickú príčinu kompresie nervových koreňov..

Porážka medzistavcových platničiek hrudnej oblasti sa javí ako medzirebálna neuralgia, ktorá spočiatku napodobňuje srdcovú patológiu. Bolesť sa objaví za hrudnou kosťou kvôli poškodeniu nervového plexu. Ďalší vývoj choroby vedie k narušeniu inervácie srdca ak zlyhaniu automatizácie myokardu. Arytmie bez oblastí anatomického poškodenia myokardu často sprevádzajú prietrž hrudnej chrbtice.

Bedrová oblasť je fyziologicky kombinovaná so sakrálnou. V oblasti lumbosakrálnej križovatky je lokalizovaná anatomická formácia, ktorá je lokalizovaná ako „chvost koňa miechy“. Pri porážke je bolesť s kýlami chrbtice sprevádzaná poruchami funkcie panvových orgánov. Močenie je narušené vo forme oneskorenia alebo močovej inkontinencie, zápcha sa strieda s hnačkou.

Počiatočné štádium choroby je charakterizované akútnou bolesťou typu lumbago - lumbago. V čase akútneho záchvatu človek zamrzne, nemôže sa ohýbať ani ohýbať. To sú bolesti s kýlou chrbtice, ktoré sú v prvom rade alarmujúce, pretože pri dlhodobej osteochondróze sa pacient postupne prispôsobuje bolesti, zvykne si na to, že jeho pohyby sú obmedzené na bolesť. Ak sa vytvorí kýla medzistavcových platničiek, všetky predchádzajúce snahy o jej prekonanie prestanú byť účinné.

Prečo a ako bolí noha prietrž chrbtice

Inervácia dolných končatín závisí od konkrétnych segmentov chrbtice, presnejšie od odchádzajúcich nervových zväzkov v oblasti štvrtého a piateho bedrového stavca. S léziami medzistavcových platničiek medzi L4 a L5 (Latinské písmeno „L“ - „lumbalis“ znamená „bedrový“) vyvinie sa radiálny syndróm s poškodením femorálneho nervu. V tomto prípade bolí noha vonkajšiu kýlu chrbtice: od stehna po malíček. Keď sa prietrž vyvinie na úrovni L5-S1("Lumbalis-sacralis": v lumbosakrálnom prostredí) sa bolesti v dolných končatinách šíria pozdĺž sedacieho nervu. Zóna bolesti začína od zadku a pokračuje pozdĺž zadnej strany stehna po veľký prst. S ďalším progresiou ochorenia sa vyvíja narušenie citlivosti a svalová atrofia.

Ako zmierniť bolesť miechy

Akútna bolesť sprevádzaná ochrnutím nôh alebo ramien sa nezmierňuje žiadnymi liekmi. Poruchy panvy vo forme „syndrómu konského chvosta“ sú predmetom iba chirurgického zákroku. V tomto prípade anestézia vedie k celkovej anestézii a následné odstránenie medzistavcovej platničky a jej sekvestrácia zaručuje neprítomnosť bolesti po operácii..

Je však možné zmierniť bolesť prietrži chrbtice konzervatívnym spôsobom. Doteraz existujú dve metódy na zmiernenie bolesti pri medziobratlových kýlach. Navrhovatelia klasického prístupu k liečbe odporúčajú odpočinok v akútnom období. Nehormonálne protizápalové lieky sa používajú na zmiernenie opuchu nervového tkaniva. V stave zlepšenia sú predpísané masáže, fyzioterapia a terapeutické cvičenia. Pri akútnej bolesti pri streľbe sa blokády vyrábajú pomocou liekov proti bolesti a vitamínov..

Zástancovia aktívnej taktiky navrhujú zmiernenie bolesti prietrže chrbtice pomocou cvičení, ktoré napínajú chrbticu. Extrakt zmierňuje zaťaženie stavcov a tlak vo vnútri buničitého jadra. Výsledkom je, že bolesť klesá alebo úplne zmizne.

Aktívna technika si vyžaduje dohľad lekára, pretože nezávislé pokusy o extrakciu chrbtice môžu viesť k strate časti disku a tvorbe sekvestrácie..

Medzistavcová prietrž

metóda vlastnej liečby

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma?

(Na základe skúseností zo skutočného života)

Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!

Uplynulo veľa rokov, chrbát nebolí, preto som sa na informačné účely rozhodol zdieľať túto metódu liečby so všetkými, ktorí majú toto nepríjemné ochorenie.

A ak sa rozhodnete pre liečbu tejto možnosti, nezabudnite sa najskôr poradiť so svojím lekárom o výhodách tu uvedených cvičení.!

Ďalej som zhrnul príčinu bolesti chrbta s kýlou chrbtice. Kto už to pozná, preskočte túto časť.

Príčiny medzistavcovej prietrže

Medziobratlová hernia disku je najbežnejším typom všetkých hernií vyskytujúcich sa v chrbtici.

Podľa lekárskych štatistík sa u posledných dvoch medzistavcových platničiek, ktoré majú najvyššiu záťaž, pravdepodobne vyvinie hernia - jedná sa o platničky medzi stavcami L4-L5 a L5-S1..

Prvá vec, ktorá spôsobuje, že sa človek začína obávať o svoje zdravie, je bolesť v dolnej časti chrbta. Je to bolesť, ktorá nás núti prekonať lenivosť a začať sa zaoberať zdravím!

Ak ignorujete prvé príznaky bolesti a začnete so samoliečbou - aby ste utlmili bolesť liekmi proti bolesti, postupne sa objavia prvé príznaky závažných neurologických komplikácií..

V dôsledku metabolických porúch sa v tkanivách medzistavcových platničiek objavujú dystrofické zmeny, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou disku a výrazným poklesom elasticity - disk postupne stráca svoje odpisové funkcie, splošťuje sa a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami.

Pri zvýšenom zaťažení tejto časti chrbtice sa do miechového kanálu vytesní degeneratívne zmenený disk, čo spôsobuje dráždivý účinok na miechové nervy, ktoré tam prechádzajú. Tento posun disku sa nazýva „výstupok“.

V prípade nadmerného fyzického namáhania alebo svahov sa na disku objavia slzy, z ktorých sa vytlačí obsah disku, podobne ako krém z komprimovanej šišky - želé podobná látka, čo je medziobratlová kýla.

Výsledná prietrž pritlačí na blízky nerv a pritlačí ju na kosť stavca. Menej krvi vstupuje do zúženého nervu, dochádza k opuchom, sťahuje sa svaly v okolí a v dolnej časti chrbta sa objavuje silná bolesť - jedná sa o ochrannú reakciu nášho tela.

Preto neuškodí samotná prietrž, ale susedné svaly zodpovedajúcej poškodenej časti chrbtice - krčka, hrudník alebo lumbosakrál..

Predpokladá sa, že zlepšením prísunu krvi do okolitých tkanív sa výsledná kýla disku neskôr vyrieši.

Prejavy prietrže môžu byť nebezpečné, ak z nej látka vytečie a vstúpi do miechového kanála. Tento prípad sa nazýva „herniačná sekvestrácia“ a oddelená časť - „sekvestrácia“..

Kýla sama o sebe neohrozuje život, ale ak sa nezačne včasné liečenie, môžu to mať následky: strata funkcií na vedenie nervových impulzov, znecitlivenie určitých častí tela, strata citlivosti v končatinách a dokonca možné postihnutie.

Ak je v chrbtici bolesť, neočakávajte, že kýla prechádza sama od seba, ale okamžite vyhľadajte radu lekára - terapeuta, neurológa, vertebroológa alebo neurochirurga. Lekár diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu na základe stupňa ochorenia..

Bedrová hernia je dočasné nepríjemné ochorenie, ktoré sa lieči komplexne!

Pomocou diagnostických výskumných metód sa identifikuje presná príčina bolesti chrbta. Prítomnosť prietrže v chrbtici sa stanoví pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovej tomografie (CT)..

MRI určuje výčnelok a veľkosť hernie, šírku miechy, degeneratívne stavce stavov a prítomnosť zápalových javov v mäkkých tkanivách a CT ukazuje jasné vrstvené obrazy stavu chrbtice: abnormality stavcov, zúženie miechy, zápaly, neoplazmy v kostnom tkanive..

Video: čo robiť, ak sa na medzistavcovom disku objaví prietrž?

Moja história liečby medzistavcových prietrží

Neskúšajte, ale vždy sa vyskytnú problémy s chrbtom: sediaci pri počítači - bremeno ide do bedrovej oblasti, pracujú v chate alebo nesprávne zdvíhajú bremeno - „trhajú“ chrbát alebo stlačujú sedací nerv.

Prvé problémy s mojou spodnou časťou chrbta sa objavili po niekoľkých rokoch šokujúcich pracovných dní. Pracoval v sklade hotových výrobkov a tam musel každý týždeň nakladať a vykladať rôzne výrobky. To bolo vtedy, keď sa stalo prvé "bedrové" - neúspešne zdvihol box a bedrové svaly sa pritiahli tak, že sa sotva ohli.

Záchranná masť „Diclofenac“ ao týždeň neskôr bola rovnako dobrá ako nová. Ale po niekoľkých rokoch sa objavil ďalší problém - tupá bolesť v bedrovej oblasti, ktorá bola pripísaná únave svalov. A nejako nepostrehnuteľne sa bolesť zosilnila a spôsobila nejaké nepohodlie. Masť kategoricky odmietla pomôcť a potom sa použili injekcie proti bolesti a tabletky NICE.

Chémia vykonala svoju prácu a bolesť ustupovala šesť mesiacov. Pýtate sa: „Prečo ste nešli k lekárom?“ - Navštívil, išiel na rôzne súkromné ​​kliniky a kliniky, predpísal hory liekov, pil a injektoval, ale účinok bol dočasný, ale medzitým sa bolesť zosilnila.

