loader

Hlavná

Pažerák

Ezofágová prietrž

Diagnózu „ezofágovej hernie“ neurčí žiadny kompetentný lekár. Pretože v medzinárodnej klasifikácii neexistuje žiadna takáto choroba. Nie je možné zistiť, kde sa nachádza prietrž. Správny názov pre patológiu je hiátová prietrž (skrátene HHP). Toto je diagnóza a zdravotnícki pracovníci túto chorobu nazývajú.

Tí, ktorí sú ďaleko od medicíny a zabudli na anatómiu, nechodia do detailov. Hlavná vec je, že choroba je sprevádzaná známkami poškodenia pažeráka. Preto nebudeme neustále opravovať „populárnu terminológiu“. Je oveľa dôležitejšie venovať pozornosť príznakom lézie, predchádzať komplikáciám a nájsť možnosti liečby bez chirurgického zákroku a bez chirurgického zákroku..

Štatistické analýzy ukazujú, že „hernia pažeráka“ je najbežnejšia u žien vo vekovej skupine 60 a viac rokov. U ľudí mladších ako 50 rokov sa vyskytuje s frekvenciou 0,7%, v období od 51 do 59 rokov sa prevalencia zvyšuje na 1,2%. Maximálna hodnota je 4,7%.

Spomeňte si na anatómiu „cesty“ z pažeráka do žalúdka

Po prehltnutí sa potravinové hrudky pošlú do žalúdka cez svalovú trubicu (pažerák). U dospelých má priemernú dĺžku 25 cm a jeho úlohou je dodávať rozdrvené a slín spracované potraviny, aby sa začalo trávenie. Orgán má pozdĺžne svaly, ktoré tlačia obsah do žalúdka, a silné kruhové svaly, ktoré bránia návratu.

V štruktúre je rozlíšených 7 anatomických segmentov. Budeme sa zaujímať iba o 3 dolné časti pažeráka:

 • Suprafrenický - nachádza sa 3 až 4 cm od bránice. Tu sa častejšie zisťujú divertikly, častejšie sa zisťujú kŕčové žily, vredy a zápaly, hernie.
 • Intrafrenický (epikardiálny) - nie viac ako 2 cm, prechádza cez hrúbku bránice, cez špeciálny otvor nazývaný „pažerák“. Okrem vyššie uvedenej patológie hrá dôležitú úlohu vo funkčných poruchách, zúčastňuje sa na regulačnom mechanizme otvárania kardií, má silný fibro svalový kruh, zaisťuje uzavretie lúmenu a úplnú tesnosť medzi pažerákom a žalúdkom v pokoji. Mobilný, obklopený tukovým tkanivom.
 • Brušný alebo subfrenický - veľkosť 3-4 cm, sa tiež nazýva „predsieň“ srdcovej časti žalúdka, je funkčne rovnaký ako bránica, tvorí uhol (His) vo veku jedného roka s veľkým zakrivením pri vstupe do žalúdka. Vnútri rohu je záhyb, ktorý funguje ako ventil. Je uzavretý tlakom vo vnútri žalúdka a neumožňuje spätný pohyb potravy (regurgitácia, grganie)..

Membrána je tvorená hustou svalovou vrstvou. Oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny. Má diafragmatické otvory na priechod pažeráka, brušnej tepny, sympatického nervu a dolnej dutej žily. Pletie ich pomocou šliach, aby zabezpečili kolísanie tlaku a vytvorili potrebné podmienky pre činnosť dýchacích ciest, srdca a veľkých ciev, trávenie.

Prečo sa vyskytuje prietrž??

Rozlišujte príčiny kýly pažeráka vrodenej a získanej prírody. Takáto anomálie vývoja, ako napríklad krátky pažerák, „vtiahne“ hornú časť žalúdka do hrudnej dutiny. Nedostatok kolagénu v štruktúre svalových vlákien bránice oslabuje svalové napätie, prispieva k prehýbaniu a napínaniu tkaniva obklopujúceho pažerák..

V starobe človek nadobúda rôzne poruchy, ktoré telo už nedokáže napraviť ani kompenzovať. Tie obsahujú:

 • všeobecné zmeny v štruktúre spojivového tkaniva (strata kolagénu, elastínu), ktoré významne oslabujú väzivo svalov;
 • silná fyzická námaha, najmä s prudkým vzostupom alebo drepom;
 • prírastok na váhe alebo prudký úbytok hmotnosti, množstvo tukového tkaniva v brušnej dutine ovplyvňuje mobilitu bránice, vnútrobrušný tlak s výrazným znížením hmotnosti, zmeny biochemických procesov vo svalovom tkanive, vyskytuje sa atrofia;
 • tehotenstvo u žien s veľkým plodom alebo dvojčatami, ktoré majú dvojičky, dočasne zmení umiestnenie orgánov vo vnútri brucha;
 • sklon k zápche;
 • prevedené operácie na pažeráku nie sú úplné bez narušenia funkcie orgánov;
 • chronický kašeľ fajčiarov;
 • zväčšenie brucha v dôsledku tlakov na ascitoch na kupole bránice zdola;
 • choroby pažeráka spojené so zhoršenou motorickou funkciou;
 • poranenia a popáleniny pažeráka (tepelné a chemické);
 • choroby žalúdka, tenkého čreva, žlčových ciest, ktoré vedú k zhoršenej evakuácii potravín, sekrécii, zmenám v motorickej aktivite svalovej vrstvy (napríklad reflexná kontrakcia pozdĺžnych svalov pažeráka s peptickým vredovým ochorením, cholecystitída);
 • tupé poranenie brucha.

Vzdelávací mechanizmus

Pod vplyvom jedného alebo viacerých dôvodov sa vytvára zväčšené otvorenie pažeráka, bránice bránice bránice. Do nich môžu vstúpiť susedné orgány umiestnené pod kupolou: horná časť žalúdka, omentum, črevná slučka. Takéto kýly sa nazývajú hiatal. Medzi všetkými herniami bránice tvoria 90%.

Sú známe rôzne hiátové hernie, líšia sa lokalizáciou a pohyblivosťou:

 • axiálny (axiálny), označuje klzné prietrže - častejšie ako iné (95% prípadov) sa kardia žalúdka a spodná časť pažeráka voľne pohybujú axiálne zdola nahor a dozadu (takéto kýly sa tiež nazývajú „plávajúce“), v dôsledku čoho môže žalúdok presahovať bránica, proces prechodu potravy sa preruší;
 • pevná perioezofágová (paraezofágová) - zriedka (5%), nepohybuje sa, jedna z častí žalúdka alebo celého orgánu, omentum, slučka tenkého čreva, časť sleziny vstupuje do diery.

