loader

Všetky príznaky a príznaky osteochondrózy krčnej chrbtice

Osteochondróza je bežná patológia chrbtice, vyznačujúca sa dystrofickou zmenou v štruktúre chrupavkových kotúčov stavcov a ich kostnej základne. Osteochondróza sa do istej miery objavuje u väčšiny ľudí po 30 rokoch. Príznaky cervikálnej osteochondrózy sú rôzne, čo často sťažuje diagnostiku a následnú liečbu.

Časté príznaky a prejavy cervikálnej osteochondrózy

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na OSTEOCHONDROZA.“ Prečítajte si viac.

Osteochondróza ovplyvňuje jednu z častí chrbtice alebo niekoľko súčasne. Bedrovej a krčnej chrbtice sú najviac náchylné na patológiu, pretože sú najviac náchylné na stres v dôsledku anatómie ľudskej kostry. Dôsledky osteochondrózy chrbtice v krčnej chrbtici spôsobujú najviac nepríjemností a potenciálnych komplikácií, pretože krk je oblasť bohatá na neurovaskulárne tepny, z ktorých mnohé sa živia priamo mozgu..

Z tohto dôvodu sú klinické príznaky cervikálnej osteochondrózy spojené s ischémiou mozgu. Okrem toho nervové korene, ktoré poskytujú citlivosť a motorickú aktivitu ramien a ramenného pletenca, keď sú stlačené zničenými stavcovými diskami, môžu poskytnúť rozmanitý symptomatický obraz..

Známky osteochondrózy krku závisia od toho, ktorý systém tela je ovplyvnený patológiou:

 1. Porucha krvného obehu spôsobená kompresiou stavcových tepien spôsobuje väčšinu komplexov symptómov na mozgu.
 2. Kompresia koreňov vznikajúcich pri stavcoch poskytuje obraz poškodenia periférnych nervov.
 3. Zovreté oblasti miechy sú spojené s vážnymi neurologickými patológiami, ktoré sa vyskytujú v pokročilých prípadoch..

Ďalej uvádzame všeobecnú kliniku osteochondrózy krčnej chrbtice.

Bolesť v zadnej časti hlavy, krku a krku

Toto je najbežnejší symptóm. Lokalizácia bolesti môže byť rozšírená, ovplyvňujúc ramená, kľúčnú kosť, hrudník, prechádzajúce do intenzívnych migrén hlavy. Povaha bolesti závisí od miesta lézie a závažnosti patológie. Na začiatku vývoja choroby môže byť bolesť rýchlo prechodná, postupne sa stáva chronickou a bolesťou. V čase exacerbácie sa bolesť stáva streľbou, so zvýšeným tonom krku a obmedzeným pohybom hlavy.

Bolesť v cervikálnej osteochondróze sa často dá lokalizovať za hrudnou kosťou, v takom prípade mnoho pacientov berie tento príznak anginy pectoris. Diferenciáciu je možné vykonať tabletou nitroglycerínu - bolesť spôsobenú osteochondrózou, nemôžu sa odstrániť.

Hluk, zvonenie, pocit upchatia uší

S týmito príznakmi sa často spája strata sluchu. Tieto javy sú spojené so znížením prietoku krvi z vertebrálnych tepien do vestibulárneho aparátu. Komplex týchto symptómov sa nazýva kochleárny alebo kochleárny syndróm a nie vždy je možné určiť jeho vzťah k osteochondróze v cervikálnej oblasti. Osobitným znakom diferenciácie je to, že hluk, preťaženie a zvonenie v ušiach sa prejavujú pri zmene polohy po dlhom pobyte v jednej polohe..

závrat

Závraty sú tiež spôsobené narušením toku krvi do orgánov vnútorného ucha, čím sa zabezpečí rovnováha tela. Nystagmus sa často pripája k závratom - svojvoľným výkyvom očných žiakov do strán.

Nedostatok vzduchu

Tento pocit sa objavuje v dôsledku podráždenia koncov frenického nervu. Je súčasťou zväzku krčka nervového nervu a podieľa sa na regulácii dýchania, jeho hĺbke a frekvencii. Pacienti sa sťažujú na nemožnosť úplného vdýchnutia. V niektorých prípadoch sa symptóm zhoršuje silnou dýchavičnosťou a zadusením. Z rovnakého dôvodu sa v noci pozoruje respiračné zastavenie a chrápanie. Nedostatok kyslíka v dôsledku problémov s dýchaním má za následok zvýšenú únavu, zníženie rozsahu pozornosti a problémy s pamäťou..

nevoľnosť

Sprevádzané vzduchom. Je to tiež spôsobené obehovými problémami v niektorých častiach mozgu a vnútorného ucha. Nauzea sa niekedy pozoruje pri nezvratnom vracaní vyvolanom pohybmi hlavy a tela. Výsledkom častej nevoľnosti a vracania je zníženie chuti do jedla, chudnutie, nedostatok výživy.

Problémy so zrakom

„Muchy“ v očiach, znížená zraková ostrosť, hmla pred očami - to sú všetky príznaky spôsobené ischémiou tej časti mozgu, ktorá je zodpovedná za videnie. Pacienti s osteochondrózou sa sťažujú na zrak menej často, pretože nedostatočné zásobovanie krvi stavcami je kompenzované prietokom krvi zo systému krčnej tepny. Okuliare a terapeutické cvičenia pre očné svaly problém nevyriešia, zvyčajne sa po liečbe osteochondrózy zlepšuje videnie.

Aké najdôležitejšie príznaky osteochondrózy sú stručne opísané v tomto videu:

Krvný tlak

Nestabilná úroveň tlaku je spôsobená zníženým prietokom krvi v drôte oblongata, ktorý je zodpovedný za funkciu vazomotorického centra.

Náhle mdloby alebo synkopa

Vyskytuje sa pri kŕčových tepnách mozgu v dôsledku krátkeho zastavenia toku krvi cez vertebrálne tepny. Pacienta možno rýchlo vyradiť zo stavu straty vedomia tým, že ho položí tak, aby jeho nohy boli mierne nad hlavou - tok krvi do mozgu vám umožňuje priviesť človeka k životu. Po mdlobe môžu na istý čas vzniknúť reverzibilné problémy s rečou a pohybmi spôsobené krátkodobým zastavením toku krvi..

Faryngeálne príznaky

Často môžu byť jediným znakom naznačujúcim cervikálnu osteochondrózu. Vyjadrujú sa ako šteklenie, suchosť a pocit hrče v hrdle, ťažkosti s prehĺtaním. Symptómy sú spojené s kompresiou nervových plexov zodpovedných za inerváciu hltanu. Odlíšite takéto prejavy od podobnej kliniky na zápaly alebo nádory.

Zvýšenie telesnej teploty

Zvýšenie telesnej teploty pri cervikálnej osteochondróze nie je najtypickejším príznakom, pozoruje sa zriedkavo a lokálne: v cervikálnej a golierovej zóne s miernym začervenaním kože..

Klinika osteochondrózy v krčnej chrbtici môže byť, po prvé, rôzneho stupňa závažnosti, záleží na štádiu vývoja patológie, tiež v obdobiach exacerbácií, ktoré sú jasnejšie, a po druhé, vyvíjajú sa na určité syndrómy..

Príznaky v závislosti od štádia cervikálnej osteochondrózy

I fáze

Dokonca aj „zanedbaná“ OSTEOCHONDROSIS sa dá vyliečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Začiatok degeneratívnych procesov v chrupke stavcových platničiek. Symptómy sú slabé, niekedy sa nemusia vôbec pozorovať. Prvé príznaky osteochondrózy krčnej chrbtice:

 • nepohodlie v krku, ramenách, ramenách, niekedy premieňané na bolesť;
 • bolesť hlavy;
 • mierne obmedzenie pohybovej aktivity krku;
 • zrýchlené zrakové postihnutie;
 • zníženie citlivosti kože v oblasti goliera.

Dôležité: tieto príznaky sa stávajú výraznejšie pri naklonení hlavy..

V prvom štádiu cervikálnej osteochondrózy pacienti spravidla nekonzultujú lekára, pretože všetky príznaky sú spojené s únavou, stresom, vekom, nedostatkom spánku..

II. Etapa

V tejto fáze sa začal výčnelok stavcovských diskov, medzistavcové trhliny úzke, kolagénové vlákno vláknitého prstenca disku sa ničí. V dôsledku kompresie nervových kmeňov, ktoré sa zhoršujú pohybmi krku a zákrutami hlavy, sa vyskytujú zreteľné bolesti. Tu už môžete mať podozrenie na cervikálnu osteochondrózu, ktorej príznaky sú v druhej fáze nasledujúce:

 • silná bolesť v krku, niekedy s kŕčom;
 • pokožka ramien a rúk takmer úplne stráca citlivosť;
 • bolesti hlavy sú časté, nejdú príliš dlho;
 • zrakové postihnutie „muchy“ v očiach;
 • zvonenie a hučanie v ušiach;
 • svalová slabosť horných končatín;
 • znížená priehľadnosť reflexov šľachy;
 • bolesť streleckej prírody s odrazom pod lopatkou;
 • hrudka v hrdle, ťažkosti s prehĺtaním;
 • poruchy spánku, zvyčajne nespavosť.