Výsledok tohto „ošetrenia“ bol nečakaný - jedného rána som sa nemohol pri pohybe z postele dostať z prudkej bolesti. Bedra sa zohýbala do oblúka - a pohybovala sa po byte. Spal iba na svojej strane, bez pohybu a nohy prekrížené.

V nádeji, že sa náhle „pustí“, uplynuli ďalšie dva dni. Ale ani injekcie, ani pilulky nemali žiadny vplyv na moje telo naplnené chémiou a vďaka svojej manželke som trval na tom, aby som išiel do nemocnice. Bolo to v roku 2012.

Lekári rýchlo vyšetrili a vydali na oddelení, okamžite dali kvapkadlo zo zmesi liekov na narovnanie a urobili MRI. Pri pohľade na obrázok vertebroológ oznámil výsledok: „Medián kýly je 8 mm disk L5-S1 a dva vyčnievajúce disky L3-L4 a L4-L5.“ Desať dní bolo ošetrených kvapkadlami a tabletami a po troch dňoch urobili prvú „blokádu“ - injekciu do bedrovej oblasti, kde sa objavila prietrž.

Neskôr urobili ďalšiu, ale on sám tretiu odmietol - akákoľvek chémia je pre telo škodlivá. Tiež som sa prihlásil na akupunktúru a fyzioterapiu, ale necítil som žiaden účinok. Pomáhali iba kvapkadlá a „blokády“. Bolesť v bedrovej oblasti bola vyriešená a Rada neurochirurgov rozhodla, že neodstránia prietrž!

Bol som nesmierne rád, že som sa vyhnúť operácii! Ukázalo sa však, že to nie je také ružové - desiaty deň, keď som dokončoval doklady o prepustení, na pravej strane stehna sa náhle objavila bolestivá bolesť - od pásu k nohe. Naozaj som zostúpil a opýtal som sa ošetrujúceho lekára: „Prečo sa noha začala ťahať?“ Ticho dal leták s cvičeniami, napísal zoznam liekov a sľubne povedal: „Bude to horšie - poď, poznáš cestu!“

Doma sa bolesť v nohe iba zosilnila - bolo ťažké chodiť bez liekov proti bolesti. Pravá noha postupne slabla a klesla a ja som kráčal a búchal som nohou ako hus.

Môžete vidieť, či sa noha prehýbala alebo nie, a to nasledovne: stali sa kolenami na stoličke a otočili sa späť, pozeráme sa na polohu postihnutej nohy relatívne zdravú.

Po nejakej dobe sa na ľavej nohe objavila bolesť - prietrž sa zväčšila a stlačila druhý nerv. Z tohto stavu mysle začala panika - čo robiť, ako a ako sa má liečiť? Pochopil som, že lieky proti bolesti by sa nezachránili - nie je to dlho a je potrebné nejaké vážne ošetrenie. Hlava mi prebila myšlienka - pozvanie chirurga na návrat, ale strach z operácie a možné následky sa ukázali byť silnejšie.

A potom som sa pevne rozhodol - urobím všetko, ale vyliečim kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku! Najprv som išiel na kliniku Dr. Bubnovského. Na týždeň a pol som napínal chrbticu na simulátory, ale účinok bol krátkodobý - chodíte von a lovíte mušky a večer sa bolesť vracia. 10 dní samozrejme nestačilo, ale kvôli nedostatku konštantného príjmu sa liečba musela zastaviť.

Potom som sa rozhodol hľadať iné spôsoby, ako sa zbaviť vertebrálnej prietrže L5 - S1. Inšpirovaná touto myšlienkou sa prehrabávala cez množstvo informácií v časopisoch, knihách, na internete. Študoval som zoznam cvičení, ktoré lekár dal pri prepustení, a ako som neskôr zistil - toto boli cvičenia z jogy na krútenie chrbtice „Krokodíl“..

Spomenul si, ako v centre Dr. Bubnovského natiahol chrbticu a v záujme tejto záležitosti sa začal natahovať aj doma. Okrem krútenia som pridal cvičenia, ktoré sa mi páčili z „VIDEO“, a ako výsledok som dostal úžasný komplex liečivých pohybov.

Keď som v literatúre hľadal spôsoby liečby vertebrálnej hernie, narazil som na oči a recepty ĽUDSKÉHO MEDICÍNA. Vybral som si overené recepty z recenzií ľudí a pridal sa k liečbe. Večer si manželka podala injekciu vitamínov B a Aloe a Alflutop v ampulkách - tieto lieky som si vybrala sama pre seba.

Mimochodom, ak nezačnete okamžite vykonávať cvičenia, miechový nerv sa pritiahne prietržou dlhšie a vedenie nervových impulzov v zovretom nerve sa zhorší. Výsledkom bude pocit znecitlivenia na stehne alebo 2-3 prstoch na nohách.

Z dôvodu veľkej veľkosti prietrže to trvalo dlho liečiť a boli dni, ktoré dokonca stratili túžbu to urobiť - bolesť nezmizla, ale naopak, často sa zhoršovali časté a ťažké exacerbácie. V takýchto chvíľach beznádeje sa objavili myšlienky ukončenia liečby a chirurgického zákroku. A ráno, keď užíval lieky proti bolesti, vytrvalo pokračoval vo cvičeniach, niekedy dokonca aj pri silnej bolesti, s hnevom.

A to až po piatich mesiacoch! denné hodiny nečakane prišli dlho očakávané liečenie - bolesť zmizla! Strach sedel v mojich myšlienkach nejaký čas - zrazu vstávam zajtra a znova sa objavia bolestivé pocity v dolnej časti chrbta. Uplynul však týždeň, mesiac, rok a na chrbte stále nie sú žiadne problémy!

A teraz pevne viem, že medzistavcová prietrž sa lieči bez chirurgického zákroku, dokonca aj doma!

A pre úspešnú liečbu bolesti je potrebná iba túžba, sebadisciplína a viera v uzdravenie! A ako ďalší stimul pri liečbe kýly chrbtice - môj príklad!

Aby chrbát viac neuškodil a prietrž sa opäť neobjavil v chrbtici - cvičenia na krútenie týždenne, chrbtica povie len vďaka!

Mimochodom, MRI to už neurobila - prečo míňať peniaze so zdravím!

Aký je princíp liečby spinálnej prietrže?

Každý, kto číta túto stránku, sa zaujíma o jednu otázku: „Ako sa čo najskôr zbaviť bolesti a kýly?“

Týmto spôsobom odpoviem na túto otázku: Pomohli mi špirálové cvičenia z krokodílej jogy, ktorej zoznam mi dal neurochirurg po prepustení z rúk, za možnosť straty mojej kýly a denného trakčného traktu plus odreniny ľudových mastí. Pokiaľ ide o ľudové recepty, myslím si, že sa bez nich bolo možné obísť, ale nebolo by to horšie.

Na internete som stretol veľa informácií, kde píšu, že je absolútne nemožné točiť! Ak to nemôžete urobiť, nie! Tieto cvičenia z jogy mi pomohli zotaviť sa osobne.!

Doma som sa pokojne natahoval a krútil, bez toho, aby som sa ponáhľal, počúval som vnútorné pocity v dolnej časti chrbta a natiahol som ruky a nohy čo najviac, ako na obrázku (päty od seba, prsty k sebe).

Preto iba cvičenia a rozťahovanie chrbtice môžu zbaviť bolesti a kýly. A ak chcete urýchliť proces hojenia - musíte urobiť celý komplex 2-3 krát denne a je vhodné urobiť jeden komplex tesne pred spaním. Vykonali cviky a okamžite išli spať, je nežiaduce chodiť, inak sa natiahnuté stavce znovu zbiehajú.

Dôležité: Natiahnutie chrbtice by sa malo vykonávať tak často, ako je to možné, najmä po každom zákrute!

Ak má prietrž veľký rozmer - od 6 mm alebo viac, nemali by ste počítať s rýchlym liečením. Tu musíte mať trpezlivosť, vytrvalosť a robiť terapeutické cvičenia denne. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov - výsledok stojí za to, verte mi!

Keď bolesť zmizla, potom som sa v budúcnosti pokúsil nepreťažiť chrbticu, a ak by som musel dlho zdvíhať závažia alebo sedieť pri počítači, nosil by som ortopedický korzet.

Počas prestávok som to zastrelil, inak môžu zadné svaly oslabiť ešte viac. Postupne zmizla potreba korzetu - hernia disku buď vyschla alebo bola absorbovaná samotným telom.

Niekoľkokrát týždenne určite robím celý komplex cvičení, ale už na prevenciu a udržiavanie chrbtice v dobrej kondícii. Účinok týchto cvikov je pozoruhodný - chrbtica sa stáva mobilnou a flexibilnou.

Okrem toho robím cvičenie „doska“, posilňujem chrbtové svaly a tlač - môj „svalový korzet“.

Prečo posilňovať „svalový korzet“?

Svalnatý korzet (často nazývaný „jadro“) - sú to svaly chrbta a lisu, svaly zadku a bokov, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu chrbtice a správne umiestnenie vnútorných orgánov..

Silné svaly obklopujúce chrbticu zlepšujú držanie tela a koordináciu pohybov, vertikálne podopierajú chrbát, pri dlhodobom sedení znižujú bolesť chrbta.

Cvičenie svalov trupu nelieči prietrž, ale je užitočné iba pri prevencii problémov s chrbticou. Ale na predchádzanie týmto problémom a zlepšenie fyzickej zdatnosti je nevyhnutné iba posilnenie svalov kôry!

Najlepšia voľba pre začatie cvičenia je začať cvičiť po 2 alebo 3 rokoch, keď už bude existovať stabilná remisia po vymiznutí bolesti a prietrže.

Dovtedy je potrebné vykonávať cvičenia na krútenie a napínanie chrbtice každý týždeň tak, aby sa prietrž konečne alebo čo najviac znižovala.

Cvičenie jogy krokodíla by sa malo stať zvykom, potom si budete udržiavať svoju chrbticu flexibilnú a mobilnú do veľmi vysokého veku, ako napríklad indickí jogíni.!

