loader

Hlavná

Hlava

Akútna bolesť dolnej časti chrbta

Náhla akútna bolesť dolnej časti chrbta je symptómom, ktorý zažila väčšina ľudí nad 25 rokov. Tento príznak môže byť sprevádzaný obmedzením pohyblivosti v dolnej časti chrbta, potom je ťažké sa narovnať. Bolestivé pocity vyvolávajú najčastejšie patológie chrbtice, napríklad osteochondróza, spondylóza, prietrž medzistavcových platničiek, poranenie dolnej časti chrbta. Často je však nepríjemný pocit spôsobený chorobami brušných orgánov, malej panvy alebo hrudníka.

Ak chcete zistiť pôvod bolesti dolnej časti chrbta, musíte navštíviť lekára. Odborník predpíše potrebné štúdie a stanoví presnú diagnózu. Taktika liečby závisí od príčiny bolesti. Keď sa objaví tento príznak, nemali by ste nezávisle určovať diagnózu a zaoberať sa liečbou, takže váš stav môžete iba zhoršiť.

Akútna bolesť dolnej časti chrbta spojená s problémami chrbtice

Podľa štatistík asi 80% dospelej populácie aspoň raz v živote pociťovalo akútnu bolesť chrbta v bedrovej oblasti. Táto oblasť je najčastejšie zasiahnutá, pretože bedrový segment chrbtice je každý deň vystavený enormnému zaťaženiu, pričom udržuje hmotnosť celého tela..

Lekári identifikovali hlavné faktory, ktoré spôsobujú ostrú bolesť v dolnej časti chrbta:

 • Zranenia bedrovej oblasti, napríklad neúspešný pád, nehoda, príliš intenzívne cvičenie. Počas tréningu atléti často napínajú svaly, čo spôsobuje bolestivú reakciu, ktorá zmizne asi za týždeň. Ak sa však nepohodlie dlho nezmení, musíte navštíviť lekára, pretože existuje riziko zlomeniny..
 • Pasívny životný štýl, dlhšie sedenie v nepohodlnej polohe môže spôsobiť degeneratívne zmeny v chrbtici a silnú bolesť. Na jeho oslabenie sa odporúča, aby ste každý deň cvičili na chrbte, aby ste posilnili svoj korzet svalu..
 • Nesprávna poloha na spanie alebo nevhodná matraca. Bolesť pri státí sa vyskytuje po spánku na bruchu. Pokúste sa spať na chrbte, položte vankúš pod kolená alebo sa prevracajte po boku a držte valček medzi nohami.
 • Noste anatomicky nesprávne topánky (príliš tesné, v pätách). Kúpiť ortopedickú obuv.
 • Časté zaťaženie. Pokúste sa znížiť hmotnosť tašiek alebo tašiek, ktoré nosíte alebo rovnomerne rozložte záťaž na chrbticu, pričom do oboch rúk berte predmety..
 • Nadmerné cvičenie. Bolesť sa môže vyskytnúť, ak je osoba unesená novým športom bez predchádzajúcej fyzickej aktivity. Nepravidelné činnosti môžu tiež spôsobiť nepohodlie..
 • Nadváhou. Pri obezite sa zvyšuje zaťaženie bedrovej oblasti.

Okrem toho, častý stres, podchladenie, fajčenie atď. Môžu spôsobiť lumbago..

Referencie. Počas tehotenstva dochádza k bolesti chrbta kvôli skutočnosti, že sa ťažisko posúva, zvyšuje sa záťaž bedrovej chrbtice (POP). Špeciálne korzety alebo obväzy pomôžu zmierniť nepohodlie..

Bolesťová reakcia v bedrovej oblasti najčastejšie vyvoláva nasledujúce choroby a stavy chrbtice:

 • Posun stavcov v dôsledku mechanickej traumy, nadmernej fyzickej aktivity alebo predĺžených degeneratívnych-dystrofických zmien v chrbtici. Potom je tu ostrá bolesť, ktorú pacient nemôže narovnať.
 • Osteochondróza v 3 štádiách s herniovaným diskom. Výčnelok komprimuje miechové nervy a spôsobuje akútnu bolesť, znecitlivenie v oblasti, ktorá slúži poškodenému nervu. Pohyb sa zhoršuje bolesťou.
 • Spondylóza - výskyt osteofytov (rast kostí) na okrajoch stavcov. Tieto útvary môžu tiež poškodiť nervové korene vychádzajúce z miechy, čo vyvoláva bolestivú reakciu..
 • Zúženie miechy na pozadí spondylózy alebo osteochondrózy. Bolesť zostupuje z dolnej časti chrbta na nohu po dlhšom státí alebo chôdzi.
 • Syndróm konského chvosta - poškodenie alebo zápal zväzku nervov vystupujúcich z terminálnej miechy. Potom je tu syndróm bolesti, ktorý dáva zadok, slabiny, nohy. Okrem toho je narušená funkčnosť dolných čriev a panvových orgánov. Pohodlie je horšie pri chôdzi, vstávaní, ohýbaní, kýchaní, kašľaní..
 • Myofasciálny syndróm - výskyt bolestivej reakcie spôsobenej výskytom spúšťacích zón vo svaloch.
 • S fibromyalgiou sa vyskytuje rozsiahla muskuloskeletálna bolesť..
 • Infekcie kostného tkaniva, napríklad osteomyelitída (purulentne nekrotický proces v kosti).
 • Zápalové choroby POP, napríklad ankylozujúca spondylitída (zápal stavcov, kĺbov), ktorého príznakom je bolesť, ráno horšie.
 • Rakovina miechy.
 • Osteoporóza (zvýšená krehkosť kostí) je sprevádzaná bolesťou pod dolnou časťou chrbta (v nohách)..


Referencie. Syndróm šijacej bolesti (lumbago) sa častejšie pozoruje po zdvíhaní ťažkých predmetov, náhle pohyby. Sciatica je bolesť pozdĺž sedacieho nervu, ktorá sa vyskytuje v dôsledku štípania.

Príčiny akútnej bolesti dolnej časti chrbta spojené s chorobami chrbta sú mnohé, obyčajný človek to nebude vedieť zistiť. Preto, ak sa vyskytne nepríjemný pocit, mali by ste navštíviť špecialistu a podrobiť sa komplexnému vyšetreniu.

Bedrová bolesť spôsobená patológiou vnútorných orgánov

Reakcia bolesti v dolnej časti chrbta môže byť spôsobená chorobami vnútorných orgánov:

 • Ochorenie obličiek, ako je pyelonefritída, spôsobuje bolesť na ľavej alebo pravej strane.
 • Renálna kolika je ostrá bolesť v dolnej časti chrbta spôsobená porušením odtoku moču z obličiek.
 • Aneuryzma brušnej aorty (rozšírenie alebo vyčnievanie časti cievy) vyvoláva syndróm pulzujúcej bolesti, ktorý sa môže šíriť do dolnej časti chrbta alebo slabín..
 • Pri zápale podžalúdkovej žľazy sa objavuje neustála bolesť brucha, ktorá sa pri absencii liečby stáva výraznejšou. Môže to byť opasok alebo pulzovanie. Pri chronickej patológii sa nepohodlie môže vyskytnúť iba na ľavej alebo pravej strane.
 • Žalúdočné alebo dvanástnikové vredy vyvolávajú ostrú, páliacu, akútnu, praskajúcu paroxysmálnu bolesť, ktorá sa šíri od brucha po chrbát. Okrem toho pacient trpí nevoľnosťou, zvracaním, pálením za hrudnou kosťou atď..

Bolesť nad spodnou časťou chrbta môže spôsobiť infarkt myokardu, angínu pektoris, cholecystitídu, apendicitídu, obličkové patológie, choroby pažeráka, zápal pľúc, zápal vonkajšej membrány pľúc).

