loader

Hlavná

Pažerák

Bolesť chrbta: čo robiť, dôvody, liečba, prečo je bolesť chrbta

Príležitostná alebo pretrvávajúca bolesť dolnej časti chrbta často signalizuje postupný vývoj zápalovej alebo degeneratívnej-dystrofickej patológie. Čím skôr je diagnostikovaná, tým lepšia je prognóza úplného uzdravenia. Bolesť v lumbosakrálnej chrbtici vyvoláva osteochondrózu, prietrž, výčnelok, infekciu, patológiu vnútorných orgánov.

Príčiny bolesti chrbta

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Ak sa pacient sťažuje na bolesti chrbta, lekár v prvom rade predpokladá podozrenie na vývoj patológie muskuloskeletálneho systému. A až po jeho vylúčení sa vykoná dôkladná diagnóza na vyhodnotenie stavu vnútorných orgánov. Faktom je, že bedrové stavce a medzistavcové platničky sú inervované bežnými nervovými kmeňmi, ktoré sú s nimi. Preto je bolesť, ktorá sa vyskytuje napríklad v gastrointestinálnom trakte, cítená v dolnej časti chrbta.

Zvýšené zaťaženie

To sú relatívne prirodzené príčiny bolesti chrbta. Počas tvrdej fyzickej práce alebo intenzívneho športového tréningu sú svaly vystavené zvýšenému stresu. Zhromažďujú kyselinu mliečnu, ktorá dráždi kostrové svalové vlákna. Preto sa okrem bolesti pociťuje aj dosť silný pocit pálenia. Všetky nepríjemné pocity zmiznú po krátkom odpočinku v dôsledku odstránenia kyseliny mliečnej zo svalového tkaniva.

Ak sa po každej záťaži objaví bolesť dolnej časti chrbta a jej závažnosť neklesne do 1-2 hodín, mali by ste sa poradiť s lekárom. Nadmerná fyzická aktivita, ťažké zdvíhanie často spôsobujú mikrotraumatu diskov a stavcov, rozvoj degeneratívnych-dystrofických patológií.

Osteochondróza a medziobratlová kýla

Bedrová osteochondróza 1, 2, 3 stupňa závažnosti je hlavnou príčinou bolesti v dolnej časti chrbta. V počiatočnej fáze dochádza k miernemu nepohodliu, čo naznačuje mierne poškodenie medzistavcových platničiek. Ak sa osoba v tomto štádiu obráti na neurológa, potom je možné patológiu úplne zastaviť a poškodené tkanivo čiastočne obnoviť. Akútna, silná bolesť, zhoršená naklonením alebo otočením tela, naznačuje vážne poškodenie stavcov.

Pri osteochondróze 2 alebo 3 rôntgenového štádia sa často tvoria hernie alebo výčnelky. Vyvolávajú nielen prenikavé bolesti, ale aj vážne komplikácie - radikulárny syndróm, diskogénna myelopatia.

Gynekologické choroby

Pohodlie v dolnej časti chrbta postihuje ženy s adnexitídou, zápalovým procesom so súčasným postihnutím vaječníkov a vajcovodov (prívesky maternice). Okrem bolesti sa objavuje vaginálny výtok, vyskytujú sa ťažkosti s tehotenstvom, je narušená menštruácia.

Podobné príznaky sprevádzajú priebeh zápalového procesu vo vajcovodoch, tvorbu cýst vo vaječníkoch, tvorbu polypov v maternicovej dutine..

Ochorenie obličiek

Pretože obličky sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti dolnej časti chrbta, zníženie funkčnej aktivity sa môže klinicky prejaviť ožiarením bolesti v dolnej časti chrbta. Porážka týchto párových orgánov v tvare fazule je indikovaná poruchami močenia, detekciou hnisu alebo krvných nečistôt v moči a zhoršením celkového zdravia. Bolestivosť dolnej časti chrbta sa často pozoruje pri cystitíde, vrátane hemoragie, glomerulonefritídy, pyelonefritídy, chronického a akútneho zlyhania obličiek..

tehotenstvo

To je jedna z prírodných príčin bolesti chrbta. Počas tehotenstva, keď je dieťa na nohe, sa zväčšuje veľkosť maternice a hmotnosť plodu, čo vedie ku kompresii nervových zakončení umiestnených nižšie. V neskorších štádiách tehotenstva sa v tele ženy začína tvoriť špeciálny hormón, relaxín. Väzy a šľachy sa pod jeho vplyvom uvoľňujú, aby uľahčili priechod dieťaťa cez pôrodný kanál. To môže výrazne zvýšiť závažnosť bolesti..

endometrióza

Bežná gynekologická patológia, pri ktorej bunky vnútornej vrstvy stien maternice rastú mimo nej. Endometriálne tkanivo je citlivé na hormóny produkované v tele, takže endometrióza sa klinicky prejavuje mesačným krvácaním. To vedie k rozvoju zápalového procesu, ktorého jedným z príznakov je bolesť vyžarujúca do lumbosakrálnej chrbtice..

mesačník

Stredne výrazné bolesti pri ťahaní dolného brucha sa vyskytujú u 50% žien pred alebo počas mesačného krvácania. Sú dosť fyziologické a zmiznú okamžite na konci menštruácie. Nepríjemné pocity sa môžu šíriť na spodnú časť chrbta a sakrálnu oblasť. O ich patologickom pôvode svedčia sprievodné príznaky. Sú to dyspeptické poruchy, hnačka alebo zápcha, časté bolesti hlavy, závraty. V takýchto prípadoch môžu byť u žien diagnostikovaná algomenorea alebo menštruačná dysfunkcia.

Veľkosť pŕs

V chrbtici žien s veľkými prsiami sa vyskytuje zvýšený stres. A s ich nesprávnym rozdelením je vysoká pravdepodobnosť vývoja deštruktívneho degeneratívneho procesu. Ženy s veľkými prsiami sú tiež často sklonené, čo ďalej zhoršuje stav chrbtice.

obuv

Bolesť chrbta na konci dňa je častá u žien, ktoré majú pevne priliehavé topánky na podpätku. Kompresia veľkých a malých ciev, poruchy obehu v nohách a panvovej oblasti. Výsledkom je porušenie trofizmu bedrových medzistavcových platničiek, ich zničenie. Situácia sa zhoršuje zvýšeným zaťažením chrbtice, ako aj nesprávnym rozložením.

Climax

Počas prirodzenej menopauzy telo znižuje produkciu estrogénu, čo reguluje regeneračné procesy v muskuloskeletálnom systéme. Kostné tkanivá strácajú schopnosť úplne absorbovať stopové prvky potrebné na ich regeneráciu. Stávajú sa krehkými, čo vedie k spontánnym zlomeninám. Menopauza dolná časť chrbta môže byť prvým príznakom resorpcie kostí, rozvoja osteoporózy.

Nadváha

Nadváha je jedným z faktorov vyvolávajúcich lumbosakrálnu osteochondrózu. Nadváha sa stáva príčinou zvýšeného zaťaženia medzistavcových platničiek, ich mikrotraumy a ďalšieho zničenia. Ľudia s nadváhou často najedia zle. Potraviny s vysokým obsahom kalórií prevládajú v ich strave, chýba im čerstvé ovocie a zelenina s vysokým obsahom stopových prvkov a vitamínov. Kombinácia zvýšeného množstva a nedostatku živín určuje vývoj bedrovej osteochondrózy.

Onkologické choroby

Zmeny v genetickom aparáte buniek narušujú reguláciu ich rastu a delenia. To vedie k patologickej proliferácii tkanív, tvorbe benígnych alebo malígnych nádorov. Bolesť dolnej časti chrbta sa môže vyskytnúť nielen kvôli kompresii citlivých nervových zakončení, miechy, mäkkých tkanív a krvných ciev novotvarom. Nádor „absorbuje“ veľa vápnika, takže v kostných štruktúrach vzniká nedostatok tohto stopového prvku, ktorý spôsobuje ich riedenie..

hypotermia

Kostrové svaly lumbosakrálnej oblasti sú často zapálené pod vplyvom nízkych teplôt. Vyvíja sa Myositis - patológia, ktorá sa klinicky prejavuje lokálnou bolesťou v postihnutom svale. Jeho závažnosť sa výrazne zvyšuje s pohybmi a hmatom. V reakcii na zápal sa zvyšuje svalový tonus, čo vyvoláva stuhnutosť bedrovej chrbtice.

Klasifikácia bolesti

Počiatočná diagnóza sa môže urobiť na základe podrobného opisu príznakov, ktoré sa vyskytnú. Každá patológia je charakterizovaná špecifickým syndrómom bolesti, vrátane jeho intenzity, frekvencie, stavov, ktoré predchádzajú výskytu.

Silná bolesť

Takáto bolesť sa klinicky prejavuje pri bedrovej osteochondróze 2 - 2 závažnosti. V tejto fáze medzistavcové platničky prešli významnou deštrukciou, stratili svoje tlmiace vlastnosti. Nezmäkčujú zaťaženie počas pohybu, a preto sú nestabilitou stavcov mäkké tkanivá stlačené. Závažná bolesť sa vyskytuje dokonca aj v pokoji. Zosilňujú sa pri zatáčaní a ohýbaní, hlasný smiech, kašeľ, kýchanie, sprevádzané pocitom „plazivých husacích hrčiek“, svalovej slabosti..

Ostrá bolesť

Akútna bolesť nastane, keď dôjde k porušeniu osteofytov alebo vytlačeného disku koreňov miechy. Atak sa prejavuje atakom lumbagu, charakteristickým pre reumatické patológie, lumbosakrálnu osteochondrózu, radikulopatiu. Bolesť je taká ostrá, prenikavá, horiaca, že človek nemôže urobiť krok, aby si ľahol do postele. Často sa nedokáže narovnať zo strachu, že vyvolá bolestivé pocity..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Bolesť v bolesti

Tupá, boľavá, stlačená bolesť dolnej časti chrbta je symptómom patológií vnútorných orgánov vrátane genitourinárneho a reprodukčného systému. Takéto nepríjemné pocity môžu naznačovať rozvoj osteochondrózy, spondylartrózy, spondylitídy. Nie sú lokalizované, ale siahajú po bedrá, zadok a dokonca aj členky. Bolestivé bolesti najčastejšie označujú deštruktívny proces v chrbtici a zápalový proces vo vnútorných orgánoch.

Chronická bolesť

Neustála bolesť v bedrovej oblasti naznačuje chronickú patológiu. Sú akútne, silné počas relapsov a vyžarujú do susedných častí tela. V štádiu remisie nastáva mierny diskomfort po podchladení, fyzickej námahe, exacerbácii iných patológov, akútnych vírusových infekciách dýchacích ciest. Bolestivosť sa zhoršuje ohýbaním, otáčaním tela, horolezeckými schodmi, predĺženou chôdzou.

Diagnostické metódy

Diagnóza sa robí na základe sťažností pacienta, jeho externého vyšetrenia, anamnézy, výsledkov inštrumentálnych a biochemických štúdií. Rádiografia je najinformatívnejšia pri zisťovaní patológií muskuloskeletálneho systému. Na získaných obrazoch sú deformované stavce a zmenšená vzdialenosť medzi nimi dobre formované kostné výrastky (osteofyty)..

Ak existuje podozrenie na herniálny výčnelok, vykonáva sa výčnelok, choroby vnútorných orgánov, MRI, CT a ultrazvuk. Tieto štúdie dokážu zistiť lokalizáciu patológie, vyhodnotiť stupeň zápalového procesu.