Lekári tvrdia, že ktokoľvek na rozdiel od rokov, môže výrazne spomaliť proces starnutia chrbtice vykonaním špeciálnych cvičení a racionálnym stravovaním..

Čo spôsobilo predĺženú bolesť chrbta, čo robiť s medzistavcovou prietržou? Lekári odpovedali na otázky

Čo spôsobuje akútnu a dlhodobú bolesť chrbta? Dá sa osteochondróza vyliečiť bez drog? Aké operácie sa v krajine robia pre choroby chrbtice? Čo robiť s medziobratlovou kýlou? Aké cvičenia pomáhajú predchádzať bolesti chrbta? Online konferencia s bolesťou chrbta sa konala 19. júna na informačných portáloch Zdraví ľudia (24health.by) a TUT.BY.

 • Iosif Mikhnevič, vedúci neurologického oddelenia č. 1 5. mestskej klinickej nemocnice v Minsku, lekár najvyššej kategórie, kandidát lekárskych vied;
 • Alexander Baranovský, vedúci neurochirurgického oddelenia 5. klinickej nemocnice, hlavný nezávislý neurochirurg chirurgického výboru Minského mesta, výkonný výbor, lekár najvyššej kategórie, kandidát lekárskych vied;

- Medzistavcová prietrž 6,5 mm + prietrž vo všetkých (krčných, hrudných a lumbosakrálnych) častiach chrbtice, intermitentná bolesť. Pracujte sedavo + s nadváhou. Ako a čo liečiť? Akú gymnastiku odporúčate? Čo si myslíte o masáži, podvodnej masáži, filmovom teipu a karboxyterapii prietrzi??

Iosif Mikhnevich: Pre prevenciu musíte schudnúť, odporúčam chôdzu, špeciálnu gymnastiku pri ležaní: striedavo zdvíhanie nôh, robenie „bicyklov“, uhly, nakreslenie prsta na nohách, striedanie cvikov s nohami do strán, plavanie, podvodná masáž aj v bazéne ok, karboxyterapia je prijateľná.

Dá sa vyliečiť medzistavcová prietrž? Sergey Joseph

Joseph Mikhnevich: Môžete liečiť: konzervatívne s liekmi a fyzioterapiou a okamžite (neurochirurgický zákrok).

Otázka Josephovi Ivanovičovi. Po výskume MRI chrbtice (bedrovej chrbtice) som odhalil: 1) širokú pravú formálnu herniu disku L2-L3 na 8 mm, so zúžením pravého radiálneho koreňa L2 a zavlažovaním pravého koreňa L2 v nervovom kanáli, chrbtový kanál na úrovni disku je 19 mm; 2) rozptyl kruhového výčnelku na ľavej strane disku L3-L4 do 5 mm; 3) rozptyl kruhového výčnelku na ľavej strane disku L4-L5 do 4 mm. Ako sa zbaviť bolesti chrbta: sú možné iba ošetrenia alebo špeciálne cvičenia?

Joseph Mikhnevich: Musíme sa podrobiť komplexnej liečbe na neurologickom oddelení nemocnice, pomocou blokád na zmiernenie exacerbácií a potom urobiť špeciálne cvičenia doma, aby sme posilnili svalový korzet a zabránili exacerbáciám. Okrem toho musíte správne zdvíhať závažia, správne sedieť pri stole, nábytok musí podporovať fyziologické ohýbanie bedrovej časti (lordózu). Preto výrobcovia automobilov naznačujú, že vozidlo má nastavenú bedrovú opierku, aby sa udržala lordóza - aby sa znížilo zaťaženie. Nezabudnite na to..

Po pôrode sa v chrbtici v bedrovej oblasti objavil nepohodlie, najmä pri nakláňaní vpred. A v poslednej dobe dokonca aj kolená začali bolieť počas cvičenia. Pri prenášaní dieťaťa to pripisujeme konštantnému zaťaženiu. Čo spôsobuje toto nepohodlie? Vyplatí sa konzultovať s lekárom a ktorý z nich? Môže bolesť zmiznúť, ak je záťaž znížená? Existujú spôsoby, ako zmierniť toto napätie v dolnej časti chrbta?

Joseph Mikhnevich: nepohodlie je spôsobené tým, že počas tehotenstva ste sa stali slabšími a zaťaženie sa zvýšilo. Je potrebné obmedziť zaťaženie, použiť korzet na bedrovej chrbtici a prijať opatrenia na posilnenie bedrovej chrbtice: nabíjanie, plávanie. Môžete masírovať spodnú časť chrbta a späť. Ak nemôžete zvládnuť tieto metódy, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Alexander Baranovský. Foto: Eugene Kretsch, portál Zdraví ľudia

- Existuje podozrenie na spondylodiscitídu. Existujú účinné metódy na potvrdenie / vyvrátenie tohto ochorenia bez použitia antibiotickej liečby? Je možné konzervatívnou liečbou redukovať prietrž medziobratlového disku (MTD)??

Alexander Baranovsky: Na stanovenie tejto diagnózy musíte urobiť MR. Aby som to objasnil, jedná sa o špecifickú alebo nešpecifickú spondylodiscitídu. A na základe výsledkov sa predpisujú lieky. Je možné znížiť prietrhy pri konzervatívnej liečbe: v priebehu roka môže byť prietrž znížená na polovicu.

- Aký percentuálny podiel pacientov, ktorí sa podrobili chirurgickému zákroku na herniu MTD v štandardnom prípade s mikrodisektómiou, má relaps / komplikácie a je nútený uchýliť sa k operácii reoperácie.?

Alexander Baranovský: Na klinikách v Minsku je výskyt herniovaných diskov po ich chirurgickom zákroku 5-12%. Po ukončení prevádzky je však potrebné dodržiavať režim motora.

- V ktorých prípadoch sa uplatňuje odstránenie endoskopickej prietrže? Aké sú výhody a nevýhody tejto operácie? Takéto operácie sa vykonávajú v Bielorusku?

Alexander Baranovský: Endoskopické odstránenie prietrže je možné, ak sa prietrž (sekvestrácia) nachádza v miechovom kanáli. Ak sekvestrátor opustí (radiálne vrecko, vyššie a spodný oblúk a ďalšie posuny), v týchto prípadoch sa endoskopické odstránenie nepoužije. Je to minimálne invazívna metóda, ale recidívy s ňou sú častejšie. V Bielorusku sa takéto operácie občas vykonávajú v Ruskom vedeckom a praktickom stredisku pre traumatológiu a ortopédiu.

"Ako sa zbaviť" trakcie "v nohe"?

- Je radikálna blokáda účinná pri glukokortikoidoch pri svalových kŕčoch??

Joseph Mikhnevich: Všetky blokády sú účinné pri aplikácii podľa indikácie.

- Urobte v Bielorusku epidurálnu blokádu chrbtice pod kontrolou röntgenového / ultrazvukového zariadenia?

Joseph Mikhnevich: Robia to, ale zriedka.

- Vytiahne ľavú nohu, lekári stále nepomohli. Pracujem ako vodič, ale zdvíham závažnosť, mnohokrát som si odtrhol chrbát, zvládol som injekcie dikloberlu forte. Ako sa zbaviť trakcie v nohe?

Joseph Mikhnevich: Najprv musíte stanoviť presnú diagnózu. Kreslenie bolesti na nohe môže byť z rôznych dôvodov: poškodenie žíl, tepien, chrbtice, bedrového kĺbu, dokonca aj svalov..

Môj otec má 62 rokov, celý život pracoval ako vodič ťažkých vozidiel, má medziobratlové kýly, dnu a osteochondrózu, má nadváhu a hypertenziu. Jeho problémy s chrbtom boli liečené liekmi proti bolesti (neustále užívajúce liek), protizápalovými liekmi podľa klasickej schémy. Väčšina z týchto liekov má nepriaznivý vplyv na srdce, po celý rok má predsieňovú fibriláciu, konštantné zlyhanie rytmu. Nedávno si sťažuje, že je veľmi ťažké pohnúť jej nohami, znecitlivením jej nôh, prejde niekoľko metrov - a naliehavo si musí sadnúť kvôli ostrej bolesti chrbta. Robíme ľahké cvičenia bez zaťaženia ležiace na podlahe, aby sme natiahli chrbticu - bolesť sa zmierňuje. Môže otec podstúpiť liečbu bez použitia veľkého množstva liekov (aby nedošlo k zhoršeniu srdcového problému), ale s pomocou fyzioterapie, ochabnutia, cvičenia? Kam by sme mali ísť, ak je to možné?

Joseph Mikhnevich: Z informácií nie je jasné, čo je choroba chrbtice. Môže to súvisieť so stenózou (zúženie miechy), so spondylolistézou, to znamená so stavom chrbtice. Potreba vykonať MR, nové vyšetrenie. Najprv musíte kontaktovať neurológa.

- Diagnóza stavu pred prietržou. Je možné vyliečiť bez operácie? Existuje cvičebný systém na liečbu medzistavcovej prietrže? Je beh, bicykel kontraindikovaný? Pomáha Nordic Walking?

Joseph Mikhnevich: Chôdza vrátane Škandinávie je lepšia ako beh, plávanie je lepšia ako na bicykli.

- Som „šťastný“ majiteľ medziobratlovej osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice s dorzálnymi hernálnymi výčnelkami MTD na úrovniach L3-L4, L4-L5, L5-S1. Chrbát vždy bolí, dokonca aj jednoduchý vzpriamený postoj je komplikovaný pri exacerbácii, vzdáva sa krívaniu v nohe. Aké metódy liečby tohto problému ponúka moderná medicína v Bielorusku? Na ktorú inštitúciu sa obrátite? Akým nákladom by sa malo vyhnúť tejto diagnóze (práca je väčšinou sedavá, ale vo svojom voľnom čase idem 10-15 km alebo jazdím na bicykli 15-20 km)? Michael, 42 rokov.

