loader

Hlavná

Pažerák

Pupočná kýla u dospelých - fotografie, príznaky a liečba

Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.

Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.

„Umbilický kruh“ sa považuje za „slabé“ miesto výstupu pre vnútorné orgány s touto patológiou..

U ženskej aj mužskej populácie sa môže vyskytovať pupočná kýla. Táto choroba sa však najčastejšie vyskytuje u žien po pôrode a malých deťoch..

U novorodencov sa prietrž vyskytuje takmer okamžite po narodení. Najčastejšie k výskytu tejto patológie sú predčasne narodené deti. Okrem toho sú ohrozené deti s rizikom Downovej choroby, vrodená hypotyreóza, nedostatok laktázy, črevná dysbióza..

Príčiny pupočnej kýly

Príčiny pupočnej kýly sa u detí a dospelých trochu líšia. K hlavným etiologickým faktorom vývoj brušné prietrže u detí mal by obsahovať:


 1. 1) Defekt vo vývoji tkanív prednej brušnej steny (vrátane zlého vývoja svalov pupočného prstenca). Príčiny tohto javu sú: infekčné choroby matky počas tehotenstva, vystavenie toxickým látkam v tele matky, nadmerný fyzický stres;
 2. 2) Zvýšený tlak v bruchu (pozorovaný pri častom kričaní a plaču).
Hlavné dôvody vyvolávajúce výskyt pupočnej kýly u dospelých, sú považované:

 • svalová slabosť prednej brušnej steny;
 • tehotenstva a pôrodu u žien (najmä ak ich bolo viac), komplikovanej práce v každom období pôrodu;
 • slabosť spojivového tkaniva lokalizovaného v pupočnom kruhu;
 • predchádzajúce chirurgické zásahy do brušných orgánov;
 • traumatické poranenia prednej brušnej steny (vrátane pooperačných jaziev), poranenia brucha;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • dlhodobé kašeľ;
 • časté zápchy a namáhanie počas pohybu čriev;
 • obezita alebo naopak prudká strata telesnej hmotnosti;
 • ascites.

klasifikácia

Pupočné prietrže sa delia na niekoľko typov v závislosti od času objavenia, miesta výstupu a výskytu komplikácií..

Podľa času objavenia sa prietrže sa delia na:


 1. 1) Vrodená (embryonálna pupočná hernia, ako aj fetálna pupočná hernia);
 2. 2) Získané (u dospelých a ľudí).
V závislosti od miesta výstupu herniového výčnelku z brušnej dutiny sa všetky pupočné kýly rozdelia na:

 1. 1) Priamy (herniálny vak vystupuje priamo z pupočného kruhu);
 2. 2) šikmé (herniálny výčnelok sa tiahne medzerou medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a potom prechádza pupočníkovým krúžkom).
  Takéto kýly sa nachádzajú pod pupočným kruhom alebo nad ním).
V dôsledku komplikácií:

 1. 1) kalené;
 2. 2) Nezaujatý.

Príznaky pupočnej kýly u dospelých

U dospelých môže byť pupočná kýla ľahko diagnostikovaná už na základe posúdenia klinických príznakov. Prvým príznakom choroby je výskyt mäkkého výčnelku oválneho alebo guľatého tvaru v pupku.

Výstupok sám zmizne, keď pacient leží na chrbte. Okrem toho je možné bezprstové kýly ľahko nastaviť prstom.

S rastúcou herniou sa môžu pacienti sťažovať na bolesti v bruchu rôznej intenzity, ktorých vzhľad je vyvolaný fyzickou námahou, kašľom, kýchaním. Okrem toho výskyt zápchy, nevoľnosť, zvracanie, rozšírenie pupočného kruhu. Pacienti s pupočníkovou prietržou často strácajú chuť do jedla.

V priebehu času sa pupočná kýla u dospelých stáva nekontrolovateľnou. Je to spôsobené skutočnosťou, že medzi herniovým vakom a brušnou stenou sa tvoria adhézie, čo zhoršuje schopnosť pohybovať prietržou vnútri pupočného kruhu..

V prípade príznakov porušenia: nevoľnosť, zvracanie, intenzívna bolesť, neschopnosť korigovať prietrž, prítomnosť krvných stôp v stolici, sfarbenie kože v pupočnej oblasti (objaví sa hyperémia a potom koža získa tmavý, niekedy trochu cyanotický odtieň) - je indikovaná núdzová chirurgia.

Možné komplikácie

Dlhodobá nerušiaca sa pupočná kýla v určitom časovom okamihu sa môže aktívne prejaviť a spôsobiť pacientovi úzkosť..

Pupočné prietrže môžu byť komplikované:


 1. 1) porušenie (vytlačenie obsahu herniového vaku herniovým portálom, ktoré vedie k nekróze častí orgánov umiestnených v hernálnom vaku);
 2. 2) Pristúpenie sekundárnej infekcie, výskyt zápalu časti orgánu umiestneného v herniálnom vaku;
 3. 3) Koprostáza (ak sú do patologického procesu zapojené črevné slučky).

Diagnóza kýly

Diagnóza pupočnej kýly je pomerne jednoduchá. Klinické príznaky okamžite naznačujú myšlienku správnej diagnózy. Je však potrebné pamätať na potrebu diferenciálnej diagnostiky iných chorôb.

Na tento účel sa odporúča vykonať niekoľko inštrumentálnych výskumných metód, z ktorých sú obzvlášť informatívne:


 • vyšetrenie a prehmatanie útvaru (ľahko vedené prstom);
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • FGDS;
 • herniografia - technika, ktorá umožňuje vyšetriť prietrž po zavedení kontrastnej látky do brušnej dutiny;
 • rádiografia žalúdka a dvanástnika.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba pupočnej kýly u detí a dospelých je mierne odlišná.

Vzhľadom na to, že s vekom sa svalová vrstva prednej brušnej steny dieťaťa postupne posilňuje, nie je potrebný chirurgický zákrok..

Na liečbu pupočníkovej hernie do veku piatich rokov sa používa konzervatívna terapia, ktorá spočíva v uskutočňovaní špecializovanej masáže pupočného kruhu, fyzioterapeutických cvičení a gymnastiky. Nemenej dôležitá je vyvážená strava dieťaťa. Výrobky, ktoré zlepšujú tvorbu plynu a sťažujú vylúčenie stolice, by sa z nej mali vylúčiť..

Na liečbu pupočnej kýly u dospelých používa sa typ chirurgického zákroku, ako je hernioplastika. „Klasická“ hernioplastika sa vykonáva pomocou metód Mayo a Sapezhko..

Podstatou operácie je šitie rozšíreného pupočného prstenca v dvoch vrstvách. Môžete ich zošívať v priečnom aj pozdĺžnom smere. Táto operácia často vyžaduje odstránenie pupka. Táto technika nanešťastie neposkytuje 100% záruku, že sa prietrž nebude znova vytvárať..