Posuvné prietrže sa líšia stupňom o 3 možnosti:

 • 1 stupeň - to je počiatočné štádium, je možné, že iba subfrenická časť pažeráka prenikne do hrudnej dutiny, je asymptomatická, liečba pažerovej kýly nevyžaduje chirurgický zákrok, zvyčajne je dostatočná strava;
 • 2 stupňa - okrem dolných častí pažeráka vstupuje do herniálneho otvoru aj horná časť žalúdka, prejavujú sa príznaky choroby, vyžaduje sa vytvorenie kombinovanej schémy, ako liečiť prietrž pažeráka, ak sa neprijmú žiadne opatrenia, spôsobuje komplikácie;
 • Stupeň 3 - najzávažnejšie prejavy, väčšina žalúdka sa pohybuje do priestoru nad bránicou, pravdepodobne celý orgán, črevné slučky, túto formu nemožno vyliečiť bez chirurgického zákroku.

príznaky

Pacienti majú klinické prejavy choroby iba od druhej fázy choroby. Hlavné príznaky sú nasledujúce. Bolesť - lokalizovaná v epigastrickej oblasti, často vľavo, sa objavuje náhle, dosť intenzívna, veľmi podobná angine pectoris, zosilňuje sa aj pri ťažkej fyzickej námahe, počas pohybu.

Porucha prehĺtania - opísaná pacientmi ako „pocit stlačenia hrudky v krku“. Pásanie - horkosť konzumovaná potravou, kyslý obsah, vyskytuje sa po jedle, neprechádza dlho. Chrapľavý hlas - spôsobuje, že sa kyselina hadí do hrtanového a väzivového aparátu, dochádza k chemickému popáleniu..

Pálenie záhy - to sa deje po jedle aj nalačno, horšie v polohe na chrbte, keď sa predkláňate. Pretrvávajúce čkanie - príčinou je opätovné podráždenie vetiev nervu vagus, a preto dochádza ku kŕčovej kontrakcii bránice. U pacientov so škytavkami sa vyskytuje nepríjemné nepohodlie. V noci sa slinenie zvyšuje, dostať sa do hrtanu podporuje záchvaty kašľa, nespavosť.

Pri bolesti je dôležité všimnúť si príznaky komplikácií:

 • bolesť je takmer konštantná, tupá, boľavá;
 • zmeny lokalizácie („listy“ pod ľavou lopatkou do žalúdka);
 • prejavuje sa útokom s „rezajúcim“ charakterom;
 • zosilnené tlakom v epigastrickej oblasti.

Aké sú možné komplikácie??

Negatívne dôsledky neošetrenej HPOD môžu viesť k:

 • na rozvoj zápalu pažeráka v katarálnej, eróznej forme alebo vo forme refluxnej ezofagitídy;
 • peptický vred v dolných rezoch s následnou stenózou pažeráka v dôsledku zúženia alebo perforácie jaziev;
 • porušenie pevnej prietrže;
 • krvácanie zo žalúdka alebo pažeráka z kŕčových žíl;
 • záchvaty reflexnej angíny.

Aké sú znaky porušenia predpisov??

Porušenie bránice prietrže nastáva v súvislosti s náhlym kŕčom zväčšeného pažeráka. Niekedy je to prvý príznak choroby. Častejšie sa vyskytuje u pacientov, ktorí sú si vedomí svojej patológie, v prípade porušenia odporúčaní lekára, odmietnutia alebo kontraindikácií pri operácii kýly.

Na pozadí obvyklých príznakov sa v hornej časti epigastria a na hrudníku náhle objaví ostrá bolesť. Vyžaruje do goliera, ľavého ramena. Pri veľmi vysokej intenzite je sprevádzaný šokovým stavom. Dlhodobé zvracanie, ktoré sa zhoršuje vo výške bolesti, trvá takmer jeden deň.

Brucho je opuchnuté, črevná pohyblivosť je zachovaná, vyvoláva bolesť. Ak sa takéto príznaky objavia, potom je pre život ohrozujúce indikácie nevyhnutná chirurgická liečba pažerákovej hernie. Pacient by mal byť okamžite nazvaný sanitka.

diagnostika

Na stanovenie diagnózy lekár podrobne zistí príznaky, vzťah k rizikovým faktorom, prítomnosť chorôb tráviaceho ústrojenstva. Objektívne príznaky zväčšenia otvoru pažeráka a narušená poloha orgánov sa získavajú pomocou röntgenovej metódy a endoskopie. Röntgenová štúdia sa uskutočňuje s kontrastom tráviacich orgánov so suspenziou bária.

Pri prietrži je možné detegovať zväčšený krúžok pažeráka, srdcovú časť žalúdka nad bránicou, neprítomnosť v priestore pod kupolou bránice dolného segmentu pažeráka, vysoko lokalizovaného zvierača..

Pri fibrogastroskopii je viditeľný prechod spojenia pažeráka a žalúdka do suprafrenického priestoru, objavujú sa príznaky komplikácií (zápal na sliznici pažeráka, erózia, peptické vredy, rôzne formy gastritídy). Vyžaduje sa nevyhnutne diferenciálna diagnostika nádoru. Na tento účel sa odoberá biopsický materiál..

Ako liečiť hiátovú prietrž

Lekár by mal informovať pacienta o možnostiach liečby choroby po potvrdení diagnózy ďalšími metódami. Metódy liečby hernie pažeráka (máme na mysli „pažerák“) sa vyberajú v závislosti od štádia procesu, stavu pacienta, veku a súvisiacich chorôb..

V prvom štádiu, pri absencii symptómov, liečba vyžaduje profylaxiu, aby sa zabránilo zhoršeniu procesu prietrže. Pacientovi sa odporúča strava, predpísané fyzioterapeutické cvičenia. Veľký význam má zákaz vzpierania a normalizácie hmotnosti..

V druhej alebo tretej etape je nemožné liečiť pažerovú prietrž bez chirurgického zákroku. U starších ľudí sa upúšťa iba od konzervatívnych metód s dekompenzáciou kardiovaskulárneho systému, s ťažkou mozgovou nedostatočnosťou. Hlavnou vecou pre nich je odstránenie, pokiaľ je to možné, príčin zvýšeného tlaku v brušnej dutine, na liečenie chronických chorôb, ktoré prispievajú k patológii..

Čo pridať k dennej gymnastike?

Cvičenie je k dispozícii pacientom akéhokoľvek veku. Umožňujú podporovať svaly bránice a brucha, predchádzať atrofickým zmenám. Dychové cvičenia sa musia robiť ráno na lačný žalúdok.

Zahŕňa: v polohe na chrbte - vyčnievanie brucha pri vdýchnutí a zatiahnutie pri výdychu, pri státí - nakláňanie do strán pri vdýchnutí, návrat do pôvodnej polohy pri výdychu. Medzi bežné cvičenia pre svaly patrí zdvíhanie nôh, „bicyklov“, „nožníc“..

Úloha výživy

Dietetické potraviny by mali pomôcť eliminovať zápchu, nadúvanie, normalizovať hmotnosť a predchádzať prejedaniu. Pacientom sa odporúča jesť najmenej šesťkrát denne v malých porciách. Je zakázané zahrnúť do stravy:

 • alkoholické nápoje, sóda, káva;
 • korenené korenie, cesnak, cibuľa;
 • mastné a vyprážané jedlá;
 • nakladaná zelenina;
 • kyslé šťavy, bobule a ovocie;
 • plnotučné mlieko;
 • čerstvé pečivo, ražný chlieb.

Sladké ovocie je lepšie šúpať, nastrúhať. Povolený:

 • sušené ovocie (najmä sušené slivky);
 • odstredené mliečne výrobky (kefír, tvaroh, jogurt);
 • Varené jedlá chudého mäsa, hydiny a rýb;
 • vegetariánske polievky;
 • uvarenú kašu v zriedenom mlieku;
 • praženica;
 • sušený biely chlieb, sladké sušienky na čaj;
 • do čaju môžete pridať mlieko.