Joseph Mikhnevich: Vyhnite sa práci s naklonením, zdvíhaním závaží, prácu v nepohodlnej polohe. Pokračujte v prechádzke, pridajte kúpanie a podvodnú masážnu sprchu.

Čo môže spôsobiť bolesti v bedrovej chrbtici počas kýchania a kašľa?

- V roku 2017 MRI odhalila senkistrálnu prietrž v bedrovej chrbtici. Navrhli operáciu - nesúhlasil som, takto žijem už dva roky, pravidelne ma znepokojujú bolesti. Aké vyšetrenia je potrebné vykonať, aby sa zistila príčina bolesti a či je možné sa uzdraviť bez operácie?

Alexander Baranovsky: Musíte urobiť druhú MRI bedrovej časti a potom sa poradiť s neurochirurgom o konzultácii.

- Mám silné bolesti v pravom ramene, počnúc lopatkou. Začali asi pred 5 rokmi, teraz som 32. Bolesť bola ihneď veľmi akútna, najmä v krku, teplota stúpala. Išiel som do nemocnice s inou chorobou a tam mi povedali, že mám najpravdepodobnejšiu artritídu, ale diagnóza nebola nikdy oficiálne stanovená. Teraz trpím trikrát ročne bolesť, moje rameno a celé rameno sú jednoducho odobraté. Keďže nepoznám presnú diagnózu, vychádzam zo skutočnosti, že ide o artritídu, potom dvakrát ročne masírujem a fyzioterapiu. Potom to bolí takmer bez zastavenia, dotyk, najmä cez lopatku lopatky, je kvôli bolesti jednoducho nemožný. Na ktorého lekára by som sa mal obrátiť, aby som zistil presnú diagnózu? Čo možno urobiť pre zmiernenie exacerbácie?

Joseph Mikhnevich: Potrebujete konzultáciu s neurológom a reumatológom. Po stanovení diagnózy bude liečba vybraná na zmiernenie bolesti..

- Na jeseň roku 2018 som hral futbal, udrel som hlavu do lopty a cítil som cvaknutie v krku a bolesti. Otáčanie hlavy v akomkoľvek smere bolo sprevádzané ostrou bolesťou. Nešiel som k doktorovi, myslel som si, že som si práve nervy pritlačil. Bolesť prešla, ale od tej doby, keď otočím hlavu do krajnej správnej polohy, cítim nepohodlie v oblasti pravej lopatky (pri otočení hlavy na ľavú stranu to tak nie je). Oplatí sa navštíviť lekára alebo sa môžem zbaviť bolesti pomocou akýchkoľvek cvičení?

Alexander Baranovsky: Rozhodne odporúčam MRI krčnej chrbtice nasledovanú konzultáciou s neurológom a neurochirurgom.

Môže vertebrálna kýla spôsobiť zníženie objemu svalov na pravej nohe? 15 rokov zápasím s herniou s rôznym úspechom.

Joseph Mikhnevich: Hernia disku môže spôsobiť kompresiu nervového koreňa, čo vedie k svalovej hypotrofii.

- Povedz mi, čo môže byť spôsobené bolesťou bedrovej chrbtice počas kýchania a kašľa? Je možné tancovať s takou bolesťou?

Joseph Mikhnevich: Bolesť počas kýchania a kašľa naznačuje, že dochádza k zúženiu miechového kanála. A to môže byť spôsobené herniovaným diskom, neurómom, spondioartrózou. Vyžaduje sa vyšetrenie. Predtým, ako zistíte príčiny tanca, môžete počkať.

- MRI MRI: prietrž l5s1 6 mm. Lekár povedal, že mám veľký miechový kanál a korene nie sú pevne zovreté, predpísali 5 injekcií a prúdy. Chrbát bolí a dáva na pravú nohu. Čo robiť?

Alexander Baranovský a Joseph Mikhnevič: To jednoducho nestačilo. Je potrebné vykonávať aktívnejšiu komplexnú konzervatívnu liečbu, možno v nemocnici.

- Mám osteochondrózu bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice. Neustále robím špeciálne cvičenia, ktoré v zásade pomáhajú. Existujú však obdobia exacerbácie, keď sa osteochondróza sama o sebe neobťažuje, ale srdce začína bolieť šialene (s vynikajúcim kardiogramom a ultrazvukom), zrak sa znižuje v periódach, začína sledovať vysoký krvný tlak a pulz 110, nohy horia na kolená a niekedy sa môžu triasť zvnútra. Nabíjanie v tomto prípade nepomáha. Stáva sa to 2-krát do roka, trvajúce dva týždne, a potom sa uvoľní všetko samotné. Čo s tým robiť??

Joseph Mikhnevich: Symptómy sú častejšie spojené s poruchou autonómneho nervového systému a nie sú spojené s osteochondrózou. Preto odporúčam vyšetrenie neurológom.

Mám skoliózu, štipnutie sedacieho nervu, neustálu bolesť v bedrovej oblasti a krížovú kosť. Aké vyšetrenia sú potrebné, aká fyzioterapia zlepší a zmierni bolesť? Mám 36 rokov.

Alexander Baranovsky: Na stanovenie správnej diagnózy je potrebné vykonať MR na lumbosakrálnom oddelení s následnou konzultáciou s neurológom a ortopedickým a traumatológom.

- Celá medicína Západu a Ruska už mnoho rokov hovorí o knihe lekárov Travell a Smons, ktorá hovorí o svalových chorobách, a nie o medzistavcových kýlach. Kedy budeme trénovať masážnych terapeutov, aby pracovali s boľavými svalmi s myofasciálnou bolesťou, so spúšťami? Mám 70 rokov, s herniou L5S1 bojujem s rôznym úspechom.

Joseph Mikhnevich: Vieme, že tieto diela a choroby svalov vrátane myofasciálneho syndrómu sú nám dobre známe. Zaoberáme sa aj ich liečením.

- Mám pár hernií a výčnelkov. Kýla - do 6 mm podľa výsledkov MRI pred tromi rokmi. Čo náš liek týmto ľuďom ponúka? Neurológ poslal rehabilitológa, predpísal elektroforézu, magnet a laser. Elektroforézu som zastavil po druhýkrát, keď som si uvedomil, že k remisii nedôjde, kým nedokončím kontraktúru už napätých svalov. Magnet pravdepodobne neubližuje, nerozumiem tomu, ako laser funguje. Masáž je podľa rehabilitológa nemožná, nie je možné sa zahriať, je nemožné sa ochladiť... Je to tak? Sú včely, akupunktúra efektívne? Prečo neurológ nehovorí ani slovo o myofasciálnom syndróme, hypertrofii svalov piriformis a potrebe vypracovať spúšťacie zóny, ktoré sa objavili pri nadmernom zaťažení a strese?

Joseph Mikhnevich a Alexander Baranovsky: Ako sme už uviedli, neurológovia už dlho poznali a liečili myofasciálny syndróm. Apitherapia nie je súčasťou komplexu liečby v nemocnici, ale ako metóda sa používa a má svoje vlastné indikácie a kontraindikácie. Akupunktúra sa používa v nemocnici a považuje sa za účinnú metódu..

"Ráno sa zobudím a cítil som bolesť krčnej chrbtice."

- Podľa výsledkov MRI krčnej a hrudnej chrbtice som dospela k záveru: „Znak degeneratívnych a dystrofických zmien v krčnej a hrudnej chrbtici (osteochondróza, spondylartróza), herniovaná platňa C4-5 (4,5 mm), vyčnievanie m / n diskov. Asymetria PA. Tortuozita ICA. “ Je gymnastika pre krk Dr. Shishonina užitočná v mojej diagnóze??

Alexander Baranovsky a Joseph Mikhnevich: Cvičenia krčnej chrbtice by mali byť plynulé, nemali by mať vertikálne ani rotačné zaťaženie. Cervikálne dávkovacie cvičenia sú prijateľné. Ak sú pohyby chrbtice sprevádzané bolesťou, je povolená izometrická gymnastika..

- Mám 27 rokov, mám často často nedobrovoľné „bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta. Cítim tiež pocit neustále zaťaženej bedrovej oblasti. Záver MRI: príznaky počiatočných degeneratívnych-dystrofických zmien v bedrovej chrbtici (osteochondróza, Schmorlova kýla), príznaky spondylolyzy L5. Ako zvládam bolesti chrbta a chrbta v bedrovej oblasti?

Joseph Mikhnevich: Odporúčame vám, aby ste urobili funkčné snímky (v stave flexie a roztiahnutia bedrovej časti), aby ste vylúčili nestabilitu stavcov..

- Problémy s chrbtom asi 5 rokov: silná bolesť v krku a všetkých svaloch chrbta, štipnutie nervu v chrbte, znecitlivenie rúk a niekedy nôh, niekedy je zablokované dýchanie v hrudnej časti, v cervikálnej a hrudnej časti je zmes, stále nie je prietrž, Skúšal som masáže, ošetrenie osteopatmi a fyzioterapeutmi, plazmolifting v chrbtových svaloch, terapiu magnetickou vlnou, blokádu - nedochádza k žiadnym výsledkom. Bolesť je veľmi silná a musíte piť lieky proti bolesti. Čo robiť?

Joseph Mikhnevich: Pravdepodobne máte neurotické poruchy a potrebujete konzultáciu s psychoterapeutom.

- Prebudenie ráno som cítil bolesť krčnej chrbtice. Spal so sklonenou hlavou. Nemohol otočiť hlavu na týždeň, potom všetko prešlo. Čo je to porucha v tele a ako diagnostikovať?

Alexander Baranovsky: Dôvodom vášho stavu môže byť kvôli predĺženému pobytu krčnej chrbtice v zlom postavení. Ak sa bolesť naďalej obťažuje, musíte sa podrobiť MRI krčnej chrbtice.

