loader

Hlavná

Žalúdok

Bolesť v krku: príčiny a spôsoby, ako sa zbaviť akútneho problému

Keďže krk spája hlavu s telom, mali by sa v ňom starostlivo brať bolestivé pocity. Lymfatické cievy, veľké nervy a tepny a miecha prechádzajú cez krk. V muskuloskeletálnej dutine krku sa nachádza štítna žľaza, ako aj hltan, začiatok pažeráka, hrtan, časť priedušnice. Krčné svaly sa podieľajú na pohybe hlavy, ramien a čeľustí.

Inými slovami, ak máte bolesti v krku, musíte sa bezodkladne poradiť s lekárom, aby zistil ich príčinu a predchádzal mnohým problémom..

Druhy bolesti v krku

Rozlišujte bolesť krku (cervikalgia) a krčka chrbta (cervicago). Cervikalgia môže byť povrchová somatická (spojená s poškodením kože), hlboká somatická (kvôli poškodeniu krčných svalov a stavcov), viscerálna (difúzna, ktorá je dôsledkom infekcie alebo patológie vnútorných orgánov). Cervicalgia, vzrušujúce susedné oblasti, sa delí na dva typy:

 • cervicobrachialgia - cervikbrachiálny syndróm s rozšírením bolesti od krku po plecia;
 • cervikokranialgia - bolesť začína v krku alebo v týlnej oblasti a siaha až k hlave.

Cervikalgia všetkých typov sa môže vyskytovať v akútnej alebo chronickej forme. Akútna forma trvá asi 10 dní, ale bez liečby sa môže zmeniť na chronickú. Chronická bolesť sa považuje za trvajúcu viac ako tri mesiace [1]..

Cervicago je vždy akútna bolesť lokalizovaná v krku a neumožňuje vám otočiť hlavu.

Ak je bolesť spôsobená neuropatickými príčinami, môže byť centrálna (poškodený stĺpec miechy) alebo periférna (poškodené periférne nervy)..

Príčiny bolesti krku

Bolesť v krku môže byť spôsobená celým radom rôznych patológií:

 • Nadmerné svalové napätie vznikajúce pri statickom alebo dynamickom zaťažení (dlhé sedenie pri počítači alebo pri šoférovaní, vzpieraní, športe). Možno rozvoj myofasciálneho syndrómu - výskyt tuleňov a hrbolčekov v miestach konštantných svalových kŕčov..
 • Fibromyalgia - bolesť a precitlivenosť svalov, kĺbov, šliach.
 • Osteochondróza a osteoartróza, zakrivenie chrbtice, nestabilita stavcov, kýla medzistavcovej platničky.
 • Imunitné poruchy vedúce k poškodeniu kostí.
 • Miechová stenóza spojená s tlakom na miechu a nervovými koreňmi kostných štruktúr a chrupavky.
 • Infekcie stavcov, orgánov krku, mozgových blán.
 • Choroby vnútorných orgánov.
 • Trauma alebo operácia chrbtice a krku.
 • Nádorové hmoty a metastázy.

Prechladnutie, stres, infekčné choroby, fyzická námaha môžu vyvolať vývoj syndrómu bolesti..

Prístupy klasickej medicíny k diagnostike a liečbe

Moderná európska medicína má množstvo technologických diagnostických metód, ktoré pomáhajú zistiť príčinu bolesti krku.

 • MRI je najviac informačná diagnostická metóda, ktorá vám umožňuje určiť prítomnosť patológií na medzistavcových platničkách, svaloch, krvných cievach (vo všetkých mäkkých tkanivách). Nevýhody zahŕňajú vysoké náklady, potrebu používať špeciálne zariadenia MRI pre tých, ktorí trpia klaustrofóbiou.
 • CT - odhaľuje patológie stavcov. Nevýhodou tejto metódy je potreba používať kontrastné činidlo na zobrazovanie krvných ciev, ktoré u niektorých ľudí spôsobuje alergické reakcie.
 • Ultrazvuk - je určený na štúdium arteriálneho krúžku a lymfatických ciev na krku. Umožňuje určiť priechodnosť krvných ciev a stav okolitých tkanív. Nie je vhodný na komplexné vyšetrenie všetkých tkanív krku.
 • EKG - vykonáva sa na vylúčenie atypického priebehu infarktu myokardu, pri ktorom sa môže vyskytnúť bolesť krku.
 • Klinický krvný test - ďalší výskumný postup, ktorý identifikuje infekčné a zápalové procesy.

Liečba bolesti v krku pri akejkoľvek diagnóze by mala byť komplexná, vrátane liekov a fyzioterapie. Niekedy je potrebné uchýliť sa k chirurgickým metódam, ale zvyčajne sa začínajú konzervatívnymi prístupmi k liečbe:

 • injekcie Pri akútnej bolesti krku môže byť predpísaná anestetická blokáda. Používané drogy ako „diklofenak“, „Midokalm“, „ketorolac“ a iné. Lieky sa tiež môžu podávať pomocou kvapkadla. Lieky proti bolesti, ktoré vchádzajú priamo do krvi, zmierňujú útok najrýchlejšie. Po úľave od akútnej bolesti sa používajú protizápalové tablety a masti. Metóda má kontraindikácie, napríklad: tehotenstvo, poruchy zrážania krvi.
 • Užívanie antidepresív. Poskytuje výrazný analgetický účinok pri neustálych pálivých bolestiach v krku [2]..
 • Stimulácia nervových zakončení. Neliečivý variant úľavy od bolesti pomocou elektrických impulzov blokujúcich bolesť. Žiadne vedľajšie účinky.
 • Fyzioterapeutické cvičenia a masáž krčnej goliere. Pomáhajú odstraňovať svalové svorky, kŕče, zlepšujú krvný obeh, zvyšujú mobilitu. Odporúča sa ako pri komplexnej liečbe, tak pri prevencii.
 • Chirurgické odstránenie hernií a novotvarov. Je predpísaný v prípadoch, keď konzervatívna liečba nepriniesla výsledky niekoľko mesiacov. Metódy laserovej a endoskopickej chirurgie sa používajú, v závažných prípadoch musíte vykonať obvyklú operáciu. Po každej operácii je potrebná dlhá rehabilitácia [3].

Všeobecný liečebný účinok sa dosahuje kúpeľnou liečbou vrátane použitia bahenných kúpeľov.

Metódy tradičnej čínskej medicíny

Diagnostickou funkciou pri kontakte so špecialistom na čínske národné lekárstvo je vytvorenie komplexného obrazu o stave ktoréhokoľvek pacienta na základe nasledujúcich údajov:

 • inšpekcia Vyhodnocuje sa stav kože, vlasov, nechtov, jazyka. Na postoji pacienta záleží, na jeho spôsobe pohybu.
 • Hlasovanie. Pacient bude musieť odpovedať na otázky týkajúce sa jeho životného štýlu, vzťahov s príbuznými a kolegami, sociálnej činnosti.
 • Pohmat. Nezabudnite si preštudovať pulzný scenár (čínski lekári rozlišujú až 28 scenárov).
 • Počúvania. Dôležité je aj hlasové zafarbenie a rečový rytmus.

Vzhľadom na to, že bolesť na krku môže mať rôzne príčiny, je zrejmé, že vytvorenie celkového obrazu skúseným lekárom môže byť pre diagnostiku účinnejšie ako sled hardvérových štúdií..

Čínska tradičná medicína pracuje s celým spektrom chorôb vnútorných orgánov a životne dôležitých systémov tela. Je založená na predstavách o systéme meridiánov - kanáloch, ktorými prechádza životná energia. Ak je tento proces na nejakom mieste „porazený“, vedie to k ochoreniu jedného alebo viacerých orgánov. V tomto prípade sa musí lekár zamerať na hlavnú príčinu patológie, tj obnoviť energetickú rovnováhu v tele. Pri bolesti krku sú najúčinnejšie nasledujúce metódy:

 • Akupunktúra. Analgetický a upokojujúci účinok tohto postupu zmierňuje stav pacienta počas exacerbácií. Sterilné ihly sa zavádzajú do biologicky aktívnych miest - miest, kde sú poludníky najbližšie k povrchu tela. Stimulácia bodov obnovuje obeh energie v tele, zmierňuje bolesť, normalizuje fungovanie nervového systému. Na posilnenie účinku ihiel v moderných podmienkach pomáha pulzný elektrický prúd (elektrická akupunktúra).
 • Masáž. Čínska tuyna masáž pomáha zahriať svaly, zmierňuje kŕče, obnovuje krvné zásobovanie a uvoľňuje nervy. Vyznačuje sa hlbokými účinkami na pokožku, svaly, väzivo, kosti a kĺby.
 • Moxotherapy. Toto je zahrievanie bioaktívnych miest moxou - cigárou z pely. Uvoľňuje svaly, zmierňuje bolesť a dym z paliny má dezinfekčný a upokojujúci účinok..

Kontrast Čínska a európska medicína nedáva najmenší zmysel. Moderný lekár, ktorý praktizuje v oblasti tradičnej čínskej medicíny, má rovnaké základné vzdelanie ako európsky, posilnený iba starodávnymi metódami, ktoré už dávno uznala Svetová zdravotnícka organizácia. Preto k nemu môžete prísť s röntgenovými lúčmi as výsledkami MRI [4]. Ak ste prišli k zanedbávanému prípadu, keď je už potrebný chirurgický zákrok, budete poslaní do nemocnice v pravidelnej nemocnici a počas rehabilitačného obdobia bude možné sa vrátiť k čínskym metódam liečby..