Po jedle je zakázané ísť spať, mali by ste chodiť. Neodporúča sa jesť pred spaním. Kefir je dobré piť 3 hodiny pred spaním.

Používanie liekov

Lieky pre pacienta s HPA sú potrebné na podporu trávenia a na zabránenie funkčných porúch sekrécie, motility. Ak má pacient zvýšenú kyslosť, odporúčajú sa lieky s antacidovými vlastnosťami (Almagel, Gastal), blokátory kyseliny (ranitidín, famotidín, Nizatidín, omeprazol). Zlepšujú motilitu cisapridu, metoklopramidu, zabraňujú a eliminujú prejavy gastroezofágového refluxu s pálením záhy, zvíjanie.

Druhy chirurgickej liečby

Úlohou operácie je obnoviť tesnosť otvoru pažeráka v bránici, návrat a fixáciu pažeráka a žalúdka do ich prirodzenej polohy. Chirurgická liečba je indikovaná u pacientov s herniou druhého až tretieho stupňa, ak:

 • diera tvorí pomerne široký herniálny kanál;
 • spadnuté orgány sú upevnené v bráne prietrže;
 • existujú komplikácie;
 • prietrž vytvorená na pozadí zhoršeného vývoja sliznice (dysplázia) a je nebezpečná degeneráciou na zhubný nádor;
 • predpokladá sa porušenie posuvnej prietrže.

Liečba ľudovými liekmi

Ľudové lieky na prietrž hernia otvorov pažeráka pomáhajú strave a liekom eliminovať nežiaduce prejavy poškodených tráviacich orgánov. Na odstránenie nadúvania sa odporúča použiť odvar z mäty, feniklu, valeriánu, ľanových semien alebo kôpru. Čaj so zázvorom alebo trochu nastrúhaným koreňom pomáha pri bolesti a pálení záhy. Mrkvová šťava je užitočná na liečenie zápalových stavov..

Hernia pažeráka predovšetkým porušuje funkcie žalúdka a pažeráka. Celkový výsledok závisí od činnosti počiatočnej časti tráviaceho traktu. Preto bez liečby trpia aj iné orgány. Včasný prístup k lekárovi pomôže zabrániť progresii patológie.

Príznaky a liečba prietrže pažeráka, kompletný prehľad ochorenia

Ľudský pažerák je dlhý svalový orgán, ktorý prechádza z hrudnej dutiny do brušnej dutiny otvorom v bránici (to je hlavný sval, ktorý reguluje dýchanie). Ak sa otvorenie bránice rozšíri, brušné orgány získajú voľný prístup k hrudníku a pohybujú sa tam - jedná sa o kýlu pažeráka. Iné názvy patológie: hiátová prietrž alebo hiátová prietrž.

Choroba zhoršuje kvalitu života človeka; spôsobuje bolesti brucha, grganie, pálenie záhy, ťažkosti s dýchaním, poruchy srdcového rytmu a ďalšie nepríjemné príznaky. Toto ochorenie môže tiež viesť ku komplikáciám zo srdca, pľúc, čriev. Dlhodobý reflux kyslého obsahu do pažeráka zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny pažeráka (ak sa choroba nelieči viac ako 10 rokov, riziko rakoviny sa zvyšuje 8-krát).

Dobrá správa: protidrogová liečba prietrže pažeráka a patologická liečba liekov. Zriedka sa uchýlia k operácii.

Celý prehľad o chorobe si môžete prečítať ďalej..

Príčiny patológie

Kýlová hernia sa vyvíja v dôsledku vrodených alebo získaných príčin..

Jedinou vrodenou príčinou je krátky pažerák, vďaka ktorému je časť žalúdka spočiatku umiestnená v hrudnej dutine..

Získané príčiny sa zvyčajne vyskytujú u ľudí starších ako 60 rokov, ale môžu sa vyvinúť skôr. Je ich trinásť:

oslabenie väzov pažeráka v dôsledku veku;

zníženie objemu, hmotnosti a funkcie pečene (atrofia);

prudký úbytok hmotnosti, pri ktorom sa tukové tkanivo absorbuje pod bránicu;

chirurgia pažeráka;

ascites (nahromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutine);

viacpočetné tehotenstvo, v ktorom je relatívna poloha brucha;

nejaká fyzická aktivita (vzpieranie, drepy);

porušenie pohyblivosti pažeráka;

popáleniny pažeráka horúcim jedlom alebo chemikáliami (pri prehĺtaní kyselín a zásad);

chronické choroby, pri ktorých je narušená normálna motorická aktivita žalúdka, počiatočných častí tenkého čreva, žlčníka;

poranenia brucha bez poškodenia integrity pokožky.

Tri druhy chorôb

Ezofágová hernia je troch typov: periofágová (paraezofágová), axiálna (axiálna) a posuvná.

A - normálny stav pažeráka, B - kĺzavá kýla pažeráka, C - axiálna kýla pažeráka, D - pažerá hernia pažeráka

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

3 orgány idú do hrudnej dutiny (a nachádzajú sa v blízkosti pažeráka):

omentum (tenká oblasť tukového tkaniva, ktoré pokrýva črevá).

Kôra pažerákaaxiálneKĺzavá hernia pažeráka
Posun žalúdka pažerákom na zvislej osi. Žalúdok sa tak môže pohybovať úplne, jeho väčšia alebo iba horná časť.Orgány, ktoré tvoria prietrž, idú z jednej dutiny do druhej. V tomto prípade sú orgány v herniálnom vaku - tenká membrána spojivového tkaniva.

Charakteristické príznaky

V 5–50% prípadov tieto prietrže úplne postrádajú klinické prejavy patológie detegovanej náhodne (počas ultrazvuku, röntgenového vyšetrenia dutiny brušnej alebo hrudníka)..

Hlavné príznaky hernie pažeráka:

Bolesť v bruchu (podľa štatistík a recenzií pacientov - toto je najbežnejší symptóm):

 • najčastejšie lokalizované „pod lyžičkou“, ale môžu byť umiestnené v pupku alebo môžu mať „opasok“ (zadné);
 • horšie po jedle a pri vodorovnej polohe;
 • oslabuje po zhlboka nadýchnutí, zvracaní, grganí;
 • dáva späť medzi lopatkami;
 • zvyčajne bolesť; ale ak je súčasťou procesu solárny plexus, horí a zastaví sa, keď sa telo nakloní dopredu.

Po jedle je kyslá, horká, vzduch.

Zvracanie po jedle - výskyt obsahu žalúdka (zvracanie) v ústach bez predchádzajúcej nevoľnosti. Ak predtým došlo k bolesti brucha - znižuje sa.

Pálenie záhy - pocit kyslej chuti v ústach a pocit pálenia za hrudnou kosťou po jedle, pri ohybe, v ležiacej polohe, v noci.

Pocit „kómy“ za hrudnou kosťou, ku ktorej dochádza počas jedla, najmä pri jedle tuhých potravín. Dôležitý rozdiel od iných chorôb: táto „hrudka“ nie je konštantná a mizne mimo jedla.

Škytavka je voliteľnou, ale častou známkou ezofageálnej prietrže..

Ťažké dýchanie, bolesť srdca, narušenie srdcového rytmu (tento príznak ako znak kýly je relevantný v kombinácii s inými príznakmi z tohto zoznamu).