Nezabudnite vykonať všeobecné klinické testy krvi a moču. Ak existuje podozrenie na systémové ochorenie (dna, reumatoidná artritída), sú uvedené biochemické, sérologické štúdie..

Ktorý špecialista môže pomôcť

Bolesť v dolnej časti chrbta často predchádza trauma - subluxácia stavcov, silné modriny, poškodenie miechy. V takýchto prípadoch je vhodné okamžite kontaktovať traumatológa.

Menovanie do terapeuta nebude chybou. Tento praktický lekár má príslušné zručnosti pri diagnostikovaní chorôb chrbtice a vnútorných orgánov. Po preštudovaní týchto štúdií odporučí pacienta na ďalšiu liečbu odbornému lekárovi - reumatológovi, neurológovi, ortopédovi.

Prvá pomoc

Ak sa vyskytne silná akútna bolesť, musíte si ľahnúť na tvrdý povrch a zaujať polohu tela, v ktorej sa nepríjemné pocity oslabia. Kolená môžete mierne ohnúť umiestnením pod vankúš alebo poskladanou prikrývkou. Rýchlo odstráni bolesť umožní použitie akéhokoľvek nesteroidného protizápalového liečiva, napríklad Ketorolu, Nise, Ibuprofénu, Diklofenaku..

Liečebné metódy

Ak chcete zastaviť bolesť v bedrovej oblasti umožní použitie liekov s analgetickým účinkom. Čoskoro sa však znovu objaví, ak sa nevykoná kompetentná terapia hlavnej patológie. Mnoho chorôb vnútorných orgánov dobre reaguje na liečbu vrátane rakoviny. Je však nemožné úplne obnoviť zničené medzistavcové platničky a zdeformované stavce pri osteochondróze. Liečba je zameraná na dosiahnutie stabilnej remisie, v štádiu, pri ktorej nedochádza k bolesti dolnej časti chrbta.

Liečba drogami

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) v tabletách a kapsulách sa vždy stávajú liekmi prvej voľby - ketokonol, nise, ibuprofén, celekoxib, ketoprofén.

V onkológii sa používajú narkotické analgetiká, napríklad Tramadol. Ak je bolesť spôsobená kŕčmi kostrových svalov, predpisujú sa pacientom svalové relaxanciá. Toto je Midokalm, Sirdalud, Baklosan. Ak chcete odstrániť zvýšený tón hladkých svalov umožňuje použitie No-shpa, Drotaverina. Analgetiká Spazmalgon, Baralgin, Maxigan sa tiež používajú na liečenie patológií vnútorných orgánov..

Masti a gély

Prostriedky na vonkajšie použitie sa používajú na odstránenie nepríjemných pocitov v dolnej časti chrbta slabej a strednej závažnosti. Masce sú tiež zahrnuté v terapeutických režimoch na zníženie dávok systémových liekov (injekcie, tablety), zníženie farmakologického zaťaženia tela.

Vonkajšie lieky na bolesti chrbtaNázvy liekovTerapeutický účinok
NSAIDFastum, Voltaren, Arthrosilen, Nise, KetorolProtizápalové, analgetické, dekongestantné
Otepľujúce masti, gélyCapsicam, Finalgon, Viprosal, Nayatoks, EfkamonAnalgetikum, miestne dráždivé, rušivé
Chondroprotektory pre osteochondrózuTeraflex, Chondroxide, Chondroitin-AkosStimulácia regenerácie disku, analgetikum, protizápalové

injekcie

Pri výbere liekov proti bolesti lekár berie do úvahy typ patológie, stupeň jej priebehu, intenzitu nepohodlia. Na odstránenie akútnej bolesti sa často používajú blokády liekov s glukokortikosteroidmi (triamcinolón, diprospán, metylprednizolón) a anestetiká (lidokaín, trimecaín). Hormonálne lieky sú dosť toxické pre vnútorné orgány, preto sa nepoužívajú častejšie ako raz za 1 až 3 mesiace.

Intramuskulárna injekcia NSAID (Ortofen, Movalis, Xefokam, Meloxicam, Diclofenac) pomáha zastaviť silnú bolesť. Ak je priebeh patológie komplikovaný svalovými kŕčmi, používa sa Midokalm, ktorý obsahuje anestetikum Lidocaine..

Cvičenie a cvičenie

Pri diagnostikovaní patológií, ktoré už vznikli alebo s cieľom zabrániť im, lekári odporúčajú pacientom denné cvičenia fyzioterapie.

Pravidelné školenie prispieva k:

 • zlepšenie krvného obehu v dolnej časti chrbta;
 • posilnenie svalového rámu chrbta;
 • znižujú závažnosť bolesti.

Komplex cvičení robí ošetrujúci lekár s prihliadnutím na typ patológie, počet rozvinutých komplikácií, fyzickú prípravu pacienta.

masáž

Aby sa zlepšilo zásobovanie tkanív krvou výživnými látkami, normalizoval sa tón kostrových a hladkých svalov, posilňovali sa svaly, pacientom sa odporúča masáž:

Liečebné procedúry sa vykonávajú nielen na terapeutické účely, ale aj na prevenciu exacerbácií chronických chorôb.

Zahrievanie a kryoterapia

Tepelné pôsobenie na spodnú časť chrbta pomáha zbaviť sa bolesti, ale iba po zastavení akútneho zápalového procesu. Používané vyhrievacie podložky, masti s lokálnym dráždivým účinkom, kúpele.

Kryoterapia je liečba chladom, ktorá aktivuje adaptačné systémy. Ide o fyzioterapeutický postup, ktorého účinok je založený na reakcii tela na podchladenie vonkajšej vrstvy kože..

Prevencia chorôb

Prevencia výskytu bolesti chrbta môže byť výnimkou z obvyklého životného štýlu faktorov, ktoré ich vyvolávajú. Mali by ste opustiť topánky s vysokými podpätkami, obmedziť v strave príliš kalórie. Vynikajúcou prevenciou akýchkoľvek patológií je denné cvičenie, plávanie, joga.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Bolesti dolnej časti chrbta

Bolesť dolnej časti chrbta v anglických zdrojoch sa nazýva dolná časť chrbta. Bolesť často prispieva k napätiu v bedrovej chrbtici, obmedzeniu pohybu a analgetickej skolióze.
Akútna bolesť dolnej časti chrbta môže trvať od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov.

Príčiny, frekvencia a rizikové faktory bolesti chrbta

Takmer každý človek má bolesti chrbta najmenej raz v živote.
Je potrebné poznamenať, že bolesť môže byť v ktorejkoľvek časti chrbta, ale bolesť v bedrovej chrbtici sa vyskytuje najčastejšie. Je to spôsobené skutočnosťou, že bedrové stavce majú najväčšie zaťaženie vašej telesnej hmotnosti.
Bolesť v dolnej časti chrbta je na druhom mieste podľa počtu návštev u lekára, bezprostredne po vírusových infekciách.
Po zdvíhaní závaží, náhlom pohybe, po dlhom pobyte v rovnakej polohe alebo po poranení miechy môžete pociťovať bolesť chrbta..
Akútna bolesť bedrovej chrbtice je najčastejšie spôsobená premiestnením medzistavcovej platničky a poškodením miechy..

Príčiny bolesti chrbta:

 • Osteochondróza bedrovej chrbtice
 • Medzistavcová kýla a vyčnievanie medzistavcových platničiek
 • Spondylarthrosis
 • spondylóza
 • spondylolistéza
 • Zlomenina kompresie v dôsledku osteoporózy, myelómu, vertebrálneho hemangiómu
 • Nádor v lúmene miechového kanála

Príznaky bolesti dolnej časti chrbta (bolesti dolnej časti chrbta)

Bolesť sa môže meniť: ostrá, nudná, ťahavá, pálivá, môže ju sprevádzať brnenie a husacie hrbole, znecitlivenie.
Intenzita bolesti dolnej časti chrbta sa môže výrazne líšiť - od miernej až po neznesiteľnú bolesť, ktorá sťažuje aj mierny pohyb. Bolesť môže byť kombinovaná s bolesťou v stehne, bolesťou v dolnej časti nohy, bolesťou v nohe.

Diagnóza bolesti dolnej časti chrbta

Najprv musíte navštíviť neurológa. Lekár sa vás opýta na povahu vašej bolesti, jej frekvenciu a frekvenciu. Lekár sa pokúsi určiť príčinu bolesti a začať liečbu jednoduchými metódami (ľad, mierne lieky proti bolesti, fyzioterapia a potrebné cvičenia)..

Vo väčšine prípadov tieto liečby znižujú bolesť chrbta..
Počas vyšetrenia lekár určí presnú polohu bolesti, jej ožiarenie, neurologické reflexy.
Väčšina ľudí s bolesťou v bedrovej chrbtici sa zotaví do 4 až 6 týždňov.
Diagnostika zahŕňa zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) bedrovej chrbtice, počítačovú tomografiu bedrovej chrbtice, röntgen chrbtice..
Keďže najčastejšou príčinou bolesti dolných častí chrbta je medziobratlová hernia lumbosakrálnej chrbtice, musíte najskôr urobiť MRI bedrovej chrbtice. Táto štúdia tiež pomôže vylúčiť väčšinu príčin bolesti, ako sú opuchy v lúmene miechy, tuberkulóza chrbtice, zlomenina chrbtice, myelóm, anatomicky úzky chrbtový kanál, sponylolistéza, rôzne formy zakrivenia miechy, spondylóza a spondylartróza. Ak vám neurológ predpísal MRI, urobte to sami. Výkon zariadenia MRI by mal byť 1 Tesla alebo viac.
Nezačínajte diagnózu röntgenovým žiarením a počítačovou tomografiou, tieto metódy nie sú bezpečné. Môžu sa urobiť na prvom mieste iba v prípade podozrenia na zlomeninu chrbtice.

Tu je niekoľko rád, ako postupovať s bolesťou chrbta:

 • Znížte fyzickú aktivitu v prvých dvoch dňoch od začiatku útoku. Pomôže to zmierniť príznaky choroby a opuchy v oblasti bolesti..
 • Nesadnite sa nakláňajte dopredu, kým bolesť úplne nezmizne.
 • Lieky proti bolesti užívajte iba v prípade neznesiteľnej bolesti. Intramuskulárna injekcia je lepšia ako anestetikum. Chráni sa tým stena žalúdka pred priamym kontaktom s protizápalovými liekmi. Pokúste sa vyhnúť nadmernému užívaniu liekov. Nepoužívajte hormóny na liečbu, ak bolesť chrbta nie je spojená s autoimunitným ochorením.
 • Spite v polohe plodu a medzi nohy si vložte vankúš. Ak zvyčajne spíte na chrbte, vložte si pod koleno vankúš
 • Bežná mylná predstava je myšlienka, že by ste fyzickú aktivitu mali obmedzovať na dlhú dobu. Posteľ sa neodporúča. Ak nemáte horúčku, stratu hmotnosti, nedobrovoľné močenie a pohyby čriev, musíte zostať aktívni tak dlho, ako vydržíte. Svoju aktivitu môžete znížiť až v prvých dvoch dňoch od nástupu bolesti. Začnite robiť ľahké aeróbne cvičenia. Pri chôdzi po simulátore vám plávanie pomôže zlepšiť prietok krvi do svalov chrbta. Poraďte sa s lekárom a vyberte cvičenia, aby nespôsobovali zvýšenie bolesti.


predpoveď:

Väčšina ľudí sa po prvom týždni liečby cíti oveľa lepšie.
Po 4-6 týždňoch u veľkej časti pacientov bolesť úplne zmizne.