Dôležité príznaky na identifikáciu príčiny bolesti

Ak chcete zhruba porozumieť tomu, čo spôsobilo bedrovú bolesť, venujte pozornosť jej typu a lokalizácii:

 • Keď sú stavce vzájomne posunuté, v dolnej časti chrbta, zadku, nohách sa objaví nepohodlie.
 • Urolitiáza spôsobuje akútnu reakciu bolesti iba vľavo alebo vpravo.
 • Pri zápale sedacieho nervu bolí dolná časť chrbta a jedna noha.
 • Osteochondróza vyvoláva bolesti chrbta alebo švy v dolnej časti chrbta.
 • S fibromyalgiou sa objavuje rozsiahla muskuloskeletálna bolesť.
 • V prítomnosti svalových uzlín môže byť syndróm bolesti lokalizovaný alebo rozšírený (zadok, boky)..

A tiež sa oplatí venovať pozornosť tomu, kedy a na akom mieste sa cítite nepohodlne:

 • Pri problémoch s fazetovými kĺbmi sa bolesť zvyšuje, keď pacient stojí, opiera sa alebo sa otáča.
 • Sciatica nevyvoláva akútnu bolesť bez zjavného dôvodu, ktorý spôsobuje pocit praskania.
 • Pri osteochondróze je syndróm bolesti horší pri sedení.
 • Stenóza miechy spôsobuje nepohodlie, ktoré sa zintenzívňuje pri chôdzi pacienta a oslabuje pri sedení alebo nakláňaní sa dopredu.

Ak dolná časť chrbta bolí pravidelne po celý deň, môže to byť spôsobené chorobami vnútorných orgánov (obličky, pankreas)..

Bedrová bolesť je často sprevádzaná porušením citlivosti a slabosti. S posunom stavcov sú oslabené svaly chrbta a nohy. Stenóza sa prejavuje slabosťou pri pohybe, ischiasou - narušením pohyblivosti jednej nohy. Pri infekčných chorobách sa vyskytuje všeobecná slabosť, teplota stúpa. Cauda equina syndróm je charakterizovaný zníženou citlivosťou slabín a vnútorným povrchom nôh.

Vďaka spondylolistéze a reaktívnej artritíde je bedrová mobilita obmedzená.

Diagnostické opatrenia

Ak bolí spodná časť chrbta, poponáhľajte sa k lekárovi. Diagnóza začína históriou. V závislosti od klinického obrazu môže špecialista vykonať niekoľko neurologických testov:

 • Na identifikáciu chorôb sakroiliakálneho kĺbu sa vykoná Patrickov test. Na tento účel lekár požiada pacienta, aby si ľahol na chrbát a otočil stehno. Ak sa prejavil syndróm bolesti, potom sú prítomné problémy s kostným spojením.
 • Na zistenie herniovaného disku lekár zdvihne pacientovu rovnú nohu. Reakcia na bolesť indikuje bedrovú osteochondrózu 3. stupňa.
 • Bolesť pri vyklenutí chrbta naznačuje stenózu miechového kanála.

Laboratórne krvné testy pomôžu zistiť, či sú infekčné choroby.

Rádiografia sa používa na detekciu zlomenín, rastu kostí na stavovcoch. Röntgenové lúče sú však neúčinné na hodnotenie stavu mäkkých tkanív.

Počítačové alebo magnetické rezonancie umožnia podrobnú štúdiu mäkkých tkanív okolo chrbtice, jej stavcov a diskov medzi nimi. Vysoko informatívne štúdie pomáhajú určiť herníciu disku, zúženie miechového kanála, degeneratívne zmeny kostných kĺbov.

Scintigrafia umožňuje dôkladné vyšetrenie kostného tkaniva. Počas postupu sa používa malé množstvo rádioaktívnej látky. Táto štúdia sa používa na diagnostiku rakoviny kostí a osteoporózy..

Elektromyografia je indikovaná na narušenie citlivosti, ako aj na bolesti chrbta v dolnej časti chrbta. Táto diagnostická metóda sa používa na hodnotenie stavu nervových vlákien a svalov. S jeho pomocou je možné identifikovať medzistavcové prietrže, spinálnu stenózu.

Zásady liečby

Neuropatológ sa podieľa na liečbe bedrovej bolesti. V niektorých prípadoch je potrebné poradiť sa s gastroenterológom, endokrinológom, onkológom, gynekológom, urológom.

Čo robiť, ak bolí chrbát, povie špecialista. Po stanovení diagnózy lekár vypracuje liečebný plán, ktorý obyčajne obsahuje tieto opatrenia:

 • Užívanie liekov s protizápalovými, analgetickými a chondroprotektívnymi účinkami.
 • Fyzioterapia na urýchlenie opravy poškodeného tkaniva.
 • Terapeutické cvičenia na posilnenie svalov, zvýšenie elasticity väzov, zlepšenie celkového stavu.

A masáž, manuálna terapia môže byť tiež použitá. Chirurgická liečba je indikovaná iba pri závažných neurologických poruchách..

Pri ochoreniach vnútorných orgánov (pyelonefritída, pankreatitída, vred) sa vyžaduje osobitná liečba.

Najčastejšie bolí dolná časť chrbta v dôsledku degeneratívnych-dystrofických zmien v chrbtici. Preto musí pacient prispôsobiť životný štýl a vylúčiť z neho faktor, ktorý vyvolal patológiu.

Pravidlá liečby bedrovej bolesti spôsobenej problémami s chrbticou:

 • Súlad s odpočinkom postele najmenej 2 dni.
 • Odpočívajte na ortopedickej matraci a vankúši strednej tvrdosti.
 • Vylúčenie akejkoľvek fyzickej aktivity.
 • Dodržiavanie diéty, odmietanie mastných, vyprážaných a iných nezdravých potravín.
 • Eliminácia zlých návykov (alkohol, fajčenie).

Na urýchlenie regenerácie sa odporúča užívať vitamínovo-minerálne komplexy, napríklad Pikovit, Supradin, Vitrum, Macrovit..

Ak bola bolesť po prvýkrát prekvapená, potom prevezmite lieky proti bolesti, ktoré ležia na tvrdom povrchu. Čo najskôr navštívte lekára.

Drogová terapia

Injekčné formy liekov pomôžu zmierniť akútnu bolesť dolnej časti chrbta. Na tento účel predpisujte lieky obsahujúce vitamíny B, anestetiká (Novokain, Lidokaín). Medzi ne patrí Milgamma, Kombilipen, Neurobion, Trigamma. Obnovujú funkciu poškodených nervov, urýchľujú metabolické procesy.

V prípade intenzívnej bolesti sú uvedené injekčné roztoky zo skupiny NSAID: Diklofenak, Meloxicam, Ketoprofen, Movalis, Ortofen, Flamax atď. Ich terapeutický účinok sa prejavuje niekoľko minút po podaní: zápal sa znižuje, bolesť, znižuje sa opuch.

Na vyriešenie výsledku po liečbe injekčnými NSAID, pomôžu lieky z rovnakej skupiny, ale vo forme tabliet alebo kapsúl..

Na uvoľnenie svalov, oslabenie bolestivej reakcie sa používajú svalové relaxanciá, napríklad Midokalm, Sirdalud, Tolperizon, baklofen. Na spomalenie patologických procesov v POP a na urýchlenie obnovy chrupavky sa používajú chondroprotektory: Arthra, Don, Structum, Teraflex.

Liečbu dopĺňajú vonkajšie prostriedky (krémy, gély, masti):

 • Otepľovacie masti: Capsicam, Finalgon, Apizartron, Viprosal.
 • Homeopatické lieky: Cieľ T, Traumeel C..
 • Protizápalové masti: Voltaren, Ibuprofen, Bystrumgel, Dolobene.
 • Vonkajšie prostriedky od skupiny chondroprotektorov: Sofia s chondroitínom, Teraflex, Honda.