Nevýhodou tejto metódy je navyše extrémne dlhá pooperačná rehabilitácia - osoba, ktorá podstúpila takúto hernioplastiku, by mala po dobu jedného roka obmedziť fyzickú aktivitu.

V súčasnej dobe sa pri liečbe pupočnej kýly stala hernioplastika s použitím špeciálnych sieťových implantátov. Pri tomto druhu chirurgického zákroku je možné implantáty umiestniť nad pupočníkový prstenec (priamo pod kožu) alebo pod pupočníkový prstenec (pod aponeurózu). Takýto plast poskytuje extrémne nízke percento možného relapsu, ako aj krátke rehabilitačné obdobie..

V súčasnosti sa široko používa laparoskopická hernioplastika, ktorá vyžaduje minimálne kožné rezy. Gernioplastika má, rovnako ako akýkoľvek iný chirurgický zákrok, množstvo kontraindikácií. Medzi hlavné kontraindikácie, ktoré zakazujú chirurgickú liečbu, patria:


 • chronické infekčné choroby v akútnom štádiu;
 • zhubné nádory;
 • sprievodná patológia vnútorných orgánov (vrátane hepatitídy C);
 • stavy imunodeficiencie;
 • menštruačné obdobie u žien.
Ak nie je možné vykonať chirurgickú liečbu, pacient by mal mať na celý život nosenú špecializovanú obväzovú bandáž (okrem spánku).

prevencia

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu gastroenterológa..

Pupočná prietrž

Umbilická hernia je ochorenie charakterizované vyčnievaním brušných orgánov za prednú časť brušnej steny cez pupočníkový prsteň..

U detí sa vo väčšine prípadov vyskytuje pupočná kýla. Ochorenie je diagnostikované u približne 20% novorodencov a 30% predčasne narodených detí. Výskyt pupočnej kýly je rovnaký u detí mužov a žien, ženy sú náchylnejšie na ochorenie v dospelosti.

Po narodení dieťaťa je pupočníková šnúra oviazaná a odrezaná. Pupočníková šnúra zvyčajne zmizne do 1-2 týždňov. Po páde pupočnej šnúry sa pupočníkový kruh uzavrie a prerastie spojivovým tkanivom. Avšak kvôli slabosti prednej brušnej steny a / alebo zvýšenému vnútrobrušnému tlaku môžu vnútorné orgány vystupovať cez pupočníkový kruh s tvorbou pupočnej kýly..

Príčiny a rizikové faktory

U väčšiny pacientov s pupočníkovou prietržou sa toto ochorenie rozvíja v ranom veku. Hlavným dôvodom je dedičná slabosť priečnej fascie brucha. V prítomnosti pupočnej kýly v detstve má jeden z rodičov 70% šancu spôsobiť ochorenie u svojho dieťaťa. U detí, ktorých pôrodná hmotnosť je nižšia ako normálne, sa ochorenie vyvinie častejšie. K výskytu pupočnej kýly v detstve prispievajú aj faktory spôsobujúce zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Medzi ne patrí plač, plač, častá zápcha, zvýšená tvorba plynu v čreve. Ochorenie sa môže objaviť na pozadí predčasných narodení, k jeho rozvoju prispievajú patologické stavy, ako je vrodená hypotyreóza, neznášanlivosť laktózy, intestinálna dysbióza, Downov syndróm, Pfoundler-Hurlerova choroba atď..

Rozvoj pupočnej kýly u dospelých môže byť podporovaný rýchlo rastúcimi nádormi, ascitom, nadváhou, zjazvením po chirurgických operáciách v brušnej dutine a traumou brucha. Ochorenie sa môže vyskytnúť v dôsledku nadmernej fyzickej námahy, ktorá zvyšuje brušný tlak, ktorý prispieva k uvoľňovaniu vnútorných orgánov do herniálneho vaku..

Tlak v rámci brucha sa môže tiež zvýšiť v dôsledku niektorých funkčných porúch gastrointestinálneho traktu. Medzi takéto patológie patrí zápcha, črevná dysbióza, laktózová intolerancia atď. Okrem toho môžu choroby dýchacích ciest, najmä tie, ktoré sú sprevádzané častým neproduktívnym kašľom, spôsobiť pupočníkovú prietrž, pretože bránica vytvára tlak na gastrointestinálny trakt..

Väčšiu predispozíciu k vývoju pupočnej kýly u žien podporuje skutočnosť, že biela línia brucha je u nich v porovnaní s mužmi širšia. Okrem toho u žien počas tehotenstva môže byť výskyt pupočnej kýly spojený s oslabením pupočného kruhu, atrofiou tkanív, ktoré ju obklopujú, a prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku počas pôrodu..

Formy choroby

Pupočné prietrže sú:

 • rovný - vzniká stenčením priečnej fascie, ktorá susedí s pupočným krúžkom; hernálny vak vystupuje z pupočného kruhu do podkožného tkaniva;
 • šikmý - výčnelok sa tvorí pod pupočníkovým krúžkom alebo nad ním, prechádza medzerou medzi bielou čiarou brucha a pupočného kanálika a vystupuje cez pupočníkový kruh do podkožného tkaniva.

Pupočná prietrž môže byť komplikovaná črevnou obštrukciou, zápalom obsahu herniálneho vaku, prasknutím prietrže, porušením obsahu herniálneho vaku.

V závislosti od veľkosti herniovej brány a objemu obsahu herniového vaku sa pupočné kýly rozdelia na malé, stredné a veľké..

Okrem toho môžu byť pupočné kýly korigovateľné a nenapraviteľné.

Príznaky pupočnej kýly

Pupočné prietrže u detí zvyčajne nie sú náchylné na porušenie a vo väčšine prípadov nespôsobujú veľa nepohodlia. V pupku môže byť mierne vydutie (až do priemeru 5 cm), ktoré sa stáva zreteľnejšie pri namáhaní, kašľaní, plaču. V pokoji a vo vodorovnej polohe tela je prietrž takmer alebo úplne neviditeľná. Pri väčších kýlach u detí, kolických bolestiach v brušnej oblasti sa môžu vyskytnúť dyspeptické poruchy.

Klinický obraz pupočnej kýly u dospelých sa líši v závislosti od veľkosti prietrže, orgánov vstupujúcich do herniálneho vaku a tiež od prítomnosti sprievodných patológií. Hlavným príznakom pupočnej kýly je sférický výstupok v pupku, ktorý sa zmenšuje alebo mizne v horizontálnej polohe tela. Patologický proces môže byť sprevádzaný nevoľnosťou, bolesťou pri fyzickej námahe, kašľom, kýchaním. Niekedy sa pacienti sťažujú na nepohodlie v oblasti brucha, grganie, plynatosť, časté zápchy. Malé kýly zvyčajne nespôsobujú pacientovi značné ťažkosti a nie sú náchylné na porušenie.

