loader

Hlavná

Liečba

Bolesť prietrže lumbálnej chrbtice. Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba prietrže lumbálnej chrbtice

Aké sú bolesti prietrže lumbálnej chrbtice? V čase útoku bolesť prepichuje a je sprevádzaná kŕčom. V prípade chronického štádia je bolesť bolestivá a naliehavá. Ak sa chcete rýchlo vysporiadať s takýmito útokmi, musíte sa uvoľniť, ľahnúť si a prijať lieky proti bolesti. Po skončení akútneho obdobia musíte premýšľať o záťažovej terapii a navyše o plávaní, pretože fyzická aktivita pomáha predchádzať novému zhoršeniu stavu..

Ako sa vyskytuje bolesť prietrži bedrovej chrbtice?

príčiny

Bedrová chrbtica u ľudí je mimoriadne pohyblivá. Nie je chránený ničím, pri zdvíhaní závaží preberá takmer akékoľvek bremeno. Stavce v ňom sú najhrubšie v chrbtici, ale jej medzistavcové platničky tým nie sú posilnené. Kvôli konštantnému zaťaženiu sa ich krvný obeh môže zhoršiť, v dôsledku toho dostávajú veľa mikrotraumas. Výsledkom je, že disky môžu vyschnúť a stratiť pružnosť. Pod vplyvom stavcového tlaku menia tvar, podobne ako pramene, ktoré zlyhávajú. Tento výstupok sa nazýva výstupok. Kýla je komplikáciou vyčnievania, prasknutia hustých vláknitých membrán a výstupu z mäkkého jadra dužiny..

Dužina vytlačená bedrovou prietržou stláča nervové korene. Keď sa začne takáto kompresia, pacienti trpia bedrovou bedrovou kosťou.

Bolest je prietrž bedrovej chrbtice. Neexistuje žiadna sila na ohýbanie a neviazanie, v bedrovej oblasti je zaznamenaná bolestivá tuhosť. Telo potrebuje tieto kŕče, aby chránilo nervové korene pred ďalším poškodením. Potom bolesť v medzistavcovej prietrži bedrového kotúča prechádza do chronického štádia a neustále mučí pacienta. Po náročnom dni sa to môže ešte zhoršiť. Počas tohto obdobia skutočne zostáva osoba v statickom postavení po dlhú dobu alebo sa veľa pohybuje a dostáva primeranú časť fyzického stresu. Všetky tieto faktory sa rýchlo vyvíjajú na tlak na herniálny výstupok a medzistavcové platničky. Môže sa tiež zvýšiť kompresia nervových koreňov. Útok môže utrpieť aj po náhlom pohybe (aj pri kýchnutí, kašľaní alebo smiechu).

V mnohých situáciách je prietrž lumbosakrálnej chrbtice dôsledkom prirodzených procesov starnutia. U detí obsahujú medzistavcové platne veľa vody. Ako ľudia starnú, disky vysychajú a stávajú sa krehkejšími. Disky sa môžu tiež sploštiť, a tým sa zmenšuje vzdialenosť medzi stavcami. Tento proces sa nazýva degenerácia medzistavcových platničiek..

Povaha bolesti

V čase útoku a obdobia exacerbácie, keď sa objavia nervové svorky, má bolesť prietrže lumbálnej chrbtice charakter kríža alebo silného mravčenia. V chronickom štádiu bolesť častejšie bolí a navyše tlačí. Nie sú spôsobené priamym účinkom na nervové korene, ale samotnou deformáciou. V dôsledku pretrvávajúcej bolesti sa pacienti začínajú doslova ohýbať a súčasne sa zhoršuje ich držanie tela..

Nie každý vie, ako bolí bedrová chrbtica.

Nervové korene bedrovej chrbtice sú priamo spojené so svalmi dolných končatín a panvovými orgánmi. Preto môže byť bolesť oparu aj zreteľne lokalizovaná. Často dáva do sakrálnej, femorálnej, glutálnej a ingvinálnej oblasti.

Zvláštnosť bolesti a jej lokalizácia s herniou lumbosakrálnej chrbtice súvisí s tým, ako je lokalizovaná, aká je a kam smeruje. Také faktory závisia viac od náhodných dôvodov, napríklad v akom smere je tlak aplikovaný v prípade prasknutia vláknitého prstenca. Najzávažnejšie príznaky sa pozorujú, ak je prietrž dorzálna, najmä keď je nasmerovaná späť do oblasti miechového kanála. Môže sa vyskytnúť stenóza miechy. V takejto situácii sa paralýza zdravotného postihnutia často stáva komplikáciou..

Aké sú príznaky prietrže lumbálnej chrbtice??

Sprievodné príznaky

Deformácia nervového koreňa sa odráža v ľudskom tele, nie iba bolesť. Medzi príznaky tiež patrí:

 • Vývoj parestézie. Toto je názov javu, pri ktorom dôjde k zlyhaniu citlivosti určitej časti tela. S prietržovou kýlou hovoríme o dolných končatinách. Je znecitlivenie a zdá sa, že na končatinách bežia husacie kožušiny (najmä na chodidlách)..
 • Slabosť spolu s čiastočnou stratou kontroly nad nohami. Pre pacienta je ťažké pohybovať nohami, je narušená koordinácia pohybu, chôdze a chôdze.
 • Črevá a močový systém sa zhoršujú. Pacient môže trpieť zápchou, v dôsledku čoho sa jeho celkový stav zhoršuje. A z ťažkostí s močením pacient začína opuchnúť, niekedy sa vyskytuje nebezpečná komplikácia obličiek.

Pri príznakoch hernie bedrovej chrbtice je dôležitá včasná diagnóza.

diagnostika

S cieľom určiť, či má pacient medziobratlovú prietrž, lekár zostaví kompletnú anamnézu pacienta a vykoná sa vyšetrenie. Po prediskutovaní príznakov a zostavení anamnézy je chrbtica pacienta vyšetrená odborníkom. Počas fyzického vyšetrenia môže lekár vykonať testy, aby pochopil, čo spôsobuje bolesť dolnej časti chrbta..

Diagnostika a neurologické vyšetrenie

Lekárske vyšetrenie musí nevyhnutne zahŕňať neurologické vyšetrenie, aby sa zistila svalová slabosť alebo strata citlivosti. Na zistenie prítomnosti svalovej slabosti môže lekár požiadať pacienta, aby chodil po ponožkách alebo pätách. Lekár môže zistiť stratu citlivosti v určitej oblasti stanovením reakcie pacienta na ľahké dotyky pokožky nôh a chodidiel. Lekár okrem toho kontroluje pacientove reflexy v členku a kolene, ktoré môžu niekedy chýbať.

Vykonáva sa aj skúška s výťahom nôh. Tento test presne určuje, či má osoba medziobratlovú prietrž. Počas testu pacient leží na chrbte a lekár zdvihne postihnutú končatinu pacienta. Koleno by malo byť rovné. V prípade, že pacient pociťuje bolesť na nohe alebo v oblasti pod kolenom, takýto test sa považuje za pozitívny, to znamená, že pacient má medzistavcovú prietrž.