Aké je riziko tejto kýly?

Bez ohľadu na príčinu kýly v pažeráku môže byť toto ochorenie komplikované:

 • zápal žalúdočnej sliznice,
 • krvácajúci,
 • skrátenie pažeráka,
 • zavedenie iba do žalúdočnej sliznice do pažeráka,
 • zavedenie pažeráka do orgánov herniálneho vaku,
 • porušenie prietrže.

Ako sa diagnostikuje?

Diagnózu hernie pažeráka určuje gastroenterológ alebo všeobecný chirurg na základe 4 štúdií:

Röntgenové vyšetrenie s prívodom bária do úst;

fibrogastroskopia - štúdie pažeráka a žalúdka pomocou špeciálnej hrubej „sondy“ s videosystémom;

ultrazvukové vyšetrenie orgánov hrudníka alebo brušnej dutiny;

Metriky pH - meranie úrovne kyslosti v pažeráku a žalúdku pomocou špeciálnej tenkej sondy.

Všetky štúdie sa vykonávajú po príprave, ktorú lekár povie.

Fibrogastroskopia je jednou z metód vyšetrenia pažeráka a žalúdka. Čierna trubica - fibrogastroskop (alebo „sonda“) s videokamerou a na konci podsvietenie

Liečebné metódy

Ako liečiť herniu pažeráka, ktorú spoločne rozhodli gastroenterológ a celiak. Na vypracovanie správnej metodológie liečby je dôležitý typ a charakteristika patológie (kĺzavá alebo pevná prietrž, či dochádza k porušeniu orgánov)..

Hlavné liečenie sa uskutočňuje doma a zahŕňa štyri metódy:

S nasledujúcimi komplikáciami sa uchýlime k chirurgickému zákroku:

 • porušenie prietrže;
 • krvácajúci;
 • implantácia jedného kýlového orgánu do druhého;
 • do hrudnej dutiny vstúpilo veľké množstvo orgánov a stláčajú srdce,

1. Diéta

Jedlo by malo byť časté, ale zlomkové - aby jedlo mohlo voľne prechádzať z pažeráka do žalúdka a ďalej; a tak, aby sa jedlo prispôsobilo a nevracalo sa späť.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Výrobky, ktoré zostanú v žalúdku alebo zvyšujú tvorbu plynov: kapusta, huby, strukoviny, mastné potraviny

Výrobky, ktoré zvyšujú kyslosť: alkohol, kyslé šťavy, mastné, korenené, korenené jedlá, marinády

Môcť jesťvylúčiť
Sušené buchty a chlieb
Mukózne polievky (bez mäsa, rýb, húb, zeleniny)
ovsená kaša
cestoviny
Mliečne výrobky
Varené, pečené alebo dusené mäso a ryby
Slnečnica a maslo

2. Drogová terapia

Pri diafragmatickej prietrži sa používa 6 skupín liekov:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Neutralizujte nadbytok kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku

Pomôžte obnoviť správny smer pohybu potravín tráviacim traktom

Znížte tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku

Pôsobia ako lieky predchádzajúcej skupiny, ale má menej vedľajších účinkov

Neutralizujte žlčové kyseliny, ak sú „vyhodené“ do žalúdka

3. Cvičenia

Pri liečbe hernie pažeráka vykonajte špeciálne cvičenia na posilnenie a uvoľnenie svalov prednej brušnej steny. Príklady cvičení:

Východisková poloha (PI): leží na pravej strane, hlave a ramenách - na vankúši. Vdýchnite - vytrhnite žalúdok, vydýchnite - uvoľnite sa. Po týždni takéhoto tréningu sa pri výdychu natiahneme do žalúdka.

IP - Koleno. Na inšpiráciu sa ohýbame do strán. V počiatočnej polohe - výdych.

Ležiace na chrbte, vykonávať telo sa otočí do strán a nadýchne sa.

4. Ľudové lieky

Byliny používané pri hernii pažeráka pomáhajú eliminovať hlavné príznaky choroby:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Skupina liekovPríklad medicínyNačo sa to používa?
antacidáMaalox, Almagel, Phosphalugel
prokinetikáDomirid, Tserukal, Motilium
Blokátory histamínových receptorovFamotidín, ranitidín, roxatidín
Inhibítory protónovej pumpyNolpáza, omeprazol, kontraloc
Žlčové kyselinyUrohol, ursofalk

Naneste zmes koreňa sladkého drievka a pomarančovej kôry, ľanu, infúzie ľanu, čaju gentianu, šťavy zo surovej mrkvy a čerstvých zemiakov..

Infúzia kvetov horského popola, šťava z brusnicových bobúľ, do ktorej sa pridáva med a šťava z aloe.

Infúzia harmančekových kvetov, infúzia rasca.

Bylinné prípravky z rebríčka, ľubovníka bodkovaného a sušenej borovice; zo zmesi mäty piepornej, feniklového ovocia a koreňa valeriány

Infúzie listov sena, rakytníka, koreňa rebarbory, kompót zo sušeného ovocia.

5. Prevádzka

V závislosti od príčiny a typu prietrže sa vykonávajú 4 typy operácií:

zošívanie ezofágového otvoru bránice;

formovanie stien žalúdočnej "spojky" pre pažerák;

vytvorenie umelej chlopne v hornej časti žalúdka;

posilnenie väzu medzi bránicou a pažerákom.

Podľa pacientov a lekárov je najúčinnejšou liečbou pre väčšinu ľudí konzervatívna liečba (lieky a strava). Operácia sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch..

Galina Pivneva, vysokoškolská vzdelanosť v oblasti ľudského zdravia, učiteľka Základy zdravia, odpovedá na otázky pod prezývkou Admin..

Mám 80 rokov, pri pažeráku mám herniu, povedzte mi, prosím, či sa to môže stať. Po raňajkách sú bolesti hlavy veľmi silné. Tlak je normálny, a preto žiadny lekár nemôže zistiť všetky odkazy na vek, ale už nemôžem vstať z postele.

Dobrý deň, Lyubov Mikhailovna. Myslím, že vaše bolesti hlavy nie sú spojené s kýlou pažeráka. Príčinou môže byť otrava, intoxikácia, príliš horúce alebo príliš studené jedlá, prítomnosť migrény atď. Pri bolestiach hlavy sa vykonáva množstvo diagnostických opatrení, napríklad ultrazvuk mozgových ciev, vykonáva sa MR na zistenie stavu ciev a krvného obehu. Vek samozrejme môže tiež ovplyvniť. Pokúste sa jesť jedlo iba v teplej forme a kúsok po kúsku, najlepšie diétne, vo forme polievok, obilnín, mliečnych výrobkov..

Ak máte bolesti hlavy pred alebo po jedle, príčiny môžu byť skryté pri nesprávnej výžive. Keď množstvo mäsa, živočíšnych tukov a uhľohydrátov v dennej strave prekročí množstvo zeleniny, ovocia a obilnín, zdravotné problémy začínajú. Telo potrebuje veľa energie na trávenie potravy. Môžu spôsobiť bolesti hlavy výrobky obsahujúce farbivá, konzervačné látky, chemické prísady: majonéza, náhrady cukru, kečupy, konzervované potraviny, solené ryby. Určite musíte konzumovať olivový olej, zázvor, špenát, čerstvú zeleninu.