V ktorých prípadoch musíte okamžite navštíviť lekára:

 1. Bolesť dolnej časti chrbta kombinovaná s bolesťou nohy a bolesťou nohy
 2. Bolesť vám nedovolí starať sa o seba
 3. Bolesť spojená s močovou a fekálnou inkontinenciou
 4. Kombinácia bolesti v dolnej časti chrbta s necitlivosťou v zadku, stehne, nohe, chodidle, slabine
 5. Ak ste predtým mali bolesti chrbta
 6. Ak bolesť trvá dlhšie ako 3 dni
 7. Ak užívate hormóny
 8. Ak po zranení nastane bolesť dolnej časti chrbta
 9. Rakovina bola predtým diagnostikovaná.
 10. Ak ste nedávno schudli z neznámych dôvodov

Text pridaný do Yandex Webmaster 01.25.2012, 15:38
Práva vyhradené.

Pri kopírovaní materiálov z našich stránok a ich umiestňovaní na iné stránky požadujeme, aby bol ku každému materiálu pripojený aktívny hypertextový odkaz na našu stránku:

 • 1) Hypertextový odkaz môže viesť na doménu www.spinabezboli.ru alebo na stránku, z ktorej ste skopírovali naše materiály (podľa vášho uváženia);
 • 2) Na každej stránke vášho webu, na ktorej sú zverejnené naše materiály, by mal byť aktívny hypertextový odkaz na našu stránku www.spinabezboli.ru;
 • 3) Nemalo by sa zakázať indexovanie hypertextových odkazov pomocou vyhľadávacích nástrojov (pomocou výrazov „noindex“, „nofollow“ alebo inými prostriedkami);
 • 4) Ak ste skopírovali viac ako 5 materiálov (t. J. Na svojich stránkach viac ako 5 stránok s našimi materiálmi, musíte do všetkých článkov autora vložiť hypertextové odkazy). Okrem toho by ste tiež mali umiestniť odkaz na našu webovú stránku www.spinabezboli.ru na hlavnej stránke svojej webovej stránky..

Dotazy telefonicky v Moskve: +7 (495) 745-18-03.

Bolesť v bolesti v dolnej časti chrbta - možné choroby a ich liečba

Bolesť v bolesti v dolnej časti chrbta je príznakom mnohých závažných chorôb, ktoré môžu ohroziť celkové zdravie. Z tohto dôvodu je potrebné pri presnej diagnóze zohľadniť ďalšie príznaky. Je dôležité nezohľadňovať periodicky sa vyskytujúce bolesti. Čím skôr sa liečba vykoná po diagnóze, tým väčšia je pravdepodobnosť pozitívnej prognózy.

Druhy lumbálnej bolesti

Rozlišujú sa tieto typy bedrovej bolesti:

 • Miestne. Základnou príčinou sú v dolnej časti chrbtice problémy..
 • Ožarovanie. V tomto prípade je zdrojom bolesti - ochorenie vnútorných orgánov, bolesť prenášaná na spodnú časť chrbta cez nervové kĺby..
 • Odráža. Bolesť sa prejavuje na mieste oproti zameraniu choroby..

Odrážaná bolesť sa najčastejšie vyskytuje s nestabilnou funkciou čreva a prítomnosťou nádoru v gastrointestinálnom trakte.

Okrem toho sa bolesti v dolnej časti chrbta klasifikujú podľa intenzity. Bolesť môže byť silná, stredne silná alebo slabá. Okrem toho môžu byť periodické alebo trvalé. Bolesť je lokalizovaná na konkrétnom mieste alebo má podobu pletenca..

Pri kontakte s lekárom by sa mal správne opísať charakter bolesti (ťahanie, bolesť atď.). To vám umožní urobiť presnejšiu predbežnú diagnostiku a predpísať potrebné vyšetrenia..

Príčiny bolesti hlavy v dolnej časti chrbta

Mierna bolesť v dolnej časti chrbta, zhoršená pohybom na pozadí zvýšeného zaťaženia, sa vysvetľuje patológiou chrbtice. Okrem toho tuhosť sa vyskytuje ráno, zvyšuje sa citlivosť panvovej zóny, nôh, krížovej kosti..

Pri miechových infekciách je neustále prítomná bolesť dolnej časti chrbta. Spočiatku sa zaznamenáva v samostatnej zóne a následne sa šíri do ďalších častí chrbtice. S vývojom patologického procesu sa syndróm bolesti zosilňuje, pozoruje sa slabosť, porucha močenia, fotofóbia..

Choroby močových ciest zvyčajne spôsobujú jednostranné bolesti chrbta. Súčasne sú pozorované problémy s močením a moč je zakalený. V závažných prípadoch teplota stúpa.

Patológie gastrointestinálneho traktu sú sprevádzané bolesťou dolnej časti chrbta, ktorá súvisí s príjmom potravy. V hypochondrii je navyše nepohodlie. Niekedy sú pozorované rôzne dyspeptické poruchy..

Riziko bolesti v bedrovej oblasti sa zvyšuje s obezitou a rozvojom rôznych duševných chorôb. Bolesť môže navodiť aj predtým zranené, ako aj chronické ochorenia..

U mužov

U mužov sa pri rozvoji prostatitídy vyskytuje bolesť v dolnej časti chrbta. Toto ochorenie je často sprevádzané všeobecnou slabosťou a narušenou sexuálnou funkciou. Epididymitída, ktorá sa vyznačuje zápalom semenníkov, môže tiež spôsobiť nepohodlie..

Vzhľadom na skutočnosť, že činnosti mnohých mužov sú spojené so zvýšenou fyzickou aktivitou, môžu byť bolesti chrbta spôsobené patologickými stavmi chrbtice:

 • osteochondróza, charakterizovaná poškodením chrupavkových štruktúr a zovretím koreňov nervov;
 • medzistavcová prietrž, pri ktorej je pozorovaný posun diskov.

Medzi ženami

U žien môže byť bolesť spôsobená gynekologickými chorobami. Najčastejšou príčinou je zápal príveskov. Nebezpečenstvo patológie spočíva v tom, že bez vhodného ošetrenia môže viesť k neplodnosti.

Počas neskorších štádií tehotenstva sú bolesti chrbta. Dôvodom je, že plod dosahuje značnú veľkosť a má veľkú hmotnosť, čo zvyšuje zaťaženie. Bolesť sa často vyskytuje s hrozbou predčasného pôrodu, takže ich nemôžete nechať bez dozoru.

Veľmi často vyvolávajú bolesti chrbta hormonálne poruchy, ktoré sú charakteristické pre vek 35 - 50 rokov.

Riziko ich výskytu sa zvyšuje s:

 • sedavý spôsob života;
 • oslabená imunita;
 • závislosti na zlých návykoch;
 • nekontrolované lieky;
 • nevyvážená strava;
 • chronické prepracovanie;
 • časté stresové situácie.

Ochorenia spôsobujúce bolesti chrbta

Bolesť v dolnej časti chrbta môže byť príznakom množstva závažných chorôb. Príčinou sa často stáva najmä patológia obličiek. Okrem toho vždy existujú problémy s močením, všeobecne sa zhoršuje.

Najčastejšie patológie:

 • Urolitiáza.
 • Renálne zlyhanie.
 • pyelonefritída.
 • Zápal močového mechúra (cystitída).

Okrem toho sú nebezpečné aj ďalšie choroby:

 • Obezita je posledná etapa. To sa vysvetľuje zvýšeným zaťažením chrbtice v dôsledku nárastu hmotnosti.
 • Cholecystitída (zápal žlčníka). V tomto prípade sa nepohodlie zvyčajne prejavuje v pravej hypochondrii, prednej aj zadnej časti.
 • zápal pankreasu Bolestivosť sa vyskytuje v páse a dáva bedrovej časti. Okrem toho dochádza k zvracaniu, je možné hnačky.
 • Nádory orgánov a tkanív nachádzajúcich sa v bedrovej oblasti. Na tomto pozadí sa vždy pozoruje všeobecné zhoršenie stavu, existujú aj ďalšie príznaky, ktoré závisia od formy a štádia choroby..
 • Myozitída, charakterizovaná zápalom svalov. Vyvoláva patologickú hypotermiu, zvýšenú fyzickú aktivitu alebo vírusovú infekciu.
 • Tromboflebitída, ktorá sa vyznačuje zápalom žíl dolných končatín.

Najčastejšou patológiou chrbtice, ktorá vyvoláva výskyt bolesti, je spondylitída. S rozvojom choroby sa pohyblivosť kĺbov zhoršuje na pozadí zápalového procesu.

Nepokoj v dolnej časti chrbta môže byť príznakom starnutia tela. V tomto prípade sa rozvíja spondylóza, ktorá sa považuje za prirodzený proces. Ďalším bežným ochorením kostrového systému je osteoporóza, ktorá sa vyznačuje vylúhovaním vápnika z kostného tkaniva..

Čo robiť, keď bolí dolná časť chrbta

Po prvé, v prípade bolesti chrbta je potrebné navštíviť lekárske zariadenie pre diagnostiku. Až po stanovení diagnózy je možné prijať akékoľvek opatrenia po konzultácii s lekárom.

Ak sa bolesť v dolnej časti chrbta objavila nečakane, potom na zlepšenie pohody zahrejte dolnú časť chrbta slabým teplom. Pritiahnite vlnený šál alebo opasok na spodnú časť chrbta. Ak úľava nie je dodržaná, musíte vziať lieky na bolesť a čo najskôr sa poradiť s lekárom. Nezabudnite, že pred vykonaním diagnózy nemôžete použiť horúce obklady..

Môžete skúsiť zlepšiť svoj stav tým, že póza, ktorá vám umožní uvoľniť vaše chrbtové svaly. Za týmto účelom si ľahnite na chrbát na rovný a tvrdý povrch, zdvihnite nohy a ohnite sa na kolená a potom do nich vložte vankúš alebo prikrývku. Môžete si v každom prípade zvoliť inú pózu. Hlavná vec je nájsť polohu tela, v ktorej bude bolesť menej intenzívna.

Ak je nepohodlie boľavej prírody spojené so slabosťou svalového korzetu, ktorý vyvoláva nadmerné zaťaženie aj pri malých zaťaženiach, môžete ho odstrániť pomocou nasledujúcich cvičení:

 • V polohe na chrbte je potrebné striedať dvíhanie nôh do výšky 10 - 15 cm. Každá noha musí zostať na váhe niekoľko minút..
 • Ležiaci na chrbte by ste si mali ohýbať nohy na kolenách, udržiavať uhol 90 - 100 stupňov a zdvíhať sa do maximálnej výšky. Ohnuté nohy by sa mali striedavo nakláňať v rôznych smeroch a snažiť sa nimi dotýkať podlahy.
 • V stojacej polohe vykonávajte plynulé a pomalé sklony rôznymi smermi. Odporúča sa držať chrbát čo najrovnomernejšie..
 • V polohe všetkých štyroch vykonajte hojdačky súčasne s pravou nohou a ľavou rukou a naopak.
 • Cvičte „most“. Najprv ho musíte vykonať, oprieť sa o stenu alebo pomocou inej osoby.

Diagnostické metódy

Diagnóza bolesti zahŕňa rad inštrumentálnych štúdií.