Poranenie prietrže je sprevádzané náhlou silnou bolesťou, nevoľnosťou, zvracaním, črevnou obštrukciou, zníženie prietrže v horizontálnej polohe nie je možné..

diagnostika

Diagnóza zvyčajne nie je problémom. Diagnóza choroby je založená na údajoch získaných zo zberu sťažností a anamnézy, objektívneho vyšetrenia pacienta a inštrumentálnej diagnostiky. Na objasnenie diagnózy sa uchyľujú k röntgenovému vyšetreniu brušných orgánov, fibrogastroduodenskopii, ultrazvuku brušnej dutiny. Inštrumentálne diagnostické metódy vám umožňujú získať potrebné informácie o vnútorných orgánoch, ktoré vstupujú do herniálneho vaku, závažnosti adhézií, obštrukcii čriev..

Diferenciálna diagnóza sa vykonáva pri prietrži bielej línie brucha, metastázách rakoviny žalúdka v pupku, extragenitálnej endometrióze s léziou pupka..

U detí sa vo väčšine prípadov vyskytuje pupočná kýla. Ochorenie je diagnostikované u približne 20% novorodencov a 30% predčasne narodených detí..

Liečba pupočníkovej hernie

Voľba taktiky pri liečbe pupočnej kýly závisí od formy ochorenia, prítomnosti komplikácií, kontraindikácií a celkového stavu pacienta..

U detí mladších ako 7 rokov zvyčajne vymiznú defekty pupočníkového krúžku, a preto u pacientov v tejto vekovej kategórii nie je potrebná liečba nekomplikovanej pupočnej kýly, predpokladaná liečba je opodstatnená.

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Hlavnou liečbou pupočnej kýly u dospelých pacientov a detí starších ako 7 rokov je chirurgický zákrok. Konzervatívna terapia pupočnej kýly sa zvyčajne používa v prípade nekomplikovanej, opraviteľnej prietrže pri kontraindikáciách chirurgickej liečby, a to aj v prípade ochorenia počas tehotenstva. Kontraindikácie chirurgickej liečby môžu byť tiež akútne ochorenia alebo exacerbácie chronických chorôb, zlyhanie srdca a / alebo pľúc, stavy imunodeficiencie, aktívna fáza menštruačného cyklu u žien. U týchto pacientov je preukázané, že majú obväz, posilňujú brušné svaly a obmedzujú fyzickú aktivitu.

Účelom chirurgickej liečby (hernioplastika) je zredukovať vnútorné orgány do brušnej dutiny, odstrániť hernálny vak a posilniť slabé časti brušnej steny. Chirurgia sa môže vykonávať laparoskopicky alebo s otvoreným prístupom. Na odstránenie pupočnej kýly sa používa tradičná (napäťová) technika, pri ktorej sa plast umbilikálnej prietrže vykonáva pomocou miestnych tkanív alebo bez napätia, ak sa používajú implantáty..

Pri hernioplastike sa oprava herniálnej chyby uskutočňuje napnutím a zošívaním svalov a aponeurózy. Oprava prietrže sa zvyčajne odporúča pri malých prietržiach a pri neprítomnosti nadváhy u pacienta. Medzi metódy trakčnej hernioplastiky patrí Mayoova metóda, Sapezhkova metóda, Lexerova metóda. Operácia sa vykonáva v niekoľkých etapách: pitva povrchových tkanív, excízia herniálneho vaku, šitie tkanív brušnej steny, šitie krytov pupočnej oblasti. Pravdepodobnosť recidívy pri tejto metóde je 2-14%. Po operácii je potrebné vylúčiť fyzickú aktivitu po dobu troch mesiacov.

Pri beznapäťovej hernioplastike sa používajú syntetické implantáty. Táto metóda má niekoľko výhod, medzi ktorými patrí absencia napätia vo vlastných tkanivách pacienta a potreba spojiť odlišné tkanivá (napätie odlišných tkanív, ktoré sa vyskytuje počas tradičnej hernioplastiky, spôsobuje recidívu). Pri korekcii prietrže sa herniové brány uzavierajú pomocou sieťky z hypoalergénneho materiálu, ktorý nespôsobuje alergické reakcie a odmietnutie. Po nejakej operácii klíčiaci implantát klíčí vlastnými tkanivami pacienta. Umiestnenie implantátu sa vykonáva jednou z dvoch hlavných metód. Prvým spôsobom je umiestniť implantát nad aponeurózu priamo pod kožu. Táto metóda sa zvyčajne používa u starších pacientov bez potreby rýchleho návratu do aktívneho životného štýlu, pretože má relatívne dlhé rehabilitačné obdobie. Inak je implantát umiestnený pod pupočníkovým krúžkom. Táto metóda je vo väčšine prípadov preferovaná a vyžaduje kratšiu dobu rehabilitácie..

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Chirurgické zákroky s laparoskopickým prístupom sa vykonávajú pomocou malého vpichu pod kontrolou špeciálnej videokamery. Obdobie rehabilitácie po takýchto operáciách obvykle nepresahuje dva týždne. K relapsom dochádza približne v 2–5% prípadov. Medzi výhody chirurgického zákroku na pupočníkovú herniu s laparoskopickým prístupom patrí minimálna trauma z tkaniva, minimálne nepohodlie, dobrý kozmetický efekt, krátka doba rehabilitácie, malé percento recidív ochorenia.

Dĺžka rehabilitačného obdobia po chirurgickej liečbe pupočnej kýly závisí od spôsobu chirurgického zákroku a individuálnych charakteristík pacienta. Po operácii na udržanie oslabenej prednej brušnej steny sú pacienti obvazovaní. V niektorých prípadoch môže byť obväz nahradený širokým pásom. Aby sa predišlo nezhodám pri šití v prvých dňoch po operácii, pacientovi sa zobrazí odpočinok na lôžku. Môžu byť predpísané antibakteriálne lieky, analgetiká a fyzioterapia. V období rehabilitácie je nevyhnutná strava - korenené jedlá sú vylúčené zo stravy, ako aj potraviny, ktoré môžu prispievať k zápche a zvýšenej tvorbe plynu..

Po operácii je na niekoľko rokov indikované následné sledovanie..

Výskyt pupočnej kýly je rovnaký u detí mužov a žien, ženy sú náchylnejšie na ochorenie v dospelosti.

Možné komplikácie a dôsledky

Pupočná prietrž môže byť komplikovaná črevnou obštrukciou, zápalom obsahu herniálneho vaku, prasknutím prietrže, porušením obsahu herniálneho vaku, čo môže následne spôsobiť vývoj gangrény a smrť..

predpoveď

Pri včasnej diagnostike a primeranej liečbe je prognóza priaznivá. Pri absencii nevyhnutnej liečby sa prognóza zhoršuje, zvyšuje sa riziko komplikácií pupočnej kýly.

prevencia

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia pupočníkovej prietrže.