Dlhé držanie hlavy v jednej polohe vedie k silnej bolesti. V tomto štádiu choroby už pacienti prichádzajú k lekárovi o pomoc.

III. Etapa

Vláknitý krúžok na disku je zničený, kýla. V treťom stupni sa pozoruje deformácia chrbtice, posunutie a dislokácia stavcov v dôsledku ich slabej fixácie. Príznaky sú nasledujúce:

 • intenzívne, ostré bolesti v krku, golieri, oblasti srdca;
 • citlivosť pokožky hlavy na chrbte hlavy, v oblasti ramena, v rukách, až do úplnej neprítomnosti, je narušená;
 • hernie krčnej chrbtice;
 • paréza a ochrnutie horných končatín;
 • reflexy šliach sa prakticky nepozorujú.

Je to ťažké štádium choroby, pri ktorej pacient už nie je schopný sám o sebe opierať hlavu. Ischémia miechy a kompresia miech vedú k paralýze a parézam v iných častiach tela a mieche.

Syndrómy v dôsledku osteochondrózy krčnej chrbtice

Nešpecifickosť a veľké množstvo rôznych príznakov, ktoré sprevádzajú osteochondrózu krčnej chrbtice, komplikuje diagnostiku a ďalšiu liečbu, pretože niektoré z nich môžu byť príznakom úplne odlišných chorôb. V niektorých skupinách sa nazývajú syndrómy príznaky cervikálnej osteochondrózy. Ich prítomnosť a závažnosť môže naznačovať patológiu krčnej chrbtice so špecifikovanou lokalizáciou.

Skupina bežných syndrómov:

Koreňové. Inak sa nazýva cervikálna radikulitída. Kombinuje príznaky spojené s porušením nervových koreňov krčných stavcov. Vyznačuje sa „husicovými hrčkami“ v postihnutej oblasti, brnenie v prstoch, predlaktí, pastovitá koža, šírenie sa na určité prsty.

Dráždivo reflexné. Pálivá a ostrá bolesť v zadnej časti hlavy a krku, niekedy so spätným rázom v hrudi a ramene, vyskytujúca sa v okamihu zmeny polohy hlavy a krku, s kýchaním, kašľom a ostrým otočením hlavy..

Elena Malysheva a jej stáli asistenti hovoria o bolestiach, symptómoch a liečbe cervikálnej osteochondrózy vo videu:

 • bolesť hlavy, ustavične alebo trvale pulzujúca;
 • nepohodlie pri určitých pohyboch, a to aj po dlhej statickej polohe;
 • slabosť, nevoľnosť, strata vedomia;
 • strata sluchu, problémy s rovnováhou;
 • zníženie zrakovej ostrosti.

Srdcové. Takmer identický obraz s angínou pectoris často vedie k nesprávnej diagnóze a liečbe. Syndróm sa objavuje v dôsledku podráždenia receptorov frenického nervu, ktorý čiastočne zachytáva hlavný sval perikardu a pektoralu. Spazmy v oblasti srdca sú teda reflexívnejšie, ako reakcia na podráždenie krčných nervov. príznaky

 1. Náhly nástup, predĺžená bolesť, zhoršená náhlym pohybom krku, kašľom, kýchaním, neprechádzaním pri užívaní liekov na srdce.
 2. EKG nevykazuje poruchy prietoku krvi srdcového svalu.
 3. Niekedy môžu existovať extrasystoly a tachykardia.

Vegetatívno-dystonický syndróm. Subluxácia prvého stavca krčnej chrbtice s posunom môže viesť k rozvoju vegetatívno-vaskulárnej dystónie. Definitívna diagnóza VVD nie je, pretože nemá výrazné príznaky. Môžu sa vyskytnúť neurologické príznaky, príznaky zhoršeného toku krvi mozgu, skoky v intrakraniálnom tlaku, svalové kŕče. Výsledkom je, že sťažnosti pacienta sú obmedzené na závraty, zníženú zrakovú ostrosť, stratu vedomia, bolesti hlavy, nevoľnosť..

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu

Opísaný stav chrbtice je veľmi vážnou patológiou, ktorá po zanedbaní vedie k zdravotnému postihnutiu a následkom hlbokých porúch mozgového obehu môže byť aj smrteľná. Z tohto dôvodu samoliečba v prípade výskytu takýchto príznakov nestojí za to. Osteochondróza sa lieči v nemocnici a doma výlučne podľa pokynov lekára. V počiatočných fázach je liečba krčnej osteochondrózy konzervatívna vrátane liekov: nesteroidné protizápalové lieky, anestetiká, hormóny, vitamínové komplexy, chondroprotektory - to všetko zmierňuje zápal, bolesť, zlepšuje trofizmus mäkkých tkanív a chrupavku stavcov..

V akútnom období sa lieky predpisujú vo forme injekcií, keď bolesť ustupuje, pacient prechádza na tablety. Fyzioterapia, masáže, cvičebné cvičenia, zvyčajne predpísané v štádiu remisie, sa pripájajú k liečivám. V komplikovaných prípadoch sa osteochondróza lieči chirurgicky.

V tomto videu vidíte, ako vyzerá krátky priebeh cvičebnej terapie pre začiatočníkov:

"Choroby chrbtice: fyzické a psychologické príčiny bolesti v krku"

Bolesť v krku môže byť príznakom celého radu chorôb - herniovaného disku, nádoru a zápalových procesov v tele. Osteopati tiež berú do úvahy ďalšie príčiny: bolesť v krku je často spôsobená zhoršeným pohybom krížovej kosti (blízko chvostovej kosti), a preto je celá chrbtica vrátane krku nútená deformovať. Existujú tiež psychosomatické príčiny bolesti krku. Alexander Ivanov o tom hovoril vo svojom novom článku..

„Bolesť na krku môže byť príznakom celého radu chorôb: herniovaný disk, nádor a zápalové procesy v tele.“ Foto: pixabay.com

VLASTNOSTI KRKOVÉHO ŠTRUKTÚRY

Cervikálna radikulopatia (radix - „koreň“, patos - „choroba“) je ochorenie, ku ktorému dochádza, keď sú nervové korene stlačené v krčnej chrbtici. Napríklad kýla disku, nádoru alebo osteofytov (rast v kostnom tkanive s osteoartrózou) ich môže vyvíjať tlak. Príčinou je niekedy infekčný proces. Cervikálna radikulopatia spôsobuje bolesť v krku a paži, môže dôjsť k znecitliveniu, brnenie, pocitu „plazivého plazenia sa“. Pacienti sa často sťažujú na svalové napätie v oblasti krku, pliec a medzikapsuly.

Ak chcete lepšie porozumieť príčinám tohto ochorenia, zvážte, ako funguje náš krk..

Naša krčná chrbtica je najmobilnejšia chrbtica. Vďaka tomu dokážeme ľahko otočiť hlavu a rýchlo reagovať na nebezpečenstvo. Je to však mínus, pretože väčšia sloboda pohybu vedie k zraneniam krku.

V krčnej oblasti je sedem stavcov - dva „atypické“ a päť „typické“. „Atypický“ je prvý krčný stavca (atlant) a druhý krčný stavca - axiálny (os). Líšia sa od ostatných svojou anatomickou štruktúrou a funkciou, preto sa nazývajú atypické. Prvé krčné stavce sa pripájajú k týlnej kosti a sú kľúčom k pohybu „flexia - predĺženie“, druhé krčné stavce majú zubovitý proces, na ktorý je pripevnený atlant, je to atlantoaxiálny kĺb - kľúč k pohybu „rotácia do strany“..

V priečnych procesoch krčných stavcov prechádza stavcová tepna, ktorá dodáva mozog. Táto artéria je často zovretá kvôli cervikálnym problémom - osteoartritíde alebo somatickým stavcom.

V miechovom kanáli krčnej chrbtice je tiež časť miechy, ktorá uvoľňuje nervové vlákna a tvorí plexus krčka a brachiálneho nervu. Nervové korene môžu byť štipnuté kvôli chorobám krčnej chrbtice - prietrže, výčnelky, osteofyty, svalové kŕče atď..

DIAGNÓZA CERVICKEJ RADICULOPATIE

Zlatým štandardom pre diagnostiku cervikálnej radikulopatie je magnetická rezonancia (MRI). MRI umožňuje lekárovi vylúčiť závažnejšie príčiny bolesti krku - myelopatia, nádory. Ak existuje kontraindikácia na MRI, napríklad v prítomnosti kardiostimulátora, môžete použiť počítačovú tomografiu (CT) alebo myelogarfiu. V niektorých prípadoch je prehľadová rádiografia a rádionuklidové vyšetrenie kosti indikované napríklad pri diagnóze zlomenín alebo metastáz v kosti. Elektromyografia sa používa na určenie úrovne poškodenia nervových koreňov - plexu (plexopatia) alebo radikulopatie..