Pri riešení sťažností na nepohodlie v dolnej časti chrbta je potrebné urobiť toto:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny s cieľom identifikovať patológie tráviaceho ústrojenstva;
 • Röntgen chrbtice, ktorý umožňuje zistiť patologické zmeny v jeho štruktúre;
 • počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia. Vďaka týmto štúdiám je možné stanoviť presnú diagnózu..

Okrem toho sa pacientovi na vyhodnotenie stavu celého tela predpíše všeobecný krvný test a analýza moču; ak je to potrebné - biochemický krvný test.

Liečba bolesti pri ťahaní v bedrovej oblasti

Priebeh liečby sa volí v závislosti od diagnózy, stavu pacienta a stupňa zanedbania choroby. Na zmiernenie bolesti sú indikované analgetiká a protizápalové lieky. Masti obsahujúce komplex liekov proti bolesti a protizápalové zložky sú veľmi účinné. V závažných prípadoch je predpísaná systémová liečba podávaním analgetík a NSAID vo vnútri alebo injekciou. Po podaní injekcie účinná látka lieku rýchlo vstúpi do krvného obehu a začne fungovať. Môže sa vykonať anestetická blokáda..

Komplex na liečenie bedrovej bolesti zahrnuje vitamínovo-minerálne komplexy, ktoré normalizujú metabolizmus. Ak sa potvrdí akákoľvek infekcia, potom sa berú do úvahy antibiotiká.

Fyzioterapia sa tiež používa na zmiernenie bolesti. Vďaka tomu je možné zlepšiť krvný obeh a urýchliť opravu tkaniva. Postupy sa spravidla prideľujú podľa kurzov.

Ak sa zistia problémy s pohybovým aparátom, musia sa vykonať terapeutické cvičenia. Pomocou špeciálnych cvičení môžete rýchlo zlepšiť stav pacienta..

Masáž je užitočná, ak na ňu nie sú kontraindikácie. Masážne procedúry sú určené na rozvoj osteochondrózy, výskytu prietrže chrbtice a iných degeneratívnych poranení..

Vďaka nim je možné:

 • zlepšiť prísun krvi do chorých tkanív;
 • napnúť svaly a zvýšiť ich pružnosť;
 • zmierniť nepohodlie;
 • odstrániť nahromadené toxíny v tkanivách;
 • stimulovať a uvoľniť nervové zakončenie;
 • získať pozitívne emócie, ktoré prispievajú k zlepšeniu stavu ako celku.

Liečba ľudovými prostriedkami je pomocná, ale v niektorých prípadoch je pomerne účinná. Vďaka časom testovaným metódam môžete zmierniť zápal a zmierniť bolesť dolnej časti chrbta.

Najslávnejším spôsobom je použitie čerstvej žihľavy. Je potrebné zbierať stonky rastliny, zviazať ich do zväzku a spojiť ich na spodnú časť chrbta. Táto metóda je bolestivá, pretože vyvoláva silný pocit pálenia. Ale v tomto kontexte bolesť na dlhú dobu ustupuje.

Pre obklady sa môžu použiť tieto zlúčeniny:

 • Roztok 3 polievkových lyžíc morskej soli, naliaty pol litrom vriacej vody. Časť gázy je v nej navlhčená a aplikovaná na bedrovú oblasť. Kompresia dozrie niekoľko hodín. Aby sa zvýšila jeho účinnosť, je potrebné zabaliť spodnú časť chrbta teplou vlnou šatkou.
 • Zmes kyslej smotany, nastrúhaného chrenu a nakrájanej reďkovky. Takýto obklad je rozložený na spodnej časti chrbta, pokrytý polyetylénom a uterákom hore. Procedúra sa môže robiť v noci.
 • Lopúch list. Spočiatku sa naparuje v horúcej vode a potom sa aplikuje na boľavé miesto jednu hodinu. Potom sa odporúča chvíľu ležať v teple bez pohybu.
 • Horčičná zmes hustej konzistencie. Aplikuje sa na chrbát maximálne na 5 minút. Je povolené používať lekárske zakúpené horčičné omietky.

Na mletie môžete použiť med zmiešaný s červenou paprikou. Účinný je aj prášok z gaštanu konského, premočený do slnečnicového oleja. Na vnútorné použitie v prípade bedrovej bolesti je vhodná zmes citrónu s hlavou z cesnaku. Výsledná suspenzia sa musí najskôr naplniť malým množstvom vody, trvať na tom, aby bol deň, a potom sa namiešať. Liečivý liek na pitie sa odporúča na polievkovú lyžicu trikrát denne. Takéto činidlo má protizápalový účinok..

Po ukončení liečby lekár obvykle podáva všetky potrebné odporúčania na ďalšie uzdravenie doma. Vzťahujú sa na vyváženú stravu, vďaka ktorej bude možné nasýtiť telo všetkými potrebnými látkami a posilniť imunitný systém. Na rýchle zotavenie sa tiež odporúča cvičenie. Plávanie je v tomto prípade veľmi užitočné..

prevencia

Ak sa bolesti v bedrovej oblasti vyskytujú pravidelne a nie sú spojené so závažnými patológiami, je potrebné monitorovať držanie tela, aby ste zabránili ich výskytu. Pri sedení je dôležité vyhnúť sa prepätiu. Odporúča sa nadvihnúť kolená nad bedrové kĺby, preto sa odporúča používať špeciálne stojany. Okrem toho by sa na nepohodlné pracovné kreslo mal umiestniť malý vankúš medzi operadlo sedadla a spodné operadlo. Aby ste sa mohli hýbať, musíte sa pravidelne vstávať..

Aby sa zabránilo nepríjemnému pocitu v bedrovej bolesti, je vhodné spať na ortopedickej matraci, ktorá sa vyznačuje potrebnou tuhosťou, ale zachováva si pružnosť. To zaručuje dobrý nočný odpočinok..

Ak musíte zdvíhať závažia, musíte to urobiť z dôvodu zaťaženia kolenných kĺbov a rúk, a nie zozadu. To znamená, že najprv sa kolená ohnú, potom záťaž stúpa a až potom sa telo narovnáva. Nenoste ťažkú ​​tašku v jednej ruke. To vedie k nerovnomernému zaťaženiu chrbtice a chrbta, čo často vyvoláva bolesť v bedrovej oblasti..

Na prevenciu bedrovej bolesti je potrebné odmietnuť zapojiť sa do nebezpečných športov. Patria sem vzpieranie, kulturistika a kulturistika. Počas tréningu sa odporúča vyhnúť sa ostrým zákrutám a zákrutám..

Strava musí byť obohatená o dostatočné množstvo vápnika, fosforu a fluóru. Tieto prvky zabezpečujú, že pohybový aparát ako celok je udržiavaný v dobrom stave. Vysoký obsah tukov alebo kalórií v potrave môže viesť k obezite, ktorá sa môže stať provokujúcim faktorom pri bolesti chrbta..

Ak chcete znížiť riziko nepohodlia, musíte viesť aktívny životný štýl a udržiavať si aj v najťažších životných situáciách sebakontrola a pozitívny prístup. Okrem toho je dôležité venovať pozornosť stavu vášho vlastného tela. Pri najmenšom podozrení na vývoj ochorenia musíte vyhľadať lekára. To vylučuje možnosť rozvoja chronických chorôb..

Bolesť v bedrovej chrbtici

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Bolesť v bedrovej chrbtici najmenej raz za život sa vyskytuje takmer u každého človeka. Toto oddelenie prijíma maximálne zaťaženie a zmeny v ňom sú celkom bežné. Podľa štatistík viac ako polovica populácie pravidelne pociťuje bolesť chrbta a asi osemdesiat percent z nich sa vyskytuje v bedrovej oblasti..

Bolesť v bedrovej chrbtici sa môže náhle zmocniť jej intenzitou, ktorá môže dramaticky viesť k dočasnej imobilite.

Takáto situácia nie je len fyzické nepohodlie, ale aj celý systém chorôb, ktoré môžu vyplynúť z absolútnej neprítomnosti motorického výkonu osoby..

Prečo sa vyskytuje bolesť dolnej časti chrbta? Ako tomu zabrániť? Ako diagnostikovať? Ako zaobchádzať? Pokúsime sa odpovedať na všetky tieto otázky v maximálnej možnej miere a odhaliť podstatu tohto problému..

Malo by sa však chápať, že tieto informácie sa poskytujú iba na informačné účely. Autodiagnostika a samoliečba sú mimoriadne nebezpečné veci..

Bolesť v bedrovej chrbtici sa môže vyskytnúť takmer v každom veku, ale najčastejšie sa vyskytuje v období po tridsiatich a šesťdesiatich rokoch. Povaha algézie sa môže líšiť od miernej po ostrú a intenzívnu s radiáciou po zadok a dolné končatiny. Aby sa týmto bolestiam zabránilo, odporúča sa pravidelne sa venovať telesnej výchove, viesť zdravý životný štýl, rovnomerne rozdeľovať záťaže, vyhnúť sa podchladeniu a stresu..

Príčiny bolesti v bedrovej chrbtici

Hlavnou úlohou, ktorá je potrebná na odstránenie bolesti bedrovej chrbtice, je zistiť príčinu jej výskytu.

Svalovo-fasciálna bolesť bedrovej chrbtice je myalgia pri chorobách chrbtice.

Medzi hlavné faktory, ktoré spôsobili bolesť, patrí nadmerné zaťaženie chrbtice, najmä to sa týka nakladačov a iných povolaní, v ktorých je fyzická aktivita konštantná..

Zvážte choroby, ktoré spôsobujú bolesť bedrovej chrbtice:

 • osteochondróza, skolióza, výskyt prietrží na medzistavcových platničkách;
 • syndróm krátkej nohy;
 • zníženie veľkosti polovice panvy;
 • druhá metatarz je dlhšia;
 • krátke plecia;
 • kyfóza;
 • výsledok dlhej nepríjemnej situácie;
 • blokovanie jedného z kĺbov;
 • predĺžené stlačenie svalu;
 • gynekologická patológia;
 • choroby gastrointestinálneho traktu (žalúdočné a duodenálne vredy).

Prečo je v bedrovej chrbtici bolesť?

Bolesť v bedrovej chrbtici môže byť spôsobená mnohými dôvodmi vrátane nasledujúcich:

Bedrová Sciatica

Jednou z príčin bolesti bedrovej chrbtice je bedrová ischémia (bolesti chrbta, bedra). Toto ochorenie najčastejšie postihuje ľudí stredného a staršieho veku, vyznačuje sa akútnym nástupom a zvyčajne je spojené s nadmerným fyzickým alebo emocionálnym stresom. Dôvodom rozvoja takejto patológie je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje korene miechy. Bolesť je lokalizovaná v bedrovej chrbtici a je v prírode prenikavá, sprevádzaná bedrovou kosťou a pulzáciou. Pacient zaujme nútené držanie tela s nakloneným telom dopredu a nemôže si narovnať chrbát. Je to spôsobené skutočnosťou, že vo svaloch bedrovej chrbtice sa vyskytuje kŕč, ktorý môže trvať niekoľko minút až niekoľko dní. V pokoji a vo vodorovnej polohe syndróm bolesti zvyčajne klesá. Keď sa pokúsite namáhať alebo otočiť, ako aj pri kašľaní alebo kýchaní, bolesť sa stáva silnejšou. Pri predčasnej liečbe môže mať ochorenie chronickú formu s opakovanými epizódami exacerbácie. Bolesť s radikalizulitídou je sústredená v bedrovej oblasti, ale môže vyžarovať na nohy, prsty a zadok, čo sťažuje a obmedzuje motorickú aktivitu pacienta. Komplikáciou v tomto stave môže byť zakrivenie chrbtice, obmedzenie jej pohyblivosti.