O predpisovaní liekov rozhoduje ošetrujúci lekár a až po dôkladnej diagnóze.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické procedúry sa začínajú po úľave od akútnej bolesti a zápalu. Pomáhajú normalizovať metabolické procesy v poškodenej oblasti, zastaviť degeneratívne zmeny, urýchliť opravu tkaniva.

Pri bedrovej bolesti sa môžu použiť nasledujúce fyzioterapeutické postupy:

 • Elektroforéza s liekmi (NSAID, analgetiká, anestetiká, chondroprotektory), ktoré sa injikujú cez kožu pod vplyvom elektrických impulzov.
 • Ultrazvuková terapia urýchľuje prietok krvi, saturuje bedrovú chrbticu živinami a biologicky aktívnymi látkami, ako aj molekulárnym kyslíkom.
 • Laserová terapia obnovuje krvný obeh, metabolické procesy, zlepšuje trofické tkanivo, pomáha čistiť chrbticu od toxínov.
 • Magnetoterapia aktivuje prietok krvi.

Na dosiahnutie terapeutického účinku sa odporúča vykonať procedúru (5-10 sedení). To zastaví patologické zmeny, zastaví bolesť a obnoví bedrovú pohyblivosť.

fyzioterapia

Komplexnú liečbu je potrebné doplniť fyzioterapiou. Špeciálne cvičenia zahŕňajú svaly a väzy, ktoré pomáhajú obnoviť výživu chrbtice. Počas tréningu sa krvný obeh zrýchľuje a je to krv, ktorá prenáša živiny a kyslík do všetkých tkanív. Okrem toho silné svaly uvoľňujú časť záťaže z poškodeného chrbtice..

Zakladateľ modernej kinezoterapie S. M. Bubnovsky ponúka efektívny a bezpečný komplex na obnovenie funkčnosti POP pri bolesti:

 • Vstúpte na kolená, pohybujte sa po miestnosti, pohybujte sa súčasne pravou rukou a nohou a potom ľavými končatinami. Tento pohyb pomôže s ťažkou bolesťou..
 • Ľahnite si, ohnite nohy na kolená, zatiahnite ruky za hlavu, vložte si spodnú časť chrbta za studena. Pri výdychu zdvíhajte súčasne hornú časť tela a nohy a pokúšajte sa kolená dotýkať lakte. Existuje jednoduchšia možnosť - potiahnite ľavý lakeť do pravého kolena a potom naopak.
 • Zostaňte na chrbte, ruky pozdĺž tela, dlane položte na podlahu. Keď vydýchate, strhnite zadok z podlahy a potom sa spustite. Pri zdvíhaní natiahnite zadok, chrbát, abs.
 • Postavte sa, roztiahnite nohy širšie ako vaše ramená, striedajte sa dole a snažte sa prsty dostať na nohy. Držte chrbát rovno. Potom sa pokúste omotať ruky okolo päty a obzrieť sa, sklopiť hlavu medzi vaše nohy.

A tiež pri problémoch so spodnou časťou chrbta je veľmi užitočné zavesiť na vodorovnú lištu, takto sa napína chrbtica. Ak máte dostatočne silné ruky, môžete sa pokúsiť kolená pritiahnuť k hrudníku alebo narovnať nohy k tyči.

Iné ošetrenia

Okrem vyššie uvedených spôsobov liečby sa pri bedrovej bolesti používa trakcia (rozšírenie) chrbtice. Lekári odporúčajú uprednostniť záťažovú metódu bez zaťaženia, pretože je bezpečnejšia ako trakcia so zaťažením. Po zákroku sa zlepšuje trofizmus postihnutých diskov, zrýchľuje sa ich regenerácia, znižuje sa prietrž.

Terapeutická masáž pomáha normalizovať svalový tonus v dolnej časti chrbta, zlepšuje krvný obeh, metabolizmus.

Liečba pijavicami môže znížiť zápalový proces v prítomnosti herniovaného disku, zmierniť bolesť. A akupunktúra je tiež široko používaný, ktorý aktivuje prietok krvi, metabolické procesy, znižuje nepohodlie v postihnutej oblasti..

Najdôležitejšie

Ako vidíte, bolesť dolnej časti chrbta môže byť spôsobená rôznymi problémami. Najčastejšie sa ťažkosti vyskytujú pri ochoreniach bedrovej chrbtice. Aj keď často bolestivé pocity v dolnej časti chrbta vyvolávajú choroby vnútorných orgánov. Nepokúšajte sa stanoviť diagnózu sami, pretože je to možné iba po dôkladnej diagnostike pomocou inštrumentálnych štúdií. Po objasnení príčin syndrómu bolesti lekár vypracuje liečebný režim. Je dôležité vykonávať komplexnú liečbu a prísne dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára.

Bolesti dolnej časti chrbta

Bolesť dolnej časti chrbta v anglických zdrojoch sa nazýva dolná časť chrbta. Bolesť často prispieva k napätiu v bedrovej chrbtici, obmedzeniu pohybu a analgetickej skolióze.
Akútna bolesť dolnej časti chrbta môže trvať od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov.

Príčiny, frekvencia a rizikové faktory bolesti chrbta

Takmer každý človek má bolesti chrbta najmenej raz v živote.
Je potrebné poznamenať, že bolesť môže byť v ktorejkoľvek časti chrbta, ale bolesť v bedrovej chrbtici sa vyskytuje najčastejšie. Je to spôsobené skutočnosťou, že bedrové stavce majú najväčšie zaťaženie vašej telesnej hmotnosti.
Bolesť v dolnej časti chrbta je na druhom mieste podľa počtu návštev u lekára, bezprostredne po vírusových infekciách.
Po zdvíhaní závaží, náhlom pohybe, po dlhom pobyte v rovnakej polohe alebo po poranení miechy môžete pociťovať bolesť chrbta..
Akútna bolesť bedrovej chrbtice je najčastejšie spôsobená premiestnením medzistavcovej platničky a poškodením miechy..

Príčiny bolesti chrbta:

 • Osteochondróza bedrovej chrbtice
 • Medzistavcová kýla a vyčnievanie medzistavcových platničiek
 • Spondylarthrosis
 • spondylóza
 • spondylolistéza
 • Zlomenina kompresie v dôsledku osteoporózy, myelómu, vertebrálneho hemangiómu
 • Nádor v lúmene miechového kanála

Príznaky bolesti dolnej časti chrbta (bolesti dolnej časti chrbta)

Bolesť sa môže meniť: ostrá, nudná, ťahavá, pálivá, môže ju sprevádzať brnenie a husacie hrbole, znecitlivenie.
Intenzita bolesti dolnej časti chrbta sa môže výrazne líšiť - od miernej až po neznesiteľnú bolesť, ktorá sťažuje aj mierny pohyb. Bolesť môže byť kombinovaná s bolesťou v stehne, bolesťou v dolnej časti nohy, bolesťou v nohe.

Diagnóza bolesti dolnej časti chrbta

Najprv musíte navštíviť neurológa. Lekár sa vás opýta na povahu vašej bolesti, jej frekvenciu a frekvenciu. Lekár sa pokúsi určiť príčinu bolesti a začať liečbu jednoduchými metódami (ľad, mierne lieky proti bolesti, fyzioterapia a potrebné cvičenia)..