S cieľom zabrániť rozvoju pupočnej kýly u žien počas tehotenstva sa odporúča:

 • včasné odstránenie patológií, ktoré prispievajú k rozvoju pupočnej kýly;
 • nosiť obväz počas tehotenstva;
 • predchádzanie nadmernému prírastku na váhe;
 • posilnenie brušných svalov;
 • vyvážená strava.

Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií pupočnej kýly a relapsu po liečbe, odporúča sa pacientom absolvovať masážne a fyzioterapeutické cvičenia zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny, ako aj na zabránenie nadmernej fyzickej námahe, pri ktorej dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Pupočná prietrž

Umbilikálna prietrž je výčnelok cez pupočný kruh vnútorných orgánov pokrytý pobrušnicou. V tejto časti brušnej steny nie je prakticky žiadna tuková vrstva a pupočníkový prstenec je zvnútra uzavretý iba spojivovým tkanivom. Na rozdiel od svaloviny sa môže roztiahnuť, ale nie je v kontrakte. Preto sa s predĺženým zvýšením vnútrobrušného tlaku stáva pupočníkový kruh „slabým miestom“, cez ktoré začínajú vystupovať vnútorné orgány, zvyčajne črevnou stenou. U detí predstavuje pupočná kýla až 15% všetkých možných hernií 1, u dospelých - približne 8% 2.

Klasifikácia pupočnej kýly

 • embryonálna hernia pupočnej šnúry je malformácia, pri ktorej je časť orgánov brušnej dutiny mimo brušnej steny a prepadnuté orgány sú pokryté membránami pupočnej šnúry;
 • vrodené - spôsobené nedostatočnou infekciou pupočného krúžku v čase narodenia. Zvyčajne sa tvorba pupočného prstenca končí o dva roky a prietrž sa priľne spontánne, ale niekedy musíte vykonať operáciu;
 • získané - objavujú sa u dospelých.

Ako pupočná kýla môže byť:

príčiny

Príčiny pupočnej kýly sa môžu líšiť. Najčastejšie sa jedná o vrodené poruchy pri tvorbe prednej brušnej steny, keď pupočníkový kruh prerastie o niečo neskôr, ako je obvyklé. Ľudia hovoria o takýchto deťoch, že „kričali“ prietrž. Aj keď v skutočnosti oneskorená infekcia pupočného krúžku nemá nič spoločné s plačom dieťaťa.

U dospelých je príčinou slabinovej prietrže najčastejšie tehotenstvo. Zväčšená maternica tlačí na brušné orgány, významne zvyšuje vnútrobrušný tlak a „slabá škvrna“ v pupočnom kruhu sa začína napínať. Rolu však môžu hrať aj iné faktory:

 • predĺžená zápcha,
 • chronický kašeľ,
 • tvrdá fyzická práca.

To všetko vedie k neustálemu zvyšovaniu vnútrobrušného tlaku, ktorý spôsobuje premiestnenie orgánov v oblasti „slabých miest“..

Príznaky pupočnej kýly

Hneď po narodení sa objaví embryonálna hernia v pupočnej šnúre (alebo omphalocele). V oblasti pupočníkovej šnúry má dieťa zaoblenú červenkastočervenú farbu, ktorej rozmery môžu dosiahnuť priemer viac ako 8 centimetrov. Obsah takejto prietrže závisí od jej veľkosti: môže to byť črevná slučka, omentum, dokonca aj pečeň..

Rodičia obyčajne objavia vrodenú pupočníkovú herniu nejaký čas po páde pupočnej šnúry dieťaťa a uzdravení pupočníkovej rany. V oblasti pupka sa objaví okrúhly výstupok s priemerom 2 až 3 centimetre, ktorý je úplne bezbolestný, počas plaču intenzívnejší, v normálnom stave mäkký. Ak sa do neho pokúsite vložiť prst, môžete cítiť okraje pupočného krúžku. Obsahom prietrže môže byť slučka čreva alebo časť omentum.

U dospelých sa môže veľkosť pupočnej kýly líšiť v závislosti od trvania ochorenia. Čím neskôr pacient ide k lekárovi, tým väčšia je prietrž. Spravidla sa v nich nachádzajú črevné slučky a časť omentum. Ak sú kýly u detí bezbolestné, môžu mať v tejto oblasti bolesti zvyčajne dospelí, zvyčajne mierne, ťažšie. Prudká a ostrá bolesť prietrže spojená s sčervenaním, horúčkou a neschopnosťou korigovať obsah kýly môže byť príznakom zovretia prietrže a vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť.

Diagnóza pupočnej kýly

Na diagnostiku postačuje vyšetrenie lekára..

Na štúdium stavu orgánov v herniálnom vaku sa odporúča ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Pre veľmi obéznych pacientov možno namiesto ultrazvukového vyšetrenia odporučiť CT alebo MRI, čo umožňuje presnejšiu vizualizáciu vnútorných orgánov a štruktúry prietrže.

V rámci prípravy na chirurgický zákrok sa predpíšu štúdie na určenie celkového stavu pacienta:

 • klinické a biochemické krvné testy;
 • coagulogram;
 • analýza na HIV, syfilis, parenterálnu hepatitídu;
 • EKG;
 • ak je to potrebné - konzultácie s úzkymi odborníkmi.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba prietrže pupočnej šnúry závisí od jej veľkosti. Malé útvary fungujú v prvých dňoch po narodení, upravujú vnútorné orgány a uzatvárajú defekt brušnej steny. Veľké formácie vyžadujú sériu operácií alebo kombináciu konzervatívnej liečby (kým brušná stena nebude rásť a posilňovať) a následné chirurgické odstránenie defektu..

Vrodené kýly u detí často nevyžadujú liečbu vôbec a spontánne vymiznú počas prvých rokov života. Ak pupočníkový krúžok do dvoch rokov spontánne neprerastie, je potrebná operácia, ktorá sa zvyčajne oneskorí až o 5–6 rokov. Lekári starej školy môžu v prvých mesiacoch života dieťaťa odporučiť prilepenie kýly pomocou bandáže, ale v moderných klinických príručkách sa táto technika neuvádza..

Získaná pupočná kýla u dospelých sa lieči iba rýchlo. Rôzne typy bandáží môžu byť dočasným opatrením pri príprave na operáciu, ale pri stálom opotrebovaní môžu spôsobovať adhézie a zmeniť nekomplikovanú prietrž na nenapraviteľný.

Počas operácie sa odstráni prebytočná koža hernálneho vaku, vložia sa vnútorné orgány, defekt brušnej steny sa odstráni buď pomocou vlastných tkanív pacienta, alebo pomocou špeciálnej syntetickej protézy. Ako sa syntetické materiály vyvíjajú, plast s vlastnými textíliami postupne mizne z praktického použitia..

Predikcia a prevencia pupočnej kýly

Prognóza pupočnej kýly je všeobecne priaznivá, s výnimkou veľkej embryonálnej prietrže pupočnej šnúry, pri ktorej je prognóza vážna. U dospelých sa zhoršuje prognóza zhoršenia prietrže, ktorá, ak sa nelieči, môže viesť k úmrtiu črevného traktu a peritonitíde..