Vymknúť

Takéto porušenie, ako je vyvrtnutie bedrovej chrbtice, sa často stáva jednou z príčin bolesti bedrovej chrbtice. V tomto prípade neurologické poruchy zvyčajne chýbajú, sú zaznamenané kŕče hlbokých miechových svalov a stuhnutosť pohyblivosti v bedrovej oblasti. Vyvrtnutie nastáva kvôli narušeniu integrity vlákien v dôsledku ich intenzívneho výstredného sťahovania a napätia. Spravidla sa tento stav vyskytuje v dôsledku zranenia alebo neopatrného náhleho pohybu pri fyzickej námahe alebo pri športe.

spondylolistéza

Bolesť v dolnej časti chrbta pri tomto ochorení sa môže kombinovať s pocitom napätia v ochromení, zníženou citlivosťou a slabosťou v dolných končatinách v dôsledku tlaku na nerv. Spondylolistéza nastáva v dôsledku posunu stavcov vpred (anterolistéza) alebo dozadu (retrolistéza) v porovnaní s inými stavcami. S ťažkým priebehom choroby a rozvojom komplikácií sa môžu vyskytnúť poruchy fungovania čreva alebo močového mechúra, ako aj deformácia miechy. Pohyblivosť dolnej časti chrbtice so spondylolistézou je zvyčajne obmedzená, po fyzickej aktivite sa zvyšuje syndróm bolesti..

spondylolýza

Bolesť bedrovej chrbtice s touto patológiou je spojená s nefúziou stavcového oblúka v oblasti medzi kĺbmi alebo v oblasti končatiny oblúka, ktorá je výsledkom nedostatočného vývoja zadnej chrbtice. Hlavnými príznakmi tohto ochorenia sú pravidelná bolesť mierneho charakteru v bedrovej chrbtici, ktorá sa objavuje počas dlhého pobytu v nepohodlnej polohe s predĺženým chôdzou alebo neopatrným pohybom..

Stenóza bedrového kĺbu

Takáto choroba sa spravidla vyvíja postupne v pomerne dlhom období. Mechanizmus rozvoja stenózy je podráždenie a stlačenie nervových koreňov miechy v dôsledku zúženia miechového kanála. Okrem bolesti sa u pacienta môžu vyskytnúť kŕče, znížená citlivosť v zadku a dolných končatinách. So zmenou postavenia a znížením kompresie nervových koreňov zvyčajne ustupuje bolesť bedrovej chrbtice. Jednou z najbežnejších príčin stenózy miechy sú poruchy miechy spojené s vekom podmienenými faktormi a degeneráciou kĺbov a medzistavcových platničiek. Takáto patológia, ako je spondylolistéza, ako aj poranenie miechy, fibróza spojivového tkaniva a dedičné faktory, môžu tiež vyvolať vývoj stenózy..

Osteochondróza bedrového kĺbu

Faktory ovplyvňujúce vývoj choroby sú metabolické poruchy, poranenia miechy, nadváha, nadmerná fyzická námaha a sedavý životný štýl. Pri osteochondróze sú nervové korene stlačené v dôsledku vydutia medzistavcovej platničky a zúženia medzistavcového priestoru, čo vedie k bolesti. V závislosti od typu a koncentrácie bolesti sa delia na ischias a lumbago. Príznaky choroby sa líšia v závislosti od toho, ktoré korene sú pod tlakom. Pri stlačení koreňov L 1 a L 2 je citlivosť narušená v slabinách a vo vnútri stehien. Bolesť môže byť podaná obom dolným končatinám, ak osteochondróza vyvolala tvorbu prietrže. Keď sú postihnuté korene L 5, pacient pociťuje bolesť v bedrovej chrbtici streleckej povahy, zatiaľ čo citlivosť palca na nohe klesá, jeho pohyblivosť je obmedzená. Poškodenie v segmente S1 je sprevádzané bolesťou pri streľbe, zníženou citlivosťou dolných končatín a vonkajšej strany stehna, bolesťami v nohách. Pri porážke tohto koreňa často dochádza k poklesu šľachy a plantárnych reakcií. V prípade poškodenia dolnej doplnkovej radiálne-medulárnej tepny, prívodu krvi do kužeľa a epikónu miechy môže dôjsť k znehybneniu nôh a zadku. Ak sú korene L5, S poškodené spolu s porážkou tejto tepny, je to plné rozvoja ischias s porážkou pohybových funkcií..

tehotenstvo

Počas tehotenstva dochádza k zmenám sakro-femorálnych kĺbov, ktoré sú spojené s prípravou budúcej matky na pôrod a zabezpečujú normálny prechod plodu počas pôrodu. V tomto prípade rastúce brucho ovplyvňuje chrbticu, svaly dolnej časti chrbta sa napínajú a objavuje sa bolesť. V neskoršej gravidite je bolesť bedrovej chrbtice často spojená so zvýšeným zaťažením chrbtice a oslabenými brušnými svalmi. Bolesť môže vyžarovať z dolnej končatiny, zväčšiť sa po zaťažení, dlhom pobyte v jednej polohe alebo po dlhej prechádzke.

menštruácia

Bolesť v bedrovej chrbtici sa môže vyskytnúť u žien pred menštruáciou a počas nej. Takáto bolesť sa najčastejšie spája s bolesťou dolného brucha, ktorá je sprevádzaná podráždenosťou, bolesťou hlavy, nevoľnosťou, všeobecným zhoršením zdravia.

Prečo je v bedrovej chrbtici akútna bolesť?

Akútna bolesť je najnebezpečnejšou bolesťou v dôsledku zranení. Aké sú poškodenia chrbta a ich príznaky?

 1. poškodenie chrbtice, výrony,
 2. pomliaždené chrbtové svaly,
 3. akútne napínanie, okrem bolesti, obmedzuje pohyb. Bolesť v tomto priebehu udalostí dáva do slabinovej zóny,
 4. najnebezpečnejšie sú zlomeniny stavcov. Tu môže bolesť viesť k strate vedomia..

Akútna bolesť môže spôsobiť okrem zranení aj iné príčiny:

 1. lumbago spôsobuje bolesť, pretože medzistavcové platničky vypadávajú. Samozrejme, že choroba, pokiaľ ide o bolesť, má výraznú závažnosť,
 2. ischias vytvára bolesť v bedrovej chrbtici, v krížovej kosti. Bolesť môže byť dvoch typov: nudná a akútna. Pokrýva stehno, zadok, dolnú časť nohy. V čase chôdze sa kašeľ stáva silnejšou. Je možné, že pocit svrbenia, pálenia, „spustenie husacích hrčiek“,
 3. bolesť bedrovej chrbtice spôsobená epidurálnym abscesom je akútna,
 4. akákoľvek patológia, ktorá sa týka bedrového kĺbu, je sprevádzaná akútnou bolesťou v dolnej časti chrbta, ktorá siaha až po kolenný kĺb.

Pri takýchto problémoch sú možné chronické bolesti:

 1. pri degeneratívnych zmenách v bedrových stavcoch, ktoré sa nazývajú deformujúca spondylóza, má bolesť neurologické príznaky v procese chôdze, a to: poruchy citlivosti; slabosť ovplyvňujúcu obe dolné končatiny. Potom sa objaví krivosť;
 2. chronická bolesť bedrovej chrbtice, ktorá prechádza do bedier, je charakteristická pre pacientov s ankylozujúcou spondylartrózou. Počiatočné fázy vývoja sú obmedzená pohyblivosť a ranná stuhnutosť. Taktiež je znížená úroveň pohybov hrudníka počas dýchania, čo vedie k zakriveniu a ohnutiu hrudnej chrbtice;
 3. rakovinové nádory, prítomnosť metastáz;
 4. osteomyelitída;
 5. intradurálne nádory vyvolávajú neurologické príznaky.

Aká je bolesť bedrovej chrbtice?

Aby sa starostlivo charakterizovala bolesť bedrovej chrbtice, je potrebné starostlivo zvážiť všetky možné príznaky každého ochorenia jednotlivo..

 1. Osteochondróza. Pri osteochondróze nie je bolesť bedrovej chrbtice zďaleka jediným príznakom. Stav miechy a chrbtice ako celku závisí predovšetkým od najtenších nervových vlákien so všetkými sprievodnými „detailami“, ktoré ovplyvňujú činnosť obličiek, srdca, pľúc, gastrointestinálneho traktu a celkového zdravotného stavu. Tu je depresívny stav vysvetlený skutočnosťou, že sú ovplyvnené nervové procesy zodpovedné za prácu mozgu.
 2. Skolióza. Z tohto dôvodu sa najčastejšie vyskytuje bolesť v bedrovej chrbtici. Môžete ho určiť voľným okom, pretože jeho hlavným znakom je zakrivenie chrbtice, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v detstve.

Závažné formy choroby môžu viesť k vážnym následkom vrátane zdravotného postihnutia..

Medzi príznaky miernej skoliózy patria viditeľné faktory, ako je napr. nie symetrické usporiadanie ramien, to znamená jedno nad druhým; nepohodlie v chrbte, s dlhou pozíciou, ako aj pri dlhej prechádzke.

Závažnosť symptómov sa samozrejme zvyšuje, ak má skolióza závažnejší priebeh. V tomto prípade je bolesť bedrovej chrbtice buď konštantná alebo sa vyskytuje zakaždým, keď sa kráčate alebo stojíte (okrem toho chôdza alebo státie netrvá dlho). Externé ukazovatele zahŕňajú zložitejšie zmeny: nerovnomerné usporiadanie čepele; zmeny v dizajne hrudníka. Iné príznaky: dýchavičnosť, bolesť na hrudníku.

 1. Herniované medzistavcové platničky môžu spôsobovať neuveriteľne neznesiteľnú bolesť bedrovej chrbtice, a to aj v počiatočnom štádiu vývoja. Zostávajúce príznaky sú charakterizované v závislosti od veľkosti, trvania ochorenia a miesta prietrže. Symptómy ochorenia sú zvyčajne nasledujúce:
  • bolesť v chrbte. Závažnosť môže byť nudná, ak je štádium vývoja počiatočné a veľkosť prietrže je malá. Ak sa príznaky bolesti stanú intenzívnejšími a trvalejšími, najmä pri fyzickej námahe a dokonca aj pri kašli, naznačuje to, že choroba sa stáva zložitejšou.,
  • keď sa prietrž „prelomí“, bolesť sa samozrejme ešte silnejšia a už v nohách, bokoch. Osoba môže zažiť silné „streľby“, ako je tomu u radikalulitídy. Mimochodom, zanedbaná forma prietrže môže spôsobiť radikulitídu. A tu pacient dokonca cíti znecitlivenie kože nôh;
  • zhoršená funkcia motora v bedrovej oblasti. Nie je možné úplne narovnať chrbát, pretože bolesť v bedrovej chrbtici napína stav svalov chrbta. Dôsledky sú kyfóza alebo skolióza;
  • pocit mravčenia, slabosti, necitlivosti v jednej alebo oboch nohách naraz. Takéto príznaky naznačujú, že prietrž „dosiahla“ korene miechy;
  • problémy so stolicou, močenie, potencia.
 2. Syndróm krátkych nôh je dôsledkom myospasciálneho syndrómu, ktorý môže tiež spôsobiť skoliózu. Ak sa dĺžka jednej nohy líši od dĺžky druhej o 5 - 6 mm, potom nie je dôvod pripisovať si takúto diagnózu sebe samému, ak uvažujete čisto teoreticky. Prax však naznačuje, že aj 3–4 mm rozdielu spôsobuje skreslenie a skreslenie panvy, vytvára vývoj skoliózy a vyvoláva aktívnu blokádu motorických segmentov chrbtice. Táto blokáda sa týka blokovania motorického systému miechového segmentu počas narušení lokalizácie intraartikulárnych komponentov.