Bez ohľadu na to, aké metódy predpisuje špecialista, veľa bude závisieť od kvalifikácie lekára, ktorého ste kontaktovali, a od toho, ako postupujete podľa jeho odporúčaní. Pamätajte, že liečba bolesti v krku si vyžaduje individuálny prístup a dôvernú komunikáciu s lekárom.

Ako nájsť špecialistu?

Kto by som mal zveriť krčnej oblasti, ktorá je taká dôležitá pre celé telo? Lekárovi najvyššej kategórie na klinike tradičnej čínskej medicíny "TAO" Yu Kun hovorí:

„Bolesť často núti pacienta ísť do prvého lekárskeho strediska, ktoré sa stretne, čo je, samozrejme, zlé. Ak vám bolí krk, potrebujete špecialistu, ktorý vás dôkladne vyšetrí, správne diagnostikuje a predpíše liečbu. Ak sa rozhodnete pre tradičnú čínsku medicínu, lekári musia mať doklady potvrdzujúce ich špecializáciu v tejto oblasti a na klinike sa vyžaduje licencia. Klinika TAO získala od moskovskej vlády povolenie na lekárske činnosti 30. januára 2008, č. LO-77-01-000911, dokument vydaný Moskovským ministerstvom zdravotníctva. Vykonávame diagnostiku zadarmo, čo našim pacientom umožňuje pochopiť, či s nami chcú byť liečení. Čínska medicína riadi každý postup s cieľom obnoviť energetickú rovnováhu v tele ako celku, ale nie každý je pripravený na takýto globálny prístup. Na dosiahnutie terapeutického účinku sa stretnutia uskutočňujú v kurzoch 10-15 procedúr, ako na konvenčných klinikách. “.

PS: Yu Kun je absolventom Univerzity tradičného čínskeho lekárstva Heilongjiang, má 25 rokov skúseností a od začiatku roku 2016 je na klinike čínskej medicíny TAO..

Licencia na lekárske činnosti č. OL-77-01-000911 zo dňa 30.01.2008.

Masáž rôznymi technikami tradičnej čínskej medicíny môže byť indikovaná pre celý rad chorôb: od problémov s chrbticou až po ochorenia nervového a kardiovaskulárneho systému.

Moderné kliniky tradičnej čínskej medicíny môžu zákazníkom ponúknuť sezónne akcie, zľavy a vernostné programy.

Akupunktúra je jednou z najpopulárnejších služieb na klinikách špecializujúcich sa na tradičnú čínsku medicínu.

Na úvodnej konzultácii sa môžete dozvedieť viac o klinike, službách, nákladoch na procedúry.

Čínska tradičná medicína sa môže používať takmer v každom štádiu choroby, ako aj na prevenciu.

 • 1 http://pomogispine.com/bolit-v/shejnyj-otdel/tservikobrahialgiya.html
 • 2 http://mfvt.ru/boli-v-shee-i-spine-diagnostika-klinika-i-lechenie/
 • 3 http://mypozvonok.ru/shejnyj-otdel-pozvonochnika/gryzha-shejnogo-otdela-pozvonochnika/process-udaleniya-gryzhi-v-shejnom-otdele.html
 • 4 https://www.taomed.ru/klinika/blog/zabolevaniya/kak-izbavitsya-ot-boli-v-spine-podkhody-kitayskoy-meditsiny/

Pre tých, ktorí trávia veľa času v kancelárii pri počítači, riadia vozidlo dlhú dobu, často zdvíhajú závažia, je potrebné pravidelne vykonávať jednoduché cvičenia na krku a ramenách. Nebude riešiť globálne problémy, ale ako profylaxia stagnácie a svalových kŕčov.

Neustála bolesť v krku. Aké sú dôvody liečby?

Pohodlie a bolesť krčnej chrbtice okamžite ovplyvňujú kvalitu nášho života. Pocity bolesti nás nútia obmedzovať minimálne pohyby, zákruty, sklony. Pri tisíckach malých pohybov v obvyklom rytme života človek stráca svoju bývalú mobilitu v dôsledku bolesti v krku.

Bohužiaľ, bolesť v krku je často sprevádzaná svalovým napätím v ramene. Chrbát hlavy a lebky sa môže tiež bolieť súčasne. Všetci spolu nútia pacienta vyhľadať rýchlu pomoc s jeho ochorením. Najprv však musíte pochopiť, čo spôsobilo tento stav.

Príčiny bolesti krku

osteochondróza

Cervikálna osteochondróza predstavuje okrem iného 25% prípadov. Poruchy chrbtice znamenajú zmeny v susedných tkanivách a svaloch. Ich výživa je narušená degeneratívnymi procesmi v stavcoch. Taktiež dochádza k poškodeniu paravertebrálnych nervov. To všetko vyvoláva silnú bolesť v krku..

Bolesť sa však necíti vždy, ale zhoršuje sa. Zhoršiť dosť nepríjemné držanie tela vo sne alebo trápnom zatočení krku a tela.

hypotermia

Bežná situácia je, keď sa dostanete cez dopravu alebo doma. Niekto jednoducho potrebuje chodiť v zlom počasí s otvoreným krkom. A takmer nasledujúci deň, bolesti v krčnej oblasti začínajú mučiť.

Zapálené sú tiež svaly tesne rozmiestnené. Rameno môže bolieť, v hornej časti hrudnej časti chrbta sa môže objaviť stuhnutosť. Ak je to možné, zabránite ochladeniu svalov..

zranenia

Vážne zranenie nie je potrebné na poškodenie svalov krku. Dokonca aj trápne ostré zatáčanie môže spôsobiť svalovinu mikrotraumu. Vďaka nedbanlivému náklonu sa nervy môžu tiež zovrieť. V tomto prípade bude bolesť horieť a ostrá.

Ak dôjde k zápalu nervu, bolesť pretrváva dlho. Určitá poloha hlavy a krku sa musí zvoliť tak, aby sa zmiernila bolesť.

Ak dôjde k úrazu pri športe alebo v domácnosti, čo najskôr sa obráťte na lekára. Rádiografia určí, či došlo k zlomeninám stavcov. V takom prípade by sa pohyby krku mali úplne vylúčiť. Ošetrovacie opatrenia určí lekár.

Okrem zlomeniny, variantu napínania svalov alebo pretrhnutia šliach, je možné väzivo. V každom prípade je vylúčená samoliečba.

Zápal svalov

Chladenie nie vždy spôsobuje zápal svalových vlákien (myozitída).

Je možné aktivovať zápalový proces kvôli mnohým chorobám. Tie obsahujú:

Bolesť krčných svalov sa stane hmatateľnou a nezastaví sa na dlhú dobu. Okrem štandardného ošetrenia masti, krémmi je potrebné zvýšiť imunitu a zmierniť intoxikáciu. Porozprávajte sa so svojím lekárom o liekoch, ktoré sú pre vás vhodné..

Bolesť napätia

Pri strese sa svalové kŕče vyskytujú v hlave a krku. Svalové napätie trvá až niekoľko dní. Ktorý súčasne s vazospazmom prispieva k vzniku bolesti.

Bolesť v krku nebude taká silná ako bolesť hlavy. Ale napätie bude stále spôsobovať nepohodlie spolu s bolesťou v týlnej oblasti.

Liečba bolesti krku

Liečba liekmi proti zápalom svalov a kĺbov neprinesie plné výhody bez liečby ortopedickými prípravkami. Zatiaľ čo lieky pôsobia interne na chrbticu a svaly, liečba je doplnená o špeciálne prístroje zvonka. Tento komplexný prístup vám pomôže dosiahnuť výsledky rýchlejšie..

Cervikálny obväz

Existujú tri typy výrobkov: úplná, silná a stredná miera fixácie v závislosti od sily poškodenia krku.

Bandáž s úplnou fixáciou (Orthosis Philadelphia)

Používa sa na úplné obmedzenie pohybu hlavy a krku. V skutočnosti je držiteľom hlavy. Slúži na kompenzáciu podpory a vykladá stavce krčnej chrbtice. Zranenie nervových koreňov sa zníži v dôsledku oslabenia tlaku na disky medzi stavcami.

Indikácia obväzu:

◍ zlomenina krku

◍ Preprava pacienta

◍ Porušenie svalového tonusu

◍ Vertebrálne anomálie

◍ Osteochondropatia

◍ Po operáciách

◍ s tracheostómiou

◍ Po traumatickom poranení mozgu

Bandáž vyberie podľa vašej veľkosti konzultant ortopedického salónu alebo lekár. O dĺžke nosenia výrobku rozhoduje odborník..

Silné držanie vystuženej ortézy

Do bandáže je vložená špeciálna pneumatika. Pomáha stabilizovať krčný segment a zmierňuje bolesť..

Indikácia použitia obväzu:

◑ Znížený svalový tonus

◑ Pre exacerbácie na dlhých cestách

◐ Nadmerná pohyblivosť stavcov

Tension Svalové napätie pri práci v nútenej polohe

Výber prebieha okolo obvodu krku a výšky. Pacient musí nosiť obväz po dobu odporúčanú lekárom.

Stredný výstrih do krku

Bandáž je vyrobená zo špeciálnej polyuretánovej peny, ktorá si zachováva svoj tvar. Umožňuje znížiť zaťaženie krku.