Vo veku okolo 35 rokov som vo volejbalových súťažiach pocítil bolesť v hypochondrii. O dva roky neskôr mi nohy znecitliveli pás. Bol som na recepcii „chiropraktika“, nasledoval som prijaté odporúčania, potom sa opäť ukázalo všetko, ale oveľa slabšie. Prsty sú pravidelne znecitlivené a vonkajší povrch stehna pravej nohy je neustále znecitlivený. V 45 rokoch sa vyskytli problémy s pravou nohou, ošetril ju chirurg. Dva mesiace pustila. Stojí za to niečo urobiť?

Alexander Baranovsky a Joseph Mikhnevich: Existujú príznaky poranenia miechy. Preto je potrebné vykonať vyšetrenie: MRI hrudníka. A potom sa poraďte s neurológom.

- Moja diagnóza: syndróm myofasciálnej bolesti s spúšťacími zónami vo svaloch horného ramenného pletenca. Neustále pretrvávajúce bolesti za posledné tri mesiace. Aké budú odporúčania a rady?

Joseph Mikhnevich: Je potrebné vykonávať adekvátnu liečbu: lieky, blokády, fyzioterapia, masáž.

Čo si vybrať lieky proti bolesti pri prietrži chrbtice a ako zmierniť bolesť chrbta

Miechová kýla je komplexné ochorenie charakterizované premiestnením buničitého jadra medzistavcových platničiek a pretrhnutím vláknitého prstenca. Jedným z najbežnejších symptómov je akútna bolesť. Liečba patológie trvá dlho, použitie liekov proti bolesti je nevyhnutnosťou.

Hodnota liekov proti bolesti pri spinálnej prietrži

Základom liekovej liečby je odstránenie bolesti prietrže chrbtice. Na zastavenie silnej bolesti lekár predpisuje rôzne lieky na základe celkového stavu pacienta..

Anestézia pri Schmorlovej prietrži by sa mala vykonať čo najskôr a účinnejšie. Pomôže to predchádzať rozvoju patologického stereotypu počas motorickej aktivity, poskytne sa príležitosť prepojiť ďalšie terapie súvisiace s pohybmi a zabrániť výskytu emocionálnych porúch..

Útok akútnej bolesti môže vyvolať nepríjemný pohyb - otočenie alebo naklonenie. To robí človeka zmraziť v tejto póze. Keď sa pokúsite vrátiť do normálnej polohy tela, bolesť sa mnohokrát zosilňuje. Počas útoku by ste mali zaujať vodorovnú polohu na pevnom povrchu, dať si malý vankúš pod chrbát, vziať nesteroidný protizápalový liek (Ketoron, Nurofen) a zavolať sanitku..

Je dôležité, aby pacienti pochopili, že lieky proti bolesti pri stavovcových kýlach neovplyvňujú príčinu patológie, ale iba dočasne zmierňujú bolesť a zlepšujú celkový stav pacienta..

V závislosti od príznakov a stupňa zanedbávania choroby môže byť pacientovi predpísané silné liečivo aj jednoduché formy analgetík. Ošetrujúci lekár má predpísať akýkoľvek liek po diagnostických opatreniach, pričom musí brať do úvahy sprievodné choroby pacienta.

Nemôžete nezávisle zvýšiť dávku lieku alebo použiť iný liek so zlou účinnosťou, ktorú ste predtým predpísali. Vyžaduje si to ďalšie konzultácie s odborníkom, ktorý upraví ďalšie zaobchádzanie. Výmena jedného lieku za iný sama osebe by sa mala chápať tak, že môžu byť nekompatibilné a môžu neutralizovať účinok navzájom alebo spôsobiť vážne komplikácie.

Anestetika, ktorá sa používa na medziobratlovú prietrž, nie je neškodná. Čím účinnejší je liek, tým väčšie poškodenie môže pre telo spôsobiť. Dlhodobé a nekontrolované používanie liekov proti bolesti môže viesť k narušeniu mnohých orgánov: tvorba krvi, žalúdok, črevá, pečeň, obličky..

Dávkové formy

Podľa formy uvoľňovania sú všetky lieky proti bolesti rozdelené do troch veľkých skupín:

 • tablety, kapsuly;
 • masti, krémy, gély;
 • injekcie.

Tabletová forma je rozdelená do skupín: protizápalové, narkotiká a analgetiká. Jednoduché lieky si môžete kúpiť samostatne v lekárni a lekár vám predpíše predpis na silné lieky. Tablety a kapsuly sú najobľúbenejšou formou liekov proti bolesti. Má množstvo významných výhod: jednoduchosť použitia, nákup, dostupnosť. To sa však nevzťahuje na omamné látky - ich obrat je pod prísnou kontrolou, preto ich možno kúpiť iba na lekársky predpis. Lekár ich predpisuje vo výnimočných prípadoch.

Masti, gély a krémy môžu mať otepľovací alebo chladiaci účinok. Mnohé obsahujú protizápalové zložky a analgetiká v kompozícii. Používajú sa nie viac ako dvakrát denne, aplikujú sa na problémovú oblasť chrbta a jemne sa trú. Pomáhajú s malými bolesťami. Medzi výhody takýchto foriem patrí neprítomnosť nežiaducich reakcií a možnosť dlhého priebehu liečby.

Injekčné roztoky obsahujú analgetické látky a používajú sa intramuskulárne a ako liekové bloky, keď sa látka vstrekne do oblasti poškodeného disku. Blokáciu vykonáva iba skúsený lekár. Toto je jedna z najúčinnejších metód - doba platnosti trvá niekoľko dní. Okrem toho sa často používajú kvapkadlá..

Druhy liekov proti bolesti

V závislosti od aktívnych zložiek a mechanizmu analgetika sú všetky lieky rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • analgetiká - narkotiká a narkotiká;
 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);
 • hormonálne lieky;
 • svalové relaxanciá;
 • náplasti, gély, masti;
 • ľudové lieky.

Zápal prietrží chrbtice je možné zmierniť až po stanovení diagnózy a pri dobre navrhnutom liečebnom režime lekára.

Nesteroidné protizápalové lieky

Hlavnou funkciou NSAID je inhibícia nástupu zápalového procesu. Tým sa obnoví prietok krvi a zmierni bolesť. Takéto lieky zmierňujú príznaky a ovplyvňujú príčiny choroby. Dobre zvládnuť odstránenie opuchov, zápalu Movalis, Diclofenac, Indometacín, Ketoprofén, Nimesil.

Takéto lieky majú kontraindikácie a vedľajšie účinky, preto lekár pred predpísaním NSAID musí objasniť, či má pacient v anamnéze patologické nálezy z krvotvorných orgánov, gastrointestinálneho traktu a obličiek..

NSAID môžu byť dvoch typov:

 • Krátka akcia. Zriedkavo sa používa na chronickú bolesť. Používajú sa pri jednotlivých záchvatoch..
 • Lieky s predĺženým účinkom. Udržujte expozičnú dobu až jeden deň. Z tohto hľadiska sa nemusia často používať, preto sa riziko vzniku vedľajších účinkov výrazne znižuje.

Riziko nežiaducich reakcií je pri konzumácii po jedle, po diéte a vzdaní sa zlých návykov minimálne. Je dôležité zvoliť liek, ktorý je potiahnutý špeciálnym ochranným povlakom..

Hormonálne lieky

Liečba pomocou hormónov je predpísaná pri ťažkom zápale, opuchoch. Sú schopní zmierniť bolesť akejkoľvek sily. Hormonálne lieky sa však predpisujú iba v mimoriadne ťažkých prípadoch, keď sú iné lieky neúčinné. Pri medziobratlovej kýle lekári predpisujú:

 • Dexomethasone;
 • Diprosan;
 • metylprednizolón;
 • Decadron.

Hormonálne lieky sa predpisujú v krátkych cykloch kvôli závažným kontraindikáciám a nežiaducim reakciám..

analgetiká

Mechanizmus účinku analgetík je založený na znížení impulzov v oblasti mozgu, ktorá je zodpovedná za bolesť. Dlhodobé používanie sa neodporúča kvôli toxickým látkam, ktoré tvoria lieky. Nasledujúce lieky sú dobre odstránené proti bolesti prietrže:

Hoci väčšina týchto výrobkov je k dispozícii v lekárňach, mali by sa používať po konzultácii s lekárom..

Narkotiká

Jedná sa o najúčinnejšie lieky na zmiernenie silnej bolesti chrbtovej a krčnej chrbtice s herniou. Môžu zastaviť akúkoľvek bolesť. Používajú sa, ak sú iné lieky neúčinné. Výrazne brzdia mozgovú aktivitu a sú návykové. Častejšie sa vyskytujú silné bolesti chrbta:

Narkotické lieky zmierňujú bolesť, ponorte pacienta do hlbokého spánku. Svalová relaxácia umožňuje osobe oddýchnuť si.

Svalové relaxanciá

Táto skupina liekov zmierňuje svalové napätie pohybového aparátu, čo vedie k miernemu analgetickému účinku. Najčastejšie sa pri prietrži chrbtice predpisuje:

Svalové relaxanciá sú predpísané pre kŕče svalových vlákien, ktoré sa nachádzajú v blízkosti miesta zápalu. Lieky sa s týmito typmi bolesti dobre vyrovnajú.

Tradičná medicína

Anestetizujte prietrž doma, keď v blízkosti nie sú žiadne tablety a masti, použitím nasledujúcich metód:

 • trenie tinktúrami;
 • horčičné omietky
 • obklady (napríklad z bielej kapusty).

Tinktúry sa nanášajú na bedrovú oblasť a utierajú sa uterákom. Po zákroku musíte postihnutú oblasť na niekoľko hodín zabaliť vlnou šatkou. Často aplikujte obklad s kapustou. Metóda je pomerne populárna, pretože list kapusty dobre zmierňuje opuchy. Horčičná omietka stačí na obloženie 5 minút. Počas tejto doby sa aktivuje krvný obeh, opuch sa postupne odstraňuje. Podobné ošetrenia majú krátkodobý účinok..