S vekom sa zvyšuje rozdiel v dĺžke nôh, čo vedie k zhoršeniu biomechaniky chrbtice. Tento proces prirodzene zvyšuje bolesť bedrovej chrbtice..

 1. Bolesť v bedrovej chrbtici sa môže vyskytnúť v dôsledku zníženia veľkosti polovice panvy. Pre takéto ochorenie sú charakteristické tieto príznaky:
  • pacient v sede má nedobrovoľný sklon k zníženej strane panvy,
  • svaly na tej istej strane sú neustále napäté, pretože sa v nich pravidelne vyskytuje stres,
  • možnosť skrátenia jednej z jej končatín nie je vylúčená.
 2. Ak je u pacienta diagnostikovaná predĺžená druhá metatarzálna kosť, mal by vedieť, že príznaky tohto ochorenia sú veľmi bolestivé, pretože postihnutá noha stráca svoju funkciu tlmiča nárazov. Pacient samozrejme pociťuje bolesť bedrovej chrbtice, stehna, dolnej končatiny, chodidla. V procese vývoja syndróm pokrýva nielen chodidlo, ale aj ďalšie časti tela: dolnú časť nohy, stehno, bedrovú chrbticu..
 3. Krátke ramená môžu tiež spôsobiť bolesť bedrovej chrbtice. Takáto diagnóza je veľmi zriedkavá. Jeho príznaky, s výnimkou bolesti: nesúlad medzi dĺžkou ramena a dĺžkou tela. Vďaka tomu zažívajú svaly v ramennom pletive neustále napätie.
 4. Kyphosis sa všeobecne nazýva sklon. V tomto prípade bolesť pokrýva krk, plecia, chrbát. Kyphosis je najčastejšie dedičným výsledkom. Príznaky tohto ochorenia sa vyznačujú nielen bolestivými ukazovateľmi, ale aj viditeľnými zmenami. Chrbát má tvar oblúka (smerom dozadu), ktorého uhol je 45 ° alebo viac. Z lekárskeho hľadiska je až 45 ° normálne, to znamená, že skutočnosť, že sa vyskytuje kyfóza, ešte nie je známa..

Bolesť v bedrovej chrbtici má v tejto situácii vzhľad svalového kŕča. Niekedy sú možné ďalšie následky, ako je znecitlivenie končatín, slabosť, zmeny vo fungovaní srdca, trávenie, dýchanie..

Typy bolesti v bedrovej chrbtici

 • Sharp. Akútna bolesť bedrovej chrbtice je jednou z najbežnejších, spravidla jej trvanie nepresahuje tri mesiace.
 • Opakujúci. Tento typ bolesti je charakterizovaný opakovanými epizódami exacerbácie choroby..
 • chronický V chronickom priebehu ochorenia syndróm bolesti pretrváva viac ako tri mesiace.

Na koho sa obrátiť?

Diagnóza bolesti bedrovej chrbtice

Bolesť v bedrovej chrbtici môže byť úplne odlišná, pretože existuje veľa chorôb, ktoré môžu vyvolať bolesť, a preto sú diagnostické metódy odlišné..

Predtým, ako sa hovorí o vyšetrovacích metódach, lekári by mali byť menovaní podľa typu špecializácie, ktorej by sa mali venovať:

 • traumatologist,
 • gynekológ,
 • urológ,
 • neurológ,
 • fyzioterapeut,
 • gastroenterológ,
 • osteopath,
 • chiropraktik,
 • masér.

Teraz sa podrobne zaoberáme metódami diagnostikovania chorôb, ktoré tak či onak vyvolávajú bolesť bedrovej chrbtice..

 1. v dôsledku poranenia stavcov musí lekár poznať presný čas, aby mohol presnejšie určiť stupeň mechanického poškodenia. Prvými fázami vyšetrenia je kontrola stavu osoby nasledujúcimi spôsobmi: kontrola pulzu, dýchania, vedomia, citlivosti a motorických funkcií. Je tiež veľmi dôležité vedieť, či v tom okamihu bola obeť intoxikovaná.

Ďalšia fáza diagnostiky:

 • všeobecné hodnotenie stavu,
 • hodnotenie stavu vedomia,
 • identifikácia prípadných zranení, ktoré zahŕňajú: opuch, podliatiny, odreniny,
 • hodnotenie správania pacienta, to znamená, že je potrebné určiť jeho reakciu: aktivitu, nehybnosť atď.,
 • búšenie a búšenie chrbtice sa vykonáva na detekciu bolesti a deformácie v poškodenej oblasti.

Posledným štádiom diagnostiky je rádiografia. X-ray je zvyčajne najlepší spôsob, ako identifikovať tento problém;

 1. osteochondróza je diagnostikovaná najskôr pomocou prieskumu anamnézy. Stanovenie symptómov je rozhodujúce pre určenie samotnej diagnózy. Pre toto ochorenie je typické množstvo existujúcich symptómov a niektoré sú atypické, to znamená, že vyžadujú zvýšenú diagnózu, medzi ktoré patria:
  • X-ray je jednou z najúčinnejších metód na vyšetrenie osteochondrózy, ktorá je rozdelená do niekoľkých možností pre röntgenové vyšetrenie:
   • röntgenové vyšetrenie chrbtice, ktoré je najjednoduchšou možnosťou na štúdium osteochondrózy,
   • myelografia je nebezpečnejším spôsobom detekcie osteochondrózy, pretože v tomto prípade si proces vyžaduje zavedenie kontrastnej tekutiny do miechového kanála,
  • CT sken,
  • jadrová magnetická rezonancia,
  • neurologická diagnostika sa vykonáva na komplexné určenie pohody pacienta;
 2. skolióza sa študuje rovnakým spôsobom ako osteochondróza: rôntgenovým žiarením, počítačovou tomografiou, nukleárnou magnetickou rezonanciou;
 3. diagnóza prietrže medzistavcových platničiek pri prvej návšteve u lekára sa uskutočňuje rozhovorom s pacientom, aby sa zistilo, ako intenzívna je bolesť v bedrovej chrbtici, čím sa automaticky určí približný stav pacienta. Na presnú diagnostiku lekár spravidla používa nové vyšetrovacie techniky: počítačovú tomografiu a magnetickú nukleárnu rezonanciu. Existujú samozrejme možnosti „lacnejšie“, napríklad röntgenové lúče, ale moderní lekári nazývajú takéto diagnostické metódy „včera“, najmä preto, že samotná kýla nie je v röntgenovom snímaní viditeľná..

Na diagnostike a liečbe medzistavcovej prietrže sa podieľa niekoľko lekárov: ortopéd, chirurg, vertebroológ;

 1. kyphosis je zvyčajne diagnostikovaná röntgenovým žiarením;
 2. lumbago, rovnako ako väčšina chorôb súvisiacich s chrbticou, je spočiatku symptomaticky určená. Aby sa vylúčili iné choroby spojené s narušenou spinálnou aktivitou, je predpísané röntgenové vyšetrenie;
 3. Lekári sa podieľajú na vyšetrení a liečbe radiikulitídy: terapeut, neuropatológ. Diagnostické metódy pre radikulitídu zahŕňajú:
  • röntgenový,
  • CT - počítačová tomografia,
  • MRI - magnetická rezonancia,
  • scintigrafia alebo iné meno - skenovanie,
  • densitomatry,
  • Ultrazvukové vyšetrenie,
  • laboratórny odber krvi a moču.
 4. epidurálny absces si vyžaduje zložitejší postup vyšetrenia, pri ktorom sa odoberie hnis (punkcia). Tu sa tiež uchýlili k štúdii: CT, MRI;
 5. osteomyelitída sa vyšetruje nasledujúcimi spôsobmi:
  • krvný test: všeobecne; na stanovenie diabetes mellitus; na C-reaktívny proteín,
  • moč: všeobecná analýza,
  • ak dôjde k hnisavému obsahu, očkujte ho,
  • X-ray, CT, MRI, ultrazvuk,
  • rádionuklidová štúdia - najlepší spôsob stanovenia osteomyelitídy.

Na zistenie príčin bolesti v bedrovej chrbtici sa okrem kompletného vyšetrenia lekára a kontroly reflexov a svalovej sily môžu použiť aj tieto diagnostické metódy:

 • Röntgenové vyšetrenie
 • CT sken
 • Magnetická rezonancia
 • myelogram
 • elektromyogram

Liečba bolesti bedrovej chrbtice

Často počujeme „jeden liek, druhý zmrzačenie“. V tejto vete nie je nič prekvapujúce, pretože mnohí po prečítaní lekárskej encyklopédie pripisujú chorobám, ktoré nemajú nič spoločné so skutočnou diagnózou, okrem symptómov. Ak má človek bolesť v bedrovej chrbtici, neznamená to, že všetko - chytil radikalulitídu. Možno matrac, na ktorom človek spí, spôsobuje fyzické nepohodlie, ktoré spôsobuje bolesť chrbta.

Hlavnou liečbou bolesti v bedrovej chrbtici je odstránenie syndrómu bolesti a najrýchlejšia obnova funkcií bedrovej chrbtice. Včasná liečba tiež pomáha predchádzať rozvoju komplikácií a prechodu choroby na chronickú formu.

Z liekov na liečenie bolesti bedrovej chrbtice sa používajú nesteroidné protizápalové lieky vo forme tabliet, krémov, mastí, gélov, medzi ktorými je diklofenak, ketaprofén, indometacín, ibuprofén atď. prejavuje sa syndróm bolesti. Ak bolesť bedrovej chrbtice nie je príliš silná a motorická aktivita pacienta nie je narušená, aplikácie s diklofenakom sa môžu aplikovať na postihnuté miesto počas siedmich až desiatich dní. Sodná soľ diklofenaku je súčasťou masti voltarénovej emulgácie. Masť má analgetické, protizápalové a dekongestívne vlastnosti, podporuje regeneráciu tkanív počas traumy na spodnej časti chrbta a urýchľuje regeneráciu poškodených šliach a svalov. Masť sa nanáša na čistú a suchú pokožku trikrát až štyrikrát denne..

Priebeh liečby by nemal presiahnuť dva až tri týždne. Pri silnej bolesti bedrovej chrbtice, ktorá ovplyvňuje pohyblivosť pacienta, sa diklofenak podáva vo forme injekcií počas troch až siedmich dní a potom sa mení na tablety. Priemerná doba liečby je tri týždne až mesiac.

V prípade neznesiteľných bolestí, v závislosti od indikácie lekára, je možné predpísať silné analgetiká. Nesteroidné protizápalové lieky sa môžu tiež používať v spojení so svalovými relaxanciami. Do tejto skupiny liekov patrí napríklad sirdalud, ktorý znižuje kŕče a kŕče, ako aj zvyšuje dobrovoľnú kontrakciu kostrových svalov. Sirdalud sa používa dva až štyri miligramy trikrát denne. Pri silnej bolesti je možný ďalší príjem ďalších dvoch alebo štyroch miligramov v noci. Pri akútnej bolesti sa liek užíva päť až sedem dní. Pri chronickej bolesti sa doba liečby významne zvyšuje.