Rádiografické štúdie

Diagnóza sa niekedy potvrdí pomocou zobrazovania bedrovej chrbtice pomocou magnetickej rezonancie. Táto metóda röntgenového vyšetrenia je oveľa vhodnejšia na diagnostiku medzistavcovej prietrže, pretože iba s jej pomocou môžete získať podrobný vysoko kvalitný obraz mäkkého tkaniva chrbtice vrátane medzistavcových platničiek. MRI je niekedy nahradená počítačovou tomografiou bedrovej chrbtice. Kvalita snímok takejto tomografie je však nižšia ako kvalita snímok MRI. Spravidla sa takéto vyšetrenie používa iba vtedy, ak má pacient kontraindikácie na zobrazovanie magnetickou rezonanciou, ktorého hlavnou je prítomnosť kovovej štruktúry alebo zariadenia v tele (napríklad umelé kĺby, kardiostimulátory atď.).

Spôsob liečby: lieky

Po prvé, v prípade bolestivých útokov v prítomnosti kýly musíte brať lieky proti bolesti, napríklad Ketorol spolu s novokainom, Analginom, Paracetomolom. Tieto lieky pomôžu pacientovi niekoľko hodín..

V prípade, že bolesť dolnej časti chrbta s medzistavcovou prietržou je neznesiteľná a dlho nezmizne, mali by ste sa poradiť s lekárom a zistiť, či je možné blokovať injekciu s novokainom. Táto technika rýchlo zmierňuje každú bolesť asi dva dni. Potom bude potrebné tento postup zopakovať, ak to ošetrujúci lekár považuje za vhodné.

Jednou z príčin bolesti prietrže bedrovej chrbtice sú zápalové ložiská, ktoré sa tvoria blízko zdeformovaných nervových koreňov. Na odstránenie bolesti je potrebné znížiť intenzitu zápalu. Na tieto účely sa nesteroidné protizápalové lieky používajú vo forme „diklofenaku“, „ibuprofénu“ a „nise“. V mnohých situáciách sa tieto výrobky dajú kúpiť aj vo forme externých produktov..

Lieky tohto typu však negatívne ovplyvňujú tráviaci systém. Aby ste minimalizovali takéto poškodenie, musíte sa pozrieť na novú generáciu protizápalových nesteroidných liekov vo forme „valdekoxibu“ a „etorikoxibu“. Najlepšie je nepoužívať otepľovaciu masť a obaľuje sa v prvých pár dňoch od začiatku exacerbácie. Musíte použiť mentol gély a obklady za studena.

Chirurgia bedrovej prietrže

Prípady, v ktorých bude čoskoro potrebná operácia na odstránenie kýly bedrovej chrbtice, ale môžete chvíľu počkať, sú nasledujúce:

 • Neúčinnosť klasických druhov liečby - lieky, fyzioterapia, tradičné lekárstvo.
 • Výrazný syndróm bolesti, ktorý už niekoľko mesiacov nezmizol, ktorý človek dokáže vydržať bez pomoci antidepresív a omamných látok proti bolesti..

Prípady, v ktorých je nevyhnutný neodkladný chirurgický zákrok, keď sa môže kedykoľvek vyskytnúť závažné zhoršenie:

 • Pôsobivé rozmery medzistavcovej prietrže (viac ako 10 mm).
 • Poruchy panvových orgánov, problémy s močením a erekciou (u mužov).
 • Znížená citlivosť nôh, letargia, slabosť, nestabilná chôdza;
 • Roztrhnutie vláknitého prstenca a presakovanie buničitého jadra do miechy. Táto situácia je veľmi nebezpečná a bez operácie vedie k ochrnutiu..

Pred akoukoľvek operáciou sa musí vyšetrenie vykonať pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie. Je tiež potrebné zložiť niekoľko skúšok. Po operácii je miesto dezinfikované, aby sa pacient ochránil pred rôznymi infekčnými léziami chrbtice.

Prevencia záchvatov a cvičebná terapia

V prípade, že osoba chce zabrániť vzniku nových atakov bolesti v prítomnosti kýly bedrovej chrbtice, mala by sa venovať pozornosť ortopedickému pásu a cvičebnej terapii. Cvičenia musíte urobiť po skončení akútnych období. Výcvik musí byť pravidelný, prvý z nich sa musí vykonávať pod vedením inštruktora. Môže ísť o nasledujúce cvičenia:

 • Vydajte sa na všetky štyri. Ohnite spodnú časť chrbta nadol na maximum a potom nahor. Hlava je ohnutá opačným smerom.
 • Posaďte sa na stoličku, narovnajte chrbticu. Jemne sa ohnite hore a dole. Zamerajte sa na napätie brušných a miechových svalov.
 • Ľahnite si na brucho. Dlane sú držané pohromade a umiestnené na bedrovej časti. Zdvihnite dolné končatiny hlavou a namáhajte ramená. V závislosti od zdravotného stavu je potrebné zostať v tejto polohe 10 sekúnd.

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Rehabilitačné programy vo forme fyzioterapeutických cvičení predpísaných fyzioterapeutom a odporúčania zamerané na návrat pacienta do každodenného života pomáhajú obnoviť normálne činnosti..

Pacienti, ktorí sa zúčastňujú na špeciálnych rehabilitačných programoch šesť týždňov po chirurgickom zákroku, hlásia zmiernenie bolesti a dysfunkcie, na rozdiel od pacientov, ktorí nedostávajú žiadnu liečbu. Pacienti, ktorí sa zúčastňujú na školiacom programe s intenzívnymi cvičeniami, zaznamenávajú pokles prejavov bolesti a dysfunkcie o niečo častejšie ako pacienti, ktorí sa podieľajú na šetriacom systéme záťaže. Pacienti v kontrolovanej tréningovej skupine hlásili minimálny rozdiel v znižovaní bolesti a dysfunkcie v porovnaní s účastníkmi programov vhodných pre domáce podmienky.

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice si teda spravidla nevyžaduje špeciálnu starostlivosť o pacientov. Ihneď po odstránení stehu sa odporúča vykonávanie chôdze s postupným posilňovaním svalového korzetu prostredníctvom vykonávania súprav cvičení doma..

Akupunktúra - účinná alebo nie?

Akupunktúra s herniou bedrovej chrbtice je účinná manipulácia, ktorá priamo ovplyvňuje bioaktívne body. S jeho pomocou môžete zmierniť bolesť, zmierniť opuchy a navyše odomknúť svalové tkanivo.

elektroforéza

Vďaka elektroforéze s kýlou bedrovej chrbtice sa odstránia hlavné príznaky choroby. S jeho pomocou sa výrazne zlepšuje prietok krvi v postihnutej oblasti, obnovujú sa metabolické procesy, zvyšuje sa účinnosť liekov.