Liečebný režim medzistavcových prietrží

Medzistavcové prietrže môžu byť konzervatívne a chirurgické. Lekári sa radšej vyhýbajú chirurgickému zákroku bez nevyhnutnej potreby. Kýla sa vo väčšine prípadov môže liečiť konzervatívne. Z predpísaných terapeutických opatrení:

 • lieky proti bolesti (tablety, injekcie alebo masti);
 • protizápalové lieky;
 • Preparáty pre křupavku;
 • svalové relaxanciá;
 • Vitamíny B;
 • na sebe korzet;
 • fyzioterapia.

Anestetizačné injekcie alebo pilulky na ťažkú ​​bolesť chrbta prietrže by mal predpisovať iba lekár. Samoliečba patológie je spojená s rozvojom komplikácií. Úspešná liečba prietrže je založená na integrovanom prístupe k liečbe.

Kontraindikácie a obmedzenia pri užívaní liekov proti bolesti

S opatrnosťou sa majú lieky proti bolesti používať na odstránenie príznakov bolesti, pretože všetky majú kontraindikácie. Najbežnejšie obmedzenia sú:

 • vek pacienta (pred 18 a po 60 rokoch);
 • tehotenstva a laktácie;
 • poruchy hematopoetického systému;
 • chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • zhoršená funkcia obličiek;
 • znížené zrážanie krvi;
 • alergické reakcie;
 • bronchiálna astma;
 • individuálna neznášanlivosť na niektoré zložky, ktoré tvoria prostriedky.

Pri predpisovaní akýchkoľvek liekov proti bolesti sa musí prísne dodržiavať dávkovanie a trvanie prijatia..

Kýlu nie je možné úplne vyliečiť, ale je k dispozícii všetkým, aby sa udržalo zdravie chrbtice v pracovnom stave. Vyžaduje si to normalizáciu stravy, cvičenie každý deň a absolvovanie procedúr s vodou. Veľmi užitočné jogy, strečing. Je dôležité starať sa o správne pracovisko a miesto na spanie. Tiež je potrebné opustiť zlé návyky a pravidelne navštevovať lekára.

TOP 50+ lieky proti bolesti pri spinálnej prietrži: injekcie, tablety, masti

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Čo sú lieky proti bolesti pri spinálnej prietrži? Ako zmierniť bolesť prietrže v dolnej časti chrbta? Najpodrobnejšia odpoveď je v tomto článku..

V lekárňach predávajú rôzne lieky proti bolesti na prietrž bedrovej chrbtice: tablety, injekcie, masti a gély, náplasti.

Lekári varujú, že liečenie doma pomocou liekov proti bolesti a protizápalových liekov môže viesť k závažným vedľajším účinkom..

Aby ste nepoškodili svoju chrbticu, pred použitím akýchkoľvek liekov proti bolesti na prietrž bedrovej chrbtice sa poraďte s príslušným odborníkom..

Najlepšie lieky proti bolesti na odstránenie bolesti sú nesteroidné protizápalové lieky, hormóny, injekcie a blokády.

Poďme zistiť, ako zmierniť bolesť chrbta prietrž chrbtice. V článku sa budeme podrobne zaoberať všetkými úplne existujúcimi liekmi proti bolesti na spinálnu prietrž.

Ako bolí miecha

Medzistavcová kýla chrbtice sa vytvára v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca obklopujúceho bedrové stavce a následného úniku buničitého jadra. V počiatočnej fáze ochorenia je bolesť tupá a boľavá.

S ďalším rozvojom choroby dochádza k vyčnievaniu medzistavcovej platničky a prietrž začína vyvíjať tlak na miechu, čo spôsobuje zvieranie nervových koreňov. Bolesť sa stáva akútnou, začína sa dať nohám.

Ako vyzerá bedrová prietrž?

O chirurgickej liečbe si môžete prečítať v tomto článku:
Top 8 najlepších typov operácie bedrovej prietrže

príznaky

Aké sú hlavné príznaky sprevádzajúce pacienta s bedrovou prietržou??

 1. Akútna pulzujúca bolesť v chrbte, perineu, slabine. Možné zvýšenie telesnej teploty.
 2. Výstrely v dolnej časti chrbta, s časom, siahajúce až po zadok a vnútornú stranu stehien, nohy, päty, vonkajšiu časť chodidla. Bolesť často vyžaruje do stehna, ak je prietrž pri dolných rebrách - v hornej časti bedrovej časti..
 3. Znehybnenie osoby na 2-3 hodiny v jednej póze v dôsledku silného útoku (lumbalgia).
  Čo je to lumbalgia
 4. Znížená citlivosť nôh vrátane znecitlivenia končekov prstov.
 5. Osoba môže mať problémy s močením a vyprázdňovaním.
 6. Muži rozvíjajú impotenciu.
 7. V závažných prípadoch je možná úplná paralýza dolných končatín. Spravidla sa v takomto prípade vyvinie nebezpečná patológia, napríklad syndróm chvosta koní - poškodenie veľkého počtu miechových nervov v kostrči..

Ako vidíte, v žiadnom prípade nemôžete prevádzkovať medzistavcovú prietrž, inak môžete zostať zdravotne postihnutí po zvyšok svojho života..

Ako zmierniť záchvat bolesti

Ako zmierniť bolesť prietrže lumbálnej chrbtice?

 1. Zavolajte sanitku.
 2. Pred príchodom lekárov je potrebné bolestivé miesto úplne znehybniť. Osoba by mala byť umiestnená na vodorovnom povrchu a malý valček by mal byť umiestnený pod ohnutými nohami na kolenách a pod hlavou.
 3. Môžete si vziať nejaké lieky proti bolesti (je lepšie sa na to opýtať svojho lekára, keď zavoláte sanitku). Pomôže to zmierniť prietrž prietrže..
 4. Pohotovostný lekár vyšetrí pacienta pri príchode, prijme opatrenia na rýchle zmiernenie bolesti dolnej časti chrbta prietrže a rozhodne o hospitalizácii.
 5. V budúcnosti sa odporúča dohodnúť si stretnutie s neurológom.

Ako zmierniť bolesť prietrže?

Poďme zistiť, ako zmierniť bolesť prietrže lumbálnej chrbtice.

Po prvé, v prvých dňoch od zhoršenia ochorenia sa odporúča prísny odpočinok na lôžku. lepšie ležať na ortopedickej matraci a vankúši.

Po druhé, neodporúča sa sedieť, zdvíhať závažia, vykonávať ostré svahy a pohyby.

Odstránenie zápalu a bolesti pri prietrži sa uskutočňuje dvoma spôsobmi. Je to pasívne: odpočinok na lôžku, užívanie tabliet a iných liekov, terapeutická masáž a fyzioterapia a aktívnym je rozšírenie chrbtice..

Ako vykonať chrbticu

Aby sa vyliečili bolesti chrbta prietrž, lekári predpisujú rôzne analgetiká - lieky proti bolesti. Nasledujúce liekové formy liekov:

 • tablety;
 • injekčné roztoky;
 • kvapkadlá;
 • blokády;
 • masti a gély;
 • záplaty.

Je dôležité pochopiť, že takéto lieky spôsobujú zvýšené zaťaženie vnútorných orgánov (žalúdok, pečeň, obličky), čo môže viesť k závažným komplikáciám. Preto by tieto lieky mal predpisovať iba ošetrujúci lekár po presnej diagnóze.

Spravidla sa pri miernej až stredne silnej bolesti používajú analgetiká v tabletách a vonkajších látkach a pri syndróme silnej bolesti - injekcie, lieky a blokátory bolesti..

A v závislosti od aktívnych zložiek a mechanizmu práce lieku sa delia do nasledujúcich skupín:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);
 • analgetiká;
 • svalové relaxanciá;
 • hormonálne lieky;
 • gély, masti, náplasti;
 • pomocné prípravky: vitamíny, antidepresíva;
 • ľudové lieky.

Pozrime sa bližšie na všetky tieto skupiny drog.

Nesteroidné protizápalové lieky: tablety, injekcie a masti

Jedná sa o najviac predpísané lieky proti bolesti pri lumbálnej prietrži, ktoré sú navyše schopné zmierniť zápal, opuch a bolesť bedrovej medzistavcovej prietrže. Vyrábajú sa vo forme tabliet, injekčných roztokov a mastí.

Najúčinnejšie krátkodobo pôsobiace NSAID

Diclofenac. Toto je „zlatý štandard“ na konzervatívne liečenie prietrže, osteochondrózy a iných ochorení pohybového ústrojenstva. Na odstránenie silnej bolesti sa podávajú injekcie a potom sa prenesú do formy tablety alebo masti. Zvyčajne podávajú 1-2 nesteroidné injekcie za deň, ale nie viac ako 2 dni za sebou. Cena tabliet je od 30 s., Injekčný roztok - od 10 s, Masti - od 15 s..

Diklofenak je dostupný v rôznych formách

Meloxicam. Je protizápalový, antipyretický a analgetický. Liečba kýly analgetickými injekciami môže dosiahnuť 5 dní, potom sa prenesie na tablety. Liek by sa mal používať až do úplného vymiznutia bolesti. Je povolené používať tehotné ženy. Cena tabliet je od 10 p., Injekčný roztok - od 60 p.

Movalis. Toto je chrbtová kýla novej generácie. Pacient vyžaduje nižšiu dávku ako diklofenak. Cena tabliet je od 200 r., Injekčný roztok - od 550 r.

Amelotex: tablety - od 100 r., Injekčný roztok - od 100 r., Gél - od 150 r.

Voltaren. Podľa recenzií pacientov je tento nesteroidný protizápalový liek účinnejší ako Diclofenac. Cena tabliet je od 80 p., Injekčný roztok - od 250 p., Transdermálna náplasť - od 150 p..

Ibuprofen. Je dobre znášaná pacientmi, môžu ju používať tehotné ženy a deti. Protizápalový účinok je slabší ako účinok diklofenaku. Cena tabliet je od 15 r., Masti - od 20 r..