Pri osteopatickej diagnóze hrá kľúčovú úlohu hodnotenie pohybu celej chrbtice a panvy, ako aj určenie polohy a pohyblivosti každého stavca krčnej oblasti. Pri cervikálnej radikulopatii bude diagnóza osteopatu znieť takto: „biomechanická regionálna somatická dysfunkcia krčnej chrbtice“.

LIEČBA

Liečba cervikálnej radikulopatie je komplexná. Lekári zaoberajúci sa vertebrálnou neurológiou a osteopatmi. Na odstránenie príčiny bolesti a obnovenie biomechaniky chrbtice a panvy sa odporúča osteopatická korekcia. V priemere sú potrebné tri korekčné relácie s intervalom 10 až 14 dní medzi reláciami. Zvyčajne používame metódy fyzioterapie, masáže, ako aj lieky (NSAID + svalový relaxant). V niektorých prípadoch sú veľmi účinné lokálne blokády anestetikami a steroidmi..

Bolesť v krku z hľadiska osteopatie

Osteopatia je veda, ktorá študuje biomechaniku ľudského tela. Z hľadiska osteopatie je bolesť krku spôsobená rádikulopatiou výsledkom globálnejšieho narušenia ľudského tela. Disk herniation nie je príčinou bolesti. Osteopatia vám umožňuje odpovedať na otázku, prečo sa herniovaný disk objavil a objavil práve teraz a u tohto konkrétneho pacienta.

Problémy s krčnou chrbticou sú najčastejšie spôsobené narušeným pohybom krížovej kosti, napríklad v dôsledku pádov alebo modrín panvy. Inými slovami, problémy v cervikálnom regióne sú najčastejšie adaptívne! Vysvetlím, čo to znamená.

Sakra (v ktorej je kostrč) je akýmsi oporou pre celú chrbticu, a ak je opora nerovnomerná, potom celá chrbtica, ako keby sa na ňu prispôsobila, vytvára skoliotické oblúky a narušuje pohyblivosť stavcov vo všetkých oddeleniach vrátane krčnej oblasti., Preto, keď berieme osteopat, pacienti s bolesťou krku sú trochu prekvapení, keď lekár opraví krížovú kôru: „Doktor, bolí ma krk, nie môj zadok!“

PSYCHOSOMATICKÉ PROBLÉMY S KRKOM

Zvážte aj psychosomatické príčiny bolesti v krku. Ak krk na fyzickej úrovni spojí hlavu s telom, potom na metafyzike, je to spojenie medzi obrazne povedané duchovnými a materiálnymi princípmi u človeka. Klasická medicína nazýva pozíciu hlavy s bolesťou v krku „neprirodzenou“ a z hľadiska psychosomatík to môže naznačovať, že osoba zaujala v živote nejaké neprirodzené postavenie a obrátila sa nesprávnou cestou. Pružnosť krku je znakom jej zdravia, zatiaľ čo nedostatok pružnosti naznačuje inertnosť človeka, jeho neochotu široko rozmýšľať a vidieť ďalšie aspekty problému. Tuhosť krku tiež naznačuje silnú tvrdohlavosť, nepružnosť, tuhosť. Ak trpíte bolesťou krku, odporúčam vám, aby ste popri návšteve lekára zvážili aj hlboké príčiny bolesti: pri boji proti bolesti krku môžu pomôcť aj psychologické problémy..

Ivanov Alexander Alexandrovich - kandidát lekárskych vied, osteopatický lekár, neurológ,
Naturopat, člen Ruskej osteopatickej asociácie, propagátor zdravého životného štýlu a vedomého prístupu k zdraviu.

Osteochondróza príznakov a liečby krčnej chrbtice

Aká je príčina cervikálnej osteochondrózy

Pri osteochondróze krčnej chrbtice sa príznaky a liečba líšia v závislosti od typu deformácie krčných stavcov, ktorá sa získa v súvislosti s dlhodobým fyzickým, zápalovým alebo mentálnym dopadom na nich..

Toto ochorenie je často chronické a prejavuje sa mnohými klinickými symptómami spôsobenými kompresiou nervových koreňov a krvných ciev opúšťajúcich stavce. K ich kompresii dochádza opotrebovaním alebo deformáciou medzistavcových platničiek (zníženie ich výšky, strata elasticity, deformácia vláknitého prstenca alebo jeho pretrhnutie)..

Cervikálna osteochondróza je časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje v každom veku po 20 rokoch..

Príčinou patológie sú deštruktívne zmeny chrbtice. Najskôr sa vyskytujú zmeny medzistavcových platničiek: ich elasticita, pokles sily a výšky, deformácia ich vláknitého prstenca, výčnelok (počiatočné štádium medzistavcovej prietrže), kýla. Všetky tieto zmeny vyvolávajú kostný rast na stavcoch (osteofyty), vedú k premiestneniu a neskôr k strate pohyblivosti krčných stavcov..

Pretože chrbtica je flexibilným ochranným „prípadom“ miechy, deštruktívne zmeny medzistavcových platničiek a strata pružnosti stavcov krku sú škodlivé pre nervovú a vaskulárnu štruktúru miechy. Podstupujú kompresiu, premiestnenie, ktoré narúša mozgový obeh a inerváciu nielen krčných a ramenných zón, ale aj vnútorných orgánov, dolných končatín..

Čím je pacient starší, tým silnejšie sú medzistavcové platničky ovplyvnené svalovou slabosťou súvisiacou s vekom, dlhodobým stresom v chrbtici, zraneniami, pomalým pohybom, tvorbou nesprávneho držania tela, stresovými situáciami a zvýšeným napätím v krku, ramenným opaskom, zápalovými chorobami chrbtice atď..

Vďaka svojej anatomickej štruktúre je krčná chrbtica náchylnejšia na patológiu, pretože jej stavce sú najmobilnejšie a vo vzťahu k sebe najhustejšie umiestnené. Okrem toho krčné stavce majú slabú svalovú ochranu..

Najčastejšie sa degeneratívne zmeny vyvíjajú na medzistavcových platničkách najmobilnejších krčných stavcov 5,6, 7..

Aké sú príznaky cervikálnej osteochondrózy

Odroda a nesúlad príznakov

Osteochondróza príznakov a liečby krčnej chrbtice sa má posudzovať komplexne a vo vzťahu k typu a závažnosti degenerácie medzistavcových platničiek..

Znaky cervikálnej osteochondrózy sú rozmanité a protichodné, pretože závisia od lokalizácie a sily prejavu procesu deformácie medzistavcových platničiek, od znakov kompresie alebo kompresie nervových koreňov a krvných ciev, ako aj od polohy svalov a orgánov, ktoré inervujú a sú zásobované krvou..

Preto sa často sťažnosti pacientov netýkajú neurológov, ale iných odborníkov: kardiológa, praktického lekára, otolaryngológa, optometristu, reumatológa atď..

Napríklad ťažkosti so závratmi, bolesťami ramenného kĺbu alebo tinnitus, stmavnutie očí, pacienti sa nespájajú s patológiou krčných stavcov..

Zároveň môže neuropatológ stanoviť diagnózu cervikálnej osteochondrózy na základe výsledkov MRI mozgu a chrbtice, ultrazvuku mozgových ciev, EKG atď..

Tri sady príznakov dysfunkcie nervového systému

Skúsení odborníci sú si vedomí asi tridsiatich rôznych možností kombinovania symptómov cervikálnej osteochondrózy. Nebude možné opísať všetky príznaky prejavu tohto bežného ochorenia, preto sa budeme venovať trom komplexom hlavných príznakov charakterizujúcich určité porušenie funkcií centrálneho nervového systému..

 • Prvý súbor hlavných symptómov sa týka narušených funkcií periférneho nervového systému. Toto oddelenie je reprezentované nervami a inými prvkami, ktoré siahajú od mozgu a miechy a je rozdelené na somatické a autonómne systémy..

Stručne povedané, prvá skupina symptómov cervikálnej osteochondrózy je prezentovaná vo forme rôznych lokalizácií bolesti. To neznamená, že príznaky sú iba bolestivé, často sa bolesť spája s inými poruchami tela.

Ale hlavne - sú to neustále alebo pravidelne sa vyskytujúce bolesti v krku, ktorých vzhľad sa spája s podchladením, predĺženým napätím alebo v nepohodlnej polohe, zdvíhaním závaží a ostrým otočením hlavy..

Bolesť môže byť bolesť, nuda, streľba alebo šok. Ich lokalizácia závisí od napätia určitých svalov, ktoré sú spojené so špecifickými koreňmi nervov vytlačenými stavcami. Preto sa môže bolesť šíriť na krk, chrbát hlavy, rameno, jednu alebo obe ruky a žiariť na hrudník - na srdce, pečeň.

Okrem toho sa pri pohybe hlavy vyskytujú ťažkosti so zlomeninami alebo prasklinami v stavcoch krčnej oblasti, ako aj tuhosť rotačných pohybov hlavy..

S akútnym nástupom choroby, bolesť a kŕče krčných svalov nútia pacienta byť v póze s naklonenou hlavou a otočenou na stranu.