Pri boji proti tomuto ochoreniu je najúčinnejšou metódou cvičenie kýla bedrovej chrbtice. Gymnastický komplex na pozadí poranení bedrovej a sakrálnej oblasti si vyžaduje v rámci prevencie analýzu závažnosti diagnózy pacienta..

V prípade bolesti sa cvičebná terapia zvyčajne začína cvičením na členkovom kĺbe. Postupne sa zvyšuje počet pohybov, koleno a potom stehno sú zahrnuté do procesu vykonávania. Hlavnou podmienkou je, že nemôžete vykonávať cvičenia, ktoré môžu spôsobiť bolesť, spolu so zhoršením celkového stavu.

Čo nie je možné pri kýle?

Chápeme, čo je nemožné prietrž bedrovej chrbtice.

Je potrebné prehodnotiť a upraviť životný štýl pacienta. Takýto pacient sa musí vážne zaoberať vlastným zdravím a navyše sa musí naučiť správne spať, sedieť a ležať. Aké ďalšie obmedzenia týkajúce sa života s takouto patológiou existujú ošetrujúci lekár. Pacientom s herniou dolnej časti chrbta sa zvyčajne odporúča:

 • Je nevyhnutné schudnúť.
 • Je potrebné prejsť na zdravú výživu bohatú na vitamíny.
 • Je veľmi dôležité obmedziť silový tréning.
 • Je vhodné spať výlučne na ortopedických matracoch.

Pri prekonávaní choroby hrá strava spravidla veľmi dôležitú úlohu, pretože príčinou vzniku prietrže je často porucha metabolizmu. Ošetrujúci lekár vám povie, ako správne jesť, ale odporúčania zvyčajne zahŕňajú úplné odmietnutie tukov a okrem toho údené a samozrejme údené jedlá spolu s prechodom na potraviny bohaté na minerály a vitamíny..

Mal by som nosiť špeciálny pás na kýlu bedrovej chrbtice?

Ako pomôže korzet??

V prípade kýly je veľmi dôležité znížiť zaťaženie chrbtice a všeobecne znížiť pohybovú aktivitu. To je dôvod, prečo jedným z najdôležitejších zariadení pri liečbe týchto problémov je bedrový korzet. Pevné rebrá ortopedického korzetu alebo pásu zmierňujú tlak, ktorý ovplyvňuje plochu interdisc priestoru. Pomáha to zastaviť deformáciu stavcov. Bolesť postupne ustupuje kvôli uvoľňovaniu nervových zakončení. Korzety na kýlu bedrovej chrbtice vykonávajú niekoľko nasledujúcich funkcií:

 • Zmierňuje bolesť znižovaním tlaku na disky.
 • Absolútne je každý stavovec ťahaný.
 • Vylepšené držanie tela a zaručená správna poloha stavcov.
 • Krvný obeh sa normalizuje.
 • Predchádza sa nadmernému zaťaženiu svalov..

Pri liečbe kýly lekár predpíše toto ortopedické zariadenie bez problémov. Je dokázané, že vďaka nemu je možné problém riešiť oveľa rýchlejšie. Korzet v prítomnosti kýly bedrovej chrbtice nemôže byť vybraný nezávisle. Musí to urobiť skúsený špecialista. Pacient nebude schopný samostatne určiť, ktorú časť chrbtice potrebuje fixovať. Po podrobnej konzultácii s lekárom môžete pokračovať vo výbere tohto ortopedického zariadenia.

Pravidlá liečby akútnej bolesti prietrže lumbálnej chrbtice

Na spodnej časti chrbta osoby, aj keď nemá nadváhu, je vždy veľmi veľká záťaž. Koniec koncov, vzpriamené držanie tela je jediný spôsob, ako premiestniť osobu. Akútna bolesť bedrovej chrbtice a problémy s jej liečbou sú najčastejšie spojené s patológiou hlbokých chrbtových svalov as kýlami a výčnelkami diskov..

Keď sa však prvýkrát objaví akútna bolesť chrbta, nie je jasné, prečo sa objavila. Bolesť chrbta sa môže vyskytnúť v dôsledku:

 • osteochondróza a jej komplikácie, tj s výčnelkami a kýlami bedrovej chrbtice;
 • spinálna stenóza;
 • zápal nervových koreňov alebo radikulitída;
 • spondylolistéza a skolióza, keď sú stavce navzájom spojené v neobvyklých uhloch;
 • zápalové stavy, ako je reumatoidná artritída, tuberkulóza, brucelóza.

Nakoniec môže byť príčinou akútnej bolesti dolnej časti chrbta paravertebrálne lokalizovaný nádor alebo metastázy v chrbtici. A ak je známe, že príčinou je prietrž, bolí to spodná časť chrbta?

Príznaky bolesti prietrže

Existujú markery alebo „špeciálne vlajky“, ktoré naznačujú, že bolesť je spojená s poškodením pohybového aparátu a má diskogénny charakter. Sú to tieto príznaky a príznaky:

 • ostrá a ostrá bolesť sa objaví buď v čase ťažkej fyzickej námahy, alebo bezprostredne po nej;
 • akútna bolesť má charakter elektrického prúdu, je náhla, strieľa najčastejšie do dolnej časti chrbta až po členkový kĺb;
 • bolesť vedie k prudkému obmedzeniu pohyblivosti bedrovej chrbtice a pacient zaujme špecifické analogické alebo analgetické držanie tela. V tejto polohe je vylúčený najmenší pohyb a dýchanie je menej hlboké;
 • bolesť spojená s poškodením medzistavcových platničiek má takzvanú radiálnu povahu. To znamená, že najmenší otras dolnej časti chrbta vedie k prudkému zvýšeniu bolesti podľa typu lumbagu, ktorý sa nazýva lumbago. Je to smiech, kašeľ, kýchanie, pokus zmeniť polohu tela alebo tlačiť na toaletu pre veľkú potrebu;
 • neskôr, trvalá, boľavá zložka spojená s reakciou hlbokých svalov na vzhľad zápalového ohniska spôsobeného prietržou.

Príčiny akútnej bolesti bedrovej prietrže

Po prvé: medzistavcové platničky, ktoré stratili svoj tvar, nie sú zdrojom bolesti. Disk môžete dokonca roztrhnúť. Jeho vonkajšie, kruhové vláknité vrstvy prestávajú držať vnútorné buničité jadro, ktoré je pod vysokým tlakom, a obsah disku spadne mimo svoje limity. Takže z výčnelku sa vytvorí prietrž. Samotný disk, ako každá chrupavka v tele, však nemôže cítiť bolesť. Chrupavkové útvary nie sú inervované, pretože v opačnom prípade by nervy museli byť v neustálom pohybe, s rizikom pádu medzi disky. Z rovnakého dôvodu chrupavka, ako sú hranice kostry, s pohyblivosťou postrádajú krvné cievy.

Preto je zdrojom bolesti iné štruktúry:

 • Prvým z nich sú hlboké väzy, ktoré sa neustále týkajú herniálneho výčnelku;
 • druhou zložkou sú nervové korene, ktoré vstupujú a vystupujú z miechy na úrovni každého segmentu, ktoré majú senzorickú a motorickú časť.