Odporúča sa v nasledujúcich prípadoch:

◎ Kombinovaná terapia bolesti hlavy

◎ Bolesť v krčnej oblasti

◎ Závraty

◎ myositis

◎ Po manuálnej terapii

◎ Pri práci s počítačom

◎ Po zraneniach

Hypert Svalová hypertonicita a hypotenzia

◎ Vysoká pohyblivosť stavcov

◎ Radikálny syndróm

◎ Výčnelky krčka maternice

◎ Po úderoch

◎ Súčasne s masážou

Kým je obväz nosený na osobe, padá mu hlava. Počas tohto obdobia majú svaly krku odpočinok. Vzhľadom k tomu, obväz berie zaťaženie z krčka segmentu na seba.

Ortopedický vankúš pod hlavou

Aby mohla liečba krku pokračovať nepretržite, potrebuje v noci správnu polohu. Ortopedický vankúš vytvára fyziologicky správnu polohu. Vďaka tomu sa svaly na krku, horná časť chrbta uvoľňujú a odpočívajú. Preto bolestivé kŕče zmiznú.

Tvar vankúša s valčekom sleduje obrysy krku a ramena. Z tohto dôvodu je chrbtica v krku umiestnená v horizontálnej línii. Vo sne nie je štípanie nervov. Muskulo-väzivový aparát v tejto polohe odpočíva.

Spánok na ortopedickom vankúši je dôležitý pre zdravých ľudí. pre tých, ktorí majú problémy s krčnou chrbticou, je to jednoducho nevyhnutné. Výška potrebného valca sa určuje odmeraním ramena alebo zohľadnením veľkosti oblečenia. V ortopedickom salóne nájdete ortopedický vankúš.

Aplikátor Lyapko a Kuznetsova

Akupunktúra sa používa na stratu pohyblivosti kĺbov, svalové kŕče. Vystavenie ihiel na pokožke ovplyvňuje aktívne receptory. Vyvoláva sa lokálna reakcia, ktorá vedie k zvýšenému toku krvi..

Vniknutie veľkého počtu látok do krvi prispieva k uvoľňovaniu energie. Reflexná terapia má teda pozitívny účinok pri liečbe mnohých chorôb. Medzi ne patrí radiculitída, osteochondróza, myozitída, priestory väzivového aparátu, neuralgia, bolesť v končatinách, krčná chrbtica.

Na reláciu je pacient umiestnený pod koberček alebo valček pod krk. Prvými minútami môžu byť nepríjemné pocity, postupne nahradené teplom a relaxáciou. Pokračovanie v akcii s ihlami od 15 do 20 minút po dobu dvoch týždňov v rade. Potom, po polmesačnej prestávke, sa priebeh opakuje podľa potreby, pri ktorých sa používajú ihlové povrchy aplikátora Kuznetsova a Lyapko. Prvú z nich predstavujú rovnomerne rozmiestnené plastové ihly na základni - látka alebo guma. Lyapko koberec má ihly z piatich kovov: striebro, nikel, zinok, železo, meď.

magnetoterapia

Základom liečby magnetickými zariadeniami je schopnosť magnetických polí ovplyvňovať bunky tela. Z tohto dôvodu sa zvyšujú medzibunkové reakcie. Miestny prietok krvi v dosahu zariadenia je zrýchlený.

Vyskytuje sa anestézia, resorpcia edému, zápal sa zmierňuje. Tkanivá sa postupne obnovujú..

Prístroje na domácu liečbu: Almag-01, Almag-01 + pomôžu pri liečbe nielen krku, ale aj mnohých chorôb chrbtice, kĺbov, svalov. Magnetické pole ukazuje postupy na liečbu cukrovky, kŕčových žíl, ochorení pečene, žalúdka, pľúc, urogenitálneho systému..

Cievky zariadenia sú navrstvené na krčnú chrbticu. Počet opakovaní sa určuje podľa pokynov v závislosti od choroby..

Spolu s uvedenými metódami liečby bolesti krku, krémov na trenie, protizápalových mastí. Integrovaný prístup urýchli liečivý účinok.

Bolesť krčnej chrbtice: príčiny a liečba

Cervikálna osteochondróza je pomerne časté ochorenie, ktoré trpí muži aj ženy akéhokoľvek veku. Dôvodom je skutočnosť, že krčná chrbtica je jej najmobilnejšou časťou, ktorá neustále prežíva záťaž a drží hlavu..

Bolesť krčnej chrbtice: príčiny

Najčastejšie príčiny primárnej (epizodickej) bolesti krku:

 • nadmerné zaťaženie krčnej chrbtice;
 • dlhodobý pobyt v nepohodlnej polohe;
 • byť v ponore alebo podchladení;
 • sedavý spôsob života.

Všetky tieto faktory prispievajú k rozvoju myozitídy (zápalu svalových vlákien). Vďaka ich negatívnym účinkom sa svaly začnú zväčšovať a spôsobujú silnú reflexnú bolesť, siahajúcu až po plece, chrám, prednú časť hlavy, do ucha alebo dokonca do hrtanu. Ak pacient konzultuje lekára včas, myozitída so správnou liečbou prebehne dva týždne po začatí liečby. V opačnom prípade bude bolesť krčnej chrbtice chronická a vyvolá množstvo vážnejších problémov:

 • cervikálna skolióza;
 • subluxácia krčnej chrbtice;
 • osteochondrosis;
 • disk herniation krčnej chrbtice;
 • cervikálna atrofia.

Choroby krčnej chrbtice

Hlavné príčiny chronickej bolesti chrbtice sú choroby.

1. Patológia pohybového aparátu:

 • cervikálnej osteochondrózy;
 • prietrž medzistavcových platničiek krčnej chrbtice;
 • degeneratívne zmeny na stavcoch a iné ochorenia krčnej chrbtice.

2. Systémové choroby chrbtice:

 • osteomyelitída;
 • reumatoidná artritída;
 • kostná tuberkulóza;
 • Ankylozujúca spondylitída a ďalšie.

3. Infekčné choroby.

 • angína;
 • laryngitída;
 • meningitída;
 • faryngitída;
 • lymfadenitída;
 • chrípka;
 • pásový opar;
 • detská obrna a ďalšie.

4. Rôzne poranenia chrbtice v krku, medzistavcové platničky, kĺby, väzy a svaly.

5. Benígne a malígne nádory chrbtice (osteóm, hemangiom, granulom, myelóm, osteosarkóm, metastázy a iné druhy rakoviny, ktoré sa nachádzajú v iných orgánoch)..

6. Bolesť môže byť odrazom chorôb srdcového systému, pažeráka alebo pľúc..

7. Intrakraniálne novotvary: krvácanie do subarachnoidálneho priestoru mozgu, nádory, abscesy..

Je dôležité poznamenať, že to nie je bolesť, ktorá sa musí liečiť, ale jej príčina. Bolesť krčnej chrbtice, jej príčiny a liečba teda priamo súvisia.

Druhy bolesti krčka maternice

Bolesť krčnej chrbtice spravidla trápi pacienta v zadnej časti krku, ale môže sa vyskytnúť aj na hrudi, ramenách, hlave a ramenách. V medicíne sa bolesť vyznačuje lokalizáciou a rozlišujú sa tri typy:

 • cervikalgia - bolesť je prítomná iba v krku;
 • cervikokranialgia - bolesť vychádzajúca z hlavy;
 • cervicobrachialgia - bolesť v paži.

Hlavné príznaky osteochondrózy krčka maternice

 1. Bolesť v hornej krčnej oblasti, zatiaľ čo pohyblivosť ramenných kĺbov je narušená.
 2. Bolesť v krčnej oblasti je sprevádzaná záchvatmi nevoľnosti, závratmi, hučaním v ušiach, matnou bolesťou v srdci a zvýšenou srdcovou frekvenciou. Závraty sú často sprevádzané zvracaním a nevoľnosťou, príznaky sa zvyšujú so zmenou polohy hlavy.

Kedy navštíviť lekára

Ak sa objaví aspoň jeden z nižšie uvedených príznakov, mali by ste vyhľadať pomoc traumatológa, neurológa alebo vertebroológa..

 • Ak bolesť krku trvá dlhšie ako tri dni a má relapsujúci charakter.
 • Ak sa bolesť krčnej chrbtice šíri do ďalších častí tela.
 • Bolesť v krku sa objavila po zranení alebo páde..
 • Ak sa stav pacienta počas liečby zhoršuje, môže to byť spôsobené zápalom mozgu.

diagnostika

Špecialista začína diagnostikovať ochorenie krčnej chrbtice zozbieraním anamnézy: informácie o tom, kedy sa bolesť objavila, prítomnosť zranení, operácie atď. Potom lekár vyšetrí pacienta:

 • analyzuje sa amplitúda pohybov krku;
 • hodnotí sa citlivosť prstov na nohách;
 • pomocou hmatového povrchu krku lekár skontroluje prítomnosť tesnení vo svalovom tkanive;
 • analyzuje sa prítomnosť svalových kŕčov;
 • lekár analyzuje reflexnú aktivitu pacienta.

Potom je pacientovi pridelené ďalšie vyšetrenie hardvéru.