Ak sú krčné vegetatívne útvary stlačené a je narušený prísun krvi, môžu sa objaviť pálivé bolesti medzi lopatkami. Takéto bolesti sa zväčšujú s fyzickým a emocionálnym stresom..

Často dochádza k opuchom, blednutiu a ochladeniu rúk, ich znecitliveniu, rýchlemu srdcovému rytmu, bolesti v srdci, zúženiu alebo rozšíreniu žiakov atď..

V dôsledku narušenia inervácie ramennej a škapulárnej oblasti sa môžu vyskytnúť príznaky dystrofických zmien ramenného kĺbu. Pacienti sa sťažujú na bolesť, neschopnosť zdvihnúť a vziať ruku nabok, stuhnutosť ramenného kĺbu.

 • Druhá skupina symptómov cervikálnej osteochondrózy sa vyskytuje v dôsledku dysfunkcie miechy a prejavuje sa motorickými poruchami.

Poruchy miechy sa vyskytujú v dôsledku kompresie miechy v dôsledku prolapsu buničitého jadra z disku alebo traumy na pevné disky a výrastky (osteofyty)..

V závislosti od mechanizmu pôsobenia na miechu sa zaznamenáva tento komplex motorických porúch: stuhnuté svaly krku a krku, slabosť rúk a nôh, so zvýšeným svalovým tonom nôh a zníženým svalovým tonom a úbytkom hmotnosti; strata citlivosti na teplotu a bolesť; silná únava nôh, zhoršená koordinácia.

 • Tretia skupina symptómov charakterizuje poruchy toku krvi v mozgových cievach a patológiu kraniálnych nervov spôsobenú deformáciami krčných stavcov. Objavujú sa príznaky vaskulárnej patológie.

Charakteristické príznaky cievnych porúch:

 1. neurotické stavy (podráždenosť, túžba, úzkosť, únava, poruchy spánku);
 2. mdloby bolesti hlavy a závraty; nevoľnosť a zvracanie;
 3. hluk a zvonenie v ušiach, strata sluchu;
 4. poruchy videnia (stmavnutie očí, hmla, blikanie bodiek, plávajúce body, rozmazané videnie);
 5. syndróm hltanu a hrtanu (bolesť hrdla, pocit cudzieho predmetu, suchosť, ťažkosti s prehĺtaním).

Príznaky cervikálnej osteochondrózy sú nejednoznačné a mali by sa zvážiť v kombinácii av závislosti od patologických procesov v chrbtici..

Len kvalifikovaný odborník sa môže vysporiadať s klinickými prejavmi tohto ochorenia, urobiť správnu diagnózu a predpísať správnu liečbu príčin zistených porušení..

Ako liečiť túto chorobu

Osteochondróza príznakov a liečby krčnej chrbtice závisí od stavu pacienta, závažnosti ochorenia, povahy lézie krčných stavcov..

 • V akútnom období môže byť potrebná hospitalizácia a liečba drogami..

Obvykle sa používajú analgetiká, blokáda novokainových svalov, relaxanty svalov, ktoré zmierňujú svalové kŕče; chondroprotektory na kŕmenie chrupavky; sedatíva, upokojujúce nervový systém, vitamíny B, zvyšujúce neuromuskulárne vedenie.

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice je vždy dlhá a mala by byť komplexná.

 • V obdobiach remisie, keď nie sú žiadne akútne príznaky, sa často používajú metódy fyzioterapie (elektroforéza, ultrazvuk atď.), Fyzioterapeutické cvičenia, masáže a alternatívne postupy, ako je akupunktúra, sa určite predpisujú..

Je známych veľa konzervatívnych spôsobov liečby osteochondrózy, ktoré môžu zastaviť progresiu ochorenia. Každý pacient však potrebuje individuálny liečebný postup, ktorý zohľadní štádium choroby, vlastnosti tela, pohlavie a vek.

Cieľom liečby cervikálnej osteochondrózy je:

 1. Eliminácia bolesti a opuchu v mieste zápalu.
 2. Relaxačné svaly krku.
 3. Uvoľnenie štipaných nervových koreňov.
 4. Zvýšený krvný obeh.
 5. Metabolická aktivácia.
 6. Zlepšenie výživy medzistavcových platničiek.

Cielené komplexné ošetrenie môže zabrániť výskytu výčnelkov a medzistavcových prietrží.

S cieľom zabrániť osteochondróze krčnej chrbtice a liečbe a zabrániť vážnym komplikáciám tohto ochorenia by sa mala začať včasná liečba..

Cervikálna osteochondróza: podstata choroby, charakteristické príznaky a liečba

Úvod a všeobecný opis choroby

Osteochondróza krčnej chrbtice je chronické, pomaly progresívne ochorenie chrbtice, pri ktorom sú postihnuté a ničené stavce, medzistavcové kĺby a disky. Trpia prvé až siedme stavce krčnej oblasti.

Ako choroba postupuje, medzistavcové platničky strácajú svoju elasticitu a silu, vyrovnávajú sa, odlupujú sa a ich vlastnosti absorbujúce šoky sa zhoršujú. K tejto deformácii dochádza v dôsledku zmien spôsobených podvýživou a vyčerpaním tkanív..

Tieto poruchy sú jedným z prírodných procesov starnutia, ale rôzne preťaženia, poruchy držania tela, trauma, vrodené anomálie chrbtice a niektoré ďalšie príčiny vyvolávajú skoré opotrebovanie chrupavky a diskov..

Fázy vývoja patológie krčnej chrbtice sú podobné porážke iných častí chrbtice, ale príznaky a niektoré nuansy liečby sa líšia (viac o tom - viac v článku)..

Cervikálna osteochondróza je diagnostikovaná oveľa častejšie ako hrudník: je to kvôli skôr slabému svalovému korzetu a vysokej mobilite tohto oddelenia, preto sú medzistavcové platničky a telieska krčných stavcov najcitlivejšie na zranenia a preťaženia..

Ochorenie sa vyvíja u ľudí vo veku od 20 do 30 rokov. Poškodenie medzistavcových platničiek 1. stupňa sa často vyskytuje pri rutinnom vyšetrení alebo lekárskom vyšetrení u relatívne zdravých ľudí (títo ľudia majú rádiologické príznaky choroby, stále sú však asymptomatickí). U ľudí vo veku 40 - 50 rokov je deformácia stavcov a diskov pozorovaná takmer u každého.

Ochorenie ovplyvňuje kvalitu života v dôsledku jeho prejavov. Bolesť krku, závraty, hučanie v ušiach, bolesti hlavy, stmavnutie alebo „muchy“ v očiach - toto nie je úplný zoznam prejavov tohto ochorenia..

Ak sa takéto príznaky objavujú pravidelne, mali by ste sa poradiť s neurológom alebo stavcom. Na diagnostike a liečbe tohto ochorenia sa podieľajú práve oni.

Ochorenie sa dá zastaviť a nepríjemné príznaky sa môžu eliminovať, ale liečba je dlhá (môže ľahko trvať roky) a časovo náročná (užívanie liekov, denná gymnastika, úprava životného štýlu, fyzioterapia atď.). Je lepšie neodkladať návštevu lekára a včasnú liečbu: ľahšie sa zotavíte.

Ďalej v článku je uvedený úplný opis ochorenia: dozviete sa o faktoroch, ktoré vyvolávajú vývoj osteochondrózy, o symptómoch, diagnostických metódach a moderných metódach jej liečby (jednou z kliník poskytujúcich komplexnú liečbu osteochondrózy je SL Clinic).

Príčiny cervikálnej osteochondrózy

Doteraz bola osteochondróza krčnej chrbtice (a ďalších) považovaná za „ochorenie starších“ v dôsledku poklesu metabolizmu spojeného s vekom, spomalenia procesov obnovy tkaniva v diskoch, zníženia elasticity diskov a ich postupného ničenia. Teraz sa čoraz častejšie diagnostikuje u mladých ľudí vo veku od 18 do 30 rokov. Dôvodom je fyzická nečinnosť: čoraz viac mladých ľudí si vyberá sedavú prácu. Nedostatok správne usporiadaných pravidelných záťaží vedie k oslabeniu svalov, ktoré fixujú chrbticu, k zníženiu metabolizmu a krvnému obehu v medzistavcových priestoroch. V dôsledku jednorazovej fyzickej aktivity môže dôjsť k stlačeniu miechových nervov alebo k vytvoreniu medzistavcových prietrží..

V tabuľke sú uvedené faktory, ktoré vyvolávajú rozvoj osteochondrózy krčnej chrbtice:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Vrodená patológia chrbtice

Arnold-Chiariho anomálie - vrodená malformácia mozgu s narušením štruktúry a umiestnenia mozgového kmeňa a mozgu v porovnaní s miechovým kanálom a lebkou

Kimmerleova anomália - abnormálna deformácia prvého krčného stavca s výskytom kostného kruhu okolo stavcovej artérie

Získané deformity chrbtice

Kyfóza, skolióza a iné

Zmeny súvisiace s vekom s deformáciou stavcových diskov a rastom osteofytov (rast kostí na kĺbových povrchoch stavcov)

Predĺžený pobyt v nepohodlnej polohe, sklopte sa

Poranenia krčka maternice

Dôsledok traumatického poškodenia mozgu

Akékoľvek poškodenie stavcov 1–7

Asymetrické zaťaženie svalov ramenného pletenca

Pravidelné nosenie ťažkej tašky visiacej na jednom ramene.