Žiadam vás, aby ste odpovedali a radili, som naozaj trápený! Mám 62 rokov, posuvnú rybu. Membránová kýla môže pôsobiť dlhotrvajúcu bolesť v solárnom plexe, ale aj na chrbte, rovnako ako celé telo sa trasie a namáha. Po 2,5 roku som veľmi unavená, nič nepomáha.

Láska, áno, takéto príznaky sa môžu vyskytnúť pri kĺzavej kýle s bránou. Pri takejto prietrži stena bránice oslabuje, má schopnosť voľne sa pohybovať z brušnej dutiny do hrude a naopak. V tomto prípade sa vyskytuje celý rad rôznych príznakov, napríklad bolesť a pocit pálenia za hrudnou kosťou (najmä po jedle), dysfágia, pretrvávajúci kašeľ, tracheitída, bolesť v solárnom plexe, zápal žalúdka atď..

Ak vám konzervatívna liečba vôbec nepomáha, musíte položiť otázku operácie.

Na tejto stránke si môžete prečítať podrobnejšie informácie, tu je odkaz na vás:

Teraz chápem dôvod, prečo sa slabosť prejavuje v bolesti.
Poďakovať ! Veľmi zaujímavá téma !

Kýlová pažerá - príznaky a liečba

Čo je hiátová prietrž? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Hitaryan A.G., fleboológovi so skúsenosťou 30 rokov..

Definícia choroby. Príčiny choroby

Mnohí si po vypočutí slova „hernia“ určite predstavia podkožný výčnelok na bruchu: pupočnú, trieslovinu, pooperačnú prietrž, ako aj prietrž bielej línie brucha. Ale takmer nikto nikdy nepočul o takej dosť bežnej chorobe, ako je hiátová prietrž.

Prvú HPLC opísal francúzsky chirurg P. Ambroise v roku 1579 a taliansky anatóm G. Morgagni v roku 1769, ale táto choroba sa, nanešťastie, ešte stále nedeteguje v ranom štádiu, zostáva neuznaná a nie je diagnostikovaná, a preto nie. podstúpi cielené ošetrenie.

V súčasnosti sa v Európe a USA počet pacientov so závažnými formami HPA zvýšil 2-3 krát. V tomto ohľade majú gastroenterológovia nasledujúci výraz: XX. Storočie je storočím peptického vredu a XXI. Storočie je storočím refluxnej ezofagitídy a HPOD..

V Rusku sa frekvencia detekcie HPOD pohybuje od 3% do 33% av starobe - až do 50% medzi patológiami gastrointestinálneho traktu (GIT)..

HHs tvoria 98% všetkých hernií bránice. V štruktúre gastrointestinálnych chorôb zaujímajú tieto kýly tretie miesto po žlčníkových chorobách, žalúdočných vredoch a 12 dvanástnikových vredoch. [1] [15]

Kýla pažeráka (bránice) - choroba, pri ktorej dochádza k posunu dolnej časti pažeráka alebo žalúdka vzhľadom na bránicu z brušnej dutiny na hrudník..

Veľmi zriedkavo môžu slučky čreva vystupovať cez pažerák.

Medzi príčinami HPA je možné rozlíšiť niekoľko faktorov:

  Mechanickým faktorom je expanzia otvoru pažeráka nestlačiteľnej povahy v dôsledku predĺženia vnútorných nôh bránice. V dôsledku toho sa otvorenie zvyšuje a srdcová časť žalúdka sa postupne vtiahne do mediastína. Predĺženie nôh bránice vyvoláva intenzívne zaťaženie svalov a zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Okrem toho narušenie uhla pažeráka (Jeho uhol) a Gubarevovej chlopne (mukozálne záhyby na spoji pažeráka do žalúdka) ovplyvňujú tvorbu HPA. Tieto faktory však nie sú hlavnými príčinami tvorby prietrže, pretože vznikajú v dôsledku vyššie uvedených deštruktívnych procesov.

Príznaky hiátovej prietrže

U prevažnej väčšiny pacientov nie je možné „vidieť oko pomocou HDL“. Môže však existovať podozrenie zo sťažností počas vývoja niektorých komplikácií HPOD:

 • chronické alebo akútne gastrointestinálne krvácanie;
 • vývoj stenózy (zúženie) distálneho pažeráka;
 • závažná nedostatočnosť srdcovej činnosti žalúdka, ktorá je sprevádzaná pravidelnou regurgitáciou potravy.

Môžu sa tiež objaviť klinické príznaky chorôb, ako sú anémia, kachexia (extrémne vyčerpanie tela) a poruchy elektrolytov vo vode. [7] [13] [18]

Jednou z vedúcich diagnostických metód je zhromažďovanie sťažností pacientov, ktoré umožňujú identifikovať klinické príznaky bolesti, gastroezofageálny reflux. Pri rozhovoroch s pacientmi je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim hlavným klinickým príznakom:

 • bolesť v epigastrickej oblasti;
 • bolesť za hrudnou kosťou;
 • pálenie záhy;
 • horiaci jazyk;
 • zvracanie a nevoľnosť;
 • grganie;
 • pocit horkosti v ústach;
 • časté záchvaty škytavky;
 • grilovanie jedla, zatiaľ čo trup.

Ak má pacient aspoň jeden z uvedených príznakov, mala by sa vykonať fibrogastroduodenskopia (FGDS), a ak existujú viac ako dva, malo by sa vykonať hĺbkové komplexné vyšetrenie, aby sa potvrdila alebo vyvrátila predbežná diagnóza „GPOD“. [5] [6] [16]

Patogenéza hiátovej prietrže

Vzhľadom na etiopatogenézu HPAI je ťažké predpokladať jej významný rozdiel od patogenézy hernií s odlišnou lokalizáciou, okrem toho sa diafragmatická hernia často vyskytuje u starších ľudí a pacientov s chorobami, ako sú predná brušná stena hernie, kŕčové žily dolných končatín, divertikulum tráviaceho traktu, orgánový trakt,, ploché nohy a iné poruchy. Táto skutočnosť tiež naznačuje, že u pacientov starších ako 60 rokov sú diafragmatické kýly veľmi často kombinované s ingvinálnymi, femorálnymi, pupočnými kýlami alebo prietržami bielej línie brucha..

Predispozičné faktory tvorby prietrže sú teda:

 • procesy starnutia tkanív súvisiace s vekom;
 • zvýšený tlak v bruchu v dôsledku nedostatočnej stravy, obezity, zápchy, tehotenstva atď..

Poruchy aparátu pažeráka pažeráka u pacientov s HPA sú tiež spojené s poruchou metabolizmu lipidov a nedostatkom kyseliny askorbovej v tele..

Mechanizmus tvorby HPA je nasledujúci:

 • expanzia otvoru pažeráka tvorí druh herniálnej brány;
 • zvýšenie intraabdominálneho tlaku spôsobuje „priechod“ vnútorných orgánov - brušného pažeráka, priľahlej časti žalúdka, čriev alebo omentum - cez „zväčšený“ pažerák.