Nervové korene samotné tiež nemôžu vnímať bolesť. Ak však zažívajú intenzívnu kompresiu výčnelkom alebo, okrem toho, prietrž, potom to povedie k rozvoju aseptického zápalu..

Tento zápal bude mať rovnaký charakter ako kôra na päte, ktorá bola vytvorená v dôsledku neustáleho trenia topánkami. Neustále mechanické podráždenie nervových koreňov vedie k opuchom, opuchom, sú stlačené okolitými kanálikmi kostí a väzmi a bolesť prudko stúpa každým pohybom a otrasom (najmä pri intraforaminálnych herniách) takéhoto opuchnutého nervového koreňa. Preto je bolesť tak prudká, ako aj ostrá;

 • táto bolesť má tiež konštantnú bolestivú zložku, ktorá je viac spôsobená reakciou okolitých svalov.

Sval môže reagovať na bolesť iba jedným známym spôsobom. Toto je zníženie. Ak je bolesť konštantná, potom je sval v stave konštantného spazmu a nadmerná kontrakcia znemožňuje krvi a odstráni škodlivé látky zo svalu, ktoré sú výsledkom jeho životne dôležitej činnosti. V prvom rade je to kyselina mliečna..

Preto v prítomnosti dráždivého faktora, ako je napríklad vyčnievanie alebo prietrž, sa sval napne a postupne upadá do stavu konštantného chronického spazmu. Bolesť stimuluje kontrakciu a neustála kontrakcia túto bolesť zosilňuje. Vytvorí sa začarovaný kruh.

V patogenéze akútnej bolesti dolnej časti chrbta s výčnelkom alebo prietržou je možné rozlíšiť niekoľko zložiek: väzivo, radiálny edém a svalová reakcia, ktorá vytvára bolesť, ktorá pretrváva dlho. Ako si môžete poradiť s touto komplexnou a mnohostrannou bolesťou?

Prvá pomoc pri bolesti bez drog

Zoberme si zásady prvej pomoci, ktorá sa dá urobiť bez liekov a pokúste sa zbaviť bolesti, a potom drogy používané v prvých dňoch a dokonca aj v prvých hodinách po výskyte takejto akútnej bolesti..

Pozor! Pozor na jednu veľmi častú chybu. Prvý deň, a ešte viac v prvých hodinách, je akékoľvek otepľovanie prísne zakázané, a to najmä s použitím vyhrievacích vankúšikov a fyzioterapeutických prístrojov, ktoré vytvárajú prebytočné teplo. Prvý deň sa len zvyšuje opuch nervových koreňov a svalového tkaniva a pokus o úľavu od bolesti pridaním tepla podľa fyziologických zákonov iba zvyšuje prietok krvi do zápalovej zóny, čím dopĺňa a zvyšuje objem hyperémie. Liečba akútnej bolesti dolnej časti chrbta v prvý deň teplom vedie iba k zvýšenej bolesti.

Preto namiesto intenzívneho zahrievania môžete naopak používať chladenie. V prípade, že pacient nemá chronické zápalové ochorenia obličiek, ženských pohlavných orgánov, môže sa na dolnú časť chrbta na krátku dobu (5-10 minút) niekoľkokrát cez husté tkanivo naniesť ľadová bublina alebo nejaký studený predmet. Znižuje to opuchy a zmierňuje bolesť..

Druhá vec, ktorú musíte urobiť, je pokúsiť sa imobilizovať pacienta nasadením polotuhého korzetu. Udržuje potrebnú vzdialenosť medzi bedrovými stavcami a znižuje riziko akútnej bolesti..

Treťou metódou prvej pomoci bez drog je použitie domácich fyzioterapeutických pomôcok, ktoré sa nezahrievajú, ale rozptyľujú a obťažujú. Toto sú aplikátory Lyapko a Kuznetsova. Ihly a ostny, na ktorých leží pacient, naopak umožňujú, aby objem krvi prúdil z oblasti zápalu do podkožného tkaniva a do hlbokých vrstiev kože. Syndróm bolesti sa tak znižuje a pacient má v každom prípade menšie nepohodlie, aj keď je nepohyblivý. Tieto jednoduché prostriedky umožňujú zmierniť stav pacienta pred použitím liekov.

Všetky ostatné spôsoby liečby akútnej bolesti dolnej časti chrbta v prípade alebo zhoršenie výčnelku a prietrže sú spojené s použitím vhodných liekov. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Lieky na zmiernenie akútnej bolesti chrbta

Sú to lieky, ako sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré sa používajú intramuskulárne na akútnu bolesť, relaxanciá centrálneho svalstva, tiež sa používajú na injekciu, a miestne lieky: gély, krémy a masti..

Narkotické analgetiká sa v našej krajine nepoužívajú na osteochondrózu. Také lieky sa predpisujú pre onkologickú patológiu, napríklad pri vývoji metastáz v stavcoch. V takom prípade niekedy pacient nemôže dostať štátnu pomoc. Ak sa lekár, ktorý vidí veľmi silnú bolesť, pokúsi pomôcť pacientovi v Rusku predpísaním napríklad náplasti Dyurogezik vo forme náplasti, potom na rozdiel od lekára v USA alebo Izraeli nedostane vďačnosť, ale väzenie..

V extrémnom prípade, keď je diagnóza jasná, MRI je potvrdená a pacient má skutočne bolesti spojené s výčnelkom alebo prietržou, je možné vykonať terapeutickú blokádu. Táto manipulácia sa však nevykonáva doma, ale v nemocnici alebo v liečebni. Zoberme si hlavné skupiny liekov, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť v prvých dňoch nástupu alebo zhoršenia výčnelku alebo prietrže.

NSAID: zmierňuje bolesť a zápal

NSAID alebo nesteroidné protizápalové lieky sú „tri piliere na liečenie zápalu“. Je to pokles telesnej teploty alebo antipyretický účinok, analgetický účinok, ako aj protizápalový účinok. Nezaujíma nás antipyretický účinok, pretože pri výčnelkoch a prietržoch sa telesná teplota nezvyšuje a paracetamol (Panadol) a ďalšie lieky, ako je ibuprofén (Nurofen), nie sú potrebné..

Potrebujete však boj proti bolesti a zápalu. Najviac analgetický účinok NSAID v lieku Ketorolac (Ketanov) a vo svojej sile pristupuje k účinku omamných analgetík. Protizápalový účinok, ktorý spočíva v znižovaní opuchov, sa prejavuje v liekoch, ako je ketoprofén (Ketonal) a meloxikam (Movalis). Staré liečivo diklofenaku (Voltaren, Ortofen) má veľmi dobrý protizápalový účinok. Môže sa používať ako jednorazová injekcia alebo vo veľmi krátkom cykle, nie dlhšie ako 3 dni.