Zvyk alebo potreba zdvíhať alebo prenášať závažia jednou rukou.

Používajte veľký mäkký vankúš na spanie, kvôli ktorému je hlava ohnutá po dlhú dobu okolo krku.

Deformácie chrbtice (lordóza, kyfóza, skolióza) - jedna z príčin osteochondrózy

 • nadmerná fyzická aktivita pri športe alebo tvrdej fyzickej práci;
 • dedičná predispozícia;
 • podchladenie krku (chôdza v zime bez šálu);
 • stres
 • práca pri počítači;
 • obezita.

Niektoré z vyššie uvedených príčin spôsobujú osteochondrózu a ďalšie časti chrbtice.

Charakteristické príznaky

Závažnosť symptómov choroby krčnej osteochondrózy závisí od stupňa deštrukcie stavcov. Príznaky sa zhoršujú rastom kostného tkaniva s tvorbou osteofytov, radikulárneho syndrómu (bolesť svaloviny, keď je nerv zaseknutý), medzistavcovej prietrže (vyčnievanie disku do miechy).

Prvými príznakmi tohto ochorenia sú periodické bolesti hlavy v zadnej časti hlavy, bolesť v krku, drvenie a klikanie na stavce, keď je hlava otočená, a niekedy aj mierne brnenie ramien. V priebehu času sa príznaky zväčšujú a intenzita bolesti sa zosilňuje.

Syndróm bolesti je hlavným prejavom osteochondrózy. Bolesť v krku je pri otáčaní hlavy buď tupá alebo ostrá, s bolesťou chrbta pod chrbtom hlavy. Celá krčná oblasť alebo projekčná oblasť zmeneného stavca, ako aj kľúčna kosť, rameno, lopatka, oblasť srdca sa môžu zraniť..

Vylučovanie bolesti dolnej čeľuste, zubov, ramien, uší, očí nie je vylúčené. Svaly krku a ramien sú napäté, na palpáciu bolestivé. Je ťažké zdvihnúť ruku zo strany lézie - v ramene alebo krku je okamžite kríž. Obmedzenie pohybov hlavy kvôli bolesti sa často vyskytuje ráno po spaní v nepohodlnej polohe.

Ochorenie vedie ku kompresii koreňov periférnych nervov (radiálny syndróm) a spôsobuje bolesť pozdĺž týchto nervov. Možno znecitlivenie rúk alebo prstov, zhoršená citlivosť určitých plôch kože inervovaných zovretým nervom.

Pri niektorých charakteristických príznakoch sa dá predpokladať, ktoré konkrétne stavce sú postihnuté:

 • Zúženie lúmenu medzi stavcami C4 a C5 vedie k bolesti v kľúčnej kosti, srdci, zníženému tonusu svalov krku a respiračnému zlyhaniu.
 • Pri porážke C6, C7 sa môže vyvinúť cervikbrachiálna radikulitída: v rukách sa objaví slabina, pacient nie je schopný čo najviac stlačiť ruku lekára..
 • Zničenie C3 je sprevádzané porušením citlivosti jazyka, v závažných prípadoch - stratou kontroly nad ním.

Stavce krčnej chrbtice (C1-C7). Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Cervikálna osteochondróza je vždy sprevádzaná bolesťou hlavy. Silná trvalá bolesť zosilňuje otáčanie krku alebo ostré pohyby. Niektorí pacienti sa sťažujú na ťažkosti v hlave. Kompresia stavcovej artérie vedie k záchvatom závratov, nevoľnosti. V ušiach je hluk, zvonenie, blikanie čiernych bodiek pred očami. Zhoršenie mozgového obehu vyvoláva progresívne zníženie sluchu a zrakovej ostrosti, znecitlivenie jazyka, zmena chuti..

Cervikálna osteochondróza takmer vždy sprevádza kliknutie alebo kŕč pri pohybe krku, ktoré sa pozoruje u každého pacienta. Počas ostrého otočenia hlavy alebo jej prevrátenia dozadu sa objaví kríza.

diagnostika

Pravidelný výskyt vyššie uvedených príznakov je príležitosťou na konzultáciu s neurológom alebo stavcom. Na určenie príčiny vašich sťažností naplánuje komplexné preskúmanie..

Počas vyšetrenia s neurologickými testami lekár posúdi stupeň pohyblivosti a bolestivosti krku, ako aj zhoršený prietok krvi v stavcovej tepne..

Cervikálna osteochondróza si vyžaduje nielen štúdium stavcov, ale aj okolitých tkanív, krvných ciev, nervov. Až potom môžeme posúdiť úplný obraz o patologických zmenách, ktoré sa vyskytli v dôsledku choroby.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Príčiny osteochondrózypodrobnosti

X-ray krčných stavcov v dvoch projekciách

Povinná diagnostická metóda

Diskografia - cielenejšia štúdia konkrétnych stavcov v porovnaní s rádiografiou

Uskutočňuje sa s predbežným zavedením kontrastného média do medzistavcových platničiek. Indikované pre štúdium viacúrovňových lézií disku, rozdiely v jazvových zmenách od kýly

MRI alebo CT sken krčnej chrbtice

Tomografia pomáha pri identifikácii komplikácií osteochondrózy, pri hodnotení stavu miechy, pri určovaní prítomnosti a presného umiestnenia medzistavcovej prietrže. Pre diferenciálnu diagnostiku je nevyhnutné vylúčiť iné patológie miechy (napríklad osteomyelitída alebo injekčná striekačka - tvorba dutín v hmote miechy).

Myelografia - röntgen subarachnoidálneho priestoru po podaní kontrastnej látky

Zriedka sa predpisuje, ak z jedného alebo druhého dôvodu nie je možné podstúpiť tomografiu

Elektroneurografia - stanovenie rýchlosti prenosu elektrického impulzu pozdĺž vlákien periférnych nervov

Umožní vám to zistiť zovretie alebo iné poškodenie nervu, sledovať jeho zotavenie počas liečby

Dopplerovský ultrazvuk ciev krku - štúdia stavu krvných ciev pomocou ultrazvuku

Je určený na zhoršovanie prietoku krvi v stavcových tepnách.

Rheoencefalografia mozgových ciev - grafické zaznamenanie odporu tkanív pri prenose elektrických impulzov cez ne

Priradenie na narušenie zásobovania mozgu krvou v dôsledku osteochondrózy krčnej chrbtice. Umožňuje vám získať informácie o tóne krvných ciev, o elasticite ich stien, zmerať hodnotu prísunu krvi v krvi

Liečebné metódy

Cervikálna osteochondróza sa lieči konzervatívnymi metódami a liečba je vždy komplexná.

Liečba liekov je rovnaká pre osteochondrózu ktoréhokoľvek oddelenia: užívajte lieky z určitých farmakologických skupín, ale výber konkrétnych liekov z týchto skupín, dávkovanie, trvanie podávania sa vyberá individuálne pre každého pacienta..

Z tabuľky sa dozviete viac o štandardnom režime liečby cervikálnej osteochondrózy:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Názov štúdie, popisindikácia

Nesteroidné protizápalové lieky: nisa, diklofenak, movalis

Narkotické analgetiká: sedalgin, novokain. Zriedkavo opioidné analgetiká: fenadón, tramadol

Kortikosteroidy: metylperdnisolón, hydrokortizón

Svalové relaxanciá: myolastan, sirdalud

Novokainická blokáda na miesto najväčšej bolesti. Niekedy miestne podávanie hormonálneho kenalogu

Vitamíny: C, A, E, skupina B

Nootropiká (látky zlepšujúce mozgové funkcie, pamäť, myslenie) - piracetam, aktovegin, picamilon

Použitie protizápalových a otepľovacích gélov, mastí, roztokov: menovazín, rýchly gél, kapsicam, aplikácie s dimexidom

Masáže, magnetoterapia, UHF, akupunktúra atď..

Cvičenia pomáhajú rozvíjať pohyblivosť stavcov, posilňujú svaly krku

Trakcia chrbtice

Môže zvýšiť lúmen medzistavcových priestorov

Typy: valorizácia punkčných diskov, mikrodisektómia, výmena disku v implantáte, rekonštrukcia laserového disku

Röntgenové vyšetrenie krčnej oblasti po chirurgickom ošetrení stavcov C5 - C7

Liečba je doplnená dočasným nosením goliera Shanz alebo jeho odrôd. V dôsledku fixácie krčných stavcov sa osteochondróza krčnej chrbtice lieči rýchlejšie. Toto ďalšie ortopedické zariadenie pomáha vyrovnať sa s bolesťou, normalizuje prietok krvi cievami krku, zlepšuje celkový stav pacienta..

zhrnutie

Ak vám bola diagnostikovaná cervikálna osteochondróza, nezabudnite podstúpiť liečbu predpísanú neurológom na zmiernenie exacerbácie a zastavenie progresie choroby. Zmeňte svoj životný štýl: viac sa pohybujte, cvičte, spite na rovnom pevnom povrchu s anatomickým vankúšom, obmedzte spotrebu soli, údené mäso.