Klasifikácia a vývojové štádiá hiátovej prietrže

Klasifikácia GPOD je založená na anatomických vlastnostiach:

 • Posuvná prietrž (axiálna alebo axiálna) - neobmedzené premiestnenie brušného pažeráka, kardie a fundusu žalúdka do hrudnej dutiny zväčšeným diafragmatickým otvorom pažeráka a návrat do brušnej dutiny (vyskytuje sa pri zmene polohy tela);
 • Nevratná prietrž je prietrž, ktorá je „zaseknutá“ v bráne prietrže a nemôže sa pohybovať dopredu alebo dozadu..
 • Kôra pažeráka - pažerák a kardia zostávajú na svojich miestach pod bránicou, ale časť žalúdka vstupuje do hrudnej dutiny a nachádza sa blízko hrudného pažeráka..
 • Zmiešaný variant HPLC - kombinácia klznej a pažerákovej hernie.

Stupeň prenikania žalúdka do hrudnej dutiny rozlišuje štyri stupne závažnosti HPOD:

 • Stupeň GPOD I (pažerák) - prienik do hrudnej dutiny brušného pažeráka, kardia a ich umiestnenie na úrovni bránice, zatiaľ čo žalúdok je priľahlý k bránici;
 • Stupeň GPOD II (srdcový) - prienik do hrudnej dutiny brušného pažeráka, zatiaľ čo časť žalúdka je umiestnená priamo v ezofágovej oblasti bránice;
 • Stupeň GPOD III (kardiofundálny) - umiestnenie brušného pažeráka, kardie a časti žalúdka priamo nad bránicou; [7] [12] [13] [17]
 • Stupeň GPOD IV (obr) - umiestnenie všetkých častí žalúdka nad bránicou.

Komplikácie hiátovej prietrže

Hlavnou komplikáciou HPOD je refluxná ezofagitída. Na pozadí pravidelného refluxu obsahu žalúdka (kyselina chlorovodíková a tráviace enzýmy) sa v pažeráku vyskytujú zápalové zmeny v stene pažeráka, ktoré môžu byť vyjadrené v rôznej miere..

Dlhodobá existencia refluxnej ezofagitídy vedie k rakovinovej degenerácii steny pažeráka.

Môžu sa tiež vyvinúť choroby, ako je chronická gastritída a peptický vred prietrže žalúdka. Tieto komplikácie sa často prejavujú epigastrickou bolesťou, stratou chuti do jedla atď. Ich príznaky sa zvyčajne skrývajú za klinickými prejavmi prietrže samotnej..

Dlhodobá existencia HPA môže spôsobiť tvorbu stenózy (zúženie) pažeráka. Toto ohrozuje nemožnosť prechodu tuhého jedla z pažeráka do žalúdka av pokročilých prípadoch tekuté jedlo neprechádza..

Pri HH sa môže vyvinúť gastrointestinálne krvácanie v dôsledku vývoja peptických vredov, erózie pažeráka a žalúdka v dôsledku neustáleho refluxu žalúdočnej šťavy do pažeráka a poškodenia (erózie) krvných ciev. Ďalšou častou komplikáciou HPOD je zníženie počtu červených krviniek v krvi (anémia). V prípade akútneho masívneho krvácania do žalúdka a nevyriešeného úbytku krvi sa môže vyskytnúť hypovolemický šok a anémia s nedostatkom železa a v dôsledku atrofie fundusu žalúdka a narušenia produkcie gastromukoproteínu, proteínu, ktorý chráni žalúdočnú sliznicu, sa môže vyskytnúť (perniciová) anémia s deficitom B12..

Veľmi zriedkavou komplikáciou HPOD je jej porušenie, nekróza a perforácia steny žalúdka s rozvojom peritonitídy. Absolútne akýkoľvek faktor spojený so zvýšením vnútrobrušného tlaku môže viesť k porušeniu - kašeľ (najmä kašeľ), fyzická aktivita a dokonca prejedanie..

Diagnóza hiátovej prietrže

Okrem podrobného vyšetrovania pacienta sa na diagnostikovanie HPOD používajú takmer všetky výskumné metódy používané v gastroenterológii. Povinné diagnostické metódy zahŕňajú:

 • klinické a rádiologické vyšetrenie;
 • fibroesofagogastroduodenoskopia (FEGDS);
 • esophagotonometry;
 • meranie pH pažeráka a žalúdka;
 • Ultrazvuk brucha. [12] [158]

Hlavnými inštrumentálnymi metódami sú röntgenová diagnostika a FEGDS. [8] [16]

Röntgenová diagnostika

Vďaka röntgenovej diagnostickej metóde sa uskutočnili základné výskumy HPOD, vyvinuli sa klasifikácie, študovali sa rôzne formy tejto patológie, vyvinuli sa mnohé indikácie a kontraindikácie pre rôzne typy liečby hiátovej hernie..

Súčasné plné meno je „Polypozičné röntgenové diagnostické vyšetrenie pažeráka, žalúdka a dvanástnika pomocou kvapalnej suspenzie síranu bárnatého na trachoskope“..

Toto röntgenové vyšetrenie vám umožňuje spoľahlivo diagnostikovať rôzne formy HPA, vrátane „malých“ hernií pažeráka, odhaliť zlyhanie srdca, gastroezofageálny reflux, refluxnú ezofagitídu a eliminovať zlyhanie srdca spojené so zníženým priechodom potravy v dolnom gastrointestinálnom trakte..

Endoskopická ezofagogastroduodenoskopia

V polovici 20. storočia boli vyvinuté a do praxe zavedené najnovšie endoskopické technológie. Umožnili významne rozšíriť diagnostické schopnosti gastroenterologických chorôb.

Charakteristickým znakom endoskopickej ezofagogastroduodenskopie je:

 • použitie flexibilnej optickej vlákna a vytváranie endoskopických zariadení - fibrogastroskopov;
 • vysoké rozlíšenie týchto zariadení so schopnosťou vykonávať výskum pri vizualizácii obrazu na monitore;

To všetko nám umožňuje odporučiť túto diagnostickú metódu nielen pacientom, ale aj celej populácii na lekárske vyšetrenie a detekciu choroby v skorých štádiách..

Endoskopická diagnóza HPAI samozrejme nie je ľahkou procedúrou, ale lekári ju považujú za skríningovú metódu ukázanú všetkým pacientom vrátane ľudí s minimálnymi príznakmi gastroezofágového refluxu, dyspepsie alebo dysfágie (poruchy trávenia alebo prehĺtania), ako aj každého, kto trpí chorobami zažívacieho ústrojenstva. trakt.

Medzi hlavné priame a nepriame príznaky HPaD, ktoré sa zvyčajne prejavujú počas implementácie FEGDS, patria:

 • znížená vzdialenosť od predných rezákov k kardii;
 • skrátená dĺžka brušného pažeráka;
 • hernálna dutina;
 • „Druhý vstup“ do žalúdka;
 • medzera (otvorenie) kardie alebo jej neúplné uzavretie;
 • prolaps (výčnelok) žalúdočnej sliznice do pažeráka;
 • reflux (spätný prúd) obsahu žalúdka do dutiny pažeráka;
 • segmentová dilatácia (expanzia) pažeráka v oblasti deviateho segmentu;
 • chýba, zle vizualizovaná alebo rozmazaná čiara Z;

Väčšina uvedených endoskopických symptómov HPOD sa dá zistiť pomocou video monitoringu počas FEGDS, čo pomáha stanoviť nezameniteľnú diagnózu..