[1] Kýly prednej brušnej steny u detí. Pokyny pre študentov. Biškek. 2017.

[2] S.Yu. Mravce. Výber spôsobu korekcie prednej brušnej steny v závislosti od jej morphofunkčného stavu u nosných kýly. Ryazan. 2017.

Pupočná prietrž

Všeobecné informácie

Kýla je proces, pri ktorom je určitý orgán vyčnievajúci pod kožu, do vlákna medzi svalmi alebo do iných vnútorných orgánov. Kýla môže tiež vyčnievať do slučiek čriev alebo do omentum, zatiaľ čo integrita kože nebude ovplyvnená..

Brušná hernie sú jednou z najbežnejších hernií. Súčasne je dnes obzvlášť často diagnostikovaná pupočná kýla u dospelých a detí, pričom z hľadiska prevalencie zaujíma druhé miesto medzi rôznymi kýlami prednej brušnej steny. U pacientov s pupočníkovou prietržou vystupujú vnútorné orgány cez fyziologickú dieru, ktorá sa objavuje v prednej brušnej stene. Táto diera je lokalizovaná v blízkosti pupku (pupočníkový kruh je vrodená slabina).

Vzhľadom na skutočnosť, že príznaky a priebeh tohto ochorenia sa u ľudí v rôznych vekových obdobiach výrazne líšia, rozlišujú medzi pupočnou kýlou u dospelých a pupočnou kýlou u detí.

Diagnóza pupočnej kýly

Diagnóza pupočnej kýly môže byť spravidla jednoduchá, pretože vo väčšine prípadov sa pacienti obracajú na špecialistov s určitými príznakmi. Výrazný výčnelok v pupku, ktorý zmizne, keď človek zaujme horizontálnu polohu, je teda jasným znakom pupočnej kýly. Okrem toho, lekár pri prehliadke a vyšetrení pacienta zistí, či sa vyskytuje bolesť brucha počas intenzívnej fyzickej námahy a kašľa, či došlo k predĺženiu pupočného krúžku..

Diagnózu pupočnej kýly vykonáva chirurg. Aby sa získali podrobnejšie výsledky, vykonáva sa rôntgenové vyšetrenie žalúdka a dvanástnika, ultrazvukové vyšetrenie herniálneho výčnelku, ako aj gastroskopia. V niektorých prípadoch sa používa aj herniografická metóda (zavedenie do brušného kontrastného média, ktoré vám umožní vyšetriť prietrž).

Počas vyšetrenia je obzvlášť dôležitá diferenciácia pupočnej kýly s metastázami rakoviny žalúdka. Počas štúdie sa často zisťujú aj choroby, ktoré sprevádzajú pupočníkovú prietrž.

Lekári

Khasanova Sirida Rashidovna

Narizhny Michail Vyacheslavovich

Lentsov Roman Vladimirovich

Liečba pupočníkovej hernie

Pri liečení pupočnej kýly u detí sa v zásade nevyžaduje chirurgický zákrok. U detí vo veku od troch do piatich rokov sa pupočníkový otvor zmenšuje a potom sa uzavrie bez vonkajšieho vplyvu. Ak však tento proces nenastane v uvedenom veku, je potrebný zásah lekára.

Používajú sa aj metódy konzervatívnej prietrže. Je to proces posilnenia brušnej steny vykonaním gymnastických cvičení, ako aj použitím špeciálne navrhnutého masážneho kurzu. Aktívne použitá brušná masáž na liečbu detí s vrodenou pupočnou kýlou. Pod vplyvom týchto postupov a v procese rastu a posilnenia brušnej steny sa pupočná kýla u detí úspešne lieči hlavne..

Odborníci odporúčajú byť zvlášť opatrní pri prilepovaní kýly pomocou lepiacej pásky. Táto akcia je napokon plná podráždenia pokožky a následného šírenia infekcie.

Súčasne je pri liečbe pupočnej kýly u dospelých nevyhnutnou metódou chirurgický zákrok. Konzervatívne metódy liečby pupočnej kýly sa predpisujú iba v prípade nekomplikovanej kýly alebo v prípade závažných kontraindikácií chirurgického zákroku u pacienta. Operácie sa nevykonávajú pri akútnych ochoreniach, ako aj pri exacerbácii chronických ochorení, u ľudí s patológiou kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, pri závažných ochoreniach, u žien v neskorom tehotenstve. Pri konzervatívnej liečbe sa dôrazne odporúča pacientom, aby výrazne znížili fyzickú aktivitu, znížili hmotnosť a neustále nosili špeciálny obväz.

Počas chirurgického zákroku lekár izoluje a otvorí herniálny vak, potom sa obsah tohto vaku ponorí do brušnej dutiny. Ďalej je uzavretie a následné zosilnenie prietržovej brány uskutočňované podľa vyvinutej techniky.

Profylaxia pupočníkovej prietrže

U novorodencov, aby sa zabránilo výskytu pupočnej kýly, je dôležité správne obviazať pupočnú šnúru a v prvých dňoch života dieťaťa sa o pupočník správne starať. Mali by ste sledovať výživu novorodenca - nemal by sa prejedať a trpieť zápchou. Deti sa niekoľkokrát denne nanášajú na žalúdok, aby posilnili brušné svaly. Novonarodené dieťa nie je potrebné príliš napnúť. V prvých dňoch a týždňoch života by ste ho nemali držať vo zvislej polohe a hodiť ho, aby ste zabránili prejavom pupočnej kýly u detí..

Tehotné ženy môžu nosiť špeciálny obväz, aby sa zabránilo rozťahovaniu brušnej steny. Je dôležité venovať osobitnú pozornosť kvalite potravín, viesť aktívny a dynamický životný štýl. Dôležitú úlohu pri prevencii pupočnej kýly zohráva výcvik brušných svalov pomocou špeciálnych cvičení. Ak je osoba obézna, mali by sa podniknúť správne kroky na normalizáciu hmotnosti..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať prevencii prietrže tým ľuďom, ktorí predtým podstúpili operáciu orgánov brušnej dutiny. Aby ste predišli ďalším problémom, mali by ste neustále nosiť pooperačnú elastickú bandáž dva mesiace po operácii, v žiadnom prípade nezdvíhajte závažia a nevykonávajte cviky pre brušnú tlač.

Pupočná prietrž u dospelých

U dospelých predstavuje pupočná hernia vo všeobecnosti nízke percento (3 - 5%) brušných hernií. Umbilická hernia sa u dospelých najčastejšie diagnostikuje u žien, ktoré už dosiahli tridsať rokov. Hlavným dôvodom prejavu tejto choroby je oslabenie pupočného prstenca, ktoré vyvoláva napínanie prednej brušnej steny v procese nosenia dieťaťa a počas pôrodu. Ak je prietrž veľmi veľká, môže mať vak niekoľko komôr a jeho obsah sa môže stať črevami a žalúdkom..