Vo väčšine prípadov tieto liečby znižujú bolesť chrbta..
Počas vyšetrenia lekár určí presnú polohu bolesti, jej ožiarenie, neurologické reflexy.
Väčšina ľudí s bolesťou v bedrovej chrbtici sa zotaví do 4 až 6 týždňov.
Diagnostika zahŕňa zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) bedrovej chrbtice, počítačovú tomografiu bedrovej chrbtice, röntgen chrbtice..
Keďže najčastejšou príčinou bolesti dolných častí chrbta je medziobratlová hernia lumbosakrálnej chrbtice, musíte najskôr urobiť MRI bedrovej chrbtice. Táto štúdia tiež pomôže vylúčiť väčšinu príčin bolesti, ako sú opuchy v lúmene miechy, tuberkulóza chrbtice, zlomenina chrbtice, myelóm, anatomicky úzky chrbtový kanál, sponylolistéza, rôzne formy zakrivenia miechy, spondylóza a spondylartróza. Ak vám neurológ predpísal MRI, urobte to sami. Výkon zariadenia MRI by mal byť 1 Tesla alebo viac.
Nezačínajte diagnózu röntgenovým žiarením a počítačovou tomografiou, tieto metódy nie sú bezpečné. Môžu sa urobiť na prvom mieste iba v prípade podozrenia na zlomeninu chrbtice.

Tu je niekoľko rád, ako postupovať s bolesťou chrbta:

 • Znížte fyzickú aktivitu v prvých dvoch dňoch od začiatku útoku. Pomôže to zmierniť príznaky choroby a opuchy v oblasti bolesti..
 • Nesadnite sa nakláňajte dopredu, kým bolesť úplne nezmizne.
 • Lieky proti bolesti užívajte iba v prípade neznesiteľnej bolesti. Intramuskulárna injekcia je lepšia ako anestetikum. Chráni sa tým stena žalúdka pred priamym kontaktom s protizápalovými liekmi. Pokúste sa vyhnúť nadmernému užívaniu liekov. Nepoužívajte hormóny na liečbu, ak bolesť chrbta nie je spojená s autoimunitným ochorením.
 • Spite v polohe plodu a medzi nohy si vložte vankúš. Ak zvyčajne spíte na chrbte, vložte si pod koleno vankúš
 • Bežná mylná predstava je myšlienka, že by ste fyzickú aktivitu mali obmedzovať na dlhú dobu. Posteľ sa neodporúča. Ak nemáte horúčku, stratu hmotnosti, nedobrovoľné močenie a pohyby čriev, musíte zostať aktívni tak dlho, ako vydržíte. Svoju aktivitu môžete znížiť až v prvých dvoch dňoch od nástupu bolesti. Začnite robiť ľahké aeróbne cvičenia. Pri chôdzi po simulátore vám plávanie pomôže zlepšiť prietok krvi do svalov chrbta. Poraďte sa s lekárom a vyberte cvičenia, aby nespôsobovali zvýšenie bolesti.


predpoveď:

Väčšina ľudí sa po prvom týždni liečby cíti oveľa lepšie.
Po 4-6 týždňoch u veľkej časti pacientov bolesť úplne zmizne.

V ktorých prípadoch musíte okamžite navštíviť lekára:

 1. Bolesť dolnej časti chrbta kombinovaná s bolesťou nohy a bolesťou nohy
 2. Bolesť vám nedovolí starať sa o seba
 3. Bolesť spojená s močovou a fekálnou inkontinenciou
 4. Kombinácia bolesti v dolnej časti chrbta s necitlivosťou v zadku, stehne, nohe, chodidle, slabine
 5. Ak ste predtým mali bolesti chrbta
 6. Ak bolesť trvá dlhšie ako 3 dni
 7. Ak užívate hormóny
 8. Ak po zranení nastane bolesť dolnej časti chrbta
 9. Rakovina bola predtým diagnostikovaná.
 10. Ak ste nedávno schudli z neznámych dôvodov

Text pridaný do Yandex Webmaster 01.25.2012, 15:38
Práva vyhradené.

Pri kopírovaní materiálov z našich stránok a ich umiestňovaní na iné stránky požadujeme, aby bol ku každému materiálu pripojený aktívny hypertextový odkaz na našu stránku:

 • 1) Hypertextový odkaz môže viesť na doménu www.spinabezboli.ru alebo na stránku, z ktorej ste skopírovali naše materiály (podľa vášho uváženia);
 • 2) Na každej stránke vášho webu, na ktorej sú zverejnené naše materiály, by mal byť aktívny hypertextový odkaz na našu stránku www.spinabezboli.ru;
 • 3) Nemalo by sa zakázať indexovanie hypertextových odkazov pomocou vyhľadávacích nástrojov (pomocou výrazov „noindex“, „nofollow“ alebo inými prostriedkami);
 • 4) Ak ste skopírovali viac ako 5 materiálov (t. J. Na svojich stránkach viac ako 5 stránok s našimi materiálmi, musíte do všetkých článkov autora vložiť hypertextové odkazy). Okrem toho by ste tiež mali umiestniť odkaz na našu webovú stránku www.spinabezboli.ru na hlavnej stránke svojej webovej stránky..

Dotazy telefonicky v Moskve: +7 (495) 745-18-03.

Príčiny bolesti chrbta

Všeobecné informácie

Bolesť v dolnej časti chrbta sa vyskytuje pomerne často a prejavuje sa za rôznych okolností..

Pacienti často chodia k lekárovi a pýtajú sa: ak bolí dolná časť chrbta, čo to môže byť, kvôli čomu sa vyvíja silná bolesť.

Bolesť chrbta v bedrovej oblasti sa môže vyvinúť s rôznymi patológiami chrbtice a vnútorných orgánov. U ľudí so systémovými chorobami sa vyvíja aj periodická bolesť. Lokalizácia takejto bolesti môže byť rôzna: veľa ľudí si sťažuje, že to bolí viac vpravo alebo vľavo, nižšie alebo vyššie ako spodná časť chrbta a pýtajú sa, čo je v tejto oblasti. Tento stav sa často vyvíja počas tehotenstva a je to možné v skorom aj neskorom štádiu. Ak je bolesť akútna, je tu tiež teplota, určite musíte zavolať núdzový stav.

Ak je zaznamenaná neustála bolesť, ale nie je tam žiadna teplota, potom odborník pomôže pochopiť príčinu tohto javu. Spočiatku by ste sa mali poradiť s terapeutom, ktorý zhodnotí stav pacienta a povie vám, s ktorými odborníkmi by ste sa mali v budúcnosti poradiť..

Ak chcete zistiť, či bolesť chrbtice alebo dôvody tohto stavu sú odlišné, bude potrebné vykonať niekoľko štúdií vrátane ultrazvuku, MRI atď..

Príčiny bolesti chrbta v bedrovej oblasti

Ak bolí chrbát v bedrovej oblasti, príčiny tohto javu sa najčastejšie spájajú s vývojom bedrovej a ischias. Tieto stavy sú výsledkom poškodenia bedrovej chrbtice, osteochondrózy. Také bolesti môžu byť tiež spojené s medzistavcovými kýlami a výčnelkami. Hodne to bolí, ak sa stavca posunula. Môže byť teplota s osteochondrózou, záleží na stave ženy, ale v takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom.

Ak sa vyvinie pretrvávajúca bolesť dolnej časti chrbta, príčiny u žien a mužov môžu byť spojené s podráždením nervov chrbtice, podráždením alebo opuchom svalov a väzov. Odpoveď na otázku, prečo môže poškodiť dolnú časť chrbta, môže tiež spočívať v tom, že u pacienta sa vyvíja určité ochorenie vnútorných orgánov a bolesť zároveň uvoľňuje bedrovú oblasť. V tomto prípade môže byť bolesť cítiť nižšie a vyššie, vľavo, vpravo.

Pokiaľ ide o to, prečo bolí dolná časť chrbta u žien, môžu byť príčiny pyelonefritída, cystitída, urolitiáza. Príčiny bolesti chrbta u žien sú niekedy spojené s chorobami genitourinárneho systému, najmä so zápalom maternice. Ale aj keď v bedrovej oblasti pravidelne bolesti a bolesti, príčiny tohto javu musia byť zistené odborníkom..