Liečba hiátovej prietrže

Pri prvých prejavoch HPOD sa liečba začína konzervatívnymi opatreniami. Na klinike GPOD sa najčastejšie prejavujú príznaky refluxnej ezofagitídy. Z tohto dôvodu je indikovaná konzervatívna liečba zameraná predovšetkým na elimináciu týchto klinických prejavov. V prvom rade je to racionálna strava a strava doplnená o liekovú terapiu.

Lieky na HPA:

 • antacidá - blokujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdočnej šťave;
 • Antihistaminiká H2 - zníženie množstva vyrobenej kyseliny chlorovodíkovej;
 • inhibítory protónovej pumpy - tiež znižujú produkciu kyseliny chlorovodíkovej (Omez, Omeprazol, Gastrosol, Ranitidín, Pantoprazol);
 • prokinetika - zlepšuje stav sliznice žalúdka a pažeráka, optimalizuje ich pohyblivosť, zmierňuje bolesť a nevoľnosť („Motilak“, „Motilium“, „Metoclopramid“, „Ganaton“, „Itomed“, „Trimebutin“).
 • Vitamíny B - urýchľujú regeneráciu tkanív žalúdka.

Jedinou radikálnou a najúčinnejšou liečbou, ktorá eliminuje príčiny a prejavy HPOD, je chirurgická liečba..

Operácia je tiež indikovaná v neprítomnosti výsledku alebo pri nízkej účinnosti konzervatívnej liekovej terapie po dobu dlhšiu ako jeden rok.

Chirurgická liečba HPAI je redukcia žalúdka do brušnej dutiny, odstránenie brány prietrže a vykonanie antirefluxnej operácie..

K dnešnému dňu bolo vyvinutých viac ako 50 metód chirurgickej liečby tohto ochorenia a chirurg v každom prípade individuálne vyberie optimálnu metódu pre pacienta..

V súčasnosti je bežnou metódou chirurgickej liečby GOD laparoskopická Nissenova fundoplikácia so zadnou crurorafiou (zošívanie nôh bránice). Táto metóda sa považuje za najvhodnejší spôsob obnovenia bariérovej funkcie gastroezofágového prechodu.

Malé trauma s výrazným kozmetickým účinkom, zníženie pooperačných komplikácií, včasná rehabilitácia a ďalšie faktory robia chirurgické zákroky pomocou laparoskopických prístupov operáciami voľby pri liečbe HPOD a ich komplikáciami. [12] [14] [15] [19] [20]

Prognóza. prevencia

Prognóza ochorenia je jednoduchá: čím skôr sa zistí, diagnostikuje sa a vykoná sa liečba, tým ľahšie sa lieči, a preto sa zlepšia výsledky liečby. Čím vyššie je štádium choroby a čím viac komplikácií, tým horšie sú dlhodobé výsledky: menšie prežitie.

Pacienti s diagnostikovanou HPOD sú podrobení (dynamickému) sledovaniu gastroenterológom. Lekári odporúčajú ľuďom s takouto diagnózou:

 • správna výživa - je nevyhnutné riadiť sa špeciálnou stravou, ktorá zahŕňa vylúčenie potravín, ktoré prispievajú k podráždeniu čriev;
 • udržiavanie racionálnej stravy - jedenie malých jedál každých pár hodín;
 • zabránenie ostrým ohybom vpred a náhlym zmenám v polohe tela (ak je to možné) - všetky tieto pohyby môžu spôsobiť alebo zosilniť bolesť v hrudnej kosti a pálení záhy;
 • vyhýbanie sa zdvíhaniu závaží - nezvyšujte hmotnosti viac ako 5 kg;
 • prísne sa vyhnúť napnutiu pásu a noseniu odevov stláčajúcich žalúdok - to môže zvýšiť tlak v brušnej dutine;
 • pravidelné cvičenia fyzioterapeutických cvičení na posilnenie svalového korzetu a obnovenie tónu bránice;
 • večerné jedlo najneskôr 2,5-3 hodiny pred spaním;
 • normalizácia stolice, zamedzenie zápchy a hnačky, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku a tvorbe HPOD;
 • použitie nerafinovaného rastlinného oleja (po jednej čajovej lyžičke) pred a po jedle;
 • uskutočnenie liečebného cyklu HPOD liečivami;
 • s neúčinnosťou alebo zosilnením príznakov choroby, ako aj so vznikom komplikácií, chirurgickým zákrokom.

Kýlová pažerá: liečba, príznaky choroby, čo je nebezpečné a klasifikácia?

Ezofágová hernia je choroba chronickej povahy, ktorá vedie k poruchám vo fungovaní orgánov gastrointestinálneho traktu. Raná fáza prebieha bez príznakov, ale potom sa náhle prejaví a spôsobuje pacientovi nepríjemné pocity. Správne diagnostikovaný lekár a včasná liečba zabráni vážnym komplikáciám.

Čo je kýlová pažerák

Hrudná dutina a brušná dutina sú oddelené svalovým septom - bránicou. Ich spojenie je cez otvory v bránici pre žily, aortu a pažerák. Choroba spôsobená premiestnením brušnej dutiny do hrudnej dutiny otvorením pažeráka sa nazýva kýla pažeráka. Ochorenie sa diagnostikuje pomerne často u staršej generácie, najmä u žien nad 50 rokov.

príčiny

Pri patológiách vo svaloch otvorenia pažeráka - vrodených alebo získaných - sa objaví prietrž hernie. To je dôvod na rozšírenie prstenca pažeráka, vďaka ktorému časť žalúdka a niekedy aj časť čreva vstupuje do hrudnej dutiny. Medzi príčiny vývoja tejto choroby patrí v lekárskej klasifikácii:

 • vrodené patológie;
 • zvýšený brušný tlak;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • chronické choroby.

Získaná hernia je najčastejšie výsledkom zvýšeného tlaku v brušnej dutine. Tehotenstvo, ťažký kašeľ, dlhodobé vracanie, vzpieranie, obezita - faktory vedúce k rozvoju ochorenia. Zápalové ochorenia, peptický vred žalúdka a dvanástnika tiež spôsobujú poruchy funkcie motility pažeráka..

klasifikácia

Prejavy choroby sú rôzne. „Medzinárodný klasifikátor chorôb ICD-10“ v závislosti od charakteristík identifikuje tieto typy kýly pažeráka:

 • posuvné (axiálne);
 • perioezofageálny (paraezofageálny);
 • vrodený.

Presťahovanie je najbežnejšou formou choroby. Je charakteristické, že spodná časť pažeráka, ako aj žalúdok, voľne prechádzajú otvorom v bránici do hrudnej dutiny. Orgány sa niekedy dokážu nezávisle vrátiť, ak pacient zmení svoju polohu tela. Spravidla sú také kýly malé a nespôsobujú vážne ťažkosti..

Parezofageálna forma sa objavuje menej často. Súčasne zostáva dolná časť pažeráka stacionárna a spodná časť žalúdka prechádza otvorom bránice. Orgán je vážne zdeformovaný, čo vedie k závažným komplikáciám.

Poruchy embryonálneho vývoja a abnormality v štruktúre gastrointestinálneho traktu sú príčinou vzniku vrodenej kýly. Pažerák v takýchto prípadoch nie je dobre tvarovaný - jeho dĺžka sa nezhoduje s veľkosťou hrudníka. Žalúdok v tomto prípade čiastočne zviera bránicu. Diagnóza odhalí chorobu u malých detí.