Kvalifikovaná lekárska pomoc plus vaše úsilie o zotavenie vám pomôže zostať zdravé roky..

 • V kontakte s
 • Facebook
 • cvrlikání
 • spolužiaci
 • Môj svet
 • Google+

V hornej časti komentára je posledných 25 blokov otázok a odpovedí. Galina Pivneva, vysokoškolské vzdelanie v oblasti ľudského zdravia, učiteľka základov zdravia, odpovedá na otázky pod prezývkou Alex admin..

Odpovede na komentáre zverejňujeme raz týždenne, zvyčajne v pondelok. Prosím, neduplikujte otázky - všetky sa k nám dostanú.

Moja matka má 67 rokov starú cervikálnu osteochondrózu, žiadne lieky nepomáhajú, aké sú moderné lieky, čo môžete poradiť? Často pociťuje závraty, bolesti hlavy a bolesti chrbta.

Ahoj Angelina. Aby bola liečba účinná, už sme mnohokrát odpovedali, musí byť komplexná a pravidelná. Osteochondróza nie je úplne liečená, ale je možné inhibovať degeneratívne procesy a zlepšiť celkový stav. Preto sú potrebné chondroprotektory (lieky, ktoré obnovujú chrupavku, zlepšujú mobilitu atď., Napríklad Teraflex, Arthra), terapeutická gymnastika, manuálna terapia, fyzioterapia; so zápalom a bolesťou - nesteroidné protizápalové injekcie alebo tablety (Diclofenac, Movalis), terapeutická masáž, svalové relaxanciá, antispasmodiká, masti (napríklad Inteban, Arthrocid). Dôležitá a vyvážená strava. Antispasmodiká a svalové relaxanciá eliminujú bolesť, kŕče a závraty (Midokalm, Sirdalud). Ak máte nadváhu, musíte sa jej zbaviť, pretože to predstavuje ďalšiu záťaž pre všetky kĺby.

Na zvýšenie účinnosti liečby sa ďalej uvádzajú biostimulanty a vitamínové komplexy. Liečebný plán musí byť vybraný ošetrujúcim lekárom.

Povedzte mi, či cervikálna osteochondróza môže ovplyvniť hypertenziu.?
Počul som lekársky názor, že v dôsledku zmeny stavcov, kŕčov svalov krku sa môže zhoršiť prísun krvi do mozgu..
Výsledkom je nedostatok kyslíka, vďaka ktorému mozog dá príkazu na činnosť srdca, stúpa tlak, obnovuje sa prívod kyslíka a krvi do mozgu..
Rovnako ako pri liečbe cervikálnej osteochondrózy a potom sa pravdepodobne vysoký krvný tlak pravdepodobne obťažuje. Aké pravdivé je toto tvrdenie? ?

Ivan, áno, to je pravda. Ak je prítomná osteochondróza, môže sa objaviť tlak, ktorý sa zvyšuje s obnovenou energiou. Je to preto, že v tomto prípade sa krvný obeh zhoršuje..

Krčná oblasť je úzko spojená s ľudským kardiovaskulárnym systémom. Takže spinálne sympatické centrum zodpovedné za zásobovanie nervov sa nachádza v oblasti od 8. krčného stavca po 6. hrudník. Dá sa povedať, že osteochondróza a tlak sú vzájomne prepojené. Okrem toho sa pri inervácii srdcového svalu (zásobujúceho tkanivá alebo orgány nervami, ktoré zabezpečujú nepretržité spojenie s centrálnym nervovým systémom), nachádzajú nervy, ktoré sa nachádzajú v 6. hrudnom a 3. krčku stavca. Preto akákoľvek patológia, ktorá sa vyskytuje u 3 až 5 krčných stavcov, narúša normálny krvný obeh medzi mozgom a miechou..

Lekári dnes zistili, že cervikálna osteochondróza a poruchy krvného tlaku a srdcového rytmu majú silný vzťah. Hypertenzia sa spravidla vyskytuje u pacientov, ktorí majú výčnelky a medzistavcové kýly na krku. V podobnej situácii má často pacient počas dňa konštantný nárast tlaku.

Liečba je doplnená dočasným nosením goliera Shanz alebo jeho odrôd. V dôsledku fixácie krčných stavcov sa osteochondróza krčnej chrbtice lieči rýchlejšie. Toto ďalšie ortopedické zariadenie pomáha vyrovnať sa s bolesťou, normalizuje prietok krvi cievami krku, zlepšuje celkový stav pacienta..

Ahoj. Mám 22 rokov. Moje krčné starosti. Prešiel ultrazvukom ciev krku. Výsledkom je linearita priebehu stavcov medzi priečnymi procesmi krčných stavcov na oboch stranách, priemer stavcových tepien v kanáli priečnych procesov krčných stavcov (nezúžený): pravý -3,3 mm, ľavý-3,2 mm; zaznamenáva sa abnormálne vysoký vstup pravej a ľavej vertebrálnej artérie do kanála priečnych procesov na úrovni C-4. Neboli zistené žiadne hemodynamicky významné prekážky v toku krvi, abnormálny vstup pravej a ľavej vertebrálnej artérie do kanála priečnych procesov na úrovni C-4, príznaky intrakraniálnej hypertenzie (zvýšená rýchlosť v Rosenthalovej žile). Nepriama linearita stavcových tepien v kanáloch priečnych procesov krčných stavcov. Možno počiatočné príznaky vertebrogénnych zmien. Adematóza (multinodulárna struma) štítnej žľazy. K dispozícii je tiež 4 mm bedrová prietrž. Záver MRI dáta pre herniovaný disk v segmente L5-S1. Lekár predpísal elektroforézu krku a dolnej časti chrbta, extrakt a masáž krku, hlavy a dolnej časti chrbta. Rovnako tak pri hernii. Injekcie (na krk a prietrž) Arthrosilen, combilepen, chondrogard, elbon a diclosan. Kýla sa neobťažuje. Mám viac starostí o krk. Najskôr mi ráno bolela hlava. Akonáhle tam bol mdloby, krk nebolí. Zdá sa, že ťahá. Tiež cítim, že vzduch nevstúpi do mozgu. Kyslíkové hladovanie hlavy. Liečba sa zdala byť správne vybraná, ale nepomohlo mi to za krk. Vzal som si do hlavy pilulky, ako sú midcalm, kázeň, aktovegín a injekcie (piracetam a hydrochlorid pilokarpínu). Stav sa nezmenil. Povedali, že je osteochondróza krku. Vzala Drastop, Feststam a reumatické drogy. Neviem prečo, ale cítil som sa zle z prvých aplikácií. Po troch dňoch sa zastavila. Žiadam vás, aby ste poskytli odporúčania k výsledkom prieskumu. Budem veľmi vďačný.

Lieky Asel, Actovegin, Piracetam a Sermion môžu výrazne znížiť krvný tlak, preto je potrebná kontrola krvného tlaku. Preto by ste sa mohli cítiť zle. Ale sú to dobré lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh v mozgových cievach, odstraňujú ischémiu atď. Osteochondróza prináša veľa problémov a nepohodlia, je takmer nemožné ju vyliečiť. Aby sa predišlo ďalšiemu progresu, sú predpísané chondroprotektory a bezpodmienečne terapeutické fyzické cvičenia, ktoré vyvíja individuálne inštruktor cvičebnej terapie. Iba pohyby, iba fyzická námaha, aj keď silou, ale postupne zmierňujú váš stav a zlepšujú pohodu. Pomáhajú tiež špecializované masáže a kúpanie v bazéne (nie počas krízy). Liečba, ktorú vám predpísali, sa najlepšie vykonáva v nemocnici, pod dohľadom lekárov, predpísané lieky by ste nemali odmietnuť..