Nebudeme sa podrobne zaoberať dávkami a schémami podávania, pretože to je záležitosť ošetrujúceho lekára. Avšak v prípade, že pacient má žalúdočný vred alebo eróznu gastritídu, sú lieky zo skupiny NSAID kontraindikované. V extrémnych prípadoch, v prítomnosti gastritídy a vredov, môžete tieto lieky užívať súčasne s blokátormi protónovej pumpy, ako sú Nolpaza, Omeprazol, Pariet. Chráni žalúdočnú sliznicu pred škodlivými účinkami NSAID..

Po dvoch až troch dňoch intramuskulárnej injekcie zvyčajne prechádzajú na formy tabliet, ktoré sa tiež užívajú v priebehu niekoľkých dní. Spolu s tým sa od prvého dňa začínajú masírovať masti, krémy a gély obsahujúce NSAID do bedrovej oblasti. Toto je gél Fastum, gél Nurofen, krém Dolgit.

Pozor! Otepľovacie masti s kapsaicínom, napríklad Capsicam alebo Finalgon, sa môžu použiť druhý alebo tretí deň, keď bolesť ustupuje a zápalový edém sa začal zmenšovať. Prvý deň sa odporúča používať masti a gély za chladenia, Deep Rilif (ibuprofen + mentol), Ben-gay (metyl salicylát + mentol), alebo aplikovať chladiace a rozptyľujúce éterické oleje do bedrovej oblasti, napríklad pepermintový olej v pomere 1/10 s základný olej.

Svalové relaxanciá: svalová relaxácia

Na rozdiel od úľavy od akútnej a streleckej bolesti sú tieto lieky určené na zmiernenie konštantnej a bolestivej zložky bolesti spôsobenej nadmerným svalovým kŕčom. Nemôžu anestetizovať úplne prvú bolesť. Boli nazývaní svalovými relaxanciami centrálneho pôsobenia, pretože regulujú prácu neurónov miechy a nemajú priamy vplyv na sval. Podvádzajú ju a nechajú ju odpočívať. A to zlepšuje prietok krvi a vylučuje produkty metabolizmu svalov. Najobľúbenejšie drogy sú Midocalm alebo tolperison, a Sirdalud alebo tizanidín. Prvý z nich nespôsobuje ospalosť, ale druhý je lepšie užiť v noci alebo večer.

Na pozadí priebehu svalových relaxancií je lepšie viesť vozidlo a nepracovať s pohybovými mechanizmami, pretože tieto lieky mierne predlžujú čas svalovej reakcie. Svalové relaxanciá sa tiež intramuskulárne podávajú v prvých dňoch ochorenia, ale neovplyvňujú žalúdočnú sliznicu a môžu sa predpísať formou kurzovej terapie. Výsledkom je, že chronický svalový spazmus spôsobený výčnelkom a prietržou vymizne a pretrvávajúca bolesť chrbta tiež klesá alebo vymizne..

vitamíny

Vymenovanie vitamínov B alebo neurotropných vitamínov z hľadiska medicíny založenej na dôkazoch neovplyvňuje trvanie dní postihnutia a zmiernenie bolesti. V Ruskej federácii ich však lekári často používajú na profylaktické účely. Neurotropné vitamíny sa nazývajú vitamíny B1, B12 a B6, ktoré sa zúčastňujú centrálneho a periférneho nervového systému. Preto sú s opuchom nervových koreňov menované tak, že vytvárajú nadbytočné úložisko, len v prípade,.

Najobľúbenejšou drogou podanou intramuskulárne je Milgamma, ktorá obsahuje všetky tieto vitamínové koncentráty spolu s lokálnymi anestetikami lidokaínom. Vďaka tomu je injekcia bezbolestná. Po priebehu intramuskulárnych injekcií môžete ísť na liek Milgamma compositum, jedná sa o tabletu.

Fyzioterapia, cvičenie a masáž

Všetky fyzioterapeutické postupy spojené s teplom, bahennou terapiou, balneologickou expozíciou sa musia uplatňovať mimo akútnej fázy. Až potom bude mať fyzioterapia, fyzioterapeutické cvičenia a masážne sedenia priaznivý účinok. Ak sa pokúsite masírovať prvý alebo druhý deň akútnej bolesti chrbta, zhorší sa to len preto, že sval je v stave pretrvávajúceho kŕču a akékoľvek otrasy chrbta spôsobia vážne ataky radiálnej bolesti. A štandardné masážne techniky sú nielen relaxačné, ale aj tonizujúce. Jednoducho sa nemá robiť jedna relaxačná masáž na pozadí akútnej bolesti. Akútna bolesť je kontraindikáciou akéhokoľvek fyzioterapeutického účinku.

Ako zabrániť vzniku bolesti?

Aby sa nielenže odstránili, ale aj aby sa zabránilo vzniku bolesti, je potrebné zabrániť vzniku prietrže. Musia sa dodržiavať jednoduché pravidlá:

 • správne sa pohybujte a pracujte na svojej polohe, vyvarujte sa plochých nôh;
 • závažia prenášajte v batohu na chrbte iba rovnomerne;
 • pri zdvíhaní závaží sa snažte držať bremeno symetricky, v žiadnom prípade na ramene alebo v akejkoľvek ruke;
 • Počas ťažkých bremien sa neohýbajte ani neotáčajte;
 • sledovať telesnú hmotnosť a predchádzať jej nadmernému množstvu;
 • pravidelne sa snažte zavesiť na vodorovnú tyč alebo plávať, vykladať chrbticu, robiť terapeutické cvičenia;
 • po dosiahnutí určitého veku skontrolovať hladinu vápnika v krvi, zabrániť osteoporóze;
 • v zime a najmä v prítomnosti ľadu je potrebné zdržať sa náhlych pohybov, pretože pády a zranenia sú rizikovým faktorom pre vyčnievanie a prietrž.

Týmto spôsobom sa môžete vyhnúť silnej bolesti chrbta. Ak už máte výčnelok alebo hlavne prietrž a obťažujú vás pravidelne, potom najlepším spôsobom je moderná minimálne invazívna chirurgia.

V súčasnosti sa s veľkým úspechom konajú v Bulharsku, Českej republike vrátane Ruska. Ide o studenú plazmu a laserovú nukleoplastiku, vyparovanie, endoskopickú mikrodisektómiu. Výsledkom je, že sa zabráni objaveniu prietrže z výčnelku alebo sa vylúči samotný výčnelok chrupavky a nervové korene, svaly a väzivá nič iné nestlačia. Iba chirurgický zákrok môže viesť k radikálnej extrakcii a zlepšiť kvalitu života.

Čo bolí s kýlami chrbtice

Medzistavcová kýla je vyčnievanie vnútorného buničitého jadra za anatomickým umiestnením. Jadro stavca pozostáva z chrupavkového tkaniva bohatého na kyselinu hyalurónovú, čo mu dodáva želé, ale hustú textúru. Po obvode stavca je buničité jadro chránené vláknitým krúžkom, ktorý tiež pozostáva z chrupavkového tkaniva, ale z hustých kolagénových vlákien. Štruktúra medzistavcového disku zaisťuje hladký pohyb chrbtice.