Ibuprofen je bezpečný liek proti bolesti

Ortofen. Toto je priamy analóg Diclofenaku. Cena tabliet je od 25 p., Injekčný roztok - od 40 p., Masti - od 50 p..

Dexalgin. Toto sú populárne injekcie prietrže. Náklady na injekčný roztok - od 200 r.

Naklofen: tablety - od 70 r., Gél - od 220 r.

Texamen: tablety - od 220 r., Injekčný roztok - od 250 r.

Nimesulid: tablety - od 30 p., Gél - od 140 p.

Účinné NSAID s predĺženým účinkom

Ketoprofén (Ketorolac, Ketanov). Pôsobí oveľa silnejšie ako Diclofenac a Ibuprofen. Ketoprofen sa nemá užívať dlhšie ako 5 dní. Účinok injekcie nastane po 30 minútach a trvá až 6 hodín. Cena tabliet je od 100 p., Injekčný roztok - od 50 p., Gél - od 50 p..

Arthrosilen: kapsuly - od 130 r., Injekčný roztok - od 110 r., Gel - od 200 r.

Flexen: kapsuly - od 130 r., Lyofilizát na prípravu injekčného roztoku - od 100 r., Gél - od 100 r.

Celebrex: kapsuly - od 250 r.

Indometacín. Môže spôsobiť vážne poškodenie žalúdka, preto sa používa na krátku dobu. Cena tabliet je od 15 p., Masti - od 30 p., Rektálne čapíky - od 60 p..

Ako vyzerá indometacín

Piroxikam: kapsuly - od 20 r., Gél - od 40 r..

Dôležité! Na zníženie negatívneho účinku NSAID na žalúdok je potrebné užívať lacný omeprazol alebo iné prostriedky, ktoré chránia črevnú sliznicu súčasne..

Odporúča sa sledovať dávkovanie všetkých nesteroidných liekov, berúc do úvahy, že účinná látka nepresahuje povolenú maximálnu dávku. Potom také lekárske ošetrenie nebude také škodlivé pre organizmus.

Na ďalšie zníženie negatívnych účinkov NSAID by ste mali:

 • používať ich po jedle a piť mlieko;
 • lieky proti bolesti pri hernii bedrovej chrbtice sa majú užívať iba do enterálnej membrány;
 • berte iba jeden nesteroidný liek proti bolesti.

Narkotické analgetiká

Sú to narkotiká proti bolesti, ktoré tlmia akútnu bolesť v medzistavcovej prietrži v dôsledku ich pôsobenia na oblasť mozgu..

Baralgin M: tablety - 100 od r., Injekčný roztok - od 200 r.

ANALGIN inj. Tento liek môže narušiť fungovanie obličiek a obehového systému. Analgin je na predaj v mnohých krajinách, ale v Rusku a SNŠ je veľmi populárnym prostriedkom na zmiernenie bolesti. Cena tabliet je od 10 p., Injekčný roztok - od 40 p.

Naproxen, Pentalgin, Nalgesin, Piralgin. Tieto analgetiká obsahujú „kokteil“ paracetamolu, naproxénu, kofeínu, drotaverínu a feniramínmaleátu, ktorý poskytuje analgetické, antipyretické, antispasmodické a protizápalové účinky. Cena týchto tabliet začína na 100 r.

Catadolone. Veľmi silný selektívny prostriedok, ktorý má vlastnosti NSAID a svalových relaxancií a nemá negatívny vplyv na žalúdok. Cena kapsúl je od 350 r.

Dôležité! Pri dlhodobom používaní narkotických analgetík je práca na krvotvorbe a obličkách prerušená. Okrem toho tieto látky vytvárajú v tele toxíny, preto je potrebné prísne dodržiavať dávkovanie..

Silné lieky proti bolesti: narkotické analgetiká

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

Tento typ lieku sa predpisuje, keď konvenčné analgetiká a NSAID nepomáhajú. Narkotiká môžu veľmi rýchlo zmierniť bolesť prietrže lumbálnej chrbtice.

Všetky lieky proti bolesti sú dostupné iba na lekársky predpis..

Slabé analgetiká, ktoré boli predpísané počas sovietskej éry:

 1. Tramadol: tablety - od 150 r., Injekčný roztok - od 50 r.
  tramadol
 2. kodeín.
 3. Vicodin.
 4. hydrokodón.
 5. Tylenol.
 6. acetaminofénu.

Silné opioidné látky z rezervnej skupiny:

 1. Morfín: injekčný roztok - od 50 r.
  morfium
 2. metadón.
 3. fentanyl.

Tieto prostriedky sú predpísané na silnú silnú bolesť, napríklad spôsobenú takou komplikáciou prietrže, ako je štiepenie sedacieho nervu. Uvedené silné lieky vo väčšine prípadov pomáhajú zmierniť aj veľmi silnú a akútnu bolesť..

Narkotické analgetiká blokujú rozpoznávanie bolestivých impulzov v mozgu a tiež uvoľňujú svaly chrbta a ponorujú pacienta do hlbokého narkotického spánku..

Použitie takýchto liekov sa odporúča iba raz alebo v krátkom čase na zastavenie záchvatu bolesti. Inak sa môže vyvinúť závislosť..

V niektorých prípadoch iba narkotické analgetiká dokážu zvládnuť ťažkú ​​chronickú bolesť spôsobenú bedrovou prietržou..

Svalové relaxanciá

Jedná sa o svalové relaxanciá kvôli bolesti v dôsledku lumbálnej prietrže. Drogy zmierňujú kŕče a bolesť sama od seba zmizne. Okrem toho svalové relaxanciá zlepšujú krvný obeh a metabolizmus v tkanivách..

Svalové relaxanciá sa často predpisujú NSAID, aby účinnejšie zmiernili bolesť a znížili riziko vedľajších účinkov..

Najúčinnejšie svalové relaxanciá pre prietrž chrbtice:

Baclosan (baklofen). Nástroj rýchlo zmierňuje kŕče a bolesti. Cena tabliet je od 150 r.

Midokalm. Je považovaný za najobľúbenejší liek. Droga navyše zmierňuje bolesť a nervové napätie. To nespôsobuje ospalosť. Cena tabliet je od 150 r., Injekčný roztok - od 420 r.

Sirdalud. Anestetizuje postihnuté oblasti chrbta, zlepšuje svalové tkanivo. Cena tabliet je od 150 r.

Clonazepam: tablety - od 100 r.

Tizanidín. Tento nástroj je pacientom dobre tolerovaný a neinterferuje s tráviacim traktom. Cena tabliet je od 100 r.

Sibazon: tablety - od 20 r., Injekčný roztok - od 20 r..

Svalové relaxanciá predpisuje iba ošetrujúci lekár kvôli závažným vedľajším účinkom, ktoré vedú k narušeniu nervového systému. Predávkovanie drogami môže viesť k smrti pacienta.

Hormonálne kortikosteroidy

Ako sa rýchlo zbaviť bolesti prietrží lumbálnej chrbtice? Mnoho pacientov používa steroidné protizápalové lieky.

Používajú sa iba v extrémnych prípadoch, keď NSAID a narkotické analgetiká nepomáhajú. Hormonálne lieky rýchlo zmierňujú bolesť, zápal a opuch aj v závažných prípadoch ochorenia..

Zaujímavé! Hormonálne lieky sa dokonca dokážu vyrovnať s komplikáciami vyplývajúcimi z vývoja bedrovej prietrže.

Najúčinnejšie kortikosteroidy:

Prednizolón: tablety - od 20 r., Injekčný roztok - od 30 r., Masť - od 20 r..

Dexametazón. Toto je najviac predpísané liečivo na zmiernenie bolesti prietrže lumbálnej chrbtice. Cena tabliet je od 30 r., Injekčný roztok - od 30 r.

Kortikosteroidy sa nemôžu používať dlhšie ako 3 až 5 dní, inak môže dôjsť k závislosti a rozvoju nových chorôb.

Blokády pomáhajú zmierniť akútnu bolesť rýchlo

Pri lumbálnej prietrži sú možné štípané nervové korene pochádzajúce z miechy medzi stavcami. Toto stlačenie nervových zakončení spôsobuje silnú bolesť, kvôli ktorej človek môže dokonca stratiť vedomie. V týchto prípadoch je pacientovi poskytnutá terapeutická blokáda.

Existujú 2 typy blokád: paravertebrálne a epidurálne. Sú umiestnené priamo v postihnutej oblasti..

Blokáciu by mal nastavovať iba kvalifikovaný odborník, inak môže pacient zostať zdravotne postihnutý.

Ako vykonávať paravertebrálnu blokádu chrbtice

Lekárske injekcie sa podávajú obmedzený počet krát (až 5), takže nedochádza k atrofii stavovcových väzov. Pozitívny účinok blokády sa vyvíja po 1 injekcii do 5-10 minút. Analgetický účinok blokády trvá 2 až 3 týždne.

Najobľúbenejším typom procedúry je novokainová blokáda, ktorá má silný analgetický a protizápalový účinok. V kritických podmienkach sa pridávajú hormonálne lieky, ktoré poskytujú silný protizápalový účinok..

Drogy, ktoré sa často používajú na blokády:

 • novokaín.
 • lidokaín.
 • hydrokortizon.
 • prednizón.
 • dexametazón.
 • Movalis.
 • Midokalm.

kvapkadlá

Ako anestetizovať lumbálnu prietrž, keď nie je možné použiť iné metódy liečby? V tomto prípade sa uchýlite k infúzii - zavedenie liekových roztokov priamo do krvného obehu.

Ako dať kvapkadlo

Infúzna lieková terapia sa často predpisuje v počiatočnom štádiu patológie. Tento typ liečby je odmeraný a dlhodobo má analgetický a protizápalový účinok..