 • Rádiografia - pomáha identifikovať poškodenie kostí, nádory, zlomeniny a tiež zobrazuje štádium degeneratívnych zmien (prítomnosť artritídy a osteofytov, stupeň zmenšenia vzdialenosti medzi stavcami)..
 • MRI - pomáha vyhodnotiť patologické štruktúry kostných štruktúr, väzov, mäkkých tkanív, medzistavcových platničiek; Táto vyšetrovacia metóda umožňuje zistiť prítomnosť hernie disku, novotvarov, zápalových procesov mäkkých tkanív.
 • CT (počítačová tomografia) - umožňuje vykonať vrstvené röntgenové vyšetrenie štruktúr mäkkého tkaniva a kostí.
 • EMG - zobrazuje rýchlosť pohybu elektrického impulzu pozdĺž určitých nervových vlákien z mozgu. Vyšetrenie EMG pomáha určiť mieru poškodenia nervových zväzkov.

Bolesť krčnej chrbtice - liečba

Liečba bolesti v krku má eliminovať akútnu bolesť a zabrániť opakovaným zraneniam. V tomto prípade je pacientovi predpísaná lieková aj neliečivá terapia v kombinácii. V závažných prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok..

Drogová terapia spočíva v vymenovaní liekov proti bolesti, protizápalových liekov a steroidných hormónov pacientovi. Okrem toho lekári odporúčajú používať špeciálne masti, gély, ktoré odstraňujú bolesť a zmierňujú svalové kŕče.

Nefarmakologická liečba zahŕňa: holistické ošetrenie (akupunktúra, hirudoterapia, moxoterapia, masáž, vákuová terapia atď.), Fyzioterapeutické cvičenia. Fyzioterapia zmierňuje bolesť krčnej chrbtice.

Chirurgická liečba sa vykonáva v prípade neúčinnosti iných spôsobov liečby, ako aj v prípade výskytu nebezpečných príznakov:

 • dekompresia koreňov spôsobená vyčnievaním disku alebo osteofytov;
 • progresívna degenerácia a degenerácia stavcov;
 • dekompresia miechy.

Ako si pomôcť s bolesťou krku

Ak krčná chrbtica bolí predovšetkým, je potrebné vylúčiť všetky pohyby krku a poskytnúť mu úplný odpočinok. Masť alebo zahrievacie obklady pomôžu zmierniť bolesť. Ak dôjde k poraneniu krku, na boľavé miesto by sa mal aplikovať ľad..

Tiež pri bolestiach v krku môžete vykonávať jednoduché cvičenia.

 • Posaďte sa na stoličku alebo na podlahu so skríženými nohami. Vytiahnite si žalúdok a vyrovnajte si spodnú časť chrbta a natiahnite svoju korunu až po strop. Pomaly sa nadýchnite a trochu nakloňte hlavu dopredu, potom pomaly vydýchnite a vráťte sa do východiskovej polohy.
 • Sediaci na stoličke alebo na podlahe, pomaly a veľmi jemne otočte hlavu na stranu, snažte sa pozerať na svoje rameno, v tejto polohe pár sekúnd vydržte. Pomaly vráťte hlavu do pôvodnej polohy a vykonajte rovnaké cvičenie, ale opačným smerom.
 • Posaďte sa na stoličku a roztiahnite hlavu čo najviac dopredu, bradu rovnobežne s podlahou. Potom zatlačte hlavu dozadu chrbtom hlavy až na maximum.

Cvičte približne osemkrát. Pri ich vykonávaní by mal byť chrbát rovný.

Dôsledky osteochondrózy krčnej chrbtice

Dôsledky krčnej osteochondrózy môžu byť veľmi vážne a môžu viesť k nezvratným následkom..

 • Cervikalgia - bolesť krčnej chrbtice sa vyskytuje akútne alebo je monotónna. Existuje tiež obmedzenie pohyblivosti krku, napätia, bolestivosti svalov. Bolesť zosilňuje kašľom a nakláňaním hlavy. Ak dôjde k ochrannému kŕču, môže sa vyvinúť torticollis..
 • Syndróm stavcov je závažná porucha, pri ktorej je jedna z hlavných tepien, ktorá saturuje mozog, privretá dislokovanou stavcovou platňou..
 • Dupuytrenova kontraktúra - deformácia dlane a nedostatok výkonnosti v kĺboch ​​prstov.
 • Cervicobrachialgia - reflexná bolesť v paži.
 • Periartróza ramenného ramena - svalové tonické poruchy, ktoré obmedzujú pohyblivosť ramenného kĺbu, sprevádzané zvýšenou slabosťou končatín..
 • Cervikálna radikulopatia je strelecká bolesť, ktorá siaha až k prstom, sprevádzaná znížením ich citlivosti, hypotrofiou svalov ramenného pletenca, predlaktia a ruky v oblasti inervácie. S touto patológiou kefka napučí a zmení farbu na modrú.
 • Cervikálna myelopatia - svalová atrofia, znížené reflexy v rukách s oživením mimovoľných reflexných šliach, zvýšenie tonusu nôh, panvové poruchy a rozvoj citlivosti..
 • Kardialgia - bolesť v oblasti srdca, ktorá nie je spojená s jej ochorením.

Prevencia chorôb

Aby sa bolesť krčnej chrbtice nikdy neobťažovala, musíte sledovať svoje zdravie:

 • jesť správne;
 • Nezneužívajte zlé návyky;
 • dostatok spánku;
 • tráviť viac času vonku;
 • chodiť;
 • robiť gymnastiku ráno;
 • monitorovať polohu počas práce alebo len sedieť na gauči;
 • lepšie spať na matraci so strednou tuhosťou, je dôležité, aby jeho povrch bol rovný, bez vrúbkov;
 • vankúš by mal byť nízky, namiesto neho môžete vložiť valec;
 • Športujte: plávajte, navštevujte jogu, fitnes atď..

Vďaka moderným metódam liečby cervikálnej osteochondrózy sa bolesti rýchlo stratia, hlavnou vecou je včas navštíviť lekára..

Bolesť krku

Podľa štatistík v posledných rokoch začali ľudia častejšie obťažovať bolesť v krku. Tomu napomohol vznik počítačov a nové „sedavé“ povolania. Dnes mnohí netrénujú, majú nadváhu a často zažívajú stres - tieto faktory tiež záleží na výskyte bolesti krku. Čo presne spôsobuje bolesť krku a ako sa s ňou vysporiadať?

Cervikálna ischémia („štipnutý nerv“)

Radikulitída na úrovni krčnej chrbtice sa najčastejšie vyskytuje pri stlačení koreňov miechových nervov..

Zvyčajne je to kvôli spondylóze krčnej chrbtice alebo prietrže medzistavcovej platničky, keď je jej vonkajšia časť (vláknitý prstenec) roztrhaná a želatínové jadro medzistavcovej platničky vstupuje do miechového kanála. Niekedy sa cervikálna ischémia vyskytuje v dôsledku infekcií (infekcia herpes vírusom, lymská choroba)..

Ako sa prejavuje? Často sa vyskytuje bolesť v krku, ktorá siaha až do ramena. Ruka môže byť znecitlivená alebo oslabená. Diagnóza krčnej ischémie sa zvyčajne dá vykonať po neurologickom vyšetrení. V niektorých prípadoch však môže byť potrebné vykonať počítačovú tomografiu alebo elektromyografiu.

Difúzna kostná hyperostóza (Forestierova choroba)

Táto choroba sa vyvíja hlavne u ľudí starších ako 50 rokov. Zistilo sa, že najpravdepodobnejšou príčinou vývoja Forestierovej choroby je akumulácia vápenatých solí v ligamentovom aparáte chrbtice..

Forestierova choroba sa nemusí prejaviť žiadnym spôsobom, ale v niektorých prípadoch klesá pohyblivosť krku a dochádza k bolesti. Na potvrdenie diagnózy lekár predpíše röntgenové vyšetrenie, v niektorých prípadoch bude potrebné počítačové alebo magnetické rezonancie. Neexistuje žiadna špecifická liečba tohto ochorenia..

Degeneratívne choroby

Diskogénna bolesť je pravdepodobne najbežnejšou príčinou bolesti krku. Syndróm sa vyvíja v dôsledku degeneratívnych zmien v štruktúre medzistavcových platničiek. Výsledkom je, že záťaž je nerovnomerne rozdelená medzi disky, klenuté spoje a blokovacie dosky. Pri tomto ochorení sa pri otáčaní a nakláňaní hlavy vyskytuje bolesť krku, stav sa zhoršuje, ak budete držať hlavu dlho v jednej polohe. Táto bolesť môže byť v paži alebo ramene..

Spondylóza krčnej chrbtice nastáva v dôsledku degeneratívnych zmien krčnej chrbtice. Postupné mazanie medzistavcových platničiek vedie k zmenšeniu medzistavcového priestoru, deformácii kostí a ich rastu (tvorba osteofytov). Vo väčšine prípadov tieto zmeny súvisiace s vekom neprinášajú žiadne nepríjemnosti. Niekedy však vedú k tlaku na koreň miechového nervu, ktorý spôsobuje chronickú bolesť v krku a v niektorých prípadoch znecitlivenie alebo bolesť v ramene alebo paži..

Spondylogénna cervikálna myelopatia. Degeneratívne zmeny krčnej chrbtice môžu viesť k zúženiu centrálneho kanála miechy, v dôsledku čoho sa môže poškodiť miecha samotná a môže začať pracovať nesprávne. Výsledkom je bolesť v krku, jej obmedzená pohyblivosť, ako aj celková slabosť, narušená koordinácia pohybov, nekontrolované močenie a vyprázdňovanie, problémy v oblasti genitálií. Ochorenie sa najčastejšie vyvíja po 55 rokoch a často si vyžaduje chirurgický zákrok..