Príznaky pupočnej kýly sa objavujú v závislosti od veľkosti prietrže samotnej, aké sú veľkosti brány prietrže, ako sú výrazné adhézie a či má pacient obezitu..

Kýly u dospelých sa rozlišujú medzi nastaviteľným a nenastaviteľným. V druhom prípade sa prietržová váčka fúzuje s okolitými tkanivami v dôsledku adhézií.

V niektorých prípadoch pupočníková hernia malého rozmeru nespôsobuje pacientom osobitné problémy. To je však možné iba vtedy, ak je šírka prietrže dostatočne veľká a prietrž sa dá voľne upraviť. Ak je prietrž veľká a brány sú pomerne úzke, potom môže byť pohyb obsahu cez črevo oveľa ťažší. Výsledkom je, že pacienti vykazujú zápchu, bolesť, zvracanie a nevoľnosť. Ak je prietrž nenapraviteľná, takéto javy budú výraznejšie.

V procese vývoja choroby môžu útvary dosiahnuť obzvlášť veľké rozmery, ísť von vo všetkých orgánoch nachádzajúcich sa v brušnej dutine do herniálneho vaku.

Výsledkom je, že pacienti pociťujú značné nepohodlie, prietrž zhoršuje kvalitu života osoby všeobecne. V tejto situácii nie je chirurgická liečba prietrže vždy možná, pretože pred operáciou sú potrebné plánované opatrenia na prípravu takéhoto zásahu. Pomerne často je stav pacientov negatívne ovplyvnený prítomnosťou nadváhy.

Pupočná prietrž u detí

V detstve je pupočná kýla dôsledkom poruchy vo vývoji prednej brušnej steny. Spravidla sa vyskytuje prietrž v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ktorý spôsobuje celý rad faktorov. U dojčiat sa umbilikálna hernia diagnostikuje pomerne často. Okrem toho sa choroba vyskytuje hlavne v prvých mesiacoch života dieťaťa, častejšie sa u dievčat vyskytuje pupočná kýla.

Na určenie prítomnosti pupočnej kýly u detí je potrebné venovať pozornosť prítomnosti niektorých príznakov tejto choroby. Ak teda držíte dieťa vo zvislej polohe, potom pri namáhaní prejaví výčnelok, ktorý má oválny alebo zaoblený tvar. V takom prípade, ak sa dieťa vráti do vodorovnej polohy, výstupok sa nastaví späť na svoje miesto. To sa môže ľahko stať, ak existuje široká brána prietrže. Pri úzkych bránach prietrže môže byť zníženie prietrže ťažšie. Podobný jav sa niekedy považuje za výskyt čiastočného porušenia. Oveľa častejšie je pri hernii u detí úplné poškodenie.

Komplikácie pupočnej kýly

Najbežnejšou komplikáciou pupočnej kýly je jej porušenie, pri ktorom je v bráne kýly obsiahnuté ostré stláčanie. V tomto stave môže pacient potrebovať pohotovostnú starostlivosť. Je dôležité, aby ste sa bezodkladne poradili so špecialistom, ak osoba prejavuje zvracanie a nevoľnosť, či je v stolici krv alebo nedochádza k žiadnemu pohybu čriev alebo k úniku plynu a prietrž sa nedá fixovať v horizontálnej polohe.

Komplikáciou sa môže stať aj zápalový proces v orgáne, ktorý sa nachádza v herniálnom vaku. Ďalšou možnou komplikáciou pupočnej kýly je koprostáza (stolica v hrubom čreve)..

Poranenie pupočnej kýly

Umbilická hernia u dospelých môže byť narušená. Takéto prejavy sú charakteristické pre starších ľudí, pretože podmienky porušovania prietrže sa časom objavujú a čím dlhšia je prietrž, tým väčšia je pravdepodobnosť porušenia.

Poranenie prietrže sa môže vyskytnúť pri akejkoľvek veľkosti vzdelania. Za hlavný príznak porušenia pupočnej kýly sa považuje ostrý prejav bolesti namiesto hrudného výčnelku, ako aj nemožnosť premiestniť prietrž, ktorá sa predtým jednoducho narovnávala. Ak sú porušené črevné slučky, môže osoba prejaviť príznaky charakteristické pre stav akútnej obštrukcie čreva.

Zoznam zdrojov

 • Chugunov A.N. Herniology / Chugunov A.N., Slavin L.V., Rechkovsky L.R. // Moskva, 2004.
 • Zhebrovsky, V.V. Chirurgia brušných hernií / V.V. Zhebrovsky. M.: MIA, 2005.
 • Grubnik, V.V. Moderné metódy liečby brušnej hernie / V.V. Grubnik, A.A. Losev, N.R. Baia Zit. - 2001, 227 s.
 • Egiev V.N. Ľahká hernioplastika. - M.: Medpraktika-M, 2002.

Vzdelanie: Vyštudoval Rivne State Basic Medical College s titulom vo farmácii. Vyštudovala štátnu lekársku fakultu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na ňom založená.

Pracovné skúsenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval ako lekárnik a manažér lekárenského kiosku. Za mnoho rokov svedomitej práce jej boli udelené listy a vyznamenania. Články o lekárskych témach boli publikované v miestnych publikáciách (novinách) a na rôznych internetových portáloch.

Komentáre

Ahoj! U väčšiny pacientov s pupočnou kýlou sa v súčasnosti odporúča laparoskopický chirurgický zákrok (IPOM). Na rozdiel od otvoreného variantu pravdepodobnosť recidívy klesá z 11% na 1%, syndróm bolesti je menej výrazný, frekvencia komplikácií rany je menšia. U väčšiny pacientov je prepustenie z nemocnice možné nasledujúci deň po operácii. Ak máte otázky, kontaktujte nás. S pozdravom, chirurg, Klinická nemocnica č. 1, kancelária prezidenta Ruskej federácie, Ph.D. Terekhin Alexey Alekseevich. laparoskopia-hernia.rf

Pupočná prietrž

Autor materiálu

popis

Kýla sa nazýva defekt vo vnútorných vrstvách steny, v dôsledku čoho vnútorný obsah preniká do obalu. Priamo z pupočnej kýly u dospelých vyplýva výčnelok v blízkosti pupka (nie viac ako 3 cm nad a pod pupkom), v ktorom sa obsah brušnej dutiny rozširuje do steny brucha. Umbilická hernia sa často vyskytuje u novorodencov a je spojená s poruchami vo vývoji spojivového tkaniva.

Kýly brušnej steny majú podobnú štruktúru. Rozlišujú:

 • Kýlová brána je defekt vo svalovej aponeurotickej vrstve brušnej steny, cez ktorú z nej vystupuje obsah brušnej dutiny;
 • Herniový vak je súčasťou pobrušnice, ktorá vystupuje cez hernálnu bránu;
 • Herniálny obsah - akýkoľvek orgán brušnej dutiny, ktorý siaha do herniálneho vaku, ale najčastejšie sa jedná o slučky tenkého čreva alebo časti omentum..