Kýla je v skutočnosti výčnelkom vnútorného orgánu alebo jeho časti za hranicami anatomickej lokalizácie. Pri tvorbe tejto patológie hrajú rozhodujúcu úlohu dva faktory:

 • Zvýšenie vnútorného tlaku;
 • Zničenie bariéry blokujúcej vnútorné orgány.

Pri dlhotrvajúcom zápalovom procese sa vo vláknitom kruhu vyskytujú dystrofické zmeny. Vzdialenosť medzi vláknami sa zvyšuje, objavujú sa praskliny. Bolesť pri spinálnej hernii sa však nejaví z faktu, že tkanivo chrupavky je zničené, ale z kompresie nervových zakončení a cievnych zväzkov chrbtice padlým tkanivom buničitého jadra, ktorého mäkká a elastická štruktúra mimo anatomického miesta podlieha osifikácii. Výsledné kostné hrebene stláčajú nervové zakončenie a malé cievy.

Mechanizmy vzhľadu bolesti s prietržami chrbtice

Keď časť jadra miechy odchádza v jednom alebo druhom smere, dochádza k stlačeniu nervových zväzkov pochádzajúcich z kmeňa miechy v oblasti každého stavca. Centrálny nervový systém miechy má segmentovú štruktúru. Rozlišujú sa tieto oddelenia inervácie určitých oblastí:

Nervové vlákna vychádzajúce z chrbtice na oboch stranách tela poskytujú motorickú aktivitu a citlivosť pravej alebo ľavej polovice. V súlade s tým sa vyskytuje bolesť pri kýloch chrbtice v tých oddeleniach, kde je lokalizovaná anatomická deštrukcia medzistavcových platničiek.

Čo bolí s kýlou chrbtice, keď je lokalizovaný v rôznych častiach miechy

Bolesť prietrže medzistavcových platničiek sa líši nielen intenzitou, ale aj lokalizáciou.

Kýla prietrže vyvolávajú bolesť v horných končatinách a ramennom páse a vyznačujú sa tiež silnými paroxysmálnymi bolesťami hlavy. S progresiou ochorenia vyvoláva bolesť prietrže krčnej chrbtice svalové kŕče. Výsledkom je, že pacient nemôže otočiť hlavu. Kýly krčnej chrbtice sú často sprevádzané závratmi v dôsledku zmien krvného tlaku. U pacientov sa diagnostikuje vegetatívno-vaskulárna dystónia, ktorá sa lieči symptomaticky. Príčina však nie je vyriešená. Medzitým prebieha herniovaný disk. Bolesť hlavy s touto patológiou má niektoré vlastnosti. Nezobrazuje sa na boku lézie chrbtice, ale má difúzny charakter. Vychádzajúc z týlnej oblasti, bolesti hlavy s kýlami chrbtice sa šírili po lebke. Osoba nemôže zaujať pohodlné miesto na spanie. Pri vysokom vankúši, bolesti hlavy, nízkej intenzite bolesti. Nespavosť sa vyvíja. Hypnotiká nemajú žiadny účinok, pretože inhibícia centrálneho nervového systému nevylučuje mechanickú príčinu kompresie nervových koreňov..

Porážka medzistavcových platničiek hrudnej oblasti sa javí ako medzirebálna neuralgia, ktorá spočiatku napodobňuje srdcovú patológiu. Bolesť sa objaví za hrudnou kosťou kvôli poškodeniu nervového plexu. Ďalší vývoj choroby vedie k narušeniu inervácie srdca ak zlyhaniu automatizácie myokardu. Arytmie bez oblastí anatomického poškodenia myokardu často sprevádzajú prietrž hrudnej chrbtice.

Bedrová oblasť je fyziologicky kombinovaná so sakrálnou. V oblasti lumbosakrálnej križovatky je lokalizovaná anatomická formácia, ktorá je lokalizovaná ako „chvost koňa miechy“. Pri porážke je bolesť s kýlami chrbtice sprevádzaná poruchami funkcie panvových orgánov. Močenie je narušené vo forme oneskorenia alebo močovej inkontinencie, zápcha sa strieda s hnačkou.

Počiatočné štádium choroby je charakterizované akútnou bolesťou typu lumbago - lumbago. V čase akútneho záchvatu človek zamrzne, nemôže sa ohýbať ani ohýbať. To sú bolesti s kýlou chrbtice, ktoré sú v prvom rade alarmujúce, pretože pri dlhodobej osteochondróze sa pacient postupne prispôsobuje bolesti, zvykne si na to, že jeho pohyby sú obmedzené na bolesť. Ak sa vytvorí kýla medzistavcových platničiek, všetky predchádzajúce snahy o jej prekonanie prestanú byť účinné.

Prečo a ako bolí noha prietrž chrbtice

Inervácia dolných končatín závisí od konkrétnych segmentov chrbtice, presnejšie od odchádzajúcich nervových zväzkov v oblasti štvrtého a piateho bedrového stavca. S léziami medzistavcových platničiek medzi L4 a L5 (Latinské písmeno „L“ - „lumbalis“ znamená „bedrový“) vyvinie sa radiálny syndróm s poškodením femorálneho nervu. V tomto prípade bolí noha vonkajšiu kýlu chrbtice: od stehna po malíček. Keď sa prietrž vyvinie na úrovni L5-S1("Lumbalis-sacralis": v lumbosakrálnom prostredí) sa bolesti v dolných končatinách šíria pozdĺž sedacieho nervu. Zóna bolesti začína od zadku a pokračuje pozdĺž zadnej strany stehna po veľký prst. S ďalším progresiou ochorenia sa vyvíja narušenie citlivosti a svalová atrofia.

Ako zmierniť bolesť miechy

Akútna bolesť sprevádzaná ochrnutím nôh alebo ramien sa nezmierňuje žiadnymi liekmi. Poruchy panvy vo forme „syndrómu konského chvosta“ sú predmetom iba chirurgického zákroku. V tomto prípade anestézia vedie k celkovej anestézii a následné odstránenie medzistavcovej platničky a jej sekvestrácia zaručuje neprítomnosť bolesti po operácii..

Je však možné zmierniť bolesť prietrži chrbtice konzervatívnym spôsobom. Doteraz existujú dve metódy na zmiernenie bolesti pri medziobratlových kýlach. Navrhovatelia klasického prístupu k liečbe odporúčajú odpočinok v akútnom období. Nehormonálne protizápalové lieky sa používajú na zmiernenie opuchu nervového tkaniva. V stave zlepšenia sú predpísané masáže, fyzioterapia a terapeutické cvičenia. Pri akútnej bolesti pri streľbe sa blokády vyrábajú pomocou liekov proti bolesti a vitamínov..

Zástancovia aktívnej taktiky navrhujú zmiernenie bolesti prietrže chrbtice pomocou cvičení, ktoré napínajú chrbticu. Extrakt zmierňuje zaťaženie stavcov a tlak vo vnútri buničitého jadra. Výsledkom je, že bolesť klesá alebo úplne zmizne.