Poranenia krčnej chrbtice

Zvyčajne sa zraneniam krku stanú pri dopravných nehodách. Prudkým pohybom hlavy dozadu a dopredu sa poškodzujú mäkké tkanivá, nervové vlákna, medzistavcové platničky, zadný pozdĺžny väz, klenutý kĺb (syndróm faziet) atď. Po zranení, bolesti, svalovom kŕči, je ťažké pohybovať krkom. V priebehu času symptómy zmiznú samy od seba, ale niekedy sa môže bolesť vyvinúť na chronickú.

Bolesť svalov

Kŕče vo svaloch krku a hornej časti chrbta vznikajú v dôsledku zranení, fyzického nadmerného zaťaženia počas dňa, najmä nesprávneho držania tela, emočného stresu. Svaly sa môžu tiež kŕče v dôsledku nepríjemného vankúša. Tento stav sa zvyčajne prejavuje bolesťou, obmedzením pohyblivosti krku. Do 6 týždňov bolesť zmizne. Na urýchlenie procesu sa odporúča robiť špeciálne cvičenia a ak je to možné, odstrániť príčinu svalového napätia.

Syndróm myofasciálnej bolesti

Pri syndróme myofasciálnej bolesti je možné určiť precitlivené body. Môžu sa objaviť po zranení, nadmernom zaťažení alebo emočnom strese. Tieto body vyvolávajú napätie a bolesti svalov, ktoré sa často stávajú chronickými..

Cervikálna osteochondróza?

Medzi ochoreniami, ktoré spôsobujú bolesť krku, sme nespomenuli „cervikálnu osteochondrózu“. Táto diagnóza sa zvyčajne vykonáva v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. V skutočnosti sú všetky vyššie uvedené choroby pripisované osteochondróze.

Degeneratívne zmeny v chrbtici sa pozorujú takmer u všetkých ľudí starších ako 40 rokov, a to vôbec nie je dôvod na to, aby ste zavolali chorého a začali aktívnu liečbu. Bolesť v krku a ďalšie príznaky by mali naznačovať skutočnú diagnózu, po ktorej je predpísaná liečba.

Keď by ste sa mali poradiť s lekárom o bolesti krku?

Hlavné dôvody, pre ktoré sa vyžaduje konzultácia s neurológmi:

 • Silné bolesti hlavy;
 • poranenie krku;
 • strata kontroly nad močením alebo vyprázdňovaním;
 • znecitlivenie, brnenie, slabosť rúk alebo nôh;
 • bolesť nezmizne týždeň a nedochádza k zlepšeniam;
 • keď tradičné lieky proti bolesti nepomáhajú.

Ihneď vyhľadajte lekára, ak:

 • Máte horúčku, bolesti hlavy a krk je natoľko obmedzený, že sa vám k brade nedá dostať na hrudník. Môže to byť meningitída;
 • Existujú príznaky srdcového infarktu: bolesť na hrudníku, rýchle dýchanie, potenie, nevoľnosť, zvracanie a bolesť v paži alebo čeľusti..

Liečba bolesti krku

Lieky, ktoré zmierňujú bolesť alebo napätie. Zvyčajne neexistuje špecifická liečba stavov, ktoré spôsobujú bolesť krku. V jednoduchých situáciách môže lekár odporučiť nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak), ktoré zmierňujú bolesť. Ak dôjde k výraznému kŕču, lekár môže predpísať svalový relaxant (liek na svalovú relaxáciu) na použitie cez noc. Pri chronickej bolesti krku môže lekár predpísať tricyklické antidepresíva. Ukázalo sa, že injekcie z botulínu sú neúčinné. Väčšina svalových výronov odchádza konzervatívnou liečbou po 2–3 týždňoch.

Ľad a teplo. Na zmiernenie bolesti krku po zranení sa tiež odporúča použiť ľad, najmä v prvých 48 - 72 hodinách. Ak je problém vo svaloch, môžete použiť teplo (napríklad sprchovaním, vaňou, navlhčením uteráka).

Protahovacie cvičenia. Preukázaná efektívnosť má protahovacie cvičenia, vrátane čchi-kungu. Mali by sa však vykonávať opatrne, najlepšie iba po konzultácii s odborníkom. Cvičenia budú užitočné najmä pri chronickej bolesti. Je lepšie to urobiť ráno a pred spaním, s predhriatím krku. Pokiaľ ide o obvyklú fyzickú aktivitu (beh, futbal, joga, atď.), Určite by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Relaxačné techniky. Emocionálny stres môže zvýšiť bolesť krku a spomaliť hojenie. Relaxačné techniky (dychové cvičenia, self-hypnóza, modlitba, meditácia) a psychoterapia pomáhajú znižovať svalové napätie..

Zmena zvykov. Aby sa nevyvolávala bolesť v krku znova a znova, je dôležité napraviť situáciu, v ktorej človek trávi veľa času. Ak to chcete urobiť, musíte monitorovať svoju polohu, minimalizovať stres (zmena postojov, ohýbanie krku raz za hodinu, počítač umiestnite na úroveň očí). Musíte sedieť rovno, ramená by mali byť položené dozadu. Počas spánku potrebuje krk podporu a hlava by mala byť na rovnakej úrovni ako celé telo. Ideálna poloha na spanie je na chrbte, najhoršia pre krk, keď človek spí na bruchu.

Masáž zmierňuje svalové kŕče a bude užitočné použiť vibračný masér. Je však potrebné poznamenať, že pri chronickej bolesti je masáž pravdepodobne neúčinná.

Manuálna terapia. Manipulácie nemajú preukázanú účinnosť a v niektorých prípadoch môžu byť sprevádzané zhoršením stavu. Z tohto dôvodu sa odporúča uchýliť sa k „mäkkej“ manuálnej terapii a iba v kombinácii s fyzickými cvičeniami. Je lepšie kontaktovať chiropraktikov, ak existuje spondylotická cervikálna myelopatia (zúženie centrálneho kanála miechy).

Biofeedback (BFB). Pri metóde nazývanej „biologická spätná väzba“ sa osobe ukladá úloha (uvoľniť napätie vo svaloch krku) a pomocou senzorov monitorovať jej vykonávanie. Samotný pacient vidí na obrazovke obraz, ktorý môže byť napríklad zakalený, a keď sa svaly uvoľnia, vyjasní sa. Takto sa človek naučí kontrolovať svalové napätie krku.

Aj keď korzet na fixáciu krčných stavcov zmierňuje bolesť, neodporúča sa nosiť ho dlhú dobu (1-3 hodiny denne, nie viac ako 1-2 týždne), pretože v dôsledku toho môžu svaly oslabiť.

Existuje celý rad metód, ktorých účinnosť a bezpečnosť je pomerne ťažké stanoviť, pretože sa vykonalo príliš málo štúdií so spoľahlivými výsledkami. Napríklad, podľa niektorých správ, akupunktúra pomáha pri chronickej bolesti krku a trakcia nemá žiadny účinok. Zdá sa, že elektromagnetická terapia, nízkofrekvenčná laserová terapia a elektromagnetická stimulácia fungujú. Neodporúča sa však používať všetky tieto metódy, ignorujúc cvičenie.

Chirurgia na bolesť krku. Vo väčšine prípadov pri bolesti krku nie je nutný chirurgický zákrok: používa sa prvá konzervatívna liečba a až potom, ak to nepomáha, a ak je príčinou bolesti tlak na koreň miechového nervu („štípaný nerv“) alebo zúženie centrálneho kanála miechy, odporúča sa chirurgické ošetrenie.

Príčiny, príznaky a liečba cervikálnej osteochondrózy

Dystrofické procesy a dysfunkcia medzistavcových platničiek krčnej chrbtice sa nazývajú cervikálna osteochondróza (SHOX).

Čo je to cervikálna osteochondróza?

Cervikálna osteochondróza je choroba, pri ktorej mäkká medzistavcová drť, ktorá pôsobí ako absorbér otrasov medzi stavcami, degeneruje do osifikovaného tkaniva, zatiaľ čo do patogenézy sú zapojené nervové korene a krvné cievy. Táto patológia sa maskuje ako celý rad porúch. Charakteristickým rysom osteochondrózy krčnej chrbtice je bolesť hlavy, krku a hornej časti chrbta. Pacienti sa tiež obracajú na lekára so závratmi, nevoľnosťou, nepravidelným krvným tlakom, stratou vedomia, nedostatkom vzduchu, zníženou citlivosťou jazyka, podozrením na angínu pectoris a ďalšími patologickými ochoreniami kardiovaskulárneho systému..

To znamená, že osoba, ktorá pociťuje bolesť chrbta hlavy, ramien, ramien, hrudnej kosti a oblasti hrudnej kosti, sa sťažuje nielen neurológovi, ale aj lekárovi iných lekárskych špecializácií (kardiológ, terapeut, ortopéd), čo vážne komplikuje počiatočnú diagnózu choroby..

Medzi strednými a staršími ľuďmi sú rozšírené dystrofické zmeny v tkanivách krčnej chrbtice. Je to kvôli vertikálnemu umiestneniu kostry človeka a rozloženiu statického a dynamického zaťaženia.

Rozšírená cervikálna osteochondróza je spôsobená zvláštnosťou produkcie koreňov nervových zakončení v hornej časti chrbtice a pohyblivosťou kĺbov na krku, čo nesie bremeno držania lebky vo zvislej polohe..