Kýly sú opraviteľné a nezmeniteľné. Kýly sa nazývajú korigovateľné, keď sa na ňu pri pritlačení prstom voľne vráti do brušnej dutiny. Pri nezvratných prietržoch to nebude fungovať kvôli vývoju procesu lepenia a fúzie herniálneho obsahu a pobrušnice, ktorá lemuje herniálny vak.

Samostatná závažná komplikácia pupočnej prietrže. Vyskytuje sa pri ostrej kompresii herniálneho obsahu alebo pri jazvových zmenách v hernálnom portáli s narušením dodávky krvi do obmedzených orgánov. Obmedzená prietrž vyžaduje urgentný chirurgický zákrok, pretože vedie k nekróze (smrti) orgánov, peritonitíde av najhoršom prípade k smrti.

Pri vývoji kýly pupočného kruhu je hlavným faktorom zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Môže to viesť k nadmernej dlhodobej fyzickej aktivite, dlhšej zápche, narušeniu močenia, kašľu, nadmernému jedlu, tehotenstvu a pôrodu. Predispozičné faktory pre výskyt prietrže pupočného prstenca sú slabosť spojivového tkaniva, napríklad v pozadí celkového vyčerpania alebo dlhodobého ochorenia, poškodenie nervov brušnej steny. Kýly sa môžu vyskytnúť ako pooperačná komplikácia, ak počas hojenia pooperačnej rany došlo k divergencii švov alebo stehy neboli príliš utiahnuté. Takáto komplikácia môže byť tak pri laparoskopických operáciách (keď sa do brušnej dutiny vkladá komora a manipulátori - trokárová hernia) alebo laparotómia (na otvorenie miesta operácie sa otvorí brušná stena).

U novorodencov sa pupočníková hernia vyvíja v dôsledku oneskorenia uzavretia pupočného krúžku počas prerastania rany po oddelení pupočnej šnúry. Je to kvôli vlastnostiam anatomickej štruktúry tejto oblasti. Dolnou časťou pupočného kruhu prechádzajú tri cievy s hrubými stenami - dve artérie a močový kanálik, ktoré po oddelení pupočnej šnúry vytvárajú husté jazvové tkanivo. V hornej časti prechádza iba žila s tenkou stenou, takže jazva v tomto mieste je omnoho slabšia. Ak má dieťa nejaké faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú vývoj spojivového tkaniva - zvýšený vnútrobrušný tlak, predčasnosť, zhoršený tonus svalov, vnútromaternicové choroby, pravdepodobnosť tvorby pupočnej hernie sa podľa toho zvyšuje..

príznaky

Pri hľadaní lekárskej pomoci sa pacienti sťažujú na výskyt viditeľného nádoru podobného výčnelku v pupku. Často spájajú jeho výskyt s nedávnym nadmerným fyzickým namáhaním alebo predchádzajúcim chirurgickým zákrokom.

Sťažnosti na bolesť sú oveľa menej časté. Bolesť sa môže objaviť iba vo chvíľach zvýšeného tlaku v bruchu - pri kašli, pri námahe, pohybe čriev alebo po ťažkých jedlách.

Ak obsah herniálneho vaku predstavuje akýkoľvek orgán, môže sa objaviť príznaky poruchy tohto orgánu. Napríklad porušenie močenia, ak močový mechúr vstúpi do herniálneho vaku. Ak slučka tenkého čreva pristane v herniálnom vaku, pacient sa bude sťažovať na periodické kŕče, zmenu charakteru stolice..

V niektorých prípadoch môže byť prietrž úplne asymptomatická a pacienta príliš dlho neobťažovať.

V prípade pupočnej kýly u detí bude sťažnosť rodičov spočívať v pravidelnom výskyte nádorovej formácie v pupočnej oblasti..

diagnostika

Diagnóza pupočnej kýly nie je príliš ťažká. Najprv sa zbiera anamnéza na objasnenie okolností, za ktorých bola prietrž prvýkrát zaznamenaná, aby sa určil životný štýl a povaha práce, aby sa určili predispozičné faktory pre tvorbu prietrže. Osobitná pozornosť sa venuje predchádzajúcim chirurgickým zákrokom..

Nasleduje vyšetrenie kýly. Lekár by to mal cítiť, určiť veľkosť herniálneho vaku a brány. V tejto fáze je už možné predložiť predpoklad herniálneho obsahu. Môžu sa tiež uchýliť k počúvaniu kýly pomocou stetoskopu, pretože cievy môžu prechádzať obsahom prietrže a je bezpečnejšie to vopred zistiť, a nie počas operácie..

Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny a prietrže vám umožňuje s istotou vedieť, ktoré orgány sú v herniálnom vaku a naznačujú riziko zovretia. Na tom bude závisieť taktika liečby a naliehavosť chirurgického zákroku..

Ak existujú pochybnosti o aktuálnom stave pupočnej kýly, použije sa metóda irigoskopie alebo röntgenovej kontrastnej herniografie. Umožňuje vám vidieť priechodnosť črevných slučiek, a to aj v herniálnom vaku. Pacientovi je podaný roztok solí bária nalačno, po ktorom sú v určitých intervaloch urobené röntgenové snímky brušnej dutiny. Soli bária sa neabsorbujú v čreve, ale dokonale znázorňujú svoje obrysy na obrázku.

Pred operáciou sa na posúdenie pripravenosti tela predpíšu laboratórne a inštrumentálne testy: všeobecné krvné a močové testy, biochemické krvné testy, koagulogram, röntgen hrudníka, elektrokardiogram.

Pacienti súvisiace s vekom môžu vyžadovať digitálne rektálne vyšetrenie a konzultáciu s onkológom, aby sa vylúčili nádory čreva..

Pupočné prietrže sa diferencujú s nádormi brušných orgánov, omentálnymi cystami a divergenciou (diastáza) svalu rekta abdominis.

Diagnóza pupočnej kýly u detí je rovnaká. Pri anamnéze rodičia naznačujú výskyt nádoru podobného výčnelku v blízkosti pupka. V polohe na chrbte sa prietrž ľahko vkladá do brušnej dutiny a je možné cítiť zející pupočný kruh. Inštrumentálne štúdie (ultrazvuk) pre deti sú predpísané, ak je to potrebné, diferenciálna diagnostika. Pre plánovanú prevádzku sú predpísané laboratórne testy a odborné poradenstvo podľa pokynov.

liečba

Úplná likvidácia pupočnej kýly prinesie iba chirurgický zákrok.

V prípravnej fáze pred operáciou sa odporúča nosiť špeciálny obväz, ktorý po fixácii kýly neumožňuje vyčnievať. Určite postupujte podľa odporúčaní, ktoré vylučujú hlavný provokujúci faktor - zvýšenie vnútrobrušného tlaku. V prípade zápchy užívajte preháňadlá, vyhýbajte sa fyzickej námahe, eliminujte prejedanie a zabráňte kašľu v prípade chronických chorôb..