Fyzikálna terapia je dôležitá pri liečbe bolesti bedrovej chrbtice. Súbor cvičení vyberie ošetrujúci lekár individuálne v závislosti od všeobecných príznakov choroby a závažnosti bolesti.

Na bolesť bedrovej chrbtice spôsobenú podchladením sa odporúča používať masti, ktoré majú otepľovacie vlastnosti, napríklad viprosal alebo apizartron obsahujúci hadí alebo včelí jed. Po aplikácii masti by sa mala bedrová oblasť zabaliť do vlnenej šatky. Ak je osteochondróza príčinou bolesti, fyzioterapia, akupunktúra, masáže, liečebné cvičenia, trakcia v chrbtici sa môžu použiť na liečbu. Na zmiernenie bolesti v bedrovej chrbtici počas tehotenstva môžete použiť diétu bohatú na vápnik. Pri pravidelnej bolesti sa môže použiť uhličitan vápenatý alebo laktát vápenatý. Zaťaženie dolnej časti chrbta by malo byť minimálne..

Liečba bolesti bedrovej chrbtice v závislosti od príčiny

Ak je všetko jasné s diagnózou, potom nebudú žiadne problémy s liečbou.

Typy liečby sú teda podľa typu choroby:

 1. osteochondróza. Stručne povedané, nebude možné uviesť princípy liečby, pretože je to dosť náročná úloha, a nanešťastie nie je možné zastaviť proces lézie, ale jej spomalenie je stále skutočné.

V tejto situácii by mal byť pacient „poslušný“, tj ak je povedané - odpočinok, potom: odpočinok. A potom sme zvyknutí si sťažovať na neúčinné metódy liečby, zatiaľ čo nepočúvame to hlavné. Posteľ pacienta by mala byť pevná: zabudli na perie a vzduchové matrace. Okrem toho je najlepšie kúpiť ortopedickú matraci. Ak toto odporúčanie nedodržíte, liečba sama stratí požadovaný význam..

Osteochondróza vyžaduje komplexnú terapiu pozostávajúcu z:

 • symptomatická liečba, ktorej cieľom je eliminovať bolesť bedrovej chrbtice a ďalších častí tela postihnutých bolesťou. Na tento účel sa používajú protizápalové nesteroidné lieky ako lieky, ktoré sa používajú v neurológii, menovite Piroxicam, Ibuprofen, Diclofenac. Tieto lieky sú spoľahlivým spôsobom eliminácie bolesti a zápalových procesov, ale existujú aj nevýhody - vedľajšie účinky: nevoľnosť, zvracanie, krvácanie a exacerbácia vredu. Menej nebezpečné lieky na túto akciu: Lornoxicam, Xefocam, Meloxicam, Nimesil.

Liečba týmito liečivami je doplnená liečivami uvoľňujúcimi svaly: Tetrazepam, Diazepam, Midokalm. Prvý a druhý variant symptomatickej liečby spolu zmierňujú svalové napätie a odstraňujú bolesť. Navyše, nervozita je znížená.,

 • je možné zlepšiť krvný obeh (čo je veľmi dôležité pre osteochondrózu) nasledujúcimi liekmi: „Pentoxifyline“ - vazodilatátor, „Berlition“ - má obnovujúci účinok na energetickú činnosť buniek, „Actovegin“ - obsahuje všetky potrebné zložky na liečbu osteochondrózy: nukleozidy, oligosacharidy, aminokyseliny A tak ďalej,
 • regenerácia chrupavkového tkaniva sa vykonáva pomocou chondroprotektívnej liečby s restoratívnymi a protizápalovými vlastnosťami, napríklad „Teraflex“, „Structum“,
 • Vitamínová a minerálna terapia sa vysvetľuje potrebou vitamínu D a vápnika. V tomto prípade sú lieky účinné: „Vápnik-D3“, „Alfacalcidol“, „Nycomed“,
 • antidepresíva (každý pacient je vybraný individuálne, takže má závažné vedľajšie účinky). Na osteochondrózu sa zvyčajne používajú tieto lieky: „Duloxetín“, „Sertralin“, „Amitriptylín“.

Tajomstvá našich babičiek majú veľkú múdrosť. Tu je niekoľko spôsobov, ako liečiť osteochondrózu, ktorá k nám prišla:

 • poraziť osteochondrózu zelerom: koreň zeleru 3 až 3 gramy sa naseká a naleje sa teplou vodou (1 l). Po dobu 8 hodín, trvať na tom, a napätie. Dávka: 1 čajová lyžička pred jedlom 3-krát denne,
 • slnečnicový koreň je veľmi účinný pri osteochondróze. Príprava tohto nástroja je zložitý proces, preto musíte konať opatrne. Prvá fáza prípravy: vyberajú sa silné časti koreňov, ktoré sa skladujú na suchom, čistom a tmavom mieste (v komore). Koreň rozdrvte už pred samotnou prípravou. Korene (1 šálka) rozdrvte na malú veľkosť (ako fazuľa) a varte (3 litre vody) v nekovovej miske počas 3 minút. Máme teda čaj, ktorý sa vypije 2 až 3 dni. To znamená, že množstvo prijatého bujónu sa musí rozdeliť tak, aby boli rovnaké dávky pre celý liečebný cyklus,
 • masť valeriánov. Na jeho prípravu potrebujete: rozdrvené korene valeriány, nasekané korene muškátového orieška, listy mäty piepornej, bobule Rowan, šnúrka, banán, koreň lopúcha, slamienkový piesok, mletá kukurica a ovos - každá prísada 60 g, lastovičník - 30 g, huba brezová - 120 g. To všetko sa rozdrví na prášok. Potom sa zbierka bylín rozdelí na 8 častí a rozpadne sa na 8 nádob 0,5 l. Každá nádoba sa doplní vodou tak, aby 1/3 zostala naplnená. Potom sa pridá rastlinný olej (výhodne trhový olej), zatiaľ čo 2/3 nádoby by mali byť prázdne. Nádoba s obsahom by mala byť pevne uzavretá alebo, ako sa dnes hovorí, vytvorte vzduchotesné balenie. A dať na temné miesto. Po dobu 2 mesiacov sa obsah pretrepáva tak, aby nezostal žiadny sediment. Po 2 mesiacoch sa hmota zo všetkých nádob naleje do jednej nekovovej misky a zahreje sa na 60 °. Potom sa znovu plní do fliaš a vylúhuje sa mesiac. Zároveň nezabudnite triasť.

Teraz je masť na vonkajšie použitie pripravená.

Konečnou možnosťou liečby osteochondrózy je chirurgický zákrok. Je predpísané, ak sa už vytvorili spinálne prietrže, vrátane kompresie koreňov miechy; zrejmé deformácie chrbtice; subluxácia stavcov. Táto operácia je určená výlučne na rekonštrukciu, ale patologický proces zostáva nedotknutý..

 1. skolióza sa lieči niekoľkými spôsobmi, ktorých výber závisí od stupňa choroby. Ťažiskom liečby je predovšetkým odstránenie symptómov, okrem vylúčenia bolesti bedrovej chrbtice. Nezabudnite na príčinu skoliózy, ktorú je tiež potrebné riešiť. Potom sú predpísané špeciálne gymnastiky, fyzioterapia a masáže.

Idiopatická skolióza v prvom štádiu je predmetom terapie zameranej na posilnenie svalov celého tela. V tejto situácii sú skvelými nástrojmi: cvičenie, masáž, fyzioterapia, plávanie.

Počas liečebného procesu je povinná pravidelná návšteva ortopéda, ktorý riadi liečbu a mal by zaznamenať pozitívne zmeny, ak nejaké existujú..

Druhá fáza už vyžaduje určité doplnenia vyššie uvedených postupov: korekčný korzet, ktorý sa vyrába podľa individuálnych požiadaviek.

Tretí stupeň vyžaduje dlhšie ošetrenie ako v druhej fáze. Manipulácie však zostávajú rovnaké.

Chirurgický zákrok sa používa už v posledných štádiách skoliózy, keď je uhol ohybu väčší ako 40 °. Toto ošetrenie je mimoriadne nebezpečné. A uchýlia sa k tomu, ak už iné možnosti nedávajú zmysel.

 1. Hlavné metódy na ošetrenie herniovaných diskov sú tieto:
 • Vyhnite sa nepríjemným postojom a ostrým zákrutám;
 • chrbtová trakcia,
 • masáž,
 • kondičné cvičenia,
 • fyzikálne a tepelné postupy,
 • použitie protizápalových liekov. Orthofen, indometacín, diklofenak, ibuprofén sa zvyčajne predpisujú.,
 • užívajúcich lieky proti bolesti, napríklad Diazepam, Tizanidín. Tieto lieky majú relaxačný účinok na svaly.,
 • blokáda novokainu,
 • mäkký korzet na mieru.

Chirurgická liečba sa používa na odstránenie prietrže. Operácia môže byť naliehavá alebo oneskorená v závislosti od stavu pacienta. Jedinou cestou z tejto situácie je niekedy chirurgický zákrok. Pacienti zvyčajne spadajú do kategórie takých prípadov, pri ktorých kýla dosiahla veľkú veľkosť a vytvára tlak na krvné cievy a miechu..

V ľudovom liečiteľstve je známych niekoľko metód, ktoré majú terapeutický účinok na chrbticu v prítomnosti kýly. Avšak výsledok liečby alternatívnymi metódami je opäť viditeľný pri komplexnej terapii, ktorá zahŕňa tradičné princípy liečby:

 • 1 čajová lyžička harmančekových kvetov v rovnakom pomere s lipovými kvetmi a šípkami na 1 šálku vriacej vody. Nafúknuté asi 20 minút a prefiltrované. Vypite tretiu časť 3 krát denne pred jedlom,
 • nasekané hrozienka - 1 šálka, rovnaké množstvo orechov a sušených marhúľ. Pridajte 1 lyžicu medu so šťavou z polovice citróna. Všetok obsah je zmiešaný a polievková lyžica trikrát denne,
 • ryžové alebo pšeničné otruby - 1 polievková lyžica, naplnená vodou - 2 šálky a varená asi pol hodiny. Potom pridajte med - 1 lyžicu lyžice. Užívajte 3-krát denne, 50 g.
 1. Kyphosis sa lieči tak, aby sa eliminovali nielen defekty, ktoré vznikli na základe choroby, ale aj javy, ktoré spôsobujú bolesť bedrovej chrbtice..

Terapia je okamžitá, to znamená, že liečba prebieha okamžite po stanovení diagnózy. Najlepšie obdobie liečby je do 24 rokov. Prax však ukázala, že potrebný výsledok sa dá dosiahnuť v neskoršom veku..

Liečebný komplex pozostáva z:

 • reflexológia je známa ako akupunktúra. Jej liečebný režim je založený na reflexných spojeniach, ktoré sa prejavujú v dôsledku ontogenézy a fylogenézy, ktorá sa vykonáva prostredníctvom centrálneho nervového systému stimuláciou receptorových funkcií kože a jej slizníc..

Táto technika sa tiež nazýva akupunktúra, ktorej účel je založený na odstránení degeneratívnych-dystrofických problémov, ako sú: medzistavcová prietrž, kypóza, osteochondróza a podobne..

Samotná akcia sa uskutočňuje umiestnením tenkých ihiel (nehrdzavejúcej ocele) do pokožky pacienta v určitých „bodoch“, ktoré je potrebné „aktivovať“ v procese akupunktúry;

 • elektrické stimulácie sa vykonávajú pomocou elektrického prúdu na zvýšenie aktivity niektorých systémov a orgánov. Cieľom takejto terapie je spravidla stimulácia motorických svalov a nervov. Zriedka sa používa vo vzťahu k vnútorným orgánom.