Klinické prejavy osteochondrózy trpia približne 60% dospelej populácie európskych krajín. Je potrebné poznamenať, že táto choroba sa prejavuje skôr u mužov - vo veku 45 - 50 rokov. Ženy zvyčajne ochorejú o niečo neskôr, vo veku okolo 50 - 55 rokov.

V modernej spoločnosti je osteochondróza krku omladená. Pri skúmaní predstaviteľov rôznych generácií s tendenciou k tejto chorobe sa spoľahlivo zistilo, že dnešná mládež začína mať problémy so chrbticou oveľa skôr v porovnaní so zástupcami staršej generácie rodiny, niekedy dokonca aj v období dospievania. Ľudia, ktorí sa narodili pred 60 - 70 rokmi, najprv chodia do lekárskeho ústavu pre cervikálnu osteochondrózu v dospelosti alebo dokonca v starobe, ale u ľudí narodených pred 20 - 40 rokmi sa osteochondróza často vyvinie v mladom veku. To poukazuje na výrazné zhoršenie zdravia mladej generácie, ktoré je spojené so sedavým životným štýlom a znížením kvality potravín..

osteochondróza je obvyklé uvažovať dvoma spôsobmi, vždy vo vzťahu fyziologických (prirodzené starnutie tela) a patologických (dystrofických a zápalových procesov) faktorov:

Fyziologický proces je nevyhnutné starnutie chrupavky miechy, regulované neuroendokrinnými mechanizmami tela v dôsledku prírodných nezvratných javov;

Patologický proces - ničenie medzistavcových štruktúr a okolitých stavcov nervových uzlín a krvných ciev - čím menej zdravý životný štýl, tým rýchlejšie sa choroba vyvíja.

Z hľadiska lokalizácie patologického procesu:

Fyziologické zmeny sa nachádzajú v strede medzistavcových platničiek, sú sprevádzané výmenou buničiny disku vláknitým tkanivom, sú súčasťou procesu starnutia tela, nie sú klinicky prejavené alebo sa prejavujú iba podráždením nervových zakončení;

Patologické zmeny, ktoré sa šíria mimo chrupavky, vždy spôsobujú podráždenie nervových zakončení a stlačenie krvných ciev, čo sa prejavuje lokálnymi a odrážajúcimi sa reakciami bolesti (dyscalgia)..

Patologická forma osteochondrózy je nahradenie fyziologického starnutia patologickým procesom.

Toto ochorenie môže byť nezávisle eliminované, kompenzované a príležitostne sa prejavujúce. Táto vlastnosť je spojená so schopnosťou tela vyšších cicavcov a ľudí vyvinúť kompenzačné a ochranné mechanizmy, ktoré vyrovnávajú patológiu. Medzitým je nepraktické skúšať silu tela.

Patologická forma choroby je vždy spojená so starnutím tela, dokonca aj u mladých ľudí. Ďalšia deštrukcia tkaniva vláknitého prstenca bez toho, aby sa buničina nahradila vláknitým tkanivom, vedie k tvorbe mikrotrhlín, zhoršenej fixácii stavcov a rozvoju príznakov spinálnej nestability..

Impregnácia buničitého jadra vápenatými soľami;

Vstrekovanie stavcov do tela susediaceho stavca (ako prietrž);

Postupné opotrebovanie stavcov (spondylóza);

Osifikácia väzov (osifikujúcich väzív).

Príznaky cervikálnej osteochondrózy

Diagnóza choroby je ťažká, niekedy sa nevyskytuje bolesť a príznaky sú opotrebované, okrem toho nekontrolované použitie silných analgetík maskuje príznaky choroby. Pacient, ktorý necíti bolesť, sa považuje za zdravého, a to pokračuje až do rozvoja ireverzibilných procesov v tkanivách kĺbov krku..

Dôležitými príznakmi cervikálnej osteochondrózy sú závraty, bolesti hlavy, skoky v krvnom tlaku.

Závraty s cervikálnou osteochondrózou

Tento stav nie vždy jednoznačne naznačuje osteochondrózu krčnej chrbtice.

Závraty môžu byť spôsobené:

Zápal v strednom alebo vnútornom uchu;

Cerebrovaskulárne kŕče;

Porucha prenosu nervových impulzov;

Problémy s vestibulárnym zariadením;

Neexistujú jasné kritériá pre závraty s osteochondrózou. Existujú však systémové a mimosystémové závraty, ktoré majú jasné rozdiely.

Odporúča sa poznať rozdiely medzi systémovými a nesystémovými závratmi, pomôže to nezávisle určiť príčiny neobvyklého stavu:

Systémová závrata je pocit okružného pohybu okolitých predmetov alebo tela, ktorý je dôsledkom poruchy vestibulárneho aparátu, vizuálnych analyzátorov a receptorov v kĺboch, svaloch a epiderme (osteochondróza rôznych etiológií);

Nepravidelná závrata je pocit bezhlavosti, pocit omráčenia, neistý stav vo zvislej polohe. Pri nesystémových závratoch neexistuje zmysel kruhovej rotácie, a to je dôležitý rozdiel medzi porovnávanými príznakmi.

Osoba, ktorá pociťuje závrat jedného z týchto typov, by mala byť vyšetrená skúseným lekárom, predovšetkým neurológom (alebo ak existuje podozrenie na ochorenie ucha a nosohltanu) otolaryngológom..

Dôvodom mimoriadnej hospitalizácie, ktorá nie je spojená s osteochondrózou krčnej chrbtice, je identifikácia pacienta (okrem závratov), ​​ako sú:

Ochrnutie tvárových svalov a znecitlivenie pletenca;

Ťažká bolesť hlavy pri zhoršovaní pohody;

Zhoršená koordinácia pohybov;

Strata alebo vyblednutie vedomia.

Bolesť hlavy s cervikálnou osteochondrózou

Toto je jeden z najbežnejších nešpecifických príznakov mnohých ľudských chorôb. Bolesť hlavy je obzvlášť rozšírená v ženskej populácii. Môže byť ťažké určiť príčinu bolesti hlavy a ešte viac ju spojiť s léziami chrbtice. Identifikovaných asi 14 rôznych príčin bolesti hlavy u ľudí.

Najčastejšie príčiny bolesti hlavy v patológii, ktoré popisujeme:

Kŕče mozgových ciev;

Nervové korene;

Reflexné zvýšenie intrakraniálneho tlaku.

Bolesť hlavy s cervikálnou osteochondrózou sa môže podobať na pocity s arteriálnou hypertenziou, angínou pectoris alebo mozgovou príhodou. Navyše, ľudia stredného a staršieho veku majú spravidla riziko vzniku mozgových príhod alebo infarktu.

Cítia sa ako bolesť, ktorá môže byť paroxysmálna, konštantná, pulzujúca a nudná..

Pri patológiách srdca sa pacienti sťažujú na nepohodlie v oblasti hrudníka, sprevádzané porušením rytmu srdcovej činnosti. Príčinu môže určiť iba kvalifikovaný lekár. V prípade bolesti hlavy v kombinácii s nevoľnosťou, závratmi a bolesťou na hrudníku je EKG povinné.

Bolesť pri cervikálnej osteochondróze

Nie vždy je bolesť lokalizovaná presne v oblasti hlavy a krku. Sú známe ďalšie prípady lokalizácie bolesti..

Bolesť v krku (cervikalgia) môže vyžarovať do ramena a do rôznych častí rúk. Charakteristickou črtou týchto pocitov je náhle záchvaty po spánku, náhle pohyby, napätie, ktoré je pre človeka ťažko badateľné, napríklad pri smiechu alebo kýchaní. Bolesť spojená s osteochondrózou, ak sa tento proces nestal chronickým, zvyčajne ustupuje po krátkej dobe a je kombinovaná s kŕčom v krčných stavcoch..

Bez predbežného vyšetrenia by sa bolesti nemali odstraňovať manuálnou terapiou (masáž). V niektorých prípadoch môže nesprávna manipulácia iba zhoršiť patológiu, narušiť inováciu a viesť k zdravotnému postihnutiu pacienta..

Pri intenzite môže byť bolesť mierna alebo ostrá. Podľa dĺžky - krátke aj dlhé.

Typické pocity opísané pacientmi:

Lokalizácia bolesti hlboko v krku;

Pocit drvenia a praskania pri pokuse otočiť hlavu;

Svalová slabosť alebo znížená citlivosť v rôznych častiach tela.

V cervikálnej oblasti všetkých cicavcov vrátane ľudí sedem stavcov a osem párov nervových uzlín. SCHO sa môže rozvíjať aj na hranici krčných a hrudných stavcov.

Poznamenáva sa, že osteochondróza krčnej chrbtice je najčastejšie spojená s poškodením šiestej a siedmej krčnej chrbtice..

Existujú testy na určenie lokalizácie zamerania impulzu bolesti. Porážka šiesteho stavca je doplnená bolesťou v palci a porážka siedmeho stavca je sprevádzaná bolesťou prostredníka.

Krvný tlak pri cervikálnej osteochondróze

Spojenie osteochondrózy krčka maternice so skokmi v krvnom tlaku je už dlho preukázané. Krčné stavce majú dôležité nervové zakončenie a krvné cievy.

Charakteristické sú tlakové rázy počas dňa. Hypertenzia na dlhú dobu nie je charakteristická pre toto ochorenie. Reflexné podráždenie nervových zakončení a krátkodobé kŕče krvných ciev spôsobujú spastickú dennú dynamiku arteriálnej hypertenzie.