Prečo bolesť dolnej časti chrbta u mužov tiež závisí od choroby, ktorá sa musí diagnostikovať. Ak sa u mužov prejaví bolesť dolnej časti chrbta, príčiny môžu byť spojené s chorobami prostaty..

Okrem toho existuje možnosť, že v bedrových chrbticiach sa môže vyvinúť aj bolesť v dôsledku problémov s črevami, a pri zasiahnutí pľúc sa môže prejaviť aj bolesť..

Ale bez ohľadu na to, prečo sa vyvíja silná bolesť chrbta, je potrebné okamžite určiť príčiny tohto javu a zabezpečiť adekvátnu liečbu.

Podľa štatistík až 60% obyvateľov miest v rozvinutých krajinách sa pravidelne sťažuje, že ich dolná časť chrbta bolí. Príčiny tohto javu sú spojené s patológiami chrbtice. Vo väčšine prípadov si ľudia vo veku 30 až 60 rokov sťažujú na takéto porušenia.

60% prípadov takejto bolesti je dôsledkom osteochondrózy, keď je postihnutý jeden z koreňov prvého sakrálneho, 4, 5 bedrových stavcov. Tento jav sa nazýva monoradikulárny syndróm. Ak sú postihnuté dva korene, vyvíja sa biradikulárny syndróm (približne u 33% pacientov). Porážka troch koreňov sa nazýva triradikulárny syndróm, zriedka sa diagnostikuje..

Testy lumbosakrálnej osteochondrózy

Tieto testy sa používajú ako spôsob vykonania predbežnej diagnózy. Sú pomenované podľa mien lekárov, ktorí ich navrhli..

Príznak DejerínAk namáhate brušnú tlač a počúvate spodnú časť chrbta, bolesť sa zosilní. V tomto prípade existuje vysoká pravdepodobnosť, že pacient má osteochondrózu.
Symptóm NeriAk existuje bolesť v dolnej časti chrbta s ostrým predným lukom hlavy pred dotykom s hrudníkom, naznačuje to tiež problémy s chrbticou.
Príznak LasegaCítite to po nasledujúcich akciách: leží na chrbte, potom musíte zdvihnúť každú nohu. Ak po tom zlomí dolnú časť chrbta a bolesť bude spôsobená pozdĺž sedacieho nervu v nohe, je to dôkaz patológie chrbtice.
Symptóm LerreyAk sa u osoby pozdĺž ischiatického nervu vyskytne bolesť, potom, čo sa zdvihol vpred bez toho, aby si kolená z polohy ležiacej ležal, hovoríme o prejavoch chondrózy..

Druhy bolesti

Bolesť v chrbte je nešpecifickým symptómom a príčiny jeho výskytu môžu byť veľmi rozdielne. V chrbte v dolnej časti chrbta je veľmi odlišná bolesť. A ako presne bolí chrbtica v bedrovej oblasti - silne alebo ak sa prejavuje ťažká bolesť alebo ťažkosť - je stanovený dôvod tohto stavu. Je tiež dôležité pochopiť, kde sa bolesť objavuje - v hornej alebo dolnej časti chrbtice; vyvíja sa pravidelne alebo neustále.

Príčiny akútnej bolesti:

 • osteochondrosis;
 • vyčnievanie medzistavcových platničiek;
 • spondylitídy;
 • akútna medziobratlová hernia;
 • spinálna epiduritída;
 • zlomeniny stavcov;
 • akútne strečing;
 • patológia bedrového kĺbu;
 • sciatica, lumbago;
 • akútne poruchy miechy;
 • akútna pyelonefritída;
 • akútna apendicitída - atypický priebeh;
 • obštrukcia čriev.

Príčiny chronickej bolesti:

 • Ankylozujúca spondylitída;
 • deformujúca spondylóza;
 • urolitiázová choroba;
 • osteomyelitída;
 • skolióza;
 • osteoporóza, osteomalacia;
 • nádor miechy, retroperitoneálny priestor, stavce - primárne, metastázy;
 • lézie stavcov a medzistavcových platničiek infekčnej povahy (brucelóza, epidurálny absces, tuberkulóza);
 • neinfekčný zápal (Reiterov syndróm, reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída);
 • nádory obličiek.

Príčiny vyžarujúcej bolesti:

 • choroby žalúdka, dvanástnika, pankreasu, žlčníka;
 • ateroskleróza aorty a vetiev aorty;
 • panvové choroby;
 • ženské choroby - zápal maternice, rakovina maternice, endometrióza, sexuálne prenosné choroby;
 • choroby mužov - rakovina prostaty, prostatitída;
 • ochorenie obličiek - obličkové kamene, obličková kolika;
 • črevné ochorenia - ulceratívna kolitída, zápal divertikula, nešpecifický črevný nádor;
 • aneuryzma aorty.

Prečo sa bolesti chrbta objavujú nad spodnou časťou chrbta?

Ak po stranách je bolesť na chrbte, je možné, že hovoríme o ochoreniach pečene - zlyhaní pečene, hepatitíde, dôsledkoch užívania toxických drog, v dôsledku čoho bolí pečeň. Zvyčajne v tomto prípade bolí chrbát vpravo, nad spodnou časťou chrbta - v hypochondrii.

Čo bolí vpravo a vľavo tesne nad dolnou časťou chrbta? V tomto prípade sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvíja akútne ochorenie obličiek. Často sa vyskytujú polycystické, chronické pyelonefritídy, nádory obličiek a mierne príznaky. Po natiahnutí nastáva postupná renálna kapsula. Ako zistiť, čo bolí - obličky alebo dolná časť chrbta? Presná odpoveď na túto otázku je možná iba po úplnej diagnóze.

Ak sa pri akútnej pyelonefritíde vyvinie opuch alebo ak má pacient zablokovaný močovod, potom je bolesť intenzívna, ale tupá, často bolesť. Ale takéto pocity sa prejavujú neustále, na dlhú dobu, často dané pupku, spodnému bruchu. V hypochondrii vľavo alebo vpravo sa môže vyskytnúť aj nepohodlie a bolesť..

Pri chronických ochoreniach obličiek sa niekedy vyskytuje bolesť v dôsledku užívania určitých liekov. Keď je liečba zrušená, takéto pocity zmiznú.

Niekedy sa vyvíja bolesť svalov, ktorá sa môže prejaviť nielen v dolnej časti chrbta, ale aj v hrudnej kosti atď. V tomto prípade je potrebné stanoviť presnú diagnózu..

Bolesti dolnej časti chrbta

Ťahanie a bolesť dolnej časti chrbta sa vyvíja s celým radom ochorení chrbtice. Okrem toho u žien, ktoré pri menštruácii trpia v dolnej časti chrbta. V tomto prípade sa môže poškodiť žalúdok a chrbát súčasne. Tento symptóm sa prejavuje aj pri ochoreniach v oblasti genitálií (adnexitída, salpingooforitída, oforhoritída), panvovej pobrušnice. Niekedy sú bolesti chrbta a bolesti nižšie, keď je príčinou črevo, ako aj zápal slepého čreva. Spravidla sa nezmieri a je náchylná.

U mužov sa pri ochoreniach prostaty môže vyvinúť bolesť alebo ostrá bolesť v dolnej časti chrbta.

Pri ochoreniach močového mechúra je možná ostrá bolesť v dolnej časti chrbta. Lekár pomôže zistiť presnú diagnózu.