Roztok vždy používa chlorid sodný, v ktorom sú zriedené nasledujúce lieky:

 1. Vinpocetín. Zlepšuje mikrocirkuláciu krvi, zmierňuje zápal.
 2. Eufillin. Často sa používa pri liečbe kýly chrbtice. Kvapkadlo s týmto liekom zmierňuje bolesť a zápal.
  Eufillin
 3. Actovegin. Znižuje bolesť nervových zakončení.
 4. Trentalu. Používa sa na zlepšenie krvného obehu v zovretých nervových koreňoch. Pri silnej bolesti dali na celý deň kvapkadlo.

Lekár môže predpísať kvapkadlo so zmesou protizápalových liekov so svalovým relaxantom v závislosti od priebehu ochorenia.

Masti a gély

Ako anestetizovať kýlu chrbtice bedrového kĺbu, ak existujú kontraindikácie na používanie tabliet a injekcií? Na záchranu prichádzajú vonkajšie prostriedky: masti a gély, ktoré sa dajú použiť na ošetrenie doma.

Použitie mastí na rozdiel od liekov proti bolesti nemá nepriaznivý vplyv na sliznicu žalúdka a iných vnútorných orgánov..

Mínus externé zdroje spočívajú v tom, že zmierňujú akútne príznaky choroby iba na krátky čas.

Anestézia s herniou chrbtice sa často vykonáva pomocou nasledujúcich prostriedkov:

Emulgátor Voltaren a gél Fastum

Fastum gél. Liečivo je ketoprofén, ktorý účinne zmierňuje bolesť, zápal a opuchy v postihnutej oblasti. Cena - od 250 r.

Diclofenac. K dispozícii vo forme masti alebo gélu. Je to lacné - od 50 r.

Emulgátor voltarénu. Obsahuje diklofenak, ktorý dobre bojuje so zápalom. Stojí to od 200 r.

Emulgén Voltaren a gél Fastum sa musia nanášať iba na neporušenú pokožku krúživým pohybom pomocou prstov. Potom je spodná časť chrbta zabalená do vlnenej látky. Aplikujte masť, keď účinok lieku klesá.

záplaty

Podľa recenzií na fóre tradičnej medicíny sa pozoruje dobrý terapeutický účinok po aplikácii náplasti Versatis na krčnú a lumbosakrálnu chrbticu. Je dôležité, aby sa náplasť prilepila na neporušenú pokožku..

Korenie na korenie. Má otepľovací účinok. Podporuje iba odstránenie príznakov prietrže. Cena od 15 r.

Versatis. Obsahuje lidokaín, ktorý zmierňuje bolesť, ale neovplyvňuje príčinu choroby. Stojí to od 800 r.

Ďalšie lieky

Aby sa zabránilo opakovaniu bolesti pri lumbálnej prietrži, musia sa užívať vitamíny a imunomodulátory..

Pentoxifylín. Používa sa na zlepšenie krvného obehu a metabolizmu v tkanivách. Cena tabliet je od 100 r., Injekčný roztok od 30 r.

Milgamma. Zahŕňa komplex vitamínov B, ktorý sa často predpisuje na bolesti chrbta v dôsledku kýly chrbtice. Cena injekcie je od 300 r.

Vitamíny typu B sú predpísané na zníženie bolesti a zlepšenie citlivosti tkanív..

Vitamín D a vápnik. Zlepšiť zdravie kostí.

Aevit (vitamíny A a E). Pomáha zlepšovať metabolizmus v tkanivách, má antioxidačný účinok.

antidepresíva

Ťažká bolesť dolnej časti chrbta s prietržou môže doslova priviesť človeka k šialenstvu a narušiť ľudský nervový systém. Lekári často predpisujú sedatívne lieky, ktoré majú relaxačný účinok, aby zlepšili nervový stav pacienta a zlepšili jeho spánok.

 1. Valeriánsky extrakt: tablety od 50 r.
 2. Amitriptylín: tablety od 30 r.
  amitriptylín
 3. Grandaxinum: tablety od 300 r.
 4. Fluoxetín: kapsuly od 50 r.

Ľudové lieky na zmiernenie bolesti doma

Mnoho pacientov často používa tradičné lekárske metódy na zvládnutie bolesti doma. Je dôležité pochopiť, že by sa mali používať iba ako pomocná liečba a iba so súhlasom ošetrujúceho lekára.

Najobľúbenejší tradičný liek na liečenie bedrovej prietrže:

 1. Trenie olejom z Hypericum.
 2. Stlačiť s medom a múmiou. Ak to chcete urobiť, zmiešajte 4 lyžice. l kvetinový med a jedna rozdrvená tableta Mumiyo. Pred použitím zmesi by ste mali natrieť jedľový olej do bolestivej oblasti a zvyšok utrieť navlhčenou utierkou. Potom naneste ošetrovaciu zmes, prikryte fóliou navrchu a chrbtom zabalte chrbát teplou handrou po dobu 2-3 hodín.
 3. Stlačiť s červenou hlinkou. Je potrebné zobrať trochu hliny, zohriať ju na 40 stupňov a umiestniť ju na bolestivú oblasť. Zhora je potrebné umiestniť fóliu a vlnenú látku. Udržujte, kým hlina nie je úplne suchá.
  Červená hlina
 4. Namazané miesta môžete namazať zmesou brezy a oleja z ľubovníka bodkovaného. Znižuje bolesť a zápal..
 5. V noci môžete na dolnú časť chrbta naniesť list Kalanchoe, ktorý má dobrý terapeutický účinok.
 6. Libra dolnej časti chrbta s gáforovým olejom, potom vložte obklad s teplým mliekom, zabaľte ho s teplou vec. Po niekoľkých hodinách urobte malú masáž a trite novú časť kafrového alkoholu do chrbta.
 7. Zmiešajte 150 gramov mletého cesnaku so pohárom vodky. Odstráňte zmes na 2 týždne na tmavom mieste. Hotovú zmes položte na gázu a pripevnite ju k lokalizácii prietrže. Nasaďte lepiacu fóliu a horúcu handričku.

fyzioterapia

Ako anestetizovať kýlu bez použitia liekov?

Reflexológia. Iným spôsobom sa toto liečenie nazýva akupunktúra. Tento účinok tenkých ihiel na biologicky aktívne miesta prispieva k rýchlemu zmierneniu bolesti.

elektroforéza Toto je zavádzanie liekov cez pokožku pomocou slabého prúdu. Všeobecne sa používa papaín alebo karipain.

Ako sa vykonáva elektroforéza?

Diadynamická terapia. Tento účinok na bedrovú oblasť so špeciálnymi diadynamickými prúdmi.

Prístroje Almag a Denas. Sú to účinné fyziologické prístroje pre domáce použitie..

fyzioterapia

Cvičenia zamerané na bolesť dolnej časti chrbta v dôsledku prietrže by sa mali vykonávať plynulo, aby sa zabránilo výskytu silnej bolesti.

 1. Nasaďte si všetky štyri, vyrovnajte si chrbát a takto choďte niekoľko minút.
 2. Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená a opierajte sa o nohy. Ramená a lopatky by mali byť nepohyblivé. Zdvihnite panvu a v tejto polohe na 2 až 3 sekundy zamrznite.
 3. Postavte sa na všetky štyri a vydýchnite, opatrne ohnite chrbát hore a keď vdychujete, ohnite ho dolu. Opakujte 15 krát.
 4. Položte malý vankúš na stoličku, ľahnite si naň so žalúdkom. Malo by sa to urobiť tak, aby sa chrbát v bolestivej oblasti ohýbal.

Tieto účinné liečby pomôžu iba v kombinácii s komplexnou liečbou..

Veľký článok na túto tému:

Ako zabrániť vzniku bolesti

Lekári odporúčajú, aby sa prijali preventívne opatrenia na zabránenie opakovania bolesti prietrže lumbálnej chrbtice:

 • organizovať správnu výživu obsahujúcu bielkoviny a vápnik;
 • obmedziť príjem mastných, údených, slaných potravín;
 • sledovať hmotnosť, aby sa nespôsobilo ďalšie zaťaženie dolnej časti chrbta;
 • Cvičte pravidelne, cvičte gymnastiku, plávanie, jogu. Uvedomte si, že sa to dá urobiť iba bez zhoršenia patológie;
 • spať najmenej 8 hodín denne, aby mala chrbtica čas na zotavenie;
 • spať iba na ortopedickej matraci a vankúši;

Video: Ako liečiť akútnu bolesť dolnej časti chrbta pomocou hernie disku

Kýla v dolnej časti chrbta je nebezpečná choroba, ktorá môže osobu so zdravotným postihnutím spôsobiť. Je veľmi dôležité nespôsobovať chorobu samostatne, ale začať liečbu čo najrýchlejšie.

Anestetika kýly bedrovej chrbtice sa dokáže vyrovnať aj s neznesiteľnou bolesťou, čo organizmu poskytne prestávku na ďalšie komplexné liečenie choroby. Najbezpečnejšími prostriedkami sú masti, náplasti a injekcie a najnebezpečnejšími sú tabletky, ktoré môžu spôsobiť bolesť žalúdka..

Protizápalové a analgetické lieky by mal predpisovať iba ošetrujúci lekár, aby sa nevyskytli nebezpečné vedľajšie účinky. byť zdravý!

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Toto je jedno z najbežnejších ochorení chrbtice sprevádzané silnou bolesťou a obmedzujúcim pohyb. Vertebrálna kýla sa vyskytuje častejšie v dospelosti, môže sa však v mladých rokoch cítiť..
Divertikulóza hrubého čreva je získané ochorenie.

Ako sa prejavuje divertikulárna choroba?
Aké komplikácie sa môžu vyvinúť?
Ktorých pacientov treba hospitalizovať?

1 Terapeutické cvičenie 2 Vykonávacie pravidlá 3 AplikáciaChoroby miechy patria medzi najbežnejšie choroby na svete. A každý rok sa zvyšuje počet rôznych patológií a chorôb chrbtice.