Charakteristickým znakom vysokého krvného tlaku pri cervikálnej osteochondróze je kombinácia s nasledujúcimi príznakmi:

Bolesť končatín a hrudníka;

Znížená citlivosť v oblasti goliera;

Výskyt tlakových rázov po strese, svalovom napätí, predĺženom pobyte v nepohodlnej polohe a ďalších podobných situáciách.

Tieto príznaky by sa mali brať do úvahy, keď sa hypertenzia rôzneho pôvodu diferencuje.

Ostré skoky v krvnom tlaku a rýchle zhoršenie pohody sú základom pre hľadanie okamžitej lekárskej starostlivosti.

Príčiny cervikálnej osteochondrózy

Dôvody sú vždy spojené so starnutím tela a rozvinutou patológiou kosti a chrupavky. Nie všetci ľudia v starobe však trpia rôznymi typmi kostných patológií..

Početné pozorovania zistili, že cervikálna osteochondróza má provokujúce faktory, vrátane:

Sedavý spôsob života;

Nútené držanie tela v pracovnom procese;

Nadmerné nervové napätie a predĺžený stres;

Predchádzajúce poranenia krku a krku;

Autoimunitné ochorenia, ktoré vedú k degenerácii chrupavky;

Vrodené chyby chrbtice.

Mierna fyzická aktivita, zdravá strava a dobrý životný štýl významne znižujú riziko osteochondrózy alebo minimalizujú jej vplyv na pohodu v starobe..

Čo je to nebezpečná cervikálna osteochondróza?

Znížená flexibilita kĺbov, svalová elasticita a ďalšie príznaky starnutia - konečný spoločník pre starších ľudí - je prirodzený proces..

Bolesť pri pohybe a v pokoji začína obťažovať človeka oveľa skôr, ako je prirodzené obdobie starnutia, niekedy končí zdravotným postihnutím alebo výrazným znížením kvality života..

Nedostatočná liečba je rovnako nebezpečná ako nečinnosť, pretože v prvom prípade sa zhoršuje patológia bez kvalitnej liečby, v druhom prípade môže ineptická liečba viesť k náhlemu zdravotnému postihnutiu alebo k trvalému zhoršeniu pohody, pretože lekárske manipulácie ovplyvňujú dva najdôležitejšie systémy tela - nervovú a cievnu..

Syndrómy krčnej osteochondrózy

Syndrómy sú kombináciou niekoľkých príznakov. Existuje niekoľko symptómových komplexov cervikálnej osteochondrózy, hlavné sú:

Stavce alebo stavce;

Srdcové alebo srdcové;

Nervové zakončenie (radiálne).

Kombinácia rôznych syndrómov, napríklad mozaiky, sa vyvinie do jedného obrazu krčnej osteochondrózy..

Vertebrálny syndróm

Tento syndróm znamená, že patologické procesy sú spojené s telom kosti a chrupavky.

V prípade klinických prejavov pozostáva syndróm z troch príznakov spojených s poškodením kosti alebo chrupavky stavcov, a to:

Zhoršená pohyblivosť krku;

Bolesť pri pokuse otočiť krk;

Morfologické zmeny na stavovcoch alebo v medzistavcovom priestore (príznak sa stanoví na röntgenovom snímke).

Tieto príznaky sa nevyhnutne kombinujú. Pri absencii jedného z nich chýba aj vertebrálny syndróm - je to lekársky axiom. V prítomnosti bolesti počas rotácie hlavy je možné vždy predpokladať morfologické zmeny v tkanivách kostí a chrupavky krčka maternice a nepriame príznaky (zmena citlivosti) môžu určiť špecifický stavec alebo skupinu kĺbov zapojených do patológie..

Zložitosť diagnostiky vertebrálneho syndrómu spočíva v tom, že podobný klinický obraz (obmedzenie pohyblivosti krku) možno zistiť aj pri poškodení svalov krku (myozitída) a hlavným symptómom syndrómu - bolesť s aktívnou zmenou polohy krku - je často výsledok iných patologických procesov v ľudskom tele..

Syndróm stavcov

Tento syndróm znamená, že patologické procesy sú spojené so stavcami zásobujúcimi mozog. Prejav príznakov by sa mal posudzovať v priamej súvislosti s narušením prísunu krvi do mozgu a tkanív krčnej chrbtice..

Syndróm sa skladá z niekoľkých príznakov. Medzi hlavné patria:

Nedostatočný prietok krvi v jednom z kmeňov v dôsledku kompresie tepny (tinnitus, omračovanie, závraty, tlakové rázy, nevoľnosť a zvracanie);

Podráždenie nervových zakončení artérie (silná bolesť a migréna alebo naopak, necitlivosť, znížená citlivosť, dočasná jednostranná slepota alebo „muchy“ v očiach);

Hladovanie kyslíka (ospalosť, mdloba, mierne bolesti hlavy, znížená výkonnosť a koncentrácia, depresia).

Tento syndróm sa môže rozvíjať nielen s osteochondrózou, ale aj s inými patológiami (ukladanie aterosklerotických plakov na vnútornej stene krvných ciev, stláčanie cievy nádormi, zápalový infiltrát atď.).

Srdcový syndróm

Znaky tohto syndrómu sa podobajú poruchám srdcovej činnosti, angíne pectoris a dokonca stavu, ktorý predchádza infarktu. Syndróm zahŕňa nasledujúce príznaky:

Bolesť a pálenie v hrudnej kosti;

Dýchavičnosť, slabosť a únava;

Hlavnými metódami diferenciálnej diagnostiky patológií kardiovaskulárneho systému a osteochondrózy sú metóda EKG a funkčné testy. Na EKG je zaznamenaný skrátený segment ST s angiografiou neprítomnosť aterosklerózy. Pri osteochondróze je ťažké vylúčiť srdcový syndróm, čo si vyžaduje dlhú štúdiu.

Radikálny syndróm

Klinický prejav tohto syndrómu je spojený s jedným z ôsmich párov koreňov miechových nervov inervujúcich krčnú chrbticu. Charakteristické jednostranné poškodenie tela.

Syndróm je spojený so zhoršeným vedením nervov: s bolesťou alebo naopak s poloparalýzou (parézou), ochrnutím a zníženou citlivosťou..

Porucha vodivosti je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

Prvé alebo druhé korene - necitlivosť alebo naopak bolesť v týlnej oblasti;

Tretí pár koreňov - znížená citlivosť jazyka a oblasť za ušami, ťažkosti pri žuvaní jedla, pocit plnosti jazyka;

Štvrtý pár - bolesť v kľúčnej kosti, škytavka, ťažkosti s prehĺtaním, ako v prípade angíny pectoris;

Piaty pár - porušenia sa vyskytujú v oblasti ramien vo forme ťažkostí s pohybom rúk;

Šiesty pár - nepohodlie v lopatkách a predlaktí;

Siedmy pár - znecitlivenie v náručí, a najmä index a stredné prsty;

Ôsmy pár - vedie k problémom pri vlastníctve prstencov prstov a malých prstov na rukách.

V praxi sú jednotlivé stavce veľmi zriedkavo postihnuté, častejšie je do patogenézy zapojených niekoľko párov nervových koreňov, takže syndrómy sú zmiešané a zamieňajú klinický obraz. Je vhodné, aby pacient počúval sám pre seba.

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice

Rôzne terapie sa vyberajú v závislosti od štádia patológie (remisia alebo exacerbácia), formy ochorenia (akútna alebo chronická), závažnosti klinických prejavov (prítomnosť alebo neprítomnosť bolesti)..

Konzervatívna liečba (drogová a nedrogová);

Kombinácie konzervatívnych a operačných techník.

Pozrime sa na klasické metódy liečby. Znalosti a kompetentné používanie jednoduchých techník, vrátane fyzioterapie, masáže a samomasáže, veľmi uľahčujú pohodu osoby trpiacej bolesťou krku s osteochondrózou. V prípade dlhodobých degeneratívnych procesov je lepšie podstúpiť vyšetrenie v nemocnici alebo v ambulancii a až potom uplatňovať lekárske postupy.

Ak nie je možné podstúpiť vyšetrenie, odporúča sa používať šetrné metódy, napríklad vykonávať cvičenia zamerané na hydratáciu - saturácia medzikĺbového priestoru tekutinami v dôsledku zlepšeného prísunu krvi do krku a krku..

Cvičebná terapia (fyzioterapeutické cvičenia) pri cervikálnej osteochondróze

Terapeutická gymnastika so správnym výkonom cvičebných prác zázraky. Bolo navrhnutých veľa metód, ale všetky sú založené na zvýšenej výžive chrupavky a kostného tkaniva. Princíp cvičebnej terapie spočíva v obnovení dodávky krvi do poškodenej oblasti tela.

Počas cvičebnej terapie je zakázané silne sa otáčať a ohýbať hlavou, je povolená len imitácia takýchto pohybov. Táto metóda sa ukázala ako účinná napriek svojej zjavnej jednoduchosti..

Správne používanie cvičebnej terapie je použitie fyzických cvičení bez:

Dlhé zaťaženie kĺbov krku (jedna sada cvičení sa vykonáva nie dlhšie ako 2 minúty);

Ohyby, ohyby a rotácie krku (takéto cvičenia zhoršujú patologické procesy v kĺboch ​​a medzistavcových platničkách).