Bolesť vľavo a vpravo

Ak bolí dolná časť chrbta na pravej a ľavej strane súčasne, môže to naznačovať vývoj hepatitídy, pyelonefritídy a cholecystitídy. Bolesť v pravom dolnom rohu sa prejavuje aj zápalom maternice, prostaty. Pocity bolesti v zadnej časti chrbta v hypochondrii sa môžu rozvíjať pohrudnicou, zápalom pľúc. Ak bolesť vyžaruje a je cítiť nad alebo pod spodnou časťou chrbta na pravej strane, je pravdepodobné atypická apendicitída a črevná obštrukcia. Príčiny bolesti v bedrovej oblasti na pravej a dolnej ľavej strane môžu byť vo všeobecnosti spojené s rôznymi chorobami chrbtice aj vnútorných orgánov..

Bolesť na zadku vpravo u žien sa vyskytuje pri osteochondróze a pri poškodení väzov a svalov v tejto oblasti..

Ak teda bolí dolná časť chrbta vľavo alebo vpravo, dá sa predpokladať, že sa takéto choroby vyvíjajú:

Choroby chrbtice

Ak chrbát bolí v bedrovej oblasti vľavo, príčiny tohto stavu môžu byť spojené so získanými chorobami - nádory, degeneratívne patológie, zápalové procesy. Tiež nepríjemné pocity na pravej a ľavej dolnej časti chrbta môžu byť spojené s traumatickými zraneniami, medzistavcovými kýlami. Bolesť dolnej časti chrbta nad a pod je tiež pravdepodobná pri vrodených patológiách - spondylóza, sakralizácia, spondylolistéza, láska.

Choroby vnútorných orgánov

Na pravej a ľavej strane bolí ochorenie panvových orgánov (močový mechúr, parametrická vláknina, maternica a prívesky, prostata). Dolná časť chrbta niekedy bolí veľmi často pri patológiách čriev a obličiek. Príznaky črevného zápalu u žien a mužov môžu v tejto oblasti prejavovať silnú bolesť.

NS choroby v lumbosakrálnej oblasti

V sakrálnej oblasti to bolí, ak sa prejavia nasledujúce problémy: stlačenie koreňov, neurologické choroby (neuritída, ischias, neurasténia, hystéria), poruchy látkovej výmeny, cukrovka, dna atď..

Bolesť v bedrovej oblasti a zvieranie sedacieho nervu

Ak sa dolná časť chrbta ťahá, príčinou môže byť stlačenie sedacieho nervu. V prípade zovretia alebo zápalu sedacieho nervu, ako aj pri radiikulitíde je bolesť iná. Pacient sa niekedy cíti lumbago pokojne a pri pohybe, niekedy vzadu vzpiera, pečie, páli, popáli. Možno pocit znecitlivenia. V tomto prípade môže byť bolesť mierna a veľmi silná, neznesiteľná.

Sedací nerv je najdlhší v tele. Keď je stlačená, bolesť sa vyskytuje iba na jednej strane. Kde presne záleží na pohlaví pacienta: spravidla vpravo u dievčat a zľava u mužov. Najčastejšie sa pocit ostrej bolesti chrbta objaví, keď vstanete z náchylnej polohy, keď stojíte a zmeníte polohu tela. Najbolestivejší zápal tohto nervu je miesto pod kolenom, ako aj miesto, kde kosť vyčnieva pod zadok. Niekedy sa uzlíky objavia na zadnej strane stehna a na svaloch dolnej končatiny. Taká hrbolka je pri dotyku obzvlášť citlivá. Toto ochorenie môže obťažovať deň aj noc..

Lumbago - u ľudí sa toto ochorenie nazýva radikulitída. Náhla lumbago, ktorá sa prejavuje po ťažkom zaťažení, ostrom pohybe, predĺženom pobyte v jednej polohe alebo pri podchladení, prechladnutí. Ak je chrbát chorý, záchvaty vás nútia zaujať pozíciu, v ktorej bolesť ustupuje. Aké liečebné metódy je potrebné užívať, najlepšie sa obráťte na svojho lekára. Masáž spravidla pomáha, prostriedky na zahrievanie. Stále je však dôležité poradiť sa so špecialistom, pretože lumbago naznačuje porušenie lumbosakrálnej chrbtice.

Bolesť chrbta počas tehotenstva

Mnoho žien sa pýta, čo robiť, ak majú bolesti chrbta v dolnej časti chrbta počas tehotenstva. Je ťažké pochopiť, čo robiť, keď nemôžete použiť veľa liekov, najmä antibiotiká, a ako liečiť tento stav.

Príčiny pálenia a bolesti počas nosenia dieťaťa sú spôsobené skutočnosťou, že v tomto období je ženské telo vystavené zvýšenému stresu. Ako plod rastie, ťažisko sa mení a často nastávajúce matky sa pri nakláňaní dopredu sťažujú na bolesti v dolnej časti chrbta a neskôr - v bolestiach chrbta a pálení v chrbte. Okrem toho sa počas tehotenstva zaznamenávajú ďalšie fyziologické zmeny - bolesť hlavy a hrudníka, vypadávanie vlasov.

Počas tehotenstva sa femorálno-sakrálne kĺby uvoľňujú, keď sa telo pripravuje na pôrod. Spôsobuje tiež napätie chrbtice a bolesť chrbta..

Každá žena, ktorá čaká dieťa, by sa mala určite poradiť s lekárom. Toto je obzvlášť dôležité, ak sa predtým vyskytli problémy s chrbtom. Je dôležité poradiť sa s odborníkom, ktorého oblasť činnosti je širšia ako gynekológia, a určiť, ako konať, aby sa zabránilo negatívnym prejavom..

Najčastejšie počas tehotenstva bolí chrbát obličiek u žien, ktoré predtým trpeli osteochondrózou, zakrivením chrbtice a bolesťou svalov. Malo by sa však pamätať na to, že bolesť v oblasti obličiek je niekedy príznakom ochorení vnútorných orgánov. Bolesť v obličkách naľavo teda môže naznačovať zápalové procesy močového ústrojenstva. Preto je pri takýchto prejavoch počas tehotenstva dôležité informovať lekára včas a podrobiť sa vyšetreniu. Povie vám, čo máte robiť, ak bolí vaša dolná časť chrbta, a určí príčinu tohto javu..

Ak bolesť sedacieho nervu bolí počas tehotenstva, praktizuje sa manuálna terapia a špeciálne cvičenia. Akékoľvek lieky predpisuje iba špecialista. Je veľmi dôležité, aby ste presne dodržiavali všetky odporúčania lekára. Iba v tomto prípade je možné minimalizovať všetky negatívne prejavy.

Vzdelanie: Vyštudoval Rivne State Basic Medical College s titulom vo farmácii. Vyštudovala štátnu lekársku fakultu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na ňom založená.

Pracovné skúsenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval ako lekárnik a manažér lekárenského kiosku. Za mnoho rokov svedomitej práce jej boli udelené listy a vyznamenania. Články o lekárskych témach boli publikované v miestnych publikáciách (novinách) a na rôznych internetových portáloch.

Komentáre

Sedací nerv bol príčinou bolesti chrbta. Nepríjemné je, že nemôžete robiť nič v okolí domu, len klamať a to je všetko. Masť Salvisar dobre pomáhala. Rozmazal sa raz denne a bolo to jednoduchšie, pretože bolesť dlho ustupovala.

Bystrumgel mi pomáha pri bolestiach chrbta. Diagnóza je osteochondróza. Chondroprotektory pravidelne pijem a gél používam ako anestetikum. Absorbuje sa rýchlo a zanecháva na pokožke pocit chladu. Bolesť chrbta zmizne za 20 minút.

Počas tehotenstva som našiel spasenie, večer som bol veľmi bolestivý a ruky mi opuchli. Lekár povedal, že žiadne lieky proti bolesti by sa nemali piť a nič nepredpisoval. Musel som prehľadávať celý internet a nájsť si nejaký gél, a ty vieš, že som našiel gél Sustamed s jezevkovým tukom. Áno, stále mi pomáhal s nachladnutím.