Osteochondróza krčnej chrbtice

Práca v kancelárii, „relaxácia“ v televízii, nedostatok fyzickej aktivity, nevhodná strava sú príčinami rôznych chorôb, ktoré boli obzvlášť rozšírené na konci minulého storočia. Jedným z nich je osteochondróza. Presnejšie povedané, osteochondróza krčnej chrbtice.

známky

Každý zažil príznaky osteochondrózy najmenej raz. Ale ak sú vážne otravné a dokonca zasahujú do života a práce, môžu a mali by sa proti nim bojovať. Ak máte obavy, mali by ste kontaktovať svojho lekára:

 • bolesť krku siahajúca až po chrbát hlavy, oblasť očí a uší, opasok a nezmizne ani v noci
 • bolesť v rukách (rameno, predlaktie, ruka), ktorá sa pri najmenšej námahe zosilňuje
 • ťažkosti s pohybom rúk, rúk, prstov, zníženie ich citlivosti a oslabenie svalovej sily
 • cervikálne svalové napätie a stuhnutosť v krčnej oblasti ráno
 • pocit „sledovania“ krku ráno
 • bolesť krku pri ohýbaní a otáčaní hlavy
 • znecitlivenie, pálenie, brnenie v rukách alebo nohách
 • intermitentná pulzujúca bolesť v krku a týlnej oblasti hlavy
 • bolesť hlavy, ktorá začína v zadnej časti hlavy a šíri sa na temeno hlavy a chrámy
 • závraty, stmavnutie očí, mdloby s ostrým otočením hlavy
 • hluk v ušiach
 • zníženie zrakovej ostrosti a sluchu
 • necitlivosť jazyka
 • bolesť v oblasti srdca, ktorej intenzita závisí od polohy tela a nie je uvoľňovaná nitroglycerínom
 • proliferácia spojivového tkaniva - "kohútik" - v krčnej chrbtici.

Pri degeneratívnych zmenách v chrbtici (medzistavcové platničky sa zmenšujú, vláknitý prstenec stráca svoju elasticitu) sa vyvíja tzv. Radikulárny syndróm a v závislosti od miesta zmien sa objavujú určité príznaky. Počet krčných koreňov (osem) je väčší ako počet krčných stavcov (sedem). Prvý pár krčných koreňov sa rozprestiera medzi spodnou časťou lebky a prvým krčným stavcom (C1), druhý - medzi prvým a druhým stavcom atď. Každý krčný nerv sa teda rozširuje nad zodpovedajúci stavec.

Ak je nervový koreň ovplyvnený v prvom krčku chrbtice (C1), potom je citlivosť v týlnej oblasti narušená, v druhom (segment CI-II) je bolesť v parietálnej a týlnej oblasti. Porážka nervového koreňa (C3) v oblasti segmentu CII-III je zriedkavá. V tomto prípade je bolesť a zníženie citlivosti v polovici krku, kde je poškodený miechový nerv, je možné zníženie citlivosti jazyka a reči..

Bolesť a zníženie citlivosti ramenného pletenca a goliera, hypotonických svalov hlavy a krku (pás, lichobežník, zdvihnutie lopatky) sa vyskytujú, keď je postihnutý C4 nervového koreňa (segment CIII-IV). Poruchy dýchacej sústavy, škytavka a bolesť v srdci môžu byť tiež spojené s koreňom C4, pretože v ňom je prítomný frenický nerv. Je to však aj pomerne zriedkavá patológia..

Radikulárny syndróm na úrovni piateho stavca (segment CIV-V) spôsobuje bolesť, ktorá siaha až po opasok, vonkajší povrch ramena. Deltový sval oslabuje, citlivosť na vonkajšom povrchu ramena je narušená. Najbežnejším porušením je rušenie koreňov C6 a C7 (segmenty CV-VI a CVI-VII). V prvom prípade bolesť vyžaruje z krku pozdĺž lopatky, predlaktia, vonkajšieho povrchu ramena, radiálneho povrchu predlaktia do palca. Citlivosť je narušená nielen v týchto oblastiach, ale aj v pokožke. V druhom prípade sa bolesť šíri od krku pozdĺž lopatky ramena, predlaktia, chrbta ramena, povrchu predlaktia k zadnej ploche II-IV prstov. Koža v týchto oblastiach tiež stráca citlivosť.

Keď je postihnutý koreň C8 (segment CVII-TI), bolesť a zhoršená citlivosť sa šíria od krku pozdĺž zadnej časti ramena, pozdĺž ulnarového okraja predlaktia po malý prst. Na malíčku sa nemusí cítiť bolesť, ale svaly v tomto prste sú oslabené

popis

Osteochondróza je degeneratívna-dystrofická lézia medzistavcových platničiek v chrbtici. Krčka chrbtice je najzraniteľnejšou časťou chrbtice, pretože má špeciálnu štruktúru a trpí slabým svalovým korzetom v krku, ako aj anatomicky odlišnou štruktúrou krčných stavcov, ktoré sú veľmi blízko pri sebe. Preto aj pri malom zaťažení krku dochádza k posunu stavcov, čo vedie k stlačeniu ciev a nervov. To je veľmi nebezpečné, pretože v tejto časti cez otvory nachádzajúce sa v priečnych procesoch krčných stavcov prechádzajú stavcové tepny, ktoré sa podieľajú na zásobovaní mozgu krvou. Takže akékoľvek zovreté stavce sú spojené s najzávažnejšími dôsledkami.

Kompresia nervových koreňov a krvných ciev v cervikálnej osteochondróze môže spôsobiť posunutie disku v laterálnom a zadnom-bočnom smere, vyčnievanie (počiatočné štádium vývoja prietrže disku, pri ktorej nedochádza k poškodeniu integrity disku, iba vyčnieva do miechy) a herniálny vyčnievanie disku smerovaného dovnútra. Kanál.

Degeneratívne zmeny, v ktorých sa rast kostí objavuje v kĺboch ​​chrbtice s cervikálnou osteochondrózou, znižujú lúmen medzistavcového kanála a stláčajú tam prechádzajúce neurovaskulárne útvary. Osteofyty tvorené na stranách stavcov dráždia svaly, svaly sa napínajú v reakcii a zvyšujú na seba tlak stavcov. To znižuje výšku medzistavcových platničiek, čo zhoršuje patologický proces. Zarastené osteofyty nasmerované k kanálu stavcovej tepny ho stlačia, čo spôsobuje cerebrovaskulárnu nedostatočnosť aj pri ostrom otočení hlavy..

Okrem toho, aj keď neexistujú žiadne fyziologické zmeny v krčnej chrbtici, predĺžené napäté držanie tela môže viesť k bolesti a znecitliveniu..

V poslednej dobe to bola prítomnosť krčnej osteochondrózy, ktorá vysvetľovala všetky bolesti hlavy, závraty.

Pokiaľ ide o bolesti hlavy a ranné bolesti hlavy, štúdie zahraničných neurológov, ktoré sa uskutočnili už v 80-tych rokoch, ukázali, že cervikálna osteochondróza nie je vždy jej príčinou. Domnievajú sa, že ide o príklad nahradenia klinickej diagnózy radiačnou. Tradičnou lekárskou chybou je predávkovanie osteochondrózou, ktoré sa v dnešnej dobe vyskytuje dokonca aj u dospievajúcich. Vzťah medzi nálezmi na röntgenovom snímaní, MRI, CT a týmito klinickými prejavmi často neexistuje. Ak je bolesť hlavy svalového napätia, ak je meteorologická a je pozorovaná ráno, rozumieme krk a bolesti hlavy spôsobené intrakraniálnym žilovým preťažením. Toto sa dá ľahko overiť pomocou duplexného skenovania. Nesprávna diagnóza je nesprávna liečba, čo znamená, že problém sa zhorší.

Človek začne pociťovať prejavy osteochondrózy najčastejšie po 35 rokoch a čím je starší, tým viac sa prejaví. V posledných rokoch sa však stále viac a viac ľudí vo veku 18 až 30 rokov sťažovalo na bolesť krku. Dôvodom je zlá fyzická kondícia, zlé držanie tela a zakrivenie chrbtice, ploché nohy a nadmerná váha. Najčastejšie sa problémy s krkom objavujú u tých, ktorí veľa pracujú pri počítači alebo riadia auto.

Hlavné príčiny skorého vývoja cervikálnej osteochondrózy:

 • dedičná (genetická) predispozícia
 • metabolické poruchy v tele, infekcie, intoxikácia
 • nadváha
 • podvýživa (nedostatok stopových prvkov, vitamínov a tekutín)
 • poranenia miechy (modriny, zlomeniny);
 • porušenie postavenia, zakrivenie chrbtice
 • nestabilita chrbtových segmentov
 • ploché nohy
 • nepriaznivé podmienky prostredia
 • sedavý spôsob života
 • vzpieračské práce
 • práca spojená s častými zmenami polohy tela (zákruty, flexia a predĺženie, trhnutie)
 • predĺžený pobyt v nepohodlnej polohe pri státí, sedení, ležaní, zdvíhaní a prenášaní ťažkých bremien pri vykonávaní akýchkoľvek prác, ktoré zaťažujú krčnú chrbticu a chrbticu ako celok
 • nadmerná fyzická aktivita s nevyvinutým pohybovým systémom
 • nervové napätie, stres
 • hypotermia
 • použitie nesprávnych vankúšov počas spánku.