Aktívna technika si vyžaduje dohľad lekára, pretože nezávislé pokusy o extrakciu chrbtice môžu viesť k strate časti disku a tvorbe sekvestrácie..

Bolesť brucha s osteochondrózou bedrového kĺbu

Bolesť brucha pri osteochondróze môže byť spôsobená niekoľkými faktormi. Prvá je odrazená alebo ožarujúca bolesť brucha s osteochondrózou bedrovej chrbtice. Centrum nepohodlia sa nachádza v bedrovej oblasti, ale môže ho bolieť v žalúdku.

Druhým spoločným faktorom pri výskyte bolesti brucha pri osteochondróze je porušenie radikálneho nervu, ktoré je zodpovedné za inerváciu svalov prednej steny brucha alebo jej vetvy. V tejto situácii je bolesť skutočne lokalizovaná v bruchu. Jeho umiestnenie závisí od toho, ktorý radiálny nerv je zovretý a koľko. Takéto nepohodlie sa postupne oslabuje, často ich nahrádza parestézia a necitlivosť. Toto je negatívny znak, ktorý naznačuje nekrózu nervového vlákna. Obnovenie vodivosti bude veľmi ťažké neskôr.

Tretím dôvodom, prečo bolesť žalúdka trpí osteochondrózou bedrovej oblasti, je porušenie funkcie vnútorných orgánov. Toto je najnebezpečnejšia komplikácia, ktorá sa môže vyskytnúť tak pri vystupovaní medzistavcového disku, ako aj pri herniálnom výstupku. Bolesť vo vnútorných orgánoch s osteochondrózou je často klinickým príznakom stenózy miechy.

Štvrtým faktorom, ktorý treba venovať pozornosť, je porážka plexu lumbosakrálneho nervu. Tento stav je charakterizovaný zápalom, kompresiou alebo atrofiou určitých častí bedrového alebo sakrálneho plexu. Plexopatia môže spôsobiť paralýzu a paralýzu dolných končatín, sú narušené črevá a močový mechúr. Ženy a muži pociťujú bolesť brucha v ťahu, pálení alebo šití. Pri podrobnom vyšetrení vnútorných orgánov brušnej dutiny nie sú zistené žiadne patologické zmeny.

Tak či onak, bolesť brucha s osteochondrózou nie je neškodným stavom, ktorý môžete ignorovať. Toto je signál, že inervácia dôležitých orgánov bola narušená, došlo k zlyhaniu v autonómnom nervovom systéme. Konkrétne je zodpovedná za reprodukciu buniek, rovnováhu imunitných orgánov v ľudskom tele, produkciu žalúdočnej šťavy, žlče a črevnej motility..

Predstavte si, že tento zložitý mechanizmus zlyhá. Čo sa deje:

 • zloženie žalúdočnej šťavy sa mení a potravinový kus nie je dostatočne spracovávaný pepsínmi;
 • pečeňové bunky nevylučujú dostatočné množstvo žlče a pri vyprázdňovaní potravy z dutiny žalúdka sa neuvoľňujú do bežného žlčového kanálika - v dôsledku toho sa obsah nealkoholizuje a nespáluje sliznicu dvanástnika a tenkého čreva kyselinou chlorovodíkovou;
 • v budúcnosti bude podobný účinok na hrubé črevo;
 • výsledkom je narušenie acidobázickej rovnováhy, časť prospešnej mikroflóry zanikne a začína sa vyvíjať podmienečne patogénna;
 • s porušením inervácie dochádza k zníženiu úrovne peristaltiky;
 • jedlo obohatené agresívnou kyselinou chlorovodíkovou po dlhú dobu leží v čreve a rozpúšťa sliznice;
 • erózia, vredy a zhubné nádory sa vyskytujú v tenkom alebo hrubom čreve.

Bedrová osteochondróza môže navyše spôsobiť prolaps vnútorných orgánov panvy, rozvoj syndrómu nadmerne aktívneho močového mechúra. Viac ako 80% prípadov inkontinencie moču u žien je spojených s deštrukciou medzistavcových platničiek v bedrovej chrbtici. Približne 25% prípadov klinickej impotencie u mužov je spôsobených lumbosakrálnou osteochondrózou.

Pri exacerbácii osteochondrózy sa neberú do úvahy bolesti brucha. To je signál, že bedrové medzistavcové platničky sú už opotrebované až po hranicu a je potrebné, aby ste začali čo najskôr účinne a bezpečne liečiť. Situácia sa ďalej zhorší. Väčšina chorôb brušných orgánov vyvolaných osteochondrózou je ireverzibilná, t.j. nevyliečiteľný.

Môže poškodiť brucho s osteochondrózou

Hore Hovorili sme všeobecne o tom, či sa brucho môže zraniť pri osteochondróze. Teraz sa podrobnejšie zaoberajme každou položkou..

Aby ste pochopili, či sa osteochondróza môže dostať do žalúdka, musíte zistiť, ktorý radiálny nerv je zodpovedný za každý orgán a oddelenie:

 1. T4 - žlčový mechúr a inervát žlčníka obyčajný (keď je stlačený, môžu sa v žlčníku tvoriť kamene, môže sa objaviť žltačka);
 2. T5 - zodpovedný za pečeň (vyvoláva narušenie pečene);
 3. T6 a T7 - ​​sú zodpovedné za činnosť žalúdka, dvanástnika a pankreasu (s porážkou týchto radiálnych nervov, gastritída, poruchy trávenia, vredy);
 4. T12 - inervácia tenkého a hrubého čreva, vajcovody (je porušené trávenie, zápcha, hnačka, nadúvanie, patológia ženských pohlavných orgánov);
 5. L1, L2 - inervujú dodatok, čiastočne brušnú dutinu, slepé črevo (pri kompresii sa pozoruje zápcha, hnačka, môže sa vyvinúť kolitída);
 6. L3 - močový mechúr (môže sa vyskytnúť dysfunkcia a impotencia močového mechúra);
 7. C0 - zodpovedný za funkciu konečníka (poškodenie tohto koreňa je najčastejšou príčinou hemoroidov, narušenie panvových orgánov).

Teraz je zrejmé, či sa môže pri osteochondróze zraniť spodné brucho a ktoré postihnuté svalové nervy. Preto pri stanovení presnej lokalizácie bolesti môžete vopred diagnostikovať a vykonať cielené vyšetrenia. Takže, ak sa bolesť šíri pozdĺž dolného brucha, potom by ste nemali robiť súčasné vyšetrenie MRI lumbosakrálnej a hrudnej oblasti. Bude stačiť iba fotografia lumbosakrálnej chrbtice. A ak má osoba lokalizovanú bolesť v oblasti pečene, žlčníka a žalúdka, odporúča sa, aby ste urobili MRI obrázok hrudnej chrbtice. Aj v tomto prípade je potrebné vykonať vyšetrenie FGDS a ultrazvuk vnútorných orgánov.