Sú zobrazené plytké (plytké) ohyby hlavy, ktoré nevedú k pohybu kĺbov, ale zvyšujú prietok krvi do nich. Takéto sklony v pohybe sa podobajú sotva viditeľnému kývnutiu hlavy, čo znamená, že odpoveď je áno. Po približne 30 minútach sa pohyb podobá odpovedi „nie“.

Môžete tiež vykonávať cvičenia, ktoré simulujú pohyb hlavy dopredu (obmedzujúc prednú časť hlavy rukami) a chrbát (obmedzujú pohyb hlavy rukami v zadnej časti hlavy).

Masáž pre cervikálnu osteochondrózu

Masáž by sa mala vykonávať opatrne, bez silového zaťaženia. Neoprávnená neodborná masáž môže skončiť bezúhonnosťou. Pohyb by mal siahať až po krčnú chrbticu, golier a chrbát.

Masáž sa vykonáva v polohe na chrbte, v extrémnych prípadoch v polohe na sedenie.

Techniky sú založené na nasledujúcich technikách:

Hladiť. Účinky na povrchové vrstvy pokožky. S dlaňami alebo končekmi prstov od hlavy a dole k hornej tretine stredu chrbta. Hladenie od spodku krku môže byť tiež kľukaté;

Stláčanie. Vystavte sa hlbším vrstvám pokožky v hornej tretine chrbta. Prsty (palcom a ukazovákom) cez pohyby krku vedúce k zachyteniu pokožky, pripomínajúce stláčanie. Toto sa vykonáva opatrne, tkanivá v blízkosti stavcov nie sú zapojené;

Po rozotrení. Účelom procedúry je zahriatie pokožky a zvýšenie prietoku krvi v golierovej zóne. Vykonáva sa mimoriadne opatrne. Vplyv na odstredivé procesy stavcov nie je povolený. Trenie sa môže nahradiť pohybmi pripomínajúcimi rezanie alebo kruhové údery;

Miesenie. Má obmedzený význam, pretože ovplyvňuje veľmi hlboko uložené tkanivá, ktoré môžu zhoršiť patológiu.

Samomasáž s cervikálnou osteochondrózou sa vykonáva pri pohodlnom sedení. Používajte metódy hladenia, kruhové brúsenie v krku alebo ramenách. Je vhodné kombinovať metódu samomasáže s trením rôznych mastí, ktoré zvyšujú prietok krvi a zmierňujú bolesť v oblasti miesenia..

Aplikátor Kuznetsova

Jedná sa o jednoduché plastové zariadenie, ktoré má hroty, ktoré pôsobia na oblasti pokožky. Človek leží na hrotoch alebo ich aplikuje na telo, čím spôsobuje podráždenie kožných receptorov zodpovedných za fyziologické procesy v tele..

V niektorých prípadoch aplikátor pomáha a trvalo znižuje bolesti spôsobené cervikálnou osteochondrózou. Okrem toho zariadenie niekedy zvyšuje účinnosť osoby, má priaznivý vplyv na kožný výron, normalizuje spánok a krvný obeh, obnovuje pohyblivosť kĺbov.

Kontraindikácie použitia aplikátora Kuznetsov sú infekčné, nádorové, kožné a cievne choroby. Pred použitím zariadenia by sa mal pacient poradiť s ošetrujúcim lekárom alebo nezávisle otestovať toto jednoduché zariadenie na sebe pomocou krátkodobých aplikácií aplikátora a pozorovaním pohody.

Ortopedické vankúše na osteochondrózu krčka maternice

Ortopedické vankúše na spanie sú účinným prostriedkom prevencie. V mnohých prípadoch sa osteochondróza zhoršuje v dôsledku ďalšieho drvenia krčka maternice a koreňov nervov počas spánku na nepohodlnom vankúši. Ortopedický výrobok poskytuje rovnomernú horizontálnu polohu osoby počas spánku, a tým zaručuje fyziologicky dokonalý prísun krvi do mozgu..

Pri výbere vankúša by sa mali brať do úvahy jednotlivé anatomické vlastnosti osoby a korelovať s objemom a vlastnosťami výplne. Správne vybraný vankúš prináša pacientovi hmatateľné výhody s osteochondrózou krčnej chrbtice.

Prípravky a lieky na cervikálnu osteochondrózu

Arzénol liekov a liekov na liečbu osteochondrózy krčka maternice je veľmi rozsiahly:

Analgetiká (nesteroidné lieky, ktoré zmierňujú bolesť). Zvyčajne sa predpisujú vo forme tabliet alebo kapsúl. Malo by sa pamätať na to, že väčšina týchto liekov spôsobuje podráždenie sliznice tráviaceho traktu. Medzi moderné lieky používané na zmiernenie bolesti pri osteochondróze patrí diklofenak, piroxikam;

Protizápalové (steroidné). Jedná sa o hormonálne lieky, ktoré zmierňujú zápal a tým odstraňujú bolesť. Najčastejšie sa pri osteochondróze krčnej chrbtice používajú tablety a masti na báze hydrokortizónu, prednizolónu alebo dexametazónu;

Svalové relaxanciá sú lieky, ktoré uvoľňujú svalový tonus. Používajú sa v chirurgii a ortopédii ako pomôcka na zmiernenie bolesti. Tieto lieky sa podávajú parenterálne, a preto vždy pod dohľadom lekára. Na liečenie osteochondrózy sa používajú lieky z dvoch farmakologických skupín: glycerol a benzimidazol. Existuje rozsiahly zoznam kontraindikácií;

vitamíny Pri osteochondróze krčnej chrbtice sa predpisujú vitamíny, ktoré majú priaznivý účinok na periférny nervový systém a zlepšujú vodivosť. Vitamíny rozpustné vo vode: B1, AT6, AT12, vitamíny rozpustné v tukoch: A, C, D, E. V posledných rokoch sa častejšie predpisujú kombinované prípravky obsahujúce lieky proti bolesti a vitamínové zložky. Jedným takýmto liekom je Milgamma Compositum. Účinné liečivo pozostáva z vitamínov B na báze pyridoxínu a tiamínu a obsahuje lidokain ako anestetikum;

Masti a gély na vonkajšie použitie. Toto je najdostupnejšia skupina liekov na domáce použitie. Rozdeľujú sa na zmiernenie zápalu, otepľovania a liekov proti bolesti. Takéto fondy sa často inzerujú, najobľúbenejšie: voltaren emulgel, nurofen, fastum gel. Pri cervikálnej osteochondróze nie sú všetky masti účinné, navyše sa kvôli svojej dostupnosti niekedy používajú neprimerane a bez zohľadnenia zvláštností patogenézy. Pred použitím akýchkoľvek liekov sa musíte podrobiť lekárskej prehliadke.

Prevencia cervikálnej osteochondrózy

Ochorením je lepšie predchádzať alebo minimalizovať faktory prispievajúce k rozvoju patológie. Je známe, že základom zdravia je správny spôsob života. Zahŕňa miernu fyzickú aktivitu, kontrolu nad telesnou hmotnosťou, pravidelné rozcvičky so sedavou prácou, najmä ak sa vykonáva v statickom postoji. Všetko vyššie uvedené je nezávisle kontrolované osobou a často závisí od zvykov stanovených v detstve.

Po celý život je však človek vystavený rizikám, ktoré nie je možné vylúčiť. Patria sem vrodená a získaná mikrotrauma chrbtice, choroby pohybového ústrojenstva.

Ak má osoba tendenciu k klinickým prejavom osteochondrózy, je vhodné nevyberať si prácu spojenú so zvýšenou fyzickou námahou, ako aj zabrániť náhlym pohybom v každodennom živote. Nadváha nad 10 kg sa považuje za kritickú pre ľudí s problémami so zadami..

Ak nie je možné úplne opustiť intenzívnu fyzickú námahu, mali by ste:

Na striedavé prenášanie závaží na jednu stranu tela a potom na druhú stranu;

Na ochranu chrbtice použite korzet;

Po dokončení práce vyberte chrbticu, teda na chvíľu si ľahnite, alebo zaveste na vodorovnú lištu.

Malo by sa zabrániť náhlym zmenám počasia a podnebia. Riziká sa zvyšujú so zvyšujúcou sa vlhkosťou a znižujúcou sa teplotou.

Chráňte sa pred zhoršením cervikálnej osteochondrózy:

Spať na ortopedickej matraci a vankúši v správnej polohe bez toho, aby rušilo cirkuláciu chrbtice;

Pri osteochondróze sú športy, ktoré zvyšujú zaťaženie chrbtice a prispievajú k jej traumatizmu, kontraindikované: beh, skákanie, vzpieranie. Počas obdobia exacerbácie by ste mali odmietnuť navštíviť parný kúpeľ v kúpeľnom dome.

Implementácia jednoduchých pravidiel prevencie, cvičenia a masáže (v niektorých prípadoch) umožňuje viesť pohodlný život s osteochondrózou krčnej chrbtice, dokonca aj v starobe.

vzdelanie: Moskovský lekársky inštitút I. M. Sechenov, špecializácia „Zdravotnícke podnikanie“ v roku 1991, v roku 1993 „Choroby z povolania“, v roku 1996 „Terapia“.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov.
Je možné hernie športovať, možno prvou otázkou, ktorú položil lekár. Ľudia, ktorým bola diagnostikovaná kýla chrbtice, ju vnímajú ako vetu a myslia si, že fyzická aktivita je u konca.
Atletika je kráľovnou športu. Bude však priateľstvo s touto kráľovnou ubližovať pacientom s dystrofickými léziami medzistavcových chrupavkových diskov chrbtice?