Prvá pomoc

Ak nemáte silu vydržať bolesť, zoberte anestetikum z kabinetu pre domáce lieky (Analgin, Baralgin, Tempalgin). Ak tieto lieky nepomáhajú, budete musieť použiť nesteroidné protizápalové lieky (Nise, Ibuprofen, Diclofenac). Tieto lieky však majú negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt, takže bez konzultácie s lekárom ich môžete použiť iba ako núdzové opatrenie a potom by ste sa mali poradiť s odborníkom. Intenzitu bolesti môžete znížiť pomocou protizápalových analgetických mastí - „Diclofenac“, „Butadion“. Alebo otepľovanie a „rozptyľovanie“ - „Finalgon“, „Capsicam“, „Viprosal“ (s hadím jedom), „Virapin“ a „Apizartron“ (s včelím jedom). Ak sa v oblasti zápalu vytvoril opuch, môžete užívať diuretiká alebo infúzie bylín počas 3-4 dní, ak neexistujú kontraindikácie. Počas dňa môžete viniť korenkovú náplast, má tiež rušivý účinok, ale v noci je zbytočná. Ak problémy s krkom spôsobili znecitlivenie alebo bolesť v ramene, je zbytočné ich rozmazávať akýmikoľvek masťami, liek by sa mal aplikovať na postihnuté miesto - krk.

Ak na znehybnenie krku používate špeciálny golier Shants, nenoste ho príliš dlho. Keď sú svaly krku nehybné, oslabujú a atrofujú, dokonca pre nich je ťažké udržať si hlavu na svojich pleciach..

Fyzikálna terapia sa nemôže vykonať počas exacerbácie - môžete ju začať až po odstránení exacerbácie.

diagnostika

Diagnóza je pomocou röntgenovej snímky, počítačovej tomografie a zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie. Na kontrolu stavu ciev krku sa vyžaduje ultrazvuková dopplerografia alebo duplexné skenovanie..

liečba

Terapia cervikálnej osteochondrózy by mala byť čo najkomplexnejšia, s použitím drogovej aj nedrogovej terapie, ako aj pri prevencii možných komplikácií..

Liečba drogami spočíva v menovaní liekov, ktoré zmierňujú bolesť a zápal („Nise“, „Ibuprofen“, „Diclofenac“, „Voltaren“), ako aj liekov, ktoré zlepšujú mozgový obeh. Okrem toho sa pri patologickom svalovom napätí odporúča užívať lieky na relaxáciu („Midokalm“), ako aj vitamíny v terapeutickej dávke (kyselina nikotínová, vitamíny B - B1, B6, B12), vápnik, fosfor, horčík, mangánové prípravky..

Bežné lieky (hlavne potravinové doplnky) nazývané chondroprotektory, ktoré sľubujú obnovenie tkaniva medzistavcových platničiek, sú podľa lekárov zbytočné. Neexistujú žiadne klinické dôkazy o ich účinnosti..

Hlavnú úlohu pri liečbe cervikálnej osteochondrózy má fyzioterapia - elektroforéza, magnetoterapia, vodné procedúry (rôzne terapeutické kúpele, sprchy), parafínové kúpele...

Široko sa používajú metódy alternatívnej terapie - reflexológia, manuálna terapia, masáž, hirudoterapia, apitherapia, osteopatia. Terapeutická gymnastika má však najväčší význam pri liečbe a prevencii osteochondrózy.

životný štýl

Aby sa problémy spojené s cervikálnou osteochondrózou neobťažovali, mali by ste pamätať na príčiny jej vývoja a výskyt komplikácií a podľa možnosti im predchádzať. Pretože hlavným dôvodom rozvoja cervikálnej osteochondrózy je sedavý životný štýl a nefyziologické postavenie tela v napätí, je potrebné vykonávať krčné cvičenia denne, vrátane ranných cvičení alebo ich vykonávania na pracovisku. Zároveň nezabudnite, že lekári neodporúčajú vykonávať kruhové rotačné pohyby hlavy, ich implementácia je plná poranenia krku..

Posedenie a státie

1. Položte dlaň na čelo, pritlačte ju na dlaň a napnite svaly krku. V tomto prípade by dlaň mala odolávať tlaku na čele počas 7-10 sekúnd. Vykonajte cvičenie 3-4 krát. Rovnaké cvičenie zopakujte s dlaňou na zadnej časti hlavy 3-4 krát.

2. Položte ľavú dlaň na ľavý chrám a pritlačte ju na dlaň. Napnite svaly krku na 7 až 10 sekúnd. Vykonajte cvičenie 3-4 krát. Rovnaké cvičenie opakujte a pravý chrám zatlačte na pravú dlaň.

3. Dve z vyššie uvedených cvikov je možné robiť odlišne: opierajte sa o čelo o stenu a zatlačte na ňu, napnite svaly krku. Potom pritlačte zadnú časť hlavy k stene, potom doľava a potom pravú polovicu hlavy.

4. Trochu nakloňte hlavu dozadu. Po prekonaní odporu napnutých svalov krku ho postupne znižujte. Cvičenie ukončíte stlačením brady do krčnej chrbtice. Opakujte cvičenie 5-6 krát.

5. Postavte rovno, nasadené plecia. Pomaly otočte hlavu čo najviac doprava doprava 5-6 krát, potom doľava.

6. Zložte bradu k krku a v tejto polohe pomaly otáčajte hlavou: 5-6 krát doprava, potom doľava.

7. Trochu nakloňte hlavu dozadu. Pokúste sa siahať pravým uchom k pravému ramenu a potom ľavým uchom k ľavému ramenu. Každé cvičenie opakujte 5-krát.

8. Uchopte prsty za chrbát hlavy, spojte lakte a bradu položte na zložené predlaktie. Prsty uchopte tak, aby okraj dlane dosadal na chrbát hlavy a predlaktia spojte tak vysoko, ako je to len možné. Zostaňte v tejto polohe bez namáhania 10-15 sekúnd.

Ležiace cvičenia:

1. Ľahnite si na chrbát, narovnajte si nohy, ruky natiahnite pozdĺž tela. Ohnite kolená a uchopte ich rukami, potiahnite ich na žalúdok, v tejto polohe zdvihnite hlavu a dotknite sa vašich čiel kolenami. Pomaly narovnajte nohy, zdvihnite hlavu. Vykonajte cvičenie 4-5 krát.

2. Ohnite kolená a uchopte rukami okraj pohovky alebo zadnú časť postele. Pomaly zdvíhajte svoje telo a siahajte nohami k rukám. Vykonajte cvičenie 4-5 krát.

3. Ľahnite si na brucho a nohy rovno. Ruky ležia pozdĺž tela. Opierajte sa o nohy, brucho a spodnú časť tela a zdvihnite hlavu a plecia. Vykonajte cvičenie 4-5 krát.

4. Ľahnite si rovno a roztiahnite ruky do strán. Mierne zodvihnite podlahu, otočte telo doľava a pravou rukou vyberte ľavú dlaň. Urobte to isté a siahajte ľavou rukou k pravej dlani. Vykonajte cvičenie 4-5 krát.

5. Ľahnite si na brucho, natiahnite ruky pozdĺž tela dlaňami nahor, bradu - na rovnakej úrovni ako telo. Uvoľnite sa a pomaly otočte hlavu doprava - do východiskovej polohy - doľava. Pokúste sa otočiť hlavu tak, aby sa vaše ucho dotýkalo podlahy. Vykonajte cvičenie 8-10 krát.

6. Ľahnite si na brucho, položte si bradu na dlaň a uvoľnite svaly na krku. Otočte hlavu doľava a doprava a pokúste sa uchu dotknúť podlahy. Vykonajte cvičenie 8-10 krát.

Pravidelné vykonávanie súboru cvičení pomôže zmierniť napätie svalov a vytvoriť krvný obeh v golierovej zóne, ako aj zlepšiť pohyblivosť samotných stavcov. Pri vykonávaní cvičení by ste však mali sledovať svoje pocity - nezvyšujte intenzitu pohybov a napätia, ak sa vyskytne bolesť. V takýchto prípadoch by sa cvičenia mali vykonávať s veľkou starostlivosťou a nie dlho..

prevencia

Na prevenciu osteochondrózy lekári odporúčajú pravidelne navštevovať ortopédku od útleho veku a podľa potreby korigovať zakrivenie chrbtice a posturálne poruchy. Vytvorenie svalového korzetu - športovanie, predovšetkým plávanie. Jedzte potraviny, ktoré organizmu dodávajú vápnik a horčík (ryby a morské plody, špenát, fazuľa, orechy, semená, hrach, celozrnný chlieb, mliečne výrobky, syry) a vitamíny.
Vyhnite sa hromadeniu nadváhy. Pri práci na počítači postupujte podľa odporúčaní lekárov. Nenoste tašky zavesené na pleciach.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla by mala byť operovaná bez ohľadu na miesto vzniku, aj keď nespôsobuje žiadne poruchy a bolesti. Dnes vo väčšine prípadov používajú chirurgovia siete na hernie a vďaka napätiu vo vlastných tkanivách sa eliminujú iba malé výčnelky..
Gymnastické komplexyGymnastika s osteoporózou je dôležitým štádiom komplexnej liečby počas rehabilitačného obdobia. Mierne zaťaženie efektívne ovplyvňuje stav kostného tkaniva.
Axiálna kýla ezofágového otvoru bránice je jednou z odrôd herniových útvarov. Patológia má významné zastúpenie v populácii a sleduje frekvenciu žalúdočných vredov a cholecystitídy.
Liečebné metódyFarmakologické skupiny, názvy liekov