Prečo mi lumbálna osteochondróza bolí žalúdok?

Teraz zvážte niekoľko ďalších negatívnych vplyvov. Prečo osteochondróza bolí žalúdok, ak sú zachované všetky funkcie vnútorných orgánov? Toto je tzv. Odrážaná bolesť. Šíri sa pozdĺž nervových vlákien, ktoré inervujú prednú brušnú stenu..

Bedrová osteochondróza spôsobuje bolesť brucha kvôli skutočnosti, že preťažené svaly dolnej časti chrbta stlačujú nervy, ktoré siahajú od lumbosakrálneho plexu. Je možné pozorovať svalové napätie prednej brušnej steny..

Bedrová osteochondróza poskytuje ďaleko od žalúdka, možno naopak. Ak počas hmatu v spinálnych procesoch neexistuje žiadna bolesť a nejestvuje príznak napätia, mali by ste vyhľadať príčinu nepohodlia v brušnej dutine. Zápalové procesy v panvovej dutine veľmi často vedú k silným bolestiam chrbta. V tomto prípade to nie je osteochondróza bedrovej oblasti, ktorá dáva žalúdku, ale skôr napríklad adnexitída alebo kolitída spôsobuje útok napätia v bedrovej oblasti..

Je veľmi dôležité vykonať účinnú diferenciálnu diagnózu - umožňuje vám presne určiť, či bedrová osteochondróza bolí žalúdok alebo nie. Nezaoberajte sa autodiagnostikou a nezačnite liečbu bez konzultácie so skúseným lekárom. Dohodnite si stretnutie s neurológom alebo stavcom. Už počas manuálneho vyšetrenia a nastavovania funkčných diagnostických testov budú môcť títo odborníci vykonať predbežnú diagnostiku. Ak neodhalia charakteristické znaky osteochondrózy, odporučí sa kontaktovanie iného špecializovaného špecialistu (gastroenterológ, urológ, gynekológ, proktolog atď.).

Ak žalúdok bolí v dôsledku osteochondrózy

Bohužiaľ, ak sa pri osteochondróze dá bolesti do žalúdka, potom to naznačuje mimoriadne pokročilé štádium choroby. Doma je nemožné pomôcť pri bolesti v dolnej časti brucha s osteochondrózou. Žiadne masti a pilulky nepomôžu. V tejto situácii musíte čo najskôr kontaktovať špecialistu. Len kompresia koreňového nervu

vám umožní zabudnúť, že váš žalúdok bolí v dôsledku osteochondrózy a obnoví slobodu pohybu.

Osteochondróza nie je vždy žalúdkom spôsobená kompresiou radiálneho nervu. Môže to byť stenóza miechy s prolapsom herniového výčnelku alebo s protézou listov stavcov. Tieto podmienky sú mimoriadne nebezpečné. S nimi nemôžete robiť žiadne hnetenie a masáže, stojí za to opustiť cvičenie a stres. Masáž je možné vykonať iba na špecializovanej klinike. Pacient by mal byť neustále sledovaný skúseným neurológom.

Ak má žena s osteochondrózou nižšiu bolesť brucha, potom nie je možné začať liečbu bez konzultácie s gynekológom. Osteochondróza komplikovaná radiikulopatiou alebo plexopatiou lumbosakrálneho plexu môže vyvolať nasledujúce stavy:

 • kŕčové žily panvovej dutiny;
 • prolaps maternice a močového mechúra;
 • stagnácia seróznej tekutiny v dutine maternice;
 • porušenie trofických vaječníkov a folikulitídy;
 • kŕče svalov panvového dna atď..

Všetky tieto stavy môžu spôsobovať silnú bolesť, ktorá sa zdá byť spojená s osteochondrózou, ale vyžaduje si ďalšiu liečbu odborníkom.

Bolesť brucha pri osteochondróze

Záchvaty brušných svalov pri osteochondróze môžu byť vyvolané porušením inervácie, ako aj sekundárnym napätím s nadmerným zaťažením svalového rámu chrbta a spodnej časti chrbta. Presnú príčinu výskytu bolesti v brušných svaloch s osteochondrózou môže zistiť iba skúsený lekár. Pacient nemôže nezávisle určiť, čo spôsobilo nepohodlie. V súlade s tým môže byť bolesť zastavená až po návšteve lekára.

Doma je potrebné najskôr zabezpečiť úplný fyzický odpočinok. Ak dôjde k záchvatu bolesti, musíte ležať na chrbte na tvrdom, rovnom povrchu a ohýbať kolená. Po niekoľkých minútach musíte položiť holennú časť jednej nohy na koleno druhej a opačné koleno nabrať na stranu. Týmto spôsobom môžete uvoľniť svoje bedrové svaly a zmierniť nástup bolesti..

Horenie v bruchu s osteochondrózou

Pacienti často naznačujú pocit pálenia v bruchu s osteochondrózou - tento klinický príznak môže byť vyvolaný iba porušením inervácie. Telo tak môže signalizovať svalovú kontrakciu, oslabenie črevnej motility.

Horenie sa spravidla rýchlo zastaví. Ale po nejakej dobe sa môže objaviť znova.

Podobný príznak sa vyvíja s rôznymi patológiami gastrointestinálneho traktu. Existuje však niekoľko rozlišovacích znakov, pomocou ktorých je možné vykonávať diferenciálnu diagnostiku:

 • ak je bolesť pletená a prechádza v sede, pričom telo je mierne naklonené dopredu, je to zápal podžalúdkovej žľazy;
 • ak je nepohodlie v hornej časti brucha sprevádzané prítomnosťou bieleho, žltého alebo hnedého plaku na jazyku, potom s vysokou pravdepodobnosťou ide o gastritídu, duodenitídu alebo cholecystitídu;
 • ak sa niekoľko minút po tom, čo sa objavil pocit pálenia, nalieha na toaletu, pravdepodobne došlo k odtoku žlče;
 • s lokalizáciou pocitu pálenia v jednom bode - vyvíja sa vred žalúdka, dvanástnika, tenkého alebo hrubého čreva.

Nediagnostikujte a neliečte sa. Kontaktujte odborníka. Pamätajte, že osteochondróza v akomkoľvek štádiu môže byť liečená iba metódami manuálnej terapie, osteopatie, fyzioterapie a fyzioterapie. Lieky proti tomuto ochoreniu sú vo väčšine prípadov škodlivé a zbytočné..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Časopis bol vytvorený, aby vám pomohol v ťažkých časoch, keď sa vy alebo vaši blízki stretnete s nejakým zdravotným problémom!
Allegolodzhi.ru sa môže stať vaším hlavným pomocníkom na ceste k zdraviu a dobrej nálade!
metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!
Membrána prietrže u novorodencov je patologický stav, pri ktorom brušné orgány padajú do hrude otvorom v bránici, čo by nemalo byť normálne. Patrí k zriedkavým malformáciám, ktoré sa vyskytujú u 5 novorodencov z 1 000.