Elektrická stimulácia nie je na želanie predpísaná. Lekár to pripisuje na základe indikácií a kontraindikácií, ktoré sú:

 • indikácie: motorické dysfunkcie (paralýza) získané v dôsledku chorôb a zranení; poruchy uzatvárania a pohybovej aktivity žalúdka a iných orgánov tráviaceho a genitourinárneho systému;
 • kontraindikácie: absolútna priečna blokáda srdca, fibrilácia predsiení, arteriálna hypertenzia, polytropický extrasystol, aktívny reumatizmus, vaskulárne krízy, trofické vredy, tendencia ku krvácaniu, horúčka, akútny zápalový priebeh, rehabilitačné obdobie po prešívaní šliach, svalov a nervov, fyziologické obmedzenia.

Pri kyfóze a iných ochoreniach chrbtice sú oblasťami vplyvu:

 1. bedrový,
 2. krk,
 3. hypogastrická oblasť,
 4. epigastrická zóna,
 5. svaly zadných a predných pliec,
 6. vonkajšia a vnútorná rovina predlaktia,
 7. triceps,
 8. biceps,
 9. svaly bedier a zadku,
 10. lýtkový sval,
 11. extenzory chodidiel a prstov.
 • Vákuová terapia je jednou z najbolestnejších metód, ktorá pomáha odstraňovať bolesť bedrovej chrbtice. Okrem toho sa osobitne oddeľuje od iných metód liečby kypózy:
  • Rýchla a bezpečná úľava od bolestivých syndrómov, ktoré sa objavili počas, radikulitída, kyfóza, osteochondróza,
  • Rehabilitácia tela v dôsledku obnovenia jeho vlastných zdrojov,
  • Zabraňuje množstvu chorôb,
  • Aktivácia mikrocirkulácie všetkých tekutých zložiek v tele, čím sa tkanivo aktualizuje a omladzuje,

Rýchle a kvalitné čistenie tela existujúcich trosiek.

Zvážte indikácie pre vákuovú terapiu späť (v závislosti od typu ochorenia môžu byť zapojené aj iné časti tela): osteochondróza, myalgia, napätie miechových svalov, ischias, periartritída lopatiek, bedrový kôš, chronická únava, chronická bronchitída a bronchiálna astma, žalúdočný vred, neurocirkulačná dystónia, hypertenzia, myogélia, pooperačný regeneračný proces, tvorba tela u detí.

 • manuálna terapia, ktorá sa prezentuje ako komplexná liečba chrbtice, kĺbov, väzov, svalov a následkom neurologických chorôb. Technika liečby má veľa spoločného s masážou, ale existujú aj rozdiely: obmedzená lokalizácia miest zavedenia a intenzita sily. Profesionálna manuálna terapia môže rýchlo eliminovať bolesť bedrovej chrbtice, pretože jej hlavná sila je zameraná na obnovenie funkčnosti medzistavcových kĺbov, čo v dôsledku toho zvyšuje elasticitu muskulo-ligamentózneho aparátu..
 • telesná výchova zlepšujúca zdravie,
 • zdravý životný štýl.

Tradičná medicína zvyčajne používa rovnaké spôsoby liečby, aké sa používajú na liečbu skoliózy..

 1. liečba lumbagu vyžaduje individuálny prístup. Najdôležitejšou vecou v tejto veci je prísne dodržiavať diétu, ktorá vylučuje korenené, údené a slané jedlá; užitočné: zemiaky, obilniny, zeleninové polievky. Liečebný komplex zahŕňa:
 • reflexné,
 • manuálna terapia,
 • fyzioterapia,
 • úpravy vody,
 • vákuová terapia,
 • bahenná terapia,
 • kúpeľná liečba.

Ak hovoríme o liečbe drogami, nie je možné uviesť presné nastavenia, pretože, ako už bolo uvedené, hovoríme o individuálnom prístupe, to znamená na základe výsledkov vyšetrenia..

Tradičná medicína odporúča používať také metódy ako dodatočnú liečbu, ktorá v kombinácii s tradičnou medicínou rýchlo odstraňuje bolesť bedrovej chrbtice:

 • trvalé nosenie pleteného pása pre psa,
 • bedra sa maže terpentínom - 5 g. Ihneď potom sa zohreje bedrová zóna, kde sa ražné cesto nanesie na tú istú časť tela, na vrch sa nanesie bavlnená vlna a potom sa celý tento systém uzavrie olejovou utierkou. Noste asi hodinu. Olejová utierka sa potom odstráni spolu s bavlnou a cestom. Terpentín sa odstráni vložkou. Táto manipulácia sa vykonáva 3 dni.

Ak pacient v tomto okamihu pociťuje silný pocit pálenia, potom by človek nemal vydržať, je potrebné odstrániť komprimáciu od seba a dôkladne umyť bedrovú oblasť..

 1. liečba radikulitídy je šetrným domácim režimom, ktorý nevyvoláva alebo nezosilňuje bolesť bedrovej chrbtice. Ale tu, relatívny odpočinok, by jeho trvanie nemalo prekročiť 5 dní.

Rané štádiá radikulitídy sa liečia lokálnou aplikáciou suchého chladu alebo tepla po dobu 20 minút až 6-krát denne. Na anestéziu tiež používajú tesný obväz (bandáž) obklopujúci oblasť bolesti.

 • lieky proti bolesti: Ketorolac, Diklofenak, Indometacín a ďalšie.

Medzi ďalšie liečebné metódy patria postupy podobné terapeutickému riešeniu osteochondrózy, kyfózy, skoliózy, lumbagu..

V ľudovom liečiteľstve je známa jedna z najúčinnejších metód liečby: bandáž psej vlny.

V skutočnosti existuje veľa spôsobov, ako odstrániť bolesť. Hlavná vec je presne poznať svoju diagnózu. A keď sa problém preskúma, jeho riešenie príde samo.

Prevencia bolesti bedrovej chrbtice

Dá sa predísť bolesti bedrovej chrbtice? Áno, ale treba mať na pamäti, že existujú veci, ktoré sú mimo našu kontrolu, napríklad vrodená choroba, genetická predispozícia, zranenia. A predsa veľa chorôb je v priebehu rokov získavaním, za výskyt ktorého sme sami zodpovední. Existuje malá skupina pravidiel, ktoré vám pomôžu chrániť sa pred týmto druhom bolesti..

 1. Správne držanie tela. V tejto polohe je chrbtica a jej segmenty v správnej polohe pre zdravie. Vzniká, keď kráčame, keď sedíme a hlavne keď spíme. To je to, čo potrebujeme na splnenie štandardných požiadaviek na držanie tela?
  • pohodlný nábytok: stoličky, kreslá, pohovky, postele a ďalšie. Operadlo alebo stolička by nemali byť príliš krátke. Muž, ktorý sedí a opiera sa o chrbát stoličky, by mal trup umiestniť tak, aby jeho chrbát (od bedra po krk) bol rovnobežný so zadnou časťou stoličky a aby nemal oblúkový tvar. Pokiaľ ide o pohovky, má výhodnú polohu v polohe na pozeranie televízie, na spánok alebo len na sedenie. Ale práca na počítači, ohnutá na 3 úmrtia, je pre chrbticu veľmi škodlivá. Výber postelí pre dnešný deň je jednoducho obrovský: okrúhly a poschodový, drevený atď. Podarí sa nám však zvoliť ten, ktorý je najmenej vhodný na vytvorenie správneho držania tela. Teraz hovoríme o leteckých posteliach; vodné matrace; postele s umelými plnivami, ktoré počas prevádzky majú formu hrudiek. Na chrbát je potrebný tvrdý povrch, ktorý môžu byť tvorené ortopedickými matracmi (najlepšie bez pružiny).,
  • správne nosenie tašiek, batohov, tašiek a ďalších. Príliš ťažký vak s dlhým nosením na jednom ramene alebo v jednej ruke môže spôsobiť asymetriu vo vzťahu k pleciam, čo automaticky spôsobuje bolesť v bedrovej chrbtici. Preto by sa mal v čase hromadných nákupov nakupovaný tovar distribuovať v baleniach tak, aby každá ruka mala približne rovnaké zaťaženie. Ak táto akcia nie je možná, je potrebné pravidelne „meniť ruku“, to znamená, že nákupy vykonávame pravou rukou a potom ľavou stranou a naopak.,
 2. „Sedavá práca. Nemá zmysel hovoriť vodičom alebo účtovníkom „viac pohybov“, pretože väčšinou trávia väčšinu času na rovnakej pozícii. Ale aj tak môžete sedieť rôznymi spôsobmi alebo aspoň zmeniť svoju pozíciu. Tu by ste mali nájsť aspoň 10 minút každú hodinu na vstávanie a zahrievanie. Ale doma nebude zbytočné robiť jednoduché fyzické cvičenia, ktoré hnetú svaly chrbta. Masáž bude tiež veľmi prospešná.,
 3. Práca, ktorá si vyžaduje intenzívne cvičenie, je najčastejšie dôvodom vzniku problémov s chrbtom. Pri uchádzaní sa o takéto pracovné miesto si musíte pozorne prečítať pracovnú zmluvu a podobné dokumenty, v ktorých sú uvedené požiadavky na maximálnu mieru fyzickej aktivity. Je zrejmé, že v našej dobe sa veľa vecí robí „čestne“ bez dokumentov a že je potrebné nakŕmiť svoju rodinu, vo všeobecnosti nie je čas nájsť niečo normálne. Musíte však pochopiť, že si nemôžete kúpiť zdravie,
 4. Topánky sú problémom mnohých generácií, najmä žien. Obuv by mala byť predovšetkým pohodlná. Topánky s príliš vysokými podpätkami a tiež o jednu veľkosť menšie na skalnatej ceste sú istým spôsobom, ako ochorieť nohy a chrbát. Vysoký podpätok nie je určený na dlhodobé a trvalé nosenie. V tejto situácii by sa mali brať do úvahy aj ďalšie faktory: vek, hmotnosť (bez urážky), tehotenstvo, ploché nohy, skolióza atď. Tesné topánky môžu stlačiť nervové procesy, žily, svaly, čo tiež vedie k mnohým závažným problémom,
 5. Športové a vodné procedúry (plávanie) boli vždy najlepšími prostriedkami, ktoré môžu zabrániť bolesti bedrovej chrbtice. Tu by ste to však nemali preháňať, pretože nadmerné úsilie môže iba zhoršiť situáciu, napríklad podvrtnutie svalov alebo väzov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Diprophos. Len jedna injekcia pomohla s osteochondrózou. Pri nízkej cene má liek dlhodobý účinok. Na jeseň ma krčná chrbtica začala trápiť, neurológ ma najskôr poslal na röntgen a potom na MRI a ukázalo sa, že by sa mala liečiť osteochondróza.
Príčiny zápalového procesu v pečeni a príznaky
Pečeň pôsobí ako najväčšia žľaza v ľudskom tele, váha orgánu u dospelých dosahuje 1500 g. Vyznačuje sa multifunkčnosťou - podieľa sa na tráviacom procese, prietoku krvi a výmene vitamínov..
Chrbtica zohráva vedúcu úlohu pri formovaní držania tela, udržiavajú vnútorné orgány brucha a hrudníka. Bolesť na nohách s medzistavcovou prietržou sa objavuje v dôsledku zvýšeného tlaku na nervové korene miechy.