Foto: hernia pažeráka

Aká je nebezpečná prietrž pažeráka

Ezofágová prietrž sa už dlho necíti. Dôsledky tohto ochorenia sú však vážne. Častý kontakt pažeráka a žalúdočnej šťavy vyvoláva gastroezofageálnu refluxnú chorobu. Obsah žalúdka poškodzuje sliznicu dolného pažeráka, zápal, bolesť na hrudníku. Poškodené tkanivá sú pokryté vredmi, eróziou, krvácaním, čo môže viesť k anémii, výskytu rakovinových nádorov..

Príznaky a príznaky

V počiatočných fázach kýla pažeráka nespôsobuje nepríjemnosti. V priebehu času ochorenie progreduje, objavujú sa charakteristické príznaky:

Bolesť sa prejavuje v dôsledku zmeny polohy orgánov - refluxu. Je to viditeľné najmä po jedle alebo v ľahu, môže byť utláčajúce alebo akútne. Podľa týchto príznakov možno prietrž odlíšiť od angíny pectoris, s ktorou je často zamieňaná, pretože ju možno pichnúť do srdca..

Spätný tok vedie k tomu, že žalúdočná šťava dráždi steny pažeráka a spôsobuje pálenie záhy. Prejavuje sa v rovnakých prípadoch ako prvý príznak. Pálenie záhy sa častejšie vyskytuje v noci, keď sa zvierač dolného pažeráka uvoľní, ktorý zle drží obsah žalúdka..

Časté grganie vzduchom je charakteristickým znakom hernie pažeráka, ktorá sa vyskytuje po jedle, pretože plný žalúdok zvyšuje intraluminálny tlak. Aerophagy - prehĺtanie vzduchu pri jedle - komplikuje tento príznak. V niektorých prípadoch je možná regurgitácia kyslých alebo horkých tekutín..

Metódy diagnostiky hernie pažeráka

Keďže choroba je dlhodobo asymptomatická, lekári diagnostikujú herniu pažeráka v neskorých štádiách vývoja. Je ťažké identifikovať chorobu, ak je kombinovaná s inými chorobami - peptickým vredom, cholecystitídou, divertikulózou hrubého čreva. Gastroenterológovia identifikujú prietrž pažeráka s použitím takých diagnostických metód, ako sú:

 • Röntgenové vyšetrenie;
 • endoskopia;
 • manometria pažeráka.

Rádiografia je najviac informačná technika na vyšetrenie stavu gastrointestinálneho traktu. Zmes odobratá pacientom na lačný žalúdok, zreteľne viditeľná na röntgenovom snímke, umožňuje vyhodnotiť stav a umiestnenie pažeráka a žalúdka. Pri vyšetrení sliznice pažeráka použite endoskopiu. Metóda je vhodná na detekciu nepriamych príznakov hernie pažeráka, prítomnosti nádorov. Manometria vám zase umožňuje získať informácie o práci zvierača pažeráka, čím sa oddeľuje prietrž pažeráka od iných chorôb spojených s narušeným pohybom a zadržiavaním žalúdočnej šťavy..

Liečba chorôb

Lieky predpísané na pažerákovú kýlu sú zamerané hlavne na zníženie kyslosti žalúdočnej šťavy a na zníženie produkcie kyseliny. Na liečbu tohto ochorenia sú povolené tieto lieky:

 • antacidové činidlá;
 • prokinetiká;
 • blokátory histamínových receptorov;
 • inhibítory protónovej pumpy.

Napriek tomu, že lekársky predpis nie je potrebný na nákup väčšiny uvedených liekov, nemali by ste sa samy liečiť bez konzultácie s odborníkom.

Chirurgický zákrok sa používa na komplikácie pri vývoji ochorenia alebo v prípade, že liečba liekmi neprináša účinok. V závislosti od charakteristík choroby sa vykonáva operácia na posilnenie ezofageálno-bráničného väzu, fixácie žalúdka, ako aj na prevenciu alebo odstránenie refluxu orgánov..

Od dávnych čias bola prietrž hernie pažeráka ľudovými metódami - prospešné vlastnosti niektorých rastlín môžu oslabiť prejavy príznakov. V receptoch sa často používajú kamenné kôstky, propolis, angrešt a ľanové semená. Na odstránenie zápchy, ktorá vedie k zvýšenému tlaku v brušnej dutine, sa odporúča piť kompot z sušených sliviek alebo sušených marhúľ, ako aj variť nápoj z listov rakytníka..

Diéta pre chorobu

Dodržiavanie diéty, správnej a vyváženej stravy - začína liečba všetkých chorôb tráviaceho systému vrátane kýly pažeráka. Zo stravy musíte vylúčiť potraviny obsahujúce živočíšny tuk, ktoré dráždia pažerák:

 • vyprážané jedlá;
 • Potraviny v konzervách;
 • korenené a slané korenie;
 • citrusy;
 • silná káva.

Uprednostňuje sa sekaná a svižná strava, ktorá sa podáva v malých porciách každé 3 hodiny. Večera by mala byť najneskôr niekoľko hodín pred spaním. Pacient by sa mal zdržať fajčenia a alkoholu..

prevencia

Výživa v potrave, kontrola telesnej hmotnosti, zdravý životný štýl sú spoľahlivé opatrenia na zabránenie rozvoja hernie pažeráka. Fyzioterapeutické cvičenia, ktoré posilňujú brušné svaly, pomôžu udržiavať bránicu v dobrej kondícii. Nie je však potrebné namáhať - robte príliš ťažké cvičenia, zdvíhajte závažia, pritláčajte príliš veľa na toaletu, pretože to zvyšuje vnútrobrušný tlak. Dodržiavanie pravidiel prevencie zabráni recidíve.

Projektový konzultant, spoluautor článku: Ovchinnikova Natalya Ivanovna | Gastroenterológ, Hepatológ, Infekcionista Skúsenosti 30 rokov / Doktor najvyššej kategórie, PhD

vzdelanie: Diplom z medicíny, Štátny lekársky inštitút Novosibirsk (1988), pobyt v gastroenterológii, Ruská lekárska akadémia postgraduálneho vzdelávania (1997)

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Zhoršujúca sa ekológia, stresy urbanizovanej spoločnosti, zlé návyky a nesprávny životný štýl často vytvárajú ťažké podmienky pre normálne fungovanie tak dôležitého prvku ľudského tela, ako je pečeň..
Na zastavenie zápalového procesu a obnovenie spojivového tkaniva chrupavky stavcov pomôžu lieky na osteochondrózu bedrovej chrbtice. Správne zvolené lieky pomôžu vyhnúť sa chirurgickému zákroku, zmierniť bolesť a obnoviť pružnosť a zdravé fungovanie chrbtice.
Na sklade:opis a charakteristiky* Pozostáva zo širokého pásu s nastaviteľnými bedrovými pásmi; * má 2 odnímateľné peloty, ktoré úplne zakrývajú diery trieslového a femorálneho kanála; * vybavené odolným suchým zipsom; * univerzálny, dá sa použiť na jednostranné alebo obojstranné prietrže; * jednoduché použitie, neviditeľné pod oblečením, nebráni pohybu.
pálenie záhyGrganienadúvaniezápcha