Pri liečbe pupočnej kýly sa chirurgia skladá z dvoch štádií: hernia, keď sa vytvára parietálne pobrušnice, ktoré tvoria herniálny vak a kýla, v ktorých sa uzatvára prietržová brána. Existujú dva typy hernie opravy: napätie a non-napätie.

Pri napínaní plastového tkaniva sa obklopuje kýlová brána a neabsorbovateľné vlákna. Plastický materiál bez napätia znamená použitie tkanív z iných častí tela alebo syntetických protéz vo forme sietí. Posledne menovaná metóda je v súčasnosti najobľúbenejšia, pretože sieťka rastie dobre so spojivovým tkanivom, vytvára silnú kapsulu a pooperačná rana sa hoja rýchlejšie a pacientovi sa tak zmenšuje nepohodlie.

V závislosti od vrstvy brušného zväzku, do ktorého je nainštalovaná protéza oka, sa operácie rozdelia na:

 • Onlay - protéza je zošitá pod kožu cez svalovú vrstvu;
 • Vložka - protéza je všitá do svalovej vrstvy na úrovni herniálneho portálu;
 • Sublay - protéza je ohraničená vo vnútri brušnej dutiny pod herniálnym golierom a pokrytá parietálnym pobrušnica;
 • IPOM - položenie protézy z vnútra brušnej dutiny na parietálne pobrušnice. Táto metóda umožňuje laparoskopickú operáciu bez otvorenia brušnej dutiny;
 • Kombinovaná metóda - zahŕňa použitie defektov vlastného tkaniva pacienta pozdĺž okraja prietrže, ale zosilnené protézou..

Deti používajú rovnakú taktiku liečby, ale s malými nuansami. Snažia sa brať novorodencov a deti do 5 rokov na operáciu iba v prípade hrozby závažných komplikácií. Umbilikálna prietrž sa obvykle samovoľne vylieči do 2 až 3 rokov, keď sa dieťa stáva s vekom aktívnejším, čo spôsobuje posilnenie brušných svalov, čo pomáha zúžiť a uzavrieť pupočníkový kruh. Pomáhajú v tom aj terapeutické gymnastiky a masáže, ktoré rodičia môžu urobiť s dieťaťom po prvom mesiaci. Kladenie dieťaťa na brucho 10-16 minút pred jedlom veľmi dobre ovplyvňuje svalový tonus, čo tiež vedie k rýchlemu uzdraveniu. Pre staršie deti sa môže odporúčať nosenie ortézy a aktivity v bazéne..

liečenie

Pupočná prietrž je chirurgická patológia, lieky preto môžu zmierniť prejavy určitých symptómov, ale nevyliečiť chorobu..

V prípade malej pupočnej kýly sa môže chirurgický zákrok vykonať v lokálnej anestézii injekciami lidokaínu. Ak sa plánuje závažná abdominálna alebo laparoskopická operácia, je potrebná silná analgézia a svalová relaxácia, preto sa používa maska ​​alebo endotracheálna anestézia..

Ak prietrž spôsobuje pravidelnú bolesť a nepohodlie, používajú sa protizápalové lieky - diklofenak, meloxikam, analgín.

Na odstránenie zápchy sa používa laktóza, hydroxid horečnatý, ako aj antispasmodiká - No-Shpa.

V pooperačnom období je predpísané široké spektrum antibakteriálnych liekov, aby sa zabránilo infekčným komplikáciám.

Ľudové lieky

Na ošetrenie pupočnej kýly prišli myseľ ľudí s rôznymi tinktúrami, odvarmi, obkladmi a pleťovými vodami..

 • Do 50 ml čerstvého mlieka pridajte päť kvapiek terpentínového oleja. Vezmite zmes dvakrát denne na lačný žalúdok a tiež použite na lubrikáciu pupočnej oblasti. Aplikujte desať dní v rade s prestávkou v týždni.
 • Cherry Ash. Na začiatku jari si vyberte vrcholy čerešňových konárov a vypálte. Vyvarte sa čajovej lyžičke výsledného popola v pohári vriacej vody a tretinu pohára zoberte trikrát denne s jedlom. Liečba takýmto liekom je jeden mesiac.
 • Mletú mladú smrekovú smrekovú zeleninu zoberte 8 polievkových lyžíc na liter vriacej vody a nechajte ju 12 hodín v termoske. Užívajte 150 ml štyrikrát denne pol hodiny pred jedlom. S týmto nástrojom sa lieči dva týždne, po ktorých si urobia prestávku na jeden týždeň. Bude trvať najmenej dva kurzy. Infúzia smrekovca sa môže použiť aj na obklady na pupku.
 • Hroznová tráva sa používa na výrobu tinktúr. 100 gramov trávy sa naleje do 1 litra vodky a nechá sa 3 týždne na tmavom mieste. Vezmite polievkovú lyžicu 2-3 krát za deň, premiešajte v malom množstve vody.
 • Odvar z koreňa rebarbory. 200 gramov koreňa by sa malo nechať mávať dlhú dobu (najmenej 3 hodiny) na miernom ohni vo veľkom množstve vody. Predomlette koreň. Výsledný vývar namočte a pred jedlom zoberte pol pohára štyrikrát denne.
 • Na odstránenie pupočnej kýly sa používa masť s propolisom. Na prípravu masti vezmite 50 gramov masla, rozpustite vo vodnom kúpeli a pridajte pol lyžičky propolisu. Dôkladne premiešajte, nechajte vychladnúť na izbovú teplotu a naniesť na pupok vo forme obkladu cez noc.
 • Pomerne bežný spôsob ošetrenia pupočnej kýly semenami plantajnov. Strúhané semená plantajnu trvať pol lyžičky trikrát denne, až kým sa nezotavia.
 • Na obklady sa používajú odvary mladých výhonkov, púčikov a čerešňovej živice..

Obklady sa vyrábajú aj z medu. Prírodný med sa nanáša na pupok, prikryje sa prázdnym listom papiera a cez noc sa fixuje obväzom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

75% - 80% zo sociálne aktívnej vekovej skupiny (vo veku 30 - 60 rokov) trpí degeneratívnymi ochoreniami chrbtice, 80% skúmaných 100% sú ľudia s diagnostikovanou bedrovou alebo bedrovou medzistavcovou prietržou.
Zakrivenie krčnej chrbtice - je pomerne zriedkavé. Patologická zmena v krčnej oblasti sa nazýva lordóza a vyzerá to ako konkávnosť pred stavcami krčnej oblasti. Kyphosis má úplne iný klinický obraz.
Bedrová ischias je zápalový proces nervových procesov miechy. Vyznačuje sa kombináciou symptómov naznačujúcich poškodenie medzistavcových platničiek. Ochorenie sa prejavuje akútne, sprevádzané ostrou bolesťou v bedrovej oblasti, prakticky imobilizuje človeka.