Bolesť krížov

Bolesť chrbta v bedrovej oblasti, príčiny a metódy liečby

Bolesť v bedrovej oblasti je jednou z najbežnejších príčin nútenia pacienta vyhľadať pomoc neurológa alebo terapeuta. Bolesť v lumbosakrálnej chrbtici môže trvalo zhoršovať zdravotné postihnutie, čo znemožňuje pohyb a starostlivosť o seba. Akútna bolesť dolnej časti chrbta postihuje rovnako často mužov aj ženy.

Pri častejšom stretnutí v strednom a starom veku je často možné pozorovať bolesť v bedrovej oblasti u dospievajúcich a mladých ľudí. Je to spôsobené rýchlym rastom, slabosťou slabých svalov dolnej časti chrbta a zraneniami. Bolesť v lumbosakrálnej oblasti chrbta je teda naliehavým problémom, ktorému môže každý čeliť.

Bolesť chrbta s bedrovou osteochondrózou

Bolesť v dolnej časti chrbta s osteochondrózou sa môže zhoršiť kašľom a kýchaním, s akýmkoľvek pohybom, najmä keď je telo naklonené dopredu. Bedrová osteochondróza sa môže prejaviť spolu s bolesťou dolnej časti chrbta aj ako narušenie citlivosti určitých oblastí kože alebo svalov dolnej polovice trupu a nôh, oslabenie alebo zmiznutie reflexov šliach nôh..

 • Pri osteochondróze sa spravidla pozoruje zakrivenie bedrovej chrbtice. V závislosti od roviny, v ktorej sa zakrivenie vyskytuje, sa rozlišuje skolióza (zakrivenie doprava alebo doľava), lordóza (zakrivenie vpred) a kyfóza (vyhladenie lumbálnej oblasti alebo jej zakrivenie dozadu). V prípade, že dôjde k štiepeniu miechy počas osteochondrózy, dôjde k porušeniu močenia alebo vyprázdnenia, ako aj k narušeniu citlivosti močového mechúra alebo pohlavných orgánov..
 • Bedrová osteochondróza sa však najčastejšie prejavuje radiálnymi bolesťou - t.j. vývoj v dôsledku zovretia nervových koreňov, odchyľovania sa od miechy na jednej alebo druhej úrovni. Jedným zo všeobecne známych bedrových syndrómov je bedrový kĺb. Vyskytuje sa v čase fyzického stresu alebo v trápnom postavení tela, a niekedy bez zjavného dôvodu. Zrazu, v priebehu niekoľkých minút alebo hodín, sa objaví ostrá strelecká bolesť („lumbago“), často horí a praská („akoby kolík bol zaseknutý v dolnej časti chrbta“)..

Pacient zmrzne v nepohodlnej polohe, nemôže sa narovnať, ak dôjde k útoku v momente zdvíhania závaží. Pokusy zostúpiť z postele, kašeľ alebo ohýbanie nohy sú sprevádzané prudkým nárastom bolesti v dolnej časti chrbta a krížovej kosti. Ak je pacient požiadaný, aby stál na nohách, odhalí sa ostrá nepohyblivosť celej bedrovej oblasti v dôsledku svalového napätia..

Testy lumbosakrálnej osteochondrózy

Tieto testy sa používajú ako spôsob vykonania predbežnej diagnózy. Sú pomenované podľa mien lekárov, ktorí ich navrhli..

Príznak Dejerínak namáhate brušnú tlač a počúvate spodnú časť chrbta, bolesť sa silnie. V tomto prípade existuje vysoká pravdepodobnosť, že pacient má osteochondrózu.
Symptóm Neriak je bolesť v dolnej časti chrbta s ostrým predným lukom hlavy skôr, ako sa dotknete hrude, naznačuje to tiež problémy s chrbticou.
Príznak Lasegapocítite to po nasledujúcich akciách: ľahnite si na chrbát a potom musíte zdvihnúť každú nohu. Ak po tom zlomí dolnú časť chrbta a bolesť bude spôsobená pozdĺž sedacieho nervu v nohe, je to dôkaz patológie chrbtice.
Symptóm Lerreyak sa u človeka vyskytne bolesť v sedacieho nervu, potom, čo sa zdvihol vpred bez toho, že by si kolená z ležiacej polohy zdvihol, hovoríme o prejavoch chondrózy.

Medzistavcové hernie disku

Kýla medziobratlového disku je rovnako zriedkavou príčinou, ktorej klinickým prejavom je bolesť v lumbosakrálnej chrbtici. Medzistavcové platničky (vnútorné pulpózne jadro) s dlhým traumatickým účinkom, ako aj s vekom, strácajú svoje elastické vlastnosti a pružnosť.

S pokračujúcou expozíciou (nadváhou, traumou, progresívnou osteoporózou) sa vláknitý kruh disku stáva tenším, v ňom sa tvoria defekty. Prostredníctvom týchto slabých miest vo vláknitom kruhu sa môže pulpózne jadro disku pohybovať a dokonca vyčnievať.

Príčiny bolesti chrbta

Bolesť chrbta je taký nešpecifický príznak, ktorý môže byť spôsobený mnohými rôznymi príčinami. Z toho, ako bolí chrbát v bedrovej oblasti bolí, či už je konštantný alebo periodický, primárny alebo sekundárny, môžu byť príčiny:

 • osteomyelitída;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • Deformujúca spondylóza;
 • Rastová choroba - skolióza;
 • Infekčné lézie medzistavcových platničiek a stavcov (epidurálny absces, tuberkulóza miechy, brucelóza);
 • Metabolické ochorenia kostí - osteomalácia, osteoporóza;
 • Primárne nádory a metastatické nádory miechy, stavcov, retroperitoneálny priestor;
 • Neinfekčné zápalové ochorenia - reumatoidná artritída, Reiterov syndróm, ankylozujúca spondylitída;
 • Nádory obličiek;
 • Ateroskleróza brušnej aorty a jej vetiev.
 • spondylitídy;
 • Patológia bedrového kĺbu;
 • Spinálna epiduritída;
 • Výčnelok medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti;
 • Osteocondritis chrbtice;
 • Akútna medzistavcová prietrž;
 • Črevná obštrukcia, atypický priebeh akútnej apendicititídy;
 • Urolitiázová choroba;
 • Akútne podvrtnutie, zlomeniny stavcov;
 • Lumbago, ischias;
 • Akútne poruchy obehovej miechy - mozgová príhoda;
 • Akútna pyelonefritída.

Vyžarovanie bolesti pri niektorých ochoreniach vnútorných orgánov:

 • Choroby panvových orgánov. U žien - zápalové procesy v maternici, endometrióza, rakovina maternice, rakovina vaječníkov, pohlavne prenosné choroby (chlamydia, ureaplazmóza, kvapavka, trichomoniáza, atď.) U mužov - prostatitída, rakovina prostaty;
 • Choroby žalúdka, pankreasu, dvanástnika, žlčníka;
 • Črevné ochorenia - zápal divertikula, ulcerózna kolitída, nádory čreva;
 • Ochorenie obličiek - obličková kolika, obličkové kamene;
 • Frustrujúci aortický aneuryzma.

Fyziologické dôvody

Bolesť dolnej časti chrbta sa môže vyskytnúť, ak:

 1. Majú nadváhu;
 2. Ďalšie riziko pre ženy;
 3. Ste tehotná alebo ste nedávno porodili?
 4. Strávte veľa času vedením vozidla alebo počítača;
 5. Ste väčšinou sedavý (administratívni pracovníci) alebo stojaci (predajcovia, čašníci, pouliční inzerenti, chirurgovia), životný štýl;
 6. Zapojený do dynamickej fyzickej práce s výraznou zmenou polohy tela (najmä ak je vaša špecialita spojená s ťažkou fyzickou námahou);
 7. Nadmerne sa zaťažte v telocvični alebo fitnes klube. Ak ste sa nedávno vzdelávali, buďte veľmi opatrní;
 8. Fond letných chát;
 9. Dosiahla postmenopauzu prispievajúcu k rozvoju osteoporózy.

Bolesť chrbta a tehotenstvo

Tehotenstvo zhoršuje prejavy chorôb, ktoré existujú v tele matky. V dôsledku zmien hormonálneho pozadia a zvýšeného stresu sa patologické nálezy prejavujú zvlášť v druhej polovici tehotenstva. Okrem bolesti, ktorá sprevádza hrozbu predčasného pôrodu, môže byť príčinou bolesti tehotnej dolnej časti chrbta:

 • kýla medziobratlovej platničky;
 • radiculitis;
 • zápal pankreasu
 • pyelonefritída;
 • urolitiáza.

Prečo bolí chrbát pod spodnou časťou chrbta?

Keď je chrbát nižší ako dolná časť chrbta, možnými príčinami sú okrem zjavných chorôb chrbtice (ischias, lumbago, medziobratlové hernie, ankylozujúca spondylitída atď.) Pravidelná bolesť počas menštruácie, choroby ženských pohlavných orgánov, ako je napríklad zápal maternice - orofhoritída, salpingooforitída. (adnexitída), rovnako ako choroby panvového pobrušnice, črevá, zápal slepého čreva (proces slepého čreva, u mužov - choroby prostaty, močového mechúra).

Bolesť nad spodnou časťou chrbta

Ak bolí chrbát v pravom hornom dolnom rohu chrbta, môže bolesť pečene vyžarovať s akýmikoľvek patologickými zmenami v pečeni - hepatitída, zlyhanie pečene a používanie toxických liekov. Bolesť je najčastejšie lokalizovaná v pravej hypochondrii..

Ak je bolesť pociťovaná vpravo alebo vľavo tesne nad dolnou časťou chrbta, je veľmi pravdepodobné, že príčinou je akútne ochorenie obličiek. Mnohé chronické ochorenia obličiek, ako napríklad polycystické ochorenie obličiek, zhubné nádory obličiek a chronická pyelonefritída, sú sprevádzané malými príznakmi, pretože obličková kapsula je natiahnutá postupne..

Kedy navštíviť lekára?

 1. Ak bolesť chrbta zavlažuje dolnú časť chrbta a samotná je umiestnená o niečo vyššia (v oblasti hrudníka). Sprevádzané potením, zvracaním a nevoľnosťou, dýchavičnosťou.
 2. Bolesť zavlažuje pobrušnice, hrudník, krk, čeľusť.
 3. Pacient má závraty, dochádza k zmätku.
 4. Začína sa tachykardia
 5. Poranenie chrbtice, sprevádzané stratou kontroly nad pohybmi čriev, močenie.
 6. Nohy slabnú, zadok, znecitlivenie pohlavných orgánov.

diagnostika

Aby sa zistilo, aké ochorenie vyvolalo bolesť dolnej časti chrbta, je potrebné podstúpiť komplexné diagnostické vyšetrenie.

 • Všeobecné a biochemické analýzy moču a krvi.
 • Nádorové markery prítomné v krvi počas tvorby nádoru.

Prístrojové metódy výskumu:

 • X-ray chrbtice.
 • Endoskopia čreva, žalúdka a maternice.
 • Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny.
 • Magnetická rezonancia.

Ako liečiť bolesť chrbta v bedrovej oblasti?

Ako liečiť dolnú časť chrbta? Prístup k liečbe chrbta závisí úplne od príznakov choroby, diagnózy lekárom a štádia choroby. Zvyčajne sa používa integrovaný prístup vrátane niekoľkých metód liečby..

Lieky proti bolesti. Masť pomáha zmierniť zápal, výron, má otepľovací účinok, ak je spodná časť chrbta chladná.

Rozlišujú sa tieto skupiny mastí:

 • kombinované lieky (používané na výrony a zranenia, spolu s protizápalovými a analgetickými účinkami, ktoré majú liečivý účinok v dôsledku heparínu a demetylsulfoxidu, ktorý je v nich obsiahnutý);
 • protizápalové analgetiká (zahŕňajú chladiace lieky, ktoré zmierňujú podráždenie - mentol, levanduľa a lieky na bolesť - Nurofen, iboprofen, diclofenac);
 • chondroprotektory (jednou z aktívnych zložiek takýchto liekov je chondroitín sulfát, ktorý sa používa v patologických procesoch v chrupavkovom tkanive a prispieva k aktívnej obnove chrupavkových povrchov kĺbov);
 • dráždivé lieky (účinok je založený na vazodilatácii a prietoku krvi do zdroja bolesti).

S pomocou terapeutických cvičení bude pacient schopný zmierniť bolesť, posilniť svaly a zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami. Pomôžu uvoľniť stlačené korene nervov, normalizovať prietok krvi v postihnutej oblasti, zlepšiť metabolické procesy..

Aby takáto gymnastika mohla liečiť, nie zmrzačiť, je potrebné riadiť sa všetkými odporúčaniami ošetrujúceho lekára..

 1. Pohyby sa robia pomaly a plynulo bez ostrých zákrut;
 2. Pred školením musí byť miestnosť vetraná;
 3. Pacient by mal nosiť oblečenie, ktoré neobmedzuje pohyb;
 4. Cvičenie sa vykonáva, keď pacient vdýchne, a pri výdychu sa musí vrátiť do pôvodnej polohy;
 5. Zaťaženie sa postupne zvyšuje. Po prvé, počet prístupov je asi 10 a potom sa zvýšia;
 6. Počas gymnastiky by ste mali sledovať svoje zdravie. Ak začne silná bolesť, musíte ukončiť štúdium.

Masáž navyše dokonale pomáha pri odstraňovaní bolesti bedrovej chrbtice. Medzi pozitívne terapeutické účinky masáže patrí:

 • zlepšenie dodávky krvi chorej časti tela;
 • miesiace svaly, vďaka ktorým sú pružnejšie a pružnejšie;
 • zmiernenie akútnej bolesti;
 • zbaviť sa toxínov akumulovaných vo svaloch a podkožnom tkanive;
 • príjemné pocity vďaka stimulácii nervových zakončení kože;
 • pozitívne emócie.

Môže byť zverený špecialistovi na klinike alebo vykonávaný doma, v každom prípade bude jeho prínos neoceniteľný..

Ktorého lekára by som mal kontaktovať?

Pri bolestiach chrbta, ktorých príčina nie je známa, je najprv potrebné poradiť sa s terapeutom. Pomôže to určiť chorobu kombináciou symptómov..

Ak je dôvod zrejmý: bolesť predchádzala trauma, bolesť vznikla na pozadí tehotenstva, menštruačného cyklu alebo chronického ochorenia, má zmysel okamžite kontaktovať užšieho špecialistu.

Samoliečba je prípustná, iba ak je presne známa príčina bolesti..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Indikácia chirurgického zákroku pri slabinovej prietrži je prítomnosť samotnej prietrže. Iba chirurgická liečba môže pacienta ochrániť pred ochorením.
Pečať v pupku môže byť zistená nezávislým vyšetrením tela alebo môže byť zistená vyšetrením lekárom. Oblasť brušnej dutiny umiestnená pod pupkom je obsadená tráviacimi a močovými orgánmi.
Okrem terapeutickej liečby hygrómu sa praktizujú aj nasledujúce metódy:
  Chirurgická excízia útvaru, pri ktorom je pravdepodobnosť jeho opätovného výskytu oveľa nižšia ako pri fyzioterapii, punkcii alebo liečení drogami. Odstránenie laserového hygrómu.